Licensed to Lake Forest Swim Club -IL
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 3/3/2013 04:13 PM
                        2013 Spring Classic - 3/3/2013                         
                                    Results                                    
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              27 CENT-IL                26.00      26.27  
  2 Paul, Lauren              27 Unattached             29.14      29.65  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              27 CENT-IL                58.00      58.10  
                  27.86       58.10 (30.24)                                        
  2 Haseman, Jamie K          28 CENT-IL                57.00      59.07  
                  28.62       59.07 (30.45)                                        
  3 Paul, Lauren              27 Unattached           1:04.99    1:04.29  
                  30.30     1:04.29 (33.99)                                        
  4 Reik, Anna E              27 DANY-IL              1:15.95    1:14.79  
                  35.68     1:14.79 (39.11)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haseman, Jamie K          28 CENT-IL              2:04.00    2:06.51  
                  29.29     1:01.53 (32.24)     1:34.08 (32.55)     2:06.51 (32.43)
  2 Madgiak, Jen              27 CENT-IL              2:08.00    2:09.89  
                  29.64     1:01.78 (32.14)     1:35.49 (33.71)     2:09.89 (34.40)
  3 Reik, Anna E              27 DANY-IL              2:45.00    2:50.63  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              27 CENT-IL                32.00      32.05  
  2 Paul, Lauren              27 Unattached                NT      34.11  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Lauren              27 Unattached                NT      41.50  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              27 CENT-IL                29.00      28.83  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haseman, Jamie K          28 CENT-IL              1:04.40    1:06.73  
                  30.89     1:06.73 (35.84)                                        
  2 Reik, Anna E              27 DANY-IL              1:33.56    1:31.09  
                  40.96     1:31.09 (50.13)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haseman, Jamie K          28 CENT-IL              2:35.00    2:24.74  
                  31.72     1:08.11 (36.39)     1:46.01 (37.90)     2:24.74 (38.73)
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Lauren              27 Unattached           1:15.62    1:15.83  
                  34.78     1:15.83 (41.05)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rawlins, Laura M          34 LWM-IL                 29.00      27.77  
  2 Knarr, Kathy              33 CENT-IL                28.00      28.70  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           30 LIB-IL                 59.57      59.91  
                  29.38       59.91 (30.53)                                        
  2 Rawlins, Laura M          34 LWM-IL                 59.00    1:01.33  
                  29.50     1:01.33 (31.83)                                        
  3 Knarr, Kathy              33 CENT-IL              1:01.00    1:01.65  
                  29.83     1:01.65 (31.82)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knarr, Kathy              33 CENT-IL              2:20.00    2:14.11  
                  31.96     1:05.86 (33.90)     1:40.33 (34.47)     2:14.11 (33.78)
  2 Rawlins, Laura M          34 LWM-IL               2:15.00    2:14.12  
                  31.36     1:05.35 (33.99)     1:40.33 (34.98)     2:14.12 (33.79)
  3 Heiser, Becca             30 CHSM-IL              4:15.00    3:51.26  
                  53.87     1:53.80 (59.93)     2:53.11 (59.31)     3:51.26 (58.15)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rawlins, Laura M          34 LWM-IL               6:30.00    6:09.96  
                  32.34     1:08.06 (35.72)     1:45.09 (37.03)     2:22.81 (37.72)
        3:00.88 (38.07)     3:38.84 (37.96)     4:17.01 (38.17)     4:55.39 (38.38)
        5:33.31 (37.92)     6:09.96 (36.65)                                        
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           30 LIB-IL               1:12.57    1:10.07  
                  34.30     1:10.07 (35.77)                                        
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heiser, Becca             30 CHSM-IL              2:02.00    2:06.66  
                1:00.85   2:06.66 (1:05.81)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knarr, Kathy              33 CENT-IL                34.00      32.63  
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           30 LIB-IL               2:37.57    2:30.38  
                  32.91     1:11.49 (38.58)     1:50.85 (39.36)     2:30.38 (39.53)
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knarr, Kathy              33 CENT-IL              1:20.00    1:12.75  
                  34.35     1:12.75 (38.40)                                        
  2 Rawlins, Laura M          34 LWM-IL               1:10.00    1:14.40  
                  34.08     1:14.40 (40.32)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Mandeville, Deborah       37 Unattached             30.30      30.17  
  3 McClain-Smith, Christa    37 ROCK-IL                32.85      31.17  
  4 Seddon, Jennifer L        38 JPD-IL                 32.00      32.76  
  5 Staudenmaier, Cindy       36 DSC-IL                 37.44      37.03  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mandeville, Deborah       37 Unattached           1:10.26    1:07.28  
                  31.14     1:07.28 (36.14)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClain-Smith, Christa    37 ROCK-IL              2:38.05    2:29.95  
                  33.29     1:10.51 (37.22)     1:49.88 (39.37)     2:29.95 (40.07)
  2 Seddon, Jennifer L        38 JPD-IL               2:40.00    2:37.32  
  3 Staudenmaier, Cindy       36 DSC-IL                    NT    3:14.24  
                  45.11     1:34.28 (49.17)     2:26.03 (51.75)     3:14.24 (48.21)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClain-Smith, Christa    37 ROCK-IL              7:17.43    6:51.04  
                  34.51     1:13.01 (38.50)     1:53.45 (40.44)     2:35.34 (41.89)
        3:17.91 (42.57)     4:00.84 (42.93)     4:43.95 (43.11)     5:26.92 (42.97)
        6:09.54 (42.62)     6:51.04 (41.50)                                        
  2 Seddon, Jennifer L        38 JPD-IL               8:00.00    7:09.14  
                  36.12     1:17.06 (40.94)     2:00.36 (43.30)     2:44.36 (44.00)
        3:28.80 (44.44)     4:13.19 (44.39)     4:57.45 (44.26)     5:42.23 (44.78)
        6:26.42 (44.19)     7:09.14 (42.72)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staudenmaier, Cindy       36 DSC-IL                    NT      47.27  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoover, Molly             36 JPD-IL               1:18.00    1:17.72  
  2 Biulukos, Dana L          36 CHSM-IL              1:24.00    1:26.67  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoover, Molly             36 JPD-IL                 31.85      30.97  
  2 Biulukos, Dana L          36 CHSM-IL                32.00      32.67  
  3 Mandeville, Deborah       37 Unattached             38.30      34.50  
  4 Seddon, Jennifer L        38 JPD-IL                 40.00      38.61  
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Biulukos, Dana L          36 CHSM-IL              3:13.13    3:20.04  
                  43.20     1:37.76 (54.56)     2:31.57 (53.81)     3:20.04 (48.47)
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoover, Molly             36 JPD-IL               1:12.00    1:12.35  
                  34.92     1:12.35 (37.43)                                        
  2 Biulukos, Dana L          36 CHSM-IL              1:14.00    1:14.79  
                  34.49     1:14.79 (40.30)                                        
  3 Mandeville, Deborah       37 Unattached           1:15.30    1:19.30  
                  36.19     1:19.30 (43.11)                                        
  4 McClain-Smith, Christa    37 ROCK-IL              1:25.16    1:19.97  
                  37.85     1:19.97 (42.12)                                        
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Biulukos, Dana L          36 CHSM-IL              6:06.00    6:15.14  
                  42.88     1:35.16 (52.28)     2:23.01 (47.85)     3:10.75 (47.74)
        4:02.21 (51.46)     4:54.11 (51.90)     5:34.67 (40.56)     6:15.14 (40.47)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ihrke, Amber              42 LWM-IL                 28.50      28.11  
  2 Clark, Inge               43 LWM-IL                 30.65      30.63  
  3 Janusz, Megan             41 TSM-IL                 35.40      34.80  
  4 Van Eck, Julianne M       42 JPD-IL                    NT      42.34  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ihrke, Amber              42 LWM-IL               1:00.00    1:02.05  
                  29.80     1:02.05 (32.25)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ihrke, Amber              42 LWM-IL               2:25.00    2:17.19  
                  31.70     1:06.11 (34.41)     1:41.60 (35.49)     2:17.19 (35.59)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           44 CHSM-IL              7:29.50    7:43.26  
                  38.31     1:23.79 (45.48)     2:10.99 (47.20)     2:57.39 (46.40)
        3:44.62 (47.23)     4:33.72 (49.10)     5:21.05 (47.33)     6:07.89 (46.84)
        6:57.05 (49.16)     7:43.26 (46.21)                                        
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           44 CHSM-IL             15:04.05   15:58.72  
                  41.46     1:27.89 (46.43)     2:15.79 (47.90)     3:02.99 (47.20)
        3:51.08 (48.09)     4:40.52 (49.44)     5:29.10 (48.58)     6:17.37 (48.27)
        7:06.68 (49.31)     7:55.28 (48.60)     8:44.23 (48.95)     9:33.02 (48.79)
       10:20.83 (47.81)    11:10.47 (49.64)    11:59.15 (48.68)    12:48.37 (49.22)
       13:36.36 (47.99)    14:25.13 (48.77)    15:13.23 (48.10)    15:58.72 (45.49)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Janusz, Megan             41 TSM-IL                 45.00      45.02  
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           44 CHSM-IL              2:59.90    3:10.48  
                  44.82     1:33.03 (48.21)     2:23.04 (50.01)     3:10.48 (47.44)
  2 Van Eck, Julianne M       42 JPD-IL                    NT    4:01.81  
                  54.14   1:57.13 (1:02.99)   2:59.38 (1:02.25)   4:01.81 (1:02.43)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Inge               43 LWM-IL                 38.79      39.03  
  2 Janusz, Megan             41 TSM-IL                    NT      46.04  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Inge               43 LWM-IL               1:27.42    1:27.73  
                  41.15     1:27.73 (46.58)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Inge               43 LWM-IL               3:15.89    3:16.01  
                  44.62     1:34.25 (49.63)     2:25.67 (51.42)     3:16.01 (50.34)
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Janusz, Megan             41 TSM-IL                 42.00      41.43  
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           44 CHSM-IL              3:40.29    3:37.76  
                  44.57     1:41.60 (57.03)     2:41.34 (59.74)     3:37.76 (56.42)
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ihrke, Amber              42 LWM-IL               1:15.00    1:13.78  
                  34.13     1:13.78 (39.65)                                        
  2 Clark, Inge               43 LWM-IL               1:17.00    1:21.92  
                  38.74     1:21.92 (43.18)                                        
  3 Janusz, Megan             41 TSM-IL               1:34.00    1:34.02  
                  43.70     1:34.02 (50.32)                                        
  4 Van Eck, Julianne M       42 JPD-IL                    NT    1:48.37  
                  50.92     1:48.37 (57.45)                                        
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           44 CHSM-IL              6:49.25    7:04.26  
                  45.91     1:44.27 (58.36)     2:35.33 (51.06)     3:24.38 (49.05)
      4:27.13 (1:02.75)   5:29.33 (1:02.20)     6:17.83 (48.50)     7:04.26 (46.43)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Liesl G            48 CENT-IL                29.50      28.90  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Liesl G            48 CENT-IL              1:07.22    1:05.29  
                  31.02     1:05.29 (34.27)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fennell, Shevaun M        45 IM-IL                2:50.00    2:40.62  
                  36.58     1:17.75 (41.17)     1:59.14 (41.39)     2:40.62 (41.48)
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fennell, Shevaun M        45 IM-IL               15:40.00   15:09.76  
                  40.67     1:25.25 (44.58)     2:11.05 (45.80)     2:56.78 (45.73)
        3:42.39 (45.61)     4:28.80 (46.41)     5:15.32 (46.52)     6:01.20 (45.88)
        6:47.24 (46.04)     7:33.45 (46.21)     8:19.46 (46.01)     9:05.52 (46.06)
        9:52.06 (46.54)    10:37.75 (45.69)    11:24.02 (46.27)    12:10.06 (46.04)
       12:55.76 (45.70)    13:41.21 (45.45)    14:27.28 (46.07)    15:09.76 (42.48)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Nancy           48 IM-IL                  38.00      36.82  
  2 Fennell, Shevaun M        45 IM-IL                  40.00      42.99  
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smar, Susan               49 ELG-IL               2:59.00    3:02.80  
                  41.71     1:27.60 (45.89)     2:16.09 (48.49)     3:02.80 (46.71)
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Liesl G            48 CENT-IL                37.81      38.20  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Liesl G            48 CENT-IL                34.27      33.63  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smar, Susan               49 ELG-IL               1:20.99    1:22.77  
                  39.48     1:22.77 (43.29)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Liesl G            48 CENT-IL              1:18.80    1:16.58  
                  37.19     1:16.58 (39.39)                                        
  2 Fennell, Shevaun M        45 IM-IL                1:28.45    1:27.53  
                  44.34     1:27.53 (43.19)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smar, Susan               49 ELG-IL               2:57.00    2:58.03  
                  39.48     1:25.98 (46.50)     2:18.51 (52.53)     2:58.03 (39.52)
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smar, Susan               49 ELG-IL               6:10.50    6:24.10  
                  43.21     1:31.42 (48.21)     2:22.12 (50.70)     3:13.43 (51.31)
        4:08.87 (55.44)     5:02.43 (53.56)     5:43.80 (41.37)     6:24.10 (40.30)
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 CHSM-IL              1:02.00      59.62  
                  28.45       59.62 (31.17)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 CHSM-IL              2:19.00    2:20.79  
                  32.58     1:08.57 (35.99)     1:44.86 (36.29)     2:20.79 (35.93)
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 CHSM-IL              1:13.00    1:09.35  
                  34.31     1:09.35 (35.04)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 CHSM-IL              2:35.00    2:37.89  
                  38.24     1:17.74 (39.50)     1:58.10 (40.36)     2:37.89 (39.79)
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 CHSM-IL              2:56.00    2:56.08  
                  40.42     1:25.73 (45.31)     2:11.22 (45.49)     2:56.08 (44.86)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann C            55 JPD-IL                 34.47      34.78  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann C            55 JPD-IL               1:21.05    1:17.54  
                  36.43     1:17.54 (41.11)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         57 CHSM-IL              2:44.00    3:07.39  
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         57 CHSM-IL             17:50.00   17:20.85  
                  42.46     1:31.19 (48.73)     2:23.30 (52.11)     3:16.99 (53.69)
        4:09.00 (52.01)     5:02.19 (53.19)     5:56.11 (53.92)     6:49.78 (53.67)
        7:42.89 (53.11)     8:36.15 (53.26)     9:29.45 (53.30)    10:22.40 (52.95)
       11:15.61 (53.21)    12:08.79 (53.18)    13:01.87 (53.08)    13:54.93 (53.06)
       14:48.32 (53.39)    15:40.83 (52.51)    16:31.83 (51.00)    17:20.85 (49.02)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann C            55 JPD-IL                 45.93      44.16  
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Delanois, Barbara         57 CHSM-IL              3:18.00         DQ  
                  48.85     1:40.50 (51.65)     2:32.97 (52.47)          DQ (49.45)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann C            55 JPD-IL                 50.20      48.50  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         57 CHSM-IL              1:38.00    1:39.66  
                  45.87     1:39.66 (53.79)                                        
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzgerald, Michael D     24 DSC-IL                    NT    1:18.65  
                  36.54     1:18.65 (42.11)                                        
 
Men 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benziger, Xander          21 Unattached                NT   14:00.02  
                  33.16     1:11.26 (38.10)     1:51.15 (39.89)     2:32.12 (40.97)
        3:12.90 (40.78)     3:54.17 (41.27)     4:35.86 (41.69)     5:18.68 (42.82)
        6:00.79 (42.11)     6:43.61 (42.82)     7:28.22 (44.61)     8:12.01 (43.79)
        8:56.74 (44.73)     9:40.95 (44.21)    10:25.44 (44.49)    11:09.13 (43.69)
       11:53.64 (44.51)    12:37.42 (43.78)    13:20.24 (42.82)    14:00.02 (39.78)
  2 Fitzgerald, Michael D     24 DSC-IL                    NT   19:34.19  
                  42.37     1:32.62 (50.25)     2:26.80 (54.18)     3:22.44 (55.64)
        4:17.88 (55.44)     5:13.29 (55.41)     6:09.81 (56.52)     7:07.39 (57.58)
        8:04.63 (57.24)     9:02.07 (57.44)     9:58.74 (56.67)    10:55.83 (57.09)
       11:53.13 (57.30)    12:51.66 (58.53)    13:50.52 (58.86)    14:48.69 (58.17)
       15:47.01 (58.32)    16:45.36 (58.35)    17:43.00 (57.64)  19:34.19 (1:51.19)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sykes, Christopher C      24 Unattached                NT      30.02  
  2 Fitzgerald, Michael D     24 DSC-IL                    NT      47.96  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sykes, Christopher C      24 Unattached                NT    1:06.38  
                  31.41     1:06.38 (34.97)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sykes, Christopher C      24 Unattached                NT    2:18.75  
                  31.89     1:06.28 (34.39)     1:41.91 (35.63)     2:18.75 (36.84)
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benziger, Xander          21 Unattached                NT      28.49  
  2 Fitzgerald, Michael D     24 DSC-IL                    NT      41.35  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benziger, Xander          21 Unattached           1:01.41    1:03.73  
                  29.64     1:03.73 (34.09)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benziger, Xander          21 Unattached           2:21.05    2:29.10  
                  32.10     1:10.49 (38.39)     1:50.02 (39.53)     2:29.10 (39.08)
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sykes, Christopher C      24 Unattached                NT    1:05.41  
                  30.06     1:05.41 (35.35)                                        
  2 Benziger, Xander          21 Unattached                NT    1:05.96  
                  32.29     1:05.96 (33.67)                                        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sykes, Christopher C      24 Unattached                NT    2:26.29  
                  29.03     1:06.43 (37.40)     1:49.84 (43.41)     2:26.29 (36.45)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kujat, Scott              27 CHSM-IL                25.47      26.42  
  2 McDonnell, Michael P      28 LIB-IL                 29.99      29.68  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carrillo, Roberto         27 CHSM-IL                59.00      56.44  
                  26.56       56.44 (29.88)                                        
  2 Kujat, Scott              27 CHSM-IL                57.89      58.04  
                  27.88       58.04 (30.16)                                        
  3 Misch, Dan                27 CHSM-IL              1:00.00    1:00.82  
                  28.48     1:00.82 (32.34)                                        
  4 Cowen, Michael W          27 CHSM-IL              1:05.31    1:02.16  
                  29.76     1:02.16 (32.40)                                        
  5 McDonnell, Michael P      28 LIB-IL               1:06.00    1:05.70  
                  31.67     1:05.70 (34.03)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        27 CHSM-IL              1:59.01    1:58.40  
                  26.05       55.50 (29.45)     1:26.56 (31.06)     1:58.40 (31.84)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            28 CHSM-IL              5:14.90    5:13.77  
                  26.88       56.40 (29.52)     1:27.23 (30.83)     1:58.94 (31.71)
        2:31.25 (32.31)     3:03.66 (32.41)     3:36.43 (32.77)     4:09.17 (32.74)
        4:42.15 (32.98)     5:13.77 (31.62)                                        
  2 Trauner, Matthew R        27 CHSM-IL              5:15.31    5:24.47  
                  27.09       57.55 (30.46)     1:29.60 (32.05)     2:02.09 (32.49)
        2:35.78 (33.69)     3:09.46 (33.68)     3:43.11 (33.65)     4:17.08 (33.97)
        4:51.12 (34.04)     5:24.47 (33.35)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carrillo, Roberto         27 CHSM-IL                32.00      30.19  
  2 McDonnell, Michael P      28 LIB-IL                 37.00      36.85  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Misch, Dan                27 CHSM-IL              1:05.00    1:05.10  
                  31.26     1:05.10 (33.84)                                        
  2 Carrillo, Roberto         27 CHSM-IL              1:07.00    1:07.78  
                  32.24     1:07.78 (35.54)                                        
  3 Cowen, Michael W          27 CHSM-IL              1:17.96    1:17.25  
                  37.12     1:17.25 (40.13)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            28 CHSM-IL              2:10.50    2:09.47  
                  30.71     1:03.26 (32.55)     1:36.43 (33.17)     2:09.47 (33.04)
  2 Misch, Dan                27 CHSM-IL              2:30.00    2:23.19  
                  31.24     1:06.58 (35.34)     1:44.82 (38.24)     2:23.19 (38.37)
  3 Cowen, Michael W          27 CHSM-IL              2:46.00    2:46.53  
                  38.02     1:20.86 (42.84)     2:05.23 (44.37)     2:46.53 (41.30)
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        27 CHSM-IL              1:07.24    1:09.61  
                  31.91     1:09.61 (37.70)                                        
  2 Kujat, Scott              27 CHSM-IL              1:16.14    1:15.88  
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        27 CHSM-IL              2:25.03    2:31.57  
                  33.37     1:12.09 (38.72)     1:52.42 (40.33)     2:31.57 (39.15)
  2 Cowen, Michael W          27 CHSM-IL              3:02.00    3:07.48  
                  40.36     1:27.97 (47.61)     2:18.60 (50.63)     3:07.48 (48.88)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carrillo, Roberto         27 CHSM-IL                31.00      27.84  
  2 McDonnell, Michael P      28 LIB-IL                 34.00      33.89  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kujat, Scott              27 CHSM-IL              1:02.90    1:03.26  
                  29.22     1:03.26 (34.04)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            28 CHSM-IL              2:07.12    2:07.72  
                  28.54     1:00.41 (31.87)     1:33.70 (33.29)     2:07.72 (34.02)
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carrillo, Roberto         27 CHSM-IL              1:04.00    1:04.81  
                  29.37     1:04.81 (35.44)                                        
  2 Misch, Dan                27 CHSM-IL              1:05.00    1:06.25  
                  29.48     1:06.25 (36.77)                                        
  3 Cowen, Michael W          27 CHSM-IL              2:52.72    1:17.83  
  4 McDonnell, Michael P      28 LIB-IL               1:20.00    1:19.67  
                  36.46     1:19.67 (43.21)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        27 CHSM-IL              2:09.02    2:13.21  
                  28.41     1:02.50 (34.09)     1:40.96 (38.46)     2:13.21 (32.25)
  2 Misch, Dan                27 CHSM-IL              2:30.00    2:31.23  
                  30.52     1:07.30 (36.78)     1:54.80 (47.50)     2:31.23 (36.43)
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            28 CHSM-IL              4:42.20    4:43.37  
                  28.90     1:02.00 (33.10)     1:38.16 (36.16)     2:14.50 (36.34)
        2:56.51 (42.01)     3:39.03 (42.52)     4:11.97 (32.94)     4:43.37 (31.40)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Albee, Brandon            31 CENT-IL                25.00      26.75  
  2 Knarr, Andrew             31 CENT-IL                28.50      27.47  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kercheval, Josh           32 CENT-IL                52.00      49.68  
                  23.83       49.68 (25.85)                                        
  2 Knarr, Andrew             31 CENT-IL              1:10.00    1:03.43  
                  31.97     1:03.43 (31.46)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kercheval, Josh           32 CENT-IL              1:52.00    1:49.06  
                  25.90       54.15 (28.25)     1:22.12 (27.97)     1:49.06 (26.94)
  2 Knarr, Andrew             31 CENT-IL              3:00.00    2:27.31  
                  33.68     1:11.43 (37.75)     1:51.07 (39.64)     2:27.31 (36.24)
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kercheval, Josh           32 CENT-IL                   NT   10:25.85  
                  28.14       59.25 (31.11)     1:30.73 (31.48)     2:02.50 (31.77)
        2:34.29 (31.79)     3:06.22 (31.93)     3:37.87 (31.65)     4:09.41 (31.54)
        4:40.51 (31.10)     5:12.11 (31.60)     5:44.07 (31.96)     6:16.05 (31.98)
        6:47.78 (31.73)     7:19.53 (31.75)     7:51.14 (31.61)     8:22.73 (31.59)
        8:54.08 (31.35)     9:25.69 (31.61)     9:56.40 (30.71)    10:25.85 (29.45)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mosley, Thomas            33 IM-IL                  30.33      30.54  
  2 Albee, Brandon            31 CENT-IL                30.00      31.28  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kercheval, Josh           32 CENT-IL                58.01      56.25  
                  27.99       56.25 (28.26)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Albee, Brandon            31 CENT-IL                34.00      33.45  
  2 Rawlins, Brian K          33 LWM-IL                 32.00      33.72  
  3 Mosley, Thomas            33 IM-IL                  35.97      34.32  
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rawlins, Brian K          33 LWM-IL               2:45.00    2:48.62  
                  39.50     1:22.83 (43.33)     2:05.89 (43.06)     2:48.62 (42.73)
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rawlins, Brian K          33 LWM-IL                 30.00      28.57  
  2 Mosley, Thomas            33 IM-IL                  29.00      28.65  
  3 Albee, Brandon            31 CENT-IL                29.00      30.04  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Albee, Brandon            31 CENT-IL              1:06.00    1:07.75  
                  30.50     1:07.75 (37.25)                                        
  2 Rawlins, Brian K          33 LWM-IL               1:05.00    1:08.69  
                  31.88     1:08.69 (36.81)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rawlins, Brian K          33 LWM-IL               2:25.00    2:27.91  
                  31.47     1:09.90 (38.43)     1:53.61 (43.71)     2:27.91 (34.30)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mills, Jamie              36 LIB-IL                 25.51      24.72  
  1 Postlethwait, Daniel      38 CHSM-IL                24.35      24.91  
  2 Mulcahy, Ryan P           35 LWM-IL                 24.00      25.05  
  3 Iozia, Darren             37 Unattached             28.00      25.29  
  4 Kelly, Sean O             36 Unattached             30.00      29.58  
  5 Bucher, Michael J         37 DANY-IL                38.09      38.78  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mills, Jamie              36 LIB-IL                 56.21      53.74  
                  25.56       53.74 (28.18)                                        
  2 Postlethwait, Daniel      38 CHSM-IL                54.35      54.59  
                  25.80       54.59 (28.79)                                        
  3 Mulcahy, Ryan P           35 LWM-IL                    NT      55.49  
                  26.58       55.49 (28.91)                                        
  4 Iozia, Darren             37 Unattached           1:15.00    1:00.54  
                  29.67     1:00.54 (30.87)                                        
  5 Allsup, Keith             39 Unattached           1:10.00    1:09.93  
                  33.05     1:09.93 (36.88)                                        
  6 Bucher, Michael J         37 DANY-IL              1:24.18    1:27.38  
                  40.42     1:27.38 (46.96)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Iozia, Darren             37 Unattached           2:35.00    2:17.25  
                  29.33     1:02.20 (32.87)     1:38.54 (36.34)     2:17.25 (38.71)
  2 Allsup, Keith             39 Unattached           2:30.00    2:37.00  
                  32.38     1:09.40 (37.02)     1:52.01 (42.61)     2:37.00 (44.99)
  3 Bucher, Michael J         37 DANY-IL              3:05.00    3:09.22  
                  41.03     1:28.67 (47.64)     2:18.57 (49.90)     3:09.22 (50.65)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanEtten, Erik J          35 CENT-IL              5:45.00    5:40.05  
                  31.22     1:05.98 (34.76)     1:41.20 (35.22)     2:16.70 (35.50)
        2:51.12 (34.42)     3:25.89 (34.77)     4:00.43 (34.54)     4:34.50 (34.07)
        5:07.47 (32.97)     5:40.05 (32.58)                                        
  2 Thiry, Michael A          37 CHSM-IL              6:00.00    5:56.05  
                  32.05     1:07.03 (34.98)     1:43.29 (36.26)     2:19.98 (36.69)
        2:56.38 (36.40)     3:32.40 (36.02)     4:08.64 (36.24)     4:45.22 (36.58)
        5:21.53 (36.31)     5:56.05 (34.52)                                        
  3 Mulcahy, Ryan P           35 LWM-IL               6:00.00    6:03.96  
                  30.44     1:04.53 (34.09)     1:40.19 (35.66)     2:17.29 (37.10)
        2:54.65 (37.36)     3:33.09 (38.44)     4:11.50 (38.41)     4:50.19 (38.69)
        5:28.63 (38.44)     6:03.96 (35.33)                                        
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanEtten, Erik J          35 CENT-IL             12:00.00   11:51.17  
                  32.18     1:08.88 (36.70)     1:46.26 (37.38)     2:23.37 (37.11)
        3:00.11 (36.74)     3:36.22 (36.11)     4:12.57 (36.35)     4:48.94 (36.37)
        5:24.56 (35.62)     6:00.35 (35.79)     6:35.87 (35.52)     7:11.70 (35.83)
        7:47.33 (35.63)     8:22.82 (35.49)     8:57.63 (34.81)     9:32.83 (35.20)
       10:08.23 (35.40)    10:43.65 (35.42)    11:18.23 (34.58)    11:51.17 (32.94)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sean O             36 Unattached             40.00      38.46  
  2 Bucher, Michael J         37 DANY-IL                51.29      51.65  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Postlethwait, Daniel      38 CHSM-IL              1:03.46    1:05.15  
                  32.27     1:05.15 (32.88)                                        
  2 Thiry, Michael A          37 CHSM-IL              1:09.00    1:07.65  
                  33.37     1:07.65 (34.28)                                        
  3 Bucher, Michael J         37 DANY-IL              1:50.00    1:55.57  
                  53.08   1:55.57 (1:02.49)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thiry, Michael A          37 CHSM-IL              2:40.00    2:27.78  
                  35.91     1:13.29 (37.38)     1:50.99 (37.70)     2:27.78 (36.79)
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thiry, Michael A          37 CHSM-IL                31.70      30.64  
  2 Mulcahy, Ryan P           35 LWM-IL                 33.00      32.68  
  3 Kelly, Sean O             36 Unattached             40.00      37.26  
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thiry, Michael A          37 CHSM-IL              2:40.00    2:45.69  
                  39.00     1:21.19 (42.19)     2:03.81 (42.62)     2:45.69 (41.88)
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Postlethwait, Daniel      38 CHSM-IL                27.56      26.76  
  2 Mulcahy, Ryan P           35 LWM-IL                 27.00      28.74  
  3 Allsup, Keith             39 Unattached             36.00      37.01  
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanEtten, Erik J          35 CENT-IL              6:00.00    5:03.44  
                  33.18     1:11.55 (38.37)     1:52.35 (40.80)     2:31.56 (39.21)
        3:12.67 (41.11)     3:54.00 (41.33)     4:29.52 (35.52)     5:03.44 (33.92)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Briney, Brad R            40 CENT-IL                22.55      22.69  
  2 Reising, Richard          44 Unattached             26.13      25.32  
  3 Michuda, Robert           42 LIB-IL                 29.30      28.34  
  4 English, Mike             41 LWM-IL                 27.66      29.04  
  5 Motsch, Jim               44 JPD-IL                 32.00      31.85  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Briney, Brad R            40 CENT-IL                50.33      50.86  
                  24.92       50.86 (25.94)                                        
  2 English, Mike             41 LWM-IL               1:00.00    1:00.68  
                  28.56     1:00.68 (32.12)                                        
  3 Michuda, Robert           42 LIB-IL               1:07.00    1:03.98  
                  30.48     1:03.98 (33.50)                                        
  4 Myers, Fred M             41 CHSM-IL              1:05.00    1:06.74  
                  32.05     1:06.74 (34.69)                                        
  5 Motsch, Jim               44 JPD-IL               1:20.00    1:12.94  
                  34.04     1:12.94 (38.90)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michuda, Robert           42 LIB-IL               2:40.00    2:28.88  
  2 Motsch, Jim               44 JPD-IL               3:10.00    2:48.56  
                  37.52     1:18.69 (41.17)     2:03.39 (44.70)     2:48.56 (45.17)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michuda, Robert           42 LIB-IL               7:30.00    7:26.30  
                  34.96     1:14.86 (39.90)     1:57.85 (42.99)     2:42.69 (44.84)
        3:29.68 (46.99)     4:17.59 (47.91)     5:06.97 (49.38)     5:56.10 (49.13)
        6:44.62 (48.52)     7:26.30 (41.68)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carl, Scott               41 LWM-IL                 27.07      28.43  
  2 Janssen, Bryan A          43 TSM-IL                    NT      31.51  
  3 Myers, Fred M             41 CHSM-IL                33.00      33.72  
  4 English, Mike             41 LWM-IL                 33.08      34.05  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Janssen, Bryan A          43 TSM-IL               1:06.00    1:07.43  
                  33.00     1:07.43 (34.43)                                        
  2 English, Mike             41 LWM-IL               1:10.45    1:12.24  
                  35.35     1:12.24 (36.89)                                        
  3 Myers, Fred M             41 CHSM-IL              1:13.00    1:13.63  
                  35.69     1:13.63 (37.94)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 English, Mike             41 LWM-IL               2:36.00    2:34.03  
                  35.23     1:12.67 (37.44)     1:52.81 (40.14)     2:34.03 (41.22)
  2 Myers, Fred M             41 CHSM-IL              2:45.00    2:42.67  
                  39.23     1:21.52 (42.29)     2:03.38 (41.86)     2:42.67 (39.29)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carl, Scott               41 LWM-IL                 34.34      33.43  
  2 Janssen, Bryan A          43 TSM-IL                    NT      34.71  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grotke, Kevin             40 LWM-IL               1:07.00    1:07.80  
                  31.95     1:07.80 (35.85)                                        
  2 Carl, Scott               41 LWM-IL               1:15.15    1:13.94  
  3 Janssen, Bryan A          43 TSM-IL               1:12.00    1:15.32  
                  34.73     1:15.32 (40.59)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grotke, Kevin             40 LWM-IL               2:30.00    2:29.55  
                  34.59     1:13.47 (38.88)     1:51.44 (37.97)     2:29.55 (38.11)
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carl, Scott               41 LWM-IL                 26.26      26.14  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carl, Scott               41 LWM-IL               1:02.07    1:02.14  
                  27.14     1:02.14 (35.00)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grotke, Kevin             40 LWM-IL               2:20.00    2:20.66  
                  29.13     1:06.67 (37.54)     1:46.03 (39.36)     2:20.66 (34.63)
  2 Janssen, Bryan A          43 TSM-IL               2:20.00    2:29.58  
                  32.08     1:09.64 (37.56)     1:53.97 (44.33)     2:29.58 (35.61)
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grotke, Kevin             40 LWM-IL               5:05.00    5:15.40  
                  33.48     1:12.39 (38.91)     1:56.60 (44.21)     2:40.25 (43.65)
        3:21.29 (41.04)     4:01.94 (40.65)     4:39.71 (37.77)     5:15.40 (35.69)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Michael F         45 LWM-IL                 26.50      26.39  
  2 Fennell Jr, Robert J      47 Unattached             29.00      27.70  
  3 Schmidt, Olaf             47 Unattached             31.00      30.17  
  4 Sexton, Michael           48 DSC-IL                    NT      31.20  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Michael F         45 LWM-IL                 58.99      58.75  
                  28.39       58.75 (30.36)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fennell Jr, Robert J      47 Unattached           2:30.00    2:23.42  
                  30.71     1:06.56 (35.85)     1:45.00 (38.44)     2:23.42 (38.42)
  2 Figg, Steven J            46 CHSM-IL              2:31.22    2:27.39  
                  31.32     1:07.24 (35.92)     1:46.61 (39.37)     2:27.39 (40.78)
  3 Kinkade, Joe              47 CENT-IL              2:40.00    2:33.04  
                1:14.02     1:52.30 (38.28)     2:33.04 (40.74)                    
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fennell Jr, Robert J      47 Unattached           6:20.00    6:37.48  
                  34.15     1:12.07 (37.92)     1:51.94 (39.87)     2:32.29 (40.35)
        3:12.87 (40.58)     3:53.38 (40.51)     4:34.64 (41.26)     5:15.94 (41.30)
        5:57.00 (41.06)     6:37.48 (40.48)                                        
  2 Kinkade, Joe              47 CENT-IL              7:50.00    6:59.94  
                  37.48     1:18.78 (41.30)     2:00.40 (41.62)     2:42.03 (41.63)
        3:22.97 (40.94)     4:03.79 (40.82)     4:47.40 (43.61)     5:30.80 (43.40)
        6:15.77 (44.97)     6:59.94 (44.17)                                        
  3 Gray, William             47 IM-IL                8:00.00    7:38.75  
                  38.29     1:23.01 (44.72)     2:08.93 (45.92)     2:56.33 (47.40)
        3:42.47 (46.14)     4:30.96 (48.49)     5:19.94 (48.98)     6:09.18 (49.24)
        6:55.37 (46.19)     7:38.75 (43.38)                                        
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gray, William             47 IM-IL                     NT   16:19.40  
                  39.78     1:28.10 (48.32)     2:16.12 (48.02)     3:07.90 (51.78)
        3:57.80 (49.90)     4:49.15 (51.35)     5:41.31 (52.16)     6:30.56 (49.25)
        7:20.36 (49.80)     8:12.24 (51.88)     9:01.06 (48.82)     9:50.35 (49.29)
       10:39.85 (49.50)    11:28.52 (48.67)    12:18.22 (49.70)    13:07.27 (49.05)
       13:56.26 (48.99)    14:44.63 (48.37)    15:33.59 (48.96)    16:19.40 (45.81)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Figg, Steven J            46 CHSM-IL                33.55      34.22  
  2 Schmidt, Olaf             47 Unattached             40.00      39.96  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Michael F         45 LWM-IL                 33.00      33.14  
  2 Schmidt, Olaf             47 Unattached             37.00      34.04  
  3 Sexton, Michael           48 DSC-IL                    NT      39.94  
  4 Gray, William             47 IM-IL                1:00.00      48.47  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Michael F         45 LWM-IL               1:12.00    1:12.17  
                  33.89     1:12.17 (38.28)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Figg, Steven J            46 CHSM-IL                31.13      32.28  
  2 Schmidt, Olaf             47 Unattached             37.00      34.21  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Michael F         45 LWM-IL               1:08.00    1:08.01  
                  32.76     1:08.01 (35.25)                                        
  2 Fennell Jr, Robert J      47 Unattached           1:13.00    1:15.39  
                  35.61     1:15.39 (39.78)                                        
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Figg, Steven J            46 CHSM-IL                   NT    6:30.26  
                  38.24     1:21.80 (43.56)     2:09.54 (47.74)     2:57.62 (48.08)
      4:02.53 (1:04.91)   5:05.11 (1:02.58)     5:49.40 (44.29)     6:30.26 (40.86)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              52 CENT-IL                24.50      24.71  
  2 Pratt, John L             50 CENT-IL                25.00      25.42  
  3 Schumaker, Larry          52 CENT-IL                28.00      26.60  
  4 Johnson, Mike             50 CENT-IL                   NT      26.89  
  5 Sheets, Chris             53 SLAM-MV                   NT      31.33  
  6 Williamson, Thomas        53 CENT-IL                   NT      44.75  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenkins, Timothy J        51 FF-IL                  55.80      56.54  
                  27.31       56.54 (29.23)                                        
  2 Alexandrov, Plamen D      51 CENT-IL                57.50      56.78  
                  27.38       56.78 (29.40)                                        
  3 Johnson, Mike             50 CENT-IL                   NT      58.90  
                  28.65       58.90 (30.25)                                        
  4 Gibson, Dave              52 CENT-IL              1:01.00      59.06  
                  27.83       59.06 (31.23)                                        
  5 Williamson, Thomas        53 CENT-IL                   NT    1:33.68  
                  45.57     1:33.68 (48.11)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheets, Chris             53 SLAM-MV                   NT    2:36.58  
                  36.58     1:15.86 (39.28)     1:56.79 (40.93)     2:36.58 (39.79)
  2 Williamson, Thomas        53 CENT-IL                   NT    3:32.04  
                  44.38     1:37.14 (52.76)     2:34.71 (57.57)     3:32.04 (57.33)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheets, Chris             53 SLAM-MV                   NT    7:04.75  
                  37.15     1:17.60 (40.45)     1:59.92 (42.32)     2:43.82 (43.90)
        3:28.79 (44.97)     4:12.98 (44.19)     4:56.88 (43.90)     5:40.55 (43.67)
        6:24.18 (43.63)     7:04.75 (40.57)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              52 CENT-IL                29.00      28.66  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen D      51 CENT-IL                29.50      29.43  
  2 Schumaker, Larry          52 CENT-IL                38.00      33.09  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen D      51 CENT-IL              1:05.30    1:05.50  
                  30.56     1:05.50 (34.94)                                        
  2 Jenkins, Timothy J        51 FF-IL                1:13.50    1:14.02  
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen D      51 CENT-IL              2:30.50    2:29.68  
                  33.18     1:12.66 (39.48)     1:52.10 (39.44)     2:29.68 (37.58)
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pratt, John L             50 CENT-IL                25.50      25.92  
  2 Gibson, Dave              52 CENT-IL                26.50      26.34  
  3 Schumaker, Larry          52 CENT-IL                32.00      29.05  
  4 Johnson, Mike             50 CENT-IL                   NT      30.73  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pratt, John L             50 CENT-IL                58.50      58.00  
                  28.02       58.00 (29.98)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenkins, Timothy J        51 FF-IL                2:15.00    2:11.61  
                  29.53     1:03.08 (33.55)     1:37.30 (34.22)     2:11.61 (34.31)
  2 Pratt, John L             50 CENT-IL              2:15.00    2:13.24  
                  29.89     1:02.34 (32.45)     1:36.30 (33.96)     2:13.24 (36.94)
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen D      51 CENT-IL              1:02.50    1:02.03  
                  30.21     1:02.03 (31.82)                                        
  2 Schumaker, Larry          52 CENT-IL              1:12.00    1:06.90  
                  32.74     1:06.90 (34.16)                                        
  3 Johnson, Mike             50 CENT-IL                   NT    1:12.04  
                  33.77     1:12.04 (38.27)                                        
  4 Sheets, Chris             53 SLAM-MV                   NT    1:23.68  
                  40.07     1:23.68 (43.61)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jenkins, Timothy J        51 FF-IL                2:18.00    2:19.08  
                  29.17     1:06.42 (37.25)     1:47.28 (40.86)     2:19.08 (31.80)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merrill, Nick C           55 CENT-IL                25.70      25.01  
  2 Dodson, Phil L            59 EVM-IL                 26.75      27.71  
  3 Carroll, John W           58 CENT-IL                30.00      28.91  
  4 Bogue, Ross               56 CENT-IL                34.00      32.74  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merrill, Nick C           55 CENT-IL                56.00      55.04  
                  26.70       55.04 (28.34)                                        
  2 Dodson, Phil L            59 EVM-IL                 57.75      58.95  
                  28.62       58.95 (30.33)                                        
  3 Reed, Michael E           57 LIB-IL               1:04.20    1:08.57  
                  32.93     1:08.57 (35.64)                                        
  4 Bogue, Ross               56 CENT-IL              1:14.00    1:10.63  
                  35.11     1:10.63 (35.52)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            58 ELG-IL               2:08.00    2:03.50  
                  28.19       58.11 (29.92)     1:30.09 (31.98)     2:03.50 (33.41)
  2 Merrill, Nick C           55 CENT-IL              2:10.00    2:04.90  
                  28.75     1:00.54 (31.79)     1:33.42 (32.88)     2:04.90 (31.48)
  3 Dodson, Phil L            59 EVM-IL               2:09.75    2:13.33  
                  31.03     1:04.33 (33.30)     1:38.57 (34.24)     2:13.33 (34.76)
  4 Reed, Michael E           57 LIB-IL               2:25.90    2:28.68  
                  33.11     1:10.92 (37.81)     1:51.17 (40.25)     2:28.68 (37.51)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            58 ELG-IL               5:40.00    5:50.09  
                  31.07     1:05.22 (34.15)     1:40.54 (35.32)     2:16.31 (35.77)
        2:51.58 (35.27)     3:27.28 (35.70)     4:03.04 (35.76)     4:39.01 (35.97)
        5:14.77 (35.76)     5:50.09 (35.32)                                        
  2 Dodson, Phil L            59 EVM-IL               5:55.50    5:55.44  
                  32.62     1:08.36 (35.74)     1:45.10 (36.74)     2:22.43 (37.33)
        2:59.41 (36.98)     3:36.52 (37.11)     4:13.03 (36.51)     4:48.57 (35.54)
        5:23.19 (34.62)     5:55.44 (32.25)                                        
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            58 ELG-IL              12:00.00   12:03.63  
                  32.75     1:08.54 (35.79)     1:45.16 (36.62)     2:21.98 (36.82)
        2:58.35 (36.37)     3:34.97 (36.62)     4:11.82 (36.85)     4:48.73 (36.91)
        5:25.81 (37.08)     6:03.05 (37.24)     6:39.92 (36.87)     7:16.79 (36.87)
        7:52.78 (35.99)     8:28.58 (35.80)     9:04.62 (36.04)     9:40.63 (36.01)
       10:16.27 (35.64)    10:52.12 (35.85)    11:28.10 (35.98)    12:03.63 (35.53)
  2 Hoyne, Ron                56 IM-IL               12:04.31   12:12.87  
                  32.51     1:08.73 (36.22)     1:45.52 (36.79)     2:22.68 (37.16)
        2:59.50 (36.82)     3:36.42 (36.92)     4:13.07 (36.65)     4:50.07 (37.00)
        5:27.19 (37.12)     6:04.40 (37.21)     6:41.38 (36.98)     7:18.39 (37.01)
        7:55.29 (36.90)     8:32.30 (37.01)     9:09.20 (36.90)     9:46.06 (36.86)
       10:23.04 (36.98)    11:00.31 (37.27)    11:37.07 (36.76)    12:12.87 (35.80)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carroll, John W           58 CENT-IL                35.00      34.72  
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phinney, Scot             56 CHSM-IL              3:00.00    2:57.96  
                  40.91     1:24.61 (43.70)     2:11.09 (46.48)     2:57.96 (46.87)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carroll, John W           58 CENT-IL                45.00      38.96  
  2 Bogue, Ross               56 CENT-IL                41.00      41.36  
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bogue, Ross               56 CENT-IL              2:50.00    3:05.85  
                  43.67     1:30.70 (47.03)     2:18.68 (47.98)     3:05.85 (47.17)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas J          55 FF-IL                  27.50      26.54  
  2 Davidson, Craig           57 Unattached             27.00      27.61  
  3 Hoyne, Ron                56 IM-IL                  30.59      31.54  
  4 Carroll, John W           58 CENT-IL                33.00      31.74  
  5 Bogue, Ross               56 CENT-IL                36.00      37.51  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas J          55 FF-IL                1:01.50    1:01.53  
                  28.27     1:01.53 (33.26)                                        
  2 Davidson, Craig           57 Unattached             59.00    1:01.75  
                  28.64     1:01.75 (33.11)                                        
  3 Merrill, Nick C           55 CENT-IL              1:04.50    1:03.83  
                  30.27     1:03.83 (33.56)                                        
  4 Dodson, Phil L            59 EVM-IL               1:06.50    1:08.12  
                  32.34     1:08.12 (35.78)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas J          55 FF-IL                2:25.00    2:26.32  
                  31.38     1:07.46 (36.08)     1:46.17 (38.71)     2:26.32 (40.15)
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carroll, John W           58 CENT-IL              1:15.00    1:13.95  
                  34.38     1:13.95 (39.57)                                        
  2 Phinney, Scot             56 CHSM-IL              1:22.00    1:17.65  
                  36.29     1:17.65 (41.36)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoyne, Ron                56 IM-IL                2:33.04    2:36.65  
                  32.66     1:14.93 (42.27)     2:01.07 (46.14)     2:36.65 (35.58)
  2 Phinney, Scot             56 CHSM-IL              3:00.00    2:57.52  
                  37.82     1:25.21 (47.39)     2:17.29 (52.08)     2:57.52 (40.23)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stromberg, Barry          62 LWM-IL                 32.00      30.61  
  2 Alsen, Donald J           63 PALA-IL                36.00      36.33  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stromberg, Barry          62 LWM-IL               1:10.00    1:06.88  
                  31.86     1:06.88 (35.02)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stromberg, Barry          62 LWM-IL               2:45.00    2:34.70  
  2 Davidson, Wallace N       60 SLAM-MV              2:50.00    2:47.89  
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Wallace N       60 SLAM-MV              7:40.00    7:34.61  
                  41.42     1:26.22 (44.80)     2:12.26 (46.04)     2:58.81 (46.55)
        3:45.62 (46.81)     4:32.44 (46.82)     5:19.28 (46.84)     6:06.17 (46.89)
        6:51.69 (45.52)     7:34.61 (42.92)                                        
  2 Alsen, Donald J           63 PALA-IL              8:30.00    8:34.24  
                  40.00     1:26.21 (46.21)     2:17.33 (51.12)     3:10.55 (53.22)
        4:04.46 (53.91)     4:58.59 (54.13)     5:53.25 (54.66)     6:48.75 (55.50)
        7:42.99 (54.24)     8:34.24 (51.25)                                        
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Wallace N       60 SLAM-MV             15:50.00   15:50.77  
                  42.38     1:29.02 (46.64)     2:17.37 (48.35)     3:05.44 (48.07)
        3:54.00 (48.56)     4:42.49 (48.49)     5:30.56 (48.07)     6:20.02 (49.46)
        7:06.85 (46.83)     7:55.14 (48.29)     8:43.30 (48.16)     9:31.17 (47.87)
       10:19.06 (47.89)    11:06.79 (47.73)    11:54.60 (47.81)    12:42.52 (47.92)
       13:30.45 (47.93)    14:18.47 (48.02)    15:05.49 (47.02)    15:50.77 (45.28)
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alsen, Donald J           63 PALA-IL                52.80      51.86  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alsen, Donald J           63 PALA-IL                53.00      55.79  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stromberg, Barry          62 LWM-IL               1:25.00    1:19.35  
                  37.44     1:19.35 (41.91)                                        
  2 Alsen, Donald J           63 PALA-IL              1:48.00    1:53.11  
                  53.03   1:53.11 (1:00.08)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krier, Ron T              66 JPD-IL                 32.00      32.76  
  2 Seeborg, Mike             65 CENT-IL                   NT      34.39  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  65 CENT-IL              1:09.00    1:09.42  
                  30.76     1:09.42 (38.66)                                        
  2 Seeborg, Mike             65 CENT-IL                   NT    1:19.57  
                  35.58     1:19.57 (43.99)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  65 CENT-IL              2:59.00    2:46.65  
                  37.17     1:19.97 (42.80)     2:03.94 (43.97)     2:46.65 (42.71)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Larry             69 SLAM-MV                36.20      36.33  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Larry             69 SLAM-MV              1:19.00    1:19.01  
                  38.73     1:19.01 (40.28)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Larry             69 SLAM-MV              2:57.00    2:52.65  
                  38.90     1:22.18 (43.28)     2:08.12 (45.94)     2:52.65 (44.53)
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krier, Ron T              66 JPD-IL                 40.00      40.15  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  65 CENT-IL                36.00      35.39  
  2 Krier, Ron T              66 JPD-IL                 39.00      39.53  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krier, Ron T              66 JPD-IL               1:30.00    1:26.68  
                  40.77     1:26.68 (45.91)