Licensed to Lake Forest Swim Club -IL
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 2/6/2014 11:47 PM
                   Evanston Invite January 2014 - 1/26/2014                    
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Licari, Lisa              20 Elgin Blue Wave-21     27.60      27.24   20  
  2 Delacruz, Caribeth        18 Naperville Waves-21       NT      28.57   17  
  3 Reed, Catherine           23 Libertyville Mas-21    45.31      40.82   16  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Licari, Lisa              20 Elgin Blue Wave-21     55.43      59.79   20  
                  28.02       59.79 (31.77)                                        
  2 Saint Germain, Marissa    23 Galter Swim Club-21  1:00.77      59.96   17  
                  28.65       59.96 (31.31)                                        
  3 Delacruz, Caribeth        18 Naperville Waves-21       NT    1:04.39   16  
                  30.50     1:04.39 (33.89)                                        
  4 Reed, Catherine           23 Libertyville Mas-21  1:38.25    1:33.80   15  
                  46.83     1:33.80 (46.97)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Germain, Marissa    23 Galter Swim Club-21  2:25.00    2:29.82   20  
                  34.60     1:12.44 (37.84)     1:50.98 (38.54)     2:29.82 (38.84)
  2 Mazzini, Alexis           20 Elgin Blue Wave-21   3:30.00    3:29.24   17  
                  38.82     1:32.03 (53.21)     2:31.76 (59.73)     3:29.24 (57.48)
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delacruz, Caribeth        18 Naperville Waves-21       NT      33.51   20  
  2 Perkins, Jessica          24 Elgin Blue Wave-21     43.40      44.61   17  
  3 Reed, Catherine           23 Libertyville Mas-21  1:01.20      57.85   16  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Germain, Marissa    23 Galter Swim Club-21  1:06.90    1:05.63   20  
                  31.55     1:05.63 (34.08)                                        
  2 Perkins, Jessica          24 Elgin Blue Wave-21   1:26.84    1:36.26   17  
                  45.63     1:36.26 (50.63)                                        
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Licari, Lisa              20 Elgin Blue Wave-21   1:09.52    1:15.39   20  
                  34.73     1:15.39 (40.66)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delacruz, Caribeth        18 Naperville Waves-21       NT      30.27   20  
  2 Gumbel, Lauren            24 Chicago Smelts-21      30.00      30.40   17  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gumbel, Lauren            24 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:09.39   20  
                  32.30     1:09.39 (37.09)                                        
  2 Mazzini, Alexis           20 Elgin Blue Wave-21   2:30.00    1:43.48   17  
                  43.06   1:43.48 (1:00.42)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Licari, Lisa              20 Elgin Blue Wave-21   1:13.26    1:07.38   20  
                  31.21     1:07.38 (36.17)                                        
  2 Delacruz, Caribeth        18 Naperville Waves-21       NT    1:11.34   17  
                  32.10     1:11.34 (39.24)                                        
  3 Gumbel, Lauren            24 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:12.61   16  
                  34.19     1:12.61 (38.42)                                        
  4 Perkins, Jessica          24 Elgin Blue Wave-21   1:30.53    1:36.03   15  
                  44.27     1:36.03 (51.76)                                        
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Licari, Lisa              20 Elgin Blue Wave-21   4:50.32    5:21.07   20  
                  31.98     1:10.99 (39.01)     1:52.08 (41.09)     2:32.89 (40.81)
        3:18.29 (45.40)     4:04.63 (46.34)     4:43.74 (39.11)     5:21.07 (37.33)
  2 Mazzini, Alexis           20 Elgin Blue Wave-21  10:00.00    9:11.73   17  
                  44.04     1:42.78 (58.74)   2:55.85 (1:13.07)   4:19.00 (1:23.15)
      5:37.75 (1:18.75)   6:59.43 (1:21.68)   8:05.21 (1:05.78)   9:11.73 (1:06.52)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deters, Brean             28 CMSC                   28.50      27.24   20  
  2 Oskvarek, Natalie         27 Mt Greenwood Mas-21    29.46      29.77   17  
  3 Ellison, Kristen          28 Chicago Smelts-21      30.00      29.91   16  
  4 Lipton, Lucy              27 Evanston Northsh-21    29.42      30.44   15  
  5 Bolf, Vicki               28 Chicago Smelts-21      30.00      31.24   14  
  6 Wehunt, Allison           28 Chicago Smelts-21      35.00      31.90   13  
  7 Litoff, Dana              29 Chicago Smelts-21      37.12      36.18   12  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rivera, Amara             26 Team Swim Spray-10   1:00.62      58.98   20  
                  28.28       58.98 (30.70)                                        
  2 Pelaez, Cristina          26 Evanston Northsh-21  1:04.00    1:01.41   17  
                  29.68     1:01.41 (31.73)                                        
  3 Oskvarek, Natalie         27 Mt Greenwood Mas-21  1:02.94    1:02.78   16  
                  29.62     1:02.78 (33.16)                                        
  4 Lipton, Lucy              27 Evanston Northsh-21  1:09.15    1:06.37   15  
                  31.07     1:06.37 (35.30)                                        
  5 Bolf, Vicki               28 Chicago Smelts-21    1:06.26    1:08.47   14  
                  32.15     1:08.47 (36.32)                                        
  6 Ellison, Kristen          28 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:10.25   13  
                  32.79     1:10.25 (37.46)                                        
  7 Wehunt, Allison           28 Chicago Smelts-21    1:25.00    1:11.50   12  
                  34.97     1:11.50 (36.53)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintermeister, Julie      26 Galter Swim Club-21  2:10.10    2:10.45   20  
                  30.60     1:03.52 (32.92)     1:37.52 (34.00)     2:10.45 (32.93)
  2 Hlavin, Sara              25 Unattached IL-21     2:10.00    2:11.55   17  
                  29.66     1:02.37 (32.71)     1:37.05 (34.68)     2:11.55 (34.50)
  3 Comella, Anna             27 Chicago Smelts-21    2:23.00    2:22.73   16  
                  34.10     1:10.32 (36.22)     1:47.29 (36.97)     2:22.73 (35.44)
  4 Wehunt, Allison           28 Chicago Smelts-21    3:15.00    2:38.35   15  
                  35.97     1:15.75 (39.78)     1:57.59 (41.84)     2:38.35 (40.76)
  5 Tonelli, Marlena          25 CMSC                 2:40.40    2:38.46   14  
                  37.16     1:17.33 (40.17)     1:58.28 (40.95)     2:38.46 (40.18)
  6 Shapiro, Maggie           26 Chicago Smelts-21    2:35.11    2:39.50   13  
                  34.44     1:14.19 (39.75)     1:56.78 (42.59)     2:39.50 (42.72)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deters, Brean             28 CMSC                   35.00      33.25   20  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             27 Chicago Smelts-21    1:08.00    1:07.09   20  
                  32.59     1:07.09 (34.50)                                        
  2 Oskvarek, Natalie         27 Mt Greenwood Mas-21  1:11.25    1:11.38   17  
                  34.59     1:11.38 (36.79)                                        
  3 Tonelli, Marlena          25 CMSC                 1:22.22    1:13.60   16  
                  36.41     1:13.60 (37.19)                                        
  4 Lipton, Lucy              27 Evanston Northsh-21  1:17.32    1:17.89   15  
                  37.75     1:17.89 (40.14)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena          25 CMSC                   37.73      34.93   20  
  2 Bolf, Vicki               28 Chicago Smelts-21      39.60      40.00   17  
  3 Litoff, Dana              29 Chicago Smelts-21      42.25      45.21   16  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena          25 CMSC                 1:16.61    1:14.42   20  
                  35.53     1:14.42 (38.89)                                        
  2 Oskvarek, Natalie         27 Mt Greenwood Mas-21  1:23.67    1:23.31   17  
                  39.42     1:23.31 (43.89)                                        
  3 Bolf, Vicki               28 Chicago Smelts-21    1:25.54    1:25.25   16  
                  40.54     1:25.25 (44.71)                                        
  4 Pelaez, Cristina          26 Evanston Northsh-21  1:39.00    1:28.07   15  
                  43.35     1:28.07 (44.72)                                        
  5 Deal, Joy                 29 Evanston Northsh-21  1:40.00    1:29.37   14  
                  41.62     1:29.37 (47.75)                                        
  6 Lipton, Lucy              27 Evanston Northsh-21  1:34.52    1:33.42   13  
                  45.63     1:33.42 (47.79)                                        
 -- Litoff, Dana              29 Chicago Smelts-21    1:40.40         DQ  
                  47.77          DQ (51.88)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintermeister, Julie      26 Galter Swim Club-21    35.15      28.91   20  
  2 Rivera, Amara             26 Team Swim Spray-10     28.54      29.11   17  
  3 Deters, Brean             28 CMSC                   29.32      29.60   16  
  4 Pelaez, Cristina          26 Evanston Northsh-21    33.00      31.48   15  
  5 Deal, Joy                 29 Evanston Northsh-21    32.80      33.69   14  
  6 Ellison, Kristen          28 Chicago Smelts-21      38.00      35.89   13  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintermeister, Julie      26 Galter Swim Club-21  1:20.15    1:03.77   20  
                  29.71     1:03.77 (34.06)                                        
  2 Rivera, Amara             26 Team Swim Spray-10   1:03.60    1:05.93   17  
                  30.99     1:05.93 (34.94)                                        
  3 Comella, Anna             27 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:06.98   16  
                  31.94     1:06.98 (35.04)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rivera, Amara             26 Team Swim Spray-10   1:04.73    1:08.18   20  
                  32.01     1:08.18 (36.17)                                        
  2 Deters, Brean             28 CMSC                 1:15.15    1:10.63   17  
                  32.51     1:10.63 (38.12)                                        
  3 Pelaez, Cristina          26 Evanston Northsh-21  1:15.00    1:12.87   16  
                  33.41     1:12.87 (39.46)                                        
  4 Oskvarek, Natalie         27 Mt Greenwood Mas-21  1:13.53    1:13.07   15  
                  34.83     1:13.07 (38.24)                                        
  5 Bolf, Vicki               28 Chicago Smelts-21    1:20.65    1:18.61   14  
                  36.54     1:18.61 (42.07)                                        
  6 Ellison, Kristen          28 Chicago Smelts-21    1:20.48    1:20.94   13  
                  36.48     1:20.94 (44.46)                                        
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litoff, Dana              29 Chicago Smelts-21    6:49.65    6:51.38   20  
                  46.75     1:40.76 (54.01)     2:33.87 (53.11)     3:26.39 (52.52)
        4:21.09 (54.70)     5:16.91 (55.82)     6:05.33 (48.42)     6:51.38 (46.05)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenz, Sarah               31 Unattached IL-21       27.50      26.06   20  
  2 Wais, Tracy               33 Chicago Smelts-21      28.50      28.17   17  
  3 Scheidenhelm, Drew        31 Elgin Blue Wave-21     28.53      28.31   16  
  4 Palchak, Maureen B        32 Northwestern Aqu-21    29.80      28.85   15  
  5 Howland, Heather          33 Naperville Waves-21    29.99      28.91   14  
  6 Magulak, Kristyn          30 Evanston Northsh-21    29.00      29.20   13  
  7 Kish, Jacqueline          30 Galter Swim Club-21    28.99      29.92   12  
  8 Sorget, Genna             33 Chicago Athletic-21    31.00      30.35   11  
  9 Sullivan, Katherine       32 Unattached IL-21       35.00      32.01    9  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenz, Sarah               31 Unattached IL-21     1:00.00      56.78   20  
                  26.97       56.78 (29.81)                                        
  2 Palchak, Maureen B        32 Northwestern Aqu-21  1:04.90    1:01.75   17  
  3 Bernal, Genevieve         34 Chicago Athletic-21  1:01.00    1:03.10   16  
                  30.33     1:03.10 (32.77)                                        
  4 Howland, Heather          33 Naperville Waves-21  1:05.11    1:04.49   15  
                  30.51     1:04.49 (33.98)                                        
  5 Zaroski, Jessica          33 Chicago Smelts-21    1:05.00    1:05.31   14  
  6 Sorget, Genna             33 Chicago Athletic-21  1:07.00    1:06.32   13  
                  31.38     1:06.32 (34.94)                                        
  7 Magulak, Kristyn          30 Evanston Northsh-21  1:10.00    1:07.48   12  
                  31.22     1:07.48 (36.26)                                        
  8 Henry, Corinne            33 Chicago Smelts-21    1:08.00    1:07.86   11  
                  32.82     1:07.86 (35.04)                                        
  9 Dumire, Stephanie         31 Evanston Northsh-21  1:07.84    1:08.54    9  
                  32.41     1:08.54 (36.13)                                        
 10 Sullivan, Katherine       32 Unattached IL-21     1:15.00    1:09.31    7  
                  33.88     1:09.31 (35.43)                                        
 11 Klemm, Sarah              30 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:12.09    6  
                  35.18     1:12.09 (36.91)                                        
 12 Argyelan, Kirsten         34 Chicago Athletic-21  1:35.00    1:18.28    4.5
                  37.36     1:18.28 (40.92)                                        
 12 Chapman, Sara             32 Chicago Smelts-21    1:22.61    1:18.28    4.5
                  37.55     1:18.28 (40.73)                                        
 14 Jankovich, Christine      34 Galter Swim Club-21  1:25.00    1:22.51    3  
                  41.53     1:22.51 (40.98)                                        
 15 Heiser, Becca             31 Chicago Smelts-21    1:45.00    1:46.06    2  
                  51.22     1:46.06 (54.84)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           31 Libertyville Mas-21  2:09.57    2:08.03   20  
                  30.18     1:02.68 (32.50)     1:35.53 (32.85)     2:08.03 (32.50)
  2 Zaroski, Jessica          33 Chicago Smelts-21    2:25.00    2:22.97   17  
                  31.89     1:08.00 (36.11)     1:45.90 (37.90)     2:22.97 (37.07)
  3 Bernal, Genevieve         34 Chicago Athletic-21  2:25.00    2:23.73   16  
                  31.89     1:07.78 (35.89)     1:45.39 (37.61)     2:23.73 (38.34)
  4 Sorget, Genna             33 Chicago Athletic-21  2:27.00    2:25.88   15  
                  34.08     1:10.91 (36.83)     1:48.75 (37.84)     2:25.88 (37.13)
  5 Henry, Corinne            33 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:27.75   14  
                  34.05     1:10.54 (36.49)     1:49.30 (38.76)     2:27.75 (38.45)
  6 Kish, Jacqueline          30 Galter Swim Club-21  2:40.00    2:29.47   13  
                  34.28     1:11.65 (37.37)     1:51.04 (39.39)     2:29.47 (38.43)
  7 Moore, Lauren             33 Chicago Smelts-21    2:13.00    2:33.12   12  
                  32.44     1:06.71 (34.27)     1:42.14 (35.43)     2:33.12 (50.98)
  8 Dumire, Stephanie         31 Evanston Northsh-21  2:35.50    2:33.23   11  
                  34.04     1:11.97 (37.93)     1:52.35 (40.38)     2:33.23 (40.88)
  9 Chapman, Sara             32 Chicago Smelts-21    2:59.00    2:51.97    9  
                  39.67     1:23.57 (43.90)     2:08.42 (44.85)     2:51.97 (43.55)
 10 Klemm, Sarah              30 Elgin Blue Wave-21   2:45.00    2:54.71    7  
                  41.11     1:25.32 (44.21)     2:10.25 (44.93)     2:54.71 (44.46)
 11 Jankovich, Christine      34 Galter Swim Club-21  3:00.00    2:59.36    6  
                  43.81     1:28.98 (45.17)     2:14.66 (45.68)     2:59.36 (44.70)
 12 Heiser, Becca             31 Chicago Smelts-21    3:41.70    3:55.96    5  
                  55.39   1:55.91 (1:00.52)   2:57.33 (1:01.42)     3:55.96 (58.63)
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew        31 Elgin Blue Wave-21     32.60      32.72   20  
  2 Moore, Lauren             33 Chicago Smelts-21      34.00      33.51   17  
  3 Wais, Tracy               33 Chicago Smelts-21      35.00      34.37   16  
  4 Klemm, Sarah              30 Elgin Blue Wave-21     36.00      35.78   15  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew        31 Elgin Blue Wave-21   1:11.60    1:10.70   20  
                  34.00     1:10.70 (36.70)                                        
  2 Kish, Jacqueline          30 Galter Swim Club-21  1:25.00    1:18.48   17  
                  38.98     1:18.48 (39.50)                                        
  3 Klemm, Sarah              30 Elgin Blue Wave-21   1:19.00    1:19.17   16  
                  37.98     1:19.17 (41.19)                                        
  4 Dumire, Stephanie         31 Evanston Northsh-21  1:21.53    1:22.22   15  
                  39.64     1:22.22 (42.58)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               33 Chicago Smelts-21      38.00      37.20   20  
  2 Moore, Lauren             33 Chicago Smelts-21      36.00      37.99   17  
  3 Argyelan, Kirsten         34 Chicago Athletic-21    50.00      45.60   16  
  4 Jankovich, Christine      34 Galter Swim Club-21    55.00      53.01   15  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             33 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:22.00   20  
                  39.48     1:22.00 (42.52)                                        
  2 Jankovich, Christine      34 Galter Swim Club-21  2:00.00    1:52.56   17  
                  55.83     1:52.56 (56.73)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           31 Libertyville Mas-21    31.57      29.40   20  
  2 Scheidenhelm, Drew        31 Elgin Blue Wave-21     29.99      30.33   17  
  3 Howland, Heather          33 Naperville Waves-21    31.99      30.66   16  
  4 Wais, Tracy               33 Chicago Smelts-21      33.00      30.70   15  
  5 Palchak, Maureen B        32 Northwestern Aqu-21    30.00      32.50   14  
  6 Magulak, Kristyn          30 Evanston Northsh-21    35.00      32.75   13  
  7 Zaroski, Jessica          33 Chicago Smelts-21      34.00      33.39   12  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           31 Libertyville Mas-21  1:09.57    1:05.35   20  
                  30.78     1:05.35 (34.57)                                        
  2 Henry, Corinne            33 Chicago Smelts-21      32.00    1:14.08   17  
                  36.24     1:14.08 (37.84)                                        
  3 Zaroski, Jessica          33 Chicago Smelts-21    1:17.00    1:19.54   16  
                  36.90     1:19.54 (42.64)                                        
  4 Bernal, Genevieve         34 Chicago Athletic-21  1:04.63    2:06.09   15  
                  31.81   2:06.09 (1:34.28)                                        
  5 Heiser, Becca             31 Chicago Smelts-21    2:13.87    2:26.49   14  
                1:07.79   2:26.49 (1:18.70)                                        
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenz, Sarah               31 Unattached IL-21     1:15.00    1:06.78   20  
                  30.78     1:06.78 (36.00)                                        
  2 Jankovich, Christine      34 Galter Swim Club-21  1:50.00    1:11.57   17  
                  34.03     1:11.57 (37.54)                                        
  3 Scheidenhelm, Drew        31 Elgin Blue Wave-21   1:10.73    1:11.82   16  
                  32.44     1:11.82 (39.38)                                        
  4 Moore, Lauren             33 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:14.47   15  
                  34.94     1:14.47 (39.53)                                        
  5 Kish, Jacqueline          30 Galter Swim Club-21  1:30.00    1:16.15   14  
                  35.55     1:16.15 (40.60)                                        
  6 Zaroski, Jessica          33 Chicago Smelts-21    1:16.00    1:16.42   13  
                  35.02     1:16.42 (41.40)                                        
  7 Dumire, Stephanie         31 Evanston Northsh-21  1:28.00    1:22.71   12  
                  40.37     1:22.71 (42.34)                                        
  8 Klemm, Sarah              30 Elgin Blue Wave-21   1:20.00    1:25.38   11  
                  39.82     1:25.38 (45.56)                                        
  9 Argyelan, Kirsten         34 Chicago Athletic-21  1:50.00    1:32.58    9  
                  44.11     1:32.58 (48.47)                                        
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               33 Chicago Smelts-21    6:00.00    5:43.62   20  
                  33.08     1:13.18 (40.10)     1:59.71 (46.53)     2:45.76 (46.05)
        3:33.95 (48.19)     4:25.18 (51.23)     5:05.48 (40.30)     5:43.62 (38.14)
  2 Henry, Corinne            33 Chicago Smelts-21    6:10.00    5:50.86   17  
                  35.13     1:18.06 (42.93)     2:03.16 (45.10)     2:48.22 (45.06)
        3:39.00 (50.78)     4:29.32 (50.32)     5:11.00 (41.68)     5:50.86 (39.86)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Nichole          35 Chicago Athletic-21    28.28      27.86   20  
  2 Race, Melanie             35 Evanston Northsh-21    32.65      31.64   17  
  3 Balla, Tracy              35 Buehler Blue Mar-21    32.90      32.12   16  
  4 Browne, Dorianne          37 Elgin Blue Wave-21     33.47      33.13   15  
  5 Glick, Meredith           37 Galter Swim Club-21    38.34      34.20   14  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Nichole          35 Chicago Athletic-21  1:02.44      59.32   20  
                  28.54       59.32 (30.78)                                        
  2 Race, Melanie             35 Evanston Northsh-21  1:11.95    1:11.53   17  
                  33.57     1:11.53 (37.96)                                        
  3 Filippo, Marissa          35 Galter Swim Club-21  1:11.30    1:12.66   16  
                  34.88     1:12.66 (37.78)                                        
  4 Glick, Meredith           37 Galter Swim Club-21  1:13.37    1:13.35   15  
                  35.10     1:13.35 (38.25)                                        
  5 Balla, Tracy              35 Buehler Blue Mar-21  1:14.00    1:14.19   14  
                  35.34     1:14.19 (38.85)                                        
  6 Christensen, Sara         39 Galter Swim Club-21  1:30.00    1:21.38   13  
                  40.03     1:21.38 (41.35)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Nichole          35 Chicago Athletic-21  2:11.38    2:10.23   20  
                  29.82     1:03.30 (33.48)     1:37.07 (33.77)     2:10.23 (33.16)
  2 Gitzinger, Jennifer       38 Libertyville Mas-21  2:30.10    2:13.84   17  
                  32.61     1:09.11 (36.50)     1:47.41 (38.30)     2:13.84 (26.43)
  3 Lorenz, Kate              36 Chicago Smelts-21    2:20.00    2:16.26   16  
                  31.54     1:05.08 (33.54)     1:40.30 (35.22)     2:16.26 (35.96)
  4 Lubbers, Caroline         38 Galter Swim Club-21  2:22.00    2:29.56   15  
                  33.64     1:11.25 (37.61)     1:50.13 (38.88)     2:29.56 (39.43)
  5 Glick, Meredith           37 Galter Swim Club-21  2:41.53    2:39.75   14  
                  37.10     1:17.12 (40.02)     1:58.60 (41.48)     2:39.75 (41.15)
  6 Balla, Tracy              35 Buehler Blue Mar-21  2:43.00    2:45.27   13  
                  36.26     1:18.25 (41.99)     2:02.62 (44.37)     2:45.27 (42.65)
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lubbers, Caroline         38 Galter Swim Club-21    32.00      33.28   20  
  2 Race, Melanie             35 Evanston Northsh-21    45.00      39.94   17  
  3 Browne, Dorianne          37 Elgin Blue Wave-21     43.18      40.84   16  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Nichole          35 Chicago Athletic-21  1:09.89    1:09.49   20  
                  34.22     1:09.49 (35.27)                                        
  2 Lingner, Heather          37 Evanston Northsh-21  1:35.00    1:25.39   17  
                  42.17     1:25.39 (43.22)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          39 Evanston Northsh-21    36.00      36.04   20  
  2 Gitzinger, Jennifer       38 Libertyville Mas-21    39.10      37.36   17  
  3 Lingner, Heather          37 Evanston Northsh-21    40.00      40.11   16  
  4 Filippo, Marissa          35 Galter Swim Club-21    39.43      40.70   15  
  5 Browne, Dorianne          37 Elgin Blue Wave-21     44.10      43.81   14  
  6 Christensen, Sara         39 Galter Swim Club-21    55.00      48.58   13  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            37 Chicago Smelts-21    1:25.00    1:24.86   20  
                  40.96     1:24.86 (43.90)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          39 Evanston Northsh-21    33.00      33.12   20  
  2 Boulukos, Dana            37 Chicago Smelts-21      33.00      33.25   17  
  3 Balla, Tracy              35 Buehler Blue Mar-21    40.00      38.55   16  
  4 Christensen, Sara         39 Galter Swim Club-21    55.00      40.63   15  
  5 Glick, Meredith           37 Galter Swim Club-21    40.38      40.76   14  
  6 Browne, Dorianne          37 Elgin Blue Wave-21     43.29      40.86   13  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            37 Chicago Smelts-21    1:23.00    1:23.97   20  
                  40.04     1:23.97 (43.93)                                        
  2 Glick, Meredith           37 Galter Swim Club-21  1:20.00    1:32.76   17  
                  42.73     1:32.76 (50.03)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorenz, Kate              36 Chicago Smelts-21    1:14.00    1:10.95   20  
                  34.40     1:10.95 (36.55)                                        
  2 Gitzinger, Jennifer       38 Libertyville Mas-21  1:19.50    1:15.98   17  
                  37.00     1:15.98 (38.98)                                        
  3 Boulukos, Dana            37 Chicago Smelts-21    1:14.00    1:23.12   16  
                  37.07     1:23.12 (46.05)                                        
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          39 Evanston Northsh-21  5:45.00    5:55.59   20  
                  37.24     1:21.16 (43.92)     2:10.11 (48.95)     2:58.94 (48.83)
        3:44.90 (45.96)     4:32.25 (47.35)     5:14.59 (42.34)     5:55.59 (41.00)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         43 Elgin Blue Wave-21     30.50      29.62   20  
  2 De La Cruz, Beth          42 Naperville Waves-21       NT      30.15   17  
  3 Harrison, Jennifer        43 Elgin Blue Wave-21     29.50      30.69   16  
  4 Clark, Inge               43 Lincoln-Way Mast-21    29.41      31.65   15  
  5 Furman, Janet             44 Buehler Blue Mar-21    42.00      33.73   14  
  6 Hunt, Jill                43 Elgin Blue Wave-21     34.67      34.39   13  
  7 Janusz, Megan             41 Tri Smart Master-21    34.80      35.81   12  
  8 Jensen-Missert, Christin  42 Elgin Blue Wave-21        NT      36.49   11  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         43 Elgin Blue Wave-21   1:04.81    1:03.60   20  
  2 Harrison, Jennifer        43 Elgin Blue Wave-21   1:03.00    1:05.18   17  
                  31.59     1:05.18 (33.59)                                        
  3 De La Cruz, Beth          42 Naperville Waves-21       NT    1:08.21   16  
                  32.71     1:08.21 (35.50)                                        
  4 Furman, Janet             44 Buehler Blue Mar-21  1:28.00    1:16.16   15  
                  35.66     1:16.16 (40.50)                                        
  5 Schraith, Julie           43 Galter Swim Club-21  1:40.00    1:35.03   14  
                  45.34     1:35.03 (49.69)                                        
  6 Jensen-Missert, Christin  42 Elgin Blue Wave-21        NT    1:36.12   13  
                  42.15     1:36.12 (53.97)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         43 Elgin Blue Wave-21   2:20.62    2:19.01   20  
                  31.97     1:06.76 (34.79)     1:42.75 (35.99)     2:19.01 (36.26)
  2 Harrison, Jennifer        43 Elgin Blue Wave-21   2:16.30    2:20.43   17  
                  31.70     1:06.77 (35.07)     1:43.84 (37.07)     2:20.43 (36.59)
  3 Ruo, Bernice              40 Evanston Northsh-21  2:54.00    2:56.32   16  
                  39.52     1:23.16 (43.64)     2:10.22 (47.06)     2:56.32 (46.10)
  4 Matczynski, Carrie        41 Elgin Blue Wave-21   2:55.00    3:20.92   15  
                  45.86     1:36.99 (51.13)     2:29.59 (52.60)     3:20.92 (51.33)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         43 Elgin Blue Wave-21     34.76      33.02   20  
  2 De La Cruz, Beth          42 Naperville Waves-21       NT      40.26   17  
  3 Clark, Inge               43 Lincoln-Way Mast-21    38.85      40.89   16  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         43 Elgin Blue Wave-21   1:14.75    1:12.44   20  
                  35.64     1:12.44 (36.80)                                        
  2 Matczynski, Carrie        41 Elgin Blue Wave-21        NT    2:04.06   17  
                1:01.25   2:04.06 (1:02.81)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Inge               43 Lincoln-Way Mast-21    37.23      38.16   20  
  2 De La Cruz, Beth          42 Naperville Waves-21       NT      41.93   17  
  3 Hunt, Jill                43 Elgin Blue Wave-21     41.79      42.97   16  
  4 Janusz, Megan             41 Tri Smart Master-21    44.70      44.58   15  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Inge               43 Lincoln-Way Mast-21  1:23.27    1:24.01   20  
                  39.91     1:24.01 (44.10)                                        
  2 Hunt, Jill                43 Elgin Blue Wave-21   1:34.10    1:36.38   17  
                  45.19     1:36.38 (51.19)                                        
  3 Matczynski, Carrie        41 Elgin Blue Wave-21   2:00.00    2:08.72   16  
                1:00.88   2:08.72 (1:07.84)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna          42 Elgin Blue Wave-21     30.00      30.06   20  
  2 Janusz, Megan             41 Tri Smart Master-21    41.50      42.01   17  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna          42 Elgin Blue Wave-21   1:07.00    1:06.53   20  
                  31.79     1:06.53 (34.74)                                        
  2 Ruo, Bernice              40 Evanston Northsh-21  1:33.00    1:31.42   17  
                  43.42     1:31.42 (48.00)                                        
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna          42 Elgin Blue Wave-21   1:11.00    1:10.18   20  
                  32.66     1:10.18 (37.52)                                        
  2 Clark, Inge               43 Lincoln-Way Mast-21  1:17.99    1:20.04   17  
                  38.09     1:20.04 (41.95)                                        
  3 Harrison, Jennifer        43 Elgin Blue Wave-21   1:19.00    1:23.20   16  
                  40.74     1:23.20 (42.46)                                        
  4 De La Cruz, Beth          42 Naperville Waves-21       NT    1:24.20   15  
                  38.24     1:24.20 (45.96)                                        
  5 Hunt, Jill                43 Elgin Blue Wave-21   1:29.21    1:27.51   14  
                  42.45     1:27.51 (45.06)                                        
  6 Ruo, Bernice              40 Evanston Northsh-21  1:28.00    1:28.04   13  
                  41.67     1:28.04 (46.37)                                        
  7 Janusz, Megan             41 Tri Smart Master-21  1:34.00    1:35.97   12  
                  47.15     1:35.97 (48.82)                                        
  8 Matczynski, Carrie        41 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:54.36   11  
                  55.76     1:54.36 (58.60)                                        
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna          42 Elgin Blue Wave-21   5:15.00    5:26.20   20  
                  32.08     1:08.34 (36.26)     1:51.15 (42.81)     2:33.56 (42.41)
        3:21.70 (48.14)     4:10.67 (48.97)     4:49.31 (38.64)     5:26.20 (36.89)
  2 Harrison, Jennifer        43 Elgin Blue Wave-21   5:55.00    5:58.38   17  
                  39.86     1:24.77 (44.91)     2:14.35 (49.58)     3:03.19 (48.84)
        3:55.33 (52.14)     4:47.45 (52.12)     5:23.16 (35.71)     5:58.38 (35.22)
  3 Ruo, Bernice              40 Evanston Northsh-21  7:18.00    7:05.45   16  
                  43.09     1:31.63 (48.54)     2:29.01 (57.38)     3:28.47 (59.46)
        4:27.45 (58.98)   5:27.94 (1:00.49)     6:18.27 (50.33)     7:05.45 (47.18)
  4 Matczynski, Carrie        41 Elgin Blue Wave-21        NT    8:17.61   15  
                  55.85   1:58.93 (1:03.08)   3:06.14 (1:07.21)   4:10.92 (1:04.78)
      5:22.26 (1:11.34)   6:35.65 (1:13.39)     7:26.42 (50.77)     8:17.61 (51.19)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedward, Kathy            47 Libertyville Mas-21    28.39      29.22   20  
  2 Dieterle, Dana L          46 Elgin Blue Wave-21     30.55      29.63   17  
  3 Sands, Liz                45 Lincoln-Way Mast-21    32.00      30.50   16  
  4 Giles-Ott, Ruth           45 Chicago Smelts-21      34.46      35.79   15  
  5 Murphey, Joanne           49 Buehler Blue Mar-21    45.00      38.33   14  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coughlin, Christy         49 Northwestern Aqu-21  1:10.00    1:04.41   20  
                  30.65     1:04.41 (33.76)                                        
  2 Bedward, Kathy            47 Libertyville Mas-21  1:03.40    1:05.29   17  
                  30.91     1:05.29 (34.38)                                        
  3 Giles-Ott, Ruth           45 Chicago Smelts-21    1:15.13    1:21.07   16  
                  37.93     1:21.07 (43.14)                                        
  4 Neff, Nancy               48 Evanston Northsh-21  1:26.12    1:23.75   15  
                  39.47     1:23.75 (44.28)                                        
 -- Pawluk, Roxie             48 YMCA of Rock Riv-21  1:05.00         DQ  
                2:02.11                                                            
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           45 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:56.55   20  
                  39.83     1:25.01 (45.18)     2:11.86 (46.85)     2:56.55 (44.69)
  2 Neff, Nancy               48 Evanston Northsh-21  3:09.23    3:13.12   17  
                  41.65     1:29.76 (48.11)     2:23.27 (53.51)     3:13.12 (49.85)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sands, Liz                45 Lincoln-Way Mast-21    37.00      36.15   20  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coughlin, Christy         49 Northwestern Aqu-21  1:20.00    1:17.58   20  
                  37.35     1:17.58 (40.23)                                        
  2 Giles-Ott, Ruth           45 Chicago Smelts-21    1:29.87    1:28.85   17  
                  42.55     1:28.85 (46.30)                                        
  3 Neff, Nancy               48 Evanston Northsh-21  1:38.85    1:39.64   16  
                  50.08     1:39.64 (49.56)                                        
  4 Murphey, Joanne           49 Buehler Blue Mar-21  2:00.00    1:41.66   15  
                  47.74     1:41.66 (53.92)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sands, Liz                45 Lincoln-Way Mast-21    42.00      39.55   20  
  2 Dieterle, Dana L          46 Elgin Blue Wave-21     39.65      39.84   17  
  3 Murphey, Joanne           49 Buehler Blue Mar-21    49.00      47.44   16  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wenner, Kelly             48 University of Ch-21  1:22.89    1:23.02   20  
                  39.95     1:23.02 (43.07)                                        
  2 Coughlin, Christy         49 Northwestern Aqu-21  1:30.00    1:26.83   17  
                  41.26     1:26.83 (45.57)                                        
  3 Musser, Heidi             47 Gray Sharks Lean-21  4:00.00    2:07.57   16  
                1:01.65   2:07.57 (1:05.92)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wenner, Kelly             48 University of Ch-21    29.60      30.94   20  
  2 Dieterle, Dana L          46 Elgin Blue Wave-21     35.00      32.89   17  
  3 Sands, Liz                45 Lincoln-Way Mast-21    36.00      33.95   16  
  4 Bedward, Kathy            47 Libertyville Mas-21    33.86      34.48   15  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dieterle, Dana L          46 Elgin Blue Wave-21   1:18.00    1:15.67   20  
                  35.33     1:15.67 (40.34)                                        
  2 Bedward, Kathy            47 Libertyville Mas-21  1:18.36    1:19.93   17  
                  36.04     1:19.93 (43.89)                                        
  3 Murphey, Joanne           49 Buehler Blue Mar-21  2:00.00    1:40.76   16  
                  47.41     1:40.76 (53.35)                                        
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sands, Liz                45 Lincoln-Way Mast-21  6:02.00    5:39.53   20  
                  36.93     1:19.34 (42.41)     2:03.05 (43.71)     2:45.91 (42.86)
        3:33.39 (47.48)     4:22.09 (48.70)     5:01.20 (39.11)     5:39.53 (38.33)
  2 Giles-Ott, Ruth           45 Chicago Smelts-21    6:46.20    7:03.49   17  
                  47.07   1:48.35 (1:01.28)     2:39.88 (51.53)     3:31.17 (51.29)
      4:31.18 (1:00.01)     5:31.10 (59.92)     6:17.07 (45.97)     7:03.49 (46.42)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              50 The Wellness Cen-21    27.75      27.33   20  
  2 Kafka, Heidi              51 Chicago Smelts-21      28.00      27.75   17  
  3 O'Donnell, Tracey         53 Unattached IL-21       30.00      32.01   16  
  4 Padron, Tracey E          50 Elgin Blue Wave-21     55.00      34.53   15  
  5 Albano, Terrie            51 Galter Swim Club-21    33.26      35.99   14  
  6 Seidenberg, Anne          53 Evanston Northsh-21    51.00      50.58   13  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              50 The Wellness Cen-21  1:01.50    1:01.07   20  
                  29.25     1:01.07 (31.82)                                        
  2 Kafka, Heidi              51 Chicago Smelts-21    1:02.00    1:01.51   17  
                  29.52     1:01.51 (31.99)                                        
  3 Roose, Lynn               50 The Wellness Cen-21  1:03.90    1:06.90   16  
                  31.24     1:06.90 (35.66)                                        
  4 Scanlan, Susan            50 Buehler Blue Mar-21  1:09.73    1:09.29   15  
                  33.50     1:09.29 (35.79)                                        
  5 Froehlich, Kathryn        51 Deerfield Master-21  1:10.00    1:09.73   14  
                  33.87     1:09.73 (35.86)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Susan            50 Buehler Blue Mar-21  2:38.16    2:39.01   20  
                  36.24     1:17.22 (40.98)     1:58.78 (41.56)     2:39.01 (40.23)
  2 Froehlich, Kathryn        51 Deerfield Master-21  2:41.00    2:45.49   17  
                  37.42     1:20.19 (42.77)     2:06.19 (46.00)     2:45.49 (39.30)
  3 Albano, Terrie            51 Galter Swim Club-21  3:20.00    3:01.55   16  
                  43.29     1:30.19 (46.90)     2:15.70 (45.51)     3:01.55 (45.85)
  4 Scherer, Beth             54 Buehler Blue Mar-21  3:20.00    3:11.56   15  
                  44.50     1:34.67 (50.17)     2:25.46 (50.79)     3:11.56 (46.10)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              50 The Wellness Cen-21    32.30      32.04   20  
  2 Kafka, Heidi              51 Chicago Smelts-21      34.00      34.44   17  
  3 Schwarm, Susan            50 Libertyville Mas-21    36.75      36.37   16  
  4 Schwartz, Lisa            50 Deerfield Master-21    37.00      37.23   15  
  5 Scherer, Beth             54 Buehler Blue Mar-21    52.00      52.03   14  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              50 The Wellness Cen-21  1:11.50    1:09.59   20  
                  34.07     1:09.59 (35.52)                                        
  2 Kafka, Heidi              51 Chicago Smelts-21    1:13.00    1:14.73   17  
                  36.72     1:14.73 (38.01)                                        
  3 Schwarm, Susan            50 Libertyville Mas-21  1:19.99    1:18.46   16  
                  37.11     1:18.46 (41.35)                                        
  4 Scanlan, Susan            50 Buehler Blue Mar-21  1:22.54    1:19.82   15  
                  39.19     1:19.82 (40.63)                                        
  5 Froehlich, Kathryn        51 Deerfield Master-21  1:18.00    1:20.65   14  
                  39.19     1:20.65 (41.46)                                        
  6 Schwartz, Lisa            50 Deerfield Master-21  1:20.80    1:20.68   13  
                  39.26     1:20.68 (41.42)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            50 Deerfield Master-21    39.60      40.63   20  
  2 Scanlan, Susan            50 Buehler Blue Mar-21    41.59      41.02   17  
  3 Roose, Lynn               50 The Wellness Cen-21    40.22      41.38   16  
  4 Padron, Tracey E          50 Elgin Blue Wave-21   1:00.00      58.45   15  
  5 Seidenberg, Anne          53 Evanston Northsh-21  1:04.00    1:11.05   14  
 -- Scherer, Beth             54 Buehler Blue Mar-21    50.00         DQ  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            50 Deerfield Master-21  1:29.20    1:31.54   20  
                  42.86     1:31.54 (48.68)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              50 The Wellness Cen-21    33.20      33.22   20  
  2 Roose, Lynn               50 The Wellness Cen-21    31.90      33.45   17  
  3 Scanlan, Susan            50 Buehler Blue Mar-21    33.16      34.15   16  
  4 Albano, Terrie            51 Galter Swim Club-21    41.11      41.53   15  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        51 Deerfield Master-21  1:16.00    1:17.34   20  
                  37.02     1:17.34 (40.32)                                        
  2 Roose, Lynn               50 The Wellness Cen-21  1:15.57    1:18.87   17  
                  38.49     1:18.87 (40.38)                                        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Lynn               50 The Wellness Cen-21  1:14.86    1:19.51   20  
                  37.24     1:19.51 (42.27)                                        
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             52 Deerfield Master-21  5:30.33    5:13.73   20  
                  32.74     1:09.06 (36.32)     1:50.80 (41.74)     2:32.12 (41.32)
        3:17.91 (45.79)     4:03.76 (45.85)     4:39.66 (35.90)     5:13.73 (34.07)
  2 Kafka, Heidi              51 Chicago Smelts-21    5:45.00    5:40.56   17  
                  36.91     1:20.40 (43.49)     2:03.89 (43.49)     2:46.22 (42.33)
        3:34.33 (48.11)     4:22.79 (48.46)     5:02.40 (39.61)     5:40.56 (38.16)
  3 Albano, Terrie            51 Galter Swim Club-21  8:00.00    7:11.16   16  
                  44.29     1:36.51 (52.22)     2:33.45 (56.94)     3:28.91 (55.46)
      4:29.40 (1:00.49)   5:32.14 (1:02.74)     6:23.54 (51.40)     7:11.16 (47.62)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waltman, Margaret M       59 Barrington Area-21     33.00      35.67   20  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waltman, Margaret M       59 Barrington Area-21   1:14.00    1:21.15   20  
                  37.08     1:21.15 (44.07)                                        
  2 Delanois, Barbara         58 Chicago Smelts-21    1:22.47    1:26.33   17  
                  40.17     1:26.33 (46.16)                                        
  3 Kulak, Marilyn            57 Lincoln-Way Mast-21  1:25.00    1:33.62   16  
                  43.98     1:33.62 (49.64)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Branum, Rebecca           58 Chicago Smelts-21    2:56.20    2:56.06   20  
                  39.68     1:24.00 (44.32)     2:10.52 (46.52)     2:56.06 (45.54)
  2 Delanois, Barbara         58 Chicago Smelts-21    2:59.64    3:14.60   17  
                  43.03     1:32.56 (49.53)     2:24.73 (52.17)     3:14.60 (49.87)
  3 Kulak, Marilyn            57 Lincoln-Way Mast-21  3:10.00    3:20.81   16  
                  45.73     1:37.31 (51.58)     2:30.56 (53.25)     3:20.81 (50.25)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 Lincoln-Way Mast-21    45.00      50.68   20  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         58 Chicago Smelts-21    1:29.96    1:36.20   20  
                  46.88     1:36.20 (49.32)                                        
  2 Kulak, Marilyn            57 Lincoln-Way Mast-21  1:40.00    1:50.88   17  
                  52.82     1:50.88 (58.06)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Branum, Rebecca           58 Chicago Smelts-21      43.49      43.14   20  
  2 Waltman, Margaret M       59 Barrington Area-21     43.00      45.68   17  
  3 Delanois, Barbara         58 Chicago Smelts-21      50.00      50.13   16  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waltman, Margaret M       59 Barrington Area-21   1:35.00    1:41.63   20  
                  48.14     1:41.63 (53.49)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Branum, Rebecca           58 Chicago Smelts-21      38.65      41.42   20  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 Lincoln-Way Mast-21  1:41.00    1:49.99   20  
                  51.23     1:49.99 (58.76)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taggart, Carol            64 Evanston Northsh-21    48.00      42.80   20  
  2 Bard, Judy                63 Chicago Smelts-21      46.48      47.62   17  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             61 Elgin Blue Wave-21   1:20.00    1:17.35   20  
                  38.19     1:17.35 (39.16)                                        
  2 Tredup, Christine         60 Elgin Blue Wave-21   1:41.70    1:33.69   17  
                  45.47     1:33.69 (48.22)                                        
  3 Bard, Judy                63 Chicago Smelts-21    1:53.70    1:45.99   16  
                  49.30     1:45.99 (56.69)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tredup, Christine         60 Elgin Blue Wave-21   3:21.36    3:33.47   20  
                  49.46     1:44.20 (54.74)     2:40.66 (56.46)     3:33.47 (52.81)
  2 Taggart, Carol            64 Evanston Northsh-21  3:52.00    3:35.82   17  
                  51.04     1:45.68 (54.64)     2:41.62 (55.94)     3:35.82 (54.20)
  3 Bard, Judy                63 Chicago Smelts-21    4:19.74    3:55.96   16  
                  53.89   1:56.07 (1:02.18)   2:58.02 (1:01.95)     3:55.96 (57.94)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tredup, Christine         60 Elgin Blue Wave-21     53.86      56.92   20  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bard, Judy                63 Chicago Smelts-21      59.13      55.10   20  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             61 Elgin Blue Wave-21   1:47.30    1:44.95   20  
                  49.77     1:44.95 (55.18)                                        
  2 Bard, Judy                63 Chicago Smelts-21    2:00.00    2:02.61   17  
                  57.07   2:02.61 (1:05.54)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             61 Elgin Blue Wave-21     42.50      42.44   20  
  2 Taggart, Carol            64 Evanston Northsh-21    58.00      43.80   17  
  3 Tredup, Christine         60 Elgin Blue Wave-21     49.52      50.41   16  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             61 Elgin Blue Wave-21   1:37.10    1:38.93   20  
                  46.65     1:38.93 (52.28)                                        
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             61 Elgin Blue Wave-21   1:33.10    1:30.17   20  
                  42.87     1:30.17 (47.30)                                        
  2 Tredup, Christine         60 Elgin Blue Wave-21   1:51.60    1:50.73   17  
                  53.06     1:50.73 (57.67)                                        
  3 Taggart, Carol            64 Evanston Northsh-21  2:02.00    1:55.36   16  
                  57.25     1:55.36 (58.11)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Kathleen      66 Evanston Northsh-21    55.00      46.32   20  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Kathleen      66 Evanston Northsh-21  1:00.00      54.61   20  
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              80 Evanston Northsh-21  1:15.00    1:07.00   20  
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              80 Evanston Northsh-21  1:25.00    1:11.33   20  
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              80 Evanston Northsh-21  1:30.00    1:20.89   20  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grunden, Eric             22 Chicago Smelts-21      23.00      23.51   20  
  2 LaJoie, Alex              23 Evanston Northsh-21    23.43      23.99   17  
  3 Moritz, Nathan            24 Unattached IL-21       24.50      24.79   16  
  4 Kirby, Ryan               20 CMSC                   25.91      26.29   15  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grunden, Eric             22 Chicago Smelts-21      50.00      51.32   20  
                  24.21       51.32 (27.11)                                        
  2 Moritz, Nathan            24 Unattached IL-21       55.37      54.41   17  
                  26.18       54.41 (28.23)                                        
  3 Kirby, Ryan               20 CMSC                   56.49      57.38   16  
                  27.61       57.38 (29.77)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Nathan            24 Unattached IL-21     2:02.00    2:01.66   20  
                  27.33       57.67 (30.34)     1:29.98 (32.31)     2:01.66 (31.68)
  2 Kirby, Ryan               20 CMSC                 2:01.70    2:02.96   17  
                  28.62       59.91 (31.29)     1:31.92 (32.01)     2:02.96 (31.04)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaJoie, Alex              23 Evanston Northsh-21    23.29      26.12   20  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mackin, Mike              24 Unattached IL-21       56.18      53.96   20  
                  26.32       53.96 (27.64)                                        
  2 Grunden, Eric             22 Chicago Smelts-21      58.00      59.16   17  
                  29.01       59.16 (30.15)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huisingh, Mike            24 Evanston Northsh-21    29.00      28.77   20  
  2 Davis, Jeff               24 Unattached IL-21       30.00      29.51   17  
  3 LaJoie, Alex              23 Evanston Northsh-21    28.43      30.30   16  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huisingh, Mike            24 Evanston Northsh-21  1:02.00    1:03.72   20  
                  30.38     1:03.72 (33.34)                                        
  2 Davis, Jeff               24 Unattached IL-21     1:03.99    1:05.04   17  
                  30.59     1:05.04 (34.45)                                        
  3 Boniface, Thomas          24 Chicago Athletic-21  1:10.00    1:09.59   16  
                  33.18     1:09.59 (36.41)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaJoie, Alex              23 Evanston Northsh-21    24.31      24.90   20  
  2 Davis, Jeff               24 Unattached IL-21       28.99      25.92   17  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mackin, Mike              24 Unattached IL-21       56.18      54.23   20  
                1:01.38           54.23 ( )                                        
  2 Boniface, Thomas          24 Chicago Athletic-21    57.00      56.27   17  
                1:02.50           56.27 ( )                                        
  3 Moritz, Nathan            24 Unattached IL-21       58.80      56.69   16  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaJoie, Alex              23 Evanston Northsh-21    56.86      58.00   20  
                  26.50       58.00 (31.50)                                        
  2 Grunden, Eric             22 Chicago Smelts-21      58.00      59.50   17  
                  27.52       59.50 (31.98)                                        
  3 Huisingh, Mike            24 Evanston Northsh-21  1:00.00    1:00.57   16  
                  29.45     1:00.57 (31.12)                                        
  4 Davis, Jeff               24 Unattached IL-21     1:00.00    1:00.61   15  
                  28.72     1:00.61 (31.89)                                        
  5 Kirby, Ryan               20 CMSC                 1:10.00    1:10.10   14  
                  33.62     1:10.10 (36.48)                                        
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Nathan            24 Unattached IL-21     5:30.00    4:59.68   20  
                  29.11     1:02.85 (33.74)     1:40.85 (38.00)     2:18.46 (37.61)
        3:03.78 (45.32)     3:49.80 (46.02)     4:25.79 (35.99)     4:59.68 (33.89)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oxos, Bjorn               28 Chicago Smelts-21      25.40      25.27   20  
  2 Grzybek, Steve            25 Unattached IL-21       24.60      25.53   17  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay              29 Chicago Smelts-21      50.90      51.12   20  
                  24.71       51.12 (26.41)                                        
  2 Trauner, Matt             28 Chicago Smelts-21      53.20      52.28   17  
                  24.83       52.28 (27.45)                                        
  3 Noecker, Ross             25 Chicago Smelts-21      52.00      54.52   16  
                  25.94       54.52 (28.58)                                        
  4 Zike, Eric                25 Unattached IL-21       56.65      54.86   15  
                  25.94       54.86 (28.92)                                        
  5 Oxos, Bjorn               28 Chicago Smelts-21      56.25      54.93   14  
                  26.57       54.93 (28.36)                                        
  6 Kujat, Scott              28 Chicago Smelts-21         NT      57.33   13  
                  27.51       57.33 (29.82)                                        
  7 Grzybek, Steve            25 Unattached IL-21     1:06.50      58.76   12  
                  27.56       58.76 (31.20)                                        
  8 Cowen, Michael            28 Chicago Smelts-21    1:02.16    1:03.76   11  
                  29.20     1:03.76 (34.56)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay              29 Chicago Smelts-21    1:51.40    1:53.08   20  
                  25.71       54.48 (28.77)     1:23.57 (29.09)     1:53.08 (29.51)
  2 Trauner, Matt             28 Chicago Smelts-21    1:57.22    1:55.50   17  
                  26.39       55.36 (28.97)     1:25.29 (29.93)     1:55.50 (30.21)
  3 Cowen, Michael            28 Chicago Smelts-21    2:29.38    2:25.28   16  
                  32.34     1:09.23 (36.89)     1:47.89 (38.66)     2:25.28 (37.39)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zike, Eric                25 Unattached IL-21       28.82      28.14   20  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay              29 Chicago Smelts-21      58.43      59.05   20  
                  28.72       59.05 (30.33)                                        
  2 Misch, Daniel             28 Chicago Smelts-21         NT    1:14.29   17  
                  35.86     1:14.29 (38.43)                                        
  3 Cowen, Michael            28 Chicago Smelts-21    1:17.25    1:15.75   16  
                  37.28     1:15.75 (38.47)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Misch, Daniel             28 Chicago Smelts-21         NT      35.27   20  
  2 Grzybek, Steve            25 Unattached IL-21       38.00      35.50   17  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matt             28 Chicago Smelts-21    1:06.99    1:06.64   20  
                  31.76     1:06.64 (34.88)                                        
  2 Kujat, Scott              28 Chicago Smelts-21         NT    1:16.40   17  
                  36.10     1:16.40 (40.30)                                        
  3 Misch, Daniel             28 Chicago Smelts-21         NT    1:21.92   16  
                  37.91     1:21.92 (44.01)                                        
  4 Cowen, Michael            28 Chicago Smelts-21    1:22.71    1:22.99   15  
                  39.62     1:22.99 (43.37)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zike, Eric                25 Unattached IL-21       27.99      26.35   20  
  2 Oxos, Bjorn               28 Chicago Smelts-21      27.50      27.44   17  
  3 Carillo, Roberto          28 Chicago Smelts-21      27.00      28.46   16  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay              29 Chicago Smelts-21      55.57      57.04   20  
                1:01.53           57.04 ( )                                        
  2 Trauner, Matt             28 Chicago Smelts-21    1:00.00    1:01.49   17  
  3 Noecker, Ross             25 Chicago Smelts-21    1:01.00    1:02.69   16  
  4 Carillo, Roberto          28 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:02.82   15  
                  31.73     1:02.82 (31.09)                                        
  5 Oxos, Bjorn               28 Chicago Smelts-21    1:04.81    1:05.54   14  
                  30.04     1:05.54 (35.50)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matt             28 Chicago Smelts-21      59.43    1:00.49   20  
                  28.12     1:00.49 (32.37)                                        
  2 Misch, Daniel             28 Chicago Smelts-21         NT    1:08.52   17  
                  30.76     1:08.52 (37.76)                                        
  3 Carillo, Roberto          28 Chicago Smelts-21    1:07.00    1:09.66   16  
                  31.19     1:09.66 (38.47)                                        
  4 Cowen, Michael            28 Chicago Smelts-21    1:13.46    1:13.38   15  
                  34.03     1:13.38 (39.35)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Adam            32 Lakeshore Sport-21     22.49      23.11   20  
  2 Kennedy, Daniel P         32 Chicago Smelts-21      24.60      24.26   17  
  3 Niesen, Nathaniel         32 Galter Swim Club-21    26.50      25.00   16  
  4 Sorenson, James           31 Elgin Blue Wave-21     24.73      25.29   15  
  5 Kuryk, Russ               30 CMSC                   30.00      27.62   14  
  6 Gilbert, Brian            30 Chicago Smelts-21      27.42      27.95   13  
  7 Foszcz, Michael           32 Elgin Blue Wave-21     33.00      28.54   12  
  8 Bravo, Romeo              31 Chicago Smelts-21    1:35.00      34.64   11  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          31 Chicago Athletic-21    50.00      48.83   20  
                  24.09       48.83 (24.74)                                        
  2 Schwartz, Adam            32 Lakeshore Sport-21     51.00      52.16   17  
                  24.63       52.16 (27.53)                                        
  3 Doerr, David              31 Lakeshore Sport-21     53.79      52.35   16  
                  24.89       52.35 (27.46)                                        
  4 Kennedy, Daniel P         32 Chicago Smelts-21      52.97      52.88   15  
                  25.01       52.88 (27.87)                                        
  5 Brown, Adam               33 Elgin Blue Wave-21     55.00      54.81   14  
                  26.15       54.81 (28.66)                                        
  6 Sorenson, James           31 Elgin Blue Wave-21     55.60      55.92   13  
                  26.44       55.92 (29.48)                                        
  7 Geiger, William           30 Unattached IL-21       58.00      56.03   12  
                  26.99       56.03 (29.04)                                        
  8 Niesen, Nathaniel         32 Galter Swim Club-21    58.00      57.00   11  
                  27.87       57.00 (29.13)                                        
  9 Zolmierski, Adam          31 Elgin Blue Wave-21     59.13      58.40    9  
                  27.57       58.40 (30.83)                                        
 10 Kuryk, Russ               30 CMSC                 1:05.00    1:00.00    7  
 11 Gilbert, Brian            30 Chicago Smelts-21    1:02.75    1:01.48    6  
                  30.25     1:01.48 (31.23)                                        
 12 Foszcz, Michael           32 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:02.17    5  
                  29.03     1:02.17 (33.14)                                        
 13 Bravo, Romeo              31 Chicago Smelts-21    1:59.00    1:16.47    4  
                  35.52     1:16.47 (40.95)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          31 Chicago Athletic-21  1:50.00    1:49.10   20  
                  26.45       54.85 (28.40)     1:21.79 (26.94)     1:49.10 (27.31)
  2 Doerr, David              31 Lakeshore Sport-21   1:58.79    1:58.31   17  
                  27.30       56.59 (29.29)     1:26.65 (30.06)     1:58.31 (31.66)
  3 Brown, Adam               33 Elgin Blue Wave-21   2:05.00    2:01.74   16  
                  27.66       58.43 (30.77)     1:30.16 (31.73)     2:01.74 (31.58)
  4 Kennedy, Daniel P         32 Chicago Smelts-21    2:01.80    2:02.22   15  
                  26.58       57.48 (30.90)     1:30.80 (33.32)     2:02.22 (31.42)
  5 Gilbert, Brian            30 Chicago Smelts-21    2:17.76    2:20.16   14  
                  32.66     1:08.95 (36.29)     1:45.53 (36.58)     2:20.16 (34.63)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolmierski, Adam          31 Elgin Blue Wave-21     29.88      30.71   20  
  2 Sorenson, James           31 Elgin Blue Wave-21     31.10      31.58   17  
  3 Bravo, Romeo              31 Chicago Smelts-21    1:35.00      44.63   16  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doerr, David              31 Lakeshore Sport-21   1:03.59    1:01.67   20  
                  29.62     1:01.67 (32.05)                                        
  2 Geiger, William           30 Unattached IL-21     1:15.00    1:04.91   17  
                  31.76     1:04.91 (33.15)                                        
  3 Sorenson, James           31 Elgin Blue Wave-21   1:05.80    1:07.76   16  
                  33.22     1:07.76 (34.54)                                        
  4 Kuryk, Russ               30 CMSC                 1:20.00    1:15.06   15  
                  36.68     1:15.06 (38.38)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam               33 Elgin Blue Wave-21     33.00      30.45   20  
  2 Lavender, Lemikas         34 Chicago Smelts-21      37.00      34.78   17  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam               33 Elgin Blue Wave-21   1:15.00    1:08.52   20  
                  32.02     1:08.52 (36.50)                                        
  2 Lavender, Lemikas         34 Chicago Smelts-21    1:17.00    1:15.65   17  
                  35.57     1:15.65 (40.08)                                        
  3 Foszcz, Michael           32 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:23.23   16  
                  38.93     1:23.23 (44.30)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Adam            32 Lakeshore Sport-21     26.00      26.56   20  
  2 Kennedy, Daniel P         32 Chicago Smelts-21      26.99      27.17   17  
  3 Niesen, Nathaniel         32 Galter Swim Club-21    32.00      28.45   16  
  4 Zolmierski, Adam          31 Elgin Blue Wave-21     28.55      28.56   15  
  5 Gilbert, Brian            30 Chicago Smelts-21      31.75      32.48   14  
  6 Lavender, Lemikas         34 Chicago Smelts-21      35.00      33.79   13  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          31 Chicago Athletic-21    53.00      53.24   20  
                  56.73           53.24 ( )                                        
  2 Geiger, William           30 Unattached IL-21     1:10.00    1:03.01   17  
                  29.55     1:03.01 (33.46)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geiger, William           30 Unattached IL-21     1:15.00    1:05.46   20  
                  29.29     1:05.46 (36.17)                                        
  2 Kennedy, Daniel P         32 Chicago Smelts-21    1:10.29    1:05.80   17  
                  29.83     1:05.80 (35.97)                                        
  3 Gilbert, Brian            30 Chicago Smelts-21    1:13.83    1:13.70   16  
                  36.26     1:13.70 (37.44)                                        
  4 Kuryk, Russ               30 CMSC                 1:20.00    1:14.33   15  
                  36.09     1:14.33 (38.24)                                        
  5 Foszcz, Michael           32 Elgin Blue Wave-21        NT    1:15.87   14  
                  36.12     1:15.87 (39.75)                                        
  6 Lavender, Lemikas         34 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:16.30   13  
                  37.02     1:16.30 (39.28)                                        
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          31 Chicago Athletic-21  4:25.00    4:39.60   20  
                  28.16     1:00.14 (31.98)     1:37.15 (37.01)     2:12.52 (35.37)
        2:54.75 (42.23)     3:37.06 (42.31)     4:09.47 (32.41)     4:39.60 (30.13)
  2 Lavender, Lemikas         34 Chicago Smelts-21    7:00.00    6:28.91   17  
                  35.59     1:24.65 (49.06)     2:13.87 (49.22)     3:04.78 (50.91)
        3:56.12 (51.34)     4:48.70 (52.58)     5:39.97 (51.27)     6:28.91 (48.94)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shipley, Bill             38 Evanston Northsh-21    24.00      24.39   20  
  2 Mulcahy, Ryan             35 Lincoln-Way Mast-21    24.00      24.87   17  
  3 Sutton, Grant             38 Galter Swim Club-21    28.00      26.34   16  
  4 Colquhoun, James          35 Chicago Athletic-21    27.00      27.32   15  
  5 Muckerheide, Brad         39 Elgin Blue Wave-21     29.00      28.73   14  
  6 Keslosky, Michael         37 Evanston Northsh-21    29.50      29.30   13  
  7 Czach, Jesse              38 Buehler Blue Mar-21    29.00      30.05   12  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin          37 Elgin Blue Wave-21     52.50      51.96   20  
                  25.08       51.96 (26.88)                                        
  2 Juiris, Peter             39 Unattached IL-21       52.50      52.20   17  
                  25.18       52.20 (27.02)                                        
  3 Mills, Jamie              37 Libertyville Mas-21    53.67      53.03   16  
                  25.72       53.03 (27.31)                                        
  4 Postlethwait, Daniel      38 Chicago Smelts-21      54.71      54.10   15  
                  26.11       54.10 (27.99)                                        
  5 Milton, Trevis            35 Chicago Athletic-21    53.83      54.15   14  
                  25.48       54.15 (28.67)                                        
  6 Mulcahy, Ryan             35 Lincoln-Way Mast-21    53.00      54.78   13  
                  26.61       54.78 (28.17)                                        
  7 Figueres, Ruben           39 Lakeshore Athlet-21    57.00      57.33   12  
                  28.60       57.33 (28.73)                                        
  8 Sutton, Grant             38 Galter Swim Club-21  1:00.00      57.71   11  
                  26.96       57.71 (30.75)                                        
  9 Colquhoun, James          35 Chicago Athletic-21  1:00.00      58.78    9  
                  28.56       58.78 (30.22)                                        
 10 Swarens, John             36 Chicago Smelts-21    1:02.00      59.41    7  
                  28.64       59.41 (30.77)                                        
 11 Boeke, Lonny              35 Chicago Athletic-21    59.30    1:01.01    6  
                  28.86     1:01.01 (32.15)                                        
 12 Keslosky, Michael         37 Evanston Northsh-21  1:06.00    1:05.31    5  
                  30.92     1:05.31 (34.39)                                        
 13 Muckerheide, Brad         39 Elgin Blue Wave-21   1:03.00    1:05.52    4  
                  30.17     1:05.52 (35.35)                                        
 14 Czach, Jesse              38 Buehler Blue Mar-21  1:09.00    1:07.08    3  
                  31.78     1:07.08 (35.30)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin          37 Elgin Blue Wave-21   1:53.50    1:52.91   20  
                  26.31       55.34 (29.03)     1:24.25 (28.91)     1:52.91 (28.66)
  2 Juiris, Peter             39 Unattached IL-21     1:59.31    1:56.52   17  
                  26.87       56.54 (29.67)     1:27.02 (30.48)     1:56.52 (29.50)
  3 Mills, Jamie              37 Libertyville Mas-21  1:59.67    1:58.94   16  
                  27.66       57.20 (29.54)     1:27.30 (30.10)     1:58.94 (31.64)
  4 Sutton, Grant             38 Galter Swim Club-21  2:45.00    2:02.52   15  
                  29.31     1:02.25 (32.94)     1:37.93 (35.68)     2:02.52 (24.59)
  5 Muckerheide, Brad         39 Elgin Blue Wave-21   2:38.00    2:28.40   14  
                  31.57     1:08.23 (36.66)     1:48.87 (40.64)     2:28.40 (39.53)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            38 Chicago Smelts-21      34.00      31.80   20  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Milton, Trevis            35 Chicago Athletic-21    59.50    1:01.67   20  
                  29.67     1:01.67 (32.00)                                        
  2 Postlethwait, Daniel      38 Chicago Smelts-21    1:02.20    1:04.27   17  
                  31.87     1:04.27 (32.40)                                        
  3 Boeke, Lonny              35 Chicago Athletic-21  1:08.00    1:10.09   16  
                  33.87     1:10.09 (36.22)                                        
  4 Czach, Jesse              38 Buehler Blue Mar-21  1:25.00    1:25.16   15  
                  41.20     1:25.16 (43.96)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            38 Chicago Smelts-21      33.00      32.01   20  
  2 Swarens, John             36 Chicago Smelts-21      38.00      37.47   17  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            38 Chicago Smelts-21    1:14.00    1:11.82   20  
                  34.29     1:11.82 (37.53)                                        
  2 Sutton, Grant             38 Galter Swim Club-21  1:20.00    1:14.12   17  
                  35.16     1:14.12 (38.96)                                        
  3 Boeke, Lonny              35 Chicago Athletic-21  1:20.00    1:19.29   16  
                  37.47     1:19.29 (41.82)                                        
  4 Czach, Jesse              38 Buehler Blue Mar-21  1:29.00    1:29.61   15  
                  41.32     1:29.61 (48.29)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin          37 Elgin Blue Wave-21     25.50      25.55   20  
  2 Shipley, Bill             38 Evanston Northsh-21    25.50      26.33   17  
  3 Swarens, John             36 Chicago Smelts-21      30.00      28.88   16  
  4 Muckerheide, Brad         39 Elgin Blue Wave-21     35.00      33.72   15  
 -- Mulcahy, Ryan             35 Lincoln-Way Mast-21    27.00         DQ  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin          37 Elgin Blue Wave-21     56.50      57.66   20  
                1:02.44           57.66 ( )                                        
  2 Juiris, Peter             39 Unattached IL-21       58.45      58.63   17  
  3 Mills, Jamie              37 Libertyville Mas-21  1:00.67    1:01.56   16  
  4 Postlethwait, Daniel      38 Chicago Smelts-21    1:01.80    1:02.35   15  
  5 Boeke, Lonny              35 Chicago Athletic-21  1:11.00    1:10.78   14  
                  33.05     1:10.78 (37.73)                                        
  6 Swarens, John             36 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:12.14   13  
                  33.09     1:12.14 (39.05)                                        
  7 Muckerheide, Brad         39 Elgin Blue Wave-21   1:15.00    1:23.11   12  
                  36.89     1:23.11 (46.22)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Milton, Trevis            35 Chicago Athletic-21  1:02.50    1:02.78   20  
                  28.44     1:02.78 (34.34)                                        
  2 Postlethwait, Daniel      38 Chicago Smelts-21    1:05.00    1:05.62   17  
                  30.41     1:05.62 (35.21)                                        
  3 Sutton, Grant             38 Galter Swim Club-21  1:10.00    1:08.30   16  
                  31.86     1:08.30 (36.44)                                        
  4 Mulcahy, Ryan             35 Lincoln-Way Mast-21  1:04.00    1:08.95   15  
                  32.37     1:08.95 (36.58)                                        
  5 Swarens, John             36 Chicago Smelts-21    1:16.00    1:10.54   14  
                  31.98     1:10.54 (38.56)                                        
  6 Keslosky, Michael         37 Evanston Northsh-21  1:26.00    1:21.53   13  
                  39.85     1:21.53 (41.68)                                        
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin          37 Elgin Blue Wave-21        NT    4:28.86   20  
                  26.57       58.64 (32.07)     1:34.03 (35.39)     2:08.36 (34.33)
        2:47.75 (39.39)     3:27.84 (40.09)     3:58.86 (31.02)     4:28.86 (30.00)
 -- Figueres, Ruben           39 Lakeshore Athlet-21  5:15.00         DQ  
                  32.45     1:10.04 (37.59)     1:49.69 (39.65)     2:29.00 (39.31)
        3:13.53 (44.53)     3:59.43 (45.90)     4:33.77 (34.34)          DQ (33.01)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              44 Buehler Blue Mar-21    23.50      22.99   20  
  2 Schoenauer, Steffan       40 Unattached IL-21       28.28      26.37   17  
  3 Michuda, Robert           43 Libertyville Mas-21    28.00      27.59   16  
  4 Strauder, Robert          41 Evanston Northsh-21    31.00      28.66   15  
  5 Welcher, Rob              44 Chicago Smelts-21      29.00      28.67   14  
  6 McNair, Alex              43 Wisconsin Master-20    30.95      29.70   13  
  7 Conley, Scott             43 Wisconsin Master-20    30.95      29.84   12  
  8 Myers, Fred               42 Chicago Smelts-21      29.00      30.87   11  
  9 Clark, Brian              43 Libertyville Mas-21    30.32      31.38    9  
 10 Werner, Joe               40 Elgin Blue Wave-21     35.00      31.77    7  
 11 Balian, Michael           40 Elgin Blue Wave-21     31.85      33.91    6  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Escalante, Ernesto        41 Evanston Northsh-21  1:00.00      58.25   20  
                  27.02       58.25 (31.23)                                        
  2 Schoenauer, Steffan       40 Unattached IL-21     1:02.44      59.33   17  
                  29.51       59.33 (29.82)                                        
  3 Michuda, Robert           43 Libertyville Mas-21  1:04.00    1:02.25   16  
                  30.27     1:02.25 (31.98)                                        
  4 McGaughy, David           41 Libertyville Mas-21  1:00.00    1:03.28   15  
                  28.79     1:03.28 (34.49)                                        
  5 Leibov, Bradley           40 Evanston Northsh-21  1:08.00    1:05.40   14  
                  30.41     1:05.40 (34.99)                                        
  6 Myers, Fred               42 Chicago Smelts-21    1:08.00    1:06.28   13  
                  32.01     1:06.28 (34.27)                                        
  7 Zhu, Gaofeng              44 Elgin Blue Wave-21   1:13.86    1:10.11   12  
                  36.89     1:10.11 (33.22)                                        
  8 Werner, Joe               40 Elgin Blue Wave-21   1:15.00    1:11.64   11  
                  33.97     1:11.64 (37.67)                                        
  9 Clark, Brian              43 Libertyville Mas-21  1:11.89    1:12.52    9  
                  33.18     1:12.52 (39.34)                                        
 10 Greenwald, Edward         41 Unattached IL-21     1:19.51    1:15.83    7  
                  35.08     1:15.83 (40.75)                                        
 11 Balian, Michael           40 Elgin Blue Wave-21   1:16.00    1:16.07    6  
                  36.90     1:16.07 (39.17)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              44 Buehler Blue Mar-21  1:53.10    1:53.16   20  
                  26.45       55.33 (28.88)     1:24.16 (28.83)     1:53.16 (29.00)
  2 Holck, Andres             41 Galter Swim Club-21  2:30.00    2:13.90   17  
                  32.12     1:05.32 (33.20)     1:40.24 (34.92)     2:13.90 (33.66)
  3 Schoenauer, Steffan       40 Unattached IL-21     2:30.00    2:13.98   16  
                  31.08     1:04.87 (33.79)     1:40.94 (36.07)     2:13.98 (33.04)
  4 Greenwald, Edward         41 Unattached IL-21     3:42.63    2:40.82   15  
                  36.63     1:16.65 (40.02)     1:59.03 (42.38)     2:40.82 (41.79)
  5 Werner, Joe               40 Elgin Blue Wave-21   2:35.00    2:46.39   14  
                  36.90     1:17.75 (40.85)     2:02.49 (44.74)     2:46.39 (43.90)
  6 Zhu, Gaofeng              44 Elgin Blue Wave-21   2:40.00    2:49.75   13  
                  38.24     1:21.89 (43.65)     2:07.36 (45.47)     2:49.75 (42.39)
  7 Balian, Michael           40 Elgin Blue Wave-21   2:52.00    2:55.02   12  
                  39.75     1:25.09 (45.34)     2:12.91 (47.82)     2:55.02 (42.11)
  8 Searle, Ron               42 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    3:01.90   11  
                  40.72     1:26.20 (45.48)     2:13.80 (47.60)     3:01.90 (48.10)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Fred               42 Chicago Smelts-21      34.00      34.76   20  
  2 Conley, Scott             43 Wisconsin Master-20    38.00      39.53   17  
  3 McNair, Alex              43 Wisconsin Master-20    38.00      39.84   16  
  4 Werner, Joe               40 Elgin Blue Wave-21     40.00      45.36   15  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welcher, Rob              44 Chicago Smelts-21    1:12.53    1:11.26   20  
                  35.30     1:11.26 (35.96)                                        
  2 Myers, Fred               42 Chicago Smelts-21    1:14.00    1:13.61   17  
                  35.31     1:13.61 (38.30)                                        
  3 Clark, Brian              43 Libertyville Mas-21  1:29.11    1:34.57   16  
                  46.10     1:34.57 (48.47)                                        
  4 Werner, Joe               40 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:40.85   15  
                  49.01     1:40.85 (51.84)                                        
  5 Searle, Ron               42 Elgin Blue Wave-21   1:35.00    1:43.61   14  
                  50.66     1:43.61 (52.95)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Escalante, Ernesto        41 Evanston Northsh-21    32.50      32.22   20  
  2 Leibov, Bradley           40 Evanston Northsh-21    35.00      35.09   17  
  3 Conley, Scott             43 Wisconsin Master-20    34.88      35.59   16  
  4 Strauder, Robert          41 Evanston Northsh-21    42.00      36.89   15  
  5 Searle, Ron               42 Elgin Blue Wave-21     42.00      43.71   14  
  6 McNair, Alex              43 Wisconsin Master-20    47.00      44.94   13  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leibov, Bradley           40 Evanston Northsh-21  1:18.00    1:18.70   20  
                  36.56     1:18.70 (42.14)                                        
  2 McGaughy, David           41 Libertyville Mas-21  1:18.00    1:19.43   17  
                  37.11     1:19.43 (42.32)                                        
  3 Holck, Andres             41 Galter Swim Club-21  1:30.00    1:21.67   16  
                  40.16     1:21.67 (41.51)                                        
  4 Zhu, Gaofeng              44 Elgin Blue Wave-21   1:24.58    1:23.62   15  
                  39.75     1:23.62 (43.87)                                        
  5 Searle, Ron               42 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:44.55   14  
                  47.91     1:44.55 (56.64)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              44 Buehler Blue Mar-21    26.10      25.85   20  
  2 Escalante, Ernesto        41 Evanston Northsh-21    29.00      28.89   17  
  3 Conley, Scott             43 Wisconsin Master-20    31.64      31.67   16  
  4 Michuda, Robert           43 Libertyville Mas-21    35.00      32.72   15  
  5 Greenwald, Edward         41 Unattached IL-21       40.86      36.82   14  
  6 McNair, Alex              43 Wisconsin Master-20    40.00      38.08   13  
  7 Zhu, Gaofeng              44 Elgin Blue Wave-21     36.97      38.29   12  
  8 Balian, Michael           40 Elgin Blue Wave-21     40.00      40.40   11  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Escalante, Ernesto        41 Evanston Northsh-21  1:10.00    1:09.01   20  
                  31.65     1:09.01 (37.36)                                        
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Escalante, Ernesto        41 Evanston Northsh-21  1:08.00    1:06.68   20  
                  31.13     1:06.68 (35.55)                                        
  2 McGaughy, David           41 Libertyville Mas-21  1:12.00    1:11.08   17  
                  33.54     1:11.08 (37.54)                                        
  3 Welcher, Rob              44 Chicago Smelts-21    1:14.80    1:12.14   16  
                  33.75     1:12.14 (38.39)                                        
  4 Balian, Michael           40 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:15.61   15  
                  45.41     1:15.61 (30.20)                                        
  5 Strauder, Robert          41 Evanston Northsh-21  1:30.00    1:15.69   14  
                  35.94     1:15.69 (39.75)                                        
  6 Zhu, Gaofeng              44 Elgin Blue Wave-21   1:24.70    1:22.25   13  
                  39.51     1:22.25 (42.74)                                        
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welcher, Rob              44 Chicago Smelts-21    5:51.00    5:55.93   20  
                  41.62     1:31.36 (49.74)     2:13.08 (41.72)     2:53.18 (40.10)
        3:43.08 (49.90)     4:36.89 (53.81)     5:18.09 (41.20)     5:55.93 (37.84)
  2 Searle, Ron               42 Elgin Blue Wave-21        NT    8:00.08   17  
                  51.25   1:54.33 (1:03.08)     2:52.85 (58.52)   3:55.20 (1:02.35)
      5:00.83 (1:05.63)   6:11.95 (1:11.12)     7:06.18 (54.23)     8:00.08 (53.90)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Greg               46 Gray Sharks Lean-21    25.00      25.19   20  
  2 Sullivan, William         45 Unattached IL-21       35.00      28.60   17  
  3 Silverstein, David        45 Chicago Smelts-21      30.00      29.62   16  
  4 Sammons, Greg             45 Buehler Blue Mar-21    37.00      33.60   15  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Greg               46 Gray Sharks Lean-21    56.00      57.14   20  
                  28.06       57.14 (29.08)                                        
  2 Sullivan, William         45 Unattached IL-21     1:10.00    1:03.37   17  
                  30.57     1:03.37 (32.80)                                        
  3 Sammons, Greg             45 Buehler Blue Mar-21  1:25.00    1:18.02   16  
                  37.06     1:18.02 (40.96)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            46 CMSC                 2:18.00    2:22.13   20  
                  33.25     1:09.39 (36.14)     1:45.65 (36.26)     2:22.13 (36.48)
  2 Marsh, Edward             48 Elgin Blue Wave-21   2:53.46    2:50.61   17  
                  39.72     1:25.62 (45.90)     2:17.64 (52.02)     2:50.61 (32.97)
  3 Schoser, John             48 Northwestern Aqu-21  2:53.00    2:56.02   16  
                  40.60     1:24.02 (43.42)     2:09.94 (45.92)     2:56.02 (46.08)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            46 CMSC                   29.00      30.60   20  
  2 Figg, Steven              47 Chicago Smelts-21      32.35      33.47   17  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            46 CMSC                 1:04.00    1:05.00   20  
                  30.86     1:05.00 (34.14)                                        
  2 Figg, Steven              47 Chicago Smelts-21    1:10.68    1:15.61   17  
                  36.65     1:15.61 (38.96)                                        
  3 Marsh, Edward             48 Elgin Blue Wave-21   1:38.50    1:37.27   16  
                  46.79     1:37.27 (50.48)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, William         45 Unattached IL-21       40.00      36.53   20  
  2 Schoser, John             48 Northwestern Aqu-21    37.00      37.70   17  
  3 Silverstein, David        45 Chicago Smelts-21      38.00      38.35   16  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schoser, John             48 Northwestern Aqu-21  1:20.00    1:20.30   20  
                  38.25     1:20.30 (42.05)                                        
  2 Silverstein, David        45 Chicago Smelts-21    1:23.00    1:23.88   17  
                  39.77     1:23.88 (44.11)                                        
  3 Marsh, Edward             48 Elgin Blue Wave-21   1:44.55    1:40.15   16  
                  47.74     1:40.15 (52.41)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Greg               46 Gray Sharks Lean-21    30.00      29.47   20  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marsh, Edward             48 Elgin Blue Wave-21   1:47.33    1:55.82   20  
                  52.68   1:55.82 (1:03.14)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figg, Steven              47 Chicago Smelts-21    1:10.58    1:13.63   20  
                  33.68     1:13.63 (39.95)                                        
  2 Marsh, Edward             48 Elgin Blue Wave-21   1:35.75    1:36.31   17  
                  47.58     1:36.31 (48.73)                                        
 -- Sullivan, William         45 Unattached IL-21     1:25.00         DQ  
                  35.50          DQ (38.54)                                        
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figg, Steven              47 Chicago Smelts-21    5:49.71    6:35.91   20  
                  36.29     1:20.74 (44.45)     2:08.80 (48.06)     2:58.12 (49.32)
      4:01.24 (1:03.12)   5:05.13 (1:03.89)     5:50.70 (45.57)     6:35.91 (45.21)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             50 Elgin Blue Wave-21     25.00      24.84   20  
  2 Whelchel, David           52 Libertyville Mas-21    25.30      25.20   17  
  3 Gilberg, Steve            51 Chicago Smelts-21      27.00      25.84   16  
  4 Francis, Lee              52 Lakeshore Sport-21     27.20      27.28   15  
  5 Dineen, Bradley           50 Chicago Smelts-21      27.50      27.64   14  
  6 Weinstein, Steven         52 Chicago Smelts-21      30.40      29.54   13  
  7 Morimoto, David           52 Unattached IL-21       35.00      30.35   12  
  8 Maher, Michael            53 Unattached IL-21       29.99      30.85   11  
  9 Harriman, Jim             53 Galter Swim Club-21    33.00      31.20    9  
 10 Kavanagh, Frank D         53 Lakeshore Sport-21     31.00      31.68    7  
 11 Dieterle, Michael W       52 Elgin Blue Wave-21     28.00      31.77    6  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             50 Elgin Blue Wave-21     54.50      54.24   20  
                  25.58       54.24 (28.66)                                        
  2 Whelchel, David           52 Libertyville Mas-21    56.00      56.66   17  
                  26.38       56.66 (30.28)                                        
  3 Gilberg, Steve            51 Chicago Smelts-21      59.00      58.05   16  
                  27.33       58.05 (30.72)                                        
  4 Pegues, Lex               53 Elgin Blue Wave-21     59.00      59.08   15  
                  28.93       59.08 (30.15)                                        
  5 Francis, Lee              52 Lakeshore Sport-21     59.31      59.26   14  
                  28.50       59.26 (30.76)                                        
  6 Dieterle, Michael W       52 Elgin Blue Wave-21   1:06.00    1:06.53   13  
                  31.22     1:06.53 (35.31)                                        
  7 Morimoto, David           52 Unattached IL-21     1:20.00    1:07.90   12  
                  33.88     1:07.90 (34.02)                                        
  8 Kavanagh, Frank D         53 Lakeshore Sport-21   1:06.00    1:07.93   11  
                  33.09     1:07.93 (34.84)                                        
  9 Schark, Mark              52 Sun City Stingra-21  1:12.00    1:10.21    9  
                  34.74     1:10.21 (35.47)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Lee              52 Lakeshore Sport-21   2:10.39    2:11.04   20  
                  31.31     1:04.94 (33.63)     1:37.80 (32.86)     2:11.04 (33.24)
  2 Pegues, Lex               53 Elgin Blue Wave-21   2:20.00    2:19.43   17  
                  33.33     1:09.75 (36.42)     1:46.56 (36.81)     2:19.43 (32.87)
  3 Avery, Bill               54 Evanston Northsh-21  2:25.00    2:21.40   16  
                  32.62     1:08.63 (36.01)     1:46.75 (38.12)     2:21.40 (34.65)
  4 Harriman, Jim             53 Galter Swim Club-21  2:42.00    2:35.06   15  
                  34.95     1:13.44 (38.49)     1:54.53 (41.09)     2:35.06 (40.53)
  5 Kavanagh, Frank D         53 Lakeshore Sport-21   2:29.00    2:40.15   14  
                  37.66     1:17.42 (39.76)     1:58.69 (41.27)     2:40.15 (41.46)
  6 Greenfield, Rick          53 Lincoln-Way Mast-21  2:52.00    2:50.70   13  
                  38.57     1:21.87 (43.30)     2:07.50 (45.63)     2:50.70 (43.20)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whelchel, David           52 Libertyville Mas-21    28.90      28.46   20  
  2 Gilberg, Steve            51 Chicago Smelts-21      28.00      31.35   17  
  3 Dahlke, Grant             50 Elgin Blue Wave-21     32.25      31.91   16  
  4 Gifford, Randy            52 Elgin Blue Wave-21     32.50      31.95   15  
  5 Roscher, Jim              50 Elgin Blue Wave-21     38.20      39.81   14  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pegues, Lex               53 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:10.00   20  
                  34.33     1:10.00 (35.67)                                        
  2 Roscher, Jim              50 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:26.72   17  
                  42.79     1:26.72 (43.93)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gifford, Randy            52 Elgin Blue Wave-21     34.00      33.18   20  
  2 Dineen, Bradley           50 Chicago Smelts-21      32.85      33.35   17  
  3 Harriman, Jim             53 Galter Swim Club-21    42.00      35.74   16  
  4 Roscher, Jim              50 Elgin Blue Wave-21     35.71      36.07   15  
  5 Maher, Michael            53 Unattached IL-21       38.50      37.03   14  
  6 Dieterle, Michael W       52 Elgin Blue Wave-21     40.00      40.50   13  
  7 Greenfield, Rick          53 Lincoln-Way Mast-21    49.00      46.16   12  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dineen, Bradley           50 Chicago Smelts-21    1:13.20    1:13.21   20  
                  34.07     1:13.21 (39.14)                                        
  2 Francis, Lee              52 Lakeshore Sport-21   1:17.48    1:17.40   17  
                  37.61     1:17.40 (39.79)                                        
  3 Maher, Michael            53 Unattached IL-21     1:24.99    1:20.74   16  
                  38.49     1:20.74 (42.25)                                        
  4 Roscher, Jim              50 Elgin Blue Wave-21   1:22.20    1:23.17   15  
                  39.08     1:23.17 (44.09)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            51 Chicago Smelts-21      27.00      26.83   20  
  2 Gifford, Randy            52 Elgin Blue Wave-21     29.80      29.68   17  
  3 Dineen, Bradley           50 Chicago Smelts-21      28.89      29.97   16  
  4 Maher, Michael            53 Unattached IL-21       33.50      32.38   15  
  5 Avery, Bill               54 Evanston Northsh-21    34.00      32.94   14  
  6 Weinstein, Steven         52 Chicago Smelts-21      41.00      34.10   13  
  7 Greenfield, Rick          53 Lincoln-Way Mast-21    40.00      39.84   12  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pegues, Lex               53 Elgin Blue Wave-21   1:18.00    1:16.54   20  
                  35.92     1:16.54 (40.62)                                        
  2 Greene, Channing          51 Chicago Smelts-21    1:40.00    1:16.60   17  
                  35.61     1:16.60 (40.99)                                        
  3 Avery, Bill               54 Evanston Northsh-21  1:25.00    1:18.74   16  
                  36.83     1:18.74 (41.91)                                        
  4 Greenfield, Rick          53 Lincoln-Way Mast-21  1:35.00    1:37.04   15  
                  42.06     1:37.04 (54.98)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            51 Chicago Smelts-21    1:07.00    1:07.62   20  
                  30.29     1:07.62 (37.33)                                        
  2 Gifford, Randy            52 Elgin Blue Wave-21   1:09.00    1:08.29   17  
                  32.14     1:08.29 (36.15)                                        
  3 Pegues, Lex               53 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:08.47   16  
                  31.87     1:08.47 (36.60)                                        
  4 Dineen, Bradley           50 Chicago Smelts-21    1:08.40    1:08.65   15  
                  33.57     1:08.65 (35.08)                                        
  5 Maher, Michael            53 Unattached IL-21     1:17.00    1:15.39   14  
                  34.97     1:15.39 (40.42)                                        
  6 Weinstein, Steven         52 Chicago Smelts-21    1:22.30    1:17.47   13  
                  35.93     1:17.47 (41.54)                                        
  7 Morimoto, David           52 Unattached IL-21     1:40.00    1:17.49   12  
                  36.75     1:17.49 (40.74)                                        
  8 Roscher, Jim              50 Elgin Blue Wave-21   1:14.93    1:19.87   11  
                  39.61     1:19.87 (40.26)                                        
  9 Dieterle, Michael W       52 Elgin Blue Wave-21   1:20.00    1:21.33    9  
                  39.25     1:21.33 (42.08)                                        
 10 Harriman, Jim             53 Galter Swim Club-21  1:30.00    1:23.71    7  
                  41.04     1:23.71 (42.67)                                        
 11 Greenfield, Rick          53 Lincoln-Way Mast-21  1:30.00    1:35.59    6  
                  45.10     1:35.59 (50.49)                                        
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Avery, Bill               54 Evanston Northsh-21  6:00.00    5:57.99   20  
                  38.47     1:26.12 (47.65)     2:14.55 (48.43)     3:04.31 (49.76)
        3:55.38 (51.07)     4:46.29 (50.91)     5:24.31 (38.02)     5:57.99 (33.68)
  2 Greene, Channing          51 Chicago Smelts-21    6:05.00    6:09.58   17  
                  37.84     1:23.32 (45.48)     2:11.51 (48.19)     3:00.84 (49.33)
        3:52.90 (52.06)     4:42.87 (49.97)     5:26.88 (44.01)     6:09.58 (42.70)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd               57 Evanston Northsh-21    26.98      26.32   20  
  2 Drake, Rick               55 Illinois Masters-21    28.00      27.37   17  
  3 Shekleton, Tim            56 Barrington Area-21     28.00      28.79   16  
  4 Seybold, Harvey           59 Fossil Fish-21         27.75      29.01   15  
  5 Reed, Michael             58 Libertyville Mas-21    30.30      30.01   14  
  6 Roth, David               59 Chicago Smelts-21      30.25      30.49   13  
  7 Hill, Gordon              55 Evanston Northsh-21    34.00      31.35   12  
  8 Conlon, Mark              57 Buehler Blue Mar-21    40.00      38.41   11  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            58 Buehler Blue Mar-21    56.00      55.87   20  
                  27.26       55.87 (28.61)                                        
  2 Ursu, Andrei              55 Elgin Blue Wave-21     59.00      57.01   17  
                  27.51       57.01 (29.50)                                        
  3 Blumenthal, Jeffrey       59 CMSC                   59.93      58.64   16  
                  28.52       58.64 (30.12)                                        
  4 Black, Boyd               57 Evanston Northsh-21  1:01.42      59.04   15  
                  28.11       59.04 (30.93)                                        
  5 Drake, Rick               55 Illinois Masters-21  1:00.00    1:01.13   14  
                  28.46     1:01.13 (32.67)                                        
  6 Boutov, Alex              57 CMSC                 1:07.00    1:03.00   13  
                  30.79     1:03.00 (32.21)                                        
  7 Keil, Todd                58 Libertyville Mas-21  1:08.70    1:06.36   12  
                  32.68     1:06.36 (33.68)                                        
  8 Reed, Michael             58 Libertyville Mas-21  1:07.64    1:06.37   11  
                  31.83     1:06.37 (34.54)                                        
  9 Roth, David               59 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:07.73    9  
                  33.69     1:07.73 (34.04)                                        
 10 Conlon, Mark              57 Buehler Blue Mar-21  1:34.00    1:23.52    7  
                  40.07     1:23.52 (43.45)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            58 Buehler Blue Mar-21  2:00.00    2:02.22   20  
                  28.96     1:00.08 (31.12)     1:31.15 (31.07)     2:02.22 (31.07)
  2 Keil, Todd                58 Libertyville Mas-21  2:29.70    2:23.36   17  
                  35.52     1:11.21 (35.69)     1:47.48 (36.27)     2:23.36 (35.88)
  3 Conlon, Mark              57 Buehler Blue Mar-21  3:30.00    3:04.20   16  
                  42.48     1:30.95 (48.47)     2:18.08 (47.13)     3:04.20 (46.12)
  4 Manheim, Chris            59 Elgin Blue Wave-21   3:20.55    3:30.38   15  
                  47.81     1:42.44 (54.63)     2:37.77 (55.33)     3:30.38 (52.61)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Todd                58 Libertyville Mas-21    32.50      31.37   20  
  2 Black, Boyd               57 Evanston Northsh-21    34.00      32.35   17  
  3 Reed, Michael             58 Libertyville Mas-21    49.00      41.37   16  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd               57 Evanston Northsh-21  1:16.31    1:11.32   20  
                  34.61     1:11.32 (36.71)                                        
  2 Matherson, Frank          59 Elgin Blue Wave-21   2:24.22    1:13.64   17  
                  37.00     1:13.64 (36.64)                                        
  3 Manheim, Chris            59 Elgin Blue Wave-21   1:58.75    2:05.06   16  
                  59.69   2:05.06 (1:05.37)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seybold, Harvey           59 Fossil Fish-21         34.50      33.97   20  
  2 Black, Boyd               57 Evanston Northsh-21    35.40      34.35   17  
  3 Ursu, Andrei              55 Elgin Blue Wave-21     35.00      34.53   16  
  4 Shekleton, Tim            56 Barrington Area-21     38.50      39.40   15  
  5 Reed, Michael             58 Libertyville Mas-21    46.10      45.08   14  
  6 Manheim, Chris            59 Elgin Blue Wave-21     57.17      54.67   13  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seybold, Harvey           59 Fossil Fish-21       1:16.25    1:16.11   20  
                  36.60     1:16.11 (39.51)                                        
  2 Manheim, Chris            59 Elgin Blue Wave-21   2:05.93    2:06.92   17  
                1:00.86   2:06.92 (1:06.06)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei              55 Elgin Blue Wave-21     29.00      28.03   20  
  2 Drake, Rick               55 Illinois Masters-21    30.19      30.45   17  
  3 Shekleton, Tim            56 Barrington Area-21     34.00      32.30   16  
  4 Roth, David               59 Chicago Smelts-21    1:00.00      35.62   15  
  5 Reed, Michael             58 Libertyville Mas-21    36.20      37.46   14  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            58 Buehler Blue Mar-21  1:05.00    1:05.79   20  
                  31.03     1:05.79 (34.76)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shekleton, Tim            56 Barrington Area-21   1:15.00    1:16.14   20  
                  36.44     1:16.14 (39.70)                                        
  2 Roth, David               59 Chicago Smelts-21    1:45.00    1:25.58   17  
                  37.32     1:25.58 (48.26)                                        
  3 Manheim, Chris            59 Elgin Blue Wave-21   2:01.75    2:02.29   16  
                1:02.40     2:02.29 (59.89)                                        
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rice, Bob                 59 Galter Swim Club-21  7:30.00    5:09.50   20  
                  32.54     1:11.37 (38.83)     1:53.11 (41.74)     2:33.76 (40.65)
        3:15.81 (42.05)     3:58.23 (42.42)     4:34.50 (36.27)     5:09.50 (35.00)
  2 Ursu, Andrei              55 Elgin Blue Wave-21   5:30.00    5:25.69   17  
                  32.27     1:09.67 (37.40)     1:53.39 (43.72)     2:36.10 (42.71)
        3:24.13 (48.03)     4:11.66 (47.53)     4:49.28 (37.62)     5:25.69 (36.41)
  3 Boutov, Alex              57 CMSC                 6:00.00    5:45.34   16  
                  39.29     1:22.21 (42.92)     2:07.53 (45.32)     2:52.90 (45.37)
        3:43.15 (50.25)     4:32.59 (49.44)     5:10.88 (38.29)     5:45.34 (34.46)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               61 Elgin Blue Wave-21     25.75      25.82   20  
  2 Morimoto, Stephen         61 Unattached IL-21       30.00      28.11   17  
  3 Carr, Tom                 60 Evanston Northsh-21    28.00      28.30   16  
  4 Dahlberg, Peder           64 Central Illinois-21    29.90      28.67   15  
  5 Alsen, Donald             64 Buehler Blue Mar-21    35.50      36.78   14  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              60 Illinois Masters-21    57.80      58.31   20  
                  28.61       58.31 (29.70)                                        
  2 Eggar, Jack               61 Elgin Blue Wave-21     58.00      58.95   17  
                  28.26       58.95 (30.69)                                        
  3 Morimoto, Stephen         61 Unattached IL-21     1:15.00    1:03.43   16  
                  30.45     1:03.43 (32.98)                                        
  4 Carr, Tom                 60 Evanston Northsh-21  1:12.00    1:03.74   15  
                  30.94     1:03.74 (32.80)                                        
  5 Anderson, Mark            60 Independent-21       1:05.00    1:04.36   14  
  6 Patronsky, Ross           62 Chicago Smelts-21    1:05.00    1:06.01   13  
                  31.57     1:06.01 (34.44)                                        
  7 Spaulding, Robert         62 Buehler Blue Mar-21  1:12.00    1:08.95   12  
                  33.91     1:08.95 (35.04)                                        
  8 Alsen, Donald             64 Buehler Blue Mar-21  1:22.00    1:23.84   11  
                  38.74     1:23.84 (45.10)                                        
 -- Moehlmann, Kurt W         62 Illinois Masters-21  1:05.00         DQ  
                2:02.83                                                            
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              60 Illinois Masters-21  2:06.80    2:10.22   20  
                  30.35     1:04.47 (34.12)     1:38.30 (33.83)     2:10.22 (31.92)
  2 Eggar, Jack               61 Elgin Blue Wave-21   2:09.00    2:11.33   17  
                  29.82     1:02.83 (33.01)     1:37.39 (34.56)     2:11.33 (33.94)
  3 Spaulding, Robert         62 Buehler Blue Mar-21  2:50.00    2:55.79   16  
                  42.01     1:27.27 (45.26)     2:12.97 (45.70)     2:55.79 (42.82)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Tom                 60 Evanston Northsh-21    40.00      39.04   20  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Mark            60 Independent-21       1:16.00    1:15.74   20  
                  37.03     1:15.74 (38.71)                                        
  2 Patronsky, Ross           62 Chicago Smelts-21    1:19.00    1:17.61   17  
                  38.32     1:17.61 (39.29)                                        
  3 Spaulding, Robert         62 Buehler Blue Mar-21  1:20.00    1:18.41   16  
                  38.67     1:18.41 (39.74)                                        
  4 Schoettle, Ekkehard       61 Evanston Northsh-21  1:28.55    1:33.79   15  
                  43.99     1:33.79 (49.80)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morimoto, Stephen         61 Unattached IL-21       44.00      34.86   20  
  2 Carr, Tom                 60 Evanston Northsh-21    37.00      37.13   17  
  3 Alsen, Donald             64 Buehler Blue Mar-21    50.00      50.76   16  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patronsky, Ross           62 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:20.74   20  
                  38.54     1:20.74 (42.20)                                        
  2 Spaulding, Robert         62 Buehler Blue Mar-21  1:25.00    1:30.12   17  
                  44.59     1:30.12 (45.53)                                        
  3 Alsen, Donald             64 Buehler Blue Mar-21  1:50.00    1:59.70   16  
                  53.24   1:59.70 (1:06.46)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schoettle, Ekkehard       61 Evanston Northsh-21    31.00      31.56   20  
  2 Carr, Tom                 60 Evanston Northsh-21    32.00      32.26   17  
  3 Spaulding, Robert         62 Buehler Blue Mar-21    35.00      34.00   16  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schoettle, Ekkehard       61 Evanston Northsh-21  1:30.00    1:02.51   20  
                  28.86     1:02.51 (33.65)                                        
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               61 Elgin Blue Wave-21   1:11.50    1:10.54   20  
                  33.39     1:10.54 (37.15)                                        
  2 Patronsky, Ross           62 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:13.87   17  
                  35.10     1:13.87 (38.77)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  66 Elgin Blue Wave-21     30.00      29.91   20  
  2 Schein, Fred              65 Chicago Smelts-21      30.60      32.17   17  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  66 Elgin Blue Wave-21   1:08.00    1:09.20   20  
                  32.91     1:09.20 (36.29)                                        
  2 Schein, Fred              65 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:10.30   17  
                1:10.26      1:10.30 (0.04)                                        
  3 Osborne, Oz               67 Elgin Blue Wave-21   1:35.00    1:22.20   16  
                  40.34     1:22.20 (41.86)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               67 Elgin Blue Wave-21   3:10.00    2:38.22   20  
                  42.91     1:30.14 (47.23)     2:20.69 (50.55)     2:38.22 (17.53)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jaime             65 Elgin Blue Wave-21     44.25      43.40   20  
  2 Skrocki, Rob              67 LifeTime Illinoi-21  1:29.50    1:15.28   17  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jaime             65 Elgin Blue Wave-21   1:36.10    1:37.61   20  
                  49.56     1:37.61 (48.05)                                        
  2 Skrocki, Rob              67 LifeTime Illinoi-21  2:46.40    2:40.66   17  
                1:05.13   2:40.66 (1:35.53)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jaime             65 Elgin Blue Wave-21     45.30      44.32   20  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jaime             65 Elgin Blue Wave-21   1:38.10    1:38.58   20  
                  47.13     1:38.58 (51.45)                                        
  2 Schein, Fred              65 Chicago Smelts-21    1:48.00    1:47.36   17  
                  50.43     1:47.36 (56.93)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred              65 Chicago Smelts-21      32.85      33.13   20  
  2 Ota, Ken                  66 Elgin Blue Wave-21     35.00      35.50   17  
  3 Osborne, Oz               67 Elgin Blue Wave-21     45.00      41.53   16  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               67 Elgin Blue Wave-21   1:52.00    1:46.65   20  
                  50.14     1:46.65 (56.51)                                        
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  66 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:24.40   20  
                  39.35     1:24.40 (45.05)                                        
  2 Schein, Fred              65 Chicago Smelts-21    1:26.80    1:26.32   17  
                  39.77     1:26.32 (46.55)                                        
  3 Garcia, Jaime             65 Elgin Blue Wave-21   1:35.15    1:37.81   16  
                  47.53     1:37.81 (50.28)                                        
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               67 Elgin Blue Wave-21   8:45.00    7:52.62   20  
                  51.32     1:50.00 (58.68)     2:48.94 (58.94)   3:51.37 (1:02.43)
      4:59.19 (1:07.82)   6:09.50 (1:10.31)     7:01.13 (51.63)     7:52.62 (51.49)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuchs, David              70 Unattached IL-21       37.20      37.17   20  
  2 Olson, Jim L              71 Elgin Blue Wave-21     38.00      37.59   17  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuchs, David              70 Unattached IL-21     1:37.20    1:35.08   20  
                  44.94     1:35.08 (50.14)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jim L              71 Elgin Blue Wave-21   3:20.00    3:18.15   20  
                  43.08     1:32.93 (49.85)     2:24.58 (51.65)     3:18.15 (53.57)
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jim L              71 Elgin Blue Wave-21     43.00      43.00   20  
  2 Fuchs, David              70 Unattached IL-21       50.22      53.06   17  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jim L              71 Elgin Blue Wave-21   1:36.00    1:40.29   20  
                  47.27     1:40.29 (53.02)                                        
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Northshore  Masters-21  'A'                   NT    1:43.42   40  
     1) Huisingh, Mike M24              2) LaJoie, Alex M23               
     3) Pelaez, Cristina W26            4) Magulak, Kristyn W30           
                  28.89       52.43 (23.54)     1:20.19 (27.76)     1:43.42 (23.23)
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            1:40.00    1:44.85   34  
     1) Grunden, Eric M22               2) Henry, Corinne W33             
     3) Comella, Anna W27               4) Rehrig, Clay M29               
                  23.26       53.29 (30.03)     1:21.34 (28.05)     1:44.85 (23.51)
  3 Chicago Smelts-21  'B'                            1:43.00    1:45.52   32  
     1) Gumbel, Lauren W24              2) Zaroski, Jessica W33           
     3) Noecker, Ross M25               4) Oxos, Bjorn M28                
                  28.08       56.53 (28.45)     1:20.82 (24.29)     1:45.52 (24.70)
  4 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    1:45.60   30  
     1) Brown, Adam M33                 2) Scheidenhelm, Drew W31         
     3) Licari, Lisa W20                4) Zolmierski, Adam M31           
                  28.45       54.91 (26.46)     1:21.31 (26.40)     1:45.60 (24.29)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                      NT    1:56.45   28  
     1) Werner, Joe M40                 2) Harrison, Jennifer W43         
     3)                                 4) Culver, Benjamin M37           
                  28.59       58.53 (29.94)     1:32.56 (34.03)     1:56.45 (23.89)
  6 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'                 NT    1:57.06   26  
     1) Argyelan, Kirsten W34           2) Colquhoun, James M35           
     3) Sorget, Genna W33               4) Boniface, Thomas M24           
                  27.69     1:02.96 (35.27)     1:34.36 (31.40)     1:57.06 (22.70)
  7 Galter Swim Club-21  'A'                          2:08.00    2:00.08   24  
     1) Harriman, Jim M53               2) Glick, Meredith W37            
     3) Holck, Andres M41               4) Saint Germain, Marissa W23     
                  31.28     1:05.51 (34.23)     1:33.39 (27.88)     2:00.08 (26.69)
  8 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                      NT    2:00.83   22  
     1) Klemm, Sarah W30                2) Foszcz, Michael M32            
     3) Perkins, Jessica W24            4) Sorenson, James M31            
                  33.82     1:08.63 (34.81)     1:35.76 (27.13)     2:00.83 (25.07)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:54.00    1:54.63   40  
     1) Comella, Anna W27               2) Grunden, Eric M22              
     3) Henry, Corinne W33              4) Kennedy, Daniel P M32          
                  31.43     1:00.71 (29.28)     1:31.52 (30.81)     1:54.63 (23.11)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    1:57.14   34  
     1) Zolmierski, Adam M31            2) Scheidenhelm, Drew W31         
     3) Licari, Lisa W20                4) Brown, Adam M33                
                  30.81     1:00.60 (29.79)     1:30.00 (29.40)     1:57.14 (27.14)
  3 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'                 NT    1:58.71   32  
     1) Argyelan, Kirsten W34           2) Colquhoun, James M35           
     3) Sorget, Genna W33               4) Boniface, Thomas M24           
                  28.79     1:00.87 (32.08)     1:31.54 (30.67)     1:58.71 (27.17)
  4 Evanston Northshore  Masters-21  'A'                   NT    1:59.14   30  
     1) Huisingh, Mike M24              2) Deal, Joy W29                  
     3) LaJoie, Alex M23                4) Pelaez, Cristina W26           
                  33.94     1:02.62 (28.68)     1:27.39 (24.77)     1:59.14 (31.75)
  5 Chicago Smelts-21  'B'                            1:58.00    2:00.99   28  
     1) Misch, Daniel M28               2) Noecker, Ross M25              
     3) Gumbel, Lauren W24              4) Zaroski, Jessica W33           
                  31.31     1:02.96 (31.65)     1:32.31 (29.35)     2:00.99 (28.68)
  6 Galter Swim Club-21  'A'                          1:58.00    2:02.78   26  
     1) Lubbers, Caroline W38           2) Niesen, Nathaniel M32          
     3) Sutton, Grant M38               4) Saint Germain, Marissa W23     
                  33.61     1:05.88 (32.27)     1:35.76 (29.88)     2:02.78 (27.02)
  7 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                      NT    2:19.80   24  
     1) Klemm, Sarah W30                2) Sorenson, James M31            
     3) Perkins, Jessica W24            4) Foszcz, Michael M32            
                  36.50     1:13.20 (36.70)     1:54.10 (40.90)     2:19.80 (25.70)
  8 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                      NT    2:46.41   22  
     1) Mazzini, Alexis W20             2) Jensen-Missert, Christine W42  
     3) Osborne, Oz M67                 4) Roscher, Jim M50               
                  41.08     1:27.73 (46.65)     2:11.56 (43.83)     2:46.41 (34.85)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:45.00    1:41.28   40  
     1) Kennedy, Daniel P M32           2) Wais, Tracy W33                
     3) Moore, Lauren W33               4) Trauner, Matt M28              
                  23.54       51.39 (27.85)     1:18.08 (26.69)     1:41.28 (23.20)
  2 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'                 NT    1:49.72   34  
     1) Boeke, Lonny M35                2) Bernal, Genevieve W34          
     3) Sheehan, Nichole W35            4) Milton, Trevis M35             
                  28.35       58.09 (29.74)     1:25.48 (27.39)     1:49.72 (24.24)
  3 Evanston Northshore  Masters-21  'A'                   NT    1:53.56   32  
     1) Escalante, Ernesto M41          2) Black, Boyd M57                
     3) Lipton, Lucy W27                4) Deal, Joy W29                  
                  31.51     1:00.89 (29.38)     1:26.65 (25.76)     1:53.56 (26.91)
  4 Galter Swim Club-21  'A'                          1:54.00    1:54.59   30  
     1) Sutton, Grant M38               2) Kish, Jacqueline W30           
     3) Filippo, Marissa W35            4) Niesen, Nathaniel M32          
                  26.41       56.04 (29.63)     1:29.75 (33.71)     1:54.59 (24.84)
  5 Chicago Smelts-21  'C'                            1:50.00    1:59.49   28  
     1) Wehunt, Allison W28             2) Ellison, Kristen W28           
     3) Silverstein, David M45          4) Misch, Daniel M28              
                  32.55     1:02.42 (29.87)     1:32.84 (30.42)     1:59.49 (26.65)
  6 Chicago Smelts-21  'B'                            1:50.00    2:03.17   26  
     1) Bolf, Vicki W28                 2) Litoff, Dana W29               
     3) Gilbert, Brian M30              4) Lavender, Lemikas M34          
                  39.83       59.40 (19.57)     1:35.34 (35.94)     2:03.17 (27.83)
  7 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    2:19.71   24  
     1) Padron, Tracey E W50            2) Marsh, Edward M48              
     3) Matczynski, Carrie W41          4) Zhu, Gaofeng M44               
                  34.35     1:17.05 (42.70)     2:00.33 (43.28)     2:19.71 (19.38)
  8 Chicago Smelts-21  'D'                            1:52.00    2:23.91   22  
     1) Branum, Rebecca W58             2) Heiser, Becca W31              
     3) Myers, Fred M42                 4) Greene, Channing M51           
                  49.18     1:24.99 (35.81)     1:55.02 (30.03)     2:23.91 (28.89)
 -- Galter Swim Club-21  'B'                          2:12.00   X2:23.71  
     1) Jankovich, Christine W34        2) Christensen, Sara W39          
     3) Albano, Terrie W51              4) Hintermeister, Julie W26       
                  50.84     1:12.79 (21.95)     2:00.59 (47.80)     2:23.71 (23.12)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Unattached  'A'                                   1:55.55    1:52.55   40  
                  32.42     1:01.08 (28.66)     1:26.83 (25.75)     1:52.55 (25.72)
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            1:54.00    1:56.40   34  
     1) Rehrig, Clay M29                2) Moore, Lauren W33              
     3) Wais, Tracy W33                 4) Trauner, Matt M28              
                  28.20     1:03.01 (34.81)     1:33.16 (30.15)     1:56.40 (23.24)
  3 Galter Swim Club-21  'B'                          2:08.00    2:08.54   32  
     1) Holck, Andres M41               2) Harriman, Jim M53              
     3) Hintermeister, Julie W26        4) Kish, Jacqueline W30           
                  33.89     1:13.25 (39.36)     1:40.85 (27.60)     2:08.54 (27.69)
  4 Chicago Smelts-21  'C'                            2:00.00    2:13.93   30  
     1) Carillo, Roberto M28            2) Lavender, Lemikas M34          
     3) Ellison, Kristen W28            4) Shapiro, Maggie W26            
                  31.57     1:06.32 (34.75)     1:41.07 (34.75)     2:13.93 (32.86)
  5 Chicago Smelts-21  'B'                            2:05.00    2:19.21   28  
                  34.09     1:20.79 (46.70)     1:48.52 (27.73)     2:19.21 (30.69)
 -- Northwestern Aquatic Swimming-21  'A'                  NT   X2:13.85  
     1) Coughlin, Christy W49           2) Palchak, Maureen B W32         
     3) Schoser, John M48               4)                                
                  37.05     1:12.64 (35.59)     1:49.34 (36.70)     2:13.85 (24.51)
 -- Chicago Smelts-21  'D'                            2:10.00         DQ  
     1) Welcher, Rob M44                2) Cowen, Michael M28             
     3) Heiser, Becca W31               4) Wehunt, Allison W28            
                  33.25     1:09.52 (36.27)   2:28.39 (1:18.87)          DQ (20.94)
 -- Evanston Northshore  Masters-21  'A'                   NT         DQ  
     1) Carr, Tom M60                   2) Leibov, Bradley M40            
     3) Lipton, Lucy W27                4) Race, Melanie W35              
                  36.07     1:12.31 (36.24)     1:43.95 (31.64)          DQ (31.24)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:45.00    1:46.79   40  
     1) Boulukos, Dana W37              2) Lorenz, Kate W36               
     3) Thiry, Michael M38              4) Postlethwait, Daniel M38       
                  26.52       55.28 (28.76)     1:23.10 (27.82)     1:46.79 (23.69)
  2 Buehler Blue Marlins-21  'A'                      2:30.00    1:49.93   34  
     1) Balla, Tracy W35                2) Furman, Janet W44              
     3) Czach, Jesse M38                4) Sammons, Greg M45              
                  34.48     1:07.77 (33.29)     1:27.41 (19.64)     1:49.93 (22.52)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    1:53.85   32  
     1) Cimilluca, Krista W43           2) Gifford, Randy M52             
     3) Dieterle, Dana L W46            4) Dahlke, Grant M50              
                  29.81       59.14 (29.33)     1:25.40 (26.26)     1:53.85 (28.45)
  4 Evanston Northshore  Masters-21  'A'                   NT    2:02.72   30  
     1) Pajeau, Nichelle W39            2) Carr, Tom M60                  
     3) Ruo, Bernice W40                4) Leibov, Bradley M40            
                  30.89     1:04.29 (33.40)     1:34.27 (29.98)     2:02.72 (28.45)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                      NT    2:09.95   28  
     1) Balian, Michael M40             2) Browne, Dorianne W37           
     3) Hunt, Jill W43                  4) Muckerheide, Brad M39          
                  33.41     1:06.11 (32.70)     1:45.27 (39.16)     2:09.95 (24.68)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:55.00    2:01.22   40  
     1) Postlethwait, Daniel M38        2) Boulukos, Dana W37             
     3) Swarens, John M36               4) Lorenz, Kate W36               
                  29.02     1:05.87 (36.85)     1:33.71 (27.84)     2:01.22 (27.51)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    2:07.56   34  
     1) Cimilluca, Krista W43           2) Rutkowski, Jenna W42           
     3) Culver, Benjamin M37            4) Werner, Joe M40                
                  33.77     1:05.93 (32.16)     1:35.55 (29.62)     2:07.56 (32.01)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                      NT    2:12.29   32  
     1) Pegues, Lex M53                 2) Dieterle, Michael W M52        
     3) Dieterle, Dana L W46            4) Harrison, Jennifer W43         
                  31.89     1:10.81 (38.92)     1:41.98 (31.17)     2:12.29 (30.31)
  4 Lincoln-Way Masters-21  'A'                            NT    2:29.81   30  
     1) Greenfield, Rick M53            2) Mulcahy, Ryan M35              
     3) Kulak, Marilyn W57              4) Sands, Liz W45                 
                  50.07     1:23.09 (33.02)     1:57.36 (34.27)     2:29.81 (32.45)
  5 Buehler Blue Marlins-21  'A'                      2:45.00    2:47.67   28  
     1) Balla, Tracy W35                2) Spaulding, Robert M62          
     3) Alsen, Donald M64               4) Scherer, Beth W54              
                  51.83     1:31.95 (40.12)     2:11.53 (39.58)     2:47.67 (36.14)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:47.00    2:07.16   40  
     1) Kafka, Heidi W51                2) Giles-Ott, Ruth W45            
     3) Weinstein, Steven M52           4) Figg, Steven M47               
                  29.29     1:07.30 (38.01)     1:37.25 (29.95)     2:07.16 (29.91)
  2 Buehler Blue Marlins-21  'A'                      2:30.00    2:10.10   34  
     1) Murphey, Joanne W49             2) Scanlan, Susan W50             
     3) Alsen, Donald M64               4) Conlon, Mark M57               
                  36.62     1:19.83 (43.21)     1:52.53 (32.70)     2:10.10 (17.57)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            2:02.00    2:08.83   40  
     1) Giles-Ott, Ruth W45             2) Dineen, Bradley M50            
     3) Gilberg, Steve M51              4) Kafka, Heidi W51               
                  40.67     1:14.42 (33.75)     1:41.10 (26.68)     2:08.83 (27.73)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    2:06.63   40  
     1) Tredup, Christine W60           2) Eggar, Jack M61                
     3) Vogel, Aileen W61               4) Ursu, Andrei M55               
                  25.94     1:21.77 (55.83)     1:39.45 (17.68)     2:06.63 (27.18)
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            2:00.00    2:24.98   34  
     1) Bard, Judy W63                  2) Delanois, Barbara W58          
     3) Roth, David M59                 4) Patronsky, Ross M62            
                  47.59     1:42.78 (55.19)     1:56.56 (13.78)     2:24.98 (28.42)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            2:10.00    2:40.45   40  
     1) Delanois, Barbara W58           2) Branum, Rebecca W58            
     3) Schein, Fred M65                4) Patronsky, Ross M62            
                  37.25   1:53.81 (1:16.56)     2:40.67 (46.86)         2:40.45 ( )
 -- Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT         DQ  
     1) Tredup, Christine W60           2) Garcia, Jaime M65              
     3) Vogel, Aileen W61               4) Ota, Ken M66                   
                  43.84     1:26.91 (43.07)     2:02.12 (35.21)          DQ (39.66)