Licensed to ILMSA State Championship Meet
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 3/20/2011 05:49 PM
               High School Events Masters Swim Meet - 3/13/2011                
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie         24 MGM                              28.24   16  
  2 Dickman, Rachel           24 MGM                              30.86   13  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          24 EWC                            1:00.53   16  
                  29.20     1:00.53 (31.33)                                        
  2 Oskvarek, Natalie         24 MGM                            1:02.23   13  
                  29.46     1:02.23 (32.77)                                        
  3 Dickman, Rachel           24 MGM                            1:10.49   12  
                  34.07     1:10.49 (36.42)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          24 EWC                            2:35.34   16  
                  37.15     1:17.13 (39.98)     1:57.41 (40.28)     2:35.34 (37.93)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hesterberg, Lisa          24 EWC                            5:58.69   16  
                  32.89     1:09.16 (36.27)     1:45.91 (36.75)     2:22.49 (36.58)
        2:58.73 (36.24)     3:35.15 (36.42)     4:11.26 (36.11)     4:47.97 (36.71)
        5:24.04 (36.07)     5:58.69 (34.65)                                        
  2 Butka, Lucy               24 WMAC                           6:12.95   13  
                  34.09     1:10.76 (36.67)     1:47.66 (36.90)     2:24.85 (37.19)
        3:02.84 (37.99)     3:40.92 (38.08)     4:19.28 (38.36)     4:57.49 (38.21)
        5:35.57 (38.08)     6:12.95 (37.38)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oskvarek, Natalie         24 MGM                              32.85   16  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggs, Lindsay            23 UNAT                           1:05.66   16  
                  31.68     1:05.66 (33.98)                                        
  2 Hesterberg, Lisa          24 EWC                            1:11.15   13  
                  34.79     1:11.15 (36.36)                                        
  3 Oskvarek, Natalie         24 MGM                            1:11.30   12  
                  34.68     1:11.30 (36.62)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickman, Rachel           24 MGM                              45.31   16  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Butka, Lucy               24 WMAC                           1:24.96   16  
                  40.45     1:24.96 (44.51)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggs, Lindsay            23 UNAT                             28.66   16  
  2 Butka, Lucy               24 WMAC                             33.50   13  
  3 Dickman, Rachel           24 MGM                              39.08   12  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggs, Lindsay            23 UNAT                           1:07.12   16  
                  30.06     1:07.12 (37.06)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Riggs, Lindsay            23 UNAT                           2:25.14   16  
                  30.02     1:06.44 (36.42)     1:50.12 (43.68)     2:25.14 (35.02)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cregar, Mandee            25 WLAC                             27.33   16  
  2 Koziarski, Emily          28 MGM                              28.00   13  
  3 Wendte, Lori              28 LYON                             29.09   12  
  4 Walker, Krista M          29 CHSM                             29.18   11  
  5 Litoff, Dana              26 CHSM                             35.05   10  
  6 Sullivan, Michelle        27 NWSC                             37.79    9  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           28 LIBM                             59.22   16  
                  28.52       59.22 (30.70)                                        
  2 Koziarski, Emily          28 MGM                            1:01.47   13  
                  29.69     1:01.47 (31.78)                                        
  3 Walker, Krista M          29 CHSM                           1:05.72   12  
                  31.76     1:05.72 (33.96)                                        
  4 Glass, Katie              26 FCS                            1:20.02   11  
                  37.99     1:20.02 (42.03)                                        
  5 Sullivan, Michelle        27 NWSC                           1:25.92   10  
                  41.24     1:25.92 (44.68)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koziarski, Emily          28 MGM                            2:16.75   16  
                  31.03     1:04.57 (33.54)     1:40.75 (36.18)     2:16.75 (36.00)
  2 Walker, Krista M          29 CHSM                           2:24.15   13  
                  33.26     1:10.05 (36.79)     1:47.49 (37.44)     2:24.15 (36.66)
  3 Wendte, Lori              28 LYON                           2:24.95   12  
                  33.37     1:09.88 (36.51)     1:48.52 (38.64)     2:24.95 (36.43)
  4 Mastalski, Sarah          27 ELG                            2:38.29   11  
                  36.61     1:17.67 (41.06)     1:57.59 (39.92)     2:38.29 (40.70)
  5 Litoff, Dana              26 CHSM                           2:48.71   10  
                  37.92     1:20.53 (42.61)     2:04.44 (43.91)     2:48.71 (44.27)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel           28 LIBM                           5:44.13   16  
                  31.78     1:05.90 (34.12)     1:40.88 (34.98)     2:16.14 (35.26)
        2:51.23 (35.09)     3:26.12 (34.89)     4:01.11 (34.99)     4:35.57 (34.46)
        5:10.30 (34.73)     5:44.13 (33.83)                                        
  2 Mastalski, Sarah          27 ELG                            6:39.26   13  
                  35.74     1:15.39 (39.65)     1:55.88 (40.49)     2:37.31 (41.43)
        3:18.37 (41.06)     3:59.30 (40.93)     4:40.22 (40.92)     5:20.70 (40.48)
        6:00.45 (39.75)     6:39.26 (38.81)                                        
  3 Litoff, Dana              26 CHSM                           7:43.16   12  
                  41.70     1:26.98 (45.28)     2:14.83 (47.85)     3:03.26 (48.43)
        3:52.02 (48.76)     4:40.02 (48.00)     5:27.71 (47.69)     6:14.58 (46.87)
        7:00.35 (45.77)     7:43.16 (42.81)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mastalski, Sarah          27 ELG                              32.33   16  
  2 Scheidenhelm, Drew        28 ELG                              32.69   13  
  3 Koziarski, Emily          28 MGM                              33.41   12  
  4 Sullivan, Michelle        27 NWSC                             44.32   11  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koziarski, Emily          28 MGM                            1:10.22   16  
                  34.13     1:10.22 (36.09)                                        
  2 Sullivan, Michelle        27 NWSC                           1:35.89   13  
                  46.16     1:35.89 (49.73)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendte, Lori              28 LYON                             38.83   16  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cregar, Mandee            25 WLAC                           1:10.81   16  
                  33.24     1:10.81 (37.57)                                        
  2 Scheidenhelm, Drew        28 ELG                            1:21.33   13  
                  38.37     1:21.33 (42.96)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew        28 ELG                              30.16   16  
  2 Liberty, Laurel           28 LIBM                             30.29   13  
  3 Sajn, Catherine           27 MGM                              31.73   12  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sajn, Catherine           27 MGM                            1:13.41   16  
                  33.28     1:13.41 (40.13)                                        
  2 Mastalski, Sarah          27 ELG                            1:15.63   13  
                  35.96     1:15.63 (39.67)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cregar, Mandee            25 WLAC                           1:04.65   16  
                  30.81     1:04.65 (33.84)                                        
  2 Scheidenhelm, Drew        28 ELG                            1:10.18   13  
                  32.24     1:10.18 (37.94)                                        
  3 Sajn, Catherine           27 MGM                            1:10.97   12  
                  32.70     1:10.97 (38.27)                                        
  4 Glass, Katie              26 FCS                            1:13.16   11  
                  34.27     1:13.16 (38.89)                                        
  5 Walker, Krista M          29 CHSM                           1:15.42   10  
                  36.73     1:15.42 (38.69)                                        
  6 Mastalski, Sarah          27 ELG                            1:15.98    9  
                  34.15     1:15.98 (41.83)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew        28 ELG                            2:33.76   16  
                  32.79     1:12.20 (39.41)     1:57.55 (45.35)     2:33.76 (36.21)
  2 Glass, Katie              26 FCS                            2:41.30   13  
                  35.05     1:17.38 (42.33)     2:03.24 (45.86)     2:41.30 (38.06)
  3 Walker, Krista M          29 CHSM                           2:45.56   12  
                  36.62     1:22.74 (46.12)     2:09.78 (47.04)     2:45.56 (35.78)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Howland, Heather          30 IM                               29.35   16  
  2 Magsam, Jill              32 BUEY                             29.98   13  
  3 Browne, Dorianne          34 ELG                              32.73   12  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Browne, Dorianne          34 ELG                            1:11.78   16  
                  34.45     1:11.78 (37.33)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill              32 BUEY                           2:23.78   16  
                  32.99     1:09.74 (36.75)     1:47.15 (37.41)     2:23.78 (36.63)
  2 Browne, Dorianne          34 ELG                            3:03.10   13  
                  42.23     1:29.28 (47.05)     2:16.74 (47.46)     3:03.10 (46.36)
  3 Taormina, Mia             33 ELG                            3:15.87   12  
                  42.00     1:31.04 (49.04)     2:23.87 (52.83)     3:15.87 (52.00)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magsam, Jill              32 BUEY                           6:21.56   16  
                  34.70     1:12.75 (38.05)     1:51.82 (39.07)     2:30.24 (38.42)
        3:08.55 (38.31)     3:47.42 (38.87)     4:26.06 (38.64)     5:04.65 (38.59)
        5:43.38 (38.73)     6:21.56 (38.18)                                        
  2 Browne, Dorianne          34 ELG                            6:55.40   13  
                  35.75     1:15.74 (39.99)     1:57.89 (42.15)     2:40.81 (42.92)
        3:23.93 (43.12)     4:07.22 (43.29)     4:50.59 (43.37)     5:33.58 (42.99)
        6:15.50 (41.92)     6:55.40 (39.90)                                        
  3 Lindstrom, Sarah          33 EWC                            7:33.29   12  
                  39.63     1:22.54 (42.91)     2:07.64 (45.10)     2:53.44 (45.80)
        3:39.61 (46.17)     4:25.77 (46.16)     5:12.75 (46.98)     5:59.21 (46.46)
        6:46.91 (47.70)     7:33.29 (46.38)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Taormina, Mia             33 ELG                              46.98   16  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Browne, Dorianne          34 ELG                            1:25.88   16  
                  42.44     1:25.88 (43.44)                                        
  2 Taormina, Mia             33 ELG                            1:43.94   13  
                  51.34     1:43.94 (52.60)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Park, Angela              31 WLAC                             37.38   16  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Andrea          34 CHSM                           1:33.68   16  
                  44.89     1:33.68 (48.79)                                        
  2 Lindstrom, Sarah          33 EWC                            1:42.76   13  
                  49.42     1:42.76 (53.34)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Howland, Heather          30 IM                               31.50   16  
  2 Martinez, Andrea          34 CHSM                             34.73   13  
  3 Magsam, Jill              32 BUEY                             36.84   12  
  4 Lindstrom, Sarah          33 EWC                              40.18   11  
  5 Taormina, Mia             33 ELG                              44.00   10  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Park, Angela              31 WLAC                           1:12.50   16  
                  33.54     1:12.50 (38.96)                                        
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Park, Angela              31 WLAC                           1:11.38   16  
                  33.21     1:11.38 (38.17)                                        
  2 Martinez, Andrea          34 CHSM                           1:20.74   13  
                  37.49     1:20.74 (43.25)                                        
  3 Lindstrom, Sarah          33 EWC                            1:31.20   12  
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Park, Angela              31 WLAC                           2:35.49   16  
                  32.39   1:59.36 (1:26.97)     2:35.49 (36.13)                    
  2 Magsam, Jill              32 BUEY                           2:53.89   13  
                  39.75     1:23.87 (44.12)     2:15.38 (51.51)     2:53.89 (38.51)
  3 Martinez, Andrea          34 CHSM                           2:58.12   12  
                  36.07     1:24.06 (47.99)     2:18.07 (54.01)     2:58.12 (40.05)
  4 Taormina, Mia             33 ELG                            3:37.32   11  
                  46.07     1:44.24 (58.17)   2:46.42 (1:02.18)     3:37.32 (50.90)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hedrick-Schacher, Jennif  35 NWSC                             35.41   16  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hedrick-Schacher, Jennif  35 NWSC                           1:21.11   16  
                  38.83     1:21.11 (42.28)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Mary               38 FCS                            2:38.49   16  
                  36.11     1:15.83 (39.72)     1:57.52 (41.69)     2:38.49 (40.97)
  2 Jensen, Rebecca           36 ELG                            3:12.27   13  
                  39.87     1:26.82 (46.95)     2:20.06 (53.24)     3:12.27 (52.21)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          36 EWC                            6:30.04   16  
                  34.69     1:12.81 (38.12)     1:52.39 (39.58)     2:32.07 (39.68)
        3:11.90 (39.83)     3:52.11 (40.21)     4:32.02 (39.91)     5:11.91 (39.89)
        5:51.91 (40.00)     6:30.04 (38.13)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Erni, Barbara             38 ELG                              35.88   16  
  2 Bennett, Kathleen         38 NWSC                             38.22   13  
  3 Quinn, Mary               38 FCS                              40.30   12  
  4 Hedrick-Schacher, Jennif  35 NWSC                             51.94   11  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Suto, Monika              37 WLAC                             33.88   16  
  2 Lingner, Heather          35 EWC                              34.30   13  
  3 Pajeau, Nichelle          36 EWC                              35.90   12  
  4 Bennett, Kathleen         38 NWSC                             44.94   11  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle          36 EWC                            1:18.31   16  
                  37.10     1:18.31 (41.21)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Suto, Monika              37 WLAC                             29.42   16  
  2 Erni, Barbara             38 ELG                              33.15   12.5
  2 Pajeau, Nichelle          36 EWC                              33.15   12.5
  4 Bennett, Kathleen         38 NWSC                             36.97   11  
  5 Hedrick-Schacher, Jennif  35 NWSC                             40.32   10  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          35 EWC                            1:12.07   16  
                  33.06     1:12.07 (39.01)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Suto, Monika              37 WLAC                           1:08.97   16  
                  33.73     1:08.97 (35.24)                                        
  2 Erni, Barbara             38 ELG                            1:15.87   13  
                  36.46     1:15.87 (39.41)                                        
  3 Quinn, Mary               38 FCS                            1:23.85   12  
                  40.17     1:23.85 (43.68)                                        
  4 Bennett, Kathleen         38 NWSC                           1:27.66   11  
                  38.21     1:27.66 (49.45)                                        
  5 Hedrick-Schacher, Jennif  35 NWSC                           1:36.22   10  
                  44.30     1:36.22 (51.92)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lingner, Heather          35 EWC                            2:37.76   16  
                  33.38     1:18.87 (45.49)     2:01.73 (42.86)     2:37.76 (36.03)
  2 Pajeau, Nichelle          36 EWC                            2:39.96   13  
                  34.78     1:16.84 (42.06)     2:01.11 (44.27)     2:39.96 (38.85)
  3 Erni, Barbara             38 ELG                            2:45.19   12  
                  34.07     1:17.31 (43.24)     2:06.80 (49.49)     2:45.19 (38.39)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         40 ELG                              29.43   16  
  2 Harrison, Jennifer        40 ELG                              29.69   13  
  3 Scobbie, Karen            42 MGM                              30.43   12  
  4 Jensen, Christine         40 ELG                              37.91   11  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        40 ELG                            1:03.86   16  
                  30.86     1:03.86 (33.00)                                        
  2 Jensen, Christine         40 ELG                            1:27.69   13  
                  40.42     1:27.69 (47.27)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        40 ELG                            2:17.60   16  
                  31.20     1:05.59 (34.39)     1:41.76 (36.17)     2:17.60 (35.84)
  2 Cimilluca, Krista         40 ELG                            2:19.65   13  
                  30.75     1:05.81 (35.06)     1:42.40 (36.59)     2:19.65 (37.25)
  3 Giles-Ott, Ruth           42 CHSM                           2:48.32   12  
                  37.59     1:20.27 (42.68)     2:05.07 (44.80)     2:48.32 (43.25)
  4 Jensen, Christine         40 ELG                            3:14.63   11  
                  41.77     1:30.81 (49.04)     2:23.87 (53.06)     3:14.63 (50.76)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Jennifer        40 ELG                            6:08.69   16  
                  32.32     1:08.30 (35.98)     1:45.05 (36.75)     2:22.63 (37.58)
        3:00.46 (37.83)     3:38.28 (37.82)     4:16.48 (38.20)     4:54.36 (37.88)
        5:32.33 (37.97)     6:08.69 (36.36)                                        
  2 Giles-Ott, Ruth           42 CHSM                           7:28.88   13  
                  38.26     1:22.64 (44.38)     2:07.39 (44.75)     2:53.73 (46.34)
        3:39.79 (46.06)     4:25.52 (45.73)     5:12.47 (46.95)     5:58.85 (46.38)
        6:45.04 (46.19)     7:28.88 (43.84)                                        
  3 Jensen, Christine         40 ELG                            8:55.80   12  
                  43.33     1:33.05 (49.72)     2:27.19 (54.14)     3:23.05 (55.86)
        4:20.03 (56.98)     5:16.43 (56.40)     6:14.60 (58.17)     7:11.29 (56.69)
        8:05.96 (54.67)     8:55.80 (49.84)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         40 ELG                              34.10   16  
  2 Scobbie, Karen            42 MGM                              36.88   13  
  3 Giles-Ott, Ruth           42 CHSM                             39.59   12  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         40 ELG                            1:13.10   16  
                  35.54     1:13.10 (37.56)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozial, Melissa           44 ELG                              41.35   16  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           42 CHSM                           1:45.89   16  
                  49.28     1:45.89 (56.61)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scobbie, Karen            42 MGM                              35.10   16  
  2 Kozial, Melissa           44 ELG                              38.76   13  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           42 CHSM                           1:46.16   16  
                  49.21     1:46.16 (56.95)                                        
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         40 ELG                            1:18.75   16  
                  34.82     1:18.75 (43.93)                                        
  2 Kozial, Melissa           44 ELG                            1:25.38   13  
                  41.01     1:25.38 (44.37)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              47 TWC                              27.76   16  
  2 Schwartz, Lisa            47 COHO                             31.47   13  
  3 Falduto, Jaynie           48 ELG                              32.19   12  
  4 Larsen, Sheryl            48 UNAT                             32.29   11  
  5 Grotenhuis, Corinne       45 ELG                              35.87   10  
  6 Schlau, Tammy             46 ELG                              36.88    9  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              47 TWC                            1:01.31   16  
                  29.42     1:01.31 (31.89)                                        
  2 Smar, Susan               47 BUEY                           1:09.58   13  
                  33.74     1:09.58 (35.84)                                        
  3 Purcell, Karen            46 LYON                           1:10.09   12  
                  33.34     1:10.09 (36.75)                                        
  4 Falduto, Jaynie           48 ELG                            1:12.67   11  
                  36.09     1:12.67 (36.58)                                        
  5 Grotenhuis, Corinne       45 ELG                            1:23.71   10  
                  40.23     1:23.71 (43.48)                                        
  6 Schlau, Tammy             46 ELG                            1:27.43    9  
                  40.68     1:27.43 (46.75)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Nell          45 WCW                            3:02.37   16  
                  40.13     1:30.54 (50.41)     2:20.59 (50.05)     3:02.37 (41.78)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             49 COHO                           5:31.25   16  
                  31.44     1:04.81 (33.37)     1:38.17 (33.36)     2:11.61 (33.44)
        2:44.81 (33.20)     3:18.09 (33.28)     3:51.68 (33.59)     4:25.26 (33.58)
        4:58.58 (33.32)     5:31.25 (32.67)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        48 COHO                           6:37.29   13  
                  35.39     1:14.90 (39.51)     1:54.86 (39.96)     2:34.87 (40.01)
        3:15.00 (40.13)     3:55.54 (40.54)     4:36.01 (40.47)     5:16.56 (40.55)
        5:57.38 (40.82)     6:37.29 (39.91)                                        
  3 Roose, Lynn               47 WLAC                           6:55.80   12  
                  36.30     1:16.98 (40.68)     1:59.22 (42.24)     2:41.63 (42.41)
        3:24.21 (42.58)     4:07.11 (42.90)     4:50.04 (42.93)     5:32.87 (42.83)
        6:15.23 (42.36)     6:55.80 (40.57)                                        
  4 Falduto, Jaynie           48 ELG                            7:53.00   11  
                  41.07     1:26.81 (45.74)     2:14.34 (47.53)     3:03.91 (49.57)
        3:53.96 (50.05)     4:42.89 (48.93)     5:32.00 (49.11)     6:21.20 (49.20)
        7:09.58 (48.38)     7:53.00 (43.42)                                        
  5 Walsh, Geralyan           49 NWSC                          10:45.91   10  
                  53.62   1:58.41 (1:04.79)   3:05.92 (1:07.51)   4:14.40 (1:08.48)
      5:20.56 (1:06.16)   6:28.03 (1:07.47)   7:35.22 (1:07.19)   8:42.26 (1:07.04)
      9:47.42 (1:05.16)    10:45.91 (58.49)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              47 TWC                              32.54   16  
  2 Carney, Karin             47 LYON                             35.02   13  
  3 Schwartz, Lisa            47 COHO                             37.20   12  
  4 Lindahl, Lori             46 TWC                              40.36   11  
  5 Grotenhuis, Corinne       45 ELG                              50.20   10  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              47 TWC                            1:11.00   16  
                  35.01     1:11.00 (35.99)                                        
  2 Block, Andrea             49 COHO                           1:14.77   13  
                  36.52     1:14.77 (38.25)                                        
  3 Smar, Susan               47 BUEY                           1:19.01   12  
                  39.20     1:19.01 (39.81)                                        
  4 Schwartz, Lisa            47 COHO                           1:22.16   11  
                  38.71     1:22.16 (43.45)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Purcell, Karen            46 LYON                             39.64   16  
  2 Schwartz, Lisa            47 COHO                             39.91   13  
  3 Schlau, Tammy             46 ELG                              45.59   12  
  4 Grotenhuis, Corinne       45 ELG                              47.75   11  
  5 Walsh, Geralyan           49 NWSC                             50.56   10  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        48 COHO                           1:25.08   16  
                  40.65     1:25.08 (44.43)                                        
  2 Purcell, Karen            46 LYON                           1:29.91   13  
                  42.33     1:29.91 (47.58)                                        
  3 Schlau, Tammy             46 ELG                            1:39.02   12  
                  46.83     1:39.02 (52.19)                                        
  4 Walsh, Geralyan           49 NWSC                           1:57.59   11  
                  54.34   1:57.59 (1:03.25)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             49 COHO                             29.36   16  
  2 Lindahl, Lori             46 TWC                              31.87   13  
  3 Smar, Susan               47 BUEY                             33.03   12  
  4 Roose, Lynn               47 WLAC                             33.43   11  
  5 Carney, Karin             47 LYON                             34.93   10  
  6 Cunningham, Nell          45 WCW                              35.96    9  
  7 Falduto, Jaynie           48 ELG                              41.29    7  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        48 COHO                           1:18.53   16  
                  36.36     1:18.53 (42.17)                                        
  2 Roose, Lynn               47 WLAC                           1:19.74   13  
                  36.11     1:19.74 (43.63)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             49 COHO                           1:09.08   16  
                  32.45     1:09.08 (36.63)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        48 COHO                           1:16.84   13  
                  37.60     1:16.84 (39.24)                                        
  3 Carney, Karin             47 LYON                           1:16.88   12  
                  35.34     1:16.88 (41.54)                                        
  4 Smar, Susan               47 BUEY                           1:18.83   11  
                  36.46     1:18.83 (42.37)                                        
  5 Larsen, Sheryl            48 UNAT                           1:19.69   10  
                  37.10     1:19.69 (42.59)                                        
  6 Purcell, Karen            46 LYON                           1:20.26    9  
                  37.89     1:20.26 (42.37)                                        
  7 Cunningham, Nell          45 WCW                            1:22.00    7  
                  39.17     1:22.00 (42.83)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea             49 COHO                           2:27.00   16  
                  30.12     1:10.38 (40.26)     1:54.10 (43.72)     2:27.00 (32.90)
  2 Froehlich, Kathryn        48 COHO                           2:41.87   13  
                  36.40     1:19.24 (42.84)     2:03.63 (44.39)     2:41.87 (38.24)
  3 Smar, Susan               47 BUEY                           2:52.18   12  
                  36.62     1:21.65 (45.03)     2:11.96 (50.31)     2:52.18 (40.22)
  4 Larsen, Sheryl            48 UNAT                           2:52.52   11  
                  37.56     1:19.43 (41.87)     2:12.94 (53.51)     2:52.52 (39.58)
  5 Purcell, Karen            46 LYON                           3:06.40   10  
                  38.12     1:24.29 (46.17)     2:21.19 (56.90)     3:06.40 (45.21)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Greco, Jane del           54 COHO                             30.79   16  
  2 Sullivan, Carole          51 UNAT                             31.79   13  
  3 Ryan, Carol               52 WLAC                             33.87   12  
  4 Vincent, Maurita          54 GSM                              34.26   11  
  5 Dirkse, Malinda           50 GSM                              35.42   10  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Pam               51 WLAC                           1:08.86   16  
                  33.02     1:08.86 (35.84)                                        
  2 Vincent, Maurita          54 GSM                            1:16.64   13  
                  37.51     1:16.64 (39.13)                                        
  3 Ryan, Carol               52 WLAC                           1:16.70   12  
                  36.44     1:16.70 (40.26)                                        
  4 Dirkse, Malinda           50 GSM                            1:16.82   11  
                  36.79     1:16.82 (40.03)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Pam               51 WLAC                           2:31.72   16  
                  34.70     1:13.77 (39.07)     1:53.58 (39.81)     2:31.72 (38.14)
  2 Ryan, Carol               52 WLAC                           2:51.62   13  
                  38.94     1:22.27 (43.33)     2:07.39 (45.12)     2:51.62 (44.23)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dirkse, Malinda           50 GSM                            7:14.43   16  
                  41.44     1:23.88 (42.44)     2:07.45 (43.57)     2:52.41 (44.96)
        3:36.67 (44.26)     4:20.75 (44.08)     5:04.40 (43.65)     5:48.19 (43.79)
        6:31.54 (43.35)     7:14.43 (42.89)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Carol               52 WLAC                             42.47   16  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Pam               51 WLAC                             38.91   16  
  2 Greco, Jane del           54 COHO                             40.36   13  
  3 Dirkse, Malinda           50 GSM                              45.15   12  
  4 Vincent, Maurita          54 GSM                              46.11   11  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Greco, Jane del           54 COHO                           1:31.73   16  
                  43.62     1:31.73 (48.11)                                        
  2 Vincent, Maurita          54 GSM                            1:40.00   13  
                  47.34     1:40.00 (52.66)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Pam               51 WLAC                             35.57   16  
  2 Greco, Jane del           54 COHO                             37.45   13  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Kati               55 EWC                              38.46   16  
  2 Donovan-Berry, Lisa       58 NWSC                             49.22   13  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stranc, Sheila            58 EWC                            1:30.48   16  
                  42.36     1:30.48 (48.12)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stranc, Sheila            58 EWC                            3:17.42   16  
                  41.40     1:31.72 (50.32)     2:24.87 (53.15)     3:17.42 (52.55)
  2 Delanois, Barbara         55 EWC                            3:26.21   13  
                  49.26     1:41.84 (52.58)     2:35.60 (53.76)     3:26.21 (50.61)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiek, Joan              56 TWC                            7:11.57   16  
                  38.46     1:20.81 (42.35)     2:04.75 (43.94)     2:49.21 (44.46)
        3:34.21 (45.00)     4:18.69 (44.48)     5:03.47 (44.78)     5:47.91 (44.44)
        6:31.74 (43.83)     7:11.57 (39.83)                                        
  2 Vogel, Aileen             58 ELG                            7:45.08   13  
                  42.52     1:28.88 (46.36)     2:17.02 (48.14)     3:05.44 (48.42)
        3:53.17 (47.73)     4:40.28 (47.11)     5:27.60 (47.32)     6:14.17 (46.57)
        7:00.77 (46.60)     7:45.08 (44.31)                                        
  3 Tredup, Christine         57 ELG                            9:19.08   12  
                  48.75     1:43.74 (54.99)     2:41.01 (57.27)     3:38.97 (57.96)
        4:37.19 (58.22)     5:34.77 (57.58)     6:31.52 (56.75)     7:28.66 (57.14)
        8:26.49 (57.83)     9:19.08 (52.59)                                        
  4 Donovan-Berry, Lisa       58 NWSC                          11:46.29   11  
                1:00.38   2:08.16 (1:07.78)   3:17.56 (1:09.40)   4:30.40 (1:12.84)
      5:42.92 (1:12.52)   6:56.35 (1:13.43)   8:08.58 (1:12.23)  10:34.38 (2:25.80)
     11:46.29 (1:11.91)                                                            
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsen, Kati               55 EWC                              48.88   16  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         55 EWC                            1:35.03   16  
                  46.71     1:35.03 (48.32)                                        
  2 Vogel, Aileen             58 ELG                            1:38.30   13  
                  47.68     1:38.30 (50.62)                                        
  3 Tredup, Christine         57 ELG                            1:51.27   12  
                  53.71     1:51.27 (57.56)                                        
  4 Stranc, Sheila            58 EWC                            2:04.17   11  
                  59.28   2:04.17 (1:04.89)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosiek, Joan              56 TWC                              42.25   16  
  2 Stranc, Sheila            58 EWC                              50.27   13  
  3 Tredup, Christine         57 ELG                              53.62   12  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         55 EWC                              46.10   16  
  2 Olsen, Kati               55 EWC                              48.06   13  
  3 Tredup, Christine         57 ELG                              49.62   12  
  4 Stranc, Sheila            58 EWC                              53.82   11  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen             58 ELG                            1:35.90   16  
                  45.76     1:35.90 (50.14)                                        
  2 Delanois, Barbara         55 EWC                            1:40.08   13  
                  45.26     1:40.08 (54.82)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tredup, Christine         57 ELG                            4:00.95   16  
                                1:53.74 ( )   2:59.90 (1:06.16)   4:00.95 (1:01.05)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dittmann, Molly           60 COHO                             34.72   16  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dittmann, Molly           60 COHO                             47.80   16  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          61 ELG                            1:46.42   16  
                  51.90     1:46.42 (54.52)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          61 ELG                              38.60   16  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          61 ELG                            1:35.60   16  
                  46.41     1:35.60 (49.19)                                        
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Esterling, Nancy          68 ELG                            1:33.28   16  
                  42.52     1:33.28 (50.76)                                        
  2 LaPonte, Elizabeth        65 ELG                            1:39.31   13  
                  48.50     1:39.31 (50.81)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Esterling, Nancy          68 ELG                            3:29.36   16  
                  49.00     1:42.01 (53.01)     2:39.41 (57.40)     3:29.36 (49.95)
  2 LaPonte, Elizabeth        65 ELG                            3:32.31   13  
                  48.45     1:41.40 (52.95)     2:37.32 (55.92)     3:32.31 (54.99)
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Esterling, Nancy          68 ELG                              51.81   16  
  2 LaPonte, Elizabeth        65 ELG                              57.44   13  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        65 ELG                              56.76   16  
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            72 COHO                             56.65   16  
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            72 COHO                           1:07.68   16  
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            72 COHO                           2:33.20   16  
                1:10.71   2:33.20 (1:22.49)                                        
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            72 COHO                           2:28.52   16  
                1:03.89   2:28.52 (1:24.63)                                        
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            72 COHO                           4:51.09   16  
                1:09.29   2:18.26 (1:08.97)   3:30.41 (1:12.15)   4:51.09 (1:20.68)
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            77 UNAT                             48.27   16  
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            77 UNAT                           3:58.63   16  
                  53.45     1:52.96 (59.51)   2:55.83 (1:02.87)   3:58.63 (1:02.80)
  2 Stevens, Ann              77 EWC                            4:10.24   13  
                  57.56   2:02.13 (1:04.57)   3:07.31 (1:05.18)   4:10.24 (1:02.93)
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            77 UNAT                          10:29.72   16  
                  54.14   1:55.32 (1:01.18)   2:59.33 (1:04.01)   4:02.52 (1:03.19)
      5:06.61 (1:04.09)   6:11.60 (1:04.99)   7:17.50 (1:05.90)   8:22.52 (1:05.02)
      9:27.38 (1:04.86)  10:29.72 (1:02.34)                                        
  2 Stevens, Ann              77 EWC                           10:57.25   13  
                  57.95   2:03.58 (1:05.63)   3:09.53 (1:05.95)   4:15.41 (1:05.88)
      5:21.83 (1:06.42)   6:29.54 (1:07.71)   7:38.44 (1:08.90)   8:46.34 (1:07.90)
      9:54.00 (1:07.66)  10:57.25 (1:03.25)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              77 EWC                              59.85   16  
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann              77 EWC                            1:04.95   16  
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            77 UNAT                           1:09.05   16  
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne            77 UNAT                           1:22.00   16  
                1:04.54     1:22.00 (17.46)                                        
  2 Stevens, Ann              77 EWC                            2:18.64   13  
                1:09.72   2:18.64 (1:08.92)                                        
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             24 MGM                              51.27   16  
                  24.21       51.27 (27.06)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             24 MGM                            2:18.68   16  
                  30.20     1:05.50 (35.30)     1:43.92 (38.42)     2:18.68 (34.76)
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             24 MGM                            5:30.19   16  
                  26.72       57.35 (30.63)     1:30.03 (32.68)     2:03.84 (33.81)
        2:37.26 (33.42)     3:11.03 (33.77)     3:45.55 (34.52)     4:20.88 (35.33)
        4:56.11 (35.23)     5:30.19 (34.08)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             24 MGM                              26.32   16  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campione, Dan             24 MGM                              58.77   16  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Matson, John              29 FCS                              24.77   16  
  2 Scovil, Chris             27 CBD-IL                           28.83   13  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          28 WLAC                             49.18   16  
                  23.86       49.18 (25.32)                                        
  2 Scovil, Chris             27 CBD-IL                         1:04.66   13  
                  31.32     1:04.66 (33.34)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnick, Charles          25 CBD-IL                         1:48.56   16  
                  25.56       53.83 (28.27)     1:20.79 (26.96)     1:48.56 (27.77)
  2 Santoro, Antonio          28 WLAC                           2:02.06   13  
                  27.02       57.81 (30.79)     1:28.97 (31.16)     2:02.06 (33.09)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Matson, John              29 FCS                              29.86   16  
  2 Cowen, Michael            25 CHSM                             34.86   13  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            25 CHSM                           1:19.43   16  
                  38.84     1:19.43 (40.59)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            25 CHSM                             36.59   16  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            25 CHSM                           1:21.24   16  
                  38.14     1:21.24 (43.10)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnick, Charles          25 CBD-IL                           23.75   16  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          28 WLAC                             55.58   16  
                  26.09       55.58 (29.49)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunnick, Charles          25 CBD-IL                           55.38   16  
                  24.93       55.38 (30.45)                                        
  2 Matson, John              29 FCS                            1:02.32   13  
                  28.99     1:02.32 (33.33)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            25 CHSM                           2:46.52   16  
                  36.55     1:19.51 (42.96)     2:07.18 (47.67)     2:46.52 (39.34)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinsella, David           33 IM                               22.22   16  
  2 Carlson, Tim              31 IM                               22.49   13  
  3 Allegra, Vincent          32 IM                               22.50   12  
  4 Javorski, John            32 MGM                              23.06   11  
  5 Ory, Jeb                  30 WMAC                             24.57   10  
  6 Mulcahy, Ryan             33 MGM                              25.14    9  
  7 Lindstrom, John Erik      33 EWC                              26.08    7  
  8 Scott, Ryan               33 WLAC                             26.36    5  
  9 Boeke, Lonny              32 WLAC                             26.75    4  
 10 Christian, Dan            30 FCS                              28.23    3  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Tim              31 IM                               49.25   16  
                  23.75       49.25 (25.50)                                        
  2 Kinsella, David           33 IM                               49.77   13  
                  23.89       49.77 (25.88)                                        
  3 Allegra, Vincent          32 IM                               50.65   12  
                  24.16       50.65 (26.49)                                        
  4 Mulcahy, Ryan             33 MGM                              55.34   11  
                  26.37       55.34 (28.97)                                        
  5 Scott, Ryan               33 WLAC                             57.13   10  
                  27.57       57.13 (29.56)                                        
  6 Boeke, Lonny              32 WLAC                             58.68    9  
                  28.21       58.68 (30.47)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinsella, David           33 IM                             1:54.40   16  
                  25.67       54.37 (28.70)     1:24.35 (29.98)     1:54.40 (30.05)
  2 Mills, Jamie              34 LIBM                           1:56.61   13  
                  26.87       55.55 (28.68)     1:25.56 (30.01)     1:56.61 (31.05)
  3 Ory, Jeb                  30 WMAC                           2:00.25   12  
                  26.79       57.16 (30.37)     1:28.09 (30.93)     2:00.25 (32.16)
  4 Scott, Ryan               33 WLAC                           2:05.13   11  
                  29.35     1:00.97 (31.62)     1:32.78 (31.81)     2:05.13 (32.35)
  5 Mulcahy, Ryan             33 MGM                            2:07.67   10  
                  28.72       59.98 (31.26)     1:33.79 (33.81)     2:07.67 (33.88)
  6 Lindstrom, John Erik      33 EWC                            2:21.92    9  
                  30.95     1:06.36 (35.41)     1:44.24 (37.88)     2:21.92 (37.68)
  7 Ancona, Matthew           30 BGM                            2:30.68    7  
                  34.95     1:12.27 (37.32)     1:51.37 (39.10)     2:30.68 (39.31)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kercheval, Josh           30 IM                             4:58.97   16  
                  26.22       55.42 (29.20)     1:25.12 (29.70)     1:55.17 (30.05)
        2:25.41 (30.24)     2:55.90 (30.49)     3:26.70 (30.80)     3:57.82 (31.12)
        4:28.42 (30.60)     4:58.97 (30.55)                                        
  2 Culver, Ben               34 ELG                            4:59.30   13  
                  26.57       55.98 (29.41)     1:25.63 (29.65)     1:55.72 (30.09)
        2:26.04 (30.32)     2:56.84 (30.80)     3:27.98 (31.14)     3:59.24 (31.26)
        4:29.89 (30.65)     4:59.30 (29.41)                                        
  3 Ancona, Matthew           30 BGM                            6:37.25   12  
                  35.43     1:13.21 (37.78)     1:52.71 (39.50)     2:33.31 (40.60)
        3:14.10 (40.79)     3:55.32 (41.22)     4:35.99 (40.67)     5:17.12 (41.13)
        5:58.25 (41.13)     6:37.25 (39.00)                                        
  4 Lindstrom, John Erik      33 EWC                            6:37.71   11  
                  33.36     1:09.27 (35.91)     1:48.04 (38.77)     2:28.56 (40.52)
        3:09.53 (40.97)     3:50.55 (41.02)     4:32.42 (41.87)     5:14.83 (42.41)
        5:56.63 (41.80)     6:37.71 (41.08)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Javorski, John            32 MGM                              27.88   16  
  2 Culver, Ben               34 ELG                              28.12   13  
  3 Scott, Ryan               33 WLAC                             31.44   12  
  4 Boeke, Lonny              32 WLAC                             31.62   11  
  5 Christian, Dan            30 FCS                              36.21   10  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kercheval, Josh           30 IM                               56.51   16  
                  27.74       56.51 (28.77)                                        
  2 Culver, Ben               34 ELG                            1:00.20   13  
                  29.56     1:00.20 (30.64)                                        
  3 Scott, Ryan               33 WLAC                           1:09.53   12  
                  34.74     1:09.53 (34.79)                                        
  4 Javorski, John            32 MGM                            1:10.81   11  
                  35.13     1:10.81 (35.68)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Tim              31 IM                               28.07   16  
  2 Lindstrom, John Erik      33 EWC                              34.49   13  
  3 Christian, Dan            30 FCS                              38.25   12  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Tim              31 IM                               24.12   16  
  2 Mills, Jamie              34 LIBM                             26.60   13  
  3 Ory, Jeb                  30 WMAC                             27.30   12  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Javorski, John            32 MGM                              58.50   16  
                  26.96       58.50 (31.54)                                        
  2 Mills, Jamie              34 LIBM                             59.24   13  
                  27.16       59.24 (32.08)                                        
  3 Lindstrom, John Erik      33 EWC                            1:21.00   12  
                  36.97     1:21.00 (44.03)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kercheval, Josh           30 IM                               55.83   16  
                  26.60       55.83 (29.23)                                        
  2 Culver, Ben               34 ELG                            1:01.33   13  
                  27.66     1:01.33 (33.67)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Ben               34 ELG                            2:08.15   16  
                  26.59     1:00.45 (33.86)     1:39.70 (39.25)     2:08.15 (28.45)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            37 WLAC                             22.40   16  
  2 Elder, Patrick            36 NWSC                             24.85   13  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            37 WLAC                             48.49   16  
                  23.29       48.49 (25.20)                                        
  2 Melcher, Scott            39 LIBM                             56.13   13  
                  26.96       56.13 (29.17)                                        
  3 Evans, James D. II        37 ELG                            1:14.33   12  
                  35.34     1:14.33 (38.99)                                        
  4 Tratt, Kerric             39 ELG                            1:32.18   11  
                  44.13     1:32.18 (48.05)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melcher, Scott            39 LIBM                           2:05.13   16  
                  27.96       58.92 (30.96)     1:32.32 (33.40)     2:05.13 (32.81)
  2 Czach, Jesse              36 BUEY                           2:32.03   13  
                  34.51     1:12.63 (38.12)     1:52.07 (39.44)     2:32.03 (39.96)
  3 Evans, James D. II        37 ELG                            2:48.08   12  
                  37.42     1:21.44 (44.02)     2:07.53 (46.09)     2:48.08 (40.55)
  4 Tratt, Kerric             39 ELG                            3:21.18   11  
                  45.43     1:36.24 (50.81)     2:29.43 (53.19)     3:21.18 (51.75)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            35 CHSM                           5:41.03   16  
                  31.26     1:04.92 (33.66)     1:38.90 (33.98)     2:13.43 (34.53)
        2:48.05 (34.62)     3:22.99 (34.94)     3:57.45 (34.46)     4:32.16 (34.71)
        5:06.97 (34.81)     5:41.03 (34.06)                                        
  2 Toth, Patrick             39 EWC                            5:48.86   13  
                  30.77     1:04.51 (33.74)     1:38.81 (34.30)     2:13.59 (34.78)
        2:48.94 (35.35)     3:24.90 (35.96)     4:01.01 (36.11)     4:37.17 (36.16)
        5:13.19 (36.02)     5:48.86 (35.67)                                        
  3 Weigand, TJ               38 WLAC                           6:09.42   12  
                  30.70     1:05.25 (34.55)     1:40.73 (35.48)     2:18.29 (37.56)
        2:56.63 (38.34)     3:35.17 (38.54)     4:14.22 (39.05)     4:53.33 (39.11)
        5:32.58 (39.25)     6:09.42 (36.84)                                        
  4 Evans, James D. II        37 ELG                            7:29.74   11  
                  39.34     1:22.97 (43.63)     2:08.62 (45.65)     2:54.00 (45.38)
        3:41.44 (47.44)     4:28.84 (47.40)     5:16.20 (47.36)     6:02.79 (46.59)
        6:48.45 (45.66)     7:29.74 (41.29)                                        
  5 Tratt, Kerric             39 ELG                            9:14.43   10  
                  47.30     1:40.44 (53.14)     2:35.24 (54.80)   4:27.95 (1:52.71)
                                5:24.76 ( )     6:22.54 (57.78)     7:20.68 (58.14)
      9:14.43 (1:53.75)                                                            
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         38 EWC                              27.91   16  
  2 Elder, Patrick            36 NWSC                             29.25   13  
  3 Thayer, Jason             39 LYON                             31.12   12  
  4 Thiry, Michael            35 CHSM                             31.59   11  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            35 CHSM                           1:07.40   16  
                  32.98     1:07.40 (34.42)                                        
  2 Cunningham, Brian         38 EWC                            1:19.17   13  
                  38.63     1:19.17 (40.54)                                        
  3 Czach, Jesse              36 BUEY                           1:25.35   12  
                  41.60     1:25.35 (43.75)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weigand, TJ               38 WLAC                             32.34   16  
  2 Evans, James D. II        37 ELG                              41.94   13  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weigand, TJ               38 WLAC                           1:10.02   16  
                  33.09     1:10.02 (36.93)                                        
  2 Melcher, Scott            39 LIBM                           1:13.97   13  
                  34.94     1:13.97 (39.03)                                        
  3 Evans, James D. II        37 ELG                            1:34.82   12  
                  44.25     1:34.82 (50.57)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            37 WLAC                             24.77   16  
  2 Thayer, Jason             39 LYON                             28.18   13  
  3 Czach, Jesse              36 BUEY                             36.18   12  
  4 Tratt, Kerric             39 ELG                              48.19   11  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         38 EWC                              55.96   16  
                  26.46       55.96 (29.50)                                        
  2 Tratt, Kerric             39 ELG                            1:52.45   13  
                  50.85   1:52.45 (1:01.60)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Toth, Patrick             39 EWC                            1:02.43   16  
                  29.03     1:02.43 (33.40)                                        
  2 Thiry, Michael            35 CHSM                           1:03.95   13  
                  30.70     1:03.95 (33.25)                                        
  3 Thayer, Jason             39 LYON                           1:06.70   12  
                  30.18     1:06.70 (36.52)                                        
  4 Czach, Jesse              36 BUEY                           1:19.24   11  
                  36.99     1:19.24 (42.25)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian         38 EWC                            2:12.15   16  
                  27.11     1:02.11 (35.00)     1:41.43 (39.32)     2:12.15 (30.72)
  2 Toth, Patrick             39 EWC                            2:18.37   13  
                  28.79     1:05.50 (36.71)     1:46.78 (41.28)     2:18.37 (31.59)
  3 Thayer, Jason             39 LYON                           2:22.81   12  
                  28.82     1:03.62 (34.80)     1:48.39 (44.77)     2:22.81 (34.42)
  4 Weigand, TJ               38 WLAC                           2:33.14   11  
                  33.56   1:56.09 (1:22.53)     2:33.27 (37.18)         2:33.14 ( )
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Peebles, Brent            43 FCS                              25.60   16  
  2 McKeever, Patrick         43 CBD-IL                           26.76   13  
  3 Murphy, Michael           43 LWM                              26.90   12  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McKeever, Patrick         43 CBD-IL                           56.67   16  
                  27.64       56.67 (29.03)                                        
  2 Peebles, Brent            43 FCS                              58.77   13  
                  27.72       58.77 (31.05)                                        
  3 Murphy, Michael           43 LWM                              59.91   12  
                  28.57       59.91 (31.34)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McKeever, Patrick         43 CBD-IL                         2:04.67   16  
                  28.29       59.23 (30.94)     1:31.64 (32.41)     2:04.67 (33.03)
  2 Hintz, Tom                44 ELG                            3:01.78   13  
                  39.54     1:24.87 (45.33)     2:12.85 (47.98)     3:01.78 (48.93)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Urban, Mark               41 MGM                            5:36.08   16  
                  30.63     1:05.02 (34.39)     1:38.08 (33.06)     2:11.48 (33.40)
        2:44.95 (33.47)     3:18.41 (33.46)     3:52.36 (33.95)     4:26.67 (34.31)
        5:01.39 (34.72)     5:36.08 (34.69)                                        
  2 Kellerstrass, Douglas     42 UNAT                           6:06.23   13  
                  31.47     1:05.92 (34.45)     1:40.62 (34.70)     2:16.59 (35.97)
        2:53.56 (36.97)     3:31.57 (38.01)     4:09.96 (38.39)     4:48.76 (38.80)
        5:28.27 (39.51)     6:06.23 (37.96)                                        
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kellerstrass, Douglas     42 UNAT                           1:01.30   16  
                  28.88     1:01.30 (32.42)                                        
  2 Jacobs-El, Jamil          44 TOPM                           1:31.07   13  
                1:30.24      1:31.07 (0.83)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Michael           43 LWM                              33.83   16  
  2 Peebles, Brent            43 FCS                              36.56   13  
  3 Jacobs-El, Jamil          44 TOPM                             40.34   12  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McKeever, Patrick         43 CBD-IL                           29.82   16  
  2 Peebles, Brent            43 FCS                              31.47   13  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Michael           43 LWM                            1:08.56   16  
                  32.48     1:08.56 (36.08)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kellerstrass, Douglas     42 UNAT                           2:21.84   16  
                  28.71     1:03.89 (35.18)     1:48.56 (44.67)     2:21.84 (33.28)
  2 Jacobs-El, Jamil          44 TOPM                           3:08.49   13  
                  36.70     1:26.19 (49.49)     2:21.26 (55.07)     3:08.49 (47.23)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vagnoni, Adrian           49 MM                               25.34   16  
  2 Dahlke, Grant             47 EWC                              25.87   13  
  3 Jenkins, Tim              49 FF                               26.04   12  
  4 Cihla, David              47 CHSM                             27.36   11  
  5 Royko, Mark               47 MGM                              27.42   10  
  6 Andrews, William          45 WLAC                             27.97    9  
  7 Belfiore, Joseph          49 UNAT                             28.17    7  
  8 Kelly, Scott              48 MGM                              29.29    5  
  9 Nolte, Paul               48 UNAT                             32.60    4  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vear, Robert              49 UNAT                             56.00   16  
                  26.55       56.00 (29.45)                                        
  2 Dahlke, Grant             47 EWC                              57.84   13  
                  27.53       57.84 (30.31)                                        
  3 Cihla, David              47 CHSM                           1:01.12   12  
                  29.36     1:01.12 (31.76)                                        
  4 Royko, Mark               47 MGM                            1:03.19   11  
                  29.11     1:03.19 (34.08)                                        
  5 Andrews, William          45 WLAC                           1:03.76   10  
                  29.71     1:03.76 (34.05)                                        
  6 Kelly, Scott              48 MGM                            1:10.48    9  
                  33.61     1:10.48 (36.87)                                        
  7 Watts, David              48 ELG                            1:17.76    7  
                  35.87     1:17.76 (41.89)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              45 COHO                           1:54.58   16  
                  27.30       56.88 (29.58)     1:26.08 (29.20)     1:54.58 (28.50)
  2 Winkelmann, Greg          49 UNAT                           2:03.16   13  
                  26.72       56.75 (30.03)     1:29.26 (32.51)     2:03.16 (33.90)
  3 Turner, Dwight            45 LIBM                           2:13.89   12  
                  29.51     1:03.41 (33.90)     1:39.26 (35.85)     2:13.89 (34.63)
  4 Jenkins, Tim              49 FF                             2:16.02   11  
                  29.77     1:03.39 (33.62)     1:38.94 (35.55)     2:16.02 (37.08)
  5 Cihla, David              47 CHSM                           2:20.85   10  
                  30.85     1:05.89 (35.04)     1:42.85 (36.96)     2:20.85 (38.00)
  6 Schark, Mark              49 ELG                            2:48.08    9  
                  38.14     1:21.46 (43.32)     2:05.34 (43.88)     2:48.08 (42.74)
  7 Schoser, John             45 NASA                           2:55.64    7  
                  39.26     1:23.08 (43.82)     2:09.27 (46.19)     2:55.64 (46.37)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schark, Mark              49 ELG                            7:10.43   16  
                  34.64     1:12.74 (38.10)     1:52.10 (39.36)     2:34.14 (42.04)
        3:19.08 (44.94)     4:05.15 (46.07)     4:51.62 (46.47)     5:38.64 (47.02)
        6:25.50 (46.86)     7:10.43 (44.93)                                        
  2 Woermer, Bruce            48 ELG                            7:33.83   13  
                  37.96     1:20.41 (42.45)     2:05.28 (44.87)     2:50.70 (45.42)
        3:36.44 (45.74)     4:23.96 (47.52)     5:11.44 (47.48)     5:59.88 (48.44)
        6:48.16 (48.28)     7:33.83 (45.67)                                        
  3 Watts, David              48 ELG                            8:43.45   12  
                  36.72     1:21.77 (45.05)     2:13.26 (51.49)     3:07.39 (54.13)
        4:02.85 (55.46)                             5:55.85 ( )     6:52.95 (57.10)
        7:49.47 (56.52)     8:43.45 (53.98)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              45 COHO                             25.98   16  
  2 Vagnoni, Adrian           49 MM                               29.62   13  
  3 Turner, Dwight            45 LIBM                             31.95   12  
  4 Jenkins, Tim              49 FF                               32.46   11  
  5 Cihla, David              47 CHSM                             33.85   10  
  6 Schark, Mark              49 ELG                              34.02    9  
  7 Kelly, Scott              48 MGM                              38.04    7  
  8 Watts, David              48 ELG                              41.15    5  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackermann, David          45 EWC                            1:04.62   16  
                  31.46     1:04.62 (33.16)                                        
  2 Cihla, David              47 CHSM                           1:10.84   13  
                  35.05     1:10.84 (35.79)                                        
  3 Dahlke, Grant             47 EWC                            1:13.01   12  
                  35.41     1:13.01 (37.60)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Dwight            45 LIBM                             33.12   16  
  2 Royko, Mark               47 MGM                              37.49   13  
  3 Nolte, Paul               48 UNAT                             37.87   12  
  4 Schoser, John             45 NASA                             38.08   11  
  5 Woermer, Bruce            48 ELG                              40.51   10  
  6 Watts, David              48 ELG                              40.60    9  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Dwight            45 LIBM                           1:14.29   16  
                  35.15     1:14.29 (39.14)                                        
  2 Schoser, John             45 NASA                           1:21.08   13  
                  39.14     1:21.08 (41.94)                                        
  3 Royko, Mark               47 MGM                            1:23.28   12  
                  38.39     1:23.28 (44.89)                                        
  4 Nolte, Paul               48 UNAT                           1:23.59   11  
                  39.77     1:23.59 (43.82)                                        
  5 Woermer, Bruce            48 ELG                            1:30.72   10  
                  43.01     1:30.72 (47.71)                                        
  6 Watts, David              48 ELG                            1:32.10    9  
                  41.88     1:32.10 (50.22)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              45 COHO                             24.87   16  
  2 Jenkins, Tim              49 FF                               28.35   13  
  3 Andrews, William          45 WLAC                             31.24   12  
  4 Belfiore, Joseph          49 UNAT                             32.47   11  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Dwight            45 LIBM                           1:05.43   16  
                  30.05     1:05.43 (35.38)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              45 COHO                             55.83   16  
                  26.60       55.83 (29.23)                                        
  2 Ackermann, David          45 EWC                            1:00.17   13  
                  28.90     1:00.17 (31.27)                                        
  3 Vagnoni, Adrian           49 MM                             1:05.60   12  
                  30.41     1:05.60 (35.19)                                        
  4 Vear, Robert              49 UNAT                           1:05.84   11  
                  31.04     1:05.84 (34.80)                                        
  5 Belfiore, Joseph          49 UNAT                           1:14.47   10  
                  34.84     1:14.47 (39.63)                                        
  6 Schark, Mark              49 ELG                            1:16.66    9  
                  33.43     1:16.66 (43.23)                                        
  7 Kelly, Scott              48 MGM                            1:20.80    7  
                  37.41     1:20.80 (43.39)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              45 COHO                           2:02.27   16  
                  27.30       57.91 (30.61)     1:33.30 (35.39)     2:02.27 (28.97)
  2 Sims, Dave                48 IM                             2:08.47   13  
                  27.62     1:01.38 (33.76)     1:39.68 (38.30)     2:08.47 (28.79)
  3 Ackermann, David          45 EWC                            2:13.30   12  
                  27.83     1:02.56 (34.73)     1:41.35 (38.79)     2:13.30 (31.95)
  4 Jenkins, Tim              49 FF                             2:19.14   11  
                  29.63     1:06.47 (36.84)     1:47.47 (41.00)     2:19.14 (31.67)
  5 Woermer, Bruce            48 ELG                            3:19.67   10  
                  47.21     1:43.07 (55.86)     2:34.57 (51.50)     3:19.67 (45.10)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               50 NWSC                             24.29   16  
  2 Black, Boyd               54 EWC                              26.47   13  
  3 Rueger, Tom               52 ELG                              32.54   12  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd               54 EWC                              59.13   16  
                  28.77       59.13 (30.36)                                        
  2 Goyette, Brian            51 EWC                            1:01.76   13  
                  30.04     1:01.76 (31.72)                                        
  3 Birenberg, Steven         50 EWC                            1:07.81   12  
                  31.58     1:07.81 (36.23)                                        
  4 Rueger, Tom               52 ELG                            1:13.18   11  
                  34.45     1:13.18 (38.73)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goyette, Brian            51 EWC                            2:22.38   16  
                  32.27     1:08.24 (35.97)     1:45.17 (36.93)     2:22.38 (37.21)
  2 Seibt, Andreas            53 FF                             2:22.73   13  
                  31.54     1:07.35 (35.81)     1:44.65 (37.30)     2:22.73 (38.08)
  3 Pegues, Lex               50 ELG                            2:29.69   12  
                  35.48     1:13.15 (37.67)     1:52.08 (38.93)     2:29.69 (37.61)
  4 Gibson, Dave              50 CIM                            2:30.75   11  
                  26.94       58.57 (31.63)     1:53.39 (54.82)     2:30.75 (37.36)
  5 Lindahl, Larry            51 TWC                            2:49.66   10  
                  37.25     1:19.20 (41.95)     2:03.91 (44.71)     2:49.66 (45.75)
  6 Rueger, Tom               52 ELG                            2:51.65    9  
                  38.67     1:22.33 (43.66)     2:08.74 (46.41)     2:51.65 (42.91)
 -- Traynor, John             51 COHO                                DQ  
                  35.41     1:14.10 (38.69)     1:56.60 (42.50)          DQ (49.57)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas            53 FF                             5:26.08   16  
                  29.56     1:02.28 (32.72)     1:35.53 (33.25)     2:08.88 (33.35)
        2:42.28 (33.40)     3:15.26 (32.98)     3:48.01 (32.75)     4:20.85 (32.84)
        4:53.63 (32.78)     5:26.08 (32.45)                                        
  2 Goyette, Brian            51 EWC                            6:15.52   13  
                  33.19     1:09.75 (36.56)     1:47.55 (37.80)     2:25.44 (37.89)
        3:03.31 (37.87)     3:41.70 (38.39)     4:20.00 (38.30)     4:58.65 (38.65)
        5:37.18 (38.53)     6:15.52 (38.34)                                        
  3 Phinney, Scot             54 CHSM                           6:54.15   12  
                  36.15     1:17.10 (40.95)     1:59.09 (41.99)     2:41.31 (42.22)
        3:24.25 (42.94)     4:07.69 (43.44)     4:50.85 (43.16)     5:33.54 (42.69)
        6:15.41 (41.87)     6:54.15 (38.74)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas            53 FF                               31.57   16  
  2 Pegues, Lex               50 ELG                              31.69   13  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              50 CIM                            1:02.49   16  
                  30.11     1:02.49 (32.38)                                        
  2 Pegues, Lex               50 ELG                            1:08.78   13  
                  33.99     1:08.78 (34.79)                                        
  3 Black, Boyd               54 EWC                            1:10.06   12  
                  34.50     1:10.06 (35.56)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd               54 EWC                              34.27   16  
  2 Seibt, Andreas            53 FF                               34.92   13  
  3 Traynor, John             51 COHO                             37.58   12  
  4 Rueger, Tom               52 ELG                              42.27   11  
  5 Birenberg, Steven         50 EWC                              42.43   10  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeves, Scott             50 LIBM                           1:12.13   16  
                  33.47     1:12.13 (38.66)                                        
  2 Seibt, Andreas            53 FF                             1:16.99   13  
                  36.02     1:16.99 (40.97)                                        
  3 Gordon, Steven            53 ELG                            1:25.45   12  
                  39.61     1:25.45 (45.84)                                        
  4 Goyette, Brian            51 EWC                            1:30.27   11  
                  43.28     1:30.27 (46.99)                                        
  5 Phinney, Scot             54 CHSM                           1:30.71   10  
                  42.99     1:30.71 (47.72)                                        
  6 Rueger, Tom               52 ELG                            1:33.70    9  
                  44.63     1:33.70 (49.07)                                        
  7 Birenberg, Steven         50 EWC                            1:42.17    7  
                  48.19     1:42.17 (53.98)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              50 CIM                              26.03   16  
  2 Soltys, Ted               50 NWSC                             26.44   13  
  3 Drake, Rick               52 IM                               29.39   12  
  4 Traynor, John             51 COHO                             32.68   11  
  5 Birenberg, Steven         50 EWC                              36.81   10  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               50 NWSC                             58.23   16  
                  27.49       58.23 (30.74)                                        
  2 Drake, Rick               52 IM                             1:09.31   13  
                  30.45     1:09.31 (38.86)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              50 CIM                            1:02.03   16  
                  28.54     1:02.03 (33.49)                                        
  2 Soltys, Ted               50 NWSC                           1:04.15   13  
                  29.96     1:04.15 (34.19)                                        
  3 Reeves, Scott             50 LIBM                           1:05.02   12  
                  30.79     1:05.02 (34.23)                                        
  4 Phinney, Scot             54 CHSM                           1:14.98   11  
                  36.06     1:14.98 (38.92)                                        
  5 Traynor, John             51 COHO                           1:15.65   10  
                  35.82     1:15.65 (39.83)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeves, Scott             50 LIBM                           2:24.95   16  
                  29.80     1:06.86 (37.06)     1:49.82 (42.96)     2:24.95 (35.13)
  2 Pegues, Lex               50 ELG                            2:30.96   13  
                  33.13     1:12.21 (39.08)     1:56.14 (43.93)     2:30.96 (34.82)
  3 Drake, Rick               52 IM                             2:39.94   12  
                  29.67     1:11.42 (41.75)     2:01.94 (50.52)     2:39.94 (38.00)
  4 Goyette, Brian            51 EWC                            2:44.82   11  
                  33.16     1:17.85 (44.69)     2:06.19 (48.34)     2:44.82 (38.63)
  5 Phinney, Scot             54 CHSM                           2:45.08   10  
                  33.77     1:18.42 (44.65)     2:07.75 (49.33)     2:45.08 (37.33)
  6 Birenberg, Steven         50 EWC                            3:22.41    9  
                  42.75     1:39.67 (56.92)   2:41.43 (1:01.76)     3:22.41 (40.98)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack               58 ELG                              25.79   16  
  2 Dodson, Phil              57 EWC                              26.17   13  
  3 Meyer, Kenneth            55 ELG                              26.81   12  
  4 Roeing, Randy             57 UNAT                             29.21   11  
  5 Reed, Michael             55 LIBM                             29.29   10  
  6 Campana, James            59 ELG                              32.73    9  
  7 Ostrander, Bob            55 BUEY                             33.21    7  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              57 EWC                              56.46   16  
                  27.37       56.46 (29.09)                                        
  2 Eggar, Jack               58 ELG                              56.69   13  
                  27.24       56.69 (29.45)                                        
  3 Roeing, Randy             57 UNAT                           1:05.03   12  
                  30.40     1:05.03 (34.63)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              57 EWC                            2:06.38   16  
                  29.86     1:03.05 (33.19)     1:35.52 (32.47)     2:06.38 (30.86)
  2 Scanlan, Kevin            56 UNAT                           2:07.75   13  
                  29.42     1:01.23 (31.81)     1:34.26 (33.03)     2:07.75 (33.49)
  3 Eggar, Jack               58 ELG                            2:08.09   12  
                  29.13     1:00.55 (31.42)     1:34.30 (33.75)     2:08.09 (33.79)
  4 Reed, Michael             55 LIBM                           2:25.50   11  
                  33.05     1:09.37 (36.32)     1:48.18 (38.81)     2:25.50 (37.32)
  5 Moehlmann, Kurt           59 BUEY                           2:25.74   10  
                  33.20     1:09.52 (36.32)     1:47.22 (37.70)     2:25.74 (38.52)
  6 Spaulding, Robert         59 BUEY                           2:46.61    9  
                  39.97     1:22.01 (42.04)     2:05.28 (43.27)     2:46.61 (41.33)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            56 UNAT                           5:55.12   16  
                  32.80     1:07.64 (34.84)     1:43.19 (35.55)     2:19.45 (36.26)
        2:55.74 (36.29)     3:31.46 (35.72)     4:07.53 (36.07)     4:43.87 (36.34)
        5:20.17 (36.30)     5:55.12 (34.95)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth            55 ELG                              31.98   16  
  2 Spaulding, Robert         59 BUEY                             35.34   13  
  3 Ostrander, Bob            55 BUEY                             36.96   12  
  4 Reed, Michael             55 LIBM                             39.49   11  
  5 Miller, John B            57 MGM                              45.66   10  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth            55 ELG                            1:10.02   16  
                  34.56     1:10.02 (35.46)                                        
  2 Spaulding, Robert         59 BUEY                           1:17.85   13  
                  38.11     1:17.85 (39.74)                                        
  3 Miller, John B            57 MGM                            1:47.89   12  
                1:43.48      1:47.89 (4.41)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James            59 ELG                              32.57   16  
  2 Prossnitz, Phil           55 EWC                              35.07   13  
  3 Dodson, Phil              57 EWC                              38.93   12  
  4 Ostrander, Bob            55 BUEY                             42.04   11  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James            59 ELG                            1:12.53   16  
                  34.14     1:12.53 (38.39)                                        
  2 Meyer, Kenneth            55 ELG                            1:19.09   13  
                  37.60     1:19.09 (41.49)                                        
  3 Dodson, Phil              57 EWC                            1:19.55   12  
                  37.99     1:19.55 (41.56)                                        
  4 Spaulding, Robert         59 BUEY                           1:26.07   11  
                  41.11     1:26.07 (44.96)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            56 UNAT                             29.82   16  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            56 UNAT                           1:08.30   16  
                  31.20     1:08.30 (37.10)                                        
  2 Reed, Michael             55 LIBM                           1:27.28   13  
                  38.62     1:27.28 (48.66)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth            55 ELG                            1:08.50   16  
                  33.78     1:08.50 (34.72)                                        
  2 Scanlan, Kevin            56 UNAT                           1:08.86   13  
  3 Spaulding, Robert         59 BUEY                           1:16.38   12  
                  36.01     1:16.38 (40.37)                                        
  4 Reed, Michael             55 LIBM                           1:22.90   11  
                  38.40     1:22.90 (44.50)                                        
  5 Miller, John B            57 MGM                            1:33.13   10  
                  45.50     1:33.13 (47.63)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Charles           63 EWC                              27.63   16  
  2 Maude, Tom                61 ELG                              31.24   13  
  3 Kozlowski, Michael        60 GSM                              32.66   12  
  4 Alsen, Donald J           61 BUEY                             38.70   11  
  5 Simkus, Paul              62 TWC                              40.27   10  
  6 Mackey, Tom               61 UNAT                             48.18    9  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Charles           63 EWC                            1:02.12   16  
                  30.21     1:02.12 (31.91)                                        
  2 Maude, Tom                61 ELG                            1:08.47   13  
                  32.57     1:08.47 (35.90)                                        
  3 Osborne, Oz               64 ELG                            1:12.19   12  
                  34.25     1:12.19 (37.94)                                        
  4 Simkus, Paul              62 TWC                            1:36.04   11  
                  46.22     1:36.04 (49.82)                                        
  5 Mackey, Tom               61 UNAT                           1:42.36   10  
                  46.61     1:42.36 (55.75)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Keith              62 EWC                            2:22.64   16  
                  31.26     1:06.73 (35.47)     1:44.91 (38.18)     2:22.64 (37.73)
  2 Vernon, Charles           63 EWC                            2:23.27   13  
                  32.57     1:07.97 (35.40)     1:46.98 (39.01)     2:23.27 (36.29)
  3 Maude, Tom                61 ELG                            2:30.15   12  
                  34.18     1:11.53 (37.35)     1:51.16 (39.63)     2:30.15 (38.99)
  4 Garcia, Jaime             62 ELG                            2:55.71   11  
                  38.24     1:21.56 (43.32)     2:08.83 (47.27)     2:55.71 (46.88)
  5 Alsen, Donald J           61 BUEY                           3:15.40   10  
                  38.81   3:15.40 (2:36.59)                                        
  6 Simkus, Paul              62 TWC                            3:27.49    9  
                  46.07     1:40.14 (54.07)     2:35.20 (55.06)     3:27.49 (52.29)
  7 Mackey, Tom               61 UNAT                           3:58.39    7  
                  48.82   3:58.39 (3:09.57)                                        
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Charles           63 EWC                            6:45.78   16  
                  37.00     1:17.61 (40.61)     1:59.18 (41.57)     2:40.74 (41.56)
        3:22.24 (41.50)     4:04.00 (41.76)     4:45.43 (41.43)     5:27.15 (41.72)
        6:07.32 (40.17)     6:45.78 (38.46)                                        
  2 Maude, Tom                61 ELG                            7:08.57   13  
                  36.92     1:17.07 (40.15)     1:59.17 (42.10)     2:42.59 (43.42)
        3:27.23 (44.64)     4:12.96 (45.73)     4:57.92 (44.96)     5:42.97 (45.05)
        6:27.60 (44.63)     7:08.57 (40.97)                                        
  3 Osborne, Oz               64 ELG                            7:30.51   12  
                  40.43     1:24.99 (44.56)     2:10.88 (45.89)     2:57.57 (46.69)
        3:44.20 (46.63)     4:30.84 (46.64)     5:17.83 (46.99)     6:03.57 (45.74)
      7:30.51 (1:26.94)                                                            
  4 Kozlowski, Michael        60 GSM                            7:45.11   11  
                  39.41     1:22.49 (43.08)     2:07.69 (45.20)     2:53.96 (46.27)
        3:41.32 (47.36)     4:28.82 (47.50)     5:18.06 (49.24)     6:08.58 (50.52)
        6:57.34 (48.76)     7:45.11 (47.77)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jaime             62 ELG                              40.15   16  
  2 Maude, Tom                61 ELG                              41.74   13  
  3 Simkus, Paul              62 TWC                              50.89   12  
  4 Alsen, Donald J           61 BUEY                             51.85   11  
  5 Mackey, Tom               61 UNAT                             59.26   10  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Jaime             62 ELG                              43.84   16  
  2 Mackey, Tom               61 UNAT                           1:20.88   13  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Keith              62 EWC                            1:21.48   16  
                  38.53     1:21.48 (42.95)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               64 ELG                              36.32   16  
  2 Kozlowski, Michael        60 GSM                              54.62   13  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Charles           63 EWC                            1:33.64   16  
                  45.07     1:33.64 (48.57)                                        
  2 Osborne, Oz               64 ELG                            1:34.22   13  
                  42.38     1:34.22 (51.84)                                        
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Keith              62 EWC                            1:12.26   16  
                  33.89     1:12.26 (38.37)                                        
 -- Garcia, Jaime             62 ELG                                 DQ  
                  43.95          DQ (50.16)                                        
 -- Alsen, Donald J           61 BUEY                                DQ  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               64 ELG                            3:14.18   16  
                  40.34     1:32.54 (52.20)     2:30.77 (58.23)     3:14.18 (43.41)
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           65 GSH                            1:22.99   16  
                  39.27     1:22.99 (43.72)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              65 NEM                            2:29.67   16  
                  34.08     1:11.78 (37.70)     1:51.26 (39.48)     2:29.67 (38.41)
  2 Dayton, Barry H           65 GSH                            3:08.93   13  
                  40.88     1:28.55 (47.67)     2:19.26 (50.71)     3:08.93 (49.67)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              65 NEM                            6:47.58   16  
                  36.52     1:16.73 (40.21)     1:58.05 (41.32)     2:40.12 (42.07)
        3:21.57 (41.45)     4:02.84 (41.27)     4:44.21 (41.37)     5:25.50 (41.29)
        6:07.45 (41.95)     6:47.58 (40.13)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              65 NEM                              36.13   16  
  2 Dayton, Barry H           65 GSH                              46.60   13  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eger, Laszlo              65 NEM                            1:18.44   16  
                  37.23     1:18.44 (41.21)                                        
  2 Dayton, Barry H           65 GSH                            1:51.49   13  
                  54.73     1:51.49 (56.76)                                        
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           65 GSH                            1:45.79   16  
                  48.84     1:45.79 (56.95)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          74 MGM                              40.29   16  
  2 Voigt, Alfred             73 PRP                              40.33   13  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Voigt, Alfred             73 PRP                            1:33.18   16  
                  42.27     1:33.18 (50.91)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          74 MGM                            3:31.61   16  
                  49.20     1:43.80 (54.60)     2:39.05 (55.25)     3:31.61 (52.56)
  2 Voigt, Alfred             73 PRP                            3:32.29   13  
                  43.12     1:34.41 (51.29)     2:31.70 (57.29)   3:32.29 (1:00.59)
  3 Cohen, Kenneth            70 GSH                            3:43.89   12  
                  51.22     1:48.24 (57.02)     2:47.26 (59.02)     3:43.89 (56.63)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth            70 GSH                           10:10.06   16  
                  53.76   1:54.00 (1:00.24)   2:57.08 (1:03.08)   3:59.65 (1:02.57)
      5:02.29 (1:02.64)   6:05.98 (1:03.69)   7:09.34 (1:03.36)   8:11.83 (1:02.49)
      9:13.53 (1:01.70)    10:10.06 (56.53)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          74 MGM                              46.75   16  
  2 Voigt, Alfred             73 PRP                              54.59   13  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          74 MGM                            1:50.32   16  
                  54.23     1:50.32 (56.09)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth            70 GSH                              56.58   16  
  2 Voigt, Alfred             73 PRP                              57.16   13  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth            70 GSH                            2:14.33   16  
                1:03.83   2:14.33 (1:10.50)                                        
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          74 MGM                            1:46.39   16  
                  50.56     1:46.39 (55.83)                                        
  2 Cohen, Kenneth            70 GSH                            2:15.55   13  
                1:03.16   2:15.55 (1:12.39)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             78 BAM                              34.26   16  
  2 Bik, Wayne                75 MGM                              43.56   13  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Banfield, Tom             78 BAM                            1:19.64   16  
                  38.66     1:19.64 (40.98)                                        
  2 Bik, Wayne                75 MGM                            1:59.04   13  
                  51.71   1:59.04 (1:07.33)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne                75 MGM                            1:02.38   16  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne                75 MGM                            2:17.93   16  
                1:03.81   2:17.93 (1:14.12)                                        
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bik, Wayne                75 MGM                            2:17.64   16  
                1:05.42   2:17.64 (1:12.22)                                        
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Mount Greenwood Masters  'B'                                1:47.00   32  
     1) Oskvarek, Natalie W24           2) Campione, Dan M24              
     3) Mulcahy, Ryan M33               4) Dickman, Rachel W24            
                  25.11       56.13 (31.02)     1:23.98 (27.85)     1:47.00 (23.02)
 
Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish  'A'                                  4:34.90   32  
     1) Hesterberg, Lisa W24            2) Lingner, Heather W35           
     3) Toth, Patrick M39               4) Black, Boyd M54                
                  35.42   1:12.15 (1:12.15)     1:49.81 (37.66)   2:32.01 (1:19.86)
        3:00.61 (28.60)   3:33.87 (1:01.86)     4:03.21 (29.34)   4:34.90 (1:01.03)
 
Mixed 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish  'A'                                  9:24.75   32  
     1) Hesterberg, Lisa W24            2) Pajeau, Nichelle W36           
     3) Goyette, Brian M51              4) Black, Boyd M54                
                  33.45   1:11.84 (1:11.84)   1:51.73 (1:51.73)   2:29.68 (2:29.68)
        3:00.31 (30.63)   3:34.90 (1:05.22)   4:10.58 (1:40.90)   4:57.90 (2:28.22)
        5:17.85 (19.95)     5:54.07 (56.17)   6:31.26 (1:33.36)   7:07.89 (2:09.99)
        7:37.63 (29.74)   8:13.04 (1:05.15)   8:49.90 (1:42.01)   9:24.75 (2:16.86)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 West Loop Aquatic Masters  'A'                              2:01.99   32  
     1) Weigand, TJ M38                 2) Szabados, Bela M37             
     3) Cregar, Mandee W25              4)                                
                  37.09     1:09.30 (32.21)     1:34.30 (25.00)     2:01.99 (27.69)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 West Loop Aquatic Masters  'A'                              1:46.05   32  
     1) Boeke, Lonny M32                2) Andrews, William M45           
     3) Ryan, Carol W52                 4) Strand, Pam W51                
                  23.59       52.68 (29.09)     1:20.50 (27.82)     1:46.05 (25.55)
  2 Evanston Wild Catfish  'A'                                  1:48.54   26  
     1) Lingner, Heather W35            2) Lindstrom, John Erik M33       
     3) Goyette, Brian M51              4)                                
                  27.27       54.73 (27.46)     1:22.88 (28.15)     1:48.54 (25.66)
  3 Mount Greenwood Masters  'A'                                1:49.56   24  
     1) Scobbie, Karen W42              2) Javorski, John M32             
     3) Royko, Mark M47                 4) Sajn, Catherine W27            
                  30.57       58.46 (27.89)     1:21.31 (22.85)     1:49.56 (28.25)
  4 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                             1:57.00   22  
     1) Campana, James M59              2) Browne, Dorianne W34           
     3) Rueger, Tom M52                 4)                                
                  26.10       59.10 (33.00)     1:29.38 (30.28)     1:57.00 (27.62)
  5 Chicago Smelts  'A'                                         1:59.22   20  
     1) Walker, Krista M W29            2) Giles-Ott, Ruth W42            
     3) Cowen, Michael M25              4) Thiry, Michael M35             
                  29.88       59.03 (29.15)     1:33.93 (34.90)     1:59.22 (25.29)
  6 West Loop Aquatic Masters  'B'                              1:59.76   18  
     1) Santoro, Antonio M28            2) Scott, Ryan M33                
     3) Cregar, Mandee W25              4) Park, Angela W31               
                  26.87       57.55 (30.68)   1:59.76 (1:02.21)                    
 
Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       3:16.28   32  
     1) Allegra, Vincent M32            2) Carlson, Tim M31               
     3) Sims, Dave M48                  4) Kinsella, David M33            
                  23.35       49.21 (49.21)     1:12.13 (22.92)     1:37.35 (48.14)
        2:00.51 (23.16)     2:26.30 (48.95)     2:50.08 (23.78)     3:16.28 (49.98)
  2 West Loop Aquatic Masters  'A'                              3:51.86   26  
     1) Scott, Ryan M33                 2) Suto, Monika W37               
     3) Santoro, Antonio M28            4) Park, Angela W31               
                  29.95   1:02.55 (1:02.55)     1:31.90 (29.35)   2:03.31 (1:00.76)
        2:29.68 (26.37)     3:00.62 (57.31)     3:25.08 (24.46)     3:51.86 (51.24)
  3 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                             4:53.59   24  
     1) Harrison, Jennifer W40          2) Culver, Ben M34                
     3) Pegues, Lex M50                 4)                                
                  34.65   1:13.03 (1:13.03)     1:47.28 (34.25)   2:25.96 (1:12.93)
        3:00.08 (34.12)   3:38.33 (1:12.37)     4:11.52 (33.19)   4:53.59 (1:15.26)
  4 Mount Greenwood Masters  'A'                                5:02.35   22  
     1) Javorski, John M32              2) Miller, John B M57             
     3) Scobbie, Karen W42              4) Oskvarek, Natalie W24          
                  29.17   1:01.10 (1:01.10)     1:44.03 (42.93)                    
            3:15.51 ( )         3:59.72 ( )     4:28.66 (28.94)   5:02.35 (1:02.63)
 
Mixed 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       7:18.24   32  
     1) Allegra, Vincent M32            2) Carlson, Tim M31               
     3) Sims, Dave M48                  4) Kinsella, David M33            
                  24.80       52.25 (52.25)   1:20.94 (1:20.94)   1:49.71 (1:49.71)
        2:13.74 (24.03)     2:40.57 (50.86)   3:08.24 (1:18.53)   3:36.47 (1:46.76)
        4:00.80 (24.33)     4:28.29 (51.82)   4:56.71 (1:20.24)   5:26.84 (1:50.37)
        5:52.25 (25.41)     6:20.19 (53.35)   6:49.04 (1:22.20)   7:18.24 (1:51.40)
  2 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                             8:59.53   26  
                  33.88   1:11.62 (1:11.62)   1:49.43 (1:49.43)   2:26.87 (2:26.87)
        2:59.34 (32.47)   3:35.77 (1:08.90)   4:11.60 (1:44.73)   4:45.58 (2:18.71)
        5:17.42 (31.84)   5:53.12 (1:07.54)   6:29.05 (1:43.47)   7:04.60 (2:19.02)
        7:30.32 (25.72)     7:59.89 (55.29)   8:30.08 (1:25.48)   8:59.53 (1:54.93)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Flying Carp  'A'                                            2:09.37   32  
     1) Matson, John M29                2) Quinn, Mary W38                
     3) Peebles, Brent M43              4)                                
                  30.54     1:07.05 (36.51)     1:44.00 (36.95)     2:09.37 (25.37)
  2 Chicago Smelts  'A'                                         2:16.35   26  
     1) Giles-Ott, Ruth W42             2) Cowen, Michael M25             
     3) Martinez, Andrea W34            4) Thiry, Michael M35             
                  41.34     1:15.94 (34.60)     1:54.73 (38.79)     2:16.35 (21.62)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyons  'A'                                                  1:52.38   32  
     1) Thayer, Jason M39               2) Carney, Karin W47              
     3) Purcell, Karen W46              4)                                
                  26.56       57.21 (30.65)     1:27.45 (30.24)     1:52.38 (24.93)
  2 Unattatched  'A'                                            2:01.35   26  
     1) Larsen, Sheryl W48              2) Kellerstrass, Douglas M42      
     3) Nolte, Paul M48                 4) Sullivan, Carole W51           
                  32.89     1:04.22 (31.33)     1:35.54 (31.32)     2:01.35 (25.81)
  3 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                             2:09.64   24  
     1) Evans, James D. II M37          2) Cimilluca, Krista W40          
                  35.00     1:07.72 (32.72)     1:40.18 (32.46)     2:09.64 (29.46)
 
Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                             5:40.41   32  
     1) Jensen, Rebecca W36             2) Tratt, Kerric M39              
     3) Evans, James D. II M37          4)                                
                  44.96   1:34.67 (1:34.67)     2:13.31 (38.64)   2:57.45 (1:22.78)
                          4:27.00 (1:29.55)     5:00.21 (33.21)   5:40.41 (1:13.41)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                             2:06.00   32  
     1) Rueger, Tom M52                 2) Kozial, Melissa W44            
     3) Watts, David M48                4)                                
                  31.89                             1:36.05 ( )     2:06.00 (29.95)
  2 West Loop Aquatic Masters  'A'                              2:14.12   26  
     1) Roose, Lynn W47                 2) Strand, Pam W51                
     3) Andrews, William M45            4)                                
                  38.30     1:16.28 (37.98)     1:46.31 (30.03)     2:14.12 (27.81)
  3 Evanston Wild Catfish  'A'                                  2:25.07   24  
     1) Lindstrom, John Erik M33        2) Pajeau, Nichelle W36           
     3) Lindstrom, Sarah W33            4) Birenberg, Steven M50          
                  38.72     1:14.43 (35.71)     1:55.42 (40.99)     2:25.07 (29.65)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish  'A'                                  2:11.14   32  
     1) Black, Boyd M54                 2) Stranc, Sheila W58             
     3) Delanois, Barbara W55           4)                                
                  28.04     1:06.48 (38.44)     1:44.12 (37.64)     2:11.14 (27.02)
 
Mixed 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                            12:15.93   32  
     1) Schlau, Tammy W46               2) Woermer, Bruce M48             
     3) Falduto, Jaynie W48             4) Schark, Mark M49               
                  40.27   1:24.91 (1:24.91)   2:13.46 (2:13.46)   2:58.01 (2:58.01)
        3:36.25 (38.24)   4:19.76 (1:21.75)   5:05.25 (2:07.24)   5:49.96 (2:51.95)
        6:08.24 (18.28)     6:30.38 (40.42)   7:18.41 (1:28.45)                    
            9:37.74 ( )        10:27.54 ( )        11:21.75 ( )        12:15.93 ( )
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                             2:16.06   32  
     1) Schark, Mark M49                2) Woermer, Bruce M48             
     3) Falduto, Jaynie W48             4) Schlau, Tammy W46              
                  34.63     1:17.36 (42.73)     2:00.38 (43.02)     2:16.06 (15.68)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                             2:33.45   32  
     1) Esterling, Nancy W68            2) Osborne, Oz M64                
     3) LaPonte, Elizabeth W65          4) Maude, Tom M61                 
                  45.06     1:18.29 (33.23)     2:05.70 (47.41)     2:33.45 (27.75)
 
Mixed 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                             5:31.19   32  
     1) LaPonte, Elizabeth W65          2) Maude, Tom M61                 
     3) Osborne, Oz M64                 4) Esterling, Nancy W68           
                  46.63   1:35.95 (1:35.95)     2:10.46 (34.51)   2:50.01 (1:14.06)
        3:35.23 (45.22)   4:28.79 (1:38.78)     4:58.61 (29.82)   5:31.19 (1:02.40)
  2 Elgin Blue Waves Swim Team  'B'                             7:19.47   26  
     1) Vogel, Aileen W58               2) Quill, Catherine W61           
     3) Campana, James M59              4) Eggar, Jack M58                
                  57.48                             2:46.07 ( )         3:39.91 ( )
        4:24.66 (44.75)   5:16.24 (1:36.33)     5:59.62 (43.38)   7:19.47 (2:03.23)
 
Mixed 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Waves Swim Team  'A'                            11:01.28   32  
     1) Vogel, Aileen W58               2) Meyer, Kenneth M55             
     3) Tredup, Christine W57           4) Eggar, Jack M58                
                  43.37   1:37.33 (1:37.33)   2:37.06 (2:37.06)   3:37.14 (3:37.14)
        4:07.15 (30.01)   4:41.46 (1:04.32)   5:17.35 (1:40.21)   5:52.59 (2:15.45)
        6:21.10 (28.51)   7:17.37 (1:24.78)   8:03.50 (2:10.91)   8:48.20 (2:55.61)
        9:17.91 (29.71)   9:51.80 (1:03.60)  10:26.45 (1:38.25)  11:01.28 (2:13.08)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Wild Catfish  'A'                                  2:37.75   32  
     1) Delanois, Barbara W55           2) Goyette, Brian M51             
     3) Stranc, Sheila W58              4)                                
                  44.01     1:24.81 (40.80)     1:58.03 (33.22)     2:37.75 (39.72)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 16                    
 
  1. Elgin Blue Waves Swim Team       2056.5   2. Evanston Wild Catfish            1252.5
  3. Mount Greenwood Masters             779   4. West Loop Aquatic Masters           700
  5. Unattatched                         501   6. Chicago Smelts                      491
  7. Deerfield                           480   8. Illinois Masters                    324
  9. Beuhler YMCA                        308  10. Libertyville Masters                298
 11. Naperville Waves                    291  12. Flying Carp                         232
 13. Lyons                               216  14. The Wellness Center                 172
 15. Gray Sharks                         144  16. Chicago Blue Dophins                135
 17. Good Samaritan Sea Otters           133  18. Fossil Fish                         129
 19. Wisconsin Masters                    76  20. Park Ridge Penguins                  68
 21. New England Masters                  64  22. Central Masters                      59
 23. Lincolnway Masters                   56  24. Michigan Masters                     41
 25. The Oak Park Masters                 38  26. Windy City Waves                     32
 26. Bam                                  32  28. Northwestern Aquatic Swim            31
 29. Buffalo Grove Masters                19