Licensed to ILMSA State Championship Meet       Hy-Tek's Meet Manager 2/14/2007
            St Charles East Super Bowl Masters Swim Meet - 2/4/2007            
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Karia             23 NWSC                             25.35   11  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           24 LM                               57.70   11  
                  27.97       57.70 (29.73)                                        
  2 O'Connor, Bridget         22 LWM                            1:02.90    9  
                  30.19     1:02.90 (32.71)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Connor, Bridget         22 LWM                            2:15.10   11  
                  30.50     1:04.48 (33.98)     1:39.95 (35.47)     2:15.10 (35.15)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           24 LM                             5:41.63   11  
                  31.22     1:04.80 (33.58)     1:39.41 (34.61)     2:14.06 (34.65)
        2:48.82 (34.76)     3:23.28 (34.46)     3:58.29 (35.01)     4:32.78 (34.49)
        5:07.79 (35.01)     5:41.63 (33.84)                                        
  2 Seago, Leslie             24 NWSC                           5:49.46    9  
                  30.99     1:05.04 (34.05)     1:40.06 (35.02)     2:15.23 (35.17)
        2:50.93 (35.70)     3:26.60 (35.67)     4:02.15 (35.55)     4:37.80 (35.65)
        5:13.64 (35.84)     5:49.46 (35.82)                                        
  3 O'Connor, Bridget         22 LWM                            6:00.86    8  
                  31.13     1:05.50 (34.37)     1:41.55 (36.05)     2:18.19 (36.64)
        2:55.16 (36.97)     3:32.36 (37.20)     4:09.78 (37.42)     4:47.37 (37.59)
        5:24.73 (37.36)     6:00.86 (36.13)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           24 LM                               32.86   11  
  2 Logisz, Cathy             23 MGM                              34.39    9  
  3 Beeskow, Melissa          23 TWC                              35.54    8  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Logisz, Cathy             23 MGM                            1:13.39   11  
                  35.93     1:13.39 (37.46)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Karia             23 NWSC                             31.87   11  
  2 Souppa, Kristin           24 NYRS                             34.23    9  
  3 Logisz, Cathy             23 MGM                              37.73    8  
  4 Seago, Leslie             24 NWSC                             37.86    7  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           24 NYRS                           1:16.79   11  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seago, Leslie             24 NWSC                             31.03   11  
  2 O'Connor, Bridget         22 LWM                              31.43    9  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           24 LM                             1:05.06   11  
                  30.68     1:05.06 (34.38)                                        
  2 Beeskow, Melissa          23 TWC                            1:19.60    9  
                  36.11     1:19.60 (43.49)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Karia             23 NWSC                           1:02.82   11  
                  29.74     1:02.82 (33.08)                                        
  2 Souppa, Kristin           24 NYRS                           1:05.78    9  
  3 O'Connor, Bridget         22 LWM                            1:11.46    8  
                  33.39     1:11.46 (38.07)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Logisz, Cathy             23 MGM                            2:39.70   11  
                  34.92     1:15.23 (40.31)     2:01.16 (45.93)     2:39.70 (38.54)
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Melissa          23 TWC                            5:59.53   11  
                  36.87     1:20.12 (43.25)     2:04.94 (44.82)     2:49.98 (45.04)
        3:41.78 (51.80)     4:36.95 (55.17)     5:18.14 (41.19)     5:59.53 (41.39)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Laura          29 NWSC                             27.05   11  
  2 Vehe, Christy             27 NWSC                             29.57    9  
  3 Howland, Heather          26 TWC                              29.59    8  
  4 Lechner, Kim              29 ELG                              29.84    7  
  5 Long, Ashley              25 DAM                              30.56    6  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowal, Betsy              28 ABM                              55.54   11  
                  26.46       55.54 (29.08)                                        
  2 Kozlowski, Laura          29 NWSC                             58.05    9  
                  27.75       58.05 (30.30)                                        
  3 Vehe, Christy             27 NWSC                           1:03.76    8  
                  30.98     1:03.76 (32.78)                                        
  4 Howland, Heather          26 TWC                            1:06.26    7  
                  31.90     1:06.26 (34.36)                                        
  5 Lechner, Kim              29 ELG                            1:07.15    6  
                  32.43     1:07.15 (34.72)                                        
  6 Long, Ashley              25 DAM                            1:07.16    5  
                  31.38     1:07.16 (35.78)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zywica, Jolene            25 MGM                            2:20.15   11  
                  31.56     1:06.43 (34.87)     1:43.17 (36.74)     2:20.15 (36.98)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vehe, Christy             27 NWSC                           6:06.64   11  
                  32.41     1:07.80 (35.39)     1:44.12 (36.32)     2:21.23 (37.11)
        2:58.43 (37.20)     3:36.21 (37.78)     4:14.12 (37.91)     4:52.01 (37.89)
        5:29.68 (37.67)     6:06.64 (36.96)                                        
  2 Zywica, Jolene            25 MGM                            6:09.25    9  
                  33.79     1:10.30 (36.51)     1:47.58 (37.28)     2:24.47 (36.89)
        3:02.23 (37.76)     3:39.35 (37.12)     4:17.46 (38.11)     4:55.00 (37.54)
        5:32.87 (37.87)     6:09.25 (36.38)                                        
  3 Kile, Kelly               28 ELG                            6:53.94    8  
                  35.65     1:16.21 (40.56)     1:57.89 (41.68)     2:40.21 (42.32)
        3:22.93 (42.72)     4:05.24 (42.31)     4:47.91 (42.67)     5:30.20 (42.29)
        6:13.60 (43.40)     6:53.94 (40.34)                                        
  4 Long, Ashley              25 DAM                            6:59.34    7  
                  35.06     1:10.09 (35.03)   2:31.22 (1:21.13)     2:54.35 (23.13)
        3:23.82 (29.47)     4:05.90 (42.08)     4:50.47 (44.57)     5:17.52 (27.05)
        5:43.58 (26.06)   6:59.34 (1:15.76)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowal, Betsy              28 ABM                              29.22   11  
  2 Kozlowski, Laura          29 NWSC                             32.06    9  
  3 Zywica, Jolene            25 MGM                              33.75    8  
  4 Howland, Heather          26 TWC                              38.39    7  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zywica, Jolene            25 MGM                            1:13.38   11  
                  35.92     1:13.38 (37.46)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kile, Kelly               28 ELG                              38.70   11  
  2 Zywica, Jolene            25 MGM                              39.24    9  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kile, Kelly               28 ELG                            1:25.75   11  
                  39.28     1:25.75 (46.47)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vehe, Christy             27 NWSC                             32.25   11  
  2 Howland, Heather          26 TWC                              33.53    9  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Howland, Heather          26 TWC                            1:18.07   11  
                  35.90     1:18.07 (42.17)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowal, Betsy              28 ABM                            1:02.24   11  
                  28.35     1:02.24 (33.89)                                        
  2 Kozlowski, Laura          29 NWSC                           1:07.70    9  
                  30.97     1:07.70 (36.73)                                        
  3 Kile, Kelly               28 ELG                            1:19.78    8  
                  36.75     1:19.78 (43.03)                                        
  4 Lechner, Kim              29 ELG                            1:28.17    7  
                  43.22     1:28.17 (44.95)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vehe, Christy             27 NWSC                           2:39.82   11  
                  34.20     1:16.61 (42.41)     2:03.07 (46.46)     2:39.82 (36.75)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lamkey, Nicole            32 NWSC                             28.19   11  
  2 Waterstraat, Elizabeth    31 NWSC                             34.02    9  
  3 Thatcher, Katie           33 ELG                              36.64    8  
 -- Colburn, Carrie           32 NWSC                                NS  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          30 EV                               59.57   11  
                  28.39       59.57 (31.18)                                        
  2 Waterstraat, Elizabeth    31 NWSC                           1:12.79    9  
                  34.68     1:12.79 (38.11)                                        
  3 Thatcher, Katie           33 ELG                            1:20.65    8  
                  37.91     1:20.65 (42.74)                                        
 -- Colburn, Carrie           32 NWSC                                NS  
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Waterstraat, Elizabeth    31 NWSC                           6:57.14   11  
                  36.50     1:17.19 (40.69)     1:59.23 (42.04)     2:41.66 (42.43)
        3:24.32 (42.66)     4:07.75 (43.43)     4:50.50 (42.75)     5:33.10 (42.60)
        6:15.79 (42.69)     6:57.14 (41.35)                                        
  2 Zilly, Karen              34 DAM                            7:01.66    9  
  3 Thatcher, Katie           33 ELG                            8:06.16    8  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulsen, Kristina         30 NWSC                             29.62   11  
  2 Lamkey, Nicole            32 NWSC                             33.11    9  
  3 Zilly, Karen              34 DAM                              36.55    8  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulsen, Kristina         30 NWSC                           1:05.07   11  
                  31.87     1:05.07 (33.20)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          30 EV                               34.51   11  
  2 Thatcher, Katie           33 ELG                              54.05    9  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          30 EV                             1:17.10   11  
                  36.58     1:17.10 (40.52)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulsen, Kristina         30 NWSC                             28.89   11  
 -- Lamkey, Nicole            32 NWSC                                NS  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulsen, Kristina         30 NWSC                           1:05.58   11  
                  30.11     1:05.58 (35.47)                                        
  2 Lingner, Heather          30 EV                             1:11.52    9  
                  34.42     1:11.52 (37.10)                                        
  3 Zilly, Karen              34 DAM                            1:18.57    8  
  4 Thatcher, Katie           33 ELG                            1:42.05    7  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oine, Elizabeth           35 ELG                              28.88   11  
  2 Palmquist, Karen          37 NWSC                             30.19    9  
  3 Harrison, Jennifer        36 ELG                              30.44    8  
  4 Hogan, Linda              37 LAC                              30.81    7  
  5 VanMaldegiom, Melissa     39 BPDG                             30.94    6  
  6 Hultquist, Megan          36 BPDG                             30.97    5  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oine, Elizabeth           35 ELG                            1:04.27   11  
                  30.70     1:04.27 (33.57)                                        
  2 Harrison, Jennifer        36 ELG                            1:04.42    9  
                  31.23     1:04.42 (33.19)                                        
  3 VanMaldegiom, Melissa     39 BPDG                           1:06.07    8  
                  32.42     1:06.07 (33.65)                                        
  4 Hultquist, Megan          36 BPDG                           1:07.09    7  
                  30.41     1:07.09 (36.68)                                        
  5 Hogan, Linda              37 LAC                            1:09.52    6  
                  32.47     1:09.52 (37.05)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Linda              37 LAC                            2:33.75   11  
                  35.13     1:14.97 (39.84)     1:55.08 (40.11)     2:33.75 (38.67)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        36 ELG                            6:03.14   11  
                  32.49     1:07.13 (34.64)     1:43.39 (36.26)     2:20.44 (37.05)
        2:57.88 (37.44)     3:35.79 (37.91)     4:13.20 (37.41)     4:50.27 (37.07)
        5:27.59 (37.32)     6:03.14 (35.55)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pieroni, Nancy            39 ACME                             34.11   11  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pieroni, Nancy            39 ACME                           1:14.79   11  
                  36.31     1:14.79 (38.48)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmquist, Karen          37 NWSC                             39.81   11  
  2 VanMaldegiom, Melissa     39 BPDG                             40.37    9  
 -- Hogan, Linda              37 LAC                                 NS  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Linda              37 LAC                            1:24.33   11  
                  39.36     1:24.33 (44.97)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oine, Elizabeth           35 ELG                              32.13   11  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oine, Elizabeth           35 ELG                            1:10.96   11  
                  41.85     1:10.96 (29.11)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hultquist, Megan          36 BPDG                           1:19.07   11  
                  37.06     1:19.07 (42.01)                                        
 -- Pieroni, Nancy            39 ACME                          X1:14.71  
                  33.59     1:14.71 (41.12)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oine, Elizabeth           35 ELG                            2:44.16   11  
                  33.56     1:15.96 (42.40)     2:05.17 (49.21)     2:44.16 (38.99)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haney, Sue                44 MGM                              27.71   11  
  2 Hacker, Sara              42 NWSC                             28.65    9  
  3 Stiberth, Amanda          41 ELG                              30.53    8  
  4 Orlowski, Joyce           41 ELG                              32.71    7  
  5 Grotenhuis, Corinne       41 ELG                              37.17    6  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haney, Sue                44 MGM                            1:03.87   11  
                  30.10     1:03.87 (33.77)                                        
  2 Stiberth, Amanda          41 ELG                            1:06.64    9  
                  31.83     1:06.64 (34.81)                                        
  3 Chung, Susan              43 NWSC                           1:10.81    8  
                  33.61     1:10.81 (37.20)                                        
  4 Orlowski, Joyce           41 ELG                            1:15.05    7  
                  35.18     1:15.05 (39.87)                                        
  5 Grotenhuis, Corinne       41 ELG                            1:21.93    6  
                  38.00     1:21.93 (43.93)                                        
  6 Cunningham, Neil          41 EV                             1:27.47    5  
                1:27.44      1:27.47 (0.03)                                        
  7 Bruce, Maureen            43 ABM                            1:28.68    4  
                  44.54     1:28.68 (44.14)                                        
 -- Lelko, Meg                40 NWSC                                NS  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellwood, Margaret         43 BPDG                           2:36.88   11  
                  35.65     1:15.77 (40.12)     1:56.77 (41.00)     2:36.88 (40.11)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Austin, Karen             42 ABM                            5:43.31   11  
                  30.72     1:03.99 (33.27)     1:37.72 (33.73)     2:12.23 (34.51)
        2:46.80 (34.57)     3:22.05 (35.25)     3:57.86 (35.81)     4:33.21 (35.35)
        5:08.68 (35.47)     5:43.31 (34.63)                                        
  2 Griffey, Melissa          43 UNT                            7:46.15    9  
                  39.16     1:22.28 (43.12)     2:09.57 (47.29)     2:58.10 (48.53)
        3:47.46 (49.36)     4:35.26 (47.80)     5:24.67 (49.41)     6:13.03 (48.36)
        7:02.05 (49.02)     7:46.15 (44.10)                                        
  3 Bruce, Maureen            43 ABM                            8:22.66    8  
  4 Kanute, Eileen            41 DAM                            8:32.04    7  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hacker, Sara              42 NWSC                             32.88   11  
  2 Cunningham, Neil          41 EV                               37.33    9  
  3 Orlowski, Joyce           41 ELG                              37.65    8  
  4 Grotenhuis, Corinne       41 ELG                              47.60    7  
  5 Bruce, Maureen            43 ABM                              52.90    6  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Orlowski, Joyce           41 ELG                            1:23.39   11  
                  40.34     1:23.39 (43.05)                                        
 -- Lelko, Meg                40 NWSC                                NS  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Austin, Karen             42 ABM                              35.24   11  
  2 Hacker, Sara              42 NWSC                             38.06    9  
  3 Cunningham, Neil          41 EV                               40.25    8  
  4 Chung, Susan              43 NWSC                             42.54    7  
  5 Grotenhuis, Corinne       41 ELG                              44.53    6  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Austin, Karen             42 ABM                            1:16.09   11  
                  36.41     1:16.09 (39.68)                                        
  2 Stiberth, Amanda          41 ELG                            1:24.25    9  
                  39.15     1:24.25 (45.10)                                        
  3 Ellwood, Margaret         43 BPDG                           1:27.90    8  
                  41.55     1:27.90 (46.35)                                        
  4 Grotenhuis, Corinne       41 ELG                            1:43.81    7  
                  47.25     1:43.81 (56.56)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haney, Sue                44 MGM                              30.67   11  
  2 Hacker, Sara              42 NWSC                             31.10    9  
  3 Ellwood, Margaret         43 BPDG                             34.57    8  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellwood, Margaret         43 BPDG                           1:18.33   11  
                  35.15     1:18.33 (43.18)                                        
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Austin, Karen             42 ABM                            1:09.50   11  
                  33.10     1:09.50 (36.40)                                        
  2 Haney, Sue                44 MGM                            1:17.04    9  
                  35.40     1:17.04 (41.64)                                        
  3 Chung, Susan              43 NWSC                           1:18.40    8  
                  36.34     1:18.40 (42.06)                                        
  4 Stiberth, Amanda          41 ELG                            1:18.41    7  
                  38.15     1:18.41 (40.26)                                        
  5 Cunningham, Neil          41 EV                             1:19.01    6  
                  35.75     1:19.01 (43.26)                                        
  6 Griffey, Melissa          43 UNT                            1:36.42    5  
                  47.29     1:36.42 (49.13)                                        
 -- Lelko, Meg                40 NWSC                                NS  
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Lelko, Meg                40 NWSC                                NS  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salus, Rae                45 MGM                              33.81   11  
  2 Peters, Michelle          47 ELG                              36.71    9  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salus, Rae                45 MGM                            1:12.45   11  
                  34.87     1:12.45 (37.58)                                        
  2 Dirkse, Malinda           46 GSM                            1:13.56    9  
                  35.19     1:13.56 (38.37)                                        
  3 McSpadden, Ramona         45 ABM                            1:16.25    8  
                  35.00     1:16.25 (41.25)                                        
  4 Peters, Michelle          47 ELG                            1:26.15    7  
                  38.38     1:26.15 (47.77)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rubenstein, Judith        45 ELG                            4:09.66   11  
                  56.29   2:00.46 (1:04.17)   3:07.72 (1:07.26)   4:09.66 (1:01.94)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dirkse, Malinda           46 GSM                            6:55.62   11  
  2 Copple, Priscilla         49 VACM                           7:23.72    9  
  3 Scott, Sally              46 SCM                            7:25.70    8  
  4 McSpadden, Ramona         45 ABM                            7:54.66    7  
  5 Doherty, Kelly            45 DAM                            8:16.73    6  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salus, Rae                45 MGM                              40.24   11  
  2 Peters, Michelle          47 ELG                              53.75    9  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salus, Rae                45 MGM                            1:28.77   11  
                  43.98     1:28.77 (44.79)                                        
  2 Rubenstein, Judith        45 ELG                            2:04.53    9  
                  59.23   2:04.53 (1:05.30)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dirkse, Malinda           46 GSM                              43.54   11  
 -- Furlan, Nancee            48 UNT                                 NS  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dirkse, Malinda           46 GSM                            1:34.44   11  
                  44.41     1:34.44 (50.03)                                        
  2 Peters, Michelle          47 ELG                            1:46.25    9  
                  50.34     1:46.25 (55.91)                                        
  3 Rubenstein, Judith        45 ELG                            2:05.77    8  
                  59.85   2:05.77 (1:05.92)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salus, Rae                45 MGM                              42.16   11  
  2 Rubenstein, Judith        45 ELG                              59.24    9  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dirkse, Malinda           46 GSM                            1:27.77   11  
                  45.26     1:27.77 (42.51)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rubenstein, Judith        45 ELG                            4:19.45   11  
                1:02.63   2:08.77 (1:06.14)   3:20.57 (1:11.80)     4:19.45 (58.88)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Muszynski, Deborah        51 LWM                              35.50   11  
  2 Moore, Mary               50 MGM                              38.55    9  
  3 Wegrzyn, Georgean         51 MGM                              39.84    8  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             51 Duneland Master                1:15.12   11  
                  35.93     1:15.12 (39.19)                                        
  2 Kulak, Marilyn            50 MGM                            1:20.74    9  
                  38.70     1:20.74 (42.04)                                        
  3 Moore, Mary               50 MGM                            1:28.18    8  
                  43.38     1:28.18 (44.80)                                        
  4 McCormick, Margaret       52 GSM                            1:29.07    7  
                  41.43     1:29.07 (47.64)                                        
  5 Long, Sally               54 ABM                            1:31.07    6  
                  43.55     1:31.07 (47.52)                                        
  6 Wegrzyn, Georgean         51 MGM                            1:32.70    5  
                  42.70     1:32.70 (50.00)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             54 ELG                            2:50.74   11  
                  38.88     1:22.41 (43.53)     2:07.03 (44.62)     2:50.74 (43.71)
  2 Moore, Mary               50 MGM                            3:30.23    9  
                  46.46     1:40.56 (54.10)     2:37.79 (57.23)     3:30.23 (52.44)
  3 Kripke, Joan              54 ELG                            4:21.73    8  
                  58.47   2:06.81 (1:08.34)   3:14.47 (1:07.66)   4:21.73 (1:07.26)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Sally               54 ABM                            8:56.02   11  
  2 Kripke, Joan              54 ELG                           11:18.23    9  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             54 ELG                              43.38   11  
  2 Moore, Mary               50 MGM                              51.06    9  
  3 Wegrzyn, Georgean         51 MGM                              58.84    8  
 -- Streed, Kimberie          51 TWC                                 NS  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             54 ELG                            1:34.23   11  
                  45.83     1:34.23 (48.40)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             51 Duneland Master                  41.18   11  
  2 Long, Sally               54 ABM                              44.78    9  
  3 McCormick, Margaret       52 GSM                              51.66    8  
  4 Kripke, Joan              54 ELG                              54.59    7  
  5 Wegrzyn, Georgean         51 MGM                            1:01.67    6  
 -- Streed, Kimberie          51 TWC                                 NS  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kripke, Joan              54 ELG                            2:02.57   11  
                  58.02   2:02.57 (1:04.55)                                        
 -- Streed, Kimberie          51 TWC                                 NS  
 -- Yanson, Karen             51 Duneland Master                     NS  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             51 Duneland Master                  37.52   11  
  2 Vogel, Aileen             54 ELG                              39.45    9  
  3 Kulak, Marilyn            50 MGM                              40.40    8  
  4 Moore, Mary               50 MGM                              44.24    7  
  5 Muszynski, Deborah        51 LWM                              45.17    6  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            50 MGM                            1:36.79   11  
                  41.32     1:36.79 (55.47)                                        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             51 Duneland Master                1:21.43   11  
                  39.39     1:21.43 (42.04)                                        
  2 Vogel, Aileen             54 ELG                            1:29.43    9  
                  40.58     1:29.43 (48.85)                                        
  3 Muszynski, Deborah        51 LWM                            1:32.67    8  
                  43.85     1:32.67 (48.82)                                        
  4 Kulak, Marilyn            50 MGM                            1:34.20    7  
                  38.45     1:34.20 (55.75)                                        
  5 McCormick, Margaret       52 GSM                            1:41.59    6  
                  46.54     1:41.59 (55.05)                                        
  6 Long, Sally               54 ABM                            1:44.65    5  
                  51.52     1:44.65 (53.13)                                        
  7 Wegrzyn, Georgean         51 MGM                            1:55.18    4  
                  52.88   1:55.18 (1:02.30)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            50 MGM                            3:28.49   11  
                  44.43     1:39.84 (55.41)   2:43.40 (1:03.56)     3:28.49 (45.09)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            56 NWSC                             30.74   11  
  2 Kracen, Cindy             56 ELG                              36.13    9  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy             56 ELG                            1:21.83   11  
                  39.51     1:21.83 (42.32)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy             56 ELG                            3:08.44   11  
                  43.50     1:30.29 (46.79)     2:20.11 (49.82)     3:08.44 (48.33)
  2 Quill, Jennie             56 ELG                            3:31.95    9  
                  49.74     1:44.37 (54.63)     2:38.47 (54.10)     3:31.95 (53.48)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            56 NWSC                           6:41.17   11  
                  34.55     1:13.20 (38.65)     1:53.87 (40.67)     2:35.46 (41.59)
        3:17.24 (41.78)     3:58.47 (41.23)     4:40.38 (41.91)     5:21.70 (41.32)
        6:02.11 (40.41)     6:41.17 (39.06)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Jennie             56 ELG                              41.42   11  
  2 Kracen, Cindy             56 ELG                              44.60    9  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            56 NWSC                           1:27.46   11  
                  42.52     1:27.46 (44.94)                                        
  2 Quill, Jennie             56 ELG                            1:30.70    9  
                  44.71     1:30.70 (45.99)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            56 NWSC                             46.93   11  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy             56 ELG                            1:40.22   11  
                  48.27     1:40.22 (51.95)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia            56 NWSC                             38.27   11  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Jennie             56 ELG                            1:24.09   11  
                  39.82     1:24.09 (44.27)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Daniel, Georgia        60 NWSC                             34.13   11  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Daniel, Georgia        60 NWSC                           1:16.78   11  
                  35.90     1:16.78 (40.88)                                        
  2 LaPonte, Elizabeth        60 ELG                            1:34.83    9  
                  45.93     1:34.83 (48.90)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Daniel, Georgia        60 NWSC                           2:53.67   11  
                  38.50     1:23.50 (45.00)     2:10.36 (46.86)     2:53.67 (43.31)
  2 LaPonte, Elizabeth        60 ELG                            3:33.11    9  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Daniel, Georgia        60 NWSC                             43.30   11  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        60 ELG                            2:02.51   11  
                  58.33   2:02.51 (1:04.18)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        60 ELG                              59.75   11  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Daniel, Georgia        60 NWSC                           1:25.78   11  
                  24.96   1:25.78 (1:00.82)                                        
  2 LaPonte, Elizabeth        60 ELG                            1:51.70    9  
                  55.05     1:51.70 (56.65)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherwood, Dianne          66 ACME                             42.37   11  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherwood, Dianne          66 ACME                             52.68   11  
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Madsen, Lois              74 ACME                           1:06.59   11  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              73 EV                             1:50.63   11  
                  53.57     1:50.63 (57.06)                                        
  2 Madsen, Lois              74 ACME                           2:22.97    9  
                1:05.15   2:22.97 (1:17.82)                                        
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              73 EV                            10:43.21   11  
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              73 EV                               57.32   11  
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              73 EV                               57.62   11  
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              73 EV                             2:06.25   11  
                1:03.56   2:06.25 (1:02.69)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fabian, Caryl             79 SCS                              50.74   11  
  2 Snyder, Hannelore         76 SLAM                           1:02.67    9  
  3 Souchek, Joan             79 SCS                            1:12.35    8  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fabian, Caryl             79 SCS                            2:00.44   11  
                  53.09   2:00.44 (1:07.35)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Fabian, Caryl             79 SCS                                 NS  
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souchek, Joan             79 SCS                            1:19.07   11  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fabian, Caryl             79 SCS                            2:11.78   11  
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snyder, Hannelore         76 SLAM                           1:02.51   11  
  2 Fabian, Caryl             79 SCS                            1:04.78    9  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snyder, Hannelore         76 SLAM                           2:16.95   11  
                1:05.04   2:16.95 (1:11.91)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kay, Lewis                23 VACM                             25.34   11  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kay, Lewis                23 VACM                             57.99   11  
                  22.62       57.99 (35.37)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kay, Lewis                23 VACM                           2:18.32   11  
                  29.86     1:05.48 (35.62)     1:42.83 (37.35)     2:18.32 (35.49)
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kay, Lewis                23 VACM                           6:14.24   11  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kay, Lewis                23 VACM                             36.74   11  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Javorski, John            28 MGM                              22.63   11  
  2 Helfers, Alex             27 IND                              22.66    9  
  3 Kothe, Brian              29 NWSC                             23.34    8  
  4 Macari, Robert            28 CBD                              25.77    7  
  5 Keating, Guy              28 CBD                              26.12    6  
  6 Severance, Cyrus          26 CBD                              28.54    5  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             27 IND                              49.96   11  
                  24.32       49.96 (25.64)                                        
  2 Martin, Patrick           29 BPDG                             51.25    9  
                  24.79       51.25 (26.46)                                        
  3 Kothe, Brian              29 NWSC                             51.54    8  
                  24.83       51.54 (26.71)                                        
  4 Javorski, John            28 MGM                              52.56    7  
                  25.50       52.56 (27.06)                                        
  5 Keating, Guy              28 CBD                              57.82    6  
                  27.26       57.82 (30.56)                                        
  6 Macari, Robert            28 CBD                              58.39    5  
                  27.78       58.39 (30.61)                                        
  7 Severance, Cyrus          26 CBD                            1:02.94    4  
                  30.06     1:02.94 (32.88)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Javorski, John            28 MGM                            2:08.15   11  
                  28.34     1:01.02 (32.68)     1:34.32 (33.30)     2:08.15 (33.83)
  2 Macari, Robert            28 CBD                            2:12.37    9  
                  30.92     1:04.42 (33.50)     1:38.81 (34.39)     2:12.37 (33.56)
  3 Severance, Cyrus          26 CBD                            2:19.99    8  
                  31.35     1:05.64 (34.29)     1:42.54 (36.90)     2:19.99 (37.45)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Macari, Robert            28 CBD                            5:58.46   11  
 -- Severance, Cyrus          26 CBD                                 NS  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             27 IND                              29.13   11  
  2 Nifartos, Jason           28 UNT                              32.55    9  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             27 IND                            1:03.08   11  
                  30.04     1:03.08 (33.04)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Javorski, John            28 MGM                              25.42   11  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             27 IND                              56.56   11  
                  26.53       56.56 (30.03)                                        
  2 Martin, Patrick           29 BPDG                           1:00.55    9  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Patrick           29 BPDG                           1:00.95   11  
  2 Javorski, John            28 MGM                            1:01.50    9  
                  28.28     1:01.50 (33.22)                                        
  3 Keating, Guy              28 CBD                            1:11.16    8  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Volkman, Karl             31 BPDG                             24.03   11  
  2 Poortinga, Vincent        31 TWC                              24.90    9  
  3 Sprenger, Nathan          31 BPDG                             26.54    8  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              30 MGM                              50.16   11  
                  24.27       50.16 (25.89)                                        
  2 Culver, Ben               30 ELG                              52.04    9  
                  24.96       52.04 (27.08)                                        
  3 Cunningham, Brian         34 EV                               52.89    8  
                  25.44       52.89 (27.45)                                        
  4 Poortinga, Vincent        31 TWC                              54.54    7  
                  26.34       54.54 (28.20)                                        
  5 Figueres, Ruben           32 LAC                              56.24    6  
                  27.68       56.24 (28.56)                                        
  6 Vanek, Adam               33 CM                               57.86    5  
                  28.03       57.86 (29.83)                                        
  7 Sprenger, Nathan          31 BPDG                             59.03    4  
                  28.37       59.03 (30.66)                                        
  8 Carlson, Ken              32 DAM                            1:05.05    3  
                  33.92     1:05.05 (31.13)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              30 MGM                            1:56.02   11  
                  27.30       57.06 (29.76)     1:27.27 (30.21)     1:56.02 (28.75)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beck, Steve               34 SCM                            5:01.88   11  
                  28.01       58.44 (30.43)     1:29.21 (30.77)     2:00.14 (30.93)
        2:30.41 (30.27)     3:00.60 (30.19)     3:30.74 (30.14)     4:01.00 (30.26)
        4:31.27 (30.27)     5:01.88 (30.61)                                        
  2 Culver, Ben               30 ELG                            5:06.75    9  
                                  57.18 ( )     1:27.99 (30.81)     1:58.99 (31.00)
        2:30.25 (31.26)     3:01.56 (31.31)     3:32.83 (31.27)     4:04.56 (31.73)
        4:35.88 (31.32)     5:06.75 (30.87)                                        
  3 Figueres, Ruben           32 LAC                            5:15.79    8  
                  29.79     1:00.49 (30.70)     1:31.89 (31.40)     2:03.77 (31.88)
        2:36.14 (32.37)     3:08.30 (32.16)     3:40.75 (32.45)     4:12.93 (32.18)
        4:44.83 (31.90)     5:15.79 (30.96)                                        
  4 Carlson, Ken              32 DAM                            6:14.26    7  
                  33.60     1:10.07 (36.47)     1:47.93 (37.86)     2:26.23 (38.30)
        3:04.32 (38.09)     3:42.51 (38.19)     4:21.08 (38.57)     4:59.67 (38.59)
        5:37.51 (37.84)     6:14.26 (36.75)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben               30 ELG                              28.26   11  
 -- Cunningham, Brian         34 EV                                  NS  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanek, Adam               33 CM                               31.25   11  
  2 Volkman, Karl             31 BPDG                             32.07    9  
  3 Poortinga, Vincent        31 TWC                              32.08    8  
  4 Sprenger, Nathan          31 BPDG                             32.36    7  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              30 MGM                            1:02.96   11  
                  29.66     1:02.96 (33.30)                                        
  2 Poortinga, Vincent        31 TWC                            1:11.58    9  
                  34.24     1:11.58 (37.34)                                        
  3 Morrison, John            34 LAC                            1:12.13    8  
                  34.32     1:12.13 (37.81)                                        
  4 Sprenger, Nathan          31 BPDG                           1:12.70    7  
                  34.80     1:12.70 (37.90)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            34 LAC                              29.60   11  
 -- Figueres, Ruben           32 LAC                                 NS  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         34 EV                               57.05   11  
                  26.76       57.05 (30.29)                                        
  2 Morrison, John            34 LAC                            1:03.88    9  
                  29.65     1:03.88 (34.23)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              30 MGM                              57.27   11  
                  27.20       57.27 (30.07)                                        
  2 Culver, Ben               30 ELG                              59.34    9  
                  26.83       59.34 (32.51)                                        
  3 Vanek, Adam               33 CM                             1:02.19    8  
                  28.71     1:02.19 (33.48)                                        
  4 Poortinga, Vincent        31 TWC                            1:03.29    7  
                  30.24     1:03.29 (33.05)                                        
  5 Volkman, Karl             31 BPDG                           1:05.59    6  
  6 Carlson, Ken              32 DAM                            1:19.25    5  
                  35.96     1:19.25 (43.29)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              30 MGM                            2:14.34   11  
                  27.61     1:05.19 (37.58)     1:43.47 (38.28)     2:14.34 (30.87)
  2 Morrison, John            34 LAC                            2:24.20    9  
                  30.52     1:08.02 (37.50)     1:49.66 (41.64)     2:24.20 (34.54)
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         34 EV                             4:47.02   11  
                  29.08     1:02.46 (33.38)     1:40.89 (38.43)     2:19.68 (38.79)
        3:00.78 (41.10)     3:42.61 (41.83)     4:15.01 (32.40)     4:47.02 (32.01)
  2 Morrison, John            34 LAC                            5:03.86    9  
                  31.50     1:08.33 (36.83)     1:47.76 (39.43)   3:53.30 (2:05.54)
        4:28.95 (35.65)     5:04.03 (35.08)     5:28.82 (24.79)         5:03.86 ( )
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Chris            35 ABM                              24.42   11  
  2 Kubicek, David            38 ELG                              25.42    9  
  3 Carlson, David            35 DCST                             26.07    8  
  4 Keller, Stan              39 Duneland Master                  27.02    7  
  5 Luke, Darryl              36 TWC                              38.24    6  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Niziolek, Frank           35 BPDG                             52.86   11  
                  25.75       52.86 (27.11)                                        
  2 McNamara, Brian           35 BPDG                             54.39    9  
                  26.02       54.39 (28.37)                                        
  3 Carlson, David            35 DCST                             56.50    8  
                  26.32       56.50 (30.18)                                        
  4 Mattson, Mark             36 NWSC                             56.97    7  
                  27.25       56.97 (29.72)                                        
  5 Kubicek, David            38 ELG                              58.17    6  
                  27.96       58.17 (30.21)                                        
  6 Keller, Stan              39 Duneland Master                  58.60    5  
                  24.16       58.60 (34.44)                                        
  7 Waterstraat, Christian    36 NWSC                           1:06.23    4  
                  32.37     1:06.23 (33.86)                                        
  8 Luke, Darryl              36 TWC                            1:24.27    3  
                  39.03     1:24.27 (45.24)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Stan              39 Duneland Master                2:12.37   11  
                  29.14     1:02.06 (32.92)     1:36.72 (34.66)     2:12.37 (35.65)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Niziolek, Frank           35 BPDG                           5:29.81   11  
                  28.28       59.02 (30.74)     1:31.41 (32.39)     2:04.45 (33.04)
        2:37.98 (33.53)     3:12.02 (34.04)     3:46.34 (34.32)     4:21.09 (34.75)
        4:55.84 (34.75)     5:29.81 (33.97)                                        
  2 Mattson, Mark             36 NWSC                           5:48.39    9  
                  22.80       46.62 (23.82)     1:08.04 (21.42)     1:29.98 (21.94)
        1:50.29 (20.31)     2:11.41 (21.12)   4:02.31 (1:50.90)     4:38.50 (36.19)
        5:14.21 (35.71)     5:48.39 (34.18)                                        
  3 Waterstraat, Christian    36 NWSC                           6:29.73    8  
  4 Luke, Darryl              36 TWC                            8:28.29    7  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luke, Darryl              36 TWC                              44.04   11  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kubicek, David            38 ELG                            1:11.67   11  
                  33.97     1:11.67 (37.70)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamara, Brian           35 BPDG                             32.47   11  
  2 Niziolek, Frank           35 BPDG                             32.84    9  
  3 Kubicek, David            38 ELG                              33.73    8  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             36 NWSC                           1:14.22   11  
                  35.25     1:14.22 (38.97)                                        
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Chris            35 ABM                            1:00.78   11  
                  28.25     1:00.78 (32.53)                                        
  2 McNamara, Brian           35 BPDG                           1:04.57    9  
                  29.72     1:04.57 (34.85)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Niziolek, Frank           35 BPDG                             59.53   11  
                  27.81       59.53 (31.72)                                        
  2 McNamara, Brian           35 BPDG                           1:04.66    9  
                  30.61     1:04.66 (34.05)                                        
  3 Kubicek, David            38 ELG                            1:04.97    8  
                  30.10     1:04.97 (34.87)                                        
  4 Mattson, Mark             36 NWSC                           1:06.40    7  
                  31.70     1:06.40 (34.70)                                        
  5 Carlson, David            35 DCST                           1:07.12    6  
                  30.83     1:07.12 (36.29)                                        
  6 Keller, Stan              39 Duneland Master                1:08.90    5  
                  32.48     1:08.90 (36.42)                                        
  7 Waterstraat, Christian    36 NWSC                           1:19.73    4  
                  37.66     1:19.73 (42.07)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            41 Duneland Master                  24.91   11  
  2 Royko, Mark               42 MGM                              28.78    9  
  3 Bland, Steven             40 ELG                              30.13    8  
  4 Fordyce, Greg             40 ABM                              32.63    7  
  5 Carway, Martin            42 UNT                              33.17    6  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiesl, Michael          40 NWSC                             57.30   11  
                  27.59       57.30 (29.71)                                        
  2 Kanute, Mike              41 DAM                            1:00.07    9  
                  28.88     1:00.07 (31.19)                                        
  3 Fordyce, Greg             40 ABM                            1:14.72    8  
                  35.82     1:14.72 (38.90)                                        
  4 Carway, Martin            42 UNT                            1:17.59    7  
                  34.72     1:17.59 (42.87)                                        
 -- Barger, Joe               40 UNT                                 NS  
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiesl, Michael          40 NWSC                           2:09.61   11  
                  30.35     1:03.66 (33.31)     1:37.11 (33.45)     2:09.61 (32.50)
  2 Royko, Mark               42 MGM                            2:26.82    9  
                  32.51     1:09.44 (36.93)     1:49.36 (39.92)     2:26.82 (37.46)
  3 Bland, Steven             40 ELG                            2:50.11    8  
                  35.39     1:17.44 (42.05)     2:03.81 (46.37)     2:50.11 (46.30)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kanute, Mike              41 DAM                            6:06.26   11  
                  31.18     1:05.74 (34.56)     1:41.63 (35.89)     2:18.59 (36.96)
        2:56.38 (37.79)     3:33.90 (37.52)     4:12.10 (38.20)     4:50.60 (38.50)
        5:29.47 (38.87)     6:06.26 (36.79)                                        
  2 Royko, Mark               42 MGM                            6:40.24    9  
                  34.19     1:11.48 (37.29)     1:49.37 (37.89)     2:28.22 (38.85)
        3:08.47 (40.25)     3:50.27 (41.80)     4:32.58 (42.31)     5:15.42 (42.84)
        5:58.50 (43.08)     6:40.24 (41.74)                                        
  3 Bland, Steven             40 ELG                            7:27.97    8  
                  38.76     1:21.29 (42.53)     2:04.00 (42.71)     2:48.03 (44.03)
        3:34.22 (46.19)     4:20.24 (46.02)     5:06.12 (45.88)     5:53.31 (47.19)
        6:41.10 (47.79)     7:27.97 (46.87)                                        
  4 Fordyce, Greg             40 ABM                            8:06.71    7  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            41 Duneland Master                  30.40   11  
  2 Royko, Mark               42 MGM                              33.41    9  
  3 Carway, Martin            42 UNT                              43.41    8  
 -- Barger, Joe               40 UNT                                 NS  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiesl, Michael          40 NWSC                           1:06.62   11  
                  32.78     1:06.62 (33.84)                                        
  2 Royko, Mark               42 MGM                            1:15.46    9  
                  37.91     1:15.46 (37.55)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            41 Duneland Master                  32.13   11  
  2 Young, Bob                42 CM                               35.51    9  
  3 Fordyce, Greg             40 ABM                              41.46    8  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Gerlach, Fritz            40 NWSC                                NS  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            41 Duneland Master                  27.16   11  
 -- Gerlach, Fritz            40 NWSC                                NS  
 -- Barger, Joe               40 UNT                                 NS  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Bob                42 CM                               59.53   11  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerlach, Fritz            40 NWSC                           1:05.22   11  
                  30.70     1:05.22 (34.52)                                        
  2 Schiesl, Michael          40 NWSC                           1:08.38    9  
                  29.70     1:08.38 (38.68)                                        
  3 Kanute, Mike              41 DAM                            1:08.49    8  
                  31.26     1:08.49 (37.23)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schark, Mark              45 ELG                              26.89   11  
  2 Dieterle, Michael         45 ELG                              29.24    9  
  3 Traynor, John             47 AMS                              29.70    8  
  4 Adams, Rod                49 ELG                              30.57    7  
  5 Gordon, Steve             48 ELG                              34.02    6  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Dave              49 SCM                              56.96   11  
                  27.88       56.96 (29.08)                                        
  2 Biegel, Dan               48 Duneland Master                  59.25    9  
                  28.71       59.25 (30.54)                                        
  3 Goyette, Brian            47 ELG                              59.88    8  
                  23.05       59.88 (36.83)                                        
  4 Dieterle, Michael         45 ELG                            1:04.47    7  
                  30.79     1:04.47 (33.68)                                        
  5 Traynor, John             47 AMS                            1:06.54    6  
                  31.09     1:06.54 (35.45)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goyette, Brian            47 ELG                            2:12.58   11  
                  30.83     1:05.01 (34.18)     1:38.95 (33.94)     2:12.58 (33.63)
  2 Biegel, Dan               48 Duneland Master                2:12.99    9  
                  30.69     1:04.53 (33.84)     1:39.47 (34.94)     2:12.99 (33.52)
  3 Schark, Mark              45 ELG                            2:26.71    8  
                  32.02     1:07.84 (35.82)     1:48.17 (40.33)     2:26.71 (38.54)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Biegel, Dan               48 Duneland Master                5:56.14   11  
                  31.75     1:05.53 (33.78)     1:41.11 (35.58)     2:16.10 (34.99)
        2:51.48 (35.38)     3:30.67 (39.19)     4:07.24 (36.57)     4:43.74 (36.50)
        5:20.23 (36.49)     5:56.14 (35.91)                                        
  2 Goyette, Brian            47 ELG                            6:06.33    9  
                  32.48     1:07.89 (35.41)     1:44.46 (36.57)     2:22.00 (37.54)
        2:59.61 (37.61)     3:37.11 (37.50)     4:15.04 (37.93)     4:53.02 (37.98)
        5:30.66 (37.64)     6:06.33 (35.67)                                        
  3 Vining, Daral             48 DAM                            6:30.37    8  
                  34.49     1:09.16 (34.67)     1:46.48 (37.32)     2:25.93 (39.45)
        3:06.79 (40.86)     3:47.21 (40.42)     4:28.29 (41.08)     5:09.69 (41.40)
        5:50.87 (41.18)     6:30.37 (39.50)                                        
  4 Dieterle, Michael         45 ELG                            6:45.27    7  
  5 Traynor, John             47 AMS                            6:51.88    6  
                  24.92     1:15.92 (51.00)     1:56.49 (40.57)     2:38.18 (41.69)
        3:19.91 (41.73)     4:01.41 (41.50)     4:43.92 (42.51)     5:27.03 (43.11)
        6:10.31 (43.28)     6:51.88 (41.57)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schark, Mark              45 ELG                              32.72   11  
  2 Adams, Rod                49 ELG                              37.94    9  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Biegel, Dan               48 Duneland Master                1:15.01   11  
                  37.05     1:15.01 (37.96)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Dave              49 SCM                              32.65   11  
  2 Gohl, Michael             45 HH                               35.18    9  
  3 Dieterle, Michael         45 ELG                              37.06    8  
  4 Adams, Rod                49 ELG                              40.92    7  
  5 Gordon, Steve             48 ELG                              41.06    6  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Dave              49 SCM                            1:11.21   11  
                  34.17     1:11.21 (37.04)                                        
  2 Biegel, Dan               48 Duneland Master                1:18.46    9  
                  37.30     1:18.46 (41.16)                                        
  3 Gohl, Michael             45 HH                             1:18.80    8  
                  36.45     1:18.80 (42.35)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Traynor, John             47 AMS                              31.38   11  
  2 Gohl, Michael             45 HH                               32.37    9  
  3 Gordon, Steve             48 ELG                              37.71    8  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Dave              49 SCM                            1:03.53   11  
                  29.83     1:03.53 (33.70)                                        
  2 Schark, Mark              45 ELG                            1:12.35    9  
                  32.24     1:12.35 (40.11)                                        
  3 Goyette, Brian            47 ELG                            1:12.83    8  
                  34.29     1:12.83 (38.54)                                        
  4 Dieterle, Michael         45 ELG                            1:14.02    7  
                  34.71     1:14.02 (39.31)                                        
  5 Traynor, John             47 AMS                            1:17.34    6  
                  37.58     1:17.34 (39.76)                                        
  6 Adams, Rod                49 ELG                            1:17.63    5  
                  35.87     1:17.63 (41.76)                                        
  7 Gordon, Steve             48 ELG                            1:29.13    4  
                  42.32     1:29.13 (46.81)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goyette, Brian            47 ELG                            2:50.60   11  
                  33.69     1:14.99 (41.30)     2:11.01 (56.02)     2:50.60 (39.59)
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibts, Andy              48 UNT                            4:42.40   11  
                  29.61     1:03.38 (33.77)     1:40.69 (37.31)     2:17.57 (36.88)
        2:58.67 (41.10)     3:40.07 (41.40)     4:11.95 (31.88)     4:42.40 (30.45)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          52 HH                               25.74   11  
  2 Kaplan, Larry             54 SCM                              26.00    9  
  3 Long, Doug                53 SCM                              26.81    8  
  4 Vogel, Matthew            52 UNT                              28.64    7  
  5 McKenzie, Craig           52 GSM                              29.50    6  
  6 Cahillane, James          54 Duneland Master                  32.27    5  
  7 Conlon, Mark              50 BU                               35.33    4  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          52 HH                               56.47   11  
                  27.95       56.47 (28.52)                                        
  2 Vogel, Matthew            52 UNT                            1:03.25    9  
                  30.55     1:03.25 (32.70)                                        
  3 McKenzie, Craig           52 GSM                            1:06.26    8  
                  32.40     1:06.26 (33.86)                                        
  4 Cahillane, James          54 Duneland Master                1:11.68    7  
                  38.33     1:11.68 (33.35)                                        
  5 Conlon, Mark              50 BU                             1:15.16    6  
                  35.97     1:15.16 (39.19)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cahillane, James          54 Duneland Master                2:41.86   11  
                  36.00     1:16.38 (40.38)     2:00.47 (44.09)     2:41.86 (41.39)
  2 Conlon, Mark              50 BU                             2:42.67    9  
                  37.58     1:18.52 (40.94)     2:00.78 (42.26)     2:42.67 (41.89)
 -- McKenzie, Craig           52 GSM                                 NS  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          52 HH                             5:44.61   11  
                  32.18     1:07.22 (35.04)     1:43.09 (35.87)     2:19.03 (35.94)
        2:55.04 (36.01)     3:30.48 (35.44)     4:04.98 (34.50)     4:39.48 (34.50)
        5:12.07 (32.59)     5:44.61 (32.54)                                        
  2 Cahillane, James          54 Duneland Master                7:17.39    9  
  3 Conlon, Mark              50 BU                             7:25.47    8  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Doug                53 SCM                              30.58   11  
  2 Vogel, Matthew            52 UNT                              32.85    9  
  3 Cahillane, James          54 Duneland Master                  41.28    8  
  4 Matherson, Frank          52 ELG                              43.22    7  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          52 HH                             1:04.35   11  
                  32.22     1:04.35 (32.13)                                        
  2 Long, Doug                53 SCM                            1:06.82    9  
                  32.27     1:06.82 (34.55)                                        
  3 Matherson, Frank          52 ELG                            1:37.76    8  
                1:38.21         1:37.76 ( )                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          52 HH                               38.84   11  
  2 McKenzie, Craig           52 GSM                              39.43    9  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Matherson, Frank          52 ELG                            1:43.43   11  
                  50.12     1:43.43 (53.31)                                        
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Matherson, Frank          52 ELG                            1:39.81   11  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Doug                53 SCM                            1:07.15   11  
                  30.31     1:07.15 (36.84)                                        
  2 McKenzie, Craig           52 GSM                            1:18.77    9  
                  38.02     1:18.77 (40.75)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Matherson, Frank          52 ELG                            3:30.95   11  
                  46.13     1:41.07 (54.94)   2:42.86 (1:01.79)     3:30.95 (48.09)
 -- Vogel, Matthew            52 UNT                                 NS  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shippey, Steven           56 WIMP                             24.67   11  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shippey, Steven           56 WIMP                             55.01   11  
                  26.09       55.01 (28.92)                                        
  2 Kracen, Scott             58 ELG                            1:05.15    9  
                  32.62     1:05.15 (32.53)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Scott             58 ELG                            2:30.60   11  
                  37.50     1:16.31 (38.81)     1:54.27 (37.96)     2:30.60 (36.33)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             55 Duneland Master                  31.07   11  
  2 Kracen, Scott             58 ELG                              44.42    9  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             55 Duneland Master                1:07.13   11  
                  33.22     1:07.13 (33.91)                                        
  2 Kracen, Scott             58 ELG                            1:37.26    9  
                  49.96     1:37.26 (47.30)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shippey, Steven           56 WIMP                             32.80   11  
  2 Dewitt, Peter             55 Duneland Master                  35.00    9  
 -- Furlan, Dan               59 UNT                                 NS  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shippey, Steven           56 WIMP                           1:12.82   11  
                  34.27     1:12.82 (38.55)                                        
  2 Dewitt, Peter             55 Duneland Master                1:16.04    9  
                  35.65     1:16.04 (40.39)                                        
  3 Kracen, Scott             58 ELG                            1:43.25    8  
                  49.96     1:43.25 (53.29)                                        
 -- Furlan, Dan               59 UNT                                 NS  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shippey, Steven           56 WIMP                           1:04.56   11  
                  28.76     1:04.56 (35.80)                                        
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             55 Duneland Master                5:20.59   11  
                  30.29     1:07.15 (36.86)     1:50.24 (43.09)     2:31.66 (41.42)
        3:20.41 (48.75)     4:09.37 (48.96)     4:46.26 (36.89)     5:20.59 (34.33)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Scott          62 NWSC                             32.84   11  
  2 Thompson, Bob             61 ELG                              34.12    9  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               60 ELG                            1:09.36   11  
                  33.02     1:09.36 (36.34)                                        
  2 Kozlowski, Scott          62 NWSC                           1:18.94    9  
                  35.71     1:18.94 (43.23)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               60 ELG                              41.64   11  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               60 ELG                            1:36.32   11  
                  46.00     1:36.32 (50.32)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               64 NWSC                             41.40   11  
  2 Thompson, Bob             61 ELG                              44.23    9  
  3 Kozlowski, Scott          62 NWSC                             46.18    8  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Scott          62 NWSC                           1:40.24   11  
                  45.90     1:40.24 (54.34)                                        
  2 Thompson, Bob             61 ELG                            1:40.45    9  
                  47.73     1:40.45 (52.72)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               60 ELG                              34.78   11  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               64 NWSC                           1:22.83   11  
                  38.01     1:22.83 (44.82)                                        
  2 Osborne, Oz               60 ELG                            1:29.19    9  
                  38.76     1:29.19 (50.43)                                        
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               64 NWSC                           6:25.22   11  
                  39.00     1:26.07 (47.07)     2:19.98 (53.91)     3:13.48 (53.50)
        4:03.69 (50.21)     4:54.76 (51.07)     5:40.79 (46.03)     6:25.22 (44.43)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaambetta, Miguel         68 UNT                              32.71   11  
  2 Lehmann, Don              65 UNT                              33.39    9  
  3 Landrum, Phil             68 NWSC                             39.28    8  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Don              65 UNT                            1:13.50   11  
                  34.70     1:13.50 (38.80)                                        
  2 Landrum, Phil             68 NWSC                           1:52.10    9  
                  49.60   1:52.10 (1:02.50)                                        
 -- Mulliken, Bill            67 CM                                  NS  
                  26.21                                                            
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Landrum, Phil             68 NWSC                           4:15.63   11  
                  56.69   2:04.57 (1:07.88)   4:15.63 (2:11.06)                    
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max              68 NWSC                             44.80   11  
  2 Landrum, Phil             68 NWSC                             49.40    9  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max              68 NWSC                           1:43.71   11  
                  47.66     1:43.71 (56.05)                                        
  2 Landrum, Phil             68 NWSC                           1:56.17    9  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Don              65 UNT                              43.00   11  
  2 Zollner, Max              68 NWSC                             47.79    9  
  3 Englehorn, Gary M         69 NWSC                           1:30.02    8  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehmann, Don              65 UNT                            1:33.31   11  
                  43.85     1:33.31 (49.46)                                        
  2 Zollner, Max              68 NWSC                           1:49.41    9  
                  49.62     1:49.41 (59.79)                                        
  3 Englehorn, Gary M         69 NWSC                           3:27.64    8  
                1:30.16   3:27.64 (1:57.48)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Mulliken, Bill            67 CM                                  NS  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Englehorn, Gary M         69 NWSC                           4:14.49   11  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max              68 NWSC                           1:47.97   11  
                  29.14   1:47.97 (1:18.83)                                        
  2 Englehorn, Gary M         69 NWSC                           2:58.83    9  
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Englehorn, Gary M         69 NWSC                          15:08.60   11  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          70 MGM                              37.01   11  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          70 MGM                            1:22.83   11  
                  39.02     1:22.83 (43.81)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          70 MGM                              47.66   11  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          70 MGM                            1:45.69   11  
                  49.56     1:45.69 (56.13)                                        
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          70 MGM                            1:34.57   11  
                1:34.81         1:34.57 ( )                                        
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Loughlin, Joe             77 SCS                              50.67   11  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Loughlin, Joe             77 SCS                            1:57.17   11  
                  56.92   1:57.17 (1:00.25)                                        
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Scheflow, Richard         82 ELG                                 NS  
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves  'A'                                       1:58.13   22  
     1) Paulsen, Kristina W30           2) Bailey, Karia W23              
     3) Seago, Leslie W24               4) Kozlowski, Laura W29           
                  30.05     1:02.08 (32.03)     1:31.87 (29.79)     1:58.13 (26.26)
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:01.21   22  
     1) Stiberth, Amanda W41            2) Kile, Kelly W28                
     3) Lechner, Kim W29                4) Oine, Elizabeth W35            
                  31.17     1:01.05 (29.88)     1:32.44 (31.39)     2:01.21 (28.77)
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'B'                              2:16.89   22  
     1) Orlowski, Joyce W41             2) Stiberth, Amanda W41           
     3) Oine, Elizabeth W35             4) Harrison, Jennifer W36         
                1:31.40     2:08.26 (36.86)     2:45.54 (37.28)         2:16.89 ( )
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:17.63   18  
     1) Lechner, Kim W29                2) Grotenhuis, Corinne W41        
     3) Kile, Kelly W28                 4) Thatcher, Katie W33            
                  37.00     1:13.42 (36.42)     1:39.17 (25.75)     2:17.63 (38.46)
  3 Naperville Waves  'A'                                       2:21.50   16  
     1) Hacker, Sara W42                2) Mc Daniel, Georgia W60         
     3) Vehe, Christy W27               4) Waterstraat, Elizabeth W31     
                  33.07     1:16.35 (43.28)     1:48.16 (31.81)     2:21.50 (33.34)
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves  'A'                                       2:05.12   22  
     1) Jones, Cynthia W56              2) Chung, Susan W43               
     3) Hacker, Sara W42                4)                                
                  32.82     1:05.24 (32.42)     1:36.56 (31.32)     2:05.12 (28.56)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:42.43   18  
     1) Peters, Michelle W47            2) Grotenhuis, Corinne W41        
     3) Rubenstein, Judith W45          4)                                
                  50.29                             2:05.76 ( )     2:42.43 (36.67)
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:30.76   22  
     1) Vogel, Aileen W54               2) Kracen, Cindy W56              
     3) Quill, Jennie W56               4) LaPonte, Elizabeth W60         
                  36.74     1:21.64 (44.90)     1:56.06 (34.42)     2:30.76 (34.70)
 -- Mt. Greenwood Grand Masters  'A'                                 NS  
     1) Salus, Rae W45                  2) Wegrzyn, Georgean W51          
     3) Kulak, Marilyn W50              4) Moore, Mary W50                
                  35.93     1:15.62 (39.69)     1:52.83 (37.21)                    
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:50.81   22  
     1) Vogel, Aileen W54               2) Kripke, Joan W54               
     3) Quill, Jennie W56               4) Kracen, Cindy W56              
                  41.73     1:04.48 (22.75)   2:08.73 (1:04.25)     2:50.81 (42.08)
  2 Mt. Greenwood Grand Masters  'A'                            2:58.25   18  
     1) Salus, Rae W45                  2) Wegrzyn, Georgean W51          
     3) Kulak, Marilyn W50              4) Moore, Mary W50                
                  40.55     1:40.26 (59.71)     2:21.23 (40.97)     2:58.25 (37.02)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves  'A'                                       1:59.16   22  
     1) Schiesl, Michael M40            2) Mattson, Mark M36              
     3) Kothe, Brian M29                4) Waterstraat, Christian M36     
                  29.99     1:03.41 (33.42)     1:29.99 (26.58)     1:59.16 (29.17)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:03.79   18  
     1) Kubicek, David M38              2) Dieterle, Michael M45          
     3) Culver, Ben M30                 4) Goyette, Brian M47             
                  37.50     1:11.12 (33.62)     1:36.55 (25.43)     2:03.79 (27.24)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              1:56.75   22  
     1) Schark, Mark M45                2) Goyette, Brian M47             
     3) Dieterle, Michael M45           4) Kubicek, David M38             
                  26.41       54.29 (27.88)     1:22.80 (28.51)     1:56.75 (33.95)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:18.94   22  
     1) Schark, Mark M45                2) Gordon, Steve M48              
     3) Bland, Steven M40               4) Adams, Rod M49                 
                  37.75     1:18.01 (40.26)     1:48.27 (30.26)     2:18.94 (30.67)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:14.77   22  
     1) Kracen, Scott M58               2) Osborne, Oz M60                
     3) Matherson, Frank M52            4) Adams, Rod M49                 
                  33.15     1:07.05 (33.90)     1:43.99 (36.94)     2:14.77 (30.78)
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:33.61   22  
     1) Matherson, Frank M52            2) Thompson, Bob M61              
     3) Osborne, Oz M60                 4) Kracen, Scott M58              
                  44.26     1:27.89 (43.63)     2:02.46 (34.57)     2:33.61 (31.15)
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves  'A'                                       2:58.52   22  
     1) Kozlowski, Scott M62            2) Zollner, Max M68               
     3) Barry, Andy M64                 4) Englehorn, Gary M M69          
                  45.67     1:28.66 (42.99)     1:59.32 (30.66)     2:58.52 (59.20)
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves  'A'                                       1:46.24   22  
     1) Bailey, Karia W23               2) Lamkey, Nicole W32             
     3) Kothe, Brian M29                4) Waterstraat, Christian M36     
  2 Mt. Greenwood Grand Masters  'A'                            1:49.29   18  
     1) Royko, Mark M42                 2) Morris, Chad M30               
     3) Zywica, Jolene W25              4) Logisz, Cathy W23              
                  29.01       57.98 (28.97)     1:26.39 (28.41)     1:49.29 (22.90)
  3 Naperville Y Red Snappers  'A'                              1:54.14   16  
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Mt. Greenwood Grand Masters  'A'                            2:12.44   22  
     1) Logisz, Cathy W23               2) Royko, Mark M42                
     3) Zywica, Jolene W25              4) Javorski, John M28             
                  35.79     1:14.22 (38.43)     1:48.12 (33.90)     2:12.44 (24.32)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              1:48.97   22  
     1) Harrison, Jennifer W36          2) Goyette, Brian M47             
     3) Oine, Elizabeth W35             4) Culver, Ben M30                
                  29.05       56.07 (27.02)     1:25.84 (29.77)     1:48.97 (23.13)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'B'                              1:58.96   18  
     1) Orlowski, Joyce W41             2) Kile, Kelly W28                
     3) Dieterle, Michael M45           4) Kubicek, David M38             
  3 Elgin Blue Wave Swim Team  'C'                              2:35.52   16  
     1) Peters, Michelle W47            2) Gordon, Steve M48              
     3) Lechner, Kim W29                4) Bland, Steven M40              
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves  'A'                                       1:52.61   22  
     1) Hacker, Sara W42                2) Chung, Susan W43               
     3) Schiesl, Michael M40            4) Mattson, Mark M36              
                  28.66     1:01.49 (32.83)     1:27.19 (25.70)     1:52.61 (25.42)
  2 Greater Indiana - Duneland  'A'                             1:58.73   18  
     1) Yanson, Karen W51               2) Hurst, Charles M41             
     3) Biegel, Dan M48                 4) Cahillane, James M54           
                  27.19     1:00.95 (33.76)     1:33.83 (32.88)     1:58.73 (24.90)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Greater Indiana - Duneland  'A'                             2:12.41   22  
     1) Dewitt, Peter M55               2) Hurst, Charles M41             
     3) Yanson, Karen W51               4) Cahillane, James M54           
                  41.52     1:21.55 (40.03)     1:48.21 (26.66)     2:12.41 (24.20)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team  'B'                              2:12.24   22  
     1) Quill, Jennie W56               2) Osborne, Oz M60                
     3) Vogel, Aileen W54               4) Kracen, Scott M58              
  2 Elgin Blue Wave Swim Team  'A'                              2:14.09   18  
     1) LaPonte, Elizabeth W60          2) Kracen, Cindy W56              
     3) Thompson, Bob M61               4) Matherson, Frank M52           
                  38.55     1:12.54 (33.99)     1:43.45 (30.91)     2:14.09 (30.64)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves  'A'                                       2:15.19   22  
     1) Mc Daniel, Georgia W60          2) Jones, Cynthia W56             
     3) Barry, Andy M64                 4) Kozlowski, Scott M62           
                  34.50     1:07.38 (32.88)     1:43.98 (36.60)     2:15.19 (31.21)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 31                    
 
  1. Elgin Blue Wave Swim Team          1367   2. Naperville Waves                    937
  3. Mt. Greenwood Grand Masters         565   4. Greater Indiana - Duneland          296
  5. Bartlett Gators                     245   6. Acadamy Bullets Masters             193
  7. Evanston Masters                    155   8. Team Wellness - Seadogs             137
  9. Unatached                           133  10. St Charles Masters                  111
 11. Delnor Aquatic Master               107  12. Good Samaritan Sea Otters           106
 13. Lakeshore Athletic Club              95  14. Sun City Stingrays                   83
 15. Harbor Hurricanes                    81  16. Lincoln-Way Masters                  70
 17. Chicago Blue Dolphins                69  18. Acme Swim Club                       64
 18. Vaughan Athletic Center Master       64  20. Rock Island                          55
 21. Team Illinois Independent            53  22. Naperville Y Red Snappers            45
 23. Libertyville Masters                 44  23. Chicago Masters                      44
 25. Auburn Masters Swimmers              37  26. St Louis Masters                     31
 27. Beuhler YMCA Breakers                27  28. DeKalb Masters                       22
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 31                    
 
  1. Elgin Blue Wave Swim Team           711   2. Naperville Waves                    492
  3. Mt. Greenwood Grand Masters         321   4. Acadamy Bullets Masters             141
  5. Evanston Masters                    125   6. Bartlett Gators                      84
  7. Good Samaritan Sea Otters            74   8. Lincoln-Way Masters                  70
  8. Team Wellness - Seadogs              70  10. Acme Swim Club                       64
 11. Sun City Stingrays                   61  12. Delnor Aquatic Master                56
 13. Libertyville Masters                 44  13. Greater Indiana - Duneland           44
 15. Lakeshore Athletic Club              35  16. St Louis Masters                     31
 17. Naperville Y Red Snappers            29  18. Unatached                            14
 19. Vaughan Athletic Center Master        9  20. St Charles Masters                    8
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 31                     
 
  1. Elgin Blue Wave Swim Team           560   2. Naperville Waves                    379
  3. Greater Indiana - Duneland          212   4. Mt. Greenwood Grand Masters         204
  5. Bartlett Gators                     161   6. Unatached                           119
  7. St Charles Masters                  103   8. Harbor Hurricanes                    81
  9. Chicago Blue Dolphins                69  10. Team Wellness - Seadogs              67
 11. Lakeshore Athletic Club              60  12. Vaughan Athletic Center Master       55
 12. Rock Island                          55  14. Team Illinois Independent            53
 15. Acadamy Bullets Masters              52  16. Delnor Aquatic Master                51
 17. Chicago Masters                      44  18. Auburn Masters Swimmers              37
 19. Good Samaritan Sea Otters            32  20. Evanston Masters                     30
 21. Beuhler YMCA Breakers                27  22. DeKalb Masters                       22
 22. Sun City Stingrays                   22