Licensed to Illinois LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 11/4/2015 12:26 PM
                         2015 Master Meet - 10/11/2015                         
                                    Results                                    
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 25.69  11/10/2012 ERIKA ERNDL                                  
       Local: L 27.50   12/6/2003 Nadine K Day                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellison, Kristen          30 Chicago Smelts-21      29.00      32.64   20  
  2 Kormanyos, Rose           31 Stephens Family-21        NT      39.68   17  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 54.75  10/13/2012 ERIKA ERNDL                                  
       Local: L 59.03  10/27/2002 Nadine K Day                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellison, Kristen          30 Chicago Smelts-21    1:06.24    1:14.38   20  
      35.52   38.86                                                
  2 Kormanyos, Rose           31 Stephens Family-21        NT    1:32.48   17  
      41.79   50.69                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 2:04.64  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 2:09.02  12/14/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kormanyos, Rose           31 Stephens Family-21        NT    3:33.77   20  
      44.71   55.10   58.04   55.92                                
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:17.82   12/4/2011 DAWN HECKMAN                               
       Local: L 4:34.74  10/26/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davenport, Teresa         32 Stephens Family-21   7:00.00    6:30.12   20  
      42.43   47.75   49.50   50.67   50.90   51.11   49.87   47.89
 
Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 8:38.58   12/4/2011 DAWN HECKMAN                               
       Local: L 9:25.05  10/26/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kormanyos, Rose           31 Stephens Family-21        NT   16:07.46   20  
      50.25   57.86 1:01.05 1:00.39 1:01.17 1:01.51 1:00.76 1:02.18
    1:01.74 1:02.49 1:03.07 1:02.40 1:01.96 1:01.93 1:01.07   57.63
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 16:26.93   12/2/2011 DAWN HECKMAN                              
       Local: L 18:11.54  12/12/2004 Nadine K Day                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davenport, Teresa         32 Stephens Family-21  26:00.00   24:58.14   20  
      42.84   47.92   49.45   50.52   28.64   22.22 1:29.52 1:02.73
      50.65   40.64 1:00.60   50.70   50.55   50.24   50.23   50.45
      50.08   50.52   51.41   50.59   50.21   50.57   51.04   50.97
      50.94   50.33   50.13   49.75   48.52   45.18                
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 27.89  12/10/2011 NORIKO INADA                                 
       Local: L 29.32   12/6/2004 Nadine K Day                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellison, Kristen          30 Chicago Smelts-21      35.61      38.39   20  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:00.34  10/13/2012 ERIKA ERNDL                                
       Local: L 1:04.75  12/14/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellison, Kristen          30 Chicago Smelts-21    1:17.50    1:39.88   20  
      43.02   56.86                                                
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:02.52  10/13/2012 ERIKA ERNDL                                
       Local: L 1:06.94  12/14/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davenport, Teresa         32 Stephens Family-21        NT    1:30.48   20  
      40.99   49.49                                                
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 16:52.94   9/27/2015 HEIDI GEORGE                              
       Local: L 18:18.50  10/23/2005 Nadine K Day                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gergen, Amanda            37 Stephens Family-21  30:00.00   35:48.30   20  
      55.81 2:15.56 1:10.11 1:10.94 1:12.00 3:35.36 1:12.05 2:22.25
    1:12.40                 1:13.61 3:39.84                        
                    1:12.79 1:12.86 2:23.68                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 26.02  12/14/2014 ERIKA BRAUN                                  
       Local: L 28.00  10/31/2009 Jennifer Ridge                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Witherspoon, Jacqueline   44 Unat-Il-21             30.08      33.42   20  
  2 Darling, Karen            40 Chicago Masters-21     36.00      36.51   17  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N   57.08  12/14/2014 ERIKA BRAUN                                
       Local: L 1:00.41  10/31/2009 Jennifer Ridge                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda             42 Indy Aquatic Mas-16  1:15.00    1:10.14   20  
      34.08   36.06                                                
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 17:35.49   1/16/2010 ALISON ZAMANIAN                           
       Local: L 24:53.87   7/15/2006 Linda Taillon                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda             42 Indy Aquatic Mas-16 24:00.00   22:52.19   20  
      41.32   45.28   45.78   45.67   45.83   45.72   46.19   45.53
      45.33   46.07   46.07   46.21   46.24   47.03   46.37   46.61
      46.94   46.13   46.53   45.67   45.72   46.39   45.82   46.76
      46.20   46.05   46.99   46.75   43.88   41.11                
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 30.02  10/14/2012 SHERI HART                                   
       Local: L 33.77  10/17/2010 Nadine K Day                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Witherspoon, Jacqueline   44 Unat-Il-21             38.23      42.53   20  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:03.48  10/29/2011 SHERI HART                                 
       Local: L 1:08.48  10/31/2009 Jennifer Ridge                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda             42 Indy Aquatic Mas-16  1:40.00    1:30.06   20  
      44.95   45.11                                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 32.29  11/22/2009 S VON DER LIPPE                              
       Local: L 36.25  10/16/2010 Nadine K Day                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Darling, Karen            40 Chicago Masters-21     46.95      45.19   20  
  2 Witherspoon, Jacqueline   44 Unat-Il-21             43.13      47.83   17  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:10.55   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
       Local: L 1:18.08   12/3/2010 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Darling, Karen            40 Chicago Masters-21   1:41.87    1:37.33   20  
      46.54   50.79                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:32.37  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
       Local: L 2:49.69  10/17/2010 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Darling, Karen            40 Chicago Masters-21   3:44.79    3:33.06   20  
      50.46   54.44   54.89   53.27                                
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:04.19  10/10/2015 LISA BLACKBURN                             
       Local: L 1:09.28  10/26/2008 Jennifer Ridge                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Witherspoon, Jacqueline   44 Unat-Il-21           1:26.74    1:37.18   20  
      41.94   55.24                                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 26.59   12/8/2013 FALL WILLEBOORDSE                            
       Local: L 29.24  10/25/2009 Lida B Kuehn                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Staudenmaier, Cindy       48 Decatur Swim Clu-21    40.96      42.24   20  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N   58.61   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 1:05.59   12/5/2014 Jennifer Ridge                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           47 Chicago Smelts-21    1:23.69    1:25.75   20  
      39.81   45.94                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 2:05.94   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 2:17.97   12/5/2014 Jennifer Ridge                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Staudenmaier, Cindy       48 Decatur Swim Clu-21  3:15.48    3:30.35   20  
      47.89   54.52   55.67   52.27                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 30.58   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
       Local: L 37.29  10/16/1989 Betty L Bennett                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Staudenmaier, Cindy       48 Decatur Swim Clu-21    52.04      52.42   20  
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:18.95   5/15/2009 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 2:54.00   12/4/2009 Heidi Kafka                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           47 Chicago Smelts-21    3:33.00    3:25.14   20  
      46.74   51.95   52.90   53.55                                
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:05.75  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 1:11.27   12/5/2014 Jennifer Ridge                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Staudenmaier, Cindy       48 Decatur Swim Clu-21  1:50.32    1:49.91   20  
      52.27   57.64                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 2:21.55   5/17/2009 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 2:40.19   12/4/2009 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           47 Chicago Smelts-21    3:45.00    3:41.02   20  
      51.86   53.95 1:06.18   49.03                                
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 5:05.04  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
       Local: L 5:39.53  10/26/2008 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           47 Chicago Smelts-21    7:50.00    7:36.38   20  
      50.87 1:03.04   54.54   53.17 1:07.66 1:05.76   51.69   49.65
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 27.67   3/15/2014 SUE WALSH                                    
       Local: L 31.08   11/2/2014 Heidi Kafka                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Cangellaris, Helen S      54 Unat-Il-21                NT      41.62   17  
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 2:10.72   12/6/2009 S HEIM-BOWEN                               
       Local: L 2:20.23   12/2/2011 Andrea Block                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz             50 Naperville Waves-21       NT    2:11.86L 
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 30.58   3/19/2011 LESLIE LIVINGSTON                            
       Local: L 37.38   12/6/2014 Andrea Block                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cangellaris, Helen S      54 Unat-Il-21                NT      55.44   20  
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 36.46   5/18/2014 CORRIN POPPS                                 
       Local: L 42.56  10/28/2012 Heidi Kafka                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cangellaris, Helen S      54 Unat-Il-21                NT      57.70   20  
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 29.25   3/16/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
       Local: L 31.48   12/2/2011 Andrea Block                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cangellaris, Helen S      54 Unat-Il-21                NT      48.09   20  
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 28.49   12/5/2009 LAURA VAL                                    
       Local: L 33.94   12/6/2008 Cynthia L Jones                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      58 Indy Aquatic Mas-16    35.00      33.85   20  
  2 Barkley, Maryanne         55 St. Louis Area M-22    35.55      34.35   17  
  3 Bossert-Hartman, Carol    55 Chicago Smelts-21      38.00      37.15   16  
  4 Ballantyne, Margaret      56 Central Illinois-21    45.00      40.24   15  
  5 Neill, Michele C          58 Stephens Family-21     57.00      50.00   14  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:01.33   12/4/2009 LAURA VAL                                  
       Local: L 1:15.71   11/2/2014 Sharon E Moritz                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      58 Indy Aquatic Mas-16  1:16.00    1:16.19   20  
      35.70   40.49                                                
  2 Bossert-Hartman, Carol    55 Chicago Smelts-21    1:25.06    1:23.44   17  
      39.77   43.67                                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 32.62  10/24/2009 LAURA VAL                                    
       Local: L 40.52   11/2/2014 Sharon E Moritz                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neill, Michele C          58 Stephens Family-21   1:00.00    1:03.26   20  
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:40.05  10/12/2008 LAURA VAL                                  
       Local: L 3:05.93   5/15/2000 Mary M Pohlmann                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barkley, Maryanne         55 St. Louis Area M-22  3:33.09    3:15.48   20  
      45.23   49.87   50.14   50.24                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 38.30  12/14/2014 CHRIS WENZEL                                 
       Local: L 45.47   11/7/2011 Jane Del Greco                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballantyne, Margaret      56 Central Illinois-21  1:00.00      53.36   20  
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 3:02.37  10/31/2009 CATHERINE KOHN                             
       Local: L 3:54.76   11/3/2001 Mary M Pohlmann                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      58 Indy Aquatic Mas-16  3:30.00    3:32.93   20  
      48.27   54.41   55.84   54.41                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL                                  
       Local: L 3:24.59  10/23/2005 Catherine J Quill                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barkley, Maryanne         55 St. Louis Area M-22  3:45.55    3:37.42   20  
      47.41   57.25   56.97   55.79                                
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:12.90  10/11/2009 LAURA VAL                                  
       Local: L 1:31.43  10/23/2005 Catherine J Quill                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bossert-Hartman, Carol    55 Chicago Smelts-21    1:41.56    1:42.00   20  
      49.82   52.18                                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 29.23   12/7/2013 LAURA VAL                                    
       Local: L 36.73  10/22/2006 Mary M Pohlmann                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Robin             60 Indy Aquatic Mas-16       NT      39.01   17  
 
Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 19:38.63   1/15/2011 LAURA VAL                                 
       Local: L 24:50.49   12/3/2006 Mary M Pohlmann                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Robin             60 Indy Aquatic Mas-16 26:00.00   25:04.59   20  
    1:31.64   59.68 1:30.78   49.76   49.76   50.01   49.84   49.61
      49.52   50.87   50.05   49.66 1:07.89   33.02                
                      50.45   50.56                                
                                      50.49   49.35                
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 32.42   10/6/2013 LAURA VAL                                    
       Local: L 47.26  10/13/2006 Mary M Pohlmann                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Robin             60 Indy Aquatic Mas-16    45.00      47.21   20  
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 32.06  12/10/2011 DIANN UUSTAL                                 
       Local: L 40.48    1/1/1987 Louise K Donovan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Carolyn           66 Stephens Family-21   1:07.03    1:07.84   20  
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 35.58   3/19/2011 DIANN UUSTAL                                 
       Local: L 54.16    1/1/1987 Louise K Donovan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Carolyn           66 Stephens Family-21   1:11.68    1:13.09   20  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:18.67   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
       Local: L 1:31.84    1/1/1988 Louise K Donovan                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            70 St. Louis Area M-22  1:35.00    1:32.53   20  
      43.51   49.02                                                
 
Women 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 6:14.34   1/19/2013 JACKIE MARR                                
       Local: L 7:42.91  10/16/1989 Louise K Donovan                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             73 Sarasota Y Shark-14       NT    7:23.23  
 
Women 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 12:39.45   1/19/2013 JACKIE MARR                               
       Local: L 16:53.30    1/1/1995 Clara E Sotak                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             73 Sarasota Y Shark-14       NT   14:55.14  
 
Women 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 23:58.11   1/19/2013 JACKIE MARR                               
       Local: L 32:33.92    1/1/1997 Clara E Sotak                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             73 Sarasota Y Shark-14 29:00.00   28:10.60   20  
      48.44   54.70   56.85   56.90   57.05   56.28   56.54   56.47
      56.61   56.18   56.71   56.99   56.45   56.10   56.55   56.32
      56.83   57.59   56.54   57.10   56.39   57.12   57.91   56.74
      56.91   57.15   56.89   57.21   56.60   54.48                
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 40.58   4/15/2012 JOY WARD                                     
       Local: L 53.55    1/1/1988 Louise K Donovan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            70 St. Louis Area M-22    45.86      48.34   20  
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:29.64   4/14/2012 JOY WARD                                   
       Local: L 2:19.94  10/16/1989 Elizabeth Colburn                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            70 St. Louis Area M-22  1:42.56    1:43.70   20  
      49.74   53.96                                                
 
Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 3:12.67    4/1/2012 JOY WARD                                   
       Local: L 5:02.51  10/16/1989 Elizabeth Colburn                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            70 St. Louis Area M-22  3:34.37    3:40.40   20  
      52.01   56.06   56.39   55.94                                
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 44.22  11/13/2011 JOANN LEILICH                                
       Local: L 57.73    1/1/2000 Hannelore Snyder                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             73 Sarasota Y Shark-14    57.00      53.49   20  
 
Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 39.81   4/15/2012 BARBARA FRID                                 
       Local: L 54.11  10/16/1989 Louise K Donovan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             73 Sarasota Y Shark-14    50.00      47.25   20  
 
Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 3:28.17   4/15/2012 JOY WARD                                   
       Local: L 5:15.94  10/25/2009 Ursula Harris                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             73 Sarasota Y Shark-14  3:50.00    3:49.18   20  
      51.73 1:02.39 1:03.65   51.41                                
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 37.24  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
       Local: L 42.50    1/1/1993 Louise K Donovan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berg, Mary Ann            78 Unat-Il-21                NT    1:17.31   20  
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:24.31  10/15/2005 GAIL ROPER                                 
       Local: L 1:38.85    1/1/1993 Louise K Donovan                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berg, Mary Ann            78 Unat-Il-21                NT    3:04.05   20  
    1:27.10 1:36.95                                                
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 44.76   11/7/1999 DORIS STEADMAN                               
       Local: L 57.35    1/1/1993 Louise K Donovan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berg, Mary Ann            78 Unat-Il-21                NT    1:34.80   20  
 
Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N   46.20   3/15/2014 JOANN LEILICH                              
       Local: L 1:04.80  10/13/2006 Hannelore Snyder                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berg, Mary Ann            78 Unat-Il-21                NT    2:07.07   20  
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 21.37  11/15/2014 CESAR CIELO                                  
       Local: L 24.47  10/24/2010 Justin E Chiles                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Adam             29 Stephens Family-21     30.85      30.75   20  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 47.43  11/16/2014 CESAR CIELO                                  
       Local: L 50.13  10/22/2000 Hermanus J Louw                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ong, Tazhi                26 Chicago Smelts-21    1:08.00    1:05.11   20  
      31.03   34.08                                                
  2 Johnson, Adam             29 Stephens Family-21   1:10.09    1:09.79   17  
      32.82   36.97                                                
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 3:57.03  12/14/2013 ERIC NILSSON                               
       Local: L 4:11.14   7/20/2006 Kyle Jackson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-21         NT    5:10.02   20  
      33.45   37.54   39.14   40.64   40.49   40.82   39.96   37.98
 
Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 8:14.75  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
       Local: L 8:52.34   7/20/2006 Kyle Jackson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-21         NT   11:38.70   20  
      35.54   40.75   41.54   41.46   41.42   40.91   41.37   42.39
      41.80   42.47   41.85   42.43   40.85   41.87 1:22.86   39.19
 
Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 15:41.81  12/14/1997 ALEX KOSTICH                              
       Local: L 18:28.90   7/24/2005 Adam B Parker                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-21         NT   20:43.86   20  
      34.41 1:18.98   40.14   40.57   40.97   41.69   41.61   41.64
      41.97   42.22   41.83   42.30   42.84   42.28   42.52   42.51
      42.19   42.37   29.97   55.99   42.38   42.21   42.24   41.65
      41.67   41.96   42.12   41.52   39.11                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 24.55   11/3/2013 DARIAN TOWNSEND                              
       Local: L 28.12   12/4/2009 Michael H Day                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Adam             29 Stephens Family-21     36.64      37.10   20  
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 27.31  11/23/2013 EETU KARVONEN                                
       Local: L 29.58  10/22/2000 Hermanus J Louw                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ong, Tazhi                26 Chicago Smelts-21      36.00      35.90   20  
  2 Johnson, Adam             29 Stephens Family-21     43.15      40.53   17  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N   59.21  11/23/2013 EETU KARVONEN                              
       Local: L 1:10.01   12/1/2007 Alex R Helfers                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ong, Tazhi                26 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:21.04   20  
      37.98   43.06                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:03.59  12/14/2013 EADDY\NILSSON                              
       Local: L 2:14.82   12/4/2009 Michael H Day                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-21         NT    2:47.11   20  
      34.44   40.97   43.43   48.27                                
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:59.79  10/13/2013 ADAM RITTER                                
       Local: L 2:15.24   12/4/2009 Michael H Day                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ong, Tazhi                26 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:44.80   20  
      32.29   42.17   47.71   42.63                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 21.98  10/29/2011 NICHOLAS BRUNELLI                            
       Local: L 23.99  10/20/2013 Tamas Kerekjarto                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Konetzki, Alexander       34 Unat-Il-21             27.06      27.73   20  
  2 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-21      32.00      31.45   17  
  3 Estes, David              34 North Carolina M-13    31.50      32.32   16  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 48.08   9/27/2014 DARIAN TOWNSEND                              
       Local: L 55.95   11/3/2013 Antonio Santoro                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Konetzki, Alexander       34 Unat-Il-21           1:02.28    1:02.92   20  
      29.80   33.12                                                
  2 Estes, David              34 North Carolina M-13  1:11.00    1:12.80   17  
      34.50   38.30                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:17.56  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
       Local: L 2:17.92   12/4/2009 Timothy Carlson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-21    3:45.00    3:53.44   20  
      54.66 1:01.16 1:01.71   55.91                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 24.44   11/1/2009 ZSOLT GASPAR                                 
       Local: L 26.24   12/4/2009 Timothy Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estes, David              34 North Carolina M-13    35.00      37.80   20  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 52.81  11/15/2014 DARIAN TOWNSEND                              
       Local: L 55.11   12/4/2009 Timothy Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estes, David              34 North Carolina M-13  1:20.00    1:37.03   20  
      39.07   57.96                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:00.50   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
       Local: L 2:24.06    1/1/2004 Brent K Newcomb                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-21    3:45.00    3:36.08   20  
      48.76   57.36   58.62   51.34                                
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 53.75   9/27/2014 DARIAN TOWNSEND                              
       Local: L 57.34   12/4/2009 Timothy Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Konetzki, Alexander       34 Unat-Il-21           1:17.33    1:17.81   20  
      34.65   43.16                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:57.68   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
       Local: L 2:03.74   12/4/2009 Timothy Carlson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-21    3:25.00    3:27.20   20  
      45.49   57.05 1:02.04   42.62                                
 
Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 16:09.32   12/4/2009 MIKE SHAFFER                              
       Local: L 19:15.24    1/1/1998 Kevin W Drake                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick            41 Naperville Waves-21 19:30.00   19:34.31   20  
      34.20   16.39   21.17   38.08   38.29   38.20   38.15   38.95
      38.80   39.06   38.75   38.74   38.70   39.42   39.73   39.50
    1:57.89   39.63   40.02   39.90   40.16   40.34   40.71   41.07
      40.29   39.89   40.46   40.06   37.76                        
  2 Cole, Brent M             41 Unat-Il-21          23:15.00   21:28.96   17  
      37.52   40.21   40.92   41.68   42.31   42.28   42.61   42.76
      43.15   43.04   42.67 1:26.32   43.62   42.33   42.90   43.72
      43.71   43.62   43.57   44.15 1:27.99   44.52   44.15   44.52
      44.51   44.33   44.05   41.80                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 28.52  11/15/2014 WEST\COMMINGS                                
       Local: L 29.90  10/28/2001 Plamen Alexandrov                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groaning, Michael         44 Indy Aquatic Mas-16    50.49      52.16   20  
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 2:05.46   12/4/2009 ROQUE SANTOS                               
       Local: L 2:19.58   12/3/2007 Jim Tuchler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick            41 Naperville Waves-21  2:19.00    2:34.12   20  
      33.07 1:26.09   35.08                                        
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 4:30.68  10/10/2014 ERIC CHRISTENSEN                           
       Local: L 5:12.29    1/1/1998 Kevin W Drake                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick            41 Naperville Waves-21  5:20.00    5:30.44   20  
      34.42   42.09   44.07   42.96   46.84   47.38   37.66   35.02
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 23.65   12/1/2012 MATTHEW BIONDI                               
       Local: L 24.09   12/2/2011 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patrick, Gary             46 Stephens Family-21     28.49      28.20   20  
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:56.00   12/2/2007 PAUL SMITH                                 
       Local: L 2:05.60   7/20/2006 David Sebastian                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patrick, Gary             46 Stephens Family-21   2:22.95    2:23.93   20  
      34.50   37.44   36.92   35.07                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 25.74  12/13/2009 FRITZ BEDFORD                                
       Local: L 26.45   12/2/2011 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patrick, Gary             46 Stephens Family-21     32.49      32.87   20  
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 23.38  10/18/2009 ROWDY GAINES                                 
       Local: L 26.68  10/25/2009 Thomas J McCabe                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foltz, Stu                52 Unat-Il-21             32.65      32.87   20  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 51.61  10/17/2009 ROWDY GAINES                                 
       Local: L 57.57   12/6/2008 Thomas J McCabe                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foltz, Stu                52 Unat-Il-21           1:13.69    1:14.15   20  
      33.11   41.04                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:54.61  10/14/2011 ROWDY GAINES                               
       Local: L 2:06.79   12/4/2009 Andreas K Seibt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foltz, Stu                52 Unat-Il-21           2:51.58    2:55.64   20  
      39.98   44.76   46.07   44.83                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 27.28  12/14/2014 FRITZ BEDFORD                                
       Local: L 31.33   11/2/2014 David Whelchel                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              50 Fossil Fish-21         29.30      33.45   20  
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 29.84   12/8/2013 DAVID GUTHRIE                                
       Local: L 33.04  10/28/2012 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              50 Fossil Fish-21         30.90      32.51L  20  
  2 Sims, David               53 Fossil Fish-21         32.99      33.53   17  
  3 Alexandrov, Plamen        54 Central Illinois-21    33.08      33.73   16  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:04.54   12/7/2013 DAVID GUTHRIE                              
       Local: L 1:11.72  10/28/2012 David E Sims                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        54 Central Illinois-21  1:14.98    1:15.46   20  
      35.54   39.92                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:21.65   12/8/2013 DAVID GUTHRIE                              
       Local: L 2:44.14   12/4/2009 Andreas K Seibt                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        54 Central Illinois-21  2:51.27    2:53.12   20  
      39.27                   44.21                                
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:00.96   12/8/2012 DAVID SIMS                                 
       Local: L 1:00.96   12/7/2012 David E Sims                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        54 Central Illinois-21  1:11.79    1:11.17   20  
    1:11.24                                                        
  1 Foltz, Stu                52 Unat-Il-21           1:32.00    1:29.56   20  
      42.22   47.34                                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 24.66  10/10/2015 STEVE WOOD                                   
       Local: L 26.73   11/1/2009 Phil L Dodson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              55 Central Illinois-21    27.10      26.94   20  
  2 Ruderman, Richard         57 Evanston-21            28.30      28.46   17  
  3 Williamson, Thomas        56 Central Illinois-21       NT      51.39   16  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE                                
       Local: L 57.28   12/4/2009 Phil L Dodson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               57 Fossil Fish-21       1:02.30    1:05.63   20  
      30.74   34.89                                                
  2 Williamson, Thomas        56 Central Illinois-21       NT    1:53.66   17  
      52.12 1:01.54                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:59.08  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
       Local: L 2:06.83   12/4/2009 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               57 Fossil Fish-21       2:10.90    2:22.73   20  
      32.65   37.11   37.15   35.82                                
  2 Williamson, Thomas        56 Central Illinois-21       NT    4:02.45   17  
      52.70   59.57 1:04.34 1:05.84                                
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
       Local: L 4:36.47   12/4/2009 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               57 Fossil Fish-21            NT    5:24.75  
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 8:51.34  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
       Local: L 9:46.44  10/31/2009 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               57 Fossil Fish-21            NT   10:55.27  
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 17:14.15   10/2/2005 JIM MC CONICA                             
       Local: L 18:58.83  10/31/2009 Phil L Dodson                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               57 Fossil Fish-21      20:00.00   20:15.98   20  
      39.82   36.89   41.18   41.30   41.25   41.15   41.44   41.72
      41.59   41.14   40.84   41.43   40.80   42.20   41.33   41.19
      40.91   41.40   40.35   40.88   40.44   40.41   39.91   40.05
      40.40 1:20.18   39.79   38.50   37.49                        
  2 Boutov, Alex              59 Chicago Masters-21  24:00.00   22:43.12   17  
      42.41   44.09   45.18   45.02   45.46   45.61   45.65   45.23
      45.05   45.11   45.96   45.40   45.20   45.55   44.29   44.81
      45.08   45.30   46.16   45.97   47.09   46.69   46.50   46.15
      45.46   45.81   46.21   46.02   45.88   44.78                
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 28.12  10/10/2015 STEVE WOOD                                   
       Local: L 33.84  10/28/2012 Henry M Bodnar                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              55 Central Illinois-21    32.10      31.95L  20  
  2 Soltys, Ted               55 Fossil Fish-21         32.50      34.34   17  
  3 Ruderman, Richard         57 Evanston-21            37.50      37.89   16  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:02.38   12/6/2014 JAMIE FOWLER                               
       Local: L 1:13.63   11/3/2013 Todd A Keil                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              55 Central Illinois-21  1:10.10    1:14.85   20  
      35.45   39.40                                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 31.82  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                                
       Local: L 33.54    1/1/1999 Peter Andersen                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruderman, Richard         57 Evanston-21            41.00      39.98   20  
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 26.67  10/11/2015 STEVE WOOD                                   
       Local: L 29.70  10/31/2009 Phil L Dodson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               55 Fossil Fish-21         29.90      29.65L  20  
  2 Gibson, Dave              55 Central Illinois-21    28.10      29.78   17  
  3 Ruderman, Richard         57 Evanston-21            32.30      30.89   16  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW                                  
       Local: L 1:07.18  10/31/2009 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               55 Fossil Fish-21       1:07.00    1:07.58   20  
      30.79   36.79                                                
  2 Boutov, Alex              59 Chicago Masters-21   1:23.00    1:23.93   17  
      40.27   43.66                                                
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:01.76  10/10/2015 STEVE WOOD                                 
       Local: L 1:14.08  10/24/2010 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               55 Fossil Fish-21       1:12.00    1:11.27L  20  
      32.98   38.29                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 2:16.44  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
       Local: L 2:28.49   12/4/2009 Phil L Dodson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               57 Fossil Fish-21       2:39.83    2:45.82   20  
      36.86   43.60   48.12   37.24                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 24.90   12/3/2006 RICHARD ABRAHAMS                             
       Local: L 28.65   11/7/2011 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              62 Chicago Smelts-21      30.01      29.97   20  
  2 Jaeger, Mark              61 Chicago Masters-21     36.00      31.54   17  
  3 Bresler, Yoram            62 Illinois Masters-21    38.50      38.73   20  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 55.87   5/17/2014 JACK GROSELLE                                
       Local: L 58.87   12/6/2008 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaeger, Mark              61 Chicago Masters-21   1:18.00    1:12.73   20  
      34.84   37.89                                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 29.64   3/29/2014 PHILIPP DJANG                                
       Local: L 34.81    1/1/1986 Paul Hutinger                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              62 Chicago Smelts-21      41.01      38.21   20  
  2 Bresler, Yoram            62 Illinois Masters-21    49.00      49.35   17  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:11.08   12/9/2012 TIMOTHY SHEAD                              
       Local: L 1:18.93    1/1/2004 Peter Andersen                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bresler, Yoram            62 Illinois Masters-21  1:36.00    1:40.21   20  
      49.68   50.53                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:37.61  11/13/2011 RICK COLELLA                               
       Local: L 2:50.40   12/6/2008 George F Wendt                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaeger, Mark              61 Chicago Masters-21   3:30.00    3:49.97   20  
      51.38   58.32 1:00.14 1:00.13                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 27.53  10/25/2014 DONALD GRAHAM                                
       Local: L 29.48   12/6/2008 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              62 Chicago Smelts-21      34.01      34.27   20  
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:04.23   3/21/2015 RICK COLELLA                               
       Local: L 1:07.88   12/6/2008 Bryan J Bateman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bresler, Yoram            62 Illinois Masters-21  1:33.00    1:36.05   20  
      46.50   49.55                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 2:19.96   3/21/2015 RICK COLELLA                               
       Local: L 2:35.84   12/6/2008 George F Wendt                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaeger, Mark              61 Chicago Masters-21   3:18.00    3:15.18   20  
      44.78   50.31   56.60   43.49                                
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 25.62  10/14/2012 RICHARD ABRAHAMS                             
       Local: L 33.04  10/28/2012 Ken Ota                                      
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           66 Chicago Masters-21     33.30      33.18   20  
  2 Ota, Ken                  68 Elgin Blue Wave-21     34.00      34.27   17  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 34.19   12/2/2012 ROBERT STRAND                                
       Local: L 37.64   11/2/2014 Peder Dahlberg                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           66 Chicago Masters-21     37.64      37.87   20  
  2 Ota, Ken                  68 Elgin Blue Wave-21     45.00      46.72   17  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:15.84   12/1/2012 ROBERT STRAND                              
       Local: L 1:24.26   11/2/2014 Peder Dahlberg                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           66 Chicago Masters-21   1:24.26    1:25.94   20  
      40.58   45.36                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:49.05   12/2/2012 ROBERT STRAND                              
       Local: L 3:02.42  10/28/2012 George F Wendt                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           66 Chicago Masters-21   3:20.11    3:19.86   20  
      46.94   52.88   35.15 1:04.89                                
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 2:34.15   5/16/2014 HUBIE KERNS                                
       Local: L 3:06.87    1/1/2000 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  68 Elgin Blue Wave-21   3:45.00    4:21.86   20  
    2:07.58 2:14.28                                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 26.88  10/10/2015 RICHARD ABRAHAMS                             
       Local: L 35.03  10/24/2004 Larry A Good                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickerson, Wayne          73 Unat-Il-21             38.00      41.19   20  
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 33.51   12/8/2013 RICHARD BURNS                                
       Local: L 38.98    1/1/1993 George E Gandsey                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickerson, Wayne          73 Unat-Il-21             46.66      48.68   20  
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 36.16   8/24/2013 DAVID GILDEA                                 
       Local: L 45.38  10/24/2004 Larry A Good                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, John            72 St. Louis Area M-22    46.91      46.06   20  
  2 Dickerson, Wayne          73 Unat-Il-21             51.06      51.41   17  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:21.41   8/24/2013 DAVID GILDEA                               
       Local: L 1:35.81  10/24/2004 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, John            72 St. Louis Area M-22  2:00.25    1:55.98   20  
      55.33 1:00.65                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 3:04.51   9/22/2013 DAVID GILDEA                               
       Local: L 3:26.78  10/24/2004 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, John            72 St. Louis Area M-22  4:14.13    4:12.47   20  
      58.87 1:05.90 1:05.61 1:02.09                                
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 1:13.09  10/10/2015 RICHARD ABRAHAMS                           
       Local: L 1:25.28   12/4/2004 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickerson, Wayne          73 Unat-Il-21           1:47.77    1:49.22   20  
      50.72   58.50                                                
  2 Schein, Howard            71 Naperville Waves-21  2:00.00    2:01.51   17  
      59.19 1:02.32                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 2:44.81   12/6/2013 RICHARD BURNS                              
       Local: L 3:08.78  10/24/2004 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Howard            71 Naperville Waves-21  4:15.00    4:36.10   20  
      59.47 1:16.36 1:16.30 1:03.97                                
 
Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 6:17.67   4/26/2013 TOM LANDIS                                 
       Local: L 6:46.14  10/24/2004 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Howard            71 Naperville Waves-21  8:30.00    9:31.13   20  
      53.55 1:12.29 1:18.90 1:18.49 1:18.01 1:18.04 1:04.87 1:06.98
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 30.15   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                               
       Local: L 36.15    1/1/2005 Fred O Lehman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Le Bourgeois, John        77 Unat-Il-21             39.00      39.99   20  
 
Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 20:39.50   4/17/2009 DAVID RADCLIFF                            
       Local: L 26:57.53    1/1/2005 Fred O Lehman                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Le Bourgeois, John        77 Unat-Il-21          30:00.00   30:01.63   20  
      59.15 1:00.40 1:01.65 1:00.88 1:00.46 1:00.09   59.62 1:00.22
      59.60   59.14   59.54 1:00.02 1:00.43   59.79   59.49 1:00.37
      59.62 1:00.15 1:00.05   59.59 1:00.48 1:00.89 1:00.07 1:00.33
    1:00.54 1:00.15 1:00.75 1:00.34   58.87   58.95                
 
Men 90-94 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:01.60  10/11/2014 JOHN CORSE                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             90 St. Louis Area M-22       NT    1:14.05  
 
Men 90-94 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:39.48  11/17/2013 JURGEN SCHMIDT                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             90 St. Louis Area M-22       NT    2:39.24N 
 
Men 90-94 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 5:37.31   10/6/2013 JURGEN SCHMIDT                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             90 St. Louis Area M-22  5:26.19    5:24.31N  20  
    1:14.05 1:25.19 1:25.32 1:19.75                                
 
Men 90-94 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 56.09  10/19/2003 WALTER PFEIFFER                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             90 St. Louis Area M-22       NT    1:04.99  
 
Men 90-94 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:21.82  10/19/2003 WALTER PFEIFFER                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             90 St. Louis Area M-22       NT    2:25.27  
 
Men 90-94 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 5:37.23  10/19/2003 WALTER PFEIFFER                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             90 St. Louis Area M-22  5:28.82    5:24.08N  20  
    1:06.74 1:21.84 1:28.33 1:27.17                                
 
Men 90-94 100 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 2:14.23  12/14/2003 WALTER PFEIFFER                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             90 St. Louis Area M-22  2:46.80    2:08.89N  20  
    1:00.89 1:08.00                                                
 
Men 90-94 400 SC Meter IM
===============================================================================
    National: N 11:15.65  10/19/2003 WALTER PFEIFFER                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             90 St. Louis Area M-22 10:28.10    9:49.61N  20  
    1:04.99 1:20.28 1:18.30 1:16.74 1:23.94 1:22.15 1:01.59 1:01.62
 
Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 4:03.25  12/13/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters-21  'A'                               NT    5:37.50   40  
     1) Giles-Ott, Ruth W47             2) Cangellaris, Helen S W54       
     3) Ellison, Kristen W30            4) Bossert-Hartman, Carol W55     
       40.08  1:26.43    44.11  1:33.94    35.64  1:14.68    39.34  1:22.45
  2 Stephens Family YMCA-21  'A'                           NT    7:35.24   34  
     1) Kormanyos, Rose W31             2) Gergen, Amanda W37             
     3) Cooper, Carolyn W66             4) Ballantyne, Margaret W56       
       43.67  1:35.55  1:08.91  2:34.16    52.96  1:55.95    42.06  1:29.58
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:51.21   12/5/2009 THE OLYMPIC CLUB                           
                         C HESSLER, L WELTING, S GUZMAN, S GREENWOOD       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    5:00.80   40  
     1) Bossert-Hartman, Carol W55      2) Gilbert, Brian M32             
     3) Ellison, Kristen W30            4) Ong, Tazhi M26                 
       40.46  1:23.89    36.03  1:16.77    35.30  1:14.23    31.07  1:05.91
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:46.01  11/21/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING                  
                         C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  3 Stephens Family YMCA-21  'A'                           NT    5:40.25   32  
     1) Patrick, Gary M46               2) Ballantyne, Margaret W56       
     3) Neill, Michele C W58            4) Johnson, Adam M29              
       30.63                               40.37                           
 
Mixed 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:56.10  12/14/2014 NORTH CAROLINA MASTERS                     
                         E BRAUN, H STEWART, S WALSH, J KLEIN              
       Local: L 4:23.62    1/1/1999 Illinois                                   
                         J Leech, C Jones, C Stonesifer, P Andersen        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Illinois Masters-21  'A'                               NT    5:38.43   34  
     1) Jaeger, Mark M61                2) Dahlberg, Peder M66            
     3) Darling, Karen W40              4) Giles-Ott, Ruth W47            
       42.30  1:27.68    42.95  1:27.02    40.41  1:27.81    35.39  1:15.92
 
Mixed 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N  8:53.46  10/14/2011 BLU FROG TEAM                             
                          R BOHLKEN, C SHONKWILER, E JONES, K SWITZER       
       Local: L 10:05.41    1/1/1999 Illinois                                  
                          J Leech, C Jones, C Stonesifer, P Andersen        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters-21  'A'                               NT    8:36.91N  40  
     1) Dillmann, Liz W50               2) Sims, David M53                
     3) Block, Andrea W54               4) Tuchler, Jim M50               
       29.78  1:02.30  1:36.65  2:11.86    27.56    57.32  1:28.00  1:58.35
       33.10  1:08.86  1:45.64  2:22.08    28.50  1:00.14  1:32.42  2:04.62
 
                   Combined Team Scores - Through Event 122                    
 
  1. Chicago Smelts                      550   2. Stephens Family YMCA                428
  3. St. Louis Area Masters              277   4. Chicago Masters Swim Club           268
  5. Central Illinois Masters            238   6. Fossil Fish                         214
  7. Indy Aquatic Masters                197   8. Illinois Masters                    191
  9. Naperville Waves Swim Club          117  10. Sarasota Y Sharks                    80
 10. Decatur Swim Club                    80  12. North Carolina Masters Swimmin       73
 13. Evanston Northshore Masters          69  14. Elgin Blue Wave Swim Team            54
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 122                   
 
  1. Stephens Family YMCA                262   2. Chicago Smelts                      213
  3. Indy Aquatic Masters                177   4. St. Louis Area Masters              137
  5. Sarasota Y Sharks                    80   5. Decatur Swim Club                    80
  7. Chicago Masters Swim Club            77   8. Illinois Masters                     40
  9. Central Illinois Masters             35                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 122                    
 
  1. Chicago Smelts                      297   2. Fossil Fish                         214
  3. Central Illinois Masters            203   4. Chicago Masters Swim Club           191
  5. St. Louis Area Masters              140   6. Stephens Family YMCA                134
  7. Naperville Waves Swim Club          117   8. Illinois Masters                     77
  9. North Carolina Masters Swimmin       73  10. Evanston Northshore Masters          69
 11. Elgin Blue Wave Swim Team            54  12. Indy Aquatic Masters                 20