Licensed to Lake Forest Swim Club -IL
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 2/6/2013 02:27 PM
                Evanston Masters January Meet 2012 - 1/20/2013                 
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena          24 Chicago Masters-IL     29.99      28.44   16  
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena          24 Chicago Masters-IL   2:41.14    2:41.06   16  
                  37.55     1:18.37 (40.82)     1:59.08 (40.71)     2:41.06 (41.98)
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena          24 Chicago Masters-IL     39.99      35.13   16  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena          24 Chicago Masters-IL   1:18.81    1:13.88   16  
                  35.18     1:13.88 (38.70)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena          24 Chicago Masters-IL   1:15.51    1:10.52   16  
                  33.59     1:10.52 (36.93)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie A       26 MT Greenwood-IL        28.02      28.57   16  
  2 Kish, Jacqueline E        29 GLTR-IL                34.00      28.99   13  
  3 Sajn, Catherine           29 MT Greenwood-IL        29.39      29.24   12  
  4 Dickman, Rachel E         26 MT Greenwood-IL        29.00      30.65   11  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie A       26 MT Greenwood-IL      1:00.59    1:01.87   16  
                  29.27     1:01.87 (32.60)                                        
  2 Bolf, Victoria            27 Smelts-IL            1:08.00    1:08.68   13  
                  32.61     1:08.68 (36.07)                                        
  3 Lipton, Lucy              26 EVM-IL               1:09.15    1:09.36   12  
                  32.80     1:09.36 (36.56)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie A       26 MT Greenwood-IL      2:10.48    2:13.54   16  
                  30.69     1:04.05 (33.36)     1:38.44 (34.39)     2:13.54 (35.10)
  2 Bolf, Victoria            27 Smelts-IL            2:30.00    2:37.93   13  
                  35.05     1:15.54 (40.49)     1:57.56 (42.02)     2:37.93 (40.37)
  3 Litoff, Dana              28 Smelts-IL            2:52.00    2:55.41   12  
                  41.05     1:25.99 (44.94)     2:11.22 (45.23)     2:55.41 (44.19)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             26 Smelts-IL              31.50      31.84   16  
  2 Kish, Jacqueline E        29 GLTR-IL                44.00      37.58   13  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie A       26 MT Greenwood-IL      1:10.24    1:10.18   16  
                  34.30     1:10.18 (35.88)                                        
  2 Bolf, Victoria            27 Smelts-IL            1:15.00    1:17.05   13  
                  37.79     1:17.05 (39.26)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             26 Smelts-IL              38.00      38.00   16  
  2 Litoff, Dana              28 Smelts-IL              42.69      43.08   13  
  3 Deal, Joy                 28 EVM-IL                 43.00      43.76   12  
  4 Dickman, Rachel E         26 MT Greenwood-IL        39.00      46.58   11  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolf, Victoria            27 Smelts-IL            1:30.00    1:25.97   16  
                  40.59     1:25.97 (45.38)                                        
  2 Lipton, Lucy              26 EVM-IL                    NT    1:34.52   13  
                  45.41     1:34.52 (49.11)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             26 Smelts-IL              31.50      31.01   16  
  2 Sajn, Catherine           29 MT Greenwood-IL        33.42      33.14   13  
  3 Deal, Joy                 28 EVM-IL                 33.17      33.82   12  
  4 Lipton, Lucy              26 EVM-IL                    NT      34.43   11  
  5 Dickman, Rachel E         26 MT Greenwood-IL        33.00      38.91   10  
  6 Bolf, Victoria            27 Smelts-IL              45.00      40.59    9  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deal, Joy                 28 EVM-IL               1:17.00    1:20.25   16  
                  37.80     1:20.25 (42.45)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lipton, Lucy              26 EVM-IL               1:20.00    1:20.86   16  
                  37.19     1:20.86 (43.67)                                        
  2 Litoff, Dana              28 Smelts-IL            1:34.00    1:32.30   13  
                  44.66     1:32.30 (47.64)                                        
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie A       26 MT Greenwood-IL      5:36.25    5:20.78   16  
                  35.94     1:17.78 (41.84)     1:56.34 (38.56)     2:36.08 (39.74)
        3:22.56 (46.48)     4:09.81 (47.25)     4:45.22 (35.41)     5:20.78 (35.56)
  2 Sajn, Catherine           29 MT Greenwood-IL      5:36.25    5:41.70   13  
                  36.19     1:18.81 (42.62)     2:02.26 (43.45)     2:46.51 (44.25)
        3:34.00 (47.49)     4:23.61 (49.61)     5:03.02 (39.41)     5:41.70 (38.68)
  3 Litoff, Dana              28 Smelts-IL            6:50.00    6:49.65   12  
                  47.26     1:40.95 (53.69)     2:36.36 (55.41)     3:32.33 (55.97)
        4:25.83 (53.50)     5:20.23 (54.40)     6:05.43 (45.20)     6:49.65 (44.22)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           30 Libertyville-IL        29.57      27.72   16  
  2 Sheeham, Nichole          34 WLAC-IL                28.50      28.28   13  
  3 Wais, Tracy               32 Smelts-IL              29.00      29.39   12  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           30 Libertyville-IL      1:01.57      59.92   16  
                  28.77       59.92 (31.15)                                        
  2 Sheeham, Nichole          34 WLAC-IL              1:02.20    1:02.44   13  
                  29.31     1:02.44 (33.13)                                        
  3 Daut, Ginny               31 EVM-IL               1:09.00    1:07.36   12  
                  32.08     1:07.36 (35.28)                                        
  4 Filippo, Marissa S        34 GLTR-IL              1:26.00    1:11.30   11  
                  34.55     1:11.30 (36.75)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daut, Ginny               31 EVM-IL                 35.00      35.12   16  
  2 Wais, Tracy               32 Smelts-IL              35.50      35.95   13  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daut, Ginny               31 EVM-IL               1:15.00    1:14.88   16  
                  36.48     1:14.88 (38.40)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               32 Smelts-IL              38.00      38.27   16  
  2 Filippo, Marissa S        34 GLTR-IL                   NT      39.43   13  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           30 Libertyville-IL        31.57      29.75   16  
  2 Wais, Tracy               32 Smelts-IL              33.50      31.99   13  
  3 Daut, Ginny               31 EVM-IL                 35.00      34.84   12  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               32 Smelts-IL            1:15.00    1:14.29   16  
                  34.58     1:14.29 (39.71)                                        
  2 Daut, Ginny               31 EVM-IL               1:21.00    1:17.69   13  
                  34.30     1:17.69 (43.39)                                        
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheeham, Nichole          34 WLAC-IL              5:45.00    5:23.78   16  
                  33.55     1:12.58 (39.03)     1:54.22 (41.64)     2:35.13 (40.91)
        3:21.37 (46.24)     4:08.75 (47.38)     4:46.60 (37.85)     5:23.78 (37.18)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seddon, Jennifer          38 Joliet-IL              31.00      32.56   16  
  2 Ciluffo, Cindy            38 EVM-IL                 40.00      37.13   13  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seddon, Jennifer          38 Joliet-IL            1:10.00    1:12.55   16  
                  34.18     1:12.55 (38.37)                                        
  2 Glick, Meredith           36 GLTR-IL                40.00    1:13.37   13  
                  35.17     1:13.37 (38.20)                                        
  3 Ciluffo, Cindy            38 EVM-IL               1:10.00    1:19.55   12  
                  37.39     1:19.55 (42.16)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhart, Beth            35 EVM-IL               2:19.00    2:20.41   16  
                  32.45     1:07.77 (35.32)     1:43.91 (36.14)     2:20.41 (36.50)
  2 Boulukoi, Dana            36 Smelts-IL            2:26.00    2:35.01   13  
                  35.67     1:15.67 (40.00)     1:56.49 (40.82)     2:35.01 (38.52)
  3 Seddon, Jennifer          38 Joliet-IL            2:30.00    2:40.45   12  
                  35.10     1:15.09 (39.99)     1:57.32 (42.23)     2:40.45 (43.13)
  4 Glick, Meredith           36 GLTR-IL              1:45.00    2:41.62   11  
                  36.08     1:16.36 (40.28)     1:59.09 (42.73)     2:41.62 (42.53)
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lubbers, Caroline         37 GLTR-IL                36.00      33.55   16  
  2 Burkhart, Beth            35 EVM-IL                 34.00      35.21   13  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukoi, Dana            36 Smelts-IL            1:20.00    1:19.37   16  
                  38.70     1:19.37 (40.67)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather N        36 EVM-IL                 37.50      34.01   16  
  2 Ciluffo, Cindy            38 EVM-IL                 55.00      51.33   13  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhart, Beth            35 EVM-IL                 31.00      31.08   16  
  2 Boulukoi, Dana            36 Smelts-IL              38.00      32.60   13  
  3 Ciluffo, Cindy            38 EVM-IL                 55.00      46.31   12  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukoi, Dana            36 Smelts-IL            1:29.00    1:21.76   16  
                  37.40     1:21.76 (44.36)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukoi, Dana            36 Smelts-IL            1:17.00    1:13.09   16  
                  34.30     1:13.09 (38.79)                                        
  2 Ciluffo, Cindy            38 EVM-IL               1:30.00    1:37.14   13  
                  47.20     1:37.14 (49.94)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, Amanda              43 Smelts-IL              35.00      34.88   16  
  2 Janusz, Megan             40 Illinois Masters-IL    34.00      35.36   13  
  3 Kanzok, Steffi            40 EVM-IL                 36.73      37.18   12  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kanzok, Steffi            40 EVM-IL               1:26.30    1:23.04   16  
                  39.75     1:23.04 (43.29)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lein, Ines                44 Northwestern-IL        38.00      35.71   16  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lein, Ines                44 Northwestern-IL      1:20.00    1:15.87   16  
                  37.51     1:15.87 (38.36)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lein, Ines                44 Northwestern-IL        40.00      40.76   16  
  2 Kanzok, Steffi            40 EVM-IL                 42.00      41.79   13  
  3 Hunt, Amanda              43 Smelts-IL              45.00      43.22   12  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lein, Ines                44 Northwestern-IL      1:30.00    1:28.73   16  
                  42.57     1:28.73 (46.16)                                        
  2 Kanzok, Steffi            40 EVM-IL               1:32.00    1:31.40   13  
                  44.23     1:31.40 (47.17)                                        
  3 Hunt, Amanda              43 Smelts-IL            1:45.00    1:34.40   12  
                  46.23     1:34.40 (48.17)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Janusz, Megan             40 Illinois Masters-IL    40.00      41.06   16  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lein, Ines                44 Northwestern-IL      1:20.00    1:20.04   16  
                  36.87     1:20.04 (43.17)                                        
  2 Hunt, Amanda              43 Smelts-IL            1:40.00    1:27.00   13  
                  43.52     1:27.00 (43.48)                                        
  3 Janusz, Megan             40 Illinois Masters-IL  1:35.00    1:33.90   12  
                  44.53     1:33.90 (49.37)                                        
  4 Kanzok, Steffi            40 EVM-IL               1:40.18    1:34.86   11  
                  47.51     1:34.86 (47.35)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedward, Kathy            46 Libertyville-IL        30.93      29.76   16  
  2 Ahner, Amy L              47 EVM-IL                 40.00      40.56   13  
  3 Rivers, Christina         46 Unattached           2:00.00    1:01.28   12  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rivers, Christina         46 Unattached           3:00.00    2:48.44   16  
                  45.32   2:48.44 (2:03.12)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahner, Amy L              47 EVM-IL               3:25.00    2:15.24   16  
                  29.70     1:03.71 (34.01)     1:44.39 (40.68)     2:15.24 (30.85)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Muyres, Sarah             46 EVM-IL                 36.50      36.40   16  
  2 Schwartz, Lisa            49 COHO-IL                37.70      39.34   13  
  3 Bedward, Kathy            46 Libertyville-IL        42.23      41.13   12  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            49 COHO-IL              1:22.10    1:21.66   16  
                  39.87     1:21.66 (41.79)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            49 COHO-IL                39.80      39.58   16  
  2 Bedward, Kathy            46 Libertyville-IL        45.16      43.13   13  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedward, Kathy            46 Libertyville-IL        39.82      35.49   16  
  2 Ahner, Amy L              47 EVM-IL                 49.00      50.33   13  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Ahner, Amy L              47 EVM-IL               1:53.00         DQ  
                  54.51                                                            
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            49 COHO-IL              1:19.50    1:21.62   16  
                  38.00     1:21.62 (43.62)                                        
  2 Muyres, Sarah             46 EVM-IL               1:21.00    1:21.68   13  
                  37.29     1:21.68 (44.39)                                        
  3 Bedward, Kathy            46 Libertyville-IL      1:31.43    1:24.11   12  
                  39.35     1:24.11 (44.76)                                        
  4 Ahner, Amy L              47 EVM-IL               1:48.00    1:53.10   11  
                  54.16     1:53.10 (58.94)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 Smelts-IL              28.00      28.68   16  
  2 Albano, Terrie            50 GLTR-IL                42.00      34.86   13  
  3 Ryan, Carol J             54 WLAC-IL                36.00      35.41   12  
  4 Janus, Alison             52 EVM-IL                 45.00      44.37   11  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 Smelts-IL            1:03.00    1:03.33   16  
                  30.29     1:03.33 (33.04)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        50 COHO-IL              1:10.00    1:11.15   13  
                  34.44     1:11.15 (36.71)                                        
  3 Albano, Terrie            50 GLTR-IL              1:24.00    1:18.12   12  
                  37.04     1:18.12 (41.08)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        50 COHO-IL              2:28.00    2:32.96   16  
                  35.33     1:14.11 (38.78)     1:53.61 (39.50)     2:32.96 (39.35)
  2 Ryan, Carol J             54 WLAC-IL              2:50.00    2:52.87   13  
                  39.09     1:22.04 (42.95)     2:07.70 (45.66)     2:52.87 (45.17)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Carol J             54 WLAC-IL                43.00      43.82   16  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           51 COHO-IL              1:15.00    1:11.21   16  
                  34.98     1:11.21 (36.23)                                        
  2 Kafka, Heidi              50 Smelts-IL            1:15.00    1:16.61   13  
                  37.88     1:16.61 (38.73)                                        
  3 Froehlich, Kathryn        50 COHO-IL              1:18.00    1:20.70   12  
                  39.45     1:20.70 (41.25)                                        
  4 Deane, Dana               53 EVM-IL               1:40.00    1:38.37   11  
                  48.84     1:38.37 (49.53)                                        
  5 Janus, Alison             52 EVM-IL               1:57.00    1:58.29   10  
                  56.27   1:58.29 (1:02.02)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 Smelts-IL              38.00      38.73   16  
  2 Deane, Dana               53 EVM-IL                 47.00      46.35   13  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           51 COHO-IL              1:25.00    1:20.22   16  
                  38.61     1:20.22 (41.61)                                        
  2 Kafka, Heidi              50 Smelts-IL            1:23.00    1:24.37   13  
                  39.97     1:24.37 (44.40)                                        
  3 Froehlich, Kathryn        50 COHO-IL              1:23.00    1:26.24   12  
                  41.20     1:26.24 (45.04)                                        
  4 Deane, Dana               53 EVM-IL               1:50.00    1:39.39   11  
                  48.43     1:39.39 (50.96)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Robin         51 EVM-IL                 39.00      36.99   16  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Robin         51 EVM-IL               1:30.00    1:27.54   16  
                  40.18     1:27.54 (47.36)                                        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deane, Dana               53 EVM-IL               1:35.00    1:32.78   16  
                  44.22     1:32.78 (48.56)                                        
  2 Ryan, Carol J             54 WLAC-IL              1:36.00    1:34.82   13  
                  44.70     1:34.82 (50.12)                                        
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           51 COHO-IL              5:30.00    5:13.04   16  
                  31.66     1:07.42 (35.76)     1:48.12 (40.70)     2:30.33 (42.21)
        3:15.88 (45.55)     4:02.64 (46.76)     4:38.76 (36.12)     5:13.04 (34.28)
  2 Froehlich, Kathryn        50 COHO-IL              5:45.00    5:50.11   13  
                  37.58     1:21.14 (43.56)     2:06.32 (45.18)     2:50.96 (44.64)
        3:38.02 (47.06)     4:26.50 (48.48)     5:09.18 (42.68)     5:50.11 (40.93)
  3 Richardson, Robin         51 EVM-IL               7:00.00    6:42.21   12  
                  41.66     1:32.29 (50.63)     2:25.00 (52.71)     3:18.96 (53.96)
        4:14.10 (55.14)     5:09.79 (55.69)     5:56.63 (46.84)     6:42.21 (45.58)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane B         56 COHO-IL                32.00      30.96   16  
  2 Emmrich, Ann              55 Joliet-IL              34.71      34.47   13  
  3 Moore, Mary               56 MT Greenwood-IL        37.00      36.72   12  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann              55 Joliet-IL            1:23.51    1:19.05   16  
                  36.63     1:19.05 (42.42)                                        
  2 Moore, Mary               56 MT Greenwood-IL      1:25.00    1:21.34   13  
                  38.81     1:21.34 (42.53)                                        
  3 Delanois, Barbara         57 Smelts-IL            1:30.00    1:27.70   12  
                  40.84     1:27.70 (46.86)                                        
  4 Montes, Jane A            57 GLTR-IL              2:05.00    1:58.54   11  
                  55.42   1:58.54 (1:03.12)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         57 Smelts-IL            3:15.00    2:44.82   16  
                  35.85     1:19.50 (43.65)     2:08.61 (49.11)     2:44.82 (36.21)
  2 Moore, Mary               56 MT Greenwood-IL      3:10.00    3:02.94   13  
                  42.66     1:28.62 (45.96)     2:16.34 (47.72)     3:02.94 (46.60)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            56 MT Greenwood-IL        43.00      45.62   16  
  2 Emmrich, Ann              55 Joliet-IL              45.93      47.10   13  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            56 MT Greenwood-IL      1:35.00    1:33.49   16  
                  45.81     1:33.49 (47.68)                                        
  2 Delanois, Barbara         57 Smelts-IL            1:35.00    1:36.52   13  
                  47.01     1:36.52 (49.51)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane B         56 COHO-IL                42.00      40.44   16  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane B         56 COHO-IL              1:33.00    1:30.45   16  
                  42.73     1:30.45 (47.72)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Mary               56 MT Greenwood-IL        46.00      42.25   16  
  2 Delanois, Barbara         57 Smelts-IL              50.00      51.21   13  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            56 MT Greenwood-IL      1:38.00    1:40.93   16  
                  46.44     1:40.93 (54.49)                                        
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            56 MT Greenwood-IL      1:33.00    1:37.11   16  
                  45.87     1:37.11 (51.24)                                        
  2 Moore, Mary               56 MT Greenwood-IL      1:42.00    1:41.19   13  
                  48.04     1:41.19 (53.15)                                        
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            56 MT Greenwood-IL      7:15.00    7:19.27   16  
                  47.00     1:44.55 (57.55)     2:39.39 (54.84)     3:33.00 (53.61)
      4:37.13 (1:04.13)   5:42.91 (1:05.78)     6:32.69 (49.78)     7:19.27 (46.58)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stranc, Sheila            60 EVM-IL                 37.59      39.72   16  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feldman, Ronna            64 GLTR-IL              2:40.00    2:04.02   16  
                  54.86   2:04.02 (1:09.16)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stranc, Sheila            60 EVM-IL                 53.76      56.17   16  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stranc, Sheila            60 EVM-IL                 50.38      48.35   16  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stranc, Sheila            60 EVM-IL               1:50.88    1:53.51   16  
                  57.02     1:53.51 (56.49)                                        
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brummet, Patricia         67 EVM-IL               1:45.00    1:30.80   16  
                  43.39     1:30.80 (47.41)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brummet, Patricia         67 EVM-IL               3:50.00    2:44.93   16  
                  38.28     1:22.28 (44.00)     2:08.80 (46.52)     2:44.93 (36.13)
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brummet, Patricia         67 EVM-IL                 50.00      46.81   16  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brummet, Patricia         67 EVM-IL               1:50.00    1:42.51   16  
                  48.44     1:42.51 (54.07)                                        
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Bradford M        22 Lyons-IL             1:00.00      53.84   16  
                  25.09       53.84 (28.75)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Bradford M        22 Lyons-IL             2:10.00    2:08.96   16  
                  28.17     1:00.59 (32.42)     1:34.94 (34.35)     2:08.96 (34.02)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Bradford M        22 Lyons-IL               30.00      28.10   16  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Bradford M        22 Lyons-IL             1:05.00    1:01.96   16  
                  30.18     1:01.96 (31.78)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oxos, Bjorn               27 Smelts-IL              25.20      25.50   16  
  2 Crystal, Elie             25 EVM-IL                 36.39      46.09   13  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            28 Smelts-IL              53.89      51.78   16  
                  25.26       51.78 (26.52)                                        
  2 Trauner, Matthew          27 Smelts-IL              53.00      52.98   13  
                  25.27       52.98 (27.71)                                        
  3 Oxos, Bjorn               27 Smelts-IL              56.50      57.25   12  
                  28.21       57.25 (29.04)                                        
  4 McDonnell, Michael        27 Libertyville-IL      1:07.00    1:06.62   11  
                  31.87     1:06.62 (34.75)                                        
  5 Cowen, Michael W          27 Smelts-IL            1:05.61    1:08.73   10  
                  32.36     1:08.73 (36.37)                                        
  6 Crystal, Elie             25 EVM-IL               1:25.57    1:31.09    9  
                  41.73     1:31.09 (49.36)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            28 Smelts-IL            1:58.50    1:55.42   16  
                  26.99       56.09 (29.10)     1:26.00 (29.91)     1:55.42 (29.42)
  2 Trauner, Matthew          27 Smelts-IL            1:57.00    1:59.11   13  
                  26.78       56.69 (29.91)     1:27.54 (30.85)     1:59.11 (31.57)
  3 Babin, Aleksey            27 EVM-IL               1:55.00    2:01.70   12  
                  27.65       57.92 (30.27)     1:29.22 (31.30)     2:01.70 (32.48)
  4 Crystal, Elie             25 EVM-IL               3:24.78    2:14.93   11  
                  29.63     1:06.12 (36.49)     1:44.12 (38.00)     2:14.93 (30.81)
  5 Augustine, Robert A       25 Lyons-IL             2:32.00    2:40.08   10  
                  34.47     1:14.36 (39.89)     1:57.66 (43.30)     2:40.08 (42.42)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            28 Smelts-IL              28.02      28.91   16  
  2 Carillo, Roberto          27 Smelts-IL              31.30      31.24   13  
  3 Bentley, James            25 Smelts-IL              32.71      33.69   12  
  4 Cowen, Michael W          27 Smelts-IL              35.86      37.14   11  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            28 Smelts-IL              59.97    1:01.20   16  
                  30.06     1:01.20 (31.14)                                        
  2 Babin, Aleksey            27 EVM-IL               1:00.00    1:01.95   13  
                  30.25     1:01.95 (31.70)                                        
  3 Carillo, Roberto          27 Smelts-IL            1:09.00    1:09.41   12  
                  33.72     1:09.41 (35.69)                                        
  4 McDonnell, Michael        27 Libertyville-IL      1:22.00    1:18.97   11  
                  38.94     1:18.97 (40.03)                                        
  5 Augustine, Robert A       25 Lyons-IL             1:35.00    1:24.83   10  
                  41.63     1:24.83 (43.20)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew          27 Smelts-IL              32.00      31.54   16  
  2 Bentley, James            25 Smelts-IL              31.94      32.35   13  
  3 Augustine, Robert A       25 Lyons-IL               40.00      36.75   12  
  4 Cowen, Michael W          27 Smelts-IL              36.24      38.89   11  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bentley, James            25 Smelts-IL            1:09.33    1:11.33   16  
                  33.35     1:11.33 (37.98)                                        
  2 Kujat, Scott              27 Smelts-IL            1:19.14    1:17.81   13  
                  37.10     1:17.81 (40.71)                                        
  3 Augustine, Robert A       25 Lyons-IL             1:18.00    1:20.23   12  
                  37.51     1:20.23 (42.72)                                        
  4 Cowen, Michael W          27 Smelts-IL            1:21.24    1:27.36   11  
                  39.38     1:27.36 (47.98)                                        
  5 McDonnell, Michael        27 Libertyville-IL      1:30.00    1:41.36   10  
                  46.20     1:41.36 (55.16)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oxos, Bjorn               27 Smelts-IL              28.05      28.13   16  
  2 Kujat, Scott              27 Smelts-IL              21.10      28.51   13  
  3 Carillo, Roberto          27 Smelts-IL              31.30      32.63   12  
  4 Crystal, Elie             25 EVM-IL                    NT      52.17   11  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            28 Smelts-IL              57.00      58.72   16  
                  27.91       58.72 (30.81)                                        
  2 Kujat, Scott              27 Smelts-IL            1:04.00    1:03.43   13  
                  29.11     1:03.43 (34.32)                                        
  3 Bentley, James            25 Smelts-IL            1:02.48    1:06.54   12  
                  30.41     1:06.54 (36.13)                                        
  4 McDonnell, Michael        27 Libertyville-IL      1:24.00    1:19.43   11  
                  35.71     1:19.43 (43.72)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew          27 Smelts-IL            1:00.00    1:01.08   16  
                  27.75     1:01.08 (33.33)                                        
  2 Babin, Aleksey            27 EVM-IL               1:03.00    1:02.53   13  
                  28.37     1:02.53 (34.16)                                        
  3 Bentley, James            25 Smelts-IL            1:03.56    1:07.62   12  
                  31.85     1:07.62 (35.77)                                        
  4 Kujat, Scott              27 Smelts-IL            1:10.00    1:07.75   11  
                  30.97     1:07.75 (36.78)                                        
  5 Carillo, Roberto          27 Smelts-IL            1:07.00    1:09.41   10  
                  30.74     1:09.41 (38.67)                                        
  6 Cowen, Michael W          27 Smelts-IL            1:16.26    1:17.65    9  
                  35.74     1:17.65 (41.91)                                        
  7 McDonnell, Michael        27 Libertyville-IL      1:22.00    1:21.03    7  
                  36.84     1:21.03 (44.19)                                        
  8 Crystal, Elie             25 EVM-IL                    NT    1:53.64    5  
                  55.56     1:53.64 (58.08)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Daniel              34 WLAC-IL                25.50      24.87   16  
  2 Mulcahy, Ryan P           34 Lincoln-Way-IL         23.50      25.03   13  
  3 Niesen, Nate              31 GLTR-IL                30.00      26.37   12  
  4 Aponte, Robert            34 GLTR-IL                25.00      28.03   11  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan P           34 Lincoln-Way-IL         53.50      57.00   16  
                  26.61       57.00 (30.39)                                        
  2 Stevens, Tim              32 EVM-IL               1:02.22    1:00.98   13  
                  29.06     1:00.98 (31.92)                                        
  3 Gonzalez, David           30 Unattached           1:07.00    1:04.47   12  
                  30.93     1:04.47 (33.54)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Tim              32 EVM-IL               2:17.73    2:13.39   16  
                  31.52     1:05.54 (34.02)     1:39.49 (33.95)     2:13.39 (33.90)
  2 Laurino, Anthony          32 Smelts-IL            2:25.00    2:19.71   13  
                  32.81     1:08.59 (35.78)     1:44.09 (35.50)     2:19.71 (35.62)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzalez, David           30 Unattached             29.00      33.76   16  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzalez, David           30 Unattached           1:18.00    1:14.65   16  
                  36.57     1:14.65 (38.08)                                        
  2 Laurino, Anthony          32 Smelts-IL            1:20.00    1:15.17   13  
                  37.32     1:15.17 (37.85)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Daniel              34 WLAC-IL                32.00      30.95   16  
  2 Lavender, Lemikas         34 Smelts-IL              45.00      34.36   13  
  3 Stevens, Tim              32 EVM-IL                 37.25      36.69   12  
  4 Laurino, Anthony          32 Smelts-IL              40.00      36.96   11  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Daniel              34 WLAC-IL              1:09.00    1:06.23   16  
                  31.55     1:06.23 (34.68)                                        
  2 Glenn, Mark               31 Libertyville-IL      1:13.00    1:06.79   13  
                  31.09     1:06.79 (35.70)                                        
  3 Lavender, Lemikas         34 Smelts-IL            1:14.00    1:15.12   12  
                  34.30     1:15.12 (40.82)                                        
  4 Gonzalez, David           30 Unattached           1:19.00    1:23.69   11  
                  39.57     1:23.69 (44.12)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan P           34 Lincoln-Way-IL         26.50      28.44   16  
  2 Aponte, Robert            34 GLTR-IL                28.00      31.33   13  
  3 Stevens, Tim              32 EVM-IL                 33.74      31.81   12  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Mark               31 Libertyville-IL           NT      59.26   16  
                  27.19       59.26 (32.07)                                        
  2 Cook, Daniel              34 WLAC-IL              1:05.00    1:02.14   13  
                  30.35     1:02.14 (31.79)                                        
  3 Aponte, Robert            34 GLTR-IL              1:05.00    1:06.07   12  
                  30.36     1:06.07 (35.71)                                        
  4 Niesen, Nate              31 GLTR-IL              1:15.00    1:07.50   11  
                  32.10     1:07.50 (35.40)                                        
  5 Mulcahy, Ryan P           34 Lincoln-Way-IL       1:04.00    1:09.12   10  
                  32.17     1:09.12 (36.95)                                        
  6 Stevens, Tim              32 EVM-IL               1:13.10    1:10.91    9  
                  33.55     1:10.91 (37.36)                                        
  7 Lavender, Lemikas         34 Smelts-IL            1:12.00    1:14.24    7  
                  36.05     1:14.24 (38.19)                                        
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Mark               31 Libertyville-IL      5:00.00    4:37.43   16  
                  28.38     1:00.26 (31.88)     1:36.61 (36.35)     2:12.74 (36.13)
        2:51.59 (38.85)     3:31.17 (39.58)     4:05.13 (33.96)     4:37.43 (32.30)
  2 Lavender, Lemikas         34 Smelts-IL            7:48.00    6:20.25   13  
                  34.87     1:20.08 (45.21)   3:00.78 (1:40.70)     3:52.49 (51.71)
        4:46.15 (53.66)   6:20.25 (1:34.10)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thoma, Samuel R           36 GLTR-IL                25.00      23.91   16  
  2 Leuchs, Jonathan          36 WLAC-IL                26.00      24.01   13  
  3 Corr, David               38 EVM-IL                 27.00      25.94   12  
  4 Czach, Jesse R            37 Buehler-IL             30.00      30.29   11  
  5 Bedi, Alain               38 Joliet-IL            1:00.00      37.67   10  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thoma, Samuel R           36 GLTR-IL                55.00      51.74   16  
                  24.61       51.74 (27.13)                                        
  2 Elder, Patrick            38 Naperville Waves-IL    51.50      52.83   13  
                  25.54       52.83 (27.29)                                        
  3 Leuchs, Jonathan          36 WLAC-IL                58.00      54.76   12  
                  26.87       54.76 (27.89)                                        
  4 Jablonski, Scott R        37 Lyons-IL               57.00      54.85   11  
                  26.00       54.85 (28.85)                                        
  5 Roessler, Steve           37 Lyons-IL               59.90      55.71   10  
                  26.37       55.71 (29.34)                                        
  6 O'Brien, T.J.             38 Lyons-IL               59.50      56.30    9  
                  27.04       56.30 (29.26)                                        
  7 Corr, David               38 EVM-IL               1:03.00      57.35    7  
                  28.12       57.35 (29.23)                                        
  8 Worthy, Ripley            35 Smelts-IL              58.00      59.06    5  
                  28.96       59.06 (30.10)                                        
  9 Hyland, Dave              36 Lyons-IL             1:35.00    1:12.56    4  
                  33.79     1:12.56 (38.77)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick            38 Naperville Waves-IL  1:53.99    1:54.61   16  
                  27.37       56.69 (29.32)     1:26.19 (29.50)     1:54.61 (28.42)
  2 Parker, Adam              36 Illinois Masters-IL  2:03.00    2:04.88   13  
                  29.38     1:01.15 (31.77)     1:32.78 (31.63)     2:04.88 (32.10)
  3 Corr, David               38 EVM-IL               2:15.00    2:10.30   12  
                  31.52     1:04.66 (33.14)     1:37.22 (32.56)     2:10.30 (33.08)
  4 O'Brien, T.J.             38 Lyons-IL             2:12.00    2:11.39   11  
                  30.34     1:03.07 (32.73)     1:37.24 (34.17)     2:11.39 (34.15)
  5 Worthy, Ripley            35 Smelts-IL            2:10.00    2:18.99   10  
                  32.47     1:07.25 (34.78)     1:43.51 (36.26)     2:18.99 (35.48)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            37 Smelts-IL              33.00      32.57   16  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick            38 Naperville Waves-IL    59.99    1:00.32   16  
                  29.95     1:00.32 (30.37)                                        
  2 Worthy, Ripley            35 Smelts-IL            1:08.00    1:07.82   13  
                  33.53     1:07.82 (34.29)                                        
  3 Thiry, Michael            37 Smelts-IL            1:09.00    1:08.16   12  
                  33.38     1:08.16 (34.78)                                        
  4 Leuchs, Jonathan          36 WLAC-IL              1:08.00    1:10.32   11  
                  36.05     1:10.32 (34.27)                                        
  5 Czach, Jesse R            37 Buehler-IL           1:23.00    1:22.65   10  
                  39.86     1:22.65 (42.79)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            37 Smelts-IL              32.00      32.22   16  
  2 Jablonski, Scott R        37 Lyons-IL               30.00      33.55   13  
  3 Parker, Adam              36 Illinois Masters-IL    33.00      33.62   12  
  4 Hyland, Dave              36 Lyons-IL                  NT      41.20   11  
  5 Bedi, Alain               38 Joliet-IL            1:00.00      50.16   10  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            37 Smelts-IL            1:12.00    1:10.91   16  
                  33.22     1:10.91 (37.69)                                        
  2 Parker, Adam              36 Illinois Masters-IL  1:13.00    1:13.78   13  
                  34.39     1:13.78 (39.39)                                        
  3 Worthy, Ripley            35 Smelts-IL            1:20.00    1:17.39   12  
                  37.63     1:17.39 (39.76)                                        
  4 Czach, Jesse R            37 Buehler-IL           1:33.00    1:28.52   11  
                  41.30     1:28.52 (47.22)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Corr, David               38 EVM-IL                 29.00      28.64   16  
  2 Parker, Adam              36 Illinois Masters-IL    30.00      29.03   13  
  3 O'Brien, T.J.             38 Lyons-IL               33.00      30.55   12  
  4 Czach, Jesse R            37 Buehler-IL             38.00      37.69   11  
  5 Bedi, Alain               38 Joliet-IL            2:00.00      53.17   10  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Worthy, Ripley            35 Smelts-IL            1:10.00    1:15.70   16  
                  35.67     1:15.70 (40.03)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parker, Adam              36 Illinois Masters-IL  1:06.00    1:05.67   16  
                  30.73     1:05.67 (34.94)                                        
  2 Corr, David               38 EVM-IL               1:07.00    1:06.08   13  
                  30.76     1:06.08 (35.32)                                        
  3 Thoma, Samuel R           36 GLTR-IL              1:00.00    1:06.21   12  
                  29.72     1:06.21 (36.49)                                        
  4 Thiry, Michael            37 Smelts-IL            1:08.00    1:08.04   11  
                  32.47     1:08.04 (35.57)                                        
 -- Bedi, Alain               38 Joliet-IL            2:00.00         DQ  
                  58.49                                                            
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Pat              41 EVM-IL                 24.89      23.80   16  
  2 Murphy, Douglas R         41 Smelts-IL              26.30      25.88   13  
  3 Waechter, Michael         44 GLTR-IL                27.50      28.13   12  
  4 Fitzpatrick, Mike         42 WLAC-IL              1:30.00      31.29   11  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Credit, Robert            42 Lyons-IL               59.50      55.03   16  
                  26.08       55.03 (28.95)                                        
  2 Hemenway, Mike P          44 Visionquest-IL         57.00      57.56   13  
                  27.43       57.56 (30.13)                                        
  3 Geraghty, Michael         41 MT Greenwood-IL           NT    1:01.02   12  
                1:00.60      1:01.02 (0.42)                                        
  4 Waechter, Michael         44 GLTR-IL              1:01.00    1:01.38   11  
                  29.32     1:01.38 (32.06)                                        
  5 Stephenson, Samuel H      43 Smelts-IL            1:07.00    1:05.42   10  
                  31.13     1:05.42 (34.29)                                        
  6 Espino, Rudy              43 Smelts-IL            1:18.00    1:05.98    9  
                  31.51     1:05.98 (34.47)                                        
  7 Tibbs, Patrick T          42 Smelts-IL            1:08.00    1:08.84    7  
                  32.38     1:08.84 (36.46)                                        
  8 Fitzpatrick, Mike         42 WLAC-IL                35.00    1:13.73    5  
                  34.42     1:13.73 (39.31)                                        
  9 Eisfelder, Bartholomew    44 EVM-IL               1:16.00    1:14.27    4  
                  35.74     1:14.27 (38.53)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Fred               41 Smelts-IL              34.00      33.37   16  
  2 Murphy, Douglas R         41 Smelts-IL              34.30      33.52   13  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Pat              41 EVM-IL               1:10.00    1:07.74   16  
                  33.25     1:07.74 (34.49)                                        
  2 Thayer, Jason             41 Lyons-IL             1:08.00    1:08.11   13  
                  33.68     1:08.11 (34.43)                                        
  3 Myers, Fred               41 Smelts-IL            1:16.00    1:13.09   12  
                  35.37     1:13.09 (37.72)                                        
  4 Stephenson, Samuel H      43 Smelts-IL            1:25.00    1:22.58   11  
                  39.54     1:22.58 (43.04)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Credit, Robert            42 Lyons-IL               35.50      32.35   16  
  2 Melcher, Scott            41 Libertyville-IL        35.00      33.92   13  
  3 Espino, Rudy              43 Smelts-IL              40.00      34.36   12  
  4 Murphy, Douglas R         41 Smelts-IL              39.50      37.51   11  
  5 Geraghty, Michael         41 MT Greenwood-IL           NT      38.20   10  
  6 Tibbs, Patrick T          42 Smelts-IL              36.00      40.64    9  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Credit, Robert            42 Lyons-IL             1:15.50    1:11.07   16  
                  33.35     1:11.07 (37.72)                                        
  2 Bennett, Pat              41 EVM-IL               1:21.23    1:12.50   13  
                  34.20     1:12.50 (38.30)                                        
  3 Espino, Rudy              43 Smelts-IL            1:25.00    1:13.46   12  
                  34.42     1:13.46 (39.04)                                        
  4 Melcher, Scott            41 Libertyville-IL      1:15.00    1:13.93   11  
                  34.16     1:13.93 (39.77)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hemenway, Mike P          44 Visionquest-IL         27.50      27.55   16  
  2 Credit, Robert            42 Lyons-IL               33.00      27.64   13  
  3 Melcher, Scott            41 Libertyville-IL        30.00      27.70   12  
  4 Bennett, Pat              41 EVM-IL                 29.65      27.90   11  
  5 Murphy, Douglas R         41 Smelts-IL              29.20      28.63   10  
  6 Thayer, Jason             41 Lyons-IL               29.00      29.05    9  
  7 Geraghty, Michael         41 MT Greenwood-IL           NT      30.69    7  
  8 Stephenson, Samuel H      43 Smelts-IL              32.00      32.62    5  
  9 Waechter, Michael         44 GLTR-IL                31.00      33.55    4  
 10 Tibbs, Patrick T          42 Smelts-IL              32.00      36.07    3  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melcher, Scott            41 Libertyville-IL      1:10.00    1:05.95   16  
                  31.33     1:05.95 (34.62)                                        
  2 Espino, Rudy              43 Smelts-IL            1:20.00    1:08.01   13  
                  31.51     1:08.01 (36.50)                                        
  3 Stephenson, Samuel H      43 Smelts-IL            1:18.00    1:17.07   12  
                  35.80     1:17.07 (41.27)                                        
  4 Myers, Fred               41 Smelts-IL            1:19.00    1:21.37   11  
                  34.93     1:21.37 (46.44)                                        
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, TR                 40 EVM-IL               5:15.00    4:57.45   16  
                  30.29     1:04.35 (34.06)     1:43.96 (39.61)     2:22.16 (38.20)
        3:06.75 (44.59)     3:50.87 (44.12)     4:25.56 (34.69)     4:57.45 (31.89)
  2 Bennett, Pat              41 EVM-IL               6:00.00    5:18.83   13  
                  32.27     1:09.41 (37.14)     1:52.31 (42.90)     2:34.57 (42.26)
        3:20.25 (45.68)     4:06.95 (46.70)     4:45.14 (38.19)     5:18.83 (33.69)
  3 Tibbs, Patrick T          42 Smelts-IL            6:15.00    6:08.94   12  
                  42.34     1:27.42 (45.08)     2:13.24 (45.82)     2:58.21 (44.97)
        3:50.57 (52.36)     4:43.75 (53.18)     5:27.40 (43.65)     6:08.94 (41.54)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peebles, Brent            45 Flying Carp-IL         27.60      25.81   16  
  2 Brandt, Mark W            46 TSM-IL                 25.30      25.93   13  
  3 McKEEVER, Patrick         45 Unattached             27.80      26.60   12  
  4 Swiss, Tom                45 Smelts-IL              26.50      27.19   11  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Mark W            46 TSM-IL                 56.70      57.55   16  
                  27.49       57.55 (30.06)                                        
  2 McKEEVER, Patrick         45 Unattached             57.80      58.24   13  
                  28.40       58.24 (29.84)                                        
  3 Peebles, Brent            45 Flying Carp-IL       1:04.10      58.87   12  
                  27.83       58.87 (31.04)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKEEVER, Patrick         45 Unattached           2:06.80    2:06.45   16  
                  30.08     1:02.24 (32.16)     1:34.45 (32.21)     2:06.45 (32.00)
  2 Brandt, Mark W            46 TSM-IL               1:59.50    2:09.16   13  
                  28.45     1:00.08 (31.63)     1:34.80 (34.72)     2:09.16 (34.36)
  3 Peebles, Brent            45 Flying Carp-IL       2:42.10    2:19.09   12  
                  30.46     1:05.31 (34.85)     1:42.20 (36.89)     2:19.09 (36.89)
  4 Schoser, John             47 Northwestern-IL      2:53.38    2:52.22   11  
                  39.15     1:21.77 (42.62)     2:06.66 (44.89)     2:52.22 (45.56)
  5 Jacobs EL, Jamil          46 Illinois Masters-IL  2:50.00    3:11.05   10  
                  38.46     1:30.23 (51.77)     2:25.18 (54.95)     3:11.05 (45.87)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            45 Chicago Masters-IL     29.00      28.49   16  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiss, Tom                45 Smelts-IL              30.50      30.60   16  
  2 Schoser, John             47 Northwestern-IL        36.68      37.10   13  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiss, Tom                45 Smelts-IL            1:08.00    1:09.17   16  
                  32.55     1:09.17 (36.62)                                        
  2 Schoser, John             47 Northwestern-IL      2:19.92    1:20.03   13  
                  38.70     1:20.03 (41.33)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            45 Chicago Masters-IL     27.00      26.95   16  
  2 Brandt, Mark W            46 TSM-IL                 48.00      27.52   13  
  3 Swiss, Tom                45 Smelts-IL              28.50      28.14   12  
  4 McKEEVER, Patrick         45 Unattached             29.80      29.97   11  
  5 Peebles, Brent            45 Flying Carp-IL         35.00      31.88   10  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David          47 EVM-IL                 59.69      59.47   16  
                  28.40       59.47 (31.07)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiss, Tom                45 Smelts-IL            1:05.00    1:05.59   16  
                  31.81     1:05.59 (33.78)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Lee              51 Lake Shore-IL          27.30      27.02   16  
  2 Goyette, Brian            53 EVM-IL                 28.50      27.62   13  
  3 Filippini, Mike           52 EVM-IL                 29.00      29.53   12  
  4 Birenberg, Steven         52 EVM-IL                 31.00      29.96   11  
  5 Kavanagh, Frank D         52 Lake Shore-IL          31.00      31.49   10  
  6 Horowitz, Bob             50 EVM-IL                 32.00      31.90    9  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David               50 Fossil Fish-IL         48.48      48.95   16  
                  23.79       48.95 (25.16)                                        
  2 Jenkins, Timothy J        51 Fossil Fish-IL         55.50      55.63   13  
                  26.82       55.63 (28.81)                                        
  3 Soltys, Ted               52 Illinois Masters-IL    55.00      55.71   12  
                  26.87       55.71 (28.84)                                        
  4 Rowland, Jim              52 Libertyville-IL        57.50      58.37   11  
                  28.59       58.37 (29.78)                                        
  5 Seibt, Andy               54 Fossil Fish-IL         58.00      58.89   10  
                  28.10       58.89 (30.79)                                        
  6 Francis, Lee              51 Lake Shore-IL          58.28      59.31    9  
                  29.06       59.31 (30.25)                                        
  7 Gilberg, Steve            50 Smelts-IL              59.00    1:01.41    7  
                  28.78     1:01.41 (32.63)                                        
  8 Goyette, Brian            53 EVM-IL               1:02.00    1:02.73    5  
                  29.95     1:02.73 (32.78)                                        
  9 Filippini, Mike           52 EVM-IL               1:10.00    1:07.57    4  
                  32.81     1:07.57 (34.76)                                        
 10 Kavanagh, Frank D         52 Lake Shore-IL        1:07.00    1:08.00    3  
                  33.25     1:08.00 (34.75)                                        
 11 Birenberg, Steven         52 EVM-IL               1:08.00    1:09.26    2  
                  32.76     1:09.26 (36.50)                                        
 12 Horowitz, Bob             50 EVM-IL               1:15.00    1:10.30    1  
                  33.04     1:10.30 (37.26)                                        
 13 Schark, Mark              51 Illinois Masters-IL  1:12.00    1:12.55  
                  35.26     1:12.55 (37.29)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Lee              51 Lake Shore-IL        2:10.33    2:10.39   16  
                  30.52     1:02.87 (32.35)     1:36.07 (33.20)     2:10.39 (34.32)
  2 Rowland, Jim              52 Libertyville-IL      2:13.00    2:12.77   13  
                  31.14     1:05.29 (34.15)     1:39.08 (33.79)     2:12.77 (33.69)
  3 Goyette, Brian            53 EVM-IL               2:19.00    2:18.24   12  
                  31.51     1:06.60 (35.09)     1:42.41 (35.81)     2:18.24 (35.83)
  4 Greenfield, Rick          52 MT Greenwood-IL           NT    2:26.29   11  
                  29.71     1:07.66 (37.95)     1:53.29 (45.63)     2:26.29 (33.00)
  5 Kavanagh, Frank D         52 Lake Shore-IL        2:20.00    2:33.91   10  
                  35.35     1:14.69 (39.34)     1:55.50 (40.81)     2:33.91 (38.41)
  6 Filippini, Mike           52 EVM-IL               2:50.00    2:38.10    9  
                  34.73     1:14.20 (39.47)     1:56.24 (42.04)     2:38.10 (41.86)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            50 Smelts-IL              32.00      33.38   16  
  2 Filippini, Mike           52 EVM-IL                 38.00      39.14   13  
  3 Greenfield, Rick          52 MT Greenwood-IL           NT      57.08   12  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, Timothy J        51 Fossil Fish-IL       1:08.00    1:08.20   16  
                  33.62     1:08.20 (34.58)                                        
  2 Seibt, Andy               54 Fossil Fish-IL       1:10.00    1:09.84   13  
                  33.45     1:09.84 (36.39)                                        
  3 Filippini, Mike           52 EVM-IL               1:30.00    1:23.29   12  
                  41.84     1:23.29 (41.45)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Lee              51 Lake Shore-IL          35.21      35.05   16  
  2 Seibt, Andy               54 Fossil Fish-IL         35.00      35.86   13  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David               50 Fossil Fish-IL       1:03.66    1:05.18   16  
                  30.86     1:05.18 (34.32)                                        
  2 Jenkins, Timothy J        51 Fossil Fish-IL       1:15.00    1:13.74   13  
                  34.75     1:13.74 (38.99)                                        
  3 Francis, Lee              51 Lake Shore-IL        1:18.13    1:17.48   12  
                  37.33     1:17.48 (40.15)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David               50 Fossil Fish-IL         24.68      25.43   16  
  2 Soltys, Ted               52 Illinois Masters-IL    26.50      27.17   13  
  3 Gilberg, Steve            50 Smelts-IL              28.00      27.56   12  
  4 Seibt, Andy               54 Fossil Fish-IL         30.00      30.85   11  
  5 Goyette, Brian            53 EVM-IL                 31.00      31.28   10  
  6 Horowitz, Bob             50 EVM-IL                 35.00      37.05    9  
  7 Greenfield, Rick          52 MT Greenwood-IL           NT      40.48    7  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David               50 Fossil Fish-IL         53.53      54.38   16  
                  26.17       54.38 (28.21)                                        
  2 Soltys, Ted               52 Illinois Masters-IL  1:05.00    1:01.15   13  
                  28.62     1:01.15 (32.53)                                        
  3 Greenfield, Rick          52 MT Greenwood-IL           NT    1:33.83   12  
                  43.86     1:33.83 (49.97)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            50 Smelts-IL            1:08.00    1:11.15   16  
                  32.46     1:11.15 (38.69)                                        
 -- Greenfield, Rick          52 MT Greenwood-IL           NT         DQ  
                  46.41          DQ (50.79)                                        
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, Timothy J        51 Fossil Fish-IL       5:00.00    4:50.70   16  
                  30.50     1:05.30 (34.80)     1:43.83 (38.53)     2:20.99 (37.16)
        3:03.18 (42.19)     3:45.64 (42.46)     4:19.31 (33.67)     4:50.70 (31.39)
  2 Seibt, Andy               54 Fossil Fish-IL       5:00.00    5:17.10   13  
                  31.52     1:08.29 (36.77)     1:48.40 (40.11)     2:32.12 (43.72)
        3:17.96 (45.84)     4:03.91 (45.95)     4:41.54 (37.63)     5:17.10 (35.56)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skelton, Tim              55 Illinois Masters-IL    28.00      27.99   16  
  2 Seybold, Harvey           58 Fossil Fish-IL         29.00      29.23   13  
  3 Montanaro, Skip           59 Illinois Masters-IL    33.00      32.44   12  
  4 Bergquist, Michael D      56 Libertyville-IL        32.00      32.51   11  
  5 Miller, John B            59 MT Greenwood-IL        32.00      33.05   10  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas            55 Fossil Fish-IL         56.00      54.88   16  
                  26.40       54.88 (28.48)                                        
  2 Dodson, Phil L            59 EVM-IL                 57.75      57.92   13  
                  28.24       57.92 (29.68)                                        
  3 Skelton, Tim              55 Illinois Masters-IL  1:06.00    1:02.42   12  
                  30.40     1:02.42 (32.02)                                        
  4 Anderson, Mark J          59 Unattached           1:03.00    1:04.50   11  
                  31.30     1:04.50 (33.20)                                        
  5 Reed, Michael             57 Libertyville-IL      1:04.60    1:04.93   10  
                  31.32     1:04.93 (33.61)                                        
  6 Keil, Todd                57 Libertyville-IL      1:11.50    1:09.94    9  
                  34.77     1:09.94 (35.17)                                        
  7 Bergquist, Michael D      56 Libertyville-IL      1:10.00    1:10.49    7  
                  32.71     1:10.49 (37.78)                                        
  8 Montanaro, Skip           59 Illinois Masters-IL  1:18.00    1:13.37    5  
                  35.58     1:13.37 (37.79)                                        
  9 Miller, John B            59 MT Greenwood-IL      1:20.00    1:17.03    4  
                  37.66     1:17.03 (39.37)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas            55 Fossil Fish-IL       2:03.00    2:02.12   16  
                  28.66     1:00.12 (31.46)     1:31.64 (31.52)     2:02.12 (30.48)
  2 Dodson, Phil L            59 EVM-IL               2:09.50    2:09.64   13  
                  30.46     1:03.97 (33.51)     1:37.66 (33.69)     2:09.64 (31.98)
  3 Anderson, Mark J          59 Unattached           2:24.00    2:23.39   12  
                  33.28     1:09.52 (36.24)     1:46.72 (37.20)     2:23.39 (36.67)
  4 Keil, Todd                57 Libertyville-IL      2:33.50    2:28.57   11  
                  36.18     1:13.61 (37.43)     1:51.44 (37.83)     2:28.57 (37.13)
  5 Reed, Michael             57 Libertyville-IL      2:24.20    2:30.71   10  
                  35.72     1:15.39 (39.67)     1:55.12 (39.73)     2:30.71 (35.59)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Todd                57 Libertyville-IL        33.50      32.83   16  
  2 Bergquist, Michael D      56 Libertyville-IL        40.00      38.80   13  
  3 Montanaro, Skip           59 Illinois Masters-IL    41.00      39.74   12  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Mark J          59 Unattached           1:16.00    1:14.03   16  
                  36.29     1:14.03 (37.74)                                        
  2 Montanaro, Skip           59 Illinois Masters-IL  1:27.00    1:28.08   13  
                  45.17     1:28.08 (42.91)                                        
  3 Bergquist, Michael D      56 Libertyville-IL      1:30.00    1:29.74   12  
                  43.60     1:29.74 (46.14)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seybold, Harvey           58 Fossil Fish-IL         36.00      34.77   16  
  2 Miller, John B            59 MT Greenwood-IL        42.00      42.49   13  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, John B            59 MT Greenwood-IL      1:35.00    1:39.52   16  
                  47.08     1:39.52 (52.44)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas            55 Fossil Fish-IL         28.00      26.74   16  
  2 Dodson, Phil L            59 EVM-IL                 30.01      29.50   13  
  3 Skelton, Tim              55 Illinois Masters-IL    34.00      31.52   12  
  4 Seybold, Harvey           58 Fossil Fish-IL         32.00      34.23   11  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Michael             57 Libertyville-IL      1:28.40    1:28.50   16  
                  38.82     1:28.50 (49.68)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skelton, Tim              55 Illinois Masters-IL  1:16.00    1:14.52   16  
                  35.45     1:14.52 (39.07)                                        
  2 Reed, Michael             57 Libertyville-IL      1:26.80    1:24.40   13  
                  38.83     1:24.40 (45.57)                                        
  3 Bergquist, Michael D      56 Libertyville-IL      1:30.00    1:24.60   12  
                  40.97     1:24.60 (43.63)                                        
  4 Miller, John B            59 MT Greenwood-IL      1:32.00    1:36.26   11  
                  47.97     1:36.26 (48.29)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred L            64 Smelts-IL              31.00      32.34   16  
  2 Alsen, Donald J           63 Buehler-IL             36.00      36.77   13  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert         61 Buehler-IL           1:08.00    1:10.62   16  
                  35.52     1:10.62 (35.10)                                        
  2 Schein, Fred L            64 Smelts-IL            1:10.00    1:11.87   13  
                  34.51     1:11.87 (37.36)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inch, Les                 62 GLTR-IL              2:58.44    2:57.01   16  
                  42.62     1:29.10 (46.48)     2:15.01 (45.91)     2:57.01 (42.00)
  2 Spaulding, Robert         61 Buehler-IL           2:48.00    2:57.26   13  
                  42.13     1:26.81 (44.68)     2:13.01 (46.20)     2:57.26 (44.25)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred L            64 Smelts-IL              42.00      50.21   16  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert         61 Buehler-IL           1:14.00    1:19.96   16  
                  39.93     1:19.96 (40.03)                                        
  2 Hertel, Bob               61 EVM-IL               1:46.00    1:43.24   13  
                  50.88     1:43.24 (52.36)                                        
  3 Inch, Les                 62 GLTR-IL              1:39.33    1:53.02   12  
                  49.67   1:53.02 (1:03.35)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert         61 Buehler-IL             42.00      39.81   16  
  2 Alsen, Donald J           63 Buehler-IL             50.00      52.69   13  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertel, Bob               61 EVM-IL                    NT    1:41.68   16  
                  49.12     1:41.68 (52.56)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred L            64 Smelts-IL              33.00      32.97   16  
  2 Spaulding, Robert         61 Buehler-IL             34.00      35.71   13  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jim L              70 Unattached             35.00      34.78   16  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jim L              70 Unattached             39.00      41.88   16  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jim L              70 Unattached           1:30.00    1:31.57   16  
                  44.50     1:31.57 (47.07)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          76 MT Greenwood-IL        41.00      43.08   16  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          76 MT Greenwood-IL      1:35.00    1:34.44   16  
                  44.45     1:34.44 (49.99)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          76 MT Greenwood-IL        55.00      55.91   16  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          76 MT Greenwood-IL      1:55.00    2:02.10   16  
                  57.32   2:02.10 (1:04.78)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          76 MT Greenwood-IL        52.00      51.41   16  
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyons-IL  'B'                                     2:00.00    1:54.89   32  
     1) Augustine, Robert A M25         2) Hyland, Dave M36               
     3) O'Brien, T.J. M38               4) Roessler, Steve M37            
                  31.22     1:04.02 (32.80)     1:30.08 (26.06)     1:54.89 (24.81)
 -- Lyons-IL  'A'                                     1:40.00   X1:38.33  
     1) Wilson, Bradford M M22          2) Thayer, Jason M41              
     3) Credit, Robert M42              4) Jablonski, Scott R M37         
                  24.00       49.72 (25.72)     1:13.65 (23.93)     1:38.33 (24.68)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                            1:44.50    1:44.58   32  
     1) Rehrig, Clay S M28              2) Comella, Anna W26              
     3) Wais, Tracy W32                 4) Trauner, Matthew M27           
                  24.18       52.99 (28.81)     1:20.38 (27.39)     1:44.58 (24.20)
  2 Evanston Masters-IL  'A'                          1:50.25    1:49.15   26  
     1) Lipton, Lucy W26                2) Babin, Aleksey M27             
     3) Burkhart, Beth W35              4) Stevens, Tim M32               
                  28.41       55.40 (26.99)     1:25.42 (30.02)     1:49.15 (23.73)
  3 Galter Swim Club-IL  'A'                          2:07.00    1:54.06   24  
     1) Thoma, Samuel R M36             2) Filippo, Marissa S W34         
     3) Kish, Jacqueline E W29          4) Waechter, Michael M44          
                  24.51       53.30 (28.79)     1:26.15 (32.85)     1:54.06 (27.91)
  4 Mount Greenwood Masters-IL  'A'                        NT    1:57.11   22  
     1) Geraghty, Michael M41           2) Greenfield, Rick M52           
     3) Oskvarek, Natalie A W26         4) Sajn, Catherine W29            
                  28.48     1:00.54 (32.06)     1:28.21 (27.67)     1:57.11 (28.90)
  5 Libertyville-IL  'A'                              2:00.57    1:58.93   20  
     1) Bedward, Kathy W46              2) Liberty, Laurel W30            
     3) Bergquist, Michael D M56        4) McDonnell, Michael M27         
                  30.10       57.72 (27.62)     1:29.41 (31.69)     1:58.93 (29.52)
  6 Chicago Smelts-IL  'B'                            1:50.50    2:00.17   18  
     1) Litoff, Dana W28                2) Bolf, Victoria W27             
     3) Carillo, Roberto M27            4) Oxos, Bjorn M27                
                  36.55     1:08.43 (31.88)     1:34.17 (25.74)     2:00.17 (26.00)
  7 Evanston Masters-IL  'B'                          1:55.25    2:08.55   14  
     1) Crystal, Elie M25               2) Deal, Joy W28                  
     3) Corr, David M38                 4) Daut, Ginny W31                
                  41.23     1:13.23 (32.00)     1:43.17 (29.94)     2:08.55 (25.38)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                            1:55.50    1:59.11   32  
     1) Comella, Anna W26               2) Trauner, Matthew M27           
     3) Wais, Tracy W32                 4) Rehrig, Clay S M28             
                  33.05     1:03.95 (30.90)     1:35.14 (31.19)     1:59.11 (23.97)
  2 Evanston Masters-IL  'A'                          2:10.35    2:08.61   26  
     1) Ackermann, David M47            2) Stevens, Tim M32               
     3) Deal, Joy W28                   4) Lipton, Lucy W26               
                  29.61     1:05.42 (35.81)     1:38.44 (33.02)     2:08.61 (30.17)
  3 Libertyville-IL  'A'                              2:14.57    2:14.69   24  
     1) McDonnell, Michael M27          2) Bedward, Kathy W46             
     3) Liberty, Laurel W30             4) Melcher, Scott M41             
                  37.02     1:19.86 (42.84)     1:48.96 (29.10)     2:14.69 (25.73)
  4 Mount Greenwood Masters-IL  'A'                        NT    2:15.02   22  
     1) Oskvarek, Natalie A W26         2) Sajn, Catherine W29            
     3) Geraghty, Michael M41           4) Greenfield, Rick M52           
                  34.46     1:13.07 (38.61)     1:42.73 (29.66)     2:15.02 (32.29)
  5 Chicago Smelts-IL  'B'                            2:05.00    2:15.23   20  
     1) Carillo, Roberto M27            2) Litoff, Dana W28               
     3) Oxos, Bjorn M27                 4) Bolf, Victoria W27             
                  31.05     1:14.92 (43.87)     1:42.97 (28.05)     2:15.23 (32.26)
  6 Galter Swim Club-IL  'A'                          2:25.00    2:16.08   18  
     1) Kish, Jacqueline E W29          2) Niesen, Nate M31               
     3) Waechter, Michael M44           4) Glick, Meredith W36            
                  34.77     1:08.40 (33.63)     1:42.39 (33.99)     2:16.08 (33.69)
  7 Evanston Masters-IL  'B'                          2:13.35    2:20.20   14  
     1) Daut, Ginny W31                 2) Corr, David M38                
     3) Burkhart, Beth W35              4) Crystal, Elie M25              
                  36.12     1:13.50 (37.38)     1:41.23 (27.73)     2:20.20 (38.97)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                            1:52.50    1:53.11   32  
     1) Boulukos, Dana L W35            2) Parker, Adam M35               
     3) Hunt, Amanda W43                4) Murphy, Douglas R M41          
                  28.48       53.98 (25.50)     1:27.82 (33.84)     1:53.11 (25.29)
  2 Evanston Masters-IL  'A'                               NT    1:59.78   26  
     1) Lingner, Heather N W36          2) Kanzok, Steffi W40             
     3) Bennett, Pat M41                4) Eisfelder, Bartholomew M44     
                  33.70     1:09.37 (35.67)     1:36.18 (26.81)     1:59.78 (23.60)
  3 Galter Swim Club-IL  'A'                          2:35.00    2:07.50   24  
     1) Carrasquillo, Jose I M51        2) Lubbers, Caroline W37          
     3) Glick, Meredith W36             4) Inch, Les M62                  
                  33.69     1:07.19 (33.50)     1:36.78 (29.59)     2:07.50 (30.72)
  4 Evanston Masters-IL  'B'                          1:56.25    2:11.41   22  
     1) Ciluffo, Cindy W38              2) Birenberg, Steven M52          
     3) Filippini, Mike M52             4) Muyres, Sarah W46              
                  37.00     1:09.37 (32.37)     1:38.26 (28.89)     2:11.41 (33.15)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                            2:07.00    2:12.78   32  
     1) Thiry, Michael M37              2) Boulukos, Dana L W35           
     3) Worthy, Ripley M35              4) Hunt, Amanda W43               
                  32.99     1:10.35 (37.36)     1:39.35 (29.00)     2:12.78 (33.43)
  2 Galter Swim Club-IL  'A'                          2:25.00    2:21.77   26  
     1) Inch, Les M62                   2) Thoma, Samuel R M36            
     3) Lubbers, Caroline W37           4) Albano, Terrie W50             
                  43.19     1:15.46 (32.27)     1:47.72 (32.26)     2:21.77 (34.05)
  3 Evanston Masters-IL  'A'                          2:15.35    2:31.31   24  
     1) Muyres, Sarah W46               2) Lingner, Heather N W36         
     3) Bennett, Pat M41                4) Eisfelder, Bartholomew M44     
                  36.71     1:21.90 (45.19)     1:49.13 (27.23)     2:31.31 (42.18)
  4 Evanston Masters-IL  'B'                          2:17.35    2:38.19   22  
     1) Birenberg, Steven M52           2) Kanzok, Steffi W40             
     3) Horowitz, Bob M50               4) Ciluffo, Cindy W38             
                  57.66     1:29.27 (31.61)     2:07.20 (37.93)     2:38.19 (30.99)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                            1:57.50    2:01.68   32  
     1) Delanois, Barbara W57           2) Figg, Steven J M46             
     3) Kafka, Heidi W50                4) Gilberg, Steve M50             
                  38.74     1:06.06 (27.32)     1:34.91 (28.85)     2:01.68 (26.77)
  2 Evanston Masters-IL  'C'                          2:07.25    2:10.47   26  
     1) Richardson, Robin W51           2) Black, Boyd M56                
     3) Dodson, Phil L M59              4) Brummet, Patricia W67          
                  40.64     1:11.45 (30.81)     1:45.55 (34.10)     2:10.47 (24.92)
  3 Evanston Masters-IL  'B'                          2:06.25    2:24.07   24  
     1) Deane, Dana W53                 2) Goyette, Brian M53             
     3) Stranc, Sheila W60              4) Hertel, Bob M61                
                  39.35     1:18.11 (38.76)     1:56.21 (38.10)     2:24.07 (27.86)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                            2:11.50    2:11.57   32  
     1) Delanois, Barbara W57           2) Swiss, Tom M45                 
     3) Gilberg, Steve M50              4) Kafka, Heidi W50               
                  44.29     1:15.85 (31.56)     1:43.38 (27.53)     2:11.57 (28.19)
  2 Evanston Masters-IL  'C'                          2:25.35    2:23.84   26  
     1) Black, Boyd M56                 2) Stranc, Sheila W60             
     3) Dodson, Phil L M59              4) Deane, Dana W53                
                  30.36     1:15.86 (45.50)     1:44.94 (29.08)     2:23.84 (38.90)
  3 Evanston Masters-IL  'A'                          2:20.35    2:34.68   24  
     1) Ahner, Amy L W47                2) Goyette, Brian M53             
     3) Richardson, Robin W51           4) Filippini, Mike M52            
                  37.36     1:18.18 (40.82)     1:54.96 (36.78)     2:34.68 (39.72)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mount Greenwood Masters-IL  'A'                        NT    2:30.91   32  
     1) Moore, Mary W56                 2) Miller, John B M59             
     3) Kettelson, Larry M76            4) Kulak, Marilyn W56             
                  37.46     1:20.00 (42.54)     1:57.28 (37.28)     2:30.91 (33.63)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mount Greenwood Masters-IL  'A'                        NT    2:52.19   32  
     1) Kulak, Marilyn W56              2) Miller, John B M59             
     3) Moore, Mary W56                 4) Kettelson, Larry M76           
                  44.16     1:27.53 (43.37)     2:09.91 (42.38)     2:52.19 (42.28)