Licensed to Lake Forest Swim Club -IL
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/18/2015 07:04 PM
            Lattof Masters Swim Meet Meet - 1/11/2015 to 1/12/2015             
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         23 IM                     30.00      26.89    7  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne           23 IM                     54.90      53.82    7  
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         23 IM                   2:10.00    2:05.96    7  
                  28.58     1:00.78 (32.20)     1:34.10 (33.32)     2:05.96 (31.86)
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         23 IM                   1:12.00    1:07.32    7  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne           23 IM                     59.00    1:00.52    7  
                  28.92     1:00.52 (31.60)                                        
  2 Nolte, Jeanette C         23 IM                   1:01.00    1:03.98    5  
                  29.83     1:03.98 (34.15)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne           23 IM                   1:03.50    1:00.64    7  
                  28.26     1:00.64 (32.38)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellison, Kristen          29 IM                     29.47      29.57    7  
  2 Bolf, Victoria A          29 IM                     29.26      31.35    5  
  3 Varvodic, Matea           29 IM                     53.00      50.07    4  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frendreis, Lauren K       25 RBM                    59.52      59.88    7  
                  28.00       59.88 (31.88)                                        
  2 Bolf, Victoria A          29 IM                   1:06.12    1:05.57    5  
                  31.51     1:05.57 (34.06)                                        
  3 Ellison, Kristen          29 IM                   1:07.61    1:07.56    4  
                  32.09     1:07.56 (35.47)                                        
  4 Varvodic, Matea           29 IM                   2:00.00    2:01.70    3  
                  57.45   2:01.70 (1:04.25)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frendreis, Lauren K       25 RBM                  2:10.52    2:06.20    7  
                  29.21   2:06.20 (1:36.99)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehm, Heather M           27 IM                     37.00      35.62    7  
  2 Varvodic, Matea           29 IM                   1:00.00      59.03    5  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frendreis, Lauren K       25 RBM                    35.52      35.69    7  
  2 Bolf, Victoria A          29 IM                     38.41      39.92    5  
  3 Rehm, Heather M           27 IM                     46.00      46.22    4  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolf, Victoria A          29 IM                   1:25.42    1:27.35    7  
                  41.50     1:27.35 (45.85)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellison, Kristen          29 IM                     34.84      35.61    7  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellison, Kristen          29 IM                   1:25.37    1:19.68    7  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolf, Victoria A          29 IM                   1:16.82    1:14.55    7  
                  33.68     1:14.55 (40.87)                                        
  2 Ellison, Kristen          29 IM                   1:21.79    1:20.73    5  
                  37.43     1:20.73 (43.30)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miro, Liz                 32 IM                     34.00      32.68    7  
  2 Perry, Monique            33 BBMA-IL                32.22      34.76    5  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              33 Gray Sharks          1:05.00    1:07.65    7  
                  32.28     1:07.65 (35.37)                                        
  2 Miro, Liz                 32 IM                   1:08.00    1:13.83    5  
  3 Detanico, Adrienne        33 Gray Sharks          1:19.00    1:18.42    4  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detanico, Adrienne        33 Gray Sharks          3:06.00    2:58.97    7  
                1:28.09   2:58.97 (1:30.88)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              33 Gray Sharks            34.50      36.00    7  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              33 Gray Sharks          1:13.00    1:15.56    7  
                  37.28     1:15.56 (38.28)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Karen              33 LIB                    36.00      37.28    7  
  2 Miro, Liz                 32 IM                     50.00      43.14    5  
  3 Perry, Monique            33 BBMA-IL                43.78      43.84    4  
  4 Detanico, Adrienne        33 Gray Sharks            44.73      46.69    3  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Karen              33 LIB                  1:16.00    1:21.35    7  
                  38.29     1:21.35 (43.06)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detanico, Adrienne        33 Gray Sharks            42.64      44.63    7  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Karen              33 LIB                  1:16.00    1:13.70    7  
  2 Goodwin, Amy              33 Gray Sharks          1:20.00    1:19.85    5  
                  35.29     1:19.85 (44.56)                                        
  3 Miro, Liz                 32 IM                   1:17.00    1:23.10    4  
                  38.27     1:23.10 (44.83)                                        
  4 Detanico, Adrienne        33 Gray Sharks          1:30.00    1:31.35    3  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            38 IM                     28.13      28.65    7  
  2 Sypura, Tracy K           35 IM                     30.00      30.88    5  
  3 Cartier, Nicole           39 BBMA-IL                32.67      33.01    4  
  4 Jensen, Kelly             39 BBMA-IL                33.35      33.87    3  
  5 Vaganova, Natalaia        39 ABM                    44.73      45.70    2  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clayton, Fiona            35 UC21                 1:05.00    1:02.93    7  
                  30.54     1:02.93 (32.39)                                        
  2 Smith, Jessica            39 IM                   1:04.00    1:04.33    5  
  3 Tietjens, Kiiri T         38 BBMA-IL              1:04.61    1:05.19    4  
  4 Boulukos, Dana            38 IM                   1:03.00    1:06.02    3  
                  31.14     1:06.02 (34.88)                                        
  5 Jensen, Kelly             39 BBMA-IL              1:10.00    1:14.78    2  
  6 Cartier, Nicole           39 BBMA-IL              1:34.19    1:15.32    1  
                  35.44     1:15.32 (39.88)                                        
  7 Vaganova, Natalaia        39 ABM                  1:48.98    1:45.57  
                  51.40     1:45.57 (54.17)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clayton, Fiona            35 UC21                 2:25.00    2:17.73    7  
                  30.70     1:04.64 (33.94)     1:40.46 (35.82)     2:17.73 (37.27)
  2 Tietjens, Kiiri T         38 BBMA-IL              2:33.00    2:26.23    5  
                  33.29     1:09.83 (36.54)     1:48.29 (38.46)     2:26.23 (37.94)
  3 Boulukos, Dana            38 IM                   2:35.00    2:28.41    4  
                  34.75     1:11.60 (36.85)     1:50.23 (38.63)     2:28.41 (38.18)
  4 Jensen, Kelly             39 BBMA-IL              2:45.17    2:46.80    3  
                  37.50     1:19.00 (41.50)     2:02.76 (43.76)     2:46.80 (44.04)
  5 Cartier, Nicole           39 BBMA-IL              2:50.06    2:53.00    2  
                  36.33     1:19.93 (43.60)     2:07.07 (47.14)     2:53.00 (45.93)
  6 Vaganova, Natalaia        39 ABM                  3:35.33    3:38.21    1  
                  49.71     1:45.24 (55.53)     2:42.56 (57.32)     3:38.21 (55.65)
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clayton, Fiona            35 UC21                 1:25.00    1:14.25    7  
                  36.39     1:14.25 (37.86)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            38 IM                     37.50      37.54    7  
  2 Smith, Jessica            39 IM                     36.00      38.54    5  
  3 Sypura, Tracy K           35 IM                     40.00      43.31    4  
  4 Vaganova, Natalaia        39 ABM                  1:01.20    1:00.35    3  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            38 IM                     33.00      33.25    7  
  2 Sypura, Tracy K           35 IM                     34.00      34.34    5  
  3 Vaganova, Natalaia        39 ABM                    51.76      53.92    4  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clayton, Fiona            35 UC21                 1:20.00    1:15.39    7  
                  35.46     1:15.39 (39.93)                                        
  2 Sypura, Tracy K           35 IM                   1:10.00    1:21.36    5  
                  37.54     1:21.36 (43.82)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clayton, Fiona            35 UC21                 1:20.00    1:11.63    7  
                  34.06     1:11.63 (37.57)                                        
  2 Smith, Jessica            39 IM                   1:13.00    1:12.83    5  
                  33.41     1:12.83 (39.42)                                        
  3 Tietjens, Kiiri T         38 BBMA-IL              1:20.96    1:17.25    4  
                  36.75     1:17.25 (40.50)                                        
  4 Cartier, Nicole           39 BBMA-IL              1:28.17    1:31.49    3  
                  55.00     1:31.49 (36.49)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hewitt, Erin              41 WSM                    30.07      30.54    7  
  2 Crownover, Elizabeth      41 IM                     36.00      35.89    5  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crownover, Elizabeth      41 IM                   1:17.60    1:17.98    7  
                  37.77     1:17.98 (40.21)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hewitt, Erin              41 WSM                    45.00      39.72    7  
  2 Crownover, Elizabeth      41 IM                     41.00      41.60    5  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnea, Nicole            44 Gray Sharks            54.00      50.35    7  
  2 Varol, Andrea             40 Gray Sharks          1:05.00      59.22    5  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Varol, Andrea             40 Gray Sharks               NT      56.38    7  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hewitt, Erin              41 WSM                  1:22.47    1:21.01    7  
                  37.61     1:21.01 (43.40)                                        
  2 Crownover, Elizabeth      41 IM                   1:27.00    1:27.35    5  
                  41.05     1:27.35 (46.30)                                        
  3 Varol, Andrea             40 Gray Sharks          2:22.00    1:59.12    4  
                  55.02   1:59.12 (1:04.10)                                        
  4 Cunnea, Nicole            44 Gray Sharks          2:04.00    2:08.39    3  
                  56.95   2:08.39 (1:11.44)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gile-Ott, Ruth            46 IM                     34.46      34.88    7  
  2 Musser, Heidi             48 Gray Sharks          1:13.72    1:11.17    5  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gile-Ott, Ruth            46 IM                   1:16.75    1:16.97    7  
                  35.85     1:16.97 (41.12)                                        
  2 Musser, Heidi             48 Gray Sharks          2:46.10    2:33.79    5  
                1:13.11   2:33.79 (1:20.68)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Musser, Heidi             48 Gray Sharks          5:16.62    5:10.54    7  
                1:12.70   2:30.44 (1:17.74)   3:52.87 (1:22.43)   5:10.54 (1:17.67)
 -- Gile-Ott, Ruth            46 IM                   2:44.91         DQ  
                  35.50        DQ (2:14.89)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Musser, Heidi             48 Gray Sharks          1:43.11    1:44.43    7  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gile-Ott, Ruth            46 IM                   1:27.77    1:27.28    7  
                  41.54     1:27.28 (45.74)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Musser, Heidi             48 Gray Sharks               NT    1:46.61    7  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gile-Ott, Ruth            46 IM                   1:28.97    1:30.83    7  
                  39.93     1:30.83 (50.90)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 IM                     28.00      27.51    7  
  2 Pletch, Mary W            51 IM                     27.60      27.92    5  
  3 Murphey, Joanne           50 IM                     39.00      36.59    4  
  4 Scott, Mary E             53 Gray Sharks            49.33      49.54    3  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 IM                   1:02.00    1:00.63    7  
                  28.96     1:00.63 (31.67)                                        
  2 Pletch, Mary W            51 IM                   1:03.50    1:01.55    5  
                  29.90     1:01.55 (31.65)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 IM                   2:17.00    2:15.46    7  
                  31.85     1:06.10 (34.25)     1:40.75 (34.65)     2:15.46 (34.71)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary W            51 IM                     33.10      32.30    7  
  2 Block, Andrea             53 IM                     33.55      34.42    5  
  3 Ellwood, Margaret         51 IM                     40.05      40.87    4  
  4 Murphey, Joanne           50 IM                     50.00      45.82    3  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellwood, Margaret         51 IM                   1:30.10    1:31.53    7  
                  44.29     1:31.53 (47.24)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphey, Joanne           50 IM                     50.00      45.91    7  
  2 Scott, Mary E             53 Gray Sharks            56.81      58.64    5  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             53 IM                   1:05.55    1:06.38    7  
                  31.26     1:06.38 (35.12)                                        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             53 IM                   1:10.55    1:10.38    7  
                  32.48     1:10.38 (37.90)                                        
  2 Kafka, Heidi              52 IM                   1:14.00    1:11.30    5  
                  35.02     1:11.30 (36.28)                                        
  3 Pletch, Mary W            51 IM                   1:16.50    1:12.59    4  
                  32.64     1:12.59 (39.95)                                        
  4 Ellwood, Margaret         51 IM                   1:20.05    1:23.29    3  
                  57.00     1:23.29 (26.29)                                        
  5 Murphey, Joanne           50 IM                   1:42.00    1:35.08    2  
                  46.21     1:35.08 (48.87)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scherer, Beth             55 IM                     32.00      38.24    7  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Christine       56 IM                   1:15.00    1:14.13    7  
                  36.07     1:14.13 (38.06)                                        
  2 Roderer, Kathy M          59 IM                   1:17.00    1:21.62    5  
                  38.87     1:21.62 (42.75)                                        
  3 Scherer, Beth             55 IM                   1:34.00    1:27.51    4  
  4 Surprenant, Marianne      57 BBMA-IL              1:45.00    1:27.56    3  
                  42.24     1:27.56 (45.32)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy M          59 IM                   2:56.00    3:02.69    7  
                  39.13     1:24.50 (45.37)     2:13.85 (49.35)     3:02.69 (48.84)
  2 Surprenant, Marianne      57 BBMA-IL              3:15.00    3:12.18    5  
                  42.92     1:32.13 (49.21)     2:23.26 (51.13)     3:12.18 (48.92)
  3 Scherer, Beth             55 IM                   3:08.00    3:22.12    4  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            58 IM                     47.00      46.13    7  
  2 Scherer, Beth             55 IM                     48.00      50.42    5  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Christine       56 IM                   1:26.00    1:29.31    7  
  2 Kulak, Marilyn            58 IM                   1:38.00    1:38.80    5  
                  48.64     1:38.80 (50.16)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann              57 JPD                    58.55      45.24    7  
  2 Roderer, Kathy M          59 IM                     47.00      47.07    5  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Christine       56 IM                   1:28.00    1:30.37    7  
                  43.17     1:30.37 (47.20)                                        
  2 Emmrich, Ann              57 JPD                  1:49.58    1:40.11    5  
                  48.39     1:40.11 (51.72)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann              57 JPD                    42.34      41.79    7  
  2 Roderer, Kathy M          59 IM                     43.00      44.65    5  
  3 Kulak, Marilyn            58 IM                     45.00      46.54    4  
  4 Surprenant, Marianne      57 BBMA-IL                46.00      52.23    3  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            58 IM                   1:50.00    1:45.09    7  
                  48.57     1:45.09 (56.52)                                        
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Christine       56 IM                   1:21.00    1:25.35    7  
                  40.66     1:25.35 (44.69)                                        
  2 Roderer, Kathy M          59 IM                   1:30.00    1:34.28    5  
  3 Kulak, Marilyn            58 IM                   1:40.00    1:41.19    4  
                  47.55     1:41.19 (53.64)                                        
  4 Surprenant, Marianne      57 BBMA-IL              1:40.00    1:47.49    3  
                  53.37     1:47.49 (54.12)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Karla              61 Gray Sharks               NT    1:15.61    7  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy C            72 IM                   2:01.50    2:01.72    7  
                  56.20   2:01.72 (1:05.52)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy C            72 IM                   4:30.11    4:31.36    7  
                1:01.38   2:10.88 (1:09.50)   4:31.36 (2:20.48)                    
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy C            72 IM                   1:10.00    1:06.17    7  
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy C            72 IM                   1:20.57    1:21.31    7  
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Musser, Erika             76 Gray Sharks          1:05.85    1:08.07    7  
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Musser, Erika             76 Gray Sharks          1:21.54    1:25.32    7  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            81 IM                   2:26.00    2:34.16    7  
                1:14.61   2:34.16 (1:19.55)                                        
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            81 IM                   1:10.00    1:10.61    7  
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            81 IM                   1:23.00    1:23.35    7  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Stevens, Ann B            81 IM                   2:54.00         DQ  
                1:34.94        DQ (1:30.46)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morimoto, Max             22 UC21                   23.10      22.19    7  
  2 Waterloo, James           23 IM                     26.50      25.59    5  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morimoto, Max             22 UC21                   52.50      48.94    7  
  2 Waterloo, James           23 IM                     58.00      55.94    5  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morimoto, Max             22 UC21                   31.25      28.89    7  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waterloo, James           23 IM                     28.00      27.50    7  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blair, Alexander          27 IM                     24.00      23.46    7  
  2 Moritz, Nathan B          25 UC21                   24.60      24.61    5  
  3 White, Patrick M          28 IM                     28.00      24.84    4  
  4 Gajewski, Joe             29 IM                     40.00      26.62    3  
  5 Bentley, James D          27 IM                     24.95      27.15    2  
  6 Misch, Dan                29 IM                     27.00      28.56    1  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blair, Alexander          27 IM                     55.00      52.45    7  
                  25.76       52.45 (26.69)                                        
  2 Smith, Garrett            25 IM                     54.00      53.30    5  
                  25.85       53.30 (27.45)                                        
  3 Moritz, Nathan B          25 UC21                   53.99      53.37    4  
                  25.50       53.37 (27.87)                                        
  4 Trauner, Mathew R         29 IM                     53.00      53.47    3  
                  25.91       53.47 (27.56)                                        
  5 White, Patrick M          28 IM                   1:20.00      55.87    2  
  6 Kujat, Scott              29 IM                     56.36      56.50    1  
                  27.26       56.50 (29.24)                                        
  7 Bentley, James D          27 IM                     55.77      58.79  
  8 Gajewski, Joe             29 IM                   1:25.00    1:01.87  
                  29.86     1:01.87 (32.01)                                        
  9 Cowen, Michael            29 IM                   1:03.76    1:03.61  
                  30.29     1:03.61 (33.32)                                        
 10 Misch, Dan                29 IM                     59.00    1:03.69  
                  30.44     1:03.69 (33.25)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Mathew R         29 IM                   1:55.00    1:56.71    7  
                  26.82       56.14 (29.32)     1:26.46 (30.32)     1:56.71 (30.25)
  2 Blair, Alexander          27 IM                   1:55.00    2:00.52    5  
                  26.56       55.98 (29.42)     1:27.24 (31.26)     2:00.52 (33.28)
  3 Dueball, Scott S          28 IM                   2:10.00    2:12.16    4  
                  28.98     1:02.13 (33.15)     1:36.99 (34.86)     2:12.16 (35.17)
  4 White, Patrick M          28 IM                   2:40.00    2:15.68    3  
                  28.27     1:02.91 (34.64)     1:39.98 (37.07)     2:15.68 (35.70)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Garrett            25 IM                     25.00      27.71    7  
  2 Misch, Dan                29 IM                     30.00      31.70    5  
  3 Carrillo, Roberto         29 IM                     35.00      32.28    4  
  4 Cowen, Michael            29 IM                     34.45      33.89    3  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Garrett            25 IM                   1:00.00    1:00.29    7  
  2 Misch, Dan                29 IM                   1:08.00    1:10.02    5  
                  33.71     1:10.02 (36.31)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Mathew R         29 IM                     30.00      31.35    7  
  2 Dueball, Scott S          28 IM                     32.50      33.16    5  
  3 Bentley, James D          27 IM                     31.47      33.18    4  
  4 Carrillo, Roberto         29 IM                     36.00      35.69    3  
  5 Cowen, Michael            29 IM                     36.37      37.87    2  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Mathew R         29 IM                   1:05.00    1:08.33    7  
                  32.21     1:08.33 (36.12)                                        
  2 Kujat, Scott              29 IM                   1:17.00    1:17.07    5  
                  36.68     1:17.07 (40.39)                                        
  3 Bentley, James D          27 IM                   1:09.14    1:18.02    4  
                  35.67     1:18.02 (42.35)                                        
  4 Cowen, Michael            29 IM                   1:23.00    1:24.12    3  
                  39.65     1:24.12 (44.47)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Nathan B          25 UC21                   25.99      25.67    7  
  2 Blair, Alexander          27 IM                     40.00      26.93    5  
  3 Bentley, James D          27 IM                     29.34      28.92    4  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Nathan B          25 UC21                   54.99      55.27    7  
                  26.03       55.27 (29.24)                                        
  2 Kujat, Scott              29 IM                   1:00.00    1:01.56    5  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Mathew R         29 IM                     59.00    1:00.60    7  
  2 Moritz, Nathan B          25 UC21                 1:01.99    1:02.66    5  
                  28.33     1:02.66 (34.33)                                        
  3 Dueball, Scott S          28 IM                   1:07.00    1:06.97    4  
                  31.43     1:06.97 (35.54)                                        
  4 Carrillo, Roberto         29 IM                   1:15.00    1:10.86    3  
                  32.89     1:10.86 (37.97)                                        
  5 Misch, Dan                29 IM                   1:10.00    1:11.70    2  
                  31.91     1:11.70 (39.79)                                        
  6 Cowen, Michael            29 IM                   1:18.33    1:15.72    1  
                  35.01     1:15.72 (40.71)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Forbes, Michael           32 UC21                   24.00      22.85    7  
  2 Kennedy, Dan              33 IM                     24.60      24.56    5  
  3 Forbes, Gary              32 UC21                   25.00      25.14    4  
  4 Skalinder, Stephen        30 IM                     27.00      25.39    3  
  5 Morgan, Andrew I          32 WSM                    26.50      25.46    2  
  6 Gilbert, Brian            31 IM                     27.60      28.30    1  
  7 Lentino, Joseph M         33 HRYB                   30.15      32.24  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Forbes, Michael           32 UC21                   55.00      52.87    7  
                  25.63       52.87 (27.24)                                        
  2 Kennedy, Dan              33 IM                     52.75      53.86    5  
                  25.79       53.86 (28.07)                                        
  3 Leonard, John             34 Gray Sharks            54.00      53.94    4  
  4 Skalinder, Stephen        30 IM                     58.00      54.24    3  
                  25.86       54.24 (28.38)                                        
  5 Morgan, Andrew I          32 WSM                  1:00.00      57.60    2  
                  26.98       57.60 (30.62)                                        
  6 Forbes, Gary              32 UC21                   55.00      59.04    1  
                  26.91       59.04 (32.13)                                        
  7 Gilbert, Brian            31 IM                   1:00.79    1:01.00  
                  29.94     1:01.00 (31.06)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilbert, Brian            31 IM                   2:19.39    2:22.24    7  
                  32.13     1:08.53 (36.40)     1:46.69 (38.16)     2:22.24 (35.55)
  2 Lentino, Joseph M         33 HRYB                 2:40.00    2:55.96    5  
                1:21.17   2:55.96 (1:34.79)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skalinder, Stephen        30 IM                     29.00      27.12    7  
  2 Forbes, Gary              32 UC21                   30.00      30.60    5  
  3 Kennedy, Dan              33 IM                     31.75      32.83    4  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skalinder, Stephen        30 IM                   1:00.00      59.90    7  
                  29.65       59.90 (30.25)                                        
  2 Lentino, Joseph M         33 HRYB                 1:33.52    1:28.35    5  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Andrew I          32 WSM                    35.00      35.61    7  
  2 Gilbert, Brian            31 IM                     42.35      38.68    5  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             34 Gray Sharks          1:06.00    1:06.04    7  
                  31.04     1:06.04 (35.00)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Forbes, Michael           32 UC21                   26.00      25.17    7  
  2 Leonard, John             34 Gray Sharks            28.00      27.50    5  
  3 Kennedy, Dan              33 IM                     27.38      28.39    4  
  4 Gilbert, Brian            31 IM                     32.32      32.39    3  
  5 Lentino, Joseph M         33 HRYB                   55.00      41.05    2  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Dan              33 IM                   1:02.22    1:06.47    7  
                  28.53     1:06.47 (37.94)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Forbes, Gary              32 UC21                 1:05.00    1:06.49    7  
                  29.96     1:06.49 (36.53)                                        
  2 Lentino, Joseph M         33 HRYB                 1:22.60    1:30.94    5  
                  38.48     1:30.94 (52.46)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, John               37 WSM                    31.18      29.58    7  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reader, Paul              39 IM                     52.90      52.45    7  
                  25.40       52.45 (27.05)                                        
  2 Walsh, John               37 WSM                  1:10.55    1:07.25    5  
                  33.24     1:07.25 (34.01)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reader, Paul              39 IM                   1:53.90    1:54.52    7  
                1:25.57     1:54.52 (28.95)                                        
  2 Secor, Don                39 IM                   1:59.90    1:59.76    5  
                  27.06       56.41 (29.35)     1:27.39 (30.98)     1:59.76 (32.37)
  3 Thiry, Michael A          39 IM                   2:12.00    2:14.45    4  
                  31.76     1:05.14 (33.38)     1:39.33 (34.19)     2:14.45 (35.12)
  4 Walsh, John               37 WSM                  2:45.00    2:42.38    3  
                  36.70     1:16.16 (39.46)     1:59.79 (43.63)     2:42.38 (42.59)
  5 Grazioso, Anthony J       38 IM                   3:30.00    2:55.73    2  
                  40.04     1:24.73 (44.69)   2:55.73 (1:31.00)                    
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reader, Paul              39 IM                     28.90      28.95    7  
  2 Thiry, Michael A          39 IM                     32.00      33.02    5  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael A          39 IM                     32.00      32.26    7  
  2 Reader, Paul              39 IM                     32.31      32.46    5  
  3 Lavender, Lemikas         35 IM                     35.00      34.58    4  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lavender, Lemikas         35 IM                   1:15.00    1:18.72    7  
                  37.44     1:18.72 (41.28)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                39 IM                     29.00      27.44    7  
  2 Lavender, Lemikas         35 IM                     40.00      35.76    5  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                39 IM                   1:03.00    1:01.48    7  
                  27.91     1:01.48 (33.57)                                        
  2 Thiry, Michael A          39 IM                   1:08.00    1:08.31    5  
                  32.28     1:08.31 (36.03)                                        
  3 Lavender, Lemikas         35 IM                   1:15.00    1:18.72    4  
                  37.30     1:18.72 (41.42)                                        
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Juiris, Peter             40 UC21                   51.50      51.09    7  
  2 Westbrook, Steve C        41 WSM                  1:05.00    1:01.53    5  
  3 Martin, Peter J           42 IM                   1:05.00    1:04.64    4  
  4 Myers, Fred               43 IM                   1:05.00    1:06.10    3  
                  32.75     1:06.10 (33.35)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Peter J           42 IM                   2:25.00    2:25.21    7  
                  31.28     1:05.83 (34.55)     1:44.43 (38.60)     2:25.21 (40.78)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Fred               43 IM                     33.00      34.99    7  
  2 Howdeshell, Jason L       43 BBMA-IL                   NT      38.06    5  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Fred               43 IM                   1:14.00    1:17.25    7  
                  37.94     1:17.25 (39.31)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Tomssaint           42 HRYB                 1:00.00      35.25    7  
  2 Howdeshell, Jason L       43 BBMA-IL                   NT      41.61    5  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westbrook, Steve C        41 WSM                  1:20.00    1:16.28    7  
                  36.68     1:16.28 (39.60)                                        
  2 Ward, Tomssaint           42 HRYB                 1:40.00    1:22.12    5  
                  38.77     1:22.12 (43.35)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Juiris, Peter             40 UC21                   25.50      25.64    7  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westbrook, Steve C        41 WSM                  1:15.00    1:10.32    7  
                  32.96     1:10.32 (37.36)                                        
 -- Howdeshell, Jason L       43 BBMA-IL                   NT         DQ  
                  38.78          DQ (41.31)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rozow III, Steve          46 IM                     25.96      25.01    7  
  2 Figg, Steven J            48 IM                     28.87      29.03    5  
  3 Archer, Jeffry D          48 IM                     29.56      29.39    4  
  4 Sobiesczyk, James         48 IM                     30.00      29.54    3  
  5 Silverstein, David        46 IM                     31.00      29.80    2  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              45 IM                     53.20      53.91    7  
                  25.70       53.91 (28.21)                                        
  2 Rozow III, Steve          46 IM                     59.13      56.60    5  
                  27.37       56.60 (29.23)                                        
  3 Stephenson, Samuel        45 IM                   1:06.00    1:05.78    4  
                  32.84     1:05.78 (32.94)                                        
  4 Sobiesczyk, James         48 IM                   1:07.00    1:07.13    3  
  5 Archer, Jeffry D          48 IM                   1:12.41    1:07.62    2  
                  31.65     1:07.62 (35.97)                                        
  6 Meyle, Karl P             48 IM                   1:04.38    1:08.59    1  
                  31.81     1:08.59 (36.78)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              45 IM                   1:53.00    1:53.69    7  
                  26.72       55.62 (28.90)     1:24.65 (29.03)     1:53.69 (29.04)
  2 Figg, Steven J            48 IM                   2:19.57    2:24.13    5  
                  33.29     1:09.37 (36.08)     1:46.78 (37.41)     2:24.13 (37.35)
  3 Meyle, Karl P             48 IM                   2:30.00    2:33.70    4  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              45 IM                     27.20      28.34    7  
  2 Figg, Steven J            48 IM                     33.89      35.52    5  
  3 Archer, Jeffry D          48 IM                     42.00      41.28    4  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephenson, Samuel        45 IM                   1:18.00    1:20.53    7  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Espino, Rudy              45 IM                     35.00      33.55    7  
  2 Silverstein, David        46 IM                     38.00      38.83    5  
  3 Meyle, Karl P             48 IM                     37.24      40.03    4  
  4 Sobiesczyk, James         48 IM                     41.00      42.82    3  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Espino, Rudy              45 IM                        NT    1:14.63    7  
                  34.64     1:14.63 (39.99)                                        
  2 Silverstein, David        46 IM                   1:23.00    1:25.40    5  
                  41.06     1:25.40 (44.34)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephenson, Samuel        45 IM                     32.50      32.85    7  
  2 Figg, Steven J            48 IM                     32.92      33.05    5  
  3 Meyle, Karl P             48 IM                     33.51      35.44    4  
  4 Archer, Jeffry D          48 IM                     38.73      40.73    3  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Espino, Rudy              45 IM                   1:12.00    1:08.48    7  
                  30.92     1:08.48 (37.56)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              45 IM                   1:00.50    1:01.49    7  
                  28.68     1:01.49 (32.81)                                        
  2 Rozow III, Steve          46 IM                   1:09.37    1:06.87    5  
                  31.60     1:06.87 (35.27)                                        
  3 Espino, Rudy              45 IM                   1:09.00    1:07.03    4  
                  32.32     1:07.03 (34.71)                                        
  4 Stephenson, Samuel        45 IM                   1:14.00    1:16.54    3  
                  35.44     1:16.54 (41.10)                                        
  5 Meyle, Karl P             48 IM                   1:16.08    1:17.57    2  
                  36.89     1:17.57 (40.68)                                        
  6 Archer, Jeffry D          48 IM                   1:30.69    1:26.28    1  
                  40.99     1:26.28 (45.29)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dineen, Bradley A         51 IM                     26.50      26.81    7  
  2 Gilberg, Steve            52 IM                     26.50      27.00    5  
  3 Morimoto, David D         53 UC21                   30.00      28.77    4  
  4 Cummins, Thomas J         54 IM                     29.42      30.24    3  
  5 Krutsch, Jim D            50 IM                     40.00      37.33    2  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dineen, Bradley A         51 IM                     58.50      58.32    7  
  2 Gilberg, Steve            52 IM                     59.00    1:00.59    5  
                  28.58     1:00.59 (32.01)                                        
  3 Cummins, Thomas J         54 IM                   1:06.12    1:08.62    4  
                  32.68     1:08.62 (35.94)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            52 IM                     31.50      32.76    7  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dineen, Bradley A         51 IM                     32.30      33.57    7  
  2 Cummins, Thomas J         54 IM                     38.85      41.08    5  
  3 Krutsch, Jim D            50 IM                     50.00      44.76    4  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dineen, Bradley A         51 IM                   1:12.60    1:13.85    7  
                  34.62     1:13.85 (39.23)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            52 IM                     27.50      28.35    7  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cummins, Thomas J         54 IM                   1:23.82    1:26.58    7  
                  40.29     1:26.58 (46.29)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dineen, Bradley A         51 IM                   1:08.30    1:07.97    7  
                  34.76     1:07.97 (33.21)                                        
  2 Gilberg, Steve            52 IM                   1:06.50    1:09.90    5  
                  33.16     1:09.90 (36.74)                                        
  3 Morimoto, David D         53 UC21                 1:15.00    1:13.86    4  
                  34.69     1:13.86 (39.17)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, Nick C           57 IM                     25.50      26.06    7  
  2 Drake, Rick               56 IM                     27.06      26.88    5  
  3 Moss, Lawrence J          59 HRYB                   34.00      33.38    4  
  4 Conlon, Mark              58 IM                     40.00      43.26    3  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, Nick C           57 IM                     56.00      55.76    7  
                  26.94       55.76 (28.82)                                        
  2 Seibt, Andreas K          56 IM                   1:00.00      57.29    5  
                  26.88       57.29 (30.41)                                        
  3 Mathieu, Bud P            57 ELG                    57.44      58.81    4  
                  28.18       58.81 (30.63)                                        
  4 Drake, Rick               56 IM                   1:01.52    1:00.29    3  
                  28.26     1:00.29 (32.03)                                        
  5 Moss, Lawrence J          59 HRYB                 1:15.00    1:15.71    2  
                  35.83     1:15.71 (39.88)                                        
  6 Conlon, Mark              58 IM                   1:25.00    1:25.56    1  
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          56 IM                   2:05.00    2:03.82    7  
                  28.54     1:00.26 (31.72)     1:31.88 (31.62)     2:03.82 (31.94)
  2 Mathieu, Bud P            57 ELG                  2:07.00    2:09.72    5  
  3 Conlon, Mark              58 IM                   3:15.00    3:05.16    4  
                  42.13     1:30.39 (48.26)     2:19.12 (48.73)     3:05.16 (46.04)
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          56 IM                   1:10.00    1:07.34    7  
                  32.18     1:07.34 (35.16)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westphal, Kent            58 Gray Sharks            41.00      35.58    7  
  2 Moss, Lawrence J          59 HRYB                   43.00      40.81    5  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          56 IM                   1:20.00    1:13.04    7  
                  34.16     1:13.04 (38.88)                                        
  2 Westphal, Kent            58 Gray Sharks          1:25.00    1:20.49    5  
                  39.54     1:20.49 (40.95)                                        
  3 Moss, Lawrence J          59 HRYB                 1:40.00    1:33.08    4  
                  43.14     1:33.08 (49.94)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Rick               56 IM                     30.06      29.38    7  
  2 Westphal, Kent            58 Gray Sharks            31.00      29.95    5  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, Nick C           57 IM                   1:06.00    1:06.35    7  
                  31.32     1:06.35 (35.03)                                        
  2 Mathieu, Bud P            57 ELG                  1:06.33    1:12.52    5  
                  33.57     1:12.52 (38.95)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          56 IM                   1:10.00    1:05.14    7  
                  30.09     1:05.14 (35.05)                                        
  2 Merrill, Nick C           57 IM                   1:09.00    1:07.04    5  
                  32.21     1:07.04 (34.83)                                        
  3 Mathieu, Bud P            57 ELG                  1:05.99    1:10.95    4  
                  32.92     1:10.95 (38.03)                                        
  4 Moss, Lawrence J          59 HRYB                 1:32.00    1:31.02    3  
                  44.40     1:31.02 (46.62)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patronsky, Ross           63 IM                     30.00      29.60    7  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morimoto, Stephan P       62 IM                   1:04.00    1:03.13    7  
                  29.56     1:03.13 (33.57)                                        
  2 Patronsky, Ross           63 IM                   1:06.00    1:04.36    5  
                  30.74     1:04.36 (33.62)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert W       63 IM                   3:20.00    3:20.00    7  
                  44.45     1:35.43 (50.98)     2:29.16 (53.73)     3:20.00 (50.84)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert W       63 IM                     38.00      36.65    7  
  2 Patronsky, Ross           63 IM                     38.00      37.12    5  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert W       63 IM                   1:20.00    1:20.21    7  
                  40.44     1:20.21 (39.77)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dueball, Steven E         60 IM                     35.80      36.58    7  
  2 Spaulding, Robert W       63 IM                     42.00      40.34    5  
  3 Popadic, Mirko            60 HRYB                      NT      44.94    4  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patronsky, Ross           63 IM                   1:21.00    1:21.02    7  
                  38.77     1:21.02 (42.25)                                        
  2 Dueball, Steven E         60 IM                   1:21.00    1:21.24    5  
                  38.23     1:21.24 (43.01)                                        
  3 Morimoto, Stephan P       62 IM                   1:27.00    1:22.32    4  
                  39.03     1:22.32 (43.29)                                        
  4 Spaulding, Robert W       63 IM                   1:30.00    1:31.96    3  
                  43.33     1:31.96 (48.63)                                        
  5 Popadic, Mirko            60 HRYB                      NT    1:42.82    2  
                  47.54     1:42.82 (55.28)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morimoto, Stephan P       62 IM                     33.00      32.94    7  
  2 Patronsky, Ross           63 IM                     39.00      35.49    5  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dueball, Steven E         60 IM                   1:20.00    1:20.68    7  
                  41.15     1:20.68 (39.53)                                        
  2 Popadic, Mirko            60 HRYB                      NT    1:49.19    5  
                  54.14     1:49.19 (55.05)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred              66 IM                     31.00      31.14    7  
  2 Krier, Ron T              68 JPD                    33.00      33.30    5  
  3 Hirsen, Ron               68 HRYB                   51.14      49.00    4  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred              66 IM                   1:10.00    1:09.29    7  
                  32.64     1:09.29 (36.65)                                        
  2 Hirsen, Ron               68 HRYB                 1:50.44    1:46.76    5  
                  49.36     1:46.76 (57.40)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, OZ               68 ELG                  3:01.00    2:53.55    7  
                  40.29     1:23.75 (43.46)     2:08.72 (44.97)     2:53.55 (44.83)
  2 Alsen, Donald J           65 IM                   3:13.00    3:06.45    5  
                  39.90   1:59.00 (1:19.10)   3:06.45 (1:07.45)                    
  3 Hirsen, Ron               68 HRYB                 3:58.70    3:51.47    4  
                  50.40     1:50.14 (59.74)   2:52.61 (1:02.47)     3:51.47 (58.86)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, OZ               68 ELG                    39.00      45.16    7  
  2 Alsen, Donald J           65 IM                     48.00      53.59    5  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krier, Ron T              68 JPD                    42.00      41.79    7  
  2 Hirsen, Ron               68 HRYB                   57.89    1:00.65    5  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alsen, Donald J           65 IM                   1:55.00    1:54.05    7  
                  51.57   1:54.05 (1:02.48)                                        
  2 Hirsen, Ron               68 HRYB                 2:16.00    2:24.61    5  
                1:01.75   2:24.61 (1:22.86)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred              66 IM                     32.00      32.78    7  
  2 Osborne, OZ               68 ELG                    38.00      37.53    5  
  3 Schafer, David D          69 UC21                   37.09      37.82    4  
  4 Alsen, Donald J           65 IM                     44.00      43.03    3  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schafer, David D          69 UC21                 1:37.47    1:33.30    7  
                  41.55     1:33.30 (51.75)                                        
  2 Osborne, OZ               68 ELG                  1:38.00    1:39.17    5  
                  46.35     1:39.17 (52.82)                                        
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, OZ               68 ELG                  1:34.00    1:29.48    7  
                  41.86     1:29.48 (47.62)                                        
  2 Krier, Ron T              68 JPD                  1:28.00    1:32.09    5  
                  46.38     1:32.09 (45.71)                                        
  3 Alsen, Donald J           65 IM                   1:45.00    1:41.10    4  
                  45.84     1:41.10 (55.26)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jassen, Ralph W           77 IM                     40.00      40.07    7  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           75 JPD                       NT    1:19.69    7  
                  38.10     1:19.69 (41.59)                                        
  2 Jassen, Ralph W           77 IM                   2:00.00    1:34.49    5  
                  43.51     1:34.49 (50.98)                                        
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           75 JPD                       NT    1:33.09    7  
                1:03.00     1:33.09 (30.09)                                        
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           75 JPD                       NT    1:30.92    7  
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             81 IM                     35.00      37.39    7  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             81 IM                   1:25.00    1:23.97    7  
                  40.69     1:23.97 (43.28)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             81 IM                     45.00      42.74    7  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             81 IM                   1:45.00    1:38.56    7  
                  47.83     1:38.56 (50.73)                                        
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    1:57.99   14  
     1) Boulukos, Dana W38              2) Ellison, Kristen W29           
     3) Bolf, Victoria A W29            4) Kafka, Heidi W52               
                  37.36     1:07.03 (29.67)     1:57.99 (50.96)                    
  2 Bradley-Bourbonnais Masters Aq-IL  'A'                 NT    2:09.91   10  
     1) Cartier, Nicole W39             2) Perry, Monique W33             
     3) Jensen, Kelly W39               4) Tietjens, Kiiri T W38          
                1:08.37     1:40.04 (31.67)     2:09.91 (29.87)                    
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    2:45.82   14  
     1) Gile-Ott, Ruth W46              2) Chapman, Sara W33              
     3) Bolf, Victoria A W29            4) Varvodic, Matea W29            
                  39.44     1:22.40 (42.96)     1:52.77 (30.37)     2:45.82 (53.05)
  2 Bradley-Bourbonnais Masters Aq-IL  'A'                 NT    2:53.47   10  
     1) Cartier, Nicole W39             2) Perry, Monique W33             
     3) Surprenant, Marianne W57        4) Jensen, Kelly W39              
                  49.25     1:30.42 (41.17)     2:21.17 (50.75)     2:53.47 (32.30)
  3 Leaning Tower Gray Sharks  'A'                         NT    2:53.50    8  
     1) Goodwin, Amy W33                2) Cunnea, Nicole W44             
     3) Detanico, Adrienne W33          4) Varol, Andrea W40              
                  36.81     1:23.62 (46.81)     2:08.44 (44.82)     2:53.50 (45.06)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    1:37.17   14  
     1) Kennedy, Dan M33                2) Smith, Garrett M25             
     3) Blair, Alexander M27            4) Trauner, Mathew R M29          
                  25.36       49.34 (23.98)     1:12.97 (23.63)     1:37.17 (24.20)
  2 Chicago Smelts  'B'                                    NT    1:45.82   10  
     1) Kujat, Scott M29                2) White, Patrick M M28           
     3) Bentley, James D M27            4) Carrillo, Roberto M29          
                  29.52       50.14 (20.62)     1:24.24 (34.10)     1:45.82 (21.58)
  3 Chicago Smelts  'C'                                    NT    1:55.92    8  
     1) Gilbert, Brian M31              2) Samuel, Stephenson M45         
     3) Misch, Dan M29                  4) Cowen, Michael M29             
                  29.39     1:00.34 (30.95)     1:27.39 (27.05)     1:55.92 (28.53)
  4 High Ridge YMCA Bottlenosers  'A'                      NT    2:29.05    6  
     1) Moss, Lawrence J M59            2) Hirsen, Ron M68                
     3) Ward, Tomssaint M42             4) Lentino, Joseph M M33          
                  33.31     1:25.53 (52.22)     2:11.55 (46.02)     2:29.05 (17.50)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    1:51.08   14  
     1) Smith, Garrett M25              2) Trauner, Mathew R M29          
     3) Kennedy, Dan M33                4) Blair, Alexander M27           
                  28.34       58.67 (30.33)     1:27.64 (28.97)     1:51.08 (23.44)
  2 Chicago Smelts  'B'                                    NT    2:06.63   10  
     1) Carrillo, Roberto M29           2) Bentley, James D M27           
     3) Gilbert, Brian M31              4) Kujat, Scott M29               
                  34.76     1:07.77 (33.01)     1:42.61 (34.84)     2:06.63 (24.02)
  3 Chicago Smelts  'C'                                    NT    2:08.70    8  
     1) Misch, Dan M29                  2) Cowen, Michael M29             
     3) Samuel, Stephenson M45          4) White, Patrick M M28           
                  32.91     1:16.38 (43.47)     1:43.63 (27.25)     2:08.70 (25.07)
  4 High Ridge YMCA Bottlenosers  'A'                      NT    2:57.76    6  
     1) Lentino, Joseph M M33           2) Hirsen, Ron M68                
     3) Moss, Lawrence J M59            4) Popadic, Mirko M60             
                  38.74   1:44.01 (1:05.27)   2:57.76 (1:13.75)                    
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    1:52.60   14  
     1) Lavender, Lemikas M35           2) Myers, Fred M43                
     3) Espino, Rudy M45                4) Thiry, Michael A M39           
                  31.06       59.89 (28.83)     1:25.73 (25.84)     1:52.60 (26.87)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    2:05.74   14  
     1) Thiry, Michael A M39            2) Lavender, Lemikas M35          
     3) Myers, Fred M43                 4) Espino, Rudy M45               
                  32.79     1:11.79 (39.00)     1:40.87 (29.08)     2:05.74 (24.87)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    1:54.79   14  
     1) Silverstein, David M46          2) Figg, Steven J M48             
     3) Dineen, Bradley A M51           4) Gilberg, Steve M52             
                  30.88     1:00.31 (29.43)     1:27.06 (26.75)     1:54.79 (27.73)
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    2:10.44   14  
     1) Figg, Steven J M48              2) Silverstein, David M46         
     3) Dineen, Bradley A M51           4) Gilberg, Steve M52             
                  34.72     1:12.26 (37.54)     1:42.96 (30.70)     2:10.44 (27.48)
  2 Bueler Blue Marlins  'A'                               NT    2:38.74   10  
     1) Spaulding, Robert W M63         2) Meyle, Karl P M48              
     3) Alsen, Donald J M65             4) Conlon, Mark M58               
                  36.54       54.06 (17.52)     1:23.87 (29.81)   2:38.74 (1:14.87)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Naperville Waves  'A'                                  NT   X2:03.42  
     1) Secor, Don M39                  2) Stratton, Christine W56        
     3) Nolte, Jeanette C W23           4) Bicek, Adrienne W23            
                  31.08     1:17.38 (46.30)     2:03.42 (46.04)                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    1:48.94   14  
     1) Trauner, Mathew R M29           2) Ellison, Kristen W29           
     3) Boulukos, Dana W38              4) Kennedy, Dan M33               
                  28.47       55.56 (27.09)     1:31.38 (35.82)     1:48.94 (17.56)
  2 Chicago Smelts  'B'                                    NT    2:18.40   10  
     1) Cowen, Michael M29              2) Chapman, Sara W33              
     3) Bolf, Victoria A W29            4) Myers, Fred M43                
                  30.09     1:18.54 (48.45)     1:50.55 (32.01)     2:18.40 (27.85)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    2:03.05   14  
     1) Smith, Garrett M25              2) Bolf, Victoria A W29           
     3) Boulukos, Dana W38              4) Trauner, Mathew R M29          
                  34.05     1:12.30 (38.25)     1:46.86 (34.56)     2:03.05 (16.19)
  2 Chicago Smelts  'B'                                    NT    2:43.33   10  
     1) Ellison, Kristen W29            2) Chapman, Sara W33              
     3) Myers, Fred M43                 4) Gilbert, Brian M31             
                  34.74     1:16.88 (42.14)     1:51.55 (34.67)     2:43.33 (51.78)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    1:59.27   14  
     1) Kafka, Heidi W52                2) Gile-Ott, Ruth W46             
     3) Dineen, Bradley A M51           4) Gilberg, Steve M52             
                  27.88     1:02.71 (34.83)     1:30.95 (28.24)     1:59.27 (28.32)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'C'                                    NT    2:15.95   14  
     1) Kafka, Heidi W52                2) Dineen, Bradley A M51          
     3) Gilberg, Steve M52              4) Gile-Ott, Ruth W46             
                  34.97     1:07.93 (32.96)     1:41.09 (33.16)     2:15.95 (34.86)