Licensed to ILMSA State Championship Meet       Hy-Tek's Meet Manager 2/13/2008
                   Evanston Masters January Meet - 1/20/2008                   
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rivera, Chizu             23 Gray Sharks-CE                   31.08    7  
 -- Jucho, Priscilla R        20 Gray Sharks-CE                      NS  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bottorff, Amy             23 Evanston-CE                    1:04.89    7  
                  30.66     1:04.89 (34.23)                                        
  2 Gustitus, Leah            23 Evanston-CE                    1:07.27    5  
                  32.68     1:07.27 (34.59)                                        
  3 Rivera, Chizu             23 Gray Sharks-CE                 1:07.78    4  
                  31.81     1:07.78 (35.97)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Melissa          24 Seadogs-CE                     2:41.72    7  
                  38.90     1:20.34 (41.44)     2:01.86 (41.52)     2:41.72 (39.86)
  2 Litoff, Dana K            23 Smelts-CE                      3:33.39    5  
                  50.19     1:45.19 (55.00)     2:40.13 (54.94)     3:33.39 (53.26)
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Melissa          24 Seadogs-CE                       35.80    7  
 -- Jucho, Priscilla R        20 Gray Sharks-CE                      NS  
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Melissa          24 Seadogs-CE                     2:41.72    7  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Litoff, Dana K            23 Smelts-CE                        45.25    7  
 -- Jucho, Priscilla R        20 Gray Sharks-CE                      NS  
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Litoff, Dana K            23 Smelts-CE                      3:33.55    7  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bottorff, Amy             23 Evanston-CE                      32.37    7  
  2 Gustitus, Leah            23 Evanston-CE                      33.12    5  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bottorff, Amy             23 Evanston-CE                    1:14.05    7  
                  33.84     1:14.05 (40.21)                                        
  2 Gustitus, Leah            23 Evanston-CE                    1:20.11    5  
                  35.11     1:20.11 (45.00)                                        
  3 Litoff, Dana K            23 Smelts-CE                      1:35.53    4  
                  45.41     1:35.53 (50.12)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bottorff, Amy             23 Evanston-CE                    1:17.93    7  
                  35.41     1:17.93 (42.52)                                        
  2 Gustitus, Leah            23 Evanston-CE                    1:18.49    5  
                  34.79     1:18.49 (43.70)                                        
 -- Rivera, Chizu             23 Gray Sharks-CE                      NS  
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Melissa          24 Seadogs-CE                     6:01.63    7  
                  38.49     1:24.31 (45.82)     2:08.35 (44.04)     2:53.51 (45.16)
        3:45.83 (52.32)     4:39.93 (54.10)     5:20.97 (41.04)     6:01.63 (40.66)
  2 Litoff, Dana K            23 Smelts-CE                      6:47.26    5  
                  44.63     1:35.44 (50.81)     2:31.54 (56.10)     3:26.09 (54.55)
        4:19.63 (53.54)     5:14.20 (54.57)     6:03.50 (49.30)     6:47.26 (43.76)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yates, Allison            25 Evanston-CE                      26.85    7  
  2 Liberty, Laurel           25 Libertyville-CE                  27.76    5  
  3 Rivera, Rachel            29 Duneland Masters-IN              31.04    4  
  4 Baker, Sarah              26 Evanston-CE                      31.32    3  
  5 Tullos, Whitney           28 Gray Sharks-CE                   33.89    2  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           25 Libertyville-CE                  58.95    7  
                  28.46       58.95 (30.49)                                        
  2 Howland, Heather          27 Seadogs-CE                     1:04.68    5  
                  30.86     1:04.68 (33.82)                                        
  3 Baker, Sarah              26 Evanston-CE                    1:08.52    4  
                  31.78     1:08.52 (36.74)                                        
  4 Rivera, Rachel            29 Duneland Masters-IN            1:09.40    3  
                  32.71     1:09.40 (36.69)                                        
 -- Goodwin, Amy              26 Gray Sharks-CE                      NS  
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              29 Seadogs-CE                     2:18.04    7  
                  29.34     1:03.15 (33.81)     1:39.28 (36.13)     2:18.04 (38.76)
  2 Reynolds, Corinne         27 Smelts-CE                      2:29.36    5  
                  34.24     1:11.38 (37.14)     1:49.97 (38.59)     2:29.36 (39.39)
  3 Rivera, Rachel            29 Duneland Masters-IN            2:36.96    4  
                  36.65     1:16.43 (39.78)     1:57.02 (40.59)     2:36.96 (39.94)
  4 Tullos, Whitney           28 Gray Sharks-CE                 2:44.88    3  
                  37.30     1:19.10 (41.80)     2:02.50 (43.40)     2:44.88 (42.38)
  5 Baker, Sarah              26 Evanston-CE                    2:49.29    2  
                  37.00     1:19.82 (42.82)     1:56.40 (36.58)     2:49.29 (52.89)
 -- Goodwin, Amy              26 Gray Sharks-CE                      NS  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCLOSKEY, Lisa           27 Evanston-CE                      35.02    7  
 -- Goodwin, Amy              26 Gray Sharks-CE                      NS  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              29 Seadogs-CE                     1:01.83    7  
                  29.65     1:01.83 (32.18)                                        
  2 McCLOSKEY, Lisa           27 Evanston-CE                    1:15.09    5  
                  36.24     1:15.09 (38.85)                                        
 -- Goodwin, Amy              26 Gray Sharks-CE                      NS  
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Goodwin, Amy              26 Gray Sharks-CE                      NS  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Molitor, Nicole           25 GRIN-IN                          32.76    7  
  2 Tusa, Zsejke              29 Seadogs-CE                       33.75    5  
  3 Baker, Sarah              26 Evanston-CE                      35.18    4  
  4 Fry, Elizabeth            29 Evanston-CE                      36.37    3  
  5 Tullos, Whitney           28 Gray Sharks-CE                   46.85    2  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Molitor, Nicole           25 GRIN-IN                        1:13.60    7  
                  34.83     1:13.60 (38.77)                                        
  2 Fry, Elizabeth            29 Evanston-CE                    1:17.44    5  
                  36.93     1:17.44 (40.51)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Sarah              26 Evanston-CE                    2:49.51    7  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Molitor, Nicole           25 GRIN-IN                          29.74    7  
  2 Liberty, Laurel           25 Libertyville-CE                  30.51    5  
  3 Howland, Heather          27 Seadogs-CE                       31.23    4  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              29 Seadogs-CE                       59.91    7  
                  27.42       59.91 (32.49)                                        
  2 Reynolds, Corinne         27 Smelts-CE                      1:14.86    5  
                  34.55     1:14.86 (40.31)                                        
 -- Howland, Heather          27 Seadogs-CE                          NS  
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              29 Seadogs-CE                     2:18.04    7  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fry, Elizabeth            29 Evanston-CE                    1:09.25    7  
                  32.42     1:09.25 (36.83)                                        
  2 Molitor, Nicole           25 GRIN-IN                        1:10.10    5  
                  32.19     1:10.10 (37.91)                                        
  3 Yates, Allison            25 Evanston-CE                    1:11.75    4  
                  33.68     1:11.75 (38.07)                                        
  4 McCLOSKEY, Lisa           27 Evanston-CE                    1:15.55    3  
                  34.40     1:15.55 (41.15)                                        
  5 Baker, Sarah              26 Evanston-CE                    1:21.93    2  
                  41.03     1:21.93 (40.90)                                        
 -- Goodwin, Amy              26 Gray Sharks-CE                      NS  
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Molitor, Nicole           25 GRIN-IN                        5:20.17    7  
                  31.76     1:07.78 (36.02)     1:50.90 (43.12)     2:33.84 (42.94)
        3:17.23 (43.39)     4:01.61 (44.38)     4:42.11 (40.50)     5:20.17 (38.06)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          31 Evanston-CE                      27.71    7  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          31 Evanston-CE                      58.99    7  
                  28.55       58.99 (30.44)                                        
  2 Pajeau, Nichelle          33 Evanston-CE                    1:05.02    5  
                  31.20     1:05.02 (33.82)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             33 Blue Dolphins-CE               2:24.71    7  
                  34.71     1:12.03 (37.32)     1:49.20 (37.17)     2:24.71 (35.51)
  2 Gitzinger, Jennifer       32 Libertyville-CE                2:26.09    5  
                  33.35     1:10.86 (37.51)     1:48.94 (38.08)     2:26.09 (37.15)
  3 Meekins, Stacey           30 Smelts-CE                      2:28.56    4  
                  33.99     1:11.17 (37.18)     1:50.21 (39.04)     2:28.56 (38.35)
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             33 Blue Dolphins-CE               2:24.71    7  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          33 Evanston-CE                      34.97    7  
  2 Lingner, Heather          31 Evanston-CE                      35.55    5  
  3 Gitzinger, Jennifer       32 Libertyville-CE                  37.15    4  
  4 Meekins, Stacey           30 Smelts-CE                        40.71    3  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          31 Evanston-CE                    1:18.00    7  
                  37.14     1:18.00 (40.86)                                        
  2 Gitzinger, Jennifer       32 Libertyville-CE                1:21.35    5  
                  38.59     1:21.35 (42.76)                                        
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             33 Blue Dolphins-CE               1:04.25    7  
                  30.16     1:04.25 (34.09)                                        
  2 Meekins, Stacey           30 Smelts-CE                      1:11.63    5  
                  34.38     1:11.63 (37.25)                                        
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jennifer       32 Libertyville-CE                1:15.97    7  
                  37.21     1:15.97 (38.76)                                        
  2 Critchley, Natalie        31 Evanston-CE                    1:18.67    5  
                  37.67     1:18.67 (41.00)                                        
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             33 Blue Dolphins-CE               5:13.97    7  
                  33.60     1:11.83 (38.23)     1:52.03 (40.20)     2:31.18 (39.15)
        3:17.91 (46.73)     4:05.92 (48.01)     4:40.80 (34.88)     5:13.97 (33.17)
  2 Pajeau, Nichelle          33 Evanston-CE                    5:39.64    5  
                  36.36     1:18.68 (42.32)     2:05.31 (46.63)     2:51.90 (46.59)
        3:36.59 (44.69)     4:21.72 (45.13)     5:01.22 (39.50)     5:39.64 (38.42)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solveig L       37 Evanston-CE                      27.20    7  
  2 Tobler, Ellen             36 Gray Sharks-CE                   34.79    5  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solveig L       37 Evanston-CE                    1:00.08    7  
                  28.60     1:00.08 (31.48)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solveig L       37 Evanston-CE                    2:27.02    7  
                  36.13     1:13.16 (37.03)     1:50.36 (37.20)     2:27.02 (36.66)
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solveig L       37 Evanston-CE                    1:06.09    7  
                  32.29     1:06.09 (33.80)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Solveig L       37 Evanston-CE                    2:27.02    7  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobler, Ellen             36 Gray Sharks-CE                   44.68    7  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobler, Ellen             36 Gray Sharks-CE                 1:37.61    7  
                  46.31     1:37.61 (51.30)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobler, Ellen             36 Gray Sharks-CE                   40.94    7  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobler, Ellen             36 Gray Sharks-CE                 1:29.18    7  
                  43.34     1:29.18 (45.84)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              44 Seadogs-CE                       27.59    7  
  2 Pawluk, Roxie             42 Rock River Valle-CE              28.14    5  
  3 Musser, Heidi             41 Gray Sharks-CE                 1:05.17    4  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              44 Seadogs-CE                     1:00.61    7  
                  29.32     1:00.61 (31.29)                                        
  2 Pawluk, Roxie             42 Rock River Valle-CE            1:02.15    5  
                  29.23     1:02.15 (32.92)                                        
  3 Musser, Heidi             41 Gray Sharks-CE                 2:26.48    4  
                1:11.14   2:26.48 (1:15.34)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             42 Rock River Valle-CE            3:04.32    7  
                  42.87     1:28.81 (45.94)     2:17.36 (48.55)     3:04.32 (46.96)
  2 Cunningham, Nell          42 Evanston-CE                    3:14.97    5  
                  43.20     1:32.20 (49.00)     2:23.45 (51.25)     3:14.97 (51.52)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              44 Seadogs-CE                       32.27    7  
  2 Musser, Heidi             41 Gray Sharks-CE                 1:17.32    5  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              44 Seadogs-CE                     1:10.09    7  
                  34.54     1:10.09 (35.55)                                        
  2 Musser, Heidi             41 Gray Sharks-CE                 2:41.22    5  
                1:19.68   2:41.22 (1:21.54)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Loo Ann            40 GRIN-IN                          35.40    7  
  2 Cunningham, Nell          42 Evanston-CE                      41.70    5  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Loo Ann            40 GRIN-IN                        1:16.26    7  
                  36.54     1:16.26 (39.72)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             42 Rock River Valle-CE            3:04.51    7  
  2 Cunningham, Nell          42 Evanston-CE                    3:14.97    5  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Loo Ann            40 GRIN-IN                          32.37    7  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Loo Ann            40 GRIN-IN                        1:09.52    7  
                  33.62     1:09.52 (35.90)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              45 Smelts-CE                        27.89    7  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehmke, Elizabeth          47 Illinois Masters-CE            2:27.31    7  
                  33.23     1:11.72 (38.49)     1:50.14 (38.42)     2:27.31 (37.17)
  2 Kafka, Heidi              45 Smelts-CE                      2:37.52    5  
                  35.31     1:16.88 (41.57)     2:02.36 (45.48)     2:37.52 (35.16)
  3 Sheehan, Kim              46 Naperville Waves-CE            2:46.52    4  
                  37.61     1:19.63 (42.02)     2:03.21 (43.58)     2:46.52 (43.31)
  4 Richardson, Robin         46 Evanston-CE                    3:17.08    3  
                  47.00     1:31.30 (44.30)     2:24.05 (52.75)     3:17.08 (53.03)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Janus, Alison             47 Evanston-CE                      57.84    7  
  2 Noll, Cris                48 Evanston-CE                      57.90    5  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Noll, Cris                48 Evanston-CE                    2:01.56    7  
                  59.99   2:01.56 (1:01.57)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kafka, Heidi              45 Smelts-CE                           NS  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              45 Smelts-CE                        37.28    7  
  2 Block, Andrea J           46 COHO-CE                          38.07    5  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           46 COHO-CE                          29.64    7  
  2 Janus, Alison             47 Evanston-CE                      57.57    5  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           46 COHO-CE                        1:04.37    7  
                  31.16     1:04.37 (33.21)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehmke, Elizabeth          47 Illinois Masters-CE            2:27.31    7  
  2 Richardson, Robin         46 Evanston-CE                    3:17.08    5  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              45 Smelts-CE                      1:11.87    7  
                1:11.87         1:11.87 ( )                                        
  2 Richardson, Robin         46 Evanston-CE                    1:26.26    5  
                  39.15     1:26.26 (47.11)                                        
  3 Sheehan, Kim              46 Naperville Waves-CE            1:29.96    4  
                  44.37     1:29.96 (45.59)                                        
  4 Noll, Cris                48 Evanston-CE                    1:53.13    3  
                  56.44     1:53.13 (56.69)                                        
  5 Janus, Alison             47 Evanston-CE                    2:08.19    2  
                1:06.28   2:08.19 (1:01.91)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              45 Smelts-CE                      2:37.52    7  
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           46 COHO-CE                        5:19.55    7  
                  32.19     1:08.96 (36.77)     1:51.53 (42.57)     2:34.21 (42.68)
        3:21.23 (47.02)     4:09.13 (47.90)     4:45.15 (36.02)     5:19.55 (34.40)
  2 Kafka, Heidi              45 Smelts-CE                      5:37.13    5  
                  37.58     1:20.69 (43.11)     2:03.31 (42.62)     2:46.98 (43.67)
        3:34.14 (47.16)     4:22.12 (47.98)     5:00.60 (38.48)     5:37.13 (36.53)
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         52 Evanston-CE                    1:16.16    7  
                  35.30     1:16.16 (40.86)                                        
  2 Roderer, Kathy            52 Evanston-CE                    1:17.76    5  
                  36.38     1:17.76 (41.38)                                        
  3 Olsen, Kati               52 Evanston-CE                    1:30.60    4  
                  39.98     1:30.60 (50.62)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         52 Evanston-CE                    3:03.56    7  
                  44.48     1:31.57 (47.09)     2:19.07 (47.50)     3:03.56 (44.49)
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         52 Evanston-CE                    1:24.49    7  
                  41.46     1:24.49 (43.03)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         52 Evanston-CE                    3:03.56    7  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            52 Evanston-CE                      43.96    7  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy            52 Evanston-CE                      35.73    7  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               59 Seadogs-CE                       36.18    7  
  2 Stranc, Shelia            55 Evanston-CE                      37.92    5  
  3 Hall-Heineman, Peggy      58 Evanston-CE                      49.69    4  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               59 Seadogs-CE                     1:21.44    7  
                  38.94     1:21.44 (42.50)                                        
  2 Stranc, Shelia            55 Evanston-CE                    1:27.51    5  
                  40.04     1:27.51 (47.47)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               59 Seadogs-CE                     3:01.30    7  
                  40.28     1:25.13 (44.85)     2:13.04 (47.91)     3:01.30 (48.26)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               59 Seadogs-CE                       46.00    7  
  2 Hall-Heineman, Peggy      58 Evanston-CE                      58.70    5  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               59 Seadogs-CE                     1:39.96    7  
                  49.69     1:39.96 (50.27)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Ward, Carol               59 Seadogs-CE                          NS  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stranc, Shelia            55 Evanston-CE                      50.61    7  
  2 Hall-Heineman, Peggy      58 Evanston-CE                    1:02.24    5  
 -- Chamberlin, Lynn          57 Evanston-CE                         NS  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          57 Elgin Blue Waves-CE            1:40.61    7  
                  48.65     1:40.61 (51.96)                                        
  2 Stranc, Shelia            55 Evanston-CE                    1:56.11    5  
                  53.33   1:56.11 (1:02.78)                                        
 -- Chamberlin, Lynn          57 Evanston-CE                         NS  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          57 Elgin Blue Waves-CE              35.37    7  
 -- Chamberlin, Lynn          57 Evanston-CE                         NS  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          57 Elgin Blue Waves-CE            1:25.11    7  
                  41.17     1:25.11 (43.94)                                        
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stranc, Shelia            55 Evanston-CE                    1:50.92    7  
                  55.50     1:50.92 (55.42)                                        
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          57 Elgin Blue Waves-CE            6:31.59    7  
                  41.72     1:28.93 (47.21)     2:19.68 (50.75)     3:12.72 (53.04)
        4:08.52 (55.80)     5:05.71 (57.19)     5:48.70 (42.99)     6:31.59 (42.89)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- McDaniel, Georgia         61 Naperville Waves-CE                 NS  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         61 Naperville Waves-CE            1:14.79    7  
                  35.76     1:14.79 (39.03)                                        
  2 O'Laughlin, Kathleen      60 Evanston-CE                    1:41.99    5  
                  47.36     1:41.99 (54.63)                                        
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Kathleen      60 Evanston-CE                    2:05.54    7  
                1:00.17   2:05.54 (1:05.37)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         61 Naperville Waves-CE              44.18    7  
  2 O'Laughlin, Kathleen      60 Evanston-CE                      53.19    5  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         61 Naperville Waves-CE              42.73    7  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- McDaniel, Georgia         61 Naperville Waves-CE                 DQ  
                  40.00          DQ (46.40)                                        
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                65 Evanston-CE                    1:41.63    7  
                  49.91     1:41.63 (51.72)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                65 Evanston-CE                    3:50.47    7  
                  52.19     1:50.45 (58.26)   2:51.33 (1:00.88)     3:50.47 (59.14)
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                65 Evanston-CE                    1:02.71    7  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                65 Evanston-CE                    1:08.02    7  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                65 Evanston-CE                    2:14.07    7  
                1:06.38   2:14.07 (1:07.69)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          74 Seadogs-CE                       47.18    7  
  2 Berning, Henrietta        74 Evanston-CE                      53.34    5  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          74 Seadogs-CE                     1:43.38    7  
                  49.60     1:43.38 (53.78)                                        
  2 Stevens, Ann              74 Evanston-CE                    1:48.32    5  
                  51.91     1:48.32 (56.41)                                        
  3 Berning, Henrietta        74 Evanston-CE                    1:57.89    4  
                  55.94   1:57.89 (1:01.95)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        74 Evanston-CE                    4:14.78    7  
                  57.21   2:03.12 (1:05.91)   3:10.09 (1:06.97)   4:14.78 (1:04.69)
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              74 Evanston-CE                      56.69    7  
  2 Rooney, Joanne T          74 Seadogs-CE                     1:06.40    5  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              74 Evanston-CE                    2:06.14    7  
                1:03.36   2:06.14 (1:02.78)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              74 Evanston-CE                      56.49    7  
  2 Berning, Henrietta        74 Evanston-CE                    1:01.73    5  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        74 Evanston-CE                    2:19.18    7  
                1:07.72   2:19.18 (1:11.46)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          74 Seadogs-CE                     1:07.24    7  
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              74 Evanston-CE                    2:08.51    7  
                1:04.67   2:08.51 (1:03.84)                                        
  2 Rooney, Joanne T          74 Seadogs-CE                     2:13.32    5  
                1:05.55   2:13.32 (1:07.77)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morar, Rady               23 Gray Sharks-CE                   25.62    7  
  2 Benages, Kevin            23 Gray Sharks-CE                   32.49    5  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pederson, Robert          23 PARK                             53.39    7  
                  25.20       53.39 (28.19)                                        
  2 Deppen, Grant             24 Evanston-CE                      56.19    5  
                  26.85       56.19 (29.34)                                        
  3 Deppen, Matt              22 Evanston-CE                      57.34    4  
                  27.45       57.34 (29.89)                                        
  4 Benages, Kevin            23 Gray Sharks-CE                 1:15.30    3  
                  33.53     1:15.30 (41.77)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Deppen, Matt              22 Evanston-CE                    2:09.94    7  
                  29.57     1:02.27 (32.70)     1:36.08 (33.81)     2:09.94 (33.86)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Deppen, Grant             24 Evanston-CE                      30.75    7  
  2 Morar, Rady               23 Gray Sharks-CE                   35.28    5  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morar, Rady               23 Gray Sharks-CE                   35.48    7  
  2 Benages, Kevin            23 Gray Sharks-CE                   44.57    5  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Deppen, Grant             24 Evanston-CE                    1:13.43    7  
                  34.38     1:13.43 (39.05)                                        
  2 Benages, Kevin            23 Gray Sharks-CE                 1:35.29    5  
                  43.96     1:35.29 (51.33)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pederson, Robert          23 PARK                             25.65    7  
  2 Deppen, Grant             24 Evanston-CE                      29.41    5  
  3 Deppen, Matt              22 Evanston-CE                      29.72    4  
  4 Morar, Rady               23 Gray Sharks-CE                   33.55    3  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pederson, Robert          23 PARK                             58.42    7  
                  26.97       58.42 (31.45)                                        
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Deppen, Matt              22 Evanston-CE                    1:08.54    7  
                  32.01     1:08.54 (36.53)                                        
  2 Morar, Rady               23 Gray Sharks-CE                 1:16.57    5  
                  34.85     1:16.57 (41.72)                                        
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Deppen, Matt              22 Evanston-CE                         NS  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             28 East Bank Club-CE                22.72    7  
  2 Murphy, Ricky             27 Evanston-CE                      24.17    5  
  3 Christian, Dan            27 Blue Dolphins-CE                 26.23    4  
  4 Brown, Adam               27 Elgin Blue Waves-CE              27.48    3  
 -- Brummett, Brandon         26 Gray Sharks-CE                      NS  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             28 East Bank Club-CE                49.82    7  
                  23.76       49.82 (26.06)                                        
  2 Murphy, Ricky             27 Evanston-CE                      51.78    5  
                  25.39       51.78 (26.39)                                        
  3 Christian, Dan            27 Blue Dolphins-CE                 57.11    4  
                  27.20       57.11 (29.91)                                        
  4 Brown, Adam               27 Elgin Blue Waves-CE              58.08    3  
                  27.91       58.08 (30.17)                                        
 -- Brummett, Brandon         26 Gray Sharks-CE                      NS  
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam               27 Elgin Blue Waves-CE            2:08.07    7  
                  29.33     1:00.98 (31.65)     1:34.25 (33.27)     2:08.07 (33.82)
 -- Brummett, Brandon         26 Gray Sharks-CE                      NS  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Methric, Tim              29 Smelts-CE                        28.66    7  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Methric, Tim              29 Smelts-CE                      1:01.71    7  
                  30.28     1:01.71 (31.43)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Brummett, Brandon         26 Gray Sharks-CE                      NS  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             28 East Bank Club-CE              1:02.82    7  
                  29.61     1:02.82 (33.21)                                        
  2 Brown, Adam               27 Elgin Blue Waves-CE            1:12.18    5  
                  33.60     1:12.18 (38.58)                                        
  3 Christian, Dan            27 Blue Dolphins-CE               1:16.91    4  
                  36.43     1:16.91 (40.48)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krenzer, Brian            29 Smelts-CE                        26.57    7  
  2 Murphy, Ricky             27 Evanston-CE                      26.84    5  
  3 Christian, Dan            27 Blue Dolphins-CE                 29.29    4  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krenzer, Brian            29 Smelts-CE                      1:00.30    7  
                  27.48     1:00.30 (32.82)                                        
 -- Helfers, Alex             28 East Bank Club-CE                   NS  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Ricky             27 Evanston-CE                    1:00.46    7  
                  27.71     1:00.46 (32.75)                                        
 -- Brummett, Brandon         26 Gray Sharks-CE                      NS  
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Ricky             27 Evanston-CE                    4:50.88    7  
                  30.33     1:04.40 (34.07)     1:44.24 (39.84)     2:23.63 (39.39)
        3:03.85 (40.22)     3:44.65 (40.80)     4:19.12 (34.47)     4:50.88 (31.76)
  2 Krenzer, Brian            29 Smelts-CE                      4:59.43    5  
                  30.81     1:04.48 (33.67)     1:42.73 (38.25)     2:20.70 (37.97)
        3:04.68 (43.98)     3:50.02 (45.34)     4:25.26 (35.24)     4:59.43 (34.17)
  3 Brown, Adam               27 Elgin Blue Waves-CE            5:08.27    4  
                  33.13     1:10.98 (37.85)     1:51.63 (40.65)     2:31.92 (40.29)
        3:12.53 (40.61)     3:54.30 (41.77)     4:31.93 (37.63)     5:08.27 (36.34)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        32 Seadogs-CE                       25.48    7  
  2 Shipley, Greg             34 Evanston-CE                      26.11    5  
 -- Geanuleas, Harry          34 Evanston-CE                         NS  
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        32 Seadogs-CE                     2:22.18    7  
                  34.50     1:10.75 (36.25)     1:46.70 (35.95)     2:22.18 (35.48)
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        32 Seadogs-CE                     2:22.49    7  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        32 Seadogs-CE                       32.34    7  
  2 Ebner, Neil F             34 Evanston-CE                      33.87    5  
  3 Shipley, Greg             34 Evanston-CE                      34.54    4  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ebner, Neil F             34 Evanston-CE                    1:13.76    7  
                  35.13     1:13.76 (38.63)                                        
 -- Poortinga, Vincent        32 Seadogs-CE                          NS  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Geanuleas, Harry          34 Evanston-CE                         NS  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Geanuleas, Harry          34 Evanston-CE                         NS  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shipley, Greg             34 Evanston-CE                    1:07.72    7  
                  31.79     1:07.72 (35.93)                                        
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        32 Seadogs-CE                     4:53.60    7  
                  31.80     1:07.57 (35.77)     1:45.74 (38.17)     2:23.84 (38.10)
        3:05.26 (41.42)     3:47.94 (42.68)     4:20.80 (32.86)     4:53.60 (32.80)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kriegsmann, Karl          38 Evanston-CE                      24.25    7  
  2 Turk, Steve               38 Evanston-CE                      24.28    5  
  3 Stumpf, Dave              35 Illinois Masters-CE              24.46    4  
  4 Kaczmarek, Tom            39 East Bank Club-CE                24.62    3  
  5 Majerczak, Heidi          35 Gray Sharks-CE                   28.85    2  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Turk, Steve               38 Evanston-CE                      54.05    7  
                  25.23       54.05 (28.82)                                        
  2 Stumpf, Dave              35 Illinois Masters-CE              54.98    5  
                  25.46       54.98 (29.52)                                        
  3 Kaczmarek, Tom            39 East Bank Club-CE                55.40    4  
                  26.60       55.40 (28.80)                                        
  4 Majerczak, Heidi          35 Gray Sharks-CE                 1:03.83    3  
                  29.76     1:03.83 (34.07)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kriegsmann, Karl          38 Evanston-CE                    1:59.78    7  
                  28.29       58.60 (30.31)     1:30.11 (31.51)     1:59.78 (29.67)
  2 Cunningham, Brian         35 Evanston-CE                    2:11.07    5  
                  28.72     1:02.35 (33.63)     1:36.31 (33.96)     2:11.07 (34.76)
  3 Boiser, Zeus M            35 Blue Dolphins-CE               3:12.50    4  
                  45.28     1:37.66 (52.38)     2:28.28 (50.62)     3:12.50 (44.22)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         35 Evanston-CE                      28.63    7  
  2 Kaczmarek, Tom            39 East Bank Club-CE                30.43    5  
  3 Majerczak, Heidi          35 Gray Sharks-CE                   34.36    4  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kriegsmann, Karl          38 Evanston-CE                    1:00.34    7  
                  29.58     1:00.34 (30.76)                                        
  2 Boiser, Zeus M            35 Blue Dolphins-CE               1:41.16    5  
                  47.77     1:41.16 (53.39)                                        
 -- Kaczmarek, Tom            39 East Bank Club-CE                   NS  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boiser, Zeus M            35 Blue Dolphins-CE               1:29.96    7  
                  44.21     1:29.96 (45.75)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Turk, Steve               38 Evanston-CE                      25.99    7  
  2 Stumpf, Dave              35 Illinois Masters-CE              29.65    5  
  3 Majerczak, Heidi          35 Gray Sharks-CE                   33.34    4  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         35 Evanston-CE                      56.93    7  
                  27.04       56.93 (29.89)                                        
  2 Kriegsmann, Karl          38 Evanston-CE                    1:02.71    5  
                  29.38     1:02.71 (33.33)                                        
  3 Boiser, Zeus M            35 Blue Dolphins-CE               1:41.50    4  
                  42.24     1:41.50 (59.26)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         35 Evanston-CE                    2:11.07    7  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Turk, Steve               38 Evanston-CE                    1:00.28    7  
                  27.47     1:00.28 (32.81)                                        
  2 Cunningham, Brian         35 Evanston-CE                    1:02.32    5  
                  29.12     1:02.32 (33.20)                                        
  3 Majerczak, Heidi          35 Gray Sharks-CE                 1:14.15    4  
                  34.98     1:14.15 (39.17)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boiser, Zeus M            35 Blue Dolphins-CE               3:12.67    7  
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kriegsmann, Karl          38 Evanston-CE                    4:46.12    7  
                  28.94     1:02.30 (33.36)     1:38.96 (36.66)     2:14.93 (35.97)
        2:57.68 (42.75)     3:40.07 (42.39)     4:14.85 (34.78)     4:46.12 (31.27)
  2 Boiser, Zeus M            35 Blue Dolphins-CE               6:58.10    5  
                  45.57     1:35.18 (49.61)     2:34.57 (59.39)   3:35.18 (1:00.61)
        4:28.04 (52.86)     5:21.13 (53.09)     6:10.77 (49.64)     6:58.10 (47.33)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lutz, Chris               40 COHO-CE                          24.66    7  
  2 Weitekamper, Frank        44 Libertyville-CE                  26.46    5  
  3 Smart, Brian              40 COHO-CE                          36.05    4  
  4 Butur, Petru              44 Gray Sharks-CE                   41.49    3  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weitekamper, Frank        44 Libertyville-CE                  58.25    7  
                  27.75       58.25 (30.50)                                        
  2 Gould, Phil               43 Evanston-CE                    1:02.48    5  
                  30.12     1:02.48 (32.36)                                        
  3 McCARTHY, Christopher     41 Gray Sharks-CE                 1:03.47    4  
                  30.10     1:03.47 (33.37)                                        
  4 Donohue, Terry            44 Evanston-CE                    1:08.45    3  
                  33.72     1:08.45 (34.73)                                        
  5 Lombardi, Max             41 Smelts-CE                      1:12.99    2  
                  34.76     1:12.99 (38.23)                                        
  6 Smart, Brian              40 COHO-CE                        1:17.72    1  
                  36.88     1:17.72 (40.84)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anolick, Simon            42 Evanston-CE                    2:19.72    7  
                  31.83     1:07.24 (35.41)     1:43.27 (36.03)     2:19.72 (36.45)
  2 McDERMOTT, Patrick        42 Evanston-CE                    2:21.60    5  
                  34.58     1:12.40 (37.82)     1:48.49 (36.09)     2:21.60 (33.11)
  3 Donohue, Terry            44 Evanston-CE                    2:36.06    4  
                  35.04     1:14.23 (39.19)     1:56.50 (42.27)     2:36.06 (39.56)
  4 Smart, Brian              40 COHO-CE                        3:08.58    3  
                  46.02     1:31.08 (45.06)     2:19.80 (48.72)     3:08.58 (48.78)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lutz, Chris               40 COHO-CE                          28.86    7  
  2 Ackermann, David          42 Evanston-CE                      29.52    5  
  3 Weitekamper, Frank        44 Libertyville-CE                  33.13    4  
  4 Owens, Bill               44 Evanston-CE                      42.07    3  
  5 Lombardi, Max             41 Smelts-CE                        43.54    2  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weitekamper, Frank        44 Libertyville-CE                1:14.23    7  
                  35.61     1:14.23 (38.62)                                        
  2 Gould, Phil               43 Evanston-CE                    1:18.59    5  
                  38.82     1:18.59 (39.77)                                        
  3 Owens, Bill               44 Evanston-CE                    1:34.65    4  
                  44.99     1:34.65 (49.66)                                        
 -- Lombardi, Max             41 Smelts-CE                           DQ  
                  44.24          DQ (48.45)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David          42 Evanston-CE                      31.29    7  
  2 Anolick, Simon            42 Evanston-CE                      34.41    5  
  3 Owens, Bill               44 Evanston-CE                      41.63    4  
  4 Donohue, Terry            44 Evanston-CE                      47.49    3  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lutz, Chris               40 COHO-CE                        1:06.20    7  
                  30.03     1:06.20 (36.17)                                        
  2 Anolick, Simon            42 Evanston-CE                    1:16.74    5  
                  36.45     1:16.74 (40.29)                                        
  3 Gould, Phil               43 Evanston-CE                    1:22.46    4  
                  37.78     1:22.46 (44.68)                                        
  4 Owens, Bill               44 Evanston-CE                    1:32.73    3  
                  44.14     1:32.73 (48.59)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David          42 Evanston-CE                      25.17    7  
  2 McCARTHY, Christopher     41 Gray Sharks-CE                   28.94    5  
  3 McDERMOTT, Patrick        42 Evanston-CE                      29.17    4  
  4 Anolick, Simon            42 Evanston-CE                      31.88    3  
  5 Donohue, Terry            44 Evanston-CE                      39.35    2  
  6 Smart, Brian              40 COHO-CE                          45.76    1  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDERMOTT, Patrick        42 Evanston-CE                    1:07.83    7  
                  31.01     1:07.83 (36.82)                                        
  2 McCARTHY, Christopher     41 Gray Sharks-CE                 1:09.06    5  
                  33.06     1:09.06 (36.00)                                        
  3 Gould, Phil               43 Evanston-CE                    1:14.64    4  
                  34.40     1:14.64 (40.24)                                        
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lutz, Chris               40 COHO-CE                        1:09.97    7  
                  32.28     1:09.97 (37.69)                                        
  2 Anolick, Simon            42 Evanston-CE                    1:10.09    5  
                  33.12     1:10.09 (36.97)                                        
  3 McCARTHY, Christopher     41 Gray Sharks-CE                 1:11.01    4  
                  33.66     1:11.01 (37.35)                                        
  4 McDERMOTT, Patrick        42 Evanston-CE                    1:11.32    3  
                  32.29     1:11.32 (39.03)                                        
  5 Gould, Phil               43 Evanston-CE                    1:14.74    2  
                  34.35     1:14.74 (40.39)                                        
  6 Owens, Bill               44 Evanston-CE                    1:24.62    1  
                  41.27     1:24.62 (43.35)                                        
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Donohue, Terry            44 Evanston-CE                    7:36.34    7  
                  41.53     1:36.54 (55.01)   2:38.31 (1:01.77)   3:41.02 (1:02.71)
      4:49.61 (1:08.59)   6:02.64 (1:13.03)     6:49.30 (46.66)     7:36.34 (47.04)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman, Scott            47 COHO-CE                          24.80    7  
  2 Filippini, Mike           47 Evanston-CE                      28.16    5  
  3 Gohl, Michael             46 Harbor Hurricane-CE              30.21    4  
  4 Dunietz, Isi              48 Evanston-CE                      33.67    3  
  5 Begley, Ted               48 Gray Sharks-CE                   36.18    2  
  6 Bibik, Scott              47 Gray Sharks-CE                   39.76    1  
 -- Rowland, Jim              47 Libertyville-CE                     NS  
 -- Levy, Tom                 45 COHO-CE                             NS  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman, Scott            47 COHO-CE                          54.28    7  
                  26.22       54.28 (28.06)                                        
  2 Sebastian, Dave           46 Smelts-CE                        55.67    5  
                  26.78       55.67 (28.89)                                        
  3 Gilberg, Steven           45 Smelts-CE                        58.07    4  
                  28.08       58.07 (29.99)                                        
  4 Rowland, Jim              47 Libertyville-CE                1:02.42    3  
                  30.69     1:02.42 (31.73)                                        
  5 Begley, Ted               48 Gray Sharks-CE                 1:23.81    2  
                  39.17     1:23.81 (44.64)                                        
  6 Bibik, Scott              47 Gray Sharks-CE                 1:27.72    1  
                  39.78     1:27.72 (47.94)                                        
 -- Dunietz, Isi              48 Evanston-CE                         NS  
 -- Levy, Tom                 45 COHO-CE                             NS  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sebastian, Dave           46 Smelts-CE                      1:59.04    7  
                  28.34       59.18 (30.84)     1:31.98 (32.80)     1:59.04 (27.06)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Filippini, Mike           47 Evanston-CE                      34.99    7  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Filippini, Mike           47 Evanston-CE                    1:26.20    7  
                  42.63     1:26.20 (43.57)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmberg, Tom             49 Evanston-CE                      33.22    7  
  2 Oller, John W             49 Rock River Valle-CE              35.70    5  
  3 Gohl, Michael             46 Harbor Hurricane-CE              36.00    4  
  4 Filippini, Mike           47 Evanston-CE                      40.09    3  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmberg, Tom             49 Evanston-CE                    1:12.62    7  
                  34.40     1:12.62 (38.22)                                        
  2 Gohl, Michael             46 Harbor Hurricane-CE            1:19.98    5  
                  36.84     1:19.98 (43.14)                                        
  3 Filippini, Mike           47 Evanston-CE                    1:29.45    4  
                  43.85     1:29.45 (45.60)                                        
  4 Dunietz, Isi              48 Evanston-CE                    1:40.64    3  
                  48.62     1:40.64 (52.02)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steven           45 Smelts-CE                        26.75    7  
  2 Oller, John W             49 Rock River Valle-CE              27.46    5  
  3 Sebastian, Dave           46 Smelts-CE                        27.75    4  
  4 Freeman, Scott            47 COHO-CE                          28.03    3  
  5 Gohl, Michael             46 Harbor Hurricane-CE              32.48    2  
  6 Dunietz, Isi              48 Evanston-CE                      45.08    1  
 -- Levy, Tom                 45 COHO-CE                             NS  
 -- Rowland, Jim              47 Libertyville-CE                     NS  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oller, John W             49 Rock River Valle-CE            1:01.53    7  
                  28.68     1:01.53 (32.85)                                        
  2 Gilberg, Steven           45 Smelts-CE                      1:03.52    5  
                  29.28     1:03.52 (34.24)                                        
  3 Sebastian, Dave           46 Smelts-CE                      1:03.67    4  
                  30.08     1:03.67 (33.59)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sebastian, Dave           46 Smelts-CE                      1:07.83    7  
                  31.99     1:07.83 (35.84)                                        
  2 Gilberg, Steven           45 Smelts-CE                      1:07.89    5  
                  31.46     1:07.89 (36.43)                                        
 -- Levy, Tom                 45 COHO-CE                             NS  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd               51 Evanston-CE                      26.01    7  
  2 Brezina, Randall G        53 Harbor Hurricane-CE              26.95    5  
  3 Weber, Gregory            54 Libertyville-CE                  27.75    4  
  4 Pinkus, Alfonse           54 Evanston-CE                      30.85    3  
  5 Kielty, Patrick           54 Arlington Master-CE              33.71    2  
 -- Bennewitz, Kirk T         53 Evanston-CE                         NS  
 -- Bigg, Dave                50 COHO-CE                             NS  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bigg, Dave                50 COHO-CE                          55.71    7  
                  26.95       55.71 (28.76)                                        
  2 Dodson, Phil              54 Evanston-CE                      57.62    5  
                  28.05       57.62 (29.57)                                        
  3 Black, Boyd               51 Evanston-CE                      57.87    4  
                  28.43       57.87 (29.44)                                        
  4 Brezina, Randall G        53 Harbor Hurricane-CE              58.16    3  
                  28.08       58.16 (30.08)                                        
  5 Carr, Tom                 54 Evanston-CE                    1:00.95    2  
                  29.91     1:00.95 (31.04)                                        
  6 Weber, Gregory            54 Libertyville-CE                1:01.07    1  
                  29.52     1:01.07 (31.55)                                        
  7 Anderson, Mark J          54 Illinois Masters-CE            1:03.73  
                  31.02     1:03.73 (32.71)                                        
  8 Phinney, Scot             51 Smelts-CE                      1:09.47  
                  33.79     1:09.47 (35.68)                                        
 -- Westphal, Kent            51 Gray Sharks-CE                      DQ  
                  28.39          DQ (34.03)                                        
 -- Bennewitz, Kirk T         53 Evanston-CE                         NS  
 -- Miller, Larry             52 Seadogs-CE                          NS  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              54 Evanston-CE                    2:02.71    7  
                  29.33     1:00.95 (31.62)     1:32.57 (31.62)     2:02.71 (30.14)
  2 Black, Boyd               51 Evanston-CE                    2:15.62    5  
                  30.78     1:06.10 (35.32)     1:42.39 (36.29)     2:15.62 (33.23)
  3 Miller, Larry             52 Seadogs-CE                     2:30.14    4  
                  35.47     1:13.85 (38.38)     1:52.78 (38.93)     2:30.14 (37.36)
 -- Weaver, Jim               54 Gray Sharks-CE                      DQ  
                  56.59   2:01.86 (1:05.27)   3:08.09 (1:06.23)        DQ (1:02.07)
 -- Weber, Gregory            54 Libertyville-CE                     NS  
 -- Bennewitz, Kirk T         53 Evanston-CE                         NS  
 -- Anderson, Mark J          54 Illinois Masters-CE                 NS  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        53 Harbor Hurricane-CE              29.76    7  
  2 Pinkus, Alfonse           54 Evanston-CE                      42.80    5  
  3 Kielty, Patrick           54 Arlington Master-CE              44.12    4  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        53 Harbor Hurricane-CE            1:06.18    7  
                  33.06     1:06.18 (33.12)                                        
  2 Dodson, Phil              54 Evanston-CE                    1:09.13    5  
                  34.17     1:09.13 (34.96)                                        
  3 Anderson, Mark J          54 Illinois Masters-CE            1:13.27    4  
                  36.00     1:13.27 (37.27)                                        
  4 Phinney, Scot             51 Smelts-CE                      1:23.20    3  
                  40.47     1:23.20 (42.73)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd               51 Evanston-CE                      33.92    7  
  2 Westphal, Kent            51 Gray Sharks-CE                   35.16    5  
  3 Carr, Tom                 54 Evanston-CE                      35.56    4  
  4 Weber, Gregory            54 Libertyville-CE                  38.81    3  
  5 Phinney, Scot             51 Smelts-CE                        41.11    2  
  6 Miller, Larry             52 Seadogs-CE                       41.21    1  
  7 Pinkus, Alfonse           54 Evanston-CE                      41.30  
  8 Kielty, Patrick           54 Arlington Master-CE              41.97  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Westphal, Kent            51 Gray Sharks-CE                 1:16.64    7  
                  37.32     1:16.64 (39.32)                                        
  2 Carr, Tom                 54 Evanston-CE                    1:17.39    5  
                  36.84     1:17.39 (40.55)                                        
  3 Brezina, Randall G        53 Harbor Hurricane-CE            1:22.94    4  
                  40.59     1:22.94 (42.35)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bigg, Dave                50 COHO-CE                          27.29    7  
  2 Westphal, Kent            51 Gray Sharks-CE                   29.14    5  
  3 Carr, Tom                 54 Evanston-CE                      29.83    4  
  4 Phinney, Scot             51 Smelts-CE                        33.98    3  
  5 Pinkus, Alfonse           54 Evanston-CE                      36.67    2  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bigg, Dave                50 COHO-CE                        1:01.35    7  
                  28.75     1:01.35 (32.60)                                        
 -- Boutov, Alex              51 Chicago Masters-CE                  NS  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennewitz, Kirk T         53 Evanston-CE                    1:07.09    7  
                  31.54     1:07.09 (35.55)                                        
  2 Black, Boyd               51 Evanston-CE                    1:07.38    5  
                  32.48     1:07.38 (34.90)                                        
  3 Westphal, Kent            51 Gray Sharks-CE                 1:07.70    4  
                  30.42     1:07.70 (37.28)                                        
  4 Phinney, Scot             51 Smelts-CE                      1:17.94    3  
                  36.15     1:17.94 (41.79)                                        
  5 Pinkus, Alfonse           54 Evanston-CE                    1:24.45    2  
                  41.17     1:24.45 (43.28)                                        
  6 Miller, Larry             52 Seadogs-CE                     1:24.59    1  
                  43.07     1:24.59 (41.52)                                        
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boutov, Alex              51 Chicago Masters-CE             5:33.10    7  
                  33.40     1:09.97 (36.57)     1:54.85 (44.88)     2:39.62 (44.77)
        3:30.41 (50.79)     4:20.26 (49.85)     4:57.88 (37.62)     5:33.10 (35.22)
  2 Carr, Tom                 54 Evanston-CE                    5:42.82    5  
                  34.04     1:12.86 (38.82)     1:58.59 (45.73)     2:44.30 (45.71)
        3:29.78 (45.48)     4:17.83 (48.05)     5:01.03 (43.20)     5:42.82 (41.79)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Joe              56 Evanston-CE                      30.87    7  
  2 Schiff, Al                58 Evanston-CE                      32.72    5  
  3 Prince, Clifford          57 Gray Sharks-CE                   34.23    4  
  4 Spector, Stephen          57 Seadogs-CE                       35.25    3  
  5 Fergus, Brian             57 Gray Sharks-CE                   36.26    2  
  6 Mueller, James            56 Gray Sharks-CE                   38.06    1  
  7 Brown, Paul               56 Elgin Blue Waves-CE              41.01  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, John H          57 East Bank Club-CE              1:08.77    7  
                  33.13     1:08.77 (35.64)                                        
  2 Schiff, Al                58 Evanston-CE                    1:11.21    5  
                  33.73     1:11.21 (37.48)                                        
  3 Carroll, Joe              56 Evanston-CE                    1:11.36    4  
                  34.98     1:11.36 (36.38)                                        
  4 Prince, Clifford          57 Gray Sharks-CE                 1:14.69    3  
                  34.14     1:14.69 (40.55)                                        
  5 Spector, Stephen          57 Seadogs-CE                     1:18.96    2  
                  37.34     1:18.96 (41.62)                                        
  6 Mueller, James            56 Gray Sharks-CE                 1:26.67    1  
                  41.81     1:26.67 (44.86)                                        
  7 Brown, Paul               56 Elgin Blue Waves-CE            1:31.71  
                  42.83     1:31.71 (48.88)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiff, Al                58 Evanston-CE                    2:35.99    7  
                  35.75     1:16.28 (40.53)     1:56.79 (40.51)     2:35.99 (39.20)
  2 Spector, Stephen          57 Seadogs-CE                     3:00.59    5  
                  40.42     1:27.78 (47.36)     2:15.80 (48.02)     3:00.59 (44.79)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               56 COHO-CE                          35.59    7  
  2 Fergus, Brian             57 Gray Sharks-CE                   44.55    5  
  3 Hertel, Bob G             56 Evanston-CE                      45.63    4  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               56 COHO-CE                        1:18.64    7  
                  39.10     1:18.64 (39.54)                                        
  2 Anderson, John H          57 East Bank Club-CE              1:31.37    5  
                  46.03     1:31.37 (45.34)                                        
  3 Fergus, Brian             57 Gray Sharks-CE                 1:37.75    4  
                  49.92     1:37.75 (47.83)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               56 COHO-CE                          36.27    7  
  2 Carroll, Joe              56 Evanston-CE                      40.63    5  
  3 Spector, Stephen          57 Seadogs-CE                       41.15    4  
  4 Fergus, Brian             57 Gray Sharks-CE                   42.81    3  
  5 Prince, Clifford          57 Gray Sharks-CE                   44.76    2  
  6 Hertel, Bob G             56 Evanston-CE                      45.23    1  
  7 Brown, Paul               56 Elgin Blue Waves-CE              57.47  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John               56 COHO-CE                        1:22.02    7  
                  39.61     1:22.02 (42.41)                                        
  2 Fergus, Brian             57 Gray Sharks-CE                 1:32.75    5  
                  44.91     1:32.75 (47.84)                                        
  3 Hertel, Bob G             56 Evanston-CE                    1:41.59    4  
                  49.55     1:41.59 (52.04)                                        
  4 Mueller, James            56 Gray Sharks-CE                 1:46.18    3  
                  51.13     1:46.18 (55.05)                                        
  5 Brown, Paul               56 Elgin Blue Waves-CE            1:56.64    2  
                  55.51   1:56.64 (1:01.13)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, John H          57 East Bank Club-CE                41.64    7  
  2 Prince, Clifford          57 Gray Sharks-CE                   46.08    5  
 -- Carroll, Joe              56 Evanston-CE                         NS  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Spector, Stephen          57 Seadogs-CE                     1:35.89    7  
                  46.22     1:35.89 (49.67)                                        
  2 Prince, Clifford          57 Gray Sharks-CE                 1:36.10    5  
                  45.77     1:36.10 (50.33)                                        
 -- Carroll, Joe              56 Evanston-CE                         NS  
 -- Brown, Paul               56 Elgin Blue Waves-CE                 NS  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            60 Fossil Fish-CE                   55.87    7  
                  27.08       55.87 (28.79)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            60 Fossil Fish-CE                 2:06.88    7  
                  30.07     1:02.73 (32.66)     1:35.53 (32.80)     2:06.88 (31.35)
  2 Scott, Larry              64 Evanston-CE                    2:33.79    5  
                  35.67     1:14.83 (39.16)     1:54.86 (40.03)     2:33.79 (38.93)
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            60 Fossil Fish-CE                 1:06.68    7  
                  33.18     1:06.68 (33.50)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            60 Fossil Fish-CE                   36.85    7  
  2 Scott, Larry              64 Evanston-CE                      40.87    5  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              64 Evanston-CE                    1:28.87    7  
                  42.84     1:28.87 (46.03)                                        
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan            60 Fossil Fish-CE                 5:15.20    7  
                  32.40     1:11.82 (39.42)     1:52.76 (40.94)     2:32.75 (39.99)
        3:19.95 (47.20)     4:07.70 (47.75)     4:42.56 (34.86)     5:15.20 (32.64)
  2 Scott, Larry              64 Evanston-CE                    6:19.68    5  
                  42.57     1:29.66 (47.09)     2:19.67 (50.01)     3:10.14 (50.47)
        4:01.80 (51.66)     4:53.60 (51.80)     5:37.66 (44.06)     6:19.68 (42.02)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          67 Gray Sharks-CE                   43.27    7  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          67 Gray Sharks-CE                 1:42.20    7  
                  47.32     1:42.20 (54.88)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          67 Gray Sharks-CE                 1:09.33    7  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               65 Naperville Waves-CE              35.12    7  
  2 Cohen, Kenneth H          67 Gray Sharks-CE                   59.48    5  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               65 Naperville Waves-CE            1:19.26    7  
                  36.20     1:19.26 (43.06)                                        
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               65 Naperville Waves-CE            1:23.68    7  
                  40.13     1:23.68 (43.55)                                        
 -- Cohen, Kenneth H          67 Gray Sharks-CE                      DQ  
                1:10.66        DQ (1:15.80)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DeMATOFF, Mel             73 Gray Sharks-CE                   45.00    7  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DeMATOFF, Mel             73 Gray Sharks-CE                 1:01.65    7  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hessler, Richard          76 COHO-CE                          37.50    7  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hessler, Richard          76 COHO-CE                        1:24.32    7  
                  39.31     1:24.32 (45.01)                                        
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'A'                                    1:51.55   14  
     1) Gustitus, Leah W23              2) Deppen, Matt M22               
     3) Bottorff, Amy W23               4) Deppen, Grant M24              
                  33.49       52.52 (19.03)     1:24.79 (32.27)     1:51.55 (26.76)
  2 Gray Sharks-CE  'A'                                         2:04.13   10  
     1) Tullos, Whitney W28             2) Benages, Kevin M23             
     3) Morar, Rady M23                 4) Rivera, Chizu W23              
                  26.82     1:00.83 (34.01)     1:44.18 (43.35)     2:04.13 (19.95)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-CE  'A'                                      2:11.31   14  
     1) Methric, Tim M29                2) Litoff, Dana K W23             
     3) Reynolds, Corinne W27           4) Krenzer, Brian M29             
                  28.97     1:13.70 (44.73)     1:46.16 (32.46)     2:11.31 (25.15)
  2 Evanston Masters-CE  'A'                                    2:12.12   10  
     1) Gustitus, Leah W23              2) Deppen, Grant M24              
     3) Bottorff, Amy W23               4) Deppen, Matt M22               
                  34.99     1:16.86 (41.87)     1:45.65 (28.79)     2:12.12 (26.47)
  3 Gray Sharks-CE  'A'                                         2:38.40    8  
     1) Tullos, Whitney W28             2) Benages, Kevin M23             
     3) Morar, Rady M23                 4) Rivera, Chizu W23              
                  40.40     1:23.03 (42.63)   2:38.40 (1:15.37)         2:38.40 ( )
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'A'                                    1:45.33   14  
     1) Baker, Sarah W26                2) Turk, Steve M38                
     3) Fry, Elizabeth W29              4) Murphy, Ricky M27              
                  23.47       54.98 (31.51)     1:21.80 (26.82)     1:45.33 (23.53)
  2 Evanston Masters-CE  'B'                                    1:45.37   10  
     1) Ackermann, David M42            2) Lingner, Heather W31           
     3) McCLOSKEY, Lisa W27             4) Geanuleas, Harry M34           
                  27.77       56.68 (28.91)     1:21.25 (24.57)     1:45.37 (24.12)
  3 Chicago Smelts-CE  'A'                                      1:48.19    8  
     1) Methric, Tim M29                2) Kafka, Heidi W45               
     3) Meekins, Stacey W30             4) Sebastian, Dave M46            
                  24.62       52.45 (27.83)     1:22.97 (30.52)     1:48.19 (25.22)
  4 Libertyville-CE  'A'                                        1:51.28    6  
     1) Gitzinger, Jennifer W32         2) Weitekamper, Frank M44         
     3) Weber, Gregory M54              4) Liberty, Laurel W25            
                  30.81       56.89 (26.08)     1:24.09 (27.20)     1:51.28 (27.19)
  5 Wellness Center Seadogs-CE  'A'                             1:53.18    4  
     1) Howland, Heather W27            2) Pletch, Mary W44               
     3) Poortinga, Vincent M32          4) Miller, Larry M52              
                  28.36       56.92 (28.56)     1:21.71 (24.79)     1:53.18 (31.47)
  6 Chicago Smelts-CE  'B'                                      1:59.15    2  
     1) Phinney, Scot M51               2) Reynolds, Corinne W27          
     3) Lombardi, Max M41               4) Greiger, Steve M44             
                  30.46   1:38.00 (1:07.54)         1:38.00 ( )     1:59.15 (21.15)
 -- Evanston Masters-CE  'C'                                         NS  
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'B'                                    1:59.65   14  
     1) Cunningham, Brian M35           2) Fry, Elizabeth W29             
     3) Murphy, Ricky M27               4) Lingner, Heather W31           
                  28.97     1:05.97 (37.00)     1:32.21 (26.24)     1:59.65 (27.44)
  2 Wellness Center Seadogs-CE  'A'                             2:04.83   10  
     1) Tusa, Zsejke W29                2) Pletch, Mary W44               
     3) Poortinga, Vincent M32          4) Spector, Stephen M57           
                  34.15     1:04.63 (30.48)     1:31.89 (27.26)     2:04.83 (32.94)
  3 Evanston Masters-CE  'A'                                    2:05.53    8  
     1) McCLOSKEY, Lisa W27             2) Baker, Sarah W26               
     3) Shipley, Greg M34               4) Geanuleas, Harry M34           
                  35.20     1:10.76 (35.56)     1:40.09 (29.33)     2:05.53 (25.44)
  4 Libertyville-CE  'A'                                        2:07.30    6  
     1) Liberty, Laurel W25             2) Weitekamper, Frank M44         
     3) Gitzinger, Jennifer W32         4) Weber, Gregory M54             
                  34.14     1:10.36 (36.22)     1:40.00 (29.64)     2:07.30 (27.30)
  5 Chicago Smelts-CE  'A'                                      2:11.13    4  
     1) Phinney, Scot M51               2) Kafka, Heidi W45               
     3) Meekins, Stacey W30             4) Gilberg, Steven M45            
                  36.45     1:13.40 (36.95)     1:45.58 (32.18)     2:11.13 (25.55)
  6 Evanston Masters-CE  'C'                                    2:23.49    2  
     1) Critchley, Natalie W31          2) Cunningham, Nell W42           
     3) Filippini, Mike M47             4) Owens, Bill M44                
                  36.25     1:16.32 (40.07)     1:52.62 (36.30)     2:23.49 (30.87)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'A'                                    1:57.85   14  
     1) Anolick, Simon M42              2) Cunningham, Nell W42           
     3) Sullivan, Solveig L W37         4) Filippini, Mike M47            
                  31.41       59.82 (28.41)     1:30.13 (30.31)     1:57.85 (27.72)
  2 Gray Sharks-CE  'A'                                         2:00.09   10  
     1) McCARTHY, Christopher M41       2) Tobler, Ellen W36              
     3) Westphal, Kent M51              4) Majerczak, Heidi M35           
                  28.84     1:03.84 (35.00)     1:31.86 (28.02)     2:00.09 (28.23)
  3 Evanston Masters-CE  'B'                                    2:30.77    8  
     1) Donohue, Terry M44              2) Janus, Alison W47              
     3) Gould, Phil M43                 4) Noll, Cris W48                 
                  29.27     1:16.36 (47.09)     1:36.39 (20.03)     2:30.77 (54.38)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray Sharks-CE  'A'                                         2:16.56   14  
     1) Majerczak, Heidi M35            2) Tobler, Ellen W36              
     3) Westphal, Kent M51              4) McCARTHY, Christopher M41      
                  34.64     1:19.15 (44.51)     1:47.20 (28.05)     2:16.56 (29.36)
  2 Evanston Masters-CE  'A'                                    2:39.72   10  
     1) Gould, Phil M43                 2) Brisebois, Liette W49          
     3) McDERMOTT, Patrick M42          4) Richardson, Robin W46          
                  57.21     1:34.93 (37.72)     2:05.05 (30.12)     2:39.72 (34.67)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'A'                                    1:59.96   14  
     1) Bennewitz, Kirk T M53           2) Delanois, Barbara W52          
     3) Roderer, Kathy W52              4) Black, Boyd M51                
                  34.29   1:35.99 (1:01.70)     1:50.00 (14.01)      1:59.96 (9.96)
  2 Evanston Masters-CE  'B'                                    2:33.67   10  
     1) Brisebois, Liette W49           2) Schiff, Al M58                 
     3) Richardson, Robin W46           4) Pinkus, Alfonse M54            
                  31.52     1:26.69 (55.17)     2:01.34 (34.65)     2:33.67 (32.33)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'A'                                    2:16.44   14  
     1) Delanois, Barbara W52           2) Holmberg, Tom M49              
     3) Carr, Tom M54                   4) Roderer, Kathy W52             
                  39.77     1:12.41 (32.64)     1:43.17 (30.76)     2:16.44 (33.27)
 -- Evanston Masters-CE  'B'                                         NS  
     1) Dodson, Phil M54                2) Carroll, Joe M56               
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'A'                                    2:26.55   14  
     1) Scott, Larry M64                2) Stranc, Shelia W55             
     3) O'Laughlin, Kathleen W60        4) Carroll, Joe M56               
                  48.83   1:50.00 (1:01.17)     2:01.00 (11.00)     2:26.55 (25.55)
  2 Evanston Masters-CE  'B'                                    2:44.18   10  
     1) Hertel, Bob G M56               2) Kurz, Mary W65                 
     3) Stevens, Ann W74                4) Scott, Vince M64               
                  59.41     1:35.56 (36.15)     2:16.31 (40.75)     2:44.18 (27.87)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-CE  'A'                                    3:02.14   14  
     1) Hall-Heineman, Peggy W58        2) O'Laughlin, Kathleen W60       
     3) Hertel, Bob G M56               4) Scott, Vince M64               
                  46.78   1:47.05 (1:00.27)     2:43.25 (56.20)     3:02.14 (18.89)
  2 Evanston Masters-CE  'B'                                    3:11.75   10  
     1) Schiff, Al M58                  2) Scott, Larry M64               
                1:34.00     2:01.00 (27.00)     2:26.50 (25.50)     3:11.75 (45.25)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 17                    
 
  1. Evanston Masters                   1153   2. Gray Sharks                         304
  3. Wellness Center Seadogs             240   4. Chicago Smelts                      212
  5. Deerfield Coho                      143   6. Libertyville                         84
  7. Chicago Blue Dolphins                76   8. Greater Indiana                      61
  9. Elgin Blue Waves                     52   9. East Bank Club                       52
 11. Naperville Waves Swim Club           50  12. Harbor Hurricanes                    41
 12. YMCA OF Rock River Valley            41  14. Fossil Fish                          35
 15. Independent Illinois Masters         32  16. Park Ridge                           21
 17. Duneland Masters                     11  18. Chicago Masters                       7
 19. Arlington Masters                     6                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 17                    
 
  1. Evanston Masters                    458   2. Wellness Center Seadogs             164
  3. Chicago Smelts                       88   4. Gray Sharks                          69
  5. Greater Indiana                      61   6. Libertyville                         38
  7. Naperville Waves Swim Club           29   8. Chicago Blue Dolphins                28
  8. Elgin Blue Waves                     28  10. Deerfield Coho                       26
 11. YMCA OF Rock River Valley            24  12. Independent Illinois Masters         14
 13. Duneland Masters                     11                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 17                     
 
  1. Evanston Masters                    505   2. Gray Sharks                         193
  3. Deerfield Coho                      117   4. Chicago Smelts                       96
  5. Wellness Center Seadogs              62   6. East Bank Club                       52
  7. Chicago Blue Dolphins                48   8. Harbor Hurricanes                    41
  9. Fossil Fish                          35  10. Libertyville                         34
 11. Elgin Blue Waves                     24  12. Park Ridge                           21
 12. Naperville Waves Swim Club           21  14. Independent Illinois Masters         18
 15. YMCA OF Rock River Valley            17  16. Chicago Masters                       7
 17. Arlington Masters                     6