Hy-Tek's Meet Manager
            St Charles East Super Bowl Masters Swim Meet - 2/5/2006   
         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Attig, Elizabeth          27 NWSC                           6:03.00   11  
  2 Kile, Kelly               27 ELG                            6:46.15    9  
 
Event 1  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fraterrigo, Melissa       32 MGM                            6:32.36   11  
  2 Waterstraat, Elizabeth    31 NWSC                           7:02.47    9  
  3 Gjerde, Elizabeth         30 EV                             7:31.03    8  
  4 Mitchell, Stacey          30 ELG                            7:49.82    7  
  5 Thatcher, Katie           32 ELG                            8:42.04    6  
 
Event 1  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Kimberly          35 COHO                           5:47.23   11  
  2 Harrison, Jenifer         35 ELG                            6:09.02    9  
  3 Staudacher, Janine        39 DAM                            6:44.99    8  
  4 Scobbie, Karen            37 MGM                            7:00.89    7  
  5 Bortman, Jennifer         35 OPM                            8:04.31    6  
 
Event 1  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             44 COHO                           5:32.82   11  
  2 Austin, Karyn             41 DAM                            5:46.32    9  
  3 Roca, Maria               41 NWSC                           6:46.70    8  
  4 Felber, Stephanie         42 TWC                            8:29.05    7  
  5 DiVenere, Lynne           44 GSH                            8:36.86    6  
 
Event 1  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dirkse, Malinda           45 TWC                            7:06.38   11  
 
Event 1  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Sally               53 DAM                            8:45.18   11  
 
Event 1  Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben               29 ELG                            5:01.29   11  
  2 Ott, Eric                 25 NWSC                           5:30.82    9  
 
Event 1  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatch, Eric               31 NCO                            6:03.35   11  
  2 Carlson, Ken              31 DAM                            6:11.17    9  
 
Event 1  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              36 BU                             4:51.82   11  
  2 Kurza, Ron                38 NWSC                           5:14.91    9  
  3 Peters, Jonathan          37 NYRS                           6:29.01    8  
 
Event 1  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bey, Jim                  40 NWSC                           5:30.44   11  
  2 Kanute, Mike              40 DAM                            5:59.89    9  
 
Event 1  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Keith            47 ABM                            5:16.93   11  
  2 Stern, Steve              46 DAM                            5:48.33    9  
  3 Biegel, Dan               47 DLMA                           5:50.31    8  
  4 Goyette, Brian            46 ELG                            6:00.22    7  
  5 Adams, Rod                48 ELG                            6:38.86    6  
  6 Murphy, Dennis            49 LWM                            6:48.00    5  
  7 Conlon, Mark              49 BU                             7:25.47    4  
 
Event 1  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keenan, George            52 COHO                           5:32.06   11  
  2 Brezina, Randall          52 HH                             5:43.94    9  
  3 Anderson, Mark            52 UNT                            6:00.57    8  
  4 Behrens, Rich             50 LINW                           6:26.01    7  
 
Event 1  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, John            55 UNT                            6:53.17   11  
  2 Evans, Chip               59 NWSC                           7:46.74    9  
 
Event 2  Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Kelly              27 DAM                            4:58.70   11  
  2 Helvey, Stacy             26 BPDG                           5:28.31    9  
 
Event 2  Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           31 NWSC                           6:15.33   11  
 
Event 2  Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helvey, Derek             23 BPDG                           4:29.61   11  
 
Event 2  Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            33 LAC                            5:13.26   11  
 
Event 2  Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             35 NWSC                           5:17.07   11  
  2 Gehant, Luc               35 EV                             5:57.24    9  
 
Event 2  Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              42 NWSC                           4:34.51   11  
 
Event 2  Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rysdon, Jon               54 NWSC                           6:34.20   11  
 
Event 3  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           23 NYRS                           1:07.53   11  
  2 Mc Carthy, Samantha       23 ELG                            1:08.80    9  
 
Event 3  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Kelly              27 DAM                            1:05.32   11  
  2 Lingner, Heather          29 EV                             1:10.17    9  
  3 Flint, Bridget            26 NCO                            1:11.53    8  
  4 Kile, Kelly               27 ELG                            1:18.15    7  
 
Event 3  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oine, Elizabeth           34 ELG                            1:12.94   11  
  2 Downs, Christine          34 DAM                            1:21.13    9  
  3 Roark, Megan              31 UNT                            1:23.45    8  
  4 Gjerde, Elizabeth         30 EV                             1:26.96    7  
  5 Mitchell, Stacey          30 ELG                            1:29.92    6  
  6 Barkauskas, Ramune        31 GSH                            1:37.53    5  
 
Event 3  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solvei          35 EV                             1:07.93   11  
  2 Hultquist, Megan          35 BPDG                           1:21.00    9  
  3 Hunt, Amanda              36 NWSC                           1:26.75    8  
  4 Callen, Anne              37 EM                             1:26.81    7  
  5 Bortman, Jennifer         35 OPM                            1:34.50    6  
 
Event 3  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Austin, Karyn             41 DAM                            1:08.58   11  
  2 Whitaker, Lisa            41 DLMA                           1:12.21    9  
  3 Stiberth, Amanda          40 ELG                            1:18.60    8  
  4 Lindahl, Lori             41 TWC                            1:20.12    7  
  5 Riggs, Anne               44 EV                             1:20.60    6  
  6 Roca, Maria               41 NWSC                           1:24.43    5  
  7 Richardson, Robin         44 EV                             1:24.82    4  
  8 Grotenhuis, Corinne       40 ELG                            1:31.94    3  
  9 Rice, Nancy               42 NWSC                           1:35.86    2  
 10 Evans, Jane               42 EM                             1:36.17    1  
 11 Felber, Stephanie         42 TWC                            1:43.46  
 
Event 3  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hrad, Judy                46 MGM                            1:24.10   11  
  2 Del Greco, Jane           49 COHO                           1:24.24    9  
  3 Ehlebracht, Beverly       46 NWSC                           1:28.61    8  
  4 Kulak, Marilyn            49 MGM                            1:33.19    7  
 
Event 3  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay          50 NWSC                           1:17.47   11  
  2 Yanson, Karen             50 DLMA                           1:23.16    9  
  3 Long, Sally               53 DAM                            1:43.10    8  
  4 McCormick, Margaret       51 GSH                            1:45.48    7  
  5 Kripke, Joan              53 ELG                            1:48.11    6  
 
Event 3  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Daniel, Georgia        59 NWSC                           1:26.71   11  
  2 Stanard, Lee              58 OPM                            1:36.11    9  
  3 Ward, Carol               57 TWC                            1:37.98    8  
 
Event 3  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Laponte, Elizabeth        60 ELG                            1:59.77   11  
 
Event 3  Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              72 EV                             2:03.73   11  
 
Event 4  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flint, Jason              29 NCO                              57.72   11  
  2 Morris, Chad              29 MGM                              58.59    9  
  3 Culver, Ben               29 ELG                              59.56    8  
  4 Clark, Jason              26 UNT                            1:02.56    7  
  5 Christian, Dan            25 NCO                            1:06.46    6  
  6 Mazza, Matt               27 BPDG                           1:07.91    5  
 
Event 4  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanek, Adam               32 NCO                            1:02.86   11  
  2 Allen, Andy               32 MGM                            1:03.17    9  
  3 Poortinga, Vincent        30 TWC                            1:05.42    8  
  4 Hatch, Eric               31 NCO                            1:10.47    7  
  5 Manbeck, Chad             34 BAM                            1:10.57    6  
  6 Bonick, Jason             32 OPM                            1:14.47    5  
  7 Carlson, Ken              31 DAM                            1:16.95    4  
 
Event 4  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barger, Joe               39 ELG                            1:00.54   11  
  2 Mattson, Mark             35 NWSC                           1:05.20    9  
  3 Kubicek, David            37 ELG                            1:05.50    8  
  4 Callen, Jeff              39 MGM                            1:05.90    7  
  5 Keller, Stan              38 DLMA                           1:10.49    6  
  6 Hunt, Simon               38 NWSC                           1:13.55    5  
 
Event 4  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              42 NWSC                             58.97   11  
  2 Kanute, Mike              40 DAM                            1:08.66    9  
  3 Pinkerton, Scott          44 HH                             1:09.80    8  
  4 Schark, Mark              44 ELG                            1:16.08    7  
 
Event 4  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, David            47 COHO                           1:05.09   11  
  2 Fitzmaurice, Jim          49 SCM                            1:08.13    9  
  3 Goyette, Brian            46 ELG                            1:10.50    8  
  4 Murphy, Dennis            49 LWM                            1:11.02    7  
  5 Schreiber, Mark           45 UNT                            1:13.32    6  
  6 Adams, Rod                48 ELG                            1:16.12    5  
  7 Gordon, Steve             47 ELG                            1:29.04    4  
  8 Lindahl, Larry            46 TWC                            1:38.74    3  
 
Event 4  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, John              50 NASA                           1:04.54   11  
  2 Dewitt, Peter             54 DLMA                           1:04.78    9  
  3 Tyree, Lew                52 NWSC                           1:06.43    8  
  4 Yant, Bob                 51 CM                             1:06.44    7  
  5 Brezina, Randall          52 HH                             1:07.26    6  
  6 Long, Doug                52 SCM                            1:08.61    5  
  7 McGarrity, Tom            50 UNT                            1:09.63    4  
  8 Matherson, Frank          52 ELG                            1:35.26    3  
 
Event 4  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shippey, Steve            55 WIMP                           1:03.90   11  
  2 Evans, Chip               59 NWSC                           1:25.61    9  
 
Event 4  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               60 OPM                            1:23.03   11  
  2 Strang, David             62 SCS                            1:29.16    9  
 
Event 4  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          69 MGM                            1:30.91   11  
 
Event 4  Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             71 SCS                            1:39.90   11  
 
Event 5  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Malmfeldt, Sarah          26 NCO                            1:07.63   11  
  2 Attig, Elizabeth          27 NWSC                           1:11.71    9  
  3 Helvey, Stacy             26 BPDG                           1:11.85    8  
  4 Howland, Heather          25 TWC                            1:27.12    7  
 
Event 5  Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oine, Elizabeth           34 ELG                            1:12.04   11  
 
Event 5  Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             44 COHO                           1:02.09   11  
  2 Haney, Sue                43 MGM                            1:17.98    9  
  3 Ellwood, Margaret         42 BPDG                           1:22.27    8  
  4 Richardson, Robin         44 EV                             1:24.80    7  
  5 Evans, Jane               42 EM                             1:42.90    6  
 
Event 6  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben               29 ELG                              55.56   11  
  2 Helfers, Alex             26 NCO                              57.10    9  
  3 Krenzer, Brian            27 NCO                              57.89    8  
 
Event 6  Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Chris            34 NWSC                           1:00.78   11  
  2 Morrison, John            33 LAC                            1:03.46    9  
 
Event 6  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurza, Ron                38 NWSC                             58.87   11  
  2 Long, Tom                 37 COHO                           1:00.59    9  
  3 Eaton, Carlton            39 LWM                            1:17.06    8  
 
Event 6  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              42 NWSC                             57.71   11  
  2 Hurst, Charles            40 DLMA                             58.56    9  
  3 Young, Robert             41 CM                               59.03    8  
  4 Bey, Jim                  40 NWSC                             59.92    7  
 
Event 6  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stern, Steve              46 DAM                            1:03.64   11  
 
Event 6  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Craig           50 UNT                              59.93   11  
  2 Anderson, Mark            52 UNT                            1:15.41    9  
 
Event 6  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, OZ               59 ELG                            1:26.80   11  
 
Event 6  Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             71 SCS                              50.28   11  
 
Event 7  Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           23 NYRS                             34.93   11  
  2 Mc Carthy, Samantha       23 ELG                              37.05    9  
  3 White, Jolene             24 MGM                              39.29    8  
  4 Kennedy, Andrea           23 OPM                              44.66    7  
 
Event 7  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Kelly              27 DAM                              34.35   11  
  2 Lingner, Heather          29 EV                               34.75    9  
  3 Flint, Bridget            26 NCO                              36.07    8  
  4 Kile, Kelly               27 ELG                              37.70    7  
 
Event 7  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           31 NWSC                             39.98   11  
  2 Gjerde, Elizabeth         30 EV                               42.44    9  
  3 Mitchell, Stacey          30 ELG                              46.66    8  
  4 Barkauskas, Ramune        31 GSH                              47.14    7  
 
Event 7  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmquist, Karen          36 NWSC                             38.56   11  
  2 Callen, Anne              37 EM                               42.30    9  
  3 Hunt, Amanda              36 NWSC                             44.19    8  
  4 Bortman, Jennifer         35 OPM                              51.65    7  
 
Event 7  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Austin, Karyn             41 DAM                              34.32   11  
  2 Riggs, Anne               44 EV                               38.56    9  
  3 Grotenhuis, Corinne       40 ELG                              45.05    8  
  4 Evans, Jane               42 EM                               47.26    7  
  5 Felber, Stephanie         42 TWC                              52.37    6  
  6 DiVenere, Lynne           44 GSH                              52.91    5  
 
Event 7  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuczek, Cheryl            49 COHO                             40.42   11  
  2 Dirkse, Malinda           45 TWC                              43.26    9  
  3 Peters, Michelle          46 ELG                              50.22    8  
 
Event 7  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             50 DLMA                             40.45   11  
  2 Long, Sally               53 DAM                              50.04    9  
  3 Kripke, Joan              53 ELG                              51.58    8  
  4 McCormick, Margaret       51 GSH                              53.09    7  
 
Event 7  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanard, Lee              58 OPM                              43.83   11  
  2 Mc Daniel, Georgia        59 NWSC                             44.71    9  
  3 Thayer German, Cindy      55 ELG                              46.22    8  
  4 Ward, Carol               57 TWC                              48.64    7  
 
Event 7  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Laponte, Elizabeth        60 ELG                              53.52   11  
 
Event 7  Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              72 EV                               58.66   11  
 
Event 7  Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fabian, Caryl             78 SCS                            1:05.90   11  
 
Event 8  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flint, Jason              29 NCO                              28.09   11  
  2 Morris, Chad              29 MGM                              30.26    9  
 
Event 8  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Andy               32 MGM                              31.63   11  
  2 Vanek, Adam               32 NCO                              31.73    9  
  3 Sprenger, Nathan          30 BPDG                             32.28    8  
 
Event 8  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kubicek, David            37 ELG                              34.76   11  
  2 Hunt, Simon               38 NWSC                             36.27    9  
  3 Gehant, Luc               35 EV                               36.32    8  
  4 Peters, Jonathan          37 NYRS                             37.01    7  
 
Event 8  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            40 DLMA                             31.98   11  
  2 Gohl, Michael             44 HH                               34.85    9  
  3 Young, Robert             41 CM                               35.05    8  
  4 Grotenhuis, Ben           41 ELG                              35.79    7  
 
Event 8  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, David            47 COHO                             31.72   11  
  2 Fitzmaurice, Jim          49 SCM                              34.31    9  
  3 Effron, Drew              49 NYRS                             36.47    8  
  4 Gordon, Steve             47 ELG                              41.04    7  
  5 Lindahl, Larry            46 TWC                              41.17    6  
 
Event 8  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yant, Bob                 51 CM                               32.12   11  
  2 Martin, John              50 NASA                             34.46    9  
  3 Behrens, Rich             50 LINW                             36.10    8  
  4 Anderson, Mark            52 UNT                              40.19    7  
  5 Matherson, Frank          52 ELG                              47.83    6  
 
Event 8  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Furlan, Dan               58 UNT                              31.49   11  
  2 Shippey, Steve            55 WIMP                             32.81    9  
  3 Evans, Chip               59 NWSC                             42.27    8  
  4 Kracen, Scott             57 ELG                              44.65    7  
 
Event 8  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          69 MGM                              45.89   11  
 
Event 8  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eickemeyer, Daniel        78 SCS                            1:46.54   11  
 
Event 9  Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:08.05   22  
     1) Mc Carthy, Samantha W23         2) Kile, Kelly W27                
     3) Oine, Elizabeth W34             4) Harrison, Jenifer W35          
  2 Mt. Greenwood Grand Masters  'A'                            2:16.22   18  
     1) O'Toole, Taren W22              2) Scobbie, Karen W37             
     3) White, Jolene W24               4) Fraterrigo, Melissa W32        
  3 Oak Park Masters  'A'                                       2:45.35   16  
     1) Kearns, Winnie W42              2) Stanard, Lee W58               
     3) Kennedy, Andrea W23             4) Bortman, Jennifer W35          
 
Event 9  Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves  'A'                                       2:14.30   22  
     1) Kozlowski, Laura W28            2) Colburn, Carrie W31            
     3) Attig, Elizabeth W27            4) Waterstraat, Elizabeth W31     
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:47.76   18  
     1) Mitchell, Stacey W30            2) Peters, Michelle W46           
     3) Stiberth, Amanda W40            4) Thatcher, Katie W32            
  3 Good Samaritan Masters - Otter  'A'                         2:58.41   16  
     1) DiVenere, Lynne W44             2) Barkauskas, Ramune W31         
     3) Carney, Margaret W29            4) McCormick, Margaret W51        
 
Event 9  Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Deerfield Coho Swim Club  'A'                               2:10.14   22  
     1) Bryant, Kimberly W35            2) Del Greco, Jane W49            
     3) Block, Andrea W44               4) Kuczek, Cheryl W49             
  2 Naperville Waves  'A'                                       2:26.33   18  
     1) Roca, Maria W41                 2) Hunt, Amanda W36               
     3) Hacker, Sara W41                4) Rice, Nancy W42                
  3 Mt. Greenwood Grand Masters  'A'                            2:48.54   16  
     1) Salus, Rae W44                  2) Hrad, Judy W46                 
     3) Kulak, Marilyn W49              4) Wegrzyn, Georgean W50          
 
Event 9  Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves  'A'                                       2:29.55   22  
     1) Mc Daniel, Georgia W59          2) Graber, Mary Kay W50           
     3) Jones, Cynthia W55              4) Ehlebracht, Beverly W46        
 
Event 10  Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 New City YMCA Orcas  'A'                                    1:49.99   22  
     1) Krenzer, Brian M27              2) Vanek, Adam M32                
     3) Hatch, Eric M31                 4) Christian, Dan M25             
  2 Naperville Waves  'A'                                       1:51.86   18  
     1) Colburn, Chris M34              2) Ott, Eric M25                  
     3) Bey, Jim M40                    4) Elder, Patrick M31             
  3 Mt. Greenwood Grand Masters  'A'                            1:55.83   16  
     1) Royko, Mark M41                 2) Morris, Chad M29               
     3) Callen, Jeff M39                4) Allen, Andy M32                
 
Event 10  Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              1:52.56   22  
     1) Schark, Mark M44                2) Gordon, Steve M47              
     3) Adams, Rod M48                  4) Goyette, Brian M46             
  2 Naperville Waves  'A'                                       1:52.84   18  
     1) Red, Clarence M37               2) Mattson, Mark M35              
     3) Pushka, Dave M42                4) Kurza, Ron M38                 
  3 Duneland Masters  'A'                                       2:01.61   16  
     1) Dewitt, Peter M54               2) Biegel, Dan M47                
     3) Hurst, Charles M40              4) Keller, Stan M38               
  4 Naperville Y  'A'                                           2:19.21   14  
     1) Harter, Dan M40                 2) Effron, Drew M49               
     3) Peters, Jonathan M37            4) Ingram, Paul M54               
 
Event 10  Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves  'A'                                       2:12.38   22  
     1) Evans, Chip M59                 2) Tyree, Lew M52                 
     3) Rysdon, Jon M54                 4) Lange, Kevin M47               
 
Event 11  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Toole, Taren            22 MGM                              58.83   11  
  2 White, Jolene             24 MGM                            1:04.55    9  
  3 Kennedy, Andrea           23 OPM                            1:13.29    8  
 
Event 11  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Kelly              27 DAM                              58.44   11  
  2 Kozlowski, Laura          28 NWSC                             59.29    9  
  3 Lingner, Heather          29 EV                               59.34    8  
  4 Helvey, Stacy             26 BPDG                           1:02.21    7  
  5 Attig, Elizabeth          27 NWSC                           1:02.43    6  
  6 Petty, Aundrea            28 UNT                            1:08.48    5  
  7 Howland, Heather          25 TWC                            1:09.80    4  
  8 Carney, Margaret          29 GSH                            1:22.15    3  
 
Event 11  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oine, Elizabeth           34 ELG                            1:05.11   11  
  2 Fraterrigo, Melissa       32 MGM                            1:05.33    9  
  3 Colburn, Carrie           31 NWSC                           1:07.24    8  
  4 Downs, Christine          34 DAM                            1:08.73    7  
  5 Quinn, Jill               33 DLMA                           1:09.14    6  
  6 Waterstraat, Elizabeth    31 NWSC                           1:11.57    5  
  7 Roark, Megan              31 UNT                            1:15.23    4  
 
Event 11  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jenifer         35 ELG                            1:04.52   11  
  2 Sullivan, Solvei          35 EV                             1:05.95    9  
  3 Hultquist, Megan          35 BPDG                           1:06.66    8  
  4 Callen, Anne              37 EM                             1:16.97    7  
 
Event 11  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitaker, Lisa            41 DLMA                           1:02.59   11  
  2 Haney, Sue                43 MGM                            1:05.46    9  
  3 Stiberth, Amanda          40 ELG                            1:07.60    8  
  4 Ellwood, Margaret         42 BPDG                           1:08.30    7  
  5 Rice, Nancy               42 NWSC                           1:14.83    6  
  6 Richardson, Robin         44 EV                             1:15.92    5  
  7 Grotenhuis, Corinne       40 ELG                            1:21.59    4  
  8 DiVenere, Lynne           44 GSH                            1:25.82    3  
  9 Felber, Stephanie         42 TWC                            1:32.90    2  
 10 Rubenstein, Judith        44 ELG                            1:49.14    1  
 
Event 11  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hrad, Judy                46 MGM                            1:09.85   11  
  2 Dirkse, Malinda           45 TWC                            1:13.70    9  
  3 Kulak, Marilyn            49 MGM                            1:21.43    8  
  4 Peters, Michelle          46 ELG                            1:22.73    7  
 
Event 11  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay          50 NWSC                           1:01.72   11  
  2 McCormick, Margaret       51 GSH                            1:27.17    9  
  3 Kripke, Joan              53 ELG                            1:27.41    8  
  4 Wegrzyn, Georgean         50 MGM                            1:41.33    7  
  5 Young, Kathleen           51 HH                             1:53.32    6  
 
Event 11  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Daniel, Georgia        59 NWSC                           1:15.11   11  
  2 Thayer German, Cindy      55 ELG                            1:21.38    9  
  3 Stanard, Lee              58 OPM                            1:22.93    8  
  4 Ward, Carol               57 TWC                            1:23.17    7  
 
Event 11  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Gloria            60 SCS                            1:58.49   11  
 
Event 11  Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallett, Alice            67 SCS                            2:16.17   11  
 
Event 11  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              72 EV                             1:50.06   11  
 
Event 11  Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fabian, Caryl             78 SCS                            1:58.63   11  
 
Event 11  Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Elsaesser, Barbara        80 SCS                            2:32.85   11  
 
Event 12  Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helvey, Derek             23 BPDG                             50.79   11  
 
Event 12  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             26 NCO                              49.29   11  
  2 Culver, Ben               29 ELG                              51.50    9  
  3 Morris, Chad              29 MGM                              51.56    8  
  4 Ott, Eric                 25 NWSC                             54.18    7  
  5 Christian, Dan            25 NCO                              55.51    6  
  6 Mazza, Matt               27 BPDG                           1:00.23    5  
 
Event 12  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Elder, Patrick            31 NWSC                             51.72   11  
  2 Poortinga, Vincent        30 TWC                              55.48    9  
  3 Sprenger, Nathan          30 BPDG                             58.43    8  
  4 Manbeck, Chad             34 BAM                            1:02.73    7  
  5 Carlson, Ken              31 DAM                            1:04.12    6  
  6 Bonick, Jason             32 OPM                            1:04.71    5  
 
Event 12  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              36 BU                               50.13   11  
  2 Kurza, Ron                38 NWSC                             51.10    9  
  3 Barger, Joe               39 ELG                              52.00    8  
  4 Red, Clarence             37 NWSC                             56.48    7  
  5 Keller, Stan              38 DLMA                             59.42    6  
  6 Hosking, William          38 DAM                            1:00.51    5  
  7 Eaton, Carlton            39 LWM                            1:02.00    4  
  8 Hunt, Simon               38 NWSC                           1:02.12    3  
  9 Peters, Jonathan          37 NYRS                           1:03.06    2  
 10 Stoegbauer, Larry         35 EV                             1:06.37    1  
 11 Quirk, Jim                39 CM                             1:10.13  
 
Event 12  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            40 DLMA                             53.80   11  
  2 Kanute, Mike              40 DAM                              58.73    9  
  3 Grotenhuis, Ben           41 ELG                              59.55    8  
  4 Pinkerton, Scott          44 HH                             1:00.11    7  
  5 Harter, Dan               40 NYRS                           1:01.53    6  
  6 Royko, Mark               41 MGM                            1:05.34    5  
 
Event 12  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lange, Kevin              47 NWSC                             54.61   11  
  2 Stern, Steve              46 DAM                              56.29    9  
  3 Goyette, Brian            46 ELG                              58.39    8  
  4 Effron, Drew              49 NYRS                             58.59    7  
  5 Fitzmaurice, Jim          49 SCM                              58.76    6  
  6 Murphy, Dennis            49 LWM                            1:00.01    5  
  7 Schreiber, Mark           45 UNT                            1:00.49    4  
  8 Conlon, Mark              49 BU                             1:15.05    3  
  9 Fisher, Joel              49 TWC                            1:33.30    2  
 
Event 12  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, John              50 NASA                             54.41   11  
  2 Dewitt, Peter             54 DLMA                             54.87    9  
  3 Davidson, Craig           50 UNT                              55.12    8  
  4 Brezina, Randall          52 HH                               55.47    7  
  5 Keenan, George            52 COHO                             56.40    6  
  6 Yant, Bob                 51 CM                               58.81    5  
  7 Anderson, Mark            52 UNT                            1:01.08    4  
  8 McGarrity, Tom            50 UNT                            1:01.57    3  
  9 Behrens, Rich             50 LINW                           1:01.68    2  
 10 Ingram, Paul              54 NYRS                           1:24.20    1  
 
Event 12  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shippey, Steve            55 WIMP                             55.13   11  
  2 Anderson, John            55 UNT                            1:05.77    9  
  3 Kracen, Scott             57 ELG                            1:06.69    8  
 
Event 12  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               60 OPM                            1:08.17   11  
 
Event 12  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             71 SCS                            1:24.63   11  
 
Event 12  Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eickemeyer, Daniel        78 SCS                            3:09.08   11  
 
Event 13  Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Carthy, Samantha       23 ELG                              30.68   11  
  2 O'Toole, Taren            22 MGM                              33.30    9  
 
Event 13  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Laura          28 NWSC                             31.78   11  
  2 Petty, Aundrea            28 UNT                              35.32    9  
  3 Kile, Kelly               27 ELG                              39.03    8  
 
Event 13  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             31 UNT                              29.69   11  
  2 Quinn, Jill               33 DLMA                             32.54    9  
  3 Mitchell, Stacey          30 ELG                              39.97    8  
  4 Barkauskas, Ramune        31 GSH                              46.62    7  
 
Event 13  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solvei          35 EV                               30.58   11  
  2 Bryant, Kimberly          35 COHO                             31.22    9  
  3 Palmquist, Karen          36 NWSC                             42.37    8  
  4 Bortman, Jennifer         35 OPM                              48.83    7  
 
Event 13  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hacker, Sara              41 NWSC                             33.01   11  
  2 Davidson, Nancy           41 UNT                              34.27    9  
  3 Lindahl, Lori             41 TWC                              38.13    8  
  4 Salus, Rae                44 MGM                              40.17    7  
  5 Kearns, Winnie            42 OPM                              44.24    6  
 
Event 13  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehlebracht, Beverly       46 NWSC                             43.55   11  
  2 Peters, Michelle          46 ELG                              53.02    9  
 
Event 13  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             50 DLMA                             43.23   11  
 
Event 13  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Gloria            60 SCS                            1:03.18   11  
 
Event 13  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              72 EV                               55.82   11  
 
Event 13  Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fabian, Caryl             78 SCS                              59.03   11  
 
Event 14  Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jason              26 UNT                              27.94   11  
  2 Mazza, Matt               27 BPDG                             32.67    9  
 
Event 14  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Chris            34 NWSC                             28.15   11  
 
Event 14  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kellerstrass, Douglas     37 EM                               27.01   11  
  2 Kubicek, David            37 ELG                              30.09    9  
  3 Callen, Jeff              39 MGM                              30.18    8  
  4 Red, Clarence             37 NWSC                             32.54    7  
  5 Gehant, Luc               35 EV                               35.30    6  
 
Event 14  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Royko, Mark               41 MGM                              35.04   11  
  2 Harter, Dan               40 NYRS                             37.00    9  
 
Event 14  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Dennis            49 LWM                              33.45   11  
 
Event 14  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, John              50 NASA                             28.95   11  
  2 Brezina, Randall          52 HH                               29.60    9  
  3 Davidson, Craig           50 UNT                              29.94    8  
  4 Long, Doug                52 SCM                              31.35    7  
  5 Rysdon, Jon               54 NWSC                             33.51    6  
  6 Matherson, Frank          52 ELG                              45.18    5  
  7 Ingram, Paul              54 NYRS                             55.68    4  
 
Event 14  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Chip               59 NWSC                             40.05   11  
  2 Osborne, OZ               59 ELG                              40.38    9  
  3 Kracen, Scott             57 ELG                              44.16    8  
 
Event 14  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          69 MGM                              42.59   11  
 
Event 15  Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              1:44.70   22  
     1) Harrison, Jenifer W35           2) Culver, Ben M29                
     3) Mc Carthy, Samantha W23         4) Barger, Joe M39                
  2 Mt. Greenwood Grand Masters  'A'                            1:45.07   18  
     1) White, Jolene W24               2) O'Toole, Taren W22             
     3) Allen, Andy M32                 4) Morris, Chad M29               
  3 Naperville Waves  'A'                                       1:45.72   16  
     1) Elder, Patrick M31              2) Palmquist, Karen W36           
     3) Mc Daniel, Georgia W59          4) Mattson, Mark M35              
  4 Naperville Y  'A'                                           1:51.22   14  
     1) Souppa, Kristin W23             2) Effron, Drew M49               
     3) Harter, Dan M40                 4) Peters, Jonathan M37           
  5 Delnor Aquatic Master  'A'                                  2:04.75   12  
     1) Carlson, Ken M31                2) Kanute, Mike M40               
     3) Long, Sally W53                 4) Staudacher, Janine W39         
 
Event 15  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 New City YMCA Orcas  'A'                                    1:45.31   22  
     1) Malmfeldt, Sarah W26            2) Krenzer, Brian M27             
     3) Christian, Dan M25              4)                                
  2 Naperville Waves  'A'                                       1:46.05   18  
     1) Ott, Eric M25                   2) Attig, Elizabeth W27           
     3) Colburn, Carrie W31             4) Colburn, Chris M34             
  3 Bartlett Gators  'A'                                        1:52.42   16  
     1) Mazza, Matt M27                 2) Sprenger, Nathan M30           
     3) Ellwood, Margaret W42           4) Hultquist, Megan W35           
  4 Elgin Blue Wave Swim Team  'B'                              1:53.45   14  
     1) Mitchell, Stacey W30            2) Gordon, Steve M47              
     3) Stiberth, Amanda W40            4) Goyette, Brian M46             
  5 Team Wellness - Seadogs  'A'                                2:05.92   12  
     1) Poortinga, Vincent M30          2) Lindahl, Larry M46             
     3) Lindahl, Lori W41               4) Howland, Heather W25           
  6 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:06.40   10  
     1) Kile, Kelly W27                 2) Kubicek, David M37             
     3) Oine, Elizabeth W34             4) Grotenhuis, Ben M41            
 -- Delnor Aquatic Master  'A'                                       DQ  
     1)                                 2) Austin, Karyn W41              
     3) Stern, Steve M46                4) Perry, Kelly W27               
 
Event 15  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Mt. Greenwood Grand Masters  'B'                            1:53.77   22  
     1) Haney, Sue W43                  2) Salus, Rae W44                 
     3) Urban, Mark M36                 4) Royko, Mark M41                
  2 Naperville Waves  'B'                                       1:54.65   18  
     1) Pushka, Dave M42                2) Hunt, Amanda W36               
     3) Rice, Nancy W42                 4) Kurza, Ron M38                 
  3 Naperville Waves  'A'                                       1:55.85   16  
     1) Hacker, Sara W41                2) Hunt, Simon M38                
     3) Red, Clarence M37               4) Jones, Cynthia W55             
  4 Mt. Greenwood Grand Masters  'A'                            2:14.35   14  
     1) Callen, Jeff M39                2) Kettelson, Larry M69           
     3) Hrad, Judy W46                  4) Wegrzyn, Georgean W50          
 
Event 15  Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Deerfield Coho Swim Club  'A'                               1:52.94   22  
     1) Del Greco, Jane W49             2) Kuczek, Cheryl W49             
     3) Keenan, George M52              4) Tuchler, David M47             
  2 Naperville Waves  'A'                                       1:55.50   18  
     1) Tyree, Lew M52                  2) Ehlebracht, Beverly W46        
     3) Stapleton, Carol W56            4) Lange, Kevin M47               
  3 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:25.30   16  
     1) Kripke, Joan W53                2) Thayer German, Cindy W55       
     3) Matherson, Frank M52            4) Kracen, Scott M57              
 
Event 15  Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun City Stingrays  'A'                                     2:37.70   22  
     1) Hallett, Alice W67              2) Fabian, Caryl W78              
     3) Magill, Chuck M71               4) Strang, David M62              
 
Event 17  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           23 NYRS                           1:15.45   11  
 
Event 17  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Kelly              27 DAM                            1:13.96   11  
  2 Malmfeldt, Sarah          26 NCO                            1:18.39    9  
  3 Lingner, Heather          29 EV                             1:18.49    8  
  4 Kile, Kelly               27 ELG                            1:24.92    7  
 
Event 17  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           31 NWSC                           1:27.79   11  
  2 Mitchell, Stacey          30 ELG                            1:41.01    9  
 
Event 17  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, Amanda              36 NWSC                           1:37.24   11  
 
Event 17  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Austin, Karyn             41 DAM                            1:14.53   11  
  2 Stiberth, Amanda          40 ELG                            1:22.78    9  
  3 Riggs, Anne               44 EV                             1:25.02    8  
  4 Richardson, Robin         44 EV                             1:36.28    7  
  5 Kearns, Winnie            42 OPM                            1:39.13    6  
  6 Rubenstein, Judith        44 ELG                            2:02.33    5  
 
Event 17  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane           49 COHO                           1:30.71   11  
  2 Peters, Michelle          46 ELG                            1:43.66    9  
 
Event 17  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             50 DLMA                           1:30.37   11  
 
Event 17  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanard, Lee              58 OPM                            1:36.03   11  
  2 Thayer German, Cindy      55 ELG                            1:41.58    9  
 
Event 17  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Laponte, Elizabeth        60 ELG                            2:02.38   11  
 
Event 18  Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helvey, Derek             23 BPDG                           1:02.69   11  
 
Event 18  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flint, Jason              29 NCO                            1:01.23   11  
  2 Morris, Chad              29 MGM                            1:06.51    9  
 
Event 18  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Andy               32 MGM                            1:07.85   11  
  2 Sprenger, Nathan          30 BPDG                           1:11.32    9  
  3 Colburn, Chris            34 NWSC                           1:11.37    8  
  4 Morrison, John            33 LAC                            1:12.15    7  
  5 Manbeck, Chad             34 BAM                            1:14.86    6  
 
Event 18  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               36 MGM                            1:05.52   11  
  2 Keller, Matt              36 BU                             1:07.81    9  
  3 Mattson, Mark             35 NWSC                           1:11.67    8  
  4 Keller, Stan              38 DLMA                           1:18.66    7  
  5 Hunt, Simon               38 NWSC                           1:18.74    6  
 
Event 18  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            40 DLMA                           1:09.69   11  
  2 Gohl, Michael             44 HH                             1:17.64    9  
 
Event 18  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, David            47 COHO                           1:08.37   11  
  2 Biegel, Dan               47 DLMA                           1:17.69    9  
  3 Effron, Drew              49 NYRS                           1:22.09    8  
  4 Fisher, Joel              49 TWC                            2:11.29    7  
 
Event 18  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yant, Bob                 51 CM                             1:12.00   11  
  2 Matherson, Frank          52 ELG                            1:46.24    9  
 
Event 18  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Furlan, Dan               58 UNT                            1:11.45   11  
  2 Shippey, Steve            55 WIMP                           1:12.72    9  
  3 Evans, Chip               59 NWSC                           1:31.76    8  
 
Event 18  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          69 MGM                            1:44.29   11  
 
Event 18  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             71 SCS                            1:49.53   11  
 
Event 19  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Toole, Taren            22 MGM                              27.36   11  
  2 White, Jolene             24 MGM                              29.72    9  
  3 Kennedy, Andrea           23 OPM                              33.06    8  
 
Event 19  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          29 EV                               27.22   11  
  2 Kozlowski, Laura          28 NWSC                             27.47    9  
  3 Howland, Heather          25 TWC                              30.77    8  
  4 Petty, Aundrea            28 UNT                              31.46    7  
  5 Carney, Margaret          29 GSH                              34.77    6  
 
Event 19  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Jill               33 DLMA                             28.42   11  
  2 Oine, Elizabeth           34 ELG                              29.17    9  
  3 Colburn, Carrie           31 NWSC                             29.35    8  
  4 Thatcher, Katie           32 ELG                              37.26    7  
 
Event 19  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hultquist, Megan          35 BPDG                             29.32   11  
 
Event 19  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haney, Sue                43 MGM                              28.12   11  
  2 Whitaker, Lisa            41 DLMA                             28.41    9  
  3 Hacker, Sara              41 NWSC                             28.52    8  
  4 Stiberth, Amanda          40 ELG                              30.86    7  
  5 Salus, Rae                44 MGM                              32.42    6  
  6 Rice, Nancy               42 NWSC                             32.93    5  
  7 Grotenhuis, Corinne       40 ELG                              35.58    4  
 
Event 19  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuczek, Cheryl            49 COHO                             30.19   11  
  2 Hrad, Judy                46 MGM                              30.55    9  
  3 Ehlebracht, Beverly       46 NWSC                             35.35    8  
  4 Peters, Michelle          46 ELG                              36.28    7  
 
Event 19  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay          50 NWSC                             27.27   11  
  2 Kripke, Joan              53 ELG                              38.40    9  
  3 Wegrzyn, Georgean         50 MGM                              43.21    8  
  4 Young, Kathleen           51 HH                               51.06    7  
 
Event 19  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Daniel, Georgia        59 NWSC                             33.77   11  
  2 Thayer German, Cindy      55 ELG                              35.66    9  
  3 Stanard, Lee              58 OPM                              36.84    8  
 
Event 19  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Laponte, Elizabeth        60 ELG                              42.92   11  
  2 Carney, Gloria            60 SCS                              52.34    9  
 
Event 19  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallett, Alice            67 SCS                              56.64   11  
 
Event 19  Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fabian, Caryl             78 SCS                              49.54   11  
 
Event 19  Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Elsaesser, Barbara        80 SCS                            1:05.63   11  
 
Event 20  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             26 NCO                              22.46   11  
  2 Clark, Jason              26 UNT                              24.37    9  
  3 Christian, Dan            25 NCO                              25.23    8  
  4 Krenzer, Brian            27 NCO                              26.44    7  
 
Event 20  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        30 TWC                              25.43   11  
  2 Allen, Andy               32 MGM                              25.74    9  
  3 Sprenger, Nathan          30 BPDG                             26.65    8  
  4 Bonick, Jason             32 OPM                              27.40    7  
 
Event 20  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurza, Ron                38 NWSC                             23.39   11  
  2 Urban, Mark               36 MGM                              23.75    9  
  3 Barger, Joe               39 ELG                              23.99    8  
  4 Kubicek, David            37 ELG                              25.49    7  
  5 Callen, Jeff              39 MGM                              25.50    6  
  6 Hosking, William          38 DAM                              25.82    5  
  7 Red, Clarence             37 NWSC                             25.87    4  
  8 Eaton, Carlton            39 LWM                              27.55    3  
  9 Gehant, Luc               35 EV                               28.24    2  
 
Event 20  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Grotenhuis, Ben           41 ELG                              26.88   11  
  2 Pinkerton, Scott          44 HH                               27.43    9  
  3 Royko, Mark               41 MGM                              29.45    8  
 
Event 20  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lange, Kevin              47 NWSC                             24.06   11  
  2 Murphy, Dennis            49 LWM                              26.73    9  
  3 Biegel, Dan               47 DLMA                             26.95    8  
  4 Adams, Rod                48 ELG                              29.84    7  
  5 Gordon, Steve             47 ELG                              32.79    6  
  6 Lindahl, Larry            46 TWC                              33.29    5  
  7 Conlon, Mark              49 BU                               34.89    4  
 
Event 20  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             54 DLMA                             24.45   11  
  2 Davidson, Craig           50 UNT                              25.22    9  
  3 Brezina, Randall          52 HH                               26.15    8  
  4 Keenan, George            52 COHO                             26.17    7  
  5 Tyree, Lew                52 NWSC                             26.77    6  
  6 McGarrity, Tom            50 UNT                              27.45    5  
  7 Behrens, Rich             50 LINW                             27.53    4  
 
Event 20  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shippey, Steve            55 WIMP                             24.99   11  
 
Event 20  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               60 OPM                              28.82   11  
  2 Strang, David             62 SCS                              30.60    9  
 
Event 20  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eickemeyer, Daniel        78 SCS                            1:19.82   11  
 
Event 21  Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Mt. Greenwood Grand Masters  'A'                            1:56.39   22  
     1) Fraterrigo, Melissa W32         2) White, Jolene W24              
     3) O'Toole, Taren W22              4) Scobbie, Karen W37             
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              1:59.89   18  
     1) Stiberth, Amanda W40            2) Kile, Kelly W27                
     3) Oine, Elizabeth W34             4) Mc Carthy, Samantha W23        
 
Event 21  Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:39.19   22  
     1) Rubenstein, Judith W44          2) Thatcher, Katie W32            
     3) Peters, Michelle W46            4) Grotenhuis, Corinne W40        
 
Event 21  Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Mt. Greenwood Grand Masters  'A'                            2:08.45   22  
     1) Haney, Sue W43                  2) Salus, Rae W44                 
     3) Kulak, Marilyn W49              4) Hrad, Judy W46                 
 
Event 21  Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun City Stingrays  'A'                                     3:49.49   22  
     1) Carney, Gloria W60              2) Elsaesser, Barbara W80         
     3) Hallett, Alice W67              4) Fabian, Caryl W78              
 
Event 22  Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Mt. Greenwood Grand Masters  'A'                            1:41.17   22  
     1) Morris, Chad M29                2) Urban, Mark M36                
     3) Allen, Andy M32                 4) Callen, Jeff M39               
 
Event 22  Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:11.47   22  
     1) Matherson, Frank M52            2) Osborne, OZ M59                
     3) Kracen, Scott M57               4) Adams, Rod M48                 
 
Event 23  Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Carthy, Samantha       23 ELG                            1:05.83   11  
  2 O'Toole, Taren            22 MGM                            1:10.35    9  
 
Event 23  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Jill               33 DLMA                           1:13.08   11  
 
Event 23  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Kimberly          35 COHO                           1:06.34   11  
 
Event 23  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hacker, Sara              41 NWSC                           1:14.03   11  
  2 Davidson, Nancy           41 UNT                            1:15.99    9  
 -- Rubenstein, Judith        44 ELG                                 DQ  
 
Event 23  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               57 TWC                            1:44.85   11  
 
Event 23  Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallett, Alice            67 SCS                            2:38.65   11  
 
Event 23  Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fabian, Caryl             78 SCS                            2:10.76   11  
 
Event 24  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krenzer, Brian            27 NCO                            1:02.38   11  
 
Event 24  Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        30 TWC                            1:05.32   11  
 
Event 24  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               36 MGM                              57.85   11  
  2 Kellerstrass, Douglas     37 EM                               58.78    9  
  3 Long, Tom                 37 COHO                           1:02.27    8  
  4 Mattson, Mark             35 NWSC                           1:06.89    7  
  5 Kubicek, David            37 ELG                            1:11.78    6  
 
Event 24  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Keith            47 ABM                            1:03.08   11  
  2 Fisher, Joel              49 TWC                            1:57.55    9  
 
Event 24  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             54 DLMA                           1:09.51   11  
  2 Rysdon, Jon               54 NWSC                           1:14.48    9  
  3 Matherson, Frank          52 ELG                            1:40.07    8  
 
Event 24  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, OZ               59 ELG                            1:31.62   11  
  2 Kracen, Scott             57 ELG                            1:36.35    9  
 
Event 24  Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             71 SCS                            1:38.52   11  
 
Event 25  Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Toole, Taren            22 MGM                              31.41   11  
  2 Kennedy, Andrea           23 OPM                              38.88    9  
 
Event 25  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flint, Bridget            26 NCO                              29.50   11  
  2 Malmfeldt, Sarah          26 NCO                              29.95    9  
 
Event 25  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             31 UNT                              28.30   11  
  2 Oine, Elizabeth           34 ELG                              31.69    9  
 
Event 25  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmquist, Karen          36 NWSC                             32.80   11  
  2 Hultquist, Megan          35 BPDG                             34.80    9  
  3 Scobbie, Karen            37 MGM                              36.36    8  
  4 Hunt, Amanda              36 NWSC                             39.62    7  
 
Event 25  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitaker, Lisa            41 DLMA                             30.65   11  
  2 Hacker, Sara              41 NWSC                             31.10    9  
  3 Haney, Sue                43 MGM                              31.83    8  
  4 Lindahl, Lori             41 TWC                              31.94    7  
  5 Ellwood, Margaret         42 BPDG                             35.12    6  
  6 Rubenstein, Judith        44 ELG                              58.15    5  
 
Event 25  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            49 MGM                              42.15   11  
 
Event 25  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay          50 NWSC                             34.11   11  
  2 Yanson, Karen             50 DLMA                             38.85    9  
  3 Kripke, Joan              53 ELG                              56.71    8  
 
Event 26  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben               29 ELG                              24.99   11  
  2 Clark, Jason              26 UNT                              26.02    9  
 
Event 26  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Andy               32 MGM                              28.95   11  
  2 Bonick, Jason             32 OPM                              33.63    9  
 
Event 26  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barger, Joe               39 ELG                              26.06   11  
  2 Callen, Jeff              39 MGM                              27.07    9  
  3 Gehant, Luc               35 EV                               31.70    8  
 
Event 26  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            40 DLMA                             26.22   11  
  2 Gohl, Michael             44 HH                               32.43    9  
 
Event 26  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lange, Kevin              47 NWSC                             27.42   11  
  2 Gordon, Steve             47 ELG                              37.95    9  
  3 Lindahl, Larry            46 TWC                              43.02    8  
 
Event 26  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Craig           50 UNT                              27.06   11  
  2 Dewitt, Peter             54 DLMA                             27.25    9  
  3 Tyree, Lew                52 NWSC                             28.59    8  
 
Event 26  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, OZ               59 ELG                              34.81   11  
 
Event 26  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strang, David             62 SCS                              37.01   11  
  2 Smith, Dave               60 OPM                              38.54    9  
 
Event 27  Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Jolene             24 MGM                            2:23.27   11  
 
Event 27  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Laura          28 NWSC                           2:12.50   11  
  2 Howland, Heather          25 TWC                            2:35.40    9  
 
Event 27  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             44 COHO                           2:03.81   11  
  2 Davidson, Nancy           41 UNT                            2:41.93    9  
  3 Richardson, Robin         44 EV                             2:51.59    8  
  4 Riggs, Anne               44 EV                             3:07.18    7  
 
Event 27  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane           49 COHO                           2:35.64   11  
  2 Kulak, Marilyn            49 MGM                            3:05.56    9  
 
Event 27  Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               57 TWC                            3:07.50   11  
  2 Thayer German, Cindy      55 ELG                            3:10.66    9  
 
Event 27  Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Laponte, Elizabeth        60 ELG                            3:29.20   11  
 
Event 27  Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallett, Alice            67 SCS                            4:52.48   11  
 
Event 28  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             26 NCO                            1:52.59   11  
 
Event 28  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        30 TWC                            2:04.56   11  
  2 Hatch, Eric               31 NCO                            2:11.46    9  
 
Event 28  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              36 BU                             1:50.79   11  
  2 Kurza, Ron                38 NWSC                           1:54.61    9  
  3 Urban, Mark               36 MGM                            1:54.71    8  
  4 Keller, Stan              38 DLMA                           2:14.62    7  
 
Event 28  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Grotenhuis, Ben           41 ELG                            2:16.17   11  
  2 Royko, Mark               41 MGM                            2:39.46    9  
 
Event 28  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Biegel, Dan               47 DLMA                           2:11.32   11  
  2 Goyette, Brian            46 ELG                            2:12.99    9  
  3 Conlon, Mark              49 BU                             2:46.16    8  
  4 Lindahl, Larry            46 TWC                            2:52.00    7  
  5 Fisher, Joel              49 TWC                            3:23.54    6  
 
Event 28  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rysdon, Jon               54 NWSC                           2:39.58   11  
 
Event 28  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Scott             57 ELG                            2:37.33   11  
 
Event 29  Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Mt. Greenwood Grand Masters  'A'                            2:02.45   22  
     1) O'Toole, Taren W22              2) Morris, Chad M29               
     3) Allen, Andy M32                 4) Scobbie, Karen W37             
 
Event 29  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Duneland Masters  'A'                                       2:09.28   22  
     1) Quinn, Jill W33                 2) Yanson, Karen W50              
     3) Biegel, Dan M47                 4) Hurst, Charles M40             
 
Event 29  Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Mt. Greenwood Grand Masters  'A'                            2:17.86   22  
     1) Salus, Rae W44                  2) Callen, Jeff M39               
     3) Haney, Sue W43                  4) Urban, Mark M36                
 
Event 29  Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:52.96   22  
     1) Laponte, Elizabeth W60          2) Kripke, Joan W53               
     3) Osborne, OZ M59                 4) Kracen, Scott M57              
 
Event 29  Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun City Stingrays  'A'                                     3:38.41   22  
     1) Hallett, Alice W67              2) Fabian, Caryl W78              
     3) Magill, Chuck M71               4) Strang, David M62              
 
Event 31  Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Carthy, Samantha       23 ELG                            2:27.88   11  
 
Event 31  Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Howland, Heather          25 TWC                            3:11.53   11  
 
Event 31  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              29 MGM                            2:15.03   11  
 
Event 31  Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Chris            34 NWSC                           2:19.32   11  
 
Event 31  Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               36 MGM                            2:15.31   11  
  2 Kellerstrass, Douglas     37 EM                             2:17.84    9  
 
Event 31  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Joel              49 TWC                            4:21.64   11  
 
Event 31  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, OZ               59 ELG                            3:11.04   11  
 
                    Combined Team Scores - Through Event 31                    
 
  1. Elgin Blue Wave Swim Team          1035   2. Naperville Waves                    958
  3. Mt. Greenwood Grand Masters         722   4. Sun City Stingrays                  335
  5. Duneland Masters                    330   6. Team Wellness - Seadogs             275
  7. New City YMCA Orcas                 268   8. Unatached                           257
  9. Delnor Aquatic Master               246  10. Evanston Masters                    239
 11. Deerfield Coho Swim Club            235  12. Oak Park Masters                    201
 13. Bartlett Gators                     183  14. Naperville Y                        121
 15. Harbor Hurricanes                   103  16. Good Samaritan Masters - Otter       81
 17. Elmhurst Masters                     66  18. Beuhler YMCA Breakers                61
 19. Lincoln-Way Masters                  52  20. Rockford                             51
 21. Chicago Masters                      50  22. Northwestern                         42
 23. St Charles Masters                   36  24. Lakeshore Athletic Club              27
 25. Academy Bullets Masters              22  26. Lincoln                              21
 27. Barrington Area Masters              19