Licensed to ILMSA State Championship Meet
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/5/2010 08:56 PM
                         Holiday Classic - 12/13/2009                          
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Redig, Kira               23 Unattached             27.43      26.88   20  
  2 Rajanen, Krista           22 TOPM                   28.00      29.68   17  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Redig, Kira               23 Unattached             58.50      58.73   20  
                  27.93       58.73 (30.80)                                        
  2 Rajanen, Krista           22 TOPM                 1:03.00    1:03.38   17  
                  30.60     1:03.38 (32.78)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rajanen, Krista           22 TOPM                 2:15.00    2:20.02   20  
                  31.07     1:05.02 (33.95)     1:41.87 (36.85)     2:20.02 (38.15)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          23 EV                   6:20.00    6:18.51   20  
                  34.62     1:13.17 (38.55)     1:52.39 (39.22)     2:31.97 (39.58)
        3:11.19 (39.22)     3:49.99 (38.80)     4:29.03 (39.04)     5:07.56 (38.53)
        5:44.79 (37.23)     6:18.51 (33.72)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Redig, Kira               23 Unattached             33.84      31.01   20  
  2 Hesterberg, Lisa          23 EV                     39.00      33.28   17  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          23 EV                   1:14.00    1:13.11   20  
                  35.41     1:13.11 (37.70)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          23 EV                   2:45.00    2:36.18   20  
                  36.40     1:16.56 (40.16)     1:56.97 (40.41)     2:36.18 (39.21)
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          23 EV                     34.00      33.43   20  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Krista            28 CHSM                   28.50      30.45   20  
  2 Sullivan, Michelle        26 NWSC                   38.30      39.43   17  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Krista            28 CHSM                 1:03.00    1:05.02   20  
                  31.23     1:05.02 (33.79)                                        
  2 Sullivan, Michelle        26 NWSC                 1:24.77    1:31.55   17  
                  42.59     1:31.55 (48.96)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Krista            28 CHSM                   32.00      37.34   20  
  2 Sullivan, Michelle        26 NWSC                   43.94      46.29   17  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Michelle        26 NWSC                 1:32.93    1:37.56   20  
                  46.92     1:37.56 (50.64)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           27 NYRS                   40.00      37.29   20  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Souppa, Kristin           27 NYRS                 1:16.00    1:07.54   20  
                  30.94     1:07.54 (36.60)                                        
  2 Walker, Krista            28 CHSM                 1:13.00    1:17.19   17  
                  36.85     1:17.19 (40.34)                                        
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill              31 BEU                  1:06.50    1:05.35   20  
                  31.19     1:05.35 (34.16)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill              31 BEU                  2:25.00    2:27.61   20  
                  32.44     1:09.56 (37.12)     1:48.33 (38.77)     2:27.61 (39.28)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill              31 BEU                  6:25.00    6:19.95   20  
                  34.43     1:12.39 (37.96)     1:51.12 (38.73)     2:29.83 (38.71)
        3:08.96 (39.13)     3:47.45 (38.49)     4:26.24 (38.79)     5:05.13 (38.89)
        5:43.35 (38.22)     6:19.95 (36.60)                                        
  2 Lindstrom, Sarah          30 EV                   6:48.95    7:34.79   17  
                  40.73     1:24.85 (44.12)     2:11.14 (46.29)     2:58.51 (47.37)
        3:44.90 (46.39)     4:31.24 (46.34)     5:18.05 (46.81)     6:03.94 (45.89)
        6:50.47 (46.53)     7:34.79 (44.32)                                        
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindstrom, Sarah          30 EV                  14:15.00   15:36.69   20  
                  41.51     1:27.49 (45.98)     2:14.15 (46.66)     3:00.47 (46.32)
        3:48.10 (47.63)     4:36.44 (48.34)     5:24.15 (47.71)     6:11.30 (47.15)
        6:59.24 (47.94)     7:46.56 (47.32)     8:34.56 (48.00)     9:22.09 (47.53)
       10:09.40 (47.31)    10:57.54 (48.14)    11:44.25 (46.71)    12:31.02 (46.77)
       13:17.94 (46.92)    14:04.97 (47.03)    14:51.93 (46.96)    15:36.69 (44.76)
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill              31 BEU                  1:19.70    1:23.60   20  
                  40.11     1:23.60 (43.49)                                        
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill              31 BEU                  1:30.00    1:33.00   20  
                  43.07     1:33.00 (49.93)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindstrom, Sarah          30 EV                     35.99      42.97   20  
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindstrom, Sarah          30 EV                   2:59.82    3:18.56   20  
                  44.96     1:40.66 (55.70)     2:34.76 (54.10)     3:18.56 (43.80)
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rajski, Tina              37 COHO                 3:30.00    3:02.60   20  
                  40.87     1:26.24 (45.37)     2:15.03 (48.79)     3:02.60 (47.57)
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rajski, Tina              37 COHO                20:00.00   16:40.09   20  
                  42.73     1:30.84 (48.11)     2:19.54 (48.70)     3:10.06 (50.52)
        3:59.99 (49.93)     4:52.05 (52.06)     5:43.94 (51.89)     6:36.01 (52.07)
        7:27.26 (51.25)     8:18.47 (51.21)     9:09.90 (51.43)    10:01.72 (51.82)
       10:53.32 (51.60)    11:44.25 (50.93)    12:34.06 (49.81)    13:23.52 (49.46)
       14:14.74 (51.22)    15:04.64 (49.90)    15:53.83 (49.19)    16:40.09 (46.26)
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rajski, Tina              37 COHO                 1:50.00    1:39.16   20  
                  49.51     1:39.16 (49.65)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hacker, Sara              45 NWSC                   28.50      28.41   20  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smar, Susan               45 Unattached           1:12.00    1:08.65  
                  32.46     1:08.65 (36.19)                                        
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           47 COHO                11:07.77   11:03.32   20  
                  31.54     1:05.60 (34.06)     1:39.69 (34.09)     2:13.64 (33.95)
        2:47.39 (33.75)     3:20.62 (33.23)     3:53.84 (33.22)     4:26.85 (33.01)
        5:00.02 (33.17)     5:32.95 (32.93)     6:06.11 (33.16)     6:39.32 (33.21)
        7:12.36 (33.04)     7:45.53 (33.17)     8:18.68 (33.15)     8:51.89 (33.21)
        9:25.12 (33.23)     9:58.12 (33.00)    10:31.12 (33.00)    11:03.32 (32.20)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hacker, Sara              45 NWSC                   34.00      33.89   20  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hacker, Sara              45 NWSC                 1:15.00    1:15.37   20  
                  35.47     1:15.37 (39.90)                                        
  2 Smar, Susan               45 Unattached           1:22.00    1:20.48  
                  38.62     1:20.48 (41.86)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           47 COHO                   28.44      28.48   20  
  2 Hacker, Sara              45 NWSC                   32.00      31.67   17  
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           47 COHO                 2:20.00    2:18.29  
                  31.59     1:07.10 (35.51)     1:43.07 (35.97)     2:18.29 (35.22)
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smar, Susan               45 Unattached           3:00.00    2:55.08  
                  39.19     1:25.12 (45.93)     2:15.38 (50.26)     2:55.08 (39.70)
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             23 MGM                    25.00      22.96   20  
  2 Cowen, Michael            24 CHSM                   28.72      30.29   17  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             23 MGM                    57.00      50.98   20  
                  23.85       50.98 (27.13)                                        
  2 Cowen, Michael            24 CHSM                 1:19.25    1:05.89   17  
                  30.21     1:05.89 (35.68)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             23 MGM                  2:00.00    1:57.90   20  
                  25.75       54.96 (29.21)     1:26.59 (31.63)     1:57.90 (31.31)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             23 MGM                    28.00      27.54   20  
  2 Krizmanic, Matt           23 Unattached             32.00      31.21   17  
  3 Cowen, Michael            24 CHSM                   37.75      35.73   16  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             23 MGM                  1:00.00    1:00.29   20  
                  29.11     1:00.29 (31.18)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krizmanic, Matt           23 Unattached             30.10      28.82   20  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krizmanic, Matt           23 Unattached           1:05.00    1:05.54   20  
                  30.34     1:05.54 (35.20)                                        
  2 Cowen, Michael            24 CHSM                 1:22.75    1:23.80   17  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krizmanic, Matt           23 Unattached             30.00      28.67   20  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            24 CHSM                 1:45.00    1:16.09   20  
                  35.06     1:16.09 (41.03)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lupo, Matthew             25 TOPM                   25.14      25.64   20  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam               29 ELG                       NT      57.92   20  
                  27.66       57.92 (30.26)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam               29 ELG                  2:10.00    2:10.38   20  
                  29.39     1:03.02 (33.63)     1:37.62 (34.60)     2:10.38 (32.76)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam               29 ELG                  6:00.00    5:46.33   20  
                  30.39     1:03.90 (33.51)     1:38.42 (34.52)     2:13.34 (34.92)
        2:48.04 (34.70)     3:22.96 (34.92)     3:59.38 (36.42)     4:35.41 (36.03)
        5:11.42 (36.01)     5:46.33 (34.91)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam               29 ELG                    32.00      32.03   20  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lupo, Matthew             25 TOPM                   26.20      25.22   20  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lupo, Matthew             25 TOPM                 1:03.50    1:03.96   20  
                  29.60     1:03.96 (34.36)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam               29 ELG                  1:15.00    1:04.70   20  
                  31.03     1:04.70 (33.67)                                        
  2 Lupo, Matthew             25 TOPM                 1:05.10    1:05.92   17  
                  29.39     1:05.92 (36.53)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan             31 Unattached             23.50      25.01   20  
  2 Boeke, Lonny              31 MGM                    26.00      26.58   17  
  3 Lindstrom, John           31 EV                     23.07      27.90   16  
  4 Myszka, John              32 TOPM                   27.50      28.47   15  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              33 MGM                    52.00      49.19   20  
                  23.70       49.19 (25.49)                                        
  2 Mulcahy, Ryan             31 Unattached             54.00      54.17   17  
                  25.15       54.17 (29.02)                                        
  3 Saraceno, Joe             33 TOPM                   57.30      57.11   16  
                  26.75       57.11 (30.36)                                        
  4 Boeke, Lonny              31 MGM                  1:01.00      58.02   15  
                  27.36       58.02 (30.66)                                        
  5 Lindstrom, John           31 EV                     53.41    1:00.62   14  
                  27.66     1:00.62 (32.96)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boeke, Lonny              31 MGM                  2:15.00    2:10.86   20  
                  28.85     1:01.48 (32.63)     1:36.02 (34.54)     2:10.86 (34.84)
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulcahy, Ryan             31 Unattached           2:00.00    2:07.02   20  
                  28.39     1:00.27 (31.88)     1:34.53 (34.26)     2:07.02 (32.49)
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saraceno, Joe             33 TOPM                 2:08.00    2:11.76   20  
                  30.03     1:02.82 (32.79)     1:37.28 (34.46)     2:11.76 (34.48)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindstrom, John           31 EV                        NT      37.15   20  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindstrom, John           31 EV                        NT    1:19.38   20  
                  39.03     1:19.38 (40.35)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindstrom, John           31 EV                     30.17      33.27   20  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 CBD                    58.50      56.72   20  
                  26.34       56.72 (30.38)                                        
  2 Morris, Chad              33 MGM                  1:03.50    1:02.68   17  
                  29.19     1:02.68 (33.49)                                        
  3 Myszka, John              32 TOPM                 1:20.50    1:18.22   16  
                  35.34     1:18.22 (42.88)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boeke, Lonny              31 MGM                    29.00      29.87   20  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 CBD                    50.50      49.92   20  
                  23.41       49.92 (26.51)                                        
  2 Morris, Chad              33 MGM                    56.50      54.78   17  
                  25.14       54.78 (29.64)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 CBD                    52.50      51.31   20  
                  23.83       51.31 (27.48)                                        
  2 Morris, Chad              33 MGM                    56.50      55.50   17  
                  26.13       55.50 (29.37)                                        
  3 Mulcahy, Ryan             31 Unattached           1:05.00    1:05.38   16  
                  30.27     1:05.38 (35.11)                                        
  4 Saraceno, Joe             33 TOPM                 1:13.00    1:06.47   15  
                  32.23     1:06.47 (34.24)                                        
  5 Myszka, John              32 TOPM                 1:14.50    1:13.49   14  
                  33.35     1:13.49 (40.14)                                        
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             39 NWSC                   57.00      58.12   20  
                  27.45       58.12 (30.67)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, T.R.               37 CBD                    25.25      25.24   20  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             39 NWSC                 1:08.00    1:11.59   20  
                  34.52     1:11.59 (37.07)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, T.R.               37 CBD                  2:01.01    1:58.59   20  
                  26.89       56.76 (29.87)     1:28.08 (31.32)     1:58.59 (30.51)
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             39 NWSC                 1:12.00    1:16.59   20  
                  35.56     1:16.59 (41.03)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carl, Scott A             38 LNW                    25.50      25.02   20  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carl, Scott A             38 LNW                    57.50      54.97   20  
                  25.40       54.97 (29.57)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, T.R.               37 CBD                    54.50      54.70   20  
                  25.07       54.70 (29.63)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carl, Scott A             38 LNW                  2:20.00    2:10.36   20  
                  26.06       59.16 (33.10)     1:39.68 (40.52)     2:10.36 (30.68)
  2 Mattson, Mark             39 NWSC                 2:22.00    2:27.07   17  
                  31.92     1:10.63 (38.71)     1:53.41 (42.78)     2:27.07 (33.66)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Matthew            40 NYRS                   28.00      26.49   20  
  2 Harter, Dan               44 NYRS                   29.00      27.74   17  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Matthew            40 NYRS                 1:00.00      59.41   20  
                  29.18       59.41 (30.23)                                        
  2 Sheridan, Paul            40 Unattached           1:03.00    1:00.31   17  
                  27.84     1:00.31 (32.47)                                        
  3 Harter, Dan               44 NYRS                 1:02.00    1:00.86   16  
                  28.31     1:00.86 (32.55)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Matthew            40 NYRS                   35.00      32.87   20  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheridan, Paul            40 Unattached             28.00      30.90   20  
  2 Harter, Dan               44 NYRS                   37.00      32.93   17  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, David               49 Unattached             32.00      30.42   20  
  2 Royko, Mark               45 MGM                    28.50      31.03   17  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, David               49 Unattached           1:15.00    1:06.95   20  
                  31.86     1:06.95 (35.09)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, David               49 Unattached                NT      40.49   20  
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schark, Mark D            48 ELG                  2:37.00    2:32.03   20  
                  34.16     1:11.56 (37.40)     1:51.99 (40.43)     2:32.03 (40.04)
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               49 COHO                   36.00      32.62   20  
  2 Royko, Mark               45 MGM                    37.00      35.19   17  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               49 COHO                 1:18.00    1:08.39   20  
                  32.69     1:08.39 (35.70)                                        
  2 Royko, Mark               45 MGM                  1:20.00    1:20.13   17  
                  36.80     1:20.13 (43.33)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, David               49 Unattached             36.00      32.93   20  
  2 Royko, Mark               45 MGM                    32.00      34.45   17  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               49 COHO                 1:10.00    1:00.51   20  
                  28.42     1:00.51 (32.09)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Tom               49 COHO                      NT    1:01.88   20  
                  28.69     1:01.88 (33.19)                                        
  2 Katz, David               49 Unattached           1:25.00    1:16.63   17  
                  35.06     1:16.63 (41.57)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Rick               51 Unattached             27.02      26.43   20  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Rick               51 Unattached           1:01.30      59.70   20  
                  28.21       59.70 (31.49)                                        
  2 Effron, Drew              53 NYRS                 1:05.00    1:09.99   17  
                  33.48     1:09.99 (36.51)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Traynor, John             50 COHO                 2:25.00    2:27.36   20  
                  34.06     1:11.14 (37.08)     1:49.05 (37.91)     2:27.36 (38.31)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Traynor, John             50 COHO                 6:55.00    6:48.59   20  
                  37.38     1:17.76 (40.38)     1:59.23 (41.47)     2:40.69 (41.46)
        3:21.44 (40.75)     4:02.42 (40.98)     4:44.51 (42.09)     5:26.67 (42.16)
        6:08.14 (41.47)     6:48.59 (40.45)                                        
  2 Effron, Drew              53 NYRS                 8:00.00    7:32.84   17  
                  38.88     1:21.64 (42.76)     2:06.85 (45.21)     2:54.26 (47.41)
        3:41.92 (47.66)     4:29.27 (47.35)     5:16.42 (47.15)     6:03.74 (47.32)
        6:50.63 (46.89)     7:32.84 (42.21)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Rick               51 Unattached             35.00      33.18   20  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Effron, Drew              53 NYRS                   45.00      37.15   20  
  2 Traynor, John             50 COHO                   37.00      37.30   17  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Rick               51 Unattached             29.71      29.29   20  
  2 Traynor, John             50 COHO                   32.50      32.53   17  
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Traynor, John             50 COHO                 2:45.00    2:52.00   20  
                  34.33     1:23.39 (49.06)     2:11.46 (48.07)     2:52.00 (40.54)
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roeing, Randy             56 Unattached           1:05.78    1:06.53   20  
                  31.57     1:06.53 (34.96)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roeing, Randy             56 Unattached             35.00      34.67   20  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                60 ELG                    40.00      30.53   20  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                60 ELG                  1:20.00    1:08.60   20  
                  32.83     1:08.60 (35.77)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                60 ELG                  2:58.00    2:32.53   20  
                  33.25     1:10.76 (37.51)     1:51.60 (40.84)     2:32.53 (40.93)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                60 ELG                       NT    7:03.75   20  
                  34.39     1:12.78 (38.39)     1:53.22 (40.44)     2:35.17 (41.95)
        3:18.52 (43.35)     4:02.99 (44.47)     4:48.31 (45.32)     5:34.21 (45.90)
        6:19.49 (45.28)     7:03.75 (44.26)                                        
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                60 ELG                       NT   15:00.48   20  
                  36.62     1:17.09 (40.47)     1:59.46 (42.37)     2:43.57 (44.11)
        3:27.75 (44.18)     4:13.35 (45.60)   5:46.43 (1:33.08)     6:32.33 (45.90)
        7:19.20 (46.87)     8:06.27 (47.07)     8:54.98 (48.71)     9:41.83 (46.85)
       10:28.87 (47.04)    11:15.83 (46.96)    12:02.84 (47.01)    12:50.06 (47.22)
       13:35.84 (45.78)    14:20.05 (44.21)    15:00.26 (40.21)     15:00.48 (0.22)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Naperville Y Red Snappers  'A'                         NT   X1:51.79  
     1) Harter, Dan M44                 2) Effron, Drew M53               
     3) Myers, Matthew M40              4) Souppa, Kristin W27            
                  29.63       58.08 (28.45)     1:24.97 (26.89)     1:51.79 (26.82)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 29                    
 
  1. Mt. Greenwood Masters               311   2. Coho Deerfield Masters              274
  3. Evanston                            264   4. Tops Masters                        227
  5. Naperville Waves Swim Club          225   6. Elgin Blue Waves                    220
  7. Naperville Y Red Snappers           204   8. Chicago Smelts                      164
  9. Chicago Blue Dolphins               120  10. Beuhler                             100
 11. Lincoln-Way Masters                  60                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 29                    
 
  1. Evanston                            174   2. Naperville Waves Swim Club          148
  3. Beuhler                             100   3. Coho Deerfield Masters              100
  5. Chicago Smelts                       77   6. Tops Masters                         54
  7. Naperville Y Red Snappers            40                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 29                     
 
  1. Mt. Greenwood Masters               311   2. Elgin Blue Waves                    220
  3. Coho Deerfield Masters              174   4. Tops Masters                        173
  5. Naperville Y Red Snappers           164   6. Chicago Blue Dolphins               120
  7. Evanston                             90   8. Chicago Smelts                       87
  9. Naperville Waves Swim Club           77  10. Lincoln-Way Masters                  60