Licensed to ILMSA State Championship Meet       Hy-Tek's Meet Manager 3/22/2007
            Central Illinois Masters Spring Classic 2007 - 3/4/2007            
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Ashley           20 SMELT                            28.71  
  2 Magiera, Beth             21 CENT                             28.90  
  3 Osterberg, Karah          18 Unattached                       33.92  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Magiera, Beth             21 CENT                           1:03.62  
                  30.32     1:03.62 (33.30)                                        
  2 Jackson, Ashley           20 SMELT                          1:06.37  
                  32.46     1:06.37 (33.91)                                        
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beskow, Melissa           23 TWC                            6:28.10  
                  34.65     1:12.84 (38.19)     1:52.92 (40.08)     2:32.78 (39.86)
        3:12.63 (39.85)     3:52.07 (39.44)     4:32.01 (39.94)     5:11.04 (39.03)
        5:50.04 (39.00)     6:28.10 (38.06)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Magiera, Beth             21 CENT                             35.74  
  2 Osterberg, Karah          18 Unattached                       39.61  
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beskow, Melissa           23 TWC                            2:43.15  
                  39.03     1:19.88 (40.85)     2:02.51 (42.63)     2:43.15 (40.64)
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osterberg, Karah          18 Unattached                       41.54  
  2 Beskow, Melissa           23 TWC                              41.88  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Magiera, Beth             21 CENT                           1:15.09  
                  34.21     1:15.09 (40.88)                                        
  2 Beskow, Melissa           23 TWC                            1:16.18  
                  34.73     1:16.18 (41.45)                                        
  3 Osterberg, Karah          18 Unattached                     1:25.23  
                  39.74     1:25.23 (45.49)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kozlowski, Laura          29 Unattached                       27.09  
  2 Sweet, Cara               29 Unattached                       29.17  
  3 Howland, Heather          26 TWC                              29.36  
  4 Pencek, Janella           25 Unattached                       29.41  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            26 Unattached                       57.95  
                  27.65       57.95 (30.30)                                        
  2 Kozlowski, Laura          29 Unattached                       58.39  
                  28.28       58.39 (30.11)                                        
  3 Howland, Heather          26 TWC                            1:04.41  
                  31.00     1:04.41 (33.41)                                        
  4 Pencek, Janella           25 Unattached                     1:05.27  
                  31.61     1:05.27 (33.66)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            26 Unattached                     2:05.84  
                  29.22     1:00.80 (31.58)     1:33.00 (32.20)     2:05.84 (32.84)
  2 Kozlowski, Laura          29 Unattached                     2:06.34  
                  29.16     1:01.07 (31.91)     1:33.70 (32.63)     2:06.34 (32.64)
  3 Howland, Heather          26 TWC                            2:31.77  
                  34.65     1:13.35 (38.70)     1:53.78 (40.43)     2:31.77 (37.99)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sweet, Cara               29 Unattached                     6:57.98  
                  34.32     1:13.21 (38.89)     1:54.46 (41.25)     2:36.92 (42.46)
        3:20.16 (43.24)     4:03.53 (43.37)     4:47.69 (44.16)     5:32.33 (44.64)
        6:16.40 (44.07)     6:57.98 (41.58)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kozlowski, Laura          29 Unattached                       31.30  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            26 Unattached                       32.49  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            26 Unattached                     1:09.92  
                  32.92     1:09.92 (37.00)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Howland, Heather          26 TWC                              33.19  
  2 Sweet, Cara               29 Unattached                       34.30  
  3 Pencek, Janella           25 Unattached                       35.72  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Howland, Heather          26 TWC                            1:19.94  
                  35.48     1:19.94 (44.46)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            26 Unattached                     1:05.26  
                  31.28     1:05.26 (33.98)                                        
  2 Kozlowski, Laura          29 Unattached                     1:07.42  
                  30.82     1:07.42 (36.60)                                        
  3 Sweet, Cara               29 Unattached                     1:15.86  
                  34.26     1:15.86 (41.60)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paulsen, Kristina         30 Unattached                       26.58  
  2 Blair, Liz                31 STL                              37.37  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           32 NWSC                           1:04.16  
                  30.17     1:04.16 (33.99)                                        
  2 Blair, Liz                31 STL                            1:27.46  
                  40.57     1:27.46 (46.89)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paulsen, Kristina         30 Unattached                       30.05  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paulsen, Kristina         30 Unattached                     1:05.38  
                  31.93     1:05.38 (33.45)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           32 NWSC                             37.93  
  2 Blair, Liz                31 STL                              52.89  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           32 NWSC                           1:25.35  
                  39.89     1:25.35 (45.46)                                        
  2 Blair, Liz                31 STL                            1:51.89  
                  52.29     1:51.89 (59.60)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paulsen, Kristina         30 Unattached                       28.69  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paulsen, Kristina         30 Unattached                     1:05.40  
                  29.72     1:05.40 (35.68)                                        
  2 Colburn, Carrie           32 NWSC                           1:18.32  
                  37.45     1:18.32 (40.87)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           32 NWSC                           2:50.33  
                  36.91     1:23.56 (46.65)     2:12.30 (48.74)     2:50.33 (38.03)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine               36 CENT                             25.54  
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           38 SMELT                          2:53.81  
                  37.48     1:22.61 (45.13)     2:09.09 (46.48)     2:53.81 (44.72)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           38 SMELT                          7:52.76  
                  39.18     1:25.21 (46.03)     2:13.02 (47.81)     3:01.99 (48.97)
        3:51.33 (49.34)     4:41.21 (49.88)     5:30.56 (49.35)     6:19.10 (48.54)
        7:07.44 (48.34)     7:52.76 (45.32)                                        
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine               36 CENT                           1:09.03  
                  32.84     1:09.03 (36.19)                                        
  2 Giles-Ott, Ruth           38 SMELT                          1:48.50  
                  51.69     1:48.50 (56.81)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           38 SMELT                            44.78  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine               36 CENT                           1:01.38  
                  29.16     1:01.38 (32.22)                                        
  2 Giles-Ott, Ruth           38 SMELT                          1:32.95  
                  41.96     1:32.95 (50.99)                                        
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine               36 CENT                           4:43.33  
                  29.46     1:02.29 (32.83)     1:39.90 (37.61)     2:17.33 (37.43)
        2:57.31 (39.98)     3:37.50 (40.19)     4:11.57 (34.07)     4:43.33 (31.76)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             41 RYMCA                            27.60  
  2 Kafka, Heidi              44 SMELT                            27.99  
  3 Jones, Tanya              41 Unattached                       42.90  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             41 RYMCA                          1:03.50  
                  29.92     1:03.50 (33.58)                                        
  2 Jones, Tanya              41 Unattached                     1:37.81  
                  46.89     1:37.81 (50.92)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Tanya              41 Unattached                     3:41.93  
                  44.20     1:38.46 (54.26)   2:40.58 (1:02.12)   3:41.93 (1:01.35)
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              44 SMELT                         12:40.13  
                  33.27     1:09.21 (35.94)     1:46.04 (36.83)     2:23.33 (37.29)
        3:01.05 (37.72)     3:39.18 (38.13)     4:17.58 (38.40)     4:56.27 (38.69)
        5:35.26 (38.99)     6:14.47 (39.21)     6:53.35 (38.88)     7:32.31 (38.96)
        8:11.28 (38.97)     8:50.18 (38.90)     9:29.11 (38.93)    10:08.09 (38.98)
       10:46.79 (38.70)    11:25.50 (38.71)    12:03.32 (37.82)    12:40.13 (36.81)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              44 SMELT                            35.30  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              44 SMELT                          1:15.01  
                  37.18     1:15.01 (37.83)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              44 SMELT                            38.31  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             41 RYMCA                          1:20.58  
                  37.81     1:20.58 (42.77)                                        
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             41 RYMCA                          1:15.03  
                  36.15     1:15.03 (38.88)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reutiman, Judy            45 SLAM                             32.91  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reutiman, Judy            45 SLAM                           1:20.91  
                  38.77     1:20.91 (42.14)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  2 Hull, Jessie              49 SLAM                           2:45.61  
                  36.50     1:17.32 (40.82)     2:01.59 (44.27)     2:45.61 (44.02)
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sheehan, Kim              45 FF                            14:44.89  
                  39.08     1:21.42 (42.34)     2:04.89 (43.47)     2:48.83 (43.94)
        3:33.52 (44.69)     4:18.59 (45.07)     5:03.67 (45.08)     5:48.08 (44.41)
        6:32.73 (44.65)     7:17.72 (44.99)     8:02.96 (45.24)     8:47.95 (44.99)
        9:33.19 (45.24)    10:17.79 (44.60)    11:02.27 (44.48)    11:46.86 (44.59)
       12:31.86 (45.00)    13:16.53 (44.67)    14:01.58 (45.05)    14:44.89 (43.31)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oller, Virginia           49 ROCK                             41.94  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hull, Jessie              49 SLAM                           1:26.14  
                1:26.43         1:26.14 ( )                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sheehan, Kim              45 FF                               45.07  
  2 Oller, Virginia           49 ROCK                             46.80  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoskins, Sandy            47 Unattached                     1:19.43  
                  38.12     1:19.43 (41.31)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoskins, Sandy            47 Unattached                       29.56  
  2 Reutiman, Judy            45 SLAM                             37.16  
  3 Hull, Jessie              49 SLAM                             37.41  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoskins, Sandy            47 Unattached                     1:08.52  
                  31.64     1:08.52 (36.88)                                        
  2 Hull, Jessie              49 SLAM                           1:23.30  
                  39.27     1:23.30 (44.03)                                        
  3 Reutiman, Judy            45 SLAM                           1:29.76  
                  42.05     1:29.76 (47.71)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoskins, Sandy            47 Unattached                     2:30.12  
                  32.21     1:11.05 (38.84)     1:54.69 (43.64)     2:30.12 (35.43)
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoskins, Sandy            47 Unattached                     5:33.90  
                  34.77     1:15.82 (41.05)     2:00.03 (44.21)     2:42.86 (42.83)
        3:29.49 (46.63)     4:16.99 (47.50)     4:56.23 (39.24)     5:33.90 (37.67)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stieb, Kathy              53 SLAM                             42.24  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Delanois, Barb            51 EVAN                           2:50.07  
                  36.78     1:19.87 (43.09)     2:05.77 (45.90)     2:50.07 (44.30)
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Delanois, Barb            51 EVAN                          15:02.56  
                  38.64     1:21.03 (42.39)     2:05.59 (44.56)     2:50.70 (45.11)
        3:36.03 (45.33)     4:22.12 (46.09)     5:08.47 (46.35)     5:54.16 (45.69)
        6:40.35 (46.19)     7:25.99 (45.64)     8:12.15 (46.16)     8:58.35 (46.20)
        9:44.49 (46.14)    10:31.28 (46.79)    11:17.05 (45.77)    12:03.23 (46.18)
       12:48.82 (45.59)    13:34.93 (46.11)    14:20.43 (45.50)    15:02.56 (42.13)
  2 Muszynski, Deborah        51 LINW                          18:04.54  
                  42.96     1:32.26 (49.30)     2:25.83 (53.57)     3:19.33 (53.50)
        4:12.90 (53.57)     5:07.12 (54.22)     6:02.70 (55.58)     6:59.33 (56.63)
        7:55.01 (55.68)     8:51.23 (56.22)     9:46.16 (54.93)    10:41.86 (55.70)
       11:37.42 (55.56)    12:33.95 (56.53)    13:29.67 (55.72)    14:25.39 (55.72)
       15:21.53 (56.14)    16:16.38 (54.85)    17:11.31 (54.93)    18:04.54 (53.23)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Streed, Kimberlie         51 TWC                              47.11  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Streed, Kimberlie         51 TWC                              41.37  
  2 Delanois, Barb            51 EVAN                             43.49  
  3 Stieb, Kathy              53 SLAM                             45.33  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Streed, Kimberlie         51 TWC                            1:31.24  
                  42.19     1:31.24 (49.05)                                        
  2 Stieb, Kathy              53 SLAM                           1:40.88  
                  48.48     1:40.88 (52.40)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  2 Streed, Kimberlie         51 TWC                            3:33.30  
                  46.57     1:41.10 (54.53)     2:37.59 (56.49)     3:33.30 (55.71)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            56 NWSC                             31.74  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            56 NWSC                           1:11.12  
                  33.48     1:11.12 (37.64)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            56 NWSC                           2:33.47  
                  33.90     1:14.22 (40.32)     1:54.78 (40.56)     2:33.47 (38.69)
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            56 NWSC                          13:43.37  
                  35.42     1:15.32 (39.90)     1:56.82 (41.50)     2:38.95 (42.13)
        3:20.27 (41.32)     4:01.46 (41.19)     4:43.16 (41.70)     5:23.99 (40.83)
        6:05.52 (41.53)     6:47.08 (41.56)     7:29.02 (41.94)     8:10.63 (41.61)
        8:52.31 (41.68)     9:34.39 (42.08)    10:16.71 (42.32)    10:58.42 (41.71)
       11:40.39 (41.97)    12:21.70 (41.31)    13:03.47 (41.77)    13:43.37 (39.90)
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            56 NWSC                           6:40.53  
                  41.74     1:34.93 (53.19)     2:26.11 (51.18)     3:16.62 (50.51)
      4:16.86 (1:00.24)   5:17.19 (1:00.33)     5:58.64 (41.45)     6:40.53 (41.89)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Faith, Julie              63 CENT                             37.74  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Faith, Julie              63 CENT                             52.01  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Faith, Julie              63 CENT                           1:45.74  
                  51.64     1:45.74 (54.10)                                        
 
Men 17 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kozak, Michael            17 Unattached                     1:56.10  
                  25.40       54.75 (29.35)     1:24.71 (29.96)     1:56.10 (31.39)
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garibaldi, Michael        19 Unattached                       23.85  
  2 Smothers, Josh            19 Unattached                       24.71  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garibaldi, Michael        19 Unattached                       52.81  
                  24.45       52.81 (28.36)                                        
  2 Hayes, Ryan               18 Unattached                       57.50  
                  27.29       57.50 (30.21)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garibaldi, Michael        19 Unattached                     1:59.01  
                  25.40       54.50 (29.10)     1:26.46 (31.96)     1:59.01 (32.55)
  2 Hayes, Ryan               18 Unattached                     2:10.76  
                  29.37     1:01.41 (32.04)     1:35.21 (33.80)     2:10.76 (35.55)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garibaldi, Michael        19 Unattached                       28.87  
  2 Osterberg, Jake           24 ROCK                             30.18  
  3 Smothers, Josh            19 Unattached                       30.78  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osterberg, Jake           24 ROCK                           1:05.85  
                  31.68     1:05.85 (34.17)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Osterberg, Jake           24 ROCK                             34.51  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smothers, Josh            19 Unattached                     1:10.64  
                  32.30     1:10.64 (38.34)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yuvashev, Timotey         18 Unattached                       26.17  
  2 Smothers, Josh            19 Unattached                       26.72  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yuvashev, Timotey         18 Unattached                       58.05  
                  26.47       58.05 (31.58)                                        
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yuvashev, Timotey         18 Unattached                     1:01.79  
                  27.71     1:01.79 (34.08)                                        
  2 Smothers, Josh            19 Unattached                     1:03.45  
                  29.13     1:03.45 (34.32)                                        
  3 Osterberg, Jake           24 ROCK                           1:06.28  
                  29.59     1:06.28 (36.69)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sweet, Chris              27 Unattached                       24.29  
  2 Hiser, Dan                28 Unattached                       24.46  
  3 Lubenkov, Byron           25 Unattached                       26.31  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sweet, Chris              27 Unattached                       55.22  
                  26.89       55.22 (28.33)                                        
  2 Lubenkov, Byron           25 Unattached                       59.92  
                  28.79       59.92 (31.13)                                        
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sweet, Chris              27 Unattached                     6:03.23  
                  31.70     1:07.17 (35.47)     1:43.44 (36.27)     2:19.53 (36.09)
        2:56.11 (36.58)     3:33.28 (37.17)     4:10.48 (37.20)     4:48.53 (38.05)
        5:27.08 (38.55)     6:03.23 (36.15)                                        
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 VanEtten, Erik            29 CENT                          11:24.11  
                  30.15     1:04.14 (33.99)     1:38.86 (34.72)     2:13.79 (34.93)
        2:48.57 (34.78)     3:22.92 (34.35)     3:57.58 (34.66)     4:32.17 (34.59)
        5:06.66 (34.49)     5:41.28 (34.62)     6:15.79 (34.51)     6:50.35 (34.56)
        7:24.36 (34.01)     7:58.64 (34.28)     8:32.95 (34.31)     9:07.63 (34.68)
        9:42.09 (34.46)    10:16.79 (34.70)    10:50.88 (34.09)    11:24.11 (33.23)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Kyle             25 SMELT                            26.02  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Kyle             25 SMELT                            55.49  
                  27.19       55.49 (28.30)                                        
  2 Lubenkov, Byron           25 Unattached                     1:01.90  
                  30.40     1:01.90 (31.50)                                        
  3 VanEtten, Erik            29 CENT                           1:08.12  
                  33.45     1:08.12 (34.67)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiser, Dan                28 Unattached                       31.71  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiser, Dan                28 Unattached                     1:08.17  
                  31.20     1:08.17 (36.97)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hiser, Dan                28 Unattached                     1:01.97  
                  28.63     1:01.97 (33.34)                                        
  2 Sweet, Chris              27 Unattached                     1:04.53  
                  29.07     1:04.53 (35.46)                                        
  3 VanEtten, Erik            29 CENT                           1:05.85  
                  31.13     1:05.85 (34.72)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Kyle             25 SMELT                          2:03.58  
                  29.58     1:00.86 (31.28)     1:32.01 (31.15)     2:03.58 (31.57)
  2 VanEtten, Erik            29 CENT                           2:20.51  
                  30.80     1:08.56 (37.76)     1:47.81 (39.25)     2:20.51 (32.70)
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 VanEtten, Erik            29 CENT                           4:56.20  
                  32.46     1:10.34 (37.88)     1:49.67 (39.33)     2:27.67 (38.00)
        3:08.53 (40.86)     3:49.99 (41.46)     4:24.09 (34.10)     4:56.20 (32.11)
  2 Lubenkov, Byron           25 Unattached                     5:13.69  
                  36.19     1:17.16 (40.97)     1:54.11 (36.95)     2:30.46 (36.35)
        3:16.03 (45.57)     4:01.24 (45.21)     4:37.83 (36.59)     5:13.69 (35.86)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gimbel, Jeremy            30 Unattached                       25.25  
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        31 TWC                            2:00.06  
                  27.88       58.26 (30.38)     1:29.93 (31.67)     2:00.06 (30.13)
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        31 TWC                              33.02  
  2 Gimbel, Jeremy            30 Unattached                       34.18  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        31 TWC                            1:03.03  
                  30.08     1:03.03 (32.95)                                        
  2 Coan, Jonathan            30 Unattached                     1:03.54  
                  29.42     1:03.54 (34.12)                                        
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        31 TWC                            4:53.87  
                  29.78     1:05.13 (35.35)     1:43.71 (38.58)     2:21.65 (37.94)
        3:03.65 (42.00)     3:46.53 (42.88)     4:21.73 (35.20)     4:53.87 (32.14)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Durr, Allen               36 Unattached                       25.25  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colburn, Chris            35 ABM                              54.00  
                  26.04       54.00 (27.96)                                        
  2 Durr, Allen               36 Unattached                       55.58  
                  27.44       55.58 (28.14)                                        
  3 Hahn, Michael             36 Unattached                       57.99  
                  27.67       57.99 (30.32)                                        
  4 Moon, Mitchel             37 Unattached                     1:01.51  
                  28.93     1:01.51 (32.58)                                        
  5 Collet, John              39 Unattached                     1:04.85  
                  31.27     1:04.85 (33.58)                                        
  6 Duffield, Bill            36 Unattached                     1:13.64  
                  35.87     1:13.64 (37.77)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Durr, Allen               36 Unattached                     2:01.37  
                  27.81       57.32 (29.51)     1:28.82 (31.50)     2:01.37 (32.55)
  2 Collet, John              39 Unattached                     2:22.24  
                  32.75     1:08.77 (36.02)     1:45.66 (36.89)     2:22.24 (36.58)
  3 Duffield, Bill            36 Unattached                     2:47.21  
                  38.30     1:21.25 (42.95)     2:05.31 (44.06)     2:47.21 (41.90)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Matt              37 BUEHL                          4:56.55  
                  27.37       57.45 (30.08)     1:27.50 (30.05)     1:57.83 (30.33)
        2:27.76 (29.93)     2:57.59 (29.83)     3:27.36 (29.77)     3:57.13 (29.77)
        4:27.05 (29.92)     4:56.55 (29.50)                                        
  2 Hahn, Michael             36 Unattached                     5:43.23  
                  29.50     1:02.08 (32.58)     1:35.70 (33.62)     2:10.38 (34.68)
        2:46.05 (35.67)     3:21.61 (35.56)     3:57.11 (35.50)     4:33.32 (36.21)
        5:09.27 (35.95)     5:43.23 (33.96)                                        
  3 Collet, John              39 Unattached                     6:27.81  
                  33.70     1:10.59 (36.89)     1:48.44 (37.85)     2:26.92 (38.48)
        3:06.64 (39.72)     3:46.48 (39.84)     4:26.38 (39.90)     5:06.87 (40.49)
        5:47.39 (40.52)     6:27.81 (40.42)                                        
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Matt              37 BUEHL                         10:10.76  
                  27.75       58.67 (30.92)     1:29.31 (30.64)     1:59.92 (30.61)
        2:30.72 (30.80)     3:01.22 (30.50)     3:31.77 (30.55)     4:02.38 (30.61)
        4:33.02 (30.64)     5:03.93 (30.91)     5:34.26 (30.33)     6:04.66 (30.40)
        6:35.41 (30.75)     7:06.00 (30.59)     7:36.67 (30.67)     8:07.50 (30.83)
        8:38.23 (30.73)     9:09.14 (30.91)     9:40.27 (31.13)    10:10.76 (30.49)
  2 Hahn, Michael             36 Unattached                    11:45.52  
                  30.44     1:03.28 (32.84)     1:37.24 (33.96)     2:11.81 (34.57)
        2:46.73 (34.92)     3:21.92 (35.19)     3:57.01 (35.09)     4:32.68 (35.67)
        5:09.16 (36.48)     5:45.25 (36.09)     6:21.73 (36.48)     6:57.76 (36.03)
        7:33.77 (36.01)     8:10.41 (36.64)     8:46.45 (36.04)     9:22.84 (36.39)
        9:59.98 (37.14)    10:36.07 (36.09)    11:12.20 (36.13)    11:45.52 (33.32)
  3 Collet, John              39 Unattached                    13:08.14  
                  33.98     1:11.17 (37.19)     1:50.65 (39.48)     2:29.24 (38.59)
        3:08.76 (39.52)     3:48.42 (39.66)     4:28.10 (39.68)     5:08.41 (40.31)
        5:48.29 (39.88)     6:28.33 (40.04)     7:09.08 (40.75)     7:49.40 (40.32)
        8:29.59 (40.19)     9:10.11 (40.52)     9:50.05 (39.94)    10:30.24 (40.19)
       11:10.30 (40.06)    11:49.75 (39.45)    12:29.25 (39.50)    13:08.14 (38.89)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colburn, Chris            35 ABM                              29.41  
  2 Hahn, Michael             36 Unattached                       31.04  
  3 Mattson, Mark             36 NWSC                             32.32  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Matt              37 BUEHL                            30.65  
  2 Moon, Mitchel             37 Unattached                       34.32  
  3 Duffield, Bill            36 Unattached                       42.00  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colburn, Chris            35 ABM                            1:09.14  
                  32.56     1:09.14 (36.58)                                        
  2 Mattson, Mark             36 NWSC                           1:13.59  
                  34.76     1:13.59 (38.83)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             36 NWSC                             29.39  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duffield, Bill            36 Unattached                     1:20.72  
                  37.40     1:20.72 (43.32)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Colburn, Chris            35 ABM                            1:00.89  
                  29.04     1:00.89 (31.85)                                        
  2 Mattson, Mark             36 NWSC                           1:05.15  
                  30.78     1:05.15 (34.37)                                        
  3 Moon, Mitchel             37 Unattached                     1:08.69  
                  31.32     1:08.69 (37.37)                                        
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             36 NWSC                           5:18.72  
                  31.67     1:10.72 (39.05)     1:53.02 (42.30)     2:34.77 (41.75)
        3:19.53 (44.76)     4:05.70 (46.17)     4:42.67 (36.97)     5:18.72 (36.05)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pratt, John L             44 CENT                             23.58  
  2 Barger, Joe               40 3BSPR                            23.85  
  3 Efaw, David               41 CENT                             26.31  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Efaw, David               41 CENT                             58.38  
                  28.23       58.38 (30.15)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Novotny, Joe              40 CENT                           1:59.18  
                  26.42       55.76 (29.34)     1:27.00 (31.24)     1:59.18 (32.18)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hintz, Tom                40 Unattached                     6:18.91  
                  33.69     1:09.67 (35.98)     1:47.01 (37.34)     2:25.41 (38.40)
        3:04.56 (39.15)     3:43.71 (39.15)     4:22.60 (38.89)     5:02.00 (39.40)
        5:41.36 (39.36)     6:18.91 (37.55)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hintz, Tom                40 Unattached                       36.27  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hintz, Tom                40 Unattached                     1:19.11  
                  37.32     1:19.11 (41.79)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pratt, John L             44 CENT                             24.85  
  2 Barger, Joe               40 3BSPR                            25.80  
  3 Hintz, Tom                40 Unattached                       32.83  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pratt, John L             44 CENT                             54.68  
                  25.47       54.68 (29.21)                                        
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barger, Joe               40 3BSPR                            59.75  
                  27.05       59.75 (32.70)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Perisin, Ray              46 Unattached                       25.29  
  2 Gohl, Michael             46 HH                               29.44  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Perisin, Ray              46 Unattached                       54.88  
                  26.90       54.88 (27.98)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sebastian, Dave           45 SMELT                          1:59.95  
                  27.39       57.77 (30.38)     1:29.31 (31.54)     1:59.95 (30.64)
  2 Perisin, Ray              46 Unattached                     2:00.80  
                  28.12       58.33 (30.21)     1:29.27 (30.94)     2:00.80 (31.53)
  3 Storti, Matt              49 CENT                           2:20.84  
                  31.53     1:07.00 (35.47)     1:43.92 (36.92)     2:20.84 (36.92)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sebastian, Dave           45 SMELT                          5:30.11  
                  28.50       59.77 (31.27)     1:32.29 (32.52)     2:05.64 (33.35)
        2:38.90 (33.26)     3:13.10 (34.20)     3:47.72 (34.62)     4:22.14 (34.42)
        4:56.26 (34.12)     5:30.11 (33.85)                                        
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        45 CENT                           1:05.41  
                  32.76     1:05.41 (32.65)                                        
  2 Storti, Matt              49 CENT                           1:08.45  
                  33.56     1:08.45 (34.89)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        45 CENT                             28.83  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        45 CENT                           1:04.59  
                  30.02     1:04.59 (34.57)                                        
  2 Gohl, Michael             46 HH                             1:18.27  
                  36.24     1:18.27 (42.03)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oller, John               48 ROCK                             27.98  
  2 Gohl, Michael             46 HH                               32.43  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sebastian, Dave           45 SMELT                            59.33  
                  27.63       59.33 (31.70)                                        
  2 Oller, John               48 ROCK                           1:01.80  
                  28.82     1:01.80 (32.98)                                        
  3 Storti, Matt              49 CENT                           1:13.62  
                  32.46     1:13.62 (41.16)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        45 CENT                           1:00.32  
                  28.98     1:00.32 (31.34)                                        
  2 Perisin, Ray              46 Unattached                     1:05.04  
                  30.66     1:05.04 (34.38)                                        
  3 Oller, John               48 ROCK                           1:05.57  
                  30.32     1:05.57 (35.25)                                        
  4 Storti, Matt              49 CENT                           1:11.23  
                  32.81     1:11.23 (38.42)                                        
  5 Gohl, Michael             46 HH                             1:16.46  
                  36.18     1:16.46 (40.28)                                        
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        45 CENT                           4:59.60  
                  33.21     1:13.59 (40.38)     1:52.73 (39.14)     2:31.14 (38.41)
        3:12.22 (41.08)     3:52.74 (40.52)     4:26.90 (34.16)     4:59.60 (32.70)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Puhse, Neal               51 Unattached                       25.82  
  2 Vogel, Matthew            52 Unattached                       29.63  
  3 Grimes, Steve             50 Unattached                       30.35  
  4 Sappington, Sgt Mike      54 SLAM                             36.36  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          53 HH                               57.13  
                  28.12       57.13 (29.01)                                        
  2 Puhse, Neal               51 Unattached                       58.29  
                  28.50       58.29 (29.79)                                        
  3 Krismanits, Gene          52 WIMP                           1:06.45  
                  32.12     1:06.45 (34.33)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Puhse, Neal               51 Unattached                     2:20.85  
                  31.23     1:06.07 (34.84)   2:20.85 (1:14.78)                    
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hoyne, Ronald             50 Unattached                     5:57.25  
                  30.64     1:04.13 (33.49)     1:39.07 (34.94)     2:15.50 (36.43)
        2:52.36 (36.86)     3:29.62 (37.26)     4:06.99 (37.37)     4:44.03 (37.04)
        5:21.31 (37.28)     5:57.25 (35.94)                                        
  2 Dodson, Phil              53 EVAN                           6:06.83  
                  33.19     1:09.19 (36.00)     1:46.67 (37.48)     2:25.23 (38.56)
        3:03.69 (38.46)     3:41.78 (38.09)     4:18.68 (36.90)     4:55.71 (37.03)
        5:31.42 (35.71)     6:06.83 (35.41)                                        
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          53 HH                            11:49.80  
                  32.41     1:07.79 (35.38)     1:43.13 (35.34)     2:18.78 (35.65)
        2:54.30 (35.52)     3:29.87 (35.57)     4:05.52 (35.65)     4:41.74 (36.22)
        5:18.14 (36.40)     5:54.16 (36.02)     6:30.02 (35.86)     7:06.40 (36.38)
        7:41.90 (35.50)     8:18.21 (36.31)     8:54.58 (36.37)     9:30.62 (36.04)
       10:06.77 (36.15)    10:42.08 (35.31)    11:16.53 (34.45)    11:49.80 (33.27)
  2 Dodson, Phil              53 EVAN                          12:10.55  
                  35.77     1:14.73 (38.96)     1:53.06 (38.33)     2:32.14 (39.08)
        3:11.08 (38.94)     3:50.51 (39.43)     4:29.25 (38.74)     5:07.71 (38.46)
        5:46.53 (38.82)     6:25.69 (39.16)     7:03.93 (38.24)     7:42.81 (38.88)
        8:21.95 (39.14)     9:01.44 (39.49)     9:40.56 (39.12)    10:18.28 (37.72)
       10:56.32 (38.04)    11:34.26 (37.94)    12:10.74 (36.48)        12:10.55 ( )
  3 Sappington, Sgt Mike      54 SLAM                          17:31.09  
                  46.25     1:36.42 (50.17)     2:28.98 (52.56)     3:22.99 (54.01)
        4:18.07 (55.08)     5:11.48 (53.41)     6:06.60 (55.12)     6:59.82 (53.22)
        7:52.81 (52.99)     8:46.12 (53.31)     9:39.66 (53.54)    10:33.04 (53.38)
       11:25.74 (52.70)    12:18.44 (52.70)    13:12.23 (53.79)    14:05.70 (53.47)
       14:59.39 (53.69)    15:52.34 (52.95)    16:43.97 (51.63)    17:31.09 (47.12)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          53 HH                               30.38  
  2 Vogel, Matthew            52 Unattached                       32.86  
  3 Sappington, Sgt Mike      54 SLAM                             47.94  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vogel, Matthew            52 Unattached                     1:11.67  
                  35.12     1:11.67 (36.55)                                        
  2 Sappington, Sgt Mike      54 SLAM                           1:45.65  
                  51.38     1:45.65 (54.27)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Krismanits, Gene          52 WIMP                             34.72  
  2 Grimes, Steve             50 Unattached                       34.78  
  3 Sappington, Sgt Mike      54 SLAM                             53.60  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grimes, Steve             50 Unattached                     1:17.50  
                  36.80     1:17.50 (40.70)                                        
  2 Krismanits, Gene          52 WIMP                           1:19.41  
                  37.39     1:19.41 (42.02)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Puhse, Neal               51 Unattached                       28.73  
  2 Brezina, Randall          53 HH                               30.34  
  3 Bogue, Ross               50 CENT                             34.02  
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  3 Bogue, Ross               50 CENT                           2:58.17  
                  37.80     1:23.74 (45.94)     2:11.84 (48.10)     2:58.17 (46.33)
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          53 HH                             1:09.63  
                  32.01     1:09.63 (37.62)                                        
  2 Grimes, Steve             50 Unattached                     1:14.36  
                  35.94     1:14.36 (38.42)                                        
  3 Bogue, Ross               50 CENT                           1:15.12  
                  36.75     1:15.12 (38.37)                                        
  4 Vogel, Matthew            52 Unattached                     1:15.30  
                  33.66     1:15.30 (41.64)                                        
  5 Krismanits, Gene          52 WIMP                           1:15.76  
                  37.18     1:15.76 (38.58)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  2 Hoyne, Ronald             50 Unattached                     2:29.98  
                  31.28                             1:54.66 ( )     2:29.98 (35.32)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shippey, Steven           56 WIMP                             24.38  
  2 Brown, Paul               56 Unattached                       41.04  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shippey, Steven           56 WIMP                             54.63  
                  26.30       54.63 (28.33)                                        
  2 Brown, Paul               56 Unattached                     1:31.06  
                  42.61     1:31.06 (48.45)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shippey, Steven           56 WIMP                             33.55  
  2 Brown, Paul               56 Unattached                       55.19  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shippey, Steven           56 WIMP                           1:12.13  
                  34.00     1:12.13 (38.13)                                        
  2 Brown, Paul               56 Unattached                     2:04.12  
                  59.43   2:04.12 (1:04.69)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shippey, Steven           56 WIMP                           1:03.68  
                  29.62     1:03.68 (34.06)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schein, Howard            62 CENT                             36.23  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Andy               64 NWSC                             41.26  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Andy               64 NWSC                           1:20.74  
                  36.96     1:20.74 (43.78)                                        
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Andy               64 NWSC                           6:24.57  
                  38.51     1:23.51 (45.00)     2:19.69 (56.18)     3:14.36 (54.67)
        4:03.74 (49.38)     4:54.46 (50.72)     5:39.74 (45.28)     6:24.57 (44.83)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ackerman, Owen            69 Unattached                       36.47  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ackerman, Owen            69 Unattached                     1:19.18  
                1:19.36         1:19.18 ( )                                        
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ackerman, Owen            69 Unattached                     3:00.45  
                  40.74     1:26.27 (45.53)   3:00.45 (1:34.18)         3:00.45 ( )