Licensed to West Chicago Sharks          Hy-Tek's Meet Manager 1/21/03 07:07 PM
                          Gator Classic Masters' Meet                          
                          Hosted by:  Bartlett Gators                          
                                    Results                                    
 
Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Calahan, Tracy            23 BPDG                   29.00      29.10   20  
  2 Teten, Kim                24 HTSW                   30.00      29.45   17  
  3 Deutsch, Sharon           21 BPDG                   35.70      39.69   16  
 
Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Teten, Kim                24 HTSW                 1:04.00    1:04.49   20  
      30.90   33.59                                                
  2 Calahan, Tracy            23 BPDG                 1:04.00    1:06.14   17  
      30.81   35.33                                                
  3 Everett, Shannon          22 ELG                  1:07.00    1:06.55   16  
      32.10   34.45                                                
  4 Raleigh, Angela           22 BPDG                 1:12.13    1:07.88   15  
      32.87   35.01                                                
 
Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helvey, Stacy             23 BPDG                 2:15.00    2:13.29   20  
      30.74   34.00   34.52   34.03                                
 
Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helvey, Stacy             23 BPDG                 6:30.00    5:49.56   20  
      31.98   34.43   34.71   35.41   35.81   35.32   35.72   35.72
      35.58   34.88                                                
 
Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Teten, Kim                24 HTSW                   37.00      33.32   20  
  2 Raleigh, Angela           22 BPDG                   47.17      35.30   17  
  3 Everett, Shannon          22 ELG                    33.00      35.97   16  
 
Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Teten, Kim                24 HTSW                 1:10.00    1:11.45   20  
      34.40   37.05                                                
  2 Raleigh, Angela           22 BPDG                 1:17.68    1:17.10   17  
      37.14   39.96                                                
 
Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Everett, Kendra           23 ELG                    35.00      39.57   20  
 
Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Everett, Kendra           23 ELG                  1:24.00    1:28.17   20  
      41.53   46.64                                                
 
Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helvey, Stacy             23 BPDG                   35.00      30.55   20  
  2 Everett, Shannon          22 ELG                    32.00      36.81   17  
 
Women 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helvey, Stacy             23 BPDG                 1:10.00    1:08.74   20  
      31.70   37.04                                                
 
Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helvey, Stacy             23 BPDG                 1:15.00    1:08.21   20  
    1:28.56                                                        
  2 Teten, Kim                24 HTSW                 1:20.00    1:12.77   17  
      32.54   40.23                                                
  3 Everett, Kendra           23 ELG                  1:30.00    1:23.03   16  
      42.18   40.85                                                
  4 Deutsch, Sharon           21 BPDG                 1:50.00    1:46.46   15  
      38.86   43.07   45.16   46.45   46.50   47.14   47.05   47.55
      47.18                                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newman, Darby             29 BB                     30.00      31.26   20  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jourdan, Cassie           29 BB                   1:04.00    1:03.89   20  
      31.09   32.80                                                
  2 Kaplowitz, Emily          26 ELG                  1:05.00    1:10.67   17  
      34.48   36.19                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jourdan, Cassie           29 BB                   2:16.00    2:19.82   20  
      33.41   35.73   35.24   35.44                                
  2 Kaplowitz, Emily          26 ELG                  2:21.00    2:41.15   17  
      35.80   41.55   43.38   40.42                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Straube, Suzie            29 RPM                  6:30.00    6:14.34   20  
      31.98   34.94   36.57   37.79   38.18   38.21   38.40   39.42
      39.71   39.14                                                
  2 Kaplowitz, Emily          26 ELG                  6:27.00    7:09.37   17  
      36.05   40.73   43.37   44.52   44.82   44.66   44.73   44.64
      43.62   42.23                                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Straube, Suzie            29 RPM                    35.00      34.53   20  
  2 Newman, Darby             29 BB                     37.16      37.63   17  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Straube, Suzie            29 RPM                  1:17.00    1:14.79   20  
      36.44   38.35                                                
  2 Newman, Darby             29 BB                   1:25.00    1:23.64   17  
      40.87   42.77                                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jourdan, Cassie           29 BB                     38.30      36.96   20  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jourdan, Cassie           29 BB                   1:21.00    1:20.94   20  
      38.73   42.21                                                
  2 Straube, Suzie            29 RPM                  1:24.00    1:25.94   17  
      40.41   45.53                                                
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newman, Darby             29 BB                     35.00      36.05   20  
  2 Kaplowitz, Emily          26 ELG                    35.00      36.57   17  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Straube, Suzie            29 RPM                  1:17.00    1:13.80   20  
      34.52   39.28                                                
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa            31 LWM                    28.50      27.71   20  
  2 Keller, Rebecca           32 BB                     30.00      29.65   17  
  3 Cittadino, C.J.           30 ELG                    30.18      32.40   16  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa            31 LWM                  1:02.50    1:01.91   20  
      29.88   32.03                                                
  2 Slikas, Mary JO           33 NWDY                 1:10.00    1:09.08   17  
      33.56   35.52                                                
  3 Cittadino, C.J.           30 ELG                  1:12.84    1:13.29   16  
      33.62   39.67                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa            31 LWM                  2:30.00    2:16.66   20  
      31.50   34.78   35.38   35.00                                
  2 Slikas, Mary JO           33 NWDY                 2:45.00    2:27.17   17  
      34.18   37.43   38.54   37.02                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slikas, Mary JO           33 NWDY                 7:00.00    6:30.03   20  
      34.56   38.08   39.23   40.06   39.87   40.09   39.80   40.13
      39.93   38.28                                                
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cittadino, C.J.           30 ELG                    34.89      35.16   20  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cittadino, C.J.           30 ELG                  1:17.38    1:21.54   20  
      39.11   42.43                                                
  2 Slikas, Mary JO           33 NWDY                 1:25.00    1:23.65   17  
      41.22   42.43                                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howicz, Tisha             30 BPDG                   35.00      33.88   20  
  2 Keller, Rebecca           32 BB                     38.00      37.01   17  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howicz, Tisha             30 BPDG                 1:17.00    1:14.02   20  
      34.70   39.32                                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa            31 LWM                    32.00      31.26   20  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Rebecca           32 BB                   1:30.00    1:23.28   20  
      39.88   43.40                                                
  2 Slikas, Mary JO           33 NWDY                 1:30.00    1:28.67   17  
      40.45   48.22                                                
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa            31 LWM                  1:14.50    1:12.91   20  
      33.20   39.71                                                
  2 Keller, Rebecca           32 BB                   1:19.00    1:15.33   17  
    1:16.03                                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Donna             36 BPDG                   29.00      28.10   20  
  2 Van Madegiam, Melissa     35 BPDG                   30.00      29.92   17  
  3 Linden, Jennifer          36 RPM                    30.00      30.86   16  
  4 Golenhuis, Corrine        37 ELG                    36.00      36.72   15  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Lyndsay          35 Unattached           1:00.00    1:01.34   20  
      29.75   31.59                                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitaker, Lisa            38 DUN                  2:13.49    2:21.22   20  
      32.90   35.32   36.37   36.63                                
  2 Pfister, Allison          36 BPDG                 2:30.00    2:26.34   17  
      32.36   37.16   39.00   37.82                                
  3 Van Madegiam, Melissa     35 BPDG                 2:25.00    2:29.90   16  
      33.90   37.26   39.65   39.09                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dzarnowski, Monica        37 HTSW                 6:10.00    6:21.65   20  
      32.56   35.89   38.11   39.02   39.54   39.63   39.43   39.28
      39.51   38.68                                                
  2 Van Madegiam, Melissa     35 BPDG                 7:00.00    6:36.55   17  
      34.55   37.81   39.49   40.44   40.69   40.73   40.73   41.21
      41.17   39.73                                                
  3 Pfister, Allison          36 BPDG                 7:00.00    6:39.16   16  
      35.01   39.10   39.76   40.47   40.99   41.63   39.35   41.63
      41.59   39.63                                                
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Lyndsay          35 Unattached             30.50      30.10   20  
  2 Hacker, Sarah             38 NWSC                   32.00      31.48   17  
  3 Carney, Karin             39 RPM                    34.00      34.24   16  
  4 Golenhuis, Corrine        37 ELG                    48.00      44.57   15  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Lyndsay          35 Unattached           1:05.00    1:04.45   20  
      31.50   32.95                                                
  2 Hacker, Sarah             38 NWSC                 1:11.00    1:10.72   17  
      34.95   35.77                                                
  3 Carney, Karin             39 RPM                  1:15.00    1:12.19   16  
      34.23   37.96                                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz             37 Unattached             34.00      33.02   20  
  2 Golenhuis, Corrine        37 ELG                    46.00      45.54   17  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz             37 Unattached           1:15.00    1:12.48   20  
      33.38   39.10                                                
  2 Golenhuis, Corrine        37 ELG                  1:45.00    1:45.42   17  
      47.55   57.87                                                
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz             37 Unattached             28.00      27.40   20  
  2 Nelson, Donna             36 BPDG                   32.00      30.53   17  
  3 Whitaker, Lisa            38 DUN                    32.52      30.66   16  
  4 Hacker, Sarah             38 NWSC                   31.00      30.70   15  
  5 Carney, Karin             39 RPM                    33.11      32.97   14  
  6 Linden, Jennifer          36 RPM                    33.00      33.24   13  
  7 Dzarnowski, Monica        37 HTSW                   33.00      33.57   12  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Lyndsay          35 Unattached           1:08.00    1:07.30   20  
      31.56   35.74                                                
  2 Whitaker, Lisa            38 DUN                  1:18.00    1:12.69   17  
      34.35   38.34                                                
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz             37 Unattached           1:03.00    1:01.73   20  
      27.90   33.83                                                
  2 Leonard, Lyndsay          35 Unattached           1:06.00    1:06.98   17  
      30.11   36.87                                                
  3 Nelson, Donna             36 BPDG                 1:17.00    1:12.28   16  
      33.29   38.99                                                
  4 Carney, Karin             39 RPM                  1:16.00    1:12.93   15  
      32.45   40.48                                                
  5 Whitaker, Lisa            38 DUN                  1:14.50    1:14.27   14  
      32.99   41.28                                                
  6 Dzarnowski, Monica        37 HTSW                 1:15.00    1:15.25   13  
      34.67   40.58                                                
  7 Linden, Jennifer          36 RPM                  1:17.00    1:16.96   12  
      34.70   42.26                                                
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruble, Amy                40 NWSC                   27.50      27.81   20  
  2 Glowinski, Stacy          40 BPDG                   30.00      30.10   17  
  3 Lafayette, Anne           41 BPDG                   35.00      33.92   16  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glowinski, Stacy          40 BPDG                 1:05.00    1:08.52   20  
      32.41   36.11                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glowinski, Stacy          40 BPDG                 2:30.00    3:02.01   20  
      38.34   46.49   49.51   47.67                                
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lafayette, Anne           41 BPDG                   45.00      38.99   20  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruble, Amy                40 NWSC                   37.50      37.32   20  
  2 Lafayette, Anne           41 BPDG                   45.00      43.75   17  
  3 Rubenstein, Judith        41 ELG                    50.81      52.59   16  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruble, Amy                40 NWSC                 1:22.00    1:22.57   20  
      38.88   43.69                                                
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glowinski, Stacy          40 BPDG                   35.00      35.76   20  
  2 Rubenstein, Judith        41 ELG                    53.04      57.95   17  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rubenstein, Judith        41 ELG                  2:10.00    2:04.31   20  
      58.02 1:06.29                                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glowinski, Stacy          40 BPDG                 1:20.00    1:21.65   20  
      38.55   43.10                                                
  2 Lafayette, Anne           41 BPDG                 1:30.00    1:27.40   17  
      40.25   47.15                                                
  3 Rubenstein, Judith        41 ELG                  1:59.90    1:50.73   16  
      30.53   34.33   34.88   35.43   35.69   35.72   36.12   35.66
      36.44                                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Christine         45 BB                     42.00      43.55   20  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Christine         45 BB                   1:35.00    1:34.20   20  
      45.18   49.02                                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Christine         45 BB                        NT    1:26.01   20  
      31.68   35.98   36.71   36.98   37.32   37.32   37.84   38.27
      38.69                                                        
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 German, Cindy             52 ELG                    38.00      34.99   20  
  2 Stapleton, Carol          53 NWSC                   42.00      37.58   17  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 German, Cindy             52 ELG                  1:30.00    1:29.70   20  
      41.94   47.76                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          52 OBM                  2:37.00    2:32.74   20  
      35.71   38.30   39.56   39.17                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          52 OBM                  6:58.00    6:43.16   20  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 German, Cindy             52 ELG                    47.00      44.86   20  
  2 Stapleton, Carol          53 NWSC                   50.00      48.98   17  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 German, Cindy             52 ELG                  1:47.00    1:43.42   20  
      46.92   56.50                                                
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          52 OBM                    36.00      35.26   20  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 German, Cindy             52 ELG                  1:36.00    1:32.39   20  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howicz, Jeff              29 BPDG                   29.10      27.74   20  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howicz, Jeff              29 BPDG                   34.70      32.46   20  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howicz, Jeff              29 BPDG                   35.00      31.29   20  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borkowski, John           34 NWSC                   24.30      23.17   20  
  2 MC Namara, Brian          30 BPDG                   24.00      23.27   17  
  3 Urban, Mark               33 MGM                    23.80      24.01   16  
  4 Weigand, TJ               30 BPDG                   26.00      26.12   15  
  5 Valkner, ED               33 BPDG                   27.00      26.90   14  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borkowski, John           34 NWSC                   53.50      52.49   20  
      24.74   27.75                                                
  2 MC Namara, Brian          30 BPDG                   54.00      52.77   17  
      24.78   27.99                                                
  3 Keenen, Tim               32 BB                     58.00      55.20   16  
      26.48   28.72                                                
  4 Hagenbaumer, Chris        32 NWSC                   55.00      57.31   15  
      26.57   30.74                                                
  5 Manbeck, Chad             31 BAR                  1:03.52    1:03.39   14  
      31.09   32.30                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borkowski, John           34 NWSC                 1:58.50    2:00.62   20  
      27.89   30.18   30.31   32.24                                
  2 Keenen, Tim               32 BB                   2:15.00    2:06.24   17  
      29.42   31.27   32.25   33.30                                
  3 Manbeck, Chad             31 BAR                  2:19.92    2:16.71   16  
      32.14   34.44   34.74   35.39                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               33 MGM                  5:15.00    5:12.21   20  
      28.86   31.73   32.14   31.26   31.48   31.47   31.81   31.60
      31.18   30.68                                                
  2 Hagenbaumer, Chris        32 NWSC                 5:15.00    5:25.50   17  
      29.57   32.63   33.19   32.97   32.77   32.48   32.37   33.65
      33.19   32.68                                                
  3 Mattson, Mark             32 NWSC                 5:45.00    5:50.73   16  
      30.53   34.33   34.88   35.43   35.69   35.72   36.12   35.66
      36.44   35.93                                                
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valkner, ED               33 BPDG                   33.00      31.02   20  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               33 MGM                    33.00      29.89   20  
  2 Weigand, TJ               30 BPDG                   29.00      30.52   17  
  3 Benard, Mike              34 BPDG                   31.00      32.16   16  
  4 Mattson, Mark             32 NWSC                   33.50      33.30   15  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagenbaumer, Chris        32 NWSC                 1:04.00    1:03.99   20  
      30.23   33.76                                                
  2 Weigand, TJ               30 BPDG                 1:09.00    1:07.67   17  
      31.14   36.53                                                
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Borkowski, John           34 NWSC                   27.80      26.12   20  
  2 Mattson, Mark             32 NWSC                   29.50      29.20   17  
  3 Valkner, ED               33 BPDG                   31.00      29.49   16  
  4 Benard, Mike              34 BPDG                   30.00      29.64   15  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               33 MGM                    57.50      58.96   20  
      27.58   31.38                                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nizolek, Frank            30 BPDG                 1:06.00      58.97   20  
      26.75   32.22                                                
  2 MC Namara, Brian          30 BPDG                 1:05.00    1:02.83   17  
      29.51   33.32                                                
  3 Mattson, Mark             32 NWSC                 1:03.00    1:04.09   16  
      30.82   33.27                                                
  4 Keenen, Tim               32 BB                   1:06.00    1:04.16   15  
      31.35   32.81                                                
  5 Benard, Mike              34 BPDG                 1:06.00    1:07.18   14  
      32.18   35.00                                                
  6 Manbeck, Chad             31 BAR                  1:17.38    1:12.03   13  
      34.14   37.89                                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rielhle, Tim              38 BPDG                   25.00      24.86   20  
  2 Hurst, Charles            37 DUN                    28.00      25.14   17  
  3 Unverzagt, John           37 Unattached             25.80      25.67   16  
  4 Grotenhuis, Ben           38 ELG                    25.80      25.80   15  
  5 Zak, Burt                 39 BPDG                   30.00      29.40   14  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rielhle, Tim              38 BPDG                   55.00      55.54   20  
      26.08   29.46                                                
  2 Grotenhuis, Ben           38 ELG                    58.60      58.79   17  
      28.33   30.46                                                
  3 Campbell, Leroy           36 DUN                  1:05.00    1:02.99   16  
      30.27   32.72                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grotenhuis, Ben           38 ELG                  2:20.00    2:20.35   20  
      32.01   36.22   36.74   35.38                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanders, Rob              39 NWDY                 6:15.00    6:08.00   20  
      31.68   35.98   36.71   36.98   37.32   37.32   37.84   38.27
      38.69   37.21                                                
  2 Zak, Burt                 39 BPDG                 8:30.00    7:28.62   17  
      37.05   42.08   41.91   44.98   46.75   47.47   47.01   47.33
      48.04   46.00                                                
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Bob                38 CM                     28.77      29.60   20  
  2 Sanders, Rob              39 NWDY                   34.00      32.36   17  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            37 DUN                    34.00      33.41   20  
  2 Unverzagt, John           37 Unattached             34.80      34.41   17  
  3 Grotenhuis, Ben           38 ELG                    34.80      34.82   16  
  4 Campbell, Leroy           36 DUN                    34.00      36.25   15  
  5 Zak, Burt                 39 BPDG                   55.00      43.22   14  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Leroy           36 DUN                  1:20.00    1:19.36   20  
      37.21   42.15                                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rielhle, Tim              38 BPDG                   28.00      27.60   20  
  2 Sanders, Rob              39 NWDY                   30.00      29.54   17  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            37 DUN                  1:02.00      59.47   20  
      27.85   31.62                                                
  2 Young, Bob                38 CM                   1:05.00    1:00.81   17  
      27.41   33.40                                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            37 DUN                  1:04.00    1:02.55   20  
      28.79   33.76                                                
  2 Rielhle, Tim              38 BPDG                 1:07.00    1:07.47   17  
      30.10   37.37                                                
  3 Unverzagt, John           37 Unattached           1:10.80    1:09.69   16  
      32.53   37.16                                                
  4 Campbell, Leroy           36 DUN                  1:20.00    1:13.51   15  
      34.49   39.02                                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lange, Kevin              44 NWSC                   24.50      23.48   20  
  2 Schark, Mark              41 ELG                    25.90      26.28   17  
  3 Wright, Gregg             44 OAK                    29.00      26.75   16  
  4 Conroyd, John             41 RPM                    30.00      28.51   15  
  5 Seigle, Michael           44 ELG                  1:00.00      31.14   14  
  6 Gordon, Steve             44 ELG                    31.00      31.57   13  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lange, Kevin              44 NWSC                   56.30      53.52   20  
      24.72   28.80                                                
  2 Wright, Gregg             44 OAK                  1:05.00    1:01.06   17  
      29.58   31.48                                                
  3 Schark, Mark              41 ELG                  1:01.50    1:01.32   16  
      28.67   32.65                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polly, Charles            40 Unattached           2:00.00    2:00.27   20  
      28.05   30.86   30.98   30.38                                
  2 Reeves, Scott             42 CM                   2:01.00    2:00.85   17  
      27.30   30.56   31.39   31.60                                
  3 Conroyd, John             41 RPM                  2:20.00    2:21.22   16  
      34.26   35.60   35.70   35.66                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polly, Charles            40 Unattached           5:30.00    5:27.34   20  
      29.89   32.99   33.26   33.12   33.13   33.49   32.82   33.35
      33.43   31.86                                                
  2 Conroyd, John             41 RPM                  6:36.00    6:32.75   17  
      36.29   38.58   39.45   41.20   40.66   40.80   39.79   39.69
      38.75   37.54                                                
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schark, Mark              41 ELG                    32.50      32.52   20  
  2 Conroyd, John             41 RPM                    36.00      41.55   17  
  3 Seigle, Michael           44 ELG                     0.50      43.16   16  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schark, Mark              41 ELG                  1:10.00    1:14.84   20  
      36.63   38.21                                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeves, Scott             42 CM                     32.00      31.00   20  
  2 Wright, Gregg             44 OAK                    39.00      34.94   17  
  3 Seigle, Michael           44 ELG                  1:00.00      38.59   16  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeves, Scott             42 CM                   1:09.00    1:09.42   20  
      32.00   37.42                                                
  2 Wright, Gregg             44 OAK                  1:30.00    1:22.96   17  
      37.18   45.78                                                
  3 Seigle, Michael           44 ELG                  2:00.00    1:26.83   16  
      41.44   45.39                                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polly, Charles            40 Unattached             28.00      26.70   20  
  2 Schark, Mark              41 ELG                    29.50      29.80   17  
  3 Gordon, Steve             44 ELG                    32.00      33.42   16  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeves, Scott             42 CM                   1:01.00    1:00.92   20  
      28.10   32.82                                                
  2 Polly, Charles            40 Unattached           1:10.00    1:04.16   17  
      29.62   34.54                                                
  3 Gordon, Steve             44 ELG                  1:34.00    1:23.25   16  
      38.76   44.49                                                
 -- Wright, Gregg             44 OAK                  1:20.00         DQ  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MC Cabe, Tom              45 Unattached             23.00      23.79   20  
  2 Long, Doug                49 STCM                   26.50      25.41   17  
  3 Conlon, Mark              46 BB                     33.00      32.24   16  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conlon, Mark              46 BB                   1:15.00    1:11.03   20  
      34.06   36.97                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Kevin              46 Unattached           1:55.20    1:56.24   20  
      28.16   29.99   28.79   29.30                                
  2 Conlon, Mark              46 BB                   2:45.00    2:40.27   17  
      36.48   41.19   42.05   40.55                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Kevin              46 Unattached           5:15.30    5:15.15   20  
      28.73   31.81   32.09   32.06   31.86   31.92   31.85   32.10
      31.33   31.40                                                
  2 MC Cabe, Tom              45 Unattached           5:30.00    5:31.03   17  
      30.07   33.14   33.61   33.55   33.51   33.69   33.84   33.87
      33.38   32.37                                                
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          48 HH                     32.00      28.71   20  
  2 MC Cabe, Tom              45 Unattached             33.00      31.77   17  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Doug                49 STCM                 1:04.00    1:03.44   20  
      31.33   32.11                                                
  2 Brezina, Randall          48 HH                   1:05.00    1:03.56   17  
      32.47   31.09                                                
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conlon, Mark              46 BB                     45.00      43.98   20  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MC Cabe, Tom              45 Unattached             26.00      25.85   20  
  2 Drake, Kevin              46 Unattached             25.20      26.11   17  
  3 Brezina, Randall          48 HH                     30.00      28.32   16  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Kevin              46 Unattached             57.80      59.37   20  
      28.47   30.90                                                
  2 Brezina, Randall          48 HH                   1:04.00    1:07.63   17  
      31.57   36.06                                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Doug                49 STCM                 1:04.00    1:03.98   20  
      28.76   35.22                                                
  2 MC Cabe, Tom              45 Unattached           1:05.00    1:05.57   17  
      29.62   35.95                                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             51 DUN                    26.00      24.41   20  
  2 Haag, Don                 51 KANY                   34.00      34.89   17  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             51 DUN                  1:00.00      55.17   20  
      26.76   28.41                                                
  2 Haag, Don                 51 KANY                 1:22.00    1:21.88   17  
      37.27   44.61                                                
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haag, Don                 51 KANY                   54.00      51.00   20  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haag, Don                 51 KANY                   45.00      45.05   20  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             51 DUN                    28.00      27.84   20  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             51 DUN                  1:10.00    1:05.27   20  
      29.75   35.52                                                
 -- Haag, Don                 51 KANY                 1:38.00         DQ  
      44.99   49.29                                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, OZ               57 ELG                  7:45.00    7:33.57   20  
      38.86   43.07   45.16   46.45   46.50   47.14   47.05   47.55
      47.18   44.61                                                
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, OZ               57 ELG                    38.50      43.68   20  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, OZ               57 ELG                  1:37.10    1:36.98   20  
      46.99   49.99                                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, OZ               57 ELG                    37.50      34.73   20  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, OZ               57 ELG                  1:30.70    1:29.18   20  
      39.18   50.00                                                
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter            62 AA                   1:14.00    1:10.57   20  
      33.43   37.14                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter            62 AA                   2:50.00    2:45.00   20  
      37.83   41.49   43.34   42.34                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter            62 AA                     36.00      36.45   20  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter            62 AA                   1:20.00    1:21.48   20  
      38.78   42.70                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             68 SCS                  3:00.00    3:09.12   20  
      42.42   48.63   49.27   48.80                                
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             68 SCS                    50.00      43.22   20  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             68 SCS                  1:27.00    1:41.25   20  
      48.31   52.94                                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             68 SCS                    50.00      44.06   20  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheflow, Richard         78 ELG                    42.00      41.82   20  
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheflow, Richard         78 ELG                    51.00      48.55   20  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheflow, Richard         78 ELG                  1:52.00    1:55.36   20  
      54.43 1:00.93                                                
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheflow, Richard         78 ELG                  1:00.00      59.15   20  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheflow, Richard         78 ELG                  2:15.00    2:14.47   20  
    1:02.59 1:11.88                                                
 
Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartlett Gators  'C'                                   NT    1:56.52   40  
     1) Zak, Burt 39                    2) Rielhle, Tim 38                
     3) Van Madegiam, Melissa 35        4) Raleigh, Angela 22             
       29.79    30.28    31.12    25.33                                    
 
Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartlett Gators  'A'                                   NT    2:04.59   40  
     1) Raleigh, Angela 22              2) Weigand, TJ 30                 
     3) Rielhle, Tim 38                 4) Van Madegiam, Melissa 35       
       34.95    31.17    28.05    30.42                                    
  2 Elgin Blue Waves  'A'                                  NT    2:17.12   34  
     1) Schark, Mark 41                 2) Grotenhuis, Ben 38             
     3) Kaplowitz, Emily 26             4) Everett, Shannon 22            
       35.02    34.64    36.50    30.96                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartlett Gators  'B'                                   NT    1:47.87   40  
     1) Nizolek, Frank 30               2) Weigand, TJ 30                 
     3) Pfister, Allison 36             4) Glowinski, Stacy 40            
       23.74    30.11    28.82    25.20                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartlett Gators  'B'                                   NT    2:06.42   40  
     1) Valkner, ED 33                  2) Howicz, Tisha 30               
     3) Nizolek, Frank 30               4) Glowinski, Stacy 40            
       35.17    34.18    26.32    30.75                                    
  2 Bartlett Gators  'C'                                   NT    2:18.41   34  
     1) Howicz, Jeff 29                 2) Lafayette, Anne 41             
     3) Nelson, Donna 36                4) Zak, Burt 39                   
       34.61    42.94    31.57    29.29                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunland Masters  'A'                                   NT    1:47.59   40  
     1) Hurst, Charles 37               2) Whitaker, Lisa 38              
     3) Campbell, Leroy 36              4) Dewitt, Peter 51               
       25.50    29.01    28.86    24.22                                    
  2 Elgin Blue Waves  'A'                                  NT    2:06.76   34  
     1) Gordon, Steve 44                2) Seigle, Michael 44             
     3) Golenhuis, Corrine 37           4) German, Cindy 52               
       33.31    31.48    31.33    30.64                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Waves  'B'                                  NT    2:36.15   40  
     1) Gordon, Steve 44                2) Seigle, Michael 44             
     3) Golenhuis, Corrine 37           4) German, Cindy 52               
       44.48    45.95    34.86    30.86                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Waves  'B'                                  NT    2:40.85   40  
     1) Osborne, OZ 57                  2) Rubenstein, Judith 41          
     3) Scheflow, Richard 78            4)                                
       41.91    49.92    37.21    31.81