Licensed to Illinois LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 11/4/2015 12:39 PM
                       Sink or Swim Classic - 11/1/2015                        
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 25.58  11/20/2010 J BECKBERGER                                 
       Local: L 28.38    1/1/1994 Kimberly Bryant                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladis, Ashley            22 Academy Bullets-21     30.00      29.16   20  
  2 Mikwt, Lindsey            24 Wisconsin-20           30.00      30.75   17  
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 29.69  12/10/2000 PAIGE FRANCIS                                
       Local: L 30.86    1/1/1994 Kimberly Bryant                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladis, Ashley            22 Academy Bullets-21     36.00      36.48   20  
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 28.37   12/5/2009 MEG GILL                                     
       Local: L 30.90  10/22/2006 Marifaith Mueller                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mikwt, Lindsey            24 Wisconsin-20           30.00      32.28   20  
 
Women 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:19.83  10/29/2011 ALEXANDRA YOUNG                            
       Local: L 2:26.33  10/22/2006 Marifaith Mueller                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladis, Ashley            22 Academy Bullets-21   2:40.00    2:44.00   20  
      35.27   40.34   43.21   45.18                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 25.97  10/25/2014 MADISON KENNEDY                              
       Local: L 26.93  10/16/1989 E M Fabrizio                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Catherine           25 Libertyville-21        48.00      44.74   20  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
       Local: L 59.17  10/16/1989 E M Fabrizio                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Catherine           25 Libertyville-21      1:51.09    1:52.15   20  
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 28.92    3/3/2012 DIANA MACMANUS                               
       Local: L 32.68  10/16/1989 E M Fabrizio                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Catherine           25 Libertyville-21      1:05.50    1:05.63  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:02.89  11/15/2014 ERIN CAMPBELL                              
       Local: L 1:15.84  10/23/2005 Amy Snow                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Catherine           25 Libertyville-21      2:20.00    2:25.23   20  
    1:15.59 1:09.64                                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 25.69  11/10/2012 ERIKA ERNDL                                  
       Local: L 27.50   12/6/2003 Nadine K Day                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellison, Kristen          30 Chicago Smelts-21      32.64      32.33   20  
  2 Jozefiak, Katie           33 Wisconsin-20           32.00      35.55   17  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 54.75  10/13/2012 ERIKA ERNDL                                  
       Local: L 59.03  10/27/2002 Nadine K Day                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel M         33 Libertyville-21      1:13.57    1:07.92   20  
      33.32   34.60                                                
  2 Ellison, Kristen          30 Chicago Smelts-21    1:14.38    1:13.53   17  
      36.11   37.42                                                
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:17.82   12/4/2011 DAWN HECKMAN                               
       Local: L 4:34.74  10/26/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Traw, Emily               32 Chicago Smelts-21    7:25.00    6:16.40   20  
      41.00   46.62   48.06   48.56   48.23   48.67   48.21   47.05
  2 Chapman, Sara             34 Chicago Smelts-21    6:40.00    6:32.37   17  
      42.58   48.63   49.68   50.25   50.83   51.04   51.05   48.31
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 27.61  11/21/2009 NORIKO INADA                                 
       Local: L 31.75   12/4/2009 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21         33.00      37.06   20  
  2 Jozefiak, Katie           33 Wisconsin-20           41.00      44.50   17  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N   59.53  11/22/2009 NORIKO INADA                               
       Local: L 1:09.16   12/7/2002 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21       1:13.00    1:21.90   20  
 
Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:12.47  11/22/2008 L OBERSTAR-BROWN                           
       Local: L 2:29.81   12/6/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21       2:30.00    2:51.67   20  
      40.22   43.56   44.58   43.31                                
  2 Traw, Emily               32 Chicago Smelts-21    3:20.00    3:21.17   17  
      47.51   51.52   52.28   49.86                                
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
       Local: L 1:15.45   12/4/2009 Noelle M Wilhite                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chapman, Sara             34 Chicago Smelts-21    1:43.54    1:43.33   20  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:00.34  10/13/2012 ERIKA ERNDL                                
       Local: L 1:04.75  12/14/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel M         33 Libertyville-21      1:19.57    1:14.94   20  
      34.91   40.03                                                
  2 Ellison, Kristen          30 Chicago Smelts-21    1:39.88    1:28.84   17  
      39.22   49.62                                                
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:02.52  10/13/2012 ERIKA ERNDL                                
       Local: L 1:06.94  12/14/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21       1:18.00    1:28.18   20  
  2 Chapman, Sara             34 Chicago Smelts-21    1:40.40    1:37.30   17  
      47.97   49.33                                                
  3 Jozefiak, Katie           33 Wisconsin-20         1:27.00    1:37.77   16  
 
Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 4:53.85  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 5:07.39  10/27/2002 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Traw, Emily               32 Chicago Smelts-21    6:55.00    7:12.34   20  
      47.99   56.75   54.40   53.48 1:01.82   59.96   50.16   47.78
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 54.95   12/3/2006 DARA TORRES                                  
       Local: L 59.55  12/11/2005 Nadine K Day                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Laura          38 Libertyville-21      1:20.00    1:23.16   20  
      39.97   43.19                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 2:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 2:09.75  12/11/2005 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Laura          38 Libertyville-21      2:54.00    3:01.69   20  
      42.45   46.62   47.35   45.27                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 32.93   9/28/2014 KATIE GLENN                                  
       Local: L 34.90   12/1/2007 Nadine K Day                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seidler, Mindy E          36 Wisconsin-20           43.61      43.52   20  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:09.41   12/6/2014 CYNTHIA LEWIS                              
       Local: L 1:15.50  11/20/2005 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seidler, Mindy E          36 Wisconsin-20         1:36.33    1:35.02   20  
      43.58   51.44                                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 28.58  11/21/2009 SHERI HART                                   
       Local: L 29.50  12/11/2005 Nadine K Day                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seidler, Mindy E          36 Wisconsin-20           35.25      36.26   20  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:03.29  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 1:05.49  11/20/2005 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klotz, Francine           39 Libertyville-21      1:10.00    1:23.44   20  
      38.11   45.33                                                
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:04.61  11/22/2009 SHERI HART                                 
       Local: L 1:07.31  12/11/2005 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klotz, Francine           39 Libertyville-21      1:20.00    1:19.74   20  
      36.67   43.07                                                
  2 Seidler, Mindy E          36 Wisconsin-20         1:26.99    1:28.24   17  
      39.81   48.43                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 2:24.94   12/4/2005 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klotz, Francine           39 Libertyville-21      2:39.27    2:54.75   20  
      35.87   44.57   52.45   41.86                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 26.02  12/14/2014 ERIKA BRAUN                                  
       Local: L 28.00  10/31/2009 Jennifer Ridge                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Larisa             44 Deerfield-21           48.40      41.28   20  
  2 Walther, Amy              42 Wisconsin-20           39.96      41.84   17  
  3 Merson, Nicole M          44 Academy Bullets-21     47.00      42.86   16  
  4 Winick, Sari              44 Deerfield-21           47.10      43.68   15  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N   57.08  12/14/2014 ERIKA BRAUN                                
       Local: L 1:00.41  10/31/2009 Jennifer Ridge                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walther, Amy              42 Wisconsin-20         1:26.00    1:24.51   20  
      41.01   43.50                                                
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 4:37.16  10/31/2009 Jennifer Ridge                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castle, Amanda            40 Deerfield-21         6:00.00    5:50.60   20  
      39.97   43.49   44.76   45.39   45.22   45.15   45.17   41.45
  2 Gitzinger, Jen            40 Libertyville-21      5:50.05    5:51.13   17  
      38.47   42.90   44.65   44.94   45.34   45.25   45.66   43.92
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 30.02  10/14/2012 SHERI HART                                   
       Local: L 33.77  10/17/2010 Nadine K Day                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merson, Nicole M          44 Academy Bullets-21     55.00      53.85   20  
  2 Varol, Andrea             41 Gray Sharks-21            NT      58.70   17  
  3 Walther, Amy              42 Wisconsin-20           49.95    1:05.62   16  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:03.48  10/29/2011 SHERI HART                                 
       Local: L 1:08.48  10/31/2009 Jennifer Ridge                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castle, Amanda            40 Deerfield-21         1:34.00    1:33.07   20  
      45.86   47.21                                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 32.29  11/22/2009 S VON DER LIPPE                              
       Local: L 36.25  10/16/2010 Nadine K Day                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Darling, Karen M          40 Chicago Masters-21     45.19      44.36   20  
  2 Drake, Larisa             44 Deerfield-21           56.01      53.12   17  
  3 Winick, Sari              44 Deerfield-21         1:01.00      54.47   16  
  4 Varol, Andrea             41 Gray Sharks-21         59.22    1:06.75   15  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:10.55   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
       Local: L 1:18.08   12/3/2010 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jen            40 Libertyville-21      1:35.05    1:34.49   20  
  2 Darling, Karen M          40 Chicago Masters-21   1:37.33    1:37.08   17  
      46.78   50.30                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:32.37  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
       Local: L 2:49.69  10/17/2010 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Darling, Karen M          40 Chicago Masters-21   3:33.06    3:35.92   20  
      47.21   54.56   56.82   57.33                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 28.19   3/16/2013 ERIKA BRAUN                                  
       Local: L 29.93  10/31/2009 Jennifer Ridge                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merson, Nicole M          44 Academy Bullets-21     52.00      50.03   20  
  2 Varol, Andrea             41 Gray Sharks-21         55.22      56.31   17  
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:04.19  10/10/2015 LISA BLACKBURN                             
       Local: L 1:09.28  10/26/2008 Jennifer Ridge                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jen            40 Libertyville-21      1:30.05    1:28.87   20  
      43.02   45.85                                                
  2 Drake, Larisa             44 Deerfield-21         1:48.21    1:43.70   17  
      49.66   54.04                                                
  3 Winick, Sari              44 Deerfield-21         2:05.00    1:57.48   16  
      58.56   58.92                                                
  4 Varol, Andrea             41 Gray Sharks-21       1:59.00    2:16.14   15  
    1:00.75 1:15.39                                                
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N   58.61   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 1:05.59   12/5/2014 Jennifer Ridge                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           47 Chicago Smelts-21    1:25.75    1:27.05   20  
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:18.95   5/15/2009 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 2:54.00   12/4/2009 Heidi Kafka                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           47 Chicago Smelts-21    3:25.14    2:31.92L  20  
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 2:21.55   5/17/2009 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 2:40.19   12/4/2009 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           47 Chicago Smelts-21    3:41.02    3:36.87   20  
      50.70   50.38 1:07.12   48.67                                
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 5:05.04  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 5:39.53  10/26/2008 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           47 Chicago Smelts-21    7:36.38    7:40.80   20  
      53.34 1:05.03   55.42   52.82 1:06.37 1:07.05   52.13   48.64
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 27.67   3/15/2014 SUE WALSH                                    
       Local: L 31.08   11/2/2014 Heidi Kafka                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-21      32.00      30.95L  20  
  2 Zahorik, Barbra T         51 Fossil Fish-21         32.67      33.73   17  
  3 Schwartz, Lisa            52 Deerfield-21           36.00      35.42   16  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:01.41   9/27/2014 ELLEN REYNOLDS                             
       Local: L 1:07.96   12/7/2012 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-21    1:09.00    1:08.72   20  
      32.92   35.80                                                
  2 Zahorik, Barbra T         51 Fossil Fish-21       1:09.97    1:13.24   17  
      35.49   37.75                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 2:10.72   12/6/2009 S HEIM-BOWEN                               
       Local: L 2:11.86  10/11/2015 Liz Dillman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zahorik, Barbra T         51 Fossil Fish-21       2:33.20    2:33.49   20  
                      39.90   39.35                                
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:35.54   12/5/2009 S HEIM-BOWEN                               
       Local: L 4:52.43   12/7/2012 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zahorik, Barbra T         51 Fossil Fish-21       5:20.59    5:19.01   20  
      36.66   39.48   40.53   40.81   40.92   41.07   41.00   38.54
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 30.58   3/19/2011 LESLIE LIVINGSTON                            
       Local: L 37.38   12/6/2014 Andrea Block                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            52 Deerfield-21           42.00      43.03   20  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:05.89    3/8/2014 ELLEN REYNOLDS                             
       Local: L 1:20.34   11/2/2014 Heidi Kafka                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, AJ                 54 Deerfield-21              NT    1:18.20L  20  
  2 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-21    1:22.00    1:19.54L  17  
      39.46   40.08                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:22.37    3/8/2014 ELLEN REYNOLDS                             
       Local: L 2:48.95   12/6/2014 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-21    2:57.00    2:53.49   20  
                    1:27.69                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 36.46   5/18/2014 CORRIN POPPS                                 
       Local: L 42.56  10/28/2012 Heidi Kafka                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            52 Deerfield-21           45.80      45.10   20  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:07.82   11/8/2014 KARLYN PIPES                               
       Local: L 1:08.62   12/2/2011 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, AJ                 54 Deerfield-21              NT    1:11.17   20  
      33.95   37.22                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:32.29   12/9/2012 KARLYN PIPES                               
       Local: L 2:33.93   12/2/2011 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        53 Deerfield-21         3:10.00    3:14.86   20  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:09.68   2/18/2012 KARLYN PIPES                               
       Local: L 1:17.09  10/28/2012 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, AJ                 54 Deerfield-21              NT    1:16.25L  20  
      35.20   41.05                                                
  2 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-21    1:24.00    1:21.46   17  
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 2:28.64   9/28/2014 ELLEN REYNOLDS                             
       Local: L 2:45.30   12/6/2014 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, AJ                 54 Deerfield-21              NT    2:44.27L  20  
      34.03   43.35   49.42   37.47                                
  2 Froehlich, Kathryn        53 Deerfield-21         3:05.00    2:59.94   17  
      39.46   46.90   50.60   42.98                                
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 5:10.96   9/26/2014 ELLEN REYNOLDS                             
       Local: L 6:20.64   11/3/2013 Kathryn Froehlich                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        53 Deerfield-21         6:25.00    6:20.21L  20  
      40.64   49.44   48.83   47.63   52.47   52.78   45.20   43.22
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 2:14.45  11/21/2009 LAURA VAL                                  
       Local: L 2:47.33   12/6/2008 Cynthia L Jones                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 del Greco, Jane           59 Deerfield-21         3:15.00    3:00.67   20  
      41.01   46.35   48.31   45.00                                
  2 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21       3:40.00    3:22.01   17  
      46.67   52.12   53.72   49.50                                
  3 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-21      3:30.00    3:32.85   16  
      49.38   55.97 1:47.50                                        
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:42.97   10/4/2009 LAURA VAL                                  
       Local: L 6:02.75   11/9/2002 Mary M Pohlmann                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 del Greco, Jane           59 Deerfield-21         6:40.00    6:23.91   20  
      40.97   46.74   48.91   50.37   49.61   50.75   50.08   46.48
  2 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21       8:10.00    6:54.74   17  
      44.92   51.20   53.16   53.22   53.38   53.98   53.33   51.55
  3 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-21      6:47.00    7:04.14   16  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:12.23  11/16/2008 LAURA VAL                                  
       Local: L 1:27.34   5/15/2000 Mary M Pohlmann                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21       1:50.00    1:48.61   20  
  2 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-21      2:06.00    2:02.59   17  
    1:00.82 1:01.77                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:40.05  10/12/2008 LAURA VAL                                  
       Local: L 3:05.93   5/15/2000 Mary M Pohlmann                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21       3:50.00    3:48.25   20  
      53.62   58.65 1:00.46   55.52                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 38.30  12/14/2014 CHRIS WENZEL                                 
       Local: L 45.47   11/7/2011 Jane Del Greco                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 del Greco, Jane           59 Deerfield-21           48.00      47.08   20  
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:12.90  10/11/2009 LAURA VAL                                  
       Local: L 1:31.43  10/23/2005 Catherine J Quill                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21       1:50.00    1:51.44   20  
  2 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-21      1:47.00    1:59.89   17  
      57.48 1:02.41                                                
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 5:39.30  11/21/2009 LAURA VAL                                  
       Local: L 6:48.49  10/23/2005 Catherine J Quill                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-21      8:02.00    8:24.19   20  
    1:01.07 1:07.11 2:08.96 1:12.35 1:09.53   54.12   51.05        
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 32.06  12/10/2011 DIANN UUSTAL                                 
       Local: L 40.48    1/1/1987 Louise K Donovan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seidler, Jeanne E         69 Wisconsin-20         1:30.01    1:12.27   20  
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 35.58   3/19/2011 DIANN UUSTAL                                 
       Local: L 54.16    1/1/1987 Louise K Donovan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seidler, Jeanne E         69 Wisconsin-20         1:30.01    1:15.78   20  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:17.95  12/11/2011 DIANN UUSTAL                               
       Local: L 2:41.00  10/21/2007 Dolores Guerrero                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seidler, Jeanne E         69 Wisconsin-20         3:15.01    2:44.98   20  
    1:23.25 1:21.73                                                
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:53.36   12/4/2011 DIANN UUSTAL                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seidler, Jeanne E         69 Wisconsin-20         6:30.01    5:34.07   20  
    1:23.23 1:26.27 1:25.02 1:19.55                                
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 21.38  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
       Local: L 24.95    1/1/1999 C S Alcott                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gorman, Jacob             22 Chicago Smelts-21      27.75      28.24   20  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 48.00  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
       Local: L 54.13  10/22/2000 Gustavo S Leal                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gorman, Jacob             22 Chicago Smelts-21    1:03.27    1:05.83   20  
      31.03   34.80                                                
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 25.38   3/17/2012 JOSH HAFKIN                                  
       Local: L 31.81   11/7/2011 Cole D Rosenbaum                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Dallas          24 Swedish Fish-21        38.00      38.55   20  
  2 Gorman, Jacob             22 Chicago Smelts-21      39.36      41.21   17  
 
Men 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:01.17   12/4/2009 LOUIS VAYO                                 
       Local: L 2:10.55   7/24/2005 Kyle Jackson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Dallas          24 Swedish Fish-21      3:10.00    3:09.88   20  
      45.82   48.23   49.84   45.99                                
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 24.33   12/6/2014 TONY COX                                     
       Local: L 27.23   12/6/2008 Robert Pedersen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reher, Scott A            22 West Suburban-21       29.00      28.51   20  
  2 Campbell, Dallas          24 Swedish Fish-21        33.00      32.58   17  
  3 Gorman, Jacob             22 Chicago Smelts-21      36.63      43.80   16  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N   52.25  10/29/2011 EUGENE GODSOE                              
       Local: L 1:01.26   12/6/2008 Robert Pedersen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reher, Scott A            22 West Suburban-21     1:05.00    1:06.47   20  
      30.84   35.63                                                
 
Men 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:03.41  12/10/2011 ERIC NILSSON                               
       Local: L 2:20.85   12/6/2008 Robert Pedersen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Dallas          24 Swedish Fish-21      3:20.00    3:28.02   20  
      41.91   55.32   55.47   55.32                                
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N   55.71  10/29/2011 EUGENE GODSOE                              
       Local: L 1:03.69   12/6/2008 Robert Pedersen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reher, Scott A            22 West Suburban-21     1:10.00    1:09.56   20  
      31.39   38.17                                                
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 2:00.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
       Local: L 2:14.53  10/22/2000 Gustavo S Leal                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Dallas          24 Swedish Fish-21      3:00.00    3:09.20   20  
      37.25   48.00 1:00.33   43.62                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 21.37  11/15/2014 CESAR CIELO                                  
       Local: L 24.47  10/24/2010 Justin E Chiles                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Eric                25 Chicago Smelts-21      24.00      24.03L  20  
  2 Vargas, Edgar             29 Unat-IL-21                NT      25.10   17  
  3 Martinez, Alejandro       27 Chicago Smelts-21      25.00      29.19   16  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 47.43  11/16/2014 CESAR CIELO                                  
       Local: L 50.13  10/22/2000 Hermanus J Louw                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Alejandro       27 Chicago Smelts-21    1:00.00    1:07.31   20  
      31.00   36.31                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:44.90   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND                            
       Local: L 1:51.11  10/22/2000 Hermanus J Louw                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-21    2:10.00    2:19.81   20  
      31.36   35.30   37.61   35.54                                
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 3:57.03  12/14/2013 ERIC NILSSON                               
       Local: L 4:11.14   7/20/2006 Kyle Jackson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-21    5:10.02    4:59.06   20  
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 24.55   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND                              
       Local: L 28.12   12/4/2009 Michael H Day                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Alejandro       27 Chicago Smelts-21    1:30.00      36.29   20  
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:02.63  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
       Local: L 2:06.95   7/20/2006 Kyle Jackson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciochon, Samual           26 Chicago Smelts-21         NT    2:35.00   20  
      35.20   38.09 1:21.71                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 27.31  11/23/2013 EETU KARVONEN                                
       Local: L 29.58  10/22/2000 Hermanus J Louw                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciochon, Samual           26 Chicago Smelts-21         NT      35.42   20  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N   59.21  11/23/2013 EETU KARVONEN                              
       Local: L 1:10.01   12/1/2007 Alex R Helfers                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-21    1:18.00    1:17.27   20  
      37.33   39.94                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:11.26   1/17/2014 MARCUS TITUS                               
       Local: L 2:38.26    1/1/2007 Alex R Helfers                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-21    2:47.00    2:51.74   20  
      38.42   44.52   45.10   43.70                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 23.53  11/24/2013 DARIAN TOWNSEND                              
       Local: L 25.85   12/4/2009 Michael H Day                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Eric                25 Chicago Smelts-21      25.50      25.75L  20  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 52.45   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND                              
       Local: L 57.09  10/25/2009 Timothy Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Eric                25 Chicago Smelts-21      56.50      58.42   20  
      26.93   31.49                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:03.59  12/14/2013 EADDY\NILSSON                              
       Local: L 2:14.82   12/4/2009 Michael H Day                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-21    2:47.00    2:44.91   20  
                      42.50   47.48                                
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 53.47   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND                              
       Local: L 58.23  10/22/2000 Hermanus J Louw                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciochon, Samual           26 Chicago Smelts-21         NT    1:07.88   20  
  2 Martinez, Alejandro       27 Chicago Smelts-21    1:25.00    1:25.45   17  
      38.04   47.41                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:59.79  10/13/2013 ADAM RITTER                                
       Local: L 2:15.24   12/4/2009 Michael H Day                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciochon, Samual           26 Chicago Smelts-21         NT    2:31.15   20  
      29.30   39.94   44.37   37.54                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 21.98  10/29/2011 NICHOLAS BRUNELLI                            
       Local: L 23.99  10/20/2013 Tamas Kerekjarto                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilbert, Brian            30 Chicago Smelts-21      30.59      30.44   20  
  2 Estes, David              34 North Carolina-13      32.00      31.78   17  
  3 McDonnell, Michael        30 Libertyville-21        34.00      32.32   16  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 48.08   9/27/2014 DARIAN TOWNSEND                              
       Local: L 55.95   11/3/2013 Antonio Santoro                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helvey, Derek             33 Libertyville-21        59.99      58.44   20  
      28.15   30.29                                                
  2 Estes, David              34 North Carolina-13    1:12.00    1:11.16   17  
  3 McDonnell, Michael        30 Libertyville-21      1:20.00    1:11.42   16  
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:46.12   9/27/2014 DARIAN TOWNSEND                            
       Local: L 2:06.61   12/6/2008 Patrick J Elder                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cinquegrani, Joe          30 Academy Bullets-21   2:17.53    2:18.95   20  
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 3:57.47   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
       Local: L 4:18.89   11/7/2011 Josh Kercheval                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helvey, Derek             33 Libertyville-21      4:55.00    4:37.52   20  
      30.45   33.08   33.95   34.23   35.43   36.01   37.02   37.35
  2 Morris, John              31 Chicago Smelts-21    5:26.85    5:19.07   17  
      35.02   38.35   40.00   42.13   40.87   41.68   42.14   38.88
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 24.81  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU                              
       Local: L 29.81    1/1/1992 Charles G Groen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael        30 Libertyville-21        40.00      43.84   20  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N   52.68  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU                            
       Local: L 1:02.65   11/7/2011 Josh Kercheval                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cinquegrani, Joe          30 Academy Bullets-21   1:10.33    1:09.44   20  
  2 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-21       1:12.00    1:11.14   17  
      34.20   36.94                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:55.46   11/1/2009 DERYA BUYUKUNCU                            
       Local: L 2:13.49   11/7/2011 Josh Kercheval                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, John              31 Chicago Smelts-21    3:04.80    3:04.53   20  
      43.25   46.49   47.81   46.98                                
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:00.81   10/8/2011 ED MOSES                                   
       Local: L 1:03.05   12/4/2009 Timothy Carlson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilbert, Brian            30 Chicago Smelts-21    1:36.00    1:39.98   20  
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:17.56  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
       Local: L 2:17.92   12/4/2009 Timothy Carlson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helvey, Derek             33 Libertyville-21      2:42.00    2:48.35   20  
      37.82   42.10   43.81   44.62                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 24.44   11/1/2009 ZSOLT GASPAR                                 
       Local: L 26.24   12/4/2009 Timothy Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-21         30.00      29.74   20  
  2 Estes, David              34 North Carolina-13      37.00      36.34   17  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 52.81  11/15/2014 DARIAN TOWNSEND                              
       Local: L 55.11   12/4/2009 Timothy Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Morris, John              31 Chicago Smelts-21    1:21.78    1:20.41   20  
      37.71   42.70                                                
  3 Estes, David              34 North Carolina-13         NT    1:23.06   17  
      36.96   46.10                                                
  4 Gilbert, Brian            30 Chicago Smelts-21    1:32.19    1:31.83   16  
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:00.50   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
       Local: L 2:24.06    1/1/2004 Brent K Newcomb                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-21       2:30.00    2:36.97   20  
      33.62   38.55   41.25   43.55                                
  2 Morris, John              31 Chicago Smelts-21    2:54.94    2:48.58   17  
      37.15   42.14   45.00   44.29                                
  3 Gilbert, Brian            30 Chicago Smelts-21    3:36.08    3:45.05   16  
      49.45 1:00.42 1:03.79   51.39                                
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 53.75   9/27/2014 DARIAN TOWNSEND                              
       Local: L 57.34   12/4/2009 Timothy Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helvey, Derek             33 Libertyville-21      1:10.00    1:06.56   20  
  2 Cinquegrani, Joe          30 Academy Bullets-21   1:11.33    1:13.70   17  
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 4:19.69   12/5/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
       Local: L 5:00.48  10/27/2002 Mark C Urban                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-21       5:30.00    5:33.44   20  
      33.96   40.07   43.25   43.34   50.08   49.53   37.24   35.97
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 50.72   11/6/2009 MICHAEL PICOTTE                              
       Local: L 53.88   12/4/2009 T R Raese                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mills, Jamie              39 Libertyville-21      1:00.23    1:01.91   20  
  2 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21    1:16.63    1:38.20   17  
      43.46   54.74                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
       Local: L 2:03.17  10/26/2008 Matt Keller                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mills, Jamie              39 Libertyville-21      2:19.23    2:22.00   20  
      31.78   35.86   37.44   36.92                                
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
       Local: L 4:22.41   12/1/2007 Matt Keller                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mills, Jamie              39 Libertyville-21      5:01.23    4:55.73   20  
      33.11   36.53   37.40   38.09   38.16   37.69   37.68   37.07
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 27.79   12/6/2009 JEFF COMMINGS                                
       Local: L 30.24  10/22/2000 Plamen Alexandrov                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Yao                36 Libertyville-21        37.00      36.30   20  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:01.47  12/20/2009 JEFF COMMINGS                              
       Local: L 1:07.54  10/22/2000 Plamen Alexandrov                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Yao                36 Libertyville-21      1:21.30    1:22.53   20  
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:15.64   12/4/2011 STEVE WEST                                 
       Local: L 2:29.66  10/22/2000 Plamen Alexandrov                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21    3:33.54    3:52.93   20  
      57.13   58.86   58.48   58.46                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:02.98  11/15/2014 BRENT CREAGER                              
       Local: L 2:31.58   6/19/2008 Aaron Thielen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21         NT    5:27.69   20  
      59.34 1:18.50 1:33.49 1:36.36                                
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N   56.36   12/2/2012 GLENN COUNTS                               
       Local: L 1:00.64   12/4/2009 T R Raese                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Yao                36 Libertyville-21      1:16.00    1:25.02   20  
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 2:03.29   12/8/2002 RONALD KARNAUGH                            
       Local: L 2:18.43  10/26/2003 Bill Winters                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21    3:18.75    3:56.78   20  
      56.59 1:01.58 1:02.67   55.94                                
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 4:24.36   12/7/2003 RONALD KARNAUGH                            
       Local: L 4:55.11  10/26/2003 Bill Winters                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21         NT         DQ  
    1:06.55 1:25.54 1:07.35 1:10.40 1:02.96 1:03.19   58.45   59.72
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 23.13   8/15/2013 BRIAN JACOBSON                               
       Local: L 26.19    1/1/1999 G Heuchling                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Mark              44 Wisconsin-20           25.18      25.01   20  
  2 Colburn, Christopher      43 Academy Bullets-21     29.50      28.74   17  
  3 Holck, Andy               43 Swedish Fish-21        30.00      30.02   16  
  4 McGaughy, David           43 Libertyville-21        31.00      31.46   15  
  5 Czach, Jesse              40 Blue Marlins-21        35.00      34.50   14  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
       Local: L 57.18    1/1/1999 John A Martin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Mark              44 Wisconsin-20           57.63      56.04   20  
      26.56   29.48                                                
  2 Czach, Jesse              40 Blue Marlins-21      1:20.00    1:19.82   17  
      37.77   42.05                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS                               
       Local: L 2:09.34    1/1/1999 G Heuchling                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Mark              44 Wisconsin-20         2:07.56    2:09.42   20  
      29.78   32.27   33.35   34.02                                
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:01.32   10/4/2009 ERIK HOCHSTEIN                             
       Local: L 4:39.46  10/28/2012 Dan Wendt                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Chad               41 Libertyville-21      4:57.00    5:09.01   20  
      33.67   37.33   38.87   40.06   39.34   40.38   40.29   39.07
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 25.53  12/12/2009 MICHAEL ROSS                                 
       Local: L 28.57  10/25/2009 Bryan S Malas                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Christopher      43 Academy Bullets-21     33.33      33.41   20  
  2 Ozimek, Matthew           43 Libertyville-21        40.00      34.25   17  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N   54.85   12/7/2008 MICHAEL ROSS                               
       Local: L 1:01.04   12/4/2009 Bryan S Malas                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ozimek, Matthew           43 Libertyville-21      1:20.00    1:21.79   20  
      36.57   45.22                                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 28.52  11/15/2014 WEST\COMMINGS                                
       Local: L 29.90  10/28/2001 Plamen Alexandrov                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holck, Andy               43 Swedish Fish-21        42.00      39.17   20  
  2 McGaughy, David           43 Libertyville-21        40.00      39.35   17  
  3 Czach, Jesse              40 Blue Marlins-21        46.00      46.35   16  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:01.42   12/6/2014 STEVE WEST                                 
       Local: L 1:05.79    1/1/2002 Plamen Alexandrov                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Czach, Jesse              40 Blue Marlins-21      1:41.00    1:40.86   20  
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:13.72   12/7/2014 STEVE WEST                                 
       Local: L 2:26.93    1/1/2002 Plamen Alexandrov                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Christopher      43 Academy Bullets-21   3:03.40    3:20.73   20  
      48.08 2:32.65                                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 24.91   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
       Local: L 27.58   12/4/2009 Bryan S Malas                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Christopher      43 Academy Bullets-21     30.78      30.59   20  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N   57.19  11/16/2014 JEFF COMMINGS                              
       Local: L 1:03.15   12/3/2007 Jim Tuchler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Chad               41 Libertyville-21      1:08.00    1:14.07   20  
      34.23   39.84                                                
  2 McGaughy, David           43 Libertyville-21      1:20.00    1:20.45   17  
      38.32   42.13                                                
  3 Ozimek, Matthew           43 Libertyville-21      1:20.00    1:20.81   16  
      39.10   41.71                                                
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 4:30.68  10/10/2014 ERIC CHRISTENSEN                           
       Local: L 5:12.29    1/1/1998 Kevin W Drake                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holck, Andy               43 Swedish Fish-21      6:00.00    6:00.53   20  
      37.50   42.22   48.22   45.66   51.77   53.00   42.03   40.13
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
       Local: L 52.93   12/2/2011 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             45 Naperville Waves-21  1:09.00    1:08.16   20  
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:56.00   12/2/2007 PAUL SMITH                                 
       Local: L 2:05.60   7/20/2006 David Sebastian                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              46 Blue Marlins-21      2:06.50    2:05.45L  20  
      28.78   31.11   32.33   33.23                                
  2 Cordero, Billy            48 Swedish Fish-21      2:20.00    2:23.50   17  
      33.43   36.16   37.11   36.80                                
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:09.19   11/1/2009 KEITH SWITZER                              
       Local: L 4:26.36   11/2/2014 Matt Keller                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              46 Blue Marlins-21      4:35.50    4:27.74   20  
      30.40   32.93   33.24   33.59   33.46   34.11   35.07   34.94
  2 Cordero, Billy            48 Swedish Fish-21      5:00.00    4:51.15   17  
      32.24   35.34   36.80   36.88   37.07   37.62   37.96   37.24
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N   57.00  12/13/2009 CHRIS STEVENSON                            
       Local: L 1:04.80   11/3/2013 Bryan S Malas                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             45 Naperville Waves-21  1:20.00    1:18.77   20  
      38.72   40.05                                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 28.88  10/12/2013 TODD TORRES                                  
       Local: L 34.87  10/26/2008 John Wilcox                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitzman, Scott            46 Santa Rosa-38          34.00      33.73   20  
  2 Mattson, Mark             45 Naperville Waves-21    39.00      39.90   17  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:04.39  10/12/2013 TODD TORRES                                
       Local: L 1:09.99  10/24/2010 Jim Tuchler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitzman, Scott            46 Santa Rosa-38        1:17.50    1:14.72   20  
      36.18   38.54                                                
  2 Cordero, Billy            48 Swedish Fish-21      1:30.00    1:26.80   17  
      42.24   44.56                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:22.68   6/22/2008 GLENN MILLS                                
       Local: L 2:51.77   12/4/2009 Tom Ujiiye                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitzman, Scott            46 Santa Rosa-38        2:50.00    2:46.85   20  
      38.47   41.95   43.64   42.79                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 25.74  12/13/2009 FRITZ BEDFORD                                
       Local: L 26.45   12/2/2011 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              46 Blue Marlins-21        29.50      28.73   20  
  2 Mattson, Mark             45 Naperville Waves-21    33.00      37.29   17  
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:00.14  11/22/2009 ANDERS RASMUSSEN                           
       Local: L 1:08.01  10/27/2012 Bryan S Malas                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitzman, Scott            46 Santa Rosa-38        1:10.00    1:05.93   20  
      31.32   34.61                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 2:09.71   3/20/2010 JEROME FRENTSOS                            
       Local: L 2:22.63  10/24/2010 Jim Tuchler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitzman, Scott            46 Santa Rosa-38        2:40.00    2:29.19   20  
      31.10   39.67   43.41   35.01                                
  2 Mattson, Mark             45 Naperville Waves-21  2:55.00    2:46.89   17  
      35.45   44.62   48.42   38.40                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 23.38  10/18/2009 ROWDY GAINES                                 
       Local: L 26.68  10/25/2009 Thomas J McCabe                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moody, Allen S            52 Libertyville-21        34.18      32.99   20  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 51.61  10/17/2009 ROWDY GAINES                                 
       Local: L 57.57   12/6/2008 Thomas J McCabe                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moody, Allen S            52 Libertyville-21      1:18.15    1:14.18   20  
      35.79   38.39                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:54.61  10/14/2011 ROWDY GAINES                               
       Local: L 2:06.79   12/4/2009 Andreas K Seibt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moody, Allen S            52 Libertyville-21      2:59.34    2:46.62   20  
      38.93   41.92   43.52   42.25                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 27.28  12/14/2014 FRITZ BEDFORD                                
       Local: L 31.33   11/2/2014 David Whelchel                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whelchel, David           54 Libertyville-21           NT      30.60L 
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 29.84   12/8/2013 DAVID GUTHRIE                                
       Local: L 32.51  10/11/2015 Jim Tuchler                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Xu, Sheng                 54 Libertyville-21        43.97      44.61   20  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:04.54   12/7/2013 DAVID GUTHRIE                              
       Local: L 1:11.72  10/28/2012 David E Sims                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Xu, Sheng                 54 Libertyville-21      1:38.64    1:34.80   20  
      45.09   49.71                                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 26.04  12/13/2014 FRITZ BEDFORD                                
       Local: L 26.83  12/13/2013 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whelchel, David           54 Libertyville-21        30.00      30.15   20  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 57.29   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
       Local: L 58.30   12/7/2012 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whelchel, David           54 Libertyville-21      1:10.00    1:09.50   20  
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:00.96   12/8/2012 DAVID SIMS                                 
       Local: L 1:00.96   12/7/2012 David E Sims                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Xu, Sheng                 54 Libertyville-21      1:28.41    1:33.99   20  
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 24.66  10/10/2015 STEVE WOOD                                   
       Local: L 26.73   11/1/2009 Phil L Dodson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              55 Central Illinois-21    29.00      27.11   20  
  2 Rowland, Jim              55 Libertyville-21        33.50      30.10   17  
  3 Bergquist, Michael D      59 Libertyville-21        37.00      35.29   16  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE                                
       Local: L 57.28   12/4/2009 Phil L Dodson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              55 Central Illinois-21  1:04.00    1:03.95   20  
  1 Seibt, Andreas            57 Fossil Fish-21            NT    1:11.63  
  2 Rowland, Jim              55 Libertyville-21      1:12.00    1:08.15   17  
      33.99   34.16                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:59.08  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
       Local: L 2:06.83   12/4/2009 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas            57 Fossil Fish-21            NT    2:28.21  
  2 Rowland, Jim              55 Libertyville-21      2:45.00    2:38.91   20  
      40.08   41.63   39.45   37.75                                
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
       Local: L 4:36.47   12/4/2009 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas            57 Fossil Fish-21       5:20.00    4:58.27   20  
      33.80   37.83   38.43   38.15                   37.36   36.74
  2 Shapiro, Steve H          57 Deerfield-21              NT    6:12.14   17  
                      47.68   48.85   49.36   49.06   48.47   47.99
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 28.12  10/10/2015 STEVE WOOD                                   
       Local: L 31.95  10/11/2015 Dave Gibson                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergquist, Michael D      59 Libertyville-21        45.00      44.95   20  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:02.38   12/6/2014 JAMIE FOWLER                               
       Local: L 1:13.63   11/3/2013 Todd A Keil                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              55 Central Illinois-21  1:10.00    1:10.61L  20  
      34.32   36.29                                                
  2 Seibt, Andreas            57 Fossil Fish-21       1:20.00    1:15.77   17  
      36.40   39.37                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:15.79   12/5/2014 JAMIE FOWLER                               
       Local: L 2:34.93  10/25/2008 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas            57 Fossil Fish-21       2:45.00    2:42.54   20  
      38.41   41.47   41.34   41.32                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 31.82  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                                
       Local: L 33.54    1/1/1999 Peter Andersen                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergquist, Michael D      59 Libertyville-21        50.00      45.79   20  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:09.93   12/5/2009 TIMOTHY SHEAD                              
       Local: L 1:16.27   12/4/2009 Bob Yant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergquist, Michael D      59 Libertyville-21      1:50.00    1:43.93   20  
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:33.79   12/6/2009 TIMOTHY SHEAD                              
       Local: L 2:48.52   12/4/2009 Bob Yant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergquist, Michael D      59 Libertyville-21      3:55.00    3:46.77   20  
      51.23   59.28   59.38   56.88                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 26.67  10/11/2015 STEVE WOOD                                   
       Local: L 29.65  10/11/2015 Ted Soltys                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shapiro, Steve H          57 Deerfield-21              NT      37.36   20  
  2 Seibt, Andreas            57 Fossil Fish-21            NT      34.96  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW                                  
       Local: L 1:07.18  10/31/2009 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas            57 Fossil Fish-21            NT    1:17.32  
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:19.72   3/21/2009 JOHN CRAIG                                 
       Local: L 2:30.57  10/31/2009 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas            57 Fossil Fish-21       2:45.00    2:46.86   20  
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 2:16.44  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
       Local: L 2:28.49   12/4/2009 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Randy             57 Puget Sound-36       2:41.00    2:47.59   20  
      35.04   42.89   52.31   37.35                                
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 4:51.97  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
       Local: L 5:21.98   12/4/2009 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas            57 Fossil Fish-21       5:40.00    5:39.71   20  
      34.96   42.40   43.82   43.13   49.10   49.02   39.63   37.65
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 24.90   12/3/2006 RICHARD ABRAHAMS                             
       Local: L 28.65   11/7/2011 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Michael             60 Libertyville-21        34.20      33.40   20  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 55.87   5/17/2014 JACK GROSELLE                                
       Local: L 58.87   12/6/2008 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Millholland, Carl D       63 Wisconsin-20         1:20.00    1:15.87   20  
      37.55   38.32                                                
  2 Reed, Michael             60 Libertyville-21      1:20.00    1:16.27   17  
      37.55   38.72                                                
  3 Moss, Larry               60 Bottlenosers-21      1:26.00    1:28.21   16  
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 2:05.07   5/18/2014 JACK GROSELLE                              
       Local: L 2:18.48   12/6/2008 George F Wendt                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Millholland, Carl D       63 Wisconsin-20         2:45.00    2:44.66   20  
      39.36   41.72   41.59   41.99                                
 -- Reed, Michael             60 Libertyville-21      2:51.98         DQ  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:05.62   3/29/2014 PHILIPP DJANG                              
       Local: L 1:11.07   12/6/2008 Bryan J Bateman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Todd                60 Libertyville-21      1:14.93    1:14.67   20  
      37.16   37.51                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:26.30   3/30/2014 PHILIPP DJANG                              
       Local: L 2:41.97   11/9/2013 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Todd                60 Libertyville-21      2:36.31    2:37.52L  20  
      38.71   39.68   40.03   39.10                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 32.31   12/6/2009 ROBERT STRAND                                
       Local: L 34.20    1/1/2004 Peter Andersen                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moss, Larry               60 Bottlenosers-21        46.00      45.57   20  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:11.08   12/9/2012 TIMOTHY SHEAD                              
       Local: L 1:18.93    1/1/2004 Peter Andersen                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moss, Larry               60 Bottlenosers-21      1:44.00    1:44.54   20  
      49.00   55.54                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:37.61  11/13/2011 RICK COLELLA                               
       Local: L 2:50.40   12/6/2008 George F Wendt                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Millholland, Carl D       63 Wisconsin-20         3:30.00    3:25.66   20  
      47.50   52.59   53.17   52.40                                
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:04.23   3/21/2015 RICK COLELLA                               
       Local: L 1:07.88   12/6/2008 Bryan J Bateman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moss, Larry               60 Bottlenosers-21      1:46.00    1:44.91   20  
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 2:19.96   3/21/2015 RICK COLELLA                               
       Local: L 2:35.84   12/6/2008 George F Wendt                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Millholland, Carl D       63 Wisconsin-20         3:05.00    2:57.34   20  
  2 Moss, Larry               60 Bottlenosers-21      3:48.00    3:49.97   17  
      52.13 1:04.31 1:03.49   50.04                                
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 25.62  10/14/2012 RICHARD ABRAHAMS                             
       Local: L 33.04  10/28/2012 Ken Ota                                      
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, John H          65 Illinois Masters-21    40.80      40.82   20  
  2 Alsen, Donald             66 Blue Marlins-21        40.00      40.93   17  
 -- Hirsen, Ron               69 Bottlenosers-21        54.00         DQ  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N   58.58  10/13/2012 RICHARD ABRAHAMS                           
       Local: L 1:19.01    1/1/1991 Dick Upsall                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Anderson, John H          65 Illinois Masters-21  1:31.80    1:35.26   20  
      46.93   48.33                                                
  3 Hirsen, Ron               69 Bottlenosers-21      1:55.00    2:06.53   17  
      58.34 1:08.19                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 2:15.39  10/17/2009 DAVID QUIGGIN                              
       Local: L 2:43.54    1/1/2000 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsen, Ron               69 Bottlenosers-21      4:15.00    4:32.69   20  
    1:01.67 1:10.97 1:12.33 1:07.72                                
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:45.88    4/3/2015 JIM MC CONICA                              
       Local: L 5:11.69  10/28/2012 George F Wendt                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alsen, Donald             66 Blue Marlins-21      7:20.00    7:21.91   20  
      45.41   54.83   56.78                                   53.52
  2 Hirsen, Ron               69 Bottlenosers-21     10:30.00    9:13.67   17  
      58.44 1:10.43 1:10.74 1:11.48 1:11.20 1:11.54 1:10.62 1:09.22
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 34.19   12/2/2012 ROBERT STRAND                                
       Local: L 37.64   11/2/2014 Peder Dahlberg                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           66 Chicago Masters-21     35.90      38.39   20  
  2 Hirsen, Ron               69 Bottlenosers-21      1:04.00    1:06.35   17  
 -- Alsen, Donald             66 Blue Marlins-21        55.00         DQ  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:15.84   12/1/2012 ROBERT STRAND                              
       Local: L 1:24.26   11/2/2014 Peder Dahlberg                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           66 Chicago Masters-21   1:20.10    1:26.75   20  
  2 Alsen, Donald             66 Blue Marlins-21      2:10.00    2:11.34   17  
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:49.05   12/2/2012 ROBERT STRAND                              
       Local: L 3:02.42  10/28/2012 George F Wendt                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           66 Chicago Masters-21   3:05.00    3:16.62   20  
      45.35   51.06   52.15   48.06                                
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 28.99   12/4/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
       Local: L 34.28    1/1/1990 Paul Hutinger                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alsen, Donald             66 Blue Marlins-21        52.00      51.86   20  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:01.70   5/17/2015 RICHARD ABRAHAMS                           
       Local: L 1:13.46  10/24/2004 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           70 Gray Sharks-21       1:40.00    1:47.23   20  
      51.46   55.77                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 2:22.60  10/12/2014 DAVID QUIGGIN                              
       Local: L 2:47.92    1/1/2002 Fred O Lehman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           70 Gray Sharks-21       3:40.00    4:07.70   20  
      51.84 1:02.41 1:08.46 1:04.99                                
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:12.09   12/7/2013 RICHARD BURNS                              
       Local: L 1:26.71   12/4/2004 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           70 Gray Sharks-21       1:50.00    1:59.47   20  
      56.12 1:03.35                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:38.01   12/6/2013 RICHARD BURNS                              
       Local: L 3:07.35  10/29/2005 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           70 Gray Sharks-21       3:50.00    4:34.28   20  
    1:03.86 1:10.84 1:12.40 1:07.18                                
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:13.09  10/10/2015 RICHARD ABRAHAMS                           
       Local: L 1:25.28   12/4/2004 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           70 Gray Sharks-21       1:50.00    2:20.42   20  
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 32.80   12/4/2005 FRANK PIEMME                                 
       Local: L 41.67   12/3/2006 Thomas O Maine                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           84 Naperville Waves-21    34.19      39.07L  20  
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 37.82  11/15/2014 YOSHI OYAKAWA                                
       Local: L 43.92    1/1/1994 Edward J Shea                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           84 Naperville Waves-21    46.93      57.27   20  
 
Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 43.42   12/2/2012 BOB BEST                                     
       Local: L 54.29   11/6/2005 Thomas O Maine                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           84 Naperville Waves-21    44.53      52.43L  20  
 
Men 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 38.92   11/9/2013 CLARKE MITCHELL                              
       Local: L 49.41   11/6/2005 Thomas O Maine                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           84 Naperville Waves-21    49.73      53.83   20  
 
Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:29.29   4/27/2014 JAMES ZURCHER                              
       Local: L 1:47.18   12/3/2006 Thomas O Maine                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           84 Naperville Waves-21  1:39.53    2:00.82   20  
      59.79 1:01.03                                                
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:41.37  12/10/2000 EL SEGUNDO MASTERS                         
                         B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON  
       Local: L 1:52.69    1/1/2002 Illinois Masters                           
                         N Day, M Urban, B Delanois, B Shipley             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Libertyville Masters-21  'A'                           NT    2:00.55   40  
     1) Helvey, Derek M33               2) Mills, Jamie M39               
     3) Liberty, Laurel M W33           4) Klotz, Francine W39            
  2 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    2:01.29   34  
     1) Kafka, Heidi W53                2) Ellison, Kristen W30           
     3) Gorman, Jacob M22               4) Ciochon, Samual M26            
       32.27    32.04    30.64    26.34                                    
  3 Libertyville Masters-21  'B'                           NT    2:29.54   30  
     1) Moody, Allen S M52              2) McDonnell, Michael M30         
     3) Jurmu, Solvei W45               4) Reed, Catherine W25            
       32.98    33.50    31.52    51.54                                    
  4 Chicago Smelts-21  'B'                                 NT    2:35.73   28  
     1) Ruley, Nic M37                  2) Giles-Ott, Ruth W47            
     3) Traw, Emily W32                 4) Martinez, Alejandro M27        
       43.47    38.81    40.13    33.32                                    
 -- Academy Bullets Masters-21  'A'                        NT   X2:13.04   32  
     1)                                 2) Colburn, Christopher M43       
     3) Gladis, Ashley W22              4) Merson, Nicole M W44           
       30.13    29.80    30.80    42.31                                    
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:47.51  11/23/2013 PHOENIX SWIM CLUB                          
                         N INADA, J COMMINGS, E CAMPBELL, J KONARZEWSKI    
       Local: L 2:06.94  10/24/2010 Chicago Athletic                           
                         J MItchell, M Suto, A Santoro, A Gold             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Libertyville Masters-21  'A'                           NT    2:07.20   40  
     1) Whelchel, David M54             2) Helvey, Derek M33              
     3) Liberty, Laurel M W33           4) Klotz, Francine W39            
       30.60    33.05    32.57    30.98                                    
  2 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    2:15.79   34  
     1) Kafka, Heidi W53                2) Perkey, Dan M29                
     3) Ellison, Kristen W30            4) Ciochon, Samual M26            
       38.58    35.18    36.31    25.72                                    
  3 Chicago Smelts-21  'B'                                 NT    2:37.79   30  
     1) Giles-Ott, Ruth W47             2) Gilbert, Brian M30             
     3) Morris, John M31                4) Traw, Emily W32                
       46.76    41.52    32.39    37.12                                    
 -- Academy Bullets Masters-21  'A'                        NT   X2:28.55   32  
     1)                                 2) Gladis, Ashley W22             
     3) Colburn, Christopher M43        4) Merson, Nicole M W44           
       35.94    38.46    31.86    42.29                                    
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:42.03  11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING                  
                         R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN 
       Local: L 2:00.00  10/15/1989 Lincoln                                    
                         M Pohlmann, L Good, J Horvath, H Bunch            
        Club: C 2:11.56    1/1/1991 SAL                                        
                         M Pohlmann, L Good, J Morse, J Hobson             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Libertyville Masters-21  'C'                           NT    2:20.13   40  
     1) Reed, Michael M60               2) Scott, Chad M41                
     3) Gitzinger, Laura W38            4) Gitzinger, Jen W40             
  2 Gray Sharks Leaning Tower Y-21  'A'                    NT    2:43.48   34  
     1) Pedersen, Robert M31            2) Goodwin, Amy W34               
     3) Varol, Andrea W41               4) Dayton, Barry H M70            
       27.45                      36.44                                    
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:53.38  11/21/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING                  
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
       Local: L 2:08.78  10/15/1989 Lincoln                                    
                         M Pohlmann, L Good, J Horvath, H Bunch            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Libertyville Masters-21  'B'                           NT    2:34.63   40  
     1) Ozimek, Matthew M43             2) Gitzinger, Jen W40             
     3) Mills, Jamie M39                4) Gitzinger, Laura W38           
       41.92    44.08    31.91    36.72                                    
  2 Gray Sharks Leaning Tower Y-21  'A'                    NT    3:11.91   34  
     1) Dayton, Barry H M70             2) Pedersen, Robert M31           
     3) Goodwin, Amy W34                4) Varol, Andrea W41              
                                  50.75                                    
 -- Libertyville Masters-21  'C'                           NT         DQ  
     1) Jurmu, Solvei W45               2) McGaughy, David M43            
     3) Xu, Sheng M54                   4) Reed, Catherine W25            
       37.36                      47.84                                    
 
                    Combined Team Scores - Through Event 18                    
 
  1. Libertyville Masters               1228   2. Chicago Smelts                     1074
  3. Wisconsin Masters Aquatic Club      437   4. Deerfield Masters                   431
  5. Gray Sharks Leaning Tower Y         389   6. Academy Bullets Masters             314
  7. Galter Swedish Fish                 204   8. Buehler Blue Marlins                201
  9. Naperville Waves Swim Club          191  10. Fossil Fish                         171
 11. High Ridge Y Bottlenosers           164  12. Chicago Masters Swim Club           117
 13. Santa Rosa Masters                  100  14. Lincoln-Way Masters                  94
 15. YMCA of Rock River Valley            86  16. North Carolina Masters Swimmin       68
 17. West Suburban Multisport             60  17. Central Illinois Masters             60
 19. Illinois Masters                     40  20. Puget Sound Masters                  20
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 18                    
 
  1. Deerfield Masters                   394   2. Chicago Smelts                      339
  3. Wisconsin Masters Aquatic Club      297   4. Libertyville Masters                257
  5. Gray Sharks Leaning Tower Y         144   6. Academy Bullets Masters             116
  7. Lincoln-Way Masters                  94   8. YMCA of Rock River Valley            86
  9. Fossil Fish                          74  10. Chicago Masters Swim Club            57
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 18                     
 
  1. Libertyville Masters                781   2. Chicago Smelts                      609
  3. Galter Swedish Fish                 204   4. Buehler Blue Marlins                201
  5. Naperville Waves Swim Club          191   6. Gray Sharks Leaning Tower Y         177
  7. High Ridge Y Bottlenosers           164   8. Wisconsin Masters Aquatic Club      140
  9. Academy Bullets Masters             134  10. Santa Rosa Masters                  100
 11. Fossil Fish                          97  12. North Carolina Masters Swimmin       68
 13. Chicago Masters Swim Club            60  13. Central Illinois Masters             60
 13. West Suburban Multisport             60  16. Illinois Masters                     40
 17. Deerfield Masters                    37  18. Puget Sound Masters                  20