Licensed to Illinois LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 1/16/2016 06:29 PM
                   Lattof Masters Swim Meet Meet - 1/10/2016                   
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   25.43   1/12/2014 Jeanette C Nolte                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-21    26.00      27.01  
  2 Waters, Catherine         23 Mt Greenwood-21        29.00      29.63  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   53.82   1/11/2015 Adrienne Bicek, NWSC                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waters, Catherine         23 Mt Greenwood-21      1:02.00    1:05.86  
      32.16   33.70                                                
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   2:05.96   1/11/2015 Jeanette C Nolte, NWSC                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-21  2:15.00    2:11.51  
      29.03   32.66   34.54   35.28                                
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   38.36    1/8/2012 Jenna E Helm                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-21    38.00      34.51  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   31.55   1/23/2005 Ashlee Moore                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-21    28.00      28.88  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   1:00.03   1/12/2014 Jeanette C Nolte                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-21  1:05.00    1:07.08  
      31.19   35.89                                                
  2 Waters, Catherine         23 Mt Greenwood-21      1:18.00    1:17.43  
      36.31   41.12                                                
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
         LAT:   1:00.64   1/11/2015 Adrienne Bicek, NWSC                       
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waters, Catherine         23 Mt Greenwood-21      1:35.00    1:20.32  
      39.78   40.54                                                
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   25.44    1/6/2008 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiestand, Meg E           28 Smelts-21              34.00      29.97  
  2 Oskvarek, Natalie         29 Mt Greenwood-21           NT      30.88  
  3 Rehm, Heather M           28 Lattof YMCA-21         29.00      31.73  
  4 Wuellner, Adrienne        25 Smelts-21              34.00      34.61  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   56.22   1/11/2009 Allison Croucher                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie         29 Mt Greenwood-21           NT    1:06.13  
      31.54   34.59                                                
  2 Miller, Jackie            26 Unat-Il-21           1:10.00    1:12.10  
      34.52   37.58                                                
  3 Wuellner, Adrienne        25 Smelts-21            1:14.00    1:13.85  
      34.93   38.92                                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   28.79   2/11/2007 Tusa Zsejke                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rehm, Heather M           28 Lattof YMCA-21         31.00      33.49  
  2 Pechauer, Amanda          28 Libertyville-21        38.69      34.80  
  3 Miller, Jackie            26 Unat-Il-21             45.00      38.88  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   1:07.37   1/12/2014 Anna Comella                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie         29 Mt Greenwood-21           NT    1:15.69  
      36.77   38.92                                                
  2 Pechauer, Amanda          28 Libertyville-21      1:15.69    1:15.95  
      36.74   39.21                                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   34.40    1/6/2008 Kristen Souppa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rehm, Heather M           28 Lattof YMCA-21         38.00      41.90  
  2 Oskvarek, Natalie         29 Mt Greenwood-21           NT      50.78  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   27.03    1/6/2008 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiestand, Meg E           28 Smelts-21              26.00      30.99  
  2 Wuellner, Adrienne        25 Smelts-21              36.00      37.05  
  3 Rehm, Heather M           28 Lattof YMCA-21         36.00      37.76  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   59.29    1/6/2008 Zsejke Tusa                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiestand, Meg E           28 Smelts-21            1:15.00    1:08.91  
      31.57   37.34                                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
         LAT:   1:02.75   2/11/2007 Tusa Zsejke                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie         29 Mt Greenwood-21           NT    1:16.59  
      36.51   40.08                                                
  2 Pechauer, Amanda          28 Libertyville-21      1:15.69    1:16.73  
      34.66   42.07                                                
  3 Rehm, Heather M           28 Lattof YMCA-21       1:18.00    1:17.46  
      35.85   41.61                                                
  4 Miller, Jackie            26 Unat-Il-21           1:30.00    1:24.97  
      40.41   44.56                                                
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   25.82   1/10/2010 Tusa Zsejke                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilbert, Stacy T          30 Lakeshore-21           28.00      29.20  
  2 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21         30.00      31.00  
  3 Dumire, Stephanie         33 Evanston-21            34.00      31.88  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   56.36    1/8/2012 Tusa Zsejke                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilbert, Stacy T          30 Lakeshore-21         1:00.00    1:04.46  
      30.97   33.49                                                
  2 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21       1:07.00    1:06.39  
      32.27   34.12                                                
  3 Dumire, Stephanie         33 Evanston-21          1:08.00    1:09.19  
      33.51   35.68                                                
  4 Chapman, Sara             34 Smelts-21            1:20.20    1:17.46  
      36.75   40.71                                                
  5 Kahn, Theodora            31 Cac Masters-21       1:20.00    1:23.31  
      39.94   43.37                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   1:57.30    1/5/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilbert, Stacy T          30 Lakeshore-21         2:15.00    2:25.71  
      33.38   35.13   37.78   39.42                                
  2 Chapman, Sara             34 Smelts-21            2:50.63    2:47.47  
      37.94   41.64   43.78   44.11                                
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   29.36   1/10/2010 Tusa Zsejke                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21         36.00      33.70  
  2 Dumire, Stephanie         33 Evanston-21            41.00      38.82  
  3 Price, Laura              30 Evanston-21            40.00      41.37  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   1:02.30    1/5/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21       1:15.00    1:11.66  
      34.80   36.86                                                
  2 Dumire, Stephanie         33 Evanston-21          1:22.00    1:22.84  
      40.47   42.37                                                
  3 Chapman, Sara             34 Smelts-21            1:35.01    1:37.75  
      46.65   51.10                                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   34.24   1/10/2010 Heather Lingner                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Karen              34 Libertyville-21        38.00      37.63  
  2 Price, Laura              30 Evanston-21            45.00      42.74  
  3 Kahn, Theodora            31 Cac Masters-21         44.26      45.45  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   1:08.46    1/5/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Karen              34 Libertyville-21      1:19.00    1:21.97  
      38.25   43.72                                                
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
         LAT:   1:01.08    1/5/2003 Nadine K Day                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              34 Gray Sharks-21       1:20.00    1:20.08  
      35.28   44.80                                                
  2 Price, Laura              30 Evanston-21          1:20.00    1:26.91  
      40.24   46.67                                                
  3 Chapman, Sara             34 Smelts-21            1:27.66    1:29.48  
      43.79   45.69                                                
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   26.03   1/11/2009 Kimberly J Steven                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crownover, Elizabeth      42 Illinois Masters-21    36.00      36.49  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   56.65   1/11/2009 Kimberly J Steven                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crownover, Elizabeth      42 Illinois Masters-21  1:18.00    1:20.64  
      38.78   41.86                                                
  2 McNamara, Stacy           44 Lattof YMCA-21       2:00.00    1:28.12  
      42.14   45.98                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   2:04.80   1/11/2009 Kimberly J Steven                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Stacy           44 Lattof YMCA-21       4:00.00    3:12.39  
      42.21   45.82   50.54   53.82                                
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   31.83   2/11/2007 Mary W Pletch                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crownover, Elizabeth      42 Illinois Masters-21    41.50      40.28  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   34.47    1/9/2011 Jennifer Ridge                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Darling, Karen M          40 Chicago Masters-21     40.12      40.87  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   1:14.51    1/6/2008 Lou Ann Dixon                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Darling, Karen M          40 Chicago Masters-21   1:26.75    1:32.05  
      43.41   48.64                                                
  2 McNamara, Stacy           44 Lattof YMCA-21       3:00.00    1:50.01  
      51.77   58.24                                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
         LAT:   1:05.34    1/8/2012 Jennifer Ridge                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crownover, Elizabeth      42 Illinois Masters-21  1:27.00    1:26.35  
      39.41   46.94                                                
  2 Varol, Andrea             41 Gray Sharks-21       2:00.72    1:57.33  
      52.23 1:05.10                                                
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   1:01.01   1/11/2009 Heidi Kafka                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Illinois Masters-21  1:08.49    1:07.70  
      32.34   35.36                                                
  2 Giles-Ott, Ruth           47 Smelts-21            1:14.57    1:14.56  
      35.18   39.38                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   2:06.55   1/11/2009 Andrea J Block                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           47 Smelts-21            2:49.87    2:45.39  
      36.28   41.22   44.10   43.79                                
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   1:09.83   1/11/2009 Mary W Pletch                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           47 Smelts-21            1:25.33    1:27.08  
      42.21   44.87                                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   35.08   1/12/2014 Lou Ann Dixon                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Illinois Masters-21    40.22      38.24  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   1:16.50   1/12/2014 Lou Ann Dixon                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Illinois Masters-21  1:22.51    1:22.58  
      38.71   43.87                                                
  2 Giles-Ott, Ruth           47 Smelts-21            1:31.07    1:48.35  
      51.94   56.41                                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
         LAT:   1:09.44   2/11/2007 Andrea J Block                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Illinois Masters-21       NT    1:18.10  
      37.85   40.25                                                
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   34.01   1/12/2014 Ann Emmrich                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann              58 Blue Tide-21           33.02      31.77  
  2 Seguine, Holly            59 Evanston-21            39.96      39.72  
  3 Lisy, Cheryl L            56 Blue Tide-21           50.00      42.74  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   1:12.63   2/11/2007 Catherine J Quill                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shields, Tricia           56 Unat-Il-21           1:30.00    1:12.83  
      35.28   37.55                                                
  2 Seguine, Holly            59 Evanston-21          1:29.15    1:29.25  
      42.01   47.24                                                
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   2:46.03    1/9/2011 Jill Schneeberger                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lisy, Cheryl L            56 Blue Tide-21         3:25.00    3:25.91  
      47.81   52.03   53.83   52.24                                
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   42.66    1/9/2011 Aileen Vogel                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann              58 Blue Tide-21           40.88      38.85  
  2 Shields, Tricia           56 Unat-Il-21             50.00      42.13  
  3 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21         45.00      47.34  
  4 Seguine, Holly            59 Evanston-21            48.68      48.76  
  5 Lisy, Cheryl L            56 Blue Tide-21         1:00.00      54.33  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   1:29.31   1/11/2015 Christine Stratton, NWSC                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shields, Tricia           56 Unat-Il-21           1:50.00    1:30.78  
      44.60   46.18                                                
  2 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21       1:38.00    1:41.38  
      48.70   52.68                                                
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   39.76    1/6/2008 Aileen Vogel                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emmrich, Ann              58 Blue Tide-21           42.90      41.24  
  2 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21         43.00      44.96  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   1:24.20   2/11/2007 Catherine J Quill                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21       1:50.00    1:47.66  
      51.97   55.69                                                
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
         LAT:   1:25.32   2/11/2007 Catherine J Quill                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21       1:40.00    1:41.66  
  2 Seguine, Holly            59 Evanston-21          1:45.00    1:43.30  
      48.83   54.47                                                
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   43.97    1/9/2011 Elizabeth Laponte                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bard, Judy                65 Smelts-21              47.38      45.69  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   1:35.83    1/9/2011 Elizabeth Laponte                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         69 Naperville Waves-21  1:18.00    1:20.37  
      38.44   41.93                                                
  2 Bard, Judy                65 Smelts-21            1:45.60    1:43.58  
      48.21   55.37                                                
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   3:42.70    1/5/2003 Ann B Stevens                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bard, Judy                65 Smelts-21            3:50.16    3:50.84  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   52.52    1/9/2011 Elizabeth Laponte                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         69 Naperville Waves-21    42.00      43.67  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   54.82    1/5/2003 Henrietta Berning                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bard, Judy                65 Smelts-21              56.16      56.39  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   2:00.19    1/5/2003 Henrietta Berning                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bard, Judy                65 Smelts-21            2:02.51    2:03.13  
      58.47 1:04.66                                                
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   22.19   1/11/2015 Max Morimoto, UC21                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartman, Mark             23 Mt Greenwood-21        28.00      25.59  
  2 Smeraldo, Vincent A       23 Mt Greenwood-21        28.00      27.27  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   48.94   1/11/2015 Max Morimoto, UC21                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smeraldo, Vincent A       23 Mt Greenwood-21      1:03.00    1:02.49  
      29.67   32.82                                                
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   26.19   1/12/2014 Max Morimoto                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartman, Mark             23 Mt Greenwood-21        34.00      30.79  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   28.89   1/11/2015 Max Morimoto, UC21                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartman, Mark             23 Mt Greenwood-21        38.00      34.66  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   26.05   1/11/2009 Robert Pedersen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smeraldo, Vincent A       23 Mt Greenwood-21        32.00      34.64  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   56.05    1/5/2003 Alex Helfers                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smeraldo, Vincent A       23 Mt Greenwood-21      1:22.00    1:23.44  
      36.81   46.63                                                
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
         LAT:   56.36   1/12/2014 Max Morimoto                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartman, Mark             23 Mt Greenwood-21      1:05.00    1:07.89  
      32.23   35.66                                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   22.43   2/11/2007 Alex R Helfers                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Patrick M          29 Smelts-21              27.00      25.63  
  2 Demichael, Anthony J      26 Unat-Il-21             28.00      26.08  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   49.46   1/23/2005 Alex Helfers                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Patrick M          29 Smelts-21              57.00      54.76  
      25.64   29.12                                                
  2 Demichael, Anthony J      26 Unat-Il-21           1:00.00      59.81  
  3 Wright-Hynh, Josh         27 Smelts-21            1:11.06    1:05.13  
      30.87   34.26                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   1:46.65   1/10/2010 Josh Kercheval                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Patrick M          29 Smelts-21            2:08.00    2:10.02  
      27.50   32.86   34.85   34.81                                
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   26.15   1/10/2010 Josh Kercheval                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright-Hynh, Josh         27 Smelts-21              33.00      32.76  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   29.63   1/11/2009 Alex Helfers                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pechauer, Taylor          29 Libertyville-21        30.69      29.49  
  2 Ong, Tazhi                26 Smelts-21              35.00      32.14  
  3 Wright-Hynh, Josh         27 Smelts-21              40.00      40.61  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   1:03.44   1/10/2010 Josh Kercheval                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pechauer, Taylor          29 Libertyville-21      1:07.69    1:04.85  
      31.05   33.80                                                
  2 Ong, Tazhi                26 Smelts-21            1:15.00    1:10.45  
      33.64   36.81                                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   24.99   1/10/2010 Robert Pedersen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Patrick M          29 Smelts-21              31.00      29.82  
  2 Ong, Tazhi                26 Smelts-21              29.00      29.88  
  3 Wright-Hynh, Josh         27 Smelts-21              32.81      33.87  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
         LAT:   54.81   1/10/2010 Josh Kercheval                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pechauer, Taylor          29 Libertyville-21      1:00.69      59.60  
      28.12   31.48                                                
  2 Ong, Tazhi                26 Smelts-21            1:07.00    1:06.81  
      31.75   35.06                                                
  3 Demichael, Anthony J      26 Unat-Il-21           1:10.00    1:11.07  
      34.45   36.62                                                
  4 White, Patrick M          29 Smelts-21            1:15.00    1:11.60  
      32.29   39.31                                                
  5 Wright-Hynh, Josh         27 Smelts-21            1:15.38    1:14.80  
      34.95   39.85                                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   21.99   1/10/2010 John Javorski                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-21         24.00      24.42  
  2 Docampo, Christopher N    31 Gray Sharks-21         28.01      24.73  
  3 Hall, Vincent             33 Evanston-21            31.58      32.67  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   49.13   1/10/2010 Chad Morris                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-21         55.00      54.32  
      25.93   28.39                                                
  2 Docampo, Christopher N    31 Gray Sharks-21         58.01      54.97  
      26.15   28.82                                                
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   27.12   1/11/2015 Stephen Skalinder, IM                        
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Docampo, Christopher N    31 Gray Sharks-21         31.01      29.83  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   30.40   1/12/2014 Adam Brown                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Vincent             33 Evanston-21            35.71      37.13  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   59.54   1/10/2010 Chad Morris                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Vincent             33 Evanston-21          1:18.23    1:22.67  
      39.21   43.46                                                
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   24.49   1/10/2010 Chad Morris                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-21         27.00      26.71  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   53.38   1/10/2010 Chad Morris                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          31 Gray Sharks-21       1:01.00    1:00.58  
      27.79   32.79                                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
         LAT:   55.89   1/10/2010 Chad Morris                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Vincent             33 Evanston-21          1:24.36    1:26.53  
      45.10   41.43                                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   22.76    1/5/2003 James M Russell                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, John             35 Gray Sharks-21         25.00      24.74  
  2 Walsh, John               38 West Suburban-21       29.01      28.95  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   49.84   1/23/2005 Matt Keller                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, John               38 West Suburban-21     1:05.00    1:06.40  
      32.23   34.17                                                
  2 Ruley, Nic                37 Smelts-21            1:17.50    1:22.52  
      38.52   44.00                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   1:48.47   1/23/2005 Matt Keller                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, John               38 West Suburban-21     2:40.00    2:32.30  
      36.23   38.33   39.54   38.20                                
  2 Ruley, Nic                37 Smelts-21            3:03.68    2:59.10  
      37.40   44.12   47.51   50.07                                
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   27.03   2/11/2007 Matt C Keller                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, John             35 Gray Sharks-21         30.00      29.87  
  2 Meyer, Paul               36 Smelts-21              30.00      30.73  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   28.69    1/5/2003 Craig A Paller                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, John             35 Gray Sharks-21         32.00      30.17  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   1:02.19    1/8/2012 Chad Morris                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruley, Nic                37 Smelts-21            1:38.55    1:39.70  
      48.91   50.79                                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   25.15    1/9/2011 Brian Cunnigham                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Paul               36 Smelts-21              28.00      26.94  
  2 Leonard, John             35 Gray Sharks-21         29.00      28.25  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   55.96    1/5/2003 Bill Winters                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Paul               36 Smelts-21            1:02.00    1:00.65  
      28.53   32.12                                                
  2 Ruley, Nic                37 Smelts-21            2:04.96    2:07.46  
      59.17 1:08.29                                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
         LAT:   57.66    1/8/2012 Chad Morris                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Paul               36 Smelts-21            1:05.00    1:05.36  
      29.85   35.51                                                
  2 Ruley, Nic                37 Smelts-21            1:41.43    1:40.29  
      51.96   48.33                                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   24.17    1/8/2012 Patrick Bennett                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Fred               44 Smelts-21              29.00      32.22  
  2 Fei, John                 44 Smelts-21              39.01      43.90  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   51.09   1/11/2015 Peter Juiris, UC21                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holck, Andy               43 Swedish Fish-21      1:00.00      58.23  
      28.14   30.09                                                
  2 Fei, John                 44 Smelts-21            1:30.80    1:31.22  
      42.35   48.87                                                
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   26.80    1/8/2012 Brian Malas                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Fred               44 Smelts-21              34.00      36.00  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   28.60   2/11/2007 Jim Tiuchler                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fei, John                 44 Smelts-21              46.33      48.06  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   1:09.16   2/11/2007 David A Ackermann                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holck, Andy               43 Swedish Fish-21      1:16.00    1:18.98  
      37.39   41.59                                                
  2 Fei, John                 44 Smelts-21            1:39.46    1:40.54  
      48.85   51.69                                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   25.64   1/11/2015 Peter Juiris, UC21                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Fred               44 Smelts-21              32.00      34.26  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
         LAT:   56.35   2/11/2007 Jim Tiuchler                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holck, Andy               43 Swedish Fish-21      1:08.00    1:08.70  
      32.62   36.08                                                
  2 Myers, Fred               44 Smelts-21            1:20.00    1:24.47  
      38.20   46.27                                                
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   52.29    1/5/2003 Kevin W Drake                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hahn, Michael             45 Unat-Il-21           1:00.00      58.97  
      28.41   30.56                                                
  2 Figg, Steven J            49 Smelts-21            1:02.03    1:04.74  
      31.25   33.49                                                
  3 Smyth, Patrick            45 Cac Masters-21       1:20.00    1:22.79  
      39.32   43.47                                                
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   28.02   2/11/2007 Charles G Groen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hahn, Michael             45 Unat-Il-21             30.00      31.34  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   29.04    1/8/2012 Jim Tuchler                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smyth, Patrick            45 Cac Masters-21         44.00      43.19  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   54.96    1/8/2012 Dave Sims                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Figg, Steven J            49 Smelts-21            1:15.06    1:14.92  
      35.75   39.17                                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
         LAT:   59.97    1/5/2003 Kevin W Drake                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Figg, Steven J            49 Smelts-21            1:12.50    1:15.93  
      34.34   41.59                                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   25.14   1/12/2014 Robert W Barrett                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            53 Smelts-21              27.00      27.04  
  2 Gohl, Michael             54 Hurricanes-21          30.00      31.25  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   52.08   1/11/2009 Thoma J McCabe                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            53 Smelts-21            1:00.50    1:01.69  
      27.82   33.87                                                
  2 Henderson, Mike           54 Naperville Waves-21    59.90    1:03.12  
      30.12   33.00                                                
  3 Maser, Jorg               52 Hurricanes-21        1:09.31    1:04.56  
      31.17   33.39                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   1:55.03   1/11/2009 Thoma J McCabe                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maser, Jorg               52 Hurricanes-21        2:29.20    2:23.24  
      32.81   36.12   37.55   36.76                                
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   29.20   1/11/2009 Russ Meyer                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, James           54 Unat-Il-21             32.00      29.81  
  2 Gilberg, Steve            53 Smelts-21              32.70      32.20  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   1:03.13   1/11/2009 Russ Meyer                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, James           54 Unat-Il-21           1:09.00    1:04.90  
      31.65   33.25                                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   33.54   1/23/2005 Steven E Dueball                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gohl, Michael             54 Hurricanes-21          36.00      36.49  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   1:13.85   1/11/2015 Bradley A Dineen, CHSM                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maser, Jorg               52 Hurricanes-21        1:29.00    1:21.73  
      38.91   42.82                                                
  2 Gohl, Michael             54 Hurricanes-21        1:20.00    1:22.00  
      38.61   43.39                                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   26.40   1/12/2014 Robert W Barrett                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, James           54 Unat-Il-21             30.00      28.27  
  2 Gilberg, Steve            53 Smelts-21              28.30      28.36  
  3 Henderson, Mike           54 Naperville Waves-21    28.50      30.33  
  4 Gohl, Michael             54 Hurricanes-21          35.00      32.54  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
         LAT:   1:06.00   1/23/2005 John Kinsella                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            53 Smelts-21            1:09.90    1:10.43  
      31.83   38.60                                                
  2 Henderson, Mike           54 Naperville Waves-21  1:09.90    1:12.82  
      34.10   38.72                                                
  3 Maser, Jorg               52 Hurricanes-21        1:26.90    1:15.44  
      36.20   39.24                                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   25.58   1/12/2014 Nick C Merrill                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, William A        58 Unat-Il-21             28.50      28.15  
  2 Toth, Peter P             56 Unat-Il-21             28.90      28.22  
  3 Kane, Kevin F             58 Unat-Il-21             40.00      39.29  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   53.14   1/10/2010 Phil Dodson                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          57 Fossil Fish-21       1:00.00    1:00.55  
      28.66   31.89                                                
  2 Bernard, William A        58 Unat-Il-21           1:00.00    1:01.62  
      29.22   32.40                                                
  3 Conlon, Mark              59 Blue Marlins-21      1:25.00    1:25.91  
      41.28   44.63                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   1:56.04   1/10/2010 Phil Dodson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          57 Fossil Fish-21       2:06.00    2:11.05  
      29.78   34.02   34.18   33.07                                
  2 Conlon, Mark              59 Blue Marlins-21      3:05.00    3:09.62  
      42.99   48.64   49.87   48.12                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   28.07   1/11/2009 Phil Dodson                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shekleton, Tim            58 Barrington-21          32.00      33.03  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   1:06.35   1/11/2015 Nick C Merrill, CENT                       
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shekleton, Tim            58 Barrington-21        1:16.16    1:16.20  
      34.61   41.59                                                
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
         LAT:   1:02.90   1/10/2010 Phil Dodson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          57 Fossil Fish-21       1:08.00    1:09.20  
      32.25   36.95                                                
  2 Shekleton, Tim            58 Barrington-21        1:17.00    1:15.42  
      35.32   40.10                                                
  3 Toth, Peter P             56 Unat-Il-21           1:25.00    1:21.12  
      36.49   44.63                                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   27.80   1/12/2014 Stephan P Morimot                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Eric W           60 Lyons-21               23.50      26.25  
  2 Brezina, Randall G        61 Hurricanes-21          29.50      29.07  
  3 Reed, Michael E           60 Libertyville-21        32.00      30.18  
  4 Moss, Lawrence J          60 Bottlenosers-21        33.38      34.38  
  5 Popadic, Mirko            61 Bottlenosers-21        38.00      35.88  
  6 Milner, Mitchell          61 Bottlenosers-21        38.12      38.22  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   1:02.37   1/12/2014 Stephan P Morimot                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Eric W           60 Lyons-21               58.00      57.68  
      27.62   30.06                                                
  2 Carroll, Joe              64 Evanston-21          1:05.00    1:08.00  
      32.28   35.72                                                
  3 Spaulding, Robert W       64 Blue Marlins-21      1:08.00    1:12.26  
      35.21   37.05                                                
  4 Moss, Lawrence J          60 Bottlenosers-21      1:13.77    1:17.25  
      36.53   40.72                                                
  5 Milner, Mitchell          61 Bottlenosers-21      1:22.00    1:24.57  
      40.10   44.47                                                
  6 Popadic, Mirko            61 Bottlenosers-21      1:36.00    1:26.61  
      40.46   46.15                                                
  7 Coha, Larry               60 West Suburban-21     1:30.00    1:36.95  
      47.58   49.37                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   2:26.63   1/12/2014 Mark J Anderson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        61 Hurricanes-21        2:20.50    2:17.58  
      33.15   35.38   35.47   33.58                                
  2 Spaulding, Robert W       64 Blue Marlins-21      2:59.00    3:03.63  
      40.23   45.86   54.78   42.76                                
  3 Coha, Larry               60 West Suburban-21     3:15.00    3:41.62  
      45.95   53.23 1:00.06 1:02.38                                
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   35.57   1/10/2010 Terry Brinkman                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        61 Hurricanes-21          35.50      31.18  
  2 Spaulding, Robert W       64 Blue Marlins-21        37.00      37.31  
  3 Reed, Michael E           60 Libertyville-21        44.00      41.35  
  4 Hertel, Robert G          64 Evanston-21            46.00      46.77  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   1:20.21   1/11/2015 Robert W Spaulding, PALA                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        61 Hurricanes-21        1:12.50    1:05.93  
      33.65   32.28                                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   33.43    1/8/2012 Robert Murray                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dueball, Steven E         61 Lattof YMCA-21         36.00      36.61  
  2 Carroll, Joe              64 Evanston-21            38.50      38.38  
  3 Spaulding, Robert W       64 Blue Marlins-21        40.00      40.76  
  4 Moss, Lawrence J          60 Bottlenosers-21        40.39      41.22  
  5 Reed, Michael E           60 Libertyville-21        45.00      43.06  
  6 Popadic, Mirko            61 Bottlenosers-21        44.00      48.38  
  7 Milner, Mitchell          61 Bottlenosers-21        40.00      49.81  
  8 Coha, Larry               60 West Suburban-21       52.00      50.46  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   1:21.02   1/11/2015 Ross Patronsky, CHSM                       
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dueball, Steven E         61 Lattof YMCA-21       1:22.00    1:22.25  
      38.37   43.88                                                
  2 Moss, Lawrence J          60 Bottlenosers-21      1:33.08    1:33.47  
      43.25   50.22                                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   32.67    1/8/2012 Fred Schein                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        61 Hurricanes-21          33.50      31.85  
  2 Reed, Michael E           60 Libertyville-21        38.40      36.80  
  3 Milner, Mitchell          61 Bottlenosers-21        40.00      48.42  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
         LAT:   1:13.07    1/8/2012 Robert Murray                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carroll, Joe              64 Evanston-21          1:18.00    1:17.08  
      37.87   39.21                                                
  2 Spaulding, Robert W       64 Blue Marlins-21      1:20.00    1:20.18  
      37.98   42.20                                                
  3 Dueball, Steven E         61 Lattof YMCA-21       1:20.00    1:23.34  
      40.91   42.43                                                
  4 Moss, Lawrence J          60 Bottlenosers-21      1:31.02    1:33.23  
      48.79   44.44                                                
  5 Hertel, Robert G          64 Evanston-21          1:40.00    1:41.22  
      48.11   53.11                                                
  6 Popadic, Mirko            61 Bottlenosers-21      1:49.00    1:48.43  
      54.87   53.56                                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   29.99   1/12/2014 Robert Long                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dassoff, Dennis           66 Chicago Masters-21     37.28      39.16  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   1:09.29   1/11/2015 Fred Schein, CHSM                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schein, Fred              67 Smelts-21            1:10.00    1:15.61  
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   2:44.72   1/23/2005 Bill Blomquist                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborne, OZ               69 Elgin Blue Wave-21   3:01.00    2:53.06  
      39.27 1:29.26   44.53                                        
  2 Alsen, Donald J           66 Blue Marlins-21      3:05.00    3:08.39  
      39.06   47.96   50.78   50.59                                
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   42.90    1/5/2003 Chuck D Magill                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krier, Ron T              69 Blue Tide-21           55.00      43.47  
  2 Osborne, OZ               69 Elgin Blue Wave-21     42.00      46.18  
  3 Alsen, Donald J           66 Blue Marlins-21        51.00      51.25  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   1:48.59    1/8/2012 Barry H Dayton                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krier, Ron T              69 Blue Tide-21         1:40.00    1:39.45  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   40.79    1/6/2008 Andy Barry                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dassoff, Dennis           66 Chicago Masters-21     44.66      44.00  
  2 Alsen, Donald J           66 Blue Marlins-21        46.50      47.80  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
         LAT:   1:27.28    1/6/2008 Andy Barry                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krier, Ron T              69 Blue Tide-21         1:38.00    1:38.88  
      46.81   52.07                                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   32.78   1/11/2015 Fred Schein, CHSM                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborne, OZ               69 Elgin Blue Wave-21   1:31.00      38.69  
  2 Alsen, Donald J           66 Blue Marlins-21        45.00      45.78  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
         LAT:   1:17.63    1/6/2008 Andy Barry                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schein, Fred              67 Smelts-21            1:24.00    1:23.70  
      36.85   46.85                                                
  2 Osborne, OZ               69 Elgin Blue Wave-21   1:36.00    1:37.51  
      45.82   51.69                                                
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
         LAT:   1:26.66    1/5/2003 Larry Kettelson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborne, OZ               69 Elgin Blue Wave-21     39.00    1:30.66  
      42.15   48.51                                                
  2 Krier, Ron T              69 Blue Tide-21         1:28.00    1:30.83  
      44.52   46.31                                                
  3 Alsen, Donald J           66 Blue Marlins-21      1:48.00    1:41.52  
      46.99   54.53                                                
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   31.56    1/6/2008 Tom Banfield                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           70 Gray Sharks-21         45.00      42.09  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
         LAT:   1:10.04    1/6/2008 Tom Banfield                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           70 Gray Sharks-21       1:40.00    1:38.41  
      46.64   51.77                                                
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
         LAT:   40.05   2/11/2007 Tom Banfield                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           70 Gray Sharks-21         55.00      49.60  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           70 Gray Sharks-21       1:59.00    1:56.66  
      54.80 1:01.86                                                
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
         LAT:   1:31.63   2/11/2007 Tom Banfield                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           70 Gray Sharks-21       2:10.00    1:54.19  
      51.42 1:02.77                                                
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
         LAT:   1:57.99   1/11/2015 Chicago Smelts, CHSM                       
                         D Boulukos, K Ellison, V Bolf, H Kafka            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    2:13.76  
     1) Giles-Ott, Ruth W47             2) Wuellner, Adrienne W25         
     3) Chapman, Sara W34               4) Hiestand, Meg E W28            
       34.57    33.74    35.55    29.90                                    
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
         LAT:   2:45.82   1/11/2015 Chicago Smelts, CHSM                       
                         R Gile-Ott, S Chapman, V Bolf, M Varvodic         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    2:28.24  
     1) Giles-Ott, Ruth W47             2) Chapman, Sara W34              
     3) Hiestand, Meg E W28             4) Bard, Judy W65                 
       40.20    43.64    31.80    32.60                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
         LAT:   1:37.17   1/11/2015 Chicago Smelts, CHSM                       
                         D Kennedy, G Smith, A Blair, M Trauner            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    1:49.62  
     1) White, Patrick M M29            2) Meyer, Paul M36                
     3) Wright-Hynh, Josh M27           4) Ong, Tazhi M26                 
       25.83    26.58    29.91    27.30                                    
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
         LAT:   1:51.08   1/11/2015 Chicago Smelts, CHSM                       
                         G Smith, M Trauner, D Kennedy, A Blair            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    2:07.59  
     1) Gilberg, Steve M53              2) Ong, Tazhi M26                 
     3) Wright-Hynh, Josh M27           4) White, Patrick M M29           
       34.83  1:06.36    26.40                                             
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
         LAT:   1:52.60   1/11/2015 Chicago Smelts, CHSM                       
                         L Lavender, F Myers, R Espino, M Thiry            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'B'                                 NT    2:10.00  
     1) Fei, John M44                   2) Myers, Fred M44                
     3) Figg, Steven J M49              4) Gilberg, Steve M53             
       41.60    30.54    29.68    28.18                                    
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
         LAT:   2:05.74   1/11/2015 Chicago Smelts, CHSM                       
                         M Thiry, L Lavender, F Myers, R Espino            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'B'                                 NT    2:29.48  
     1) Ruley, Nic M37                  2) Meyer, Paul M36                
     3) Myers, Fred M44                 4) Figg, Steven J M49             
       50.17    33.57    36.51    29.23                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
         LAT:   2:03.42   1/11/2015 Naperville Waves, NWSC                     
                         D Secor, C stratton, J Nolte, A Bicek             
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Southside Swim Club-21  'A'                            NT    2:16.93  
     1) Hartman, Mark M23               2) Oskvarek, Natalie W29          
     3) Waters, Catherine W23           4) Smeraldo, Vincent A M23        
       32.24    38.59    35.80    30.30                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
         LAT:   1:48.94   1/11/2015 Chicago Smelts, CHSM                       
                         M Trauner, K Ellison, D Boulukos, D Kennedy       
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    1:58.17  
     1) Hiestand, Meg E W28             2) Chapman, Sara W34              
     3) Meyer, Paul M36                 4) White, Patrick M M29           
       30.50    35.43    26.75    25.49                                    
  2 Gray Sharks Leaning Tower Y-21  'A'                    NT    2:05.35  
     1) Dayton, Barry H M70             2) Goodwin, Amy W34               
     3) Varol, Andrea W41               4) Pedersen, Robert M31           
       25.11    31.29    44.52    24.43                                    
  3 High Ridge Y Bottlenosers-21  'A'                      NT    2:18.43  
     1) Gilson, Kristine W27            2) Popadic, Mirko M61             
     3) Milner, Mitchell M61            4) Moss, Lawrence J M60           
       29.32    37.78    36.57    34.76                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
         LAT:   2:03.05   1/11/2015 Chicago Smelts, CHSM                       
                         G Smith, V Bolf, D Boulukos, M Trauner            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    2:15.46  
     1) Myers, Fred M44                 2) Ong, Tazhi M26                 
     3) Hiestand, Meg E W28             4) Chapman, Sara W34              
       35.49    31.97    31.79    36.21                                    
  2 Evanston Northshore Masters-21  'A'                    NT    2:24.49  
     1) Dumire, Stephanie W33           2) Hall, Vincent M33              
     3) Price, Laura W30                4) Carroll, Joe M64               
       44.62    31.73    38.36    29.78                                    
  3 High Ridge Y Bottlenosers-21  'A'                      NT    2:44.76  
     1) Gilson, Kristine W27            2) Milner, Mitchell M61           
     3) Moss, Lawrence J M60            4) Popadic, Mirko M61             
       34.20    48.04    46.27    36.25                                    
  4 Gray Sharks Leaning Tower Y-21  'A'                    NT    2:45.97  
     1) Goodwin, Amy W34                2) Pedersen, Robert M31           
     3) Varol, Andrea W41               4) Dayton, Barry H M70            
       35.16    34.50    53.77    42.54                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'B'                                 NT    2:29.03  
     1) Giles-Ott, Ruth W47             2) Meyer, Paul M36                
     3) Figg, Steven J M49              4) Bard, Judy W65                 
       39.64    33.96    28.74    46.69                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
         LAT:   1:59.27   1/11/2015 Chicago Smelts, CHSM                       
                         H Kafka, R Gile-Ott, B Dineen, S Gilberg          
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'B'                                 NT    2:20.23  
     1) Bard, Judy W65                  2) Giles-Ott, Ruth W47            
     3) Figg, Steven J M49              4) Gilberg, Steve M53             
     1:02.00    21.13    29.20    27.90                                    
 
                    Combined Team Scores - Through Event 26                    
 
  1. Chicago Smelts                      483   2. Gray Sharks Leaning Tower Y         158
  3. Southside Swim Club                 123   4. Evanston Northshore Masters         107
  5. Unattached-Illinois                 105   6. Harbor Hurricanes                    75
  7. Libertyville Masters                 65   8. Naperville Waves Swim Club           63
  9. Lattof YMCA Masters                  61  10. Joliet Park District Blue Tide       60
 11. Illinois Masters                     56  12. Buehler Blue Marlins                 55
 13. High Ridge Y Bottlenosers            45  14. Elgin Blue Wave Swim Team            31
 15. Chicago Masters Swim Club            28  15. Lincoln-Way Masters                  28
 17. West Suburban Multisport             23  18. Swedish Fish Masters                 21
 18. Fossil Fish                          21  18. Lakeshore Sport & Fitness            21
 21. Barrington Area Masters              19  22. Chicago Athletic Clubs Masters       17
 23. Lyons Masters                        14                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Chicago Smelts                      134   2. Illinois Masters                     56
  3. Southside Swim Club                  55   4. Evanston Northshore Masters          50
  5. Naperville Waves Swim Club           49   6. Lattof YMCA Masters                  43
  7. Gray Sharks Leaning Tower Y          36   8. Joliet Park District Blue Tide       34
  9. Unattached-Illinois                  31  10. Libertyville Masters                 29
 11. Lincoln-Way Masters                  28  12. Lakeshore Sport & Fitness            21
 13. Chicago Masters Swim Club            14  14. Chicago Athletic Clubs Masters        6
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Chicago Smelts                      293   2. Gray Sharks Leaning Tower Y         106
  3. Harbor Hurricanes                    75   4. Unattached-Illinois                  74
  5. Buehler Blue Marlins                 55   6. Southside Swim Club                  54
  7. Evanston Northshore Masters          47   8. Libertyville Masters                 36
  9. Elgin Blue Wave Swim Team            31  10. High Ridge Y Bottlenosers            29
 11. Joliet Park District Blue Tide       26  12. West Suburban Multisport             23
 13. Swedish Fish Masters                 21  13. Fossil Fish                          21
 15. Barrington Area Masters              19  16. Lattof YMCA Masters                  18
 17. Naperville Waves Swim Club           14  17. Lyons Masters                        14
 17. Chicago Masters Swim Club            14  20. Chicago Athletic Clubs Masters       11