Licensed to CMSA State Championships   Hy-Tek's Meet Manager 4/13/2003 09:25 PM
                   CMSA State 2003 - 4/11/2003 to 4/13/2003                    
                                    Results                                    
 
Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    19+ NATL: N 23.89  4/19/1998 JANET MAYVILLE                                
    19+ CMSA: C 24.51  5/13/1994 MICHELLE DAVID                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Laura            24 EV                     26.50      25.69    9  
  2 Carroll, Kathy            23 CENT                   26.20      26.15    7  
  3 Fry, Elizabeth            24 NCO                    27.11      26.77    6  
  4 Silcox, Wendy             24 ROCK                   27.10      27.09    5  
  5 Auebach, Amy              22 CHSM                   27.00      28.11    4  
  6 Davids, Kristin           24 EV                     28.00      28.40    3  
  7 Teten, Kimberly           24 HTSW                   30.00      28.56    2  
  8 Wilken, Catherine         20 BUMS                   30.29      29.49    1  
  9 Bijedic, Nina             23 NASA                   35.00      32.51  
 10 Jacobsen, Lauren          19 UIUC                   46.00      37.54  
 -- Schoenbeck, Beth          23 CHGO                   26.00         NS  
 
Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    19+ NATL: N 51.91  3/4/2001  RACHEL KOMISARZ                               
    19+ CMSA: C 53.45  5/13/1994 MICHELLE DAVID                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Laura            24 EV                     56.80      56.01    9  
                  26.63       56.01 (29.38)                                        
  2 Fry, Elizabeth            24 NCO                    58.49      57.88    7  
                  27.86       57.88 (30.02)                                        
  3 Schoenbeck, Beth          23 CHGO                   56.99      57.95    6  
                  27.82       57.95 (30.13)                                        
  4 Helvey, Stacy             24 BPDG                 1:08.00      59.85    5  
                  28.79       59.85 (31.06)                                        
  5 Auebach, Amy              22 CHSM                   59.00    1:00.62    4  
                  28.51     1:00.62 (32.11)                                        
  6 Teten, Kimberly           24 HTSW                 1:03.00    1:02.80    3  
                  29.90     1:02.80 (32.90)                                        
  7 Ripley, Amanda            23 NCO                  1:15.00    1:02.91    2  
                  29.60     1:02.91 (33.31)                                        
  8 Davids, Kristin           24 EV                   1:04.00    1:03.25    1  
                  30.04     1:03.25 (33.21)                                        
  9 Wilken, Catherine         20 BUMS                 1:08.19    1:06.54  
                  31.41     1:06.54 (35.13)                                        
 10 Schmuldt, Sara            23 BPDG                 1:20.00    1:10.42  
                  33.34     1:10.42 (37.08)                                        
 11 Bijedic, Nina             23 NASA                 1:20.00    1:11.63  
                  34.82     1:11.63 (36.81)                                        
 12 Jacobsen, Lauren          19 UIUC                 1:31.29    1:42.06  
                  42.92     1:42.06 (59.14)                                        
 
Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:50.98  3/4/2001  RACHEL KOMISARZ                             
    19+ CMSA: C 1:57.59  1992      MARILYN PECK                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Laura            24 EV                   2:06.00    2:05.29    9  
                  29.25     1:01.06 (31.81)     1:33.45 (32.39)     2:05.29 (31.84)
  2 Fry, Elizabeth            24 NCO                  2:08.76    2:07.40    7  
                  29.68     1:01.70 (32.02)     1:33.84 (32.14)     2:07.40 (33.56)
  3 Helvey, Stacy             24 BPDG                 2:15.00    2:12.00    6  
                  30.89     1:04.08 (33.19)     1:38.21 (34.13)     2:12.00 (33.79)
  4 Auebach, Amy              22 CHSM                 2:05.00    2:12.26    5  
                  30.88     1:03.41 (32.53)     1:37.57 (34.16)     2:12.26 (34.69)
  5 Teten, Kimberly           24 HTSW                 2:20.00    2:21.23    4  
                  31.85     1:07.08 (35.23)     1:44.02 (36.94)     2:21.23 (37.21)
  6 Ripley, Amanda            23 NCO                  2:30.00    2:21.37    3  
                  31.48     1:07.00 (35.52)     1:44.33 (37.33)     2:21.37 (37.04)
  7 Davids, Kristin           24 EV                   2:20.00    2:23.09    2  
                  33.11     1:09.02 (35.91)     1:46.54 (37.52)     2:23.09 (36.55)
  8 Wilken, Catherine         20 BUMS                 2:25.00    2:23.50    1  
                  31.69     1:07.96 (36.27)     1:45.40 (37.44)     2:23.50 (38.10)
  9 Schmuldt, Sara            23 BPDG                 2:45.00    2:39.20  
                  37.10     1:16.02 (38.92)     1:57.37 (41.35)     2:39.20 (41.83)
 -- Bijedic, Nina             23 NASA                 2:40.00        SCR  
 
Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    19+ NATL: N 4:52.83  3/4/2001  RACHEL KOMISARZ                             
    19+ CMSA: C 5:11.48  5/13/1994 JOANNA ZEIGER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie           23 BUE                  5:47.00    5:30.78    9  
                  30.65     1:04.28 (33.63)     1:37.69 (33.41)     2:11.32 (33.63)
        2:44.53 (33.21)     3:17.33 (32.80)     3:50.29 (32.96)     4:23.74 (33.45)
        4:57.77 (34.03)     5:30.78 (33.01)                                        
  2 Helvey, Stacy             24 BPDG                 6:30.00    5:51.64    7  
                  31.14     1:05.60 (34.46)     1:41.35 (35.75)     2:17.29 (35.94)
        2:52.62 (35.33)     3:28.56 (35.94)     4:04.70 (36.14)     4:40.91 (36.21)
        5:16.75 (35.84)     5:51.64 (34.89)                                        
  3 Klepel, Stacey            24 WMAC                 5:50.00    5:56.59    6  
                  30.74     1:05.05 (34.31)     1:40.93 (35.88)     2:16.87 (35.94)
        2:53.19 (36.32)     3:29.88 (36.69)     4:06.35 (36.47)     4:43.34 (36.99)
        5:20.50 (37.16)     5:56.59 (36.09)                                        
  4 Davids, Kristin           24 EV                   6:30.00    6:36.60    5  
                  35.40     1:14.25 (38.85)     1:54.35 (40.10)     2:35.49 (41.14)
        3:16.01 (40.52)     3:56.65 (40.64)     4:37.51 (40.86)     5:18.10 (40.59)
        5:58.61 (40.51)     6:36.60 (37.99)                                        
  5 Bijedic, Nina             23 NASA                 7:00.00    7:13.85    4  
                  37.89     1:18.58 (40.69)     2:01.01 (42.43)     2:45.11 (44.10)
        3:29.68 (44.57)     4:14.20 (44.52)     4:59.39 (45.19)     5:44.46 (45.07)
        6:30.46 (46.00)     7:13.85 (43.39)                                        
 
Women 19-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    19+ NATL: N 17:31.70  1987      KAREN BURTON                               
    19+ CMSA: C 17:50.06  5/13/1994 JOANNA ZEIGER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Laura            24 EV                        NT   20:14.84    9  
  2 Davids, Kristin           24 EV                  25:00.00   22:39.78    7  
 
Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    19+ NATL: N 26.47  4/19/1998 JESSICA TONG                                  
    19+ CMSA: C 28.19  3/29/2003 Valerie Gaines                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie           23 BUE                    28.80      27.34C   9  
  2 Schoenbeck, Beth          23 CHGO                   29.55      29.68    7  
  3 Carroll, Laura            24 EV                     30.50      31.01    6  
  4 Silcox, Wendy             24 ROCK                   31.90      33.01    5  
  5 Wright, Ashley            20 BUMS                   35.00      33.36    4  
  6 Davids, Kristin           24 EV                     35.00      35.10    3  
  7 Bijedic, Nina             23 NASA                   45.00      40.50    2  
 
Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    19+ NATL: N 55.98  4/30/2000 SARA SCHWEITZER                               
    19+ CMSA: C 59.48  3/29/2003 Valerie Gaines                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie           23 BUE                  1:00.00      58.22C   9  
                  28.60       58.22 (29.62)                                        
  2 Teten, Kimberly           24 HTSW                 1:12.00    1:10.40    7  
                  33.46     1:10.40 (36.94)                                        
  3 Helvey, Stacy             24 BPDG                 1:20.00    1:11.31    6  
                  34.08     1:11.31 (37.23)                                        
  4 Davids, Kristin           24 EV                   1:16.00    1:19.12    5  
                  38.90     1:19.12 (40.22)                                        
  5 Wilken, Catherine         20 BUMS                 1:18.00    1:20.19    4  
                  39.31     1:20.19 (40.88)                                        
 -- Klepel, Stacey            24 WMAC                 1:06.17         NS  
 
Women 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:59.22  4/30/2000 SARA SCHWEITZER                             
    19+ CMSA: C 2:14.24  4/28/2002 Suzanne H Erickso                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie           23 BUE                  2:10.00    2:04.55C   9  
                  29.45     1:00.52 (31.07)     1:32.04 (31.52)     2:04.55 (32.51)
  2 Teten, Kimberly           24 HTSW                 2:30.00    2:31.26    7  
                  35.77     1:14.14 (38.37)     1:52.46 (38.32)     2:31.26 (38.80)
  3 Davids, Kristin           24 EV                   3:00.00    2:48.77    6  
                  39.53     1:21.97 (42.44)   2:48.77 (1:26.80)                    
 
Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    19+ NATL: N 30.25  5/23/1993 SUSIE MORTENSON                               
    19+ CMSA: C 32.47  1994      CHANDRA HAISLET                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fry, Elizabeth            24 NCO                    35.89      35.62    9  
  2 Wright, Ashley            20 BUMS                   36.00      35.81    7  
  3 Carroll, Kathy            23 CENT                   36.90      36.39    6  
  4 Bijedic, Nina             23 NASA                   40.00      42.45    5  
  5 Jacobsen, Lauren          19 UIUC                   50.00      46.58    4  
 
Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:06.69  4/30/2000 SARA SCHWEITZER                             
    19+ CMSA: C 1:10.55  5/17/2001 Kelly M Perry                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klepel, Stacey            24 WMAC                 1:13.52    1:15.59    9  
                  35.43     1:15.59 (40.16)                                        
  2 Fry, Elizabeth            24 NCO                  1:15.08    1:16.28    7  
                  36.36     1:16.28 (39.92)                                        
  3 Carroll, Kathy            23 CENT                 1:20.00    1:18.51    6  
                  37.69     1:18.51 (40.82)                                        
  4 Wright, Ashley            20 BUMS                 1:20.00    1:19.16    5  
                  36.26     1:19.16 (42.90)                                        
  5 Wilken, Catherine         20 BUMS                 1:24.99    1:24.74    4  
                  39.76     1:24.74 (44.98)                                        
  6 Bijedic, Nina             23 NASA                 1:35.00    1:31.44    3  
                  43.66     1:31.44 (47.78)                                        
  7 Jacobsen, Lauren          19 UIUC                 1:53.95    1:44.97    2  
                  49.37     1:44.97 (55.60)                                        
 
Women 19-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    19+ NATL: N 2:24.51  5/16/1999 CYNTHIA JANSSEN                             
    19+ CMSA: C 2:30.47  5/17/2001 Kelly M Perry                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fry, Elizabeth            24 NCO                  2:44.36    2:43.61    9  
                  37.91     1:19.51 (41.60)     2:01.63 (42.12)     2:43.61 (41.98)
  2 Wright, Ashley            20 BUMS                 2:50.00    2:54.65    7  
                  38.26     1:22.56 (44.30)     2:07.50 (44.94)     2:54.65 (47.15)
  3 Davids, Kristin           24 EV                   3:30.00    3:12.96    6  
                  45.53     1:35.18 (49.65)     2:25.20 (50.02)     3:12.96 (47.76)
  4 Bijedic, Nina             23 NASA                 3:20.00    3:16.11    5  
                  45.16     1:35.11 (49.95)     2:26.91 (51.80)     3:16.11 (49.20)
 -- Klepel, Stacey            24 WMAC                 2:40.00         NS  
 
Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    19+ NATL: N 25.46  4/30/2000 JENNIFER BROOKS                               
    19+ CMSA: C 26.09  4/28/2002 Shona X Kitson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie           23 BUE                    29.00      26.43    9  
  2 Carroll, Kathy            23 CENT                   30.90      29.09    7  
  3 Carroll, Laura            24 EV                     30.00      29.58    6  
  4 Silcox, Wendy             24 ROCK                   30.90      29.88    5  
  5 Auebach, Amy              22 CHSM                   29.00      30.48    4  
  6 Helvey, Stacy             24 BPDG                   33.00      30.70    3  
  7 Teten, Kimberly           24 HTSW                   33.00      33.33    2  
 -- Tomarelli, Marie          24 TERP                   28.06         NS  
 
Women 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    19+ NATL: N 55.67  3/4/2001  RACHEL KOMISARZ                               
    19+ CMSA: C 58.50  4/28/2002 Shona X Kitson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tomarelli, Marie          24 TERP                 1:01.97    1:01.62    9  
                  28.60     1:01.62 (33.02)                                        
  2 Carroll, Kathy            23 CENT                 1:05.00    1:03.06    7  
                  29.69     1:03.06 (33.37)                                        
  3 Schoenbeck, Beth          23 CHGO                 1:05.00    1:06.16    6  
                  30.70     1:06.16 (35.46)                                        
  4 Klepel, Stacey            24 WMAC                 1:04.72    1:06.40    5  
                  30.72     1:06.40 (35.68)                                        
  5 Helvey, Stacy             24 BPDG                 1:15.00    1:08.57    4  
                  31.57     1:08.57 (37.00)                                        
 
Women 19-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    19+ NATL: N 2:02.28  3/4/2001  RACHEL KOMISARZ                             
    19+ CMSA: C 2:11.50  1989      ANN LEWIS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Kathy            23 CENT                 2:25.00    2:20.83    9  
                  31.48     1:06.56 (35.08)     1:43.25 (36.69)     2:20.83 (37.58)
  2 Tomarelli, Marie          24 TERP                 2:17.22    2:20.92    7  
                  31.85     1:06.89 (35.04)     1:43.74 (36.85)     2:20.92 (37.18)
  3 Auebach, Amy              22 CHSM                 2:25.00    2:33.99    6  
                  33.84     1:12.86 (39.02)     1:53.86 (41.00)     2:33.99 (40.13)
 
Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    19+ NATL: N   59.21  5/19/1991 SUDI MILLER                                 
    19+ CMSA: C 1:01.36  1/26/2003 Kelly Perry                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie           23 BUE                  1:02.00    1:00.01C   9  
                  27.45     1:00.01 (32.56)                                        
  2 Carroll, Kathy            23 CENT                 1:06.00    1:05.52    7  
                  30.53     1:05.52 (34.99)                                        
  3 Klepel, Stacey            24 WMAC                 1:06.66    1:06.16    6  
                  30.71     1:06.16 (35.45)                                        
  4 Schoenbeck, Beth          23 CHGO                 1:04.00    1:07.38    5  
                  31.27     1:07.38 (36.11)                                        
  5 Fry, Elizabeth            24 NCO                  1:12.07    1:07.62    4  
                  32.27     1:07.62 (35.35)                                        
  6 Helvey, Stacy             24 BPDG                 1:15.00    1:08.00    3  
                  31.16     1:08.00 (36.84)                                        
  7 Auebach, Amy              22 CHSM                 1:05.00    1:08.63    2  
                  31.25     1:08.63 (37.38)                                        
  8 Silcox, Wendy             24 ROCK                 1:12.00    1:09.91    1  
                  31.49     1:09.91 (38.42)                                        
  9 Carroll, Laura            24 EV                   1:08.00    1:10.36  
                  31.66     1:10.36 (38.70)                                        
 10 Wright, Ashley            20 BUMS                 1:10.00    1:11.47  
                  32.61     1:11.47 (38.86)                                        
 11 Teten, Kimberly           24 HTSW                 1:12.00    1:12.79  
                  32.79     1:12.79 (40.00)                                        
 12 Ripley, Amanda            23 NCO                  1:30.00    1:14.72  
                  34.83     1:14.72 (39.89)                                        
 
Women 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    19+ NATL: N 2:05.30  4/30/2000 SARA SCHWEITZER                             
    19+ CMSA: C 2:13.58  3/16/2003 Valerie Gaines                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie           23 BUE                  2:13.00    2:10.71C   9  
                  28.55     1:00.27 (31.72)     1:39.18 (38.91)     2:10.71 (31.53)
  2 Fry, Elizabeth            24 NCO                  2:26.88    2:23.67    7  
                  30.71     1:09.26 (38.55)     1:51.08 (41.82)     2:23.67 (32.59)
  3 Klepel, Stacey            24 WMAC                 2:23.35    2:25.83    6  
                  30.47     1:07.48 (37.01)     1:49.96 (42.48)     2:25.83 (35.87)
  4 Helvey, Stacy             24 BPDG                 2:35.00    2:27.90    5  
                  31.50     1:09.50 (38.00)     1:52.50 (43.00)     2:27.90 (35.40)
  5 Auebach, Amy              22 CHSM                 2:25.00    2:31.14    4  
                  31.59     1:10.46 (38.87)     1:55.38 (44.92)     2:31.14 (35.76)
  6 Wright, Ashley            20 BUMS                 2:30.00    2:34.94    3  
                  32.56     1:12.19 (39.63)     1:57.45 (45.26)     2:34.94 (37.49)
  7 Teten, Kimberly           24 HTSW                 2:30.00    2:38.28    2  
                  33.76     1:13.55 (39.79)     2:01.63 (48.08)     2:38.28 (36.65)
  8 Wilken, Catherine         20 BUMS                 2:40.00    2:48.13    1  
                  35.94     1:18.77 (42.83)     2:08.88 (50.11)     2:48.13 (39.25)
  9 Davids, Kristin           24 EV                   2:50.00    2:49.19  
                  36.53     1:20.66 (44.13)     2:11.06 (50.40)     2:49.19 (38.13)
 -- Schoenbeck, Beth          23 CHGO                 2:20.00         NS  
 
Women 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
    19+ NATL: N 4:18.37  4/30/2000 SARA SCHWEITZER                             
    19+ CMSA: C 4:43.20  1994      JOANNA ZEIGER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie           23 BUE                  5:00.00    4:46.01    9  
                  31.18     1:07.45 (36.27)     1:43.58 (36.13)     2:19.46 (35.88)
        3:00.36 (40.90)     3:40.77 (40.41)     4:13.81 (33.04)     4:46.01 (32.20)
  2 Tomarelli, Marie          24 TERP                 4:55.43    4:55.62    7  
                  31.33     1:06.34 (35.01)     1:45.18 (38.84)     2:23.11 (37.93)
        3:05.14 (42.03)     3:47.75 (42.61)     4:22.50 (34.75)     4:55.62 (33.12)
  3 Carroll, Kathy            23 CENT                 5:00.00    4:59.16    6  
                  31.01     1:07.00 (35.99)     1:45.11 (38.11)     2:23.82 (38.71)
        3:07.10 (43.28)     3:51.70 (44.60)     4:25.99 (34.29)     4:59.16 (33.17)
  4 Klepel, Stacey            24 WMAC                 5:02.64    5:08.18    5  
                  31.61     1:09.80 (38.19)     1:49.60 (39.80)     2:29.09 (39.49)
        3:12.73 (43.64)     3:56.91 (44.18)     4:33.15 (36.24)     5:08.18 (35.03)
  5 Davids, Kristin           24 EV                   6:15.00    6:07.73    4  
                  39.08     1:25.71 (46.63)     2:14.23 (48.52)     3:02.09 (47.86)
        3:54.59 (52.50)     4:46.41 (51.82)     5:27.93 (41.52)     6:07.73 (39.80)
 -- Auebach, Amy              22 CHSM                 5:15.00        SCR  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    25+ NATL: N 23.20  4/26/1992 ANNA PETTIS-SCOTT                             
    25+ CMSA: C 23.72  1991      ELIZABETH FABRIZI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              25 EV                     26.20      24.74    9  
  2 Patterson, Pamela         29 NASA                   27.50      25.61    7  
  3 Ohm, Carrie               29 CHSM                   26.50      26.70    6  
  4 Lingner, Heather          27 EV                     26.80      26.73    5  
  5 Kozlowski, Laura          25 NWSC                   27.40      26.74    4  
  6 Rodriguez, Andrelina      27 BUE                    27.72      26.89    3  
  7 Pajeau, Nichelle          28 EV                     27.50      26.90    2  
  8 Sturtz, Erin              26 BUE                    27.00      27.10    1  
  9 Lamkey, Nicole            28 NWSC                   27.90      27.48  
 10 Toft, Heidi               29 EV                     26.31      28.07  
 11 Colburn, Carrie           28 NWSC                   28.80      28.36  
 12 Brell, Amy                29 EV                     35.00      30.54  
 13 Thompson, Ebene           25 ELG                    34.00      30.65  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    25+ NATL: N 51.07  5/23/1993 SARA SHAND                                    
    25+ CMSA: C 52.31  1991      ELIZABETH FABRIZI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Toft, Heidi               29 EV                   1:00.70      57.26    9  
                  27.50       57.26 (29.76)                                        
  2 Kozlowski, Laura          25 NWSC                   58.90      57.77    7  
                  27.71       57.77 (30.06)                                        
  3 Patterson, Pamela         29 NASA                   56.50      57.85    6  
                  27.00       57.85 (30.85)                                        
  4 Ohm, Carrie               29 CHSM                   58.90      58.47    5  
                  28.03       58.47 (30.44)                                        
  5 Lingner, Heather          27 EV                     58.00      59.51    4  
                  28.16       59.51 (31.35)                                        
  6 Lamkey, Nicole            28 NWSC                 1:00.89    1:00.62    3  
                  28.57     1:00.62 (32.05)                                        
  7 Pajeau, Nichelle          28 EV                   1:02.50    1:02.01    2  
                  29.71     1:02.01 (32.30)                                        
  8 Sachiko, Majoros          27 COHO                 1:04.00    1:02.58    1  
                  30.37     1:02.58 (32.21)                                        
  9 Attig, Elizabeth          25 NWSC                 1:04.00    1:04.66  
                  30.15     1:04.66 (34.51)                                        
 10 Brell, Amy                29 EV                   1:30.00    1:10.16  
                  32.79     1:10.16 (37.37)                                        
 11 Thompson, Ebene           25 ELG                       NT    1:12.90  
                  34.01     1:12.90 (38.89)                                        
 12 Marks, PJ                 25 MGM                  1:24.06    1:18.37  
                  36.84     1:18.37 (41.53)                                        
 -- Manz, Elizabeth           26 MGM                  1:09.00        SCR  
 -- Ferguson, Anna            25 TOPM                 1:06.79        SCR  
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:48.80  5/20/2001 LIMIN LIU                                   
    25+ CMSA: C 1:55.44  5/8/1998  JENNIFER L RIDGE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Laura          25 NWSC                 2:09.40    2:04.31    9  
                  28.74     1:00.06 (31.32)     1:32.02 (31.96)     2:04.31 (32.29)
  2 Della, Lindsay            26 NASA                 2:04.00    2:04.41    7  
                  30.32     1:01.64 (31.32)     1:33.07 (31.43)     2:04.41 (31.34)
  3 Ohm, Carrie               29 CHSM                 2:04.50    2:07.54    6  
                  28.91     1:01.11 (32.20)     1:34.47 (33.36)     2:07.54 (33.07)
  4 Izard, Stacey A           29 CHGO                 2:12.22    2:10.90    5  
                  30.27     1:03.05 (32.78)     1:37.00 (33.95)     2:10.90 (33.90)
  5 Lamkey, Nicole            28 NWSC                 2:14.39    2:12.09    4  
                  30.00     1:03.64 (33.64)     1:38.57 (34.93)     2:12.09 (33.52)
  6 Jourdan, Cassie           29 BUE                  2:16.37    2:15.13    3  
                  31.86     1:05.82 (33.96)     1:40.33 (34.51)     2:15.13 (34.80)
  7 Patterson, Pamela         29 NASA                 2:05.00    2:15.29    2  
                  30.61     1:04.49 (33.88)     1:39.86 (35.37)     2:15.29 (35.43)
  8 Walters, Karina           25 NCO                  2:19.80    2:15.39    1  
                  32.61     1:07.22 (34.61)     1:41.67 (34.45)     2:15.39 (33.72)
  9 Lingner, Heather          27 EV                   2:15.00    2:17.71  
                  30.65     1:04.16 (33.51)     1:40.04 (35.88)     2:17.71 (37.67)
 10 Attig, Elizabeth          25 NWSC                 2:20.00    2:19.35  
                  31.96     1:07.03 (35.07)     1:42.99 (35.96)     2:19.35 (36.36)
 11 Toft, Heidi               29 EV                   2:06.87    2:20.85  
                  30.64     1:06.18 (35.54)     1:43.59 (37.41)     2:20.85 (37.26)
 12 Colburn, Carrie           28 NWSC                 2:25.00    2:23.01  
                  31.82     1:07.24 (35.42)     1:45.21 (37.97)     2:23.01 (37.80)
 13 Kile, Kelly               25 ELG                  2:40.00    2:32.05  
                  33.40     1:10.99 (37.59)     1:51.43 (40.44)     2:32.05 (40.62)
 14 Irwin, Deborah            26 CHSM                 2:45.00    2:35.76  
                  35.03     1:14.63 (39.60)     1:56.31 (41.68)     2:35.76 (39.45)
 15 Hohl, Alice               26 TOPM                 2:59.00    2:47.74  
                  38.90     1:22.15 (43.25)     2:06.57 (44.42)     2:47.74 (41.17)
 16 MacYunas, Shelley         27 NWSC                 3:02.00    2:50.32  
                  38.47     1:22.42 (43.95)     2:07.76 (45.34)     2:50.32 (42.56)
 -- Marks, PJ                 25 MGM                  3:09.06        SCR  
 -- Manz, Elizabeth           26 MGM                  2:32.00        SCR  
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    25+ NATL: N 4:49.88  1/3/1996  SHEILA TAORMINA                             
    25+ CMSA: C 5:09.89  1988      MARTH JAHN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Della, Lindsay            26 NASA                 5:30.00    5:35.13    9  
                  31.27     1:04.76 (33.49)     1:38.72 (33.96)     2:12.77 (34.05)
        2:46.63 (33.86)     3:20.54 (33.91)     3:54.27 (33.73)     4:28.31 (34.04)
        5:02.07 (33.76)     5:35.13 (33.06)                                        
  2 Kozlowski, Laura          25 NWSC                      NT    5:37.56    7  
                  29.90     1:02.72 (32.82)     1:36.36 (33.64)     2:10.42 (34.06)
        2:44.80 (34.38)     3:19.60 (34.80)     3:54.29 (34.69)     4:29.05 (34.76)
        5:03.65 (34.60)     5:37.56 (33.91)                                        
  3 Izard, Stacey A           29 CHGO                 5:50.30    5:47.45    6  
                  31.71     1:06.05 (34.34)     1:41.28 (35.23)     2:16.93 (35.65)
        2:51.87 (34.94)     3:26.80 (34.93)     4:02.12 (35.32)     4:37.34 (35.22)
        5:12.81 (35.47)     5:47.45 (34.64)                                        
  4 Walters, Karina           25 NCO                  6:05.79    5:55.52    5  
                  33.33     1:09.14 (35.81)     1:45.59 (36.45)     2:21.88 (36.29)
        2:58.24 (36.36)     3:33.55 (35.31)     4:09.12 (35.57)     4:45.05 (35.93)
        5:20.71 (35.66)     5:55.52 (34.81)                                        
  5 Lamkey, Nicole            28 NWSC                      NT    5:58.92    4  
                  31.81     1:06.49 (34.68)     1:42.57 (36.08)     2:19.14 (36.57)
        2:55.81 (36.67)     3:32.75 (36.94)     4:09.97 (37.22)     4:46.76 (36.79)
        5:23.69 (36.93)     5:58.92 (35.23)                                        
  6 Jourdan, Cassie           29 BUE                  5:55.65    6:01.69    3  
                  32.67     1:07.26 (34.59)     1:43.05 (35.79)     2:19.23 (36.18)
        2:55.83 (36.60)     3:33.07 (37.24)     4:10.37 (37.30)     4:47.80 (37.43)
        5:24.99 (37.19)     6:01.69 (36.70)                                        
  7 Sturtz, Erin              26 BUE                  6:05.00    6:10.04    2  
                  31.66     1:06.10 (34.44)     1:42.51 (36.41)     2:20.00 (37.49)
        2:57.40 (37.40)     3:34.80 (37.40)     4:13.92 (39.12)     4:52.38 (38.46)
        5:31.13 (38.75)     6:10.04 (38.91)                                        
  8 Parsons, Sara             26 TOPM                 6:56.97    6:36.38    1  
                  36.64     1:16.08 (39.44)     1:56.62 (40.54)     2:36.51 (39.89)
        3:16.60 (40.09)     3:56.60 (40.00)     4:36.36 (39.76)     5:17.39 (41.03)
        5:57.62 (40.23)     6:36.38 (38.76)                                        
  9 Ferguson, Anna            25 TOPM                 6:25.00    6:41.67  
                  34.40     1:13.20 (38.80)     1:53.11 (39.91)     2:33.78 (40.67)
        3:14.88 (41.10)     3:56.42 (41.54)     4:37.98 (41.56)     5:19.72 (41.74)
        6:01.26 (41.54)     6:41.67 (40.41)                                        
 10 Irwin, Deborah            26 CHSM                 7:10.00    6:53.16  
                  36.59     1:17.90 (41.31)     2:00.30 (42.40)     2:42.82 (42.52)
        3:25.37 (42.55)     4:08.02 (42.65)     4:50.92 (42.90)     5:33.51 (42.59)
        6:14.03 (40.52)     6:53.16 (39.13)                                        
 11 MacYunas, Shelley         27 NWSC                 7:42.00    7:32.12  
                  38.90     1:22.68 (43.78)     2:09.11 (46.43)     2:54.76 (45.65)
        3:41.27 (46.51)     4:28.45 (47.18)     5:15.76 (47.31)     6:02.77 (47.01)
        6:49.76 (46.99)     7:32.12 (42.36)                                        
 12 Hohl, Alice               26 TOPM                 7:50.00    7:38.37  
                  40.82     1:25.63 (44.81)     2:12.52 (46.89)     3:00.68 (48.16)
        3:48.72 (48.04)     4:36.44 (47.72)     5:23.29 (46.85)     6:10.90 (47.61)
        6:56.38 (45.48)     7:38.37 (41.99)                                        
 -- Ohm, Carrie               29 CHSM                 5:40.80        SCR  
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    25+ NATL: N 16:50.17  5/19/1991 KAREN BURTON                               
    25+ CMSA: C 18:50.71  1987      JOAN DEFFEYES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Della, Lindsay            26 NASA                      NT   19:32.77    9  
  2 Izard, Stacey A           29 CHGO                20:34.00   19:46.08    7  
  3 Walters, Karina           25 NCO                       NT   20:09.23    6  
  4 Tusa, Zsejke              25 EV                        NT   20:20.03    5  
  5 Ferguson, Anna            25 TOPM                22:00.00   23:26.23    4  
  6 Hohl, Alice               26 TOPM                28:00.00   26:34.83    3  
  7 Preschern, Jennifer       26 NASA                      NT   27:05.73    2  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    25+ NATL: N 25.98  5/16/1999 MARY EDWARDS                                  
    25+ CMSA: C 27.92  1989      ELIZABETH FABRIZI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              25 EV                     29.30      28.36    9  
  2 Simmons, Kelly            29 ROCK                   31.00      30.37    7  
  3 Walters, Karina           25 NCO                    31.35      31.47    6  
  4 Lamkey, Nicole            28 NWSC                   32.90      31.77    5  
  5 Patterson, Pamela         29 NASA                   34.50      31.92    4  
  6 Kilkelly, Beth            29 CHSM                   35.20      32.71    3  
  7 Wagner, Paige             26 PR                     34.00      33.31    2  
  8 O'Connell, Carrie         28 EV                     36.69      34.73    1  
  9 Marks, PJ                 25 MGM                    39.10      37.66  
 10 Newman, Darby             29 BUE                    37.00      38.09  
 11 Irwin, Deborah            26 CHSM                   40.00      38.60  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    25+ NATL: N 56.28  5/16/1999 MARY EDWARDS                                  
    25+ CMSA: C 59.73  4/16/1999 JIE LI                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              25 EV                   1:03.60    1:01.73    9  
                  29.60     1:01.73 (32.13)                                        
  2 Simmons, Kelly            29 ROCK                 1:06.50    1:05.07    7  
                  31.85     1:05.07 (33.22)                                        
  3 Kozlowski, Laura          25 NWSC                 1:09.50    1:06.15    6  
                  32.02     1:06.15 (34.13)                                        
  4 Walters, Karina           25 NCO                  1:10.26    1:08.36    5  
                  33.39     1:08.36 (34.97)                                        
  5 Wagner, Paige             26 PR                   2:17.00    1:12.28    4  
  6 O'Connell, Carrie         28 EV                   1:20.69    1:15.20    3  
                  36.83     1:15.20 (38.37)                                        
  7 Newman, Darby             29 BUE                  1:25.00    1:17.70    2  
                  36.45     1:17.70 (41.25)                                        
  8 Parsons, Sara             26 TOPM                 1:19.88    1:20.12    1  
                  38.09     1:20.12 (42.03)                                        
  9 Marks, PJ                 25 MGM                  1:29.27    1:23.08  
                  39.27     1:23.08 (43.81)                                        
 10 Irwin, Deborah            26 CHSM                 1:30.00    1:27.26  
                  41.85     1:27.26 (45.41)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    25+ NATL: N 2:01.29  5/19/1991 DIANE GRANER                                
    25+ CMSA: C 2:12.46  1987      BETH MAUER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              25 EV                   2:23.20    2:17.85    9  
                  32.27     1:07.65 (35.38)     1:42.60 (34.95)     2:17.85 (35.25)
  2 Simmons, Kelly            29 ROCK                 2:25.00    2:20.56    7  
                  34.09     1:09.72 (35.63)     1:45.98 (36.26)     2:20.56 (34.58)
  3 Walters, Karina           25 NCO                  2:29.71    2:26.05    6  
                  34.82     1:11.61 (36.79)     1:49.08 (37.47)     2:26.05 (36.97)
  4 Kilkelly, Beth            29 CHSM                 2:40.00    2:35.71    5  
                  35.46     1:14.65 (39.19)     1:55.63 (40.98)     2:35.71 (40.08)
  5 Wagner, Paige             26 PR                   2:58.00    2:44.45    4  
                  36.88     1:17.43 (40.55)     2:00.66 (43.23)     2:44.45 (43.79)
  6 Parsons, Sara             26 TOPM                 2:54.52    2:49.28    3  
                  38.73     1:21.09 (42.36)     2:05.45 (44.36)     2:49.28 (43.83)
  7 Newman, Darby             29 BUE                  2:56.00    2:54.29    2  
                  39.10     1:23.15 (44.05)     2:08.79 (45.64)     2:54.29 (45.50)
  8 Ferguson, Anna            25 TOPM                 2:45.00    2:56.73    1  
                  40.24     1:22.98 (42.74)     2:09.66 (46.68)     2:56.73 (47.07)
  9 Irwin, Deborah            26 CHSM                 3:10.00    3:05.04  
                  41.15     1:28.07 (46.92)     2:18.08 (50.01)     3:05.04 (46.96)
 10 Marks, PJ                 25 MGM                  3:10.63    3:08.40  
                  40.42     1:26.59 (46.17)     2:18.06 (51.47)     3:08.40 (50.34)
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    25+ NATL: N 29.78  3/21/1996 KELLI KING-BEDNAR                             
    25+ CMSA: C 31.75  1988      VICKI MARSH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohm, Carrie               29 CHSM                   33.80      32.55    9  
  2 Pajeau, Nichelle          28 EV                     34.50      34.23    7  
  3 Rodgers, Hannah           28 NWSC                   34.80      34.93    6  
  4 Patterson, Pamela         29 NASA                   38.50      35.46    5  
  5 Toft, Heidi               29 EV                     37.41      35.84    4  
  6 Lingner, Heather          27 EV                     35.00      35.96    3  
  7 Colburn, Carrie           28 NWSC                   38.50      37.01    2  
  8 Majoros, Sachiko          27 COHO                   38.40      38.79    1  
  9 O'Connell, Carrie         28 EV                     48.94      39.32  
 10 Thompson, Ebene           25 ELG                    44.00      40.15  
 11 MacYunas, Shelley         27 NWSC                   56.00      54.55  
 -- Kile, Kelly               25 ELG                    45.00         NS  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:05.51  5/20/2001 ANDREA PACKARD                              
    25+ CMSA: C 1:09.16  1988      VICKI MARSH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohm, Carrie               29 CHSM                 1:13.00    1:12.10    9  
                  33.89     1:12.10 (38.21)                                        
  2 Rodriguez, Andrelina      27 BUE                  1:20.00    1:14.88    7  
                  35.70     1:14.88 (39.18)                                        
  3 Pajeau, Nichelle          28 EV                   1:17.00    1:16.12    6  
                  35.73     1:16.12 (40.39)                                        
  4 Rodgers, Hannah           28 NWSC                 1:17.50    1:17.64    5  
                  36.33     1:17.64 (41.31)                                        
  5 Della, Lindsay            26 NASA                 1:17.00    1:18.02    4  
                  37.57     1:18.02 (40.45)                                        
  6 Sturtz, Erin              26 BUE                  1:23.00    1:18.36    3  
                  36.89     1:18.36 (41.47)                                        
  7 Jourdan, Cassie           29 BUE                  1:18.43    1:18.45    2  
                  37.50     1:18.45 (40.95)                                        
  8 Lingner, Heather          27 EV                   1:23.00    1:20.32    1  
                  37.43     1:20.32 (42.89)                                        
  9 O'Connell, Carrie         28 EV                   1:28.69    1:22.92  
                  39.09     1:22.92 (43.83)                                        
 10 Kile, Kelly               25 ELG                  1:40.00    1:25.47  
                  39.75     1:25.47 (45.72)                                        
 11 Thompson, Ebene           25 ELG                  1:34.00    1:29.97  
                  42.10     1:29.97 (47.87)                                        
 -- Manz, Elizabeth           26 MGM                  1:29.00        SCR  
 -- MacYunas, Shelley         27 NWSC                 2:15.00        SCR  
 -- Sachiko, Majoros          27 COHO                 1:24.00        SCR  
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    25+ NATL: N 2:20.40  5/20/2001 ANDREA PACKARD                              
    25+ CMSA: C 2:31.04  5/8/1998  KERSTEN ANNEGERS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohm, Carrie               29 CHSM                 2:37.20    2:35.55    9  
                  35.11     1:14.28 (39.17)     1:55.08 (40.80)     2:35.55 (40.47)
  2 Rodriguez, Andrelina      27 BUE                  2:50.22    2:41.86    7  
                  37.13     1:17.70 (40.57)     1:59.62 (41.92)     2:41.86 (42.24)
  3 Pajeau, Nichelle          28 EV                   2:46.00    2:45.27    6  
                  37.80     1:19.61 (41.81)     2:02.66 (43.05)     2:45.27 (42.61)
  4 Jourdan, Cassie           29 BUE                  2:49.83    2:45.75    5  
                  37.86     1:19.79 (41.93)     2:02.78 (42.99)     2:45.75 (42.97)
  5 Rodgers, Hannah           28 NWSC                 2:54.00    2:49.09    4  
                  37.65     1:20.23 (42.58)     2:04.53 (44.30)     2:49.09 (44.56)
  6 Colburn, Carrie           28 NWSC                 3:10.00    3:04.33    3  
                  41.84     1:28.63 (46.79)     2:16.83 (48.20)     3:04.33 (47.50)
  7 Ferguson, Anna            25 TOPM                 3:00.00    3:10.03    2  
                  42.27     1:29.56 (47.29)     2:19.60 (50.04)     3:10.03 (50.43)
  8 Thompson, Ebene           25 ELG                       NT    3:24.99    1  
                  43.93     1:35.91 (51.98)     2:31.37 (55.46)     3:24.99 (53.62)
 -- Toft, Heidi               29 EV                   3:15.79         NS  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    25+ NATL: N 24.69  5/20/2001 LIMIN LIU                                     
    25+ CMSA: C 26.46  1991      ELIZABETH FABRIZI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              25 EV                     27.90      26.74    9  
  2 Patterson, Pamela         29 NASA                   30.00      28.89    7  
  3 O'Connell, Carrie         28 EV                     33.69      30.94    6  
  4 Lingner, Heather          27 EV                     29.00      31.18    5  
  5 Lamkey, Nicole            28 NWSC                   31.90      31.19    4  
  6 Pajeau, Nichelle          28 EV                     31.00      31.22    3  
  7 Sturtz, Erin              26 BUE                    31.00      31.40    2  
  8 Walters, Karina           25 NCO                    33.00      31.90    1  
  9 Brell, Amy                29 EV                     40.00      34.67  
 10 Newman, Darby             29 BUE                    36.00      36.79  
 11 Thompson, Ebene           25 ELG                       NT      39.46  
 12 Marks, PJ                 25 MGM                    43.30      39.69  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    25+ NATL: N 54.03  5/20/2001 LIMIN LIU                                     
    25+ CMSA: C 59.38  1987      TISH BUCHER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              25 EV                   1:02.90      58.95C   9  
                  27.73       58.95 (31.22)                                        
  2 Sturtz, Erin              26 BUE                  1:10.00    1:12.19    7  
                  32.52     1:12.19 (39.67)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:57.84  5/20/2001 LIMIN LIU                                   
    25+ CMSA: C 2:12.16  1988      MARTHA JAHN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              25 EV                   2:21.80    2:20.83    9  
                  30.69     1:06.05 (35.36)     1:43.43 (37.38)     2:20.83 (37.40)
  2 Walters, Karina           25 NCO                  2:41.31    2:38.26    7  
                  35.45     1:16.19 (40.74)     1:57.32 (41.13)     2:38.26 (40.94)
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    25+ NATL: N   56.76  5/20/2001 LIMIN LIU                                   
    25+ CMSA: C 1:01.24  1987      TISH BUCHER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              25 EV                   1:04.90    1:02.67    9  
                  28.29     1:02.67 (34.38)                                        
  2 Kozlowski, Laura          25 NWSC                 1:08.50    1:06.77    6.5
                  31.15     1:06.77 (35.62)                                        
  2 Rodriguez, Andrelina      27 BUE                  1:09.37    1:06.77    6.5
                  31.86     1:06.77 (34.91)                                        
  4 Ohm, Carrie               29 CHSM                 1:07.00    1:07.31    5  
                  32.81     1:07.31 (34.50)                                        
  5 Patterson, Pamela         29 NASA                 1:07.50    1:09.04    4  
                  31.95     1:09.04 (37.09)                                        
  6 Toft, Heidi               29 EV                   1:13.41    1:09.80    3  
                  33.37     1:09.80 (36.43)                                        
  7 Walters, Karina           25 NCO                  1:13.19    1:09.94    2  
                  32.77     1:09.94 (37.17)                                        
  8 Kilkelly, Beth            29 CHSM                 1:12.00    1:10.37    1  
                  31.73     1:10.37 (38.64)                                        
  9 Pajeau, Nichelle          28 EV                   1:11.00    1:11.38  
                  34.56     1:11.38 (36.82)                                        
 10 O'Connell, Carrie         28 EV                   1:19.69    1:11.72  
                  33.70     1:11.72 (38.02)                                        
 11 Sturtz, Erin              26 BUE                  1:13.00    1:11.79  
                  34.50     1:11.79 (37.29)                                        
 12 Lingner, Heather          27 EV                   1:10.00    1:12.71  
                  35.63     1:12.71 (37.08)                                        
 13 Attig, Elizabeth          25 NWSC                 1:15.00    1:13.03  
                  34.20     1:13.03 (38.83)                                        
 14 Sachiko, Majoros          27 COHO                 1:20.60    1:13.56  
                  34.47     1:13.56 (39.09)                                        
 15 Colburn, Carrie           28 NWSC                 1:19.00    1:16.05  
                  35.72     1:16.05 (40.33)                                        
 16 Parsons, Sara             26 TOPM                 1:18.05    1:17.63  
                  35.66     1:17.63 (41.97)                                        
 17 Brell, Amy                29 EV                   1:40.00    1:17.89  
                  35.14     1:17.89 (42.75)                                        
 18 Rodgers, Hannah           28 NWSC                 1:17.00    1:19.50  
                  37.82     1:19.50 (41.68)                                        
 19 Kile, Kelly               25 ELG                  1:30.00    1:21.16  
                  38.50     1:21.16 (42.66)                                        
 20 Marks, PJ                 25 MGM                  1:30.41    1:25.53  
                  39.88     1:25.53 (45.65)                                        
 21 Thompson, Ebene           25 ELG                       NT    1:26.15  
                  40.10     1:26.15 (46.05)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    25+ NATL: N 2:05.62  5/20/2001 LIMIN LIU                                   
    25+ CMSA: C 2:11.78  5/8/1998  JENNIFER L RIDGE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              25 EV                   2:12.80    2:18.98    9  
                  28.72     1:02.72 (34.00)     1:44.59 (41.87)     2:18.98 (34.39)
  2 Della, Lindsay            26 NASA                 2:26.00    2:25.41    7  
                  32.91     1:11.69 (38.78)     1:53.36 (41.67)     2:25.41 (32.05)
  3 Ohm, Carrie               29 CHSM                 2:26.30    2:25.53    6  
                  31.44     1:11.30 (39.86)     1:51.48 (40.18)     2:25.53 (34.05)
  4 Walters, Karina           25 NCO                  2:36.50    2:28.89    5  
                  33.92     1:10.88 (36.96)     1:54.48 (43.60)     2:28.89 (34.41)
  5 Patterson, Pamela         29 NASA                 2:27.50    2:30.76    4  
                  31.15     1:10.07 (38.92)     1:56.02 (45.95)     2:30.76 (34.74)
  6 Izard, Stacey A           29 CHGO                 2:35.52    2:31.84    3  
                  32.96     1:12.19 (39.23)     1:57.51 (45.32)     2:31.84 (34.33)
  7 Sturtz, Erin              26 BUE                  2:24.00    2:41.13    2  
                  31.43     1:15.30 (43.87)     2:02.29 (46.99)     2:41.13 (38.84)
  8 Lingner, Heather          27 EV                   2:35.00    2:41.60    1  
                  33.66     1:17.10 (43.44)     2:03.82 (46.72)     2:41.60 (37.78)
  9 Parsons, Sara             26 TOPM                 2:47.97    2:45.94  
                  34.70     1:17.42 (42.72)     2:08.00 (50.58)     2:45.94 (37.94)
 10 Wagner, Paige             26 PR                   2:58.00    2:47.19  
                  36.55     1:17.08 (40.53)     2:05.93 (48.85)     2:47.19 (41.26)
 11 Brell, Amy                29 EV                   3:01.00    2:52.62  
                  36.60     1:19.40 (42.80)     2:12.77 (53.37)     2:52.62 (39.85)
 12 Hohl, Alice               26 TOPM                 3:35.00    3:30.08  
                  48.75     1:43.49 (54.74)   2:44.81 (1:01.32)     3:30.08 (45.27)
 -- Ferguson, Anna            25 TOPM                 2:52.00         NS  
 -- Kile, Kelly               25 ELG                  3:30.00         NS  
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    25+ NATL: N 4:28.40  4/14/1991 SARA SHAND                                  
    25+ CMSA: C 4:40.84  5/8/1998  JENNIFER L RIDGE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              25 EV                   5:15.60    5:00.18    9  
                  29.74     1:04.76 (35.02)     1:44.19 (39.43)     2:22.30 (38.11)
        3:05.74 (43.44)     3:49.32 (43.58)     4:25.21 (35.89)     5:00.18 (34.97)
  2 Izard, Stacey A           29 CHGO                 5:32.00    5:16.46    7  
                  34.16     1:11.66 (37.50)     1:52.59 (40.93)     2:32.79 (40.20)
        3:18.51 (45.72)     4:05.30 (46.79)     4:41.40 (36.10)     5:16.46 (35.06)
  3 Ohm, Carrie               29 CHSM                 5:15.50    5:17.96    6  
                  33.01     1:13.20 (40.19)     1:56.77 (43.57)     2:39.31 (42.54)
        3:21.35 (42.04)     4:04.53 (43.18)     4:42.00 (37.47)     5:17.96 (35.96)
  4 Walters, Karina           25 NCO                  5:27.00    5:22.97    5  
                  36.17     1:18.39 (42.22)     1:58.90 (40.51)     2:38.62 (39.72)
        3:25.51 (46.89)     4:11.14 (45.63)     4:47.37 (36.23)     5:22.97 (35.60)
  5 Colburn, Carrie           28 NWSC                 6:15.00    5:56.39    4  
                  39.16     1:27.33 (48.17)     2:14.54 (47.21)     3:03.27 (48.73)
        3:51.42 (48.15)     4:40.27 (48.85)     5:19.04 (38.77)     5:56.39 (37.35)
  6 Ferguson, Anna            25 TOPM                 6:00.00    5:59.96    3  
                  39.85     1:27.34 (47.49)     2:13.19 (45.85)     2:59.70 (46.51)
        3:49.71 (50.01)     4:40.34 (50.63)     5:20.88 (40.54)     5:59.96 (39.08)
  7 Parsons, Sara             26 TOPM                 6:15.02    6:02.36    2  
                  39.95     1:26.34 (46.39)     2:12.04 (45.70)     2:57.09 (45.05)
        3:50.11 (53.02)     4:42.93 (52.82)     5:22.64 (39.71)     6:02.36 (39.72)
  8 Hohl, Alice               26 TOPM                 7:40.00    7:33.31    1  
                  53.62   1:55.32 (1:01.70)     2:54.04 (58.72)     3:50.69 (56.65)
      4:54.96 (1:04.27)   6:03.18 (1:08.22)     6:49.93 (46.75)     7:33.31 (43.38)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    30+ NATL: N 22.86  4/15/2000 ANGEL MARTINO                                 
    30+ CMSA: C 24.38  4/27/2001 Courtney Madsen                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               32 CENT                   24.98      24.67    9  
  2 Holthaus, Nancy           32 HTSW                   28.72      27.74    7  
  3 Reidenga, Lisa            31 LINW                   28.00      27.78    6  
  4 DeMichelle, Eliza         31 TOPM                   28.50      28.19    5  
  5 Kooy, Elizabeth           32 CHSM                   28.90      28.92    4  
  6 Palmquist, Karen          33 NWSC                   30.00      29.27    3  
  7 Cittadino, C.J.           30 ELG                    29.98      29.79    2  
  8 Wickstrom, Cheryl         31 NCO                    36.00      33.33    1  
  9 Ott, Ruth Giles           34 CHSM                   38.00      36.40  
 10 Elliott, Victoria S       33 CHSM                   43.21      40.82  
 -- Sullivan, Solvei          32 EV                     26.00         NS  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    30+ NATL: N 50.73  5/16/1999 ANGEL MARTINO                                 
    30+ CMSA: C 53.44  5/17/2001 Jennifer L Ridge                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               32 CENT                   53.47      52.72C   9  
                  25.78       52.72 (26.94)                                        
  2 Sullivan, Solvei          32 EV                     58.00      58.26    7  
                  27.81       58.26 (30.45)                                        
  3 Takata, Jennifer          31 TWC                  1:00.00    1:01.23    6  
                  29.26     1:01.23 (31.97)                                        
  4 Reidenga, Lisa            31 LINW                 1:01.00    1:01.66    5  
                  29.40     1:01.66 (32.26)                                        
  5 Maguire, Angie            31 TOPM                 1:05.00    1:01.76    4  
                  29.79     1:01.76 (31.97)                                        
  6 DeMichelle, Eliza         31 TOPM                 1:05.80    1:02.90    3  
                  29.98     1:02.90 (32.92)                                        
  7 Keller, Rebecca           32 BUE                  1:05.00    1:02.97    2  
                  30.51     1:02.97 (32.46)                                        
  8 Kooy, Elizabeth           32 CHSM                 1:03.00    1:03.23    1  
                  30.04     1:03.23 (33.19)                                        
  9 Weininger, Melissa        30 NCO                  1:04.00    1:04.60  
                  31.47     1:04.60 (33.13)                                        
 10 Hammes, Laura             34 HH                   1:06.00    1:04.61  
                  32.37     1:04.61 (32.24)                                        
 11 Cittadino, C.J.           30 ELG                  1:13.29    1:07.11  
                  30.85     1:07.11 (36.26)                                        
 12 Wilson, Nance             30 COHO                 1:09.50    1:07.47  
                  32.43     1:07.47 (35.04)                                        
 13 Palmquist, Karen          33 NWSC                 1:15.00    1:08.13  
                  31.34     1:08.13 (36.79)                                        
 14 Slikas, MaryJo            33 NWDY                 1:10.00    1:08.21  
                  33.13     1:08.21 (35.08)                                        
 15 Wickstrom, Cheryl         31 NCO                  1:20.00    1:15.26  
                  36.01     1:15.26 (39.25)                                        
 16 Ott, Ruth Giles           34 CHSM                 1:30.00    1:21.57  
                  38.22     1:21.57 (43.35)                                        
 17 Elliott, Victoria S       33 CHSM                 1:37.70    1:33.49  
                  43.08     1:33.49 (50.41)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    30+ NATL: N 1:51.99  4/27/1996 K PIPES-NEILSEN                             
    30+ CMSA: C 1:55.93  3/16/2003 Nadine K Day                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eck, Christine            31 NCO                  2:17.00    2:13.39    9  
                  32.32     1:06.31 (33.99)     1:40.37 (34.06)     2:13.39 (33.02)
  2 Kooy, Elizabeth           32 CHSM                 2:22.00    2:20.14    7  
                  31.51     1:07.01 (35.50)     1:43.92 (36.91)     2:20.14 (36.22)
  3 Hammes, Laura             34 HH                   2:30.00    2:24.19    6  
                  34.25     1:11.25 (37.00)     1:48.98 (37.73)     2:24.19 (35.21)
  4 Wilson, Nance             30 COHO                 2:28.50    2:27.65    5  
                  34.91     1:12.59 (37.68)     1:49.97 (37.38)     2:27.65 (37.68)
  5 Slikas, MaryJo            33 NWDY                 2:30.00    2:29.81    4  
                  34.74     1:12.63 (37.89)     1:52.11 (39.48)     2:29.81 (37.70)
  6 Wickstrom, Cheryl         31 NCO                  2:45.00    2:42.52    3  
                  37.43     1:18.99 (41.56)     2:01.41 (42.42)     2:42.52 (41.11)
  7 Uhm, Liggy                34 EV                        NT    2:49.32    2  
                  38.39     1:21.24 (42.85)     2:05.45 (44.21)     2:49.32 (43.87)
 -- Ridge, Jennifer           34 CHGO                 1:58.00        SCR  
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    30+ NATL: N 4:59.08  5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                             
    30+ CMSA: C 5:17.11  1/26/2003 Nadine Day                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               32 CENT                      NT    5:08.13C   9  
                  28.33       58.35 (30.02)     1:29.67 (31.32)     2:00.82 (31.15)
        2:32.03 (31.21)     3:03.40 (31.37)     3:35.04 (31.64)     4:06.54 (31.50)
        4:38.09 (31.55)     5:08.13 (30.04)                                        
  2 Reierson, Kaari           34 NASA                      NT    5:30.62    7  
                  30.61     1:03.91 (33.30)     1:37.38 (33.47)     2:10.72 (33.34)
        2:44.03 (33.31)     3:17.26 (33.23)     3:50.63 (33.37)     4:24.21 (33.58)
        4:57.74 (33.53)     5:30.62 (32.88)                                        
  3 Maguire, Angie            31 TOPM                 6:05.00    6:04.12    6  
                  32.36     1:07.23 (34.87)     1:43.44 (36.21)     2:20.33 (36.89)
        2:57.19 (36.86)     3:34.24 (37.05)     4:11.54 (37.30)     4:49.50 (37.96)
        5:27.31 (37.81)     6:04.12 (36.81)                                        
  4 Kooy, Elizabeth           32 CHSM                 6:30.00    6:08.28    5  
                  32.59     1:09.12 (36.53)     1:46.50 (37.38)     2:23.73 (37.23)
        3:00.61 (36.88)     3:37.90 (37.29)     4:16.34 (38.44)     4:54.28 (37.94)
        5:31.67 (37.39)     6:08.28 (36.61)                                        
  5 Hammes, Laura             34 HH                   6:30.00    6:25.13    4  
                  35.18     1:12.94 (37.76)     1:52.18 (39.24)     2:32.39 (40.21)
        3:12.30 (39.91)     3:52.23 (39.93)     4:31.46 (39.23)     5:10.23 (38.77)
        5:48.47 (38.24)     6:25.13 (36.66)                                        
  6 Slikas, MaryJo            33 NWDY                 6:30.00    6:27.77    3  
                  34.74     1:12.39 (37.65)     1:51.31 (38.92)     2:31.17 (39.86)
        3:11.02 (39.85)     3:51.38 (40.36)     4:31.11 (39.73)     5:10.80 (39.69)
        5:50.14 (39.34)     6:27.77 (37.63)                                        
  7 Wilson, Nance             30 COHO                 6:30.00    6:30.64    2  
                  35.92     1:14.48 (38.56)     1:54.34 (39.86)     2:34.33 (39.99)
        3:14.25 (39.92)     3:54.00 (39.75)     4:33.98 (39.98)     5:13.97 (39.99)
        5:53.20 (39.23)     6:30.64 (37.44)                                        
  8 Keller, Rebecca           32 BUE                  6:35.00    6:31.09    1  
                  34.93     1:13.71 (38.78)     1:54.00 (40.29)     2:34.30 (40.30)
        3:14.10 (39.80)     3:54.14 (40.04)     4:33.77 (39.63)     5:13.50 (39.73)
        5:53.08 (39.58)     6:31.09 (38.01)                                        
  9 Wickstrom, Cheryl         31 NCO                  7:10.00    7:13.28  
                  38.47     1:21.19 (42.72)     2:05.50 (44.31)     2:49.47 (43.97)
        3:33.40 (43.93)     4:17.68 (44.28)     5:02.40 (44.72)     5:46.63 (44.23)
        6:30.86 (44.23)     7:13.28 (42.42)                                        
 10 Ott, Ruth Giles           34 CHSM                      NT    7:53.42  
                  39.94     1:26.72 (46.78)     2:15.34 (48.62)     3:04.39 (49.05)
        3:52.89 (48.50)     4:42.10 (49.21)     5:30.52 (48.42)     6:19.15 (48.63)
        7:07.75 (48.60)     7:53.42 (45.67)                                        
 -- Klinge, Amber             30 CHSM                 6:25.00        SCR  
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    30+ NATL: N 17:07.52  5/23/1993 KAREN BURTON                               
    30+ CMSA: C 18:21.88  1/18/2003 NADINE DAY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kooy, Elizabeth           32 CHSM                21:40.00   21:06.39    9  
  2 Weininger, Melissa        30 NCO                       NT   22:26.92    7  
  3 Slikas, MaryJo            33 NWDY                24:45.00   22:29.98    6  
  4 Elliott, Victoria S       33 CHSM                37:00.00   32:15.34    5  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    30+ NATL: N 25.73  4/15/2000 ANGEL MARTINO                                 
    30+ CMSA: C 28.41  1988      BETH MAUER                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reierson, Kaari           34 NASA                   29.25      28.79    9  
  2 Day, Nadine               32 CENT                   29.25      28.89    7  
  3 Sullivan, Solvei          32 EV                     30.00      29.89    6  
  4 Reidenga, Lisa            31 LINW                   33.00      33.18    5  
  5 DeMichelle, Eliza         31 TOPM                   37.00      33.53    4  
  6 Cittadino, C.J.           30 ELG                    34.11      34.35    3  
  7 Lehr, Sandra              32 EV                     36.00      34.64    2  
  8 Kooy, Elizabeth           32 CHSM                   36.00      34.76    1  
  9 Beddigs, Nicole           30 WMAC                   35.36      34.94  
 10 Ott, Ruth Giles           34 CHSM                   46.00      39.25  
 11 Wickstrom, Cheryl         31 NCO                    40.00      39.64  
 12 Elliott, Victoria S       33 CHSM                   54.99      55.48  
 -- Klinge, Amber             30 CHSM                   38.51        SCR  
 -- Eck, Christine            31 NCO                    37.00        SCR  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    30+ NATL: N   57.13  5/4/1996  K PIPES-NEILSEN                             
    30+ CMSA: C 1:00.03  1988      BETH MAUER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               32 CENT                 1:02.30    1:01.10    9  
                  29.80     1:01.10 (31.30)                                        
  2 Ridge, Jennifer           34 CHGO                 1:03.50    1:01.86    7  
                  30.51     1:01.86 (31.35)                                        
  3 Sullivan, Solvei          32 EV                   1:05.00    1:04.87    6  
                  31.34     1:04.87 (33.53)                                        
  4 Holthaus, Nancy           32 HTSW                 1:15.00    1:10.89    5  
                  34.62     1:10.89 (36.27)                                        
  5 Eck, Christine            31 NCO                  1:13.00    1:11.49    4  
                  34.92     1:11.49 (36.57)                                        
  6 Beddigs, Nicole           30 WMAC                 1:12.67    1:12.02    3  
                  35.91     1:12.02 (36.11)                                        
  7 Cittadino, C.J.           30 ELG                  1:15.89    1:12.46    2  
                  35.54     1:12.46 (36.92)                                        
  8 Barth, Mara               33 FCS                  1:20.00    1:14.57    1  
                  37.00     1:14.57 (37.57)                                        
  9 Lehr, Sandra              32 EV                   1:15.00    1:15.14  
                  36.54     1:15.14 (38.60)                                        
 10 Klinge, Amber             30 CHSM                 1:19.00    1:22.73  
                  40.31     1:22.73 (42.42)                                        
 11 Wickstrom, Cheryl         31 NCO                  1:31.00    1:26.96  
                  43.11     1:26.96 (43.85)                                        
 12 Ott, Ruth Giles           34 CHSM                 1:40.00    1:27.85  
                  41.66     1:27.85 (46.19)                                        
 13 Elliott, Victoria S       33 CHSM                 2:00.00    2:03.66  
                  59.85   2:03.66 (1:03.81)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    30+ NATL: N 1:59.93  2/19/1996 K PIPES-NEILSEN                             
    30+ CMSA: C 2:09.70  1988      BETH MAUER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               32 CENT                 2:14.85    2:10.64    9  
                  31.15     1:04.10 (32.95)     1:37.25 (33.15)     2:10.64 (33.39)
  2 Reierson, Kaari           34 NASA                 2:14.02    2:10.99    7  
                  31.04     1:03.95 (32.91)     1:37.47 (33.52)     2:10.99 (33.52)
  3 Ridge, Jennifer           34 CHGO                 2:15.00    2:16.71    6  
                  32.42     1:06.67 (34.25)     1:41.66 (34.99)     2:16.71 (35.05)
  4 Sullivan, Solvei          32 EV                   2:25.00    2:22.54    5  
                  33.08     1:08.63 (35.55)     1:45.63 (37.00)     2:22.54 (36.91)
  5 Beddigs, Nicole           30 WMAC                 2:38.03    2:35.93    4  
                  37.28     1:17.19 (39.91)     1:57.45 (40.26)     2:35.93 (38.48)
  6 Lehr, Sandra              32 EV                   2:45.00    2:42.98    3  
                  38.47     1:18.36 (39.89)     2:00.24 (41.88)     2:42.98 (42.74)
  7 Cittadino, C.J.           30 ELG                  2:54.62    2:45.91    2  
                  37.13     1:18.49 (41.36)     2:03.24 (44.75)     2:45.91 (42.67)
  8 Ott, Ruth Giles           34 CHSM                 3:15.00    3:13.19    1  
                  40.28     1:31.41 (51.13)     2:22.27 (50.86)     3:13.19 (50.92)
 -- Wickstrom, Cheryl         31 NCO                  3:10.00        SCR  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    30+ NATL: N 29.83  4/30/2000 WENKE HANSEN                                  
    30+ CMSA: C 31.48  4/27/2001 Nadine K Day                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               32 CENT                   31.48      31.02C   9  
  2 Ridge, Jennifer           34 CHGO                   34.00      32.27    7  
  3 Howicz, Tisha             30 BPDG                   33.83      33.91    6  
  4 Hammes, Laura             34 HH                     37.00      34.98    5  
  5 Keller, Rebecca           32 BUE                    37.00      36.70    4  
  6 Weininger, Melissa        30 NCO                    37.50      36.80    3  
  7 Kooy, Elizabeth           32 CHSM                   38.00      39.52    2  
  8 Lehr, Sandra              32 EV                     42.00      39.98    1  
  9 Beddigs, Nicole           30 WMAC                   41.14      40.23  
 -- Sullivan, Solvei          32 EV                     36.00         NS  
 -- Uhm, Liggy                34 EV                        NT         NS  
 -- Elliott, Victoria S       33 CHSM                   53.99         NS  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    30+ NATL: N 1:03.69  4/30/2000 WENKE HANSEN                                
    30+ CMSA: C 1:08.46  1/5/2003  Nadine K Day                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           34 CHGO                 1:10.80    1:09.25    9  
                  32.66     1:09.25 (36.59)                                        
  2 Howicz, Tisha             30 BPDG                 1:14.02    1:14.17    7  
                  34.62     1:14.17 (39.55)                                        
  3 Hammes, Laura             34 HH                   1:20.00    1:18.88    6  
                  37.99     1:18.88 (40.89)                                        
  4 Keller, Rebecca           32 BUE                  1:20.00    1:19.81    5  
                  37.30     1:19.81 (42.51)                                        
  5 Eck, Christine            31 NCO                  1:20.00    1:19.90    4  
                  38.50     1:19.90 (41.40)                                        
  6 Weininger, Melissa        30 NCO                  1:20.20    1:20.27    3  
                  37.73     1:20.27 (42.54)                                        
  7 Beddigs, Nicole           30 WMAC                 1:23.62    1:24.54    2  
                  40.68     1:24.54 (43.86)                                        
  8 Lehr, Sandra              32 EV                   1:35.00    1:28.12    1  
                  42.16     1:28.12 (45.96)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    30+ NATL: N 2:17.34  4/30/2000 WENKE HANSEN                                
    30+ CMSA: C 2:25.51  1/25/2003 NADINE DAY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           34 CHGO                 2:30.00    2:31.91    9  
                  33.67     1:11.87 (38.20)     1:51.33 (39.46)     2:31.91 (40.58)
  2 Howicz, Tisha             30 BPDG                 2:45.00    2:46.75    7  
                  36.74     1:19.32 (42.58)     2:03.00 (43.68)     2:46.75 (43.75)
  3 Weininger, Melissa        30 NCO                  3:00.00    2:50.40    6  
                  39.41     1:22.85 (43.44)     2:06.61 (43.76)     2:50.40 (43.79)
  4 Hammes, Laura             34 HH                   2:50.00    2:51.50    5  
                  38.99     1:22.15 (43.16)     2:07.69 (45.54)     2:51.50 (43.81)
  5 Keller, Rebecca           32 BUE                  2:55.00    2:56.24    4  
                  40.72     1:25.99 (45.27)     2:12.92 (46.93)     2:56.24 (43.32)
  6 Barth, Mara               33 FCS                  2:50.00    3:02.15    3  
                  42.30     1:27.96 (45.66)     2:14.75 (46.79)     3:02.15 (47.40)
  7 Lehr, Sandra              32 EV                   3:15.00    3:07.39    2  
                  42.63     1:30.10 (47.47)     2:18.96 (48.86)     3:07.39 (48.43)
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    30+ NATL: N 24.18  4/15/2000 ANGEL MARTINO                                 
    30+ CMSA: C 26.62  4/27/2001 Jennifer Ridge                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               32 CENT                   26.77      26.83    9  
  2 DeMichelle, Eliza         31 TOPM                   31.00      30.90    7  
  3 Weininger, Melissa        30 NCO                    31.70      30.94    6  
  4 Reidenga, Lisa            31 LINW                   31.00      30.99    5  
  5 Maguire, Angie            31 TOPM                   34.00      31.39    4  
  6 Hammes, Laura             34 HH                     34.00      31.66    3  
  7 Eck, Christine            31 NCO                    32.00      31.67    2  
  8 Palmquist, Karen          33 NWSC                   34.00      31.98    1  
  9 Kooy, Elizabeth           32 CHSM                   33.00      32.89  
 10 Beddigs, Nicole           30 WMAC                      NT      33.27  
 11 Barth, Mara               33 FCS                    36.00      34.18  
 12 Cittadino, C.J.           30 ELG                    35.06      34.62  
 13 Wickstrom, Cheryl         31 NCO                    40.00      40.54  
 14 Elliott, Victoria S       33 CHSM                   49.72      49.09  
 -- Takata, Jennifer          31 TWC                    30.00         NS  
 -- Klinge, Amber             30 CHSM                   37.80         NS  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    30+ NATL: N 55.01  5/16/1999 ANGEL MARTINO                                 
    30+ CMSA: C 58.21  5/14/2002 Nadine K Day                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Takata, Jennifer          31 TWC                  1:05.00    1:08.28    9  
                  31.62     1:08.28 (36.66)                                        
  2 Weininger, Melissa        30 NCO                  1:11.00    1:09.20    7  
                  32.28     1:09.20 (36.92)                                        
  3 Maguire, Angie            31 TOPM                 1:12.00    1:11.04    6  
                  33.42     1:11.04 (37.62)                                        
  4 Kooy, Elizabeth           32 CHSM                 1:16.00    1:15.12    5  
                  34.19     1:15.12 (40.93)                                        
  5 Palmquist, Karen          33 NWSC                 1:22.00    1:18.82    4  
                  33.72     1:18.82 (45.10)                                        
  6 Elliott, Victoria S       33 CHSM                 1:55.27    1:53.84    3  
                  53.35   1:53.84 (1:00.49)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    30+ NATL: N 2:03.46  5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                             
    30+ CMSA: C 2:10.81  3/15/2003 NADINE DAY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Takata, Jennifer          31 TWC                  2:20.00    2:29.79    9  
                  32.68     1:09.97 (37.29)     1:49.25 (39.28)     2:29.79 (40.54)
  2 Maguire, Angie            31 TOPM                 2:45.00    2:40.48    7  
                  35.29     1:14.81 (39.52)     1:56.83 (42.02)     2:40.48 (43.65)
  3 Weininger, Melissa        30 NCO                  2:50.00    2:43.95    6  
                  35.68     1:16.71 (41.03)     2:00.17 (43.46)     2:43.95 (43.78)
  4 Keller, Rebecca           32 BUE                  3:02.00    2:58.51    5  
                  41.20     1:25.82 (44.62)     2:12.60 (46.78)     2:58.51 (45.91)
 -- Kooy, Elizabeth           32 CHSM                 2:55.00         NS  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    30+ NATL: N 57.01  4/15/2000 ANGEL MARTINO                                 
    30+ CMSA: C 59.82  5/14/2002 Nadine K Day                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               32 CENT                 1:00.67      59.43C   9  
                  28.09       59.43 (31.34)                                        
  2 Sullivan, Solvei          32 EV                   1:08.00    1:06.22    7  
                  30.27     1:06.22 (35.95)                                        
  3 Eck, Christine            31 NCO                  1:14.00    1:10.62    6  
                  33.87     1:10.62 (36.75)                                        
  4 Weininger, Melissa        30 NCO                  1:13.20    1:11.77    5  
                  34.25     1:11.77 (37.52)                                        
  5 Maguire, Angie            31 TOPM                 1:13.00    1:11.83    4  
                  32.94     1:11.83 (38.89)                                        
  6 Hammes, Laura             34 HH                   1:16.00    1:13.00    3  
                  35.45     1:13.00 (37.55)                                        
  7 Keller, Rebecca           32 BUE                  1:15.00    1:13.14    2  
                  35.72     1:13.14 (37.42)                                        
  8 Beddigs, Nicole           30 WMAC                 1:17.38    1:13.89    1  
                  34.37     1:13.89 (39.52)                                        
  9 Reidenga, Lisa            31 LINW                 1:12.00    1:14.08  
                  34.28     1:14.08 (39.80)                                        
 10 DeMichelle, Eliza         31 TOPM                 1:17.00    1:14.51  
                  32.97     1:14.51 (41.54)                                        
 11 Howicz, Tisha             30 BPDG                 1:17.00    1:15.07  
                  36.70     1:15.07 (38.37)                                        
 12 Kooy, Elizabeth           32 CHSM                 1:13.00    1:15.17  
                  34.41     1:15.17 (40.76)                                        
 13 Wilson, Nance             30 COHO                 1:20.50    1:16.73  
                  35.80     1:16.73 (40.93)                                        
 14 Cittadino, C.J.           30 ELG                  1:18.38    1:18.87  
                  36.16     1:18.87 (42.71)                                        
 15 Klinge, Amber             30 CHSM                 1:25.00    1:19.31  
                  37.26     1:19.31 (42.05)                                        
 16 Slikas, MaryJo            33 NWDY                 1:30.00    1:20.23  
                  38.04     1:20.23 (42.19)                                        
 17 Palmquist, Karen          33 NWSC                 1:22.00    1:22.06  
                  37.30     1:22.06 (44.76)                                        
 18 Wickstrom, Cheryl         31 NCO                  1:30.00    1:25.01  
                  39.93     1:25.01 (45.08)                                        
 19 Ott, Ruth Giles           34 CHSM                 1:40.00    1:33.65  
                  42.35     1:33.65 (51.30)                                        
 20 Elliott, Victoria S       33 CHSM                 1:47.48    1:51.66  
                  55.18     1:51.66 (56.48)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    30+ NATL: N 2:04.30  5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                             
    30+ CMSA: C 2:10.09  3/16/2003 Nadine K Day                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Takata, Jennifer          31 TWC                  2:20.00    2:29.50    9  
                  32.16     1:10.47 (38.31)     1:55.52 (45.05)     2:29.50 (33.98)
  2 Eck, Christine            31 NCO                  2:45.00    2:30.27    7  
                  32.96     1:10.90 (37.94)     1:54.44 (43.54)     2:30.27 (35.83)
  3 Beddigs, Nicole           30 WMAC                 2:37.87    2:33.42    6  
                  33.89     1:14.62 (40.73)     1:59.99 (45.37)     2:33.42 (33.43)
  4 Holthaus, Nancy           32 HTSW                 2:38.00    2:34.86    5  
                  32.38     1:11.36 (38.98)     1:57.64 (46.28)     2:34.86 (37.22)
  5 Weininger, Melissa        30 NCO                  2:36.00    2:38.00    4  
                  32.85     1:15.86 (43.01)     2:00.77 (44.91)     2:38.00 (37.23)
  6 Hammes, Laura             34 HH                   2:48.00    2:39.60    3  
                  34.26     1:19.73 (45.47)     2:03.57 (43.84)     2:39.60 (36.03)
  7 Barth, Mara               33 FCS                  2:45.00    2:40.74    2  
                  36.15     1:17.29 (41.14)     2:04.03 (46.74)     2:40.74 (36.71)
  8 Kooy, Elizabeth           32 CHSM                 2:40.00    2:41.23    1  
                  35.32     1:16.50 (41.18)     2:05.29 (48.79)     2:41.23 (35.94)
  9 Klinge, Amber             30 CHSM                 2:48.00    2:51.70  
                  38.66     1:22.22 (43.56)     2:13.95 (51.73)     2:51.70 (37.75)
 10 Cittadino, C.J.           30 ELG                  2:53.83    2:53.35  
                  38.00     1:20.47 (42.47)     2:13.55 (53.08)     2:53.35 (39.80)
 11 Wickstrom, Cheryl         31 NCO                  3:05.00    3:09.12  
                  42.19     1:30.71 (48.52)     2:25.74 (55.03)     3:09.12 (43.38)
 12 Ott, Ruth Giles           34 CHSM                 3:35.00    3:23.21  
                  47.92     1:35.51 (47.59)   2:37.54 (1:02.03)     3:23.21 (45.67)
 -- Slikas, MaryJo            33 NWDY                 3:00.00         NS  
 -- Elliott, Victoria S       33 CHSM                 4:35.34         NS  
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    30+ NATL: N 4:25.68  5/21/1995 KARLYN PIPES                                
    30+ CMSA: C 4:36.44  1/24/2003 NADINE DAY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reierson, Kaari           34 NASA                 4:44.62    4:47.03    9  
                  29.86     1:04.22 (34.36)     1:39.65 (35.43)     2:14.41 (34.76)
        2:58.56 (44.15)     3:41.57 (43.01)     4:14.54 (32.97)     4:47.03 (32.49)
  2 Keller, Rebecca           32 BUE                  5:50.00    5:49.33    7  
                  39.42     1:24.34 (44.92)     2:09.84 (45.50)     2:56.37 (46.53)
        3:43.26 (46.89)     4:30.57 (47.31)     5:11.61 (41.04)     5:49.33 (37.72)
  3 Ott, Ruth Giles           34 CHSM                 7:20.00    7:15.92    6  
                  48.93   1:50.20 (1:01.27)     2:42.35 (52.15)     3:35.85 (53.50)
      4:41.49 (1:05.64)   5:42.47 (1:00.98)     6:30.46 (47.99)     7:15.92 (45.46)
  4 Elliott, Victoria S       33 CHSM                 9:00.00    8:28.93    5  
                  55.35   3:12.83 (2:17.48)   4:23.42 (1:10.59)   5:31.15 (1:07.73)
      6:41.20 (1:10.05)     7:35.53 (54.33)     8:29.16 (53.63)         8:28.93 ( )
 -- Takata, Jennifer          31 TWC                  5:20.00        SCR  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    35+ NATL: N 23.53  2/4/1996  S NEILSON-BELL                                
    35+ CMSA: C 25.03  4/27/2000 Becky E Heller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Lindsey          35 IM                     26.60      26.41    9  
  2 Pletch, Mary              39 TWC                    26.91      26.85    7  
  3 Fish, Teresa              37 CENT                   26.80      27.35    6  
  4 Mullins, Stephanie        37 EV                     28.00      27.95    5  
  5 Smar, Susan               39 BUE                    29.13      28.00    4  
  6 Besso, Maria              38 NWSC                   29.00      28.90    3  
  7 Cunningham, Nell          37 EV                     30.22      28.97    2  
  8 Pfister, Allison          36 BPDG                      NT      29.34    1  
  9 Cook, Sue                 39 CENT                   30.10      29.48  
 10 Van Maldegiam, Melissa    36 BPDG                   29.62      29.74  
 11 Grotenhuis, Corinne       37 ELG                    37.00      36.21  
 -- Gresko-Grundy, Sandra     39 HH                     30.00         NS  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    35+ NATL: N 51.54  12/3/1995 S NEILSON-BELL                                
    35+ CMSA: C 53.84  4/27/2000 Becky E Heller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillman, Liz              38 UNAT                   54.17      52.80C   9  
                  25.81       52.80 (26.99)                                        
  2 Jarosz, Stacy             35 TWC                    55.00      55.77    7  
                  27.15       55.77 (28.62)                                        
  3 Pletch, Mary              39 TWC                    58.80      58.47    6  
                  27.74       58.47 (30.73)                                        
  4 Mullins, Stephanie        37 EV                   1:04.00    1:02.51    5  
                  29.22     1:02.51 (33.29)                                        
  5 Smar, Susan               39 BUE                  1:06.95    1:04.09    4  
                  31.30     1:04.09 (32.79)                                        
  6 Van Maldegiam, Melissa    36 BPDG                 1:05.90    1:04.99    3  
                  31.23     1:04.99 (33.76)                                        
  7 Cook, Sue                 39 CENT                 1:08.00    1:08.06    2  
                  33.21     1:08.06 (34.85)                                        
  8 Gresko-Grundy, Sandra     39 HH                   1:10.00    1:10.22    1  
                  33.60     1:10.22 (36.62)                                        
  9 O'Malley, Elizabeth       35 HH                   1:20.00    1:11.49  
                  34.26     1:11.49 (37.23)                                        
 10 Slaybough, Deborah        35 NWSC                 1:05.00    1:12.09  
                  31.61     1:12.09 (40.48)                                        
 11 Saylor, Heather           36 NWSC                 1:18.00    1:18.03  
                  37.98     1:18.03 (40.05)                                        
 12 Grotenhuis, Corinne       37 ELG                  1:30.00    1:23.10  
                  38.39     1:23.10 (44.71)                                        
 13 McNamee, Mary Ann         36 SLAM                 2:00.00    2:33.53  
                2:05.27     2:33.53 (28.26)                                        
 -- Pfister, Allison          36 BPDG                 1:10.00        SCR  
 -- McCombe, Mira             35 CHSM                 1:40.00        SCR  
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:51.55  5/3/1997  K PIPES-NEILSEN                             
    35+ CMSA: C 1:55.78  4/28/2002 Liz A Dillman                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillman, Liz              38 UNAT                 1:56.50    1:55.99    9  
                  26.67       55.60 (28.93)     1:25.72 (30.12)     1:55.99 (30.27)
  2 Jarosz, Stacy             35 TWC                  1:59.00    2:00.15    7  
                  27.76       57.61 (29.85)     1:28.67 (31.06)     2:00.15 (31.48)
  3 Van Maldegiam, Melissa    36 BPDG                 2:22.73    2:22.31    6  
                  32.30     1:07.74 (35.44)     1:45.27 (37.53)     2:22.31 (37.04)
  4 Slaybough, Deborah        35 NWSC                 2:55.20    2:28.49    5  
                  34.26     1:12.02 (37.76)     1:50.86 (38.84)     2:28.49 (37.63)
  5 Saylor, Heather           36 NWSC                 2:20.00    2:29.38    4  
                  33.74     1:11.00 (37.26)     1:49.89 (38.89)     2:29.38 (39.49)
  6 Gresko-Grundy, Sandra     39 HH                   2:30.00    2:32.14    3  
                  33.40     1:11.44 (38.04)     1:51.84 (40.40)     2:32.14 (40.30)
  7 O'Malley, Elizabeth       35 HH                   3:00.00    2:40.51    2  
                  38.07     1:18.61 (40.54)     2:00.37 (41.76)     2:40.51 (40.14)
  8 Port, Rebecca             39 EV                   3:00.00    2:47.72    1  
                  38.11     1:20.44 (42.33)     2:04.29 (43.85)     2:47.72 (43.43)
 -- Pfister, Allison          36 BPDG                 2:30.00        SCR  
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    35+ NATL: N 4:56.09  5/3/1997  K PIPES-NEILSEN                             
    35+ CMSA: C 5:23.77  4/27/2001 Liz Dillmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillman, Liz              38 UNAT                 5:22.00    5:10.31C   9  
                  27.82       58.00 (30.18)     1:28.95 (30.95)     2:00.14 (31.19)
        2:31.68 (31.54)     3:03.19 (31.51)     3:34.96 (31.77)     4:06.97 (32.01)
        4:38.94 (31.97)     5:10.31 (31.37)                                        
  2 Jarosz, Stacy             35 TWC                  5:15.50    5:24.79    7  
                  28.66       59.72 (31.06)     1:31.46 (31.74)     2:03.62 (32.16)
        2:36.30 (32.68)     3:09.48 (33.18)     3:42.84 (33.36)     4:16.57 (33.73)
        4:50.59 (34.02)     5:24.79 (34.20)                                        
  3 Besso, Maria              38 NWSC                 6:45.00    6:20.27    6  
                  34.09     1:11.15 (37.06)     1:49.91 (38.76)     2:28.87 (38.96)
        3:08.24 (39.37)     3:47.15 (38.91)     4:26.43 (39.28)     5:05.58 (39.15)
        5:44.70 (39.12)     6:20.27 (35.57)                                        
  4 Van Maldegiam, Melissa    36 BPDG                 6:36.55    6:31.57    5  
                  34.11     1:11.73 (37.62)     1:50.73 (39.00)     2:30.14 (39.41)
        3:09.86 (39.72)     3:50.40 (40.54)     4:31.32 (40.92)     5:12.12 (40.80)
        5:52.83 (40.71)     6:31.57 (38.74)                                        
  5 Gresko-Grundy, Sandra     39 HH                   6:40.00    6:46.71    4  
                  34.61     1:13.42 (38.81)     1:54.20 (40.78)     2:35.45 (41.25)
        3:16.49 (41.04)     3:58.25 (41.76)     4:40.30 (42.05)     5:22.66 (42.36)
        6:04.71 (42.05)     6:46.71 (42.00)                                        
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    35+ NATL: N 17:13.99  5/4/1997  K PIPES-NEILSEN                            
    35+ CMSA: C 19:32.71  4/16/1999 BECKY HELLER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Besso, Maria              38 NWSC                      NT   22:04.85    9  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    35+ NATL: N 27.02  5/3/1997  K PIPES-NEILSEN                               
    35+ CMSA: C 29.65  3/29/2003 Liz Dillmann                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Lindsey          35 IM                     30.10      29.53C   9  
  2 Pletch, Mary              39 TWC                    30.50      30.51    7  
  3 Smar, Susan               39 BUE                    36.06      34.12    6  
  4 Schwartz, Lisa            39 COHO                   37.20      36.17    5  
  5 O'Malley, Elizabeth       35 HH                     55.00      39.40    4  
  6 Grotenhuis, Corinne       37 ELG                    48.00      46.62    3  
  7 McNamee, Mary Ann         36 SLAM                   59.00    1:04.36    2  
 -- McCombe, Mira             35 CHSM                   55.00        SCR  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    35+ NATL: N   56.81  12/20/1998K PIPES-NEILSEN                             
    35+ CMSA: C 1:03.65  3/23/2003 Lindsey Leonard                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Lindsey          35 IM                   1:02.68    1:02.05C   9  
                  29.69     1:02.05 (32.36)                                        
  2 Pletch, Mary              39 TWC                  1:05.70    1:05.37    7  
                  32.01     1:05.37 (33.36)                                        
  3 Fish, Teresa              37 CENT                 1:15.00    1:12.99    6  
                  35.54     1:12.99 (37.45)                                        
  4 Smar, Susan               39 BUE                  1:18.15    1:13.41    5  
                  36.11     1:13.41 (37.30)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    35+ NATL: N 2:00.54  3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                             
    35+ CMSA: C 2:26.99  1994      DIANNE BARRY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Lindsey          35 IM                   2:18.57    2:15.61C   9  
                  31.64     1:05.74 (34.10)     1:40.76 (35.02)     2:15.61 (34.85)
  2 Pletch, Mary              39 TWC                  2:25.50    2:29.90    7  
                  35.13     1:13.12 (37.99)     1:51.88 (38.76)     2:29.90 (38.02)
  3 Gresko-Grundy, Sandra     39 HH                   3:00.00    2:57.35    6  
                  41.99     1:26.97 (44.98)     2:12.57 (45.60)     2:57.35 (44.78)
  4 Port, Rebecca             39 EV                   3:30.00    2:58.57    5  
                  42.15     1:27.88 (45.73)     2:13.27 (45.39)     2:58.57 (45.30)
  5 McNamee, Mary Ann         36 SLAM                 4:00.00    4:34.52    4  
                1:03.11   2:12.74 (1:09.63)   3:27.75 (1:15.01)   4:34.52 (1:06.77)
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    35+ NATL: N 30.08  4/1/2001  CAROLINE KRATTLI                              
    35+ CMSA: C 32.73  3/29/2003 Liz Dillmann                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Lindsey          35 IM                     38.00      34.77    9  
  2 Cunningham, Nell          37 EV                     38.50      38.05    7  
  3 Schwartz, Lisa            39 COHO                   39.80      38.59    6  
  4 Van Maldegiam, Melissa    36 BPDG                   40.00      40.07    5  
  5 Grotenhuis, Corinne       37 ELG                    47.50      44.59    4  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:04.96  4/8/2001  CAROLINE KRATTLI                            
    35+ CMSA: C 1:12.37  4/28/2002 Liz A Dillman                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillman, Liz              38 UNAT                 1:12.48    1:10.82C   9  
                  33.27     1:10.82 (37.55)                                        
  2 Leonard, Lindsey          35 IM                   1:19.39    1:16.15    7  
                  35.89     1:16.15 (40.26)                                        
  3 Slaybough, Deborah        35 NWSC                 1:20.20    1:19.02    6  
                  37.33     1:19.02 (41.69)                                        
  4 Cunningham, Nell          37 EV                   1:23.50    1:22.64    5  
                  38.91     1:22.64 (43.73)                                        
  5 Grotenhuis, Corinne       37 ELG                  1:50.00    1:41.85    4  
                  45.96     1:41.85 (55.89)                                        
  6 McNamee, Mary Ann         36 SLAM                 2:00.00    2:24.77    3  
                1:03.51   2:24.77 (1:21.26)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    35+ NATL: N 2:25.45  4/30/2000 CAROLINE KRATTLI                            
    35+ CMSA: C 2:32.92  5/14/2002 Liz J Dillmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillman, Liz              38 UNAT                 2:35.00    2:36.06    9  
                  34.92     1:13.49 (38.57)     1:54.45 (40.96)     2:36.06 (41.61)
  2 Cunningham, Nell          37 EV                   3:00.67    2:59.08    7  
                  40.37     1:25.19 (44.82)     2:11.95 (46.76)     2:59.08 (47.13)
  3 Grotenhuis, Corinne       37 ELG                  4:10.00    3:50.75    6  
                  48.15     1:44.78 (56.63)   2:48.58 (1:03.80)   3:50.75 (1:02.17)
 -- Gresko-Grundy, Sandra     39 HH                   3:00.00         NS  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    35+ NATL: N 25.86  5/20/2001 TRACIE MOLL                                   
    35+ CMSA: C 27.23  3/29/2003 Liz Dillmann                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillman, Liz              38 UNAT                   27.40      27.03C   9  
  2 Leonard, Lindsey          35 IM                     28.80      28.57    7  
  3 Smar, Susan               39 BUE                    31.74      31.12    6  
  4 Mullins, Stephanie        37 EV                     33.00      31.52    5  
  5 Pfister, Allison          36 BPDG                   35.00      34.96    4  
  6 Cook, Sue                 39 CENT                   34.70      36.32    3  
  7 Van Maldegiam, Melissa    36 BPDG                   36.89      36.73    2  
  8 Grotenhuis, Corinne       37 ELG                    48.00      41.51    1  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    35+ NATL: N 56.44  5/20/2001 TRACIE MOLL                                   
    35+ CMSA: C 58.78  5/14/2002 Liz J Dillmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smar, Susan               39 BUE                  1:14.98    1:08.74    9  
                  32.55     1:08.74 (36.19)                                        
  2 Gresko-Grundy, Sandra     39 HH                   1:30.00    1:21.78    7  
                  37.46     1:21.78 (44.32)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    35+ NATL: N 2:04.88  5/4/1997  K PIPES-NEILSEN                             
    35+ CMSA: C 2:14.28  5/14/2002 Liz J Dillmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillman, Liz              38 UNAT                 2:16.00    2:15.40    9  
                  28.88     1:02.33 (33.45)     1:37.53 (35.20)     2:15.40 (37.87)
  2 Gresko-Grundy, Sandra     39 HH                   3:00.00    2:57.17    7  
                  38.36     1:23.08 (44.72)     2:09.70 (46.62)     2:57.17 (47.47)
  3 Smar, Susan               39 BUE                  3:05.00    3:03.58    6  
                  38.61     1:23.87 (45.26)     2:12.32 (48.45)     3:03.58 (51.26)
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    35+ NATL: N   58.54  4/30/2000 K PIPES-NEILSEN                             
    35+ CMSA: C 1:00.28  5/14/2002 Liz J Dillmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillman, Liz              38 UNAT                 1:01.73    1:00.20C   9  
                  27.60     1:00.20 (32.60)                                        
  2 Leonard, Lindsey          35 IM                   1:06.00    1:04.22    7  
                  28.75     1:04.22 (35.47)                                        
  3 Smar, Susan               39 BUE                  1:14.98    1:12.33    6  
                  32.21     1:12.33 (40.12)                                        
  4 Cunningham, Nell          37 EV                   1:15.00    1:13.49    5  
                  33.54     1:13.49 (39.95)                                        
  5 Slaybough, Deborah        35 NWSC                 1:13.30    1:13.67    4  
                  34.30     1:13.67 (39.37)                                        
  6 Mullins, Stephanie        37 EV                   1:20.00    1:15.33    3  
                  34.59     1:15.33 (40.74)                                        
  7 Besso, Maria              38 NWSC                 1:20.00    1:16.14    2  
                  35.28     1:16.14 (40.86)                                        
  8 Schwartz, Lisa            39 COHO                 1:18.40    1:16.82    1  
                  35.69     1:16.82 (41.13)                                        
  9 Saylor, Heather           36 NWSC                 1:18.00    1:17.27  
                  35.79     1:17.27 (41.48)                                        
 10 Cook, Sue                 39 CENT                 1:21.39    1:21.37  
                  38.23     1:21.37 (43.14)                                        
 11 O'Malley, Elizabeth       35 HH                   1:30.00    1:22.69  
                  38.17     1:22.69 (44.52)                                        
 12 Port, Rebecca             39 EV                   1:40.00    1:25.72  
                  39.39     1:25.72 (46.33)                                        
 13 Grotenhuis, Corinne       37 ELG                  1:35.00    1:33.39  
                  41.03     1:33.39 (52.36)                                        
 14 McNamee, Mary Ann         36 SLAM                 2:00.00    1:55.96  
                  57.70     1:55.96 (58.26)                                        
 -- McCombe, Mira             35 CHSM                 2:00.00        SCR  
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    35+ NATL: N 2:05.24  3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                             
    35+ CMSA: C 2:11.82  5/14/2002 Liz J Dillmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillman, Liz              38 UNAT                 2:15.00    2:12.30    9  
                  28.10     1:01.81 (33.71)     1:41.80 (39.99)     2:12.30 (30.50)
  2 Leonard, Lindsey          35 IM                   2:25.86    2:19.11    7  
                  29.31     1:02.97 (33.66)     1:45.72 (42.75)     2:19.11 (33.39)
  3 Fish, Teresa              37 CENT                 2:40.00    2:32.06    6  
                  33.10     1:13.06 (39.96)     1:57.67 (44.61)     2:32.06 (34.39)
  4 Cunningham, Nell          37 EV                   2:47.94    2:43.69    5  
                  35.08     1:17.85 (42.77)     2:04.85 (47.00)     2:43.69 (38.84)
  5 Gresko-Grundy, Sandra     39 HH                   2:45.00    2:50.52    4  
                  35.95     1:20.64 (44.69)     2:11.67 (51.03)     2:50.52 (38.85)
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    35+ NATL: N 4:24.18  3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                             
    35+ CMSA: C 4:45.46  5/14/2002 Liz J Dillmann                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillman, Liz              38 UNAT                 4:54.20    4:46.98    9  
                  28.70     1:01.72 (33.02)   2:16.77 (1:15.05)     2:59.10 (42.33)
        3:42.02 (42.92)     4:15.20 (33.18)     4:46.98 (31.78)         4:46.98 ( )
  2 Leonard, Lindsey          35 IM                   5:10.00    4:59.26    7  
                  30.34     1:05.95 (35.61)     1:43.06 (37.11)     2:19.91 (36.85)
        3:04.25 (44.34)     3:49.50 (45.25)     4:25.14 (35.64)     4:59.26 (34.12)
  3 Smar, Susan               39 BUE                  6:09.00    6:02.50    6  
                  36.04     1:20.99 (44.95)     2:10.45 (49.46)     3:00.17 (49.72)
        3:50.84 (50.67)     4:41.69 (50.85)     5:23.28 (41.59)     6:02.50 (39.22)
  4 Gresko-Grundy, Sandra     39 HH                   7:30.00    6:02.87    5  
                  37.78     1:22.54 (44.76)     2:11.41 (48.87)     2:57.46 (46.05)
        3:49.96 (52.50)     4:42.11 (52.15)     5:22.57 (40.46)     6:02.87 (40.30)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    40+ NATL: N 24.29  5/12/1996 S NEILSON-BELL                                
    40+ CMSA: C 25.92  4/21/1995 CYNTHIA STONESIFE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welker, Sue               41 NWSC                   26.80      26.42    9  
  2 Glowinski, Stacey         40 BPDG                   29.40      29.21    7  
  3 Opland, Carol             44 EV                     33.00      30.14    6  
  4 Churchwell, Margo         42 BPDG                   31.00      30.28    5  
  5 Ellwood, Margaret         40 BPDG                   31.50      30.34    4  
  6 Lonergan, Rebecca         42 BUE                    30.00      30.43    3  
  7 Bowers, Chauna            42 ELG                    31.56      31.60    2  
  8 Jassin, Lisa              40 BGM                    32.46      31.62    1  
  9 Gunn, Lynne               40 HTSW                   33.20      32.12  
 10 Furlan, Nancee            44 IM                     33.80      33.09  
 11 Truedson, Patti           44 OBS                    33.53      33.22  
 12 Stillings, Theresa        42 TOPM                   40.50      39.25  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    40+ NATL: N 52.72  8/17/1996 S NEILSON-BELL                                
    40+ CMSA: C 57.71  5/13/1994 CYNTHIA STONESIFE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             41 COHO                 1:01.90      59.33    9  
                  28.12       59.33 (31.21)                                        
  2 Glowinski, Stacey         40 BPDG                 1:04.90    1:05.57    7  
                  30.05     1:05.57 (35.52)                                        
  3 Hrad, Judy                44 MGM                  1:07.00    1:06.89    6  
                  31.60     1:06.89 (35.29)                                        
  4 Ellwood, Margaret         40 BPDG                 1:10.00    1:08.63    5  
                  32.57     1:08.63 (36.06)                                        
  5 Lonergan, Rebecca         42 BUE                  1:10.00    1:09.17    4  
                  33.02     1:09.17 (36.15)                                        
  6 Jassin, Lisa              40 BGM                  1:09.44    1:10.90    3  
                  33.60     1:10.90 (37.30)                                        
  7 Churchwell, Margo         42 BPDG                 1:13.00    1:11.02    2  
                  35.39     1:11.02 (35.63)                                        
  8 Bowers, Chauna            42 ELG                  1:14.62    1:12.29    1  
                  32.91     1:12.29 (39.38)                                        
  9 Gunn, Lynne               40 HTSW                 1:17.00    1:12.41  
                  34.66     1:12.41 (37.75)                                        
 10 Coady, Linda              41 FCS                  1:08.00    1:16.65  
                  35.68     1:16.65 (40.97)                                        
 11 Longino, Camille          43 EV                   1:14.00    1:16.86  
                  35.84     1:16.86 (41.02)                                        
 12 Furlan, Nancee            44 IM                   1:16.00    1:17.85  
                  36.04     1:17.85 (41.81)                                        
 13 Stillings, Theresa        42 TOPM                 1:29.00    1:25.46  
                  38.97     1:25.46 (46.49)                                        
 -- Welker, Sue               41 NWSC                 1:00.00        SCR  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    40+ NATL: N 1:56.45  5/20/2001 JILL HERNANDEZ                              
    40+ CMSA: C 2:03.43  4/28/2002 Andrea J Block                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welker, Sue               41 NWSC                 2:10.00    2:19.42    9  
                  33.44     1:08.29 (34.85)     1:44.02 (35.73)     2:19.42 (35.40)
  2 Glowinski, Stacey         40 BPDG                 2:29.50    2:30.98    7  
                  32.67     1:10.36 (37.69)     1:50.96 (40.60)     2:30.98 (40.02)
  3 Lonergan, Rebecca         42 BUE                  2:45.00    2:34.27    6  
                  34.50     1:13.34 (38.84)     1:54.14 (40.80)     2:34.27 (40.13)
  4 Jassin, Lisa              40 BGM                  2:39.85    2:40.84    5  
                  35.04     1:14.73 (39.69)     1:57.12 (42.39)     2:40.84 (43.72)
  5 Wheeles, Lori             44 EBC                  2:40.00    2:40.92    4  
                  36.97     1:17.34 (40.37)     1:59.49 (42.15)     2:40.92 (41.43)
  6 Coady, Linda              41 FCS                  2:23.00    2:49.42    3  
                  36.53     1:19.42 (42.89)     2:05.12 (45.70)     2:49.42 (44.30)
  7 Bowers, Chauna            42 ELG                  2:35.00    2:51.42    2  
                  36.01     1:17.35 (41.34)     2:03.63 (46.28)     2:51.42 (47.79)
  8 Klossner, Karla           41 NWSC                 3:07.71    3:01.70    1  
                  40.80     1:26.80 (46.00)     2:14.80 (48.00)     3:01.70 (46.90)
 -- Seyferth, Elizabeth       44 SAL                  3:10.25        SCR  
 -- Longino, Camille          43 EV                   2:40.00        SCR  
 -- Block, Andrea             41 COHO                 2:20.00        SCR  
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    40+ NATL: N 5:07.76  5/20/2001 S HEIM-BOWEN                                
    40+ CMSA: C 5:27.12  4/28/2002 Andrea J Block                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gershon, Sarah            40 COHO                 6:50.00    6:47.02    9  
                  36.69     1:16.29 (39.60)     1:57.50 (41.21)     2:39.42 (41.92)
        3:21.16 (41.74)     4:02.85 (41.69)     4:43.79 (40.94)     5:25.42 (41.63)
        6:06.54 (41.12)     6:47.02 (40.48)                                        
  2 Glowinski, Stacey         40 BPDG                 6:50.00    6:57.31    7  
                  35.17     1:14.15 (38.98)     1:55.53 (41.38)     2:38.29 (42.76)
        3:19.99 (41.70)     4:02.25 (42.26)     4:45.35 (43.10)     5:28.76 (43.41)
        6:13.52 (44.76)     6:57.31 (43.79)                                        
  3 Sheehan, Kim              41 OBS                  7:05.00    7:13.02    6  
                  36.37     1:17.33 (40.96)     2:00.02 (42.69)     2:43.61 (43.59)
        3:27.45 (43.84)     4:12.01 (44.56)     4:57.29 (45.28)     5:43.72 (46.43)
        6:29.46 (45.74)     7:13.02 (43.56)                                        
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    40+ NATL: N 17:41.97  5/20/2001 S HEIM-BOWEN                               
    40+ CMSA: C 20:37.96  5/8/1998  LUANNE BEINKE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glowinski, Stacey         40 BPDG                24:47.50   24:20.44    9  
 -- Kirk, Gabriela            41 NWDY                27:40.00        SCR  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    40+ NATL: N 27.91  4/26/1992 LAURA VAL                                     
    40+ CMSA: C 30.99  4/21/1995 CYNTHIA STONESIFE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robie, Jane               44 AA                     37.50      36.21    9  
  2 Opland, Carol             44 EV                     36.00      36.80    7  
  3 Lonergan, Rebecca         42 BUE                    38.00      38.03    6  
  4 Lafayette, Anne           41 BPDG                   40.00      39.12    5  
  5 Bowers, Chauna            42 ELG                    40.38      39.17    4  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    40+ NATL: N 1:01.38  5/12/1996 LAURA VAL                                   
    40+ CMSA: C 1:06.04  4/21/1995 CYNTHIA STONESIFE                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lonergan, Rebecca         42 BUE                  1:30.00    1:25.81    9  
                  42.45     1:25.81 (43.36)                                        
  2 Bowers, Chauna            42 ELG                  1:36.00    1:26.57    7  
                  41.29     1:26.57 (45.28)                                        
 -- Lafayette, Anne           41 BPDG                 1:30.00         NS  
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    40+ NATL: N 2:11.40  5/20/2001 BETH BAKER                                  
    40+ CMSA: C 2:31.81  5/8/1998  ANN DAVIDSEN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeles, Lori             44 EBC                  3:00.00    3:05.96    9  
                  43.78     1:31.09 (47.31)     2:19.26 (48.17)     3:05.96 (46.70)
  2 Statton, Amy              40 EV                   3:18.00    3:12.01    7  
                  44.71     1:34.39 (49.68)     2:25.40 (51.01)     3:12.01 (46.61)
  3 Klossner, Karla           41 NWSC                 4:30.00    3:19.06    6  
                                1:36.06 ( )     2:29.00 (52.94)     3:19.06 (50.06)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    40+ NATL: N 31.19  4/30/2000 DEA ANN JOSLIN                                
    40+ CMSA: C 33.61  4/28/2002 Stephanie A Peter                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robie, Jane               44 AA                     34.80      33.86    9  
  2 Welker, Sue               41 NWSC                   35.50      35.84    7  
  3 Truedson, Patti           44 OBS                    50.49      41.56    6  
  4 Seyferth, Elizabeth       44 SAL                    42.23      42.12    5  
  5 Sheehan, Kim              41 OBS                    44.00      42.41    4  
  6 Bowers, Chauna            42 ELG                    47.67      44.25    3  
  7 Sroubek, Jana             44 UNAT                   50.00      47.76    2  
 -- Lafayette, Anne           41 BPDG                   45.00         NS  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    40+ NATL: N 1:08.29  4/30/2000 DEA ANN JOSLIN                              
    40+ CMSA: C 1:13.27  4/28/2002 Stephanie A Peter                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robie, Jane               44 AA                   1:17.80    1:16.10    9  
                  35.33     1:16.10 (40.77)                                        
  2 Seyferth, Elizabeth       44 SAL                  1:30.06    1:30.28    7  
                  42.23     1:30.28 (48.05)                                        
  3 Klossner, Karla           41 NWSC                 1:39.75    1:37.28    6  
                  46.66     1:37.28 (50.62)                                        
  4 Sroubek, Jana             44 UNAT                 1:53.00    1:45.17    5  
                  49.74     1:45.17 (55.43)                                        
 -- Coady, Linda              41 FCS                  1:28.00         DQ  
                  46.36          DQ (56.32)                                        
 -- Welker, Sue               41 NWSC                 1:15.00        SCR  
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    40+ NATL: N 2:29.70  4/30/2000 DEA ANN JOSLIN                              
    40+ CMSA: C 2:44.43  4/28/2002 Stephanie A Peter                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seyferth, Elizabeth       44 SAL                  3:17.30    3:12.17    9  
                  43.00     1:31.66 (48.66)     2:21.70 (50.04)     3:12.17 (50.47)
  2 Statton, Amy              40 EV                   3:38.00    3:36.57    7  
                  49.24     1:44.64 (55.40)     2:41.70 (57.06)     3:36.57 (54.87)
  3 Sroubek, Jana             44 UNAT                 3:48.00    3:40.12    6  
                  50.68     1:46.50 (55.82)     2:43.08 (56.58)     3:40.12 (57.04)
 -- Robie, Jane               44 AA                   3:00.00         NS  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    40+ NATL: N 26.42  5/20/2001 BETH BAKER                                    
    40+ CMSA: C 27.61  4/28/2002 Andrea J Block                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellwood, Margaret         40 BPDG                   34.50      33.78    9  
  2 Jassin, Lisa              40 BGM                    36.90      34.02    7  
  3 Glowinski, Stacey         40 BPDG                   35.40      35.27    6  
  4 Opland, Carol             44 EV                     40.00      35.71    5  
  5 Bowers, Chauna            42 ELG                    36.19      36.80    4  
  6 Churchwell, Margo         42 BPDG                   40.00      39.74    3  
  7 Stillings, Theresa        42 TOPM                   46.00      44.00    2  
 -- Robie, Jane               44 AA                     34.00         NS  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    40+ NATL: N 58.89  5/20/2001 BETH BAKER                                    
    40+ CMSA: C 59.42  4/28/2002 Andrea J Block                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glowinski, Stacey         40 BPDG                 1:17.80    1:20.94    9  
                  36.55     1:20.94 (44.39)                                        
 -- Block, Andrea             41 COHO                 1:01.90        SCR  
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    40+ NATL: N 2:09.63  5/20/2001 BETH BAKER                                  
    40+ CMSA: C 2:12.37  4/28/2002 Andrea J Block                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Statton, Amy              40 EV                   3:42.00    3:40.30    9  
                  47.68     1:45.14 (57.46)   2:46.39 (1:01.25)     3:40.30 (53.91)
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    40+ NATL: N 1:01.22  5/20/2001 BETH BAKER                                  
    40+ CMSA: C 1:05.78  3/29/2003 Andrea Block                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             41 COHO                 1:08.00    1:04.90C   9  
                  29.72     1:04.90 (35.18)                                        
  2 Robie, Jane               44 AA                   1:13.50    1:12.08    7  
                  34.34     1:12.08 (37.74)                                        
  3 Ellwood, Margaret         40 BPDG                 1:25.00    1:18.93    6  
                  36.52     1:18.93 (42.41)                                        
  4 Glowinski, Stacey         40 BPDG                 1:19.00    1:19.19    5  
                  37.92     1:19.19 (41.27)                                        
  5 Lonergan, Rebecca         42 BUE                  1:20.00    1:19.70    4  
                  37.90     1:19.70 (41.80)                                        
  6 Hrad, Judy                44 MGM                  1:22.00    1:20.53    3  
                  36.77     1:20.53 (43.76)                                        
  7 Bowers, Chauna            42 ELG                  1:25.66    1:23.69    2  
                  37.46     1:23.69 (46.23)                                        
  8 Seyferth, Elizabeth       44 SAL                  1:28.54    1:25.57    1  
                  43.22     1:25.57 (42.35)                                        
  9 Lafayette, Anne           41 BPDG                 1:25.00    1:27.82  
                  41.47     1:27.82 (46.35)                                        
 10 Longino, Camille          43 EV                   1:30.00    1:28.30  
                  42.16     1:28.30 (46.14)                                        
 11 Churchwell, Margo         42 BPDG                 1:40.00    1:28.72  
                  43.00     1:28.72 (45.72)                                        
 12 Gunn, Lynne               40 HTSW                 1:25.00    1:29.20  
                  42.58     1:29.20 (46.62)                                        
 13 Statton, Amy              40 EV                   1:22.81    1:30.46  
                  42.44     1:30.46 (48.02)                                        
 14 Stillings, Theresa        42 TOPM                 1:40.20    1:38.33  
                  47.27     1:38.33 (51.06)                                        
 -- Furlan, Nancee            44 IM                   1:39.00        SCR  
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    40+ NATL: N 2:12.06  5/20/2001 JILL HERNANDEZ                              
    40+ CMSA: C 2:26.83  3/10/2002 Andrea J Block                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jassin, Lisa              40 BGM                  2:55.77    2:53.69    9  
                  35.23     1:19.68 (44.45)     2:11.36 (51.68)     2:53.69 (42.33)
  2 Lonergan, Rebecca         42 BUE                  3:30.00    2:55.54    7  
                  37.74     1:23.39 (45.65)     2:16.04 (52.65)     2:55.54 (39.50)
  3 Glowinski, Stacey         40 BPDG                 2:56.00    2:56.31    6  
                  34.72                             2:16.14 ( )     2:56.31 (40.17)
  4 Seyferth, Elizabeth       44 SAL                  3:16.14    3:10.62    5  
                  43.88     1:36.99 (53.11)     2:26.42 (49.43)     3:10.62 (44.20)
  5 Statton, Amy              40 EV                   3:18.06    3:12.62    4  
                  44.05     1:33.04 (48.99)     2:30.33 (57.29)     3:12.62 (42.29)
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    40+ NATL: N 4:37.83  5/20/2001 JILL HERNANDEZ                              
    40+ CMSA: C 5:07.17  2/16/2003 Andrea J Block                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seyferth, Elizabeth       44 SAL                  6:52.17    6:47.23    9  
                  44.28     1:38.42 (54.14)     2:34.83 (56.41)     3:28.55 (53.72)
        4:20.10 (51.55)     5:13.32 (53.22)     6:01.50 (48.18)     6:47.23 (45.73)
  2 Wheeles, Lori             44 EBC                  7:00.00    6:53.12    7  
                  49.02     1:48.29 (59.27)     2:36.90 (48.61)     3:25.67 (48.77)
      4:27.16 (1:01.49)   5:29.69 (1:02.53)     6:11.97 (42.28)     6:53.12 (41.15)
  3 Statton, Amy              40 EV                   6:54.00    6:54.86    6  
                  49.13     1:46.89 (57.76)     2:38.53 (51.64)     3:29.59 (51.06)
        4:27.56 (57.97)     5:24.69 (57.13)     6:11.45 (46.76)     6:54.86 (43.41)
  4 Bowers, Chauna            42 ELG                  7:00.00    7:03.61    5  
                  40.24     1:33.30 (53.06)     2:31.71 (58.41)     3:27.01 (55.30)
      4:27.86 (1:00.85)   5:28.80 (1:00.94)     6:16.70 (47.90)     7:03.61 (46.91)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    45+ NATL: N 24.88  4/30/2000 PENNY NOYES                                   
    45+ CMSA: C 26.23  4/27/2000 Cynthia G Stonesi                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Carol             45 EBC                    29.00      27.52    9  
  2 Del Greco, Jane           46 COHO                   29.60      29.33    7  
  3 Niemi, Susan              47 WMAC                   30.09      29.97    6  
  4 Delanois, Barbara         47 CENT                   32.00      32.36    5  
  5 Hacker, Julie             45 NASA                   42.00      39.22    4  
 -- Frankel, Susan            49 NASA                 1:05.00         NS  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    45+ NATL: N   53.27  5/20/2001 LAURA VAL                                   
    45+ CMSA: C 1:00.64  4/16/1999 CYNTHIA STONESIFE                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Carol             45 EBC                  1:05.00    1:03.63    9  
                  30.31     1:03.63 (33.32)                                        
  2 Del Greco, Jane           46 COHO                 1:07.00    1:07.38    7  
                  31.84     1:07.38 (35.54)                                        
  3 Niemi, Susan              47 WMAC                 1:09.28    1:07.56    6  
                  31.59     1:07.56 (35.97)                                        
  4 Roderer, Kathleen         47 EV                   1:12.00    1:12.06    5  
                  34.07     1:12.06 (37.99)                                        
  5 Goebel, Donna             46 HH                   1:28.00    1:18.94    4  
                  37.12     1:18.94 (41.82)                                        
  6 Hacker, Julie             45 NASA                 1:45.00    1:31.72    3  
                  42.66     1:31.72 (49.06)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:58.53  5/20/2001 LAURA VAL                                   
    45+ CMSA: C 2:14.97  5/18/1995 CYNTHIA JONES                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Carol             45 EBC                  2:23.00    2:18.88    9  
                  30.48     1:05.49 (35.01)     1:41.93 (36.44)     2:18.88 (36.95)
  2 Beinke, Luanne            49 IOWA                 2:35.00    2:23.21    7  
                  32.47     1:08.70 (36.23)     1:46.08 (37.38)     2:23.21 (37.13)
  3 Kosiek, Joan              48 TWC                  2:40.00    2:37.40    6  
                  37.39     1:17.69 (40.30)     1:58.10 (40.41)     2:37.40 (39.30)
  4 Roderer, Kathleen         47 EV                   2:45.00    2:42.09    5  
  5 Goebel, Donna             46 HH                   3:10.00    2:55.38    4  
                  40.01     1:24.68 (44.67)     2:11.80 (47.12)     2:55.38 (43.58)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    45+ NATL: N 5:22.93  5/20/2001 LAURA VAL                                   
    45+ CMSA: C 6:02.50  4/21/1995 CINDY JONES                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Carol             45 EBC                  6:30.00    6:26.68    9  
                  34.35     1:13.37 (39.02)     1:52.61 (39.24)     2:32.27 (39.66)
        3:12.23 (39.96)     3:52.11 (39.88)     4:31.82 (39.71)     5:10.91 (39.09)
        5:49.12 (38.21)     6:26.68 (37.56)                                        
  2 Carter, Karen             47 EV                   7:20.00    7:03.48    7  
                  36.59     1:16.07 (39.48)     1:58.05 (41.98)     2:40.89 (42.84)
        3:24.16 (43.27)     4:07.52 (43.36)     4:51.64 (44.12)     5:35.66 (44.02)
        6:20.03 (44.37)     7:03.48 (43.45)                                        
  3 Goebel, Donna             46 HH                   7:55.00    7:52.51    6  
                  41.25     1:26.50 (45.25)     2:14.66 (48.16)     3:03.45 (48.79)
        3:52.09 (48.64)     4:40.94 (48.85)     5:29.28 (48.34)     6:18.09 (48.81)
        7:07.35 (49.26)     7:52.51 (45.16)                                        
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    45+ NATL: N 19:09.33  2/7/1999  LAURA VAL                                  
    45+ CMSA: C 21:04.97  5/15/1997 CYNTHIA JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne            49 IOWA                      NT   20:57.80C   9  
  2 Delanois, Barbara         47 CENT                      NT   25:03.61    7  
  3 Goebel, Donna             46 HH                        NT   27:09.58    6  
  4 Hacker, Julie             45 NASA                      NT   31:59.00    5  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    45+ NATL: N 28.26  5/18/1997 LAURA VAL                                     
    45+ CMSA: C 31.43  5/8/1998  CYNTHIA STONESIFE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Carol             45 EBC                    35.00      34.31    9  
  2 Beinke, Luanne            49 IOWA                   36.00      34.59    7  
  3 Delanois, Barbara         47 CENT                   38.34      38.54    6  
  4 Niemi, Susan              47 WMAC                   39.11      38.59    5  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:01.50  5/18/1997 LAURA VAL                                   
    45+ CMSA: C 1:06.42  2/15/1998 CYNTHIA JONES                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Carol             45 EBC                  1:19.00    1:18.71    9  
                  37.90     1:18.71 (40.81)                                        
  2 Delanois, Barbara         47 CENT                 1:21.95    1:24.45    7  
                  40.64     1:24.45 (43.81)                                        
 -- Niemi, Susan              47 WMAC                 1:09.28         NS  
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    45+ NATL: N 2:19.10  4/20/1997 CECILA MCCLOSKEY                            
    45+ CMSA: C 2:38.54  1989      BETTY BENNETT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne            49 IOWA                 2:40.00    2:37.32C   9  
                  36.96     1:16.79 (39.83)     1:56.90 (40.11)     2:37.32 (40.42)
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    45+ NATL: N 32.82  3/12/1994 SUSAN ROY                                     
    45+ CMSA: C 34.47  4/27/2000 Cynthia G Stonesi                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiek, Joan              48 TWC                    40.00      39.11    9  
  2 Del Greco, Jane           46 COHO                   40.00      39.31    7  
  3 Cooper, Christine         45 BUE                    42.00      40.44    6  
  4 Niemi, Susan              47 WMAC                   42.53      40.47    5  
  5 Goebel, Donna             46 HH                     44.00      42.68    4  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:11.83  3/12/1994 SUSAN ROY                                   
    45+ CMSA: C 1:18.61  4/27/2001 Cynthia Stonesife                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiek, Joan              48 TWC                  1:28.00    1:26.82    9  
                  40.36     1:26.82 (46.46)                                        
  2 Cooper, Christine         45 BUE                  1:31.00    1:27.81    7  
                  41.59     1:27.81 (46.22)                                        
  3 Del Greco, Jane           46 COHO                 1:28.00    1:27.93    6  
                  40.58     1:27.93 (47.35)                                        
  4 Niemi, Susan              47 WMAC                 1:32.44    1:30.64    5  
                  42.94     1:30.64 (47.70)                                        
  5 Beinke, Luanne            49 IOWA                 1:28.00    1:33.40    4  
                  44.36     1:33.40 (49.04)                                        
  6 Roderer, Kathleen         47 EV                   1:37.00    1:33.70    3  
                  43.87     1:33.70 (49.83)                                        
  7 Goebel, Donna             46 HH                   1:37.00    1:34.34    2  
                  44.45     1:34.34 (49.89)                                        
  8 Nerlove, Susan            45 NWSC                 2:15.00    1:42.45    1  
                  49.41     1:42.45 (53.04)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    45+ NATL: N 2:38.38  6/16/1994 SUSAN ROY                                   
    45+ CMSA: C 2:42.83  4/16/1999 GILLIAN HEATH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiek, Joan              48 TWC                  3:12.00    3:09.90    9  
                  43.24     1:30.94 (47.70)     2:20.04 (49.10)     3:09.90 (49.86)
  2 Cooper, Christine         45 BUE                  3:20.00    3:10.88    7  
                  43.51     1:31.55 (48.04)     2:21.09 (49.54)     3:10.88 (49.79)
  3 Del Greco, Jane           46 COHO                 3:13.00    3:13.56    6  
                  42.16     1:31.26 (49.10)     2:21.95 (50.69)     3:13.56 (51.61)
  4 Goebel, Donna             46 HH                   3:30.00    3:27.08    5  
                  47.04     1:39.85 (52.81)     2:34.32 (54.47)     3:27.08 (52.76)
 -- Roderer, Kathleen         47 EV                   3:27.00         NS  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    45+ NATL: N 27.02  5/10/1998 LAURA VAL                                     
    45+ CMSA: C 29.24  5/8/1998  CYNTHIA STONESIFE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Carol             45 EBC                    34.00      31.47    9  
  2 Cooper, Christine         45 BUE                    38.00      37.67    7  
  3 Niemi, Susan              47 WMAC                   38.72      37.96    6  
  4 Hacker, Julie             45 NASA                   52.00      47.91    5  
 -- Roderer, Kathleen         47 EV                     37.00         NS  
 -- Delanois, Barbara         47 CENT                   43.00         NS  
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    45+ NATL: N 2:11.12  5/20/2001 LAURA VAL                                   
    45+ CMSA: C 2:44.26  5/18/1995 CATHERINE QUILL                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Karen             47 EV                   3:15.00    3:09.02    9  
                  39.68     1:26.48 (46.80)     2:17.08 (50.60)     3:09.02 (51.94)
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:03.83  4/20/1997 LAURA VAL                                   
    45+ CMSA: C 1:05.67  4/27/2000 Cynthia G Stonesi                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane           46 COHO                 1:23.00    1:21.69    9  
                  38.93     1:21.69 (42.76)                                        
  2 Cooper, Christine         45 BUE                  1:23.00    1:22.63    7  
                  38.88     1:22.63 (43.75)                                        
  3 Niemi, Susan              47 WMAC                 1:22.33    1:23.12    6  
                  38.68     1:23.12 (44.44)                                        
  4 Roderer, Kathleen         47 EV                   1:25.00    1:24.10    5  
                  39.20     1:24.10 (44.90)                                        
  5 Delanois, Barbara         47 CENT                 1:23.81    1:25.16    4  
                  39.65     1:25.16 (45.51)                                        
  6 Nerlove, Susan            45 NWSC                 2:15.00    1:41.90    3  
                  48.75     1:41.90 (53.15)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    45+ NATL: N 2:20.08  5/16/1999 DANIELLE OGIER                              
    45+ CMSA: C 2:33.72  4/27/2001 Cynthia Stonesife                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Karen             47 EV                   2:59.00    2:55.94    9  
                  37.55     1:22.98 (45.43)     2:14.52 (51.54)     2:55.94 (41.42)
  2 Delanois, Barbara         47 CENT                 3:06.30    3:10.37    7  
                  40.34     1:27.85 (47.51)   2:27.85 (1:00.00)     3:10.37 (42.52)
 -- Roderer, Kathleen         47 EV                   3:07.00         NS  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    50+ NATL: N 26.65  5/4/1997  DIANA TODD                                    
    50+ CMSA: C 27.87  4/27/2000 Cynthia L Jones                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            53 OBS                    31.60      29.48    9  
  2 Vittone, Leslee           50 EV                     32.00      31.13    7  
  3 German, Cindy             52 ELG                    37.00      34.67    6  
  4 Stapleton, Carol          53 NWSC                   37.00      36.23    5  
  5 Kawecki, Corinne          51 NASA                 1:05.00    1:07.27    4  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    50+ NATL: N   59.05  5/23/1993 ARDETH MUELLER                              
    50+ CMSA: C 1:03.09  5/13/1994 COLLEEN MALMEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            53 OBS                  1:07.75    1:05.76    9  
                  31.48     1:05.76 (34.28)                                        
  2 Vittone, Leslee           50 EV                   1:19.00    1:12.96    7  
                  34.97     1:12.96 (37.99)                                        
  3 Tanimura, Laurie B        50 FCS                  1:20.00    1:17.43    6  
                  37.21     1:17.43 (40.22)                                        
  4 German, Cindy             52 ELG                  1:23.00    1:19.50    5  
                  36.07     1:19.50 (43.43)                                        
  5 Falconer, Judith          50 NASA                 1:19.00    1:22.62    4  
                  40.10     1:22.62 (42.52)                                        
  6 Bartell, Julee            50 NWSC                 1:35.00    1:22.65    3  
                  39.36     1:22.65 (43.29)                                        
 -- Bromann, Carlyn           51 OBS                  1:15.00        SCR  
 -- Taggart, Carol            53 EV                   1:21.00        SCR  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    50+ NATL: N 2:08.15  4/30/2000 CELESTE MILLER                              
    50+ CMSA: C 2:20.47  4/27/2000 Cynthia L Jones                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            53 OBS                  2:32.25    2:21.31    9  
                  32.05     1:08.42 (36.37)     1:45.62 (37.20)     2:21.31 (35.69)
  2 Tanimura, Laurie B        50 FCS                  2:50.00    2:46.42    7  
  3 Falconer, Judith          50 NASA                 2:50.00    3:00.62    6  
  4 German, Cindy             52 ELG                  3:10.00    3:02.67    5  
                  39.62     1:24.25 (44.63)     2:13.09 (48.84)     3:02.67 (49.58)
  5 Bartell, Julee            50 NWSC                 3:09.00    3:10.17    4  
                  40.39     1:26.54 (46.15)     2:17.71 (51.17)     3:10.17 (52.46)
  6 Black, Jean               51 BUE                  3:15.00    3:15.73    3  
                  43.18     1:31.71 (48.53)     2:25.12 (53.41)     3:15.73 (50.61)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    50+ NATL: N 5:42.48  5/20/2001 CELESTE MILLER                              
    50+ CMSA: C 6:15.07  4/8/2001  CYNTHIA JONES                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            53 OBS                  6:38.50    6:13.77C   9  
                  33.49     1:10.10 (36.61)     1:47.90 (37.80)     2:26.02 (38.12)
        3:04.12 (38.10)     3:42.39 (38.27)     4:20.56 (38.17)     4:59.24 (38.68)
        5:37.12 (37.88)     6:13.77 (36.65)                                        
  2 Brazel, Anne              50 ROCK                 7:30.00    7:06.09    7  
                  38.69     1:20.44 (41.75)     2:04.65 (44.21)     2:49.20 (44.55)
        3:34.06 (44.86)     4:18.15 (44.09)     5:01.85 (43.70)     5:45.00 (43.15)
        6:26.47 (41.47)     7:06.09 (39.62)                                        
  3 Tanimura, Laurie B        50 FCS                  7:15.00    7:14.41    6  
                  38.07     1:18.77 (40.70)     2:01.77 (43.00)     2:45.44 (43.67)
        3:29.87 (44.43)     4:15.55 (45.68)     5:00.67 (45.12)     5:46.09 (45.42)
        6:31.68 (45.59)     7:14.41 (42.73)                                        
  4 Stapleton, Carol          53 NWSC                 8:35.00    8:31.92    5  
                  43.07     1:32.19 (49.12)     2:23.81 (51.62)     3:16.10 (52.29)
        4:09.55 (53.45)     5:02.94 (53.39)     5:56.25 (53.31)     6:49.39 (53.14)
        7:42.48 (53.09)     8:31.92 (49.44)                                        
  5 German, Cindy             52 ELG                  9:00.00    8:32.81    4  
                  43.09     1:33.20 (50.11)     2:25.08 (51.88)     3:17.54 (52.46)
        4:10.28 (52.74)     5:03.37 (53.09)     5:56.27 (52.90)     6:49.28 (53.01)
        7:41.75 (52.47)     8:32.81 (51.06)                                        
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    50+ NATL: N 19:22.19  2/19/2001 BARBARA DUNBAR                             
    50+ CMSA: C 21:40.14  4/27/2000 Cynthia L Jones                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tanimura, Laurie B        50 FCS                 24:30.00   24:15.96    9  
  2 Taggart, Carol            53 EV                  28:30.00   28:47.81    7  
  3 Crane, Jill               54 EV                        NT   32:02.30    6  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    50+ NATL: N 32.63  5/20/2001 SHIRLEY CAZALET                               
    50+ CMSA: C 32.66  1994      BETTY BENNETT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brazel, Anne              50 ROCK                   37.00      36.30    9  
  2 Vittone, Leslee           50 EV                     37.00      36.54    7  
  3 German, Cindy             52 ELG                    45.00      43.67    6  
  4 Black, Jean               51 BUE                    50.00      47.73    5  
  5 Kawecki, Corinne          51 NASA                 1:12.00    1:27.43    4  
 -- Bromann, Carlyn           51 OBS                    46.00        SCR  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    50+ NATL: N 1:10.30  5/20/2001 JONELLE SCHMIDT                             
    50+ CMSA: C 1:10.58  1994      BETTY BENNETT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brazel, Anne              50 ROCK                 1:19.00    1:16.44    9  
                  38.32     1:16.44 (38.12)                                        
  2 Vittone, Leslee           50 EV                   1:22.00    1:19.38    7  
                  38.33     1:19.38 (41.05)                                        
  3 Jones, Cynthia            53 OBS                  1:28.75    1:27.01    6  
                  42.48     1:27.01 (44.53)                                        
  4 Crane, Jill               54 EV                        NT    1:55.37    5  
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    50+ NATL: N 2:33.23  5/20/2001 JONELLE SCHMIDT                             
    50+ CMSA: C 2:37.19  1994      BETTY BENNETT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brazel, Anne              50 ROCK                 2:53.00    2:46.42    9  
                  40.31     1:22.55 (42.24)     2:06.11 (43.56)     2:46.42 (40.31)
  2 Jones, Cynthia            53 OBS                  3:06.00    2:55.03    7  
                  41.91     1:26.23 (44.32)     2:11.12 (44.89)     2:55.03 (43.91)
  3 Vittone, Leslee           50 EV                   3:02.00    2:59.98    6  
                  42.94     1:29.13 (46.19)     2:15.60 (46.47)     2:59.98 (44.38)
  4 Black, Jean               51 BUE                  3:45.00    3:45.83    5  
                  53.68     1:51.70 (58.02)     2:49.93 (58.23)     3:45.83 (55.90)
  5 Crane, Jill               54 EV                   3:59.00    3:56.22    4  
                  57.66   1:58.80 (1:01.14)   2:59.68 (1:00.88)     3:56.22 (56.54)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    50+ NATL: N 34.45  5/20/2001 SUSAN JONES-ROY                               
    50+ CMSA: C 39.24  1994      BETTY BENNETT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vittone, Leslee           50 EV                     43.00      40.98    9  
  2 German, Cindy             52 ELG                    47.00      45.87    7  
  3 Stapleton, Carol          53 NWSC                   48.30      46.87    6  
  4 Crane, Jill               54 EV                     46.00      47.12    5  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    50+ NATL: N 1:14.82  4/30/2000 SUSAN JONES-ROY                             
    50+ CMSA: C 1:30.80  3/8/1998  BETTY BENNETT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vittone, Leslee           50 EV                   1:33.00    1:32.27    9  
                  43.20     1:32.27 (49.07)                                        
  2 German, Cindy             52 ELG                  1:48.00    1:39.33    7  
                  46.40     1:39.33 (52.93)                                        
  3 Jones, Cynthia            53 OBS                  1:48.50    1:41.12    6  
                  48.55     1:41.12 (52.57)                                        
  4 Crane, Jill               54 EV                   1:46.00    1:51.29    5  
                  51.99     1:51.29 (59.30)                                        
  5 Black, Jean               51 BUE                  2:00.00    2:02.53    4  
                1:00.46   2:02.53 (1:02.07)                                        
 -- Bromann, Carlyn           51 OBS                  1:40.00        SCR  
 -- Taggart, Carol            53 EV                   1:49.00        SCR  
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    50+ NATL: N 2:42.23  5/6/2000  SUSAN JONES-ROY                             
    50+ CMSA: C 3:15.50  5/8/1998  PATRICIA B BRUMME                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vittone, Leslee           50 EV                   3:33.00    3:25.68    9  
                  46.96     1:39.08 (52.12)     2:32.61 (53.53)     3:25.68 (53.07)
  2 Stapleton, Carol          53 NWSC                 3:55.00    3:45.75    7  
                  51.33     1:47.94 (56.61)     2:47.44 (59.50)     3:45.75 (58.31)
  3 German, Cindy             52 ELG                  3:50.00    3:46.07    6  
                  49.22     1:45.85 (56.63)   2:46.48 (1:00.63)     3:46.07 (59.59)
  4 Crane, Jill               54 EV                   3:55.00    3:46.62    5  
                  52.45     1:50.73 (58.28)     2:49.89 (59.16)     3:46.62 (56.73)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    50+ NATL: N 28.64  4/24/1994 DIANA TODD TAFT                               
    50+ CMSA: C 31.37  4/27/2000 Cynthia L Jones                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            53 OBS                    35.85      33.91    9  
  2 German, Cindy             52 ELG                    50.00      45.48    7  
 -- Falconer, Judith          50 NASA                   47.00         NS  
 -- Quill, Catherine          53 OBS                    35.00         NS  
 -- Brazel, Anne              50 ROCK                   36.00         NS  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    50+ NATL: N 1:05.69  5/24/1992 ARDETH MUELLER                              
    50+ CMSA: C 1:14.07  5/13/1994 IRENE DAVID                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          53 OBS                  1:18.00    1:17.88    9  
                  36.30     1:17.88 (41.58)                                        
  2 Crane, Jill               54 EV                   1:50.00    1:50.36    7  
                  52.86     1:50.36 (57.50)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    50+ NATL: N 2:25.73  4/12/1992 ARDETH MUELLER                              
    50+ CMSA: C 2:49.52  4/28/2002 Catherine J Quill                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          53 OBS                  2:57.00    2:56.05    9  
                  40.73     1:25.95 (45.22)     2:12.48 (46.53)     2:56.05 (43.57)
  2 Crane, Jill               54 EV                   3:50.00    4:10.07    7  
                  56.56   1:59.85 (1:03.29)   3:06.99 (1:07.14)   4:10.07 (1:03.08)
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    50+ NATL: N 1:07.74  4/30/2000 SUSAN JONES-ROY                             
    50+ CMSA: C 1:12.44  5/20/1993 BETTY BENNETT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brazel, Anne              50 ROCK                 1:23.00    1:20.17    9  
                  35.80     1:20.17 (44.37)                                        
  2 Quill, Catherine          53 OBS                  1:25.00    1:20.43    7  
                  36.64     1:20.43 (43.79)                                        
  3 Jones, Cynthia            53 OBS                  1:26.15    1:21.47    6  
                  37.61     1:21.47 (43.86)                                        
  4 German, Cindy             52 ELG                  1:33.00    1:31.72    5  
                  41.14     1:31.72 (50.58)                                        
  5 Black, Jean               51 BUE                  1:50.00    1:48.47    4  
                  52.33     1:48.47 (56.14)                                        
 -- Taggart, Carol            53 EV                   1:38.00        SCR  
 -- Bromann, Carlyn           51 OBS                  1:28.00        SCR  
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    50+ NATL: N 2:30.28  4/30/2000 CELESTE MILLER                              
    50+ CMSA: C 2:39.67  5/13/1994 BETTY BENNETT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            53 OBS                  3:03.40    2:51.05    9  
                  35.34     1:19.89 (44.55)     2:14.44 (54.55)     2:51.05 (36.61)
  2 Quill, Catherine          53 OBS                  2:58.00    2:58.94    7  
                  37.73     1:25.85 (48.12)     2:18.96 (53.11)     2:58.94 (39.98)
  3 Crane, Jill               54 EV                   3:45.00    3:40.11    6  
                  50.23     1:47.99 (57.76)   2:49.44 (1:01.45)     3:40.11 (50.67)
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    50+ NATL: N 5:18.46  3/21/1999 BARBARA DUNBAR                              
    50+ CMSA: C 5:51.48  5/20/1993 BETTY BENNETT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          53 OBS                  6:14.00    6:09.51    9  
                  39.00     1:24.54 (45.54)     2:12.16 (47.62)     3:00.42 (48.26)
        3:54.55 (54.13)     4:49.82 (55.27)     5:29.44 (39.62)     6:09.51 (40.07)
  2 Crane, Jill               54 EV                   7:50.00    7:51.02    7  
                  55.48   1:59.05 (1:03.57)   3:01.09 (1:02.04)   4:03.15 (1:02.06)
      5:05.75 (1:02.60)     6:05.70 (59.95)     6:57.79 (52.09)     7:51.02 (53.23)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    55+ NATL: N 27.48  5/10/1998 NANCY RIDOUT                                  
    55+ CMSA: C 29.94  4/27/2000 Irene David                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 David, Irene              59 BARR                   33.00      32.32    9  
  2 Stanard, Lee              56 WCW                    41.00      37.35    7  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    55+ NATL: N 1:00.49  5/20/2001 CAROLYN BOAK                                
    55+ CMSA: C 1:10.15  4/27/2000 Irene David                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanard, Lee              56 WCW                  1:27.00    1:24.99    9  
                  41.59     1:24.99 (43.40)                                        
  2 Gaza, Lynnette            59 LSAC                 1:45.00    1:25.68    7  
                  41.77     1:25.68 (43.91)                                        
  3 Brown, Jane Rae           57 EV                   2:10.00    2:07.22    6  
                  59.58   2:07.22 (1:07.64)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    55+ NATL: N 2:15.35  5/16/1999 ARDETH MUELLER                              
    55+ CMSA: C 2:34.34  4/27/2000 Betty L Bennett                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanard, Lee              56 WCW                  3:10.00    3:02.77    9  
                  41.37     1:27.23 (45.86)     2:15.28 (48.05)     3:02.77 (47.49)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    55+ NATL: N 6:00.95  4/30/2000 ARDETH MUELLER                              
    55+ CMSA: C 7:00.72  3/31/2000 Mary Pohlmann                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            58 SAL                  7:07.49    6:55.31C   9  
                  37.48     1:18.56 (41.08)     2:00.38 (41.82)     2:42.69 (42.31)
        3:25.25 (42.56)     4:07.90 (42.65)     4:50.33 (42.43)     5:32.60 (42.27)
        6:14.67 (42.07)     6:55.31 (40.64)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    55+ NATL: N 32.32  5/20/2001 BETTY ANN BARNETT                             
    55+ CMSA: C 34.87  4/27/2000 Betty L Bennett                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            58 SAL                    37.47      36.72    9  
  2 Gaza, Lynnette            59 LSAC                 1:05.00      49.37    7  
  3 Cervantes, Benita         57 EV                     52.00      55.15    6  
  4 Brown, Jane Rae           57 EV                   1:10.00    1:09.05    5  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    55+ NATL: N 1:09.92  5/20/2001 BETTY ANN BARNETT                           
    55+ CMSA: C 1:15.14  4/27/2000 Betty L Bennett                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            58 SAL                  1:20.78    1:18.68    9  
                  39.10     1:18.68 (39.58)                                        
  2 Cervantes, Benita         57 EV                   1:59.00    1:55.53    7  
                  56.01     1:55.53 (59.52)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    55+ NATL: N 2:33.59  5/20/2001 BETTY ANN BARNETT                           
    55+ CMSA: C 2:45.75  4/27/2000 Mary M Pohlmann                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            58 SAL                  2:50.88    2:48.14    9  
                  40.06     1:22.58 (42.52)     2:05.38 (42.80)     2:48.14 (42.76)
  2 Cervantes, Benita         57 EV                   4:38.00    4:05.68    7  
                  58.03                             3:03.41 ( )   4:05.68 (1:02.27)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    55+ NATL: N 35.16  5/19/1991 JAYNE BRUNER                                  
    55+ CMSA: C 43.79  4/28/2002 Pat B Brummet                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanard, Lee              56 WCW                    47.00      44.23    9  
  2 Gaza, Lynnette            59 LSAC                 1:05.00      50.54    7  
  3 Cervantes, Benita         57 EV                     55.35      56.12    6  
  4 Brown, Jane Rae           57 EV                   1:00.00    1:05.09    5  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    55+ NATL: N 1:18.52  5/19/1991 JAYNE BRUNER                                
    55+ CMSA: C 1:32.48  4/28/2002 Pat B Brummet                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanard, Lee              56 WCW                  1:45.00    1:36.96    9  
                  46.11     1:36.96 (50.85)                                        
  2 Cervantes, Benita         57 EV                   2:01.00    1:58.76    7  
                  55.71   1:58.76 (1:03.05)                                        
  3 Brown, Jane Rae           57 EV                   2:10.00    2:22.67    6  
                1:08.58   2:22.67 (1:14.09)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    55+ NATL: N 2:54.45  5/20/2001 CAROLYN BOAK                                
    55+ CMSA: C 3:22.30  4/27/2001 Patricia Brummet                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cervantes, Benita         57 EV                   4:10.00    4:16.93    9  
                  58.53   2:01.85 (1:03.32)   3:09.94 (1:08.09)   4:16.93 (1:06.99)
  2 Brown, Jane Rae           57 EV                   4:30.00    5:02.35    7  
                1:07.44   2:27.04 (1:19.60)   3:47.31 (1:20.27)   5:02.35 (1:15.04)
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    55+ NATL: N 29.73  5/10/1998 ARDETH MUELLER                                
    55+ CMSA: C 33.48  4/27/2001 Irene David                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 David, Irene              59 BARR                   36.00      36.62    9  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    55+ NATL: N 1:10.04  5/20/2001 CAROLYN BOAK                                
    55+ CMSA: C 1:16.40  4/27/2000 Betty L Bennett                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanard, Lee              56 WCW                  1:42.00    1:38.81    9  
                  51.22     1:38.81 (47.59)                                        
  2 Gaza, Lynnette            59 LSAC                 2:15.00    1:41.64    7  
                  50.87     1:41.64 (50.77)                                        
  3 Cervantes, Benita         57 EV                   1:54.52    1:54.59    6  
                  56.96     1:54.59 (57.63)                                        
  4 Brown, Jane Rae           57 EV                   2:20.00    2:23.24    5  
                1:10.81   2:23.24 (1:12.43)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    55+ NATL: N 2:36.07  5/20/2001 BETTY ANN BARNETT                           
    55+ CMSA: C 2:52.72  4/27/2000 Betty L Bennett                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            58 SAL                  3:03.89    2:57.38    9  
                  38.86     1:22.85 (43.99)     2:16.51 (53.66)     2:57.38 (40.87)
  2 Gaza, Lynnette            59 LSAC                 4:20.00    3:35.16    7  
                  52.38     1:46.46 (54.08)   2:47.58 (1:01.12)     3:35.16 (47.58)
 -- Brown, Jane Rae           57 EV                   6:00.00         DQ  
                1:08.96   2:28.04 (1:19.08)   3:49.02 (1:20.98)        DQ (1:09.63)
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    55+ NATL: N 5:39.55  4/19/1998 ARDETH MUELLER                              
    55+ CMSA: C 6:18.88  4/27/2000 Mary M Pohlmann                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            58 SAL                  6:21.67    6:19.32    9  
                  43.60     1:33.43 (49.83)     2:19.79 (46.36)     3:04.66 (44.87)
        4:00.93 (56.27)     4:56.41 (55.48)     5:38.40 (41.99)     6:19.32 (40.92)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    60+ NATL: N 28.79  5/21/1995 JAYNE BRUNER                                  
    60+ CMSA: C 35.29  1980      JEANNETTE EPPLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gieseler, Meredith        60 BUE                    40.00      37.65    9  
  2 Kurz, Mary                60 EV                     44.00      42.35    7  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    60+ NATL: N 1:04.87  4/20/1997 JAYNE BRUNER                                
    60+ CMSA: C 1:18.79  1980      JEANNETTE EPPLEY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gieseler, Meredith        60 BUE                  1:35.00    1:28.92    9  
                  41.21     1:28.92 (47.71)                                        
  2 Kurz, Mary                60 EV                   1:38.00    1:35.56    7  
                  46.67     1:35.56 (48.89)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    60+ NATL: N 2:25.85  4/30/1995 LAVELLE STOINOFF                            
    60+ CMSA: C 2:54.31  1980      JEANNETTE EPPLEY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                60 EV                   3:35.00    3:34.70    9  
                  47.61     1:42.59 (54.98)     2:38.46 (55.87)     3:34.70 (56.24)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    60+ NATL: N 6:22.62  4/25/1993 LAVELLE STOINOFF                            
    60+ CMSA: C 7:57.27  1980      JEANNETTE EPPLEY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                60 EV                   9:38.00    9:22.14    9  
                  50.17     1:45.99 (55.82)     2:42.62 (56.63)     3:40.70 (58.08)
        4:39.68 (58.98)     5:36.83 (57.15)     6:34.37 (57.54)     7:31.68 (57.31)
        8:28.22 (56.54)     9:22.14 (53.92)                                        
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    60+ NATL: N 22:13.13  4/4/1993  LAVELLE STOINOFF                           
    60+ CMSA: C 26:22.54  1980      JEANNETTE EPPLEY                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                60 EV                        NT   31:57.53    9  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    60+ NATL: N 34.16  5/10/1998 BETSY JORDAN                                  
    60+ CMSA: C 41.85  1988      BOBBI TURCOTTE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gieseler, Meredith        60 BUE                    50.00      46.71    9  
  2 Kurz, Mary                60 EV                   1:05.00      55.74    7  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    60+ NATL: N 1:15.64  3/9/1997  BETSY JORDAN                                
    60+ CMSA: C 1:34.13  1988      BOBBI TURCOTTE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gieseler, Meredith        60 BUE                  1:50.00    1:46.76    9  
                  50.36     1:46.76 (56.40)                                        
  2 Kurz, Mary                60 EV                   2:15.00    2:05.89    7  
                1:00.29   2:05.89 (1:05.60)                                        
 -- Frank, Cecilia            63 BUE                  2:15.00         DQ  
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    60+ NATL: N 2:42.86  4/20/1997 BETSY JORDAN                                
    60+ CMSA: C 3:23.32  1988      BOBBI TURCOTTE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gieseler, Meredith        60 BUE                  4:10.00    4:01.72    9  
                  50.25   1:51.50 (1:01.25)   2:55.26 (1:03.76)   4:01.72 (1:06.46)
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    60+ NATL: N 36.88  11/2/1996 JAYNE BRUNER                                  
    60+ CMSA: C 43.98  1981      GERTRUDE ZINT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frank, Cecilia            63 BUE                    55.00      49.65    9  
  2 Gieseler, Meredith        60 BUE                  1:00.00      53.29    7  
  3 Kurz, Mary                60 EV                   1:02.00      58.23    6  
 -- Harris, Ursula            64 UNAT                 1:00.00         NS  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    60+ NATL: N 1:21.55  4/30/2000 JOANN LEILICH                               
    60+ CMSA: C 1:38.88  1982      GERTRUDE ZINT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            64 UNAT                 1:50.00    1:55.94    9  
                  55.25   1:55.94 (1:00.69)                                        
  2 Gieseler, Meredith        60 BUE                  2:15.00    2:01.92    7  
                  56.20   2:01.92 (1:05.72)                                        
  3 Kurz, Mary                60 EV                   2:20.00    2:06.69    6  
                1:01.57   2:06.69 (1:05.12)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    60+ NATL: N 33.07  5/21/1995 JAYNE BRUNER                                  
    60+ CMSA: C 35.32  1980      JEANNETTE EPPLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gieseler, Meredith        60 BUE                  1:00.00      52.73    9  
  2 Kurz, Mary                60 EV                   1:15.00    1:11.59    7  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    60+ NATL: N 1:16.66  4/20/1997 JAYNE BRUNER                                
    60+ CMSA: C 1:30.16  1980      JEANNETTE EPPLEY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gieseler, Meredith        60 BUE                  2:00.00    1:46.77    9  
                  47.39     1:46.77 (59.38)                                        
  2 Kurz, Mary                60 EV                   2:02.00    2:01.93    7  
                1:00.69   2:01.93 (1:01.24)                                        
  3 Steffen, Janet            62 EV                   2:39.00    2:23.50    6  
                1:12.67   2:23.50 (1:10.83)                                        
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    60+ NATL: N 2:50.10  4/20/1997 JAYNE BRUNER                                
    60+ CMSA: C 3:11.93  4/12/1996 ANN STEVENS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gieseler, Meredith        60 BUE                  4:20.00    4:05.37    9  
                  51.91     1:49.81 (57.90)   3:06.53 (1:16.72)     4:05.37 (58.84)
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    65+ NATL: N 30.45  5/18/1997 GAIL ROPER                                    
    65+ CMSA: C 34.05  1987      LOUISE DONOVAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        69 EV                     45.34      45.68    9  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    65+ NATL: N 1:08.78  5/12/1996 GAIL ROPER                                  
    65+ CMSA: C 1:17.60  1987      LOUISE DONOVAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            69 TWC                  1:40.00    1:38.95    9  
                  47.46     1:38.95 (51.49)                                        
  2 Stevens, Ann              69 EV                   1:44.00    1:42.77    7  
                  51.33     1:42.77 (51.44)                                        
  3 Berning, Henrietta        69 EV                   1:43.57    1:43.83    6  
                  49.88     1:43.83 (53.95)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    65+ NATL: N 2:32.93  4/19/1998 LAVELLE STOINOFF                            
    65+ CMSA: C 3:01.97  1987      LOUISE DONOVAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            69 TWC                  3:40.00    3:36.12    9  
                  48.55     1:43.11 (54.56)     2:40.73 (57.62)     3:36.12 (55.39)
  2 Stevens, Ann              69 EV                   3:44.00    3:45.66    7  
                  52.66     1:51.33 (58.67)     2:50.65 (59.32)     3:45.66 (55.01)
  3 Berning, Henrietta        69 EV                   3:54.61    3:47.65    6  
                  51.06     1:50.56 (59.50)   2:50.70 (1:00.14)     3:47.65 (56.95)
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    65+ NATL: N 6:39.23  1/10/1999 LAVELLE STOINOFF                            
    65+ CMSA: C 8:14.53  1985      JEANNETTE EPPLEY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        69 EV                  10:23.15   10:22.17    9  
                  56.93   1:57.47 (1:00.54)   3:02.14 (1:04.67)   4:06.85 (1:04.71)
      5:10.95 (1:04.10)   6:14.27 (1:03.32)   7:18.02 (1:03.75)   8:21.49 (1:03.47)
      9:23.32 (1:01.83)    10:22.17 (58.85)                                        
 
Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    65+ NATL: N 23:09.53  4/5/1998  LAVELLE STOINOFF                           
    65+ CMSA: C 28:11.88  1987      JEANNETTE EPPLEY                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        69 EV                        NT   35:57.55    9  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    65+ NATL: N 36.03  4/5/1992  CLARA WALKER                                  
    65+ CMSA: C 45.04  1987      LOUISE DONOVAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              69 EV                     54.50      54.76    9  
  2 Rooney, Joanne            69 TWC                  1:00.00      58.53    7  
  3 Berning, Henrietta        69 EV                     57.82      59.34    6  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    65+ NATL: N 1:21.36  5/16/1994 CLARA WALKER                                
    65+ CMSA: C 1:38.84  1985      LOUISE DONOVAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              69 EV                   1:59.00    1:56.30    9  
                  58.46     1:56.30 (57.84)                                        
  2 Berning, Henrietta        69 EV                   2:06.41    2:11.40    7  
                1:04.07   2:11.40 (1:07.33)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    65+ NATL: N 2:56.66  2/28/1999 LAVELLE STOINOFF                            
    65+ CMSA: C 3:35.68  1985      LOUISE DONOVAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              69 EV                   4:10.00    4:13.44    9  
                1:01.10   2:06.39 (1:05.29)   3:11.99 (1:05.60)   4:13.44 (1:01.45)
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    65+ NATL: N 39.12  4/30/2000 JAYNE BRUNER                                  
    65+ CMSA: C 43.28  1984      GERTRUDE ZINT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        69 EV                     52.88      53.78    9  
  2 Stevens, Ann              69 EV                     56.00      55.85    7  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    65+ NATL: N 1:26.53  4/30/2000 JAYNE BRUNER                                
    65+ CMSA: C 1:37.97  1984      GERTRUDE ZINT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        69 EV                   1:58.32    2:00.64    9  
                  57.47   2:00.64 (1:03.17)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    65+ NATL: N 3:15.88  4/18/1999 ANN HIRSCH                                  
    65+ CMSA: C 3:30.37  1985      GERTRUDE ZINT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        69 EV                   4:21.61    4:19.56    9  
                  59.87   2:05.70 (1:05.83)   3:13.29 (1:07.59)   4:19.56 (1:06.27)
  2 Stevens, Ann              69 EV                   4:28.00    4:25.37    7  
                1:01.96   2:09.76 (1:07.80)   3:20.69 (1:10.93)   4:25.37 (1:04.68)
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    65+ NATL: N 34.45  3/30/1996 GAIL ROPER                                    
    65+ CMSA: C 38.39  1985      JEANNETTE EPPLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              69 EV                   1:00.00    1:00.68    9  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    65+ NATL: N 1:19.21  5/12/1996 GAIL ROPER                                  
    65+ CMSA: C 1:34.34  2000      JEANNETTE EPPLEY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              69 EV                   1:57.00    1:56.98    9  
                  57.61     1:56.98 (59.37)                                        
  2 Berning, Henrietta        69 EV                   2:01.11    2:02.06    7  
                1:03.15     2:02.06 (58.91)                                        
  3 Rooney, Joanne            69 TWC                  2:00.00    2:03.07    6  
                1:00.87   2:03.07 (1:02.20)                                        
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    65+ NATL: N 2:54.51  5/24/1992 CLARA WALKER                                
    65+ CMSA: C 3:29.73  2000      JEANNETTE EPPLEY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              69 EV                   4:15.00    4:09.55    9  
                1:00.84   2:03.97 (1:03.13)   3:12.90 (1:08.93)     4:09.55 (56.65)
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    70+ NATL: N 31.05  4/30/2000 GAIL ROPER                                    
    70+ CMSA: C 33.74  1991      LOUISE DONOVAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice              71 EV                     43.73      43.11    9  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    70+ NATL: N 1:09.79  4/30/2000 GAIL ROPER                                  
    70+ CMSA: C 1:19.44  1988      LOUISE DONOVAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice              71 EV                   1:37.99    1:36.69    9  
                  46.81     1:36.69 (49.88)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    70+ NATL: N 2:35.85  4/30/2000 GAIL ROPER                                  
    70+ CMSA: C 3:03.85  1989      LOUISE DONOVAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice              71 EV                   3:40.99    3:40.86    9  
                  50.95     1:47.37 (56.42)   2:47.56 (1:00.19)     3:40.86 (53.30)
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    70+ NATL: N 7:13.15  4/9/2000  GAIL ROPER                                  
    70+ CMSA: C 8:20.37  1989      LOUISE DONOVAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice              71 EV                   9:30.21    9:24.22    9  
                  51.89     1:48.91 (57.02)     2:46.81 (57.90)     3:44.24 (57.43)
        4:41.64 (57.40)     5:39.79 (58.15)     6:37.24 (57.45)     7:34.99 (57.75)
        8:31.98 (56.99)     9:24.22 (52.24)                                        
 
Women 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    70+ NATL: N 25:17.77  2/28/1999 JUNE KRAUSER                               
    70+ CMSA: C 29:08.27  1989      LOUISE DONOVAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice              71 EV                  34:07.07   32:38.13    9  
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    70+ NATL: N 38.00  5/21/1995 DORIS STEADMAN                                
    70+ CMSA: C 44.82  1989      LOUISE DONOVAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice              71 EV                     49.88      50.80    9  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    70+ NATL: N 1:24.70  5/21/1995 DORIS STEADMAN                              
    70+ CMSA: C 1:41.95  1989      LOUISE DONOVAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice              71 EV                   1:53.18    1:52.62    9  
                  54.79     1:52.62 (57.83)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    70+ NATL: N 3:10.78  5/21/1995 DORIS STEADMAN                              
    70+ CMSA: C 3:40.65  1989      LOUISE DONOVAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice              71 EV                   3:59.43    4:04.46    9  
                  56.87   1:59.63 (1:02.76)   3:04.96 (1:05.33)     4:04.46 (59.50)
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    70+ NATL: N 42.89  2/10/2001 ANN HIRSCH                                    
    70+ CMSA: C 50.85  2/18/2001 Hannelore Snyder                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snyder, Hannelore         72 BUE                  1:00.00      55.40    9  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    70+ NATL: N 1:32.12  4/9/2000  GAIL ROPER                                  
    70+ CMSA: C 1:52.13  3/25/2001 Hannelore Snyder                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snyder, Hannelore         72 BUE                  2:30.00    2:03.83    9  
                  58.82   2:03.83 (1:05.01)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    70+ NATL: N 3:21.84  6/9/2001  ANN HIRSCH                                  
    70+ CMSA: C 4:08.89  2/11/2001 HANNELORE SNYDER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice              71 EV                   4:55.60    5:02.42    9  
                1:09.59   2:27.35 (1:17.76)   3:46.19 (1:18.84)   5:02.42 (1:16.23)
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    70+ NATL: N 35.06  4/30/2000 GAIL ROPER                                    
    70+ CMSA: C 40.34  1990      JEANNETTE EPPLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice              71 EV                   1:20.30    1:14.39    9  
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    70+ NATL: N 1:21.97  4/30/2000 GAIL ROPER                                  
    70+ CMSA: C 1:38.49  1990      JEANNETTE EPPLEY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice              71 EV                   2:04.33    2:09.87    9  
                1:04.38   2:09.87 (1:05.49)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    75+ NATL: N 34.78  5/20/2001 FLORENCE CARR                                 
    75+ CMSA: C 37.30  4/21/1995 LOUISE DONOVAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Patricia          78 EBC                  1:15.00    1:08.54    9  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    75+ NATL: N 1:19.38  5/20/2001 FLORENCE CARR                               
    75+ CMSA: C 1:25.88  5/20/1993 LOUISE DONOVAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Patricia          78 EBC                  2:35.00    2:30.14    9  
                1:12.06   2:30.14 (1:18.08)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    75+ NATL: N 40.25  4/30/2000 DORIS STEADMAN                                
    75+ CMSA: C 54.49  4/12/1996 LOUISE K. DONOVAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Dodson, Patricia          78 EBC                  1:39.00         DQ  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    75+ NATL: N 1:28.19  4/2/2000  DORIS STEADMAN                              
    75+ CMSA: C 1:49.14  5/20/1993 LOUISE DONOVAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Patricia          78 EBC                  3:30.00    3:25.17    9  
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    75+ NATL: N 48.53  5/23/1993 GERTRUD ZINT                                  
    75+ CMSA: C 55.47  1991      RUTH HALLDORSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Patricia          78 EBC                  1:35.00    1:29.77    9  
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    80+ NATL: N 50.24  4/9/2000  MARJORIE SHARPE                               
    80+ CMSA: C 58.41  5/8/1998  LOUISE DONOVAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Turner, Margery J         82 UNAT                 1:04.70        SCR  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    80+ NATL: N 1:49.26  5/18/1997 MARJORIE SHARPE                             
    80+ CMSA: C 2:15.42  4/27/2001 Margery Turner                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Turner, Margery J         82 UNAT                 2:15.40         NS  
 
Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    80+ NATL: N 3:51.12  5/1/1994  MARIE WICKLUN                               
    80+ CMSA: C 4:50.54  4/27/2001 Margery Turner                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Turner, Margery J         82 UNAT                 4:50.54        SCR  
 
Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    19+ NATL: N 20.25  4/10/1994 ERIC MAUER                                    
    19+ CMSA: C 20.25  1994      ERIK MAUER                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steketee, Steve           24 NASA                   22.02      21.69    9  
  2 Helfers, Alex             23 NCO                    21.98      21.75    7  
  3 Perez, R. Joseph          23 LSAC                   25.00      24.67    6  
  4 Hengelmann, Daniel        23 EV                     24.50      24.84    5  
  5 Patterson, Shawn          24 ELG                    26.50      25.30    4  
  6 Cameron, Scott            24 NCO                    26.50      25.45    3  
  7 Wood, Jason               19 BUMS                   25.48      25.48    2  
  8 Guagenti, Dominic         24 CHSM                   25.00      25.80    1  
  9 Hartman, Greg             24 TOPM                   27.00      27.09  
 10 Porter, Brian             20 BUMS                   28.95      28.02  
 -- Michaels, Jonathan        19 UIUC                   26.00         NS  
 
Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    19+ NATL: N 43.89  2/18/2001 ROMAIN BARNIER                                
    19+ CMSA: C 45.11  1994      ERIK MAUER                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steketee, Steve           24 NASA                   48.01      46.82    9  
                  22.58       46.82 (24.24)                                        
  2 Helfers, Alex             23 NCO                    48.71      47.95    7  
                  22.63       47.95 (25.32)                                        
  3 Neumayer, Sebastian       20 UIUC                   50.90      49.91    6  
                  24.09       49.91 (25.82)                                        
  4 Patterson, Shawn          24 ELG                  1:04.00      56.32    5  
                  27.24       56.32 (29.08)                                        
  5 Wood, Jason               19 BUMS                   59.14      56.35    4  
                  27.11       56.35 (29.24)                                        
  6 Guagenti, Dominic         24 CHSM                   57.50      57.64    3  
                  25.83       57.64 (31.81)                                        
  7 Porter, Brian             20 BUMS                 1:10.14    1:04.33    2  
                1:04.63         1:04.33 ( )                                        
 -- Michaels, Jonathan        19 UIUC                   52.00        SCR  
 -- Hartman, Greg             24 TOPM                 1:01.00        SCR  
 
Men 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:37.60  2/18/2001 ROMAIN BARNIER                              
    19+ CMSA: C 1:41.45  1994      ERIK MAUER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neumayer, Sebastian       20 UIUC                 1:48.00    1:46.03    9  
                  24.79       51.53 (26.74)     1:18.70 (27.17)     1:46.03 (27.33)
  2 Helfers, Alex             23 NCO                  1:47.26    1:48.73    7  
                  25.00       52.23 (27.23)     1:20.42 (28.19)     1:48.73 (28.31)
  3 Stath, Bryce              24 NASA                 1:58.80    2:03.13    6  
                  28.32       58.89 (30.57)     1:31.10 (32.21)     2:03.13 (32.03)
  4 Patterson, Shawn          24 ELG                  2:22.00    2:04.77    5  
                  27.52       58.69 (31.17)     1:32.11 (33.42)     2:04.77 (32.66)
  5 Rice, Nic                 19 MDM                  1:55.00    2:05.09    4  
                  28.37       59.85 (31.48)     1:32.79 (32.94)     2:05.09 (32.30)
  6 Wood, Jason               19 BUMS                 2:10.54    2:05.35    3  
                  28.63     1:00.54 (31.91)     1:33.22 (32.68)     2:05.35 (32.13)
  7 Guagenti, Dominic         24 CHSM                 2:12.00    2:10.40    2  
                  28.76     1:00.97 (32.21)     1:35.42 (34.45)     2:10.40 (34.98)
  8 Hengelmann, Daniel        23 EV                   2:05.00    2:11.42    1  
                  28.41     1:00.75 (32.34)     1:35.58 (34.83)     2:11.42 (35.84)
 -- Michaels, Jonathan        19 UIUC                 1:59.00        SCR  
 -- Porter, Brian             20 BUMS                 2:40.00        SCR  
 
Men 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    19+ NATL: N 4:29.67  2/18/2001 ROMAIN BARNIER                              
    19+ CMSA: C 4:38.60  4/27/2001 Rob S Chelle                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             23 NCO                  5:08.54    4:57.53    9  
                  25.68       54.88 (29.20)     1:24.34 (29.46)     1:54.52 (30.18)
        2:24.94 (30.42)     2:55.52 (30.58)     3:26.34 (30.82)     3:57.20 (30.86)
        4:28.28 (31.08)     4:57.53 (29.25)                                        
  2 Stath, Bryce              24 NASA                 5:38.20    5:35.85    7  
                  30.67     1:03.56 (32.89)     1:37.27 (33.71)     2:10.98 (33.71)
        2:45.41 (34.43)     3:20.00 (34.59)     3:54.68 (34.68)     4:29.30 (34.62)
        5:03.24 (33.94)     5:35.85 (32.61)                                        
 
Men 19-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    19+ NATL: N 16:20.39  5/12/1996 BRAD WINSOR                                
    19+ CMSA: C 16:17.53  4/27/2001 Rob S Chelle                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             23 NCO                       NT   17:48.72    9  
 
Men 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    19+ NATL: N 23.44  5/21/1995 JEFF THIBAULT                                 
    19+ CMSA: C 24.15  4/21/1995 CHARLES PERKINS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hengelmann, Daniel        23 EV                     30.00      29.72    9  
  2 Patterson, Shawn          24 ELG                    35.00      30.38    7  
  3 Cameron, Scott            24 NCO                    28.70      30.47    6  
  4 Helfers, Alex             23 NCO                    31.00      30.59    5  
  5 Guagenti, Dominic         24 CHSM                   33.00      32.23    4  
  6 Porter, Brian             20 BUMS                   31.05      34.84    3  
 
Men 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    19+ NATL: N 50.58  5/21/1995 JEFF THIBAULT                                 
    19+ CMSA: C 51.17  4/21/1995 CHARLES PERKINS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rice, Nic                 19 MDM                    55.00      55.95    9  
                  27.69       55.95 (28.26)                                        
  2 Neumayer, Sebastian       20 UIUC                   59.00      59.42    7  
                  28.75       59.42 (30.67)                                        
  3 Patterson, Shawn          24 ELG                  1:15.00    1:05.64    6  
                  32.26     1:05.64 (33.38)                                        
 
Men 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:50.28  4/26/1992 JOHN KEPPELER                               
    19+ CMSA: C 2:03.82  4/1/2001  Ken Ackermann                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rice, Nic                 19 MDM                  2:00.00    1:59.80C   9  
                  28.54       59.39 (30.85)     1:30.01 (30.62)     1:59.80 (29.79)
  2 Cameron, Scott            24 NCO                  2:33.40    2:25.58    7  
                  33.57                             1:48.71 ( )     2:25.58 (36.87)
  3 Hengelmann, Daniel        23 EV                   2:30.00    2:32.79    6  
                  33.81     1:11.03 (37.22)     1:50.20 (39.17)     2:32.79 (42.59)
 
Men 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    19+ NATL: N 25.64  4/9/2000  MICHAEL BURTON                                
    19+ CMSA: C 27.91  4/28/2002 Matthew L Bos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sosa, Arturo              22 NASA                   28.02      29.20    9  
  2 Cameron, Scott            24 NCO                    29.50      30.46    7  
  3 Patterson, Shawn          24 ELG                    35.00      31.28    6  
  4 Hartman, Greg             24 TOPM                   34.00      32.60    5  
  5 Hengelmann, Daniel        23 EV                     35.20      34.41    4  
  6 Porter, Brian             20 BUMS                   38.40      39.18    3  
 
Men 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    19+ NATL: N   55.86  4/9/2000  MICHAEL BURTON                              
    19+ CMSA: C 1:00.41  1992      LEE CARRY                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             23 NCO                  1:02.59    1:01.17    9  
                  28.59     1:01.17 (32.58)                                        
  2 Sosa, Arturo              22 NASA                 1:03.00    1:04.01    7  
                  29.21     1:04.01 (34.80)                                        
  3 Cameron, Scott            24 NCO                  1:05.33    1:06.05    6  
                  31.80     1:06.05 (34.25)                                        
  4 Patterson, Shawn          24 ELG                  1:15.00    1:10.66    5  
                  33.37     1:10.66 (37.29)                                        
  5 Hartman, Greg             24 TOPM                 1:15.00    1:15.25    4  
                  34.93     1:15.25 (40.32)                                        
 
Men 19-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    19+ NATL: N 2:05.93  5/20/2001 ERIC WYLES                                  
    19+ CMSA: C 2:16.40  1991      TIM SCHNITTKER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             23 NCO                  2:21.36    2:17.21    9  
                  31.39     1:07.50 (36.11)     1:43.53 (36.03)     2:17.21 (33.68)
  2 Cameron, Scott            24 NCO                  2:27.33    2:24.76    7  
                  32.16     1:09.06 (36.90)     1:47.00 (37.94)     2:24.76 (37.76)
  3 Guagenti, Dominic         24 CHSM                 2:52.00    3:04.20    6  
                  41.22     1:28.28 (47.06)     2:16.16 (47.88)     3:04.20 (48.04)
 
Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    19+ NATL: N 22.47  3/29/1998 CHRIS ZOLTAK                                  
    19+ CMSA: C 23.35  4/21/1995 CHARLES PERKINS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             23 NCO                    25.25      25.19    9  
  2 Perez, R. Joseph          23 LSAC                   27.00      26.55    7  
  3 Cameron, Scott            24 NCO                    27.50      27.44    6  
  4 Hengelmann, Daniel        23 EV                     27.50      27.59    5  
  5 Rice, Nic                 19 MDM                    26.00      27.84    4  
  6 Guagenti, Dominic         24 CHSM                   28.30      30.01    3  
  7 Neumayer, Sebastian       20 UIUC                   29.00      30.06    2  
  8 Porter, Brian             20 BUMS                   42.69      31.72    1  
 -- Steketee, Steve           24 NASA                   24.09         NS  
 
Men 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    19+ NATL: N 49.80  2/18/2001 OSWALDO QUEVEDO                               
    19+ CMSA: C 51.31  1994      ERIK MAUER                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steketee, Steve           24 NASA                   53.91      51.87    9  
                  24.60       51.87 (27.27)                                        
  2 Helfers, Alex             23 NCO                    54.85      55.01    7  
                  25.35       55.01 (29.66)                                        
  3 Perez, R. Joseph          23 LSAC                 1:00.00      58.56    6  
                  27.51       58.56 (31.05)                                        
  4 Stath, Bryce              24 NASA                 1:02.50    1:01.42    5  
                  28.78     1:01.42 (32.64)                                        
  5 Guagenti, Dominic         24 CHSM                 1:09.00    1:10.30    4  
                  30.31     1:10.30 (39.99)                                        
 -- Rice, Nic                 19 MDM                    59.00        SCR  
 
Men 19-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:51.04  5/23/1993 STEVEN REED                                 
    19+ CMSA: C 1:53.45  1994      ERIK MAUER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stath, Bryce              24 NASA                 2:20.00    2:22.58    9  
                  32.00     1:07.42 (35.42)     1:44.76 (37.34)     2:22.58 (37.82)
  2 Guagenti, Dominic         24 CHSM                 2:40.00    2:48.08    7  
                  34.67     1:15.11 (40.44)     1:58.80 (43.69)     2:48.08 (49.28)
 
Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    19+ NATL: N 50.14  2/18/2001 ROMAIN BARNIER                                
    19+ CMSA: C 52.61  1994      ERIK MAUER                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steketee, Steve           24 NASA                   58.01      55.29    9  
  2 Cameron, Scott            24 NCO                  1:02.60    1:02.60    7  
  3 Stath, Bryce              24 NASA                 1:10.00    1:04.94    6  
  4 Guagenti, Dominic         24 CHSM                 1:08.00    1:08.55    5  
 -- Perez, R. Joseph          23 LSAC                 1:00.00         DQ  
 -- Sosa, Arturo              22 NASA                   59.01        SCR  
 
Men 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:52.82  5/16/1994 SIMON PERCY                                 
    19+ CMSA: C 1:54.42  1994      ERIK MAUER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             23 NCO                  2:03.50    2:03.83    9  
                  25.50     1:00.65 (35.15)     1:35.47 (34.82)     2:03.83 (28.36)
  2 Rice, Nic                 19 MDM                  2:12.00    2:14.46    7  
                  28.69     1:00.40 (31.71)     1:42.41 (42.01)     2:14.46 (32.05)
  3 Cameron, Scott            24 NCO                  2:22.50    2:15.98    6  
                  28.69     1:03.80 (35.11)     1:42.38 (38.58)     2:15.98 (33.60)
  4 Stath, Bryce              24 NASA                 2:20.10    2:21.04    5  
                  29.69     1:05.34 (35.65)     1:48.51 (43.17)     2:21.04 (32.53)
  5 Guagenti, Dominic         24 CHSM                 2:30.00    2:33.58    4  
                  31.47     1:10.89 (39.42)     1:59.38 (48.49)     2:33.58 (34.20)
 
Men 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
    19+ NATL: N 4:04.34  4/26/1992 JOHN KEPPELER                               
    19+ CMSA: C 4:18.59  4/17/1998 PATRICK ELDER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cameron, Scott            24 NCO                  5:18.00    4:52.99    9  
                  30.59     1:07.00 (36.41)   2:25.09 (1:18.09)     3:05.10 (40.01)
        3:45.61 (40.51)     4:20.28 (34.67)     4:53.04 (32.76)         4:52.99 ( )
  2 Stath, Bryce              24 NASA                 5:01.30    5:07.84    7  
                  31.22     1:06.05 (34.83)     1:45.97 (39.92)     2:25.52 (39.55)
        3:12.26 (46.74)     3:58.31 (46.05)     4:34.45 (36.14)     5:07.84 (33.39)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    25+ NATL: N 19.83  5/19/1991 ROBERT PEEL                                   
    25+ CMSA: C 21.20  4/27/2001 Derek Williams                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Altheide, John            25 CENT                   22.75      22.48    9  
  2 Osterberg, Joshua         27 BUE                    23.00      22.73    7  
  3 Martin, Patrick           26 BPDG                   24.00      22.92    6  
  4 Kothe, Brian              25 NWSC                   22.75      23.01    5  
  5 Walkington, Jay           28 NCO                    22.98      23.29    4  
  6 Baker, Stephen            28 NCO                    24.00      23.65    3  
  7 Wilson, Joe               25 TOPM                   25.01      23.97    2  
  8 Napoli, Joseph            28 NCO                    23.50      24.43    1  
  9 Meitzler, Elliot M        25 EV                     24.00      24.45  
 10 Howicz, Jeff              29 BPDG                   27.72      26.41  
 11 Carlson, Ken              28 DELN                   30.30      29.46  
 12 Upchurch, Todd            25 TOPM                   31.60      31.79  
 -- Moody, Ryan               29 MGM                    29.00         NS  
 -- Ehler, Ken                28 NASA                   22.50         NS  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    25+ NATL: N 44.39  5/19/1991 ROBERT PEEL                                   
    25+ CMSA: C 46.49  4/27/2000 Kenneth W Ehlen                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehler, Ken                28 NASA                   50.49      47.85    9  
                  23.61       47.85 (24.24)                                        
  2 Elder, Patrick            28 NWSC                   49.00      48.81    7  
                  23.45       48.81 (25.36)                                        
  3 Kothe, Brian              25 NWSC                   50.00      50.73    6  
                  23.76       50.73 (26.97)                                        
  4 Osterberg, Joshua         27 BUE                    51.50      50.79    5  
                  23.71       50.79 (27.08)                                        
  5 Wilson, Joe               25 TOPM                   57.32      51.93    4  
                  24.80       51.93 (27.13)                                        
  6 Baker, Stephen            28 NCO                    52.50      52.21    3  
                  25.37       52.21 (26.84)                                        
  7 Parker, Adam              26 CHSM                   55.71      53.98    2  
                  25.75       53.98 (28.23)                                        
  8 Meitzler, Elliot M        25 EV                     53.00      55.58    1  
                  26.65       55.58 (28.93)                                        
  9 Basch, Dennis             25 BPDG                 1:09.00    1:03.69  
                  29.98     1:03.69 (33.71)                                        
 10 Carlson, Ken              28 DELN                 1:06.06    1:04.25  
                  30.89     1:04.25 (33.36)                                        
 11 Upchurch, Todd            25 TOPM                 1:15.00    1:13.30  
                  35.28     1:13.30 (38.02)                                        
 -- Geiss, Anthony            29 UNAT                      NT        SCR  
 -- Moody, Ryan               29 MGM                  1:09.00        SCR  
 -- Napoli, Joseph            28 NCO                    53.00        SCR  
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:38.14  2/3/1996  JOHN KEPPELER                               
    25+ CMSA: C 1:46.15  4/16/1999 PETER JUIRIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick            28 NWSC                 1:48.15    1:45.68C   9  
                  24.96       51.99 (27.03)     1:19.24 (27.25)     1:45.68 (26.44)
  2 Baker, Stephen            28 NCO                  1:56.20    1:54.70    7  
                  26.63       55.54 (28.91)     1:24.93 (29.39)     1:54.70 (29.77)
  3 Parker, Adam              26 CHSM                 1:59.95    1:59.02    6  
                  27.28       57.41 (30.13)     1:28.30 (30.89)     1:59.02 (30.72)
  4 Wilson, Joe               25 TOPM                 2:05.66    1:59.09    5  
                  26.43       55.92 (29.49)     1:26.91 (30.99)     1:59.09 (32.18)
  5 Meitzler, Elliot M        25 EV                   2:02.00    2:05.30    4  
                  29.36     1:00.71 (31.35)     1:33.29 (32.58)     2:05.30 (32.01)
  6 Carlson, Ken              28 DELN                 2:24.24    2:18.20    3  
                  32.25     1:07.11 (34.86)     1:43.32 (36.21)     2:18.20 (34.88)
 -- Upchurch, Todd            25 TOPM                 3:02.50        SCR  
                1:23.33   2:49.25 (1:25.92)     3:08.05 (18.80)                    
 -- Napoli, Joseph            28 NCO                  1:55.00        SCR  
 -- Geiss, Anthony            29 UNAT                      NT        SCR  
 -- Johnsen, Robert           28 EV                   2:09.00        SCR  
 -- Ehler, Ken                28 NASA                 2:00.69        SCR  
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    25+ NATL: N 4:26.87  2/18/2001 LIONEL MOREAU                               
    25+ CMSA: C 4:51.76  5/17/2001 Patrick J Elder                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick            28 NWSC                 4:56.69    5:03.72    9  
                  25.47       53.41 (27.94)     1:21.99 (28.58)     1:51.33 (29.34)
        2:21.37 (30.04)     2:51.71 (30.34)     3:22.31 (30.60)     3:55.46 (33.15)
        4:30.17 (34.71)     5:03.72 (33.55)                                        
  2 Parker, Adam              26 CHSM                 5:30.00    5:25.12    7  
                  30.16     1:03.05 (32.89)     1:35.26 (32.21)     2:07.68 (32.42)
        2:39.50 (31.82)     3:12.33 (32.83)     3:45.29 (32.96)     4:18.81 (33.52)
        4:52.10 (33.29)     5:25.12 (33.02)                                        
  3 VanEtten, Erik            25 CENT                 5:45.00    5:31.64    6  
                  30.13     1:02.97 (32.84)     1:36.45 (33.48)     2:09.94 (33.49)
        2:43.58 (33.64)     3:17.34 (33.76)     3:51.31 (33.97)     4:25.38 (34.07)
        4:59.14 (33.76)     5:31.64 (32.50)                                        
  4 Johnsen, Robert           28 EV                   5:45.00    5:40.94    5  
                  29.48     1:01.93 (32.45)     1:35.29 (33.36)     2:09.18 (33.89)
        2:44.24 (35.06)     3:19.27 (35.03)     3:54.53 (35.26)     4:29.93 (35.40)
        5:05.81 (35.88)     5:40.94 (35.13)                                        
  5 Carlson, Ken              28 DELN                 6:18.18    5:58.76    4  
                  32.20     1:07.44 (35.24)     1:43.92 (36.48)     2:21.18 (37.26)
        2:58.88 (37.70)     3:35.84 (36.96)     4:12.94 (37.10)     4:49.37 (36.43)
        5:25.17 (35.80)     5:58.76 (33.59)                                        
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    25+ NATL: N 15:44.70  5/3/1998  ALEX KOSTICH                               
    25+ CMSA: C 17:24.62  4/18/1997 DICK CLARKE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parker, Adam              26 CHSM                19:15.00   18:53.04    9  
  2 VanEtten, Erik            25 CENT                      NT   19:26.88    7  
  3 Johnsen, Robert           28 EV                  20:00.00   20:06.60    6  
  4 Carlson, Ken              28 DELN                21:01.01   20:48.86    5  
  5 Scott, Brian              29 NASA                23:00.00   21:10.39    4  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    25+ NATL: N 23.09  4/30/2000 LANCE BOHLMAN                                 
    25+ CMSA: C 24.77  5/15/1997 GREG GOOCH                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nayar, Ramon              29 NWSC                   26.50      25.48    9  
  2 Saunders, Timothy         26 LIB                    27.20      25.65    7  
  3 Walkington, Jay           28 NCO                    27.07      27.70    6  
  4 Wilson, Joe               25 TOPM                   29.20      27.93    5  
  5 Howicz, Jeff              29 BPDG                   33.72      31.31    4  
  6 Carlson, Ken              28 DELN                   34.34      35.10    3  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    25+ NATL: N 49.83  4/12/1992 ANDREW GILL                                   
    25+ CMSA: C 53.38  5/15/1997 GREG GOOCH                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick            28 NWSC                   55.69      55.11    9  
                  26.82       55.11 (28.29)                                        
  2 Nayar, Ramon              29 NWSC                 1:01.00      55.91    7  
                  26.59       55.91 (29.32)                                        
  3 Ralph, James              29 HH                     57.30      57.66    6  
                  27.97       57.66 (29.69)                                        
  4 Wilson, Joe               25 TOPM                 1:05.33    1:01.69    5  
                  29.98     1:01.69 (31.71)                                        
  5 Baker, Stephen            28 NCO                  1:01.50    1:02.02    4  
                  30.64     1:02.02 (31.38)                                        
  6 Carlson, Ken              28 DELN                 1:15.15    1:13.87    3  
                  36.78     1:13.87 (37.09)                                        
 -- Ehler, Ken                28 NASA                   58.70         NS  
 -- Saunders, Timothy         26 LIB                    56.00         NS  
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:48.47  4/30/1995 JOHN KEPPELER                               
    25+ CMSA: C 1:55.47  5/8/1998  DICK CLARKE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saunders, Timothy         26 LIB                  2:07.00    2:06.51    9  
                  28.67       59.94 (31.27)     1:33.10 (33.16)     2:06.51 (33.41)
  2 Wilson, Joe               25 TOPM                 2:19.39    2:16.79    7  
                  30.90     1:04.40 (33.50)     1:40.34 (35.94)     2:16.79 (36.45)
  3 Johnsen, Robert           28 EV                   2:26.00    2:24.85    6  
                  33.63     1:08.98 (35.35)     1:47.01 (38.03)     2:24.85 (37.84)
  4 Carlson, Ken              28 DELN                 2:36.36    2:35.44    5  
                  37.56     1:16.83 (39.27)     1:56.72 (39.89)     2:35.44 (38.72)
 -- Ehler, Ken                28 NASA                 2:10.69        SCR  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    25+ NATL: N 25.34  5/19/1991 GREG RHODENBAUGH                              
    25+ CMSA: C 26.89  4/27/2000 Christopher S Alc                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Altheide, John            25 CENT                   29.13      28.29    9  
  2 Napoli, Joseph            28 NCO                    29.30      28.98    7  
  3 Walkington, Jay           28 NCO                    32.50      29.87    6  
  4 Meitzler, Elliot M        25 EV                     31.00      31.16    5  
 -- Ehler, Ken                28 NASA                   31.00         NS  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    25+ NATL: N   56.21  5/21/1990 DAVID LUNDBERG                              
    25+ CMSA: C 1:00.31  4/27/2000 Christopher S Alc                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Altheide, John            25 CENT                 1:04.12    1:01.46    9  
                  28.72     1:01.46 (32.74)                                        
  2 Napoli, Joseph            28 NCO                  1:03.00    1:03.11    7  
                  29.74     1:03.11 (33.37)                                        
  3 Nayar, Ramon              29 NWSC                 1:08.00    1:04.71    6  
                  30.88     1:04.71 (33.83)                                        
  4 Ralph, James              29 HH                   1:05.00    1:05.85    5  
                  31.15     1:05.85 (34.70)                                        
  5 Meitzler, Elliot M        25 EV                   1:07.00    1:09.56    4  
                  32.76     1:09.56 (36.80)                                        
  6 VanEtten, Erik            25 CENT                 1:12.00    1:09.82    3  
                  33.29     1:09.82 (36.53)                                        
  7 Parker, Adam              26 CHSM                 1:10.00    1:11.04    2  
                  32.74     1:11.04 (38.30)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    25+ NATL: N 2:03.69  5/22/1988 DOUGLAS SOLTIS                              
    25+ CMSA: C 2:12.04  4/27/2000 Christopher S Alc                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Napoli, Joseph            28 NCO                  2:16.00    2:21.39    9  
                  31.10     1:06.83 (35.73)     1:43.99 (37.16)     2:21.39 (37.40)
  2 Nayar, Ramon              29 NWSC                 2:30.00    2:21.73    7  
                  31.25     1:06.54 (35.29)     1:43.46 (36.92)     2:21.73 (38.27)
  3 VanEtten, Erik            25 CENT                 2:30.00    2:31.57    6  
                  34.76     1:14.10 (39.34)     1:53.08 (38.98)     2:31.57 (38.49)
  4 Meitzler, Elliot M        25 EV                   2:28.00    2:33.30    5  
                  33.69     1:11.90 (38.21)     1:52.30 (40.40)     2:33.30 (41.00)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    25+ NATL: N 22.21  5/3/1998  BRIAN ALDERMAN                                
    25+ CMSA: C 23.38  4/27/2001 Derek Williams                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Altheide, John            25 CENT                   24.90      24.06    9  
  2 Elder, Patrick            28 NWSC                   24.69      24.53    7  
  3 Osterberg, Joshua         27 BUE                    26.50      24.72    6  
  4 Walkington, Jay           28 NCO                    25.61      25.09    5  
  5 Martin, Patrick           26 BPDG                   28.00      25.82    4  
  6 Wilson, Joe               25 TOPM                   29.30      26.59    3  
  7 Howicz, Jeff              29 BPDG                   31.00      30.28    2  
  8 Napoli, Joseph            28 NCO                    28.00      30.41    1  
  9 Carlson, Ken              28 DELN                   32.32      34.39  
 -- Ehler, Ken                28 NASA                   27.40         DQ  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    25+ NATL: N 48.51  5/3/1998  BRIAN ALDERMAN                                
    25+ CMSA: C 50.72  4/27/2001 Derek Williams                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Altheide, John            25 CENT                   59.21      53.66    9  
                  25.26       53.66 (28.40)                                        
  2 Osterberg, Joshua         27 BUE                    57.00      56.58    7  
                  26.27       56.58 (30.31)                                        
  3 Walkington, Jay           28 NCO                    58.00      57.63    6  
                  27.10       57.63 (30.53)                                        
  4 Ralph, James              29 HH                     56.90      58.27    5  
                  27.21       58.27 (31.06)                                        
 -- Nayar, Ramon              29 NWSC                 1:02.00        SCR  
 -- Napoli, Joseph            28 NCO                  1:03.37        SCR  
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:48.25  5/20/2001 YANN DEFABRIQUE                             
    25+ CMSA: C 1:53.08  5/8/1998  DICK CLARKE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Napoli, Joseph            28 NCO                  2:16.00    2:30.88    9  
                  33.76     1:12.28 (38.52)     1:52.69 (40.41)     2:30.88 (38.19)
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    25+ NATL: N 50.47  5/19/1991 MOOK RHODENBAUGH                              
    25+ CMSA: C 53.38  5/8/1998  DICK CLARKE                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Altheide, John            25 CENT                   58.97      55.06    9  
  2 Elder, Patrick            28 NWSC                   54.69      55.75    7  
  3 Ehler, Ken                28 NASA                 1:00.29      56.09    6  
  4 Ralph, James              29 HH                     57.00      57.46    5  
  5 Walkington, Jay           28 NCO                    58.98      58.48    4  
  6 Saunders, Timothy         26 LIB                  1:02.00      59.05    3  
  7 Nayar, Ramon              29 NWSC                 1:02.00      59.74    2  
  8 Wilson, Joe               25 TOPM                 1:06.77    1:00.29    1  
  9 Meitzler, Elliot M        25 EV                   1:02.00    1:03.84  
 10 VanEtten, Erik            25 CENT                 1:10.00    1:05.44  
 11 Carlson, Ken              28 DELN                 1:17.17    1:17.14  
 -- Howicz, Jeff              29 BPDG                 1:13.00         DQ  
 -- Geiss, Anthony            29 UNAT                      NT         NS  
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:52.02  2/4/1995  JAN BIDRMAN                                 
    25+ CMSA: C 1:56.13  5/8/1998  DICK CLARKE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick            28 NWSC                 1:59.99    2:00.03    9  
                  25.52       55.70 (30.18)     1:32.50 (36.80)     2:00.03 (27.53)
  2 Ralph, James              29 HH                   2:04.00    2:05.87    7  
                  26.68       58.15 (31.47)     1:35.17 (37.02)     2:05.87 (30.70)
  3 Walkington, Jay           28 NCO                  2:10.03    2:09.51    6  
                  25.92       59.29 (33.37)     1:38.84 (39.55)     2:09.51 (30.67)
  4 Wilson, Joe               25 TOPM                 2:18.88    2:11.16    5  
                  28.00     1:00.98 (32.98)     1:39.25 (38.27)     2:11.16 (31.91)
  5 VanEtten, Erik            25 CENT                 2:20.00    2:17.55    4  
                  29.34     1:06.08 (36.74)     1:45.07 (38.99)     2:17.55 (32.48)
  6 Meitzler, Elliot M        25 EV                   2:15.00    2:17.69    3  
                  28.67     1:06.02 (37.35)     1:44.67 (38.65)     2:17.69 (33.02)
  7 Martin, Patrick           26 BPDG                 2:20.00    2:17.85    2  
                  26.69     1:01.43 (34.74)     1:46.15 (44.72)     2:17.85 (31.70)
  8 Johnsen, Robert           28 EV                   2:30.00    2:23.34    1  
                  29.81     1:05.74 (35.93)     1:49.44 (43.70)     2:23.34 (33.90)
  9 Carlson, Ken              28 DELN                 2:50.50    2:45.13  
                  35.60     1:16.14 (40.54)     2:09.07 (52.93)     2:45.13 (36.06)
 10 Basch, Dennis             25 BPDG                 3:30.00    2:49.15  
                  36.27     1:17.76 (41.49)     2:10.36 (52.60)     2:49.15 (38.79)
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    25+ NATL: N 3:59.05  2/18/2001 LIONEL MOREAU                               
    25+ CMSA: C 4:06.90  5/8/1998  DICK CLARKE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick            28 NWSC                 4:23.00    4:20.13    9  
                  26.25       57.31 (31.06)     1:30.49 (33.18)     2:04.00 (33.51)
        2:42.24 (38.24)     3:20.69 (38.45)     3:51.00 (30.31)     4:20.13 (29.13)
  2 VanEtten, Erik            25 CENT                 5:00.00    4:54.74    7  
                  31.95     1:07.92 (35.97)     1:48.06 (40.14)     2:26.97 (38.91)
        3:08.10 (41.13)     3:48.69 (40.59)     4:22.67 (33.98)     4:54.74 (32.07)
  3 Napoli, Joseph            28 NCO                  4:45.00    4:55.63    6  
                  29.67     1:04.20 (34.53)     1:46.29 (42.09)     2:26.84 (40.55)
        3:05.95 (39.11)     3:46.65 (40.70)     4:21.67 (35.02)     4:55.63 (33.96)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    30+ NATL: N 20.15  5/18/1997 ADAM SCHMITT                                  
    30+ CMSA: C 21.39  4/18/1997 SCOTT MCCADAM                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClellan, David          34 CHGO                   22.40      22.29    9  
  2 Keller, Matt              33 BUE                    22.70      22.74    7  
  3 McNamara, Brian           31 BPDG                   23.35      22.88    6  
  4 Newcomb, Brent            32 TWC                    23.15      22.93    5  
  5 Sorg, Greg                31 TOPM                   23.50      23.35    4  
  6 Steiner, Mark             31 EV                     24.50      23.42    3  
  7 Espino, Rudy              33 UIC                    22.00      24.01    2  
  8 Murphy, Douglas           31 CHSM                   24.25      24.02    1  
  9 Bever, Greg               30 NASA                   24.50      24.26  
 10 Taylor, Greg              31 CHSM                   25.40      24.48  
 11 Warn, Jayson              34 ELG                    24.80      24.69  
 12 Mattson, Mark             32 NWSC                   24.30      24.76  
 13 Valkner, Ed               33 BPDG                   28.00      26.00  
 14 Gehant, Luc               32 EV                     27.00      27.64  
 15 Earle, George             33 EV                     31.00      28.71  
 -- Cavallari, Andrew T       32 UNAT                   27.00         NS  
 -- Reidenga, Russell         30 LINW                   29.00         NS  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    30+ NATL: N 44.72  5/16/1999 JON OLSEN                                     
    30+ CMSA: C 47.10  5/13/1994 THOMAS REDIG                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClellan, David          34 CHGO                   49.40      49.30    9  
                  22.81       49.30 (26.49)                                        
  2 Cunningham, Brian         30 EV                     50.00      51.04    7  
                  24.11       51.04 (26.93)                                        
  3 Niziolek, Frank           31 BPDG                   54.00      51.05    6  
                  24.68       51.05 (26.37)                                        
  4 Sorg, Greg                31 TOPM                   53.00      51.21    5  
                  24.33       51.21 (26.88)                                        
  5 McNamara, Brian           31 BPDG                   53.00      51.80    4  
                  24.97       51.80 (26.83)                                        
  6 Espino, Rudy              33 UIC                    51.00      53.45    3  
                  25.45       53.45 (28.00)                                        
  7 Warn, Jayson              34 ELG                    55.40      53.99    2  
                  25.85       53.99 (28.14)                                        
  8 Mattson, Mark             32 NWSC                   53.10      54.16    1  
                  25.87       54.16 (28.29)                                        
  9 Taylor, Greg              31 CHSM                   55.50      54.53  
                  26.11       54.53 (28.42)                                        
 10 Cavallari, Andrew T       32 UNAT                   56.00      54.75  
                  26.83       54.75 (27.92)                                        
 11 Murphy, Douglas           31 CHSM                   54.20      55.39  
                  26.23       55.39 (29.16)                                        
 12 Mac Queen, Matt           31 UNAT                   57.00      56.61  
                  27.08       56.61 (29.53)                                        
 13 Jedlicka, Alan            33 CHGO                 1:00.69      56.89  
                  27.56       56.89 (29.33)                                        
 14 Cooper, Dan               30 TOPM                 1:07.60      58.49  
                  27.81       58.49 (30.68)                                        
 15 Gehant, Luc               32 EV                   1:00.00    1:01.72  
                  28.71     1:01.72 (33.01)                                        
 16 Deiters, Herbert          32 LINW                 1:10.00    1:02.48  
                  30.50     1:02.48 (31.98)                                        
 17 Tibbs, Patrick            32 CHSM                 1:20.00    1:03.26  
                  30.31     1:03.26 (32.95)                                        
 18 Earle, George             33 EV                   1:15.00    1:08.45  
                  31.66     1:08.45 (36.79)                                        
 -- Turpaz, Yaran             32 NASA                 1:09.70        SCR  
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    30+ NATL: N 1:38.03  5/16/1999 JON OLSEN                                   
    30+ CMSA: C 1:45.50  5/18/1995 THOMAS REDIG                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              33 BUE                  1:48.50    1:45.87    9  
                  24.80       51.88 (27.08)     1:18.98 (27.10)     1:45.87 (26.89)
  2 Urban, Mark               33 UNAT                 1:53.50    1:53.60    7  
                  27.34       56.35 (29.01)     1:25.30 (28.95)     1:53.60 (28.30)
  3 Bever, Greg               30 NASA                 2:03.30    1:59.84    6  
                  28.34       58.43 (30.09)     1:29.51 (31.08)     1:59.84 (30.33)
  4 Keenan, Tim               33 BUE                  2:06.00    2:00.13    5  
                  28.00       58.15 (30.15)     1:28.97 (30.82)     2:00.13 (31.16)
  5 Sorg, Greg                31 TOPM                 2:02.10    2:00.17    4  
                  27.59       58.27 (30.68)     1:29.52 (31.25)     2:00.17 (30.65)
  6 McNamara, Brian           31 BPDG                 2:02.00    2:00.68    3  
                  27.98       57.79 (29.81)     1:28.69 (30.90)     2:00.68 (31.99)
  7 Saxton, Carl              33 OBS                  2:05.00    2:02.11    2  
                  27.94       58.76 (30.82)     1:30.51 (31.75)     2:02.11 (31.60)
  8 Mattson, Mark             32 NWSC                 1:59.00    2:03.72    1  
                  28.60     1:00.40 (31.80)     1:32.15 (31.75)     2:03.72 (31.57)
  9 Warn, Jayson              34 ELG                  2:04.00    2:05.42  
                  28.12       59.79 (31.67)     1:32.82 (33.03)     2:05.42 (32.60)
 10 Bogie, Jon                31 NASA                 2:15.00    2:09.97  
                  29.89     1:03.04 (33.15)     1:37.34 (34.30)     2:09.97 (32.63)
 11 Murphy, Douglas           31 CHSM                 2:15.05    2:12.68  
                  30.67     1:04.68 (34.01)     1:38.90 (34.22)     2:12.68 (33.78)
 12 Cooper, Dan               30 TOPM                 2:21.30    2:12.92  
                  30.40     1:03.40 (33.00)     1:37.93 (34.53)     2:12.92 (34.99)
 13 Gehant, Luc               32 EV                   2:25.00    2:19.72  
                  30.86     1:06.62 (35.76)     1:43.55 (36.93)     2:19.72 (36.17)
 14 Deiters, Herbert          32 LINW                 2:36.00    2:22.74  
                  31.67     1:06.42 (34.75)     1:43.79 (37.37)     2:22.74 (38.95)
 15 Tibbs, Patrick            32 CHSM                 2:40.00    2:25.44  
                  34.48     1:11.64 (37.16)     1:49.67 (38.03)     2:25.44 (35.77)
 16 Earle, George             33 EV                   2:45.00    2:45.66  
 -- O'Malley, Rob             31 UNAT                 1:50.45        SCR  
 -- Cunningham, Brian         30 EV                   1:49.45        SCR  
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    30+ NATL: N 4:29.49  2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                           
    30+ CMSA: C 4:50.79  4/27/2000 Matt C Keller                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              33 BUE                  4:55.00    4:47.46C   9  
                  26.21       54.70 (28.49)     1:23.73 (29.03)     1:52.90 (29.17)
        2:21.98 (29.08)     2:51.37 (29.39)     3:20.16 (28.79)     3:49.32 (29.16)
        4:18.46 (29.14)     4:47.46 (29.00)                                        
  2 Cunningham, Brian         30 EV                   5:20.00    5:05.36    7  
                  27.08       57.43 (30.35)     1:28.14 (30.71)     1:59.11 (30.97)
        2:29.97 (30.86)     3:00.57 (30.60)     3:31.72 (31.15)     4:03.20 (31.48)
        4:34.92 (31.72)     5:05.36 (30.44)                                        
  3 Steiner, Mark             31 EV                   5:45.00    5:18.77    6  
                  27.93       59.30 (31.37)     1:31.85 (32.55)     2:04.77 (32.92)
        2:37.41 (32.64)     3:10.71 (33.30)     3:43.80 (33.09)     4:17.00 (33.20)
        4:49.18 (32.18)     5:18.77 (29.59)                                        
  4 Saxton, Carl              33 OBS                  5:30.00    5:32.79    5  
                  29.66     1:01.61 (31.95)     1:34.08 (32.47)     2:06.92 (32.84)
        2:40.08 (33.16)     3:13.62 (33.54)     3:47.83 (34.21)     4:22.34 (34.51)
        4:57.94 (35.60)     5:32.79 (34.85)                                        
  5 Mattson, Mark             32 NWSC                 5:30.00    5:34.38    4  
                  29.55     1:01.86 (32.31)     1:35.47 (33.61)     2:09.69 (34.22)
        2:43.84 (34.15)     3:17.59 (33.75)     3:51.34 (33.75)     4:25.89 (34.55)
        5:01.01 (35.12)     5:34.38 (33.37)                                        
 -- Arendt, Mark              32 CHSM                 6:30.00        SCR  
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    30+ NATL: N 15:51.57  5/12/1996 JEFF ERWIN                                 
    30+ CMSA: C 17:41.67  4/27/2001 Matt Keller                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              33 BUE                 17:30.00   16:40.51C   9  
  2 Cunningham, Brian         30 EV                        NT   18:37.82    7  
  3 Steiner, Mark             31 EV                        NT   19:10.26    6  
  4 Newcomb, Brent            32 TWC                 18:58.50   19:11.37    5  
  5 Saxton, Carl              33 OBS                 19:30.00   19:19.20    4  
  6 Mattson, Mark             32 NWSC                      NT   20:26.34    3  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    30+ NATL: N 23.39  5/24/1992 CLAY BRITT                                    
    30+ CMSA: C 25.48  4/27/2000 Bill R Winters                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              33 BUE                    26.00      25.49    9  
  2 Steiner, Mark             31 EV                     26.00      26.44    7  
  3 Urban, Mark               33 UNAT                   26.49      26.46    6  
  4 Newcomb, Brent            32 TWC                    27.15      26.79    5  
  5 Colburn, Chris            31 NWSC                   28.94      27.94    4  
  6 Bever, Greg               30 NASA                   29.40      28.00    3  
  7 Valkner, Ed               33 BPDG                   30.00      30.11    2  
  8 Mattson, Mark             32 NWSC                   30.50      31.13    1  
  9 Murphy, Douglas           31 CHSM                   33.36      31.80  
 10 Reidenga, Russell         30 LINW                   36.00      35.59  
 11 Earle, George             33 EV                     47.00      39.42  
 12 Deiters, Herbert          32 LINW                   37.00      40.52  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    30+ NATL: N 50.21  5/24/1992 CLAY BRITT                                    
    30+ CMSA: C 54.27  4/27/2000 Bill R Winters                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deutsch, Tamas            33 IM                     52.30      52.99C   9  
                  25.47       52.99 (27.52)                                        
  2 Steiner, Mark             31 EV                     56.00      56.69    7  
                  27.65       56.69 (29.04)                                        
  3 Niziolek, Frank           31 BPDG                 1:01.00      59.04    6  
                  28.86       59.04 (30.18)                                        
  4 Cunningham, Brian         30 EV                   1:00.01    1:00.46    5  
                  29.59     1:00.46 (30.87)                                        
  5 Colburn, Chris            31 NWSC                 1:03.75    1:00.47    4  
                  29.31     1:00.47 (31.16)                                        
  6 Bever, Greg               30 NASA                 1:04.10    1:01.49    3  
                  30.31     1:01.49 (31.18)                                        
  7 Fitzpatrick, John         31 NCO                  1:06.50    1:03.16    2  
                  30.93     1:03.16 (32.23)                                        
  8 Mattson, Mark             32 NWSC                 1:05.00    1:06.53    1  
                  32.46     1:06.53 (34.07)                                        
  9 Murphy, Douglas           31 CHSM                 1:18.30    1:11.58  
                  34.39     1:11.58 (37.19)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    30+ NATL: N 1:48.66  5/4/1997  RONALD KARNAUGH                             
    30+ CMSA: C 1:57.13  4/27/2000 Bill R Winters                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               33 UNAT                 2:04.30    2:02.01    9  
                  29.40     1:00.29 (30.89)     1:31.04 (30.75)     2:02.01 (30.97)
  2 Bever, Greg               30 NASA                 2:18.30    2:10.05    7  
                  31.13     1:04.52 (33.39)     1:38.15 (33.63)     2:10.05 (31.90)
  3 Steiner, Mark             31 EV                   2:05.00    2:10.22    6  
                  29.88     1:02.92 (33.04)     1:37.32 (34.40)     2:10.22 (32.90)
  4 Newcomb, Brent            32 TWC                  2:10.18    2:17.06    5  
                  30.76     1:05.29 (34.53)     1:41.40 (36.11)     2:17.06 (35.66)
  5 Fitzpatrick, John         31 NCO                  2:23.00    2:19.20    4  
                  32.63     1:08.46 (35.83)     1:43.81 (35.35)     2:19.20 (35.39)
  6 Saxton, Carl              33 OBS                  2:30.00    2:19.85    3  
                  34.33     1:09.82 (35.49)     1:45.40 (35.58)     2:19.85 (34.45)
  7 Mattson, Mark             32 NWSC                 2:26.00    2:20.38    2  
                  33.93     1:09.01 (35.08)     1:44.95 (35.94)     2:20.38 (35.43)
  8 Murphy, Douglas           31 CHSM                 2:56.50    2:39.68    1  
                  37.97     1:19.94 (41.97)     2:00.84 (40.90)     2:39.68 (38.84)
  9 Tibbs, Patrick            32 CHSM                 2:50.00    2:55.33  
                  39.38     1:24.24 (44.86)     2:10.46 (46.22)     2:55.33 (44.87)
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    30+ NATL: N 25.88  5/19/1991 DAVID LUNDBERG                                
    30+ CMSA: C 28.32  1993      STEVE BOONE                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Sergio             34 NASA                   28.01      26.55C   9  
  2 Weigand, TJ               30 BPDG                   29.00      29.16    7  
  3 Keenan, Tim               33 BUE                    30.50      29.24    6  
  4 Hagenbaumer, Chris        32 NWSC                   28.00      29.27    5  
  5 Newcomb, Brent            32 TWC                    29.35      29.71    4  
  6 Espino, Rudy              33 UIC                    30.00      30.72    3  
  7 Sorg, Greg                31 TOPM                   32.00      31.04    2  
  8 Gehant, Luc               32 EV                     35.72      36.63    1  
  9 Peller, John              30 CHSM                   38.00      36.94  
 -- Urban, Mark               33 UNAT                   30.60         DQ  
 -- Arendt, Mark              32 CHSM                   41.00         NS  
 -- Reidenga, Russell         30 LINW                   39.00         NS  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    30+ NATL: N   56.58  5/19/1991 DAVID LUNDBERG                              
    30+ CMSA: C 1:01.10  1982      CLAY KOLAR                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Sergio             34 NASA                 1:03.01      58.35C   9  
                  27.30       58.35 (31.05)                                        
  2 Hagenbaumer, Chris        32 NWSC                 1:00.00    1:02.78    7  
                  29.70     1:02.78 (33.08)                                        
  3 Weigand, TJ               30 BPDG                 1:04.00    1:03.65    6  
                  29.21     1:03.65 (34.44)                                        
  4 Keenan, Tim               33 BUE                  1:07.00    1:04.36    5  
                  30.42     1:04.36 (33.94)                                        
  5 Saxton, Carl              33 OBS                  1:10.00    1:08.66    4  
                  32.52     1:08.66 (36.14)                                        
  6 Sorg, Greg                31 TOPM                 1:17.99    1:10.58    3  
                  33.24     1:10.58 (37.34)                                        
  7 Peller, John              30 CHSM                 1:23.00    1:20.46    2  
                  37.77     1:20.46 (42.69)                                        
  8 Tibbs, Patrick            32 CHSM                 1:45.00    1:24.54    1  
                  38.63     1:24.54 (45.91)                                        
  9 Reidenga, Russell         30 LINW                 1:20.00    1:25.26  
                  38.72     1:25.26 (46.54)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    30+ NATL: N 2:01.01  5/4/1997  RONALD KARNAUGH                             
    30+ CMSA: C 2:14.19  4/28/2002 Chris R Hagenbaum                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagenbaumer, Chris        32 NWSC                 2:15.00    2:16.86    9  
                  31.62     1:06.80 (35.18)     1:42.12 (35.32)     2:16.86 (34.74)
  2 Urban, Mark               33 UNAT                 2:28.30    2:20.30    7  
                  31.95     1:07.95 (36.00)     1:44.11 (36.16)     2:20.30 (36.19)
  3 Weigand, TJ               30 BPDG                 2:29.00    2:23.00    6  
                  31.83     1:07.67 (35.84)     1:45.12 (37.45)     2:23.00 (37.88)
  4 Newcomb, Brent            32 TWC                  2:26.18    2:25.10    5  
                  31.34     1:08.21 (36.87)     1:46.82 (38.61)     2:25.10 (38.28)
  5 Keenan, Tim               33 BUE                  2:33.00    2:25.16    4  
                  32.46     1:08.94 (36.48)     1:46.66 (37.72)     2:25.16 (38.50)
  6 Saxton, Carl              33 OBS                  2:30.00    2:29.72    3  
                  34.26     1:11.68 (37.42)     1:50.04 (38.36)     2:29.72 (39.68)
  7 Colburn, Chris            31 NWSC                 2:31.50    2:29.82    2  
                  34.18     1:11.97 (37.79)     1:51.10 (39.13)     2:29.82 (38.72)
  8 Mattson, Mark             32 NWSC                 2:36.00    2:38.50    1  
                  36.63     1:17.46 (40.83)     1:58.25 (40.79)     2:38.50 (40.25)
  9 Murphy, Douglas           31 CHSM                 3:08.20    2:59.29  
                  40.46     1:26.99 (46.53)     2:13.99 (47.00)     2:59.29 (45.30)
 10 Gehant, Luc               32 EV                   3:00.00    3:05.27  
                  38.88     1:25.35 (46.47)     2:14.70 (49.35)     3:05.27 (50.57)
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    30+ NATL: N 22.22  5/16/1999 BRIAN ALDERMAN                                
    30+ CMSA: C 23.33  5/13/1994 THOMAS REDIG                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClellan, David          34 CHGO                   24.40      24.08    9  
  2 Cunningham, Brian         30 EV                     24.11      24.67    7  
  3 Newcomb, Brent            32 TWC                    25.05      24.88    6  
  4 Sorg, Greg                31 TOPM                   30.00      25.94    5  
  5 Bever, Greg               30 NASA                   26.20      26.13    4  
  6 Urban, Mark               33 UNAT                   26.50      26.21    3  
  7 Warn, Jayson              34 ELG                    26.40      26.63    2  
  8 Murphy, Douglas           31 CHSM                   26.80      26.98    1  
  9 Steiner, Mark             31 EV                     28.00      27.17  
 10 Taylor, Greg              31 CHSM                   28.50      27.71  
 11 Valkner, Ed               33 BPDG                   30.00      29.40  
 12 Bogie, Jon                31 NASA                   30.00      30.08  
 13 Gehant, Luc               32 EV                     31.00      31.96  
 14 Earle, George             33 EV                     43.00      33.01  
 -- Peller, John              30 CHSM                   35.00         DQ  
 -- Lopez, Sergio             34 NASA                   25.17         NS  
 -- Espino, Rudy              33 UIC                    24.50         NS  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    30+ NATL: N 48.64  5/16/1999 JON OLSEN                                     
    30+ CMSA: C 52.15  5/13/1994 THOMAS REDIG                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Sergio             34 NASA                   54.99      52.61    9  
                  24.85       52.61 (27.76)                                        
  2 McClellan, David          34 CHGO                   54.50      54.01    7  
                  24.92       54.01 (29.09)                                        
  3 O'Malley, Rob             31 UNAT                   54.00      54.30    6  
                  25.29       54.30 (29.01)                                        
  4 Newcomb, Brent            32 TWC                    55.95      54.81    5  
                  25.78       54.81 (29.03)                                        
  5 Cunningham, Brian         30 EV                     54.69      55.32    4  
                  25.96       55.32 (29.36)                                        
  6 Colburn, Chris            31 NWSC                 1:00.67      58.68    3  
                  27.65       58.68 (31.03)                                        
  7 Bever, Greg               30 NASA                 1:02.70      58.71    2  
                  27.70       58.71 (31.01)                                        
  8 Warn, Jayson              34 ELG                  1:00.30      59.31    1  
                  27.58       59.31 (31.73)                                        
  9 Hagenbaumer, Chris        32 NWSC                   59.00      59.78  
                  28.24       59.78 (31.54)                                        
 10 Sorg, Greg                31 TOPM                 1:05.50    1:01.03  
                  28.34     1:01.03 (32.69)                                        
 11 Jedlicka, Alan            33 CHGO                 1:10.18    1:06.12  
                  30.90     1:06.12 (35.22)                                        
 12 Bogie, Jon                31 NASA                 1:10.00    1:10.23  
                  32.07     1:10.23 (38.16)                                        
 -- Espino, Rudy              33 UIC                    56.00        SCR  
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    30+ NATL: N 1:49.52  5/16/1994 PETER EGAN                                  
    30+ CMSA: C 1:56.37  5/8/1998  FRED L. SCHUSTER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         30 EV                   2:04.00    2:05.46    9  
                  27.19       58.55 (31.36)     1:31.55 (33.00)     2:05.46 (33.91)
  2 Newcomb, Brent            32 TWC                  2:10.15    2:05.67    7  
                  27.77       59.34 (31.57)     1:32.41 (33.07)     2:05.67 (33.26)
  3 Urban, Mark               33 UNAT                 2:11.10    2:08.84    6  
                  28.66     1:01.51 (32.85)     1:35.09 (33.58)     2:08.84 (33.75)
  4 Bever, Greg               30 NASA                 2:12.20    2:10.86    5  
                  29.24     1:02.23 (32.99)     1:36.18 (33.95)     2:10.86 (34.68)
  5 Saxton, Carl              33 OBS                  2:25.00    2:28.68    4  
                  32.38     1:09.50 (37.12)     1:48.52 (39.02)     2:28.68 (40.16)
  6 Bogie, Jon                31 NASA                 3:00.00    2:47.82    3  
                  34.91     1:18.60 (43.69)     2:04.90 (46.30)     2:47.82 (42.92)
  7 Peller, John              30 CHSM                 3:05.00    3:01.62    2  
                  37.60     1:23.42 (45.82)     2:10.96 (47.54)     3:01.62 (50.66)
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    30+ NATL: N 50.98  5/19/1991 DAVID LUNDBERG                                
    30+ CMSA: C 54.82  4/27/2000 Bill R Winters                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Sergio             34 NASA                   58.05      54.85    9  
  2 McClellan, David          34 CHGO                   56.00      56.24    7  
  3 Newcomb, Brent            32 TWC                    57.45      57.55    6  
  4 Urban, Mark               33 UNAT                   58.10      57.72    5  
  5 Niziolek, Frank           31 BPDG                   59.00      58.84    4  
  6 Bever, Greg               30 NASA                 1:04.60      59.71    3  
  7 Hagenbaumer, Chris        32 NWSC                 1:00.00    1:00.65    2  
  8 McNamara, Brian           31 BPDG                 1:01.80    1:00.69    1  
  9 Steiner, Mark             31 EV                   1:00.00    1:01.23  
 10 Weigand, TJ               30 BPDG                 1:01.00    1:01.45  
 11 Keenan, Tim               33 BUE                  1:03.50    1:01.64  
 12 Saxton, Carl              33 OBS                  1:03.00    1:01.98  
 13 Taylor, Greg              31 CHSM                 1:05.00    1:05.03  
 14 Bogie, Jon                31 NASA                 1:20.00    1:07.33  
 15 Cooper, Dan               30 TOPM                 1:19.55    1:07.64  
 16 Mac Queen, Matt           31 UNAT                 1:08.00    1:08.74  
 17 Gehant, Luc               32 EV                   1:15.00    1:14.19  
 18 Tibbs, Patrick            32 CHSM                 1:30.00    1:14.32  
 19 Peller, John              30 CHSM                 1:20.00    1:16.55  
 20 Reidenga, Russell         30 LINW                 1:15.00    1:19.25  
 21 Earle, George             33 EV                   1:45.00    1:23.88  
                  39.89     1:23.88 (43.99)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    30+ NATL: N 1:47.62  5/4/1997  RONALD KARNAUGH                             
    30+ CMSA: C 1:59.80  4/27/2001 Bill Winters                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClellan, David          34 CHGO                 2:04.00    2:01.26    9  
                  25.72       57.54 (31.82)     1:32.63 (35.09)     2:01.26 (28.63)
  2 Keller, Matt              33 BUE                  2:06.00    2:01.99    7  
                  26.10       57.76 (31.66)     1:33.95 (36.19)     2:01.99 (28.04)
  3 Urban, Mark               33 UNAT                 2:06.90    2:04.53    6  
                  26.87       58.22 (31.35)     1:35.57 (37.35)     2:04.53 (28.96)
  4 Bever, Greg               30 NASA                 2:15.50    2:09.22    5  
                  27.28       59.61 (32.33)     1:39.22 (39.61)     2:09.22 (30.00)
  5 Steiner, Mark             31 EV                   2:10.00    2:14.24    4  
                  29.01     1:02.53 (33.52)     1:45.49 (42.96)     2:14.24 (28.75)
  6 Saxton, Carl              33 OBS                  2:10.00    2:14.70    3  
                  28.80     1:05.19 (36.39)     1:43.32 (38.13)     2:14.70 (31.38)
  7 Weigand, TJ               30 BPDG                 2:17.00    2:17.69    2  
                  29.45     1:05.55 (36.10)     1:43.67 (38.12)     2:17.69 (34.02)
  8 Keenan, Tim               33 BUE                  2:22.00    2:18.02    1  
                  29.98     1:08.36 (38.38)     1:45.78 (37.42)     2:18.02 (32.24)
  9 Mattson, Mark             32 NWSC                 2:18.00    2:20.50  
                  30.52     1:07.28 (36.76)     1:48.52 (41.24)     2:20.50 (31.98)
 10 Fitzpatrick, John         31 NCO                  2:23.00    2:21.16  
                  29.88     1:06.22 (36.34)     1:47.53 (41.31)     2:21.16 (33.63)
 11 Warn, Jayson              34 ELG                       NT    2:23.73  
                  27.85     1:05.18 (37.33)     1:50.23 (45.05)     2:23.73 (33.50)
 12 Bogie, Jon                31 NASA                 2:30.00    2:28.33  
                  30.86     1:11.16 (40.30)     1:56.03 (44.87)     2:28.33 (32.30)
 13 Peller, John              30 CHSM                 2:50.00    2:50.79  
                  34.08     1:20.17 (46.09)     2:06.77 (46.60)     2:50.79 (44.02)
 -- Arendt, Mark              32 CHSM                 3:32.00         NS  
 -- Jedlicka, Alan            33 CHGO                 2:40.12         NS  
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    30+ NATL: N 3:53.81  5/4/1997  RONALD KARNAUGH                             
    30+ CMSA: C 4:20.53  4/27/2000 Bill R Winters                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         30 EV                   4:50.00    4:34.65    9  
                  27.78     1:00.24 (32.46)     1:38.69 (38.45)     2:16.50 (37.81)
        2:56.51 (40.01)     3:36.38 (39.87)     4:05.99 (29.61)     4:34.65 (28.66)
  2 Newcomb, Brent            32 TWC                  4:45.10    4:42.01    7  
                  27.37       59.87 (32.50)     1:37.35 (37.48)     2:14.54 (37.19)
        2:56.01 (41.47)     3:38.19 (42.18)     4:10.80 (32.61)     4:42.01 (31.21)
  3 Saxton, Carl              33 OBS                  5:00.00    4:52.65    6  
                  30.41     1:04.76 (34.35)     1:45.15 (40.39)     2:24.07 (38.92)
        3:03.44 (39.37)     3:44.03 (40.59)     4:18.81 (34.78)     4:52.65 (33.84)
  4 Steiner, Mark             31 EV                   5:00.00    5:03.57    5  
                  31.64     1:07.58 (35.94)     1:44.66 (37.08)     2:21.49 (36.83)
        3:09.30 (47.81)     3:57.06 (47.76)     4:32.34 (35.28)     5:03.57 (31.23)
  5 Mattson, Mark             32 NWSC                 4:59.00    5:08.72    4  
                  32.62     1:11.62 (39.00)     1:52.08 (40.46)     2:32.52 (40.44)
        3:16.00 (43.48)     3:59.93 (43.93)     4:34.57 (34.64)     5:08.72 (34.15)
  6 Fitzpatrick, John         31 NCO                  5:21.00    5:16.52    3  
                  32.74     1:10.59 (37.85)     1:51.97 (41.38)     2:32.41 (40.44)
        3:17.63 (45.22)     4:02.74 (45.11)     4:41.16 (38.42)     5:16.52 (35.36)
  7 Bogie, Jon                31 NASA                 5:00.00    5:36.50    2  
                  33.49     1:15.12 (41.63)     2:02.00 (46.88)     2:48.98 (46.98)
        3:36.54 (47.56)     4:25.26 (48.72)     5:01.04 (35.78)     5:36.50 (35.46)
 -- Urban, Mark               33 UNAT                 4:29.41        SCR  
 -- Weigand, TJ               30 BPDG                 5:00.00        SCR  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    35+ NATL: N 20.73  5/16/1994 KEVIN DEFORREST                               
    35+ CMSA: C 21.56  5/8/1998  THOMAS J. REDIG                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winters, Bill             35 UIC                    23.50      22.58    9  
  2 Russell, James            39 LINW                   22.76      22.71    7  
  3 Lutz, Chris               35 COHO                   23.00      22.75    6  
  4 Rea, Bruce                39 CENT                   24.23      22.83    5  
  5 Van Hootegen, Ray         37 CENT                   25.22      23.29    4  
  6 Wendel, David             36 NCO                    23.80      23.78    3  
  7 Kurza, Ron                35 NWSC                   23.95      23.81    2  
  8 Riehle, Timothy           39 BPDG                   24.00      24.40    1  
  9 Young, Bob                38 CHGO                   23.99      24.41  
 10 Bey, Jim                  37 NWSC                   26.00      24.51  
 11 Peebles, Brent            35 NCO                    25.50      24.85  
 12 Bennett, James E          39 NASA                   26.00      25.25  
 13 Marvin, Stuart            39 CHSM                   25.80      25.26  
 14 Grotenhuis, Ben           38 ELG                    25.38      25.55  
 15 McCarthy, Robert          39 EV                     25.50      25.96  
 16 Appelson, Andrew          38 NCO                    25.51      26.97  
 17 Hunt, Simon               36 NWSC                   31.00      28.60  
 18 Birkerts, Erik            35 EV                     28.00      29.96  
 -- Chris, Lutz               35 UNAT                   24.00         NS  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    35+ NATL: N 46.04  4/30/2000 PATRICK HAYES                                 
    35+ CMSA: C 47.12  5/8/1998  THOMAS J. REDIG                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rea, Bruce                39 CENT                   51.55      50.50    9  
                  23.91       50.50 (26.59)                                        
  2 Lutz, Chris               35 COHO                   51.80      50.97    7  
                  23.70       50.97 (27.27)                                        
  3 Russell, James            39 LINW                   50.88      50.99    6  
                  23.86       50.99 (27.13)                                        
  4 Wendel, David             36 NCO                    51.80      51.40    5  
                  24.77       51.40 (26.63)                                        
  5 Haggett, David            38 BUE                    53.50      52.23    4  
                  24.83       52.23 (27.40)                                        
  6 Kurza, Ron                35 NWSC                   53.43      52.27    3  
                  25.45       52.27 (26.82)                                        
  7 Van Hootegen, Ray         37 CENT                   55.01      52.31    2  
                  26.14       52.31 (26.17)                                        
  8 Petrillo, Chris           36 UNAT                   55.00      52.97    1  
                  24.93       52.97 (28.04)                                        
  9 Bey, Jim                  37 NWSC                   56.00      53.40  
                  25.53       53.40 (27.87)                                        
 10 Riehle, Timothy           39 BPDG                   54.00      54.74  
                  25.94       54.74 (28.80)                                        
 11 Bennett, James E          39 NASA                   58.00      56.50  
                  27.04       56.50 (29.46)                                        
 12 Peebles, Brent            35 NCO                    58.30      56.83  
                  26.20       56.83 (30.63)                                        
 13 McCarthy, Robert          39 EV                     57.50      57.15  
                  27.30       57.15 (29.85)                                        
 14 Sanders, Rob              39 NWDY                   57.00      57.67  
                  26.88       57.67 (30.79)                                        
 15 Grotenhuis, Ben           38 ELG                    58.34      58.09  
                  27.96       58.09 (30.13)                                        
 16 Birkerts, Erik            35 EV                   1:08.00    1:07.15  
                  31.97     1:07.15 (35.18)                                        
 -- Saqueton, Robert          37 CHSM                 1:30.00        SCR  
 -- Milligan, Robert          37 NWSC                   55.00        SCR  
 -- Chris, Lutz               35 UNAT                   55.00        SCR  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:41.20  5/16/1999 FRANZ MORTENSEN                             
    35+ CMSA: C 1:47.10  1988      JEFFREY PEROUT                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendel, David             36 NCO                  1:52.40    1:53.30    9  
                  25.66       53.95 (28.29)     1:23.43 (29.48)     1:53.30 (29.87)
  2 Rea, Bruce                39 CENT                 1:59.00    1:53.99    7  
                  26.01       54.77 (28.76)     1:25.21 (30.44)     1:53.99 (28.78)
  3 Haggett, David            38 BUE                  1:59.00    1:56.08    6  
                  26.34       54.90 (28.56)     1:24.96 (30.06)     1:56.08 (31.12)
  4 Kurza, Ron                35 NWSC                 1:58.48    1:56.43    5  
                  27.74       57.52 (29.78)     1:26.93 (29.41)     1:56.43 (29.50)
  5 Riehle, Timothy           39 BPDG                 2:00.00    2:02.84    4  
                  27.94       58.85 (30.91)     1:30.97 (32.12)     2:02.84 (31.87)
  6 Morrison, Mark            37 BUE                  2:12.00    2:06.09    3  
                  28.82     1:00.51 (31.69)     1:33.34 (32.83)     2:06.09 (32.75)
  7 McCarthy, Robert          39 EV                   2:07.50    2:10.38    2  
                  29.47     1:02.16 (32.69)     1:36.29 (34.13)     2:10.38 (34.09)
  8 Grotenhuis, Ben           38 ELG                  2:13.96    2:13.07    1  
                  28.86     1:01.55 (32.69)     1:36.98 (35.43)     2:13.07 (36.09)
  9 Birkerts, Erik            35 EV                   2:40.00    2:37.86  
                  35.16     1:13.73 (38.57)     1:55.56 (41.83)     2:37.86 (42.30)
 -- Petrillo, Chris           36 UNAT                 1:59.00        SCR  
 -- Sanders, Rob              39 NWDY                 2:05.00        SCR  
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    35+ NATL: N 4:36.80  5/16/1999 FRANZ MORTENSEN                             
    35+ CMSA: C 4:56.91  1/26/2003 James Bey                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Milligan, Robert          37 NWSC                 5:30.00    5:26.10    9  
                  29.14     1:01.18 (32.04)     1:33.67 (32.49)     2:06.75 (33.08)
        2:40.28 (33.53)     3:14.13 (33.85)     3:47.46 (33.33)     4:20.14 (32.68)
        4:53.53 (33.39)     5:26.10 (32.57)                                        
  2 Kurza, Ron                35 NWSC                 5:30.47    5:26.35    7  
                  29.84     1:02.22 (32.38)     1:35.21 (32.99)     2:08.85 (33.64)
        2:42.53 (33.68)     3:16.19 (33.66)     3:49.36 (33.17)     4:22.41 (33.05)
        4:55.30 (32.89)     5:26.35 (31.05)                                        
  3 Hopson, Bruce             37 SLAM                 5:20.00    5:29.57    6  
                  29.25     1:00.94 (31.69)     1:33.51 (32.57)     2:06.71 (33.20)
        2:40.04 (33.33)     3:13.88 (33.84)     3:47.70 (33.82)     4:21.98 (34.28)
        4:55.93 (33.95)     5:29.57 (33.64)                                        
  4 York, Peter B             38 UNAT                 6:00.00    5:51.44    5  
                  32.40     1:06.93 (34.53)     1:42.66 (35.73)     2:19.29 (36.63)
        2:55.55 (36.26)     3:30.75 (35.20)     4:06.16 (35.41)     4:41.58 (35.42)
        5:16.76 (35.18)     5:51.44 (34.68)                                        
  5 Sanders, Rob              39 NWDY                      NT    6:00.66    4  
                  31.30     1:06.84 (35.54)     1:43.47 (36.63)     2:20.68 (37.21)
        2:57.72 (37.04)     3:34.56 (36.84)     4:11.59 (37.03)     4:48.81 (37.22)
        5:25.55 (36.74)     6:00.66 (35.11)                                        
  6 Lucas, Brett              35 TWC                  6:12.00    6:06.24    3  
                  32.70     1:07.34 (34.64)     1:43.86 (36.52)     2:20.80 (36.94)
        2:58.24 (37.44)     3:36.09 (37.85)     4:13.45 (37.36)     4:51.63 (38.18)
        5:29.63 (38.00)     6:06.24 (36.61)                                        
  7 McCarthy, Robert          39 EV                   6:00.00    6:06.27    2  
                  32.56     1:07.48 (34.92)     1:44.46 (36.98)     2:21.86 (37.40)
        2:59.56 (37.70)     3:37.19 (37.63)     4:14.64 (37.45)     4:52.93 (38.29)
        5:30.30 (37.37)     6:06.27 (35.97)                                        
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    35+ NATL: N 15:56.73  5/20/2001 MIKE SHAFFER                               
    35+ CMSA: C 17:30.63  1991      MICHAEL MCGUIRE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Milligan, Robert          37 NWSC                18:45.00   18:51.60    9  
  2 Hopson, Bruce             37 SLAM                18:50.00   19:09.00    7  
  3 Bey, Jim                  37 NWSC                      NT   19:12.20    6  
  4 York, Peter B             38 UNAT                21:00.00   20:41.42    5  
  5 McCarthy, Robert          39 EV                  22:30.00   22:05.77    4  
  6 Owens, Bill               39 EV                  26:00.00   26:31.63    3  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    35+ NATL: N 23.75  5/12/1996 CLAY BRITT                                    
    35+ CMSA: C 25.33  4/27/2000 Dave Gibson                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winters, Bill             35 UIC                    27.00      25.92    9  
  2 Lutz, Chris               35 COHO                   26.70      26.72    7  
  3 Ackermann, David          37 EV                     28.69      27.85    6  
  4 Young, Bob                38 CHGO                   29.99      30.07    5  
  5 Marvin, Stuart            39 CHSM                   36.00      32.11    4  
  6 Haggett, David            38 BUE                    32.00      32.22    3  
  7 McCarthy, Robert          39 EV                     33.50      33.19    2  
  8 Saqueton, Robert          37 CHSM                   55.00    1:13.15    1  
 -- Chris, Lutz               35 UNAT                   28.00        SCR  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    35+ NATL: N 50.93  4/30/2000 ERIC ERICSON                                  
    35+ CMSA: C 54.99  4/27/2000 Dave Gibson                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winters, Bill             35 UIC                    56.00      55.13    9  
                  26.87       55.13 (28.26)                                        
  2 Ackermann, David          37 EV                     59.69      58.40    7  
                  29.11       58.40 (29.29)                                        
  3 Marvin, Stuart            39 CHSM                 1:22.00    1:11.50    6  
                1:12.22         1:11.50 ( )                                        
  4 McCarthy, Robert          39 EV                   1:12.50    1:13.43    5  
                  35.15     1:13.43 (38.28)                                        
 -- Chris, Lutz               35 UNAT                 1:03.00         NS  
 -- Lutz, Chris               35 COHO                   59.90         NS  
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:50.83  5/16/1999 SEAN MURPHY                                 
    35+ CMSA: C 2:00.30  5/14/2002 Bill Winters                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winters, Bill             35 UIC                       NT    2:00.81    9  
                  28.29       58.79 (30.50)     1:29.56 (30.77)     2:00.81 (31.25)
  2 Ackermann, David          37 EV                   2:11.69    2:08.31    7  
                  30.46     1:03.03 (32.57)     1:36.06 (33.03)     2:08.31 (32.25)
  3 Hopson, Bruce             37 SLAM                 2:13.00    2:14.96    6  
                  32.18     1:06.48 (34.30)     1:40.63 (34.15)     2:14.96 (34.33)
  4 Marvin, Stuart            39 CHSM                 3:47.00    2:49.10    5  
                                2:07.68 ( )     2:49.10 (41.42)                    
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    35+ NATL: N 25.97  5/10/1998 WALLY DICKS                                   
    35+ CMSA: C 26.98  4/18/1999 PLAMEN ALEXANDROV                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paller, Craig             37 BARR                   28.25      27.63    9  
  2 Ackermann, David          37 EV                     29.69      29.13    7  
  3 Van Hootegen, Ray         37 CENT                   33.77      29.60    6  
  4 Morrison, Mark            37 BUE                    34.50      31.87    5  
  5 Bennett, James E          39 NASA                   35.00      32.26    4  
  6 Grotenhuis, Ben           38 ELG                    34.35      34.13    3  
  7 Appelson, Andrew          38 NCO                    33.28      34.50    2  
  8 McCarthy, Robert          39 EV                     35.50      35.34    1  
  9 Hunt, Simon               36 NWSC                   38.00      35.68  
 10 Young, Bob                38 CHGO                   35.99      36.72  
 11 Birkerts, Erik            35 EV                     32.00      36.87  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    35+ NATL: N 55.84  4/22/2001 WALLY DICKS                                   
    35+ CMSA: C 58.36  4/18/1999 PLAMEN ALEXANDROV                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paller, Craig             37 BARR                 1:02.45    1:01.76    9  
                  28.94     1:01.76 (32.82)                                        
  2 Chris, Lutz               35 UNAT                 1:10.00    1:04.55    7  
                  29.75     1:04.55 (34.80)                                        
  3 Ackermann, David          37 EV                   1:07.69    1:05.47    6  
                  31.12     1:05.47 (34.35)                                        
  4 Morrison, Mark            37 BUE                  1:12.70    1:09.71    5  
                  33.15     1:09.71 (36.56)                                        
  5 McCarthy, Robert          39 EV                   1:17.50    1:16.31    4  
                  36.10     1:16.31 (40.21)                                        
  6 Zimmerman, Daniel         35 CHSM                 1:26.00    1:17.31    3  
                  37.49     1:17.31 (39.82)                                        
  7 Birkerts, Erik            35 EV                   1:30.00    1:24.88    2  
                  41.21     1:24.88 (43.67)                                        
 -- Bennett, James E          39 NASA                 1:12.00        SCR  
 -- Lutz, Chris               35 COHO                 1:10.00        SCR  
 -- Saqueton, Robert          37 CHSM                 1:35.00        SCR  
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    35+ NATL: N 2:04.78  3/12/2000 WALLY DICKS                                 
    35+ CMSA: C 2:12.53  4/18/1999 PLAMEN ALEXANDROV                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paller, Craig             37 BARR                 2:18.71    2:18.04    9  
                  30.05     1:04.56 (34.51)     1:40.82 (36.26)     2:18.04 (37.22)
  2 Morrison, Mark            37 BUE                  2:34.10    2:32.59    7  
                  34.35     1:12.86 (38.51)     1:52.91 (40.05)     2:32.59 (39.68)
  3 Milligan, Robert          37 NWSC                 2:40.00    2:50.22    6  
                  38.53     1:21.49 (42.96)     2:05.72 (44.23)     2:50.22 (44.50)
  4 McCarthy, Robert          39 EV                   2:55.00    2:58.90    5  
                  38.46     1:22.67 (44.21)     2:10.69 (48.02)     2:58.90 (48.21)
  5 Birkerts, Erik            35 EV                   2:55.00    3:11.16    4  
                  41.03     1:28.12 (47.09)     2:19.61 (51.49)     3:11.16 (51.55)
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    35+ NATL: N 22.93  1994      SPECHT/DEFORREST                              
    35+ CMSA: C 23.33  5/8/1998  THOMAS J. REDIG                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David          37 EV                     26.69      24.86    9  
  2 Rea, Bruce                39 CENT                   26.00      24.96    6.5
  2 Winters, Bill             35 UIC                    25.00      24.96    6.5
  4 Russell, James            39 LINW                   25.44      24.99    5  
  5 Lutz, Chris               35 COHO                   26.00      25.25    4  
  6 Van Hootegen, Ray         37 CENT                   26.49      25.26    3  
  7 Wendel, David             36 NCO                    25.20      25.30    2  
  8 Kurza, Ron                35 NWSC                   27.70      26.89    1  
  9 Young, Bob                38 CHGO                   25.99      27.13  
 10 Riehle, Timothy           39 BPDG                   26.00      27.47  
 11 Beyer, Chris              38 WMAC                   28.00      27.70  
 12 Peebles, Brent            35 NCO                    30.00      29.63  
 13 Zimmerman, Daniel         35 CHSM                   32.00      30.37  
 -- Chris, Lutz               35 UNAT                   27.00         NS  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    35+ NATL: N 49.54  5/16/1999 PETER EGAN                                    
    35+ CMSA: C 52.47  5/8/1998  JOHN PRATT                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winters, Bill             35 UIC                    55.00      55.04    9  
                  26.18       55.04 (28.86)                                        
  2 Rea, Bruce                39 CENT                   57.00      55.62    7  
                  26.45       55.62 (29.17)                                        
  3 Russell, James            39 LINW                   56.85      56.37    6  
                  26.64       56.37 (29.73)                                        
  4 Van Hootegen, Ray         37 CENT                 1:00.77      57.11    5  
                  27.60       57.11 (29.51)                                        
  5 Milligan, Robert          37 NWSC                 1:06.00    1:04.76    4  
                  30.01     1:04.76 (34.75)                                        
  6 McCarthy, Robert          39 EV                   1:07.50    1:06.87    3  
                  30.70     1:06.87 (36.17)                                        
  7 Zimmerman, Daniel         35 CHSM                 1:12.00    1:07.04    2  
                  30.45     1:07.04 (36.59)                                        
 -- Marvin, Stuart            39 CHSM                 1:21.00        SCR  
 -- Bey, Jim                  37 NWSC                 1:01.00        SCR  
 -- Hopson, Bruce             37 SLAM                   59.50        SCR  
 -- Young, Bob                38 CHGO                 1:01.00        SCR  
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:50.74  5/16/1999 BOBBY PATTEN                                
    35+ CMSA: C 1:59.23  4/27/2001 John Pratt                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rea, Bruce                39 CENT                 2:12.00    2:05.21    9  
                  28.10       59.67 (31.57)     1:32.48 (32.81)     2:05.21 (32.73)
  2 Hopson, Bruce             37 SLAM                 2:09.00    2:10.28    7  
                  29.58     1:01.92 (32.34)     1:36.00 (34.08)     2:10.28 (34.28)
  3 Bey, Jim                  37 NWSC                 2:20.00    2:16.77    6  
                  30.43     1:05.33 (34.90)     1:40.87 (35.54)     2:16.77 (35.90)
  4 Beyer, Chris              38 WMAC                 2:28.00    2:25.05    5  
                  31.69     1:07.77 (36.08)     1:45.12 (37.35)     2:25.05 (39.93)
  5 Milligan, Robert          37 NWSC                 2:40.00    2:32.55    4  
                  34.59     1:14.70 (40.11)     1:55.27 (40.57)     2:32.55 (37.28)
  6 Zimmerman, Daniel         35 CHSM                 2:43.00    2:48.34    3  
                  33.65     1:13.72 (40.07)     1:58.68 (44.96)     2:48.34 (49.66)
  7 Marvin, Stuart            39 CHSM                 4:00.00    2:49.25    2  
                  37.00     1:21.01 (44.01)     2:06.60 (45.59)     2:49.25 (42.65)
 -- Winters, Bill             35 UIC                       NT         NS  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    35+ NATL: N 52.57  5/20/2001 C.CAVANAUGH                                   
    35+ CMSA: C 54.93  5/8/1998  THOMAS J. REDIG                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David          37 EV                     58.69      56.90    9  
  2 Winters, Bill             35 UIC                    57.00      56.95    7  
  3 Lutz, Chris               35 COHO                   58.80      57.41    6  
  4 Paller, Craig             37 BARR                   59.50      59.57    5  
  5 Russell, James            39 LINW                 1:01.47      59.87    4  
  6 Van Hootegen, Ray         37 CENT                 1:05.89    1:00.05    3  
  7 Bey, Jim                  37 NWSC                 1:02.00    1:01.03    2  
  8 Haggett, David            38 BUE                  1:03.00    1:03.70    1  
  9 Kurza, Ron                35 NWSC                 1:04.91    1:04.01  
 10 Morrison, Mark            37 BUE                  1:07.60    1:05.64  
 11 Bennett, James E          39 NASA                 1:06.00    1:07.10  
 12 Zimmerman, Daniel         35 CHSM                 1:24.00    1:09.40  
 13 Peebles, Brent            35 NCO                  1:11.50    1:10.18  
 14 Birkerts, Erik            35 EV                   1:19.00    1:17.87  
 -- Saqueton, Robert          37 CHSM                 2:05.00         NS  
 -- Chris, Lutz               35 UNAT                   59.50        SCR  
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:56.47  5/16/1999 CAMERON REID                                
    35+ CMSA: C 2:00.40  5/13/1999 THOMAS REDIG                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winters, Bill             35 UIC                  2:05.00    2:01.24    9  
                  25.78       56.81 (31.03)     1:32.38 (35.57)     2:01.24 (28.86)
  2 Bey, Jim                  37 NWSC                 2:14.00    2:11.67    7  
                  27.91     1:02.21 (34.30)     1:41.99 (39.78)     2:11.67 (29.68)
  3 Russell, James            39 LINW                 2:13.35    2:11.79    6  
                  26.86     1:00.86 (34.00)     1:40.90 (40.04)     2:11.79 (30.89)
  4 Paller, Craig             37 BARR                 2:20.00    2:12.66    5  
                  28.23     1:02.92 (34.69)     1:39.08 (36.16)     2:12.66 (33.58)
  5 Morrison, Mark            37 BUE                  2:24.20    2:18.66    4  
                  30.41     1:06.52 (36.11)     1:45.68 (39.16)     2:18.66 (32.98)
  6 Kurza, Ron                35 NWSC                 2:16.82    2:21.29    3  
                  29.12     1:04.23 (35.11)     1:48.83 (44.60)     2:21.29 (32.46)
  7 York, Peter B             38 UNAT                 2:30.00    2:25.87    2  
                  33.27     1:11.53 (38.26)     1:53.23 (41.70)     2:25.87 (32.64)
  8 Bennett, James E          39 NASA                 2:30.00    2:31.88    1  
                  31.00     1:13.02 (42.02)     1:55.92 (42.90)     2:31.88 (35.96)
  9 Zimmerman, Daniel         35 CHSM                 2:41.00    2:33.56  
                  31.69     1:12.38 (40.69)     1:57.55 (45.17)     2:33.56 (36.01)
 10 Birkerts, Erik            35 EV                   2:50.00    3:00.14  
                  39.53     1:26.69 (47.16)     2:17.95 (51.26)     3:00.14 (42.19)
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    35+ NATL: N 4:09.15  5/16/1999 CAMERON REID                                
    35+ CMSA: C 4:24.34  5/14/2002 Bill Winters                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bey, Jim                  37 NWSC                 4:59.00    4:48.51    9  
                  29.80     1:03.13 (33.33)     1:43.15 (40.02)     2:21.60 (38.45)
        3:02.71 (41.11)     3:46.14 (43.43)     4:18.46 (32.32)     4:48.51 (30.05)
  2 Hopson, Bruce             37 SLAM                 4:46.00    4:48.54    7  
                  30.01     1:03.39 (33.38)     1:40.74 (37.35)     2:17.24 (36.50)
        2:59.59 (42.35)     3:42.68 (43.09)     4:16.19 (33.51)     4:48.54 (32.35)
  3 Morrison, Mark            37 BUE                  5:10.00    4:59.87    6  
                  31.37     1:07.99 (36.62)     1:48.06 (40.07)     2:27.57 (39.51)
        3:09.61 (42.04)     3:51.28 (41.67)     4:26.52 (35.24)     4:59.87 (33.35)
  4 Zimmerman, Daniel         35 CHSM                 5:30.00    5:33.92    5  
                  31.78     1:10.95 (39.17)     1:55.72 (44.77)     2:41.85 (46.13)
        3:29.47 (47.62)     4:17.14 (47.67)     4:56.92 (39.78)     5:33.92 (37.00)
 -- Winters, Bill             35 UIC                  4:40.00        SCR  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    40+ NATL: N 21.46  4/30/2000 PAUL SMITH                                    
    40+ CMSA: C 21.88  5/8/1998  THOMAS MCCABE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              42 CENT                   22.90      22.73    9  
  2 Winkelmann, Greg          41 PMAC                   23.00      23.47    7  
  3 Lange, Kevin              44 NWSC                   23.40      23.49    6  
  4 Pratt, John               40 CENT                   23.50      23.58    5  
  5 Rowland, Jim              42 LIB                    23.50      23.59    4  
  6 Soltys, Ted               42 NWSC                   23.20      23.61    3  
  7 River, Ethan              40 BUE                    22.00      23.93    2  
  8 Plager, Doug              40 BUE                    23.50      23.95    1  
  9 Filippini, Michael        42 EV                     26.80      26.13  
 10 Wright, Greg              44 TOPM                   26.00      26.38  
 11 Stern, Steve              43 DELN                   28.00      26.49  
 12 Murray, Michael           43 HH                     27.00      26.99  
 13 Traynor, John             43 CENT                   28.40      28.31  
 14 Zak, Burt                 40 BPDG                   28.00      28.77  
 15 Horwitz, Bob              40 EV                     30.00      30.19  
 -- Waller, Brad              41 UNAT                   23.80         NS  
 -- Oller, John               44 ROCK                   24.20         NS  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    40+ NATL: N 47.00  5/20/2001 PAUL SMITH                                    
    40+ CMSA: C 48.33  4/27/2000 John A Martin                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              42 CENT                   50.10      50.50    9  
                  24.30       50.50 (26.20)                                        
  2 Pratt, John               40 CENT                   50.50      50.84    7  
                  24.99       50.84 (25.85)                                        
  3 Rowland, Jim              42 LIB                    52.56      52.30    6  
                  25.12       52.30 (27.18)                                        
  4 River, Ethan              40 BUE                    53.00      52.45    5  
                  25.44       52.45 (27.01)                                        
  5 Soltys, Ted               42 NWSC                   51.00      52.64    4  
                  25.15       52.64 (27.49)                                        
  6 Waller, Brad              41 UNAT                   51.90      53.18    3  
                  25.29       53.18 (27.89)                                        
  7 Lange, Kevin              44 NWSC                   53.00      53.25    2  
                  24.56       53.25 (28.69)                                        
  8 Plager, Doug              40 BUE                    53.50      53.35    1  
                  24.79       53.35 (28.56)                                        
  9 Oller, John               44 ROCK                   54.50      54.20  
                  25.24       54.20 (28.96)                                        
 10 Funk, John                43 UNAT                   57.50      55.65  
                  26.42       55.65 (29.23)                                        
 11 Stern, Steve              43 DELN                 1:00.00      59.21  
                  28.60       59.21 (30.61)                                        
 12 Wright, Greg              44 TOPM                 1:01.00    1:00.41  
                  29.57     1:00.41 (30.84)                                        
 13 Filippini, Michael        42 EV                   1:00.00    1:00.44  
                  28.31     1:00.44 (32.13)                                        
 14 Traynor, John             43 CENT                 1:04.50    1:03.83  
                  29.75     1:03.83 (34.08)                                        
 15 Moore, Brad               44 BUE                  1:02.00    1:03.96  
                  30.01     1:03.96 (33.95)                                        
 16 Zak, Burt                 40 BPDG                   58.00    1:06.91  
                  32.50     1:06.91 (34.41)                                        
 17 Fang, Jianjun             44 BUE                  1:12.00    1:10.99  
                  32.49     1:10.99 (38.50)                                        
 18 Drapalik, Dave            43 NWSC                 1:20.00    1:38.10  
                1:14.84     1:38.10 (23.26)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    40+ NATL: N 1:43.37  5/20/2001 PAUL SMITH                                  
    40+ CMSA: C 1:48.46  5/8/1998  THOMAS MCCABE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              42 CENT                 1:52.50    1:53.93    9  
                  26.68       55.28 (28.60)     1:24.38 (29.10)     1:53.93 (29.55)
  2 River, Ethan              40 BUE                  1:58.00    1:54.09    7  
                  27.34       56.11 (28.77)     1:25.33 (29.22)     1:54.09 (28.76)
  3 Rowland, Jim              42 LIB                  1:57.86    1:56.75    6  
                  27.27       56.71 (29.44)     1:26.95 (30.24)     1:56.75 (29.80)
  4 Soltys, Ted               42 NWSC                 1:56.80    1:57.76    5  
                  27.98       58.03 (30.05)     1:28.51 (30.48)     1:57.76 (29.25)
  5 Pratt, John               40 CENT                 1:56.00    1:57.97    4  
                  27.57       58.31 (30.74)     1:28.59 (30.28)     1:57.97 (29.38)
  6 Funk, John                43 UNAT                 2:00.00    2:04.53    3  
                  29.33     1:00.82 (31.49)     1:32.87 (32.05)     2:04.53 (31.66)
  7 Filippini, Michael        42 EV                   2:20.00    2:21.45    2  
                  32.05     1:07.45 (35.40)     1:44.40 (36.95)     2:21.45 (37.05)
  8 Traynor, John             43 CENT                 2:30.00    2:25.08    1  
                  33.95     1:10.90 (36.95)     1:48.39 (37.49)     2:25.08 (36.69)
  9 Zak, Burt                 40 BPDG                 2:00.00    2:39.00  
                  33.96     1:13.32 (39.36)   2:39.00 (1:25.68)                    
 10 Drapalik, Dave            43 NWSC                 3:00.00    2:50.36  
                1:23.73     2:09.08 (45.35)     2:50.50 (41.42)         2:50.36 ( )
 -- Reeves, Scott             42 CHGO                 2:00.00        SCR  
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    40+ NATL: N 4:41.83  5/16/1999 JOSEPH RHYNE                                
    40+ CMSA: C 4:59.57  5/13/1999 ANDREAS SEIBT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Layton, Chris             44 CHSM                 5:50.00    5:37.48    9  
                  29.23     1:01.66 (32.43)     1:35.84 (34.18)     2:10.19 (34.35)
        2:44.73 (34.54)     3:19.21 (34.48)     3:53.89 (34.68)     4:28.84 (34.95)
        5:03.21 (34.37)     5:37.48 (34.27)                                        
  2 Plager, Doug              40 BUE                  5:40.00    5:42.97    7  
                  30.23     1:04.10 (33.87)     1:38.95 (34.85)     2:13.58 (34.63)
        2:48.44 (34.86)     3:23.80 (35.36)     3:58.76 (34.96)     4:33.80 (35.04)
        5:08.90 (35.10)     5:42.97 (34.07)                                        
  3 Lundeen, Robert           43 CENT                 5:39.50    5:45.70    6  
                  30.86     1:05.55 (34.69)     1:41.28 (35.73)     2:17.79 (36.51)
        2:53.87 (36.08)     3:29.08 (35.21)     4:03.90 (34.82)     4:38.98 (35.08)
        5:13.16 (34.18)     5:45.70 (32.54)                                        
  4 Murray, Michael           43 HH                        NT    6:33.54    5  
                  32.23     1:09.18 (36.95)     1:49.09 (39.91)     2:30.00 (40.91)
        3:10.64 (40.64)     3:51.10 (40.46)     4:31.48 (40.38)     5:12.98 (41.50)
        5:52.88 (39.90)     6:33.54 (40.66)                                        
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    40+ NATL: N 16:18.14  4/10/1994 HESS YNTEMA                                
    40+ CMSA: C 17:58.90  4/27/2001 Andy K Seibt                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Layton, Chris             44 CHSM                      NT   19:18.99    9  
 -- Hollikin, Kevin           44 LSAC                30:00.00        SCR  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    40+ NATL: N 24.11  4/22/2001 CLAY BRITT                                    
    40+ CMSA: C 25.46  5/14/2002 David P Gibson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              42 CENT                   26.90      26.33    9  
  2 Groen, Charlie            43 NCO                    27.00      26.96    7  
  3 Layton, Chris             44 CHSM                   29.00      28.38    6  
  4 Filippini, Michael        42 EV                     35.00      33.87    5  
  5 Fang, Jianjun             44 BUE                    39.69      38.98    4  
 -- Oller, John               44 ROCK                   31.20        SCR  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    40+ NATL: N 51.32  4/22/2001 CLAY BRITT                                    
    40+ CMSA: C 55.46  5/14/2002 David P Gibson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groen, Charlie            43 NCO                    57.00      57.02    9  
                  27.82       57.02 (29.20)                                        
  2 Gibson, Dave              42 CENT                   57.50      57.60    7  
                  27.96       57.60 (29.64)                                        
  3 River, Ethan              40 BUE                  1:00.00      58.56    6  
                  28.23       58.56 (30.33)                                        
  4 Layton, Chris             44 CHSM                 1:04.00    1:01.32    5  
                  29.63     1:01.32 (31.69)                                        
  5 Robie, Mike               43 AA                   1:10.00    1:04.59    4  
                  31.08     1:04.59 (33.51)                                        
  6 Lundeen, Robert           43 CENT                 1:04.50    1:05.87    3  
                  32.04     1:05.87 (33.83)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    40+ NATL: N 1:54.01  5/10/1998 WILLIAM SPECHT                              
    40+ CMSA: C 2:03.57  5/13/1999 ANDREAS SEIBT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groen, Charlie            43 NCO                  2:07.00    2:05.25    9  
                  30.45     1:01.81 (31.36)     1:33.38 (31.57)     2:05.25 (31.87)
  2 River, Ethan              40 BUE                  2:10.00    2:06.51    7  
                  29.73     1:01.77 (32.04)     1:34.23 (32.46)     2:06.51 (32.28)
  3 Layton, Chris             44 CHSM                 2:30.00    2:15.83    6  
                  30.76     1:05.09 (34.33)     1:40.64 (35.55)     2:15.83 (35.19)
  4 Lundeen, Robert           43 CENT                 2:18.99    2:20.74    5  
                  33.35     1:09.27 (35.92)     1:45.16 (35.89)     2:20.74 (35.58)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    40+ NATL: N 26.75  5/4/1997  RICK HOFSTETTER                               
    40+ CMSA: C 26.89  5/14/2002 Plamen D Alexandr                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waller, Brad              41 UNAT                   36.00      31.20    9  
  2 Haffner, Russ             42 BUE                    33.00      33.05    7  
  3 Oller, John               44 ROCK                   34.50      34.63    6  
  4 Wright, Greg              44 TOPM                   35.00      36.33    5  
  5 Traynor, John             43 CENT                   37.50      38.01    4  
 -- Soltys, Ted               42 NWSC                   33.00         DQ  
 -- Groen, Charlie            43 NCO                    30.50         NS  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    40+ NATL: N 58.09  3/18/2001 SETH BRETSCHER                                
    40+ CMSA: C 58.27  5/14/2002 Plamen D Alexandr                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waller, Brad              41 UNAT                 1:07.00    1:07.74    9  
                  32.22     1:07.74 (35.52)                                        
  2 Reeves, Scott             42 CHGO                 1:10.00    1:08.76    7  
                  32.02     1:08.76 (36.74)                                        
  3 Lundeen, Robert           43 CENT                 1:09.52    1:11.11    6  
                  33.35     1:11.11 (37.76)                                        
  4 Haffner, Russ             42 BUE                  1:13.00    1:11.94    5  
                  34.25     1:11.94 (37.69)                                        
  5 Wright, Greg              44 TOPM                 1:30.00    1:21.79    4  
                  38.51     1:21.79 (43.28)                                        
 -- Groen, Charlie            43 NCO                  1:06.00        SCR  
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    40+ NATL: N 2:08.56  5/20/2001 P.ALEXANDROV                                
    40+ CMSA: C 2:08.56  5/17/2001 Plamen D Alexandr                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haffner, Russ             42 BUE                  2:38.00    2:39.01    9  
                  36.41     1:16.39 (39.98)     1:57.63 (41.24)     2:39.01 (41.38)
  2 Filippini, Michael        42 EV                   3:10.00    3:05.45    7  
                  41.67     1:27.70 (46.03)     2:16.24 (48.54)     3:05.45 (49.21)
  3 Wright, Greg              44 TOPM                 3:30.00    3:16.41    6  
                  40.43     1:29.53 (49.10)     2:25.64 (56.11)     3:16.41 (50.77)
 -- Reeves, Scott             42 CHGO                 2:28.00         NS  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    40+ NATL: N 23.05  5/20/2001 PAUL SMITH                                    
    40+ CMSA: C 24.09  5/14/2002 David P Gibson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              42 CENT                   24.90      24.63    9  
  2 Pratt, John               40 CENT                   24.60      24.64    7  
  3 Soltys, Ted               42 NWSC                   24.80      25.46    6  
  4 Groen, Charlie            43 NCO                    26.00      25.93    5  
  5 Rowland, Jim              42 LIB                    26.33      26.16    4  
  6 River, Ethan              40 BUE                    23.00      26.32    3  
  7 Plager, Doug              40 BUE                    26.50      27.06    2  
  8 Jernberg, Eric            44 WMAC                   28.20      27.21    1  
  9 Winkelmann, Greg          41 PMAC                   26.00      27.46  
 10 Murray, Michael           43 HH                     30.00      29.01  
 11 Stern, Steve              43 DELN                   30.00      29.98  
 12 Traynor, John             43 CENT                   32.80      32.55  
 -- Haffner, Russ             42 BUE                    29.00         NS  
 -- Waller, Brad              41 UNAT                   27.00         NS  
 -- Oller, John               44 ROCK                   26.50         NS  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    40+ NATL: N 50.56  4/30/2000 WILLIAM SPECHT                                
    40+ CMSA: C 54.05  5/17/2001 Tom McCabe                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pratt, John               40 CENT                   53.80      54.08    9  
                  25.26       54.08 (28.82)                                        
  2 Soltys, Ted               42 NWSC                   55.60      55.60    7  
                  26.10       55.60 (29.50)                                        
  3 Gibson, Dave              42 CENT                   55.90      55.89    6  
                  26.90       55.89 (28.99)                                        
  4 Waller, Brad              41 UNAT                   56.90      58.11    5  
                  27.33       58.11 (30.78)                                        
  5 Oller, John               44 ROCK                   58.80      58.67    4  
                  27.38       58.67 (31.29)                                        
  6 Plager, Doug              40 BUE                  1:01.00    1:01.93    3  
                  28.98     1:01.93 (32.95)                                        
  7 Layton, Chris             44 CHSM                 1:08.00    1:03.46    2  
                  29.59     1:03.46 (33.87)                                        
  8 Robie, Mike               43 AA                   1:10.00    1:04.30    1  
                  29.67     1:04.30 (34.63)                                        
  9 Haffner, Russ             42 BUE                  1:07.00    1:07.69  
                  30.41     1:07.69 (37.28)                                        
 -- Jernberg, Eric            44 WMAC                   59.80        SCR  
 -- Groen, Charlie            43 NCO                    57.00        SCR  
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    40+ NATL: N 1:51.69  4/30/2000 WILLIAM SPECHT                              
    40+ CMSA: C 2:02.00  1987      JOHN LINDLEY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pratt, John               40 CENT                 2:02.50    2:01.89C   9  
                  26.76       56.99 (30.23)     1:28.09 (31.10)     2:01.89 (33.80)
  2 Soltys, Ted               42 NWSC                 2:20.00    2:08.16    7  
                  28.03     1:00.39 (32.36)     1:33.98 (33.59)     2:08.16 (34.18)
  3 River, Ethan              40 BUE                  2:10.00    2:09.98    6  
                  29.61     1:02.15 (32.54)     1:35.98 (33.83)     2:09.98 (34.00)
  4 Jernberg, Eric            44 WMAC                 2:19.70    2:12.15    5  
                  29.42     1:02.61 (33.19)     1:36.37 (33.76)     2:12.15 (35.78)
  5 Waller, Brad              41 UNAT                 2:11.10    2:14.73    4  
                  28.62     1:01.93 (33.31)     1:37.53 (35.60)     2:14.73 (37.20)
  6 Layton, Chris             44 CHSM                 2:45.00    2:36.71    3  
                  32.72     1:10.59 (37.87)     1:55.33 (44.74)     2:36.71 (41.38)
  7 Murray, Michael           43 HH                   3:00.00    2:48.83    2  
                  35.54     1:17.10 (41.56)     2:04.00 (46.90)     2:48.83 (44.83)
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    40+ NATL: N 53.41  5/20/2001 CLAY BRITT                                    
    40+ CMSA: C 55.37  5/14/2002 Plamen D Alexandr                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groen, Charlie            43 NCO                    57.50      56.82    9  
  2 Reeves, Scott             42 CHGO                 1:00.00    1:01.65    7  
  3 River, Ethan              40 BUE                  1:00.00    1:01.66    6  
  4 Plager, Doug              40 BUE                  1:02.00    1:01.78    5  
  5 Oller, John               44 ROCK                 1:04.50    1:03.46    4  
  6 Lundeen, Robert           43 CENT                 1:04.50    1:04.71    3  
  7 Robie, Mike               43 AA                   1:10.00    1:05.48    2  
  8 Layton, Chris             44 CHSM                 1:08.00    1:05.58    1  
  9 Haffner, Russ             42 BUE                  1:06.00    1:07.19  
 10 Filippini, Michael        42 EV                   1:15.00    1:14.70  
 11 Traynor, John             43 CENT                 1:16.50    1:15.14  
 -- Soltys, Ted               42 NWSC                 1:00.00         DQ  
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    40+ NATL: N 1:58.07  5/16/1999 JAMES SORENSEN                              
    40+ CMSA: C 2:02.41  4/27/2001 Plamen Alexandrov                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 River, Ethan              40 BUE                  2:10.00    2:07.31    9  
                  27.43       59.53 (32.10)     1:37.79 (38.26)     2:07.31 (29.52)
  2 Groen, Charlie            43 NCO                  2:07.00    2:07.66    7  
                  26.96       59.71 (32.75)     1:36.74 (37.03)     2:07.66 (30.92)
  3 Lundeen, Robert           43 CENT                 2:18.50    2:21.70    6  
                  30.17     1:05.75 (35.58)     1:46.21 (40.46)     2:21.70 (35.49)
  4 Oller, John               44 ROCK                 2:24.20    2:21.87    5  
                  28.94     1:05.65 (36.71)     1:49.01 (43.36)     2:21.87 (32.86)
  5 Robie, Mike               43 AA                   2:35.00    2:23.29    4  
                  30.98     1:05.87 (34.89)     1:49.02 (43.15)     2:23.29 (34.27)
  6 Layton, Chris             44 CHSM                 2:28.00    2:23.43    3  
                  29.65     1:05.38 (35.73)     1:51.80 (46.42)     2:23.43 (31.63)
  7 Haffner, Russ             42 BUE                  2:24.00    2:24.07    2  
                  30.69     1:09.76 (39.07)     1:48.54 (38.78)     2:24.07 (35.53)
  8 Murray, Michael           43 HH                   2:45.00    2:48.37    1  
                  31.23     1:16.86 (45.63)     2:10.92 (54.06)     2:48.37 (37.45)
 -- Reeves, Scott             42 CHGO                 2:13.00         NS  
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    40+ NATL: N 4:09.16  5/20/2001 CAMERON REID                                
    40+ CMSA: C 4:29.53  4/27/2000 Andreas K Seibt                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Layton, Chris             44 CHSM                 5:05.00    4:58.66    9  
                  29.91     1:05.30 (35.39)     1:44.45 (39.15)     2:22.44 (37.99)
        3:08.65 (46.21)     3:54.77 (46.12)     4:27.73 (32.96)     4:58.66 (30.93)
  2 Lundeen, Robert           43 CENT                 5:03.50    5:09.27    7  
                  33.43     1:13.38 (39.95)     1:53.17 (39.79)     2:32.07 (38.90)
        3:15.10 (43.03)     3:57.98 (42.88)     4:34.50 (36.52)     5:09.27 (34.77)
  3 Haffner, Russ             42 BUE                  5:22.00    5:26.65    6  
                  32.14     1:10.75 (38.61)     1:54.10 (43.35)     2:37.38 (43.28)
        3:24.45 (47.07)     4:10.91 (46.46)     4:49.79 (38.88)     5:26.65 (36.86)
  4 Cronin, Dan               43 OBS                  5:49.00    5:44.59    5  
                  32.59     1:10.98 (38.39)     1:54.85 (43.87)     2:38.80 (43.95)
        3:29.51 (50.71)     4:20.42 (50.91)     5:03.01 (42.59)     5:44.59 (41.58)
 -- River, Ethan              40 BUE                  4:40.00        SCR  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    45+ NATL: N 21.86  3/18/2001 JACK GROSELLE                                 
    45+ CMSA: C 22.40  5/17/2001 John A Martin                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Tom               45 NASA                   23.50      22.76    9  
  2 Martin, John              47 NASA                   24.70      22.99    7  
  3 Drake, Kevin              46 IM                     23.40      23.63    6  
  4 Huck, Michael             46 WMAC                   24.20      23.83    5  
  5 Black, Boyd               46 EV                     25.00      24.55    4  
  6 Brezina, Randall G        49 HH                     24.30      24.70    3  
  7 Long, Doug                49 CENT                   25.60      25.03    2  
  8 Stoesser, John            48 TWC                    26.10      25.07    1  
  9 Harris, Larry             47 NASA                   26.00      25.48  
 10 Weber, Gregory            49 LIB                    25.00      26.00  
 11 Anderson, Mark            49 UNAT                   26.00      26.22  
 12 Rasch, Thomas             47 SS                     26.20      26.28  
 13 Carroll, John             48 CENT                   28.20      26.59  
 14 Vogel, Matt               48 CENT                   27.50      26.71  
 15 Koss, John                45 MGM                    27.00      27.56  
 16 Johnson, Gary             48 TOPM                   35.00      29.39  
 17 Fanning, Terrence         47 LINW                   30.00      29.58  
 18 Conlon, Mark              46 BUE                    33.00      31.42  
 19 Gordon, Steve             45 ELG                    32.00      32.07  
 20 Moore, Derek              46 CHSM                   45.00      33.18  
 -- Landuyt, Rick             48 TWC                    24.70         NS  
 -- White, Scott              49 MGM                    24.49         NS  
 -- Nitch, Mike               47 AA                     26.50         NS  
 -- McAleese, Michael         46 NWSC                   55.00         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    45+ NATL: N 47.54  4/30/2000 JACK GROSELLE                                 
    45+ CMSA: C 48.41  5/17/2001 John A Martin                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, John              47 NASA                   54.70      49.62    9  
                  23.70       49.62 (25.92)                                        
  2 McCabe, Tom               45 NASA                   51.00      50.37    7  
                  23.96       50.37 (26.41)                                        
  3 Drake, Kevin              46 IM                     52.50      51.14    6  
                  24.48       51.14 (26.66)                                        
  4 Brezina, Randall G        49 HH                     54.00      52.84    5  
                  25.49       52.84 (27.35)                                        
  5 Black, Boyd               46 EV                     57.00      52.94    4  
                  25.64       52.94 (27.30)                                        
  6 Blumenthal, Jeffrey       49 CHGO                   54.85      53.62    3  
                  25.69       53.62 (27.93)                                        
  7 Mathieu, Bud              45 RICH                   54.20      53.65    2  
                  26.02       53.65 (27.63)                                        
  8 Long, Doug                49 CENT                   54.80      54.40    1  
                  25.99       54.40 (28.41)                                        
  9 Landuyt, Rick             48 TWC                    56.00      55.23  
                  25.91       55.23 (29.32)                                        
 10 Huck, Michael             46 WMAC                   54.65      55.58  
                  25.69       55.58 (29.89)                                        
 11 Stoesser, John            48 TWC                    58.40      56.61  
                  27.07       56.61 (29.54)                                        
 12 Harris, Larry             47 NASA                   57.50      57.18  
                  27.27       57.18 (29.91)                                        
 13 Weber, Gregory            49 LIB                    57.00      58.50  
                  27.74       58.50 (30.76)                                        
 14 Projansky, Daniel         45 EV                   1:00.00      59.05  
                  28.36       59.05 (30.69)                                        
 15 Rasch, Thomas             47 SS                     59.50    1:00.51  
                  28.07     1:00.51 (32.44)                                        
 16 Carroll, John             48 CENT                 1:00.00    1:00.85  
                  29.49     1:00.85 (31.36)                                        
 17 Koss, John                45 MGM                  1:02.00    1:01.49  
                  28.79     1:01.49 (32.70)                                        
 18 Hoefler, Wayne A          48 HH                   1:05.73    1:04.13  
                  30.43     1:04.13 (33.70)                                        
 19 Johnson, Gary             48 TOPM                 1:15.00    1:05.34  
                  31.01     1:05.34 (34.33)                                        
 20 Duckman, Fred             47 COHO                 1:09.04    1:06.43  
                  31.94     1:06.43 (34.49)                                        
 21 Moore, Derek              46 CHSM                 1:20.00    1:09.50  
                  33.03     1:09.50 (36.47)                                        
 22 Conlon, Mark              46 BUE                  1:11.00    1:09.90  
                  33.93     1:09.90 (35.97)                                        
 23 Fisher, Joel B            46 TWC                  1:25.00    1:24.09  
                  40.74     1:24.09 (43.35)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:46.64  4/30/2000 JACK GROSELLE                               
    45+ CMSA: C 1:49.77  4/27/2000 Phil L Dodson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Tom               45 NASA                 1:56.00    1:52.63    9  
                  26.99       55.99 (29.00)     1:24.61 (28.62)     1:52.63 (28.02)
  2 Seibt, Andreas            45 NASA                 1:53.00    1:53.77    7  
                  27.17       56.76 (29.59)     1:25.34 (28.58)     1:53.77 (28.43)
  3 Drake, Kevin              46 IM                   1:54.90    1:55.68    6  
                  27.61       56.95 (29.34)     1:26.28 (29.33)     1:55.68 (29.40)
  4 Blumenthal, Jeffrey       49 CHGO                 2:01.10    1:58.93    5  
                  27.66       57.63 (29.97)     1:28.60 (30.97)     1:58.93 (30.33)
  5 Black, Boyd               46 EV                   2:10.00    2:00.53    4  
                  27.93       59.30 (31.37)     1:31.14 (31.84)     2:00.53 (29.39)
  6 Mathieu, Bud              45 RICH                 1:59.00    2:00.78    3  
                  28.10       58.00 (29.90)     1:29.47 (31.47)     2:00.78 (31.31)
  7 Long, Doug                49 CENT                 2:02.00    2:01.01    2  
                  28.13       58.82 (30.69)     1:29.64 (30.82)     2:01.01 (31.37)
  8 Bennewitz, Kirk           48 EV                   2:08.00    2:04.86    1  
                  28.58       59.76 (31.18)     1:32.22 (32.46)     2:04.86 (32.64)
  9 Landuyt, Rick             48 TWC                  2:04.00    2:05.16  
                  27.71       58.43 (30.72)     1:32.34 (33.91)     2:05.16 (32.82)
 10 Anderson, Mark            49 UNAT                 2:10.00    2:11.06  
                  30.83     1:03.85 (33.02)     1:37.71 (33.86)     2:11.06 (33.35)
 11 Carroll, John             48 CENT                 2:17.00    2:17.82  
                  31.71     1:06.86 (35.15)     1:42.63 (35.77)     2:17.82 (35.19)
 12 Rasch, Thomas             47 SS                   2:18.00    2:18.80  
                  31.14     1:06.81 (35.67)     1:43.71 (36.90)     2:18.80 (35.09)
 13 Koss, John                45 MGM                  2:20.00    2:20.22  
                  32.86     1:08.12 (35.26)     1:45.38 (37.26)     2:20.22 (34.84)
 14 Johnson, Gary             48 TOPM                 2:45.00    2:27.13  
                  33.39     1:10.85 (37.46)     1:49.63 (38.78)     2:27.13 (37.50)
 15 Duckman, Fred             47 COHO                 2:35.69    2:32.73  
                  34.53     1:12.82 (38.29)     1:52.14 (39.32)     2:32.73 (40.59)
 16 Conlon, Mark              46 BUE                  2:44.00    2:38.99  
                1:17.00                             1:58.77 ( )     2:38.99 (40.22)
 17 Moore, Derek              46 CHSM                 3:00.00    2:40.64  
                  36.13     1:16.28 (40.15)     1:58.90 (42.62)     2:40.64 (41.74)
 18 Wolfberg, Larry           45 EV                   2:51.00    2:53.37  
                  37.31     1:19.74 (42.43)     2:05.44 (45.70)     2:53.37 (47.93)
 19 Fisher, Joel B            46 TWC                  2:58.00    2:59.29  
                  40.65     1:25.50 (44.85)     2:12.88 (47.38)     2:59.29 (46.41)
 -- Weber, Gregory            49 LIB                  2:12.00        SCR  
                  28.76     1:00.97 (32.21)     1:35.42 (34.45)                    
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    45+ NATL: N 4:46.63  4/30/2000 JIM MCCONICA                                
    45+ CMSA: C 5:01.18  5/17/2001 Phil L Dodson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Tom               45 NASA                 5:30.00    5:06.15    9  
                  26.93       56.90 (29.97)     1:27.99 (31.09)     1:59.58 (31.59)
        2:31.14 (31.56)     3:02.81 (31.67)     3:34.20 (31.39)     4:05.59 (31.39)
        4:36.55 (30.96)     5:06.15 (29.60)                                        
  2 Drake, Kevin              46 IM                   5:23.50    5:10.45    7  
                  28.90     1:00.33 (31.43)     1:31.73 (31.40)     2:02.96 (31.23)
        2:34.44 (31.48)     3:05.53 (31.09)     3:36.81 (31.28)     4:08.40 (31.59)
        4:38.98 (30.58)     5:10.45 (31.47)                                        
  3 Brezina, Randall G        49 HH                   5:20.00    5:15.81    6  
                  28.55       59.61 (31.06)     1:31.48 (31.87)     2:03.87 (32.39)
        2:36.47 (32.60)     3:08.65 (32.18)     3:41.01 (32.36)     4:13.17 (32.16)
        4:44.67 (31.50)     5:15.81 (31.14)                                        
  4 Martin, John              47 NASA                      NT    5:21.88    5  
                  27.58       58.41 (30.83)     1:30.34 (31.93)     2:02.83 (32.49)
        2:35.75 (32.92)     3:08.96 (33.21)     3:42.32 (33.36)     4:15.61 (33.29)
        4:49.35 (33.74)     5:21.88 (32.53)                                        
  5 Long, Doug                49 CENT                 5:39.00    5:26.61    4  
                  29.19     1:01.28 (32.09)     1:33.99 (32.71)     2:07.13 (33.14)
        2:40.76 (33.63)     3:14.42 (33.66)     3:47.98 (33.56)     4:21.70 (33.72)
        4:54.82 (33.12)     5:26.61 (31.79)                                        
  6 Blumenthal, Jeffrey       49 CHGO                 5:39.50    5:27.87    3  
                  29.79     1:02.45 (32.66)     1:35.08 (32.63)     2:08.50 (33.42)
        2:42.55 (34.05)     3:16.21 (33.66)     3:49.91 (33.70)     4:23.50 (33.59)
        4:57.00 (33.50)     5:27.87 (30.87)                                        
  7 Black, Boyd               46 EV                   6:15.00    5:31.83    2  
                  28.73     1:01.27 (32.54)     1:35.27 (34.00)     2:09.91 (34.64)
        2:44.33 (34.42)     3:18.59 (34.26)     3:53.25 (34.66)     4:27.15 (33.90)
        5:00.34 (33.19)     5:31.83 (31.49)                                        
  8 Anderson, Mark            49 UNAT                 6:00.00    5:56.30    1  
                  33.21     1:08.46 (35.25)     1:44.81 (36.35)     2:21.43 (36.62)
        2:57.36 (35.93)     3:34.03 (36.67)     4:10.35 (36.32)     4:46.07 (35.72)
        5:21.84 (35.77)     5:56.30 (34.46)                                        
  9 Rasch, Thomas             47 SS                   6:37.00    6:23.71  
                  33.64     1:12.22 (38.58)     1:51.44 (39.22)     2:31.69 (40.25)
        3:11.64 (39.95)     3:50.92 (39.28)     4:30.59 (39.67)     5:10.08 (39.49)
        5:47.80 (37.72)     6:23.71 (35.91)                                        
 10 Butz, Richard             46 IM                   6:30.00    6:47.77  
                  36.73     1:16.37 (39.64)     1:56.98 (40.61)     2:38.89 (41.91)
        3:20.81 (41.92)     4:02.50 (41.69)     4:44.41 (41.91)     5:26.13 (41.72)
        6:07.42 (41.29)     6:47.77 (40.35)                                        
 11 McAleese, Michael         46 NWSC                      NT   10:02.57  
                  55.43   1:56.20 (1:00.77)   2:57.75 (1:01.55)   3:58.94 (1:01.19)
      5:00.69 (1:01.75)   6:02.15 (1:01.46)   7:04.05 (1:01.90)   8:04.60 (1:00.55)
      9:05.32 (1:00.72)    10:02.57 (57.25)                                        
 -- Mathieu, Bud              45 RICH                 5:34.00        SCR  
 -- Bennewitz, Kirk           48 EV                   5:50.50        SCR  
 -- Projansky, Daniel         45 EV                   6:25.00        SCR  
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    45+ NATL: N 16:44.67  4/30/2000 JIM MCCONICA                               
    45+ CMSA: C 18:08.88  5/14/2002 Kevin W Drake                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Kevin              46 IM                  18:57.60   18:16.03    9  
  2 Brezina, Randall G        49 HH                        NT   18:28.56    7  
  3 Mathieu, Bud              45 RICH                      NT   19:36.25    6  
  4 Blumenthal, Jeffrey       49 CHGO                      NT   19:43.31    5  
  5 Black, Boyd               46 EV                        NT   19:51.27    4  
  6 Martin, John              47 NASA                      NT   20:07.33    3  
  7 Harris, Larry             47 NASA                24:00.00   21:54.95    2  
  8 Projansky, Daniel         45 EV                  23:30.00   23:18.50    1  
  9 Butz, Richard             46 IM                        NT   23:47.30  
 -- Daw, Mark                 46 CHSM                27:00.00         DQ  
 -- Moore, Derek              46 CHSM                27:30.00        SCR  
 -- Goebel, Kenneth           49 HH                        NT        SCR  
 -- Bennewitz, Kirk           48 EV                  20:40.00        SCR  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    45+ NATL: N 25.63  4/9/2000  CASEY CLAFLIN                                 
    45+ CMSA: C 27.63  5/8/1998  JOHN FITZGERALD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        49 HH                     28.50      27.77    9  
  2 Seibt, Andreas            45 NASA                   28.00      27.95    7  
  3 Long, Doug                49 CENT                   29.60      28.98    6  
  4 Martin, John              47 NASA                   28.70      29.50    5  
  5 Black, Boyd               46 EV                     31.00      29.96    4  
  6 Vogel, Matt               48 CENT                   32.50      30.30    3  
  7 Mathieu, Bud              45 RICH                   29.80      31.57    2  
  8 Rahill, Dan               45 NASA                   33.00      31.58    1  
  9 Harris, Larry             47 NASA                   30.90      34.51  
 10 Moore, Derek              46 CHSM                   47.00      38.50  
 11 Kuhl, John                49 RICH                   40.00      40.53  
 -- Bennewitz, Kirk           48 EV                     31.20        SCR  
 -- McCabe, Tom               45 NASA                   32.00        SCR  
 -- Ostrander, Bob            47 BUE                    29.50        SCR  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    45+ NATL: N 56.14  5/22/1988 ROBERT SMITH                                  
    45+ CMSA: C 58.50  3/10/2002 Boyd Black                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        49 HH                     59.90      58.85    9  
                  29.19       58.85 (29.66)                                        
  2 Long, Doug                49 CENT                 1:03.50    1:02.42    7  
                  30.63     1:02.42 (31.79)                                        
  3 Vogel, Matt               48 CENT                 1:09.50    1:05.70    6  
                  31.81     1:05.70 (33.89)                                        
  4 Black, Boyd               46 EV                   1:08.00    1:06.21    5  
                  32.60     1:06.21 (33.61)                                        
  5 Bennewitz, Kirk           48 EV                   1:07.50    1:06.87    4  
                  32.88     1:06.87 (33.99)                                        
  6 Anderson, Mark            49 UNAT                 1:12.00    1:10.55    3  
                  34.69     1:10.55 (35.86)                                        
  7 Moore, Derek              46 CHSM                 1:40.00    1:22.26    2  
                  39.22     1:22.26 (43.04)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    45+ NATL: N 2:02.18  5/12/1996 PETER O'KEEFE                               
    45+ CMSA: C 2:10.40  5/8/1998  KURT MOEHLMANN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        49 HH                   2:15.00    2:10.24C   9  
                  31.90     1:05.09 (33.19)     1:37.80 (32.71)     2:10.24 (32.44)
  2 Seibt, Andreas            45 NASA                 2:12.00    2:12.65    7  
                  30.41     1:03.94 (33.53)     1:38.23 (34.29)     2:12.65 (34.42)
  3 Long, Doug                49 CENT                 2:21.00    2:18.23    6  
                  31.49     1:05.49 (34.00)     1:41.60 (36.11)     2:18.23 (36.63)
  4 Bennewitz, Kirk           48 EV                   2:35.50    2:23.52    5  
                  34.33     1:10.08 (35.75)     1:47.00 (36.92)     2:23.52 (36.52)
  5 Black, Boyd               46 EV                   2:30.00    2:24.13    4  
                  32.87     1:09.17 (36.30)     1:46.90 (37.73)     2:24.13 (37.23)
  6 Anderson, Mark            49 UNAT                 2:30.00    2:27.56    3  
                  35.86     1:13.14 (37.28)     1:50.55 (37.41)     2:27.56 (37.01)
  7 Kuhl, John                49 RICH                 3:15.00    3:19.98    2  
                  43.49   2:28.82 (1:45.33)     3:19.98 (51.16)                    
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    45+ NATL: N 27.66  4/30/2000 JACK GROSELLE                                 
    45+ CMSA: C 29.19  4/27/2001 Dean Eckberg                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Scott              49 MGM                    29.99      29.97    9  
  2 Martin, John              47 NASA                   31.77      30.27    7  
  3 Magiera, Joseph           46 NASA                   30.90      30.71    6  
  4 Goebel, Kenneth           49 HH                     35.00      33.92    5  
  5 Bennewitz, Kirk           48 EV                     34.50      34.25    4  
  6 McCabe, Tom               45 NASA                   36.00      34.48    3  
  7 Weber, Gregory            49 LIB                    35.00      35.77    2  
  8 Fanning, Terrence         47 LINW                   38.00      37.88    1  
  9 Gordon, Steve             45 ELG                    42.00      39.98  
 10 Conlon, Mark              46 BUE                    44.00      42.79  
 11 Fisher, Joel B            46 TWC                    52.00      51.24  
 -- Landuyt, Rick             48 TWC                    33.50         NS  
 -- Ostrander, Bob            47 BUE                    32.00         NS  
 -- Ford, Kim                 45 BDM                    34.40         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:00.74  5/20/2001 LEE RIDER                                   
    45+ CMSA: C 1:04.76  5/8/1998  CLAY A. KOLAR                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magiera, Joseph           46 NASA                 1:07.30    1:06.27    9  
                  31.39     1:06.27 (34.88)                                        
  2 Martin, John              47 NASA                 1:21.70    1:09.50    7  
                  32.51     1:09.50 (36.99)                                        
  3 Goebel, Kenneth           49 HH                   1:20.00    1:15.95    6  
                  34.90     1:15.95 (41.05)                                        
  4 Bennewitz, Kirk           48 EV                   1:18.30    1:17.26    5  
                  35.25     1:17.26 (42.01)                                        
  5 Rasch, Thomas             47 SS                   1:20.00    1:20.69    4  
                  37.56     1:20.69 (43.13)                                        
  6 Daw, Mark                 46 CHSM                 1:35.00    1:22.65    3  
                  38.93     1:22.65 (43.72)                                        
  7 Kuhl, John                49 RICH                 1:25.00    1:23.47    2  
                  39.70     1:23.47 (43.77)                                        
  8 Wolfberg, Larry           45 EV                   1:25.00    1:25.34    1  
                  39.65     1:25.34 (45.69)                                        
  9 Fisher, Joel B            46 TWC                  1:55.00    1:53.10  
                  53.04   1:53.10 (1:00.06)                                        
 -- Ford, Kim                 45 BDM                  1:16.70         DQ  
                  36.96          DQ (40.77)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    45+ NATL: N 2:15.24  5/20/2001 STUART CORLISS                              
    45+ CMSA: C 2:26.60  5/8/1998  CLAY A. KOLAR                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magiera, Joseph           46 NASA                 2:29.60    2:25.39C   9  
                  32.13     1:08.96 (36.83)     1:46.44 (37.48)     2:25.39 (38.95)
  2 Black, Boyd               46 EV                   3:00.00    2:45.07    7  
                  36.43     1:20.15 (43.72)     2:04.58 (44.43)     2:45.07 (40.49)
  3 Bennewitz, Kirk           48 EV                   3:00.30    2:54.53    6  
                  38.19     1:21.89 (43.70)     2:07.75 (45.86)     2:54.53 (46.78)
  4 Goebel, Kenneth           49 HH                   2:40.00    3:05.60    5  
                  40.17     1:26.84 (46.67)     2:16.13 (49.29)     3:05.60 (49.47)
  5 Wolfberg, Larry           45 EV                   3:09.00    3:06.15    4  
                  40.52     1:28.08 (47.56)     2:16.83 (48.75)     3:06.15 (49.32)
  6 Fisher, Joel B            46 TWC                  4:00.00    4:07.23    3  
                  52.32     1:51.87 (59.55)   2:58.22 (1:06.35)   4:07.23 (1:09.01)
 -- Nitch, Mike               47 AA                   2:58.00         NS  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    45+ NATL: N 23.84  4/11/1999 TRIP HEDRICK                                  
    45+ CMSA: C 24.91  1986      RAY PADOVAN                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Tom               45 NASA                   25.50      24.85C   9  
  2 Huck, Michael             46 WMAC                   27.12      26.93    7  
  3 Brezina, Randall G        49 HH                     26.90      27.73    6  
  4 Creason, Paul             45 MDM                    26.00      27.82    5  
  5 Projansky, Daniel         45 EV                     29.00      28.20    4  
  6 Rasch, Thomas             47 SS                     28.20      28.56    3  
  7 Harris, Larry             47 NASA                   28.50      28.93    2  
  8 Carroll, John             48 CENT                   30.20      29.55    1  
  9 Koss, John                45 MGM                    32.01      31.59  
 10 Gordon, Steve             45 ELG                    32.00      33.47  
 11 Fanning, Terrence         47 LINW                   38.00      35.40  
 12 Wolfberg, Larry           45 EV                     36.00      36.64  
 -- Stoesser, John            48 TWC                    31.80         NS  
 -- Ford, Kim                 45 BDM                    31.60         NS  
 -- Black, Boyd               46 EV                     29.50         NS  
 -- Ostrander, Bob            47 BUE                    27.50         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    45+ NATL: N 53.08  4/30/2000 RICHARD HESS                                  
    45+ CMSA: C 56.54  1986      RAY PADOVAN                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Tom               45 NASA                   57.50      55.96C   9  
                  25.88       55.96 (30.08)                                        
  2 Rasch, Thomas             47 SS                   1:12.00    1:13.76    7  
                  33.47     1:13.76 (40.29)                                        
 -- Creason, Paul             45 MDM                    59.00        SCR  
 -- Ostrander, Bob            47 BUE                  1:04.00        SCR  
 -- Blumenthal, Jeffrey       49 CHGO                 1:10.00        SCR  
 -- Projansky, Daniel         45 EV                   1:07.00        SCR  
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    45+ NATL: N 2:00.90  5/20/2001 DAVID VANDAM                                
    45+ CMSA: C 2:05.98  3/2/2003  TOM MCCABE                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Tom               45 NASA                 2:13.00    2:05.63C   9  
                  27.94     1:00.31 (32.37)     1:32.29 (31.98)     2:05.63 (33.34)
  2 Drake, Kevin              46 IM                   2:12.60    2:10.96    7  
                  29.92     1:03.00 (33.08)     1:36.36 (33.36)     2:10.96 (34.60)
  3 Creason, Paul             45 MDM                  2:12.00    2:16.40    6  
                  28.97     1:02.92 (33.95)     1:38.52 (35.60)     2:16.40 (37.88)
  4 Projansky, Daniel         45 EV                   3:00.00    2:52.98    5  
                  35.86     1:15.40 (39.54)     2:01.09 (45.69)     2:52.98 (51.89)
  5 Rasch, Thomas             47 SS                   3:06.00    3:07.46    4  
                  38.10     1:27.84 (49.74)     2:17.44 (49.60)     3:07.46 (50.02)
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    45+ NATL: N 55.43  4/30/2000 JACK GROSELLE                                 
    45+ CMSA: C 58.45  2/24/2002 John Martin                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas            45 NASA                 1:00.00      59.69    9  
  2 Magiera, Joseph           46 NASA                 1:01.80    1:00.94    7  
  3 Long, Doug                49 CENT                 1:03.50    1:02.82    6  
  4 Mathieu, Bud              45 RICH                 1:02.50    1:06.25    5  
  5 Landuyt, Rick             48 TWC                  1:07.00    1:06.86    4  
  6 Martin, John              47 NASA                 1:07.70    1:06.91    3  
  7 Huck, Michael             46 WMAC                 1:06.50    1:07.23    2  
  8 Carroll, John             48 CENT                 1:12.50    1:08.84    1  
  9 Harris, Larry             47 NASA                 1:09.00    1:09.10  
 10 Stoesser, John            48 TWC                  1:12.00    1:09.30  
 11 Projansky, Daniel         45 EV                   1:11.00    1:10.25  
 12 Rahill, Dan               45 NASA                 1:14.00    1:10.51  
 13 Vogel, Matt               48 CENT                 1:12.00    1:10.74  
 14 Goebel, Kenneth           49 HH                   1:15.00    1:11.88  
 15 Weber, Gregory            49 LIB                  1:12.00    1:11.96  
 16 Duckman, Fred             47 COHO                 1:20.21    1:17.14  
 17 Daw, Mark                 46 CHSM                 1:30.00    1:20.11  
 18 Moore, Derek              46 CHSM                 1:45.00    1:23.76  
                  38.61     1:23.76 (45.15)                                        
 19 Wolfberg, Larry           45 EV                   1:26.00    1:25.21  
 -- Drake, Kevin              46 IM                   1:01.60        SCR  
 -- McCabe, Tom               45 NASA                 1:05.00        SCR  
 -- Ford, Kim                 45 BDM                  1:10.80        SCR  
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    45+ NATL: N 2:01.21  4/30/2000 TOM REUDY                                   
    45+ CMSA: C 2:08.38  3/10/2002 Kevin Drake                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Kevin              46 IM                   2:10.50    2:08.19C   9  
                  27.95     1:00.56 (32.61)     1:38.63 (38.07)     2:08.19 (29.56)
  2 Long, Doug                49 CENT                 2:19.00    2:17.68    7  
                  29.46     1:03.52 (34.06)     1:45.01 (41.49)     2:17.68 (32.67)
  3 Huck, Michael             46 WMAC                 2:26.30    2:24.57    6  
                  28.43     1:04.27 (35.84)     1:51.18 (46.91)     2:24.57 (33.39)
  4 Bennewitz, Kirk           48 EV                   2:30.30    2:28.70    5  
                  31.47     1:08.82 (37.35)     1:54.09 (45.27)     2:28.70 (34.61)
  5 Projansky, Daniel         45 EV                   2:38.00    2:32.40    4  
                  29.74     1:07.94 (38.20)     1:55.41 (47.47)     2:32.40 (36.99)
  6 Vogel, Matt               48 CENT                 2:40.50    2:34.02    3  
                  33.78     1:11.39 (37.61)     1:57.07 (45.68)     2:34.02 (36.95)
  7 Carroll, John             48 CENT                 2:50.00    2:35.52    2  
                  31.56     1:13.93 (42.37)     2:00.28 (46.35)     2:35.52 (35.24)
  8 Koss, John                45 MGM                  2:30.00    2:41.77    1  
                  33.64     1:18.04 (44.40)     2:04.82 (46.78)     2:41.77 (36.95)
  9 Rasch, Thomas             47 SS                   2:49.00    2:50.06  
                  33.45     1:21.18 (47.73)     2:11.37 (50.19)     2:50.06 (38.69)
 -- Harris, Larry             47 NASA                 2:20.00         NS  
 -- Mathieu, Bud              45 RICH                 2:23.00         NS  
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    45+ NATL: N 4:23.69  4/30/2000 TOM REUDY                                   
    45+ CMSA: C 4:27.73  5/14/2002 Kevin W Drake                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas            45 NASA                 4:40.00    4:34.63    9  
                  28.07       59.72 (31.65)     1:35.21 (35.49)     2:10.22 (35.01)
        2:50.60 (40.38)     3:31.20 (40.60)     4:02.95 (31.75)     4:34.63 (31.68)
  2 Drake, Kevin              46 IM                   4:41.20    4:39.35    7  
                  29.54     1:02.91 (33.37)     1:38.91 (36.00)     2:14.44 (35.53)
        2:54.60 (40.16)     3:34.75 (40.15)     4:07.19 (32.44)     4:39.35 (32.16)
  3 Black, Boyd               46 EV                   6:00.00    5:11.00    6  
                  33.01     1:14.62 (41.61)     1:55.58 (40.96)     2:35.82 (40.24)
        3:23.46 (47.64)     4:09.38 (45.92)     4:41.64 (32.26)     5:11.00 (29.36)
  4 Bennewitz, Kirk           48 EV                   5:30.20    5:24.48    5  
                  36.86     1:22.08 (45.22)     2:03.23 (41.15)     2:41.97 (38.74)
        3:29.20 (47.23)     4:16.75 (47.55)     4:52.01 (35.26)     5:24.48 (32.47)
  5 Anderson, Mark            49 UNAT                 5:30.00    5:25.49    4  
                  35.99     1:16.92 (40.93)     1:58.17 (41.25)     2:38.59 (40.42)
        3:26.35 (47.76)     4:15.87 (49.52)     4:52.19 (36.32)     5:25.49 (33.30)
  6 Blumenthal, Jeffrey       49 CHGO                 6:25.00    5:33.82    3  
                  36.57     1:16.18 (39.61)     2:02.10 (45.92)     2:45.96 (43.86)
        3:36.37 (50.41)     4:27.54 (51.17)     5:02.38 (34.84)     5:33.82 (31.44)
  7 Projansky, Daniel         45 EV                   5:50.00    5:35.02    2  
                  33.78     1:12.84 (39.06)   2:40.89 (1:28.05)     3:30.80 (49.91)
        4:20.48 (49.68)                             5:00.81 ( )     5:35.02 (34.21)
  8 Rasch, Thomas             47 SS                   6:06.00    6:06.13    1  
                  36.92     1:24.51 (47.59)     2:16.61 (52.10)     3:06.91 (50.30)
        3:56.98 (50.07)     4:48.24 (51.26)     5:29.55 (41.31)     6:06.13 (36.58)
  9 Daw, Mark                 46 CHSM                 6:45.00    6:20.26  
                  42.34     1:33.64 (51.30)     2:24.16 (50.52)     3:13.84 (49.68)
        4:03.00 (49.16)     4:52.38 (49.38)     5:38.50 (46.12)     6:20.26 (41.76)
 10 Kuhl, John                49 RICH                 6:45.00    6:54.29  
                  42.94     1:34.58 (51.64)     2:32.81 (58.23)     3:31.64 (58.83)
        4:25.62 (53.98)     5:20.64 (55.02)     6:08.07 (47.43)     6:54.29 (46.22)
 -- Mathieu, Bud              45 RICH                 5:35.00        SCR  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    50+ NATL: N 21.73  5/10/1998 RICHARD ABRAHAMS                              
    50+ CMSA: C 22.72  5/8/1998  BRYAN J. BATEMAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              50 EV                     24.51      23.85    9  
  2 Leech, J. Nathan          54 NWSC                   25.50      24.32    7  
  3 Tanalgia, David           51 ROCK                   25.60      25.25    6  
  4 Schoettle, Ekkehard       50 EV                     26.50      26.72    5  
  5 Anderson, John H          52 UNAT                   28.50      27.03    4  
  6 Heineman, Thomas          54 EV                     28.50      27.88    3  
  7 Kralen, Scott             54 ELG                    32.00      30.06    2  
  8 Schiff, Al                54 EV                     30.80      30.31    1  
  9 Plavec, Lowell            54 BUE                    36.00      33.69  
 10 Zee, Ben                  53 TOPM                   37.23      36.13  
 -- Sappington, Mike          50 SLAM                   35.00         NS  
 -- Gaw, George               52 NCO                    29.00         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    50+ NATL: N 48.80  5/10/1998 RICHARD ABRAHAMS                              
    50+ CMSA: C 49.96  5/8/1998  BRYAN J. BATEMAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              50 EV                     51.50      50.84    9  
                  24.98       50.84 (25.86)                                        
  2 Stevens, Craig            50 1776                   54.50      53.43    7  
                  26.27       53.43 (27.16)                                        
  3 Leech, J. Nathan          54 NWSC                   56.00      54.68    6  
                  26.60       54.68 (28.08)                                        
  4 Lilleeng, Michael         51 BUE                    58.00      58.63    5  
                  28.07       58.63 (30.56)                                        
  5 Anderson, John H          52 UNAT                 1:05.00    1:01.63    4  
                  29.38     1:01.63 (32.25)                                        
  6 Black, Andrew             53 BUE                  1:05.00    1:04.79    3  
                  31.19     1:04.79 (33.60)                                        
  7 Heineman, Thomas          54 EV                   1:05.00    1:05.68    2  
                  30.62     1:05.68 (35.06)                                        
  8 Kralen, Scott             54 ELG                  1:10.00    1:06.78    1  
                  33.53     1:06.78 (33.25)                                        
  9 Schiff, Al                54 EV                   1:07.00    1:07.46  
                  31.84     1:07.46 (35.62)                                        
 10 Hansen, Steve             51 MDM                  1:15.00    1:16.84  
                  33.69     1:16.84 (43.15)                                        
 11 Sappington, Mike          50 SLAM                 1:21.14    1:18.15  
                  37.17     1:18.15 (40.98)                                        
 12 Plavec, Lowell            54 BUE                  1:20.00    1:19.10  
                  36.74     1:19.10 (42.36)                                        
 -- Gaw, George               52 NCO                  1:08.00        SCR  
 -- Nanberg, David            54 EV                   1:15.00        SCR  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    50+ NATL: N 1:47.69  5/20/2001 JIM MCCONICA                                
    50+ CMSA: C 1:52.07  5/8/1998  BRYAN J. BATEMAN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              50 EV                   1:54.66    1:54.41    9  
                  27.72       57.10 (29.38)     1:26.49 (29.39)     1:54.41 (27.92)
  2 Stevens, Craig            50 1776                 2:00.01    1:56.92    7  
                  27.83       57.24 (29.41)     1:26.87 (29.63)     1:56.92 (30.05)
  3 Leech, J. Nathan          54 NWSC                 2:02.00    2:02.25    6  
                  28.79     1:00.14 (31.35)     1:31.29 (31.15)     2:02.25 (30.96)
  4 Lencioni, Len             52 HLY                  2:21.00    2:14.21    5  
                  29.75     1:03.49 (33.74)     1:38.45 (34.96)     2:14.21 (35.76)
  5 Patronsky, Ross           51 CHSM                 2:20.00    2:16.40    4  
                  31.81     1:07.17 (35.36)     1:42.99 (35.82)     2:16.40 (33.41)
  6 Black, Andrew             53 BUE                  2:22.00    2:22.10    3  
                  32.26     1:07.99 (35.73)     1:45.20 (37.21)     2:22.10 (36.90)
  7 Anderson, John H          52 UNAT                 2:24.00    2:22.86    2  
                  33.79     1:10.14 (36.35)     1:46.45 (36.31)     2:22.86 (36.41)
  8 Hansen, Steve             51 MDM                  2:45.10    2:28.79    1  
  9 Kralen, Scott             54 ELG                  2:45.00    2:30.30  
                  37.97     1:16.33 (38.36)     1:53.82 (37.49)     2:30.30 (36.48)
 10 Schiff, Al                54 EV                   2:35.00    2:30.99  
                  34.68     1:12.79 (38.11)     1:51.90 (39.11)     2:30.99 (39.09)
 11 Sappington, Mike          50 SLAM                 3:00.00    2:54.39  
                  39.20     1:21.74 (42.54)     2:07.85 (46.11)     2:54.39 (46.54)
 12 Plavec, Lowell            54 BUE                  3:08.00    2:59.87  
                  39.20     1:25.02 (45.82)     2:15.15 (50.13)     2:59.87 (44.72)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    50+ NATL: N 4:47.57  5/20/2001 JIM MCCONICA                                
    50+ CMSA: C 5:22.32  4/28/2002 Dave H Tanaglia                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              50 EV                        NT    5:14.23C   9  
                  30.03     1:02.67 (32.64)     1:35.50 (32.83)     2:08.26 (32.76)
        2:40.21 (31.95)     3:11.98 (31.77)     3:43.33 (31.35)     4:14.68 (31.35)
        4:45.12 (30.44)     5:14.23 (29.11)                                        
  2 Stevens, Craig            50 1776                 5:34.50    5:27.26    7  
                  29.58     1:02.08 (32.50)     1:35.36 (33.28)     2:09.08 (33.72)
        2:43.34 (34.26)     3:17.72 (34.38)     3:52.65 (34.93)     4:25.69 (33.04)
        4:57.90 (32.21)     5:27.26 (29.36)                                        
  3 Leech, J. Nathan          54 NWSC                 5:55.00    5:33.32    6  
                  29.59     1:01.87 (32.28)     1:35.16 (33.29)     2:09.24 (34.08)
        2:43.76 (34.52)     3:17.99 (34.23)     3:52.63 (34.64)     4:27.41 (34.78)
        5:00.83 (33.42)     5:33.32 (32.49)                                        
  4 Anderson, John H          52 UNAT                 6:50.00    6:39.26    5  
                  36.71     1:16.52 (39.81)     1:57.51 (40.99)     2:39.75 (42.24)
        3:21.06 (41.31)     4:01.72 (40.66)     4:41.68 (39.96)     5:21.98 (40.30)
        6:01.43 (39.45)     6:39.26 (37.83)                                        
  5 Schiff, Al                54 EV                   6:50.00    6:41.25    4  
                  36.34     1:15.87 (39.53)     1:57.05 (41.18)     2:38.07 (41.02)
        3:19.00 (40.93)     4:00.15 (41.15)     4:40.93 (40.78)     5:22.08 (41.15)
        6:02.76 (40.68)     6:41.25 (38.49)                                        
  6 Cornwell, Joel            50 WCW                  6:58.74    7:17.83    3  
                  38.80     1:19.80 (41.00)     2:03.37 (43.57)     2:47.94 (44.57)
        3:31.82 (43.88)     4:17.93 (46.11)     5:03.28 (45.35)     5:48.89 (45.61)
        6:33.74 (44.85)     7:17.83 (44.09)                                        
  7 Sappington, Mike          50 SLAM                 8:20.00    8:23.72    2  
                  45.65     1:35.47 (49.82)     2:26.99 (51.52)     3:19.13 (52.14)
        4:10.62 (51.49)     5:02.53 (51.91)     5:54.21 (51.68)     6:45.48 (51.27)
        7:36.05 (50.57)     8:23.72 (47.67)                                        
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    50+ NATL: N 16:42.07  5/20/2001 JIM MCCONICA                               
    50+ CMSA: C 18:47.97  5/8/1998  GEORGE F. WENDT                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              50 EV                        NT   19:01.88    9  
  2 Stevens, Craig            50 1776                      NT   19:04.52    7  
  3 Carr, Tom                 50 EV                  22:00.00   22:02.45    6  
  4 Anderson, John H          52 UNAT                25:30.00   23:34.18    5  
  5 Schiff, Al                54 EV                        NT   23:46.58    4  
  6 Raines, Pete              53 MGM                 27:30.00   27:59.57    3  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    50+ NATL: N 26.24  5/23/1993 ROBERT SMITH                                  
    50+ CMSA: C 26.99  5/8/1998  BRYAN J. BATEMAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mykleby, Geoff            50 EV                     29.90      27.87    9  
  2 Moehlmann, Kurt           51 BUE                    29.20      28.39    7  
  3 Leech, J. Nathan          54 NWSC                   30.00      28.97    6  
  4 Patronsky, Ross           51 CHSM                   35.00      33.56    5  
  5 Schoettle, Ekkehard       50 EV                     35.00      34.73    4  
  6 Cornwell, Joel            50 WCW                    41.85      38.36    3  
  7 Plavec, Lowell            54 BUE                    48.00      45.00    2  
  8 Kralen, Scott             54 ELG                    45.00      46.40    1  
  9 Sappington, Mike          50 SLAM                   50.00      51.18  
 -- Nanberg, David            54 EV                     48.00        SCR  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    50+ NATL: N 57.28  5/10/1998 HUGH WILDER                                   
    50+ CMSA: C 58.09  3/10/2002 Kurt Moehlmann                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moehlmann, Kurt           51 BUE                  1:01.00    1:00.55    9  
                  29.28     1:00.55 (31.27)                                        
  2 Leech, J. Nathan          54 NWSC                 1:04.00    1:01.77    7  
                  30.20     1:01.77 (31.57)                                        
  3 Cornwell, Joel            50 WCW                  1:30.35    1:30.02    6  
                  45.04     1:30.02 (44.98)                                        
  4 Kralen, Scott             54 ELG                  1:40.00    1:33.97    5  
                  47.93     1:33.97 (46.04)                                        
 -- Patronsky, Ross           51 CHSM                 1:13.00         NS  
 -- Sappington, Mike          50 SLAM                 1:49.00         NS  
 -- Dodson, Phil              50 EV                   1:08.10         NS  
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    50+ NATL: N 2:04.64  5/20/2001 JIM MCCONICA                                
    50+ CMSA: C 2:13.48  4/27/2000 John D Fitzgerald                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moehlmann, Kurt           51 BUE                  2:28.00    2:09.61C   9  
                  29.99     1:02.87 (32.88)     1:36.10 (33.23)     2:09.61 (33.51)
  2 Patronsky, Ross           51 CHSM                 2:40.00    2:36.21    7  
                  36.41     1:16.47 (40.06)     1:57.43 (40.96)     2:36.21 (38.78)
 -- Black, Andrew             53 BUE                  2:52.00         DQ  
                  40.80     1:23.56 (42.76)     2:05.83 (42.27)          DQ (49.06)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    50+ NATL: N 28.00  5/10/1998 ROBERT STRAND                                 
    50+ CMSA: C 30.81  4/9/2000  CLAY KOLAR                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leech, J. Nathan          54 NWSC                   32.50      31.98    9  
  2 Carr, Tom                 50 EV                     34.50      34.07    7  
  3 Lilleeng, Michael         51 BUE                    34.10      34.80    6  
  4 Schoettle, Ekkehard       50 EV                     36.00      35.22    5  
  5 Zee, Ben                  53 TOPM                   44.29      43.87    4  
  6 Kralen, Scott             54 ELG                    45.00      46.63    3  
  7 Sappington, Mike          50 SLAM                   56.00      49.08    2  
 -- Gaw, George               52 NCO                    40.00         NS  
 -- Patronsky, Ross           51 CHSM                   40.00         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    50+ NATL: N 1:01.02  5/10/1998 DON MCKENZIE                                
    50+ CMSA: C 1:06.96  5/14/2002 J Nathan Leech                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leech, J. Nathan          54 NWSC                 1:10.00    1:10.26    9  
                  32.27     1:10.26 (37.99)                                        
  2 Hansen, Steve             51 MDM                  1:12.30    1:12.73    7  
                  34.18     1:12.73 (38.55)                                        
  3 Carr, Tom                 50 EV                   1:15.00    1:15.35    6  
                  35.40     1:15.35 (39.95)                                        
  4 Patronsky, Ross           51 CHSM                 1:20.00    1:17.06    5  
                  36.76     1:17.06 (40.30)                                        
  5 Schoettle, Ekkehard       50 EV                   1:25.00    1:21.41    4  
                  37.58     1:21.41 (43.83)                                        
  7 Kralen, Scott             54 ELG                  1:45.00    1:44.36    2  
                  48.36     1:44.36 (56.00)                                        
  8 Zee, Ben                  53 TOPM                 1:44.55    1:44.88    1  
                  48.88     1:44.88 (56.00)                                        
  9 Sappington, Mike          50 SLAM                 1:57.00    1:51.12  
                  52.72     1:51.12 (58.40)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    50+ NATL: N 2:17.16  5/12/1996 ROBERT STRAND                               
    50+ CMSA: C 2:27.64  4/16/1999 GEORGE WENDT                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tanalgia, David           51 ROCK                 2:40.00    2:33.09    9  
                  35.61     1:14.33 (38.72)     1:53.69 (39.36)     2:33.09 (39.40)
  2 Carr, Tom                 50 EV                   2:45.00    2:45.58    7  
                  37.92     1:20.02 (42.10)     2:02.96 (42.94)     2:45.58 (42.62)
  3 Lencioni, Len             52 HLY                  3:10.00    2:58.62    6  
                  39.90     1:25.78 (45.88)     2:13.13 (47.35)     2:58.62 (45.49)
  4 Kralen, Scott             54 ELG                  3:45.00    3:54.34    5  
                  55.47     1:53.69 (58.22)   3:54.34 (2:00.65)                    
 -- Schoettle, Ekkehard       50 EV                   2:50.00         NS  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    50+ NATL: N 24.62  11/22/1998STEVE BOROWSKI                                
    50+ CMSA: C 25.34  5/8/1998  BRYAN J. BATEMAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              50 EV                     27.51      27.24    9  
  2 Moehlmann, Kurt           51 BUE                    28.50      28.08    7  
  3 Lilleeng, Michael         51 BUE                    28.40      28.83    6  
  4 Carr, Tom                 50 EV                     30.00      29.06    5  
  5 Heineman, Thomas          54 EV                     33.00      32.66    4  
  6 Cornwell, Joel            50 WCW                    34.18      34.00    3  
  7 Zee, Ben                  53 TOPM                   43.93      39.80    2  
 -- Gaw, George               52 NCO                    31.00         NS  
 -- Vogler, Bill              53 CENT                   30.00         NS  
 -- Schoettle, Ekkehard       50 EV                     29.50         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    50+ NATL: N   54.48  5/10/1998 RICHARD ABRAHAMS                            
    50+ CMSA: C 1:00.79  5/17/1991 WILLIAM BISHOP                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mykleby, Geoff            50 EV                   1:03.00      59.81C   9  
                  28.32       59.81 (31.49)                                        
  2 Dodson, Phil              50 EV                   1:01.14    1:00.43C   7  
                  28.68     1:00.43 (31.75)                                        
  3 Moehlmann, Kurt           51 BUE                  1:01.00    1:02.11    6  
                  29.26     1:02.11 (32.85)                                        
  4 Stevens, Craig            50 1776                 1:02.00    1:02.57    5  
                  28.97     1:02.57 (33.60)                                        
  5 Lilleeng, Michael         51 BUE                  1:03.00    1:03.34    4  
                  29.28     1:03.34 (34.06)                                        
  6 Vogler, Bill              53 CENT                 1:08.00    1:06.69    3  
                  31.49     1:06.69 (35.20)                                        
  7 Hansen, Steve             51 MDM                  1:12.00    1:08.46    2  
                  32.46     1:08.46 (36.00)                                        
  8 Cornwell, Joel            50 WCW                  1:33.00    1:22.10    1  
                  40.46     1:22.10 (41.64)                                        
 -- Gaw, George               52 NCO                  1:18.00        SCR  
 -- Carr, Tom                 50 EV                   1:08.00        SCR  
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    50+ NATL: N 2:02.56  4/11/1999 FRED SCHLICHER                              
    50+ CMSA: C 2:22.23  4/16/1999 GEORGE WENDT                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              50 EV                   2:19.10    2:16.42C   9  
                  30.39     1:05.29 (34.90)     1:40.86 (35.57)     2:16.42 (35.56)
  2 Lilleeng, Michael         51 BUE                  2:34.10    2:40.11    7  
                  32.10     1:08.77 (36.67)     1:51.85 (43.08)     2:40.11 (48.26)
  3 Carr, Tom                 50 EV                   2:50.00    2:41.44    6  
                  35.62     1:15.94 (40.32)     1:58.82 (42.88)     2:41.44 (42.62)
  4 Vogler, Bill              53 CENT                 2:52.00    2:46.89    5  
                  38.04     1:21.08 (43.04)     2:04.51 (43.43)     2:46.89 (42.38)
  5 Lencioni, Len             52 HLY                  3:05.00    2:56.42    4  
                  39.88     1:25.77 (45.89)     2:11.51 (45.74)     2:56.42 (44.91)
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    50+ NATL: N 56.70  5/10/1998 ROBERT STRAND                                 
    50+ CMSA: C 59.90  4/25/1999 NATHAN LEECH                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mykleby, Geoff            50 EV                   1:04.00    1:01.37    9  
  2 Leech, J. Nathan          54 NWSC                 1:04.00    1:01.58    7  
  3 Stevens, Craig            50 1776                 1:05.50    1:06.08    6  
  4 Carr, Tom                 50 EV                   1:08.00    1:06.58    5  
  5 Lilleeng, Michael         51 BUE                  1:08.10    1:08.10    4  
  6 Patronsky, Ross           51 CHSM                 1:11.00    1:09.94    3  
  7 Heineman, Thomas          54 EV                   1:18.00    1:16.99    2  
  8 Dodson, Phil              50 EV                   1:05.10    1:17.97    1  
  9 Cornwell, Joel            50 WCW                  1:26.47    1:24.63  
 10 Zee, Ben                  53 TOPM                 1:46.00    1:42.07  
                  48.45     1:42.07 (53.62)                                        
 -- Schoettle, Ekkehard       50 EV                   1:18.00        SCR  
 -- Gaw, George               52 NCO                  1:18.00        SCR  
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    50+ NATL: N 2:06.46  5/20/2001 JIM MCCONICA                                
    50+ CMSA: C 2:14.40  4/25/1999 NATHAN LEECH                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              50 EV                   2:23.50    2:14.38C   9  
                  28.72     1:03.68 (34.96)     1:45.67 (41.99)     2:14.38 (28.71)
  2 Tanalgia, David           51 ROCK                 2:20.00    2:17.23    7  
                  29.11     1:04.49 (35.38)     1:45.90 (41.41)     2:17.23 (31.33)
  3 Moehlmann, Kurt           51 BUE                  2:30.00    2:18.06    6  
                  28.15     1:02.67 (34.52)     1:44.67 (42.00)     2:18.06 (33.39)
  4 Leech, J. Nathan          54 NWSC                 2:25.00    2:21.88    5  
                  32.25     1:08.65 (36.40)     1:49.82 (41.17)     2:21.88 (32.06)
  5 Carr, Tom                 50 EV                   2:30.00    2:27.84    4  
                  30.09     1:09.13 (39.04)     1:51.63 (42.50)     2:27.84 (36.21)
  6 Lencioni, Len             52 HLY                  2:51.00    2:41.47    3  
                  35.89     1:20.07 (44.18)     2:06.85 (46.78)     2:41.47 (34.62)
 -- Patronsky, Ross           51 CHSM                 2:40.00         NS  
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    50+ NATL: N 4:30.10  5/20/2001 JIM MCCONICA                                
    50+ CMSA: C 4:47.60  5/8/1998  GEORGE F. WENDT                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              50 EV                   5:02.10    4:52.84    9  
                  31.26     1:05.98 (34.72)     1:47.16 (41.18)     2:25.57 (38.41)
        3:09.93 (44.36)     3:53.31 (43.38)     4:24.48 (31.17)     4:52.84 (28.36)
  2 Carr, Tom                 50 EV                   5:25.00    5:29.23    7  
                  32.52     1:11.76 (39.24)     1:56.93 (45.17)     2:41.90 (44.97)
        3:26.64 (44.74)     4:12.17 (45.53)     4:51.87 (39.70)     5:29.23 (37.36)
  3 Hansen, Steve             51 MDM                  5:45.00    5:35.79    6  
                  36.03     1:16.18 (40.15)     2:03.76 (47.58)     2:52.21 (48.45)
        3:34.68 (42.47)     4:17.84 (43.16)     4:57.31 (39.47)     5:35.79 (38.48)
  4 Vogler, Bill              53 CENT                 5:40.00    5:38.38    5  
                  36.69     1:18.00 (41.31)     2:05.34 (47.34)     2:52.03 (46.69)
        3:38.84 (46.81)     4:26.06 (47.22)     5:02.74 (36.68)     5:38.38 (35.64)
  5 Lencioni, Len             52 HLY                  6:15.00    5:48.78    4  
                  38.86     1:23.34 (44.48)     2:12.00 (48.66)     2:58.86 (46.86)
        3:48.34 (49.48)     4:35.78 (47.44)     5:12.98 (37.20)     5:48.78 (35.80)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    55+ NATL: N 21.82  4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                              
    55+ CMSA: C 24.13  4/27/2000 Peter A Andersen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Peter           59 SDSM                   25.70      25.24    9  
  2 Vernon, Charles G         55 EV                     26.50      26.34    7  
  3 Shaw, Kenneth             57 OBS                    28.00      29.46    6  
  4 Osborne, Oz               57 ELG                    31.77      29.57    5  
  5 Pohlmann, John            59 SAL                    35.00      33.28    4  
  6 Scott, Vince              59 EV                   1:00.00      56.56    3  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    55+ NATL: N 48.37  4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                              
    55+ CMSA: C 54.63  2/9/2003  Bryan Bateman                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            55 UNAT                   54.40      52.59C   9  
                  25.84       52.59 (26.75)                                        
  2 Soper, William            57 TWC                    57.50      56.50    7  
                  27.55       56.50 (28.95)                                        
  3 Vernon, Charles G         55 EV                   1:00.00    1:00.74    6  
                  28.92     1:00.74 (31.82)                                        
  4 Griffin, Tim              59 CHGO                 1:00.00    1:00.97    5  
                  28.69     1:00.97 (32.28)                                        
  5 Monahan, Bill             55 TOPM                 1:35.90    1:22.31    4  
                  39.01     1:22.31 (43.30)                                        
  6 Scott, Vince              59 EV                   2:00.00    2:28.10    3  
                1:04.47   2:28.10 (1:23.63)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    55+ NATL: N 1:52.90  5/10/1998 TIMOTHY GARTON                              
    55+ CMSA: C 2:02.20  2/9/2003  Bryan Bateman                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffin, Tim              59 CHGO                 2:15.00    2:10.71    9  
                  30.51     1:03.49 (32.98)     1:37.60 (34.11)     2:10.71 (33.11)
  2 Scott, Larry              59 EV                   2:30.00    2:22.43    7  
                  32.67     1:08.60 (35.93)     1:45.64 (37.04)     2:22.43 (36.79)
  3 Osborne, Oz               57 ELG                  2:42.92    2:42.60    6  
                  36.31     1:16.43 (40.12)     1:59.65 (43.22)     2:42.60 (42.95)
 -- Bateman, Bryan            55 UNAT                 2:02.00        SCR  
 -- Soper, William            57 TWC                  2:10.00        SCR  
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    55+ NATL: N 5:13.45  3/31/2001 TIM BIRNIE                                  
    55+ CMSA: C 5:45.52  4/16/1999 TIM GRIFFIN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              59 EV                   6:42.00    6:38.81    9  
                  35.21     1:13.78 (38.57)     1:53.85 (40.07)     2:34.24 (40.39)
        3:15.12 (40.88)     3:56.18 (41.06)     4:37.33 (41.15)     5:18.56 (41.23)
        5:59.76 (41.20)     6:38.81 (39.05)                                        
  2 Vernon, Charles G         55 EV                   6:40.00    6:58.28    7  
                  37.93     1:19.57 (41.64)     2:02.73 (43.16)     2:45.63 (42.90)
        3:28.21 (42.58)     4:10.65 (42.44)     4:53.19 (42.54)     5:35.72 (42.53)
        6:17.81 (42.09)     6:58.28 (40.47)                                        
  3 Osborne, Oz               57 ELG                  7:35.12    7:14.47    6  
                  38.29     1:20.07 (41.78)     2:04.17 (44.10)     2:48.98 (44.81)
        3:33.74 (44.76)     4:18.33 (44.59)     5:02.62 (44.29)     5:47.11 (44.49)
        6:31.66 (44.55)     7:14.47 (42.81)                                        
  4 Dayton, Barry             57 PR                   8:00.00    8:03.79    5  
                  37.92     1:21.39 (43.47)     2:09.09 (47.70)     2:59.41 (50.32)
        3:51.58 (52.17)     4:44.55 (52.97)     5:35.02 (50.47)     6:25.58 (50.56)
        7:15.49 (49.91)     8:03.79 (48.30)                                        
 -- Griffin, Tim              59 CHGO                 6:00.00        SCR  
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    55+ NATL: N 19:01.09  5/16/1999 SANDY GALLETLY                             
    55+ CMSA: C 19:48.62  4/16/1999 TIM GRIFFIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George             55 CHGO                19:15.00   18:41.32N   9  
  2 Griffin, Tim              59 CHGO                25:00.00   19:58.89    7  
  3 Evans, Leigh D            59 UNAT                      NT   23:56.97    6  
  4 Osborne, Oz               57 ELG                       NT   25:38.69    5  
  5 Dayton, Barry             57 PR                        NT   28:01.27    4  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    55+ NATL: N 26.86  2/6/1999  ROBERT SMITH                                  
    55+ CMSA: C 30.14  1/31/1999 STEVE KERN                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            55 UNAT                   28.50      28.46C   9  
  2 Brinkman, Terry           56 LAT                    32.50      33.14    7  
  3 Osborne, Oz               57 ELG                    39.50      38.79    6  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    55+ NATL: N   59.61  5/16/1999 ROBERT SMITH                                
    55+ CMSA: C 1:04.24  2/9/2003  Bryan Bateman                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               57 ELG                  1:31.11    1:26.04    9  
                  40.77     1:26.04 (45.27)                                        
  2 Dayton, Barry             57 PR                   1:36.00    1:31.02    7  
                  44.15     1:31.02 (46.87)                                        
 -- Brinkman, Terry           56 LAT                  1:14.00         NS  
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    55+ NATL: N 2:09.26  5/20/2001 TIM BIRNIE                                  
    55+ CMSA: C 2:19.26  2/9/2003  Bryan Bateman                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               57 ELG                  3:19.00    3:08.13    9  
                  42.61     1:29.43 (46.82)     2:18.13 (48.70)     3:08.13 (50.00)
  2 Evans, Leigh D            59 UNAT                 3:35.00    3:15.26    7  
                  48.83     1:39.81 (50.98)     2:28.97 (49.16)     3:15.26 (46.29)
 -- Bateman, Bryan            55 UNAT                 2:19.50        SCR  
 -- Brinkman, Terry           56 LAT                  2:50.00        SCR  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    55+ NATL: N 29.09  5/20/2001 ROBERT STRAND                                 
    55+ CMSA: C 29.57  4/27/2000 Peter A Andersen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Peter           59 SDSM                   31.80      31.33    9  
  2 Furlan, Dan               56 IM                     31.20      31.44    7  
  3 Shaw, Kenneth             57 OBS                    33.00      33.21    6  
  4 Scott, Larry              59 EV                     36.00      38.17    5  
  5 Pohlmann, John            59 SAL                    41.00      39.14    4  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    55+ NATL: N 1:03.22  5/20/2001 ROBERT STRAND                               
    55+ CMSA: C 1:07.04  4/27/2000 Peter A Andersen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Furlan, Dan               56 IM                   1:08.60    1:09.64    9  
                  33.18     1:09.64 (36.46)                                        
  2 Wendt, George             55 CHGO                 1:10.00    1:09.69    7  
                  33.22     1:09.69 (36.47)                                        
  3 Andersen, Peter           59 SDSM                 1:12.50    1:12.51    6  
                  33.80     1:12.51 (38.71)                                        
  4 Scott, Larry              59 EV                   1:25.00    1:23.26    5  
                  39.65     1:23.26 (43.61)                                        
  5 Pohlmann, John            59 SAL                  1:35.00    1:31.39    4  
                  44.14     1:31.39 (47.25)                                        
  6 Monahan, Bill             55 TOPM                 1:46.36    1:36.69    3  
                  45.74     1:36.69 (50.95)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    55+ NATL: N 2:20.49  5/20/2001 ROBERT STRAND                               
    55+ CMSA: C 2:30.65  4/27/2000 Peter A Andersen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George             55 CHGO                 2:30.00    2:31.41    9  
                  34.72     1:13.31 (38.59)     1:52.30 (38.99)     2:31.41 (39.11)
  2 Furlan, Dan               56 IM                   2:40.00    2:38.10    7  
                  35.74     1:16.31 (40.57)     1:57.88 (41.57)     2:38.10 (40.22)
  3 Andersen, Peter           59 SDSM                 2:43.00    2:40.73    6  
                  35.50     1:16.45 (40.95)     1:59.49 (43.04)     2:40.73 (41.24)
  4 Scott, Larry              59 EV                   2:59.00    2:57.98    5  
                  40.44     1:25.82 (45.38)     2:11.71 (45.89)     2:57.98 (46.27)
  5 Pohlmann, John            59 SAL                  3:40.00    3:28.92    4  
                  47.14     1:39.20 (52.06)     2:35.92 (56.72)     3:28.92 (53.00)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    55+ NATL: N 24.89  4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                              
    55+ CMSA: C 27.73  4/27/2001 William Soper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               57 ELG                    34.77      31.59    9  
  2 Shaw, Kenneth             57 OBS                    31.00      32.64    7  
  3 Vernon, Charles G         55 EV                     33.50      32.88    6  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    55+ NATL: N   54.49  4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                            
    55+ CMSA: C 1:01.11  4/28/2002 Douglas K Miller                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               57 ELG                  1:29.17    1:25.68    9  
                  40.16     1:25.68 (45.52)                                        
 -- Wendt, George             55 CHGO                 1:03.00        SCR  
 -- Vernon, Charles G         55 EV                   1:25.00        SCR  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    55+ NATL: N   58.79  5/10/1998 TIMOTHY GARTON                              
    55+ CMSA: C 1:04.36  4/27/2001 William Soper                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            55 UNAT                 1:05.00    1:02.31C   9  
  2 Wendt, George             55 CHGO                 1:05.00    1:04.71    7  
  3 Soper, William            57 TWC                  1:05.00    1:05.00    6  
  4 Andersen, Peter           59 SDSM                 1:07.80    1:07.65    5  
  5 Furlan, Dan               56 IM                   1:09.00    1:10.27    4  
  6 Scott, Larry              59 EV                   1:20.00    1:17.75    3  
  7 Pohlmann, John            59 SAL                  1:45.00    1:33.55    2  
                  46.39     1:33.55 (47.16)                                        
  8 Monahan, Bill             55 TOPM                 1:40.70    1:35.39    1  
 -- Vernon, Charles G         55 EV                   1:20.00        SCR  
 -- Brinkman, Terry           56 LAT                  1:12.00        SCR  
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    55+ NATL: N 2:09.92  5/10/1998 TIMOTHY GARTON                              
    55+ CMSA: C 2:17.91  4/28/2002 Douglas K Miller                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George             55 CHGO                 2:18.00    2:18.09    9  
                  30.59     1:07.61 (37.02)     1:47.01 (39.40)     2:18.09 (31.08)
  2 Vernon, Charles G         55 EV                   3:00.00    2:50.86    7  
                  37.33     1:23.06 (45.73)     2:16.66 (53.60)     2:50.86 (34.20)
  3 Osborne, Oz               57 ELG                  3:01.10    2:59.68    6  
                  34.38     1:21.62 (47.24)     2:18.00 (56.38)     2:59.68 (41.68)
  4 Dayton, Barry             57 PR                   3:32.00    3:37.33    5  
                  51.85     1:43.19 (51.34)   2:48.52 (1:05.33)     3:37.33 (48.81)
 -- Scott, Larry              59 EV                   2:49.00         DQ  
                  39.18     1:26.27 (47.09)     2:12.91 (46.64)          DQ (37.58)
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    55+ NATL: N 4:56.23  5/18/1997 DRURY GALLAGHER                             
    55+ CMSA: C 4:52.84  2/16/2003 George Wendt                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George             55 CHGO                 4:52.00    4:57.64    9  
                  31.22     1:08.82 (37.60)     1:49.68 (40.86)     2:29.35 (39.67)
        3:11.57 (42.22)     3:53.24 (41.67)     4:26.07 (32.83)     4:57.64 (31.57)
  2 Scott, Larry              59 EV                   6:30.00    6:03.87    7  
                  40.58     1:27.16 (46.58)     2:17.05 (49.89)     3:05.64 (48.59)
        3:54.74 (49.10)     4:42.93 (48.19)     5:24.31 (41.38)     6:03.87 (39.56)
  3 Osborne, Oz               57 ELG                  6:45.77    6:37.36    6  
                  42.17     1:31.47 (49.30)     2:24.04 (52.57)     3:16.25 (52.21)
        4:11.99 (55.74)     5:09.38 (57.39)     5:54.69 (45.31)     6:37.36 (42.67)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    60+ NATL: N 23.28  5/18/1997 JEFF FARRELL                                  
    60+ CMSA: C 26.44  4/20/1996 RICHARD HANLEY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melvin             60 NASA                   33.00      33.43    9  
  2 De Lair, Paul             63 ELG                    35.00      42.60    7  
 -- Jackson, Peter            63 AA                     31.00         NS  
 -- Newman, William           63 IM                     31.00         NS  
 -- Coffman, Amos             62 EV                     32.11         NS  
 -- Cohen, Kenneth            62 SCS                    39.00         NS  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    60+ NATL: N 52.03  5/18/1997 JEFF FARRELL                                  
    60+ CMSA: C 59.42  4/21/1996 RICHARD HANLEY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melvin             60 NASA                 1:12.00    1:07.42    9  
                  32.35     1:07.42 (35.07)                                        
  2 Coffman, Amos             62 EV                   1:12.00    1:10.90    7  
                  33.81     1:10.90 (37.09)                                        
  3 Fitzgerald, Art           64 SCS                  1:30.00    1:26.51    6  
                  40.41     1:26.51 (46.10)                                        
  4 Cohen, Kenneth            62 SCS                  1:34.00    1:30.31    5  
                  42.22     1:30.31 (48.09)                                        
  5 McNamee, Sr., Michael B   61 SLAM                 1:59.00    1:38.22    4  
                  48.03     1:38.22 (50.19)                                        
 -- Newman, William           63 IM                   1:08.00        SCR  
 -- Jackson, Peter            63 AA                   1:09.00        SCR  
 -- De Lair, Paul             63 ELG                  1:21.00        SCR  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    60+ NATL: N 1:59.62  5/18/1997 JEFF FARRELL                                
    60+ CMSA: C 2:16.93  4/12/1996 RICHARD HANLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melvin             60 NASA                 2:28.00    2:29.58    9  
                  34.19     1:11.76 (37.57)     1:51.37 (39.61)     2:29.58 (38.21)
  2 Coffman, Amos             62 EV                   2:46.00    2:43.40    7  
  3 Cohen, Kenneth            62 SCS                  3:34.00    3:28.49    6  
                  47.32     1:40.24 (52.92)     2:36.56 (56.32)     3:28.49 (51.93)
 -- Jackson, Peter            63 AA                   2:35.00         NS  
 -- Fitzgerald, Art           64 SCS                  3:30.00        SCR  
 -- Mulliken, Bill            63 CHGO                 2:40.00        SCR  
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    60+ NATL: N 5:36.31  3/21/1999 DRURY GALLAGHER                             
    60+ CMSA: C 6:13.19  4/12/1996 RICHARD HANLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melvin             60 NASA                 6:30.00    6:33.01    9  
                  34.79     1:13.35 (38.56)     1:53.34 (39.99)     2:33.88 (40.54)
        3:14.01 (40.13)     3:54.45 (40.44)     4:34.89 (40.44)     5:14.95 (40.06)
        5:54.78 (39.83)     6:33.01 (38.23)                                        
  2 Coffman, Amos             62 EV                   7:15.00    7:21.17    7  
                  38.16     1:20.51 (42.35)     2:05.33 (44.82)     2:51.13 (45.80)
        3:36.69 (45.56)     4:21.85 (45.16)     5:07.31 (45.46)     5:53.63 (46.32)
        6:39.24 (45.61)     7:21.17 (41.93)                                        
  3 Cohen, Kenneth            62 SCS                       NT    9:27.03    6  
                  46.51     1:40.77 (54.26)     2:40.49 (59.72)     3:38.78 (58.29)
        4:38.49 (59.71)     5:37.55 (59.06)     6:35.47 (57.92)     7:33.97 (58.50)
        8:32.28 (58.31)     9:27.03 (54.75)                                        
 -- Zollner, Max E            64 OBS                 10:00.00        SCR  
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    60+ NATL: N 19:28.49  5/21/1995 GRAHAM JOHNSTON                            
    60+ CMSA: C 21:50.71  1991      WAYNE LEENGRAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rothschild, Michael       60 WMAC                22:00.00   21:48.02C   9  
  2 Smith, Melvin             60 NASA                      NT   22:26.72    7  
  3 Coffman, Amos             62 EV                        NT   25:19.79    6  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    60+ NATL: N 29.50  5/4/1997  YOSHI OYAKAWA                                 
    60+ CMSA: C 30.65  1985      PAUL HUTINGER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melvin             60 NASA                   45.00      39.44    9  
  2 Coffman, Amos             62 EV                     38.00      41.02    7  
  3 Zollner, Max E            64 OBS                    44.50      42.76    6  
  4 McNamee, Sr., Michael B   61 SLAM                 1:00.00      48.74    5  
 -- Mulliken, Bill            63 CHGO                   34.00        SCR  
 -- De Lair, Paul             63 ELG                    45.00        SCR  
 -- Jackson, Peter            63 AA                     35.60        SCR  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    60+ NATL: N 1:05.09  5/16/1994 DON BROWN                                   
    60+ CMSA: C 1:07.47  1985      PAUL HUTINGER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melvin             60 NASA                 1:40.00    1:24.28    9  
                  41.10     1:24.28 (43.18)                                        
 -- Coffman, Amos             62 EV                   1:31.00         NS  
 -- Jackson, Peter            63 AA                   1:22.00         NS  
 -- Zollner, Max E            64 OBS                  1:42.00         NS  
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    60+ NATL: N 2:23.30  5/16/1994 DON BROWN                                   
    60+ CMSA: C 2:25.76  4/20/1996 RICHARD HANLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melvin             60 NASA                 3:30.00    3:03.60    9  
                  43.51     1:30.49 (46.98)     2:17.43 (46.94)     3:03.60 (46.17)
  2 Zollner, Max E            64 OBS                  3:35.00    3:33.82    7  
                  45.48     1:39.58 (54.10)     2:36.49 (56.91)     3:33.82 (57.33)
  3 McNamee, Sr., Michael B   61 SLAM                 4:00.00    3:45.73    6  
                  51.44     1:49.12 (57.68)     2:48.57 (59.45)     3:45.73 (57.16)
 -- Mulliken, Bill            63 CHGO                 2:45.00        SCR  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    60+ NATL: N 31.17  4/11/1999 DRURY GALLAGHER                               
    60+ CMSA: C 33.80  1991      JOHN MASTERS                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norling, Timothy          61 SS                     36.50      40.32    9  
 -- De Lair, Paul             63 ELG                    43.00         NS  
 -- Zollner, Max E            64 OBS                    45.60         NS  
 -- Jackson, Peter            63 AA                     35.20         NS  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    60+ NATL: N 1:09.35  4/11/1999 DRURY GALLAGHER                             
    60+ CMSA: C 1:16.28  1991      JOHN MASTERS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max E            64 OBS                  1:43.50    1:39.77    9  
                  45.01     1:39.77 (54.76)                                        
  2 Zietner, Robert           62 FCS                  1:45.00    1:44.47    7  
                  50.68     1:44.47 (53.79)                                        
  3 McNamee, Sr., Michael B   61 SLAM                 1:59.00    1:49.92    6  
                  50.69     1:49.92 (59.23)                                        
 -- Mulliken, Bill            63 CHGO                 1:19.00        SCR  
 -- Jackson, Peter            63 AA                   1:20.60        SCR  
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    60+ NATL: N 2:36.27  3/21/1999 DRURY GALLAGHER                             
    60+ CMSA: C 2:53.29  1985      PAUL HUTINGER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               60 OBS                  3:03.00    2:55.47    9  
                  39.94     1:24.76 (44.82)     2:10.48 (45.72)     2:55.47 (44.99)
  2 Zietner, Robert           62 FCS                  3:47.00    3:44.68    7  
                  53.23     1:50.31 (57.08)     2:49.50 (59.19)     3:44.68 (55.18)
 -- Jackson, Peter            63 AA                   3:04.00         NS  
 -- Norling, Timothy          61 SS                   3:15.00         NS  
 -- Smith, Melvin             60 NASA                 3:30.00         NS  
 -- Zollner, Max E            64 OBS                  4:00.00         NS  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    60+ NATL: N 27.12  5/10/1998 JEFF FARRELL                                  
    60+ CMSA: C 28.26  4/19/1996 RICHARD HANLEY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- De Lair, Paul             63 ELG                    41.00         NS  
 -- Newman, William           63 IM                     34.00         NS  
 -- Coffman, Amos             62 EV                     34.00         NS  
 -- Jackson, Peter            63 AA                     35.60         NS  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    60+ NATL: N 1:03.09  5/4/1997  DAVID COSTILL                               
    60+ CMSA: C 1:10.25  1991      JOHN MASTERS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               60 OBS                  1:19.00    1:15.30    9  
                  35.10     1:15.30 (40.20)                                        
  2 Zietner, Robert           62 FCS                  1:52.00    1:55.96    7  
                  52.49   1:55.96 (1:03.47)                                        
  3 Zollner, Max E            64 OBS                  2:30.00    2:15.09    6  
                1:00.88   2:15.09 (1:14.21)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    60+ NATL: N 2:29.92  3/17/1996 DAVID COSTILL                               
    60+ CMSA: C 2:38.59  1991      JOHN MASTERS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               60 OBS                  2:56.00    2:51.54    9  
                  36.25     1:19.43 (43.18)     2:04.65 (45.22)     2:51.54 (46.89)
  2 Zietner, Robert           62 FCS                  4:32.00    4:29.89    7  
                  57.20   2:04.96 (1:07.76)   3:18.96 (1:14.00)   4:29.89 (1:10.93)
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    60+ NATL: N 1:02.52  5/18/1997 JEFF FARRELL                                
    60+ CMSA: C 1:06.39  1986      PAUL HUTINGER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coffman, Amos             62 EV                   1:22.00    1:23.25    9  
  2 Smith, Melvin             60 NASA                 1:40.00    1:24.65    7  
  3 De Lair, Paul             63 ELG                  1:32.00    1:32.23    6  
  4 McNamee, Sr., Michael B   61 SLAM                 1:59.00    1:42.13    5  
                  48.72     1:42.13 (53.41)                                        
  5 Zietner, Robert           62 FCS                  1:48.00    1:42.94    4  
                  50.39     1:42.94 (52.55)                                        
 -- Jackson, Peter            63 AA                   1:18.80        SCR  
 -- Mulliken, Bill            63 CHGO                 1:16.50        SCR  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    60+ NATL: N 2:20.29  4/11/1999 DRURY GALLAGHER                             
    60+ CMSA: C 2:32.47  1986      PAUL HUTINGER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               60 OBS                  2:52.00    2:48.81    9  
                  35.44     1:22.63 (47.19)     2:08.33 (45.70)     2:48.81 (40.48)
  2 Coffman, Amos             62 EV                   2:58.00    3:05.58    7  
                  38.29     1:28.25 (49.96)     2:24.85 (56.60)     3:05.58 (40.73)
  3 Smith, Melvin             60 NASA                 3:15.00    3:07.17    6  
                  42.01     1:27.95 (45.94)     2:27.60 (59.65)     3:07.17 (39.57)
  4 Norling, Timothy          61 SS                   3:10.00    3:25.86    5  
                  45.48     1:42.70 (57.22)     2:35.84 (53.14)     3:25.86 (50.02)
  5 Zietner, Robert           62 FCS                  3:46.00    3:39.03    4  
                  52.73   1:53.83 (1:01.10)     2:50.22 (56.39)     3:39.03 (48.81)
 -- Zollner, Max E            64 OBS                  4:00.00         NS  
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    60+ NATL: N 5:09.07  3/21/1999 DRURY GALLAGHER                             
    60+ CMSA: C 5:38.61  1991      JOHN MASTERS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               60 OBS                  6:04.00    5:55.55    9  
                  36.11     1:18.31 (42.20)     2:08.18 (49.87)     2:57.96 (49.78)
        3:44.45 (46.49)     4:31.51 (47.06)     5:13.19 (41.68)     5:55.55 (42.36)
  2 Zietner, Robert           62 FCS                  8:00.00    8:11.32    7  
                  59.20   2:09.75 (1:10.55)   3:15.63 (1:05.88)   4:22.07 (1:06.44)
      5:23.38 (1:01.31)     6:22.95 (59.57)     7:17.47 (54.52)     8:11.32 (53.85)
  3 Zollner, Max E            64 OBS                  9:30.00    8:40.69    6  
                1:04.64   2:23.68 (1:19.04)     3:21.61 (57.93)   4:21.64 (1:00.03)
      5:26.31 (1:04.67)   6:30.09 (1:03.78)   7:35.10 (1:05.01)   8:40.69 (1:05.59)
 -- Coffman, Amos             62 EV                   6:54.00        SCR  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    65+ NATL: N 24.76  5/20/2001 CAV CAVANAUGH                                 
    65+ CMSA: C 27.55  1992      PAUL HUTINGER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanley, Dick              67 EV                     28.50      29.96    9  
  2 Kettelson, Larry          66 MGM                    34.00      33.00    7  
  3 Brandt, Dean              67 RICH                   42.00      40.85    6  
  4 Englehorn, Gary           65 NWSC                   43.43      43.46    5  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    65+ NATL: N   55.97  5/20/2001 CAV CAVANAUGH                               
    65+ CMSA: C 1:03.80  4/21/1996 WAYNE LEENGRAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanley, Dick              67 EV                   1:05.78    1:06.33    9  
                  32.98     1:06.33 (33.35)                                        
  2 Brandt, Dean              67 RICH                 1:40.00    1:35.14    7  
                  45.63     1:35.14 (49.51)                                        
  3 Englehorn, Gary           65 NWSC                 1:44.36    1:46.27    6  
 -- Kamm, Robert              65 COHO                 1:11.50        SCR  
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    65+ NATL: N 2:06.55  5/20/2001 CAV CANANAUGH                               
    65+ CMSA: C 2:20.29  4/27/2000 Wayne Leengran                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanley, Dick              67 EV                   2:25.04    2:30.79    9  
                  35.65     1:14.50 (38.85)     1:53.48 (38.98)     2:30.79 (37.31)
  2 Brandt, Dean              67 RICH                 3:24.00    3:42.31    7  
                  51.05     1:48.38 (57.33)     2:47.40 (59.02)     3:42.31 (54.91)
  3 Englehorn, Gary           65 NWSC                 3:46.65    3:53.33    6  
                  48.28   1:48.62 (1:00.34)   2:50.89 (1:02.27)   3:53.33 (1:02.44)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    65+ NATL: N 5:44.52  5/18/1997 GRAHAM JOHNSTON                             
    65+ CMSA: C 6:22.20  4/27/2000 Wayne Leengran                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanley, Dick              67 EV                   7:45.26    7:10.72    9  
                  39.32     1:22.20 (42.88)     2:06.40 (44.20)     2:51.05 (44.65)
        3:36.08 (45.03)     4:21.26 (45.18)     5:05.48 (44.22)     5:48.15 (42.67)
        6:30.08 (41.93)     7:10.72 (40.64)                                        
  2 Englehorn, Gary           65 NWSC                 9:51.63   10:20.50    7  
                  49.14   1:50.74 (1:01.60)   2:56.09 (1:05.35)   3:58.82 (1:02.73)
      5:04.40 (1:05.58)   6:09.29 (1:04.89)   7:14.37 (1:05.08)   8:18.29 (1:03.92)
      9:22.04 (1:03.75)    10:20.50 (58.46)                                        
  3 Brandt, Dean              67 RICH                11:00.00   10:21.38    6  
                  50.94     1:49.89 (58.95)   2:51.96 (1:02.07)   3:54.97 (1:03.01)
      4:58.55 (1:03.58)   6:04.90 (1:06.35)   7:10.78 (1:05.88)   8:17.36 (1:06.58)
      9:22.69 (1:05.33)    10:21.38 (58.69)                                        
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    65+ NATL: N 20:00.61  5/18/1997 GRAHAM JOHNSTON                            
    65+ CMSA: C 21:58.94  4/27/2000 Wayne Leengran                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanley, Dick              67 EV                        NT   24:09.77    9  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    65+ NATL: N 29.55  5/16/1999 YOSHI OYAKAWA                                 
    65+ CMSA: C 31.26  1993      PAUL HUTINGER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Owen            65 UNAT                   34.00      33.54    9  
  2 Hanley, Dick              67 EV                     34.82      34.76    7  
  3 Kettelson, Larry          66 MGM                    40.00      40.60    6  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    65+ NATL: N 1:05.58  5/16/1999 YOSHI OYAKAWA                               
    65+ CMSA: C 1:12.08  1990      PAUL HUTINGER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Owen            65 UNAT                 1:15.00    1:14.37    9  
                  36.51     1:14.37 (37.86)                                        
  2 Hanley, Dick              67 EV                   1:12.90    1:15.09    7  
                  37.81     1:15.09 (37.28)                                        
  3 Kettelson, Larry          66 MGM                  1:32.00    1:30.76    6  
                  45.13     1:30.76 (45.63)                                        
  4 Englehorn, Gary           65 NWSC                 2:20.58    2:22.31    5  
                1:04.80   2:22.31 (1:17.51)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    65+ NATL: N 2:30.03  4/30/2000 DON BROWN                                   
    65+ CMSA: C 2:40.30  1990      PAUL HUTINGER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanley, Dick              67 EV                   2:40.71    2:45.36    9  
                  38.94     1:20.76 (41.82)     2:03.45 (42.69)     2:45.36 (41.91)
  2 Ackerman, Owen            65 UNAT                 2:45.00    2:48.65    7  
                                1:20.94 ( )   2:48.65 (1:27.71)                    
  3 Englehorn, Gary           65 NWSC                 4:56.94    4:59.73    6  
                                2:20.98 ( )   3:40.68 (1:19.70)   4:59.73 (1:19.05)
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    65+ NATL: N 32.91  5/18/1997 NICK TEMPLEMAN                                
    65+ CMSA: C 36.02  5/8/1998  JOHN R. MASTERS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          66 MGM                    44.00      43.52    9  
  2 Brandt, Dean              67 RICH                   52.00      51.37    7  
  3 Englehorn, Gary           65 NWSC                 1:12.72    1:20.24    6  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    65+ NATL: N 1:13.78  5/18/1997 NICK TEMPLEMAN                              
    65+ CMSA: C 1:20.83  1990      PAUL HUTINGER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          66 MGM                  1:36.00    1:34.68    9  
                  44.55     1:34.68 (50.13)                                        
  2 Brandt, Dean              67 RICH                 1:54.00    1:51.50    7  
                  51.52     1:51.50 (59.98)                                        
  3 Englehorn, Gary           65 NWSC                      NT    2:54.05    6  
                1:16.26   2:54.05 (1:37.79)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    65+ NATL: N 2:43.05  4/30/2000 BOB PATTEN                                  
    65+ CMSA: C 2:56.92  4/28/2002 Larry A Good                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Dean              67 RICH                 4:32.00    4:27.40    9  
                  56.29   2:03.91 (1:07.62)   3:16.42 (1:12.51)   4:27.40 (1:10.98)
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    65+ NATL: N 27.75  4/28/2001 BOB BAILIE                                    
    65+ CMSA: C 29.60  1990      PAUL HUTINGER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanley, Dick              67 EV                     33.04      35.05    9  
  2 Kettelson, Larry          66 MGM                    38.00      37.33    7  
  3 Englehorn, Gary           65 NWSC                 1:17.06    1:13.70    6  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    65+ NATL: N 1:04.48  2/10/2001 DAVID COSTILL                               
    65+ CMSA: C 1:16.97  5/8/1998  JOHN R. MASTERS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanley, Dick              67 EV                   1:14.82    1:25.67    9  
                  39.36     1:25.67 (46.31)                                        
  2 Kettelson, Larry          66 MGM                  1:30.00    1:28.15    7  
                  40.90     1:28.15 (47.25)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    65+ NATL: N 2:36.32  2/10/2001 DAVID COSTILL                               
    65+ CMSA: C 2:54.29  5/8/1998  JOHN R. MASTERS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanley, Dick              67 EV                   3:10.04    3:18.48    9  
                  43.14     1:32.91 (49.77)     2:25.74 (52.83)     3:18.48 (52.74)
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    65+ NATL: N 1:05.65  5/10/1998 RONALD JOHNSON                              
    65+ CMSA: C 1:11.44  1990      PAUL HUTINGER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          66 MGM                  1:27.00    1:26.52    9  
  2 Englehorn, Gary           65 NWSC                 1:10.43    2:20.85    7  
 -- Kamm, Robert              65 COHO                 1:20.50        SCR  
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    65+ NATL: N 2:24.52  2/10/2001 DAVID COSTILL                               
    65+ CMSA: C 2:41.39  4/9/2000  LARRY GOOD                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          66 MGM                  3:18.00    3:09.79    9  
                  40.14     1:28.67 (48.53)     2:25.25 (56.58)     3:09.79 (44.54)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    70+ NATL: N 26.70  5/10/1998 FRANK PIEMME                                  
    70+ CMSA: C 30.15  1983      WES WEBB                                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             70 OBS                    31.90      30.20    9  
  2 Lehman, Fred              72 SS                     32.50      31.30    7  
  3 Olson, McKinley           71 SS                     36.00      38.41    6  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    70+ NATL: N 1:00.60  5/20/2001 CHUCK BALDWIN                               
    70+ CMSA: C 1:07.56  4/27/2001 Fred O Lehman                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             70 OBS                  1:11.50    1:07.24C   9  
                  32.60     1:07.24 (34.64)                                        
  2 Lehman, Fred              72 SS                   1:13.25    1:08.76    7  
                  33.00     1:08.76 (35.76)                                        
  3 Olson, McKinley           71 SS                   1:30.00    1:23.82    6  
                  40.28     1:23.82 (43.54)                                        
  4 Miller, Donald            72 NSM                  1:26.00    1:27.71    5  
                  41.39     1:27.71 (46.32)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    70+ NATL: N 2:09.57  5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                             
    70+ CMSA: C 2:26.49  4/27/2001 Wayne Leengran                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Fred              72 SS                   2:41.20    2:32.32    9  
                  35.16     1:14.83 (39.67)     1:54.37 (39.54)     2:32.32 (37.95)
  2 Banfield, Tom             70 OBS                  2:45.50    2:35.65    7  
  3 Mullins, Steve            70 EV                   2:50.00    2:53.65    6  
  4 Olson, McKinley           71 SS                   2:58.00    3:05.08    5  
                  42.54     1:30.08 (47.54)     2:19.34 (49.26)     3:05.08 (45.74)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    70+ NATL: N 5:51.37  5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                             
    70+ CMSA: C 6:36.60  4/27/2001 Wayne Leengran                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Fred              72 SS                   7:16.10    7:07.05    9  
                  37.76     1:18.57 (40.81)     2:00.83 (42.26)     2:43.40 (42.57)
        3:26.35 (42.95)     4:10.13 (43.78)     4:54.16 (44.03)     5:38.72 (44.56)
        6:23.98 (45.26)     7:07.05 (43.07)                                        
  2 Mullins, Steve            70 EV                   7:45.00    7:40.11    7  
                  40.66     1:25.71 (45.05)     2:11.97 (46.26)     2:59.14 (47.17)
        3:46.71 (47.57)     4:33.93 (47.22)     5:22.79 (48.86)     6:10.01 (47.22)
        6:55.93 (45.92)     7:40.11 (44.18)                                        
  3 Spurgin, Dick             72 EBC                  8:15.00    8:20.70    6  
                  41.40     1:29.84 (48.44)     2:20.80 (50.96)     3:12.68 (51.88)
        4:04.48 (51.80)     4:56.27 (51.79)     5:47.75 (51.48)     6:39.39 (51.64)
        7:31.60 (52.21)     8:20.70 (49.10)                                        
  4 Olson, McKinley           71 SS                   8:00.00    8:45.96    5  
                  45.91     1:37.14 (51.23)     2:29.47 (52.33)     3:23.24 (53.77)
        4:17.42 (54.18)     5:11.30 (53.88)     6:05.42 (54.12)     6:59.45 (54.03)
        7:54.11 (54.66)     8:45.96 (51.85)                                        
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    70+ NATL: N 20:29.18  5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
    70+ CMSA: C 22:31.19  4/27/2001 Wayne Leengran                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehman, Fred              72 SS                        NT   24:13.31    9  
  2 Mullins, Steve            70 EV                  26:00.00   25:47.02    7  
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    70+ NATL: N 31.84  5/21/1995 PAUL HUTINGER                                 
    70+ CMSA: C 34.73  1994      GEORGE GANDSEY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             70 OBS                    40.50      38.33    9  
  2 Mullins, Steve            70 EV                     50.00      41.25    7  
  3 Spurgin, Dick             72 EBC                    44.00      44.66    6  
  4 Olson, McKinley           71 SS                     48.00      46.33    5  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    70+ NATL: N 1:11.56  2/12/1995 PAUL HUTINGER                               
    70+ CMSA: C 1:19.30  1986      EDWARD SHEA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             70 OBS                  1:28.50    1:26.09    9  
                  42.04     1:26.09 (44.05)                                        
  2 Mullins, Steve            70 EV                   1:40.00    1:35.29    7  
                  46.42     1:35.29 (48.87)                                        
  3 Spurgin, Dick             72 EBC                  1:40.00    1:39.08    6  
                  48.61     1:39.08 (50.47)                                        
  4 Olson, McKinley           71 SS                   1:42.00    1:45.61    5  
                  52.96     1:45.61 (52.65)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    70+ NATL: N 2:37.63  5/16/1999 ROBERT MILLER                               
    70+ CMSA: C 2:55.59  1986      EDWARD SHEA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             70 OBS                  3:18.50    3:06.20    9  
                  44.40     1:31.70 (47.30)     2:19.96 (48.26)     3:06.20 (46.24)
  2 Mullins, Steve            70 EV                   3:40.00    3:26.79    7  
                  48.28     1:41.42 (53.14)     2:36.03 (54.61)     3:26.79 (50.76)
  3 Spurgin, Dick             72 EBC                  3:40.00    3:39.35    6  
                  50.39     1:46.12 (55.73)     2:43.30 (57.18)     3:39.35 (56.05)
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    70+ NATL: N 33.19  4/22/2001 JOHN KORTHEUER                                
    70+ CMSA: C 37.43  4/27/2001 John Masters                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             70 OBS                    47.00      45.79    9  
  2 Loughlin, Joe             73 SCS                    49.88      48.97    7  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    70+ NATL: N 1:15.24  4/22/2001 JOHN KORTHEUER                              
    70+ CMSA: C 1:29.37  4/28/2002 John R Masters                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Donald            72 NSM                  1:48.00    1:40.71    9  
                  47.03     1:40.71 (53.68)                                        
  2 Spurgin, Dick             72 EBC                  1:43.00    1:44.67    7  
                  48.11     1:44.67 (56.56)                                        
  3 Loughlin, Joe             73 SCS                  1:56.98    1:53.61    6  
                  54.08     1:53.61 (59.53)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    70+ NATL: N 2:58.39  4/22/2001 JOHN KORTHEUER                              
    70+ CMSA: C 3:21.52  4/27/2000 Thomas O Maine                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             70 OBS                  3:59.90    3:53.29    9  
                  54.06   1:55.32 (1:01.26)   2:57.19 (1:01.87)     3:53.29 (56.10)
  2 Spurgin, Dick             72 EBC                  3:45.00    3:55.96    7  
                  51.48   1:53.22 (1:01.74)   2:56.25 (1:03.03)     3:55.96 (59.71)
  3 Mullins, Steve            70 EV                   4:10.00    3:56.82    6  
                  53.09   1:53.87 (1:00.78)   2:56.47 (1:02.60)   3:56.82 (1:00.35)
 -- Loughlin, Joe             73 SCS                  4:45.00         NS  
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    70+ NATL: N 30.21  5/10/1998 FRANK PIEMME                                  
    70+ CMSA: C 35.60  2/18/2001 John R Masters                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spurgin, Dick             72 EBC                    45.00      44.05    9  
  2 Mullins, Steve            70 EV                     50.00      46.58    7  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    70+ NATL: N 1:14.73  5/18/1997 WIN WILSON                                  
    70+ CMSA: C 1:25.66  4/17/1998 THOMAS MAINE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Donald            72 NSM                  1:47.00    1:44.84    9  
                  48.41     1:44.84 (56.43)                                        
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    70+ NATL: N 1:09.33  4/1/2001  CHUCK BALDWIN                               
    70+ CMSA: C 1:20.39  4/27/2001 John Masters                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             70 OBS                  1:29.90    1:26.99    9  
  2 Mullins, Steve            70 EV                   1:40.00    1:33.73    7  
  3 Spurgin, Dick             72 EBC                  1:33.00    1:35.11    6  
  4 Olson, McKinley           71 SS                   1:41.00    1:50.11    5  
 -- Miller, Donald            72 NSM                  1:47.00         DQ  
                  52.69          DQ (51.54)                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    70+ NATL: N 2:38.83  5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                             
    70+ CMSA: C 2:57.66  4/27/2001 John Masters                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             70 OBS                  3:22.00    3:19.25    9  
                  45.91     1:37.22 (51.31)     2:37.18 (59.96)     3:19.25 (42.07)
  2 Mullins, Steve            70 EV                   3:40.00    3:27.57    7  
                  50.32   2:45.32 (1:55.00)     3:27.57 (42.25)                    
  3 Spurgin, Dick             72 EBC                  3:38.00    3:34.93    6  
                  48.40     1:42.69 (54.29)   2:48.89 (1:06.20)     3:34.93 (46.04)
 -- Olson, McKinley           71 SS                   3:40.00        SCR  
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    70+ NATL: N 5:47.48  5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                             
    70+ CMSA: C 6:20.89  4/27/2001 John Masters                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve            70 EV                   8:00.00    7:24.70    9  
                  56.23   1:58.46 (1:02.23)     2:54.46 (56.00)     3:49.09 (54.63)
      4:51.99 (1:02.90)   5:54.44 (1:02.45)     6:40.52 (46.08)     7:24.70 (44.18)
  2 Spurgin, Dick             72 EBC                  7:45.00    7:55.84    7  
                  50.54   1:52.66 (1:02.12)   2:53.23 (1:00.57)   3:53.48 (1:00.25)
      5:03.93 (1:10.45)   6:13.61 (1:09.68)     7:04.64 (51.03)     7:55.84 (51.20)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    75+ NATL: N 26.94  4/30/2000 FRANK PIEMME                                  
    75+ CMSA: C 31.90  5/13/1999 ARTHUR KOBLISH                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           78 FMM                    31.56      31.81C   9  
  2 Koblish, Arthur           79 SS                     36.00      35.45    7  
  3 Christian, William        76 SCS                    42.00      40.76    6  
  4 Schoening, Kurt           75 UNAT                   52.00      49.68    5  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    75+ NATL: N 1:03.38  4/30/2000 FRANK PIEMME                                
    75+ CMSA: C 1:15.15  4/16/1999 ART KOBLISH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koblish, Arthur           79 SS                   1:19.00    1:22.39    9  
                  38.47     1:22.39 (43.92)                                        
  2 Christian, William        76 SCS                  1:52.00    1:44.38    7  
                  48.69     1:44.38 (55.69)                                        
 -- Blake, Robert S           78 FMM                  1:11.86        SCR  
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    75+ NATL: N 2:24.54  4/30/2000 FRANK PIEMME                                
    75+ CMSA: C 2:44.92  5/13/1999 ARTHUR KOBLISH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           78 FMM                  2:52.29    2:47.76    9  
                  38.26     1:19.71 (41.45)     2:04.29 (44.58)     2:47.76 (43.47)
  2 Koblish, Arthur           79 SS                   2:59.00    3:03.69    7  
                  41.15     1:28.86 (47.71)     2:19.14 (50.28)     3:03.69 (44.55)
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    75+ NATL: N 6:53.09  4/23/2000 FRANK PIEMME                                
    75+ CMSA: C 7:46.01  1990      EDWARD SHEA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           78 FMM                  7:57.70    8:17.06    9  
                  45.02     1:35.81 (50.79)     2:26.92 (51.11)     3:18.28 (51.36)
        4:09.27 (50.99)     5:00.30 (51.03)     5:49.84 (49.54)     6:40.24 (50.40)
        7:30.33 (50.09)     8:17.06 (46.73)                                        
 
Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    75+ NATL: N 23:29.79  4/23/2000 FRANK PIEMME                               
    75+ CMSA: C 26:17.54  5/13/1999 ARTHUR KOBLISH                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           78 FMM                 27:10.75   28:31.36    9  
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    75+ NATL: N 33.76  4/9/2000  PAUL HUTINGER                                 
    75+ CMSA: C 37.10  1991      EDWARD SHEA                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           78 FMM                    45.04      46.89    9  
 -- Schoening, Kurt           75 UNAT                 1:05.00        SCR  
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    75+ NATL: N 2:50.47  4/9/2000  PAUL HUTINGER                               
    75+ CMSA: C 3:02.98  1992      EDWARD SHEA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             77 SAL                  3:18.38    3:22.69    9  
                  46.46     1:38.38 (51.92)     2:32.22 (53.84)     3:22.69 (50.47)
  2 Blake, Robert S           78 FMM                  4:14.51    4:14.48    7  
                  56.87   2:00.03 (1:03.16)   3:08.85 (1:08.82)   4:14.48 (1:05.63)
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    75+ NATL: N 37.59  2/14/1993 PAUL KRUP                                     
    75+ CMSA: C 45.19  1994      FRANK HAVLICEK                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           78 FMM                    46.03      47.22    9  
  2 Christian, William        76 SCS                    48.00      47.68    7  
  3 Schoening, Kurt           75 UNAT                 1:05.00    1:16.54    6  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    75+ NATL: N 1:23.86  4/23/2000 FRANK PIEMME                                
    75+ CMSA: C 1:36.12  4/27/2001 Thomas Maine                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christian, William        76 SCS                  1:55.00    1:50.26    9  
                  51.34     1:50.26 (58.92)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    75+ NATL: N 3:12.35  4/2/2000  FRANK PIEMME                                
    75+ CMSA: C 3:24.46  4/1/2001  THOMAS MAINE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             77 SAL                  3:30.69    3:36.08    9  
                  49.48     1:45.23 (55.75)     2:41.36 (56.13)     3:36.08 (54.72)
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    75+ NATL: N 31.48  4/30/2000 FRANK PIEMME                                  
    75+ CMSA: C 39.48  1994      FRANK HAVLICEK                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koblish, Arthur           79 SS                     45.00      46.10    9  
  2 Blake, Robert S           78 FMM                    44.73      51.82    7  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    75+ NATL: N 1:22.04  4/30/2000 FRANK PIEMME                                
    75+ CMSA: C 1:28.34  7/25/2001 THOMAS MAINE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koblish, Arthur           79 SS                   1:38.00    1:46.72    9  
                  49.26     1:46.72 (57.46)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    75+ NATL: N 3:17.53  3/29/1992 ANTON CERER                                 
    75+ CMSA: C 3:16.82  2/16/2002 THOMAS MAINE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             77 SAL                  3:25.01    3:26.27    9  
                  44.80     1:37.42 (52.62)     2:32.38 (54.96)     3:26.27 (53.89)
  2 Koblish, Arthur           79 SS                   3:55.00    4:05.25    7  
                  54.25   1:57.08 (1:02.83)   3:02.13 (1:05.05)   4:05.25 (1:03.12)
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    75+ NATL: N 1:15.22  4/30/2000 FRANK PIEMME                                
    75+ CMSA: C 1:29.38  4/27/2001 Thomas Maine                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           78 FMM                  1:35.78    1:37.10    9  
  2 Koblish, Arthur           79 SS                   1:38.00    1:43.10    7  
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    75+ NATL: N 2:54.47  4/23/2000 FRANK PIEMME                                
    75+ CMSA: C 3:09.66  4/1/2001  THOMAS MAINE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             77 SAL                  3:16.30    3:19.98    9  
                  43.80     1:38.34 (54.54)     2:35.14 (56.80)     3:19.98 (44.84)
  2 Koblish, Arthur           79 SS                   3:35.00    3:42.06    7  
                  49.31   2:55.14 (2:05.83)     3:42.06 (46.92)                    
  3 Blake, Robert S           78 FMM                  3:41.67    3:46.68    6  
                  52.64   1:53.84 (1:01.20)   3:03.58 (1:09.74)     3:46.68 (43.10)
 
Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
    75+ NATL: N 6:16.17  5/20/2001 FRANK PIEMME                                
    75+ CMSA: C 6:45.87  2/16/2002 THOMAS MAINE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             77 SAL                  6:55.89    6:53.30    9  
                  44.06     1:35.28 (51.22)     2:31.35 (56.07)     3:25.28 (53.93)
        4:22.94 (57.66)     5:20.45 (57.51)     6:07.31 (46.86)     6:53.30 (45.99)
  2 Koblish, Arthur           79 SS                   7:35.00    8:01.61    7  
                  53.22   1:56.13 (1:02.91)   3:01.30 (1:05.17)   4:04.80 (1:03.50)
      5:14.92 (1:10.12)   6:25.32 (1:10.40)     7:14.27 (48.95)     8:01.61 (47.34)
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    80+ NATL: N 31.09  5/1/1994  WOODROW BOWERSOCK                             
    80+ CMSA: C 36.35  1983      TOM CURETON                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Preble, Jr., Robert C     80 EV                     40.00      35.57C   9  
  2 Howell, Joe               81 IM                     41.50      40.63    7  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    80+ NATL: N 1:10.76  8/14/1999 RAY TAFT                                    
    80+ CMSA: C 1:29.31  1984      TOM CURETON                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Preble, Jr., Robert C     80 EV                   1:30.00    1:26.34C   9  
                  41.14     1:26.34 (45.20)                                        
  2 Howell, Joe               81 IM                   1:50.00    1:47.70    7  
                  47.62   1:47.70 (1:00.08)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    80+ NATL: N 37.39  8/14/1999 RAY TAFT                                      
    80+ CMSA: C 39.51  1995      ED SHEA                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Preble, Jr., Robert C     80 EV                     46.00      44.08    9  
  2 Howell, Joe               81 IM                     52.50      51.95    7  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    80+ NATL: N 1:24.23  4/30/2000 RAY TAFT                                    
    80+ CMSA: C 1:27.58  4/21/1995 EDWARD SHEA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howell, Joe               81 IM                   1:59.50    1:58.03    9  
                  52.40   1:58.03 (1:05.63)                                        
 -- Preble, Jr., Robert C     80 EV                   1:44.00         DQ  
                  49.22          DQ (51.32)                                        
 
Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    85+ NATL: N 32.80  5/16/1999 WOODROW BOWERSOCK                             
    85+ CMSA: C 40.89  1987      TOM CURETON                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caravello, Sam            86 SS                     46.42    1:03.12    9  
 
Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    85+ NATL: N 1:17.28  3/11/2001 JIM EUBANK                                  
    85+ CMSA: C 1:35.70  1987      TOM CURETON                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Caravello, Sam            86 SS                   1:51.00        SCR  
 
Men 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    85+ NATL: N 2:55.96  9/22/2001 JIM EUBANK                                  
    85+ CMSA: C 3:57.63  4/17/1998 DAVE MALBROUGH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caravello, Sam            86 SS                        NT    5:55.97    9  
                1:20.58   2:51.50 (1:30.92)   4:25.51 (1:34.01)   5:55.97 (1:30.46)
 
Men 85-89 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    85+ NATL: N  8:33.27  3/11/2001 JIM EUBANK                                 
    85+ CMSA: C 10:18.56  4/4/1998  DAVE MALBROUGH                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caravello, Sam            86 SS                  15:00.00   16:28.26    9  
                1:25.77   3:06.79 (1:41.02)   4:48.33 (1:41.54)   6:36.10 (1:47.77)
      8:14.63 (1:38.53)   9:57.96 (1:43.33)  11:40.50 (1:42.54)  13:17.09 (1:36.59)
     14:57.40 (1:40.31)  16:28.26 (1:30.86)                                        
 
Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    85+ NATL: N 43.70  3/4/2001  EDWARD SHEA                                   
    85+ CMSA: C 43.70  3/4/2001  Ed Shea                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Edward              88 SAL                    49.00      46.91    9  
  2 Caravello, Sam            86 SS                   1:26.00    1:23.35    7  
 
Men 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    85+ NATL: N 1:39.43  4/30/2000 EDWARD SHEA                                 
    85+ CMSA: C 1:39.43  4/27/2000 Edward J Shea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Edward              88 SAL                  1:50.00    1:45.03    9  
                  50.58     1:45.03 (54.45)                                        
  2 Caravello, Sam            86 SS                   2:42.00    3:14.35    7  
                1:34.84   3:14.35 (1:39.51)                                        
 
Men 85-89 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    85+ NATL: N 3:38.20  4/30/2000 EDWARD SHEA                                 
    85+ CMSA: C 3:38.20  4/27/2000 Edward J Shea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Edward              88 SAL                  4:35.00    4:00.31    9  
                  54.98   1:57.12 (1:02.14)   2:59.99 (1:02.87)   4:00.31 (1:00.32)
  2 Caravello, Sam            86 SS                   5:15.00    6:53.71    7  
                1:37.34   3:23.68 (1:46.34)   5:11.67 (1:47.99)   6:53.71 (1:42.04)
 
Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    85+ NATL: N   51.48  2/20/1999 WALTER PFEIFFER                             
    85+ CMSA: C 1:04.62  1987      TOM CURETON                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caravello, Sam            86 SS                   1:25.00    1:10.60    9  
 
Men 85-89 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    85+ NATL: N 1:57.82  2/20/1999 WALTER PFEIFFER                             
    85+ CMSA: C 2:21.49  1987      TOM CURETON                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caravello, Sam            86 SS                   2:25.00    2:48.55    9  
                1:09.81   2:48.55 (1:38.74)                                        
 
Men 85-89 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    85+ NATL: N 4:23.79  2/20/1999 WALTER PFEIFFER                             
    85+ CMSA: C 6:12.72  4/28/2002 Sam A Caravello                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caravello, Sam            86 SS                   4:50.00    6:27.88    9  
                1:21.35   2:59.09 (1:37.74)   4:42.33 (1:43.24)   6:27.88 (1:45.55)
 
Men 85-89 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    85+ NATL: N   49.32  12/7/1996 JESSE COON                                  
    85+ CMSA: C 1:09.60  1987      TOM CURETON                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Caravello, Sam            86 SS                   1:50.00         NS  
 
Men 85-89 400 Yard IM
===============================================================================
    85+ NATL: N  8:45.11  2/20/1999 WALTER PFEIFFER                            
    85+ CMSA: C 10:41.12  1987      TOM CURETON                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caravello, Sam            86 SS                  11:00.00   14:06.99    9  
                1:35.07   3:38.35 (2:03.28)   5:34.77 (1:56.42)   7:25.59 (1:50.82)
      9:06.39 (1:40.80)  10:43.95 (1:37.56)  12:25.48 (1:41.53)  14:06.99 (1:41.51)
 
Women 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:38.68  5/24/1992 HOLMES LUMBER                               
                         K BEATTIE, M ROEBUCK, L NEARY, S MILLER           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Central Illinois  'A'                          1:48.00    1:46.00   18  
     1) Fish, Teresa 37                 2) Day, Nadine 32                 
     3) Carroll, Kathy 23               4) Cook, Sue 39                   
                  26.29       55.44 (29.15)     1:21.86 (26.42)     1:46.00 (24.14)
  2 Im-Buehler YMCA  'B'                              1:52.00    1:46.72   14  
     1) Rodriguez, Andrelina 27         2) Jourdan, Cassie 29             
     3) Sturtz, Erin 26                 4) Gaines, Valerie 23             
                  25.22       53.85 (28.63)     1:20.34 (26.49)     1:46.72 (26.38)
  3 Im-Evanston Masters  'A'                          1:46.00    1:49.26   12  
     1) Davids, Kristin 24              2) Carroll, Laura 24              
     3) Lingner, Heather 27             4) Pajeau, Nichelle 28            
                  28.04       56.26 (28.22)     1:23.88 (27.62)     1:49.26 (25.38)
  4 New City Orcas  'A'                               1:50.50    1:51.29   10  
                  29.30       57.61 (28.31)     1:25.19 (27.58)     1:51.29 (26.10)
  5 Chicago Smelts  'A'                               1:51.00    1:51.93    8  
                  27.80       56.56 (28.76)     1:26.03 (29.47)     1:51.93 (25.90)
  6 Bartlett Park District Gators  'A'                2:00.00    1:56.46    6  
                  30.12       59.50 (29.38)     1:28.93 (29.43)     1:56.46 (27.53)
 -- Im-Northwestern Aquatic Swim  'A'                 1:53.00        SCR  
 
Women 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:50.50  4/30/2000 N CAROLINA                                  
                         E SULLIVAN, R BRUCH, H HAGEMAN, J MANCINI         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Buehler YMCA  'A'                              2:03.00    2:00.68   18  
     1) Gaines, Valerie 23              2) Rodriguez, Andrelina 27        
     3) Sturtz, Erin 26                 4) Jourdan, Cassie 29             
                  28.33     1:01.60 (33.27)     1:31.67 (30.07)     2:00.68 (29.01)
  2 Im-Evanston Masters  'A'                          2:05.00    2:05.66   14  
     1) Davids, Kristin 24              2) Lingner, Heather 27            
     3) O'Connell, Carrie 28            4) Carroll, Laura 24              
                  31.38     1:07.36 (35.98)     1:37.75 (30.39)     2:05.66 (27.91)
  3 Chicago Smelts  'A'                               2:05.00    2:06.59   12  
     1) Hayes, Tessa 23                 2) Ohm, Carrie 29                 
     3) Auebach, Amy 22                 4) Kooy, Elizabeth 32             
                  35.01     1:07.78 (32.77)     1:37.66 (29.88)     2:06.59 (28.93)
  4 Im-Northwestern Aquatic Swim  'A'                 2:00.00    2:06.76   10  
                  28.68     1:10.68 (42.00)     1:39.68 (29.00)     2:06.76 (27.08)
  5 Im-Central Illinois  'A'                          2:12.02    2:07.29    8  
                  38.55     1:09.41 (30.86)     1:37.90 (28.49)     2:07.29 (29.39)
  6 New City Orcas  'A'                               2:05.00    2:08.04    6  
                  32.20     1:08.04 (35.84)     1:41.44 (33.40)     2:08.04 (26.60)
 -- Bartlett Park District Gators  'A'                2:05.00         DQ  
                  32.40     1:05.86 (33.46)     1:41.06 (35.20)          DQ (29.55)
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:37.40  5/7/1989  LONE STAR                                   
                         L JACKSON, B HEUER, L, A PLESS                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Evanston Masters  'C'                          1:44.50    1:43.00   18  
     1) O'Connell, Carrie 28            2) Tusa, Zsejke 25                
     3) Toft, Heidi 29                  4) Sullivan, Solvei 32            
                  26.77       52.60 (25.83)     1:18.64 (26.04)     1:43.00 (24.36)
  2 Im-Naperville Waves Swim Club  'A'                1:53.00    1:50.90   14  
     1) Lamkey, Nicole 28               2) Besso, Maria 38                
     3) Colburn, Carrie 28              4) Kozlowski, Laura 25            
                  27.18       55.60 (28.42)     1:23.59 (27.99)     1:50.90 (27.31)
  3 Im-The Oak Park Masters  'A'                           NT    1:56.76   12  
     1) Ferguson, Anna 25               2) Parsons, Sara 26               
     3) Maguire, Angie 31               4) DeMichelle, Eliza 31           
                  28.11       58.18 (30.07)     1:28.75 (30.57)     1:56.76 (28.01)
  4 Im-Buehler YMCA  'A'                              2:00.00    1:57.81   10  
                  30.45     1:01.12 (30.67)     1:29.43 (28.31)     1:57.81 (28.38)
  5 Im-Harbor Hurricanes  'A'                         2:05.00    2:10.54    8  
                  31.60     1:07.69 (36.09)     1:42.26 (34.57)     2:10.54 (28.28)
  6 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                         NT    2:12.73    6  
                  35.92     1:10.96 (35.04)     1:42.99 (32.03)     2:12.73 (29.74)
  7 Im-Naperville Waves Swim Club  'B'                2:15.00    2:13.64    4  
                  30.36     1:08.15 (37.79)     1:42.92 (34.77)     2:13.64 (30.72)
  8 Chicago Smelts  'A'                               2:26.00    2:20.25    2  
                  36.42     1:17.14 (40.72)     1:48.65 (31.51)     2:20.25 (31.60)
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:47.70  5/16/1999 SLUG                                        
                         M EDWARDS, J HARLOW, H KISSEL, D GRANER-GALLAS    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Evanston Masters  'C'                          1:55.00    1:56.40   18  
     1) Sullivan, Solvei 32             2) Pajeau, Nichelle 28            
     3) Tusa, Zsejke 25                 4) Toft, Heidi 29                 
                  30.12     1:04.20 (34.08)     1:30.44 (26.24)     1:56.40 (25.96)
  2 Im-Naperville Waves Swim Club  'A'                2:06.00    2:06.10   14  
     1) Kozlowski, Laura 25             2) Rodgers, Hannah 28             
     3) Lamkey, Nicole 28               4) Colburn, Carrie 28             
                  32.26     1:07.65 (35.39)     1:37.92 (30.27)     2:06.10 (28.18)
  3 Im-Buehler YMCA  'A'                              2:12.00    2:12.82   12  
     1) Newman, Darby 29                2) Keller, Rebecca 32             
     3) Smar, Susan 39                  4) Lonergan, Rebecca 42           
                  36.21     1:11.85 (35.64)     1:42.21 (30.36)     2:12.82 (30.61)
  4 Im-The Oak Park Masters  'A'                      2:30.00    2:24.80   10  
                  39.05     1:19.80 (40.75)     1:49.75 (29.95)     2:24.80 (35.05)
  5 Im-Evanston Masters  'J'                          2:18.00    2:25.87    8  
                  37.29     1:16.75 (39.46)     1:52.23 (35.48)     2:25.87 (33.64)
  6 Im-Harbor Hurricanes  'A'                         2:12.00    2:28.95    6  
                  40.06     1:21.40 (41.34)     1:54.42 (33.02)     2:28.95 (34.53)
  7 Im-Naperville Waves Swim Club  'B'                3:20.00    2:35.58    4  
                  41.01     1:31.48 (50.47)     1:59.06 (27.58)     2:35.58 (36.52)
  8 Chicago Smelts  'A'                               2:35.00    2:39.73    2  
                  40.36     1:22.77 (42.41)     1:59.07 (36.30)     2:39.73 (40.66)
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:42.61  5/21/1995 NEW ENGLAND                                 
                         J LUKER, J FELDMANN, C HALLETT, G WETTACH         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Evanston Masters  'E'                          1:59.00    1:57.63   18  
     1) Cunningham, Nell 37             2) Mullins, Stephanie 37          
     3) Carter, Karen 47                4) Vittone, Leslee 50             
                  28.03       58.76 (30.73)     1:29.13 (30.37)     1:57.63 (28.50)
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:56.99  5/12/1996 WALNUT CREEK                                
                         P LANDERS, D HEINSON, C MONAMARA, P ROEMER        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Naperville Waves Swim Club  'A'                2:14.00    2:12.29   18  
     1) Saylor, Heather 36              2) Welker, Sue 41                 
     3) Slaybough, Deborah 35           4) Besso, Maria 38                
                  37.01     1:12.98 (35.97)     1:44.01 (31.03)     2:12.29 (28.28)
  2 Im-Evanston Masters  'E'                          2:26.00    2:31.45   14  
     1) Vittone, Leslee 50              2) Roderer, Kathleen 47           
     3) Mullins, Stephanie 37           4) Longino, Camille 43            
                  36.56     1:21.72 (45.16)     1:57.54 (35.82)     2:31.45 (33.91)
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:48.24  4/30/2000 TAMALPAIS                                   
                         D OGIER, S JONES-ROY, L VAL, N RIDOUT             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Im-Evanston Masters  'M'                          3:49.00         NS  
     1) Cervantes, Benita 57            2) Crane, Jill 54                 
     3) Brown, Jane Rae 57              4) Steffen, Janet 62              
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    55+ NATL: N 2:02.97  4/20/1997 D.C. MASTERS                                
                         B FRID, J LEILICH, B ZAREMSKI, J BRUNER           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Evanston Masters  'H'                          3:05.00    3:00.11   18  
     1) Berning, Henrietta 69           2) Stevens, Ann 69                
     3) Kurz, Mary 60                   4) Hanes, Alice 71                
                  47.40     1:32.06 (44.66)     2:16.39 (44.33)     3:00.11 (43.72)
 
Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    55+ NATL: N 2:19.50  4/20/1997 D.C.MASTERS                                 
                         B FRID, J LEILICH, J BRUNER, B ZAREMSKI           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Evanston Masters  'H'                          3:30.00    3:33.32   18  
     1) Hanes, Alice 71                 2) Berning, Henrietta 69          
     3) Stevens, Ann 69                 4) Kurz, Mary 60                  
                  52.79     1:48.50 (55.71)   2:51.45 (1:02.95)     3:33.32 (41.87)
 -- Im-Evanston Masters  'L'                          4:07.00        SCR  
                1:36.30     2:07.71 (31.41)     2:46.80 (39.09)                    
 
Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:24.72  5/21/1995 TEXAS SWIMMING                              
                         J THIBAULT, D PUTTERMAN, R DUNNE, R KILLEEN       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 New City Orcas  'B'                               1:31.50    1:30.36   18  
     1) Walkington, Jay 28              2) Baker, Stephen 28              
     3) Groen, Charlie 43               4) Helfers, Alex 23               
                  21.75       44.87 (23.12)     1:08.04 (23.17)     1:30.36 (22.32)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                    1:45.00    1:38.32   14  
     1) Grotenhuis, Ben 38              2) Warn, Jayson 34                
     3) Patterson, Shawn 24             4) Frick, Greg 34                 
                  25.28       49.83 (24.55)     1:14.99 (25.16)     1:38.32 (23.33)
  3 Im-The Oak Park Masters  'A'                           NT    1:39.34   12  
     1) Sorg, Greg 31                   2) Hartman, Greg 24               
     3) Wright, Greg 44                 4) Wilson, Joe 25                 
                  23.09       46.88 (23.79)     1:12.62 (25.74)     1:39.34 (26.72)
  4 Chicago Smelts  'A'                               1:40.00    1:40.24   10  
                  24.47       48.74 (24.27)     1:14.17 (25.43)     1:40.24 (26.07)
  5 Im-Evanston Masters  'B'                          1:48.00    1:47.87    8  
                  28.01       57.87 (29.86)     1:22.46 (24.59)     1:47.87 (25.41)
 -- New City Orcas  'A'                               1:45.00        SCR  
 
Men 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:33.18  5/21/1995 TEXAS SWIMMING                              
                         J THIBAULT, D PUTTERMAN, M DUNNE, R KILLEEN       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Northwestern Aquatic Swim  'A'                 1:43.00    1:40.48   18  
     1) Bernhardt, Will 23              2) Sosa, Arturo 22                
     3) Steketee, Steve 24              4) Stath, Bryce 24                
                  24.92       53.52 (28.60)     1:16.68 (23.16)     1:40.48 (23.80)
  2 New City Orcas  'A'                               1:44.00    1:42.18   14  
     1) Groen, Charlie 43               2) Cameron, Scott 24              
     3) Walkington, Jay 28              4) Helfers, Alex 23               
                  26.88       56.18 (29.30)     1:20.81 (24.63)     1:42.18 (21.37)
  3 Im-Evanston Masters  'B'                          1:45.00    1:47.82   12  
     1) Cunningham, Brian 30            2) Meitzler, Elliot M 25          
     3) Steiner, Mark 31                4) Hengelmann, Daniel 23          
                  26.41       58.58 (32.17)     1:22.96 (24.38)     1:47.82 (24.86)
  4 Chicago Smelts  'A'                               1:57.00    1:58.24   10  
                  31.36     1:03.82 (32.46)     1:33.81 (29.99)     1:58.24 (24.43)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:23.34  5/21/1990 HOUSTONIAN CLUB                             
                         JOHN SMITH, JEFF FREY, CLAY BRITT, SAM SEIPLE     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Central Illinois  'A'                          1:32.00    1:28.99   18  
     1) Pratt, John 40                  2) Rea, Bruce 39                  
     3) Altheide, John 25               4) Gibson, Dave 42                
                  22.32       44.49 (22.17)     1:06.95 (22.46)     1:28.99 (22.04)
  2 Im-Chicago Masters  'A'                           1:36.00    1:29.37   14  
     1) Deutsch, Tamas 33               2) Winters, Bill 35               
     3) McClellan, David 34             4) Espino, Rudy 33                
                  22.31       44.32 (22.01)     1:06.01 (21.69)     1:29.37 (23.36)
  3 Bartlett Park District Gators  'B'                1:40.00    1:31.97   12  
     1) Martin, Patrick 26              2) Niziolek, Frank 31             
     3) McNamara, Brian 31              4) Riehle, Timothy 39             
                  24.39       47.46 (23.07)     1:09.70 (22.24)     1:31.97 (22.27)
  4 Im-Naperville Waves Swim Club  'A'                1:33.00    1:32.84   10  
                  23.09       47.38 (24.29)     1:11.09 (23.71)     1:32.84 (21.75)
  5 Im-Buehler YMCA  'A'                              1:34.00    1:32.89    8  
                  23.83       48.36 (24.53)     1:10.63 (22.27)     1:32.89 (22.26)
  6 Im-Evanston Masters  'D'                          1:36.00    1:35.97    6  
                  23.73       48.18 (24.45)     1:10.91 (22.73)     1:35.97 (25.06)
  7 Im-Northwestern Aquatic Swim  'B'                 1:39.90    1:40.53    4  
                  26.59       51.51 (24.92)     1:16.20 (24.69)     1:40.53 (24.33)
  8 Im-Harbor Hurricanes  'A'                         1:41.00    1:40.81    2  
                  23.39       47.40 (24.01)     1:13.64 (26.24)     1:40.81 (27.17)
  9 Im-Naperville Waves Swim Club  'B'                1:42.00    1:44.28  
                  28.98       54.95 (25.97)     1:19.83 (24.88)     1:44.28 (24.45)
 10 Bartlett Park District Gators  'A'                1:48.00    1:44.98  
                  25.85       52.04 (26.19)     1:19.76 (27.72)     1:44.98 (25.22)
 11 Chicago Smelts  'A'                               1:58.00    1:50.06  
                  28.58       53.29 (24.71)     1:26.22 (32.93)     1:50.06 (23.84)
 12 Im-Oak Brook Masters Stars  'A'                        NT    1:53.46  
     1) Banfield, Tom 70                2) Barry, Andy 60                 
     3) Shaw, Kenneth 57                4) Saxton, Carl 33                
                  29.81     1:00.02 (30.21)     1:35.91 (35.89)     1:53.46 (17.55)
 -- Im-Evanston Masters  'K'                          2:00.00         NS  
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:31.54  5/19/1991 LONE STAR                                   
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, B PATTEN, T HEDRICK 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Central Illinois  'A'                          1:43.00    1:40.82   18  
     1) Gibson, Dave 42                 2) Altheide, John 25              
     3) Pratt, John 40                  4) Rea, Bruce 39                  
                  26.30       54.41 (28.11)     1:18.45 (24.04)     1:40.82 (22.37)
  2 Im-Naperville Waves Swim Club  'A'                1:42.00    1:41.35   14  
     1) Nayar, Ramon 29                 2) Hagenbaumer, Chris 32          
     3) Elder, Patrick 28               4) Kothe, Brian 25                
                  25.54       54.25 (28.71)     1:19.00 (24.75)     1:41.35 (22.35)
  3 Im-Chicago Masters  'A'                           1:45.20    1:45.95   12  
     1) Winters, Bill 35                2) Espino, Rudy 33                
     3) McClellan, David 34             4) Blumenthal, Jeffrey 49         
                  26.28       56.68 (30.40)     1:20.90 (24.22)     1:45.95 (25.05)
  4 Bartlett Park District Gators  'A'                1:46.00    1:47.02   10  
                  27.77       57.16 (29.39)     1:24.37 (27.21)     1:47.02 (22.65)
  5 New City Orcas  'A'                               1:49.00    1:49.62    8  
                  29.64       58.28 (28.64)     1:26.04 (27.76)     1:49.62 (23.58)
  6 Im-Northwestern Aquatic Swim  'A'                 1:51.01    1:50.38    6  
                  28.19       55.03 (26.84)     1:25.03 (30.00)     1:50.38 (25.35)
  7 Im-Central Illinois  'B'                          1:50.00    1:51.86    4  
                  29.33     1:01.11 (31.78)     1:25.84 (24.73)     1:51.86 (26.02)
  8 Im-Libertyville Masters  'A'                      1:58.00    1:53.50    2  
                  26.05     1:00.84 (34.79)     1:27.25 (26.41)     1:53.50 (26.25)
  9 Im-The Oak Park Masters  'A'                      2:25.00    1:55.05  
                  28.98     1:00.80 (31.82)     1:29.54 (28.74)     1:55.05 (25.51)
 10 Im-Evanston Masters  'D'                          1:54.00    1:56.43  
                  27.68     1:04.28 (36.60)     1:32.00 (27.72)     1:56.43 (24.43)
 11 Im-Harbor Hurricanes  'A'                         1:57.00    1:58.69  
                  28.20     1:05.41 (37.21)     1:30.99 (25.58)     1:58.69 (27.70)
 12 Im-Naperville Waves Swim Club  'B'                1:57.00    1:59.01  
                  30.85     1:01.56 (30.71)     1:28.65 (27.09)     1:59.01 (30.36)
 13 Bartlett Park District Gators  'B'                2:10.00    2:09.27  
                  31.73     1:11.91 (40.18)     1:41.09 (29.18)     2:09.27 (28.18)
 -- Chicago Smelts  'A'                               2:21.00         DQ  
                  36.57     1:14.02 (37.45)     1:45.92 (31.90)          DQ (29.94)
 -- Im-Buehler YMCA  'A'                              1:46.00         DQ  
                  25.75       55.02 (29.27)     1:19.41 (24.39)          DQ (24.65)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:25.72  5/21/1990 LONE STAR                                   
                         J MONTGOMERY, R HESS, T HEDRICK, D HAGUE          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Naperville Waves Swim Club  'A'                1:35.00    1:33.19   18  
     1) Kurza, Ron 35                   2) Bey, Jim 37                    
     3) Lange, Kevin 44                 4) Soltys, Ted 42                 
                  23.35       47.09 (23.74)     1:10.40 (23.31)     1:33.19 (22.79)
  2 New City Orcas  'A'                               1:42.50    1:39.72   14  
     1) Peebles, Brent 35               2) Appelson, Andrew 38            
     3) McKeever, Mr 35                 4) Wendel, David 36               
                  24.92       50.91 (25.99)     1:16.89 (25.98)     1:39.72 (22.83)
  3 Im-Buehler YMCA  'A'                              1:43.00    1:41.95   12  
     1) Moehlmann, Kurt 51              2) Haffner, Russ 42               
     3) Morrison, Mark 37               4) Plager, Doug 40                
                  26.89       51.65 (24.76)     1:18.32 (26.67)     1:41.95 (23.63)
  4 Im-Central Illinois  'B'                          1:43.00    1:42.48   10  
                  26.05       48.66 (22.61)     1:16.76 (28.10)     1:42.48 (25.72)
  5 Im-Evanston Masters  'F'                          1:42.00    1:44.02    8  
                  26.84       53.18 (26.34)     1:20.36 (27.18)     1:44.02 (23.66)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:36.23  5/16/1999 BAYLOR/LSTAR                                
                         J YARID, D GUTHRIE, B PATTEN, G HENRY             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Buehler YMCA  'A'                              1:51.00    1:49.48   18  
     1) River, Ethan 40                 2) Morrison, Mark 37              
     3) Plager, Doug 40                 4) Haggett, David 38              
                  27.41       59.02 (31.61)     1:25.95 (26.93)     1:49.48 (23.53)
  2 Im-Naperville Waves Swim Club  'A'                1:50.00    1:49.50   14  
     1) Milligan, Robert 37             2) Bey, Jim 37                    
     3) Soltys, Ted 42                  4) Lange, Kevin 44                
                  30.03     1:01.65 (31.62)     1:26.40 (24.75)     1:49.50 (23.10)
  3 Chicago Smelts  'A'                               1:59.00    1:59.13   12  
     1) Layton, Chris 44                2) Patronsky, Ross 51             
     3) Zimmerman, Daniel 35            4) Marvin, Stuart 39              
                  29.06     1:03.98 (34.92)     1:34.25 (30.27)     1:59.13 (24.88)
  4 Im-Evanston Masters  'F'                          2:12.00    2:13.42   10  
                  34.94     1:13.82 (38.88)     1:42.83 (29.01)     2:13.42 (30.59)
 -- Im-The Oak Park Masters  'A'                      2:26.00         DQ  
                  45.77     1:04.40 (18.63)     1:28.88 (24.48)          DQ (41.59)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:30.79  4/30/2000 ROCKY MOUNTAIN                              
                         R ABRAHAMS, P MCCORMICK, L MACDONALD, R HESS      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Northwestern Aquatic Swim  'A'                 1:35.00    1:34.02   18  
     1) McCabe, Tom 45                  2) Harris, Larry 47               
     3) Magiera, Joseph 46              4) Martin, John 47                
                  23.13       45.25 (22.12)     1:10.22 (24.97)     1:34.02 (23.80)
  2 Im-Evanston Masters  'G'                          1:40.00    1:38.57   14  
     1) Black, Boyd 46                  2) Dodson, Phil 50                
     3) Carr, Tom 50                    4) Bennewitz, Kirk 48             
                  24.47       49.38 (24.91)     1:14.67 (25.29)     1:38.57 (23.90)
  3 Im-Evanston Masters  'J'                               NT    1:56.46   12  
     1) Wolfberg, Larry 45              2) Bailey, Michael 49             
     3) Schiff, Al 54                   4) Projansky, Daniel 45           
                  28.71     1:01.12 (32.41)     1:27.55 (26.43)     1:56.46 (28.91)
  4 Im-Buehler YMCA  'A'                                   NT    2:01.38   10  
                  33.51     1:04.67 (31.16)     1:34.10 (29.43)     2:01.38 (27.28)
 
Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
    45+ NATL: N 3:28.95  4/20/1997 OLYMPIC CLUB                                
                         BOB STRAND, TIM BIRNIE, CHARLES YOURD, STEVE CLARK
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Illinois Masters  'A'                                  NT    3:20.19N 
     1) Martin, John 47                 2) McCabe, Tom 45                 
     3) Drake, Kevin 46                 4) Dodson, Phil 50                
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:42.48  5/18/1997 THE OLYMPIC CLB                             
                         T BIRNIE, R STRAND, C YOURD, S CLARK              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Evanston Masters  'G'                          1:56.00    1:57.90   18  
     1) Black, Boyd 46                  2) Carr, Tom 50                   
     3) Dodson, Phil 50                 4) Bennewitz, Kirk 48             
                  30.04     1:04.62 (34.58)     1:32.07 (27.45)     1:57.90 (25.83)
  2 Mount Greenwood Masters  'A'                           NT    2:10.31   14  
     1) Kettelson, Larry 66             2) White, Scott 49                
     3) Koss, John 45                   4) Morrin, Mark 50                
                  39.46     1:09.09 (29.63)     1:42.62 (33.53)     2:10.31 (27.69)
  3 Im-Evanston Masters  'K'                          2:11.00    2:15.89   12  
     1) Bailey, Michael 49              2) Wolfberg, Larry 45             
     3) Projansky, Daniel 45            4) Heineman, Thomas 54            
                  34.98     1:13.50 (38.52)     1:47.14 (33.64)     2:15.89 (28.75)
 -- Im-Buehler YMCA  'A'                                   NT         DQ  
                  46.11     1:21.24 (35.13)     1:55.34 (34.10)          DQ (30.58)
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    55+ NATL: N 1:37.31  5/10/1998 OLYMPIC CLUB                                
                         J ELDER, C RAVEN, E CAZALETT, J KRUEGER           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Evanston Masters  'I'                          2:23.00    2:33.08   18  
     1) Scott, Vince 59                 2) Scott, Larry 59                
     3) Mullins, Steve 70               4) Hanley, Dick 67                
                  30.51   1:32.25 (1:01.74)     2:02.20 (29.95)     2:33.08 (30.88)
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    55+ NATL: N 1:50.52  4/30/2000 TAMALPAIS                                   
                         R BURNS, K FROST, R OLSON, C NEUMAN               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Oak Brook Masters Stars  'A'                   2:12.00    2:21.56   18  
     1) Zollner, Max E 64               2) Shaw, Kenneth 57               
     3) Barry, Andy 60                  4) Banfield, Tom 70               
                  43.00     1:16.27 (33.27)     1:50.87 (34.60)     2:21.56 (30.69)
  2 Im-Evanston Masters  'I'                          2:49.00    2:55.58   14  
     1) Mullins, Steve 70               2) Scott, Larry 59                
     3) Coffman, Amos 62                4) Scott, Vince 59                
                  44.04     1:22.59 (38.55)     1:58.48 (35.89)     2:55.58 (57.10)
 
Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:30.96  5/16/1999 TOC                                         
                         J TONG, S PATRICK, J KEPPLER, K EVERIST           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Central Illinois  'A'                          1:38.10    1:35.38   18  
     1) Gibson, Dave 42                 2) Carroll, Kathy 23              
     3) Day, Nadine 32                  4) Rea, Bruce 39                  
                  23.00       48.61 (25.61)     1:13.16 (24.55)     1:35.38 (22.22)
  2 Im-Buehler YMCA  'A'                              1:39.00    1:36.29   14  
                  25.56       51.82 (26.26)     1:14.13 (22.31)     1:36.29 (22.16)
  3 New City Orcas  'A'                               1:39.00    1:38.30   12  
     1) Walkington, Jay 28              2) Eck, Christine 31              
     3) Fry, Elizabeth 24               4) Helfers, Alex 23               
                  23.08       50.50 (27.42)     1:17.11 (26.61)     1:38.30 (21.19)
  4 Im-Evanston Masters  'A'                          1:41.00    1:40.64   10  
                  26.11       49.93 (23.82)     1:15.80 (25.87)     1:40.64 (24.84)
  5 Bartlett Park District Gators  'A'                1:45.00    1:42.14    8  
                  22.93       52.44 (29.51)     1:15.55 (23.11)     1:42.14 (26.59)
  6 New City Orcas  'B'                               1:52.00    1:44.17    6  
                  23.74       52.60 (28.86)     1:20.72 (28.12)     1:44.17 (23.45)
  7 Im-Evanston Masters  'F'                          1:47.50    1:45.08    4  
                  26.76       54.68 (27.92)     1:19.00 (24.32)     1:45.08 (26.08)
  8 Chicago Smelts  'A'                               1:50.00    1:45.96    2  
                  25.28       54.84 (29.56)     1:21.86 (27.02)     1:45.96 (24.10)
  9 Im-Northwestern Aquatic Swim  'B'                 1:45.00    1:46.59  
                  27.26     1:01.52 (34.26)     1:24.94 (23.42)     1:46.59 (21.65)
 10 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                         NT    1:52.17  
                  31.60       57.45 (25.85)     1:26.82 (29.37)     1:52.17 (25.35)
 11 Im-Peoria Bradley Univ Masters  'A'               1:55.00    1:53.22  
                  28.97       58.26 (29.29)     1:28.06 (29.80)     1:53.22 (25.16)
 12 Bartlett Park District Gators  'B'                1:58.00    1:56.52  
                  28.75       59.91 (31.16)     1:30.06 (30.15)     1:56.52 (26.46)
 
Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:41.15  5/21/1995 GOLD COAST                                  
                         L PERKINS, J HEATH, S WALKER, H HAGEMAN           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Central Illinois  'A'                          1:46.90    1:46.88   18  
     1) Gibson, Dave 42                 2) Altheide, John 25              
     3) Carroll, Kathy 23               4) Day, Nadine 32                 
                  26.54       57.42 (30.88)     1:21.44 (24.02)     1:46.88 (25.44)
  2 Im-Evanston Masters  'A'                          1:51.50    1:47.10   14  
     1) Toft, Heidi 29                  2) Meitzler, Elliot M 25          
     3) Hengelmann, Daniel 23           4) Carroll, Laura 24              
                  27.29       56.04 (28.75)     1:22.57 (26.53)     1:47.10 (24.53)
  3 Im-Northwestern Aquatic Swim  'A'                 1:50.00    1:47.31   12  
     1) Steketee, Steve 24              2) Lopez, Sergio 34               
     3) Patterson, Pamela 29            4) Della, Lindsay 26              
                  25.27       51.83 (26.56)     1:20.12 (28.29)     1:47.31 (27.19)
  4 Im-Buehler YMCA  'A'                              1:48.00    1:47.83   10  
                  27.41     1:01.74 (34.33)     1:25.67 (23.93)     1:47.83 (22.16)
  5 New City Orcas  'A'                               1:53.50    1:52.46    8  
                  32.26     1:06.01 (33.75)     1:30.89 (24.88)     1:52.46 (21.57)
  6 Bartlett Park District Gators  'B'                2:07.00    1:52.94    6  
                  32.01     1:05.29 (33.28)     1:30.60 (25.31)     1:52.94 (22.34)
  7 Im-Northwestern Aquatic Swim  'B'                 1:55.00    2:00.80    4  
                  39.28     1:08.24 (28.96)     1:33.01 (24.77)     2:00.80 (27.79)
  8 Rockford YMCA Masters  'A'                        1:55.80    2:02.21    2  
                  36.22     1:08.91 (32.69)     1:35.63 (26.72)     2:02.21 (26.58)
  9 Chicago Smelts  'A'                               2:00.00    2:04.22  
                  36.14     1:08.36 (32.22)     1:38.93 (30.57)     2:04.22 (25.29)
 10 Im-Evanston Masters  'F'                          2:07.00    2:09.15  
     1) Filippini, Michael 42           2) Lingner, Heather 27            
     3) Davids, Kristin 24              4) Projansky, Daniel 45           
                  36.26     1:13.40 (37.14)     1:40.30 (26.90)     2:09.15 (28.85)
 11 Im-Peoria Bradley Univ Masters  'A'               2:15.00    2:09.19  
                  37.04     1:13.13 (36.09)     1:41.84 (28.71)     2:09.19 (27.35)
 12 Bartlett Park District Gators  'A'                2:25.00    2:18.43  
                  35.37     1:14.78 (39.41)     1:47.83 (33.05)     2:18.43 (30.60)
 -- New City Orcas  'B'                               2:11.50         NS  
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:29.40  5/21/1990 S. CAL AQUATIC                              
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MCCLAFFERTY       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Evanston Masters  'B'                          1:38.50    1:36.63   18  
     1) Tusa, Zsejke 25                 2) Sullivan, Solvei 32            
     3) Cunningham, Brian 30            4) Steiner, Mark 31               
                  24.87       48.24 (23.37)     1:13.98 (25.74)     1:36.63 (22.65)
  2 Im-Naperville Waves Swim Club  'A'                1:43.00    1:37.58   14  
     1) Kozlowski, Laura 25             2) Elder, Patrick 28              
     3) Lamkey, Nicole 28               4) Kothe, Brian 25                
                  26.71       48.59 (21.88)     1:15.23 (26.64)     1:37.58 (22.35)
  3 Im-Northwestern Aquatic Swim  'A'                 1:39.50    1:38.24   12  
     1) Patterson, Pamela 29            2) Della, Lindsay 26              
     3) Bever, Greg 30                  4) Ehler, Ken 28                  
                  25.85       53.28 (27.43)     1:16.92 (23.64)     1:38.24 (21.32)
  4 Im-The Oak Park Masters  'B'                      1:45.00    1:42.12   10  
                  28.46       52.18 (23.72)     1:19.65 (27.47)     1:42.12 (22.47)
  5 Chicago Smelts  'C'                               1:50.00    1:44.59    8  
                  24.60       51.09 (26.49)     1:18.63 (27.54)     1:44.59 (25.96)
  6 Im-Naperville Waves Swim Club  'B'                1:46.00    1:44.79    6  
                  28.64       56.77 (28.13)     1:21.08 (24.31)     1:44.79 (23.71)
  7 Bartlett Park District Gators  'B'                1:53.00    1:46.43    4  
                  24.67       53.71 (29.04)     1:21.91 (28.20)     1:46.43 (24.52)
  8 Im-Evanston Masters  'G'                          1:44.50    1:46.62    2  
                  28.07       53.86 (25.79)     1:21.49 (27.63)     1:46.62 (25.13)
  9 Im-Buehler YMCA  'A'                              1:47.00    1:48.45  
                  28.76       57.05 (28.29)     1:23.68 (26.63)     1:48.45 (24.77)
 10 Im-Harbor Hurricanes  'A'                         1:49.00    1:48.48  
                  23.30       54.95 (31.65)     1:24.58 (29.63)     1:48.48 (23.90)
 11 Im-Naperville Waves Swim Club  'C'                1:50.00    1:49.98  
                  31.33       56.85 (25.52)     1:25.99 (29.14)     1:49.98 (23.99)
 12 New City Orcas  'A'                               1:55.00    1:51.23  
                  25.41       58.99 (33.58)     1:27.64 (28.65)     1:51.23 (23.59)
 13 Chicago Smelts  'B'                               1:58.00    1:52.95  
                  28.30       57.57 (29.27)     1:28.66 (31.09)     1:52.95 (24.29)
 14 Im-Buehler YMCA  'B'                              1:52.00    1:53.52  
                  29.14       59.53 (30.39)     1:27.01 (27.48)     1:53.52 (26.51)
 15 Im-The Oak Park Masters  'A'                      1:55.00    1:56.09  
                  30.49     1:00.81 (30.32)     1:30.33 (29.52)     1:56.09 (25.76)
 16 Bartlett Park District Gators  'A'                2:10.00    1:59.16  
                  28.69     1:01.88 (33.19)     1:33.35 (31.47)     1:59.16 (25.81)
 17 Chicago Smelts  'A'                               2:08.00    2:02.31  
                  27.65     1:04.18 (36.53)     1:35.17 (30.99)     2:02.31 (27.14)
 18 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                         NT    2:02.81  
                  24.07       58.81 (34.74)     1:30.68 (31.87)     2:02.81 (32.13)
 19 Mount Greenwood Masters  'A'                           NT    2:03.28  
                  36.01     1:05.35 (29.34)     1:35.18 (29.83)     2:03.28 (28.10)
 20 Im-Evanston Masters  'K'                          2:02.00    2:03.84  
                  34.36     1:03.69 (29.33)     1:33.23 (29.54)     2:03.84 (30.61)
 21 Team Wellness  'A'                                1:55.00    2:05.83  
                  25.12       53.32 (28.20)     1:27.44 (34.12)     2:05.83 (38.39)
 22 Im-The Oak Park Masters  'C'                      2:05.00    2:08.08  
                  27.10     1:05.71 (38.61)     1:39.20 (33.49)     2:08.08 (28.88)
 23 Im-Flying Carp Swimming  'A'                      2:11.00    2:13.97  
                  39.22     1:13.12 (33.90)     1:47.16 (34.04)     2:13.97 (26.81)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:39.01  5/19/1991 LONE STAR                                   
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, V KERR-HAUGE, A PLES
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Naperville Waves Swim Club  'A'                1:53.00    1:52.43   18  
     1) Nayar, Ramon 29                 2) Rodgers, Hannah 28             
     3) Kozlowski, Laura 25             4) Kothe, Brian 25                
                  25.67     1:00.13 (34.46)     1:30.16 (30.03)     1:52.43 (22.27)
  2 Im-Naperville Waves Swim Club  'B'                1:55.00    1:53.47   14  
     1) Lamkey, Nicole 28               2) Hagenbaumer, Chris 32          
     3) Elder, Patrick 28               4) Colburn, Carrie 28             
                  31.81     1:00.90 (29.09)     1:25.34 (24.44)     1:53.47 (28.13)
  3 Im-Evanston Masters  'B'                          1:51.40    1:53.85   12  
     1) Steiner, Mark 31                2) Cunningham, Brian 30           
     3) Tusa, Zsejke 25                 4) Sullivan, Solvei 32            
                  30.71     1:02.66 (31.95)     1:27.60 (24.94)     1:53.85 (26.25)
  4 Im-Buehler YMCA  'A'                              1:56.00    1:56.22   10  
                  28.85       57.94 (29.09)     1:28.52 (30.58)     1:56.22 (27.70)
  5 Im-The Oak Park Masters  'A'                      2:15.00    1:58.17    8  
                  28.84       59.67 (30.83)     1:30.82 (31.15)     1:58.17 (27.35)
  6 New City Orcas  'A'                               1:57.00    1:58.84    6  
                  27.25     1:04.52 (37.27)     1:35.62 (31.10)     1:58.84 (23.22)
  7 Im-Harbor Hurricanes  'A'                         1:58.00    1:59.48    4  
                  28.01     1:02.84 (34.83)     1:28.59 (25.75)     1:59.48 (30.89)
  8 Im-Evanston Masters  'G'                          1:55.00    2:01.44    2  
     1) Johnsen, Robert 28              2) Pajeau, Nichelle 28            
     3) O'Connell, Carrie 28            4) Bennewitz, Kirk 48             
                  30.48     1:05.41 (34.93)     1:36.04 (30.63)     2:01.44 (25.40)
  9 Chicago Smelts  'A'                               1:59.00    2:02.09  
                  31.20     1:04.17 (32.97)     1:32.93 (28.76)     2:02.09 (29.16)
 10 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                         NT    2:04.19  
                  34.57     1:14.25 (39.68)     1:40.55 (26.30)     2:04.19 (23.64)
 11 Im-The Oak Park Masters  'B'                      2:20.00    2:10.21  
                  38.73     1:11.10 (32.37)     1:44.12 (33.02)     2:10.21 (26.09)
 12 Bartlett Park District Gators  'A'                2:18.00    2:11.50  
                  30.71     1:13.85 (43.14)     1:46.96 (33.11)     2:11.50 (24.54)
 13 Im-Evanston Masters  'K'                          2:07.00    2:11.90  
                  34.41     1:12.35 (37.94)     1:47.57 (35.22)     2:11.90 (24.33)
 14 Im-Naperville Waves Swim Club  'C'                2:25.00    2:12.82  
                  31.08     1:06.94 (35.86)     1:38.49 (31.55)     2:12.82 (34.33)
 15 Im-Oak Brook Masters Stars  'A'                   2:14.25    2:12.84  
                  39.94     1:11.43 (31.49)     1:39.19 (27.76)     2:12.84 (33.65)
 16 Team Wellness  'A'                                1:53.00    2:17.65  
                  31.64     1:20.94 (49.30)     1:51.77 (30.83)     2:17.65 (25.88)
 17 Chicago Smelts  'B'                               2:15.00    2:22.92  
                  38.74     1:21.28 (42.54)     1:51.60 (30.32)     2:22.92 (31.32)
 18 Chicago Smelts  'C'                               2:45.00    2:30.92  
                  40.06     1:33.09 (53.03)     1:59.58 (26.49)     2:30.92 (31.34)
 19 Im-The Oak Park Masters  'C'                      2:30.00    2:45.06  
                  46.47     1:33.75 (47.28)     2:16.20 (42.45)     2:45.06 (28.86)
 -- Bartlett Park District Gators  'B'                2:12.00         DQ  
                  31.51     1:00.81 (29.30)     1:35.70 (34.89)          DQ (29.25)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:33.86  5/18/1997 COLONIALS 1776                              
                         S MARVIN, K REMILLARD, J ZIEGLER, C NORELLI       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Wellness  'A'                                1:43.20    1:41.77   18  
     1) Stoesser, John 48               2) Jarosz, Stacy 35               
     3) Pletch, Mary 39                 4) Landuyt, Rick 48               
                  25.40       51.56 (26.16)     1:17.82 (26.26)     1:41.77 (23.95)
  2 Im-Naperville Waves Swim Club  'A'                1:46.00    1:44.94   14  
     1) Saylor, Heather 36              2) Kurza, Ron 35                  
     3) Welker, Sue 41                  4) Lange, Kevin 44                
                  23.86       54.01 (30.15)     1:20.91 (26.90)     1:44.94 (24.03)
  3 Im-Naperville Waves Swim Club  'B'                1:48.00    1:46.30   12  
     1) Bey, Jim 37                     2) Besso, Maria 38                
     3) Slaybough, Deborah 35           4) Milligan, Robert 37            
                  23.93       53.77 (29.84)     1:21.81 (28.04)     1:46.30 (24.49)
  4 Im-Buehler YMCA  'A'                              1:47.00    1:47.00   10  
                  30.82       59.18 (28.36)     1:22.93 (23.75)     1:47.00 (24.07)
  5 Im-Evanston Masters  'C'                          1:43.00    1:47.51    8  
                  27.82       56.47 (28.65)     1:20.93 (24.46)     1:47.51 (26.58)
  6 Im-Central Illinois  'A'                          1:56.50    1:53.43    6  
                  25.43       57.61 (32.18)     1:27.46 (29.85)     1:53.43 (25.97)
  7 Im-Evanston Masters  'H'                          2:05.00    1:55.86    4  
                  29.39       59.71 (30.32)     1:29.63 (29.92)     1:55.86 (26.23)
  8 Im-Harbor Hurricanes  'A'                         1:58.00    2:02.56    2  
                  31.45       59.60 (28.15)     1:34.95 (35.35)     2:02.56 (27.61)
  9 Im-Evanston Masters  'L'                          2:08.00    2:09.84  
                  27.97     1:03.24 (35.27)     1:36.53 (33.29)     2:09.84 (33.31)
 10 Im-Naperville Waves Swim Club  'C'                3:10.00    2:26.63  
                  34.62     1:19.26 (44.64)     1:55.34 (36.08)     2:26.63 (31.29)
 11 Im-Northwestern Aquatic Swim  'C'                 2:35.00    2:35.95  
                1:08.42     1:45.33 (36.91)     2:09.90 (24.57)     2:35.95 (26.05)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:44.23  5/24/1992 S. CAL AQUATIC                              
                         C EVANS, K MELICK, J BELARDI, B ADAIR             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Buehler YMCA  'A'                              1:59.00    1:59.19   18  
     1) River, Ethan 40                 2) Morrison, Mark 37              
     3) Smar, Susan 39                  4) Lonergan, Rebecca 42           
                  27.92       59.49 (31.57)     1:29.59 (30.10)     1:59.19 (29.60)
  2 Im-Central Illinois  'B'                          2:01.00    2:01.33   14  
     1) Long, Doug 49                   2) Fish, Teresa 37                
     3) Lundeen, Robert 43              4) Cook, Sue 39                   
                  29.28     1:01.98 (32.70)     1:32.19 (30.21)     2:01.33 (29.14)
  3 Im-Naperville Waves Swim Club  'A'                1:59.00    2:01.41   12  
     1) Besso, Maria 38                 2) Welker, Sue 41                 
     3) Soltys, Ted 42                  4) Lange, Kevin 44                
                  29.86     1:06.34 (36.48)     1:32.94 (26.60)     2:01.41 (28.47)
  4 Im-Evanston Masters  'C'                          2:01.00    2:08.35   10  
     1) Ackermann, David 37             2) Cunningham, Nell 37            
     3) Dodson, Phil 50                 4) Mullins, Stephanie 37          
                  33.63     1:11.33 (37.70)     1:42.89 (31.56)     2:08.35 (25.46)
  5 Im-Evanston Masters  'H'                          2:15.00    2:26.22    8  
     1) Opland, Carol 44                2) Statton, Amy 40                
     3) Bailey, Michael 49              4) Vernon, Charles G 55           
                  35.96     1:21.32 (45.36)     1:56.43 (35.11)     2:26.22 (29.79)
  6 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                         NT    2:27.83    6  
                  39.53     1:25.43 (45.90)     1:58.33 (32.90)     2:27.83 (29.50)
  7 Im-Evanston Masters  'L'                          2:18.00    2:58.83    4  
                1:06.40     1:26.39 (19.99)     1:55.52 (29.13)   2:58.83 (1:03.31)
 -- Im-Naperville Waves Swim Club  'B'                2:14.00         NS  
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:38.32  3/29/1998 NEW ENGLAND                                 
                         L SHULMAN, J FELDMEN, D ROGACKI, J HIRSTY         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Evanston Masters  'D'                          1:53.00    1:52.70   18  
     1) Roderer, Kathleen 47            2) Vittone, Leslee 50             
     3) Black, Boyd 46                  4) Bennewitz, Kirk 48             
                  24.29       56.28 (31.99)     1:27.66 (31.38)     1:52.70 (25.04)
  2 Im-Oak Brook Masters Stars  'A'                   2:02.00    2:02.71   14  
     1) Quill, Catherine 53             2) Shaw, Kenneth 57               
     3) Barry, Andy 60                  4) Jones, Cynthia 53              
                  29.24     1:00.65 (31.41)     1:29.97 (29.32)     2:02.71 (32.74)
  3 Im-Buehler YMCA  'A'                                   NT    2:10.96   12  
     1) Black, Andrew 53                2) Black, Jean 51                 
     3) Cooper, Christine 45            4) Blumenthal, Jeffrey 49         
                  38.07     1:10.99 (32.92)     1:40.35 (29.36)     2:10.96 (30.61)
  4 Im-Evanston Masters  'I'                          2:44.00    2:31.84   10  
                  29.43     1:16.01 (46.58)     1:46.66 (30.65)     2:31.84 (45.18)
 -- Mount Greenwood Masters  'B'                           NT        SCR  
 -- Mount Greenwood Masters  'A'                           NT        SCR  
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:52.68  5/16/1994 LOS ALTOS                                   
                         DICK THOMAS, SUSAN ROY, CAROLYN BOAK, DAVID GRAY  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Evanston Masters  'D'                          2:11.00    2:09.52   18  
     1) Vittone, Leslee 50              2) Black, Boyd 46                 
     3) Carr, Tom 50                    4) Carter, Karen 47               
                  35.51     1:07.91 (32.40)     1:36.85 (28.94)     2:09.52 (32.67)
  2 Im-Northwestern Aquatic Swim  'C'                      NT    2:24.09   14  
     1) Martin, John 47                 2) Falconer, Judith 50            
     3) Harris, Larry 47                4) Hacker, Julie 45               
                  27.78     1:15.99 (48.21)     1:45.18 (29.19)     2:24.09 (38.91)
  3 Im-Buehler YMCA  'A'                                   NT    2:44.09   12  
     1) Gieseler, Meredith 60           2) Snyder, Hannelore 72           
     3) Lilleeng, Michael 51            4) Conlon, Mark 46                
                  45.85     1:28.13 (42.28)     2:01.33 (33.20)     2:44.09 (42.76)
  4 Im-Buehler YMCA  'B'                                   NT    2:47.16   10  
                  33.79                             2:14.85 ( )     2:47.16 (32.31)
  5 Im-Evanston Masters  'I'                          2:50.00    3:04.83    8  
                  55.28   1:59.80 (1:04.52)     2:33.27 (33.47)     3:04.83 (31.56)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    55+ NATL: N 1:48.78  5/16/1999 TAMALPAIS                                   
                         R BURNS, E CAZALET, C JENKINS, N RIDOUT           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Evanston Masters  'E'                          2:32.00    2:33.24   18  
     1) Berning, Henrietta 69           2) Hanes, Alice 71                
     3) Coffman, Amos 62                4) Mullins, Steve 70              
                  31.69     1:17.29 (45.60)     2:00.76 (43.47)     2:33.24 (32.48)
  2 Im-Evanston Masters  'J'                          3:02.00    3:09.68   14  
     1) Kurz, Mary 60                   2) Brown, Jane Rae 57             
     3) Scott, Vince 59                 4) Scott, Larry 59                
                  42.83     1:40.82 (57.99)     2:38.79 (57.97)     3:09.68 (30.89)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    55+ NATL: N 2:02.85  4/30/2000 TAMALPAIS                                   
                         R BURNS, K FROST, C JENKINS, N RIDOUT             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Im-Evanston Masters  'E'                          2:53.00    2:59.15   18  
     1) Stevens, Ann 69                 2) Berning, Henrietta 69          
     3) Coffman, Amos 62                4) Mullins, Steve 70              
                  41.99     1:38.09 (56.10)   2:59.15 (1:21.06)