Licensed to ILMSA State Championship Meet
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 5/1/2010 08:22 AM
    2010 ILMSA Short Course State Championships, Sanction #: USMS #210-013S    
                             4/23/2010 - 4/25/2010                             
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Redig, Kira               23 Unattached             26.99      26.24    9  
  2 Rentner, Tiffany D        22 Lincoln Way Mast-21    26.64      26.43    7  
  3 Allie, Jena M             23 Lincoln Way Mast-21    26.72      26.62    6  
  4 Hesterberg, Lisa G        23 Evanston Masters-21    27.70      27.45    5  
  5 Pearson, Jaimie L         19 Elgin Blue Wave-21     28.56      27.92    4  
  6 Ford, Shayla N            23 YMCA of Rock Riv-21    30.00      28.33    3  
  7 Fritz, Meredith G         24 Westloop Athleti-21    29.56      28.46    2  
  8 Dickman, Rachel E         23 Mt Greenwood Mas-21    30.00      28.51    1  
  9 Welsh, Melissa R          18 KISH-21                32.24      31.72  
 10 Reed, Catherine E         20 Libertyville Mas-21    39.57      39.62  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather L          23 Libertyville Mas-21    59.80      54.63    9  
                  26.43       54.63 (28.20)                                        
  2 Rentner, Tiffany D        22 Lincoln Way Mast-21    59.89      57.13    7  
                  26.85       57.13 (30.28)                                        
  3 Allie, Jena M             23 Lincoln Way Mast-21    58.18      57.71    6  
                  27.78       57.71 (29.93)                                        
  4 Hesterberg, Lisa G        23 Evanston Masters-21    59.22      58.67    5  
                  28.55       58.67 (30.12)                                        
  5 Dickman, Rachel E         23 Mt Greenwood Mas-21  1:05.00    1:01.44    4  
                  29.69     1:01.44 (31.75)                                        
  6 Fritz, Meredith G         24 Westloop Athleti-21  1:04.44    1:03.29    3  
                  29.59     1:03.29 (33.70)                                        
  7 Reed, Catherine E         20 Libertyville Mas-21  1:31.51    1:29.85    2  
                  41.98     1:29.85 (47.87)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather L          23 Libertyville Mas-21  2:07.52    1:59.45    9  
                  28.10       58.62 (30.52)     1:29.48 (30.86)     1:59.45 (29.97)
  2 Hesterberg, Lisa G        23 Evanston Masters-21  2:13.22    2:07.78    7  
                  30.26     1:02.87 (32.61)     1:35.62 (32.75)     2:07.78 (32.16)
  3 Allie, Jena M             23 Lincoln Way Mast-21  2:12.65    2:11.26    6  
                  29.71     1:02.82 (33.11)     1:37.40 (34.58)     2:11.26 (33.86)
  4 Rajanen, Krista           22 Oak Park Masters-21  2:15.00    2:18.92    5  
                  31.59     1:05.86 (34.27)     1:41.63 (35.77)     2:18.92 (37.29)
  5 Welsh, Michelle C         21 KISH-21              2:30.43    2:39.67    4  
                  33.22     1:12.19 (38.97)     1:55.42 (43.23)     2:39.67 (44.25)
  6 Welsh, Melissa R          18 KISH-21              2:38.31    2:52.67    3  
                  35.95     1:18.70 (42.75)     2:04.66 (45.96)     2:52.67 (48.01)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa G        23 Evanston Masters-21  6:06.00    5:46.23    9  
                  31.62     1:06.39 (34.77)     1:41.26 (34.87)     2:16.76 (35.50)
        2:52.16 (35.40)     3:27.26 (35.10)     4:02.67 (35.41)     4:38.10 (35.43)
        5:13.44 (35.34)     5:46.23 (32.79)                                        
  2 Rajanen, Krista           22 Oak Park Masters-21  6:20.00    6:12.17    7  
                  33.40     1:09.83 (36.43)     1:47.62 (37.79)     2:25.83 (38.21)
        3:03.78 (37.95)     3:41.81 (38.03)     4:20.06 (38.25)     4:58.18 (38.12)
        5:36.12 (37.94)     6:12.17 (36.05)                                        
 
Women 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather L          23 Libertyville Mas-21 11:50.30   10:55.29    9  
                  30.23     1:02.50 (32.27)     1:35.34 (32.84)     2:08.01 (32.67)
        2:40.93 (32.92)     3:13.80 (32.87)     3:46.75 (32.95)     4:19.79 (33.04)
        4:52.72 (32.93)     5:25.38 (32.66)     5:58.35 (32.97)     6:31.35 (33.00)
        7:04.36 (33.01)     7:37.21 (32.85)     8:10.27 (33.06)     8:43.60 (33.33)
        9:16.88 (33.28)     9:50.07 (33.19)    10:23.40 (33.33)    10:55.29 (31.89)
  2 Hesterberg, Lisa G        23 Evanston Masters-21 12:45.00   12:03.47    7  
                  32.87     1:08.59 (35.72)     1:44.41 (35.82)     2:20.29 (35.88)
        2:56.70 (36.41)     3:33.10 (36.40)     4:09.97 (36.87)     4:46.55 (36.58)
        5:23.21 (36.66)     5:59.95 (36.74)     6:36.51 (36.56)     7:13.10 (36.59)
        7:49.88 (36.78)     8:26.44 (36.56)     9:03.24 (36.80)     9:39.74 (36.50)
       10:16.28 (36.54)    10:52.89 (36.61)    11:29.17 (36.28)    12:03.47 (34.30)
  3 Rajanen, Krista           22 Oak Park Masters-21 12:45.00   12:55.88    6  
                  32.71     1:07.84 (35.13)     1:44.89 (37.05)     2:22.78 (37.89)
        3:00.97 (38.19)     3:39.07 (38.10)     4:17.55 (38.48)     4:56.49 (38.94)
        5:35.75 (39.26)     6:15.71 (39.96)     6:55.53 (39.82)     7:35.63 (40.10)
        8:16.12 (40.49)     8:56.24 (40.12)     9:36.37 (40.13)    10:16.76 (40.39)
       10:57.32 (40.56)    11:37.57 (40.25)    12:17.58 (40.01)    12:55.88 (38.30)
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa G        23 Evanston Masters-21    31.19      30.73    9  
  2 Redig, Kira               23 Unattached             31.50      31.18    7  
  3 Allie, Jena M             23 Lincoln Way Mast-21    31.62      31.29    6  
  4 Ford, Shayla N            23 YMCA of Rock Riv-21    35.00      34.52    5  
  5 Oelke, Carissa D          18 Elgin Blue Wave-21     32.44      37.57    4  
  6 Dickman, Rachel E         23 Mt Greenwood Mas-21    39.00      38.07    3  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather L          23 Libertyville Mas-21  1:05.25    1:01.13    9  
                  29.86     1:01.13 (31.27)                                        
  2 Hesterberg, Lisa G        23 Evanston Masters-21  1:10.81    1:06.51    7  
                  32.37     1:06.51 (34.14)                                        
  3 Ford, Shayla N            23 YMCA of Rock Riv-21  1:20.00    1:13.15    6  
                  34.94     1:13.15 (38.21)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather L          23 Libertyville Mas-21  2:17.70    2:12.64    9  
                  31.72     1:05.07 (33.35)     1:39.07 (34.00)     2:12.64 (33.57)
  2 Hesterberg, Lisa G        23 Evanston Masters-21  2:32.35    2:27.85    7  
                  34.43     1:12.03 (37.60)     1:50.00 (37.97)     2:27.85 (37.85)
  3 Ford, Shayla N            23 YMCA of Rock Riv-21  3:30.00    2:43.52    6  
                  37.26     1:17.72 (40.46)     2:00.33 (42.61)     2:43.52 (43.19)
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Jess            24 Chicago Blue Dol-21    33.00      32.47    9  
  2 Braun, Katie A            24 Chicago Blue Dol-21    43.00      34.22    7  
  3 Allie, Jena M             23 Lincoln Way Mast-21    35.74      34.35    6  
  4 Rentner, Tiffany D        22 Lincoln Way Mast-21    37.50      34.75    5  
  5 Fritz, Meredith G         24 Westloop Athleti-21    36.00      36.67    4  
  6 Welsh, Michelle C         21 KISH-21                41.97      40.23    3  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fritz, Meredith G         24 Westloop Athleti-21  1:15.00    1:20.49    9  
                  37.35     1:20.49 (43.14)                                        
  2 Pearson, Jaimie L         19 Elgin Blue Wave-21   1:23.75    1:23.11    7  
                  39.06     1:23.11 (44.05)                                        
  3 Welsh, Michelle C         21 KISH-21              1:34.91    1:30.34    6  
                  42.01     1:30.34 (48.33)                                        
  4 Welsh, Melissa R          18 KISH-21              1:37.46    1:34.90    5  
                  43.40     1:34.90 (51.50)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Michelle C         21 KISH-21              3:16.77    3:21.03    9  
                  42.84     1:33.08 (50.24)     2:26.73 (53.65)     3:21.03 (54.30)
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather L          23 Libertyville Mas-21    31.20      27.33    9  
  2 Rentner, Tiffany D        22 Lincoln Way Mast-21    28.63      27.86    7  
  3 Allie, Jena M             23 Lincoln Way Mast-21    30.10      29.29    6  
  4 Stephens, Jess            24 Chicago Blue Dol-21    31.00      29.32    5  
  5 Hesterberg, Lisa G        23 Evanston Masters-21    31.00      30.50    4  
  6 Dickman, Rachel E         23 Mt Greenwood Mas-21    35.00      33.27    3  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather L          23 Libertyville Mas-21  1:03.85      59.97    9  
                  28.11       59.97 (31.86)                                        
  2 Trondle, Lauren M         22 Western Illinois-21  1:01.52    1:00.04    7  
                  28.03     1:00.04 (32.01)                                        
  3 Rentner, Tiffany D        22 Lincoln Way Mast-21  1:03.50    1:02.24    6  
                  29.23     1:02.24 (33.01)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather L          23 Libertyville Mas-21  2:17.40    2:10.23    9  
                  29.21     1:02.31 (33.10)     1:36.02 (33.71)     2:10.23 (34.21)
  2 Trondle, Lauren M         22 Western Illinois-21  2:16.32    2:11.91    7  
                  29.36     1:02.57 (33.21)     1:36.36 (33.79)     2:11.91 (35.55)
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather L          23 Libertyville Mas-21  1:04.84    1:00.48    9  
                  27.82     1:00.48 (32.66)                                        
  2 Trondle, Lauren M         22 Western Illinois-21  1:06.93    1:02.70    7  
                  28.91     1:02.70 (33.79)                                        
  3 Rentner, Tiffany D        22 Lincoln Way Mast-21  1:10.61    1:05.59    6  
                  30.26     1:05.59 (35.33)                                        
  4 Allie, Jena M             23 Lincoln Way Mast-21  1:07.41    1:05.93    5  
                  30.52     1:05.93 (35.41)                                        
  5 Hesterberg, Lisa G        23 Evanston Masters-21  1:14.63    1:11.82    4  
                  32.37     1:11.82 (39.45)                                        
  6 Fritz, Meredith G         24 Westloop Athleti-21  1:11.79    1:11.97    3  
                  33.85     1:11.97 (38.12)                                        
  7 Pearson, Jaimie L         19 Elgin Blue Wave-21   1:14.34    1:15.94    2  
                  35.40     1:15.94 (40.54)                                        
  8 Dickman, Rachel E         23 Mt Greenwood Mas-21  1:20.00    1:21.28    1  
                  38.58     1:21.28 (42.70)                                        
  9 Welsh, Michelle C         21 KISH-21              1:26.96    1:22.85  
                  38.18     1:22.85 (44.67)                                        
 10 Welsh, Melissa R          18 KISH-21              1:43.05    1:23.66  
                  39.29     1:23.66 (44.37)                                        
 -- Ford, Shayla N            23 YMCA of Rock Riv-21  1:20.00         DQ  
                  33.21          DQ (40.58)                                        
 -- Oelke, Carissa D          18 Elgin Blue Wave-21   1:09.20        DNF  
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather L          23 Libertyville Mas-21  2:19.32    2:09.88    9  
                  28.19     1:00.86 (32.67)     1:38.97 (38.11)     2:09.88 (30.91)
  2 Trondle, Lauren M         22 Western Illinois-21  2:13.12    2:14.19    7  
                  28.56     1:03.04 (34.48)     1:42.32 (39.28)     2:14.19 (31.87)
  3 Braun, Katie A            24 Chicago Blue Dol-21  2:32.00    2:16.19    6  
                  28.84     1:03.52 (34.68)     1:44.11 (40.59)     2:16.19 (32.08)
  4 Stephens, Jess            24 Chicago Blue Dol-21  2:22.00    2:21.20    5  
                  30.84     1:07.35 (36.51)     1:46.64 (39.29)     2:21.20 (34.56)
  5 Hesterberg, Lisa G        23 Evanston Masters-21  2:40.58    2:34.69    4  
                  33.39     1:13.07 (39.68)     2:00.45 (47.38)     2:34.69 (34.24)
  6 Welsh, Michelle C         21 KISH-21              2:58.82    3:00.67    3  
                  37.80     1:24.95 (47.15)     2:16.51 (51.56)     3:00.67 (44.16)
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiluk, Heather L          23 Libertyville Mas-21  5:00.50    4:37.07    9  
                  30.19     1:04.25 (34.06)     1:40.52 (36.27)     2:15.53 (35.01)
        2:55.36 (39.83)     3:34.44 (39.08)     4:06.57 (32.13)     4:37.07 (30.50)
  2 Trondle, Lauren M         22 Western Illinois-21  4:40.87    4:40.71    7  
                  29.18     1:01.85 (32.67)     1:38.19 (36.34)     2:14.64 (36.45)
        2:54.74 (40.10)     3:35.75 (41.01)     4:09.13 (33.38)     4:40.71 (31.58)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Allison         28 Harbor Hurricane-21    25.70      25.08    9  
  2 Schmugge, Kim A           28 Western Illinois-21    26.71      25.81    7  
  3 Liberty, Laurel M         28 Libertyville Mas-21    26.50      26.43    6  
  4 Koziarski, Emily          27 Mt Greenwood Mas-21    27.00      27.42    5  
  5 Wais, Tracy               29 Chicago Smelts-21      28.30      27.55    4  
  6 Boilesen, Tiffany J       25 Libertyville Mas-21    27.22      27.57    3  
  7 Howland, Heather          29 Unattached             27.55      27.89    2  
  8 Meckstroth, Natalie       26 KISH-21                31.23      28.17    1  
  9 Jobe, Liz                 25 Chicago Blue Dol-21    29.45      28.67  
 10 Baker, Sarah C            28 Evanston Masters-21    28.10      28.84  
 11 Glass, Kathryn            25 Flying Carp Swim-21    29.80      29.65  
 12 Wortman, Jen L            26 Gray Sharks Lean-21    30.85      29.78  
 13 Kotek, Ali                27 Westloop Athleti-21    31.84      30.12  
 14 Romano, Melissa A         27 KISH-21                35.00      30.49  
 15 Calderon, Esther L        28 Westloop Athleti-21    32.46      31.82  
 16 Shuey, Laina K            25 Westloop Athleti-21    30.00      32.67  
 17 Darling, Allie E          29 Westloop Athleti-21    50.00      33.52  
 18 Litoff, Dana              25 Chicago Smelts-21      35.50      34.93  
 19 Sullivan, Michelle        26 Naperville Waves-21    38.60      36.96  
 20 Minné, Tiffany            25 Gray Sharks Lean-21    40.00      37.46  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Allison         28 Harbor Hurricane-21    56.40      55.34    9  
                  26.48       55.34 (28.86)                                        
  2 Schmugge, Kim A           28 Western Illinois-21  1:00.15      58.68    7  
                  27.84       58.68 (30.84)                                        
  3 Koziarski, Emily          27 Mt Greenwood Mas-21  1:00.00    1:00.03    6  
                  28.52     1:00.03 (31.51)                                        
  4 Howland, Heather          29 Unattached           1:01.27    1:01.60    5  
                  29.33     1:01.60 (32.27)                                        
  5 Goodwin, Amy              28 Gray Sharks Lean-21  1:01.81    1:02.22    4  
                  29.96     1:02.22 (32.26)                                        
  6 Rosser, Julie A           27 Westloop Athleti-21  1:20.00    1:02.36    3  
                  30.14     1:02.36 (32.22)                                        
  7 Meckstroth, Natalie       26 KISH-21              1:08.35    1:02.79    2  
                  29.06     1:02.79 (33.73)                                        
  8 Jobe, Liz                 25 Chicago Blue Dol-21  1:03.15    1:03.09    1  
                  30.17     1:03.09 (32.92)                                        
  9 Pencek, Janelle           28 Naperville Waves-21  1:05.98    1:03.88  
                  31.12     1:03.88 (32.76)                                        
 10 Baker, Sarah C            28 Evanston Masters-21  1:04.30    1:03.89  
                  29.65     1:03.89 (34.24)                                        
 11 Wortman, Jen L            26 Gray Sharks Lean-21  1:06.53    1:04.83  
                  31.30     1:04.83 (33.53)                                        
 12 Romano, Melissa A         27 KISH-21              1:06.00    1:06.24  
                  32.18     1:06.24 (34.06)                                        
 13 Andrews, Melissa D        27 Elgin Blue Wave-21   1:15.00    1:12.10  
                  34.17     1:12.10 (37.93)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel M         28 Libertyville Mas-21  2:06.50    2:04.24    9  
                  29.36     1:00.67 (31.31)     1:32.51 (31.84)     2:04.24 (31.73)
  2 Croucher, Allison         28 Harbor Hurricane-21  2:07.00    2:04.92    7  
                  28.46     1:00.08 (31.62)     1:33.41 (33.33)     2:04.92 (31.51)
  3 Moore, Lauren             29 Chicago Smelts-21    2:25.00    2:06.23    6  
                  29.13     1:01.13 (32.00)     1:33.95 (32.82)     2:06.23 (32.28)
  4 Kreutzjans, Rebecca J     25 Chicago Blue Dol-21  2:18.00    2:10.37    5  
                  30.25     1:03.00 (32.75)     1:36.95 (33.95)     2:10.37 (33.42)
  5 Boyle, Shannon            26 Evanston Masters-21  2:20.00    2:13.00    4  
                  31.02     1:04.84 (33.82)     1:39.29 (34.45)     2:13.00 (33.71)
  6 Wais, Tracy               29 Chicago Smelts-21    2:18.00    2:14.81    3  
                  31.00     1:04.94 (33.94)     1:39.93 (34.99)     2:14.81 (34.88)
  7 Goodwin, Amy              28 Gray Sharks Lean-21  2:12.00    2:20.11    2  
                  31.40     1:05.78 (34.38)     1:42.96 (37.18)     2:20.11 (37.15)
  8 Howland, Heather          29 Unattached           2:20.91    2:20.43    1  
                  31.40     1:06.94 (35.54)     1:43.88 (36.94)     2:20.43 (36.55)
  9 Rosser, Julie A           27 Westloop Athleti-21  3:00.00    2:20.68  
                  31.11     1:05.92 (34.81)     1:43.08 (37.16)     2:20.68 (37.60)
 10 Wortman, Jen L            26 Gray Sharks Lean-21  2:26.43    2:21.68  
                  31.49     1:07.22 (35.73)     1:44.97 (37.75)     2:21.68 (36.71)
 11 Boilesen, Tiffany J       25 Libertyville Mas-21  2:17.00    2:23.28  
                  32.41     1:08.74 (36.33)     1:46.65 (37.91)     2:23.28 (36.63)
 12 Gross, Emma R             25 Evanston Masters-21  2:33.00    2:25.46  
                  33.87     1:10.95 (37.08)     1:48.85 (37.90)     2:25.46 (36.61)
 13 Baker, Sarah C            28 Evanston Masters-21  2:28.50    2:26.82  
                  32.70     1:10.44 (37.74)     1:49.52 (39.08)     2:26.82 (37.30)
 14 Chappell, Grace A         26 Chicago Blue Dol-21  2:28.83    2:27.18  
                  33.05     1:10.10 (37.05)     1:49.52 (39.42)     2:27.18 (37.66)
 15 Calderon, Esther L        28 Westloop Athleti-21  3:25.00    2:34.25  
                  36.29     1:14.50 (38.21)     1:55.35 (40.85)     2:34.25 (38.90)
 16 Andrews, Melissa D        27 Elgin Blue Wave-21   2:30.46    2:34.31  
                  35.47     1:14.89 (39.42)     1:55.12 (40.23)     2:34.31 (39.19)
 17 Darling, Allie E          29 Westloop Athleti-21  4:00.00    2:47.79  
                  36.43     1:19.24 (42.81)     2:03.81 (44.57)     2:47.79 (43.98)
 18 Litoff, Dana              25 Chicago Smelts-21    2:50.00    2:50.72  
                  39.94     1:24.29 (44.35)     2:08.83 (44.54)     2:50.72 (41.89)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel M         28 Libertyville Mas-21  5:37.00    5:34.21    9  
                  30.39     1:03.30 (32.91)     1:37.06 (33.76)     2:11.11 (34.05)
        2:45.56 (34.45)     3:19.65 (34.09)     3:53.78 (34.13)     4:27.76 (33.98)
        5:01.59 (33.83)     5:34.21 (32.62)                                        
  2 Moore, Lauren             29 Chicago Smelts-21    6:15.00    5:41.98    7  
                  30.61     1:05.01 (34.40)     1:40.48 (35.47)     2:15.77 (35.29)
        2:51.02 (35.25)     3:25.89 (34.87)     4:00.51 (34.62)     4:34.92 (34.41)
        5:09.07 (34.15)     5:41.98 (32.91)                                        
  3 Boyle, Shannon            26 Evanston Masters-21  6:05.00    5:53.69    6  
                  31.63     1:06.33 (34.70)     1:41.60 (35.27)     2:16.95 (35.35)
        2:52.86 (35.91)     3:29.01 (36.15)     4:05.40 (36.39)     4:42.26 (36.86)
        5:18.57 (36.31)     5:53.69 (35.12)                                        
  4 Boilesen, Tiffany J       25 Libertyville Mas-21  6:15.00    6:18.85    5  
                  32.09     1:08.50 (36.41)     1:47.16 (38.66)     2:25.49 (38.33)
        3:04.28 (38.79)     3:43.48 (39.20)     4:22.62 (39.14)     5:02.13 (39.51)
        5:41.31 (39.18)     6:18.85 (37.54)                                        
  5 Gross, Emma R             25 Evanston Masters-21  6:35.00    6:34.27    4  
                  35.42     1:13.97 (38.55)     1:53.80 (39.83)     2:33.90 (40.10)
        3:14.25 (40.35)     3:54.63 (40.38)     4:35.19 (40.56)     5:15.69 (40.50)
        5:55.68 (39.99)     6:34.27 (38.59)                                        
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel M         28 Libertyville Mas-21 11:45.00   11:23.67    9  
                  30.35     1:03.42 (33.07)     1:36.83 (33.41)     2:10.51 (33.68)
        2:44.38 (33.87)     3:18.48 (34.10)     3:52.82 (34.34)     4:27.12 (34.30)
        5:01.72 (34.60)     5:36.19 (34.47)     6:11.00 (34.81)     6:45.48 (34.48)
        7:20.12 (34.64)     7:54.96 (34.84)     8:30.05 (35.09)     9:04.98 (34.93)
        9:40.09 (35.11)    10:14.98 (34.89)    10:49.82 (34.84)    11:23.67 (33.85)
  2 Croucher, Allison         28 Harbor Hurricane-21 11:40.00   12:05.49    7  
                  30.37     1:04.88 (34.51)     1:41.37 (36.49)     2:17.93 (36.56)
        2:54.65 (36.72)     3:31.89 (37.24)     4:08.72 (36.83)     4:45.52 (36.80)
        5:23.15 (37.63)     6:00.08 (36.93)     6:36.73 (36.65)     7:13.16 (36.43)
        7:50.77 (37.61)     8:27.61 (36.84)     9:03.93 (36.32)     9:40.93 (37.00)
       10:17.86 (36.93)    10:54.75 (36.89)    11:31.10 (36.35)    12:05.49 (34.39)
  3 Boyle, Shannon            26 Evanston Masters-21 12:30.00   12:18.91    6  
                  31.73     1:06.94 (35.21)     1:43.16 (36.22)     2:19.66 (36.50)
        2:56.25 (36.59)     3:33.17 (36.92)     4:10.51 (37.34)     4:47.46 (36.95)
        5:24.65 (37.19)     6:02.20 (37.55)     6:39.27 (37.07)     7:16.64 (37.37)
        7:54.99 (38.35)     8:33.35 (38.36)     9:11.53 (38.18)     9:49.22 (37.69)
       10:27.63 (38.41)    11:05.89 (38.26)    11:43.03 (37.14)    12:18.91 (35.88)
  4 Scheidenhelm, Drew E      27 Elgin Blue Wave-21  14:00.00   12:39.91    5  
                  32.23     1:09.71 (37.48)     1:47.88 (38.17)     2:26.44 (38.56)
        3:05.27 (38.83)     3:44.01 (38.74)     4:22.72 (38.71)     5:01.56 (38.84)
        5:40.23 (38.67)     6:19.25 (39.02)     6:57.81 (38.56)     7:36.51 (38.70)
        8:14.76 (38.25)     8:53.33 (38.57)     9:31.80 (38.47)    10:10.21 (38.41)
       10:48.28 (38.07)    11:26.10 (37.82)    12:03.85 (37.75)    12:39.91 (36.06)
  5 Goodwin, Amy              28 Gray Sharks Lean-21 12:45.00   12:44.09    4  
                  33.26     1:09.47 (36.21)     1:47.02 (37.55)     2:25.14 (38.12)
        3:03.66 (38.52)     3:42.73 (39.07)     4:22.10 (39.37)     5:01.44 (39.34)
        5:40.00 (38.56)     6:18.91 (38.91)     6:58.29 (39.38)     7:37.18 (38.89)
        8:16.48 (39.30)     8:55.35 (38.87)     9:33.55 (38.20)    10:12.04 (38.49)
       10:51.17 (39.13)    11:29.75 (38.58)    12:08.25 (38.50)    12:44.09 (35.84)
  6 Wortman, Jen L            26 Gray Sharks Lean-21 13:30.00   13:07.13    3  
                  33.44     1:09.65 (36.21)     1:47.63 (37.98)     2:26.38 (38.75)
        3:05.49 (39.11)     3:45.11 (39.62)     4:24.83 (39.72)     5:04.97 (40.14)
        5:45.05 (40.08)     6:25.31 (40.26)     7:06.05 (40.74)     7:46.11 (40.06)
        8:26.40 (40.29)     9:07.40 (41.00)     9:48.03 (40.63)    10:28.83 (40.80)
       11:08.83 (40.00)    11:48.39 (39.56)    12:28.70 (40.31)    13:07.13 (38.43)
  7 Boilesen, Tiffany J       25 Libertyville Mas-21 12:30.00   13:13.86    2  
                  33.90     1:12.09 (38.19)     1:51.58 (39.49)     2:30.91 (39.33)
        3:10.94 (40.03)     3:50.92 (39.98)     4:30.79 (39.87)     5:11.38 (40.59)
        5:51.04 (39.66)     6:31.88 (40.84)     7:11.98 (40.10)     7:53.00 (41.02)
        8:33.43 (40.43)     9:14.14 (40.71)     9:54.88 (40.74)    10:35.31 (40.43)
       11:15.61 (40.30)    11:55.43 (39.82)    12:35.54 (40.11)    13:13.86 (38.32)
  8 Andrews, Melissa D        27 Elgin Blue Wave-21  14:10.00   13:28.93    1  
                  35.23     1:14.52 (39.29)     1:55.03 (40.51)     2:35.75 (40.72)
        3:16.12 (40.37)     3:56.49 (40.37)     4:37.11 (40.62)     5:18.35 (41.24)
        5:59.94 (41.59)     6:41.33 (41.39)     7:22.06 (40.73)     8:03.14 (41.08)
        8:44.29 (41.15)     9:26.03 (41.74)    10:07.37 (41.34)    10:48.33 (40.96)
       11:29.15 (40.82)    12:10.41 (41.26)    12:50.24 (39.83)    13:28.93 (38.69)
  9 Chappell, Grace A         26 Chicago Blue Dol-21 14:30.00   13:44.54  
                  36.14     1:15.46 (39.32)     1:55.15 (39.69)     2:36.13 (40.98)
        3:16.95 (40.82)     3:58.38 (41.43)     4:39.27 (40.89)     5:20.96 (41.69)
        6:02.96 (42.00)     6:45.15 (42.19)     7:26.61 (41.46)     8:08.58 (41.97)
        8:50.90 (42.32)     9:33.49 (42.59)    10:16.27 (42.78)                    
           11:41.75 ( )    12:22.81 (41.06)    13:04.53 (41.72)    13:44.54 (40.01)
 10 Litoff, Dana              25 Chicago Smelts-21   16:00.00   16:13.54  
                  42.84     1:31.39 (48.55)     2:21.92 (50.53)     3:12.86 (50.94)
        4:03.62 (50.76)     4:55.76 (52.14)     5:47.04 (51.28)     6:37.58 (50.54)
        7:28.14 (50.56)     8:18.34 (50.20)     9:08.08 (49.74)     9:58.49 (50.41)
       10:47.91 (49.42)    11:36.17 (48.26)    12:25.61 (49.44)    13:13.22 (47.61)
       14:00.01 (46.79)    14:46.15 (46.14)    15:31.60 (45.45)    16:13.54 (41.94)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmugge, Kim A           28 Western Illinois-21    32.00      28.93    9  
  2 Croucher, Allison         28 Harbor Hurricane-21    31.00      29.79    7  
  3 Scheidenhelm, Drew E      27 Elgin Blue Wave-21     31.50      31.48    6  
  4 Koziarski, Emily          27 Mt Greenwood Mas-21    32.00      32.08    5  
  5 Rosser, Julie A           27 Westloop Athleti-21    40.00      33.98    4  
  6 Glass, Kathryn            25 Flying Carp Swim-21    35.16      34.35    3  
  7 Boilesen, Tiffany J       25 Libertyville Mas-21    34.00      34.54    2  
  8 Howland, Heather          29 Unattached             35.88      36.08    1  
  9 Calderon, Esther L        28 Westloop Athleti-21    36.88      36.90  
 10 Andrews, Melissa D        27 Elgin Blue Wave-21     36.52      37.74  
 11 Liu, Christina M          29 Chicago Blue Dol-21    38.48      37.94  
 12 Sullivan, Michelle        26 Naperville Waves-21    41.77      42.95  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Allison         28 Harbor Hurricane-21  1:09.00    1:04.28    9  
                  31.35     1:04.28 (32.93)                                        
  2 Schmugge, Kim A           28 Western Illinois-21  1:05.84    1:04.36    7  
                  30.77     1:04.36 (33.59)                                        
  3 Scheidenhelm, Drew E      27 Elgin Blue Wave-21   1:09.20    1:07.54    6  
                  32.47     1:07.54 (35.07)                                        
  4 Koziarski, Emily          27 Mt Greenwood Mas-21  1:10.00    1:08.42    5  
                  33.00     1:08.42 (35.42)                                        
  5 Goodwin, Amy              28 Gray Sharks Lean-21  1:09.66    1:09.01    4  
                  33.26     1:09.01 (35.75)                                        
  6 Sajn, Cathy               26 Mt Greenwood Mas-21  1:12.03    1:09.82    3  
                  33.76     1:09.82 (36.06)                                        
  7 Rosser, Julie A           27 Westloop Athleti-21  1:40.00    1:11.63    2  
                  35.19     1:11.63 (36.44)                                        
  8 Boilesen, Tiffany J       25 Libertyville Mas-21  1:20.00    1:12.13    1  
                  34.40     1:12.13 (37.73)                                        
  9 Boyle, Shannon            26 Evanston Masters-21  1:17.00    1:15.91  
                  37.73     1:15.91 (38.18)                                        
 10 Andrews, Melissa D        27 Elgin Blue Wave-21   1:15.98    1:20.90  
                  38.67     1:20.90 (42.23)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Croucher, Allison         28 Harbor Hurricane-21  2:30.00    2:21.66    9  
                  32.63     1:08.74 (36.11)     1:46.27 (37.53)     2:21.66 (35.39)
  2 Kreutzjans, Rebecca J     25 Chicago Blue Dol-21  2:32.00    2:22.45    7  
                  33.87     1:09.88 (36.01)     1:46.51 (36.63)     2:22.45 (35.94)
  3 Schmugge, Kim A           28 Western Illinois-21  2:41.00    2:25.97    6  
                  33.25     1:10.14 (36.89)     1:48.15 (38.01)     2:25.97 (37.82)
  4 Scheidenhelm, Drew E      27 Elgin Blue Wave-21   2:32.00    2:28.60    5  
                  34.32     1:11.37 (37.05)     1:50.13 (38.76)     2:28.60 (38.47)
  5 Moore, Lauren             29 Chicago Smelts-21    3:00.00    2:29.86    4  
                  34.74     1:12.58 (37.84)     1:52.04 (39.46)     2:29.86 (37.82)
  6 Boyle, Shannon            26 Evanston Masters-21  2:40.00    2:39.32    3  
                  38.01     1:18.43 (40.42)     1:59.16 (40.73)     2:39.32 (40.16)
  7 Chappell, Grace A         26 Chicago Blue Dol-21  2:50.37    2:49.41    2  
                  39.70     1:21.73 (42.03)     2:06.15 (44.42)     2:49.41 (43.26)
  8 Andrews, Melissa D        27 Elgin Blue Wave-21   2:52.29    2:49.46    1  
                  39.31     1:22.44 (43.13)     2:07.11 (44.67)     2:49.46 (42.35)
  9 Sullivan, Michelle        26 Naperville Waves-21  3:21.11    3:17.19  
                  45.11     1:34.57 (49.46)     2:24.41 (49.84)     3:17.19 (52.78)
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Sarah C            28 Evanston Masters-21    33.20      32.46    9  
  2 Moore, Lauren             29 Chicago Smelts-21      35.00      33.06    7  
  3 Croucher, Allison         28 Harbor Hurricane-21    36.00      35.36    6  
  4 Scheidenhelm, Drew E      27 Elgin Blue Wave-21     36.23      35.52    5  
  5 Boyle, Shannon            26 Evanston Masters-21    40.00      36.98    4  
  6 Meckstroth, Natalie       26 KISH-21                37.49      37.24    3  
  7 Glass, Kathryn            25 Flying Carp Swim-21    36.90      37.83    2  
  8 Wegner, Laura             27 Chicago Blue Dol-21    35.00      39.14    1  
  9 Litoff, Dana              25 Chicago Smelts-21      42.00      42.33  
 10 Howland, Heather          29 Unattached             43.43      42.75  
 11 Minné, Tiffany            25 Gray Sharks Lean-21  1:30.00      45.85  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             29 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:11.84    9  
                  34.27     1:11.84 (37.57)                                        
  2 Baker, Sarah C            28 Evanston Masters-21  1:14.30    1:11.96    7  
                  33.99     1:11.96 (37.97)                                        
  3 Glass, Kathryn            25 Flying Carp Swim-21  1:21.50    1:21.38    6  
                  38.69     1:21.38 (42.69)                                        
  4 Boyle, Shannon            26 Evanston Masters-21  1:22.00    1:22.02    5  
                  38.18     1:22.02 (43.84)                                        
  5 Kotek, Ali                27 Westloop Athleti-21  1:25.28    1:23.80    4  
                  39.75     1:23.80 (44.05)                                        
  6 Liu, Christina M          29 Chicago Blue Dol-21  1:29.42    1:25.52    3  
                  41.06     1:25.52 (44.46)                                        
  7 Litoff, Dana              25 Chicago Smelts-21    1:34.00    1:33.35    2  
                  44.00     1:33.35 (49.35)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             29 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:37.46    9  
                  36.50     1:17.08 (40.58)     1:58.01 (40.93)     2:37.46 (39.45)
  2 Baker, Sarah C            28 Evanston Masters-21  2:47.50    2:38.38    7  
                  35.55     1:16.05 (40.50)     1:57.48 (41.43)     2:38.38 (40.90)
  3 Scheidenhelm, Drew E      27 Elgin Blue Wave-21   2:58.00    2:50.54    6  
                  39.03     1:22.95 (43.92)     2:07.32 (44.37)     2:50.54 (43.22)
  4 Sajn, Cathy               26 Mt Greenwood Mas-21  2:59.99    2:53.93    5  
                  38.77     1:21.59 (42.82)     2:07.25 (45.66)     2:53.93 (46.68)
  5 Boyle, Shannon            26 Evanston Masters-21  2:45.00    2:58.28    4  
                  39.23     1:24.57 (45.34)     2:12.06 (47.49)     2:58.28 (46.22)
  6 Litoff, Dana              25 Chicago Smelts-21    3:20.00    3:28.45    3  
                  47.71     1:42.19 (54.48)     2:35.82 (53.63)     3:28.45 (52.63)
 -- Minné, Tiffany            25 Gray Sharks Lean-21  4:15.00         DQ  
                  48.99     1:42.70 (53.71)     2:37.79 (55.09)          DQ (52.57)
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmugge, Kim A           28 Western Illinois-21    27.55      27.27    9  
  2 Croucher, Allison         28 Harbor Hurricane-21    31.20      29.35    7  
  3 Howland, Heather          29 Unattached             29.21      29.54    6  
  4 Scheidenhelm, Drew E      27 Elgin Blue Wave-21     30.72      29.66    5  
  5 Jobe, Liz                 25 Chicago Blue Dol-21    30.13      31.00    4  
  6 Sajn, Cathy               26 Mt Greenwood Mas-21    33.20      31.15    3  
  7 Meckstroth, Natalie       26 KISH-21                34.69      32.05    2  
  8 Pencek, Janelle           28 Naperville Waves-21    35.21      33.08    1  
  9 Glass, Kathryn            25 Flying Carp Swim-21    33.90      33.68  
 10 Wegner, Laura             27 Chicago Blue Dol-21    35.00      34.29  
 11 Wortman, Jen L            26 Gray Sharks Lean-21    35.25      34.40  
 12 Gross, Emma R             25 Evanston Masters-21    37.50      35.51  
 13 Romano, Melissa A         27 KISH-21                40.00      36.08  
 14 Andrews, Melissa D        27 Elgin Blue Wave-21     38.07      38.53  
 15 Litoff, Dana              25 Chicago Smelts-21      42.00      40.54  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel M         28 Libertyville Mas-21  1:05.50    1:04.45    9  
                  30.07     1:04.45 (34.38)                                        
  2 Scheidenhelm, Drew E      27 Elgin Blue Wave-21   1:12.80    1:07.67    7  
                  31.81     1:07.67 (35.86)                                        
  3 Gross, Emma R             25 Evanston Masters-21  1:25.00    1:19.14    6  
                  35.74     1:19.14 (43.40)                                        
  4 Andrews, Melissa D        27 Elgin Blue Wave-21   1:26.38    1:25.73    5  
                  39.98     1:25.73 (45.75)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             29 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:37.01    9  
                  34.39     1:14.75 (40.36)     1:55.48 (40.73)     2:37.01 (41.53)
  2 Boyle, Shannon            26 Evanston Masters-21  2:50.00    3:03.24    7  
                  37.07     1:23.19 (46.12)     2:13.49 (50.30)     3:03.24 (49.75)
  3 Andrews, Melissa D        27 Elgin Blue Wave-21   3:05.79    3:06.29    6  
                  40.15     1:28.05 (47.90)     2:17.08 (49.03)     3:06.29 (49.21)
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             29 Chicago Smelts-21    1:07.00    1:04.44    9  
                  29.04     1:04.44 (35.40)                                        
  2 Kreutzjans, Rebecca J     25 Chicago Blue Dol-21  1:15.00    1:08.47    7  
                  31.09     1:08.47 (37.38)                                        
  3 Scheidenhelm, Drew E      27 Elgin Blue Wave-21   1:09.14    1:10.14    6  
                  31.88     1:10.14 (38.26)                                        
  4 Wais, Tracy               29 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:10.39    5  
                  31.68     1:10.39 (38.71)                                        
  5 Boyle, Shannon            26 Evanston Masters-21  1:20.00    1:12.18    4  
                  34.70     1:12.18 (37.48)                                        
  6 Baker, Sarah C            28 Evanston Masters-21  1:14.50    1:12.34    3  
                  34.52     1:12.34 (37.82)                                        
  7 Glass, Kathryn            25 Flying Carp Swim-21  1:14.02    1:12.67    2  
                  33.68     1:12.67 (38.99)                                        
  8 Meckstroth, Natalie       26 KISH-21              1:23.00    1:12.72    1  
                  32.62     1:12.72 (40.10)                                        
  9 Jobe, Liz                 25 Chicago Blue Dol-21  1:15.46    1:14.52  
                  34.66     1:14.52 (39.86)                                        
 10 Wortman, Jen L            26 Gray Sharks Lean-21  1:18.64    1:16.61  
                  35.58     1:16.61 (41.03)                                        
 11 Howland, Heather          29 Unattached           1:18.76    1:16.75  
                  33.64     1:16.75 (43.11)                                        
 12 Romano, Melissa A         27 KISH-21              1:25.00    1:18.28  
                  36.92     1:18.28 (41.36)                                        
 13 Shuey, Laina K            25 Westloop Athleti-21  1:23.00    1:18.57  
                  36.70     1:18.57 (41.87)                                        
 14 Chappell, Grace A         26 Chicago Blue Dol-21  1:20.00    1:19.26  
                  36.69     1:19.26 (42.57)                                        
 15 Liu, Christina M          29 Chicago Blue Dol-21  1:18.37    1:20.42  
                  37.72     1:20.42 (42.70)                                        
 16 Swank, Emily E            25 Westloop Athleti-21  1:45.99    1:24.20  
                  38.90     1:24.20 (45.30)                                        
 -- Darling, Allie E          29 Westloop Athleti-21  2:30.00         DQ  
                  43.97          DQ (44.14)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             29 Chicago Smelts-21    2:40.00    2:24.07    9  
                  31.75     1:08.94 (37.19)     1:50.34 (41.40)     2:24.07 (33.73)
  2 Liberty, Laurel M         28 Libertyville Mas-21  2:27.50    2:25.93    7  
                  30.50     1:07.42 (36.92)     1:52.90 (45.48)     2:25.93 (33.03)
  3 Scheidenhelm, Drew E      27 Elgin Blue Wave-21   2:35.00    2:30.71    6  
                  31.40     1:09.10 (37.70)     1:55.12 (46.02)     2:30.71 (35.59)
  4 Glass, Kathryn            25 Flying Carp Swim-21  2:41.76    2:41.30    5  
                  35.10     1:17.30 (42.20)     2:03.19 (45.89)     2:41.30 (38.11)
  5 Goodwin, Amy              28 Gray Sharks Lean-21  2:42.65    2:41.44    4  
                  36.51     1:14.65 (38.14)     2:06.07 (51.42)     2:41.44 (35.37)
  6 Andrews, Melissa D        27 Elgin Blue Wave-21   2:59.12    2:57.23    3  
                  39.57     1:25.23 (45.66)     2:17.96 (52.73)     2:57.23 (39.27)
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             29 Chicago Smelts-21    5:15.00    5:06.61    9  
                  33.34     1:13.53 (40.19)     1:53.87 (40.34)     2:34.15 (40.28)
        3:17.26 (43.11)     3:59.34 (42.08)     4:33.61 (34.27)     5:06.61 (33.00)
  2 Scheidenhelm, Drew E      27 Elgin Blue Wave-21   5:36.50    5:28.62    7  
                  33.82     1:15.66 (41.84)     1:57.56 (41.90)     2:38.92 (41.36)
        3:27.75 (48.83)     4:15.17 (47.42)     4:52.32 (37.15)     5:28.62 (36.30)
  3 Boyle, Shannon            26 Evanston Masters-21  5:40.00    5:40.29    6  
                  36.12     1:21.85 (45.73)     2:06.63 (44.78)     2:51.80 (45.17)
        3:38.15 (46.35)     4:25.64 (47.49)     5:04.05 (38.41)     5:40.29 (36.24)
  4 Andrews, Melissa D        27 Elgin Blue Wave-21   6:07.23    6:20.99    5  
                  41.38     1:29.89 (48.51)     2:19.17 (49.28)     3:07.20 (48.03)
        4:00.81 (53.61)     4:55.28 (54.47)     5:39.30 (44.02)     6:20.99 (41.69)
  5 Litoff, Dana              25 Chicago Smelts-21    6:45.00    6:47.73    4  
                  47.19     1:39.51 (52.32)     2:35.56 (56.05)     3:29.93 (54.37)
        4:24.19 (54.26)     5:17.94 (53.75)     6:05.28 (47.34)     6:47.73 (42.45)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              32 The Wellness Cen-21    24.50      24.42    9  
  2 Bingham, Laura            32 Naperville Waves-21    26.50      25.67    7  
  3 Lingner, Heather N        34 Evanston Masters-21    26.25      25.73    6  
  4 Claney, Meghan            31 Evanston Masters-21    27.97      26.32    5  
  5 Lichtenfeld, Alexandra    31 Unattached             27.00      26.39    4  
  6 Gold, Anne L              31 Westloop Athleti-21    26.99      26.93    3  
  7 Boulukos, Dana L          34 Chicago Smelts-21      28.41      27.95    2  
  8 Sample, Saundra           33 Naperville Waves-21    30.22      28.09    1  
  9 Murray, Sarah             32 Flying Carp Swim-21    28.55      28.22  
 10 Sutherland, Julia K       31 Chicago Blue Dol-21    28.50      28.97  
 10 Pandorf, Stephanie E      31 Westloop Athleti-21    31.00      28.97  
 12 Burkhart, Beth M          32 Evanston Masters-21    28.52      29.10  
 13 Park, Angela K            30 Westloop Athleti-21    29.00      29.15  
 14 Tullos, Whitney           30 Gray Sharks Lean-21    33.75      31.98  
 15 Taormina, Mia             32 Elgin Blue Wave-21     43.00      39.90  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              32 The Wellness Cen-21    54.00      53.57    9  
                  26.09       53.57 (27.48)                                        
  2 Bingham, Laura            32 Naperville Waves-21    57.00      56.85    7  
                  27.63       56.85 (29.22)                                        
  3 Lingner, Heather N        34 Evanston Masters-21    56.50      57.26    6  
                  27.66       57.26 (29.60)                                        
  4 Bonniwell, Jill           32 Naperville Waves-21  1:00.00    1:00.01    5  
                  28.78     1:00.01 (31.23)                                        
  5 Sample, Saundra           33 Naperville Waves-21  1:03.22    1:01.85    4  
                  29.91     1:01.85 (31.94)                                        
  6 Boulukos, Dana L          34 Chicago Smelts-21    1:04.56    1:03.32    3  
                  30.63     1:03.32 (32.69)                                        
  7 Murray, Sarah             32 Flying Carp Swim-21  1:05.60    1:03.42    2  
                  30.92     1:03.42 (32.50)                                        
  8 Sutherland, Julia K       31 Chicago Blue Dol-21  1:03.00    1:03.79    1  
                  30.87     1:03.79 (32.92)                                        
  9 Park, Angela K            30 Westloop Athleti-21  1:05.00    1:04.13  
                  30.63     1:04.13 (33.50)                                        
 10 Pandorf, Stephanie E      31 Westloop Athleti-21  1:05.00    1:05.15  
                  30.49     1:05.15 (34.66)                                        
 11 Barone, Jennifer          33 Naperville Waves-21  1:06.00    1:10.13  
                  32.94     1:10.13 (37.19)                                        
 12 Hedrick-Schacher, Jennif  34 Naperville Waves-21  1:30.00    1:21.13  
                  38.98     1:21.13 (42.15)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              32 The Wellness Cen-21  2:05.00    1:59.51    9  
                  27.21       57.08 (29.87)     1:28.44 (31.36)     1:59.51 (31.07)
  2 Bingham, Laura            32 Naperville Waves-21  2:01.00    2:03.47    7  
                  28.92     1:00.27 (31.35)     1:32.03 (31.76)     2:03.47 (31.44)
  3 Gold, Anne L              31 Westloop Athleti-21  2:06.00    2:05.04    6  
                  29.35     1:01.08 (31.73)     1:33.36 (32.28)     2:05.04 (31.68)
  4 Lingner, Heather N        34 Evanston Masters-21  2:10.00    2:10.38    5  
                  28.93     1:01.68 (32.75)     1:35.88 (34.20)     2:10.38 (34.50)
  5 Claney, Meghan            31 Evanston Masters-21  2:10.97    2:10.88    4  
                  30.37     1:03.61 (33.24)     1:36.69 (33.08)     2:10.88 (34.19)
  6 Lichtenfeld, Alexandra    31 Unattached           2:04.00    2:11.09    3  
                  28.46     1:00.43 (31.97)     1:35.11 (34.68)     2:11.09 (35.98)
  7 Lorenz, Kate G            33 Chicago Blue Dol-21  2:15.00    2:12.63    2  
                  30.78     1:04.08 (33.30)     1:38.53 (34.45)     2:12.63 (34.10)
  8 Bonniwell, Jill           32 Naperville Waves-21  2:10.00    2:13.99    1  
                  30.01     1:03.87 (33.86)     1:38.85 (34.98)     2:13.99 (35.14)
  9 Sample, Saundra           33 Naperville Waves-21  2:15.22    2:14.44  
                  31.24     1:05.12 (33.88)     1:39.74 (34.62)     2:14.44 (34.70)
 10 Bernal, Genevieve M       30 Westloop Athleti-21  2:16.00    2:15.79  
                  31.58     1:05.27 (33.69)     1:40.19 (34.92)     2:15.79 (35.60)
 11 Park, Angela K            30 Westloop Athleti-21  2:20.00    2:23.85  
                  32.79     1:08.86 (36.07)     1:46.53 (37.67)     2:23.85 (37.32)
 12 O'Malley, Kerry           31 Westloop Athleti-21  2:30.00    2:24.96  
                  32.56     1:08.72 (36.16)     1:47.36 (38.64)     2:24.96 (37.60)
 13 Krauklis, Emily B         31 Elgin Blue Wave-21   2:38.00    2:36.03  
                  36.12     1:15.02 (38.90)     1:56.86 (41.84)     2:36.03 (39.17)
 14 Hedrick-Schacher, Jennif  34 Naperville Waves-21  2:40.00    2:58.13  
                  41.04     1:26.82 (45.78)     2:13.83 (47.01)     2:58.13 (44.30)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            32 Naperville Waves-21  5:35.00    5:35.83    9  
                  30.13     1:03.22 (33.09)     1:37.09 (33.87)     2:11.42 (34.33)
        2:45.54 (34.12)     3:19.98 (34.44)     3:54.18 (34.20)     4:28.15 (33.97)
        5:02.35 (34.20)     5:35.83 (33.48)                                        
  2 Sample, Saundra           33 Naperville Waves-21  6:40.22    6:02.58    7  
                  32.80     1:08.72 (35.92)     1:45.02 (36.30)     2:21.45 (36.43)
        2:57.81 (36.36)     3:33.90 (36.09)     4:10.83 (36.93)     4:48.83 (38.00)
        5:26.28 (37.45)     6:02.58 (36.30)                                        
  3 Bernal, Genevieve M       30 Westloop Athleti-21  6:19.00    6:04.86    6  
                  32.30     1:07.64 (35.34)     1:43.96 (36.32)     2:21.27 (37.31)
        2:58.63 (37.36)     3:36.12 (37.49)     4:13.74 (37.62)     4:50.94 (37.20)
        5:28.11 (37.17)     6:04.86 (36.75)                                        
  4 Boulukos, Dana L          34 Chicago Smelts-21    6:45.00    6:43.09    5  
                  35.57     1:15.33 (39.76)     1:56.71 (41.38)     2:38.86 (42.15)
        3:20.81 (41.95)     4:02.56 (41.75)     4:44.50 (41.94)     5:26.15 (41.65)
        6:06.68 (40.53)     6:43.09 (36.41)                                        
  5 Barone, Jennifer          33 Naperville Waves-21  6:20.00    6:59.49    4  
                  34.60     1:12.91 (38.31)     1:54.01 (41.10)     2:36.48 (42.47)
        3:20.02 (43.54)     4:03.76 (43.74)     4:47.98 (44.22)     5:32.12 (44.14)
        6:16.37 (44.25)     6:59.49 (43.12)                                        
  6 Schwer, Jenny             32 Naperville Waves-21  7:45.00    7:06.30    3  
                  38.36     1:20.07 (41.71)     2:03.14 (43.07)     2:46.46 (43.32)
        3:30.20 (43.74)     4:13.78 (43.58)     4:57.70 (43.92)     5:41.18 (43.48)
        6:24.16 (42.98)     7:06.30 (42.14)                                        
  7 Stoegbauer, Elizabeth     34 Evanston Masters-21  7:45.00    7:20.63    2  
                  39.66     1:22.71 (43.05)     2:07.79 (45.08)     2:53.63 (45.84)
        3:38.36 (44.73)     4:23.17 (44.81)     5:07.56 (44.39)     5:52.22 (44.66)
        6:37.73 (45.51)     7:20.63 (42.90)                                        
  8 Lindstrom, Sarah H        32 Evanston Masters-21  7:34.79    7:27.23    1  
                  37.70     1:20.18 (42.48)     2:05.03 (44.85)     2:51.09 (46.06)
        3:37.30 (46.21)     4:24.19 (46.89)     5:11.23 (47.04)     5:57.90 (46.67)
        6:42.74 (44.84)     7:27.23 (44.49)                                        
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve M       30 Westloop Athleti-21 12:40.00   12:28.55    9  
                  32.62     1:07.64 (35.02)     1:43.90 (36.26)     2:20.50 (36.60)
        2:57.54 (37.04)     3:35.09 (37.55)     4:12.83 (37.74)     4:50.79 (37.96)
        5:28.79 (38.00)     6:06.63 (37.84)     6:44.58 (37.95)     7:22.89 (38.31)
        8:01.08 (38.19)     8:39.16 (38.08)     9:17.71 (38.55)     9:56.00 (38.29)
       10:34.36 (38.36)    11:12.69 (38.33)    11:50.95 (38.26)    12:28.55 (37.60)
  2 Park, Angela K            30 Westloop Athleti-21 14:00.00   13:01.93    7  
                  33.62     1:10.59 (36.97)     1:49.25 (38.66)     2:28.26 (39.01)
        3:07.46 (39.20)     3:46.91 (39.45)     4:26.69 (39.78)     5:06.30 (39.61)
        5:45.83 (39.53)     6:25.49 (39.66)     7:05.34 (39.85)     7:44.62 (39.28)
        8:24.05 (39.43)     9:04.04 (39.99)     9:43.41 (39.37)    10:23.72 (40.31)
       11:03.55 (39.83)    11:43.92 (40.37)    12:24.35 (40.43)    13:01.93 (37.58)
  3 Krauklis, Emily B         31 Elgin Blue Wave-21  14:28.00   14:28.56    6  
                  35.99     1:17.07 (41.08)     1:59.71 (42.64)     2:43.30 (43.59)
        3:27.91 (44.61)     4:12.09 (44.18)     4:57.48 (45.39)     5:41.94 (44.46)
        6:27.10 (45.16)     7:12.39 (45.29)     7:57.87 (45.48)     8:42.63 (44.76)
        9:26.90 (44.27)    10:11.20 (44.30)    10:56.04 (44.84)    11:40.17 (44.13)
       12:24.00 (43.83)    13:07.71 (43.71)    13:50.37 (42.66)    14:28.56 (38.19)
  4 Schwer, Jenny             32 Naperville Waves-21 15:30.00   14:34.21    5  
                  39.64     1:22.04 (42.40)     2:05.36 (43.32)     2:48.76 (43.40)
        3:32.68 (43.92)     4:16.75 (44.07)     5:00.92 (44.17)     5:44.99 (44.07)
        6:29.65 (44.66)     7:14.35 (44.70)     7:58.51 (44.16)     8:43.54 (45.03)
        9:28.41 (44.87)    10:13.03 (44.62)    10:57.13 (44.10)    11:41.52 (44.39)
       12:25.47 (43.95)    13:09.42 (43.95)    13:52.44 (43.02)    14:34.21 (41.77)
  5 Stoegbauer, Elizabeth     34 Evanston Masters-21 15:45.00   14:57.22    4  
                  40.22     1:23.08 (42.86)     2:06.80 (43.72)     2:51.49 (44.69)
        3:37.11 (45.62)     4:22.64 (45.53)     5:08.26 (45.62)                    
            6:39.71 ( )     7:25.01 (45.30)                             8:56.12 ( )
     14:57.22 (6:01.10)                                                            
  6 Lindstrom, Sarah H        32 Evanston Masters-21 15:36.69   15:08.58    3  
                  38.85     1:22.52 (43.67)     2:07.67 (45.15)     2:53.61 (45.94)
        3:39.14 (45.53)     4:24.83 (45.69)     5:10.46 (45.63)     5:56.60 (46.14)
        6:43.22 (46.62)     7:28.91 (45.69)     8:14.83 (45.92)     9:00.94 (46.11)
        9:47.11 (46.17)    10:33.80 (46.69)    11:20.39 (46.59)    12:06.73 (46.34)
       12:53.28 (46.55)    13:39.76 (46.48)    14:24.75 (44.99)    15:08.58 (43.83)
  7 Taormina, Mia             32 Elgin Blue Wave-21  24:00.00   19:13.71    2  
                  46.74     1:40.80 (54.06)     2:36.39 (55.59)     3:32.26 (55.87)
        4:31.99 (59.73)     5:31.51 (59.52)     6:31.03 (59.52)     7:30.28 (59.25)
        8:29.00 (58.72)     9:28.70 (59.70)  10:29.04 (1:00.34)  11:29.18 (1:00.14)
       12:29.01 (59.83)    13:28.80 (59.79)    14:27.20 (58.40)    15:25.31 (58.11)
       16:23.87 (58.56)    17:21.31 (57.44)    18:18.96 (57.65)    19:13.71 (54.75)
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              32 The Wellness Cen-21    28.50      27.71    9  
  2 Bingham, Laura            32 Naperville Waves-21    31.50      29.97    7  
  3 Lichtenfeld, Alexandra    31 Unattached             29.00      30.21    6  
  4 Claney, Meghan            31 Evanston Masters-21    30.97      30.34    5  
  5 Kosnik, Lisa K            30 Ywca Flying Fish-21    32.00      32.65    4  
  6 Sample, Saundra           33 Naperville Waves-21    34.22      34.11    3  
  7 Sutherland, Julia K       31 Chicago Blue Dol-21    33.00      34.20    1.5
  7 Pandorf, Stephanie E      31 Westloop Athleti-21    34.00      34.20    1.5
  9 Bernal, Genevieve M       30 Westloop Athleti-21    32.00      34.78  
 10 Burkhart, Beth M          32 Evanston Masters-21    35.00      35.38  
 11 Stoegbauer, Elizabeth     34 Evanston Masters-21    45.00      42.57  
 12 Krauklis, Emily B         31 Elgin Blue Wave-21     43.00      42.97  
 13 Lindstrom, Sarah H        32 Evanston Masters-21    48.04      45.01  
 14 Taormina, Mia             32 Elgin Blue Wave-21     47.00      47.55  
 15 Hedrick-Schacher, Jennif  34 Naperville Waves-21    47.36      48.10  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              32 The Wellness Cen-21  1:02.00      58.49    9  
                  28.39       58.49 (30.10)                                        
  2 Bingham, Laura            32 Naperville Waves-21  1:06.00    1:03.83    7  
                  30.82     1:03.83 (33.01)                                        
  3 Sample, Saundra           33 Naperville Waves-21  1:12.22    1:11.39    6  
                  34.78     1:11.39 (36.61)                                        
  4 Bernal, Genevieve M       30 Westloop Athleti-21  1:10.00    1:14.45    5  
                  36.16     1:14.45 (38.29)                                        
  5 Pandorf, Stephanie E      31 Westloop Athleti-21  1:12.00    1:14.64    4  
                  36.02     1:14.64 (38.62)                                        
  6 Stoegbauer, Elizabeth     34 Evanston Masters-21  1:33.00    1:30.52    3  
                  44.62     1:30.52 (45.90)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            32 Naperville Waves-21  2:20.15    2:20.53    9  
                  32.52     1:07.69 (35.17)     1:43.73 (36.04)     2:20.53 (36.80)
  2 Schwer, Jenny             32 Naperville Waves-21  3:30.00    3:03.12    7  
                  43.35     1:29.03 (45.68)     2:15.93 (46.90)     3:03.12 (47.19)
  3 Stoegbauer, Elizabeth     34 Evanston Masters-21  3:20.00    3:10.52    6  
                  46.05     1:33.46 (47.41)     2:22.34 (48.88)     3:10.52 (48.18)
  4 Lindstrom, Sarah H        32 Evanston Masters-21  3:39.99    3:25.30    5  
                  48.52     1:40.72 (52.20)     2:33.56 (52.84)     3:25.30 (51.74)
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather N        34 Evanston Masters-21    33.50      33.25    9  
  2 Claney, Meghan            31 Evanston Masters-21    39.97      36.35    7  
  3 Boulukos, Dana L          34 Chicago Smelts-21      38.00      36.96    6  
  4 Park, Angela K            30 Westloop Athleti-21    39.00      37.57    5  
  5 Barone, Jennifer          33 Naperville Waves-21    39.00      40.20    4  
  6 Stoegbauer, Elizabeth     34 Evanston Masters-21    46.00      45.08    3  
  7 Lindstrom, Sarah H        32 Evanston Masters-21    47.34      46.63    2  
  8 Hedrick-Schacher, Jennif  34 Naperville Waves-21    50.00      52.34    1  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather N        34 Evanston Masters-21  1:14.50    1:14.26    9  
                  34.95     1:14.26 (39.31)                                        
  2 Boulukos, Dana L          34 Chicago Smelts-21    1:26.00    1:22.97    7  
                  39.46     1:22.97 (43.51)                                        
  3 Pandorf, Stephanie E      31 Westloop Athleti-21  1:25.00    1:23.17    6  
                  39.48     1:23.17 (43.69)                                        
  4 Park, Angela K            30 Westloop Athleti-21  1:25.00    1:23.83    5  
                  38.78     1:23.83 (45.05)                                        
  5 Krauklis, Emily B         31 Elgin Blue Wave-21   1:28.00    1:31.44    4  
                  43.17     1:31.44 (48.27)                                        
  6 Schwer, Jenny             32 Naperville Waves-21  1:50.00    1:36.59    3  
                  45.30     1:36.59 (51.29)                                        
  7 Stoegbauer, Elizabeth     34 Evanston Masters-21  1:40.00    1:36.65    2  
                  46.30     1:36.65 (50.35)                                        
  8 Lindstrom, Sarah H        32 Evanston Masters-21  1:41.89    1:37.45    1  
                  47.09     1:37.45 (50.36)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindstrom, Sarah H        32 Evanston Masters-21  3:39.99    3:24.21    9  
                  47.56     1:39.75 (52.19)     2:32.94 (53.19)     3:24.21 (51.27)
  2 Schwer, Jenny             32 Naperville Waves-21  3:40.00    3:25.86    7  
                  48.04     1:40.11 (52.07)     2:33.31 (53.20)     3:25.86 (52.55)
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              32 The Wellness Cen-21    26.50      25.57    9  
  2 Claney, Meghan            31 Evanston Masters-21    28.97      28.02    7  
  3 Bonniwell, Jill           32 Naperville Waves-21    30.00      28.63    6  
  4 Lingner, Heather N        34 Evanston Masters-21    30.50      29.31    5  
  5 Murray, Sarah             32 Flying Carp Swim-21    31.64      31.32    4  
  6 Sutherland, Julia K       31 Chicago Blue Dol-21    32.50      31.47    3  
  7 Bernal, Genevieve M       30 Westloop Athleti-21    31.00      31.77    2  
  8 Boulukos, Dana L          34 Chicago Smelts-21      32.00      31.85    1  
  9 Sample, Saundra           33 Naperville Waves-21    34.22      32.54  
 10 Pandorf, Stephanie E      31 Westloop Athleti-21    34.00      32.86  
 11 Barone, Jennifer          33 Naperville Waves-21    36.00      33.99  
 12 Lindstrom, Sarah H        32 Evanston Masters-21    41.70      39.93  
 13 Hedrick-Schacher, Jennif  34 Naperville Waves-21    43.11      43.24  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              32 The Wellness Cen-21    56.50      57.18    9  
                  26.13       57.18 (31.05)                                        
  2 Bonniwell, Jill           32 Naperville Waves-21  1:05.00    1:03.66    7  
                  31.12     1:03.66 (32.54)                                        
  3 Lichtenfeld, Alexandra    31 Unattached           1:02.00    1:05.10    6  
                  30.67     1:05.10 (34.43)                                        
  4 Gold, Anne L              31 Westloop Athleti-21  1:06.00    1:05.94    5  
                  30.25     1:05.94 (35.69)                                        
  5 Bernal, Genevieve M       30 Westloop Athleti-21  1:09.00    1:08.83    4  
                  32.62     1:08.83 (36.21)                                        
  6 Murray, Sarah             32 Flying Carp Swim-21  1:11.22    1:09.18    3  
                  32.78     1:09.18 (36.40)                                        
  7 Sample, Saundra           33 Naperville Waves-21  1:22.22    1:14.08    2  
                  34.22     1:14.08 (39.86)                                        
  8 Boulukos, Dana L          34 Chicago Smelts-21    1:14.00    1:14.50    1  
                  33.55     1:14.50 (40.95)                                        
  9 O'Malley, Kerry           31 Westloop Athleti-21  1:30.00    1:19.63  
                  35.63     1:19.63 (44.00)                                        
 10 Kosnik, Lisa K            30 Ywca Flying Fish-21  1:12.00    1:19.83  
                  37.04     1:19.83 (42.79)                                        
 11 Lindstrom, Sarah H        32 Evanston Masters-21  1:36.95    1:30.63  
                  41.60     1:30.63 (49.03)                                        
 12 Krauklis, Emily B         31 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:35.45  
                  43.53     1:35.45 (51.92)                                        
 13 Hedrick-Schacher, Jennif  34 Naperville Waves-21  1:30.00    1:47.03  
                  45.01   1:47.03 (1:02.02)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tusa, Zsejke              32 The Wellness Cen-21  2:18.00    2:10.74    9  
                  28.29     1:00.92 (32.63)     1:35.30 (34.38)     2:10.74 (35.44)
  2 Schwer, Jenny             32 Naperville Waves-21  3:35.00    3:16.48    7  
                  42.69     1:31.92 (49.23)     2:23.70 (51.78)     3:16.48 (52.78)
  3 Lindstrom, Sarah H        32 Evanston Masters-21  3:24.99    3:30.26    6  
                  45.33     1:39.21 (53.88)     2:35.65 (56.44)     3:30.26 (54.61)
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lichtenfeld, Alexandra    31 Unattached           1:03.00    1:06.25    9  
                  30.22     1:06.25 (36.03)                                        
  2 Bingham, Laura            32 Naperville Waves-21  1:08.12    1:06.32    7  
                  30.03     1:06.32 (36.29)                                        
  3 Bonniwell, Jill           32 Naperville Waves-21  1:05.00    1:07.43    6  
                  30.86     1:07.43 (36.57)                                        
  4 Gold, Anne L              31 Westloop Athleti-21  1:09.00    1:07.77    5  
                  31.11     1:07.77 (36.66)                                        
  5 Lingner, Heather N        34 Evanston Masters-21  1:12.50    1:09.67    4  
                  34.05     1:09.67 (35.62)                                        
  6 Lorenz, Kate G            33 Chicago Blue Dol-21  1:13.00    1:11.23    3  
                  33.86     1:11.23 (37.37)                                        
  7 Sutherland, Julia K       31 Chicago Blue Dol-21  1:10.00    1:12.06    2  
                  32.86     1:12.06 (39.20)                                        
  8 Park, Angela K            30 Westloop Athleti-21  1:15.00    1:12.62    1  
                  34.34     1:12.62 (38.28)                                        
  9 Pandorf, Stephanie E      31 Westloop Athleti-21  1:16.00    1:12.81  
                  33.22     1:12.81 (39.59)                                        
 10 Boulukos, Dana L          34 Chicago Smelts-21    1:14.06    1:13.26  
                  33.89     1:13.26 (39.37)                                        
 11 Burkhart, Beth M          32 Evanston Masters-21  1:12.50    1:13.58  
                  33.81     1:13.58 (39.77)                                        
 12 Murray, Sarah             32 Flying Carp Swim-21  1:17.16    1:14.61  
                  34.64     1:14.61 (39.97)                                        
 13 Kosnik, Lisa K            30 Ywca Flying Fish-21  1:10.00    1:16.62  
                  33.61     1:16.62 (43.01)                                        
 14 O'Malley, Kerry           31 Westloop Athleti-21  1:30.00    1:16.92  
                  34.78     1:16.92 (42.14)                                        
 15 Krauklis, Emily B         31 Elgin Blue Wave-21   1:25.00    1:25.00  
                  42.11     1:25.00 (42.89)                                        
 16 Hedrick-Schacher, Jennif  34 Naperville Waves-21  1:37.00    1:37.06  
                  45.62     1:37.06 (51.44)                                        
 17 Taormina, Mia             32 Elgin Blue Wave-21   1:50.00    1:47.52  
                  46.41   1:47.52 (1:01.11)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            32 Naperville Waves-21  2:26.00    2:23.98    9  
                  30.95     1:07.95 (37.00)     1:51.45 (43.50)     2:23.98 (32.53)
  2 Bonniwell, Jill           32 Naperville Waves-21  2:20.00    2:27.74    7  
                  29.81     1:07.36 (37.55)     1:52.41 (45.05)     2:27.74 (35.33)
  3 Park, Angela K            30 Westloop Athleti-21  3:00.00    2:37.83    6  
                  32.68     1:14.63 (41.95)     2:00.80 (46.17)     2:37.83 (37.03)
  4 Pandorf, Stephanie E      31 Westloop Athleti-21  2:40.00    2:42.25    5  
                  34.83     1:15.60 (40.77)     2:03.22 (47.62)     2:42.25 (39.03)
  5 Murray, Sarah             32 Flying Carp Swim-21  2:50.00    2:44.37    4  
                  31.98     1:16.88 (44.90)     2:07.86 (50.98)     2:44.37 (36.51)
  6 Boulukos, Dana L          34 Chicago Smelts-21    2:55.00    2:44.39    3  
                  35.81     1:18.40 (42.59)     2:07.14 (48.74)     2:44.39 (37.25)
  7 Schwer, Jenny             32 Naperville Waves-21  3:20.00    3:02.22    2  
                  39.83     1:27.39 (47.56)     2:19.87 (52.48)     3:02.22 (42.35)
  8 Hedrick-Schacher, Jennif  34 Naperville Waves-21  3:40.00    3:42.61    1  
                  47.72     1:45.92 (58.20)   2:54.28 (1:08.36)     3:42.61 (48.33)
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwer, Jenny             32 Naperville Waves-21  6:45.00    6:35.82    9  
                  42.38     1:33.28 (50.90)     2:25.87 (52.59)     3:16.73 (50.86)
        4:10.57 (53.84)     5:06.34 (55.77)     5:52.03 (45.69)     6:35.82 (43.79)
  2 Lindstrom, Sarah H        32 Evanston Masters-21  6:49.98    6:40.79    7  
                  43.96     1:37.52 (53.56)     2:31.55 (54.03)     3:24.02 (52.47)
        4:19.27 (55.25)     5:14.27 (55.00)     5:58.81 (44.54)     6:40.79 (41.98)
  3 Stoegbauer, Elizabeth     34 Evanston Masters-21  7:00.00    6:45.91    6  
                  47.02     1:41.99 (54.97)     2:34.49 (52.50)     3:24.58 (50.09)
        4:19.02 (54.44)     5:14.40 (55.38)     6:00.31 (45.91)     6:45.91 (45.60)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah T           36 Chicago Blue Dol-21    25.26      24.84    9  
  2 Day, Nadine K             39 Danville Y Silve-21    25.28      25.40    7  
  3 Gehrken, Solveig L        39 Evanston Masters-21    26.60      26.49    6  
  4 Toft, Heidi C             36 Evanston Masters-21    27.40      27.75    5  
  5 Majerczak, Heidi          38 Gray Sharks Lean-21    28.23      28.14    4  
  6 Ohm, Carrie A             36 Chicago Smelts-21      29.00      28.25    3  
  7 Grimes, Tracy E           39 Champaign County-21    31.80      30.27    2  
  8 Rinehart, Suzanne M       39 Champaign County-21    30.77      30.35    1  
  9 Haberstich, Carrie        38 Naperville Waves-21    30.99      30.47  
 10 Buelow, Kristine K        39 Barlett Park Dis-21    30.11      30.54  
 11 Bennett, Kathleen         37 Naperville Waves-21    33.45      30.99  
 12 Duerkop, Shelley          35 Gray Sharks Lean-21    40.00      31.78  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah T           36 Chicago Blue Dol-21    55.12      55.33    9  
                  26.27       55.33 (29.06)                                        
  2 Bosse, Stephanie A        37 Deerfield Master-21  1:02.69      58.84    7  
                  28.27       58.84 (30.57)                                        
  3 Colburn, Carrie A         35 Unattached           1:03.34    1:00.12    6  
                  28.41     1:00.12 (31.71)                                        
  4 De La Cruz, Beth          38 Naperville Waves-21  1:05.00    1:02.42    5  
                  30.32     1:02.42 (32.10)                                        
  5 Haberstich, Carrie        38 Naperville Waves-21  1:05.99    1:09.32    4  
                  33.11     1:09.32 (36.21)                                        
  6 Scott, Gina M             35 Elgin Blue Wave-21   1:13.48    1:11.35    3  
                  34.08     1:11.35 (37.27)                                        
  7 Quinn, Mary               37 Flying Carp Swim-21  1:11.75    1:11.54    2  
                  34.84     1:11.54 (36.70)                                        
  8 Tobler, Ellen             38 Gray Sharks Lean-21  1:17.01    1:14.53    1  
                  35.49     1:14.53 (39.04)                                        
  9 Rozga, Agata              37 Naperville Waves-21  1:28.58    1:20.77  
                  38.06     1:20.77 (42.71)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Stephanie A        37 Deerfield Master-21  2:12.69    2:09.91    9  
                  29.63     1:01.97 (32.34)     1:35.97 (34.00)     2:09.91 (33.94)
  2 Ohm, Carrie A             36 Chicago Smelts-21    2:19.00    2:18.34    7  
                  31.34     1:06.01 (34.67)     1:42.41 (36.40)     2:18.34 (35.93)
  3 Gitzinger, Jen            35 Libertyville Mas-21  2:20.05    2:19.13    6  
                  32.17     1:07.06 (34.89)     1:43.47 (36.41)     2:19.13 (35.66)
  4 Gehrken, Solveig L        39 Evanston Masters-21  2:11.00    2:23.18    5  
                  31.60     1:07.25 (35.65)     1:45.03 (37.78)     2:23.18 (38.15)
  5 Buelow, Kristine K        39 Barlett Park Dis-21  2:27.56    2:28.27    4  
                  33.13     1:09.98 (36.85)     1:49.04 (39.06)     2:28.27 (39.23)
  6 Rinehart, Suzanne M       39 Champaign County-21  2:30.38    2:29.24    3  
                  33.20     1:10.44 (37.24)     1:49.27 (38.83)     2:29.24 (39.97)
  7 Jackson-McGarr, Stacie A  35 Elgin Blue Wave-21   2:29.00    2:32.34    2  
                  33.84     1:11.69 (37.85)     1:52.18 (40.49)     2:32.34 (40.16)
  8 De La Cruz, Beth          38 Naperville Waves-21  2:30.00    2:33.06    1  
                  34.10     1:12.44 (38.34)     1:53.52 (41.08)     2:33.06 (39.54)
  9 Scott, Gina M             35 Elgin Blue Wave-21   2:45.46    2:41.25  
                  36.16     1:17.50 (41.34)     2:00.45 (42.95)     2:41.25 (40.80)
 10 Tobler, Ellen             38 Gray Sharks Lean-21  2:51.11    2:49.61  
                  38.01     1:20.89 (42.88)     2:05.90 (45.01)     2:49.61 (43.71)
 11 Lawrence, Jennifer A      39 Evanston Masters-21  3:14.82    3:10.81  
                  41.69     1:30.22 (48.53)     2:21.78 (51.56)     3:10.81 (49.03)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 Danville Y Silve-21  5:20.77    6:03.40    9  
                  29.60     1:02.39 (32.79)     1:40.43 (38.04)     2:17.86 (37.43)
        2:59.76 (41.90)     3:41.89 (42.13)     4:16.00 (34.11)     4:48.58 (32.58)
        5:29.79 (41.21)     6:03.40 (33.61)                                        
  2 Gitzinger, Jen            35 Libertyville Mas-21  6:15.05    6:12.96    7  
                  33.55     1:09.86 (36.31)     1:47.17 (37.31)     2:24.60 (37.43)
        3:02.60 (38.00)     3:40.72 (38.12)     4:19.25 (38.53)     4:57.89 (38.64)
        5:36.55 (38.66)     6:12.96 (36.41)                                        
  3 Pajeau, Nichelle J        35 Evanston Masters-21  6:24.00    6:27.61    6  
                  34.51     1:12.89 (38.38)     1:51.58 (38.69)     2:30.79 (39.21)
        3:10.15 (39.36)     3:49.88 (39.73)     4:29.52 (39.64)     5:09.52 (40.00)
        5:49.30 (39.78)     6:27.61 (38.31)                                        
  4 Jackson-McGarr, Stacie A  35 Elgin Blue Wave-21   6:55.00    6:45.81    5  
                  35.17     1:14.71 (39.54)     1:55.41 (40.70)     2:36.17 (40.76)
        3:17.50 (41.33)     3:59.30 (41.80)     4:41.21 (41.91)     5:23.41 (42.20)
        6:05.28 (41.87)     6:45.81 (40.53)                                        
  5 Lawrence, Jennifer A      39 Evanston Masters-21  9:08.35    8:51.10    4  
                  42.88     1:32.30 (49.42)     2:24.91 (52.61)     3:19.66 (54.75)
        4:14.95 (55.29)     5:10.27 (55.32)     6:07.31 (57.04)     7:03.40 (56.09)
        7:59.44 (56.04)     8:51.10 (51.66)                                        
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        39 Elgin Blue Wave-21  12:15.00   12:18.35    9  
                  31.92     1:07.08 (35.16)     1:43.51 (36.43)     2:20.49 (36.98)
        2:57.54 (37.05)     3:35.10 (37.56)     4:12.71 (37.61)     4:49.98 (37.27)
        5:27.80 (37.82)     6:05.02 (37.22)     6:42.60 (37.58)     7:20.44 (37.84)
        7:58.43 (37.99)     8:35.86 (37.43)     9:13.65 (37.79)     9:51.11 (37.46)
       10:28.74 (37.63)    11:06.18 (37.44)    11:43.40 (37.22)    12:18.35 (34.95)
  2 Gitzinger, Jen            35 Libertyville Mas-21 13:10.05   12:54.12    7  
                  33.62     1:10.78 (37.16)     1:49.10 (38.32)     2:28.00 (38.90)
        3:07.15 (39.15)     3:46.54 (39.39)     4:25.81 (39.27)     5:05.14 (39.33)
        5:44.14 (39.00)     6:23.28 (39.14)     7:02.16 (38.88)     7:41.37 (39.21)
        8:20.47 (39.10)     8:59.78 (39.31)     9:39.13 (39.35)    10:18.92 (39.79)
       10:57.86 (38.94)    11:37.44 (39.58)    12:16.40 (38.96)    12:54.12 (37.72)
  3 Pajeau, Nichelle J        35 Evanston Masters-21 13:45.00   13:19.91    6  
                  35.03     1:13.76 (38.73)     1:53.20 (39.44)     2:33.11 (39.91)
        3:12.94 (39.83)     3:52.93 (39.99)     4:33.02 (40.09)     5:13.15 (40.13)
        5:53.48 (40.33)     6:34.33 (40.85)     7:15.38 (41.05)     7:55.93 (40.55)
        8:36.82 (40.89)     9:17.67 (40.85)     9:58.54 (40.87)    10:39.79 (41.25)
       11:20.74 (40.95)    12:01.38 (40.64)    12:41.88 (40.50)    13:19.91 (38.03)
  4 Jackson-McGarr, Stacie A  35 Elgin Blue Wave-21  13:59.50   14:12.84    5  
                  35.73     1:15.99 (40.26)     1:57.78 (41.79)     2:40.40 (42.62)
        3:23.07 (42.67)     4:05.83 (42.76)     4:48.91 (43.08)     5:32.02 (43.11)
        6:15.64 (43.62)     6:59.16 (43.52)     7:42.45 (43.29)     8:25.75 (43.30)
        9:09.18 (43.43)     9:52.66 (43.48)    10:36.28 (43.62)    11:19.75 (43.47)
       12:03.73 (43.98)    12:47.45 (43.72)    13:30.57 (43.12)    14:12.84 (42.27)
  5 Tobler, Ellen             38 Gray Sharks Lean-21 15:23.30   16:01.13    4  
                  41.37     1:26.85 (45.48)     2:14.18 (47.33)     3:01.92 (47.74)
        3:50.19 (48.27)     4:38.75 (48.56)     5:27.48 (48.73)     6:16.07 (48.59)
        7:04.82 (48.75)     7:54.20 (49.38)     8:43.55 (49.35)     9:32.95 (49.40)
       10:22.04 (49.09)    11:10.99 (48.95)    12:00.32 (49.33)    12:49.70 (49.38)
       13:38.84 (49.14)    14:28.08 (49.24)    15:16.63 (48.55)    16:01.13 (44.50)
  6 Rozga, Agata              37 Naperville Waves-21 20:00.00   17:12.15    3  
                  46.41     1:36.28 (49.87)     2:28.63 (52.35)     3:21.64 (53.01)
        4:14.68 (53.04)     5:07.57 (52.89)     6:00.24 (52.67)     6:52.75 (52.51)
        7:46.24 (53.49)     8:39.74 (53.50)     9:32.04 (52.30)    10:25.66 (53.62)
       11:17.74 (52.08)    12:10.57 (52.83)    13:02.66 (52.09)    13:53.83 (51.17)
       14:45.46 (51.63)    15:36.94 (51.48)    16:27.95 (51.01)    17:12.15 (44.20)
  7 Lawrence, Jennifer A      39 Evanston Masters-21 22:00.00   18:01.67    2  
                  44.71     1:36.91 (52.20)     2:30.75 (53.84)     3:24.49 (53.74)
        4:18.81 (54.32)     5:14.04 (55.23)     6:09.30 (55.26)     7:03.78 (54.48)
        7:58.04 (54.26)     8:53.14 (55.10)     9:48.99 (55.85)    10:44.33 (55.34)
       11:39.94 (55.61)    12:35.06 (55.12)    13:30.95 (55.89)    14:26.22 (55.27)
       15:21.33 (55.11)    16:16.02 (54.69)    17:11.06 (55.04)    18:01.67 (50.61)
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah T           36 Chicago Blue Dol-21    28.83      28.64    9  
  2 Day, Nadine K             39 Danville Y Silve-21    29.89      30.20    7  
  3 Bosse, Stephanie A        37 Deerfield Master-21    33.69      30.74    6  
  4 Gehrken, Solveig L        39 Evanston Masters-21    30.00      31.20    5  
  5 Grimes, Tracy E           39 Champaign County-21    35.10      33.50    4  
  6 Majerczak, Heidi          38 Gray Sharks Lean-21    34.36      34.34    3  
  7 Toft, Heidi C             36 Evanston Masters-21    36.01      35.63    2  
  8 Bennett, Kathleen         37 Naperville Waves-21    39.58      37.86    1  
  9 Tobler, Ellen             38 Gray Sharks Lean-21    41.10      41.26  
 10 Duerkop, Shelley          35 Gray Sharks Lean-21    50.00      41.74  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah T           36 Chicago Blue Dol-21  1:01.55    1:02.03    9  
                  30.39     1:02.03 (31.64)                                        
  2 Bosse, Stephanie A        37 Deerfield Master-21  1:10.69    1:04.10    7  
                  31.41     1:04.10 (32.69)                                        
  3 Day, Nadine K             39 Danville Y Silve-21  1:03.41    1:04.46    6  
                  31.45     1:04.46 (33.01)                                        
  4 Gehrken, Solveig L        39 Evanston Masters-21  1:06.00    1:04.54    5  
                  31.57     1:04.54 (32.97)                                        
  5 Toft, Heidi C             36 Evanston Masters-21  1:19.36    1:16.48    4  
                  37.46     1:16.48 (39.02)                                        
  6 De La Cruz, Beth          38 Naperville Waves-21  1:20.00    1:17.58    3  
                  37.38     1:17.58 (40.20)                                        
  7 Quinn, Mary               37 Flying Carp Swim-21  1:27.17    1:24.20    2  
                  40.13     1:24.20 (44.07)                                        
  8 Tobler, Ellen             38 Gray Sharks Lean-21  1:29.43    1:31.05    1  
                  44.18     1:31.05 (46.87)                                        
  9 Rozga, Agata              37 Naperville Waves-21  1:50.00    1:36.23  
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 Danville Y Silve-21  2:16.16    2:16.48    9  
                  32.51     1:06.73 (34.22)     1:41.68 (34.95)     2:16.48 (34.80)
  2 Randag, Sarah T           36 Chicago Blue Dol-21  2:18.65    2:18.18    7  
                  31.86     1:06.42 (34.56)     1:42.96 (36.54)     2:18.18 (35.22)
  3 Bosse, Stephanie A        37 Deerfield Master-21  2:25.69    2:20.09    6  
                  33.17     1:07.83 (34.66)     1:43.98 (36.15)     2:20.09 (36.11)
  4 Gehrken, Solveig L        39 Evanston Masters-21  2:22.00    2:24.53    5  
                  33.50     1:09.38 (35.88)     1:46.70 (37.32)     2:24.53 (37.83)
  5 Grimes, Tracy E           39 Champaign County-21  2:43.91    2:39.37    4  
                  37.64     1:18.22 (40.58)     1:59.11 (40.89)     2:39.37 (40.26)
  6 Toft, Heidi C             36 Evanston Masters-21  2:45.72    2:42.48    3  
                  38.26     1:18.59 (40.33)     2:00.04 (41.45)     2:42.48 (42.44)
  7 Kooy, Elizabeth A         39 Chicago Smelts-21    2:50.00    2:45.54    2  
                  39.19     1:21.22 (42.03)     2:03.82 (42.60)     2:45.54 (41.72)
  8 Tobler, Ellen             38 Gray Sharks Lean-21  3:29.07    3:19.25    1  
                  46.38     1:36.05 (49.67)     2:28.14 (52.09)     3:19.25 (51.11)
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 Danville Y Silve-21    31.70      32.30    9  
  2 Pajeau, Nichelle J        35 Evanston Masters-21    34.00      34.51    7  
  3 Gehrken, Solveig L        39 Evanston Masters-21    40.00      35.15    6  
  4 Ohm, Carrie A             36 Chicago Smelts-21      36.45      35.90    5  
  5 Gitzinger, Jen            35 Libertyville Mas-21    36.65      36.47    4  
  6 Colburn, Carrie A         35 Unattached             39.23      37.43    3  
  7 Toft, Heidi C             36 Evanston Masters-21    37.50      38.80    2  
  8 Haberstich, Carrie        38 Naperville Waves-21    40.99      38.89    1  
  9 Tobler, Ellen             38 Gray Sharks Lean-21    41.44      40.33  
 10 Bennett, Kathleen         37 Naperville Waves-21    42.14      41.92  
 11 Lawrence, Jennifer A      39 Evanston Masters-21    47.84      44.00  
 12 Rozga, Agata              37 Naperville Waves-21  1:20.00      45.90  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 Danville Y Silve-21  1:12.08    1:10.10    9  
                  33.40     1:10.10 (36.70)                                        
  2 Ohm, Carrie A             36 Chicago Smelts-21    1:19.00    1:17.64    7  
                  36.53     1:17.64 (41.11)                                        
  3 Pajeau, Nichelle J        35 Evanston Masters-21  1:15.00    1:17.71    6  
                  36.64     1:17.71 (41.07)                                        
  4 Majerczak, Heidi          38 Gray Sharks Lean-21  1:18.84    1:18.81    5  
                  37.25     1:18.81 (41.56)                                        
  5 Gitzinger, Jen            35 Libertyville Mas-21  1:20.62    1:19.57    4  
                  37.53     1:19.57 (42.04)                                        
  6 Jackson-McGarr, Stacie A  35 Elgin Blue Wave-21   1:26.00    1:25.09    3  
                  40.57     1:25.09 (44.52)                                        
  7 Toft, Heidi C             36 Evanston Masters-21  1:23.12    1:25.87    2  
                  40.56     1:25.87 (45.31)                                        
  8 Haberstich, Carrie        38 Naperville Waves-21  1:30.99    1:26.30    1  
                  41.20     1:26.30 (45.10)                                        
  9 Rinehart, Suzanne M       39 Champaign County-21  1:40.00    1:28.81  
                  43.27     1:28.81 (45.54)                                        
 10 Tobler, Ellen             38 Gray Sharks Lean-21  1:32.78    1:30.44  
                  42.64     1:30.44 (47.80)                                        
 11 Scott, Gina M             35 Elgin Blue Wave-21   1:43.66    1:36.97  
                  46.03     1:36.97 (50.94)                                        
 12 Lawrence, Jennifer A      39 Evanston Masters-21  1:41.73    1:39.04  
                  46.92     1:39.04 (52.12)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 Danville Y Silve-21  2:30.47    2:35.39    9  
                  36.04     1:15.49 (39.45)     1:55.49 (40.00)     2:35.39 (39.90)
  2 Pajeau, Nichelle J        35 Evanston Masters-21  2:46.00    2:49.27    7  
                  38.79     1:21.98 (43.19)     2:06.17 (44.19)     2:49.27 (43.10)
  3 Ohm, Carrie A             36 Chicago Smelts-21    2:50.00    2:50.55    6  
                  38.57     1:22.29 (43.72)     2:06.65 (44.36)     2:50.55 (43.90)
  4 Jackson-McGarr, Stacie A  35 Elgin Blue Wave-21   2:59.00    3:06.12    5  
                  41.17     1:27.71 (46.54)     2:16.85 (49.14)     3:06.12 (49.27)
  5 Haberstich, Carrie        38 Naperville Waves-21  3:15.99    3:07.75    4  
                  42.26     1:30.15 (47.89)     2:19.09 (48.94)     3:07.75 (48.66)
  6 Toft, Heidi C             36 Evanston Masters-21  3:05.40    3:09.06    3  
                  42.48     1:30.61 (48.13)     2:20.25 (49.64)     3:09.06 (48.81)
  7 Tobler, Ellen             38 Gray Sharks Lean-21  3:18.34    3:19.15    2  
                  44.52     1:34.85 (50.33)     2:26.33 (51.48)     3:19.15 (52.82)
  8 Bennett, Kathleen         37 Naperville Waves-21  3:20.40    3:28.16    1  
                  44.55     1:36.30 (51.75)     2:32.25 (55.95)     3:28.16 (55.91)
  9 Lawrence, Jennifer A      39 Evanston Masters-21  3:45.00    3:42.09  
                  50.77     1:50.06 (59.29)     2:47.38 (57.32)     3:42.09 (54.71)
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah T           36 Chicago Blue Dol-21    27.10      26.97    9  
  2 Day, Nadine K             39 Danville Y Silve-21    28.23      27.71    7  
  3 Gehrken, Solveig L        39 Evanston Masters-21    30.09      29.25    6  
  4 De La Cruz, Beth          38 Naperville Waves-21    34.00      31.11    5  
  5 Quinn, Mary               37 Flying Carp Swim-21    36.06      35.78    4  
  6 Toft, Heidi C             36 Evanston Masters-21    33.20      36.73    3  
  7 Bennett, Kathleen         37 Naperville Waves-21    36.34      36.74    2  
  8 Scott, Gina M             35 Elgin Blue Wave-21     39.43      38.04    1  
  9 Rozga, Agata              37 Naperville Waves-21  1:00.00      39.60  
 10 Lawrence, Jennifer A      39 Evanston Masters-21    53.00      46.10  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah T           36 Chicago Blue Dol-21  1:00.40    1:00.36    9  
                  27.88     1:00.36 (32.48)                                        
  2 Pajeau, Nichelle J        35 Evanston Masters-21  1:14.00    1:14.43    7  
                  33.97     1:14.43 (40.46)                                        
  3 Kooy, Elizabeth A         39 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:16.97    6  
                  35.02     1:16.97 (41.95)                                        
  4 Scott, Gina M             35 Elgin Blue Wave-21   1:42.21    1:26.60    5  
                  40.34     1:26.60 (46.26)                                        
  5 Tobler, Ellen             38 Gray Sharks Lean-21  1:29.54    1:27.81    4  
                  40.49     1:27.81 (47.32)                                        
  6 Jackson-McGarr, Stacie A  35 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:29.40    3  
                  41.09     1:29.40 (48.31)                                        
  7 Duerkop, Shelley          35 Gray Sharks Lean-21  1:55.00    1:29.48    2  
                  39.69     1:29.48 (49.79)                                        
  8 Lawrence, Jennifer A      39 Evanston Masters-21  1:45.40    1:46.34    1  
                  48.38     1:46.34 (57.96)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Randag, Sarah T           36 Chicago Blue Dol-21  2:22.56    2:20.65    9  
                  31.15     1:07.42 (36.27)     1:44.66 (37.24)     2:20.65 (35.99)
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gehrken, Solveig L        39 Evanston Masters-21  1:15.00    1:08.85    9  
                  30.70     1:08.85 (38.15)                                        
  2 Pajeau, Nichelle J        35 Evanston Masters-21  1:11.00    1:10.94    7  
                  34.18     1:10.94 (36.76)                                        
  3 Majerczak, Heidi          38 Gray Sharks Lean-21  1:13.38    1:12.12    6  
                  33.96     1:12.12 (38.16)                                        
  4 Toft, Heidi C             36 Evanston Masters-21  1:13.34    1:13.41    5  
                  34.60     1:13.41 (38.81)                                        
  5 Rinehart, Suzanne M       39 Champaign County-21  1:40.00    1:18.08    4  
                  36.00     1:18.08 (42.08)                                        
  6 Jackson-McGarr, Stacie A  35 Elgin Blue Wave-21   1:20.50    1:19.03    3  
                  38.61     1:19.03 (40.42)                                        
  7 Buelow, Kristine K        39 Barlett Park Dis-21  1:18.66    1:19.72    2  
                  36.68     1:19.72 (43.04)                                        
  8 Haberstich, Carrie        38 Naperville Waves-21  1:20.99    1:19.93    1  
                  38.10     1:19.93 (41.83)                                        
  9 Duerkop, Shelley          35 Gray Sharks Lean-21  1:40.00    1:22.09  
                  38.58     1:22.09 (43.51)                                        
 10 Bennett, Kathleen         37 Naperville Waves-21  1:24.80    1:22.93  
                  37.10     1:22.93 (45.83)                                        
 11 Scott, Gina M             35 Elgin Blue Wave-21   1:26.02    1:23.23  
                  39.53     1:23.23 (43.70)                                        
 12 Lawrence, Jennifer A      39 Evanston Masters-21  1:38.00    1:35.58  
                  45.91     1:35.58 (49.67)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle J        35 Evanston Masters-21  2:34.00    2:35.65    9  
                  33.07     1:15.44 (42.37)     1:58.48 (43.04)     2:35.65 (37.17)
  2 Ohm, Carrie A             36 Chicago Smelts-21    2:40.90    2:36.49    7  
                  34.46     1:17.29 (42.83)     2:00.52 (43.23)     2:36.49 (35.97)
  3 Gitzinger, Jen            35 Libertyville Mas-21  2:40.05    2:41.89    6  
                  35.73     1:21.34 (45.61)     2:05.52 (44.18)     2:41.89 (36.37)
  4 Colburn, Carrie A         35 Unattached           2:52.50    2:44.00    5  
                  34.79     1:18.73 (43.94)     2:07.52 (48.79)     2:44.00 (36.48)
  5 Toft, Heidi C             36 Evanston Masters-21  2:40.01    2:48.11    4  
                  37.80     1:21.03 (43.23)     2:08.60 (47.57)     2:48.11 (39.51)
  6 Jackson-McGarr, Stacie A  35 Elgin Blue Wave-21   2:55.00    2:56.67    3  
                  41.74     1:27.20 (45.46)     2:15.33 (48.13)     2:56.67 (41.34)
  7 Quinn, Mary               37 Flying Carp Swim-21  3:01.46    2:58.93    2  
                  38.25     1:24.80 (46.55)     2:17.99 (53.19)     2:58.93 (40.94)
  8 Scott, Gina M             35 Elgin Blue Wave-21   3:09.34    3:01.25    1  
                  39.23     1:27.32 (48.09)     2:21.57 (54.25)     3:01.25 (39.68)
  9 Bennett, Kathleen         37 Naperville Waves-21  3:04.76    3:02.52  
                  36.04     1:21.33 (45.29)     2:16.11 (54.78)     3:02.52 (46.41)
 10 Tobler, Ellen             38 Gray Sharks Lean-21  3:07.06    3:06.50  
                  39.57     1:32.17 (52.60)     2:21.92 (49.75)     3:06.50 (44.58)
 11 Lawrence, Jennifer A      39 Evanston Masters-21  3:42.16    3:41.34  
                  47.76   1:49.81 (1:02.05)   2:50.47 (1:00.66)     3:41.34 (50.87)
 -- Rozga, Agata              37 Naperville Waves-21  5:00.00         DQ  
                  42.44     1:39.06 (56.62)     2:35.85 (56.79)          DQ (49.54)
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 Danville Y Silve-21  4:47.08    4:45.12    9  
                  29.59     1:02.63 (33.04)     1:40.28 (37.65)     2:17.32 (37.04)
        2:58.14 (40.82)     3:39.52 (41.38)     4:13.14 (33.62)     4:45.12 (31.98)
  2 Pajeau, Nichelle J        35 Evanston Masters-21  5:50.00    5:41.03    7  
                  34.83     1:17.54 (42.71)     2:04.01 (46.47)     2:50.78 (46.77)
        3:36.37 (45.59)     4:23.55 (47.18)     5:03.29 (39.74)     5:41.03 (37.74)
  3 Bennett, Kathleen         37 Naperville Waves-21  7:30.00    6:29.37    6  
                  39.32     1:26.15 (46.83)     2:16.15 (50.00)     3:06.21 (50.06)
        4:00.52 (54.31)     4:57.74 (57.22)     5:44.24 (46.50)     6:29.37 (45.13)
  4 Lawrence, Jennifer A      39 Evanston Masters-21  8:08.94    7:59.50    5  
                  51.94   1:52.38 (1:00.44)   3:01.10 (1:08.72)   4:06.90 (1:05.80)
      5:08.61 (1:01.71)   6:10.62 (1:02.01)     7:05.84 (55.22)     7:59.50 (53.66)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             44 YMCA of Rock Riv-21    27.53      27.19    9  
  2 Wing, Jane                44 Naperville Waves-21    29.66      28.60    7  
  3 Hogan, Linda              40 Lakeshore Athlet-21    30.50      29.46    6  
  4 LeVant, Michelle          42 Naperville Waves-21    30.50      29.99    5  
  5 Bogart, Jeannine M        44 Chicago Blue Dol-21    31.00      30.61    4  
  6 Stephens, Amy             43 Naperville Waves-21    32.00      30.68    3  
  7 Grotenhuis, Corinne L     44 Elgin Blue Wave-21     37.35      36.11    2  
  8 Neff, Nancy               44 Evanston Masters-21    37.09      36.93    1  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             44 YMCA of Rock Riv-21  1:01.36    1:01.58    9  
                  28.98     1:01.58 (32.60)                                        
  2 Hogan, Linda              40 Lakeshore Athlet-21  1:09.00    1:05.98    7  
                  31.62     1:05.98 (34.36)                                        
  3 Lelko, Meg                44 Naperville Waves-21  1:18.00    1:12.66    6  
                  34.71     1:12.66 (37.95)                                        
  4 Neff, Nancy               44 Evanston Masters-21  1:19.00    1:21.80    5  
                  38.66     1:21.80 (43.14)                                        
  5 Grotenhuis, Corinne L     44 Elgin Blue Wave-21   1:28.00    1:24.38    4  
                  39.08     1:24.38 (45.30)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             44 YMCA of Rock Riv-21  2:19.01    2:17.97    9  
                  31.37     1:06.25 (34.88)     1:42.16 (35.91)     2:17.97 (35.81)
  2 Wing, Jane                44 Naperville Waves-21  2:25.25    2:18.32    7  
                  31.29     1:05.84 (34.55)     1:41.79 (35.95)     2:18.32 (36.53)
  3 Bogart, Jeannine M        44 Chicago Blue Dol-21  2:40.00    2:28.57    6  
                  32.60     1:08.92 (36.32)     1:48.78 (39.86)     2:28.57 (39.79)
  4 Hogan, Linda              40 Lakeshore Athlet-21  2:30.00    2:29.12    5  
                  33.04     1:10.99 (37.95)     1:50.67 (39.68)     2:29.12 (38.45)
  5 Stephens, Amy             43 Naperville Waves-21  2:55.00    2:37.57    4  
                  35.86     1:14.98 (39.12)     1:56.68 (41.70)     2:37.57 (40.89)
  6 Giles-Ott, Ruth           41 Chicago Smelts-21    2:50.34    2:50.53    3  
                  39.46     1:22.71 (43.25)     2:07.43 (44.72)     2:50.53 (43.10)
  7 Neff, Nancy               44 Evanston Masters-21  3:05.30    3:09.23    2  
                  42.10     1:29.83 (47.73)     2:21.07 (51.24)     3:09.23 (48.16)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shanks, Erin              40 Naperville Waves-21  6:10.00    5:52.47    9  
                  32.47     1:07.38 (34.91)     1:43.48 (36.10)     2:19.70 (36.22)
        2:55.54 (35.84)     3:31.27 (35.73)     4:07.34 (36.07)     4:43.17 (35.83)
        5:18.67 (35.50)     5:52.47 (33.80)                                        
  2 Giles-Ott, Ruth           41 Chicago Smelts-21    7:47.88    7:26.89    7  
                  39.78     1:23.68 (43.90)     2:08.64 (44.96)     2:54.57 (45.93)
        3:39.79 (45.22)     4:25.23 (45.44)     5:09.98 (44.75)     5:56.11 (46.13)
        6:42.02 (45.91)     7:26.89 (44.87)                                        
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wing, Jane                44 Naperville Waves-21 13:04.66   12:44.54    9  
                  32.02     1:06.33 (34.31)     1:42.60 (36.27)     2:20.02 (37.42)
        2:57.80 (37.78)     3:36.02 (38.22)     4:14.76 (38.74)     4:53.95 (39.19)
        5:32.70 (38.75)     6:11.53 (38.83)     6:50.64 (39.11)     7:30.30 (39.66)
        8:09.64 (39.34)     8:49.34 (39.70)     9:28.67 (39.33)    10:08.33 (39.66)
       10:48.03 (39.70)    11:27.58 (39.55)    12:06.44 (38.86)    12:44.54 (38.10)
  2 Bogart, Jeannine M        44 Chicago Blue Dol-21 14:15.00   13:16.03    7  
                  33.05     1:09.55 (36.50)     1:48.26 (38.71)     2:28.59 (40.33)
        3:09.13 (40.54)     3:49.96 (40.83)     4:30.99 (41.03)     5:11.53 (40.54)
        5:52.45 (40.92)     6:33.27 (40.82)     7:13.87 (40.60)     7:54.45 (40.58)
        8:34.94 (40.49)     9:15.29 (40.35)     9:55.77 (40.48)    10:36.19 (40.42)
       11:16.50 (40.31)    11:56.74 (40.24)    12:36.79 (40.05)    13:16.03 (39.24)
  3 Hogan, Linda              40 Lakeshore Athlet-21 14:15.00   13:22.54    6  
                  35.62     1:15.21 (39.59)     1:55.83 (40.62)     2:36.84 (41.01)
        3:18.16 (41.32)     3:58.93 (40.77)     4:40.05 (41.12)     5:21.09 (41.04)
        6:02.32 (41.23)     6:43.18 (40.86)     7:23.38 (40.20)     8:03.67 (40.29)
        8:43.83 (40.16)     9:24.75 (40.92)    10:05.05 (40.30)    10:45.67 (40.62)
       11:25.55 (39.88)    12:05.61 (40.06)    12:44.61 (39.00)    13:22.54 (37.93)
  4 Slikas, MJ                40 Lincoln Way Mast-21 15:49.00   13:43.59    5  
                  36.96     1:16.75 (39.79)     1:58.30 (41.55)     2:40.66 (42.36)
        3:23.37 (42.71)     4:05.77 (42.40)     4:47.92 (42.15)     5:29.98 (42.06)
        6:11.72 (41.74)     6:53.37 (41.65)     7:35.53 (42.16)     8:17.58 (42.05)
        8:59.33 (41.75)     9:40.56 (41.23)    10:21.81 (41.25)    11:02.96 (41.15)
       11:43.91 (40.95)    12:24.21 (40.30)    13:04.61 (40.40)    13:43.59 (38.98)
  5 Giles-Ott, Ruth           41 Chicago Smelts-21   15:40.00   15:18.55    4  
                  39.58     1:22.95 (43.37)     2:07.01 (44.06)     2:52.52 (45.51)
        3:37.94 (45.42)     4:25.06 (47.12)     5:11.42 (46.36)     5:58.93 (47.51)
        6:44.97 (46.04)     7:32.11 (47.14)     8:17.98 (45.87)     9:05.13 (47.15)
        9:53.02 (47.89)    10:39.16 (46.14)    11:27.05 (47.89)    12:13.60 (46.55)
       13:00.75 (47.15)    13:48.02 (47.27)    14:34.45 (46.43)    15:18.55 (44.10)
  6 Musser, Heidi             44 Gray Sharks Lean-21 25:47.61   28:24.10    3  
                1:10.22   2:23.36 (1:13.14)   3:40.50 (1:17.14)   4:57.71 (1:17.21)
      6:18.15 (1:20.44)   7:36.81 (1:18.66)   9:03.33 (1:26.52)  10:30.89 (1:27.56)
     12:04.39 (1:33.50)  13:26.61 (1:22.22)  14:52.38 (1:25.77)  16:22.24 (1:29.86)
     17:49.06 (1:26.82)  19:16.92 (1:27.86)  20:46.13 (1:29.21)                    
           23:49.48 ( )  25:18.49 (1:29.01)  26:52.66 (1:34.17)  28:24.10 (1:31.44)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LeVant, Michelle          42 Naperville Waves-21    38.00      36.35    9  
  2 Lelko, Meg                44 Naperville Waves-21    39.00      36.98    7  
  3 Wing, Jane                44 Naperville Waves-21    35.88      37.23    6  
  4 Stephens, Amy             43 Naperville Waves-21    34.00      39.34    5  
  5 Giles-Ott, Ruth           41 Chicago Smelts-21      40.45      41.08    4  
  6 Grotenhuis, Corinne L     44 Elgin Blue Wave-21     51.00      46.06    3  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lelko, Meg                44 Naperville Waves-21  1:28.00    1:19.89    9  
                  38.37     1:19.89 (41.52)                                        
  2 Giles-Ott, Ruth           41 Chicago Smelts-21    1:29.69    1:27.98    7  
                  41.81     1:27.98 (46.17)                                        
  3 Neff, Nancy               44 Evanston Masters-21  1:43.00    1:41.46    6  
                  49.31     1:41.46 (52.15)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           41 Chicago Smelts-21    3:08.54    3:11.30    9  
                  47.49     1:36.67 (49.18)     2:24.73 (48.06)     3:11.30 (46.57)
  2 Neff, Nancy               44 Evanston Masters-21  3:50.00    3:45.35    7  
                  54.25     1:52.05 (57.80)     2:51.37 (59.32)     3:45.35 (53.98)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shanks, Erin              40 Naperville Waves-21    37.90      38.02    9  
  2 Cunningham, Nell          44 Geneva Lakes Ymc-20    40.00      39.81    7  
  3 Neff, Nancy               44 Evanston Masters-21    50.00      49.57    6  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             44 YMCA of Rock Riv-21  1:24.02    1:22.40    9  
                  38.90     1:22.40 (43.50)                                        
  2 Hogan, Linda              40 Lakeshore Athlet-21  1:25.50    1:25.97    7  
                  41.25     1:25.97 (44.72)                                        
  3 LeVant, Michelle          42 Naperville Waves-21  1:38.00    1:28.69    6  
                  43.00     1:28.69 (45.69)                                        
  4 Astra, Suzanne            44 Academy Bullets-21   1:29.12    1:29.53    5  
                  41.96     1:29.53 (47.57)                                        
  5 Cross, Elizabeth          44 Flying Carp Swim-21  1:30.00    1:30.86    4  
                  43.41     1:30.86 (47.45)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             44 YMCA of Rock Riv-21  3:10.22    3:01.91    9  
                  40.60     1:27.92 (47.32)     2:15.51 (47.59)     3:01.91 (46.40)
  2 Giles-Ott, Ruth           41 Chicago Smelts-21    3:43.33    3:45.98    7  
                  53.09     1:50.87 (57.78)     2:49.44 (58.57)     3:45.98 (56.54)
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grotenhuis, Corinne L     44 Elgin Blue Wave-21     46.00      40.52    9  
  2 Cross, Elizabeth          44 Flying Carp Swim-21    49.00      40.81    7  
  3 Stevens, Deborah          43 Naperville Waves-21    50.00      44.96    6  
  4 Neff, Nancy               44 Evanston Masters-21    45.03      45.41    5  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wing, Jane                44 Naperville Waves-21  1:20.66    1:10.42    9  
                  33.50     1:10.42 (36.92)                                        
  2 Giles-Ott, Ruth           41 Chicago Smelts-21    1:40.60    1:40.24    7  
                  46.44     1:40.24 (53.80)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           41 Chicago Smelts-21    3:44.14    3:39.36    9  
                  47.91     1:46.03 (58.12)     2:44.58 (58.55)     3:39.36 (54.78)
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wing, Jane                44 Naperville Waves-21  1:16.22    1:14.32    9  
                  34.98     1:14.32 (39.34)                                        
  2 LeVant, Michelle          42 Naperville Waves-21  1:18.00    1:16.23    7  
                  33.21     1:16.23 (43.02)                                        
  3 Hogan, Linda              40 Lakeshore Athlet-21  1:45.00    1:19.12    6  
                  37.45     1:19.12 (41.67)                                        
  4 Bogart, Jeannine M        44 Chicago Blue Dol-21  1:25.00    1:20.43    5  
                  37.85     1:20.43 (42.58)                                        
  5 Astra, Suzanne            44 Academy Bullets-21   1:22.92    1:21.24    4  
                  37.27     1:21.24 (43.97)                                        
  6 Lelko, Meg                44 Naperville Waves-21  1:35.00    1:22.68    3  
                  36.68     1:22.68 (46.00)                                        
  7 Cross, Elizabeth          44 Flying Carp Swim-21  1:27.00    1:28.69    2  
                  43.06     1:28.69 (45.63)                                        
  8 Neff, Nancy               44 Evanston Masters-21  1:35.40    1:39.47    1  
                  45.91     1:39.47 (53.56)                                        
 -- Stephens, Amy             43 Naperville Waves-21  1:45.00         DQ  
                  38.80          DQ (44.98)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cross, Elizabeth          44 Flying Carp Swim-21  3:00.00    3:14.43    9  
                  41.37     1:31.54 (50.17)     2:24.91 (53.37)     3:14.43 (49.52)
  2 Giles-Ott, Ruth           41 Chicago Smelts-21    3:16.39    3:21.12    7  
                  47.54     1:38.07 (50.53)     2:37.45 (59.38)     3:21.12 (43.67)
  3 Neff, Nancy               44 Evanston Masters-21  3:43.00    3:43.44    6  
                  48.08     1:47.66 (59.58)   2:56.42 (1:08.76)     3:43.44 (47.02)
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           41 Chicago Smelts-21    6:59.82    7:01.96    9  
                  47.77     1:46.10 (58.33)     2:39.38 (53.28)     3:28.84 (49.46)
      4:30.58 (1:01.74)     5:30.49 (59.91)     6:17.50 (47.01)     7:01.96 (44.46)
  2 Neff, Nancy               44 Evanston Masters-21  8:00.00    8:13.03    7  
                  51.71   1:51.75 (1:00.04)                             4:05.35 ( )
      5:20.36 (1:15.01)   6:32.57 (1:12.21)     7:25.39 (52.82)     8:13.03 (47.64)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz J           45 Naperville Waves-21    25.50      25.14    9  
  2 Heuer, Brigitte C         49 Unattached             26.22      25.22    7  
  3 Kafka, Heidi              47 Chicago Smelts-21      27.20      26.00    6  
  4 Kuehn, Lida B             46 Academy Bullets-21     25.87      26.01    5  
  5 Pletch, Mary              46 The Wellness Cen-21    26.11      26.47    4  
  6 Hacker, Sara              45 Naperville Waves-21    30.00      27.95    3  
  7 Peot, Teri                48 Naperville Waves-21    27.90      28.00    2  
  8 Smar, Susan               46 Illinois Masters-21    28.98      28.81    1  
  9 Stiberth, Amanda L        45 Elgin Blue Wave-21     30.50      29.32  
 10 Welker, Susan B           48 Naperville Waves-21    28.80      29.36  
 11 Roose, Lynn R             46 Westloop Athleti-21    31.12      29.47  
 12 Frodyma, Jamie D          48 Naperville Waves-21    29.50      29.84  
 13 Soltys, Kristin           49 Naperville Waves-21    31.20      29.91  
 14 Smith, Cara L             47 Oak Park Masters-21    30.00      29.96  
 15 Artwick, Jayne            49 Gray Sharks Lean-21    31.40      30.46  
 16 Cleveland, Marcia E       45 Deerfield Master-21    31.00      31.07  
 17 Falduto, Jaynie L         47 Elgin Blue Wave-21     32.20      32.84  
 18 Heymann, Shari            49 Deerfield Master-21    34.00      33.66  
 19 Lafayette, Anne N         48 Elgin Blue Wave-21     34.00      34.41  
 20 Hollander, Karen F        49 Elgin Blue Wave-21     40.00      38.66  
 21 Janus, Alison             49 Evanston Masters-21    42.00      42.00  
 22 Landau, Nilce             49 Evanston Masters-21  5:00.00      43.52  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              47 Chicago Smelts-21      59.85      57.05    9  
                  27.61       57.05 (29.44)                                        
  2 Block, Andrea J           48 Deerfield Master-21    58.44      57.86    7  
                  28.57       57.86 (29.29)                                        
  3 Pletch, Mary              46 The Wellness Cen-21    57.70    1:00.79    6  
                  28.46     1:00.79 (32.33)                                        
  4 Smar, Susan               46 Illinois Masters-21  1:04.77    1:03.97    5  
                  30.16     1:03.97 (33.81)                                        
  5 Stiberth, Amanda L        45 Elgin Blue Wave-21   1:06.80    1:04.38    4  
                  30.64     1:04.38 (33.74)                                        
  6 Roose, Lynn R             46 Westloop Athleti-21  1:06.21    1:06.06    3  
                  31.64     1:06.06 (34.42)                                        
  7 Armand, Peggy             47 Harbor Hurricane-21  1:10.00    1:10.82    2  
                  34.09     1:10.82 (36.73)                                        
  8 Tonyan, M E E             47 Naperville Waves-21  1:15.00    1:16.21    1  
                  35.91     1:16.21 (40.30)                                        
  9 Xie, Scarlet H            46 Naperville Waves-21  1:30.00    1:23.76  
                  39.21     1:23.76 (44.55)                                        
 10 Patterson, Cheryl         47 Naperville Waves-21  1:30.00    1:29.58  
                  44.01     1:29.58 (45.57)                                        
 11 Landau, Nilce             49 Evanston Masters-21  5:00.00    1:43.58  
                  49.09     1:43.58 (54.49)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz J           45 Naperville Waves-21  2:00.00    1:57.30    9  
                  27.24       56.39 (29.15)     1:26.80 (30.41)     1:57.30 (30.50)
  2 Block, Andrea J           48 Deerfield Master-21  2:04.33    2:02.68    7  
                  29.39     1:00.52 (31.13)     1:32.09 (31.57)     2:02.68 (30.59)
  3 Kafka, Heidi              47 Chicago Smelts-21    2:14.00    2:06.48    6  
                  29.13     1:00.85 (31.72)     1:33.78 (32.93)     2:06.48 (32.70)
  4 Peot, Teri                48 Naperville Waves-21  2:12.00    2:15.39    5  
                  31.63     1:05.77 (34.14)     1:40.75 (34.98)     2:15.39 (34.64)
  5 Frodyma, Jamie D          48 Naperville Waves-21  2:15.00    2:20.83    4  
                  32.08     1:07.22 (35.14)     1:44.13 (36.91)     2:20.83 (36.70)
  6 Stiberth, Amanda L        45 Elgin Blue Wave-21   2:27.00    2:21.88    3  
                  31.93     1:07.06 (35.13)     1:44.27 (37.21)     2:21.88 (37.61)
  7 Cleveland, Marcia E       45 Deerfield Master-21  2:25.99    2:28.21    2  
                  33.87     1:12.36 (38.49)     1:51.30 (38.94)     2:28.21 (36.91)
  8 Roose, Lynn R             46 Westloop Athleti-21  2:32.10    2:30.62    1  
                  33.90     1:12.27 (38.37)     1:52.18 (39.91)     2:30.62 (38.44)
  9 Taleb, Margaret           48 Oak Park Masters-21  2:34.00    2:38.23  
                  35.19     1:15.01 (39.82)     1:56.88 (41.87)     2:38.23 (41.35)
 10 Hardy, Maureen            49 Danville Y Silve-21  3:15.00    2:44.41  
                  35.83     1:17.41 (41.58)     2:02.48 (45.07)     2:44.41 (41.93)
 11 Heymann, Shari            49 Deerfield Master-21  3:00.00    2:52.40  
                  40.05     1:23.50 (43.45)     2:08.96 (45.46)     2:52.40 (43.44)
 12 Richardson, Robin A       48 Evanston Masters-21  3:00.00    2:53.73  
                  38.60     1:22.19 (43.59)     2:08.29 (46.10)     2:53.73 (45.44)
 13 Falduto, Jaynie L         47 Elgin Blue Wave-21   2:53.00    2:54.68  
                  39.96     1:25.92 (45.96)     2:11.93 (46.01)     2:54.68 (42.75)
 14 Hollander, Karen F        49 Elgin Blue Wave-21   3:16.00    3:12.20  
                  41.54     1:30.52 (48.98)     2:22.60 (52.08)     3:12.20 (49.60)
 15 Janus, Alison             49 Evanston Masters-21  3:27.00    3:38.47  
                  45.95     1:40.43 (54.48)   2:41.64 (1:01.21)     3:38.47 (56.83)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           48 Deerfield Master-21  5:21.33    5:23.50    9  
                  29.82     1:01.63 (31.81)     1:34.09 (32.46)     2:06.72 (32.63)
        2:39.67 (32.95)     3:12.60 (32.93)     3:45.65 (33.05)     4:18.65 (33.00)
        4:51.44 (32.79)     5:23.50 (32.06)                                        
  2 Kafka, Heidi              47 Chicago Smelts-21    6:02.84    5:48.67    7  
                  31.34     1:05.21 (33.87)     1:39.96 (34.75)     2:14.95 (34.99)
        2:50.07 (35.12)     3:25.54 (35.47)     4:01.49 (35.95)     4:37.69 (36.20)
        5:13.85 (36.16)     5:48.67 (34.82)                                        
  3 Becker, Lisa J            45 Naperville Waves-21  6:20.00    6:10.11    6  
                  33.54     1:09.47 (35.93)     1:46.41 (36.94)     2:23.89 (37.48)
        3:01.36 (37.47)     3:38.82 (37.46)     4:16.46 (37.64)     4:54.44 (37.98)
        5:32.75 (38.31)     6:10.11 (37.36)                                        
  4 Stiberth, Amanda L        45 Elgin Blue Wave-21   6:40.00    6:25.56    5  
                  32.45     1:08.72 (36.27)     1:47.34 (38.62)     2:26.47 (39.13)
        3:05.93 (39.46)     3:45.45 (39.52)     4:25.28 (39.83)     5:05.96 (40.68)
        5:46.55 (40.59)     6:25.56 (39.01)                                        
  5 Roose, Lynn R             46 Westloop Athleti-21  7:15.00    6:54.61    4  
                  36.21     1:16.80 (40.59)     1:58.77 (41.97)     2:40.50 (41.73)
        3:22.64 (42.14)     4:04.96 (42.32)     4:48.28 (43.32)     5:31.02 (42.74)
        6:14.02 (43.00)     6:54.61 (40.59)                                        
  6 Patterson, Cheryl         47 Naperville Waves-21  8:33.00    7:51.83    3  
                  43.48     1:29.79 (46.31)     2:17.31 (47.52)     3:06.28 (48.97)
        3:54.69 (48.41)     4:42.99 (48.30)     5:31.41 (48.42)     6:19.47 (48.06)
        7:06.74 (47.27)     7:51.83 (45.09)                                        
  7 Janus, Alison             49 Evanston Masters-21  9:32.00   10:15.37    2  
                  46.89     1:45.65 (58.76)   2:48.44 (1:02.79)   3:53.26 (1:04.82)
      4:57.91 (1:04.65)   6:03.56 (1:05.65)   7:08.04 (1:04.48)   8:13.24 (1:05.20)
      9:16.77 (1:03.53)    10:15.37 (58.60)                                        
  8 Walsh, Geralynn M         48 Naperville Waves-21 10:35.06   11:36.08    1  
                  53.63   1:55.45 (1:01.82)   3:00.52 (1:05.07)   4:07.88 (1:07.36)
      5:17.75 (1:09.87)   6:29.66 (1:11.91)   7:47.83 (1:18.17)   9:09.67 (1:21.84)
     10:24.45 (1:14.78)  11:36.08 (1:11.63)                                        
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           48 Deerfield Master-21 11:03.33   10:55.70    9  
                  30.19     1:02.42 (32.23)     1:35.00 (32.58)     2:07.94 (32.94)
        2:40.59 (32.65)     3:13.46 (32.87)     3:46.20 (32.74)     4:19.22 (33.02)
        4:52.48 (33.26)     5:25.85 (33.37)     5:58.95 (33.10)     6:32.15 (33.20)
        7:05.11 (32.96)     7:38.35 (33.24)     8:11.49 (33.14)     8:44.75 (33.26)
        9:17.99 (33.24)     9:51.09 (33.10)    10:23.99 (32.90)    10:55.70 (31.71)
  2 Kuehn, Lida B             46 Academy Bullets-21  12:24.34   11:49.21    7  
                  30.89     1:04.55 (33.66)     1:39.75 (35.20)     2:15.56 (35.81)
        2:51.28 (35.72)     3:27.44 (36.16)     4:03.78 (36.34)     4:39.86 (36.08)
        5:15.70 (35.84)     5:51.69 (35.99)     6:27.68 (35.99)     7:03.66 (35.98)
        7:39.81 (36.15)     8:15.79 (35.98)     8:51.70 (35.91)     9:27.41 (35.71)
       10:03.29 (35.88)    10:39.12 (35.83)    11:15.22 (36.10)    11:49.21 (33.99)
  3 Peot, Teri                48 Naperville Waves-21 11:50.00   12:19.12    6  
                  33.08     1:08.80 (35.72)     1:44.78 (35.98)     2:21.49 (36.71)
        2:58.46 (36.97)     3:35.61 (37.15)     4:13.04 (37.43)     4:50.31 (37.27)
        5:27.58 (37.27)     6:05.17 (37.59)     6:42.93 (37.76)     7:20.68 (37.75)
        7:58.24 (37.56)     8:35.78 (37.54)     9:13.25 (37.47)     9:50.75 (37.50)
       10:28.14 (37.39)    11:05.72 (37.58)    11:43.19 (37.47)    12:19.12 (35.93)
  4 Cleveland, Marcia E       45 Deerfield Master-21 25:00.00   12:52.87    5  
                  34.05     1:12.56 (38.51)     1:51.68 (39.12)     2:30.49 (38.81)
        3:09.14 (38.65)     3:47.99 (38.85)     4:26.95 (38.96)     5:06.48 (39.53)
        5:45.16 (38.68)     6:24.44 (39.28)     7:03.08 (38.64)     7:42.18 (39.10)
        8:21.44 (39.26)     9:00.33 (38.89)     9:39.64 (39.31)    10:19.06 (39.42)
       10:58.55 (39.49)    11:37.22 (38.67)    12:15.77 (38.55)    12:52.87 (37.10)
  5 Froehlich, Kathryn        48 Deerfield Master-21 13:30.00   13:12.25    4  
                  34.90     1:12.88 (37.98)     1:51.82 (38.94)     2:30.94 (39.12)
        3:10.25 (39.31)     3:49.99 (39.74)     4:29.69 (39.70)     5:09.48 (39.79)
        5:49.27 (39.79)     6:28.96 (39.69)     7:09.05 (40.09)     7:49.41 (40.36)
        8:29.28 (39.87)     9:09.73 (40.45)     9:50.30 (40.57)    10:30.86 (40.56)
       11:11.47 (40.61)    11:52.16 (40.69)    12:32.62 (40.46)    13:12.25 (39.63)
  6 Stiberth, Amanda L        45 Elgin Blue Wave-21  13:57.77   13:20.72    3  
                  33.17     1:10.82 (37.65)     1:50.28 (39.46)     2:30.73 (40.45)
        3:11.00 (40.27)     3:51.39 (40.39)     4:31.51 (40.12)     5:12.48 (40.97)
        5:53.54 (41.06)     6:34.25 (40.71)     7:14.98 (40.73)     7:55.86 (40.88)
        8:36.67 (40.81)     9:17.52 (40.85)     9:58.55 (41.03)    10:39.18 (40.63)
       11:20.12 (40.94)    12:01.35 (41.23)    12:42.03 (40.68)    13:20.72 (38.69)
  7 Armand, Peggy             47 Harbor Hurricane-21 14:05.00   13:57.51    2  
                  35.06     1:13.55 (38.49)     1:54.02 (40.47)     2:35.52 (41.50)
        3:17.22 (41.70)     3:59.33 (42.11)     4:42.13 (42.80)     5:24.82 (42.69)
        6:07.71 (42.89)     6:51.01 (43.30)     7:33.65 (42.64)     8:16.81 (43.16)
        9:00.30 (43.49)     9:43.19 (42.89)    10:26.25 (43.06)    11:09.34 (43.09)
       11:52.33 (42.99)    12:34.53 (42.20)    13:17.05 (42.52)    13:57.51 (40.46)
  8 Taleb, Margaret           48 Oak Park Masters-21 14:45.00   14:12.79    1  
                  37.27     1:18.64 (41.37)     2:00.99 (42.35)     2:44.26 (43.27)
        3:27.31 (43.05)     4:10.63 (43.32)     4:53.73 (43.10)     5:37.09 (43.36)
        6:20.48 (43.39)     7:03.77 (43.29)     7:46.79 (43.02)     8:29.67 (42.88)
        9:12.71 (43.04)     9:55.64 (42.93)    10:38.84 (43.20)    11:21.89 (43.05)
       12:04.97 (43.08)    12:48.00 (43.03)    13:31.37 (43.37)    14:12.79 (41.42)
  9 Roca-Bey, Maria C         45 Naperville Waves-21 14:04.04   14:19.61  
                  35.68     1:16.79 (41.11)     1:59.93 (43.14)     2:44.12 (44.19)
        3:28.38 (44.26)     4:12.40 (44.02)     4:56.43 (44.03)     5:40.84 (44.41)
        6:24.81 (43.97)     7:09.55 (44.74)     7:53.80 (44.25)     8:37.47 (43.67)
        9:20.94 (43.47)    10:04.75 (43.81)    10:48.53 (43.78)    11:31.86 (43.33)
       12:14.92 (43.06)    12:57.73 (42.81)    13:40.22 (42.49)    14:19.61 (39.39)
 10 Roose, Lynn R             46 Westloop Athleti-21 14:45.00   14:26.14  
                  36.77     1:17.99 (41.22)     2:00.16 (42.17)     2:42.30 (42.14)
        3:25.62 (43.32)     4:09.25 (43.63)     4:52.57 (43.32)     5:36.93 (44.36)
        6:20.75 (43.82)     7:05.00 (44.25)     7:49.56 (44.56)     8:34.56 (45.00)
        9:19.62 (45.06)    10:03.98 (44.36)    10:48.57 (44.59)    11:32.50 (43.93)
       12:17.00 (44.50)    13:01.32 (44.32)    13:45.07 (43.75)    14:26.14 (41.07)
 11 Richardson, Robin A       48 Evanston Masters-21 16:26.00   15:48.50  
                  40.01     1:25.15 (45.14)     2:11.54 (46.39)     2:59.55 (48.01)
        3:46.34 (46.79)     4:34.01 (47.67)     5:23.18 (49.17)     6:11.18 (48.00)
        6:58.96 (47.78)     7:47.06 (48.10)     8:35.55 (48.49)     9:24.14 (48.59)
       10:12.32 (48.18)    11:01.11 (48.79)    11:49.43 (48.32)    12:37.61 (48.18)
       13:26.64 (49.03)    14:15.10 (48.46)    15:02.83 (47.73)    15:48.50 (45.67)
 12 Hollander, Karen F        49 Elgin Blue Wave-21  17:15.00   17:02.52  
                  42.03     1:30.68 (48.65)     2:22.67 (51.99)     3:14.95 (52.28)
        4:06.80 (51.85)     4:58.42 (51.62)     5:50.74 (52.32)     6:42.89 (52.15)
        7:34.25 (51.36)     8:26.52 (52.27)     9:18.29 (51.77)    10:10.63 (52.34)
       11:02.76 (52.13)    11:54.18 (51.42)    12:46.10 (51.92)    13:38.58 (52.48)
       14:30.34 (51.76)    15:22.56 (52.22)    16:13.73 (51.17)    17:02.52 (48.79)
 13 Tiedeman, Reen            48 The Wellness Cen-21 19:10.00   18:27.36  
                  47.59     1:42.54 (54.95)     2:38.16 (55.62)     3:35.18 (57.02)
        4:30.61 (55.43)     5:26.80 (56.19)     6:23.33 (56.53)     7:20.95 (57.62)
        8:15.80 (54.85)     9:12.23 (56.43)    10:07.57 (55.34)    11:02.97 (55.40)
       11:59.31 (56.34)    12:55.31 (56.00)    13:52.24 (56.93)    14:47.14 (54.90)
       15:42.68 (55.54)    16:38.93 (56.25)    17:34.19 (55.26)    18:27.36 (53.17)
 14 Janus, Alison             49 Evanston Masters-21 22:00.00   20:16.42  
                  52.17     1:51.47 (59.30)   2:53.12 (1:01.65)   3:55.78 (1:02.66)
      4:59.09 (1:03.31)     5:58.76 (59.67)   7:00.90 (1:02.14)   8:02.76 (1:01.86)
      9:04.34 (1:01.58)  10:05.79 (1:01.45)  11:06.97 (1:01.18)  12:07.58 (1:00.61)
       13:07.49 (59.91)  14:09.38 (1:01.89)  15:10.39 (1:01.01)  16:12.35 (1:01.96)
     17:15.15 (1:02.80)  18:19.86 (1:04.71)  19:21.26 (1:01.40)    20:16.42 (55.16)
 15 Walsh, Geralynn M         48 Naperville Waves-21 30:00.00   22:35.47  
                  53.79   1:58.93 (1:05.14)   3:08.78 (1:09.85)   4:18.63 (1:09.85)
      5:29.83 (1:11.20)   6:38.94 (1:09.11)   7:47.80 (1:08.86)   8:57.76 (1:09.96)
     10:08.52 (1:10.76)  11:18.97 (1:10.45)  12:27.28 (1:08.31)  13:35.53 (1:08.25)
     14:46.70 (1:11.17)  15:55.20 (1:08.50)  17:03.05 (1:07.85)  18:09.69 (1:06.64)
     19:16.54 (1:06.85)  20:21.81 (1:05.27)  21:28.16 (1:06.35)  22:35.47 (1:07.31)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz J           45 Naperville Waves-21    40.00      30.23    9  
  2 Pletch, Mary              46 The Wellness Cen-21    30.15      31.37    7  
  3 Kafka, Heidi              47 Chicago Smelts-21      33.75      31.50    6  
  4 Kuehn, Lida B             46 Academy Bullets-21     32.50      31.51    5  
  5 Hacker, Sara              45 Naperville Waves-21    34.00      33.97    4  
  6 Cleveland, Marcia E       45 Deerfield Master-21    33.53      33.99    3  
  7 Heuer, Brigitte C         49 Unattached             35.45      34.10    2  
  8 Artwick, Jayne            49 Gray Sharks Lean-21    35.41      35.07    1  
  9 Ellwood, Margaret         47 Barlett Park Dis-21    40.50      39.63  
 10 Soltys, Kristin           49 Naperville Waves-21    41.00      40.51  
 11 Roca-Bey, Maria C         45 Naperville Waves-21    39.09      41.02  
 12 Stiberth, Amanda L        45 Elgin Blue Wave-21     39.50      41.39  
 13 Lafayette, Anne N         48 Elgin Blue Wave-21     41.00      41.66  
 14 Landau, Nilce             49 Evanston Masters-21  5:00.00      57.82  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              46 The Wellness Cen-21  1:05.50    1:06.29    9  
                  32.53     1:06.29 (33.76)                                        
  2 Kafka, Heidi              47 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:06.90    7  
                  33.32     1:06.90 (33.58)                                        
  3 Kuehn, Lida B             46 Academy Bullets-21   1:09.62    1:09.27    6  
                  32.83     1:09.27 (36.44)                                        
  4 Hacker, Sara              45 Naperville Waves-21  1:20.00    1:13.29    5  
                  36.16     1:13.29 (37.13)                                        
  5 Ellwood, Margaret         47 Barlett Park Dis-21  1:29.50    1:26.57    4  
                  42.11     1:26.57 (44.46)                                        
  6 Richardson, Robin A       48 Evanston Masters-21  1:37.00    1:34.19    3  
                  46.68     1:34.19 (47.51)                                        
  7 Tonyan, M E E             47 Naperville Waves-21  1:37.00    1:35.93    2  
                  46.17     1:35.93 (49.76)                                        
  8 Janus, Alison             49 Evanston Masters-21  1:57.00    1:56.76    1  
                  56.11   1:56.76 (1:00.65)                                        
 -- Landau, Nilce             49 Evanston Masters-21  5:00.00         DQ  
                1:01.36        DQ (1:06.21)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              47 Chicago Smelts-21    2:35.00    2:22.41    9  
                  33.62     1:09.49 (35.87)     1:45.96 (36.47)     2:22.41 (36.45)
  2 Pletch, Mary              46 The Wellness Cen-21  2:27.50    2:29.20    7  
                  34.75     1:12.20 (37.45)     1:50.83 (38.63)     2:29.20 (38.37)
  3 Cleveland, Marcia E       45 Deerfield Master-21  2:45.99    2:37.07    6  
                  36.01     1:15.90 (39.89)     1:56.83 (40.93)     2:37.07 (40.24)
  4 Hacker, Sara              45 Naperville Waves-21  3:00.00    2:40.28    5  
                  37.72     1:18.90 (41.18)     2:00.06 (41.16)     2:40.28 (40.22)
  5 Froehlich, Kathryn        48 Deerfield Master-21  2:45.00    2:44.89    4  
                  38.76     1:19.77 (41.01)     2:02.49 (42.72)     2:44.89 (42.40)
  6 Artwick, Jayne            49 Gray Sharks Lean-21  2:55.00    2:47.94    3  
                  37.95     1:19.40 (41.45)     2:03.20 (43.80)     2:47.94 (44.74)
  7 Richardson, Robin A       48 Evanston Masters-21  3:31.00    3:24.24    2  
                  48.98     1:40.58 (51.60)     2:33.75 (53.17)     3:24.24 (50.49)
  8 Statton, Amy C            47 Evanston Masters-21  3:45.00    3:50.29    1  
                  50.95     1:49.29 (58.34)   2:50.49 (1:01.20)     3:50.29 (59.80)
  9 Janus, Alison             49 Evanston Masters-21  4:13.00    4:05.59  
                  57.52   1:59.90 (1:02.38)   3:04.31 (1:04.41)   4:05.59 (1:01.28)
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heuer, Brigitte C         49 Unattached             34.79      32.83    9  
  2 Kafka, Heidi              47 Chicago Smelts-21      37.00      33.96    7  
  3 Smith, Cara L             47 Oak Park Masters-21    37.00      37.03    6  
  4 Hacker, Sara              45 Naperville Waves-21    40.00      39.03    5  
  5 Ellwood, Margaret         47 Barlett Park Dis-21    40.50      39.54    4  
  6 Stiberth, Amanda L        45 Elgin Blue Wave-21     39.20      39.56    3  
  7 Roose, Lynn R             46 Westloop Athleti-21    43.31      43.17    2  
  8 Roca-Bey, Maria C         45 Naperville Waves-21    38.08      44.26    1  
  9 Tonyan, M E E             47 Naperville Waves-21    46.00      45.55  
 10 Xie, Scarlet H            46 Naperville Waves-21    46.38      48.86  
 11 Statton, Amy C            47 Evanston Masters-21    50.00      49.45  
 12 Walsh, Geralynn M         48 Naperville Waves-21    47.53      51.20  
 13 Landau, Nilce             49 Evanston Masters-21  5:00.00    1:03.00  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz J           45 Naperville Waves-21  1:12.00    1:14.47    9  
                  34.29     1:14.47 (40.18)                                        
  2 Kafka, Heidi              47 Chicago Smelts-21    1:20.55    1:15.08    7  
                  35.96     1:15.08 (39.12)                                        
  3 Heuer, Brigitte C         49 Unattached           1:15.81    1:15.31    6  
                  35.11     1:15.31 (40.20)                                        
  4 Block, Andrea J           48 Deerfield Master-21  1:18.33    1:15.54    5  
                  36.62     1:15.54 (38.92)                                        
  5 Froehlich, Kathryn        48 Deerfield Master-21  1:24.34    1:23.15    4  
                  39.58     1:23.15 (43.57)                                        
  6 Soltys, Kristin           49 Naperville Waves-21  1:29.00    1:24.93    3  
                  39.84     1:24.93 (45.09)                                        
  7 Stiberth, Amanda L        45 Elgin Blue Wave-21   1:24.00    1:25.99    2  
                  40.34     1:25.99 (45.65)                                        
  8 Ellwood, Margaret         47 Barlett Park Dis-21  1:30.10    1:27.63    1  
                  41.33     1:27.63 (46.30)                                        
  9 Roca-Bey, Maria C         45 Naperville Waves-21  1:50.05    1:36.25  
                  45.95     1:36.25 (50.30)                                        
 10 Lafayette, Anne N         48 Elgin Blue Wave-21   1:37.00    1:38.19  
                  45.60     1:38.19 (52.59)                                        
 11 Richardson, Robin A       48 Evanston Masters-21  1:41.00    1:42.18  
                  48.65     1:42.18 (53.53)                                        
 12 Statton, Amy C            47 Evanston Masters-21  1:50.00    1:49.18  
                  51.82     1:49.18 (57.36)                                        
 13 Janus, Alison             49 Evanston Masters-21  2:10.00    2:06.94  
                1:02.29   2:06.94 (1:04.65)                                        
 -- Landau, Nilce             49 Evanston Masters-21  5:00.00         DQ  
                1:02.53        DQ (1:09.12)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heuer, Brigitte C         49 Unattached           2:51.08    2:50.72    9  
                  38.38     1:22.44 (44.06)     2:06.31 (43.87)     2:50.72 (44.41)
  2 Froehlich, Kathryn        48 Deerfield Master-21  3:53.03    2:57.90    7  
                  40.70     1:25.99 (45.29)     2:12.18 (46.19)     2:57.90 (45.72)
  3 Stiberth, Amanda L        45 Elgin Blue Wave-21   3:01.00    3:01.78    6  
                  40.57     1:26.85 (46.28)     2:15.04 (48.19)     3:01.78 (46.74)
  4 Smith, Cara L             47 Oak Park Masters-21  3:00.00    3:02.64    5  
                  39.30     1:24.72 (45.42)     2:12.93 (48.21)     3:02.64 (49.71)
  5 Ellwood, Margaret         47 Barlett Park Dis-21  3:11.90    3:10.15    4  
                  41.90     1:29.86 (47.96)     2:19.91 (50.05)     3:10.15 (50.24)
  6 Roca-Bey, Maria C         45 Naperville Waves-21  3:20.02    3:22.89    3  
                  47.10     1:38.74 (51.64)     2:30.94 (52.20)     3:22.89 (51.95)
  7 Richardson, Robin A       48 Evanston Masters-21  3:35.00    3:38.58    2  
                  51.57     1:48.70 (57.13)     2:44.72 (56.02)     3:38.58 (53.86)
  8 Tonyan, M E E             47 Naperville Waves-21  3:43.00    3:44.60    1  
                  48.26     1:44.15 (55.89)     2:43.28 (59.13)   3:44.60 (1:01.32)
  9 Statton, Amy C            47 Evanston Masters-21  3:50.00    3:51.04  
                  52.81     1:51.29 (58.48)   2:52.60 (1:01.31)     3:51.04 (58.44)
 10 Xie, Scarlet H            46 Naperville Waves-21  3:52.68    3:55.29  
                  51.86     1:50.09 (58.23)   2:52.73 (1:02.64)   3:55.29 (1:02.56)
 11 Walsh, Geralynn M         48 Naperville Waves-21  4:04.83    4:14.71  
                  54.04   1:57.14 (1:03.10)   3:04.79 (1:07.65)   4:14.71 (1:09.92)
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           48 Deerfield Master-21    28.44      28.03    9  
  2 Kuehn, Lida B             46 Academy Bullets-21     28.76      28.25    7  
  3 Heuer, Brigitte C         49 Unattached             29.46      28.34    6  
  4 Pletch, Mary              46 The Wellness Cen-21    29.90      30.32    5  
  5 Hacker, Sara              45 Naperville Waves-21    32.00      30.92    4  
  6 Smar, Susan               46 Illinois Masters-21    31.21      31.28    3  
  7 Roose, Lynn R             46 Westloop Athleti-21    33.00      32.70    2  
  8 Richardson, Robin A       48 Evanston Masters-21    40.00      37.24    1  
  9 Armand, Peggy             47 Harbor Hurricane-21    40.00      38.10  
 10 Roca-Bey, Maria C         45 Naperville Waves-21    35.05      39.28  
 11 Statton, Amy C            47 Evanston Masters-21    50.00      53.44  
 12 Patterson, Cheryl         47 Naperville Waves-21  1:30.00      54.76  
 13 Landau, Nilce             49 Evanston Masters-21  5:00.00    1:01.52  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           48 Deerfield Master-21  1:00.77    1:00.14    9  
                  28.70     1:00.14 (31.44)                                        
  2 Kuehn, Lida B             46 Academy Bullets-21   1:05.32    1:04.97    7  
                  30.23     1:04.97 (34.74)                                        
  3 Peot, Teri                48 Naperville Waves-21  1:08.90    1:08.25    6  
                  32.36     1:08.25 (35.89)                                        
  4 Smar, Susan               46 Illinois Masters-21  1:13.39    1:12.74    5  
                  33.29     1:12.74 (39.45)                                        
  5 Froehlich, Kathryn        48 Deerfield Master-21  1:14.60    1:12.86    4  
                  34.00     1:12.86 (38.86)                                        
  6 Ellwood, Margaret         47 Barlett Park Dis-21  1:20.00    1:16.90    3  
                  35.28     1:16.90 (41.62)                                        
  7 Roose, Lynn R             46 Westloop Athleti-21  1:18.31    1:17.05    2  
                  35.50     1:17.05 (41.55)                                        
  8 Richardson, Robin A       48 Evanston Masters-21  1:30.00    1:26.06    1  
                  39.24     1:26.06 (46.82)                                        
  9 Heymann, Shari            49 Deerfield Master-21  1:45.30    1:35.27  
                  43.62     1:35.27 (51.65)                                        
 10 Falduto, Jaynie L         47 Elgin Blue Wave-21   1:35.00    1:44.16  
                  50.87     1:44.16 (53.29)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           48 Deerfield Master-21  2:18.33    2:16.29    9  
                  31.66     1:05.97 (34.31)     1:40.99 (35.02)     2:16.29 (35.30)
  2 Becker, Lisa J            45 Naperville Waves-21  3:05.00    2:45.34    7  
                  36.54     1:18.16 (41.62)     2:01.28 (43.12)     2:45.34 (44.06)
  3 Froehlich, Kathryn        48 Deerfield Master-21  2:49.08    2:45.94    6  
                  35.81     1:15.96 (40.15)     2:00.25 (44.29)     2:45.94 (45.69)
  4 Richardson, Robin A       48 Evanston Masters-21  3:30.00    3:26.56    5  
                  44.85     1:37.45 (52.60)     2:32.51 (55.06)     3:26.56 (54.05)
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz J           45 Naperville Waves-21  1:02.00    1:02.70    9  
                  28.86     1:02.70 (33.84)                                        
  2 Block, Andrea J           48 Deerfield Master-21  1:07.33    1:05.02    7  
                  30.67     1:05.02 (34.35)                                        
  3 Heuer, Brigitte C         49 Unattached           1:08.56    1:05.29    6  
                  31.06     1:05.29 (34.23)                                        
  4 Pletch, Mary              46 The Wellness Cen-21  1:07.90    1:07.87    5  
                  30.70     1:07.87 (37.17)                                        
  5 Kuehn, Lida B             46 Academy Bullets-21   1:07.23    1:08.55    4  
                  31.23     1:08.55 (37.32)                                        
  6 Peot, Teri                48 Naperville Waves-21  1:11.00    1:11.81    3  
                  33.15     1:11.81 (38.66)                                        
  7 Smar, Susan               46 Illinois Masters-21  1:13.89    1:13.92    2  
                  34.01     1:13.92 (39.91)                                        
  8 Stiberth, Amanda L        45 Elgin Blue Wave-21   1:18.50    1:16.41    1  
                  36.93     1:16.41 (39.48)                                        
  9 Smith, Cara L             47 Oak Park Masters-21  1:25.00    1:17.04  
                  36.28     1:17.04 (40.76)                                        
 10 Roose, Lynn R             46 Westloop Athleti-21  1:19.20    1:17.05  
                  35.94     1:17.05 (41.11)                                        
 11 Frodyma, Jamie D          48 Naperville Waves-21  1:14.50    1:19.76  
                  35.87     1:19.76 (43.89)                                        
 12 Soltys, Kristin           49 Naperville Waves-21  1:24.00    1:20.40  
                  37.04     1:20.40 (43.36)                                        
 13 Lafayette, Anne N         48 Elgin Blue Wave-21   1:29.00    1:30.19  
                  41.59     1:30.19 (48.60)                                        
 14 Heymann, Shari            49 Deerfield Master-21  1:45.00    1:32.15  
                  43.43     1:32.15 (48.72)                                        
 15 Statton, Amy C            47 Evanston Masters-21  1:50.00    1:43.44  
                  49.06     1:43.44 (54.38)                                        
 16 Hollander, Karen F        49 Elgin Blue Wave-21   1:48.00    1:48.45  
                  54.62     1:48.45 (53.83)                                        
 17 Landau, Nilce             49 Evanston Masters-21  5:00.00    1:55.24  
                  55.33     1:55.24 (59.91)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           48 Deerfield Master-21  2:21.33    2:21.80    9  
                  29.33     1:07.11 (37.78)     1:49.82 (42.71)     2:21.80 (31.98)
  2 Heuer, Brigitte C         49 Unattached           2:37.02    2:29.59    7  
                  30.15     1:12.20 (42.05)     1:54.88 (42.68)     2:29.59 (34.71)
  3 Kuehn, Lida B             46 Academy Bullets-21   2:31.54    2:30.20    6  
                  30.48     1:10.30 (39.82)     1:56.90 (46.60)     2:30.20 (33.30)
  4 Froehlich, Kathryn        48 Deerfield Master-21  2:41.23    2:39.83    5  
                  34.95     1:16.17 (41.22)     2:01.91 (45.74)     2:39.83 (37.92)
  5 Stiberth, Amanda L        45 Elgin Blue Wave-21   2:55.50    2:50.26    4  
                  39.83     1:24.73 (44.90)     2:12.58 (47.85)     2:50.26 (37.68)
  6 Roose, Lynn R             46 Westloop Athleti-21  2:56.38    2:55.57    3  
                  37.11     1:22.38 (45.27)     2:14.33 (51.95)     2:55.57 (41.24)
  7 Roca-Bey, Maria C         45 Naperville Waves-21  2:59.09    2:57.85    2  
                  38.90     1:26.02 (47.12)     2:19.53 (53.51)     2:57.85 (38.32)
  8 Richardson, Robin A       48 Evanston Masters-21  3:15.00    3:13.62    1  
                  41.31     1:32.58 (51.27)     2:28.81 (56.23)     3:13.62 (44.81)
  9 Tonyan, M E E             47 Naperville Waves-21  3:20.00    3:24.70  
                  43.58     1:33.67 (50.09)   2:37.04 (1:03.37)     3:24.70 (47.66)
 10 Statton, Amy C            47 Evanston Masters-21  3:50.00    3:44.34  
                  53.67     1:52.43 (58.76)   2:54.03 (1:01.60)     3:44.34 (50.31)
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peot, Teri                48 Naperville Waves-21  5:25.00    5:34.90    9  
                  33.48     1:11.33 (37.85)     1:56.44 (45.11)     2:40.40 (43.96)
        3:30.27 (49.87)     4:21.02 (50.75)     4:58.44 (37.42)     5:34.90 (36.46)
  2 Froehlich, Kathryn        48 Deerfield Master-21  5:41.37    5:36.91    7  
                  35.76     1:16.52 (40.76)     2:01.64 (45.12)     2:44.32 (42.68)
        3:31.11 (46.79)     4:17.80 (46.69)     4:57.87 (40.07)     5:36.91 (39.04)
  3 Roose, Lynn R             46 Westloop Athleti-21  6:23.69    6:25.33    6  
                  38.43     1:23.69 (45.26)     2:13.73 (50.04)     3:03.85 (50.12)
        4:00.13 (56.28)     4:56.88 (56.75)     5:43.04 (46.16)     6:25.33 (42.29)
  4 Richardson, Robin A       48 Evanston Masters-21  7:00.00    7:01.07    5  
                  45.38     1:40.58 (55.20)     2:35.66 (55.08)     3:30.43 (54.77)
        4:27.87 (57.44)     5:27.01 (59.14)     6:14.75 (47.74)     7:01.07 (46.32)
  5 Statton, Amy C            47 Evanston Masters-21  8:10.00    8:05.90    4  
                  57.04   2:05.87 (1:08.83)   3:10.45 (1:04.58)   4:15.70 (1:05.25)
      5:18.13 (1:02.43)   6:19.67 (1:01.54)     7:13.44 (53.77)     8:05.90 (52.46)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robie, Jane M             51 Buehler Breakers-21    31.00      29.80    9  
  2 Strand, Pam               50 Westloop Athleti-21    30.46      29.85    7  
  3 Del Greco, Jane B         53 Deerfield Master-21    30.46      29.91    6  
  4 Ridgeway, Jean A          51 Max Multisport-21      30.00      30.11    5  
  5 Gawrys, Mary T            54 KISH-21                29.90      30.16    4  
  6 Fossler, Rose M           54 Evanston Masters-21    32.00      30.94    3  
  7 Moore, Mary               53 Mt Greenwood Mas-21    36.00      31.84    2  
  8 Schneeberger, Jill A      54 Elgin Blue Wave-21     34.90      34.12    1  
  9 Brisebois, Liette         51 Evanston Masters-21    37.00      35.16  
 10 Holder, Allyson C         50 KISH-21                50.00      39.18  
 11 Fodor, Sarah              53 Evanston Masters-21    45.21      47.28  
 12 Morosow-Kroma, Marcy      53 Naperville Waves-21    47.76      51.13  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gawrys, Mary T            54 KISH-21              1:08.80    1:06.59    9  
                  31.89     1:06.59 (34.70)                                        
  2 Del Greco, Jane B         53 Deerfield Master-21  1:08.36    1:06.85    7  
                  32.15     1:06.85 (34.70)                                        
  3 Moore, Mary               53 Mt Greenwood Mas-21  1:23.00    1:11.52    6  
                  34.27     1:11.52 (37.25)                                        
  4 Schneeberger, Jill A      54 Elgin Blue Wave-21   1:18.00    1:17.11    5  
                  36.60     1:17.11 (40.51)                                        
  5 Dougan, Barbara T         53 Naperville Waves-21  1:25.00    1:25.93    4  
                  40.79     1:25.93 (45.14)                                        
  6 Fodor, Sarah              53 Evanston Masters-21  1:53.93    1:53.32    3  
                  53.13   1:53.32 (1:00.19)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Pam               50 Westloop Athleti-21  2:25.36    2:30.07    9  
                  33.26     1:11.19 (37.93)     1:50.59 (39.40)     2:30.07 (39.48)
  2 Del Greco, Jane B         53 Deerfield Master-21  2:33.18    2:34.51    7  
                  34.30     1:13.68 (39.38)     1:55.32 (41.64)     2:34.51 (39.19)
  3 Fossler, Rose M           54 Evanston Masters-21  2:30.00    2:35.11    6  
                  34.84     1:13.56 (38.72)     1:54.85 (41.29)     2:35.11 (40.26)
  4 Delanois, Barbara         54 Danville Y Silve-21  2:50.00    2:42.71    5  
                  35.60     1:16.05 (40.45)     1:59.33 (43.28)     2:42.71 (43.38)
  5 Moore, Mary               53 Mt Greenwood Mas-21  3:10.00    2:43.64    4  
                  36.69     1:17.89 (41.20)     2:01.39 (43.50)     2:43.64 (42.25)
  6 Schneeberger, Jill A      54 Elgin Blue Wave-21   2:53.00    2:46.87    3  
                  38.12     1:20.12 (42.00)     2:04.35 (44.23)     2:46.87 (42.52)
  7 Novotny, Alice M          51 Naperville Waves-21  3:00.00    2:46.88    2  
                  37.95     1:20.38 (42.43)     2:04.28 (43.90)     2:46.88 (42.60)
  8 Roderer, Kathy M          54 Evanston Masters-21  2:45.00    2:48.89    1  
                  39.30     1:23.07 (43.77)     2:07.75 (44.68)     2:48.89 (41.14)
  9 Gortowski, Debbie A       53 YMCA of Rock Riv-21  2:50.00    2:51.36  
                  39.51     1:24.40 (44.89)     2:09.19 (44.79)     2:51.36 (42.17)
 10 Comfort, Janet            52 Evanston Masters-21  3:30.00    3:12.90  
                  44.20     1:33.93 (49.73)     2:24.95 (51.02)     3:12.90 (47.95)
 11 Fodor, Sarah              53 Evanston Masters-21  4:05.73    4:00.41  
                  53.06   1:54.46 (1:01.40)   2:58.41 (1:03.95)   4:00.41 (1:02.00)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Mary               53 Mt Greenwood Mas-21  8:20.00    7:13.50    9  
                  37.04     1:18.20 (41.16)     2:01.77 (43.57)     2:46.19 (44.42)
        3:31.56 (45.37)     4:16.95 (45.39)     5:01.93 (44.98)     5:47.62 (45.69)
        6:32.58 (44.96)     7:13.50 (40.92)                                        
  2 Novotny, Alice M          51 Naperville Waves-21  7:30.00    7:13.62    7  
                  39.19     1:22.22 (43.03)     2:06.39 (44.17)     2:50.43 (44.04)
        3:34.36 (43.93)     4:18.46 (44.10)     5:02.78 (44.32)     5:47.22 (44.44)
        6:31.23 (44.01)     7:13.62 (42.39)                                        
  3 Gortowski, Debbie A       53 YMCA of Rock Riv-21  7:25.00    7:33.50    6  
                  40.64     1:25.21 (44.57)     2:11.06 (45.85)     2:56.93 (45.87)
        3:42.19 (45.26)     4:28.52 (46.33)     5:14.83 (46.31)     6:02.51 (47.68)
        6:48.98 (46.47)     7:33.50 (44.52)                                        
  4 Roderer, Kathy M          54 Evanston Masters-21  7:56.00    7:35.36    5  
                  40.41     1:25.18 (44.77)     2:11.85 (46.67)     2:58.38 (46.53)
        3:45.03 (46.65)     4:31.65 (46.62)     5:18.52 (46.87)     6:05.50 (46.98)
        6:52.13 (46.63)     7:35.36 (43.23)                                        
  5 Kulak, Marilyn            54 Mt Greenwood Mas-21  7:40.00    7:42.92    4  
                  38.45     1:21.84 (43.39)     2:08.71 (46.87)     2:56.78 (48.07)
        3:44.98 (48.20)     4:33.93 (48.95)     5:22.42 (48.49)     6:10.63 (48.21)
        6:58.45 (47.82)     7:42.92 (44.47)                                        
  6 Walsh, Janet              50 Naperville Waves-21 12:30.00   11:04.37    3  
                  51.48     1:50.79 (59.31)   2:54.86 (1:04.07)   4:00.44 (1:05.58)
      5:07.24 (1:06.80)   6:14.15 (1:06.91)   7:44.45 (1:30.30)   8:49.65 (1:05.20)
      9:57.19 (1:07.54)  11:04.37 (1:07.18)                                        
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Novotny, Alice M          51 Naperville Waves-21 15:00.00   14:27.82    9  
                  39.14     1:21.95 (42.81)     2:05.35 (43.40)     2:49.03 (43.68)
        3:32.86 (43.83)     4:16.67 (43.81)     5:00.58 (43.91)     5:44.50 (43.92)
        6:28.34 (43.84)     7:12.44 (44.10)     7:56.28 (43.84)     8:40.16 (43.88)
        9:23.89 (43.73)    10:07.87 (43.98)    10:51.63 (43.76)    11:35.51 (43.88)
       12:19.04 (43.53)    13:02.63 (43.59)    13:46.05 (43.42)    14:27.82 (41.77)
  2 Schneeberger, Jill A      54 Elgin Blue Wave-21  15:05.00   14:41.95    7  
                  39.12     1:21.26 (42.14)     2:05.60 (44.34)     2:49.86 (44.26)
        3:34.14 (44.28)     4:19.27 (45.13)     5:04.31 (45.04)     5:48.91 (44.60)
        6:33.79 (44.88)     7:18.42 (44.63)     8:03.19 (44.77)     8:47.50 (44.31)
        9:32.10 (44.60)    10:16.66 (44.56)    11:01.38 (44.72)    11:46.22 (44.84)
       12:30.69 (44.47)    13:15.13 (44.44)  14:41.95 (1:26.82)                    
  3 Moore, Mary               53 Mt Greenwood Mas-21 16:30.00   14:58.78    6  
                  37.66     1:19.96 (42.30)     2:03.87 (43.91)     2:49.19 (45.32)
        3:35.52 (46.33)     4:22.21 (46.69)     5:08.61 (46.40)     5:54.69 (46.08)
        6:41.07 (46.38)     7:26.98 (45.91)     8:12.92 (45.94)     8:58.96 (46.04)
        9:44.95 (45.99)    10:30.96 (46.01)    11:16.94 (45.98)    12:02.60 (45.66)
       12:47.83 (45.23)    13:32.71 (44.88)    14:17.59 (44.88)    14:58.78 (41.19)
  4 Gortowski, Debbie A       53 YMCA of Rock Riv-21 15:10.00   15:13.92    5  
                  40.30     1:25.58 (45.28)     2:11.58 (46.00)     2:57.32 (45.74)
        3:43.18 (45.86)     4:28.91 (45.73)     5:14.86 (45.95)     6:01.18 (46.32)
        6:46.99 (45.81)     7:32.93 (45.94)     8:19.96 (47.03)     9:06.20 (46.24)
        9:52.31 (46.11)    10:37.97 (45.66)    11:24.62 (46.65)    12:11.48 (46.86)
       12:57.34 (45.86)    13:43.28 (45.94)    14:28.56 (45.28)    15:13.92 (45.36)
  5 Kulak, Marilyn            54 Mt Greenwood Mas-21 16:15.00   15:42.44    4  
                  38.24     1:23.30 (45.06)     2:10.40 (47.10)     2:57.27 (46.87)
        3:45.30 (48.03)     4:32.05 (46.75)     5:19.56 (47.51)     6:07.32 (47.76)
        6:55.21 (47.89)     7:43.13 (47.92)     8:31.85 (48.72)     9:19.69 (47.84)
       10:08.37 (48.68)    10:56.50 (48.13)    11:44.94 (48.44)    12:32.94 (48.00)
       13:21.03 (48.09)    14:09.54 (48.51)    14:56.95 (47.41)    15:42.44 (45.49)
  6 Roderer, Kathy M          54 Evanston Masters-21 16:00.00   15:52.83    3  
                  40.58     1:26.09 (45.51)     2:13.37 (47.28)     3:01.51 (48.14)
        3:48.98 (47.47)     4:37.21 (48.23)     5:25.03 (47.82)     6:14.05 (49.02)
        7:02.46 (48.41)     7:50.98 (48.52)     8:39.83 (48.85)     9:28.39 (48.56)
       10:17.17 (48.78)    11:06.07 (48.90)    11:54.94 (48.87)    12:42.61 (47.67)
       13:30.34 (47.73)    14:19.18 (48.84)    15:06.86 (47.68)    15:52.83 (45.97)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Jean A          51 Max Multisport-21      35.92      35.20    9  
  2 Robie, Jane M             51 Buehler Breakers-21    39.00      36.68    7  
  3 Fossler, Rose M           54 Evanston Masters-21    40.00      40.01    6  
  4 Kulak, Marilyn            54 Mt Greenwood Mas-21    42.90      41.90    5  
  5 Brisebois, Liette         51 Evanston Masters-21    45.00      43.84    4  
  6 Deane, Dana               50 Evanston Masters-21    50.00      45.32    3  
  7 Moore, Mary               53 Mt Greenwood Mas-21    50.00      45.40    2  
  8 Morosow-Kroma, Marcy      53 Naperville Waves-21    57.40      57.78    1  
  9 Fodor, Sarah              53 Evanston Masters-21    56.82      58.04  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         54 Danville Y Silve-21  1:26.00    1:23.49    9  
                  40.51     1:23.49 (42.98)                                        
  2 Kulak, Marilyn            54 Mt Greenwood Mas-21  1:33.00    1:30.91    7  
                  43.92     1:30.91 (46.99)                                        
  3 Novotny, Alice M          51 Naperville Waves-21  1:45.00    1:33.78    6  
                  46.99     1:33.78 (46.79)                                        
  4 Moore, Mary               53 Mt Greenwood Mas-21  1:50.00    1:37.34    5  
                  48.03     1:37.34 (49.31)                                        
  5 Dougan, Barbara T         53 Naperville Waves-21  1:42.00    1:39.86    4  
                  49.07     1:39.86 (50.79)                                        
  6 Morosow-Kroma, Marcy      53 Naperville Waves-21  2:05.00    2:05.49    3  
                1:00.01   2:05.49 (1:05.48)                                        
  7 Walsh, Janet              50 Naperville Waves-21  4:00.00    2:08.01    2  
                  59.88   2:08.01 (1:08.13)                                        
  8 Fodor, Sarah              53 Evanston Masters-21  2:05.18    2:09.83    1  
                1:02.46   2:09.83 (1:07.37)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         54 Danville Y Silve-21  3:03.00    3:03.03    9  
                  41.84     1:27.66 (45.82)     2:16.55 (48.89)     3:03.03 (46.48)
  2 Novotny, Alice M          51 Naperville Waves-21  3:30.00    3:14.78    7  
                  46.70     1:35.51 (48.81)     2:25.46 (49.95)     3:14.78 (49.32)
  3 Kulak, Marilyn            54 Mt Greenwood Mas-21  3:18.00    3:17.88    6  
                  43.20     1:32.04 (48.84)     2:25.34 (53.30)     3:17.88 (52.54)
  4 Deane, Dana               50 Evanston Masters-21  3:30.00    3:28.10    5  
                  48.21     1:39.71 (51.50)     2:33.15 (53.44)     3:28.10 (54.95)
  5 Moore, Mary               53 Mt Greenwood Mas-21  4:00.00    3:29.09    4  
                  49.37                             2:36.52 ( )     3:29.09 (52.57)
  6 Brisebois, Liette         51 Evanston Masters-21  3:35.00    3:37.57    3  
                                1:47.98 ( )     2:44.56 (56.58)     3:37.57 (53.01)
  7 Comfort, Janet            52 Evanston Masters-21  4:07.00    4:02.68    2  
                  59.63   2:00.26 (1:00.63)   3:02.51 (1:02.25)   4:02.68 (1:00.17)
  8 Morosow-Kroma, Marcy      53 Naperville Waves-21  4:58.00    4:22.23    1  
                  58.54   2:05.50 (1:06.96)   3:14.64 (1:09.14)   4:22.23 (1:07.59)
  9 Fodor, Sarah              53 Evanston Masters-21  4:34.32    4:32.32  
                1:02.09   2:12.40 (1:10.31)   3:24.24 (1:11.84)   4:32.32 (1:08.08)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robie, Jane M             51 Buehler Breakers-21    35.50      34.45    9  
  2 Del Greco, Jane B         53 Deerfield Master-21    39.82      39.60    7  
  3 Roderer, Kathy M          54 Evanston Masters-21    43.00      43.23    6  
  4 Dougan, Barbara T         53 Naperville Waves-21    48.00      46.77    5  
  5 Schneeberger, Jill A      54 Elgin Blue Wave-21     47.40      47.17    4  
  6 Comfort, Janet            52 Evanston Masters-21    50.00      48.25    3  
  7 Holder, Allyson C         50 KISH-21              1:10.00      49.95    2  
  8 Kauffman, Catherine M     50 Naperville Waves-21  1:20.00      57.21    1  
  9 Fodor, Sarah              53 Evanston Masters-21  1:03.60    1:02.36  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robie, Jane M             51 Buehler Breakers-21  1:21.00    1:17.90    9  
                  36.35     1:17.90 (41.55)                                        
  2 Strand, Pam               50 Westloop Athleti-21  1:25.12    1:27.22    7  
                  40.83     1:27.22 (46.39)                                        
  3 Del Greco, Jane B         53 Deerfield Master-21  1:30.54    1:29.32    6  
                  42.56     1:29.32 (46.76)                                        
  4 Roderer, Kathy M          54 Evanston Masters-21  1:38.00    1:38.61    5  
                  45.89     1:38.61 (52.72)                                        
  5 Schneeberger, Jill A      54 Elgin Blue Wave-21   1:42.00    1:43.63    4  
                  50.01     1:43.63 (53.62)                                        
  6 Comfort, Janet            52 Evanston Masters-21  1:50.00    1:48.12    3  
                  50.21     1:48.12 (57.91)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane B         53 Deerfield Master-21  3:20.22    3:18.94    9  
                  43.47     1:33.31 (49.84)     2:26.22 (52.91)     3:18.94 (52.72)
  2 Roderer, Kathy M          54 Evanston Masters-21  3:28.00    3:33.69    7  
                  47.70     1:41.64 (53.94)     2:38.67 (57.03)     3:33.69 (55.02)
  3 Schneeberger, Jill A      54 Elgin Blue Wave-21   3:44.00    3:40.24    6  
                  50.30     1:46.27 (55.97)     2:44.19 (57.92)     3:40.24 (56.05)
  4 Dougan, Barbara T         53 Naperville Waves-21  3:43.00    3:44.82    5  
                  50.19     1:46.65 (56.46)     2:46.48 (59.83)     3:44.82 (58.34)
  5 Comfort, Janet            52 Evanston Masters-21  3:55.00    3:48.87    4  
                  53.82     1:53.64 (59.82)   2:53.72 (1:00.08)     3:48.87 (55.15)
  6 Kauffman, Catherine M     50 Naperville Waves-21  5:20.00    4:46.84    3  
                1:01.48   2:15.46 (1:13.98)   3:33.35 (1:17.89)   4:46.84 (1:13.49)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robie, Jane M             51 Buehler Breakers-21    34.00      33.69    9  
  2 Gawrys, Mary T            54 KISH-21                36.60      35.84    7  
  3 Moore, Mary               53 Mt Greenwood Mas-21    40.00      37.03    6  
  4 Roderer, Kathy M          54 Evanston Masters-21    38.00      38.15    5  
  5 Kulak, Marilyn            54 Mt Greenwood Mas-21    41.50      40.24    4  
  6 Gortowski, Debbie A       53 YMCA of Rock Riv-21    44.00      44.01    3  
  7 Novotny, Alice M          51 Naperville Waves-21    50.00      44.03    2  
  8 Comfort, Janet            52 Evanston Masters-21    52.00      48.06    1  
  9 Fodor, Sarah              53 Evanston Masters-21    59.66    1:01.54  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fossler, Rose M           54 Evanston Masters-21  1:35.00    1:25.08    9  
                  38.70     1:25.08 (46.38)                                        
  2 Kulak, Marilyn            54 Mt Greenwood Mas-21  1:32.00    1:33.36    7  
                  42.12     1:33.36 (51.24)                                        
  3 Roderer, Kathy M          54 Evanston Masters-21  1:36.00    1:35.27    6  
                  40.25     1:35.27 (55.02)                                        
  4 Brisebois, Liette         51 Evanston Masters-21  1:45.00    1:35.88    5  
                  46.78     1:35.88 (49.10)                                        
  5 Gortowski, Debbie A       53 YMCA of Rock Riv-21  1:43.00    1:38.22    4  
                  46.45     1:38.22 (51.77)                                        
  6 Novotny, Alice M          51 Naperville Waves-21  1:50.00    1:40.01    3  
                  46.05     1:40.01 (53.96)                                        
  7 Comfort, Janet            52 Evanston Masters-21  1:48.00    1:43.59    2  
                  47.75     1:43.59 (55.84)                                        
  8 Deane, Dana               50 Evanston Masters-21  1:50.00    1:47.23    1  
                  48.90     1:47.23 (58.33)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Novotny, Alice M          51 Naperville Waves-21  3:45.00    3:33.60    9  
                  47.75     1:42.49 (54.74)     2:38.67 (56.18)     3:33.60 (54.93)
  2 Kulak, Marilyn            54 Mt Greenwood Mas-21  3:35.00    3:35.14    7  
                  44.86     1:39.26 (54.40)     2:38.81 (59.55)     3:35.14 (56.33)
  3 Gortowski, Debbie A       53 YMCA of Rock Riv-21  3:35.00    3:39.23    6  
                  48.67     1:45.33 (56.66)     2:43.28 (57.95)     3:39.23 (55.95)
  4 Wivell, Judith A          52 Naperville Waves-21  3:50.00    3:45.74    5  
                  49.70     1:45.42 (55.72)     2:44.47 (59.05)   3:45.74 (1:01.27)
  5 Comfort, Janet            52 Evanston Masters-21  4:05.00    3:52.71    4  
                  49.30     1:46.41 (57.11)   2:47.35 (1:00.94)   3:52.71 (1:05.36)
  6 Delanois, Barbara         54 Danville Y Silve-21  4:15.00    4:08.35    3  
                  49.24   1:52.47 (1:03.23)   3:02.35 (1:09.88)   4:08.35 (1:06.00)
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robie, Jane M             51 Buehler Breakers-21  1:18.00    1:12.65    9  
                  34.81     1:12.65 (37.84)                                        
  2 Ridgeway, Jean A          51 Max Multisport-21    1:15.04    1:15.64    7  
                  33.69     1:15.64 (41.95)                                        
  3 Strand, Pam               50 Westloop Athleti-21  1:30.00    1:19.05    6  
                  36.43     1:19.05 (42.62)                                        
  4 Fossler, Rose M           54 Evanston Masters-21  1:23.00    1:20.82    5  
                  37.38     1:20.82 (43.44)                                        
  5 Gawrys, Mary T            54 KISH-21              1:24.50    1:21.37    4  
                  37.62     1:21.37 (43.75)                                        
  6 Delanois, Barbara         54 Danville Y Silve-21  1:27.00    1:24.10    3  
                  37.91     1:24.10 (46.19)                                        
  7 Roderer, Kathy M          54 Evanston Masters-21  1:28.00    1:27.37    2  
                  40.97     1:27.37 (46.40)                                        
  8 Kulak, Marilyn            54 Mt Greenwood Mas-21  1:29.50    1:29.66    1  
                  40.42     1:29.66 (49.24)                                        
  9 Moore, Mary               53 Mt Greenwood Mas-21  1:42.00    1:29.84  
                  40.59     1:29.84 (49.25)                                        
 10 Novotny, Alice M          51 Naperville Waves-21  1:40.00    1:30.41  
                  43.12     1:30.41 (47.29)                                        
 11 Brisebois, Liette         51 Evanston Masters-21  1:37.00    1:33.00  
                  44.79     1:33.00 (48.21)                                        
 12 Deane, Dana               50 Evanston Masters-21  1:40.00    1:34.70  
                  43.21     1:34.70 (51.49)                                        
 13 Gortowski, Debbie A       53 YMCA of Rock Riv-21  1:35.00    1:37.53  
                  47.23     1:37.53 (50.30)                                        
 14 Comfort, Janet            52 Evanston Masters-21  1:50.00    1:41.99  
                  50.09     1:41.99 (51.90)                                        
 15 Fodor, Sarah              53 Evanston Masters-21  2:05.36    2:04.81  
                  59.09   2:04.81 (1:05.72)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roderer, Kathy M          54 Evanston Masters-21  3:15.00    3:11.85    9  
                  38.89     1:31.25 (52.36)     2:27.70 (56.45)     3:11.85 (44.15)
  2 Delanois, Barbara         54 Danville Y Silve-21  3:20.00    3:13.58    7  
                  43.68     1:30.09 (46.41)   2:32.84 (1:02.75)     3:13.58 (40.74)
  3 Novotny, Alice M          51 Naperville Waves-21  3:30.00    3:15.02    6  
                  45.27     1:36.69 (51.42)     2:33.06 (56.37)     3:15.02 (41.96)
  4 Kulak, Marilyn            54 Mt Greenwood Mas-21  3:20.00    3:16.07    5  
                  42.22     1:30.43 (48.21)   2:33.28 (1:02.85)     3:16.07 (42.79)
  5 Moore, Mary               53 Mt Greenwood Mas-21  3:50.00    3:20.60    4  
                  40.03     1:32.99 (52.96)   2:38.20 (1:05.21)     3:20.60 (42.40)
  6 Gortowski, Debbie A       53 YMCA of Rock Riv-21  3:25.00    3:22.89    3  
                  45.95     1:40.38 (54.43)     2:40.10 (59.72)     3:22.89 (42.79)
  7 Dougan, Barbara T         53 Naperville Waves-21  4:00.00    3:30.25    2  
                  47.42     1:43.38 (55.96)     2:42.58 (59.20)     3:30.25 (47.67)
  8 Comfort, Janet            52 Evanston Masters-21  3:40.00    3:33.80    1  
                  48.63   1:48.91 (1:00.28)     2:46.60 (57.69)     3:33.80 (47.20)
  9 Fodor, Sarah              53 Evanston Masters-21  4:29.40    4:31.51  
                1:01.69   2:10.62 (1:08.93)   3:28.89 (1:18.27)   4:31.51 (1:02.62)
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Novotny, Alice M          51 Naperville Waves-21  7:30.00    6:52.51    9  
                  47.33     1:42.76 (55.43)     2:35.96 (53.20)     3:28.28 (52.32)
        4:27.59 (59.31)     5:26.47 (58.88)     6:09.87 (43.40)     6:52.51 (42.64)
  2 Roderer, Kathy M          54 Evanston Masters-21  7:00.00    7:00.13    7  
                  47.50     1:44.42 (56.92)     2:41.54 (57.12)     3:38.07 (56.53)
        4:32.42 (54.35)     5:31.18 (58.76)     6:17.42 (46.24)     7:00.13 (42.71)
  3 Kulak, Marilyn            54 Mt Greenwood Mas-21  7:05.00    7:06.20    6  
                  44.55     1:41.07 (56.52)     2:33.94 (52.87)     3:26.50 (52.56)
      4:30.49 (1:03.99)   5:32.91 (1:02.42)     6:20.66 (47.75)     7:06.20 (45.54)
  4 Gortowski, Debbie A       53 YMCA of Rock Riv-21  7:00.00    7:17.84    5  
                  49.06     1:47.86 (58.80)     2:44.99 (57.13)     3:43.46 (58.47)
      4:44.57 (1:01.11)   5:45.54 (1:00.97)     6:32.95 (47.41)     7:17.84 (44.89)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braschel, Valerie         55 Fossil Fish-21         32.00      31.93    9  
  2 McNichols, Marcia         57 Naperville Waves-21    33.00      33.91    7  
  3 Ragalie, Dee L            57 Evanston Masters-21    34.00      34.19    6  
  4 Stranc, Sheila            57 Evanston Masters-21    36.74      35.76    5  
  5 Bromann, Carlyn A         58 Fossil Fish-21         40.00      35.79    4  
  6 Olsen, Kati               55 Evanston Masters-21    38.82      36.60    3  
  7 Wegrzyn, Georgean         55 Mt Greenwood Mas-21    37.30      36.92    2  
  8 Kracen, Cindy S           59 Elgin Blue Wave-21     38.00      37.74    1  
  9 Donovan Berry, Lisa       57 Naperville Waves-21    50.00      47.69  
 10 Chamberlin, Lynn          59 Evanston Masters-21    51.95      49.46  
 11 Kosanda, Theresa H        57 Naperville Waves-21    47.00      52.64  
 12 Quinn, Jean T             55 Naperville Waves-21    57.86      52.93  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           58 Elgin Blue Wave-21   1:17.90    1:16.80    9  
                  37.11     1:16.80 (39.69)                                        
  2 Ragalie, Dee L            57 Evanston Masters-21  1:17.00    1:17.67    7  
                  37.19     1:17.67 (40.48)                                        
  3 McNichols, Marcia         57 Naperville Waves-21  1:14.90    1:19.88    6  
                  37.60     1:19.88 (42.28)                                        
  4 Olsen, Kati               55 Evanston Masters-21  1:27.01    1:25.33    5  
                  40.98     1:25.33 (44.35)                                        
  5 Wegrzyn, Georgean         55 Mt Greenwood Mas-21  1:33.00    1:26.51    4  
                  38.84     1:26.51 (47.67)                                        
  6 Kracen, Cindy S           59 Elgin Blue Wave-21   1:26.00    1:28.18    3  
                  41.57     1:28.18 (46.61)                                        
  7 Kripke, Joan M            57 Elgin Blue Wave-21   1:32.33    1:28.88    2  
                  41.14     1:28.88 (47.74)                                        
  8 Barone, Vivianne          58 Naperville Waves-21  1:50.73    1:45.91    1  
                  49.99     1:45.91 (55.92)                                        
  9 Quinn, Jean T             55 Naperville Waves-21  2:08.00    2:06.15  
                1:01.38   2:06.15 (1:04.77)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          56 Quad City Master-40  2:31.00    2:25.81    9  
                  32.84     1:10.17 (37.33)     1:48.64 (38.47)     2:25.81 (37.17)
  2 Ragalie, Dee L            57 Evanston Masters-21  2:55.00    2:51.03    7  
                  38.59     1:23.20 (44.61)     2:08.05 (44.85)     2:51.03 (42.98)
  3 McNichols, Marcia         57 Naperville Waves-21  2:50.00    2:52.93    6  
                  38.06     1:22.08 (44.02)     2:08.38 (46.30)     2:52.93 (44.55)
  4 Stranc, Sheila            57 Evanston Masters-21  3:19.16    3:12.23    5  
                  40.35     1:28.44 (48.09)     2:21.25 (52.81)     3:12.23 (50.98)
  5 Kracen, Cindy S           59 Elgin Blue Wave-21   3:10.00    3:14.91    4  
                  46.33     1:35.63 (49.30)     2:25.66 (50.03)     3:14.91 (49.25)
  6 Olsen, Kati               55 Evanston Masters-21  3:32.67    3:25.39    3  
                  43.91     1:34.21 (50.30)     2:30.24 (56.03)     3:25.39 (55.15)
  7 Donovan Berry, Lisa       57 Naperville Waves-21  4:21.21    4:15.49    2  
                  54.29   2:00.73 (1:06.44)   4:15.49 (2:14.76)                    
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ragalie, Dee L            57 Evanston Masters-21  7:45.00    7:23.44    9  
                  38.66     1:22.45 (43.79)     2:07.78 (45.33)     2:53.70 (45.92)
        3:38.84 (45.14)     4:23.94 (45.10)     5:09.14 (45.20)     5:54.12 (44.98)
        6:39.69 (45.57)     7:23.44 (43.75)                                        
  2 Kracen, Cindy S           59 Elgin Blue Wave-21   9:00.00    8:41.30    7  
                  47.74     1:39.83 (52.09)     2:31.39 (51.56)     3:23.61 (52.22)
        4:15.85 (52.24)     5:08.72 (52.87)     6:02.08 (53.36)     6:55.68 (53.60)
        7:49.83 (54.15)     8:41.30 (51.47)                                        
  3 Stranc, Sheila            57 Evanston Masters-21  9:17.27    8:46.17    6  
                  44.15     1:33.48 (49.33)     2:26.40 (52.92)     3:20.96 (54.56)
        4:15.70 (54.74)     5:10.69 (54.99)     6:06.76 (56.07)     7:01.04 (54.28)
        7:55.81 (54.77)     8:46.17 (50.36)                                        
  4 Wegrzyn, Georgean         55 Mt Greenwood Mas-21  9:10.00    8:58.43    5  
                  43.06     1:31.25 (48.19)     2:22.49 (51.24)     3:16.60 (54.11)
        4:12.13 (55.53)     5:07.79 (55.66)     6:06.29 (58.50)     7:04.65 (58.36)
        8:02.90 (58.25)     8:58.43 (55.53)                                        
  5 Kripke, Joan M            57 Elgin Blue Wave-21  10:00.00    9:06.90    4  
                  46.08     1:38.08 (52.00)     2:33.95 (55.87)     3:31.32 (57.37)
        4:28.51 (57.19)     5:26.01 (57.50)     6:22.46 (56.45)     7:18.69 (56.23)
        8:14.53 (55.84)     9:06.90 (52.37)                                        
  6 Barone, Vivianne          58 Naperville Waves-21 10:18.16   10:09.21    3  
                  52.50     1:52.15 (59.65)   2:53.91 (1:01.76)   3:56.14 (1:02.23)
      4:58.83 (1:02.69)   6:00.09 (1:01.26)   7:02.78 (1:02.69)   8:05.61 (1:02.83)
      9:07.59 (1:01.98)  10:09.21 (1:01.62)                                        
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          56 Quad City Master-40 13:20.00   13:03.27    9  
                  33.59     1:11.55 (37.96)     1:50.21 (38.66)     2:29.29 (39.08)
        3:08.67 (39.38)     3:48.15 (39.48)     4:27.58 (39.43)     5:07.07 (39.49)
        5:46.94 (39.87)     6:26.73 (39.79)     7:06.75 (40.02)     7:46.53 (39.78)
        8:26.47 (39.94)     9:06.34 (39.87)     9:46.01 (39.67)    10:25.85 (39.84)
       11:05.51 (39.66)    11:44.71 (39.20)    12:24.29 (39.58)    13:03.27 (38.98)
  2 Bartell, Julee A          57 Naperville Waves-21 16:40.00   14:55.55    7  
                  37.70     1:22.11 (44.41)     2:07.74 (45.63)     2:53.54 (45.80)
        3:38.77 (45.23)     4:24.98 (46.21)     5:11.32 (46.34)     5:57.18 (45.86)
        6:42.73 (45.55)     7:28.12 (45.39)     8:13.85 (45.73)     8:59.07 (45.22)
        9:44.08 (45.01)    10:29.05 (44.97)    11:13.79 (44.74)    11:58.56 (44.77)
       12:42.77 (44.21)    13:27.81 (45.04)    14:12.39 (44.58)    14:55.55 (43.16)
  3 Ragalie, Dee L            57 Evanston Masters-21 16:00.00   15:01.13    6  
                  39.04     1:23.54 (44.50)     2:09.46 (45.92)     2:55.64 (46.18)
        3:41.44 (45.80)     4:27.12 (45.68)     5:13.30 (46.18)     5:59.10 (45.80)
        6:44.98 (45.88)     7:30.21 (45.23)     8:15.47 (45.26)     9:00.88 (45.41)
        9:45.88 (45.00)    10:31.23 (45.35)    11:17.03 (45.80)    12:02.53 (45.50)
       12:47.92 (45.39)    13:33.20 (45.28)    14:18.20 (45.00)    15:01.13 (42.93)
  4 Vogel, Aileen E           58 Elgin Blue Wave-21  15:25.00   15:03.73    5  
                  39.36     1:23.12 (43.76)     2:08.14 (45.02)     2:53.95 (45.81)
        3:40.44 (46.49)     4:26.17 (45.73)     5:11.78 (45.61)     5:57.82 (46.04)
        6:43.62 (45.80)     7:29.11 (45.49)     8:14.42 (45.31)     8:59.49 (45.07)
        9:44.97 (45.48)    10:30.29 (45.32)    11:15.48 (45.19)    12:01.14 (45.66)
       12:46.73 (45.59)    13:33.14 (46.41)    14:19.69 (46.55)    15:03.73 (44.04)
  5 Kracen, Cindy S           59 Elgin Blue Wave-21  18:00.00   18:07.39    4  
                  47.24     1:38.10 (50.86)     2:29.46 (51.36)     3:21.46 (52.00)
        4:14.41 (52.95)     5:07.48 (53.07)     6:01.41 (53.93)     6:56.41 (55.00)
        7:51.12 (54.71)     8:45.46 (54.34)     9:40.98 (55.52)    10:36.38 (55.40)
       11:32.08 (55.70)    12:28.31 (56.23)    13:25.01 (56.70)    14:21.96 (56.95)
       15:17.75 (55.79)    16:14.56 (56.81)    17:11.86 (57.30)    18:07.39 (55.53)
  6 Kripke, Joan M            57 Elgin Blue Wave-21  19:00.00   18:53.25    3  
                  47.89     1:42.94 (55.05)     2:41.92 (58.98)     3:40.55 (58.63)
        4:39.25 (58.70)     5:36.48 (57.23)     6:34.48 (58.00)     7:32.27 (57.79)
        8:30.29 (58.02)     9:28.04 (57.75)    10:25.48 (57.44)    11:23.53 (58.05)
       12:20.69 (57.16)    13:17.74 (57.05)    14:15.14 (57.40)    15:12.15 (57.01)
       16:08.88 (56.73)    17:05.83 (56.95)    18:02.46 (56.63)    18:53.25 (50.79)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          56 Quad City Master-40    37.00      35.94    9  
  2 McLee, Anne Beck          57 YMCA of Rock Riv-21    38.00      36.60    7  
  3 Sarovich, Sheila W        56 Naperville Waves-21    45.60      42.07    6  
  4 Vogel, Aileen E           58 Elgin Blue Wave-21     42.84      42.87    5  
  5 McNichols, Marcia         57 Naperville Waves-21    55.00      44.25    4  
  6 Olsen, Kati               55 Evanston Masters-21    48.61      47.54    3  
  7 Kracen, Cindy S           59 Elgin Blue Wave-21     48.00      48.31    2  
  8 Wegrzyn, Georgean         55 Mt Greenwood Mas-21    50.76      48.90    1  
  9 Stranc, Sheila            57 Evanston Masters-21    52.02      49.66  
 10 Ticus, Jess               55 Evanston Masters-21    52.09      52.26  
 11 Kosanda, Theresa H        57 Naperville Waves-21  1:05.00    1:02.70  
 12 Chamberlin, Lynn          59 Evanston Masters-21  1:01.54    1:03.62  
 13 Donovan Berry, Lisa       57 Naperville Waves-21  1:12.10    1:11.93  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLee, Anne Beck          57 YMCA of Rock Riv-21  1:20.00    1:17.45    9  
                  38.25     1:17.45 (39.20)                                        
  2 Sarovich, Sheila W        56 Naperville Waves-21  1:37.50    1:31.27    7  
  3 Vogel, Aileen E           58 Elgin Blue Wave-21   1:35.60    1:31.65    6  
                  44.72     1:31.65 (46.93)                                        
  4 McNichols, Marcia         57 Naperville Waves-21  1:45.00    1:35.42    5  
                  46.43     1:35.42 (48.99)                                        
  5 Olsen, Kati               55 Evanston Masters-21  1:56.10    1:45.85    4  
                  49.57     1:45.85 (56.28)                                        
  6 Wegrzyn, Georgean         55 Mt Greenwood Mas-21  1:58.00    1:48.13    3  
                  52.51     1:48.13 (55.62)                                        
  7 Stranc, Sheila            57 Evanston Masters-21  1:56.80    1:57.78    2  
  8 Kosanda, Theresa H        57 Naperville Waves-21  2:10.00    2:13.22    1  
                1:06.33   2:13.22 (1:06.89)                                        
  9 Chamberlin, Lynn          59 Evanston Masters-21  2:40.74    2:41.12  
                1:12.96   2:41.12 (1:28.16)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          56 Quad City Master-40  2:55.00    2:46.36    9  
                  39.56     1:22.28 (42.72)     2:04.50 (42.22)     2:46.36 (41.86)
  2 McLee, Anne Beck          57 YMCA of Rock Riv-21  3:00.00    2:51.09    7  
                  40.56     1:22.94 (42.38)     2:07.33 (44.39)     2:51.09 (43.76)
  3 Braschel, Valerie         55 Fossil Fish-21       3:10.00    3:01.72    6  
                  41.39     1:25.91 (44.52)     2:14.11 (48.20)     3:01.72 (47.61)
  4 Sarovich, Sheila W        56 Naperville Waves-21  3:23.00    3:12.00    5  
                  45.15   3:12.00 (2:26.85)                                        
  5 Vogel, Aileen E           58 Elgin Blue Wave-21   3:26.20    3:18.99    4  
                  47.33     1:37.03 (49.70)     2:29.05 (52.02)     3:18.99 (49.94)
  6 Bromann, Carlyn A         58 Fossil Fish-21       3:40.00    3:49.73    3  
                  52.94     1:51.86 (58.92)     2:51.61 (59.75)     3:49.73 (58.12)
  7 Ticus, Jess               55 Evanston Masters-21  4:08.72    4:00.32    2  
                                1:58.39 ( )   3:01.78 (1:03.39)     4:00.32 (58.54)
  8 Kosanda, Theresa H        57 Naperville Waves-21  5:00.00    5:07.93    1  
                1:06.84   2:23.72 (1:16.88)   3:46.01 (1:22.29)   5:07.93 (1:21.92)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNichols, Marcia         57 Naperville Waves-21    43.50      42.74    9  
  2 Kramer, Sue M             56 St. Louis Area M-22    44.87      45.64    7  
  3 Sarovich, Sheila W        56 Naperville Waves-21    48.00      46.63    6  
  4 Kracen, Cindy S           59 Elgin Blue Wave-21     48.00      48.53    5  
  5 Stranc, Sheila            57 Evanston Masters-21    49.01      48.88    4  
  6 Ticus, Jess               55 Evanston Masters-21    52.09      51.79    3  
  7 Wegrzyn, Georgean         55 Mt Greenwood Mas-21    58.00      52.17    2  
  8 Kripke, Joan M            57 Elgin Blue Wave-21     52.14      53.78    1  
  9 Chamberlin, Lynn          59 Evanston Masters-21    57.35      55.41  
 10 Quinn, Jean T             55 Naperville Waves-21    58.00      56.70  
 -- Kosanda, Theresa H        57 Naperville Waves-21  1:10.00         DQ  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kramer, Sue M             56 St. Louis Area M-22  1:38.76    1:38.82    9  
                  47.40     1:38.82 (51.42)                                        
  2 McNichols, Marcia         57 Naperville Waves-21  1:30.00    1:39.56    7  
                  45.02     1:39.56 (54.54)                                        
  3 Sarovich, Sheila W        56 Naperville Waves-21  1:45.50    1:42.60    6  
                  49.44     1:42.60 (53.16)                                        
  4 Kracen, Cindy S           59 Elgin Blue Wave-21   1:55.00    1:49.18    5  
  5 Stranc, Sheila            57 Evanston Masters-21  1:54.43    1:49.62    4  
                  51.08     1:49.62 (58.54)                                        
  6 Ticus, Jess               55 Evanston Masters-21  1:52.60    1:50.90    3  
                  52.71     1:50.90 (58.19)                                        
  7 Wegrzyn, Georgean         55 Mt Greenwood Mas-21  1:59.10    1:55.60    2  
                  54.64   1:55.60 (1:00.96)                                        
  8 Quinn, Jean T             55 Naperville Waves-21  2:10.00    2:03.00    1  
                  59.97   2:03.00 (1:03.03)                                        
  9 Chamberlin, Lynn          59 Evanston Masters-21  2:03.88    2:04.80  
                  58.31   2:04.80 (1:06.49)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kramer, Sue M             56 St. Louis Area M-22  3:30.15    3:34.04    9  
                  49.22     1:44.52 (55.30)     2:39.04 (54.52)     3:34.04 (55.00)
  2 McNichols, Marcia         57 Naperville Waves-21  3:00.00    3:37.22    7  
                  46.97     1:41.82 (54.85)     2:39.96 (58.14)     3:37.22 (57.26)
  3 Sarovich, Sheila W        56 Naperville Waves-21  3:50.00    3:49.82    6  
                  51.11     1:50.42 (59.31)   2:52.16 (1:01.74)     3:49.82 (57.66)
  4 Ticus, Jess               55 Evanston Masters-21  4:00.00    3:50.74    5  
                  53.03     1:50.74 (57.71)   2:50.75 (1:00.01)     3:50.74 (59.99)
  5 Kracen, Cindy S           59 Elgin Blue Wave-21   3:39.00    3:52.44    4  
                  51.50     1:50.60 (59.10)   3:52.44 (2:01.84)                    
  6 Kripke, Joan M            57 Elgin Blue Wave-21   4:30.00    4:13.62    3  
                  59.10   2:03.97 (1:04.87)   3:10.82 (1:06.85)   4:13.62 (1:02.80)
  7 Quinn, Jean T             55 Naperville Waves-21  4:40.00    4:37.19    2  
                1:02.16   2:13.91 (1:11.75)   3:25.67 (1:11.76)   4:37.19 (1:11.52)
  8 Chamberlin, Lynn          59 Evanston Masters-21  4:40.00    4:42.79    1  
                1:03.79   2:21.28 (1:17.49)   3:36.81 (1:15.53)   4:42.79 (1:05.98)
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLee, Anne Beck          57 YMCA of Rock Riv-21    39.00      36.25    9  
  2 Vogel, Aileen E           58 Elgin Blue Wave-21     42.80      40.60    7  
  3 Ragalie, Dee L            57 Evanston Masters-21    38.00      43.16    6  
  4 Sarovich, Sheila W        56 Naperville Waves-21    45.00      46.50    5  
  5 Ticus, Jess               55 Evanston Masters-21    47.17      48.17    4  
  6 Olsen, Kati               55 Evanston Masters-21    49.06      49.06    3  
  7 Kracen, Cindy S           59 Elgin Blue Wave-21     54.00      50.39    2  
  8 Stranc, Sheila            57 Evanston Masters-21    52.83      51.20    1  
  9 Quinn, Jean T             55 Naperville Waves-21  1:04.62    1:03.08  
 10 Chamberlin, Lynn          59 Evanston Masters-21  1:00.61    1:03.90  
 11 Kosanda, Theresa H        57 Naperville Waves-21  1:10.00    1:07.02  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           58 Elgin Blue Wave-21   1:38.70    1:38.29    9  
                  45.79     1:38.29 (52.50)                                        
  2 Ragalie, Dee L            57 Evanston Masters-21  1:34.00    1:38.93    7  
                  44.80     1:38.93 (54.13)                                        
  3 Sarovich, Sheila W        56 Naperville Waves-21  1:47.50    1:44.46    6  
                  49.61     1:44.46 (54.85)                                        
  4 Chamberlin, Lynn          59 Evanston Masters-21  2:55.00    2:26.39    5  
                1:06.57   2:26.39 (1:19.82)                                        
  5 Kosanda, Theresa H        57 Naperville Waves-21  2:45.00    3:15.34    4  
                1:23.09   3:15.34 (1:52.25)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ragalie, Dee L            57 Evanston Masters-21  3:45.00    3:42.97    9  
                  48.49     1:46.00 (57.51)     2:45.09 (59.09)     3:42.97 (57.88)
  2 Vogel, Aileen E           58 Elgin Blue Wave-21   4:22.09    3:56.59    7  
                  50.67     1:50.37 (59.70)   2:51.65 (1:01.28)   3:56.59 (1:04.94)
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          56 Quad City Master-40  1:21.00    1:20.28    9  
                  36.75     1:20.28 (43.53)                                        
  2 McNichols, Marcia         57 Naperville Waves-21  2:30.00    1:27.11    7  
                  41.37     1:27.11 (45.74)                                        
  3 Vogel, Aileen E           58 Elgin Blue Wave-21   1:29.40    1:28.45    6  
                  41.79     1:28.45 (46.66)                                        
  4 Sarovich, Sheila W        56 Naperville Waves-21  1:33.00    1:31.02    5  
                  43.51     1:31.02 (47.51)                                        
  5 Ragalie, Dee L            57 Evanston Masters-21  1:30.00    1:33.29    4  
                  44.95     1:33.29 (48.34)                                        
  6 Kramer, Sue M             56 St. Louis Area M-22  1:35.90    1:37.15    3  
                  48.24     1:37.15 (48.91)                                        
  7 Kracen, Cindy S           59 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:39.10    2  
                  46.64     1:39.10 (52.46)                                        
  8 Stranc, Sheila            57 Evanston Masters-21  1:48.82    1:41.18    1  
                  48.51     1:41.18 (52.67)                                        
  9 Bromann, Carlyn A         58 Fossil Fish-21       1:43.00    1:41.61  
                  48.53     1:41.61 (53.08)                                        
 10 Ticus, Jess               55 Evanston Masters-21  1:42.10    1:43.03  
                  49.54     1:43.03 (53.49)                                        
 11 Olsen, Kati               55 Evanston Masters-21  1:54.20    1:43.28  
                  44.48     1:43.28 (58.80)                                        
 12 Wegrzyn, Georgean         55 Mt Greenwood Mas-21  1:50.00    1:44.62  
                  49.15     1:44.62 (55.47)                                        
 13 Chamberlin, Lynn          59 Evanston Masters-21  2:20.34    2:12.87  
                1:00.81   2:12.87 (1:12.06)                                        
 14 Kosanda, Theresa H        57 Naperville Waves-21  2:21.00    2:18.32  
                1:03.77   2:18.32 (1:14.55)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ragalie, Dee L            57 Evanston Masters-21  3:15.00    3:18.52    9  
                  44.71     1:39.02 (54.31)     2:35.61 (56.59)     3:18.52 (42.91)
  2 Vogel, Aileen E           58 Elgin Blue Wave-21   3:23.81    3:22.54    7  
                  44.27     1:35.05 (50.78)   2:36.74 (1:01.69)     3:22.54 (45.80)
  3 Sarovich, Sheila W        56 Naperville Waves-21  3:40.00    3:26.65    6  
                                1:40.12 ( )   2:41.74 (1:01.62)     3:26.65 (44.91)
  4 Ticus, Jess               55 Evanston Masters-21  3:45.00    3:37.85    5  
                  48.28   1:48.34 (1:00.06)     2:47.22 (58.88)     3:37.85 (50.63)
  5 Wegrzyn, Georgean         55 Mt Greenwood Mas-21  3:50.00    3:53.52    4  
                                1:51.17 ( )   3:01.07 (1:09.90)     3:53.52 (52.45)
  6 Chamberlin, Lynn          59 Evanston Masters-21  5:15.00    5:03.64    3  
                1:04.94   2:27.35 (1:22.41)   3:56.01 (1:28.66)   5:03.64 (1:07.63)
  7 Kosanda, Theresa H        57 Naperville Waves-21  5:15.00    5:10.26    2  
                1:19.08   2:33.87 (1:14.79)   4:09.48 (1:35.61)   5:10.26 (1:00.78)
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          56 Quad City Master-40  6:45.00    6:18.22    9  
                  42.85     1:32.95 (50.10)     2:20.29 (47.34)     3:07.89 (47.60)
        4:02.71 (54.82)     4:57.79 (55.08)     5:37.72 (39.93)     6:18.22 (40.50)
  2 Ragalie, Dee L            57 Evanston Masters-21  7:00.00    6:58.48    7  
                  46.72     1:44.11 (57.39)     2:40.66 (56.55)     3:35.35 (54.69)
        4:32.91 (57.56)     5:29.32 (56.41)     6:14.11 (44.79)     6:58.48 (44.37)
  3 Vogel, Aileen E           58 Elgin Blue Wave-21   7:21.20    7:18.32    6  
                  50.34     1:48.62 (58.28)     2:47.25 (58.63)     3:43.19 (55.94)
      4:45.01 (1:01.82)   5:46.54 (1:01.53)     6:33.38 (46.84)     7:18.32 (44.94)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          60 Naperville Waves-21    31.44      29.28    9  
  2 Moore, Meredith A         60 S W I M Florida-14     31.00      31.82    7  
  3 McDaniel, Georgia         63 Naperville Waves-21    31.00      31.89    6  
  4 Brummet, Patricia B       64 Evanston Masters-21    36.00      37.41    5  
  5 Lund, Lyn C               61 Naperville Waves-21    35.50      38.91    4  
  6 Taggart, Carol S          60 Evanston Masters-21    43.00      40.10    3  
  7 Tichy, Barbara            61 Naperville Waves-21    43.00      41.16    2  
  8 Feldman, Ronna            62 Galter Swim Club-21  1:00.00      51.12    1  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          60 Naperville Waves-21  1:12.50    1:08.67    9  
                  31.95     1:08.67 (36.72)                                        
  2 McDaniel, Georgia         63 Naperville Waves-21  1:10.90    1:13.26    7  
                  34.79     1:13.26 (38.47)                                        
  3 Burfeind, Betty           63 Independent-21       1:25.37    1:22.94    6  
                  40.49     1:22.94 (42.45)                                        
  4 Brummet, Patricia B       64 Evanston Masters-21  1:24.00    1:27.71    5  
                  41.75     1:27.71 (45.96)                                        
  5 Taggart, Carol S          60 Evanston Masters-21  1:45.00    1:36.38    4  
                  47.02     1:36.38 (49.36)                                        
  6 Laponte, Elizabeth        64 Elgin Blue Wave-21   2:00.00    1:37.25    3  
                  47.35     1:37.25 (49.90)                                        
  7 Nolan, Maureen            63 Naperville Waves-21  1:40.11    1:46.12    2  
                  48.96     1:46.12 (57.16)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          60 Naperville Waves-21  2:36.00    2:31.39    9  
                  33.34     1:12.20 (38.86)     1:52.41 (40.21)     2:31.39 (38.98)
  2 McDaniel, Georgia         63 Naperville Waves-21  2:42.50    2:41.23    7  
                  36.55     1:18.15 (41.60)     1:59.64 (41.49)     2:41.23 (41.59)
  3 Quill, Catherine J        60 Elgin Blue Wave-21   2:43.00    2:42.40    6  
                  37.69     1:19.13 (41.44)     2:00.87 (41.74)     2:42.40 (41.53)
  4 Brummet, Patricia B       64 Evanston Masters-21  2:58.00    3:12.39    5  
                  44.50     1:33.76 (49.26)     2:24.04 (50.28)     3:12.39 (48.35)
  5 Taggart, Carol S          60 Evanston Masters-21  3:40.00    3:21.21    4  
                  46.14     1:37.94 (51.80)     2:30.61 (52.67)     3:21.21 (50.60)
  6 Laponte, Elizabeth        64 Elgin Blue Wave-21   4:00.00    3:21.78    3  
                  45.61     1:35.86 (50.25)     2:29.41 (53.55)     3:21.78 (52.37)
  7 Tichy, Barbara            61 Naperville Waves-21  3:50.00    3:28.91    2  
                  46.91     1:41.22 (54.31)   3:28.91 (1:47.69)                    
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          60 Naperville Waves-21  7:03.00    6:48.24    9  
                  34.48     1:14.25 (39.77)     1:56.13 (41.88)     2:38.31 (42.18)
        3:20.52 (42.21)     4:02.91 (42.39)     4:45.60 (42.69)     5:27.75 (42.15)
        6:09.06 (41.31)     6:48.24 (39.18)                                        
  2 Moore, Meredith A         60 S W I M Florida-14   7:00.00    6:52.52    7  
                  36.46     1:18.29 (41.83)     2:01.01 (42.72)     2:43.60 (42.59)
        3:25.47 (41.87)     4:07.94 (42.47)     4:50.03 (42.09)     5:32.05 (42.02)
        6:13.54 (41.49)     6:52.52 (38.98)                                        
  3 Brummet, Patricia B       64 Evanston Masters-21  8:20.00    8:25.92    6  
                  45.31     1:34.38 (49.07)     2:25.70 (51.32)     3:17.24 (51.54)
        4:10.15 (52.91)     5:01.88 (51.73)     5:53.96 (52.08)     6:46.01 (52.05)
        7:37.84 (51.83)     8:25.92 (48.08)                                        
  4 Laponte, Elizabeth        64 Elgin Blue Wave-21  10:00.00    9:05.45    5  
                  46.64     1:39.19 (52.55)     2:35.05 (55.86)     3:31.29 (56.24)
        4:27.61 (56.32)     5:24.56 (56.95)     6:21.62 (57.06)     7:18.57 (56.95)
        8:13.98 (55.41)     9:05.45 (51.47)                                        
  5 Nolan, Maureen            63 Naperville Waves-21  9:38.00    9:21.70    4  
                  47.76     1:41.47 (53.71)     2:39.54 (58.07)     3:37.97 (58.43)
        4:35.17 (57.20)     5:31.94 (56.77)     6:28.27 (56.33)     7:26.52 (58.25)
        8:23.87 (57.35)     9:21.70 (57.83)                                        
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          60 Naperville Waves-21 14:12.00   13:31.59    9  
                  33.81     1:12.97 (39.16)     1:53.62 (40.65)     2:34.97 (41.35)
        3:16.25 (41.28)     3:57.72 (41.47)     4:38.95 (41.23)     5:20.68 (41.73)
        6:02.12 (41.44)     6:43.84 (41.72)     7:24.99 (41.15)     8:06.26 (41.27)
        8:47.93 (41.67)     9:28.81 (40.88)    10:10.41 (41.60)    10:51.65 (41.24)
       11:32.37 (40.72)    12:12.50 (40.13)    12:52.60 (40.10)    13:31.59 (38.99)
  2 Moore, Meredith A         60 S W I M Florida-14  14:15.00   13:56.14    7  
                  36.53     1:17.24 (40.71)     1:59.23 (41.99)     2:41.71 (42.48)
        3:24.61 (42.90)     4:07.54 (42.93)     4:50.20 (42.66)     5:32.38 (42.18)
        6:14.43 (42.05)     6:57.06 (42.63)     7:39.67 (42.61)     8:21.82 (42.15)
        9:03.85 (42.03)     9:45.91 (42.06)    10:28.10 (42.19)    11:10.28 (42.18)
       11:52.55 (42.27)    12:34.96 (42.41)    13:17.27 (42.31)    13:56.14 (38.87)
  3 Quill, Catherine J        60 Elgin Blue Wave-21  14:44.00   14:10.76    6  
                  36.65     1:17.55 (40.90)     1:59.08 (41.53)     2:41.84 (42.76)
        3:24.25 (42.41)     4:07.13 (42.88)     4:49.76 (42.63)     5:32.65 (42.89)
        6:15.88 (43.23)     6:59.05 (43.17)     7:42.43 (43.38)     8:26.09 (43.66)
        9:09.23 (43.14)     9:53.31 (44.08)    10:36.35 (43.04)    11:19.54 (43.19)
       12:03.09 (43.55)    12:46.08 (42.99)    13:28.85 (42.77)    14:10.76 (41.91)
  4 McDaniel, Georgia         63 Naperville Waves-21 15:15.00   14:54.19    5  
                  38.54     1:21.74 (43.20)     2:06.64 (44.90)     2:53.29 (46.65)
        3:39.78 (46.49)     4:24.87 (45.09)     5:09.93 (45.06)     5:56.99 (47.06)
        6:43.23 (46.24)     7:28.00 (44.77)     8:12.78 (44.78)     8:57.85 (45.07)
        9:43.55 (45.70)    10:28.78 (45.23)    11:13.90 (45.12)    11:58.04 (44.14)
       12:42.44 (44.40)    13:26.42 (43.98)    14:09.79 (43.37)    14:54.19 (44.40)
  5 Brummet, Patricia B       64 Evanston Masters-21 17:30.00   16:57.36    4  
                  44.25     1:33.35 (49.10)     2:24.26 (50.91)     3:16.05 (51.79)
        4:07.35 (51.30)     4:59.40 (52.05)     5:50.81 (51.41)     6:42.71 (51.90)
        7:34.61 (51.90)     8:26.31 (51.70)     9:17.91 (51.60)    10:09.23 (51.32)
       11:00.59 (51.36)    11:52.11 (51.52)    12:43.38 (51.27)    13:35.50 (52.12)
       14:27.40 (51.90)    15:18.11 (50.71)    16:08.63 (50.52)    16:57.36 (48.73)
  6 Laponte, Elizabeth        64 Elgin Blue Wave-21  20:00.00   18:27.71    3  
                  45.31     1:35.95 (50.64)     2:29.42 (53.47)     3:24.24 (54.82)
        4:20.99 (56.75)     5:16.57 (55.58)     6:12.08 (55.51)     7:08.26 (56.18)
        8:05.64 (57.38)     9:02.43 (56.79)     9:58.80 (56.37)    10:55.20 (56.40)
       11:51.86 (56.66)    12:48.93 (57.07)    13:47.22 (58.29)    14:44.30 (57.08)
       15:42.01 (57.71)    16:38.62 (56.61)    17:35.02 (56.40)    18:27.71 (52.69)
  7 O'Laughlin, Kathleen      63 Evanston Masters-21 23:00.00   21:12.72    2  
                                1:55.43 ( )   2:58.96 (1:03.53)   4:03.21 (1:04.25)
      5:07.95 (1:04.74)   6:13.49 (1:05.54)   7:19.16 (1:05.67)   8:23.24 (1:04.08)
      9:29.09 (1:05.85)  10:33.44 (1:04.35)  11:36.68 (1:03.24)  12:42.33 (1:05.65)
     13:44.34 (1:02.01)  14:48.41 (1:04.07)  15:54.63 (1:06.22)  16:58.09 (1:03.46)
     18:03.01 (1:04.92)  19:08.90 (1:05.89)  20:12.62 (1:03.72)  21:12.72 (1:00.10)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Meredith A         60 S W I M Florida-14     38.00      39.33    9  
  2 McDaniel, Georgia         63 Naperville Waves-21    41.66      39.93    7  
  3 Lund, Lyn C               61 Naperville Waves-21    44.00      43.33    6  
  4 Brummet, Patricia B       64 Evanston Masters-21    54.00      51.39    5  
  5 Laponte, Elizabeth        64 Elgin Blue Wave-21   1:05.00      52.17    4  
  6 Feldman, Ronna            62 Galter Swim Club-21  1:15.00    1:01.98    3  
  7 Deitz, Jane               61 Evanston Masters-21  2:10.00    1:13.14    2  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          60 Naperville Waves-21  1:34.26    1:23.09    9  
                  39.61     1:23.09 (43.48)                                        
  2 McDaniel, Georgia         63 Naperville Waves-21  1:27.84    1:25.73    7  
                  42.78     1:25.73 (42.95)                                        
  3 Moore, Meredith A         60 S W I M Florida-14   1:26.00    1:25.96    6  
                  42.85     1:25.96 (43.11)                                        
  4 Burfeind, Betty           63 Independent-21       1:35.07    1:32.41    5  
                  45.88     1:32.41 (46.53)                                        
  5 Laponte, Elizabeth        64 Elgin Blue Wave-21   2:10.00    1:57.89    4  
                  56.30   1:57.89 (1:01.59)                                        
  6 O'Laughlin, Kathleen      63 Evanston Masters-21  2:03.00    2:11.26    3  
                1:05.67   2:11.26 (1:05.59)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          60 Naperville Waves-21  3:17.00    2:55.24    9  
                  40.93     1:25.06 (44.13)     2:11.06 (46.00)     2:55.24 (44.18)
  2 Moore, Meredith A         60 S W I M Florida-14   3:15.00    3:03.46    7  
                  44.48     1:30.99 (46.51)     2:18.12 (47.13)     3:03.46 (45.34)
  3 Lund, Lyn C               61 Naperville Waves-21  3:22.00    3:15.58    6  
                  47.45     1:37.13 (49.68)     2:27.92 (50.79)     3:15.58 (47.66)
  4 Laponte, Elizabeth        64 Elgin Blue Wave-21   4:10.00    4:17.91    5  
                  56.32   2:02.31 (1:05.99)   4:17.91 (2:15.60)                    
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         63 Naperville Waves-21    41.56      41.54    9  
  2 Moore, Meredith A         60 S W I M Florida-14     45.00      45.26    7  
  3 Brummet, Patricia B       64 Evanston Masters-21    45.00      45.93    6  
  4 Nolan, Maureen            63 Naperville Waves-21    51.00      50.39    5  
  5 Laponte, Elizabeth        64 Elgin Blue Wave-21   1:05.00      54.78    4  
  6 O'Laughlin, Kathleen      63 Evanston Masters-21    54.00      55.82    3  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         63 Naperville Waves-21  1:34.48    1:36.03    9  
                  45.27     1:36.03 (50.76)                                        
  2 Brummet, Patricia B       64 Evanston Masters-21  1:37.00    1:40.06    7  
                  47.28     1:40.06 (52.78)                                        
  3 Lund, Lyn C               61 Naperville Waves-21  1:52.00    1:46.58    6  
                  50.49     1:46.58 (56.09)                                        
  4 Laponte, Elizabeth        64 Elgin Blue Wave-21   2:05.00    2:07.80    5  
                  58.94   2:07.80 (1:08.86)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         63 Naperville Waves-21  3:28.50    3:27.82    9  
                  46.63     1:40.68 (54.05)     2:35.40 (54.72)     3:27.82 (52.42)
  2 Brummet, Patricia B       64 Evanston Masters-21  3:30.00    3:33.59    7  
                  49.64     1:42.86 (53.22)     2:38.71 (55.85)     3:33.59 (54.88)
  3 Burfeind, Betty           63 Independent-21       3:50.42    3:50.67    6  
                  54.03     1:51.92 (57.89)     2:51.67 (59.75)     3:50.67 (59.00)
  4 Nolan, Maureen            63 Naperville Waves-21  4:20.00    4:12.14    5  
                  55.53   2:00.42 (1:04.89)   3:06.98 (1:06.56)   4:12.14 (1:05.16)
  5 O'Laughlin, Kathleen      63 Evanston Masters-21  4:17.00    4:19.63    4  
                  58.70   2:05.55 (1:06.85)   3:13.24 (1:07.69)   4:19.63 (1:06.39)
  6 Laponte, Elizabeth        64 Elgin Blue Wave-21   4:10.00    4:20.12    3  
                  59.45   2:06.74 (1:07.29)   3:14.91 (1:08.17)   4:20.12 (1:05.21)
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          60 Naperville Waves-21    36.88      34.49    9  
  2 Moore, Meredith A         60 S W I M Florida-14     38.00      36.10    7  
  3 Quill, Catherine J        60 Elgin Blue Wave-21     37.10      36.92    6  
  4 Burfeind, Betty           63 Independent-21         48.99      47.74    5  
  5 Taggart, Carol S          60 Evanston Masters-21    55.00      48.59    4  
  6 Brummet, Patricia B       64 Evanston Masters-21    51.00      49.74    3  
  7 O'Laughlin, Kathleen      63 Evanston Masters-21  1:00.00      59.22    2  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine J        60 Elgin Blue Wave-21   1:23.00    1:22.66    9  
                  38.81     1:22.66 (43.85)                                        
  2 Taggart, Carol S          60 Evanston Masters-21  1:55.00    1:51.17    7  
                  52.36     1:51.17 (58.81)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine J        60 Elgin Blue Wave-21   3:14.00    3:07.99    9  
                  41.32     1:29.58 (48.26)     2:18.84 (49.26)     3:07.99 (49.15)
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         63 Naperville Waves-21  1:21.50    1:21.63    9  
                  38.00     1:21.63 (43.63)                                        
  2 Moore, Meredith A         60 S W I M Florida-14   1:28.00    1:23.92    7  
                  39.84     1:23.92 (44.08)                                        
  3 Lund, Lyn C               61 Naperville Waves-21  1:42.00    1:34.63    6  
                  44.90     1:34.63 (49.73)                                        
  4 Brummet, Patricia B       64 Evanston Masters-21  1:31.00    1:35.65    5  
                  47.57     1:35.65 (48.08)                                        
  5 Taggart, Carol S          60 Evanston Masters-21  1:50.00    1:49.82    4  
                  53.56     1:49.82 (56.26)                                        
  6 Laponte, Elizabeth        64 Elgin Blue Wave-21   2:05.00    1:51.20    3  
                  54.33     1:51.20 (56.87)                                        
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         63 Naperville Waves-21  3:08.50    3:05.34    9  
                  41.63     1:29.63 (48.00)     2:24.32 (54.69)     3:05.34 (41.02)
  2 Quill, Catherine J        60 Elgin Blue Wave-21   3:17.00    3:09.22    7  
                  41.04     1:30.52 (49.48)     2:28.44 (57.92)     3:09.22 (40.78)
  3 Burfeind, Betty           63 Independent-21       3:24.12    3:29.07    6  
                  52.32     1:43.78 (51.46)     2:43.46 (59.68)     3:29.07 (45.61)
  4 Taggart, Carol S          60 Evanston Masters-21  3:55.00    3:50.51    5  
                  50.12   1:54.67 (1:04.55)   2:58.74 (1:04.07)     3:50.51 (51.77)
  5 Nolan, Maureen            63 Naperville Waves-21  4:20.65    4:10.10    4  
                1:00.01   2:06.54 (1:06.53)   3:10.34 (1:03.80)     4:10.10 (59.76)
  6 O'Laughlin, Kathleen      63 Evanston Masters-21  4:25.00    4:31.14    3  
                1:07.45   2:19.43 (1:11.98)   3:25.74 (1:06.31)   4:31.14 (1:05.40)
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine J        60 Elgin Blue Wave-21   6:41.00    6:45.66    9  
                  43.78     1:33.42 (49.64)     2:26.40 (52.98)     3:18.10 (51.70)
      4:19.87 (1:01.77)   5:22.35 (1:02.48)     6:04.30 (41.95)     6:45.66 (41.36)
  2 Taggart, Carol S          60 Evanston Masters-21  9:00.00    8:16.70    7  
                  57.27   2:01.91 (1:04.64)   3:08.86 (1:06.95)   4:16.34 (1:07.48)
      5:22.57 (1:06.23)   6:30.82 (1:08.25)     7:24.73 (53.91)     8:16.70 (51.97)
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia M            65 AGUA-NE                36.66      36.60    9  
  2 Coburn, Mary Anne         68 Naperville Waves-21    39.00      37.06    7  
  3 David, Irene              66 Barrington Area-21     40.00      37.47    6  
  4 Kurz, Mary                67 Evanston Masters-21    45.00      45.19    5  
  5 Rummer, Patricia A        68 Naperville Waves-21    59.00      57.71    4  
  6 Tang, Eugenia L           67 Naperville Waves-21  1:40.00    1:13.60    3  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                67 Evanston Masters-21  1:44.00    1:46.94    9  
                  52.02     1:46.94 (54.92)                                        
  2 Rummer, Patricia A        68 Naperville Waves-21  2:01.00    2:06.70    7  
                1:03.53   2:06.70 (1:03.17)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia M            65 AGUA-NE              3:04.00    3:00.96    9  
                  39.88     1:24.53 (44.65)     2:13.29 (48.76)     3:00.96 (47.67)
  2 Coburn, Mary Anne         68 Naperville Waves-21  3:09.00    3:04.06    7  
                  42.45     1:29.53 (47.08)     2:17.74 (48.21)     3:04.06 (46.32)
  3 David, Irene              66 Barrington Area-21   3:30.00    3:23.59    6  
                  45.53     1:37.28 (51.75)     2:31.42 (54.14)     3:23.59 (52.17)
  4 Kurz, Mary                67 Evanston Masters-21  3:55.00    4:01.49    5  
                  56.33   1:58.86 (1:02.53)   3:03.52 (1:04.66)     4:01.49 (57.97)
  5 Rummer, Patricia A        68 Naperville Waves-21  4:02.00    4:23.06    4  
                1:04.05   2:12.92 (1:08.87)   3:20.15 (1:07.23)   4:23.06 (1:02.91)
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rummer, Patricia A        68 Naperville Waves-21 10:36.00   10:43.65    9  
                  59.57   2:05.53 (1:05.96)   3:11.95 (1:06.42)   4:17.05 (1:05.10)
      5:20.96 (1:03.91)   6:26.30 (1:05.34)   7:32.04 (1:05.74)   8:37.30 (1:05.26)
      9:41.14 (1:03.84)  10:43.65 (1:02.51)                                        
  2 Kurz, Mary                67 Evanston Masters-21 10:35.00   10:51.78    7  
                1:00.85   2:08.25 (1:07.40)   3:17.07 (1:08.82)   4:25.95 (1:08.88)
      5:33.33 (1:07.38)   6:40.27 (1:06.94)   7:45.31 (1:05.04)   8:49.69 (1:04.38)
      9:53.91 (1:04.22)    10:51.78 (57.87)                                        
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         68 Naperville Waves-21 18:00.00   16:47.49    9  
                  43.55     1:32.65 (49.10)     2:22.63 (49.98)     3:12.37 (49.74)
        4:02.87 (50.50)     4:54.21 (51.34)     5:44.54 (50.33)     6:36.39 (51.85)
        7:30.74 (54.35)     8:22.49 (51.75)     9:11.40 (48.91)    10:03.46 (52.06)
       10:57.30 (53.84)    11:50.81 (53.51)    12:44.72 (53.91)    13:33.49 (48.77)
       14:21.93 (48.44)    15:11.61 (49.68)    16:00.23 (48.62)    16:47.49 (47.26)
  2 Kurz, Mary                67 Evanston Masters-21 21:45.00   21:21.36    7  
                  59.11   2:05.08 (1:05.97)   3:09.54 (1:04.46)   4:15.51 (1:05.97)
      5:21.36 (1:05.85)   6:29.20 (1:07.84)   7:35.19 (1:05.99)   8:39.73 (1:04.54)
      9:45.25 (1:05.52)  10:50.13 (1:04.88)  11:55.70 (1:05.57)  13:01.09 (1:05.39)
     14:06.13 (1:05.04)  15:10.58 (1:04.45)  16:14.96 (1:04.38)  17:20.04 (1:05.08)
     18:23.56 (1:03.52)  19:26.14 (1:02.58)    20:25.84 (59.70)    21:21.36 (55.52)
  3 Rummer, Patricia A        68 Naperville Waves-21 22:30.00   22:14.52    6  
                1:04.44   2:10.04 (1:05.60)   3:17.28 (1:07.24)   4:25.56 (1:08.28)
      5:32.39 (1:06.83)   6:38.05 (1:05.66)   7:44.93 (1:06.88)   8:51.47 (1:06.54)
      9:59.20 (1:07.73)  11:05.58 (1:06.38)  12:14.24 (1:08.66)  13:22.13 (1:07.89)
     14:28.53 (1:06.40)  15:34.86 (1:06.33)  16:41.49 (1:06.63)  17:49.08 (1:07.59)
     18:55.53 (1:06.45)  20:03.38 (1:07.85)  21:11.13 (1:07.75)  22:14.52 (1:03.39)
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         68 Naperville Waves-21    44.00      42.32    9  
  2 Hill, Marcia M            65 AGUA-NE                48.00      49.20    7  
  3 Kurz, Mary                67 Evanston Masters-21  1:00.00      59.64    6  
  4 Rummer, Patricia A        68 Naperville Waves-21  1:15.00    1:13.68    5  
  5 Tang, Eugenia L           67 Naperville Waves-21  1:30.00    1:14.10    4  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                67 Evanston Masters-21  2:10.00    2:12.37    9  
                1:06.17   2:12.37 (1:06.20)                                        
  2 Rummer, Patricia A        68 Naperville Waves-21  2:38.00    2:33.26    7  
                1:15.97   2:33.26 (1:17.29)                                        
  3 Tang, Eugenia L           67 Naperville Waves-21  3:00.00    2:40.09    6  
                1:16.53   2:40.09 (1:23.56)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         68 Naperville Waves-21  3:30.00    3:16.47    9  
                  46.91     1:37.39 (50.48)     2:29.41 (52.02)     3:16.47 (47.06)
  2 Rummer, Patricia A        68 Naperville Waves-21  5:20.15    5:23.84    7  
                1:16.74   2:39.20 (1:22.46)   4:01.60 (1:22.40)   5:23.84 (1:22.24)
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                67 Evanston Masters-21  1:05.00    1:04.46    9  
  2 Tang, Eugenia L           67 Naperville Waves-21  1:39.12    1:31.48    7  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia M            65 AGUA-NE              1:50.00    1:49.34    9  
                  52.48     1:49.34 (56.86)                                        
  2 Kurz, Mary                67 Evanston Masters-21  2:30.00    2:24.19    7  
                1:11.14   2:24.19 (1:13.05)                                        
  3 Tang, Eugenia L           67 Naperville Waves-21  3:00.00    3:24.11    6  
                1:31.89   3:24.11 (1:52.22)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 David, Irene              66 Barrington Area-21     49.00      44.84    9  
  2 Kurz, Mary                67 Evanston Masters-21  1:20.00    1:13.61    7  
  3 Rummer, Patricia A        68 Naperville Waves-21  1:22.45    1:30.42    6  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rummer, Patricia A        68 Naperville Waves-21  3:30.00    3:14.61    9  
                1:33.80   3:14.61 (1:40.81)                                        
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coburn, Mary Anne         68 Naperville Waves-21  1:40.00    1:33.69    9  
                  42.17     1:33.69 (51.52)                                        
  2 Hill, Marcia M            65 AGUA-NE              1:37.94    1:39.49    7  
                  48.44     1:39.49 (51.05)                                        
  3 Kurz, Mary                67 Evanston Masters-21  2:15.00    2:09.87    6  
                1:04.07   2:09.87 (1:05.80)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pagano, Judy A            71 Naperville Waves-21  1:20.00      54.06    9  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pagano, Judy A            71 Naperville Waves-21  2:20.20    2:08.58    9  
                  59.06   2:08.58 (1:09.52)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pagano, Judy A            71 Naperville Waves-21  4:55.00    4:42.78    9  
                1:03.65   2:13.51 (1:09.86)   3:28.66 (1:15.15)   4:42.78 (1:14.12)
 
Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faller, Fran M            71 Gray Sharks Lean-21 24:00.00   19:55.95    9  
                  53.38     1:50.69 (57.31)     2:48.83 (58.14)     3:47.34 (58.51)
        4:47.04 (59.70)     5:46.20 (59.16)     6:45.49 (59.29)     7:45.22 (59.73)
      8:45.67 (1:00.45)   9:47.10 (1:01.43)  10:47.94 (1:00.84)  11:48.34 (1:00.40)
     12:50.07 (1:01.73)  13:50.85 (1:00.78)  14:51.43 (1:00.58)  15:52.39 (1:00.96)
     16:53.76 (1:01.37)  17:55.60 (1:01.84)  18:56.75 (1:01.15)    19:55.95 (59.20)
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frank, Cecilia B          70 The Wellness Cen-21  1:00.00      53.96    9  
  2 Harris, Ursula            71 Deerfield Master-21  1:20.00    1:01.16    7  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frank, Cecilia B          70 The Wellness Cen-21  2:00.00    1:53.35    9  
                  56.34     1:53.35 (57.01)                                        
  2 Harris, Ursula            71 Deerfield Master-21  2:20.00    2:12.12    7  
                1:03.70   2:12.12 (1:08.42)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frank, Cecilia B          70 The Wellness Cen-21  4:00.00    3:51.33    9  
                  56.13     1:54.02 (57.89)     2:53.37 (59.35)     3:51.33 (57.96)
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            71 Deerfield Master-21  1:00.00      55.59    9  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frank, Cecilia B          70 The Wellness Cen-21  2:00.00    1:59.62    9  
                  56.74   1:59.62 (1:02.88)                                        
  2 Harris, Ursula            71 Deerfield Master-21  2:10.00    2:03.73    7  
                  57.18   2:03.73 (1:06.55)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frank, Cecilia B          70 The Wellness Cen-21  4:00.00    4:16.56    9  
                  59.77   2:03.73 (1:03.96)   3:10.22 (1:06.49)   4:16.56 (1:06.34)
  2 Harris, Ursula            71 Deerfield Master-21  4:30.00    4:35.14    7  
                1:00.94   2:11.51 (1:10.57)   3:23.76 (1:12.25)   4:35.14 (1:11.38)
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            71 Deerfield Master-21  1:10.00    1:02.37    9  
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            71 Deerfield Master-21  2:30.00    2:17.26    9  
                1:04.16   2:17.26 (1:13.10)                                        
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            71 Deerfield Master-21  2:20.00    2:13.42    9  
                1:04.53   2:13.42 (1:08.89)                                        
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            71 Deerfield Master-21  4:55.00    4:52.63    9  
                1:05.67   2:15.34 (1:09.67)   4:52.63 (2:37.29)                    
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            78 Evanston Masters-21    44.41      45.24    9  
  2 Rooney, Joanne T          76 The Wellness Cen-21    46.42      46.74    7  
  3 Berning, Henrietta        76 Evanston Masters-21    55.57      52.77    6  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            78 Evanston Masters-21  1:41.51    1:42.62    9  
                  49.10     1:42.62 (53.52)                                        
  2 Rooney, Joanne T          76 The Wellness Cen-21  1:42.57    1:46.62    7  
                  51.34     1:46.62 (55.28)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            78 Evanston Masters-21  3:43.77    3:48.82    9  
                  52.62     1:51.97 (59.35)   2:52.98 (1:01.01)     3:48.82 (55.84)
  2 Rooney, Joanne T          76 The Wellness Cen-21  3:46.30    3:49.72    7  
                  52.05     1:50.66 (58.61)   2:51.51 (1:00.85)     3:49.72 (58.21)
  3 Stevens, Ann B            76 Evanston Masters-21  4:03.00    4:00.61    6  
                  55.91   1:58.20 (1:02.29)   3:00.34 (1:02.14)   4:00.61 (1:00.27)
  4 Berning, Henrietta        76 Evanston Masters-21  4:24.13    4:27.78    5  
                1:03.80   2:11.74 (1:07.94)   3:20.26 (1:08.52)   4:27.78 (1:07.52)
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            78 Evanston Masters-21 10:19.40   10:01.09    9  
                  54.88     1:54.26 (59.38)   2:58.43 (1:04.17)   4:00.28 (1:01.85)
      5:00.91 (1:00.63)   6:02.59 (1:01.68)   7:03.84 (1:01.25)   8:05.00 (1:01.16)
      9:06.90 (1:01.90)    10:01.09 (54.19)                                        
  2 Rooney, Joanne T          76 The Wellness Cen-21 10:01.54   10:04.01    7  
                  52.08     1:51.97 (59.89)   2:53.72 (1:01.75)   3:56.06 (1:02.34)
      4:57.45 (1:01.39)   5:59.28 (1:01.83)   7:01.37 (1:02.09)   8:02.50 (1:01.13)
      9:04.53 (1:02.03)    10:04.01 (59.48)                                        
  3 Stevens, Ann B            76 Evanston Masters-21 10:45.00   10:22.65    6  
                  56.54   1:58.72 (1:02.18)   3:03.02 (1:04.30)   4:07.04 (1:04.02)
      5:11.02 (1:03.98)   6:14.34 (1:03.32)   7:17.14 (1:02.80)   8:20.21 (1:03.07)
      9:22.96 (1:02.75)    10:22.65 (59.69)                                        
 
Women 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          76 The Wellness Cen-21 20:18.63   20:21.66    9  
                  52.29     1:50.79 (58.50)     2:50.27 (59.48)     3:49.87 (59.60)
      4:50.61 (1:00.74)   5:52.46 (1:01.85)   6:54.79 (1:02.33)   7:54.90 (1:00.11)
      8:57.73 (1:02.83)   9:58.81 (1:01.08)  11:01.68 (1:02.87)  12:02.83 (1:01.15)
     13:04.57 (1:01.74)  14:06.69 (1:02.12)  15:09.28 (1:02.59)  16:11.30 (1:02.02)
     17:13.97 (1:02.67)  18:17.65 (1:03.68)  19:19.35 (1:01.70)  20:21.66 (1:02.31)
  2 Hanes, Alice J            78 Evanston Masters-21 21:12.96   20:23.14    7  
                  55.91   1:57.11 (1:01.20)   2:59.75 (1:02.64)   4:03.57 (1:03.82)
      5:06.24 (1:02.67)   6:07.77 (1:01.53)   7:09.63 (1:01.86)   8:12.10 (1:02.47)
      9:13.91 (1:01.81)  10:15.81 (1:01.90)  11:17.42 (1:01.61)  12:19.90 (1:02.48)
     13:21.82 (1:01.92)  14:23.73 (1:01.91)  15:24.93 (1:01.20)  16:26.01 (1:01.08)
     17:26.97 (1:00.96)  18:27.84 (1:00.87)  19:27.89 (1:00.05)    20:23.14 (55.25)
  3 Stevens, Ann B            76 Evanston Masters-21 22:00.00   21:33.32    6  
                  59.13   2:02.58 (1:03.45)   3:07.43 (1:04.85)   4:11.50 (1:04.07)
      5:16.70 (1:05.20)   6:23.16 (1:06.46)   7:28.22 (1:05.06)   8:33.36 (1:05.14)
      9:39.45 (1:06.09)  10:45.44 (1:05.99)  11:50.78 (1:05.34)  12:56.23 (1:05.45)
     14:01.97 (1:05.74)  15:08.37 (1:06.40)  16:13.36 (1:04.99)  17:19.60 (1:06.24)
     18:25.15 (1:05.55)  19:29.36 (1:04.21)  20:32.65 (1:03.29)  21:33.32 (1:00.67)
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            78 Evanston Masters-21    53.24      53.98    9  
  2 Stevens, Ann B            76 Evanston Masters-21    59.00      57.59    7  
  3 Rooney, Joanne T          76 The Wellness Cen-21  1:03.82    1:01.18    6  
  4 Berning, Henrietta        76 Evanston Masters-21  1:08.11    1:09.65    5  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            78 Evanston Masters-21  1:57.06    2:00.02    9  
                  59.76   2:00.02 (1:00.26)                                        
  2 Stevens, Ann B            76 Evanston Masters-21  2:08.00    2:04.06    7  
                1:01.80   2:04.06 (1:02.26)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            78 Evanston Masters-21  4:12.76    4:13.30    9  
                  58.59   2:02.79 (1:04.20)   3:09.98 (1:07.19)   4:13.30 (1:03.32)
  2 Stevens, Ann B            76 Evanston Masters-21  4:32.00    4:30.70    7  
                1:04.56   2:14.73 (1:10.17)   3:25.88 (1:11.15)   4:30.70 (1:04.82)
  3 Rooney, Joanne T          76 The Wellness Cen-21  4:50.92    4:40.67    6  
                1:09.31   2:22.24 (1:12.93)   3:33.86 (1:11.62)   4:40.67 (1:06.81)
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            76 Evanston Masters-21  1:00.00    1:03.07    9  
  2 Hanes, Alice J            78 Evanston Masters-21  1:08.77    1:10.93    7  
  3 Rooney, Joanne T          76 The Wellness Cen-21  1:14.56    1:19.30    6  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            76 Evanston Masters-21  2:10.00    2:22.34    9  
                1:08.58   2:22.34 (1:13.76)                                        
  2 Berning, Henrietta        76 Evanston Masters-21  2:32.57    2:31.50    7  
                1:12.08   2:31.50 (1:19.42)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            76 Evanston Masters-21  4:45.00    4:58.54    9  
                1:09.02   2:27.58 (1:18.56)   3:44.98 (1:17.40)   4:58.54 (1:13.56)
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          76 The Wellness Cen-21  1:04.38    1:10.78    9  
  2 Hanes, Alice J            78 Evanston Masters-21  1:42.05    1:53.04    7  
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            76 Evanston Masters-21  2:13.00    2:08.58    9  
                1:04.66   2:08.58 (1:03.92)                                        
  2 Rooney, Joanne T          76 The Wellness Cen-21  2:13.29    2:10.99    7  
                1:02.38   2:10.99 (1:08.61)                                        
  3 Hanes, Alice J            78 Evanston Masters-21  2:14.22    2:17.09    6  
                1:08.83   2:17.09 (1:08.26)                                        
  4 Berning, Henrietta        76 Evanston Masters-21  2:25.34    2:23.53    5  
                1:11.01   2:23.53 (1:12.52)                                        
 
Women 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            76 Evanston Masters-21  4:52.00    4:55.13    9  
                1:22.76   2:33.87 (1:11.11)   3:55.17 (1:21.30)     4:55.13 (59.96)
  2 Rooney, Joanne T          76 The Wellness Cen-21  4:41.95    4:56.89    7  
                1:13.10   2:27.33 (1:14.23)   4:00.50 (1:33.17)     4:56.89 (56.39)
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Souchek, Joan             82 Sun City Stingra-21  1:10.02    1:13.24    9  
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Souchek, Joan             82 Sun City Stingra-21  1:23.03    1:16.23    9  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Golz, Ryan C              22 Western Illinois-21    21.49      21.90    9  
  2 Campione, Dan             23 Mt Greenwood Mas-21    23.00      22.36    7  
  3 Randolph, Cory M          20 Western Illinois-21    22.52      22.44    6  
  4 Frederiksen, Craig M      24 Western Illinois-21    22.92      22.49    5  
  5 Bramer, Grant R           23 KISH-21                25.08      23.17    4  
  6 Olsen, Andrew             22 Evanston Masters-21    23.00      23.24    3  
  7 Krietemeyer, Kyle T       22 Chicago Smelts-21      24.00      23.97    2  
  8 Cook, Daniel T            24 Chicago Blue Dol-21    24.00      24.98    1  
  9 Meinhardt, Jason S        24 Western Illinois-21    26.00      25.43  
 10 Vogelsberg, Sean          20 Gray Sharks Lean-21    25.72      25.73  
 11 Current, West J           22 Gray Sharks Lean-21    29.48      26.29  
 12 Pacey, Edward J           24 Champaign County-21    27.57      27.08  
 13 Wyble, Matt R             24 Chicago Blue Dol-21    28.00      31.42  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric T           22 Chicago Blue Dol-21    47.00      46.36    9  
                  22.57       46.36 (23.79)                                        
  2 Golz, Ryan C              22 Western Illinois-21    49.49      48.23    7  
                  22.73       48.23 (25.50)                                        
  3 Frederiksen, Craig M      24 Western Illinois-21    49.39      48.55    6  
                  23.40       48.55 (25.15)                                        
  4 Campione, Dan             23 Mt Greenwood Mas-21    51.00      49.33    5  
                  23.32       49.33 (26.01)                                        
  5 Randolph, Cory M          20 Western Illinois-21    50.40      50.10    4  
                  24.06       50.10 (26.04)                                        
  6 Block, Addison            22 Western Illinois-21    50.88      50.50    3  
                  24.51       50.50 (25.99)                                        
  7 Hudson, Matthew T         23 Chicago Smelts-21      53.11      50.77    2  
                  24.15       50.77 (26.62)                                        
  8 Bramer, Grant R           23 KISH-21                53.14      52.64    1  
                  25.19       52.64 (27.45)                                        
  9 Brorby, Joseph R          22 Western Illinois-21    57.00      53.57  
                  25.84       53.57 (27.73)                                        
 10 Krietemeyer, Kyle T       22 Chicago Smelts-21      56.00      53.65  
                  25.36       53.65 (28.29)                                        
 11 Cowen, Michael W          24 Chicago Smelts-21    1:05.89    1:07.67  
                  31.77     1:07.67 (35.90)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric T           22 Chicago Blue Dol-21  1:40.00    1:40.46    9  
                  23.87       49.38 (25.51)     1:14.70 (25.32)     1:40.46 (25.76)
  2 Frederiksen, Craig M      24 Western Illinois-21  1:50.18    1:46.64    7  
                  24.43       51.40 (26.97)     1:19.42 (28.02)     1:46.64 (27.22)
  3 Campione, Dan             23 Mt Greenwood Mas-21  1:52.00    1:47.91    6  
                  23.64       50.63 (26.99)     1:18.94 (28.31)     1:47.91 (28.97)
  4 Bramer, Grant R           23 KISH-21              2:25.00    2:02.87    5  
                  28.13     1:00.08 (31.95)     1:31.90 (31.82)     2:02.87 (30.97)
  5 Hudson, Matthew T         23 Chicago Smelts-21    2:08.86    2:04.75    4  
                  28.16     1:00.57 (32.41)     1:34.21 (33.64)     2:04.75 (30.54)
  6 Oxos, Bjorn               24 Chicago Smelts-21    2:04.38    2:05.08    3  
                  28.82     1:00.21 (31.39)     1:33.15 (32.94)     2:05.08 (31.93)
  7 Current, West J           22 Gray Sharks Lean-21  2:15.33    2:10.45    2  
                  29.46     1:02.83 (33.37)     1:37.04 (34.21)     2:10.45 (33.41)
  8 Cook, Daniel T            24 Chicago Blue Dol-21  2:20.00    2:12.75    1  
                  29.03     1:02.15 (33.12)     1:36.73 (34.58)     2:12.75 (36.02)
  9 Pacey, Edward J           24 Champaign County-21  2:12.86    2:23.85  
                  30.96     1:05.29 (34.33)     1:43.36 (38.07)     2:23.85 (40.49)
 10 Cowen, Michael W          24 Chicago Smelts-21    2:38.28    2:28.83  
                  32.02     1:09.47 (37.45)     1:49.48 (40.01)     2:28.83 (39.35)
 11 Wyble, Matt R             24 Chicago Blue Dol-21  2:45.00    2:43.13  
                  36.88     1:17.61 (40.73)     2:01.05 (43.44)     2:43.13 (42.08)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric T           22 Chicago Blue Dol-21    25.00      24.03    9  
  2 Golz, Ryan C              22 Western Illinois-21    26.27      25.30    7  
  3 Hudson, Matthew T         23 Chicago Smelts-21      26.83      26.07    5.5
  3 Lugo, Anthony             24 Chicago Smelts-21      26.80      26.07    5.5
  5 Campione, Dan             23 Mt Greenwood Mas-21    28.00      26.19    4  
  6 Carrillo, Roberto         24 Chicago Smelts-21      28.72      27.77    3  
  7 Olsen, Andrew             22 Evanston Masters-21    30.00      29.47    2  
  8 Current, West J           22 Gray Sharks Lean-21    38.41      31.97    1  
  9 Cowen, Michael W          24 Chicago Smelts-21      35.94      35.00  
 10 Pacey, Edward J           24 Champaign County-21    34.06      36.16  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric T           22 Chicago Blue Dol-21    53.00      51.53    9  
                  25.54       51.53 (25.99)                                        
  2 Campione, Dan             23 Mt Greenwood Mas-21  1:00.00      55.63    7  
                  26.67       55.63 (28.96)                                        
  3 Cunnick, Charles W        24 Vision Quest Rum-21    56.66      56.61    6  
                  26.92       56.61 (29.69)                                        
  4 Hudson, Matthew T         23 Chicago Smelts-21      58.68      56.92    5  
                  27.21       56.92 (29.71)                                        
  5 Lugo, Anthony             24 Chicago Smelts-21      57.90      57.67    4  
                  27.38       57.67 (30.29)                                        
  6 Carrillo, Roberto         24 Chicago Smelts-21    1:05.36    1:01.48    3  
                  29.25     1:01.48 (32.23)                                        
  7 Cowen, Michael W          24 Chicago Smelts-21    1:19.68    1:18.97    2  
                  38.06     1:18.97 (40.91)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric T           22 Chicago Blue Dol-21  1:55.00    1:51.72    9  
                  26.69       55.08 (28.39)     1:23.86 (28.78)     1:51.72 (27.86)
  2 Campione, Dan             23 Mt Greenwood Mas-21  2:17.00    2:05.67    7  
                  28.09       59.41 (31.32)     1:32.61 (33.20)     2:05.67 (33.06)
  3 Hudson, Matthew T         23 Chicago Smelts-21    2:17.21    2:13.28    6  
                  31.11     1:04.87 (33.76)     1:39.48 (34.61)     2:13.28 (33.80)
  4 Lugo, Anthony             24 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:17.77    5  
                  29.97     1:03.90 (33.93)     1:40.95 (37.05)     2:17.77 (36.82)
  5 Current, West J           22 Gray Sharks Lean-21  2:45.85    2:34.63    4  
                  33.35     1:12.02 (38.67)     1:53.50 (41.48)     2:34.63 (41.13)
  6 Cowen, Michael W          24 Chicago Smelts-21    2:58.82    2:52.86    3  
                  38.71     1:22.50 (43.79)     2:08.11 (45.61)     2:52.86 (44.75)
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frederiksen, Craig M      24 Western Illinois-21    29.89      27.91    9  
  2 Olsen, Andrew             22 Evanston Masters-21    30.00      28.26    7  
  3 Thede, Gregory A          23 Western Illinois-21    28.00      28.74    6  
  4 Randolph, Cory M          20 Western Illinois-21    29.56      28.75    5  
  5 Krizmanic, Matt           24 Unattached             28.82      30.05    4  
  6 Cunnick, Charles W        24 Vision Quest Rum-21    28.88      30.10    3  
  7 Meinhardt, Jason S        24 Western Illinois-21    32.00      31.32    2  
  8 Krietemeyer, Kyle T       22 Chicago Smelts-21      31.00      31.85    1  
  9 Dueball, Scott            24 Lattof YMCA Mast-21    32.07      32.21  
 10 Hudson, Matthew T         23 Chicago Smelts-21      38.17      32.95  
 11 Bramer, Grant R           23 KISH-21                40.75      33.26  
 12 Cowen, Michael W          24 Chicago Smelts-21      36.40      36.34  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frederiksen, Craig M      24 Western Illinois-21  1:04.42    1:02.01    9  
                  28.51     1:02.01 (33.50)                                        
  2 Randolph, Cory M          20 Western Illinois-21  1:04.52    1:04.24    7  
                  29.83     1:04.24 (34.41)                                        
  3 Olsen, Andrew             22 Evanston Masters-21  1:05.00    1:04.39    6  
                  30.43     1:04.39 (33.96)                                        
  4 Krizmanic, Matt           24 Unattached           1:04.00    1:06.10    5  
                  31.18     1:06.10 (34.92)                                        
  5 Dueball, Scott            24 Lattof YMCA Mast-21  1:12.19    1:10.23    4  
                  32.40     1:10.23 (37.83)                                        
  6 Bramer, Grant R           23 KISH-21              1:25.00    1:14.48    3  
                  34.51     1:14.48 (39.97)                                        
  7 Cook, Daniel T            24 Chicago Blue Dol-21  1:15.00    1:15.31    2  
                  34.84     1:15.31 (40.47)                                        
  8 Cowen, Michael W          24 Chicago Smelts-21    1:21.18    1:20.36    1  
                  37.65     1:20.36 (42.71)                                        
  9 Wyble, Matt R             24 Chicago Blue Dol-21  1:45.00    1:27.29  
                  42.21     1:27.29 (45.08)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Addison            22 Western Illinois-21  2:27.88    2:19.27    9  
                  31.20     1:06.96 (35.76)     1:42.25 (35.29)     2:19.27 (37.02)
  2 Olsen, Andrew             22 Evanston Masters-21  2:30.00    2:21.29    7  
                  31.47     1:08.30 (36.83)     1:44.72 (36.42)     2:21.29 (36.57)
  3 Thede, Gregory A          23 Western Illinois-21  2:28.00    2:28.94    6  
                  31.40     1:08.08 (36.68)     1:47.02 (38.94)     2:28.94 (41.92)
  4 Dueball, Scott            24 Lattof YMCA Mast-21  2:35.00    2:34.27    5  
                  34.42     1:13.08 (38.66)     1:53.18 (40.10)     2:34.27 (41.09)
  5 Cowen, Michael W          24 Chicago Smelts-21    3:04.98    3:01.85    4  
                  39.58     1:26.52 (46.94)     2:15.73 (49.21)     3:01.85 (46.12)
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric T           22 Chicago Blue Dol-21    23.50      23.75    9  
  2 Golz, Ryan C              22 Western Illinois-21    24.49      23.81    7  
  3 Block, Addison            22 Western Illinois-21    25.88      24.53    6  
  4 Olsen, Andrew             22 Evanston Masters-21    26.00      25.82    4.5
  4 Carrillo, Roberto         24 Chicago Smelts-21      27.90      25.82    4.5
  6 Hudson, Matthew T         23 Chicago Smelts-21      27.93      25.99    3  
  7 Meinhardt, Jason S        24 Western Illinois-21    28.00      26.97    2  
  8 Bramer, Grant R           23 KISH-21                32.98      27.35    1  
  9 Oxos, Bjorn               24 Chicago Smelts-21      30.15      28.56  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Golz, Ryan C              22 Western Illinois-21    54.70      53.26    9  
                  24.35       53.26 (28.91)                                        
  2 Block, Addison            22 Western Illinois-21    57.88      54.45    7  
                  25.74       54.45 (28.71)                                        
  3 Randolph, Cory M          20 Western Illinois-21  1:00.00      57.60    6  
                  25.45       57.60 (32.15)                                        
  4 Olsen, Andrew             22 Evanston Masters-21  1:00.00    1:00.02    5  
                  28.01     1:00.02 (32.01)                                        
  5 Carrillo, Roberto         24 Chicago Smelts-21    1:04.64    1:01.20    4  
                  27.53     1:01.20 (33.67)                                        
  6 Oxos, Bjorn               24 Chicago Smelts-21    1:02.58    1:04.80    3  
                  29.35     1:04.80 (35.45)                                        
  7 Pacey, Edward J           24 Champaign County-21  1:08.86    1:09.98    2  
                  32.67     1:09.98 (37.31)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric T           22 Chicago Blue Dol-21  1:50.00    1:49.66    9  
                  24.72       52.51 (27.79)     1:20.91 (28.40)     1:49.66 (28.75)
 -- Oxos, Bjorn               24 Chicago Smelts-21    2:29.55         DQ  
                  33.64     1:11.48 (37.84)     1:51.24 (39.76)          DQ (51.50)
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric T           22 Chicago Blue Dol-21    53.00      52.33    9  
                  23.77       52.33 (28.56)                                        
  2 Block, Addison            22 Western Illinois-21    58.88      57.03    7  
                  27.20       57.03 (29.83)                                        
  3 Olsen, Andrew             22 Evanston Masters-21  1:00.00      58.81    6  
                  27.52       58.81 (31.29)                                        
  4 Carrillo, Roberto         24 Chicago Smelts-21    1:03.20    1:00.00    5  
                  26.72     1:00.00 (33.28)                                        
  5 Hudson, Matthew T         23 Chicago Smelts-21    1:00.12    1:00.04    4  
                  26.22     1:00.04 (33.82)                                        
  6 Lugo, Anthony             24 Chicago Smelts-21    1:00.90    1:00.70    3  
                  26.55     1:00.70 (34.15)                                        
  7 Meinhardt, Jason S        24 Western Illinois-21  1:20.00    1:01.75    2  
                  28.45     1:01.75 (33.30)                                        
  8 Krizmanic, Matt           24 Unattached           1:04.00    1:02.87    1  
                  30.12     1:02.87 (32.75)                                        
  9 Dueball, Scott            24 Lattof YMCA Mast-21  1:04.20    1:03.38  
                  29.60     1:03.38 (33.78)                                        
 10 Bramer, Grant R           23 KISH-21              1:19.00    1:04.79  
                  28.50     1:04.79 (36.29)                                        
 11 Krietemeyer, Kyle T       22 Chicago Smelts-21    1:02.00    1:04.88  
                  28.75     1:04.88 (36.13)                                        
 12 Oxos, Bjorn               24 Chicago Smelts-21    1:03.55    1:05.25  
                  29.36     1:05.25 (35.89)                                        
 13 Vogelsberg, Sean          20 Gray Sharks Lean-21  1:08.78    1:06.63  
                  31.09     1:06.63 (35.54)                                        
 14 Cook, Daniel T            24 Chicago Blue Dol-21  1:10.00    1:07.62  
                  31.35     1:07.62 (36.27)                                        
 15 Pacey, Edward J           24 Champaign County-21  1:13.45    1:11.59  
                  32.16     1:11.59 (39.43)                                        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nilsson, Eric T           22 Chicago Blue Dol-21  1:56.00    1:53.21    9  
                  25.18       53.69 (28.51)     1:27.89 (34.20)     1:53.21 (25.32)
  2 Olsen, Andrew             22 Evanston Masters-21  2:15.00    2:09.71    7  
                  27.20     1:02.45 (35.25)     1:39.89 (37.44)     2:09.71 (29.82)
  3 Hudson, Matthew T         23 Chicago Smelts-21    2:21.86    2:13.23    6  
                  27.58     1:01.20 (33.62)     1:42.44 (41.24)     2:13.23 (30.79)
  4 Meinhardt, Jason S        24 Western Illinois-21  2:20.00    2:19.48    5  
                  28.03     1:03.77 (35.74)     1:44.67 (40.90)     2:19.48 (34.81)
  5 Carrillo, Roberto         24 Chicago Smelts-21    2:25.00    2:20.42    4  
                  27.81     1:02.70 (34.89)     1:47.01 (44.31)     2:20.42 (33.41)
  6 Thede, Gregory A          23 Western Illinois-21  2:30.00    2:21.98    3  
                  30.29     1:07.15 (36.86)     1:45.41 (38.26)     2:21.98 (36.57)
  7 Oxos, Bjorn               24 Chicago Smelts-21    2:26.15    2:28.14    2  
                  30.06     1:07.31 (37.25)     1:54.26 (46.95)     2:28.14 (33.88)
  8 Bramer, Grant R           23 KISH-21              2:50.00    2:49.25    1  
                  32.88     1:14.24 (41.36)     2:05.57 (51.33)     2:49.25 (43.68)
  9 Cowen, Michael W          24 Chicago Smelts-21    2:58.80    2:52.26  
                  39.14     1:24.06 (44.92)     2:12.87 (48.81)     2:52.26 (39.39)
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Addison            22 Western Illinois-21  4:49.88    4:35.63    9  
                  28.37     1:00.48 (32.11)     1:38.24 (37.76)     2:14.91 (36.67)
        2:51.74 (36.83)     3:29.46 (37.72)     4:03.80 (34.34)     4:35.63 (31.83)
  2 Hudson, Matthew T         23 Chicago Smelts-21    5:09.27    5:14.70    7  
                  31.70     1:08.72 (37.02)     1:48.02 (39.30)     2:27.19 (39.17)
        3:14.61 (47.42)     4:00.81 (46.20)     4:37.92 (37.11)     5:14.70 (36.78)
  3 Carrillo, Roberto         24 Chicago Smelts-21    5:45.00    5:20.67    6  
                  31.24     1:08.74 (37.50)     1:51.18 (42.44)     2:34.32 (43.14)
        3:24.09 (49.77)     4:11.21 (47.12)     4:46.48 (35.27)     5:20.67 (34.19)
  4 Cowen, Michael W          24 Chicago Smelts-21    6:45.00    6:39.04    5  
                  42.58     1:37.71 (55.13)     2:30.54 (52.83)     3:22.85 (52.31)
        4:17.19 (54.34)     5:11.43 (54.24)     5:58.55 (47.12)     6:39.04 (40.49)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiles, Justin E          26 Chicago Blue Dol-21    22.75      21.85    9  
  2 Jimenez, Adan             25 Lincoln Way Mast-21    23.17      22.48    7  
  3 Leonard, Nicholas J       27 Flying Carp Swim-21    22.51      22.66    6  
  4 McGrath, Michael          26 Westloop Athleti-21    22.85      22.93    5  
  5 Jones, Garrett A          27 Chicago Smelts-21      22.88      23.20    4  
  6 Cole, John S              27 Chicago Blue Dol-21    23.41      23.38    3  
  7 Cabrera, Roberto          26 Chicago Smelts-21      22.85      23.45    2  
  8 Hoit, Adam                29 Westloop Athleti-21    23.50      23.87    1  
  9 Satterfield, Sean         26 Westloop Athleti-21    22.50      24.52  
 10 O'Neill, Timothy R        27 Naperville Waves-21    25.17      24.83  
 11 Christian, Dan            29 Flying Carp Swim-21    25.19      25.23  
 12 Swanson, Jared D          27 Elgin Blue Wave-21     26.77      25.45  
 13 Siesicki, Kyle            29 The Wellness Cen-21    27.00      25.72  
 14 Miller, Nick              27 Naperville Waves-21    29.00      26.11  
 15 McDonnell, Michael P      25 Libertyville Mas-21    50.00      32.97  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          27 Westloop Athleti-21    48.46      46.91    9  
                  23.03       46.91 (23.88)                                        
  2 Day, Michael H            26 Chicago Smelts-21      48.50      48.96    7  
                  23.14       48.96 (25.82)                                        
  3 Jimenez, Adan             25 Lincoln Way Mast-21    50.39      49.56    6  
                  23.54       49.56 (26.02)                                        
  4 Leonard, Nicholas J       27 Flying Carp Swim-21    50.02      50.07    5  
                  23.64       50.07 (26.43)                                        
  5 Pedersen, Robert          25 Gray Sharks Lean-21    51.00      50.46    4  
                  24.35       50.46 (26.11)                                        
  6 Cole, John S              27 Chicago Blue Dol-21    52.87      52.45    3  
                  25.03       52.45 (27.42)                                        
  7 Ory, Jeb M                29 Westloop Athleti-21    54.50      53.60    2  
                  25.92       53.60 (27.68)                                        
  8 Hoit, Adam                29 Westloop Athleti-21    52.80      54.10    1  
                  25.32       54.10 (28.78)                                        
  9 Brown, Adam R             29 Elgin Blue Wave-21     55.00      56.15  
                  26.99       56.15 (29.16)                                        
 10 Siesicki, Kyle            29 The Wellness Cen-21    59.00      57.05  
                  26.55       57.05 (30.50)                                        
 11 Miller, Nick              27 Naperville Waves-21  1:05.00      57.97  
                  27.70       57.97 (30.27)                                        
 12 McDonnell, Michael P      25 Libertyville Mas-21  2:00.00    1:18.42  
                  36.51     1:18.42 (41.91)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          27 Westloop Athleti-21  1:45.00    1:41.99    9  
                  24.65       50.38 (25.73)     1:15.93 (25.55)     1:41.99 (26.06)
  2 Chiles, Justin E          26 Chicago Blue Dol-21  1:47.50    1:44.05    7  
                  24.32       50.69 (26.37)     1:17.68 (26.99)     1:44.05 (26.37)
  3 Pedersen, Robert          25 Gray Sharks Lean-21  1:52.00    1:50.15    6  
                  25.41       53.43 (28.02)     1:21.52 (28.09)     1:50.15 (28.63)
  4 Cabrera, Roberto          26 Chicago Smelts-21    1:48.00    1:51.84    5  
                  25.52       52.98 (27.46)     1:21.83 (28.85)     1:51.84 (30.01)
  5 Leonard, Nicholas J       27 Flying Carp Swim-21  1:58.00    1:56.69    4  
                  25.57       54.51 (28.94)     1:26.06 (31.55)     1:56.69 (30.63)
  6 Hoit, Adam                29 Westloop Athleti-21  2:00.00    2:02.31    3  
                  26.66       56.78 (30.12)     1:28.76 (31.98)     2:02.31 (33.55)
  7 Christian, Dan            29 Flying Carp Swim-21  2:10.10    2:03.65    2  
                  26.63       56.00 (29.37)     1:30.80 (34.80)     2:03.65 (32.85)
  8 Tullgren, Tamer           29 Libertyville Mas-21  2:14.00    2:07.63    1  
                  28.98     1:01.75 (32.77)     1:34.87 (33.12)     2:07.63 (32.76)
 -- Markou, Joshua            28 Chicago Smelts-21    2:03.00         DQ  
                  26.39       55.96 (29.57)     1:26.89 (30.93)          DQ (30.15)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, John S              27 Chicago Blue Dol-21  5:20.00    5:33.15    9  
                  27.78       59.74 (31.96)     1:32.71 (32.97)     2:05.67 (32.96)
        2:39.32 (33.65)     3:13.43 (34.11)     3:48.11 (34.68)     4:22.85 (34.74)
        4:58.41 (35.56)     5:33.15 (34.74)                                        
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          27 Westloop Athleti-21 10:20.00    9:58.76    9  
                  27.17       56.10 (28.93)     1:25.01 (28.91)     1:54.29 (29.28)
        2:24.23 (29.94)     2:54.49 (30.26)     3:24.76 (30.27)     3:54.71 (29.95)
        4:24.61 (29.90)     4:54.44 (29.83)     5:24.39 (29.95)     5:54.48 (30.09)
        6:25.11 (30.63)     6:55.49 (30.38)     7:26.38 (30.89)     7:57.11 (30.73)
        8:27.88 (30.77)     8:58.89 (31.01)     9:30.22 (31.33)     9:58.76 (28.54)
  2 Day, Michael H            26 Chicago Smelts-21   10:40.00   10:20.66    7  
                  26.35       55.64 (29.29)     1:25.58 (29.94)     1:56.68 (31.10)
        2:27.42 (30.74)     2:58.06 (30.64)     3:28.51 (30.45)     3:59.52 (31.01)
        4:30.44 (30.92)     5:02.21 (31.77)     5:34.09 (31.88)     6:05.46 (31.37)
        6:37.60 (32.14)     7:09.88 (32.28)     7:42.11 (32.23)     8:14.08 (31.97)
        8:45.95 (31.87)     9:17.98 (32.03)     9:50.10 (32.12)    10:20.66 (30.56)
  3 Cabrera, Roberto          26 Chicago Smelts-21   10:05.00   10:51.87    6  
                  27.42       57.95 (30.53)     1:29.11 (31.16)     2:00.50 (31.39)
        2:32.48 (31.98)     3:04.46 (31.98)     3:36.48 (32.02)     4:09.22 (32.74)
        4:41.76 (32.54)     5:14.81 (33.05)     5:47.99 (33.18)     6:20.78 (32.79)
        6:54.30 (33.52)     7:28.57 (34.27)     8:02.80 (34.23)     8:36.66 (33.86)
        9:10.79 (34.13)     9:45.07 (34.28)    10:19.30 (34.23)    10:51.87 (32.57)
  4 Pedersen, Robert          25 Gray Sharks Lean-21 11:10.00   10:52.57    5  
                  28.26       59.48 (31.22)     1:30.99 (31.51)     2:02.69 (31.70)
        2:34.59 (31.90)     3:06.69 (32.10)     3:38.82 (32.13)     4:11.38 (32.56)
        4:43.88 (32.50)     5:16.81 (32.93)     5:49.91 (33.10)     6:23.22 (33.31)
        6:56.17 (32.95)     7:29.87 (33.70)     8:03.96 (34.09)     8:38.09 (34.13)
        9:11.91 (33.82)     9:46.06 (34.15)    10:20.13 (34.07)    10:52.57 (32.44)
  5 Gibson, Douglas           29 Naperville Waves-21 12:20.00   11:40.90    4  
                  31.61     1:04.54 (32.93)     1:39.06 (34.52)     2:14.44 (35.38)
        2:50.20 (35.76)     3:26.25 (36.05)     4:02.03 (35.78)     4:37.82 (35.79)
        5:13.86 (36.04)     5:49.49 (35.63)     6:25.12 (35.63)     7:01.18 (36.06)
        7:36.85 (35.67)     8:12.55 (35.70)     8:48.00 (35.45)     9:23.04 (35.04)
        9:58.25 (35.21)    10:32.67 (34.42)    11:07.37 (34.70)    11:40.90 (33.53)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jimenez, Adan             25 Lincoln Way Mast-21    25.53      25.27    8  
  1 Day, Michael H            26 Chicago Smelts-21      25.33      25.27    8  
  3 Matson, John B            28 Flying Carp Swim-21    29.48      28.93    6  
  4 Hoit, Adam                29 Westloop Athleti-21    32.00      29.36    5  
  5 Siesicki, Kyle            29 The Wellness Cen-21    33.00      32.01    4  
  6 Satterfield, Sean         26 Westloop Athleti-21    28.00      32.58    3  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Michael H            26 Chicago Smelts-21      53.72      54.59    9  
                  26.10       54.59 (28.49)                                        
  2 Jimenez, Adan             25 Lincoln Way Mast-21    55.81      55.40    7  
                  26.17       55.40 (29.23)                                        
  3 Tullgren, Tamer           29 Libertyville Mas-21  1:05.00    1:02.10    6  
                  30.50     1:02.10 (31.60)                                        
  4 Pedersen, Robert          25 Gray Sharks Lean-21    59.50    1:02.23    5  
                  30.16     1:02.23 (32.07)                                        
  5 O'Neill, Timothy R        27 Naperville Waves-21  1:05.77    1:04.17    4  
                  30.61     1:04.17 (33.56)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Michael H            26 Chicago Smelts-21    2:02.00    1:58.87    9  
                  27.96       58.71 (30.75)     1:29.97 (31.26)     1:58.87 (28.90)
  2 Pedersen, Robert          25 Gray Sharks Lean-21  2:12.00    2:07.25    7  
                  30.28     1:02.41 (32.13)     1:34.98 (32.57)     2:07.25 (32.27)
  3 Matson, John B            28 Flying Carp Swim-21  2:13.99    2:14.62    6  
                  30.88     1:04.83 (33.95)     1:40.09 (35.26)     2:14.62 (34.53)
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Garrett A          27 Chicago Smelts-21      28.67      28.17    9  
  2 Cole, John S              27 Chicago Blue Dol-21    29.45      29.14    7  
  3 Markou, Joshua            28 Chicago Smelts-21      31.00      29.83    6  
  4 McGrath, Michael          26 Westloop Athleti-21    30.63      30.19    5  
  5 Brown, Adam R             29 Elgin Blue Wave-21     30.00      30.38    4  
  6 Miller, Nick              27 Naperville Waves-21    35.00      33.24    3  
  7 Hoit, Adam                29 Westloop Athleti-21    39.00      33.65    2  
  8 Swanson, Jared D          27 Elgin Blue Wave-21     37.00      35.99    1  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Garrett A          27 Chicago Smelts-21    1:03.20    1:03.17    9  
                  29.73     1:03.17 (33.44)                                        
  2 Cole, John S              27 Chicago Blue Dol-21  1:04.72    1:04.54    7  
                  29.93     1:04.54 (34.61)                                        
  3 Markou, Joshua            28 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:06.82    6  
                  30.92     1:06.82 (35.90)                                        
  4 Pedersen, Robert          25 Gray Sharks Lean-21  1:06.00    1:06.84    5  
                  30.95     1:06.84 (35.89)                                        
  5 Miller, Nick              27 Naperville Waves-21  1:15.00    1:13.49    4  
                  34.69     1:13.49 (38.80)                                        
  6 Siesicki, Kyle            29 The Wellness Cen-21  1:14.00    1:13.82    3  
                  33.64     1:13.82 (40.18)                                        
  7 Christian, Dan            29 Flying Carp Swim-21  1:15.89    1:14.70    2  
                  35.04     1:14.70 (39.66)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Garrett A          27 Chicago Smelts-21    2:20.22    2:18.64    9  
                  30.38     1:05.30 (34.92)     1:41.55 (36.25)     2:18.64 (37.09)
  2 Brown, Adam R             29 Elgin Blue Wave-21   2:30.00    2:27.53    7  
                  32.12     1:09.39 (37.27)     1:47.98 (38.59)     2:27.53 (39.55)
  3 Markou, Joshua            28 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:27.75    6  
                  31.64     1:08.68 (37.04)     1:48.31 (39.63)     2:27.75 (39.44)
  4 Miller, Nick              27 Naperville Waves-21  2:45.00    2:45.48    5  
                  37.32     1:19.15 (41.83)     2:02.05 (42.90)     2:45.48 (43.43)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Michael H            26 Chicago Smelts-21      23.30      22.96    9  
  2 Santoro, Antonio          27 Westloop Athleti-21    23.80      23.22    7  
  3 Jimenez, Adan             25 Lincoln Way Mast-21    26.46      24.64    6  
  4 Leonard, Nicholas J       27 Flying Carp Swim-21    25.26      24.87    5  
  5 Pedersen, Robert          25 Gray Sharks Lean-21    24.54      25.00    4  
  6 McGrath, Michael          26 Westloop Athleti-21    25.75      25.46    3  
  7 Jones, Garrett A          27 Chicago Smelts-21      26.89      26.16    2  
  8 Hoit, Adam                29 Westloop Athleti-21    26.00      26.79    1  
  9 Ory, Jeb M                29 Westloop Athleti-21    27.50      27.25  
  9 Tullgren, Tamer           29 Libertyville Mas-21    30.01      27.25  
 11 Siesicki, Kyle            29 The Wellness Cen-21    32.00      28.07  
 12 Swanson, Jared D          27 Elgin Blue Wave-21     29.77      29.45  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          27 Westloop Athleti-21    52.31      49.78    9  
                  23.54       49.78 (26.24)                                        
  2 Day, Michael H            26 Chicago Smelts-21      50.83      50.49    7  
                  23.61       50.49 (26.88)                                        
  3 Pedersen, Robert          25 Gray Sharks Lean-21    55.00      54.54    6  
                  25.40       54.54 (29.14)                                        
  4 Leonard, Nicholas J       27 Flying Carp Swim-21    59.61      57.08    5  
                  25.78       57.08 (31.30)                                        
  5 Markou, Joshua            28 Chicago Smelts-21    1:03.00      59.02    4  
                  26.32       59.02 (32.70)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          27 Westloop Athleti-21  1:55.00    1:49.40    9  
                  25.19       52.97 (27.78)     1:20.91 (27.94)     1:49.40 (28.49)
  2 Day, Michael H            26 Chicago Smelts-21    1:58.00    1:53.19    7  
                  25.72       54.39 (28.67)     1:23.88 (29.49)     1:53.19 (29.31)
  3 Pedersen, Robert          25 Gray Sharks Lean-21  2:05.00    2:04.66    6  
                  27.07       58.42 (31.35)     1:30.80 (32.38)     2:04.66 (33.86)
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Michael H            26 Chicago Smelts-21      54.77      54.02    9  
                  24.56       54.02 (29.46)                                        
  2 Chiles, Justin E          26 Chicago Blue Dol-21    55.00      54.85    6.5
                  25.07       54.85 (29.78)                                        
  2 Santoro, Antonio          27 Westloop Athleti-21  1:02.00      54.85    6.5
                  24.31       54.85 (30.54)                                        
  4 Jimenez, Adan             25 Lincoln Way Mast-21  1:02.00      57.70    5  
  5 Jones, Garrett A          27 Chicago Smelts-21      57.01      57.76    4  
                  27.47       57.76 (30.29)                                        
  6 Cole, John S              27 Chicago Blue Dol-21    59.28      58.46    3  
                  27.65       58.46 (30.81)                                        
  7 McGrath, Michael          26 Westloop Athleti-21  1:01.82      58.51    2  
                  26.89       58.51 (31.62)                                        
  8 Cabrera, Roberto          26 Chicago Smelts-21      58.00      59.54    1  
                  27.13       59.54 (32.41)                                        
  9 Markou, Joshua            28 Chicago Smelts-21    1:04.00    1:00.40  
                  28.26     1:00.40 (32.14)                                        
 10 Hoit, Adam                29 Westloop Athleti-21  1:03.00    1:03.33  
                  28.40     1:03.33 (34.93)                                        
 11 Tullgren, Tamer           29 Libertyville Mas-21  1:06.49    1:03.68  
                  28.56     1:03.68 (35.12)                                        
 12 Christian, Dan            29 Flying Carp Swim-21  1:10.10    1:05.80  
                  31.00     1:05.80 (34.80)                                        
 13 Siesicki, Kyle            29 The Wellness Cen-21  1:10.00    1:06.75  
                  31.43     1:06.75 (35.32)                                        
 14 Miller, Nick              27 Naperville Waves-21  1:10.00    1:06.85  
                  31.29     1:06.85 (35.56)                                        
 15 Satterfield, Sean         26 Westloop Athleti-21  1:00.00    1:07.46  
                  30.50     1:07.46 (36.96)                                        
 16 Swanson, Jared D          27 Elgin Blue Wave-21   1:19.17    1:13.44  
                  31.45     1:13.44 (41.99)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Michael H            26 Chicago Smelts-21    2:01.84    1:58.60    9  
                  24.55       54.68 (30.13)     1:30.47 (35.79)     1:58.60 (28.13)
  2 Pedersen, Robert          25 Gray Sharks Lean-21  2:08.00    2:03.23    7  
                  25.86       57.37 (31.51)     1:34.37 (37.00)     2:03.23 (28.86)
  3 Jones, Garrett A          27 Chicago Smelts-21    2:07.48    2:06.47    6  
                  26.22     1:00.71 (34.49)     1:36.78 (36.07)     2:06.47 (29.69)
  4 Cole, John S              27 Chicago Blue Dol-21  2:12.56    2:11.28    5  
                  27.92     1:02.34 (34.42)     1:39.68 (37.34)     2:11.28 (31.60)
  5 Markou, Joshua            28 Chicago Smelts-21    2:20.00    2:12.17    4  
                  27.19     1:03.81 (36.62)     1:41.27 (37.46)     2:12.17 (30.90)
  6 Matson, John B            28 Flying Carp Swim-21  2:13.99    2:12.34    3  
                  27.84     1:01.67 (33.83)     1:41.41 (39.74)     2:12.34 (30.93)
  7 Brown, Adam R             29 Elgin Blue Wave-21   2:20.00    2:15.91    2  
                  29.38     1:05.96 (36.58)     1:43.80 (37.84)     2:15.91 (32.11)
  8 Hoit, Adam                29 Westloop Athleti-21  2:20.00    2:22.88    1  
                  28.15     1:04.14 (35.99)     1:47.27 (43.13)     2:22.88 (35.61)
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          27 Westloop Athleti-21  4:30.00    4:12.03    9  
                  25.55       54.62 (29.07)     1:28.39 (33.77)     2:01.53 (33.14)
        2:39.37 (37.84)     3:17.00 (37.63)     3:46.13 (29.13)     4:12.03 (25.90)
  2 Day, Michael H            26 Chicago Smelts-21    4:47.05    4:26.53    7  
                  26.16       57.30 (31.14)     1:32.32 (35.02)     2:07.98 (35.66)
        2:45.41 (37.43)     3:23.39 (37.98)     3:55.68 (32.29)     4:26.53 (30.85)
  3 Pedersen, Robert          25 Gray Sharks Lean-21  4:45.00    4:32.09    6  
                  28.25     1:02.23 (33.98)     1:37.08 (34.85)     2:11.79 (34.71)
        2:51.78 (39.99)     3:31.59 (39.81)     4:02.46 (30.87)     4:32.09 (29.63)
  4 Matson, John B            28 Flying Carp Swim-21  4:40.99    4:45.84    5  
                  29.33     1:03.40 (34.07)     1:39.64 (36.24)     2:15.52 (35.88)
        2:57.03 (41.51)     3:38.36 (41.33)     4:12.42 (34.06)     4:45.84 (33.42)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 Chicago Blue Dol-21    21.40      21.56    9  
  2 Allegra, Vincent A        31 Unattached             22.48      21.70    7  
  3 Javorski, John            31 Mt Greenwood Mas-21    23.00      21.80    6  
  4 Morris, Chad              33 Mt Greenwood Mas-21    21.90      22.10    5  
  5 Helfers, Alex R           30 Chicago Blue Dol-21    22.71      22.60    4  
  6 Pavlov, Ivo B             33 Unattached Fact-14     22.90      23.29    3  
  7 Lindstrom, Erik E         32 Evanston Masters-21    23.07      23.64    2  
  8 Kamai, Jeffrey A          31 Gray Sharks Lean-21    24.30      23.97    1  
  9 Murphy, Richard           30 Evanston Masters-21    23.50      24.02  
 10 Campbell, Mark T          32 Chicago Masters-21     24.18      24.10  
 11 Mulcahy, Ryan P           32 Unattached             23.50      24.19  
 12 Manderino, Mark D         33 Chicago Smelts-21      25.50      24.94  
 13 Tunov, Petar I            31 Florida Aquatic-14     25.66      24.97  
 14 Hunter, Graeme G          33 Unattached             25.50      25.05  
 15 Saraceno, Joseph J        33 Oak Park Masters-21    25.46      25.12  
 16 Huskey, Garth             30 Evanston Masters-21    26.00      25.33  
 17 Solberg, James R          34 Evanston Masters-21    26.00      25.52  
 18 Bruno-Lewis, Aaron        30 Oak Park Masters-21    25.69      25.91  
 19 Minkovski, Peter M        32 Evanston Masters-21    30.00      28.32  
 20 Zlatos, Keith J           33 Naperville Waves-21    33.00      30.12  
 21 Smolinski, Mike J         31 Naperville Waves-21    40.00      31.26  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allegra, Vincent A        31 Unattached             48.65      46.29    9  
                  22.34       46.29 (23.95)                                        
  2 Morris, Chad              33 Mt Greenwood Mas-21    46.90      47.28    7  
                  22.68       47.28 (24.60)                                        
  3 Carlson, Timothy          30 Chicago Blue Dol-21    47.50      48.00    6  
                  23.12       48.00 (24.88)                                        
  4 Culver, Benjamin B        33 Elgin Blue Wave-21     51.50      49.06    5  
                  23.77       49.06 (25.29)                                        
  5 Mitchell, Justin W        34 Westloop Athleti-21    51.00      49.26    4  
                  23.77       49.26 (25.49)                                        
  6 Pavlov, Ivo B             33 Unattached Fact-14     50.00      50.51    3  
                  24.44       50.51 (26.07)                                        
  7 Javorski, John            31 Mt Greenwood Mas-21    52.00      51.32    2  
                  24.72       51.32 (26.60)                                        
  8 Murphy, Richard           30 Evanston Masters-21    50.80      51.60    1  
                  25.16       51.60 (26.44)                                        
  9 Mills, Jamie              33 Libertyville Mas-21    53.26      53.14  
                  25.72       53.14 (27.42)                                        
 10 Mulcahy, Ryan P           32 Unattached             53.00      53.23  
                  25.50       53.23 (27.73)                                        
 11 Lindstrom, Erik E         32 Evanston Masters-21    53.41      55.19  
                  25.70       55.19 (29.49)                                        
 12 Solberg, James R          34 Evanston Masters-21    57.00      55.41  
                  26.39       55.41 (29.02)                                        
 13 Manderino, Mark D         33 Chicago Smelts-21      57.00      57.35  
                  26.92       57.35 (30.43)                                        
 14 Scott, Ryan C             32 Westloop Athleti-21  1:10.00      58.02  
                  27.55       58.02 (30.47)                                        
 15 Huskey, Garth             30 Evanston Masters-21    57.00      59.77  
                  27.48       59.77 (32.29)                                        
 16 Minkovski, Peter M        32 Evanston Masters-21  1:10.00    1:05.76  
                  30.48     1:05.76 (35.28)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allegra, Vincent A        31 Unattached           1:50.00    1:45.06    9  
                  24.17       50.46 (26.29)     1:17.46 (27.00)     1:45.06 (27.60)
  2 Culver, Benjamin B        33 Elgin Blue Wave-21   1:49.00    1:46.08    7  
                  24.14       50.90 (26.76)     1:18.21 (27.31)     1:46.08 (27.87)
  3 Mitchell, Justin W        34 Westloop Athleti-21  1:52.00    1:46.66    6  
                  24.75       51.80 (27.05)     1:19.14 (27.34)     1:46.66 (27.52)
  4 Pavlov, Ivo B             33 Unattached Fact-14   1:54.30    1:53.58    5  
                  26.53       55.38 (28.85)     1:24.82 (29.44)     1:53.58 (28.76)
  5 Murphy, Richard           30 Evanston Masters-21  1:55.01    1:55.23    4  
                  27.36       56.00 (28.64)     1:25.18 (29.18)     1:55.23 (30.05)
  6 Mills, Jamie              33 Libertyville Mas-21  1:58.82    1:59.40    3  
                  27.74       57.57 (29.83)     1:28.25 (30.68)     1:59.40 (31.15)
  7 Kamai, Jeffrey A          31 Gray Sharks Lean-21  2:04.00    2:00.64    2  
                  28.41       58.50 (30.09)     1:29.54 (31.04)     2:00.64 (31.10)
  8 Parker, Adam B            33 Chicago Smelts-21    2:00.01    2:01.09    1  
                  28.46       58.58 (30.12)     1:29.45 (30.87)     2:01.09 (31.64)
  9 Mulcahy, Ryan P           32 Unattached           1:55.00    2:01.18  
                  27.42       57.68 (30.26)     1:29.44 (31.76)     2:01.18 (31.74)
 10 Mertz, David J            30 Evanston Masters-21  2:09.00    2:01.28  
                  28.62       59.59 (30.97)     1:31.01 (31.42)     2:01.28 (30.27)
 11 Croucher, Nicholas        30 Harbor Hurricane-21  2:00.00    2:01.63  
                  28.20       58.81 (30.61)     1:30.63 (31.82)     2:01.63 (31.00)
 12 Solberg, James R          34 Evanston Masters-21  2:08.00    2:02.73  
                  28.27       59.54 (31.27)     1:30.99 (31.45)     2:02.73 (31.74)
 13 Huskey, Garth             30 Evanston Masters-21  2:12.00    2:05.49  
                  28.39     1:00.27 (31.88)     1:33.68 (33.41)     2:05.49 (31.81)
 14 Hoff, Tim                 31 Naperville Waves-21  2:07.00    2:06.68  
                  29.68     1:02.39 (32.71)     1:35.35 (32.96)     2:06.68 (31.33)
 15 Saraceno, Joseph J        33 Oak Park Masters-21  2:06.52    2:07.57  
                  29.40     1:01.53 (32.13)     1:34.52 (32.99)     2:07.57 (33.05)
 16 Manderino, Mark D         33 Chicago Smelts-21    2:10.00    2:08.89  
                  29.27     1:01.47 (32.20)     1:35.57 (34.10)     2:08.89 (33.32)
 17 Helfers, Alex R           30 Chicago Blue Dol-21  1:57.00    2:09.98  
                  23.86       49.58 (25.72)     1:33.71 (44.13)     2:09.98 (36.27)
 18 Minkovski, Peter M        32 Evanston Masters-21  2:25.00    2:38.48  
                  33.41     1:11.26 (37.85)     1:53.91 (42.65)     2:38.48 (44.57)
 19 Zlatos, Keith J           33 Naperville Waves-21  2:40.00    2:52.74  
                  38.44     1:20.31 (41.87)     2:06.33 (46.02)     2:52.74 (46.41)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        33 Elgin Blue Wave-21   4:57.00    4:45.33    9  
                  24.99       52.53 (27.54)     1:20.60 (28.07)     1:49.24 (28.64)
        2:18.33 (29.09)     2:47.46 (29.13)     3:16.96 (29.50)     3:46.80 (29.84)
        4:16.41 (29.61)     4:45.33 (28.92)                                        
  2 Thiry, Michael A          34 Chicago Smelts-21    5:31.20    5:32.78    7  
                  30.72     1:03.55 (32.83)     1:37.37 (33.82)     2:12.03 (34.66)
        2:46.24 (34.21)     3:19.91 (33.67)     3:53.47 (33.56)     4:27.02 (33.55)
        5:00.32 (33.30)     5:32.78 (32.46)                                        
  3 Mills, Jamie              33 Libertyville Mas-21  5:35.25    5:34.88    6  
                  30.66     1:04.00 (33.34)     1:38.54 (34.54)     2:13.09 (34.55)
        2:47.20 (34.11)     3:21.68 (34.48)     3:56.04 (34.36)     4:29.75 (33.71)
        5:02.45 (32.70)     5:34.88 (32.43)                                        
  4 Hoff, Tim                 31 Naperville Waves-21  5:45.00    5:43.06    5  
                  30.49     1:04.47 (33.98)     1:39.15 (34.68)     2:14.00 (34.85)
        2:48.98 (34.98)     3:23.76 (34.78)     3:58.89 (35.13)     4:34.45 (35.56)
        5:10.16 (35.71)     5:43.06 (32.90)                                        
  5 Huskey, Garth             30 Evanston Masters-21  6:30.00    6:05.34    4  
                  30.09     1:04.71 (34.62)     1:39.94 (35.23)     2:16.15 (36.21)
        2:53.37 (37.22)     3:31.90 (38.53)     4:09.87 (37.97)     4:48.29 (38.42)
        5:28.11 (39.82)     6:05.34 (37.23)                                        
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        33 Elgin Blue Wave-21  10:02.00    9:46.65    9  
                  25.54       54.06 (28.52)     1:23.01 (28.95)     1:52.16 (29.15)
        2:21.57 (29.41)     2:51.05 (29.48)     3:20.55 (29.50)     3:50.16 (29.61)
        4:20.00 (29.84)     4:49.93 (29.93)     5:19.64 (29.71)     5:49.43 (29.79)
        6:19.20 (29.77)     6:49.15 (29.95)     7:19.10 (29.95)     7:49.13 (30.03)
        8:19.07 (29.94)     8:48.84 (29.77)     9:18.35 (29.51)     9:46.65 (28.30)
  2 Parker, Adam B            33 Chicago Smelts-21   11:13.83   11:19.00    7  
                  31.06     1:05.68 (34.62)     1:39.07 (33.39)     2:13.08 (34.01)
        2:47.21 (34.13)     3:21.13 (33.92)     3:55.32 (34.19)     4:28.93 (33.61)
        5:02.67 (33.74)     5:36.67 (34.00)     6:10.77 (34.10)     6:44.69 (33.92)
        7:19.16 (34.47)     7:53.43 (34.27)     8:27.75 (34.32)     9:01.51 (33.76)
        9:35.68 (34.17)    10:10.06 (34.38)    10:44.92 (34.86)    11:19.00 (34.08)
  3 Tunov, Petar I            31 Florida Aquatic-14  11:06.66   11:23.14    6  
                  29.49     1:01.02 (31.53)     1:32.99 (31.97)     2:05.40 (32.41)
        2:37.78 (32.38)     3:10.36 (32.58)     3:43.36 (33.00)     4:17.22 (33.86)
        4:51.45 (34.23)     5:25.67 (34.22)     6:00.08 (34.41)     6:35.10 (35.02)
        7:10.46 (35.36)     7:46.48 (36.02)     8:22.58 (36.10)     8:58.66 (36.08)
        9:35.03 (36.37)    10:11.06 (36.03)    10:47.10 (36.04)    11:23.14 (36.04)
  4 Thiry, Michael A          34 Chicago Smelts-21   11:43.40   11:34.75    5  
                  31.42     1:04.90 (33.48)     1:38.76 (33.86)     2:12.97 (34.21)
        2:47.90 (34.93)     3:22.09 (34.19)     3:56.22 (34.13)     4:30.31 (34.09)
        5:04.56 (34.25)     5:38.84 (34.28)     6:13.15 (34.31)     6:47.63 (34.48)
        7:22.01 (34.38)     7:56.56 (34.55)     8:31.43 (34.87)     9:07.19 (35.76)
        9:43.31 (36.12)    10:20.21 (36.90)    10:57.68 (37.47)    11:34.75 (37.07)
  5 Hoff, Tim                 31 Naperville Waves-21 11:30.00   11:42.19    4  
                  29.58     1:02.21 (32.63)     1:36.02 (33.81)     2:10.67 (34.65)
        2:45.58 (34.91)     3:20.39 (34.81)     3:55.65 (35.26)     4:31.19 (35.54)
        5:06.89 (35.70)     5:42.79 (35.90)     6:18.99 (36.20)     6:55.19 (36.20)
        7:31.60 (36.41)     8:07.86 (36.26)     8:44.18 (36.32)     9:20.40 (36.22)
        9:56.46 (36.06)    10:32.26 (35.80)    11:07.74 (35.48)    11:42.19 (34.45)
  6 Middendorf, Brett         32 Chicago Smelts-21   12:00.00   12:01.66    3  
                  29.56     1:02.70 (33.14)     1:37.65 (34.95)     2:13.28 (35.63)
        2:49.30 (36.02)     3:25.72 (36.42)     4:02.28 (36.56)     4:39.05 (36.77)
        5:15.67 (36.62)     5:52.56 (36.89)     6:29.50 (36.94)     7:06.70 (37.20)
        7:43.78 (37.08)     8:21.28 (37.50)     8:58.18 (36.90)     9:35.47 (37.29)
       10:11.78 (36.31)    10:48.77 (36.99)    11:25.79 (37.02)    12:01.66 (35.87)
  7 Huskey, Garth             30 Evanston Masters-21 14:30.00   13:08.54    2  
                  31.32     1:06.96 (35.64)     1:43.90 (36.94)                    
            3:00.27 ( )     3:39.09 (38.82)     4:18.47 (39.38)     4:58.18 (39.71)
        5:37.98 (39.80)     6:18.47 (40.49)     6:59.47 (41.00)     7:40.06 (40.59)
        8:21.24 (41.18)     9:03.30 (42.06)     9:44.22 (40.92)    10:24.93 (40.71)
       11:06.90 (41.97)    11:48.15 (41.25)    12:29.34 (41.19)    13:08.54 (39.20)
  8 Smolinski, Mike J         31 Naperville Waves-21 17:40.00   16:46.44    1  
                  40.24     1:28.97 (48.73)     2:18.84 (49.87)     3:08.70 (49.86)
        4:00.09 (51.39)     4:52.59 (52.50)     5:44.53 (51.94)     6:35.22 (50.69)
        7:25.47 (50.25)     8:16.13 (50.66)     9:07.63 (51.50)     9:59.08 (51.45)
       10:50.76 (51.68)    11:43.49 (52.73)    12:35.00 (51.51)    13:26.02 (51.02)
       14:17.62 (51.60)    15:09.04 (51.42)    15:59.39 (50.35)    16:46.44 (47.05)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 Chicago Blue Dol-21    25.50      25.18    9  
  2 Mitchell, Justin W        34 Westloop Athleti-21    25.90      25.49    7  
  3 Culver, Benjamin B        33 Elgin Blue Wave-21     28.50      26.28    6  
  4 Tunov, Petar I            31 Florida Aquatic-14     27.66      27.44    5  
  5 Pavlov, Ivo B             33 Unattached Fact-14     27.30      27.53    4  
  6 Javorski, John            31 Mt Greenwood Mas-21    28.56      27.79    3  
  7 Krenzer, Brian            31 Chicago Smelts-21      28.50      28.39    2  
  8 Bruno-Lewis, Aaron        30 Oak Park Masters-21    31.00      32.16    1  
  9 Minkovski, Peter M        32 Evanston Masters-21    35.00      37.23  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 Chicago Blue Dol-21    54.00      53.27    9  
                  26.00       53.27 (27.27)                                        
  2 Mitchell, Justin W        34 Westloop Athleti-21    54.70      53.92    7  
                  26.02       53.92 (27.90)                                        
  3 Tunov, Petar I            31 Florida Aquatic-14   1:02.66      58.56    6  
                  28.46       58.56 (30.10)                                        
  4 Krenzer, Brian            31 Chicago Smelts-21    1:01.14      59.83    5  
                  29.21       59.83 (30.62)                                        
  5 Solberg, James R          34 Evanston Masters-21  1:07.50    1:05.21    4  
                  31.87     1:05.21 (33.34)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Justin W        34 Westloop Athleti-21  2:03.08    1:57.12    9  
                  27.50       56.66 (29.16)     1:26.23 (29.57)     1:57.12 (30.89)
  2 Krenzer, Brian            31 Chicago Smelts-21    2:21.00    2:11.35    7  
                  32.11     1:05.99 (33.88)     1:39.11 (33.12)     2:11.35 (32.24)
  3 Kamai, Jeffrey A          31 Gray Sharks Lean-21  2:25.00    2:17.66    6  
                  32.62     1:06.74 (34.12)     1:41.86 (35.12)     2:17.66 (35.80)
  4 Huskey, Garth             30 Evanston Masters-21  2:35.00    2:24.10    5  
                  33.15     1:09.64 (36.49)     1:47.39 (37.75)     2:24.10 (36.71)
  5 Parker, Adam B            33 Chicago Smelts-21    2:25.00    2:24.73    4  
                  34.37     1:10.13 (35.76)     1:47.53 (37.40)     2:24.73 (37.20)
  6 Solberg, James R          34 Evanston Masters-21  2:31.00    2:32.25    3  
                  36.02     1:12.21 (36.19)     1:51.22 (39.01)     2:32.25 (41.03)
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 Chicago Blue Dol-21    26.80      26.56    9  
  2 Lindstrom, Erik E         32 Evanston Masters-21    30.17      29.80    7  
  3 Helfers, Alex R           30 Chicago Blue Dol-21    29.50      30.17    6  
  4 Thiry, Michael A          34 Chicago Smelts-21      30.30      30.25    5  
  5 Javorski, John            31 Mt Greenwood Mas-21    33.74      30.61    4  
  6 Mulcahy, Ryan P           32 Unattached             30.00      31.13    3  
  7 Croucher, Nicholas        30 Harbor Hurricane-21    32.00      31.43    2  
  8 Solberg, James R          34 Evanston Masters-21    32.50      31.90    1  
  9 Huskey, Garth             30 Evanston Masters-21    33.00      31.91  
 10 Manderino, Mark D         33 Chicago Smelts-21      34.00      32.24  
 11 Minkovski, Peter M        32 Evanston Masters-21    40.00      37.77  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              33 Mt Greenwood Mas-21    57.50      58.43    9  
                  27.43       58.43 (31.00)                                        
  2 Helfers, Alex R           30 Chicago Blue Dol-21  1:04.01    1:03.00    7  
                  29.72     1:03.00 (33.28)                                        
  3 Thiry, Michael A          34 Chicago Smelts-21    1:07.20    1:06.84    6  
                  31.30     1:06.84 (35.54)                                        
  4 Lindstrom, Erik E         32 Evanston Masters-21  1:08.24    1:08.31    5  
                  31.42     1:08.31 (36.89)                                        
  5 Kamai, Jeffrey A          31 Gray Sharks Lean-21  1:12.00    1:10.25    4  
                  33.31     1:10.25 (36.94)                                        
  6 Solberg, James R          34 Evanston Masters-21  1:16.00    1:11.23    3  
                  33.19     1:11.23 (38.04)                                        
  7 Huskey, Garth             30 Evanston Masters-21  1:15.00    1:11.38    2  
                  33.70     1:11.38 (37.68)                                        
  8 Parker, Adam B            33 Chicago Smelts-21    1:10.71    1:11.80    1  
                  32.84     1:11.80 (38.96)                                        
  9 Hoff, Tim                 31 Naperville Waves-21  1:13.00    1:13.20  
                  34.84     1:13.20 (38.36)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 Chicago Blue Dol-21  2:07.50    2:06.92    9  
                  28.23       59.98 (31.75)     1:32.84 (32.86)     2:06.92 (34.08)
  2 Murphy, Richard           30 Evanston Masters-21  2:34.99    2:25.81    7  
                  33.19     1:09.00 (35.81)     1:46.14 (37.14)     2:25.81 (39.67)
  3 Thiry, Michael A          34 Chicago Smelts-21    2:30.50    2:31.16    6  
                  33.80     1:11.36 (37.56)     1:50.81 (39.45)     2:31.16 (40.35)
  4 Lindstrom, Erik E         32 Evanston Masters-21  2:51.32    2:44.11    5  
                  35.47     1:17.15 (41.68)     2:00.34 (43.19)     2:44.11 (43.77)
  5 Solberg, James R          34 Evanston Masters-21  2:45.00    2:44.16    4  
                  37.71     1:17.97 (40.26)     2:00.81 (42.84)     2:44.16 (43.35)
  6 Hoff, Tim                 31 Naperville Waves-21  2:40.00    2:44.24    3  
                  37.63     1:19.94 (42.31)     2:03.11 (43.17)     2:44.24 (41.13)
  7 Mertz, David J            30 Evanston Masters-21  2:50.00    2:45.16    2  
                  39.01     1:21.91 (42.90)     2:04.36 (42.45)     2:45.16 (40.80)
  8 Huskey, Garth             30 Evanston Masters-21  2:50.00    2:53.53    1  
                  36.45     1:19.11 (42.66)     2:06.10 (46.99)     2:53.53 (47.43)
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              33 Mt Greenwood Mas-21    23.80      23.66    9  
  2 Allegra, Vincent A        31 Unattached             24.54      23.93    7  
  3 Culver, Benjamin B        33 Elgin Blue Wave-21     25.20      24.41    6  
  4 Javorski, John            31 Mt Greenwood Mas-21    26.00      24.53    5  
  5 Yanakiev, Lyuben K        32 Florida Aquatic-14     24.05      24.63    4  
  6 Mitchell, Justin W        34 Westloop Athleti-21    25.80      24.69    3  
  7 Pavlov, Ivo B             33 Unattached Fact-14     25.00      25.65    2  
  8 Murphy, Richard           30 Evanston Masters-21    25.01      25.85    1  
  9 Tunov, Petar I            31 Florida Aquatic-14     26.66      26.02  
 10 Krenzer, Brian            31 Chicago Smelts-21      25.80      26.22  
 11 Mulcahy, Ryan P           32 Unattached             26.00      26.77  
 12 Croucher, Nicholas        30 Harbor Hurricane-21    27.00      26.84  
 13 Hoff, Tim                 31 Naperville Waves-21    29.50      30.59  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 Chicago Blue Dol-21    50.50      50.14    9  
                  23.58       50.14 (26.56)                                        
  2 Culver, Benjamin B        33 Elgin Blue Wave-21     55.00      52.68    7  
                  24.40       52.68 (28.28)                                        
  3 Morris, Chad              33 Mt Greenwood Mas-21    51.50      52.85    6  
                  23.98       52.85 (28.87)                                        
  4 Helfers, Alex R           30 Chicago Blue Dol-21    57.83      55.52    5  
                  25.76       55.52 (29.76)                                        
  5 Krenzer, Brian            31 Chicago Smelts-21      58.47      58.02    4  
                  26.75       58.02 (31.27)                                        
  6 Croucher, Nicholas        30 Harbor Hurricane-21    58.00      58.53    3  
                  27.19       58.53 (31.34)                                        
  7 Murphy, Richard           30 Evanston Masters-21    57.10      59.52    2  
                  27.12       59.52 (32.40)                                        
  8 Mills, Jamie              33 Libertyville Mas-21  1:01.65    1:00.03    1  
                  28.07     1:00.03 (31.96)                                        
  9 Kamai, Jeffrey A          31 Gray Sharks Lean-21  1:04.00    1:01.76  
                  28.82     1:01.76 (32.94)                                        
 10 Mertz, David J            30 Evanston Masters-21  1:06.00    1:02.77  
                  28.92     1:02.77 (33.85)                                        
 11 Middendorf, Brett         32 Chicago Smelts-21    1:05.00    1:06.05  
                  29.47     1:06.05 (36.58)                                        
 12 Hoff, Tim                 31 Naperville Waves-21  1:08.00    1:09.17  
                  31.74     1:09.17 (37.43)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        33 Elgin Blue Wave-21   2:05.00    2:00.21    9  
                  25.51       55.19 (29.68)     1:26.98 (31.79)     2:00.21 (33.23)
  2 Murphy, Richard           30 Evanston Masters-21  2:15.99    2:24.18    7  
                  32.93     1:08.35 (35.42)     1:46.07 (37.72)     2:24.18 (38.11)
  3 Mertz, David J            30 Evanston Masters-21  2:30.00    2:33.33    6  
                  31.48     1:07.96 (36.48)     1:47.87 (39.91)     2:33.33 (45.46)
  4 Middendorf, Brett         32 Chicago Smelts-21    2:40.00    2:35.17    5  
                  30.34     1:06.77 (36.43)     1:48.40 (41.63)     2:35.17 (46.77)
  5 Hoff, Tim                 31 Naperville Waves-21  2:25.00    2:49.62    4  
                  36.67     1:19.70 (43.03)     2:03.49 (43.79)     2:49.62 (46.13)
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 Chicago Blue Dol-21    52.50      52.20    9  
                  24.25       52.20 (27.95)                                        
  2 Morris, Chad              33 Mt Greenwood Mas-21    53.50      53.24    7  
                  24.95       53.24 (28.29)                                        
  3 Culver, Benjamin B        33 Elgin Blue Wave-21     59.00      55.51    6  
                  25.51       55.51 (30.00)                                        
  4 Helfers, Alex R           30 Chicago Blue Dol-21  1:00.00      56.90    5  
                  27.01       56.90 (29.89)                                        
  5 Javorski, John            31 Mt Greenwood Mas-21  1:03.63      58.74    4  
                  26.18       58.74 (32.56)                                        
  6 Pavlov, Ivo B             33 Unattached Fact-14     58.20      59.70    3  
                  26.94       59.70 (32.76)                                        
  7 Murphy, Richard           30 Evanston Masters-21    58.09      59.81    2  
                  28.81       59.81 (31.00)                                        
  8 Croucher, Nicholas        30 Harbor Hurricane-21  1:02.00    1:00.89    1  
                  28.85     1:00.89 (32.04)                                        
  9 Thiry, Michael A          34 Chicago Smelts-21    1:03.20    1:02.13  
                  29.86     1:02.13 (32.27)                                        
 10 Mulcahy, Ryan P           32 Unattached           1:03.00    1:02.37  
                  28.83     1:02.37 (33.54)                                        
 11 Mills, Jamie              33 Libertyville Mas-21  1:05.15    1:02.49  
                  29.48     1:02.49 (33.01)                                        
 12 Huskey, Garth             30 Evanston Masters-21  1:06.00    1:04.05  
                  28.92     1:04.05 (35.13)                                        
 13 Lindstrom, Erik E         32 Evanston Masters-21  1:04.91    1:04.34  
                  31.10     1:04.34 (33.24)                                        
 14 Campbell, Mark T          32 Chicago Masters-21   1:05.21    1:04.44  
                  29.36     1:04.44 (35.08)                                        
 15 Solberg, James R          34 Evanston Masters-21  1:05.50    1:04.85  
                  29.97     1:04.85 (34.88)                                        
 16 Middendorf, Brett         32 Chicago Smelts-21    1:08.00    1:05.45  
                  29.54     1:05.45 (35.91)                                        
 17 Saraceno, Joseph J        33 Oak Park Masters-21  1:06.21    1:05.66  
                  31.11     1:05.66 (34.55)                                        
 18 Manderino, Mark D         33 Chicago Smelts-21    1:09.00    1:05.90  
                  30.74     1:05.90 (35.16)                                        
 19 Hoff, Tim                 31 Naperville Waves-21  1:06.00    1:06.61  
                  31.51     1:06.61 (35.10)                                        
 20 Hunter, Graeme G          33 Unattached           1:15.00    1:07.03  
                  28.23     1:07.03 (38.80)                                        
 21 Bruno-Lewis, Aaron        30 Oak Park Masters-21  1:12.00    1:09.95  
                  30.93     1:09.95 (39.02)                                        
 22 Minkovski, Peter M        32 Evanston Masters-21  1:35.00    1:20.16  
                  35.86     1:20.16 (44.30)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          30 Chicago Blue Dol-21  1:56.50    1:53.56    9  
                  23.90       53.31 (29.41)     1:26.36 (33.05)     1:53.56 (27.20)
  2 Culver, Benjamin B        33 Elgin Blue Wave-21   2:05.00    2:00.38    7  
                  25.48       56.75 (31.27)     1:33.31 (36.56)     2:00.38 (27.07)
  3 Mitchell, Justin W        34 Westloop Athleti-21  2:05.00    2:03.53    6  
                  25.01       54.00 (28.99)     1:31.57 (37.57)     2:03.53 (31.96)
  4 Murphy, Richard           30 Evanston Masters-21  2:09.99    2:06.65    5  
                  26.46     1:00.05 (33.59)     1:36.77 (36.72)     2:06.65 (29.88)
  5 Yanakiev, Lyuben K        32 Florida Aquatic-14   2:12.11    2:06.81    4  
                  26.22       58.43 (32.21)     1:36.24 (37.81)     2:06.81 (30.57)
  6 Krenzer, Brian            31 Chicago Smelts-21    2:16.11    2:13.97    3  
                  27.56     1:00.67 (33.11)     1:41.93 (41.26)     2:13.97 (32.04)
  7 Javorski, John            31 Mt Greenwood Mas-21  2:27.34    2:14.58    2  
                  25.39     1:01.47 (36.08)     1:42.72 (41.25)     2:14.58 (31.86)
  8 Mills, Jamie              33 Libertyville Mas-21  2:31.55    2:19.33    1  
                  28.24     1:05.51 (37.27)     1:47.85 (42.34)     2:19.33 (31.48)
  9 Solberg, James R          34 Evanston Masters-21  2:27.00    2:24.98  
                  31.58     1:08.12 (36.54)     1:50.74 (42.62)     2:24.98 (34.24)
 10 Huskey, Garth             30 Evanston Masters-21  2:40.00    2:25.61  
                  29.89     1:07.36 (37.47)     1:50.52 (43.16)     2:25.61 (35.09)
 11 Hoff, Tim                 31 Naperville Waves-21  2:20.00    2:35.75  
                  31.87     1:16.21 (44.34)     1:59.91 (43.70)     2:35.75 (35.84)
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        33 Elgin Blue Wave-21   4:22.00    4:12.44    9  
                  25.58       55.89 (30.31)     1:29.56 (33.67)     2:02.23 (32.67)
        2:39.27 (37.04)     3:16.93 (37.66)     3:45.82 (28.89)     4:12.44 (26.62)
  2 Carlson, Timothy          30 Chicago Blue Dol-21  4:16.50    4:21.84    7  
                  25.71       55.42 (29.71)     1:31.36 (35.94)     2:06.65 (35.29)
        2:42.90 (36.25)     3:19.97 (37.07)     3:51.84 (31.87)     4:21.84 (30.00)
  3 Mitchell, Justin W        34 Westloop Athleti-21  4:40.00    4:34.43    6  
                  27.55     1:00.44 (32.89)     1:35.44 (35.00)     2:10.26 (34.82)
        2:49.92 (39.66)     3:30.45 (40.53)     4:02.53 (32.08)     4:34.43 (31.90)
  4 Murphy, Richard           30 Evanston Masters-21  5:00.00    4:48.19    5  
                  29.37     1:01.80 (32.43)     1:40.77 (38.97)     2:19.31 (38.54)
        2:59.92 (40.61)     3:41.38 (41.46)     4:15.55 (34.17)     4:48.19 (32.64)
  5 Krenzer, Brian            31 Chicago Smelts-21    4:57.10    4:56.86    4  
                  30.01     1:04.56 (34.55)     1:42.29 (37.73)     2:21.38 (39.09)
        3:05.25 (43.87)     3:49.66 (44.41)     4:24.57 (34.91)     4:56.86 (32.29)
  6 Parker, Adam B            33 Chicago Smelts-21    4:55.00    5:12.12    3  
                  35.61     1:18.33 (42.72)     1:57.74 (39.41)     2:37.09 (39.35)
        3:20.16 (43.07)     4:03.20 (43.04)     4:38.22 (35.02)     5:12.12 (33.90)
  7 Thiry, Michael A          34 Chicago Smelts-21    5:15.00    5:13.74    2  
                  35.36     1:14.51 (39.15)     1:56.71 (42.20)     2:38.83 (42.12)
        3:22.46 (43.63)     4:05.98 (43.52)     4:41.49 (35.51)     5:13.74 (32.25)
  8 Middendorf, Brett         32 Chicago Smelts-21    5:20.00    5:22.28    1  
                  32.23     1:10.35 (38.12)     1:52.66 (42.31)     2:34.35 (41.69)
        3:21.93 (47.58)     4:09.49 (47.56)     4:46.89 (37.40)     5:22.28 (35.39)
  9 Saraceno, Joseph J        33 Oak Park Masters-21  5:25.00    5:32.31  
                  31.54     1:10.58 (39.04)     1:55.75 (45.17)     2:40.78 (45.03)
        3:28.65 (47.87)     4:16.38 (47.73)     4:55.43 (39.05)     5:32.31 (36.88)
 10 Hoff, Tim                 31 Naperville Waves-21  5:10.00    5:35.32  
                  36.45     1:17.44 (40.99)     2:06.44 (49.00)     2:52.97 (46.53)
        3:37.85 (44.88)     4:22.66 (44.81)     4:59.53 (36.87)     5:35.32 (35.79)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            36 Westloop Athleti-21    21.50      21.95    9  
  2 Cunningham, Brian D       37 Geneva Lakes Ymc-20    23.70      22.60    7  
  3 Helm, James R             35 Evanston Masters-21    23.99      23.49    6  
  4 Shipley, Bill             35 Equinox Masters-21     23.50      24.23    5  
  5 Shipley, Greg             36 Evanston Masters-21    25.90      24.30    4  
  6 Keating, Brian            38 Naperville Waves-21    24.92      24.35    3  
  7 Hartmann, Frank           38 Westloop Athleti-21    28.00      24.72    2  
  8 DeBord, Byron J           37 Gold Coast Aquat-21    24.99      25.01    1  
  9 Robertson, Cory H         37 Chicago Blue Dol-21    24.00      25.37  
 10 Colteu, Claudiu           37 Gold Coast Aquat-21    25.50      25.58  
 11 O'Brien, John             39 Naperville Waves-21    26.00      26.38  
 12 Carlson, David            39 KISH-21                27.00      26.56  
 13 Wicklander, Matthew E     36 Chicago Smelts-21      26.00      26.62  
 14 Gehant, Luc D             39 Evanston Masters-21    28.00      26.99  
 15 Zvingelis, Janis          37 Evanston Masters-21    30.00      27.28  
 16 Lotter, Andy              38 Evanston Masters-21    28.50      27.42  
 17 Tibbs, Patrick T          39 Chicago Smelts-21      29.10      29.32  
 18 Carlson, Ken              35 Academy Bullets-21     30.50      29.89  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            36 Westloop Athleti-21    47.60      46.40    9  
                  22.55       46.40 (23.85)                                        
  2 Cunningham, Brian D       37 Geneva Lakes Ymc-20    51.00      50.19    7  
                  24.14       50.19 (26.05)                                        
  3 Helm, James R             35 Evanston Masters-21    55.93      52.18    6  
                  24.23       52.18 (27.95)                                        
  4 Shipley, Greg             36 Evanston Masters-21    56.60      53.62    5  
                  25.98       53.62 (27.64)                                        
  5 DeBord, Byron J           37 Gold Coast Aquat-21    54.99      54.72    4  
                  26.49       54.72 (28.23)                                        
  6 Robertson, Cory H         37 Chicago Blue Dol-21    55.00      55.29    3  
                  26.91       55.29 (28.38)                                        
  7 Andreeff, Steven          36 Elgin Blue Wave-21     59.00      55.88    2  
                  27.28       55.88 (28.60)                                        
  8 Mattson, Mark E           39 Naperville Waves-21    55.00      56.00    1  
                  27.02       56.00 (28.98)                                        
  9 Cavallari, Andrew T       39 Glenbrook Aquati-21    56.00      56.27  
                  27.22       56.27 (29.05)                                        
 10 Colteu, Claudiu           37 Gold Coast Aquat-21    56.50      56.29  
                  27.07       56.29 (29.22)                                        
 11 Lotter, Andy              38 Evanston Masters-21  1:03.00      57.15  
                  27.46       57.15 (29.69)                                        
 12 Hatch, Eric               35 Chicago Blue Dol-21    56.61      57.46  
                  27.36       57.46 (30.10)                                        
 13 Taft, Marc R              36 Elgin Blue Wave-21     58.00      57.53  
                  26.30       57.53 (31.23)                                        
 14 O'Brien, John             39 Naperville Waves-21    58.00      58.39  
                  28.68       58.39 (29.71)                                        
 15 Lee, Enrique A            38 Naperville Waves-21  1:04.00    1:00.22  
                  28.62     1:00.22 (31.60)                                        
 16 Gehant, Luc D             39 Evanston Masters-21  1:02.00    1:00.73  
                  29.21     1:00.73 (31.52)                                        
 17 Tratt, Kerric             38 Elgin Blue Wave-21   1:28.00    1:31.05  
                  42.71     1:31.05 (48.34)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            36 Westloop Athleti-21  1:44.00    1:44.08    9  
                  23.73       49.67 (25.94)     1:16.57 (26.90)     1:44.08 (27.51)
  2 Robertson, Cory H         37 Chicago Blue Dol-21  2:00.00    2:01.92    7  
                  29.07     1:00.01 (30.94)     1:31.31 (31.30)     2:01.92 (30.61)
  3 Mattson, Mark E           39 Naperville Waves-21  2:00.50    2:02.12    6  
                  29.02       59.91 (30.89)     1:31.22 (31.31)     2:02.12 (30.90)
  4 Hartmann, Frank           38 Westloop Athleti-21  2:10.00    2:03.08    5  
                  27.11       58.07 (30.96)     1:30.27 (32.20)     2:03.08 (32.81)
  5 DeBord, Byron J           37 Gold Coast Aquat-21  2:01.99    2:03.29    4  
                  28.88     1:00.15 (31.27)     1:31.88 (31.73)     2:03.29 (31.41)
  6 Helm, James R             35 Evanston Masters-21  2:30.00    2:06.17    3  
                  27.74       59.28 (31.54)     1:32.88 (33.60)     2:06.17 (33.29)
  7 Wicklander, Matthew E     36 Chicago Smelts-21    2:15.00    2:07.79    2  
                  29.23     1:01.45 (32.22)     1:34.66 (33.21)     2:07.79 (33.13)
  8 Hatch, Eric               35 Chicago Blue Dol-21  2:05.83    2:07.98    1  
                  29.46     1:01.89 (32.43)     1:35.18 (33.29)     2:07.98 (32.80)
  9 Lotter, Andy              38 Evanston Masters-21  2:10.46    2:09.75  
                  29.14     1:01.62 (32.48)     1:35.81 (34.19)     2:09.75 (33.94)
 10 Thayer, Jason W           38 Lyons Masters-21     2:10.00    2:10.71  
                  29.42     1:01.53 (32.11)     1:36.12 (34.59)     2:10.71 (34.59)
 11 Andreeff, Steven          36 Elgin Blue Wave-21   2:15.00    2:14.55  
                  29.52     1:02.95 (33.43)     1:39.28 (36.33)     2:14.55 (35.27)
 12 Gehant, Luc D             39 Evanston Masters-21  2:23.20    2:15.62  
                  31.33     1:05.51 (34.18)     1:41.57 (36.06)     2:15.62 (34.05)
 13 Czach, Jesse R            35 Buehler Breakers-21  2:40.00    2:36.18  
                  33.63     1:11.72 (38.09)     1:52.96 (41.24)     2:36.18 (43.22)
 14 Tratt, Kerric             38 Elgin Blue Wave-21   3:15.00    3:14.10  
                                1:31.86 ( )     2:22.84 (50.98)     3:14.10 (51.26)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            37 Lakeshore Athlet-21  5:18.31    5:24.07    9  
                  29.61     1:02.12 (32.51)     1:34.95 (32.83)     2:07.69 (32.74)
        2:40.65 (32.96)     3:13.67 (33.02)     3:46.74 (33.07)     4:19.71 (32.97)
        4:52.21 (32.50)     5:24.07 (31.86)                                        
  2 Mattson, Mark E           39 Naperville Waves-21  5:34.41    5:42.53    7  
                  29.74     1:03.52 (33.78)     1:37.89 (34.37)     2:12.23 (34.34)
        2:47.32 (35.09)     3:22.25 (34.93)     3:57.31 (35.06)     4:32.38 (35.07)
        5:07.48 (35.10)     5:42.53 (35.05)                                        
  3 Hatch, Eric               35 Chicago Blue Dol-21  5:53.00    5:47.34    6  
                  30.42     1:03.75 (33.33)     1:38.52 (34.77)     2:14.00 (35.48)
        2:49.67 (35.67)     3:25.26 (35.59)     4:01.23 (35.97)     4:36.88 (35.65)
        5:12.93 (36.05)     5:47.34 (34.41)                                        
  4 Andreeff, Steven          36 Elgin Blue Wave-21   6:30.00    6:07.23    5  
                  30.96     1:05.48 (34.52)     1:41.67 (36.19)     2:18.88 (37.21)
        2:57.09 (38.21)     3:35.75 (38.66)     4:14.81 (39.06)     4:54.13 (39.32)
        5:32.61 (38.48)     6:07.23 (34.62)                                        
  5 Tibbs, Patrick T          39 Chicago Smelts-21    6:15.00    6:23.15    4  
                  34.77     1:12.52 (37.75)     1:51.81 (39.29)     2:30.97 (39.16)
        3:10.02 (39.05)     3:49.12 (39.10)     4:27.89 (38.77)     5:06.74 (38.85)
        5:45.58 (38.84)     6:23.15 (37.57)                                        
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueres, Ruben           36 Vision Quest Rum-21 11:00.00   10:52.99    9  
                  30.02     1:01.88 (31.86)     1:34.36 (32.48)     2:06.97 (32.61)
        2:39.70 (32.73)     3:12.39 (32.69)     3:45.01 (32.62)     4:17.90 (32.89)
        4:50.93 (33.03)     5:24.42 (33.49)     5:57.45 (33.03)     6:30.44 (32.99)
        7:03.32 (32.88)     7:36.35 (33.03)     8:09.40 (33.05)     8:42.48 (33.08)
        9:15.35 (32.87)     9:47.89 (32.54)    10:20.94 (33.05)    10:52.99 (32.05)
  2 Morrison, John            37 Lakeshore Athlet-21 11:13.94   11:04.77    7  
                  29.43     1:01.76 (32.33)     1:34.61 (32.85)     2:07.33 (32.72)
        2:40.28 (32.95)     3:13.39 (33.11)     3:46.36 (32.97)     4:19.92 (33.56)
        4:53.31 (33.39)     5:26.53 (33.22)     6:00.35 (33.82)     6:34.23 (33.88)
        7:08.36 (34.13)     7:42.72 (34.36)     8:17.22 (34.50)     8:51.12 (33.90)
        9:24.94 (33.82)     9:59.18 (34.24)    10:32.83 (33.65)    11:04.77 (31.94)
  3 Mattson, Mark E           39 Naperville Waves-21 12:05.60   11:58.91    6  
                  31.09     1:06.19 (35.10)     1:40.82 (34.63)     2:15.95 (35.13)
        2:51.11 (35.16)     3:26.56 (35.45)     4:01.94 (35.38)     4:37.97 (36.03)
        5:13.72 (35.75)     5:49.96 (36.24)     6:27.16 (37.20)     7:02.84 (35.68)
        7:39.46 (36.62)     8:16.55 (37.09)     8:53.78 (37.23)     9:31.10 (37.32)
       10:08.79 (37.69)    10:45.88 (37.09)    11:23.14 (37.26)    11:58.91 (35.77)
  4 Hatch, Eric               35 Chicago Blue Dol-21 12:03.00   12:00.49    5  
                  30.88     1:05.20 (34.32)     1:40.58 (35.38)     2:16.22 (35.64)
        2:52.15 (35.93)     3:28.56 (36.41)     4:05.44 (36.88)     4:42.30 (36.86)
        5:18.53 (36.23)     5:55.06 (36.53)     6:31.40 (36.34)     7:08.19 (36.79)
        7:44.94 (36.75)     8:22.01 (37.07)     8:59.19 (37.18)     9:35.51 (36.32)
       10:12.33 (36.82)    10:49.55 (37.22)    11:25.60 (36.05)    12:00.49 (34.89)
  5 O'Brien, John             39 Naperville Waves-21 13:00.00   12:20.26    4  
                  30.74     1:04.17 (33.43)     1:38.91 (34.74)     2:14.46 (35.55)
        2:51.38 (36.92)     3:28.32 (36.94)     4:05.77 (37.45)     4:43.66 (37.89)
        5:21.99 (38.33)     6:00.06 (38.07)     6:37.93 (37.87)     7:15.82 (37.89)
        7:54.02 (38.20)     8:32.42 (38.40)     9:11.22 (38.80)     9:49.91 (38.69)
       10:28.72 (38.81)    11:05.96 (37.24)    11:43.96 (38.00)    12:20.26 (36.30)
  6 Carlson, Ken              35 Academy Bullets-21  13:00.50   12:44.56    3  
                  34.48     1:12.29 (37.81)     1:50.63 (38.34)     2:29.15 (38.52)
        3:08.05 (38.90)     3:47.07 (39.02)     4:25.71 (38.64)     5:04.33 (38.62)
        5:42.97 (38.64)     6:21.80 (38.83)     7:00.38 (38.58)     7:39.20 (38.82)
        8:17.70 (38.50)     8:56.10 (38.40)     9:34.39 (38.29)    10:12.71 (38.32)
       10:51.03 (38.32)    11:29.19 (38.16)    12:07.60 (38.41)    12:44.56 (36.96)
  7 Andreeff, Steven          36 Elgin Blue Wave-21  13:20.00   12:47.74    2  
                  32.71     1:08.63 (35.92)     1:45.41 (36.78)     2:22.84 (37.43)
        3:00.69 (37.85)     3:38.82 (38.13)     4:17.48 (38.66)     4:56.74 (39.26)
        5:36.27 (39.53)     6:16.13 (39.86)     6:55.62 (39.49)     7:35.41 (39.79)
        8:14.72 (39.31)     8:53.99 (39.27)     9:33.19 (39.20)    10:13.16 (39.97)
       10:52.75 (39.59)    11:32.16 (39.41)    12:11.27 (39.11)    12:47.74 (36.47)
  8 Tibbs, Patrick T          39 Chicago Smelts-21   12:30.00   13:09.56    1  
                  36.10     1:15.40 (39.30)     1:54.95 (39.55)     2:34.56 (39.61)
        3:14.03 (39.47)     3:53.49 (39.46)     4:33.62 (40.13)     5:14.00 (40.38)
        5:54.40 (40.40)     6:35.08 (40.68)     7:14.97 (39.89)     7:55.14 (40.17)
        8:34.63 (39.49)     9:14.25 (39.62)     9:53.83 (39.58)    10:33.89 (40.06)
       11:13.03 (39.14)    11:52.42 (39.39)    12:31.75 (39.33)    13:09.56 (37.81)
  9 Gehant, Luc D             39 Evanston Masters-21 13:50.10   13:31.09  
                  33.08     1:08.82 (35.74)     1:45.52 (36.70)     2:23.30 (37.78)
        3:02.45 (39.15)     3:42.23 (39.78)     4:23.15 (40.92)     5:04.43 (41.28)
        5:46.90 (42.47)     6:28.84 (41.94)     7:10.71 (41.87)     7:54.56 (43.85)
        8:37.96 (43.40)     9:21.28 (43.32)    10:04.70 (43.42)    10:47.84 (43.14)
       11:29.95 (42.11)    12:11.47 (41.52)    12:52.60 (41.13)    13:31.09 (38.49)
 10 Tratt, Kerric             38 Elgin Blue Wave-21  18:30.00   17:58.47  
                  46.07     1:36.85 (50.78)     2:29.43 (52.58)     3:21.82 (52.39)
        4:14.50 (52.68)     5:07.92 (53.42)                                        
            7:51.52 ( )     8:45.97 (54.45)     9:40.83 (54.86)                    
           11:30.95 ( )                                                14:19.60 ( )
       15:13.99 (54.39)  17:58.47 (2:44.48)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nayar, Ramon              36 Naperville Waves-21    36.99      26.22    9  
  2 Cunningham, Brian D       37 Geneva Lakes Ymc-20    27.60      26.54    7  
  3 Colburn, Christopher M    38 Academy Bullets-21     29.41      28.64    6  
  4 Hatch, Eric               35 Chicago Blue Dol-21    34.35      32.29    5  
  5 Czach, Jesse R            35 Buehler Breakers-21    40.00      38.61    4  
  6 Song, Ron                 39 Chicago Smelts-21      40.00      38.65    3  
  7 Tratt, Kerric             38 Elgin Blue Wave-21     54.00      52.89    2  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian D       37 Geneva Lakes Ymc-20    59.90      57.87    9  
                  28.03       57.87 (29.84)                                        
  2 Colburn, Christopher M    38 Academy Bullets-21   1:03.22    1:03.09    7  
                  30.19     1:03.09 (32.90)                                        
  3 Hatch, Eric               35 Chicago Blue Dol-21  1:10.29    1:06.89    6  
                  32.83     1:06.89 (34.06)                                        
  4 Taft, Marc R              36 Elgin Blue Wave-21   1:07.00    1:16.44    5  
                  36.22     1:16.44 (40.22)                                        
  5 Andreeff, Steven          36 Elgin Blue Wave-21   1:23.00    1:16.81    4  
                  37.59     1:16.81 (39.22)                                        
  6 Tratt, Kerric             38 Elgin Blue Wave-21   1:56.00    1:56.90    3  
                  58.03     1:56.90 (58.87)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, T R R              37 Chicago Blue Dol-21  2:01.10    2:03.00    9  
                  27.23       57.65 (30.42)     1:30.12 (32.47)     2:03.00 (32.88)
  2 Morrison, John            37 Lakeshore Athlet-21  2:15.24    2:14.97    7  
                  31.91     1:05.81 (33.90)     1:40.64 (34.83)     2:14.97 (34.33)
  3 Mattson, Mark E           39 Naperville Waves-21  2:22.00    2:21.84    6  
                  33.93     1:09.19 (35.26)     1:45.52 (36.33)     2:21.84 (36.32)
  4 Hatch, Eric               35 Chicago Blue Dol-21  2:35.00    2:23.51    5  
                  33.38     1:09.52 (36.14)     1:46.76 (37.24)     2:23.51 (36.75)
  5 Carlson, Ken              35 Academy Bullets-21   2:35.50    2:36.34    4  
                  38.27     1:17.80 (39.53)     1:57.48 (39.68)     2:36.34 (38.86)
  6 Tibbs, Patrick T          39 Chicago Smelts-21    2:40.00    2:43.22    3  
                  39.06     1:20.37 (41.31)     2:03.03 (42.66)     2:43.22 (40.19)
  7 Andreeff, Steven          36 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    2:53.81    2  
                  38.50     1:20.85 (42.35)     2:06.91 (46.06)     2:53.81 (46.90)
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            37 Lakeshore Athlet-21    30.24      31.23    9  
  2 Shipley, Greg             36 Evanston Masters-21    34.50      31.34    7  
  3 Helm, James R             35 Evanston Masters-21    34.00      31.58    6  
  4 Taft, Marc R              36 Elgin Blue Wave-21     35.00      35.13    5  
  5 Gehant, Luc D             39 Evanston Masters-21    36.51      36.44    4  
  6 Lotter, Andy              38 Evanston Masters-21    37.50      37.34    3  
  7 Song, Ron                 39 Chicago Smelts-21      38.00      37.92    2  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            37 Lakeshore Athlet-21  1:06.78    1:07.25    9  
                  31.46     1:07.25 (35.79)                                        
  2 Shipley, Greg             36 Evanston Masters-21  1:18.50    1:08.36    7  
                  32.50     1:08.36 (35.86)                                        
  3 Helm, James R             35 Evanston Masters-21  1:18.06    1:09.98    6  
                  32.53     1:09.98 (37.45)                                        
  4 Mattson, Mark E           39 Naperville Waves-21  1:13.49    1:11.45    5  
                  34.10     1:11.45 (37.35)                                        
  5 Fitzpatrick, John A       38 Chicago Blue Dol-21  1:20.00    1:14.76    4  
                  34.81     1:14.76 (39.95)                                        
  6 Wicklander, Matthew E     36 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:14.92    3  
                  34.44     1:14.92 (40.48)                                        
  7 Gehant, Luc D             39 Evanston Masters-21  1:20.73    1:17.35    2  
                  37.02     1:17.35 (40.33)                                        
  8 Zvingelis, Janis          37 Evanston Masters-21  1:50.00    1:18.21    1  
                  36.39     1:18.21 (41.82)                                        
  9 Song, Ron                 39 Chicago Smelts-21    1:25.50    1:20.89  
                  38.48     1:20.89 (42.41)                                        
 10 Lotter, Andy              38 Evanston Masters-21  1:35.00    1:22.96  
                  39.39     1:22.96 (43.57)                                        
 11 Tibbs, Patrick T          39 Chicago Smelts-21    1:25.00    1:25.66  
                  40.97     1:25.66 (44.69)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            37 Lakeshore Athlet-21  2:22.61    2:31.20    9  
                  33.28     1:11.31 (38.03)     1:51.59 (40.28)     2:31.20 (39.61)
  2 Mattson, Mark E           39 Naperville Waves-21  2:34.69    2:35.81    7  
                  35.10     1:15.03 (39.93)     1:55.37 (40.34)     2:35.81 (40.44)
  3 Gehant, Luc D             39 Evanston Masters-21  3:00.75    2:55.80    6  
                  39.70     1:24.24 (44.54)     2:10.43 (46.19)     2:55.80 (45.37)
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian D       37 Geneva Lakes Ymc-20    25.55      24.30    9  
  2 Colteu, Claudiu           37 Gold Coast Aquat-21    27.19      27.61    7  
  3 Keating, Brian            38 Naperville Waves-21    27.86      27.84    6  
  4 O'Brien, John             39 Naperville Waves-21    28.00      29.07    5  
  5 Lotter, Andy              38 Evanston Masters-21    30.91      29.83    4  
  6 Gehant, Luc D             39 Evanston Masters-21    31.84      31.30    3  
  7 Tratt, Kerric             38 Elgin Blue Wave-21     52.00      48.37    2  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian D       37 Geneva Lakes Ymc-20    56.90      54.72    9  
                  25.82       54.72 (28.90)                                        
  2 Morrison, John            37 Lakeshore Athlet-21    59.43      59.49    7  
                  27.93       59.49 (31.56)                                        
  3 Shipley, Bill             35 Equinox Masters-21     58.00    1:05.15    6  
                  28.58     1:05.15 (36.57)                                        
  4 Keating, Brian            38 Naperville Waves-21  1:02.00    1:05.23    5  
                  28.42     1:05.23 (36.81)                                        
  5 O'Brien, John             39 Naperville Waves-21  1:08.00    1:07.22    4  
                  31.42     1:07.22 (35.80)                                        
  6 Lotter, Andy              38 Evanston Masters-21  1:25.00    1:11.36    3  
                  32.97     1:11.36 (38.39)                                        
  7 Andreeff, Steven          36 Elgin Blue Wave-21   1:15.00    1:12.30    2  
                  33.34     1:12.30 (38.96)                                        
  8 Gehant, Luc D             39 Evanston Masters-21  1:15.90    1:13.12    1  
                  33.77     1:13.12 (39.35)                                        
  9 Tratt, Kerric             38 Elgin Blue Wave-21   1:56.32    1:49.09  
                  48.17   1:49.09 (1:00.92)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            37 Lakeshore Athlet-21  2:12.20    2:12.75    9  
                  29.69     1:03.24 (33.55)     1:37.54 (34.30)     2:12.75 (35.21)
  2 O'Brien, John             39 Naperville Waves-21  2:40.00    2:37.10    7  
                  32.03     1:10.14 (38.11)     1:52.39 (42.25)     2:37.10 (44.71)
  3 Lotter, Andy              38 Evanston Masters-21  3:15.00    2:48.38    6  
                  36.52     1:19.73 (43.21)     2:04.18 (44.45)     2:48.38 (44.20)
  4 Tibbs, Patrick T          39 Chicago Smelts-21    3:05.00    3:08.36    5  
                  42.74     1:29.55 (46.81)     2:19.14 (49.59)     3:08.36 (49.22)
  5 Gehant, Luc D             39 Evanston Masters-21  3:10.10    3:14.20    4  
                  36.86     1:23.40 (46.54)     2:17.98 (54.58)     3:14.20 (56.22)
  6 Tratt, Kerric             38 Elgin Blue Wave-21   4:11.00    4:09.74    3  
                  50.84   1:55.39 (1:04.55)   3:02.40 (1:07.01)   4:09.74 (1:07.34)
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            37 Lakeshore Athlet-21  1:00.99    1:00.15    9  
                  28.25     1:00.15 (31.90)                                        
  2 Shipley, Greg             36 Evanston Masters-21  1:06.90    1:02.64    7  
                  29.51     1:02.64 (33.13)                                        
  3 Hartmann, Frank           38 Westloop Athleti-21  1:20.00    1:03.42    6  
                  28.97     1:03.42 (34.45)                                        
  4 Robertson, Cory H         37 Chicago Blue Dol-21  1:02.00    1:04.56    5  
                  29.91     1:04.56 (34.65)                                        
  5 Helm, James R             35 Evanston Masters-21  1:25.12    1:04.88    4  
                  29.09     1:04.88 (35.79)                                        
  6 Keating, Brian            38 Naperville Waves-21  1:07.86    1:05.12    3  
                  29.76     1:05.12 (35.36)                                        
  7 Thayer, Jason W           38 Lyons Masters-21     1:06.00    1:05.45    2  
                  30.14     1:05.45 (35.31)                                        
  8 Carlson, David            39 KISH-21              1:08.00    1:07.20    1  
                  29.94     1:07.20 (37.26)                                        
  9 Taft, Marc R              36 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:08.18  
                  31.27     1:08.18 (36.91)                                        
 10 Lotter, Andy              38 Evanston Masters-21  1:25.00    1:11.13  
                  33.11     1:11.13 (38.02)                                        
 11 Gehant, Luc D             39 Evanston Masters-21  1:14.11    1:13.06  
                  35.17     1:13.06 (37.89)                                        
 12 Carlson, Ken              35 Academy Bullets-21   1:25.50    1:18.95  
                  36.08     1:18.95 (42.87)                                        
 13 Czach, Jesse R            35 Buehler Breakers-21  1:21.00    1:19.68  
                  37.18     1:19.68 (42.50)                                        
 14 Tratt, Kerric             38 Elgin Blue Wave-21   1:51.00    1:44.21  
                  48.68     1:44.21 (55.53)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            37 Lakeshore Athlet-21  2:11.10    2:15.81    9  
                  28.95     1:04.23 (35.28)     1:42.99 (38.76)     2:15.81 (32.82)
  2 Mattson, Mark E           39 Naperville Waves-21  2:20.00    2:20.44    7  
                  30.06     1:07.69 (37.63)     1:47.96 (40.27)     2:20.44 (32.48)
  3 Robertson, Cory H         37 Chicago Blue Dol-21  2:20.00    2:23.13    6  
                  30.07     1:07.54 (37.47)     1:51.43 (43.89)     2:23.13 (31.70)
  4 Keating, Brian            38 Naperville Waves-21  2:25.00    2:27.63    5  
                  29.20     1:08.66 (39.46)     1:52.84 (44.18)     2:27.63 (34.79)
  5 Lotter, Andy              38 Evanston Masters-21  2:55.00    2:30.22    4  
                  30.98     1:11.29 (40.31)     1:55.69 (44.40)     2:30.22 (34.53)
  6 Taft, Marc R              36 Elgin Blue Wave-21   2:25.00    2:37.49    3  
                  29.91     1:11.13 (41.22)     1:58.50 (47.37)     2:37.49 (38.99)
  7 Song, Ron                 39 Chicago Smelts-21    3:05.00    3:00.15    2  
                  37.91     1:26.38 (48.47)     2:16.54 (50.16)     3:00.15 (43.61)
  8 Tratt, Kerric             38 Elgin Blue Wave-21   4:15.00    3:56.86    1  
                  48.62   1:51.84 (1:03.22)   3:05.71 (1:13.87)     3:56.86 (51.15)
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            37 Lakeshore Athlet-21  4:45.09    4:47.67    9  
                  30.20     1:03.92 (33.72)     1:42.01 (38.09)     2:19.91 (37.90)
        3:00.27 (40.36)     3:42.16 (41.89)     4:16.29 (34.13)     4:47.67 (31.38)
  2 Mattson, Mark E           39 Naperville Waves-21  5:05.00    5:11.39    7  
                  32.52     1:10.30 (37.78)     1:51.28 (40.98)     2:31.63 (40.35)
        3:14.98 (43.35)     3:59.22 (44.24)     4:35.33 (36.11)     5:11.39 (36.06)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyshnenko, Vlad           40 ThermoSoft-21          21.23      21.18    9  
  2 Barger, Joe A             43 Unattached             24.00      23.32    7  
  3 Bosse, Tim L              41 Deerfield Master-21    25.25      23.97    6  
  4 Borkowski, John A         42 Naperville Waves-21    24.49      24.06    5  
  5 Kurza, Ron A              42 Naperville Waves-21    23.85      24.47    4  
  6 Young, Greg               43 Gray Sharks Lean-21    24.50      24.48    3  
  7 Kubicek, David M          41 Elgin Blue Wave-21     25.67      25.93    2  
  8 Wodetzki, Sam B           42 Danville Y Silve-21    25.78      26.04    1  
  9 Stroh, David              44 Joliet Park Dist-21    27.77      26.45  
 10 Gerlach, Fritz            43 Naperville Waves-21    26.00      26.73  
 11 Moon, Mitchell            40 KISH-21                28.25      26.94  
 12 Haberstich, Brian         43 Naperville Waves-21    28.00      28.58  
 13 Balaguer, Luis            42 Chicago Smelts-21      28.00      28.90  
 14 Garza, David M            42 Naperville Waves-21    28.50      28.97  
 15 Schoser, John C           44 Northwestern Aqu-21    32.00      30.16  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyshnenko, Vlad           40 ThermoSoft-21          46.07      45.37    9  
                  21.91       45.37 (23.46)                                        
  2 Bosse, Tim L              41 Deerfield Master-21    54.00      51.28    7  
                  24.80       51.28 (26.48)                                        
  3 Barger, Joe A             43 Unattached             52.00      51.43    6  
                  24.49       51.43 (26.94)                                        
  4 Young, Greg               43 Gray Sharks Lean-21    56.00      52.73    5  
                  24.93       52.73 (27.80)                                        
  5 Borkowski, John A         42 Naperville Waves-21    54.20      53.87    4  
                  25.36       53.87 (28.51)                                        
  6 Kurza, Ron A              42 Naperville Waves-21    54.65      54.45    3  
                  26.08       54.45 (28.37)                                        
  7 Fizzell, Toby             42 Gold Coast Aquat-21  1:00.96      57.90    2  
                  27.66       57.90 (30.24)                                        
  8 Kubicek, David M          41 Elgin Blue Wave-21     57.87      58.22    1  
                  27.34       58.22 (30.88)                                        
  9 Moon, Mitchell            40 KISH-21              1:01.00      59.39  
                  29.02       59.39 (30.37)                                        
 10 Andrews, William P        44 Westloop Athleti-21  1:02.94    1:00.62  
                  28.22     1:00.62 (32.40)                                        
 11 Balaguer, Luis            42 Chicago Smelts-21    1:03.81    1:04.44  
                  29.53     1:04.44 (34.91)                                        
 12 Garza, David M            42 Naperville Waves-21  1:04.50    1:04.46  
                  31.22     1:04.46 (33.24)                                        
 13 Schoser, John C           44 Northwestern Aqu-21  1:15.00    1:08.27  
                  32.37     1:08.27 (35.90)                                        
 14 Haberstich, Brian         43 Naperville Waves-21  1:02.00    1:10.48  
                  32.40     1:10.48 (38.08)                                        
 15 Finerty, Patrick          40 Gray Sharks Lean-21  1:17.00    1:18.11  
                  36.11     1:18.11 (42.00)                                        
 16 Ziegelski, David          43 Gray Sharks Lean-21  1:40.00    1:20.13  
                  38.02     1:20.13 (42.11)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyshnenko, Vlad           40 ThermoSoft-21        1:42.00    1:39.50    9  
                  23.25       48.11 (24.86)     1:13.44 (25.33)     1:39.50 (26.06)
  2 Bosse, Tim L              41 Deerfield Master-21  2:00.00    1:52.35    7  
                  26.78       54.77 (27.99)     1:23.45 (28.68)     1:52.35 (28.90)
  3 Bey, Jim                  44 Naperville Waves-21  1:59.01    1:57.06    6  
                  27.29       57.20 (29.91)     1:27.28 (30.08)     1:57.06 (29.78)
  4 Kurza, Ron A              42 Naperville Waves-21  2:02.45    2:01.26    5  
                  27.72       57.85 (30.13)     1:28.75 (30.90)     2:01.26 (32.51)
  5 Balaguer, Luis            42 Chicago Smelts-21    2:28.99    2:23.27    4  
                  33.14     1:09.23 (36.09)     1:46.96 (37.73)     2:23.27 (36.31)
  6 Anolick, Simon            44 Evanston Masters-21  2:23.00    2:24.16    3  
                  32.16     1:08.37 (36.21)     1:46.40 (38.03)     2:24.16 (37.76)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            42 Chicago Smelts-21    5:17.00    5:13.80    9  
                  28.09       59.34 (31.25)     1:31.29 (31.95)     2:03.44 (32.15)
        2:35.89 (32.45)     3:07.88 (31.99)     3:39.90 (32.02)     4:12.11 (32.21)
        4:43.59 (31.48)     5:13.80 (30.21)                                        
  2 Bey, Jim                  44 Naperville Waves-21  5:25.01    5:31.86    7  
                  29.71     1:01.88 (32.17)     1:34.66 (32.78)     2:07.75 (33.09)
        2:41.13 (33.38)     3:14.59 (33.46)     3:48.61 (34.02)     4:22.76 (34.15)
        4:57.27 (34.51)     5:31.86 (34.59)                                        
  3 Balaguer, Luis            42 Chicago Smelts-21    6:53.65    6:46.19    6  
                  35.55     1:15.57 (40.02)     1:58.32 (42.75)     2:40.86 (42.54)
        3:24.00 (43.14)     4:05.46 (41.46)     4:47.41 (41.95)     5:28.82 (41.41)
        6:09.83 (41.01)     6:46.19 (36.36)                                        
  4 Finerty, Patrick          40 Gray Sharks Lean-21  7:47.00    7:40.44    5  
                  40.74     1:26.01 (45.27)     2:12.34 (46.33)     2:59.54 (47.20)
        3:46.87 (47.33)     4:33.98 (47.11)     5:21.22 (47.24)     6:08.46 (47.24)
        6:56.69 (48.23)     7:40.44 (43.75)                                        
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            42 Chicago Smelts-21   11:10.00   10:53.70    9  
                  28.02       58.79 (30.77)     1:31.00 (32.21)     2:03.12 (32.12)
        2:35.20 (32.08)     3:07.61 (32.41)     3:39.86 (32.25)     4:12.43 (32.57)
        4:45.80 (33.37)     5:18.67 (32.87)     5:51.76 (33.09)     6:25.38 (33.62)
        6:59.03 (33.65)     7:32.61 (33.58)     8:06.27 (33.66)     8:40.38 (34.11)
        9:14.56 (34.18)     9:48.37 (33.81)    10:21.79 (33.42)    10:53.70 (31.91)
  2 Bey, Jim                  44 Naperville Waves-21 12:00.00   11:13.04    7  
                  29.17     1:01.00 (31.83)     1:33.20 (32.20)     2:05.78 (32.58)
        2:38.68 (32.90)     3:11.62 (32.94)     3:44.71 (33.09)     4:18.16 (33.45)
        4:51.59 (33.43)     5:25.18 (33.59)     5:58.63 (33.45)     6:32.25 (33.62)
        7:06.29 (34.04)     7:40.42 (34.13)     8:15.19 (34.77)     8:49.99 (34.80)
        9:25.36 (35.37)    10:01.10 (35.74)    10:37.10 (36.00)    11:13.04 (35.94)
  3 Kurza, Ron A              42 Naperville Waves-21 12:45.25   12:15.24    6  
                  31.73     1:06.99 (35.26)     1:42.58 (35.59)     2:19.21 (36.63)
        2:55.46 (36.25)     3:32.32 (36.86)     4:09.25 (36.93)     4:46.09 (36.84)
        5:22.99 (36.90)     6:00.20 (37.21)     6:37.27 (37.07)     7:14.77 (37.50)
        7:52.23 (37.46)     8:29.76 (37.53)     9:07.59 (37.83)     9:45.28 (37.69)
       10:23.06 (37.78)    11:01.20 (38.14)    11:38.91 (37.71)    12:15.24 (36.33)
  4 Moon, Mitchell            40 KISH-21             13:40.00   13:03.87    5  
                  33.30     1:09.94 (36.64)     1:48.09 (38.15)     2:26.80 (38.71)
        3:06.57 (39.77)     3:45.90 (39.33)     4:25.66 (39.76)     5:05.32 (39.66)
        5:44.94 (39.62)     6:24.42 (39.48)     7:04.20 (39.78)     7:43.93 (39.73)
        8:24.11 (40.18)     9:04.45 (40.34)     9:44.71 (40.26)    10:25.19 (40.48)
       11:06.15 (40.96)    11:46.29 (40.14)    12:26.85 (40.56)    13:03.87 (37.02)
  5 Rachel, John              41 Lakeshore Athlet-21 15:35.00   13:25.61    4  
                  35.11     1:13.39 (38.28)     1:52.97 (39.58)     2:33.49 (40.52)
        3:13.91 (40.42)     3:54.20 (40.29)     4:35.15 (40.95)     5:16.68 (41.53)
        5:58.05 (41.37)     6:39.13 (41.08)     7:20.10 (40.97)     8:01.11 (41.01)
        8:42.51 (41.40)     9:23.53 (41.02)    10:05.02 (41.49)    10:46.17 (41.15)
       11:27.68 (41.51)    12:08.48 (40.80)    12:48.99 (40.51)    13:25.61 (36.62)
  6 Lucas, Bret               42 The Wellness Cen-21 12:59.00   13:31.86    3  
                  34.03     1:11.98 (37.95)     1:51.84 (39.86)     2:31.80 (39.96)
        3:12.49 (40.69)     3:54.03 (41.54)     4:35.74 (41.71)     5:17.51 (41.77)
        5:59.40 (41.89)     6:41.39 (41.99)     7:23.48 (42.09)     8:04.76 (41.28)
        8:46.97 (42.21)     9:29.46 (42.49)    10:11.67 (42.21)    10:52.03 (40.36)
       11:34.11 (42.08)    12:15.12 (41.01)    12:54.98 (39.86)    13:31.86 (36.88)
  7 Balaguer, Luis            42 Chicago Smelts-21   19:00.00   14:12.18    2  
                  37.28     1:19.74 (42.46)     2:03.65 (43.91)     2:47.40 (43.75)
        3:30.96 (43.56)     4:13.72 (42.76)     4:56.77 (43.05)     5:40.18 (43.41)
        6:23.96 (43.78)     7:07.15 (43.19)     7:50.82 (43.67)     8:33.27 (42.45)
        9:17.00 (43.73)    10:01.04 (44.04)    10:43.53 (42.49)    11:26.95 (43.42)
       12:10.32 (43.37)    12:53.04 (42.72)    13:34.72 (41.68)    14:12.18 (37.46)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              42 Lakeshore Athlet-21    25.60      24.93    9  
  2 Hermann, Michael J        42 Naperville Waves-21    29.50      29.27    7  
  3 Stroh, David              44 Joliet Park Dist-21    33.39      32.28    6  
  4 Zimmerman, Daniel S       42 Chicago Smelts-21      39.00      33.51    5  
  5 Anolick, Simon            44 Evanston Masters-21    38.00      34.81    4  
  6 Garipay, Michael          40 Elgin Blue Wave-21     38.00      36.48    3  
  7 Gerlach, Fritz            43 Naperville Waves-21    35.50      36.51    2  
  8 Balaguer, Luis            42 Chicago Smelts-21      42.00      42.50    1  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              42 Lakeshore Athlet-21    55.50      53.99    9  
                  25.79       53.99 (28.20)                                        
  2 Hermann, Michael J        42 Naperville Waves-21  1:00.30    1:02.82    7  
                  30.52     1:02.82 (32.30)                                        
  3 Kubicek, David M          41 Elgin Blue Wave-21   1:12.36    1:08.61    6  
                  32.90     1:08.61 (35.71)                                        
  4 Anolick, Simon            44 Evanston Masters-21  1:23.00    1:22.65    5  
                  39.96     1:22.65 (42.69)                                        
  5 Finerty, Patrick          40 Gray Sharks Lean-21  1:35.00    1:31.66    4  
                  43.68     1:31.66 (47.98)                                        
  6 Ziegelski, David          43 Gray Sharks Lean-21  2:00.00    1:41.30    3  
                  49.43     1:41.30 (51.87)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bey, Jim                  44 Naperville Waves-21  2:20.01    2:15.92    9  
                  33.05     1:07.98 (34.93)     1:42.52 (34.54)     2:15.92 (33.40)
  2 Ackermann, David A        44 Evanston Masters-21  2:20.69    2:20.35    7  
                  33.23     1:09.01 (35.78)     1:45.41 (36.40)     2:20.35 (34.94)
  3 Zimmerman, Daniel S       42 Chicago Smelts-21    2:40.00    2:31.30    6  
                  36.30     1:13.83 (37.53)     1:52.71 (38.88)     2:31.30 (38.59)
  4 Anolick, Simon            44 Evanston Masters-21  3:10.00    3:01.38    5  
                  41.13     1:25.99 (44.86)     2:13.41 (47.42)     3:01.38 (47.97)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David A        44 Evanston Masters-21    30.69      30.61    9  
  2 Moon, Mitchell            40 KISH-21                35.00      33.28    7  
  3 Garipay, Michael          40 Elgin Blue Wave-21     33.13      33.30    6  
  4 Anolick, Simon            44 Evanston Masters-21    35.00      34.75    5  
  5 Schoser, John C           44 Northwestern Aqu-21    35.00      35.27    4  
  6 Garza, David M            42 Naperville Waves-21    37.50      36.49    3  
  7 Haberstich, Brian         43 Naperville Waves-21    45.00      49.07    2  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David A        44 Evanston Masters-21  1:06.69    1:06.99    9  
                  31.45     1:06.99 (35.54)                                        
  2 Espino, Rudy A            41 Chicago Smelts-21    1:30.00    1:09.11    7  
                  32.13     1:09.11 (36.98)                                        
  3 Wodetzki, Sam B           42 Danville Y Silve-21  1:12.75    1:12.65    6  
                  33.55     1:12.65 (39.10)                                        
  4 Garipay, Michael          40 Elgin Blue Wave-21   1:13.51    1:13.38    5  
                  34.08     1:13.38 (39.30)                                        
  5 Moon, Mitchell            40 KISH-21              1:16.00    1:14.64    4  
                  35.55     1:14.64 (39.09)                                        
  6 Gerlach, Fritz            43 Naperville Waves-21  1:13.00    1:15.06    3  
                  35.47     1:15.06 (39.59)                                        
  7 Anolick, Simon            44 Evanston Masters-21  1:16.00    1:15.97    2  
                  35.91     1:15.97 (40.06)                                        
  8 Zimmerman, Daniel S       42 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:16.40    1  
                  36.29     1:16.40 (40.11)                                        
  9 Schoser, John C           44 Northwestern Aqu-21  1:21.00    1:19.50  
                  37.76     1:19.50 (41.74)                                        
 10 Garza, David M            42 Naperville Waves-21  1:20.00    1:22.77  
                  39.69     1:22.77 (43.08)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David A        44 Evanston Masters-21  2:36.69    2:33.35    9  
                  34.27     1:13.77 (39.50)     1:54.66 (40.89)     2:33.35 (38.69)
  2 Garipay, Michael          40 Elgin Blue Wave-21   2:42.50    2:43.91    7  
                  35.46     1:16.31 (40.85)     1:59.18 (42.87)     2:43.91 (44.73)
  3 Anolick, Simon            44 Evanston Masters-21  2:50.00    2:48.64    6  
                  38.91     1:21.81 (42.90)     2:06.08 (44.27)     2:48.64 (42.56)
  4 Schoser, John C           44 Northwestern Aqu-21  2:59.00    2:53.47    5  
                  39.08     1:22.56 (43.48)     2:07.74 (45.18)     2:53.47 (45.73)
  5 Lucas, Bret               42 The Wellness Cen-21  2:59.00    3:06.82    4  
                  40.20     1:27.37 (47.17)     2:17.67 (50.30)     3:06.82 (49.15)
  6 Garza, David M            42 Naperville Waves-21  2:58.00    3:07.28    3  
                  42.72     1:30.45 (47.73)     2:19.52 (49.07)     3:07.28 (47.76)
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              42 Lakeshore Athlet-21    24.60      24.30    9  
  2 Barger, Joe A             43 Unattached             26.00      24.98    7  
  3 Hermann, Michael J        42 Naperville Waves-21    27.40      26.91    6  
  4 Borkowski, John A         42 Naperville Waves-21    28.60      27.29    5  
  5 Fizzell, Toby             42 Gold Coast Aquat-21    29.24      28.30    4  
  6 Young, Greg               43 Gray Sharks Lean-21    29.50      28.87    3  
  7 Andrews, William P        44 Westloop Athleti-21    30.80      30.53    2  
  8 Anolick, Simon            44 Evanston Masters-21    32.00      31.15    1  
  9 Haberstich, Brian         43 Naperville Waves-21    38.00      38.58  
 10 Ziegelski, David          43 Gray Sharks Lean-21  1:00.00      46.86  
 -- Cordero, Billy            42 Chicago Smelts-21      26.90         DQ  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              42 Lakeshore Athlet-21    54.90      54.54    9  
                  25.08       54.54 (29.46)                                        
  2 Barger, Joe A             43 Unattached             58.00      56.32    7  
                  26.39       56.32 (29.93)                                        
  3 Ackermann, David A        44 Evanston Masters-21    58.69      57.57    6  
                  26.94       57.57 (30.63)                                        
  4 Bey, Jim                  44 Naperville Waves-21    59.01      59.17    5  
                  27.45       59.17 (31.72)                                        
  5 Hermann, Michael J        42 Naperville Waves-21  1:01.35    1:00.20    4  
                  28.30     1:00.20 (31.90)                                        
  6 Borkowski, John A         42 Naperville Waves-21  1:05.10    1:02.67    3  
                  29.01     1:02.67 (33.66)                                        
  7 Zimmerman, Daniel S       42 Chicago Smelts-21    1:09.00    1:03.95    2  
                  30.13     1:03.95 (33.82)                                        
  8 Young, Greg               43 Gray Sharks Lean-21  1:10.00    1:06.69    1  
                  30.91     1:06.69 (35.78)                                        
  9 Gerlach, Fritz            43 Naperville Waves-21  1:06.00    1:10.38  
                  32.15     1:10.38 (38.23)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            42 Chicago Smelts-21    2:15.00    2:10.71    9  
                  29.20     1:02.08 (32.88)     1:36.14 (34.06)     2:10.71 (34.57)
  2 Bey, Jim                  44 Naperville Waves-21  2:12.01    2:18.95    7  
                  30.46     1:04.84 (34.38)     1:41.38 (36.54)     2:18.95 (37.57)
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barger, Joe A             43 Unattached             59.00      58.77    9  
                  26.83       58.77 (31.94)                                        
  2 Bosse, Tim L              41 Deerfield Master-21  1:01.69      59.32    7  
                  27.74       59.32 (31.58)                                        
  3 Hermann, Michael J        42 Naperville Waves-21  1:04.00    1:03.26    6  
                  27.95     1:03.26 (35.31)                                        
  4 Borkowski, John A         42 Naperville Waves-21  1:12.00    1:03.60    5  
                  28.89     1:03.60 (34.71)                                        
  5 Kurza, Ron A              42 Naperville Waves-21  1:03.75    1:06.11    4  
                  30.12     1:06.11 (35.99)                                        
  6 Young, Greg               43 Gray Sharks Lean-21  1:10.00    1:06.41    3  
                  31.04     1:06.41 (35.37)                                        
  7 Kubicek, David M          41 Elgin Blue Wave-21   1:08.01    1:06.42    2  
                  30.08     1:06.42 (36.34)                                        
  8 Moon, Mitchell            40 KISH-21              1:10.00    1:08.18    1  
                  32.03     1:08.18 (36.15)                                        
  9 Gerlach, Fritz            43 Naperville Waves-21  1:08.00    1:08.21  
                  32.56     1:08.21 (35.65)                                        
 10 Anolick, Simon            44 Evanston Masters-21  1:13.00    1:10.79  
                  34.17     1:10.79 (36.62)                                        
 11 Stroh, David              44 Joliet Park Dist-21  1:17.00    1:13.02  
                  32.57     1:13.02 (40.45)                                        
 12 Schoser, John C           44 Northwestern Aqu-21  1:21.00    1:18.54  
                  38.23     1:18.54 (40.31)                                        
 12 Garza, David M            42 Naperville Waves-21  1:16.00    1:18.54  
                  38.22     1:18.54 (40.32)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bey, Jim                  44 Naperville Waves-21  2:25.01    2:13.20    9  
                  28.13     1:02.34 (34.21)     1:43.15 (40.81)     2:13.20 (30.05)
  2 Kurza, Ron A              42 Naperville Waves-21  2:25.25    2:26.40    7  
                  29.08     1:06.29 (37.21)     1:51.68 (45.39)     2:26.40 (34.72)
  3 Kubicek, David M          41 Elgin Blue Wave-21   2:31.00    2:29.72    6  
                  30.23     1:08.45 (38.22)     1:53.40 (44.95)     2:29.72 (36.32)
  4 Moon, Mitchell            40 KISH-21              2:40.00    2:35.55    5  
                  31.35     1:11.66 (40.31)     1:59.55 (47.89)     2:35.55 (36.00)
  5 Garipay, Michael          40 Elgin Blue Wave-21   2:41.08    2:36.81    4  
                  32.56     1:16.33 (43.77)     1:58.99 (42.66)     2:36.81 (37.82)
  6 Anolick, Simon            44 Evanston Masters-21  2:40.00    2:44.05    3  
                  34.43     1:20.33 (45.90)     2:05.95 (45.62)     2:44.05 (38.10)
  7 Lucas, Bret               42 The Wellness Cen-21  3:33.02    2:58.14    2  
                  39.98     1:29.64 (49.66)     2:20.50 (50.86)     2:58.14 (37.64)
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bey, Jim                  44 Naperville Waves-21  4:45.01    4:43.01    9  
                  28.77     1:01.84 (33.07)     1:39.60 (37.76)     2:17.03 (37.43)
        2:58.34 (41.31)     3:40.73 (42.39)     4:12.32 (31.59)     4:43.01 (30.69)
  2 Espino, Rudy A            41 Chicago Smelts-21    6:30.00    5:02.77    7  
                  31.06     1:07.71 (36.65)     1:47.93 (40.22)     2:26.31 (38.38)
        3:09.01 (42.70)     3:52.54 (43.53)     4:28.65 (36.11)     5:02.77 (34.12)
  3 Zimmerman, Daniel S       42 Chicago Smelts-21    5:20.00    5:14.88    6  
                  32.23     1:08.73 (36.50)     1:50.32 (41.59)     2:31.96 (41.64)
        3:17.23 (45.27)     4:02.46 (45.23)     4:39.96 (37.50)     5:14.88 (34.92)
  4 Kurza, Ron A              42 Naperville Waves-21  5:25.65    5:21.14    5  
                  32.40     1:10.20 (37.80)     1:53.45 (43.25)     2:35.58 (42.13)
        3:22.24 (46.66)     4:10.48 (48.24)     4:46.56 (36.08)     5:21.14 (34.58)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted J             49 Naperville Waves-21    26.00      22.98    9  
  2 Young, Robert             45 Chicago Masters-21     23.32      23.19    7  
  3 Gibson, Dave              49 Central Illinois-21    23.50      23.33    6  
  4 Pushka, Dave              46 Naperville Waves-21    24.10      23.60    5  
  5 Pratt, John               47 Central Illinois-21    24.50      23.84    4  
  6 Sebastian, David          48 Chicago Smelts-21      25.00      24.69    3  
  7 Henderson, Mike           48 Naperville Waves-21    26.10      25.20    2  
  8 Sandy, Alec               45 Naperville Waves-21    26.10      25.80    1  
  9 Royko, Mark D             45 Mt Greenwood Mas-21    25.90      26.00  
 10 Francis, Lee              49 Lakeshore Athlet-21    27.30      26.21  
 11 Dineen, Bradley A         47 Gold Coast Aquat-21    26.00      26.30  
 12 Walsh, Peter P            49 Gray Sharks Lean-21    27.00      26.86  
 13 Benson, Thomas            47 Naperville Waves-21    27.50      28.63  
 14 Filippini, Michael H      49 Evanston Masters-21    30.00      28.97  
 15 Gohl, Michael             49 Harbor Hurricane-21    30.00      29.81  
 16 Little, Douglas           48 Barlett Park Dis-21    30.31      30.24  
 17 Caniglia, Kenneth P       47 Mt Greenwood Mas-21    50.00      30.57  
 18 Birenberg, Steven         49 Evanston Masters-21    31.00      31.37  
 19 Armand, Gregory W         46 Harbor Hurricane-21    32.00      32.01  
 20 Pope, Kevin W             45 Westloop Athleti-21    34.05      32.48  
 21 Marsh, Edward T           45 Elgin Blue Wave-21     34.00      32.95  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Robert             45 Chicago Masters-21     55.66      51.74    9  
                  24.57       51.74 (27.17)                                        
  2 Gibson, Dave              49 Central Illinois-21    52.50      52.28    7  
                  24.92       52.28 (27.36)                                        
  3 Pratt, John               47 Central Illinois-21    53.00      52.66    6  
                  25.75       52.66 (26.91)                                        
  4 Sebastian, David          48 Chicago Smelts-21      56.20      52.98    5  
                  25.62       52.98 (27.36)                                        
  5 Lopata, Mitch A           46 Evanston Masters-21    58.29      58.06    4  
                  27.21       58.06 (30.85)                                        
  6 Gilberg, Steve            48 Chicago Smelts-21      58.00      59.40    3  
                  28.23       59.40 (31.17)                                        
  7 McKeon, David             46 Lakeshore Athlet-21  1:00.16      59.76    2  
                  29.28       59.76 (30.48)                                        
  8 Filippini, Michael H      49 Evanston Masters-21  1:10.00    1:05.41    1  
                  30.62     1:05.41 (34.79)                                        
  9 Birenberg, Steven         49 Evanston Masters-21  1:09.00    1:08.79  
                  31.67     1:08.79 (37.12)                                        
 10 Armand, Gregory W         46 Harbor Hurricane-21  1:12.00    1:11.14  
                  33.36     1:11.14 (37.78)                                        
 11 Woerner, Bruce            47 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:14.05  
                  34.66     1:14.05 (39.39)                                        
 12 Marsh, Edward T           45 Elgin Blue Wave-21   1:24.00    1:22.38  
                  36.17     1:22.38 (46.21)                                        
 -- Henderson, Mike           48 Naperville Waves-21    59.31         DQ  
                  26.78          DQ (29.62)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted J             49 Naperville Waves-21  1:58.00    1:55.82    9  
                  27.59       57.21 (29.62)     1:27.42 (30.21)     1:55.82 (28.40)
  2 Sebastian, David          48 Chicago Smelts-21    2:00.00    1:56.84    7  
                  27.65       57.27 (29.62)     1:27.58 (30.31)     1:56.84 (29.26)
  3 Reeves, Scott M           49 Buehler Breakers-21  2:02.00    2:02.95    6  
                  27.82       58.80 (30.98)     1:30.32 (31.52)     2:02.95 (32.63)
  4 Francis, Lee              49 Lakeshore Athlet-21  2:13.06    2:05.40    5  
                  30.18     1:01.56 (31.38)     1:33.33 (31.77)     2:05.40 (32.07)
  5 Rodon-Hornof, William S   46 Lakeshore Athlet-21  2:08.00    2:05.74    4  
                  29.23     1:00.48 (31.25)     1:33.23 (32.75)     2:05.74 (32.51)
  6 Jenkins, Tim J            48 Unattached           2:06.97    2:05.76    3  
                  29.76     1:02.03 (32.27)     1:34.14 (32.11)     2:05.76 (31.62)
  7 Sandy, Alec               45 Naperville Waves-21  2:08.50    2:09.90    2  
                  28.88     1:01.40 (32.52)     1:35.39 (33.99)     2:09.90 (34.51)
  8 Lopata, Mitch A           46 Evanston Masters-21  2:15.46    2:10.12    1  
                  30.53     1:04.03 (33.50)     1:37.86 (33.83)     2:10.12 (32.26)
  9 McKeon, David             46 Lakeshore Athlet-21  2:17.00    2:12.88  
                  31.68     1:05.83 (34.15)     1:40.28 (34.45)     2:12.88 (32.60)
 10 Pegues, Lex               49 Elgin Blue Wave-21   2:17.34    2:15.98  
                  31.70     1:06.36 (34.66)     1:42.24 (35.88)     2:15.98 (33.74)
 11 Birenberg, Steven         49 Evanston Masters-21  2:42.00    2:41.88  
                  35.87     1:15.99 (40.12)     1:58.13 (42.14)     2:41.88 (43.75)
 12 Marsh, Edward T           45 Elgin Blue Wave-21   3:12.00    3:05.40  
                  40.02     1:27.84 (47.82)     2:18.49 (50.65)     3:05.40 (46.91)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sebastian, David          48 Chicago Smelts-21    5:30.20    5:16.09    9  
                  28.76     1:00.16 (31.40)     1:32.68 (32.52)     2:05.13 (32.45)
        2:37.77 (32.64)     3:09.84 (32.07)     3:42.08 (32.24)     4:13.86 (31.78)
        4:45.65 (31.79)     5:16.09 (30.44)                                        
  2 Francis, Lee              49 Lakeshore Athlet-21  5:59.27    5:39.25    7  
                  31.63     1:05.40 (33.77)     1:39.68 (34.28)     2:13.69 (34.01)
        2:48.45 (34.76)     3:22.79 (34.34)     3:56.84 (34.05)     4:31.43 (34.59)
        5:05.55 (34.12)     5:39.25 (33.70)                                        
  3 Lopata, Mitch A           46 Evanston Masters-21  6:25.87    6:02.37    6  
                  31.95     1:08.47 (36.52)     1:45.86 (37.39)     2:23.14 (37.28)
        3:00.45 (37.31)     3:37.25 (36.80)     4:14.27 (37.02)     4:51.30 (37.03)
        5:27.50 (36.20)     6:02.37 (34.87)                                        
  4 McKeon, David             46 Lakeshore Athlet-21  6:15.00    6:09.46    5  
                  34.61     1:12.18 (37.57)     1:49.92 (37.74)     2:27.32 (37.40)
        3:05.03 (37.71)     3:43.06 (38.03)     4:20.86 (37.80)     4:58.16 (37.30)
        5:35.43 (37.27)     6:09.46 (34.03)                                        
  5 Woerner, Bruce            47 Elgin Blue Wave-21   6:52.14    7:06.14    4  
                  35.93     1:14.84 (38.91)     1:55.36 (40.52)     2:37.79 (42.43)
        3:20.90 (43.11)     4:05.21 (44.31)                             5:36.96 ( )
        6:22.81 (45.85)     7:06.14 (43.33)                                        
  6 Birenberg, Steven         49 Evanston Masters-21  8:35.00    7:43.75    3  
                  40.56     1:26.62 (46.06)     2:14.78 (48.16)     3:02.55 (47.77)
        3:50.39 (47.84)     4:37.87 (47.48)     5:25.24 (47.37)     6:12.35 (47.11)
        7:00.31 (47.96)     7:43.75 (43.44)                                        
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             47 Fossil Fish-21      10:09.00   10:08.81    9  
                  27.37       56.88 (29.51)     1:26.79 (29.91)     1:56.62 (29.83)
        2:26.90 (30.28)     2:57.32 (30.42)     3:27.73 (30.41)     3:58.16 (30.43)
        4:29.01 (30.85)     5:00.10 (31.09)     5:31.08 (30.98)     6:02.23 (31.15)
        6:33.73 (31.50)     7:05.16 (31.43)     7:36.16 (31.00)     8:07.57 (31.41)
        8:38.52 (30.95)     9:08.82 (30.30)     9:39.34 (30.52)    10:08.81 (29.47)
  2 Pushka, Dave              46 Naperville Waves-21 11:10.00   10:38.39    7  
                  28.46       59.06 (30.60)     1:31.32 (32.26)     2:03.22 (31.90)
        2:35.03 (31.81)     3:07.16 (32.13)     3:39.00 (31.84)     4:10.97 (31.97)
        4:43.12 (32.15)     5:15.16 (32.04)     5:47.46 (32.30)     6:20.67 (33.21)
        6:53.50 (32.83)     7:25.56 (32.06)     7:58.17 (32.61)     8:30.39 (32.22)
        9:02.83 (32.44)     9:35.50 (32.67)    10:07.49 (31.99)    10:38.39 (30.90)
  3 Sebastian, David          48 Chicago Smelts-21   11:30.40   10:53.41    6  
                  29.25     1:00.98 (31.73)     1:33.76 (32.78)     2:07.28 (33.52)
        2:40.54 (33.26)     3:13.91 (33.37)     3:47.29 (33.38)     4:20.71 (33.42)
        4:53.66 (32.95)     5:27.15 (33.49)     5:59.88 (32.73)     6:32.76 (32.88)
        7:05.73 (32.97)     7:38.29 (32.56)     8:11.07 (32.78)     8:43.69 (32.62)
        9:16.74 (33.05)     9:50.09 (33.35)    10:22.77 (32.68)    10:53.41 (30.64)
  4 Francis, Lee              49 Lakeshore Athlet-21 12:29.00   11:29.49    5  
                  31.46     1:06.01 (34.55)     1:41.02 (35.01)     2:16.11 (35.09)
        2:51.95 (35.84)     3:27.16 (35.21)     4:02.38 (35.22)     4:37.19 (34.81)
        5:11.91 (34.72)     5:46.53 (34.62)     6:20.86 (34.33)     6:54.94 (34.08)
        7:29.30 (34.36)     8:03.69 (34.39)     8:37.92 (34.23)     9:12.35 (34.43)
        9:46.96 (34.61)    10:21.69 (34.73)    10:55.99 (34.30)    11:29.49 (33.50)
  5 Lopata, Mitch A           46 Evanston Masters-21 15:00.00   12:24.08    4  
                  31.44     1:08.30 (36.86)     1:47.22 (38.92)     2:25.60 (38.38)
        3:03.75 (38.15)     3:41.47 (37.72)     4:19.01 (37.54)     4:55.95 (36.94)
        5:33.11 (37.16)     6:10.25 (37.14)     6:48.41 (38.16)     7:26.41 (38.00)
        8:04.88 (38.47)     8:42.03 (37.15)     9:19.72 (37.69)     9:56.96 (37.24)
       10:34.60 (37.64)    11:12.10 (37.50)    11:49.41 (37.31)    12:24.08 (34.67)
  6 Woerner, Bruce            47 Elgin Blue Wave-21  13:59.78   14:51.77    3  
                  35.68     1:15.67 (39.99)     1:56.69 (41.02)     2:39.86 (43.17)
        3:23.67 (43.81)     4:08.02 (44.35)     4:53.06 (45.04)     5:38.41 (45.35)
        6:23.72 (45.31)     7:09.49 (45.77)     7:55.09 (45.60)     8:40.89 (45.80)
        9:27.30 (46.41)    10:14.33 (47.03)    11:01.49 (47.16)    11:50.05 (48.56)
       12:37.06 (47.01)    13:23.43 (46.37)    14:08.73 (45.30)    14:51.77 (43.04)
  7 Owens, Bill               46 Evanston Masters-21 16:45.00   15:43.91    2  
                  38.74     1:22.74 (44.00)     2:08.56 (45.82)     2:55.33 (46.77)
        3:43.40 (48.07)     4:31.25 (47.85)     5:18.83 (47.58)     6:07.52 (48.69)
        6:56.11 (48.59)     7:44.27 (48.16)     8:33.36 (49.09)     9:21.65 (48.29)
       10:09.78 (48.13)    10:58.46 (48.68)    11:46.92 (48.46)    12:35.09 (48.17)
       13:23.90 (48.81)    14:12.96 (49.06)    15:00.94 (47.98)    15:43.91 (42.97)
  8 Birenberg, Steven         49 Evanston Masters-21 16:50.00   15:59.32    1  
                  42.81     1:27.10 (44.29)     2:14.08 (46.98)     3:01.47 (47.39)
        3:49.44 (47.97)     4:37.43 (47.99)     5:25.17 (47.74)     6:13.80 (48.63)
        7:02.11 (48.31)     7:50.62 (48.51)     8:39.00 (48.38)     9:27.79 (48.79)
       10:16.76 (48.97)    11:05.41 (48.65)    11:56.49 (51.08)    12:45.12 (48.63)
       13:34.20 (49.08)    14:22.69 (48.49)    15:12.33 (49.64)    15:59.32 (46.99)
  9 Armand, Gregory W         46 Harbor Hurricane-21 17:00.00   16:08.49  
                  37.40     1:20.87 (43.47)     2:07.26 (46.39)     2:55.49 (48.23)
        3:45.38 (49.89)     4:33.53 (48.15)     5:22.60 (49.07)     6:12.21 (49.61)
        7:02.18 (49.97)     7:51.52 (49.34)     8:41.70 (50.18)     9:32.46 (50.76)
       10:22.52 (50.06)    11:12.95 (50.43)    12:03.58 (50.63)    12:53.62 (50.04)
       13:43.19 (49.57)    14:32.26 (49.07)    15:22.02 (49.76)    16:08.49 (46.47)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             47 Fossil Fish-21         27.50      26.45    9  
  2 Pushka, Dave              46 Naperville Waves-21    27.40      27.35    7  
  3 Haak, Peter D             48 Gray Sharks Lean-21    31.10      31.18    6  
  4 Pegues, Lex               49 Elgin Blue Wave-21     31.34      31.21    5  
  5 Walsh, Peter P            49 Gray Sharks Lean-21    34.00      32.83    4  
  6 Filippini, Michael H      49 Evanston Masters-21    40.00      37.11    3  
  7 Owens, Bill               46 Evanston Masters-21    42.00      41.38    2  
  8 Little, Douglas           48 Barlett Park Dis-21    43.84      43.22    1  
  9 Woerner, Bruce            47 Elgin Blue Wave-21     43.90      43.83  
 10 Marsh, Edward T           45 Elgin Blue Wave-21     47.00      44.29  
 11 Pope, Kevin W             45 Westloop Athleti-21    44.20      44.98  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              45 Deerfield Master-21    56.10      54.18    9  
                  26.33       54.18 (27.85)                                        
  2 Gibson, Dave              49 Central Illinois-21  1:00.10      59.22    7  
                  28.24       59.22 (30.98)                                        
  3 Haak, Peter D             48 Gray Sharks Lean-21  1:06.20    1:05.38    6  
                  32.41     1:05.38 (32.97)                                        
  4 Pegues, Lex               49 Elgin Blue Wave-21   1:09.00    1:07.35    5  
                  33.27     1:07.35 (34.08)                                        
  5 Reeves, Scott M           49 Buehler Breakers-21  1:06.00    1:07.89    4  
                  33.00     1:07.89 (34.89)                                        
  6 Schark, Mark D            48 Elgin Blue Wave-21   1:08.66    1:08.83    3  
                  32.75     1:08.83 (36.08)                                        
  7 Rodon-Hornof, William S   46 Lakeshore Athlet-21  1:11.00    1:10.96    2  
                  34.91     1:10.96 (36.05)                                        
  8 McKeon, David             46 Lakeshore Athlet-21  1:12.00    1:15.79    1  
                  36.25     1:15.79 (39.54)                                        
  9 Filippini, Michael H      49 Evanston Masters-21  1:25.00    1:20.50  
                  39.80     1:20.50 (40.70)                                        
 10 Woerner, Bruce            47 Elgin Blue Wave-21   1:35.17    1:32.01  
                  45.07     1:32.01 (46.94)                                        
 11 Marsh, Edward T           45 Elgin Blue Wave-21   1:45.00    1:45.09  
                  46.98     1:45.09 (58.11)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              45 Deerfield Master-21  1:59.00    1:59.69    9  
                  28.28       58.59 (30.31)     1:29.49 (30.90)     1:59.69 (30.20)
  2 Sims, David E             47 Fossil Fish-21       2:06.50    2:02.13    7  
                  29.64     1:00.33 (30.69)     1:31.00 (30.67)     2:02.13 (31.13)
  3 Pushka, Dave              46 Naperville Waves-21  2:10.00    2:06.85    6  
                  29.72     1:01.44 (31.72)     1:34.21 (32.77)     2:06.85 (32.64)
  4 Haak, Peter D             48 Gray Sharks Lean-21  2:25.00    2:25.66    5  
                  33.93     1:10.05 (36.12)     1:48.07 (38.02)     2:25.66 (37.59)
  5 Pegues, Lex               49 Elgin Blue Wave-21   2:29.00    2:28.13    4  
                  35.99     1:12.56 (36.57)     1:50.95 (38.39)     2:28.13 (37.18)
  6 Schark, Mark D            48 Elgin Blue Wave-21   2:31.10    2:29.77    3  
                  34.52     1:11.33 (36.81)     1:50.48 (39.15)     2:29.77 (39.29)
  7 Rodon-Hornof, William S   46 Lakeshore Athlet-21  2:37.00    2:30.12    2  
                  35.71     1:12.71 (37.00)     1:52.09 (39.38)     2:30.12 (38.03)
  8 Lopata, Mitch A           46 Evanston Masters-21  2:44.81    2:37.56    1  
                  39.30     1:20.32 (41.02)     2:00.72 (40.40)     2:37.56 (36.84)
  9 Filippini, Michael H      49 Evanston Masters-21  3:15.00    3:04.56  
                  43.70     1:30.93 (47.23)     2:19.24 (48.31)     3:04.56 (45.32)
 10 Owens, Bill               46 Evanston Masters-21  3:40.00    3:19.13  
                  46.15     1:36.95 (50.80)     2:29.61 (52.66)     3:19.13 (49.52)
 11 Woerner, Bruce            47 Elgin Blue Wave-21   3:27.57    3:19.31  
                  49.54     1:38.60 (49.06)     2:29.29 (50.69)     3:19.31 (50.02)
 12 Marsh, Edward T           45 Elgin Blue Wave-21   4:00.00    4:13.71  
                  45.85   1:48.83 (1:02.98)   3:03.73 (1:14.90)   4:13.71 (1:09.98)
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              45 Deerfield Master-21    28.00      26.95    9  
  2 Hoff, Seth                47 Chicago Smelts-21      32.01      31.69    7  
  3 Reeves, Scott M           49 Buehler Breakers-21    32.00      32.07    6  
  4 Dineen, Bradley A         47 Gold Coast Aquat-21    33.08      32.91    5  
  5 Young, Robert             45 Chicago Masters-21     32.33      33.37    4  
  6 Henderson, Mike           48 Naperville Waves-21    34.20      33.38    3  
  7 Royko, Mark D             45 Mt Greenwood Mas-21    33.50      33.49    2  
  8 Francis, Lee              49 Lakeshore Athlet-21    35.57      34.57    1  
  9 Gohl, Michael             49 Harbor Hurricane-21    35.00      34.67  
 10 Lullo, Dave               49 Naperville Waves-21    36.50      35.75  
 11 Woerner, Bruce            47 Elgin Blue Wave-21     38.00      38.93  
 12 Filippini, Michael H      49 Evanston Masters-21    42.00      40.91  
 13 Little, Douglas           48 Barlett Park Dis-21    43.71      43.88  
 14 Marsh, Edward T           45 Elgin Blue Wave-21     47.00      47.32  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoff, Seth                47 Chicago Smelts-21    1:11.02    1:08.72    9  
                  32.84     1:08.72 (35.88)                                        
  2 Reeves, Scott M           49 Buehler Breakers-21  1:08.00    1:10.69    7  
                  32.81     1:10.69 (37.88)                                        
  3 Henderson, Mike           48 Naperville Waves-21  1:16.24    1:12.75    6  
                  34.08     1:12.75 (38.67)                                        
  4 Dineen, Bradley A         47 Gold Coast Aquat-21  1:11.72    1:12.79    5  
                  33.00     1:12.79 (39.79)                                        
  5 Sandy, Alec               45 Naperville Waves-21  1:14.50    1:13.88    4  
                  34.57     1:13.88 (39.31)                                        
  6 Francis, Lee              49 Lakeshore Athlet-21  1:17.95    1:15.14    3  
                  35.68     1:15.14 (39.46)                                        
  7 Royko, Mark D             45 Mt Greenwood Mas-21  1:14.50    1:15.70    2  
                  34.86     1:15.70 (40.84)                                        
  8 Gohl, Michael             49 Harbor Hurricane-21  1:15.00    1:16.66    1  
                  35.42     1:16.66 (41.24)                                        
  9 Woerner, Bruce            47 Elgin Blue Wave-21   1:27.10    1:25.67  
                  39.92     1:25.67 (45.75)                                        
 10 Owens, Bill               46 Evanston Masters-21  1:36.00    1:36.37  
                  46.47     1:36.37 (49.90)                                        
 11 Filippini, Michael H      49 Evanston Masters-21  1:40.00    1:37.00  
                  47.24     1:37.00 (49.76)                                        
 12 Pope, Kevin W             45 Westloop Athleti-21  1:50.00    1:47.22  
                  48.39     1:47.22 (58.83)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              45 Deerfield Master-21  2:13.20    2:13.08    9  
                  29.54     1:02.81 (33.27)     1:37.71 (34.90)     2:13.08 (35.37)
  2 Hoff, Seth                47 Chicago Smelts-21    2:40.00    2:32.78    7  
                  35.07     1:14.26 (39.19)     1:54.16 (39.90)     2:32.78 (38.62)
  3 Reeves, Scott M           49 Buehler Breakers-21  2:34.00    2:40.04    6  
                  34.68     1:14.98 (40.30)     1:57.14 (42.16)     2:40.04 (42.90)
  4 Dineen, Bradley A         47 Gold Coast Aquat-21  2:42.00    2:43.95    5  
                  34.53     1:14.81 (40.28)     1:58.54 (43.73)     2:43.95 (45.41)
  5 Francis, Lee              49 Lakeshore Athlet-21  2:55.00    2:52.37    4  
                  39.32     1:22.65 (43.33)     2:07.87 (45.22)     2:52.37 (44.50)
  6 Gohl, Michael             49 Harbor Hurricane-21  3:00.00    3:01.65    3  
                  40.18     1:26.89 (46.71)     2:15.18 (48.29)     3:01.65 (46.47)
  7 Lopata, Mitch A           46 Evanston Masters-21  3:10.00    3:03.09    2  
                  41.78     1:29.51 (47.73)     2:17.71 (48.20)     3:03.09 (45.38)
  8 Woerner, Bruce            47 Elgin Blue Wave-21   3:05.00    3:10.83    1  
                  42.28     1:29.25 (46.97)     2:19.18 (49.93)     3:10.83 (51.65)
  9 Filippini, Michael H      49 Evanston Masters-21  3:15.00    3:36.27  
                  47.58     1:43.26 (55.68)     2:40.60 (57.34)     3:36.27 (55.67)
 10 Marsh, Edward T           45 Elgin Blue Wave-21   3:30.00    4:04.23  
                  49.76   1:51.43 (1:01.67)   2:59.68 (1:08.25)   4:04.23 (1:04.55)
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              49 Central Illinois-21    25.50      25.00    9  
  2 Pratt, John               47 Central Illinois-21    25.50      25.07    7  
  3 Young, Robert             45 Chicago Masters-21     25.33      25.19    6  
  4 Sebastian, David          48 Chicago Smelts-21      26.00      26.12    5  
  5 Hoff, Seth                47 Chicago Smelts-21      26.18      26.52    4  
  6 Gilberg, Steve            48 Chicago Smelts-21      26.60      26.66    3  
  7 Henderson, Mike           48 Naperville Waves-21    27.91      27.11    2  
  8 McKeon, David             46 Lakeshore Athlet-21    31.00      28.68    1  
  9 Dineen, Bradley A         47 Gold Coast Aquat-21    29.31      29.43  
 10 Pegues, Lex               49 Elgin Blue Wave-21     31.69      29.78  
 11 Gohl, Michael             49 Harbor Hurricane-21    33.00      31.96  
 12 Little, Douglas           48 Barlett Park Dis-21    35.78      34.67  
 13 Birenberg, Steven         49 Evanston Masters-21    41.00      40.43  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pratt, John               47 Central Illinois-21    54.90      54.78    9  
                  25.69       54.78 (29.09)                                        
  2 Soltys, Ted J             49 Naperville Waves-21    56.02      55.32    7  
                  26.11       55.32 (29.21)                                        
  3 Young, Robert             45 Chicago Masters-21   1:05.99      55.42    6  
                  26.64       55.42 (28.78)                                        
  4 Gibson, Dave              49 Central Illinois-21    57.00      56.15    5  
                  26.25       56.15 (29.90)                                        
  5 Pushka, Dave              46 Naperville Waves-21    56.90      56.31    4  
                  26.55       56.31 (29.76)                                        
  6 Hoff, Seth                47 Chicago Smelts-21      58.31      57.08    3  
                  26.92       57.08 (30.16)                                        
  7 Sebastian, David          48 Chicago Smelts-21    1:00.00      59.05    2  
                  27.39       59.05 (31.66)                                        
  8 Jenkins, Tim J            48 Unattached           1:02.57    1:01.37    1  
                  28.76     1:01.37 (32.61)                                        
  9 Gilberg, Steve            48 Chicago Smelts-21    1:02.50    1:01.80  
                  27.98     1:01.80 (33.82)                                        
 10 Lopata, Mitch A           46 Evanston Masters-21  1:14.68    1:10.27  
                  33.04     1:10.27 (37.23)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             47 Fossil Fish-21       1:58.50    1:55.81    9  
                  25.90       54.07 (28.17)     1:23.24 (29.17)     1:55.81 (32.57)
  2 Pushka, Dave              46 Naperville Waves-21  2:10.00    2:04.73    7  
                  28.03       59.12 (31.09)     1:31.79 (32.67)     2:04.73 (32.94)
  3 Pratt, John               47 Central Illinois-21  2:06.50    2:07.82    6  
                  28.06       59.24 (31.18)     1:31.55 (32.31)     2:07.82 (36.27)
  4 Hoff, Seth                47 Chicago Smelts-21    2:24.00    2:16.11    5  
                  31.17     1:05.31 (34.14)     1:40.29 (34.98)     2:16.11 (35.82)
  5 Jenkins, Tim J            48 Unattached           2:24.00    2:19.73    4  
                  31.60     1:06.88 (35.28)     1:42.81 (35.93)     2:19.73 (36.92)
  6 Sebastian, David          48 Chicago Smelts-21    2:50.40    2:22.79    3  
                  29.72     1:04.39 (34.67)     1:42.98 (38.59)     2:22.79 (39.81)
  7 Lopata, Mitch A           46 Evanston Masters-21  3:03.71    2:50.39    2  
                  37.02     1:21.76 (44.74)     2:08.19 (46.43)     2:50.39 (42.20)
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              45 Deerfield Master-21    54.50      54.34    9  
                  25.23       54.34 (29.11)                                        
  2 Pushka, Dave              46 Naperville Waves-21    59.10      56.56    7  
                  26.45       56.56 (30.11)                                        
  3 Soltys, Ted J             49 Naperville Waves-21  1:05.00      59.84    6  
                  27.55       59.84 (32.29)                                        
  4 Hoff, Seth                47 Chicago Smelts-21    1:02.12    1:01.05    5  
                  28.40     1:01.05 (32.65)                                        
  5 Reeves, Scott M           49 Buehler Breakers-21  1:02.00    1:03.33    4  
                  29.44     1:03.33 (33.89)                                        
  6 Sebastian, David          48 Chicago Smelts-21    1:12.80    1:03.95    3  
                  29.20     1:03.95 (34.75)                                        
  7 Jenkins, Tim J            48 Unattached           1:10.00    1:04.75    2  
                  30.56     1:04.75 (34.19)                                        
  8 Sandy, Alec               45 Naperville Waves-21  1:10.00    1:05.67    1  
                  30.65     1:05.67 (35.02)                                        
  9 Henderson, Mike           48 Naperville Waves-21  1:10.07    1:06.42  
                  30.54     1:06.42 (35.88)                                        
 10 Dineen, Bradley A         47 Gold Coast Aquat-21  1:07.17    1:06.60  
                  31.00     1:06.60 (35.60)                                        
 11 Gilberg, Steve            48 Chicago Smelts-21    1:06.20    1:06.84  
                  30.40     1:06.84 (36.44)                                        
 12 McKeon, David             46 Lakeshore Athlet-21  1:09.00    1:06.94  
                  30.83     1:06.94 (36.11)                                        
 13 Lopata, Mitch A           46 Evanston Masters-21  1:10.56    1:08.53  
                  32.37     1:08.53 (36.16)                                        
 14 Francis, Lee              49 Lakeshore Athlet-21  1:12.22    1:09.26  
                  33.11     1:09.26 (36.15)                                        
 15 Walsh, Peter P            49 Gray Sharks Lean-21  1:09.00    1:10.41  
                  33.16     1:10.41 (37.25)                                        
 16 Gohl, Michael             49 Harbor Hurricane-21  1:17.00    1:13.45  
                  34.80     1:13.45 (38.65)                                        
 17 Caniglia, Kenneth P       47 Mt Greenwood Mas-21  2:00.00    1:23.90  
                  37.26     1:23.90 (46.64)                                        
 18 Filippini, Michael H      49 Evanston Masters-21  1:20.00    1:24.35  
                  39.57     1:24.35 (44.78)                                        
 19 Little, Douglas           48 Barlett Park Dis-21  1:28.40    1:25.62  
                  38.93     1:25.62 (46.69)                                        
 20 Owens, Bill               46 Evanston Masters-21  1:28.00    1:25.67  
                  42.85     1:25.67 (42.82)                                        
 21 Woerner, Bruce            47 Elgin Blue Wave-21   1:28.00    1:30.31  
                  45.08     1:30.31 (45.23)                                        
 22 Birenberg, Steven         49 Evanston Masters-21  1:30.00    1:32.24  
                  44.80     1:32.24 (47.44)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              45 Deerfield Master-21  1:59.50    1:59.86    9  
                  25.93       56.46 (30.53)     1:31.14 (34.68)     1:59.86 (28.72)
  2 Hoff, Seth                47 Chicago Smelts-21    2:16.60    2:12.94    7  
                  27.42     1:02.59 (35.17)     1:41.25 (38.66)     2:12.94 (31.69)
  3 Pratt, John               47 Central Illinois-21  2:18.00    2:16.65    6  
                  26.94     1:03.81 (36.87)     1:44.94 (41.13)     2:16.65 (31.71)
  4 Jenkins, Tim J            48 Unattached           2:23.50    2:20.72    5  
                  29.29     1:06.06 (36.77)     1:48.17 (42.11)     2:20.72 (32.55)
  5 Sebastian, David          48 Chicago Smelts-21    2:48.60    2:24.13    4  
                  27.81     1:06.84 (39.03)     1:52.94 (46.10)     2:24.13 (31.19)
  6 Pegues, Lex               49 Elgin Blue Wave-21   2:34.99    2:28.45    3  
                  31.89     1:09.90 (38.01)     1:53.88 (43.98)     2:28.45 (34.57)
  7 Dineen, Bradley A         47 Gold Coast Aquat-21  2:22.02    2:31.64    2  
                  29.63     1:10.72 (41.09)     1:53.07 (42.35)     2:31.64 (38.57)
  8 Lopata, Mitch A           46 Evanston Masters-21  2:34.49    2:33.35    1  
                  31.41     1:11.91 (40.50)     2:00.29 (48.38)     2:33.35 (33.06)
  9 Francis, Lee              49 Lakeshore Athlet-21  2:30.00    2:33.69  
                  31.52     1:13.07 (41.55)     1:57.47 (44.40)     2:33.69 (36.22)
 10 Haak, Peter D             48 Gray Sharks Lean-21  2:35.00    2:35.71  
                  32.70     1:11.99 (39.29)     2:03.06 (51.07)     2:35.71 (32.65)
 11 McKeon, David             46 Lakeshore Athlet-21  2:30.00    2:36.02  
                  32.75     1:13.24 (40.49)     2:01.33 (48.09)     2:36.02 (34.69)
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoff, Seth                47 Chicago Smelts-21    4:58.05    4:51.73    9  
                  29.33     1:02.56 (33.23)     1:42.02 (39.46)     2:21.97 (39.95)
        3:04.44 (42.47)     3:46.91 (42.47)     4:19.58 (32.67)     4:51.73 (32.15)
  2 Sebastian, David          48 Chicago Smelts-21    5:30.80    5:09.98    7  
                  30.07     1:05.42 (35.35)     1:48.89 (43.47)     2:31.54 (42.65)
        3:19.09 (47.55)     4:05.96 (46.87)     4:38.38 (32.42)     5:09.98 (31.60)
  3 Sandy, Alec               45 Naperville Waves-21  5:50.00    5:25.13    6  
                  32.53     1:10.32 (37.79)     1:55.19 (44.87)     2:39.06 (43.87)
        3:24.68 (45.62)     4:10.13 (45.45)     4:48.15 (38.02)     5:25.13 (36.98)
  4 Lopata, Mitch A           46 Evanston Masters-21  5:46.03    5:43.33    5  
                  35.30     1:18.13 (42.83)     2:02.93 (44.80)     2:47.18 (44.25)
        3:38.59 (51.41)     4:29.00 (50.41)     5:07.61 (38.61)     5:43.33 (35.72)
  5 Haak, Peter D             48 Gray Sharks Lean-21  6:00.00    5:49.13    4  
                  33.51     1:12.47 (38.96)     1:58.15 (45.68)     2:43.13 (44.98)
        3:37.90 (54.77)     4:31.76 (53.86)     5:11.89 (40.13)     5:49.13 (37.24)
  6 Woerner, Bruce            47 Elgin Blue Wave-21   6:37.03    6:55.65    3  
                  46.47     1:41.78 (55.31)     2:41.20 (59.42)     3:40.47 (59.27)
        4:32.91 (52.44)     5:26.08 (53.17)     6:11.72 (45.64)     6:55.65 (43.93)
  7 Owens, Bill               46 Evanston Masters-21  7:28.00    7:28.49    2  
                  50.87   1:52.76 (1:01.89)     2:51.03 (58.27)     3:49.62 (58.59)
      4:55.55 (1:05.93)   5:56.40 (1:00.85)     6:44.65 (48.25)     7:28.49 (43.84)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas J          52 Fossil Fish-21         23.50      23.15    9  
  2 Lange, Kevin A            51 Naperville Waves-21    24.00      23.76    7  
  3 Martin, John A            54 Evanston Masters-21    25.40      24.03    6  
  4 Ujiiye, Tom               50 Deerfield Master-21    27.23      24.32    5  
  5 Black, Boyd E             53 Evanston Masters-21    25.00      24.74    4  
  6 Ursu, Andrei H            52 Unattached             27.50      24.93    3  
  7 Mc Neil, Porter           50 Western Illinois-21    25.40      25.23    2  
  8 Oller, John W             51 YMCA of Rock Riv-21    26.50      25.72    1  
  9 Weiss, Michael B          52 Deerfield Master-21    27.22      26.27  
 10 Drake, Rick               51 Unattached             26.43      26.55  
 11 Smith, Geary              50 Elgin Blue Wave-21     27.71      27.23  
 12 Happ, Dirk                54 KISH-21                28.25      28.57  
 13 Traynor, John             50 Deerfield Master-21    28.60      28.78  
 14 Adams, Rod                52 Elgin Blue Wave-21     29.90      30.20  
 15 Miller, Lawrence          54 The Wellness Cen-21    32.00      30.81  
 16 Messinger, Edward A       51 Naperville Waves-21    32.00      31.43  
 17 Thomas, Tom               50 Naperville Waves-21    45.00      34.08  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas J          52 Fossil Fish-21         52.00      50.57    9  
                  24.18       50.57 (26.39)                                        
  2 Ujiiye, Tom               50 Deerfield Master-21    58.12      55.59    7  
                  26.71       55.59 (28.88)                                        
  3 Black, Boyd E             53 Evanston Masters-21    56.00      56.05    6  
                  26.88       56.05 (29.17)                                        
  4 Weiss, Michael B          52 Deerfield Master-21    58.99      57.01    5  
                  27.27       57.01 (29.74)                                        
  5 Ursu, Andrei H            52 Unattached             57.00      57.06    4  
                  27.23       57.06 (29.83)                                        
  6 Goyette, Brian M          50 Evanston Masters-21    58.50      58.55    3  
                  28.26       58.55 (30.29)                                        
  7 Drake, Rick               51 Unattached             59.70      59.80    2  
                  28.50       59.80 (31.30)                                        
  8 Buck, Tom                 52 Evanston Masters-21    59.50    1:02.63    1  
                  29.31     1:02.63 (33.32)                                        
  9 Happ, Dirk                54 KISH-21              1:04.90    1:03.79  
                  30.45     1:03.79 (33.34)                                        
 10 Camin, Peter              54 Independent-21       1:06.40    1:09.11  
                  33.14     1:09.11 (35.97)                                        
 11 Lyons, Bill               51 Evanston Masters-21  1:22.00    1:14.11  
                  34.98     1:14.11 (39.13)                                        
 12 Thomas, Tom               50 Naperville Waves-21  1:30.00    1:24.60  
                  37.68     1:24.60 (46.92)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy K             52 Fossil Fish-21       1:59.00    1:53.30    9  
                  25.72       54.10 (28.38)     1:23.22 (29.12)     1:53.30 (30.08)
  2 McCabe, Thomas J          52 Fossil Fish-21       1:55.00    1:53.68    7  
                  26.36       55.06 (28.70)     1:24.30 (29.24)     1:53.68 (29.38)
  3 Martin, John A            54 Evanston Masters-21  2:15.40    2:08.42    6  
                  25.31       53.46 (28.15)     1:31.27 (37.81)     2:08.42 (37.15)
  4 Hoyne, Ron                54 Champaign County-21  2:04.74    2:08.52    5  
                  29.78     1:02.44 (32.66)     1:35.94 (33.50)     2:08.52 (32.58)
  5 Schubert, Peter J         50 Illinois Masters-21  2:11.00    2:08.92    4  
                  30.29     1:02.24 (31.95)     1:35.50 (33.26)     2:08.92 (33.42)
  6 Ursu, Andrei H            52 Unattached           2:15.00    2:11.48    3  
                  28.65     1:02.00 (33.35)     1:37.50 (35.50)     2:11.48 (33.98)
  7 Goyette, Brian M          50 Evanston Masters-21  2:10.00    2:12.16    2  
                  29.62     1:02.66 (33.04)     1:37.44 (34.78)     2:12.16 (34.72)
  8 Wayne, Travis             50 Naperville Waves-21  2:21.12    2:21.10    1  
                  30.22     1:04.35 (34.13)     1:41.84 (37.49)     2:21.10 (39.26)
  9 Phinney, Scot             53 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:24.91  
                  34.57     1:11.42 (36.85)     1:49.08 (37.66)     2:24.91 (35.83)
 10 Miller, Lawrence          54 The Wellness Cen-21  2:26.00    2:26.07  
                  34.53     1:11.66 (37.13)     1:49.77 (38.11)     2:26.07 (36.30)
 11 Camin, Peter              54 Independent-21       2:27.30    2:29.12  
                  33.79     1:11.79 (38.00)     1:50.81 (39.02)     2:29.12 (38.31)
 12 Traynor, John             50 Deerfield Master-21  2:25.00    2:29.41  
                  34.46     1:11.51 (37.05)     1:50.48 (38.97)     2:29.41 (38.93)
 13 Happ, Dirk                54 KISH-21              2:27.00    2:31.66  
                  33.48     1:12.00 (38.52)     1:52.46 (40.46)     2:31.66 (39.20)
 14 Lyons, Bill               51 Evanston Masters-21  3:10.00    3:06.41  
                  38.84     1:26.31 (47.47)     2:19.34 (53.03)     3:06.41 (47.07)
 15 Thomas, Tom               50 Naperville Waves-21  3:10.00    3:07.62  
                  40.24     1:27.80 (47.56)     2:18.17 (50.37)     3:07.62 (49.45)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy K             52 Fossil Fish-21       5:15.00    5:06.38    9  
                  27.69       58.35 (30.66)     1:29.41 (31.06)     2:00.90 (31.49)
        2:32.43 (31.53)     3:03.65 (31.22)     3:34.37 (30.72)     4:05.16 (30.79)
        4:35.87 (30.71)     5:06.38 (30.51)                                        
  2 McCabe, Thomas J          52 Fossil Fish-21       5:20.00    5:12.52    7  
                  29.00     1:01.14 (32.14)     1:32.93 (31.79)     2:05.07 (32.14)
        2:37.42 (32.35)     3:09.30 (31.88)     3:39.86 (30.56)     4:11.26 (31.40)
        4:42.41 (31.15)     5:12.52 (30.11)                                        
  3 Schubert, Peter J         50 Illinois Masters-21  5:55.55    5:50.40    6  
                  32.38     1:07.28 (34.90)     1:42.38 (35.10)     2:17.92 (35.54)
        2:53.79 (35.87)     3:29.92 (36.13)     4:06.09 (36.17)     4:41.50 (35.41)
        5:16.45 (34.95)     5:50.40 (33.95)                                        
  4 Goyette, Brian M          50 Evanston Masters-21  6:00.00    6:09.10    5  
                  33.53     1:09.67 (36.14)     1:46.75 (37.08)     2:24.19 (37.44)
        3:02.02 (37.83)     3:39.83 (37.81)     4:17.19 (37.36)     4:54.24 (37.05)
        5:32.02 (37.78)     6:09.10 (37.08)                                        
  5 Black, Boyd E             53 Evanston Masters-21  6:15.00    6:10.16    4  
                  31.58     1:07.66 (36.08)     1:45.49 (37.83)     2:23.83 (38.34)
        3:02.34 (38.51)     3:41.47 (39.13)     4:20.87 (39.40)     4:59.59 (38.72)
        5:35.94 (36.35)     6:10.16 (34.22)                                        
  6 Phinney, Scot             53 Chicago Smelts-21    6:50.00    6:43.31    3  
                  36.43     1:17.02 (40.59)     1:57.85 (40.83)     2:39.26 (41.41)
        3:21.20 (41.94)     4:03.28 (42.08)     4:45.10 (41.82)     5:26.73 (41.63)
        6:07.65 (40.92)     6:43.31 (35.66)                                        
  7 Traynor, John             50 Deerfield Master-21  6:30.00    6:45.34    2  
                  36.15     1:15.20 (39.05)     1:55.37 (40.17)     2:35.76 (40.39)
        3:16.46 (40.70)     3:57.68 (41.22)     4:40.19 (42.51)     5:22.25 (42.06)
        6:04.82 (42.57)     6:45.34 (40.52)                                        
  8 Happ, Dirk                54 KISH-21              6:30.00    6:59.98    1  
                  33.48     1:13.77 (40.29)     1:56.81 (43.04)     2:40.17 (43.36)
        3:23.32 (43.15)     4:06.99 (43.67)     4:52.38 (45.39)     5:35.59 (43.21)
        6:19.11 (43.52)     6:59.98 (40.87)                                        
  9 Thomas, Tom               50 Naperville Waves-21 10:00.00    9:12.35  
                  44.15     1:33.39 (49.24)     2:27.05 (53.66)     3:21.34 (54.29)
        4:17.75 (56.41)     5:16.31 (58.56)     6:14.00 (57.69)   7:14.00 (1:00.00)
      8:16.11 (1:02.11)     9:12.35 (56.24)                                        
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy K             52 Fossil Fish-21      10:50.00   10:34.67    9  
                  28.14       59.32 (31.18)     1:30.63 (31.31)     2:02.88 (32.25)
        2:34.68 (31.80)     3:06.38 (31.70)     3:38.16 (31.78)     4:09.31 (31.15)
        4:40.61 (31.30)     5:11.99 (31.38)     5:43.33 (31.34)     6:14.75 (31.42)
        6:46.31 (31.56)     7:17.89 (31.58)     7:49.62 (31.73)     8:21.51 (31.89)
        8:53.67 (32.16)     9:26.66 (32.99)    10:00.39 (33.73)    10:34.67 (34.28)
  2 Hoyne, Ron                54 Champaign County-21 11:41.49   11:28.72    7  
                  30.70     1:03.91 (33.21)     1:37.75 (33.84)     2:12.01 (34.26)
        2:46.55 (34.54)     3:20.71 (34.16)     3:55.18 (34.47)     4:30.10 (34.92)
        5:04.83 (34.73)     5:39.54 (34.71)     6:14.31 (34.77)     6:49.13 (34.82)
        7:24.33 (35.20)     7:59.06 (34.73)     8:34.28 (35.22)     9:09.78 (35.50)
        9:45.23 (35.45)    10:20.67 (35.44)    10:55.62 (34.95)    11:28.72 (33.10)
  3 Layton, Chris             51 Chicago Smelts-21   12:55.00   11:55.76    6  
                  31.87     1:06.81 (34.94)     1:43.16 (36.35)     2:19.48 (36.32)
        2:56.14 (36.66)     3:32.70 (36.56)     4:09.07 (36.37)     4:45.35 (36.28)
        5:21.61 (36.26)     5:57.90 (36.29)     6:34.16 (36.26)     7:10.27 (36.11)
        7:46.36 (36.09)     8:22.40 (36.04)     8:58.51 (36.11)     9:34.42 (35.91)
       10:09.69 (35.27)    10:45.42 (35.73)    11:20.86 (35.44)    11:55.76 (34.90)
  4 Schubert, Peter J         50 Illinois Masters-21 12:12.12   12:06.71    5  
                  33.63     1:10.25 (36.62)     1:47.02 (36.77)     2:24.21 (37.19)
        3:01.11 (36.90)     3:38.01 (36.90)     4:14.98 (36.97)     4:51.97 (36.99)
        5:28.83 (36.86)     6:05.60 (36.77)     6:42.29 (36.69)     7:18.86 (36.57)
        7:55.65 (36.79)     8:31.98 (36.33)     9:08.55 (36.57)     9:44.81 (36.26)
       10:20.42 (35.61)    10:55.68 (35.26)    11:31.75 (36.07)    12:06.71 (34.96)
  5 Goyette, Brian M          50 Evanston Masters-21 12:15.00   12:28.00    4  
                  31.53     1:06.09 (34.56)     1:41.96 (35.87)     2:18.71 (36.75)
        2:55.85 (37.14)     3:33.34 (37.49)     4:11.01 (37.67)     4:49.36 (38.35)
        5:27.40 (38.04)     6:05.33 (37.93)     6:43.40 (38.07)     7:21.65 (38.25)
        8:00.22 (38.57)     8:39.01 (38.79)     9:17.64 (38.63)     9:55.96 (38.32)
       10:34.59 (38.63)    11:13.46 (38.87)    11:51.17 (37.71)    12:28.00 (36.83)
  6 Black, Boyd E             53 Evanston Masters-21 13:00.00   12:33.68    3  
                  31.34     1:06.82 (35.48)     1:43.31 (36.49)     2:20.48 (37.17)
        2:57.70 (37.22)     3:35.70 (38.00)     4:13.74 (38.04)     4:52.62 (38.88)
        5:31.62 (39.00)     6:10.17 (38.55)     6:49.41 (39.24)     7:28.09 (38.68)
        8:05.81 (37.72)     8:44.89 (39.08)     9:23.59 (38.70)    10:02.86 (39.27)
       10:41.79 (38.93)    11:20.29 (38.50)    11:58.76 (38.47)    12:33.68 (34.92)
  7 Buck, Tom                 52 Evanston Masters-21 14:09.50   13:13.75    2  
                  35.71     1:15.41 (39.70)     1:57.03 (41.62)     2:37.34 (40.31)
        3:18.42 (41.08)     3:59.48 (41.06)     4:40.55 (41.07)     5:21.24 (40.69)
        6:02.19 (40.95)     6:42.61 (40.42)     7:22.05 (39.44)     8:01.95 (39.90)
        8:41.82 (39.87)     9:21.36 (39.54)    10:01.22 (39.86)    10:40.50 (39.28)
       11:19.89 (39.39)    11:59.20 (39.31)    12:37.26 (38.06)    13:13.75 (36.49)
  8 Miller, Lawrence          54 The Wellness Cen-21 15:00.00   13:27.27    1  
                  39.15     1:20.29 (41.14)     2:01.69 (41.40)                    
            3:24.60 ( )     4:05.71 (41.11)     4:46.43 (40.72)     5:27.20 (40.77)
        6:08.06 (40.86)     6:49.16 (41.10)     7:29.67 (40.51)     8:09.84 (40.17)
        8:50.54 (40.70)     9:30.63 (40.09)    10:10.78 (40.15)    10:50.51 (39.73)
       11:30.79 (40.28)    12:11.01 (40.22)    12:50.29 (39.28)    13:27.27 (36.98)
  9 Phinney, Scot             53 Chicago Smelts-21   14:30.00   13:59.01  
                  37.28     1:18.00 (40.72)     2:00.00 (42.00)     2:42.62 (42.62)
        3:25.73 (43.11)     4:08.49 (42.76)     4:51.53 (43.04)     5:34.75 (43.22)
        6:17.70 (42.95)     7:00.17 (42.47)     7:42.69 (42.52)     8:25.42 (42.73)
        9:08.27 (42.85)     9:50.94 (42.67)    10:33.59 (42.65)    11:16.02 (42.43)
       11:58.24 (42.22)    12:41.15 (42.91)    13:21.27 (40.12)    13:59.01 (37.74)
 10 Smith, Geary              50 Elgin Blue Wave-21  13:55.00   14:00.50  
                  35.62     1:17.67 (42.05)                             2:41.45 ( )
        3:23.25 (41.80)     4:07.53 (44.28)     4:50.14 (42.61)                    
            6:15.02 ( )                                                 8:22.05 ( )
        9:05.09 (43.04)     9:47.55 (42.46)    10:29.84 (42.29)    11:12.42 (42.58)
       11:55.64 (43.22)    12:38.76 (43.12)  14:00.50 (1:21.74)                    
 11 Happ, Dirk                54 KISH-21             15:01.00   14:21.34  
                  33.38     1:14.12 (40.74)     1:57.52 (43.40)     2:40.23 (42.71)
        3:22.62 (42.39)     4:05.52 (42.90)     4:48.76 (43.24)     5:31.78 (43.02)
        6:15.95 (44.17)     6:59.38 (43.43)     7:44.94 (45.56)     8:30.12 (45.18)
        9:14.66 (44.54)     9:59.23 (44.57)    10:43.38 (44.15)    11:27.37 (43.99)
       12:11.76 (44.39)    12:55.65 (43.89)    13:39.78 (44.13)    14:21.34 (41.56)
 12 Limberg, Doug             51 Evanston Masters-21 15:57.13   15:51.56  
                  37.91     1:20.98 (43.07)     2:06.01 (45.03)     2:52.76 (46.75)
        3:39.73 (46.97)     4:27.43 (47.70)     5:16.24 (48.81)     6:04.76 (48.52)
        6:53.78 (49.02)     7:43.06 (49.28)     8:32.33 (49.27)     9:21.45 (49.12)
       10:10.33 (48.88)    11:00.20 (49.87)    11:49.36 (49.16)    12:38.55 (49.19)
       13:27.97 (49.42)    14:17.31 (49.34)    15:06.42 (49.11)    15:51.56 (45.14)
 -- Boutov, Alex              54 Chicago Masters-21  11:31.16        DNF  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy K             52 Fossil Fish-21         30.00      28.21    9  
  2 Martin, John A            54 Evanston Masters-21    32.40      28.94    7  
  3 Buck, Tom                 52 Evanston Masters-21    34.50      30.07    6  
  4 Ujiiye, Tom               50 Deerfield Master-21    32.27      30.28    5  
  5 Ostrander, Bob            54 Buehler Breakers-21    30.00      30.41    4  
  6 Black, Boyd E             53 Evanston Masters-21    31.00      30.59    3  
  7 Mc Neil, Porter           50 Western Illinois-21    31.25      30.72    2  
  8 Drake, Rick               51 Unattached             33.18      32.29    1  
  9 Oller, John W             51 YMCA of Rock Riv-21    31.50      32.79  
 10 Phinney, Scot             53 Chicago Smelts-21      35.00      34.37  
 11 Keller, Curt D            51 Elgin Blue Wave-21     37.50      36.35  
 12 Adams, Rod                52 Elgin Blue Wave-21     39.10      38.40  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy K             52 Fossil Fish-21       1:05.00    1:00.22    9  
                  29.37     1:00.22 (30.85)                                        
  2 Ujiiye, Tom               50 Deerfield Master-21  1:09.75    1:04.47    7  
                  31.66     1:04.47 (32.81)                                        
  3 Layton, Chris             51 Chicago Smelts-21    1:08.00    1:04.69    6  
                  31.86     1:04.69 (32.83)                                        
  4 Black, Boyd E             53 Evanston Masters-21  1:06.00    1:05.75    5  
                  32.11     1:05.75 (33.64)                                        
  5 Buck, Tom                 52 Evanston Masters-21  1:14.50    1:08.36    4  
                  34.56     1:08.36 (33.80)                                        
  6 Phinney, Scot             53 Chicago Smelts-21    1:17.00    1:12.12    3  
                  36.13     1:12.12 (35.99)                                        
  7 Keller, Curt D            51 Elgin Blue Wave-21   1:20.50    1:20.07    2  
                  39.41     1:20.07 (40.66)                                        
  8 Goyette, Brian M          50 Evanston Masters-21  1:18.00    1:22.83    1  
                  40.74     1:22.83 (42.09)                                        
  9 Camin, Peter              54 Independent-21       1:23.70    1:25.31  
                  41.91     1:25.31 (43.40)                                        
 10 Happ, Dirk                54 KISH-21              1:20.00    1:31.09  
                  44.45     1:31.09 (46.64)                                        
 11 Lyons, Bill               51 Evanston Masters-21  1:35.00    1:33.74  
                  45.11     1:33.74 (48.63)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy K             52 Fossil Fish-21       2:17.00    2:10.91    9  
                  30.35     1:03.60 (33.25)     1:36.84 (33.24)     2:10.91 (34.07)
  2 Black, Boyd E             53 Evanston Masters-21  2:30.00    2:22.14    7  
                  32.81     1:08.59 (35.78)     1:46.46 (37.87)     2:22.14 (35.68)
  3 Schubert, Peter J         50 Illinois Masters-21  2:28.00    2:30.35    6  
                  36.72     1:14.13 (37.41)     1:52.90 (38.77)     2:30.35 (37.45)
  4 Buck, Tom                 52 Evanston Masters-21  2:59.50    2:31.81    5  
                  38.05     1:17.60 (39.55)     1:55.68 (38.08)     2:31.81 (36.13)
  5 Phinney, Scot             53 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:39.41    4  
                  37.40     1:17.30 (39.90)     1:58.83 (41.53)     2:39.41 (40.58)
  6 Hoyne, Ron                54 Champaign County-21  2:42.00    2:45.25    3  
                  39.03     1:21.50 (42.47)     2:03.56 (42.06)     2:45.25 (41.69)
  7 Camin, Peter              54 Independent-21       3:00.20    3:02.28    2  
                  42.79     1:28.12 (45.33)     2:15.70 (47.58)     3:02.28 (46.58)
  8 Keller, Curt D            51 Elgin Blue Wave-21   3:01.20    3:05.72    1  
                  42.01                             2:15.60 ( )     3:05.72 (50.12)
  9 Lyons, Bill               51 Evanston Masters-21  3:50.00    3:41.83  
                  51.72     1:49.18 (57.46)     2:47.47 (58.29)     3:41.83 (54.36)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Dave             51 Deerfield Master-21    31.00      29.85    9  
  2 Ujiiye, Tom               50 Deerfield Master-21    34.36      31.42    7  
  3 Black, Boyd E             53 Evanston Masters-21    32.50      31.92    6  
  4 Ostrander, Bob            54 Buehler Breakers-21    34.00      32.56    5  
  5 Holmberg, Tom             51 Evanston Masters-21    32.10      32.82    4  
  6 Weiss, Michael B          52 Deerfield Master-21    34.50      33.47    3  
  7 Sunahara, Keith K         51 Ywca Flying Fish-21    35.31      35.49    2  
  8 Traynor, John             50 Deerfield Master-21    36.08      36.81    1  
  9 Adams, Rod                52 Elgin Blue Wave-21     41.50      41.43  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Dave             51 Deerfield Master-21  1:07.00    1:05.98    9  
                  31.00     1:05.98 (34.98)                                        
  2 Ujiiye, Tom               50 Deerfield Master-21  1:13.24    1:09.59    7  
                  33.59     1:09.59 (36.00)                                        
  3 Holmberg, Tom             51 Evanston Masters-21  1:09.20    1:10.38    6  
                  33.57     1:10.38 (36.81)                                        
  4 Black, Boyd E             53 Evanston Masters-21  1:11.00    1:13.04    5  
                  34.06     1:13.04 (38.98)                                        
  5 Ursu, Andrei H            52 Unattached           1:18.00    1:14.24    4  
                  35.68     1:14.24 (38.56)                                        
  6 Wayne, Travis             50 Naperville Waves-21  1:20.45    1:19.80    3  
                  37.39     1:19.80 (42.41)                                        
  7 Traynor, John             50 Deerfield Master-21  1:21.00    1:25.19    2  
                  39.05     1:25.19 (46.14)                                        
  8 Goyette, Brian M          50 Evanston Masters-21  1:30.00    1:27.72    1  
                  41.77     1:27.72 (45.95)                                        
  9 Adams, Rod                52 Elgin Blue Wave-21   1:28.18    1:33.28  
                  43.74     1:33.28 (49.54)                                        
 10 Gordon, Steve H           52 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:36.20  
                  43.91     1:36.20 (52.29)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Dave             51 Deerfield Master-21  2:28.00    2:26.16    9  
                  31.86     1:08.13 (36.27)     1:46.58 (38.45)     2:26.16 (39.58)
  2 Seibt, Andy K             52 Fossil Fish-21       2:30.00    2:26.22    7  
                  32.61     1:09.47 (36.86)     1:48.02 (38.55)     2:26.22 (38.20)
  3 Ujiiye, Tom               50 Deerfield Master-21  2:43.91    2:34.65    6  
                  35.49     1:14.60 (39.11)     1:54.64 (40.04)     2:34.65 (40.01)
  4 Holmberg, Tom             51 Evanston Masters-21  2:33.90    2:38.42    5  
                  34.68     1:15.00 (40.32)     1:56.30 (41.30)     2:38.42 (42.12)
  5 Black, Boyd E             53 Evanston Masters-21  2:50.00    2:56.52    4  
                  36.38     1:21.06 (44.68)     2:10.23 (49.17)     2:56.52 (46.29)
  6 Buck, Tom                 52 Evanston Masters-21  3:19.50    3:05.84    3  
                  43.65     1:31.71 (48.06)     2:20.06 (48.35)     3:05.84 (45.78)
  7 Adams, Rod                52 Elgin Blue Wave-21   3:12.86    3:20.37    2  
                  43.54     1:33.37 (49.83)     2:26.78 (53.41)     3:20.37 (53.59)
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas J          52 Fossil Fish-21         26.00      25.24    9  
  2 Lange, Kevin A            51 Naperville Waves-21    29.50      26.34    7  
  3 Ursu, Andrei H            52 Unattached             29.50      27.13    6  
  4 Ujiiye, Tom               50 Deerfield Master-21    29.15      27.22    5  
  5 Weiss, Michael B          52 Deerfield Master-21    29.40      27.75    4  
  6 Ostrander, Bob            54 Buehler Breakers-21    29.00      28.38    3  
  7 Buck, Tom                 52 Evanston Masters-21    29.50      28.56    2  
  8 Drake, Rick               51 Unattached             28.70      29.18    1  
  9 Keller, Curt D            51 Elgin Blue Wave-21     29.60      29.80  
 10 Phinney, Scot             53 Chicago Smelts-21      32.00      31.54  
 11 Traynor, John             50 Deerfield Master-21    31.83      32.20  
 12 Sunahara, Keith K         51 Ywca Flying Fish-21    38.00      34.71  
 13 Messinger, Edward A       51 Naperville Waves-21    40.00      35.72  
 14 Adams, Rod                52 Elgin Blue Wave-21     35.82      35.97  
 15 Lyons, Bill               51 Evanston Masters-21    43.00      39.44  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas J          52 Fossil Fish-21         57.50      57.04    9  
                  26.60       57.04 (30.44)                                        
  2 Ujiiye, Tom               50 Deerfield Master-21  1:05.51    1:00.28    7  
                  28.66     1:00.28 (31.62)                                        
  3 Ursu, Andrei H            52 Unattached           1:01.50    1:00.66    6  
                  28.21     1:00.66 (32.45)                                        
  4 Oller, John W             51 YMCA of Rock Riv-21  1:01.50    1:01.26    5  
                  28.50     1:01.26 (32.76)                                        
  5 Hoyne, Ron                54 Champaign County-21  1:04.97    1:05.38    4  
                  30.23     1:05.38 (35.15)                                        
  6 Ostrander, Bob            54 Buehler Breakers-21  1:05.00    1:05.39    3  
                  29.67     1:05.39 (35.72)                                        
  7 Smith, Geary              50 Elgin Blue Wave-21   1:08.80    1:09.25    2  
                  30.87     1:09.25 (38.38)                                        
  8 Keller, Curt D            51 Elgin Blue Wave-21   1:11.50    1:15.54    1  
                  33.16     1:15.54 (42.38)                                        
  9 Camin, Peter              54 Independent-21       1:27.70    1:32.67  
                  40.85     1:32.67 (51.82)                                        
 10 Lyons, Bill               51 Evanston Masters-21  1:50.00    1:43.44  
                  46.89     1:43.44 (56.55)                                        
 11 Gordon, Steve H           52 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:45.20  
                  43.16   1:45.20 (1:02.04)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Thomas J          52 Fossil Fish-21       2:20.00    2:11.11    9  
                  30.06     1:03.31 (33.25)     1:36.90 (33.59)     2:11.11 (34.21)
  2 Seibt, Andy K             52 Fossil Fish-21       2:20.00    2:14.86    7  
                  29.41     1:03.50 (34.09)     1:38.89 (35.39)     2:14.86 (35.97)
  3 Ursu, Andrei H            52 Unattached           2:30.00    2:26.73    6  
                  29.75     1:06.14 (36.39)     1:46.80 (40.66)     2:26.73 (39.93)
  4 Buck, Tom                 52 Evanston Masters-21  3:19.50    3:01.55    5  
                  41.30     1:27.92 (46.62)     2:15.44 (47.52)     3:01.55 (46.11)
  5 Camin, Peter              54 Independent-21       3:16.20    3:22.83    4  
                  43.87     1:35.40 (51.53)     2:28.78 (53.38)     3:22.83 (54.05)
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy K             52 Fossil Fish-21       1:03.00      59.13    9  
                  26.60       59.13 (32.53)                                        
  2 Ujiiye, Tom               50 Deerfield Master-21  1:05.75    1:00.79    7  
                  28.19     1:00.79 (32.60)                                        
  3 Black, Boyd E             53 Evanston Masters-21  1:06.00    1:03.42    6  
                  29.72     1:03.42 (33.70)                                        
  4 Tuchler, Dave             51 Deerfield Master-21  1:03.00    1:04.10    5  
                  30.91     1:04.10 (33.19)                                        
  5 Martin, John A            54 Evanston Masters-21  1:07.40    1:04.13    4  
                  29.28     1:04.13 (34.85)                                        
  6 Lange, Kevin A            51 Naperville Waves-21  1:04.50    1:04.75    3  
                  29.38     1:04.75 (35.37)                                        
  7 Buck, Tom                 52 Evanston Masters-21  1:14.50    1:07.34    2  
                  30.47     1:07.34 (36.87)                                        
  8 Hoyne, Ron                54 Champaign County-21  1:07.54    1:08.45    1  
                  31.87     1:08.45 (36.58)                                        
  9 Weiss, Michael B          52 Deerfield Master-21  1:09.73    1:09.16  
                  30.91     1:09.16 (38.25)                                        
 10 Drake, Rick               51 Unattached           1:08.85    1:09.93  
                  30.92     1:09.93 (39.01)                                        
 11 Smith, Geary              50 Elgin Blue Wave-21   1:12.70    1:10.62  
                  30.91     1:10.62 (39.71)                                        
 12 Phinney, Scot             53 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:13.29  
                  33.77     1:13.29 (39.52)                                        
 13 Traynor, John             50 Deerfield Master-21  1:14.60    1:15.03  
                  35.31     1:15.03 (39.72)                                        
 14 Wayne, Travis             50 Naperville Waves-21  1:14.70    1:16.36  
                  35.05     1:16.36 (41.31)                                        
 15 Adams, Rod                52 Elgin Blue Wave-21   1:17.50    1:18.84  
                  36.69     1:18.84 (42.15)                                        
 16 Miller, Lawrence          54 The Wellness Cen-21  1:20.00    1:20.52  
                  40.28     1:20.52 (40.24)                                        
 17 Lyons, Bill               51 Evanston Masters-21  1:35.00    1:28.28  
                  41.26     1:28.28 (47.02)                                        
 18 Gordon, Steve H           52 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:30.54  
                  43.41     1:30.54 (47.13)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy K             52 Fossil Fish-21       2:15.00    2:10.32    9  
                  28.34     1:01.47 (33.13)     1:40.20 (38.73)     2:10.32 (30.12)
  2 Drake, Rick               51 Unattached           2:31.00    2:40.13    7  
                  29.72     1:09.94 (40.22)     2:01.12 (51.18)     2:40.13 (39.01)
  3 Traynor, John             50 Deerfield Master-21  2:43.15    2:49.44    6  
                  33.10     1:21.28 (48.18)     2:10.09 (48.81)     2:49.44 (39.35)
  4 Camin, Peter              54 Independent-21       3:00.07    3:03.53    5  
                  40.55     1:26.35 (45.80)     2:24.11 (57.76)     3:03.53 (39.42)
  5 Lyons, Bill               51 Evanston Masters-21  3:19.00    3:43.20    4  
                  43.63     1:35.69 (52.06)   2:53.38 (1:17.69)     3:43.20 (49.82)
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy K             52 Fossil Fish-21       4:45.00    4:40.90    9  
                  29.65     1:03.77 (34.12)     1:40.54 (36.77)     2:16.45 (35.91)
        2:57.63 (41.18)     3:38.41 (40.78)     4:10.71 (32.30)     4:40.90 (30.19)
  2 Hoyne, Ron                54 Champaign County-21  5:08.20    5:20.42    7  
                  32.19     1:08.79 (36.60)     1:52.92 (44.13)     2:36.99 (44.07)
        3:23.68 (46.69)     4:10.00 (46.32)     4:46.18 (36.18)     5:20.42 (34.24)
  3 Ursu, Andrei H            52 Unattached           5:30.00    5:23.66    6  
                  32.94     1:09.30 (36.36)     1:53.95 (44.65)     2:37.87 (43.92)
        3:25.89 (48.02)     4:11.11 (45.22)     4:49.30 (38.19)     5:23.66 (34.36)
  4 Buck, Tom                 52 Evanston Masters-21  6:19.50    5:48.71    5  
                  39.13     1:26.02 (46.89)     2:11.56 (45.54)     2:53.85 (42.29)
        3:43.48 (49.63)     4:31.98 (48.50)     5:12.95 (40.97)     5:48.71 (35.76)
  5 Phinney, Scot             53 Chicago Smelts-21    6:30.00    6:16.13    4  
                  36.49     1:19.56 (43.07)     2:09.91 (50.35)     2:58.25 (48.34)
        3:53.94 (55.69)     4:51.00 (57.06)     5:35.04 (44.04)     6:16.13 (41.09)
  6 Camin, Peter              54 Independent-21       6:26.45    6:31.21    3  
                  43.31     1:36.88 (53.57)     2:25.98 (49.10)     3:14.82 (48.84)
        4:13.11 (58.29)     5:10.16 (57.05)     5:51.27 (41.11)     6:31.21 (39.94)
  7 Lyons, Bill               51 Evanston Masters-21  7:59.00    8:28.04    2  
                  51.61   1:56.46 (1:04.85)   3:00.73 (1:04.27)   4:05.50 (1:04.77)
      5:20.45 (1:14.95)   6:38.97 (1:18.52)     7:33.87 (54.90)     8:28.04 (54.17)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            57 Evanston Masters-21    24.10      23.89    9  
  2 Landuyt, Rick             55 The Wellness Cen-21    27.20      25.16    7  
  3 Scanlan, Kevin            55 Fossil Fish-21         28.00      25.85    6  
  4 Bennewitz, Kirk T         55 Evanston Masters-21    25.80      25.98    5  
  5 Feldt, Allan B            58 Lakeshore Athlet-21    27.30      27.08    4  
  6 Carpenter, Tom            56 Fossil Fish-21         28.00      27.44    3  
  7 Spaulding, Bob W          58 Buehler Breakers-21    30.00      28.00    2  
  8 Krismanits, Gene H        55 Western Illinois-21    28.49      28.41    1  
  9 Reed, Michael E           55 Libertyville Mas-21    29.60      29.13  
 10 Carroll, Joe              58 Evanston Masters-21    28.65      29.30  
 11 Prince, Clifford          59 Gray Sharks Lean-21    31.14      31.40  
 12 Miller, John B            56 Mt Greenwood Mas-21    31.00      31.63  
 13 Gidaszewski, Jerry        55 KISH-21                30.31      32.01  
 14 Inch, Les                 59 Galter Swim Club-21    32.05      32.20  
 15 Shannon, Thomas A         57 Mt Greenwood Mas-21    35.00      34.65  
 16 Barry, Robert B           58 Evanston Masters-21    37.00      38.11  
 17 Brown, Paul P             59 Elgin Blue Wave-21     40.50      39.51  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            57 Evanston Masters-21    53.50      52.17    9  
                  25.87       52.17 (26.30)                                        
  2 Blumenthal, Jeffrey S     56 Chicago Masters-21     55.20      53.81    7  
                  25.83       53.81 (27.98)                                        
  3 Brezina, Randall G        56 Harbor Hurricane-21    56.19      54.48    6  
                  26.51       54.48 (27.97)                                        
  4 Scanlan, Kevin            55 Fossil Fish-21         57.00      56.12    5  
                  26.65       56.12 (29.47)                                        
  5 Bennewitz, Kirk T         55 Evanston Masters-21    56.60      58.65    4  
                  28.50       58.65 (30.15)                                        
  6 Reed, Michael E           55 Libertyville Mas-21  1:04.04    1:04.24    3  
                  30.99     1:04.24 (33.25)                                        
  7 Krismanits, Gene H        55 Western Illinois-21  1:05.98    1:04.48    2  
                  30.73     1:04.48 (33.75)                                        
  8 Spaulding, Bob W          58 Buehler Breakers-21  1:06.00    1:06.01    1  
                  32.64     1:06.01 (33.37)                                        
  9 Carroll, Joe              58 Evanston Masters-21  1:04.77    1:10.28  
                  32.42     1:10.28 (37.86)                                        
 10 Miller, John B            56 Mt Greenwood Mas-21  1:15.00    1:14.15  
                  33.28     1:14.15 (40.87)                                        
 11 Brown, Paul P             59 Elgin Blue Wave-21   1:31.03    1:29.01  
                  43.11     1:29.01 (45.90)                                        
 12 Shannon, Thomas A         57 Mt Greenwood Mas-21  1:30.00    1:30.37  
                  41.90     1:30.37 (48.47)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            57 Evanston Masters-21  1:55.00    1:56.23    9  
                  27.71       58.08 (30.37)     1:28.02 (29.94)     1:56.23 (28.21)
  2 Keenan, George W          56 Buehler Breakers-21  1:55.00    1:57.59    7  
                  27.34       56.72 (29.38)     1:26.97 (30.25)     1:57.59 (30.62)
  3 Brezina, Randall G        56 Harbor Hurricane-21  2:07.66    2:03.11    6  
                  29.65     1:01.64 (31.99)     1:33.39 (31.75)     2:03.11 (29.72)
  4 Landuyt, Rick             55 The Wellness Cen-21  2:10.00    2:08.71    5  
                  28.31     1:00.51 (32.20)     1:34.65 (34.14)     2:08.71 (34.06)
  5 Bennewitz, Kirk T         55 Evanston Masters-21  2:12.00    2:09.08    4  
                  30.38     1:02.64 (32.26)     1:36.09 (33.45)     2:09.08 (32.99)
  6 Patronsky, Ross T         58 Chicago Smelts-21    2:22.00    2:17.80    3  
                  31.02     1:06.19 (35.17)     1:42.79 (36.60)     2:17.80 (35.01)
  7 Carpenter, Tom            56 Fossil Fish-21       2:20.00    2:19.11    2  
                  32.15     1:07.80 (35.65)     1:44.33 (36.53)     2:19.11 (34.78)
  8 Reed, Michael E           55 Libertyville Mas-21  2:20.00    2:24.96    1  
                  32.00     1:08.18 (36.18)     1:47.32 (39.14)     2:24.96 (37.64)
  9 Gidaszewski, Jerry        55 KISH-21              2:45.74    2:40.24  
                  34.89     1:14.58 (39.69)     1:57.13 (42.55)     2:40.24 (43.11)
 10 Miller, John B            56 Mt Greenwood Mas-21  3:15.00    2:49.50  
                  37.01     1:18.43 (41.42)     2:03.67 (45.24)     2:49.50 (45.83)
 11 Prince, Clifford          59 Gray Sharks Lean-21  2:35.00    3:00.43  
                  37.07     1:23.91 (46.84)     2:14.05 (50.14)     3:00.43 (46.38)
 12 Brown, Paul P             59 Elgin Blue Wave-21   3:22.60    3:14.96  
                  44.24     1:31.48 (47.24)     2:21.41 (49.93)     3:14.96 (53.55)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            57 Evanston Masters-21  5:20.00    5:14.01    9  
                  30.50     1:02.87 (32.37)     1:35.54 (32.67)     2:08.14 (32.60)
        2:40.55 (32.41)     3:12.32 (31.77)     3:43.48 (31.16)     4:14.49 (31.01)
        4:45.01 (30.52)     5:14.01 (29.00)                                        
  2 Keenan, George W          56 Buehler Breakers-21  5:14.00    5:22.93    7  
                  28.85       59.68 (30.83)     1:31.87 (32.19)     2:04.44 (32.57)
        2:37.14 (32.70)     3:10.03 (32.89)     3:43.13 (33.10)     4:16.38 (33.25)
        4:50.17 (33.79)     5:22.93 (32.76)                                        
  3 Brezina, Randall G        56 Harbor Hurricane-21  5:38.10    5:35.06    6  
                  30.43     1:04.29 (33.86)     1:39.28 (34.99)     2:14.60 (35.32)
        2:49.53 (34.93)     3:23.64 (34.11)     3:57.66 (34.02)     4:31.15 (33.49)
        5:03.99 (32.84)     5:35.06 (31.07)                                        
  4 Bennewitz, Kirk T         55 Evanston Masters-21  5:59.00    6:03.61    5  
                  33.61     1:09.74 (36.13)     1:46.89 (37.15)     2:24.14 (37.25)
        3:01.22 (37.08)     3:38.46 (37.24)     4:16.11 (37.65)     4:53.49 (37.38)
        5:29.09 (35.60)     6:03.61 (34.52)                                        
  5 Reed, Michael E           55 Libertyville Mas-21  7:05.00    6:29.05    4  
                  34.50     1:12.44 (37.94)     1:51.53 (39.09)     2:31.91 (40.38)
        3:12.35 (40.44)     3:52.45 (40.10)     4:32.61 (40.16)     5:13.43 (40.82)
        5:53.69 (40.26)     6:29.05 (35.36)                                        
  6 Miller, John B            56 Mt Greenwood Mas-21  8:00.00    8:12.02    3  
                  40.39     1:26.03 (45.64)     2:14.07 (48.04)     3:05.52 (51.45)
        3:56.96 (51.44)     4:48.95 (51.99)     5:40.11 (51.16)     6:31.56 (51.45)
      8:12.02 (1:40.46)                                                            
  7 Brown, Paul P             59 Elgin Blue Wave-21   8:29.83    8:30.51    2  
                  45.56     1:33.85 (48.29)     2:24.16 (50.31)     3:14.16 (50.00)
        4:08.31 (54.15)     4:59.14 (50.83)     5:54.56 (55.42)     6:47.75 (53.19)
        7:39.12 (51.37)     8:30.51 (51.39)                                        
  8 Fergus, Brian             59 Gray Sharks Lean-21  8:21.00    9:21.39    1  
                  48.87     1:44.11 (55.24)     2:43.99 (59.88)     3:41.27 (57.28)
        4:37.14 (55.87)     5:34.39 (57.25)     6:31.72 (57.33)     7:28.57 (56.85)
        8:24.03 (55.46)     9:21.39 (57.36)                                        
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keenan, George W          56 Buehler Breakers-21 10:50.00   10:52.04    9  
                  28.97       59.84 (30.87)     1:31.27 (31.43)     2:03.82 (32.55)
        2:36.20 (32.38)     3:08.34 (32.14)     3:40.95 (32.61)     4:13.07 (32.12)
        4:45.93 (32.86)     5:18.81 (32.88)     5:51.50 (32.69)     6:24.51 (33.01)
        6:58.00 (33.49)     7:31.65 (33.65)     8:04.72 (33.07)     8:38.38 (33.66)
        9:12.11 (33.73)     9:45.86 (33.75)    10:19.36 (33.50)    10:52.04 (32.68)
  2 Dodson, Phil L            57 Evanston Masters-21 11:10.00   11:07.28    7  
                  29.78     1:02.13 (32.35)     1:34.31 (32.18)     2:06.95 (32.64)
        2:39.82 (32.87)     3:12.74 (32.92)     3:45.96 (33.22)     4:19.35 (33.39)
        4:52.80 (33.45)     5:26.46 (33.66)     6:00.26 (33.80)     6:34.11 (33.85)
        7:08.32 (34.21)     7:42.97 (34.65)     8:17.60 (34.63)     8:52.71 (35.11)
        9:27.84 (35.13)    10:02.47 (34.63)    10:35.14 (32.67)    11:07.28 (32.14)
  3 Brezina, Randall G        56 Harbor Hurricane-21 11:33.16   11:29.00    6  
                  29.93     1:03.06 (33.13)     1:36.98 (33.92)     2:11.37 (34.39)
        2:45.63 (34.26)     3:20.40 (34.77)     3:55.26 (34.86)     4:30.45 (35.19)
        5:05.30 (34.85)     5:40.10 (34.80)     6:15.05 (34.95)     6:49.64 (34.59)
        7:24.45 (34.81)     7:59.58 (35.13)     8:34.60 (35.02)     9:10.16 (35.56)
        9:45.45 (35.29)    10:20.77 (35.32)    10:56.50 (35.73)    11:29.00 (32.50)
  4 Bennewitz, Kirk T         55 Evanston Masters-21 12:30.00   11:58.48    5  
                  33.33     1:09.57 (36.24)     1:46.27 (36.70)     2:23.17 (36.90)
        3:00.72 (37.55)     3:37.46 (36.74)     4:14.50 (37.04)     4:51.26 (36.76)
        5:28.31 (37.05)     6:04.94 (36.63)     6:40.72 (35.78)     7:16.82 (36.10)
        7:52.52 (35.70)     8:28.49 (35.97)     9:04.12 (35.63)     9:40.02 (35.90)
       10:15.17 (35.15)    10:51.27 (36.10)    11:25.94 (34.67)    11:58.48 (32.54)
  5 Scanlan, Kevin            55 Fossil Fish-21      12:00.00   12:12.17    4  
                  31.50     1:06.13 (34.63)     1:41.44 (35.31)     2:17.68 (36.24)
        2:53.67 (35.99)     3:30.36 (36.69)     4:06.54 (36.18)     4:43.37 (36.83)
        5:20.45 (37.08)     5:57.85 (37.40)     6:35.00 (37.15)     7:12.09 (37.09)
        7:49.44 (37.35)     8:26.95 (37.51)     9:04.44 (37.49)     9:42.21 (37.77)
       10:19.68 (37.47)    10:57.78 (38.10)    11:35.43 (37.65)    12:12.17 (36.74)
  6 Reed, Michael E           55 Libertyville Mas-21 14:15.00   13:35.48    3  
                  34.88     1:14.47 (39.59)     1:55.22 (40.75)     2:36.56 (41.34)
        3:17.48 (40.92)     3:59.21 (41.73)     4:40.40 (41.19)     5:21.06 (40.66)
        6:02.66 (41.60)     6:44.27 (41.61)     7:25.06 (40.79)     8:06.29 (41.23)
        8:48.24 (41.95)     9:28.67 (40.43)    10:10.97 (42.30)    10:51.97 (41.00)
       11:33.80 (41.83)    12:15.37 (41.57)    12:56.65 (41.28)    13:35.48 (38.83)
  7 Brown, Paul P             59 Elgin Blue Wave-21  20:41.00   17:00.74    2  
                  48.56     1:38.73 (50.17)     2:28.68 (49.95)     3:19.60 (50.92)
        4:10.42 (50.82)     5:01.20 (50.78)     5:51.99 (50.79)     6:42.77 (50.78)
        7:34.90 (52.13)     8:26.49 (51.59)     9:17.16 (50.67)    10:10.15 (52.99)
       11:01.60 (51.45)    11:52.91 (51.31)    12:43.41 (50.50)    13:37.60 (54.19)
       14:29.62 (52.02)    15:20.42 (50.80)    16:11.23 (50.81)    17:00.74 (49.51)
  8 Inch, Les                 59 Galter Swim Club-21 17:07.00   17:09.99    1  
                  47.60     1:38.98 (51.38)     2:30.82 (51.84)     3:22.91 (52.09)
        4:13.48 (50.57)     5:04.24 (50.76)     5:55.35 (51.11)     6:46.88 (51.53)
        7:38.90 (52.02)     8:31.42 (52.52)     9:22.56 (51.14)    10:17.72 (55.16)
       11:09.27 (51.55)    12:02.28 (53.01)    12:55.34 (53.06)    13:47.83 (52.49)
       14:38.88 (51.05)    15:32.12 (53.24)    16:23.35 (51.23)    17:09.99 (46.64)
  9 Weaver, James F           57 Gray Sharks Lean-21 25:55.00   20:55.98  
                  58.39   1:59.84 (1:01.45)   3:02.53 (1:02.69)   4:06.03 (1:03.50)
      5:08.49 (1:02.46)   6:11.18 (1:02.69)   7:13.89 (1:02.71)   8:17.34 (1:03.45)
      9:20.29 (1:02.95)  10:25.64 (1:05.35)  11:30.06 (1:04.42)  12:35.88 (1:05.82)
     13:40.40 (1:04.52)  14:44.51 (1:04.11)  15:48.45 (1:03.94)  16:51.66 (1:03.21)
     17:54.93 (1:03.27)  18:58.27 (1:03.34)  20:00.42 (1:02.15)    20:55.98 (55.56)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        56 Harbor Hurricane-21    29.44      28.78    9  
  2 Bennewitz, Kirk T         55 Evanston Masters-21    32.60      32.43    7  
  3 Feldt, Allan B            58 Lakeshore Athlet-21    36.00      32.71    6  
  4 Reed, Michael E           55 Libertyville Mas-21    40.23      39.11    5  
  5 Inch, Les                 59 Galter Swim Club-21    41.18      41.15    4  
  6 Miller, John B            56 Mt Greenwood Mas-21    43.00      44.12    3  
  7 Fergus, Brian             59 Gray Sharks Lean-21    42.60      44.73    2  
  8 Hertel, Robert G          59 Evanston Masters-21    45.00      47.82    1  
  9 Barry, Robert B           58 Evanston Masters-21    48.00      49.06  
 10 Brown, Paul P             59 Elgin Blue Wave-21     52.59      50.95  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        56 Harbor Hurricane-21  1:03.88    1:03.39    9  
                  31.32     1:03.39 (32.07)                                        
  2 Bennewitz, Kirk T         55 Evanston Masters-21  1:10.00    1:09.68    7  
                  34.42     1:09.68 (35.26)                                        
  3 Patronsky, Ross T         58 Chicago Smelts-21    1:18.00    1:15.06    6  
                  37.01     1:15.06 (38.05)                                        
  4 Spaulding, Bob W          58 Buehler Breakers-21  1:16.00    1:15.62    5  
                  37.71     1:15.62 (37.91)                                        
  5 Schoettle, Ekkehard       57 Evanston Masters-21  1:30.00    1:26.54    4  
                  43.02     1:26.54 (43.52)                                        
  6 Fergus, Brian             59 Gray Sharks Lean-21  1:35.00    1:38.85    3  
                  48.17     1:38.85 (50.68)                                        
  7 Hertel, Robert G          59 Evanston Masters-21  1:45.00    1:57.70    2  
                  57.16   1:57.70 (1:00.54)                                        
 -- Miller, John B            56 Mt Greenwood Mas-21  1:40.00         DQ  
                  48.41          DQ (52.54)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            57 Evanston Masters-21  2:19.00    2:15.96    9  
                  32.71     1:07.74 (35.03)     1:42.47 (34.73)     2:15.96 (33.49)
  2 Brezina, Randall G        56 Harbor Hurricane-21  2:17.30    2:21.94    7  
                  33.30     1:10.31 (37.01)     1:46.87 (36.56)     2:21.94 (35.07)
  3 Bennewitz, Kirk T         55 Evanston Masters-21  2:35.00    2:27.57    6  
                  35.57     1:12.50 (36.93)     1:50.42 (37.92)     2:27.57 (37.15)
  4 Patronsky, Ross T         58 Chicago Smelts-21    2:41.00    2:39.95    5  
                  38.03     1:18.58 (40.55)     1:59.77 (41.19)     2:39.95 (40.18)
  5 Fergus, Brian             59 Gray Sharks Lean-21  3:24.00    3:30.36    4  
                  49.06     1:43.94 (54.88)     2:38.32 (54.38)     3:30.36 (52.04)
  6 Hertel, Robert G          59 Evanston Masters-21  4:00.00    4:24.98    3  
                  59.31   2:06.75 (1:07.44)   3:17.14 (1:10.39)   4:24.98 (1:07.84)
  7 Barry, Robert B           58 Evanston Masters-21  3:50.00    4:41.46    2  
                1:06.34   2:17.40 (1:11.06)   3:34.65 (1:17.25)   4:41.46 (1:06.81)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          58 Elgin Blue Wave-21     31.50      31.11    9  
  2 Krismanits, Gene H        55 Western Illinois-21    34.12      33.50    7  
  3 Dueball, Steven E         55 Lattof YMCA Mast-21    35.20      34.33    6  
  4 Schoettle, Ekkehard       57 Evanston Masters-21    35.00      34.89    5  
  5 Patronsky, Ross T         58 Chicago Smelts-21      38.00      36.09    4  
  6 Bennewitz, Kirk T         55 Evanston Masters-21    36.00      36.35    3  
  7 Spaulding, Bob W          58 Buehler Breakers-21    36.00      37.50    2  
  8 Carroll, Joe              58 Evanston Masters-21    36.80      37.61    1  
  9 Miller, John B            56 Mt Greenwood Mas-21    42.00      40.09  
 10 Shannon, Thomas A         57 Mt Greenwood Mas-21    45.00      44.86  
 11 Hertel, Robert G          59 Evanston Masters-21    45.00      47.44  
 12 Brown, Paul P             59 Elgin Blue Wave-21     50.58      50.10  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          58 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:09.55    9  
                  32.30     1:09.55 (37.25)                                        
  2 Landuyt, Rick             55 The Wellness Cen-21  1:20.00    1:11.23    7  
                  32.88     1:11.23 (38.35)                                        
  3 Sloan, John               58 Deerfield Master-21  1:20.00    1:15.69    6  
                  33.90     1:15.69 (41.79)                                        
  4 Dueball, Steven E         55 Lattof YMCA Mast-21  1:18.20    1:17.79    5  
                  35.77     1:17.79 (42.02)                                        
  5 Krismanits, Gene H        55 Western Illinois-21  1:17.35    1:17.99    4  
                  36.92     1:17.99 (41.07)                                        
  6 Carroll, Joe              58 Evanston Masters-21  1:22.00    1:22.38    3  
                  38.56     1:22.38 (43.82)                                        
  7 Bennewitz, Kirk T         55 Evanston Masters-21  1:22.20    1:24.17    2  
                  39.60     1:24.17 (44.57)                                        
  8 Gidaszewski, Jerry        55 KISH-21              1:25.30    1:26.01    1  
                  40.08     1:26.01 (45.93)                                        
  9 Barry, Robert B           58 Evanston Masters-21  1:34.00    1:31.41  
                  43.53     1:31.41 (47.88)                                        
 10 Miller, John B            56 Mt Greenwood Mas-21  1:35.00    1:32.93  
                  41.95     1:32.93 (50.98)                                        
 11 Prince, Clifford          59 Gray Sharks Lean-21  1:34.00    1:38.96  
                  45.95     1:38.96 (53.01)                                        
 12 Hertel, Robert G          59 Evanston Masters-21  1:45.00    1:43.36  
                  49.29     1:43.36 (54.07)                                        
 13 Brown, Paul P             59 Elgin Blue Wave-21   1:52.55    1:49.91  
                  53.26     1:49.91 (56.65)                                        
 14 Shannon, Thomas A         57 Mt Greenwood Mas-21  1:55.00    1:51.42  
                  52.16     1:51.42 (59.26)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          58 Elgin Blue Wave-21   2:38.00    2:37.53    9  
                  34.48     1:13.78 (39.30)     1:54.64 (40.86)     2:37.53 (42.89)
  2 Dodson, Phil L            57 Evanston Masters-21  3:05.00    2:43.95    7  
                  36.17     1:17.79 (41.62)     2:00.94 (43.15)     2:43.95 (43.01)
  3 Krismanits, Gene H        55 Western Illinois-21  2:54.64    2:53.39    6  
                  37.29     1:21.50 (44.21)     2:09.00 (47.50)     2:53.39 (44.39)
  4 Dueball, Steven E         55 Lattof YMCA Mast-21  2:50.00    2:54.46    5  
                  37.70     1:21.94 (44.24)     2:08.86 (46.92)     2:54.46 (45.60)
  5 Carroll, Joe              58 Evanston Masters-21  3:08.00    3:05.39    4  
                  42.06     1:29.68 (47.62)     2:18.45 (48.77)     3:05.39 (46.94)
  6 Bennewitz, Kirk T         55 Evanston Masters-21  3:00.00    3:06.46    3  
                  42.43     1:30.23 (47.80)     2:19.13 (48.90)     3:06.46 (47.33)
  7 Spaulding, Bob W          58 Buehler Breakers-21  3:06.00    3:09.14    2  
                  42.88     1:30.73 (47.85)     2:20.68 (49.95)     3:09.14 (48.46)
  8 Schoettle, Ekkehard       57 Evanston Masters-21  3:20.00    3:14.54    1  
                  43.95     1:34.77 (50.82)     2:27.73 (52.96)     3:14.54 (46.81)
  9 Miller, John B            56 Mt Greenwood Mas-21  3:45.00    3:33.91  
                  46.71     1:39.89 (53.18)     2:37.67 (57.78)     3:33.91 (56.24)
 10 Fergus, Brian             59 Gray Sharks Lean-21  3:20.00    3:43.20  
                  50.71     1:48.40 (57.69)     2:46.77 (58.37)     3:43.20 (56.43)
 11 Hertel, Robert G          59 Evanston Masters-21  3:45.00    3:48.57  
                  53.82     1:52.11 (58.29)     2:51.28 (59.17)     3:48.57 (57.29)
 -- Brown, Paul P             59 Elgin Blue Wave-21   3:51.42         DQ  
                  53.47     1:51.96 (58.49)   2:52.47 (1:00.51)        DQ (1:00.17)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        56 Harbor Hurricane-21    28.86      27.38    9  
  2 Scanlan, Kevin            55 Fossil Fish-21         28.50      28.53    7  
  3 Schoettle, Ekkehard       57 Evanston Masters-21    30.00      29.55    6  
  4 Carroll, Joe              58 Evanston Masters-21    34.20      32.93    5  
  5 Reed, Michael E           55 Libertyville Mas-21    35.25      33.19    4  
  6 Hertel, Robert G          59 Evanston Masters-21    45.00      46.83    3  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keenan, George W          56 Buehler Breakers-21  1:00.53    1:02.48    9  
                  28.97     1:02.48 (33.51)                                        
  2 Brezina, Randall G        56 Harbor Hurricane-21  1:05.47    1:03.95    7  
                  29.77     1:03.95 (34.18)                                        
  3 Scanlan, Kevin            55 Fossil Fish-21       1:05.00    1:03.98    6  
                  30.07     1:03.98 (33.91)                                        
  4 Carroll, Joe              58 Evanston Masters-21  1:26.00    1:29.48    5  
                  40.59     1:29.48 (48.89)                                        
  5 Prince, Clifford          59 Gray Sharks Lean-21  1:45.00    1:48.17    4  
                  48.13   1:48.17 (1:00.04)                                        
 -- Fergus, Brian             59 Gray Sharks Lean-21  1:50.00    1:08.64  
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            57 Evanston Masters-21  2:18.00    2:12.73    9  
                  30.17     1:03.70 (33.53)     1:38.65 (34.95)     2:12.73 (34.08)
  2 Carroll, Joe              58 Evanston Masters-21  3:30.00    3:17.35    7  
                  44.38     1:34.60 (50.22)     2:26.93 (52.33)     3:17.35 (50.42)
  3 Schoettle, Ekkehard       57 Evanston Masters-21  3:20.00    3:39.85    6  
                  46.92     1:43.64 (56.72)   2:44.86 (1:01.22)     3:39.85 (54.99)
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        56 Harbor Hurricane-21  1:05.74    1:03.45    9  
                  28.41     1:03.45 (35.04)                                        
  2 Scanlan, Kevin            55 Fossil Fish-21       1:20.00    1:05.28    7  
                  30.87     1:05.28 (34.41)                                        
  3 Landuyt, Rick             55 The Wellness Cen-21  1:12.10    1:06.41    6  
                  30.00     1:06.41 (36.41)                                        
  4 Patronsky, Ross T         58 Chicago Smelts-21    1:13.00    1:11.47    5  
                  34.22     1:11.47 (37.25)                                        
  5 Spaulding, Bob W          58 Buehler Breakers-21  1:16.00    1:12.08    4  
                  33.64     1:12.08 (38.44)                                        
  6 Carroll, Joe              58 Evanston Masters-21  1:17.00    1:13.29    3  
                  34.47     1:13.29 (38.82)                                        
  7 Krismanits, Gene H        55 Western Illinois-21  1:12.98    1:14.19    2  
                  35.32     1:14.19 (38.87)                                        
  8 Dueball, Steven E         55 Lattof YMCA Mast-21  1:18.50    1:16.29    1  
                  37.31     1:16.29 (38.98)                                        
  9 Gidaszewski, Jerry        55 KISH-21              1:20.14    1:22.78  
                  40.42     1:22.78 (42.36)                                        
 10 Miller, John B            56 Mt Greenwood Mas-21  1:30.00    1:23.72  
                  39.47     1:23.72 (44.25)                                        
 11 Prince, Clifford          59 Gray Sharks Lean-21  1:33.03    1:29.55  
                  42.15     1:29.55 (47.40)                                        
 12 Barry, Robert B           58 Evanston Masters-21  1:50.00    1:39.70  
                  50.70     1:39.70 (49.00)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            57 Evanston Masters-21  2:18.00    2:14.55    9  
                  28.75     1:04.02 (35.27)     1:45.65 (41.63)     2:14.55 (28.90)
  2 Scanlan, Kevin            55 Fossil Fish-21       2:25.00    2:23.23    7  
                  30.18     1:08.05 (37.87)     1:50.55 (42.50)     2:23.23 (32.68)
  3 Brezina, Randall G        56 Harbor Hurricane-21  2:17.30    2:23.35    6  
                  30.03     1:08.16 (38.13)     1:50.92 (42.76)     2:23.35 (32.43)
  4 Fergus, Brian             59 Gray Sharks Lean-21  3:25.00    4:17.87    5  
                1:07.78   2:12.64 (1:04.86)   3:18.64 (1:06.00)     4:17.87 (59.23)
 -- Patronsky, Ross T         58 Chicago Smelts-21    2:40.00         DQ  
                  35.12     1:16.54 (41.42)     1:59.82 (43.28)          DQ (37.97)
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            57 Evanston Masters-21  4:59.00    4:56.57    9  
                  30.30     1:04.08 (33.78)     1:43.34 (39.26)     2:22.69 (39.35)
        3:07.22 (44.53)     3:51.70 (44.48)     4:25.01 (33.31)     4:56.57 (31.56)
  2 Fergus, Brian             59 Gray Sharks Lean-21  7:30.00    8:59.29    7  
                1:19.43   2:49.55 (1:30.12)                             3:57.28 ( )
      5:02.26 (1:04.98)   7:08.10 (2:05.84)     8:05.95 (57.85)     8:59.29 (53.34)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan J          62 Fossil Fish-21         26.05      25.20    9  
  2 Evans, Keith R            61 Evanston Masters-21    30.00      27.59    7  
  3 Vernon, Charles G         62 Evanston Masters-21    26.43      27.64    6  
  4 Eger, Laszlo J            64 New England Mast-2     28.70      28.87    5  
  5 Brinkman, Terry J         63 Lattof YMCA Mast-21    29.00      28.88    4  
  6 Long, Robert              62 Naperville Waves-21    29.40      29.85    3  
  7 Krier, Ron T              63 Joliet Park Dist-21    29.00      30.41    2  
  8 Garber, Howard B          60 University of Ch-21    27.62      30.60    1  
  9 Maude, Tom                60 Elgin Blue Wave-21     33.98      30.70  
 10 Schein, Fred L            61 Champaign County-21    32.00      31.38  
 11 Kracen, Scott A           61 Elgin Blue Wave-21     35.00      31.82  
 12 Alsen, Donald J           61 Buehler Breakers-21    35.00      34.22  
 13 Dayton, Barry H           64 Gray Sharks Lean-21    35.00      35.76  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Keith R            61 Evanston Masters-21  1:00.00    1:02.26    9  
                  29.91     1:02.26 (32.35)                                        
  2 Eger, Laszlo J            64 New England Mast-2   1:03.50    1:03.29    7  
                  30.18     1:03.29 (33.11)                                        
  3 Maude, Tom                60 Elgin Blue Wave-21   1:14.98    1:06.74    6  
                  32.33     1:06.74 (34.41)                                        
  4 Long, Robert              62 Naperville Waves-21  1:07.20    1:08.56    5  
                  33.54     1:08.56 (35.02)                                        
  5 Ota, Ken                  63 Central Illinois-21  1:05.00    1:10.50    4  
                  30.38     1:10.50 (40.12)                                        
  6 Garcia, Jaime D           61 Elgin Blue Wave-21   1:13.83    1:16.82    3  
                  36.36     1:16.82 (40.46)                                        
  7 Dayton, Barry H           64 Gray Sharks Lean-21  1:20.00    1:22.22    2  
                  39.26     1:22.22 (42.96)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            64 New England Mast-2   2:23.00    2:18.69    9  
                  31.87     1:07.64 (35.77)     1:43.89 (36.25)     2:18.69 (34.80)
  2 Maude, Tom                60 Elgin Blue Wave-21   2:39.98    2:25.52    7  
                  32.82     1:08.55 (35.73)     1:46.73 (38.18)     2:25.52 (38.79)
  3 Osborne, Oz               64 Elgin Blue Wave-21   2:35.77    2:31.41    6  
                  33.63     1:10.41 (36.78)     1:50.25 (39.84)     2:31.41 (41.16)
  4 Long, Robert              62 Naperville Waves-21  2:35.00    2:31.49    5  
                  33.68     1:12.51 (38.83)     1:53.13 (40.62)     2:31.49 (38.36)
  5 Garcia, Jaime D           61 Elgin Blue Wave-21   2:49.74    2:52.12    4  
                  38.82     1:20.68 (41.86)     2:06.70 (46.02)     2:52.12 (45.42)
  6 Alsen, Donald J           61 Buehler Breakers-21  3:00.00    3:05.60    3  
                  37.27     1:22.85 (45.58)     2:12.90 (50.05)     3:05.60 (52.70)
  7 Dayton, Barry H           64 Gray Sharks Lean-21  3:10.00    3:06.01    2  
                  41.59     1:27.73 (46.14)     2:16.45 (48.72)     3:06.01 (49.56)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                60 Elgin Blue Wave-21   7:38.98    6:49.06    9  
                  35.43     1:14.40 (38.97)     1:55.55 (41.15)     2:37.07 (41.52)
        3:19.32 (42.25)     4:01.57 (42.25)     4:43.58 (42.01)     5:26.72 (43.14)
        6:09.44 (42.72)     6:49.06 (39.62)                                        
  2 Long, Robert              62 Naperville Waves-21  7:15.00    6:56.53    7  
                  34.14     1:14.32 (40.18)     1:57.08 (42.76)     2:40.47 (43.39)
        3:23.62 (43.15)     4:06.35 (42.73)     4:49.61 (43.26)     5:33.54 (43.93)
        6:16.37 (42.83)     6:56.53 (40.16)                                        
  3 Osborne, Oz               64 Elgin Blue Wave-21   7:25.64    7:02.98    6  
                  36.39     1:16.14 (39.75)     1:58.04 (41.90)     2:41.28 (43.24)
        3:24.96 (43.68)     4:08.50 (43.54)     4:52.66 (44.16)     5:36.58 (43.92)
        6:20.65 (44.07)     7:02.98 (42.33)                                        
  4 Dayton, Barry H           64 Gray Sharks Lean-21  8:20.00    8:32.41    5  
                  39.49     1:25.92 (46.43)     2:16.60 (50.68)     3:10.50 (53.90)
        4:04.39 (53.89)     4:56.83 (52.44)     5:51.10 (54.27)     6:45.22 (54.12)
        7:39.65 (54.43)     8:32.41 (52.76)                                        
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              62 Naperville Waves-21 14:30.00   14:08.03    9  
                  34.55     1:15.40 (40.85)     1:58.37 (42.97)     2:41.63 (43.26)
        3:25.54 (43.91)     4:09.67 (44.13)     4:53.77 (44.10)     5:37.22 (43.45)
        6:20.87 (43.65)     7:04.93 (44.06)     7:48.56 (43.63)     8:32.49 (43.93)
        9:15.60 (43.11)     9:58.61 (43.01)    10:41.42 (42.81)    11:24.60 (43.18)
       12:06.73 (42.13)    12:48.35 (41.62)    13:29.17 (40.82)    14:08.03 (38.86)
  2 Osborne, Oz               64 Elgin Blue Wave-21  15:38.11   14:29.90    7  
                  35.66     1:14.48 (38.82)     1:54.87 (40.39)     2:36.30 (41.43)
        3:19.11 (42.81)     4:01.77 (42.66)     4:44.47 (42.70)     5:27.25 (42.78)
        6:10.88 (43.63)     6:54.91 (44.03)     7:39.12 (44.21)     8:23.52 (44.40)
        9:08.67 (45.15)     9:53.82 (45.15)    10:39.16 (45.34)    11:24.55 (45.39)
       12:11.48 (46.93)    12:58.85 (47.37)    13:45.39 (46.54)    14:29.90 (44.51)
  3 Maude, Tom                60 Elgin Blue Wave-21  17:58.58   14:36.00    6  
                  34.64     1:13.21 (38.57)     1:54.15 (40.94)     2:35.91 (41.76)
        3:19.41 (43.50)     4:02.86 (43.45)     4:47.54 (44.68)     5:32.83 (45.29)
        6:18.35 (45.52)     7:04.12 (45.77)     7:50.06 (45.94)     8:36.02 (45.96)
        9:23.00 (46.98)    10:09.33 (46.33)    10:56.07 (46.74)    11:42.47 (46.40)
       12:29.03 (46.56)    13:14.17 (45.14)    13:57.60 (43.43)    14:36.00 (38.40)
  4 Brinkman, Terry J         63 Lattof YMCA Mast-21 15:30.00   15:29.27    5  
                  38.36     1:22.63 (44.27)     2:07.92 (45.29)     2:54.76 (46.84)
        3:42.80 (48.04)     4:31.38 (48.58)     5:19.30 (47.92)     6:08.51 (49.21)
        6:57.22 (48.71)     7:45.43 (48.21)     8:33.89 (48.46)     9:21.23 (47.34)
       10:09.18 (47.95)    10:56.76 (47.58)    11:44.64 (47.88)    12:31.72 (47.08)
       13:17.52 (45.80)    14:04.50 (46.98)    14:48.73 (44.23)    15:29.27 (40.54)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callahan, Pat             60 St. Louis Area M-22    33.13      30.80    9  
  2 Eger, Laszlo J            64 New England Mast-2     34.50      33.98    7  
  3 Evans, Keith R            61 Evanston Masters-21    34.00      35.55    6  
  4 Long, Robert              62 Naperville Waves-21    39.00      38.01    5  
  5 Vernon, Charles G         62 Evanston Masters-21    40.00      38.64    4  
  6 Krier, Ron T              63 Joliet Park Dist-21    38.00      39.02    3  
  7 Osborne, Oz               64 Elgin Blue Wave-21     40.11      39.80    2  
  8 Maude, Tom                60 Elgin Blue Wave-21     46.98      40.07    1  
  9 Garcia, Jaime D           61 Elgin Blue Wave-21     38.83      40.12  
 10 Schein, Fred L            61 Champaign County-21    47.50      43.60  
 11 Dayton, Barry H           64 Gray Sharks Lean-21    46.00      45.57  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callahan, Pat             60 St. Louis Area M-22  1:15.78    1:08.64    9  
                  33.88     1:08.64 (34.76)                                        
  2 Eger, Laszlo J            64 New England Mast-2   1:14.00    1:16.06    7  
                  36.84     1:16.06 (39.22)                                        
  3 Evans, Keith R            61 Evanston Masters-21  1:15.00    1:18.38    6  
                  38.19     1:18.38 (40.19)                                        
  4 Krier, Ron T              63 Joliet Park Dist-21  1:20.00    1:26.32    5  
                  43.12     1:26.32 (43.20)                                        
  5 Maude, Tom                60 Elgin Blue Wave-21   1:48.98    1:26.66    4  
                  41.69     1:26.66 (44.97)                                        
  6 Garcia, Jaime D           61 Elgin Blue Wave-21   1:28.25    1:27.10    3  
                  41.52     1:27.10 (45.58)                                        
  7 Osborne, Oz               64 Elgin Blue Wave-21   1:29.23    1:27.74    2  
                  41.70     1:27.74 (46.04)                                        
  8 Dayton, Barry H           64 Gray Sharks Lean-21  1:40.00    1:43.18    1  
                  48.82     1:43.18 (54.36)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan J          62 Fossil Fish-21       2:40.50    2:28.58    9  
                  36.15     1:13.97 (37.82)     1:51.92 (37.95)     2:28.58 (36.66)
  2 Eger, Laszlo J            64 New England Mast-2   2:45.00    2:41.54    7  
                  37.39     1:18.49 (41.10)     2:00.35 (41.86)     2:41.54 (41.19)
  3 Osborne, Oz               64 Elgin Blue Wave-21   3:18.41    3:11.23    6  
                  43.22     1:31.22 (48.00)     2:21.45 (50.23)     3:11.23 (49.78)
  4 Garcia, Jaime D           61 Elgin Blue Wave-21   3:17.97    3:21.57    5  
                  43.69     1:32.45 (48.76)     2:26.37 (53.92)     3:21.57 (55.20)
  5 Dayton, Barry H           64 Gray Sharks Lean-21  3:35.00    3:43.88    4  
                  48.95   3:43.88 (2:54.93)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Bob               60 Barrington Area-21     32.50      32.34    9  
  2 Evans, Keith R            61 Evanston Masters-21    34.00      35.62    7  
  3 Krier, Ron T              63 Joliet Park Dist-21    38.00      39.42    6  
  4 Eger, Laszlo J            64 New England Mast-2     41.00      39.66    5  
  5 Long, Robert              62 Naperville Waves-21    40.00      42.03    4  
  6 Garcia, Jaime D           61 Elgin Blue Wave-21     42.26      42.84    3  
  7 Schein, Fred L            61 Champaign County-21    57.50      43.21    2  
  8 Kracen, Scott A           61 Elgin Blue Wave-21   1:00.00      45.31    1  
  9 Dayton, Barry H           64 Gray Sharks Lean-21    50.00      50.03  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Keith R            61 Evanston Masters-21  1:20.00    1:23.15    9  
                  38.49     1:23.15 (44.66)                                        
  2 Eger, Laszlo J            64 New England Mast-2   1:35.00    1:28.43    7  
                  41.92     1:28.43 (46.51)                                        
  3 Krier, Ron T              63 Joliet Park Dist-21  1:25.00    1:32.57    6  
                  43.25     1:32.57 (49.32)                                        
  4 Garcia, Jaime D           61 Elgin Blue Wave-21   1:35.87    1:36.86    5  
                  45.99     1:36.86 (50.87)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo J            64 New England Mast-2   3:14.00    3:09.69    9  
                  43.14     1:31.86 (48.72)     2:20.93 (49.07)     3:09.69 (48.76)
  2 Garcia, Jaime D           61 Elgin Blue Wave-21   3:29.67    3:42.65    7  
                  46.42     1:40.73 (54.31)   2:40.82 (1:00.09)   3:42.65 (1:01.83)
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callahan, Pat             60 St. Louis Area M-22    28.72      26.62    9  
  2 Evans, Keith R            61 Evanston Masters-21    30.00      30.51    7  
  3 Eger, Laszlo J            64 New England Mast-2     31.50      30.77    6  
  4 Osborne, Oz               64 Elgin Blue Wave-21     34.11      32.79    5  
  5 Schein, Fred L            61 Champaign County-21    33.40      33.00    4  
  6 Long, Robert              62 Naperville Waves-21    32.90      33.10    3  
  7 Vernon, Charles G         62 Evanston Masters-21    40.00      34.34    2  
  8 Dayton, Barry H           64 Gray Sharks Lean-21    50.00      51.71    1  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callahan, Pat             60 St. Louis Area M-22  1:07.71    1:03.63    9  
                  28.21     1:03.63 (35.42)                                        
  2 Evans, Keith R            61 Evanston Masters-21  1:12.00    1:16.49    7  
                  32.58     1:16.49 (43.91)                                        
  3 Long, Robert              62 Naperville Waves-21  1:18.60    1:19.37    6  
                  36.17     1:19.37 (43.20)                                        
  4 Osborne, Oz               64 Elgin Blue Wave-21   1:29.12    1:22.83    5  
                  37.17     1:22.83 (45.66)                                        
  5 Vernon, Charles G         62 Evanston Masters-21  1:40.00    1:25.31    4  
                  40.17     1:25.31 (45.14)                                        
  6 Maude, Tom                60 Elgin Blue Wave-21   1:48.98    1:33.98    3  
                  43.95     1:33.98 (50.03)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               64 Elgin Blue Wave-21   3:17.55    3:22.63    9  
                  42.89     1:34.16 (51.27)     2:28.74 (54.58)     3:22.63 (53.89)
  2 Vernon, Charles G         62 Evanston Masters-21  4:00.00    3:24.18    7  
                  41.16     1:31.75 (50.59)     2:27.88 (56.13)     3:24.18 (56.30)
  3 Maude, Tom                60 Elgin Blue Wave-21   3:48.98    3:30.85    6  
                  47.14     1:38.80 (51.66)     2:34.24 (55.44)     3:30.85 (56.61)
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callahan, Pat             60 St. Louis Area M-22  1:10.28    1:06.21    9  
                  29.90     1:06.21 (36.31)                                        
  2 Bateman, Bryan J          62 Fossil Fish-21       1:10.50    1:08.43    7  
                  30.96     1:08.43 (37.47)                                        
  3 Evans, Keith R            61 Evanston Masters-21  1:17.00    1:12.05    6  
                  33.58     1:12.05 (38.47)                                        
  4 Long, Robert              62 Naperville Waves-21  1:17.30    1:19.36    5  
                  37.33     1:19.36 (42.03)                                        
  5 Krier, Ron T              63 Joliet Park Dist-21  1:18.00    1:21.16    4  
                  37.73     1:21.16 (43.43)                                        
  6 Garcia, Jaime D           61 Elgin Blue Wave-21   1:29.11    1:29.11    3  
                  41.01     1:29.11 (48.10)                                        
  7 Dayton, Barry H           64 Gray Sharks Lean-21  1:40.00    1:42.01    2  
                  47.81     1:42.01 (54.20)                                        
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Keith R            61 Evanston Masters-21  2:40.00    2:46.11    9  
                  32.18     1:18.10 (45.92)   2:46.11 (1:28.01)                    
  2 Osborne, Oz               64 Elgin Blue Wave-21   3:07.33    2:58.86    7  
                  36.28     1:24.58 (48.30)     2:19.76 (55.18)     2:58.86 (39.10)
  3 Long, Robert              62 Naperville Waves-21  3:00.00    3:01.29    6  
                  37.32     1:26.56 (49.24)     2:22.57 (56.01)     3:01.29 (38.72)
  4 Maude, Tom                60 Elgin Blue Wave-21   3:48.98    3:13.37    5  
                  45.48     1:34.47 (48.99)     2:32.69 (58.22)     3:13.37 (40.68)
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               64 Elgin Blue Wave-21   6:45.46    6:38.89    9  
                  42.09     1:34.90 (52.81)     2:28.70 (53.80)     3:24.52 (55.82)
        4:21.78 (57.26)     5:18.19 (56.41)     5:58.01 (39.82)     6:38.89 (40.88)
  2 Maude, Tom                60 Elgin Blue Wave-21   6:58.98    6:43.09    7  
                  45.01     1:38.67 (53.66)     2:31.17 (52.50)     3:25.66 (54.49)
      4:27.81 (1:02.15)     5:24.55 (56.74)     6:05.13 (40.58)     6:43.09 (37.96)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           65 Naperville Waves-21    29.59      28.40    9  
  2 Smith, Dave               65 Oak Park Masters-21    30.50      29.93    7  
  3 Schein, Howard K          65 Evanston Masters-21    30.71      30.84    6  
  4 Lehmann, Donald           69 Unattached             33.64      32.51    5  
  5 Kozlowski, Robert         65 Naperville Waves-21    32.77      34.16    4  
  6 Cohen, Kenneth H          69 Gray Sharks Lean-21    41.13      41.33    3  
  7 Scott, Vince              66 Evanston Masters-21  1:10.00    1:04.99    2  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           65 Naperville Waves-21  1:10.60    1:04.96    9  
                  32.54     1:04.96 (32.42)                                        
  2 Scott, Larry              66 Evanston Masters-21  1:08.50    1:09.55    7  
                  33.80     1:09.55 (35.75)                                        
  3 Lehmann, Donald           69 Unattached           1:14.23    1:12.43    6  
                  34.76     1:12.43 (37.67)                                        
  4 Schein, Howard K          65 Evanston Masters-21  1:12.50    1:13.39    5  
                  33.61     1:13.39 (39.78)                                        
  5 Kozlowski, Robert         65 Naperville Waves-21  1:22.00    1:22.02    4  
                  37.46     1:22.02 (44.56)                                        
  6 Cohen, Kenneth H          69 Gray Sharks Lean-21  1:40.41    1:43.24    3  
                  49.36     1:43.24 (53.88)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           65 Naperville Waves-21  2:35.00    2:27.92    9  
                  36.02     1:16.03 (40.01)     1:53.38 (37.35)     2:27.92 (34.54)
  2 Scott, Larry              66 Evanston Masters-21  2:27.00    2:28.46    7  
                  34.15     1:12.21 (38.06)     1:51.06 (38.85)     2:28.46 (37.40)
  3 Schein, Howard K          65 Evanston Masters-21  2:47.76    2:48.99    6  
                  36.54     1:18.14 (41.60)     2:03.86 (45.72)     2:48.99 (45.13)
  4 Kozlowski, Robert         65 Naperville Waves-21  3:06.80    3:13.59    5  
                  41.83     1:30.25 (48.42)     2:21.47 (51.22)     3:13.59 (52.12)
  5 Cohen, Kenneth H          69 Gray Sharks Lean-21  3:44.23    3:45.17    4  
                  50.16     1:47.80 (57.64)   2:48.54 (1:00.74)     3:45.17 (56.63)
  6 Scott, Vince              66 Evanston Masters-21  2:45.00    5:26.08    3  
                1:09.93   2:35.65 (1:25.72)   4:05.24 (1:29.59)   5:26.08 (1:20.84)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              66 Evanston Masters-21  6:45.00    6:43.37    9  
                  35.86     1:15.47 (39.61)     1:55.76 (40.29)     2:36.88 (41.12)
        3:17.99 (41.11)     3:59.40 (41.41)     4:40.98 (41.58)     5:22.89 (41.91)
        6:03.82 (40.93)     6:43.37 (39.55)                                        
  2 Klumb, George R           65 Naperville Waves-21  7:51.88    7:15.99    7  
                  39.53     1:20.71 (41.18)     2:06.88 (46.17)     2:49.25 (42.37)
        3:35.19 (45.94)     4:22.91 (47.72)     5:06.51 (43.60)     5:50.92 (44.41)
        6:35.86 (44.94)     7:15.99 (40.13)                                        
  3 Smith, Dave               65 Oak Park Masters-21  9:00.00    8:05.75    6  
                  42.44     1:29.12 (46.68)     2:19.15 (50.03)     3:10.72 (51.57)
        4:02.63 (51.91)     4:52.69 (50.06)     5:42.78 (50.09)     6:32.22 (49.44)
        7:19.87 (47.65)     8:05.75 (45.88)                                        
  4 Cohen, Kenneth H          69 Gray Sharks Lean-21 10:32.32   10:03.54    5  
                  52.07     1:51.20 (59.13)   2:53.72 (1:02.52)   3:54.68 (1:00.96)
      4:57.66 (1:02.98)   6:00.64 (1:02.98)   7:03.26 (1:02.62)   8:05.20 (1:01.94)
      9:07.28 (1:02.08)    10:03.54 (56.26)                                        
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              66 Evanston Masters-21 13:55.00   13:37.53    9  
                  34.42     1:12.85 (38.43)     1:52.65 (39.80)     2:32.89 (40.24)
        3:13.42 (40.53)     3:54.22 (40.80)     4:35.75 (41.53)     5:16.99 (41.24)
        5:59.04 (42.05)     6:41.23 (42.19)     7:23.48 (42.25)     8:04.98 (41.50)
        8:47.02 (42.04)     9:29.01 (41.99)    10:10.80 (41.79)    10:53.03 (42.23)
       11:35.14 (42.11)    12:16.88 (41.74)    12:58.01 (41.13)    13:37.53 (39.52)
  2 Klumb, George R           65 Naperville Waves-21 16:30.00   15:12.93    7  
                  41.54     1:24.77 (43.23)     2:12.71 (47.94)     2:58.56 (45.85)
        3:44.06 (45.50)     4:32.35 (48.29)     5:16.09 (43.74)     5:59.86 (43.77)
        6:47.84 (47.98)     7:35.82 (47.98)     8:19.36 (43.54)     9:05.47 (46.11)
        9:53.83 (48.36)    10:38.01 (44.18)    11:26.78 (48.77)    12:13.30 (46.52)
       12:59.78 (46.48)    13:42.44 (42.66)    14:30.07 (47.63)    15:12.93 (42.86)
  3 Cohen, Kenneth H          69 Gray Sharks Lean-21 24:32.77   20:52.80    6  
                  54.49     1:54.17 (59.68)   2:56.27 (1:02.10)   3:57.08 (1:00.81)
      4:59.80 (1:02.72)   6:03.25 (1:03.45)   7:06.66 (1:03.41)   8:09.69 (1:03.03)
      9:12.33 (1:02.64)  10:15.48 (1:03.15)  11:18.71 (1:03.23)  12:23.10 (1:04.39)
     13:28.25 (1:05.15)  14:32.83 (1:04.58)  15:36.30 (1:03.47)  16:40.65 (1:04.35)
     17:45.43 (1:04.78)  18:49.19 (1:03.76)  19:54.66 (1:05.47)    20:52.80 (58.14)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           65 Naperville Waves-21    37.02      35.88    9  
  2 Smith, Dave               65 Oak Park Masters-21    41.00      39.73    7  
  3 Lehmann, Donald           69 Unattached             47.34      45.04    6  
  4 Kozlowski, Robert         65 Naperville Waves-21    45.00      47.15    5  
  5 Cohen, Kenneth H          69 Gray Sharks Lean-21  1:06.74    1:12.58    4  
  6 Scott, Vince              66 Evanston Masters-21  1:45.00    1:24.14    3  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           65 Naperville Waves-21  1:22.58    1:19.90    9  
                  39.29     1:19.90 (40.61)                                        
  2 Smith, Dave               65 Oak Park Masters-21  1:31.00    1:30.87    7  
                  44.79     1:30.87 (46.08)                                        
 -- Scott, Vince              66 Evanston Masters-21  4:00.00         DQ  
                1:27.88        DQ (1:28.94)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           65 Naperville Waves-21  2:57.00    2:54.35    9  
                  41.68     1:25.33 (43.65)     2:09.77 (44.44)     2:54.35 (44.58)
  2 Smith, Dave               65 Oak Park Masters-21  3:28.00    3:16.22    7  
                  46.11     1:35.25 (49.14)     2:26.41 (51.16)     3:16.22 (49.81)
  3 Scott, Vince              66 Evanston Masters-21  4:30.00    6:00.56    6  
                1:33.84   3:01.65 (1:27.81)   4:30.75 (1:29.10)   6:00.56 (1:29.81)
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Howard M          65 St. Louis Area M-22    34.05      35.53    9  
  2 Smith, Dave               65 Oak Park Masters-21    40.50      39.25    7  
  3 Lehmann, Donald           69 Unattached             46.20      40.92    6  
  4 Kozlowski, Robert         65 Naperville Waves-21    43.80      43.15    5  
  5 Cohen, Kenneth H          69 Gray Sharks Lean-21  1:10.26    1:21.42    4  
  6 Scott, Vince              66 Evanston Masters-21  1:45.00    1:31.94    3  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Howard M          65 St. Louis Area M-22  1:20.05    1:20.42    9  
                  37.32     1:20.42 (43.10)                                        
  2 Scott, Larry              66 Evanston Masters-21  1:27.00    1:30.30    7  
                  42.23     1:30.30 (48.07)                                        
  3 Smith, Dave               65 Oak Park Masters-21  1:34.00    1:38.83    6  
                  46.75     1:38.83 (52.08)                                        
  4 Scott, Vince              66 Evanston Masters-21  4:00.00    3:11.89    5  
                1:28.65   3:11.89 (1:43.24)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Howard M          65 St. Louis Area M-22  3:10.00    3:05.34    9  
                  40.71     1:28.21 (47.50)     2:18.89 (50.68)     3:05.34 (46.45)
  2 Barry, Andy               67 Naperville Waves-21  3:08.00    3:06.57    7  
                  42.35     1:30.44 (48.09)     2:19.44 (49.00)     3:06.57 (47.13)
  3 Scott, Larry              66 Evanston Masters-21  3:05.00    3:18.37    6  
                  45.09     1:36.05 (50.96)     2:28.04 (51.99)     3:18.37 (50.33)
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           65 Naperville Waves-21    33.51      32.97    9  
  2 Smith, Dave               65 Oak Park Masters-21    38.00      35.79    7  
  3 Lehmann, Donald           69 Unattached             41.18      37.52    6  
  4 Schein, Howard K          65 Evanston Masters-21    37.90      38.52    5  
  5 Cohen, Kenneth H          69 Gray Sharks Lean-21    58.49      56.86    4  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              66 Evanston Masters-21  1:23.00    1:25.53    9  
                  40.15     1:25.53 (45.38)                                        
  2 Schein, Howard K          65 Evanston Masters-21  1:34.78    1:34.01    7  
                  42.21     1:34.01 (51.80)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               67 Naperville Waves-21  3:06.00    3:01.84    9  
                  39.84     1:25.86 (46.02)     2:13.93 (48.07)     3:01.84 (47.91)
  2 Scott, Larry              66 Evanston Masters-21  3:10.00    3:10.06    7  
                  42.77     1:31.77 (49.00)     2:21.41 (49.64)     3:10.06 (48.65)
  3 Schein, Howard K          65 Evanston Masters-21  3:50.70    3:43.48    6  
                  44.46     1:40.84 (56.38)   2:41.92 (1:01.08)   3:43.48 (1:01.56)
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           65 Naperville Waves-21  1:20.00    1:14.19    9  
                  34.22     1:14.19 (39.97)                                        
  2 Scott, Larry              66 Evanston Masters-21  1:21.00    1:22.14    7  
                  41.32     1:22.14 (40.82)                                        
  3 Lehmann, Donald           69 Unattached           1:30.83    1:24.31    6  
                  39.31     1:24.31 (45.00)                                        
  4 Schein, Howard K          65 Evanston Masters-21  1:40.50    1:28.70    5  
                  41.60     1:28.70 (47.10)                                        
  5 Kozlowski, Robert         65 Naperville Waves-21  1:35.00    1:37.40    4  
                  43.60     1:37.40 (53.80)                                        
  6 Cohen, Kenneth H          69 Gray Sharks Lean-21  2:23.44    2:13.82    3  
                  59.69   2:13.82 (1:14.13)                                        
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           65 Naperville Waves-21  3:02.00    2:50.84    9  
                  37.08     1:24.90 (47.82)     2:15.42 (50.52)     2:50.84 (35.42)
  2 Scott, Larry              66 Evanston Masters-21  2:56.00    2:56.15    7  
                  40.01     1:29.08 (49.07)     2:18.19 (49.11)     2:56.15 (37.96)
  3 Barry, Andy               67 Naperville Waves-21  2:58.00    2:59.27    6  
                  37.28     1:28.14 (50.86)     2:16.44 (48.30)     2:59.27 (42.83)
  4 Schein, Howard K          65 Evanston Masters-21  3:37.76    3:23.26    5  
                  41.72     1:39.02 (57.30)     2:38.45 (59.43)     3:23.26 (44.81)
  5 Cohen, Kenneth H          69 Gray Sharks Lean-21  4:56.67    4:58.12    4  
                  58.28   2:19.33 (1:21.05)   3:57.90 (1:38.57)   4:58.12 (1:00.22)
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              66 Evanston Masters-21  6:08.00    6:21.22    9  
                  42.38     1:30.25 (47.87)     2:21.56 (51.31)     3:14.22 (52.66)
        4:05.27 (51.05)     4:56.69 (51.42)     5:40.93 (44.24)     6:21.22 (40.29)
  2 Schein, Howard K          65 Evanston Masters-21  7:22.87    7:27.63    7  
                  44.15     1:39.87 (55.72)     2:39.76 (59.89)   3:43.51 (1:03.75)
      4:46.31 (1:02.80)   5:49.44 (1:03.13)     6:40.11 (50.67)     7:27.63 (47.52)
  3 Smith, Dave               65 Oak Park Masters-21  8:00.00    7:35.16    6  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter T          70 Lattof YMCA Mast-21    35.00      35.28    9  
  2 Kettelson, Larry          73 Mt Greenwood Mas-21    39.00      37.12    7  
  3 Bik, Wayne A              74 Mt Greenwood Mas-21    48.02      43.67    6  
  4 Englehorn, Gary F         72 Naperville Waves-21    53.00    1:15.88    5  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter T          70 Lattof YMCA Mast-21  1:21.00    1:23.54    9  
                  39.35     1:23.54 (44.19)                                        
  2 Kettelson, Larry          73 Mt Greenwood Mas-21  1:25.00    1:30.51    7  
                  42.23     1:30.51 (48.28)                                        
  3 Bik, Wayne A              74 Mt Greenwood Mas-21  1:40.03    1:43.65    6  
                  44.18     1:43.65 (59.47)                                        
  4 Englehorn, Gary F         72 Naperville Waves-21  1:50.00    3:10.51    5  
                1:19.43   3:10.51 (1:51.08)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max E            71 Naperville Waves-21  4:00.00    4:02.71    9  
                  52.98   1:56.83 (1:03.85)   3:01.77 (1:04.94)   4:02.71 (1:00.94)
  2 Englehorn, Gary F         72 Naperville Waves-21  8:34.00    7:56.04    7  
                1:37.75   3:49.58 (2:11.83)   5:52.22 (2:02.64)   7:56.04 (2:03.82)
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max E            71 Naperville Waves-21 19:25.00   19:23.52    9  
                  46.68     1:40.93 (54.25)     2:39.37 (58.44)     3:37.96 (58.59)
        4:36.22 (58.26)     5:35.25 (59.03)     6:34.52 (59.27)     7:33.77 (59.25)
        8:33.03 (59.26)     9:30.79 (57.76)    10:29.50 (58.71)    11:26.95 (57.45)
       12:24.18 (57.23)    13:22.31 (58.13)    14:19.75 (57.44)    15:16.84 (57.09)
       16:13.73 (56.89)    17:10.56 (56.83)    18:05.76 (55.20)  19:23.52 (1:17.76)
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max E            71 Naperville Waves-21    48.31      44.01    9  
  2 Kettelson, Larry          73 Mt Greenwood Mas-21    45.00      44.11    7  
  3 Bik, Wayne A              74 Mt Greenwood Mas-21    50.01      54.35    6  
  4 Englehorn, Gary F         72 Naperville Waves-21  1:30.00    2:33.45    5  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Owen            72 Independent-21       1:18.00    1:21.92    9  
                  41.34     1:21.92 (40.58)                                        
  2 Jackson, Peter T          70 Lattof YMCA Mast-21  1:32.00    1:32.81    7  
                  45.88     1:32.81 (46.93)                                        
  3 Zollner, Max E            71 Naperville Waves-21  1:45.56    1:39.86    6  
                  46.34     1:39.86 (53.52)                                        
  4 Kettelson, Larry          73 Mt Greenwood Mas-21  1:40.00    1:42.04    5  
  5 Bik, Wayne A              74 Mt Greenwood Mas-21  2:15.00    2:04.49    4  
                  56.36   2:04.49 (1:08.13)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Owen            72 Independent-21       3:00.00    3:01.41    9  
                  43.40     1:30.11 (46.71)     2:17.28 (47.17)     3:01.41 (44.13)
  2 Jackson, Peter T          70 Lattof YMCA Mast-21  3:35.00    3:23.53    7  
                  47.56     1:39.81 (52.25)     2:31.89 (52.08)     3:23.53 (51.64)
  3 Zollner, Max E            71 Naperville Waves-21  3:48.65    3:32.28    6  
                  46.01     1:40.17 (54.16)     2:37.21 (57.04)     3:32.28 (55.07)
  4 Kettelson, Larry          73 Mt Greenwood Mas-21  3:50.00    3:46.37    5  
                  51.21     1:48.64 (57.43)   2:49.14 (1:00.50)     3:46.37 (57.23)
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter T          70 Lattof YMCA Mast-21    38.00      39.84    9  
  2 Zollner, Max E            71 Naperville Waves-21    51.07      47.23    7  
  3 Kettelson, Larry          73 Mt Greenwood Mas-21    50.00      47.55    6  
  4 Bik, Wayne A              74 Mt Greenwood Mas-21  1:05.00      56.08    5  
  5 Englehorn, Gary F         72 Naperville Waves-21  1:29.00    1:49.81    4  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter T          70 Lattof YMCA Mast-21  1:28.00    1:34.03    9  
                  44.68     1:34.03 (49.35)                                        
  2 Kettelson, Larry          73 Mt Greenwood Mas-21  1:50.00    1:48.14    7  
                  50.15     1:48.14 (57.99)                                        
  3 Zollner, Max E            71 Naperville Waves-21  1:49.27    1:54.09    6  
                  51.17   1:54.09 (1:02.92)                                        
  4 Bik, Wayne A              74 Mt Greenwood Mas-21  2:45.00    2:17.65    5  
                1:03.98   2:17.65 (1:13.67)                                        
  5 Englehorn, Gary F         72 Naperville Waves-21  3:37.00    4:37.96    4  
                2:00.95   4:37.96 (2:37.01)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter T          70 Lattof YMCA Mast-21  3:25.00    3:35.87    9  
                  48.54     1:45.48 (56.94)     2:44.02 (58.54)     3:35.87 (51.85)
  2 Zollner, Max E            71 Naperville Waves-21  4:05.12    3:57.13    7  
                  51.40   1:53.51 (1:02.11)   2:58.54 (1:05.03)     3:57.13 (58.59)
  3 Kettelson, Larry          73 Mt Greenwood Mas-21  4:00.00    3:57.63    6  
                  53.22   1:54.55 (1:01.33)   2:57.81 (1:03.26)     3:57.63 (59.82)
  4 Englehorn, Gary F         72 Naperville Waves-21  7:50.00   10:23.04    5  
                2:00.63   4:43.51 (2:42.88)   7:34.23 (2:50.72)  10:23.04 (2:48.81)
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter T          70 Lattof YMCA Mast-21    42.00      42.70    9  
  2 Kettelson, Larry          73 Mt Greenwood Mas-21    45.00      44.72    7  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter T          70 Lattof YMCA Mast-21  1:45.00    1:42.24    9  
                  49.09     1:42.24 (53.15)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max E            71 Naperville Waves-21  6:00.00    5:50.78    9  
                1:14.11   2:46.24 (1:32.13)   4:20.21 (1:33.97)   5:50.78 (1:30.57)
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter T          70 Lattof YMCA Mast-21  1:26.00    1:28.65    9  
                  42.35     1:28.65 (46.30)                                        
  2 Kettelson, Larry          73 Mt Greenwood Mas-21  1:40.00    1:39.73    7  
                  45.89     1:39.73 (53.84)                                        
  3 Bik, Wayne A              74 Mt Greenwood Mas-21  2:30.00    2:06.23    6  
                1:00.05   2:06.23 (1:06.18)                                        
  4 Englehorn, Gary F         72 Naperville Waves-21  2:30.00    4:00.87    5  
                2:13.01   4:00.87 (1:47.86)                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max E            71 Naperville Waves-21  4:13.05    4:23.55    9  
                1:14.51     2:12.52 (58.01)   3:22.70 (1:10.18)   4:23.55 (1:00.85)
 -- Englehorn, Gary F         72 Naperville Waves-21  7:29.00        DNF  
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zollner, Max E            71 Naperville Waves-21  9:05.34    9:32.01    9  
                1:21.04   3:00.06 (1:39.02)     3:59.28 (59.22)   5:00.79 (1:01.51)
      6:12.30 (1:11.51)   7:20.99 (1:08.69)   8:24.41 (1:03.42)   9:32.01 (1:07.60)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           79 Naperville Waves-21    33.00      33.73    9  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen M        77 Evanston Masters-21  1:25.00    1:19.99    9  
                  38.97     1:19.99 (41.02)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen M        77 Evanston Masters-21  3:10.00    3:03.39    9  
                  42.25     1:28.71 (46.46)     2:17.14 (48.43)     3:03.39 (46.25)
  2 McClow, Richard           79 Naperville Waves-21  3:33.00    3:42.34    7  
                  45.09     1:41.57 (56.48)     2:41.33 (59.76)   3:42.34 (1:01.01)
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen M        77 Evanston Masters-21  8:30.00    7:55.89    9  
                  43.05     1:30.74 (47.69)     2:20.04 (49.30)     3:08.96 (48.92)
        3:57.62 (48.66)     4:45.90 (48.28)     5:34.75 (48.85)     6:23.25 (48.50)
        7:10.79 (47.54)     7:55.89 (45.10)                                        
 
Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen M        77 Evanston Masters-21 17:30.00   16:20.69    9  
                  42.51     1:30.43 (47.92)     2:19.62 (49.19)     3:09.05 (49.43)
        3:59.53 (50.48)     4:49.15 (49.62)     5:39.00 (49.85)     6:29.07 (50.07)
        7:19.05 (49.98)     8:08.61 (49.56)     8:58.84 (50.23)     9:48.27 (49.43)
       10:38.03 (49.76)    11:27.59 (49.56)    12:17.21 (49.62)    13:07.24 (50.03)
       13:56.86 (49.62)    14:46.15 (49.29)    15:34.63 (48.48)    16:20.69 (46.06)
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           79 Naperville Waves-21    48.00      52.15    9  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen M        77 Evanston Masters-21  1:50.00    1:41.19    9  
                  49.88     1:41.19 (51.31)                                        
  2 McClow, Richard           79 Naperville Waves-21  2:00.00    1:59.77    7  
                  54.29   1:59.77 (1:05.48)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen M        77 Evanston Masters-21  3:50.00    3:42.01    9  
                  51.85     1:50.10 (58.25)     2:48.63 (58.53)     3:42.01 (53.38)
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           79 Naperville Waves-21    45.00      46.88    9  
  2 Mullins, Stephen M        77 Evanston Masters-21    59.00      54.15    7  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           79 Naperville Waves-21  1:50.00    1:49.37    9  
                  49.11   1:49.37 (1:00.26)                                        
  2 Mullins, Stephen M        77 Evanston Masters-21  2:20.00    2:02.35    7  
                  56.89   2:02.35 (1:05.46)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           79 Naperville Waves-21  4:00.00    4:20.29    9  
                  53.10   2:00.37 (1:07.27)   3:12.71 (1:12.34)   4:20.29 (1:07.58)
  2 Mullins, Stephen M        77 Evanston Masters-21  4:55.00    4:48.48    7  
                1:04.76   2:20.49 (1:15.73)   3:34.52 (1:14.03)   4:48.48 (1:13.96)
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           79 Naperville Waves-21    47.00      52.91    9  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen M        77 Evanston Masters-21  2:30.00    2:17.95    9  
                1:03.38   2:17.95 (1:14.57)                                        
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard           79 Naperville Waves-21  1:37.00    1:44.54    9  
                  49.10     1:44.54 (55.44)                                        
 
Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Stephen M        77 Evanston Masters-21  9:30.00    8:58.68    9  
                1:07.29   2:32.33 (1:25.04)   3:40.01 (1:07.68)   4:43.66 (1:03.65)
      5:57.78 (1:14.12)   7:13.34 (1:15.56)     8:06.39 (53.05)     8:58.68 (52.29)
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 River, Louis P            80 Unattached             45.00    1:02.04    9  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 River, Louis P            80 Unattached           1:45.00    2:18.38    9  
                1:04.22   2:18.38 (1:14.16)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 River, Louis P            80 Unattached           1:30.00    1:19.49    9  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 River, Louis P            80 Unattached           2:30.00    3:08.48    9  
                1:26.08   3:08.48 (1:42.40)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loughlin, Joe             80 Sun City Stingra-21    59.00      54.14    9  
  2 River, Louis P            80 Unattached           1:25.00    1:24.43    7  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           84 St. Louis Area M-22  1:50.58    1:51.04    9  
                  52.80     1:51.04 (58.24)                                        
  2 River, Louis P            80 Unattached           2:00.00    3:14.96    7  
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           84 St. Louis Area M-22  4:30.00    3:59.64    9  
                  53.69   1:56.92 (1:03.23)   3:00.25 (1:03.33)     3:59.64 (59.39)
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           84 St. Louis Area M-22    48.76      46.37    9  
  2 River, Louis P            80 Unattached           1:30.00    1:35.84    7  
 
Men 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           84 St. Louis Area M-22  1:45.35    1:44.32    9  
                  48.04     1:44.32 (56.28)                                        
  2 River, Louis P            80 Unattached           4:00.00    3:22.88    7  
                1:34.10   3:22.88 (1:48.78)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           84 St. Louis Area M-22  4:00.00    3:53.88    9  
                  48.55   1:48.64 (1:00.09)   2:51.46 (1:02.82)   3:53.88 (1:02.42)
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           84 St. Louis Area M-22  1:41.26    1:38.41    9  
                  46.94     1:38.41 (51.47)                                        
  2 River, Louis P            80 Unattached           2:00.00    2:54.06    7  
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           84 St. Louis Area M-22  3:37.84    3:38.23    9  
                  47.50     1:45.57 (58.07)   2:49.66 (1:04.09)     3:38.23 (48.57)
 
Men 80-84 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           84 St. Louis Area M-22  8:15.00    7:46.42    9  
                  49.75     1:49.17 (59.42)   2:51.47 (1:02.30)   3:54.43 (1:02.96)
      4:59.70 (1:05.27)   6:03.98 (1:04.28)     6:55.38 (51.40)     7:46.42 (51.04)
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Libertyville Masters-21  'A'                      1:52.50    1:48.72   18  
     1) Kiluk, Heather L W23            2) Liberty, Laurel M W28          
     3) Gitzinger, Jen W35              4) Boilesen, Tiffany J W25        
                  25.94       52.32 (26.38)     1:21.61 (29.29)     1:48.72 (27.11)
  2 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            2:25.00    1:52.86   14  
     1) Gold, Anne L W31                2) Fritz, Meredith G W24          
     3) Bernal, Genevieve M W30         4) Rosser, Julie A W27            
                  27.17       54.80 (27.63)     1:24.54 (29.74)     1:52.86 (28.32)
  3 Evanston Masters-21  'A'                          1:57.00    1:54.17   12  
     1) Hesterberg, Lisa G W23          2) Gross, Emma R W25              
     3) Pajeau, Nichelle J W35          4) Toft, Heidi C W36              
                  28.82       59.87 (31.05)     1:26.36 (26.49)     1:54.17 (27.81)
  4 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-21  'A'            1:57.00    2:00.96   10  
     1) Artwick, Jayne W49              2) Duerkop, Shelley W35           
     3) Majerczak, Heidi W38            4) Wortman, Jen L W26             
                  29.83     1:02.59 (32.76)     1:32.66 (30.07)     2:00.96 (28.30)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:10.00    2:02.48    8  
     1) Oelke, Carissa D W18            2) Pearson, Jaimie L W19          
     3) Andrews, Melissa D W27          4) Scheidenhelm, Drew E W27       
                  33.76     1:01.94 (28.18)     1:30.43 (28.49)     2:02.48 (32.05)
  6 YMCA of Rock River Valley-21  'A'                 2:23.00    2:06.60    6  
     1) Ford, Shayla N W23              2) Pawluk, Roxie W44              
     3) McLee, Anne Beck W57            4) Gortowski, Debbie A W53        
                  28.87     1:06.11 (37.24)     1:39.13 (33.02)     2:06.60 (27.47)
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-21  'A'                          2:04.17    2:04.11   18  
     1) Hesterberg, Lisa G W23          2) Baker, Sarah C W28             
     3) Gross, Emma R W25               4) Lingner, Heather N W34         
                  31.09     1:04.12 (33.03)     1:38.82 (34.70)     2:04.11 (25.29)
  2 Chicago Blue Dolphins-21  'A'                     2:06.00    2:04.91   14  
     1) Randag, Sarah T W36             2) Wegner, Laura W27              
     3) Stephens, Jess W24              4) Sutherland, Julia K W31        
                  29.14     1:08.02 (38.88)     1:36.92 (28.90)     2:04.91 (27.99)
  3 Kish-21  'A'                                      2:55.00    2:21.38   12  
     1) Meckstroth, Natalie W26         2) Welsh, Michelle C W21          
     3) Romano, Melissa A W27           4) Gawrys, Mary T W54             
                  34.90     1:15.54 (40.64)     1:50.94 (35.40)     2:21.38 (30.44)
  4 Mt Greenwood Masters Swim Team-21  'A'            3:00.00    2:40.05   10  
     1) Kulak, Marilyn W54              2) Wegrzyn, Georgean W55          
     3) Dickman, Rachel E W23           4) Moore, Mary W53                
                  42.65     1:35.82 (53.17)     2:07.14 (31.32)     2:40.05 (32.91)
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:57.00    1:45.91   18  
     1) Wais, Tracy W29                 2) Boulukos, Dana L W34           
     3) Litoff, Dana W25                4) Moore, Lauren W29              
                  27.61       55.11 (27.50)     1:20.91 (25.80)     1:45.91 (25.00)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:46.00    1:48.42   14  
     1) Wing, Jane W44                  2) Bonniwell, Jill W32            
     3) Sample, Saundra W33             4) Bingham, Laura W32             
                  28.40       55.51 (27.11)     1:22.76 (27.25)     1:48.42 (25.66)
  3 Evanston Masters-21  'A'                          1:52.00    1:48.75   12  
     1) Boyle, Shannon W26              2) Baker, Sarah C W28             
     3) Claney, Meghan W31              4) Lingner, Heather N W34         
                  25.86       54.40 (28.54)     1:23.29 (28.89)     1:48.75 (25.46)
  4 Chicago Blue Dolphins-21  'A'                     1:46.00    1:53.27   10  
     1) Randag, Sarah T W36             2) Sutherland, Julia K W31        
     3) Lorenz, Kate G W33              4) Jobe, Liz W25                  
                  27.75       59.69 (31.94)     1:28.28 (28.59)     1:53.27 (24.99)
  5 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            2:30.00    1:57.87    8  
     1) Strand, Pam W50                 2) Pandorf, Stephanie E W31       
     3) O'Malley, Kerry W31             4) Kotek, Ali W27                 
                  30.39       59.49 (29.10)     1:29.69 (30.20)     1:57.87 (28.18)
  6 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:30.00    2:23.27    6  
     1) Sullivan, Michelle W26          2) Hedrick-Schacher, Jennifer W34 
     3) Schwer, Jenny W32               4) Lelko, Meg W44                 
                  35.73     1:08.21 (32.48)     1:42.65 (34.44)     2:23.27 (40.62)
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-21  'A'                          2:06.81    2:01.07   18  
     1) Gehrken, Solveig L W39          2) Pajeau, Nichelle J W35         
     3) Claney, Meghan W31              4) Toft, Heidi C W36              
                  31.76     1:05.14 (33.38)     1:33.72 (28.58)     2:01.07 (27.35)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:06.00    2:05.83   14  
     1) Bingham, Laura W32              2) Bonniwell, Jill W32            
     3) Sample, Saundra W33             4) Pencek, Janelle W28            
                  33.87     1:10.51 (36.64)     1:37.48 (26.97)     2:05.83 (28.35)
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            2:04.00    2:09.16   12  
     1) Kafka, Heidi W47                2) Ohm, Carrie A W36              
     3) Moore, Lauren W29               4) Boulukos, Dana L W34           
                  31.60     1:13.17 (41.57)     1:42.27 (29.10)     2:09.16 (26.89)
  4 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            2:55.00    2:11.64   10  
     1) Rosser, Julie A W27             2) Park, Angela K W30             
     3) Bernal, Genevieve M W30         4) Pandorf, Stephanie E W31       
                  33.62     1:11.69 (38.07)     1:43.22 (31.53)     2:11.64 (28.42)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:20.00    2:21.08    8  
     1) Andrews, Melissa D W27          2) Scheidenhelm, Drew E W27       
     3) Scott, Gina M W35               4) Jackson-McGarr, Stacie A W35   
                  38.27     1:19.25 (40.98)     1:48.92 (29.67)     2:21.08 (32.16)
  6 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-21  'A'            2:20.00    2:27.21    6  
     1) Goodwin, Amy W28                2) Tobler, Ellen W38              
     3) Wortman, Jen L W26              4) Minné, Tiffany W25             
                  33.42     1:14.40 (40.98)     1:48.89 (34.49)     2:27.21 (38.32)
  7 Evanston Masters-21  'B'                          2:20.15    2:31.79    4  
     1) Lawrence, Jennifer A W39        2) Boyle, Shannon W26             
     3) Lindstrom, Sarah H W32          4) Stoegbauer, Elizabeth W34      
                  36.38     1:19.02 (42.64)     1:58.73 (39.71)     2:31.79 (33.06)
  8 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                3:00.00    2:44.39    2  
     1) Hedrick-Schacher, Jennifer W34  2) Rozga, Agata W37               
     3) Barone, Jennifer W33            4) Haberstich, Carrie W38         
                  49.29     1:40.66 (51.37)     2:14.30 (33.64)     2:44.39 (30.09)
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:07.00    2:02.84   18  
     1) Soltys, Kristin W49             2) Bennett, Kathleen W37          
     3) Stephens, Amy W43               4) LeVant, Michelle W42           
                  30.43     1:01.05 (30.62)     1:32.58 (31.53)     2:02.84 (30.26)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:20.00    2:06.48   14  
     1) Krauklis, Emily B W31           2) Jackson-McGarr, Stacie A W35   
     3) Scott, Gina M W35               4) Stiberth, Amanda L W45         
                  32.35     1:04.44 (32.09)     1:36.50 (32.06)     2:06.48 (29.98)
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:29.00    2:37.08   18  
     1) Dougan, Barbara T W53           2) Bennett, Kathleen W37          
     3) De La Cruz, Beth W38            4) Stevens, Deborah W43           
                  47.13     1:29.24 (42.11)     2:01.21 (31.97)     2:37.08 (35.87)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:35.00    2:50.55   14  
     1) Grotenhuis, Corinne L W44       2) Kripke, Joan M W57             
     3) Stiberth, Amanda L W45          4) Schneeberger, Jill A W54       
                  46.58     1:37.99 (51.41)     2:15.60 (37.61)     2:50.55 (34.95)
  3 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                3:07.00    3:13.45   12  
     1) Morosow-Kroma, Marcy W53        2) Walsh, Geralynn M W48          
     3) Tonyan, M E E W47               4) Patterson, Cheryl W47          
                  59.41     1:48.50 (49.09)     2:29.72 (41.22)     3:13.45 (43.73)
  4 Evanston Masters-21  'A'                          2:37.81    3:28.80   10  
     1) Neff, Nancy W44                 2) Fodor, Sarah W53               
     3) Chamberlin, Lynn W59            4) Landau, Nilce W49              
                  59.48     1:57.17 (57.69)     2:43.17 (46.00)     3:28.80 (45.63)
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:48.00    1:50.72   18  
     1) Peot, Teri W48                  2) Hacker, Sara W45               
     3) Frodyma, Jamie D W48            4) Dillmann, Liz J W45            
                  28.13       55.99 (27.86)     1:25.52 (29.53)     1:50.72 (25.20)
  2 Evanston Masters-21  'A'                          2:10.00    2:16.50   14  
     1) Ragalie, Dee L W57              2) Richardson, Robin A W48        
     3) Roderer, Kathy M W54            4) Brisebois, Liette W51          
                  34.31       48.15 (13.84)     1:42.43 (54.28)     2:16.50 (34.07)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:20.00    2:23.24   12  
     1) Hollander, Karen F W49          2) Lafayette, Anne N W48          
     3) Falduto, Jaynie L W47           4) Schneeberger, Jill A W54       
                  39.91     1:15.18 (35.27)     1:48.61 (33.43)     2:23.24 (34.63)
  4 Evanston Masters-21  'B'                          2:26.00    2:44.63   10  
     1) Janus, Alison W49               2) Deane, Dana W50                
     3) Olsen, Kati W55                 4) Fodor, Sarah W53               
                  48.35     1:29.60 (41.25)     2:08.35 (38.75)     2:44.63 (36.28)
  5 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:30.00    2:54.93    8  
     1) Roca-Bey, Maria C W45           2) Novotny, Alice M W51           
     3) Morosow-Kroma, Marcy W53        4) Kosanda, Theresa H W57         
                  31.98     1:26.26 (54.28)     2:17.70 (51.44)     2:54.93 (37.23)
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:30.00    2:32.59   18  
     1) Hacker, Sara W45                2) Xie, Scarlet H W46             
     3) Roca-Bey, Maria C W45           4) Novotny, Alice M W51           
                  42.04     1:27.21 (45.17)     2:06.66 (39.45)     2:32.59 (25.93)
  2 Evanston Masters-21  'A'                          2:40.71    2:52.51   14  
     1) Janus, Alison W49               2) Roderer, Kathy M W54           
     3) Richardson, Robin A W48         4) Statton, Amy C W47             
                  45.85     1:32.89 (47.04)     2:11.67 (38.78)     2:52.51 (40.84)
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:10.00    2:10.11   18  
     1) Sarovich, Sheila W W56          2) McNichols, Marcia W57          
     3) McDaniel, Georgia W63           4) Jones, Cynthia L W60           
                  33.10     1:08.01 (34.91)     1:33.76 (25.75)     2:10.11 (36.35)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:30.00    2:38.83   14  
     1) Laponte, Elizabeth W64          2) Kracen, Cindy S W59            
     3) Vogel, Aileen E W58             4) Quill, Catherine J W60         
                  43.76     1:25.14 (41.38)     2:02.85 (37.71)     2:38.83 (35.98)
  3 Evanston Masters-21  'A'                          2:47.00    2:41.39   12  
     1) Ticus, Jess W55                 2) Stranc, Sheila W57             
     3) Taggart, Carol S W60            4) Brummet, Patricia B W64        
                  39.93     1:20.66 (40.73)     2:03.13 (42.47)     2:41.39 (38.26)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:56.00    3:03.63   10  
     1) Lund, Lyn C W61                 2) Quinn, Jean T W55              
     3) Donovan Berry, Lisa W57         4) Tichy, Barbara W61             
                  38.66     1:32.54 (53.88)     2:22.60 (50.06)     3:03.63 (41.03)
 
Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:38.00    2:31.90   18  
     1) Sarovich, Sheila W W56          2) McNichols, Marcia W57          
     3) Jones, Cynthia L W60            4) McDaniel, Georgia W63          
                  42.34     1:25.35 (43.01)     1:59.73 (34.38)     2:31.90 (32.17)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:40.00    2:58.08   14  
     1) Laponte, Elizabeth W64          2) Kracen, Cindy S W59            
     3) Quill, Catherine J W60          4) Vogel, Aileen E W58            
                  54.11     1:43.61 (49.50)     2:23.29 (39.68)     2:58.08 (34.79)
  3 Evanston Masters-21  'A'                          2:38.14    3:03.03   12  
     1) Brummet, Patricia B W64         2) Taggart, Carol S W60           
     3) Ragalie, Dee L W57              4) Ticus, Jess W55                
                  52.87     1:39.24 (46.37)     2:28.23 (48.99)     3:03.03 (34.80)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                4:06.00    3:56.98   10  
     1) Quinn, Jean T W55               2) Nolan, Maureen W63             
     3) Kosanda, Theresa H W57          4) Barone, Vivianne W58           
                1:03.75     1:55.46 (51.71)   3:06.03 (1:10.57)     3:56.98 (50.95)
  5 Evanston Masters-21  'B'                          2:58.71    4:04.10    8  
     1) Deitz, Jane W61                 2) Kurz, Mary W67                 
     3) O'Laughlin, Kathleen W63        4) Hanes, Alice J W78             
                1:13.38   2:17.92 (1:04.54)     3:17.80 (59.88)     4:04.10 (46.30)
 
Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-21  'A'                          3:25.00    3:20.50   18  
     1) Kurz, Mary W67                  2) Hanes, Alice J W78             
     3) Stevens, Ann B W76              4) Berning, Henrietta W76         
                  51.08     1:47.16 (56.08)     2:33.92 (46.76)     3:20.50 (46.58)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                3:45.00    3:46.70   14  
     1) Coburn, Mary Anne W68           2) Tang, Eugenia L W67            
     3) Pagano, Judy A W71              4) Rummer, Patricia A W68         
                  38.96   1:53.40 (1:14.44)     2:48.78 (55.38)     3:46.70 (57.92)
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Western Illinois Masters Progr-21  'A'            1:28.02    1:27.38   18  
     1) Randolph, Cory M M20            2) Block, Addison M22             
     3) Frederiksen, Craig M M24        4) Golz, Ryan C M22               
                  22.49       44.50 (22.01)     1:06.74 (22.24)     1:27.38 (20.64)
  2 Chicago Blue Dolphins-21  'B'                     1:27.00    1:27.72   14  
     1) Helfers, Alex R M30             2) Cole, John S M27               
     3) Carlson, Timothy M30            4) Nilsson, Eric T M22            
                  22.79       45.86 (23.07)     1:06.87 (21.01)     1:27.72 (20.85)
  3 Evanston Masters-21  'A'                          1:37.00    1:35.48   12  
     1) Olsen, Andrew M22               2) Mertz, David J M30             
     3) Huskey, Garth M30               4) Murphy, Richard M30            
                  24.89       49.55 (24.66)     1:13.21 (23.66)     1:35.48 (22.27)
  4 Chicago Smelts-21  'F'                            1:37.00    1:36.37   10  
     1) Krenzer, Brian M31              2) Lugo, Anthony M24              
     3) Thiry, Michael A M34            4) Hudson, Matthew T M23          
                  25.20       49.24 (24.04)     1:13.99 (24.75)     1:36.37 (22.38)
  5 Chicago Smelts-21  'A'                            1:41.00    1:37.64    8  
     1) Krietemeyer, Kyle T M22         2) Manderino, Mark D M33          
     3) Carrillo, Roberto M24           4) Oxos, Bjorn M24                
                  24.07       48.85 (24.78)     1:12.64 (23.79)     1:37.64 (25.00)
  6 Western Illinois Masters Progr-21  'B'            1:43.50    1:43.97    6  
     1) Meinhardt, Jason S M24          2) Mc Neil, Porter M50            
     3) Krismanits, Gene H M55          4) Thede, Gregory A M23           
                  25.90       54.54 (28.64)     1:19.32 (24.78)     1:43.97 (24.65)
  7 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-21  'B'            1:55.00    1:48.22    4  
     1) Current, West J M22             2) Vogelsberg, Sean M20           
     3) Prince, Clifford M59            4) Haak, Peter D M48              
                  26.56       51.72 (25.16)     1:22.41 (30.69)     1:48.22 (25.81)
  8 Chicago Blue Dolphins-21  'A'                     1:39.00    1:49.38    2  
     1) Hatch, Eric M35                 2) Wyble, Matt R M24              
     3) Cook, Daniel T M24              4) Robertson, Cory H M37          
                  25.53       56.70 (31.17)     1:22.64 (25.94)     1:49.38 (26.74)
  9 Kish-21  'A'                                      1:58.00    1:49.94  
     1) Moon, Mitchell M40              2) Happ, Dirk M54                 
     3) Gidaszewski, Jerry M55          4) Bramer, Grant R M23            
                  26.99       55.52 (28.53)     1:26.88 (31.36)     1:49.94 (23.06)
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Western Illinois Masters Progr-21  'A'            1:40.39    1:36.89   18  
     1) Golz, Ryan C M22                2) Frederiksen, Craig M M24       
     3) Block, Addison M22              4) Randolph, Cory M M20           
                  25.04       52.20 (27.16)     1:15.55 (23.35)     1:36.89 (21.34)
  2 Chicago Blue Dolphins-21  'A'                     1:41.00    1:39.26   14  
     1) Nilsson, Eric T M22             2) Cole, John S M27               
     3) Carlson, Timothy M30            4) Robertson, Cory H M37          
                  23.93       52.40 (28.47)     1:15.00 (22.60)     1:39.26 (24.26)
  3 Western Illinois Masters Progr-21  'B'            1:51.00    1:50.83   12  
     1) Brorby, Joseph R M22            2) Thede, Gregory A M23           
     3) Meinhardt, Jason S M24          4) Krismanits, Gene H M55         
                  27.16       56.44 (29.28)     1:22.89 (26.45)     1:50.83 (27.94)
  4 Chicago Smelts-21  'B'                            2:00.00    1:57.45   10  
     1) Cowen, Michael W M24            2) Krietemeyer, Kyle T M22        
     3) Carrillo, Roberto M24           4) Oxos, Bjorn M24                
                  35.49     1:07.38 (31.89)     1:31.97 (24.59)     1:57.45 (25.48)
 -- Chicago Smelts-21  'A'                            1:46.00         DQ  
     1) Lugo, Anthony M24               2) Thiry, Michael A M34           
     3) Krenzer, Brian M31              4) Hudson, Matthew T M23          
                  25.89       55.17 (29.28)     1:20.42 (25.25)          DQ (22.46)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            1:40.00    1:26.69   18  
     1) Szabados, Bela M36              2) Santoro, Antonio M27           
     3) Mitchell, Justin W M34          4) McGrath, Michael M26           
                  21.48       43.00 (21.52)     1:04.81 (21.81)     1:26.69 (21.88)
  2 Chicago Smelts-21  'B'                            1:35.00    1:31.41   14  
     1) Markou, Joshua M28              2) Cabrera, Roberto M26           
     3) Jones, Garrett A M27            4) Day, Michael H M26             
                  23.60       47.05 (23.45)     1:09.63 (22.58)     1:31.41 (21.78)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:05.00    1:38.14   12  
     1) Andreeff, Steven M36            2) Swanson, Jared D M27           
     3) Kubicek, David M M41            4) Culver, Benjamin B M33         
                  25.44       50.48 (25.04)     1:15.55 (25.07)     1:38.14 (22.59)
  4 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-21  'A'            1:40.00    1:38.21   10  
     1) Kamai, Jeffrey A M31            2) Pedersen, Robert M25           
     3) Walsh, Peter P M49              4) Young, Greg M43                
                  23.97       48.25 (24.28)     1:14.46 (26.21)     1:38.21 (23.75)
  5 Evanston Masters-21  'B'                          1:39.00    1:39.18    8  
     1) Lindstrom, Erik E M32           2) Minkovski, Peter M M32         
     3) Solberg, James R M34            4) Helm, James R M35              
                  23.42       51.29 (27.87)     1:15.72 (24.43)     1:39.18 (23.46)
  6 Westloop Athletic Club Masters-21  'B'            2:20.00    1:44.10    6  
     1) Hoit, Adam M29                  2) Pope, Kevin W M45              
     3) Satterfield, Sean M26           4) Hartmann, Frank M38            
                  24.89     1:20.47 (55.58)     1:44.00 (23.53)      1:44.10 (0.10)
  7 Chicago Smelts-21  'C'                            1:50.00    1:48.46    4  
     1) Parker, Adam B M33              2) Balaguer, Luis M42             
     3) Song, Ron M39                   4) Middendorf, Brett M32          
                  26.15       54.21 (28.06)     1:24.17 (29.96)     1:48.46 (24.29)
  8 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:57.00    1:54.81    2  
     1) Zlatos, Keith J M33             2) Haberstich, Brian M43          
     3) Miller, Nick M27                4) Hoff, Tim M31                  
                  25.86       57.32 (31.46)     1:27.17 (29.85)     1:54.81 (27.64)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            2:05.00    1:38.67   18  
     1) Mitchell, Justin W M34          2) McGrath, Michael M26           
     3) Santoro, Antonio M27            4) Szabados, Bela M36             
                  25.61       54.58 (28.97)     1:17.87 (23.29)     1:38.67 (20.80)
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            1:46.00    1:44.18   14  
     1) Day, Michael H M26              2) Markou, Joshua M28             
     3) Jones, Garrett A M27            4) Manderino, Mark D M33          
                  25.60       53.80 (28.20)     1:19.66 (25.86)     1:44.18 (24.52)
  3 Evanston Masters-21  'A'                          1:58.14    1:49.76   12  
     1) Huskey, Garth M30               2) Lindstrom, Erik E M32          
     3) Anolick, Simon M44              4) Minkovski, Peter M M32         
                  30.13     1:00.97 (30.84)     1:27.40 (26.43)     1:49.76 (22.36)
  4 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:10.00    1:50.23   10  
     1) Kubicek, David M M41            2) Brown, Adam R M29              
     3) Culver, Benjamin B M33          4) Swanson, Jared D M27           
                  30.45     1:00.51 (30.06)     1:24.85 (24.34)     1:50.23 (25.38)
  5 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:57.00    1:54.83    8  
     1) O'Neill, Timothy R M27          2) Miller, Nick M27               
     3) Keating, Brian M38              4) Hoff, Tim M31                  
                  29.47     1:03.13 (33.66)     1:29.83 (26.70)     1:54.83 (25.00)
  6 Westloop Athletic Club Masters-21  'B'            2:05.00    1:59.34    6  
     1) Satterfield, Sean M26           2) Ory, Jeb M M29                 
     3) Andrews, William P M44          4) Scott, Ryan C M32              
                  31.26     1:04.32 (33.06)     1:35.38 (31.06)     1:59.34 (23.96)
  7 Harbor Hurricanes-21  'A'                         2:06.32    2:01.55    4  
     1) Brezina, Randall G M56          2) Croucher, Nicholas M30         
     3) Gohl, Michael M49               4) Armand, Gregory W M46          
                  28.85     1:03.81 (34.96)     1:30.51 (26.70)     2:01.55 (31.04)
  8 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-21  'A'            2:20.00    2:02.79    2  
     1) Haak, Peter D M48               2) Pedersen, Robert M25           
     3) Young, Greg M43                 4) Finerty, Patrick M40           
                  30.51     1:00.73 (30.22)     1:29.27 (28.54)     2:02.79 (33.52)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                1:37.00    1:38.38   18  
     1) Bey, Jim M44                    2) Nayar, Ramon M36               
     3) Borkowski, John A M42           4) Kurza, Ron A M42               
                  24.03       48.90 (24.87)     1:13.82 (24.92)     1:38.38 (24.56)
  2 Evanston Masters-21  'C'                          1:39.40    1:42.48   14  
     1) Shipley, Greg M36               2) Lotter, Andy M38               
     3) Gehant, Luc D M39               4) Ackermann, David A M44         
                  26.80       50.34 (23.54)     1:17.66 (27.32)     1:42.48 (24.82)
  3 Naperville Waves Swim Club-21  'C'                1:49.00    1:46.57   12  
     1) Hermann, Michael J M42          2) Garza, David M M42             
     3) Gerlach, Fritz M43              4) Mattson, Mark E M39            
                  25.56       54.02 (28.46)     1:20.75 (26.73)     1:46.57 (25.82)
  4 Chicago Smelts-21  'D'                            1:47.00    1:49.50   10  
     1) Zimmerman, Daniel S M42         2) Wicklander, Matthew E M36      
     3) Tibbs, Patrick T M39            4) Espino, Rudy A M41             
                  29.10       53.26 (24.16)     1:22.81 (29.55)     1:49.50 (26.69)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:40.00    2:10.70    8  
     1) Tratt, Kerric M38               2) Marsh, Edward T M45            
     3) Garipay, Michael M40            4) Adams, Rod M52                 
                  39.73     1:13.54 (33.81)     1:44.12 (30.58)     2:10.70 (26.58)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakeshore Athletic Club-21  'A'                   1:55.00    1:51.66   18  
     1) Malas, Bryan M42                2) Francis, Lee M49               
     3) Morrison, John M37              4) McKeon, David M46              
                  25.08       59.39 (34.31)     1:26.39 (27.00)     1:51.66 (25.27)
  2 Evanston Masters-21  'A'                          1:57.62    1:53.69   14  
     1) Ackermann, David A M44          2) Helm, James R M35              
     3) Shipley, Greg M36               4) Lotter, Andy M38               
                  31.02     1:01.54 (30.52)     1:30.59 (29.05)     1:53.69 (23.10)
  3 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:57.00    1:54.59   12  
     1) Mattson, Mark E M39             2) Henderson, Mike M48            
     3) Kurza, Ron A M42                4) Borkowski, John A M42          
                  30.92     1:03.53 (32.61)     1:30.68 (27.15)     1:54.59 (23.91)
  4 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:25.00    2:07.42   10  
     1) Tratt, Kerric M38               2) Garipay, Michael M40           
     3) Andreeff, Steven M36            4) Taft, Marc R M36               
                  35.16     1:09.48 (34.32)     1:39.63 (30.15)     2:07.42 (27.79)
  5 Evanston Masters-21  'B'                          2:12.34    2:19.22    8  
     1) Filippini, Michael H M49        2) Carroll, Joe M58               
     3) Evans, Keith R M61              4) Gehant, Luc D M39              
                  42.64     1:20.74 (38.10)     1:52.09 (31.35)     2:19.22 (27.13)
  6 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-21  'A'            3:10.00    3:08.07    6  
     1) Cohen, Kenneth H M69            2) Dayton, Barry H M64            
     3) Fergus, Brian M59               4) Ziegelski, David M43           
                  47.61     1:34.47 (46.86)     2:23.42 (48.95)     3:08.07 (44.65)
 -- Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:22.00         DQ  
     1) O'Brien, John M39               2) Garza, David M M42             
     3) Long, Robert M62                4) Haberstich, Brian M43          
                  35.16     1:12.30 (37.14)     1:45.73 (33.43)          DQ (28.90)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'D'                1:37.00    1:34.25   18  
     1) Soltys, Ted J M49               2) Henderson, Mike M48            
     3) Lange, Kevin A M51              4) Pushka, Dave M46               
                  23.49       46.69 (23.20)     1:11.25 (24.56)     1:34.25 (23.00)
  2 Evanston Masters-21  'E'                          1:42.10    1:38.61   14  
     1) Buck, Tom M52                   2) Black, Boyd E M53              
     3) Martin, John A M54              4) Goyette, Brian M M50           
                  23.69       48.91 (25.22)     1:13.18 (24.27)     1:38.61 (25.43)
  3 Chicago Smelts-21  'E'                            1:44.00    1:41.53   12  
     1) Gilberg, Steve M48              2) Patronsky, Ross T M58          
     3) Hoff, Seth M47                  4) Sebastian, David M48           
                  26.12       53.33 (27.21)     1:17.23 (23.90)     1:41.53 (24.30)
  4 Deerfield Masters-21  'A'                         1:52.13    1:43.99   10  
     1) Weiss, Michael B M52            2) Ujiiye, Tom M50                
     3) Traynor, John M50               4) Tuchler, Dave M51              
                  24.56       53.32 (28.76)     1:19.07 (25.75)     1:43.99 (24.92)
  5 Lakeshore Athletic Club-21  'A'                   1:48.00    1:46.20    8  
     1) Feldt, Allan B M58              2) McKeon, David M46              
     3) Rodon-Hornof, William S M46     4) Francis, Lee M49               
                  27.28       52.84 (25.56)     1:20.05 (27.21)     1:46.20 (26.15)
  6 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'D'                 2:05.00    1:48.05    6  
     1) Keller, Curt D M51              2) Smith, Geary M50               
     3) Schark, Mark D M48              4) Pegues, Lex M49                
                  27.71       54.15 (26.44)     1:21.76 (27.61)     1:48.05 (26.29)
  7 Naperville Waves Swim Club-21  'E'                1:58.00    1:55.51    4  
     1) Wayne, Travis M50               2) Long, Robert M62               
     3) Benson, Thomas M47              4) Sandy, Alec M45                
                  27.21       53.05 (25.84)     1:22.07 (29.02)     1:55.51 (33.44)
  8 Evanston Masters-21  'F'                          1:53.00    1:59.43    2  
     1) Owens, Bill M46                 2) Lopata, Mitch A M46            
     3) Filippini, Michael H M49        4) Birenberg, Steven M49          
                  30.36     1:01.12 (30.76)     1:32.05 (30.93)     1:59.43 (27.38)
  9 Evanston Masters-21  'H'                          2:18.00    2:21.88  
     1) Lyons, Bill M51                 2) Barry, Robert B M58            
     3) Hertel, Robert G M59            4) Evans, Keith R M61             
                  32.77     1:12.74 (39.97)     1:52.93 (40.19)     2:21.88 (28.95)
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:50.00    1:51.53   18  
     1) Layton, Chris M51               2) Hoff, Seth M47                 
     3) Gilberg, Steve M48              4) Sebastian, David M48           
                  30.03     1:00.99 (30.96)     1:27.30 (26.31)     1:51.53 (24.23)
  2 Evanston Masters-21  'A'                          1:54.73    1:57.75   14  
     1) Buck, Tom M52                   2) Holmberg, Tom M51              
     3) Black, Boyd E M53               4) Lopata, Mitch A M46            
                  30.51     1:01.70 (31.19)     1:32.05 (30.35)     1:57.75 (25.70)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:40.00    2:19.80   12  
     1) Adams, Rod M52                  2) Woerner, Bruce M47             
     3) Pegues, Lex M49                 4) Schark, Mark D M48             
                  39.53     1:18.86 (39.33)     1:49.84 (30.98)     2:19.80 (29.96)
  4 Evanston Masters-21  'B'                          2:33.56    2:38.82   10  
     1) Birenberg, Steven M49           2) Lyons, Bill M51                
     3) Goyette, Brian M M50            4) Limberg, Doug M51              
                  50.74     1:30.85 (40.11)     2:09.46 (38.61)     2:38.82 (29.36)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:50.00    3:01.54    8  
     1) Marsh, Edward T M45             2) Brown, Paul P M59              
     3) Keller, Curt D M51              4) Kracen, Scott A M61            
                  51.85     1:41.23 (49.38)     2:30.61 (49.38)     3:01.54 (30.93)
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-21  'G'                          1:45.00    1:46.09   18  
     1) Bennewitz, Kirk T M55           2) Dodson, Phil L M57             
     3) Carroll, Joe M58                4) Vernon, Charles G M62          
                  24.42       49.95 (25.53)     1:18.72 (28.77)     1:46.09 (27.37)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                 2:30.00    1:47.97   14  
     1) Brown, Paul P M59               2) Kracen, Scott A M61            
     3) Garcia, Jaime D M61             4) Campana, James L M58           
                  30.72     1:10.87 (40.15)     1:24.84 (13.97)     1:47.97 (23.13)
  3 Mt Greenwood Masters Swim Team-21  'A'            2:25.00    2:29.00   12  
     1) Bik, Wayne A M74                2) Kettelson, Larry M73           
     3) Shannon, Thomas A M57           4) Miller, John B M56             
                  32.25     1:15.15 (42.90)     1:50.88 (35.73)     2:29.00 (38.12)
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-21  'A'                          1:55.70    2:02.11   18  
     1) Dodson, Phil L M57              2) Bennewitz, Kirk T M55          
     3) Schoettle, Ekkehard M57         4) Vernon, Charles G M62          
                  33.03     1:07.88 (34.85)     1:34.75 (26.87)     2:02.11 (27.36)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:35.00    2:16.62   14  
     1) Maude, Tom M60                  2) Campana, James L M58           
     3) Osborne, Oz M64                 4) Garcia, Jaime D M61            
                  41.17     1:12.21 (31.04)     1:46.60 (34.39)     2:16.62 (30.02)
  3 Mt Greenwood Masters Swim Team-21  'A'            3:00.00    3:01.88   12  
     1) Miller, John B M56              2) Shannon, Thomas A M57          
     3) Kettelson, Larry M73            4) Bik, Wayne A M74               
                  57.28     1:44.39 (47.11)     2:28.11 (43.72)     3:01.88 (33.77)
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'F'                2:19.00    2:23.48   18  
     1) Kozlowski, Robert M65           2) McClow, Richard M79            
     3) Zollner, Max E M71              4) Klumb, George R M65            
                  33.93     1:05.83 (31.90)     1:54.14 (48.31)     2:23.48 (29.34)
  2 Evanston Masters-21  'I'                          2:30.00    2:44.38   14  
     1) Schein, Howard K M65            2) Scott, Vince M66               
     3) Scott, Larry M66                4) Mullins, Stephen M M77         
                  32.15   1:36.95 (1:04.80)     1:54.74 (17.79)     2:44.38 (49.64)
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:34.00    2:35.71   18  
     1) Zollner, Max E M71              2) Kozlowski, Robert M65          
     3) Klumb, George R M65             4) McClow, Richard M79            
                  45.10     1:28.30 (43.20)     2:01.43 (33.13)     2:35.71 (34.28)
  2 Evanston Masters-21  'A'                          2:59.13    3:12.27   14  
     1) Scott, Vince M66                2) Scott, Larry M66               
     3) Schein, Howard K M65            4) Mullins, Stephen M M77         
                  45.34     1:26.54 (41.20)     2:07.34 (40.80)   3:12.27 (1:04.93)
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Blue Dolphins-21  'A'                     1:33.00    1:31.79   18  
     1) Randag, Sarah T W36             2) Carlson, Timothy M30           
     3) Braun, Katie A W24              4) Nilsson, Eric T M22            
                  24.93       45.94 (21.01)     1:10.88 (24.94)     1:31.79 (20.91)
  2 Western Illinois Masters Progr-21  'A'            1:37.00    1:34.73   14  
     1) Schmugge, Kim A W28             2) Trondle, Lauren M W22          
     3) Randolph, Cory M M20            4) Golz, Ryan C M22               
                  26.63       48.28 (21.65)     1:13.96 (25.68)     1:34.73 (20.77)
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            1:36.00    1:38.31   12  
     1) Moore, Lauren W29               2) Boulukos, Dana L W34           
     3) Lugo, Anthony M24               4) Day, Michael H M26             
                  25.60       52.92 (27.32)     1:16.48 (23.56)     1:38.31 (21.83)
  4 Libertyville Masters-21  'A'                      1:42.50    1:39.50   10  
     1) Mills, Jamie M33                2) Liberty, Laurel M W28          
     3) Tullgren, Tamer M29             4) Kiluk, Heather L W23           
                  23.98       50.54 (26.56)     1:14.88 (24.34)     1:39.50 (24.62)
  5 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            1:40.00    1:40.89    8  
     1) Szabados, Bela M36              2) Santoro, Antonio M27           
     3) Fritz, Meredith G W24           4) Bernal, Genevieve M W30        
                  22.40       43.71 (21.31)     1:13.02 (29.31)     1:40.89 (27.87)
  6 Chicago Blue Dolphins-21  'B'                     1:38.00    1:43.55    6  
     1) Stephens, Jess W24              2) Robertson, Cory H M37          
     3) Jobe, Liz W25                   4) Cole, John S M27               
                  26.90       52.12 (25.22)     1:20.38 (28.26)     1:43.55 (23.17)
  7 Evanston Masters-21  'B'                          1:49.01    1:43.63    4  
     1) Olsen, Andrew M22               2) Boyle, Shannon W26             
     3) Baker, Sarah C W28              4) Lindstrom, Erik E M32          
                  23.75       52.39 (28.64)     1:20.63 (28.24)     1:43.63 (23.00)
  8 Evanston Masters-21  'A'                          1:49.00    1:46.39    2  
     1) Hesterberg, Lisa G W23          2) Gross, Emma R W25              
     3) Mertz, David J M30              4) Huskey, Garth M30              
                  31.34       57.66 (26.32)     1:22.27 (24.61)     1:46.39 (24.12)
  9 Libertyville Masters-21  'B'                      2:10.50    2:11.07  
     1) Gitzinger, Jen W35              2) Reed, Michael E M55            
     3) Reed, Catherine E W20           4) McDonnell, Michael P M25       
                  29.93       59.13 (29.20)     1:38.81 (39.68)     2:11.07 (32.26)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Western Illinois Masters Progr-21  'A'            1:48.08    1:45.68   18  
     1) Schmugge, Kim A W28             2) Randolph, Cory M M20           
     3) Trondle, Lauren M W22           4) Golz, Ryan C M22               
                  28.78       57.02 (28.24)     1:24.81 (27.79)     1:45.68 (20.87)
  2 Chicago Blue Dolphins-21  'A'                     1:43.00    1:45.90   14  
     1) Randag, Sarah T W36             2) Carlson, Timothy M30           
     3) Nilsson, Eric T M22             4) Jobe, Liz W25                  
                  28.98       55.12 (26.14)     1:17.83 (22.71)     1:45.90 (28.07)
  3 Evanston Masters-21  'B'                          2:01.00    1:51.16   12  
     1) Olsen, Andrew M22               2) Baker, Sarah C W28             
     3) Murphy, Richard M30             4) Claney, Meghan W31             
                  30.20     1:02.92 (32.72)     1:28.24 (25.32)     1:51.16 (22.92)
  4 Chicago Smelts-21  'C'                            2:00.00    1:51.80   10  
     1) Lugo, Anthony M24               2) Moore, Lauren W29              
     3) Boulukos, Dana L W34            4) Day, Michael H M26             
                  26.34       58.53 (32.19)     1:30.17 (31.64)     1:51.80 (21.63)
  5 Libertyville Masters-21  'A'                      2:01.50    1:52.35    8  
     1) Tullgren, Tamer M29             2) Kiluk, Heather L W23           
     3) Mills, Jamie M33                4) Liberty, Laurel M W28          
                  28.97       59.85 (30.88)     1:25.94 (26.09)     1:52.35 (26.41)
  6 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            2:00.00    1:53.14    6  
     1) Mitchell, Justin W M34          2) Gold, Anne L W31               
     3) Santoro, Antonio M27            4) Fritz, Meredith G W24          
                  25.45     1:02.04 (36.59)     1:24.82 (22.78)     1:53.14 (28.32)
  7 Evanston Masters-21  'A'                          2:00.00    1:56.58    4  
     1) Hesterberg, Lisa G W23          2) Boyle, Shannon W26             
     3) Mertz, David J M30              4) Huskey, Garth M30              
                  31.36     1:02.38 (31.02)     1:28.84 (26.46)     1:56.58 (27.74)
  8 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'G'                 2:10.00    2:06.71    2  
     1) Oelke, Carissa D W18            2) Pearson, Jaimie L W19          
     3) Culver, Benjamin B M33          4) Swanson, Jared D M27           
                  39.30     1:17.20 (37.90)     1:41.12 (23.92)     2:06.71 (25.59)
  9 Champaign County Y Masters Aqu-21  'A'            2:08.00    2:07.05  
     1) Grimes, Tracy E W39             2) Pacey, Edward J M24            
     3) Hoyne, Ron M54                  4) Rinehart, Suzanne M W39        
                  33.50     1:07.33 (33.83)     1:36.68 (29.35)     2:07.05 (30.37)
 10 Kish-21  'A'                                      3:00.00    2:12.35  
     1) Moon, Mitchell M40              2) Welsh, Michelle C W21          
     3) Bramer, Grant R M23             4) Romano, Melissa A W27          
                  33.64     1:14.25 (40.61)     1:28.26 (14.01)     2:12.35 (44.09)
 11 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-21  'A'            2:20.00    2:17.86  
     1) Current, West J M22             2) Vogelsberg, Sean M20           
     3) Duerkop, Shelley W35            4) Tullos, Whitney W30            
                  32.31     1:07.69 (35.38)     1:45.98 (38.29)     2:17.86 (31.88)
 -- Oak Park Masters-21  'A'                          2:05.50         DQ  
     1) Bruno-Lewis, Aaron M30          2) Smith, Cara L W47              
     3) Rajanen, Krista W22             4) Saraceno, Joseph J M33         
                  32.30     1:09.18 (36.88)     1:44.02 (34.84)          DQ (24.29)
 -- Lincoln Way Master-21  'A'                        1:50.00         DQ  
     1) Jimenez, Adan M25               2) Allie, Jena M W23              
     3) Rentner, Tiffany D W22          4) Slikas, MJ W40                 
                  25.22     1:00.10 (34.88)     1:27.55 (27.45)          DQ (23.37)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-21  'A'                          1:40.21    1:39.71   18  
     1) Murphy, Richard M30             2) Claney, Meghan W31             
     3) Lingner, Heather N W34          4) Solberg, James R M34           
                  26.42       51.05 (24.63)     1:16.71 (25.66)     1:39.71 (23.00)
  2 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            1:44.00    1:41.06   14  
     1) Mitchell, Justin W M34          2) McGrath, Michael M26           
     3) Park, Angela K W30              4) Rosser, Julie A W27            
                  22.91       44.67 (21.76)     1:13.36 (28.69)     1:41.06 (27.70)
  3 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:45.00    1:43.20   12  
     1) Bingham, Laura W32              2) Bonniwell, Jill W32            
     3) O'Neill, Timothy R M27          4) Hoff, Tim M31                  
                  25.76       52.86 (27.10)     1:17.18 (24.32)     1:43.20 (26.02)
  4 Flying Carp Swimming-21  'A'                      1:43.00    1:44.34   10  
     1) Matson, John B M28              2) Murray, Sarah W32              
     3) Glass, Kathryn W25              4) Leonard, Nicholas J M27        
                  23.94       52.27 (28.33)     1:21.57 (29.30)     1:44.34 (22.77)
  5 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-21  'A'            2:10.00    1:45.55    8  
     1) Goodwin, Amy W28                2) Wortman, Jen L W26             
     3) Pedersen, Robert M25            4) Young, Greg M43                
                  24.06       54.23 (30.17)     1:22.81 (28.58)     1:45.55 (22.74)
  6 Westloop Athletic Club Masters-21  'B'            2:00.00    1:45.66    6  
     1) Ory, Jeb M M29                  2) Hoit, Adam M29                 
     3) Roose, Lynn R W46               4) Pandorf, Stephanie E W31       
                  24.26       54.09 (29.83)     1:22.08 (27.99)     1:45.66 (23.58)
  7 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:00.00    1:47.00    4  
     1) Andrews, Melissa D W27          2) Brown, Adam R M29              
     3) Scheidenhelm, Drew E W27        4) Culver, Benjamin B M33         
                  25.07       57.48 (32.41)     1:24.78 (27.30)     1:47.00 (22.22)
  8 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                1:50.00    1:47.02    2  
     1) Sample, Saundra W33             2) Pencek, Janelle W28            
     3) O'Brien, John M39               4) Miller, Nick M27               
                  26.41       55.09 (28.68)     1:22.09 (27.00)     1:47.02 (24.93)
  9 Chicago Blue Dolphins-21  'C'                     1:49.00    1:52.38  
     1) Sutherland, Julia K W31         2) Fitzpatrick, John A M38        
     3) Wegner, Laura W27               4) Hatch, Eric M35                
                  29.03       54.84 (25.81)     1:26.06 (31.22)     1:52.38 (26.32)
 10 Evanston Masters-21  'B'                          1:55.00    2:02.08  
     1) Lindstrom, Sarah H W32          2) Minkovski, Peter M M32         
     3) Stoegbauer, Elizabeth W34       4) Lotter, Andy M38               
                  35.02     1:02.80 (27.78)     1:36.31 (33.51)     2:02.08 (25.77)
 11 Kish-21  'A'                                      2:30.00    2:02.56  
     1) Happ, Dirk M54                  2) Meckstroth, Natalie W26        
     3) Holder, Allyson C W50           4) Moon, Mitchell M40             
                  28.82   1:35.73 (1:06.91)     2:02.56 (26.83)         2:02.56 ( )
 12 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-21  'B'            2:20.00    2:08.15  
     1) Minné, Tiffany W25              2) Tobler, Ellen W38              
     3) Finerty, Patrick M40            4) Haak, Peter D M48              
                  34.11     1:06.90 (32.79)     1:44.36 (37.46)     2:08.15 (23.79)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Blue Dolphins-21  'B'                     1:47.00    1:49.96   18  
     1) Kreutzjans, Rebecca J W25       2) Helfers, Alex R M30            
     3) Chiles, Justin E M26            4) Lorenz, Kate G W33             
                  31.12       59.62 (28.50)     1:22.58 (22.96)     1:49.96 (27.38)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:58.00    1:54.85   14  
     1) Bingham, Laura W32              2) Hoff, Tim M31                  
     3) Bonniwell, Jill W32             4) Borkowski, John A M42          
                  29.85     1:02.25 (32.40)     1:30.83 (28.58)     1:54.85 (24.02)
  3 Evanston Masters-21  'A'                          2:07.00    1:59.38   12  
     1) Burkhart, Beth M W32            2) Lindstrom, Erik E M32          
     3) Lingner, Heather N W34          4) Solberg, James R M34           
                  31.46     1:01.40 (29.94)     1:33.62 (32.22)     1:59.38 (25.76)
  4 Chicago Blue Dolphins-21  'C'                     1:53.00    2:00.08   10  
     1) Chappell, Grace A W26           2) Cole, John S M27               
     3) Liu, Christina M W29            4) Hatch, Eric M35                
                  36.21     1:02.56 (26.35)     1:33.46 (30.90)     2:00.08 (26.62)
  5 Westloop Athletic Club Masters-21  'B'            2:20.00    2:02.85    8  
     1) Calderon, Esther L W28          2) Park, Angela K W30             
     3) Hoit, Adam M29                  4) McGrath, Michael M26           
                  36.57     1:14.41 (37.84)     1:40.81 (26.40)     2:02.85 (22.04)
  6 Chicago Smelts-21  'D'                            2:05.00    2:04.02    6  
     1) Krenzer, Brian M31              2) Litoff, Dana W25               
     3) Wais, Tracy W29                 4) Markou, Joshua M28             
                  28.48     1:10.46 (41.98)     1:40.78 (30.32)     2:04.02 (23.24)
  7 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:02.00    2:04.48    4  
     1) Sample, Saundra W33             2) Miller, Nick M27               
     3) Keating, Brian M38              4) LeVant, Michelle W42           
                  33.81     1:07.58 (33.77)     1:34.84 (27.26)     2:04.48 (29.64)
  8 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'H'                 2:15.00    2:06.35    2  
     1) Andrews, Melissa D W27          2) Taft, Marc R M36               
     3) Scheidenhelm, Drew E W27        4) Andreeff, Steven M36           
                  37.69     1:10.69 (33.00)     1:41.14 (30.45)     2:06.35 (25.21)
  9 Evanston Masters-21  'C'                          2:08.91    2:08.90  
     1) Stoegbauer, Elizabeth W34       2) Helm, James R M35              
     3) Toft, Heidi C W36               4) Shipley, Greg M36              
                  30.27     1:07.86 (37.59)     1:34.63 (26.77)     2:08.90 (34.27)
 10 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'I'                 2:20.00    2:15.82  
     1) Kubicek, David M M41            2) Krauklis, Emily B W31          
     3) Scott, Gina M W35               4) Garipay, Michael M40           
                  32.06     1:12.75 (40.69)     1:50.37 (37.62)     2:15.82 (25.45)
 11 Libertyville Masters-21  'B'                      2:25.50    2:16.16  
     1) Boilesen, Tiffany J W25         2) Gitzinger, Jen W35             
     3) Reed, Michael E M55             4) McDonnell, Michael P M25       
                  34.31     1:09.98 (35.67)     1:43.71 (33.73)     2:16.16 (32.45)
 12 Naperville Waves Swim Club-21  'D'                2:05.00    2:19.44  
     1) Roca-Bey, Maria C W45           2) Garza, David M M42             
     3) O'Brien, John M39               4) Schwer, Jenny W32              
                  40.00     1:16.56 (36.56)     1:45.52 (28.96)     2:19.44 (33.92)
 13 Evanston Masters-21  'B'                          2:17.01    2:21.70  
     1) Gross, Emma R W25               2) Lindstrom, Sarah H W32         
     3) Minkovski, Peter M M32          4) Zvingelis, Janis M37           
                  37.50     1:12.15 (34.65)     1:48.19 (36.04)     2:21.70 (33.51)
 14 Westloop Athletic Club Masters-21  'D'            2:20.00    2:25.51  
     1) Shuey, Laina K W25              2) Pope, Kevin W M45              
     3) Satterfield, Sean M26           4) Swank, Emily E W25             
                  40.52     1:23.93 (43.41)     1:53.19 (29.26)     2:25.51 (32.32)
 15 Naperville Waves Swim Club-21  'C'                2:34.00    2:45.31  
     1) Sullivan, Michelle W26          2) Haberstich, Brian M43          
     3) Hedrick-Schacher, Jennifer W34  4) Smolinski, Mike J M31          
                                1:35.85 ( )     2:14.97 (39.12)     2:45.31 (30.34)
 16 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 4:00.00    3:01.07  
     1) Marsh, Edward T M45             2) Taormina, Mia W32              
     3) Tratt, Kerric M38               4) Grotenhuis, Corinne L W44      
                  47.52     1:39.17 (51.65)     2:24.65 (45.48)     3:01.07 (36.42)
 -- Gray Sharks Leaning Tower YMCA-21  'D'            2:10.00         DQ  
     1) Goodwin, Amy W28                2) Kamai, Jeffrey A M31           
     3) Pedersen, Robert M25            4) Wortman, Jen L W26             
                  32.63     1:04.23 (31.60)     1:28.70 (24.47)          DQ (29.85)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-21  'A'                          1:40.91    1:40.94   18  
     1) Helm, James R M35               2) Toft, Heidi C W36              
     3) Shipley, Greg M36               4) Gehrken, Solveig L W39         
                  24.41       50.16 (25.75)     1:17.96 (27.80)     1:40.94 (22.98)
  2 Deerfield Masters-21  'A'                         1:52.00    1:44.42   14  
     1) Del Greco, Jane B W53           2) Ujiiye, Tom M50                
     3) Bosse, Stephanie A W37          4) Bosse, Tim L M41               
                  30.13       54.45 (24.32)     1:21.31 (26.86)     1:44.42 (23.11)
  3 Chicago Smelts-21  'B'                            1:42.00    1:45.05   12  
     1) Kafka, Heidi W47                2) Ohm, Carrie A W36              
     3) Cordero, Billy M42              4) Sebastian, David M48           
                  26.44       53.83 (27.39)     1:20.74 (26.91)     1:45.05 (24.31)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:50.00    1:48.02   10  
     1) Bennett, Kathleen W37           2) De La Cruz, Beth W38           
     3) Bey, Jim M44                    4) Borkowski, John A M42          
                  24.42       52.74 (28.32)     1:24.34 (31.60)     1:48.02 (23.68)
  5 Evanston Masters-21  'B'                          1:55.11    1:56.93    8  
     1) Pajeau, Nichelle J W35          2) Lawrence, Jennifer A W39       
     3) Gehant, Luc D M39               4) Ackermann, David A M44         
                  29.76     1:05.70 (35.94)     1:32.61 (26.91)     1:56.93 (24.32)
  6 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:10.00    1:57.05    6  
     1) Scott, Gina M W35               2) Garipay, Michael M40           
     3) Jackson-McGarr, Stacie A W35    4) Taft, Marc R M36               
                  32.43       59.41 (26.98)     1:31.67 (32.26)     1:57.05 (25.38)
  7 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                1:56.00    1:58.02    4  
     1) Lelko, Meg W44                  2) Stevens, Deborah W43           
     3) Hermann, Michael J M42          4) Kurza, Ron A M42               
                  30.70     1:08.57 (37.87)     1:33.54 (24.97)     1:58.02 (24.48)
  8 Naperville Waves Swim Club-21  'C'                2:14.00    2:14.19    2  
     1) Patterson, Cheryl W47           2) Rozga, Agata W37               
     3) Garza, David M M42              4) Haberstich, Brian M43          
                  40.04     1:17.65 (37.61)     1:45.83 (28.18)     2:14.19 (28.36)
  9 Evanston Masters-21  'C'                          2:03.41    2:16.58  
     1) Lopata, Mitch A M46             2) Neff, Nancy W44                
     3) Holmberg, Tom M51               4) Fodor, Sarah W53               
                  48.11     1:25.22 (37.11)     1:51.06 (25.84)     2:16.58 (25.52)
 10 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:40.00    2:32.03  
     1) Laponte, Elizabeth W64          2) Tratt, Kerric M38              
     3) Grotenhuis, Corinne L W44       4) Marsh, Edward T M45            
                  42.03     1:18.83 (36.80)     1:57.50 (38.67)     2:32.03 (34.53)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deerfield Masters-21  'B'                         2:30.00    1:59.87   18  
     1) Bosse, Stephanie A W37          2) Weiss, Michael B M52           
     3) Bosse, Tim L M41                4) Del Greco, Jane B W53          
                  30.92     1:03.77 (32.85)     1:30.07 (26.30)     1:59.87 (29.80)
  2 Evanston Masters-21  'A'                          2:06.11    2:00.08   14  
     1) Pajeau, Nichelle J W35          2) Gehrken, Solveig L W39         
     3) Lotter, Andy M38                4) Ackermann, David A M44         
                  31.61     1:07.52 (35.91)     1:33.37 (25.85)     2:00.08 (26.71)
  3 Westloop Athletic Club Masters-21  'C'            2:20.00    2:03.25   12  
     1) Hartmann, Frank M38             2) Strand, Pam W50                
     3) Roose, Lynn R W46               4) Szabados, Bela M36             
                  31.52     1:09.89 (38.37)     1:42.13 (32.24)     2:03.25 (21.12)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:58.00    2:03.68   10  
     1) Nayar, Ramon M36                2) Welker, Susan B W48            
     3) Bey, Jim M44                    4) Soltys, Kristin W49            
                  26.86     1:05.65 (38.79)     1:33.24 (27.59)     2:03.68 (30.44)
  5 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-21  'C'            2:10.00    2:04.40    8  
     1) Haak, Peter D M48               2) Majerczak, Heidi W38           
     3) Young, Greg M43                 4) Artwick, Jayne W49             
                  31.04     1:06.67 (35.63)     1:34.93 (28.26)     2:04.40 (29.47)
  6 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:05.00    2:06.10    6  
     1) Bennett, Kathleen W37           2) Gerlach, Fritz M43             
     3) Kurza, Ron A M42                4) Wing, Jane W44                 
                  38.83     1:10.59 (31.76)     1:37.65 (27.06)     2:06.10 (28.45)
  7 Academy Bullets Masters-21  'A'                   2:07.50    2:07.92    4  
     1) Colburn, Christopher M M38      2) Astra, Suzanne W44             
     3) Kuehn, Lida B W46               4) Carlson, Ken M35               
                  29.18     1:09.21 (40.03)     1:38.71 (29.50)     2:07.92 (29.21)
  8 Naperville Waves Swim Club-21  'C'                2:15.00    2:11.30    2  
     1) Mattson, Mark E M39             2) Hermann, Michael J M42         
     3) Lelko, Meg W44                  4) Stephens, Amy W43              
                  29.65     1:01.94 (32.29)     1:38.65 (36.71)     2:11.30 (32.65)
  9 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 3:30.00    2:19.39  
     1) Pegues, Lex M49                 2) Jackson-McGarr, Stacie A W35   
     3) Smith, Geary M50                4) Stiberth, Amanda L W45         
                  31.76     1:11.68 (39.92)     1:52.14 (40.46)     2:19.39 (27.25)
 10 Evanston Masters-21  'C'                          2:26.11    2:26.62  
     1) Lawrence, Jennifer A W39        2) Gehant, Luc D M39              
     3) Neff, Nancy W44                 4) Anolick, Simon M44             
                  46.88     1:20.78 (33.90)     1:51.17 (30.39)     2:26.62 (35.45)
 -- Chicago Smelts-21  'B'                            1:56.00         DQ  
     1) Kafka, Heidi W47                2) Ohm, Carrie A W36              
     3) Cordero, Billy M42              4) Sebastian, David M48           
                  31.55     1:07.18 (35.63)     1:33.77 (26.59)          DQ (24.95)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:50.00    1:47.41   18  
     1) Roca-Bey, Maria C W45           2) Hacker, Sara W45               
     3) Henderson, Mike M48             4) Lange, Kevin A M51             
                  25.21       52.41 (27.20)     1:24.36 (31.95)     1:47.41 (23.05)
  2 Evanston Masters-21  'A'                          1:55.00    1:57.81   14  
     1) Roderer, Kathy M W54            2) Buck, Tom M52                  
     3) Richardson, Robin A W48         4) Black, Boyd E M53              
                  25.22       58.40 (33.18)     1:31.60 (33.20)     1:57.81 (26.21)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:05.00    2:01.62   12  
     1) Keller, Curt D M51              2) Schneeberger, Jill A W54       
     3) Stiberth, Amanda L W45          4) Schark, Mark D M48             
                  27.58     1:02.23 (34.65)     1:32.74 (30.51)     2:01.62 (28.88)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:06.00    2:06.77   10  
     1) McNichols, Marcia W57           2) Novotny, Alice M W51           
     3) Messinger, Edward A M51         4) Lullo, Dave M49                
                  34.21     1:07.79 (33.58)     1:39.13 (31.34)     2:06.77 (27.64)
  5 Mt Greenwood Masters Swim Team-21  'A'            2:15.00    2:14.92    8  
     1) Moore, Mary W53                 2) Shannon, Thomas A M57          
     3) Wegrzyn, Georgean W55           4) Miller, John B M56             
                  32.20     1:07.74 (35.54)     1:44.17 (36.43)     2:14.92 (30.75)
  6 Evanston Masters-21  'C'                          2:11.41    2:18.81    6  
     1) Janus, Alison W49               2) Filippini, Michael H M49       
     3) Birenberg, Steven M49           4) Comfort, Janet W52             
                  29.60     1:10.97 (41.37)     1:50.45 (39.48)     2:18.81 (28.36)
  7 Evanston Masters-21  'D'                          2:26.91    2:29.45    4  
     1) Landau, Nilce W49               2) Lyons, Bill M51                
     3) Goyette, Brian M M50            4) Kurz, Mary W67                 
                  32.64     1:18.87 (46.23)     2:02.57 (43.70)     2:29.45 (26.88)
  8 Naperville Waves Swim Club-21  'C'                2:06.00    2:58.62    2  
     1) Sarovich, Sheila W W56          2) Englehorn, Gary F M72          
     3) Xie, Scarlet H W46              4) Thomas, Tom M50                
                1:03.68     1:49.04 (45.36)     2:27.20 (38.16)     2:58.62 (31.42)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:55.00    1:53.58   18  
     1) Dillmann, Liz J W45             2) Pushka, Dave M46               
     3) Soltys, Ted J M49               4) Frodyma, Jamie D W48           
                  30.73       59.91 (29.18)     1:24.37 (24.46)     1:53.58 (29.21)
  2 Deerfield Masters-21  'A'                         2:20.00    1:59.58   14  
     1) Cleveland, Marcia E W45         2) Sloan, John M58                
     3) Block, Andrea J W48             4) Ujiiye, Tom M50                
                  34.32     1:07.54 (33.22)     1:35.47 (27.93)     1:59.58 (24.11)
  3 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:04.00    1:59.65   12  
     1) Hacker, Sara W45                2) Sandy, Alec M45                
     3) Peot, Teri W48                  4) Lange, Kevin A M51             
                  33.47     1:06.07 (32.60)     1:36.53 (30.46)     1:59.65 (23.12)
  4 Evanston Masters-21  'B'                          2:12.80    2:12.31   10  
     1) Brisebois, Liette W51           2) Black, Boyd E M53              
     3) Fossler, Rose M W54             4) Martin, John A M54             
                  29.31     1:01.30 (31.99)     1:41.86 (40.56)     2:12.31 (30.45)
  5 Evanston Masters-21  'A'                          2:11.70    2:26.20    8  
     1) Lopata, Mitch A M46             2) Ragalie, Dee L W57             
     3) Goyette, Brian M M50            4) Roderer, Kathy M W54           
                  43.12     1:21.56 (38.44)     1:51.54 (29.98)     2:26.20 (34.66)
  6 Naperville Waves Swim Club-21  'C'                2:25.00    2:27.41    6  
     1) Sarovich, Sheila W W56          2) Henderson, Mike M48            
     3) Novotny, Alice M W51            4) Benson, Thomas M47             
                  41.92       57.14 (15.22)   1:59.66 (1:02.52)     2:27.41 (27.75)
  7 Naperville Waves Swim Club-21  'D'                2:35.00    2:28.52    4  
     1) Lund, Lyn C W61                 2) McNichols, Marcia W57          
     3) Messinger, Edward A M51         4) Wayne, Travis M50              
                  43.26     1:25.72 (42.46)     2:01.11 (35.39)     2:28.52 (27.41)
  8 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                 3:40.00    2:30.58    2  
     1) Adams, Rod M52                  2) Lafayette, Anne N W48          
     3) Keller, Curt D M51              4) Schneeberger, Jill A W54       
                  38.50     1:22.90 (44.40)     1:55.66 (32.76)     2:30.58 (34.92)
  9 Evanston Masters-21  'C'                          2:40.80    2:32.19  
     1) Buck, Tom M52                   2) Deane, Dana W50                
     3) Lyons, Bill M51                 4) Richardson, Robin A W48        
                  43.63     1:20.89 (37.26)     1:58.80 (37.91)     2:32.19 (33.39)
 10 Kish-21  'B'                                      3:20.00    2:34.36  
     1) Happ, Dirk M54                  2) Gidaszewski, Jerry M55         
     3) Gawrys, Mary T W54              4) Holder, Allyson C W50          
                  39.92     1:19.42 (39.50)     1:57.27 (37.85)     2:34.36 (37.09)
 11 Mt Greenwood Masters Swim Team-21  'A'            2:55.00    2:43.47  
     1) Caniglia, Kenneth P M47         2) Shannon, Thomas A M57          
     3) Kulak, Marilyn W54              4) Wegrzyn, Georgean W55          
                  40.03     1:25.85 (45.82)     2:06.76 (40.91)     2:43.47 (36.71)
 12 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'D'                 3:40.00    3:00.67  
     1) Hollander, Karen F W49          2) Woerner, Bruce M47             
     3) Gordon, Steve H M52             4) Falduto, Jaynie L W47          
                  50.51     1:44.51 (54.00)     2:27.75 (43.24)     3:00.67 (32.92)
 13 Evanston Masters-21  'D'                          2:41.70    3:05.42  
     1) Owens, Bill M46                 2) Janus, Alison W49              
     3) Filippini, Michael H M49        4) Fodor, Sarah W53               
                  59.48     1:42.22 (42.74)     2:32.89 (50.67)     3:05.42 (32.53)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:59.00    1:58.69   18  
     1) Jones, Cynthia L W60            2) McDaniel, Georgia W63          
     3) Long, Robert M62                4) Klumb, George R M65            
                  30.08     1:01.88 (31.80)     1:17.33 (15.45)     1:58.69 (41.36)
  2 Evanston Masters-21  'A'                          1:54.29    2:00.17   14  
     1) Ragalie, Dee L W57              2) Bennewitz, Kirk T M55          
     3) Stranc, Sheila W57              4) Dodson, Phil L M57             
                  24.04       57.93 (33.89)     1:34.31 (36.38)     2:00.17 (25.86)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:25.00    2:07.44   12  
     1) Vogel, Aileen E W58             2) Kracen, Scott A M61            
     3) Quill, Catherine J W60          4) Maude, Tom M60                 
                  36.09     1:07.09 (31.00)     1:41.90 (34.81)     2:07.44 (25.54)
  4 Evanston Masters-21  'B'                          2:01.71    2:14.86   10  
     1) Ticus, Jess W55                 2) Olsen, Kati W55                
     3) Schoettle, Ekkehard M57         4) Vernon, Charles G M62          
                  28.13     1:10.48 (42.35)     1:46.24 (35.76)     2:14.86 (28.62)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:30.00    2:22.47    8  
     1) Kripke, Joan M W57              2) Garcia, Jaime D M61            
     3) Kracen, Cindy S W59             4) Osborne, Oz M64                
                  38.99     1:13.19 (34.20)     1:52.14 (38.95)     2:22.47 (30.33)
  6 Evanston Masters-21  'C'                          2:30.11    2:22.83    6  
     1) Carroll, Joe M58                2) Taggart, Carol S W60           
     3) Brummet, Patricia B W64         4) Scott, Larry M66               
                  39.66     1:10.57 (30.91)     1:50.70 (40.13)     2:22.83 (32.13)
  7 Evanston Masters-21  'D'                          2:40.11    2:50.24    4  
     1) Chamberlin, Lynn W59            2) Hertel, Robert G M59           
     3) Evans, Keith R M61              4) O'Laughlin, Kathleen W63       
                  52.01     1:39.97 (47.96)     2:22.06 (42.09)     2:50.24 (28.18)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'E'                 3:40.00    2:21.00   18  
     1) Vogel, Aileen E W58             2) Campana, James L M58           
     3) Quill, Catherine J W60          4) Maude, Tom M60                 
                  43.73     1:13.90 (30.17)     1:51.31 (37.41)     2:21.00 (29.69)
  2 Fossil Fish-21  'A'                               2:20.00    2:21.60   14  
     1) Braschel, Valerie W55           2) Bromann, Carlyn A W58          
     3) Bateman, Bryan J M62            4) Carpenter, Tom M56             
                  37.72     1:26.24 (48.52)     1:53.76 (27.52)     2:21.60 (27.84)
  3 Evanston Masters-21  'A'                          2:17.11    2:36.27   12  
     1) Ticus, Jess W55                 2) Bennewitz, Kirk T M55          
     3) Stranc, Sheila W57              4) Dodson, Phil L M57             
                  50.31     1:40.81 (50.50)     2:10.73 (29.92)     2:36.27 (25.54)
  4 Evanston Masters-21  'B'                          2:48.10    2:42.05   10  
     1) Taggart, Carol S W60            2) Vernon, Charles G M62          
     3) Carroll, Joe M58                4) Brummet, Patricia B W64        
                  41.16     1:27.12 (45.96)     2:00.82 (33.70)     2:42.05 (41.23)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'F'                 3:45.00    2:58.70    8  
     1) Laponte, Elizabeth W64          2) Brown, Paul P M59              
     3) Osborne, Oz M64                 4) Kracen, Cindy S W59            
                  53.37   2:20.00 (1:26.63)     2:58.70 (38.70)                    
  6 Evanston Masters-21  'C'                          2:58.17    3:43.15    6  
     1) Olsen, Kati W55                 2) Barry, Robert B M58            
     3) Chamberlin, Lynn W59            4) Hertel, Robert G M59           
                                2:03.00 ( )     3:02.58 (59.58)     3:43.15 (40.57)
 -- Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:32.00         DQ  
     1) Jones, Cynthia L W60            2) McDaniel, Georgia W63          
     3) Lazzara, Angelo J M63           4) Long, Robert M62               
                  38.27     1:20.99 (42.72)     1:52.70 (31.71)          DQ (33.48)
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Masters-21  'A'                          2:39.14    2:44.55   18  
     1) Schein, Howard K M65            2) Hanes, Alice J W78             
     3) Stevens, Ann B W76              4) Mullins, Stephen M M77         
                  32.42     1:08.60 (36.18)     1:23.71 (15.11)   2:44.55 (1:20.84)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:47.00    2:46.48   14  
     1) Rummer, Patricia A W68          2) Coburn, Mary Anne W68          
     3) Kozlowski, Robert M65           4) Barry, Andy M67                
                1:00.19     1:37.34 (37.15)     2:09.58 (32.24)     2:46.48 (36.90)
  3 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                3:14.00    3:32.10   12  
     1) Tang, Eugenia L W67             2) Pagano, Judy A W71             
     3) Zollner, Max E M71              4) McClow, Richard M79            
                  35.12     1:30.70 (55.58)   2:42.00 (1:11.30)     3:32.10 (50.10)
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                3:04.00    3:06.87   18  
     1) Coburn, Mary Anne W68           2) Zollner, Max E M71             
     3) Klumb, George R M65             4) Rummer, Patricia A W68         
                  44.83     1:36.22 (51.39)     2:06.41 (30.19)   3:06.87 (1:00.46)
  2 Evanston Masters-21  'A'                          3:01.11    3:09.96   14  
     1) Schein, Howard K M65            2) Scott, Larry M66               
     3) Hanes, Alice J W78              4) Stevens, Ann B W76             
                  55.00   1:58.73 (1:03.73)     2:38.27 (39.54)     3:09.96 (31.69)
  3 Evanston Masters-21  'B'                          3:02.17    4:05.91   12  
     1) Scott, Vince M66                2) Kurz, Mary W67                 
     3) Berning, Henrietta W76          4) Mullins, Stephen M M77         
                  59.79     1:23.80 (24.01)     2:06.88 (43.08)   4:05.91 (1:59.03)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                3:30.00    4:51.17   10  
     1) Tang, Eugenia L W67             2) Kozlowski, Robert M65          
     3) McClow, Richard M79             4) Pagano, Judy A W71             
                1:12.90   3:05.30 (1:52.40)     3:54.48 (49.18)     4:51.17 (56.69)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 42                    
 
  1. Evanston Masters                 2814.5   2. Naperville Waves Swim Club         2442
  3. Elgin Blue Wave Swim Team          1112   4. Chicago Smelts                   1108.5
  5. Chicago Blue Dolphins               605   6. Deerfield Masters                   548
  7. Westloop Athletic Club Masters      497   8. Mt Greenwood Masters Swim Team      430
  9. Western Illinois Masters Progr      362  10. Gray Sharks Leaning Tower YMCA      340
 11. Fossil Fish                         296  12. The Wellness Center Sea Dogs        280
 13. Libertyville Masters                271  14. Lakeshore Athletic Club             248
 15. St. Louis Area Masters              172  16. Harbor Hurricanes                   168
 17. Buehler Breakers                    155  18. YMCA of Rock River Valley           141
 19. Danville Y Silver Dolphins          124  20. Lincoln Way Master                  123
 21. Flying Carp Swimming                122  22. Lattof YMCA Masters                 121
 23. Kish                                120  24. Oak Park Masters                     91
 25. Academy Bullets Masters              80  26. Central Illinois Masters             76
 27. New England Masters Swim Club        69  28. S W I M Florida Masters Inc          64
 29. Independent                          60  30. Geneva Lakes YMCA Dolphins           55
 31. Quad City Masters                    54  32. Champaign County Y Masters Aqu       53
 33. Asphalt Green Masters                41  34. Gold Coast Aquatics                  39
 34. Chicago Masters Swim Club            39  36. Illinois Masters                     37
 37. Joliet Park District Blue Tide       32  38. Barrington Area Masters              30
 39. ThermoSoft                           27  39. Sun City Stingrays                   27
 41. Florida Aquatic Combined Team        25  42. Barlett Park District Gators         23
 43. Max Multisport                       21  44. Vision Quest Rumble Fish             18
 45. Equinox Masters                      11  46. Galter Swim Club                      9
 46. Northwestern Aquatic Swimming         9  48. Ywca Flying Fish                      6
 49. Lyons Masters                         2  50. University of Chicago Masters         1