Licensed to ILMSA State Championship Meet
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 4/1/2010 12:06 PM
                   Elgin Blue Wave Blizzard Meet - 3/14/2010                   
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather            23 IM-LI                  29.74      26.87    7  
  2 Braun, Katherine          24 IM-CB                  27.90      27.80    5  
  3 Pearson, Jaimie           19 Blue Wave              27.87      28.07    4  
  4 Oelke, Carissa            18 Blue Wave              27.63      28.70    3  
  5 Dickman, Rachel           23 MGM                    31.00      30.32    2  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather            23 IM-LI                  59.08      59.80    7  
  2 Dickman, Rachel           23 MGM                  1:09.00    1:06.17    5  
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather            23 IM-LI                2:05.76    2:07.52    7  
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Katherine          24 IM-CB                  29.50      29.76    7  
  2 Oelke, Carissa            18 Blue Wave              32.01      30.91    5  
  3 Dickman, Rachel           23 MGM                    39.00      37.65    4  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Megan           23 IM-TW                1:12.00    1:11.06    7  
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Megan           23 IM-TW                2:38.00    2:32.49    7  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Jess            24 Illinois Masters       31.01      33.09    7  
  2 Pearson, Jaimie           19 Blue Wave              37.64      38.24    5  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Jess            24 Illinois Masters     1:10.01    1:11.90    7  
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Jess            24 Illinois Masters     2:28.00    2:35.73    7  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oelke, Carissa            18 Blue Wave              31.20      30.02    7  
  2 Pearson, Jaimie           19 Blue Wave              33.81      34.43    5  
  3 Dickman, Rachel           23 MGM                    37.00      36.04    4  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braun, Katherine          24 IM-CB                1:02.00    1:04.63    7  
  2 Oelke, Carissa            18 Blue Wave            1:09.20    1:10.85    5  
  3 Sullivan, Megan           23 IM-TW                1:18.00    1:16.68    4  
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather            23 IM-LI                2:20.89    2:19.32    7  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howland, Heather          29 IM-TW                  27.99      28.55    7  
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew        27 Blue Wave            2:20.00    2:18.62    7  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howland, Heather          29 IM-TW                  36.81      37.54    7  
  2 Liu, Christina            28 IM-CB                  33.00      38.48    5  
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew        27 Blue Wave            2:35.00    2:34.75    7  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glass, Kathryn            25 Illinois Masters     1:22.01    1:21.95    7  
  2 Liu, Christina            28 IM-CB                1:20.00    1:29.42    5  
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew        27 Blue Wave            3:00.00    2:58.34    7  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glass, Kathryn            25 Illinois Masters       35.04      36.64    7  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew        27 Blue Wave            1:16.00    1:12.16    7  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glass, Kathryn            25 Illinois Masters     1:14.02    1:15.57    7  
  2 Liu, Christina            28 IM-CB                1:25.00    1:18.37    5  
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glass, Kathryn            25 Illinois Masters     2:42.02    2:49.80    7  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              31 Illinois Masters       26.00      25.88    7  
  2 Boulukos, Dana            34 Unattached             28.50      28.46    5  
  3 Morrissey, Heather        33 Blue Wave                 NT      40.23    4  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              31 Illinois Masters       57.00      56.84    7  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              31 Illinois Masters     2:05.00    2:05.63    7  
  2 Magsam, Jill              31 IM-BU                2:27.80    2:26.93    5  
  3 Krauklis, Emily           31 Blue Wave            2:40.00    2:38.61    4  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill              31 IM-BU                  36.05      36.49    7  
  2 Taormina, Mia             32 Blue Wave              50.00      46.42    5  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrissey, Heather        33 Blue Wave              50.00      47.90    7  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill              31 IM-BU                1:33.00    1:31.73    7  
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krauklis, Emily           31 Blue Wave            3:09.00    3:12.64    7  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              31 Illinois Masters       27.00      27.29    7  
  2 Boulukos, Dana            34 Unattached             32.50      32.03    5  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              31 Illinois Masters       59.00      59.87    7  
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill              31 IM-BU                3:00.00    3:06.65    7  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            34 Unattached           1:16.00    1:14.38    7  
  2 Magsam, Jill              31 IM-BU                1:19.20    1:19.90    5  
  3 Taormina, Mia             32 Blue Wave            2:00.00    1:46.33    4  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           35 ABM                    29.22      28.67    7  
  2 Harrison, Jennifer        38 Blue Wave              29.00      29.51    5  
  3 Myers, Amy                39 IM-BU                  30.00      30.56    4  
  4 Quinn, Mary               37 FCS                    32.08      32.71    3  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           35 ABM                  1:04.10    1:03.34    7  
  2 Harrison, Jennifer        38 Blue Wave            1:03.00    1:04.37    5  
  3 Jackson-McGarr, Stacie A  35 Blue Wave            1:13.00    1:11.88    4  
  4 Scott, Gina M             35 Blue Wave            1:13.48    1:15.74    3  
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        38 Blue Wave            2:18.00    2:19.82    7  
  2 Colburn, Carrie           35 ABM                  2:28.50    2:26.14    5  
  3 Jackson-McGarr, Stacie A  35 Blue Wave            2:35.00    2:33.61    4  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Mary               37 FCS                    39.32      39.30    7  
  2 Jensen, Rebecca           35 Blue Wave              50.00      49.32    5  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Rebecca           35 Blue Wave            1:40.00    1:47.20    7  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           35 ABM                    40.00      39.34    7  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson-McGarr, Stacie A  35 Blue Wave            1:28.00    1:26.74    7  
 -- Jensen, Rebecca           35 Blue Wave            1:35.00         DQ  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        38 Blue Wave              39.00      36.66    7  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson-McGarr, Stacie A  35 Blue Wave            1:28.00    1:31.72    7  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Carrie           35 ABM                  1:18.50    1:17.63    7  
  2 Quinn, Mary               37 FCS                  1:21.70    1:20.96    5  
  3 Jackson-McGarr, Stacie A  35 Blue Wave            1:20.00    1:23.05    4  
  4 Scott, Gina M             35 Blue Wave            1:26.72    1:26.02    3  
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Mary               37 FCS                  2:50.00    3:01.46    7  
  2 Scott, Gina M             35 Blue Wave            3:30.00    3:09.34    5  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiberth, Amanda          44 Blue Wave              30.00      30.57    7  
  2 Astra, Suzanne            44 ABM                    31.74      32.14    5  
  3 Smith, Nora               40 Unattached                NT      36.46    4  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maher, Mary               42 Unattached           1:16.51    1:24.20    7  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pawlak, Roxie             44 IM-RO                2:21.00    2:19.01    7  
  2 Astra, Suzanne            44 ABM                  2:30.00    2:43.65    5  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiberth, Amanda          44 Blue Wave              39.00      41.71    7  
  2 Maher, Mary               42 Unattached             45.00      43.10    5  
  3 Smith, Nora               40 Unattached                NT      43.51    4  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Nora               40 Unattached                NT    1:33.58    7  
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiberth, Amanda          44 Blue Wave            3:04.00    3:01.91    7  
  2 Pawlak, Roxie             44 IM-RO                3:05.00    3:10.22    5  
  3 Smith, Nora               40 Unattached                NT    3:25.20    4  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Astra, Suzanne            44 ABM                  1:22.92    1:22.99    7  
  2 Maher, Mary               42 Unattached           1:26.31    1:24.92    5  
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiberth, Amanda          44 Blue Wave            2:55.00    2:50.44    7  
  2 Maher, Mary               42 Unattached           3:30.00    3:11.08    5  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              46 IM-TW                  27.25      27.02    7  
  2 Kuehn, Lida               46 ABM                    27.59      28.84    5  
  3 Smar, Susan               46 IM-IN                  30.50      30.83    4  
  4 Roose, Lynn               46 Unattached             30.33      31.14    3  
  5 Braun, Nancy              48 Unattached           3:50.00      31.70    2  
  6 Falduto, Janie            47 Blue Wave              34.00      32.18    1  
  7 Lafayette, Anne           48 Blue Wave              34.00      34.77  
  8 Hollander, Karen          49 Blue Wave              40.00      40.01  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              46 IM-TW                  59.85      59.37    7  
  2 Kafka, Heidi              47 Illinois Masters     1:00.00    1:00.16    5  
  3 Roose, Lynn               46 Unattached           1:07.02    1:09.58    4  
  4 Braun, Nancy              48 Unattached           1:15.00    1:10.45    3  
  5 Falduto, Janie            47 Blue Wave            1:16.00    1:18.55    2  
  6 Hollander, Karen          49 Blue Wave            1:30.00    1:27.50    1  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        47 IM-CO                2:33.00    2:28.44    7  
  2 Smar, Susan               46 IM-IN                2:52.10    2:55.48    5  
  3 Hollander, Karen          49 Blue Wave            3:16.00    3:13.13    4  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              46 IM-TW                  31.90      31.35    7  
  2 Kuehn, Lida               46 ABM                    33.62      32.34    5  
  3 Lafayette, Anne           48 Blue Wave              40.00      43.24    4  
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        47 IM-CO                2:46.00    2:49.43    7  
  2 Ellwood, Margaret         46 Illinois Masters     3:05.00    3:12.77    5  
 -- Smar, Susan               46 IM-IN                3:01.00         DQ  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Lynn               46 Unattached             40.40      43.31    7  
  2 Lafayette, Anne           48 Blue Wave              45.00      45.10    5  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              47 Illinois Masters     1:21.00    1:20.28    7  
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              47 Illinois Masters     2:58.00    2:53.61    7  
  2 Froehlich, Kathryn        47 IM-CO                2:53.03    2:58.56    5  
  3 Ellwood, Margaret         46 Illinois Masters     3:10.00    3:11.88    4  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida               46 ABM                    30.12      28.76    7  
  2 Pletch, Mary              46 IM-TW                  31.50      30.84    5  
  3 Ellwood, Margaret         46 Illinois Masters       35.00      35.13    4  
  4 Braun, Nancy              48 Unattached             41.00      36.07    3  
  5 Falduto, Janie            47 Blue Wave              42.30      42.98    2  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida               46 ABM                  1:09.52    1:06.14    7  
  2 Smar, Susan               46 IM-IN                1:16.95    1:20.34    5  
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        47 IM-CO                2:49.08    2:49.75    7  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              46 IM-TW                1:11.50    1:08.48    7  
  2 Kuehn, Lida               46 ABM                  1:10.92    1:10.96    5  
  3 Smar, Susan               46 IM-IN                1:15.95    1:17.17    4  
  4 Roose, Lynn               46 Unattached           1:21.82    1:19.20    3  
  5 Braun, Nancy              48 Unattached           1:30.00    1:19.70    2  
  6 Ellwood, Margaret         46 Illinois Masters     1:22.00    1:20.24    1  
  7 Lafayette, Anne           48 Blue Wave            1:27.00    1:32.26  
  8 Hollander, Karen          49 Blue Wave            1:48.00    1:48.90  
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        47 IM-CO                2:41.23    2:44.46    7  
  2 Roose, Lynn               46 Unattached           3:03.68    2:56.38    5  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vincent, Maurita          53 IM-GS                  37.06      35.39    7  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      54 Blue Wave            1:18.00    1:20.36    7  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      54 Blue Wave            2:53.00    2:46.17    7  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            54 MGM                  1:33.00    1:33.13    7  
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            54 MGM                  3:18.00    3:23.85    7  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vincent, Maurita          53 IM-GS                     NT      46.81    7  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      54 Blue Wave            1:42.00    1:41.86    7  
  2 Vincent, Maurita          53 IM-GS                     NT    1:48.81    5  
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      54 Blue Wave                 NT    3:42.90    7  
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            54 MGM                  3:35.00    3:39.43    7  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            54 MGM                  1:31.00    1:33.89    7  
  2 Schneeberger, Jill A      54 Blue Wave                 NT    1:35.24    5  
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            54 MGM                  3:20.00    3:28.20    7  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kripke, Joan              57 Blue Wave              39.59      38.86    7  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kripke, Joan              57 Blue Wave            1:32.33    1:31.81    7  
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bromann, Carlyn           58 Fossil Fish          3:00.00    3:06.76    7  
  2 Tredup, Christine N       56 Blue Wave            3:21.73    3:14.40    5  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bromann, Carlyn           58 Fossil Fish            50.00      51.03    7  
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tredup, Christine N       56 Blue Wave                 NT    3:56.58    7  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy             59 Blue Wave              48.00      48.39    7  
  2 Tredup, Christine N       56 Blue Wave              51.93      52.54    5  
  3 Kripke, Joan              57 Blue Wave              52.14      52.70    4  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy             59 Blue Wave            1:55.00    1:43.77    7  
  2 Bromann, Carlyn           58 Fossil Fish          2:00.00    1:52.02    5  
  3 Kripke, Joan              57 Blue Wave            1:59.82    2:00.13    4  
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kripke, Joan              57 Blue Wave            3:45.00    4:18.66    7  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy             59 Blue Wave            2:30.00    2:04.21    7  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bromann, Carlyn           58 Fossil Fish          1:45.00    1:40.97    7  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        64 Blue Wave            2:00.00    1:39.18    7  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        64 Blue Wave            2:05.00    2:05.95    7  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        64 Blue Wave            2:05.00    2:11.97    7  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine J        60 Blue Wave              36.50      38.15    7  
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine J        60 Blue Wave            3:14.00    3:14.76    7  
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine J        60 Blue Wave            3:17.00    3:17.00    7  
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnick, Charles          22 Unattached             25.00      26.37    7  
  2 Campione, Dan             23 MGM                    28.00      28.09    5  
  3 Cowen, Michael            24 IM-CH                  35.37      35.94    4  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            24 IM-CH                1:17.95    1:21.75    7  
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             23 MGM                  2:10.00    2:17.99    7  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            24 IM-CH                  37.78      36.35    7  
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            24 IM-CH                2:57.18    2:59.82    7  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnick, Charles          22 Unattached             56.00    1:04.66    7  
  2 Cowen, Michael            24 IM-CH                1:15.01    1:15.51    5  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slesicki, Kyle            29 IM-TW                  27.50      27.61    7  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slesicki, Kyle            29 IM-TW                     NT      59.25    7  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slesicki, Kyle            29 IM-TW                     NT      32.23    7  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slesicki, Kyle            29 IM-TW                1:15.30    1:14.37    7  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slesicki, Kyle            29 IM-TW                     NT    1:10.74    7  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Mark            32 Illinois Masters       24.50      24.18    7  
  2 Saraceno, Joseph          33 Illinois Masters       25.30      25.46    5  
  3 Myszka, John R            32 IM-TO                  26.50      25.64    4  
  4 Bruno-Lewis, Aaron        30 IM-TO                  26.12      26.20    3  
  5 Boeke, Lonny              31 MGM                    26.75      26.24    2  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              33 MGM                    49.00      48.25    7  
  2 Saraceno, Joseph          33 Illinois Masters       55.50      55.91    5  
  3 Boeke, Lonny              31 MGM                    58.00      58.01    4  
  4 Myszka, John R            32 IM-TO                1:01.10      58.18    3  
  5 Bruno-Lewis, Aaron        30 IM-TO                  59.12    1:00.22    2  
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben               33 Blue Wave            1:51.00    1:51.68    7  
  2 Campbell, Mark            32 Illinois Masters     1:58.00    1:56.11    5  
  3 Thiry, Michael            34 IM-CH                2:07.20    2:06.00    4  
  4 Myszka, John R            32 IM-TO                2:16.00    2:15.91    3  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Mark            32 Illinois Masters     1:05.00    1:03.78    7  
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 Illinois Masters     2:10.50    1:54.69    7  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kevin             31 Illinois Masters       31.00      31.36    7  
  2 Thiry, Michael            34 IM-CH                  31.70      32.02    5  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              33 MGM                  1:00.50      58.98    7  
  2 Wilson, Kevin             31 Illinois Masters     1:10.00    1:06.82    5  
  3 Myszka, John R            32 IM-TO                1:16.50    1:15.81    4  
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 Illinois Masters     2:14.50    2:08.97    7  
  2 Wilson, Kevin             31 Illinois Masters     2:30.00    2:33.03    5  
  3 Thiry, Michael            34 IM-CH                2:39.40    2:35.63    4  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 Illinois Masters       24.00      23.20    7  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              33 MGM                    53.50      53.22    7  
  2 Wilson, Kevin             31 Illinois Masters     1:00.00    1:00.96    5  
  3 Saraceno, Joseph          33 Illinois Masters     1:10.00    1:06.98    4  
  4 Boeke, Lonny              31 MGM                  1:08.00    1:07.98    3  
  5 Bruno-Lewis, Aaron        30 IM-TO                1:12.00    1:13.23    2  
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 Illinois Masters     2:01.50    1:54.76    7  
  2 Culver, Ben               33 Blue Wave            2:06.00    2:06.14    5  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kevin             31 Illinois Masters     1:00.00      59.96    7  
  2 Thiry, Michael            34 IM-CH                1:04.80    1:05.21    5  
  3 Saraceno, Joseph          33 Illinois Masters     1:06.50    1:06.21    4  
  4 Boeke, Lonny              31 MGM                  1:15.00    1:07.41    3  
  5 Bruno-Lewis, Aaron        30 IM-TO                1:12.00    1:10.33    2  
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 Illinois Masters     2:05.50    1:57.26    7  
  2 Culver, Ben               33 Blue Wave            2:07.00    2:10.10    5  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gehant, Luc D             39 IM-EV                  27.00      28.36    7  
  2 Czach, Jesse              35 IM-BU                     NT      31.45    5  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gehant, Luc D             39 IM-EV                1:00.00    1:04.01    7  
  2 Czach, Jesse              35 IM-BU                1:15.00    1:07.69    5  
  3 Tratt, Kerric             38 Blue Wave            1:45.00    1:28.93    4  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahik, Steve              39 Blue Wave            3:15.00    2:50.33    7  
  2 Hatch, Eric               35 IM-CB                2:10.00    3:10.77    5  
  3 Tratt, Kerric             38 Blue Wave            3:21.00    3:15.93    4  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, T.R.               37 IM-CB                     NT      25.23    7  
  2 Czach, Jesse              35 IM-BU                     NT      38.95    5  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Czach, Jesse              35 IM-BU                1:35.00    1:27.91    7  
  2 Tratt, Kerric             38 Blue Wave            1:52.00    1:56.31    5  
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatch, Eric               35 IM-CB                2:40.00    2:30.09    7  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gehant, Luc D             39 IM-EV                1:20.00    1:21.07    7  
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gehant, Luc D             39 IM-EV                2:55.00    3:02.76    7  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahik, Steve              39 Blue Wave            1:00.00      41.54    7  
  2 Tratt, Kerric             38 Blue Wave              50.00      47.62    5  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatch, Eric               35 IM-CB                1:15.00    1:16.83    7  
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Christopher      38 ABM                  2:30.00    2:23.17    7  
  2 Tratt, Kerric             38 Blue Wave            4:00.00    4:11.80    5  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, T.R.               37 IM-CB                     NT      55.73    7  
  2 Hatch, Eric               35 IM-CB                1:10.00    1:11.50    5  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuedemann, Barry         43 Blue Wave              25.02      25.40    7  
  2 Kubicek, Dave             41 Blue Wave              26.43      26.33    5  
  3 Meyle, Karl               43 IM-BU                     NT      30.30    4  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuedemann, Barry         43 Blue Wave              55.35      55.21    7  
  2 Kubicek, Dave             41 Blue Wave              59.69      59.13    5  
  3 Meyle, Karl               43 IM-BU                     NT    1:09.62    4  
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuedemann, Barry         43 Blue Wave            2:09.89    2:05.31    7  
  2 Lightfoot, Brent          41 Illinois Masters     2:22.56    2:11.95    5  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kubicek, Dave             41 Blue Wave              34.72      35.34    7  
  2 Meyle, Karl               43 IM-BU                     NT      38.88    5  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lightfoot, Brent          41 Illinois Masters     1:17.44    1:16.34    7  
  2 Meyle, Karl               43 IM-BU                     NT    1:24.16    5  
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lightfoot, Brent          41 Illinois Masters     2:44.00    2:48.78    7  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuedemann, Barry         43 Blue Wave              29.07      28.90    7  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuedemann, Barry         43 Blue Wave            1:05.94    1:05.85    7  
  2 Kubicek, Dave             41 Blue Wave            1:07.11    1:06.23    5  
  3 Meyle, Karl               43 IM-BU                     NT    1:17.17    4  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Robert A           45 IM-IN                  23.55      23.62    7  
  2 Vagnoni, Adrian           48 MM                     25.00      25.26    5  
  3 Sebastian, David          48 Illinois Masters       30.00      25.71    4  
  4 Cummins, Tom              49 IM-BG                  29.96      29.72    3  
  5 Little, Douglas           48 IM-BG                  30.46      30.31    2  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred L          45 Unattached             52.50      52.45    7  
  2 Young, Robert A           45 IM-IN                  55.77      52.48    5  
  3 Jenkins, Tim              48 Unattached             59.00      57.21    4  
  4 Sebastian, David          48 Illinois Masters     1:00.00      57.24    3  
  5 Henderson, Mike           48 Illinois Masters       59.30      59.90    2  
  6 Royko, Mark               45 MGM                  1:00.00    1:01.79    1  
  7 Cummins, Tom              49 IM-BG                1:07.61    1:08.86  
  8 Little, Douglas           48 IM-BG                1:10.50    1:10.80  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred L          45 Unattached           1:57.50    1:55.31    7  
  2 Jenkins, Tim              48 Unattached           2:10.19    2:06.98    5  
  3 Sebastian, David          48 Illinois Masters     2:16.20    2:08.27    4  
  4 Pegues, Lex               49 Blue Wave            2:18.00    2:18.73    3  
  5 Schark, Mark              48 Blue Wave            2:37.00    2:31.18    2  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vagnoni, Adrian           48 MM                     29.00      29.88    7  
  2 Cummins, Tom              49 IM-BG                  41.49      41.49    5  
  3 Little, Douglas           48 IM-BG                  44.48      44.91    4  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schark, Mark              48 Blue Wave            1:12.00    1:08.66    7  
  2 Pegues, Lex               49 Blue Wave            1:10.00    1:11.96    5  
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pegues, Lex               49 Blue Wave            2:34.00    2:37.75    7  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Royko, Mark               45 MGM                    33.00      36.41    7  
  2 Woerner, Bruce            47 Blue Wave              39.00      40.86    5  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henderson, Mike           48 Illinois Masters     1:16.50    1:16.24    7  
  2 Royko, Mark               45 MGM                  1:16.00    1:17.51    5  
  3 Pegues, Lex               49 Blue Wave            1:18.00    1:20.58    4  
 -- Woerner, Bruce            47 Blue Wave            1:29.00         DQ  
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Royko, Mark               45 MGM                  2:50.00    2:56.17    7  
  2 Woerner, Bruce            47 Blue Wave            3:14.00    3:11.41    5  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred L          45 Unattached             25.40      25.66    7  
  2 Young, Robert A           45 IM-IN                  25.55      25.72    5  
  3 Sebastian, David          48 Illinois Masters       32.00      27.73    4  
  4 Cummins, Tom              49 IM-BG                  35.61      35.92    3  
  5 Little, Douglas           48 IM-BG                  35.78      36.90    2  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred L          45 Unattached             56.70      56.88    7  
  2 Sebastian, David          48 Illinois Masters     1:12.00    1:02.52    5  
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred L          45 Unattached           2:07.00    2:12.70    7  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henderson, Mike           48 Illinois Masters     1:09.80    1:10.07    7  
  2 Cummins, Tom              49 IM-BG                1:24.69    1:19.80    5  
  3 Little, Douglas           48 IM-BG                1:28.40    1:30.60    4  
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, Tim              48 Unattached           2:38.00    2:23.25    7  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlachter, Casey         52 IM-DA                  24.00      24.33    7  
  2 Ujiiye, Thomas            50 IM-CO                     NT      25.26    5  
  3 Ursu, Andrei              52 Unattached                NT      25.54    4  
  4 Pasch, Jeff               53 Unattached             25.90      26.78    3  
  5 Keller, Curt D            51 Blue Wave              26.80      27.75    2  
  6 Reed, Michael E           54 IM-LI                  29.73      30.56    1  
  7 Miller, Larry             54 IM-TW                  35.00      31.65  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Thomas            50 IM-CO                     NT      56.18    7  
  2 Ursu, Andrei              52 Unattached                NT      57.42    5  
  3 Reed, Michael E           54 IM-LI                1:05.90    1:06.97    4  
  4 Miller, Larry             54 IM-TW                1:15.00    1:08.13    3  
  5 Lue, Kevin                50 Blue Wave            1:40.00    1:25.60    2  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas J          52 Illinois Masters     2:00.00    1:54.50    7  
  2 Seibt, Andreas            52 Fossil Fish          2:00.00    2:05.41    5  
  3 Goyette, Brian M          50 Illinois Masters     2:30.00    2:16.76    4  
  4 Miller, Larry             54 IM-TW                2:45.00    2:26.26    3  
  5 Phinney, Scot             53 Illinois Masters     2:35.00    2:29.92    2  
  6 Reed, Michael E           54 IM-LI                2:32.19    2:30.43    1  
  7 Lue, Kevin                50 Blue Wave            3:40.00    3:15.84  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas            52 Fossil Fish            31.50      31.72    7  
  2 Keller, Curt D            51 Blue Wave              36.50      37.41    5  
  3 Reed, Michael E           54 IM-LI                  40.68      43.58    4  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Scot             53 Illinois Masters     1:17.00    1:17.01    7  
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Scot             53 Illinois Masters     2:48.00    2:42.71    7  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Thomas            50 IM-CO                  35.00      32.88    7  
  2 Miller, Larry             54 IM-TW                  45.00      39.56    5  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ujiiye, Thomas            50 IM-CO                     NT    1:10.56    7  
  2 Seibt, Andreas            52 Fossil Fish          1:17.00    1:15.25    5  
  3 Miller, Larry             54 IM-TW                1:30.00    1:24.65    4  
  4 McCabe, Thomas J          52 Illinois Masters     1:35.00    1:28.84    3  
  5 Rueger, Tom               51 Blue Wave            1:30.60    1:30.76    2  
  6 Goyette, Brian M          50 Illinois Masters     1:30.00    1:33.34    1  
  7 Gordon, Steve             51 Blue Wave            1:40.00    1:38.36  
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rueger, Tom               51 Blue Wave                 NT    3:25.65    7  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei              52 Unattached                NT      27.41    7  
  2 Pasch, Jeff               53 Unattached             28.70      28.70    5  
  3 Smith, Geary              50 Blue Wave              29.27      29.75    4  
  4 Schlachter, Casey         52 IM-DA                  27.00      29.96    3  
  5 Keller, Curt D            51 Blue Wave              29.20      30.58    2  
  6 Reed, Michael E           54 IM-LI                  35.95      37.01    1  
  7 Gordon, Steve             51 Blue Wave              37.00      41.54  
  8 Rueger, Tom               51 Blue Wave                 NT      43.68  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oller, John               51 IM-RO                1:02.00    1:01.77    7  
  2 Ursu, Andrei              52 Unattached                NT    1:03.16    5  
  3 Ujiiye, Thomas            50 IM-CO                     NT    1:03.57    4  
  4 Smith, Geary              50 Blue Wave            1:08.30    1:08.81    3  
  5 Gordon, Steve             51 Blue Wave            1:36.00    1:46.87    2  
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei              52 Unattached                NT    2:10.78    7  
  2 McCabe, Thomas J          52 Illinois Masters     2:25.00    2:17.84    5  
  3 Seibt, Andreas            52 Fossil Fish          2:25.00    2:26.37    4  
  4 Smith, Geary              50 Blue Wave            2:55.00    2:50.47    3  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas            52 Fossil Fish          1:05.00    1:05.14    7  
  2 McCabe, Thomas J          52 Illinois Masters     1:10.00    1:08.99    5  
  3 Pasch, Jeff               53 Unattached           1:09.10    1:10.26    4  
  4 Phinney, Scot             53 Illinois Masters     1:15.00    1:16.33    3  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Egger, Jack               57 Blue Wave              25.20      25.25    7  
  2 Dodson, Phil              56 Illinois Masters       25.50      25.47    5  
  3 Lencioni, Len             59 IM-CO                  29.70      28.01    4  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Egger, Jack               57 Blue Wave              57.07      55.73    7  
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Egger, Jack               57 Blue Wave            2:05.30    2:03.71    7  
  2 Dodson, Phil              56 Illinois Masters     2:05.10    2:05.16    5  
  3 Moehlmann, Kurt           58 IM-BU                2:20.00    2:23.25    4  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moehlmann, Kurt           58 IM-BU                  30.00      30.97    7  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yant, Bob                 56 Illinois Masters       32.50      32.72    7  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yant, Bob                 56 Illinois Masters     1:10.00    1:11.45    7  
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yant, Bob                 56 Illinois Masters     2:33.00    2:37.73    7  
  2 Adams, Rod                58 Blue Wave            3:12.50    3:18.32    5  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Rod                58 Blue Wave              35.00      35.99    7  
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              56 Illinois Masters     2:25.10    2:22.72    7  
  2 Lencioni, Len             59 IM-CO                3:28.00    3:11.88    5  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Egger, Jack               57 Blue Wave            1:09.50    1:07.33    7  
  2 Yant, Bob                 56 Illinois Masters       32.50    1:07.89    5  
  3 Moehlmann, Kurt           58 IM-BU                1:10.00    1:09.05    4  
  4 Adams, Rod                58 Blue Wave            1:16.50    1:19.80    3  
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lencioni, Len             59 IM-CO                3:06.00    2:51.84    7  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               64 IM-TO                  30.50      30.05    7  
  2 Osborne, Oz               63 Blue Wave              30.77      31.08    5  
  3 Alsen, Donald             60 Unattached             35.00      36.19    4  
  4 Mackey, Tom               60 Unattached             45.00      45.27    3  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              64 ABM                  1:03.00    1:03.52    7  
  2 Maude, Tom                60 Blue Wave            1:18.00    1:05.33    5  
  3 Alsen, Donald             60 Unattached           1:21.00    1:24.94    4  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                60 Blue Wave            2:52.30    2:25.91    7  
  2 Mackey, Tom               60 Unattached           3:30.00    3:54.83    5  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              64 ABM                    33.50      34.50    7  
  2 Smith, Dave               64 IM-TO                  41.00      41.21    5  
  3 Mackey, Tom               60 Unattached             58.00      55.43    4  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              64 ABM                  1:12.50    1:14.73    7  
  2 Maude, Tom                60 Blue Wave            1:48.00    1:27.35    5  
  3 Garcia, Jaime             61 Blue Wave            1:31.85    1:31.11    4  
  4 Mackey, Tom               60 Unattached           2:00.00    1:59.99    3  
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jaime             61 Blue Wave            3:18.38    3:18.06    7  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jaime             61 Blue Wave              42.75      43.62    7  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jaime             61 Blue Wave            1:35.87    1:39.63    7  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              64 ABM                    31.30      32.02    7  
  2 Osborne, Oz               63 Blue Wave              36.40      35.46    5  
  3 Alsen, Donald             60 Unattached             56.00      53.26    4  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               63 Blue Wave            1:28.81    1:32.87    7  
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                60 Blue Wave            3:55.00    3:26.59    7  
  2 Osborne, Oz               63 Blue Wave            3:12.42    3:28.48    5  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              64 ABM                  1:11.50    1:15.47    7  
  2 Smith, Dave               64 IM-TO                1:25.00    1:24.35    5  
  3 Garcia, Jaime             61 Blue Wave            1:29.11    1:33.25    4  
  4 Mackey, Tom               60 Unattached           2:21.00    2:23.25    3  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                60 Blue Wave            3:48.00    3:10.63    7  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter T          69 IM-LA                1:30.00    1:36.89    7  
 
Women 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    4:56.60   14  
     1) Oelke, Carissa W18              2) Pearson, Jaimie W19            
     3) Scheidenhelm, Drew W27          4) Harrison, Jennifer W38         
 
Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    4:27.72   14  
     1) Scheidenhelm, Drew W27          2) Jackson-McGarr, Stacie A W35   
     3) Stiberth, Amanda W44            4) Harrison, Jennifer W38         
 
Women 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT   10:37.91   14  
     1) Morrissey, Heather W33          2) Jackson-McGarr, Stacie A W35   
     3) Scott, Gina M W35               4) Stiberth, Amanda W44           
 
Women 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    5:23.15   14  
     1) Falduto, Janie W47              2) Schneeberger, Jill A W54       
     3) Lafayette, Anne W48             4) Hollander, Karen W49           
 
Women 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT   11:26.24   14  
     1) Falduto, Janie W47              2) Schneeberger, Jill A W54       
     3) Hollander, Karen W49            4) Lafayette, Anne W48            
 
Women 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    6:13.60   14  
     1) LaPonte, Elizabeth W64          2) Kracen, Cindy W59              
     3) Kripke, Joan W57                4) Tredup, Christine N W56        
 
Women 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    7:03.57   14  
     1) LaPonte, Elizabeth W64          2) Kripke, Joan W57               
     3) Quill, Catherine J W60          4) Tredup, Christine N W56        
 
Men 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mt Greenwood Masters Swim Team  'A'                    NT    3:28.02   14  
     1) Morris, Chad M33                2) Javorski, John M31             
     3) Campione, Dan M23               4) Royko, Mark M45                
 
Men 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mt Greenwood Masters Swim Team  'A'                    NT    7:54.74   14  
     1) Morris, Chad M33                2) Javorski, John M31             
     3) Boeke, Lonny M31                4) Campione, Dan M23              
 
Men 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mt Greenwood Masters Swim Team  'A'                    NT    3:54.67   14  
     1) Campione, Dan M23               2) Morris, Chad M33               
     3) Javorski, John M31              4) Royko, Mark M45                
 
Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    4:04.81   14  
     1) Egger, Jack M57                 2) Kubicek, Dave M41              
     3) Stuedemann, Barry M43           4) Pegues, Lex M49                
 
Men 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT   10:31.32   14  
     1) Kubicek, Dave M41               2) Dahik, Steve M39               
     3) Tratt, Kerric M38               4) Stuedemann, Barry M43          
 
Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    4:34.16   14  
     1) Smith, Geary M50                2) Keller, Curt D M51             
     3) Adams, Rod M58                  4) Rueger, Tom M51                
  2 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'B'                    NT    5:33.70   10  
     1) Woerner, Bruce M47              2) Gordon, Steve M51              
     3) Lue, Kevin M50                  4) Garcia, Jaime M61              
 
Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    3:57.30   14  
     1) Leal, Jonathan M18              2) Oelke, Carissa W18             
     3) Pearson, Jaimie W19             4) Culver, Ben M33                
 
Mixed 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    8:44.15   14  
     1) Pearson, Jaimie W19             2) Oelke, Carissa W18             
     3) Leal, Jonathan M18              4) Culver, Ben M33                
 
Mixed 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    4:44.80   14  
     1) Jackson-McGarr, Stacie A W35    2) Stiberth, Amanda W44           
     3) Culver, Ben M33                 4) Leal, Jonathan M18             
 
Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buehler Breakers  'A'                                  NT    4:34.31   14  
     1) Magsam, Jill W31                2) Meyle, Karl M43                
     3) Myers, Amy W39                  4) Czach, Jesse M35               
 -- Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT         DQ  
     1) Morrissey, Heather W33          2) Taormina, Mia W32              
     3) Dahik, Steve M39                4) Tratt, Kerric M38              
 
Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT         DQ  
     1) Kubicek, Dave M41               2) Krauklis, Emily W31            
     3) Scott, Gina M W35               4) Dahik, Steve M39               
 
Mixed 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT   10:04.48   14  
     1) Smith, Geary M50                2) Keller, Curt D M51             
     3) Adams, Rod M58                  4) Pegues, Lex M49                
  2 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'B'                    NT   11:04.82   10  
     1) Lue, Kevin M50                  2) Woerner, Bruce M47             
     3) Gordon, Steve M51               4) Rueger, Tom M51                
 
Mixed 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'B'                    NT    5:23.42   14  
     1) Pegues, Lex M49                 2) Lafayette, Anne W48            
     3) Smith, Geary M50                4) Schneeberger, Jill A W54       
  2 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT    5:58.67   10  
     1) Adams, Rod M58                  2) Hollander, Karen W49           
     3) Keller, Curt D M51              4) Falduto, Janie W47             
 
Mixed 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'A'                    NT   10:46.88   14  
     1) Egger, Jack M57                 2) Maude, Tom M60                 
     3) Quill, Catherine J W60          4) Kracen, Cindy W59              
  2 Elgin Blue Wave Masters Swim T  'B'                    NT   12:55.84   10  
     1) Tredup, Christine N W56         2) Kripke, Joan W57               
     3) Osborne, Oz M63                 4) Garcia, Jaime M61              
 
                    Combined Team Scores - Through Event 23                    
 
  1. Elgin Blue Wave Masters Swim T      925   2. Illinois Masters                    360
  3. Mt Greenwood Masters Swim Team      157   4. Academy Bullets Masters             121
  5. The Wellness Center Sea Dogs        115   6. Buehler Breakers                    108
  7. Deerfield Masters                    79   8. Chicago Blue Dolphins                72
  9. Fossil Fish                          54  10. Chicago Smelts                       48
 11. Oak Park Masters                     40  12. Libertyville Masters                 39
 13. Independent                          35  14. Bartlett Gators Masters SwimTe       28
 14. Evanston Masters                     28  16. Flying Carp Swimming                 22
 17. YMCA of Rock River Valley            19  17. Good Samaritan Sea Otters            19
 19. Michigan Masters                     12  20. Delnor Aquatic Master                10
 21. Lattof YMCA Masters                   7