Licensed to ILMSA State Championship Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/14/2011 05:18 PM
                Evanston MAsters January Meet 2011 - 1/23/2011                 
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          24 Evanston Masters-IL              28.05   16  
  2 Dickman, Rachel           24 MT Greenwood-IL                  30.14   13  
  3 Zirlin, Becky             22 Rumble Fish-IL                   33.72   12  
  4 Reed, Catherine           20 Libertyville-IL                  39.64   11  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             24 Smelts-IL                        59.02   16  
                  28.67       59.02 (30.35)                                        
  2 Dickman, Rachel           24 MT Greenwood-IL                1:09.30   13  
                  33.40     1:09.30 (35.90)                                        
  3 Zirlin, Becky             22 Rumble Fish-IL                 1:17.90   12  
                  37.08     1:17.90 (40.82)                                        
  4 Reed, Catherine           20 Libertyville-IL                1:26.04   11  
                  41.01     1:26.04 (45.03)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          24 Evanston Masters-IL            2:15.19   16  
                  31.32     1:06.00 (34.68)     1:40.92 (34.92)     2:15.19 (34.27)
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             24 Smelts-IL                        30.50   16  
  2 Reed, Catherine           20 Libertyville-IL                1:01.59   13  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             24 Smelts-IL                      1:04.84   16  
                  31.87     1:04.84 (32.97)                                        
  2 Hesterberg, Lisa          24 Evanston Masters-IL            1:12.18   13  
                  35.73     1:12.18 (36.45)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickman, Rachel           24 MT Greenwood-IL                  36.96   16  
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          24 Evanston Masters-IL            5:42.73   16  
                  35.99     1:18.07 (42.08)     2:03.44 (45.37)     2:47.68 (44.24)
        3:37.56 (49.88)     4:27.83 (50.27)     5:06.58 (38.75)     5:42.73 (36.15)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koziarski, Emily          28 MT Greenwood-IL                  27.88   16  
  2 Besozzi, Christina        28 MAX-IL                           27.97   13  
  3 Fritz, Meredith           25 West Loop-IL                     28.55   12  
  4 Sullivan, Tiffany         26 Libertyville-IL                  28.93   11  
  5 Andros, Erica             27 Rumble Fish-IL                   30.14   10  
  6 Wortman, Jennifer         27 Gray Sharks-IL                   30.35    9  
  7 Walker, Krsita            29 Smelts-IL                        30.46    7  
  8 Sagan, Bobbie             26 Glenbrook-IL                     30.73    5  
  9 Tannehill, Michelle       28 MAX-IL                           32.37    4  
 10 Litoff, Dana              26 Smelts-IL                        35.04    3  
 11 Delf, Ruth                29 Evanston Masters-IL              36.01    2  
 12 Akiyama, Jennifer         28 Evanston Masters-IL              36.95    1  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Houten, Kate          25 Gold Coast-IL                    59.13   16  
                  28.54       59.13 (30.59)                                        
  2 Liberty, Laurel           28 Libertyville-IL                  59.21   13  
                  28.74       59.21 (30.47)                                        
  3 Koziarski, Emily          28 MT Greenwood-IL                1:00.91   12  
                  29.25     1:00.91 (31.66)                                        
  4 Sajn, Catherine           27 MT Greenwood-IL                1:02.65   11  
                  29.97     1:02.65 (32.68)                                        
  5 Fritz, Meredith           25 West Loop-IL                   1:03.04   10  
                  41.00     1:03.04 (22.04)                                        
  6 Walker, Krsita            29 Smelts-IL                      1:04.46    9  
                  31.18     1:04.46 (33.28)                                        
  7 Sullivan, Tiffany         26 Libertyville-IL                1:04.63    7  
                  30.61     1:04.63 (34.02)                                        
  8 Wortman, Jennifer         27 Gray Sharks-IL                 1:05.82    5  
                  31.64     1:05.82 (34.18)                                        
  9 Junno, Kelly              25 Smelts-IL                      1:05.90    4  
                  31.02     1:05.90 (34.88)                                        
 10 Filarski, Dana            28 MAX-IL                         1:06.51    3  
                  31.16     1:06.51 (35.35)                                        
 11 Sagan, Bobbie             26 Glenbrook-IL                   1:07.48    2  
                  31.57     1:07.48 (35.91)                                        
 12 Andros, Erica             27 Rumble Fish-IL                 1:08.47    1  
                  32.19     1:08.47 (36.28)                                        
 13 Delf, Ruth                29 Evanston Masters-IL            1:24.69  
                  39.50     1:24.69 (45.19)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Houten, Kate          25 Gold Coast-IL                  2:08.66   16  
                  29.97     1:02.26 (32.29)     1:35.37 (33.11)     2:08.66 (33.29)
  2 Liberty, Laurel           28 Libertyville-IL                2:09.46   13  
                  30.66     1:03.68 (33.02)     1:36.67 (32.99)     2:09.46 (32.79)
  3 Filarski, Dana            28 MAX-IL                         2:25.61   12  
                  34.46     1:11.66 (37.20)     1:49.14 (37.48)     2:25.61 (36.47)
  4 Walker, Krsita            29 Smelts-IL                      2:26.46   11  
                  34.03     1:10.99 (36.96)     1:49.25 (38.26)     2:26.46 (37.21)
  5 Andros, Erica             27 Rumble Fish-IL                 2:33.74   10  
                  33.54     1:10.95 (37.41)     1:51.72 (40.77)     2:33.74 (42.02)
  6 Sagan, Bobbie             26 Glenbrook-IL                   2:34.39    9  
                  36.22     1:15.90 (39.68)     1:56.13 (40.23)     2:34.39 (38.26)
  7 Glass, Katie              26 Flying Carp-IL                 2:44.05    7  
                  35.95     1:19.61 (43.66)     2:05.30 (45.69)     2:44.05 (38.75)
  8 Litoff, Dana              26 Smelts-IL                      2:45.72    5  
                  37.61     1:18.76 (41.15)     2:03.11 (44.35)     2:45.72 (42.61)
  9 Sajn, Catherine           27 MT Greenwood-IL                2:45.87    4  
                  37.28     1:17.98 (40.70)     2:01.32 (43.34)     2:45.87 (44.55)
 10 Delf, Ruth                29 Evanston Masters-IL            3:13.99    3  
                  41.68     1:31.94 (50.26)     2:24.38 (52.44)     3:13.99 (49.61)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koziarski, Emily          28 MT Greenwood-IL                  32.44   16  
  2 Andros, Erica             27 Rumble Fish-IL                   36.39   13  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koziarski, Emily          28 MT Greenwood-IL                1:10.08   16  
                  34.51     1:10.08 (35.57)                                        
  2 Sullivan, Tiffany         26 Libertyville-IL                1:16.87   13  
                  37.62     1:16.87 (39.25)                                        
  3 Andros, Erica             27 Rumble Fish-IL                 1:18.12   12  
                  38.84     1:18.12 (39.28)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Glass, Katie              26 Flying Carp-IL                   37.10   16  
  2 Sullivan, Tiffany         26 Libertyville-IL                  40.93   13  
  3 Shuey, Laina              26 West Loop-IL                     41.64   12  
  4 Akiyama, Jennifer         28 Evanston Masters-IL              47.33   11  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fritz, Meredith           25 West Loop-IL                   1:20.20   16  
                  37.93     1:20.20 (42.27)                                        
  2 Glass, Katie              26 Flying Carp-IL                 1:21.24   13  
                  38.53     1:21.24 (42.71)                                        
  3 Shuey, Laina              26 West Loop-IL                   1:29.08   12  
                  42.53     1:29.08 (46.55)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Houten, Kate          25 Gold Coast-IL                    31.16   16  
  2 Besozzi, Christina        28 MAX-IL                           31.55   13  
  3 Fritz, Meredith           25 West Loop-IL                     31.66   12  
  4 Koziarski, Emily          28 MT Greenwood-IL                  33.01   11  
  5 Junno, Kelly              25 Smelts-IL                        34.75   10  
  6 Sagan, Bobbie             26 Glenbrook-IL                     36.32    9  
  7 Wortman, Jennifer         27 Gray Sharks-IL                   36.68    7  
  8 Litoff, Dana              26 Smelts-IL                        39.63    5  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Houten, Kate          25 Gold Coast-IL                  1:07.24   16  
                  31.45     1:07.24 (35.79)                                        
  2 Liberty, Laurel           28 Libertyville-IL                1:08.52   13  
                  32.02     1:08.52 (36.50)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Krsita            29 Smelts-IL                      1:17.41   16  
                  37.87     1:17.41 (39.54)                                        
  2 Sagan, Bobbie             26 Glenbrook-IL                   1:18.84   13  
                  37.71     1:18.84 (41.13)                                        
  3 Wortman, Jennifer         27 Gray Sharks-IL                 1:19.50   12  
                  36.96     1:19.50 (42.54)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heckling, Kelly           30 Gold Coast-IL                    25.89   16  
  2 Lingner, Heather          34 Evanston Masters-IL              27.03   13  
  3 Sheehan, Nichole          32 West Loop-IL                     28.79   12  
  4 Zaroski, Jessica          30 Smelts-IL                        28.80   11  
  5 Murray, Sarah             33 Flying Carp-IL                   28.82   10  
  6 Boulukos, Dana            34 Smelts-IL                        28.95    9  
  7 Powell, Allison           30 West Loop-IL                     29.05    7  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold, Anne                30 West Loop-IL                     58.74   16  
                  29.03       58.74 (29.71)                                        
  2 Sheehan, Nichole          32 West Loop-IL                   1:02.24   13  
                  29.65     1:02.24 (32.59)                                        
  3 Powell, Allison           30 West Loop-IL                   1:02.91   12  
                  30.10     1:02.91 (32.81)                                        
  4 Park, Angela              31 West Loop-IL                   1:03.36   11  
                  30.10     1:03.36 (33.26)                                        
  5 Zaroski, Jessica          30 Smelts-IL                      1:03.56   10  
                  30.62     1:03.56 (32.94)                                        
  6 Boulukos, Dana            34 Smelts-IL                      1:05.63    9  
                  31.69     1:05.63 (33.94)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold, Anne                30 West Loop-IL                   2:06.93   16  
                  29.99     1:02.59 (32.60)     1:34.32 (31.73)     2:06.93 (32.61)
  2 Sheehan, Nichole          32 West Loop-IL                   2:16.57   13  
                  30.98     1:04.62 (33.64)     1:40.70 (36.08)     2:16.57 (35.87)
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heckling, Kelly           30 Gold Coast-IL                    29.53   16  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heckling, Kelly           30 Gold Coast-IL                  1:04.23   16  
                  31.02     1:04.23 (33.21)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          34 Evanston Masters-IL              33.63   16  
  2 Moore, Lauren             30 Smelts-IL                        35.71   13  
  3 Boulukos, Dana            34 Smelts-IL                        38.45   12  
  4 Martinez, Andrea          34 Smelts-IL                        43.03   11  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             30 Smelts-IL                      1:18.31   16  
                  37.44     1:18.31 (40.87)                                        
  2 Park, Angela              31 West Loop-IL                   1:22.54   13  
                  38.55     1:22.54 (43.99)                                        
  3 Boulukos, Dana            34 Smelts-IL                      1:26.87   12  
                  40.89     1:26.87 (45.98)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          34 Evanston Masters-IL              30.55   16  
  2 Park, Angela              31 West Loop-IL                     31.62   13  
  3 Moore, Lauren             30 Smelts-IL                        31.73   12  
  4 Powell, Allison           30 West Loop-IL                     32.09   11  
  5 Murray, Sarah             33 Flying Carp-IL                   32.33   10  
  6 Zaroski, Jessica          30 Smelts-IL                        33.26    9  
  7 Burkhart, Beth            33 Evanston Masters-IL              33.51    7  
  8 Boulukos, Dana            34 Smelts-IL                        33.67    5  
  9 Martinez, Andrea          34 Smelts-IL                        35.36    4  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             30 Smelts-IL                      1:13.61   16  
                  35.20     1:13.61 (38.41)                                        
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaroski, Jessica          30 Smelts-IL                      1:14.53   16  
                  34.37     1:14.53 (40.16)                                        
  2 Murray, Sarah             33 Flying Carp-IL                 1:18.22   13  
                  35.87     1:18.22 (42.35)                                        
  3 Martinez, Andrea          34 Smelts-IL                      1:21.57   12  
                  38.34     1:21.57 (43.23)                                        
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             30 Smelts-IL                      5:16.88   16  
                  35.38     1:16.22 (40.84)     1:57.43 (41.21)     2:39.64 (42.21)
        3:23.37 (43.73)     4:07.53 (44.16)     4:42.73 (35.20)     5:16.88 (34.15)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Grabowski, Karen L        35 Rumble Fish-IL                   29.11   16  
  2 Kanzok, Steffi            38 Evanston Masters-IL              39.53   13  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Stephanie          38 COHO-IL                          58.40   16  
                  28.22       58.40 (30.18)                                        
  2 Schneidewind, Renee       36 MAX-IL                         1:09.48   13  
                  34.22     1:09.48 (35.26)                                        
  3 Quinn, Mary               38 Flying Carp-IL                 1:12.05   12  
                  34.30     1:12.05 (37.75)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Stephanie          38 COHO-IL                        2:05.23   16  
                  29.27     1:00.87 (31.60)     1:32.97 (32.10)     2:05.23 (32.26)
  2 Grabowski, Karen L        35 Rumble Fish-IL                 2:20.88   13  
                  30.81     1:05.07 (34.26)     1:42.26 (37.19)     2:20.88 (38.62)
  3 Quinn, Mary               38 Flying Carp-IL                 2:39.37   12  
                  36.65     1:17.13 (40.48)     1:59.09 (41.96)     2:39.37 (40.28)
  4 Gitzinger, Jennifer       35 Libertyville-IL                2:46.75   11  
                  37.74     1:23.08 (45.34)     2:09.21 (46.13)     2:46.75 (37.54)
  5 Gjerde, Elizabeth         35 Evanston Masters-IL            2:47.46   10  
                  39.88     1:21.66 (41.78)     2:04.84 (43.18)     2:47.46 (42.62)
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Stephanie          38 COHO-IL                          30.55   16  
  2 Quinn, Mary               38 Flying Carp-IL                   39.72   13  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Stephanie          38 COHO-IL                        1:04.56   16  
                  31.77     1:04.56 (32.79)                                        
  2 Gjerde, Elizabeth         35 Evanston Masters-IL            1:31.12   13  
                  45.68     1:31.12 (45.44)                                        
  3 Schneidewind, Renee       36 MAX-IL                         1:40.41   12  
                  47.67     1:40.41 (52.74)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jennifer       35 Libertyville-IL                  38.14   16  
  2 Grabowski, Karen L        35 Rumble Fish-IL                   39.66   13  
  3 Kanzok, Steffi            38 Evanston Masters-IL              42.40   12  
  4 Gjerde, Elizabeth         35 Evanston Masters-IL              46.54   11  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kanzok, Steffi            38 Evanston Masters-IL            1:32.68   16  
                  43.94     1:32.68 (48.74)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Grabowski, Karen L        35 Rumble Fish-IL                   32.49   16  
  2 Quinn, Mary               38 Flying Carp-IL                   36.96   13  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Stephanie          38 COHO-IL                        1:07.49   16  
                  31.37     1:07.49 (36.12)                                        
  2 Grabowski, Karen L        35 Rumble Fish-IL                 1:13.92   13  
                  34.31     1:13.92 (39.61)                                        
  3 Gitzinger, Jennifer       35 Libertyville-IL                1:16.08   12  
                  36.67     1:16.08 (39.41)                                        
  4 Kanzok, Steffi            38 Evanston Masters-IL            1:40.18   11  
                  48.41     1:40.18 (51.77)                                        
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          36 Evanston Masters-IL            5:43.38   16  
                  36.87     1:19.90 (43.03)     2:05.04 (45.14)     2:51.22 (46.18)
        3:36.93 (45.71)     4:23.05 (46.12)     5:04.07 (41.02)     5:43.38 (39.31)
  2 Gjerde, Elizabeth         35 Evanston Masters-IL            6:43.93   13  
                  47.68     1:43.01 (55.33)     2:33.31 (50.30)   3:55.00 (1:21.69)
        4:33.00 (38.00)     5:13.15 (40.15)   6:34.00 (1:20.85)      6:43.93 (9.93)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyer, Rebecca            42 Evanston Masters-IL              32.40   16  
  2 Giles-Ott, Ruth           42 Smelts-IL                        33.79   13  
  3 McGee, Michelle           41 MAX-IL                           36.31   12  
  4 Musser, Heidi             44 Gray Sharks-IL                 1:11.59   11  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvego, Erin             41 Rumble Fish-IL                 1:21.49   16  
                  38.66     1:21.49 (42.83)                                        
  2 McGee, Michelle           41 MAX-IL                         1:23.92   13  
                  38.23     1:23.92 (45.69)                                        
  3 Lawrence, Jennifer        40 Evanston Masters-IL            1:27.33   12  
                  41.95     1:27.33 (45.38)                                        
  4 Musser, Heidi             44 Gray Sharks-IL                 2:26.53   11  
                1:12.96   2:26.53 (1:13.57)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, Amanda              41 Unattached-IL                  2:42.47   16  
                  37.96     1:18.92 (40.96)     2:00.86 (41.94)     2:42.47 (41.61)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyer, Rebecca            42 Evanston Masters-IL              44.70   16  
  2 Musser, Heidi             44 Gray Sharks-IL                 1:35.63   13  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           42 Rumble Fish-IL                   34.44   16  
  2 Hunt, Amanda              41 Unattached-IL                    42.18   13  
  3 Harvego, Erin             41 Rumble Fish-IL                   43.45   12  
  4 Boyer, Rebecca            42 Evanston Masters-IL              47.04   11  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, Amanda              41 Unattached-IL                  1:31.37   16  
                  45.35     1:31.37 (46.02)                                        
  2 Lawrence, Jennifer        40 Evanston Masters-IL            1:45.89   13  
                  50.99     1:45.89 (54.90)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           42 Rumble Fish-IL                   29.54   16  
  2 Lawrence, Jennifer        40 Evanston Masters-IL              46.87   13  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           42 Smelts-IL                      1:36.01   16  
                  43.33     1:36.01 (52.68)                                        
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunt, Amanda              41 Unattached-IL                  1:25.90   16  
                  43.96     1:25.90 (41.94)                                        
  2 Giles-Ott, Ruth           42 Smelts-IL                      1:27.35   13  
                  40.11     1:27.35 (47.24)                                        
  3 Boyer, Rebecca            42 Evanston Masters-IL            1:29.65   12  
                  42.45     1:29.65 (47.20)                                        
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           42 Smelts-IL                      6:48.26   16  
                  43.55     1:41.18 (57.63)     2:29.92 (48.74)     3:19.98 (50.06)
        4:17.84 (57.86)     5:16.38 (58.54)     6:03.24 (46.86)     6:48.26 (45.02)
  2 Lawrence, Jennifer        40 Evanston Masters-IL            7:37.24   13  
                  51.17   1:59.00 (1:07.83)     2:49.26 (50.26)     3:46.47 (57.21)
      4:49.78 (1:03.31)   5:52.57 (1:02.79)     6:45.73 (53.16)     7:37.24 (51.51)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liesl, Smith              46 CENT-IL                          29.50   16  
  2 Roose, Lynn               47 West Loop-IL                     30.38   13  
  3 Schwartz, Lisa            47 COHO-IL                          32.07   12  
  4 Joyce, Elizabeth          46 BAM-IL                           32.30   11  
  5 Heymann, Shari            49 COHO-IL                          32.82   10  
  6 Neff, Nancy               45 Evanston Masters-IL              34.95    9  
  7 Hardy, Maureen            49 Illinois Masters-IL              35.96    7  
  8 Gillespie, Melissa        49 Rumble Fish-IL                   39.89    5  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              48 Smelts-IL                      1:02.20   16  
                  30.14     1:02.20 (32.06)                                        
  2 Liesl, Smith              46 CENT-IL                        1:04.81   13  
                  30.77     1:04.81 (34.04)                                        
  3 Roose, Lynn               47 West Loop-IL                   1:07.43   12  
                  32.15     1:07.43 (35.28)                                        
  4 Froehlich, Kathryn        48 COHO-IL                        1:10.39   11  
                  34.05     1:10.39 (36.34)                                        
  5 Heymann, Shari            49 COHO-IL                        1:15.37   10  
                  36.16     1:15.37 (39.21)                                        
  6 Hardy, Maureen            49 Illinois Masters-IL            1:19.39    9  
                  37.53     1:19.39 (41.86)                                        
  7 Neff, Nancy               45 Evanston Masters-IL            1:20.95    7  
                  39.20     1:20.95 (41.75)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, AJ                 49 COHO-IL                        2:08.13   16  
                  30.58     1:03.08 (32.50)     1:35.77 (32.69)     2:08.13 (32.36)
  2 Kafka, Heidi              48 Smelts-IL                      2:17.90   13  
                  31.77     1:06.92 (35.15)     1:43.19 (36.27)     2:17.90 (34.71)
  3 Heymann, Shari            49 COHO-IL                        2:49.55   12  
                  40.46     1:23.50 (43.04)     2:08.91 (45.41)     2:49.55 (40.64)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              48 Smelts-IL                        34.71   16  
  2 Schwartz, Lisa            47 COHO-IL                          37.97   13  
  3 Gillespie, Melissa        49 Rumble Fish-IL                   45.18   12  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              48 Smelts-IL                      1:15.37   16  
                  37.24     1:15.37 (38.13)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        48 COHO-IL                        1:21.43   13  
                  40.02     1:21.43 (41.41)                                        
  3 Gillespie, Melissa        49 Rumble Fish-IL                 1:38.10   12  
                  47.16     1:38.10 (50.94)                                        
  4 Neff, Nancy               45 Evanston Masters-IL            1:39.68   11  
                  50.57     1:39.68 (49.11)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            47 COHO-IL                          39.93   16  
  2 Joyce, Elizabeth          46 BAM-IL                           41.10   13  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        48 COHO-IL                        1:21.95   16  
                  39.86     1:21.95 (42.09)                                        
  2 Liesl, Smith              46 CENT-IL                        1:24.41   13  
                  39.50     1:24.41 (44.91)                                        
  3 Joyce, Elizabeth          46 BAM-IL                         1:29.98   12  
                  42.82     1:29.98 (47.16)                                        
  4 Gillespie, Melissa        49 Rumble Fish-IL                 1:53.42   11  
                  53.44     1:53.42 (59.98)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, AJ                 49 COHO-IL                          29.16   16  
  2 Liesl, Smith              46 CENT-IL                          33.62   13  
  3 Roose, Lynn               47 West Loop-IL                     33.66   12  
  4 Schwartz, Lisa            47 COHO-IL                          35.98   11  
  5 Heymann, Shari            49 COHO-IL                          39.99   10  
  6 Hardy, Maureen            49 Illinois Masters-IL              49.56    9  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, AJ                 49 COHO-IL                        1:03.79   16  
                  31.50     1:03.79 (32.29)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        48 COHO-IL                        1:17.96   13  
                  37.31     1:17.96 (40.65)                                        
  3 Neff, Nancy               45 Evanston Masters-IL            1:42.57   12  
                  48.75     1:42.57 (53.82)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liesl, Smith              46 CENT-IL                        1:17.19   16  
                  37.26     1:17.19 (39.93)                                        
  2 Roose, Lynn               47 West Loop-IL                   1:20.40   13  
                  36.59     1:20.40 (43.81)                                        
  3 Heymann, Shari            49 COHO-IL                        1:32.14   12  
                  43.57     1:32.14 (48.57)                                        
  4 Gillespie, Melissa        49 Rumble Fish-IL                 1:36.93   11  
                  45.01     1:36.93 (51.92)                                        
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, AJ                 49 COHO-IL                        5:13.24   16  
                  31.69     1:07.10 (35.41)     1:48.57 (41.47)     2:30.21 (41.64)
        3:16.39 (46.18)     4:03.71 (47.32)     4:39.19 (35.48)     5:13.24 (34.05)
  2 Froehlich, Kathryn        48 COHO-IL                        5:45.61   13  
                  37.87     1:19.60 (41.73)     2:05.69 (46.09)     2:51.60 (45.91)
        3:38.49 (46.89)     4:25.39 (46.90)     5:05.64 (40.25)     5:45.61 (39.97)
  3 Richardson, Robin         49 Evanston Masters-IL            6:46.59   12  
                  44.18     1:36.53 (52.35)     2:29.28 (52.75)     3:24.63 (55.35)
        4:20.34 (55.71)     5:17.07 (56.73)     6:02.54 (45.47)     6:46.59 (44.05)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane           54 COHO-IL                          30.95   16  
  2 Moore, Mary               54 MT Greenwood-IL                  34.49   13  
  3 Ryan, Carol T             52 West Loop-IL                     35.00   12  
  4 Fodor, Sarah              54 Evanston Masters-IL              48.43   11  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Pam               51 West Loop-IL                   1:09.70   16  
                  33.11     1:09.70 (36.59)                                        
  2 Del Greco, Jane           54 COHO-IL                        1:12.90   13  
                  34.39     1:12.90 (38.51)                                        
  3 Moore, Mary               54 MT Greenwood-IL                1:17.60   12  
                  37.35     1:17.60 (40.25)                                        
  4 Vincent, Maurita          54 Unattached-IL                  1:20.55   11  
                  38.07     1:20.55 (42.48)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kakacek, Trina            50 Lake Shore-IL                  2:29.25   16  
                  35.92     1:13.09 (37.17)     1:51.54 (38.45)     2:29.25 (37.71)
  2 Strand, Pam               51 West Loop-IL                   2:36.06   13  
                  35.62     1:15.24 (39.62)     1:55.92 (40.68)     2:36.06 (40.14)
  3 Moore, Mary               54 MT Greenwood-IL                2:56.95   12  
                  40.68     1:25.12 (44.44)     2:11.56 (46.44)     2:56.95 (45.39)
  4 Ryan, Carol T             52 West Loop-IL                   2:57.26   11  
                  41.05     1:26.26 (45.21)     2:13.94 (47.68)     2:57.26 (43.32)
  5 Kulak, Marilyn            54 MT Greenwood-IL                3:03.99   10  
                  39.94     1:26.57 (46.63)     2:15.75 (49.18)     3:03.99 (48.24)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            54 MT Greenwood-IL                  43.91   16  
  2 Fodor, Sarah              54 Evanston Masters-IL            1:00.10   13  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kakacek, Trina            50 Lake Shore-IL                  1:21.79   16  
                  40.78     1:21.79 (41.01)                                        
  2 Kulak, Marilyn            54 MT Greenwood-IL                1:33.17   13  
                  45.19     1:33.17 (47.98)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane           54 COHO-IL                          40.09   16  
  2 Vincent, Maurita          54 Unattached-IL                    47.60   13  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vincent, Maurita          54 Unattached-IL                  1:43.48   16  
                  48.24     1:43.48 (55.24)                                        
  2 Fodor, Sarah              54 Evanston Masters-IL            2:14.12   13  
                1:02.81   2:14.12 (1:11.31)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Pam               51 West Loop-IL                     35.50   16  
  2 Moore, Mary               54 MT Greenwood-IL                  40.45   13  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            54 MT Greenwood-IL                1:33.54   16  
                  43.78     1:33.54 (49.76)                                        
  2 Moore, Mary               54 MT Greenwood-IL                1:37.54   13  
                  46.05     1:37.54 (51.49)                                        
  3 Fodor, Sarah              54 Evanston Masters-IL            2:07.08   12  
                1:02.19   2:07.08 (1:04.89)                                        
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            54 MT Greenwood-IL                7:13.27   16  
                  44.75     1:39.32 (54.57)     2:32.42 (53.10)     3:26.77 (54.35)
      4:29.62 (1:02.85)   5:33.39 (1:03.77)     6:24.13 (50.74)     7:13.27 (49.14)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegrzyn, Georgean         55 MT Greenwood-IL                  37.44   16  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegrzyn, Georgean         55 MT Greenwood-IL                1:26.26   16  
                  39.31     1:26.26 (46.95)                                        
  2 Ticus, Jess               56 Evanston Masters-IL            1:30.92   13  
                  43.12     1:30.92 (47.80)                                        
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegrzyn, Georgean         55 MT Greenwood-IL                1:49.97   16  
                1:08.00     1:49.97 (41.97)                                        
  2 Ticus, Jess               56 Evanston Masters-IL            1:52.73   13  
                  55.07     1:52.73 (57.66)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegrzyn, Georgean         55 MT Greenwood-IL                  54.63   16  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ticus, Jess               56 Evanston Masters-IL            1:50.77   16  
                  53.32     1:50.77 (57.45)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ticus, Jess               56 Evanston Masters-IL              48.85   16  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ticus, Jess               56 Evanston Masters-IL            1:43.60   16  
                  51.29     1:43.60 (52.31)                                        
  2 Wegrzyn, Georgean         55 MT Greenwood-IL                1:48.50   13  
                  50.99     1:48.50 (57.51)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pick, Jeff                62 Gray Sharks-IL                   31.53   16  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pick, Jeff                62 Gray Sharks-IL                 1:10.90   16  
                  33.59     1:10.90 (37.31)                                        
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         64 Naperville Waves-IL            1:32.95   16  
                  45.98     1:32.95 (46.97)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pick, Jeff                62 Gray Sharks-IL                   41.30   16  
  2 McDaniel, Georgia         64 Naperville Waves-IL              45.35   13  
  3 O'Laughlin, Kathleen      63 Evanston Masters-IL              53.78   12  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pick, Jeff                62 Gray Sharks-IL                 1:35.37   16  
                  43.41     1:35.37 (51.96)                                        
  2 McDaniel, Georgia         64 Naperville Waves-IL            1:45.65   13  
                  49.50     1:45.65 (56.15)                                        
  3 O'Laughlin, Kathleen      63 Evanston Masters-IL            1:57.70   12  
                  55.94   1:57.70 (1:01.76)                                        
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Laughlin, Kathleen      63 Evanston Masters-IL            1:59.14   16  
                  58.38   1:59.14 (1:00.76)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Faller, Fran              72 Gray Sharks-IL                   52.48   16  
  2 Musser, Erika             72 Gray Sharks-IL                 1:06.89   13  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Faller, Fran              72 Gray Sharks-IL                 1:47.84   16  
                  50.88     1:47.84 (56.96)                                        
  2 Musser, Erika             72 Gray Sharks-IL                 2:41.37   13  
                1:12.04   2:41.37 (1:29.33)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Faller, Fran              72 Gray Sharks-IL                 3:52.69   16  
                  53.68     1:52.88 (59.20)   2:55.49 (1:02.61)     3:52.69 (57.20)
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            72 COHO-IL                          56.23   16  
  2 Musser, Erika             72 Gray Sharks-IL                 1:18.22   13  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            72 COHO-IL                        2:07.26   16  
                1:01.01   2:07.26 (1:06.25)                                        
  2 Musser, Erika             72 Gray Sharks-IL                 2:56.58   13  
                1:24.54   2:56.58 (1:32.04)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            72 COHO-IL                        1:05.42   16  
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            72 COHO-IL                        2:23.48   16  
                1:05.53   2:23.48 (1:17.95)                                        
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            72 COHO-IL                        2:11.04   16  
                1:01.34   2:11.04 (1:09.70)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        77 Evanston Masters-IL              54.14   16  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              77 Evanston Masters-IL            1:51.96   16  
                  54.78     1:51.96 (57.18)                                        
  2 Berning, Henrietta        77 Evanston Masters-IL            2:00.32   13  
                  56.69   2:00.32 (1:03.63)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              77 Evanston Masters-IL            4:02.81   16  
                  58.05   1:58.74 (1:00.69)   3:02.74 (1:04.00)   4:02.81 (1:00.07)
  2 Berning, Henrietta        77 Evanston Masters-IL            4:26.31   13  
                1:00.28   2:05.20 (1:04.92)   4:26.31 (2:21.11)         4:26.31 ( )
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              77 Evanston Masters-IL            2:10.45   16  
                1:04.79   2:10.45 (1:05.66)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              77 Evanston Masters-IL            1:03.16   16  
  2 Berning, Henrietta        77 Evanston Masters-IL            1:05.35   13  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        77 Evanston Masters-IL            2:23.38   16  
                1:08.29   2:23.38 (1:15.09)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             24 MT Greenwood-IL                  23.26   16  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             24 MT Greenwood-IL                  51.66   16  
                  24.51       51.66 (27.15)                                        
  2 Yuvashev, Timofey         22 Glenbrook-IL                     56.03   13  
                  26.31       56.03 (29.72)                                        
  3 Gadient, Edward           24 Rumble Fish-IL                 1:01.51   12  
                  29.43     1:01.51 (32.08)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             24 MT Greenwood-IL                1:55.28   16  
                  24.73       52.66 (27.93)     1:23.52 (30.86)     1:55.28 (31.76)
  2 Roose, Taylor             18 West Loop-IL                   2:05.65   13  
                  28.81     1:01.09 (32.28)     1:33.89 (32.80)     2:05.65 (31.76)
  3 Gadient, Edward           24 Rumble Fish-IL                 2:20.24   12  
                  31.89     1:07.21 (35.32)     1:43.89 (36.68)     2:20.24 (36.35)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             24 MT Greenwood-IL                  27.01   16  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             24 MT Greenwood-IL                  58.51   16  
                  28.11       58.51 (30.40)                                        
  2 Roose, Taylor             18 West Loop-IL                   1:04.67   13  
                  31.27     1:04.67 (33.40)                                        
  3 Gadient, Edward           24 Rumble Fish-IL                 1:23.88   12  
                  42.24     1:23.88 (41.64)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Taylor             18 West Loop-IL                     33.55   16  
  2 Gadient, Edward           24 Rumble Fish-IL                   37.73   13  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yuvashev, Timofey         22 Glenbrook-IL                     26.03   16  
  2 Gadient, Edward           24 Rumble Fish-IL                   36.71   13  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yuvashev, Timofey         22 Glenbrook-IL                     57.35   16  
                  26.82       57.35 (30.53)                                        
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yuvashev, Timofey         22 Glenbrook-IL                   1:03.66   16  
                  29.08     1:03.66 (34.58)                                        
  2 Roose, Taylor             18 West Loop-IL                   1:05.93   13  
                  29.34     1:05.93 (36.59)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Dan              29 Smelts-IL                        24.12   16  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          28 West Loop-IL                     47.64   16  
                  23.05       47.64 (24.59)                                        
  2 Rehrig, Clay              26 Smelts-IL                        52.40   13  
                  25.06       52.40 (27.34)                                        
  3 Trauner, Matthew R        25 Smelts-IL                        53.10   12  
                  24.66       53.10 (28.44)                                        
  4 Kennedy, Dan              29 Smelts-IL                        54.69   11  
                  25.86       54.69 (28.83)                                        
  5 Oxos, Bjorn               25 Smelts-IL                        57.28   10  
                  28.02       57.28 (29.26)                                        
  6 McDonnell, Michael        26 Libertyville-IL                1:10.46    9  
                  33.08     1:10.46 (37.38)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay              26 Smelts-IL                      1:55.63   16  
                  26.52       55.62 (29.10)     1:25.82 (30.20)     1:55.63 (29.81)
  2 Santoro, Antonio          28 West Loop-IL                   1:56.96   13  
                  26.63       55.56 (28.93)     1:25.47 (29.91)     1:56.96 (31.49)
  3 Trauner, Matthew R        25 Smelts-IL                      1:57.51   12  
                  25.88       54.47 (28.59)     1:25.71 (31.24)     1:57.51 (31.80)
  4 McDonnell, Michael        26 Libertyville-IL                2:42.30   11  
                  36.50     1:17.56 (41.06)     1:59.00 (41.44)     2:42.30 (43.30)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Dan              29 Smelts-IL                        32.03   16  
  2 Cowen, Michael            25 Smelts-IL                        35.43   13  
  3 McDonnell, Michael        26 Libertyville-IL                  42.62   12  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay              26 Smelts-IL                        59.54   16  
                  28.95       59.54 (30.59)                                        
  2 Cowen, Michael            25 Smelts-IL                      1:17.28   13  
                  37.12     1:17.28 (40.16)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        25 Smelts-IL                        30.28   16  
  2 Cowen, Michael            25 Smelts-IL                        36.41   13  
  3 McDonnell, Michael        26 Libertyville-IL                  47.89   12  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        25 Smelts-IL                      1:06.59   16  
                  31.04     1:06.59 (35.55)                                        
  2 Cowen, Michael            25 Smelts-IL                      1:20.79   13  
                  38.01     1:20.79 (42.78)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oxos, Bjorn               25 Smelts-IL                        28.68   16  
  2 McDonnell, Michael        26 Libertyville-IL                  41.65   13  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          28 West Loop-IL                     52.81   16  
                  25.26       52.81 (27.55)                                        
  2 Rehrig, Clay              26 Smelts-IL                        57.22   13  
                  26.96       57.22 (30.26)                                        
  3 Oxos, Bjorn               25 Smelts-IL                      1:05.04   12  
                  30.27     1:05.04 (34.77)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        25 Smelts-IL                        59.68   16  
                  27.44       59.68 (32.24)                                        
  2 Rehrig, Clay              26 Smelts-IL                      1:00.93   13  
                  27.88     1:00.93 (33.05)                                        
  3 Kennedy, Dan              29 Smelts-IL                      1:07.08   12  
                  30.17     1:07.08 (36.91)                                        
  4 Oxos, Bjorn               25 Smelts-IL                      1:07.48   11  
                  31.38     1:07.48 (36.10)                                        
  5 Cowen, Michael            25 Smelts-IL                      1:16.26   10  
                  34.83     1:16.26 (41.43)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Javarski, John            32 MT Greenwood-IL                  23.10   16  
  2 Mills, Jamie              34 Libertyville-IL                  24.05   13  
  3 Rycroft, Aaron            30 Glenbrook-IL                     24.97   12  
  4 Mulcahy, Ryan P           32 MT Greenwood-IL                  25.17   11  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          31 Blue Dolphins-IL                 48.75   16  
                  23.53       48.75 (25.22)                                        
  2 Helfers, Alex             31 Blue Dolphins-IL                 51.11   13  
                  24.75       51.11 (26.36)                                        
  3 Morris, Chad              34 MT Greenwood-IL                  51.30   12  
                  24.50       51.30 (26.80)                                        
  4 Wilson, Kevin             32 Blue Dolphins-IL                 52.21   11  
                  25.06       52.21 (27.15)                                        
  5 Mills, Jamie              34 Libertyville-IL                  52.85   10  
                  24.84       52.85 (28.01)                                        
  6 Rycroft, Aaron            30 Glenbrook-IL                     55.00    9  
                  25.47       55.00 (29.53)                                        
  7 Mulcahy, Ryan P           32 MT Greenwood-IL                  55.09    7  
                  26.19       55.09 (28.90)                                        
  8 Parker, Adam              34 Smelts-IL                        56.04    5  
                  26.40       56.04 (29.64)                                        
  9 Schager, Ross R           33 Evanston Masters-IL            1:12.68    4  
                  33.89     1:12.68 (38.79)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          31 Blue Dolphins-IL               1:47.40   16  
                  24.53       51.22 (26.69)     1:18.78 (27.56)     1:47.40 (28.62)
  2 Mills, Jamie              34 Libertyville-IL                1:56.78   13  
                  27.87       57.99 (30.12)     1:27.42 (29.43)     1:56.78 (29.36)
  3 Wilson, Kevin             32 Blue Dolphins-IL               2:00.25   12  
                  27.25       57.81 (30.56)     1:29.54 (31.73)     2:00.25 (30.71)
  4 Javarski, John            32 MT Greenwood-IL                2:02.93   11  
                  27.21       57.76 (30.55)     1:30.34 (32.58)     2:02.93 (32.59)
  5 Parker, Adam              34 Smelts-IL                      2:03.29   10  
                  28.28       59.29 (31.01)     1:31.34 (32.05)     2:03.29 (31.95)
  6 Helfers, Alex             31 Blue Dolphins-IL               2:23.80    9  
                  30.18     1:04.26 (34.08)     1:47.00 (42.74)     2:23.80 (36.80)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Javarski, John            32 MT Greenwood-IL                  28.22   16  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Parker, Adam              34 Smelts-IL                        33.51   16  
  2 Schager, Ross R           33 Evanston Masters-IL              38.01   13  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              34 MT Greenwood-IL                1:00.01   16  
                  28.44     1:00.01 (31.57)                                        
  2 Parker, Adam              34 Smelts-IL                      1:12.15   13  
                  34.19     1:12.15 (37.96)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Chad              34 MT Greenwood-IL                  24.56   16  
  2 Mulcahy, Ryan P           32 MT Greenwood-IL                  27.03   13  
  3 Rycroft, Aaron            30 Glenbrook-IL                     27.20   12  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          31 Blue Dolphins-IL                 53.19   16  
                  25.30       53.19 (27.89)                                        
  2 Morris, Chad              34 MT Greenwood-IL                  54.45   13  
                  25.43       54.45 (29.02)                                        
  3 Helfers, Alex             31 Blue Dolphins-IL                 56.83   12  
                  26.36       56.83 (30.47)                                        
  4 Wilson, Kevin             32 Blue Dolphins-IL                 59.89   11  
                  27.73       59.89 (32.16)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          31 Blue Dolphins-IL                 54.15   16  
                  25.40       54.15 (28.75)                                        
  2 Morris, Chad              34 MT Greenwood-IL                  56.36   13  
                  27.06       56.36 (29.30)                                        
  3 Wilson, Kevin             32 Blue Dolphins-IL                 59.89   12  
                  27.82       59.89 (32.07)                                        
  4 Parker, Adam              34 Smelts-IL                      1:04.75   11  
                  30.00     1:04.75 (34.75)                                        
  5 Rycroft, Aaron            30 Glenbrook-IL                   1:04.84   10  
                  30.01     1:04.84 (34.83)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         38 Evanston Masters-IL              23.94   16  
  2 Helm, James               36 Evanston Masters-IL              24.12   13  
  3 Monteiro, Luis            37 Gold Coast-IL                    24.77   12  
  4 Colteu, Claudiu           37 Gold Coast-IL                    25.02   11  
  5 Melcher, Scott            39 Libertyville-IL                  25.46   10  
  6 Isla, Anthony             36 Gray Sharks-IL                   25.60    9  
  7 Wicklander, Matthew       36 Smelts-IL                        27.74    7  
  8 Larson, Matt              35 Rumble Fish-IL                   29.63    5  
  9 Colon, David              39 Rumble Fish-IL                   32.52    4  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Justin          35 West Loop-IL                     51.08   16  
                  24.38       51.08 (26.70)                                        
  2 Pinnow, Cole              36 Evanston Masters-IL              53.25   13  
                  25.34       53.25 (27.91)                                        
  3 Debord, Byron             38 Gold Coast-IL                    55.79   12  
                  26.74       55.79 (29.05)                                        
  4 Scott, Chad               36 Libertyville-IL                  56.48   11  
                  26.44       56.48 (30.04)                                        
  5 Solberg, James            35 Evanston Masters-IL              56.97   10  
                  27.29       56.97 (29.68)                                        
  6 Helm, James               36 Evanston Masters-IL              58.71    9  
                  24.22       58.71 (34.49)                                        
  7 Wicklander, Matthew       36 Smelts-IL                        59.33    7  
                  27.63       59.33 (31.70)                                        
  8 Berman, Ron M             38 West Loop-IL                   1:00.57    5  
                  29.14     1:00.57 (31.43)                                        
  9 Larson, Matt              35 Rumble Fish-IL                 1:02.15    4  
                  27.98     1:02.15 (34.17)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Justin          35 West Loop-IL                   2:02.30   16  
                  28.07       58.77 (30.70)     1:30.52 (31.75)     2:02.30 (31.78)
  2 Thiry, Michael            35 Smelts-IL                      2:06.61   13  
                  29.65     1:01.43 (31.78)     1:33.95 (32.52)     2:06.61 (32.66)
  3 Debord, Byron             38 Gold Coast-IL                  2:07.49   12  
                  30.10     1:02.70 (32.60)     1:34.88 (32.18)     2:07.49 (32.61)
  4 Solberg, James            35 Evanston Masters-IL            2:09.62   11  
                  29.84     1:02.79 (32.95)     1:36.04 (33.25)     2:09.62 (33.58)
  5 Wicklander, Matthew       36 Smelts-IL                      2:14.25   10  
                  30.27     1:04.41 (34.14)     1:39.92 (35.51)     2:14.25 (34.33)
  6 Cunningham, Brian         38 Evanston Masters-IL            2:18.43    9  
                  31.81     1:06.99 (35.18)     1:43.05 (36.06)     2:18.43 (35.38)
  7 Myers, Fred               39 Smelts-IL                      2:37.59    7  
                  38.22     1:17.68 (39.46)     1:57.88 (40.20)     2:37.59 (39.71)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Justin          35 West Loop-IL                     26.56   16  
  2 Thayer, Jason             39 Lyons-IL                         31.24   13  
  3 Myers, Fred               39 Smelts-IL                        33.98   12  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Justin          35 West Loop-IL                     56.37   16  
                  27.71       56.37 (28.66)                                        
  2 Thayer, Jason             39 Lyons-IL                       1:05.67   13  
                  32.30     1:05.67 (33.37)                                        
  3 Solberg, James            35 Evanston Masters-IL            1:08.38   12  
                  33.06     1:08.38 (35.32)                                        
  4 Myers, Fred               39 Smelts-IL                      1:17.38   11  
                  39.63     1:17.38 (37.75)                                        
  5 Larson, Matt              35 Rumble Fish-IL                 1:37.80   10  
                  42.53     1:37.80 (55.27)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            35 Smelts-IL                        31.38   16  
  2 Weigand, TJ               38 West Loop-IL                     32.26   13  
  3 Schneidewind, Russell     38 MAX-IL                           32.38   12  
  4 Melcher, Scott            39 Libertyville-IL                  32.79   11  
  5 Helm, James               36 Evanston Masters-IL              33.11   10  
  6 Berman, Ron M             38 West Loop-IL                     33.46    9  
  7 Solberg, James            35 Evanston Masters-IL              33.64    7  
  8 Scott, Chad               36 Libertyville-IL                  34.36    5  
  9 Isla, Anthony             36 Gray Sharks-IL                   35.59    4  
 10 Czach, Jesse              35 Buehler-IL                       39.19    3  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            35 Smelts-IL                      1:10.78   16  
                  33.11     1:10.78 (37.67)                                        
  2 Berman, Ron M             38 West Loop-IL                   1:13.33   13  
                  34.07     1:13.33 (39.26)                                        
  3 Melcher, Scott            39 Libertyville-IL                1:14.03   12  
                  35.06     1:14.03 (38.97)                                        
  4 Wicklander, Matthew       36 Smelts-IL                      1:16.63   11  
                  36.14     1:16.63 (40.49)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Monteiro, Luis            37 Gold Coast-IL                    27.66   16  
  2 Colteu, Claudiu           37 Gold Coast-IL                    28.01   13  
  3 Scott, Chad               36 Libertyville-IL                  28.33   12  
  4 Thayer, Jason             39 Lyons-IL                         28.48   11  
  5 Isla, Anthony             36 Gray Sharks-IL                   29.60   10  
  6 Wicklander, Matthew       36 Smelts-IL                        31.30    9  
  7 Czach, Jesse              35 Buehler-IL                       36.14    7  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Chad               36 Libertyville-IL                1:04.03   16  
                  29.34     1:04.03 (34.69)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         38 Evanston Masters-IL            1:00.28   16  
                  28.05     1:00.28 (32.23)                                        
  2 Scott, Chad               36 Libertyville-IL                1:03.77   13  
                  30.25     1:03.77 (33.52)                                        
  3 Helm, James               36 Evanston Masters-IL            1:05.08   12  
                  31.03     1:05.08 (34.05)                                        
  4 Melcher, Scott            39 Libertyville-IL                1:06.35   11  
                  30.62     1:06.35 (35.73)                                        
  5 Thiry, Michael            35 Smelts-IL                      1:06.47   10  
                  31.47     1:06.47 (35.00)                                        
  6 Monteiro, Luis            37 Gold Coast-IL                  1:06.91    9  
                  30.80     1:06.91 (36.11)                                        
  7 Thayer, Jason             39 Lyons-IL                       1:06.92    7  
                  29.94     1:06.92 (36.98)                                        
  8 Czach, Jesse              35 Buehler-IL                     1:18.40    5  
                  36.41     1:18.40 (41.99)                                        
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         38 Evanston Masters-IL            4:51.48   16  
                  29.43     1:02.85 (33.42)     1:42.06 (39.21)     2:21.17 (39.11)
        3:04.17 (43.00)     3:46.70 (42.53)     4:19.94 (33.24)     4:51.48 (31.54)
  2 Pinnow, Cole              36 Evanston Masters-IL            5:05.51   13  
                  28.31     1:01.59 (33.28)     1:40.12 (38.53)     2:18.02 (37.90)
      3:52.98 (1:34.96)     4:12.00 (19.02)     4:29.87 (17.87)     5:05.51 (35.64)
  3 Thiry, Michael            35 Smelts-IL                      5:14.95   12  
                  35.21     1:15.52 (40.31)     1:55.25 (39.73)     2:35.85 (40.60)
        3:20.45 (44.60)     4:04.40 (43.95)     4:41.37 (36.97)     5:14.95 (33.58)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Tim                42 COHO-IL                          24.75   16  
  2 Balaguer, Luis            43 Smelts-IL                        29.76   13  
  3 Clark, Brian              40 Libertyville-IL                  31.66   12  
  4 Bartholomew, Eisfelder    42 Evanston Masters-IL              35.48   11  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Tim                42 COHO-IL                          52.60   16  
                  25.26       52.60 (27.34)                                        
  2 McKeever, Patrick         43 Blue Dolphins-IL                 57.40   13  
                  28.28       57.40 (29.12)                                        
  3 Peebles, Brent            43 Flying Carp-IL                 1:00.96   12  
                  28.78     1:00.96 (32.18)                                        
  4 Balaguer, Luis            43 Smelts-IL                      1:05.88   11  
                  30.83     1:05.88 (35.05)                                        
  5 Clark, Brian              40 Libertyville-IL                1:14.06   10  
                  33.30     1:14.06 (40.76)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bosse, Tim                42 COHO-IL                        1:55.94   16  
                  26.28       54.73 (28.45)     1:24.89 (30.16)     1:55.94 (31.05)
  2 McKeever, Patrick         43 Blue Dolphins-IL               2:04.48   13  
                  29.09     1:00.57 (31.48)     1:32.57 (32.00)     2:04.48 (31.91)
  3 Hintz, Tom                44 Elgin-IL                       2:20.34   12  
                  32.19     1:07.66 (35.47)     1:44.11 (36.45)     2:20.34 (36.23)
  4 Balaguer, Luis            43 Smelts-IL                      2:29.21   11  
                  34.04     1:11.69 (37.65)     1:51.00 (39.31)     2:29.21 (38.21)
  5 Peebles, Brent            43 Flying Carp-IL                 2:40.15   10  
                  27.62     1:12.61 (44.99)     1:57.46 (44.85)     2:40.15 (42.69)
  6 Jacobsel, Jamil           44 Unattached-IL                  2:43.03    9  
                  35.75     1:15.60 (39.85)     1:58.61 (43.01)     2:43.03 (44.42)
  7 Clark, Brian              40 Libertyville-IL                2:45.00    7  
                  37.01     1:18.33 (41.32)     2:02.39 (44.06)     2:45.00 (42.61)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Brian              40 Libertyville-IL                  40.97   16  
  2 Balaguer, Luis            43 Smelts-IL                        42.87   13  
  3 Bartholomew, Eisfelder    42 Evanston Masters-IL              48.90   12  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              43 Lake Shore-IL                    57.89   16  
                  27.69       57.89 (30.20)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiss, Tom                43 Smelts-IL                        30.96   16  
  2 Hintz, Tom                44 Elgin-IL                         35.63   13  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiss, Tom                43 Smelts-IL                      1:07.65   16  
                  31.91     1:07.65 (35.74)                                        
  2 Hintz, Tom                44 Elgin-IL                       1:17.64   13  
                  37.10     1:17.64 (40.54)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McKeever, Patrick         43 Blue Dolphins-IL                 30.07   16  
  2 Peebles, Brent            43 Flying Carp-IL                   32.57   13  
  3 Balaguer, Luis            43 Smelts-IL                        39.73   12  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Glickman, Mark            47 Glenbrook-IL                     24.87   16  
  2 Ryan, Steve               46 Common Ground                    26.55   13  
  3 Royko, Mike               46 MT Greenwood-IL                  27.84   12  
  4 Schark, Mark              49 Elgin-IL                         28.17   11  
  5 Kelly, Scott              48 MT Greenwood-IL                  28.61   10  
  6 Mitchell, John            48 Lake Shore-IL                    29.29    9  
  7 Davis, Michael            47 COHO-IL                          35.03    7  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Robert A           46 Chicago Masters-IL               53.52   16  
                  25.47       53.52 (28.05)                                        
  2 Haggett, David            46 Buehler-IL                       56.34   13  
                  27.35       56.34 (28.99)                                        
  3 Vagnoni, Adrian           49 BCYM-MI                          56.58   12  
                  27.13       56.58 (29.45)                                        
  4 Hoff, Seth                48 Smelts-IL                        56.94   11  
                  26.98       56.94 (29.96)                                        
  5 Sebastion, David          49 Smelts-IL                        57.02   10  
                  27.62       57.02 (29.40)                                        
  6 Jenkins, Timothy J        49 Fossil Fish-IL                   57.18    9  
                  27.89       57.18 (29.29)                                        
  7 Francis, Lee              49 Lake Shore-IL                    58.44    7  
                  28.30       58.44 (30.14)                                        
  8 Gilberg, Steve            48 Smelts-IL                        58.46    5  
                  27.96       58.46 (30.50)                                        
  9 Rodon, William            47 Lake Shore-IL                    59.62    4  
                  28.87       59.62 (30.75)                                        
 10 Murphy, Julian            46 Rumble Fish-IL                 1:00.58    3  
                  29.19     1:00.58 (31.39)                                        
 11 Ryan, Steve               46 Common Ground                  1:02.42    2  
                  29.48     1:02.42 (32.94)                                        
 12 Mitchell, John            48 Lake Shore-IL                  1:03.81    1  
                  31.40     1:03.81 (32.41)                                        
 13 Royko, Mike               46 MT Greenwood-IL                1:05.55  
                  29.79     1:05.55 (35.76)                                        
 14 Kelly, Scott              48 MT Greenwood-IL                1:08.20  
                  32.11     1:08.20 (36.09)                                        
 15 Schmidt, Olaf             45 Unattached-IL                  1:19.69  
                  39.80     1:19.69 (39.89)                                        
 16 Davis, Michael            47 COHO-IL                        1:21.77  
                  38.83     1:21.77 (42.94)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, Timothy J        49 Fossil Fish-IL                 2:04.12   16  
                  29.88     1:01.76 (31.88)     1:33.08 (31.32)     2:04.12 (31.04)
  2 Sebastion, David          49 Smelts-IL                      2:05.80   13  
                  29.44     1:01.93 (32.49)     1:34.49 (32.56)     2:05.80 (31.31)
  3 Haggett, David            46 Buehler-IL                     2:06.57   12  
                  28.74     1:00.89 (32.15)     1:34.00 (33.11)     2:06.57 (32.57)
  4 Hoff, Seth                48 Smelts-IL                      2:06.84   11  
                  30.10     1:01.86 (31.76)     1:34.25 (32.39)     2:06.84 (32.59)
  5 Francis, Lee              49 Lake Shore-IL                  2:10.64   10  
                  30.76     1:03.89 (33.13)     1:37.38 (33.49)     2:10.64 (33.26)
  6 Rodon, William            47 Lake Shore-IL                  2:12.59    9  
                  30.65     1:03.93 (33.28)     1:38.37 (34.44)     2:12.59 (34.22)
  7 Mitchell, John            48 Lake Shore-IL                  2:20.20    7  
                  31.91     1:06.57 (34.66)     1:43.26 (36.69)     2:20.20 (36.94)
  8 Ryan, Steve               46 Common Ground                  2:32.99    5  
                  33.35     1:11.81 (38.46)     1:52.60 (40.79)     2:32.99 (40.39)
  9 Schoser, John C           45 Northwestern-IL                2:59.37    4  
                  41.11     1:26.11 (45.00)     2:13.05 (46.94)     2:59.37 (46.32)
 10 Royko, Mike               46 MT Greenwood-IL                2:59.96    3  
                  39.61     1:24.54 (44.93)     2:11.75 (47.21)     2:59.96 (48.21)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodon, William            47 Lake Shore-IL                    32.70   16  
  2 Kelly, Scott              48 MT Greenwood-IL                  38.36   13  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vagnoni, Adrian           49 BCYM-MI                        1:05.78   16  
                  32.13     1:05.78 (33.65)                                        
  2 Jenkins, Timothy J        49 Fossil Fish-IL                 1:09.32   13  
                  34.14     1:09.32 (35.18)                                        
  3 Rodon, William            47 Lake Shore-IL                  1:10.64   12  
                  34.76     1:10.64 (35.88)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, Dave           45 Evanston Masters-IL              30.65   16  
  2 Hoff, Seth                48 Smelts-IL                        32.71   13  
  3 Young, Robert A           46 Chicago Masters-IL               34.46   12  
  4 Jenkins, Timothy J        49 Fossil Fish-IL                   34.94   11  
  5 Francis, Lee              49 Lake Shore-IL                    35.55   10  
  6 Lopata, Mitch             47 Evanston Masters-IL              36.09    9  
  7 Royko, Mike               46 MT Greenwood-IL                  36.97    7  
  8 Schoser, John C           45 Northwestern-IL                  37.92    5  
  9 Davis, Michael            47 COHO-IL                          44.37    4  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, Dave           45 Evanston Masters-IL            1:07.45   16  
                  32.81     1:07.45 (34.64)                                        
  2 Francis, Lee              49 Lake Shore-IL                  1:18.75   13  
                  38.24     1:18.75 (40.51)                                        
  3 Schoser, John C           45 Northwestern-IL                1:22.29   12  
                  39.92     1:22.29 (42.37)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Robert A           46 Chicago Masters-IL               25.62   16  
  2 Ackermann, Dave           45 Evanston Masters-IL              26.52   13  
  3 Hoff, Seth                48 Smelts-IL                        26.63   12  
  4 Gilberg, Steve            48 Smelts-IL                        26.84   11  
  5 Glickman, Mark            47 Glenbrook-IL                     28.06   10  
  6 Haggett, David            46 Buehler-IL                       28.31    9  
  7 Jenkins, Timothy J        49 Fossil Fish-IL                   28.44    7  
  8 Vagnoni, Adrian           49 BCYM-MI                          28.63    5  
  9 Lopata, Mitch             47 Evanston Masters-IL              30.65    4  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            48 Smelts-IL                      1:01.02   16  
                  28.32     1:01.02 (32.70)                                        
  2 Sebastion, David          49 Smelts-IL                      1:05.51   13  
                  30.70     1:05.51 (34.81)                                        
  3 Glickman, Mark            47 Glenbrook-IL                   1:06.66   12  
                  30.10     1:06.66 (36.56)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Glickman, Mark            47 Glenbrook-IL                   1:05.59   16  
                  30.43     1:05.59 (35.16)                                        
  2 Gilberg, Steve            48 Smelts-IL                      1:07.86   13  
                  30.82     1:07.86 (37.04)                                        
  3 Lopata, Mitch             47 Evanston Masters-IL            1:09.43   12  
                  33.41     1:09.43 (36.02)                                        
  4 Francis, Lee              49 Lake Shore-IL                  1:12.18   11  
                  35.39     1:12.18 (36.79)                                        
  5 Mitchell, John            48 Lake Shore-IL                  1:15.16   10  
                  35.67     1:15.16 (39.49)                                        
  6 Kelly, Scott              48 MT Greenwood-IL                1:19.53    9  
                  36.32     1:19.53 (43.21)                                        
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David               48 Fossil Fish-IL                 4:38.65   16  
                  28.33     1:00.96 (32.63)     1:38.30 (37.34)     2:15.40 (37.10)
        2:56.19 (40.79)     3:36.96 (40.77)     4:08.79 (31.83)     4:38.65 (29.86)
  2 Sebastion, David          49 Smelts-IL                      5:30.28   13  
                  32.52     1:09.96 (37.44)     1:54.09 (44.13)     2:38.36 (44.27)
        3:28.55 (50.19)     4:20.38 (51.83)     4:55.17 (34.79)     5:30.28 (35.11)
  3 Lopata, Mitch             47 Evanston Masters-IL            5:31.45   12  
                  35.53     1:17.19 (41.66)     2:02.08 (44.89)     2:45.67 (43.59)
        3:36.55 (50.88)     4:24.68 (48.13)     4:59.28 (34.60)     5:31.45 (32.17)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Segreti, Alfonso          51 Northwestern-IL                  26.32   16  
  2 Weiss, Michael            53 COHO-IL                          26.70   13  
  3 Drake, Rick               52 Illinois Masters-IL              26.72   12  
  4 Limberg, Doug             52 Evanston Masters-IL              29.22   11  
  5 Birenberg, Steve          50 Evanston Masters-IL              29.51   10  
  6 Sunahara, Keith           51 Flying Fish-IL                   32.74    9  
  7 Zirlin, Paul              52 Rumble Fish-IL                   34.26    7  
  8 Findeisen, Marty          51 Rumble Fish-IL                   37.88    5  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Segreti, Alfonso          51 Northwestern-IL                  58.72   16  
                  28.30       58.72 (30.42)                                        
  2 Ursu, Andrei              52 Unattached-IL                    59.01   13  
                  28.05       59.01 (30.96)                                        
  3 Weiss, Michael            53 COHO-IL                          59.17   12  
                  27.73       59.17 (31.44)                                        
  4 Drake, Rick               52 Illinois Masters-IL              59.49   11  
                  28.21       59.49 (31.28)                                        
  5 Black, Boyd               54 Evanston Masters-IL            1:00.79   10  
                  29.66     1:00.79 (31.13)                                        
  6 Goyette, Brian            51 Evanston Masters-IL            1:01.03    9  
                  29.45     1:01.03 (31.58)                                        
  7 Birenberg, Steve          50 Evanston Masters-IL            1:08.43    7  
                  32.77     1:08.43 (35.66)                                        
  8 Zirlin, Paul              52 Rumble Fish-IL                 1:17.54    5  
                  37.05     1:17.54 (40.49)                                        
  9 Findeisen, Marty          51 Rumble Fish-IL                 1:24.01    4  
                  39.15     1:24.01 (44.86)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goyette, Brian            51 Evanston Masters-IL            2:17.78   16  
                  31.54     1:06.75 (35.21)     1:43.54 (36.79)     2:17.78 (34.24)
  2 Birenberg, Steve          50 Evanston Masters-IL            2:47.37   13  
                  39.21     1:22.16 (42.95)     2:05.60 (43.44)     2:47.37 (41.77)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Scot             54 Smelts-IL                        34.84   16  
  2 Findeisen, Marty          51 Rumble Fish-IL                   49.45   13  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Phinney, Scot             54 Smelts-IL                      1:16.70   16  
                  38.56     1:16.70 (38.14)                                        
  2 Limberg, Doug             52 Evanston Masters-IL            1:29.50   13  
                  43.91     1:29.50 (45.59)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sunahara, Keith           51 Flying Fish-IL                   36.85   16  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei              52 Unattached-IL                  1:15.95   16  
                  36.53     1:15.95 (39.42)                                        
  2 Black, Boyd               54 Evanston Masters-IL            1:18.42   13  
                  36.65     1:18.42 (41.77)                                        
  3 Phinney, Scot             54 Smelts-IL                      1:29.56   12  
                  43.27     1:29.56 (46.29)                                        
  4 Limberg, Doug             52 Evanston Masters-IL            1:38.46   11  
                  46.08     1:38.46 (52.38)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei              52 Unattached-IL                    28.00   16  
  2 Drake, Rick               52 Illinois Masters-IL              29.00   13  
  3 Weiss, Michael            53 COHO-IL                          29.15   12  
  4 Phinney, Scot             54 Smelts-IL                        32.81   11  
  5 Sunahara, Keith           51 Flying Fish-IL                   34.69   10  
  6 Birenberg, Steve          50 Evanston Masters-IL              37.24    9  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei              52 Unattached-IL                  1:01.93   16  
                  28.80     1:01.93 (33.13)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei              52 Unattached-IL                  1:06.43   16  
                  31.20     1:06.43 (35.23)                                        
  2 Drake, Rick               52 Illinois Masters-IL            1:09.97   13  
                  31.68     1:09.97 (38.29)                                        
  3 Segreti, Alfonso          51 Northwestern-IL                1:11.73   12  
                  34.87     1:11.73 (36.86)                                        
  4 Phinney, Scot             54 Smelts-IL                      1:15.29   11  
                  34.60     1:15.29 (40.69)                                        
  5 Birenberg, Steve          50 Evanston Masters-IL            1:29.48   10  
                  44.37     1:29.48 (45.11)                                        
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buck, Tom                 53 Evanston Masters-IL            5:30.85   16  
                  37.73     1:17.55 (39.82)     1:59.43 (41.88)     2:38.76 (39.33)
        3:26.38 (47.62)     4:13.34 (46.96)     4:53.08 (39.74)     5:30.85 (37.77)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Michael             55 Libertyville-IL                  29.73   16  
  2 Barry, Robert             59 Evanston Masters-IL              39.15   13  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Mark J          57 Illinois Masters-IL            1:02.86   16  
                  30.63     1:02.86 (32.23)                                        
  2 Reed, Michael             55 Libertyville-IL                1:03.39   13  
                  30.67     1:03.39 (32.72)                                        
  3 Patronsky, Ross           59 Smelts-IL                      1:04.06   12  
                  30.59     1:04.06 (33.47)                                        
  4 Carroll, Joe              59 Evanston Masters-IL            1:06.86   11  
                  30.96     1:06.86 (35.90)                                        
  5 Roeing, Randy             57 UCMS-IL                        1:06.95   10  
                  32.17     1:06.95 (34.78)                                        
  6 Miller, John B            57 MT Greenwood-IL                1:11.71    9  
                  33.93     1:11.71 (37.78)                                        
  7 Pinkus, Alfonse           57 Evanston Masters-IL            1:13.45    7  
                  41.00     1:13.45 (32.45)                                        
  8 Brown, Paul               59 Elgin-IL                       1:30.36    5  
                  43.70     1:30.36 (46.66)                                        
  9 Weaver, Jim               57 Gray Sharks-IL                 1:39.86    4  
                  48.08     1:39.86 (51.78)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Mark J          57 Illinois Masters-IL            2:17.50   16  
                  32.33     1:07.53 (35.20)     1:43.09 (35.56)     2:17.50 (34.41)
  2 Reed, Michael             55 Libertyville-IL                2:27.05   13  
                  34.34     1:11.53 (37.19)     1:50.61 (39.08)     2:27.05 (36.44)
  3 Brown, Paul               59 Elgin-IL                       3:15.87   12  
                  46.36     1:34.79 (48.43)     2:24.56 (49.77)     3:15.87 (51.31)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Michael             55 Libertyville-IL                  39.68   16  
  2 Miller, John B            57 MT Greenwood-IL                  44.57   13  
  3 Hertel, Robert            59 Evanston Masters-IL              47.69   12  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Mark J          57 Illinois Masters-IL            1:12.93   16  
                  36.31     1:12.93 (36.62)                                        
  2 Patronsky, Ross           59 Smelts-IL                      1:17.48   13  
                  38.40     1:17.48 (39.08)                                        
  3 Roeing, Randy             57 UCMS-IL                        1:21.14   12  
                  39.03     1:21.14 (42.11)                                        
  4 Pinkus, Alfonse           57 Evanston Masters-IL            1:34.29   11  
                1:12.00     1:34.29 (22.29)                                        
  5 Brown, Paul               59 Elgin-IL                       1:55.36   10  
                  56.12     1:55.36 (59.24)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prossnitz, Phil           55 Evanston Masters-IL              35.72   16  
  2 Patronsky, Ross           59 Smelts-IL                        37.63   13  
  3 Carroll, Joe              59 Evanston Masters-IL              38.09   12  
  4 Miller, John B            57 MT Greenwood-IL                  39.54   11  
  5 Barry, Robert             59 Evanston Masters-IL              41.68   10  
  6 Hertel, Robert            59 Evanston Masters-IL              46.65    9  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Patronsky, Ross           59 Smelts-IL                      1:19.08   16  
                  37.73     1:19.08 (41.35)                                        
  2 Barry, Robert             59 Evanston Masters-IL            1:30.55   13  
                  43.61     1:30.55 (46.94)                                        
  3 Miller, John B            57 MT Greenwood-IL                1:32.02   12  
                  42.14     1:32.02 (49.88)                                        
  4 Hertel, Robert            59 Evanston Masters-IL            1:45.72   11  
                  50.66     1:45.72 (55.06)                                        
  5 Brown, Paul               59 Elgin-IL                       1:54.45   10  
                  55.76     1:54.45 (58.69)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Joe              59 Evanston Masters-IL              33.42   16  
  2 Reed, Michael             55 Libertyville-IL                  34.37   13  
  3 Pinkus, Alfonse           57 Evanston Masters-IL              38.61   12  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pinkus, Alfonse           57 Evanston Masters-IL            1:36.25   16  
                  45.88     1:36.25 (50.37)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Patronsky, Ross           59 Smelts-IL                      1:14.19   16  
                  35.82     1:14.19 (38.37)                                        
  2 Pinkus, Alfonse           57 Evanston Masters-IL            1:25.00   13  
                  42.26     1:25.00 (42.74)                                        
  3 Miller, John B            57 MT Greenwood-IL                1:29.64   12  
                  44.19     1:29.64 (45.45)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Charlie           62 Evanston Masters-IL              27.94   16  
  2 Garber, Howard B          61 UCMS-IL                          30.14   13  
  3 Prince, Clifford          60 Gray Sharks-IL                   31.12   12  
  4 Schein, Fred              62 Smelts-IL                        31.25   11  
  5 Alsen, Donald             61 Buehler-IL                       35.85   10  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Keith              62 Evanston Masters-IL            1:03.11   16  
                  29.72     1:03.11 (33.39)                                        
  2 Vernon, Charlie           62 Evanston Masters-IL            1:04.16   13  
                  31.09     1:04.16 (33.07)                                        
  3 Schein, Fred              62 Smelts-IL                      1:09.53   12  
                  32.80     1:09.53 (36.73)                                        
  4 Anderson, John H          60 Illinois Masters-IL            1:11.43   11  
                  34.24     1:11.43 (37.19)                                        
  5 Ota, Ken                  63 CENT-IL                        1:12.16   10  
                  32.06     1:12.16 (40.10)                                        
  6 Prince, Clifford          60 Gray Sharks-IL                 1:12.70    9  
                  34.24     1:12.70 (38.46)                                        
  7 Alsen, Donald             61 Buehler-IL                     1:22.61    7  
                  37.57     1:22.61 (45.04)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Charlie           62 Evanston Masters-IL            2:29.48   16  
                  36.92     1:16.59 (39.67)     1:55.33 (38.74)     2:29.48 (34.15)
  2 Anderson, John H          60 Illinois Masters-IL            2:48.35   13  
                  39.69     1:24.18 (44.49)     2:07.35 (43.17)     2:48.35 (41.00)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garber, Howard B          61 UCMS-IL                          44.63   16  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prince, Clifford          60 Gray Sharks-IL                   44.56   16  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Keith              62 Evanston Masters-IL            1:23.28   16  
                  40.12     1:23.28 (43.16)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Keith              62 Evanston Masters-IL              30.55   16  
  2 Schein, Fred              62 Smelts-IL                        33.08   13  
  3 Prince, Clifford          60 Gray Sharks-IL                   42.38   12  
  4 Alsen, Donald             61 Buehler-IL                       53.35   11  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Charlie           62 Evanston Masters-IL            1:42.01   16  
                  48.96     1:42.01 (53.05)                                        
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Keith              62 Evanston Masters-IL            1:14.60   16  
                  37.05     1:14.60 (37.55)                                        
  2 Prince, Clifford          60 Gray Sharks-IL                 1:31.75   13  
                  44.51     1:31.75 (47.24)                                        
  3 Alsen, Donald             61 Buehler-IL                     1:49.08   12  
                  50.78     1:49.08 (58.30)                                        
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               65 Oak Park-IL                    1:10.66   16  
                  32.44     1:10.66 (38.22)                                        
  2 Scott, Larry              67 Evanston Masters-IL            1:11.44   13  
                  34.37     1:11.44 (37.07)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               65 Oak Park-IL                      41.19   16  
  2 Scott, Larry              67 Evanston Masters-IL              42.61   13  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               65 Oak Park-IL                      37.67   16  
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Larry              67 Evanston Masters-IL            6:25.51   16  
                  44.66     1:33.58 (48.92)     2:25.71 (52.13)     3:18.20 (52.49)
        4:10.99 (52.79)     5:03.43 (52.44)     5:45.45 (42.02)     6:25.51 (40.06)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          74 MT Greenwood-IL                  39.53   16  
  2 Voigt, Alfred             72 Illinois Masters-IL              40.53   13  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          74 MT Greenwood-IL                1:30.43   16  
                  42.84     1:30.43 (47.59)                                        
  2 Voigt, Alfred             72 Illinois Masters-IL            1:30.92   13  
                  41.94     1:30.92 (48.98)                                        
  3 Kenneth, Cohen            70 Gray Sharks-IL                 1:43.82   12  
                  49.64     1:43.82 (54.18)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Voigt, Alfred             72 Illinois Masters-IL            3:30.15   16  
                  42.98     1:35.67 (52.69)     2:33.80 (58.13)     3:30.15 (56.35)
  2 Kenneth, Cohen            70 Gray Sharks-IL                 3:51.18   13  
                  53.79   1:54.63 (1:00.84)   2:55.67 (1:01.04)     3:51.18 (55.51)
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          74 MT Greenwood-IL                1:43.82   16  
                  49.91     1:43.82 (53.91)                                        
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          74 MT Greenwood-IL                1:51.97   16  
                  53.34     1:51.97 (58.63)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Voigt, Alfred             72 Illinois Masters-IL              54.81   16  
  2 Kenneth, Cohen            70 Gray Sharks-IL                   58.51   13  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kenneth, Cohen            70 Gray Sharks-IL                 2:19.56   16  
                1:07.27   2:19.56 (1:12.29)                                        
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          74 MT Greenwood-IL                1:42.37   16  
                  48.16     1:42.37 (54.21)                                        
  2 Voigt, Alfred             72 Illinois Masters-IL            1:54.50   13  
                  54.71     1:54.50 (59.79)                                        
  3 Kenneth, Cohen            70 Gray Sharks-IL                 2:17.13   12  
                1:07.15   2:17.13 (1:09.98)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne                75 MT Greenwood-IL                  47.70   16  
  2 DE Matoff, Mel            76 Gray Sharks-IL                   51.52   13  
  3 Musser, Frederick         78 Gray Sharks-IL                 1:20.74   12  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne                75 MT Greenwood-IL                1:50.28   16  
                  49.03   1:50.28 (1:01.25)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Musser, Frederick         78 Gray Sharks-IL                 1:55.70   16  
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne                75 MT Greenwood-IL                  58.84   16  
  2 DE Matoff, Mel            76 Gray Sharks-IL                 1:19.04   13  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne                75 MT Greenwood-IL                2:17.40   16  
                1:03.81   2:17.40 (1:13.59)                                        
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne                75 MT Greenwood-IL                2:03.63   16  
                  57.51   2:03.63 (1:06.12)                                        
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Vision Quest Rumble Fish-IL  'A'                            1:46.81   32  
     1) Ridge, Jennifer W42             2) Gadient, Edward M24            
     3) Grabowski, Karen L W35          4) Murphy, Julian M46             
                  26.62       53.05 (26.43)     1:21.41 (28.36)     1:46.81 (25.40)
  2 Chicago Smelts-IL  'A'                                      1:47.18   26  
     1) Comella, Anna W24               2) Thiry, Michael M35             
     3) Kafka, Heidi W48                4) Parker, Adam M34               
                  28.52       54.12 (25.60)     1:22.03 (27.91)     1:47.18 (25.15)
  3 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                               1:48.61   24  
     1) Lindstrom, Erik M33             2) Hesterberg, Lisa W24           
     3) Burkhart, Beth W33              4) Webb, Cameron M24              
                  28.04       55.56 (27.52)     1:24.65 (29.09)     1:48.61 (23.96)
  4 West Loop Athletic Club-IL  'A'                             1:52.06   22  
     1) Roose, Taylor M18               2) Strand, Pam W51                
     3) Weigand, TJ M38                 4) Powell, Allison W30            
                  26.39       56.32 (29.93)     1:23.09 (26.77)     1:52.06 (28.97)
  5 Vision Quest Rumble Fish-IL  'B'                            2:14.11   20  
     1) Zirlin, Becky W22               2) Colon, David M39               
     3) Findeisen, Marty M51            4) Gillespie, Melissa W49         
                  31.73     1:06.40 (34.67)     1:37.51 (31.11)     2:14.11 (36.60)
  6 Libertyville Masters-IL  'B'                                2:17.48   18  
     1) Reed, Michael M55               2) Gitzinger, Jennifer W35        
     3) Clark, Brian M40                4) Reed, Catherine W20            
                  29.71     1:00.52 (30.81)     1:34.63 (34.11)     2:17.48 (42.85)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                               1:55.38   32  
     1) Hesterberg, Lisa W24            2) Lindstrom, Erik M33            
     3) Webb, Cameron M24               4) Lingner, Heather W34           
                  32.60     1:06.79 (34.19)     1:32.35 (25.56)     1:55.38 (23.03)
  2 Chicago Smelts-IL  'C'                                      2:00.41   26  
     1) Comella, Anna W24               2) Moore, Lauren W30              
     3) Oxos, Bjorn M25                 4) Sebastion, David M49           
                  30.75     1:05.74 (34.99)     1:34.02 (28.28)     2:00.41 (26.39)
  3 MT Greenwood Masters-IL  'A'                                2:02.58   24  
     1) Dickman, Rachel W24             2) Mulcahy, Ryan P M32            
     3) Campione, Dan M24               4) Sajn, Catherine W27            
                  27.17     1:04.10 (36.93)     1:31.54 (27.44)     2:02.58 (31.04)
  4 West Loop Athletic Club-IL  'A'                             2:13.52   22  
     1) Roose, Taylor M18               2) Shuey, Laina W26               
     3) Roose, Lynn W47                 4) Weigand, TJ M38                
                  31.09     1:13.09 (42.00)     1:45.48 (32.39)     2:13.52 (28.04)
  5 Vision Quest Rumble Fish-IL  'A'                            2:27.07   20  
     1) Andros, Erica W27               2) Grabowski, Karen L W35         
     3) Gadient, Edward M24             4) Larson, Matt M35               
                  40.96     1:22.15 (41.19)     1:54.26 (32.11)     2:27.07 (32.81)
  6 Libertyville Masters-IL  'A'                                2:36.46   18  
     1) McDonnell, Michael M26          2) Gitzinger, Jennifer W35        
     3) Reed, Michael M55               4) Reed, Catherine W20            
                  43.73     1:21.97 (38.24)     1:55.27 (33.30)     2:36.46 (41.19)
  7 Vision Quest Rumble Fish-IL  'B'                            2:53.03   14  
     1) Findeisen, Marty M51            2) Zirlin, Becky W22              
     3) Gillespie, Melissa W49          4) Colon, David M39               
                  51.34     1:35.93 (44.59)     2:22.17 (46.24)     2:53.03 (30.86)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 West Loop Athletic Club-IL  'A'                             1:40.53   32  
     1) Mitchell, Justin M35            2) Gold, Anne W30                 
     3) Santoro, Antonio M28            4) Sheehan, Nichole W32           
                  22.45       49.76 (27.31)     1:17.96 (28.20)     1:40.53 (22.57)
  2 Gold Coast Aquatics-IL  'A'                                 1:42.64   26  
     1) Monteiro, Luis M37              2) Heckling, Kelly W30            
     3) Van Houten, Kate W25            4) Colteu, Claudiu M37            
                  24.96       50.38 (25.42)     1:17.61 (27.23)     1:42.64 (25.03)
  3 Chicago Smelts-IL  'A'                                      1:43.77   24  
     1) Boulukos, Dana W34              2) Hoff, Seth M48                 
     3) Moore, Lauren W30               4) Rehrig, Clay M26               
                  28.94       53.87 (24.93)     1:20.19 (26.32)     1:43.77 (23.58)
  4 Libertyville Masters-IL  'A'                                1:44.72   22  
     1) Mills, Jamie M34                2) Liberty, Laurel W28            
     3) Sullivan, Tiffany W26           4) Scott, Chad M36                
                  24.71       51.85 (27.14)     1:19.86 (28.01)     1:44.72 (24.86)
  5 MT Greenwood Masters-IL  'A'                                1:49.31   20  
                  25.84       54.49 (28.65)     1:23.22 (28.73)     1:49.31 (26.09)
  6 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                               1:51.74   18  
     1) Solberg, James M35              2) Lindstrom, Sarah H W33         
     3) Helm, James M36                 4) Lingner, Heather W34           
                  28.08     1:02.16 (34.08)     1:28.18 (26.02)     1:51.74 (23.56)
  7 Chicago Smelts-IL  'C'                                      1:53.63   14  
     1) Martinez, Andrea W34            2) Myers, Fred M39                
     3) Walker, Krsita W29              4) Kennedy, Dan M29               
                  32.77     1:00.97 (28.20)     1:29.71 (28.74)     1:53.63 (23.92)
  8 Chicago Smelts-IL  'B'                                      1:56.91   10  
     1) Litoff, Dana W26                2) Balaguer, Luis M43             
     3) Junno, Kelly W25                4) Trauner, Matthew R M25         
                  34.17     1:03.13 (28.96)     1:33.55 (30.42)     1:56.91 (23.36)
  9 Vision Quest Rumble Fish-IL  'A'                            2:04.09    8  
     1) Andros, Erica W27               2) Zirlin, Paul M52               
     3) Harvego, Erin W41               4) Larson, Matt M35               
                  29.78     1:00.29 (30.51)     1:36.94 (36.65)     2:04.09 (27.15)
 10 Max Multisport-IL  'A'                                      2:05.38    6  
     1) Schneidewind, Renee W36         2) Besozzi, Christina W28         
     3) McGee, Michelle W41             4) Tannehill, Michelle W28        
                  31.37       58.86 (27.49)     1:34.63 (35.77)     2:05.38 (30.75)
 11 Evanston Wild Catfish-IL  'C'                               2:06.27    4  
     1) Buck, Tom M53                   2) Boyer, Rebecca W42             
     3) Delf, Ruth W29                  4) Carroll, Joe M59               
                  32.87     1:16.31 (43.44)     1:39.66 (23.35)     2:06.27 (26.61)
 12 Evanston Wild Catfish-IL  'B'                               2:20.48    2  
     1) Schager, Ross R M33             2) Lawrence, Jennifer W40         
     3) Bartholomew, Eisfelder M42      4) Kanzok, Steffi W38             
                  37.74     1:11.03 (33.29)     1:48.94 (37.91)     2:20.48 (31.54)
 13 Gray Sharks-IL  'A'                                         2:56.77  
     1) Weaver, Jim M57                 2) Wortman, Jennifer W27          
     3) Pick, Jeff W62                  4) Musser, Heidi W44              
                1:15.18     1:46.92 (31.74)     2:17.78 (30.86)     2:56.77 (38.99)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 West Loop Athletic Club-IL  'A'                             1:56.04   32  
     1) Mitchell, Justin M35            2) Park, Angela W31               
     3) Santoro, Antonio M28            4) Fritz, Meredith W25            
                  26.43     1:02.78 (36.35)     1:26.92 (24.14)     1:56.04 (29.12)
  2 Gold Coast Aquatics-IL  'A'                                 1:59.35   26  
     1) Heckling, Kelly W30             2) Monteiro, Luis M37             
     3) Van Houten, Kate W25            4) Debord, Byron M38              
                  29.81     1:03.61 (33.80)     1:33.74 (30.13)     1:59.35 (25.61)
  3 Libertyville Masters-IL  'A'                                2:03.03   24  
     1) Sullivan, Tiffany W26           2) Melcher, Scott M39             
     3) Scott, Chad M36                 4) Liberty, Laurel W28            
                  35.04     1:07.94 (32.90)     1:35.82 (27.88)     2:03.03 (27.21)
  4 Chicago Smelts-IL  'A'                                      2:12.23   22  
     1) Patronsky, Ross M59             2) Boulukos, Dana W34             
     3) Zaroski, Jessica W30            4) Wicklander, Matthew M36        
                  36.14     1:13.82 (37.68)     1:45.75 (31.93)     2:12.23 (26.48)
  5 Gray Sharks-IL  'A'                                         2:12.86   20  
     1) Wortman, Jennifer W27           2) Pick, Jeff W62                 
     3) Prince, Clifford M60            4) Musser, Heidi W44              
                  41.44     1:21.45 (40.01)     1:48.61 (27.16)     2:12.86 (24.25)
  6 Max Multisport-IL  'A'                                      2:14.32   18  
     1) Filarski, Dana W28              2) Schneidewind, Russell M38      
     3) Besozzi, Christina W28          4) Tannehill, Michelle W28        
                  38.70     1:11.56 (32.86)     1:42.89 (31.33)     2:14.32 (31.43)
  7 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                               2:15.64   14  
     1) Buck, Tom M53                   2) Ackermann, Dave M45            
     3) Burkhart, Beth W33              4) Delf, Ruth W29                 
                  36.21     1:13.20 (36.99)     1:39.18 (25.98)     2:15.64 (36.46)
  8 Chicago Smelts-IL  'B'                                      2:24.29   10  
     1) Walker, Krsita W29              2) Cowen, Michael M25             
     3) Litoff, Dana W26                4) Balaguer, Luis M43             
                  39.04     1:14.61 (35.57)     1:55.59 (40.98)     2:24.29 (28.70)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Coho Swim Club-IL  'A'                                      1:47.59   32  
     1) Bosse, Stephanie W38            2) Del Greco, Jane W54            
     3) Weiss, Michael M53              4) Bosse, Tim M42                 
                  27.01       57.43 (30.42)     1:23.59 (26.16)     1:47.59 (24.00)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Coho Swim Club-IL  'A'                                      1:57.99   32  
     1) Bosse, Stephanie W38            2) Weiss, Michael M53             
     3) Block, AJ W49                   4) Bosse, Tim M42                 
                  30.36     1:04.59 (34.23)     1:33.57 (28.98)     1:57.99 (24.42)
  2 Chicago Smelts-IL  'A'                                      2:11.21   26  
     1) Giles-Ott, Ruth W42             2) Phinney, Scot M54              
     3) Gilberg, Steve M48              4) Kafka, Heidi W48               
                  34.65     1:18.14 (43.49)     1:43.94 (25.80)     2:11.21 (27.27)
  3 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                               2:28.00   24  
     1) Filippini, Mike M50             2) Kanzok, Steffi W38             
     3) Lopata, Mitch M47               4) Lawrence, Jennifer W40         
                  33.59     1:16.57 (42.98)     1:51.77 (35.20)     2:28.00 (36.23)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                               2:17.76   32  
     1) Limberg, Doug M52               2) Neff, Nancy W45                
     3) Ticus, Jess W56                 4) Birenberg, Steve M50           
                  29.86     1:11.48 (41.62)     1:48.24 (36.76)     2:17.76 (29.52)
  2 MT Greenwood Masters-IL  'A'                                2:24.41   26  
     1) Miller, John B M57              2) Wegrzyn, Georgean W55          
     3) Bik, Wayne M75                  4) Kulak, Marilyn W54             
                  35.84     1:15.19 (39.35)     1:53.59 (38.40)     2:24.41 (30.82)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                               2:43.58   32  
     1) Martin, John A M55              2) Fodor, Sarah W54               
     3) Black, Boyd M54                 4) Neff, Nancy W45                
                  52.00     1:25.88 (33.88)     1:57.61 (31.73)     2:43.58 (45.97)
  2 MT Greenwood Masters-IL  'A'                                2:53.79   26  
     1) Miller, John B M57              2) Wegrzyn, Georgean W55          
     3) Bik, Wayne M75                  4) Kulak, Marilyn W54             
                  43.62     1:26.27 (42.65)     2:07.44 (41.17)     2:53.79 (46.35)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                               2:40.95   32  
     1) Vernon, Charlie M62             2) Stevens, Ann W77               
     3) Scott, Larry M67                4) O'Laughlin, Kathleen W63       
                  28.49     1:21.61 (53.12)     2:08.24 (46.63)     2:40.95 (32.71)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish-IL  'A'                               2:59.49   32  
     1) O'Laughlin, Kathleen W63        2) Barry, Robert M59              
     3) Evans, Keith M62                4) Ticus, Jess W56                
                1:17.00     1:48.74 (31.74)     2:19.19 (30.45)     2:59.49 (40.30)
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray Sharks-IL  'A'                                         4:15.71   32  
     1) Musser, Erika W72               2) Musser, Frederick M78          
     3) DE Matoff, Mel M76              4) Faller, Fran W72               
                1:09.00   2:19.81 (1:10.81)     3:10.79 (50.98)   4:15.71 (1:04.92)
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
 -- Gray Sharks-IL  'A'                                              DQ  
     1) Musser, Erika W72               2) DE Matoff, Mel M76             
     3) Kenneth, Cohen M70              4) Faller, Fran W72               
                1:45.00     2:25.07 (40.07)     3:24.99 (59.92)          DQ (54.85)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 13                    
 
  1. Evanston Wild Catfish              1732   2. Chicago Smelts                     1498
  3. MT Greenwood Masters                930   4. West Loop Athletic Club             641
  5. Coho Swim Club                      601   6. Libertyville Masters                549
  7. Gray Sharks                         493   8. Vision Quest Rumble Fish            468
  9. Gold Coast Aquatics                 249  10. Illinois Masters                    217
 11. Glenbrook Aquatics                  196  12. Unattached                          187
 13. Chicago Blue Dolphins               186  14. Lake Shore Athletic Club            167
 15. Flying Carp Swimming                154  16. Max Multisport                      131
 17. Buehler Breakers                     89  18. Eligin Blue Wave                     86
 19. Cent                                 81  20. Fossil Fish                          72
 21. Northwestern Aquatic Swimming        65  22. University OF Chicago                51
 23. The Oak Park Masters                 48  24. Chicago Masters                      44
 24. Lyons                                44  26. Naperville Waves Swim Club           42
 27. Bam                                  36  28. Flying Fish                          35
 29. Bcym                                 33  30. Common Ground                        20