Licensed to Illinois LMSC - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 5/8/2016 08:35 PM
     2016 ILMSA Short Course State Championships - 4/15/2016 to 4/17/2016      
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 22.21   1/31/2015 A Vanderpool-Wall                            
       Local: L 23.57   4/19/2012 Kelly N McNichols                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Golembeski, Keri M        22 Cac Masters-21         26.79      26.27   11  
  2 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-21    27.01      26.41    9  
  3 Hutton, Taylor A          23 Naperville Waves-21    26.81      26.86    8  
  4 Grady, Shannon M          23 Elgin Blue Wave-21     34.88      34.88    7  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 48.18   12/6/2014 Katie Meili                                  
       Local: L 50.01   4/19/2012 Kelly N McNichols                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Julia              18 Chicago Smelts-21      55.19      53.86   11  
      25.78   28.08                                                
  2 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-21    57.59      56.05    9  
      26.27   29.78                                                
  3 Golembeski, Keri M        22 Cac Masters-21         58.78      57.24    8  
      27.31   29.93                                                
  4 Hutton, Taylor A          23 Naperville Waves-21    58.41      59.80    7  
      28.46   31.34                                                
  5 Grady, Shannon M          23 Elgin Blue Wave-21   1:22.06    1:21.85    6  
      40.83   41.02                                                
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:43.28   11/8/2009 DANA VOLLMER                               
       Local: L 1:49.24   4/19/2012 Kelly N McNichols                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoddart, Ashleigh E      22 Unat-IL-21           2:00.00    2:07.07   11  
      28.78   31.80   32.73   33.76                                
  2 Hutton, Taylor A          23 Naperville Waves-21  2:07.37    2:09.61    9  
      29.50   33.13   34.12   32.86                                
  3 Murphy, Eleni A           22 Unat-IL-21           2:15.04    2:23.90    8  
      30.82   34.71 1:18.37                                        
  4 Grady, Shannon M          23 Elgin Blue Wave-21   3:20.00    3:05.63    7  
      45.17   47.25   50.77   42.44                                
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:49.97  10/25/2003 Jessica Fuschi                             
       Local: L 4:58.99   4/23/2015 Adrienne Bicek                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Taylor A          23 Naperville Waves-21  5:50.13    5:40.65   11  
      30.88   33.97   34.55   34.83   34.57   35.17   34.82   35.08
      34.51   32.27                                                
 
Women 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 10:12.42   3/31/2012 Luane Rowe                                
       Local: L 10:42.74    1/1/1994 Joanna Zeiger                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Taylor A          23 Naperville Waves-21 11:50.00   11:46.23   11  
      31.96   34.56   35.22   35.04   34.87   35.32   35.30   35.33
      35.57   35.39   35.60   35.67   36.22   36.10   36.09   35.59
      36.28   36.36   35.51   34.25                                
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 26.18   5/22/2010 F ODONNELL-MCCART                            
       Local: L 26.49   4/25/2013 Moe A Barrett                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-21    30.14      28.78   11  
  2 Grady, Shannon M          23 Elgin Blue Wave-21     44.31      43.93    9  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 55.90   5/23/2010 EMILE EWING                                  
       Local: L 57.54    4/4/2014 Moe A Barrett                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Connor, Ellis           22 Evanston-21          1:09.29    1:09.06   11  
      33.48   35.58                                                
  2 Grady, Shannon M          23 Elgin Blue Wave-21   1:44.55    1:42.66    9  
      51.29   51.37                                                
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:59.22   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
       Local: L 2:04.55   4/13/2003 Valerie Gaines                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grady, Shannon M          23 Elgin Blue Wave-21   4:00.00    3:56.25   11  
      56.65 1:02.24 1:02.06   55.30                                
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 27.76   12/5/2014 Katie Meili                                  
       Local: L 28.69   4/19/2012 Kelly N McNichols                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-21    34.51      33.21   11  
  2 Marshall, Laurel          24 Chicago Smelts-21      38.00      37.61    9  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N   58.71   12/5/2014 Katie Meili                                
       Local: L 1:02.71   4/19/2012 Kelly N McNichols                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Julia              18 Chicago Smelts-21    1:14.98    1:13.90   11  
      34.34   39.56                                                
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:06.59   12/6/2014 Micah Lawrence                             
       Local: L 2:16.34   4/19/2012 Kelly N McNichols                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Laurel          24 Chicago Smelts-21    2:52.00    2:54.41   11  
      39.80   43.91   46.10   44.60                                
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 24.54   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
       Local: L 24.72   4/19/2012 Kelly N McNichols                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-21    28.64      27.77   11  
  2 Golembeski, Keri M        22 Cac Masters-21         30.50      30.00    9  
  3 Hutton, Taylor A          23 Naperville Waves-21    29.95      31.27    8  
  4 Waters, Catherine         23 Southside-21           33.00      32.55    7  
  5 Grady, Shannon M          23 Elgin Blue Wave-21     54.67      44.71    6  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 52.30   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
       Local: L 58.50   4/28/2002 Shona Kovatch                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-21  1:04.06    1:03.15   11  
      29.62   33.53                                                
  2 Golembeski, Keri M        22 Cac Masters-21       1:08.50    1:07.63    9  
      32.25   35.38                                                
  3 Marshall, Laurel          24 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:15.09    8  
      35.01   40.08                                                
  4 Grady, Shannon M          23 Elgin Blue Wave-21   2:20.00    1:54.01    7  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 53.02  12/21/2014 KATIE MEILI                                  
       Local: L 57.38   4/19/2012 Kelly N McNichols                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-21  1:04.41    1:03.26   11  
      29.10   34.16                                                
  2 Hutton, Taylor A          23 Naperville Waves-21  1:10.47    1:09.51    9  
      34.35   35.16                                                
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:54.20   12/4/2014 Katie Meili                                
       Local: L 2:07.39   4/10/2015 Adrienne Bicek                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-21  2:22.17    2:21.45   11  
      29.42   37.58   40.32   34.13                                
  2 Waters, Catherine         23 Southside-21         2:50.00    2:52.07    9  
      38.24   43.85   51.83   38.15                                
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 4:21.82   1/28/2012 Katherine Mills                            
       Local: L 4:29.55   4/23/2015 Adrienne Bicek                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Laurel          24 Chicago Smelts-21    5:45.00    5:39.86   11  
      36.13   42.05   45.81   45.46   44.67   44.72   40.69   40.33
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 22.62   1/25/2014 Madison Kennedy                              
       Local: L 23.72    1/1/1991 Elisabeth Fabrizi                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Anna              29 Chicago Smelts-21      25.89      23.98   11  
  2 Saulters, Nicole K        26 Munster Masters-16     26.65      25.93    9  
  3 Dangremond, Emily M       29 Lakeshore-21           28.56      28.62    8  
  4 Hiestand, Margaret E      29 Chicago Smelts-21      29.97      29.61    7  
  5 Krueger, Ruby             27 Evanston-21            29.39      29.84    6  
  6 Downs, Sarah              26 Evanston-21            30.91      29.96    5  
  7 Spray, Molly M            27 Swedish Fish-21        31.52      30.78    4  
  8 Wuellner, Adrienne        25 Chicago Smelts-21      35.00      32.55    3  
  9 Kipphut, Allison          29 Chicago Smelts-21      31.00      32.66    2  
 10 Reed, Catherine E         25 Libertyville-21        42.00      40.29    1  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 49.18   2/24/2013 Kim Vandenberg                               
       Local: L 51.92    5/9/2012 Isabel Madeira                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Taylor            25 Cac Masters-21         53.58      52.08   11  
      25.00   27.08                                                
  2 Miller, Anna              29 Chicago Smelts-21      57.88      52.63    9  
      25.36   27.27                                                
  3 Saint Germain, Marissa R  25 Swedish Fish-21        59.95      59.45    8  
      29.17   30.28                                                
  4 Greco, Kate               29 Lakeshore-21         1:00.00    1:00.50    7  
      28.42   32.08                                                
  5 Dangremond, Emily M       29 Lakeshore-21         1:00.18    1:01.44    6  
      29.36   32.08                                                
  6 Wang, Stephanie           28 Noblesville Adul-16  1:03.69    1:02.02    5  
      30.00   32.02                                                
  7 Oskvarek, Natalie A       29 Southside-21         1:06.13    1:05.10    4  
      30.98   34.12                                                
  8 Fitzmorris, Ellen         29 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:05.21    3  
      31.37   33.84                                                
  9 Downs, Sarah              26 Evanston-21          1:10.61    1:08.35    2  
      33.54   34.81                                                
 10 Kipphut, Allison          29 Chicago Smelts-21    1:08.00    1:09.55    1  
      33.29   36.26                                                
 11 Mumford, Gloria           28 Blue Tides-21        1:10.00    1:09.71  
      33.27   36.44                                                
 12 Spray, Molly M            27 Swedish Fish-21      1:14.66    1:09.76  
      32.92   36.84                                                
 13 Bonfitto, Jordan          29 Iswim-16             1:07.99    1:11.33  
      33.50   37.83                                                
 14 Reed, Catherine E         25 Libertyville-21      1:35.00    1:38.80  
      50.53   48.27                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
       Local: L 1:55.44    5/8/1998 Jennifer Ridge                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dangremond, Emily M       29 Lakeshore-21         2:11.46    2:11.93   11  
      30.21   32.96   34.15   34.61                                
  2 Pope-Obeda, Emily         28 Chicago Smelts-21    2:27.00    2:21.33    9  
      33.06   35.76   36.75   35.76                                
  3 Pechauer, Amanda          28 Libertyville-21      2:30.69    2:26.04    8  
      32.58   36.86   38.45   38.15                                
  4 Fitzmorris, Ellen         29 Chicago Smelts-21    2:36.00    2:31.88    7  
      34.39   38.40   40.40   38.69                                
  5 Gumbel, Lauren            27 Chicago Smelts-21    2:26.26    2:32.00    6  
      33.73   38.66   39.81   39.80                                
  6 Downs, Sarah              26 Evanston-21          7:35.00    2:36.61    5  
      32.58   37.56   42.13   44.34                                
  7 Spray, Molly M            27 Swedish Fish-21      2:48.16    2:37.55    4  
      36.37   39.97   41.52   39.69                                
  8 Obradovic, Saja A         27 Unat-IN-16           3:00.00    2:54.81    3  
      40.89   43.70   46.17   44.05                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:49.88    1/3/1996 SHEILA TAORMINA                            
       Local: L 5:09.89    1/1/1988 Martha Jahn                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greco, Kate               29 Lakeshore-21         6:02.37    5:46.55   11  
      29.38   32.93   34.99   35.49   35.29   36.02   36.00   35.71
      35.81   34.93                                                
  2 Saint Germain, Marissa R  25 Swedish Fish-21      6:01.54    5:59.92    9  
      31.57   34.59   36.83   37.55   36.94   37.17   36.48   36.48
      37.04   35.27                                                
  3 Dangremond, Emily M       29 Lakeshore-21         6:06.30    6:00.29    8  
      31.89   34.48   35.73   36.60   36.25   36.95   37.33   37.17
      37.40   36.49                                                
  4 Oskvarek, Natalie A       29 Southside-21         6:24.20    6:18.87    7  
      32.52   36.50   38.04   38.90   39.30   39.09   39.32   39.18
      39.32   36.70                                                
  5 Pope-Obeda, Emily         28 Chicago Smelts-21    6:30.00    6:19.02    6  
      33.21   36.56   38.00   38.76   38.67   38.63   38.92   39.09
      39.39   37.79                                                
  6 Kipphut, Allison          29 Chicago Smelts-21    6:27.00    6:37.13    5  
      35.27   39.41   39.95   41.18   40.99   41.24   40.89   40.11
      40.35   37.74                                                
  7 Spray, Molly M            27 Swedish Fish-21      8:30.00    7:13.31    4  
      37.66   40.26   43.18   44.24   44.63   45.13   44.44   45.45
      46.06   42.26                                                
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 10:12.34   3/19/1994 LISA HAZEN                                
       Local: L 10:43.11    1/1/1988 Martha Jahn                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dangremond, Emily M       29 Lakeshore-21        12:21.90   12:13.93   11  
      32.64   35.79   36.38   37.19   36.59   37.08   37.87   37.52
      37.26   37.65   36.72   37.08   37.06   37.11   37.38   37.67
      36.45   36.94   36.93   34.62                                
  2 Saint Germain, Marissa R  25 Swedish Fish-21     12:48.45   12:54.11    9  
      34.21   37.53   39.61   39.43   39.55   39.30   39.38   39.66
      39.45   40.40   39.72   38.62   39.34   39.56   39.11   38.51
      38.07   38.18   37.89   36.59                                
  3 Pope-Obeda, Emily         28 Chicago Smelts-21   13:30.00   13:02.09    8  
      34.45   36.99   38.22   39.33   39.45   39.59   39.62   39.72
      39.45   39.35   38.99   39.52   39.68   39.63   39.53   39.78
      40.11   39.88   39.69   39.11                                
  4 Rivard, Ashley            29 Cac Masters-21      15:00.00   13:23.71    7  
      34.73   37.82   38.74   39.62   39.91   40.31   40.47   40.46
      40.36   40.62   41.28   41.25   40.70   41.48   41.21   41.22
      41.30   41.40   41.09   39.74                                
  5 Gumbel, Lauren            27 Chicago Smelts-21   13:30.00   14:05.33    6  
      35.44   40.43   42.22   42.33   42.32   42.06   42.74   43.17
      42.25   43.30   42.71   43.28   43.83   42.90   43.20   43.43
      42.38   42.66   42.90   41.78                                
  6 Obradovic, Saja A         27 Unat-IN-16          15:00.00   14:50.32    5  
      39.66   42.81   44.41   44.77   44.73   45.12   45.08   45.51
      46.24                   44.64   44.95   45.18   45.00   44.32
      45.67   45.46   45.21   43.81   42.54                        
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 25.26   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
       Local: L 27.18   4/19/2007 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saulters, Nicole K        26 Munster Masters-16     28.51      28.27   11  
  2 Wilcox, Taylor            25 Cac Masters-21         28.00      28.41    9  
  3 Saint Germain, Marissa R  25 Swedish Fish-21        29.95      30.10    8  
  4 Wang, Stephanie           28 Noblesville Adul-16    31.85      31.87    7  
  5 Krueger, Ruby             27 Evanston-21            33.70      34.25    6  
  6 Pechauer, Amanda          28 Libertyville-21        34.71      34.39    5  
  7 Fitzmorris, Ellen         29 Chicago Smelts-21      40.00      35.18    4  
  8 Bonfitto, Jordan          29 Iswim-16               37.00      37.92    3  
  9 Reed, Catherine E         25 Libertyville-21      1:00.00      58.98    2  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 54.06   5/23/2010 TANICA JAMISON                               
       Local: L 59.08   4/19/2007 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Germain, Marissa R  25 Swedish Fish-21      1:04.25    1:05.15   11  
      31.71   33.44                                                
  2 Wang, Stephanie           28 Noblesville Adul-16  1:08.09    1:08.57    9  
      33.31   35.26                                                
  3 Pechauer, Amanda          28 Libertyville-21      1:15.95    1:14.04    8  
      35.65   38.39                                                
  4 Dangremond, Emily M       29 Lakeshore-21         1:13.27    1:14.47    7  
      36.26   38.21                                                
  5 Fitzmorris, Ellen         29 Chicago Smelts-21    1:18.00    1:16.96    6  
      37.91   39.05                                                
  6 Hooper, Tara L            29 Cac Masters-21       1:26.00    1:21.48    5  
      39.27   42.21                                                
  7 Reed, Catherine E         25 Libertyville-21      2:08.00    2:03.25    4  
    1:00.98 1:02.27                                                
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:56.87   2/28/2015 Federica Pellegri                          
       Local: L 2:12.46   5/15/1987 Beth Mauer                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wang, Stephanie           28 Noblesville Adul-16  2:27.81    2:28.52   11  
      33.94   37.65   38.69   38.24                                
  2 Saint Germain, Marissa R  25 Swedish Fish-21      2:23.98    2:28.94    9  
      35.57   38.27   38.35   36.75                                
  3 Dangremond, Emily M       29 Lakeshore-21         2:30.00    2:35.55    8  
      35.90   38.91   40.23   40.51                                
  4 Oskvarek, Natalie A       29 Southside-21         2:37.31    2:40.10    7  
      36.92   40.81   41.47   40.90                                
  5 Pechauer, Amanda          28 Libertyville-21      2:39.95    2:41.15    6  
      36.75   40.21   42.63   41.56                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 27.14   2/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
       Local: L 31.13   4/16/2009 Noelle M Wilhite                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coady, Sarah              25 Irish Masters-16       33.65      32.59   11  
  2 Miller, Anna              29 Chicago Smelts-21      34.88      32.66    9  
  3 Feingold, Julie A         28 Lakeshore-21           35.00      33.29    8  
  4 Saulters, Nicole K        26 Munster Masters-16     34.98      33.91    7  
  5 Pope-Obeda, Emily         28 Chicago Smelts-21      38.00      38.45    6  
  6 Kipphut, Allison          29 Chicago Smelts-21      44.00      41.81    5  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N   59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
       Local: L 1:07.41   3/11/2012 Jenny R Habjan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintermeister, Julie L    28 Swedish Fish-21      1:14.10    1:17.68   11  
      37.05   40.63                                                
  2 Pope-Obeda, Emily         28 Chicago Smelts-21    1:23.00    1:23.56    9  
      40.88   42.68                                                
  3 Mumford, Gloria           28 Blue Tides-21        1:30.00    1:33.26    8  
      44.57   48.69                                                
  4 Downs, Sarah              26 Evanston-21          1:30.30    1:33.56    7  
      42.89   50.67                                                
  5 Spray, Sara               28 Swedish Fish-21      2:15.00    1:53.42    6  
      52.15 1:01.27                                                
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:09.05    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
       Local: L 2:23.34   5/11/2006 M Chamberlain                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coady, Sarah              25 Irish Masters-16     2:40.00    2:31.63   11  
      35.21   38.70   38.99   38.73                                
  2 Pope-Obeda, Emily         28 Chicago Smelts-21    3:00.00    2:51.53    9  
      39.95   43.23   44.01   44.34                                
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
       Local: L 25.75   4/22/2004 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Taylor            25 Cac Masters-21         26.24      26.30   11  
  2 Miller, Anna              29 Chicago Smelts-21      31.98      26.64    9  
  3 Saulters, Nicole K        26 Munster Masters-16     28.59      27.59    8  
  4 Hintermeister, Julie L    28 Swedish Fish-21        31.10      29.14    7  
  5 Hiestand, Margaret E      29 Chicago Smelts-21      30.99      30.80    6  
  6 Dangremond, Emily M       29 Lakeshore-21           30.34      31.15    5  
  7 Krueger, Ruby             27 Evanston-21            32.01      33.28    4  
  8 Bonfitto, Jordan          29 Iswim-16               32.00      34.47    3  
  9 Spray, Molly M            27 Swedish Fish-21        36.09      35.15    2  
 10 Wuellner, Adrienne        25 Chicago Smelts-21      37.00      35.67    1  
 11 Kipphut, Allison          29 Chicago Smelts-21      34.60      36.65  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 53.20   4/24/2015 Amanda Sims                                  
       Local: L 55.34   4/19/2012 Katie A Braun                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintermeister, Julie L    28 Swedish Fish-21      1:02.10    1:02.64   11  
      29.52   33.12                                                
  2 Hiestand, Margaret E      29 Chicago Smelts-21    1:08.91    1:07.42    9  
      32.29   35.13                                                
  3 Dangremond, Emily M       29 Lakeshore-21         1:10.47    1:11.36    8  
      33.63   37.73                                                
  4 Krueger, Ruby             27 Evanston-21          1:15.39    1:15.57    7  
      35.21   40.36                                                
  5 Wuellner, Adrienne        25 Chicago Smelts-21    1:18.00    1:20.80    6  
      36.75   44.05                                                
  6 Hooper, Tara L            29 Cac Masters-21       1:22.00    1:23.27    5  
      38.79   44.48                                                
  7 Obradovic, Saja A         27 Unat-IN-16           1:30.00    1:32.64    4  
      43.64   49.00                                                
 -- Kipphut, Allison          29 Chicago Smelts-21    1:21.42         DQ  
      38.55   50.83                                                
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:57.84   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
       Local: L 2:05.24   4/19/2012 Rachel Ridgeway                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintermeister, Julie L    28 Swedish Fish-21      2:15.50    2:16.65   11  
      30.77   34.25   35.40   36.23                                
  2 Williams, Holly           26 Duneland Masters-16  2:21.34    2:31.87    9  
      32.82   37.86   40.03   41.16                                
  3 Hiestand, Margaret E      29 Chicago Smelts-21    2:35.00    2:35.59    8  
      34.08   37.58   39.94   43.99                                
  4 Pope-Obeda, Emily         28 Chicago Smelts-21    3:10.00    2:46.41    7  
      35.76   40.96   44.30   45.39                                
  5 Kipphut, Allison          29 Chicago Smelts-21    3:05.00    3:02.33    6  
      39.95   45.29   47.21   49.88                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 54.43    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                               
       Local: L 58.74   4/19/2012 Rachel Ridgeway                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Anna              29 Chicago Smelts-21    1:07.10    1:01.29   11  
      28.53   32.76                                                
  2 Coady, Sarah              25 Irish Masters-16     1:05.76    1:03.14    9  
      29.21   33.93                                                
  3 Saulters, Nicole K        26 Munster Masters-16   1:05.29    1:04.69    8  
      28.65   36.04                                                
  4 Cubelic, Daniela          26 Lakeshore-21         1:08.00    1:05.13    7  
      29.96   35.17                                                
  5 Feingold, Julie A         28 Lakeshore-21         1:09.00    1:06.40    6  
      31.26   35.14                                                
  6 Michelau, Katie           28 Lakeshore-21         1:08.02    1:07.44    5  
      30.74   36.70                                                
  7 Hiestand, Margaret E      29 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:11.50    3.5
      33.47   38.03                                                
  7 Wang, Stephanie           28 Noblesville Adul-16  1:13.88    1:11.50    3.5
      32.19   39.31                                                
  9 Gumbel, Lauren            27 Chicago Smelts-21    1:06.99    1:12.23    2  
      32.65   39.58                                                
 10 Krueger, Ruby             27 Evanston-21          1:11.56    1:12.52    1  
      34.72   37.80                                                
 11 DeBruin, Julie            28 Lakeshore-21         1:10.00    1:13.61  
      32.70   40.91                                                
 12 Spray, Molly M            27 Swedish Fish-21      1:23.94    1:19.81  
      35.16   44.65                                                
 13 Hooper, Tara L            29 Cac Masters-21       1:25.00    1:20.27  
      36.74   43.53                                                
 14 Kipphut, Allison          29 Chicago Smelts-21    1:21.29    1:20.72  
      38.17   42.55                                                
 15 Wuellner, Adrienne        25 Chicago Smelts-21    1:29.50    1:22.45  
      37.34   45.11                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:57.56   12/5/2013 Justine L Mueller                          
       Local: L 2:08.67   4/19/2012 Katie Braun                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Taylor            25 Cac Masters-21       2:14.00    2:15.82   11  
      28.51   35.92   40.88   30.51                                
  2 Hintermeister, Julie L    28 Swedish Fish-21      2:20.10    2:22.82    9  
      29.75   36.77   42.63   33.67                                
  3 Williams, Holly           26 Duneland Masters-16  2:28.60    2:31.60    8  
      30.72   40.47   45.31   35.10                                
  4 Pope-Obeda, Emily         28 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:38.30    7  
      34.77   42.24   44.51   36.78                                
  5 Hiestand, Margaret E      29 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:38.51    6  
      32.70   42.67   46.88   36.26                                
  6 Krueger, Ruby             27 Evanston-21          2:36.80    2:39.43    5  
      34.03   41.53   46.67   37.20                                
  7 Oskvarek, Natalie A       29 Southside-21         2:40.85    2:41.28    4  
      37.17   40.44   47.13   36.54                                
  8 Mumford, Gloria           28 Blue Tides-21        3:00.00    2:56.14    3  
      38.81   46.22   50.18   40.93                                
  9 Wuellner, Adrienne        25 Chicago Smelts-21    3:20.00    3:01.11    2  
      38.16   48.14   53.50   41.31                                
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 4:19.02   2/22/2013 Justine L Mueller                          
       Local: L 4:37.17    4/7/2011 Rachel Ridgeway                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintermeister, Julie L    28 Swedish Fish-21      4:55.50    5:04.04   11  
      30.80   34.68   39.59   39.49   43.35   43.92   35.99   36.22
  2 Pope-Obeda, Emily         28 Chicago Smelts-21    6:00.00    5:29.54    9  
      34.05   39.93   43.06   42.26   45.54   46.25   39.83   38.62
  3 Gumbel, Lauren            27 Chicago Smelts-21    6:00.00    5:34.08    8  
      33.61   39.62   44.11   43.18   46.15   48.05   40.43   38.93
  4 Krueger, Ruby             27 Evanston-21          6:00.00    5:39.40    7  
      36.00   41.22   44.26   44.15   47.37   47.63   40.06   38.71
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 22.70  11/29/2012 Erika A Erndl                                
       Local: L 24.26   4/18/2008 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen L            30 Munster Masters-16     24.06      24.57   11  
  2 Murray, Lindsay K         34 Elgin Blue Wave-21     27.70      27.90    9  
  3 Gober, Jelena             33 Munster Masters-16     27.93      28.29    8  
  4 Ellison, Kristen L        30 Chicago Smelts-21      28.47      28.54    7  
  5 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21         29.65      29.35    6  
  6 Browning, Hillary R       31 Blue Tides-21          32.00      30.94    5  
  7 McBride, Courtney         31 Chicago Smelts-21      33.11      32.52    4  
  8 Price, Laura              30 Elgin Blue Wave-21     34.66      32.69    3  
  9 Cammarata, Martha         34 Naperville Waves-21    33.00      32.99    2  
 10 Hart, Kelly K             30 Elgin Blue Wave-21     35.00      33.37    1  
 11 Chapman, Sara             34 Chicago Smelts-21      33.49      33.52  
 12 Smith, Morgan E           34 Cac Masters-21         37.00      33.94  
 13 Kahn, Theodora            31 Cac Masters-21         36.45      35.62  
 14 Meitner, Annette          34 Elgin Blue Wave-21     36.00      36.61  
 15 Akcakoca, Ozlem           33 Chicago Smelts-21      41.00      38.33  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 48.03   2/23/2013 Erika A Erndl                                
       Local: L 52.44   5/15/2003 Nadine Day                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen L            30 Munster Masters-16     54.96      56.08   11  
      26.32   29.76                                                
  2 Lapinskas, Christina      30 Iswim-16             1:01.72      56.23    9  
      26.81   29.42                                                
  3 Liberty, Laurel M         34 Libertyville-21        59.57      57.28    8  
      27.94   29.34                                                
  4 Murray, Lindsay K         34 Elgin Blue Wave-21   1:01.16    1:00.37    7  
      28.90   31.47                                                
  5 Gilbert, Stacy T          30 Lakeshore-21         1:03.00    1:01.93    6  
      29.22   32.71                                                
  6 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21       1:05.00    1:04.85    5  
      30.60   34.25                                                
  7 Gober, Jelena             33 Munster Masters-16   1:02.88    1:05.49    4  
      30.50   34.99                                                
  8 Dumire, Stephanie         33 Evanston-21          1:07.21    1:07.92    3  
      32.79   35.13                                                
  9 Mernick, Elaine M         34 Swedish Fish-21      1:10.01    1:09.13    2  
      33.53   35.60                                                
 10 Tampe, Elizabeth          33 Swedish Fish-21      1:12.00    1:10.59    1  
      33.59   37.00                                                
 11 McBride, Courtney         31 Chicago Smelts-21    1:12.91    1:13.88  
      35.08   38.80                                                
 12 Chapman, Sara             34 Chicago Smelts-21    1:13.59    1:14.24  
      35.11   39.13                                                
 13 Hart, Kelly K             30 Elgin Blue Wave-21   1:17.00    1:15.08  
      36.09   38.99                                                
 14 Smith, Morgan E           34 Cac Masters-21       1:15.00    1:15.71  
      36.97   38.74                                                
 15 Kahn, Theodora            31 Cac Masters-21       1:23.31    1:21.65  
      39.28   42.37                                                
 16 Akcakoca, Ozlem           33 Chicago Smelts-21    1:45.00    1:26.10  
      40.47   45.63                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:43.46  11/30/2012 Erika A Erndl                              
       Local: L 1:51.76   5/15/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel M         34 Libertyville-21      2:04.57    2:01.73   11  
      28.44   30.61   31.43   31.25                                
  2 Madgiak, Jen L            30 Munster Masters-16   2:07.05    2:04.93    9  
      26.97   30.26   32.57   35.13                                
  3 Gilbert, Stacy T          30 Lakeshore-21         2:25.71    2:15.50    8  
      31.76   32.85   34.65   36.24                                
  4 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21       2:25.00    2:27.84    7  
      32.26   36.98   38.43   40.17                                
  5 Dumire, Stephanie         33 Evanston-21          2:29.08    2:28.44    6  
      34.69   37.54   38.06   38.15                                
  6 Bryll, Katelyn E          30 Southside-21         2:29.29    2:29.82    5  
      34.64   37.55   38.91   38.72                                
  7 Cammarata, Martha         34 Naperville Waves-21  2:55.00    2:39.00    4  
      36.01   39.92   41.51   41.56                                
  8 McBride, Courtney         31 Chicago Smelts-21    2:43.84    2:39.79    3  
      35.56   39.62   42.34   42.27                                
  9 Smith, Morgan E           34 Cac Masters-21       2:45.00    2:44.80    2  
      37.83   41.34   43.16   42.47                                
 10 Akcakoca, Ozlem           33 Chicago Smelts-21    3:45.00    3:26.97    1  
                              54.34                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:46.92   4/14/2012 Dawn M Heckman                             
       Local: L 5:08.13   4/13/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             30 Chicago Smelts-21    5:50.00    5:22.54   11  
      29.20   32.06   32.56   32.79   32.76   32.69   32.40   32.78
      32.91   32.39                                                
  2 Lapinskas, Christina      30 Iswim-16             5:35.05    5:24.96    9  
      29.23   31.91   32.66   32.63   32.65   32.74   33.11   33.47
      33.62   32.94                                                
  3 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21       7:10.00    6:30.10    8  
      32.41   37.00   39.39   40.03   40.50   39.76   40.58   40.35
      40.58   39.50                                                
  4 Bolf, Vicki A             30 Chicago Smelts-21    6:36.02    6:32.45    7  
      33.66   37.93   39.40   39.72   40.49   40.92   41.13   40.59
      40.69   37.92                                                
  5 Galinaitis, Alyssa        32 Chicago Smelts-21    7:32.89    6:37.73    6  
      33.81   37.77   39.06   40.27   40.34   41.21   41.67   41.97
      41.71   39.92                                                
  6 Dumire, Stephanie         33 Evanston-21          6:43.24    6:37.84    5  
      36.30   39.38   40.49   40.96   41.19   41.68   40.75   40.75
      39.24   37.10                                                
  7 Hennessey, Deirdre        33 Elgin Blue Wave-21   6:24.00    6:39.10    4  
      35.12   38.61   40.06   40.89   41.20   41.44   41.23   41.19
      40.51   38.85                                                
  8 Andrews, Melissa D        33 Chicago Masters-21   6:40.00    6:39.69    3  
      36.11   39.30   40.48   40.93   40.96   40.70   40.88   40.74
      40.77   38.82                                                
  9 Ellison, Kristen L        30 Chicago Smelts-21    6:58.06    6:41.67    2  
      35.19   39.29   40.10   41.08   41.36   41.30   41.75   41.73
      42.08   37.79                                                
 10 Mernick, Elaine M         34 Swedish Fish-21      7:20.00    6:56.99    1  
      37.31   40.76   42.41   43.11   42.56   42.71   42.63   42.58
      42.69   40.23                                                
 11 Presperin, Dana           31 Chicago Smelts-21    7:23.57    7:18.82  
      37.02   41.00   43.00   43.63   44.94   45.15   45.90   46.62
      46.16   45.40                                                
 12 Chapman, Sara             34 Chicago Smelts-21    7:19.62    7:20.07  
      37.63   43.24   44.39   44.49   45.41   45.98   45.48   45.57
      45.26   42.62                                                
 13 Browning, Hillary R       31 Blue Tides-21        8:14.11    7:21.19  
      36.61   41.49   43.31   45.24   45.67   47.02   46.74   46.03
      45.90   43.18                                                
 14 McBride, Courtney         31 Chicago Smelts-21    6:55.00    7:23.43  
      36.04   40.46   43.70   44.26   46.10   46.13   46.69   47.21
      46.98   45.86                                                
 15 Boyle, Shannon T          32 Evanston-21          6:45.00    7:45.14  
      37.35   41.99   44.99   46.68   47.95   48.82   49.79   49.66
      49.51   48.40                                                
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N  9:51.93   4/15/2012 Dawn M Heckman                            
       Local: L 10:37.41    2/1/2004 Nadine K Day                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             30 Chicago Smelts-21   11:50.00   11:08.18   11  
      31.08   32.88   33.14   33.32   33.44   33.47   33.84   34.00
      34.54   34.13   33.42   33.38   33.27   33.17   33.26   33.18
      33.69   33.90   34.18   32.89                                
  2 Lapinskas, Christina      30 Iswim-16            12:09.09   11:09.48    9  
      29.86   32.31   32.85   32.97   33.30   33.18   33.06   33.64
      34.50   34.35   33.89   33.81   34.03   34.42   34.36   34.26
      34.33   34.51   33.82   32.03                                
  3 Bolf, Vicki A             30 Chicago Smelts-21   13:47.86   13:17.59    8  
      34.79   38.06   39.91   40.02   41.36   40.27   40.84   40.46
      40.91   39.89   40.67   40.94   40.53   40.71   40.86   40.38
      40.26   40.57   38.40   37.76                                
  4 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21      13:15.00   13:23.02    7  
      34.36   37.62   39.10   39.71   40.58   40.30   40.58   41.20
      41.37   40.68   40.96   40.65   40.83   40.98   40.96   40.84
      41.18   41.19   40.58   39.35                                
  5 Hennessey, Deirdre        33 Elgin Blue Wave-21  18:24.00   13:27.36    6  
      34.57   38.18   39.73   40.43   41.24   41.06   41.50   41.75
      41.38   41.10   41.22   41.13   42.02   41.53   41.11   42.07
      41.23   40.79   39.49   35.83                                
  6 Galinaitis, Alyssa        32 Chicago Smelts-21   15:21.07   13:38.62    5  
      35.15   38.14   38.68   39.89   40.08   40.69   40.80   41.80
      41.38   41.43   42.18   41.92   42.48   41.88   42.65   42.06
      42.23   42.45   42.20   40.53                                
  7 Dumire, Stephanie         33 Evanston-21         13:46.52   13:39.73    4  
      35.92   40.00   41.11   41.53   41.98   41.82   42.31   42.13
      42.38   42.09   42.40   41.94   42.15   42.52   41.54   40.66
      40.77   40.32   38.85   37.31                                
  8 Ellison, Kristen L        30 Chicago Smelts-21   15:00.00   14:15.04    3  
      34.82   38.62   40.84   41.51   41.89   42.14   41.82   42.62
      43.74   43.90   45.07   44.68   44.31   45.07   44.57   45.14
      43.98   43.95   43.76   42.61                                
  9 Browning, Hillary R       31 Blue Tides-21       16:00.00   14:44.03    2  
      33.75   39.56   42.39   43.32   44.81   44.85   45.46   46.48
      46.08   46.98   47.16   46.28   45.42   45.34   45.76   46.06
      44.50   44.88   43.88   41.07                                
 10 Presperin, Dana           31 Chicago Smelts-21   16:13.54   15:11.61    1  
      38.52   43.29   44.93   45.71   46.56   46.34   46.02   46.76
      46.54   46.66   46.87   46.09   45.76   46.79   46.72   45.62
      46.08   45.61   47.07   43.67                                
 11 Tampe, Elizabeth          33 Swedish Fish-21     16:04.01   15:16.62  
      39.57   43.14   43.74   45.69   46.08   45.81   46.67   47.37
      47.26   46.37   47.06   46.53   47.13   46.56   47.42   47.30
      47.32   47.43   45.59   42.58                                
 12 Boyle, Shannon T          32 Evanston-21         13:35.00   16:17.31  
      39.19   43.25   45.26   47.03   47.79   49.54   50.43   51.27
      51.13   50.23   51.40   51.52   50.60   51.34   50.74   50.58
      50.24   48.98   49.38   47.41                                
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 24.96    5/1/2011 NORIKO INADA                                 
       Local: L 27.71   4/23/2010 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sitarz, Rachel A          31 Iswim-16               29.57      29.38   11  
  2 Madgiak, Jen L            30 Munster Masters-16     30.67      30.39    9  
  3 Liberty, Laurel M         34 Libertyville-21        32.57      30.74    8  
  4 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21         33.45      32.96    7  
  5 Mernick, Elaine M         34 Swedish Fish-21        35.44      35.65    6  
  6 Price, Laura              30 Elgin Blue Wave-21     40.10      39.06    5  
  7 McBride, Courtney         31 Chicago Smelts-21      38.74      39.10    4  
  8 Hart, Kelly K             30 Elgin Blue Wave-21     40.00      39.11    3  
  9 Cao, Alicia               31 Chicago Smelts-21      43.76      43.67    2  
 10 Meitner, Annette          34 Elgin Blue Wave-21     41.00      43.81    1  
 11 Akcakoca, Ozlem           33 Chicago Smelts-21    1:10.00      50.94  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 54.60   4/30/2011 NORIKO INADA                                 
       Local: L 58.49   4/23/2010 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             30 Chicago Smelts-21    1:04.50    1:03.51   11  
      31.09   32.42                                                
  2 Liberty, Laurel M         34 Libertyville-21      1:12.57    1:06.42    9  
      32.43   33.99                                                
  3 Madgiak, Jen L            30 Munster Masters-16   1:04.87    1:06.97    8  
      32.25   34.72                                                
  4 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21       1:11.65    1:10.50    7  
      34.28   36.22                                                
  5 Bolf, Vicki A             30 Chicago Smelts-21    1:17.05    1:13.50    6  
      36.37   37.13                                                
  6 Ellison, Kristen L        30 Chicago Smelts-21    1:18.34    1:17.11    5  
      37.58   39.53                                                
  7 Mernick, Elaine M         34 Swedish Fish-21      1:18.61    1:18.81    4  
      38.72   40.09                                                
  8 Dumire, Stephanie         33 Evanston-21          1:21.53    1:19.63    3  
      39.03   40.60                                                
  9 Browning, Hillary R       31 Blue Tides-21        1:25.00    1:20.03    2  
      39.23   40.80                                                
 10 Hennessey, Deirdre        33 Elgin Blue Wave-21   1:20.00    1:21.11    1  
      39.64   41.47                                                
 11 McBride, Courtney         31 Chicago Smelts-21    1:22.28    1:23.59  
      40.84   42.75                                                
 12 Price, Laura              30 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:24.70  
      41.53   43.17                                                
 13 Meitner, Annette          34 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:32.59  
      44.83   47.76                                                
 14 Akcakoca, Ozlem           33 Chicago Smelts-21    2:30.00    1:56.89  
      56.75 1:00.14                                                
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:59.93   2/19/1996 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 2:09.70   5/19/1988 Beth Mauer                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             30 Chicago Smelts-21    2:22.00    2:23.91   11  
      33.46   36.49   37.18   36.78                                
  2 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21       2:29.98    2:33.27    9  
      35.65   38.64   39.74   39.24                                
  3 Bolf, Vicki A             30 Chicago Smelts-21    2:42.87    2:43.78    8  
      38.62   41.45   42.82   40.89                                
  4 Galinaitis, Alyssa        32 Chicago Smelts-21    2:49.08    2:47.11    7  
      40.79   42.54   43.07   40.71                                
  5 Andrews, Melissa D        33 Chicago Masters-21   2:49.46    2:48.41    6  
      40.34   42.68   43.45   41.94                                
  6 Hennessey, Deirdre        33 Elgin Blue Wave-21   2:53.00    2:48.91    5  
      40.57   44.47   46.58   37.29                                
  7 Mernick, Elaine M         34 Swedish Fish-21      2:53.26    2:55.11    4  
      40.46   44.74   46.04   43.87                                
  8 Dumire, Stephanie         33 Evanston-21          3:00.63    3:01.88    3  
      42.51   46.95 1:32.42                                        
  9 Browning, Hillary R       31 Blue Tides-21        3:30.00    3:03.41    2  
      42.86   46.83   47.78   45.94                                
 10 Presperin, Dana           31 Chicago Smelts-21    3:23.11    3:15.72    1  
      47.04   49.00   50.71   48.97                                
 11 Meitner, Annette          34 Elgin Blue Wave-21   3:45.00    3:22.65  
      47.56   52.57   53.77   48.75                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 28.48    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                             
       Local: L 30.93   4/19/2012 Noelle M Wilhite                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Lindsay K         34 Elgin Blue Wave-21     34.75      34.53   11  
  2 Hart, Kelly K             30 Elgin Blue Wave-21     39.00      39.16    9  
  3 Browning, Hillary R       31 Blue Tides-21          49.00      39.71    8  
  4 Bolf, Vicki A             30 Chicago Smelts-21      38.67      40.97    7  
  5 Mernick, Elaine M         34 Swedish Fish-21        42.89      41.09    6  
  6 Deal, Joy F               31 Cac Masters-21         40.50      42.13    5  
  7 Chapman, Sara             34 Chicago Smelts-21      41.41      42.15    4  
  8 Price, Laura              30 Elgin Blue Wave-21     41.43      42.95    3  
  9 Kahn, Theodora            31 Cac Masters-21         44.26      43.13    2  
 10 Tampe, Elizabeth          33 Swedish Fish-21        47.00      43.92    1  
 11 Meitner, Annette          34 Elgin Blue Wave-21     50.00      51.10  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:02.08    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                           
       Local: L 1:06.75   4/22/2004 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Lindsay K         34 Elgin Blue Wave-21   1:15.85    1:16.04   11  
      35.84   40.20                                                
  2 Hart, Kelly K             30 Elgin Blue Wave-21   1:36.00    1:27.62    9  
      42.16   45.46                                                
  3 Bolf, Vicki A             30 Chicago Smelts-21    1:28.95    1:29.22    8  
      42.76   46.46                                                
  4 Bryll, Katelyn E          30 Southside-21         1:35.50    1:29.68    7  
      43.38   46.30                                                
  5 Chapman, Sara             34 Chicago Smelts-21    1:29.14    1:30.07    6  
      42.42   47.65                                                
  6 Deal, Joy F               31 Cac Masters-21       1:32.00    1:32.81    5  
      43.80   49.01                                                
  7 Tampe, Elizabeth          33 Swedish Fish-21      1:31.00    1:35.13    4  
      45.53   49.60                                                
  8 Cao, Alicia               31 Chicago Smelts-21    1:35.58    1:35.61    3  
      45.07   50.54                                                
  9 Price, Laura              30 Elgin Blue Wave-21   1:45.00    1:36.15    2  
      46.45   49.70                                                
 10 Presperin, Dana           31 Chicago Smelts-21    1:43.17    1:38.72    1  
      48.11   50.61                                                
 11 Akcakoca, Ozlem           33 Chicago Smelts-21    2:00.00    1:59.66  
      55.59 1:04.07                                                
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:15.99   1/20/2013 Erika A Erndl                              
       Local: L 2:24.48   4/22/2004 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Lindsay K         34 Elgin Blue Wave-21   2:48.71    2:46.88   11  
      36.70   41.58   43.57   45.03                                
  2 Bolf, Vicki A             30 Chicago Smelts-21    3:05.16    3:08.50    9  
      43.56   47.92   48.37   48.65                                
  3 Hart, Kelly K             30 Elgin Blue Wave-21   3:15.00    3:13.22    8  
      44.07   49.80   50.88   48.47                                
  4 Mernick, Elaine M         34 Swedish Fish-21      3:13.71    3:15.07    7  
      45.96   50.32   50.35   48.44                                
  5 Chapman, Sara             34 Chicago Smelts-21    3:11.89    3:18.84    6  
      46.84   50.56   50.94   50.50                                
  6 Deal, Joy F               31 Cac Masters-21       3:18.82    3:24.26    5  
      45.14   50.40   52.97   55.75                                
  7 Tampe, Elizabeth          33 Swedish Fish-21      3:25.00    3:27.71    4  
      47.52   53.40 1:46.79                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
       Local: L 25.39   4/18/2008 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen L            30 Munster Masters-16     27.60      27.10   11  
  2 Liberty, Laurel M         34 Libertyville-21        30.57      29.08    9  
  3 Murray, Lindsay K         34 Elgin Blue Wave-21     32.00      31.51    8  
  4 Ellison, Kristen L        30 Chicago Smelts-21      33.06      32.07    7  
  5 Gober, Jelena             33 Munster Masters-16     30.93      32.38    6  
  6 Bryll, Katelyn E          30 Southside-21           32.79      32.60    5  
  7 Deal, Joy F               31 Cac Masters-21         29.20      33.34    4  
  8 Tampe, Elizabeth          33 Swedish Fish-21        34.00      34.13    3  
  9 Price, Laura              30 Elgin Blue Wave-21     36.97      37.15    2  
 10 Cao, Alicia               31 Chicago Smelts-21      45.00      46.99    1  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
       Local: L 56.60   4/18/2008 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             30 Chicago Smelts-21    1:04.50    1:02.24   11  
      29.68   32.56                                                
  2 Liberty, Laurel M         34 Libertyville-21      1:04.57    1:02.71    9  
      29.82   32.89                                                
  3 Madgiak, Jen L            30 Munster Masters-16   1:04.06    1:03.35    8  
      28.24   35.11                                                
  4 Ellison, Kristen L        30 Chicago Smelts-21    1:14.97    1:12.76    7  
      34.10   38.66                                                
  5 Bryll, Katelyn E          30 Southside-21         1:13.88    1:16.01    6  
      34.97   41.04                                                
  6 Hennessey, Deirdre        33 Elgin Blue Wave-21   1:38.00    1:22.33    5  
      37.34   44.99                                                
  7 Tampe, Elizabeth          33 Swedish Fish-21      2:00.00    1:23.65    4  
      39.56   44.09                                                
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:03.46   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 2:07.86   4/22/2004 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             30 Chicago Smelts-21    2:20.00    2:17.95   11  
      31.03   35.18   35.44   36.30                                
  2 Galinaitis, Alyssa        32 Chicago Smelts-21    3:20.00    2:56.57    9  
      39.81   43.19   46.49   47.08                                
  3 Ellison, Kristen L        30 Chicago Smelts-21    2:54.64    2:56.91    8  
      37.42   42.41   47.70   49.38                                
  4 Andrews, Melissa D        33 Chicago Masters-21   3:05.29    3:01.42    7  
      40.27   46.59   47.25   47.31                                
  5 Browning, Hillary R       31 Blue Tides-21        3:15.00    3:05.39    6  
      38.61   47.06   49.10   50.62                                
  6 Presperin, Dana           31 Chicago Smelts-21    3:37.34    3:32.54    5  
      48.36   54.04   53.73   56.41                                
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
       Local: L 59.10   5/15/2003 Nadine K Day                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             30 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:06.32   11  
      30.56   35.76                                                
  2 Murray, Lindsay K         34 Elgin Blue Wave-21   1:08.67    1:08.56    9  
      33.42   35.14                                                
  3 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21       1:20.08    1:16.21    8  
      32.86   43.35                                                
  4 Browning, Hillary R       31 Blue Tides-21        1:20.00    1:17.06    7  
      34.68   42.38                                                
  5 Mernick, Elaine M         34 Swedish Fish-21      1:24.27    1:18.33    6  
      36.78   41.55                                                
  6 Tampe, Elizabeth          33 Swedish Fish-21      1:21.20    1:18.76    5  
      34.79   43.97                                                
  7 Price, Laura              30 Elgin Blue Wave-21   1:23.32    1:21.89    4  
      37.07   44.82                                                
  8 Cammarata, Martha         34 Naperville Waves-21  1:33.00    1:22.17    3  
      38.49   43.68                                                
  9 Hart, Kelly K             30 Elgin Blue Wave-21   1:25.00    1:23.05    2  
      39.36   43.69                                                
 10 Chapman, Sara             34 Chicago Smelts-21    1:27.96    1:24.29    1  
      41.26   43.03                                                
 11 Kahn, Theodora            31 Cac Masters-21       1:45.00    1:31.77  
      45.97   45.80                                                
 12 Meitner, Annette          34 Elgin Blue Wave-21   1:35.00    1:35.12  
      42.70   52.42                                                
 13 Akcakoca, Ozlem           33 Chicago Smelts-21    2:00.00    1:45.02  
    1:45.30                                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:58.80   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                
       Local: L 2:06.72   5/15/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             30 Chicago Smelts-21    2:27.00    2:22.59   11  
      30.37   35.98   43.70   32.54                                
  2 Murray, Lindsay K         34 Elgin Blue Wave-21   2:33.04    2:28.68    9  
      33.12   38.84   42.59   34.13                                
  3 Bolf, Vicki A             30 Chicago Smelts-21    2:46.03    2:43.71    8  
      37.62   41.96   48.23   35.90                                
  4 Ellison, Kristen L        30 Chicago Smelts-21    2:52.56    2:43.79    7  
      33.54   41.43   49.03   39.79                                
  5 Galinaitis, Alyssa        32 Chicago Smelts-21    2:49.74    2:47.94    6  
      37.22   42.64   49.38   38.70                                
  6 Andrews, Melissa D        33 Chicago Masters-21   2:59.92    2:55.16    5  
      39.77   43.35   51.92   40.12                                
  7 Hennessey, Deirdre        33 Elgin Blue Wave-21   2:59.00    2:56.43    4  
      36.83   42.88   56.71   40.01                                
  8 Browning, Hillary R       31 Blue Tides-21        3:20.00    2:59.64    3  
      38.10   45.32   54.83   41.39                                
  9 Price, Laura              30 Elgin Blue Wave-21   2:55.00    3:00.42    2  
      38.54   45.16   53.74   42.98                                
 10 Hart, Kelly K             30 Elgin Blue Wave-21   2:45.00    3:01.06    1  
      43.73   46.48   49.46   41.39                                
 11 Deal, Joy F               31 Cac Masters-21       2:55.61    3:01.55  
      38.12   47.15   52.20   44.08                                
 12 Tampe, Elizabeth          33 Swedish Fish-21      3:00.00    3:04.50  
      37.95   50.01 1:36.54                                        
 13 Cao, Alicia               31 Chicago Smelts-21    3:20.00    3:49.86  
                            2:00.73                                
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 4:14.84   1/20/2013 Erika A Erndl                              
       Local: L 4:30.22   5/15/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             30 Chicago Smelts-21    5:00.00    4:52.38   11  
      30.83   35.08   37.73   36.49   42.29   42.66   34.25   33.05
  2 Bolf, Vicki A             30 Chicago Smelts-21    5:52.78    5:52.17    9  
      39.98   46.52   40.63   43.62   48.00   51.74 1:21.68        
  3 Ellison, Kristen L        30 Chicago Smelts-21    6:05.45    5:54.82    8  
      34.36   39.99   45.47   46.73   50.42   52.73   44.29   40.83
  4 Boyle, Shannon T          32 Evanston-21          6:15.00    6:55.25    7  
      45.22   56.64   50.38   51.73   55.51   57.13   50.77   47.87
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
       Local: L 24.18   4/25/2004 Liz Dillman                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Gabrielle E        38 Chicago Smelts-21      25.02      24.22   11  
  2 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-21      27.50      26.62    9  
  3 Byrne, Kelly K            38 Lincoln-Way-21         27.99      27.13    8  
  4 Shuster, Megan M          39 Lincoln-Way-21         28.00      27.38    7  
  5 Hoover, Molly             39 Blue Tides-21          27.99      28.01    5.5
  5 Sheehan, Nichole          37 Cac Masters-21         27.83      28.01    5.5
  7 Wais, Tracy               35 Chicago Smelts-21      27.80      28.14    4  
  8 Walker, Krista M          35 Chicago Smelts-21      29.40      29.81    3  
  9 Szafranski, Lisa A        35 Munster Masters-16     29.08      30.06    2  
 10 Bauer, Jessica L          35 Chicago Smelts-21      28.63      30.37    1  
 11 Rivera, Rachel J          37 Portage Porpoise-16    30.40      30.45  
 12 Williams, Valerie A       37 Lincoln-Way-21         30.00      30.95  
 13 Gitzinger, Laura          38 Libertyville-21        33.00      31.17  
 14 Tan, Camille M            36 Blue Tides-21          31.00      31.60  
 15 Abrahamson, Nadia         39 Elgin Blue Wave-21     41.62      42.55  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
       Local: L 51.61   4/22/2004 Liz Dillmann                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Gabrielle E        38 Chicago Smelts-21      55.25      54.58   11  
      26.26   28.32                                                
  2 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-21      58.22      57.05    9  
      27.81   29.24                                                
  3 Byrne, Kelly K            38 Lincoln-Way-21       1:02.99      58.95    8  
      28.25   30.70                                                
  4 Sheehan, Nichole          37 Cac Masters-21         59.14    1:00.39    7  
      28.87   31.52                                                
  5 Shuster, Megan M          39 Lincoln-Way-21       1:05.00    1:00.40    6  
      29.15   31.25                                                
  6 Hoover, Molly             39 Blue Tides-21        1:04.77    1:01.36    5  
      29.61   31.75                                                
  7 Walker, Krista M          35 Chicago Smelts-21    1:04.52    1:05.50    4  
      30.94   34.56                                                
  8 Ferrari, Erin             35 Swedish Fish-21      1:04.00    1:05.63    3  
      31.15   34.48                                                
  9 Bauer, Jessica L          35 Chicago Smelts-21    1:04.08    1:06.72    2  
      31.96   34.76                                                
 10 Rivera, Rachel J          37 Portage Porpoise-16  1:07.45    1:07.64    1  
      32.16   35.48                                                
 11 Williams, Valerie A       37 Lincoln-Way-21       1:10.00    1:07.99  
      32.74   35.25                                                
 12 Gitzinger, Laura          38 Libertyville-21      1:13.00    1:09.77  
      33.45   36.32                                                
 13 Tan, Camille M            36 Blue Tides-21        1:09.00    1:09.97  
      32.84   37.13                                                
 14 Wagener, Christina        39 Swedish Fish-21      2:00.00    1:37.66  
                      51.08                                        
 15 Radhakrishnan, Seema      38 Chicago Smelts-21    1:45.00    1:48.25  
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:51.55    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 1:54.39    5/1/2008 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Gabrielle E        38 Chicago Smelts-21    2:03.24    1:55.64   11  
      26.66   28.99   29.42   30.57                                
  2 Byrne, Kelly K            38 Lincoln-Way-21       2:12.94    2:05.90    9  
      29.74   31.88   32.76   31.52                                
  3 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-21    2:10.84    2:06.53    8  
      29.67   31.92   32.52   32.42                                
  4 Moore, Lauren             35 Chicago Smelts-21    2:08.00    2:10.42    7  
      30.62   32.83   33.21   33.76                                
  5 Sheehan, Nichole          37 Cac Masters-21       2:10.71    2:11.65    6  
      29.80   34.19   34.78   32.88                                
  6 Bernal, Genevieve M       36 Cac Masters-21       2:10.00    2:12.80    5  
      31.19   33.39   34.13   34.09                                
  7 Shuster, Megan M          39 Lincoln-Way-21       2:20.00    2:19.60    4  
      30.47   34.06   37.02   38.05                                
  8 Bauer, Jessica L          35 Chicago Smelts-21    2:24.58    2:21.43    3  
      31.36   35.08   37.50   37.49                                
  9 Rivera, Rachel J          37 Portage Porpoise-16  2:32.00    2:24.96    2  
      32.29   36.34   38.47   37.86                                
 10 Tan, Camille M            36 Blue Tides-21        2:26.00    2:29.35    1  
      33.68   37.35   39.35   38.97                                
 11 Glick, Meredith           39 Swedish Fish-21      2:37.10    2:32.21  
      35.31   38.27   39.89   38.74                                
 12 Gitzinger, Laura          38 Libertyville-21      2:36.00    2:33.58  
      35.46   39.42   39.46   39.24                                
 13 Lewis, Stacy M            37 Elgin Blue Wave-21   2:45.61    2:52.44  
      39.58   42.41   44.47   45.98                                
 14 Martinez, Andrea          39 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:53.17  
      38.67   42.73   45.18   46.59                                
 15 Taormina, Mia             38 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    2:58.67  
      38.25   43.50   47.70   49.22                                
 16 Powell, Megan O           37 Blue Tides-21        3:39.00    3:03.94  
      37.90   45.52   51.18   49.34                                
 17 Abrahamson, Nadia         39 Elgin Blue Wave-21   3:45.00    3:43.88  
      45.16   55.15 1:02.64 1:00.93                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:56.09    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 5:09.95   4/25/2004 Liz Dillmann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Kelly K            38 Lincoln-Way-21       6:13.67    5:44.77   11  
      31.64   33.89   34.99   35.31   34.93   35.11   35.17   35.41
      34.89   33.43                                                
  2 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-21    6:02.88    5:51.45    9  
      30.58   33.84   35.82   35.06   35.13   35.75   35.98   36.17
      36.92   36.20                                                
  3 Lloyd, Allison            35 Chicago Smelts-21    5:55.00    5:51.90    8  
      31.78   35.03   35.47   35.85   35.80   36.41   35.73   35.67
      35.33   34.83                                                
  4 Sheehan, Nichole          37 Cac Masters-21       5:50.93    5:52.69    7  
      30.53   34.32   35.43   35.89   36.18   36.31   36.36   36.63
      36.16   34.88                                                
  5 Moore, Lauren             35 Chicago Smelts-21    6:00.00    5:56.10    6  
      32.69   35.67   36.10   36.65   36.61   35.80   35.61   35.91
      35.85   35.21                                                
  6 Wais, Tracy               35 Chicago Smelts-21    6:15.00    6:04.88    5  
      33.19   36.01   36.99   37.23   37.21   37.24   37.71   37.48
      36.52   35.30                                                
  7 Shuster, Megan M          39 Lincoln-Way-21       7:00.00    6:21.55    4  
      33.09   35.98   37.92   38.80   39.02   39.44   39.99   40.14
      40.03   37.14                                                
  8 Tan, Camille M            36 Blue Tides-21        6:40.00    6:39.45    3  
      34.20   38.04   39.77   40.50   40.66   40.94   41.35   41.97
      42.01   40.01                                                
  9 Schwer, Jennifer N        38 Naperville Waves-21  6:55.36    6:42.57    2  
      35.94   39.82   41.35   41.45   41.15   41.17   41.26   41.02
      40.98   38.43                                                
 10 Bauer, Jessica L          35 Chicago Smelts-21    7:45.18    6:42.71    1  
      34.97   40.45   42.14   41.35   40.89   40.65   40.60   40.87
      41.33   39.46                                                
 11 Glick, Meredith           39 Swedish Fish-21      7:07.00    6:49.95  
      37.30   40.04   41.36   41.70   42.19   41.14   41.54   41.95
      41.82   40.91                                                
 12 Filippo, Marissa S        37 Swedish Fish-21      6:55.77    6:55.44  
      37.33   40.45   41.92   41.71   41.48   42.86   42.82   42.88
      42.90   41.09                                                
 13 Miedwig, Kelly L          38 Elgin Blue Wave-21   7:11.99    7:07.50  
      37.31   41.58   43.00   44.63   44.13   43.79   44.09   44.04
      42.97   41.96                                                
 14 Lewis, Stacy M            37 Elgin Blue Wave-21   7:18.69    7:36.45  
      39.88   43.24   44.93   46.44   47.03   47.52   47.52   47.39
      47.13   45.37                                                
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 10:11.23  11/15/2014 Heidi S George                            
       Local: L 10:31.97   4/22/2004 Liz Dillmann                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Kelly K            38 Lincoln-Way-21      12:35.46   11:45.76   11  
      32.31   35.05   35.89   36.21   36.11   36.21   35.88   36.11
      36.19   35.83   35.47   35.46   35.18   34.91   35.06   34.95
      35.03   35.15   35.03   33.73                                
  2 Bernal, Genevieve M       36 Cac Masters-21      11:56.00   11:51.98    9  
      31.89   34.29   34.97   35.11   35.51   35.68   35.68   35.81
      35.84   35.95   36.04   35.99   36.20   36.37   36.36   36.38
      36.03   36.11   36.27   35.50                                
  3 Sheehan, Nichole          37 Cac Masters-21      11:51.28   12:05.79    8  
      30.70   35.10   35.70   36.25   36.40   37.10   36.73   37.32
      36.83   36.56   36.94   36.87   36.92   36.73   37.43   37.35
      36.62   36.84   36.10   35.30                                
  4 Lloyd, Allison            35 Chicago Smelts-21   12:00.00   12:14.18    7  
      31.63   34.37   35.60   35.71   35.54   36.22   36.69   37.08
      37.09   36.86   37.13   37.14   37.20   37.49   37.77   38.06
      38.09   37.73   38.31   38.47                                
  5 Moore, Lauren             35 Chicago Smelts-21   12:30.00   12:14.56    6  
      32.51   35.59   36.81   37.39   37.15   37.11   37.21   37.27
      37.36   37.38   36.99   36.82   37.02   37.15   37.21   37.05
      37.10   36.57   36.98   35.89                                
  6 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-21   13:03.63   12:15.52    5  
      32.97   36.33   37.80   37.60   37.62   37.93   36.34   36.67
      36.97   36.77   37.34   37.01   36.51   37.04   36.85   36.88
      37.13   36.96   36.80   36.00                                
  7 Wais, Tracy               35 Chicago Smelts-21   13:15.00   12:39.79    4  
      33.74   36.92   37.69   38.06   38.22   38.40   38.26   37.99
      38.56   38.32   38.42   38.82   38.62   38.46   38.54   38.71
      38.55   38.40   38.18   36.93                                
  8 Tan, Camille M            36 Blue Tides-21       14:02.00   13:39.94    3  
      34.33   37.36   39.70   40.82   41.31   41.18   41.25   41.40
      41.84   41.81   41.76   41.85   41.98   42.32   42.45   42.65
      42.53   42.19   41.36   39.85                                
  9 Schwer, Jennifer N        38 Naperville Waves-21 13:58.70   13:53.72    2  
      36.36   39.97   41.33   41.54   42.07   41.94   42.12   41.85
      42.20   42.16   42.22   42.37   42.18   42.46   42.09   42.12
      42.60   42.21   42.54   41.39                                
 10 Glick, Meredith           39 Swedish Fish-21     15:30.00   13:55.69    1  
      36.55   39.52   40.89   41.62   41.89   42.29   41.87   42.78
      42.82   42.53   43.25   42.41   42.46   43.42   42.25   41.84
      42.29   42.15   42.60   40.26                                
 11 Filippo, Marissa S        37 Swedish Fish-21     13:46.31   14:00.08  
      38.04   40.47   41.43   41.74   42.28   42.02   42.70   42.06
      42.38   42.09   42.30   42.66   42.69   42.55   42.72   42.81
      42.57   43.41   41.89   41.27                                
 12 Taormina, Mia             38 Elgin Blue Wave-21  17:30.00   14:44.10  
      39.53   43.54   45.61   47.49   47.75   48.71   49.56   49.93
      49.24   49.91   49.92   48.81   49.09   49.22   48.43   48.41
      48.37   48.46 1:34.57                                        
 13 Miedwig, Kelly L          38 Elgin Blue Wave-21  16:00.00   14:52.69  
      36.10   41.40   43.32   44.49   45.47   45.81   45.86   46.43
      46.03   46.22   45.55   45.64   45.69   45.26   45.65   45.84
      45.34   45.18   44.65   42.76                                
 14 Lewis, Stacy M            37 Elgin Blue Wave-21  15:30.00   15:41.47  
      41.01   43.60   45.24   46.29   47.31   48.12   47.67   47.94
      47.83   48.40   48.17   48.32   48.01   48.23   48.15   48.35
      48.04   47.43   47.90   45.46                                
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 25.02    5/3/2014 NORIKO INADA                                 
       Local: L 27.91   4/16/2009 Jie Li                                       
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Gabrielle E        38 Chicago Smelts-21      30.02      28.41   11  
  2 Mardy, Megan              36 Cac Masters-21         32.83      31.61    9  
  3 Bauer, Jessica L          35 Chicago Smelts-21      35.20      36.54    8  
  4 Gitzinger, Laura          38 Libertyville-21        41.00      37.04    7  
  5 Walker, Krista M          35 Chicago Smelts-21      38.70      38.10    6  
  6 Rivera, Rachel J          37 Portage Porpoise-16    41.74      39.42    5  
  7 Miedwig, Kelly L          38 Elgin Blue Wave-21     39.42      40.32    4  
  8 Williams, Valerie A       37 Lincoln-Way-21         45.00      40.34    3  
  9 Martinez, Andrea          39 Chicago Smelts-21      43.35      40.35    2  
 10 Wagener, Christina        39 Swedish Fish-21      1:00.00      58.70    1  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N   54.83    5/4/2014 NORIKO INADA                               
       Local: L 1:00.08   4/16/2009 Jie Li                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mardy, Megan              36 Cac Masters-21       1:09.73    1:08.13   11  
      33.13   35.00                                                
  2 Moore, Lauren             35 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:09.62    9  
      33.06   36.56                                                
  3 Sheehan, Nichole          37 Cac Masters-21       1:08.48    1:12.16    8  
      35.77   36.39                                                
  4 Bauer, Jessica L          35 Chicago Smelts-21    1:16.76    1:18.38    7  
      37.93   40.45                                                
  5 Rivera, Rachel J          37 Portage Porpoise-16  1:26.00    1:24.48    6  
      41.08   43.40                                                
  6 Miedwig, Kelly L          38 Elgin Blue Wave-21   1:25.00    1:25.84    5  
      42.03   43.81                                                
  7 Martinez, Andrea          39 Chicago Smelts-21    1:25.19    1:31.34    4  
      44.59   46.75                                                
  8 Abrahamson, Nadia         39 Elgin Blue Wave-21   2:10.00    1:54.12    3  
      56.27   57.85                                                
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:00.54   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 2:10.97    4/2/2004 Kaari M Reierson                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Gabrielle E        38 Chicago Smelts-21    2:26.26    2:26.60   11  
      34.41   36.64   37.47   38.08                                
  2 Sheehan, Nichole          37 Cac Masters-21       2:29.80    2:32.74    9  
      35.87   38.62   39.83   38.42                                
  3 Byrne, Kelly K            38 Lincoln-Way-21       2:38.42    2:34.32    8  
      37.39   39.44   39.62   37.87                                
  4 Wais, Tracy               35 Chicago Smelts-21    2:39.00    2:39.18    7  
      37.95   40.53   41.57   39.13                                
  5 Schwer, Jennifer N        38 Naperville Waves-21  3:02.51    3:04.43    6  
      43.40   46.92   47.63   46.48                                
  6 Miedwig, Kelly L          38 Elgin Blue Wave-21   3:10.00    3:11.05    5  
      44.42   49.88   50.11   46.64                                
  7 Glick, Meredith           39 Swedish Fish-21      3:21.00    3:21.28    4  
      49.63   51.47   51.66   48.52                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 28.51    5/2/2014 Katie Glenn                                  
       Local: L 30.58   4/10/2015 Gabrielle Chang                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            35 Chicago Smelts-21      32.75      33.46   11  
  2 Hoover, Molly             39 Blue Tides-21          35.50      34.73    9  
  3 Walker, Krista M          35 Chicago Smelts-21      39.00      37.62    8  
  4 Filippo, Marissa S        37 Swedish Fish-21        40.70      39.05    7  
  5 Szafranski, Lisa A        35 Munster Masters-16     38.42      39.55    6  
  6 Miedwig, Kelly L          38 Elgin Blue Wave-21     41.22      40.55    5  
  7 Williams, Valerie A       37 Lincoln-Way-21         41.00      41.38    4  
  8 Abrahamson, Nadia         39 Elgin Blue Wave-21     51.39      52.91    3  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:01.88   4/25/2015 Katie Glenn                                
       Local: L 1:06.19   4/25/2013 Gabrielle E Rose                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            35 Chicago Smelts-21    1:09.00    1:14.66   11  
      34.92   39.74                                                
  2 Hoover, Molly             39 Blue Tides-21        1:16.50    1:16.39    9  
      36.26   40.13                                                
  3 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-21    1:19.16    1:18.91    8  
      37.68   41.23                                                
  4 Walker, Krista M          35 Chicago Smelts-21    1:26.00    1:22.39    7  
  5 Filippo, Marissa S        37 Swedish Fish-21      1:28.92    1:25.53    6  
      40.57   44.96                                                
  6 Shuster, Megan M          39 Lincoln-Way-21       1:30.00    1:27.50    5  
      41.73   45.77                                                
  7 Moore, Lauren             35 Chicago Smelts-21    1:18.00    1:27.51    4  
      41.60   45.91                                                
  8 Miedwig, Kelly L          38 Elgin Blue Wave-21   1:27.44    1:27.53    3  
      41.30   46.23                                                
  9 Williams, Valerie A       37 Lincoln-Way-21       1:30.00    1:33.63    2  
      44.68   48.95                                                
 10 Martinez, Andrea          39 Chicago Smelts-21    1:44.23    1:38.56    1  
      47.75   50.81                                                
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:17.51   4/26/2015 Katie Glenn                                
       Local: L 2:24.96   5/11/2006 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            35 Chicago Smelts-21    2:34.00    2:42.99   11  
      36.57   41.93   42.69   41.80                                
  2 Moore, Lauren             35 Chicago Smelts-21    2:50.00    2:49.67    9  
      39.56   43.67   43.01   43.43                                
  3 Walker, Krista M          35 Chicago Smelts-21    3:05.00    3:01.08    8  
      41.29   45.29   47.75   46.75                                
  4 Filippo, Marissa S        37 Swedish Fish-21      3:00.51    3:01.55    7  
      41.62   46.26   46.75   46.92                                
  5 Miedwig, Kelly L          38 Elgin Blue Wave-21   3:10.00    3:13.29    6  
      43.60   49.83   51.38   48.48                                
  6 Schwer, Jennifer N        38 Naperville Waves-21  3:18.52    3:16.89    5  
      44.55   50.44   51.13   50.77                                
  7 Williams, Valerie A       37 Lincoln-Way-21       3:18.00    3:19.30    4  
      45.16   50.98   52.13   51.03                                
  8 Powell, Megan O           37 Blue Tides-21        4:29.00    3:51.83    3  
      52.02   58.75 1:02.23   58.83                                
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 25.05   4/26/2015 Noriko Inada                                 
       Local: L 26.53   4/25/2013 Gabrielle E Rose                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Gabrielle E        38 Chicago Smelts-21      27.37      26.44   11  
  2 Hoover, Molly             39 Blue Tides-21          30.55      30.06    9  
  3 Shuster, Megan M          39 Lincoln-Way-21         38.00      32.96    8  
  4 Ferrari, Erin             35 Swedish Fish-21        33.00      34.19    7  
  5 Martinez, Andrea          39 Chicago Smelts-21      38.60      35.52    6  
  6 Bauer, Jessica L          35 Chicago Smelts-21      33.69      37.00    5  
  7 Lewis, Stacy M            37 Elgin Blue Wave-21     45.00      42.83    4  
  8 Radhakrishnan, Seema      38 Chicago Smelts-21    1:00.00      53.84    3  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
       Local: L 57.64    5/1/2008 Nadine Day                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Gabrielle E        38 Chicago Smelts-21    1:01.01      57.63   11  
      26.92   30.71                                                
  2 Bernal, Genevieve M       36 Cac Masters-21       1:05.00    1:06.04    9  
      31.37   34.67                                                
  3 Wais, Tracy               35 Chicago Smelts-21    1:12.00    1:10.81    8  
      32.14   38.67                                                
  4 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-21    1:21.00    1:16.66    7  
      35.82   40.84                                                
  5 Bauer, Jessica L          35 Chicago Smelts-21    1:18.38    1:20.88    6  
      37.13   43.75                                                
  6 Schwer, Jennifer N        38 Naperville Waves-21  1:23.44    1:22.70    5  
      37.19   45.51                                                
  7 Leki-Albano, Natalie      38 Swedish Fish-21      1:26.89    1:22.82    4  
      39.98   42.84                                                
  8 Martinez, Andrea          39 Chicago Smelts-21    1:28.13    1:24.93    3  
      38.56   46.37                                                
  9 Glick, Meredith           39 Swedish Fish-21      1:35.00    1:33.59    2  
      44.04   49.55                                                
 10 Lewis, Stacy M            37 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:43.82    1  
      50.10   53.72                                                
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:03.48   5/22/2005 S VON DER LIPPE                            
       Local: L 2:08.88    5/3/2008 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               35 Chicago Smelts-21    2:48.00    2:45.83   11  
      36.29   42.06   43.50   43.98                                
  2 Moore, Lauren             35 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:46.57    9  
      37.51   42.41   43.83   42.82                                
  3 Schwer, Jennifer N        38 Naperville Waves-21  3:04.22    2:58.01    8  
      37.99   45.46   47.44   47.12                                
  4 Ferrari, Erin             35 Swedish Fish-21      3:30.00    3:10.15    7  
      39.65   45.87   50.30   54.33                                
  5 Leki-Albano, Natalie      38 Swedish Fish-21      3:40.55    3:17.69    6  
      44.27   48.73   52.80   51.89                                
  6 Glick, Meredith           39 Swedish Fish-21      3:42.00    3:37.90    5  
      46.78   54.69   59.07   57.36                                
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 57.67   5/23/2010 SHERI HART                                   
       Local: L 58.55   4/25/2013 Gabrielle E Rose                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Gabrielle E        38 Chicago Smelts-21    1:01.89      59.29   11  
      27.28   32.01                                                
  2 Byrne, Kelly K            38 Lincoln-Way-21       1:08.90    1:06.59    9  
      31.27   35.32                                                
  3 Lloyd, Allison            35 Chicago Smelts-21    1:03.00    1:06.60    8  
      31.39   35.21                                                
  4 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-21    1:09.91    1:07.15    7  
      31.49   35.66                                                
  5 Hoover, Molly             39 Blue Tides-21        1:11.45    1:09.64    6  
      33.62   36.02                                                
  6 Wais, Tracy               35 Chicago Smelts-21    1:10.50    1:10.21    5  
      31.38   38.83                                                
  7 Mardy, Megan              36 Cac Masters-21       1:12.00    1:11.45    4  
      31.68   39.77                                                
  8 Shuster, Megan M          39 Lincoln-Way-21       1:20.00    1:12.06    3  
      34.06   38.00                                                
  9 Walker, Krista M          35 Chicago Smelts-21    1:16.93    1:15.25    2  
      36.17   39.08                                                
 10 Szafranski, Lisa A        35 Munster Masters-16   1:12.63    1:15.51    1  
      35.26   40.25                                                
 11 Ferrari, Erin             35 Swedish Fish-21      1:16.00    1:17.58  
      35.23   42.35                                                
 12 Schwer, Jennifer N        38 Naperville Waves-21  1:21.48    1:21.29  
      37.79   43.50                                                
 13 Miedwig, Kelly L          38 Elgin Blue Wave-21   1:22.92    1:21.82  
      37.82   44.00                                                
 14 Williams, Valerie A       37 Lincoln-Way-21       1:20.00    1:23.69  
      39.48   44.21                                                
 15 Martinez, Andrea          39 Chicago Smelts-21    1:27.05    1:24.63  
      40.00   44.63                                                
 16 Taormina, Mia             38 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:31.40  
      43.39   48.01                                                
 17 Lewis, Stacy M            37 Elgin Blue Wave-21   1:32.00    1:33.33  
      45.86   47.47                                                
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 2:10.07   4/22/2004 Liz Dillmann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Kelly K            38 Lincoln-Way-21       2:33.84    2:27.07   11  
      31.38   40.06   41.65   33.98                                
  2 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-21    2:32.00    2:28.37    9  
      34.70   36.90   43.10   33.67                                
  3 Sheehan, Nichole          37 Cac Masters-21       2:28.99    2:31.06    8  
      33.54   40.14   42.29   35.09                                
  4 Moore, Lauren             35 Chicago Smelts-21    2:34.00    2:32.71    7  
      34.89   39.14   44.76   33.92                                
  5 Lloyd, Allison            35 Chicago Smelts-21    2:22.00    2:34.65    6  
      33.52   40.92   42.79   37.42                                
  6 Schwer, Jennifer N        38 Naperville Waves-21  2:55.11    2:54.50    5  
      38.38   47.02   49.83   39.27                                
  7 Filippo, Marissa S        37 Swedish Fish-21      2:59.95    2:57.32    4  
      41.40   48.40   48.23   39.29                                
  8 Leki-Albano, Natalie      38 Swedish Fish-21      2:57.00    2:58.31    3  
      39.66   48.20   51.31   39.14                                
  9 Ferrari, Erin             35 Swedish Fish-21      2:50.00    2:58.42    2  
      35.65   45.32   56.89   40.56                                
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 4:24.18   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 4:39.54    2/2/2007 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Kelly K            38 Lincoln-Way-21       5:13.79    5:04.37   11  
      32.45   37.07   40.96   39.64   41.64   43.50   35.57   33.54
  2 Moore, Lauren             35 Chicago Smelts-21    5:30.00    5:12.82    9  
      34.30   39.17   39.04   39.63   44.62   44.76   35.85   35.45
  3 Sheehan, Nichole          37 Cac Masters-21       5:23.78    5:13.53    8  
      33.19   40.22   40.22   39.70   44.94   45.77   36.13   33.36
  4 Lloyd, Allison            35 Chicago Smelts-21    5:00.00    5:16.28    7  
      32.23   39.63   41.54   42.94   41.82   44.89   36.70   36.53
  5 Wais, Tracy               35 Chicago Smelts-21    5:38.00    5:32.64    6  
      34.27   40.68   42.73   43.35   48.38   48.89   38.22   36.12
  6 Schwer, Jennifer N        38 Naperville Waves-21  6:08.19    6:02.37    5  
      38.20   45.95   48.34   46.90   49.07   51.79   41.69   40.43
  7 Leki-Albano, Natalie      38 Swedish Fish-21      6:25.00    6:13.11    4  
      40.47   48.63   49.07   47.80   53.64   51.42   42.64   39.44
  8 Ferrari, Erin             35 Swedish Fish-21      6:45.00    6:23.68    3  
      40.27   47.41   46.80   49.52   56.22   57.66   44.87   40.93
  9 Glick, Meredith           39 Swedish Fish-21      6:49.31    6:45.47    2  
      47.83   53.16   51.36   50.11   59.24   58.22   44.07   41.48
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
       Local: L 23.47    5/1/2008 Liz J Dillmann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather N        40 Evanston-21            28.00      27.62   11  
  2 Nagel, Lynne R            44 Glenbrook-21           28.13      27.93    9  
  3 Boulukos, Dana L          40 Chicago Smelts-21      27.56      28.34    8  
  4 Reidenga, Lisa B          44 Lincoln-Way-21         28.90      28.89    7  
  5 Smolinski, Carrie A       41 Naperville Waves-21    31.20      29.83    6  
  6 Cartier, Nicole           41 Bradley Bourbonn-21    32.31      30.32    5  
  7 Witherspoon, Jacqueline   44 Unat-IL-21             30.08      30.85    4  
  8 Lindo, Katja              41 Cac Masters-21         40.00      34.68    3  
  9 De Boer, Karen L          40 Munster Masters-16     40.00      35.96    2  
 10 Thatcher, Katie           42 Elgin Blue Wave-21     45.00      36.93    1  
 11 Lord, Tracy L             44 Swedish Fish-21        50.00      40.13  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 48.34   4/15/2007 DARA TORRES                                  
       Local: L 51.16    5/1/2008 Liz J Dillmann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather N        40 Evanston-21          1:00.80    1:00.96   11  
      28.63   32.33                                                
  2 Nagel, Lynne R            44 Glenbrook-21         1:02.44    1:02.02    9  
      30.06   31.96                                                
  3 Smith, Jessica L          40 Blue Marklins-21     1:03.10    1:04.53    8  
      31.41   33.12                                                
  4 Reidenga, Lisa B          44 Lincoln-Way-21       1:06.00    1:05.33    7  
      31.20   34.13                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 1:52.28    5/1/2008 Liz J Dillmann                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nagel, Lynne R            44 Glenbrook-21         2:19.67    2:19.94   11  
      33.14   35.85   35.75   35.20                                
  2 Boulukos, Dana L          40 Chicago Smelts-21    2:35.00    2:27.80    9  
      32.51   37.99   38.57   38.73                                
  3 Smolinski, Carrie A       41 Naperville Waves-21  2:31.00    2:28.30    8  
      33.66   36.72   38.85   39.07                                
  4 Cartier, Nicole           41 Bradley Bourbonn-21  2:53.67    2:38.34    7  
      32.25   39.18   43.93   42.98                                
  5 Battalini-Mele, Lara M    44 Lakeshore-21         2:41.00    2:42.39    6  
      37.03   40.36   42.25   42.75                                
  6 Ruo, Bernice              42 Evanston-21          2:48.58    2:46.63    5  
      37.60   43.26   43.33   42.44                                
  7 Thatcher, Katie           42 Elgin Blue Wave-21   2:50.00    3:02.55    4  
      39.02   44.03   50.65   48.85                                
  8 Lord, Tracy L             44 Swedish Fish-21      3:15.00    3:05.44    3  
      43.46   46.10   47.18   48.70                                
  9 Karl, Kristin M           44 Elgin Blue Wave-21   3:26.00    3:19.15    2  
      44.48   49.48   52.97   52.22                                
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 5:15.17   4/20/2006 Liz Dillmann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nagel, Lynne R            44 Glenbrook-21         6:16.20    6:13.78   11  
      33.95   37.29   37.76   38.71   38.50   38.41   38.14   37.38
      37.31   36.33                                                
  2 Smith, Jessica L          40 Blue Marklins-21     6:10.00    6:15.29    9  
      33.18   36.03   37.26   37.80   38.31   38.31   38.85   39.32
      38.75   37.48                                                
  3 Schultz, Tamara           42 Naperville Waves-21  6:40.00    6:17.32    8  
      33.18   36.36   37.45   38.18   38.26   38.83   38.88   39.03
      39.06   38.09                                                
  4 Boulukos, Dana L          40 Chicago Smelts-21    6:35.00    6:40.83    7  
      36.23   40.10   40.65   40.91   40.95   40.81   41.31   41.21
      40.59   38.07                                                
  5 Pajeau, Nichelle J        41 Evanston-21          6:40.00    6:45.40    6  
      35.75   38.73   40.66   41.10   41.55   41.71   41.63   42.04
      41.92   40.31                                                
  6 Jensen, Rebecca           41 Elgin Blue Wave-21   7:47.99    7:25.56    5  
      38.22   43.23   43.83   45.25   46.02   45.61   45.86   45.82
      47.32   44.40                                                
  7 Ruo, Bernice              42 Evanston-21          8:04.00    7:41.51    4  
      40.77   47.61   48.68   47.17   46.86   46.83   46.67   46.73
      46.46   43.73                                                
  8 Massoud, Ali              41 Swedish Fish-21      8:17.00    7:55.23    3  
      44.74   48.92   48.07   47.80   47.90   48.48   48.19   47.49
      47.56   46.08                                                
  9 Lord, Tracy L             44 Swedish Fish-21      9:00.00    8:15.95    2  
      46.37   49.13   50.43   50.13   50.32   50.12   50.53   51.32
      48.69   48.91                                                
 10 Chutipong, Jib            42 Naperville Waves-21 10:20.00   10:26.36    1  
      57.84 1:01.51 1:02.83                 1:04.16 1:04.51        
            1:04.40 1:03.17 1:01.50                                
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 10:20.45  12/21/2003 K PIPES-NEILSEN                           
       Local: L 10:44.55   4/21/2005 Liz J Dillmann                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schultz, Tamara           42 Naperville Waves-21 14:15.00   12:56.22   11  
      33.08   36.18   37.66   38.80   38.64   39.25   39.15   39.75
      39.27   39.85   39.84   40.05   39.59   39.79   39.82   39.57
      39.55   39.82   39.70   36.86                                
  2 Pajeau, Nichelle J        41 Evanston-21         13:45.00   13:48.61    9  
      36.26   39.72   41.24   41.41   41.65   41.66   42.13   42.26
      42.28   42.25   41.98   42.07   42.20   42.08   42.23   41.97
      41.75   42.08   41.43   39.96                                
  3 Battalini-Mele, Lara M    44 Lakeshore-21        13:55.00   14:50.42    8  
      38.85   41.42   43.32   44.25   44.79   44.65   44.85   45.03
      45.33   45.76   45.43   45.52   45.33   45.38   45.68   45.98
      45.26   45.16   44.87   43.56                                
  4 Ruo, Bernice              42 Evanston-21         16:07.95   15:11.88    7  
      39.65   44.33   45.67   45.87   46.77   46.99   47.09   47.89
      46.64   46.07   45.46   45.56   46.18   46.55   46.41   46.72
      47.04   46.03   43.85   41.11                                
  5 Thatcher, Katie           42 Elgin Blue Wave-21  15:00.00   15:38.88    6  
      38.85   44.13   46.39   47.32   47.68   47.86   47.19   47.80
      47.86   48.64   48.05   48.72   48.46   47.37   47.77   47.66
      48.20   47.23   45.67   46.03                                
  6 Matczynski, Carrie        44 Elgin Blue Wave-21  17:30.00   16:16.63    5  
      42.86   48.02   49.04   49.50   49.72   49.53   49.70   50.56
      49.44   49.51   48.87   49.30   48.93   49.75   49.13   49.31
      48.92   48.82   48.37   47.35                                
  7 Massoud, Ali              41 Swedish Fish-21     17:00.00   16:31.96    4  
      48.24   50.87   52.23   51.89   51.08   50.29   50.84   49.96
      50.17   50.73   49.61   49.60   49.44   49.18   49.11   49.16
      48.32   47.80   47.60   45.84                                
  8 Lord, Tracy L             44 Swedish Fish-21     19:00.00   17:08.51    3  
      48.02   49.95   51.44   52.41   52.03   51.80   51.80   51.13
      50.95   51.80   52.62   50.85   51.10   51.39   51.96   51.95
      52.15   52.37   52.45   50.34                                
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 26.12    5/1/2011 Sheri L Hart                                 
       Local: L 29.24    5/1/2008 Mary Pletch                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa B          44 Lincoln-Way-21         35.00      34.02   11  
  2 Boulukos, Dana L          40 Chicago Smelts-21      34.30      35.05    9  
  3 Witherspoon, Jacqueline   44 Unat-IL-21             38.23      37.01    8  
  4 Lingner, Heather N        40 Evanston-21            38.10      39.10    7  
  5 Karl, Kristin M           44 Elgin Blue Wave-21     50.00      44.83    6  
  6 Massoud, Ali              41 Swedish Fish-21        47.00      47.62    5  
  7 Lord, Tracy L             44 Swedish Fish-21      1:00.00      52.30    4  
  8 Chutipong, Jib            42 Naperville Waves-21  1:18.00    1:17.16    3  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N   56.03   4/30/2011 Sheri L Hart                               
       Local: L 1:03.32   3/31/2012 Jennifer Ridge                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa B          44 Lincoln-Way-21       1:18.00    1:15.95   11  
      36.67   39.28                                                
  2 Battalini-Mele, Lara M    44 Lakeshore-21         1:25.00    1:26.67    9  
      42.13   44.54                                                
  3 Smolinski, Carrie A       41 Naperville Waves-21  1:26.50    1:28.23    8  
      43.66   44.57                                                
  4 Karl, Kristin M           44 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:39.20    7  
  5 Massoud, Ali              41 Swedish Fish-21      1:45.00    1:44.51    6  
      49.77   54.74                                                
  6 Lord, Tracy L             44 Swedish Fish-21      2:15.00    1:56.29    5  
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:04.43   4/24/2010 KRISTIN GARY                               
       Local: L 2:15.79   4/14/2011 Jennifer Ridge                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa B          44 Lincoln-Way-21       3:00.00    2:46.29   11  
      38.78   42.66   43.20   41.65                                
  2 Jensen, Rebecca           41 Elgin Blue Wave-21   3:24.98    3:20.02    9  
      46.58   50.65   51.78   51.01                                
  3 Witherspoon, Jacqueline   44 Unat-IL-21           2:50.00    3:26.78    8  
  4 Massoud, Ali              41 Swedish Fish-21      3:30.00    3:46.19    7  
      54.77   57.46   58.78   55.18                                
  5 Lord, Tracy L             44 Swedish Fish-21      6:00.00    4:20.09    6  
    1:00.83 1:04.16 1:09.54 1:05.56                                
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 29.24   2/28/2010 S VON DER LIPPE                              
       Local: L 32.07   4/19/2007 Liz J Dillmann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suto, Monika              42 Cac Masters-21         35.00      34.71   11  
  2 Lingner, Heather N        40 Evanston-21            36.20      35.82    9  
  3 Pajeau, Nichelle J        41 Evanston-21            35.00      36.74    8  
  4 Boulukos, Dana L          40 Chicago Smelts-21      37.00      37.57    7  
  5 Nagel, Lynne R            44 Glenbrook-21           38.20      38.56    6  
  6 Darling, Karen M          40 Chicago Masters-21     39.96      42.00    5  
  7 Massoud, Ali              41 Swedish Fish-21        55.00      46.67    4  
  8 Lindo, Katja              41 Cac Masters-21         50.00      48.66    3  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
       Local: L 1:08.21   4/29/2011 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suto, Monika              42 Cac Masters-21       1:14.50    1:17.71   11  
      37.21   40.50                                                
  2 Pajeau, Nichelle J        41 Evanston-21          1:16.00    1:21.15    9  
      38.17   42.98                                                
  3 Darling, Karen M          40 Chicago Masters-21   1:26.75    1:31.80    8  
      43.51   48.29                                                
  4 Jensen, Rebecca           41 Elgin Blue Wave-21   1:32.48    1:33.22    7  
      44.06   49.16                                                
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:17.06   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
       Local: L 2:28.67   4/15/2011 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suto, Monika              42 Cac Masters-21       2:45.00    2:51.99   11  
      39.10   43.56   45.17   44.16                                
  2 Pajeau, Nichelle J        41 Evanston-21          2:50.00    2:55.59    9  
      40.36   44.99   45.04   45.20                                
  3 Darling, Karen M          40 Chicago Masters-21   3:10.92    3:20.85    8  
      45.55   51.23   53.22   50.85                                
  4 Massoud, Ali              41 Swedish Fish-21      3:48.27    3:39.35    7  
      53.36   56.39   53.96   55.64                                
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
       Local: L 26.28    5/1/2008 Liz J Dillmann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suto, Monika              42 Cac Masters-21         30.20      30.90   11  
  2 Lingner, Heather N        40 Evanston-21            31.80      31.38    9  
  3 Smith, Jessica L          40 Blue Marklins-21       29.50      31.84    8  
  4 Boulukos, Dana L          40 Chicago Smelts-21      32.39      32.20    7  
  5 Reidenga, Lisa B          44 Lincoln-Way-21         33.00      32.65    6  
  6 Pajeau, Nichelle J        41 Evanston-21            33.00      33.38    5  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 54.83   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
       Local: L 57.28   4/21/2005 Liz J Dillmann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana L          40 Chicago Smelts-21    1:22.00    1:26.24   11  
      39.08   47.16                                                
  2 Ruo, Bernice              42 Evanston-21          1:30.00    1:30.93    9  
      42.19   48.74                                                
  3 Lord, Tracy L             44 Swedish Fish-21      2:00.00    1:53.90    8  
      55.22   58.68                                                
 -- Thatcher, Katie           42 Elgin Blue Wave-21   1:45.00         DQ  
      50.79   58.97                                                
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:03.13    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
       Local: L 2:11.80   4/22/2004 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana L          40 Chicago Smelts-21    3:20.00    3:31.84   11  
      49.05   54.82   55.80   52.17                                
  2 Lord, Tracy L             44 Swedish Fish-21      6:00.00    4:59.92    9  
      57.88 1:07.47 1:23.88 1:30.69                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 57.95   4/28/2012 Erika Braun                                  
       Local: L 59.47    5/1/2008 Liz J Dillmann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suto, Monika              42 Cac Masters-21       1:10.00    1:09.77   11  
      34.08   35.69                                                
  2 Lingner, Heather N        40 Evanston-21          1:15.30    1:13.18    9  
      34.88   38.30                                                
  3 Nagel, Lynne R            44 Glenbrook-21         1:14.00    1:14.28    8  
      35.33   38.95                                                
  4 Reidenga, Lisa B          44 Lincoln-Way-21       1:20.00    1:14.45    7  
      33.99   40.46                                                
  5 Pajeau, Nichelle J        41 Evanston-21          1:12.00    1:15.25    6  
      36.72   38.53                                                
  6 Witherspoon, Jacqueline   44 Unat-IL-21           1:26.74    1:30.68    5  
      39.25   51.43                                                
  7 De Boer, Karen L          40 Munster Masters-16   1:40.00    1:30.69    4  
      43.06   47.63                                                
  8 Lindo, Katja              41 Cac Masters-21       1:35.00    1:32.49    3  
      43.77   48.72                                                
  9 Thatcher, Katie           42 Elgin Blue Wave-21   1:42.00    1:43.85    2  
      49.43   54.42                                                
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 2:04.85    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
       Local: L 2:14.17   4/14/2011 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suto, Monika              42 Cac Masters-21       2:33.50    2:36.43   11  
      32.89   43.46   43.20   36.88                                
  2 Pajeau, Nichelle J        41 Evanston-21          2:40.00    2:43.67    9  
      35.29   45.53   44.47   38.38                                
  3 Jensen, Rebecca           41 Elgin Blue Wave-21   3:08.09    3:06.60    8  
      42.67   51.00   49.69   43.24                                
  4 Ruo, Bernice              42 Evanston-21          3:15.00    3:13.71    7  
      42.30   53.07   53.46   44.88                                
  5 Massoud, Ali              41 Swedish Fish-21      3:28.55    3:31.27    6  
      53.29   56.45   56.83   44.70                                
  6 Karl, Kristin M           44 Elgin Blue Wave-21   3:45.00    3:51.23    5  
      55.32                 1:10.18   53.12                        
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 4:28.43    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
       Local: L 4:44.75   4/28/2011 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle J        41 Evanston-21          5:50.00    6:00.33   11  
      38.66   45.10   49.56   50.35   47.08   47.56   41.38   40.64
  2 Massoud, Ali              41 Swedish Fish-21      7:43.85    7:31.35    9  
      55.57 1:03.84   59.15   58.18   58.47   59.32   49.22   47.60
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
       Local: L 24.73   4/19/2007 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Rock River Y-21        30.16      28.13   11  
  2 Pfledderer, Debbie        46 Noblesville Adul-16    28.95      28.73    9  
  3 Cimilluca, Krista         45 Elgin Blue Wave-21     29.17      29.22    8  
  4 Mullen, Kate              49 Northwestern-21        29.00      29.41    7  
  5 Clark, Inge               46 Lincoln-Way-21         30.46      30.38    6  
  6 Cusick, Wendy R           45 Unat-IN-16             37.00      31.85    5  
  7 Jillson, Lisa             48 Swedish Fish-21        30.00      35.08    4  
  8 Whitney, Julie J          46 Munster Masters-16     35.76      35.57    3  
  9 Staudenmaier, Cindy M     48 Decatur-21             37.03      36.34    2  
 10 Maue, Debbie              47 Cac Masters-21         50.00      36.66    1  
 11 Schraith, Julie           46 Swedish Fish-21        39.00      37.25  
 12 Mueller, Linda            49 Swedish Fish-21        46.00      40.26  
 13 Patnode, Susan E          49 Elgin Blue Wave-21     40.00      42.28  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
       Local: L 52.97   5/17/2007 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pfledderer, Debbie        46 Noblesville Adul-16  1:03.87    1:02.75   11  
      30.22   32.53                                                
  2 Cimilluca, Krista         45 Elgin Blue Wave-21   1:03.22    1:03.62    9  
      30.49   33.13                                                
  3 Sands, Liz                47 Lincoln-Way-21       1:05.00    1:03.69    8  
      30.23   33.46                                                
  4 Clark, Inge               46 Lincoln-Way-21       1:12.86    1:09.09    7  
      32.94   36.15                                                
  5 Kolo, Lisa                47 Iswim-16             1:16.77    1:16.56    6  
      37.15   39.41                                                
  6 Whitney, Julie J          46 Munster Masters-16   1:18.97    1:18.42    5  
      37.31   41.11                                                
  7 Jillson, Lisa             48 Swedish Fish-21      1:21.95    1:20.63    4  
      37.19   43.44                                                
  8 Schraith, Julie           46 Swedish Fish-21      1:29.00    1:23.55    3  
      39.61   43.94                                                
  9 Yutzy, Heather S          49 Swedish Fish-21      1:40.00    1:31.84    2  
      44.57   47.27                                                
 10 Levy, Carrie C            45 Swedish Fish-21      1:41.65    1:40.78    1  
      50.08   50.70                                                
 11 Elliott, Victoria         46 Chicago Smelts-21    1:48.14    1:55.53  
      55.66   59.87                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:53.28  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 1:54.48   4/19/2007 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         45 Elgin Blue Wave-21   2:15.96    2:17.15   11  
      30.96   34.04   35.95   36.20                                
  2 Pfledderer, Debbie        46 Noblesville Adul-16  2:20.88    2:20.04    9  
      31.75   34.60   36.52   37.17                                
  3 Sands, Liz                47 Lincoln-Way-21       2:20.00    2:23.10    8  
      32.09   35.65   37.45   37.91                                
  4 Mullen, Kate              49 Northwestern-21      2:25.00    2:25.65    7  
      31.85   36.37   38.98   38.45                                
  5 Giles-Ott, Ruth           47 Chicago Smelts-21    3:08.92    2:45.56    6  
      37.65   41.46   43.04   43.41                                
  6 Whitney, Julie J          46 Munster Masters-16   2:55.38    2:50.63    5  
      38.66   43.11   44.82   44.04                                
  7 Staudenmaier, Cindy M     48 Decatur-21           3:05.59    3:02.64    4  
      43.15   47.67   47.82   44.00                                
  8 Maue, Debbie              47 Cac Masters-21       3:20.00    3:07.58    3  
      43.82   47.84   49.77   46.15                                
  9 Yutzy, Heather S          49 Swedish Fish-21      3:17.00    3:14.44    2  
      44.06   49.19   50.91   50.28                                
 10 Mueller, Linda            49 Swedish Fish-21      4:15.00    3:21.79    1  
      45.37   50.32   55.14   50.96                                
 11 Sepulveda, Migdalia       48 Elgin Blue Wave-21   3:45.00    3:28.79  
      44.75   53.03   58.63   52.38                                
 12 Kristl, Eileen            46 Swedish Fish-21      3:40.00    3:31.68  
      49.13   52.56   56.81   53.18                                
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 5:04.13   4/11/2009 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 5:21.33   2/26/2010 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         45 Elgin Blue Wave-21   6:02.70    6:05.66   11  
      31.51   34.87   36.33   36.85   37.64   37.66   37.71   37.97
      37.91   37.21                                                
  2 Harrison, Jennifer        45 Elgin Blue Wave-21   6:02.00    6:09.92    9  
      32.26   35.76   36.78   37.29   37.59   37.96   38.45   38.30
      38.34   37.19                                                
  3 Sands, Liz                47 Lincoln-Way-21       6:10.00    6:14.61    8  
      33.51   36.79   37.38   38.13   38.48   38.16   38.07   37.85
      38.62   37.62                                                
  4 Pfledderer, Debbie        46 Noblesville Adul-16  6:21.84    6:16.48    7  
      33.83   36.28   37.57   38.03   38.29   38.41   38.58   38.95
      38.94   37.60                                                
  5 Kolo, Lisa                47 Iswim-16             7:14.19    7:08.57    6  
      37.83   42.02   43.52   43.91   43.51   43.56   43.94   43.56
      44.01   42.71                                                
  6 Giles-Ott, Ruth           47 Chicago Smelts-21    7:22.40    7:31.59    5  
      39.76   44.33   45.71   45.67   44.98   45.96   47.34   46.70
      45.56   45.58                                                
  7 Jillson, Lisa             48 Swedish Fish-21      8:15.00    7:56.34    4  
      42.09   48.08   50.42   50.21   49.48   47.65   49.10   47.92
      48.00   43.39                                                
  8 Yutzy, Heather S          49 Swedish Fish-21      8:00.00    8:44.49    3  
      43.76   51.76   54.74   53.77   55.12   54.30   53.67   53.20
    1:44.17                                                        
  9 Kristl, Eileen            46 Swedish Fish-21      9:55.00    9:07.97    2  
      48.83   55.04   56.24                   57.80   56.44        
              55.84   54.24   51.55                                
 10 Sepulveda, Migdalia       48 Elgin Blue Wave-21   9:15.00    9:25.82    1  
      46.28   54.03   56.32   57.54 1:01.16   58.65 1:02.53 1:00.12
      58.57   50.62                                                
 11 Venter, Liezel            46 Naperville Waves-21 10:10.10    9:26.73  
      49.90                                                        
      58.74   58.04   58.45   55.29   50.23                        
 12 Elliott, Victoria         46 Chicago Smelts-21   12:22.22   10:56.14  
      57.22                 1:06.23                                
    1:07.09                 1:07.80                 1:04.32        
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 10:32.91   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                           
       Local: L 10:34.17   4/12/2007 K Pipes-Neilsen                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Rock River Y-21     12:42.72   12:03.00   11  
      32.16   35.23   36.32   36.51   36.02   36.25   36.33   35.88
      36.19   35.79   36.15   35.80   36.26   36.30   36.38   36.78
      37.67   36.98   37.60   36.40                                
  2 Cimilluca, Krista         45 Elgin Blue Wave-21  12:13.72   12:23.60    9  
      32.13   34.71   36.14   36.48   36.97   37.26   37.52   37.49
      37.62   37.88   38.16   37.92   38.04   38.21   37.93   38.01
      38.15   37.92   37.69   37.37                                
  3 Harrison, Jennifer        45 Elgin Blue Wave-21  12:15.00   12:40.66    8  
      32.05   34.53   37.48   37.59   38.25   38.47   38.67   38.61
      38.94   39.19   38.84   38.87   39.06   38.97   39.31   38.76
      38.95   38.95   38.50   36.67                                
  4 Sands, Liz                47 Lincoln-Way-21      12:40.00   12:46.30    7  
      34.19   37.27   38.37   38.47   38.37   38.49   38.72   39.06
      38.87   39.19   38.80   38.57   38.55   38.58   38.65   38.50
      38.47   38.36   38.33   38.49                                
  5 Giles-Ott, Ruth           47 Chicago Smelts-21   14:53.09   15:28.94    6  
      38.26   43.89   45.70   46.67   46.35   47.09   47.86   47.44
      47.67   47.32   46.59   46.98   48.58   47.41   47.09   46.85
      47.15   47.60   46.94   45.50                                
  6 McBride, Jennifer         47 Swedish Fish-21     19:00.00   15:42.45    5  
      43.14   45.54   47.06   47.15   47.44   47.69   47.26   48.30
      48.28   47.46   47.29   48.29   48.13   47.89   47.54   47.72
      46.65   46.61 1:33.01                                        
  7 Maue, Debbie              47 Cac Masters-21      17:00.00   16:41.35    4  
      42.91   48.32   50.11   50.24   49.84   50.43 1:40.82   51.78
      51.85   52.22   51.04   50.88   50.60   50.38   50.51   49.80
      50.90   51.13   48.47                                        
  8 Marks, Christy Z          49 Glenbrook-21        18:42.00   17:47.32    3  
      47.07   51.21   51.67   52.79   53.59   53.75   53.57   53.52
      53.42   56.06   54.85   54.39   53.21   54.54   53.47   54.41
      53.67   54.26   54.96   52.91                                
  9 Mueller, Linda            49 Swedish Fish-21     21:00.00   18:18.01    2  
      50.95   54.23   54.75   57.68   57.36   56.11                
      55.69   56.02   54.35   55.70   54.47   55.84                
      54.76   54.95   55.20   53.98   53.93   50.64                
 10 Yutzy, Heather S          49 Swedish Fish-21     24:03.00   18:37.78    1  
      47.07   57.19   58.83 1:58.45   57.98   59.22   55.06        
                      55.85   55.84                           56.82
      54.93   54.66   54.15   54.22   55.04   53.37                
 11 Sepulveda, Migdalia       48 Elgin Blue Wave-21  19:45.00   19:28.49  
      47.75   52.62   56.92   58.16 1:00.75 1:01.47                
    1:00.26 1:00.97   58.88 1:02.39   59.51   59.01                
      59.28 1:00.18   59.67   59.82   59.21   50.04                
 12 Elliott, Victoria         46 Chicago Smelts-21   25:47.33   20:47.24  
      56.96 1:03.45 1:03.21 1:03.81 1:03.73 1:02.97                
    1:05.30 1:06.33 1:04.98 1:06.92 1:07.74                 1:07.44
    1:08.09 1:08.67 1:08.10 1:08.86 1:09.26                        
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 27.35  12/21/2008 K PIPES-NEILSEN                              
       Local: L 28.11   5/17/2007 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         45 Elgin Blue Wave-21     33.02      33.25   11  
  2 Ciaccio, Leslie J         49 Rock River Y-21        38.00      33.30    9  
  3 Pfledderer, Debbie        46 Noblesville Adul-16    38.49      35.97    8  
  4 Saylor, Heather W         49 Chicago Smelts-21      40.36      40.37    7  
  5 Jillson, Lisa             48 Swedish Fish-21        40.00      42.04    6  
  6 McBride, Jennifer         47 Swedish Fish-21        43.00      43.65    5  
  7 Staudenmaier, Cindy M     48 Decatur-21             46.54      44.44    4  
  8 Schraith, Julie           46 Swedish Fish-21        48.00      47.52    3  
  9 Yutzy, Heather S          49 Swedish Fish-21      1:10.00      50.83    2  
 10 Levy, Carrie C            45 Swedish Fish-21      1:05.06      57.90    1  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 57.83   5/23/2010 ELLEN REYNOLDS                               
       Local: L 59.70   4/19/2007 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         45 Elgin Blue Wave-21   1:10.50    1:11.38   11  
      34.64   36.74                                                
  2 Pfledderer, Debbie        46 Noblesville Adul-16  1:16.65    1:17.12    9  
      38.10   39.02                                                
  3 Giles-Ott, Ruth           47 Chicago Smelts-21    1:25.33    1:24.94    8  
      40.73   44.21                                                
  4 Saylor, Heather W         49 Chicago Smelts-21    1:29.01    1:29.08    7  
      43.65   45.43                                                
  5 Jillson, Lisa             48 Swedish Fish-21      1:27.00    1:37.01    6  
      45.06   51.95                                                
  6 Schraith, Julie           46 Swedish Fish-21      1:50.00    1:47.91    5  
      51.57   56.34                                                
  7 Maue, Debbie              47 Cac Masters-21       2:00.00    1:52.74    4  
  8 Mueller, Linda            49 Swedish Fish-21      2:15.00    2:05.39    3  
      59.39 1:06.00                                                
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:04.65   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 2:09.13   4/12/2007 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         45 Elgin Blue Wave-21   2:32.77    2:32.36   11  
      35.57   37.86   39.51   39.42                                
  2 Sands, Liz                47 Lincoln-Way-21       2:40.00    2:43.43    9  
      38.36   41.31   41.95   41.81                                
  3 Giles-Ott, Ruth           47 Chicago Smelts-21    2:58.16    3:11.52    8  
      45.76   47.80   49.43   48.53                                
  4 Schraith, Julie           46 Swedish Fish-21      4:00.00    4:09.88    7  
      53.83   59.41 1:59.94   16.70                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
       Local: L 31.27   4/12/2007 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Rock River Y-21        37.45      34.97   11  
  2 Clark, Inge               46 Lincoln-Way-21         38.78      37.82    9  
  3 Jillson, Lisa             48 Swedish Fish-21        47.76      46.14    8  
  4 Cusick, Wendy R           45 Unat-IN-16             45.00      47.29    7  
  5 McBride, Jennifer         47 Swedish Fish-21        48.00      47.30    6  
  6 Yutzy, Heather S          49 Swedish Fish-21      1:05.00      53.81    5  
  7 Mueller, Linda            49 Swedish Fish-21      1:05.00      55.79    4  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:05.85   3/27/2011 S Von Der Lippe                            
       Local: L 1:09.87   4/12/2007 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Rock River Y-21      1:20.26    1:17.43   11  
      36.64   40.79                                                
  2 Clark, Inge               46 Lincoln-Way-21       1:28.00    1:25.08    9  
      41.24   43.84                                                
  3 Whitney, Julie J          46 Munster Masters-16   1:32.80    1:40.00    8  
      46.75   53.25                                                
  4 Jillson, Lisa             48 Swedish Fish-21      1:46.11    1:43.46    7  
      50.19   53.27                                                
  5 McBride, Jennifer         47 Swedish Fish-21      1:45.00    1:43.94    6  
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:22.76    5/1/2011 Susan G Von Der L                          
       Local: L 2:32.64   4/19/2007 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Rock River Y-21      2:57.57    2:46.40   11  
      37.66   41.72   43.49   43.53                                
  2 Sands, Liz                47 Lincoln-Way-21       3:02.00    2:59.24    9  
      40.66   45.33   47.03   46.22                                
  3 Clark, Inge               46 Lincoln-Way-21       3:17.63    3:11.48    8  
      45.00   49.89   49.49   47.10                                
  4 Patnode, Susan E          49 Elgin Blue Wave-21   3:45.00    3:34.59    7  
      50.45   54.63   55.54   53.97                                
  5 McBride, Jennifer         47 Swedish Fish-21      3:36.89    3:40.35    6  
      52.44   56.13   57.43   54.35                                
  6 Yutzy, Heather S          49 Swedish Fish-21      4:00.00    4:15.79    5  
      56.01 1:04.03 1:07.53 1:08.22                                
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 25.96   4/21/2013 Susan O Williams                             
       Local: L 26.85   4/19/2007 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Rock River Y-21        36.00      31.86   11  
  2 Saylor, Heather W         49 Chicago Smelts-21      43.16      40.40    9  
  3 McBride, Jennifer         47 Swedish Fish-21        41.92      41.26    8  
  4 Sepulveda, Migdalia       48 Elgin Blue Wave-21     52.00      48.13    7  
  5 Levy, Carrie C            45 Swedish Fish-21        50.96      50.93    6  
  6 Kristl, Eileen            46 Swedish Fish-21      1:00.00      52.77    5  
  7 Yutzy, Heather S          49 Swedish Fish-21      1:00.00      56.82    4  
  8 Elliott, Victoria         46 Chicago Smelts-21    1:05.62    1:07.73    3  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 56.97    5/1/2011 Susan G von der L                            
       Local: L 58.39   4/12/2007 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullen, Kate              49 Northwestern-21      1:20.00    1:19.20   11  
      35.33   43.87                                                
  2 Cimilluca, Krista         45 Elgin Blue Wave-21   1:19.15    1:19.88    9  
      37.26   42.62                                                
  3 McBride, Jennifer         47 Swedish Fish-21      1:37.85    1:37.11    8  
      45.68   51.43                                                
  4 Saylor, Heather W         49 Chicago Smelts-21    1:32.97    1:39.41    7  
  5 Giles-Ott, Ruth           47 Chicago Smelts-21    1:39.32    1:39.83    6  
      44.57   55.26                                                
  6 Sepulveda, Migdalia       48 Elgin Blue Wave-21   1:55.00    2:00.26    5  
      54.85 1:05.41                                                
  7 Kristl, Eileen            46 Swedish Fish-21      2:13.00    2:08.94    4  
    1:00.83 1:08.11                                                
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:07.39  12/26/2008 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 2:09.76   4/12/2007 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           47 Chicago Smelts-21    3:30.55    3:46.19   11  
      49.01   57.21 1:02.10   57.87                                
  2 Kristl, Eileen            46 Swedish Fish-21      8:00.00    5:03.12    9  
    1:03.81 1:17.95 1:23.72 1:17.64                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N   59.39   4/28/2012 F Willeboordse                             
       Local: L 1:00.10   5/17/2007 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Rock River Y-21      1:14.57    1:10.67   11  
      32.34   38.33                                                
  2 Sands, Liz                47 Lincoln-Way-21       1:15.00    1:14.03    9  
      34.00   40.03                                                
  3 Pfledderer, Debbie        46 Noblesville Adul-16  1:22.75    1:14.59    8  
      36.17   38.42                                                
  4 Whitney, Julie J          46 Munster Masters-16   1:27.00    1:28.20    7  
      42.60   45.60                                                
  5 Saylor, Heather W         49 Chicago Smelts-21    1:25.50    1:30.27    6  
      40.78   49.49                                                
  6 McBride, Jennifer         47 Swedish Fish-21      1:32.17    1:31.60    5  
      44.43   47.17                                                
  7 Jillson, Lisa             48 Swedish Fish-21      1:30.00    1:34.49    4  
      45.85   48.64                                                
  8 Staudenmaier, Cindy M     48 Decatur-21           1:41.14    1:35.86    3  
      45.22   50.64                                                
  9 Patnode, Susan E          49 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:49.20    2  
 10 Yutzy, Heather S          49 Swedish Fish-21      2:00.00    1:53.45    1  
      56.58   56.87                                                
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 2:07.26  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 2:11.49   4/12/2007 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Rock River Y-21      2:39.75    2:32.74   11  
      32.61   38.27   44.65   37.21                                
  2 Sands, Liz                47 Lincoln-Way-21       2:42.00    2:36.80    9  
      33.75   41.05   46.29   35.71                                
  3 Giles-Ott, Ruth           47 Chicago Smelts-21    3:08.92    3:17.49    8  
      46.53   47.95   59.38   43.63                                
  4 McBride, Jennifer         47 Swedish Fish-21      3:23.15    3:19.77    7  
      44.17   52.84   57.06   45.70                                
  5 Levy, Carrie C            45 Swedish Fish-21      4:16.06    4:18.88    6  
      51.04                           56.53                        
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 4:32.87  12/26/2009 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 4:42.52   4/19/2007 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sands, Liz                47 Lincoln-Way-21       6:00.00    5:31.60   11  
      35.05   41.19   42.80   42.75   46.43   47.84   37.94   37.60
  2 Mullen, Kate              49 Northwestern-21      6:00.00    5:59.53    9  
      37.29   47.27   47.73   47.30   50.31   51.44   39.28   38.91
  3 Giles-Ott, Ruth           47 Chicago Smelts-21    6:55.87    6:50.21    8  
      45.82   57.57   49.63   48.10   59.56   59.41   44.53   45.59
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 24.53   3/18/2016 Fall Willeboordse                            
       Local: L 25.99   4/10/2015 Liz Dillman                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-21      26.60      26.93   11  
  2 Zahorik, Barbara T        52 Fossil Fish-21         29.00      29.16    9  
  3 Pawluk, Roxie             50 Rock River Y-21        29.44      31.04    8  
  4 Stiberth, Amanda L        50 Elgin Blue Wave-21     29.90      31.12    7  
  5 Osswald, Karen            53 Elgin Blue Wave-21     32.01      31.88    6  
  6 Armand, Peggy             53 Hurricanes-21          36.00      32.25    5  
  7 Statton, Amy C            53 Evanston-21            47.00      45.28    4  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
       Local: L 57.99    5/9/2013 Heidi Kafka                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-21      58.87      59.43   11  
      28.74   30.69                                                
  2 Pawluk, Roxie             50 Rock River Y-21      1:06.00    1:07.04    9  
      32.62   34.42                                                
  3 Stiberth, Amanda L        50 Elgin Blue Wave-21   1:06.50    1:07.51    8  
      32.08   35.43                                                
  4 Osswald, Karen            53 Elgin Blue Wave-21   1:12.00    1:11.68    7  
      35.35   36.33                                                
  5 Kent, Kathy E             52 Swedish Fish-21      1:12.00    1:12.01    6  
      33.88   38.13                                                
  6 Gonzales, Janet E         52 Hurricanes-21        1:17.00    1:15.92    5  
      35.56   40.36                                                
  7 Susedik, Cindy            54 Elgin Blue Wave-21   1:17.74    1:17.92    4  
      37.81   40.11                                                
  8 Brands, Andrea B          53 Swedish Fish-21      2:00.00    1:35.62    3  
                      50.94                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:58.43    5/4/2014 Jill S Hernandez                           
       Local: L 2:02.92   4/10/2015 Liz Dillmann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zahorik, Barbara T        52 Fossil Fish-21       2:17.00    2:11.94   11  
      31.18   33.46   34.00   33.30                                
  2 Armand, Peggy             53 Hurricanes-21        2:49.00    2:33.63    9  
      35.65   38.09   40.31   39.58                                
  3 Bolda, Barbara            54 Munster Masters-16   2:34.34    2:33.70    8  
      34.96   38.48   40.15   40.11                                
  4 Kent, Kathy E             52 Swedish Fish-21      2:35.00    2:40.74    7  
      36.22   39.91   42.24   42.37                                
  5 Drewke, Deborah           50 Swedish Fish-21      2:57.00    2:42.80    6  
      37.28   41.33   42.38   41.81                                
  6 Susedik, Cindy            54 Elgin Blue Wave-21   2:50.62    2:48.04    5  
      38.45   42.82   44.63   42.14                                
  7 Gonzales, Janet E         52 Hurricanes-21        2:50.99    2:50.71    4  
      38.16   43.05   45.41   44.09                                
  8 McCracken, Elaine         53 Munster Masters-16   2:54.23    2:56.97    3  
      41.59   44.01   46.34   45.03                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 5:14.56   5/12/2013 Jill S Hernandez                           
       Local: L 5:32.37    5/1/2014 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           54 Fossil Fish-21       5:40.33    5:39.92   11  
      30.85   33.32   33.99   34.18   34.37   34.70   34.86   35.06
      35.15   33.44                                                
  2 Zahorik, Barbara T        52 Fossil Fish-21       5:59.00    5:47.82    9  
      31.37   34.07   34.90   35.48   35.43   35.45   35.72   35.49
      35.50   34.41                                                
  3 Bolda, Barbara            54 Munster Masters-16   6:46.00    6:50.19    8  
      35.97   39.35   41.02   41.99   41.57   42.06   42.21   42.41
      42.55   41.06                                                
  4 Kent, Kathy E             52 Swedish Fish-21      6:45.00    7:09.14    7  
      37.45   40.36   42.34   43.05   43.84   44.76   44.55   44.64
      45.09   43.06                                                
  5 Susedik, Cindy            54 Elgin Blue Wave-21   7:38.16    7:20.07    6  
      39.44   42.73   44.84   45.26   45.34   45.53   45.35   44.40
      44.53   42.65                                                
  6 Albano, Terrie            53 Swedish Fish-21      8:06.39    8:14.74    5  
      45.42   49.29   50.10   50.67   50.99   51.29   51.12   50.16
      49.84   45.86                                                
  7 Brands, Andrea B          53 Swedish Fish-21     10:30.00    9:26.11    4  
      45.02   57.18 1:00.27                   58.81   58.69        
              57.80   59.33   51.55                                
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 10:58.56   4/23/2015 Jill Hernandez                            
       Local: L 11:23.67   3/22/2014 Andrea Block                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-21   12:46.84   12:50.18   11  
      34.97   38.21   38.73   38.89   39.24   39.05   39.25   39.01
      39.23   38.81   38.42   39.06   38.72   38.28   38.59   38.57
      38.64   38.52   38.17   37.82                                
  2 Stiberth, Amanda L        50 Elgin Blue Wave-21  13:50.00   14:09.33    9  
      35.63   39.45   41.77   41.98   42.11   42.61   42.65   42.92
      43.51   43.58   43.16   43.29   43.79   43.47   43.97   43.78
      43.69   43.36   42.96   41.65                                
  3 Osswald, Karen            53 Elgin Blue Wave-21  15:30.00   14:58.73    8  
      38.14   43.24   45.16   46.52   46.77   46.39   45.53   45.39
      46.16   45.49   45.90   45.69   44.96   45.38   45.30   45.22
      45.16   44.74   44.65   42.94                                
  4 Susedik, Cindy            54 Elgin Blue Wave-21  17:05.00   15:16.16    7  
      39.14   43.79   45.42   47.23   46.52   47.49   46.95   47.18
      45.91   46.67   46.52   46.67   45.89   46.77   46.71   46.11
      46.35   45.84   45.63   43.37                                
  5 Sheehan, Kim M            54 Fossil Fish-21      15:55.42   15:32.18    6  
      41.02   44.69   46.84   46.73   47.03   46.93   47.41   47.62
      47.21   47.24   46.92   47.29   47.47   47.34   47.07   47.10
      46.89   46.68   46.78   45.92                                
  6 Albano, Terrie            53 Swedish Fish-21     18:00.00   16:47.68    5  
      46.21   49.89   49.45   51.05   50.48   50.77   51.65   51.89
      51.65   51.36   51.45   50.79   51.62   50.71   51.37   50.58
      51.04   49.37   50.24   46.11                                
  7 Brands, Andrea B          53 Swedish Fish-21     20:00.00   19:23.51    4  
      45.72   57.38 1:00.44   58.84   58.26   58.23                
    1:00.00   57.85   59.07   58.91   58.37   59.47                
      59.88   59.09   58.70   59.10   58.74   56.80                
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 27.04   5/10/2013 Leslie C Livingst                            
       Local: L 30.82   4/10/2015 Mary Pletch                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-21      32.39      32.13   11  
  2 Block, Andrea J           54 Fossil Fish-21         34.33      32.53    9  
  3 Kupferberg, Jody Lee      54 Valpo Masters-16       33.79      34.12    8  
  4 Cleveland, Marcia E       51 Chicago Smelts-21      35.09      35.24    7  
  5 Osswald, Karen            53 Elgin Blue Wave-21     43.00      39.29    6  
  6 Gonzales, Janet E         52 Hurricanes-21          43.00      42.04    5  
  7 Brands, Andrea B          53 Swedish Fish-21        55.26      53.21    4  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N   59.19   3/18/2016 Fall Willeboordse                          
       Local: L 1:06.65   4/10/2015 Heidi Kafka                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-21    1:07.43    1:08.89   11  
      34.26   34.63                                                
  2 Block, Andrea J           54 Fossil Fish-21       1:10.33    1:09.12    9  
      33.78   35.34                                                
  3 Kupferberg, Jody Lee      54 Valpo Masters-16     1:11.37    1:11.20    8  
      34.14   37.06                                                
  4 Osswald, Karen            53 Elgin Blue Wave-21   1:27.25    1:25.82    7  
  5 Armand, Peggy             53 Hurricanes-21        1:50.00    1:27.24    6  
      42.97   44.27                                                
  6 Drewke, Deborah           50 Swedish Fish-21      1:57.00    1:28.99    5  
      43.48   45.51                                                
  7 Gonzales, Janet E         52 Hurricanes-21        1:37.77    1:33.67    4  
      45.07   48.60                                                
  8 Statton, Amy C            53 Evanston-21          1:59.00    2:02.73    3  
      59.85 1:02.88                                                
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:07.51  11/22/2014 Ellen M Reynolds                           
       Local: L 2:22.83   3/28/2015 Heidi Kafka                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-21    2:27.15    2:29.26   11  
      36.16   38.09   37.93   37.08                                
  2 Kupferberg, Jody Lee      54 Valpo Masters-16     2:34.12    2:38.21    9  
      37.12   40.23   41.00   39.86                                
  3 Cleveland, Marcia E       51 Chicago Smelts-21    2:49.99    2:41.15    8  
      37.25   41.01   42.29   40.60                                
  4 Osswald, Karen            53 Elgin Blue Wave-21   3:34.00    3:07.61    7  
      45.45   47.77   48.46   45.93                                
  5 Gonzales, Janet E         52 Hurricanes-21        3:25.70    3:26.94    6  
      48.03   52.98   54.66   51.27                                
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 32.37   5/21/2010 BRIGITTE HEUER                               
       Local: L 34.45   4/23/2010 Jane M Robie                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-21      35.73      36.16   11  
  2 Stiberth, Amanda L        50 Elgin Blue Wave-21     40.20      39.70    9  
  3 Kent, Kathy E             52 Swedish Fish-21        40.00      43.85    8  
  4 Gonzales, Janet E         52 Hurricanes-21          43.55      43.90    7  
  5 Susedik, Cindy            54 Elgin Blue Wave-21     44.47      45.41    6  
  6 Mackiewicz, Mary          52 Blue Tides-21          54.01      52.99    5  
  7 Statton, Amy C            53 Evanston-21            58.00      54.65    4  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:09.21   2/18/2012 Caroline Krattli                           
       Local: L 1:16.65   4/10/2015 Liz Dillmann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-21    1:19.26    1:22.79   11  
      39.27   43.52                                                
  2 Stiberth, Amanda L        50 Elgin Blue Wave-21   1:26.60    1:27.10    9  
      41.35   45.75                                                
  3 Bolda, Barbara            54 Munster Masters-16   1:27.10    1:30.71    8  
      42.35   48.36                                                
  4 Cleveland, Marcia E       51 Chicago Smelts-21    1:39.99    1:36.28    7  
      46.18   50.10                                                
  5 Kent, Kathy E             52 Swedish Fish-21      1:35.00    1:36.86    6  
      44.76   52.10                                                
  6 Gonzales, Janet E         52 Hurricanes-21        1:40.59    1:39.40    5  
      46.52   52.88                                                
  7 Susedik, Cindy            54 Elgin Blue Wave-21   1:37.98    1:41.59    4  
      49.29   52.30                                                
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:29.92   2/20/2012 Caroline Krattli                           
       Local: L 2:51.23   4/25/2013 Heidi Kafka                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-21    2:54.90    3:01.27   11  
      41.79   45.12   47.48   46.88                                
  2 Stiberth, Amanda L        50 Elgin Blue Wave-21   3:12.00    3:09.69    9  
      42.90   47.87   49.33   49.59                                
  3 Bolda, Barbara            54 Munster Masters-16   3:09.26    3:14.49    8  
      43.83   49.43   50.80   50.43                                
  4 Kent, Kathy E             52 Swedish Fish-21      3:00.00    3:35.40    7  
      45.14   52.41 1:57.85                                        
  5 Gonzales, Janet E         52 Hurricanes-21        3:46.00    3:39.54    6  
      47.23   56.05   59.44   56.82                                
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 25.70   5/11/2013 Leslie C Livingst                            
       Local: L 28.48   4/25/2013 Andrea Block                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           54 Fossil Fish-21         29.80      29.44   11  
  2 Zahorik, Barbara T        52 Fossil Fish-21         32.00      31.53    9  
  3 Osswald, Karen            53 Elgin Blue Wave-21     42.00      35.54    8  
  4 Kent, Kathy E             52 Swedish Fish-21        38.00      39.15    7  
  5 Albano, Terrie            53 Swedish Fish-21        40.65      41.43    6  
  6 Susedik, Cindy            54 Elgin Blue Wave-21     55.00      44.77    5  
  7 Brands, Andrea B          53 Swedish Fish-21      1:20.00      48.52    4  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:00.17   5/12/2013 Jill S Hernandez                           
       Local: L 1:01.79   4/26/2012 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           54 Fossil Fish-21       1:03.33    1:03.12   11  
      30.59   32.53                                                
  2 Osswald, Karen            53 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:27.63    9  
      39.88   47.75                                                
  3 Drewke, Deborah           50 Swedish Fish-21      1:28.00    1:29.19    8  
      40.43   48.76                                                
  4 Albano, Terrie            53 Swedish Fish-21      1:35.11    1:33.39    7  
      44.98   48.41                                                
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:15.18   5/17/2002 LAURA VAL                                  
       Local: L 2:19.53   3/31/2012 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleveland, Marcia E       51 Chicago Smelts-21    2:55.99    2:48.59   11  
      38.02   43.34   44.62   42.61                                
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:01.48   3/19/2016 F Willeboordse                             
       Local: L 1:06.95    5/9/2013 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           54 Fossil Fish-21       1:08.33    1:08.03   11  
      32.29   35.74                                                
  2 Armand, Peggy             53 Hurricanes-21        1:33.00    1:23.14    9  
      40.12   43.02                                                
  3 Kent, Kathy E             52 Swedish Fish-21      1:35.00    1:25.43    8  
      42.26   43.17                                                
  4 Osswald, Karen            53 Elgin Blue Wave-21   1:38.00    1:28.29    7  
      40.42   47.87                                                
  5 Susedik, Cindy            54 Elgin Blue Wave-21   1:30.85    1:33.16    6  
      46.27   46.89                                                
  6 McCracken, Elaine         53 Munster Masters-16   1:36.00    1:35.59    5  
      46.95   48.64                                                
  7 Statton, Amy C            53 Evanston-21          1:55.00    1:52.29    4  
      54.42   57.87                                                
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 2:13.16   5/10/2015 Ellen M Reynolds                           
       Local: L 2:23.62   4/26/2012 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           54 Fossil Fish-21       2:29.33    2:27.71   11  
      31.29   38.25   44.84   33.33                                
  2 Stiberth, Amanda L        50 Elgin Blue Wave-21   2:50.00    2:58.40    9  
      42.88   46.20   49.27   40.05                                
  3 Albano, Terrie            53 Swedish Fish-21      3:26.74    3:29.37    8  
      43.91   55.50 1:03.52   46.44                                
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 4:44.38    5/2/2014 Jill S Hernandez                           
       Local: L 5:13.04   1/20/2013 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiberth, Amanda L        50 Elgin Blue Wave-21   6:15.00    6:28.56   11  
      45.07   56.92   48.36   48.81   52.66   52.10   42.66   41.98
  2 Drewke, Deborah           50 Swedish Fish-21      7:01.30    6:36.79    9  
      42.05   49.92   49.13   50.23   56.49   58.71   46.24   44.02
  3 Albano, Terrie            53 Swedish Fish-21      7:28.04    7:35.14    8  
      47.71 1:56.61   58.14 1:07.33 1:07.10   49.33   48.92        
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
       Local: L 28.37   3/15/2008 C G Stonsifer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Redig, Patty A            56 Fossil Fish-21         29.59      28.76   11  
  2 Barkley, Maryanne         55 St Louis-22            30.55      30.67    9  
  3 Gettelfinger, Cheryl M    58 Indy Aquatic Mas-16    30.98      30.80    8  
  4 Heymann, Shari            55 Deerfield-21           33.00      31.58    7  
  5 Emmrich, Ann C            58 Blue Tides-21          32.99      31.75    6  
  6 Bossert-Hartman, Carol    55 Chicago Smelts-21      33.07      32.17    5  
  7 Kakacek, Trina            55 Chicago Smelts-21      34.00      33.23    4  
  8 Moore, Mary               59 Lincoln-Way-21         39.00      36.18    3  
  9 Scherer, Beth             56 Blue Marklins-21       42.00      37.68    2  
 10 Ingold, Barbara S         57 Blue Tides-21          38.23      37.99    1  
 11 Seguine, Holly            59 Evanston-21            39.96      39.77  
 12 Ogilvie, Connie           57 Naperville Waves-21    46.63      46.17  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N   54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                  
       Local: L 1:02.37   4/23/2015 Mary Kay Graber                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Redig, Patty A            56 Fossil Fish-21       1:04.94    1:02.59   11  
      29.99   32.60                                                
  2 Crewe, Sarah J            55 Evanston-21          1:14.81    1:10.66    9  
      34.10   36.56                                                
  3 Gettelfinger, Cheryl M    58 Indy Aquatic Mas-16  1:08.45    1:11.11    8  
      33.81   37.30                                                
  4 Bossert-Hartman, Carol    55 Chicago Smelts-21    1:14.19    1:12.14    7  
      34.76   37.38                                                
  5 Kakacek, Trina            55 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:12.54    6  
      34.53   38.01                                                
  6 Sill, Sherry J            55 Irish Masters-16     1:15.00    1:12.98    5  
      34.39   38.59                                                
  7 Moore, Mary               59 Lincoln-Way-21       1:30.00    1:19.84    4  
      39.37   40.47                                                
  8 Seguine, Holly            59 Evanston-21          1:26.25    1:26.12    3  
      41.31   44.81                                                
  9 Scherer, Beth             56 Blue Marklins-21     1:42.00    1:26.42    2  
      41.83   44.59                                                
 10 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-21      1:28.00    1:28.16    1  
      42.67   45.49                                                
 11 Becker, Aliza C           57 Swedish Fish-21      1:51.28    1:54.48  
      55.04   59.44                                                
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:59.02   5/10/2009 LAURA VAL                                  
       Local: L 2:22.43   3/20/2016 Patty Redig                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Redig, Patty A            56 Fossil Fish-21       2:22.43    2:17.50   11  
      30.97   34.60   35.82   36.11                                
  2 Kakacek, Trina            55 Chicago Smelts-21    2:40.00    2:34.69    9  
      36.21   39.14   39.92   39.42                                
  3 Bossert-Hartman, Carol    55 Chicago Smelts-21    2:39.34    2:36.07    8  
      36.22   39.57   40.37   39.91                                
  4 Heymann, Shari            55 Deerfield-21         2:50.00    2:45.15    7  
      37.34   40.82   43.28   43.71                                
  5 Moore, Mary               59 Lincoln-Way-21       3:00.00    2:53.27    6  
      39.57   42.90   45.44   45.36                                
  6 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-21      2:55.00    3:03.23    5  
      43.21   47.24   47.19   45.59                                
  7 Strand, Marjorie          57 Blue Tides-21        3:19.00    3:09.33    4  
      40.93   47.60   51.63   49.17                                
  8 Lisy, Cheryl L            57 Blue Tides-21        3:19.87    3:28.59    3  
      46.25   52.61   55.72   54.01                                
  9 Lee, Nancy                56 Naperville Waves-21  3:50.00    3:38.11    2  
      50.70   54.95   56.88   55.58                                
 10 Peters, Michelle E        56 Swedish Fish-21      3:45.00    3:41.27    1  
      48.46   54.71   59.25   58.85                                
 11 Ogilvie, Connie           57 Naperville Waves-21  3:46.10    3:45.91  
      50.93 1:56.73   58.25                                        
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 5:27.33   1/25/2009 LAURA VAL                                  
       Local: L 6:16.62   4/21/2005 Cynthia L Jones                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Christine       57 Naperville Waves-21  6:47.87    6:45.37   11  
      35.70   39.15   41.16   41.24   41.47   41.38   41.75   41.40
      41.64   40.48                                                
  2 Crewe, Sarah J            55 Evanston-21          7:20.00    6:45.67    9  
      36.46   39.37   40.82   41.24   41.33   41.47   41.57   41.94
      41.80   39.67                                                
  3 Bossert-Hartman, Carol    55 Chicago Smelts-21    7:06.06    6:51.69    8  
      37.30   41.44   42.32   42.49   42.44   42.21   41.93   41.77
      40.81   38.98                                                
  4 Kakacek, Trina            55 Chicago Smelts-21    7:00.00    6:53.64    7  
      36.85   40.20   41.69   42.04   42.35   42.30   43.52   42.02
      41.76   40.91                                                
  5 Moore, Mary               59 Lincoln-Way-21       8:00.00    7:32.35    6  
      39.71   42.70   44.42   46.33   46.71   47.00   46.94   47.38
      46.62   44.54                                                
  6 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-21      7:45.00    7:50.58    5  
      43.11   47.21   47.79   47.69   47.79   47.64   48.19   48.26
      47.21   45.69                                                
  7 Strand, Marjorie          57 Blue Tides-21        8:37.00    8:16.38    4  
      41.68   47.54   51.56   51.20   52.20   50.09   50.56   53.31
      50.75   47.49                                                
  8 Scherer, Beth             56 Blue Marklins-21     8:40.00    8:32.62    3  
      47.52   52.64   53.36   52.79   52.98   52.50   52.26   51.53
      50.38   46.66                                                
  9 Ingold, Barbara S         57 Blue Tides-21        9:39.17    8:57.96    2  
      45.01   51.13   54.28                   55.54   55.71        
              56.69   55.81   54.02                                
 10 Lisy, Cheryl L            57 Blue Tides-21        9:00.64    9:00.06    1  
      47.34   53.42   57.38   58.02   58.98   54.44   53.71   52.48
      54.06   50.23                                                
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 11:20.53   3/13/2010 LAURA VAL                                 
       Local: L 13:08.16   4/21/2004 Cynthia L Jones                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crewe, Sarah J            55 Evanston-21         14:30.00   13:50.59   11  
      37.36   40.73   41.64   41.74   42.15   41.80   41.95   42.00
      42.26   41.99   41.73   41.94   42.09   42.04   42.13   41.84
      42.03   41.31   41.19   40.67                                
  2 Kakacek, Trina            55 Chicago Smelts-21   14:00.00   13:59.13    9  
      37.89   40.53   41.15   41.36   41.88   42.46   42.41   42.40
      42.54   42.93   42.60   42.76   42.41   43.18   42.82   42.68
      42.47   42.03   41.88   40.75                                
  3 Stratton, Christine       57 Naperville Waves-21 14:10.82   14:02.55    8  
      37.00   40.72   41.30   42.27   42.14   43.37   41.85   42.11
      42.34   42.54   42.19   43.22   42.97   43.06   43.14   42.68
      42.79   43.02   43.33   40.51                                
  4 Moore, Mary               59 Lincoln-Way-21      15:13.57   15:34.17    7  
      40.61   44.00   45.18   46.29   46.87   47.23   47.53   47.94
      48.07   47.30   47.30   47.39   48.30   47.51   47.62   47.57
      47.64   47.61   46.99   45.22                                
  5 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-21     15:40.00   15:46.90    6  
      43.33   46.91   47.76   47.32   48.16   48.63   47.42   47.93
      47.35   48.45   47.82   47.38   47.83   47.45   47.26   48.36
      46.72   48.17   47.17   45.48                                
  6 Strand, Marjorie          57 Blue Tides-21       19:31.00   17:10.47    5  
      43.04   51.48   51.46   52.74   52.55   51.10                
      51.99   53.63   53.48   51.60   54.10   50.59                
      52.27   52.52   52.49   52.10   52.06   47.94                
  7 Hollander, Karen F        55 Elgin Blue Wave-21  19:00.00   17:41.73    4  
      45.96   50.09   53.39   53.96   54.33   53.09   52.98   53.86
      53.90   54.16   53.81   53.42   54.21   54.30   54.54   54.48
      53.83   53.84   55.02   48.56                                
  8 Lisy, Cheryl L            57 Blue Tides-21       19:24.40   17:45.17    3  
      46.97   50.81   52.20   53.45   54.27   56.57   53.54   53.78
      53.75   54.07   53.95   54.15   53.82   54.12   54.17   53.79
      53.12   53.26   54.06   51.32                                
  9 Ingold, Barbara S         57 Blue Tides-21       19:33.57   18:23.48    2  
      44.40   50.57   53.55   54.61   52.94   54.54                
      56.84   54.44   55.78   56.90   57.30   57.56                
      58.01   56.27   56.99   57.24   56.55   55.12                
 10 Peters, Michelle E        56 Swedish Fish-21     20:00.00   19:44.77    1  
      48.86   54.70   58.12   58.08 1:02.12 1:00.61                
      58.46   59.78 1:01.21 1:00.05   59.60 1:01.69                
    1:01.12 1:00.47 1:01.96 1:00.67 1:00.80   55.94                
 11 Becker, Aliza C           57 Swedish Fish-21     25:00.00   22:17.93  
      56.60 1:05.38 1:03.85 2:14.78 1:08.15 1:07.86                
                    1:08.18                         1:09.69 1:04.17
    1:09.87 1:05.44 1:08.75 1:08.98 1:06.52 1:07.29                
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 28.88   3/28/2010 LAURA VAL                                    
       Local: L 32.37   5/20/2010 Patricia B Murphy                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann C            58 Blue Tides-21          39.98      38.50   11  
  2 Sill, Sherry J            55 Irish Masters-16       40.07      40.32    9  
  3 Kakacek, Trina            55 Chicago Smelts-21      38.00      41.56    8  
  4 Seguine, Holly            59 Evanston-21            48.68      45.33    7  
  5 Scherer, Beth             56 Blue Marklins-21       48.00      50.62    6  
  6 Becker, Aliza C           57 Swedish Fish-21        58.09      56.86    5  
  7 Fodor, Sarah              59 Evanston-21          1:00.20    1:00.18    4  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
       Local: L 1:10.24   5/20/2010 Patricia B Murphy                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann C            58 Blue Tides-21        1:29.23    1:25.47   11  
      41.97   43.50                                                
  2 Stratton, Christine       57 Naperville Waves-21  1:24.15    1:27.01    9  
      41.62   45.39                                                
  3 Kakacek, Trina            55 Chicago Smelts-21    1:35.00    1:28.16    8  
      43.30   44.86                                                
  4 Conley, Nancy             58 Naperville Waves-21  1:32.02    1:30.99    7  
      44.60   46.39                                                
  5 Deane, Dana               56 Evanston-21          1:38.70    1:41.37    6  
      50.19   51.18                                                
  6 Seguine, Holly            59 Evanston-21          1:40.00    1:43.77    4.5
      50.66   53.11                                                
  6 Moore, Mary               59 Lincoln-Way-21       1:55.00    1:43.77    4.5
      51.48   52.29                                                
  8 Fodor, Sarah              59 Evanston-21          2:12.37    2:11.09    3  
    1:03.08 1:08.01                                                
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:19.94    5/2/2014 Bonnie M Bilich                            
       Local: L 2:44.15   3/26/2011 Luanne E Beinke                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann C            58 Blue Tides-21        3:20.22    3:04.59   11  
      44.89   45.73   48.10   45.87                                
  2 Kakacek, Trina            55 Chicago Smelts-21    3:15.00    3:06.10    9  
      46.20   47.77   47.63   44.50                                
  3 Sill, Sherry J            55 Irish Masters-16     3:14.00    3:13.01    8  
      43.02   48.59   50.87   50.53                                
  4 Seguine, Holly            59 Evanston-21          3:30.00    3:36.76    7  
      49.85   56.38   56.61   53.92                                
  5 Moore, Mary               59 Lincoln-Way-21       4:00.00    3:42.90    6  
      54.05   56.46   56.32   56.07                                
  6 Becker, Aliza C           57 Swedish Fish-21      4:20.00    5:27.06    5  
    1:11.33                           37.73                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 33.76   5/14/2011 Lisa A Bennett                               
       Local: L 38.45   4/10/2015 Cheryl Kuczek                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    58 Indy Aquatic Mas-16    39.58      40.04   11  
  2 Deane, Dana               56 Evanston-21            46.30      47.41    9  
  3 Schuetz, Liz              57 Elgin Blue Wave-21     46.15      48.06    8  
  4 Lee, Nancy                56 Naperville Waves-21  1:20.00      58.30    7  
  5 Fodor, Sarah              59 Evanston-21          1:05.77    1:04.70    6  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:13.76   4/25/2015 Chris Wenzel                               
       Local: L 1:26.72    4/4/2014 Christine Stratto                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    58 Indy Aquatic Mas-16  1:28.24    1:28.85   11  
      42.67   46.18                                                
  2 Stratton, Christine       57 Naperville Waves-21  1:27.02    1:28.90    9  
      42.60   46.30                                                
  3 Schuetz, Liz              57 Elgin Blue Wave-21   1:41.05    1:42.92    8  
      49.70   53.22                                                
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:40.19   5/10/2009 CATHERINE KOHN                             
       Local: L 3:10.94    4/4/2014 Christine Stratto                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    58 Indy Aquatic Mas-16  3:09.04    3:09.90   11  
      42.63   49.32   49.92   48.03                                
  2 Stratton, Christine       57 Naperville Waves-21  3:14.40    3:12.97    9  
      43.64   49.39   52.05   47.89                                
  3 Deane, Dana               56 Evanston-21          3:30.00    3:33.00    8  
      48.77   54.43   54.64   55.16                                
  4 Schuetz, Liz              57 Elgin Blue Wave-21   3:38.49    3:43.26    7  
      50.88   57.19   58.32   56.87                                
  5 Strand, Marjorie          57 Blue Tides-21        4:15.00    3:54.74    6  
      55.06   57.84 1:01.59 1:00.25                                
  6 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-21      4:05.00    4:06.75    5  
      58.93 1:03.47 1:04.70   59.65                                
  7 Peters, Michelle E        56 Swedish Fish-21      4:10.00    4:20.36    4  
    1:03.41 1:05.13 1:06.71 1:05.11                                
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 27.45   5/11/2013 Traci S Granger                              
       Local: L 31.02   5/20/2010 Patricia B Murphy                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Redig, Patty A            56 Fossil Fish-21         32.09      31.15   11  
  2 Moore, Mary               59 Lincoln-Way-21         41.00      39.42    9  
  3 Sill, Sherry J            55 Irish Masters-16       40.00      40.83    8  
  4 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-21        46.00      50.72    7  
  5 Strand, Marjorie          57 Blue Tides-21          50.00      51.43    6  
  6 Fodor, Sarah              59 Evanston-21          1:00.21    1:04.86    5  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:01.31   5/10/2009 LAURA VAL                                  
       Local: L 1:13.48   3/20/2016 Patty Redig                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Redig, Patty A            56 Fossil Fish-21       1:13.48    1:11.72   11  
      33.60   38.12                                                
  2 Mcdermott, Ann            57 Swedish Fish-21      1:37.00    1:30.09    9  
      40.74   49.35                                                
  3 Emmrich, Ann C            58 Blue Tides-21        1:44.98    1:35.49    8  
      44.80   50.69                                                
  4 Peters, Michelle E        56 Swedish Fish-21      2:00.00    2:01.75    7  
      58.17 1:03.58                                                
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
       Local: L 1:14.88    3/2/2008 C G Stonsifer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Christine       57 Naperville Waves-21  1:22.38    1:20.54   11  
      38.15   42.39                                                
  2 Emmrich, Ann C            58 Blue Tides-21        1:29.78    1:25.00    9  
      38.86   46.14                                                
  3 Kakacek, Trina            55 Chicago Smelts-21    1:35.00    1:26.24    8  
      39.87   46.37                                                
  4 Mcdermott, Ann            57 Swedish Fish-21      1:20.00    1:29.89    7  
      41.89   48.00                                                
  5 Deane, Dana               56 Evanston-21          1:37.20    1:35.12    6  
      45.02   50.10                                                
  6 Moore, Mary               59 Lincoln-Way-21       1:45.00    1:37.09    5  
      47.23   49.86                                                
  7 Seguine, Holly            59 Evanston-21          1:40.27    1:37.56    4  
      47.88   49.68                                                
  8 Scherer, Beth             56 Blue Marklins-21     1:15.00    1:43.54    3  
      51.79   51.75                                                
  9 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-21      1:40.00    1:46.88    2  
      52.12   54.76                                                
 10 Schuetz, Liz              57 Elgin Blue Wave-21   1:44.37    1:49.77    1  
      54.89   54.88                                                
 11 Peters, Michelle E        56 Swedish Fish-21      2:00.00    1:54.22  
      57.53   56.69                                                
 12 Fodor, Sarah              59 Evanston-21          2:10.03    2:07.58  
    1:03.67 1:03.91                                                
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 2:21.91   5/22/2010 LAURA VAL                                  
       Local: L 2:52.72   4/27/2000 Betty Bennett                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Christine       57 Naperville Waves-21  3:02.00    2:54.91   11  
      39.29   46.69   50.10   38.83                                
  2 Gettelfinger, Cheryl M    58 Indy Aquatic Mas-16  2:59.96    3:00.34    9  
      38.22   51.14   52.05   38.93                                
  3 Mcdermott, Ann            57 Swedish Fish-21      3:20.00    3:19.78    8  
      43.49   53.11 1:00.22   42.96                                
  4 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-21      3:40.00    3:39.02    7  
      52.37                 1:03.47   46.48                        
  5 Schuetz, Liz              57 Elgin Blue Wave-21   3:52.01    3:56.76    6  
      56.50                   58.69   52.91                        
  6 Fodor, Sarah              59 Evanston-21          4:26.76    4:36.68    5  
    1:06.55                 1:15.16 1:01.86                        
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 5:03.92    5/7/2010 LAURA VAL                                  
       Local: L 6:04.83   4/21/2005 Catherine J Quill                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barkley, Maryanne         55 St Louis-22          6:15.36    6:20.02   11  
      42.63   49.93   47.65   48.34   55.06   55.09   41.35   39.97
  2 Mcdermott, Ann            57 Swedish Fish-21      7:30.00    7:17.12    9  
      45.21   52.82   56.13   58.01 1:01.05 1:02.93   51.44   49.53
  3 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-21      7:20.00    7:32.91    8  
      54.28 1:00.53   58.02   58.24 1:05.77 1:02.71   47.68   45.68
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 26.48    3/9/2014 Laura B Val                                  
       Local: L 28.71   4/25/2013 C G Stonsifer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        60 Naperville Waves-21    29.00      29.37   11  
  2 Braschel, Valerie         61 Fossil Fish-21         33.00      32.60    9  
  3 McNichols, Marcia L       63 Naperville Waves-21    37.00      35.39    8  
  4 Stranc, Sheila            63 Swedish Fish-21        38.21      38.42    7  
  5 Loehr, Molly L            64 Naperville Waves-21    42.30      40.55    6  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N   56.45   4/29/2012 Laura B Val                                
       Local: L 1:08.13    4/7/2011 Cynthia L Jones                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      60 Elgin Blue Wave-21   1:18.00    1:18.37   11  
      36.71   41.66                                                
  2 McLee, Anne Beck          63 Rock River Y-21      1:20.00    1:19.01    9  
      38.25   40.76                                                
  3 Lanoue, Nancy             63 Swedish Fish-21      1:30.00    1:22.28    8  
      38.13   44.15                                                
  4 Delanois, Barbara         60 Chicago Smelts-21    1:31.16    1:24.91    7  
  5 Stranc, Sheila            63 Swedish Fish-21      1:27.28    1:29.66    6  
      41.46   48.20                                                
  6 Montes, Jane A            60 Swedish Fish-21      1:57.00    2:01.39    5  
      57.20 1:04.19                                                
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 2:05.95   4/10/2015 Laura B Val                                
       Local: L 2:31.39   4/23/2013 Cynthia L Jones                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        60 Naperville Waves-21  2:38.00    2:36.90   11  
      35.66   39.93   41.74   39.57                                
  2 Walker, Robin             60 Indy Aquatic Mas-16  2:48.50    2:46.18    9  
      38.42   42.86   42.95   41.95                                
  3 McNichols, Marcia L       63 Naperville Waves-21  3:00.00    2:51.47    8  
      38.93   43.87   45.56   43.11                                
  4 Schneeberger, Jill A      60 Elgin Blue Wave-21   2:53.00    2:52.22    7  
      39.63   43.51   45.10   43.98                                
  5 Stranc, Sheila            63 Swedish Fish-21      3:15.79    3:35.29    6  
      46.23   53.84   58.24   56.98                                
  6 Tredup, Chris N           62 Elgin Blue Wave-21   3:37.71    3:35.41    5  
      48.72   54.97   57.95   53.77                                
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 5:39.00   1/26/2014 Laura B Val                                
       Local: L 6:35.01   4/10/2010 Cynthia L Jones                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      60 Elgin Blue Wave-21   7:24.00    7:21.64   11  
      39.18   43.75   45.14   45.31   45.25   45.05   45.02   44.90
      44.57   43.47                                                
  2 Vogel, Aileen E           64 Elgin Blue Wave-21   7:24.40    7:22.29    9  
      39.27   43.37   44.65   45.29   45.33   45.35   45.47   45.50
      45.43   42.63                                                
  3 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-21       8:01.00    7:42.51    8  
      39.73   45.66   47.47   47.29   47.27   48.24   47.32   48.56
      47.95   43.02                                                
  4 Swedler, Susan M          62 Naperville Waves-21  8:05.00    7:44.51    7  
      40.67   45.67   46.89   47.17   47.06   47.31   47.72   48.23
      47.71   46.08                                                
  5 Stranc, Sheila            63 Swedish Fish-21      9:17.44    8:55.50    6  
      43.98   51.15   54.10                   56.11   55.76        
              55.89   56.19   52.88                                
  6 Tredup, Chris N           62 Elgin Blue Wave-21   9:32.05    9:10.39    5  
      47.41   54.25   56.51                   56.29   57.24        
              57.29   56.83   51.66                                
  7 Lanoue, Nancy             63 Swedish Fish-21      9:00.00    9:23.47    4  
      43.13   51.73   54.89   57.89   58.54   59.91   58.99 1:03.37
    1:55.02                                                        
  8 Cohen, Marla              61 Swedish Fish-21           NT   11:40.26    3  
    1:01.53                 1:11.38                                
    1:13.40                 1:13.31                 1:04.42        
  9 Montes, Jane A            60 Swedish Fish-21     11:05.41   11:57.24    2  
    1:01.52                 1:12.63                                
    1:15.02                 1:14.05 2:22.91                        
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 11:41.77   3/30/2012 Laura B Val                               
       Local: L 13:31.59   4/23/2010 Cynthia L Jones                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Robin             60 Indy Aquatic Mas-16 15:16.08   14:47.89   11  
      39.66   43.52   45.15   45.10   44.92   44.94   45.33   45.43
      44.96   44.62   44.83   44.48   44.91   45.16   44.72   44.74
      44.48   44.58   44.26   42.10                                
  2 Schneeberger, Jill A      60 Elgin Blue Wave-21  14:55.00   14:59.44    9  
      39.94   43.49   45.06   44.73   44.90   44.31   44.84   44.74
      44.56   44.40   44.64   44.66   44.40   44.55   44.46   44.41
      44.34   44.38   44.66   57.97                                
  3 Vogel, Aileen E           64 Elgin Blue Wave-21  15:16.30   15:10.48    8  
      40.40   43.99   45.13   45.58   45.52   45.33   45.21   46.64
      46.36   46.22   46.45   45.94   46.67   45.56   46.27   46.01
      46.01   46.49   46.70   44.00                                
  4 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-21      16:43.00   15:28.06    7  
      40.12   44.77   46.24   47.19   46.67   46.58   47.27   46.33
      46.96   47.02   46.66   46.81   47.56   46.85   47.67   47.25
      47.73   46.76   47.39   44.23                                
  5 Tredup, Chris N           62 Elgin Blue Wave-21  18:00.00   18:17.38    6  
      48.25   52.95   55.55   56.66   55.82   55.68   55.54   55.16
      55.25   55.55   56.63   55.52   56.44   55.73   55.80   55.21
      55.01   55.94   54.53   50.16                                
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 29.58   4/26/2015 Laura B Val                                  
       Local: L 35.99   4/25/2013 C G Stonsifer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braschel, Valerie         61 Fossil Fish-21         39.00      38.28   11  
  2 McLee, Anne Beck          63 Rock River Y-21        37.38      38.52    9  
  3 Lanoue, Nancy             63 Swedish Fish-21        42.95      41.67    8  
  4 Sarovich, Sheila W        62 Naperville Waves-21    46.00      43.42    7  
  5 Vogel, Aileen E           64 Elgin Blue Wave-21     41.65      43.95    6  
  6 Delanois, Barbara         60 Chicago Smelts-21      45.95      44.17    5  
  7 Tredup, Chris N           62 Elgin Blue Wave-21     52.22      49.72    4  
  8 Montes, Jane A            60 Swedish Fish-21        58.00    1:01.78    3  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:03.72   5/12/2013 Laura B Val                                
       Local: L 1:18.27   4/21/2005 Mary M Pohlmann                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLee, Anne Beck          63 Rock River Y-21      1:21.88    1:22.18   11  
      40.45   41.73                                                
  2 Braschel, Valerie         61 Fossil Fish-21       1:22.00    1:25.42    9  
      40.54   44.88                                                
  3 Sarovich, Sheila W        62 Naperville Waves-21  1:35.00    1:31.33    8  
      46.17   45.16                                                
  4 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-21       1:38.00    1:34.45    7  
      46.36   48.09                                                
  5 Delanois, Barbara         60 Chicago Smelts-21    1:39.26    1:36.43    6  
      47.66   48.77                                                
  6 Vogel, Aileen E           64 Elgin Blue Wave-21   1:33.80    1:36.78    5  
      47.06   49.72                                                
  7 Tredup, Chris N           62 Elgin Blue Wave-21   1:51.65    1:53.11    4  
      56.89   56.22                                                
  8 Montes, Jane A            60 Swedish Fish-21      1:58.00    2:14.50    3  
    1:05.83 1:08.67                                                
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:21.44   5/11/2013 Laura B Val                                
       Local: L 2:46.93   6/13/2005 Mary M Pohlmann                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLee, Anne Beck          63 Rock River Y-21      2:59.50    2:57.18   11  
      42.04   44.21   45.91   45.02                                
  2 Sarovich, Sheila W        62 Naperville Waves-21  3:25.00    3:17.25    9  
      47.26   51.46   51.83   46.70                                
  3 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-21       3:22.00    3:23.69    8  
      47.07   51.64   54.39   50.59                                
  4 Delanois, Barbara         60 Chicago Smelts-21    3:32.09    3:27.60    7  
      50.43   53.08   53.05   51.04                                
  5 Tredup, Chris N           62 Elgin Blue Wave-21   3:55.74    3:55.00    6  
      57.51   59.36 1:00.62   57.51                                
  6 Stranc, Sheila            63 Swedish Fish-21      4:05.00    4:04.88    5  
      57.61 1:03.55 1:04.44   59.28                                
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 35.09   5/10/2013 Melinda S Wolff                              
       Local: L 40.78   4/25/2013 C G Stonsifer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        60 Naperville Waves-21    43.30      42.44   11  
  2 Sarovich, Sheila W        62 Naperville Waves-21    47.00      44.25    9  
  3 McNichols, Marcia L       63 Naperville Waves-21    45.00      44.88    8  
  4 Swedler, Susan M          62 Naperville Waves-21    47.80      47.13    7  
  5 Schneeberger, Jill A      60 Elgin Blue Wave-21     49.00      48.03    6  
  6 Stranc, Sheila            63 Swedish Fish-21        49.70      48.99    5  
  7 Loehr, Molly L            64 Naperville Waves-21    56.30      53.47    4  
  8 Kobayashi, Birgit         62 Swedish Fish-21        58.27      57.70    3  
  9 Cohen, Marla              61 Swedish Fish-21      1:36.04    1:00.03    2  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:16.80   4/25/2015 Lo Knapp                                   
       Local: L 1:29.32   1/22/2006 Patricia Brummet                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarovich, Sheila W        62 Naperville Waves-21  1:47.00    1:37.55   11  
      46.86   50.69                                                
  2 Lanoue, Nancy             63 Swedish Fish-21      1:45.00    1:40.18    9  
      46.67   53.51                                                
  3 Swedler, Susan M          62 Naperville Waves-21  1:45.50    1:41.75    8  
      48.17   53.58                                                
  4 Schneeberger, Jill A      60 Elgin Blue Wave-21   1:47.00    1:43.84    7  
      51.39   52.45                                                
  5 Stranc, Sheila            63 Swedish Fish-21      1:47.63    1:59.15    6  
      54.72 1:04.43                                                
  6 Kobayashi, Birgit         62 Swedish Fish-21      2:12.69    2:06.49    5  
      58.77 1:07.72                                                
  7 Cohen, Marla              61 Swedish Fish-21      3:21.14    2:18.22    4  
    1:03.88 1:14.34                                                
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:44.73   4/26/2015 Lo Knapp                                   
       Local: L 3:24.48   1/22/2006 Patricia Brummet                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swedler, Susan M          62 Naperville Waves-21  3:42.50    3:39.60   11  
      47.96   56.46   57.89   57.29                                
  2 Schneeberger, Jill A      60 Elgin Blue Wave-21   3:45.00    3:40.83    9  
      51.71   55.51   59.18   54.43                                
  3 Sarovich, Sheila W        62 Naperville Waves-21  3:50.00    3:41.18    8  
      50.80   57.22   57.37   55.79                                
  4 Stranc, Sheila            63 Swedish Fish-21      3:58.62    4:06.16    7  
      54.98 1:01.52 1:05.58 1:04.08                                
  5 Cohen, Marla              61 Swedish Fish-21      5:02.34    5:01.69    6  
    1:07.49 1:16.62 1:18.69 1:18.89                                
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 29.14   5/11/2013 Charlotte M Davis                            
       Local: L 32.24   4/25/2013 C G Stonsifer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           64 Elgin Blue Wave-21     38.07      39.66   11  
  2 Cohen, Marla              61 Swedish Fish-21      1:34.09      59.57    9  
  3 Montes, Jane A            60 Swedish Fish-21      1:20.90    1:22.52    8  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:04.27   4/27/2012 Laura B Val                                
       Local: L 1:20.33   5/21/2010 Catherine J Quill                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           64 Elgin Blue Wave-21   1:33.87    1:34.77   11  
      43.77   51.00                                                
  2 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-21       1:39.00    1:39.16    9  
      46.16   53.00                                                
  3 Walker, Robin             60 Indy Aquatic Mas-16  1:38.00    1:40.50    8  
      45.62   54.88                                                
  4 Tredup, Chris N           62 Elgin Blue Wave-21   1:48.23    1:53.29    7  
      53.88   59.41                                                
  5 Cohen, Marla              61 Swedish Fish-21      3:42.12    2:28.95    6  
    1:11.16 1:17.79                                                
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:24.30   5/10/2013 Laura B Val                                
       Local: L 3:05.73   5/20/2010 Catherine J Quill                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           64 Elgin Blue Wave-21   3:45.20    3:34.74   11  
      47.76   53.70   57.33   55.95                                
  2 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-21       3:42.00    3:40.42    9  
      47.34   57.14 1:00.88   55.06                                
  3 Cohen, Marla              61 Swedish Fish-21      5:02.23    5:19.58    8  
    1:09.03 1:20.54 1:24.49 1:25.52                                
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:07.08   5/17/2015 Laura B Val                                
       Local: L 1:18.44   4/25/2013 C G Stonsifer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        60 Naperville Waves-21  1:20.30    1:21.75   11  
      40.64   41.11                                                
  2 Vogel, Aileen E           64 Elgin Blue Wave-21   1:28.43    1:29.44    9  
      42.07   47.37                                                
  3 Walker, Robin             60 Indy Aquatic Mas-16  1:36.00    1:31.73    8  
      42.46   49.27                                                
  4 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-21       1:37.00    1:31.77    7  
      43.00   48.77                                                
  5 Sarovich, Sheila W        62 Naperville Waves-21  1:36.00    1:32.52    6  
      45.81   46.71                                                
  6 Swedler, Susan M          62 Naperville Waves-21  1:35.00    1:35.18    5  
      46.12   49.06                                                
  7 Delanois, Barbara         60 Chicago Smelts-21    1:43.29    1:42.68    4  
      45.99   56.69                                                
  8 Loehr, Molly L            64 Naperville Waves-21  1:55.80    1:50.27    3  
      50.74   59.53                                                
  9 Tredup, Chris N           62 Elgin Blue Wave-21   1:47.01    1:51.83    2  
      53.21   58.62                                                
 -- Montes, Jane A            60 Swedish Fish-21      2:42.64         DQ  
    1:13.31 1:18.56                                                
 -- McNichols, Marcia L       63 Naperville Waves-21  1:34.00         DQ  
      45.56   46.97                                                
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 2:25.40    3/4/2012 Laura B Val                                
       Local: L 2:56.16   6/13/2005 Mary M Pohlmann                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      60 Elgin Blue Wave-21   3:35.00    3:20.47   11  
      47.41                   54.97   43.75                        
  2 Sarovich, Sheila W        62 Naperville Waves-21  3:31.00    3:21.78    9  
      49.43   50.44   58.66   43.25                                
  3 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-21       3:28.00    3:25.59    8  
      45.62   53.74 1:03.50   42.73                                
  4 Swedler, Susan M          62 Naperville Waves-21  3:30.50    3:31.59    7  
      57.52   52.74   56.88   44.45                                
  5 Tredup, Chris N           62 Elgin Blue Wave-21   3:52.02    3:49.88    6  
      50.66                 1:05.82   54.13                        
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 5:16.18   3/15/2014 Laura B Val                                
       Local: L 6:19.01   5/19/2005 Mary M Pohlmann                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      60 Elgin Blue Wave-21   7:30.00    7:03.21   11  
      49.51   56.39   55.30   55.82   59.05   57.82   45.28   44.04
  2 Vogel, Aileen E           64 Elgin Blue Wave-21   6:55.76    7:03.30    9  
      46.93   52.78   56.08   53.44 1:00.49 1:01.24   47.95   44.39
  3 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-21       7:18.00    7:07.88    8  
      47.13   58.13   52.64   52.02 1:02.76 1:03.79   47.05   44.36
  4 Cohen, Marla              61 Swedish Fish-21      8:41.02    9:46.85    7  
    1:05.35 1:11.99 1:17.36 1:19.12 1:21.56 1:17.11 1:07.85 1:06.51
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 28.03    3/6/2016 Charlotte M Davis                            
       Local: L 30.64   4/23/2015 Cynthia Jones                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         69 Naperville Waves-21    33.80      35.05   11  
  2 Kracen, Cindy S           65 Elgin Blue Wave-21     41.42      38.65    9  
  3 Nolan, Maureen M          69 Naperville Waves-21    44.06      44.55    8  
  4 Bard, Judy                65 Chicago Smelts-21      45.69      44.77    7  
  5 Mellow, Karen R           65 Swedish Fish-21      1:28.10      46.09    6  
  6 Feldman, Ronna E          68 Swedish Fish-21      1:00.00      54.08    5  
  7 Cohen, Cheryl A           66 Swedish Fish-21      1:10.00    1:02.62    4  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:05.01   4/26/2015 Stella Preissler                           
       Local: L 1:10.53   4/23/2015 Cynthia Jones                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          66 Naperville Waves-21  1:14.33    1:11.88   11  
      33.95   37.93                                                
  2 McDaniel, Georgia         69 Naperville Waves-21  1:15.50    1:16.54    9  
      36.38   40.16                                                
  3 Stapleton, Carol          66 Naperville Waves-21  1:33.30    1:24.48    8  
      40.48   44.00                                                
  4 Kracen, Cindy S           65 Elgin Blue Wave-21   1:34.35    1:28.36    7  
      43.32   45.04                                                
  5 Bard, Judy                65 Chicago Smelts-21    1:43.06    1:38.14    6  
      45.72   52.42                                                
  6 Feldman, Ronna E          68 Swedish Fish-21      2:15.00    2:05.46    5  
                    1:08.32                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 2:17.15    3/6/2016 Charlotte M Davis                          
       Local: L 2:35.08   4/23/2015 Cynthia Jones                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burfeind, Betty           69 Naperville Waves-21  2:58.00    3:05.91   11  
      44.66   47.75   47.47   46.03                                
  2 Tichy, Barbara            66 Naperville Waves-21  3:40.00    3:35.30    9  
      49.55   55.31   55.95   54.49                                
  3 Mellow, Karen R           65 Swedish Fish-21      4:05.15    3:48.77    8  
      51.63   57.16 1:02.02   57.96                                
  4 Bard, Judy                65 Chicago Smelts-21    3:46.93    3:49.21    7  
      49.18   56.85 1:02.05 1:01.13                                
  5 Feldman, Ronna E          68 Swedish Fish-21      4:45.00    4:26.24    6  
    1:01.24                 2:18.10                                
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 6:20.15   4/12/2014 Barbara G Dunbar                           
       Local: L 7:05.53   4/10/2015 Cynthia L Jones                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burfeind, Betty           69 Naperville Waves-21  7:55.80    8:15.73   11  
      45.95   48.18   50.63   50.97   50.97   51.38   50.29   49.69
      49.88   47.79                                                
  2 Kracen, Cindy S           65 Elgin Blue Wave-21   9:00.00    8:48.49    9  
      48.58   50.90   52.87   53.78   54.61   53.99   54.71   54.08
      54.75   50.22                                                
  3 Bard, Judy                65 Chicago Smelts-21   10:04.35    9:47.60    8  
      49.52   58.26                         1:00.49 1:01.74        
                                      56.61                        
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 12:55.01   4/23/2015 Celeste Miller                            
       Local: L 15:07.22   4/19/2012 Georgia Mc Daniel                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burfeind, Betty           69 Naperville Waves-21 18:39.60   16:43.43   11  
      45.41   49.69   51.15   50.67   51.08   50.76   50.96   50.30
      50.17   50.85   51.31   50.70   51.67   50.42   51.04   50.48
      49.84   50.40   50.10   46.43                                
  2 Kracen, Cindy S           65 Elgin Blue Wave-21  18:50.00   17:59.84    9  
      47.52   51.25   52.66   53.67   53.89   53.96   53.67   54.29
      54.37   55.43   54.86   55.67   56.16   56.19   55.84   56.33
      55.78   54.67   52.77   50.86                                
  3 Nolan, Maureen M          69 Naperville Waves-21 18:10.00   18:41.58    8  
      52.11   56.19   56.90   56.90   57.31   56.41   56.46   57.67
      57.02   56.67   56.10   55.97   56.28   56.73   56.92   56.20
      55.99   56.40   54.78   52.57                                
  4 Bard, Judy                65 Chicago Smelts-21   20:11.76   19:29.30    7  
      49.67   57.20 1:00.16   58.47                         1:01.72
      59.77   59.27 1:59.62                           59.91   57.73
      59.11   58.87 1:54.71   57.25   55.43                        
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 32.49   4/12/2015 Cecilia McCloskey                            
       Local: L 37.93   4/10/2015 Meredith A Moore                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         69 Naperville Waves-21    42.80      41.87   11  
  2 Jones, Cynthia L          66 Naperville Waves-21    42.25      41.92    9  
  3 Burfeind, Betty           69 Naperville Waves-21    45.27      46.28    8  
  4 Kracen, Cindy S           65 Elgin Blue Wave-21     50.99      48.47    7  
  5 Feldman, Ronna E          68 Swedish Fish-21      1:15.00    1:04.84    6  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:10.15   4/11/2015 Cecilia McCloskey                          
       Local: L 1:26.74   4/10/2015 Meredith A Moore                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         69 Naperville Waves-21  1:33.50    1:35.36   11  
      46.52   48.84                                                
  2 Burfeind, Betty           69 Naperville Waves-21  1:35.34    1:39.61    9  
      48.96   50.65                                                
  3 Feldman, Ronna E          68 Swedish Fish-21      2:45.00    2:22.86    8  
    1:06.62 1:16.24                                                
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:34.30   2/14/2015 Cecilia McCloskey                          
       Local: L 3:03.84   4/10/2015 Meredith A Moore                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          66 Naperville Waves-21  3:14.55    3:20.66   11  
      45.83   51.07   52.86   50.90                                
  2 Burfeind, Betty           69 Naperville Waves-21  3:18.62    3:31.82    9  
      50.75   53.55   54.63   52.89                                
  3 Feldman, Ronna E          68 Swedish Fish-21      4:55.00    4:57.12    8  
    1:08.31 1:17.09 1:16.35 1:15.37                                
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
       Local: L 42.50   4/23/2015 Georgia McDaniel                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         69 Naperville Waves-21    43.90      44.94   11  
  2 Kracen, Cindy S           65 Elgin Blue Wave-21     49.72      47.01    9  
  3 Bard, Judy                65 Chicago Smelts-21      55.27      54.76    8  
  4 Nolan, Maureen M          69 Naperville Waves-21    53.14      55.10    7  
  5 Tichy, Barbara            66 Naperville Waves-21    57.00      56.79    6  
  6 Cohen, Cheryl A           66 Swedish Fish-21      1:30.00    1:19.65    5  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
       Local: L 1:37.97   5/26/1984 Gertrude Zint                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         69 Naperville Waves-21  1:42.50    1:44.10   11  
      48.73   55.37                                                
  2 Kracen, Cindy S           65 Elgin Blue Wave-21   1:50.58    1:47.18    9  
      49.90   57.28                                                
  3 Stapleton, Carol          66 Naperville Waves-21  1:58.50    1:56.97    8  
      55.11 1:01.86                                                
  4 Bard, Judy                65 Chicago Smelts-21    2:01.73    2:03.95    7  
      58.34 1:05.61                                                
  5 Mellow, Karen R           65 Swedish Fish-21      3:15.10    3:10.18    6  
    1:28.14 1:42.04                                                
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 3:01.50    4/4/2004 JOANN LEILICH                              
       Local: L 3:30.37   2/17/1985 Gertrud Zint                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           65 Elgin Blue Wave-21   3:58.00    3:51.05   11  
      51.79   58.30 1:02.05   58.91                                
  2 Bard, Judy                65 Chicago Smelts-21    4:23.32    4:20.55    9  
      58.79 1:06.79 2:14.97                                        
  3 Nolan, Maureen M          69 Naperville Waves-21  4:31.00    4:37.52    8  
    1:05.43 1:12.31 1:10.12 1:09.66                                
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 31.19   3/21/2014 Diann B Uustal                               
       Local: L 35.81   4/25/2013 Reemi B Wentzel                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          66 Naperville Waves-21    39.35      38.12   11  
  2 Feldman, Ronna E          68 Swedish Fish-21      1:15.00    1:07.81    9  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:12.22   4/12/2015 Cecilia McCloskey                          
       Local: L 1:24.44    5/9/2013 Georgia Mc Daniel                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         69 Naperville Waves-21  1:26.80    1:29.97   11  
      41.43   48.54                                                
  2 Burfeind, Betty           69 Naperville Waves-21  1:35.39    1:39.90    9  
      49.25   50.65                                                
  3 Kracen, Cindy S           65 Elgin Blue Wave-21   1:51.00    1:42.16    8  
      51.61   50.55                                                
  4 Nolan, Maureen M          69 Naperville Waves-21  2:15.00    2:00.30    7  
    1:00.75   59.55                                                
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 2:37.07   4/11/2015 Cecilia McCloskey                          
       Local: L 3:08.96    4/4/2014 Georgia McDaniel                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         69 Naperville Waves-21  3:18.50    3:16.71   11  
      45.48   50.81   57.14   43.28                                
  2 Burfeind, Betty           69 Naperville Waves-21  3:25.64    3:37.23    9  
      54.72   55.15 1:01.24   46.12                                
 
Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 5:48.15   2/13/2016 Cecilia D McClosk                          
       Local: L 6:52.03   4/10/2015 Georgia McDaniel                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burfeind, Betty           69 Naperville Waves-21  7:46.67    7:36.06   11  
      55.19 1:03.86   58.17   58.33 1:02.70 1:01.38   49.22   47.21
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 31.05   4/30/2000 Gail Roper                                   
       Local: L 41.15   5/13/1994 Rita Costello                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Beth             70 Elgin Blue Wave-21     45.96      45.54   11  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:09.79   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
       Local: L 1:17.03   12/4/2005 Henrietta Berning                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Beth             70 Elgin Blue Wave-21   1:52.50    1:46.20   11  
      51.48   54.72                                                
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 6:46.78   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                           
       Local: L 8:20.37    1/1/1989 Louise Donovan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Beth             70 Elgin Blue Wave-21   9:55.91   10:04.88   11  
      53.66 1:00.04 1:01.78                 1:01.69 1:01.95        
            1:01.84 1:02.31   57.67                                
  2 Fox, Mary A               74 Lakeshore-21        15:00.00   13:00.90    9  
    1:03.36                 1:18.61                                
                            1:22.45                 1:10.49        
 
Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 13:58.55   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                          
       Local: L 17:26.90   5/19/1988 Louise Donovan                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Mary A               74 Lakeshore-21        31:01.00   25:30.58   11  
    1:04.23 1:14.16 1:23.92 1:21.90 1:18.58 1:17.78 1:15.67 1:18.25
    1:17.83                 1:18.13 1:17.06 1:16.09 1:17.69 1:16.59
    1:17.27 1:17.23 1:16.94 1:13.88 1:10.71                        
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 36.91   5/20/2007 BETSY JORDAN                                 
       Local: L 44.17    4/4/2014 Mary Anne Cope                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Beth             70 Elgin Blue Wave-21     58.54      56.66   11  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:21.68   4/13/2013 Joy Ward                                   
       Local: L 1:34.44    4/4/2014 Mary Anne Cope                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Beth             70 Elgin Blue Wave-21   2:15.31    2:06.38   11  
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:57.22   4/14/2013 Joy Ward                                   
       Local: L 3:23.74   2/14/2015 Mary Anne Cope                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Beth             70 Elgin Blue Wave-21   4:26.91    4:42.25   11  
    1:03.60                 2:26.55                                
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 39.89   1/24/2009 JOANN LEILICH                                
       Local: L 50.85   2/18/2001 Hannelore Snyder                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Beth             70 Elgin Blue Wave-21     59.45    1:03.97   11  
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:21.97   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
       Local: L 1:38.49    1/1/1990 Jeannette Eppley                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Beth             70 Elgin Blue Wave-21   2:01.46    2:05.82   11  
    1:01.54 1:04.28                                                
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 40.25   4/30/2000 DORIS STEADMAN                               
       Local: L 51.54   6/27/2007 Alice J Hanes                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks Edison, Nancy      76 Swedish Fish-21      1:30.00    1:27.22   11  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:27.70   4/15/2011 Nancy Brown                                
       Local: L 1:49.14   5/20/1993 Louise Donovan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks Edison, Nancy      76 Swedish Fish-21      3:00.00    3:08.41   11  
    1:32.17 1:36.24                                                
 
Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 3:15.04   4/15/2011 Nancy Brown                                
       Local: L 4:08.06   6/27/2007 Alice J Hanes                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks Edison, Nancy      76 Swedish Fish-21      6:00.00    6:26.28   11  
    1:27.37 1:41.68 1:38.89 1:38.34                                
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 34.20  12/13/2015 Johnnie Detrick                              
       Local: L 43.16    5/8/1998 Louise Donovan                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            84 Evanston-21            53.92      54.78   11  
  2 Schick, Mary A            83 Chicago Smelts-21      59.78    1:01.10    9  
  3 Berning, Henrietta        82 Evanston-21            53.00    1:07.70    8  
  4 Stevens, Ann B            82 Evanston-21          1:10.00    1:10.03    7  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:22.34  12/13/2015 Johnnie Detrick                            
       Local: L 1:39.67    5/8/1998 Louise Donovan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            84 Evanston-21          2:08.24    2:02.83   11  
                    1:00.60                                        
  2 Schick, Mary A            83 Chicago Smelts-21    2:15.35    2:11.55    9  
  3 Berning, Henrietta        82 Evanston-21          2:22.93    2:28.26    8  
                    1:20.39                                        
  4 Stevens, Ann B            82 Evanston-21          2:35.00    2:34.83    7  
                    1:19.08                                        
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 3:08.99   2/17/2008 JEAN TROY                                  
       Local: L 3:42.06    5/8/1998 Louise Donovan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            84 Evanston-21          4:20.20    4:23.89   11  
    1:04.39 1:07.95 1:08.40 1:03.15                                
  2 Schick, Mary A            83 Chicago Smelts-21    5:10.34    4:47.41    9  
    1:05.44 1:13.48 2:28.49                                        
  3 Berning, Henrietta        82 Evanston-21          5:10.32    5:30.16    8  
    1:12.50 1:23.26 2:54.40                                        
  4 Stevens, Ann B            82 Evanston-21          5:30.00    5:32.13    7  
    1:17.58 1:24.96 1:26.82 1:22.77                                
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 8:26.37   3/30/2008 JEAN TROY                                  
       Local: L 9:51.82    5/8/1998 Louise Donovan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            84 Evanston-21         11:40.80   11:42.61   11  
    1:04.77                 1:14.06                                
    1:11.82                 1:09.87                 1:05.35        
  2 Berning, Henrietta        82 Evanston-21         13:30.98   15:23.25    9  
                                    1:32.50 3:00.80                
 
Women 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 17:20.18   3/30/2008 JEAN TROY                                 
       Local: L 21:03.35    4/4/2014 Joanne Rooney                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            84 Evanston-21         24:00.00   24:00.37   11  
    1:04.74 1:12.72 1:14.08 1:14.18 1:12.35 1:13.18                
    1:11.21 1:12.63 1:14.13 1:13.45 1:12.80 1:13.67                
    1:12.08                 1:10.91 1:10.63 1:07.23                
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 43.57   4/19/2009 Betty S Lorenzi                              
       Local: L 57.07   4/19/2012 Alice J Hanes                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            84 Evanston-21          1:00.85    1:02.83   11  
  2 Stevens, Ann B            82 Evanston-21          1:15.00    1:13.41    9  
  3 Berning, Henrietta        82 Evanston-21          1:10.91    1:17.90    8  
  4 Schick, Mary A            83 Chicago Smelts-21    1:17.22    1:27.55    7  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:32.37   4/19/2009 Betty S Lorenzi                            
       Local: L 2:03.64   4/19/2012 Alice J Hanes                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            84 Evanston-21          2:10.25    2:19.85   11  
    1:08.44 1:11.41                                                
  2 Stevens, Ann B            82 Evanston-21          2:40.00    2:40.53    9  
 
Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 3:26.72   4/19/2009 Betty S Lorenzi                            
       Local: L 4:24.80   4/19/2012 Alice J Hanes                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            84 Evanston-21          4:40.28    4:50.94   11  
    1:10.59 1:15.14 1:14.80 1:10.41                                
  2 Stevens, Ann B            82 Evanston-21          5:30.00    5:39.77    9  
    1:25.01 1:27.49 1:29.56 1:17.71                                
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N   48.29   2/12/2011 Ann M Hirsch                               
       Local: L 1:11.90    1/6/2008 Caryl Fabian                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        82 Evanston-21          1:21.11    1:19.33   11  
  2 Stevens, Ann B            82 Evanston-21          1:29.00    1:27.43    9  
  3 Schick, Mary A            83 Chicago Smelts-21    1:29.70    1:38.25    8  
  4 Hanes, Alice J            84 Evanston-21          1:30.35    1:40.31    7  
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:46.69   3/12/2011 Ann M Hirsch                               
       Local: L 2:45.46    4/4/2014 Henrietta Berning                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        82 Evanston-21          3:00.92    2:53.36   11  
    1:20.21 1:33.15                                                
  2 Stevens, Ann B            82 Evanston-21          2:50.00    3:20.19    9  
    1:37.99 1:42.20                                                
 
Women 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 3:49.67   2/12/2011 Ann M Hirsch                               
       Local: L 5:59.64    4/4/2014 Henrietta Berning                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        82 Evanston-21          6:35.17    6:35.84   11  
    1:35.21 1:40.82 1:40.37 1:39.44                                
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N   50.10   4/15/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                          
       Local: L 1:10.09    4/4/2014 Joanne T Rooney                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schick, Mary A            83 Chicago Smelts-21    1:53.45    2:01.54   11  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:44.03    2/7/2016 Johnnie Detrick                            
       Local: L 2:19.38    4/4/2014 Joanne Rooney                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schick, Mary A            83 Chicago Smelts-21    2:58.63    3:04.72   11  
 
Women 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 3:48.28    2/6/2016 Johnnie Detrick                            
       Local: L 5:00.66    4/4/2014 Joanne T Rooney                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schick, Mary A            83 Chicago Smelts-21    6:31.36    6:49.26   11  
                            3:13.21                                
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 19.36   4/28/2012 Josh Schneider                               
       Local: L 20.25    1/1/1994 Erik Mauer                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Chase A         23 Cac Masters-21         21.00      20.99   11  
  2 Donatelli, Brian          23 Lyons-21               20.99      21.16    9  
  3 Homchick, Robert N        24 Lakeshore-21           22.69      23.04    8  
  4 Gorman, Jake              23 Chicago Smelts-21      24.87      25.60    7  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 42.59   12/1/2012 Eugene Godsoe                                
       Local: L 45.11    1/1/1994 Erik Mauer                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donatelli, Brian          23 Lyons-21               45.05      45.90   11  
      21.80   24.10                                                
  2 Stephens, Chase A         23 Cac Masters-21         45.00      46.08    9  
      22.26   23.82                                                
  3 Hines, Tyler E            23 Cac Masters-21         45.38      46.88    8  
      22.86   24.02                                                
  4 Wilcox, Matt              24 Cac Masters-21         47.99      48.07    7  
      23.15   24.92                                                
  5 Homchick, Robert N        24 Lakeshore-21           52.00      51.11    6  
      23.88   27.23                                                
  6 Hartman, Mark             23 Southside-21           57.21      55.24    5  
      25.77   29.47                                                
  7 Gorman, Jake              23 Chicago Smelts-21      57.24      58.51    4  
      28.31   30.20                                                
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:35.02   11/8/2009 ANDY GRANT                                 
       Local: L 1:40.46   4/23/2010 Eric T Nilsson                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Chase A         23 Cac Masters-21       1:45.00    1:43.76   11  
      23.91   26.92   26.67   26.26                                
  2 Gorman, Jake              23 Chicago Smelts-21    2:18.00    2:21.02    9  
      30.24   35.72   38.49   36.57                                
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 22.60   1/28/2012 Eugene Godsoe                                
       Local: L 22.39   1/25/2015 Bryce Bohman                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hines, Tyler E            23 Cac Masters-21         24.00      23.49   11  
  2 Stephens, Chase A         23 Cac Masters-21         25.00      27.34    9  
  3 Marquet, Bryan D          22 Iswim-16               30.00      29.73    8  
  4 Hartman, Mark             23 Southside-21           29.76      30.32    7  
  5 Gorman, Jake              23 Chicago Smelts-21      34.59      34.36    6  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 45.36  11/30/2012 Eugene Godsoe                                
       Local: L 48.17   1/25/2015 Bryce Bohman                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Dallas N        24 Swedish Fish-21      1:15.00    1:13.16   11  
      37.20   35.96                                                
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:44.18   5/11/2013 Andrew Elliott                             
       Local: L 1:51.72   4/23/2010 Eric T Nilsson                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hines, Tyler E            23 Cac Masters-21       1:49.00    1:52.76   11  
      26.26   28.60   28.96   28.94                                
  2 Wilcox, Matt              24 Cac Masters-21       2:09.00    2:09.66    9  
      30.38   33.47   34.23   31.58                                
  3 Campbell, Dallas N        24 Swedish Fish-21      2:42.47    2:43.99    8  
      39.63   42.41   42.13   39.82                                
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 24.53    2/1/2015 Rostyslav Fedyna                             
       Local: L 25.95   4/19/2012 Kevin Ridgeway                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Homchick, Robert N        24 Lakeshore-21           30.00      29.70   11  
  2 Hartman, Mark             23 Southside-21           34.66      34.00    9  
  3 Campbell, Dallas N        24 Swedish Fish-21        40.00      41.85    8  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 54.07   4/25/2015 Colin B Babcock                              
       Local: L 55.05    5/9/2013 Kevin M Puskaric                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Matt              24 Cac Masters-21       1:00.49    1:01.02   11  
                      32.54                                        
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 21.13   4/26/2015 Henrik Lindau                                
       Local: L 22.30   1/25/2015 Bryce Bohman                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Homchick, Robert N        24 Lakeshore-21           26.50      24.81   11  
  2 Marquet, Bryan D          22 Iswim-16               25.69      25.41    9  
  3 Hartman, Mark             23 Southside-21           28.45      27.09    8  
  4 Campbell, Dallas N        24 Swedish Fish-21        28.97      28.17    7  
  5 Gorman, Jake              23 Chicago Smelts-21      30.16      31.53    6  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 46.65  11/30/2012 Eugene Godsoe                                
       Local: L 49.92   4/10/2015 Graham Risley                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hsieh, Swilly             24 Glenbrook-21         1:05.00    1:02.35   11  
      28.69   33.66                                                
  2 Campbell, Dallas N        24 Swedish Fish-21      1:07.00    1:08.17    9  
      31.80   36.37                                                
  3 Gorman, Jake              23 Chicago Smelts-21    1:25.00    1:20.25    8  
      37.88   42.37                                                
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:49.39   2/14/2010 RUSSELL PAYNE                              
       Local: L 1:49.66   4/23/2010 Eric T Nilsson                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Dallas N        24 Swedish Fish-21      2:51.67    2:51.19   11  
    1:20.91   45.73   44.65                                        
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 49.52   4/25/2015 Colin Babcock                                
       Local: L 52.33   4/23/2010 Eric T Nilsson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Homchick, Robert N        24 Lakeshore-21           58.00      59.14   11  
      26.43   32.71                                                
  2 Hartman, Mark             23 Southside-21         1:07.89    1:03.84    9  
      28.99   34.85                                                
  3 Hsieh, Swilly             24 Glenbrook-21         1:05.00    1:03.96    8  
      30.28   33.68                                                
  4 Gorman, Jake              23 Chicago Smelts-21    1:15.22    1:13.30    7  
      33.44   39.86                                                
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:49.30   4/26/2015 Colin Babcock                              
       Local: L 1:53.21   4/23/2010 Eric T Nilsson                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Matt              24 Cac Masters-21       2:02.00    2:03.20   11  
      26.40   31.58   35.04   30.18                                
  2 Gorman, Jake              23 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:45.71    9  
      34.52   42.29   52.72   36.18                                
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 3:50.12   2/13/2010 RUSSELL PAYNE                              
       Local: L 4:12.05   4/14/2005 Kyle Jackson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hsieh, Swilly             24 Glenbrook-21         5:00.00    5:12.21   11  
      31.26   36.41   42.01   42.16   43.09   43.93   37.69   35.66
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 18.67   2/13/2010 Frederick Bousque                            
 NationalTie: K 18.67  12/20/2014 Nathan Adrian                                
       Local: L 20.15   4/22/2004 Hermanus Louw                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Eric K              26 Chicago Smelts-21      20.49      21.28   11  
  2 Fraser, Alex              27 Lakeshore-21           23.32      21.87    9  
  3 Van Volkenburg, Thomas M  27 Unat-IN-16             22.44      22.34    8  
  4 Dunn, Josh M              26 Lyons-21               23.23      22.99    7  
  5 Weidman, David            28 Cac Masters-21         23.45      23.38    6  
  6 Mueller, Barret           27 Chicago Smelts-21      22.74      23.46    5  
  7 Ciochon, Samuel R         26 Chicago Smelts-21      23.00      24.04    4  
  8 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-21      24.26      24.07    3  
  9 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-21      24.80      24.75    2  
 10 Hartzog, Brendan J        27 Munster Masters-16     28.35      26.24    1  
 11 Hanzalik, Adam R          29 Swedish Fish-21        29.00      27.13  
 12 Noce, Tim J               27 Lakeshore-21           30.00      30.36  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 41.13    5/3/2014 Nathan Adrian                                
       Local: L 44.24   4/16/2009 Terry Silkaitis                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Eric K              26 Chicago Smelts-21      46.99      45.73   11  
      21.74   23.99                                                
  2 Fraser, Alex              27 Lakeshore-21           48.84      46.88    9  
      22.44   24.44                                                
  3 Boniface, Thomas          26 Cac Masters-21         48.00      47.50    8  
      22.88   24.62                                                
  4 Mulchrone, Garrett        25 Cac Masters-21         50.00      48.42    7  
      23.16   25.26                                                
  5 Dunn, Josh M              26 Lyons-21               51.00      49.81    6  
      23.63   26.18                                                
  6 Mueller, Barret           27 Chicago Smelts-21      50.49      50.44    5  
      23.91   26.53                                                
  7 Weidman, David            28 Cac Masters-21         53.25      51.86    4  
      24.76   27.10                                                
  8 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-21      54.90      56.95    3  
      27.15   29.80                                                
  9 Martinez, Alejandro       27 Chicago Smelts-21    1:00.00      57.21    2  
      27.18   30.03                                                
 10 Wiley, Brian J            28 Chicago Smelts-21      53.00      57.39    1  
      26.86   30.53                                                
 11 Hanzalik, Adam R          29 Swedish Fish-21      1:02.00      59.91  
      28.12   31.79                                                
 12 Langer, Robert A          26 Valpo Masters-16     1:03.42    1:00.42  
      29.23   31.19                                                
 13 Noce, Tim J               27 Lakeshore-21         1:00.00    1:10.72  
      33.47   37.25                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:31.93   12/6/2013 Darian R Townsend                          
       Local: L 1:39.78   4/22/2004 Hermanus Louw                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fraser, Alex              27 Lakeshore-21         1:48.84    1:43.38   11  
      24.47   26.66   26.68   25.57                                
  2 Boniface, Thomas          26 Cac Masters-21       1:48.00    1:47.47    9  
      24.99   27.19   27.92   27.37                                
  3 Velasquez, Nick           28 Chicago Masters-21   1:53.30    1:53.92    8  
      26.02   28.77   29.57   29.56                                
  4 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-21    2:00.18    1:58.06    7  
      27.25   29.94   30.88   29.99                                
  5 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-21    2:08.00    2:08.60    6  
      28.19   32.39   34.23   33.79                                
  6 Martinez, Alejandro       27 Chicago Smelts-21    2:12.00    2:13.55    5  
      28.08   31.66   36.05   37.76                                
  7 Gebhart, Joseph           26 Chicago Smelts-21    2:18.45    2:14.66    4  
      30.65   34.97   36.00   33.04                                
  8 Hartzog, Brendan J        27 Munster Masters-16   2:20.88    2:16.97    3  
      32.72   35.44   35.94   32.87                                
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:20.82   4/17/2010 ANDY GRANT                                 
       Local: L 4:43.13   4/19/2012 Charles W Cunnick                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fraser, Alex              27 Lakeshore-21         5:02.20    4:44.32   11  
      25.47   28.65   29.25   29.48   29.40   29.38   28.78   28.17
      28.16   27.58                                                
  2 Boniface, Thomas          26 Cac Masters-21       5:20.00    5:00.30    9  
      26.90   30.15   30.30   30.98   30.76   30.37   30.46   31.20
      31.28   27.90                                                
  3 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-21    6:39.17    5:23.63    8  
      29.71   31.72   32.30   32.51   33.13   33.21   33.41   33.45
      33.13   31.06                                                
  4 Langer, Robert A          26 Valpo Masters-16     6:30.51    5:56.80    7  
      32.60   35.37   36.63   36.37   36.29   36.46   36.62   36.55
      36.35   33.56                                                
  5 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-21    6:43.50    6:00.02    6  
      30.43   34.86   36.39   37.36   37.49   37.52   37.03   38.68
      37.12   33.14                                                
  6 Wiley, Brian J            28 Chicago Smelts-21    6:45.00    6:06.37    5  
      30.97   34.85   36.20   37.63   37.84   37.61   37.41   36.35
      37.94   39.57                                                
  7 Gebhart, Joseph           26 Chicago Smelts-21    6:27.87    6:07.30    4  
      31.51   35.66   37.05   37.92   38.36   37.80   37.95   37.71
      37.40   35.94                                                
  8 Martinez, Alejandro       27 Chicago Smelts-21    6:14.00    6:20.14    3  
      30.45   34.55   36.13   37.71   39.11   39.71   40.11   40.18
      41.48   40.71                                                
  9 Skarzynske, Michael A     27 Cac Masters-21       8:00.00    6:33.87    2  
      32.80   36.48   38.79   39.92   40.63   41.96   42.00   41.03
      40.74   39.52                                                
 10 Wright-Huynh, Joshua      28 Chicago Smelts-21    7:44.28    6:46.63    1  
      33.36   37.54   40.11   40.39   41.54   42.22   44.05   43.67
      43.75   40.00                                                
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 9:19.61   3/15/2014 Tobias T Work                              
       Local: L 9:58.76   4/23/2010 Antonio Santoro                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fraser, Alex              27 Lakeshore-21        11:00.00   10:39.84   11  
      27.41   30.64   31.67   32.18   32.44   32.18   32.12   32.61
      32.74   32.45   32.97   33.38   34.02   33.18   33.48   33.08
      33.26   33.51   30.85   25.67                                
  2 Boniface, Thomas          26 Cac Masters-21      11:00.00   10:47.33    9  
      28.45   32.00   32.59   32.08   32.70   33.25   32.89   32.93
      32.99   33.26   33.29   33.34   32.95   33.17   32.80   32.88
      32.88   32.62   31.76   28.50                                
  3 Gebhart, Joseph           26 Chicago Smelts-21   13:24.50   12:50.99    8  
      32.09   35.92   36.70   37.69   38.42   38.69   38.44   39.20
      39.47   39.85   39.86   39.28   39.50   40.68   40.36   40.45
      39.99   39.55   39.21   35.64                                
  4 Hartzog, Brendan J        27 Munster Masters-16  13:44.18   13:21.33    7  
      34.50   38.04   39.42   40.84   41.02   41.75   41.64   41.87
      42.09   41.76   41.39   41.18   40.80   40.84   40.60   40.16
      40.25   39.76   39.05   34.37                                
  5 Martinez, Alejandro       27 Chicago Smelts-21   13:45.00   13:23.24    6  
      31.09   35.53   36.70   38.27   39.61   40.76   40.64   40.59
      41.83   41.98   41.77   41.96   41.72   43.86   42.80   41.07
      42.74   41.86   41.64   36.82                                
  6 Wiley, Brian J            28 Chicago Smelts-21   15:10.00   13:25.80    5  
      31.46   36.26   37.67   39.91   39.52   40.41   41.32   41.60
      41.09   41.70   41.24   44.14   42.46   41.95   42.49   41.74
      41.36   41.01   40.32   38.15                                
  7 Anderson, Matthew C       26 Elgin Blue Wave-21  15:00.00   14:11.76    4  
      36.66   40.21   40.63   42.42   42.19   42.96   42.14   43.51
      42.97   43.23   43.29   43.35   43.46   43.45   43.91   43.29
      44.72   43.76   44.02   41.59                                
  8 Wright-Huynh, Joshua      28 Chicago Smelts-21   15:08.54   14:47.66    3  
      31.80   35.76   37.97   40.66   42.58   44.17   45.71   45.74
      46.61   46.40   46.51   47.42   48.91   47.24   46.56   48.41
      47.51   47.30   47.22   43.18                                
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 21.46   4/16/2010 ADAM MANIA                                   
       Local: L 23.81   4/25/2013 Jorge Azevedo                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hladik, Joe A             25 Lyons-21               21.66      22.95   11  
  2 Mulchrone, Garrett        25 Cac Masters-21         26.00      24.53    9  
  3 Dunn, Josh M              26 Lyons-21               26.62      25.99    8  
  4 Busse, Paul               26 Lyons-21               27.50      26.35    7  
  5 Mueller, Barret           27 Chicago Smelts-21      27.78      28.88    6  
  6 Ciochon, Samuel R         26 Chicago Smelts-21      28.05      29.02    5  
  7 Bentley, James D          28 Chicago Smelts-21      30.37      31.29    4  
  8 Skarzynske, Michael A     27 Cac Masters-21         33.00      32.98    3  
  9 Gebhart, Joseph           26 Chicago Smelts-21      34.00      33.25    2  
 10 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-21      33.00      33.31    1  
 11 Noce, Tim J               27 Lakeshore-21           30.00      35.34  
 -- Hartley, John M           29 Lakeshore-21           24.00         DQ  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 45.95   4/15/2010 ADAM MANIA                                   
       Local: L 50.90   4/22/2004 Neil Peiffer                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shivakumar, Varun         25 SwimMonsters-21        51.44      49.41   11  
      23.84   25.57                                                
  2 Hladik, Joe A             25 Lyons-21               47.74      51.01    9  
      24.41   26.60                                                
  3 Dunn, Josh M              26 Lyons-21               58.00      56.01    8  
      26.96   29.05                                                
  4 Busse, Paul               26 Lyons-21               58.07      57.02    7  
      27.51   29.51                                                
  5 Boniface, Thomas          26 Cac Masters-21         56.00      57.54    6  
      27.92   29.62                                                
  6 Mueller, Barret           27 Chicago Smelts-21      59.38    1:00.76    5  
      29.93   30.83                                                
  7 Wiley, Brian J            28 Chicago Smelts-21    1:08.00    1:08.51    4  
      33.19   35.32                                                
  8 Martinez, Alejandro       27 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:09.55    3  
      34.41   35.14                                                
  9 Gebhart, Joseph           26 Chicago Smelts-21    1:11.87    1:11.21    2  
      34.52   36.69                                                
 10 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-21    1:13.00    1:15.07    1  
      36.34   38.73                                                
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:46.57  11/18/2011 Adam M Mania                               
       Local: L 1:53.74   4/25/2013 Caleb J McDermott                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hartley, John M           29 Lakeshore-21         1:59.00    2:02.56   11  
      27.57   30.84   31.22   32.93                                
  2 Boniface, Thomas          26 Cac Masters-21       2:15.00    2:09.05    9  
      30.69   33.06   32.93   32.37                                
  3 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:17.17    8  
      32.47   35.04   35.72   33.94                                
  4 Martinez, Alejandro       27 Chicago Smelts-21    2:40.00    2:33.31    7  
      36.88   38.84   39.81   37.78                                
  5 Gebhart, Joseph           26 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:33.57    6  
      34.91   39.02                                                
  6 Wiley, Brian J            28 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:38.22    5  
      37.99   40.29   41.50   38.44                                
  7 Anderson, Matthew C       26 Elgin Blue Wave-21   3:10.00    2:48.88    4  
      41.58   42.68   42.88   41.74                                
  8 Wright-Huynh, Joshua      28 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:52.51    3  
      38.15   42.53   45.27   46.56                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 23.87   5/21/2010 MARK GANGLOFF                                
       Local: L 25.97   1/24/2010 Paul M Ridgeway                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hladik, Joe A             25 Lyons-21               26.46      26.49   11  
  2 Fraser, Alex              27 Lakeshore-21           28.84      27.36    9  
  3 McBratney, Ben A          25 Unat-IL-21             29.00      29.22    8  
  4 Christie, Connor R        26 Swedish Fish-21        30.00      29.83    7  
  5 Heaton, Justin M          29 Western Illinois-21    30.00      30.08    6  
  6 Van Huis, Alex            28 Lakeshore-21           31.00      30.41    5  
  7 Ong, Taz                  26 Chicago Smelts-21      32.00      31.11    4  
  8 Bentley, James D          28 Chicago Smelts-21      31.47      31.62    3  
  9 Ciochon, Samuel R         26 Chicago Smelts-21      31.00      32.31    2  
 10 Rosenbaum, Eric           25 Cac Masters-21         33.50      33.28    1  
 11 Noce, Tim J               27 Lakeshore-21           33.00      40.12  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 51.57   4/25/2015 Marcus Titus                                 
       Local: L 55.82    4/5/2009 Paul M Ridgeway                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hladik, Joe A             25 Lyons-21               55.40      57.69   11  
                      30.69                                        
  2 Fraser, Alex              27 Lakeshore-21         1:06.60    1:01.12    9  
      28.64   32.48                                                
  3 Heaton, Justin M          29 Western Illinois-21  1:07.00    1:06.75    8  
      30.98   35.77                                                
  4 Christie, Connor R        26 Swedish Fish-21      1:05.00    1:07.63    7  
      31.21   36.42                                                
  5 Ong, Taz                  26 Chicago Smelts-21    1:11.00    1:08.46    6  
      32.55   35.91                                                
  6 Bentley, James D          28 Chicago Smelts-21    1:09.14    1:09.18    5  
      32.79   36.39                                                
 -- Rosenbaum, Eric           25 Cac Masters-21       1:12.28         DQ  
      34.91   39.78                                                
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:53.04  12/21/2013 BJ Johnson                                 
       Local: L 2:02.46   4/16/2009 Timothy Carlson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Huis, Alex            28 Lakeshore-21         2:30.00    2:24.60   11  
      32.23   36.72   37.99   37.66                                
  2 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-21    2:32.49    2:26.64    9  
      32.41   37.24   38.29   38.70                                
  3 Bentley, James D          28 Chicago Smelts-21    2:32.41    2:34.90    8  
      34.46   38.12   41.03   41.29                                
  4 Rosenbaum, Eric           25 Cac Masters-21       2:50.00    2:47.76    7  
      36.50   42.38   44.35   44.53                                
  5 Skarzynske, Michael A     27 Cac Masters-21       3:05.00    2:54.46    6  
      37.66   42.96   46.37   47.47                                
  6 Wiley, Brian J            28 Chicago Smelts-21    3:30.00    3:19.83    5  
      45.70   50.48   52.09   51.56                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 21.11  11/30/2012 Davis Tarwater                               
       Local: L 22.54   4/10/2015 Eric Chiu                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Eric K              26 Chicago Smelts-21      23.00      22.76   11  
  2 Hladik, Joe A             25 Lyons-21               23.00      23.06    9  
  3 Mulchrone, Garrett        25 Cac Masters-21         26.00      23.97    8  
  4 Fraser, Alex              27 Lakeshore-21           27.72      24.15    7  
  5 Mueller, Barret           27 Chicago Smelts-21      24.44      24.78    6  
  6 Busse, Paul               26 Lyons-21               26.99      24.87    5  
  7 Dunn, Josh M              26 Lyons-21               25.22      25.02    4  
  8 Ciochon, Samuel R         26 Chicago Smelts-21      25.00      26.34    3  
  9 Weidman, David            28 Cac Masters-21         25.50      27.25    2  
 10 Heaton, Justin M          29 Western Illinois-21    30.00      27.50    1  
 11 Arredondo, Adam           28 Cac Masters-21         28.93      28.01  
 12 Ong, Taz                  26 Chicago Smelts-21      29.00      28.06  
 13 Bentley, James D          28 Chicago Smelts-21      27.81      28.52  
 14 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-21      29.80      29.23  
 15 Rosenbaum, Eric           25 Cac Masters-21         29.48      29.27  
 16 Hanzalik, Adam R          29 Swedish Fish-21        30.00      29.37  
 17 Noce, Tim J               27 Lakeshore-21           32.00      34.44  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 45.32  11/30/2012 Davis Tarwater                               
       Local: L 48.72   4/25/2013 Mark Johnson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Eric K              26 Chicago Smelts-21      50.00      50.13   11  
      23.45   26.68                                                
  2 Shivakumar, Varun         25 SwimMonsters-21        52.50      50.41    9  
      23.45   26.96                                                
  3 Boniface, Thomas          26 Cac Masters-21         54.00      53.32    8  
      25.11   28.21                                                
  4 Hartley, John M           29 Lakeshore-21           57.00      53.35    7  
      25.24   28.11                                                
  5 Van Volkenburg, Thomas M  27 Unat-IN-16             53.50      54.61    6  
      25.17   29.44                                                
  6 Fraser, Alex              27 Lakeshore-21           58.85      54.81    5  
      26.25   28.56                                                
  7 Velasquez, Nick           28 Chicago Masters-21     56.45      58.19    4  
      26.66   31.53                                                
  8 Ong, Taz                  26 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:06.03    3  
      31.12   34.91                                                
  9 Wiley, Brian J            28 Chicago Smelts-21    1:04.00    1:10.29    2  
      31.99   38.30                                                
 10 Hanzalik, Adam R          29 Swedish Fish-21      1:20.00    1:13.19    1  
      32.19   41.00                                                
 11 Anderson, Matthew C       26 Elgin Blue Wave-21   1:22.00    1:22.20  
      40.46   41.74                                                
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:47.62   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
       Local: L 1:49.40   4/25/2013 Antonio Santoro                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:17.29   11  
      29.59   33.69   36.21   37.80                                
  2 Arredondo, Adam           28 Cac Masters-21       2:30.69    2:45.52    9  
      34.80   41.30   43.88   45.54                                
  3 Anderson, Matthew C       26 Elgin Blue Wave-21   3:10.00    2:56.83    8  
      39.60   45.47   46.49   45.27                                
  4 Wright-Huynh, Joshua      28 Chicago Smelts-21    2:30.00    3:01.38    7  
      34.86   41.80   48.88   55.84                                
  5 Wiley, Brian J            28 Chicago Smelts-21    2:25.00    3:07.30    6  
      36.93   43.69   51.63   55.05                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 47.77    5/3/2014 Darian R Townsend                            
       Local: L 50.79   4/10/2015 Eric Chiu                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Eric K              26 Chicago Smelts-21      50.99      51.22   11  
      23.07   28.15                                                
  2 Hartley, John M           29 Lakeshore-21           59.00      54.21    9  
      24.15   30.06                                                
  3 Mulchrone, Garrett        25 Cac Masters-21       1:00.00      54.50    8  
      24.20   30.30                                                
  4 Van Volkenburg, Thomas M  27 Unat-IN-16             57.00      56.23    7  
      25.09   31.14                                                
  5 Busse, Paul               26 Lyons-21               59.99      56.67    6  
      56.55    0.12                                                
  6 Dunn, Josh M              26 Lyons-21               58.48      57.27    5  
      25.94   31.33                                                
  7 Mueller, Barret           27 Chicago Smelts-21      57.10      58.50    4  
      27.55   30.95                                                
  8 Velasquez, Nick           28 Chicago Masters-21     57.66      59.09    3  
      27.58   31.51                                                
  9 McBratney, Ben A          25 Unat-IL-21             59.00      59.88    2  
      27.21   32.67                                                
 10 Weidman, David            28 Cac Masters-21         59.00    1:01.81    1  
      28.19   33.62                                                
 11 Ciochon, Samuel R         26 Chicago Smelts-21      59.35    1:02.20  
      27.80   34.40                                                
 12 Heaton, Justin M          29 Western Illinois-21  1:04.00    1:02.58  
      28.91   33.67                                                
 13 Christie, Connor R        26 Swedish Fish-21      1:05.00    1:02.98  
      29.46   33.52                                                
 14 Bentley, James D          28 Chicago Smelts-21    1:03.11    1:03.03  
      29.58   33.45                                                
 15 Ong, Taz                  26 Chicago Smelts-21    1:08.00    1:04.75  
      31.07   33.68                                                
 16 Martinez, Alejandro       27 Chicago Smelts-21    1:11.00    1:09.72  
      31.87   37.85                                                
 17 Hanzalik, Adam R          29 Swedish Fish-21      1:20.00    1:09.97  
      32.24   37.73                                                
 18 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:10.60  
      31.30   39.30                                                
 19 Skarzynske, Michael A     27 Cac Masters-21       1:16.00    1:11.66  
      31.77   39.89                                                
 20 Wright-Huynh, Joshua      28 Chicago Smelts-21    1:14.80    1:12.91  
      32.02   40.89                                                
 21 Anderson, Matthew C       26 Elgin Blue Wave-21   1:16.00    1:16.19  
      36.22   39.97                                                
 -- Noce, Tim J               27 Lakeshore-21         1:00.00         DQ  
      35.04   44.42                                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:41.79  12/21/2013 Darian R Townsend                          
       Local: L 1:51.59   4/16/2009 Timothy Carlson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hartley, John M           29 Lakeshore-21         2:00.00    1:59.78   11  
      24.67   29.86   36.88   28.37                                
  2 Boniface, Thomas          26 Cac Masters-21       2:02.00    2:00.54    9  
      25.75   31.95   35.94   26.90                                
  3 Mueller, Barret           27 Chicago Smelts-21    2:07.16    2:09.24    8  
      25.73   33.45   39.57   30.49                                
  4 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-21    2:15.02    2:13.70    7  
      28.64   34.73   38.59   31.74                                
  5 Ong, Taz                  26 Chicago Smelts-21    2:26.00    2:20.81    6  
      29.96   37.52   40.10   33.23                                
  6 Bentley, James D          28 Chicago Smelts-21    2:26.76    2:21.24    5  
      29.41   38.61   40.83   32.39                                
  7 Martinez, Alejandro       27 Chicago Smelts-21    2:40.00    2:32.65    4  
      30.93   38.84   48.61   34.27                                
  8 Skarzynske, Michael A     27 Cac Masters-21       3:25.00    2:36.52    3  
      32.19   39.58   46.43   38.32                                
  9 Hanzalik, Adam R          29 Swedish Fish-21      2:40.00    2:41.50    2  
      32.50   43.10   47.99   37.91                                
 10 Anderson, Matthew C       26 Elgin Blue Wave-21   2:45.00    2:45.82    1  
 -- Heaton, Justin M          29 Western Illinois-21  2:15.00         DQ  
      28.07   37.08   43.02                                        
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 3:41.85  12/20/2013 Darian R Townsend                          
       Local: L 4:06.90    1/1/1998 Dick Clarke                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boniface, Thomas          26 Cac Masters-21       5:15.00    4:31.21   11  
      27.81   32.16   37.53   36.30   39.30   39.22   33.09   25.80
  2 Van Huis, Alex            28 Lakeshore-21         4:45.00    4:40.42    9  
      28.34   32.44   36.56   37.26   38.79   39.66   34.45   32.92
  3 Velasquez, Nick           28 Chicago Masters-21   4:33.18    4:44.12    8  
      26.93   31.97   37.26   37.62   41.52   43.03   32.95   32.84
  4 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-21    4:56.19    4:46.63    7  
      29.35   33.61   38.56   37.27   41.87   40.83   34.13   31.01
  5 Ong, Taz                  26 Chicago Smelts-21    5:35.00    5:16.83    6  
      31.23   36.68   42.01   43.43   43.11   44.44   39.14   36.79
  6 Bentley, James D          28 Chicago Smelts-21    5:25.52    5:17.34    5  
      30.36   36.38   43.01   43.68   42.89   44.87   38.34   37.81
  7 Anderson, Matthew C       26 Elgin Blue Wave-21   6:15.00    6:04.16    4  
      39.52   45.29   44.45   45.63   52.75   53.80   42.36   40.36
  8 Wiley, Brian J            28 Chicago Smelts-21    5:40.00    6:04.40    3  
      34.03   40.33   46.83   47.44   57.87   57.13   40.41   40.36
 -- Wright-Huynh, Joshua      28 Chicago Smelts-21    6:00.00         DQ  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 19.33    5/3/2014 Anthony L Ervin                              
 NationalTie: K 19.33    5/2/2014 Anthony L Ervin                              
       Local: L 21.11    5/7/2009 John Javorski                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, David A         30 Munster Masters-16     22.15      22.82   11  
  2 Page, Drew M              32 Naperville Waves-21    23.99      23.17    9  
  3 Schwartz, Adam J          34 Lakeshore-21           22.49      23.21    8  
  4 Frederiksen, Craig M      30 Western Illinois-21    23.89      23.22    7  
  5 Wever, Matthew C          32 Swedish Fish-21        23.10      23.40    6  
  6 Doerr, David T            33 Lakeshore-21           23.04      23.78    4.5
  6 Rokosz, Peter             34 Munster Masters-16     23.53      23.78    4.5
  8 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-21         24.42      23.89    3  
  9 Konetzki, Alexander       34 Chicago Masters-21     24.38      23.95    2  
 10 Rosier, Nicholas          31 Noblesville Adul-16    25.50      25.64    1  
 11 Weikel, Charlie           31 Unat-IL-21             28.36      25.81  
 12 McDonnell, Michael P      31 Libertyville-21        29.00      28.28  
 13 Little, James             31 Munster Masters-16     33.00      29.08  
 14 Navarro, Antonio D        31 Elgin Blue Wave-21     40.00      30.37  
 15 Rokosz, Adam F            32 Munster Masters-16     34.42      34.43  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 42.75  12/21/2014 Darian Townsend                              
       Local: L 46.29   4/23/2010 Vincent A Allegra                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doerr, David T            33 Lakeshore-21           50.59      49.69   11  
      23.94   25.75                                                
  2 Santoro, Antonio          33 Cac Masters-21         52.00      49.95    9  
      23.92   26.03                                                
  3 Frederiksen, Craig M      30 Western Illinois-21    50.29      50.35    8  
      23.92   26.43                                                
  4 Peterson, David A         30 Munster Masters-16     49.89      50.40    7  
      23.97   26.43                                                
  5 Page, Drew M              32 Naperville Waves-21    51.99      50.42    6  
      23.89   26.53                                                
  6 Wever, Matthew C          32 Swedish Fish-21        51.80      50.77    5  
      24.31   26.46                                                
  7 Konetzki, Alexander       34 Chicago Masters-21     55.77      53.38    4  
      25.38   28.00                                                
  8 Rokosz, Peter             34 Munster Masters-16     51.62      53.40    3  
      25.39   28.01                                                
  9 Rosier, Nicholas          31 Noblesville Adul-16    55.00      55.90    2  
      26.75   29.15                                                
 10 Weikel, Charlie           31 Unat-IL-21           1:02.00      58.58    1  
      27.93   30.65                                                
 11 McDonnell, Michael P      31 Libertyville-21      1:05.00    1:02.55  
      29.64   32.91                                                
 12 Cowen, Michael W          30 Chicago Smelts-21    1:01.76    1:03.19  
      29.89   33.30                                                
 13 Little, James             31 Munster Masters-16   1:10.00    1:07.19  
      33.05   34.14                                                
 14 Navarro, Antonio D        31 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:07.22  
      31.16   36.06                                                
 15 Rokosz, Adam F            32 Munster Masters-16   1:16.59    1:18.54  
      36.68   41.86                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:34.00  12/19/2014 Darian R Townsend                          
       Local: L 1:43.53   3/27/2010 Timothy Carlson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frederiksen, Craig M      30 Western Illinois-21  1:51.37    1:48.43   11  
      25.09   27.91   27.51   27.92                                
  2 Doerr, David T            33 Lakeshore-21         1:50.99    1:49.79    9  
      25.56   28.10   27.72   28.41                                
  3 Page, Drew M              32 Naperville Waves-21  1:59.99    1:53.76    8  
      25.87   28.33   29.56   30.00                                
  4 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-21       1:57.50    1:57.17    7  
      26.89   29.45   30.18   30.65                                
  5 Rokosz, Peter             34 Munster Masters-16   2:04.70    2:00.56    6  
      27.60   30.35   31.12   31.49                                
  6 Weikel, Charlie           31 Unat-IL-21           3:00.00    2:10.81    5  
      28.48   32.51   35.00   34.82                                
  7 Benning, Chris            34 Chicago Smelts-21    2:18.00    2:14.45    4  
      31.47   34.19   35.17   33.62                                
  8 Cowen, Michael W          30 Chicago Smelts-21    2:19.51    2:20.14    3  
      30.89   35.45   37.80   36.00                                
  9 McDonnell, Michael P      31 Libertyville-21      2:30.00    2:21.66    2  
      31.75   35.73   36.82   37.36                                
 10 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-21    2:22.93    2:26.93    1  
      33.76   37.76   39.06   36.35                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
       Local: L 4:42.35   5/15/2003 Matt Keller                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frederiksen, Craig M      30 Western Illinois-21  5:05.60    4:56.33   11  
      25.67   28.79   29.61   30.49   30.47   30.68   30.14   30.31
      30.30   29.87                                                
  2 Doerr, David T            33 Lakeshore-21         5:12.73    5:05.85    9  
      26.67   30.45   31.11   31.34   31.38   31.72   30.93   30.60
      30.77   30.88                                                
  3 Page, Drew M              32 Naperville Waves-21  5:39.99    5:15.16    8  
      27.30   30.15   30.81   31.66   32.04   32.24   32.40   33.04
      32.97   32.55                                                
  4 Benning, Chris            34 Chicago Smelts-21    6:35.00    6:11.48    7  
      34.63   37.63   37.71   38.66   39.01   39.07   38.02   37.95
      35.96   32.84                                                
  5 McDonnell, Michael P      31 Libertyville-21      6:30.00    6:23.83    6  
      33.85   37.28   38.52   39.30   39.61   39.28   39.62   39.35
      39.31   37.71                                                
  6 Cowen, Michael W          30 Chicago Smelts-21    6:35.81    6:27.18    5  
      32.42   37.48   39.34   40.28   39.72   40.70   40.83   40.52
      39.75   36.14                                                
  7 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-21    6:22.94    6:38.22    4  
      34.06   37.79   39.11   41.08   41.14   43.38   41.60   41.98
      41.11   36.97                                                
  8 Hall, Vincent             34 Evanston-21          7:40.00    6:58.78    3  
      36.00   39.01   42.46   43.13   42.29   44.36   43.20   43.96
      43.56   40.81                                                
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 9:26.93   3/23/2003 JOSHUA WOODRUFF                            
       Local: L 9:46.65   4/23/2010 Benjamin B Culver                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahonen, Hanno             31 Chicago Smelts-21   13:00.00   10:27.16   11  
      27.34   29.89   30.53   30.41   30.88   31.30   31.72   32.07
      31.76   32.07   31.93   31.63   32.09   32.90   32.65   32.42
      32.22   32.23   31.68   29.44                                
  2 Doerr, David T            33 Lakeshore-21        11:25.79   10:38.65    9  
      28.20   31.49   31.88   32.40   32.20   31.93   31.95   31.81
      32.12   31.72   32.09   31.96   32.47   32.34   32.19   32.16
      32.62   32.79   32.63   31.70                                
  3 Santoro, Antonio          33 Cac Masters-21      11:05.00   11:14.79    8  
      28.43   31.42   32.11   32.93   33.19   32.97   33.32   34.11
      34.20   34.34   34.50   34.67   34.63   34.66   35.21   34.98
      34.86   34.41   35.17   34.68                                
  4 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-21      11:22.53   11:22.65    7  
      29.14   32.58   33.15   33.31   33.94   33.62   34.23   34.09
      34.38   34.53   34.61   34.78   34.89   35.03   35.57   35.37
      35.28   35.55   34.91   33.69                                
  5 McDonnell, Michael P      31 Libertyville-21     13:30.00   13:08.40    6  
      33.78   37.03   38.02   39.17   39.81   40.06   39.67   40.50
      40.47   39.85   39.73   40.44   40.56   40.56   40.29   40.69
      41.14   39.74   39.56   37.33                                
  6 Foszcz, Michael           34 Elgin Blue Wave-21  13:45.00   13:18.38    5  
      33.57   37.12   38.67   38.86   39.13   39.35   39.57   40.12
      40.35   41.07   41.00   40.33   41.68   41.54   41.30   41.86
      42.09   41.62   41.58   37.57                                
  7 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-21   13:52.19   13:35.16    4  
      35.61   39.99   41.12   41.02   41.14   41.42   42.06   42.49
      41.93   41.78   42.67   41.79   42.02   42.11   41.78   40.47
      40.37   39.22   39.07   37.10                                
  8 Misch, Daniel             30 Chicago Smelts-21   15:00.00   13:45.71    3  
      34.95   38.90   40.45   40.26   41.53   41.76   42.57   42.53
      42.16   42.69   41.79   41.81   42.04   41.83   41.77   42.54
      42.14   42.00   41.70   40.29                                
  9 Hall, Vincent             34 Evanston-21         16:00.00   14:13.47    2  
      37.00   40.78   42.23   42.99   43.21   43.13   43.60   43.97
      44.22   44.81   44.15   43.82   43.59   43.68   43.31   42.27
      42.80   42.53   41.67   39.71                                
 10 Bedalow, Stephen          32 Evanston-21         15:00.00   16:38.78    1  
      40.97   43.18   44.80   46.89   47.80   48.81   50.54   51.24
      51.83   52.62   51.73   53.04   54.11   50.98   52.47   51.61
      53.50   52.55   52.02   48.09                                
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 21.51   4/26/2015 Matt Grevers                                 
       Local: L 24.56   4/19/2012 Timothy Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahonen, Hanno             31 Chicago Smelts-21      26.00      26.05   11  
  2 Page, Drew M              32 Naperville Waves-21    28.99      26.90    9  
  3 Wever, Matthew C          32 Swedish Fish-21        26.75      27.04    8  
  4 Weckler, Thomas D         34 Munster Masters-16     27.07      27.20    7  
  5 Doerr, David T            33 Lakeshore-21           27.15      27.24    6  
  6 Misch, Daniel             30 Chicago Smelts-21      29.13      29.88    5  
  7 Konetzki, Alexander       34 Chicago Masters-21     31.59      30.02    4  
  8 Carrillo, Roberto         30 Chicago Smelts-21      29.92      33.81    3  
  9 Navarro, Antonio D        31 Elgin Blue Wave-21   1:00.00      43.18    2  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 46.34  12/21/2013 Adam M Mania                                 
       Local: L 52.86    4/7/2011 Timothy Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahonen, Hanno             31 Chicago Smelts-21      55.00      55.50   11  
      26.93   28.57                                                
  2 Page, Drew M              32 Naperville Waves-21    59.99      57.75    9  
      28.12   29.63                                                
  3 Doerr, David T            33 Lakeshore-21         1:00.59      58.00    8  
      28.14   29.86                                                
  4 Santoro, Antonio          33 Cac Masters-21         59.00      58.07    7  
      28.43   29.64                                                
  5 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-21       1:03.40    1:00.04    6  
      29.76   30.28                                                
  6 Weckler, Thomas D         34 Munster Masters-16   1:01.19    1:00.12    5  
      28.43   31.69                                                
  7 Revzin, Barry             30 Chicago Smelts-21    1:00.00    1:01.43    4  
      29.37   32.06                                                
  8 Gehl, Nicholas            33 Swedish Fish-21        59.50    1:01.76    3  
      30.02   31.74                                                
  9 Misch, Daniel             30 Chicago Smelts-21    1:03.17    1:06.26    2  
      31.45   34.81                                                
 10 Cowen, Michael W          30 Chicago Smelts-21    1:12.85    1:14.26    1  
      36.19   38.07                                                
 11 Carrillo, Roberto         30 Chicago Smelts-21    1:09.00    1:14.35  
      34.92   39.43                                                
 12 McDonnell, Michael P      31 Libertyville-21      1:20.00    1:20.27  
      39.61   40.66                                                
 13 Navarro, Antonio D        31 Elgin Blue Wave-21   2:00.00    1:40.26  
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:43.73  12/21/2014 Adam M Mania                               
       Local: L 1:54.69   3/14/2010 Timothy Carlson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahonen, Hanno             31 Chicago Smelts-21    2:00.00    2:03.89   11  
      30.25   31.80   32.39   29.45                                
  2 Page, Drew M              32 Naperville Waves-21  2:08.00    2:04.96    9  
      28.84   31.32   32.40   32.40                                
  3 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-21       2:13.80    2:10.89    8  
      31.08   32.84   33.77   33.20                                
  4 Gehl, Nicholas            33 Swedish Fish-21      2:15.00    2:16.28    7  
      32.55   35.21   34.82   33.70                                
  5 Misch, Daniel             30 Chicago Smelts-21    2:17.37    2:22.26    6  
      32.11   35.69   37.64   36.82                                
  6 Cowen, Michael W          30 Chicago Smelts-21    2:36.88    2:41.83    5  
      37.16   40.36   42.90   41.41                                
  7 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-21    3:18.08    3:13.04    4  
      46.65   50.60   51.50   44.29                                
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 24.35   4/24/2015 Matt Grevers                                 
       Local: L 26.55   4/13/2003 Sergio Lopez Miro                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, David A         30 Munster Masters-16     27.69      27.56   11  
  2 Pechauer, Taylor          30 Libertyville-21        28.78      28.33    9  
  3 Frederiksen, Craig M      30 Western Illinois-21    28.84      28.38    8  
  4 Ahonen, Hanno             31 Chicago Smelts-21      29.00      28.84    7  
  5 Revzin, Barry             30 Chicago Smelts-21      29.60      29.26    6  
  6 Powell, Jack              32 Unat-IL-21             33.33      30.48    5  
  7 Schwartz, Adam J          34 Lakeshore-21           30.50      30.76    4  
  8 Rosier, Nicholas          31 Noblesville Adul-16    30.55      31.15    3  
  9 Weckler, Thomas D         34 Munster Masters-16     35.37      31.97    2  
 10 Misch, Daniel             30 Chicago Smelts-21      35.27      34.11    1  
 11 Hall, Vincent             34 Evanston-21            35.71      36.44  
 12 Carrillo, Roberto         30 Chicago Smelts-21      35.69      37.34  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 53.44   4/29/2011 Ed Moses                                     
       Local: L 56.16   5/20/2010 Timothy Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, David A         30 Munster Masters-16     58.56      59.78   11  
                      32.03                                        
  2 Frederiksen, Craig M      30 Western Illinois-21  1:02.32    1:02.27    9  
                      33.35                                        
  3 Pechauer, Taylor          30 Libertyville-21      1:03.26    1:03.10    8  
                      33.35                                        
  4 Ahonen, Hanno             31 Chicago Smelts-21    1:03.00    1:03.33    7  
                      33.72                                        
  5 Revzin, Barry             30 Chicago Smelts-21    1:02.99    1:04.44    6  
                      34.42                                        
  6 Marshall, Clinton J       32 Munster Masters-16   1:06.66    1:04.66    5  
      30.47   34.19                                                
  7 Weckler, Thomas D         34 Munster Masters-16   1:09.99    1:10.04    4  
      33.37   36.67                                                
  8 Gehl, Nicholas            33 Swedish Fish-21      1:08.00    1:10.24    3  
      33.11   37.13                                                
  9 Kujat, Scot               31 Chicago Smelts-21    1:14.60    1:14.70    2  
      35.45   39.25                                                
 10 Rokosz, Peter             34 Munster Masters-16   1:19.00    1:14.94    1  
      35.74   39.20                                                
 11 Benning, Chris            34 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:17.74  
      37.53   40.21                                                
 12 Misch, Daniel             30 Chicago Smelts-21    1:21.92    1:19.05  
      37.13   41.92                                                
 13 Hall, Vincent             34 Evanston-21          1:18.23    1:20.09  
      38.28   41.81                                                
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:56.02    5/1/2011 Ed Moses                                   
       Local: L 2:02.73   5/20/2010 Timothy Carlson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, David A         30 Munster Masters-16   2:09.98    2:12.56   11  
      29.83   33.87   34.22   34.64                                
  2 Ahonen, Hanno             31 Chicago Smelts-21    2:13.00    2:18.12    9  
      30.52   34.46   35.88   37.26                                
  3 Pechauer, Taylor          30 Libertyville-21      2:26.29    2:20.69    8  
      32.61   35.66   36.09   36.33                                
  4 Revzin, Barry             30 Chicago Smelts-21    2:21.11    2:23.72    7  
      32.16   36.05   37.71   37.80                                
  5 Gehl, Nicholas            33 Swedish Fish-21      2:20.00    2:35.24    6  
      35.92   39.49   40.04   39.79                                
  6 Santoro, Antonio          33 Cac Masters-21       2:55.00    2:40.74    5  
      37.02   40.03   41.91   41.78                                
  7 Benning, Chris            34 Chicago Smelts-21    2:50.00    2:50.13    4  
      38.24   44.11   44.66   43.12                                
  8 Misch, Daniel             30 Chicago Smelts-21    2:51.38    2:50.20    3  
      37.55   43.83   44.80   44.02                                
  9 Hall, Vincent             34 Evanston-21          2:40.00    3:00.65    2  
      39.37   44.62   47.31   49.35                                
 10 Cowen, Michael W          30 Chicago Smelts-21    3:01.41    3:01.39    1  
      39.88   47.30   48.22   45.99                                
 11 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-21    3:25.24    3:18.18  
      46.31   53.72   52.39   45.76                                
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 21.11   4/26/2015 Matt Grevers                                 
       Local: L 23.16   5/22/2010 John Javorski                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, David A         30 Munster Masters-16     25.89      25.00   11  
  2 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-21         26.00      25.45    9  
  3 Pechauer, Taylor          30 Libertyville-21        26.06      25.78    7.5
  3 Doerr, David T            33 Lakeshore-21           26.54      25.78    7.5
  5 Wever, Matthew C          32 Swedish Fish-21        26.10      25.86    6  
  6 Kujat, Scot               31 Chicago Smelts-21      26.65      26.76    5  
  7 Rokosz, Peter             34 Munster Masters-16     27.28      27.61    4  
  8 Carrillo, Roberto         30 Chicago Smelts-21      27.81      29.81    3  
  9 Weikel, Charlie           31 Unat-IL-21             33.31      31.69    2  
 10 McDonnell, Michael P      31 Libertyville-21        35.00      35.11    1  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 47.28  12/20/2013 Adam M Mania                                 
       Local: L 48.91   5/20/2010 Timothy Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-21         57.50      56.63   11  
      26.54   30.09                                                
  2 Doerr, David T            33 Lakeshore-21         1:00.79      56.97    9  
      26.35   30.62                                                
  3 Page, Drew M              32 Naperville Waves-21    59.99      58.29    8  
      26.98   31.31                                                
  4 Gehl, Nicholas            33 Swedish Fish-21        59.50      59.06    7  
      27.18   31.88                                                
  5 Wever, Matthew C          32 Swedish Fish-21        55.25      59.84    6  
      27.16   32.68                                                
  6 Marshall, Clinton J       32 Munster Masters-16     58.49    1:00.62    5  
      27.04   33.58                                                
  7 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-21    1:21.42    1:23.84    4  
      39.75   44.09                                                
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:45.01   4/12/2015 Darian Townsend                            
       Local: L 1:54.76   3/14/2010 Timothy Carlson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-21       2:14.97    2:09.88   11  
      28.56   32.97   33.74   34.61                                
  2 Gehl, Nicholas            33 Swedish Fish-21      2:15.00    2:24.29    9  
      29.84   34.76   38.49   41.20                                
  3 Revzin, Barry             30 Chicago Smelts-21    2:27.26    2:28.51    8  
      29.70   35.41   40.30   43.10                                
  4 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-21    3:07.12    3:10.13    7  
      41.54   49.88   52.07   46.64                                
  5 Cowen, Michael W          30 Chicago Smelts-21    3:16.63    3:21.82    6  
      39.81   50.66   57.31   54.04                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 47.78   4/25/2015 Matt Grevers                                 
       Local: L 51.31  12/13/2009 Timothy Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahonen, Hanno             31 Chicago Smelts-21      55.00      55.19   11  
      25.70   29.49                                                
  2 Peterson, David A         30 Munster Masters-16     54.98      55.58    9  
      25.75   29.83                                                
  3 Pechauer, Taylor          30 Libertyville-21        59.60      58.79    8  
      28.04   30.75                                                
  4 Marshall, Clinton J       32 Munster Masters-16   1:02.61      59.94    7  
      28.62   31.32                                                
  5 Gehl, Nicholas            33 Swedish Fish-21        59.50    1:00.06    6  
      27.70   32.36                                                
  6 Powell, Jack              32 Unat-IL-21           1:01.01    1:00.64    5  
      28.37   32.27                                                
  7 Konetzki, Alexander       34 Chicago Masters-21   1:05.25    1:02.05    4  
      28.63   33.42                                                
  8 Weckler, Thomas D         34 Munster Masters-16   1:01.50    1:02.14    3  
      27.34   34.80                                                
  9 Rosier, Nicholas          31 Noblesville Adul-16  1:02.62    1:02.22    2  
      29.33   32.89                                                
 10 Boster, Blake E           30 Unat-IL-21           1:02.56    1:06.52    1  
      29.54   36.98                                                
 11 Carrillo, Roberto         30 Chicago Smelts-21    1:08.44    1:09.59  
      30.80   38.79                                                
 12 Gilbert, Brian            33 Lakeshore-21         1:12.00    1:17.49  
      36.25   41.24                                                
 13 Hall, Vincent             34 Evanston-21          1:25.00    1:22.57  
      41.18   41.39                                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:42.03  12/20/2014 Darian R Townsend                          
       Local: L 1:50.17   5/20/2010 Timothy Carlson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahonen, Hanno             31 Chicago Smelts-21    2:03.00    1:59.80   11  
      25.89   30.43   35.12   28.36                                
  2 Peterson, David A         30 Munster Masters-16   2:02.20    2:08.34    9  
      27.16   34.53   35.76   30.89                                
  3 Revzin, Barry             30 Chicago Smelts-21    2:15.00    2:12.43    8  
      28.21   34.50   36.70   33.02                                
  4 Gehl, Nicholas            33 Swedish Fish-21      2:15.00    2:18.03    7  
      29.01   36.19   40.40   32.43                                
  5 Kujat, Scot               31 Chicago Smelts-21    2:25.00    2:22.93    6  
      28.45   36.24   45.04   33.20                                
  6 Misch, Daniel             30 Chicago Smelts-21    2:22.16    2:23.99    5  
      30.13   35.99   43.66   34.21                                
  7 Benning, Chris            34 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:34.26    4  
  8 McDonnell, Michael P      31 Libertyville-21      3:00.00    2:55.39    3  
      36.15   44.66   55.92   38.66                                
  9 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-21    2:52.83    3:07.89    2  
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 3:40.98  12/19/2014 Darian R Townsend                          
       Local: L 4:12.44   4/23/2010 Benjamin B Culver                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          33 Cac Masters-21       4:45.00    4:36.57   11  
      27.96   31.91   35.74   36.02   39.98   41.56   32.69   30.71
  2 Revzin, Barry             30 Chicago Smelts-21    4:41.85    4:46.18    9  
      28.61   34.49   37.38   37.88   37.84   39.67   36.17   34.14
  3 Misch, Daniel             30 Chicago Smelts-21    5:27.32    5:22.97    8  
      32.28   36.13   40.70   42.39   46.51   48.67   39.53   36.76
  4 Benning, Chris            34 Chicago Smelts-21    6:00.00    5:39.55    7  
      35.15   41.23   45.68   45.83   47.90   48.04   40.08   35.64
  5 Cowen, Michael W          30 Chicago Smelts-21    5:52.85    5:54.81    6  
      40.25   51.03   43.10   44.29   48.19   49.23   41.41   37.31
  6 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-21    6:17.82    6:37.77    5  
      40.96   49.30   55.04   54.63   56.98   59.55   41.48   39.83
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
       Local: L 20.70   4/16/2009 Vlad Pyshnenko                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parkins, David G          37 Wisconsin MAC-20       21.45      21.57   11  
  2 Kemmerling, Steven D      37 Chicago Masters-21     24.50      23.25    9  
  3 Mulcahy, Ryan P           38 Lincoln-Way-21         23.50      23.53    8  
  4 Rokosz, Milos             36 Munster Masters-16     23.75      23.70    7  
  5 Bardak, Peter D           39 Naperville Waves-21    22.99      23.87    6  
  6 Mills, Jamie              39 Libertyville-21        25.15      24.45    5  
  7 Sikich, Christopher P     37 Noblesville Adul-16    25.01      24.81    4  
  8 Mosley, Thomas J          36 Lincoln-Way-21         25.66      25.48    3  
  9 Wenke, Dave               35 Naperville Waves-21    25.88      25.78    2  
 10 James, Tony J             38 Blue Tides-21          26.00      26.74    1  
 11 Myszka, John R            38 Unat-IL-21             26.54      26.87  
 12 Carr, Scott H             38 Glenbrook-21           27.19      27.55  
 13 Gonzalez, Fermin          38 Bottlenosers-21        33.22      28.35  
 14 Ellsworth, David          37 Swedish Fish-21        31.26      29.43  
 15 Smolinski, Mike J         37 Naperville Waves-21    30.80      30.32  
 16 Juarez, Raul              38 Cac Masters-21         40.00      34.33  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 44.24   4/20/2009 VLAD PYSHNENKO                               
       Local: L 44.24   4/16/2009 Vlad Pyshnenko                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parkins, David G          37 Wisconsin MAC-20       48.25      48.45   11  
      22.82   25.63                                                
  2 Jansson, Karl S           35 Rock River Y-21        52.76      51.12    9  
      24.49   26.63                                                
  3 Mulcahy, Ryan P           38 Lincoln-Way-21         51.00      51.26    8  
      24.47   26.79                                                
  4 Sikich, Christopher P     37 Noblesville Adul-16    53.23      53.45    7  
      25.28   28.17                                                
  5 Mills, Jamie              39 Libertyville-21        54.17      53.63    6  
      25.63   28.00                                                
  6 Wenke, Dave               35 Naperville Waves-21    58.10      55.99    5  
      27.19   28.80                                                
  7 Brown, Adam R             35 Elgin Blue Wave-21     55.00      56.30    4  
      27.57   28.73                                                
  8 Mosley, Thomas J          36 Lincoln-Way-21         58.31      56.53    3  
      27.02   29.51                                                
  9 Myszka, John R            38 Unat-IL-21           1:04.35      59.36    2  
      28.50   30.86                                                
 10 Carr, Scott H             38 Glenbrook-21         1:00.78    1:00.62    1  
      28.26   32.36                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:36.56    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
       Local: L 1:36.77   4/16/2009 Vlad Pyshnenko                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        39 Elgin Blue Wave-21   1:48.50    1:49.24   11  
      25.13   28.10   28.38   27.63                                
  2 Kemmerling, Steven D      37 Chicago Masters-21   1:55.00    1:54.71    9  
      26.59   28.85   29.61   29.66                                
  3 Jansson, Karl S           35 Rock River Y-21      1:59.43    1:55.48    8  
      26.08   28.80   30.60   30.00                                
  4 Sikich, Christopher P     37 Noblesville Adul-16  1:58.16    1:59.02    7  
      27.29   29.80   30.50   31.43                                
  5 Mills, Jamie              39 Libertyville-21      2:01.07    2:00.82    6  
      26.83   29.46   31.50   33.03                                
  6 Brown, Adam R             35 Elgin Blue Wave-21   2:02.00    2:04.53    5  
      28.92   31.78   32.21   31.62                                
  7 Parker, Adam B            39 Chicago Smelts-21    2:05.08    2:06.41    4  
      28.89   31.59   32.17   33.76                                
  8 James, Tony J             38 Blue Tides-21        2:10.00    2:11.43    3  
      29.79   32.11   34.35   35.18                                
  9 Myszka, John R            38 Unat-IL-21           2:17.12    2:18.98    2  
      29.62   33.34   37.04   38.98                                
 10 Carr, Scott H             38 Glenbrook-21         2:21.00    2:23.10    1  
      31.22   36.04   37.73   38.11                                
 11 Roberts, Steven T         37 Elgin Blue Wave-21   2:28.00    2:26.39  
      31.87   36.67   39.75   38.10                                
 12 Ellsworth, David          37 Swedish Fish-21      2:37.51    2:32.47  
      33.43   37.47   40.04   41.53                                
 13 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21    2:46.21    2:39.09  
      35.42   39.81   41.70   42.16                                
 14 Smolinski, Mike J         37 Naperville Waves-21  2:50.00    2:46.94  
      35.74   42.85   44.08   44.27                                
 15 Juarez, Raul              38 Cac Masters-21       3:30.00    2:51.16  
      36.49   41.94   45.39   47.34                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
       Local: L 4:43.40   4/21/2005 Matt Keller                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        39 Elgin Blue Wave-21   4:52.00    4:50.29   11  
      25.68   28.48   29.04   29.30   29.64   29.88   29.56   29.62
      29.68   29.41                                                
  2 Brown, Adam R             35 Elgin Blue Wave-21   5:28.00    5:37.22    9  
      28.45   31.86   33.35   33.88   34.38   34.54   35.24   35.32
      35.32   34.88                                                
  3 Parker, Adam B            39 Chicago Smelts-21    5:39.60    5:38.99    8  
      30.04   31.32   32.58   33.26   33.80   34.36   35.06   36.06
      36.60   35.91                                                
  4 Boeke, Lonny              38 Cac Masters-21       6:00.00    6:01.34    7  
      32.35   36.15   37.20   37.46   37.43   37.21   36.74   36.45
      35.80   34.55                                                
  5 Worthy, Ripley            38 Chicago Smelts-21    5:59.00    6:24.22    6  
      34.30   37.83   39.17   40.00   39.84   39.24   38.92   38.52
      38.52   37.88                                                
  6 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21    7:51.94    7:08.80    5  
      36.56   40.23 2:11.60   45.14   45.81   44.16   43.60   42.13
      18.45                                                        
  7 Lavender, Lemikas R       36 Chicago Smelts-21    9:00.00    7:12.64    4  
      35.75   40.11   40.93   44.03   43.29   45.28   45.65   46.99
      46.33   44.28                                                
  8 Roberts, Steven T         37 Elgin Blue Wave-21   7:08.00    7:13.94    3  
      34.14   39.56   42.73   43.97   45.10   46.05   46.22   46.51
      46.47   43.19                                                
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 9:27.97   5/20/2010 ERIC CHRISTENSEN                           
       Local: L 9:59.25   4/21/2005 Matt Keller                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        39 Elgin Blue Wave-21  10:03.08   10:00.29   11  
      25.83   28.82   29.38   29.78   29.97   30.19   30.23   30.37
      30.49   30.67   30.75   30.59   30.53   30.93   30.63   30.56
      30.78   30.49   30.14   29.16                                
  2 Brown, Adam R             35 Elgin Blue Wave-21  11:34.00   11:29.35    9  
      30.11   32.93   33.56   33.91   34.16   34.41   34.40   34.57
      34.80   35.06   34.78   34.82   35.17   35.25   34.90   35.15
      35.22   35.24   35.86   35.05                                
  3 Parker, Adam B            39 Chicago Smelts-21   11:38.19   11:48.00    8  
      31.90   35.60   35.89   36.38   35.67   35.37   35.09   35.62
      36.28   35.96   35.78   35.65   35.47   35.37   35.25   34.99
      35.32   35.03   35.60   35.78                                
  4 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21   16:21.12   14:40.35    7  
      34.71   40.06   44.02   44.06   43.61   43.98   44.59   44.55
      46.00   45.35   45.10   46.66   45.39   45.22   44.77 1:30.29
      45.28   43.69   43.15                                        
  5 Lavender, Lemikas R       36 Chicago Smelts-21   26:45.00   15:03.46    6  
      35.97   38.98   41.59   43.28   45.07   44.67   45.74   45.64
      47.11   47.34   46.47   48.70   48.33   47.22   47.90   46.46
      48.03   46.78   46.56   41.62                                
  6 Ellsworth, David          37 Swedish Fish-21     17:20.00   16:00.83    5  
      40.62   47.69   49.46   52.20   52.00   50.90   49.52   49.39
      48.85                   48.61   47.52   48.09   49.05   47.03
      46.58   46.79   47.28   46.63   44.21                        
  7 Juarez, Raul              38 Cac Masters-21      22:00.00   16:23.30    4  
      38.36   43.63   47.05   48.82   49.85   50.09   50.62   50.65
      49.51   50.22   51.13   51.11   50.77   50.98   50.62   51.32
      50.52   50.84   51.47   45.74                                
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 22.70    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
       Local: L 25.07   4/28/2011 T R Raese                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maylath, Jeremy           38 Unat-IN-16             27.51      27.19   11  
  2 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-21      30.00      29.30    9  
  3 Mosley, Thomas J          36 Lincoln-Way-21         29.71      30.11    8  
  4 Swarens, John             38 Chicago Smelts-21      33.70      31.34    7  
  5 Carr, Scott H             38 Glenbrook-21           32.58      33.24    6  
  6 Wenke, Dave               35 Naperville Waves-21    36.43      34.88    5  
  7 Gonzalez, Fermin          38 Bottlenosers-21        37.18      36.07    4  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 49.12    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
       Local: L 53.69    5/9/2013 Justin W Mitchell                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        39 Elgin Blue Wave-21     59.23      58.36   11  
      28.35   30.01                                                
  2 Kemmerling, Steven D      37 Chicago Masters-21   1:00.00      58.70    9  
      28.53   30.17                                                
  3 Bardak, Peter D           39 Naperville Waves-21    59.00      59.98    8  
      29.34   30.64                                                
  4 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-21    1:08.00    1:04.53    7  
      31.90   32.63                                                
  5 Parker, Adam B            39 Chicago Smelts-21    1:07.97    1:08.37    6  
      32.94   35.43                                                
  6 Worthy, Ripley            38 Chicago Smelts-21    1:04.00    1:08.62    5  
      32.79   35.83                                                
  7 James, Tony J             38 Blue Tides-21        1:10.00    1:08.85    4  
      33.91   34.94                                                
  8 Boeke, Lonny              38 Cac Masters-21       1:11.00    1:10.35    3  
      34.01   36.34                                                
  9 Wenke, Dave               35 Naperville Waves-21  1:15.00    1:15.27    2  
      37.59   37.68                                                
 10 Ferrari, Daniel J         37 Swedish Fish-21      1:22.00    1:21.84    1  
      41.22   40.62                                                
 11 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21    1:37.90    1:30.47  
      44.90   45.57                                                
 12 Smolinski, Mike J         37 Naperville Waves-21  1:50.00    1:36.73  
      49.13   47.60                                                
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:47.72    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
       Local: L 1:57.26    5/9/2013 Justin W Mitchell                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        39 Elgin Blue Wave-21   2:03.00    2:04.28   11  
      28.84   31.95   32.54   30.95                                
  2 Worthy, Ripley            38 Chicago Smelts-21    2:27.00    2:38.93    9  
      38.79   40.52   40.98   38.64                                
  3 Swarens, John             38 Chicago Smelts-21    2:41.75    2:47.71    8  
      38.61   42.90   43.94   42.26                                
  4 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21    3:46.57    3:17.16    7  
    1:36.74   51.09   53.03                                        
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 25.35   5/21/2010 Steve T West                                 
       Local: L 26.98   4/18/1999 Plamen Alexandrov                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowell, Jon               36 Munster Masters-16     28.80      28.09   11  
  2 Carlson, Timothy          36 Naperville Waves-21    29.77      29.00    9  
  3 Brown, Adam R             35 Elgin Blue Wave-21     30.00      31.94    8  
  4 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-21      33.00      32.96    7  
  5 Mosley, Thomas J          36 Lincoln-Way-21         34.42      33.52    6  
  6 Swarens, John             38 Chicago Smelts-21      33.00      33.86    5  
  7 Castle, Paul R            37 Elgin Blue Wave-21     32.00      34.26    4  
  8 Lavender, Lemikas R       36 Chicago Smelts-21      35.00      34.75    3  
  9 Myszka, John R            38 Unat-IL-21             35.64      35.41    2  
 10 Ferrari, Daniel J         37 Swedish Fish-21        35.00      35.68    1  
 11 Roberts, Steven T         37 Elgin Blue Wave-21     37.00      37.96  
 12 Gonzalez, Fermin          38 Bottlenosers-21        39.42      39.23  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 54.98   3/28/2015 James D Sheehan                              
       Local: L 58.36   4/18/1999 Plamen Alexandrov                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bardak, Peter D           39 Naperville Waves-21  1:09.00    1:11.76   11  
      34.03   37.73                                                
  2 Parker, Adam B            39 Chicago Smelts-21    1:13.88    1:13.43    9  
      34.31   39.12                                                
  3 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:13.60    8  
      34.73   38.87                                                
  4 Worthy, Ripley            38 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:13.72    7  
      35.16   38.56                                                
  5 Myszka, John R            38 Unat-IL-21           1:16.38    1:17.92    6  
      35.83   42.09                                                
  6 Lavender, Lemikas R       36 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:18.44    5  
      35.84   42.60                                                
  7 Ferrari, Daniel J         37 Swedish Fish-21      1:21.00    1:21.25    4  
      40.03   41.22                                                
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:59.23  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
       Local: L 2:12.53   4/18/1999 Plamen Alexandrov                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Torres, Paul L            36 Swift Aquatics-21    2:12.85    2:18.39   11  
      31.28   35.49   36.03   35.59                                
  2 Brown, Adam R             35 Elgin Blue Wave-21   2:30.00    2:32.18    9  
      34.66   38.59   39.79   39.14                                
  3 Parker, Adam B            39 Chicago Smelts-21    2:35.98    2:38.90    8  
      36.50   40.91   40.05   41.44                                
  4 Worthy, Ripley            38 Chicago Smelts-21    2:35.00    2:44.27    7  
      37.95   41.65   42.36   42.31                                
  5 Lavender, Lemikas R       36 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:51.34    6  
      38.52   41.96   43.49   47.37                                
  6 Castle, Paul R            37 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    2:56.51    5  
      38.24   44.29   46.91   47.07                                
  7 Swarens, John             38 Chicago Smelts-21    2:53.00    2:57.27    4  
      38.91   45.62   47.45   45.29                                
  8 Ferrari, Daniel J         37 Swedish Fish-21      2:50.00    3:00.23    3  
      41.15   44.53   47.85   46.70                                
  9 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21    3:21.41    3:16.79    2  
      45.97   50.90   51.39   48.53                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 22.26   4/29/2011 Josh C Davis                                 
       Local: L 23.33    5/8/1998 Thomas Redig                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parkins, David G          37 Wisconsin MAC-20       24.11      23.60   11  
  2 Maylath, Jeremy           38 Unat-IN-16             24.93      25.08    9  
  3 Bardak, Peter D           39 Naperville Waves-21    24.50      25.64    8  
  4 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-21      26.00      26.19    7  
  5 Mulcahy, Ryan P           38 Lincoln-Way-21         25.50      26.26    6  
  6 Mills, Jamie              39 Libertyville-21        27.80      27.29    5  
  7 Sikich, Christopher P     37 Noblesville Adul-16    27.32      27.91    4  
  8 Swarens, John             38 Chicago Smelts-21      29.00      28.09    3  
  9 Ferrari, Daniel J         37 Swedish Fish-21        31.00      31.88    2  
 10 Gonzalez, Fermin          38 Bottlenosers-21        33.22      32.55    1  
 11 Lavender, Lemikas R       36 Chicago Smelts-21      35.00      34.13  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 49.12   4/24/2015 Glenn Counts                                 
       Local: L 52.33    4/7/2011 Bela Szabados                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          36 Naperville Waves-21    57.88      55.64   11  
      26.09   29.55                                                
  2 Culver, Benjamin B        39 Elgin Blue Wave-21     54.65      55.87    9  
      26.06   29.81                                                
  3 Bardak, Peter D           39 Naperville Waves-21    55.00      55.97    8  
      26.66   29.31                                                
  4 Torres, Paul L            36 Swift Aquatics-21      56.28      57.04    7  
      27.10   29.94                                                
  5 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-21      59.00      57.90    6  
      27.37   30.53                                                
  6 Mulcahy, Ryan P           38 Lincoln-Way-21         58.00      58.32    5  
      27.66   30.66                                                
  7 Kemmerling, Steven D      37 Chicago Masters-21   1:00.00      59.00    4  
      27.43   31.57                                                
  8 Mills, Jamie              39 Libertyville-21      1:01.45    1:00.14    3  
      28.30   31.84                                                
  9 Worthy, Ripley            38 Chicago Smelts-21    1:00.00    1:06.77    2  
      31.55   35.22                                                
 10 Swarens, John             38 Chicago Smelts-21    1:11.25    1:09.77    1  
      31.31   38.46                                                
 11 Boeke, Lonny              38 Cac Masters-21       1:10.00    1:10.81  
      32.80   38.01                                                
 12 Ferrari, Daniel J         37 Swedish Fish-21      1:18.00    1:14.13  
      35.62   38.51                                                
 13 Lavender, Lemikas R       36 Chicago Smelts-21    1:25.00    1:20.59  
      36.82   43.77                                                
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:50.74   5/16/1999 BOBBY PATTEN                               
       Local: L 1:55.39   4/19/2012 Bela Szabados                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        39 Elgin Blue Wave-21   2:01.00    2:00.62   11  
      26.65   30.40   32.01   31.56                                
  2 Bardak, Peter D           39 Naperville Waves-21  2:09.00    2:10.34    9  
      28.79   32.67   34.54   34.34                                
  3 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-21    2:20.00    2:18.01    8  
      28.77   33.34   36.35   39.55                                
  4 Worthy, Ripley            38 Chicago Smelts-21    2:23.00    2:41.74    7  
      35.77   42.65   42.40   40.92                                
  5 Parker, Adam B            39 Chicago Smelts-21    2:43.47    2:50.39    6  
    1:19.98   45.62   45.20                                        
  6 Swarens, John             38 Chicago Smelts-21    2:56.00    2:51.26    5  
    1:18.93   47.46   45.20                                        
  7 Ferrari, Daniel J         37 Swedish Fish-21      3:13.00    3:15.04    4  
      40.47   49.03   51.35   54.19                                
  8 Lavender, Lemikas R       36 Chicago Smelts-21    3:25.00    3:27.30    3  
      41.14   46.62   57.02 1:02.52                                
  9 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21    4:30.00    3:46.94    2  
      46.04   56.36 1:00.73 1:03.81                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
       Local: L 54.50   5/20/2010 T R Raese                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parkins, David G          37 Wisconsin MAC-20       57.61      55.62   11  
      26.08   29.54                                                
  2 Carlson, Timothy          36 Naperville Waves-21    56.77      56.07    9  
      25.74   30.33                                                
  3 Torres, Paul L            36 Swift Aquatics-21      56.99      58.17    8  
      27.63   30.54                                                
  4 Bardak, Peter D           39 Naperville Waves-21    58.00      59.54    7  
      27.31   32.23                                                
  5 Mulcahy, Ryan P           38 Lincoln-Way-21         59.00    1:01.36    6  
      28.92   32.44                                                
  6 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-21    1:04.00    1:02.59    5  
      29.01   33.58                                                
  7 Castle, Paul R            37 Elgin Blue Wave-21   1:03.13    1:05.95    3.5
      29.02   36.93                                                
  7 Mosley, Thomas J          36 Lincoln-Way-21       1:06.07    1:05.95    3.5
      29.24   36.71                                                
  9 Swarens, John             38 Chicago Smelts-21    1:08.05    1:06.11    2  
      30.46   35.65                                                
 10 James, Tony J             38 Blue Tides-21        1:09.00    1:08.04    1  
      30.98   37.06                                                
 11 Wenke, Dave               35 Naperville Waves-21  1:12.67    1:09.43  
      32.16   37.27                                                
 12 Boeke, Lonny              38 Cac Masters-21       1:09.00    1:10.37  
      33.78   36.59                                                
 13 Myszka, John R            38 Unat-IL-21           1:11.42    1:10.68  
      33.27   37.41                                                
 14 Gonzalez, Fermin          38 Bottlenosers-21      1:17.48    1:15.02  
      33.70   41.32                                                
 -- Juarez, Raul              38 Cac Masters-21       2:30.00         DQ  
      48.31   53.21                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:48.74  12/22/2002 RON KARNAUGH                               
       Local: L 2:00.40   5/13/1999 Thomas Redig                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        39 Elgin Blue Wave-21   2:03.50    2:04.84   11  
      26.02   32.47   38.72   27.63                                
  2 Bardak, Peter D           39 Naperville Waves-21  2:10.00    2:11.21    9  
      26.93   33.65   39.90   30.73                                
  3 Brown, Adam R             35 Elgin Blue Wave-21   2:18.00    2:20.06    8  
      30.77   38.25   38.90   32.14                                
  4 Parker, Adam B            39 Chicago Smelts-21    2:20.20    2:21.02    7  
      30.81   36.33   40.86   33.02                                
  5 Boeke, Lonny              38 Cac Masters-21       2:31.00    2:34.17    6  
      32.38   38.91   46.27   36.61                                
  6 Ferrari, Daniel J         37 Swedish Fish-21      2:30.00    2:48.54    5  
      35.16   44.80   46.63   41.95                                
  7 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21    3:16.14    3:03.05    4  
      43.22   46.96   52.22   40.65                                
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 3:56.76  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
       Local: L 4:16.78   4/10/2015 Benjamin B Culver                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        39 Elgin Blue Wave-21   4:24.00    4:18.08   11  
      25.99   30.32   33.43   32.81   38.48   39.59   29.06   28.40
  2 Brown, Adam R             35 Elgin Blue Wave-21   4:58.00    4:59.30    9  
      30.83   36.74   40.94   40.14   41.12   41.79   34.13   33.61
  3 Parker, Adam B            39 Chicago Smelts-21    5:10.20    5:09.36    8  
      32.47   38.43   40.04   39.66   43.70   43.46   35.87   35.73
  4 Worthy, Ripley            38 Chicago Smelts-21    5:05.00    5:20.10    7  
      33.46   38.43   41.33   40.74   45.58   45.05   38.29   37.22
  5 Boeke, Lonny              38 Cac Masters-21       5:33.00    5:22.43    6  
      33.66   38.41   42.60   41.66   45.03   47.34   37.49   36.24
  6 Lavender, Lemikas R       36 Chicago Smelts-21    6:22.00    6:08.63    5  
      38.51   44.55   47.98   48.78   48.80   49.89   45.47   44.65
  7 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21    7:04.68    6:45.54    4  
      48.02   57.53   52.22   54.20   53.39   53.71   42.56   43.91
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 20.82    5/2/2014 JOSH DAVIS                                   
       Local: L 21.18   4/23/2010 Vlad Pyshnenko                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smardo, Frank J           40 Noblesville Adul-16    21.83      21.43   11  
  2 Szabados, Bela            42 Cac Masters-21         21.60      22.33    9  
  3 Juiris, Peter C           42 Unat-IL-21             23.20      23.48    8  
  4 Reader, Paul              40 Blue Marklins-21       23.42      23.54    7  
  5 Sutton, Grant C           40 Swedish Fish-21        24.50      25.06    6  
  6 Tilford, Scott            40 Portage Porpoise-16    26.77      25.23    5  
  7 Corr, David               41 Evanston-21            25.00      25.27    4  
  8 Zlatic, Daniel J          44 Munster Masters-16     25.40      25.43    3  
  9 Escalante, Ernesto        43 Evanston-21            28.00      25.96    2  
 10 Murphy, Doug R            44 Chicago Smelts-21      25.74      26.62    1  
 11 Schoenauer, Steffan       42 Cac Masters-21         26.73      26.68  
 12 Spoerl, Jeff              41 Blue Tides-21          28.00      27.06  
 13 Buna, Robert              44 Noblesville Adul-16    27.17      27.07  
 14 Slad, Thomas E            44 Lyons-21               27.21      27.17  
 15 McGaughy, David           43 Libertyville-21        28.00      28.50  
 16 Strauder, Robert L        43 Evanston-21            33.00      28.65  
 17 Reidenga, Russ            43 Lincoln-Way-21         29.00      30.12  
 18 Balian, Mike              42 Elgin Blue Wave-21     32.50      32.42  
 19 Karl, Jake G              44 Elgin Blue Wave-21     45.00      33.35  
 20 Birkett, Tim              44 Munster Masters-16   1:15.00      33.83  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 45.15    5/3/2014 JOSH DAVIS                                   
       Local: L 45.37   4/23/2010 Vlad Pyshnenko                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            42 Cac Masters-21         48.10      47.09   11  
      23.04   24.05                                                
  2 Smardo, Frank J           40 Noblesville Adul-16    50.59      48.57    9  
      22.22   26.35                                                
  3 Buksar, Bryan M           42 Munster Masters-16     49.20      49.92    8  
      23.57   26.35                                                
  4 Secor, Don                41 Naperville Waves-21    50.59      50.14    7  
      23.99   26.15                                                
  5 Reader, Paul              40 Blue Marklins-21       50.50      50.58    6  
      24.13   26.45                                                
  6 Tilford, Scott            40 Portage Porpoise-16  1:04.34      54.10    5  
      25.72   28.38                                                
  7 Corr, David               41 Evanston-21            53.81      54.33    4  
      25.99   28.34                                                
  8 McPhillips, David         40 Evanston-21            55.00      55.24    3  
      26.17   29.07                                                
  9 Sutton, Grant C           40 Swedish Fish-21        56.00      56.57    2  
      26.90   29.67                                                
 10 DeBord, Byron J           43 SwimMonsters-21        57.99      57.55    1  
      27.51   30.04                                                
 11 Schoenauer, Steffan       42 Cac Masters-21         59.83      57.97  
      28.00   29.97                                                
 12 Ozimek, Matthew           44 Libertyville-21        57.00      58.27  
      27.47   30.80                                                
 13 Leiter, Matt T            43 Lakeshore-21         1:01.00      58.75  
      28.23   30.52                                                
 14 Spoerl, Jeff              41 Blue Tides-21        1:05.00      59.75  
      28.37   31.38                                                
 15 Murphy, Doug R            44 Chicago Smelts-21      56.40    1:00.03  
      28.77   31.26                                                
 16 English, Mike             44 Lincoln-Way-21       1:00.22    1:00.34  
      28.35   31.99                                                
 17 Weigand, TJ               43 Cac Masters-21       1:00.00    1:01.02  
      28.64   32.38                                                
 18 Reidenga, Russ            43 Lincoln-Way-21       1:09.00    1:08.35  
      32.03   36.32                                                
 19 Balian, Mike              42 Elgin Blue Wave-21   1:15.00    1:15.06  
      35.56   39.50                                                
 20 Dosenbach, Christopher    42 Elgin Blue Wave-21   1:09.50    1:16.26  
      35.77   40.49                                                
 21 Fei, John                 44 Chicago Smelts-21    1:25.96    1:30.74  
      40.74   50.00                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:38.23   4/24/2015 Josh Davis                                 
       Local: L 1:39.50   4/23/2010 Vlad Pyshnenko                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            42 Cac Masters-21       1:44.50    1:45.16   11  
      24.01   26.09   27.32   27.74                                
  2 Reader, Paul              40 Blue Marklins-21     1:47.85    1:49.32    9  
      25.63   27.62   28.36   27.71                                
  3 Secor, Don                41 Naperville Waves-21  1:50.89    1:50.97    8  
      25.23   27.93   28.78   29.03                                
  4 Maydak, Jeffrey M         42 Noblesville Adul-16  2:01.19    2:01.11    7  
      29.24   31.47   30.40   30.00                                
  5 Corr, David               41 Evanston-21          2:01.99    2:01.36    6  
      28.96   30.93   30.78   30.69                                
  6 Sutton, Grant C           40 Swedish Fish-21      2:04.00    2:05.96    5  
      29.08   31.69   32.76   32.43                                
  7 Tilford, Scott            40 Portage Porpoise-16  2:16.13    2:07.27    4  
      27.20   30.25   33.56   36.26                                
  8 DeBord, Byron J           43 SwimMonsters-21      2:09.99    2:09.83    3  
      30.02   31.78   33.02   35.01                                
  9 Schoenauer, Steffan       42 Cac Masters-21       2:15.68    2:15.10    2  
      30.61   33.84   36.28   34.37                                
 10 English, Mike             44 Lincoln-Way-21       2:15.60    2:15.12    1  
      30.51   33.06   35.35   36.20                                
 11 Spoerl, Jeff              41 Blue Tides-21        2:40.00    2:17.98  
      31.64   34.49   35.96   35.89                                
 12 Muckerheide, Brad         41 Elgin Blue Wave-21   2:35.00    2:32.79  
      32.58   38.51   41.33   40.37                                
 13 Evans, James D            42 Elgin Blue Wave-21   2:20.00    2:32.99  
      34.67   38.75   40.22   39.35                                
 14 Thomas, Bill              40 Unat-IL-21           2:50.00    2:48.88  
      39.91   43.00   43.92   42.05                                
 15 Dosenbach, Christopher    42 Elgin Blue Wave-21   2:37.10    2:52.10  
      39.29   42.17 1:30.64                                        
 16 Balian, Mike              42 Elgin Blue Wave-21   2:50.00    2:54.31  
      36.52   45.02   47.62   45.15                                
 17 Birkett, Tim              44 Munster Masters-16   3:30.00    2:56.58  
      38.73   44.53   47.03   46.29                                
 18 Karl, Jake G              44 Elgin Blue Wave-21   3:50.00    2:59.26  
      37.99   42.64   47.12   51.51                                
 19 Fei, John                 44 Chicago Smelts-21    3:31.74    3:18.90  
      44.49   53.62   50.80   49.99                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:33.36   4/25/2015 Josh Davis                                 
       Local: L 4:55.99    4/4/2014 Matt Keller                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reader, Paul              40 Blue Marklins-21     4:53.86    4:56.70   11  
      26.77   29.40   30.10   30.20   30.38   30.33   30.07   30.21
      29.89   29.35                                                
  2 Secor, Don                41 Naperville Waves-21  5:07.56    5:01.12    9  
      26.24   29.02   30.12   31.03   30.64   31.05   31.01   31.17
      31.05   29.79                                                
  3 Szabados, Bela            42 Cac Masters-21       4:59.00    5:03.56    8  
      26.84   30.18   31.23   30.98   30.72   30.88   31.49   30.81
      30.48   29.95                                                
  4 Corr, David               41 Evanston-21          6:12.52    5:47.87    7  
      32.30   35.72   36.11   35.67   35.15   35.25   35.27   34.89
      34.60   32.91                                                
  5 Sutton, Grant C           40 Swedish Fish-21      5:37.00    5:57.85    6  
      29.67   32.05   35.08   36.35   37.05   37.89   37.61   37.80
      36.85   37.50                                                
  6 Evans, James D            42 Elgin Blue Wave-21   6:40.00    6:52.91    5  
      35.59   40.02   40.61   42.04   42.40   42.86   42.64   42.47
      43.84   40.44                                                
  7 Balian, Mike              42 Elgin Blue Wave-21   7:30.00    7:36.62    4  
      38.14   42.31   45.46   47.29   47.70   48.14   48.40   48.92
      47.42   42.84                                                
  8 Dosenbach, Christopher    42 Elgin Blue Wave-21   7:33.43    8:06.16    3  
      43.76   47.16   48.26   49.02   49.60   50.79   50.58   49.97
      49.95   47.07                                                
  9 Karl, Jake G              44 Elgin Blue Wave-21   8:00.00    8:11.82    2  
      38.94   42.54   46.16   49.22   51.97   52.15   51.76   52.54
      54.50   52.04                                                
 10 Foulen, Anthony O         43 Blue Tides-21       11:00.00    9:13.93    1  
      42.59   50.22   56.01 1:55.60 1:53.88 1:02.93   59.04   55.11
 11 Tratt, Kerric             44 Elgin Blue Wave-21  10:00.00   10:32.02  
      58.50 1:03.34 1:04.83 1:03.69 1:03.94 1:03.01 1:04.34 1:04.10
    1:03.36 1:02.91                                                
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N  9:32.66    5/7/2010 ALEX KOSTICH                              
       Local: L 10:20.68    4/4/2014 Matt Keller                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reader, Paul              40 Blue Marklins-21    10:12.86   10:25.45   11  
      26.65   29.47   30.32   30.70   30.66   31.13   30.93   31.32
      31.22   31.42   31.57   31.59   32.08   32.55   32.56   32.85
      32.57   32.62   32.12   31.12                                
  2 Secor, Don                41 Naperville Waves-21 10:44.67   10:27.11    9  
      27.03   29.55   30.85   31.32   31.14   31.27   31.24   32.03
      31.71   32.08   31.76   31.87   31.98   31.94   32.07   32.22
      32.29   32.34   31.80   30.62                                
  3 Sutton, Grant C           40 Swedish Fish-21     12:35.00   12:07.72    8  
      31.26   34.10   35.28   36.14   36.20   36.44   35.91   36.76
      37.47   37.51   37.46   37.10   37.57   37.64   37.47   37.27
      37.29   37.74   37.13   33.98                                
  4 Muckerheide, Brad         41 Elgin Blue Wave-21  14:40.00   14:07.51    7  
      34.78   39.70   42.56   42.29   43.61   42.29   43.95   42.26
      44.33   43.32   44.68   43.25   42.37   44.11   42.02   42.94
      42.87   42.58   43.70   39.90                                
  5 Myers, Fred M             44 Chicago Smelts-21   13:50.26   14:12.30    6  
      38.04   41.85   43.04   43.99   43.60   43.80   43.50   43.32
      42.86   42.89   42.93   42.70   43.37   43.63   43.46   42.87
      42.80   42.92   42.25   38.48                                
  6 Evans, James D            42 Elgin Blue Wave-21  13:30.00   14:19.82    5  
      34.42   39.73   41.30   43.12   43.34   43.95   43.73   44.44
      43.65   44.40   43.78   44.10   43.78   44.08   44.36   44.16
      44.34   44.28   43.03   41.83                                
  7 Balian, Mike              42 Elgin Blue Wave-21  16:12.97   15:58.52    4  
      39.75   42.32   45.49   46.49   47.75   49.06   48.42   49.36
      49.61   48.61   49.01   49.48   50.02   49.47   50.11   49.82
      50.22   49.92   48.66   44.95                                
  8 Dosenbach, Christopher    42 Elgin Blue Wave-21  16:25.00   16:49.17    3  
      41.60   45.04   46.22   46.99   48.86   49.19   49.77   51.17
      51.37   51.01   51.67   51.64   52.84   53.10   52.60   52.21
      53.11   55.12   53.52   52.14                                
  9 Foulen, Anthony O         43 Blue Tides-21       23:00.00   19:23.75    2  
      45.79   51.72 2:48.68                   59.87   57.59 1:00.60
                      57.43   59.55 2:03.55                 1:00.98
    3:00.56   53.42                                                
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 22.77   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
       Local: L 24.93   4/23/2010 Bryan S Malas                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carl, Scott A             44 Lincoln-Way-21         28.58      27.05   11  
  2 Secor, Don                41 Naperville Waves-21    27.76      27.61    9  
  3 Maydak, Jeffrey M         42 Noblesville Adul-16    28.34      28.23    8  
  4 Ozimek, Matthew           44 Libertyville-21        29.98      29.59    7  
  5 Corr, David               41 Evanston-21            36.00      30.56    6  
  6 Sutton, Grant C           40 Swedish Fish-21        31.00      31.31    5  
  7 Slad, Thomas E            44 Lyons-21               32.60      31.63    4  
  8 English, Mike             44 Lincoln-Way-21         32.46      32.28    3  
  9 Murphy, Doug R            44 Chicago Smelts-21      32.33      33.25    2  
 10 Myers, Fred M             44 Chicago Smelts-21      34.00      33.96    1  
 11 Reidenga, Russ            43 Lincoln-Way-21         39.70      39.10  
 12 Balian, Mike              42 Elgin Blue Wave-21     45.00      42.89  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 48.49   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
       Local: L 53.99   4/23/2010 Bryan S Malas                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                41 Naperville Waves-21    57.47      57.93   11  
      28.19   29.74                                                
  2 Reader, Paul              40 Blue Marklins-21       59.00      59.13    9  
      29.22   29.91                                                
  3 Maydak, Jeffrey M         42 Noblesville Adul-16  1:00.59    1:00.73    8  
      29.80   30.93                                                
  4 Ozimek, Matthew           44 Libertyville-21      1:06.00    1:06.60    7  
      31.80   34.80                                                
  5 Corr, David               41 Evanston-21          1:15.00    1:07.00    6  
      33.93   33.07                                                
  6 Akalaitis, John           43 Fossil Fish-21       1:10.00    1:07.29    5  
      33.26   34.03                                                
  7 English, Mike             44 Lincoln-Way-21       1:10.45    1:09.71    4  
      33.51   36.20                                                
  8 Myers, Fred M             44 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:15.73    3  
      37.39   38.34                                                
  9 Murphy, Doug R            44 Chicago Smelts-21    1:12.82    1:22.96    2  
      40.08   42.88                                                
 10 Thomas, Bill              40 Unat-IL-21           1:25.00    1:23.64    1  
      40.47   43.17                                                
 11 Evans, James D            42 Elgin Blue Wave-21   1:20.00    1:31.58  
      44.28   47.30                                                
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:50.09    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
       Local: L 2:02.47   4/19/2007 Jim Tuchler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                41 Naperville Waves-21  2:04.88    2:05.29   11  
      29.37   31.48   32.32   32.12                                
  2 Reader, Paul              40 Blue Marklins-21     2:06.85    2:08.21    9  
      30.04   32.18   33.42   32.57                                
  3 Maydak, Jeffrey M         42 Noblesville Adul-16  2:11.55    2:12.77    8  
      31.44   33.61   34.52   33.20                                
  4 English, Mike             44 Lincoln-Way-21       2:29.03    2:30.25    7  
      35.07   37.00   38.76   39.42                                
  5 Myers, Fred M             44 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:55.06    6  
      42.64   45.37   45.50   41.55                                
  6 Murphy, Doug R            44 Chicago Smelts-21    2:49.82    3:01.12    5  
      45.13   48.94   46.10   40.95                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 25.02   3/12/2016 Jarrod Marrs                                 
       Local: L 26.89   5/14/2002 Plamen Alexandrov                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smardo, Frank J           40 Noblesville Adul-16    29.59      28.75   11  
  2 Juiris, Peter C           42 Unat-IL-21             30.00      29.73    9  
  3 Szabados, Bela            42 Cac Masters-21         33.33      30.81    8  
  4 Zlatic, Daniel J          44 Munster Masters-16     30.60      30.83    7  
  5 Akalaitis, John           43 Fossil Fish-21         35.00      31.40    6  
  6 Slad, Thomas E            44 Lyons-21               33.25      32.65    5  
  7 Escalante, Ernesto        43 Evanston-21            33.00      32.72    4  
  8 Ozimek, Matthew           44 Libertyville-21        34.00      32.83    3  
  9 Spoerl, Jeff              41 Blue Tides-21          37.00      34.29    2  
 10 McGaughy, David           43 Libertyville-21        35.50      35.27    1  
 11 Strauder, Robert L        43 Evanston-21            38.00      37.30  
 12 Reidenga, Russ            43 Lincoln-Way-21         40.00      38.68  
 13 Fei, John                 44 Chicago Smelts-21      45.72      44.46  
 14 Tratt, Kerric             44 Elgin Blue Wave-21     59.00      56.03  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 55.37   4/25/2015 Jeff Commings                                
       Local: L 58.27   5/14/2002 Plamen Alexandrov                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zlatic, Daniel J          44 Munster Masters-16   1:07.30    1:08.17   11  
      30.79   37.38                                                
  2 Slad, Thomas E            44 Lyons-21             1:12.10    1:11.94    9  
      33.97   37.97                                                
  3 Sutton, Grant C           40 Swedish Fish-21      1:11.00    1:12.38    8  
      34.17   38.21                                                
  4 Weigand, TJ               43 Cac Masters-21       1:12.00    1:12.70    7  
      33.74   38.96                                                
  5 Ozimek, Matthew           44 Libertyville-21      1:14.00    1:15.47    6  
      35.72   39.75                                                
  6 Spoerl, Jeff              41 Blue Tides-21        1:20.00    1:16.14    5  
      36.67   39.47                                                
  7 Leiter, Matt T            43 Lakeshore-21         1:17.00    1:18.95    4  
      37.23   41.72                                                
  8 Evans, James D            42 Elgin Blue Wave-21   1:20.00    1:25.49    3  
      40.03   45.46                                                
  9 Dosenbach, Christopher    42 Elgin Blue Wave-21   1:27.42    1:34.06    2  
      45.02   49.04                                                
 10 Fei, John                 44 Chicago Smelts-21    1:37.30    1:37.19    1  
      45.77   51.42                                                
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:00.53    5/3/2014 Steve T West                               
       Local: L 2:08.56   5/17/2001 Plamen Alexandrov                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Akalaitis, John           43 Fossil Fish-21       2:45.00    2:44.01   11  
      36.32   41.31   43.11   43.27                                
  2 Evans, James D            42 Elgin Blue Wave-21   3:05.00    3:06.63    9  
      41.00   48.14   49.96   47.53                                
  3 Fei, John                 44 Chicago Smelts-21    3:31.81    3:31.92    8  
      47.93   56.15   55.18   52.66                                
  4 Dosenbach, Christopher    42 Elgin Blue Wave-21   3:18.62    3:36.00    7  
      50.77   54.03   56.29   54.91                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
       Local: L 23.90   5/15/2003 John Pratt                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smardo, Frank J           40 Noblesville Adul-16    23.81      23.04   11  
  2 Szabados, Bela            42 Cac Masters-21         24.99      24.16    9  
  3 Murphy, Doug R            44 Chicago Smelts-21      29.47      29.17    8  
  4 Slad, Thomas E            44 Lyons-21               29.55      29.34    7  
  5 Schoenauer, Steffan       42 Cac Masters-21         30.03      31.10    6  
  6 Balian, Mike              42 Elgin Blue Wave-21     37.00      40.07    5  
  7 Tratt, Kerric             44 Elgin Blue Wave-21     53.00      56.00    4  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 49.27    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
       Local: L 52.65   5/15/2003 John L Pratt                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            42 Cac Masters-21         53.15      55.65   11  
      26.05   29.60                                                
  2 Secor, Don                41 Naperville Waves-21    58.78      57.09    9  
      26.65   30.44                                                
  3 Escalante, Ernesto        43 Evanston-21          1:09.00    1:07.03    8  
      31.71   35.32                                                
  4 Buna, Robert              44 Noblesville Adul-16  1:13.19    1:09.37    7  
      32.01   37.36                                                
  5 Murphy, Doug R            44 Chicago Smelts-21    1:05.75    1:11.88    6  
      31.13   40.75                                                
  6 Muckerheide, Brad         41 Elgin Blue Wave-21   1:25.00    1:25.50    5  
      39.41   46.09                                                
  7 Dosenbach, Christopher    42 Elgin Blue Wave-21   1:24.17    1:31.54    4  
      42.86   48.68                                                
  8 Balian, Mike              42 Elgin Blue Wave-21   1:37.00    1:36.55    3  
      44.17   52.38                                                
  9 Tratt, Kerric             44 Elgin Blue Wave-21   2:00.00    2:05.32    2  
      58.75 1:06.57                                                
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:50.61   4/14/2002 DENNIS BAKER                               
       Local: L 1:58.71   5/15/2003 John L Pratt                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            42 Cac Masters-21       1:56.56    2:02.19   11  
      27.30   31.26   32.50   31.13                                
  2 Myers, Fred M             44 Chicago Smelts-21    3:17.00    3:26.31    9  
      43.31   51.22   56.39   55.39                                
  3 Evans, James D            42 Elgin Blue Wave-21   3:26.00    3:36.55    8  
      47.00   55.92   57.90   55.73                                
  4 Dosenbach, Christopher    42 Elgin Blue Wave-21   3:15.00    3:46.70    7  
      50.87   57.60   59.48   58.75                                
  5 Tratt, Kerric             44 Elgin Blue Wave-21   4:31.00    4:42.20    6  
      59.68 1:10.23 1:18.78 1:13.51                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 51.07   4/25/2015 Jeff Commings                                
       Local: L 54.67   5/11/2006 Jim Tuchler                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smardo, Frank J           40 Noblesville Adul-16    59.59      54.64   11  
      25.19   29.45                                                
  2 Juiris, Peter C           42 Unat-IL-21             58.00      58.70    9  
      26.68   32.02                                                
  3 Reader, Paul              40 Blue Marklins-21       59.99    1:00.75    8  
      28.43   32.32                                                
  4 Akalaitis, John           43 Fossil Fish-21       1:05.00    1:03.65    7  
      30.02   33.63                                                
  5 Escalante, Ernesto        43 Evanston-21          1:07.00    1:04.53    6  
      29.69   34.84                                                
  6 Corr, David               41 Evanston-21          1:05.26    1:04.90    5  
      30.68   34.22                                                
  7 Ozimek, Matthew           44 Libertyville-21      1:06.00    1:06.10    4  
      30.26   35.84                                                
  8 Tilford, Scott            40 Portage Porpoise-16  1:18.00    1:06.17    3  
      29.89   36.28                                                
  9 Slad, Thomas E            44 Lyons-21             1:08.20    1:06.33    2  
      31.07   35.26                                                
 10 Sutton, Grant C           40 Swedish Fish-21      1:06.00    1:07.18    1  
      31.49   35.69                                                
 11 Buna, Robert              44 Noblesville Adul-16  1:08.83    1:07.63  
      29.83   37.80                                                
 12 Schoenauer, Steffan       42 Cac Masters-21       1:11.75    1:09.84  
      32.24   37.60                                                
 13 Spoerl, Jeff              41 Blue Tides-21        1:30.00    1:09.92  
      33.04   36.88                                                
 14 McGaughy, David           43 Libertyville-21      1:12.00    1:10.45  
      33.14   37.31                                                
 15 Strauder, Robert L        43 Evanston-21          1:20.00    1:15.51  
      35.81   39.70                                                
 16 Muckerheide, Brad         41 Elgin Blue Wave-21   1:18.95    1:21.52  
      36.29   45.23                                                
 17 Balian, Mike              42 Elgin Blue Wave-21   1:27.00    1:26.95  
      39.62   47.33                                                
 18 Dosenbach, Christopher    42 Elgin Blue Wave-21   1:26.35    1:28.37  
      43.51   44.86                                                
 19 Tratt, Kerric             44 Elgin Blue Wave-21   1:58.00    2:00.88  
    1:03.75   57.13                                                
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:51.85   4/26/2009 MICHAEL ROSS                               
       Local: L 1:58.46   5/11/2006 Jim Tuchler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reader, Paul              40 Blue Marklins-21     2:12.93    2:07.21   11  
      27.55   32.49   37.70   29.47                                
  2 Maydak, Jeffrey M         42 Noblesville Adul-16  2:14.88    2:13.58    9  
      29.03   33.15   39.78   31.62                                
  3 Corr, David               41 Evanston-21          2:20.63    2:23.51    8  
      30.19   38.51   42.08   32.73                                
  4 Tilford, Scott            40 Portage Porpoise-16  2:52.28    2:28.42    7  
  5 Weigand, TJ               43 Cac Masters-21       2:35.00    2:31.85    6  
      35.01   41.34   41.51   33.99                                
  6 Evans, James D            42 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    3:04.00    5  
      43.01   51.01   50.87   39.11                                
  7 Tratt, Kerric             44 Elgin Blue Wave-21   4:27.00    4:28.14    4  
      57.92 1:21.49 1:08.89   59.84                                
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 4:01.87   4/19/2009 ROQUE SANTOS                               
       Local: L 4:24.05   4/20/2006 Jim Tuchler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                41 Naperville Waves-21  4:43.49    4:31.39   11  
      27.69   31.82   34.69   35.19   40.57   40.52   31.17   29.74
  2 Carl, Scott A             44 Lincoln-Way-21       5:00.55    4:46.82    9  
      28.32   32.41   38.29   37.03   42.33   42.61   34.53   31.30
  3 Maydak, Jeffrey M         42 Noblesville Adul-16  4:54.21    4:48.69    8  
      30.54   34.61   36.09   35.78   41.22   42.86   34.37   33.22
  4 Murphy, Doug R            44 Chicago Smelts-21    5:58.82    6:06.48    7  
      33.56   43.01   51.43   51.58   52.66   53.54   41.10   39.60
  5 Evans, James D            42 Elgin Blue Wave-21   6:30.00    6:24.36    6  
      42.49   51.72   52.74   50.53   50.97   50.56   44.02   41.33
  6 Myers, Fred M             44 Chicago Smelts-21    6:29.22    6:36.96    5  
      42.36   50.55   49.56   50.65 1:00.52 1:03.25   40.19   39.88
  7 Tratt, Kerric             44 Elgin Blue Wave-21   9:15.00    9:33.19    4  
      58.86 1:11.58 1:23.25 1:23.56 1:14.42 1:15.47 1:02.86 1:03.19
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
       Local: L 21.80   4/26/2012 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Michael S        47 Munster Masters-16     23.11      23.31   11  
  2 Ozimek, Joe               45 Glenbrook-21           23.68      23.58    9  
  3 Keller, Matt              46 Blue Marklins-21       23.60      23.95    8  
  4 Barger, Joe A             49 Unat-IA-40             24.00      24.82    7  
  5 Murphy, Michael F         48 Lincoln-Way-21         26.22      26.36    6  
  6 McCarron, Peter           46 Unat-IL-21             27.01      26.42    5  
  7 Lozier, Chris             46 Swedish Fish-21        25.75      26.45    4  
  8 Kasemsarn, Richard        45 Flying Carp-21         27.30      26.59    3  
  9 Swiss, Tom                49 Chicago Smelts-21      27.00      26.69    2  
 10 Costello, John J          49 Lyons-21               27.60      28.07    1  
 11 Morgan, Michael N         45 Swedish Fish-21        33.00      28.54  
 12 Fitzpatrick, Mike         46 Cac Masters-21         30.00      30.08  
 13 Berrios, Ezra             47 Munster Masters-16     33.00      30.18  
 14 Nelson, Steve             49 Chicago Smelts-21      32.50      32.31  
 15 Zielinski, Tom            47 Blue Tides-21          31.13      33.54  
 16 Smyth, Patrick            45 Cac Masters-21         34.85      35.48  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 46.21   4/26/2015 Nicolas Granger                              
       Local: L 46.46   5/20/2010 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Michael S        47 Munster Masters-16     51.49      51.10   11  
      24.26   26.84                                                
  2 McQuet, Rick              47 Glenbrook-21           51.00      52.38    9  
      26.07   26.31                                                
  3 Espino, Rudy A            47 Chicago Smelts-21    1:00.00      53.33    8  
      25.31   28.02                                                
  4 Patrick, Gary G           47 Stephens Y-21          56.95      56.42    7  
      27.13   29.29                                                
  5 Murphy, Michael F         48 Lincoln-Way-21         58.30      56.61    6  
      27.08   29.53                                                
  6 McCarron, Peter           46 Unat-IL-21             59.90      58.78    5  
      27.43   31.35                                                
  7 Lozier, Chris             46 Swedish Fish-21      1:00.00      59.41    4  
      28.06   31.35                                                
  8 Kasemsarn, Richard        45 Flying Carp-21       1:00.30    1:00.04    3  
      28.19   31.85                                                
  9 Morgan, Michael N         45 Swedish Fish-21      1:20.00    1:05.77    2  
      31.28   34.49                                                
 10 Nelson, Steve             49 Chicago Smelts-21    1:10.04    1:10.00    1  
      33.69   36.31                                                
 11 Sammons, Greg             47 Blue Marklins-21     1:17.00    1:15.03  
      34.94   40.09                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:41.69   5/21/2010 DAVID SIMS                                 
       Local: L 1:41.69   5/20/2010 David E Sims                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              46 Blue Marklins-21     1:50.64    1:50.79   11  
      26.00   27.71   28.25   28.83                                
  2 Cordero, Billy            48 Swedish Fish-21      2:10.00    2:02.66    9  
      28.78   31.25   31.97   30.66                                
  3 Kasemsarn, Richard        45 Flying Carp-21       2:14.00    2:17.81    8  
      31.09   33.54   36.08   37.10                                
  4 Figg, Steven J            49 Chicago Smelts-21    2:17.66    2:22.06    7  
      32.36   35.87   36.93   36.90                                
  5 Morgan, Michael N         45 Swedish Fish-21      3:15.00    2:31.13    6  
      34.50   37.66   39.48   39.49                                
  6 Nelson, Steve             49 Chicago Smelts-21    2:37.89    2:36.51    5  
      35.62   38.63   41.51   40.75                                
  7 Fitzpatrick, Mike         46 Cac Masters-21       3:00.00    2:45.55    4  
      34.17   38.91   45.14   47.33                                
  8 Searle, Ron               45 Elgin Blue Wave-21   2:51.00    3:05.66    3  
      39.26   45.70   50.14   50.56                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:39.10   5/20/2007 DENNIS BAKER                               
       Local: L 4:42.44   5/20/2010 David E Sims                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              46 Blue Marklins-21     4:57.00    4:58.90   11  
      27.50   29.76   30.65   30.03   29.79   30.18   29.89   30.18
      30.32   30.60                                                
  2 Cordero, Billy            48 Swedish Fish-21      5:30.00    5:18.36    9  
      29.31   30.99   31.55   32.11   32.32   32.44   32.60   32.96
      32.59   31.49                                                
  3 Espino, Rudy A            47 Chicago Smelts-21    6:25.00    5:44.72    8  
      31.52   34.08   34.80   35.01   34.98   34.97   34.80   35.12
      35.05   34.39                                                
  4 Kasemsarn, Richard        45 Flying Carp-21       6:30.00    6:20.29    7  
      32.22   35.23   38.11   38.52   39.33   38.59   39.11   39.21
      40.32   39.65                                                
  5 Ware, Sean                45 Chicago Smelts-21    6:30.59    6:28.07    6  
      33.16   35.89   37.70   38.79   39.89   40.48   40.81   40.23
      41.11   40.01                                                
  6 Figg, Steven J            49 Chicago Smelts-21    6:09.03    6:33.76    5  
      33.81   36.36   38.63   39.67   40.19   39.95   41.23   41.16
      42.19   40.57                                                
  7 Nelson, Steve             49 Chicago Smelts-21    7:20.53    7:12.71    4  
      37.73   41.21   43.09   43.15   44.76   44.81   45.05   45.33
      45.18   42.40                                                
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 9:43.93   5/20/2010 KEITH SWITZER                              
       Local: L 9:55.96   5/20/2010 David E Sims                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              46 Blue Marklins-21    10:19.67   10:22.97   11  
      27.01   29.73   30.57   30.81   30.97   31.25   31.06   31.43
      31.49   31.49   31.23   31.53   31.47   31.86   31.66   31.97
      31.81   31.86   32.23   31.54                                
  2 Cordero, Billy            48 Swedish Fish-21     11:20.00   11:03.97    9  
      29.84   32.39   32.52   32.67   32.84   32.55   32.57   32.94
      33.15   33.31   33.33   33.45   33.77   34.24   33.69   34.43
      34.38   34.29   34.14   33.47                                
  3 Carlson, Michael S        47 Munster Masters-16  10:38.80   11:38.52    8  
      25.84   30.54   32.79   33.30   33.10   34.62   35.33   35.01
      35.65   35.93   36.63   36.57   37.24   37.05   37.01   36.94
      37.16   36.89   36.51   34.41                                
  4 Espino, Rudy A            47 Chicago Smelts-21   13:00.00   12:02.44    7  
      31.12   33.94   34.25   34.86   35.25   35.58   35.51   35.66
      35.87   36.16   36.14   36.35   37.61   38.58   37.02   37.60
      39.61   37.87   37.02   36.44                                
  5 Conley, Scott A           46 Wisconsin MAC-20    13:20.19   13:00.14    6  
      33.66   36.84   37.95   38.93   39.42   39.22   39.68   39.61
      40.00   39.49   39.88   40.04   39.45   40.08   39.59   39.56
      39.15   39.95   39.57   38.07                                
  6 Meyle, Karl P             49 Blue Marklins-21    14:00.00   14:20.30    5  
      36.62   41.38   43.57   43.45   43.92   43.90   43.97   43.34
      43.79   44.34   42.91   44.50   43.86   43.23   42.96   42.97
      43.84   43.67   43.54   40.54                                
  7 Nelson, Steve             49 Chicago Smelts-21   15:21.29   14:59.70    4  
      37.25   41.26   42.78   44.04   44.66   44.92   45.13   45.77
      46.40   46.17   45.65   45.84   46.01   45.97   45.91   46.02
      47.55   46.84   47.35   44.18                                
  8 Searle, Ron               45 Elgin Blue Wave-21  17:30.00   18:15.58    3  
      43.11   48.88   50.94   53.29   52.54   55.05   57.97   54.84
      55.69                   56.01   56.54   57.11   57.11   56.76
      58.27   56.73   56.56   56.31   55.94                        
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 23.58   4/26/2015 Michael S Ross                               
       Local: L 25.21    4/4/2014 Bryan S Malas                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Michael S        47 Munster Masters-16     27.13      27.01   11  
  2 Cordero, Billy            48 Swedish Fish-21        29.90      29.14    9  
  3 Ozimek, Joe               45 Glenbrook-21           30.00      30.13    8  
  4 Lozier, Chris             46 Swedish Fish-21        32.00      32.22    7  
  5 Swiss, Tom                49 Chicago Smelts-21      35.00      33.98    6  
  6 Searle, Ron               45 Elgin Blue Wave-21     45.00      37.82    5  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 51.55   4/30/2011 Chris L Stevenson                            
       Local: L 54.18   4/23/2010 Jim Tuchler                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Michael S        47 Munster Masters-16   1:01.82      59.29   11  
      27.90   31.39                                                
  2 Cordero, Billy            48 Swedish Fish-21      1:05.00    1:03.18    9  
      30.64   32.54                                                
  3 Espino, Rudy A            47 Chicago Smelts-21    1:06.00    1:03.25    8  
      31.01   32.24                                                
  4 Figg, Steven J            49 Chicago Smelts-21    1:12.64    1:15.33    7  
      36.89   38.44                                                
  5 Ware, Sean                45 Chicago Smelts-21    1:24.00    1:18.36    6  
      38.82   39.54                                                
  6 Mimo-Lannoy, Francisco J  46 Munster Masters-16   1:25.14    1:23.02    5  
      40.34   42.68                                                
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:53.97    5/3/2011 Rich E Saeger                              
       Local: L 1:59.48    5/1/2014 Jim Tuchler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            48 Swedish Fish-21      2:18.00    2:16.04   11  
      31.59   34.85   36.26   33.34                                
  2 Figg, Steven J            49 Chicago Smelts-21    2:42.97    2:51.85    9  
      41.34   44.01   44.28   42.22                                
  3 Morgan, Michael N         45 Swedish Fish-21      3:45.00    2:59.02    8  
      42.55   45.54   48.03   42.90                                
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 26.17   3/28/2015 Todd Torres                                  
       Local: L 26.95   4/23/2010 Jim Tuchler                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ozimek, Joe               45 Glenbrook-21           29.02      29.06   11  
  2 Espino, Rudy A            47 Chicago Smelts-21      32.00      30.53    9  
  3 Swiss, Tom                49 Chicago Smelts-21      30.50      31.00    8  
  4 Murphy, Michael F         48 Lincoln-Way-21         32.50      32.00    7  
  5 Costello, John J          49 Lyons-21               32.69      32.41    6  
  6 Lozier, Chris             46 Swedish Fish-21        32.00      32.69    5  
  7 Pollowy, Tim              47 Naperville Waves-21    32.60      32.74    4  
  8 Farmer, David R           46 Evanston-21            35.00      33.46    3  
  9 Searle, Ron               45 Elgin Blue Wave-21     43.00      42.66    2  
 10 Smyth, Patrick            45 Cac Masters-21         43.19      43.28    1  
 11 Fitzpatrick, Mike         46 Cac Masters-21         45.00      47.26  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 56.83   2/20/2015 Todd Torres                                  
       Local: L 59.26   5/20/2010 Jim Tuchler                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ozimek, Joe               45 Glenbrook-21         1:05.46    1:04.58   11  
      30.51   34.07                                                
  2 Espino, Rudy A            47 Chicago Smelts-21    1:12.00    1:06.24    9  
      30.87   35.37                                                
  3 Keller, Matt              46 Blue Marklins-21     1:11.20    1:08.86    8  
      32.75   36.11                                                
  4 Swiss, Tom                49 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:09.40    7  
      32.92   36.48                                                
  5 Pollowy, Tim              47 Naperville Waves-21  1:10.01    1:10.09    6  
      33.77   36.32                                                
  6 Wendel, David             49 Evanston-21          1:10.75    1:10.13    5  
      33.39   36.74                                                
  7 Murphy, Michael F         48 Lincoln-Way-21       1:12.36    1:11.84    4  
      33.43   38.41                                                
  8 Lozier, Chris             46 Swedish Fish-21      1:11.00    1:13.33    3  
      33.96   39.37                                                
  9 Costello, John J          49 Lyons-21             1:12.84    1:13.52    2  
      34.60   38.92                                                
 10 Ware, Sean                45 Chicago Smelts-21    1:23.58    1:23.71    1  
      39.93   43.78                                                
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:08.23   3/28/2015 Todd Torres                                
       Local: L 2:11.22   4/26/2012 Jim Tuchler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Espino, Rudy A            47 Chicago Smelts-21    2:35.00    2:24.72   11  
      32.85   36.42   37.46   37.99                                
  2 Swiss, Tom                49 Chicago Smelts-21    2:40.00    2:32.82    9  
      33.78   38.95   40.35   39.74                                
  3 Pollowy, Tim              47 Naperville Waves-21  2:35.00    2:35.82    8  
      35.29   39.37   40.09   41.07                                
  4 Lozier, Chris             46 Swedish Fish-21      2:38.00    2:48.97    7  
      37.33   42.17   44.13   45.34                                
  5 Ware, Sean                45 Chicago Smelts-21    2:43.58    2:54.52    6  
      38.52   43.30   45.71   46.99                                
  6 Searle, Ron               45 Elgin Blue Wave-21   3:40.00    3:59.54    5  
      51.34   59.95 1:04.37 1:03.88                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
       Local: L 24.05   5/21/2010 David Sims                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              46 Blue Marklins-21       25.80      25.25   11  
  2 Carlson, Michael S        47 Munster Masters-16     24.31      25.47    9  
  3 Wendel, David             49 Evanston-21            26.10      26.48    8  
  4 Wendt, Matthew T          45 Glenbrook-21           26.50      26.56    7  
  5 Swiss, Tom                49 Chicago Smelts-21      28.00      28.27    6  
  6 McCarron, Peter           46 Unat-IL-21             31.00      28.63    5  
  7 Patrick, Gary G           47 Stephens Y-21          27.95      28.86    4  
  8 Murphy, Michael F         48 Lincoln-Way-21         30.70      29.97    3  
  9 Costello, John J          49 Lyons-21               31.50      30.35    2  
 10 Pollowy, Tim              47 Naperville Waves-21    30.87      30.45    1  
 11 Kasemsarn, Richard        45 Flying Carp-21         30.20      30.86  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 50.90   5/21/2010 DAVID SIMS                                   
       Local: L 50.90   5/20/2010 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              46 Blue Marklins-21       57.40      56.22   11  
      26.48   29.74                                                
  2 Carlson, Michael S        47 Munster Masters-16     56.23      56.79    9  
      26.51   30.28                                                
  3 Krull, David              48 Glenbrook-21           57.07      58.43    8  
      27.47   30.96                                                
  4 Barger, Joe A             49 Unat-IA-40           1:00.00    1:00.25    7  
      28.26   31.99                                                
  5 Cordero, Billy            48 Swedish Fish-21      1:05.00    1:03.05    6  
      29.62   33.43                                                
  6 Farmer, David R           46 Evanston-21          1:15.00    1:07.61    5  
      32.31   35.30                                                
  7 McCarron, Peter           46 Unat-IL-21           1:10.05    1:08.25    4  
      30.49   37.76                                                
  8 Figg, Steven J            49 Chicago Smelts-21    1:08.32    1:14.03    3  
      33.37   40.66                                                
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:50.73   12/6/2008 DENNIS BAKER                               
       Local: L 1:53.21   5/20/2010 David E Sims                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krull, David              48 Glenbrook-21         2:14.06    2:16.57   11  
      29.56   32.97   35.32   38.72                                
  2 Wendt, Matthew T          45 Glenbrook-21         2:15.00    2:20.79    9  
      29.69   32.69   36.36   42.05                                
  3 Figg, Steven J            49 Chicago Smelts-21    2:45.69    2:59.61    8  
    1:22.96   48.60   48.05                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 52.14   5/23/2010 RICHARD HUGHEY                               
       Local: L 53.56   4/26/2012 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Michael S        47 Munster Masters-16   1:00.42      59.18   11  
      26.87   32.31                                                
  2 Ozimek, Joe               45 Glenbrook-21         1:00.24      59.94    9  
      28.80   31.14                                                
  3 Barger, Joe A             49 Unat-IA-40           1:00.00    1:02.22    8  
      28.43   33.79                                                
  4 Murphy, Michael F         48 Lincoln-Way-21       1:07.55    1:05.00    7  
      31.19   33.81                                                
  5 Pollowy, Tim              47 Naperville Waves-21  1:06.00    1:06.90    6  
      32.53   34.37                                                
  6 Lozier, Chris             46 Swedish Fish-21      1:09.00    1:07.68    5  
      32.72   34.96                                                
  7 Costello, John J          49 Lyons-21             1:09.29    1:08.67    4  
      32.34   36.33                                                
  8 Kasemsarn, Richard        45 Flying Carp-21       1:13.00    1:13.02    3  
      32.71   40.31                                                
  9 Ware, Sean                45 Chicago Smelts-21    1:15.93    1:13.45    2  
      36.02   37.43                                                
 10 Mimo-Lannoy, Francisco J  46 Munster Masters-16   1:15.27    1:17.65    1  
      36.61   41.04                                                
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:51.44   4/26/2015 Nicolas Granger                            
       Local: L 1:56.14   4/26/2012 David E Sims                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              46 Blue Marklins-21     2:08.30    2:07.70   11  
      26.11   32.14   38.97   30.48                                
  2 Krull, David              48 Glenbrook-21         2:10.88    2:15.47    9  
      28.94   33.54   41.33   31.66                                
  3 Cordero, Billy            48 Swedish Fish-21      2:19.80    2:17.40    8  
      28.95   34.63   41.49   32.33                                
  4 Carlson, Michael S        47 Munster Masters-16   2:07.31    2:17.70    7  
      27.43   34.98   45.75   29.54                                
  5 Pollowy, Tim              47 Naperville Waves-21  2:28.00    2:28.99    6  
      31.65   40.17   40.64   36.53                                
  6 Figg, Steven J            49 Chicago Smelts-21    2:48.58    2:47.10    5  
  7 Searle, Ron               45 Elgin Blue Wave-21   3:20.00    2:54.98    4  
      38.89   44.32   50.48   41.29                                
 -- Ware, Sean                45 Chicago Smelts-21    2:43.43         DQ  
      35.11   42.52   46.21   39.11                                
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 4:01.32   4/24/2015 Nicolas Granger                            
       Local: L 4:19.29   4/28/2011 David E Sims                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krull, David              48 Glenbrook-21         4:42.87    4:46.31   11  
      29.51   32.21   36.48   36.19   41.56   42.24   34.43   33.69
  2 Cordero, Billy            48 Swedish Fish-21      5:10.00    4:53.38    9  
      30.16   34.90   38.16   37.25   42.93   43.62   33.83   32.53
  3 Espino, Rudy A            47 Chicago Smelts-21    5:20.00    5:04.24    8  
      31.57   38.39   39.48   39.48   42.26   42.91   35.44   34.71
  4 Pollowy, Tim              47 Naperville Waves-21  5:25.00    5:25.90    7  
      33.15   38.16   44.52   43.38   45.03   45.34   40.06   36.26
  5 Figg, Steven J            49 Chicago Smelts-21    5:40.42    6:14.63    6  
      37.36   41.55   45.84   45.09   58.85 1:00.56   43.09   42.29
  6 Searle, Ron               45 Elgin Blue Wave-21   8:00.00    8:23.80    5  
      48.95 1:13.29 1:04.01 1:02.47 1:09.74 1:14.68   55.14   55.52
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 21.36   4/29/2011 AMBROSE GAINES                               
       Local: L 21.97    5/9/2013 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahonen, Mark              50 Noblesville Adul-16    24.50      24.55   11  
  2 Dahlke, Grant             53 Illinois Masters-21    24.50      24.75    9  
  3 Julian, Steve G           53 Iswim-16               25.00      25.55    8  
  4 Gilberg, Steve            53 Chicago Smelts-21      26.59      25.77    7  
  5 King, Paul E              51 Blue Marklins-21       24.00      25.78    6  
  6 Cohn, Lee B               54 Glenbrook-21           26.20      26.10    5  
  7 Clark, Gregory A          53 Lyons-21               25.83      26.14    4  
  8 Reisner, Dan H            54 Glenbrook-21           26.30      26.38    3  
  9 Henderson, Mike           54 Naperville Waves-21    27.90      26.58    2  
 10 Hasak, Amit               54 Cac Masters-21         26.10      27.24    1  
 11 Elless, Jack E            53 Sugar Creek Mast-16    26.74      27.32  
 12 Roscher, Jim              52 Elgin Blue Wave-21     27.58      29.42  
 13 Creelman, Brit R          53 Swedish Fish-21        34.00      32.60  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 46.59   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
       Local: L 47.74    5/1/2014 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Julian, Steve G           53 Iswim-16               56.00      54.21   11  
      25.93   28.28                                                
  2 Dahlke, Grant             53 Illinois Masters-21    54.00      54.23    9  
      25.70   28.53                                                
  3 Reisner, Dan H            54 Glenbrook-21           56.78      57.58    8  
      27.36   30.22                                                
  4 Gilberg, Steve            53 Chicago Smelts-21      59.11      57.68    7  
      27.12   30.56                                                
  5 Clark, Gregory A          53 Lyons-21               57.79      57.80    6  
      27.65   30.15                                                
  6 Henderson, Mike           54 Naperville Waves-21    59.90      57.91    5  
      27.49   30.42                                                
  7 Cohn, Lee B               54 Glenbrook-21           58.10      58.71    4  
      28.57   30.14                                                
  8 Hasak, Amit               54 Cac Masters-21         57.90      59.09    3  
      27.69   31.40                                                
  9 Maser, Jörg               52 Hurricanes-21        1:04.56    1:01.90    2  
      30.05   31.85                                                
 10 Masters, Kevin A          50 Elgin Blue Wave-21   1:34.40    1:34.12    1  
      44.16   49.96                                                
 -- Schark, Mark D            54 Stingrays-21         1:10.00         DQ  
      32.35   34.28                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:43.76   5/10/2009 AMBROSE GAINES                             
       Local: L 1:46.38   4/25/2013 David E Sims                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             53 Fossil Fish-21       1:49.49    1:49.01   11  
      25.35   27.43   28.36   27.87                                
  2 King, Paul E              51 Blue Marklins-21     2:10.00    2:02.80    9  
      28.99   31.22   31.76   30.83                                
  3 Dahlke, Grant             53 Illinois Masters-21  2:03.00    2:08.65    8  
      28.56   33.33   33.45   33.31                                
  4 Reisner, Dan H            54 Glenbrook-21         2:08.00    2:09.63    7  
      30.58   32.48   32.99   33.58                                
  5 Maser, Jörg               52 Hurricanes-21        2:16.69    2:16.15    6  
      31.68   34.49   35.66   34.32                                
  6 Hasak, Amit               54 Cac Masters-21       2:20.00    2:16.45    5  
      32.33   34.55   35.37   34.20                                
  7 Cohn, Lee B               54 Glenbrook-21         2:25.00    2:18.87    4  
      31.94   35.51   35.89   35.53                                
  8 Marsh, Edward T           51 Elgin Blue Wave-21   3:07.90    3:02.48    3  
      39.95   45.68   48.77   48.08                                
  9 Masters, Kevin A          50 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    3:26.11    2  
      49.62   52.66   53.44   50.39                                
 -- Creelman, Brit R          53 Swedish Fish-21      3:12.00         DQ  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:47.57   5/20/2001 JIM MC CONICA                              
       Local: L 4:54.85    4/4/2014 David E Sims                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             53 Fossil Fish-21       4:52.40    4:54.39   11  
      27.07   29.28   29.57   29.75   30.02   29.83   30.34   30.22
      30.00   28.31                                                
  2 Hoff, Seth                53 Chicago Smelts-21    5:35.00    5:35.41    9  
      30.56   32.84   33.53   34.09   34.10   34.43   34.41   33.97
      34.15   33.33                                                
  3 Brandt, Mark W            50 Fossil Fish-21       5:46.90    5:36.85    8  
      29.00   32.75   33.73   34.30   34.50   34.85   34.94   34.76
      34.86   33.16                                                
  4 Maser, Jörg               52 Hurricanes-21        6:06.44    6:03.18    7  
      33.74   35.36   36.88   36.89   36.89   37.21   37.39   37.53
      36.74   34.55                                                
  5 Jillson, Rob              51 Swedish Fish-21      7:12.00    6:45.71    6  
      35.70                                 1:23.19                
    2:03.40                                                        
  6 Schark, Mark D            54 Stingrays-21         7:30.00    7:16.38    5  
      37.20   42.12   44.53   45.53   45.99   45.06   45.24   44.74
      43.91   42.06                                                
  7 Woerner, Bruce            53 Elgin Blue Wave-21   7:32.58    7:35.30    4  
      40.84   43.17   45.38   45.67   46.94   46.48   47.16   47.58
      47.32   44.76                                                
  8 Carrasquillo, Jose I      54 Swedish Fish-21      8:05.00    8:03.89    3  
      42.28   48.86   50.85   50.96   50.18   49.79   49.62   50.55
      49.17   41.63                                                
  9 Creelman, Brit R          53 Swedish Fish-21      8:20.00    8:33.55    2  
      46.47   51.78   53.60   52.66   52.32   53.98   53.71   53.10
      50.57   45.36                                                
 10 Masters, Kevin A          50 Elgin Blue Wave-21   9:00.85    9:00.74    1  
      49.86   53.51   55.94   58.52   54.60   55.68   57.01   53.20
      53.19   49.23                                                
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N  9:55.84    4/6/2013 KEITH SWITZER                             
       Local: L 10:34.67   4/23/2010 Andreas K Seibt                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              52 Naperville Waves-21 10:55.00   10:58.30   11  
      28.22   31.49   32.38   32.91   33.08   33.36   33.46   33.33
      33.51   33.18   33.36   33.78   33.90   33.62   33.73   33.38
      33.28   33.16   32.78   32.39                                
  2 Brandt, Mark W            50 Fossil Fish-21      11:39.90   11:35.76    9  
      29.58   33.40   34.67   35.11   35.05   35.26   35.43   35.51
      35.09   35.41   35.71   35.42   35.55   35.54   35.37   35.39
      35.13   35.05   34.91   33.18                                
  3 Maser, Jörg               52 Hurricanes-21       14:33.00   12:21.48    8  
      32.81   35.37   36.54   37.04   37.56   37.27   37.45   37.22
      37.58   37.30   38.06   37.38   37.55   38.24   37.36   38.10
      37.81   37.67   37.66   35.51                                
  4 Dineen, Bradley A         53 Chicago Smelts-21   13:01.61   12:34.52    7  
      30.71   33.07   35.04   36.11   36.83   37.82   38.03   38.45
      38.25   38.74   38.87   38.91   39.02   39.36   39.75   39.83
      39.44   38.85   39.21   38.23                                
  5 Woerner, Bruce            53 Elgin Blue Wave-21  15:23.33   15:54.38    6  
      40.37   44.17   46.63   46.81   48.06   48.38   49.28   49.50
      48.98   48.75   48.99   48.83   49.27   48.99   48.90   48.88
      49.53   48.48   46.64   44.94                                
  6 Marsh, Edward T           51 Elgin Blue Wave-21  17:01.24   16:18.56    5  
      42.33   46.08   49.53   51.13   51.64   51.37   52.07   53.32
      52.68                   27.99   24.95   52.78   52.56   53.51
      52.78   52.99   52.87   52.48   52.27                        
  7 Creelman, Brit R          53 Swedish Fish-21     18:40.00   16:43.28    4  
      45.12   52.73   53.61   51.58   52.35   52.64   52.06   51.81
      51.57   51.08   50.05   49.82   50.73   51.64   48.86   49.94
      48.95   48.49   47.16   43.09                                
  8 Masters, Kevin A          50 Elgin Blue Wave-21  18:00.00   17:52.70    3  
      47.48   52.89   54.32 1:49.30                   55.52   54.77
      54.27                   54.81   55.74   53.42   53.60        
              52.84   52.76   53.91 1:43.52                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 24.57    5/4/2014 Fritz Bedford                                
       Local: L 25.66    5/9/2013 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              51 Fossil Fish-21         26.20      26.46   11  
  2 Pushka, Dave              52 Naperville Waves-21    27.90      28.19    9  
  3 Gilberg, Steve            53 Chicago Smelts-21      31.58      31.19    8  
  4 Dahlke, Grant             53 Illinois Masters-21    33.00      31.76    7  
  5 Julian, Steve G           53 Iswim-16               35.00      32.63    6  
  6 Cohn, Lee B               54 Glenbrook-21           32.25      33.23    5  
  7 Clark, Gregory A          53 Lyons-21               34.21      33.32    4  
  8 Schark, Mark D            54 Stingrays-21           34.00      33.91    3  
  9 Fernitz, John J           51 Glenbrook-21           40.00      37.44    2  
 10 Creelman, Brit R          53 Swedish Fish-21        44.00      47.38    1  
 11 Masters, Kevin A          50 Elgin Blue Wave-21     52.97      52.61  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 52.72   3/21/2015 Fritz Bedford                                
       Local: L 55.45   3/29/2015 Jim Tuchler                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              52 Naperville Waves-21    59.40    1:00.50   11  
      29.21   31.29                                                
  2 Gilberg, Steve            53 Chicago Smelts-21    1:09.44    1:09.24    9  
      32.93   36.31                                                
  3 Dahlke, Grant             53 Illinois Masters-21  1:08.00    1:09.35    8  
      33.67   35.68                                                
  4 Dauginas, Joe             53 Valpo Masters-16     1:08.54    1:12.19    7  
      35.82   36.37                                                
  5 Elless, Jack E            53 Sugar Creek Mast-16  1:12.50    1:15.36    6  
      36.49   38.87                                                
  6 Jillson, Rob              51 Swedish Fish-21      1:27.00    1:26.72    5  
      42.16   44.56                                                
  7 Roscher, Jim              52 Elgin Blue Wave-21   1:26.97    1:31.06    4  
      44.81   46.25                                                
  8 Marsh, Edward T           51 Elgin Blue Wave-21   1:44.07    1:37.58    3  
      48.21   49.37                                                
  9 Creelman, Brit R          53 Swedish Fish-21      1:47.00    1:38.72    2  
      49.16   49.56                                                
 10 Woerner, Bruce            53 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:40.20    1  
      50.20   50.00                                                
 11 Masters, Kevin A          50 Elgin Blue Wave-21   2:03.88    1:57.97  
      58.35   59.62                                                
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:59.04   4/25/2015 Jim Tuchler                                
       Local: L 1:59.04   4/23/2015 Jim Tuchler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whelchel, David           54 Libertyville-21      2:23.00    2:16.30   11  
      31.95   33.98   34.47   35.90                                
  2 Hoff, Seth                53 Chicago Smelts-21    2:32.00    2:27.48    9  
      35.66   37.30   37.74   36.78                                
  3 Dahlke, Grant             53 Illinois Masters-21  2:30.00    2:34.75    8  
      35.32   39.01   40.52   39.90                                
  4 Schark, Mark D            54 Stingrays-21         2:45.00    2:47.52    7  
      38.53   42.47   43.72   42.80                                
  5 Greene, Channing S        53 Chicago Smelts-21    2:55.00    2:55.73    6  
      42.74   45.65   45.30   42.04                                
  6 Roscher, Jim              52 Elgin Blue Wave-21   3:11.84    3:09.25    5  
      44.01   46.92   50.71   47.61                                
  7 Jillson, Rob              51 Swedish Fish-21      3:17.00    3:14.19    4  
      45.15                           48.47                        
  8 Creelman, Brit R          53 Swedish Fish-21      4:05.00    3:37.31    3  
      52.28   55.59 1:49.44                                        
  9 Woerner, Bruce            53 Elgin Blue Wave-21   3:41.98    3:40.40    2  
      52.11   55.62   57.67   55.00                                
 10 Marsh, Edward T           51 Elgin Blue Wave-21   3:37.36    3:45.56    1  
      50.28   57.06   58.75   59.47                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 26.45   3/30/2014 David M Guthrie                              
       Local: L 27.86    5/9/2013 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahonen, Mark              50 Noblesville Adul-16    31.50      30.59   11  
  2 Brandt, Mark W            50 Fossil Fish-21         31.60      32.44    9  
  3 Dineen, Bradley A         53 Chicago Smelts-21      32.59      33.04    8  
  4 Julian, Steve G           53 Iswim-16               35.00      33.88    7  
  5 Gilberg, Steve            53 Chicago Smelts-21      35.12      34.23    6  
  6 Henderson, Mike           54 Naperville Waves-21    34.90      34.68    5  
  7 Clark, Gregory A          53 Lyons-21               36.24      36.14    4  
  8 Roscher, Jim              52 Elgin Blue Wave-21     36.43      37.29    3  
  9 Schoser, John C           50 Northwestern-21        37.57      38.01    2  
 10 Stroh, David              50 Blue Tides-21          39.50      41.33    0.5
 10 Woerner, Bruce            53 Elgin Blue Wave-21     41.00      41.33    0.5
 12 Masters, Kevin A          50 Elgin Blue Wave-21     53.31      57.49  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N   58.41   3/29/2014 David M Guthrie                            
       Local: L 1:00.78    5/9/2013 David E Sims                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              51 Fossil Fish-21       1:02.30    1:01.18   11  
                      32.28                                        
  2 Sims, David E             53 Fossil Fish-21       1:03.50    1:06.59    9  
                      34.94                                        
  3 Pushka, Dave              52 Naperville Waves-21  1:10.00    1:08.40    8  
      32.89   35.51                                                
  4 Julian, Steve G           53 Iswim-16             1:14.00    1:14.96    7  
      35.61   39.35                                                
  5 Henderson, Mike           54 Naperville Waves-21  1:16.90    1:15.53    6  
      35.51   40.02                                                
  6 Dauginas, Joe             53 Valpo Masters-16     1:17.91    1:19.19    5  
      38.18   41.01                                                
  7 Maser, Jörg               52 Hurricanes-21        1:19.81    1:19.75    4  
      39.32   40.43                                                
  8 Woerner, Bruce            53 Elgin Blue Wave-21   1:29.26    1:34.29    3  
      43.72   50.57                                                
  9 Marsh, Edward T           51 Elgin Blue Wave-21   1:42.37    1:43.53    2  
      50.41   53.12                                                
 10 Masters, Kevin A          50 Elgin Blue Wave-21   1:59.03    1:54.65    1  
      54.77   59.88                                                
 -- Roscher, Jim              52 Elgin Blue Wave-21   1:21.30         DQ  
      40.41   45.99                                                
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:07.25   3/30/2014 David M Guthrie                            
       Local: L 2:12.67   4/23/2015 Jim Tuchler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              51 Fossil Fish-21       2:16.90    2:17.50   11  
      31.07   34.77   36.11   35.55                                
  2 Sims, David E             53 Fossil Fish-21       2:28.00    2:26.39    9  
      33.44   37.54   37.62   37.79                                
  3 Brandt, Mark W            50 Fossil Fish-21       2:34.60    2:38.26    8  
      35.73   40.17   41.32   41.04                                
  4 Maser, Jörg               52 Hurricanes-21        3:08.00    2:51.47    7  
      40.71   43.25   45.24   42.27                                
  5 Schoser, John C           50 Northwestern-21      2:51.78    2:56.97    6  
      41.26   44.36   45.66   45.69                                
  6 Greene, Channing S        53 Chicago Smelts-21    3:05.00    3:07.13    5  
      43.93   47.93   47.81   47.46                                
  7 Woerner, Bruce            53 Elgin Blue Wave-21   3:16.20    3:20.22    4  
      47.10   51.38   50.19   51.55                                
  8 Roscher, Jim              52 Elgin Blue Wave-21   3:12.34    3:21.67    3  
      43.08   51.02   54.19   53.38                                
  9 Jillson, Rob              51 Swedish Fish-21      3:20.00    3:26.06    2  
      46.14   52.31   54.50   53.11                                
 10 Marsh, Edward T           51 Elgin Blue Wave-21   3:44.92    3:49.15    1  
      49.73   56.96 1:01.44 1:01.02                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
       Local: L 24.62   4/10/2015 Jim Tuchler                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              51 Fossil Fish-21         24.50      24.91   11  
  2 Pushka, Dave              52 Naperville Waves-21    27.60      25.61    9  
  3 Gilberg, Steve            53 Chicago Smelts-21      27.56      27.06    8  
  4 Brandt, Mark W            50 Fossil Fish-21         26.80      27.27    7  
  5 Henderson, Mike           54 Naperville Waves-21    29.90      27.41    6  
  6 Julian, Steve G           53 Iswim-16               30.00      28.04    5  
  7 Dauginas, Joe             53 Valpo Masters-16       29.00      28.20    4  
  8 Clark, Gregory A          53 Lyons-21               28.29      28.58    3  
  9 Hasak, Amit               54 Cac Masters-21         30.00      29.24    2  
 10 Fernitz, John J           51 Glenbrook-21           35.00      31.67    1  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 51.73   5/12/2013 David E Sims                                 
       Local: L 51.73    5/9/2013 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              51 Fossil Fish-21         55.50      55.46   11  
      26.08   29.38                                                
  2 Pushka, Dave              52 Naperville Waves-21    57.40      56.09    9  
      26.71   29.38                                                
  3 Dauginas, Joe             53 Valpo Masters-16     1:01.29    1:01.83    8  
      28.63   33.20                                                
  4 Whelchel, David           54 Libertyville-21      1:06.00    1:03.07    7  
      29.09   33.98                                                
  5 Elless, Jack E            53 Sugar Creek Mast-16  1:08.37    1:08.50    6  
      30.31   38.19                                                
  6 Henderson, Mike           54 Naperville Waves-21  1:09.90    1:11.07    5  
      32.52   38.55                                                
  7 Maser, Jörg               52 Hurricanes-21        1:28.80    1:17.48    4  
      35.57   41.91                                                
  8 Jillson, Rob              51 Swedish Fish-21      1:25.00    1:20.07    3  
      37.60   42.47                                                
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:59.10   4/25/2015 David E Sims                               
       Local: L 1:59.10   4/23/2015 David E Sims                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             53 Fossil Fish-21       1:59.99    2:03.27   11  
      28.06   31.60   31.69   31.92                                
  2 Brandt, Mark W            50 Fossil Fish-21       2:17.30    2:20.87    9  
      30.90   36.22   36.88   36.87                                
  3 Hoff, Seth                53 Chicago Smelts-21    2:25.00    2:24.05    8  
      30.90   36.32   37.19   39.64                                
  4 Dauginas, Joe             53 Valpo Masters-16     2:42.94    2:28.36    7  
    1:10.33   39.02   39.08                                        
  5 Greene, Channing S        53 Chicago Smelts-21    2:55.00    2:56.21    6  
    1:23.56   46.45   46.20                                        
  6 Jillson, Rob              51 Swedish Fish-21      3:15.00    3:19.95    5  
      43.01   50.91   53.06   52.97                                
  7 Marsh, Edward T           51 Elgin Blue Wave-21   4:11.30    3:55.92    4  
      51.65   58.64 1:00.87 1:04.76                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 54.28   5/11/2013 David E Sims                                 
       Local: L 54.28    5/9/2013 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              51 Fossil Fish-21         55.50      56.40   11  
      26.37   30.03                                                
  2 Pushka, Dave              52 Naperville Waves-21    59.80      58.68    9  
      26.71   31.97                                                
  3 Brandt, Mark W            50 Fossil Fish-21       1:03.60    1:04.12    8  
      30.43   33.69                                                
  4 Whelchel, David           54 Libertyville-21      1:06.00    1:04.89    7  
      28.61   36.28                                                
  5 Julian, Steve G           53 Iswim-16             1:10.00    1:05.38    6  
      30.50   34.88                                                
  6 Dineen, Bradley A         53 Chicago Smelts-21    1:05.86    1:06.47    5  
      31.53   34.94                                                
  7 Clark, Gregory A          53 Lyons-21             1:08.75    1:06.64    4  
      30.90   35.74                                                
  8 Gilberg, Steve            53 Chicago Smelts-21    1:06.47    1:06.74    3  
      30.39   36.35                                                
  9 Glynn, Elliott            54 Blue Marklins-21     1:08.00    1:07.75    2  
      31.27   36.48                                                
 10 Henderson, Mike           54 Naperville Waves-21  1:09.90    1:09.10    1  
      32.03   37.07                                                
 11 Elless, Jack E            53 Sugar Creek Mast-16  1:12.23    1:12.47  
      32.05   40.42                                                
 12 Greene, Channing S        53 Chicago Smelts-21    1:17.00    1:15.57  
      34.72   40.85                                                
 13 Stroh, David              50 Blue Tides-21        1:17.61    1:16.62  
      34.47   42.15                                                
 14 Creelman, Brit R          53 Swedish Fish-21      1:37.00    1:32.16  
      43.64   48.52                                                
 15 Masters, Kevin A          50 Elgin Blue Wave-21   1:50.05    1:51.93  
      57.28   54.65                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:59.99    5/4/2014 David E Sims                               
       Local: L 1:59.99    5/1/2014 David E Sims                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              51 Fossil Fish-21       2:00.50    2:02.75   11  
      26.41   30.64   35.69   30.01                                
  2 Pushka, Dave              52 Naperville Waves-21  2:10.00    2:06.45    9  
      27.17   32.49   37.91   28.88                                
  3 Hoff, Seth                53 Chicago Smelts-21    2:19.82    2:18.21    8  
      29.29   37.10   40.67   31.15                                
  4 Maser, Jörg               52 Hurricanes-21        2:43.84    2:42.31    7  
      35.49   44.54   47.13   35.15                                
  5 Greene, Channing S        53 Chicago Smelts-21    3:00.00    2:52.76    6  
      36.62   45.95   50.93   39.26                                
  6 Jillson, Rob              51 Swedish Fish-21      3:00.00    2:57.60    5  
      36.41   46.16   55.17   39.86                                
  7 Woerner, Bruce            53 Elgin Blue Wave-21   3:25.00    3:25.46    4  
      52.43   57.39   51.54   44.10                                
  8 Marsh, Edward T           51 Elgin Blue Wave-21   3:27.38    3:30.80    3  
      50.52   54.19   59.55   46.54                                
  9 Creelman, Brit R          53 Swedish Fish-21      3:40.00    3:41.43    2  
      47.44   59.09 1:54.90                                        
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 4:16.57    5/2/2014 Darren D Phelan                            
       Local: L 4:21.91   4/25/2013 David E Sims                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              51 Fossil Fish-21       4:28.00    4:26.91   11  
      28.17   31.06   34.62   35.01   37.01   38.33   31.61   31.10
  2 Pushka, Dave              52 Naperville Waves-21  4:50.00    4:36.69    9  
      29.19   32.92   36.29   36.86   41.01   39.17   31.15   30.10
  3 Brandt, Mark W            50 Fossil Fish-21       5:02.10    5:02.07    8  
      29.39   34.45   41.95   42.19   42.66   42.92   35.49   33.02
  4 Dauginas, Joe             53 Valpo Masters-16     5:27.80    5:08.19    7  
      30.24   33.51   41.09   40.79   46.73   46.05   35.47   34.31
  5 Julian, Steve G           53 Iswim-16             5:40.00    5:19.14    6  
      30.25   36.61   41.96   42.08   46.63   48.36   37.98   35.27
  6 King, Paul E              51 Blue Marklins-21     4:55.00    5:21.67    5  
      32.14   38.76   40.18   40.91   49.17   49.03   36.65   34.83
  7 Dineen, Bradley A         53 Chicago Smelts-21    5:23.37    5:35.76    4  
      33.02 1:26.35   45.18   46.73   48.01   38.79   37.68        
  8 Maser, Jörg               52 Hurricanes-21        6:05.75    5:44.31    3  
      35.78   41.44   48.70   47.15   49.02   47.98   38.40   35.84
  9 Greene, Channing S        53 Chicago Smelts-21    6:00.00    5:55.85    2  
      38.47   44.74   45.26   45.29   52.70   51.17   40.81   37.41
 10 Jillson, Rob              51 Swedish Fish-21      6:49.00    6:12.58    1  
      38.90   46.91 1:40.18   53.75   55.61   40.14   37.09        
 11 Woerner, Bruce            53 Elgin Blue Wave-21   7:13.57    7:24.95  
      52.91 1:02.19 1:01.93 1:03.01   52.93   56.40   47.99   47.59
 12 Marsh, Edward T           51 Elgin Blue Wave-21   7:45.14    7:38.13  
      52.05   58.50   58.65 1:00.39 1:00.49 1:03.26   52.34   52.45
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
       Local: L 23.15   4/22/2004 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              55 Central Illinois-21    26.10      24.34   11  
  2 Soltys, Ted J             55 Fossil Fish-21         23.90      24.48    9  
  3 Ruderman, Richard         57 Evanston-21            24.80      24.97    8  
  4 Ursu, Andrei H            58 Elgin Blue Wave-21     25.30      25.45    7  
  5 Pegues, Lex               55 Elgin Blue Wave-21     25.50      25.67    6  
  6 Miller, Robert K          56 Noblesville Adul-16    26.25      25.86    5  
  7 Black, Boyd E             59 Evanston-21            26.65      26.03    4  
  8 Bodnar, Henry M           59 Lincoln-Way-21         25.77      26.29    3  
  9 Dixon, Kirk E             57 Noblesville Adul-16    26.00      26.63    2  
 10 Wilczak, Tom              55 Elgin Blue Wave-21     26.20      26.66    1  
 11 Mower, Grove N            58 Cac Masters-21         31.00      27.13  
 12 Weiss, Michael B          58 Glenbrook-21           27.50      27.44  
 13 Oller, John W             57 Rock River Y-21        27.80      27.51  
 14 Wetzel, Peter             59 Lakeshore-21           28.00      27.60  
 15 Seaman, John T            57 Munster Masters-16     27.30      27.66  
 16 Kennison, Dan S           57 Blue Tides-21          27.50      28.24  
 17 Spencer, Gregory R        55 Rock River Y-21        28.00      29.19  
 18 Shekleton, Tim            58 Barrington-21          28.50      29.25  
 19 Rooney, Pat M             59 Chicago Smelts-21      30.00      29.33  
 20 Hill, Gordon A            57 Evanston-21            32.00      30.74  
 21 Kavanagh, Frank D         55 Lakeshore-21           31.40      30.89  
 22 Harriman, James C         55 Swedish Fish-21        31.50      31.22  
 23 Frankel, Jeff             59 Swedish Fish-21        31.90      32.11  
 24 Haycraft, James R         58 Western Illinois-21    34.97      33.85  
 25 Conlon, Mark A            59 Blue Marklins-21       40.00      40.11  
 26 Schukas, Mark J           59 Swedish Fish-21        55.00      52.82  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
       Local: L 50.45    5/7/2009 Phil L Dodson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              55 Central Illinois-21    54.10      52.58   11  
      25.53   27.05                                                
  2 Mathieu, Bud P            58 Elgin Blue Wave-21     57.11      56.37    9  
      27.58   28.79                                                
  3 Ursu, Andrei H            58 Elgin Blue Wave-21     56.50      56.38    8  
      27.22   29.16                                                
  4 Ruderman, Richard         57 Evanston-21          1:00.50      56.62    7  
      27.46   29.16                                                
  5 Alexandrov, Plamen D      55 New York Athleti-6     59.07      56.73    6  
      27.66   29.07                                                
  6 Holmberg, Tom             57 1693-12                58.55      57.51    5  
      27.79   29.72                                                
  7 Black, Boyd E             59 Evanston-21          1:02.02      58.40    4  
      27.75   30.65                                                
  8 Dixon, Kirk E             57 Noblesville Adul-16    58.00      58.43    3  
      28.40   30.03                                                
  9 Francis, Lee              55 Lakeshore-21           58.29      58.59    2  
      27.56   31.03                                                
 10 Mower, Grove N            58 Cac Masters-21       1:10.00    1:00.62    1  
      29.29   31.33                                                
 11 Seaman, John T            57 Munster Masters-16   1:01.50    1:00.97  
      29.03   31.94                                                
 12 Etienne, Michael C        56 East Bank Club-21    1:01.00    1:01.03  
      28.69   32.34                                                
 13 Oller, John W             57 Rock River Y-21      1:01.90    1:01.39  
      29.56   31.83                                                
 14 Roth, Charles H           57 Lincoln-Way-21       1:10.10    1:02.31  
      29.61   32.70                                                
 15 Suttle, Philip M          59 Glenbrook-21         1:04.00    1:03.21  
      30.39   32.82                                                
 16 Runnfeldt, Robert T       59 Glenbrook-21         1:04.00    1:06.72  
      32.18   34.54                                                
 17 Spencer, Gregory R        55 Rock River Y-21      1:05.00    1:06.76  
      32.66   34.10                                                
 18 Goyette, Brian M          56 Elgin Blue Wave-21   1:04.00    1:06.99  
      31.85   35.14                                                
 19 Gohl, Michael             55 Hurricanes-21        1:12.00    1:07.19  
      32.70   34.49                                                
 20 Kavanagh, Frank D         55 Lakeshore-21         1:08.00    1:07.51  
      33.33   34.18                                                
 21 Harriman, James C         55 Swedish Fish-21      1:08.60    1:09.96  
      33.00   36.96                                                
 22 Frankel, Jeff             59 Swedish Fish-21      1:16.56    1:14.54  
      33.31   41.23                                                
 23 Conlon, Mark A            59 Blue Marklins-21     1:25.00    1:25.72  
      40.96   44.76                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:48.79   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
       Local: L 1:51.71   5/20/2010 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          58 Fossil Fish-21       2:06.00    2:00.76   11  
      27.65   30.35   31.34   31.42                                
  2 Miller, Robert K          56 Noblesville Adul-16  2:12.50    2:08.74    9  
      30.06   32.12   33.42   33.14                                
  3 Magiera, Joe S            59 Unat-IL-21           2:26.50    2:14.57    8  
      32.01   34.53   33.97   34.06                                
  4 Roth, Charles H           57 Lincoln-Way-21       2:22.20    2:18.26    7  
      31.59   34.34   36.27   36.06                                
  5 Wetzel, Peter             59 Lakeshore-21         2:20.00    2:18.28    6  
      31.91   35.07   36.50   34.80                                
  6 Mower, Grove N            58 Cac Masters-21       3:00.00    2:22.43    5  
      31.42   35.96   38.27   36.78                                
  7 Goyette, Brian M          56 Elgin Blue Wave-21   2:24.40    2:22.73    4  
      32.13   35.20   37.44   37.96                                
  8 Kavanagh, Frank D         55 Lakeshore-21         2:35.00    2:32.88    3  
      35.20   38.38   39.86   39.44                                
  9 Frankel, Jeff             59 Swedish Fish-21      3:11.27    2:57.42    2  
      42.52   44.94   44.16   45.80                                
 10 Haycraft, James R         58 Western Illinois-21  3:02.37    2:59.66    1  
      37.27   43.92   48.18   50.29                                
 11 Conlon, Mark A            59 Blue Marklins-21     3:05.00    3:06.06  
      43.29   48.12   48.13   46.52                                
 12 Hill, Gordon A            57 Evanston-21          3:45.00    3:06.58  
      36.25   45.57   51.27   53.49                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:56.82   4/11/2010 MICHAEL MANN                               
       Local: L 5:07.26    5/7/2009 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          58 Fossil Fish-21       5:40.00    5:21.61   11  
      29.14   32.52   33.14   33.17   32.96   32.76   31.84   32.12
      32.17   31.79                                                
  2 Layton, Chris             57 Chicago Smelts-21    5:44.81    5:40.10    9  
      30.57   34.06   34.24   34.63   34.95   34.75   34.64   34.58
      34.41   33.27                                                
  3 Mathieu, Bud P            58 Elgin Blue Wave-21   5:47.14    5:41.36    8  
      32.07   34.98   35.30   35.01   35.10   34.43   34.00   33.88
      33.83   32.76                                                
  4 Francis, Lee              55 Lakeshore-21         5:56.37    5:49.29    7  
      32.21   34.86   35.03   35.34   35.28   35.23   34.86   35.14
      35.71   35.63                                                
  5 Avery, Bill               56 Evanston-21          7:05.00    6:23.07    6  
      33.88   36.61   38.58   40.02   39.57   39.58   39.70   39.31
      40.52   35.30                                                
  6 Magiera, Joe S            59 Unat-IL-21           7:02.50    6:24.10    5  
      34.76   39.25   38.91   39.05   39.27   39.34   38.92   38.91
      38.27   37.42                                                
  7 Goyette, Brian M          56 Elgin Blue Wave-21   6:41.00    6:32.30    4  
      34.84   38.71   39.97   40.28   39.91   39.92   39.99   40.06
      39.70   38.92                                                
  8 Kavanagh, Frank D         55 Lakeshore-21         7:10.00    7:05.76    3  
      36.52   40.67   42.93   43.87   43.82   43.71   44.43   45.29
      43.16   41.36                                                
  9 Phinney, Scot             59 Chicago Smelts-21    7:27.00    7:17.45    2  
      38.64   43.24   44.80   46.21   45.89   45.17   44.95   45.14
      43.65   39.76                                                
 10 Frankel, Jeff             59 Swedish Fish-21     12:00.00    8:08.20    1  
      42.86   48.64   49.95   50.15   49.70   49.89   50.01   48.91
      50.48   47.61                                                
 11 Conlon, Mark A            59 Blue Marklins-21     8:05.00    8:22.08  
      44.31   50.32   51.98   51.35   51.61   51.12   51.56   51.38
      51.51   46.94                                                
 12 Gordon, Steven H          58 Elgin Blue Wave-21   9:00.00    8:47.94  
      44.05   49.91   52.90   54.34   54.19   55.17   54.91   56.48
      54.58   51.41                                                
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 10:07.36   5/14/2006 JIM MC CONICA                             
       Local: L 10:49.39   4/16/2009 George Keenan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          58 Fossil Fish-21      11:30.00   11:16.60   11  
      28.90   32.24   33.30   33.14   33.32   33.44   33.30   33.33
      33.49   33.59   33.66   33.70   33.91   34.21   34.83   35.02
      35.60   35.81   36.31   35.50                                
  2 Layton, Chris             57 Chicago Smelts-21   11:50.63   11:43.70    9  
      30.93   34.35   35.99   35.47   35.45   35.35   35.33   35.42
      35.45   35.37   35.25   35.49   35.05   35.55   35.39   35.65
      34.99   35.99   35.97   35.26                                
  3 Mathieu, Bud P            58 Elgin Blue Wave-21  12:05.01   11:49.36    8  
      31.79   35.11   35.86   35.98   36.01   35.90   36.25   35.99
      35.88   35.62   35.50   35.60   35.06   35.49   35.52   35.56
      35.51   35.96   35.80   34.97                                
  4 Francis, Lee              55 Lakeshore-21        11:37.82   12:00.52    7  
      30.80   33.80   34.40   35.38   35.98   36.04   36.19   36.08
      36.12   35.88   36.09   36.67   36.42   36.93   37.27   37.71
      37.94   37.46   37.26   36.10                                
  5 Wetzel, Peter             59 Lakeshore-21        13:30.00   13:08.59    6  
      34.13   36.05   38.75   40.21   39.71   40.48   40.14   40.44
      40.56   40.50   40.52   40.48   40.77   40.12   40.15   39.72
      39.46   39.36   39.47   37.57                                
  6 Avery, Bill               56 Evanston-21         14:30.00   13:21.16    5  
      34.26   38.58   41.68   41.17   40.24   40.41   40.54   41.68
      41.59   40.84   41.23   40.34   41.45   40.86   40.24   40.10
      40.00   40.16   39.33   36.46                                
  7 Magiera, Joe S            59 Unat-IL-21          14:05.50   13:45.47    4  
      33.31   39.16   39.70   40.19   40.89   43.21   39.80   40.93
      41.79   42.44   42.20   42.55   42.74   42.54   42.72   43.02
      42.89   42.53   42.34   40.52                                
  8 Goyette, Brian M          56 Elgin Blue Wave-21  13:50.00   13:47.97    3  
      35.52   39.26   40.68   41.36   41.71   41.82   42.08   42.40
      42.28   42.38   42.30   42.31   42.37   42.22   42.04   41.75
      42.01   41.50   41.36   40.62                                
  9 Pegues, Lex               55 Elgin Blue Wave-21  13:14.15   13:54.88    2  
      34.63   39.00   40.37   41.13   41.05   41.54   42.50   42.02
      41.85   42.64   43.00   41.79   43.66   43.24   43.65   43.55
      44.42   42.57   43.13   39.14                                
 10 Dolezal, Edward G         59 Barrington-21       15:00.00   15:25.07    1  
      40.12   43.95   45.79   45.08   46.01   45.54   45.61   46.73
      46.62   46.84   47.00   47.62   47.42   47.44   48.32   47.98
      46.78   47.38   47.54   45.30                                
 11 Conlon, Mark A            59 Blue Marklins-21    16:40.00   17:12.11  
      45.25   49.64   50.89   51.62   52.29   52.05   51.54   51.50
      51.22                   51.52   53.68   53.38   52.69 1:45.37
    1:44.50   52.11   50.98    0.44                                
 12 Frankel, Jeff             59 Swedish Fish-21     23:00.00   17:44.51  
      45.34   52.78   54.27   54.88   55.85   54.74   55.29   55.51
      54.65   54.76   54.89   54.84   54.37   53.26   53.10   53.67
      52.81   52.11   50.60   46.79                                
 13 Gordon, Steven H          58 Elgin Blue Wave-21  20:00.00   18:16.40  
      41.48   49.49   54.29   56.04   57.33   55.92   57.99   56.89
      56.63   55.24   55.90   56.48   56.74   56.89   56.43   54.52
      56.54   55.53   55.24   50.83                                
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 25.71   2/28/2016 Steve Wood                                   
       Local: L 27.36   4/16/2009 Russell Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              55 Central Illinois-21    27.50      27.78   11  
  2 Crutchfield, Randy L      58 Noblesville Adul-16    30.00      30.11    9  
  3 Alexandrov, Plamen D      55 New York Athleti-6     30.89      30.52    8  
  4 Black, Boyd E             59 Evanston-21            33.72      30.79    7  
  5 Pegues, Lex               55 Elgin Blue Wave-21     30.50      30.90    6  
  6 Witteveen, Michael J      56 Iswim-16               31.50      31.81    5  
  7 Bodnar, Henry M           59 Lincoln-Way-21         31.00      31.99    4  
  8 Seaman, John T            57 Munster Masters-16     34.50      32.79    3  
  9 Oller, John W             57 Rock River Y-21        34.80      33.18    2  
 10 Roth, Charles H           57 Lincoln-Way-21         37.10      33.64    1  
 11 Spencer, Gregory R        55 Rock River Y-21        36.00      36.54  
 12 Stearn, Robert A          56 Swedish Fish-21        44.86      44.22  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 54.88   2/28/2016 Steve Wood                                   
       Local: L 58.57   4/16/2009 Russell Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              55 Central Illinois-21  1:00.10    1:00.26   11  
      29.37   30.89                                                
  2 Seibt, Andreas K          58 Fossil Fish-21       1:06.00    1:03.44    9  
      30.71   32.73                                                
  3 Crutchfield, Randy L      58 Noblesville Adul-16  1:08.00    1:06.51    8  
      31.80   34.71                                                
  4 Layton, Chris             57 Chicago Smelts-21    1:06.48    1:07.02    7  
      32.65   34.37                                                
  5 Pegues, Lex               55 Elgin Blue Wave-21   1:07.50    1:08.26    6  
      32.34   35.92                                                
  6 Witteveen, Michael J      56 Iswim-16             1:06.50    1:08.32    5  
      33.11   35.21                                                
  7 Magiera, Joe S            59 Unat-IL-21           1:19.20    1:09.17    4  
      33.88   35.29                                                
  8 Black, Boyd E             59 Evanston-21          1:09.68    1:10.39    3  
      33.83   36.56                                                
  9 Roth, Charles H           57 Lincoln-Way-21       1:20.10    1:16.64    2  
      36.61   40.03                                                
 10 Phinney, Scot             59 Chicago Smelts-21    1:22.00    1:21.37    1  
      40.26   41.11                                                
 11 Stearn, Robert A          56 Swedish Fish-21      1:41.50    1:42.39  
      47.94   54.45                                                
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:03.14   3/31/2012 Tom Barton                                 
       Local: L 2:09.66   4/16/2009 Russell Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          58 Fossil Fish-21       2:30.00    2:15.37   11  
      31.64   34.23   34.63   34.87                                
  2 Layton, Chris             57 Chicago Smelts-21    2:23.46    2:24.54    9  
      33.62   37.01   37.88   36.03                                
  3 Magiera, Joe S            59 Unat-IL-21           2:53.20    2:29.28    8  
      35.25   37.12   38.15   38.76                                
  4 Pegues, Lex               55 Elgin Blue Wave-21   2:26.50    2:29.78    7  
      36.30   38.49   38.82   36.17                                
  5 Black, Boyd E             59 Evanston-21          2:40.00    2:34.76    6  
      36.10   40.59   40.88   37.19                                
  6 Phinney, Scot             59 Chicago Smelts-21    3:00.00    2:55.38    5  
      42.29   44.00   45.74   43.35                                
  7 Stearn, Robert A          56 Swedish Fish-21      3:45.00    3:43.60    4  
      52.85   56.58   58.00   56.17                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 27.60   3/12/2016 David M Guthrie                              
       Local: L 29.57   4/27/2000 Peter Andersen                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Dave             57 Fossil Fish-21         34.00      32.32   11  
  2 Wilczak, Tom              55 Elgin Blue Wave-21     34.50      32.61    9  
  3 Holmberg, Tom             57 1693-12                32.50      33.09    8  
  4 Dixon, Kirk E             57 Noblesville Adul-16    33.00      33.44    7  
  5 Black, Boyd E             59 Evanston-21            34.90      33.71    6  
  6 Francis, Lee              55 Lakeshore-21           33.44      34.60    5  
  7 Weiss, Michael B          58 Glenbrook-21           35.98      35.41    4  
  8 Gohl, Michael             55 Hurricanes-21          37.00      36.36    3  
  9 Seaman, John T            57 Munster Masters-16     37.10      38.52    2  
 10 Rooney, Pat M             59 Chicago Smelts-21      37.00      39.34    1  
 11 Harriman, James C         55 Swedish Fish-21        38.50      39.95  
 12 Spencer, Gregory R        55 Rock River Y-21        39.00      41.61  
 13 Stine, Tom                59 Unat-IL-21             50.00      42.83  
 14 Stearn, Robert A          56 Swedish Fish-21        40.74      44.65  
 15 Schukas, Mark J           59 Swedish Fish-21      1:32.00    1:22.39  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:00.91   3/12/2016 David M Guthrie                            
       Local: L 1:05.59    4/4/2014 Marty Krug                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen D      55 New York Athleti-6   1:06.95    1:06.51   11  
      31.01   35.50                                                
  2 Holmberg, Tom             57 1693-12              1:10.25    1:10.25    9  
      33.07   37.18                                                
  3 Ursu, Andrei H            58 Elgin Blue Wave-21   1:19.80    1:12.69    8  
      34.42   38.27                                                
  4 Wilczak, Tom              55 Elgin Blue Wave-21   1:18.00    1:14.54    7  
      34.57   39.97                                                
  5 Francis, Lee              55 Lakeshore-21         1:13.44    1:15.33    6  
      36.22   39.11                                                
  6 Black, Boyd E             59 Evanston-21          1:18.00    1:16.68    5  
      35.69   40.99                                                
  7 Seaman, John T            57 Munster Masters-16   1:26.26    1:24.97    4  
      40.30   44.67                                                
  8 Goyette, Brian M          56 Elgin Blue Wave-21   1:32.00    1:30.09    3  
      42.97   47.12                                                
  9 Stearn, Robert A          56 Swedish Fish-21      1:37.37    1:37.29    2  
      47.16   50.13                                                
 10 Gordon, Steven H          58 Elgin Blue Wave-21   1:44.50    1:43.41    1  
      48.55   54.86                                                
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:16.14   3/12/2016 David M Guthrie                            
       Local: L 2:26.66   4/16/2009 Bob Yant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          58 Fossil Fish-21       2:50.00    2:30.98   11  
      33.33   38.30   39.52   39.83                                
  2 Holmberg, Tom             57 1693-12              2:40.50    2:41.13    9  
      36.23   40.55   42.61   41.74                                
  3 Wilczak, Tom              55 Elgin Blue Wave-21   2:59.00    2:49.53    8  
      38.44   43.42   43.69   43.98                                
  4 Layton, Chris             57 Chicago Smelts-21    2:58.52    3:00.87    7  
      40.47   46.36   47.52   46.52                                
  5 Gohl, Michael             55 Hurricanes-21        3:10.00    3:07.51    6  
      42.11   47.89   49.84   47.67                                
  6 Phinney, Scot             59 Chicago Smelts-21    3:30.00    3:33.23    5  
      47.43   55.79   55.29   54.72                                
  7 Stearn, Robert A          56 Swedish Fish-21      3:43.37    3:36.39    4  
      50.97   57.09   56.52   51.81                                
  8 Gordon, Steven H          58 Elgin Blue Wave-21   3:44.60    3:53.83    3  
      51.44   59.82 1:03.71   58.86                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 24.13   4/26/2015 Bruce Kone                                   
       Local: L 25.26    4/4/2014 Marty Krug                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted J             55 Fossil Fish-21         25.50      25.72   11  
  2 Gibson, Dave              55 Central Illinois-21    25.50      26.56    9  
  3 Ursu, Andrei H            58 Elgin Blue Wave-21     26.70      27.30    8  
  4 Ruderman, Richard         57 Evanston-21            27.95      28.12    7  
  5 Wilczak, Tom              55 Elgin Blue Wave-21     29.00      28.24    6  
  6 Crutchfield, Randy L      58 Noblesville Adul-16    28.00      28.30    5  
  7 Alexandrov, Plamen D      55 New York Athleti-6     29.44      28.85    4  
  8 Magiera, Joe S            59 Unat-IL-21             36.50      29.17    3  
  9 Weiss, Michael B          58 Glenbrook-21           30.50      29.40    2  
 10 Francis, Lee              55 Lakeshore-21           30.85      29.57    1  
 11 Roth, Charles H           57 Lincoln-Way-21         33.10      30.25  
 12 Oller, John W             57 Rock River Y-21        28.80      30.56  
 13 Fernitz, David            59 Glenbrook-21           30.90      30.96  
 14 Mathieu, Bud P            58 Elgin Blue Wave-21     29.13      31.08  
 15 Mower, Grove N            58 Cac Masters-21         35.00      31.45  
 16 Gohl, Michael             55 Hurricanes-21          33.00      32.04  
 17 Etienne, Michael C        56 East Bank Club-21      32.50      33.44  
 18 Stearn, Robert A          56 Swedish Fish-21        45.00      43.67  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 53.90   5/12/2013 Paul V Carter                                
       Local: L 56.76    4/4/2014 Marty Krug                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted J             55 Fossil Fish-21       1:01.00      57.73   11  
      27.01   30.72                                                
  2 Gibson, Dave              55 Central Illinois-21  1:01.10      58.36    9  
      27.07   31.29                                                
  3 Ursu, Andrei H            58 Elgin Blue Wave-21   1:03.50    1:01.43    8  
      28.66   32.77                                                
  4 Oller, John W             57 Rock River Y-21      1:07.50    1:07.49    7  
      31.34   36.15                                                
  5 Francis, Lee              55 Lakeshore-21         1:11.67    1:08.02    6  
      31.75   36.27                                                
  6 Magiera, Joe S            59 Unat-IL-21           1:24.20    1:09.54    5  
      32.62   36.92                                                
  7 Layton, Chris             57 Chicago Smelts-21    1:08.35    1:10.25    4  
      32.50   37.75                                                
  8 Shekleton, Tim            58 Barrington-21        1:16.00    1:18.04    3  
      34.67   43.37                                                
  9 Gordon, Steven H          58 Elgin Blue Wave-21   1:50.00    1:55.79    2  
      54.71 1:01.08                                                
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:03.18   5/23/2010 BRAD HORNER                                
       Local: L 2:10.48   5/20/2010 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted J             55 Fossil Fish-21       2:15.00    2:17.76   11  
      28.94   32.95   35.36   40.51                                
  2 Seibt, Andreas K          58 Fossil Fish-21       2:25.00    2:18.89    9  
      30.39   34.65   36.70   37.15                                
  3 Ursu, Andrei H            58 Elgin Blue Wave-21   2:42.00    2:24.84    8  
    1:08.97   37.97   37.90                                        
  4 Magiera, Joe S            59 Unat-IL-21           3:05.00    2:47.69    7  
    1:20.45   43.79   43.45                                        
  5 Layton, Chris             57 Chicago Smelts-21    2:43.47    2:52.88    6  
    1:19.63   46.60   46.65                                        
  6 Avery, Bill               56 Evanston-21          3:20.00    2:58.83    5  
      39.11   46.62   47.46   45.64                                
  7 Gordon, Steven H          58 Elgin Blue Wave-21   4:41.90    4:51.82    4  
      51.06 1:07.50 1:31.58 1:21.68                                
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 56.20    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
       Local: L 59.98    4/4/2014 Marty Krug                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted J             55 Fossil Fish-21       1:01.00    1:01.63   11  
      27.98   33.65                                                
  2 Ursu, Andrei H            58 Elgin Blue Wave-21   1:05.00    1:04.60    9  
      29.90   34.70                                                
  3 Wilczak, Tom              55 Elgin Blue Wave-21   1:07.00    1:06.01    8  
      31.63   34.38                                                
  4 Ruderman, Richard         57 Evanston-21          1:15.00    1:06.45    7  
      30.33   36.12                                                
  5 Tuchler, Dave             57 Fossil Fish-21       1:06.00    1:06.91    6  
      32.17   34.74                                                
  6 Pegues, Lex               55 Elgin Blue Wave-21   1:06.50    1:07.77    5  
  7 Bodnar, Henry M           59 Lincoln-Way-21       1:05.71    1:07.78    4  
      30.49   37.29                                                
  8 Crutchfield, Randy L      58 Noblesville Adul-16  1:08.00    1:08.21    3  
      30.49   37.72                                                
  9 Francis, Lee              55 Lakeshore-21         1:09.57    1:08.90    2  
      33.43   35.47                                                
 10 Oller, John W             57 Rock River Y-21      1:10.50    1:11.23    1  
      32.17   39.06                                                
 11 Shekleton, Tim            58 Barrington-21        1:16.00    1:17.39  
      35.73   41.66                                                
 12 Phinney, Scot             59 Chicago Smelts-21    1:19.00    1:18.01  
      37.36   40.65                                                
 13 Gohl, Michael             55 Hurricanes-21        1:20.00    1:18.10  
      36.42   41.68                                                
 14 Rooney, Pat M             59 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:18.74  
      37.79   40.95                                                
 15 Spencer, Gregory R        55 Rock River Y-21      1:15.00    1:23.79  
      38.25   45.54                                                
 16 Stine, Tom                59 Unat-IL-21           1:45.00    1:25.00  
      41.91   43.09                                                
 17 Stearn, Robert A          56 Swedish Fish-21      1:35.22    1:31.58  
      45.45   46.13                                                
 18 Gordon, Steven H          58 Elgin Blue Wave-21   1:41.90    1:40.18  
      50.04   50.14                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
       Local: L 2:10.76    4/4/2014 Marty Krug                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          58 Fossil Fish-21       2:25.00    2:16.36   11  
      29.47   34.49   40.52   31.88                                
  2 Pegues, Lex               55 Elgin Blue Wave-21   2:32.90    2:29.58    9  
      31.33   38.62   43.77   35.86                                
  3 Mathieu, Bud P            58 Elgin Blue Wave-21   2:33.12    2:31.00    8  
      32.73   38.85   45.17   34.25                                
  4 Wilczak, Tom              55 Elgin Blue Wave-21   2:40.00    2:31.49    7  
      30.38   42.89   44.15   34.07                                
  5 Avery, Bill               56 Evanston-21          2:59.00    2:41.78    6  
      37.35   44.14   46.87   33.42                                
  6 Etienne, Michael C        56 East Bank Club-21    2:45.00    2:47.25    5  
  7 Goyette, Brian M          56 Elgin Blue Wave-21   2:42.00    2:48.39    4  
      33.62   46.51   48.99   39.27                                
  8 Phinney, Scot             59 Chicago Smelts-21    2:58.00    2:58.92    3  
      37.11   47.62   53.88   40.31                                
  9 Gordon, Steven H          58 Elgin Blue Wave-21   3:39.80    3:52.29    2  
      50.66 1:03.42 1:06.44   51.77                                
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 4:28.66    5/2/2014 Jim Sauer                                  
       Local: L 4:42.68    5/9/2013 Andreas K Seibt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          58 Fossil Fish-21       5:05.00    4:46.64   11  
      30.38   34.70   37.19   36.40   41.21   41.64   33.48   31.64
  2 Ursu, Andrei H            58 Elgin Blue Wave-21   5:25.00    5:13.97    9  
      31.84   36.27   40.85   41.11   46.33   45.86 1:11.71        
  3 Layton, Chris             57 Chicago Smelts-21    5:18.36    5:17.27    8  
      31.75   37.60   40.23   39.58   48.39   49.14   36.03   34.55
  4 Magiera, Joe S            59 Unat-IL-21           6:01.30    5:25.23    7  
      36.69   41.42   41.25   41.22   42.65   45.43   38.90   37.67
  5 Pegues, Lex               55 Elgin Blue Wave-21   5:45.30    5:37.09    6  
      33.95   42.61   43.09   42.27   50.80   48.34   39.45   36.58
  6 Goyette, Brian M          56 Elgin Blue Wave-21   5:55.00    6:08.08    5  
      38.77   43.77   50.08   49.49   50.60   52.19   42.25   40.93
  7 Phinney, Scot             59 Chicago Smelts-21    6:32.00    6:33.56    4  
      38.16   45.41   52.18   50.82   58.51   58.68   46.58   43.22
  8 Gordon, Steven H          58 Elgin Blue Wave-21   7:52.60    8:06.62    3  
      53.11 1:04.99 1:05.72 1:04.40 1:06.56 1:05.78   53.61   52.45
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
       Local: L 23.10   4/16/2009 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hasse, William A          60 Munster Masters-16     25.50      25.70   11  
  2 Toft, Victor K            63 Naperville Waves-21    27.43      26.53    9  
  3 Johnson, Eric W           60 Lyons-21               26.00      26.76    8  
  4 Eggar, Jack D             63 Elgin Blue Wave-21     25.95      26.82    7  
  5 Meyer, Kenneth G          60 Elgin Blue Wave-21     27.00      27.31    6  
  6 Seybold, Harvey G         61 Fossil Fish-21         27.65      28.39    5  
  7 Wilcox, Douglas           63 Iswim-16               29.53      29.76    4  
  8 McNichols, Jim T          63 Naperville Waves-21    37.00      34.28    3  
  9 Leithiser, Richard        64 Chicago Smelts-21      36.35      36.21    2  
 10 Freeman, Stephen P        61 Duneland Masters-16    38.28      39.01    1  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
       Local: L 52.23   4/16/2009 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        62 Hurricanes-21          58.50      57.24   11  
      27.75   29.49                                                
  2 Blumenthal, Jeffrey S     62 Chicago Masters-21     57.32      57.77    8.5
      28.10   29.67                                                
  2 Hasse, William A          60 Munster Masters-16     57.50      57.77    8.5
      27.98   29.79                                                
  4 Johnson, Eric W           60 Lyons-21               56.50      57.83    7  
      28.22   29.61                                                
  5 Dodson, Phil L            63 Chicago Smelts-21      58.20      58.32    6  
      28.34   29.98                                                
  6 Toft, Victor K            63 Naperville Waves-21    58.77      58.61    5  
      28.11   30.50                                                
  7 Worth, Richard            61 Unat-IL-21           1:03.50    1:01.10    4  
      29.10   32.00                                                
  8 Bennewitz, Kirk T         61 Evanston-21          1:07.00    1:03.44    3  
      31.13   32.31                                                
  9 Patronsky, Ross T         64 Chicago Smelts-21    1:04.00    1:05.25    2  
      31.47   33.78                                                
 10 Campana, James L          64 Elgin Blue Wave-21   1:15.00    1:18.79    1  
      34.97   43.82                                                
 11 Bachtell, John            60 Swedish Fish-21      1:46.32    1:43.34  
      46.60   56.74                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:51.08   4/24/2015 Rick Colella                               
       Local: L 1:55.84   4/16/2009 Bryan J Bateman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        62 Hurricanes-21        2:12.60    2:07.64   11  
      30.37   32.65   32.74   31.88                                
  2 Dodson, Phil L            63 Chicago Smelts-21    2:08.00    2:08.84    9  
      31.09   33.61   32.93   31.21                                
  3 Toft, Victor K            63 Naperville Waves-21  2:10.35    2:12.39    8  
      30.15   32.96   34.26   35.02                                
  4 Eggar, Jack D             63 Elgin Blue Wave-21   2:12.50    2:15.24    7  
      31.02   33.61   34.87   35.74                                
  5 Boutov, Alex              60 Chicago Masters-21   2:25.30    2:25.52    6  
      34.89   37.43   38.02   35.18                                
  6 Reed, Michael E           61 Libertyville-21      2:34.20    2:31.32    5  
      32.36   38.01   40.79   40.16                                
  7 Wilcox, Douglas           63 Iswim-16             2:15.00    2:32.72    4  
      32.58   36.72   40.95   42.47                                
  8 Campana, James L          64 Elgin Blue Wave-21   2:50.00    2:41.23    3  
      40.42   41.14   41.25   38.42                                
  9 McNichols, Jim T          63 Naperville Waves-21  3:50.00    2:52.34    2  
      37.49   42.75   45.33   46.77                                
 10 Manheim, Chris J          62 Elgin Blue Wave-21   3:25.89    3:22.78    1  
      46.38   52.58   53.84   49.98                                
 11 Bachtell, John            60 Swedish Fish-21      4:15.24    3:53.95  
      51.93   59.72 1:01.02 1:01.28                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 5:11.17   4/29/2012 Jim Mc Conica                              
       Local: L 5:23.86   4/23/2015 Kevin Scanlan                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        62 Hurricanes-21        5:56.30    5:55.61   11  
      33.35   36.22   36.66   36.96   37.13   36.61   36.70   36.05
      34.76   31.17                                                
  2 Blumenthal, Jeffrey S     62 Chicago Masters-21   5:58.58    5:56.60    9  
      33.55   36.38   36.43   36.88   37.09   36.24   36.30   36.01
      35.05   32.67                                                
  3 Toft, Victor K            63 Naperville Waves-21  6:05.57    5:57.89    8  
      33.01   34.83   35.97   35.95   36.13   36.20   36.28   36.84
      37.17   35.51                                                
  4 Eggar, Jack D             63 Elgin Blue Wave-21   6:25.15    6:06.97    7  
      32.18   35.02   36.67   37.36   37.80   38.35   38.09   38.03
      37.65   35.82                                                
  5 Reed, Michael E           61 Libertyville-21      6:50.00    6:44.31    6  
      35.48   40.40   41.59   41.91   41.72   41.61   41.28   41.19
      41.20   37.93                                                
  6 Manheim, Chris J          62 Elgin Blue Wave-21   9:06.33    8:48.08    5  
      45.90   51.50   53.83   54.55   54.71   54.36   54.44   54.48
      54.55   49.76                                                
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 10:42.16   4/23/2015 Michael T Mann                            
       Local: L 11:28.16    5/7/2015 Kevin Scanlan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        62 Hurricanes-21       12:14.70   12:16.54   11  
      32.88   35.88   36.54   36.45   37.31   37.58   36.72   37.38
      37.12   37.07   37.36   37.48   37.41   37.89   37.25   37.84
      37.55   36.86   36.45   35.52                                
  2 Blumenthal, Jeffrey S     62 Chicago Masters-21  12:25.00   12:22.76    9  
      34.32   36.42   36.92   37.24   37.08   37.39   37.20   37.32
      37.22   37.42   37.22   37.48   37.74   37.56   37.55   37.78
      38.05   38.05   36.88   35.92                                
  3 Boutov, Alex              60 Chicago Masters-21  12:39.83   13:23.49    8  
      36.10   38.83   39.55   39.51   40.19   40.25   40.10   40.26
      40.52   40.59   40.92   40.48   40.78   40.47   40.81   41.45
      40.83   41.62   40.69   39.54                                
  4 Reed, Michael E           61 Libertyville-21     13:59.99   13:52.27    7  
      37.23   40.94   42.94   42.63   41.65   42.42   42.48   42.48
      43.23   41.59   42.38   41.36   42.29   41.87   41.80   41.68
      41.71   41.93   41.63   38.03                                
  5 Manheim, Chris J          62 Elgin Blue Wave-21  18:47.76   18:13.68    6  
      47.11   54.33   55.87   56.63   55.10   55.15   56.93   56.27
      55.99   56.04   56.08   54.18   55.19   54.66   55.25   54.40
      54.78   54.99   54.48   50.25                                
  6 Bachtell, John            60 Swedish Fish-21     25:00.00   21:18.27    5  
      53.91 1:01.33 1:04.70 1:04.61 1:04.88 1:03.60 1:02.83 1:03.85
    1:04.64 1:06.03 1:02.63 1:02.88 1:07.22 1:04.62 1:05.15 1:06.08
    1:05.13 1:07.57 1:05.41 1:01.20                                
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
       Local: L 27.90   4/19/2012 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        62 Hurricanes-21          30.10      29.80   11  
  2 Johnson, Eric W           60 Lyons-21               31.50      31.09    9  
  3 Meyer, Kenneth G          60 Elgin Blue Wave-21     32.00      31.59    8  
  4 Bennewitz, Kirk T         61 Evanston-21            40.00      35.24    7  
  5 Spaulding, Robert W       64 Blue Marklins-21       38.00      35.87    6  
  6 Patronsky, Ross T         64 Chicago Smelts-21      37.00      36.39    5  
  7 Schoettle, Ekkehard       63 Evanston-21            37.00      38.82    4  
  8 Orbon, Jim W              60 Glenbrook-21           40.50      40.52    3  
  9 Leithiser, Richard        64 Chicago Smelts-21      42.78      43.94    2  
 10 Campana, James L          64 Elgin Blue Wave-21     50.00      45.08    1  
 11 Bachtell, John            60 Swedish Fish-21        55.00      54.30  
 -- Gerlich, Peter            61 Unat-IL-21           1:10.30         DQ  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N   59.29    5/4/2008 Hugh Wilder                                
       Local: L 1:01.75    5/1/2008 Bryan J Bateman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        62 Hurricanes-21        1:05.30    1:05.97   11  
      32.73   33.24                                                
  2 Meyer, Kenneth G          60 Elgin Blue Wave-21   1:09.50    1:09.41    9  
      34.36   35.05                                                
  3 Johnson, Eric W           60 Lyons-21             1:08.50    1:10.53    8  
      33.95   36.58                                                
  4 Patronsky, Ross T         64 Chicago Smelts-21    1:17.50    1:16.96    7  
      38.34   38.62                                                
  5 Spaulding, Robert W       64 Blue Marklins-21     1:22.00    1:19.01    6  
      38.71   40.30                                                
  6 Manheim, Chris J          62 Elgin Blue Wave-21   2:00.43    1:59.91    5  
      59.31 1:00.60                                                
  7 Bachtell, John            60 Swedish Fish-21      2:14.67    2:02.48    4  
      59.17 1:03.31                                                
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:12.85   4/11/2015 Dave Hannula                               
       Local: L 2:18.36   4/18/2008 Bryan J Bateman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth G          60 Elgin Blue Wave-21   2:35.00    2:31.90   11  
      35.97   38.70   39.03   38.20                                
  2 Brezina, Randall G        62 Hurricanes-21        2:26.50    2:42.07    9  
      39.54   42.27   41.10   39.16                                
  3 Bennewitz, Kirk T         61 Evanston-21          3:00.00    2:48.40    8  
      41.06   43.14   43.07   41.13                                
  4 Spaulding, Robert W       64 Blue Marklins-21     2:57.00    2:53.74    7  
      41.85   44.21   45.07   42.61                                
  5 Manheim, Chris J          62 Elgin Blue Wave-21   4:27.47    4:15.30    6  
      59.89 1:04.38 1:06.31 1:04.72                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 28.76   4/24/2015 Rick Colella                                 
       Local: L 30.86    4/2/2004 Peter Andersen                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seybold, Harvey G         61 Fossil Fish-21         32.30      32.07   11  
  2 Johnson, Eric W           60 Lyons-21               35.00      34.68    9  
  3 Campana, James L          64 Elgin Blue Wave-21     34.00      34.87    8  
  4 Meyer, Kenneth G          60 Elgin Blue Wave-21     35.00      35.25    7  
  5 Prossnitz, Philip A       60 Evanston-21            36.00      37.57    6  
  6 Patronsky, Ross T         64 Chicago Smelts-21      37.50      37.98    5  
  7 Wilcox, Douglas           63 Iswim-16               36.30      39.11    4  
  8 Spaulding, Robert W       64 Blue Marklins-21       42.00      40.15    3  
  9 Leithiser, Richard        64 Chicago Smelts-21      44.22      46.35    2  
 10 Gerlich, Peter            61 Unat-IL-21             58.30      52.25    1  
 11 Bachtell, John            60 Swedish Fish-21      1:03.63    1:07.74  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:02.61    5/2/2014 Rick Colella                               
       Local: L 1:08.69   4/22/2004 Peter Andersen                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seybold, Harvey G         61 Fossil Fish-21       1:12.32    1:11.92   11  
      33.95   37.97                                                
  2 Meyer, Kenneth G          60 Elgin Blue Wave-21   1:20.00    1:17.47    9  
      36.74   40.73                                                
  3 Patronsky, Ross T         64 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:20.58    8  
      39.12   41.46                                                
  4 Orbon, Jim W              60 Glenbrook-21         1:27.00    1:26.34    7  
      41.05   45.29                                                
  5 Gerlich, Peter            61 Unat-IL-21           2:16.00    1:57.27    6  
      53.43 1:03.84                                                
  6 Manheim, Chris J          62 Elgin Blue Wave-21   2:01.26    2:03.09    5  
      57.99 1:05.10                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:16.71    5/3/2014 Rick Colella                               
       Local: L 2:33.52   4/15/2010 George F Wendt                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patronsky, Ross T         64 Chicago Smelts-21    2:55.00    2:53.62   11  
      39.44   44.05   45.60   44.53                                
  2 Spaulding, Robert W       64 Blue Marklins-21     3:22.00    3:13.08    9  
      44.49   50.02   50.53   48.04                                
  3 Campana, James L          64 Elgin Blue Wave-21   3:15.00    3:14.01    8  
      44.32   49.71   50.48   49.50                                
  4 Manheim, Chris J          62 Elgin Blue Wave-21   4:26.80    4:20.05    7  
      56.87 1:06.59 1:09.12 1:07.47                                
  5 Gerlich, Peter            61 Unat-IL-21           5:10.00    4:21.75    6  
      52.26 1:06.38 1:12.80 1:10.31                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
       Local: L 27.00   4/16/2009 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hasse, William A          60 Munster Masters-16     28.50      27.94   11  
  2 Johnson, Eric W           60 Lyons-21               30.50      29.30    9  
  3 Dodson, Phil L            63 Chicago Smelts-21      28.90      29.94    8  
  4 Worth, Richard            61 Unat-IL-21             33.50      31.10    7  
  5 Schoettle, Ekkehard       63 Evanston-21            31.00      31.65    6  
  6 Spaulding, Robert W       64 Blue Marklins-21       34.00      34.55    5  
  7 Campana, James L          64 Elgin Blue Wave-21     50.00      37.73    4  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N   54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
       Local: L 1:02.36   4/11/2013 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hasse, William A          60 Munster Masters-16   1:04.00    1:05.50   11  
      29.97   35.53                                                
  2 Brezina, Randall G        62 Hurricanes-21        1:08.80    1:06.54    9  
      31.25   35.29                                                
  3 Dodson, Phil L            63 Chicago Smelts-21    1:06.50    1:08.86    8  
      32.96   35.90                                                
  4 Boutov, Alex              60 Chicago Masters-21   1:08.46    1:16.66    7  
      38.32   38.34                                                
  5 Reed, Michael E           61 Libertyville-21      1:40.00    1:31.55    6  
      41.21   50.34                                                
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:10.06   4/16/2011 Lawrence J Day                             
       Local: L 2:17.90    5/1/2014 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            63 Chicago Smelts-21    2:28.00    2:33.63   11  
      33.66   38.48   41.21   40.28                                
  2 Boutov, Alex              60 Chicago Masters-21   2:47.26    2:48.68    9  
    1:25.00   44.64   39.07                                        
  3 Orbon, Jim W              60 Glenbrook-21         3:10.00    2:55.35    8  
      38.78   43.23   45.67   47.67                                
  4 Schoettle, Ekkehard       63 Evanston-21          3:30.00    3:51.91    7  
      51.40 1:01.59 1:02.60   56.32                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N   57.23   5/11/2013 Rick Colella                               
       Local: L 1:01.25   5/25/2008 Bryan J Bateman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        62 Hurricanes-21        1:10.50    1:06.65   11  
      30.38   36.27                                                
  2 Johnson, Eric W           60 Lyons-21             1:07.50    1:07.10    9  
      30.76   36.34                                                
  3 Hasse, William A          60 Munster Masters-16   1:12.00    1:08.45    8  
      31.73   36.72                                                
  4 Meyer, Kenneth G          60 Elgin Blue Wave-21   1:09.00    1:08.81    7  
      31.98   36.83                                                
  5 Eggar, Jack D             63 Elgin Blue Wave-21   1:12.50    1:12.05    6  
      32.70   39.35                                                
  6 Patronsky, Ross T         64 Chicago Smelts-21    1:14.00    1:14.27    5  
      36.34   37.93                                                
  7 Wilcox, Douglas           63 Iswim-16             1:18.23    1:16.12    4  
      35.87   40.25                                                
  8 Spaulding, Robert W       64 Blue Marklins-21     1:25.00    1:17.32    3  
      35.81   41.51                                                
  9 Bachtell, John            60 Swedish Fish-21      4:00.00    2:06.26    2  
    1:00.84 1:05.42                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 2:03.26    5/4/2014 Rick Colella                               
       Local: L 2:15.28   4/18/2008 Bryan J Bateman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth G          60 Elgin Blue Wave-21   2:35.00    2:38.84   11  
      34.87   39.71   46.00   38.26                                
  2 Patronsky, Ross T         64 Chicago Smelts-21    2:55.00    2:46.82    9  
  3 Orbon, Jim W              60 Glenbrook-21         3:00.00    2:52.86    8  
      39.89   45.66   48.34   38.97                                
  4 Spaulding, Robert W       64 Blue Marklins-21     3:02.00    2:56.38    7  
      38.33   46.69   52.24   39.12                                
  5 Reed, Michael E           61 Libertyville-21      3:15.00    3:13.56    6  
      36.75   51.73 1:02.46   42.62                                
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 4:24.24    5/2/2014 Rick Colella                               
       Local: L 5:02.49   4/15/2010 George F Wendt                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            63 Chicago Smelts-21    5:24.00    5:25.20   11  
      34.13   38.47   40.81   39.52   53.58   50.92   34.33   33.44
  2 Boutov, Alex              60 Chicago Masters-21   5:55.09    5:55.08    9  
      40.17   44.49   46.07   45.99   50.57   50.64   39.64   37.51
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
       Local: L 24.80   4/25/2013 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Peter             65 Naperville Waves-21    29.00      29.94   11  
  2 Stromberg, Barry          65 Lincoln-Way-21         30.61      30.52    9  
  3 Long, Robert              68 Naperville Waves-21    30.00      30.74    8  
  4 Stitt, John H             69 Elgin Blue Wave-21     31.29      32.13    7  
  5 Schein, Fred L            67 Chicago Smelts-21      33.00      32.34    6  
  6 Inch, Les                 65 Swedish Fish-21        33.57      33.90    5  
  7 Raymond, Jim              67 Munster Masters-16     55.05      39.05    4  
  8 Dassoff, Dennis           66 Chicago Masters-21     36.98      40.23    3  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N   49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
       Local: L 1:00.00  12/15/2013 Bryan J Bateman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Peter             65 Naperville Waves-21  1:00.00    1:03.65   11  
      30.66   32.99                                                
  2 Stromberg, Barry          65 Lincoln-Way-21       1:06.88    1:05.61    9  
      31.28   34.33                                                
  3 Ota, Ken                  69 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:07.50    8  
      32.05   35.45                                                
  4 Guilfoil, Scott           66 Blue Marklins-21     1:12.67    1:09.32    7  
      33.35   35.97                                                
  5 Schein, Fred L            67 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:09.88    6  
      33.91   35.97                                                
  6 Long, Robert              68 Naperville Waves-21  1:05.70    1:11.76    5  
      33.90   37.86                                                
  7 Lencioni, Len             65 Stingrays-21         1:09.65    1:12.08    4  
      34.53   37.55                                                
  8 Kracen, Scott A           67 Elgin Blue Wave-21   1:15.00    1:14.45    3  
      36.03   38.42                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:57.54   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
       Local: L 2:12.38   4/25/2013 Bryan J Bateman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Peter             65 Naperville Waves-21  2:15.00    2:22.90   11  
      32.90   35.02   36.91   38.07                                
  2 Long, Robert              68 Naperville Waves-21  2:34.00    2:39.40    9  
    1:16.14   42.81   40.45                                        
  3 Stitt, John H             69 Elgin Blue Wave-21   2:42.64    2:47.17    8  
      36.43   41.53   43.56   45.65                                
  4 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-21   2:59.30    2:48.13    7  
      37.14   40.77   44.45   45.77                                
  5 Kracen, Scott A           67 Elgin Blue Wave-21   2:51.00    2:49.90    6  
      39.01   42.77   44.59   43.53                                
  6 Cavallo, Bob              68 Munster Masters-16   3:00.00    2:50.04    5  
      36.92   43.22   46.34   43.56                                
  7 Inch, Les                 65 Swedish Fish-21      3:02.02    3:04.65    4  
      44.39   47.40   48.66   44.20                                
  8 Alsen, Donald J           66 Blue Marklins-21     3:08.00    3:05.45    3  
      40.06   46.48   51.21   47.70                                
  9 Brown, Paul P             65 Elgin Blue Wave-21   3:19.60    3:25.73    2  
      49.35   51.98   52.77   51.63                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 5:34.54   1/31/2015 Dan L Kirkland                             
       Local: L 5:55.88    5/7/2015 George Wendt                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              68 Naperville Waves-21  7:15.00    7:04.45   11  
      36.69   41.74   44.11   43.75   43.95   44.18   43.47   42.52
      42.85   41.19                                                
  2 Stitt, John H             69 Elgin Blue Wave-21   7:38.36    7:39.88    9  
      41.39   44.13   47.68   47.40   48.58   46.95   46.31   47.38
      46.16   43.90                                                
  3 Raines, Pete              66 Southside-21         8:00.00    7:42.63    8  
      39.35   43.50   45.67   47.36   48.19   48.19   49.06   48.08
      47.08   46.15                                                
  4 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-21   7:59.00    7:43.29    7  
      37.92   42.43   45.42   47.61   48.62   49.09   48.86   47.98
      48.77   46.59                                                
  5 Kracen, Scott A           67 Elgin Blue Wave-21   8:07.00    8:00.10    6  
      41.94   46.66   50.04   49.04   49.45   51.41   49.47   49.78
      46.91   45.40                                                
  6 Inch, Les                 65 Swedish Fish-21      8:13.40    8:01.50    5  
      42.99   47.13   49.70   50.59   49.55   50.08   49.48   49.08
      49.03   43.87                                                
  7 Alsen, Donald J           66 Blue Marklins-21     8:15.00    8:21.80    4  
      39.12   46.94   51.37   52.95   53.05   52.95   53.78   51.98
      52.32   47.34                                                
  8 Brown, Paul P             65 Elgin Blue Wave-21   8:33.48    8:48.19    3  
      51.60   52.41   53.46   53.66   53.35   53.97   53.28   53.09
      52.59   50.78                                                
  9 Hackett, John W           65 Blue Tides-21        9:55.46   10:01.40    2  
      51.74   58.72 1:00.62 1:00.42 1:02.32 1:03.07 1:02.81 1:03.15
    1:01.62   56.93                                                
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 11:25.42   1/31/2015 Dan L Kirkland                            
       Local: L 13:07.49   3/31/2000 Wayne Leengran                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              68 Naperville Waves-21 14:55.00   14:31.40   11  
      36.71   41.48   42.96   44.04   44.08   44.38   44.09   44.71
      44.58   43.95   44.51   44.46   44.70   44.36   44.23   43.79
      44.50   44.27   43.53   42.07                                
  2 Stromberg, Barry          65 Lincoln-Way-21      15:50.00   14:44.53    9  
      37.88   41.53   43.39   43.71   43.89   44.28   44.63   45.20
      45.43   45.70   45.73   45.73   45.14   44.79   44.81   44.25
      44.63   44.83   44.97   44.01                                
  3 Stitt, John H             69 Elgin Blue Wave-21  15:32.31   15:43.40    8  
      39.60   44.82   45.83   48.43   47.68   47.69   47.35   47.93
      47.97   47.97   46.86   48.59   48.08   48.37   48.26   47.90
      48.44   48.34 1:33.29                                        
  4 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-21  17:58.88   16:07.93    7  
      36.93   42.44   45.78   48.17   48.28   48.36   48.97   49.28
      49.56                   50.34   50.67   49.98   50.07   50.46
      51.26   49.68   49.96   50.18   47.43                        
  5 Kracen, Scott A           67 Elgin Blue Wave-21  16:35.00   16:32.19    6  
      39.36   46.61   46.89   48.99   49.69   50.38   50.77   51.29
      50.78   51.47   51.30   51.56   51.28   52.73   51.82   51.54
      50.39   48.85   50.27   46.22                                
  6 Inch, Les                 65 Swedish Fish-21     16:35.25   16:34.36    5  
      45.57   49.78   50.02   50.23   50.63   51.42   51.02   50.85
      49.74   50.41   51.00   49.36   49.10   51.21   49.81   50.19
      49.49   50.16   49.06   45.31                                
  7 Alsen, Donald J           66 Blue Marklins-21    17:25.00   17:02.05    4  
      39.19   46.59   49.80   51.11   52.26   53.06   53.51   53.27
      53.09                   52.29   52.27   52.77   52.72   52.52
      51.69   51.53   51.44   50.72   48.63                        
  8 Brown, Paul P             65 Elgin Blue Wave-21  18:07.04   17:58.48    3  
      51.27   53.14   54.64   53.81   53.64   53.82   53.97   54.31
      54.97   54.49   54.73   53.36   55.22   55.35   53.62   54.79
      53.25   54.12   53.70   52.28                                
  9 O'Toole, Tom              67 Unat-IL-21          21:50.00   18:52.28    2  
      47.05   54.00   56.42   56.13   57.33   55.98   57.03   56.80
      57.81   57.35   58.34   57.70   58.19   56.39   57.86   56.56
      57.65   58.71   56.63   58.35                                
 10 Hackett, John W           65 Blue Tides-21       19:44.43   20:43.88    1  
      51.35   57.58 1:00.55 1:01.36 1:02.95 1:02.58 1:03.77 1:03.35
    1:03.32 1:05.07 1:03.53 1:04.68 1:04.27 1:04.02 1:03.93 1:03.18
    1:03.78 1:04.94 1:02.16   57.51                                
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 27.74   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
       Local: L 30.30    4/4/2014 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raines, Pete              66 Southside-21           39.00      37.39   11  
  2 Stromberg, Barry          65 Lincoln-Way-21         43.00      38.36    9  
  3 Inch, Les                 65 Swedish Fish-21        43.64      42.84    8  
  4 Ota, Ken                  69 Elgin Blue Wave-21     49.00      45.84    7  
  5 Hertel, Robert G          65 Evanston-21            46.00      46.52    6  
  6 Brown, Paul P             65 Elgin Blue Wave-21     51.04      55.70    5  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N   59.62   5/12/2013 Hugh Wilder                                
       Local: L 1:06.03   3/29/2014 Bryan J Bateman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           68 Chicago Masters-21   1:12.00    1:12.45   11  
      35.70   36.75                                                
  2 Raines, Pete              66 Southside-21         1:34.00    1:22.94    9  
    1:23.09                                                        
  3 Krier, Ron T              69 Blue Tides-21        1:34.00    1:32.43    8  
      45.00   47.43                                                
  4 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-21   1:42.44    1:36.58    7  
      46.64   49.94                                                
  5 Inch, Les                 65 Swedish Fish-21      1:41.37    1:45.09    6  
      52.01   53.08                                                
  6 Hertel, Robert G          65 Evanston-21          1:45.00    1:45.91    5  
      52.38   53.53                                                
  7 Kracen, Scott A           67 Elgin Blue Wave-21   1:48.00    1:50.57    4  
      54.96   55.61                                                
  8 Brown, Paul P             65 Elgin Blue Wave-21   1:49.49    2:08.15    3  
      59.85 1:08.30                                                
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:16.72   5/11/2013 Hugh Wilder                                
       Local: L 2:31.24    4/4/2014 George Wendt                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           68 Chicago Masters-21   2:40.00    2:34.09   11  
      37.44   39.25   38.88   38.52                                
  2 Lencioni, Len             65 Stingrays-21         3:44.45    3:17.48    9  
      46.46   48.90   52.03   50.09                                
  3 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-21   3:38.39    3:29.14    8  
      47.76   51.16   55.68   54.54                                
  4 Inch, Les                 65 Swedish Fish-21      3:40.90    3:44.38    7  
      56.39   57.62   57.85   52.52                                
  5 Kracen, Scott A           67 Elgin Blue Wave-21   4:02.00    3:56.42    6  
      57.89 1:00.07   59.73   58.73                                
  6 Hertel, Robert G          65 Evanston-21          3:55.00    4:07.26    5  
      59.21 1:04.60 1:05.38   58.07                                
  7 Brown, Paul P             65 Elgin Blue Wave-21   3:57.58    4:20.16    4  
    1:00.37 1:06.88 1:08.97 1:03.94                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 30.53   5/10/2013 Robert Strand                                
       Local: L 32.75   4/10/2015 Peder Dahlberg                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           66 Chicago Masters-21     33.78      34.20   11  
  2 Wendt, George F           68 Chicago Masters-21     35.05      39.10    9  
  3 Dassoff, Dennis           66 Chicago Masters-21     43.92      45.68    8  
  4 Hertel, Robert G          65 Evanston-21            46.00      45.78    7  
  5 Alsen, Donald J           66 Blue Marklins-21       47.00      47.16    6  
  6 Kracen, Scott A           67 Elgin Blue Wave-21     55.00    1:00.37    5  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:07.35   5/11/2013 Robert Strand                              
       Local: L 1:12.89   4/10/2015 Peder Dahlberg                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           66 Chicago Masters-21   1:15.38    1:13.27   11  
      34.69   38.58                                                
  2 Wendt, George F           68 Chicago Masters-21   1:20.00    1:19.67    9  
      38.63   41.04                                                
  3 Stromberg, Barry          65 Lincoln-Way-21       1:30.43    1:24.02    8  
      40.13   43.89                                                
  4 Lencioni, Len             65 Stingrays-21         1:45.55    1:29.98    7  
      42.84   47.14                                                
  5 Ota, Ken                  69 Elgin Blue Wave-21   1:50.00    1:33.05    6  
      44.70   48.35                                                
  6 Hertel, Robert G          65 Evanston-21          1:42.00    1:42.66    5  
      49.02   53.64                                                
  7 Stitt, John H             69 Elgin Blue Wave-21   1:37.31    1:46.51    4  
      50.92   55.59                                                
  8 Alsen, Donald J           66 Blue Marklins-21     1:48.00    1:50.63    3  
      50.68   59.95                                                
  9 Kracen, Scott A           67 Elgin Blue Wave-21   2:13.00    2:04.67    2  
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:30.17    5/1/2011 Robert Strand                              
       Local: L 2:44.15   4/10/2015 Peder Dahlberg                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           66 Chicago Masters-21   2:52.66    2:48.10   11  
      38.39   43.43   44.59   41.69                                
  2 Wendt, George F           68 Chicago Masters-21   2:50.00    2:48.82    9  
      40.87   43.31   41.73   42.91                                
  3 Hertel, Robert G          65 Evanston-21          3:41.00    3:45.19    8  
      52.47   56.26   59.17   57.29                                
  4 Stitt, John H             69 Elgin Blue Wave-21   3:40.48    3:45.77    7  
      50.20   57.54   59.59   58.44                                
  5 Alsen, Donald J           66 Blue Marklins-21     4:25.00    4:13.30    6  
      51.29 1:03.16 1:10.11 1:08.74                                
  6 Kracen, Scott A           67 Elgin Blue Wave-21   4:35.00    4:41.97    5  
    1:00.61 1:12.64 1:14.04 1:14.68                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 24.94   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
       Local: L 28.59   3/29/2014 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred L            67 Chicago Smelts-21      33.00      34.07   11  
  2 Long, Robert              68 Naperville Waves-21    34.00      35.79    9  
  3 Ota, Ken                  69 Elgin Blue Wave-21     39.00      36.68    8  
  4 Guilfoil, Scott           66 Blue Marklins-21       37.67      38.43    7  
  5 Stitt, John H             69 Elgin Blue Wave-21     35.15      41.35    6  
  6 Alsen, Donald J           66 Blue Marklins-21       42.00      41.40    5  
  7 Inch, Les                 65 Swedish Fish-21        42.15      41.82    4  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N   56.36   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
       Local: L 1:16.58    4/6/2008 Andy Barry                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred L            67 Chicago Smelts-21    1:22.00    1:21.09   11  
      37.19   43.90                                                
  2 Long, Robert              68 Naperville Waves-21  1:26.00    1:24.61    9  
      39.29   45.32                                                
  3 Stromberg, Barry          65 Lincoln-Way-21       1:24.32    1:25.60    8  
      38.36   47.24                                                
  4 Krier, Ron T              69 Blue Tides-21        1:35.00    1:36.23    7  
      43.25   52.98                                                
  5 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-21   1:56.40    1:57.94    6  
      53.70 1:04.24                                                
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:18.25    2/7/2016 Lawrence J Day                             
       Local: L 2:53.66   2/22/2009 Andy Barry                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              68 Naperville Waves-21  3:25.00    3:22.44   11  
      43.42   52.32   53.79   52.91                                
  2 Lencioni, Len             65 Stingrays-21         3:35.75    3:35.39    9  
      45.83   56.16   57.99   55.41                                
  3 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-21   4:04.58    4:19.61    8  
      55.15 1:04.30 1:10.00 1:10.16                                
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:00.32   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
       Local: L 1:06.26    4/4/2014 Bryan J Bateman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stromberg, Barry          65 Lincoln-Way-21       1:17.21    1:17.12   11  
      36.11   41.01                                                
  2 Long, Robert              68 Naperville Waves-21  1:30.00    1:24.45    9  
      38.18   46.27                                                
  3 Cavallo, Bob              68 Munster Masters-16   1:20.00    1:24.48    8  
      39.65   44.83                                                
  4 Krier, Ron T              69 Blue Tides-21        1:30.00    1:27.97    7  
      43.05   44.92                                                
  5 Stitt, John H             69 Elgin Blue Wave-21   1:24.02    1:28.11    6  
      40.64   47.47                                                
  6 Schein, Fred L            67 Chicago Smelts-21    1:27.00    1:32.12    5  
      43.81   48.31                                                
  7 Hertel, Robert G          65 Evanston-21          1:41.00    1:38.09    4  
      45.65   52.44                                                
  8 Alsen, Donald J           66 Blue Marklins-21     1:42.00    1:39.55    3  
      46.05   53.50                                                
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 2:19.21    5/4/2014 Alek I Shestakov                           
       Local: L 2:35.46    4/7/2011 William D Soper                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stromberg, Barry          65 Lincoln-Way-21       2:53.35    2:52.70   11  
  2 Guilfoil, Scott           66 Blue Marklins-21     3:28.67    3:06.40    9  
      42.03   47.46   55.91   41.00                                
  3 Stitt, John H             69 Elgin Blue Wave-21   3:13.15    3:23.61    8  
      42.46   55.19 1:01.19   44.77                                
  4 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-21   3:45.00    3:28.36    7  
      50.82   53.78 1:01.00   42.76                                
  5 Hertel, Robert G          65 Evanston-21          3:50.00    3:50.97    6  
      49.61 1:01.37 1:03.00   56.99                                
  6 Alsen, Donald J           66 Blue Marklins-21     4:00.00    4:09.96    5  
      47.74 1:08.65 1:21.55   52.02                                
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 4:57.17    5/2/2014 Alek I Shestakov                           
       Local: L 5:15.37    4/4/2014 George Wendt                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George F           68 Chicago Masters-21   5:30.00    5:24.37   11  
      38.95   42.17   40.12   40.63   45.50   45.79   36.29   34.92
  2 Krier, Ron T              69 Blue Tides-21        7:10.00    7:06.64    9  
      50.16   54.02   58.90   53.82   59.60   59.09   47.34   43.71
  3 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-21   8:30.00    7:32.00    8  
      51.82 1:03.93   56.58   57.54 1:03.02 1:05.61   47.57   45.93
  4 Inch, Les                 65 Swedish Fish-21      7:45.37    7:37.27    7  
      46.08   54.26 1:05.20 1:03.43 1:08.08 1:07.90   48.10   44.22
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
       Local: L 29.74    4/2/2004 Tom Banfield                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               70 Elgin Blue Wave-21     34.00      31.42   11  
  2 Schein, Howard K          71 Naperville Waves-21    35.58      35.44    9  
  3 Dayton, Barry H           70 Gray Sharks-21         42.09      40.23    8  
  4 Krich, Bob A              73 Elgin Blue Wave-21     48.00      48.12    7  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N   54.58   4/26/2015 Richard Abrahams                           
       Local: L 1:05.54    4/2/2004 Tom Banfield                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               70 Elgin Blue Wave-21   1:15.00    1:14.19   11  
      36.20   37.99                                                
  2 Schein, Howard K          71 Naperville Waves-21  1:22.29    1:24.59    9  
      39.25   45.34                                                
  3 Dayton, Barry H           70 Gray Sharks-21       1:39.00    1:34.09    8  
      44.72   49.37                                                
  4 Krich, Bob A              73 Elgin Blue Wave-21   1:51.00    1:50.53    7  
      51.16   59.37                                                
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 2:06.63    5/8/2015 David Quiggin                              
       Local: L 2:26.46   4/27/2001 Wayne Leengran                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               70 Elgin Blue Wave-21   2:53.06    2:49.44   11  
      38.43   42.49   44.23   44.29                                
  2 Casebolt, Dave            74 Chicago Smelts-21    3:10.00    3:10.46    9  
      43.07   48.45   50.25   48.69                                
  3 Dayton, Barry H           70 Gray Sharks-21       3:45.00    3:34.62    8  
      45.83   53.33   58.02   57.44                                
  4 Krich, Bob A              73 Elgin Blue Wave-21   4:10.00    3:58.87    7  
      54.17 1:00.31 1:01.11 1:03.28                                
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 5:48.21    5/9/2015 David Quiggin                              
       Local: L 6:36.60   4/27/2001 Wayne Leengran                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               70 Elgin Blue Wave-21   7:29.01    7:48.71   11  
      41.54   44.93   47.66   48.21   48.56   48.02   47.92   47.76
      47.39   46.72                                                
  2 Casebolt, Dave            74 Chicago Smelts-21    8:19.00    7:59.08    9  
      42.98   48.55   49.94   50.29   49.77   48.63   48.76   48.23
      46.22   45.71                                                
  3 Schafer, David D          70 SwimMonsters-21      8:17.00    8:12.01    8  
      43.02   46.47   49.92   48.20   51.26   51.31   51.03   52.03
      50.92   47.85                                                
  4 Krich, Bob A              73 Elgin Blue Wave-21  10:35.00   10:34.73    7  
      55.77   59.78 1:00.88 1:03.97 1:01.90 1:05.73 1:06.08 1:06.39
    1:08.34 1:05.89                                                
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 12:09.40    5/7/2015 David Quiggin                             
       Local: L 14:35.23   4/28/2002 Fred Lehman                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               70 Elgin Blue Wave-21  15:44.07   15:39.02   11  
      41.59   44.71   46.60   47.44   47.02   47.96   48.33   48.04
      48.07   48.10   47.31   47.01   47.21   47.38   46.92   47.53
      47.36   47.39   47.25   45.80                                
  2 Casebolt, Dave            74 Chicago Smelts-21   16:50.00   16:42.12    9  
      44.17   49.67   50.07   51.35   50.69   50.42   50.75   50.89
      50.25                   50.96   50.39   50.28   51.85   50.56
      50.67   50.58   50.59   49.09   48.24                        
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 29.72   4/26/2015 Richard Burns                                
       Local: L 34.21    5/1/2008 Owen Ackerman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               70 Elgin Blue Wave-21     45.00      41.59   11  
  2 Evans, Chip               70 Naperville Waves-21    44.40      43.91    9  
  3 Dayton, Barry H           70 Gray Sharks-21         50.00      47.92    8  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:05.42   4/24/2015 Richard Burns                              
       Local: L 1:16.33    5/1/2008 Owen Ackerman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Chip               70 Naperville Waves-21  1:39.90    1:40.70   11  
      50.45   50.25                                                
  2 Casebolt, Dave            74 Chicago Smelts-21    1:43.00    1:46.76    9  
      51.19   55.57                                                
  3 Dayton, Barry H           70 Gray Sharks-21       1:57.00    1:52.26    8  
      53.25   59.01                                                
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:23.68    5/2/2014 Richard Burns                              
       Local: L 2:53.87   1/21/2006 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Chip               70 Naperville Waves-21  3:48.00    3:42.58   11  
      52.04   57.87 1:52.67                                        
  2 Casebolt, Dave            74 Chicago Smelts-21    3:48.00    3:49.25    9  
      53.83   58.77   59.15   57.50                                
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 32.82   9/29/2013 David R Gildea                               
       Local: L 37.43   4/27/2001 John R Masters                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               70 Elgin Blue Wave-21     43.00      42.06   11  
  2 Evans, Chip               70 Naperville Waves-21    44.40      46.84    9  
  3 Krich, Bob A              73 Elgin Blue Wave-21     55.10      55.64    8  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:11.75   9/29/2013 David R Gildea                             
       Local: L 1:25.04   4/14/2005 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               70 Elgin Blue Wave-21   2:10.00    1:42.38   11  
      49.73   52.65                                                
  2 Evans, Chip               70 Naperville Waves-21  1:41.00    1:44.58    9  
      50.35   54.23                                                
  3 Schein, Howard K          71 Naperville Waves-21  1:56.87    1:56.92    8  
      54.47 1:02.45                                                
  4 Krich, Bob A              73 Elgin Blue Wave-21   2:10.00    2:05.19    7  
      59.58 1:05.61                                                
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:43.16   4/26/2015 Kenneth Frost                              
       Local: L 3:05.74   4/14/2005 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Chip               70 Naperville Waves-21  3:45.00    3:45.90   11  
      52.14   59.71   57.53   56.52                                
  2 Smith, Dave               70 Elgin Blue Wave-21   4:20.00    3:54.59    9  
      51.05 1:00.04 1:02.67 1:00.83                                
  3 Schein, Howard K          71 Naperville Waves-21  4:06.65    4:11.58    8  
      56.67 1:03.01 1:05.75 1:06.15                                
  4 Casebolt, Dave            74 Chicago Smelts-21    3:51.00    4:25.84    7  
      57.88 1:08.86 1:12.36 1:06.74                                
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 26.92   4/26/2015 Richard Abrahams                             
       Local: L 35.60   2/18/2001 John R Masters                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               70 Elgin Blue Wave-21     37.69      37.26   11  
  2 Smith, Dave               70 Elgin Blue Wave-21     40.00      39.96    9  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:00.77   4/24/2015 RICHARD ABRAHAMS                           
       Local: L 1:23.47   4/25/2013 Andy Barry                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               70 Elgin Blue Wave-21   1:37.66    1:30.87   11  
      40.28   50.59                                                
  2 Schafer, David D          70 SwimMonsters-21      1:35.00    1:37.52    9  
      42.06   55.46                                                
 
Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:34.31   1/26/2014 ROBERT POILETMAN                           
       Local: L 3:05.55   3/23/2013 Andy Barry                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               70 Elgin Blue Wave-21   3:22.90    3:29.15   11  
      44.86   53.66   55.80   54.83                                
  2 Schein, Howard K          71 Naperville Waves-21  4:06.55    4:05.59    9  
      50.64 1:01.27 1:08.21 1:05.47                                
  3 Casebolt, Dave            74 Chicago Smelts-21    4:29.00    4:57.34    8  
    1:04.57 1:18.04 1:19.09 1:15.64                                
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:05.05    5/3/2014 James E Elder                              
       Local: L 1:14.77   4/14/2005 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               70 Elgin Blue Wave-21   1:33.00    1:27.65   11  
      42.97   44.68                                                
  2 Osborne, Oz               70 Elgin Blue Wave-21   1:30.66    1:29.76    9  
      40.07   49.69                                                
  3 Evans, Chip               70 Naperville Waves-21  1:34.40    1:36.00    8  
      46.00   50.00                                                
  4 Schafer, David D          70 SwimMonsters-21      1:40.00    1:38.82    7  
      44.38   54.44                                                
  5 Schein, Howard K          71 Naperville Waves-21  1:54.75    1:43.68    6  
      49.13   54.55                                                
  6 Dayton, Barry H           70 Gray Sharks-21       1:55.00    1:52.52    5  
      51.61 1:00.91                                                
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    National: N 2:29.92   2/23/2008 DAVE COSTILL                               
       Local: L 2:47.23   4/14/2005 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               70 Elgin Blue Wave-21   3:09.43    3:25.32   11  
      40.76   54.52 1:03.68   46.36                                
  2 Evans, Chip               70 Naperville Waves-21  3:44.00    3:41.48    9  
      46.46 1:01.93   59.94   53.15                                
  3 Casebolt, Dave            74 Chicago Smelts-21    3:53.00    3:44.94    8  
      58.47   57.45 1:04.38   44.64                                
  4 Schein, Howard K          71 Naperville Waves-21  3:47.96    3:45.19    7  
      49.68 1:02.08 1:06.73   46.70                                
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    National: N 5:34.47   4/27/2003 BURWELL JONES                              
       Local: L 6:11.30   4/14/2005 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               70 Elgin Blue Wave-21   6:54.63    7:04.14   11  
      45.75   51.17   57.18   55.43 1:01.54 1:01.56   47.03   44.48
  2 Schein, Howard K          71 Naperville Waves-21  8:02.11    8:02.02    9  
      48.37 1:02.32 1:06.01 1:05.23 1:05.90 1:07.58   52.76   53.85
  3 Casebolt, Dave            74 Chicago Smelts-21    7:53.00    8:29.69    8  
    1:02.49 2:14.18   59.36 1:08.70 1:11.89   47.77   47.67   17.63
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 25.58    3/4/2012 Jeff Farrell                                 
       Local: L 30.06    4/6/2008 Tom Banfield                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           76 Blue Tides-21          36.04      32.82   11  
  2 Williamson, Samuel H      75 SwimMonsters-21      1:30.00      33.61    9  
  3 Gambetta, Miguel A        77 Duneland Masters-16    36.05      38.65    8  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N   58.68   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
       Local: L 1:08.07    4/6/2008 Tom Banfield                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           76 Blue Tides-21        1:21.04    1:13.85   11  
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 32.11   4/19/2009 YOSHI OYAKAWA                                
       Local: L 37.10    1/1/1991 Edward Shea                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Owen            78 Illinois Masters-21    40.00      38.50   11  
  2 Baron, Robert J           76 Blue Tides-21          47.05      45.41    9  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:08.55   4/19/2009 BURWELL JONES                              
       Local: L 1:22.92    1/1/1990 Edward Shea                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Owen            78 Illinois Masters-21  1:25.00    1:25.49   11  
      42.51   42.98                                                
  2 Williamson, Samuel H      75 SwimMonsters-21      1:35.00    1:30.78    9  
      44.48   46.30                                                
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 35.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                               
       Local: L 40.57   4/10/2015 Robert Baron                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           76 Blue Tides-21          53.01      45.19   11  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:19.21   3/27/2011 David Costill                              
       Local: L 1:31.84   4/10/2015 Robert Baron                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           76 Blue Tides-21        1:57.05    1:34.71   11  
      45.82   48.89                                                
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:59.83   4/14/2011 David Costill                              
       Local: L 3:24.46    4/1/2001 Thomas O Maine                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           76 Blue Tides-21        4:15.00    3:32.75   11  
      48.20   52.90   55.54   56.11                                
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N 30.84   4/14/2011 David Costill                                
       Local: L 39.48    1/1/1994 Frank Havlicek                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zlatic, Cedomir           75 Munster Masters-16     34.57      35.73   11  
  2 Baron, Robert J           76 Blue Tides-21          46.06      41.13    9  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:09.69   3/27/2011 David Costill                              
       Local: L 1:25.84   4/10/2015 Robert Baron                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           76 Blue Tides-21        1:40.00    1:27.57   11  
      43.62   43.95                                                
  2 Williamson, Samuel H      75 SwimMonsters-21      1:40.00    1:36.45    9  
      43.56   52.89                                                
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 29.25   4/10/2005 FRANK PIEMME                                 
       Local: L 33.60   3/17/2013 Tom Banfield                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schairer, Lou E           82 Blue Marklins-21     1:30.72    1:13.52   11  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:04.60    5/3/2014 DAVID RADCLIFF                             
       Local: L 1:16.14   3/17/2013 Tom Banfield                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schairer, Lou E           82 Blue Marklins-21     3:15.32    2:59.86   11  
    1:24.83 1:35.03                                                
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 2:23.60   4/12/2015 David A Radcliff                           
       Local: L 2:54.65   3/17/2013 Tom Banfield                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schairer, Lou E           82 Blue Marklins-21     6:50.69    5:37.12   11  
    1:29.79 1:57.12 2:11.71                                        
 
Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 13:10.14    5/1/2014 DAVID RADCLIFF                            
       Local: L 17:47.62    4/2/2004 Arthur Koblish                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schairer, Lou E           82 Blue Marklins-21    36:03.16   37:13.77   11  
    1:28.55 3:39.59 1:46.13 1:51.14 1:46.30 1:50.89 1:50.46 1:54.61
    1:57.00 1:51.91 1:55.72 1:52.45 1:58.30 1:53.46 1:59.50 1:49.28
    1:57.53 1:56.43 1:54.52                                        
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:19.72    4/6/2013 Clarke E Mitchell                          
       Local: L 1:31.23   4/20/2006 Thomas O Maine                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Costill, David            80 Indy Aquatic Mas-16  1:14.05    1:14.86N  11  
      35.47   39.39                                                
 
Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 31.92    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
       Local: L 33.90   3/20/2016 Frank McClow                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         85 Naperville Waves-21    33.90      35.13   11  
 
Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:10.92   4/18/2010 FRANK PIEMME                               
       Local: L 1:27.63   3/20/2016 Richard McClow                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         85 Naperville Waves-21  1:28.00    1:24.87   11  
      37.56   47.31                                                
 
Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    National: N 42.46    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
       Local: L 43.70    3/4/2001 Edward Shea                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         85 Naperville Waves-21    50.80      49.21   11  
 
Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N   42.72    3/7/2010 FRANK PIEMME                               
       Local: L 1:04.62    1/1/1987 Thomas Cureton                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         85 Naperville Waves-21    46.00      46.31   11  
 
Men 85-89 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:34.67   4/18/2010 FRANK PIEMME                               
       Local: L 1:48.25   3/20/2016 Richard McClow                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         85 Naperville Waves-21  1:48.20    1:46.21   11  
      47.68   58.53                                                
 
Men 85-89 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    National: N   39.89    3/7/2010 FRANK PIEMME                               
       Local: L 1:09.60    1/1/1987 Thomas Cureton                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         85 Naperville Waves-21    50.00      49.11   11  
 
Men 85-89 100 Yard IM
===============================================================================
    National: N 1:28.37    3/7/2010 FRANK PIEMME                               
       Local: L 2:00.27    3/7/2004 David Mulliken                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         85 Naperville Waves-21  1:43.70    1:38.05   11  
      47.10   50.95                                                
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:35.70    5/3/2014 The Olympic Clu                            
                         K Kastes, M Gill, F O'Donnell-McCa, K Raatz       
       Local: L 1:40.43   1/26/2003 HTSW                                       
                         M Boylan, K Teten, M Dzarnowski, N Holthaus       
        Team: M 1:40.43   1/26/2003 HTSW                                       
                         M Boylan, K Teten, M Dzarnowski, N Holthaus       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:40.00    1:37.38   22  
     1) Green, Julia W18                2) Moore, Lauren W35              
     3) Chang, Gabrielle E W38          4) Miller, Anna W29               
       25.09    25.36    23.94    22.99                                    
  2 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            1:30.00    1:48.46   18  
     1) Suto, Monika W42                2) Deal, Joy F W31                
     3) Golembeski, Keri M W22          4) Wilcox, Taylor W25             
       28.48    30.80    25.84    23.34                                    
 
Women 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:38.39   3/29/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         K MOUGHTY, T SHPAIZER, S WAGER, K GARY            
       Local: L 4:24.68   2/21/1999 Evanston                                   
                         F Neumann, M Hagestad, C Schaum, S Epler          
        Team: M 4:24.68   2/21/1999 Evanston                                   
                         F Neumann, M Hagestad, C Schaum, S Epler          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            4:05.00    3:59.02   22  
     1) Comella, Anna W30               2) Marshall, Laurel W24           
     3) Gumbel, Lauren W27              4) Miller, Anna W29               
       28.56    58.90    30.53  1:04.33    29.56  1:03.20    24.93    52.59
  2 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 6:57.21    5:53.86   18  
     1) Meitner, Annette W34            2) Sepulveda, Migdalia W48        
     3) Grady, Shannon M W23            4) Abrahamson, Nadia W39          
       42.58  1:30.97    17.41    43.74    53.76  1:33.88  2:05.27         
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:45.34   4/24/2015 The Olympic Clu                            
                         A Senko, K McGraw, K Kastes, K Murphy             
       Local: L 1:47.44   4/22/2012 Chicago Masters                            
                         H Schleebs, K McNichols, K Braun, J Shallcross    
        Team: M 1:56.28   4/19/2009 Blue Dolphins                              
                         T Bohm, J Stephens, S Randag, L Whalen            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:55.00    1:50.55   22  
     1) Green, Julia W18                2) Lloyd, Allison W35             
     3) Chang, Gabrielle E W38          4) Miller, Anna W29               
       28.12    32.82    25.79    23.82                                    
  2 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            1:54.00    1:57.95   18  
     1) Mardy, Megan W36                2) Deal, Joy F W31                
     3) Bernal, Genevieve M W36         4) Wilcox, Taylor W25             
       31.13                               23.62                           
  3 Swedish Fish Masters-21  'B'                      3:00.00    2:46.10   16  
     1) Lord, Tracy L W44               2) Spray, Sara W28                
     3) Tampe, Elizabeth W33            4) Spray, Molly M W27             
       49.09                               31.76                           
  4 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 2:40.01    2:52.50   14  
     1) Patnode, Susan E W49            2) Susedik, Cindy W54             
     3) Grady, Shannon M W23            4) Meitner, Annette W34           
       45.16    45.69    43.24    38.41                                    
 
Women 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 4:03.73    4/4/2004 TERRAPIN MASTER                            
                         J TEERLINK, J MARTIN, K BOWMAN, M STAKEM          
       Local: L 4:56.60   3/14/2010 Elgin Blue Wave                            
                         C Oelke, J Pearson, D Schedenhelm, J Harrison     
        Team: M 4:56.60   3/14/2010 Elgin                                      
                         C Oelke, J Pearson, D Schedenhelm, J Harrison     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            4:00.00    4:00.08N  22  
     1) Green, Julia W18                2) Lloyd, Allison W35             
     3) Chang, Gabrielle E W38          4) Miller, Anna W29               
       28.80    59.78    33.05  1:12.73    26.47    57.55    23.81    50.02
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:35.01   4/25/2015 The Olympic Clu                            
                         F O'Donnell-McCar, K Kastes, M Gill, K Raatz      
       Local: L 1:43.00    4/5/2009 VQ Rumble Fish                             
                         K Grabowski, S Moy, E Andros, M Gillespie         
    LocalTie: T 1:43.00   4/11/2003 Evanston                                   
                         C O'Connell, Z Tusa, H Toft, S Sullivan           
        Team: M 1:43.00   4/11/2003 Evanston                                   
                         C O'Connell, Z Tusa, H Toft, S Sullivan           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:50.00    1:55.19   22  
     1) Wais, Tracy W35                 2) Pope-Obeda, Emily W28          
     3) Bauer, Jessica L W35            4) Ellison, Kristen L W30         
       28.02    30.04    29.20    27.93                                    
  2 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:05.00    1:58.00   18  
     1) Mernick, Elaine M W34           2) Spray, Molly M W27             
     3) Ferrari, Erin W35               4) Hintermeister, Julie L W28     
       31.65    30.62    28.73    27.00                                    
  3 Evanston Northshore Masters-21  'A'               1:58.00    2:00.59   16  
     1) Dumire, Stephanie W33           2) Pajeau, Nichelle J W41         
     3) Ruo, Bernice W42                4) Lingner, Heather N W40         
       30.31    32.70    30.39    27.19                                    
  4 Joliet Park District Blue Tide-21  'A'            2:01.00    2:02.85   14  
     1) Mumford, Gloria W28             2) Tan, Camille M W36             
     3) Hoover, Molly W39               4) Browning, Hillary R W31        
       31.38    31.47    27.70    32.30                                    
  5 Chicago Smelts-21  'B'                            2:05.00    2:10.75   12  
     1) Galinaitis, Alyssa W32          2) Kipphut, Allison W29           
     3) Chapman, Sara W34               4) Presperin, Dana W31            
       29.94    31.87    34.73    34.21                                    
  6 Chicago Smelts-21  'C'                            2:20.00    2:29.77   10  
     1) Akcakoca, Ozlem W33             2) Martinez, Andrea W39           
     3) Cao, Alicia W31                 4) Radhakrishnan, Seema W38       
       37.59    33.94    36.01    42.23                                    
 
Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:37.75   4/14/1991 WALNUT CREEK MA                            
                         C LEWIS, P ROEMER, W INGRAHAM, S SHAND            
       Local: L 4:07.57   4/21/2005 Danville Y                                 
                         N Day, S Sullivan, S Mullins, M Cleveland         
        Team: M 4:07.57   4/21/2005 Danville Y                                 
                         N Day, S Sullivan, S Mullins, M Cleveland         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakeshore Sport & Fitness-21  'B'                 3:44.00    3:55.19   22  
     1) Michelau, Katie W28             2) Feingold, Julie A W28          
     3) Greco, Kate W29                 4) Cubelic, Daniela W26           
       28.02    58.28    28.94  1:02.11    27.18    58.72    26.88    56.08
  2 Swedish Fish Masters-21  'A'                      4:25.00    4:12.49   18  
     1) Saint Germain, Marissa R W25    2) Spray, Molly M W27             
     3) Ferrari, Erin W35               4) Hintermeister, Julie L W28     
       29.61  1:00.79    32.76  1:08.34    31.06  1:05.03    27.30    58.33
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            4:15.00    4:16.25   16  
     1) Pope-Obeda, Emily W28           2) Bolf, Vicki A W30              
     3) Hiestand, Margaret E W29        4) Ellison, Kristen L W30         
       31.81  1:06.33    30.67  1:04.80    30.09  1:03.57    29.08  1:01.55
  4 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'B'                 5:58.23    4:21.81   14  
     1) Murray, Lindsay K W34           2) Stiberth, Amanda L W50         
     3) Cimilluca, Krista W45           4) Osswald, Karen W53             
       32.54  1:08.43    33.05  1:10.55    30.09  1:03.80    27.67    59.03
  5 Munster Masters-16  'A'                           4:34.00    4:37.34   12  
     1) Gober, Jelena W33               2) Szafranski, Lisa A W35         
     3) Bolda, Barbara W54              4) Whitney, Julie J W46           
       30.44  1:03.85    35.68  1:16.33    33.75  1:11.04    31.60  1:06.12
  6 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 6:15.07    4:54.78   10  
     1) Hart, Kelly K W30               2) Hennessey, Deirdre W33         
     3) Price, Laura W30                4) Thatcher, Katie W42            
       34.76  1:14.07    37.19  1:20.13    34.28  1:13.19    32.70  1:07.39
  7 Chicago Smelts-21  'B'                            5:05.00    5:00.18    8  
     1) Akcakoca, Ozlem W33             2) Chapman, Sara W34              
     3) Wuellner, Adrienne W25          4) Fitzmorris, Ellen W29          
       41.96  1:28.49    33.83  1:14.00    34.60  1:12.71    31.71  1:04.98
  8 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'B'            5:08.00    5:13.71    6  
     1) Smith, Morgan E W34             2) Kahn, Theodora W31             
     3) Hooper, Tara L W29              4) Maue, Debbie W47               
       38.27  1:17.09    38.78  1:31.38    30.04  1:13.31    15.55  1:11.93
 -- Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 4:16.50         DQ  
     1) Dangremond, Emily M W29         2) Battalini-Mele, Lara M W44     
     3) Gilbert, Stacy T W30            4) DeBruin, Julie W28             
       28.25    59.82    35.46  1:16.20    27.12    59.72    28.39  1:00.05
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:45.01    5/4/2008 SOUTHERN METHOD                            
                         L OBERSTAR-BROWN, K MCCLELLAND, L HOLT, D DIEZI   
       Local: L 1:55.77   4/14/2005 Evanston                                   
                         S Sullivan, H Lingner, Z Tusa, H Toft             
        Team: M 1:55.77   4/14/2005 Evanston                                   
                         S Sullivan, H Lingner, Z Tusa, H Toft             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munster Masters-16  'A'                           2:03.00    2:02.55   22  
     1) Saulters, Nicole K W26          2) Szafranski, Lisa A W35         
     3) Gober, Jelena W33               4) Madgiak, Jen L W30             
       27.93    38.01    31.80    24.81                                    
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            2:06.00    2:07.50   18  
     1) Comella, Anna W30               2) Pope-Obeda, Emily W28          
     3) Ellison, Kristen L W30          4) Walker, Krista M W35           
       29.69    38.21    31.56    28.04                                    
  3 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:05.00    2:07.81   16  
     1) Saint Germain, Marissa R W25    2) Mernick, Elaine M W34          
     3) Hintermeister, Julie L W28      4) Ferrari, Erin W35              
       30.58    40.50    28.32    28.41                                    
  4 Chicago Smelts-21  'C'                            2:30.00    2:13.74   14  
     1) Bolf, Vicki A W30               2) Chapman, Sara W34              
     3) Hiestand, Margaret E W29        4) Galinaitis, Alyssa W32         
       33.88    40.88    29.55    29.43                                    
  5 Joliet Park District Blue Tide-21  'A'            2:20.00    2:23.11   12  
     1) Browning, Hillary R W31         2) Mumford, Gloria W28            
     3) Hoover, Molly W39               4) Tan, Camille M W36             
       37.43    42.26    29.86    33.56                                    
  6 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 2:18.00    2:24.20   10  
     1) Hart, Kelly K W30               2) Hennessey, Deirdre W33         
     3) Jensen, Rebecca W41             4) Murray, Lindsay K W34          
       39.20    42.84    35.07    27.09                                    
  7 Chicago Smelts-21  'B'                            2:30.00    2:26.10    8  
     1) Fitzmorris, Ellen W29           2) Presperin, Dana W31            
     3) Wuellner, Adrienne W25          4) McBride, Courtney W31          
       34.88    44.18    33.84    33.20                                    
  8 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 2:22.50    2:33.42    6  
     1) Fox, Mary A W74                 2) Greco, Kate W29                
     3) Dangremond, Emily M W29         4) Gilbert, Stacy T W30           
                                           27.56                           
 
Women 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 4:02.73   3/30/2008 SOUTHERN METHOD                            
                         L OBERSTAR-BROWN, K MCCLELLAND, L HOLT, M CHOW    
       Local: L 4:38.05   3/17/2013 Smelts                                     
                         D Boulukos, A Lloyd, T Wais, L Moore              
        Team: M 4:38.05   3/17/2013 Smelts                                     
                         D Boulukos, A Lloyd, T Wais, L Moore              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            4:22.00    4:37.03   22  
     1) Comella, Anna W30               2) Pope-Obeda, Emily W28          
     3) Hiestand, Margaret E W29        4) Ellison, Kristen L W30         
       31.27  1:05.08    39.02  1:22.55    31.19  1:07.08    29.07  1:02.32
  2 Swedish Fish Masters-21  'A'                      4:48.00    4:45.77   18  
     1) Saint Germain, Marissa R W25    2) Mernick, Elaine M W34          
     3) Hintermeister, Julie L W28      4) Ferrari, Erin W35              
       32.46  1:06.00    43.00  1:30.25    28.85  1:14.07    19.69    55.45
  3 Chicago Smelts-21  'B'                            4:55.00    5:09.54   16  
     1) Fitzmorris, Ellen W29           2) Chapman, Sara W34              
     3) Wuellner, Adrienne W25          4) Walker, Krista M W35           
       36.23  1:15.09    40.96  1:28.35    35.99  1:20.45    31.05  1:05.65
  4 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 5:32.07    5:21.05   14  
     1) Price, Laura W30                2) Murray, Lindsay K W34          
     3) Osswald, Karen W53              4) Stiberth, Amanda L W50         
       42.73  1:25.40    35.70  1:17.23    40.03  1:27.82    32.72  1:10.60
  5 Chicago Smelts-21  'C'                            5:15.00    5:29.44   12  
     1) McBride, Courtney W31           2) Cao, Alicia W31                
     3) Kipphut, Allison W29            4) Presperin, Dana W31            
       44.06  1:30.71    49.28  1:45.80    35.45  1:17.62    16.08    55.31
  6 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            5:13.00    5:53.81   10  
     1) Smith, Morgan E W34             2) Kahn, Theodora W31             
     3) Suto, Monika W42                4) Deal, Joy F W31                
       52.51  1:48.13    41.83  1:32.04    37.37  1:21.58    34.45  1:12.06
  7 Swedish Fish Masters-21  'B'                      5:45.00    6:00.81    8  
     1) Spray, Molly M W27              2) Spray, Sara W28                
     3) Tampe, Elizabeth W33            4) Wagener, Christina W39         
       51.43  1:54.59    32.75  1:18.10    46.43  1:47.59    23.70  1:00.53
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:36.42    2/1/2015 North Carolina                             
                         K LINDAUER, A UHL, J STRINGER, E BRAUN            
       Local: L 1:45.82   4/14/2005 Naperville Wave                            
                         A Ruble, T Peot, L Leonard, L Dillmann            
        Team: M 1:45.82   4/14/2005 Naperville Wave                            
                         A Ruble, T Peot, L Leonard, L Dillmann            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:47.00    1:47.79   22  
     1) Lorenz, Kate W39                2) Boulukos, Dana L W40           
     3) Lloyd, Allison W35              4) Kafka, Heidi W53               
       26.79    27.15    27.33    26.52                                    
  2 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       2:00.10    1:53.98   18  
     1) Williams, Valerie A W37         2) Byrne, Kelly K W38             
     3) Shuster, Megan M W39            4) Reidenga, Lisa B W44           
       31.13    29.07    27.38    26.40                                    
  3 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:11.00    2:13.82   16  
     1) Glick, Meredith W39             2) Massoud, Ali W41               
     3) Filippo, Marissa S W37          4) Leki-Albano, Natalie W38       
       33.74    35.44    32.66    31.98                                    
  4 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 2:10.89    2:23.67   14  
     1) Miedwig, Kelly L W38            2) Lewis, Stacy M W37             
     3) Matczynski, Carrie W44          4) Karl, Kristin M W44            
       36.23    35.83    40.37    31.24                                    
 
Women 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:34.28   3/29/2014 North Carolina                             
                         K Lindauer, J Stringer, A Uhl, E Braun            
       Local: L 6:23.43   2/21/1999 Evanston                                   
                         A Statton, C Noll, J Brown, J Filippini           
        Team: M 6:23.43   2/21/1999 Evanston                                   
                         A Statton, C NOll, J Brown, J Filippini           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            4:05.00    3:55.83   22  
     1) Lorenz, Kate W39                2) Bauer, Jessica L W35           
     3) Moore, Lauren W35               4) Kafka, Heidi W53               
       27.73    57.26    29.05  1:02.29    27.26    57.86    28.18    58.42
  2 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            4:05.00    4:05.98   18  
     1) Suto, Monika W42                2) Sheehan, Nichole W37           
     3) Mardy, Megan W36                4) Bernal, Genevieve M W36        
       29.70  1:01.46    29.46  1:01.56    29.70  1:01.68    28.63  1:01.28
  3 Swedish Fish Masters-21  'A'                      5:00.00    4:53.93   16  
     1) Leki-Albano, Natalie W38        2) Filippo, Marissa S W37         
     3) Massoud, Ali W41                4) Glick, Meredith W39            
       34.90  1:12.42    34.52  1:12.16    36.97  1:18.91    33.13  1:10.44
  4 Swedish Fish Masters-21  'B'                      7:25.00    5:39.90   14  
     1) Lord, Tracy L W44               2) Jillson, Lisa W48              
     3) Schraith, Julie W46             4) Mueller, Linda W49             
       40.15  1:25.31    35.68  1:20.65    23.90    39.64  2:14.30         
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:48.55   5/14/2006 COLORADO MASTER                            
                         S HART, S VON DER LIPPE, E CAMPBELL, K GARNIER    
       Local: L 1:59.10   4/14/2005 Naperville Wave                            
                         L Leonard, L Dillmann, T Peot, S Welker           
        Team: M 1:59.10   4/14/2005 Naperville Wave                            
                         L Leonard, L Dillmann, T Peot, S Welker           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            2:05.00    2:05.30   22  
     1) Moore, Lauren W35               2) Lorenz, Kate W39               
     3) Wais, Tracy W35                 4) Bauer, Jessica L W35           
       31.06    35.25    29.71    29.28                                    
  2 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       2:17.10    2:13.54   18  
     1) Reidenga, Lisa B W44            2) Clark, Inge W46                
     3) Shuster, Megan M W39            4) Williams, Valerie A W37        
       34.29    36.81    32.50    29.94                                    
  3 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:32.00    2:35.68   16  
     1) Massoud, Ali W41                2) Filippo, Marissa S W37         
     3) Glick, Meredith W39             4) Leki-Albano, Natalie W38       
       50.36    37.14    35.56    32.62                                    
  4 Swedish Fish Masters-21  'B'                      3:05.00    3:07.48   14  
     1) Schraith, Julie W46             2) Yutzy, Heather S W49           
     3) Brands, Andrea B W53            4) Wagener, Christina W39         
       48.81                               43.87                           
  5 Chicago Smelts-21  'B'                            3:00.00    3:48.61   12  
     1) Delanois, Barbara W60           2) Schick, Mary A W83             
     3) Martinez, Andrea W39            4) Elliott, Victoria W46          
       45.69                               52.98                           
 
Women 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 4:04.48    2/1/2015 North Carolina                             
                         J STRINGER, K LINDAUER, A UHL, E BRAUN            
       Local: L 5:43.36   3/17/2013 Elgin Blue Wave                            
                         M Taormina, S Jackson-McGarr, R Jensen, N Lemke   
        Team: M 5:43.36   3/17/2013 Elgin                                      
                         M Taormina, S Jackson-McGarr, R Jensen, N Lemke   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            4:22.00    4:40.03   22  
     1) Kafka, Heidi W53                2) Lorenz, Kate W39               
     3) Wais, Tracy W35                 4) Boulukos, Dana L W40           
       34.09  1:08.85    36.16  1:16.85    31.89  1:11.03    29.54  1:03.30
  2 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       4:40.10    5:03.63   18  
     1) Reidenga, Lisa B W44            2) Williams, Valerie A W37        
     3) Byrne, Kelly K W38              4) Sands, Liz W47                 
       36.57  1:16.81    42.13  1:32.19    32.20  1:09.93    30.47  1:04.70
  3 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 5:50.69    5:38.89   16  
     1) Lewis, Stacy M W37              2) Miedwig, Kelly L W38           
     3) Susedik, Cindy W54              4) Patnode, Susan E W49           
       48.76  1:39.75    47.13  1:38.64    17.68    42.72    54.98  1:37.78
  4 Swedish Fish Masters-21  'A'                      5:45.00    6:23.45   14  
     1) Massoud, Ali W41                2) Filippo, Marissa S W37         
     3) Glick, Meredith W39             4) Leki-Albano, Natalie W38       
       41.02  1:25.47    53.42  2:04.83    25.58  1:12.25    49.28  1:40.90
  5 Swedish Fish Masters-21  'B'                      9:45.00    7:08.63   12  
     1) Schraith, Julie W46             2) Yutzy, Heather S W49           
     3) Levy, Carrie C W45              4) Lord, Tracy L W44              
       49.99  1:45.89    54.76  2:50.88  1:01.65  1:43.81    48.14    48.05
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:40.44   4/30/2011 Colorado Master                            
                         K Garnier, C Sappey, A Scott-Kube, S von der Lippe
       Local: L 1:50.72   4/24/2010 Naperville Wave                            
                         T Peot, S Hacker, J Frodyma, L Dillmann           
        Team: M 1:50.72   4/24/2010 Naperville Wave                            
                         T Peot, S HAcker, J Frodyma, L Dillmann           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA of Rock River Valley-21  'A'                 2:22.00    2:16.89   22  
     1) Pawluk, Roxie W50               2) Gortowski, Debbie A W59        
     3) McLee, Anne Beck W63            4) Ciaccio, Leslie J W49          
       31.91    40.37    36.83    27.78                                    
  2 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:14.00    2:17.77   18  
     1) Albano, Terrie W53              2) McBride, Jennifer W47          
     3) Jillson, Lisa W48               4) Kent, Kathy E W52              
       35.31    35.59    34.41    32.46                                    
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            2:20.00    2:36.29   16  
     1) Elliott, Victoria W46           2) Delanois, Barbara W60          
     3) Saylor, Heather W W49           4) Cleveland, Marcia E W51        
       51.98    34.67    38.42    31.22                                    
  4 Swedish Fish Masters-21  'B'                      2:20.00    2:44.23   14  
     1) Levy, Carrie C W45              2) Kristl, Eileen W46             
     3) Brands, Andrea B W53            4) Yutzy, Heather S W49           
       43.94    43.75    38.36    38.18                                    
 
Women 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:53.33    5/9/2015 SARASOTA YMCA                              
                         S BUXTON, L CARMICHAEL, J TAFUTO, S TAORMINA      
       Local: L 5:23.15   3/14/2010 Elgin Blue Wave                            
                         J Falduto, J Schneeberger, A Lafayette, KHollander
        Team: M 5:23.15   3/14/2010 Elgin                                      
                         J Falduto, J Schneeberger, A Lafayette, KHollander
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swedish Fish Masters-21  'A'                      4:50.00    5:08.54   22  
     1) Drewke, Deborah W50             2) McBride, Jennifer W47          
     3) Albano, Terrie W53              4) Kent, Kathy E W52              
       35.48  1:14.17  1:51.49  3:10.05    46.75                    1:21.06
       37.43                                                               
  2 Swedish Fish Masters-21  'B'                      8:00.00    6:51.45   18  
     1) Yutzy, Heather S W49            2) Kristl, Eileen W46             
     3) Montes, Jane A W60              4) Cohen, Marla W61               
       40.56  2:13.18                                                      
       51.43  1:52.08                                                      
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:52.93    5/1/2011 Colorado Master                            
                         C Sappey, K Crouch, S von der Lippe, A Scott-Kube 
       Local: L 2:06.08    5/1/2014 Illinois Master                            
                         H Kafka, L Smith, A Block, B Zahorik              
        Team: M 2:06.08      5/2014 Illinois                                   
                         H Kafka, L Smith, A Block, B Zahorik              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 2:11.45    2:18.23   22  
     1) Cimilluca, Krista W45           2) Harrison, Jennifer W45         
     3) Osswald, Karen W53              4) Stiberth, Amanda L W50         
       33.47    40.34    34.53    29.89                                    
  2 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:40.00    2:41.15   18  
     1) McBride, Jennifer W47           2) Kent, Kathy E W52              
     3) Jillson, Lisa W48               4) Albano, Terrie W53             
       43.72    42.94    40.35    34.14                                    
  3 Swedish Fish Masters-21  'C'                      4:10.00    4:03.29   16  
     1) Brooks Edison, Nancy W76        2) Cohen, Marla W61               
     3) Levy, Carrie C W45              4) Kristl, Eileen W46             
     2:32.55                                                               
 
Women 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 4:12.53   4/11/2010 OREGON REIGN MA                            
                         V JENKINS, C CRABBE, A DELMAGE, K ANDRUS-HUGHES   
       Local: L 7:03.48   3/17/2013 Elgin Blue Wave                            
                         T Mark, R Wimmer, L Schuetz, J Perry              
        Team: M 7:03.48   3/17/2013 Elgin                                      
                         T Mark, R Wimmer, L Schuetz, J Perry              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swedish Fish Masters-21  'A'                      6:25.00    5:21.49   22  
     1) Kent, Kathy E W52               2) Jillson, Lisa W48              
     3) McBride, Jennifer W47           4) Albano, Terrie W53             
       47.01  1:36.62    44.61  1:33.90    43.16  1:34.46    15.12    36.51
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            5:15.00    5:42.98   18  
     1) Cleveland, Marcia E W51         2) Saylor, Heather W W49          
     3) Giles-Ott, Ruth W47             4) Elliott, Victoria W46          
       41.85  1:26.85    46.04  1:39.17    38.02  1:22.72    34.47  1:14.24
  3 Swedish Fish Masters-21  'C'                     10:00.00    9:09.36   16  
     1) Brands, Andrea B W53            2) Becker, Aliza C W57            
     3) Cohen, Marla W61                4) Montes, Jane A W60             
              2:07.78  1:10.21  2:34.02  1:03.72  2:26.15    54.92  2:01.41
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:51.52   4/28/2013 UCLA Bruin Mast                            
                         J Cook, C Ciraulo, K Einsidler, V Hibben          
       Local: L 2:04.49    4/9/2011 Naperville Wave                            
                         C Jones, J Bartell, G McDaniel, M K Graber        
        Team: M 2:04.49    4/9/2011 Naperville Wave                            
                         C JOnes, J Bartell, G McDAniel, M K Graber        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 2:23.06    2:24.71   22  
     1) Schuetz, Liz W57                2) Vogel, Aileen E W64            
     3) Schneeberger, Jill A W60        4) Tredup, Chris N W62            
       36.58    40.70    41.98    25.45                                    
  2 Joliet Park District Blue Tide-21  'A'            2:30.08    2:26.05   18  
     1) Strand, Marjorie W57            2) Ingold, Barbara S W57          
     3) Lisy, Cheryl L W57              4) Emmrich, Ann C W58             
       42.77    30.61    41.97    30.70                                    
  3 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:35.00    2:46.04   16  
     1) Lanoue, Nancy W63               2) Stranc, Sheila W63             
     3) Kobayashi, Birgit W62           4) Mcdermott, Ann W57             
       35.97    38.69    56.35    35.03                                    
  4 Swedish Fish Masters-21  'B'                      3:20.00    3:10.41   14  
     1) Cohen, Marla W61                2) Becker, Aliza C W57            
     3) Mellow, Karen R W65             4) Feldman, Ronna E W68           
     1:27.27    53.43    17.61    32.10                                    
 
Women 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 4:04.74   2/13/2016 UCLA Bruin Mast                            
                         J Hirsty, C Ciraulo, J Cook, V Hibben             
       Local: L 4:48.95   4/21/2005 Danville Y                                 
                         C Jones, C Taggart, M Pohlmann, C Quill           
        Team: M 4:48.95   4/21/2005 Danville Y                                 
                         C Jones, C Taggart, M Pohlmann, C Quill           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                5:10.00    5:00.83   22  
     1) Sarovich, Sheila W W62          2) Swedler, Susan M W62           
     3) Stratton, Christine W57         4) Graber, Mary Kay M W60         
       35.44  1:14.52    36.92  1:17.77    38.85  1:22.22    32.85  1:06.32
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            5:40.00    5:31.30   18  
     1) Delanois, Barbara W60           2) Bard, Judy W65                 
     3) Bossert-Hartman, Carol W55      4) Kakacek, Trina W55             
       41.81  1:28.29    46.03  1:38.50    34.57  1:12.24    34.44  1:12.27
  3 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 6:03.27    5:45.78   16  
     1) Vogel, Aileen E W64             2) Tredup, Chris N W62            
     3) Schneeberger, Jill A W60        4) Schuetz, Liz W57               
       37.13  1:17.15    45.05  1:34.15    43.65  1:35.26  1:19.22         
  4 Swedish Fish Masters-21  'A'                      7:50.00    6:23.10   14  
     1) Stranc, Sheila W63              2) Peters, Michelle E W56         
     3) Mcdermott, Ann W57              4) Kobayashi, Birgit W62          
       41.04  1:30.05                                                      
       57.21                                                               
 
Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 2:04.50   4/24/2015 Puget Sound Mas                            
                         Z Courtney, L Chapman, C Davis, M Lippold         
       Local: L 2:29.54   4/21/2005 Danville Y                                 
                         M Pohlmann, C Taggart, C Quill, C Jones           
        Team: M 2:29.54   4/21/2005 Danville Y                                 
                         M Pohlmann, C Taggart, C Quill, C Jones           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:50.00    2:46.69   22  
     1) Sarovich, Sheila W W62          2) Swedler, Susan M W62           
     3) Stratton, Christine W57         4) Stapleton, Carol W66           
       42.39    48.24    38.71    37.35                                    
  2 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 2:26.93    2:53.00   18  
     1) Schneeberger, Jill A W60        2) Vogel, Aileen E W64            
     3) Schuetz, Liz W57                4) Tredup, Chris N W62            
                                           35.84                           
  3 Swedish Fish Masters-21  'D'                      2:50.00    2:54.84   16  
     1) Lanoue, Nancy W63               2) Stranc, Sheila W63             
     3) Mcdermott, Ann W57              4) Kobayashi, Birgit W62          
       44.36    49.50    38.09    42.89                                    
  4 Swedish Fish Masters-21  'B'                      3:15.00    4:28.12   14  
     1) Becker, Aliza C W57             2) Mellow, Karen R W65            
     3) Feldman, Ronna E W68            4) Montes, Jane A W60             
     1:01.91                               51.17                           
 
Women 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 4:38.48   4/26/2013 UCLA Bruin Mast                            
                         K Einsider, J Cook, C Ciraulo, V Hibben           
       Local: L 5:51.47    3/8/2008 Elgin Blue Wave                            
                         A Vogel, C Kracen, C Quill, E LaPonte             
        Team: M 5:51.47    3/8/2008 Elgin                                      
                         A Vogel, C Kracen, C Quill, E LaPonte             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            5:45.00    6:04.58   22  
     1) Kakacek, Trina W55              2) Bard, Judy W65                 
     3) Bossert-Hartman, Carol W55      4) Schick, Mary A W83             
       45.04  1:30.75    20.56    58.14  1:09.41  1:47.63    48.39  1:48.06
  2 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 5:49.63    6:32.28   18  
     1) Schneeberger, Jill A W60        2) Schuetz, Liz W57               
     3) Tredup, Chris N W62             4) Vogel, Aileen E W64            
       54.21  1:50.61    49.53  1:45.18    44.84  1:36.07    37.36  1:20.42
  3 Swedish Fish Masters-21  'A'                      7:45.00    6:52.75   16  
     1) Feldman, Ronna E W68            2) Stranc, Sheila W63             
     3) Lanoue, Nancy W63               4) Kobayashi, Birgit W62          
       46.89  1:37.71    50.54  1:52.05    44.88  1:33.82    46.07  1:49.17
 
Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 2:09.98   4/25/2015 Puget Sound Mas                            
                         S Preissler, T LeClercq, K Carruthers, S Welch    
       Local: L 2:36.72    4/1/2012 Naperville Wave                            
                         B Burfeind, M A Coburn, M Nolan, G McDaniel       
        Team: M 2:36.72      4/2012 Naperville Wave                            
                         B Burfeind, M A Coburn, M Nolan, G McDaniel       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:20.00    2:22.35   22  
     1) McDaniel, Georgia W69           2) Burfeind, Betty W69            
     3) Stapleton, Carol W66            4) Jones, Cynthia L W66           
       34.40  1:47.95                                                      
 
Women 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 5:19.35   4/13/2008 VIRGINIA MASTER                            
                         B ZAREMSKI, B DURRANT, J DETRICK, B SCHREINER     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swedish Fish Masters-21  'A'                      9:00.00    9:02.83   22  
     1) Brooks Edison, Nancy W76        2) Mellow, Karen R W65            
     3) Feldman, Ronna E W68            4) Cohen, Cheryl A W66            
     1:24.84  3:05.00    46.03                               54.38  3:15.10
 
Women 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 5:54.65   4/24/2005 VIRGINIA MASTER                            
                         L ADAMS, J LEILICH, L GRIFFIN, J DETRICK          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                5:55.00    6:26.18   22  
     1) Burfeind, Betty W69             2) Stapleton, Carol W66           
     3) Jones, Cynthia L W66            4) McDaniel, Georgia W69          
       49.42  1:40.43    52.89  1:55.40    41.62  1:33.70    36.69  1:16.65
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:18.32   5/22/2010 NORTH CAROLINA                             
                         N BRUNELLI, C JONES, N WESTBY, J SKUBA            
       Local: L 1:27.38   4/24/2010 Western IL                                 
                         C Randolph, A Block, C Frederiksen, R Golz        
        Team: M 1:27.38   4/24/2010 Western IL                                 
                         C Randolph, A Block, C Frederiksen, R Golz        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyons Masters-21  'A'                             1:27.50    1:24.94   22  
     1) Busse, Paul M26                 2) Dunn, Josh M M26               
     3) Hladik, Joe A M25               4) Donatelli, Brian M23           
       22.10    21.91    20.83    20.10                                    
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            1:29.00    1:33.55   18  
     1) Gorman, Jake M23                2) Ciochon, Samuel R M26          
     3) Mueller, Barret M27             4) Chiu, Eric K M26               
       22.64    23.48    24.90    22.53                                    
  3 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:05.00    1:52.56   16  
     1) Campbell, Dallas N M24          2) Creelman, Brit R M53           
     3) Ferrari, Daniel J M37           4) Hanzalik, Adam R M29           
       26.73    32.02    27.98    25.83                                    
 -- Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            1:26.00         DQ  
     1) Wilcox, Matt M24                2) Hines, Tyler E M23             
     3) Boniface, Thomas M26            4) Stephens, Chase A M23          
       21.33    21.53    21.24    21.52                                    
 
Men 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:01.60   2/13/2016 Golden Road Aqu                            
                         M Marshall, N Korth, M Jaben, T Cox               
       Local: L 3:28.02   3/14/2010 Southside                                  
                         C Morris, J Javorski, D Campione, M Royko         
        Team: M 3:28.02   3/14/2010 Southside                                  
                         C Morris, J Javorski, D Campione, M Royko         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyons Masters-21  'A'                             3:10.00    3:09.03   22  
     1) Donatelli, Brian M23            2) Busse, Paul M26                
     3) Dunn, Josh M M26                4) Hladik, Joe A M25              
       21.92    46.53    22.53    47.28    22.80    48.94    21.44    46.28
  2 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            3:12.00    3:09.10   18  
     1) Stephens, Chase A M23           2) Boniface, Thomas M26           
     3) Szabados, Bela M42              4) Santoro, Antonio M33           
       22.25    46.09    22.84    47.88    22.88    48.14    22.26    46.99
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            3:30.00    3:23.06   16  
     1) Chiu, Eric K M26                2) Gorman, Jake M23               
     3) Mueller, Barret M27             4) Ahonen, Hanno M31              
       21.85    45.97    26.41    57.26    23.32    49.82    23.75    50.01
  4 Swedish Fish Masters-21  'A'                      4:50.00    4:18.58   14  
     1) Campbell, Dallas N M24          2) Harriman, James C M55          
     3) Ellsworth, David M37            4) Hanzalik, Adam R M29           
       30.57  1:02.73  1:35.38                                             
       32.03                                                               
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:26.71    5/2/2014 The Olympic Clu                            
                         A Saeta, N Koon, N Adrian, A Ervin                
       Local: L 1:36.89   4/25/2010 Western IL                                 
                         R Golz, C Frederiksen, A Block, C Randolph        
        Team: M 1:36.89   4/25/2010 Western IL                                 
                         R Golz, C Frederiksen, A Block, C Randolph        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyons Masters-21  'A'                             1:37.00    1:37.12   22  
     1) Donatelli, Brian M23            2) Hladik, Joe A M25              
     3) Dunn, Josh M M26                4) Busse, Paul M26                
       25.92    25.87    24.10    21.23                                    
  2 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            1:33.00    1:40.65   18  
     1) Hines, Tyler E M23              2) Rosenbaum, Eric M25            
     3) Boniface, Thomas M26            4) Mulchrone, Garrett M25         
       23.52    32.24    23.22    21.67                                    
  3 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'B'            1:33.00    1:44.64   16  
     1) Wilcox, Matt M24                2) Santoro, Antonio M33           
     3) Weidman, David M28              4) Arredondo, Adam M28            
       26.73    27.21    28.00    22.70                                    
  4 Chicago Smelts-21  'A'                            1:43.00    1:45.01   14  
     1) Ahonen, Hanno M31               2) Ciochon, Samuel R M26          
     3) Chiu, Eric K M26                4) Gorman, Jake M23               
       26.88    31.19    22.29    24.65                                    
  5 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:15.00    2:13.95   12  
     1) Creelman, Brit R M53            2) Ferrari, Daniel J M37          
     3) Campbell, Dallas N M24          4) Hanzalik, Adam R M29           
       45.66    34.93    27.92    25.44                                    
 -- Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 1:38.50         DQ  
     1) Hartley, John M M29             2) Fraser, Alex M27               
     3) Homchick, Robert N M24          4) Doerr, David T M33             
       24.17    26.88    24.53    21.92                                    
 
Men 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 3:29.49   4/18/2010 MICHIGAN MASTER                            
                         K DOAK, P SAUCEDO, A MULL, A SCHMITT              
       Local: L 3:54.67   3/14/2010 Southside                                  
                         D Campione, C Morris, J Javorski, M Royko         
        Team: M 3:54.67   3/14/2010 Southside                                  
                         D Campione, C Morris, J Javorski, M Royko         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            3:48.00    3:55.66   22  
     1) Ciochon, Samuel R M26           2) Ahonen, Hanno M31              
     3) Chiu, Eric K M26                4) Gorman, Jake M23               
       29.74  1:02.45    29.42  1:03.52    23.69    51.90    26.98    57.79
  2 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            4:35.00    4:23.02   18  
     1) Arredondo, Adam M28             2) Weigand, TJ M43                
     3) Boeke, Lonny M38                4) Weidman, David M28             
       34.50  1:11.33    35.00  1:15.31    29.01  1:04.53    24.72    51.85
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:21.82   5/22/2010 CLEMSON AQUATIC                            
                         L ASTI, B MAC LENNAN, B HERRINGTON, A SCHEERHORN  
       Local: L 1:26.69   4/24/2010 CAC Masters                                
                         B Szabados, A Santoro, J Mitchell, M McGrath      
        Team: M 1:26.69   4/24/2010 CAC Masters                                
                         B Szabados, A Santoro, J Mitchell, M McGrath      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munster Masters-16  'B'                           1:32.00    1:34.31   22  
     1) Rokosz, Peter M34               2) Peterson, David A M30          
     3) Marshall, Clinton J M32         4) Zlatic, Daniel J M44           
       23.86    23.47    24.74    22.24                                    
  2 Swedish Fish Masters-21  'A'                      1:50.00    1:35.80   18  
     1) Christie, Connor R M26          2) Gehl, Nicholas M33             
     3) Sutton, Grant C M40             4) Wever, Matthew C M32           
       25.38    23.32    24.76    22.34                                    
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            1:35.00    1:37.21   16  
     1) White, Patrick M M29            2) Perkey, Dan M29                
     3) Revzin, Barry M30               4) Wiley, Brian J M28             
       24.97    23.71    23.53    25.00                                    
  4 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            1:27.00    1:38.69   14  
     1) Mulchrone, Garrett M25          2) Weidman, David M28             
     3) Santoro, Antonio M33            4) Rosenbaum, Eric M25            
       23.30    23.36    25.96    26.07                                    
  5 Chicago Smelts-21  'B'                            1:47.00    1:43.32   12  
     1) Martinez, Alejandro M27         2) Kujat, Scot M31                
     3) Benning, Chris M34              4) Bentley, James D M28           
       25.46    24.87    27.25    25.74                                    
  6 Chicago Smelts-21  'C'                            1:50.00    1:51.66   10  
     1) Wright-Huynh, Joshua M28        2) Carrillo, Roberto M30          
     3) Cowen, Michael W M30            4) Gilbert, Brian M32             
       28.38    26.43    28.71    28.14                                    
  7 Evanston Northshore Masters-21  'A'               1:59.00    1:59.50    8  
     1) Wendel, David M49               2) Hertel, Robert G M65           
     3) Hall, Vincent M34               4) Corr, David M41                
       30.19    38.13    25.36    25.82                                    
  8 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 1:58.42    2:03.69    6  
     1) Anderson, Matthew C M26         2) Foszcz, Michael M34            
     3) Castle, Paul R M37              4) Culver, Benjamin B M39         
       33.59    31.99    29.13    28.98                                    
 
Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:06.20   4/10/2011 Illinois Master                            
                         D Kinsella, T Carlson, V A Allegra, D Sims        
       Local: L 3:06.20   4/10/2011 Illinois Master                            
                         D Kinsella, T Carlson, V A Allegra, D Sims        
        Team: M 3:19.38   4/21/2005 Danville Y                                 
                         B Kothe, C Hagenbaumer, R Kurza, J Bey            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 3:17.50    3:15.04   22  
     1) Schwartz, Adam J M34            2) Doerr, David T M33             
     3) Hartley, John M M29             4) Fraser, Alex M27               
       24.36    52.17    22.76    49.32    22.32    47.09    21.81    46.46
  2 Swedish Fish Masters-21  'A'                      3:42.00    3:35.11   18  
     1) Bachtell, John M60              2) Gehl, Nicholas M33             
     3) Sutton, Grant C M40             4) Wever, Matthew C M32           
       25.87    54.94    24.71    52.21    25.99    56.21    23.86    51.75
  3 Chicago Masters Swim Club-21  'A'                 3:50.00    3:41.55   16  
     1) Velasquez, Nick M28             2) Weikel, Charlie M31            
     3) Wendt, George F M68             4) Kemmerling, Steven D M37       
       24.56    50.32    24.30    51.65    29.72  1:02.39    26.73    57.19
  4 Chicago Smelts-21  'A'                            4:35.00    3:42.03   14  
     1) Ciochon, Samuel R M26           2) Perkey, Dan M29                
     3) Wiley, Brian J M28              4) White, Patrick M M29           
       25.85    55.00    26.21    53.66    26.81    56.32    15.85    57.05
  5 Chicago Smelts-21  'B'                            4:45.00    3:56.87   12  
     1) Ong, Taz M26                    2) Cowen, Michael W M30           
     3) Benning, Chris M34              4) Martinez, Alejandro M27        
       27.22    57.77  1:27.25                                             
  6 Chicago Smelts-21  'C'                            4:10.00    4:00.94   10  
     1) Gebhart, Joseph M26             2) Bentley, James D M28           
     3) Misch, Daniel M30               4) Gilbert, Brian M32             
       29.11  1:01.60    26.97    56.67    27.17    58.20    30.49  1:04.47
  7 Munster Masters-16  'A'                           4:22.00    4:06.31    8  
     1) Hartzog, Brendan J M27          2) Zlatic, Daniel J M44           
     3) Marshall, Clinton J M32         4) Rokosz, Adam F M32             
       28.89    58.39    24.86    52.80    25.61    55.40    37.35  1:19.72
  8 Lakeshore Sport & Fitness-21  'B'                 4:08.00    4:15.80    6  
     1) Wetzel, Peter M59               2) Kavanagh, Frank D M55          
     3) Francis, Lee M55                4) Noce, Tim J M27                
       30.63  1:03.38    31.85  1:06.25    26.79    57.68    30.84  1:08.49
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:30.97   4/12/2014 Wisconsin                                  
                         A Mania, E Johnson, D Dickinson, K Ewald          
       Local: L 1:38.66    5/1/2011 Southside                                  
                         D Campione, C Morris, J Javorski, R Mulcahy       
        Team: M 1:38.66    5/1/2011 Southside                                  
                         D Campione, C Morris, J Javorski, R Mulcahy       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munster Masters-16  'A'                           1:40.00    1:40.89   22  
     1) Lowell, Jon M36                 2) Peterson, David A M30          
     3) Marshall, Clinton J M32         4) Carlson, Michael S M47         
       26.10    27.02    25.28    22.49                                    
  2 Swedish Fish Masters-21  'A'                      1:52.00    1:46.50   18  
     1) Gehl, Nicholas M33              2) Christie, Connor R M26         
     3) Wever, Matthew C M32            4) Sutton, Grant C M40            
       27.74    29.05    25.22    24.49                                    
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            1:45.00    1:50.89   16  
     1) Mueller, Barret M27             2) Revzin, Barry M30              
     3) Wiley, Brian J M28              4) White, Patrick M M29           
       28.91    28.59    28.19    25.20                                    
  4 Munster Masters-16  'B'                           1:57.00    1:54.47   14  
     1) Weckler, Thomas D M34           2) Zlatic, Daniel J M44           
     3) Hasse, William A M60            4) Little, James M31              
       27.41    30.22    28.05    28.79                                    
  5 Chicago Smelts-21  'B'                            1:52.00    1:57.08   12  
     1) Gebhart, Joseph M26             2) Ong, Taz M26                   
     3) Kujat, Scot M31                 4) Carrillo, Roberto M30          
       33.57    30.58    26.61    26.32                                    
  6 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 2:15.07    2:13.32   10  
     1) Foszcz, Michael M34             2) Anderson, Matthew C M26        
     3) Navarro, Antonio D M31          4) Dosenbach, Christopher M42     
       35.24    44.73    24.96    28.39                                    
  7 Chicago Smelts-21  'C'                            1:58.00    2:16.98    8  
     1) Ruley, Nic M37                  2) Gilbert, Brian M32             
     3) Bentley, James D M28            4) Wright-Huynh, Joshua M28       
       48.27    32.73    27.89    28.09                                    
 
Men 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 3:25.49   4/21/2012 Illinois                                   
                         C Cunnick, T Carlson, J Chiles, V Allegra         
       Local: L 3:25.49   4/21/2012 Illinois Master                            
                         C Cunnick, T Carlson, J Chiles, V Allegra         
        Team: M 3:53.36   3/17/2013 Smelts                                     
                         R Jacobi, M Trauner, C Rehrig, D Gold             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swedish Fish Masters-21  'A'                      1:50.00    4:06.03   22  
     1) Gehl, Nicholas M33              2) Christie, Connor R M26         
     3) Wever, Matthew C M32            4) Sutton, Grant C M40            
       29.95  1:01.70    31.19  1:06.71    27.02  1:01.63    26.21    55.99
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            4:05.00    4:09.49   18  
     1) Martinez, Alejandro M27         2) Revzin, Barry M30              
     3) Perkey, Dan M29                 4) Wiley, Brian J M28             
       33.23  1:08.81    29.79  1:04.20    27.66  1:00.57    26.54    55.91
  3 Chicago Smelts-21  'B'                            4:15.00    4:12.59   16  
     1) Misch, Daniel M30               2) Ong, Taz M26                   
     3) Kujat, Scot M31                 4) White, Patrick M M29           
       32.29  1:06.32    32.19  1:18.11    17.96    51.43    27.20    56.73
  4 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 4:32.00    4:19.10   14  
     1) Anderson, Matthew C M26         2) Foszcz, Michael M34            
     3) Culver, Benjamin B M39          4) Brown, Adam R M35              
       34.35  1:10.08    32.13  1:09.46    25.04    54.82    30.66  1:04.74
  5 Chicago Smelts-21  'C'                            4:30.00    4:50.57   12  
     1) Gebhart, Joseph M26             2) Gilbert, Brian M32             
     3) Benning, Chris M34              4) Wright-Huynh, Joshua M28       
       34.74  1:11.60    40.70  1:26.45    31.37  1:08.40    29.77  1:04.12
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:23.32   5/29/2010 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, C ECKERMAN       
       Local: L 1:30.52    4/2/2004 Central IL                                 
                         B Rea, R van Hootegem, J Pratt, D Gibson          
        Team: M 1:30.52    4/2/2004 Central IL                                 
                         B REa, R van Hootegem, J Pratt, D Gibson          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munster Masters-16  'A'                           1:29.50    1:29.37   22  
     1) Lowell, Jon M36                 2) Rokosz, Milos M36              
     3) Carlson, Michael S M47          4) Buksar, Bryan M M42            
       21.93    22.81    22.60    22.03                                    
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:48.00    1:36.94   18  
     1) Secor, Don M41                  2) Wenke, Dave M35                
     3) Henderson, Mike M54             4) Bardak, Peter D M39            
       23.12    25.36    25.31    23.15                                    
  3 Chicago Smelts-21  'B'                            1:52.00    1:39.51   16  
     1) Ruley, Nic M37                  2) Fei, John M44                  
     3) Greene, Channing S M53          4) Lavender, Lemikas R M36        
       31.99    17.72    20.00    29.80                                    
  4 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       1:43.10    1:41.73   14  
     1) Mosley, Thomas J M36            2) Mulcahy, Ryan P M38            
     3) Reidenga, Russ M43              4) Murphy, Michael F M48          
       25.31    22.91    28.43    25.08                                    
  5 Lyons Masters-21  'A'                             1:50.50    1:45.42   12  
     1) Johnson, Eric W M60             2) Costello, John J M49           
     3) Slad, Thomas E M44              4) Clark, Gregory A M53           
       26.04    27.37    26.25    25.76                                    
  6 Chicago Smelts-21  'A'                            1:43.00    1:46.18   10  
     1) Swarens, John M38               2) Myers, Fred M M44              
     3) Parker, Adam B M39              4) Meyer, Paul M36                
       26.08    28.90    26.12    25.08                                    
 -- Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            1:32.00   X1:48.26  
     1) Boeke, Lonny M38                2) Schoenauer, Steffan M42        
     3) Weigand, TJ M43                 4) McCarron, Peter M46            
       26.74    28.20    26.31    27.01                                    
 
Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:06.12   5/30/2010 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, C ECKERMAN       
       Local: L 3:33.45   4/21/2005 Danville Y                                 
                         B Dittus, P Dodson, D Gibson, J Strange           
        Team: M 3:33.45   4/21/2005 Danville Y                                 
                         B Dittus, P Dodson, D Gibson, J Strange           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                3:34.00    3:23.58   22  
     1) Bardak, Peter D M39             2) Pushka, Dave M52               
     3) Carlson, Timothy M36            4) Secor, Don M41                 
       25.54    52.90    24.31    51.27    24.01    50.30    23.25    49.11
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            3:50.00    3:50.70   18  
     1) Meyer, Paul M36                 2) Parker, Adam B M39             
     3) Murphy, Doug R M44              4) Worthy, Ripley M38             
       27.48    56.98    26.76    57.36    27.18    58.42    27.38    57.94
  3 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 4:01.93    3:52.89   16  
     1) Brown, Adam R M35               2) Culver, Benjamin B M39         
     3) Castle, Paul R M37              4) Evans, James D M42             
       27.05    56.27    26.36    56.67    32.76  1:09.34    23.96    50.61
  4 Chicago Smelts-21  'B'                            4:05.00    4:04.81   14  
     1) Dineen, Bradley A M53           2) Myers, Fred M M44              
     3) Figg, Steven J M49              4) Swarens, John M38              
       27.90    58.73    30.85  1:05.63    30.39  1:03.30    26.24    57.15
  5 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'B'            4:22.00    4:08.12   12  
     1) Hasak, Amit M54                 2) Fitzpatrick, Mike M46          
     3) Schoenauer, Steffan M42         4) Mower, Grove N M58             
       29.29    59.89    31.45  1:09.75    28.71  1:00.11    27.94    58.37
  6 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'B'                 4:45.37    4:46.02   10  
     1) Dosenbach, Christopher M42      2) Muckerheide, Brad M41          
     3) Roberts, Steven T M37           4) Karl, Jake G M44               
       34.42  1:17.03  1:50.68                                             
       35.12                                                               
  7 Chicago Smelts-21  'C'                            4:20.00    4:59.65    8  
     1) Ruley, Nic M37                  2) Fei, John M44                  
     3) Ware, Sean M45                  4) Nelson, Steve M49              
       33.36  1:11.55    27.70  1:32.11    30.61  1:05.64  1:10.35         
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:34.16   5/10/2009 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, T BARTEE, B BAILEY, M VAROZZA         
       Local: L 1:41.51   4/14/2005 Central IL                                 
                         D Gibson, P Alexandrov, J Pratt, B Rea            
        Team: M 1:41.51   4/14/2005 Central IL                                 
                         D Gibson, P Alexandrov, J Pratt, B Rea            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       1:51.10    1:49.08   22  
     1) Carl, Scott A M44               2) Murphy, Michael F M48          
     3) Mulcahy, Ryan P M38             4) Mosley, Thomas J M36           
       27.40    31.67    25.53    24.48                                    
  2 Lyons Masters-21  'A'                             1:55.59    1:57.12   18  
     1) Johnson, Eric W M60             2) Costello, John J M49           
     3) Slad, Thomas E M44              4) Clark, Gregory A M53           
       31.66    31.83    28.45    25.18                                    
  3 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            1:43.00    1:57.77   16  
     1) Boeke, Lonny M38                2) Weigand, TJ M43                
     3) Szabados, Bela M42              4) Schoenauer, Steffan M42        
       32.92    33.94    25.05    25.86                                    
  4 Chicago Smelts-21  'A'                            1:55.00    2:04.71   14  
     1) Parker, Adam B M39              2) Swarens, John M38              
     3) Figg, Steven J M49              4) Murphy, Doug R M44             
       32.48    34.34    31.69    26.20                                    
  5 Evanston Northshore Masters-21  'A'               2:12.00    2:18.49   12  
     1) Corr, David M41                 2) Schoettle, Ekkehard M63        
     3) Avery, Bill M56                 4) Hertel, Robert G M65           
       31.24    44.56    33.16    29.53                                    
  6 Joliet Park District Blue Tide-21  'A'            2:32.00    2:23.82   10  
     1) Spoerl, Jeff M41                2) Baron, Robert J M76            
     3) Kennison, Dan S M57             4) Foulen, Anthony O M43          
       34.41    42.92    30.68    35.81                                    
  7 Chicago Smelts-21  'B'                            2:30.00    2:24.39    8  
     1) Myers, Fred M M44               2) Fei, John M44                  
     3) Ware, Sean M45                  4) Nelson, Steve M49              
       34.13  1:18.43    32.06                                             
 
Men 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 3:28.46    3/5/2009 LONGHORN AQUATI                            
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
       Local: L 4:21.07    2/7/1999 HAST                                       
                         P Alexander, J Craffey, M Lilleeng, R Harwood     
        Team: M 4:21.07    2/7/1999 HAST                                       
                         P Alexander, J Craffey, M Lilleeng, R Harwood     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                4:03.00    3:56.49   22  
     1) Secor, Don M41                  2) Pushka, Dave M52               
     3) Bardak, Peter D M39             4) Wenke, Dave M35                
       28.21    57.90    31.83  1:07.41    25.78    55.32    26.83    55.86
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            4:10.00    4:19.85   18  
     1) Worthy, Ripley M38              2) Parker, Adam B M39             
     3) Meyer, Paul M36                 4) Murphy, Doug R M44             
       33.00  1:08.05    33.66  1:13.30    26.81    58.46    27.63  1:00.04
  3 Evanston Northshore Masters-21  'A'               4:43.00    4:30.26   16  
     1) Corr, David M41                 2) Avery, Bill M56                
     3) Wendel, David M49               4) McPhillips, David M40          
       34.22  1:07.95    33.33  1:11.32    34.81  1:15.99    26.12    55.00
  4 Chicago Smelts-21  'B'                            4:30.00    5:06.19   14  
     1) Ruley, Nic M37                  2) Lavender, Lemikas R M36        
     3) Swarens, John M38               4) Myers, Fred M M44              
       43.60  1:29.21    35.78  1:19.14    31.57  1:42.77    35.07         
  5 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 5:43.06    6:22.68   12  
     1) Dosenbach, Christopher M42      2) Karl, Jake G M44               
     3) Roberts, Steven T M37           4) Balian, Mike M42               
       49.21  1:43.89    50.54  1:46.81    45.77  1:37.59    34.24  1:14.39
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:27.70    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         JOHN SMITH, AL JAEGERS, PAUL HAFNER, PAUL SMITH   
       Local: L 1:34.02   4/11/2003 Northwestern                               
                         T McCabe, L Harris, J Magiera, J Martin           
        Team: M 1:34.02   4/11/2003 Northwestern                               
                         T McCabe, L Harris, J Magiera, J Martin           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fossil Fish-21  'A'                               1:33.00    1:33.65   22  
     1) Sims, David E M53               2) Tuchler, Jim M51               
     3) Soltys, Ted J M55               4) Seibt, Andreas K M58           
       24.34    22.33    22.62    24.36                                    
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            1:48.00    1:46.28   18  
     1) Swiss, Tom M49                  2) Figg, Steven J M49             
     3) Dodson, Phil L M63              4) Gilberg, Steve M53             
       26.78    28.12    26.34    25.04                                    
  3 Swedish Fish Masters-21  'A'                      1:52.00    1:47.84   16  
     1) Lozier, Chris M46               2) Jillson, Rob M51               
     3) Morgan, Michael N M45           4) Cordero, Billy M48             
       26.52    28.74    26.75    25.83                                    
  4 Glenbrook Aquatics-21  'A'                        1:50.00    1:51.63   14  
     1) Cohn, Lee B M54                 2) Orbon, Jim W M60               
     3) Fernitz, John J M51             4) Reisner, Dan H M54             
       26.53    31.70    27.95    25.45                                    
  5 Chicago Smelts-21  'B'                            2:10.00    2:16.75   12  
     1) Leithiser, Richard M64          2) Ware, Sean M45                 
     3) Casebolt, Dave M74              4) Nelson, Steve M49              
       36.03    30.13    38.57    32.02                                    
 
Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:18.25    5/7/2010 WILDCAT ALUMNI                             
                         A JAEGERS, T HARVILL, M VOLZING, D CUNNIFF        
       Local: L 3:40.03   4/12/2007 Danville Y                                 
                         J Blumenthal, G Wendt, P Dodson, P Alexandrov     
        Team: M 3:40.03   4/12/2007 Danville Y                                 
                         J Blumenthal, G Wendt, P Dodson, P Alexandrov     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            3:50.00    3:52.60   22  
     1) Dodson, Phil L M63              2) Layton, Chris M57              
     3) Gilberg, Steve M53              4) Espino, Rudy A M47             
       28.30    58.80    28.84  1:01.53    27.48    58.00    25.39    54.27
  2 Swedish Fish Masters-21  'A'                      4:25.00    4:04.98   18  
     1) Morgan, Michael N M45           2) Lozier, Chris M46              
     3) Jillson, Rob M51                4) Cordero, Billy M48             
       29.85  1:04.19    16.45    59.24    16.97  1:03.81    27.39    57.74
  3 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'B'                 5:35.94    4:09.87   16  
     1) Roscher, Jim M52                2) Wilczak, Tom M55               
     3) Pegues, Lex M55                 4) Goyette, Brian M M56           
       31.43  1:06.00  1:36.67                                             
       31.68                                                               
  4 Buehler Blue Marlins-21  'A'                      4:45.00    4:45.17   14  
     1) Conlon, Mark A M59              2) Alsen, Donald J M66            
     3) Glynn, Elliott M54              4) King, Paul E M51               
       41.79  1:34.36  2:01.87                                             
       32.45                                                               
  5 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 6:15.34    5:40.68   12  
     1) Marsh, Edward T M51             2) Masters, Kevin A M50           
     3) Searle, Ron M45                 4) Woerner, Bruce M53             
       37.64  1:20.87  2:08.17                                             
       41.12                                                               
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:36.56   5/23/2010 GEORGIA MASTERS                            
                         E ERICSON, C WEISSMAN, B BUGG, M ELLISON          
       Local: L 1:44.34    5/1/2014 Illinois Master                            
                         D Sims, J Tuchler, T Jenkins, D Gibson            
        Team: M 1:44.34      5/2014 Illinois Master                            
                         D Sims, J Tuchler, T Jenkins, D Gibson            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenbrook Aquatics-21  'A'                        1:47.00    1:47.38   22  
     1) Clarke, Dick M47                2) Ozimek, Joe M45                
     3) Wendt, Matthew T M45            4) McQuet, Rick M47               
       28.65    28.64    25.99    24.10                                    
  2 Fossil Fish-21  'A'                               1:47.00    1:48.87   18  
     1) Tuchler, Jim M51                2) Seybold, Harvey G M61          
     3) Soltys, Ted J M55               4) Seibt, Andreas K M58           
       26.90    32.37    25.40    24.20                                    
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            1:55.00    1:51.14   16  
     1) Gilberg, Steve M53              2) Swiss, Tom M49                 
     3) Hoff, Seth M53                  4) Espino, Rudy A M47             
       30.74    29.98    26.63    23.79                                    
  4 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:07.00    2:01.35   14  
     1) Cordero, Billy M48              2) Lozier, Chris M46              
     3) Jillson, Rob M51                4) Morgan, Michael N M45          
       29.65    31.53    31.86    28.31                                    
  5 Glenbrook Aquatics-21  'B'                        2:05.00    2:07.06   12  
     1) Cohn, Lee B M54                 2) Orbon, Jim W M60               
     3) Fernitz, John J M51             4) Reisner, Dan H M54             
       32.84    37.30    31.33    25.59                                    
 
Men 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 3:38.41   4/10/2010 TEXAS LONGHORN                             
                         N BREAZEALE, D GUTHRIE, A RASMUSSEN, M STINCHCOMBE
       Local: L 4:13.73   3/17/2013 Smelts                                     
                         C Layton, T Swiss, S Figg, S Gilberg              
        Team: M 4:13.73   3/17/2013 Smelts                                     
                         C Layton, T Swiss, S Figg, S Gilberg              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenbrook Aquatics-21  'A'                             NT    3:57.07   22  
     1) Clarke, Dick M47                2) Ozimek, Joe M45                
     3) Wendt, Matthew T M45            4) McQuet, Rick M47               
       29.82  1:01.82    30.69  1:05.02    27.39    59.07    24.54    51.16
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            4:10.00    4:18.57   18  
     1) Gilberg, Steve M53              2) Espino, Rudy A M47             
     3) Hoff, Seth M53                  4) Layton, Chris M57              
       32.75  1:08.67    17.43  1:07.14    27.27    58.79    29.64  1:03.97
  3 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:00.00    4:48.37   16  
     1) Cordero, Billy M48              2) Lozier, Chris M46              
     3) Jillson, Rob M51                4) Morgan, Michael N M45          
       31.08  1:05.06    33.80  1:13.19    37.40  1:23.13    32.04  1:06.99
  4 Chicago Smelts-21  'B'                            5:00.00    5:40.55   14  
     1) Ware, Sean M45                  2) Leithiser, Richard M64         
     3) Greene, Channing S M53          4) Nelson, Steve M49              
       40.28  1:20.57    48.84  1:50.86    15.73  2:29.12                  
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:32.18   4/11/2009 OREGON MASTERS                             
                         M TENNANT, D BROCKBANK, W EDWARDS, L PHILBRICK    
       Local: L 1:33.46   3/30/2014 Illinois Master                            
                         M Krug, T McCabe, K Lange, A Seibt                
        Team: M 1:33.46   3/30/2014 Illinois                                   
                         M Krug, T McCabe, K Lange, A Seibt                
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 1:50.31    1:43.72  
     1) Eggar, Jack D M63               2) Ursu, Andrei H M58             
     3) Mathieu, Bud P M58              4) Meyer, Kenneth G M60           
       26.72    26.40    24.93    25.67                                    
  1 Glenbrook Aquatics-21  'A'                        1:54.10    1:52.74   22  
     1) Fernitz, David M59              2) Runnfeldt, Robert T M59        
     3) Weiss, Michael B M58            4) Suttle, Philip M M59           
       27.63    30.11    26.64    28.36                                    
  2 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'B'                 2:08.63    2:08.03   18  
     1) Goyette, Brian M M56            2) Pegues, Lex M55                
     3) Wilczak, Tom M55                4) Gordon, Steven H M58           
       37.96    33.28    26.68    30.11                                    
  3 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:20.00    2:09.32   16  
     1) Stearn, Robert A M56            2) Inch, Les M65                  
     3) Frankel, Jeff M59               4) Harriman, James C M55          
  4 Buehler Blue Marlins-21  'A'                      2:15.00    2:13.20   14  
     1) Conlon, Mark A M59              2) Alsen, Donald J M66            
     3) Guilfoil, Scott M66             4) Spaulding, Robert W M64        
     1:51.34    21.86                                                      
 -- Evanston Northshore Masters-21  'A'               1:49.00         DQ  
      Other
     1) Ruderman, Richard M57           2) Black, Boyd E M59              
     3) Bennewitz, Kirk T M61           4) Holmberg, Tom M57              
       24.95    24.91    27.63    26.41                                    
 
Men 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:28.26   3/28/2015 Colorado                                   
                         K Anderson, M Mann, C Petersen, G Scott           
       Local: L 3:59.51   3/11/2012 Elgin Blue Wave                            
                         J Eggar, R Fox, J Campana, K Meyer                
        Team: M 3:59.51   3/11/2012 Elgin                                      
                         J Eggar, R Fox, J Campana, K Meyer                
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 4:30.73    3:59.25   22  
     1) Eggar, Jack D M63               2) Ursu, Andrei H M58             
     3) Meyer, Kenneth G M60            4) Campana, James L M64           
       27.50    56.77    29.20  1:02.56    27.87    59.75    28.21  1:00.17
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            4:30.00    4:39.23   18  
     1) Phinney, Scot M59               2) Leithiser, Richard M64         
     3) Rooney, Pat M M59               4) Patronsky, Ross T M64          
       32.15  1:07.82    39.00  1:20.39    31.87  1:06.78    30.93  1:04.24
  3 Munster Masters-16  'B'                           4:40.00    4:48.75   16  
     1) Hasse, William A M60            2) Cavallo, Bob M68               
     3) Raymond, Jim M67                4) Seaman, John T M57             
       27.46    56.89    34.67                               22.14  2:17.38
  4 Swedish Fish Masters-21  'A'                      7:30.00    6:01.36   14  
     1) Frankel, Jeff M59               2) Inch, Les M65                  
     3) Stearn, Robert A M56            4) Schukas, Mark J M59            
       35.62  1:17.10  1:56.77                                             
     1:05.85                                                               
  5 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'B'                 7:03.29    6:12.94   12  
     1) Manheim, Chris J M62            2) Gordon, Steven H M58           
     3) Kracen, Scott A M67             4) Krich, Bob A M73               
       43.99  1:32.76           2:12.52    42.77           1:36.23  3:14.64
       45.78                                                               
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:45.32   4/11/2009 OREGON MASTERS                             
                         W EDWARDS, A STARK, L PHILBRICK, M TENNANT        
       Local: L 1:51.17   4/19/2009 Chicago                                    
                         R Meyer, B Yant, G Wendt, J Bluementhal           
        Team: M 1:51.17   4/19/2009 Chgo Masters                               
                         R Meyer, B Yant, G Wendt, J Bluementhal           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'B'                 2:05.87    1:56.10   22  
     1) Pegues, Lex M55                 2) Ursu, Andrei H M58             
     3) Wilczak, Tom M55                4) Mathieu, Bud P M58             
       30.60    31.73    27.13    26.64                                    
  2 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 2:10.06    2:03.06   18  
     1) Eggar, Jack D M63               2) Meyer, Kenneth G M60           
     3) Campana, James L M64            4) Goyette, Brian M M56           
       31.10    33.82    32.03    26.11                                    
  3 Glenbrook Aquatics-21  'A'                        2:08.10    2:10.61   16  
     1) Runnfeldt, Robert T M59         2) Weiss, Michael B M58           
     3) Fernitz, David M59              4) Suttle, Philip M M59           
       37.44    33.71    30.61    28.85                                    
  4 Chicago Smelts-21  'A'                            2:15.00    2:13.12   14  
     1) Phinney, Scot M59               2) Patronsky, Ross T M64          
     3) Layton, Chris M57               4) Dodson, Phil L M63             
       37.37    37.05    30.59    28.11                                    
  5 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:25.00    2:45.00   12  
     1) Inch, Les M65                   2) Harriman, James C M55          
     3) Stearn, Robert A M56            4) Bachtell, John M60             
       42.22    39.83    42.55    40.40                                    
 -- Evanston Northshore Masters-21  'A'               1:58.00         DQ  
      Other
     1) Black, Boyd E M59               2) Holmberg, Tom M57              
     3) Ruderman, Richard M57           4) Bennewitz, Kirk T M61          
       31.22    32.06    27.29    27.32                                    
 
Men 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 3:57.13   3/28/2015 Colorado                                   
                         C Petersen, G Scott, M Mann, K Anderson           
       Local: L 5:11.45   2/22/2009 Elgin Blue Wave                            
                         J Garcia, J Campana, O Osborne, P Brown           
        Team: M 5:11.45   2/22/2009 Elgin                                      
                         J Garcia, J Campana, O Osborne, P Brown           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 4:40.07    4:20.36   22  
     1) Mathieu, Bud P M58              2) Pegues, Lex M55                
     3) Wilczak, Tom M55                4) Ursu, Andrei H M58             
       32.80  1:08.13    34.00  1:14.90    28.02  1:01.07    27.17    56.26
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            6:00.00    5:54.77   18  
     1) Casebolt, Dave M74              2) Phinney, Scot M59              
     3) Patronsky, Ross T M64           4) Dodson, Phil L M63             
       50.15  1:44.62    25.11    46.97    52.10  1:30.89  1:52.29         
  3 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:45.00    6:29.83   16  
     1) Stearn, Robert A M56            2) Harriman, James C M55          
     3) Inch, Les M65                   4) Bachtell, John M60             
       47.35  1:38.53    41.66  1:30.65    42.52  1:37.28  1:43.37         
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:40.07   5/10/2009 SAN DIEGO SWIM                             
                         M FRESHLEY, P ANDERSEN, V VAN BAALEN, K LODWIG    
       Local: L 2:11.43   4/22/2012 Naperville Wave                            
                         K Brown, R Kozlowski, H Schein, G Klumb           
        Team: M 2:11.43      4/2012 Naperville Wave                            
                         K Brown, R Kozlowski, H Schein, G Klumb           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 2:07.93    2:10.71   22  
     1) Osborne, Oz M70                 2) Stitt, John H M69              
     3) Ota, Ken M69                    4) Smith, Dave M70                
       34.02    34.13    32.15    30.41                                    
  2 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'B'                 2:29.03    2:50.53   18  
     1) Krich, Bob A M73                2) Maude, Tom M66                 
     3) Brown, Paul P M65               4) Kracen, Scott A M67            
     1:50.34    18.98    41.21                                             
 
Men 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 4:01.05   3/28/2015 Gold Coast Mast                            
                         G Schmidt, L Childs, R Parsons, D Quiggin         
       Local: L 4:51.63    3/9/2014 Elgin Blue Wave                            
                         O Osborne, D Smith, K Ota, J Stitt                
        Team: M 4:51.63    3/9/2014 Elgin                                      
                         O Osborne, D Smith, K Ota, J Stitt                
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 6:04.29    5:16.66   22  
     1) Stitt, John H M69               2) Osborne, Oz M70                
     3) Smith, Dave M70                 4) Maude, Tom M66                 
       36.21  1:54.65  2:35.58                                             
        0.08                                                               
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:51.58   5/10/2009 SAN DIEGO SWIM                             
                         V VAN BAALEN, P ANDERSEN, K LODWIG, M FRESHLEY    
       Local: L 2:28.71   4/10/2011 Naperville Wave                            
                         G Klumb, K Brown, A Barry, H Schein               
        Team: M 2:28.71   4/10/2011 Naperville Wave                            
                         G Klumb, K Brown, A Barry, H Schein               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 2:37.06    2:48.14   22  
     1) Stitt, John H M69               2) Smith, Dave M70                
     3) Ota, Ken M69                    4) Osborne, Oz M70                
       46.55    47.59    42.09    31.91                                    
  2 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'B'                 2:35.11    3:20.13   18  
     1) Maude, Tom M66                  2) Krich, Bob A M73               
     3) Brown, Paul P M65               4) Kracen, Scott A M67            
       54.11    54.00    51.11    40.91                                    
 
Men 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 4:30.63   2/21/2016 Michigan Master                            
                         K Revenuagh, R Dubois, L Day, C Olson             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'B'                 6:03.27    7:39.70   22  
     1) Brown, Paul P M65               2) Kracen, Scott A M67            
     3) Krich, Bob A M73                4) Maude, Tom M66                 
       59.28  2:03.83    56.23  2:04.83    53.43  1:58.84    43.28  1:32.20
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:24.76    5/2/2014 The Olympic Clu                            
                         N Adrian, K Raatz, K Kastes, A Ervin              
       Local: L 1:31.79   4/25/2010 Blue Dolphins                              
                         S Randag, T Carlson, K Braun, E Nilsson           
        Team: M 1:31.79   4/25/2010 Blue Dolphins                              
                         S Randag, T Carlson, K Braun, E Nilsson           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            1:36.00    1:39.47   22  
     1) Szabados, Bela M42              2) Stephens, Chase A M23          
     3) Golembeski, Keri M W22          4) Bernal, Genevieve M W36        
       21.27    29.70    26.06    22.44                                    
  2 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:05.00    1:49.61   18  
     1) Spray, Molly M W27              2) Campbell, Dallas N M24         
     3) Saint Germain, Marissa R W25    4) Hanzalik, Adam R M29           
       30.50    25.92    26.95    26.24                                    
 -- Evanston Northshore Masters-21  'A'               1:52.00         DQ  
      Other
     1) Hall, Vincent M34               2) Holmberg, Tom M57              
     3) O'Connor, Ellis W22             4) Downs, Sarah W26               
       30.59    30.70    28.83    26.32                                    
 
Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:24.53   3/23/2013 New England                                
                         N LaPierre, C Healey, E Mancuso, C Hon            
       Local: L 3:49.74   1/16/2010 Elgin Blue Wave                            
                         C Oelke, J Pearson, B Culver, S Schultz           
        Team: M 3:49.74   1/16/2010 Elgin Blue Wave                            
                         C Oelke, J Pearson, B Culver, S Schultz           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            3:30.00    3:23.86N  22  
     1) Wilcox, Matt M24                2) Wilcox, Taylor W25             
     3) Stephens, Chase A M23           4) Golembeski, Keri M W22         
       22.98    47.81    24.35    51.61    26.69    57.60    22.33    46.84
  2 Iswim-16  'A'                                     3:48.00    3:41.08   18  
     1) Lapinskas, Christina W30        2) Marquet, Bryan D M22           
     3) Julian, Steve G M53             4) Sitarz, Rachel A W31           
       27.47    57.10    24.39    52.09    25.99    55.29    26.18    56.60
  3 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 5:30.12    5:13.38   16  
     1) Grady, Shannon M W23            2) Meitner, Annette W34           
     3) Navarro, Antonio D M31          4) Balian, Mike M42               
       36.02  1:16.94    40.46  1:26.57    41.99  1:22.60    30.59  1:07.27
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:37.96   4/26/2015 The Olympic Clu                            
                         A Senko, C Babcock, K Murphy, K Ferguson          
       Local: L 1:38.29   1/25/2009 Flying Carp                                
                         K Glass, J Habjan, D Dietsche, R Zeitner          
        Team: M 1:38.29   1/25/2009 Flying Carp                                
                         K Glass, J Habjan, D Dietsche, R Zeitner          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 1:54.00    1:50.07   22  
     1) Cubelic, Daniela W26            2) Van Huis, Alex M28             
     3) Homchick, Robert N M24          4) Greco, Kate W29                
       29.03    29.75    24.42    26.87                                    
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:53.00    1:53.34   18  
     1) Page, Drew M M32                2) Pollowy, Tim M47               
     3) Nolte, Jeanette C W24           4) Hutton, Taylor A W23           
       27.17    31.69    27.97    26.51                                    
  3 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'B'            1:53.00    1:57.00   16  
     1) Stephens, Chase A M23           2) Rosenbaum, Eric M25            
     3) Golembeski, Keri M W22          4) Deal, Joy F W31                
       26.48    32.86    32.33    25.33                                    
  4 Chicago Smelts-21  'B'                            1:55.00    1:59.19   14  
     1) Gumbel, Lauren W27              2) Marshall, Laurel W24           
     3) Mueller, Barret M27             4) Wiley, Brian J M28             
       33.10    37.39    23.67    25.03                                    
  5 Chicago Smelts-21  'A'                            1:54.00    2:00.83   12  
     1) Wais, Tracy W35                 2) Perkey, Dan M29                
     3) Gorman, Jake M23                4) Boulukos, Dana L W40           
       32.57    30.72    29.58    27.96                                    
  6 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:25.00    2:12.70   10  
     1) Mernick, Elaine M W34           2) Tampe, Elizabeth W33           
     3) Campbell, Dallas N M24          4) Hanzalik, Adam R M29           
       35.98    42.72    27.85    26.15                                    
  7 Evanston Northshore Masters-21  'A'               2:04.00    2:13.16    8  
     1) O'Connor, Ellis W22             2) Downs, Sarah W26               
     3) Escalante, Ernesto M43          4) Strauder, Robert L M43         
       33.35    43.85    27.94    28.02                                    
 
Mixed 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 3:41.71   3/29/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         K GARY, N WERNER, K MOUGHTY, J FAIN               
       Local: L 4:34.91    3/8/2008 Blue Dolphins                              
                         K Wilson, J Bogart, J Schlicher, N Kenny Marquez  
        Team: M 4:34.91    3/8/2008 Blue Dolphins                              
                         K Wilson, J Bogart, J Schlicher, N Kenny Marquez  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            4:15.00    4:10.71   22  
     1) Ahonen, Hanno M31               2) Marshall, Laurel W24           
     3) Comella, Anna W30               4) Mueller, Barret M27            
       28.05    58.10    37.38  1:19.12    29.18  1:02.38    24.12    51.11
  2 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            3:21.00    4:17.43   18  
     1) Santoro, Antonio M33            2) Rosenbaum, Eric M25            
     3) Golembeski, Keri M W22          4) Sheehan, Nichole W37           
       28.56    58.17    33.37  1:12.54    30.36  1:05.80    28.39  1:00.92
  3 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                4:50.00    4:30.22   16  
     1) Page, Drew M M32                2) Smolinski, Carrie A W41        
     3) Nolte, Jeanette C W24           4) Wenke, Dave M35                
       28.13    57.77    42.08  1:31.11    28.96  1:02.95    28.44    58.39
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:29.40   5/21/1990 SOUTHERN  CAL A                            
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MC CLAFFERTY      
       Local: L 1:32.20   4/22/2012 Chgo Masters                               
                         J Chiles, T Carlson, R Ridgeway, K Braun          
        Team: M 1:32.20   4/22/2012 Chgo Masters                               
                         J Chiles, T Carlson, R Ridgeway, K Braun          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:33.00    1:30.45   22  
     1) Miller, Anna W29                2) Chang, Gabrielle E W38         
     3) Ahonen, Hanno M31               4) Chiu, Eric K M26               
       24.01    24.06    21.79    20.59                                    
  2 Munster Masters-16  'A'                           1:35.00    1:35.30   18  
     1) Lowell, Jon M36                 2) Saulters, Nicole K W26         
     3) Buksar, Bryan M M42             4) Madgiak, Jen L W30             
       21.88    25.55    22.23    25.64                                    
  3 Noblesville Adult Swim Team-16  'A'               1:40.59    1:42.59   16  
     1) Wang, Stephanie W28             2) Pfledderer, Debbie W46         
     3) Sikich, Christopher P M37       4) Smardo, Frank J M40            
       28.44    29.15    24.23    20.77                                    
  4 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'B'            1:40.00    1:44.07   14  
     1) Santoro, Antonio M33            2) Boniface, Thomas M26           
     3) Deal, Joy F W31                 4) Guttman, Mari W29              
       23.66    30.57    28.31    21.53                                    
  5 Munster Masters-16  'B'                           1:42.00    1:44.90   12  
     1) Carlson, Michael S M47          2) Gober, Jelena W33              
     3) Szafranski, Lisa A W35          4) Rokosz, Peter M34              
       23.77    28.45    29.34    23.34                                    
  6 Joliet Park District Blue Tide-21  'A'            1:54.00    1:52.94   10  
     1) Spoerl, Jeff M41                2) Browning, Hillary R W31        
     3) Tan, Camille M W36              4) James, Tony J M38              
       27.67    31.25    27.56    26.46                                    
  7 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:00.00    1:57.72    8  
     1) Smolinski, Carrie A W41         2) Cammarata, Martha W34          
     3) Smolinski, Mike J M37           4) Wenke, Dave M35                
       30.48    32.67    28.83    25.74                                    
  8 Evanston Northshore Masters-21  'A'               1:58.00    1:59.77    6  
     1) Farmer, David R M46             2) Strauder, Robert L M43         
     3) Dumire, Stephanie W33           4) Ruo, Bernice W42               
       29.25    33.15    30.36    27.01                                    
  9 Chicago Smelts-21  'B'                            1:44.00    2:03.74    4  
     1) Carrillo, Roberto M30           2) McBride, Courtney W31          
     3) Kipphut, Allison W29            4) Cowen, Michael W M30           
       29.13    33.37    32.58    28.66                                    
 10 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'C'            2:07.00    2:07.49    2  
     1) Weidman, David M28              2) Smyth, Patrick M45             
     3) Smith, Morgan E W34             4) Kahn, Theodora W31             
       34.23    35.22    34.82    23.22                                    
 11 Libertyville Masters-21  'A'                      2:10.00    2:07.83  
     1) Pechauer, Amanda W28            2) Reed, Michael E M61            
     3) Reed, Catherine E W25           4) Pechauer, Taylor M30           
       30.69    30.02    43.26    23.86                                    
 12 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 3:01.87    2:23.79  
     1) Abrahamson, Nadia W39           2) Balian, Mike M42               
     3) Sepulveda, Migdalia W48         4) Navarro, Antonio D M31         
       30.30    37.55    42.02    33.92                                    
 
Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:16.77   2/24/2013 RED TIDE                                   
                         K Vandenberg, B O'Connor, G Palumbo, B Kelly      
       Local: L 3:38.64   3/17/2013 Smelts                                     
                         C Rehrig, L Moore, A Lloyd, D Gold                
        Team: M 3:38.64   3/17/2013 Smelts                                     
                         C Rehrig, L Moore, A Lloyd, D Gold                
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munster Masters-16  'A'                           3:44.00    3:36.09   22  
     1) Rokosz, Milos M36               2) Madgiak, Jen L W30             
     3) Rokosz, Peter M34               4) Saulters, Nicole K W26         
       25.14    51.83    26.33    56.40    24.08    51.43    26.94    56.43
  2 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'B'            3:40.00    3:53.73   18  
     1) Szabados, Bela M42              2) Arredondo, Adam M28            
     3) Sheehan, Nichole W37            4) Bernal, Genevieve M W36        
       28.39  1:01.96    28.68  1:01.57    30.15  1:02.22    22.44    47.98
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            4:05.00    4:00.70   16  
     1) Hiestand, Margaret E W29        2) Boulukos, Dana L W40           
     3) Perkey, Dan M29                 4) Martinez, Alejandro M27        
       31.23  1:05.42    29.81  1:04.05    26.60    55.16    26.42    56.07
  4 Munster Masters-16  'B'                           4:04.00    4:03.71   14  
     1) Bolda, Barbara W54              2) Gober, Jelena W33              
     3) Marshall, Clinton J M32         4) Peterson, David A M30          
       34.28  1:12.96    30.26  1:04.53    26.00    54.23    24.59    51.99
  5 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 4:05.20    4:10.51   12  
     1) Gilbert, Stacy T W30            2) Noce, Tim J M27                
     3) Dangremond, Emily M W29         4) Leiter, Matt T M43             
       29.43  1:01.47    31.67  1:07.98    29.72  1:02.01    27.61    59.05
  6 Chicago Smelts-21  'B'                            4:15.00    4:21.95   10  
     1) Gebhart, Joseph M26             2) Wuellner, Adrienne W25         
     3) Galinaitis, Alyssa W32          4) Cowen, Michael W M30           
       29.18  1:01.12    34.48  1:11.81    31.61  1:05.74    29.46  1:03.28
  7 Chicago Smelts-21  'C'                            4:15.00    4:22.74    8  
     1) Misch, Daniel M30               2) Fitzmorris, Ellen W29          
     3) McBride, Courtney W31           4) Carrillo, Roberto M30          
       27.74    59.52    31.11  1:05.31    34.87  1:16.26    28.81  1:01.65
  8 Evanston Northshore Masters-21  'A'                    NT    4:38.29    6  
     1) Dumire, Stephanie W33           2) Hall, Vincent M34              
     3) Ruo, Bernice W42                4)                                
       33.94  1:11.02    35.67  1:16.81    32.26  1:07.45    29.43  1:03.01
 -- Chicago Athletic Clubs Masters-21  'C'            4:40.00   X4:39.49  
     1) McCarron, Peter M46             2) Smyth, Patrick M45             
     3) Smith, Morgan E W34             4) Kahn, Theodora W31             
       28.73  1:00.39    38.95  1:21.60    38.13  1:17.76    27.99    59.74
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:35.20   4/26/2015 Arizona Masters                            
                         M Grevers, A Grevers, T DeBerry, C Vorrasi        
       Local: L 1:41.66   4/22/2012 Chgo Masters                               
                         J Hartsock, J Stolze, J Chiles, V Allegra         
        Team: M 1:41.66   4/22/2012 Chgo Masters                               
                         J Hartsock, J Stolze, J Chiles, V Allegra         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munster Masters-16  'A'                           1:44.00    1:44.11   22  
     1) Saulters, Nicole K W26          2) Peterson, David A M30          
     3) Carlson, Michael S M47          4) Madgiak, Jen L W30             
       28.20    26.74    24.46    24.71                                    
  2 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 1:54.00    1:48.96   18  
     1) Doerr, David T M33              2) Feingold, Julie A W28          
     3) Michelau, Katie W28             4) Schwartz, Adam J M34           
       26.97    32.48    27.30    22.21                                    
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            1:50.00    1:49.87   16  
     1) Ciochon, Samuel R M26           2) Revzin, Barry M30              
     3) Comella, Anna W30               4) Chang, Gabrielle E W38         
       28.57    28.69    28.51    24.10                                    
  4 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'C'                 2:43.87    1:59.32   14  
     1) Brown, Adam R M35               2) Castle, Paul R M37             
     3) Murray, Lindsay K W34           4) Cimilluca, Krista W45          
       33.30    31.19    27.86    26.97                                    
  5 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'C'            1:58.00    2:01.57   12  
     1) Hooper, Tara L W29              2) Boniface, Thomas M26           
     3) Weidman, David M28              4) Sheehan, Nichole W37           
       37.74    29.08    27.02    27.73                                    
  6 Chicago Smelts-21  'B'                            2:15.00    2:07.39   10  
     1) Bolf, Vicki A W30               2) Bentley, James D M28           
     3) Ong, Taz M26                    4) Kipphut, Allison W29           
       34.24    31.85    27.99    33.31                                    
  7 Munster Masters-16  'B'                           2:10.00    2:08.01    8  
     1) Weckler, Thomas D M34           2) Szafranski, Lisa A W35         
     3) Gober, Jelena W33               4) Little, James M31              
       27.79    39.47    32.00    28.75                                    
  8 Joliet Park District Blue Tide-21  'A'            2:09.00    2:09.46    6  
     1) James, Tony J M38               2) Spoerl, Jeff M41               
     3) Browning, Hillary R W31         4) Tan, Camille M W36             
       31.94    33.44    32.89    31.19                                    
  9 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 2:50.73    2:16.27    4  
     1) Anderson, Matthew C M26         2) Foszcz, Michael M34            
     3) Price, Laura W30                4) Hennessey, Deirdre W33         
       34.95    35.34    36.45    29.53                                    
 10 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:20.00    2:20.35    2  
     1) Smolinski, Carrie A W41         2) Wenke, Dave M35                
     3) Cammarata, Martha W34           4) Smolinski, Mike J M37          
       40.09    35.65    35.38    29.23                                    
 11 Chicago Smelts-21  'C'                            2:15.00    2:22.97  
     1) Fitzmorris, Ellen W29           2) Akcakoca, Ozlem W33            
     3) Benning, Chris M34              4) Gilbert, Brian M32             
       35.11    50.12    29.34    28.40                                    
 12 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'B'                 3:01.43    2:46.02  
     1) Taormina, Mia W38               2) Thatcher, Katie W42            
     3) Navarro, Antonio D M31          4) Balian, Mike M42               
                       2:02.16                                             
 13 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'D'                 3:59.76    3:04.08  
     1) Meitner, Annette W34            2) Tratt, Kerric M44              
     3) Marsh, Edward T M51             4) Karl, Kristin M W44            
       41.61    57.96  1:24.51                                             
 
Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 3:45.13   4/25/2010 RED TIDE OF NYC                            
                         K GARY, N WERNER, T SHPAIZER, D LIPPIN            
       Local: L 4:49.09   3/15/1998 Chgo Masters                               
                         J Ridge, M Kowal, J Jacobs, A Boon                
        Team: M 4:49.09   3/15/1998 Chgo Masters                               
                         J Ridge, M Kowal, J Jacobs, A Boon                
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakeshore Sport & Fitness-21  'B'                 4:15.00    4:04.35   22  
     1) Cubelic, Daniela W26            2) Van Huis, Alex M28             
     3) Francis, Lee M55                4) Dangremond, Emily M W29        
       28.40    58.37    34.72  1:13.90    29.27  1:03.49    23.88    48.59
  2 Swedish Fish Masters-21  'A'                      4:15.00    4:06.04   18  
     1) Saint Germain, Marissa R W25    2) Christie, Connor R M26         
     3) Hintermeister, Julie L W28      4) Wever, Matthew C M32           
       31.86  1:05.89    30.11  1:06.62    29.18  1:02.14    23.83    51.39
  3 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 4:10.00    4:07.76   16  
     1) Doerr, David T M33              2) Feingold, Julie A W28          
     3) Michelau, Katie W28             4) Hartley, John M M29            
       30.58  1:03.07    30.84  1:05.56    27.06    57.66    29.35  1:01.47
  4 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 5:01.45    4:14.31   14  
     1) Culver, Benjamin B M39          2) Brown, Adam R M35              
     3) Murray, Lindsay K W34           4) Cimilluca, Krista W45          
       34.47  1:11.18    32.84  1:09.47    25.05    54.64    27.66    59.02
  5 Chicago Smelts-21  'A'                            4:35.00    4:27.63   12  
     1) Gumbel, Lauren W27              2) Revzin, Barry M30              
     3) Hiestand, Margaret E W29        4) White, Patrick M M29           
       38.46  1:18.65    29.57  1:03.67    32.11  1:08.96    26.61    56.35
  6 Chicago Smelts-21  'B'                            4:45.00    4:35.13   10  
     1) Bolf, Vicki A W30               2) Ong, Taz M26                   
     3) Ellison, Kristen L W30          4) Martinez, Alejandro M27        
       36.66  1:25.38    24.05  1:00.79    32.78  1:12.19    26.51    56.77
  7 Swedish Fish Masters-21  'B'                      5:20.00    4:58.16    8  
     1) Mernick, Elaine M W34           2) Tampe, Elizabeth W33           
     3) Gehl, Nicholas M33              4) Sutton, Grant C M40            
       39.49  1:20.10    45.97  1:36.15    29.40  1:03.51    27.43    58.40
  8 Chicago Smelts-21  'C'                            5:05.00    4:58.46    6  
     1) Carrillo, Roberto M30           2) Pope-Obeda, Emily W28          
     3) Kipphut, Allison W29            4) Benning, Chris M34             
       35.16  1:15.40    38.73  1:20.86    37.46  1:21.26    30.20  1:00.94
  9 Munster Masters-16  'A'                           4:43.00    5:08.50    4  
     1) Seaman, John T M57              2) Bolda, Barbara W54             
     3) Weckler, Thomas D M34           4) Whitney, Julie J W46           
       36.81  1:16.41    42.09  1:30.02    28.70  1:02.84    37.18  1:19.23
 10 Chicago Smelts-21  'D'                            4:55.00    5:09.72    2  
     1) McBride, Courtney W31           2) Chapman, Sara W34              
     3) Misch, Daniel M30               4) Cowen, Michael W M30           
       41.65  1:26.05    42.54  1:29.58    32.04  1:10.25    29.79  1:03.84
 11 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'B'                 5:10.27    5:12.58  
     1) Anderson, Matthew C M26         2) Foszcz, Michael M34            
     3) Hart, Kelly K W30               4) Price, Laura W30               
       38.82  1:18.37    34.90  1:14.21    38.50  1:26.59    34.53  1:13.41
 12 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'C'                 6:02.07    6:35.24  
     1) Taormina, Mia W38               2) Thatcher, Katie W42            
     3) Tratt, Kerric M44               4) Navarro, Antonio D M31         
       40.27  1:21.77    58.32  2:01.79    55.62  2:04.73  1:07.53  1:06.95
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:30.17   4/25/2004 ROCKY MOUNTAIN                             
                         K GARNIER, S VON DER LIPPE, J SMITH, P SMITH      
       Local: L 1:37.51   4/14/2005 Naperville Wave                            
                         R Kurza, G Dillmann, L Dillmann, T Peot           
        Team: M 1:37.51   4/14/2005 Naperville Wave                            
                         R Kurza, G Dillmann, L Dillmann, T Peot           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       1:57.10    1:46.72   22  
     1) Williams, Valerie A W37         2) Reidenga, Lisa B W44           
     3) Mosley, Thomas J M36            4) Mulcahy, Ryan P M38            
       30.74    28.49    24.77    22.72                                    
  2 Evanston Northshore Masters-21  'A'               1:43.00    1:49.95   18  
     1) Escalante, Ernesto M43          2) Corr, David M41                
     3) Lingner, Heather N W40          4) Pajeau, Nichelle J W41         
       26.40    19.64    16.68    47.23                                    
  3 YMCA of Rock River Valley-21  'A'                 1:57.00    1:54.98   16  
     1) McLee, Anne Beck W63            2) Ciaccio, Leslie J W49          
     3) Oller, John W M57               4) Jansson, Karl S M35            
       36.59    27.93    27.47    22.99                                    
  4 Chicago Smelts-21  'A'                            1:40.00    1:56.34   14  
     1) Boulukos, Dana L W40            2) Martinez, Andrea W39           
     3) Swiss, Tom M49                  4) Murphy, Doug R M44             
       29.50    34.82    26.61    25.41                                    
  5 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 2:45.08    2:08.01   12  
     1) Muckerheide, Brad M41           2) Roberts, Steven T M37          
     3) Lewis, Stacy M W37              4) Miedwig, Kelly L W38           
       36.37    31.66    31.75    28.23                                    
  6 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:17.00    2:13.27   10  
     1) Ellsworth, David M37            2) Lord, Tracy L W44              
     3) Glick, Meredith W39             4) Ferrari, Daniel J M37          
       30.49    40.97    32.48    29.33                                    
  7 Joliet Park District Blue Tide-21  'A'            2:14.00    2:13.97    8  
     1) Stroh, David M50                2) Powell, Megan O W37            
     3) Ingold, Barbara S W57           4) Zielinski, Tom M47             
       28.25    36.70    36.73    32.29                                    
  8 Munster Masters-16  'D'                           2:16.00    2:21.49    6  
     1) Berrios, Ezra M47               2) Birkett, Tim M44               
     3) Cavallo, Bob M68                4) De Boer, Karen L W40           
       33.04    38.67    15.66    54.12                                    
  9 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'B'                 2:58.93    2:27.45    4  
     1) Dosenbach, Christopher M42      2) Karl, Jake G M44               
     3) Karl, Kristin M W44             4) Patnode, Susan E W49           
       34.40    39.99    41.21    31.85                                    
 -- Chicago Athletic Clubs Masters-21  'E'            2:09.00         DQ  
     1) Fitzpatrick, Mike M46           2) Juarez, Raul M38               
     3) Mardy, Megan W36                4) Maue, Debbie W47               
       32.97    37.51    28.65    26.16                                    
 
Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:28.42   3/15/2008 VIRGINIA MASTER                            
                         S SUMMERLIN, J JOHN, C JOHN, D SUMMERLIN          
       Local: L 4:13.11   3/17/2013 Elgin Blue Wave                            
                         B Culver, C Leyba, K Cimilluca, D Browne          
        Team: M 4:13.11   3/17/2013 Elgin Blue Wave                            
                         B Culver, C Leyba, K Cimilluca, D Browne          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 3:57.03    3:56.09   22  
     1) Harrison, Jennifer W45          2) Cimilluca, Krista W45          
     3) Brown, Adam R M35               4) Culver, Benjamin B M39         
       27.47    57.15    30.68  1:04.00    30.71  1:04.42    23.89    50.52
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            4:08.00    4:10.54   18  
     1) Walker, Krista M W35            2) Murphy, Doug R M44             
     3) Bauer, Jessica L W35            4) Worthy, Ripley M38             
       31.34  1:05.32    27.43    59.18    31.76  1:07.41    27.57    58.63
  3 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'B'                 5:10.75    5:11.78   16  
     1) Karl, Jake G M44                2) Karl, Kristin M W44            
     3) Roberts, Steven T M37           4) Matczynski, Carrie W44         
       34.49  1:17.23    42.44  1:32.56    34.44  1:14.77    32.22  1:07.22
  4 Swedish Fish Masters-21  'A'                      7:00.00    5:28.18   14  
     1) Lord, Tracy L W44               2) Creelman, Brit R M53           
     3) Schraith, Julie W46             4) Carrasquillo, Jose I M54       
       41.53  2:07.68    43.82  1:11.46    55.11  1:31.46    38.89    37.58
  5 Chicago Smelts-21  'B'                            4:40.00    5:34.29   12  
     1) Fei, John M44                   2) Radhakrishnan, Seema W38       
     3) Martinez, Andrea W39            4) Greene, Channing S M53         
       40.00  1:36.66    22.62  2:10.49    38.56    56.00    51.14         
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:39.85   5/22/2010 COLORADO MASTER                            
                         S HART, M EISENHUTH, C O'SULLIVAN, C SAPPEY       
       Local: L 1:47.55   4/12/2007 Danville Y                                 
                         J Ridge, P Alexandrov, N Day, R Young             
        Team: M 1:47.55   4/12/2007 Danville Y                                 
                         J Ridge, P Alexandrov, N Day, R Young             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            1:57.00    1:56.60   22  
     1) Mardy, Megan W36                2) Suto, Monika W42               
     3) Szabados, Bela M42              4) Boeke, Lonny M38               
       31.83    33.77    24.35    26.65                                    
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            1:55.00    1:56.80   18  
     1) Worthy, Ripley M38              2) Lloyd, Allison W35             
     3) Meyer, Paul M36                 4) Kafka, Heidi W53               
       30.51    33.47    26.30    26.52                                    
  3 Fossil Fish-21  'A'                               1:56.00    1:57.73   16  
     1) Tuchler, Jim M51                2) Akalaitis, John M43            
     3) Zahorik, Barbara T W52          4) Redig, Patty A W56             
       26.97    30.97    30.44    29.35                                    
  4 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       1:55.10    2:02.37   14  
     1) English, Mike M44               2) Byrne, Kelly K W38             
     3) Shuster, Megan M W39            4) Carl, Scott A M44              
       32.28    34.26    31.55    24.28                                    
  5 YMCA of Rock River Valley-21  'A'                 2:10.00    2:06.57   12  
     1) McLee, Anne Beck W63            2) Ciaccio, Leslie J W49          
     3) Oller, John W M57               4) Jansson, Karl S M35            
       38.49    35.17    29.58    23.33                                    
  6 Chicago Smelts-21  'B'                            2:05.00    2:12.80   10  
     1) Myers, Fred M M44               2) Lavender, Lemikas R M36        
     3) Martinez, Andrea W39            4) Walker, Krista M W35           
       33.58    35.13    35.68    28.41                                    
  7 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 3:09.00    2:16.44    8  
     1) Fox, Mary A W74                 2) Wetzel, Peter M59              
     3) Francis, Lee M55                4) Battalini-Mele, Lara M W44     
                       1:43.58                                             
  8 Munster Masters-16  'C'                           2:17.00    2:17.58    6  
     1) Whitney, Julie J W46            2) Zlatic, Daniel J M44           
     3) Bolda, Barbara W54              4) Mimo-Lannoy, Francisco J M46   
       42.92    29.93    36.45    28.28                                    
  9 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'D'            2:26.00    2:25.33    4  
     1) Bernal, Genevieve M W36         2) Smyth, Patrick M45             
     3) Schoenauer, Steffan M42         4) Lindo, Katja W41               
       35.25    43.60    30.42    36.06                                    
 10 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 2:58.73    2:29.52    2  
     1) Lewis, Stacy M W37              2) Miedwig, Kelly L W38           
     3) Muckerheide, Brad M41           4) Roberts, Steven T M37          
       48.49    15.75  1:25.28                                             
 11 Munster Masters-16  'D'                           2:30.00    2:34.00  
     1) De Boer, Karen L W40            2) McCracken, Elaine W53          
     3) Hasse, William A M60            4) Birkett, Tim M44               
       45.18    46.51    28.31    34.00                                    
 12 Joliet Park District Blue Tide-21  'A'            2:48.00    2:46.36  
     1) Powell, Megan O W37             2) Mackiewicz, Mary W52           
     3) Stroh, David M50                4) Zielinski, Tom M47             
       49.02  1:25.65    31.70                                             
 13 Swedish Fish Masters-21  'A'                      3:00.00    2:53.44  
     1) Frankel, Jeff M59               2) Leki-Albano, Natalie W38       
     3) Massoud, Ali W41                4) Ellsworth, David M37           
       49.49    44.18  1:19.77                                             
 
Mixed 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 3:48.70   4/19/2009 WALNUT CREEK MA                            
                         D SANTOS, R SANTOS, A ZAMANIAN, D BOATWRIGHT      
       Local: L 4:21.76   3/17/2013 Smelts                                     
                         M Cleveland, M Thiry, D Postlethwait, H Kafka     
        Team: M 4:21.76   3/17/2013 Smelts                                     
                         M Cleveland, M Thiry, D Postlethwait, H Kafka     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            4:22.00    4:17.13   22  
     1) Espino, Rudy A M47              2) Moore, Lauren W35              
     3) Meyer, Paul M36                 4) Lloyd, Allison W35             
       31.56  1:04.52    34.55  1:14.74    27.70    58.59    27.62    59.28
  2 Chicago Smelts-21  'B'                            4:28.00    4:30.22   18  
     1) Bauer, Jessica L W35            2) Worthy, Ripley M38             
     3) Gilberg, Steve M53              4) Lorenz, Kate W39               
       36.16  1:16.12    34.96  1:13.08    28.50  1:02.95    28.40    58.07
  3 Chicago Smelts-21  'C'                            4:45.00    4:46.13   16  
     1) Parker, Adam B M39              2) Walker, Krista M W35           
     3) Swarens, John M38               4) Wais, Tracy W35                
       33.73  1:09.78    38.30  1:22.18    32.03  1:10.80    30.03  1:03.37
  4 Joliet Park District Blue Tide-21  'A'            5:00.00    4:51.46   14  
     1) Stroh, David M50                2) Hoover, Molly W39              
     3) James, Tony J M38               4) Tan, Camille M W36             
       36.49  1:17.06    34.94  1:15.18    31.63  1:10.18    32.68  1:09.04
  5 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       4:35.10    4:55.77   12  
     1) English, Mike M44               2) Williams, Valerie A W37        
     3) Byrne, Kelly K W38              4) Reidenga, Russ M43             
       34.05  1:09.24    42.53  1:31.26    31.12  1:09.05    30.75  1:06.22
  6 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 5:06.29    5:16.44   10  
     1) Castle, Paul R M37              2) Evans, James D M42             
     3) Miedwig, Kelly L W38            4) Lewis, Stacy M W37             
       31.78  1:07.64    40.16  1:27.72    36.38  1:22.24    37.66  1:18.84
  7 Swedish Fish Masters-21  'A'                      6:55.00    5:29.21    8  
     1) Schraith, Julie W46             2) Filippo, Marissa S W37         
     3) Ferrari, Daniel J M37           4) Lozier, Chris M46              
       49.01  1:44.03    24.66    40.90    45.33  1:21.47  1:42.81         
  8 Munster Masters-16  'B'                           5:42.00    6:07.11    6  
     1) De Boer, Karen L W40            2) McCracken, Elaine W53          
     3) Cavallo, Bob M68                4) Birkett, Tim M44               
       46.05  2:25.83    55.84  1:11.43    23.98  1:11.58  1:18.27         
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:34.48    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         J SMITH, M BAILEY, S ROLLINS, P SMITH             
       Local: L 1:40.43   4/22/2012 Naperville Wave                            
                         D Pushka, A Ruble, S Hacker, M Krug               
        Team: M 1:40.43   4/22/2012 Naperville Wave                            
                         D Pushka, A Ruble, S Hacker, M Krug               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fossil Fish-21  'A'                                    NT    1:49.12   22  
     1) Sims, David E M53               2) Seibt, Andreas K M58           
     3) Zahorik, Barbara T W52          4) Braschel, Valerie W61          
       23.27    28.14    33.02    24.69                                    
  2 Lincoln-Way Masters-21  'B'                       2:00.10    1:50.21   18  
     1) Clark, Inge W46                 2) Sands, Liz W47                 
     3) Murphy, Michael F M48           4) Bodnar, Henry M M59            
       29.94    28.89    25.59    25.79                                    
  3 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:15.00    2:01.74   16  
     1) Jillson, Rob M51                2) Drewke, Deborah W50            
     3) Kent, Kathy E W52               4) Cordero, Billy M48             
       29.15    33.41    32.71    26.47                                    
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:02.00    2:02.26   14  
     1) Henderson, Mike M54             2) Swedler, Susan M W62           
     3) Sarovich, Sheila W W62          4) Pushka, Dave M52               
       26.39    34.62    36.97    24.28                                    
  5 Harbor Hurricanes-21  'A'                         2:18.00    2:06.53   12  
     1) Maser, Jörg M52                 2) Armand, Peggy W53              
     3) Gonzales, Janet E W52           4) Gohl, Michael M55              
       28.66    35.27    29.93    32.67                                    
  6 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 2:38.21    2:08.79   10  
     1) Roscher, Jim M52                2) Goyette, Brian M M56           
     3) Stiberth, Amanda L W50          4) Osswald, Karen W53             
       31.12    32.18    36.25    29.24                                    
  7 Swedish Fish Masters-21  'B'                      2:20.00    2:09.85    8  
     1) Morgan, Michael N M45           2) Jillson, Lisa W48              
     3) McBride, Jennifer W47           4) Creelman, Brit R M53           
       28.26    34.96    38.64    27.99                                    
  8 Chicago Smelts-21  'A'                            1:53.00    2:15.98    6  
     1) Nelson, Steve M49               2) Saylor, Heather W W49          
     3) Delanois, Barbara W60           4) Greene, Channing S M53         
       32.07    36.76    38.03    29.12                                    
  9 Evanston Northshore Masters-21  'A'               2:47.00    2:47.94    4  
     1) Hill, Gordon A M57              2) Hertel, Robert G M65           
     3) Fodor, Sarah W59                4) Statton, Amy C W53             
       49.22    39.53    47.22    31.97                                    
 
Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:34.92   4/13/2008 WALNUT CREEK MA                            
                         G REMMERT, L VIDAL, C MC NAMARA, D BOATWRIGHT     
       Local: L 4:11.64   1/16/2010 Deerfield                                  
                         A Block, K Froehlch, J Traynor, T Ujiiye          
        Team: M 4:11.64   1/16/2010 Deerfield                                  
                         A Block, K Froehlch, J Traynor, T Ujiiye          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            4:00.00    4:00.16   22  
     1) Kafka, Heidi W53                2) Cleveland, Marcia E W51        
     3) Espino, Rudy A M47              4) Hoff, Seth M53                 
       28.50    59.14    32.36  1:08.67    27.82    56.49    26.56    55.86
  2 Chicago Smelts-21  'B'                            4:50.00    5:00.87   18  
     1) Giles-Ott, Ruth W47             2) Saylor, Heather W W49          
     3) Phinney, Scot M59               4) Leithiser, Richard M64         
       34.53  1:15.02    36.63  1:16.09    34.04  1:09.88    18.67  1:19.88
  3 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 5:20.01    5:40.74   16  
     1) Marsh, Edward T M51             2) Woerner, Bruce M53             
     3) Patnode, Susan E W49            4) Sepulveda, Migdalia W48        
       37.56  1:17.74    16.40    40.44    51.27  1:32.49    50.96  2:10.07
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:44.02    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         J SMITH, G MILLS, S ROLLINS, M BAILEY             
       Local: L 1:53.39   4/22/2012 Naperville Wave                            
                         S Hacker, D Pushka, M Krug, L Dillmann            
        Team: M 1:53.39   4/22/2012 Naperville Wave                            
                         S Hacker, D Pushka, M Krug, L Dillmann            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       2:02.10    2:06.62   22  
     1) Bodnar, Henry M M59             2) Clark, Inge W46                
     3) Murphy, Michael F M48           4) Sands, Liz W47                 
       31.33    37.35    29.29    28.65                                    
  2 Harbor Hurricanes-21  'A'                         2:26.00    2:19.76   18  
     1) Brezina, Randall G M62          2) Armand, Peggy W53              
     3) Gohl, Michael M55               4) Gonzales, Janet E W52          
       30.53    43.63    31.98    33.62                                    
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            2:10.00    2:24.37   16  
     1) Giles-Ott, Ruth W47             2) Dineen, Bradley A M53          
     3) Figg, Steven J M49              4) Delanois, Barbara W60          
       39.24    32.57    32.04    40.52                                    
  4 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 3:52.06    3:01.55   14  
     1) Patnode, Susan E W49            2) Susedik, Cindy W54             
     3) Searle, Ron M45                 4) Woerner, Bruce M53             
       48.39    44.07    48.53    40.56                                    
  5 Swedish Fish Masters-21  'A'                      3:00.00    3:07.65   12  
     1) Creelman, Brit R M53            2) Albano, Terrie W53             
     3) Drewke, Deborah W50             4) Schukas, Mark J M59            
       46.84    50.47  1:30.34                                             
 
Mixed 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 4:00.80    5/2/2004 OREGON MASTERS                             
                         K ANDRUS-HUGHES, P ALLENDER, C CRABBE, M TENNANT  
       Local: L 5:23.42   3/14/2010 Elgin Blue Wave                            
                         L Pegues, A Lafayette, G Smith, J Schneeberger    
        Team: M 5:23.42   3/14/2010 Elgin Blue Wave                            
                         L Pegues, A Lafayette, G Smith, J Schneeberger    
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                5:10.00    4:59.01   22  
     1) Conley, Nancy W58               2) Stratton, Christine W57        
     3) Pushka, Dave M52                4) Henderson, Mike M54            
       44.44  1:31.47    35.76  1:16.46    27.77    57.52    35.50  1:13.56
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            5:05.00    5:09.86   18  
     1) Giles-Ott, Ruth W47             2) Dineen, Bradley A M53          
     3) Figg, Steven J M49              4) Saylor, Heather W W49          
       40.41  1:24.24    33.67  1:12.58    34.04  1:13.32    37.75  1:19.72
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:40.97   4/13/2014 Sarasota Y                                 
                         J Groselle, T Hedrick, N Kryka, D Doyle           
       Local: L 1:57.49   4/22/2012 Elgin Blue Wave                            
                         A Vogel, J Schneeberger, J Eggar, R Fox           
        Team: M 1:57.49   4/22/2012 Elgin Blue Wave                            
                         A Vogel, J Schneeberger, J Eggar, R Fox           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:58.00    1:58.93   22  
     1) Graber, Mary Kay M W60          2) Stratton, Christine W57        
     3) Murphy, Peter M65               4) Toft, Victor K M63             
       29.55    29.67    32.87    26.84                                    
  2 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 2:35.31    2:02.28   18  
     1) Eggar, Jack D M63               2) Ursu, Andrei H M58             
     3) Schneeberger, Jill A W60        4) Vogel, Aileen E W64            
       27.26    43.41    26.51    25.10                                    
  3 Joliet Park District Blue Tide-21  'A'            2:11.00    2:07.89   16  
     1) Baron, Robert J M76             2) Strand, Marjorie W57           
     3) Emmrich, Ann C W58              4) Kennison, Dan S M57            
       31.90    36.77    15.67    43.55                                    
  4 Lincoln-Way Masters-21  'C'                       2:10.10    2:10.32   14  
     1) Moore, Mary W59                 2) Kulak, Marilyn W60             
     3) Roth, Charles H M57             4) Stromberg, Barry M65           
       35.82    30.32    36.69    27.49                                    
  5 Evanston Northshore Masters-21  'A'               2:14.00    2:13.21   12  
     1) Black, Boyd E M59               2) Prossnitz, Philip A M60        
     3) Deane, Dana W56                 4) Seguine, Holly W59             
       38.92    30.14    38.79    25.36                                    
  6 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:24.00    2:18.39   10  
     1) Harriman, James C M55           2) Stranc, Sheila W63             
     3) Mcdermott, Ann W57              4) Frankel, Jeff M59              
       31.78    39.38    34.03    33.20                                    
  7 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:30.00    2:25.43    8  
     1) McNichols, Marcia L W63         2) Loehr, Molly L W64             
     3) McNichols, Jim T M63            4) Evans, Chip M70                
       35.33    40.00    36.66    33.44                                    
  8 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'B'                 3:07.93    2:49.49    6  
     1) Schuetz, Liz W57                2) Tredup, Chris N W62            
     3) Gordon, Steven H M58            4) Brown, Paul P M65              
       38.70    41.31    42.31    47.17                                    
 
Mixed 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:48.60    4/1/2012 Plano Wetcats                              
                         T Barton, J Gooding, L Morrison, K Maccurdy       
       Local: L 4:09.90   3/25/2007 Team Illinois                              
                         B Bateman, C Quill, C Jones, G Wendt              
        Team: M 4:09.90   3/25/2007 TM I                                       
                         B Bateman, C Quill, C Jones, G Wendt              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            4:35.00    4:34.06   22  
     1) Kakacek, Trina W55              2) Bossert-Hartman, Carol W55     
     3) Patronsky, Ross T M64           4) Layton, Chris M57              
       35.47  1:14.45    34.43  1:12.08    30.51  1:03.33    29.93  1:04.20
  2 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       4:55.10    4:52.56   18  
     1) Moore, Mary W59                 2) Kulak, Marilyn W60             
     3) Bodnar, Henry M M59             4) Stromberg, Barry M65           
       39.44  1:21.17    37.79  1:21.01    30.79  1:03.33    31.39  1:07.05
  3 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 6:00.73    6:20.60   16  
     1) Manheim, Chris J M62            2) Gordon, Steven H M58           
     3) Kracen, Cindy S W65             4) LaPonte, Beth W70              
       45.67  1:33.10    51.36  1:45.76    45.56  1:36.23    39.71  1:25.51
  4 Swedish Fish Masters-21  'A'                     10:00.00    6:45.34   14  
     1) Frankel, Jeff M59               2) Montes, Jane A W60             
     3) Mellow, Karen R W65             4) Bachtell, John M60             
       35.80  1:18.93    16.81    53.67  1:07.65  1:53.03  2:39.71         
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:52.96   4/26/2015 Puget Sound Mas                            
                         Z Courtney, R Colella, D Graham, C Davis          
       Local: L 2:11.69   4/19/2008 Naperville Wave                            
                         C Jones, K Shaw, L Tyree, G McDaniel              
        Team: M 2:11.69   4/19/2008 Naperville Wave                            
                         C Jones, K Shaw, L Tyree, G McDaniel              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            2:30.00    2:25.43   22  
     1) Kakacek, Trina W55              2) Patronsky, Ross T M64          
     3) Rooney, Pat M M59               4) Bossert-Hartman, Carol W55     
       40.84    37.46    34.98    32.15                                    
  2 Lincoln-Way Masters-21  'C'                       2:22.10    2:27.80   18  
     1) Kulak, Marilyn W60              2) Stromberg, Barry M65           
     3) Roth, Charles H M57             4) Moore, Mary W59                
       43.95    38.91    28.72    36.22                                    
  3 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:26.00    2:31.97   16  
     1) Conley, Nancy W58               2) McNichols, Marcia L W63        
     3) Toft, Victor K M63              4) McNichols, Jim T M63           
       42.11    44.54    32.93    32.39                                    
  4 Joliet Park District Blue Tide-21  'A'            2:41.00    2:38.03   14  
     1) Ingold, Barbara S W57           2) Baron, Robert J M76            
     3) Kennison, Dan S M57             4) Strand, Marjorie W57           
       46.76    43.13    31.52    36.62                                    
  5 Swedish Fish Masters-21  'A'                      2:55.00    2:50.04   12  
     1) Inch, Les M65                   2) Stearn, Robert A M56           
     3) Mcdermott, Ann W57              4) Peters, Michelle E W56         
       43.77    41.44    39.53    45.30                                    
 -- Evanston Northshore Masters-21  'B'                    NT         DQ  
      Other
     1) Deane, Dana W56                 2) Holmberg, Tom M57              
     3) Seguine, Holly W59              4) Black, Boyd E M59              
       47.33    32.77  1:12.40                                             
 
Mixed 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 4:17.57   3/31/2012 Plano Wetcats                              
                         T Barton, K Maccurdy, J Gooding, L Morrison       
       Local: L 4:42.77   3/25/2007 Team Illinois                              
                         B Bateman, G Wendt, C Quill, C Jones              
        Team: M 5:11.45   2/22/2009 Elgin Blue Wave                            
                         J Garcia, J Campana, O Osborne, P Brown           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            5:20.00    5:17.36   22  
     1) Kakacek, Trina W55              2) Bossert-Hartman, Carol W55     
     3) Layton, Chris M57               4) Dodson, Phil L M63             
       42.44  1:26.82    15.21    46.42    50.96  1:22.86  1:41.26         
  2 Lincoln-Way Masters-21  'B'                       5:05.10    5:23.23   18  
     1) Kulak, Marilyn W60              2) Bodnar, Henry M M59            
     3) Roth, Charles H M57             4) Moore, Mary W59                
       47.36  1:37.82    35.43  1:15.94    31.12  1:07.74    39.51  1:21.73
 -- Swedish Fish Masters-21  'A'                     10:00.00         DQ  
     1) Bachtell, John M60              2) Cohen, Cheryl A W66            
     3) Cohen, Marla W61                4) Schukas, Mark J M59            
       58.39  1:59.55  1:20.30  2:57.40  1:03.61  4:27.76                  
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:53.76   5/10/2009 OREGON MASTERS                             
                         JOY WARD, ROBERT SMITH, BARBARA FRID, TOM LANDIS  
       Local: L 2:08.92    4/6/2014 Illinois Master                            
                         R Long, B Burfeind, G McDaniel, G Klumb           
        Team: M 2:44.55   4/25/2010 Evanston                                   
                         H Schein, A Hanes, A Stevens, S Mullins           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 3:15.21    2:33.63   22  
     1) LaPonte, Beth W70               2) Kracen, Cindy S W65            
     3) Stitt, John H M69               4) Smith, Dave M70                
       48.97  1:12.87    31.79                                             
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            2:20.00    3:05.40   18  
     1) Schick, Mary A W83              2) Bard, Judy W65                 
     3) Casebolt, Dave M74              4) Schein, Fred L M67             
     1:51.89    39.19    34.32                                             
 -- Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:22.00         DQ  
     1) McDaniel, Georgia W69           2) Burfeind, Betty W69            
     3) Schein, Howard K M71            4) McClow, Richard I M85          
       35.78    39.54    36.27    31.77                                    
 
Mixed 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 4:36.77   4/13/2008 VIRGINIA MASTER                            
                         H SOBER, J DETRICK, A WOLFE, B SCHREINER          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                4:40.00    4:42.50   22  
     1) McDaniel, Georgia W69           2) Long, Robert M68               
     3) Jones, Cynthia L W66            4) Murphy, Peter M65              
       36.36  1:15.76    34.02  1:11.14    33.37  1:11.76    30.69  1:03.84
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            5:45.00    6:42.17   18  
     1) Schick, Mary A W83              2) Bard, Judy W65                 
     3) Casebolt, Dave M74              4) Schein, Fred L M67             
     1:02.63                             2:42.51                           
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 2:06.22   5/10/2009 SAN DIEGO SWIM                             
                         B JORDAN, P ANDERSEN, K LODWIG, J MARR            
       Local: L 2:27.87   4/18/2009 Naperville Wave                            
                         M A Coburn, M Zollner, A Barry, P Rummer          
        Team: M 2:27.87   4/18/2009 Naperville Wave                            
                         M A Coburn, M Zollner, A Barry, P Rummer          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Club-21  'A'                 3:43.06    3:05.48   22  
     1) LaPonte, Beth W70               2) Kracen, Cindy S W65            
     3) Krich, Bob A M73                4) Kracen, Scott A M67            
       57.07    50.53    39.22    38.66                                    
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                3:20.00    3:08.63   18  
     1) Evans, Chip M70                 2) Nolan, Maureen M W69           
     3) Schein, Howard K M71            4) Tichy, Barbara W66             
       46.48    16.17    38.45  1:27.53                                    
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            2:45.00    3:21.63   16  
     1) Casebolt, Dave M74              2) Bard, Judy W65                 
     3) Schein, Fred L M67              4) Schick, Mary A W83             
       49.66    56.59    33.52  1:01.86                                    
 
Mixed 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    National: N 5:20.49    4/1/2007 SAN DIEGO SWIM                             
                         B JORDAN, B BEST, M FRESHLEY, G CLIFFORD          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Naperville Waves Swim Club-21  'A'                5:45.00         DQ  
     1) Burfeind, Betty W69             2) McDaniel, Georgia W69          
     3) Long, Robert M68                4) Murphy, Peter M65              
       48.88  1:38.48    47.66  1:43.08    38.43  1:26.11    31.63  1:05.12
 
                    Combined Team Scores - Through Event 46                    
 
  1. Chicago Smelts                   4640.5   2. Elgin Blue Wave Swim Club          3058
  3. Swedish Fish Masters               2324   4. Naperville Waves Swim Club         1897
  5. Chicago Athletic Clubs Masters   1100.5   6. Evanston Northshore Masters       990.5
  7. Lincoln-Way Masters                 900   8. Munster Masters                     842
  9. Fossil Fish                         705  10. Lakeshore Sport & Fitness           661
 11. Joliet Park District Blue Tide      457  12. Buehler Blue Marlins                411
 13. Glenbrook Aquatics                  386  14. Lyons Masters                       356
 15. Noblesville Adult Swim Team       323.5  16. Chicago Masters Swim Club         295.5
 17. YMCA of Rock River Valley           277  18. Libertyville Masters              261.5
 19. Harbor Hurricanes                   253  20. Iswim                               173
 21. Gray Sharks Leaning Tower YMCA      171  22. Southside Swim Club                 127
 23. Indy Aquatic Masters                105  24. Ffc SwimMonsters                     75
 25. Illinois Masters                     71  26. Valpo Masters                        70
 26. Western Illinois Masters Progr       70  28. Central Illinois Masters             62
 29. Irish Masters                        61  30. Wisconsin Masters                    50
 31. Sun City Stingrays                   44  32. Northwestern Aquatic Swimming        42
 33. Portage Porpoise Swim Club           38  34. Club Tribe Alumni                    31
 35. New York Athletic Club               29  36. Duneland Masters                     26
 36. Swift Aquatic Masters                26  38. Flying Carp Swimming                 24
 39. St Louis Area Masters                20  40. Deerfield Masters                    14
 41. Decatur Swim Club                    13  42. Bradley-Bourbonnais Masters          12
 42. Sugar Creek Masters Indiana          12  44. Stephens Family YMCA                 11
 45. East Bank Club                        5  45. High Ridge Y Bottlenosers             5
 47. Barrington Area Masters               4                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 46                    
 
  1. Chicago Smelts                   2010.5   2. Swedish Fish Masters               1457
  3. Elgin Blue Wave Swim Club          1243   4. Naperville Waves Swim Club          889
  5. Evanston Northshore Masters       629.5   6. Lincoln-Way Masters               488.5
  7. Chicago Athletic Clubs Masters    389.5   8. Munster Masters                     245
  9. Joliet Park District Blue Tide    241.5  10. YMCA of Rock River Valley           222
 11. Fossil Fish                         201  11. Lakeshore Sport & Fitness           201
 13. Noblesville Adult Swim Team        96.5  14. Libertyville Masters                 95
 15. Indy Aquatic Masters                 94  16. Harbor Hurricanes                    71
 17. Gray Sharks Leaning Tower YMCA       64  18. Irish Masters                        61
 18. Southside Swim Club                  61  20. Glenbrook Aquatics                   57
 21. Iswim                                56  22. Chicago Masters Swim Club            42
 23. Buehler Blue Marlins                 41  24. Northwestern Aquatic Swimming        34
 25. Valpo Masters                        25  26. St Louis Area Masters                20
 27. Duneland Masters                     17  28. Deerfield Masters                    14
 28. Portage Porpoise Swim Club           14  30. Decatur Swim Club                    13
 31. Bradley-Bourbonnais Masters          12                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 46                     
 
  1. Chicago Smelts                     2140   2. Elgin Blue Wave Swim Club          1577
  3. Naperville Waves Swim Club          842   4. Swedish Fish Masters                709
  5. Chicago Athletic Clubs Masters      561   6. Munster Masters                     479
  7. Fossil Fish                         466   8. Buehler Blue Marlins                370
  9. Lakeshore Sport & Fitness           362  10. Lyons Masters                       356
 11. Glenbrook Aquatics                  329  12. Evanston Northshore Masters         307
 13. Lincoln-Way Masters               255.5  14. Chicago Masters Swim Club         253.5
 15. Noblesville Adult Swim Team         211  16. Libertyville Masters              166.5
 17. Harbor Hurricanes                   152  18. Joliet Park District Blue Tide    147.5
 19. Gray Sharks Leaning Tower YMCA      107  20. Iswim                                99
 21. Ffc SwimMonsters                     75  22. Illinois Masters                     71
 23. Western Illinois Masters Progr       70  24. Southside Swim Club                  66
 25. Central Illinois Masters             62  26. Wisconsin Masters                    50
 27. Valpo Masters                        45  28. Sun City Stingrays                   44
 29. Club Tribe Alumni                    31  30. New York Athletic Club               29
 31. YMCA of Rock River Valley            27  32. Swift Aquatic Masters                26
 33. Portage Porpoise Swim Club           24  33. Flying Carp Swimming                 24
 35. Sugar Creek Masters Indiana          12  36. Stephens Family YMCA                 11
 36. Indy Aquatic Masters                 11  38. Duneland Masters                      9
 39. Northwestern Aquatic Swimming         8  40. East Bank Club                        5
 40. High Ridge Y Bottlenosers             5  42. Barrington Area Masters               4