Licensed to Illinois LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 3/14/2016 06:50 PM
                   2016 High Ridge Masters Meet - 3/13/2016                    
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 22.21   1/31/2015 VANDERPOOL-WALLAC                            
       LOCAL: L 23.57   4/19/2012 Kelly N McNichols                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-IL    26.00      26.72  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 55.90   5/23/2010 EMILE EWING                                  
       LOCAL: L 57.54    4/4/2014 Moe A Barrett                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-IL  1:10.00    1:05.19  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 24.54   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
       LOCAL: L 24.72   4/19/2012 Kelly N McNichols                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-IL    29.00      28.06  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 52.30   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
       LOCAL: L 58.50   4/28/2002 Shona Kovatch                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-IL  1:07.00    1:03.39  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 53.02  12/21/2014 KATIE MEILI                                  
       LOCAL: L 57.38   4/19/2012 Kelly N McNichols                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-IL  1:02.00    1:03.90  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 22.62   1/25/2014 MADISON KENNEDY                              
       LOCAL: L 23.72    1/1/1991 Elisabeth Fabrizi                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilson, Kristine          27 High Ridge Y-IL        31.00      28.33  
  2 Spray, Molly M            27 Swedish Fish-IL        31.52      32.53  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 49.18   2/24/2013 KIM VANDENBERG                               
       LOCAL: L 51.92    5/9/2012 Isabel Madeira                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spray, Molly M            27 Swedish Fish-IL      1:14.66    1:10.12  
  2 Wuellner, Adrienne        25 Chicago Smelts-IL    1:16.00    1:15.91  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 25.26   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
       LOCAL: L 27.18   4/19/2007 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilson, Kristine          27 High Ridge Y-IL        35.00      32.75  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 27.14   2/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
       LOCAL: L 31.13   4/16/2009 Noelle M Wilhite                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilson, Kristine          27 High Ridge Y-IL        40.00      37.63  
  2 Pope-Obeda, Emily         28 Chicago Smelts-IL      38.50      39.81  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N   59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
       LOCAL: L 1:07.41   3/11/2012 Jenny R Habjan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hintermeister, Julie L    28 Swedish Fish-IL      1:20.30    1:20.78  
  2 Pope-Obeda, Emily         28 Chicago Smelts-IL    1:23.50    1:25.19  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
       LOCAL: L 25.75   4/22/2004 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hintermeister, Julie L    28 Swedish Fish-IL        32.60      29.83  
  2 Gilson, Kristine          27 High Ridge Y-IL        32.00      30.78  
  3 Hiestand, Margaret E      28 Chicago Smelts-IL      30.99      31.08  
  4 Spray, Molly M            27 Swedish Fish-IL        36.09      34.46  
  5 Wuellner, Adrienne        25 Chicago Smelts-IL      37.00      38.44  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 53.20   4/24/2015 AMANDA SIMS                                  
       LOCAL: L 55.34   4/19/2012 Katie A Braun                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hintermeister, Julie L    28 Swedish Fish-IL      1:07.30    1:04.44  
  2 Hiestand, Margaret E      28 Chicago Smelts-IL    1:08.00    1:10.45  
  3 Pope-Obeda, Emily         28 Chicago Smelts-IL    1:27.00    1:17.34  
  4 Wuellner, Adrienne        25 Chicago Smelts-IL    1:18.00    1:25.47  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 54.43    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                               
       LOCAL: L 58.74   4/19/2012 Rachel Ridgeway                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilson, Kristine          27 High Ridge Y-IL      1:17.00    1:10.26  
  2 Hiestand, Margaret E      28 Chicago Smelts-IL    1:17.00    1:16.41  
  3 Spray, Molly M            27 Swedish Fish-IL      1:23.94    1:25.85  
  4 Wuellner, Adrienne        25 Chicago Smelts-IL    1:28.00    1:26.14  
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:57.56   12/5/2013 JUSTINE MUELLER                            
       LOCAL: L 2:08.67   4/19/2012 Katie Braun                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hintermeister, Julie L    28 Swedish Fish-IL      2:25.00    2:27.94  
  2 Pope-Obeda, Emily         28 Chicago Smelts-IL    2:45.00    2:43.50  
 -- Wuellner, Adrienne        25 Chicago Smelts-IL    3:20.00         DQ  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 22.48  11/29/2012 ERIKA ERNDL                                  
       LOCAL: L 24.26   4/18/2008 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellison, Kristen L        30 Chicago Smelts-IL      29.00      30.31  
  2 McBride, Courtney         31 Chicago Smelts-IL      33.11      32.87  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 48.03   2/23/2013 ERIKA ERNDL                                  
       LOCAL: L 52.44   5/15/2003 Nadine Day                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Comella, Anna             30 Chicago Smelts-IL    1:00.00    1:00.59  
  2 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-IL       1:06.39    1:05.21  
  3 McBride, Courtney         31 Chicago Smelts-IL    1:12.91    1:12.70  
  4 Chapman, Sara             34 Chicago Smelts-IL    1:15.52    1:16.19  
  5 Traw, Emily               32 Chicago Smelts-IL    1:17.00    1:16.27  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 24.96    5/1/2011 NORIKO INADA                                 
       LOCAL: L 27.71   4/23/2010 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-IL         33.70      33.45  
  2 McBride, Courtney         31 Chicago Smelts-IL      38.74      38.64  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 54.60   4/30/2011 NORIKO INADA                                 
       LOCAL: L 58.49   4/23/2010 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Comella, Anna             30 Chicago Smelts-IL    1:10.00    1:08.88  
  2 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-IL       1:11.66    1:11.35  
  3 Bolf, Victoria A          30 Chicago Smelts-IL    1:17.05    1:15.13  
  4 McBride, Courtney         31 Chicago Smelts-IL    1:27.05    1:22.33  
  5 Ellison, Kristen L        30 Chicago Smelts-IL    1:22.00    1:22.94  
 -- Traw, Emily               32 Chicago Smelts-IL    1:27.00         DQ  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 28.48    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                             
       LOCAL: L 30.93   4/19/2012 Noelle M Wilhite                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolf, Victoria A          30 Chicago Smelts-IL      40.74      40.63  
 -- Tampe, Elizabeth          33 Swedish Fish-IL        49.08         DQ  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:02.08    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                           
       LOCAL: L 1:06.75   4/22/2004 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolf, Victoria A          30 Chicago Smelts-IL    1:28.95    1:27.68  
  2 Tampe, Elizabeth          33 Swedish Fish-IL      1:39.66    1:31.01  
  3 Chapman, Sara             34 Chicago Smelts-IL    1:29.14    1:32.47  
  4 Traw, Emily               32 Chicago Smelts-IL    1:45.00    1:37.28  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
       LOCAL: L 25.39   4/18/2008 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tampe, Elizabeth          33 Swedish Fish-IL        39.36      34.25  
  2 Ellison, Kristen L        30 Chicago Smelts-IL      35.00      34.71  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
       LOCAL: L 56.60   4/18/2008 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Comella, Anna             30 Chicago Smelts-IL    1:10.00    1:08.76  
  2 Ellison, Kristen L        30 Chicago Smelts-IL    1:17.00    1:19.97  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
       LOCAL: L 59.10   5/15/2003 Nadine K Day                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bolf, Victoria A          30 Chicago Smelts-IL    1:20.65    1:16.14  
  2 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-IL       1:20.00    1:18.38  
  3 Tampe, Elizabeth          33 Swedish Fish-IL      1:27.56    1:21.20  
  4 McBride, Courtney         31 Chicago Smelts-IL    1:38.00    1:28.00  
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:58.80   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                
       LOCAL: L 2:06.72   5/15/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Comella, Anna             30 Chicago Smelts-IL    2:30.00    2:29.50  
  2 Bolf, Victoria A          30 Chicago Smelts-IL    2:46.03    2:45.19  
  3 Ellison, Kristen L        30 Chicago Smelts-IL    3:00.00    2:51.66  
  4 Tampe, Elizabeth          33 Swedish Fish-IL      3:15.00    3:00.81  
  5 Traw, Emily               32 Chicago Smelts-IL    3:05.00    3:03.27  
  6 Chapman, Sara             34 Chicago Smelts-IL    3:08.11    3:06.09  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
       LOCAL: L 24.18   4/25/2004 Liz Dillman                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bauer, Jessica L          35 Chicago Smelts-IL      29.61      29.60  
  2 Ferrari, Erin             35 Swedish Fish-IL        29.00      29.89  
  3 Sashin, Patricia          38 Unat-21-IL             36.55      32.90  
  4 Wagener, Christina        39 Swedish Fish-IL        58.00      43.64  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
       LOCAL: L 51.61   4/22/2004 Liz Dillmann                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-IL    1:00.00      59.46  
  2 Bauer, Jessica L          35 Chicago Smelts-IL    1:04.08    1:03.90  
  3 Ferrari, Erin             35 Swedish Fish-IL      1:04.00    1:05.61  
  4 Glick, Meredith           39 Swedish Fish-IL      1:11.00    1:11.14  
  5 Sashin, Patricia          38 Unat-21-IL           1:24.84    1:15.26  
  6 Wagener, Christina        39 Swedish Fish-IL      2:00.00    1:41.07  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 25.02    5/3/2014 NORIKO INADA                                 
       LOCAL: L 27.91   4/16/2009 Jie Li                                       
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagener, Christina        39 Swedish Fish-IL      1:00.00    1:01.19  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N   54.83    5/4/2014 NORIKO INADA                               
       LOCAL: L 1:00.08   4/16/2009 Jie Li                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bauer, Jessica L          35 Chicago Smelts-IL    1:15.57    1:17.38  
  2 Glick, Meredith           39 Swedish Fish-IL      1:33.00    1:32.94  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 28.51    5/2/2014 KATIE GLENN                                  
       LOCAL: L 30.58   4/10/2015 Gabrielle Chang                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sashin, Patricia          38 Unat-21-IL             47.64      42.01  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:01.88   4/25/2015 KATIE GLENN                                
       LOCAL: L 1:06.19   4/25/2013 Gabrielle E Rose                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-IL    1:19.50    1:20.22  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 25.05   4/26/2015 NORIKO INADA                                 
       LOCAL: L 26.53   4/25/2013 Gabrielle E Rose                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bauer, Jessica L          35 Chicago Smelts-IL      33.69      33.03  
  2 Ferrari, Erin             35 Swedish Fish-IL        33.00      33.52  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
       LOCAL: L 57.64    5/1/2008 Nadine Day                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bauer, Jessica L          35 Chicago Smelts-IL    1:14.00    1:19.53  
  2 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-IL    1:21.50    1:22.56  
  3 Ferrari, Erin             35 Swedish Fish-IL      1:22.00    1:25.47  
  4 Glick, Meredith           39 Swedish Fish-IL      1:34.00    1:36.83  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 57.67   5/23/2010 SHERI HART                                   
       LOCAL: L 58.55   4/25/2013 Gabrielle E Rose                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-IL    1:11.00    1:10.45  
  2 Ferrari, Erin             35 Swedish Fish-IL      1:16.00    1:20.12  
 -- Glick, Meredith           39 Swedish Fish-IL      1:32.00         DQ  
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
       LOCAL: L 2:10.07   4/22/2004 Liz Dillmann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-IL    2:39.00    2:34.00  
  2 Glick, Meredith           39 Swedish Fish-IL      3:45.00    3:14.83  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
       LOCAL: L 23.47    5/1/2008 Liz J Dillmann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan-Cohen, Madelyn        42 Swedish Fish-IL        31.79      31.46  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 48.34   4/15/2007 DANA TORRES                                  
       LOCAL: L 51.16    5/1/2008 Liz J Dillmann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan-Cohen, Madelyn        42 Swedish Fish-IL      1:12.25    1:11.77  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 26.12    5/1/2011 SHERI HART                                   
       LOCAL: L 29.24    5/1/2008 Mary Pletch                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan-Cohen, Madelyn        42 Swedish Fish-IL        38.81      39.56  
  2 Massoud, Ali              41 Swedish Fish-IL        49.79      46.77  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N   56.03   4/30/2011 SHERI HART                                 
       LOCAL: L 1:03.32   3/31/2012 Jennifer Ridge                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan-Cohen, Madelyn        42 Swedish Fish-IL      1:27.54    1:26.75  
  2 Massoud, Ali              41 Swedish Fish-IL      1:43.00    1:41.69  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 29.24   2/28/2010 S VON DER LIPPE                              
       LOCAL: L 32.07   4/19/2007 Liz J Dillmann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Massoud, Ali              41 Swedish Fish-IL        55.00      47.08  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
       LOCAL: L 1:08.21   4/29/2011 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Massoud, Ali              41 Swedish Fish-IL      2:00.00    1:41.53  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 57.95   4/28/2012 ERIKA BRAUN                                  
       LOCAL: L 59.47    5/1/2008 Liz J Dillmann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan-Cohen, Madelyn        42 Swedish Fish-IL      1:45.00    1:26.84  
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 2:04.85    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
       LOCAL: L 2:14.17   4/14/2011 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Massoud, Ali              41 Swedish Fish-IL      3:28.55    3:32.82  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
       LOCAL: L 24.73   4/19/2007 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kristl, Eileen            46 Swedish Fish-IL        43.00      42.57  
  2 Reyes Distor, Norwinda    45 LifeTime IL-IL            NT      49.28  
  3 Silva, Johanna            46 Swedish Fish-IL        55.00      51.77  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
       LOCAL: L 52.97   5/17/2007 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kristl, Eileen            46 Swedish Fish-IL      1:38.00    1:34.15  
  2 Levy, Carrie C            45 Swedish Fish-IL      1:35.00    1:41.65  
  3 Silva, Johanna            46 Swedish Fish-IL      1:50.00    2:04.82  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 27.35  12/21/2008 K PIPES-NEILSEN                              
       LOCAL: L 28.11   5/17/2007 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levy, Carrie C            45 Swedish Fish-IL      1:05.00    1:05.06  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
       LOCAL: L 31.27   4/12/2007 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Rock River Y-IL        37.45      38.09  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:05.85   3/27/2011 S VON DER LIPPE                            
       LOCAL: L 1:09.87   4/12/2007 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Rock River Y-IL      1:21.23    1:22.07  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 25.96   4/21/2013 SUSAN WILLIAMS                               
       LOCAL: L 26.85   4/19/2007 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levy, Carrie C            45 Swedish Fish-IL        54.45      50.96  
  2 Kristl, Eileen            46 Swedish Fish-IL        59.00      55.53  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 56.97    5/1/2011 S VON DER LIPPE                              
       LOCAL: L 58.39   4/12/2007 K Pipes-Neilsen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kristl, Eileen            46 Swedish Fish-IL      2:23.45    2:11.75  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N   59.39   4/28/2012 FALL WILLEBOORDSE                          
       LOCAL: L 1:00.10   5/17/2007 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Rock River Y-IL      1:14.76    1:14.57  
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 2:07.26  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
       LOCAL: L 2:11.49   4/12/2007 K Pipes-Neilsen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Rock River Y-IL      2:45.00    2:43.78  
  2 Levy, Carrie C            45 Swedish Fish-IL      4:00.00    4:16.06  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 24.60   3/29/2014 SUE WALSH                                    
       LOCAL: L 25.99   4/10/2015 Liz Dillman                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-IL      28.00      28.51  
  2 Brands, Andrea B          52 Swedish Fish-IL        50.00      40.50  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
       LOCAL: L 57.99    5/9/2013 Heidi Kafka                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-IL    1:02.00    1:02.87  
  2 Brands, Andrea B          52 Swedish Fish-IL      1:45.00    1:33.01  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 27.04   5/10/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
       LOCAL: L 30.82   4/10/2015 Mary Pletch                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-IL      34.00      35.14  
  2 Brands, Andrea B          52 Swedish Fish-IL      1:20.00      56.10  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N   59.72  11/23/2014 ELLEN REYNOLDS                             
       LOCAL: L 1:06.65   4/10/2015 Heidi Kafka                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-IL    1:12.00    1:14.75  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:09.21   2/18/2012 CAROLINE KRATTLI                           
       LOCAL: L 1:16.65   4/10/2015 Liz Dillmann                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              53 Chicago Smelts-IL    1:23.00    1:24.26  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 25.70   5/11/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
       LOCAL: L 28.48   4/25/2013 Andrea Block                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brands, Andrea B          52 Swedish Fish-IL      1:15.00      47.02  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
       LOCAL: L 28.37   3/15/2008 C G Stonsifer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann C            58 Blue Tides-IL          33.22      31.96  
  2 Lisy, Cheryl L            56 Blue Tides-IL          44.00      41.86  
  3 Becker, Aliza C           57 Swedish Fish-IL        56.00      52.31  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N   54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                  
       LOCAL: L 1:02.37   4/23/2015 Mary Kay Graber                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lisy, Cheryl L            56 Blue Tides-IL        1:40.00    1:39.20  
  2 Becker, Aliza C           57 Swedish Fish-IL      2:10.00    2:05.40  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 28.88   3/28/2010 LAURA VAL                                    
       LOCAL: L 32.37   5/20/2010 Patricia B Murphy                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Aliza C           57 Swedish Fish-IL        58.00      58.40  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
       LOCAL: L 1:10.24   5/20/2010 Patricia B Murphy                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Aliza C           57 Swedish Fish-IL      2:15.00    2:06.33  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 33.76   5/14/2011 LISA BENNETT                                 
       LOCAL: L 38.45   4/10/2015 Cheryl Kuczek                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Aliza C           57 Swedish Fish-IL      2:10.00    1:05.75  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 27.45   5/11/2013 TRACI GRANGER                                
       LOCAL: L 31.02   5/20/2010 Patricia B Murphy                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann C            58 Blue Tides-IL          43.00      41.31  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:01.31   5/10/2009 LAURA VAL                                  
       LOCAL: L 1:15.67   5/19/2005 Catherine J Quill                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann C            58 Blue Tides-IL        1:43.00    1:36.37  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 26.48    3/9/2014 LAURA VAL                                    
       LOCAL: L 28.71   4/25/2013 C G Stonsifer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ludden, Sarah M           63 Swedish Fish-IL        40.00      39.84  
  2 Montes, Jane A            60 Swedish Fish-IL        50.68      53.65  
  3 Kobayshi, Birgit          61 Swedish Fish-IL           NT      54.07  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N   56.45   4/29/2012 LAURA VAL                                  
       LOCAL: L 1:08.13    4/7/2011 Cynthia L Jones                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lanoue, Nancy             63 Swedish Fish-IL      1:30.00    1:24.66  
  2 Ludden, Sarah M           63 Swedish Fish-IL      1:30.00    1:30.40  
  3 Kobayshi, Birgit          61 Swedish Fish-IL           NT    1:57.70  
  4 Montes, Jane A            60 Swedish Fish-IL      1:57.40    2:08.50  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 29.58   4/26/2015 LAURA VAL                                    
       LOCAL: L 35.99   4/25/2013 C G Stonsifer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-IL         45.00      45.40  
  2 Montes, Jane A            60 Swedish Fish-IL      1:00.00      59.28  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:03.72   5/12/2013 LAURA VAL                                  
       LOCAL: L 1:18.27   4/21/2005 Mary M Pohlmann                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lanoue, Nancy             63 Swedish Fish-IL      2:00.00    1:36.27  
  2 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-IL       1:38.00    1:38.93  
  3 Montes, Jane A            60 Swedish Fish-IL      2:20.00    2:11.70  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 35.09   5/10/2013 MELINDA WOLFF                                
       LOCAL: L 40.78   4/25/2013 C G Stonsifer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ludden, Sarah M           63 Swedish Fish-IL        50.00      48.51  
  2 Kobayshi, Birgit          61 Swedish Fish-IL           NT      58.27  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:16.80   4/25/2015 LO KNAPP                                   
       LOCAL: L 1:29.32   1/22/2006 Patricia Brummet                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lanoue, Nancy             63 Swedish Fish-IL      1:50.00    1:42.71  
  2 Kobayshi, Birgit          61 Swedish Fish-IL           NT    2:12.69  
  3 Cohen, Marla              61 Swedish Fish-IL      3:07.14    2:13.89  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:04.27   4/27/2012 LAURA VAL                                  
       LOCAL: L 1:20.33   5/21/2010 Catherine J Quill                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-IL       1:40.00    1:42.40  
  2 Cohen, Marla              61 Swedish Fish-IL      3:11.21    2:37.01  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:07.08   5/17/2015 LAURA VAL                                  
       LOCAL: L 1:18.44   4/25/2013 C G Stonsifer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lanoue, Nancy             63 Swedish Fish-IL      1:40.00    1:33.37  
  2 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-IL       1:38.00    1:38.20  
  3 Montes, Jane A            60 Swedish Fish-IL      2:42.64    2:41.75  
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 2:25.40    3/4/2012 LAURA VAL                                  
       LOCAL: L 2:56.16   6/13/2005 Mary M Pohlmann                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-IL       3:30.00    3:32.66  
  2 Ludden, Sarah M           63 Swedish Fish-IL      4:00.00    4:08.46  
  3 Cohen, Marla              61 Swedish Fish-IL      5:15.02    4:31.52  
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 28.94   5/12/2013 DIANN UUSTAL                                 
       LOCAL: L 30.64   4/23/2015 Cynthia Jones                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bard, Judy                65 Chicago Smelts-IL      45.69      44.28  
  2 Feldman, Ronna E          67 Swedish Fish-IL      1:00.00      54.39  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:05.01   4/26/2015 STELLA PREISSLER                           
       LOCAL: L 1:10.53   4/23/2015 Cynthia Jones                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bard, Judy                65 Chicago Smelts-IL    1:43.58    1:41.66  
  2 Feldman, Ronna E          67 Swedish Fish-IL      2:15.00    2:02.90  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 32.49   4/12/2015 CECILIA MCCLOSKEY                            
       LOCAL: L 37.93   4/10/2015 Meredith A Moore                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bard, Judy                65 Chicago Smelts-IL         NT      58.78  
  2 Feldman, Ronna E          67 Swedish Fish-IL      1:15.00    1:04.02  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:10.15   4/11/2015 CECILIA MCCLOSKEY                          
       LOCAL: L 1:26.74   4/10/2015 Meredith A Moore                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feldman, Ronna E          67 Swedish Fish-IL      2:45.00    2:16.16  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
       LOCAL: L 42.50   4/23/2015 Georgia McDaniel                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bard, Judy                65 Chicago Smelts-IL      55.27      54.57  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 31.19   3/21/2014 DIANN UUSTAL                                 
       LOCAL: L 35.81   4/25/2013 Reemi B Wentzel                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feldman, Ronna E          67 Swedish Fish-IL      1:15.00    1:06.28  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:12.22   4/12/2015 CECILIA MCCLOSKEY                          
       LOCAL: L 1:24.44    5/9/2013 Georgia Mc Daniel                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bard, Judy                65 Chicago Smelts-IL         NT    2:09.34  
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 40.25   4/30/2000 DORIS STEADMAN                               
       LOCAL: L 51.54   6/27/2007 Alice J Hanes                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brooks Edison, Nancy      76 Swedish Fish-IL           NT    1:20.20  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:27.70   4/15/2011 NANCY BROWN                                
       LOCAL: L 1:49.14   5/20/1993 Louise Donovan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brooks Edison, Nancy      76 Swedish Fish-IL           NT    2:48.51  
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 36.85   3/12/2006 FLORENCE CARR                                
       LOCAL: L 43.16    5/8/1998 Louise Donovan                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schick, Mary A            82 Chicago Smelts-IL      58.85      59.81  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:24.09   5/18/2003 MARGERY MEYER                              
       LOCAL: L 1:39.67    5/8/1998 Louise Donovan                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schick, Mary A            82 Chicago Smelts-IL    2:18.34    2:15.35  
  2 Stevens, Ann B            82 Evanston-IL          2:24.00    2:38.22  
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 43.57   4/19/2009 BETTY LORENZI                                
       LOCAL: L 57.07   4/19/2012 Alice J Hanes                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            82 Evanston-IL          1:25.00    1:13.13  
  2 Schick, Mary A            82 Chicago Smelts-IL    1:26.75    1:24.04  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:32.37   4/19/2009 BETTY LORENZI                              
       LOCAL: L 2:03.64   4/19/2012 Alice J Hanes                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            82 Evanston-IL          2:40.00    2:41.50  
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N   48.29   2/12/2011 ANN HIRSCH                                 
       LOCAL: L 1:11.90    1/6/2008 Caryl Fabian                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            82 Evanston-IL          1:28.00    1:34.47  
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N   50.10   4/15/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                          
       LOCAL: L 1:10.09    4/4/2014 Joanne T Rooney                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schick, Mary A            82 Chicago Smelts-IL    1:53.28    1:53.45  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:44.34   4/19/2009 NAN BOHL                                   
       LOCAL: L 2:19.38    4/4/2014 Joanne Rooney                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schick, Mary A            82 Chicago Smelts-IL    3:00.85    3:09.59  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 19.36   4/28/2012 JOSH SCHNEIDER                               
       LOCAL: L 20.25    1/1/1994 Erik Mauer                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gorman, Jake              23 Chicago Smelts-IL      25.00      26.43  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 42.59   12/1/2012 EUGENE GODSOE                                
       LOCAL: L 45.11    1/1/1994 Erik Mauer                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gorman, Jake              23 Chicago Smelts-IL    1:00.00    1:01.27  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 24.53    2/1/2015 ROSTYSLAV FEDYNA                             
       LOCAL: L 25.95   4/19/2012 Kevin Ridgeway                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gorman, Jake              23 Chicago Smelts-IL      37.00      39.34  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 21.13   4/26/2015 HENRIK LINDAU                                
       LOCAL: L 22.30   1/25/2015 Bryce Bohman                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gorman, Jake              23 Chicago Smelts-IL      31.00      31.97  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 49.52   4/25/2015 COLIN BABCOCK                                
       LOCAL: L 52.33   4/23/2010 Eric T Nilsson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gorman, Jake              23 Chicago Smelts-IL    1:17.00    1:18.20  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 18.67  12/20/2014 BOUSQUET\ADRIAN                              
       LOCAL: L 20.15   4/22/2004 Hermanus Louw                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-IL      24.80      25.34  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 41.13    5/3/2014 NATHAN ADRIAN                                
       LOCAL: L 44.24   4/16/2009 Terry Silkaitis                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-IL      56.00      55.70  
  2 Martinez, Alejandro       27 Chicago Smelts-IL    1:00.00      57.70  
  3 Gebhart, Joseph           26 Chicago Smelts-IL    1:07.00    1:03.44  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 21.46   4/16/2010 ADAM MANIA                                   
       LOCAL: L 23.81   4/25/2013 Jorge Azevedo                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-IL      33.00      33.08  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 45.95   4/15/2010 ADAM MANIA                                   
       LOCAL: L 50.90   4/22/2004 Neil Peiffer                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, Alejandro       27 Chicago Smelts-IL    1:15.00    1:09.72  
  2 Gebhart, Joseph           26 Chicago Smelts-IL    1:11.50    1:10.68  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 21.11  11/30/2012 DAVIS TARWATER                               
       LOCAL: L 22.54   4/10/2015 Eric Chiu                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-IL      29.80      28.32  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 45.32  11/30/2012 DAVIS TARWATER                               
       LOCAL: L 48.72   4/25/2013 Mark Johnson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gebhart, Joseph           26 Chicago Smelts-IL    1:15.50    1:16.16  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 47.77    5/3/2014 DARIAN TOWNSEND                              
       LOCAL: L 50.79   4/10/2015 Eric Chiu                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-IL    1:10.00    1:10.59  
  2 Gebhart, Joseph           26 Chicago Smelts-IL    1:15.50    1:13.69  
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:41.79  12/21/2013 DARIAN TOWNSEND                            
       LOCAL: L 1:51.59   4/16/2009 Timothy Carlson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, Alejandro       27 Chicago Smelts-IL    2:40.00    2:40.19  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 19.33    5/3/2014 ERVIN\ERVIN                                  
       LOCAL: L 21.11    5/7/2009 John Javorski                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Konetzki, Alexander       34 Chicago Masters-IL     24.71      24.84  
  2 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-IL      27.68      29.00  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 42.75  12/21/2014 DARIAN TOWNSEND                              
       LOCAL: L 46.29   4/23/2010 Vincent A Allegra                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Konetzki, Alexander       34 Chicago Masters-IL     56.10      55.77  
  2 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-IL    1:02.68    1:04.40  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 21.51   4/26/2015 MATT GREVERS                                 
       LOCAL: L 24.56   4/19/2012 Timothy Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cowen, Michael W          30 Chicago Smelts-IL      34.13      34.95  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 46.34  12/21/2013 ADAM MANIA                                   
       LOCAL: L 52.86    4/7/2011 Timothy Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-IL       1:04.00    1:01.72  
  2 Cowen, Michael W          30 Chicago Smelts-IL    1:12.85    1:15.56  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 24.35   4/24/2015 MATT GREVERS                                 
       LOCAL: L 26.55   4/13/2003 Sergio Lopez Miro                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Revzin, Barry             30 Chicago Smelts-IL      30.00      31.21  
  2 Cowen, Michael W          30 Chicago Smelts-IL      37.87      37.72  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 53.44   4/29/2011 ED MOSES                                     
       LOCAL: L 56.16   5/20/2010 Timothy Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Revzin, Barry             30 Chicago Smelts-IL    1:08.00    1:09.40  
  2 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-IL       1:13.00    1:16.44  
  3 Cowen, Michael W          30 Chicago Smelts-IL    1:22.46    1:24.58  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 21.11   4/26/2015 MATT GREVERS                                 
       LOCAL: L 23.16   5/22/2010 John Javorski                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Konetzki, Alexander       34 Chicago Masters-IL     27.87      28.01  
  2 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-IL      32.36      32.97  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 47.28  12/20/2013 ADAM MANIA                                   
       LOCAL: L 48.91   5/20/2010 Timothy Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-IL       1:00.00      59.14  
  2 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-IL    1:23.01    1:25.22  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 47.78   4/25/2015 MATT GREVERS                                 
       LOCAL: L 51.31  12/13/2009 Timothy Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-IL       1:05.00    1:02.40  
  2 Konetzki, Alexander       34 Chicago Masters-IL   1:05.78    1:05.25  
  3 Cowen, Michael W          30 Chicago Smelts-IL    1:15.66    1:16.44  
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:42.03  12/20/2014 DARIAN TOWNSEND                            
       LOCAL: L 1:50.17   5/20/2010 Timothy Carlson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Revzin, Barry             30 Chicago Smelts-IL    2:15.00    2:21.91  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
       LOCAL: L 20.70   4/16/2009 Vlad Pyshnenko                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, John             35 Gray Sharks-IL         25.00      25.26  
  2 Swarens, John             38 Chicago Smelts-IL      26.20      25.89  
  3 Myszka, John R            38 Unat-21-IL             30.00      26.63  
  4 Lentino, Joe              35 High Ridge Y-IL        34.00      30.52  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 44.24   4/20/2009 VLAD PYSHNENKO                               
       LOCAL: L 44.24   4/16/2009 Vlad Pyshnenko                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, John             35 Gray Sharks-IL         55.00      54.90  
  2 Lentino, Joe              35 High Ridge Y-IL      1:15.00    1:11.45  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 22.70    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
       LOCAL: L 25.07   4/28/2011 T R Raese                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, John             35 Gray Sharks-IL         30.00      29.60  
  2 Swarens, John             38 Chicago Smelts-IL      33.25      32.70  
  3 Lentino, Joe              35 High Ridge Y-IL        42.00      39.51  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 25.35   5/21/2010 STEVE WEST                                   
       LOCAL: L 26.98   4/18/1999 Plamen Alexandrov                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myszka, John R            38 Unat-21-IL             36.50      35.64  
  2 Ferrari, Daniel J         37 Swedish Fish-IL        35.00      36.78  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 54.98   3/28/2015 JAMES SHEEHAN                                
       LOCAL: L 58.36   4/18/1999 Plamen Alexandrov                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferrari, Daniel J         37 Swedish Fish-IL      1:20.00    1:22.33  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 22.26   4/29/2011 JOSH DAVIS                                   
       LOCAL: L 23.33    5/8/1998 Thomas Redig                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swarens, John             38 Chicago Smelts-IL      29.00      28.96  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 49.12   4/24/2015 GLENN COUNTS                                 
       LOCAL: L 52.33    4/7/2011 Bela Szabados                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferrari, Daniel J         37 Swedish Fish-IL      1:17.00    1:18.39  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
       LOCAL: L 54.50   5/20/2010 T R Raese                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swarens, John             38 Chicago Smelts-IL    1:08.00    1:09.26  
  2 Lentino, Joe              35 High Ridge Y-IL      1:40.00    1:29.89  
 -- Ferrari, Daniel J         37 Swedish Fish-IL      1:15.00         DQ  
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:48.74  12/22/2002 RONALD KARNAUGH                            
       LOCAL: L 2:00.40   5/13/1999 Thomas Redig                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, John             35 Gray Sharks-IL       2:30.00    2:26.07  
  2 Swarens, John             38 Chicago Smelts-IL    2:35.00    2:37.95  
  3 Ferrari, Daniel J         37 Swedish Fish-IL      2:45.00    2:49.97  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 20.67  12/20/2014 JOSH DAVIS                                   
       LOCAL: L 21.18   4/23/2010 Vlad Pyshnenko                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fei, John                 44 Chicago Smelts-IL      48.05      39.56  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 45.15    5/3/2014 JOSH DAVIS                                   
       LOCAL: L 45.37   4/23/2010 Vlad Pyshnenko                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holck, Andy               43 Swedish Fish-IL        59.00      57.70  
  2 Fei, John                 44 Chicago Smelts-IL    1:25.96    1:28.59  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 48.49   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
       LOCAL: L 53.99   4/23/2010 Bryan S Malas                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holck, Andy               43 Swedish Fish-IL      1:09.00    1:10.21  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 25.56   4/24/2015 STEVE WEST                                   
       LOCAL: L 26.89   5/14/2002 Plamen Alexandrov                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fei, John                 44 Chicago Smelts-IL      46.64      45.72  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 55.37   4/25/2015 JEFF COMMINGS                                
       LOCAL: L 58.27   5/14/2002 Plamen Alexandrov                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holck, Andy               43 Swedish Fish-IL      1:16.00    1:16.95  
  2 Fei, John                 44 Chicago Smelts-IL    1:38.76    1:38.51  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
       LOCAL: L 23.90   5/15/2003 John Pratt                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fei, John                 44 Chicago Smelts-IL         NT      47.47  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 51.07   4/25/2015 JEFF COMMINGS                                
       LOCAL: L 54.67   5/11/2006 Jim Tuchler                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holck, Andy               43 Swedish Fish-IL      1:08.00    1:08.09  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
       LOCAL: L 21.80   4/26/2012 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Michael F         48 Lincoln-Way-IL         26.88      26.19  
  2 Kasemsarn, Richard        45 Flying Carp-IL         26.00      27.19  
  3 Ware, Sean                45 Chicago Smelts-IL      30.43      30.27  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 46.21   4/26/2015 NICOLAS GRANGER                              
       LOCAL: L 46.46   5/20/2010 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Michael F         48 Lincoln-Way-IL         58.88      59.60  
  2 Kasemsarn, Richard        45 Flying Carp-IL       1:00.00    1:01.40  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 23.58   4/26/2015 MICHAEL ROSS                                 
       LOCAL: L 25.21    4/4/2014 Bryan S Malas                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ware, Sean                45 Chicago Smelts-IL      35.00      38.57  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 51.55   4/30/2011 CHRIS STEVENSON                              
       LOCAL: L 54.18   4/23/2010 Jim Tuchler                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            48 Swedish Fish-IL      1:06.00    1:07.76  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 26.17   3/28/2015 TODD TORRES                                  
       LOCAL: L 26.95   4/23/2010 Jim Tuchler                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ware, Sean                45 Chicago Smelts-IL      39.15      38.52  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 56.83   2/20/2015 TODD TORRES                                  
       LOCAL: L 59.26   5/20/2010 Jim Tuchler                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Michael F         48 Lincoln-Way-IL       1:12.30    1:12.19  
  2 Cordero, Billy            48 Swedish Fish-IL      1:28.00    1:18.56  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
       LOCAL: L 24.05   5/21/2010 David Sims                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kasemsarn, Richard        45 Flying Carp-IL         30.00      30.36  
  2 Ware, Sean                45 Chicago Smelts-IL      32.00      34.00  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 50.90   5/21/2010 DAVID SIMS                                   
       LOCAL: L 50.90   5/20/2010 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            48 Swedish Fish-IL      1:05.00    1:05.28  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 52.14   5/23/2010 RICHARD HUGHEY                               
       LOCAL: L 53.56   4/26/2012 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kasemsarn, Richard        45 Flying Carp-IL       1:15.00    1:13.31  
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:51.44   4/26/2015 NICOLAS GRANGER                            
       LOCAL: L 1:56.14   4/26/2012 David E Sims                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            48 Swedish Fish-IL      2:22.00    2:26.53  
  2 Murphy, Michael F         48 Lincoln-Way-IL       2:33.00    2:32.78  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 21.36   4/29/2011 ROWDY GAINES                                 
       LOCAL: L 21.97    5/9/2013 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carrasquillo, Jose I      54 Swedish Fish-IL        45.00      32.52  
  2 Creelman, Brit R          53 Swedish Fish-IL        34.00      33.15  
  3 Soloway, Stephen          53 Philadelphia-DV        32.00      33.87  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 46.59   5/10/2009 ROWDY GAINES                                 
       LOCAL: L 47.74    5/1/2014 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soloway, Stephen          53 Philadelphia-DV      1:08.91    1:11.89  
  2 Carrasquillo, Jose I      54 Swedish Fish-IL      1:25.00    1:13.32  
  3 Creelman, Brit R          53 Swedish Fish-IL      1:17.00    1:16.12  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 24.57    5/4/2014 FRITZ BEDFORD                                
       LOCAL: L 25.66    5/9/2013 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            53 Chicago Smelts-IL      32.00      32.20  
  2 Creelman, Brit R          53 Swedish Fish-IL        44.00      43.81  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 52.72   3/21/2015 FRITZ BEDFORD                                
       LOCAL: L 55.45   3/29/2015 Jim Tuchler                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            53 Chicago Smelts-IL    1:12.00    1:12.01  
  2 Creelman, Brit R          53 Swedish Fish-IL      1:47.00    1:39.25  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
       LOCAL: L 24.62   4/10/2015 Jim Tuchler                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            53 Chicago Smelts-IL      28.00      28.15  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 54.28   5/11/2013 DAVID SIMS                                   
       LOCAL: L 54.28    5/9/2013 David E Sims                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            53 Chicago Smelts-IL    1:07.00    1:08.63  
  2 Creelman, Brit R          53 Swedish Fish-IL      1:37.00    1:30.01  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
       LOCAL: L 23.15   4/22/2004 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          58 Fossil Fish-IL         26.50      26.96  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
       LOCAL: L 50.45    5/7/2009 Phil L Dodson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frankel, Jeff             59 Swedish Fish-IL      1:16.56    1:18.09  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 26.05   3/15/2015 GLENN PATCHING                               
       LOCAL: L 27.36   4/16/2009 Russell Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          58 Fossil Fish-IL         33.00      32.44  
  2 Stearn, Robert A          56 Swedish Fish-IL        42.19      44.86  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 56.49   3/15/2015 GLENN PATCHING                               
       LOCAL: L 58.57   4/16/2009 Russell Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stearn, Robert A          56 Swedish Fish-IL      1:40.14    1:38.76  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 27.81    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
       LOCAL: L 29.57   4/27/2000 Peter Andersen                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          58 Fossil Fish-IL         37.00      36.02  
  2 Stearn, Robert A          56 Swedish Fish-IL        40.74      41.76  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
       LOCAL: L 1:05.59    4/4/2014 Marty Krug                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stearn, Robert A          56 Swedish Fish-IL      1:40.39    1:37.37  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 56.20    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
       LOCAL: L 59.98    4/4/2014 Marty Krug                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          58 Fossil Fish-IL       1:09.00    1:08.90  
  2 Stearn, Robert A          56 Swedish Fish-IL      1:38.10    1:35.22  
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
       LOCAL: L 2:10.76    4/4/2014 Marty Krug                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          58 Fossil Fish-IL       2:25.00    2:30.01  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
       LOCAL: L 23.10   4/16/2009 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moss, Lawrence J          60 High Ridge Y-IL        33.81      34.51  
  2 Popadic, Mirko            61 High Ridge Y-IL        35.81      35.15  
  3 Milner, Mitchell          61 High Ridge Y-IL        36.48      36.90  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
       LOCAL: L 52.23   4/16/2009 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moss, Lawrence J          60 High Ridge Y-IL      1:15.61    1:17.39  
  2 Milner, Mitchell          61 High Ridge Y-IL      1:24.57    1:23.15  
  3 Popadic, Mirko            61 High Ridge Y-IL      1:26.60    1:26.76  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 28.76   4/24/2015 RICK COLELLA                                 
       LOCAL: L 30.86    4/2/2004 Peter Andersen                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seybold, Harvey G         61 Fossil Fish-IL         33.50      34.56  
  2 Moss, Lawrence J          60 High Ridge Y-IL        41.19      40.96  
  3 Milner, Mitchell          61 High Ridge Y-IL        45.40      44.25  
  4 Popadic, Mirko            61 High Ridge Y-IL        44.57      44.65  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:02.61    5/2/2014 RICK COLELLA                               
       LOCAL: L 1:08.69   4/22/2004 Peter Andersen                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seybold, Harvey G         61 Fossil Fish-IL       1:14.70    1:16.94  
  2 Milner, Mitchell          61 High Ridge Y-IL      1:40.19    1:41.14  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
       LOCAL: L 27.00   4/16/2009 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milner, Mitchell          61 High Ridge Y-IL        43.55      41.70  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N   57.23   5/11/2013 RICK COLELLA                               
       LOCAL: L 1:01.25   5/25/2008 Bryan J Bateman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moss, Lawrence J          60 High Ridge Y-IL      1:31.12    1:30.97  
  2 Popadic, Mirko            61 High Ridge Y-IL      1:45.02    1:51.41  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 2:03.26    5/4/2014 RICK COLELLA                               
       LOCAL: L 2:15.28   4/18/2008 Bryan J Bateman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moss, Lawrence J          60 High Ridge Y-IL      3:24.03    3:22.62  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
       LOCAL: L 24.80   4/25/2013 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schein, Fred L            67 Chicago Smelts-IL      32.00      32.78  
  2 Du Rivage, Vance          68 High Ridge Y-IL           NT      47.81  
  3 Hirsen, Ron               69 High Ridge Y-IL        48.14      49.13  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N   49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
       LOCAL: L 1:00.00  12/15/2013 Bryan J Bateman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Inch, Les                 65 Swedish Fish-IL      1:22.00    1:18.59  
  2 Hirsen, Ron               69 High Ridge Y-IL      1:45.62    1:45.76  
  3 Du Rivage, Vance          68 High Ridge Y-IL           NT    1:52.57  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 27.74   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
       LOCAL: L 30.30    4/4/2014 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Inch, Les                 65 Swedish Fish-IL        43.00      45.27  
  2 Du Rivage, Vance          68 High Ridge Y-IL           NT    1:02.57  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N   59.62   5/12/2013 HUGH WILDER                                
       LOCAL: L 1:06.03   3/29/2014 Bryan J Bateman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Inch, Les                 65 Swedish Fish-IL      1:38.36    1:41.71  
  2 Du Rivage, Vance          68 High Ridge Y-IL           NT    2:18.21  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 30.53   5/10/2013 ROBERT STRAND                                
       LOCAL: L 32.75   4/10/2015 Peder Dahlberg                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsen, Ron               69 High Ridge Y-IL        57.89      59.72  
 -- Du Rivage, Vance          68 High Ridge Y-IL           NT         DQ  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 24.94   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
       LOCAL: L 28.59   3/29/2014 Bryan J Bateman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schein, Fred L            67 Chicago Smelts-IL      33.00      33.65  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N   56.36   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
       LOCAL: L 1:16.58    4/6/2008 Andy Barry                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schein, Fred L            67 Chicago Smelts-IL    1:22.00    1:22.48  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:00.32   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
       LOCAL: L 1:06.26    4/4/2014 Bryan J Bateman                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Inch, Les                 65 Swedish Fish-IL      1:38.40    1:36.40  
  2 Hirsen, Ron               69 High Ridge Y-IL      2:38.00    2:10.76  
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 2:19.21    5/4/2014 ALEK SHESTAKOV                             
       LOCAL: L 2:35.46    4/7/2011 William D Soper                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Inch, Les                 65 Swedish Fish-IL      3:33.92    3:30.89  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
       LOCAL: L 29.74    4/2/2004 Tom Banfield                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, David             74 High Ridge Y-IL           NT      51.40  
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 29.72   4/26/2015 RICHARD BURNS                                
       LOCAL: L 34.21    5/1/2008 Owen Ackerman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, David             74 High Ridge Y-IL           NT    1:00.94  
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N 26.92   4/26/2015 RICHARD ABRAHAMS                             
       LOCAL: L 35.60   2/18/2001 John R Masters                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, David             74 High Ridge Y-IL           NT      57.57  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:05.05    5/3/2014 JAMES ELDER                                
       LOCAL: L 1:14.77   4/14/2005 Larry A Good                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, David             74 High Ridge Y-IL           NT    2:09.01  
 
Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NATIONAL: N 31.92    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
       LOCAL: L 40.89    2/8/1987 Thomas Cureton                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         85 Naperville Waves-IL    34.24      35.13  
 
Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    NATIONAL: N 42.46    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
       LOCAL: L 43.70    3/4/2001 Edward Shea                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         85 Naperville Waves-IL    54.34      50.80  
 
Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NATIONAL: N   42.72    3/7/2010 FRANK PIEMME                               
       LOCAL: L 1:04.62    1/1/1987 Thomas Cureton                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         85 Naperville Waves-IL    45.20      46.01  
 
Men 85-89 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    NATIONAL: N   39.89    3/7/2010 FRANK PIEMME                               
       LOCAL: L 1:09.60    1/1/1987 Thomas Cureton                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         85 Naperville Waves-IL    49.17      49.96  
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:24.76    5/2/2014 THE OLYMPIC CLU                            
                         N ADRIAN, K RAATZ, K KASTES, A ERVIN              
       LOCAL: L 1:31.79   4/25/2010 Blue Dolphins                              
                         S Randag, T Carlson, K Braun, E Nilsson           
        TEAM: C 1:31.79   4/25/2010 Blue Dolphins                              
                         S Randag, T Carlson, K Braun, E Nilsson           
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:04.58  
     1) Gilberg, Steve M53              2) Wuellner, Adrienne W25         
     3) Chapman, Sara W34               4) Gorman, Jake M23               
  2 Swedish Fish Masters-IL  'B'                           NT    2:06.00  
     1) Spray, Molly M W27              2) Creelman, Brit R M53           
     3) Tan-Cohen, Madelyn W42          4) Cordero, Billy M48             
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:37.96   4/26/2015 THE OLYMPIC CLU                            
                         A SENKO, C BABCOCK, K MURPHY, K FERGUSON          
       LOCAL: L 1:38.29   1/25/2009 Flying Carp                                
                         K Glass, J Habjan, D Dietsche, R Zeitner          
        TEAM: C 1:38.29   1/25/2009 Flying Carp                                
                         K Glass, J Habjan, D Dietsche, R Zeitner          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:17.95  
     1) Bauer, Jessica L W35            2) Ellison, Kristen L W30         
     3) Gilbert, Brian M32              4) Gorman, Jake M23               
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:29.40   5/21/1990 SOUTHERN  CAL A                            
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MC CLAFFERTY      
       LOCAL: L 1:32.20   4/22/2012 Chgo Masters                               
                         J Chiles, T Carlson, R Ridgeway, K Braun          
        TEAM: C 1:32.20   4/22/2012 Chgo Masters                               
                         J Chiles, T Carlson, R Ridgeway, K Braun          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    1:45.59  
     1) Lorenz, Kate W39                2) Comella, Anna W30              
     3) Revzin, Barry M30               4) White, Patrick M M29           
  2 Swedish Fish Masters-IL  'A'                           NT    1:53.77  
     1) Ferrari, Daniel J M37           2) Hintermeister, Julie L W28     
     3) Ferrari, Erin W35               4) Holck, Andy M43                
  3 Chicago Smelts-IL  'B'                                 NT    1:58.76  
     1) Ellison, Kristen L W30          2) Cowen, Michael W M30           
     3) Bauer, Jessica L W35            4) Swarens, John M38              
  4 Chicago Smelts-IL  'C'                                 NT    2:02.76  
     1) Gilbert, Brian M32              2) McBride, Courtney W31          
     3) Hiestand, Margaret E W28        4) Gebhart, Joseph M26            
 -- High Ridge Y Bottlenosers-IL  'A'                      NT   X2:34.15  
     1) Lentino, Joe M35                2) Hirsen, Ron M69                
     3) Du Rivage, Vance M68            4) Gilson, Kristine W27           
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:35.20   4/26/2015 ARIZONA MASTERS                            
                         M GREVERS, A GREVERS, T DEBERRY, C VORRASI        
       LOCAL: L 1:41.66   4/22/2012 Chgo Masters                               
                         J Hartsock, J Stolze, J Chiles, V Allegra         
        TEAM: C 1:41.66   4/22/2012 Chgo Masters                               
                         J Hartsock, J Stolze, J Chiles, V Allegra         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:05.03  
     1) Comella, Anna W30               2) Pope-Obeda, Emily W28          
     3) Revzin, Barry M30               4) White, Patrick M M29           
  2 Swedish Fish Masters-IL  'A'                           NT    2:06.39  
     1) Cordero, Billy M48              2) Ferrari, Daniel J M37          
     3) Hintermeister, Julie L W28      4) Ferrari, Erin W35              
  3 Chicago Smelts-IL  'B'                                 NT    2:15.40  
     1) Traw, Emily W32                 2) Cowen, Michael W M30           
     3) Hiestand, Margaret E W28        4) Martinez, Alejandro M27        
  4 Chicago Smelts-IL  'C'                                 NT    2:21.12  
     1) Gebhart, Joseph M26             2) Chapman, Sara W34              
     3) Bolf, Victoria A W30            4) Ware, Sean M45                 
  5 Swedish Fish Masters-IL  'B'                           NT    2:22.15  
     1) Spray, Molly M W27              2) Holck, Andy M43                
     3) Tampe, Elizabeth W33            4) Creelman, Brit R M53           
 -- High Ridge Y Bottlenosers-IL  'A'                      NT   X2:58.39  
     1) Lentino, Joe M35                2) Hirsen, Ron M69                
     3) Gilson, Kristine W27            4) Du Rivage, Vance M68           
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:30.17   4/25/2004 ROCKY MOUNTAIN                             
                         K GARNIER, S VON DER LIPPE, J SMITH, P SMITH      
       LOCAL: L 1:37.51   4/14/2005 Naperville Wave                            
                         R Kurza, G Dillmann, L Dillmann, T Peot           
        TEAM: C 1:37.51   4/14/2005 Naperville Wave                            
                         R Kurza, G Dillmann, L Dillmann, T Peot           
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swedish Fish Masters-IL  'A'                           NT    2:14.01  
     1) Carrasquillo, Jose I M54        2) Glick, Meredith W39            
     3) Massoud, Ali W41                4) Frankel, Jeff M59              
  2 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:22.96  
     1) Bard, Judy W65                  2) Ware, Sean M45                 
     3) Fei, John M44                   4) Kafka, Heidi W53               
 -- Swedish Fish Masters-IL  'B'                           NT   X3:07.14  
     1) Wagener, Christina W39          2) Levy, Carrie C W45             
     3) Kristl, Eileen W46              4) Brands, Andrea B W52           
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:39.85   5/22/2010 COLORADO MASTER                            
                         S HART, M EISENHUTH, C O'SULLIVAN, C SAPPEY       
       LOCAL: L 1:47.55   4/12/2007 Danville Y                                 
                         J Ridge, P Alexandrov, N Day, R Young             
        TEAM: C 1:47.55   4/12/2007 Danville Y                                 
                         J Ridge, P Alexandrov, N Day, R Young             
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:06.87  
     1) Gilberg, Steve M53              2) Kafka, Heidi W53               
     3) Swarens, John M38               4) Lorenz, Kate W39               
 -- Swedish Fish Masters-IL  'B'                           NT   X3:34.70  
     1) Becker, Aliza C W57             2) Kobayshi, Birgit W61           
     3) Brands, Andrea B W52            4) Wagener, Christina W39         
 -- Swedish Fish Masters-IL  'A'                           NT         DQ  
     1) Tan-Cohen, Madelyn W42          2) Frankel, Jeff M59              
     3) Glick, Meredith W39             4) Carrasquillo, Jose I M54       
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:44.02    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         J SMITH, G MILLS, S ROLLINS, M BAILEY             
       LOCAL: L 1:53.39   4/22/2012 Naperville Wave                            
                         S Hacker, D Pushka, M Krug, L Dillmann            
        TEAM: C 1:53.39   4/22/2012 Naperville Wave                            
                         S Hacker, D Pushka, M Krug, L Dillmann            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Swedish Fish Masters-IL  'A'                           NT   X3:52.53  
     1) Feldman, Ronna E W67            2) Cohen, Marla W61               
     3) Levy, Carrie C W45              4) Silva, Johanna W46             
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:40.97   4/13/2014 SARASOTA Y SHAR                            
                         J GROSELLE, T HEDRICK, N KRYKA, D DOYLE           
       LOCAL: L 1:57.49   4/22/2012 Elgin Blue Wave                            
                         A Vogel, J Schneeberger, J Eggar, R Fox           
        TEAM: C 1:57.49   4/22/2012 Elgin Blue Wave                            
                         A Vogel, J Schneeberger, J Eggar, R Fox           
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swedish Fish Masters-IL  'A'                           NT    2:22.34  
     1) Ludden, Sarah M W63             2) Inch, Les M65                  
     3) Lanoue, Nancy W63               4) Stearn, Robert A M56           
 -- High Ridge Y Bottlenosers-IL  'A'                      NT   X2:43.61  
     1) Moss, Lawrence J M60            2) Bailey, David M74              
     3) Popadic, Mirko M61              4) Milner, Mitchell M61           
 -- Swedish Fish Masters-IL  'B'                           NT   X3:30.66  
     1) Becker, Aliza C W57             2) Cohen, Marla W61               
     3) Kobayshi, Birgit W61            4) Feldman, Ronna E W67           
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    NATIONAL: N 1:52.96   4/26/2015 PUGET SOUND MAS                            
                         Z COURTNEY, R COLELLA, D GRAHAM, C DAVIS          
       LOCAL: L 2:11.69   4/19/2008 Naperville Wave                            
                         C Jones, K Shaw, L Tyree, G McDaniel              
        TEAM: C 2:11.69   4/19/2008 Naperville Wave                            
                         C Jones, K Shaw, L Tyree, G McDaniel              
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swedish Fish Masters-IL  'A'                           NT    2:49.03  
     1) Inch, Les M65                   2) Stearn, Robert A M56           
     3) Lanoue, Nancy W63               4) Ludden, Sarah M W63            
 -- High Ridge Y Bottlenosers-IL  'A'                      NT   X3:14.75  
     1) Popadic, Mirko M61              2) Moss, Lawrence J M60           
     3) Milner, Mitchell M61            4) Bailey, David M74              
 
                    Combined Team Scores - Through Event 12                    
 
  1. Chicago Smelts                     2390   2. Swedish Fish Masters               2245
  3. High Ridge Y Bottlenosers           627   4. Gray Sharks Leaning Tower Y         228
  5. Naperville Waves Swim Club          180   6. Lincoln-Way Masters                 171
  7. Fossil Fish                         140   8. Joliet Park District Blue Tide       97
  9. Unattached-21                        86  10. YMCA of Rock River Valley            80
 11. Chicago Masters Swim Club            77  11. Evanston Northshore Masters          77
 13. Flying Carp Swimming                 74  14. Greater Philadelphia Aquatic C       36
 15. Life Time Swim Illinois              17                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 12                    
 
  1. Swedish Fish Masters               1433   2. Chicago Smelts                     1093
  3. Naperville Waves Swim Club          100   4. Joliet Park District Blue Tide       97
  4. High Ridge Y Bottlenosers            97   6. Lincoln-Way Masters                  94
  7. YMCA of Rock River Valley            80   8. Evanston Northshore Masters          77
  9. Gray Sharks Leaning Tower Y          71  10. Unattached-21                        50
 11. Life Time Swim Illinois              17                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 12                     
 
  1. Chicago Smelts                      939   2. Swedish Fish Masters                562
  3. High Ridge Y Bottlenosers           530   4. Gray Sharks Leaning Tower Y         157
  5. Fossil Fish                         140   6. Naperville Waves Swim Club           80
  7. Lincoln-Way Masters                  77   7. Chicago Masters Swim Club            77
  9. Flying Carp Swimming                 74  10. Unattached-21                        36
 10. Greater Philadelphia Aquatic C       36