Licensed to ILMSA State Championship Meet        Hy-Tek's Meet Manager 2/3/2007
                       Holiday Invitational - 12/4/2005                        
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Golden, Stacy             24 Barrington-CE                    26.96    7  
  2 Riberich, Chandra         24 Breakers-CE                      28.74    5  
  3 Wang, Stephanie           18 Northwestern-CE                  30.37    4  
  4 Litoff, Dana K            22 Smelts-CE                        36.47    3  
 -- Faig, Mary                22 Northwestern-CE                     NS  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           24 Libertyville-CE                  58.96    7  
                  28.55       58.96 (30.41)                                        
  2 Hansen, Robin             24 Barrington-CE                    59.04    5  
                  28.57       59.04 (30.47)                                        
  3 Riberich, Chandra         24 Breakers-CE                    1:04.03    4  
                  29.60     1:04.03 (34.43)                                        
  4 Wang, Stephanie           18 Northwestern-CE                1:07.01    3  
                  32.05     1:07.01 (34.96)                                        
  5 Faig, Mary                22 Northwestern-CE                1:20.24    2  
                  38.22     1:20.24 (42.02)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           24 Libertyville-CE                2:10.68    7  
                  30.45     1:03.91 (33.46)     1:37.64 (33.73)     2:10.68 (33.04)
  2 Boyle, Shannon            23 Evanston-CE                    2:17.37    5  
                  31.81     1:06.73 (34.92)     1:42.37 (35.64)     2:17.37 (35.00)
  3 Beeskow, Melissa          23 Seadogs-CE                     2:20.83    4  
                  31.63     1:07.02 (35.39)     1:44.63 (37.61)     2:20.83 (36.20)
  4 Logisz, Cathy             23 Mt. Greenwood-CE               2:42.41    3  
                  37.23     1:17.65 (40.42)     2:00.34 (42.69)     2:42.41 (42.07)
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wang, Stephanie           18 Northwestern-CE                  32.77    7  
  2 Golden, Stacy             24 Barrington-CE                    32.93    5  
  3 Logisz, Cathy             23 Mt. Greenwood-CE                 34.34    4  
  4 Beeskow, Melissa          23 Seadogs-CE                       35.16    3  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatcher, Abigail          24 Northwestern-CE                1:07.03    7  
                  32.64     1:07.03 (34.39)                                        
  2 Liberty, Laurel           24 Libertyville-CE                1:10.18    5  
                  34.45     1:10.18 (35.73)                                        
  3 Wang, Stephanie           18 Northwestern-CE                1:11.52    4  
                  34.63     1:11.52 (36.89)                                        
  4 Logisz, Cathy             23 Mt. Greenwood-CE               1:14.65    3  
                  35.96     1:14.65 (38.69)                                        
  5 Riberich, Chandra         24 Breakers-CE                    1:15.11    2  
                  37.03     1:15.11 (38.08)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Logisz, Cathy             23 Mt. Greenwood-CE               2:42.41    7  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Golden, Stacy             24 Barrington-CE                    35.37    7  
  2 Logisz, Cathy             23 Mt. Greenwood-CE                 38.13    5  
  3 Vonttuben, Caitlin        22 Mt. Greenwood-CE                 38.27    4  
  4 Beeskow, Melissa          23 Seadogs-CE                       41.64    3  
  5 Litoff, Dana K            22 Smelts-CE                        46.34    2  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Robin             24 Barrington-CE                  1:14.45    7  
                  35.35     1:14.45 (39.10)                                        
  2 Litoff, Dana K            22 Smelts-CE                      1:41.83    5  
                  47.98     1:41.83 (53.85)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Golden, Stacy             24 Barrington-CE                    30.18    7  
  2 Hatcher, Abigail          24 Northwestern-CE                  31.12    5  
  3 Riberich, Chandra         24 Breakers-CE                      32.50    4  
  4 Beeskow, Melissa          23 Seadogs-CE                       33.37    3  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatcher, Abigail          24 Northwestern-CE                1:09.08    7  
                  31.96     1:09.08 (37.12)                                        
  2 Golden, Stacy             24 Barrington-CE                  1:09.31    5  
                  32.62     1:09.31 (36.69)                                        
  3 Vonttuben, Caitlin        22 Mt. Greenwood-CE               1:13.27    4  
                  35.32     1:13.27 (37.95)                                        
  4 Riberich, Chandra         24 Breakers-CE                    1:14.80    3  
                  34.91     1:14.80 (39.89)                                        
  5 Beeskow, Melissa          23 Seadogs-CE                     1:16.59    2  
                  35.00     1:16.59 (41.59)                                        
  6 Wang, Stephanie           18 Northwestern-CE                1:17.93    1  
                  34.61     1:17.93 (43.32)                                        
  7 Litoff, Dana K            22 Smelts-CE                      1:35.03  
                  45.47     1:35.03 (49.56)                                        
 -- Hansen, Robin             24 Barrington-CE                       NS  
 -- Faig, Mary                22 Northwestern-CE                     NS  
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyle, Shannon            23 Evanston-CE                    5:37.43    7  
                  38.73     1:22.81 (44.08)     2:07.51 (44.70)     2:51.23 (43.72)
        3:37.39 (46.16)     4:25.12 (47.73)     5:01.83 (36.71)     5:37.43 (35.60)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              28 Unattached-CE                    25.66    7  
  2 Robert, Lauren            25 Chicago Masters-CE               27.72    5  
  3 Mazur, Megan              27 Evanston-CE                      28.65    4  
  4 Ellison, Sarah            25 Naperville Waves-CE              28.93    3  
  5 Howland, Heather          26 Seadogs-CE                       29.75    2  
  6 Magsam, Jill C            28 Breakers-CE                      29.82    1  
  7 Seidler, Mindy E          27 Unattached-CE                    30.32  
  8 Zywica, Jolene            25 Mt. Greenwood-CE                 30.61  
  9 Lanier, Courtney          26 Northwestern-CE                  33.87  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert, Lauren            25 Chicago Masters-CE             1:00.63    7  
                  29.17     1:00.63 (31.46)                                        
  2 Ellison, Sarah            25 Naperville Waves-CE            1:01.58    5  
                  29.68     1:01.58 (31.90)                                        
  3 Mazur, Megan              27 Evanston-CE                    1:03.53    4  
                  29.99     1:03.53 (33.54)                                        
  4 Chou, Kathy               25 Chicago Masters-CE             1:05.35    3  
                  32.09     1:05.35 (33.26)                                        
  5 Magsam, Jill C            28 Breakers-CE                    1:05.71    2  
                  31.12     1:05.71 (34.59)                                        
  6 Zywica, Jolene            25 Mt. Greenwood-CE               1:05.94    1  
                  31.77     1:05.94 (34.17)                                        
  7 Howland, Heather          26 Seadogs-CE                     1:06.92  
                  32.46     1:06.92 (34.46)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Claney, Meghan            27 Northwestern-CE                2:10.44    7  
                  29.95     1:02.78 (32.83)     1:36.63 (33.85)     2:10.44 (33.81)
  2 Magsam, Jill C            28 Breakers-CE                    2:26.45    5  
                  33.81     1:10.93 (37.12)     1:48.87 (37.94)     2:26.45 (37.58)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCLOSKEY, Lisa           26 Evanston-CE                      34.08    7  
  2 Magsam, Jill C            28 Breakers-CE                      36.94    5  
  3 Howland, Heather          26 Seadogs-CE                       38.76    4  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              28 Unattached-CE                  1:01.51    7  
                  29.99     1:01.51 (31.52)                                        
  2 Ellison, Sarah            25 Naperville Waves-CE            1:10.20    5  
                  34.25     1:10.20 (35.95)                                        
  3 McCLOSKEY, Lisa           26 Evanston-CE                    1:15.51    4  
                  35.79     1:15.51 (39.72)                                        
  4 Magsam, Jill C            28 Breakers-CE                    1:20.31    3  
                  38.68     1:20.31 (41.63)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              28 Unattached-CE                    34.44    7  
  2 Seidler, Mindy E          27 Unattached-CE                    37.54    5  
  3 Zywica, Jolene            25 Mt. Greenwood-CE                 40.18    4  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert, Lauren            25 Chicago Masters-CE             1:18.23    7  
                  36.68     1:18.23 (41.55)                                        
  2 Seidler, Mindy E          27 Unattached-CE                  1:22.17    5  
                  38.34     1:22.17 (43.83)                                        
  3 Hochstettler, Joy         28 Oak Park-CE                    1:28.94    4  
                  41.68     1:28.94 (47.26)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              28 Unattached-CE                    27.93    7  
  2 Mazur, Megan              27 Evanston-CE                      31.26    5  
  3 Seidler, Mindy E          27 Unattached-CE                    31.99    4  
  4 Howland, Heather          26 Seadogs-CE                       33.66    3  
  5 Chou, Kathy               25 Chicago Masters-CE               34.23    2  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              28 Unattached-CE                  1:02.26    7  
                  29.29     1:02.26 (32.97)                                        
  2 Claney, Meghan            27 Northwestern-CE                1:03.48    5  
                  29.53     1:03.48 (33.95)                                        
  3 Hochstettler, Joy         28 Oak Park-CE                    1:26.02    4  
                  38.48     1:26.02 (47.54)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Claney, Meghan            27 Northwestern-CE                1:09.31    7  
                  31.48     1:09.31 (37.83)                                        
  2 Robert, Lauren            25 Chicago Masters-CE             1:09.75    5  
                  32.74     1:09.75 (37.01)                                        
  3 Seidler, Mindy E          27 Unattached-CE                  1:14.47    4  
                  34.46     1:14.47 (40.01)                                        
  4 Chou, Kathy               25 Chicago Masters-CE             1:15.19    3  
                  35.64     1:15.19 (39.55)                                        
  5 McCLOSKEY, Lisa           26 Evanston-CE                    1:16.04    2  
                  34.06     1:16.04 (41.98)                                        
  6 Hochstettler, Joy         28 Oak Park-CE                    1:20.36    1  
                  38.23     1:20.36 (42.13)                                        
  7 Howland, Heather          26 Seadogs-CE                     1:21.68  
                  37.26     1:21.68 (44.42)                                        
  8 Lanier, Courtney          26 Northwestern-CE                1:29.94  
                  39.44     1:29.94 (50.50)                                        
 -- Ellison, Sarah            25 Naperville Waves-CE                 NS  
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert, Lauren            25 Chicago Masters-CE             5:24.71    7  
  2 Zywica, Jolene            25 Mt. Greenwood-CE               5:52.09    5  
  3 Hochstettler, Joy         28 Oak Park-CE                    6:05.52    4  
                  40.41     1:27.07 (46.66)     2:13.26 (46.19)     3:01.46 (48.20)
        3:52.03 (50.57)     4:43.77 (51.74)     5:25.49 (41.72)     6:05.52 (40.03)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          30 Evanston-CE                      28.02    7  
  2 Hassman, Deb              32 Evanston-CE                      36.66    5  
 -- Cluette, Aaron            33 Chicago Masters-CE                  NS  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohm, Carrie               33 Smelts-CE                      1:02.40    7  
                  29.79     1:02.40 (32.61)                                        
  2 Pajeau, Nichelle          32 Evanston-CE                    1:05.61    5  
                  31.20     1:05.61 (34.41)                                        
  3 Fraterrigo, Melissa       33 Mt. Greenwood-CE               1:08.01    4  
                  31.94     1:08.01 (36.07)                                        
  4 Hassman, Deb              32 Evanston-CE                    1:21.94    3  
                  38.80     1:21.94 (43.14)                                        
 -- Marshall, Joanna          33 Oak Park-CE                         NS  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohm, Carrie               33 Smelts-CE                      2:15.21    7  
                  31.59     1:06.01 (34.42)     1:40.78 (34.77)     2:15.21 (34.43)
  2 Fraterrigo, Melissa       33 Mt. Greenwood-CE               2:29.46    5  
                  31.42     1:09.03 (37.61)     1:49.53 (40.50)     2:29.46 (39.93)
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          30 Evanston-CE                      34.47    7  
  2 Pajeau, Nichelle          32 Evanston-CE                      35.37    5  
  3 Ohm, Carrie               33 Smelts-CE                        35.52    4  
  4 Hassman, Deb              32 Evanston-CE                      45.90    3  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohm, Carrie               33 Smelts-CE                      1:18.12    7  
                  36.79     1:18.12 (41.33)                                        
  2 Lingner, Heather          30 Evanston-CE                    1:18.83    5  
                  37.63     1:18.83 (41.20)                                        
  3 Hassman, Deb              32 Evanston-CE                    1:40.11    4  
                  49.37     1:40.11 (50.74)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          30 Evanston-CE                      31.74    7  
  2 Ohm, Carrie               33 Smelts-CE                        32.28    5  
 -- Marshall, Joanna          33 Oak Park-CE                         NS  
 -- Pajeau, Nichelle          32 Evanston-CE                         NS  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Lingner, Heather          30 Evanston-CE                         NS  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gotler, Cindy A           38 Evanston-CE                      32.84    7  
  2 Bayldon, Jane             36 Evanston-CE                      34.39    5  
  3 Niswonger, Keri           37 Illinois Masters-CE              44.44    4  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gotler, Cindy A           38 Evanston-CE                    1:14.62    7  
                  35.44     1:14.62 (39.18)                                        
  2 Bayldon, Jane             36 Evanston-CE                    1:17.41    5  
                  38.14     1:17.41 (39.27)                                        
  3 Giles-Ott, Ruth           38 Smelts-CE                      1:23.58    4  
                  37.91     1:23.58 (45.67)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scobbie, Karen            37 Mt. Greenwood-CE                 36.87    7  
  2 Gotler, Cindy A           38 Evanston-CE                      42.29    5  
  3 Niswonger, Keri           37 Illinois Masters-CE            1:01.02    4  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Giles-Ott, Ruth           38 Smelts-CE                           NS  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scobbie, Karen            37 Mt. Greenwood-CE                 44.44    7  
  2 Gotler, Cindy A           38 Evanston-CE                      45.80    5  
  3 Niswonger, Keri           37 Illinois Masters-CE            1:12.56    4  
 -- Giles-Ott, Ruth           38 Smelts-CE                           NS  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scobbie, Karen            37 Mt. Greenwood-CE                 35.58    7  
  2 Bayldon, Jane             36 Evanston-CE                      38.87    5  
 -- Giles-Ott, Ruth           38 Smelts-CE                           NS  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayldon, Jane             36 Evanston-CE                    1:33.40    7  
                  45.05     1:33.40 (48.35)                                        
 -- Scobbie, Karen            37 Mt. Greenwood-CE                    NS  
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gotler, Cindy A           38 Evanston-CE                    6:58.28    7  
                  43.54     1:39.32 (55.78)   3:29.86 (1:50.54)     4:28.18 (58.32)
        5:26.22 (58.04)     6:11.91 (45.69)     6:58.24 (46.33)      6:58.28 (0.04)
  2 Giles-Ott, Ruth           38 Smelts-CE                      7:21.21    5  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hacker, Sara              42 Naperville Waves-CE              28.61    7  
  2 Lawson, Kristy            41 Illinois Masters-CE              30.44    5  
  3 Cunningham, Nell          41 Evanston-CE                      30.60    4  
  4 Smar, Susan               42 Breakers-CE                      31.24    3  
  5 Jolly, Jessica            44 Northwestern-CE                  35.03    2  
 -- Lemke-Craffey, Need Form  43 Libertyville-CE                     NS  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heather            44 Smelts-CE                      1:01.96    7  
                  30.56     1:01.96 (31.40)                                        
  2 Rhodes, Jackie            40 Evanston-CE                    1:06.00    5  
                  32.13     1:06.00 (33.87)                                        
  3 Lawson, Kristy            41 Illinois Masters-CE            1:06.16    4  
                  31.63     1:06.16 (34.53)                                        
  4 Haney, Sue                44 Mt. Greenwood-CE               1:06.49    3  
                  31.01     1:06.49 (35.48)                                        
  5 Cleveland, Marcia         42 Northwestern-CE                1:09.21    2  
                  33.02     1:09.21 (36.19)                                        
  6 Jolly, Jessica            44 Northwestern-CE                1:18.44    1  
                  38.32     1:18.44 (40.12)                                        
  7 Roebuck, Kris             44 Northwestern-CE                1:27.84  
                  41.63     1:27.84 (46.21)                                        
 -- Lemke-Craffey, Need Form  43 Libertyville-CE                     NS  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heather            44 Smelts-CE                      2:15.95    7  
                  31.69     1:05.97 (34.28)     1:41.39 (35.42)     2:15.95 (34.56)
  2 Block, Andrea J           44 Coho-CE                        2:22.23    5  
                  33.02     1:08.74 (35.72)     1:46.12 (37.38)     2:22.23 (36.11)
  3 Lawson, Kristy            41 Illinois Masters-CE            2:25.56    4  
                  32.27     1:07.92 (35.65)     1:46.55 (38.63)     2:25.56 (39.01)
  4 Haney, Sue                44 Mt. Greenwood-CE               2:37.75    3  
                  33.83     1:13.67 (39.84)     1:56.27 (42.60)     2:37.75 (41.48)
  5 Cunningham, Nell          41 Evanston-CE                    2:55.68    2  
                  38.76     1:27.19 (48.43)     2:15.62 (48.43)     2:55.68 (40.06)
  6 Roebuck, Kris             44 Northwestern-CE                3:52.44    1  
                  54.04     1:52.38 (58.34)   2:52.82 (1:00.44)     3:52.44 (59.62)
 -- Rhodes, Jackie            40 Evanston-CE                         NS  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hacker, Sara              42 Naperville Waves-CE              32.96    7  
  2 Schwartz, Lisa            43 Coho-CE                          37.90    5  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heather            44 Smelts-CE                      1:15.11    7  
                  37.50     1:15.11 (37.61)                                        
  2 Roebuck, Kris             44 Northwestern-CE                1:41.52    5  
                  48.68     1:41.52 (52.84)                                        
  3 Kearns, Winifred          43 Oak Park-CE                    1:46.08    4  
                  52.04     1:46.08 (54.04)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roebuck, Kris             44 Northwestern-CE                3:52.44    7  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heather            44 Smelts-CE                        38.08    7  
  2 Hacker, Sara              42 Naperville Waves-CE              38.88    5  
  3 Schwartz, Lisa            43 Coho-CE                          39.11    4  
  4 Cunningham, Nell          41 Evanston-CE                      39.90    3  
  5 Smar, Susan               42 Breakers-CE                      40.29    2  
  6 Cleveland, Marcia         42 Northwestern-CE                  43.43    1  
  7 Kearns, Winifred          43 Oak Park-CE                      44.97  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kearns, Winifred          43 Oak Park-CE                    1:42.97    7  
                  48.34     1:42.97 (54.63)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           44 Coho-CE                          29.08    7  
  2 Hacker, Sara              42 Naperville Waves-CE              31.54    5  
  3 Cunningham, Nell          41 Evanston-CE                      32.94    4  
  4 Smar, Susan               42 Breakers-CE                      32.95    3  
  5 Schwartz, Lisa            43 Coho-CE                          35.33    2  
  6 Jolly, Jessica            44 Northwestern-CE                  41.53    1  
 -- Rhodes, Jackie            40 Evanston-CE                         NS  
 -- Lemke-Craffey, Need Form  43 Libertyville-CE                     NS  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           44 Coho-CE                        1:03.06    7  
                  30.46     1:03.06 (32.60)                                        
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haney, Sue                44 Mt. Greenwood-CE               1:15.44    7  
                  34.30     1:15.44 (41.14)                                        
  2 Smar, Susan               42 Breakers-CE                    1:18.98    5  
                  37.45     1:18.98 (41.53)                                        
  3 Schwartz, Lisa            43 Coho-CE                        1:20.54    4  
                  37.13     1:20.54 (43.41)                                        
  4 Cunningham, Nell          41 Evanston-CE                    1:21.28    3  
                  38.38     1:21.28 (42.90)                                        
  5 Lawson, Kristy            41 Illinois Masters-CE            1:22.70    2  
                  39.42     1:22.70 (43.28)                                        
  6 Kearns, Winifred          43 Oak Park-CE                    1:37.03    1  
                  47.07     1:37.03 (49.96)                                        
  7 Roebuck, Kris             44 Northwestern-CE                1:43.79  
                  50.63     1:43.79 (53.16)                                        
 -- Rhodes, Jackie            40 Evanston-CE                         NS  
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Nell          41 Evanston-CE                    2:55.68    7  
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleveland, Marcia         42 Northwestern-CE                5:50.04    7  
                  37.08     1:20.96 (43.88)     2:04.08 (43.12)     2:47.69 (43.61)
        3:39.42 (51.73)     4:33.00 (53.58)     5:11.94 (38.94)     5:50.04 (38.10)
 -- Jolly, Jessica            44 Northwestern-CE                     NS  
 -- Block, Andrea J           44 Coho-CE                             NS  
                5:58.05   7:28.25 (1:30.20)     8:24.30 (56.05)     8:43.40 (19.10)
        9:03.34 (19.94)     9:26.97 (23.63)     9:43.28 (16.31)                    
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Chris           48 Unattached-CE                    32.20    7  
  2 Salus, Rae                45 Mt. Greenwood-CE                 35.05    5  
  3 Borchers, Aya             45 Evanston-CE                      38.80    4  
  4 Hacker, Julie             49 Northwestern-CE                  40.20    3  
 -- Heyman, Shari             45 Coho-CE                             DQ  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dirkse, Malinda           46 Sea Otters-CE                  1:14.11    7  
                  35.81     1:14.11 (38.30)                                        
  2 Salus, Rae                45 Mt. Greenwood-CE               1:14.27    5  
                  36.13     1:14.27 (38.14)                                        
  3 Heyman, Shari             45 Coho-CE                        1:17.96    4  
                  36.43     1:17.96 (41.53)                                        
  4 Noll, Cris                47 Evanston-CE                    1:38.46    3  
                  46.48     1:38.46 (51.98)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Chris           48 Unattached-CE                  2:43.01    7  
                  35.65     1:16.77 (41.12)     2:00.52 (43.75)     2:43.01 (42.49)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Chris           48 Unattached-CE                    41.85    7  
  2 Salus, Rae                45 Mt. Greenwood-CE                 42.12    5  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salus, Rae                45 Mt. Greenwood-CE               1:30.63    7  
                  45.16     1:30.63 (45.47)                                        
  2 Noll, Cris                47 Evanston-CE                    2:02.43    5  
                  59.91   2:02.43 (1:02.52)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggs, Anne               45 Evanston-CE                      39.89    7  
  2 Stratton, Chris           48 Unattached-CE                    42.76    5  
  3 Dirkse, Malinda           46 Sea Otters-CE                    43.41    4  
  4 Comfort, Janet            49 Evanston-CE                      47.16    3  
  5 Borchers, Aya             45 Evanston-CE                      53.30    2  
  6 Noll, Cris                47 Evanston-CE                      54.34    1  
 -- Riley, Tara               45 Evanston-CE                         NS  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggs, Anne               45 Evanston-CE                    1:28.31    7  
                  41.38     1:28.31 (46.93)                                        
  2 Dirkse, Malinda           46 Sea Otters-CE                  1:33.40    5  
                  44.58     1:33.40 (48.82)                                        
  3 Richardson, Robin         45 Evanston-CE                    1:38.47    4  
                  47.06     1:38.47 (51.41)                                        
  4 Comfort, Janet            49 Evanston-CE                    1:44.73    3  
                  49.57     1:44.73 (55.16)                                        
  5 Borchers, Aya             45 Evanston-CE                    1:51.75    2  
                  52.50     1:51.75 (59.25)                                        
 -- Riley, Tara               45 Evanston-CE                         NS  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dirkse, Malinda           46 Sea Otters-CE                    40.15    7  
  2 Hacker, Julie             49 Northwestern-CE                  50.29    5  
 -- Riggs, Anne               45 Evanston-CE                         NS  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Robin         45 Evanston-CE                    1:31.89    7  
                  41.82     1:31.89 (50.07)                                        
  2 Comfort, Janet            49 Evanston-CE                    1:44.16    5  
                  48.54     1:44.16 (55.62)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Chris           48 Unattached-CE                  1:22.86    7  
                  40.27     1:22.86 (42.59)                                        
  2 Richardson, Robin         45 Evanston-CE                    1:30.30    5  
                  43.19     1:30.30 (47.11)                                        
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Robin         45 Evanston-CE                    6:41.66    7  
                  41.92     1:32.95 (51.03)     2:25.56 (52.61)     3:19.29 (53.73)
        4:15.05 (55.76)     5:10.44 (55.39)     5:58.09 (47.65)     6:41.66 (43.57)
 -- Hacker, Julie             49 Northwestern-CE                     DQ  
                  54.39   1:57.06 (1:02.67)   2:59.01 (1:01.95)   3:59.53 (1:00.52)
      5:06.62 (1:07.09)   6:15.66 (1:09.04)   7:18.62 (1:02.96)          DQ (55.53)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sawyer, Kimm L            50 Mt. Greenwood-CE                 28.57    7  
  2 McCORMICK, Margaret       52 Sea Otters-CE                    38.40    5  
  3 Stranc, Shelia            53 Evanston-CE                      39.50    4  
  4 Moore, Mary               50 Mt. Greenwood-CE                 39.87    3  
 -- Wegrzyn, Georgean M       51 Mt. Greenwood-CE                    NS  
 -- Vittone, Leslee           53 Evanston-CE                         NS  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane           50 Coho-CE                        1:11.25    7  
                  32.75     1:11.25 (38.50)                                        
  2 McCORMICK, Margaret       52 Sea Otters-CE                  1:29.47    5  
                  42.12     1:29.47 (47.35)                                        
  3 Moore, Mary               50 Mt. Greenwood-CE               1:30.96    4  
                  42.80     1:30.96 (48.16)                                        
 -- Wegrzyn, Georgean M       51 Mt. Greenwood-CE                    NS  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         51 Evanston-CE                    3:04.71    7  
                  44.52     1:31.37 (46.85)     2:19.15 (47.78)     3:04.71 (45.56)
  2 Moore, Mary               50 Mt. Greenwood-CE               3:31.61    5  
                  46.73     1:39.85 (53.12)     2:35.90 (56.05)     3:31.61 (55.71)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vittone, Leslee           53 Evanston-CE                      36.66    7  
  2 Moore, Mary               50 Mt. Greenwood-CE                 52.50    5  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         51 Evanston-CE                    1:23.92    7  
                  41.46     1:23.92 (42.46)                                        
  2 Stranc, Shelia            53 Evanston-CE                    2:03.85    5  
                  58.64   2:03.85 (1:05.21)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         51 Evanston-CE                    3:04.71    7  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sawyer, Kimm L            50 Mt. Greenwood-CE                 35.89    7  
  2 Vittone, Leslee           53 Evanston-CE                      40.33    5  
  3 Del Greco, Jane           50 Coho-CE                          41.94    4  
  4 Stranc, Shelia            53 Evanston-CE                      50.80    3  
 -- Wegrzyn, Georgean M       51 Mt. Greenwood-CE                    NS  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stranc, Shelia            53 Evanston-CE                    1:56.09    7  
                  54.56   1:56.09 (1:01.53)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vittone, Leslee           53 Evanston-CE                      37.58    7  
  2 Kulak, Marilyn            50 Mt. Greenwood-CE                 40.02    5  
  3 McCORMICK, Margaret       52 Sea Otters-CE                    46.87    4  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            50 Mt. Greenwood-CE               1:37.24    7  
                  45.05     1:37.24 (52.19)                                        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            50 Mt. Greenwood-CE               1:36.19    7  
                  46.01     1:36.19 (50.18)                                        
  2 McCORMICK, Margaret       52 Sea Otters-CE                  1:43.47    5  
                  50.86     1:43.47 (52.61)                                        
 -- Wegrzyn, Georgean M       51 Mt. Greenwood-CE                    NS  
 -- Sawyer, Kimm L            50 Mt. Greenwood-CE                    NS  
 -- Vittone, Leslee           53 Evanston-CE                         NS  
 -- Delanois, Barbara         51 Evanston-CE                         NS  
 -- Stranc, Shelia            53 Evanston-CE                         NS  
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         51 Evanston-CE                    6:45.92    7  
                  47.84     1:46.92 (59.08)     2:37.57 (50.65)     3:25.37 (47.80)
        4:22.02 (56.65)     5:19.08 (57.06)     6:03.83 (44.75)     6:45.92 (42.09)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Standard, Lee M           59 Oak Park-CE                      37.93    7  
  2 Fox, Susan                55 Northwestern-CE                  40.30    5  
  3 Seidler, Jeanne           59 Wisconsin Master-WI            1:02.22    4  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Susan                55 Northwestern-CE                1:37.18    7  
                  42.56     1:37.18 (54.62)                                        
  2 Seidler, Jeanne           59 Wisconsin Master-WI            2:25.34    5  
                1:09.05   2:25.34 (1:16.29)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seidler, Jeanne           59 Wisconsin Master-WI            5:05.41    7  
                1:15.72   2:34.57 (1:18.85)   3:51.91 (1:17.34)   5:05.41 (1:13.50)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Susan                55 Northwestern-CE                  50.70    7  
  2 Seidler, Jeanne           59 Wisconsin Master-WI            1:07.18    5  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Kathleen      59 Evanston-CE                    2:01.93    7  
                  57.59   2:01.93 (1:04.34)                                        
  2 Seidler, Jeanne           59 Wisconsin Master-WI            2:30.75    5  
                1:16.58   2:30.75 (1:14.17)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seidler, Jeanne           59 Wisconsin Master-WI            5:05.41    7  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Standard, Lee M           59 Oak Park-CE                      42.97    7  
  2 Fox, Susan                55 Northwestern-CE                  51.76    5  
  3 O'Laughlin, Kathleen      59 Evanston-CE                      53.78    4  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Standard, Lee M           59 Oak Park-CE                    1:37.98    7  
                  47.11     1:37.98 (50.87)                                        
 -- O'Laughlin, Kathleen      59 Evanston-CE                         NS  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Standard, Lee M           59 Oak Park-CE                    1:39.97    7  
                  51.06     1:39.97 (48.91)                                        
  2 O'Laughlin, Kathleen      59 Evanston-CE                    1:56.78    5  
                  55.17   1:56.78 (1:01.61)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Edman, Marilyn S          61 Naperville Waves-CE            1:05.91    7  
 -- Brown, Jane R             61 Evanston-CE                         NS  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         64 Naperville Waves-CE            1:25.50    7  
                  40.65     1:25.50 (44.85)                                        
 -- Brown, Jane R             61 Evanston-CE                         NS  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         64 Naperville Waves-CE              43.04    7  
  2 Edman, Marilyn S          61 Naperville Waves-CE            1:07.21    5  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         64 Naperville Waves-CE            1:31.72    7  
                  45.29     1:31.72 (46.43)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Brown, Jane R             61 Evanston-CE                         NS  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         64 Naperville Waves-CE              47.00    7  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         64 Naperville Waves-CE            1:37.70    7  
                  44.23     1:37.70 (53.47)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        73 Evanston-CE                      53.86    7  
  2 Kmieechiak, Dorothy J     72 Naperville Waves-CE              56.07    5  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              73 Evanston-CE                    1:47.68    7  
                  51.19     1:47.68 (56.49)                                        
  2 Berning, Henrietta        73 Evanston-CE                    2:04.42    5  
                  56.98   2:04.42 (1:07.44)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        73 Evanston-CE                    4:27.77    7  
                  59.40   2:08.91 (1:09.51)   3:20.09 (1:11.18)   4:27.77 (1:07.68)
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              73 Evanston-CE                      56.72    7  
  2 Kmieechiak, Dorothy J     72 Naperville Waves-CE            1:16.44    5  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              73 Evanston-CE                    2:04.16    7  
                1:01.62   2:04.16 (1:02.54)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              73 Evanston-CE                      57.32    7  
  2 Berning, Henrietta        73 Evanston-CE                    1:01.40    5  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        73 Evanston-CE                    2:18.18    7  
                1:06.35   2:18.18 (1:11.83)                                        
  2 Underwood, Beverly J      72 Unattached-CE                  3:15.89    5  
                1:34.46   3:15.89 (1:41.43)                                        
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Underwood, Beverly J      72 Unattached-CE                  3:35.23    7  
                1:42.61   3:35.23 (1:52.62)                                        
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              73 Evanston-CE                    2:04.94    7  
                1:01.85   2:04.94 (1:03.09)                                        
 -- Underwood, Beverly J      72 Unattached-CE                       NS  
 
Women 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Underwood, Beverly J      72 Unattached-CE                       DQ  
                1:41.02   5:10.49 (3:29.47)   6:43.72 (1:33.23)   8:37.92 (1:54.20)
     10:25.80 (1:47.88)  11:52.38 (1:26.58)  13:20.04 (1:27.66)              DQ ( )
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Fabian, Caryl K           79 Sun City-CE                         NS  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Fabian, Caryl K           79 Sun City-CE                         NS  
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Fabian, Caryl K           79 Sun City-CE                         NS  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Fabian, Caryl K           79 Sun City-CE                         NS  
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Fabian, Caryl K           79 Sun City-CE                         NS  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Zach              24 Barrington-CE                    48.89    7  
                  23.27       48.89 (25.62)                                        
  2 Deppen, Grant             23 Evanston-CE                      55.53    5  
                  26.04       55.53 (29.49)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Hansen, Zach              24 Barrington-CE                       NS  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Deppen, Grant             23 Evanston-CE                    1:12.07    7  
                  33.28     1:12.07 (38.79)                                        
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Zach              24 Barrington-CE                    53.32    7  
                  24.54       53.32 (28.78)                                        
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Deppen, Grant             23 Evanston-CE                    1:04.51    7  
                  29.98     1:04.51 (34.53)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             27 New City-CE                      22.76    7  
  2 Jarorski, John            28 Mt. Greenwood-CE                 22.96    5  
  3 Mendoza, Leonardo         29 Seadogs-CE                       24.52    4  
  4 Lattyak, Scott            27 Breakers-CE                      25.44    3  
  5 Cervantes, Lorenzo        29 Unattached-CE                    33.35    2  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             27 New City-CE                      49.86    7  
                  24.04       49.86 (25.82)                                        
  2 Jarorski, John            28 Mt. Greenwood-CE                 52.50    5  
                  24.38       52.50 (28.12)                                        
  3 Springer, Joey            28 Evanston-CE                      54.04    4  
                  25.96       54.04 (28.08)                                        
  4 Lattyak, Scott            27 Breakers-CE                      56.93    3  
                  27.10       56.93 (29.83)                                        
  5 Briney, Patrick           25 Chicago Masters-CE             1:03.05    2  
                  29.62     1:03.05 (33.43)                                        
  6 Cervantes, Lorenzo        29 Unattached-CE                  1:17.16    1  
                  36.33     1:17.16 (40.83)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krenzer, Brian            28 New City-CE                    2:04.03    7  
                  28.66       59.87 (31.21)     1:32.06 (32.19)     2:04.03 (31.97)
  2 Helfers, Alex             27 New City-CE                    2:06.37    5  
                  27.39     1:02.36 (34.97)     1:38.13 (35.77)     2:06.37 (28.24)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mendoza, Leonardo         29 Seadogs-CE                       32.15    7  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krenzer, Brian            28 New City-CE                    1:02.88    7  
                  30.83     1:02.88 (32.05)                                        
  2 Mendoza, Leonardo         29 Seadogs-CE                     1:08.29    5  
                  33.08     1:08.29 (35.21)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cervantes, Lorenzo        29 Unattached-CE                    45.61    7  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Briney, Patrick           25 Chicago Masters-CE             1:14.44    7  
                  35.10     1:14.44 (39.34)                                        
  2 Lattyak, Scott            27 Breakers-CE                    1:15.79    5  
                  36.01     1:15.79 (39.78)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jarorski, John            28 Mt. Greenwood-CE                 25.77    7  
  2 Mendoza, Leonardo         29 Seadogs-CE                       27.42    5  
  3 Lattyak, Scott            27 Breakers-CE                      29.17    4  
  4 Altnev, Daniel            29 Northwestern-CE                  30.50    3  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krenzer, Brian            28 New City-CE                    1:00.87    7  
                  28.22     1:00.87 (32.65)                                        
  2 Mendoza, Leonardo         29 Seadogs-CE                     1:04.84    5  
                  29.46     1:04.84 (35.38)                                        
 -- Springer, Joey            28 Evanston-CE                         NS  
 -- Helfers, Alex             27 New City-CE                         NS  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Springer, Joey            28 Evanston-CE                    1:07.21    7  
                  31.29     1:07.21 (35.92)                                        
  2 Briney, Patrick           25 Chicago Masters-CE             1:09.57    5  
                  34.34     1:09.57 (35.23)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             27 New City-CE                    2:06.37    7  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kula, Steve               33 Mt. Greenwood-CE                 23.48    7  
  2 Poortinga, Vincent        30 Seadogs-CE                       24.62    5  
 -- Benetti, Luca             32 Chicago Masters-CE                  NS  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              30 Mt. Greenwood-CE                 50.41    7  
                  24.45       50.41 (25.96)                                        
  2 Kula, Steve               33 Mt. Greenwood-CE                 51.42    5  
                  24.14       51.42 (27.28)                                        
  3 Poortinga, Vincent        30 Seadogs-CE                       54.79    4  
                  25.95       54.79 (28.84)                                        
  4 Manbeck, Chad             34 Barrington-CE                  1:02.51    3  
                  30.81     1:02.51 (31.70)                                        
 -- Benetti, Luca             32 Chicago Masters-CE                  NS  
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              30 Mt. Greenwood-CE               1:55.75    7  
                  26.43       55.57 (29.14)     1:25.88 (30.31)     1:55.75 (29.87)
  2 Manbeck, Chad             34 Barrington-CE                  2:16.70    5  
                  32.48     1:06.22 (33.74)     1:41.30 (35.08)     2:16.70 (35.40)
  3 Cunningham, Brian         34 Evanston-CE                    2:18.81    4  
                  28.86     1:06.72 (37.86)     1:48.29 (41.57)     2:18.81 (30.52)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        30 Seadogs-CE                       31.40    7  
 -- Cunningham, Brian         34 Evanston-CE                         NS  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              30 Mt. Greenwood-CE                 29.35    7  
  2 Poortinga, Vincent        30 Seadogs-CE                       33.39    5  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              30 Mt. Greenwood-CE               1:04.07    7  
                  30.13     1:04.07 (33.94)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        30 Seadogs-CE                       28.03    7  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Benetti, Luca             32 Chicago Masters-CE                  NS  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              30 Mt. Greenwood-CE                 57.58    7  
                  27.75       57.58 (29.83)                                        
  2 Manbeck, Chad             34 Barrington-CE                  1:14.97    5  
                  36.39     1:14.97 (38.58)                                        
 -- Cunningham, Brian         34 Evanston-CE                         NS  
 -- Kula, Steve               33 Mt. Greenwood-CE                    NS  
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         34 Evanston-CE                    2:18.81    7  
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         34 Evanston-CE                    5:00.97    7  
                  29.18     1:02.29 (33.11)     1:42.82 (40.53)     2:23.15 (40.33)
        3:07.51 (44.36)     3:52.17 (44.66)     4:27.46 (35.29)     5:00.97 (33.51)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lutz, Chris               38 Coho-CE                          23.49    7  
  2 Pimentel, Eligiro         37 Chicago Masters-CE               25.05    5  
  3 Herbst, Robert            37 Blue Dolphins-CE                 28.60    4  
  4 Earle, George P           36 Evanston-CE                      29.93    3  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Patnode, Bret             39 Unattached-CE                    54.68    7  
                  26.33       54.68 (28.35)                                        
  2 Herbst, Robert            37 Blue Dolphins-CE               1:03.94    5  
                  31.26     1:03.94 (32.68)                                        
 -- Pimentel, Eligiro         37 Chicago Masters-CE                  NS  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Teppo, Jon                39 Evanston-CE                    2:03.86    7  
                  28.96     1:00.62 (31.66)     1:32.55 (31.93)     2:03.86 (31.31)
  2 Bogie, Jon                35 Northwestern-CE                3:06.84    5  
                  34.10     1:13.77 (39.67)     1:56.74 (42.97)   3:06.84 (1:10.10)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lutz, Chris               38 Coho-CE                          27.15    7  
  2 Urban, Mark               37 Mt. Greenwood-CE                 50.89    5  
 -- Kriegsmann, Karl          37 Evanston-CE                         NS  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kriegsmann, Karl          37 Evanston-CE                    1:00.64    7  
                  29.88     1:00.64 (30.76)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               37 Mt. Greenwood-CE                 31.42    7  
  2 Song, Ron                 35 Smelts-CE                        37.93    5  
 -- Pimentel, Eligiro         37 Chicago Masters-CE                  NS  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lutz, Chris               38 Coho-CE                        1:05.43    7  
                  30.29     1:05.43 (35.14)                                        
  2 Urban, Mark               37 Mt. Greenwood-CE               1:09.17    5  
                  32.45     1:09.17 (36.72)                                        
  3 Pimentel, Eligiro         37 Chicago Masters-CE             1:16.77    4  
                  36.45     1:16.77 (40.32)                                        
 -- Song, Ron                 35 Smelts-CE                           NS  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kriegsmann, Karl          37 Evanston-CE                      26.68    7  
  2 Urban, Mark               37 Mt. Greenwood-CE                 28.00    5  
  3 Song, Ron                 35 Smelts-CE                        33.84    4  
  4 Earle, George P           36 Evanston-CE                      34.72    3  
 -- Bogie, Jon                35 Northwestern-CE                     NS  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Earle, George P           36 Evanston-CE                         NS  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Patnode, Bret             39 Unattached-CE                  1:05.99    7  
                  31.04     1:05.99 (34.95)                                        
 -- Lutz, Chris               38 Coho-CE                             NS  
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kriegsmann, Karl          37 Evanston-CE                    4:49.87    7  
                  29.62     1:03.59 (33.97)     1:41.24 (37.65)     2:17.53 (36.29)
        3:01.47 (43.94)     3:44.82 (43.35)     4:18.39 (33.57)     4:49.87 (31.48)
  2 Teppo, Jon                39 Evanston-CE                    5:20.47    5  
                  32.26     1:09.93 (37.67)     1:52.23 (42.30)     2:34.74 (42.51)
        3:21.87 (47.13)     4:08.98 (47.11)     4:45.96 (36.98)     5:20.47 (34.51)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pimentel, Eligio          40 Chicago Masters-CE               27.63    7  
  2 McCarthy, Bob             42 Evanston-CE                      27.94    5  
  3 Horwitz, Bob              44 Evanston-CE                      30.41    4  
  4 Salvo, Christopher        40 Smelts-CE                        34.24    3  
 -- McDERMOTT, Patrick        41 Evanston-CE                         NS  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDERMOTT, Patrick        41 Evanston-CE                    1:00.30    7  
                  28.97     1:00.30 (31.33)                                        
  2 Pimentel, Eligio          40 Chicago Masters-CE             1:02.32    5  
                  29.13     1:02.32 (33.19)                                        
  3 Royko, Mark               42 Mt. Greenwood-CE               1:04.19    4  
                  30.34     1:04.19 (33.85)                                        
  4 Stec, Michael             40 Unattached-CE                  1:05.23    3  
                  30.87     1:05.23 (34.36)                                        
  5 Horwitz, Bob              44 Evanston-CE                    1:10.88    2  
                  32.87     1:10.88 (38.01)                                        
  6 Salvo, Christopher        40 Smelts-CE                      1:18.26    1  
                  38.25     1:18.26 (40.01)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Royko, Mark               42 Mt. Greenwood-CE               2:27.39    7  
                  33.29     1:09.88 (36.59)     1:48.82 (38.94)     2:27.39 (38.57)
  2 Woerner, Bruce            43 Elgin Blue Waves-CE            2:39.50    5  
                  36.55     1:16.78 (40.23)     1:58.43 (41.65)     2:39.50 (41.07)
  3 Salvo, Christopher        40 Smelts-CE                      2:55.97    4  
                  38.39     1:24.43 (46.04)     2:10.67 (46.24)     2:55.97 (45.30)
 -- Tuchler, Jim              41 Coho-CE                             NS  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David          41 Evanston-CE                      29.64    7  
  2 Royko, Mark               42 Mt. Greenwood-CE                 34.95    5  
  3 McCarthy, Bob             42 Evanston-CE                      38.42    4  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David          41 Evanston-CE                    1:03.83    7  
                  31.08     1:03.83 (32.75)                                        
  2 Royko, Mark               42 Mt. Greenwood-CE               1:15.67    5  
                  37.34     1:15.67 (38.33)                                        
  3 Woerner, Bruce            43 Elgin Blue Waves-CE            1:42.58    4  
                  51.11     1:42.58 (51.47)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              41 Coho-CE                          29.31    7  
  2 Strange, John             43 Chicago Masters-CE               35.12    5  
  3 Pimentel, Eligio          40 Chicago Masters-CE               35.36    4  
  4 Anolick, Simon            41 Evanston-CE                      35.52    3  
  5 Royko, Mark               42 Mt. Greenwood-CE                 37.37    2  
  6 McCarthy, Bob             42 Evanston-CE                      38.02    1  
  7 Woerner, Bruce            43 Elgin Blue Waves-CE              38.63  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pimentel, Eligio          40 Chicago Masters-CE             1:17.53    7  
                  36.94     1:17.53 (40.59)                                        
  2 Strange, John             43 Chicago Masters-CE             1:18.10    5  
                  37.28     1:18.10 (40.82)                                        
  3 Stec, Michael             40 Unattached-CE                  1:23.56    4  
                  39.25     1:23.56 (44.31)                                        
 -- Anolick, Simon            41 Evanston-CE                         NS  
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Woerner, Bruce            43 Elgin Blue Waves-CE            2:39.50    7  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              41 Coho-CE                          25.31    7  
  2 Strange, John             43 Chicago Masters-CE               28.82    5  
  3 Anolick, Simon            41 Evanston-CE                      31.00    4  
  4 McCarthy, Bob             42 Evanston-CE                      31.90    3  
  5 Horwitz, Bob              44 Evanston-CE                      38.37    2  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strange, John             43 Chicago Masters-CE             1:05.78    7  
                  30.36     1:05.78 (35.42)                                        
 -- McDERMOTT, Patrick        41 Evanston-CE                         NS  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strange, John             43 Chicago Masters-CE             1:14.03    7  
                  35.90     1:14.03 (38.13)                                        
  2 Stec, Michael             40 Unattached-CE                  1:16.77    5  
                  38.38     1:16.77 (38.39)                                        
 -- McCarthy, Bob             42 Evanston-CE                         NS  
 -- McDERMOTT, Patrick        41 Evanston-CE                         NS  
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              41 Coho-CE                        4:38.22    7  
                  29.57     1:02.90 (33.33)     1:38.61 (35.71)     2:13.78 (35.17)
        2:52.85 (39.07)     3:32.70 (39.85)     4:06.24 (33.54)     4:38.22 (31.98)
  2 Woerner, Bruce            43 Elgin Blue Waves-CE            7:20.25    5  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowland, Jim              46 Libertyville-CE                  24.79    7  
  2 Wright, Gregg             48 Oak Park-CE                      27.47    5  
  3 Heymann, Michael          49 Coho-CE                          28.66    4  
  4 Kinsella, Bill            48 Evanston-CE                      29.09    3  
  5 Adams, Rod                49 Elgin Blue Waves-CE              30.37    2  
  6 Borchers, Brad            49 Evanston-CE                      31.64    1  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowland, Jim              46 Libertyville-CE                  54.82    7  
                  26.40       54.82 (28.42)                                        
  2 Bigg, Dave                49 Coho-CE                          55.32    5  
                  26.36       55.32 (28.96)                                        
  3 Sebastian, Dave           45 Smelts-CE                        57.53    4  
                  28.57       57.53 (28.96)                                        
  4 Payne, Jeff               46 Evanston-CE                    1:05.67    3  
                  31.44     1:05.67 (34.23)                                        
  5 Heymann, Michael          49 Coho-CE                        1:08.12    2  
                  33.51     1:08.12 (34.61)                                        
  6 Adams, Rod                49 Elgin Blue Waves-CE            1:08.53    1  
                  32.16     1:08.53 (36.37)                                        
  7 Borchers, Brad            49 Evanston-CE                    1:11.51  
                  33.25     1:11.51 (38.26)                                        
  8 Dunietz, Isi              47 Evanston-CE                    1:38.92  
                  45.81     1:38.92 (53.11)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowland, Jim              46 Libertyville-CE                2:02.41    7  
                  28.31       59.42 (31.11)     1:30.92 (31.50)     2:02.41 (31.49)
  2 Sebastian, Dave           45 Smelts-CE                      2:07.01    5  
                  28.82     1:00.84 (32.02)     1:34.11 (33.27)     2:07.01 (32.90)
  3 Schark, Mark D            45 Elgin Blue Waves-CE            3:10.87    4  
                  42.87     1:30.09 (47.22)     2:20.34 (50.25)     3:10.87 (50.53)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, James F         45 Coho-CE                          28.83    7  
  2 Kinsella, Bill            48 Evanston-CE                      37.69    5  
  3 Borchers, Brad            49 Evanston-CE                      40.76    4  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, James F         45 Coho-CE                        1:01.84    7  
                  29.99     1:01.84 (31.85)                                        
  2 Breen, James              45 UN-GA-GA                       1:09.34    5  
                  34.57     1:09.34 (34.77)                                        
 -- Groen, Charles G          46 New City-CE                         NS  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Gregg             48 Oak Park-CE                      37.93    7  
  2 Heymann, Michael          49 Coho-CE                          39.85    5  
  3 Kinsella, Bill            48 Evanston-CE                      39.91    4  
  4 Adams, Rod                49 Elgin Blue Waves-CE              41.70    3  
  5 Dunietz, Isi              47 Evanston-CE                      46.36    2  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Payne, Jeff               46 Evanston-CE                    1:21.18    7  
                  38.83     1:21.18 (42.35)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bigg, Dave                49 Coho-CE                          27.28    7  
  2 Breen, James              45 UN-GA-GA                         29.22    5  
  3 Kinsella, Bill            48 Evanston-CE                      34.40    4  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bigg, Dave                49 Coho-CE                        1:00.63    7  
                  29.05     1:00.63 (31.58)                                        
  2 Sebastian, Dave           45 Smelts-CE                      1:03.16    5  
                  30.08     1:03.16 (33.08)                                        
  3 Breen, James              45 UN-GA-GA                       1:04.88    4  
                  31.29     1:04.88 (33.59)                                        
 -- Groen, Charles G          46 New City-CE                         NS  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, James F         45 Coho-CE                        1:06.52    7  
                  30.22     1:06.52 (36.30)                                        
  2 Breen, James              45 UN-GA-GA                       1:06.56    5  
                  31.41     1:06.56 (35.15)                                        
  3 Borchers, Brad            49 Evanston-CE                    1:28.73    4  
                  39.44     1:28.73 (49.29)                                        
 -- Adams, Rod                49 Elgin Blue Waves-CE                 NS  
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Groen, Charles G          46 New City-CE                    4:43.63    7  
                  29.62     1:04.18 (34.56)     1:41.87 (37.69)     2:18.71 (36.84)
        2:58.24 (39.53)     3:38.94 (40.70)     4:11.22 (32.28)     4:43.63 (32.41)
  2 Seibt, Andy               48 Chicago Masters-CE             4:45.66    5  
                  30.21     1:04.39 (34.18)     1:42.67 (38.28)     2:20.40 (37.73)
        3:01.93 (41.53)     3:43.02 (41.09)     4:14.95 (31.93)     4:45.66 (30.71)
  3 Breen, James              45 UN-GA-GA                       5:27.89    4  
                  33.11     1:09.67 (36.56)     1:50.98 (41.31)     2:33.62 (42.64)
        3:23.18 (49.56)     4:12.71 (49.53)     4:51.24 (38.53)     5:27.89 (36.65)
  4 Schark, Mark D            45 Elgin Blue Waves-CE            6:40.95    3  
                  35.31     1:20.55 (45.24)     2:08.26 (47.71)     2:57.75 (49.49)
      4:04.65 (1:06.90)   5:12.29 (1:07.64)     5:58.33 (46.04)     6:40.95 (42.62)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd               50 Evanston-CE                      25.98    7  
  2 Hamilton, Ralph           52 Northwestern-CE                  26.07    5  
  3 McKenzie, Craig           52 Sea Otters-CE                    29.30    4  
  4 Tyler, Dan                51 Oak Park-CE                      31.35    3  
  5 Conlon, Mark              50 Breakers-CE                      35.16    2  
 -- Graft, Donald             53 Breakers-CE                         NS  
 -- Sorter, Don               50 Evanston-CE                         NS  
 -- Keenan, George            53 Coho-CE                             NS  
 -- Bennewitz, Kirk T         52 Evanston-CE                         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              53 Evanston-CE                      55.73    7  
                  26.60       55.73 (29.13)                                        
  2 Anderson, Mark J          53 Illinois Masters-CE            1:02.27    5  
                  30.44     1:02.27 (31.83)                                        
  3 McKenzie, Craig           52 Sea Otters-CE                  1:05.43    4  
                  31.15     1:05.43 (34.28)                                        
  4 Bailey, Mike              52 Northwestern-CE                1:07.44    3  
                  31.30     1:07.44 (36.14)                                        
  5 Tyler, Dan                51 Oak Park-CE                    1:11.43    2  
                  32.34     1:11.43 (39.09)                                        
  6 Conlon, Mark              50 Breakers-CE                    1:17.65    1  
                  37.05     1:17.65 (40.60)                                        
 -- Sorter, Don               50 Evanston-CE                         NS  
 -- Bennewitz, Kirk T         52 Evanston-CE                         NS  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              53 Evanston-CE                    2:04.55    7  
                  29.13     1:01.30 (32.17)     1:34.62 (33.32)     2:04.55 (29.93)
  2 Conlon, Mark              50 Breakers-CE                    2:46.19    5  
                  38.63     1:21.24 (42.61)     2:04.44 (43.20)     2:46.19 (41.75)
  3 Tyler, Dan                51 Oak Park-CE                    2:48.20    4  
                  33.76     1:14.62 (40.86)     2:01.22 (46.60)     2:48.20 (46.98)
 -- Bouton, Alex              50 Unattached-CE                       NS  
 -- Bailey, Mike              52 Northwestern-CE                     NS  
 -- Sorter, Don               50 Evanston-CE                         NS  
 -- Keenan, George            53 Coho-CE                             NS  
 -- Bennewitz, Kirk T         52 Evanston-CE                         NS  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Hamilton, Ralph           52 Northwestern-CE                     NS  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd               50 Evanston-CE                    1:07.95    7  
                  33.40     1:07.95 (34.55)                                        
  2 Anderson, Mark J          53 Illinois Masters-CE            1:12.50    5  
                  35.83     1:12.50 (36.67)                                        
 -- Bennewitz, Kirk T         52 Evanston-CE                         NS  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd               50 Evanston-CE                      33.43    7  
  2 Anderson, Mark J          53 Illinois Masters-CE              39.62    5  
  3 Bailey, Mike              52 Northwestern-CE                  40.64    4  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd               50 Evanston-CE                    1:16.33    7  
                  35.26     1:16.33 (41.07)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Mark J          53 Illinois Masters-CE              31.50    7  
  2 Bailey, Mike              52 Northwestern-CE                  36.58    5  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              53 Evanston-CE                    1:06.47    7  
                  30.60     1:06.47 (35.87)                                        
 -- Bouton, Alex              50 Unattached-CE                       NS  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd               50 Evanston-CE                    1:11.54    7  
                  32.60     1:11.54 (38.94)                                        
 -- Dodson, Phil              53 Evanston-CE                         NS  
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bouton, Alex              50 Unattached-CE                  5:55.98    7  
                  38.48     1:21.18 (42.70)     2:04.75 (43.57)     2:49.75 (45.00)
        3:42.27 (52.52)     4:35.58 (53.31)     5:17.69 (42.11)     5:55.98 (38.29)
 -- Keenan, George            53 Coho-CE                             NS  
                8:37.00     9:07.96 (30.96)     9:52.96 (45.00)    10:30.63 (37.67)
       11:06.00 (35.37)        11:06.00 ( )        11:06.00 ( )                    
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalski, Bernard J       55 Oak Park-CE                      27.32    7  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalski, Bernard J       55 Oak Park-CE                    1:00.35    7  
                  29.23     1:00.35 (31.12)                                        
  2 Anderson, John H          56 Illinois Masters-CE            1:06.98    5  
                  32.34     1:06.98 (34.64)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               55 Illinois Masters-CE              34.06    7  
  2 Hertel, Bob G             55 Evanston-CE                      46.36    5  
  3 Zee, Ben                  57 Oak Park-CE                      52.85    4  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               55 Illinois Masters-CE            1:14.69    7  
                  36.37     1:14.69 (38.32)                                        
  2 Anderson, John H          56 Illinois Masters-CE            1:26.45    5  
                  43.09     1:26.45 (43.36)                                        
  3 Zee, Ben                  57 Oak Park-CE                    1:56.29    4  
                  57.78     1:56.29 (58.51)                                        
 -- Hertel, Bob G             55 Evanston-CE                         NS  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               55 Illinois Masters-CE              35.38    7  
  2 Hertel, Bob G             55 Evanston-CE                      46.99    5  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               55 Illinois Masters-CE            1:18.92    7  
                  37.28     1:18.92 (41.64)                                        
  2 Zee, Ben                  57 Oak Park-CE                    1:43.38    5  
                  50.25     1:43.38 (53.13)                                        
  3 Hertel, Bob G             55 Evanston-CE                    1:43.62    4  
                  50.29     1:43.62 (53.33)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, John H          56 Illinois Masters-CE              40.53    7  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zee, Ben                  57 Oak Park-CE                    1:44.84    7  
                  47.18     1:44.84 (57.66)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, David              61 Oak Park-CE                      29.72    7  
  2 Edman, Tom                62 Naperville Waves-CE              32.37    5  
 -- McPherrin, Michael        62 Unattached-CE                       NS  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, David              61 Oak Park-CE                    1:11.29    7  
                  35.01     1:11.29 (36.28)                                        
  2 Edman, Tom                62 Naperville Waves-CE            1:15.42    5  
                  35.51     1:15.42 (39.91)                                        
  3 Dayton, Barry             60 Elgin Blue Waves-CE            1:23.67    4  
                  40.13     1:23.67 (43.54)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              62 Evanston-CE                    2:37.82    7  
                  37.64     1:16.99 (39.35)     1:57.11 (40.12)     2:37.82 (40.71)
  2 Edman, Tom                62 Naperville Waves-CE            3:00.66    5  
                  39.58     1:25.82 (46.24)     2:14.18 (48.36)     3:00.66 (46.48)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- McPherrin, Michael        62 Unattached-CE                       NS  
 -- Dayton, Barry             60 Elgin Blue Waves-CE                 NS  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry             60 Elgin Blue Waves-CE            1:36.78    7  
                  44.91     1:36.78 (51.87)                                        
  2 Smith, David              61 Oak Park-CE                    1:38.96    5  
                  48.88     1:38.96 (50.08)                                        
  3 Edman, Tom                62 Naperville Waves-CE            1:39.51    4  
                1:39.51         1:39.51 ( )                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              62 Evanston-CE                      41.00    7  
  2 Dayton, Barry             60 Elgin Blue Waves-CE              47.97    5  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Scott, Larry              62 Evanston-CE                         NS  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- McPherrin, Michael        62 Unattached-CE                       NS  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, David              61 Oak Park-CE                    1:29.82    7  
                  44.06     1:29.82 (45.76)                                        
 -- Edman, Tom                62 Naperville Waves-CE                 DQ  
                  43.37          DQ (48.74)                                        
 -- McPherrin, Michael        62 Unattached-CE                       NS  
 -- Dayton, Barry             60 Elgin Blue Waves-CE                 NS  
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              62 Evanston-CE                    6:31.45    7  
                  44.04     1:32.48 (48.44)     2:24.56 (52.08)     3:16.96 (52.40)
        4:09.72 (52.76)     5:02.38 (52.66)     5:48.17 (45.79)     6:31.45 (43.28)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter            66 Breakers-CE                      34.90    7  
  2 Kettelson, Larry          69 Mt. Greenwood-CE                 36.35    5  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter            66 Breakers-CE                    1:16.41    7  
                  36.04     1:16.41 (40.37)                                        
  2 Kettelson, Larry          69 Mt. Greenwood-CE               1:19.80    5  
                  37.92     1:19.80 (41.88)                                        
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter            66 Breakers-CE                    1:29.39    7  
                  43.69     1:29.39 (45.70)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          69 Mt. Greenwood-CE                 47.96    7  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter            66 Breakers-CE                    1:27.90    7  
                  41.31     1:27.90 (46.59)                                        
  2 Kettelson, Larry          69 Mt. Greenwood-CE               1:43.26    5  
                  48.63     1:43.26 (54.63)                                        
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter            66 Breakers-CE                    1:26.53    7  
                  42.00     1:26.53 (44.53)                                        
  2 Kettelson, Larry          69 Mt. Greenwood-CE               1:33.24    5  
                  44.11     1:33.24 (49.13)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Mullins, Steve            74 Evanston-CE                         NS  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve            74 Evanston-CE                    1:27.43    7  
                  42.37     1:27.43 (45.06)                                        
 -- Magill, Chuck             72 Unattached-CE                       NS  
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve            74 Evanston-CE                    3:19.04    7  
                  45.53     1:36.21 (50.68)     2:29.00 (52.79)     3:19.04 (50.04)
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve            74 Evanston-CE                    1:48.23    7  
                  53.07     1:48.23 (55.16)                                        
 -- Magill, Chuck             72 Unattached-CE                       NS  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve            74 Evanston-CE                      53.23    7  
 -- Magill, Chuck             72 Unattached-CE                       NS  
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Magill, Chuck             72 Unattached-CE                       NS  
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Magill, Chuck             72 Unattached-CE                       NS  
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Loughlin, Joe             77 Sun City-CE                      50.50    7  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Loughlin, Joe             77 Sun City-CE                    2:02.00    7  
                  58.82   2:02.00 (1:03.18)                                        
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrington-CE  'A'                                          1:44.17   14  
     1) Hansen, Robin W24               2) Hansen, Zach M24               
     3) Golden, Stacy W24               4) Manbeck, Chad M34              
                  22.68       50.84 (28.16)     1:17.58 (26.74)     1:44.17 (26.59)
  2 Mt. Greenwood Masters-CE  'A'                               1:44.95   10  
     1) Vonttuben, Caitlin W22          2) Logisz, Cathy W23              
     3) Morris, Chad M30                4) Jarorski, John M28             
                  23.48       53.39 (29.91)     1:22.14 (28.75)     1:44.95 (22.81)
  3 Northwestern Aquatic Swim Asso-CE  'A'                      1:47.51    8  
     1) Hatcher, Abigail W24            2) Altnev, Daniel M29             
     3) Hamilton, Ralph M52             4) Claney, Meghan W27             
                  28.11       54.99 (26.88)     1:20.96 (25.97)     1:47.51 (26.55)
  4 Wellness Center Seadogs-CE  'A'                             1:48.72    6  
     1) Mendoza, Leonardo M29           2) Beeskow, Melissa W23           
     3) Howland, Heather W26            4) Poortinga, Vincent M30         
                  24.86       54.44 (29.58)     1:24.01 (29.57)     1:48.72 (24.71)
  5 Evanston Masters-CE  'A'                                    1:48.76    4  
     1) Deppen, Grant M23               2) McCLOSKEY, Lisa W26            
     3) Springer, Joey M28              4) Boyle, Shannon W23             
                  25.17       55.36 (30.19)     1:24.64 (29.28)     1:48.76 (24.12)
  6 Buehler Breakers-CE  'A'                                    1:58.25    2  
     1) Graft, Donald M53               2) Riberich, Chandra W24          
     3) Magsam, Jill C W28              4) Conlon, Mark M50               
                  25.46       53.58 (28.12)     1:23.34 (29.76)     1:58.25 (34.91)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrington-CE  'A'                                          1:58.41   14  
     1) Hansen, Zach M24                2) Hansen, Robin W24              
     3) Golden, Stacy W24               4) Manbeck, Chad M34              
                  26.07     1:00.55 (34.48)     1:30.25 (29.70)     1:58.41 (28.16)
  2 Mt. Greenwood Masters-CE  'A'                               2:01.25   10  
     1) Zywica, Jolene W25              2) Logisz, Cathy W23              
     3) Morris, Chad M30                4) Jarorski, John M28             
                  34.48     1:03.69 (29.21)     1:37.40 (33.71)     2:01.25 (23.85)
  3 Evanston Masters-CE  'A'                                    2:05.00    8  
     1) Deppen, Grant M23               2) McCLOSKEY, Lisa W26            
     3) Springer, Joey M28              4) Boyle, Shannon W23             
                  34.31     1:11.46 (37.15)     1:38.50 (27.04)     2:05.00 (26.50)
  4 Buehler Breakers-CE  'A'                                    2:05.32    6  
     1) Riberich, Chandra W24           2) Lattyak, Scott M27             
     3) Smar, Susan W42                 4) Graft, Donald M53              
                  35.98     1:09.34 (33.36)     1:40.55 (31.21)     2:05.32 (24.77)
  5 Wellness Center Seadogs-CE  'A'                             2:06.29    4  
     1) Beeskow, Melissa W23            2) Poortinga, Vincent M30         
     3) Howland, Heather W26            4) Mendoza, Leonardo M29          
                  35.49     1:08.84 (33.35)     1:42.15 (33.31)     2:06.29 (24.14)
  6 Northwestern Aquatic Swim Asso-CE  'A'                      2:06.43    2  
     1) Claney, Meghan W27              2) Hatcher, Abigail W24           
     3) Altnev, Daniel M29              4) Bailey, Mike M52               
                  31.00     1:07.27 (36.27)     1:35.82 (28.55)     2:06.43 (30.61)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'A'                                    1:43.36   14  
     1) Lingner, Heather W30            2) Cunningham, Brian M34          
     3) Kriegsmann, Karl M37            4) Mazur, Megan W27               
                  27.88       51.43 (23.55)     1:19.75 (28.32)     1:43.36 (23.61)
  2 Mt. Greenwood Masters-CE  'A'                               1:46.92   10  
     1) Fraterrigo, Melissa W33         2) Scobbie, Karen W37             
     3) Kula, Steve M33                 4) Urban, Mark M37                
                  24.52       54.05 (29.53)     1:24.28 (30.23)     1:46.92 (22.64)
  3 Chicago Masters-CE  'A'                                     1:51.78    8  
     1) Briney, Patrick M25             2) Chou, Kathy W25                
     3) Robert, Lauren W25              4) Strange, John M43              
                  27.42       57.00 (29.58)     1:24.30 (27.30)     1:51.78 (27.48)
  4 The Oak Park Masters-CE  'A'                                2:06.13    6  
     1)                                 2) Wright, Gregg M48              
     3) Stanard, Lee M W59              4) Kowalski, Bernard J M55        
                  32.19     1:00.06 (27.87)     1:38.02 (37.96)     2:06.13 (28.11)
 -- Evanston Masters-CE  'B'                                         DQ  
     1) Pajeau, Nichelle W32            2) Hassman, Deb W32               
     3) Earle, George P M36             4) McDERMOTT, Patrick M41         
                  27.32       58.25 (30.93)     1:36.30 (38.05)          DQ (30.18)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Mt. Greenwood Masters-CE  'A'                               2:03.25   14  
     1) Fraterrigo, Melissa W33         2) Haney, Sue W44                 
     3) Kula, Steve M33                 4) Urban, Mark M37                
                  28.41     1:00.45 (32.04)     1:34.87 (34.42)     2:03.25 (28.38)
  2 Evanston Masters-CE  'A'                                    2:04.49   10  
     1) Lingner, Heather W30            2) Cunningham, Brian M34          
     3) Kriegsmann, Karl M37            4) Mazur, Megan W27               
                  29.01     1:03.97 (34.96)     1:37.51 (33.54)     2:04.49 (26.98)
  3 Chicago Masters-CE  'A'                                     2:08.83    8  
     1) Briney, Patrick M25             2) Robert, Lauren W25             
     3) Strange, John M43               4) Chou, Kathy W25                
                  35.68     1:10.93 (35.25)     1:39.48 (28.55)     2:08.83 (29.35)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Deerfield Coho-CE  'A'                                      1:46.00   14  
     1) Schwartz, Lisa W43              2) Block, Andrea J W44            
     3) Lutz, Chris M38                 4) Tuchler, Jim M41               
                  31.52       59.79 (28.27)     1:22.87 (23.08)     1:46.00 (23.13)
  2 Evanston Masters-CE  'A'                                    1:52.38   10  
     1) Teppo, Jon M39                  2) Cunningham, Nell W41           
     3) Gotler, Cindy A W38             4) Ackermann, David M41           
                  25.49       57.85 (32.36)     1:27.89 (30.04)     1:52.38 (24.49)
  3 Evanston Masters-CE  'C'                                    1:54.35    8  
     1) Horwitz, Bob M44                2) Borchers, Aya W45              
     3) Dunietz, Isi M47                4) Noll, Cris W47                 
                  24.94       53.20 (28.26)     1:26.62 (33.42)     1:54.35 (27.73)
  4 Evanston Masters-CE  'D'                                    1:59.91    6  
     1) Delanois, Barbara W51           2) McCarthy, Bob M42              
     3) Dodson, Phil M53                4) Vittone, Leslee W53            
                  28.88     1:00.85 (31.97)     1:32.71 (31.86)     1:59.91 (27.20)
  5 Mt. Greenwood Masters-CE  'A'                               2:06.17    4  
     1) Royko, Mark M42                 2) Sawyer, Kimm L W50             
     3) Haney, Sue W44                  4) Moore, Mary W50                
                  27.49     1:07.80 (40.31)     1:37.58 (29.78)     2:06.17 (28.59)
  6 Evanston Masters-CE  'B'                                    2:08.49    2  
     1) Bayldon, Jane W36               2) Anolick, Simon M41             
     3) Kinsella, Bill M48              4) Comfort, Janet W49             
                  33.80     1:02.27 (28.47)     1:41.14 (38.87)     2:08.49 (27.35)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'A'                                    2:16.72   14  
     1) Teppo, Jon M39                  2) Cunningham, Nell W41           
     3) Gotler, Cindy A W38             4) Ackermann, David M41           
                  31.32     1:10.52 (39.20)     1:51.13 (40.61)     2:16.72 (25.59)
  2 Evanston Masters-CE  'B'                                    2:17.41   10  
     1) Delanois, Barbara W51           2) McCarthy, Bob M42              
     3) Dodson, Phil M53                4) Vittone, Leslee W53            
                  37.40     1:19.62 (42.22)     1:50.59 (30.97)     2:17.41 (26.82)
  3 Deerfield Coho-CE  'A'                                      2:17.97    8  
     1) Schwartz, Lisa W43              2) Heymann, Michael M49           
     3) Sullivan, James F M45           4) Heyman, Shari W45              
                  37.45     1:16.25 (38.80)     1:43.99 (27.74)     2:17.97 (33.98)
  4 Mt. Greenwood Masters-CE  'A'                               2:25.10    6  
     1) Royko, Mark M42                 2) Sawyer, Kimm L W50             
     3) Salus, Rae W45                  4) Kulak, Marilyn W50             
                  41.86     1:16.43 (34.57)     1:56.67 (40.24)     2:25.10 (28.43)
  5 The Oak Park Masters-CE  'A'                                2:31.31    4  
     1) Kearns, Winifred W43            2) Stanard, Lee M W59             
     3) Kowalski, Bernard J M55         4) Wright, Gregg M48              
                  52.57     1:32.83 (40.26)     2:03.97 (31.14)     2:31.31 (27.34)
  6 Evanston Masters-CE  'C'                                    2:53.88    2  
     1) Horwitz, Bob M44                2) Borchers, Aya W45              
     3) Earle, George P M36             4) Noll, Cris W47                 
                  56.43     1:30.15 (33.72)     2:22.83 (52.68)     2:53.88 (31.05)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Deerfield Coho-CE  'A'                                      1:59.07   14  
     1) Heyman, Shari W45               2) Del Greco, Jane W50            
     3) Heymann, Michael M49            4) Bigg, Dave M49                 
                  33.85     1:04.97 (31.12)     1:33.69 (28.72)     1:59.07 (25.38)
  2 Evanston Masters-CE  'B'                                    2:04.21   10  
     1) Richardson, Robin W45           2) Riggs, Anne W45                
     3) Black, Boyd M50                 4) Borchers, Brad M49             
                  34.27     1:06.16 (31.89)     1:36.82 (30.66)     2:04.21 (27.39)
  3 Evanston Masters-CE  'C'                                    2:34.12    8  
     1) Stranc, Shelia W53              2) Hertel, Bob G M55              
     3) Payne, Jeff M46                 4) O'Laughlin, Kathleen W59       
                  40.33     1:37.01 (56.68)     2:05.80 (28.79)     2:34.12 (28.32)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'B'                                    2:29.36   14  
     1) Richardson, Robin W45           2) Riggs, Anne W45                
     3) Black, Boyd M50                 4) Borchers, Brad M49             
                  40.69     1:21.96 (41.27)     1:54.01 (32.05)     2:29.36 (35.35)
 -- Evanston Masters-CE  'C'                                         NS  
     1) Stranc, Shelia W53              2) Hertel, Bob G M55              
     3) Payne, Jeff M46                 4) O'Laughlin, Kathleen W59       
                1:09.10     1:45.88 (36.78)     2:26.00 (40.12)                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'A'                                    2:52.41   14  
     1) Scott, Larry M62                2) Berning, Henrietta W73         
     3) Stevens, Ann W73                4) Mullins, Steve M74             
                  37.73   2:19.27 (1:41.54)     2:47.00 (27.73)      2:52.41 (5.41)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 17                    
 
  1. Evanston Masters                    809   2. Mt. Greenwood Masters               345
  3. Deerfield Coho                      178   4. Northwestern Aquatic Swim Asso      153
  5. The Oak Park Masters                144   6. Unattached                          141
  7. Chicago Masters                     135   8. Buehler Breakers                    113
  8. Naperville Waves Swim Club          113  10. Chicago Smelts                      108
 11. Barrington                           98  12. Independent Illinois Masters         94
 13. Wellness Center Seadogs              88  14. New City Orcas                       54
 15. Elgin Blue Waves                     50  15. The Good Samaritan Sea Otters        50
 17. Libertyville                         40  18. Wisconsin Masters Aquatic Club       33
 19. Unattached Georgia                   23  20. Sun City Stingrays                   14
 21. Chicago Blue Dolphins                 9                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 17                    
 
  1. Evanston Masters                    383   2. Mt. Greenwood Masters               155
  3. Northwestern Aquatic Swim Asso      118   4. Unattached                           98
  5. Naperville Waves Swim Club           94   6. Chicago Smelts                       77
  7. The Oak Park Masters                 53   8. Deerfield Coho                       49
  9. Buehler Breakers                     47  10. Barrington                           43
 11. The Good Samaritan Sea Otters        42  12. Chicago Masters                      39
 13. Wisconsin Masters Aquatic Club       33  14. Independent Illinois Masters         27
 15. Wellness Center Seadogs              24  16. Libertyville                         19
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 17                     
 
  1. Evanston Masters                    292   2. Mt. Greenwood Masters               136
  3. Deerfield Coho                       93   4. The Oak Park Masters                 81
  5. Chicago Masters                      80   6. Independent Illinois Masters         67
  7. Buehler Breakers                     58   8. Wellness Center Seadogs              54
  8. New City Orcas                       54  10. Elgin Blue Waves                     50
 11. Unattached                           43  12. Chicago Smelts                       31
 13. Barrington                           27  14. Northwestern Aquatic Swim Asso       25
 15. Unattached Georgia                   23  16. Libertyville                         21
 17. Naperville Waves Swim Club           19  18. Sun City Stingrays                   14
 19. Chicago Blue Dolphins                 9  20. The Good Samaritan Sea Otters         8