Licensed to Lake Forest Swim Club -IL
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 3/18/2015 04:53 PM
                        2014 Spring Classic - 3/1/2015                         
                                    Results                                    
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           23 NWSC-IL                   NT      59.50   20  
                  27.59       59.50 (31.91)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           23 NWSC-IL                   NT    2:11.81   20  
                  29.65     1:03.11 (33.46)     1:37.75 (34.64)     2:11.81 (34.06)
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           23 NWSC-IL                   NT      29.22   20  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           23 NWSC-IL                   NT    1:07.31   20  
                  29.91     1:07.31 (37.40)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           23 NWSC-IL                   NT    2:28.70   20  
                  32.22     1:09.61 (37.39)     1:48.55 (38.94)     2:28.70 (40.15)
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              29 MMA-IN                 57.00      57.46   20  
                  27.13       57.46 (30.33)                                        
  2 Ellison, Kristen          29 CHSM-IL              1:06.00    1:06.24   17  
                  31.55     1:06.24 (34.69)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              29 MMA-IN               2:09.00    2:09.42   20  
                  28.18     1:00.24 (32.06)     1:34.19 (33.95)     2:09.42 (35.23)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha          25 CHSM-IL                28.50      29.59   20  
  2 Madgiak, Jen              29 MMA-IN                 31.00      30.96   17  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha          25 CHSM-IL              1:00.00    1:03.81   20  
                  31.08     1:03.81 (32.73)                                        
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha          25 CHSM-IL              1:10.00    1:14.01   20  
                  34.63     1:14.01 (39.38)                                        
  2 Ellison, Kristen          29 CHSM-IL              1:30.00    1:32.11   17  
                  43.29     1:32.11 (48.82)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellison, Kristen          29 CHSM-IL                34.84      33.88   20  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha          25 CHSM-IL                59.00    1:02.55   20  
                  29.11     1:02.55 (33.44)                                        
  2 Ellison, Kristen          29 CHSM-IL              1:19.68    1:17.50   17  
                  35.15     1:17.50 (42.35)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha          25 CHSM-IL              2:12.00    2:15.75   20  
                  30.56     1:04.37 (33.81)     1:39.50 (35.13)     2:15.75 (36.25)
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              29 MMA-IN                    NT    5:25.00   20  
                  29.77     1:06.53 (36.76)     1:46.93 (40.40)     2:28.14 (41.21)
        3:17.77 (49.63)     4:07.70 (49.93)     4:46.66 (38.96)     5:25.00 (38.34)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tan, Camille              34 JPD-IL                 36.00      33.07   20  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               34 CHSM-IL              1:05.00    1:04.62   20  
                  30.19     1:04.62 (34.43)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tan, Camille              34 JPD-IL               3:00.00    2:37.92   20  
                  35.18     1:15.14 (39.96)     1:56.70 (41.56)     2:37.92 (41.22)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tan, Camille              34 JPD-IL               7:50.00    7:02.98   20  
                  36.16     1:16.46 (40.30)     1:59.41 (42.95)     2:42.92 (43.51)
        3:26.67 (43.75)     4:10.82 (44.15)     4:54.86 (44.04)     5:38.68 (43.82)
        6:21.72 (43.04)     7:02.98 (41.26)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               34 CHSM-IL                35.00      34.67   20  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               34 CHSM-IL                32.00      32.10   20  
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               34 CHSM-IL              3:00.00    2:52.78   20  
                  34.61     1:17.50 (42.89)     2:04.19 (46.69)     2:52.78 (48.59)
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               34 CHSM-IL              1:14.00    1:13.58   20  
                  33.96     1:13.58 (39.62)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorenz, Kate              38 CHSM-IL                28.00      29.51   20  
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorenz, Kate              38 CHSM-IL              2:14.00    2:17.92   20  
                  31.28     1:05.22 (33.94)     1:40.56 (35.34)     2:17.92 (37.36)
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorenz, Kate              38 CHSM-IL              3:00.00    2:57.60   20  
                  39.60     1:25.07 (45.47)     2:10.30 (45.23)     2:57.60 (47.30)
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorenz, Kate              38 CHSM-IL              5:40.00    5:47.01   20  
                  39.70     1:24.53 (44.83)     2:07.88 (43.35)     2:50.16 (42.28)
        3:39.44 (49.28)     4:27.05 (47.61)     5:07.42 (40.37)     5:47.01 (39.59)
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Inge               44 LWM-IL                    NT    2:43.59   20  
                2:01.93     2:43.59 (41.66)     3:00.24 (16.65)         2:43.59 ( )
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammerton, Alison         44 UC21-IL              6:10.00    6:23.10   20  
                  33.65     1:10.80 (37.15)     1:49.91 (39.11)     2:29.04 (39.13)
        3:08.86 (39.82)     3:48.15 (39.29)     4:27.76 (39.61)     5:06.70 (38.94)
        5:45.60 (38.90)     6:23.10 (37.50)                                        
  2 Clark, Inge               44 LWM-IL                    NT    7:37.52   17  
                  41.03     1:25.77 (44.74)     2:12.10 (46.33)     2:58.94 (46.84)
      7:37.63 (4:38.69)         7:37.52 ( )                                        
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               44 INDY                12:30.00   12:06.72   20  
                  32.96     1:08.66 (35.70)     1:44.49 (35.83)     2:21.32 (36.83)
        2:57.78 (36.46)     3:34.20 (36.42)     4:10.32 (36.12)     4:47.06 (36.74)
        5:23.21 (36.15)     6:00.06 (36.85)     6:37.11 (37.05)     7:13.92 (36.81)
        7:50.75 (36.83)     8:27.49 (36.74)     9:04.42 (36.93)     9:41.28 (36.86)
       10:18.47 (37.19)    10:55.08 (36.61)    11:31.28 (36.20)    12:06.72 (35.44)
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Inge               44 LWM-IL                    NT    1:32.05   20  
                  44.55     1:32.05 (47.50)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               44 INDY                 2:50.00    2:24.62   20  
                  34.19     1:10.83 (36.64)     1:47.81 (36.98)     2:24.62 (36.81)
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hammerton, Alison         44 UC21-IL              1:15.00    1:28.76   20  
                  42.26     1:28.76 (46.50)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               44 INDY                 3:00.00    2:39.86   20  
                  37.84     1:19.02 (41.18)     1:59.33 (40.31)     2:39.86 (40.53)
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               44 INDY                 2:50.00    2:27.88   20  
                  36.24     1:15.29 (39.05)     1:53.73 (38.44)     2:27.88 (34.15)
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               44 INDY                 5:45.00    5:02.79   20  
                  31.83     1:06.25 (34.42)     1:46.32 (40.07)     2:26.50 (40.18)
        3:10.04 (43.54)     3:52.83 (42.79)     4:28.10 (35.27)     5:02.79 (34.69)
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 CHSM-IL              1:01.00    1:00.56   20  
                  29.04     1:00.56 (31.52)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Susan            51 PALA-IL                36.55      35.43   20  
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 CHSM-IL              2:32.00    2:33.64   20  
                  37.32     1:16.14 (38.82)     1:55.29 (39.15)     2:33.64 (38.35)
  2 Scanlan, Susan            51 PALA-IL              3:07.00    2:58.38   17  
                  41.44     1:27.73 (46.29)     2:14.31 (46.58)     2:58.38 (44.07)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 CHSM-IL                37.00      37.67   20  
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 CHSM-IL              2:56.00    2:59.55   20  
                  41.51     1:26.48 (44.97)     2:13.36 (46.88)     2:59.55 (46.19)
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Susan            51 PALA-IL              1:16.72    1:16.99   20  
                  35.40     1:16.99 (41.59)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Susan            51 PALA-IL              2:59.87    2:53.89   20  
                  37.76     1:23.23 (45.47)     2:14.52 (51.29)     2:53.89 (39.37)
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 CHSM-IL              5:45.00    5:37.88   20  
                  36.81     1:21.79 (44.98)     2:04.37 (42.58)     2:46.93 (42.56)
        3:35.04 (48.11)     4:22.85 (47.81)     5:00.81 (37.96)     5:37.88 (37.07)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlecht, Rebecca         59 DANY-IL                   NT      47.80   20  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlecht, Rebecca         59 DANY-IL                   NT    1:05.13   20  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 del Greco, Jane           58 COHO-IL                42.00      42.53   20  
  2 Schlecht, Rebecca         59 DANY-IL                   NT      56.40   17  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 del Greco, Jane           58 COHO-IL              1:33.00    1:35.57   20  
                  44.66     1:35.57 (50.91)                                        
  2 Schlecht, Rebecca         59 DANY-IL                   NT    2:02.16   17  
                  57.85   2:02.16 (1:04.31)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlecht, Rebecca         59 DANY-IL                   NT    4:37.05   20  
                1:00.30   2:08.74 (1:08.44)   3:24.99 (1:16.25)   4:37.05 (1:12.06)
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 del Greco, Jane           58 COHO-IL                39.00      42.16   20  
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schick, Mary              81 CHSM-IL              1:02.05    1:04.51   20  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schick, Mary              81 CHSM-IL              2:21.37    2:19.63   20  
                2:37.82         2:19.63 ( )                                        
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schick, Mary              81 CHSM-IL              1:27.50    1:22.73   20  
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schick, Mary              81 CHSM-IL              2:13.00    1:59.55   20  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schick, Mary              81 CHSM-IL              3:23.00    3:05.24   20  
                1:41.04   3:05.24 (1:24.20)                                        
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Joshua          24 CENT-IL              5:40.00    5:38.01   20  
                  27.95       59.01 (31.06)     1:31.99 (32.98)     2:06.62 (34.63)
        2:41.43 (34.81)     3:17.01 (35.58)     3:52.75 (35.74)     4:28.80 (36.05)
        5:04.65 (35.85)     5:38.01 (33.36)                                        
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Joshua          24 CENT-IL              1:07.00    1:05.94   20  
                  32.33     1:05.94 (33.61)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Joshua          24 CENT-IL                35.00      31.84   20  
  2 Oznowitz, Mitchell        23 CENT-IL                   NT      41.08   17  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Joshua          24 CENT-IL              1:15.00    1:11.68   20  
                  33.36     1:11.68 (38.32)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blair, Alexander          27 CHSM-IL                24.47      23.28   20  
  2 Perkey, Dan               28 CHSM-IL                   NT      24.59   17  
 -- Wrigley, Scott            28 UC21-IL                26.00         DQ  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blair, Alexander          27 CHSM-IL                51.56      52.15   20  
                  25.10       52.15 (27.05)                                        
  2 Wrigley, Scott            28 UC21-IL                59.00      57.29   17  
                  27.21       57.29 (30.08)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blair, Alexander          27 CHSM-IL              1:49.27    1:58.36   20  
                  25.92       54.94 (29.02)     1:25.74 (30.80)     1:58.36 (32.62)
  2 Kujat, Scot               29 CHSM-IL              2:20.00    2:07.57   17  
                  29.04     1:01.31 (32.27)     1:34.60 (33.29)     2:07.57 (32.97)
  3 Wrigley, Scott            28 UC21-IL              2:10.00    2:10.31   16  
                  28.03       59.80 (31.77)     1:35.44 (35.64)     2:10.31 (34.87)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Revzin, Barry             27 CHSM-IL              6:00.00    5:55.15   20  
                  30.92     1:05.40 (34.48)     1:41.01 (35.61)     2:17.02 (36.01)
        2:53.62 (36.60)     3:30.57 (36.95)     4:07.52 (36.95)     4:44.17 (36.65)
        5:20.69 (36.52)     5:55.15 (34.46)                                        
  2 Cowen, Michael            29 CHSM-IL              6:45.00    6:39.19   17  
                  34.39     1:12.36 (37.97)     1:52.76 (40.40)     2:34.48 (41.72)
        3:16.57 (42.09)     3:57.52 (40.95)     4:39.44 (41.92)     5:21.30 (41.86)
        6:03.26 (41.96)     6:39.19 (35.93)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Revzin, Barry             27 CHSM-IL                28.57      29.58   20  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Revzin, Barry             27 CHSM-IL              1:02.82    1:04.37   20  
                  31.44     1:04.37 (32.93)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Revzin, Barry             27 CHSM-IL              2:16.58    2:20.67   20  
                  33.12     1:08.37 (35.25)     1:44.33 (35.96)     2:20.67 (36.34)
  2 Misch, Daniel             29 CHSM-IL              2:30.00    2:37.48   17  
                  35.00     1:13.72 (38.72)     1:55.58 (41.86)     2:37.48 (41.90)
  3 Cowen, Michael            29 CHSM-IL              2:42.05    2:42.09   16  
                  38.61     1:19.34 (40.73)     2:01.70 (42.36)     2:42.09 (40.39)
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkey, Dan               28 CHSM-IL                   NT    1:08.22   20  
                  32.12     1:08.22 (36.10)                                        
  2 Kujat, Scot               29 CHSM-IL              1:16.00    1:16.84   17  
                  36.15     1:16.84 (40.69)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkey, Dan               28 CHSM-IL                   NT    2:32.49   20  
                  34.09     1:12.68 (38.59)     1:52.67 (39.99)     2:32.49 (39.82)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blair, Alexander          27 CHSM-IL                26.62      26.79   20  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kujat, Scot               29 CHSM-IL              1:01.00    1:01.01   20  
                  28.08     1:01.01 (32.93)                                        
  2 Cowen, Michael            29 CHSM-IL              1:30.59    1:24.59   17  
                  37.43     1:24.59 (47.16)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Revzin, Barry             27 CHSM-IL              2:19.85    2:36.21   20  
                  30.18     1:06.53 (36.35)     1:49.32 (42.79)     2:36.21 (46.89)
  2 Carrillo, Roberto         29 CHSM-IL              2:50.00    2:51.46   17  
                  35.89     1:18.95 (43.06)     2:04.33 (45.38)     2:51.46 (47.13)
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkey, Dan               28 CHSM-IL                   NT    2:18.91   20  
                  28.91     1:06.72 (37.81)     1:45.74 (39.02)     2:18.91 (33.17)
  2 Carrillo, Roberto         29 CHSM-IL              2:35.00    2:38.39   17  
                  32.33     1:12.30 (39.97)     1:59.32 (47.02)     2:38.39 (39.07)
  3 Misch, Daniel             29 CHSM-IL              2:30.00    2:39.25   16  
                  32.32     1:13.29 (40.97)     2:02.48 (49.19)     2:39.25 (36.77)
  4 Cowen, Michael            29 CHSM-IL              2:43.50    2:42.95   15  
                  36.94     1:16.94 (40.00)     2:06.41 (49.47)     2:42.95 (36.54)
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkey, Dan               28 CHSM-IL                   NT    4:56.87   20  
                  29.70     1:03.68 (33.98)     1:45.10 (41.42)     2:23.72 (38.62)
        3:05.63 (41.91)     3:47.61 (41.98)     4:24.53 (36.92)     4:56.87 (32.34)
  2 Misch, Daniel             29 CHSM-IL              6:00.00    5:48.45   17  
                  32.91     1:13.94 (41.03)     1:58.61 (44.67)     2:43.23 (44.62)
        3:33.94 (50.71)     4:24.31 (50.37)     5:06.12 (41.81)     5:48.45 (42.33)
  3 Cowen, Michael            29 CHSM-IL              5:58.43    5:59.53   16  
                  41.34     1:30.39 (49.05)     2:14.90 (44.51)     2:58.74 (43.84)
        3:49.58 (50.84)     4:40.21 (50.63)     5:21.73 (41.52)     5:59.53 (37.80)
  4 Carrillo, Roberto         29 CHSM-IL              5:40.00    5:59.63   15  
                  34.46     1:18.23 (43.77)     2:03.59 (45.36)     2:49.15 (45.56)
        3:42.74 (53.59)     4:34.80 (52.06)     5:17.25 (42.45)     5:59.63 (42.38)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massaro, Marc             31 CENT-IL                25.00      22.98   20  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Daniel           33 CHSM-IL                52.37      53.13   20  
                  25.26       53.13 (27.87)                                        
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Honen, Hanno              30 CHSM-IL              5:42.37    5:05.62   20  
                  26.30       54.78 (28.48)     1:24.25 (29.47)     1:54.77 (30.52)
        2:26.48 (31.71)     2:58.48 (32.00)     3:30.86 (32.38)     4:03.66 (32.80)
        4:36.09 (32.43)     5:05.62 (29.53)                                        
  2 Gilbert, Brian            31 CHSM-IL              6:33.70    6:36.84   17  
                  36.27     1:17.07 (40.80)     1:58.57 (41.50)     2:40.13 (41.56)
        3:21.24 (41.11)     4:02.89 (41.65)     4:43.50 (40.61)     5:23.90 (40.40)
        6:02.81 (38.91)     6:36.84 (34.03)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Daniel           33 CHSM-IL                32.13      32.50   20  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massaro, Marc             31 CENT-IL                32.00      29.18   20  
  2 Honen, Hanno              30 CHSM-IL                32.00      29.53   17  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Honen, Hanno              30 CHSM-IL              1:06.00    1:04.42   20  
                  30.74     1:04.42 (33.68)                                        
  2 Gilbert, Brian            31 CHSM-IL              1:24.69    1:30.16   17  
                  43.23     1:30.16 (46.93)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Massaro, Marc             31 CENT-IL                30.00      25.72   20  
  2 Kennedy, Daniel           33 CHSM-IL                28.39      28.41   17  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Daniel           33 CHSM-IL              1:06.47    1:09.28   20  
                  31.49     1:09.28 (37.79)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilbert, Brian            31 CHSM-IL              3:18.80    3:10.92   20  
                  42.22     1:32.36 (50.14)     2:24.91 (52.55)     3:10.92 (46.01)
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Honen, Hanno              30 CHSM-IL                58.00      56.68   20  
                  26.54       56.68 (30.14)                                        
  2 Massaro, Marc             31 CENT-IL              1:05.00    1:00.46   17  
                  28.43     1:00.46 (32.03)                                        
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Daniel           33 CHSM-IL              5:14.13    5:22.99   20  
                  32.36     1:11.21 (38.85)     1:53.31 (42.10)     2:35.05 (41.74)
        3:24.02 (48.97)     4:12.46 (48.44)     4:48.18 (35.72)     5:22.99 (34.81)
  2 Gilbert, Brian            31 CHSM-IL              6:50.00    6:23.63   17  
                  41.80     1:30.68 (48.88)     2:21.86 (51.18)     3:15.61 (53.75)
        4:10.12 (54.51)     5:04.57 (54.45)     5:45.49 (40.92)     6:23.63 (38.14)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweet, Christopher        35 CENT-IL                24.00      24.71   20  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweet, Christopher        35 CENT-IL                55.00      55.80   20  
                  26.82       55.80 (28.98)                                        
  2 Thomas, William           38 UC21-IL              1:17.00    1:14.29   17  
                  36.99     1:14.29 (37.30)                                        
  3 Ruley, Nic                36 CHSM-IL              1:16.59    1:15.89   16  
                  35.85     1:15.89 (40.04)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruley, Nic                36 CHSM-IL              2:50.02    2:46.21   20  
                  36.52     1:16.89 (40.37)     2:01.68 (44.79)     2:46.21 (44.53)
  2 Thomas, William           38 UC21-IL              2:50.00    2:48.72   17  
                  39.40     1:21.78 (42.38)     2:06.34 (44.56)     2:48.72 (42.38)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            39 CHSM-IL              6:15.00    6:13.11   20  
                  32.66     1:07.95 (35.29)     1:44.66 (36.71)     2:22.20 (37.54)
        3:00.45 (38.25)     3:38.73 (38.28)     4:17.04 (38.31)     4:55.77 (38.73)
        5:34.71 (38.94)     6:13.11 (38.40)                                        
  2 Thomas, William           38 UC21-IL              8:00.00    8:05.08   17  
                  41.58     1:27.23 (45.65)     2:15.01 (47.78)     3:04.86 (49.85)
        3:55.47 (50.61)     4:46.73 (51.26)     5:38.21 (51.48)     6:28.76 (50.55)
        7:19.02 (50.26)     8:05.08 (46.06)                                        
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweet, Christopher        35 CENT-IL             13:30.00   13:08.70   20  
                  32.90     1:09.47 (36.57)     1:47.16 (37.69)     2:25.79 (38.63)
        3:05.13 (39.34)     3:45.56 (40.43)     4:25.93 (40.37)     5:06.62 (40.69)
        5:47.74 (41.12)     6:28.35 (40.61)     7:08.44 (40.09)     7:49.16 (40.72)
        8:30.00 (40.84)     9:10.31 (40.31)     9:50.65 (40.34)    10:30.53 (39.88)
       11:10.48 (39.95)    11:49.97 (39.49)    12:30.00 (40.03)    13:08.70 (38.70)
  2 Ruley, Nic                36 CHSM-IL                   NT   16:21.12   17  
                  39.21     1:23.07 (43.86)     2:10.05 (46.98)     2:58.88 (48.83)
        3:48.54 (49.66)     4:38.73 (50.19)     5:30.34 (51.61)     6:21.72 (51.38)
        7:12.80 (51.08)     8:04.62 (51.82)     8:55.82 (51.20)     9:46.30 (50.48)
       10:36.49 (50.19)    11:26.00 (49.51)    12:16.93 (50.93)    13:06.92 (49.99)
       13:56.68 (49.76)    14:45.72 (49.04)    15:33.98 (48.26)    16:21.12 (47.14)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                39 NWSC-IL                29.00      27.71   20  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                39 NWSC-IL              1:01.00      59.34   20  
                  28.94       59.34 (30.40)                                        
  2 Thiry, Michael            39 CHSM-IL              1:10.00    1:09.33   17  
                  34.12     1:09.33 (35.21)                                        
  3 Thomas, William           38 UC21-IL              1:25.00    1:25.12   16  
                  41.10     1:25.12 (44.02)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                39 NWSC-IL              2:11.00    2:08.22   20  
                  30.22     1:02.18 (31.96)     1:35.21 (33.03)     2:08.22 (33.01)
  2 Thomas, William           38 UC21-IL              3:10.00    3:05.51   17  
                  43.34     1:29.06 (45.72)     2:17.59 (48.53)     3:05.51 (47.92)
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            39 CHSM-IL              1:12.00    1:10.51   20  
                  33.51     1:10.51 (37.00)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruley, Nic                36 CHSM-IL                   NT    3:33.54   20  
                  47.33     1:40.85 (53.52)     2:37.87 (57.02)     3:33.54 (55.67)
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            39 CHSM-IL              1:09.00    1:05.87   20  
                  31.63     1:05.87 (34.24)                                        
  2 Sweet, Christopher        35 CENT-IL              1:03.00    1:07.34   17  
                  30.01     1:07.34 (37.33)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                39 NWSC-IL              2:20.00    2:13.30   20  
                  28.33     1:02.29 (33.96)     1:43.10 (40.81)     2:13.30 (30.20)
 -- Ruley, Nic                36 CHSM-IL                   NT         DQ  
                  46.84     1:39.50 (52.66)     2:33.65 (54.15)          DQ (45.50)
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fei, John                 43 CHSM-IL                   NT   19:27.74   20  
                                1:46.68 ( )   3:47.25 (2:00.57)                    
            4:49.35 ( )                                                 7:45.81 ( )
                                9:46.47 ( )  10:46.49 (1:00.02)    11:45.50 (59.01)
       12:43.27 (57.77)    13:41.89 (58.62)    14:40.12 (58.23)  15:40.60 (1:00.48)
       16:38.84 (58.24)    17:35.53 (56.69)    18:32.36 (56.83)    19:27.74 (55.38)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fei, John                 43 CHSM-IL                52.04      48.05   20  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hartman, Andrew           42 CENT-IL              1:09.00    1:08.57   20  
                  31.95     1:08.57 (36.62)                                        
  2 Fei, John                 43 CHSM-IL              1:45.42    1:39.39   17  
                  49.87     1:39.39 (49.52)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hartman, Andrew           42 CENT-IL              2:40.00    2:30.09   20  
                  33.55     1:10.91 (37.36)     1:50.04 (39.13)     2:30.09 (40.05)
 -- Fei, John                 43 CHSM-IL              3:50.00         DQ  
                  51.89     1:44.84 (52.95)     2:38.61 (53.77)          DQ (52.35)
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fei, John                 43 CHSM-IL                   NT    1:43.47   20  
                  51.14     1:43.47 (52.33)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hartman, Andrew           42 CENT-IL              2:25.00    2:17.43   20  
                  29.45     1:05.87 (36.42)     1:43.72 (37.85)     2:17.43 (33.71)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patrick, Gary             45 IM-IL                  27.59      26.45   20  
  2 Figg, Steven              48 CHSM-IL                28.72      29.13   17  
  3 Kinkade, Joe              49 CENT-IL                30.50      29.61   16  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carley, Donald            47 CENT-IL              1:20.00    1:12.71   20  
                  34.42     1:12.71 (38.29)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patrick, Gary             45 IM-IL                2:18.00    2:08.72   20  
                  18.46     1:02.23 (43.77)     1:35.56 (33.33)     2:08.72 (33.16)
  2 Esdyno, Rudy              46 CHSM-IL              2:30.00    2:17.31   17  
                  31.00     1:05.26 (34.26)     1:41.21 (35.95)     2:17.31 (36.10)
  3 Carley, Donald            47 CENT-IL              2:55.00    2:46.16   16  
                  34.10     1:15.18 (41.08)     2:01.17 (45.99)     2:46.16 (44.99)
  4 Kinkade, Joe              49 CENT-IL              2:40.00    2:59.74   15  
                1:12.70     1:53.49 (40.79)     2:37.72 (44.23)     2:59.74 (22.02)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patrick, Gary             45 IM-IL                5:59.00    5:54.01   20  
                  30.72     1:04.45 (33.73)     1:39.06 (34.61)     2:14.14 (35.08)
        2:49.81 (35.67)     3:26.22 (36.41)     4:02.88 (36.66)     4:40.05 (37.17)
        5:17.59 (37.54)     5:54.01 (36.42)                                        
  2 Figg, Steven              48 CHSM-IL              6:38.10    6:43.56   17  
                  34.59     1:12.87 (38.28)     1:52.88 (40.01)     2:33.77 (40.89)
        3:15.24 (41.47)     3:57.61 (42.37)     4:40.07 (42.46)     5:22.22 (42.15)
        6:04.25 (42.03)     6:43.56 (39.31)                                        
  3 Kinkade, Joe              49 CENT-IL              7:40.00    7:05.46   16  
                  40.86     1:24.39 (43.53)     2:08.70 (44.31)     2:52.11 (43.41)
        3:34.78 (42.67)     4:16.80 (42.02)     4:58.10 (41.30)     5:40.65 (42.55)
        6:25.13 (44.48)     7:05.46 (40.33)                                        
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              45 PALA-IL             10:42.50   10:40.47   20  
                  29.74     1:01.80 (32.06)     1:34.27 (32.47)     2:06.56 (32.29)
        2:39.00 (32.44)     3:11.58 (32.58)     3:43.98 (32.40)     4:16.13 (32.15)
        4:48.67 (32.54)     5:21.28 (32.61)     5:53.66 (32.38)     6:25.67 (32.01)
        6:57.63 (31.96)     7:29.68 (32.05)     8:01.65 (31.97)     8:33.94 (32.29)
        9:05.61 (31.67)     9:37.75 (32.14)    10:09.34 (31.59)    10:40.47 (31.13)
  2 Carley, Donald            47 CENT-IL             15:00.00   15:37.49   17  
                  36.83     1:19.83 (43.00)     2:06.20 (46.37)     2:52.72 (46.52)
        3:39.58 (46.86)     4:27.74 (48.16)     5:15.34 (47.60)     6:04.49 (49.15)
        6:50.92 (46.43)     7:40.31 (49.39)     8:28.03 (47.72)     9:16.88 (48.85)
       10:04.61 (47.73)    10:53.09 (48.48)    11:40.94 (47.85)    12:28.73 (47.79)
       13:17.33 (48.60)    14:04.29 (46.96)    14:51.50 (47.21)    15:37.49 (45.99)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              45 PALA-IL                27.50      29.28   20  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Esdyno, Rudy              46 CHSM-IL              1:20.00    1:09.86   20  
                  34.30     1:09.86 (35.56)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figg, Steven              48 CHSM-IL              2:43.33    2:52.25   20  
                  40.33     1:22.88 (42.55)     2:06.96 (44.08)     2:52.25 (45.29)
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Mark              48 FF-IL                  32.10      33.43   20  
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Mark              48 FF-IL                2:40.10    2:42.59   20  
                  37.71     1:19.06 (41.35)     2:00.93 (41.87)     2:42.59 (41.66)
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              45 PALA-IL                25.90      26.52   20  
  2 Esdyno, Rudy              46 CHSM-IL                30.00      29.14   17  
 -- Brandt, Mark              48 FF-IL                  27.10         DQ  
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Mark              48 FF-IL                2:20.10    2:20.09   20  
                  30.88     1:06.50 (35.62)     1:43.04 (36.54)     2:20.09 (37.05)
  2 Figg, Steven              48 CHSM-IL              3:00.00    2:59.75   17  
                  39.68     1:24.95 (45.27)     2:12.70 (47.75)     2:59.75 (47.05)
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Esdyno, Rudy              46 CHSM-IL              1:10.00    1:06.07   20  
                  31.70     1:06.07 (34.37)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Esdyno, Rudy              46 CHSM-IL              2:45.00    2:31.81   20  
                  32.94     1:13.24 (40.30)     1:56.49 (43.25)     2:31.81 (35.32)
  2 Figg, Steven              48 CHSM-IL              2:48.58    2:52.59   17  
                  35.46     1:17.78 (42.32)     2:11.76 (53.98)     2:52.59 (40.83)
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Mark              48 FF-IL                5:10.10    5:11.03   20  
                  30.49     1:05.80 (35.31)     1:50.04 (44.24)     2:33.14 (43.10)
        3:17.16 (44.02)     4:00.17 (43.01)     4:36.96 (36.79)     5:11.03 (34.07)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            52 CHSM-IL                27.00      26.75   20  
  2 Johnson, Michael          52 CENT-IL                26.07      27.21   17  
  3 Kiper, Tim                52 CENT-IL                   NT      28.24   16  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        53 CENT-IL                56.50      59.07   20  
                  28.64       59.07 (30.43)                                        
  2 Johnson, Michael          52 CENT-IL                57.29      59.54   17  
                  29.07       59.54 (30.47)                                        
  3 Gilberg, Steve            52 CHSM-IL                59.00    1:00.05   16  
                  28.59     1:00.05 (31.46)                                        
  4 Kiper, Tim                52 CENT-IL                   NT    1:05.03   15  
                  30.83     1:05.03 (34.20)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, NK                50 UC32-CO              2:10.00    2:00.79   20  
                  29.20     1:00.17 (30.97)     1:31.01 (30.84)     2:00.79 (29.78)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, NK                50 UC32-CO              5:50.00    5:27.86   20  
                  30.27     1:02.94 (32.67)     1:36.04 (33.10)     2:09.92 (33.88)
        2:43.65 (33.73)     3:17.10 (33.45)     3:50.44 (33.34)     4:23.33 (32.89)
        4:55.90 (32.57)     5:27.86 (31.96)                                        
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, NK                50 UC32-CO             12:00.00   11:15.34   20  
                  30.85     1:03.90 (33.05)     1:37.33 (33.43)     2:11.35 (34.02)
        2:45.82 (34.47)     3:20.34 (34.52)     3:54.93 (34.59)     4:29.27 (34.34)
        5:03.64 (34.37)     5:37.68 (34.04)     6:11.60 (33.92)     6:45.86 (34.26)
        7:19.92 (34.06)     7:53.66 (33.74)     8:27.44 (33.78)     9:01.14 (33.70)
        9:35.01 (33.87)    10:08.89 (33.88)    10:42.31 (33.42)    11:15.34 (33.03)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            52 CHSM-IL                32.00      32.49   20  
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, NK                50 UC32-CO              2:30.00    2:18.95   20  
                  34.04     1:09.42 (35.38)     1:44.88 (35.46)     2:18.95 (34.07)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        53 CENT-IL                29.78      29.60   20  
  2 Kiper, Tim                52 CENT-IL                   NT      40.87   17  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        53 CENT-IL              1:06.89    1:06.53   20  
                  30.74     1:06.53 (35.79)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pratt, John               52 CENT-IL                26.00      26.17   20  
  2 Gilberg, Steve            52 CHSM-IL                28.00      27.28   17  
  3 Johnson, Michael          52 CENT-IL                29.93      30.42   16  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pratt, John               52 CENT-IL                59.00      59.08   20  
                  28.59       59.08 (30.49)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            52 CHSM-IL              1:09.00    1:09.08   20  
                  30.28     1:09.08 (38.80)                                        
  2 Johnson, Michael          52 CENT-IL              1:11.11    1:12.80   17  
                  35.30     1:12.80 (37.50)                                        
  3 Kiper, Tim                52 CENT-IL                   NT    1:17.57   16  
                  37.49     1:17.57 (40.08)                                        
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, NK                50 UC32-CO              5:45.00    4:57.48   20  
                  32.05     1:08.52 (36.47)     1:47.10 (38.58)     2:24.26 (37.16)
        3:08.31 (44.05)     3:51.90 (43.59)     4:25.61 (33.71)     4:57.48 (31.87)
  2 Pratt, John               52 CENT-IL              5:15.00    5:18.10   17  
                  30.00     1:02.85 (32.85)     1:47.03 (44.18)     2:29.67 (42.64)
        3:18.01 (48.34)     4:04.80 (46.79)     4:42.39 (37.59)     5:18.10 (35.71)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bogue, Ross               58 CENT-IL                32.00      32.70   20  
  2 Williamson, Thomas        55 CENT-IL                50.00      43.01   17  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Pat               58 CHSM-IL              1:10.00    1:06.69   20  
                  32.23     1:06.69 (34.46)                                        
  2 Williamson, Thomas        55 CENT-IL              2:00.00    1:40.04   17  
                  45.06     1:40.04 (54.98)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goyette, Brian            55 BBMA-IL              2:30.00    2:22.42   20  
                  31.75     1:07.07 (35.32)     1:44.33 (37.26)     2:22.42 (38.09)
  2 Bogue, Ross               58 CENT-IL              2:40.00    2:32.61   17  
                  36.50     1:15.94 (39.44)     1:55.42 (39.48)     2:32.61 (37.19)
  3 Williamson, Thomas        55 CENT-IL              4:20.00    3:44.95   16  
                  45.40     1:42.62 (57.22)   2:44.70 (1:02.08)   3:44.95 (1:00.25)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goyette, Brian            55 BBMA-IL              6:30.00    6:31.68   20  
                  34.15     1:11.61 (37.46)     1:50.90 (39.29)     2:30.49 (39.59)
        3:10.66 (40.17)     3:50.81 (40.15)     4:31.11 (40.30)     5:11.51 (40.40)
        5:51.90 (40.39)     6:31.68 (39.78)                                        
  2 Bogue, Ross               58 CENT-IL              6:40.00    6:47.77   17  
                  37.78     1:18.80 (41.02)     2:00.57 (41.77)     2:42.61 (42.04)
        3:24.19 (41.58)     4:05.47 (41.28)     4:47.09 (41.62)     5:28.19 (41.10)
        6:09.12 (40.93)     6:47.77 (38.65)                                        
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Pat               58 CHSM-IL              1:20.00    1:25.13   20  
                  40.13     1:25.13 (45.00)                                        
  2 Goyette, Brian            55 BBMA-IL              1:34.00    1:30.05   17  
                  43.23     1:30.05 (46.82)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Pat               58 CHSM-IL              3:15.00    3:05.92   20  
                  41.54     1:27.75 (46.21)     2:16.77 (49.02)     3:05.92 (49.15)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Pat               58 CHSM-IL                40.00      33.80   20  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Pat               58 CHSM-IL              1:15.00    1:17.32   20  
                  37.24     1:17.32 (40.08)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, John             60 CENT-IL                29.00      29.00   20  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            60 PALA-IL              1:58.00    2:00.70   20  
                  28.10       57.94 (29.84)     1:28.95 (31.01)     2:00.70 (31.75)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            60 PALA-IL              5:30.00    5:33.46   20  
                  30.31     1:02.42 (32.11)     1:35.22 (32.80)     2:08.06 (32.84)
        2:41.28 (33.22)     3:14.67 (33.39)     3:48.66 (33.99)     4:23.65 (34.99)
        4:59.10 (35.45)     5:33.46 (34.36)                                        
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            60 PALA-IL             11:20.00   11:44.28   20  
                  31.67     1:05.78 (34.11)     1:40.54 (34.76)     2:15.63 (35.09)
        2:50.65 (35.02)     3:25.82 (35.17)     4:01.04 (35.22)     4:36.10 (35.06)
        5:11.54 (35.44)     5:47.47 (35.93)     6:23.02 (35.55)     6:58.85 (35.83)
        7:34.78 (35.93)     8:10.59 (35.81)     8:46.82 (36.23)     9:22.81 (35.99)
        9:58.43 (35.62)    10:34.19 (35.76)    11:09.59 (35.40)    11:44.28 (34.69)
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, John             60 CENT-IL                40.00      38.51   20  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, John             60 CENT-IL                35.00      33.64   20  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, John             60 CENT-IL              1:25.00    1:15.49   20  
                  35.26     1:15.49 (40.23)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  67 ELG-IL                 31.00      31.48   20  
  2 Seeborg, Mike             67 CENT-IL                36.00      33.79   17  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  67 ELG-IL               1:10.00    1:12.23   20  
                  31.92     1:12.23 (40.31)                                        
  2 Seeborg, Mike             67 CENT-IL              1:20.00    1:17.84   17  
                  36.16     1:17.84 (41.68)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  67 ELG-IL               2:45.00    2:43.61   20  
                  33.28     1:11.42 (38.14)     1:53.58 (42.16)     2:43.61 (50.03)
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  67 ELG-IL                 37.00      39.10   20  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  67 ELG-IL               1:37.00    1:28.18   20  
                  40.19     1:28.18 (47.99)