Licensed to Lake Forest Swim Club -IL
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/3/2014 08:52 PM
                EVANSTON MASTERS DECEMBER MEET 2013 - 12/8/2013                
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 English, Molly R          20 Chicago Smelts-21      30.00      28.07   20  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 English, Molly R          20 Chicago Smelts-21    1:30.00    1:18.93   20  
                  37.05     1:18.93 (41.88)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dangremond, Emily         27 Lakeshore Athlet-21    28.77      29.32   20  
  2 Ellison, Kristen          28 Chicago Smelts-21      33.00      32.06   17  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dangremond, Emily         27 Lakeshore Athlet-21  1:01.40    1:03.53   20  
                  30.71     1:03.53 (32.82)                                        
  2 Pelaez, Cristina          26 Evanston Northsh-21  1:06.00    1:04.12   17  
                  30.70     1:04.12 (33.42)                                        
  3 Bolf, Victoria            28 Chicago Smelts-21    1:08.68    1:06.26   16  
                  31.48     1:06.26 (34.78)                                        
  4 Shapiro, Maggie           26 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:13.22   15  
                  35.06     1:13.22 (38.16)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deters, Brean M           28 Unattached IL-21     2:18.00    2:12.88   20  
                  31.30     1:04.48 (33.18)     1:38.87 (34.39)     2:12.88 (34.01)
  2 Dangremond, Emily         27 Lakeshore Athlet-21  2:20.44    2:16.83   17  
                  31.82     1:05.79 (33.97)     1:40.91 (35.12)     2:16.83 (35.92)
  3 Perkins, Sarah            29 LifeTime Illinoi-21  2:55.00    2:32.41   16  
                  35.98     1:14.04 (38.06)     1:54.48 (40.44)     2:32.41 (37.93)
  4 Shapiro, Maggie           26 Chicago Smelts-21    3:00.00    2:35.11   15  
                  34.17     1:12.78 (38.61)     1:53.96 (41.18)     2:35.11 (41.15)
  5 Litoff, Dana              29 Chicago Smelts-21    2:55.41    2:48.31   14  
                  37.82     1:19.66 (41.84)     2:04.03 (44.37)     2:48.31 (44.28)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellison, Kristen          28 Chicago Smelts-21      42.00      40.49   20  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pelaez, Cristina          26 Evanston Northsh-21  1:17.00    1:15.20   20  
                  36.44     1:15.20 (38.76)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkins, Sarah            29 LifeTime Illinoi-21    40.00      37.90   20  
  2 Bolf, Victoria            28 Chicago Smelts-21      39.60      39.21   17  
  3 Litoff, Dana              29 Chicago Smelts-21      43.80      43.67   16  
  4 Ellison, Kristen          28 Chicago Smelts-21      45.00      45.31   15  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolf, Victoria            28 Chicago Smelts-21    1:25.54    1:27.46   20  
                  40.90     1:27.46 (46.56)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deters, Brean M           28 Unattached IL-21       30.10      29.36   20  
  2 Dangremond, Emily         27 Lakeshore Athlet-21    31.38      32.00   17  
  3 Ellison, Kristen          28 Chicago Smelts-21      42.00      38.21   16  
  4 Litoff, Dana              29 Chicago Smelts-21      41.55      42.67   15  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deters, Brean M           28 Unattached IL-21     1:08.20    1:07.32   20  
                  31.80     1:07.32 (35.52)                                        
  2 Dangremond, Emily         27 Lakeshore Athlet-21  1:11.00    1:13.29   17  
                  32.91     1:13.29 (40.38)                                        
  3 Bolf, Victoria            28 Chicago Smelts-21    1:30.00    1:28.97   16  
                  40.92     1:28.97 (48.05)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pelaez, Cristina          26 Evanston Northsh-21  1:19.00    1:15.53   20  
                  35.57     1:15.53 (39.96)                                        
  2 Bolf, Victoria            28 Chicago Smelts-21    1:18.50    1:20.65   17  
                  37.98     1:20.65 (42.67)                                        
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daut, Ginny               32 Evanston Northsh-21  1:07.00    1:08.56   20  
                  33.33     1:08.56 (35.23)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bahr, Victoria            34 Unattached IL-21     2:15.00    2:04.47   20  
                  28.35       59.58 (31.23)     1:31.75 (32.17)     2:04.47 (32.72)
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               33 Chicago Smelts-21      35.50      34.49   20  
  2 Daut, Ginny               32 Evanston Northsh-21    36.00      36.15   17  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               33 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:15.16   20  
                  36.62     1:15.16 (38.54)                                        
  2 Daut, Ginny               32 Evanston Northsh-21  1:16.00    1:15.74   17  
                  36.74     1:15.74 (39.00)                                        
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bahr, Victoria            34 Unattached IL-21     1:15.00    1:12.17   20  
                  34.74     1:12.17 (37.43)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               33 Chicago Smelts-21      35.50      32.39   20  
  2 Daut, Ginny               32 Evanston Northsh-21    35.00      36.05   17  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bahr, Victoria            34 Unattached IL-21     1:10.00    1:03.70   20  
                  30.23     1:03.70 (33.47)                                        
  2 Wais, Tracy               33 Chicago Smelts-21    1:16.00    1:12.43   17  
                  33.77     1:12.43 (38.66)                                        
  3 Daut, Ginny               32 Evanston Northsh-21  1:21.00    1:19.77   16  
                  35.84     1:19.77 (43.93)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          39 Evanston Northsh-21    30.00      30.10   20  
  2 Race, Melanie             35 Evanston Northsh-21    33.00      32.65   17  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Race, Melanie             35 Evanston Northsh-21  1:13.00    1:11.95   20  
                  34.00     1:11.95 (37.95)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          39 Evanston Northsh-21    38.00      35.48   20  
  2 Lingner, Heather          37 Evanston Northsh-21    34.80      35.87   17  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          39 Evanston Northsh-21  1:20.00    1:19.87   20  
                  38.10     1:19.87 (41.77)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          37 Evanston Northsh-21    33.25      31.23   20  
  2 Pajeau, Nichelle          39 Evanston Northsh-21    33.00      32.11   17  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          39 Evanston Northsh-21  1:15.00    1:14.81   20  
                  36.84     1:14.81 (37.97)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cruz, Paola A             40 Gray Sharks Lean-21    50.00      33.87   20  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cruz, Paola A             40 Gray Sharks Lean-21    55.00      41.50   20  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cruz, Paola A             40 Gray Sharks Lean-21  1:50.00    1:28.63   20  
                  43.06     1:28.63 (45.57)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cruz, Paola A             40 Gray Sharks Lean-21  1:00.00      42.92   20  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Cruz, Paola A             40 Gray Sharks Lean-21  2:30.00         DQ  
                  42.98          DQ (48.15)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           45 Chicago Smelts-21      33.79      34.46   20  
  2 Ahner, Amy                47 Evanston Northsh-21    41.00      40.58   17  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           45 Chicago Smelts-21    1:21.97    1:15.13   20  
                  35.33     1:15.13 (39.80)                                        
  2 Ahner, Amy                47 Evanston Northsh-21  1:29.00    1:31.77   17  
                  42.92     1:31.77 (48.85)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neff, Nancy               48 Evanston Northsh-21  3:15.00    3:15.74   20  
                  42.64     1:32.70 (50.06)     2:27.22 (54.52)     3:15.74 (48.52)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahner, Amy                47 Evanston Northsh-21    55.00      53.03   20  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           45 Chicago Smelts-21    1:33.25    1:29.87   20  
                  43.21     1:29.87 (46.66)                                        
  2 Neff, Nancy               48 Evanston Northsh-21  1:45.00    1:42.80   17  
                  51.05     1:42.80 (51.75)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahner, Amy                47 Evanston Northsh-21    50.00      51.41   20  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           45 Chicago Smelts-21    1:34.52    1:32.19   20  
                  43.05     1:32.19 (49.14)                                        
  2 Ahner, Amy                47 Evanston Northsh-21  1:48.00    1:52.06   17  
                  53.42     1:52.06 (58.64)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              51 Chicago Smelts-21      28.00      28.26   20  
  2 Scott, Mary E             52 Gray Sharks Lean-21  1:00.00      48.71   17  
  3 Seidenberg, Anne          53 Unattached IL-21       51.00      52.68   16  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Mary E             52 Gray Sharks Lean-21  2:00.00    1:49.78   20  
                  48.62   1:49.78 (1:01.16)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              51 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:26.68   20  
                  29.47     1:03.43 (33.96)     1:46.84 (43.41)     2:26.68 (39.84)
  2 Froehlich, Kathryn        51 Deerfield Master-21  2:30.00    2:28.37   17  
                  34.59     1:12.32 (37.73)     1:50.55 (38.23)     2:28.37 (37.82)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            50 Deerfield Master-21    37.00      38.05   20  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            50 Deerfield Master-21    39.60      40.16   20  
  2 Scott, Mary E             52 Gray Sharks Lean-21  1:00.00      56.26   17  
  3 Seidenberg, Anne          53 Unattached IL-21     1:20.00    1:04.94   16  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              51 Chicago Smelts-21    1:22.00    1:23.43   20  
                  40.02     1:23.43 (43.41)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        51 Deerfield Master-21  1:23.00    1:25.41   17  
                  41.23     1:25.41 (44.18)                                        
  3 Scott, Mary E             52 Gray Sharks Lean-21  2:00.00    2:02.86   16  
                  57.67   2:02.86 (1:05.19)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            50 Deerfield Master-21    36.60      36.23   20  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              51 Chicago Smelts-21    1:14.00    1:14.62   20  
                  36.69     1:14.62 (37.93)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        51 Deerfield Master-21  1:17.00    1:17.35   17  
                  37.17     1:17.35 (40.18)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Janie          57 Deerfield Master-21    32.00      31.92   20  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            58 Evanston Northsh-21  1:18.00    1:20.17   20  
                  36.92     1:20.17 (43.25)                                        
  2 Kulak, Marilyn            57 Lincoln-Way Mast-21  1:21.00    1:28.29   17  
                  42.38     1:28.29 (45.91)                                        
  3 Olsen, Kati               58 Evanston Northsh-21  1:40.00    1:29.79   16  
                  41.61     1:29.79 (48.18)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            58 Evanston Northsh-21  3:00.00    2:57.05   20  
                  41.40     1:27.30 (45.90)     2:14.56 (47.26)     2:57.05 (42.49)
  2 Kulak, Marilyn            57 Lincoln-Way Mast-21  3:03.00    3:17.04   17  
                  42.36     1:31.77 (49.41)     2:24.93 (53.16)     3:17.04 (52.11)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 Lincoln-Way Mast-21    43.00      48.32   20  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 Lincoln-Way Mast-21  1:35.00    1:45.30   20  
                  51.36     1:45.30 (53.94)                                        
  2 Olsen, Kati               58 Evanston Northsh-21  1:50.00    2:00.19   17  
                  58.32   2:00.19 (1:01.87)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Janie          57 Deerfield Master-21    42.00      41.83   20  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Janie          57 Deerfield Master-21  1:30.00    1:32.08   20  
                  43.29     1:32.08 (48.79)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            58 Evanston Northsh-21    42.00      42.23   20  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 Lincoln-Way Mast-21  1:36.00    1:48.92   20  
                  49.98     1:48.92 (58.94)                                        
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brummet, Pat              68 Evanston Northsh-21  1:40.00    1:31.84   20  
                  44.66     1:31.84 (47.18)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brummet, Pat              68 Evanston Northsh-21  3:40.00    3:18.26   20  
                  47.23     1:36.97 (49.74)     2:28.01 (51.04)     3:18.26 (50.25)
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brummet, Pat              68 Evanston Northsh-21    55.00      46.66   20  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brummet, Pat              68 Evanston Northsh-21  1:55.00    1:41.81   20  
                  48.47     1:41.81 (53.34)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aldaddah, Adam            23 Gray Sharks Lean-21    35.93      33.11   20  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aldaddah, Adam            23 Gray Sharks Lean-21  1:20.00    1:18.27   20  
                  35.24     1:18.27 (43.03)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aldaddah, Adam            23 Gray Sharks Lean-21  3:32.29    3:02.73   20  
                  37.99     1:22.74 (44.75)     2:12.09 (49.35)     3:02.73 (50.64)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Jeff               24 Unattached IL-21       32.00      31.58   20  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Jeff               24 Unattached IL-21       28.49      29.77   20  
  2 Aldaddah, Adam            23 Gray Sharks Lean-21    46.29      40.29   17  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aldaddah, Adam            23 Gray Sharks Lean-21  1:41.91    1:32.14   20  
                  42.26     1:32.14 (49.88)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Jeff               24 Unattached IL-21       26.00      25.74   20  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Jeff               24 Unattached IL-21       55.85      57.76   20  
                  26.66       57.76 (31.10)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matusky, Michael          27 Tri Smart Master-21    24.38      24.90   20  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matusky, Michael          27 Tri Smart Master-21    54.35      54.05   20  
                  25.56       54.05 (28.49)                                        
  2 McDonnell, Michael        28 Libertyville Mas-21  1:04.53    1:07.48   17  
                  33.03     1:07.48 (34.45)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matusky, Michael          27 Tri Smart Master-21  2:07.11    2:24.45   20  
                  29.67     1:04.30 (34.63)     1:43.62 (39.32)     2:24.45 (40.83)
  2 McDonnell, Michael        28 Libertyville Mas-21  2:23.40    2:27.79   17  
                  34.10     1:12.11 (38.01)     1:50.69 (38.58)     2:27.79 (37.10)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael        28 Libertyville Mas-21    33.50      35.46   20  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael        28 Libertyville Mas-21  1:17.87    1:22.32   20  
                  38.13     1:22.32 (44.19)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matusky, Michael          27 Tri Smart Master-21  1:09.80    1:08.63   20  
                  33.47     1:08.63 (35.16)                                        
  2 McDonnell, Michael        28 Libertyville Mas-21  1:19.71    1:21.86   17  
                  38.66     1:21.86 (43.20)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             32 Gray Sharks Lean-21    26.00      24.56   20  
  2 Kuryk, Russ               30 Chicago Masters-21     33.00      28.24   17  
  3 Gilbert, Brian            30 Chicago Smelts-21      27.42      28.40   16  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuryk, Russ               30 Chicago Masters-21   1:05.00    1:03.47   20  
                  31.06     1:03.47 (32.41)                                        
  2 Gilbert, Brian            30 Chicago Smelts-21    1:02.75    1:03.50   17  
                  31.28     1:03.50 (32.22)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilbert, Brian            30 Chicago Smelts-21    2:17.76    2:23.07   20  
                  31.72     1:08.06 (36.34)     1:46.98 (38.92)     2:23.07 (36.09)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             32 Gray Sharks Lean-21    30.00      30.46   20  
  2 Kuryk, Russ               30 Chicago Masters-21     38.00      35.91   17  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuryk, Russ               30 Chicago Masters-21   1:20.00    1:17.55   20  
                  38.18     1:17.55 (39.37)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             32 Gray Sharks Lean-21    31.00      30.20   20  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             32 Gray Sharks Lean-21    29.00      27.63   20  
  2 Gilbert, Brian            30 Chicago Smelts-21      31.75      32.49   17  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilbert, Brian            30 Chicago Smelts-21    1:13.83    1:16.80   20  
                  37.52     1:16.80 (39.28)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            38 Chicago Smelts-21      27.00      27.27   20  
  2 Keslosky, Michael         37 Evanston Northsh-21    29.00      29.21   17  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Corr, David               39 Evanston Northsh-21  1:00.00      59.00   20  
                  29.00       59.00 (30.00)                                        
  2 Keslosky, Michael         37 Evanston Northsh-21  1:05.00    1:04.97   17  
                  31.03     1:04.97 (33.94)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Corr, David               39 Evanston Northsh-21  2:15.00    2:11.11   20  
                  30.78     1:04.12 (33.34)     1:37.94 (33.82)     2:11.11 (33.17)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            38 Chicago Smelts-21      34.00      34.15   20  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            38 Chicago Smelts-21      33.00      32.31   20  
  2 Corr, David               39 Evanston Northsh-21    40.00      36.70   17  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Corr, David               39 Evanston Northsh-21    30.00      29.20   20  
  2 Thiry, Michael            38 Chicago Smelts-21      34.00      31.29   17  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keslosky, Michael         37 Evanston Northsh-21  1:25.00    1:22.81   20  
                  40.54     1:22.81 (42.27)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michuda, Robert           43 Libertyville Mas-21    29.00      27.36   20  
  2 Escalante, Ernesto        41 Evanston Northsh-21  1:03.00      28.93   17  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              44 Buehler Blue Mar-21    53.50      52.58   20  
                  25.85       52.58 (26.73)                                        
  2 Welcher, Robert L         44 Chicago Smelts-21    1:01.00    1:01.93   17  
                  30.19     1:01.93 (31.74)                                        
  3 Michuda, Robert           43 Libertyville Mas-21  1:04.00    1:02.88   16  
                  30.18     1:02.88 (32.70)                                        
  4 Meyers, Fred M            42 Chicago Smelts-21    1:08.00    1:10.18   15  
                  34.01     1:10.18 (36.17)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              44 Buehler Blue Mar-21  1:54.50    1:53.57   20  
                  26.60       55.13 (28.53)     1:24.37 (29.24)     1:53.57 (29.20)
  2 Bennett, Patrick          42 Illinois Masters-21  2:05.00    2:09.02   17  
                  28.76     1:00.26 (31.50)     1:33.79 (33.53)     2:09.02 (35.23)
  3 Michuda, Robert           43 Libertyville Mas-21  2:30.00    2:25.66   16  
                  32.59     1:10.16 (37.57)     1:49.33 (39.17)     2:25.66 (36.33)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welcher, Robert L         44 Chicago Smelts-21      35.00      33.76   20  
  2 Meyers, Fred M            42 Chicago Smelts-21      34.00      34.85   17  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              44 Buehler Blue Mar-21  1:02.50    1:01.29   20  
                  30.06     1:01.29 (31.23)                                        
  2 Welcher, Robert L         44 Chicago Smelts-21    1:09.00    1:12.53   17  
                  36.05     1:12.53 (36.48)                                        
  3 Meyers, Fred M            42 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:14.86   16  
                  37.60     1:14.86 (37.26)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              44 Buehler Blue Mar-21    33.50      32.15   20  
  2 Escalante, Ernesto        41 Evanston Northsh-21    35.00      32.43   17  
  3 Bennett, Patrick          42 Illinois Masters-21    32.50      35.26   16  
  4 Leibov, Bradley           40 Evanston Northsh-21    36.00      35.31   15  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Escalante, Ernesto        41 Evanston Northsh-21  1:20.00    1:13.12   20  
                  34.69     1:13.12 (38.43)                                        
  2 Leibov, Bradley           40 Evanston Northsh-21  1:30.00    1:18.32   17  
                  36.54     1:18.32 (41.78)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              44 Buehler Blue Mar-21    26.90      26.41   20  
  2 Bennett, Patrick          42 Illinois Masters-21    28.00      28.78   17  
  3 Escalante, Ernesto        41 Evanston Northsh-21    32.00      28.90   16  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Escalante, Ernesto        41 Evanston Northsh-21  1:10.00    1:07.67   20  
                  31.87     1:07.67 (35.80)                                        
  2 Welcher, Robert L         44 Chicago Smelts-21    1:17.00    1:14.80   17  
                  35.12     1:14.80 (39.68)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaczmarek, Thomas         45 Gray Sharks Lean-21    26.00      25.17   20  
  2 Sobiesczyk, James         47 Chicago Smelts-21      29.00      31.16   17  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sobiesczyk, James         47 Chicago Smelts-21    1:05.00    1:05.85   20  
                  42.16     1:05.85 (23.69)                                        
  2 Eisfelder, Bartholomew    45 Evanston Northsh-21  1:15.00    1:17.45   17  
                  36.66     1:17.45 (40.79)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaczmarek, Thomas         45 Gray Sharks Lean-21    30.00      29.47   20  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaczmarek, Thomas         45 Gray Sharks Lean-21  1:05.00    1:01.51   20  
                  30.39     1:01.51 (31.12)                                        
  2 Eisfelder, Bartholomew    45 Evanston Northsh-21  1:35.00    1:34.44   17  
                  55.90     1:34.44 (38.54)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sobiesczyk, James         47 Chicago Smelts-21      40.00      41.66   20  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisfelder, Bartholomew    45 Evanston Northsh-21    35.00      38.34   20  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisfelder, Bartholomew    45 Evanston Northsh-21  1:40.00    1:30.75   20  
                  40.14     1:30.75 (50.61)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKeon, David             50 Lakeshore Sport-21     26.30      26.54   20  
  2 Filippini, Michael        52 Evanston Northsh-21    29.00      29.15   17  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKeon, David             50 Lakeshore Sport-21     59.50      58.33   20  
                  28.62       58.33 (29.71)                                        
  2 Filippini, Michael        52 Evanston Northsh-21  1:09.00    1:07.79   17  
                  33.24     1:07.79 (34.55)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKeon, David             50 Lakeshore Sport-21   2:09.30    2:09.68   20  
                  30.43     1:03.52 (33.09)     1:37.16 (33.64)     2:09.68 (32.52)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Filippini, Michael        52 Evanston Northsh-21    37.00      38.37   20  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Filippini, Michael        52 Evanston Northsh-21  1:20.00    1:22.80   20  
                  40.97     1:22.80 (41.83)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKeon, David             50 Lakeshore Sport-21   1:08.80    1:10.53   20  
                  32.95     1:10.53 (37.58)                                        
 -- Filippini, Michael        52 Evanston Northsh-21  1:25.00         DQ  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, John              58 Northwestern Aqu-21    25.00      25.32   20  
  2 Black, Boyd               57 Evanston Northsh-21    29.00      26.98   17  
  3 Shapiro, Steven           55 Illinois Masters-21    28.54      29.61   16  
  4 Reed, Michael             58 Libertyville Mas-21    29.95      30.37   15  
  5 Smyth, Andrew W           58 Evanston Northsh-21    36.00      30.69   14  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd               57 Evanston Northsh-21  1:05.00    1:01.42   20  
                  30.07     1:01.42 (31.35)                                        
  2 Reed, Michael             58 Libertyville Mas-21  1:06.20    1:07.64   17  
                  32.58     1:07.64 (35.06)                                        
  3 Shapiro, Steven           55 Illinois Masters-21  1:05.86    1:09.08   16  
                  33.78     1:09.08 (35.30)                                        
  4 Smyth, Andrew W           58 Evanston Northsh-21  1:12.00    1:09.17   15  
                  33.54     1:09.17 (35.63)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Michael             58 Libertyville Mas-21  2:27.50    2:27.88   20  
                  32.87     1:10.45 (37.58)     1:50.28 (39.83)     2:27.88 (37.60)
  2 Shapiro, Steven           55 Illinois Masters-21  2:37.80    2:36.85   17  
                  33.91     1:12.80 (38.89)     1:54.12 (41.32)     2:36.85 (42.73)
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd               57 Evanston Northsh-21  1:10.00    1:16.31   20  
                  37.06     1:16.31 (39.25)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maynard, Patrick R        59 Unattached OH-17       34.00      33.07   20  
  2 Black, Boyd               57 Evanston Northsh-21    35.00      35.40   17  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maynard, Patrick R        59 Unattached OH-17     1:14.00    1:16.85   20  
                  35.54     1:16.85 (41.31)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shapiro, Steven           55 Illinois Masters-21    32.50      32.76   20  
  2 Smyth, Andrew W           58 Evanston Northsh-21    38.00      34.73   17  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Michael             58 Libertyville Mas-21  1:28.40    1:25.04   20  
                  40.52     1:25.04 (44.52)                                        
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              60 Evanston Northsh-21    56.00      56.80   20  
                  27.63       56.80 (29.17)                                        
  2 Anderson, Mark            60 Illinois Masters-21  1:05.00    1:04.79   17  
                  30.94     1:04.79 (33.85)                                        
  3 Anderson, John H          63 Independent-21       1:18.00    1:20.26   16  
                  37.97     1:20.26 (42.29)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              60 Evanston Northsh-21  1:59.77    2:04.31   20  
                  28.57     1:00.33 (31.76)     1:32.66 (32.33)     2:04.31 (31.65)
  2 Anderson, Mark            60 Illinois Masters-21  2:25.00    2:27.49   17  
                  33.75     1:12.17 (38.42)     1:50.22 (38.05)     2:27.49 (37.27)
  3 Anderson, John H          63 Independent-21       3:05.00    2:58.33   16  
                  42.64     1:29.37 (46.73)     2:15.05 (45.68)     2:58.33 (43.28)
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Mark            60 Illinois Masters-21  1:17.00    1:16.28   20  
                  37.91     1:16.28 (38.37)                                        
  2 Hertel, Robert            62 Evanston Northsh-21  1:45.00    1:45.63   17  
                  52.35     1:45.63 (53.28)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Tom                 60 Evanston Northsh-21    40.00      36.21   20  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Tom                 60 Evanston Northsh-21  1:30.00    1:19.81   20  
                  37.61     1:19.81 (42.20)                                        
  2 Hertel, Robert            62 Evanston Northsh-21  1:44.00    1:42.76   17  
                  49.36     1:42.76 (53.40)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Tom                 60 Evanston Northsh-21    35.00      31.55   20  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              60 Evanston Northsh-21  1:04.75    1:05.68   20  
                  31.09     1:05.68 (34.59)                                        
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Tom                 60 Evanston Northsh-21  1:25.00    1:13.77   20  
                  35.32     1:13.77 (38.45)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred              65 Chicago Smelts-21      31.00      34.53   20  
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred              65 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:46.19   20  
                  36.19   2:33.02 (1:56.83)         2:33.02 ( )     2:46.19 (13.17)
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred              65 Chicago Smelts-21    1:40.00    1:49.98   20  
                  50.80     1:49.98 (59.18)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred              65 Chicago Smelts-21      32.00      33.07   20  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred              65 Chicago Smelts-21    1:26.00    1:31.81   20  
                  42.72     1:31.81 (49.09)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gambetta, Miguel A        75 DLMS-IL                35.05      35.93   20  
  2 Kettelson, Larry          76 Mt Greenwood Mas-21    43.00      44.05   17  
  3 Bik, Wayne                78 Mt Greenwood Mas-21    48.10      57.68   16  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          76 Mt Greenwood Mas-21  1:35.00    1:41.85   20  
                  48.86     1:41.85 (52.99)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne                78 Mt Greenwood Mas-21  4:19.50    4:47.53   20  
                  57.55   2:09.55 (1:12.00)   3:27.23 (1:17.68)   4:47.53 (1:20.30)
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          76 Mt Greenwood Mas-21  1:45.00    1:55.40   20  
                1:49.49      1:55.40 (5.91)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          76 Mt Greenwood Mas-21    57.00      57.69   20  
  2 Bik, Wayne                78 Mt Greenwood Mas-21    59.10    1:05.03   17  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne                78 Mt Greenwood Mas-21  2:17.40    2:35.11   20  
                1:12.07   2:35.11 (1:23.04)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne                78 Mt Greenwood Mas-21  1:14.29    1:09.35   20  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          76 Mt Greenwood Mas-21  1:57.00    1:58.28   20  
                  55.26   1:58.28 (1:03.02)                                        
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:48.00    1:51.58   40  
     1) English, Molly R W20            2) Thiry, Michael M38             
     3) Gilbert, Brian M30              4) Kafka, Heidi W51               
                  27.94       54.92 (26.98)     1:23.91 (28.99)     1:51.58 (27.67)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            2:05.00    2:17.82   40  
     1) Meyers, Fred M M42              2) Gilbert, Brian M30             
     3) Ellison, Kristen W28            4) English, Molly R W20           
                  34.86     1:13.10 (38.24)     1:50.48 (37.38)     2:17.82 (27.34)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Northshore  Masters-21  'A'                   NT    1:48.28   40  
     1) Lingner, Heather W37            2) Pelaez, Cristina W26           
     3) Corr, David M39                 4) Escalante, Ernesto M41         
                  27.99       57.15 (29.16)     1:22.60 (25.45)     1:48.28 (25.68)
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            1:51.00    2:00.77   34  
     1) Ellison, Kristen W28            2) Giles-Ott, Ruth W45            
     3) Sobiesczyk, James M47           4) Welcher, Robert L M44          
                  30.83     1:04.81 (33.98)     1:33.59 (28.78)     2:00.77 (27.18)
  3 Chicago Smelts-21  'B'                            1:55.00    2:07.15   32  
     1) Meyers, Fred M M42              2) Litoff, Dana W29               
     3) Bolf, Victoria W28              4) Schein, Fred M65               
                  29.19       58.59 (29.40)     1:34.50 (35.91)     2:07.15 (32.65)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            2:00.00    2:05.90   40  
     1) Kafka, Heidi W51                2) Thiry, Michael M38             
     3) Wais, Tracy W33                 4) Welcher, Robert L M44          
                  34.76     1:07.44 (32.68)     1:38.40 (30.96)     2:05.90 (27.50)
  2 Chicago Smelts-21  'B'                            2:15.00    2:25.96   34  
     1) Giles-Ott, Ruth W45             2) Bolf, Victoria W28             
     3) Schein, Fred M65                4) Sobiesczyk, James M47          
                  43.71     1:29.47 (45.76)     1:57.37 (27.90)     2:25.96 (28.59)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Northshore  Masters-21  'A'                   NT    2:10.04   40  
     1) Race, Melanie W35               2) Olsen, Kati W58                
     3) Eisfelder, Bartholomew M45      4) Hertel, Robert M62             
                  32.63     1:04.65 (32.02)     1:42.54 (37.89)     2:10.04 (27.50)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Northshore  Masters-21  'B'                   NT    2:24.29   40  
     1) Pajeau, Nichelle W39            2) Roderer, Kathy W58             
     3) Dodson, Phil M60                4) Eisfelder, Bartholomew M45     
                  42.65     1:19.50 (36.85)     1:49.76 (30.26)     2:24.29 (34.53)
  2 Evanston Northshore  Masters-21  'A'                   NT    2:26.72   34  
     1) Smyth, Andrew W M58             2) Escalante, Ernesto M41         
     3) Race, Melanie W35               4) Neff, Nancy W48                
                  46.15     1:18.64 (32.49)     1:53.74 (35.10)     2:26.72 (32.98)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Northshore  Masters-21  'A'                   NT    2:14.78   40  
     1) Dodson, Phil M60                2) Carr, Tom M60                  
     3) Brummet, Pat W68                4) Roderer, Kathy W58             
                  40.79     1:15.53 (34.74)     1:45.01 (29.48)     2:14.78 (29.77)