Licensed to Illinois LMSC - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 12/14/2015 07:24 PM
           Tri Right Masters Candy Cane Swim Meet 2015 - 12/13/2015            
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dabson, Shanna            23 Unat-IL                32.00      30.52  
  2 Martin, Roxanne           21 Tri Right-IL           30.82      31.44  
  3 Seinkiewicz, Annette      23 Barrington-IL             NT      37.58  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           24 Naperville Waves-IL  1:00.00      57.59  
      27.40   30.19                                                
  2 Dabson, Shanna            23 Unat-IL              1:10.00    1:05.59  
      31.72   33.87                                                
  3 Martin, Roxanne           21 Tri Right-IL              NT    1:14.55  
      36.58   37.97                                                
  4 Sexton, Kimberly          21 Tri Right-IL              NT    1:16.24  
      36.65   39.59                                                
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dabson, Shanna            23 Unat-IL                36.00      35.52  
  2 Martin, Roxanne           21 Tri Right-IL              NT      38.47  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dabson, Shanna            23 Unat-IL              1:20.00    1:19.81  
      38.96   40.85                                                
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seinkiewicz, Annette      23 Barrington-IL             NT      41.97  
  2 Sexton, Kimberly          21 Tri Right-IL              NT      43.21  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sexton, Kimberly          21 Tri Right-IL              NT    1:33.85  
      42.84   51.01                                                
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           24 Naperville Waves-IL    30.00      28.64  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           24 Naperville Waves-IL  1:05.00    1:04.06  
      29.32   34.74                                                
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           24 Naperville Waves-IL  1:10.00    1:07.45  
      31.76   35.69                                                
  2 Seinkiewicz, Annette      23 Barrington-IL             NT    1:25.58  
    1:25.86                                                        
  3 Martin, Roxanne           21 Tri Right-IL              NT    1:28.12  
      38.84   49.28                                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Jackie            26 Unat-IL              6:00.00    7:27.70  
      35.85   39.54   43.09   46.96   46.87   47.06   48.15   47.10
      47.12   45.96                                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Jackie            26 Unat-IL              1:00.00      42.23  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Jackie            26 Unat-IL              1:40.00    1:25.52  
      40.03   45.49                                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chapman, Sara             34 Smelts-IL            7:32.40    7:30.67  
      41.39   45.71   45.97   46.06   46.00   45.92   45.75   45.80
      45.32   42.75                                                
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chapman, Sara             34 Smelts-IL            1:47.28    1:35.01  
      46.10   48.91                                                
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chapman, Sara             34 Smelts-IL            3:09.93    3:08.11  
      46.37   49.57   49.83   42.34                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mena, Melissa             35 Tri Right-IL              NT      32.82  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Camille              35 Blue Tides-IL        1:11.30    1:11.15  
      33.77   37.38                                                
  2 Simon, Lisa               37 Tri Right-IL         1:15.00    1:18.29  
      38.26   40.03                                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Camille              35 Blue Tides-IL        2:32.00    2:32.92  
      36.14   37.64   40.11   39.03                                
  2 Simon, Lisa               37 Tri Right-IL         2:45.00    2:47.42  
      39.59   43.28   42.46   42.09                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Camille              35 Blue Tides-IL        6:40.00    6:43.17  
      35.24   38.75   40.28   41.04   41.64   41.39   41.54   41.23
      42.00   40.06                                                
  2 Simon, Lisa               37 Tri Right-IL         7:15.00    7:17.64  
      41.33   43.73   44.33   45.84   44.82   44.73   44.21   43.94
      43.23   41.48                                                
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mena, Melissa             35 Tri Right-IL              NT      45.10  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mena, Melissa             35 Tri Right-IL              NT    1:44.77  
      44.11 1:00.66                                                
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa            44 Lincoln-Way-IL         35.00      35.05  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa            44 Lincoln-Way-IL       1:18.00    1:18.91  
      38.12   40.79                                                
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Darling, Karen            40 Chicago Masters-IL     40.16      40.12  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Darling, Karen            40 Chicago Masters-IL   1:28.59    1:26.75  
      41.06   45.69                                                
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa            44 Lincoln-Way-IL         32.60      34.99  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie           48 Rock River Y-IL           NT      30.74  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie           48 Rock River Y-IL           NT    1:08.49  
      32.67   35.82                                                
  2 Favale, Heather           45 Blue Tides-IL        1:20.00    1:17.43  
      36.21   41.22                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           47 Smelts-IL            2:49.87    2:51.66  
      38.07   43.61   45.10   44.88                                
  2 Favale, Heather           45 Blue Tides-IL             NT    2:52.64  
      39.17   43.23   45.36   44.88                                
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           47 Smelts-IL            7:27.06    7:22.40  
      36.80   42.78   44.03   45.23   45.72   46.68   45.53   45.93
      45.17   44.53                                                
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           47 Smelts-IL            1:26.64    1:26.06  
      41.79   44.27                                                
  2 Favale, Heather           45 Blue Tides-IL        1:40.00    1:34.35  
      46.74   47.61                                                
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie           48 Rock River Y-IL           NT    1:23.57  
      38.49   45.08                                                
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Favale, Heather           45 Blue Tides-IL          38.00      36.82  
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           47 Smelts-IL            3:18.56    3:08.92  
      44.13   46.84   56.68   41.27                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Smelts-IL              28.00      28.03  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Smelts-IL            1:01.00    1:01.58  
      29.68   31.90                                                
  2 Martin, Martha            52 Tri Right-IL         1:05.00    1:04.49  
      32.05   32.44                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Smelts-IL            2:33.00    2:35.20  
      37.49   38.97   39.96   38.78                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Martha            52 Tri Right-IL         6:15.00    5:54.18  
      33.90   35.25   36.14   36.21   36.14   35.75   35.76   35.80
      35.53   33.70                                                
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Smelts-IL            1:13.00    1:12.45  
      36.20   36.25                                                
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Smelts-IL            1:24.00    1:22.68  
      39.21   43.47                                                
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Martha            52 Tri Right-IL           35.00      31.58  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Martha            52 Tri Right-IL         1:15.00    1:10.82  
      33.84   36.98                                                
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strand, Marjorie          57 Blue Tides-IL        3:21.16    3:18.59  
      41.69   50.34   52.67   53.89                                
  2 Lisy, Cheryl              56 Blue Tides-IL        3:30.00    3:19.87  
      45.40   51.12   52.92   50.43                                
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-IL       7:45.00    8:09.22  
      43.53   47.88   49.62   49.93   49.15   50.18   50.13   50.85
      49.52   48.43                                                
  2 Strand, Marjorie          57 Blue Tides-IL        8:37.25    8:36.57  
      43.04   50.20   50.71   54.01   55.19   54.67   53.07   53.28
      53.50   48.90                                                
  3 Lisy, Cheryl              56 Blue Tides-IL        9:10.00    9:00.64  
      46.66   53.36   54.83   55.53   55.92   56.00   56.02   55.41
      54.85   52.06                                                
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann C            58 Blue Tides-IL          40.01      38.87  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-IL       1:38.00    1:42.60  
      49.81   52.79                                                
  2 Lisy, Cheryl              56 Blue Tides-IL        2:10.00    2:02.55  
    1:00.15 1:02.40                                                
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann C            58 Blue Tides-IL          46.33      44.45  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann C            58 Blue Tides-IL          42.90      41.29  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-IL       1:45.00    1:45.06  
      47.94   57.12                                                
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-IL       1:40.00    1:39.97  
      46.41   53.56                                                
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-IL       3:40.00    3:35.81  
      48.60   55.19 1:03.82   48.20                                
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Nancy              73 Stingrays-IL         2:02.00    2:04.71  
      59.62 1:05.09                                                
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Nancy              73 Stingrays-IL        11:40.00   11:42.80  
    1:02.58 1:08.39 1:10.88 1:12.30 1:09.53 2:24.35                
    2:22.23                                                        
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Nancy              73 Stingrays-IL         1:10.00    1:05.04  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dabson, Andrew            24 Unat-IL                28.00      26.47  
  2 Rodriguz, Dan             21 Unat-IL                   NT      28.81  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dabson, Andrew            24 Unat-IL              1:02.00      58.40  
      28.50   29.90                                                
  2 Kantor, David             24 Tri Right-IL         1:07.00      59.51  
      28.41   31.10                                                
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dabson, Andrew            24 Unat-IL              2:20.00    2:13.98  
      30.91   34.17   34.48   34.42                                
  2 Kantor, David             24 Tri Right-IL              NT    2:18.71  
      32.20   35.28   35.70   35.53                                
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skrabacz, Kevin           23 Tri Right-IL         6:00.00    5:58.97  
      30.41   32.03   33.10   34.64   34.78   36.43   37.97   38.77
      40.55   40.29                                                
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skrabacz, Kevin           23 Tri Right-IL         1:01.46    1:06.53  
      33.35   33.18                                                
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kantor, David             24 Tri Right-IL              NT      32.44  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dabson, Andrew            24 Unat-IL              1:10.00    1:05.86  
      31.51   34.35                                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Ian            34 Tri Right-IL           33.00      30.62  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Ian            34 Tri Right-IL         1:12.00    1:09.62  
      32.00   37.62                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            30 Smelts-IL            2:26.81    2:21.40  
      30.85   34.91   38.58   37.06                                
  2 McDonnell, Ian            34 Tri Right-IL         3:00.00    2:56.58  
      36.28   41.80   47.95   50.55                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            30 Smelts-IL            6:39.19    6:28.46  
      33.15   37.38   38.97   40.13   40.98   41.22   41.13   40.59
      39.67   35.24                                                
  2 McDonnell, Ian            34 Tri Right-IL         7:45.00    8:11.15  
      39.64   44.27   47.56   49.62   50.16   50.63   51.34   53.93
      52.10   51.90                                                
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            30 Smelts-IL              33.91      34.76  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            30 Smelts-IL            1:15.58    1:13.75  
      36.10   37.65                                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            30 Smelts-IL            2:41.08    2:56.73  
      40.25   42.76   52.91   40.81                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bardak, Pete              39 Naperville Waves-IL    23.50      24.04  
  2 Mulcahy, Ryan             37 Lincoln-Way-IL         24.00      26.26  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan             37 Lincoln-Way-IL         55.00      56.25  
      26.53   29.72                                                
  2 Bardak, Pete              39 Naperville Waves-IL    58.00      57.36  
      27.33   30.03                                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bardak, Pete              39 Naperville Waves-IL  5:30.00    5:42.58  
      29.75   32.69   33.91   35.37   36.61   36.24   35.16   34.64
      34.60   33.61                                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bardak, Pete              39 Naperville Waves-IL    25.00      26.05  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bardak, Pete              39 Naperville Waves-IL  1:00.00    1:03.13  
      29.05   34.08                                                
  2 Mulcahy, Ryan             37 Lincoln-Way-IL       1:04.00    1:18.05  
      34.85   43.20                                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fastabend, Eric W         41 Naperville Waves-IL       NT      26.61  
  2 Reidenga, Russ            43 Lincoln-Way-IL         30.50      31.17  
  3 Fei, John                 44 Smelts-IL              50.00      39.01  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fastabend, Eric W         41 Naperville Waves-IL       NT      57.86  
      28.07   29.79                                                
  2 Fei, John                 44 Smelts-IL            1:40.00    1:30.80  
      43.72   47.08                                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Secor, Don                40 Naperville Waves-IL  5:30.00    5:23.13  
      28.69   31.61   32.66   33.21   33.25   33.07   32.74   33.22
      33.11   31.57                                                
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Secor, Don                40 Naperville Waves-IL    29.00      28.17  
  2 Reidenga, Russ            43 Lincoln-Way-IL         40.00      39.70  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Secor, Don                40 Naperville Waves-IL    39.00      33.62  
  2 Slad, Thomas              43 Lyons-IL               33.99      33.75  
  3 Reidenga, Russ            43 Lincoln-Way-IL         40.00      41.07  
  4 Fei, John                 44 Smelts-IL              50.00      46.33  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slad, Thomas              43 Lyons-IL             1:12.06    1:13.26  
      34.73   38.53                                                
  2 Fei, John                 44 Smelts-IL            1:38.00    1:39.46  
      47.82   51.64                                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fei, John                 44 Smelts-IL            1:00.00      55.69  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slad, Thomas              43 Lyons-IL             1:08.09    1:08.77  
      32.50   36.27                                                
  2 Fastabend, Eric W         41 Naperville Waves-IL       NT    1:09.22  
      32.70   36.52                                                
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Secor, Don                40 Naperville Waves-IL  2:26.00    2:18.66  
      28.95   35.94   42.69   31.08                                
  2 Slad, Thomas              43 Lyons-IL             2:24.07    2:30.65  
      32.50   38.50   41.68   37.97                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calegan, Kevin            48 Unat-IL                   NT      27.04  
  2 Quirk, Jim                48 Tri Right-IL              NT      29.97  
  3 Ware, Sean                45 Illinois Masters-IL    32.00      30.43  
  4 Zielinski, Tom            46 Blue Tides-IL          31.41      31.13  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calegan, Kevin            48 Unat-IL                   NT    1:01.65  
      29.33   32.32                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Figg, Steve               49 Smelts-IL            2:24.13    2:21.31  
      32.70   35.74   36.53   36.34                                
  2 Ware, Sean                45 Illinois Masters-IL  2:29.00    2:26.22  
      32.36   35.65   38.05   40.16                                
  3 Welcher, Robert           46 Smelts-IL            2:10.00    2:31.28  
      33.60   37.86   40.53   39.29                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Figg, Steve               49 Smelts-IL            6:33.39    6:32.56  
      33.98   36.68   38.65   40.36   40.25   40.94   41.74   40.03
      40.72   39.21                                                
  2 Welcher, Robert           46 Smelts-IL            6:50.00    6:50.86  
      35.01   38.20   40.59   41.11   41.00   40.81   40.61   53.26
      40.95   39.32                                                
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welcher, Robert           46 Smelts-IL              34.00      33.60  
  2 Zielinski, Tom            46 Blue Tides-IL          40.00      44.01  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welcher, Robert           46 Smelts-IL            1:14.00    1:12.71  
      35.98   36.73                                                
  2 Figg, Steve               49 Smelts-IL            1:18.62    1:17.36  
      38.73   38.63                                                
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ware, Sean                45 Illinois Masters-IL    36.00      39.15  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Figg, Steve               49 Smelts-IL            1:15.15    1:15.06  
      35.65   39.41                                                
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ware, Sean                45 Illinois Masters-IL  2:37.00    2:43.43  
      34.98   41.50   47.26   39.69                                
  2 Welcher, Robert           46 Smelts-IL            2:44.00    2:49.94  
      39.65   40.27   50.88   39.14                                
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Gregory            53 Lyons-IL               58.80      57.73  
      27.47   30.26                                                
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Gregory            53 Lyons-IL               34.21      34.24  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Gregory            53 Lyons-IL               28.80      28.61  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shekleton, Tim            58 Barrington-IL          40.20      38.62  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shekleton, Tim            58 Barrington-IL          33.50      32.77  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shekleton, Tim            58 Barrington-IL        1:17.50    1:15.11  
      33.80   41.31                                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Eric             60 Lyons-IL               25.00      29.08  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Eric             60 Lyons-IL               59.00      59.55  
      28.33   31.22                                                
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Eric             60 Lyons-IL               31.00      33.23  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Eric             60 Lyons-IL             1:05.00    1:15.39  
      37.39   38.00                                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Eric             60 Lyons-IL             1:09.00    1:11.59  
      33.71   37.88                                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dassoff, Dennis           66 Chicago Masters-IL        NT      37.28  
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hackett, John             65 Blue Tides-IL       10:00.00    9:53.86  
      49.86   57.27 1:00.46 1:01.94 1:01.76 1:02.06 1:02.36 1:02.47
    1:00.53   55.15                                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           66 Chicago Masters-IL     33.50      33.24  
  2 Dassoff, Dennis           66 Chicago Masters-IL        NT      44.66  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           66 Chicago Masters-IL   1:13.89    1:13.59  
      35.76   37.83                                                
 
                    Combined Team Scores - Through Event 12                    
 
  1. Chicago Smelts                      592   2. Tri Right Masters                   491
  3. Joliet Park District Blue Tide      330   4. Naperville Waves Swim Club          314
  5. Unattached-Illinois                 274   6. Lincoln-Way Masters                 264
  7. Lyons Masters                       234   8. Chicago Masters Swim Club           117
  9. Barrington Area Masters             113  10. Illinois Masters                     73
 11. Sun City Stingrays                   60  11. YMCA of Rock River Valley            60
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 12                    
 
  1. Tri Right Masters                   306   2. Joliet Park District Blue Tide      278
  3. Chicago Smelts                      240   4. Lincoln-Way Masters                 160
  5. Unattached-Illinois                 137   6. Naperville Waves Swim Club           80
  7. Sun City Stingrays                   60   7. YMCA of Rock River Valley            60
  9. Barrington Area Masters              53  10. Chicago Masters Swim Club            40
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 12                     
 
  1. Chicago Smelts                      352   2. Lyons Masters                       234
  2. Naperville Waves Swim Club          234   4. Tri Right Masters                   185
  5. Unattached-Illinois                 137   6. Lincoln-Way Masters                 104
  7. Chicago Masters Swim Club            77   8. Illinois Masters                     73
  9. Barrington Area Masters              60  10. Joliet Park District Blue Tide       52