Licensed to Lake Forest Swim Club -IL
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/14/2014 10:39 PM
                   Lattof Masters Swim Meet Meet - 1/12/2014                   
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         22 IM                     24.00      25.43    7  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         22 IM                     51.59      55.12    7  
                  26.17       55.12 (28.95)                                        
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         22 IM                   1:08.67    1:13.32    7  
                  34.76     1:13.32 (38.56)                                        
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         22 IM                     54.45    1:00.03    7  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         22 IM                   1:01.50    1:03.17    7  
                  29.55     1:03.17 (33.62)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pelaez, Cristina D        26 IM                     29.00      28.18    7  
  2 Bolf, Victoria A          28 IM                     29.50      29.89    5  
  3 Ellison, Kristen          28 IM                     30.46      32.35    4  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             27 IM                   1:00.00    1:01.44    7  
                  29.58     1:01.44 (31.86)                                        
  2 Bolf, Victoria A          28 IM                   1:06.26    1:07.33    5  
                  32.01     1:07.33 (35.32)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             27 IM                   2:25.00    2:23.76    7  
  2 Dueball, Heather M        26 IM                   2:32.00    2:34.86    5  
                  34.87     1:12.92 (38.05)     1:54.38 (41.46)     2:34.86 (40.48)
  3 Bolf, Victoria A          28 IM                   2:45.20    2:46.08    4  
  4 Litoff, Dana              29 IM                   2:48.31    2:48.74    3  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dueball, Heather M        26 IM                     29.80      31.99    7  
  2 Pelaez, Cristina D        26 IM                     36.00      33.69    5  
  3 Ellison, Kristen          28 IM                     36.78      36.92    4  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             27 IM                   1:06.00    1:07.37    7  
                  33.01     1:07.37 (34.36)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolf, Victoria A          28 IM                     39.21      38.98    7  
  2 Pelaez, Cristina D        26 IM                     43.00      40.30    5  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolf, Victoria A          28 IM                   1:27.46    1:26.37    7  
                  40.92     1:26.37 (45.45)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pelaez, Cristina D        26 IM                     34.00      32.35    7  
  2 Ellison, Kristen          28 IM                     38.00      37.68    5  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dueball, Heather M        26 IM                   1:19.00    1:15.93    7  
                  34.16     1:15.93 (41.77)                                        
  2 Ellison, Kristen          28 IM                   1:21.65    1:23.64    5  
                  37.22     1:23.64 (46.42)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magulak, Kristyn M        30 IM                     29.00      29.58    7  
  2 Blank, Sarah              31 IM                     30.00      30.31    5  
  3 Sypura, Tracy K           34 IM                     30.00      30.85    4  
  4 Kasprzak, Laura           34 IM                     32.00      32.89    3  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              32 Gray Sharks          1:05.00    1:06.34    7  
                  39.00     1:06.34 (27.34)                                        
  2 Blank, Sarah              31 IM                   1:05.00    1:06.87    5  
                  31.85     1:06.87 (35.02)                                        
  3 Magulak, Kristyn M        30 IM                   1:10.00    1:08.67    4  
                  39.00     1:08.67 (29.67)                                        
  4 Brewer, Kristi L          32 UC21                      NT    1:17.19    3  
                  36.80     1:17.19 (40.39)                                        
  5 Chapman, Sara             32 IM                   1:22.00    1:19.37    2  
                  38.26     1:19.37 (41.11)                                        
  6 Detanico, Adrienne        32 Gray Sharks          1:20.00    1:24.26    1  
                  39.89     1:24.26 (44.37)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henry, Corr\inne          33 IM                   2:30.00    2:30.80    7  
  2 Kasprzak, Laura           34 IM                   2:24.00    2:41.91    5  
                  35.29     1:14.21 (38.92)     1:57.85 (43.64)     2:41.91 (44.06)
  3 Brewer, Kristi L          32 UC21                      NT    2:45.74    4  
  4 Chapman, Sara             32 IM                   3:00.00    2:57.58    3  
  5 Detanico, Adrienne        32 Gray Sharks          3:20.00    3:05.46    2  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              32 Gray Sharks            35.00      34.79    7  
  2 Sypura, Tracy K           34 IM                     42.00      39.26    5  
  3 Kasprzak, Laura           34 IM                     36.00      39.84    4  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              32 Gray Sharks          1:15.00    1:14.28    7  
                  36.67     1:14.28 (37.61)                                        
  2 Kasprzak, Laura           34 IM                   1:22.00    1:24.10    5  
                  40.43     1:24.10 (43.67)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              32 Gray Sharks            44.00      43.44    7  
  2 Sypura, Tracy K           34 IM                     40.00      43.55    5  
  3 Brewer, Kristi L          32 UC21                   43.98      44.22    4  
  4 Detanico, Adrienne        32 Gray Sharks            48.00      47.87    3  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brewer, Kristi L          32 UC21                      NT    1:38.12    7  
                  44.41     1:38.12 (53.71)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blank, Sarah              31 IM                     32.00      32.40    7  
  2 Henry, Corr\inne          33 IM                     35.00      32.76    5  
  3 Sypura, Tracy K           34 IM                     34.00      35.68    4  
  4 Brewer, Kristi L          32 UC21                   41.34      39.08    3  
  5 Detanico, Adrienne        32 Gray Sharks            50.00      46.06    2  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henry, Corr\inne          33 IM                   1:14.00    1:14.55    7  
  2 Blank, Sarah              31 IM                   1:12.00    1:15.31    5  
  3 Magulak, Kristyn M        30 IM                   1:30.00    1:21.57    4  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blank, Sarah              31 IM                   1:15.00    1:15.82    7  
                  37.03     1:15.82 (38.79)                                        
  2 Henry, Corr\inne          33 IM                   1:20.00    1:16.41    5  
  3 Goodwin, Amy              32 Gray Sharks          1:18.00    1:19.49    4  
                  36.92     1:19.49 (42.57)                                        
  4 Detanico, Adrienne        32 Gray Sharks          1:41.00    1:36.34    3  
                  59.00     1:36.34 (37.34)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balla, Tracy              35 IM                     31.00      32.80    7  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            37 IM                   1:06.00    1:04.40    7  
                  30.39     1:04.40 (34.01)                                        
  2 Smith, Jessica            38 IM                   1:06.00    1:05.31    5  
                  31.57     1:05.31 (33.74)                                        
  3 Balla, Tracy              35 IM                   1:12.00    1:14.09    4  
                  34.61     1:14.09 (39.48)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balla, Tracy              35 IM                   2:40.00    2:43.55    7  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            37 IM                   1:22.00    1:20.23    7  
                  40.00     1:20.23 (40.23)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            37 IM                     33.00      33.12    7  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            37 IM                   1:25.00    1:24.68    7  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jessica            38 IM                   1:15.00    1:12.86    7  
                  34.77     1:12.86 (38.09)                                        
  2 Boulukos, Dana            37 IM                   1:16.00    1:14.65    5  
                  35.02     1:14.65 (39.63)                                        
  3 Balla, Tracy              35 IM                   1:30.00    1:28.14    4  
                  42.01     1:28.14 (46.13)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa B          42 IM                     29.00      29.68    7  
  2 Clark, Inge               43 IM                     29.41      32.01    5  
  3 Janusz, Megan             41 IM                     35.00      34.95    4  
  4 Crownover, Elizabeth      40 UC21                   37.00      35.78    3  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna A        42 ELG                  1:03.00    1:03.40    7  
                  30.66     1:03.40 (32.74)                                        
  2 Reidenga, Lisa B          42 IM                   1:05.00    1:06.64    5  
                  31.82     1:06.64 (34.82)                                        
  3 Ruo, Bernice              40 IM                   1:15.00    1:17.99    4  
                  37.05     1:17.99 (40.94)                                        
  4 Crownover, Elizabeth      40 UC21                 1:19.00    1:19.60    3  
                  38.50     1:19.60 (41.10)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruo, Bernice              40 IM                   3:10.00    2:53.03    7  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa B          42 IM                     34.00      34.59    7  
  2 Clark, Inge               43 IM                     38.85      39.61    5  
  3 Crownover, Elizabeth      40 UC21                   41.00      41.94    4  
  4 Janusz, Megan             41 IM                     45.00      45.88    3  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa B          42 IM                   1:15.00    1:18.79    7  
                  37.94     1:18.79 (40.85)                                        
  2 Crownover, Elizabeth      40 UC21                 1:40.00    1:28.19    5  
                  42.76     1:28.19 (45.43)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Inge               43 IM                     37.23      38.20    7  
  2 Mulcahy-Libel, Kelly      41 IM                     47.05      43.40    5  
  3 Janusz, Megan             41 IM                     45.00      44.91    4  
  4 Cunnea, Nicole            43 Gray Sharks            50.14      51.25    3  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Inge               43 IM                   1:23.27    1:26.87    7  
                  41.67     1:26.87 (45.20)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna A        42 ELG                    30.00      30.24    7  
  2 Reidenga, Lisa B          42 IM                     34.00      33.00    5  
  3 Janusz, Megan             41 IM                     42.00      41.44    4  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna A        42 ELG                  1:11.00    1:08.00    7  
  2 Ruo, Bernice              40 IM                   1:45.00    1:32.80    5  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna A        42 ELG                  1:15.00    1:11.33    7  
                  33.45     1:11.33 (37.88)                                        
  2 Clark, Inge               43 IM                   1:17.99    1:20.81    5  
                  38.98     1:20.81 (41.83)                                        
  3 Ruo, Bernice              40 IM                   1:50.00    1:27.32    4  
                  42.60     1:27.32 (44.72)                                        
  4 Cunnea, Nicole            43 Gray Sharks          2:34.04    2:07.01    3  
                  57.82   2:07.01 (1:09.19)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gile-Ott, Ruth            45 IM                     34.00      35.36    7  
  2 Musser, Heidi             47 Gray Sharks          1:10.34    1:13.72    5  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Lou Ann            46 MICH                 1:06.12    1:02.45    7  
                  29.73     1:02.45 (32.72)                                        
  2 Scanlan, Susan            49 IM                   1:11.11    1:09.73    5  
                  33.77     1:09.73 (35.96)                                        
  3 Boles, Stephanie A        45 IM                   1:11.28    1:11.07    4  
                  35.02     1:11.07 (36.05)                                        
  4 Gile-Ott, Ruth            45 IM                   1:15.00    1:18.97    3  
                  37.10     1:18.97 (41.87)                                        
  5 Musser, Heidi             47 Gray Sharks          2:22.61    2:32.70    2  
                1:14.80   2:32.70 (1:17.90)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Susan            49 IM                   2:38.82    2:38.16    7  
  2 Gile-Ott, Ruth            45 IM                   2:45.00    2:54.73    5  
  3 Musser, Heidi             47 Gray Sharks          5:10.10    5:16.77    4  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Susan            49 IM                     37.86      36.07    7  
  2 Murphey, Joanne           49 IM                     51.00      49.02    5  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Lou Ann            46 MICH                   35.50      35.08    7  
  2 Boles, Stephanie A        45 IM                     45.04      45.16    5  
  3 Murphey, Joanne           49 IM                     51.00      47.72    4  
  4 Musser, Heidi             47 Gray Sharks               NT    2:06.93    3  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Lou Ann            46 MICH                 1:16.40    1:16.50    7  
                  36.43     1:16.50 (40.07)                                        
  2 Boles, Stephanie A        45 IM                   1:39.46    1:38.43    5  
                  48.04     1:38.43 (50.39)                                        
  3 Gile-Ott, Ruth            45 IM                   1:45.00    1:51.07    4  
                  53.21     1:51.07 (57.86)                                        
  4 Musser, Heidi             47 Gray Sharks               NT    4:55.85    3  
                2:30.00   4:55.85 (2:25.85)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Lou Ann            46 MICH                   32.50      34.20    7  
  2 Boles, Stephanie A        45 IM                     36.56      36.57    5  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boles, Stephanie A        45 IM                   1:25.06    1:25.33    7  
  2 Scanlan, Susan            49 IM                   1:31.11    1:28.14    5  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Susan            49 IM                   1:21.23    1:20.10    7  
                  38.31     1:20.10 (41.79)                                        
  2 Gile-Ott, Ruth            45 IM                   1:33.00    1:34.10    5  
                  44.09     1:34.10 (50.01)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jassin, Lisa K            51 IM                     35.00      34.76    7  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary W            50 IM                   1:04.20    1:01.77    7  
                  30.14     1:01.77 (31.63)                                        
  2 Moritz, Sharon E          54 UC21                 1:15.00    1:10.39    5  
                  40.00     1:10.39 (30.39)                                        
  3 Jassin, Lisa K            51 IM                   1:20.00    1:15.35    4  
                  35.19     1:15.35 (40.16)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Sharon E          54 UC21                 2:40.00    2:38.08    7  
  2 Gonzales, Janet E         50 IM                   2:55.00    2:59.25    5  
 -- Scherer, Beth             54 IM                   3:20.00         DQ  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary W            50 IM                     34.50      32.00    7  
  2 Gonzales, Janet E         50 IM                     44.90      41.92    5  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scherer, Beth             54 IM                   1:48.00    1:48.99    7  
                  53.60     1:48.99 (55.39)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              51 IM                     37.00      37.56    7  
  2 Takata, Christine A       52 IM                     40.00      42.01    5  
  3 Gonzales, Janet E         50 IM                     44.40      44.45    4  
  4 Scherer, Beth             54 IM                     52.00      50.34    3  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              51 IM                   1:22.00    1:22.44    7  
                  40.06     1:22.44 (42.38)                                        
  2 Takata, Christine A       52 IM                   1:31.00    1:31.01    5  
                  43.08     1:31.01 (47.93)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary W            50 IM                     34.50      32.52    7  
  2 Kafka, Heidi              51 IM                     34.00      32.55    5  
  3 Moritz, Sharon E          54 UC21                   36.00      34.11    4  
  4 Jassin, Lisa K            51 IM                     44.00      39.73    3  
  5 Gonzales, Janet E         50 IM                     42.00      41.63    2  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              51 IM                   1:20.00    1:18.77    7  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              51 IM                   1:14.00    1:12.37    7  
                  34.74     1:12.37 (37.63)                                        
  2 Takata, Christine A       52 IM                   1:24.00    1:24.02    5  
                  39.28     1:24.02 (44.74)                                        
  3 Jassin, Lisa K            51 IM                   1:28.00    1:25.69    4  
                  39.50     1:25.69 (46.19)                                        
  4 Gonzales, Janet E         50 IM                   1:31.50    1:30.32    3  
                  57.00     1:30.32 (33.32)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann              56 JPD                    33.24      34.01    7  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann              56 JPD                    43.08      42.79    7  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuetz, Liz J            55 ELG                    46.30      48.25    7  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuetz, Liz J            55 ELG                  1:41.49    1:44.30    7  
                  49.36     1:44.30 (54.94)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann              56 JPD                    45.02      43.41    7  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuetz, Liz J            55 ELG                  1:42.61    1:50.38    7  
                  56.61     1:50.38 (53.77)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bard, Judy                63 IM                        NT      46.84    7  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bard, Judy                63 IM                        NT    1:53.70    7  
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bard, Judy                63 IM                        NT    4:18.97    7  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bard, Judy                63 IM                        NT      59.13    7  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy C            71 IM                   2:05.00    1:59.35    7  
                1:00.00     1:59.35 (59.35)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy C            71 IM                   4:35.00    4:18.97    7  
  2 Koplos, Joanie            71 IM                   4:39.01    4:48.32    5  
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koplos, Joanie            71 IM                   1:32.59    1:33.20    7  
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koplos, Joanie            71 IM                   2:59.73    3:00.24    7  
                1:41.00   3:00.24 (1:19.24)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Musser, Erika             75 Gray Sharks          1:04.01    1:05.85    7  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Musser, Erika             75 Gray Sharks          2:41.37    2:34.31    7  
                1:12.00   2:34.31 (1:22.31)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Musser, Erika             75 Gray Sharks          1:20.63    1:26.76    7  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Musser, Erika             75 Gray Sharks          2:43.49    3:14.94    7  
                1:45.00   3:14.94 (1:29.94)                                        
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            80 IM                   1:44.58    1:50.56    7  
                  53.10     1:50.56 (57.46)                                        
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            80 IM                   1:02.19    1:02.83    7  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            80 IM                   2:14.77    2:25.35    7  
                1:09.43   2:25.35 (1:15.92)                                        
 
Women 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Souchek, Joan             86 IM                   1:20.00    1:27.59    7  
 
Women 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Souchek, Joan             86 IM                   1:15.00    1:27.74    7  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morimoto, Max             21 IM                     24.15      22.42    7  
  2 Matnsky, Michael          18 IM                     24.38      24.50    5  
  3 Moritz, Nathan B          24 UC21                   24.99      24.56    4  
  4 Rowe, Ryan                19 CART                   35.27      30.14    3  
  5 Aldaddah, Adam            23 Gray Sharks            33.11      31.68    2  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matnsky, Michael          18 IM                     53.61      54.17    7  
                  25.55       54.17 (28.62)                                        
  2 Moritz, Nathan B          24 UC21                   55.99      55.98    5  
                  26.92       55.98 (29.06)                                        
  3 Rowe, Ryan                19 CART                 1:10.15    1:03.08    4  
                  29.46     1:03.08 (33.62)                                        
  4 Aldaddah, Adam            23 Gray Sharks          1:18.27    1:15.73    3  
                  35.07     1:15.73 (40.66)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Nathan B          24 UC21                 1:58.99    2:04.54    7  
  2 Aldaddah, Adam            23 Gray Sharks          3:02.73    3:03.36    5  
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morimoto, Max             21 IM                     27.50      26.19    7  
  2 Rowe, Ryan                19 CART                   33.17      33.51    5  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matnsky, Michael          18 IM                     34.21      34.29    7  
  2 Aldaddah, Adam            23 Gray Sharks            40.29      38.66    5  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aldaddah, Adam            23 Gray Sharks          1:32.14    1:29.14    7  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowe, Ryan                19 CART                   32.67      29.12    7  
  2 Matnsky, Michael          18 IM                     29.38      29.71    5  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Nathan B          24 UC21                   57.99      59.10    7  
  2 Rowe, Ryan                19 CART                 1:12.25    1:08.04    5  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morimoto, Max             21 IM                   1:01.90      56.36    7  
                  26.46       56.36 (29.90)                                        
  2 Moritz, Nathan B          24 UC21                 1:00.99    1:03.49    5  
                  29.61     1:03.49 (33.88)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Baret            25 IM                     23.50      23.42    7  
  2 Skas, Matt                28 IM                        NT      26.54    5  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skas, Matt                28 IM                        NT    1:00.34    7  
                  27.46     1:00.34 (32.88)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skas, Matt                28 IM                        NT      34.28    7  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dueball, Scott S          27 IM                     32.70      32.94    7  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dueball, Scott S          27 IM                     28.90      29.44    7  
  2 Skas, Matt                28 IM                        NT      32.07    5  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Baret            25 IM                     56.00      54.96    7  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Baret            25 IM                     59.00      58.63    7  
                  27.56       58.63 (31.07)                                        
  2 Dueball, Scott S          27 IM                   1:09.00    1:06.15    5  
                  38.00     1:06.15 (28.15)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             33 Gray Sharks            24.54      24.37    7  
  2 Kennedy, Dan              32 IM                     24.59      24.60    5  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Dan              32 IM                     54.25      52.97    7  
                  25.22       52.97 (27.75)                                        
  2 Brown, Adam               33 ELG                    56.00      55.52    5  
                  26.40       55.52 (29.12)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             33 Gray Sharks          2:05.95    2:02.16    7  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             33 Gray Sharks            30.11      29.84    7  
  2 Kennedy, Dan              32 IM                     30.52      31.75    5  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam               33 ELG                    30.00      30.40    7  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam               33 ELG                  1:07.00    1:07.25    7  
                  30.97     1:07.25 (36.28)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             33 Gray Sharks          1:04.54    1:02.48    7  
                  29.15     1:02.48 (33.33)                                        
  2 Kennedy, Dan              32 IM                   1:09.75    1:10.29    5  
                  32.38     1:10.29 (37.91)                                        
  3 Brown, Adam               33 ELG                  1:05.00    1:10.34    4  
                  31.57     1:10.34 (38.77)                                        
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Juiris, Peter             39 UC21                   53.75      51.91    7  
                  24.96       51.91 (26.95)                                        
  2 Reader, Paul              38 IM                     52.00      52.03    5  
                  25.31       52.03 (26.72)                                        
  3 Czach, Jesse R            38 IM                   1:08.00    1:08.96    4  
                  32.98     1:08.96 (35.98)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reader, Paul              38 IM                   1:55.00    1:53.83    7  
  2 Czach, Jesse R            38 IM                   2:35.00    2:28.60    5  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reader, Paul              38 IM                     29.00      29.08    7  
  2 Czach, Jesse R            38 IM                     38.00      39.56    5  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reader, Paul              38 IM                     37.50      33.00    7  
  2 Czach, Jesse R            38 IM                     39.00      41.21    5  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Juiris, Peter             39 UC21                 1:00.75      59.80    7  
                  28.46       59.80 (31.34)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reyes, Frandolf T         40 IM                     52.00      34.56    7  
  2 Cunniffe, Patrick J       43 Gray Sharks            45.00      37.23    5  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              44 IM                     53.40      53.27    7  
                  25.57       53.27 (27.70)                                        
  2 Holck, Andres             41 IM                   1:04.00    1:00.10    5  
                  33.00     1:00.10 (27.10)                                        
  3 Myers, Fred               42 IM                   1:08.00    1:09.79    4  
                  34.65     1:09.79 (35.14)                                        
  4 Reyes, Frandolf T         40 IM                   1:50.00    1:18.88    3  
                  37.31     1:18.88 (41.57)                                        
  5 Cunniffe, Patrick J       43 Gray Sharks          1:45.00    1:22.29    2  
                1:16.00      1:22.29 (6.29)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              44 IM                   1:52.80    1:53.59    7  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              44 IM                     26.90      28.56    7  
  2 Myers, Fred               42 IM                     34.50      34.23    5  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holck, Andres             41 IM                   1:11.00    1:11.44    7  
                  34.90     1:11.44 (36.54)                                        
  2 Myers, Fred               42 IM                   1:15.00    1:16.18    5  
                  37.52     1:16.18 (38.66)                                        
  3 Cunniffe, Patrick J       43 Gray Sharks          2:10.00    1:51.59    4  
                  53.74     1:51.59 (57.85)                                        
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              44 IM                   1:02.50      59.97    7  
                  27.66       59.97 (32.31)                                        
  2 Holck, Andres             41 IM                   1:08.00    1:09.80    5  
                  32.80     1:09.80 (37.00)                                        
  3 Myers, Fred               42 IM                   1:30.00    1:25.61    4  
                  38.82     1:25.61 (46.79)                                        
  4 Reyes, Frandolf T         40 IM                   2:10.00    1:40.92    3  
                  48.04     1:40.92 (52.88)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Archer, Jeffry D          47 IM                     30.47      29.56    7  
  2 Silverstein, David        45 IM                     31.00      29.76    5  
  3 Abegg, Michael L          48 IM                     34.00      33.50    4  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haggett, Dave G           49 IM                     55.00      56.03    7  
                  26.92       56.03 (29.11)                                        
  2 Abegg, Michael L          48 IM                   1:18.00    1:20.94    5  
                  41.00     1:20.94 (39.94)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figg, Steven J            47 IM                   2:20.53    2:20.96    6  
  1 Brandt, Mark W            47 IM                   2:19.99    2:20.96    6  
  3 Archer, Jeffry D          47 IM                        NT    2:48.20    4  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaczmarek, Thomas         45 Gray Sharks            29.50      28.94    7  
  2 Brandt, Mark W            47 IM                     30.70      32.27    5  
  3 Haggett, Dave G           49 IM                     35.00      33.87    4  
  4 Figg, Steven J            47 IM                     32.81      34.09    3  
  5 Archer, Jeffry D          47 IM                     41.26      40.99    2  
  6 Abegg, Michael L          48 IM                   1:00.00      54.62    1  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaczmarek, Thomas         45 Gray Sharks          1:03.00    1:00.87    7  
                  29.73     1:00.87 (31.14)                                        
  2 Figg, Steven J            47 IM                   1:14.72    1:17.72    5  
                  38.62     1:17.72 (39.10)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Mark W            47 IM                     32.30      31.97    7  
  2 Silverstein, David        45 IM                     38.00      37.82    5  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silverstein, David        45 IM                   1:22.00    1:22.86    7  
                  38.98     1:22.86 (43.88)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haggett, Dave G           49 IM                     29.00      29.20    7  
  2 Figg, Steven J            47 IM                     32.09      32.92    5  
  3 Archer, Jeffry D          47 IM                        NT      36.05    4  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Mark W            47 IM                   1:01.80    1:05.03    7  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Mark W            47 IM                   1:04.10    1:04.70    7  
                  31.13     1:04.70 (33.57)                                        
  2 Haggett, Dave G           49 IM                   1:05.00    1:07.11    5  
                  32.79     1:07.11 (34.32)                                        
  3 Archer, Jeffry D          47 IM                   1:30.36    1:27.32    4  
                  41.13     1:27.32 (46.19)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrett, Robert W         51 IM                     26.50      25.14    7  
  2 Dineen, Bradley A         50 IM                     25.50      26.78    5  
  3 Gilberg, Steve            51 IM                     26.00      26.86    4  
  4 Cummins, Thomas J         53 IM                     29.42      29.92    3  
  5 Little, Douglas           52 IM                     29.65      29.97    2  
  6 Weinstein, Steven         52 IM                     32.00      30.40    1  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrett, Robert W         51 IM                     58.99      56.05    7  
                  26.84       56.05 (29.21)                                        
  2 Dineen, Bradley A         50 IM                     58.60      59.28    5  
                  28.10       59.28 (31.18)                                        
  3 Gilberg, Steve            51 IM                     59.00      59.43    4  
                  28.17       59.43 (31.26)                                        
  4 Brandt, Scott J           51 UC21                 1:03.43    1:03.02    3  
                  31.15     1:03.02 (31.87)                                        
  5 Cummins, Thomas J         53 IM                   1:06.12    1:10.98    2  
                  32.78     1:10.98 (38.20)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Scott J           51 UC21                 2:19.99    2:19.32    7  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            51 IM                     28.00      31.87    7  
  2 Brandt, Scott J           51 UC21                   37.33      33.00    5  
  3 Schark, Mark              52 IM                     34.00      33.28    4  
  4 Little, Douglas           52 IM                     41.61      46.18    3  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Scott J           51 UC21                 1:23.86    1:17.82    7  
                  38.18     1:17.82 (39.64)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dineen, Bradley A         50 IM                     33.60      34.00    7  
  2 Brandt, Scott J           51 UC21                   45.00      38.94    5  
  3 Little, Douglas           52 IM                     42.44      43.03    4  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dineen, Bradley A         50 IM                   1:12.50    1:14.45    7  
                  35.46     1:14.45 (38.99)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrett, Robert W         51 IM                     27.46      26.40    7  
  2 Gilberg, Steve            51 IM                     27.00      28.21    5  
  3 Cummins, Thomas J         53 IM                     33.95      35.48    4  
  4 Little, Douglas           52 IM                     34.20      36.98    3  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrett, Robert W         51 IM                   1:02.16      59.69    7  
  2 Cummins, Thomas J         53 IM                   1:26.87    1:25.15    5  
  3 Weinstein, Steven         52 IM                   1:18.00    1:25.89    4  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            51 IM                   1:10.00    1:07.30    7  
                  32.04     1:07.30 (35.26)                                        
  2 Dineen, Bradley A         50 IM                   1:09.20    1:08.83    5  
                  34.12     1:08.83 (34.71)                                        
  3 Weinstein, Steven         52 IM                   1:20.00    1:22.03    4  
                  39.26     1:22.03 (42.77)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, Nick C           56 IM                     26.00      25.58    7  
  2 Seaman, John T            55 GRIN                   26.90      27.88    5  
  3 Scanlan, Kevin            58 IM                     26.00      29.69    4  
  4 Conlon, Mark              57 IM                     45.00      41.04    3  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, Nick C           56 IM                     56.00      56.11    7  
                  27.08       56.11 (29.03)                                        
  2 Seaman, John T            55 GRIN                 1:00.50    1:04.22    5  
                  30.41     1:04.22 (33.81)                                        
  3 Scanlan, Kevin            58 IM                     56.00    1:06.39    4  
                  26.96     1:06.39 (39.43)                                        
  4 Conlon, Mark              57 IM                   1:42.00    1:25.27    3  
                  40.37     1:25.27 (44.90)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            58 IM                   2:00.00    2:01.45    7  
  2 Merrill, Nick C           56 IM                   2:12.00    2:10.25    5  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seaman, John T            55 GRIN                   32.70      32.46    7  
  2 Phinney, Scott            57 IM                     40.00      36.88    5  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seaman, John T            55 GRIN                 1:16.00    1:16.04    7  
                  37.71     1:16.04 (38.33)                                        
  2 Phinney, Scott            57 IM                   1:22.00    1:23.88    5  
                  52.00     1:23.88 (31.88)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dueball, Steven E         59 IM                     34.70      36.37    7  
  2 Seaman, John T            55 GRIN                   37.90      38.66    5  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dueball, Steven E         59 IM                   1:18.90    1:21.47    7  
                  38.44     1:21.47 (43.03)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Scott            57 IM                     40.00      37.24    7  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dueball, Steven E         59 IM                   1:23.00    1:20.99    7  
                  39.03     1:20.99 (41.96)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            58 IM                   1:07.00    1:07.97    7  
                  39.00     1:07.97 (28.97)                                        
  2 Merrill, Nick C           56 IM                   1:09.00    1:08.04    5  
                  32.39     1:08.04 (35.65)                                        
  3 Phinney, Scott            57 IM                   1:22.00    1:18.96    4  
                  36.95     1:18.96 (42.01)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morimoto, Stephan P       61 IM                     30.00      27.80    7  
  2 Prince, Clifford          63 Gray Sharks            32.01      32.50    5  
  3 Hackett, John W           63 JPD                    43.00      44.55    4  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morimoto, Stephan P       61 IM                   1:10.00    1:02.37    7  
                  29.69     1:02.37 (32.68)                                        
  2 Anderson, Mark J          60 IM                   1:05.00    1:06.01    5  
                  31.72     1:06.01 (34.29)                                        
  3 Roeing, Randy             60 IM                   1:05.75    1:06.63    4  
                  31.62     1:06.63 (35.01)                                        
  4 Prince, Clifford          63 Gray Sharks          1:13.46    1:11.66    3  
                  34.46     1:11.66 (37.20)                                        
  5 Alsen, Donald J           64 IM                   1:20.00    1:25.52    2  
                  39.05     1:25.52 (46.47)                                        
  6 Hackett, John W           63 JPD                  1:44.00    1:39.33    1  
                  46.62     1:39.33 (52.71)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Mark J          60 IM                   2:27.00    2:26.63    7  
  2 Alsen, Donald J           64 IM                   3:05.00    3:10.73    5  
  3 Spaulding, Robert W       62 IM                   3:25.00    3:21.55    4  
  4 Hackett, John W           63 JPD                  3:59.00    3:46.18    3  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert W       62 IM                     37.00      36.80    7  
  2 Anderson, Mark J          60 IM                     35.00      36.84    5  
  3 Roeing, Randy             60 IM                     38.00      38.70    4  
  4 Fergus, Brian             63 Gray Sharks            45.20      48.18    3  
  5 Alsen, Donald J           64 IM                     49.00      50.81    2  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fergus, Brian             63 Gray Sharks          1:37.00    1:45.22    7  
                  52.01     1:45.22 (53.21)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morimoto, Stephan P       61 IM                     38.00      34.91    7  
  2 Spaulding, Robert W       62 IM                     40.00      40.18    5  
  3 Fergus, Brian             63 Gray Sharks            44.20      46.73    4  
  4 Prince, Clifford          63 Gray Sharks            46.31      46.86    3  
  5 Alsen, Donald J           64 IM                     50.00      50.49    2  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fergus, Brian             63 Gray Sharks          1:37.00    1:43.57    7  
                  49.64     1:43.57 (53.93)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert W       62 IM                     35.00      36.46    7  
  2 Prince, Clifford          63 Gray Sharks            45.09      46.29    5  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert W       62 IM                   1:18.00    1:19.12    7  
                  36.94     1:19.12 (42.18)                                        
  2 Prince, Clifford          63 Gray Sharks          1:34.97    1:32.50    5  
                  46.08     1:32.50 (46.42)                                        
  3 Alsen, Donald J           64 IM                   1:55.00    1:52.90    4  
                  51.65   1:52.90 (1:01.25)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              66 IM                     29.66      29.99    7  
  2 Schein, Fred              65 IM                     31.00      33.54    5  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred              65 IM                   1:10.00    1:11.71    7  
                  33.88     1:11.71 (37.83)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              66 IM                     42.00      41.88    7  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred              65 IM                   1:45.00    1:47.96    7  
                  50.60     1:47.96 (57.36)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred              65 IM                     32.80      33.20    7  
  2 Long, Robert              66 IM                     33.15      34.05    5  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred              65 IM                   1:30.00    1:30.78    7  
                  43.07     1:30.78 (47.71)                                        
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hora, Terry               71 IM                   2:20.00    1:32.38    7  
                  44.48     1:32.38 (47.90)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           74 JPD                       NT      48.41    7  
  2 Hora, Terry               71 IM                   1:10.00      50.70    5  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hora, Terry               71 IM                   1:50.00      52.59    7  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           74 JPD                       NT    1:32.12    7  
                  46.42     1:32.12 (45.70)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             80 IM                     33.59      35.89    7  
  2 Musser, Fred              81 Gray Sharks          1:24.69    1:34.17    5  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             80 IM                   1:16.13    1:22.01    7  
                  40.42     1:22.01 (41.59)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             80 IM                     44.00      42.53    7  
  2 Musser, Fred              81 Gray Sharks          2:08.69    2:30.14    5  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             80 IM                   1:50.00    1:39.78    7  
                  50.58     1:39.78 (49.20)                                        
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             80 IM                   1:45.00    1:43.41    7  
                  52.19     1:43.41 (51.22)                                        
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'B'                                    NT    2:25.67   14  
     1) Gile-Ott, Ruth W45              2) Litoff, Dana W29               
     3) Blank, Sarah W31                4) Bolf, Victoria A W28           
                  40.99     1:23.23 (42.24)     1:56.33 (33.10)     2:25.67 (29.34)
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    1:57.95   14  
     1) Comella, Anna W27               2) Boulukos, Dana W37             
     3) Blank, Sarah W31                4) Kafka, Heidi W51               
                  29.64       58.96 (29.32)     1:30.28 (31.32)     1:57.95 (27.67)
  2 Chicago Smelts  'B'                                    NT    2:12.52   10  
     1) Gile-Ott, Ruth W45              2) Henry, Corr\inne W33           
     3) Ellison, Kristen W28            4) Bolf, Victoria A W28           
                  36.36     1:08.41 (32.05)     1:42.07 (33.66)     2:12.52 (30.45)
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    2:10.29   14  
     1) Comella, Anna W27               2) Boulukos, Dana W37             
     3) Henry, Corr\inne W33            4) Kafka, Heidi W51               
                  32.59     1:10.22 (37.63)     1:42.33 (32.11)     2:10.29 (27.96)
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bueler Blue Marlins  'A'                               NT    2:29.10   14  
     1) Scanlan, Susan W49              2) Smith, Jessica W38             
     3) Balla, Tracy W35                4) Scherer, Beth W54              
                  47.14     1:28.09 (40.95)     2:09.00 (40.91)     2:29.10 (20.10)
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leaning Tower Gray Sharks  'A'                         NT    2:12.72   14  
     1) Leonard, John M33               2) Kaczmarek, Thomas M45          
     3) Cunniffe, Patrick J M43         4) Aldaddah, Adam M23             
                  33.33     1:11.46 (38.13)     1:45.22 (33.76)     2:12.72 (27.50)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    1:47.67   14  
     1) Kennedy, Dan M32                2) Silverstein, David M45         
     3) Myers, Fred M42                 4) Mueller, Baret M25             
                  24.62       54.87 (30.25)     1:24.34 (29.47)     1:47.67 (23.33)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    1:55.58   14  
     1) Mueller, Baret M25              2) Dineen, Bradley A M50          
     3) Gilberg, Steve M51              4) Kennedy, Dan M32               
                  29.13     1:03.20 (34.07)     1:30.87 (27.67)     1:55.58 (24.71)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'B'                                    NT    2:18.22   14  
     1) Myers, Fred M42                 2) Silverstein, David M45         
     3) Weinstein, Steven M52           4) Figg, Steven J M47             
                  35.14     1:22.00 (46.86)     1:56.00 (34.00)     2:18.22 (22.22)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'B'                                    NT    1:53.97   14  
     1) Dineen, Bradley A M50           2) Weinstein, Steven M52          
     3) Figg, Steven J M47              4) Gilberg, Steve M51             
                  27.65       57.61 (29.96)     1:26.23 (28.62)     1:53.97 (27.74)
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bueler Blue Marlins  'A'                               NT    1:56.70   14  
     1) Reader, Paul M38                2) Scanlan, Kevin M58             
     3) Keller, Matt M44                4) Haggett, Dave G M49            
                  36.00     1:02.68 (26.68)     1:39.00 (36.32)     1:56.70 (17.70)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    1:49.15   14  
     1) Comella, Anna W27               2) Henry, Corr\inne W33           
     3) Kennedy, Dan M32                4) Mueller, Baret M25             
                  28.85     1:00.70 (31.85)     1:25.04 (24.34)     1:49.15 (24.11)
  2 Chicago Smelts  'B'                                    NT    2:01.50   10  
     1) Boulukos, Dana W37              2) Silverstein, David M45         
     3) Bolf, Victoria A W28            4) Figg, Steven J M47             
                  28.58     1:00.53 (31.95)     1:40.00 (39.47)     2:01.50 (21.50)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    2:00.75   14  
     1) Comella, Anna W27               2) Dineen, Bradley A M50          
     3) Mueller, Baret M25              4) Blank, Sarah W31               
                  32.05     1:05.50 (33.45)     1:30.44 (24.94)     2:00.75 (30.31)
  2 Chicago Smelts  'B'                                    NT    2:15.88   10  
     1) Myers, Fred M42                 2) Silverstein, David M45         
     3) Henry, Corr\inne W33            4) Ellison, Kristen W28           
                  34.68     1:12.50 (37.82)     1:45.98 (33.48)     2:15.88 (29.90)
  3 Chicago Smelts  'C'                                    NT    2:18.40    8  
     1) Boulukos, Dana W37              2) Bolf, Victoria A W28           
     3) Weinstein, Steven M52           4) Kennedy, Dan M32               
                  36.24     1:18.71 (42.47)     1:54.50 (35.79)     2:18.40 (23.90)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leaning Tower Gray Sharks  'A'                         NT    2:11.09   14  
     1) Goodwin, Amy W32                2) Detanico, Adrienne W32         
     3) Leonard, John M33               4) Kaczmarek, Thomas M45          
                  30.75     1:07.00 (36.25)     1:38.74 (31.74)     2:11.09 (32.35)
  2 Lattof YMCA Master  'A'                                NT    2:30.05   10  
     1) Kasprzak, Laura W34             2) Mulcahy-Libel, Kelly W41       
     3) Dueball, Steven E M59           4) Hineman, Mark M60              
                  37.95     1:20.62 (42.67)     1:55.82 (35.20)     2:30.05 (34.23)
  3 Bueler Blue Marlins  'A'                               NT    2:32.00    8  
     1) Balla, Tracy W35                2) Smith, Jessica W38             
     3) Scanlan, Kevin M58              4) Conlon, Mark M57               
                  34.07     1:29.94 (55.87)     2:01.09 (31.15)     2:32.00 (30.91)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'C'                                    NT    1:58.55   14  
     1) Gile-Ott, Ruth W45              2) Dineen, Bradley A M50          
     3) Gilberg, Steve M51              4) Kafka, Heidi W51               
                  36.45                             1:30.59 ( )     1:58.55 (27.96)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'D'                                    NT    2:16.93   14  
     1) Gile-Ott, Ruth W45              2) Kafka, Heidi W51               
     3) Gilberg, Steve M51              4) Figg, Steven J M47             
                  43.06     1:20.51 (37.45)     1:48.06 (27.55)     2:16.93 (28.87)
  2 Bueler Blue Marlins  'B'                               NT    2:57.46   10  
     1) Murphey, Joanne W49             2) Scherer, Beth W54              
     3) Alsen, Donald J M64             4) Czach, Jesse M38               
                  40.40     1:27.33 (46.93)   2:28.45 (1:01.12)     2:57.46 (29.01)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun City Stingrays  'A'                                NT    3:07.04   14  
     1) Schark, Mark M52                2) Moore, Nancy C W71             
     3) Koplos, Joanie W71              4) Hora, Terry M71                
                  32.81   1:48.34 (1:15.53)     2:22.77 (34.43)     3:07.04 (44.27)