Licensed to ILMSA State Championship Meet
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/3/2010 07:06 PM
                   Evanston Masters January Meet - 1/24/2010                   
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plante, Claire            22 Flying Fish-IL         27.00      27.73   16  
  2 Hesterberg, Lisa          23 Evanston Masters-IL    29.00      28.61   13  
  3 Dickman, Rachel E         23 MT Greenwod-IL         35.00      31.71   12  
  4 Zirlin, Rebecca           21 Rumble Fish-IL         31.00      32.71   11  
  5 Litoff, Dana              24 Chicago Smelts-IL      35.18      34.75   10  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          23 Evanston Masters-IL  1:02.00    1:02.34   16  
                  30.39     1:02.34 (31.95)                                        
  2 Dickman, Rachel E         23 MT Greenwod-IL       1:17.00    1:08.71   13  
                  33.32     1:08.71 (35.39)                                        
  3 Plante, Claire            22 Flying Fish-IL       1:03.00    1:19.20   12  
                  29.63     1:19.20 (49.57)                                        
  4 Zirlin, Rebecca           21 Rumble Fish-IL       1:14.00    1:20.29   11  
                  33.72     1:20.29 (46.57)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litoff, Dana              24 Chicago Smelts-IL    2:47.86    2:50.42   16  
                  40.47     1:24.45 (43.98)     2:08.72 (44.27)     2:50.42 (41.70)
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickman, Rachel E         23 MT Greenwod-IL         45.00      40.23   16  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litoff, Dana              24 Chicago Smelts-IL      41.65      42.33   16  
  2 Hesterberg, Lisa          23 Evanston Masters-IL    40.00      43.19   13  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickman, Rachel E         23 MT Greenwod-IL         45.00      38.40   16  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Plante, Claire            22 Flying Fish-IL       1:10.00    1:10.15   16  
                  32.99     1:10.15 (37.16)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          23 Evanston Masters-IL  1:15.00    1:14.64   16  
                  34.01     1:14.64 (40.63)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Glass, Kathryn            24 FCS-IL                    NT   X2:40.34  
                  34.59     1:17.20 (42.61)     2:01.79 (44.59)     2:40.34 (38.55)
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litoff, Dana              24 Chicago Smelts-IL    6:33.52    6:39.82   16  
                  45.31     1:36.98 (51.67)     2:31.07 (54.09)     3:23.93 (52.86)
        4:17.02 (53.09)     5:10.06 (53.04)     5:57.47 (47.41)     6:39.82 (42.35)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Allison         28 Hurricanes-IL          26.00      26.04   16  
  2 Koziarski, Emily          27 MT Greenwod-IL         27.00      28.06   13  
  3 Besozzi, Christina        27 Max Multi Sport-IL     30.00      28.86   12  
  4 Baker, Sarah              28 Walnut Creek-PC        29.30      29.71   11  
  5 Andros, Erica             26 Rumble Fish-IL         30.50      29.96   10  
  6 Glass, Katie              25 FCS-IL                 29.50      29.97    9  
  7 Kotek, Ali                27 Westloop-IL               NT      31.84    7  
  8 Tanehill, Michelle M      27 Max Multi Sport-IL     34.00      31.87    5  
  9 Upchurch, Jessica         28 Max Multi Sport-IL     35.00      33.55    4  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Allison         28 Hurricanes-IL          58.00      56.35   16  
                  27.53       56.35 (28.82)                                        
  2 Koziarski, Emily          27 MT Greenwod-IL       1:02.00    1:01.73   13  
                  29.61     1:01.73 (32.12)                                        
  3 Goodwin, Amy              28 Gray Sharks-IL       1:02.00    1:02.76   12  
                  30.14     1:02.76 (32.62)                                        
  4 Boyle, Shannon            26 Evanston Masters-IL  1:04.00    1:03.68   11  
                  30.54     1:03.68 (33.14)                                        
  5 Filarski, Dana            27 Max Multi Sport-IL   1:10.00    1:04.32   10  
                  30.30     1:04.32 (34.02)                                        
  6 Glass, Katie              25 FCS-IL               1:06.03    1:05.88    9  
                  30.89     1:05.88 (34.99)                                        
  7 Tanehill, Michelle M      27 Max Multi Sport-IL   1:13.00    1:10.56    7  
                  33.11     1:10.56 (37.45)                                        
  8 Kotek, Ali                27 Westloop-IL               NT    1:11.60    5  
  9 Upchurch, Jessica         28 Max Multi Sport-IL   1:35.00    1:13.97    4  
                  35.15     1:13.97 (38.82)                                        
 10 Rose-McCully, Krysten     27 Rumble Fish-IL       1:15.00    1:18.22    3  
                  37.24     1:18.22 (40.98)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyle, Shannon            26 Evanston Masters-IL  2:16.00    2:18.00   16  
                  31.31     1:06.04 (34.73)     1:42.11 (36.07)     2:18.00 (35.89)
  2 Filarski, Dana            27 Max Multi Sport-IL   2:25.00    2:22.86   13  
                  32.25     1:08.32 (36.07)     1:45.69 (37.37)     2:22.86 (37.17)
  3 Gross, Emma               25 Evanston Masters-IL  2:35.00    2:33.23   12  
                  34.96     1:13.37 (38.41)     1:53.84 (40.47)     2:33.23 (39.39)
  4 Andros, Erica             26 Rumble Fish-IL       2:55.00    2:39.07   11  
                  36.73     1:16.31 (39.58)     1:57.93 (41.62)     2:39.07 (41.14)
  5 Glass, Katie              25 FCS-IL               2:45.15    2:40.34   10  
                  34.59     1:17.20 (42.61)     2:01.79 (44.59)     2:40.34 (38.55)
  6 Moore, Lauren             29 Chicago Smelts-IL    3:00.00    2:42.31    9  
                  35.24     1:16.52 (41.28)     1:59.39 (42.87)     2:42.31 (42.92)
  7 Shuey, Laina              25 Westloop-IL               NT    3:08.78    7  
                  41.68     1:28.53 (46.85)     2:18.16 (49.63)     3:08.78 (50.62)
  8 Swank, Emily              25 Westloop-IL          3:30.00    3:19.99    5  
                  41.67     1:31.61 (49.94)     2:26.40 (54.79)     3:19.99 (53.59)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Allison         28 Hurricanes-IL          33.00      31.63   16  
  2 Koziarski, Emily          27 MT Greenwod-IL         32.00      32.95   13  
  3 Andros, Erica             26 Rumble Fish-IL         36.00      35.85   12  
  4 Filarski, Dana            27 Max Multi Sport-IL     35.00      38.03   11  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Allison         28 Hurricanes-IL        1:09.00    1:09.72   16  
                  33.58     1:09.72 (36.14)                                        
  2 Goodwin, Amy              28 Gray Sharks-IL       1:12.00    1:10.26   13  
                  34.40     1:10.26 (35.86)                                        
  3 Koziarski, Emily          27 MT Greenwod-IL       1:13.00    1:12.53   12  
                  35.42     1:12.53 (37.11)                                        
  4 Sajn, Catherine           26 MT Greenwod-IL       1:14.65    1:13.29   11  
                  36.23     1:13.29 (37.06)                                        
  5 Love, Crystal             28 Chicago Masters-IL   1:15.00    1:16.03   10  
                  37.39     1:16.03 (38.64)                                        
  6 Andros, Erica             26 Rumble Fish-IL       1:18.00    1:18.77    9  
                  39.83     1:18.77 (38.94)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             29 Chicago Smelts-IL      36.00      34.40   16  
  2 Baker, Sarah              28 Walnut Creek-PC           NT      34.98   13  
  3 Glass, Katie              25 FCS-IL                 36.96      36.80   12  
  4 Sajn, Catherine           26 MT Greenwod-IL         38.02      38.15   11  
  5 Kotek, Ali                27 Westloop-IL               NT      40.69   10  
  6 Swank, Emily              25 Westloop-IL          1:00.00      45.98    9  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             29 Chicago Smelts-IL    1:20.00    1:15.15   16  
                  36.17     1:15.15 (38.98)                                        
  2 Baker, Sarah              28 Walnut Creek-PC      1:14.50    1:16.79   13  
                  36.02     1:16.79 (40.77)                                        
  3 Boyle, Shannon            26 Evanston Masters-IL  1:20.00    1:22.61   12  
                  39.09     1:22.61 (43.52)                                        
  4 Love, Crystal             28 Chicago Masters-IL   1:20.00    1:24.11   11  
                  39.58     1:24.11 (44.53)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Shuey, Laina              25 Westloop-IL               NT   X3:08.78  
                  41.68     1:28.53 (46.85)     2:18.16 (49.63)     3:08.78 (50.62)
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fiorillo, Alyson          27 Max Multi Sport-IL     28.40      28.81   16  
  2 Besozzi, Christina        27 Max Multi Sport-IL     32.00      32.21   13  
  3 Swank, Emily              25 Westloop-IL          1:00.00      37.95   12  
  4 Upchurch, Jessica         28 Max Multi Sport-IL     45.00      42.64   11  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fiorillo, Alyson          27 Max Multi Sport-IL   1:05.30    1:05.43   16  
                  30.04     1:05.43 (35.39)                                        
  2 Gross, Emma               25 Chicago Masters-IL   1:25.00    1:24.50   13  
                  37.93     1:24.50 (46.57)                                        
  3 Upchurch, Jessica         28 Max Multi Sport-IL   1:50.00    1:39.00   12  
                  46.70     1:39.00 (52.30)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Moore, Lauren             29 Chicago Smelts-IL         NT   X2:42.31  
                  35.24     1:16.52 (41.28)     1:59.39 (42.87)     2:42.31 (42.92)
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koziarski, Emily          27 MT Greenwod-IL       1:10.00    1:11.88   16  
                  32.49     1:11.88 (39.39)                                        
  2 Sajn, Catherine           26 MT Greenwod-IL       1:14.02    1:14.14   13  
                  34.50     1:14.14 (39.64)                                        
  3 Glass, Katie              25 FCS-IL               1:13.45    1:14.65   12  
                  35.55     1:14.65 (39.10)                                        
  4 Baker, Sarah              28 Walnut Creek-PC      1:16.00    1:16.72   11  
                  37.19     1:16.72 (39.53)                                        
  5 Gross, Emma               25 Chicago Masters-IL   1:18.00    1:24.29   10  
                  38.46     1:24.29 (45.83)                                        
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyle, Shannon            26 Evanston Masters-IL  5:50.00    5:41.21   16  
                  37.75     1:23.40 (45.65)     2:09.04 (45.64)     2:52.46 (43.42)
        3:39.81 (47.35)     4:26.52 (46.71)     5:04.99 (38.47)     5:41.21 (36.22)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhart, Beth            32 Evanston Masters-IL    28.00      27.82   16  
  2 Boulukos, Dana            33 Chicago Smelts-IL      31.00      28.41   13  
  3 Murray, Sarah             32 FCS-IL                 28.50      28.94   12  
  4 Grabowski, Karen          34 Rumble Fish-IL         29.00      29.26   11  
  5 Stevens, Natasha          30 Lake Shore-IL          32.00      29.78   10  
  6 Sorrell, Lynsey J         34 Rumble Fish-IL            NT      35.37    9  
  7 Herrick, Melissa          32 Max Multi Sport-IL     45.00      39.92    7  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rossi, Anna L             32 Blue Tides-IL        1:00.50    1:00.80   16  
                  45.00     1:00.80 (15.80)                                        
  2 Burkhart, Beth            32 Evanston Masters-IL    59.59    1:01.14   13  
                  29.18     1:01.14 (31.96)                                        
  3 Boulukos, Dana            33 Chicago Smelts-IL    1:10.00    1:04.46   12  
                  31.51     1:04.46 (32.95)                                        
  4 Magsam, Jill              31 BUE-IL               1:07.00    1:04.61   11  
                  30.87     1:04.61 (33.74)                                        
  5 Murray, Sarah             32 FCS-IL               1:06.00    1:05.60   10  
                  31.83     1:05.60 (33.77)                                        
  6 Stevens, Natasha          30 Lake Shore-IL        1:16.00    1:05.76    9  
                  31.38     1:05.76 (34.38)                                        
  7 O'Malley, Kerry           31 Westloop-IL               NT    1:05.99    7  
  8 O'Conner, Megan           33 Evanston Masters-IL  1:18.00    1:14.62    5  
                  35.47     1:14.62 (39.15)                                        
  9 Sorrell, Lynsey J         34 Rumble Fish-IL            NT    1:18.38    4  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          33 Evanston Masters-IL  2:12.00    2:14.12   16  
                  29.87     1:04.39 (34.52)     1:39.01 (34.62)     2:14.12 (35.11)
  2 Grabowski, Karen          34 Rumble Fish-IL       2:20.00    2:19.50   13  
                  31.29     1:06.16 (34.87)     1:42.59 (36.43)     2:19.50 (36.91)
  3 Stevens, Natasha          30 Lake Shore-IL        2:45.00    2:29.14   12  
                  34.94     1:12.80 (37.86)     1:52.64 (39.84)     2:29.14 (36.50)
  4 O'Conner, Megan           33 Evanston Masters-IL  2:45.00    2:45.44   11  
                  37.30     1:18.98 (41.68)     2:03.06 (44.08)     2:45.44 (42.38)
  5 Lindstrom, Sarah H        32 Evanston Masters-IL  3:18.56    3:16.86   10  
                  43.45     1:38.00 (54.55)     2:33.11 (55.11)     3:16.86 (43.75)
  6 Herrick, Melissa          32 Max Multi Sport-IL   4:00.00    3:27.73    9  
                  42.85     1:33.76 (50.91)     2:30.66 (56.90)     3:27.73 (57.07)
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sorrell, Lynsey J         34 Rumble Fish-IL            NT      43.80   16  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill              31 BUE-IL               1:24.00    1:17.16   16  
                  37.76     1:17.16 (39.40)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          33 Evanston Masters-IL    35.00      33.37   16  
  2 Grabowski, Karen          34 Rumble Fish-IL         39.00      38.92   13  
  3 Magsam, Jill              31 BUE-IL                 42.00      42.57   12  
  4 Martinez, Andrea          33 Chicago Smelts-IL      43.67      42.87   11  
  5 Sorrell, Lynsey J         34 Rumble Fish-IL            NT      46.55   10  
  6 Lindstrom, Sarah H        32 Evanston Masters-IL       NT      47.34    9  
  7 Herrick, Melissa          32 Max Multi Sport-IL   1:00.00      54.79    7  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            33 Chicago Smelts-IL    1:40.00    1:26.00   16  
                  40.85     1:26.00 (45.15)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhart, Beth            32 Evanston Masters-IL    32.00      31.21   16  
  2 Grabowski, Karen          34 Rumble Fish-IL         34.00      31.83   13  
  3 Rossi, Anna L             32 Blue Tides-IL          31.62      32.06   12  
  4 Murray, Sarah             32 FCS-IL                 32.00      32.17   11  
  5 Kosnik, Lisa              30 Flying Fish-IL         36.00      32.57   10  
  6 Martinez, Andrea          33 Chicago Smelts-IL      35.14      34.60    9  
  7 Magsam, Jill              31 BUE-IL                 37.00      34.61    7  
  8 O'Malley, Kerry           31 Westloop-IL               NT      35.13    5  
  9 O'Conner, Megan           33 Evanston Masters-IL    42.00      37.06    4  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          33 Evanston Masters-IL  1:15.00    1:12.64   16  
                  34.15     1:12.64 (38.49)                                        
  2 Lindstrom, Sarah H        32 Evanston Masters-IL  1:37.81    1:36.95   13  
                  44.39     1:36.95 (52.56)                                        
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grabowski, Karen          34 Rumble Fish-IL       1:14.00    1:13.72   16  
                  34.72     1:13.72 (39.00)                                        
  2 Boulukos, Dana            33 Chicago Smelts-IL    1:25.00    1:14.06   13  
                  34.70     1:14.06 (39.36)                                        
  3 Murray, Sarah             32 FCS-IL               1:18.00    1:18.11   12  
                  36.16     1:18.11 (41.95)                                        
  4 Martinez, Andrea          33 Chicago Smelts-IL         NT    1:23.65   11  
                  40.21     1:23.65 (43.44)                                        
  5 Lindstrom, Sarah H        32 Evanston Masters-IL  1:30.91    1:34.13   10  
                  46.80     1:34.13 (47.33)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Lindstrom, Sarah H        32 Evanston Masters-IL       NT   X3:16.86  
                  43.45     1:38.00 (54.55)     2:33.11 (55.11)     3:16.86 (43.75)
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill              31 BUE-IL               6:00.00    5:54.85   16  
                  39.12     1:26.36 (47.24)     2:12.22 (45.86)     2:56.93 (44.71)
        3:49.08 (52.15)     4:39.86 (50.78)     5:17.62 (37.76)     5:54.85 (37.23)
  2 Rosenfeld, Elizabeth      32 East Bank-IL         5:33.26    6:20.96   13  
                  40.54     1:28.80 (48.26)     2:13.66 (44.86)     3:01.02 (47.36)
        3:56.45 (55.43)     4:53.10 (56.65)     5:36.80 (43.70)     6:20.96 (44.16)
  3 O'Conner, Megan           33 Evanston Masters-IL  7:00.00    6:47.83   12  
                  41.28     1:32.33 (51.05)     2:23.93 (51.60)     3:16.33 (52.40)
        4:13.75 (57.42)     5:11.57 (57.82)     6:01.03 (49.46)     6:47.83 (46.80)
  4 Lindstrom, Sarah H        32 Evanston Masters-IL  6:49.98    6:54.28   11  
                  43.93     1:39.18 (55.25)     2:34.27 (55.09)     3:29.06 (54.79)
        4:26.38 (57.32)     5:23.41 (57.03)     6:09.08 (45.67)     6:54.28 (45.20)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             35 Blue Dolphins-IL       26.00      25.68   16  
  2 Gehrken, Solveig L        39 Evanston Masters-IL    27.00      27.16   13  
  3 Quinn, Mary               37 FCS-IL                 31.77      32.08   12  
  4 Mendoza, Erin             35 Rumble Fish-IL         37.00      34.10   11  
  5 Clifford, Katie           38 Max Multi Sport-IL     46.00      35.54   10  
  6 Morrison, Maggie          35 Max Multi Sport-IL     40.00      35.67    9  
  7 Ohannes, Carrie           38 Max Multi Sport-IL     50.00      40.70    7  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          35 Evanston Masters-IL  1:05.00    1:04.62   16  
                  30.61     1:04.62 (34.01)                                        
  2 DelaCruz, Beth            38 Waves-IL             1:05.00    1:05.65   13  
                  31.52     1:05.65 (34.13)                                        
  3 Schneidewind, Renee       35 Max Multi Sport-IL   1:14.00    1:09.40   12  
                  34.56     1:09.40 (34.84)                                        
  4 Quinn, Mary               37 FCS-IL               1:12.00    1:11.75   11  
                  34.45     1:11.75 (37.30)                                        
  5 Mendoza, Erin             35 Rumble Fish-IL       1:20.00    1:17.83   10  
                  36.61     1:17.83 (41.22)                                        
  6 Morrison, Maggie          35 Max Multi Sport-IL   1:10.00    1:18.39    9  
                  37.92     1:18.39 (40.47)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah             35 Blue Dolphins-IL     2:25.01    2:28.87   16  
                  35.69     1:13.64 (37.95)     1:51.64 (38.00)     2:28.87 (37.23)
  2 Gehrken, Solveig L        39 Evanston Masters-IL  2:30.09    2:53.34   13  
  3 Mendoza, Erin             35 Rumble Fish-IL       3:12.40    2:55.83   12  
                  40.13     1:23.77 (43.64)     2:10.12 (46.35)     2:55.83 (45.71)
  4 Kooy, Elizabeth           38 Chicago Smelts-IL    2:55.00    2:57.08   11  
                  39.23     1:25.12 (45.89)     2:12.15 (47.03)     2:57.08 (44.93)
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LI, Jei                   37 Evanston Masters-IL    28.50      28.75   16  
  2 Randag, Sarah             35 Blue Dolphins-IL       30.00      30.82   13  
  3 Schneidewind, Renee       35 Max Multi Sport-IL     37.00      40.28   12  
  4 Cappitelli, Laurelle      38 Max Multi Sport-IL     44.00      42.40   11  
  5 Mendoza, Erin             35 Rumble Fish-IL         50.00      42.77   10  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LI, Jei                   37 Evanston Masters-IL  1:00.00    1:01.54   16  
                  29.95     1:01.54 (31.59)                                        
  2 Randag, Sarah             35 Blue Dolphins-IL     1:10.00    1:08.63   13  
                  33.30     1:08.63 (35.33)                                        
  3 Kooy, Elizabeth           38 Chicago Smelts-IL    1:17.00    1:17.44   12  
                  38.44     1:17.44 (39.00)                                        
  4 Cappitelli, Laurelle      38 Max Multi Sport-IL   1:30.00    1:34.06   11  
                  44.55     1:34.06 (49.51)                                        
  5 Mendoza, Erin             35 Rumble Fish-IL       1:50.00    1:37.46   10  
                  46.51     1:37.46 (50.95)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Randag, Sarah             35 Blue Dolphins-IL          NT   X2:28.87  
                  35.69     1:13.64 (37.95)     1:51.64 (38.00)     2:28.87 (37.23)
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          35 Evanston Masters-IL    35.20      35.00   16  
  2 Gehrken, Solveig L        39 Evanston Masters-IL    40.09      36.13   13  
  3 DelaCruz, Beth            38 Waves-IL               42.00      40.33   12  
  4 Kanzok, Steffi            37 Evanston Masters-IL    44.34      43.00   11  
  5 Ohannes, Carrie           38 Max Multi Sport-IL     55.00      49.87   10  
  6 Clifford, Katie           38 Max Multi Sport-IL     55.00      49.90    9  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kanzok, Steffi            37 Evanston Masters-IL  1:30.00    1:36.17   16  
                  44.59     1:36.17 (51.58)                                        
  2 Cappitelli, Laurelle      38 Max Multi Sport-IL   1:30.00    1:38.88   13  
                  46.82     1:38.88 (52.06)                                        
  3 Lawrence, Jennifer        39 Evanston Masters-IL  1:41.73    1:46.43   12  
                  49.89     1:46.43 (56.54)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Gehrken, Solveig L        39 Evanston Masters-IL       NT   X2:53.34  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LI, Jei                   37 Evanston Masters-IL    28.50      29.69   16  
  2 Quinn, Mary               37 FCS-IL                 36.07      36.06   13  
  3 Schneidewind, Renee       35 Max Multi Sport-IL     40.00      39.99   12  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kooy, Elizabeth           38 Chicago Smelts-IL    1:17.00    1:18.08   16  
                  36.19     1:18.08 (41.89)                                        
  2 Lawrence, Jennifer        39 Evanston Masters-IL  1:45.40    1:55.82   13  
                  53.41   1:55.82 (1:02.41)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Kooy, Elizabeth           38 Chicago Smelts-IL         NT   X2:59.70  
                  39.23     1:25.12 (45.89)     2:12.15 (47.03)     2:59.70 (47.55)
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LI, Jei                   37 Evanston Masters-IL  1:05.00    1:05.24   16  
                  30.29     1:05.24 (34.95)                                        
  2 Kooy, Elizabeth           38 Chicago Smelts-IL    1:17.00    1:16.05   13  
                  36.02     1:16.05 (40.03)                                        
  3 Quinn, Mary               37 FCS-IL               1:21.70    1:22.95   12  
                  39.15     1:22.95 (43.80)                                        
  4 Schneidewind, Renee       35 Max Multi Sport-IL   1:40.00    1:31.17   11  
                  43.84     1:31.17 (47.33)                                        
  5 Lawrence, Jennifer        39 Evanston Masters-IL  1:44.20    1:46.09   10  
                  50.02     1:46.09 (56.07)                                        
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          35 Evanston Masters-IL  5:50.00    5:45.61   16  
                  36.82     1:20.49 (43.67)     2:07.20 (46.71)     2:55.14 (47.94)
        3:40.19 (45.05)     4:26.13 (45.94)     5:07.55 (41.42)     5:45.61 (38.06)
  2 Kooy, Elizabeth           38 Chicago Smelts-IL    6:05.00    5:47.88   13  
                  37.83     1:21.98 (44.15)     2:06.56 (44.58)     2:50.95 (44.39)
      5:06.00 (2:15.05)      5:07.00 (1.00)     5:47.88 (40.88)         5:47.88 ( )
  3 Lawrence, Jennifer        39 Evanston Masters-IL  8:30.00    8:08.94   12  
                  50.83   1:51.68 (1:00.85)   2:53.94 (1:02.26)   3:57.21 (1:03.27)
      5:07.06 (1:09.85)   6:16.24 (1:09.18)     7:12.01 (55.77)     8:08.94 (56.93)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scobbie, Karen            41 MT Greenwod-IL         30.87      30.30   16  
  2 Hogan, Linda              40 Lake Shore-IL          31.50      31.12   13  
  3 Boyer, Becky              41 Evanston Masters-IL    37.00      34.42   12  
  4 McGEE, Michele            40 Max Multi Sport-IL     50.00      37.16   11  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Linda              40 Lake Shore-IL        1:16.00    1:09.25   16  
                  32.75     1:09.25 (36.50)                                        
  2 Boyer, Becky              41 Evanston Masters-IL  1:20.00    1:14.48   13  
                  36.28     1:14.48 (38.20)                                        
  3 Harvego, Erin             40 Rumble Fish-IL            NT    1:19.83   12  
  4 Neff, Nancy               44 Evanston Masters-IL  1:20.06    1:19.86   11  
                  38.37     1:19.86 (41.49)                                        
  5 Cunningham, Nell          44 GLYD-IL              1:28.50    1:27.86   10  
                  41.13     1:27.86 (46.73)                                        
  6 Ahner, Amy                44 Evanston Masters-IL  1:28.00    1:30.32    9  
                  40.97     1:30.32 (49.35)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Linda              40 Lake Shore-IL        2:47.00    2:30.33   16  
                  34.66     1:13.39 (38.73)     1:52.93 (39.54)     2:30.33 (37.40)
  2 Giles-Ott, Ruth           41 Chicago Smelts-IL         NT    2:51.50   13  
                  39.52     1:22.43 (42.91)     2:06.63 (44.20)     2:51.50 (44.87)
  3 Harvego, Erin             40 Rumble Fish-IL            NT    2:58.56   12  
                  39.23     1:23.51 (44.28)     2:11.18 (47.67)     2:58.56 (47.38)
  4 Neff, Nancy               44 Evanston Masters-IL  3:10.00    3:05.61   11  
                  42.75     1:30.41 (47.66)     2:19.87 (49.46)     3:05.61 (45.74)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyer, Becky              41 Evanston Masters-IL    44.00      43.47   16  
  2 McGEE, Michele            40 Max Multi Sport-IL     50.00      43.51   13  
  3 Neff, Nancy               44 Evanston Masters-IL    45.00      45.03   12  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reierson, Kaari           41 Unattached           1:05.40    1:05.86   16  
                  32.12     1:05.86 (33.74)                                        
  2 Muyres, Sarah             43 Evanston Masters-IL  1:20.00    1:18.16   13  
                  38.20     1:18.16 (39.96)                                        
  3 Giles-Ott, Ruth           41 Chicago Smelts-IL         NT    1:29.69   12  
                  42.74     1:29.69 (46.95)                                        
  4 McGEE, Michele            40 Max Multi Sport-IL        NT    1:46.47   11  
                  49.10     1:46.47 (57.37)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvego, Erin             40 Rumble Fish-IL            NT      42.55   16  
  2 Perkins, Susan            40 Unattached                NT      46.89   13  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvego, Erin             40 Rumble Fish-IL            NT    1:33.63   16  
                  44.09     1:33.63 (49.54)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reierson, Kaari           41 Unattached             30.80      30.12   16  
  2 Scobbie, Karen            41 MT Greenwod-IL         35.57      33.54   13  
  3 Cunningham, Nell          44 GLYD-IL                35.50      35.31   12  
  4 Harvego, Erin             40 Rumble Fish-IL            NT      43.46   11  
  5 Neff, Nancy               44 Evanston Masters-IL    45.00      44.28   10  
  6 Ahner, Amy                44 Evanston Masters-IL    46.63      44.86    9  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scobbie, Karen            41 MT Greenwod-IL       1:18.00    1:21.08   16  
                  37.23     1:21.08 (43.85)                                        
  2 Giles-Ott, Ruth           41 Chicago Smelts-IL         NT    1:42.57   13  
                  45.97     1:42.57 (56.60)                                        
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           41 Chicago Smelts-IL         NT    1:35.72   16  
                  42.70     1:35.72 (53.02)                                        
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reierson, Kaari           41 Unattached                NT    5:05.55   16  
                  32.92     1:28.00 (55.08)     1:47.74 (19.74)     2:24.89 (37.15)
        3:10.34 (45.45)     3:55.67 (45.33)     4:30.90 (35.23)     5:05.55 (34.65)
  2 Giles-Ott, Ruth           41 Chicago Smelts-IL         NT    6:59.82   13  
                  45.43     1:40.53 (55.10)     2:30.93 (50.40)     3:21.68 (50.75)
      4:21.89 (1:00.21)   5:23.85 (1:01.96)     6:12.14 (48.29)     6:59.82 (47.68)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              47 Chicago Smelts-IL      27.75      27.68   16  
  2 Study, Louise             48 Old Coast-IL           43.00      34.57   13  
  3 Landau, Nilce             48 Evanston Masters-IL       NT      43.65   12  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              46 Wellness Center-IL   1:00.50      59.00   16  
                  28.85       59.00 (30.15)                                        
  2 Kafka, Heidi              47 Chicago Smelts-IL    1:01.00    1:00.11   13  
                  28.99     1:00.11 (31.12)                                        
  3 Coughlin, Christy         45 Flying Fish-IL       1:02.69    1:04.42   12  
                  30.21     1:04.42 (34.21)                                        
  4 Froehlich, Kathryn        47 COHO-IL              1:09.48    1:09.00   11  
                  33.44     1:09.00 (35.56)                                        
  5 Study, Louise             48 Old Coast-IL         1:23.00    1:20.80   10  
                  39.55     1:20.80 (41.25)                                        
  6 Coady, Linda J            48 FCS-IL                    NT    1:31.79    9  
                  41.66     1:31.79 (50.13)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              47 Chicago Smelts-IL    2:36.00    2:35.20   16  
                  37.48     1:16.58 (39.10)     1:56.56 (39.98)     2:35.20 (38.64)
  2 Froehlich, Kathryn        47 COHO-IL              2:53.03    2:55.51   13  
                  40.22     1:24.49 (44.27)     2:09.92 (45.43)     2:55.51 (45.59)
  3 Gillespie, Melissa        48 Rumble Fish-IL       3:20.00    2:55.71   12  
                  38.97     1:24.02 (45.05)     2:11.10 (47.08)     2:55.71 (44.61)
  4 Janus, Alison             49 Evanston Masters-IL  3:23.00    3:51.36   11  
                  48.87     1:48.54 (59.67)   2:51.81 (1:03.27)     3:51.36 (59.55)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              47 Chicago Smelts-IL      34.50      33.86   16  
  2 Schwartz, Lisa            46 COHO-IL                37.20      36.95   13  
  3 Coady, Linda J            48 FCS-IL                    NT      47.97   12  
  4 Janus, Alison             49 Evanston Masters-IL    53.00      55.35   11  
  5 Landau, Nilce             48 Evanston Masters-IL       NT      58.35   10  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              46 Wellness Center-IL   1:08.50    1:07.55   16  
                  33.54     1:07.55 (34.01)                                        
  2 Kafka, Heidi              47 Chicago Smelts-IL    1:12.00    1:12.58   13  
                  35.75     1:12.58 (36.83)                                        
  3 Coughlin, Christy         45 Flying Fish-IL       1:14.86    1:17.91   12  
                  37.45     1:17.91 (40.46)                                        
  4 Gillespie, Melissa        48 Rumble Fish-IL       1:40.00    1:35.19   11  
                  45.85     1:35.19 (49.34)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Kafka, Heidi              47 Chicago Smelts-IL         NT   X2:35.20  
                  37.48     1:16.58 (39.10)     1:56.56 (39.98)     2:35.20 (38.64)
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             48 COHO-IL                38.00      37.66   16  
  2 Schwartz, Lisa            46 COHO-IL                38.90      38.78   13  
  3 Coady, Linda J            48 FCS-IL                    NT      50.70   12  
  4 Janus, Alison             49 Evanston Masters-IL    57.00      55.06   11  
  5 Landau, Nilce             48 Evanston Masters-IL       NT      59.40   10  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            46 COHO-IL              1:27.20    1:28.68   16  
                  41.62     1:28.68 (47.06)                                        
  2 Cross, Elizabeth          48 FCS-IL               1:37.00    1:30.26   13  
                  43.23     1:30.26 (47.03)                                        
  3 Coady, Linda J            48 FCS-IL                    NT    1:46.97   12  
                  49.51     1:46.97 (57.46)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Froehlich, Kathryn        47 COHO-IL                   NT   X2:55.51  
                  40.22     1:24.49 (44.27)     2:09.92 (45.43)     2:55.51 (45.59)
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             48 COHO-IL                29.00      29.96   16  
  2 Roose, Lynn               46 Westloop-IL            34.35      33.55   13  
  3 Schwartz, Lisa            46 COHO-IL                35.10      35.43   12  
  4 Study, Louise             48 Old Coast-IL              NT      48.61   11  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        47 COHO-IL              1:14.60    1:16.30   16  
                  36.76     1:16.30 (39.54)                                        
  2 Gillespie, Melissa        48 Rumble Fish-IL       1:36.00    1:39.40   13  
                  45.62     1:39.40 (53.78)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Lynn               46 Westloop-IL          1:22.97    1:21.82   16  
                  37.97     1:21.82 (43.85)                                        
  2 Cross, Elizabeth          48 FCS-IL               1:35.00    1:27.78   13  
                  42.55     1:27.78 (45.23)                                        
  3 Gillespie, Melissa        48 Rumble Fish-IL       1:32.00    1:34.48   12  
                  44.39     1:34.48 (50.09)                                        
  4 Study, Louise             48 Old Coast-IL              NT    1:47.19   11  
                  50.22     1:47.19 (56.97)                                        
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             48 COHO-IL              5:15.00    5:03.82   16  
                  31.64     1:06.37 (34.73)     1:46.96 (40.59)     2:27.51 (40.55)
        3:12.32 (44.81)     3:57.80 (45.48)     4:31.51 (33.71)     5:03.82 (32.31)
  2 Froehlich, Kathryn        47 COHO-IL              5:41.37    5:44.18   13  
                  36.82     1:19.88 (43.06)     2:04.21 (44.33)     2:48.85 (44.64)
        3:34.83 (45.98)     4:22.57 (47.74)     5:04.13 (41.56)     5:44.18 (40.05)
  3 Roose, Lynn               46 Westloop-IL               NT    6:23.69   12  
                  38.71     1:24.51 (45.80)     2:12.38 (47.87)     3:00.92 (48.54)
        3:57.27 (56.35)     4:54.93 (57.66)     5:41.44 (46.51)     6:23.69 (42.25)
  4 Gillespie, Melissa        48 Rumble Fish-IL       7:00.00    7:10.02   11  
                  46.20     1:41.70 (55.50)     2:36.15 (54.45)     3:30.62 (54.47)
        4:30.57 (59.95)   5:31.21 (1:00.64)     6:21.59 (50.38)     7:10.02 (48.43)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Jean            51 Max Multi Sport-IL     32.00      30.00   16  
  2 del Greco, Jane           53 COHO-IL                32.00      30.52   13  
  3 Wegrzyn, Georgean         54 MT Greenwod-IL         37.30      38.52   12  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Jean            51 Max Multi Sport-IL   1:10.00    1:07.29   16  
                  31.30     1:07.29 (35.99)                                        
  2 del Greco, Jane           53 COHO-IL              1:12.00    1:08.36   13  
                  32.44     1:08.36 (35.92)                                        
  3 Wheeles, Lori             52 East Bank-IL         1:15.00    1:15.91   12  
                  36.49     1:15.91 (39.42)                                        
  4 Delanois, Barbara         54 Silver Dolphins-IL   1:20.00    1:20.74   11  
                  37.92     1:20.74 (42.82)                                        
  5 Wegrzyn, Georgean         54 MT Greenwod-IL       1:34.00    1:30.31   10  
                  40.45     1:30.31 (49.86)                                        
  6 Schwartz, Ruthe           50 COHO-IL                   NT    1:31.03    9  
                  41.58     1:31.03 (49.45)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeles, Lori             52 East Bank-IL         2:40.00    2:42.37   16  
                  37.17     1:17.26 (40.09)     1:59.78 (42.52)     2:42.37 (42.59)
  2 Delanois, Barbara         54 Silver Dolphins-IL   3:02.00    3:10.08   13  
                  45.13     1:33.07 (47.94)     2:22.28 (49.21)     3:10.08 (47.80)
  3 Roederer, Kathy           54 Evanston Masters-IL  3:35.00    3:32.27   12  
                  48.07     1:41.58 (53.51)     2:37.73 (56.15)     3:32.27 (54.54)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Jean            51 Max Multi Sport-IL     35.00      35.92   16  
  2 Wheeles, Lori             52 East Bank-IL           40.00      39.83   13  
  3 Kulak, Marilyn            52 MT Greenwod-IL         43.00      42.85   12  
  4 Schwartz, Ruthe           50 COHO-IL                   NT      56.33   11  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeles, Lori             52 East Bank-IL         1:25.00    1:25.51   16  
                  41.78     1:25.51 (43.73)                                        
  2 Delanois, Barbara         54 Silver Dolphins-IL   1:27.50    1:29.21   13  
                  42.84     1:29.21 (46.37)                                        
  3 Kulak, Marilyn            52 MT Greenwod-IL       1:35.00    1:33.10   12  
                  46.02     1:33.10 (47.08)                                        
  4 Wegrzyn, Georgean         54 MT Greenwod-IL       1:53.44    1:54.23   11  
                  54.74     1:54.23 (59.49)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Delanois, Barbara         54 Silver Dolphins-IL        NT   X3:10.08  
                  45.13     1:33.07 (47.94)     2:22.28 (49.21)     3:10.08 (47.80)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Pam               50 Westloop-IL            39.00      39.53   16  
  2 del Greco, Jane           53 COHO-IL                42.00      39.82   13  
  3 Delanois, Barbara         54 Silver Dolphins-IL     46.09      47.03   12  
  4 Schwartz, Ruthe           50 COHO-IL                   NT      49.13   11  
  5 Wegrzyn, Georgean         54 MT Greenwod-IL         50.76      55.60   10  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 del Greco, Jane           53 COHO-IL              1:32.00    1:30.54   16  
                  42.50     1:30.54 (48.04)                                        
  2 Roederer, Kathy           54 Evanston Masters-IL  1:42.00    1:39.96   13  
                  47.00     1:39.96 (52.96)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Roederer, Kathy           54 Evanston Masters-IL       NT   X3:32.26  
                  48.07     1:41.58 (53.51)     2:37.73 (56.15)     3:32.26 (54.53)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Pam               50 Westloop-IL            34.00      35.64   16  
  2 Roederer, Kathy           54 Evanston Masters-IL    38.00      39.14   13  
  3 Kulak, Marilyn            52 MT Greenwod-IL         42.00      41.33   12  
  4 Schwartz, Ruthe           50 COHO-IL                   NT      50.12   11  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Jean            51 Max Multi Sport-IL   1:20.00    1:17.60   16  
                  35.95     1:17.60 (41.65)                                        
  2 Kulak, Marilyn            52 MT Greenwod-IL       1:33.00    1:34.40   13  
                  43.73     1:34.40 (50.67)                                        
  3 Wegrzyn, Georgean         54 MT Greenwod-IL       1:45.00    1:48.34   12  
                  51.10     1:48.34 (57.24)                                        
  4 Schwartz, Ruthe           50 COHO-IL                   NT    1:54.39   11  
                  54.19   1:54.39 (1:00.20)                                        
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roederer, Kathy           54 Evanston Masters-IL  7:15.00    6:49.66   16  
                  44.84     1:38.95 (54.11)     2:34.87 (55.92)     3:28.85 (53.98)
        4:23.86 (55.01)     5:20.35 (56.49)     6:05.86 (45.51)     6:49.66 (43.80)
  2 Delanois, Barbara         54 Silver Dolphins-IL   6:55.54    7:01.02   13  
                  50.36     1:49.99 (59.63)     2:39.72 (49.73)     3:28.86 (49.14)
      4:29.54 (1:00.68)   5:31.12 (1:01.58)     6:16.00 (44.88)     7:01.02 (45.02)
  3 Kulak, Marilyn            52 MT Greenwod-IL       7:15.00    7:15.14   12  
                  44.85     1:42.14 (57.29)     2:35.34 (53.20)     3:30.96 (55.62)
      4:33.40 (1:02.44)   5:38.70 (1:05.30)     6:27.46 (48.76)     7:15.14 (47.68)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stranc, Sheila            57 Evanston Masters-IL    36.74      38.84   16  
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tanimura, Laurie          57 FCS-IL               2:50.00    2:48.08   16  
                  38.51     1:21.11 (42.60)     2:04.84 (43.73)     2:48.08 (43.24)
  2 Chamberlin, Lynn          59 Evanston Masters-IL       NT    4:40.48   13  
                1:02.77   2:15.04 (1:12.27)   3:33.02 (1:17.98)   4:40.48 (1:07.46)
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ticus, Jessica            55 Evanston Masters-IL  1:55.01    1:51.01   16  
                  54.70     1:51.01 (56.31)                                        
  2 Chamberlin, Lynn          59 Evanston Masters-IL       NT    2:43.62   13  
                1:14.11   2:43.62 (1:29.51)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stranc, Sheila            57 Evanston Masters-IL    48.93      49.01   16  
  2 Ticus, Jessica            55 Evanston Masters-IL    50.00      52.17   13  
  3 Chamberlin, Lynn          59 Evanston Masters-IL       NT      55.72   12  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ticus, Jessica            55 Evanston Masters-IL  1:52.00    1:52.67   16  
                  54.71     1:52.67 (57.96)                                        
  2 Stranc, Sheila            57 Evanston Masters-IL  1:56.11    1:54.43   13  
                  52.88   1:54.43 (1:01.55)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tanimura, Laurie          57 FCS-IL                 41.00      39.88   16  
  2 Ticus, Jessica            55 Evanston Masters-IL    47.67      48.89   13  
  3 Stranc, Sheila            57 Evanston Masters-IL       NT      52.83   12  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ticus, Jessica            55 Evanston Masters-IL  1:42.10    1:44.39   16  
                  51.54     1:44.39 (52.85)                                        
  2 Stranc, Sheila            57 Evanston Masters-IL  1:48.82    1:50.86   13  
                  53.07     1:50.86 (57.79)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               61 Wellness Center-IL     40.00      37.55   16  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               61 Wellness Center-IL   1:25.00    1:24.22   16  
                  40.50     1:24.22 (43.72)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               61 Wellness Center-IL   3:10.00    3:06.27   16  
                  43.70     1:31.38 (47.68)     2:20.56 (49.18)     3:06.27 (45.71)
  2 O'Laughlin, Kathleen      62 Evanston Masters-IL  3:50.00    3:57.62   13  
                  52.07   1:53.23 (1:01.16)   2:55.96 (1:02.73)   3:57.62 (1:01.66)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Kathleen      62 Evanston Masters-IL  1:00.00      57.56   16  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               61 Wellness Center-IL   1:44.00    1:39.73   16  
                  49.17     1:39.73 (50.56)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Kathleen      62 Evanston Masters-IL  1:00.00      52.31   16  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Carol               61 Wellness Center-IL   1:40.00    1:39.30   16  
                  47.57     1:39.30 (51.73)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            76 Wellness Center-IL     46.87      45.99   16  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            76 Wellness Center-IL   1:42.91    1:44.65   16  
                  50.62     1:44.65 (54.03)                                        
  2 Stevens, Ann              76 Evanston Masters-IL  2:00.00    1:51.86   13  
                  52.72     1:51.86 (59.14)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            76 Wellness Center-IL   3:47.95    3:44.87   16  
                  51.12     1:48.45 (57.33)     2:47.69 (59.24)     3:44.87 (57.18)
  2 Stevens, Ann              76 Evanston Masters-IL  4:06.00    4:05.47   13  
                  57.69   1:59.44 (1:01.75)   3:04.12 (1:04.68)   4:05.47 (1:01.35)
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              76 Evanston Masters-IL    58.00    2:10.53   16  
                1:04.78   2:10.53 (1:05.75)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              76 Evanston Masters-IL  1:00.00    1:02.68   16  
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            76 Wellness Center-IL   1:08.88    1:03.79   16  
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            76 Wellness Center-IL   2:14.65    2:14.42   16  
                1:04.28   2:14.42 (1:10.14)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             23 MT Greenwod-IL         23.00      23.29   16  
  2 Vogelsberg, Sean          20 Gray Sharks-IL         27.14      25.94   13  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             23 MT Greenwod-IL         52.00      50.46   16  
                  23.81       50.46 (26.65)                                        
  2 Meyer, Chris              24 Chicago Masters-IL     52.00      50.79   13  
                  24.97       50.79 (25.82)                                        
  3 Vogelsberg, Sean          20 Gray Sharks-IL       1:05.00      57.10   12  
                  27.63       57.10 (29.47)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             23 MT Greenwod-IL       1:54.00    1:53.04   16  
                  24.66       52.55 (27.89)     1:22.64 (30.09)     1:53.04 (30.40)
  2 Oxos, Bjorn B             24 Chicago Smelts-IL    2:07.31    2:07.16   13  
                  28.68     1:00.81 (32.13)     1:34.25 (33.44)     2:07.16 (32.91)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             23 MT Greenwod-IL         26.00      27.61   16  
  2 Carrillo, Roberto         24 Chicago Smelts-IL      30.24      28.72   13  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             23 MT Greenwod-IL       1:00.00    1:00.44   16  
                  29.10     1:00.44 (31.34)                                        
  2 Carrillo, Roberto         24 Chicago Smelts-IL    1:06.81    1:05.37   13  
                  31.38     1:05.37 (33.99)                                        
  3 Oxos, Bjorn B             24 Chicago Smelts-IL    1:09.25    1:07.47   12  
                  32.83     1:07.47 (34.64)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Chris              24 Chicago Masters-IL     25.00      24.96   16  
  2 Vogelsberg, Sean          20 Gray Sharks-IL         31.41      28.68   13  
  3 Carrillo, Roberto         24 Chicago Smelts-IL      28.30      29.69   12  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Chris              24 Chicago Masters-IL     57.00      56.97   16  
                  27.37       56.97 (29.60)                                        
  2 Oxos, Bjorn B             24 Chicago Smelts-IL    1:04.23    1:05.71   13  
                  30.94     1:05.71 (34.77)                                        
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carrillo, Roberto         24 Chicago Smelts-IL    1:05.00    1:03.20   16  
                  29.00     1:03.20 (34.20)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Nicholas         27 FCS-IL                 22.25      23.04   16  
  2 Hoit, Adam                29 Westloop-IL            24.91      24.98   13  
  3 Schultz, Scott            28 Blue Waves-IL          25.25      25.19   12  
  4 Tullgreen, Tamer          29 Libertyville-IL        29.25      25.78   11  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Paul            25 Max Multi Sport-IL     48.50      46.54   16  
                  22.72       46.54 (23.82)                                        
  2 Santoro, Antonio          27 Westloop-IL            53.00      48.46   13  
                  23.53       48.46 (24.93)                                        
  3 Leonard, Nicholas         27 FCS-IL                 50.10      51.78   12  
                  24.22       51.78 (27.56)                                        
  4 Hoit, Adam                29 Westloop-IL            58.00      54.75   11  
                  25.67       54.75 (29.08)                                        
  5 Schultz, Scott            28 Blue Waves-IL          54.83      54.94   10  
                  25.82       54.94 (29.12)                                        
  6 Brown, Adam               29 Blue Waves-IL          59.99      56.84    9  
                  26.68       56.84 (30.16)                                        
  7 Christian, Dan            29 FCS-IL                 58.91      57.35    7  
                  26.94       57.35 (30.41)                                        
  8 Tullgreen, Tamer          29 Libertyville-IL      1:01.55      58.47    5  
                  28.14       58.47 (30.33)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoit, Adam                29 Westloop-IL          2:00.00    2:03.99   16  
                  28.13       59.61 (31.48)     1:32.29 (32.68)     2:03.99 (31.70)
  2 Pedersen, Robert          25 Gray Sharks-IL       2:14.00    2:11.53   13  
                  29.00     1:02.86 (33.86)     1:36.58 (33.72)     2:11.53 (34.95)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schultz, Scott            28 Blue Waves-IL          27.81      27.71   16  
  2 Matson, John              28 FCS-IL                 30.99      29.49   13  
  3 McGrath, Michael          25 Westloop-IL            29.50      29.50   12  
  4 Deppen, Drew              26 Evanston Masters-IL    34.00      33.21   11  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          25 Gray Sharks-IL       1:01.00      59.16   16  
                  29.11       59.16 (30.05)                                        
  2 Schultz, Scott            28 Blue Waves-IL        1:00.20    1:00.06   13  
                  28.87     1:00.06 (31.19)                                        
  3 Matson, John              28 FCS-IL               1:06.00    1:03.71   12  
                  31.00     1:03.71 (32.71)                                        
  4 Tullgreen, Tamer          29 Libertyville-IL      1:08.75    1:04.59   11  
                  31.28     1:04.59 (33.31)                                        
  5 Deppen, Drew              26 Evanston Masters-IL  1:10.00    1:11.22   10  
                  34.31     1:11.22 (36.91)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Paul            25 Max Multi Sport-IL     27.00      25.97   16  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Paul            25 Max Multi Sport-IL     58.50      55.82   16  
                  26.54       55.82 (29.28)                                        
  2 Brown, Adam               29 Blue Waves-IL        1:12.00    1:08.59   13  
                  32.31     1:08.59 (36.28)                                        
  3 Deppen, Drew              26 Evanston Masters-IL  1:20.00    1:15.19   12  
                  36.03     1:15.19 (39.16)                                        
  4 Christian, Dan            29 FCS-IL               1:18.44    1:15.57   11  
                  34.99     1:15.57 (40.58)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Nicholas         27 FCS-IL                 25.50      25.26   16  
  2 McGrath, Michael          25 Westloop-IL            26.50      25.75   13  
  3 Hoit, Adam                29 Westloop-IL            28.00      26.53   12  
  4 Christian, Dan            29 FCS-IL                 31.10      31.04   11  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          27 Westloop-IL            55.00      52.31   16  
                  24.80       52.31 (27.51)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Pedersen, Robert          25 Gray Sharks-IL            NT   X2:11.53  
                  29.00     1:02.86 (33.86)     1:36.58 (33.72)     2:11.53 (34.95)
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Paul            25 Max Multi Sport-IL     54.50      56.16   16  
                  28.94       56.16 (27.22)                                        
  2 Hoit, Adam                29 Westloop-IL          1:12.00    1:05.51   13  
                  29.31     1:05.51 (36.20)                                        
  3 Tullgreen, Tamer          29 Libertyville-IL      1:10.50    1:06.53   12  
                  30.53     1:06.53 (36.00)                                        
  4 Deppen, Drew              26 Evanston Masters-IL  1:10.00    1:10.61   11  
                  32.98     1:10.61 (37.63)                                        
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Robert          25 Gray Sharks-IL       4:50.00    4:45.01   16  
                  29.80     1:03.03 (33.23)     1:39.27 (36.24)     2:15.48 (36.21)
        2:57.20 (41.72)     3:39.95 (42.75)     4:12.49 (32.54)     4:45.01 (32.52)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             30 Blue Dolphins-IL       22.75      23.16   16  
  2 Javorski, John            31 MT Greenwod-IL         23.00      23.32   13  
  3 Mitchell, John            34 Westloop-IL            24.00      23.80   12  
  4 Mulcahy, Ryan             31 LWM-IL                 23.50      24.34   11  
  5 Mills, Jamie              32 Libertyville-IL        25.02      24.84   10  
  6 Lindstrom, John E         32 Evanston Masters-IL    23.07      25.12    9  
  7 Manderino, Mark           32 Chicago Smelts-IL      26.00      25.27    7  
  8 Feeney, John              31 Lake Shore-IL          26.00      25.28    5  
  9 Saraceno, Joseph J        33 Oak Park-IL            26.50      25.46    4  
 10 Myszka, John R            32 Oak Park-IL            26.89      25.58    3  
 11 Bruno-Lewis, Aaron        30 Oak Park-IL            25.00      26.12    2  
 12 Castle, James             34 COHO-IL                29.00      26.55    1  
 13 Boeke, Lonny              31 MT Greenwod-IL         28.00      26.65  
 14 Krenzer, Brian            31 Chicago Smelts-IL      27.20      26.95  
 15 Minkovski, Peter M        32 Evanston Masters-IL    33.00      28.13  
 16 Burgos, Rodrigo           32 Westloop-IL            34.28      31.34  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 Blue Dolphins-IL       49.50      49.26   16  
                  23.37       49.26 (25.89)                                        
  2 Morris, Chad              33 MT Greenwod-IL         50.00      49.80   13  
                  24.04       49.80 (25.76)                                        
  3 Helfers, Alex             30 Blue Dolphins-IL       50.00      50.66   12  
                  24.17       50.66 (26.49)                                        
  4 Mitchell, John            34 Westloop-IL            52.00      51.68   11  
                  24.64       51.68 (27.04)                                        
  5 Mills, Jamie              32 Libertyville-IL        54.05      53.26   10  
                  25.79       53.26 (27.47)                                        
  6 Campbell, Mark            31 Chicago Masters-IL     53.00      53.64    9  
                  25.83       53.64 (27.81)                                        
  7 Javorski, John            31 MT Greenwod-IL         53.00      53.82    7  
                  25.79       53.82 (28.03)                                        
  8 Mulcahy, Ryan             31 LWM-IL                 53.50      54.71    5  
                  26.78       54.71 (27.93)                                        
  9 Feeney, John              31 Lake Shore-IL          56.00      54.82    4  
                  26.40       54.82 (28.42)                                        
 10 Parker, Adam              33 Chicago Smelts-IL      54.00      55.00    3  
                  26.59       55.00 (28.41)                                        
 11 Saraceno, Joseph J        33 Oak Park-IL            57.00      55.53    2  
                  26.44       55.53 (29.09)                                        
 12 Manderino, Mark           32 Chicago Smelts-IL      57.00      57.10    1  
                  28.09       57.10 (29.01)                                        
 13 Mertz, David              30 Evanston Masters-IL    58.00      57.68  
                  27.56       57.68 (30.12)                                        
 14 Myszka, John R            32 Oak Park-IL          1:03.50      58.62  
                  26.93       58.62 (31.69)                                        
 15 Boeke, Lonny              31 MT Greenwod-IL         57.50      59.02  
                  27.72       59.02 (31.30)                                        
 16 Bruno-Lewis, Aaron        30 Oak Park-IL            57.00      59.61  
                  27.61       59.61 (32.00)                                        
 17 Minkovski, Peter M        32 Evanston Masters-IL  1:10.00    1:05.44  
                  29.96     1:05.44 (35.48)                                        
 18 Burgos, Rodrigo           32 Westloop-IL          1:10.00    1:08.66  
                  31.88     1:08.66 (36.78)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mills, Jamie              32 Libertyville-IL      2:02.15    1:58.82   16  
                  28.17       58.23 (30.06)     1:28.17 (29.94)     1:58.82 (30.65)
  2 Walsh, Patrick            31 Lake Shore-IL        2:10.00    2:01.41   13  
                  27.59       58.15 (30.56)     1:29.73 (31.58)     2:01.41 (31.68)
  3 Parker, Adam              33 Chicago Smelts-IL    2:00.00    2:04.14   12  
                  29.27     1:00.68 (31.41)     1:32.49 (31.81)     2:04.14 (31.65)
  4 Feeney, John              31 Lake Shore-IL        2:00.00    2:05.02   11  
                  28.59     1:00.14 (31.55)     1:32.92 (32.78)     2:05.02 (32.10)
  5 Mitchell, John            34 Westloop-IL          2:10.00    2:05.96   10  
                  29.06     1:01.45 (32.39)     1:34.11 (32.66)     2:05.96 (31.85)
  6 Manderino, Mark           32 Chicago Smelts-IL    2:10.00    2:08.94    9  
                  30.24     1:02.66 (32.42)     1:35.45 (32.79)     2:08.94 (33.49)
  7 Saraceno, Joseph J        33 Oak Park-IL          2:30.00    2:29.41    7  
                  30.34     1:11.54 (41.20)     1:53.82 (42.28)     2:29.41 (35.59)
  8 Mertz, David              30 Evanston Masters-IL  2:35.00    2:31.16    5  
                  30.71     1:09.06 (38.35)     1:56.13 (47.07)     2:31.16 (35.03)
  9 Burgos, Rodrigo           32 Westloop-IL          2:48.55    2:33.83    4  
                  33.55     1:10.84 (37.29)     1:52.82 (41.98)     2:33.83 (41.01)
 10 Thiry, Michael            34 Chicago Smelts-IL    2:43.00    2:39.24    3  
                  36.10     1:16.28 (40.18)     1:57.54 (41.26)     2:39.24 (41.70)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Javorski, John            31 MT Greenwod-IL         28.00      29.05   16  
  2 Krenzer, Brian            31 Chicago Smelts-IL      28.50      29.30   13  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, John            34 Westloop-IL            58.00      57.60   16  
                  29.15       57.60 (28.45)                                        
  2 Krenzer, Brian            31 Chicago Smelts-IL    1:02.25    1:01.67   13  
                  29.88     1:01.67 (31.79)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Mitchell, John            34 Westloop-IL               NT   X2:05.96  
                  29.06     1:01.45 (32.39)     1:34.11 (32.66)     2:05.96 (31.85)
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kevin             31 Blue Dolphins-IL       31.50      31.09   16  
  2 Croucher, Nick            30 Hurricanes-IL          32.00      31.50   13  
  3 Thiry, Michael            34 Chicago Smelts-IL      31.20      31.52   12  
  4 Lindstrom, John E         32 Evanston Masters-IL    30.17      32.12   11  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 Blue Dolphins-IL     1:01.50    1:00.60   16  
                  29.01     1:00.60 (31.59)                                        
  2 Morris, Chad              33 MT Greenwod-IL       1:01.00    1:01.40   13  
                  29.06     1:01.40 (32.34)                                        
  3 Helfers, Alex             30 Blue Dolphins-IL     1:03.50    1:04.01   12  
                  29.94     1:04.01 (34.07)                                        
  4 Croucher, Nick            30 Hurricanes-IL        1:09.00    1:07.85   11  
                  32.06     1:07.85 (35.79)                                        
  5 Thiry, Michael            34 Chicago Smelts-IL    1:09.89    1:10.09   10  
                  33.47     1:10.09 (36.62)                                        
  6 Parker, Adam              33 Chicago Smelts-IL    1:12.00    1:12.55    9  
                  33.78     1:12.55 (38.77)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Thiry, Michael            34 Chicago Smelts-IL         NT   X2:39.24  
                  36.10     1:16.28 (40.18)     1:57.54 (41.26)     2:39.24 (41.70)
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              33 MT Greenwod-IL         24.90      24.45   16  
  2 Carlson, Timothy          30 Blue Dolphins-IL       24.50      24.58   13  
  3 Javorski, John            31 MT Greenwod-IL         26.00      25.58   12  
  4 Walsh, Patrick            31 Lake Shore-IL          31.00      26.94   11  
  5 Croucher, Nick            30 Hurricanes-IL          28.00      27.75   10  
  6 Bruno-Lewis, Aaron        30 Oak Park-IL            28.00      28.39    9  
  7 Castle, James             34 COHO-IL                31.50      31.74    7  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 Blue Dolphins-IL       53.50      53.42   16  
                  25.08       53.42 (28.34)                                        
  2 Morris, Chad              33 MT Greenwod-IL         54.90      54.72   13  
                  25.40       54.72 (29.32)                                        
  3 Mertz, David              30 Evanston Masters-IL  1:09.00    1:05.52   12  
                  29.89     1:05.52 (35.63)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              33 MT Greenwod-IL         55.50      56.41   16  
                  26.99       56.41 (29.42)                                        
  2 Croucher, Nick            30 Hurricanes-IL        1:04.00    1:03.54   13  
                  30.60     1:03.54 (32.94)                                        
  3 Thiry, Michael            34 Chicago Smelts-IL    1:05.90    1:04.78   12  
                  30.87     1:04.78 (33.91)                                        
  4 Parker, Adam              33 Chicago Smelts-IL    1:04.00    1:05.00   11  
                  29.36     1:05.00 (35.64)                                        
  5 Saraceno, Joseph J        33 Oak Park-IL          1:05.50    1:06.57   10  
                  31.07     1:06.57 (35.50)                                        
  6 Myszka, John R            32 Oak Park-IL          1:10.04    1:09.15    9  
                  32.66     1:09.15 (36.49)                                        
  7 Lindstrom, John E         32 Evanston Masters-IL  1:04.91    1:10.05    7  
                  33.45     1:10.05 (36.60)                                        
  8 Bruno-Lewis, Aaron        30 Oak Park-IL          1:30.00    1:12.22    5  
                  31.56     1:12.22 (40.66)                                        
 -- Manderino, Mark           32 Chicago Smelts-IL         NT         DQ  
                  32.48          DQ (36.29)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Saraceno, Joseph J        33 Oak Park-IL               NT   X2:29.41  
                  30.34     1:11.54 (41.20)     1:53.82 (42.28)     2:29.41 (35.59)
 -- Mertz, David              30 Evanston Masters-IL       NT   X2:31.16  
                  30.71     1:09.06 (38.35)     1:56.13 (47.07)     2:31.16 (35.03)
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Early, Nickolaus          30 Max Multi Sport-IL   4:45.00    4:40.68   16  
                  27.62       59.58 (31.96)     1:37.47 (37.89)     2:13.65 (36.18)
        2:53.34 (39.69)     3:33.46 (40.12)     4:07.24 (33.78)     4:40.68 (33.44)
  2 Walsh, Patrick            31 Lake Shore-IL        5:15.00    4:56.17   13  
                  30.16     1:03.82 (33.66)     1:40.65 (36.83)     2:17.58 (36.93)
        3:01.84 (44.26)     3:47.30 (45.46)     4:22.26 (34.96)     4:56.17 (33.91)
  3 Parker, Adam              33 Chicago Smelts-IL    4:58.00    5:03.17   12  
                  32.77     1:11.57 (38.80)     1:49.33 (37.76)     2:27.55 (38.22)
        3:10.37 (42.82)     3:54.15 (43.78)     4:29.10 (34.95)     5:03.17 (34.07)
  4 Wilson, Kevin             31 Blue Dolphins-IL          NT    5:07.43   11  
                  28.86     1:02.04 (33.18)     1:42.64 (40.60)     2:22.97 (40.33)
        3:07.44 (44.47)     3:53.15 (45.71)     4:31.71 (38.56)     5:07.43 (35.72)
  5 Boeke, Lonny              31 MT Greenwod-IL       5:20.00    5:33.43   10  
                  33.11     1:12.37 (39.26)     1:55.79 (43.42)     2:38.16 (42.37)
        3:27.26 (49.10)     4:16.87 (49.61)     4:55.68 (38.81)     5:33.43 (37.75)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monteiro, Luis            36 Old Coast-IL           25.00      23.93   16  
  2 Helm, James               35 Unattached             26.00      24.95   13  
  3 Colteu, Cladiu            36 Old Coast-IL              NT      25.34   12  
  4 Debord, Byron             37 Gray Sharks-IL         24.80      25.41   11  
  5 Taylor, Greg              38 Chicago Smelts-IL      24.99      25.48   10  
  6 Shipley, Greg             35 Evanston Masters-IL    26.50      26.04    9  
  7 Figueres, Ruben           35 Rumble Fish-IL         27.00      26.64    7  
  8 Jones, John               36 NAPY-IL                27.00      28.27    5  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyshnenko, Vlad           39 TMS-IL                 47.99      46.07   16  
                  22.59       46.07 (23.48)                                        
  2 Monteiro, Luis            36 Old Coast-IL           53.00      52.89   13  
                  25.50       52.89 (27.39)                                        
  3 Figueres, Ruben           35 Rumble Fish-IL         56.00      55.84   12  
                  27.67       55.84 (28.17)                                        
  4 Debord, Byron             37 Gray Sharks-IL         53.00      56.24   11  
                  26.60       56.24 (29.64)                                        
  5 Colteu, Cladiu            36 Old Coast-IL              NT      56.72   10  
  6 Taylor, Greg              38 Chicago Smelts-IL      56.80      57.33    9  
                  27.54       57.33 (29.79)                                        
  7 Shipley, Greg             35 Evanston Masters-IL    57.00      58.15    7  
                  27.39       58.15 (30.76)                                        
  8 Berman, Ron               37 Westloop-IL            59.00      58.94    5  
                  27.75       58.94 (31.19)                                        
  9 Hatch, Eric               35 Blue Dolphins-IL     1:00.00    1:00.38    4  
                  28.66     1:00.38 (31.72)                                        
 10 Jones, John               36 NAPY-IL              1:04.00    1:01.28    3  
                  29.29     1:01.28 (31.99)                                        
 11 Gehant, Luc               39 Evanston Masters-IL  1:00.00    1:02.93    2  
                  29.27     1:02.93 (33.66)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueres, Ruben           35 Rumble Fish-IL       2:00.00    2:00.42   16  
                  28.78       58.61 (29.83)     1:29.31 (30.70)     2:00.42 (31.11)
  2 Debord, Byron             37 Gray Sharks-IL       1:56.00    2:05.10   13  
                  29.99     1:01.71 (31.72)     1:33.10 (31.39)     2:05.10 (32.00)
  3 Witt, Mike                37 Flying Fish-IL       2:25.00    2:17.67   12  
                  31.88     1:08.09 (36.21)     1:43.47 (35.38)     2:17.67 (34.20)
  4 Jones, John               36 NAPY-IL              2:20.00    2:20.50   11  
                  30.95     1:05.81 (34.86)     1:43.21 (37.40)     2:20.50 (37.29)
  5 Hatch, Eric               35 Blue Dolphins-IL     2:35.00    2:37.38   10  
                  33.52     1:12.59 (39.07)     2:02.17 (49.58)     2:37.38 (35.21)
  6 Gehant, Luc               39 Evanston Masters-IL  3:00.00    3:10.10    9  
                  40.85     1:29.19 (48.34)     2:19.30 (50.11)     3:10.10 (50.80)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Greg              38 Chicago Smelts-IL      31.23      32.04   16  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatch, Eric               35 Blue Dolphins-IL     1:17.00    1:10.29   16  
                  34.35     1:10.29 (35.94)                                        
  2 Gehant, Luc               39 Evanston Masters-IL  1:22.00    1:24.42   13  
                  41.74     1:24.42 (42.68)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            37 Lake Shore-IL          32.32      32.37   16  
  2 Berman, Ron               37 Westloop-IL            32.00      32.65   13  
  3 Helm, James               35 Unattached             34.34      34.16   12  
  4 Gehant, Luc               39 Evanston Masters-IL    36.00      36.51   11  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berman, Ron               37 Westloop-IL          1:12.00    1:10.71   16  
                  33.16     1:10.71 (37.55)                                        
  2 Morrison, John            37 Lake Shore-IL        1:10.97    1:12.34   13  
                  34.08     1:12.34 (38.26)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monteiro, Luis            36 Old Coast-IL           26.00      27.63   16  
  2 Colteu, Cladiu            36 Old Coast-IL              NT      27.92   13  
  3 Taylor, Greg              38 Chicago Smelts-IL      28.15      28.83   12  
  4 Morrison, John            37 Lake Shore-IL          28.82      29.26   11  
  5 Stoegbauer, Larry         39 Evanston Masters-IL    32.00      29.69   10  
  6 Hatch, Eric               35 Blue Dolphins-IL       32.90      31.76    9  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            37 Lake Shore-IL        1:03.07    1:04.69   16  
                  31.06     1:04.69 (33.63)                                        
  2 Figueres, Ruben           35 Rumble Fish-IL       1:10.00    1:10.00   13  
                  33.55     1:10.00 (36.45)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Gehant, Luc               39 Evanston Masters-IL       NT   X3:10.10  
                  40.85     1:29.19 (48.34)     2:19.30 (50.11)     3:10.10 (50.80)
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monteiro, Luis            36 Old Coast-IL              NT    1:04.72   16  
                  29.71     1:04.72 (35.01)                                        
  2 Morrison, John            37 Lake Shore-IL        1:04.51    1:05.21   13  
                  30.71     1:05.21 (34.50)                                        
  3 Colteu, Cladiu            36 Old Coast-IL              NT    1:05.79   12  
                  30.48     1:05.79 (35.31)                                        
  4 Taylor, Greg              38 Chicago Smelts-IL    1:06.84    1:07.02   11  
                  31.67     1:07.02 (35.35)                                        
  5 Witt, Mike                37 Flying Fish-IL       1:15.00    1:07.60   10  
                  31.24     1:07.60 (36.36)                                        
  6 Figueres, Ruben           35 Rumble Fish-IL       1:15.00    1:09.61    9  
                  32.71     1:09.61 (36.90)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Hatch, Eric               35 Blue Dolphins-IL          NT   X2:37.38  
                  33.52     1:12.59 (39.07)     2:02.17 (49.58)     2:37.38 (35.21)
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gehant, Luc               39 Evanston Masters-IL  6:10.00    5:55.53   16  
                  36.51     1:22.17 (45.66)     2:10.39 (48.22)     2:58.95 (48.56)
        3:49.20 (50.25)     4:38.22 (49.02)     5:18.41 (40.19)     5:55.53 (37.12)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peebles, Brent            42 FCS-IL                 25.80      25.76   16  
  2 Fizzell, Toby             42 Old Coast-IL           28.00      26.25   13  
  3 Herbst, Robert            40 Chicago Masters-IL     27.00      27.80   12  
  4 Andrews, William          44 Westloop-IL            32.00      28.30   11  
  5 Balaguer, Luis            42 Chicago Smelts-IL      27.78      31.05   10  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peebles, Brent            42 FCS-IL                 50.50      57.71   16  
                  26.52       57.71 (31.19)                                        
  2 Fizzell, Toby             42 Old Coast-IL           58.00    1:00.96   13  
                  28.40     1:00.96 (32.56)                                        
  3 Andrews, William          44 Westloop-IL          1:13.00    1:02.94   12  
                  29.58     1:02.94 (33.36)                                        
  4 Balaguer, Luis            42 Chicago Smelts-IL    1:10.00    1:10.14   11  
                  33.52     1:10.14 (36.62)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            42 Chicago Smelts-IL    2:29.00    2:23.31   16  
                  33.54     1:09.57 (36.03)     1:47.01 (37.44)     2:23.31 (36.30)
  2 Balaguer, Luis            42 Chicago Smelts-IL    2:41.00    2:45.43   13  
                  39.07     1:20.03 (40.96)     2:03.48 (43.45)     2:45.43 (41.95)
  3 Schoser, John C           44 Northwestern-IL      3:00.00    3:01.15   12  
                  41.04     1:25.81 (44.77)     2:13.85 (48.04)     3:01.15 (47.30)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            42 Chicago Smelts-IL      30.00      30.19   16  
  2 Balaguer, Luis            42 Chicago Smelts-IL    1:00.00      48.32   13  
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Cordero, Billy            42 Chicago Smelts-IL         NT   X2:23.31  
                  33.54     1:09.57 (36.03)     1:47.01 (37.44)     2:23.31 (36.30)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David          44 Evanston Masters-IL    32.69      32.98   16  
  2 Peebles, Brent            42 FCS-IL                 36.00      36.85   13  
  3 Schoser, John C           44 Northwestern-IL        37.00      37.32   12  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schoser, John C           44 Northwestern-IL      1:22.00    1:22.09   16  
                  39.19     1:22.09 (42.90)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fizzell, Toby             42 Old Coast-IL           32.00      29.24   16  
  2 Andrews, William          44 Westloop-IL            33.00      30.80   13  
  3 Peebles, Brent            42 FCS-IL                 31.00      31.74   12  
  4 Lucas, Bret               42 Wellness Center-IL     45.00      37.71   11  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            42 Chicago Smelts-IL    1:04.50    1:05.03   16  
                  29.86     1:05.03 (35.17)                                        
  2 Fizzell, Toby             42 Old Coast-IL         1:10.00    1:11.88   13  
                  32.85     1:11.88 (39.03)                                        
  3 Schoser, John C           44 Northwestern-IL      1:21.00    1:22.88   12  
                  41.48     1:22.88 (41.40)                                        
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            42 Chicago Smelts-IL    4:55.00    5:06.92   16  
                  30.84     1:07.13 (36.29)     1:47.62 (40.49)     2:27.70 (40.08)
        3:12.15 (44.45)     3:58.00 (45.85)     4:33.26 (35.26)     5:06.92 (33.66)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred            45 Unattached             24.10      24.02   16  
  2 Lopata, Mitch             46 Evanston Masters-IL    26.92      26.06   13  
  3 Murphy, Julian            45 Rumble Fish-IL         27.00      26.36   12  
  4 Francis, Lee              48 Lake Shore-IL          26.89      27.30   11  
  5 Royko, Mark               45 MT Greenwod-IL         26.90      27.93   10  
  6 Sitton, Paul V            46 Hurricanes-IL          35.25      29.17    9  
  7 Gohl, Michael             48 Hurricanes-IL          30.00      29.20    7  
  8 Mullarkey, Jeff           45 Rumble Fish-IL         35.00      29.90    5  
  9 Birenberg, Steve          49 Evanston Masters-IL    31.00      30.13    4  
 10 Pope, Kevin               45 Westloop-IL          1:00.00      35.21    3  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred            45 Unattached             52.50      52.65   16  
                  25.50       52.65 (27.15)                                        
  2 Putterman, Dean           47 Old Coast-IL           52.50      55.46   13  
                  26.74       55.46 (28.72)                                        
  3 Murphy, Julian            45 Rumble Fish-IL       1:00.00      58.82   12  
                  27.71       58.82 (31.11)                                        
  4 Royko, Mark               45 MT Greenwod-IL       1:00.00    1:03.32   11  
                  29.15     1:03.32 (34.17)                                        
  5 Mullarkey, Jeff           45 Rumble Fish-IL       1:06.00    1:06.38   10  
                  30.11     1:06.38 (36.27)                                        
  6 Birenberg, Steve          49 Evanston Masters-IL  1:15.00    1:07.12    9  
                  32.17     1:07.12 (34.95)                                        
  7 Sitton, Paul V            46 Hurricanes-IL        1:18.75    1:10.09    7  
                  33.26     1:10.09 (36.83)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred            45 Unattached           2:00.70    2:11.08   16  
                  29.49     1:02.80 (33.31)     1:36.90 (34.10)     2:11.08 (34.18)
  2 Francis, Lee              48 Lake Shore-IL        2:20.00    2:13.06   13  
                  30.15     1:02.73 (32.58)     1:37.26 (34.53)     2:13.06 (35.80)
  3 Murphy, Julian            45 Rumble Fish-IL       2:23.00    2:18.94   12  
                  31.93     1:07.34 (35.41)     1:43.69 (36.35)     2:18.94 (35.25)
  4 Mullarkey, Jeff           45 Rumble Fish-IL       2:35.00    2:34.11   11  
                  35.88     1:16.14 (40.26)     1:56.80 (40.66)     2:34.11 (37.31)
  5 Birenberg, Steve          49 Evanston Masters-IL  2:45.00    2:39.90   10  
                  35.69     1:15.37 (39.68)     1:57.46 (42.09)     2:39.90 (42.44)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Julian            45 Rumble Fish-IL         37.00      39.99   16  
  2 Sitton, Paul V            46 Hurricanes-IL          39.50      41.21   13  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dineen, Bradley A         46 Old Coast-IL           35.00      33.08   16  
  2 Gohl, Michael             48 Hurricanes-IL          37.00      35.03   13  
  3 Francis, Lee              48 Lake Shore-IL          37.68      35.57   12  
  4 Lopata, Mitch             46 Evanston Masters-IL    36.34      35.95   11  
  5 Royko, Mark               45 MT Greenwod-IL         36.00      36.09   10  
  6 Sitton, Paul V            46 Hurricanes-IL          40.25      40.54    9  
  7 Birenberg, Steve          49 Evanston Masters-IL    45.00      43.31    7  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dineen, Bradley A         46 Old Coast-IL         1:16.00    1:11.72   16  
                  33.29     1:11.72 (38.43)                                        
  2 Francis, Lee              48 Lake Shore-IL        1:18.63    1:17.95   13  
                  38.01     1:17.95 (39.94)                                        
  3 Royko, Mark               45 MT Greenwod-IL       1:20.00    1:19.38   12  
                  37.16     1:19.38 (42.22)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dineen, Bradley A         46 Old Coast-IL           30.00      29.31   16  
  2 Lopata, Mitch             46 Evanston Masters-IL    32.03      30.91   13  
  3 Gohl, Michael             48 Hurricanes-IL          34.00      31.47   12  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Fred            45 Unattached             56.70      58.25   16  
                  27.69       58.25 (30.56)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Schuster, Fred            45 Unattached                NT   X2:11.08  
                  29.49     1:02.80 (33.31)     1:36.90 (34.10)     2:11.08 (34.18)
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dineen, Bradley A         46 Old Coast-IL         1:10.00    1:07.17   16  
                  32.53     1:07.17 (34.64)                                        
  2 Lopata, Mitch             46 Evanston Masters-IL  1:11.01    1:10.56   13  
                  34.08     1:10.56 (36.48)                                        
  3 Francis, Lee              48 Lake Shore-IL        1:14.00    1:12.22   12  
                  34.92     1:12.22 (37.30)                                        
  4 Birenberg, Steve          49 Evanston Masters-IL  1:45.00    1:27.66   11  
                  43.47     1:27.66 (44.19)                                        
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopata, Mitch             46 Evanston Masters-IL  5:49.67    5:46.03   16  
                  34.14     1:17.80 (43.66)     2:03.67 (45.87)     2:48.70 (45.03)
        3:40.93 (52.23)     4:32.24 (51.31)     5:10.07 (37.83)     5:46.03 (35.96)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei H            51 Unattached             26.00      25.49   16  
  2 Black, Boyd               53 Evanston Masters-IL    26.50      25.88   13  
  3 Pasch, Jeffrey            52 Unattached             25.96      26.57   12  
  4 Drake, Rick               51 Unattached             26.43      26.67   11  
  5 Wietlispach, Patrick      53 Gray Sharks-IL         28.00      27.57   10  
  6 Limberg, Doug             51 Evanston Masters-IL    29.47      29.38    9  
  7 Reed, Michael E           54 Libertyville-IL        29.60      29.91    7  
  8 Zirlin, Paul              51 Rumble Fish-IL         31.00      32.09    5  
  9 Sunahara, Keith           50 Flying Fish-IL         32.00      33.11    4  
 10 Findeisen, Martin         50 Rumble Fish-IL            NT      37.04    3  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buck, Tom                 52 Evanston Masters-IL    58.50      57.48   16  
                  28.37       57.48 (29.11)                                        
  2 Ursu, Andrei H            51 Unattached             59.00      58.10   13  
                  27.65       58.10 (30.45)                                        
  3 Drake, Rick               51 Unattached             59.70      59.47   12  
                  27.79       59.47 (31.68)                                        
  4 Wietlispach, Patrick      53 Gray Sharks-IL         59.99    1:02.20   11  
                  29.28     1:02.20 (32.92)                                        
  5 Reed, Michael E           54 Libertyville-IL      1:05.58    1:05.03   10  
                  31.33     1:05.03 (33.70)                                        
  6 Phinney, Scott            53 Chicago Smelts-IL    1:08.00    1:05.63    9  
                  32.25     1:05.63 (33.38)                                        
  7 Behnke, Bill B            52 East Bank-IL         1:09.00    1:08.53    7  
                  33.09     1:08.53 (35.44)                                        
  8 Zirlin, Paul              51 Rumble Fish-IL       1:14.00    1:14.47    5  
                  36.16     1:14.47 (38.31)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buck, Tom                 52 Evanston Masters-IL  2:25.50    2:33.22   16  
                  33.25     1:17.01 (43.76)     1:56.98 (39.97)     2:33.22 (36.24)
  2 Limberg, Doug             51 Evanston Masters-IL  2:45.00    2:42.00   13  
                  35.68     1:15.60 (39.92)     1:59.37 (43.77)     2:42.00 (42.63)
  3 Phinney, Scott            53 Chicago Smelts-IL    2:50.00    2:44.78   12  
                  39.76     1:21.32 (41.56)     2:04.24 (42.92)     2:44.78 (40.54)
  4 Camin, Peter              54 Illinois Masters-IL  3:04.25    3:06.70   11  
                  41.89     1:29.61 (47.72)     2:26.08 (56.47)     3:06.70 (40.62)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Scott            53 Chicago Smelts-IL      35.00      35.20   16  
  2 Reed, Michael E           54 Libertyville-IL        39.62      41.23   13  
  3 Limberg, Doug             51 Evanston Masters-IL    50.00      43.91   12  
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Phinney, Scott            53 Chicago Smelts-IL    2:50.00   X2:44.78  
                  39.76     1:21.32 (41.56)     2:04.24 (42.92)     2:44.78 (40.54)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd               53 Evanston Masters-IL    34.50      33.83   16  
  2 Sunahara, Keith           50 Flying Fish-IL         35.73      35.31   13  
  3 Limberg, Doug             51 Evanston Masters-IL    41.70      40.81   12  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sunahara, Keith           50 Flying Fish-IL       1:24.00    1:23.65   16  
                  39.65     1:23.65 (44.00)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei H            51 Unattached             28.00      27.67   16  
  2 Pasch, Jeffrey            52 Unattached             28.75      28.68   13  
  3 Drake, Rick               51 Unattached             29.13      28.70   12  
  4 Phinney, Scott            53 Chicago Smelts-IL      32.00      32.08   11  
  5 Behnke, Bill B            52 East Bank-IL           31.00      32.50   10  
  6 Reed, Michael E           54 Libertyville-IL        35.58      35.95    9  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei H            51 Unattached           1:03.00    1:02.54   16  
                  28.51     1:02.54 (34.03)                                        
  2 Behnke, Bill B            52 East Bank-IL         1:21.00    1:23.82   13  
                  34.43     1:23.82 (49.39)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei H            51 Unattached           1:08.00    1:07.05   16  
                  30.82     1:07.05 (36.23)                                        
  2 Drake, Rick               51 Unattached           1:12.14    1:08.86   13  
                  30.94     1:08.86 (37.92)                                        
  3 Black, Boyd               53 Evanston Masters-IL  1:11.50    1:09.78   12  
                  33.12     1:09.78 (36.66)                                        
  4 Pasch, Jeffrey            52 Unattached           1:09.16    1:12.32   11  
                  32.63     1:12.32 (39.69)                                        
  5 Phinney, Scott            53 Chicago Smelts-IL    1:17.00    1:15.76   10  
                  35.88     1:15.76 (39.88)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Camin, Peter              54 Illinois Masters-IL       NT   X3:07.72  
                  41.89     1:29.61 (47.72)     2:26.08 (56.47)     3:07.72 (41.64)
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Camin, Peter              54 Illinois Masters-IL  6:29.85         DQ  
                  42.65     1:34.66 (52.01)     2:24.90 (50.24)     3:16.68 (51.78)
      4:19.90 (1:03.22)     5:18.22 (58.32)     6:00.63 (42.41)          DQ (39.26)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               57 Chicago Masters-IL     26.15      25.32   16  
  2 Brezina, Randall G        55 Hurricanes-IL          28.24      26.53   13  
  3 Carroll, Joe              58 Evanston Masters-IL    29.50      29.07   12  
  4 Pinkus, Alfonse           56 Evanston Masters-IL    31.00      30.84   11  
  5 Miller, John B            56 MT Greenwod-IL         32.20      31.55   10  
  6 Montanaro, Skip           56 Evanston Masters-IL    30.00      31.59    9  
  7 Brown, Paul               59 Blue Waves-IL          40.50      41.13    7  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              56 Evanston Masters-IL    55.10      55.89   16  
                  27.18       55.89 (28.71)                                        
  2 Brezina, Randall G        55 Hurricanes-IL        1:00.98      57.34   13  
                  27.99       57.34 (29.35)                                        
  3 Anderson, Mark J          56 Illinois Masters-IL  1:02.00    1:02.90   12  
                  30.77     1:02.90 (32.13)                                        
  4 Patronsky, Ross           58 Chicago Smelts-IL    1:01.00    1:03.15   11  
                  30.44     1:03.15 (32.71)                                        
  5 Pinkus, Alfonse           56 Evanston Masters-IL  1:15.00    1:11.40   10  
                  33.66     1:11.40 (37.74)                                        
  6 Anderson, John H          59 Illinois Masters-IL  1:12.00    1:12.23    9  
                  35.00     1:12.23 (37.23)                                        
  7 Miller, John B            56 MT Greenwod-IL       1:14.56    1:12.92    7  
                  33.53     1:12.92 (39.39)                                        
  8 Montanaro, Skip           56 Evanston Masters-IL  1:10.00    1:12.95    5  
                  35.36     1:12.95 (37.59)                                        
  9 Brown, Paul               59 Blue Waves-IL        1:27.54    1:32.57    4  
                  43.21     1:32.57 (49.36)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               57 Chicago Masters-IL   2:10.00    2:05.66   16  
                  28.27       59.45 (31.18)     1:32.33 (32.88)     2:05.66 (33.33)
  2 Anderson, Mark J          56 Illinois Masters-IL  2:33.00    2:31.85   13  
                  36.01     1:14.36 (38.35)     1:53.81 (39.45)     2:31.85 (38.04)
  3 Montanaro, Skip           56 Evanston Masters-IL  2:40.00    2:42.45   12  
                  38.10     1:19.91 (41.81)     2:02.15 (42.24)     2:42.45 (40.30)
  4 Brown, Paul               59 Blue Waves-IL        3:08.06    3:13.89   11  
                  44.83     1:33.87 (49.04)     2:23.81 (49.94)     3:13.89 (50.08)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        55 Hurricanes-IL          33.65      30.43   16  
  2 Montanaro, Skip           56 Evanston Masters-IL    38.00      41.08   13  
  3 Hertel, Bob               58 Evanston Masters-IL    47.00      48.93   12  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        55 Hurricanes-IL        1:07.26    1:05.38   16  
                  32.90     1:05.38 (32.48)                                        
  2 Anderson, Mark J          56 Illinois Masters-IL  1:14.00    1:12.20   13  
                  35.32     1:12.20 (36.88)                                        
  3 Dodson, Phil              56 Evanston Masters-IL  1:10.90    1:13.34   12  
                  36.59     1:13.34 (36.75)                                        
  4 Patronsky, Ross           58 Chicago Smelts-IL    1:15.00    1:16.91   11  
                  38.52     1:16.91 (38.39)                                        
  5 Montanaro, Skip           56 Evanston Masters-IL  1:30.00    1:26.83   10  
                  44.22     1:26.83 (42.61)                                        
  6 Pinkus, Alfonse           56 Evanston Masters-IL  1:45.00    1:34.12    9  
                1:03.00     1:34.12 (31.12)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke EXHIBITION
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Anderson, Mark J          56 Illinois Masters-IL       NT   X2:31.85  
                  36.01     1:14.36 (38.35)     1:53.81 (39.45)     2:31.85 (38.04)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Joe              58 Evanston Masters-IL    37.50      36.70   16  
  2 Barry, Robert             58 Evanston Masters-IL    42.00      42.01   13  
  3 Miller, John B            56 MT Greenwod-IL         40.36      42.19   12  
  4 Brown, Paul               59 Blue Waves-IL          51.88      54.21   11  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patronsky, Ross           58 Chicago Smelts-IL    1:18.00    1:18.53   16  
                  37.41     1:18.53 (41.12)                                        
  2 Barry, Robert             58 Evanston Masters-IL  1:35.00    1:31.48   13  
                  43.88     1:31.48 (47.60)                                        
  3 Miller, John B            56 MT Greenwod-IL       1:36.47    1:33.55   12  
                  42.57     1:33.55 (50.98)                                        
  4 Brown, Paul               59 Blue Waves-IL        1:47.36    1:51.15   11  
                  53.34     1:51.15 (57.81)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patronsky, Ross           58 Chicago Smelts-IL    1:12.00    1:13.69   16  
                  35.41     1:13.69 (38.28)                                        
  2 Pinkus, Alfonse           56 Evanston Masters-IL  1:30.00    1:25.73   13  
                  42.69     1:25.73 (43.04)                                        
  3 Miller, John B            56 MT Greenwod-IL       1:30.00    1:29.54   12  
                  42.40     1:29.54 (47.14)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              62 Waves-IL               29.40      29.35   16  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              62 Waves-IL             1:08.00    1:07.20   16  
                  32.73     1:07.20 (34.47)                                        
  2 Dayton, Barry             64 Gray Sharks-IL       1:35.00    1:27.09   13  
                  40.53     1:27.09 (46.56)                                        
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               64 Oak Park-IL          1:42.00    1:31.48   16  
                  45.56     1:31.48 (45.92)                                        
  2 Dayton, Barry             64 Gray Sharks-IL       1:40.00    1:40.86   13  
                  47.03     1:40.86 (53.83)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               64 Oak Park-IL            46.00      40.55   16  
  2 Dayton, Barry             64 Gray Sharks-IL         55.00      49.87   13  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               64 Oak Park-IL          1:43.00    1:33.92   16  
                  42.87     1:33.92 (51.05)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              62 Waves-IL               33.00      32.94   16  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williamson, Sam           69 Old Coast-IL              NT      33.50   16  
  2 Cohen, Kenneth H          69 Gray Sharks-IL         43.62      45.83   13  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          69 Gray Sharks-IL       1:41.16    1:41.72   16  
                  48.19     1:41.72 (53.53)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle OPEN
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              66 Evanston Masters-IL  2:35.00    2:30.62   16  
                  35.05     1:13.68 (38.63)     1:52.69 (39.01)     2:30.62 (37.93)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williamson, Sam           69 Old Coast-IL              NT      39.20   16  
  2 Cohen, Kenneth H          69 Gray Sharks-IL         50.51    1:07.56   13  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williamson, Sam           69 Old Coast-IL         1:30.00    1:28.76   16  
                  42.86     1:28.76 (45.90)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              66 Evanston Masters-IL    40.00      40.42   16  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          69 Gray Sharks-IL         57.33      59.79   16  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williamson, Sam           69 Old Coast-IL         1:29.00    1:33.21   16  
                  42.88     1:33.21 (50.33)                                        
  2 Cohen, Kenneth H          69 Gray Sharks-IL       2:17.71    2:17.55   13  
                1:04.62   2:17.55 (1:12.93)                                        
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              66 Evanston Masters-IL  6:30.00    6:15.32   16  
                  41.53     1:27.75 (46.22)     2:18.24 (50.49)     3:08.42 (50.18)
        4:00.45 (52.03)     4:52.10 (51.65)     5:34.83 (42.73)     6:15.32 (40.49)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          73 MT Greenwod-IL         39.00      39.10   16  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          73 MT Greenwod-IL       1:40.00    1:42.44   16  
                  49.83     1:42.44 (52.61)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          73 MT Greenwod-IL         48.00      49.36   16  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          73 MT Greenwod-IL       1:50.00    1:51.75   16  
                  52.54     1:51.75 (59.21)                                        
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          73 MT Greenwod-IL       1:38.00    1:40.27   16  
                  49.21     1:40.27 (51.06)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             75 Evanston Masters-IL    38.00      39.20   16  
  2 DE Matoff, Mel            75 Gray Sharks-IL         47.00      45.85   13  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DE Matoff, Mel            75 Gray Sharks-IL       2:00.00    1:59.99   16  
                  53.25   1:59.99 (1:06.74)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             75 Evanston Masters-IL    40.00      46.46   16  
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DE Matoff, Mel            75 Gray Sharks-IL       1:15.00    1:08.70   16  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             75 Evanston Masters-IL  1:50.00    2:02.02   16  
                  58.39   2:02.02 (1:03.63)                                        
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             75 Evanston Masters-IL  1:46.00    2:01.48   16  
                  57.63   2:01.48 (1:03.85)                                        
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magill, Chuck             75 Evanston Masters-IL  1:40.00    1:46.37   16  
                  48.97     1:46.37 (57.40)                                        
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erikson, Ted              81 Evanston Masters-IL  1:30.00    1:46.32   16  
                  49.01     1:46.32 (57.31)                                        
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erikson, Ted              81 Evanston Masters-IL  1:50.00    1:54.67   16  
                  53.93   1:54.67 (1:00.74)                                        
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erikson, Ted              81 Evanston Masters-IL  2:04.00    2:11.22   16  
                1:00.83   2:11.22 (1:10.39)                                        
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erikson, Ted              81 Evanston Masters-IL  1:50.00    2:01.29   16  
                  55.10   2:01.29 (1:06.19)                                        
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Masters-IL  'A'                                NT    1:47.83   32  
     1) Bator, Ellen W24                2) Love, Crystal W28              
     3) Herbst, Robert M40              4) Meyer, Chris M24               
                  27.27       57.35 (30.08)     1:25.19 (27.84)     1:47.83 (22.64)
  2 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                          NT    1:50.97   26  
     1) Hesterberg, Lisa W23            2) Boyle, Shannon W26             
     3) Deppen, Drew M26                4) Mertz, David M30               
                  28.83       58.71 (29.88)     1:25.44 (26.73)     1:50.97 (25.53)
  3 Flying Fish Ywca-IL  'A'                               NT    1:56.46   24  
     1) Witt, Mike M37                  2) Coughlin, Christy W45          
     3) Sunahara, Keith M50             4) Plante, Claire W22             
                  26.35       56.79 (30.44)     1:28.43 (31.64)     1:56.46 (28.03)
  4 MT Greenwood Mastrs Swim Team-IL  'A'                  NT    1:58.18   22  
     1) Scobbie, Karen W41              2) Javorski, John M31             
     3) Dickman, Rachel E W23           4) Campione, Dan M23              
                  30.14     1:04.86 (34.72)     1:34.50 (29.64)     1:58.18 (23.68)
  5 Chicago Smelts-IL  'B'                                 NT    2:05.79   20  
     1) Balaguer, Luis M42              2) Giles-Ott, Ruth W41            
     3) Litoff, Dana W24                4) Manderino, Mark M32            
                  31.68     1:06.44 (34.76)     1:41.01 (34.57)     2:05.79 (24.78)
  6 Vision Quest Rumble Fish-IL  'A'                       NT    2:12.65   18  
     1) Zirlin, Paul M51                2) Zirlin, Rebecca W21            
     3) Findeisen, Martin M50           4) Mendoza, Erin W35              
                  34.26     1:06.51 (32.25)     1:42.58 (36.07)     2:12.65 (30.07)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Masters-IL  'A'                                NT    2:00.18   32  
     1) Bator, Ellen W24                2) Love, Crystal W28              
     3) Meyer, Chris M24                4) Herbst, Robert M40             
                  30.92     1:09.97 (39.05)     1:32.67 (22.70)     2:00.18 (27.51)
  2 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:02.15   26  
     1) Moore, Lauren W29               2) Thiry, Michael M34             
     3) Boulukos, Dana W33              4) Oxos, Bjorn B M24              
                  32.16     1:03.90 (31.74)     1:36.10 (32.20)     2:02.15 (26.05)
  3 Flying Fish Ywca-IL  'A'                               NT    2:08.10   24  
     1) Witt, Mike M37                  2) Sunahara, Keith M50            
     3) Plante, Claire W22              4) Kosnik, Lisa W30               
                  32.76     1:08.30 (35.54)     1:38.86 (30.56)     2:08.10 (29.24)
  4 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                          NT    2:09.05   22  
     1) Mertz, David M30                2) Deppen, Drew M26               
     3) Gross, Emma W25                 4) Hesterberg, Lisa W23           
                  31.59     1:05.59 (34.00)     1:41.18 (35.59)     2:09.05 (27.87)
  5 Chicago Smelts-IL  'B'                                 NT    2:19.37   20  
     1) Giles-Ott, Ruth W41             2) Martinez, Andrea W33           
     3) Carrillo, Roberto M24           4) Phinney, Scott M53             
                  41.52     1:23.25 (41.73)     1:50.70 (27.45)     2:19.37 (28.67)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Max Multi Sport-IL  'B'                                NT    1:39.49   32  
     1) Early, Nickolaus M30            2) Filarski, Dana W27             
     3) Fiorillo, Alyson W27            4) Ridgeway, Paul M25             
                  23.08       56.13 (33.05)     1:18.81 (22.68)     1:39.49 (20.68)
  2 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    1:43.69   26  
     1) Moore, Lauren W29               2) Boulukos, Dana W33             
     3) Parker, Adam M33                4) Krenzer, Brian M31             
                  26.03       54.26 (28.23)     1:19.16 (24.90)     1:43.69 (24.53)
  3 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                          NT    1:43.95   24  
     1) Burkhart, Beth W32              2) Lindstrom, John E M32          
     3) Lingner, Heather W33            4) Shipley, Greg M35              
                  27.64       55.10 (27.46)     1:20.50 (25.40)     1:43.95 (23.45)
  4 Westloop Athletic Club-IL  'B'                         NT    1:45.49   22  
     1) McGrath, Michael M25            2) O'Malley, Kerry W31            
     3) Hoit, Adam M29                  4) Roose, Lynn W46                
                  22.85       52.15 (29.30)     1:22.02 (29.87)     1:45.49 (23.47)
  5 Lake Shore Aquatic Club-IL  'A'                        NT    1:48.84   20  
     1) Hogan, Linda W40                2) Feeney, John M31               
     3) Stevens, Natasha W30            4) Walsh, Patrick M31             
                  30.72       55.00 (24.28)     1:24.44 (29.44)     1:48.84 (24.40)
  6 Vision Quest Rumble Fish-IL  'A'                       NT    1:51.29   18  
     1) Grabowski, Karen W34            2) Figueres, Ruben M35            
     3) Andros, Erica W26               4) Murphy, Julian M45             
                  26.84       55.70 (28.86)     1:25.67 (29.97)     1:51.29 (25.62)
  7 Fcs-IL  'A'                                            NT    1:52.01   16  
     1) Peebles, Brent M42              2) Glass, Katie W25               
     3) Cross, Elizabeth W48            4) Leonard, Nicholas M27          
                  26.35       55.67 (29.32)     1:29.92 (34.25)     1:52.01 (22.09)
  8 Fcs-IL  'B'                                            NT    1:52.46   14  
     1) Christian, Dan M29              2) Murray, Sarah W32              
     3) Quinn, Mary W37                 4) Matson, John M28               
                  25.64       55.23 (29.59)     1:27.47 (32.24)     1:52.46 (24.99)
  9 Westloop Athletic Club-IL  'A'                         NT    1:58.84   12  
     1) Burgos, Rodrigo M32             2) Strand, Pam W50                
     3) Pope, Kevin M45                 4) Shuey, Laina W25               
                  27.79       59.95 (32.16)     1:31.67 (31.72)     1:58.84 (27.17)
 10 Max Multi Sport-IL  'A'                                NT    2:00.78   10  
     1) McGEE, Michele W40              2) Morrison, Maggie W35           
     3) Upchurch, Jessica W28           4) Ohannes, Carrie W38            
                  37.45     1:12.21 (34.76)     1:45.26 (33.05)     2:00.78 (15.52)
 11 Max Multi Sport-IL  'C'                                NT    2:02.69    8  
     1) Schneidewind, Renee W35         2) Besozzi, Christina W27         
     3) Tanehill, Michelle M W27        4) Ridgeway, Jean W51             
                  32.72     1:01.53 (28.81)     1:32.13 (30.60)     2:02.69 (30.56)
 12 Evanston Wild Catfish-IL  'B'                          NT    2:05.00    6  
     1) Gehant, Luc M39                 2) Lindstrom, Sarah H W32         
     3) O'Conner, Megan W33             4) Minkovski, Peter M M32         
                  28.60     1:04.23 (35.63)     1:37.39 (33.16)     2:05.00 (27.61)
 13 Westloop Athletic Club-IL  'C'                         NT    2:12.70    4  
     1) Berman, Ron M37                 2) Swank, Emily W25               
     3) Andrews, William M44            4) Kotek, Ali W27                 
                  42.67     1:04.97 (22.30)     1:41.63 (36.66)     2:12.70 (31.07)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Max Multi Sport-IL  'B'                                NT    1:49.49   32  
     1) McGEE, Michele W40              2) Herrick, Melissa W32           
     3) Upchurch, Jessica W28           4) Schneidewind, Renee W35        
                  27.31       52.41 (25.10)     1:20.64 (28.23)     1:49.49 (28.85)
  2 Westloop Athletic Club-IL  'A'                         NT    1:59.80   26  
     1) Mitchell, John M34              2) Shuey, Laina W25               
     3) Santoro, Antonio M27            4) O'Malley, Kerry W31            
                  26.84     1:07.25 (40.41)     1:31.21 (23.96)     1:59.80 (28.59)
  3 Fcs-IL  'A'                                            NT    2:02.03   24  
     1) Matson, John M28                2) Glass, Katie W25               
     3) Murray, Sarah W32               4) Christian, Dan M29             
                  29.65     1:05.35 (35.70)     1:36.72 (31.37)     2:02.03 (25.31)
  4 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                          NT    2:05.27   22  
     1) Shipley, Greg M35               2) Lingner, Heather W33           
     3) Lindstrom, John E M32           4) Boyle, Shannon W26             
                  38.05     1:09.69 (31.64)     1:38.80 (29.11)     2:05.27 (26.47)
  5 MT Greenwood Mastrs Swim Team-IL  'A'                  NT    2:10.66   20  
     1) Royko, Mark M45                 2) Boeke, Lonny M31               
     3) Koziarski, Emily W27            4)                                
                  35.40     1:12.75 (37.35)     1:42.57 (29.82)     2:10.66 (28.09)
  6 Westloop Athletic Club-IL  'C'                         NT    2:10.94   18  
     1) Strand, Pam W50                 2) McGrath, Michael M25           
     3) Andrews, William M44            4) Kotek, Ali W27                 
                  39.51     1:09.49 (29.98)     1:40.65 (31.16)     2:10.94 (30.29)
  7 Fcs-IL  'B'                                            NT    2:10.95   16  
     1) Quinn, Mary W37                 2) Cross, Elizabeth W48           
     3) Leonard, Nicholas M27           4) Peebles, Brent M42             
                  40.23     1:21.59 (41.36)     1:45.81 (24.22)     2:10.95 (25.14)
  8 Westloop Athletic Club-IL  'B'                         NT    2:12.09   14  
     1) Swank, Emily W25                2) Berman, Ron M37                
     3) Roose, Lynn W46                 4) Hoit, Adam M29                 
                  43.26     1:15.67 (32.41)     1:48.44 (32.77)     2:12.09 (23.65)
  9 Vision Quest Rumble Fish-IL  'A'                       NT    2:14.56   12  
     1) Andros, Erica W26               2) Grabowski, Karen W34           
     3) Figueres, Ruben M35             4) Mullarkey, Jeff M45            
                  35.76     1:14.60 (38.84)     1:45.34 (30.74)     2:14.56 (29.22)
 10 Max Multi Sport-IL  'C'                                NT    2:25.93   10  
     1) Early, Nickolaus M30            2) Ridgeway, Paul M25             
     3) Fiorillo, Alyson W27            4) Filarski, Dana W27             
                1:22.04      1:28.00 (5.96)     1:53.41 (25.41)     2:25.93 (32.52)
 11 Evanston Wild Catfish-IL  'B'                          NT    2:28.86    8  
     1) O'Conner, Megan W33             2) Lindstrom, Sarah H W32         
     3) Gehant, Luc M39                 4) Minkovski, Peter M M32         
                  38.48     1:15.65 (37.17)     1:55.89 (40.24)     2:28.86 (32.97)
 12 Max Multi Sport-IL  'A'                                NT    2:49.49    6  
     1) Jean, Ridgeway W50              2) Cappitelli, Laurelle W38       
     3) Besozzi, Christina W27          4) Tanehill, Michelle M W27       
                  43.38     1:36.74 (53.36)     1:56.20 (19.46)     2:49.49 (53.29)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                          NT    1:45.39   32  
     1) LI, Jei W37                     2) Gehrken, Solveig L W39         
     3) Ackermann, David M44            4) Lopata, Mitch M46              
                  26.28       53.27 (26.99)     1:19.88 (26.61)     1:45.39 (25.51)
  2 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    1:49.85   26  
     1) Kafka, Heidi W47                2) Kooy, Elizabeth W38            
     3) Taylor, Greg M38                4) Cordero, Billy M42             
                  27.94       58.46 (30.52)     1:24.26 (25.80)     1:49.85 (25.59)
  3 Illinois Masters-IL  'A'                               NT    2:01.61   24  
                  36.12     1:01.66 (25.54)     1:36.29 (34.63)     2:01.61 (25.32)
  4 Evanston Wild Catfish-IL  'B'                          NT    2:14.24   22  
     1) Birenberg, Steve M49            2) Kanzok, Steffi W37             
     3) Limberg, Doug M51               4) Lawrence, Jennifer W39         
                  38.15     1:07.61 (29.46)     1:46.16 (38.55)     2:14.24 (28.08)
  5 Evanston Wild Catfish-IL  'C'                          NT    2:32.40   20  
     1) Carroll, Joe M58                2) Barry, Robert M58              
     3) Janus, Alison W49               4) Ahner, Amy W44                 
                  39.31     1:18.55 (39.24)     2:01.00 (42.45)     2:32.40 (31.40)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-IL  'A'                                 NT    2:07.36   32  
     1) Kooy, Elizabeth W38             2) Kafka, Heidi W47               
     3) Cordero, Billy M42              4) Patronsky, Ross M58            
                  36.62     1:12.94 (36.32)     1:39.96 (27.02)     2:07.36 (27.40)
  2 Evanston Wild Catfish-IL  'B'                          NT    2:36.29   26  
     1) Birenberg, Steve M49            2) Boyer, Becky W41               
     3) Neff, Nancy W44                 4) Limberg, Doug M51              
                  42.80     1:22.25 (39.45)     2:01.60 (39.35)     2:36.29 (34.69)
  3 Evanston Wild Catfish-IL  'C'                          NT    3:00.64   24  
     1) Landau, Nilce W48               2) Ahner, Amy W44                 
     3) Pinkus, Alfonse M56             4) Montanaro, Skip M56            
                1:07.76     1:40.43 (32.67)     2:17.01 (36.58)     3:00.64 (43.63)
 -- Vision Quest Rumble Fish-IL  'A'                       NT         DQ  
     1) Murphy, Julian M45              2) Harvego, Erin W40              
     3) Gillespie, Melissa W48          4) Zirlin, Paul M51               
                  39.04     1:21.63 (42.59)     2:02.09 (40.46)          DQ (29.67)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                          NT    2:09.87   32  
     1) Buck, Tom M52                   2) Roederer, Kathy W54            
     3) Ticus, Jessica W55              4) Dodson, Phil M56               
                  26.79     1:08.87 (42.08)     1:52.00 (43.13)     2:09.87 (17.87)
  2 MT Greenwood Mastrs Swim Team-IL  'A'                  NT    2:26.12   26  
     1) Miller, John B M56              2) Wegrzyn, Georgean W54          
     3) Kettelson, Larry M73            4) Kulak, Marilyn W52             
                  38.32     1:18.05 (39.73)     1:53.70 (35.65)     2:26.12 (32.42)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                          NT    2:30.60   32  
     1) Black, Boyd M53                 2) Ticus, Jessica W55             
     3) Roederer, Kathy W54             4) Dodson, Phil M56               
                  32.31     1:26.01 (53.70)     1:56.66 (30.65)     2:30.60 (33.94)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                          NT    2:24.37   32  
     1) Pinkus, Alfonse M56             2) O'Laughlin, Kathleen W62       
     3) Montanaro, Skip M56             4) Stranc, Sheila W57             
                  46.38     1:23.31 (36.93)     1:54.26 (30.95)     2:24.37 (30.11)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                          NT    3:15.76   32  
     1) Carroll, Joe M58                2) Hertel, Bob M58                
     3) O'Laughlin, Kathleen W62        4) Chamberlin, Lynn W59           
                  58.36     1:36.11 (37.75)   3:12.00 (1:35.89)      3:15.76 (3.76)
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                          NT    2:45.48   32  
     1) Magill, Chuck M75               2) Kurz, Mary W67                 
     3) Scott, Larry M66                4) Stevens, Ann W76               
                  44.21     1:35.77 (51.56)     2:13.45 (37.68)     2:45.48 (32.03)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 17                    
 
  1. Evanston Wild Catfish              2225   2. Chicago Smelts                     1040
  3. MT Greenwood Mastrs Swim Team       773   4. Max Multi Sport                     570
  5. Vision Quest Rumble Fish            547   6. Westloop Athletic Club              481
  7. Fcs                                 473   8. Gold Coast Aquatics                 349
  9. Gray Sharks                         319  10. Unattached                          311
 11. Lake Shore Aquatic Club             283  12. Coho Masters                        271
 13. Harbor Hurricanes                   239  14. Chicago Blue Dolhins                225
 15. Chicago Masters                     206  16. The Wellness Center                 203
 17. Flying Fish Ywca                    181  18. Eligin Blue Waves Swim Team         117
 19. Libertyville Masters                114  20. East Bank Club                      100
 21. The Oak Park Masters                 99  22. Illinois Masters                     82
 23. Naperville Waves                     73  24. Danville Silver Dolphins             62
 24. Buehler Swim Team                    62  26. Northwestern Aquatics                52
 27. Walnut Creek Masters                 48  28. Joilet Park District Blue Tide       28
 29. Lake Geneva YMCA                     22  30. Naperville Y Red Snappers            19
 31. Lincoln-Way Masters                  16  31. Thermosoft                           16