Licensed to Elmhurst Swim Team                   Hy-Tek's Meet Manager 3/6/2003
                   DuPage Ducks Distance Classic - 2/16/2003                   
                               Sanction #213-007                               
                                    Results                                    
 
Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie C         23 BUEHL                2:10.00    2:07.77   20  
      29.02   31.81   33.15   33.79                                
 
Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie C         23 BUEHL                5:50.00    5:47.27   20  
      29.10   32.89   34.42   35.26   35.86   36.02   36.56   36.54
      35.89   34.73                                                
 
Women 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie C         23 BUEHL                2:15.00    2:15.74   20  
      31.81   34.15   35.18   34.60                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Laura          25 WAVES                2:10.00    2:09.68   20  
      29.94   32.64   33.50   33.60                                
  2 Lamkey, Nicole            28 WAVES                2:13.00    2:18.27   17  
      31.66   34.61   36.21   35.79                                
  3 Parsons, Sara             26 TOPM                 2:33.79    2:35.39   16  
      35.28   39.99   40.33   39.79                                
  4 Hohl, Alice               26 TOPM                 2:58.00    2:55.47   15  
      41.62   44.24   45.82   43.79                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Laura          25 WAVES                6:00.00    5:51.46   20  
      31.00   34.29   35.40   36.05   35.65   36.05   35.85   35.89
      35.78   35.50                                                
  2 Lamkey, Nicole            28 WAVES                5:55.00    6:07.79   17  
      32.16   35.40   36.71   37.32   37.42   37.56   37.82   37.95
      38.36   37.09                                                
  3 Parsons, Sara             26 TOPM                 6:50.01    6:56.97   16  
      36.44   40.48   43.00   42.94   42.63   42.94   42.10   42.21
      43.11   41.12                                                
  4 Hohl, Alice               26 TOPM                 8:00.00    7:49.86   15  
      41.05   45.07   47.27   48.85   49.44   49.28   49.13   48.54
      46.64   44.59                                                
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Laura          25 WAVES                2:30.00    2:32.30   20  
      35.27   37.92   39.38   39.73                                
  2 Parsons, Sara             26 TOPM                 3:10.05    2:55.48   17  
      41.20   44.01   46.18   44.09                                
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodgers, Hannah           27 WAVES                3:00.00    2:54.49   20  
      37.66   43.26   46.58   46.99                                
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hohl, Alice               26 TOPM                 8:00.00    7:41.62   20  
      53.57 1:04.56 1:01.96 1:00.65 1:03.96 1:04.71   46.67   45.54
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               32 CM                   1:56.40    2:00.28   20  
      27.51   30.37   31.63   30.77                                
  2 Slikas, Mary Jo           33 NWDY                 2:30.00    2:26.30   17  
      34.49   36.97   38.01   36.83                                
  3 Brody, Amy H              30 PARK                 2:30.00    2:37.94   16  
      36.00   40.39   41.23   40.32                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               32 CM                  10:17.04    5:19.48   20  
      28.23   31.03   31.69   32.40   32.72   32.84   33.17   33.26
      32.67   31.47                                                
  2 Rudser, Andrea            30 FCS                  5:55.00    5:48.20   17  
      30.96   34.31   35.20   35.44   35.68   35.84   35.86   35.74
      35.03   34.14                                                
  3 Slikas, Mary Jo           33 NWDY                 6:30.00    6:28.94   16  
      34.74   37.93   39.46   39.96   39.86   40.21   39.61   40.14
      39.31   37.72                                                
  4 Keller, Rebecca           32 BUEHL                6:35.00    6:35.07   15  
      34.34   38.73   39.75   40.33   40.09   39.90   40.12   40.79
      41.22   39.80                                                
  5 Brody, Amy H              30 PARK                 7:00.00    7:02.31   14  
      38.40   41.59   42.78   42.59   42.65   42.73   42.68   43.17
      44.63   41.09                                                
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brody, Amy H              30 PARK                 2:50.00    2:48.03   20  
      40.12   43.10   43.74   41.07                                
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               32 CM                   2:30.00    2:30.31   20  
      33.78   38.08   38.89   39.56                                
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rudser, Andrea            30 FCS                  2:15.00    2:17.98   20  
      30.19   34.80   36.81   36.18                                
  2 Keller, Rebecca           32 BUEHL                3:10.00    3:02.29   17  
      40.83   46.43   47.95   47.08                                
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               32 CM                   4:36.40    4:42.62   20  
      28.99   32.38   37.63   36.77   40.75   40.86   33.43   31.81
  2 Slikas, Mary Jo           33 NWDY                 6:15.00    6:07.81   17  
      40.27   48.49   49.31   47.74   52.74   50.96   40.09   38.21
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           41 COHO                 2:22.00    2:17.55   20  
      31.51   35.06   35.68   35.30                                
  2 Glowinski, Stacey         40 BARTL                2:30.00    2:33.83   17  
      35.10   39.59   40.68   38.46                                
  3 Chapa, Elaine             44 NWDY                 3:00.00    2:43.43   16  
      36.00   41.14   43.88   42.41                                
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glowinski, Stacey         40 BARTL                7:30.00    7:02.57   20  
      36.27   41.06   43.16   44.64   44.94   43.69   44.03   42.86
      42.67   39.25                                                
  2 Chapa, Elaine             44 NWDY                 7:20.00    7:22.04   17  
      36.80   41.29   44.96   46.41   46.01   45.64   44.79   46.03
      46.11   44.00                                                
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           41 COHO                 5:24.00    5:07.17   20  
      30.98   34.77   43.27   41.88   45.26   44.77   33.71   32.53
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane           46 COHO                 3:15.00    3:23.52   20  
      42.63   50.47   55.29   55.13                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          52 OBS                  2:31.00    2:31.89   20  
      34.54   38.64   40.23   38.48                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          52 OBS                  6:38.00    6:36.44   20  
      34.61   38.36   39.58   40.47   40.22   40.62   39.95   41.59
      40.71   40.33                                                
  2 Quill, Catherine J        52 OBS                  6:53.00    6:45.95   17  
      35.87   39.71   40.78   41.33   40.85   41.92   41.24   41.66
      41.37   41.22                                                
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          52 OBS                  3:02.00    2:59.95   20  
      43.12   45.49   46.13   45.21                                
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          52 OBS                  4:01.00    3:41.49   20  
      48.97   56.23   58.38   57.91                                
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine J        52 OBS                  3:03.00    2:58.36   20  
      40.44   46.74   46.18   45.00                                
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine J        52 OBS                  6:09.00    6:14.86   20  
      39.76   44.86   49.64   49.16   54.98   56.27   40.99   39.20
  2 Jones, Cynthia L          52 OBS                  6:26.00    6:23.73   17  
      40.94   51.43   48.69   47.00   56.20   58.04   40.70   40.73
 
Women 85-89 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Louise S           85 IM                  15:00.00   14:39.25   20  
    1:16.86 1:26.42 1:29.30 1:27.67 1:27.72 1:28.77 1:32.24 1:30.27
    3:00.00                                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brody, Thomas M           32 PARK                 2:12.00    2:08.29   20  
      29.67   32.69   32.88   33.05                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             32 WAVES                5:45.00    5:41.46   20  
      30.01   32.95   33.98   34.35   34.84   34.22   34.52   35.33
      36.03   35.23                                                
  2 Brody, Thomas M           32 PARK                 6:00.00    5:45.29   17  
      31.23   34.51   35.74   36.05   35.08   34.79   34.52   34.84
      34.71   33.82                                                
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             32 WAVES                2:28.00    2:27.62   20  
      35.13   37.02   37.96   37.51                                
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             32 WAVES                2:36.00    2:39.72   20  
      35.92   40.12   41.25   42.43                                
  2 Brody, Thomas M           32 PARK                 2:40.00    2:51.99   17  
      37.26   43.40   45.39   45.94                                
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brody, Thomas M           32 PARK                 2:25.00    2:42.39   20  
      37.14   41.29   42.39   41.57                                
  2 Foster, Russell J         33 NWDY                 2:35.00    3:00.40   17  
      34.10   43.17   50.43   52.70                                
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               33 MGM                  4:29.40    4:30.74   20  
      27.95   32.36   34.40   33.54   39.52   40.36   32.30   30.31
  2 Brody, Thomas M           32 PARK                 5:20.00    5:26.44   17  
      35.41   41.38   44.04   43.40   46.28   45.76   36.56   33.61
  3 Foster, Russell J         33 NWDY                 5:50.00    5:49.52   16  
      36.24   44.33   45.80   44.36   50.85   49.42   41.11   37.41
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bey, Jim                  37 WAVES                2:00.00    2:02.42   20  
      28.16   31.29   31.55   31.42                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bey, Jim                  37 WAVES                5:40.00    5:35.74   20  
      29.74   32.83   33.61   33.98   34.03   34.03   34.34   34.32
      34.30   34.56                                                
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Putman, Jeff              38 NWDY                 2:30.00    2:40.77   20  
      38.32   39.85   40.88   41.72                                
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, Mark            37 BUEHL                2:50.00    2:34.15   20  
      34.67   38.46   40.59   40.43                                
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Putman, Jeff              38 NWDY                 5:30.00    5:39.80   20  
      34.51   41.67   42.92   42.87   49.09   49.16   40.26   39.32
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               44 IM                   1:56.00    1:56.24   20  
      27.14   28.95   29.70   30.45                                
  2 Wright, Greg              44 TOPM                 2:30.00    2:31.68   17  
      32.69   38.25   41.08   39.66                                
  3 Seigle, Michael           44 ELGIN                3:01.50    2:59.19   16  
      37.37 2:21.82                                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               44 IM                   5:15.00    5:14.71   20  
      28.79   31.69   32.03   32.25   32.08   32.19   31.65   31.55
      31.26   31.22                                                
  2 Wright, Greg              44 TOPM                      NT    7:11.06   17  
      32.59   37.90   41.83   45.45   44.55   44.37   45.82   45.43
      45.94   47.18                                                
  3 Seigle, Michael           44 ELGIN                8:00.50    8:02.05   16  
      35.56 1:34.19                                         2:18.22
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               44 IM                   2:15.00    2:17.33   20  
      31.63   34.10   35.80   35.80                                
  2 Seigle, Michael           44 ELGIN                4:04.40    3:44.94   17  
    2:59.59   45.35                                                
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               44 IM                   2:34.00    2:33.57   20  
      34.97   39.12   40.32   39.16                                
  2 Seigle, Michael           44 ELGIN                3:23.10    3:26.76   17  
      44.32   52.66   55.88   53.90                                
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               44 IM                   4:43.00    4:45.61   20  
      29.18   34.31   37.39   36.72   42.60   42.04   32.52   30.85
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              49 EVM                  2:01.00    2:00.07   20  
      29.19   30.56   30.70   29.62                                
  2 Christian, Jerome E       45 PARK                 2:30.00    2:26.64   17  
      31.21   36.33   39.82   39.28                                
  3 Fisher, Joel B            46 TWC                  3:00.00    3:14.08   16  
      44.33   49.33   50.50   49.92                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christian, Jerome E       45 PARK                 6:45.00    6:37.65   20  
      31.47   36.01   39.25   40.60                           42.87
      42.29   41.40                                                
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Joel B            46 TWC                  4:10.00    4:08.64   20  
      54.95 1:01.85 1:05.06 1:06.78                                
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              49 EVM                  5:08.00    5:09.55   20  
      32.14   36.40   45.15   42.07   46.62   46.41   31.61   29.15
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allphin, Alan J           51 NWDY                 4:00.00    3:26.99   20  
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allphin, Alan J           51 NWDY                 4:30.00    3:38.01   20  
      46.75   53.73   58.80   58.73                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry             57 PARK                 8:00.00    8:03.99   20  
      38.18   44.36   49.15   50.04   49.24   52.05   52.77   50.96
      48.49   48.75                                                
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry             57 PARK                 3:40.00    3:32.84   20  
      47.34   52.90   57.20   55.40                                
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George             55 CHM                  5:00.00    4:52.84   20  
      31.11   36.94   39.85   39.25   40.98   40.51   32.36   31.84
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               60 OBS                  3:22.00    3:14.49   20  
      46.72   49.86   49.50   48.41                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               60 OBS                  3:04.00    2:58.02   20  
      40.43   45.99   46.43   45.17                                
  2 Zeitner, Robert E         62 FCS                  3:50.00    3:48.93   17  
      52.80   57.99   58.50   59.64                                
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               60 OBS                  3:10.00    2:52.69   20  
      38.83   43.95   46.58   43.33                                
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               60 OBS                  6:22.00    6:06.40   20  
      39.08   43.94   54.11   51.91   46.87   47.16   41.98   41.35
  2 Zeitner, Robert E         62 FCS                  8:00.00    8:12.99   17  
      54.68 1:07.30 1:06.59 1:06.85 1:02.56 1:01.05   57.48   56.48
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Dean              67 RICHY                3:40.00    3:53.90   20  
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Dean              67 RICHY               10:50.00   11:02.56   20  
      55.13 1:05.11 1:09.67 1:09.11 1:10.04 1:08.18 1:10.34 1:08.12
    1:07.17   59.69                                                
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Dean              67 RICHY                4:40.00    4:26.91   20  
      59.53 1:07.44 1:12.74 1:07.20                                
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKeague, Robert          77 WAVES                3:38.00    3:26.07   20