Licensed to Lake Forest Swim Club -IL
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 12/16/2014 12:19 AM
                Evanston Masters December Meet 2014 - 12/7/2014                
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hartnett, Jenna           23 Chicago Smelts-21      50.00      42.73   20  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hartnett, Jenna           23 Chicago Smelts-21    2:00.00    1:31.47   20  
                  43.01     1:31.47 (48.46)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hartnett, Jenna           23 Chicago Smelts-21    1:45.00    1:26.00   20  
                  40.35     1:26.00 (45.65)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellison, Kristen L        29 Chicago Smelts-21      29.21      29.47   20  
  2 Vosler, Stephanie         25 Valpo Masters-16       29.86      29.88   17  
  3 Lipton, Lucy              28 Evanston Northsh-21    29.42      30.29   16  
  4 Velasquez, Val            25 Chicago Smelts-21      30.49      30.35   15  
  5 Bolf, Vicki A             29 Chicago Smelts-21      29.89      30.84   14  
  6 Price, Laura              29 UC21-21              1:00.00      37.13   13  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolf, Vicki A             29 Chicago Smelts-21    1:07.40    1:06.12   20  
                  31.78     1:06.12 (34.34)                                        
  2 Lipton, Lucy              28 Evanston Northsh-21  1:07.00    1:07.05   17  
                  32.58     1:07.05 (34.47)                                        
  3 Wehunt, Allie             29 Chicago Smelts-21    1:08.64    1:09.47   16  
                  33.60     1:09.47 (35.87)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vosler, Stephanie         25 Valpo Masters-16     2:21.58    2:22.63   20  
                  32.18     1:07.74 (35.56)     1:44.91 (37.17)     2:22.63 (37.72)
  2 Comella, Anna             28 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:25.30   17  
                  33.74     1:10.94 (37.20)     1:48.25 (37.31)     2:25.30 (37.05)
  3 Wehunt, Allie             29 Chicago Smelts-21    2:33.18    2:31.86   16  
                  34.35     1:11.77 (37.42)     1:51.51 (39.74)     2:31.86 (40.35)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha R        25 Oregon Masters-37      28.13      30.04   20  
  2 Krueger, Ruby             26 Evanston Northsh-21    34.50      35.15   17  
  3 Ellison, Kristen L        29 Chicago Smelts-21      37.00      37.75   16  
  4 Wehunt, Allie             29 Chicago Smelts-21      44.00      38.01   15  
  5 Price, Laura              29 UC21-21              1:00.00      43.77   14  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha R        25 Oregon Masters-37      59.39    1:03.84   20  
                  30.73     1:03.84 (33.11)                                        
  2 Lipton, Lucy              28 Evanston Northsh-21  1:17.89    1:17.81   17  
                  38.41     1:17.81 (39.40)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krueger, Ruby             26 Evanston Northsh-21    37.50      37.19   20  
  2 Bolf, Vicki A             29 Chicago Smelts-21      39.60      38.41   17  
  3 Price, Laura              29 UC21-21              1:10.00      43.76   16  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha R        25 Oregon Masters-37    1:09.45    1:13.35   20  
                  34.42     1:13.35 (38.93)                                        
  2 Bolf, Vicki A             29 Chicago Smelts-21    1:25.54    1:25.42   17  
                  39.85     1:25.42 (45.57)                                        
  3 Vosler, Stephanie         25 Valpo Masters-16     1:15.00    1:30.63   16  
                  42.56     1:30.63 (48.07)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krueger, Ruby             26 Evanston Northsh-21    32.50      32.80   20  
  2 Velasquez, Val            25 Chicago Smelts-21      32.50      34.55   17  
  3 Ellison, Kristen L        29 Chicago Smelts-21      39.00      34.84   16  
  4 Wehunt, Allie             29 Chicago Smelts-21      36.77      35.67   15  
  5 Price, Laura              29 UC21-21              1:15.00      37.95   14  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha R        25 Oregon Masters-37      58.24    1:01.54   20  
                  28.98     1:01.54 (32.56)                                        
  2 Comella, Anna             28 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:05.44   17  
                  31.41     1:05.44 (34.03)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             28 Chicago Smelts-21    1:13.00    1:10.99   20  
                  32.92     1:10.99 (38.07)                                        
  2 Krueger, Ruby             26 Evanston Northsh-21  1:11.69    1:11.56   17  
                  33.95     1:11.56 (37.61)                                        
  3 Bolf, Vicki A             29 Chicago Smelts-21    1:14.91    1:16.82   16  
                  35.83     1:16.82 (40.99)                                        
  4 Velasquez, Val            25 Chicago Smelts-21    1:35.15    1:20.00   15  
                  35.66     1:20.00 (44.34)                                        
  5 Ellison, Kristen L        29 Chicago Smelts-21    1:23.00    1:25.37   14  
                  37.92     1:25.37 (47.45)                                        
  6 Price, Laura              29 UC21-21              2:00.00    1:28.34   13  
                  41.81     1:28.34 (46.53)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magulak, Kristyn M        31 UC21-21                29.00      28.96   20  
  2 Akcakoca, Ozlem           31 Chicago Smelts-21      55.00      46.61   17  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rafacz, Jennifer          31 UC21-21              1:30.00    1:06.87   20  
                  32.20     1:06.87 (34.67)                                        
  2 Galinaitis, Alyssa        30 Chicago Smelts-21    1:20.66    1:07.81   17  
                  32.90     1:07.81 (34.91)                                        
  3 Dumire, Stephanie         32 Evanston Northsh-21  1:07.84    1:09.42   16  
                  33.21     1:09.42 (36.21)                                        
  4 Akcakoca, Ozlem           31 Chicago Smelts-21    1:50.00    1:52.44   15  
                  52.50     1:52.44 (59.94)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             33 Chicago Smelts-21    2:08.00    2:16.36   20  
                  31.79     1:05.56 (33.77)     1:40.69 (35.13)     2:16.36 (35.67)
  2 Galinaitis, Alyssa        30 Chicago Smelts-21    2:40.66    2:27.55   17  
                  33.14     1:09.34 (36.20)     1:48.27 (38.93)     2:27.55 (39.28)
  3 Rafacz, Jennifer          31 UC21-21              2:35.00    2:27.74   16  
                  33.07     1:10.81 (37.74)     1:49.30 (38.49)     2:27.74 (38.44)
  4 Dumire, Stephanie         32 Evanston Northsh-21  2:30.29    2:32.14   15  
                  34.55     1:13.04 (38.49)     1:52.71 (39.67)     2:32.14 (39.43)
  5 Chapman, Sara             33 Chicago Smelts-21    2:57.00    2:50.61   14  
                  38.87     1:21.84 (42.97)     2:05.68 (43.84)     2:50.61 (44.93)
  6 Heiser, Becca             31 Chicago Smelts-21    3:50.00    3:42.01   13  
                  35.59     1:24.65 (49.06)     2:13.87 (49.22)     3:04.78 (50.91)
        3:56.12 (51.34)     4:48.70 (52.58)     5:39.97 (51.27)         3:42.01 ( )
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             33 Chicago Smelts-21      33.00      33.37   20  
  2 Chapman, Sara             33 Chicago Smelts-21      40.00      44.58   17  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               34 Chicago Smelts-21    1:18.00    1:14.89   20  
                  35.95     1:14.89 (38.94)                                        
  2 Moore, Lauren             33 Chicago Smelts-21    1:12.00    1:15.76   17  
                  36.38     1:15.76 (39.38)                                        
  3 Galinaitis, Alyssa        30 Chicago Smelts-21    1:33.66    1:19.79   16  
                  39.34     1:19.79 (40.45)                                        
  4 Dumire, Stephanie         32 Evanston Northsh-21  1:21.53    1:24.35   15  
                  41.02     1:24.35 (43.33)                                        
  5 Heiser, Becca             31 Chicago Smelts-21    2:00.00    1:56.55   14  
                  58.63     1:56.55 (57.92)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             33 Chicago Smelts-21      35.00      35.80   20  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chapman, Sara             33 Chicago Smelts-21    1:33.00    1:32.71   20  
                  44.71     1:32.71 (48.00)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               34 Chicago Smelts-21      33.00      31.81   20  
  2 Moore, Lauren             33 Chicago Smelts-21      33.00      31.88   17  
  3 Perry, Monique            33 Bradley-Bourbonn-21    39.94      40.83   16  
  4 Heiser, Becca             31 Chicago Smelts-21    1:01.95      57.72   15  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               34 Chicago Smelts-21    1:15.50    1:12.83   20  
                  33.24     1:12.83 (39.59)                                        
  2 Magulak, Kristyn M        31 UC21-21              1:12.00    1:24.92   17  
                  37.73     1:24.92 (47.19)                                        
  3 Heiser, Becca             31 Chicago Smelts-21    2:26.00    2:08.28   16  
                1:00.43   2:08.28 (1:07.85)                                        
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               34 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:12.02   20  
                  33.73     1:12.02 (38.29)                                        
  2 Galinaitis, Alyssa        30 Chicago Smelts-21    1:40.66    1:19.15   17  
                  36.60     1:19.15 (42.55)                                        
  3 Perry, Monique            33 Bradley-Bourbonn-21  1:25.96    1:26.51   16  
                  41.47     1:26.51 (45.04)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana L          38 Chicago Smelts-21      28.00      28.66   20  
  2 Sypura, Tracy K           35 Barrington Area-21     29.84      30.99   17  
  3 Cartier, Nicole           39 Bradley-Bourbonn-21    32.34      32.67   16  
  4 Radhakrishnan, Seema      36 Chicago Smelts-21      50.00      45.05   15  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana L          38 Chicago Smelts-21    1:07.00    1:03.68   20  
                  30.12     1:03.68 (33.56)                                        
  2 Radhakrishnan, Seema      36 Chicago Smelts-21    2:00.00    1:48.23   17  
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cartier, Nicole           39 Bradley-Bourbonn-21  3:27.33    2:50.06   20  
                  47.07   1:48.35 (1:01.28)     2:39.88 (51.53)     3:31.17 (51.29)
      4:31.18 (1:00.01)     5:31.10 (59.92)     6:17.07 (45.97)         2:50.06 ( )
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana L          38 Chicago Smelts-21      36.00      36.11   20  
  2 Sypura, Tracy K           35 Barrington Area-21     42.00      40.16   17  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana L          38 Chicago Smelts-21      36.00      37.80   20  
  2 Burkhart, Beth M          37 Evanston Northsh-21    37.00      38.84   17  
  3 Sypura, Tracy K           35 Barrington Area-21     41.92      42.83   16  
  4 Radhakrishnan, Seema      36 Chicago Smelts-21    1:00.00      50.41   15  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhart, Beth M          37 Evanston Northsh-21    32.00      31.61   20  
  2 Boulukos, Dana L          38 Chicago Smelts-21      33.00      33.10   17  
  3 Sypura, Tracy K           35 Barrington Area-21     35.00      34.68   16  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cartier, Nicole           39 Bradley-Bourbonn-21  1:28.17    1:28.79   20  
                  41.91     1:28.79 (46.88)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elliott, Victoria Stagg   45 Chicago Smelts-21      50.22      51.53   20  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           46 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:16.75   20  
                  35.85     1:16.75 (40.90)                                        
  2 Elliott, Victoria Stagg   45 Chicago Smelts-21    1:55.14    2:00.65   17  
                  56.34   2:00.65 (1:04.31)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coughlin, Christy C       49 Northwestern Aqu-21  2:25.00    2:19.31   20  
                  31.36     1:06.50 (35.14)     1:43.23 (36.73)     2:19.31 (36.08)
  2 Giles-Ott, Ruth           46 Chicago Smelts-21    2:48.00    2:44.91   17  
                  37.57     1:20.13 (42.56)     2:02.65 (42.52)     2:44.91 (42.26)
  3 Cunningham, Nell          49 Evanston Northsh-21  3:45.00    3:24.88   16  
                  46.75     1:40.76 (54.01)     2:33.87 (53.11)     3:26.39 (52.52)
        4:21.09 (54.70)     5:16.91 (55.82)     6:05.33 (48.42)         3:24.88 ( )
  4 Elliott, Victoria Stagg   45 Chicago Smelts-21    4:00.00    4:06.60   15  
                  54.53   1:58.27 (1:03.74)   4:06.59 (2:08.32)      4:06.60 (0.01)
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coughlin, Christy C       49 Northwestern Aqu-21  1:18.00    1:16.43   20  
                  37.14     1:16.43 (39.29)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Nell          49 Evanston Northsh-21    50.00      44.92   20  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coughlin, Christy C       49 Northwestern Aqu-21    33.00      36.10   20  
  2 Elliott, Victoria Stagg   45 Chicago Smelts-21    1:09.23    1:06.69   17  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           46 Chicago Smelts-21    1:42.00    1:40.42   20  
                  46.02     1:40.42 (54.40)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           46 Chicago Smelts-21    1:30.00    1:28.97   20  
                  40.40     1:28.97 (48.57)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 Chicago Smelts-21      28.00      27.90   20  
  2 Pulte, Noreen C           51 Evanston Northsh-21    43.00      36.74   17  
  3 Janus, Alison M           54 Evanston Northsh-21    45.00      44.34   16  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pulte, Noreen C           51 Evanston Northsh-21  2:00.00    1:26.49   20  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 Chicago Smelts-21    2:19.52    2:17.03   20  
                  31.75     1:06.06 (34.31)     1:41.67 (35.61)     2:17.03 (35.36)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pulte, Noreen C           51 Evanston Northsh-21  1:20.00      48.56   20  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 Chicago Smelts-21    1:12.00    1:13.71   20  
                  36.63     1:13.71 (37.08)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pulte, Noreen C           51 Evanston Northsh-21  1:10.00      46.25   20  
 -- Janus, Alison M           54 Evanston Northsh-21    55.00         DQ  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 Chicago Smelts-21    1:24.00    1:22.81   20  
                  39.62     1:22.81 (43.19)                                        
  2 Pulte, Noreen C           51 Evanston Northsh-21  2:30.00    1:46.46   17  
                  50.83     1:46.46 (55.63)                                        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 Chicago Smelts-21    1:13.00    1:12.84   20  
                  35.96     1:12.84 (36.88)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Sharon E          55 UC21-21                31.40      30.60   20  
  2 Del Greco, Jane B         58 Deerfield Master-21    32.00      31.48   17  
  3 Olsen, Kati               59 Evanston Northsh-21    39.00      39.52   16  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Kati               59 Evanston Northsh-21  1:30.00    1:27.33   20  
                  40.98     1:27.33 (46.35)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Sharon E          55 UC21-21              2:37.40    2:34.76   20  
                  37.31     1:18.20 (40.89)     1:57.79 (39.59)     2:34.76 (36.97)
  2 Roderer, Kathy M          59 Northwestern Aqu-21  3:00.00    2:56.09   17  
                  38.71     1:23.16 (44.45)     2:09.72 (46.56)     2:56.09 (46.37)
  3 Kulak, Marilyn            58 Lincoln-Way Mast-21  3:20.00    3:10.15   16  
                  35.13     1:18.06 (42.93)     2:03.16 (45.10)     2:48.22 (45.06)
        3:39.00 (50.78)     4:29.32 (50.32)     5:11.00 (41.68)         3:10.15 ( )
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Sharon E          55 UC21-21                38.10      36.86   20  
  2 Kulak, Marilyn            58 Lincoln-Way Mast-21    46.00      45.65   17  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Sharon E          55 UC21-21              1:20.00    1:19.82   20  
                  39.67     1:19.82 (40.15)                                        
  2 Kulak, Marilyn            58 Lincoln-Way Mast-21  1:45.00    1:37.38   17  
                  48.04     1:37.38 (49.34)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane B         58 Deerfield Master-21    42.00      41.58   20  
  2 Roderer, Kathy M          59 Northwestern Aqu-21    46.00      46.88   17  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy M          59 Northwestern Aqu-21  1:42.00    1:40.91   20  
                  46.85     1:40.91 (54.06)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann C            57 Joliet Park Dist-21    41.50      40.81   20  
  2 Roderer, Kathy M          59 Northwestern Aqu-21    45.00      43.32   17  
  3 Kulak, Marilyn            58 Lincoln-Way Mast-21    53.00      44.63   16  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann C            57 Joliet Park Dist-21  1:43.20    1:36.71   20  
                  43.69     1:36.71 (53.02)                                        
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy M          59 Northwestern Aqu-21  1:32.00    1:30.49   20  
                  43.04     1:30.49 (47.45)                                        
  2 Kulak, Marilyn            58 Lincoln-Way Mast-21  1:40.00    1:38.23   17  
                  45.86     1:38.23 (52.37)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bard, Judy                63 Chicago Smelts-21      45.80      50.98   20  
  2 Sutherland, Melinda M     62 Bradley-Bourbonn-21    56.50    1:02.73   17  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bard, Judy                63 Chicago Smelts-21    1:37.84    1:47.67   20  
                  49.75     1:47.67 (57.92)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bard, Judy                63 Chicago Smelts-21    3:50.59    4:00.59   20  
                  52.74   1:54.04 (1:01.30)   2:58.81 (1:04.77)   4:00.59 (1:01.78)
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bard, Judy                63 Chicago Smelts-21      52.69      55.64   20  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bard, Judy                63 Chicago Smelts-21    2:01.23    2:06.38   20  
                1:00.37   2:06.38 (1:06.01)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Kathleen      67 Evanston Northsh-21    57.00      54.69   20  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Kathleen      67 Evanston Northsh-21  2:06.00    2:01.36   20  
                  57.80   2:01.36 (1:03.56)                                        
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Kathleen      67 Evanston Northsh-21  2:05.00    1:59.69   20  
                  59.65   1:59.69 (1:00.04)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy C            72 Sun City Stingra-21  1:30.00      56.72   20  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Moore, Nancy C            72 Sun City Stingra-21  2:01.30         DQ  
                1:21.99        DQ (1:09.56)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy C            72 Sun City Stingra-21  4:20.00    4:35.30   20  
                1:01.42   2:11.32 (1:09.90)   3:23.42 (1:12.10)   4:35.30 (1:11.88)
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy C            72 Sun City Stingra-21  1:19.00    1:10.11   20  
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy C            72 Sun City Stingra-21  1:16.00    1:17.16   20  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            81 Evanston Northsh-21  2:25.00    2:25.54   20  
                1:12.09   2:25.54 (1:13.45)                                        
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            81 Evanston Northsh-21  2:35.00    2:37.76   20  
                1:18.32   2:37.76 (1:19.44)                                        
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            81 Evanston Northsh-21  1:25.00    1:20.50   20  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutter, Jeffrey           24 Chicago Smelts-21    2:00.00      32.06   20  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Hutter, Jeffrey           24 Chicago Smelts-21    2:00.00         DQ  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Hutter, Jeffrey           24 Chicago Smelts-21    2:30.00         DQ  
                  36.33          DQ (42.59)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Barret           26 Chicago Smelts-21      22.74      23.68   20  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Barret           26 Chicago Smelts-21      49.21      52.34   20  
                  25.14       52.34 (27.20)                                        
  2 Moritz, Nathan B          25 UC21-21                52.30      53.55   17  
                  25.79       53.55 (27.76)                                        
  3 Kujat, Scott              29 Chicago Smelts-21      55.55      56.25   16  
                  27.46       56.25 (28.79)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boniface, Thomas          25 Chicago Athletic-21  1:52.00    1:51.55   20  
                  26.45       54.17 (27.72)     1:23.14 (28.97)     1:51.55 (28.41)
  2 Moritz, Nathan B          25 UC21-21              1:58.30    2:02.03   17  
                  27.32       57.35 (30.03)     1:30.91 (33.56)     2:02.03 (31.12)
  3 Van Huis, Alex            26 Evanston Northsh-21  2:00.00    2:02.62   16  
                  28.65       59.25 (30.60)     1:30.67 (31.42)     2:02.62 (31.95)
  4 Cowen, Michael W          29 Chicago Smelts-21    2:25.28    2:26.81   15  
                  32.37     1:09.10 (36.73)     1:48.51 (39.41)     2:26.81 (38.30)
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boniface, Thomas          25 Chicago Athletic-21    57.00    1:01.16   20  
                  30.21     1:01.16 (30.95)                                        
  2 Cowen, Michael W          29 Chicago Smelts-21    1:14.33    1:15.58   17  
                  37.19     1:15.58 (38.39)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Revzin, Barry             28 Chicago Smelts-21      31.00      32.21   20  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Huis, Alex            26 Evanston Northsh-21  1:08.00    1:07.86   20  
                  32.25     1:07.86 (35.61)                                        
  2 Revzin, Barry             28 Chicago Smelts-21    1:09.21    1:09.78   17  
                  33.47     1:09.78 (36.31)                                        
  3 Kujat, Scott              29 Chicago Smelts-21    1:13.64    1:18.31   16  
                  36.56     1:18.31 (41.75)                                        
  4 Cowen, Michael W          29 Chicago Smelts-21    1:19.34    1:28.32   15  
                  41.26     1:28.32 (47.06)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Barret           26 Chicago Smelts-21      23.92      24.97   20  
  2 Boniface, Thomas          25 Chicago Athletic-21    26.00      25.32   17  
  3 Moritz, Nathan B          25 UC21-21                24.88      25.53   16  
  4 Cowen, Michael W          29 Chicago Smelts-21      45.00      35.69   15  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Nathan B          25 UC21-21                54.95      54.93   20  
                  26.01       54.93 (28.92)                                        
  2 Mueller, Barret           26 Chicago Smelts-21      53.74      56.57   17  
                  26.27       56.57 (30.30)                                        
  3 Kujat, Scott              29 Chicago Smelts-21      59.67    1:03.10   16  
                  28.93     1:03.10 (34.17)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Barret           26 Chicago Smelts-21      57.50    1:00.68   20  
                  27.93     1:00.68 (32.75)                                        
  2 Moritz, Nathan B          25 UC21-21              1:00.61    1:01.96   17  
                  28.24     1:01.96 (33.72)                                        
  3 Revzin, Barry             28 Chicago Smelts-21    1:03.50    1:03.19   16  
                  30.70     1:03.19 (32.49)                                        
  4 Cowen, Michael W          29 Chicago Smelts-21    1:13.38    1:14.41   15  
                  34.45     1:14.41 (39.96)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             33 Gray Sharks Lean-21    24.50      24.30   20  
  2 Gilbert, Brian            31 Chicago Smelts-21      27.95      27.60   17  
  3 Hall, Vincent             32 Evmcatfish             35.00      31.77   16  
  4 Dimri, Dvir               30 Evanston Northsh-21  1:30.00      38.98   15  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilbert, Brian            31 Chicago Smelts-21    1:01.48    1:00.79   20  
                  30.59     1:00.79 (30.20)                                        
  2 Hall, Vincent             32 Evmcatfish           1:20.00    1:14.60   17  
                  36.96     1:14.60 (37.64)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doerr, David T            32 Lakeshore Sport-21   1:54.49    2:00.08   20  
                  27.55       58.03 (30.48)     1:28.88 (30.85)     2:00.08 (31.20)
  2 Leonard, John             33 Gray Sharks Lean-21  2:02.16    2:01.66   17  
                  28.08       59.33 (31.25)     1:30.88 (31.55)     2:01.66 (30.78)
  3 Gilbert, Brian            31 Chicago Smelts-21    2:20.16    2:19.39   16  
                  32.96     1:08.95 (35.99)     1:45.24 (36.29)     2:19.39 (34.15)
  4 Hall, Vincent             32 Evmcatfish           2:50.00    2:44.50   15  
                  37.19     1:17.51 (40.32)     2:00.59 (43.08)     2:44.50 (43.91)
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakin, Ben                32 Naperville Waves-21    59.99    1:02.32   20  
                  30.21     1:02.32 (32.11)                                        
  2 Leonard, John             33 Gray Sharks Lean-21  1:05.00    1:04.59   17  
                  31.75     1:04.59 (32.84)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Vincent             32 Evmcatfish             40.00      39.06   20  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doerr, David T            32 Lakeshore Sport-21   1:05.79    1:11.71   20  
                  32.56     1:11.71 (39.15)                                        
  2 Hall, Vincent             32 Evmcatfish           1:30.00    1:25.29   17  
                  41.68     1:25.29 (43.61)                                        
  3 Dimri, Dvir               30 Evanston Northsh-21  2:40.00    1:36.63   16  
                  45.11     1:36.63 (51.52)                                        
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakin, Ben                32 Naperville Waves-21    59.99    1:02.59   20  
                  28.94     1:02.59 (33.65)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             33 Gray Sharks Lean-21  1:02.00    1:03.22   20  
                  30.01     1:03.22 (33.21)                                        
  2 Gilbert, Brian            31 Chicago Smelts-21    1:13.70    1:16.12   17  
                  37.46     1:16.12 (38.66)                                        
 -- Lakin, Ben                32 Naperville Waves-21  1:03.00         DQ  
                  29.54          DQ (35.68)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                39 Naperville Waves-21    24.90      23.90   20  
  2 Reader, Paul              39 Buehler Blue Mar-21    24.60      24.46   17  
  3 Kamai, Andrew             39 Libertyville Mas-21    26.00      26.34   16  
  4 Gonzalez, Fermin W        37 High Ridge YMCA-21   1:03.90      30.61   15  
  5 Czach, Jesse R            39 Buehler Blue Mar-21    30.00      31.14   14  
  6 Ruley, Nicolas            36 Chicago Smelts-21      50.00      35.40   13  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                39 Naperville Waves-21    57.00      54.13   20  
                  26.32       54.13 (27.81)                                        
  2 Czach, Jesse R            39 Buehler Blue Mar-21  1:10.00    1:09.67   17  
                  33.37     1:09.67 (36.30)                                        
  3 Ruley, Nicolas            36 Chicago Smelts-21    1:24.52    1:16.59   16  
                  35.20     1:16.59 (41.39)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                39 Naperville Waves-21  2:03.50    1:59.91   20  
                  27.92       57.95 (30.03)     1:29.10 (31.15)     1:59.91 (30.81)
  2 Kamai, Andrew             39 Libertyville Mas-21  2:10.00    2:10.32   17  
                  29.58     1:02.01 (32.43)     1:36.87 (34.86)     2:10.32 (33.45)
  3 Czach, Jesse R            39 Buehler Blue Mar-21  2:35.00    2:32.08   16  
                  33.64     1:11.19 (37.55)     1:50.88 (39.69)     2:32.08 (41.20)
  4 Ruley, Nicolas            36 Chicago Smelts-21    3:00.00    2:50.02   15  
                  37.84     1:23.32 (45.48)     2:11.51 (48.19)     3:00.84 (49.33)
        3:52.90 (52.06)     4:42.87 (49.97)     5:26.88 (44.01)         2:50.02 ( )
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael A          39 Chicago Smelts-21      32.00      32.79   20  
  2 Gonzalez, Fermin W        37 High Ridge YMCA-21   1:00.00      39.00   17  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                39 Naperville Waves-21  1:03.50    1:01.36   20  
                  30.27     1:01.36 (31.09)                                        
  2 Thiry, Michael A          39 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:12.45   17  
                  35.75     1:12.45 (36.70)                                        
  3 Czach, Jesse R            39 Buehler Blue Mar-21  1:27.00    1:26.43   16  
                  41.89     1:26.43 (44.54)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael A          39 Chicago Smelts-21      32.00      31.67   20  
  2 Reader, Paul              39 Buehler Blue Mar-21    34.00      32.31   17  
  3 Gonzalez, Fermin W        37 High Ridge YMCA-21   1:05.00      39.94   16  
  4 Czach, Jesse R            39 Buehler Blue Mar-21    42.00      40.61   15  
  5 Ruley, Nicolas            36 Chicago Smelts-21    1:05.00      44.57   14  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reader, Paul              39 Buehler Blue Mar-21  1:15.00    1:12.16   20  
                  33.74     1:12.16 (38.42)                                        
  2 Thiry, Michael A          39 Chicago Smelts-21    1:12.00    1:12.56   17  
                  34.92     1:12.56 (37.64)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reader, Paul              39 Buehler Blue Mar-21    27.00      27.03   20  
  2 Kamai, Andrew             39 Libertyville Mas-21    29.00      28.96   17  
  3 Gonzalez, Fermin W        37 High Ridge YMCA-21   1:04.50      36.91   16  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael A          39 Chicago Smelts-21    1:08.00    1:08.93   20  
                  33.31     1:08.93 (35.62)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Juiris, Peter C           40 UC21-21                23.82      23.41   20  
  2 Murphy, Doug R            43 Chicago Smelts-21      27.30      26.16   17  
  3 Ward, Toussaint           42 High Ridge YMCA-21     39.80      34.82   16  
  4 Fei, John                 43 Chicago Smelts-21    1:00.00      39.45   15  
 -- Strauder, Robert L        42 Evanston Northsh-21    29.66         DQ  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strauder, Robert L        42 Evanston Northsh-21  1:02.93    1:01.96   20  
                  30.11     1:01.96 (31.85)                                        
  2 Myers, Fred M             43 Chicago Smelts-21    1:08.00    1:05.65   17  
                  31.40     1:05.65 (34.25)                                        
  3 Greenwald, Edward M       42 UC21-21              1:15.83    1:18.71   16  
                  36.25     1:18.71 (42.46)                                        
  4 Smyth, Patrick            44 Chicago Athletic-21  1:09.00    1:22.66   15  
                1:22.95         1:22.66 ( )                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Corr, David               40 Evanston Northsh-21  2:15.00    2:09.35   20  
                  30.30     1:03.29 (32.99)     1:36.71 (33.42)     2:09.35 (32.64)
  2 Holck, Andy               42 Galter Swim Club-21  2:13.00    2:10.95   17  
                  30.87     1:03.48 (32.61)     1:36.94 (33.46)     2:10.95 (34.01)
  3 Greenwald, Edward M       42 UC21-21              2:40.82    2:49.94   16  
                  36.06     1:18.27 (42.21)     2:03.68 (45.41)     2:49.94 (46.26)
  4 Fei, John                 43 Chicago Smelts-21    4:00.00    3:17.86   15  
                  45.97     1:34.93 (48.96)     2:27.00 (52.07)     3:17.86 (50.86)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Fred M             43 Chicago Smelts-21      34.00      34.19   20  
  2 Smyth, Patrick            44 Chicago Athletic-21    54.00      51.27   17  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holck, Andy               42 Galter Swim Club-21  1:11.00    1:09.85   20  
                  34.39     1:09.85 (35.46)                                        
  2 Myers, Fred M             43 Chicago Smelts-21    1:14.00    1:18.14   17  
                  37.75     1:18.14 (40.39)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Juiris, Peter C           40 UC21-21                29.52      30.27   20  
  2 McGaughy, David           42 Libertyville Mas-21    40.00      34.84   17  
  3 Morrison, John            42 Lakeshore Sport-21     33.00      35.33   16  
  4 Fei, John                 43 Chicago Smelts-21    2:00.00      52.04   15  
 -- Smyth, Patrick            44 Chicago Athletic-21    54.00         DQ  
 -- Ward, Toussaint           42 High Ridge YMCA-21     41.00         DQ  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            42 Lakeshore Sport-21   1:12.00    1:14.46   20  
                  35.34     1:14.46 (39.12)                                        
  2 Holck, Andy               42 Galter Swim Club-21  1:20.00    1:17.71   17  
                  37.60     1:17.71 (40.11)                                        
  3 McGaughy, David           42 Libertyville Mas-21  1:29.00    1:19.04   16  
                  37.66     1:19.04 (41.38)                                        
  4 Ward, Toussaint           42 High Ridge YMCA-21   1:35.00    1:19.61   15  
                  38.08     1:19.61 (41.53)                                        
  5 Fei, John                 43 Chicago Smelts-21    4:00.00    1:45.42   14  
                  52.55     1:45.42 (52.87)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Juiris, Peter C           40 UC21-21                25.52      25.26   20  
  2 Corr, David               40 Evanston Northsh-21    29.00      28.92   17  
  3 Morrison, John            42 Lakeshore Sport-21     30.00      30.19   16  
  4 Murphy, Doug R            43 Chicago Smelts-21      30.50      30.57   15  
  5 Greenwald, Edward M       42 UC21-21                36.82      38.72   14  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holck, Andy               42 Galter Swim Club-21  1:09.00    1:08.19   20  
                  32.01     1:08.19 (36.18)                                        
  2 McGaughy, David           42 Libertyville Mas-21  1:20.00    1:11.18   17  
                  33.56     1:11.18 (37.62)                                        
  3 Strauder, Robert L        42 Evanston Northsh-21  1:14.95    1:14.34   16  
                  35.48     1:14.34 (38.86)                                        
  4 Murphy, Doug R            43 Chicago Smelts-21    1:13.35    1:14.39   15  
                  35.11     1:14.39 (39.28)                                        
  5 Myers, Fred M             43 Chicago Smelts-21    1:18.50    1:21.04   14  
                  36.47     1:21.04 (44.57)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              45 Buehler Blue Mar-21    23.20      24.08   20  
  2 Stori, Mark D             49 Chicago Smelts-21      24.30      24.90   17  
  3 Young, Greg               47 Gray Sharks Lean-21    26.00      25.65   16  
  4 Swiss, Tom                47 Chicago Smelts-21      26.00      26.89   15  
  5 Espino, Rudy A            45 Chicago Smelts-21      30.00      28.14   14  
  6 Braga, Rob                49 Chicago Smelts-21    1:10.00      38.89   13  
  7 Burnett, Marvin           49 High Ridge YMCA-21     36.76      41.20   12  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McQuet, Rick              46 UC21-21                53.16      53.07   20  
                  25.79       53.07 (27.28)                                        
  2 Young, Greg               47 Gray Sharks Lean-21    56.00      56.74   17  
                  26.76       56.74 (29.98)                                        
  3 Figg, Steven J            48 Chicago Smelts-21    1:01.84    1:02.88   16  
                  30.93     1:02.88 (31.95)                                        
  4 Funcheon, David           46 Chicago Smelts-21    1:30.00    1:12.50   15  
                  35.13     1:12.50 (37.37)                                        
  5 Abegg, Michael L          49 Glenbrook Aquati-21  1:18.00    1:22.45   14  
                  39.92     1:22.45 (42.53)                                        
  6 Braga, Rob                49 Chicago Smelts-21    2:20.00    1:26.75   13  
                  37.96     1:26.75 (48.79)                                        
  7 Burnett, Marvin           49 High Ridge YMCA-21   1:33.14    1:33.43   12  
                  42.97     1:33.43 (50.46)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              45 Buehler Blue Mar-21  1:52.50    1:53.00   20  
                  26.93       55.65 (28.72)     1:24.38 (28.73)     1:53.00 (28.62)
  2 McQuet, Rick              46 UC21-21              1:55.10    2:00.79   17  
                  29.23     1:00.80 (31.57)     1:31.09 (30.29)     2:00.79 (29.70)
  3 Figg, Steven J            48 Chicago Smelts-21    2:20.96    2:19.57   16  
                  32.18     1:07.08 (34.90)     1:44.25 (37.17)     2:19.57 (35.32)
  4 Espino, Rudy A            45 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:19.94   15  
                  32.50     1:08.09 (35.59)     1:44.17 (36.08)     2:19.94 (35.77)
  5 Burnett, Marvin           49 High Ridge YMCA-21   2:30.00    3:37.73   14  
                  42.10     1:33.36 (51.26)   2:36.25 (1:02.89)   3:37.73 (1:01.48)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              45 Buehler Blue Mar-21    27.20      29.43   20  
  2 Stori, Mark D             49 Chicago Smelts-21      28.50      30.27   17  
  3 Figg, Steven J            48 Chicago Smelts-21      33.47      33.89   16  
  4 Burnett, Marvin           49 High Ridge YMCA-21     53.68      55.38   15  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiss, Tom                47 Chicago Smelts-21      31.00      31.26   20  
  2 Stori, Mark D             49 Chicago Smelts-21      32.50      31.73   17  
  3 Espino, Rudy A            45 Chicago Smelts-21      40.00      33.85   16  
  4 Abegg, Michael L          49 Glenbrook Aquati-21    44.00      46.01   15  
 -- Burnett, Marvin           49 High Ridge YMCA-21   1:08.40         DQ  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiss, Tom                47 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:11.59   20  
                  33.77     1:11.59 (37.82)                                        
  2 Espino, Rudy A            45 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:13.17   17  
                  34.91     1:13.17 (38.26)                                        
  3 Funcheon, David           46 Chicago Smelts-21    1:45.00    1:29.74   16  
                  41.27     1:29.74 (48.47)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              45 Buehler Blue Mar-21    25.80      25.93   20  
  2 McQuet, Rick              46 UC21-21                26.25      26.39   17  
  3 Ackermann, David A        49 Evanston Northsh-21    28.69      27.27   16  
  4 Stori, Mark D             49 Chicago Smelts-21      26.16      27.47   15  
  5 Swiss, Tom                47 Chicago Smelts-21      28.00      28.53   14  
  6 Funcheon, David           46 Chicago Smelts-21      50.00      37.07   13  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              45 Buehler Blue Mar-21    57.50      59.40   20  
                  28.07       59.40 (31.33)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stori, Mark D             49 Chicago Smelts-21    1:02.00    1:01.21   20  
                  29.31     1:01.21 (31.90)                                        
  2 Espino, Rudy A            45 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:08.85   17  
                  33.22     1:08.85 (35.63)                                        
  3 Figg, Steven J            48 Chicago Smelts-21    1:13.63    1:14.85   16  
                  34.64     1:14.85 (40.21)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hasak, Amit               53 Deerfield Master-21    25.00      26.86   20  
  2 Velez, Luis               51 Chicago Smelts-21      29.00      29.41   17  
  3 Morimoto, David D         53 UC21-21                35.00      29.98   16  
  4 Mitchell, John E          52 Lakeshore Sport-21     32.00      30.14   15  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hasak, Amit               53 Deerfield Master-21    56.00      57.50   20  
                  27.75       57.50 (29.75)                                        
  2 Francis, Lee              53 Lakeshore Sport-21     59.26      59.92   17  
                  28.90       59.92 (31.02)                                        
  3 Velez, Luis               51 Chicago Smelts-21    1:05.00    1:05.55   16  
                  31.57     1:05.55 (33.98)                                        
  4 Mitchell, John E          52 Lakeshore Sport-21   1:11.00    1:06.20   15  
                  32.21     1:06.20 (33.99)                                        
  5 Morimoto, David D         53 UC21-21              1:11.00    1:06.95   14  
                  32.62     1:06.95 (34.33)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoff, Seth                52 Chicago Smelts-21    2:08.00    2:05.35   20  
                  29.50     1:00.73 (31.23)     1:32.82 (32.09)     2:05.35 (32.53)
  2 Booth, Mark G             54 Gray Sharks Lean-21  2:02.10    2:07.65   17  
                  28.66     1:00.05 (31.39)     1:33.47 (33.42)     2:07.65 (34.18)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, John E          52 Lakeshore Sport-21     38.00      37.58   20  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Booth, Mark G             54 Gray Sharks Lean-21  1:09.00    1:05.76   20  
                  32.74     1:05.76 (33.02)                                        
  2 Francis, Lee              53 Lakeshore Sport-21   1:22.00    1:14.59   17  
                  37.20     1:14.59 (37.39)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoff, Seth                52 Chicago Smelts-21      34.50      32.90   20  
  2 Dineen, Bradley A         51 Chicago Smelts-21      32.85      33.16   17  
  3 Francis, Lee              53 Lakeshore Sport-21     35.50      34.88   16  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dineen, Bradley A         51 Chicago Smelts-21    1:11.96    1:13.18   20  
                  34.89     1:13.18 (38.29)                                        
  2 Hoff, Seth                52 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:13.51   17  
                  35.61     1:13.51 (37.90)                                        
  3 Velez, Luis               51 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:23.66   16  
                  40.01     1:23.66 (43.65)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoff, Seth                52 Chicago Smelts-21      28.50      26.89   20  
  2 Hasak, Amit               53 Deerfield Master-21    30.00      29.31   17  
  3 Dineen, Bradley A         51 Chicago Smelts-21      28.89      30.95   16  
  4 Mitchell, John E          52 Lakeshore Sport-21     32.00      31.19   15  
  5 Velez, Luis               51 Chicago Smelts-21      32.00      32.45   14  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoff, Seth                52 Chicago Smelts-21    1:03.50      58.60   20  
                  27.33       58.60 (31.27)                                        
  2 Booth, Mark G             54 Gray Sharks Lean-21  1:08.00    1:03.99   17  
                  30.23     1:03.99 (33.76)                                        
  3 Dineen, Bradley A         51 Chicago Smelts-21    1:08.24    1:11.84   16  
                  33.40     1:11.84 (38.44)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dineen, Bradley A         51 Chicago Smelts-21    1:06.37    1:07.82   20  
                  33.67     1:07.82 (34.15)                                        
  2 Velez, Luis               51 Chicago Smelts-21    1:13.69    1:14.18   17  
                  35.38     1:14.18 (38.80)                                        
  3 Morimoto, David D         53 UC21-21              1:25.00    1:14.68   16  
                  35.47     1:14.68 (39.21)                                        
  4 Mitchell, John E          52 Lakeshore Sport-21   1:15.00    1:15.59   15  
                  35.18     1:15.59 (40.41)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop, David A           55 Southwest Ohio M-17    23.99      24.08   20  
  2 Drake, Rick               56 Illinois Masters-21    28.00      27.06   17  
  3 Shapiro, Steven H         56 Deerfield Master-21    28.54      29.56   16  
  4 Moss, Lawrence J          59 High Ridge YMCA-21     33.46      33.87   15  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bishop, David A           55 Southwest Ohio M-17    52.58      52.38   20  
                  25.31       52.38 (27.07)                                        
  2 Scanlan, Kevin            59 Buehler Blue Mar-21    54.40      55.49   17  
                  26.83       55.49 (28.66)                                        
  3 Drake, Rick               56 Illinois Masters-21  1:02.00    1:01.52   16  
                  29.37     1:01.52 (32.15)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            59 Buehler Blue Mar-21  1:57.72    1:59.33   20  
                  28.30       58.59 (30.29)     1:29.26 (30.67)     1:59.33 (30.07)
  2 Seibt, Andreas K          56 Fossil Fish-21       2:05.00    2:09.91   17  
                  29.33     1:02.66 (33.33)     1:36.87 (34.21)     2:09.91 (33.04)
  3 Drake, Rick               56 Illinois Masters-21  2:25.00    2:21.18   16  
                  30.60     1:06.21 (35.61)     1:44.39 (38.18)     2:21.18 (36.79)
  4 Avery, Bill               55 Catfish Masters-24   2:25.14    2:24.07   15  
                  34.08     1:11.80 (37.72)     1:48.05 (36.25)     2:24.07 (36.02)
  5 Reed, Michael E           59 Libertyville Mas-21  2:30.30    2:37.13   14  
                  33.97     1:13.91 (39.94)     1:56.80 (42.89)     2:37.13 (40.33)
  6 Shapiro, Steven H         56 Deerfield Master-21  2:37.80    2:43.05   13  
                  32.62     1:07.98 (35.36)     1:55.78 (47.80)     2:43.05 (47.27)
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          56 Fossil Fish-21       1:05.00    1:08.71   20  
                  32.72     1:08.71 (35.99)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Randy             55 Puget Sound Mast-36    40.00      40.02   20  
  2 Moss, Lawrence J          59 High Ridge YMCA-21     42.25      42.41   17  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          56 Fossil Fish-21       1:18.00    1:17.62   20  
                  35.93     1:17.62 (41.69)                                        
  2 Moss, Lawrence J          59 High Ridge YMCA-21   1:38.22    1:38.15   17  
                  45.95     1:38.15 (52.20)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Rick               56 Illinois Masters-21    30.45      30.06   20  
  2 Rogers, Randy             55 Puget Sound Mast-36    30.00      31.01   17  
  3 Shekleton, Tim            57 Barrington Area-21     33.20      31.45   16  
  4 Shapiro, Steven H         56 Deerfield Master-21    32.50      32.34   15  
  5 Avery, Bill               55 Catfish Masters-24     33.40      33.23   14  
  6 Moss, Lawrence J          59 High Ridge YMCA-21     44.00      43.64   13  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shekleton, Tim            57 Barrington Area-21   1:15.10    1:16.31   20  
                  35.60     1:16.31 (40.71)                                        
  2 Avery, Bill               55 Catfish Masters-24   1:18.54    1:19.44   17  
                  37.88     1:19.44 (41.56)                                        
  3 Reed, Michael E           59 Libertyville Mas-21  1:28.50    1:35.36   16  
                  41.60     1:35.36 (53.76)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          56 Fossil Fish-21       1:05.00    1:07.34   20  
                  30.59     1:07.34 (36.75)                                        
  2 Avery, Bill               55 Catfish Masters-24   1:15.15    1:16.35   17  
                  39.28     1:16.35 (37.07)                                        
  3 Shekleton, Tim            57 Barrington Area-21   1:16.00    1:17.64   16  
                  36.35     1:17.64 (41.29)                                        
  4 Moss, Lawrence J          59 High Ridge YMCA-21   1:31.10    1:31.37   15  
                  44.51     1:31.37 (46.86)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morimoto, Stephen P       62 Fossil Fish-21         27.31      27.92   20  
  2 Patronsky, Ross T         63 Chicago Smelts-21      30.00      29.82   17  
  3 Roeing, Randy             61 Fossil Fish-21         28.50      29.95   16  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roeing, Randy             61 Fossil Fish-21       1:04.50    1:04.72   20  
                  30.66     1:04.72 (34.06)                                        
  2 Patronsky, Ross T         63 Chicago Smelts-21    1:06.00    1:05.98   17  
                  31.74     1:05.98 (34.24)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patronsky, Ross T         63 Chicago Smelts-21      39.00      37.35   20  
  2 Hertel, Robert G          63 Evanston Northsh-21    45.77      47.35   17  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patronsky, Ross T         63 Chicago Smelts-21    1:19.00    1:19.40   20  
                  39.31     1:19.40 (40.09)                                        
  2 Schoettle, Ekkehard       61 Evanston Northsh-21  1:30.00    1:31.46   17  
                  44.05     1:31.46 (47.41)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seybold, Harvey G         60 Fossil Fish-21         34.20      34.31   20  
  2 Morimoto, Stephen P       62 Fossil Fish-21         34.49      35.16   17  
  3 Carroll, Joe              63 Evanston Northsh-21    39.25      37.19   16  
  4 Barry, Robert B           63 Evanston Northsh-21    43.00      41.66   15  
  5 Hertel, Robert G          63 Evanston Northsh-21    46.00      46.91   14  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seybold, Harvey G         60 Fossil Fish-21       1:14.65    1:16.47   20  
                  36.72     1:16.47 (39.75)                                        
  2 Barry, Robert B           63 Evanston Northsh-21  1:34.00    1:33.65   17  
                  44.48     1:33.65 (49.17)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morimoto, Stephen P       62 Fossil Fish-21         33.90      30.98   20  
  2 Schoettle, Ekkehard       61 Evanston Northsh-21    32.00      32.21   17  
  3 Carroll, Joe              63 Evanston Northsh-21    35.11      33.33   16  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patronsky, Ross T         63 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:16.04   20  
                  36.51     1:16.04 (39.53)                                        
  2 Morimoto, Stephen P       62 Fossil Fish-21       1:12.46    1:16.48   17  
                  35.87     1:16.48 (40.61)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              67 Naperville Waves-21    29.66      29.98   20  
  2 Schein, Fred L            66 Chicago Smelts-21      31.00      31.78   17  
  3 Alsen, Donald J           65 Buehler Blue Mar-21    35.00      35.69   16  
  4 Hirsen, Ron               68 High Ridge YMCA-21     53.80      51.25   15  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              67 Naperville Waves-21  1:05.40    1:07.69   20  
                  32.30     1:07.69 (35.39)                                        
  2 Schein, Fred L            66 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:11.59   17  
                  33.14     1:11.59 (38.45)                                        
  3 Hirsen, Ron               68 High Ridge YMCA-21   1:54.22    1:50.44   16  
                  51.27     1:50.44 (59.17)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alsen, Donald J           65 Buehler Blue Mar-21  3:10.00    3:12.44   20  
                  26.57       58.64 (32.07)     1:34.03 (35.39)     2:08.36 (34.33)
        2:47.75 (39.39)     3:27.84 (40.09)     3:58.86 (31.02)         3:12.44 ( )
  2 Hirsen, Ron               68 High Ridge YMCA-21   4:15.00    3:58.66   17  
                  51.92   1:52.38 (1:00.46)   2:56.61 (1:04.23)   3:58.66 (1:02.05)
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           65 CMSC                   33.33      33.30   20  
  2 Long, Robert              67 Naperville Waves-21    40.90      44.06   17  
  3 Hirsen, Ron               68 High Ridge YMCA-21     58.88      57.89   16  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           65 CMSC                 1:15.90    1:17.89   20  
                  38.26     1:17.89 (39.63)                                        
  2 Alsen, Donald J           65 Buehler Blue Mar-21  1:55.00    1:55.24   17  
                  50.91   1:55.24 (1:04.33)                                        
  3 Hirsen, Ron               68 High Ridge YMCA-21   2:18.90    2:15.98   16  
                1:01.36   2:15.98 (1:14.62)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred L            66 Chicago Smelts-21      32.00      33.44   20  
  2 Schafer, David D          69 UC21-21                50.00      37.09   17  
  3 Alsen, Donald J           65 Buehler Blue Mar-21    46.00      43.89   16  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schafer, David D          69 UC21-21              2:15.00    1:37.47   20  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred L            66 Chicago Smelts-21    1:26.00    1:27.49   20  
                  40.46     1:27.49 (47.03)                                        
  2 Alsen, Donald J           65 Buehler Blue Mar-21  1:50.00    1:44.61   17  
                  47.20     1:44.61 (57.41)                                        
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'B'                                 NT    1:54.46   40  
     1) Hartnett, Jenna W23             2) Galinaitis, Alyssa W30         
     3) Cowen, Michael W M29            4) Revzin, Barry M28              
                  32.57     1:02.66 (30.09)     1:30.28 (27.62)     1:54.46 (24.18)
  2 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    1:55.34   34  
     1) Hutter, Jeffrey M24             2) Bolf, Vicki A W29              
     3) Ellison, Kristen L W29          4) Murphy, Doug R M43             
                  37.08     1:01.03 (23.95)     1:30.38 (29.35)     1:55.34 (24.96)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    2:13.16   40  
     1) Hoff, Seth M52                  2) Cowen, Michael W M29           
     3) Wais, Tracy W34                 4) Hartnett, Jenna W23            
                  31.19     1:09.01 (37.82)     1:40.14 (31.13)     2:13.16 (33.02)
  2 Chicago Smelts-21  'B'                                 NT    2:19.40   34  
     1) Wehunt, Allie W29               2) Revzin, Barry M28              
     3) Galinaitis, Alyssa W30          4) Hutter, Jeffrey M24            
                  38.29     1:09.55 (31.26)     1:46.74 (37.19)     2:19.40 (32.66)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    1:44.76   40  
     1) Comella, Anna W28               2) Moore, Lauren W33              
     3) Kujat, Scott M29                4) Mueller, Barret M26            
                  29.04     1:21.75 (52.71)     1:44.82 (23.07)         1:44.76 ( )
  2 Evanston Northshore  Masters-21  'A'                   NT    1:48.45   34  
     1) Van Huis, Alex M26              2) Krueger, Ruby W26              
     3) Ackermann, David A M49          4) Burkhart, Beth M W37           
                  28.80       53.81 (25.01)     1:23.20 (29.39)     1:48.45 (25.25)
  3 Chicago Smelts-21  'B'                                 NT    2:03.45   32  
     1) Gilbert, Brian M31              2) Chapman, Sara W33              
     3) Wehunt, Allie W29               4) Hejazi, Soheil M34             
                  28.19     1:03.54 (35.35)     1:35.13 (31.59)     2:03.45 (28.32)
  4 Evanston Northshore  Masters-21  'B'                   NT    2:12.10   30  
     1) Barry, Robert B M63             2) Lipton, Lucy W28               
     3) Corr, David M40                 4) Dumire, Stephanie W32          
                  42.17     1:17.05 (34.88)     1:46.37 (29.32)     2:12.10 (25.73)
  5 Evanston Northshore  Masters-21  'C'                   NT    2:27.06   28  
     1) Strauder, Robert L M42          2) Pulte, Noreen C W51            
     3) Dimri, Dvir M30                 4) Janus, Alison M W54            
                  39.37     1:23.70 (44.33)   2:27.60 (1:03.90)         2:27.06 ( )
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    1:59.12   40  
     1) Comella, Anna W28               2) Moore, Lauren W33              
     3) Kujat, Scott M29                4) Mueller, Barret M26            
                  31.76     1:07.84 (36.08)     1:35.33 (27.49)     1:59.12 (23.79)
  2 Evanston Northshore  Masters-21  'A'                   NT    2:07.02   34  
     1) Lipton, Lucy W28                2) Krueger, Ruby W26              
     3) Corr, David M40                 4) Van Huis, Alex M26             
                  37.66     1:14.54 (36.88)     1:41.22 (26.68)     2:07.02 (25.80)
  3 Chicago Smelts-21  'B'                                 NT    2:08.83   32  
     1) Bolf, Vicki A W29               2) Espino, Rudy A M45             
     3) Ellison, Kristen L W29          4) Dineen, Bradley A M51          
                  35.67     1:07.98 (32.31)     1:42.39 (34.41)     2:08.83 (26.44)
  4 Evanston Northshore  Masters-21  'B'                   NT    2:33.91   30  
     1) Ackermann, David A M49          2) Dumire, Stephanie W32          
     3) Janus, Alison M W54             4) Hertel, Robert G M63           
                  38.05     1:24.44 (46.39)     1:52.00 (27.56)     2:33.91 (41.91)
  5 Chicago Smelts-21  'D'                                 NT    3:00.42   28  
     1) Murphy, Doug R M43              2) Bard, Judy W63                 
     3) Heiser, Becca W31               4) Ruley, Nicolas M36             
                  34.64   2:26.34 (1:51.70)     3:00.57 (34.23)         3:00.42 ( )
 -- Chicago Smelts-21  'C'                                 NT         DQ  
     1) Figg, Steven J M48              2) Chapman, Sara W33              
     3) Hejazi, Soheil M34              4) Velasquez, Val W25             
                  34.52   1:49.85 (1:15.33)     2:19.83 (29.98)                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    2:08.24   40  
     1) Radhakrishnan, Seema W36        2) Boulukos, Dana L W38           
     3) Myers, Fred M M43               4) Thiry, Michael A M39           
                  44.39     1:12.73 (28.34)     1:41.81 (29.08)     2:08.24 (26.43)
  2 High Ridge YMCA Bottlenoser-21  'A'                    NT    2:39.73   34  
     1) Hirsen, Ron M68                 2) Ward, Toussaint M42            
     3) Burnett, Marvin M49             4) Moss, Lawrence J M59           
                  52.44     1:25.56 (33.12)     1:49.57 (24.01)     2:39.73 (50.16)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    2:24.20   40  
     1) Myers, Fred M M43               2) Thiry, Michael A M39           
     3) Boulukos, Dana L W38            4) Radhakrishnan, Seema W36       
                  34.15     1:07.50 (33.35)     1:39.81 (32.31)     2:24.20 (44.39)
  2 High Ridge YMCA Bottlenoser-21  'A'                    NT    3:07.77   34  
     1) Burnett, Marvin M49             2) Ward, Toussaint M42            
     3) Moss, Lawrence J M59            4) Hirsen, Ron M68                
                  55.95     1:33.81 (37.86)     2:17.19 (43.38)     3:07.77 (50.58)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    1:53.63   40  
     1) Giles-Ott, Ruth W46             2) Dineen, Bradley A M51          
     3) Kafka, Heidi W52                4) Stori, Mark D M49              
                  35.17     1:01.56 (26.39)     1:29.15 (27.59)     1:53.63 (24.48)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    2:04.91   40  
     1) Giles-Ott, Ruth W46             2) Swiss, Tom M47                 
     3) Stori, Mark D M49               4) Kafka, Heidi W52               
                  38.69     1:10.00 (31.31)     1:37.02 (27.02)     2:04.91 (27.89)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Northshore  Masters-21  'A'                   NT    2:26.51   40  
     1) Carroll, Joe M63                2) Olsen, Kati W59                
     3) Schoettle, Ekkehard M61         4) O'Laughlin, Kathleen W67       
                  30.30     1:18.14 (47.84)     1:56.17 (38.03)     2:26.51 (30.34)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Northshore  Masters-21  'A'                   NT    3:01.37   40  
     1) Barry, Robert B M63             2) Carroll, Joe M63               
     3) O'Laughlin, Kathleen W67        4) Olsen, Kati W59                
                1:01.46     1:44.76 (43.30)     2:23.62 (38.86)     3:01.37 (37.75)