Licensed to ILMSA State Championship Meet       Hy-Tek's Meet Manager 3/25/2008
               High School Events Masters Swim Meet - 3/15/2008                
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colfer, Megan             22 LIBM                             29.69   16  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colfer, Megan             22 LIBM                           1:10.24   16  
                  33.25     1:10.24 (36.99)                                        
  2 Sullivan, Michelle        24 NWSC                           1:27.26   13  
                  40.95     1:27.26 (46.31)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Melissa          24 TWC                            2:25.48   16  
                  32.13     1:08.35 (36.22)     1:47.17 (38.82)     2:25.48 (38.31)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Litoff, Dana              23 CHSM                           7:36.82   16  
                  41.78     1:27.25 (45.47)     2:13.60 (46.35)     3:00.72 (47.12)
        3:48.95 (48.23)     4:35.77 (46.82)     5:22.48 (46.71)     6:08.87 (46.39)
        6:54.50 (45.63)     7:36.82 (42.32)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colfer, Megan             22 LIBM                             35.57   16  
  2 Beeskow, Melissa          24 TWC                              36.15   13  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Melissa          24 TWC                            1:17.63   16  
                  37.71     1:17.63 (39.92)                                        
  2 Sullivan, Michelle        24 NWSC                           1:33.97   13  
                  44.82     1:33.97 (49.15)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Melissa          24 TWC                              44.57   16  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colfer, Megan             22 LIBM                           1:21.37   16  
                  35.76     1:21.37 (45.61)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Litoff, Dana              23 CHSM                           3:12.91   16  
                  43.64     1:36.39 (52.75)     2:27.61 (51.22)     3:12.91 (45.30)
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              26 GSH                            1:04.49   16  
                  30.71     1:04.49 (33.78)                                        
  2 Baker, Sarah              26 EWC                            1:08.74   13  
                  32.17     1:08.74 (36.57)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           26 NWRS                           2:10.14   16  
                  29.95     1:03.17 (33.22)     1:37.15 (33.98)     2:10.14 (32.99)
  2 Baker, Sarah              26 EWC                            2:50.24   13  
                  37.29     1:19.39 (42.10)     2:05.36 (45.97)     2:50.24 (44.88)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Lorinne         27 CHSM                           6:37.98   16  
                  36.29     1:14.57 (38.28)     1:54.33 (39.76)     2:34.44 (40.11)
        3:14.77 (40.33)     3:55.20 (40.43)     4:36.37 (41.17)     5:17.14 (40.77)
        5:57.98 (40.84)     6:37.98 (40.00)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie           28 IM                               29.78   16  
  2 Goodwin, Amy              26 GSH                              33.25   13  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie           28 IM                             1:04.50   16  
                  31.50     1:04.50 (33.00)                                        
  2 Goodwin, Amy              26 GSH                            1:14.37   13  
                  36.21     1:14.37 (38.16)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Sarah              26 EWC                              35.76   16  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           26 NWRS                           1:14.16   16  
                  35.39     1:14.16 (38.77)                                        
  2 Baker, Sarah              26 EWC                            1:16.98   13  
                  36.28     1:16.98 (40.70)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Sarah              26 EWC                              37.02   16  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Lorinne         27 CHSM                           1:14.96   16  
                  35.38     1:14.96 (39.58)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           26 NWRS                           1:05.84   16  
                  30.66     1:05.84 (35.18)                                        
  2 Gaines, Valerie           28 IM                             1:06.18   13  
                  30.20     1:06.18 (35.98)                                        
  3 Goodwin, Amy              26 GSH                            1:17.66   12  
                  33.32     1:17.66 (44.34)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie           28 IM                             2:22.02   16  
                  30.20     1:05.01 (34.81)     1:47.66 (42.65)     2:22.02 (34.36)
  2 Goodwin, Amy              26 GSH                            2:47.89   13  
                  36.05     1:14.42 (38.37)     2:10.69 (56.27)     2:47.89 (37.20)
  3 Reynolds, Lorinne         27 CHSM                           2:48.32   12  
                  36.18     1:16.99 (40.81)     2:07.94 (50.95)     2:48.32 (40.38)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             34 CBD-IL                         5:44.31   16  
                  31.34     1:06.36 (35.02)     1:41.51 (35.15)     2:16.62 (35.11)
        2:51.56 (34.94)     3:26.74 (35.18)     4:01.54 (34.80)     4:36.45 (34.91)
        5:10.93 (34.48)     5:44.31 (33.38)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             34 CBD-IL                           29.01   16  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             34 CBD-IL                         1:07.02   16  
                  30.76     1:07.02 (36.26)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Giles-Ott, Ruth           39 CHSM                                NS  
 -- Majerczak, Heidi          35 GSH                                 NS  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Giles-Ott, Ruth           39 CHSM                                NS  
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Giles-Ott, Ruth           39 CHSM                                NS  
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobler, Ellen             36 GSH                            7:43.24   16  
                  41.40     1:25.86 (44.46)     2:12.25 (46.39)     2:59.51 (47.26)
        3:46.85 (47.34)     4:34.54 (47.69)     5:23.39 (48.85)     6:11.04 (47.65)
        6:58.76 (47.72)     7:43.24 (44.48)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobler, Ellen             36 GSH                              42.00   16  
 -- Majerczak, Heidi          35 GSH                                 NS  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobler, Ellen             36 GSH                              44.72   16  
 -- Majerczak, Heidi          35 GSH                                 NS  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobler, Ellen             36 GSH                            1:37.05   16  
                  46.35     1:37.05 (50.70)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Giles-Ott, Ruth           39 CHSM                                NS  
 -- Majerczak, Heidi          35 GSH                                 NS  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Giles-Ott, Ruth           39 CHSM                                NS  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tobler, Ellen             36 GSH                            1:27.32   16  
                  42.30     1:27.32 (45.02)                                        
 -- Majerczak, Heidi          35 GSH                                 NS  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chung, Susan              44 NWSC                             32.15   16  
  2 Cupuro, Pat               41 TWC                              37.33   13  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Nell          42 EWC                            1:13.10   16  
                  35.04     1:13.10 (38.06)                                        
 -- Cupuro, Pat               41 TWC                                 NS  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cupuro, Pat               41 TWC                            3:00.80   16  
                  41.06     1:25.72 (44.66)     2:13.85 (48.13)     3:00.80 (46.95)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chung, Susan              44 NWSC                           6:36.24   16  
                  36.46     1:15.16 (38.70)     1:55.15 (39.99)     2:34.96 (39.81)
        3:15.26 (40.30)     3:55.79 (40.53)     4:36.20 (40.41)     5:16.32 (40.12)
        5:56.60 (40.28)     6:36.24 (39.64)                                        
  2 Cupuro, Pat               41 TWC                            8:02.99   13  
                  41.48     1:27.25 (45.77)     2:15.06 (47.81)     3:03.45 (48.39)
        3:53.80 (50.35)     4:43.27 (49.47)     5:34.12 (50.85)     6:24.68 (50.56)
        7:15.05 (50.37)     8:02.99 (47.94)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Cupuro, Pat               41 TWC                                 NS  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smar, Susan               44 BUEY                           1:21.61   16  
                  40.34     1:21.61 (41.27)                                        
  2 Cunningham, Nell          42 EWC                            1:24.48   13  
                  41.96     1:24.48 (42.52)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chung, Susan              44 NWSC                             43.84   16  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smar, Susan               44 BUEY                             32.89   16  
  2 Cunningham, Nell          42 EWC                              36.42   13  
  3 Chung, Susan              44 NWSC                             37.94   12  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smar, Susan               44 BUEY                           1:16.08   16  
                  34.59     1:16.08 (41.49)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smar, Susan               44 BUEY                           2:49.65   16  
                  35.40     1:19.95 (44.55)     2:10.82 (50.87)     2:49.65 (38.83)
  2 Cunningham, Nell          42 EWC                            2:57.02   13  
                  38.88     1:26.42 (47.54)     2:15.72 (49.30)     2:57.02 (41.30)
  3 Chung, Susan              44 NWSC                           2:58.67   12  
                  37.71     1:23.53 (45.82)     2:17.11 (53.58)     2:58.67 (41.56)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              45 CHSM                             27.96   16  
  2 Larsen, Sheryl            45 UNAT                             31.29   13  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              45 CHSM                           1:01.06   16  
                  29.68     1:01.06 (31.38)                                        
  2 Larsen, Sheryl            45 UNAT                           1:08.35   13  
                  32.74     1:08.35 (35.61)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehmke, Elizabeth          47 EBCY                           2:26.49   16  
                  32.81     1:09.68 (36.87)     1:47.87 (38.19)     2:26.49 (38.62)
  2 Koury, Kristin            45 ELG                            3:00.26   13  
                  40.07   2:15.89 (1:35.82)     3:00.26 (44.37)         3:00.26 ( )
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Armand, Peggy             45 HH                             6:46.75   16  
                  35.40     1:15.21 (39.81)     1:56.40 (41.19)     2:38.14 (41.74)
        3:19.46 (41.32)     4:01.09 (41.63)     4:42.56 (41.47)     5:24.60 (42.04)
        6:07.70 (43.10)     6:46.75 (39.05)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        45 UNAT                           7:29.62   13  
                  40.10     1:24.35 (44.25)     2:09.13 (44.78)     2:54.46 (45.33)
        3:39.92 (45.46)     4:25.98 (46.06)     5:12.36 (46.38)     5:58.52 (46.16)
        6:44.69 (46.17)     7:29.62 (44.93)                                        
  3 Koury, Kristin            45 ELG                            7:59.72   12  
                  42.47   2:18.23 (1:35.76)     3:07.55 (49.32)     3:58.46 (50.91)
        4:47.54 (49.08)   6:25.77 (1:38.23)     7:14.82 (49.05)     7:59.72 (44.90)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              45 CHSM                             34.41   16  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              45 CHSM                           1:13.28   16  
                  36.19     1:13.28 (37.09)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koury, Kristin            45 ELG                              57.13   16  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Armand, Peggy             45 HH                             1:31.45   16  
                  43.96     1:31.45 (47.49)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        45 UNAT                           1:33.09   13  
                  45.08     1:33.09 (48.01)                                        
 -- Koury, Kristin            45 ELG                                 NS  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Armand, Peggy             45 HH                               37.64   16  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        45 UNAT                           1:28.80   16  
                  41.10     1:28.80 (47.70)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Sheryl            45 UNAT                           1:18.05   16  
                  36.83     1:18.05 (41.22)                                        
  2 Armand, Peggy             45 HH                             1:22.22   13  
                  38.83     1:22.22 (43.39)                                        
  3 Koury, Kristin            45 ELG                            1:47.87   12  
                  52.22     1:47.87 (55.65)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              45 CHSM                           2:34.84   16  
                  35.50     1:15.51 (40.01)     2:00.20 (44.69)     2:34.84 (34.64)
  2 Larsen, Sheryl            45 UNAT                           2:43.83   13  
                  34.43     1:16.61 (42.18)     2:06.05 (49.44)     2:43.83 (37.78)
  3 Froehlich, Kathryn        45 UNAT                           3:05.30   12  
                  41.53     1:30.58 (49.05)     2:22.36 (51.78)     3:05.30 (42.94)
  4 Koury, Kristin            45 ELG                            3:43.17   11  
                  55.56   1:56.43 (1:00.87)   3:00.26 (1:03.83)     3:43.17 (42.91)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagen, Nancy              51 TWC                              40.55   16  
  2 McCormick, Margaret       53 GSM                              41.66   13  
  3 Smith, Tenley             53 ELG                              58.94   12  
 -- Streed, Kim               52 TWC                                 NS  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         52 EWC                            1:17.01   16  
                  36.23     1:17.01 (40.78)                                        
 -- Streed, Kim               52 TWC                                 NS  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         52 EWC                            2:49.52   16  
                  37.48     1:19.68 (42.20)     2:04.81 (45.13)     2:49.52 (44.71)
  2 Hagen, Nancy              51 TWC                            3:11.61   13  
                  42.33     1:30.64 (48.31)     2:21.52 (50.88)     3:11.61 (50.09)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagen, Nancy              51 TWC                            8:24.61   16  
                  42.41     1:30.30 (47.89)     2:21.83 (51.53)     3:14.32 (52.49)
        4:06.67 (52.35)     4:59.45 (52.78)     5:50.96 (51.51)     6:43.19 (52.23)
        7:34.75 (51.56)     8:24.61 (49.86)                                        
  2 McCormick, Margaret       53 GSM                            9:19.47   13  
                  44.72     1:37.76 (53.04)     2:34.39 (56.63)     3:33.21 (58.82)
        4:31.74 (58.53)     5:30.05 (58.31)     6:27.22 (57.17)     7:24.60 (57.38)
        8:21.67 (57.07)     9:19.47 (57.80)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Tenley             53 ELG                            1:15.42   16  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         52 EWC                            1:25.66   16  
                  41.55     1:25.66 (44.11)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Tenley             53 ELG                            1:14.93   16  
 -- Streed, Kim               52 TWC                                 NS  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Streed, Kim               52 TWC                                 NS  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         52 EWC                              41.20   16  
  2 McCormick, Margaret       53 GSM                              50.83   13  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Tenley             53 ELG                            2:36.88   16  
                1:19.13   2:36.88 (1:17.75)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagen, Nancy              51 TWC                            3:42.45   16  
                  55.47   1:55.98 (1:00.51)     2:52.69 (56.71)     3:42.45 (49.76)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stonesifer, Cindy         55 CIM                              28.37   16  
  2 Jones, Cindy              57 NWSC                             31.03   13  
  3 Taggart, Carol            58 EWC                              42.89   12  
  4 Donovan-Berry, Lisa       55 NWSC                             50.19   11  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stonesifer, Cindy         55 CIM                            1:05.21   16  
                  31.27     1:05.21 (33.94)                                        
  2 Taggart, Carol            58 EWC                            1:38.49   13  
                  47.65     1:38.49 (50.84)                                        
  3 Donovan-Berry, Lisa       55 NWSC                           1:56.78   12  
                  55.14   1:56.78 (1:01.64)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Taggart, Carol            58 EWC                            3:28.19   16  
                  48.68     1:41.46 (52.78)     2:35.96 (54.50)     3:28.19 (52.23)
  2 Donovan-Berry, Lisa       55 NWSC                           4:10.55   13  
                  54.84   2:00.11 (1:05.27)   3:07.02 (1:06.91)   4:10.55 (1:03.53)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cindy              57 NWSC                           6:48.68   16  
                  35.33     1:15.25 (39.92)     1:56.57 (41.32)     2:38.51 (41.94)
        3:20.18 (41.67)     4:02.41 (42.23)     4:43.68 (41.27)     5:25.85 (42.17)
        6:08.48 (42.63)     6:48.68 (40.20)                                        
  2 Taggart, Carol            58 EWC                            8:58.36   13  
                  48.38     1:42.65 (54.27)     2:37.45 (54.80)     3:33.02 (55.57)
        4:29.56 (56.54)     5:24.39 (54.83)     6:18.28 (53.89)     7:12.37 (54.09)
        8:06.40 (54.03)     8:58.36 (51.96)                                        
  3 Donovan-Berry, Lisa       55 NWSC                          12:05.02   12  
                  59.10   3:10.52 (2:11.42)   4:21.32 (1:10.80)   5:30.99 (1:09.67)
      8:07.61 (2:36.62)   9:34.72 (1:27.11)  11:04.04 (1:29.32)  12:05.02 (1:00.98)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stonesifer, Cindy         55 CIM                              39.73   16  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stonesifer, Cindy         55 CIM                              31.67   16  
  2 Taggart, Carol            58 EWC                              50.18   13  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Coburn, Mary Ann          65 NWSC                                NS  
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Ann          65 NWSC                           3:11.58   16  
                  43.02     1:32.06 (49.04)     2:21.86 (49.80)     3:11.58 (49.72)
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Ann          65 NWSC                           8:31.71   16  
                  44.96     1:35.26 (50.30)     2:27.07 (51.81)     3:19.63 (52.56)
        4:12.76 (53.13)     5:05.37 (52.61)     5:57.78 (52.41)     6:50.00 (52.22)
        7:43.06 (53.06)     8:31.71 (48.65)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Ann          65 NWSC                             43.88   16  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Ann          65 NWSC                           1:33.91   16  
                  45.76     1:33.91 (48.15)                                        
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Ann          65 NWSC                           1:38.57   16  
                  45.00     1:38.57 (53.57)                                        
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              74 EWC                            1:57.83   16  
                  57.43   1:57.83 (1:00.40)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              74 EWC                            3:58.96   16  
                  54.11   1:54.69 (1:00.58)   2:58.23 (1:03.54)   3:58.96 (1:00.73)
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              74 EWC                            1:01.21   16  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              74 EWC                            2:07.51   16  
                1:03.36   2:07.51 (1:04.15)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              74 EWC                            1:00.64   16  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Massaro, Marc             24 CIM                              23.43   16  
  2 Morar, Radu               23 GSH                              25.77   13  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Deppen, Matt              22 EWC                              56.14   16  
                  26.94       56.14 (29.20)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Deppen, Matt              22 EWC                            2:07.25   16  
                  28.86     1:00.64 (31.78)     1:34.03 (33.39)     2:07.25 (33.22)
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Massaro, Marc             24 CIM                              29.41   16  
  2 Morar, Radu               23 GSH                              36.12   13  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Massaro, Marc             24 CIM                            1:04.84   16  
                  30.38     1:04.84 (34.46)                                        
  2 Deppen, Matt              22 EWC                            1:22.62   13  
                  39.12     1:22.62 (43.50)                                        
  3 Morar, Radu               23 GSH                            1:25.30   12  
                  38.56     1:25.30 (46.74)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Deppen, Matt              22 EWC                              30.19   16  
  2 Morar, Radu               23 GSH                              31.46   13  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morar, Radu               23 GSH                            1:15.18   16  
                  34.38     1:15.18 (40.80)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Julich, Paul              26 EWC                              24.58   16  
  2 O'Connor, Lanty           25 UNAT                             25.16   13  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Connor, Lanty           25 UNAT                             56.86   16  
                  27.45       56.86 (29.41)                                        
  2 Julich, Paul              26 EWC                              56.93   13  
                  27.73       56.93 (29.20)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Methric, Tim              29 CHSM                           1:59.19   16  
                  26.92       56.98 (30.06)     1:28.27 (31.29)     1:59.19 (30.92)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Methric, Tim              29 CHSM                           5:35.84   16  
                  28.70     1:01.57 (32.87)     1:35.53 (33.96)     2:10.45 (34.92)
        2:45.50 (35.05)     3:20.25 (34.75)     3:55.27 (35.02)     4:30.78 (35.51)
        5:03.95 (33.17)     5:35.84 (31.89)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Methric, Tim              29 CHSM                             28.60   16  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Methric, Tim              29 CHSM                           1:00.87   16  
                  29.07     1:00.87 (31.80)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          28 CBD-IL                           28.65   16  
  2 Julich, Paul              26 EWC                              33.55   13  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          28 CBD-IL                         1:05.29   16  
                  30.93     1:05.29 (34.36)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          28 CBD-IL                           24.89   16  
  2 O'Connor, Lanty           25 UNAT                             29.15   13  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          28 CBD-IL                           58.01   16  
                  26.65       58.01 (31.36)                                        
  2 O'Connor, Lanty           25 UNAT                           1:11.84   13  
                  32.05     1:11.84 (39.79)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          28 CBD-IL                           56.04   16  
                  26.06       56.04 (29.98)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        32 TWC                              24.52   16  
  2 Bonick, Jason             34 TOPM                             27.22   13  
 -- Figueres, Ruben           34 LSAC                               SCR  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonick, Jason             34 TOPM                           1:03.07   16  
                  30.42     1:03.07 (32.65)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        32 TWC                            1:57.97   16  
                  27.03       56.29 (29.26)     1:26.63 (30.34)     1:57.97 (31.34)
  2 Beeskow, Rob              32 TWC                            2:21.68   13  
                  31.59     1:07.15 (35.56)     1:44.21 (37.06)     2:21.68 (37.47)
 -- Figueres, Ruben           34 LSAC                               SCR  
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Figueres, Ruben           34 LSAC                                NS  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        32 TWC                              29.51   16  
  2 Beeskow, Rob              32 TWC                              33.15   13  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Rob              32 TWC                            1:12.00   16  
                  34.50     1:12.00 (37.50)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whowell, Steele           31 NWSC                             28.62   16  
 -- Mannaberg, William        31 UNAT                                NS  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whowell, Steele           31 NWSC                           1:03.48   16  
                  29.88     1:03.48 (33.60)                                        
 -- Mannaberg, William        31 UNAT                                NS  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whowell, Steele           31 NWSC                             25.20   16  
  2 Bonick, Jason             34 TOPM                             32.63   13  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Poortinga, Vincent        32 TWC                            1:01.04   16  
                  28.66     1:01.04 (32.38)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeskow, Rob              32 TWC                            1:12.38   16  
                  32.54     1:12.38 (39.84)                                        
  2 Bonick, Jason             34 TOPM                           1:15.81   13  
                  35.63     1:15.81 (40.18)                                        
 -- Figueres, Ruben           34 LSAC                               SCR  
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whowell, Steele           31 NWSC                           2:07.35   16  
                  26.66       59.95 (33.29)     1:36.40 (36.45)     2:07.35 (30.95)
 -- Figueres, Ruben           34 LSAC                               SCR  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              38 BUEY                             23.23   16  
  2 Cunningham, Brian         35 EWC                              23.77   13  
  3 Colburn, Christopher      36 ABM                              24.52   12  
  4 Loughrey, Brendan         37 UNAT                             26.08   11  
  5 Tibbs, Patrick            37 CHSM                             29.11   10  
  6 Luke, Darryl              37 TWC                              37.15    9  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Loughrey, Brendan         37 UNAT                             58.06   16  
                  28.00       58.06 (30.06)                                        
 -- Luke, Darryl              37 TWC                                 NS  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              38 BUEY                           1:51.79   16  
                  25.91       53.83 (27.92)     1:22.56 (28.73)     1:51.79 (29.23)
  2 Morrison, John            35 LSAC                           2:38.58   13  
                  35.90     1:16.20 (40.30)     1:57.48 (41.28)     2:38.58 (41.10)
  3 Luke, Darryl              37 TWC                            3:01.88   12  
                  38.32     1:22.63 (44.31)     2:10.68 (48.05)     3:01.88 (51.20)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              38 BUEY                           4:58.05   16  
                  27.95       57.91 (29.96)     1:27.86 (29.95)     1:57.90 (30.04)
        2:27.82 (29.92)     2:57.65 (29.83)     3:27.54 (29.89)     3:57.63 (30.09)
        4:27.85 (30.22)     4:58.05 (30.20)                                        
  2 Morrison, John            35 LSAC                           5:38.73   13  
                  30.62     1:04.33 (33.71)     1:38.80 (34.47)     2:13.66 (34.86)
        2:48.28 (34.62)     3:22.62 (34.34)     3:57.08 (34.46)     4:31.56 (34.48)
        5:06.19 (34.63)     5:38.73 (32.54)                                        
  3 Tibbs, Patrick            37 CHSM                           6:12.98   12  
                  32.77     1:08.79 (36.02)     1:46.02 (37.23)     2:23.50 (37.48)
        3:01.80 (38.30)     3:39.69 (37.89)     4:18.65 (38.96)     4:57.36 (38.71)
        5:36.56 (39.20)     6:12.98 (36.42)                                        
 -- Kriegsmann, Kyle          38 EWC                                 NS  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              38 BUEY                             27.67   16  
  2 Luke, Darryl              37 TWC                              46.53   13  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         35 EWC                            1:01.11   16  
                  29.86     1:01.11 (31.25)                                        
 -- Luke, Darryl              37 TWC                                 NS  
 -- Kriegsmann, Kyle          38 EWC                                 NS  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            35 LSAC                             33.22   16  
  2 Loughrey, Brendan         37 UNAT                             35.13   13  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         35 EWC                              25.46   16  
 -- Kriegsmann, Kyle          38 EWC                                 NS  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            35 LSAC                           1:04.04   16  
                  30.81     1:04.04 (33.23)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         35 EWC                            1:02.55   16  
                  28.37     1:02.55 (34.18)                                        
  2 Tibbs, Patrick            37 CHSM                           1:13.11   13  
                  33.96     1:13.11 (39.15)                                        
 -- Keller, Matt              38 BUEY                                NS  
 -- Kriegsmann, Kyle          38 EWC                                 NS  
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            35 LSAC                           2:21.08   16  
                  30.69     1:07.40 (36.71)     1:49.57 (42.17)     2:21.08 (31.51)
  2 Tibbs, Patrick            37 CHSM                           2:41.44   13  
                  39.23     1:19.75 (40.52)     2:05.10 (45.35)     2:41.44 (36.34)
 -- Kriegsmann, Kyle          38 EWC                                 NS  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harter, Dan               42 NWRS                             27.39   16  
  2 Rodon-Hornof, William     44 LSAC                             27.57   13  
  3 Kaczmarek, Tom            40 UNAT                             30.68   12  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiesl, Michael          41 NWSC                             56.97   16  
                  27.83       56.97 (29.14)                                        
  2 Harter, Dan               42 NWRS                           1:00.86   13  
                  29.29     1:00.86 (31.57)                                        
  3 Rodon-Hornof, William     44 LSAC                           1:00.91   12  
                  29.53     1:00.91 (31.38)                                        
  4 McParland, John           43 GSH                            1:29.80   11  
                  44.58     1:29.80 (45.22)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiesl, Michael          41 NWSC                           2:06.49   16  
                  29.77     1:01.74 (31.97)     1:33.84 (32.10)     2:06.49 (32.65)
  2 Rodon-Hornof, William     44 LSAC                           2:12.56   13  
                  30.11     1:03.28 (33.17)     1:37.68 (34.40)     2:12.56 (34.88)
  3 Harter, Dan               42 NWRS                           2:20.57   12  
                  31.36     1:06.22 (34.86)     1:42.64 (36.42)     2:20.57 (37.93)
  4 Pelliano, Dino            41 OM                             2:21.63   11  
                  31.59     1:07.69 (36.10)     1:44.88 (37.19)     2:21.63 (36.75)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Genis, Bob                41 RFY                            5:47.38   16  
                  31.37     1:05.43 (34.06)     1:40.23 (34.80)     2:15.64 (35.41)
        2:51.08 (35.44)     3:26.58 (35.50)     4:02.03 (35.45)     4:37.60 (35.57)
        5:13.09 (35.49)     5:47.38 (34.29)                                        
  2 Morrison, Mark            42 BUEY                           5:54.91   13  
                  31.73     1:06.91 (35.18)     1:42.26 (35.35)     2:17.98 (35.72)
        2:54.15 (36.17)     3:30.84 (36.69)     4:07.37 (36.53)     4:43.85 (36.48)
        5:19.83 (35.98)     5:54.91 (35.08)                                        
  3 Rodon-Hornof, William     44 LSAC                           5:57.27   12  
                  32.26     1:06.70 (34.44)     1:42.17 (35.47)     2:18.16 (35.99)
        2:53.83 (35.67)     3:29.89 (36.06)     4:06.38 (36.49)     4:43.67 (37.29)
        5:20.91 (37.24)     5:57.27 (36.36)                                        
  4 Hintz, Tom                41 UNAT                           6:07.66   11  
                  32.74     1:08.02 (35.28)     1:44.50 (36.48)     2:21.63 (37.13)
        2:58.97 (37.34)     3:36.70 (37.73)     4:14.53 (37.83)     4:52.58 (38.05)
        5:30.68 (38.10)     6:07.66 (36.98)                                        
  5 McParland, John           43 GSH                            9:48.58   10  
                  48.11     1:40.66 (52.55)     2:40.48 (59.82)   3:40.83 (1:00.35)
      5:45.46 (2:04.63)   6:47.16 (1:01.70)   7:48.17 (1:01.01)   8:50.96 (1:02.79)
        9:48.58 (57.62)                                                            
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kaczmarek, Tom            40 UNAT                                NS  
 -- Genis, Bob                41 RFY                                 NS  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiesl, Michael          41 NWSC                           1:06.94   16  
 -- Kaczmarek, Tom            40 UNAT                                NS  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David          42 EWC                              30.54   16  
  2 Genis, Bob                41 RFY                              32.93   13  
  3 Morrison, Mark            42 BUEY                             34.38   12  
  4 Hintz, Tom                41 UNAT                             36.37   11  
  5 Gould, Phil               43 EWC                              36.64   10  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David          42 EWC                            1:08.35   16  
                  32.13     1:08.35 (36.22)                                        
  2 Hintz, Tom                41 UNAT                           1:19.81   13  
                  38.41     1:19.81 (41.40)                                        
  3 Gould, Phil               43 EWC                            1:21.26   12  
                  37.16     1:21.26 (44.10)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David          42 EWC                              26.52   16  
  2 Pelliano, Dino            41 OM                               28.55   13  
  3 Schiesl, Michael          41 NWSC                             28.96   12  
  4 Genis, Bob                41 RFY                              30.99   11  
  5 Hintz, Tom                41 UNAT                             31.81   10  
  6 Harter, Dan               42 NWRS                             34.64    9  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Pelliano, Dino            41 OM                                  NS  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, Mark            42 BUEY                           1:08.80   16  
                  32.47     1:08.80 (36.33)                                        
  2 Gould, Phil               43 EWC                            1:10.94   13  
                  34.52     1:10.94 (36.42)                                        
  3 Rodon-Hornof, William     44 LSAC                           1:12.14   12  
                  32.92     1:12.14 (39.22)                                        
 -- Kaczmarek, Tom            40 UNAT                                NS  
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pelliano, Dino            41 OM                             2:20.76   16  
                  30.15     1:07.61 (37.46)     1:50.11 (42.50)     2:20.76 (30.65)
  2 Morrison, Mark            42 BUEY                           2:29.63   13  
                  31.40     1:10.83 (39.43)     1:53.05 (42.22)     2:29.63 (36.58)
  3 Gould, Phil               43 EWC                            2:39.73   12  
                  32.84     1:16.48 (43.64)     2:02.98 (46.50)     2:39.73 (36.75)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Slotys, Ted               47 NWSC                             23.87   16  
  2 Gibson, Dave              47 CIM                              24.14   13  
  3 Glynn, Elliott            46 BUEY                             24.83   12  
  4 Muenzer, John             46 ELG                              25.41   11  
  5 Traynor, John             48 AMS                              29.11   10  
 -- Gohl, Michael             47 HH                                  NS  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goyett, Brian             48 IM                               57.01   16  
                  27.10       57.01 (29.91)                                        
  2 Gibson, Dave              47 CIM                              59.77   13  
                  28.54       59.77 (31.23)                                        
  3 Gogette, Brian            48 ELG                            1:02.37   12  
                  29.35     1:02.37 (33.02)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pratt, John               45 CIM                            2:04.93   16  
                  28.20       59.38 (31.18)     1:31.69 (32.31)     2:04.93 (33.24)
  2 Gogette, Brian            48 ELG                            2:18.16   13  
                  30.06     1:04.41 (34.35)     1:40.56 (36.15)     2:18.16 (37.60)
  3 Gibson, Dave              47 CIM                            2:26.53   12  
                  25.45       53.51 (28.06)     1:48.57 (55.06)     2:26.53 (37.96)
  4 Schark, Mark              46 ELG                            2:34.99   11  
                  34.04     1:11.01 (36.97)     1:52.24 (41.23)     2:34.99 (42.75)
 -- Goyett, Brian             48 IM                                  NS  
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Muenzer, John             46 ELG                            5:38.75   16  
                  29.62     1:00.79 (31.17)     1:33.02 (32.23)     2:06.52 (33.50)
        2:40.89 (34.37)     3:15.82 (34.93)     3:51.48 (35.66)     4:27.43 (35.95)
        5:03.51 (36.08)     5:38.75 (35.24)                                        
  2 Gogette, Brian            48 ELG                            6:04.12   13  
                  31.71     1:07.48 (35.77)     1:43.79 (36.31)     2:20.89 (37.10)
        2:58.28 (37.39)     3:35.95 (37.67)     4:13.27 (37.32)     4:50.52 (37.25)
        5:27.59 (37.07)     6:04.12 (36.53)                                        
  3 Traynor, John             48 AMS                            6:42.72   12  
                  35.05     1:13.36 (38.31)     1:52.80 (39.44)     2:32.80 (40.00)
        3:13.30 (40.50)     3:54.05 (40.75)     4:35.35 (41.30)     5:17.07 (41.72)
        6:00.16 (43.09)     6:42.72 (42.56)                                        
  4 Woemer, Bruce             45 ELG                            7:15.77   11  
                  38.43     1:19.05 (40.62)     2:01.82 (42.77)     2:45.28 (43.46)
        3:29.62 (44.34)     4:13.53 (43.91)     4:58.85 (45.32)     5:44.83 (45.98)
        6:30.95 (46.12)     7:15.77 (44.82)                                        
 -- Goyett, Brian             48 IM                                  NS  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              47 CIM                              30.00   16  
  2 Glynn, Elliott            46 BUEY                             30.71   13  
 -- Woemer, Bruce             45 ELG                                 NS  
 -- Schark, Mark              46 ELG                                SCR  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              47 CIM                            1:02.16   16  
                  30.23     1:02.16 (31.93)                                        
  2 Vagnoni, Adrian           46 IM                             1:05.13   13  
                  32.15     1:05.13 (32.98)                                        
  3 Glynn, Elliott            46 BUEY                           1:08.41   12  
                  32.81     1:08.41 (35.60)                                        
  4 Gogette, Brian            48 ELG                            1:19.21   11  
                  39.47     1:19.21 (39.74)                                        
 -- Goyett, Brian             48 IM                                  NS  
 -- Schark, Mark              46 ELG                                SCR  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Woemer, Bruce             45 ELG                              39.91   16  
 -- Gohl, Michael             47 HH                                 SCR  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Traynor, John             48 AMS                            1:18.73   16  
                  36.67     1:18.73 (42.06)                                        
  2 Gogette, Brian            48 ELG                            1:27.58   13  
                  42.10     1:27.58 (45.48)                                        
  3 Woemer, Bruce             45 ELG                            1:29.64   12  
                  41.47     1:29.64 (48.17)                                        
 -- Goyett, Brian             48 IM                                  NS  
 -- Gohl, Michael             47 HH                                  NS  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pratt, John               45 CIM                              25.15   16  
  2 Slotys, Ted               47 NWSC                             26.00   13  
  3 Gilberg, Steve            45 CHSM                             27.44   12  
  4 Vagnoni, Adrian           46 IM                               28.27   11  
  5 Traynor, John             48 AMS                              31.69   10  
 -- Muenzer, John             46 ELG                                 NS  
 -- Gohl, Michael             47 HH                                  NS  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pratt, John               45 CIM                              55.46   16  
                  26.30       55.46 (29.16)                                        
  2 Slotys, Ted               47 NWSC                             58.12   13  
                  27.30       58.12 (30.82)                                        
  3 Gilberg, Steve            45 CHSM                           1:03.78   12  
                  29.08     1:03.78 (34.70)                                        
  4 Robie, Michael            47 BUEY                           1:06.86   11  
                  31.58     1:06.86 (35.28)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Glynn, Elliott            46 BUEY                           1:04.08   16  
                  29.24     1:04.08 (34.84)                                        
  2 Vagnoni, Adrian           46 IM                             1:05.21   13  
                  30.52     1:05.21 (34.69)                                        
  3 Muenzer, John             46 ELG                            1:05.86   12  
                  29.84     1:05.86 (36.02)                                        
  4 Gilberg, Steve            45 CHSM                           1:05.92   11  
                  30.33     1:05.92 (35.59)                                        
  5 Robie, Michael            47 BUEY                           1:08.09   10  
                  31.32     1:08.09 (36.77)                                        
  6 Traynor, John             48 AMS                            1:14.87    9  
                  35.88     1:14.87 (38.99)                                        
  7 Woemer, Bruce             45 ELG                            1:30.27    7  
                  46.96     1:30.27 (43.31)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robie, Michael            47 BUEY                           2:30.77   16  
                  31.80     1:11.46 (39.66)     1:55.64 (44.18)     2:30.77 (35.13)
  2 Woemer, Bruce             45 ELG                            3:22.87   13  
                  48.92     1:47.47 (58.55)     2:37.66 (50.19)     3:22.87 (45.21)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              54 EWC                              25.23   16  
  2 Anderson, Mark            54 IM                               28.31   13  
  3 Effron, Andrew            51 NWRS                             28.59   12  
  4 Dolezal, Ed               50 BAM                              30.77   11  
  5 Conlon, Mark              51 BUEY                             35.53   10  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              54 EWC                              55.09   16  
                  27.06       55.09 (28.03)                                        
  2 Brezina, Randall          54 HH                               56.56   13  
                  27.59       56.56 (28.97)                                        
  3 Miller, Larry             52 TWC                            1:11.57   12  
  4 Dolezal, Ed               50 BAM                            1:11.88   11  
                  34.33     1:11.88 (37.55)                                        
  5 Conlon, Mark              51 BUEY                           1:19.37   10  
                  37.72     1:19.37 (41.65)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              54 EWC                            2:03.83   16  
                  29.55     1:01.26 (31.71)     1:33.21 (31.95)     2:03.83 (30.62)
  2 Brezina, Randall          54 HH                             2:04.73   13  
                  29.38     1:02.02 (32.64)     1:34.23 (32.21)     2:04.73 (30.50)
  3 Miller, Larry             52 TWC                            2:32.43   12  
                  35.12     1:13.64 (38.52)     1:53.41 (39.77)     2:32.43 (39.02)
  4 Effron, Andrew            51 NWRS                           2:35.56   11  
                  35.53     1:13.73 (38.20)     1:54.86 (41.13)     2:35.56 (40.70)
  5 Conlon, Mark              51 BUEY                           2:49.64   10  
                  37.91     1:20.78 (42.87)     2:05.33 (44.55)     2:49.64 (44.31)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          54 HH                             5:52.00   16  
                  33.11     1:08.19 (35.08)     1:43.89 (35.70)     2:20.07 (36.18)
        2:55.95 (35.88)     3:31.98 (36.03)     4:07.88 (35.90)     4:43.53 (35.65)
        5:18.30 (34.77)     5:52.00 (33.70)                                        
  2 Anderson, Mark            54 IM                             6:12.52   13  
                  34.24     1:11.66 (37.42)     1:49.74 (38.08)     2:28.44 (38.70)
        3:06.25 (37.81)     3:44.24 (37.99)     4:22.13 (37.89)     4:59.74 (37.61)
        5:36.98 (37.24)     6:12.52 (35.54)                                        
  3 Miller, Larry             52 TWC                            6:37.41   12  
                  38.39     1:19.60 (41.21)     2:00.39 (40.79)     2:40.82 (40.43)
        3:20.74 (39.92)     4:00.39 (39.65)     4:40.27 (39.88)     5:19.43 (39.16)
        5:59.07 (39.64)     6:37.41 (38.34)                                        
  4 Conlon, Mark              51 BUEY                           7:38.21   11  
                  40.46     1:26.08 (45.62)     2:12.54 (46.46)     3:00.26 (47.72)
        3:47.61 (47.35)     4:34.76 (47.15)     5:23.05 (48.29)     6:09.68 (46.63)
        6:55.23 (45.55)     7:38.21 (42.98)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ostrander, Bob            52 BUEY                             32.67   16  
  2 Anderson, Mark            54 IM                               36.01   13  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          54 HH                             1:07.02   16  
                  33.33     1:07.02 (33.69)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ostrander, Bob            52 BUEY                             34.71   16  
  2 Westphal, Kent            51 GSH                              34.91   13  
  3 Dodson, Phil              54 EWC                              37.12   12  
  4 Effron, Andrew            51 NWRS                             37.85   11  
  5 Miller, Larry             52 TWC                              42.23   10  
  6 Dolezal, Ed               50 BAM                              43.63    9  
  7 Gordon, Steven            50 ELG                              43.66    7  
  8 Conlon, Mark              51 BUEY                             52.81    5  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Westphal, Kent            51 GSH                            1:14.56   16  
                  35.71     1:14.56 (38.85)                                        
  2 Effron, Andrew            51 NWRS                           1:25.27   13  
                  40.47     1:25.27 (44.80)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          54 HH                               28.65   16  
  2 Gordon, Steven            50 ELG                              39.65   13  
 -- Westphal, Kent            51 GSH                                 NS  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ostrander, Bob            52 BUEY                           1:08.18   16  
                  31.25     1:08.18 (36.93)                                        
 -- Westphal, Kent            51 GSH                                 NS  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Larry             52 TWC                            1:26.34   16  
                  43.53     1:26.34 (42.81)                                        
 -- Gordon, Steven            50 ELG                                 DQ  
                  45.20          DQ (46.98)                                        
 -- Westphal, Kent            51 GSH                                 NS  
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Westphal, Kent            51 GSH                            2:30.73   16  
                  30.20     1:08.76 (38.56)     1:54.53 (45.77)     2:30.73 (36.20)
  2 Gordon, Steven            50 ELG                            3:30.97   13  
                  43.26   1:45.07 (1:01.81)     2:44.76 (59.69)     3:30.97 (46.21)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               55 ELG                              26.17   16  
  2 Prince, Clifford          57 GSH                              32.03   13  
  3 Anderson, John            57 CIM                              32.15   12  
  4 Plavec, Lowell            59 BUEY                             51.16   11  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               55 ELG                              58.42   16  
                  27.76       58.42 (30.66)                                        
  2 Spaulding, Robert         56 BUEY                           1:08.45   13  
                  33.14     1:08.45 (35.31)                                        
  3 Anderson, John            57 CIM                            1:11.35   12  
                  34.25     1:11.35 (37.10)                                        
  4 Prince, Clifford          57 GSH                            1:19.00   11  
                  35.95     1:19.00 (43.05)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               55 ELG                            2:10.50   16  
                  29.58     1:02.28 (32.70)     1:36.48 (34.20)     2:10.50 (34.02)
  2 Spaulding, Robert         56 BUEY                           2:31.96   13  
                  36.45     1:16.08 (39.63)     1:55.65 (39.57)     2:31.96 (36.31)
  3 Anderson, John            57 CIM                            2:40.80   12  
                  37.06     1:18.46 (41.40)     2:00.17 (41.71)     2:40.80 (40.63)
  4 Plavec, Lowell            59 BUEY                           3:21.93   11  
                  44.73     1:38.30 (53.57)     2:30.92 (52.62)     3:21.93 (51.01)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               55 ELG                            6:01.50   16  
                  31.99     1:06.73 (34.74)     1:42.86 (36.13)     2:19.64 (36.78)
        2:57.14 (37.50)     3:34.47 (37.33)     4:11.65 (37.18)     4:48.77 (37.12)
        5:25.50 (36.73)     6:01.50 (36.00)                                        
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert         56 BUEY                           1:19.32   16  
                  40.04     1:19.32 (39.28)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lilleeng, Michael         56 BUEY                             37.56   16  
  2 Prince, Clifford          57 GSH                              45.43   13  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert         56 BUEY                           1:28.98   16  
                  43.16     1:28.98 (45.82)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lilleeng, Michael         56 BUEY                             29.68   16  
  2 Prince, Clifford          57 GSH                              45.66   13  
 -- Tyree, Lewis              55 NWSC                               SCR  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lilleeng, Michael         56 BUEY                           1:08.53   16  
                  31.22     1:08.53 (37.31)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lilleeng, Michael         56 BUEY                           1:12.89   16  
                  34.65     1:12.89 (38.24)                                        
  2 Spaulding, Robert         56 BUEY                           1:14.82   13  
                  34.73     1:14.82 (40.09)                                        
  3 Prince, Clifford          57 GSH                            1:38.45   12  
                  47.84     1:38.45 (50.61)                                        
 -- Tyree, Lewis              55 NWSC                                NS  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               62 TOPM                             30.92   16  
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George             60 CM                             5:38.65   16  
                  32.24     1:07.57 (35.33)     1:42.58 (35.01)     2:17.26 (34.68)
        2:51.85 (34.59)     3:25.99 (34.14)     3:59.76 (33.77)     4:33.37 (33.61)
        5:06.17 (32.80)     5:38.65 (32.48)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               61 ELG                              42.53   16  
  2 Smith, Dave               62 TOPM                             43.66   13  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George             60 CM                             1:13.93   16  
                  34.87     1:13.93 (39.06)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George             60 CM                               29.91   16  
  2 Osborne, Oz               61 ELG                              36.66   13  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               61 ELG                            1:29.84   16  
                  40.78     1:29.84 (49.06)                                        
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendt, George             60 CM                             1:07.33   16  
                  32.06     1:07.33 (35.27)                                        
  2 Osborne, Oz               61 ELG                            1:26.75   13  
                  39.52     1:26.75 (47.23)                                        
  3 Smith, Dave               62 TOPM                           1:34.51   12  
                  44.08     1:34.51 (50.43)                                        
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               61 ELG                            3:06.83   16  
                  39.59     1:27.83 (48.24)     2:25.16 (57.33)     3:06.83 (41.67)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Landrum, Phil             69 NWSC                             49.71   16  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth            67 GSH                            1:45.08   16  
                  51.23     1:45.08 (53.85)                                        
  2 Landrum, Phil             69 NWSC                           1:54.81   13  
                  54.89     1:54.81 (59.92)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Landrum, Phil             69 NWSC                           5:01.30   16  
                1:00.87   2:24.54 (1:23.67)   3:47.84 (1:23.30)   5:01.30 (1:13.46)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth            67 GSH                            9:56.07   16  
                  50.61     1:48.22 (57.61)   2:49.44 (1:01.22)   3:50.16 (1:00.72)
      4:51.63 (1:01.47)   5:52.96 (1:01.33)   6:54.12 (1:01.16)   7:55.86 (1:01.74)
        8:54.96 (59.10)   9:56.07 (1:01.11)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Landrum, Phil             69 NWSC                             53.43   16  
  2 Cohen, Kenneth            67 GSH                            1:05.95   13  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Landrum, Phil             69 NWSC                           2:05.02   16  
                  59.70   2:05.02 (1:05.32)                                        
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               65 NWSC                           1:26.10   16  
                  41.92     1:26.10 (44.18)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               65 NWSC                             35.76   16  
  2 Cohen, Kenneth            67 GSH                              56.18   13  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               65 NWSC                           1:18.51   16  
                  36.87     1:18.51 (41.64)                                        
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Cohen, Kenneth            67 GSH                                 DQ  
                1:03.89        DQ (1:10.35)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Englehorn, Gary           70 NWSC                           1:28.28   16  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Englehorn, Gary           70 NWSC                           3:36.86   16  
                1:37.66   3:36.86 (1:59.20)                                        
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Englehorn, Gary           70 NWSC                               SCR  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Englehorn, Gary           70 NWSC                           3:13.67   16  
                1:38.97   3:13.67 (1:34.70)                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Englehorn, Gary           70 NWSC                           7:16.38   16  
                1:44.46   3:59.53 (2:15.07)   5:49.24 (1:49.71)   7:16.38 (1:27.14)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             75 OBM                              31.06   16  
  2 Hesler, Richard           76 COHO                             37.72   13  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             75 OBM                            1:09.74   16  
                  33.27     1:09.74 (36.47)                                        
  2 Hesler, Richard           76 COHO                           1:26.83   13  
                  41.37     1:26.83 (45.46)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve            75 EWC                            3:07.80   16  
                  44.45     1:34.22 (49.77)     2:21.26 (47.04)     3:07.80 (46.54)
  2 Hesler, Richard           76 COHO                           3:10.85   13  
                  43.41     1:30.42 (47.01)     2:19.70 (49.28)     3:10.85 (51.15)
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve            75 EWC                            1:46.64   16  
                  52.84     1:46.64 (53.80)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve            75 EWC                              53.26   16  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve            75 EWC                            1:43.94   16  
                  53.70     1:43.94 (50.24)                                        
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve            75 EWC                            3:48.68   16  
                  57.58     1:56.17 (58.59)   3:03.12 (1:06.95)     3:48.68 (45.56)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray Sharks  'A'                                            2:11.41   32  
     1) Goodwin, Amy W26                2) Tobler, Ellen W36              
     3) Westphal, Kent M51              4) Morar, Radu M23                
                  33.82     1:17.74 (43.92)     1:45.59 (27.85)     2:11.41 (25.82)
  2 Chicago Smelts  'A'                                         2:12.56   26  
     1) Kafka, Heidi W45                2) Litoff, Dana W23               
     3) Gilberg, Steve M45              4) Tibbs, Patrick M37             
                  34.19     1:17.69 (43.50)     1:44.27 (26.58)     2:12.56 (28.29)
  3 Naperville Waves  'A'                                       3:16.77   24  
     1) Sullivan, Michelle W24          2) Englehorn, Gary M70            
     3) Jones, Cindy W57                4) Donovan-Berry, Lisa W55        
                  45.06   2:07.22 (1:22.16)     2:44.66 (37.44)     3:16.77 (32.11)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                         1:51.24   32  
     1) Kafka, Heidi W45                2) Gilberg, Steve M45             
     3) Methric, Tim M29                4)                                
                  28.13       54.54 (26.41)     1:26.76 (32.22)     1:51.24 (24.48)
  2 Gray Sharks  'A'                                            2:15.89   26  
     1) Cohen, Kenneth M67              2) Tobler, Ellen W36              
     3) Prince, Clifford M57            4) Goodwin, Amy W26               
                  37.09       53.21 (16.12)     1:11.55 (18.34)   2:15.89 (1:04.34)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Beuhler YMCA  'A'                                           1:59.27   32  
     1) Glynn, Elliott M46              2) Morrison, Mark M42             
     3) Ostrander, Bob M52              4) Robie, Michael M47             
                  30.81     1:03.91 (33.10)     1:32.85 (28.94)     1:59.27 (26.42)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Beuhler YMCA  'A'                                           1:55.61   32  
     1) Robie, Michael M47              2) Conlon, Mark M51               
     3) Glynn, Elliott M46              4) Ostrander, Bob M52             
                  27.74     1:03.55 (35.81)     1:28.56 (25.01)     1:55.61 (27.05)
  2 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                             2:46.87   26  
     1) Osborne, Oz M61                 2) Koury, Kristin W45             
                1:48.49     2:14.20 (25.71)     2:46.87 (32.67)         2:46.87 ( )
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                             3:08.29   32  
                  42.36   1:59.58 (1:17.22)   3:08.29 (1:08.71)                    
 
                    Combined Team Scores - Through Event 14                    
 
  1. Evanston Wild Catfish               736   2. Naperville Waves                    634
  3. Beuhler YMCA                        587   4. Elgin Blue Waves Swim Team          524
  5. Gray Sharks                         458   6. The Wellness Center                 382
  7. Chicago Smelts                      361   8. Central Masters                     266
  9. Illinois Masters                    153  10. Naperville YMCA                     145
 11. Lakeshore                           136  12. Harbor Hurricane                    135
 13. Chicago Blue Dophins                128  14. The Oak Park Masters                 96
 15. Chicago Masters                      64  15. Libertyville Masters                 64
 17. Auburn Masters Swimming              57  18. Oregon Masters                       40
 18. Rockford YMCA                        40  20. Good Samaritan Sea Otters            39
 20. Deerfield                            39  22. Oak Brook Masters                    32
 23. Bam                                  31  24. East Bank Club                       16
 25. Academy Bullets Masters              12                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 14                    
 
  1. Evanston Wild Catfish               337   2. Naperville Waves                    255
  3. The Wellness Center                 164   4. Chicago Smelts                      156
  5. Gray Sharks                         147   6. Elgin Blue Waves Swim Team          124
  7. Libertyville Masters                 64   7. Beuhler YMCA                         64
  7. Central Masters                      64  10. Illinois Masters                     61
 10. Harbor Hurricane                     61  12. Chicago Blue Dophins                 48
 12. Naperville YMCA                      48  14. Good Samaritan Sea Otters            39
 15. East Bank Club                       16                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 14                     
 
  1. Beuhler YMCA                        459   2. Evanston Wild Catfish               399
  3. Naperville Waves                    355   4. Elgin Blue Waves Swim Team          342
  5. Gray Sharks                         253   6. The Wellness Center                 218
  7. Central Masters                     202   8. Chicago Smelts                      147
  9. Lakeshore                           136  10. Naperville YMCA                      97
 11. The Oak Park Masters                 96  12. Illinois Masters                     92
 13. Chicago Blue Dophins                 80  14. Harbor Hurricane                     74
 15. Chicago Masters                      64  16. Auburn Masters Swimming              57
 17. Rockford YMCA                        40  17. Oregon Masters                       40
 19. Deerfield                            39  20. Oak Brook Masters                    32
 21. Bam                                  31  22. Academy Bullets Masters              12