Licensed to Illinois LMSC - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 4/6/2016 01:14 PM
           3rd Annual Redhawks Super Sweet Red Hot Meet - 3/20/2016            
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 23.57   4/19/2012 Kelly N McNichols                            
    NATIONAL: N 22.21   1/31/2015 VANDERPOOL-WALLAC                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           24 Naperville Waves-IL    26.00      26.91  
  2 Waters, Catherine         23 Southside-IL           32.00      30.62  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 50.01   4/19/2012 Kelly N McNichols                            
    NATIONAL: N 48.18   12/6/2014 KATIE MEILI                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           24 Naperville Waves-IL  1:00.00      56.05  
      26.75   29.30                                                
  2 Hutton, Taylor            23 Naperville Waves-IL    58.41      59.82  
      28.77   31.05                                                
  3 Waters, Catherine         23 Southside-IL         1:03.00    1:09.38  
      32.55   36.83                                                
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 4:58.99   4/23/2015 Adrienne Bicek                             
    NATIONAL: N 4:49.97  10/25/2003 JESSICA FOSCHI                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Taylor            23 Naperville Waves-IL  5:50.13    5:45.75  
      30.66   34.32   35.05   35.32   35.60   35.41   35.48   35.42
      34.92   33.57                                                
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 58.50   4/28/2002 Shona Kovatch                                
    NATIONAL: N 52.30   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           24 Naperville Waves-IL  1:07.00    1:01.96  
      28.73   33.23                                                
  2 Waters, Catherine         23 Southside-IL         1:17.00    1:22.62  
      39.31   43.31                                                
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 2:07.39   4/10/2015 Adrienne Bicek                             
    NATIONAL: N 1:54.20   12/4/2014 KATIE MEILI                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           24 Naperville Waves-IL  2:10.00    2:20.79  
      28.81   36.13   41.34   34.51                                
  2 Waters, Catherine         23 Southside-IL         2:45.00    3:02.94  
      40.42   46.89   54.14   41.49                                
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 23.72    1/1/1991 Elisabeth Fabrizi                            
    NATIONAL: N 22.62   1/25/2014 MADISON KENNEDY                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne           25 Naperville Waves-IL    26.00      26.25  
  2 Murphy, Kira              29 Unat-IL                28.99      27.28  
  3 Krueger, Ruby             27 Evanston-IL            28.55      30.10  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 51.92    5/9/2012 Isabel Madeira                               
    NATIONAL: N 49.18   2/24/2013 KIM VANDENBERG                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Kira              29 Unat-IL              1:00.56      59.44  
      29.03   30.41                                                
  2 Eickstead, Kellie         28 Rock River Y-IL      1:00.50    1:00.49  
      29.36   31.13                                                
  3 Dangremond, Emily M       29 Lakeshore-IL         1:00.00    1:03.01  
      30.13   32.88                                                
  4 Miller, Jackie            26 Unat-IL              1:30.00    1:09.75  
      32.74   37.01                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 1:55.44    5/8/1998 Jennifer Ridge                             
    NATIONAL: N 1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne           25 Naperville Waves-IL  1:59.00    2:07.99  
      28.38   31.93   33.80   33.88                                
  2 Dangremond, Emily M       29 Lakeshore-IL         2:16.24    2:16.70  
      31.84   33.85   35.63   35.38                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 5:09.89    1/1/1988 Martha Jahn                                
    NATIONAL: N 4:49.88    1/3/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne           25 Naperville Waves-IL  5:15.00    5:22.66  
      29.84   32.08   32.24   32.81   32.61   33.12   32.72   33.00
      32.34   31.90                                                
  2 Dangremond, Emily M       29 Lakeshore-IL         6:10.00    6:06.91  
      33.29   36.18   36.85   37.16   36.68   36.99   36.93   37.32
      38.00   37.51                                                
  3 Oskvarek, Natalie A       29 Southside-IL         6:24.16    6:28.79  
      33.97   36.84   38.67   38.99   39.66   40.89   39.91   39.76
      40.60   39.50                                                
  4 Miller, Jackie            26 Unat-IL              7:40.00    7:33.87  
      37.56   42.13   44.86   46.04   46.78   47.06   47.42   47.32
      48.04   46.66                                                
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 59.08   4/19/2007 Zsejke Tusa                                  
    NATIONAL: N 54.06   5/23/2010 TANICA JAMISON                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Kira              29 Unat-IL              1:09.89    1:10.12  
      34.02   36.10                                                
  2 Dangremond, Emily M       29 Lakeshore-IL         1:15.00    1:15.91  
      36.96   38.95                                                
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:12.46   5/15/1987 Beth Mauer                                 
    NATIONAL: N 1:56.87   2/28/2015 F PELLEGRINI                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Kira              29 Unat-IL              2:26.00    2:30.35  
      34.46   37.17   39.85   38.87                                
  2 Oskvarek, Natalie A       29 Southside-IL         2:40.12    2:46.23  
      38.46   42.03   42.85   42.89                                
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:07.41   3/11/2012 Jenny R Habjan                             
    NATIONAL: N   59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newhouse, Katie           27 Naperville Waves-IL  1:15.97    1:31.37  
      43.18   48.19                                                
  2 Miller, Jackie            26 Unat-IL              1:50.00    1:37.40  
      44.96   52.44                                                
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:23.34   5/11/2006 M Chamberlain                              
    NATIONAL: N 2:09.05    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newhouse, Katie           27 Naperville Waves-IL  2:45.13    3:16.63  
      41.83   46.94   53.59   54.27                                
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 55.34   4/19/2012 Katie A Braun                                
    NATIONAL: N 53.20   4/24/2015 AMANDA SIMS                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eickstead, Kellie         28 Rock River Y-IL      1:03.30    1:04.74  
      30.67   34.07                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 2:08.67   4/19/2012 Katie Braun                                
    NATIONAL: N 1:57.56   12/5/2013 JUSTINE MUELLER                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eickstead, Kellie         28 Rock River Y-IL      2:30.00    2:34.75  
      32.00   41.61   46.09   35.05                                
  2 Oskvarek, Natalie A       29 Southside-IL         2:40.92    2:52.30  
      39.50   42.47   51.69   38.64                                
  3 Newhouse, Katie           27 Naperville Waves-IL  2:28.04    3:00.09  
      40.35   42.78   51.19   45.77                                
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 4:37.17    4/7/2011 Rachel Ridgeway                            
    NATIONAL: N 4:19.02   2/22/2013 JUSTINE MUELLER                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne           25 Naperville Waves-IL  4:35.00    4:48.36  
      31.18   34.98   37.72   36.83   40.08   40.50   33.65   33.42
  2 Krueger, Ruby             27 Evanston-IL          5:40.00    5:47.74  
      35.77   42.16   44.82   46.16   48.05   50.35   41.41   39.02
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 24.26   4/18/2008 Zsejke Tusa                                  
    NATIONAL: N 22.48  11/29/2012 ERIKA ERNDL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              30 Munster-IN             25.00      25.61  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 52.44   5/15/2003 Nadine Day                                   
    NATIONAL: N 48.03   2/23/2013 ERIKA ERNDL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              30 Munster-IN             55.50      57.34  
      27.32   30.02                                                
  2 Cammarata, Martha         34 Naperville Waves-IL  1:25.00    1:14.79  
      35.52   39.27                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 1:51.76   5/15/2003 Nadine K Day                               
    NATIONAL: N 1:43.46  11/30/2012 ERIKA ERNDL                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              30 Munster-IN           2:09.00    2:10.75  
      28.72   32.59   34.25   35.19                                
  2 Dumire, Stephanie         33 Evanston-IL          2:29.08    2:34.38  
      36.64   38.70   40.42   38.62                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 5:08.13   4/13/2003 Nadine K Day                               
    NATIONAL: N 4:46.92   4/14/2012 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dumire, Stephanie         33 Evanston-IL          6:43.24    6:48.04  
      37.14   40.29   41.02   42.07   42.88   42.48   41.88   41.37
      39.63   39.28                                                
  2 Cammarata, Martha         34 Naperville Waves-IL  8:15.00    7:24.07  
      37.12   41.70   44.04   44.84   46.11   46.14   46.38   46.85
      46.04   44.85                                                
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 58.49   4/23/2010 Zsejke Tusa                                  
    NATIONAL: N 54.60   4/30/2011 NORIKO INADA                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              30 Munster-IN           1:05.00    1:07.96  
      32.40   35.56                                                
  2 Dumire, Stephanie         33 Evanston-IL          1:21.53    1:23.99  
      42.03   41.96                                                
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:09.70   5/19/1988 Beth Mauer                                 
    NATIONAL: N 1:59.93   2/19/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dumire, Stephanie         33 Evanston-IL          3:00.63    2:59.19  
      42.69   44.51   46.75   45.24                                
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 56.60   4/18/2008 Zsejke Tusa                                  
    NATIONAL: N 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              30 Munster-IN           1:04.00    1:05.80  
      29.11   36.69                                                
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 2:06.72   5/15/2003 Nadine K Day                               
    NATIONAL: N 1:58.80   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cammarata, Martha         34 Naperville Waves-IL  3:30.00    3:08.10  
      38.21   49.98   53.55   46.36                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 24.18   4/25/2004 Liz Dillman                                  
    NATIONAL: N 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Camille              36 Blue Tides-IL          31.30      32.66  
  2 Wise, MariaVictoria       39 LT Bloomingdale-IL        NT      47.35  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 51.61   4/22/2004 Liz Dillmann                                 
    NATIONAL: N 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Camille              36 Blue Tides-IL        1:09.00    1:13.01  
      34.58   38.43                                                
  2 Schilling, Lindsey        37 Unat-IL              1:30.00    1:13.99  
      36.06   37.93                                                
  3 Wise, MariaVictoria       39 LT Bloomingdale-IL        NT    1:46.21  
      50.04   56.17                                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 1:54.39    5/1/2008 Nadine K Day                               
    NATIONAL: N 1:51.55    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Camille              36 Blue Tides-IL        2:29.40    2:35.06  
      35.30   38.98   40.68   40.10                                
  2 Schilling, Lindsey        37 Unat-IL              3:30.00    2:46.37  
      38.81   42.93   42.77   41.86                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 5:09.95   4/25/2004 Liz Dillmann                               
    NATIONAL: N 4:56.09    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Camille              36 Blue Tides-IL        6:42.00    6:44.84  
      35.03   39.22   41.09   41.48   41.44   41.42   41.85   41.97
      41.72   39.62                                                
  2 Schwer, Jennifer          38 Naperville Waves-IL  6:55.36    6:53.47  
      37.30   40.94   41.99   41.92   42.20   42.21   42.25   42.29
      41.74   40.63                                                
  3 Schilling, Lindsey        37 Unat-IL              8:30.00    7:26.90  
      39.39   44.30   45.78   45.94   46.22   45.98   46.22   45.63
      45.17   42.27                                                
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:06.19   4/25/2013 Gabrielle E Rose                           
    NATIONAL: N 1:01.88   4/25/2015 KATIE GLENN                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schilling, Lindsey        37 Unat-IL              1:45.00    1:36.60  
      46.21   50.39                                                
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:24.96   5/11/2006 Nadine K Day                               
    NATIONAL: N 2:17.51   4/26/2015 KATIE GLENN                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwer, Jennifer          38 Naperville Waves-IL  3:18.52    3:19.01  
      44.64   50.59   52.33   51.45                                
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 2:08.88    5/3/2008 Nadine K Day                               
    NATIONAL: N 2:03.48   5/22/2005 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwer, Jennifer          38 Naperville Waves-IL  3:04.22    3:03.30  
      39.89   47.81   48.93   46.67                                
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 2:10.07   4/22/2004 Liz Dillmann                               
    NATIONAL: N 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwer, Jennifer          38 Naperville Waves-IL  2:55.11    2:57.87  
      39.51   47.54   50.18   40.64                                
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 4:39.54    2/2/2007 Nadine K Day                               
    NATIONAL: N 4:24.18   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwer, Jennifer          38 Naperville Waves-IL  6:08.19    6:15.07  
      39.48   48.35   50.46 1:39.76   52.54   43.16   41.47        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 23.47    5/1/2008 Liz J Dillmann                               
    NATIONAL: N 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pajeau, Michelle          41 Evanston-IL            30.00      29.68  
  2 Schultz, Tamara           42 Naperville Waves-IL    34.00      33.00  
  3 Crownover, Elizabeth      42 Illinois Masters-IL    36.50      36.49  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 51.16    5/1/2008 Liz J Dillmann                               
    NATIONAL: N 48.34   4/15/2007 DANA TORRES                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schultz, Tamara           42 Naperville Waves-IL  1:14.00    1:10.16  
      33.74   36.42                                                
  2 Crownover, Elizabeth      42 Illinois Masters-IL  1:18.00    1:18.37  
      38.00   40.37                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 1:52.28    5/1/2008 Liz J Dillmann                             
    NATIONAL: N 1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schultz, Tamara           42 Naperville Waves-IL  2:30.00    2:33.46  
      35.06   38.21   39.97   40.22                                
  2 Ruo, Bernice              42 Evanston-IL          2:48.58    2:51.56  
      39.60   44.48   44.00   43.48                                
  3 Crownover, Elizabeth      42 Illinois Masters-IL       NT    2:55.56  
      40.44   44.24   45.42   45.46                                
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 5:15.17   4/20/2006 Liz Dillmann                               
    NATIONAL: N 4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schultz, Tamara           42 Naperville Waves-IL  6:50.00    6:32.56  
      35.03   37.99   39.13   40.63   40.35   40.63   40.57   40.31
      39.69   38.23                                                
  2 Smolinski, Carrie A       41 Naperville Waves-IL  6:55.00    6:34.40  
      36.80   38.17   39.71   40.40   40.45   40.22   40.35   40.36
      39.62   38.32                                                
  3 Pajeau, Michelle          41 Evanston-IL          6:45.00    6:43.28  
      36.48   39.98   41.10   41.43   41.29   41.53   40.99   41.55
      41.51   37.42                                                
  4 Ruo, Bernice              42 Evanston-IL          8:04.00    7:42.70  
      40.21   47.13   47.61   48.65   47.55   47.72   45.74   46.38
      47.28   44.43                                                
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:03.32   3/31/2012 Jennifer Ridge                             
    NATIONAL: N   56.03   4/30/2011 SHERI HART                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smolinski, Carrie A       41 Naperville Waves-IL  1:30.00    1:26.53  
      42.26   44.27                                                
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:15.79   4/14/2011 Jennifer Ridge                             
    NATIONAL: N 2:04.43   4/24/2010 KRISTIN GARY                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smolinski, Carrie A       41 Naperville Waves-IL  3:25.00    3:03.40  
      43.54   46.51   47.30   46.05                                
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:08.21   4/29/2011 Nadine K Day                               
    NATIONAL: N 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pajeau, Michelle          41 Evanston-IL          1:19.00    1:21.13  
      38.63   42.50                                                
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:28.67   4/15/2011 Nadine K Day                               
    NATIONAL: N 2:17.06   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pajeau, Michelle          41 Evanston-IL          2:51.00    2:56.23  
      40.31   44.95   46.15   44.82                                
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 57.28   4/21/2005 Liz J Dillmann                               
    NATIONAL: N 54.83   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruo, Bernice              42 Evanston-IL          1:30.00    1:32.75  
      41.92   50.83                                                
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 2:14.17   4/14/2011 Nadine K Day                               
    NATIONAL: N 2:04.85    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruo, Bernice              42 Evanston-IL          3:15.00    3:17.92  
      41.22   52.13   59.84   44.73                                
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 24.73   4/19/2007 K Pipes-Neilsen                              
    NATIONAL: N 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         45 Elgin Blue Wave-IL     29.80      29.93  
  2 Clark, Inge               46 Lincoln-Way-IL         30.46      31.14  
  3 Sepulveda, Migdalia       48 Elgin Blue Wave-IL     45.00      37.54  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 52.97   5/17/2007 K Pipes-Neilsen                              
    NATIONAL: N 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Inge               46 Lincoln-Way-IL       1:12.42    1:10.48  
      33.57   36.91                                                
  2 Sepulveda, Migdalia       48 Elgin Blue Wave-IL   1:50.00    1:36.99  
      43.05   53.94                                                
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 5:21.33   2/26/2010 Andrea Block                               
    NATIONAL: N 5:04.13   4/11/2009 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sepulveda, Migdalia       48 Elgin Blue Wave-IL   9:45.00    9:37.14  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 59.70   4/19/2007 K Pipes-Neilsen                              
    NATIONAL: N 57.83   5/23/2010 ELLEN REYNOLDS                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         45 Elgin Blue Wave-IL   1:12.64    1:13.42  
      36.15   37.27                                                
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:09.87   4/12/2007 K Pipes-Neilsen                            
    NATIONAL: N 1:05.85   3/27/2011 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie           49 Rock River Y-IL      1:21.23    1:20.26  
      38.68   41.58                                                
  2 Clark, Inge               46 Lincoln-Way-IL       1:29.46    1:32.64  
      43.88   48.76                                                
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:32.64   4/19/2007 K Pipes-Neilsen                            
    NATIONAL: N 2:22.76    5/1/2011 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie           49 Rock River Y-IL      2:57.57    2:57.76  
      39.01   43.22   46.75   48.78                                
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 58.39   4/12/2007 K Pipes-Neilsen                              
    NATIONAL: N 56.97    5/1/2011 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         45 Elgin Blue Wave-IL   1:19.15    1:23.05  
      37.35   45.70                                                
  2 Sepulveda, Migdalia       48 Elgin Blue Wave-IL   2:20.00    2:11.98  
      58.45 1:13.53                                                
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 2:11.49   4/12/2007 K Pipes-Neilsen                            
    NATIONAL: N 2:07.26  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie           49 Rock River Y-IL      2:45.00    2:39.75  
      36.15   39.79   45.68   38.13                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 25.99   4/10/2015 Liz Dillman                                  
    NATIONAL: N 24.60   3/29/2014 SUE WALSH                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             50 Rock River Y-IL        29.44      29.66  
  2 Osswald, Karen            53 Elgin Blue Wave-IL     35.00      32.01  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 57.99    5/9/2013 Heidi Kafka                                  
    NATIONAL: N 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             50 Rock River Y-IL      1:06.39    1:06.87  
      30.85   36.02                                                
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:06.65   4/10/2015 Heidi Kafka                                
    NATIONAL: N   59.72  11/23/2014 ELLEN REYNOLDS                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osswald, Karen            53 Elgin Blue Wave-IL   1:30.00    1:27.25  
      43.18   44.07                                                
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:22.83   3/28/2015 Heidi Kafka                                
    NATIONAL: N 2:07.51  11/22/2014 ELLEN REYNOLDS                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osswald, Karen            53 Elgin Blue Wave-IL   3:15.00    3:33.59  
      43.44   46.63 1:41.18   22.34                                
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:16.65   4/10/2015 Liz Dillmann                               
    NATIONAL: N 1:09.21   2/18/2012 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             50 Rock River Y-IL      1:25.89    1:26.87  
      40.92   45.95                                                
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 1:01.79   4/26/2012 Andrea Block                               
    NATIONAL: N 1:00.17   5/12/2013 JILL HERNANDEZ                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osswald, Karen            53 Elgin Blue Wave-IL   1:30.00    1:29.48  
      41.74   47.74                                                
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 2:19.53   3/31/2012 Andrea Block                               
    NATIONAL: N 2:15.18   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osswald, Karen            53 Elgin Blue Wave-IL   3:15.00    3:39.94  
      43.49   49.61   59.26 1:07.58                                
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 28.37   3/15/2008 C G Stonsifer                                
    NATIONAL: N 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Redig, Patty              56 Fossil Fish-IL         30.55      29.59  
  2 Gawrys, Patricia          55 Unat-IL                31.00      31.71  
  3 Emmrich, Ann              58 Blue Tides-IL          33.12      31.79  
  4 Schuetz, Liz              57 Elgin Blue Wave-IL     40.10      42.19  
  5 Gould, Mindy              57 LT Bloomingdale-IL        NT      43.50  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 1:02.37   4/23/2015 Mary Kay Graber                            
    NATIONAL: N   54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Redig, Patty              56 Fossil Fish-IL       1:10.13    1:04.94  
      31.06   33.88                                                
  2 Gawrys, Patricia          55 Unat-IL              1:09.30    1:12.33  
      34.57   37.76                                                
  3 Fodor, Sarah              59 Evanston-IL          1:57.32    1:52.99  
      53.47   59.52                                                
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 2:23.09   4/14/2005 Cynthia L Jones                            
    NATIONAL: N 1:59.02   5/10/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Redig, Patty              56 Fossil Fish-IL       2:38.72    2:22.43L 
      31.83   35.71   37.59   37.30                                
  2 Lisy, Cheryl              56 Blue Tides-IL        3:25.00    3:20.21  
      45.40   50.76   53.00   51.05                                
  3 Gould, Mindy              57 LT Bloomingdale-IL        NT    3:40.09  
      48.97 2:51.25                                                
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 6:16.62   4/21/2005 Cynthia L Jones                            
    NATIONAL: N 5:27.33   1/25/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingold, Barbara           57 Blue Tides-IL        9:39.17    9:00.28  
  2 Lisy, Cheryl              56 Blue Tides-IL        9:15.00    9:00.40  
      49.01   53.87   57.25   56.03   55.91   55.10   54.02   53.83
      53.98   51.40                                                
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:10.24   5/20/2010 Patricia B Murphy                          
    NATIONAL: N 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fodor, Sarah              59 Evanston-IL          2:14.11    2:09.57  
    1:02.32 1:07.25                                                
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:44.15   3/26/2011 Luanne E Beinke                            
    NATIONAL: N 2:19.94    5/2/2014 BONNIE BILICH                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fodor, Sarah              59 Evanston-IL          4:33.33    4:32.45  
    1:04.76 1:09.14 1:10.24 1:08.31                                
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:26.72    4/4/2014 Christine Stratto                          
    NATIONAL: N 1:13.76   4/25/2015 CHRIS WENZEL                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stratton, Christine       57 Naperville Waves-IL  1:29.00    1:33.43  
      44.81   48.62                                                
  2 Schuetz, Liz              57 Elgin Blue Wave-IL   1:41.05    1:45.32  
      49.10   56.22                                                
  3 Strand, Marjorie          57 Blue Tides-IL             NT    1:51.26  
      53.27   57.99                                                
  4 Fodor, Sarah              59 Evanston-IL          2:21.25    2:24.69  
    1:08.44 1:16.25                                                
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 3:10.94    4/4/2014 Christine Stratto                          
    NATIONAL: N 2:40.19   5/10/2009 CATHERINE KOHN                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stratton, Christine       57 Naperville Waves-IL  3:15.00    3:17.70  
      44.62   49.15   52.76   51.17                                
  2 Schuetz, Liz              57 Elgin Blue Wave-IL   3:38.49    3:46.06  
      50.62   55.76 1:00.25   59.43                                
  3 Strand, Marjorie          57 Blue Tides-IL             NT    3:54.65  
      56.67   59.23 1:00.10   58.65                                
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 1:15.67   5/19/2005 Catherine J Quill                          
    NATIONAL: N 1:01.31   5/10/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Redig, Patty              56 Fossil Fish-IL       1:20.68    1:13.48L 
      34.42   39.06                                                
  2 Emmrich, Ann              58 Blue Tides-IL        1:45.00    1:35.34  
      42.34   53.00                                                
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 2:52.72   4/27/2000 Betty Bennett                              
    NATIONAL: N 2:21.91   5/22/2010 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stratton, Christine       57 Naperville Waves-IL  3:05.00    3:04.58  
      40.84   46.52   53.42   43.80                                
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 1:08.13    4/7/2011 Cynthia L Jones                            
    NATIONAL: N   56.45   4/29/2012 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swedler, Susan            62 Naperville Waves-IL  1:25.00    1:24.63  
      39.94   44.69                                                
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 2:31.39   4/23/2013 Cynthia L Jones                            
    NATIONAL: N 2:05.95   4/10/2015 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tredup, Christine         62 Elgin Blue Wave-IL   3:37.71    3:42.98  
      50.43   57.53   59.96   55.06                                
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 6:35.01   4/10/2010 Cynthia L Jones                            
    NATIONAL: N 5:39.00   1/26/2014 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-IL       8:06.00    8:08.71  
      42.05   47.25   50.32   50.77   50.06   50.11   50.58   50.57
      50.07   46.93                                                
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:18.27   4/21/2005 Mary M Pohlmann                            
    NATIONAL: N 1:03.72   5/12/2013 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarovich, Sheila W        61 Naperville Waves-IL  1:35.00    1:34.87  
      46.77   48.10                                                
  2 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-IL       1:36.00    1:38.67  
      46.78   51.89                                                
  3 Tredup, Christine         62 Elgin Blue Wave-IL   1:51.65    1:57.43  
      56.76 1:00.67                                                
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:46.93   6/13/2005 Mary M Pohlmann                            
    NATIONAL: N 2:21.44   5/11/2013 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarovich, Sheila W        61 Naperville Waves-IL  3:16.00    3:27.90  
      50.07   52.20   53.26   52.37                                
  2 Tredup, Christine         62 Elgin Blue Wave-IL   3:55.74    4:08.32  
    1:01.49 1:01.50 1:03.73 1:01.60                                
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:29.32   1/22/2006 Patricia Brummet                           
    NATIONAL: N 1:16.80   4/25/2015 LO KNAPP                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swedler, Susan            62 Naperville Waves-IL  1:46.00    1:44.51  
      49.53   54.98                                                
  2 Sarovich, Sheila W        61 Naperville Waves-IL  1:50.00    1:45.16  
      51.47   53.69                                                
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 3:24.48   1/22/2006 Patricia Brummet                           
    NATIONAL: N 2:44.73   4/26/2015 LO KNAPP                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swedler, Susan            62 Naperville Waves-IL  3:45.00    3:40.06  
      49.94   54.64 1:55.23    0.25                                
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 1:20.33   5/21/2010 Catherine J Quill                          
    NATIONAL: N 1:04.27   4/27/2012 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-IL       1:40.00    1:45.74  
      48.20   57.54                                                
  2 Tredup, Christine         62 Elgin Blue Wave-IL   1:48.23    2:04.66  
      56.20 1:08.46                                                
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 2:56.16   6/13/2005 Mary M Pohlmann                            
    NATIONAL: N 2:25.40    3/4/2012 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarovich, Sheila W        61 Naperville Waves-IL  3:25.00    3:34.78  
      53.28   53.10 1:02.59   45.81                                
  2 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-IL       3:30.00    3:37.25  
      50.90   54.08 1:06.00   46.27                                
  3 Swedler, Susan            62 Naperville Waves-IL  3:32.00    3:40.06  
      53.52   55.85 1:41.76    8.93                                
  4 Tredup, Christine         62 Elgin Blue Wave-IL   3:52.02    4:05.80  
      56.37 1:03.21 1:09.09   57.13                                
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 6:19.01   5/19/2005 Mary M Pohlmann                            
    NATIONAL: N 5:16.18   3/15/2014 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            60 Lincoln-Way-IL       7:15.00    7:25.42  
      49.15   58.98   56.29   53.82 1:04.46 1:05.43   48.86   48.43
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 1:10.53   4/23/2015 Cynthia Jones                              
    NATIONAL: N 1:05.01   4/26/2015 STELLA PREISSLER                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolan, Maureen            69 Naperville Waves-IL  1:45.00    1:43.22  
      47.65   55.57                                                
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:37.97   5/26/1984 Gertrude Zint                              
    NATIONAL: N 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolan, Maureen            69 Naperville Waves-IL  2:10.00    2:10.54  
    1:02.96 1:07.58                                                
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 3:30.37   2/17/1985 Gertrud Zint                               
    NATIONAL: N 3:01.50    4/4/2004 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolan, Maureen            69 Naperville Waves-IL  4:33.00    4:30.87  
    1:05.25 1:08.69 1:10.47 1:06.46                                
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 3:08.96    4/4/2014 Georgia McDaniel                           
    NATIONAL: N 2:37.07   4/11/2015 CECILIA MCCLOSKEY                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nolan, Maureen            69 Naperville Waves-IL  4:35.00    4:34.88  
    1:12.16 1:14.59 1:09.80   58.33                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 20.15   4/22/2004 Hermanus Louw                                
    NATIONAL: N 18.67  12/20/2014 BOUSQUET\ADRIAN                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fraser, Alex              27 Lakeshore-IL           23.88      22.81  
  2 Boniface, Tom             26 Cac Masters-IL         23.00      23.21  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 44.24   4/16/2009 Terry Silkaitis                              
    NATIONAL: N 41.13    5/3/2014 NATHAN ADRIAN                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fraser, Alex              27 Lakeshore-IL           50.92      49.86  
      23.98   25.88                                                
  2 Boniface, Tom             26 Cac Masters-IL         50.00      50.40  
      24.24   26.16                                                
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 4:43.13   4/19/2012 Charles W Cunnick                          
    NATIONAL: N 4:20.82   4/17/2010 ANDY GRANT                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fraser, Alex              27 Lakeshore-IL         5:12.55    5:14.09  
      27.31   29.85   30.32   30.96   31.83   32.09   33.41   33.83
      33.37   31.12                                                
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 50.90   4/22/2004 Neil Peiffer                                 
    NATIONAL: N 45.95   4/15/2010 ADAM MANIA                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shivakumar, Varun         25 Swim Monsters-IL       54.00      51.44  
      24.89   26.55                                                
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:53.74   4/25/2013 Caleb J McDermott                          
    NATIONAL: N 1:46.57  11/18/2011 ADAM MANIA                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Matthew C       26 Elgin Blue Wave-IL   3:30.00    2:51.27  
      42.11   43.02   42.89   43.25                                
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 55.82    4/5/2009 Paul M Ridgeway                              
    NATIONAL: N 51.57   4/25/2015 MARCUS TITUS                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fraser, Alex              27 Lakeshore-IL         1:07.99    1:05.50  
      31.46   34.04                                                
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:02.46   4/16/2009 Timothy Carlson                            
    NATIONAL: N 1:53.04  12/21/2013 BJ JOHNSON                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ong, Tazhi                26 Chicago Smelts-IL    2:50.00    2:41.61  
      34.62   40.67   42.43   43.89                                
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 48.72   4/25/2013 Mark Johnson                                 
    NATIONAL: N 45.32  11/30/2012 DAVIS TARWATER                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shivakumar, Varun         25 Swim Monsters-IL       54.00      52.50  
      24.93   27.57                                                
  2 Boniface, Tom             26 Cac Masters-IL         55.00      55.07  
      25.58   29.49                                                
  3 Anderson, Matthew C       26 Elgin Blue Wave-IL   1:22.00    1:20.16  
      38.27   41.89                                                
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 1:49.40   4/25/2013 Antonio Santoro                            
    NATIONAL: N 1:47.62   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Matthew C       26 Elgin Blue Wave-IL   3:30.00    3:03.51  
      42.61   48.43   47.50   44.97                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 1:51.59   4/16/2009 Timothy Carlson                            
    NATIONAL: N 1:41.79  12/21/2013 DARIAN TOWNSEND                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boniface, Tom             26 Cac Masters-IL       2:06.00    2:09.08  
      26.66   33.81   38.05   30.56                                
  2 Anderson, Matthew C       26 Elgin Blue Wave-IL   2:50.00    2:59.96  
      40.03   46.10   54.11   39.72                                
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 4:06.90    1/1/1998 Dick Clarke                                
    NATIONAL: N 3:41.85  12/20/2013 DARIAN TOWNSEND                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ong, Tazhi                26 Chicago Smelts-IL         NT    5:35.86  
      35.22   40.99   44.23   44.11   45.97   47.46   41.35   36.53
  2 Anderson, Matthew C       26 Elgin Blue Wave-IL   6:20.00    6:32.46  
      43.81   50.82   47.70   49.30   57.69   57.59   43.88   41.67
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 21.11    5/7/2009 John Javorski                                
    NATIONAL: N 19.33    5/3/2014 ERVIN\ERVIN                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Jack              32 Unat-IL                25.00      23.61  
  2 Page, Drew                32 Naperville Waves-IL    23.50      24.45  
  3 Doerr, David              33 Lakeshore-IL         2:32.59      25.68  
  4 Foszcz, Mike              34 Elgin Blue Wave-IL     28.69      29.01  
  5 Hall, Vincent             34 Evanston-IL            30.00      31.87  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 46.29   4/23/2010 Vincent A Allegra                            
    NATIONAL: N 42.75  12/21/2014 DARIAN TOWNSEND                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doerr, David              33 Lakeshore-IL           51.99      52.30  
      24.72   27.58                                                
  2 Powell, Jack              32 Unat-IL                55.00      54.06  
      26.67   27.39                                                
  3 Page, Drew                32 Naperville Waves-IL    54.00      54.11  
      25.60   28.51                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 1:43.53   3/27/2010 Timothy Carlson                            
    NATIONAL: N 1:34.00  12/19/2014 DARIAN TOWNSEND                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Page, Drew                32 Naperville Waves-IL  1:57.00    2:03.13  
      28.20   31.16   32.43   31.34                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 4:42.35   5/15/2003 Matt Keller                                
    NATIONAL: N 4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doerr, David              33 Lakeshore-IL         5:25.79    5:14.75  
      28.01   30.43   31.55   32.18   32.22   31.95   32.08   32.22
      32.37   31.74                                                
  2 Foszcz, Mike              34 Elgin Blue Wave-IL   6:31.59    6:31.42  
      33.32   37.75   38.77   39.96   40.71   40.68   40.90   40.92
      40.91   37.50                                                
  3 Hall, Vincent             34 Evanston-IL          7:40.00    7:08.51  
      38.37   42.59   43.08   43.80   44.23   45.16   44.44   43.23
      41.92   41.69                                                
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 52.86    4/7/2011 Timothy Carlson                              
    NATIONAL: N 46.34  12/21/2013 ADAM MANIA                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Page, Drew                32 Naperville Waves-IL  1:01.00    1:03.70  
      30.59   33.11                                                
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:54.69   3/14/2010 Timothy Carlson                            
    NATIONAL: N 1:43.73  12/21/2014 ADAM MANIA                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doerr, David              33 Lakeshore-IL         2:20.39    2:09.91  
      31.38   33.02   32.98   32.53                                
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 56.16   5/20/2010 Timothy Carlson                              
    NATIONAL: N 53.44   4/29/2011 ED MOSES                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pechauer, Taylor          30 Libertyville-IL      1:04.85    1:05.57  
      31.13   34.44                                                
  2 Powell, Jack              32 Unat-IL              1:15.00    1:10.67  
      33.70   36.97                                                
  3 Hall, Vincent             34 Evanston-IL          1:19.00    1:23.52  
      40.15   43.37                                                
  4 Foszcz, Mike              34 Elgin Blue Wave-IL   1:20.83    1:24.90  
      40.36   44.54                                                
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:02.73   5/20/2010 Timothy Carlson                            
    NATIONAL: N 1:56.02    5/1/2011 ED MOSES                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pechauer, Taylor          30 Libertyville-IL      2:30.69    2:26.29  
      32.25   36.07   38.60   39.37                                
  2 Powell, Jack              32 Unat-IL              2:45.00    2:33.46  
      35.56   39.68   39.92   38.30                                
  3 Foszcz, Mike              34 Elgin Blue Wave-IL   3:02.18    3:00.74  
      40.35   45.98   47.54   46.87                                
  4 Hall, Vincent             34 Evanston-IL          2:40.00    3:01.56  
      40.89   44.81   46.94   48.92                                
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 48.91   5/20/2010 Timothy Carlson                              
    NATIONAL: N 47.28  12/20/2013 ADAM MANIA                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Jack              32 Unat-IL              1:05.00    1:01.63  
      29.37   32.26                                                
  2 Page, Drew                32 Naperville Waves-IL    59.00    1:03.57  
      29.32   34.25                                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 1:50.17   5/20/2010 Timothy Carlson                            
    NATIONAL: N 1:42.03  12/20/2014 DARIAN TOWNSEND                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pechauer, Taylor          30 Libertyville-IL      2:16.69    2:14.00  
      28.03   35.03   37.27   33.67                                
  2 Doerr, David              33 Lakeshore-IL         2:17.19    2:16.23  
      27.72   35.20   40.01   33.30                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 20.70   4/16/2009 Vlad Pyshnenko                               
    NATIONAL: N 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jansson, Karl             35 Rock River Y-IL        23.00      24.04  
  2 Mulcahy, Ryan             38 Lincoln-Way-IL         24.00      25.56  
  3 Bardak, Pete              39 Naperville Waves-IL    24.00      25.84  
  4 Wenke, David              35 Naperville Waves-IL    26.99      26.39  
  5 Smolinski, Mike J         37 Naperville Waves-IL    32.50      33.72  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 44.24   4/16/2009 Vlad Pyshnenko                               
    NATIONAL: N 44.24   4/20/2009 VLAD PYSHNENKO                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jansson, Karl             35 Rock River Y-IL        52.00      52.76  
      25.57   27.19                                                
  2 Bardak, Pete              39 Naperville Waves-IL    54.00      54.33  
      26.19   28.14                                                
  3 Mulcahy, Ryan             38 Lincoln-Way-IL         54.00      55.55  
      26.89   28.66                                                
  4 Brown, Adam               35 Elgin Blue Wave-IL     55.00      56.66  
      27.08   29.58                                                
  5 Wenke, David              35 Naperville Waves-IL    59.80      58.40  
      28.74   29.66                                                
  6 James, Tony               38 Blue Tides-IL        1:01.00      59.31  
      28.50   30.81                                                
  7 Roberts, Steven`          37 Elgin Blue Wave-IL   1:05.00    1:04.84  
      31.13   33.71                                                
  8 Smolinski, Mike J         37 Naperville Waves-IL  1:13.00    1:12.47  
      34.74   37.73                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 1:36.77   4/16/2009 Vlad Pyshnenko                             
    NATIONAL: N 1:36.56    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jansson, Karl             35 Rock River Y-IL      1:54.00    1:59.43  
      27.22   30.51 1:01.70                                        
  2 Bardak, Pete              39 Naperville Waves-IL  2:00.00    2:02.83  
      28.40   31.27   31.87   31.29                                
  3 James, Tony               38 Blue Tides-IL        2:20.00    2:19.88  
      32.32   35.53   36.37   35.66                                
  4 Roberts, Steven`          37 Elgin Blue Wave-IL   2:28.00    2:29.00  
      32.41   37.31   39.55   39.73                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 4:43.40   4/21/2005 Matt Keller                                
    NATIONAL: N 4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Culver, Ben B             39 Elgin Blue Wave-IL      5.05    5:01.29  
      27.15   29.59   30.19   30.61   30.35   30.85   31.10   31.11
      30.48   29.86                                                
  2 Brown, Adam               35 Elgin Blue Wave-IL   5:28.00    5:41.34  
      29.52   32.88   33.66   34.23   34.63   34.88   35.22   35.43
      35.25   35.64                                                
  3 James, Tony               38 Blue Tides-IL        6:09.00    6:06.61  
      32.57   34.59   35.64   36.03   37.18   37.74   38.13   38.37
      38.51   37.85                                                
  4 Roberts, Steven`          37 Elgin Blue Wave-IL   7:00.00    7:02.05  
      33.51   38.80   41.67   43.75   43.54   44.99   44.67   44.95
      44.43   41.74                                                
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 53.69    5/9/2013 Justin W Mitchell                            
    NATIONAL: N 49.12    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wenke, David              35 Naperville Waves-IL  1:23.00    1:18.88  
      38.89   39.99                                                
  2 Smolinski, Mike J         37 Naperville Waves-IL  1:40.00    1:50.56  
      53.74   56.82                                                
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 58.36   4/18/1999 Plamen Alexandrov                            
    NATIONAL: N 54.98   3/28/2015 JAMES SHEEHAN                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Adam               35 Elgin Blue Wave-IL   1:07.50    1:09.93  
      33.19   36.74                                                
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:12.53   4/18/1999 Plamen Alexandrov                          
    NATIONAL: N 1:59.23  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Adam               35 Elgin Blue Wave-IL   2:40.00    2:34.04  
      35.04   39.52   40.12   39.36                                
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 52.33    4/7/2011 Bela Szabados                                
    NATIONAL: N 49.12   4/24/2015 GLENN COUNTS                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bardak, Pete              39 Naperville Waves-IL    57.90      58.09  
      26.87   31.22                                                
  2 Mulcahy, Ryan             38 Lincoln-Way-IL       1:00.00    1:03.61  
      29.33   34.28                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 2:00.40   5/13/1999 Thomas Redig                               
    NATIONAL: N 1:48.74  12/22/2002 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bardak, Pete              39 Naperville Waves-IL  2:16.00    2:18.69  
      28.61   35.60   42.02   32.46                                
  2 James, Tony               38 Blue Tides-IL        2:30.00    2:38.86  
      33.65   41.44   47.54   36.23                                
  3 Roberts, Steven`          37 Elgin Blue Wave-IL   2:50.00    2:59.19  
      39.43   48.55   51.30   39.91                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 21.18   4/23/2010 Vlad Pyshnenko                               
    NATIONAL: N 20.67  12/20/2014 JOSH DAVIS                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spoerl, Jeff              41 Blue Tides-IL          28.00      27.92  
  2 Andreeff, Streven         42 Elgin Blue Wave-IL     29.00      28.34  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 45.37   4/23/2010 Vlad Pyshnenko                               
    NATIONAL: N 45.15    5/3/2014 JOSH DAVIS                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Secor, Don                41 Naperville Waves-IL    53.01      52.31  
      25.10   27.21                                                
  2 Spoerl, Jeff              41 Blue Tides-IL        1:05.00    1:00.50  
    1:03.91                                                        
  3 Andreeff, Streven         42 Elgin Blue Wave-IL   1:02.00    1:03.49  
      29.24   34.25                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 1:39.50   4/23/2010 Vlad Pyshnenko                             
    NATIONAL: N 1:38.23   4/24/2015 JOSH DAVIS                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andreeff, Streven         42 Elgin Blue Wave-IL   2:31.00    2:30.52  
      32.90   37.76   39.93   39.93                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 4:55.99    4/4/2014 Matt Keller                                
    NATIONAL: N 4:33.36   4/25/2015 JOSH DAVIS                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Secor, Don                41 Naperville Waves-IL  5:18.45    5:14.84  
      27.81   31.14   31.93   32.28   31.87   32.38   32.23   32.60
      32.35   30.25                                                
  2 Spoerl, Jeff              41 Blue Tides-IL        6:00.00    6:35.59  
      32.60   35.78   38.34   40.43   40.46 1:23.84   42.21 1:22.24
  3 Andreeff, Streven         42 Elgin Blue Wave-IL   7:00.00    6:54.96  
      35.43   39.17   40.53   41.37   42.55   43.42   43.59   43.78
      43.40   41.72                                                
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 53.99   4/23/2010 Bryan S Malas                                
    NATIONAL: N 48.49   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Secor, Don                41 Naperville Waves-IL  1:00.89    1:02.03  
      30.06   31.97                                                
  2 Andreeff, Streven         42 Elgin Blue Wave-IL   1:22.00    1:21.17  
      39.80   41.37                                                
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:02.47   4/19/2007 Jim Tuchler                                
    NATIONAL: N 1:50.09    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Secor, Don                41 Naperville Waves-IL  2:11.23    2:11.10  
      30.66   33.43   34.29   32.72                                
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 58.27   5/14/2002 Plamen Alexandrov                            
    NATIONAL: N 55.37   4/25/2015 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kozlowski, Mark           40 Naperville Waves-IL  1:08.00    1:09.53  
      32.95   36.58                                                
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:08.56   5/17/2001 Plamen Alexandrov                          
    NATIONAL: N 2:00.53    5/3/2014 STEVE WEST                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kozlowski, Mark           40 Naperville Waves-IL  2:30.00    2:34.86  
      33.83   37.60   40.79   42.64                                
  2 Spoerl, Jeff              41 Blue Tides-IL        2:50.00    3:00.12  
      40.46   46.41   48.00   45.25                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 21.80   4/26/2012 David E Sims                                 
    NATIONAL: N 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Michael          47 Munster-IN             23.62      24.51  
  2 Phelps, David             47 Unat-IL                26.00      27.66  
  3 Zielinski, Tom            47 Blue Tides-IL          31.13      32.29  
  4 Lebeau, Philip            49 Unat-IL                33.19      34.90  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 46.46   5/20/2010 David E Sims                                 
    NATIONAL: N 46.21   4/26/2015 NICOLAS GRANGER                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lebeau, Philip            49 Unat-IL              1:19.48    1:19.27  
      37.02   42.25                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 1:41.69   5/20/2010 David E Sims                               
    NATIONAL: N 1:41.69   5/21/2010 DAVID SIMS                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lebeau, Philip            49 Unat-IL              3:10.26    3:17.40  
      40.25   48.21 1:49.18                                        
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 54.18   4/23/2010 Jim Tuchler                                  
    NATIONAL: N 51.55   4/30/2011 CHRIS STEVENSON                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Michael          47 Munster-IN           1:01.29    1:01.82  
      29.26   32.56                                                
  2 Phelps, David             47 Unat-IL              1:15.00    1:21.13  
      40.17   40.96                                                
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:59.48    5/1/2014 Jim Tuchler                                
    NATIONAL: N 1:53.97   5/13/2011 RICH SAEGER                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espino, Rudy              47 Chicago Smelts-IL    2:45.00    2:41.84  
      37.38   40.24   42.31   41.91                                
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 59.26   5/20/2010 Jim Tuchler                                  
    NATIONAL: N 56.83   2/20/2015 TODD TORRES                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Matt              46 Blue Marlins-IL      1:12.50    1:11.35  
      33.39   37.96                                                
  2 Pollowy, Tim              47 Naperville Waves-IL  1:11.75    1:11.59  
      34.12   37.47                                                
  3 Farmer, David             46 Evanston-IL          1:17.50    1:16.36  
      36.85   39.51                                                
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:11.22   4/26/2012 Jim Tuchler                                
    NATIONAL: N 2:08.23   3/28/2015 TODD TORRES                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pollowy, Tim              47 Naperville Waves-IL  2:40.25    2:37.05  
      36.69   40.44   39.96   39.96                                
  2 Espino, Rudy              47 Chicago Smelts-IL    2:35.00    2:41.38  
      35.58   40.06   42.01   43.73                                
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 50.90   5/20/2010 David E Sims                                 
    NATIONAL: N 50.90   5/21/2010 DAVID SIMS                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Michael          47 Munster-IN             56.78    1:00.56  
      26.58   33.98                                                
  2 Farmer, David             46 Evanston-IL          1:15.00    1:08.07  
      31.94   36.13                                                
  3 Phelps, David             47 Unat-IL              1:10.00    1:12.03  
      32.66   39.37                                                
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 1:56.14   4/26/2012 David E Sims                               
    NATIONAL: N 1:51.44   4/26/2015 NICOLAS GRANGER                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Matt              46 Blue Marlins-IL      2:10.50    2:11.02  
      27.76   33.89   38.70   30.67                                
  2 Pollowy, Tim              47 Naperville Waves-IL  2:30.50    2:32.90  
      33.56   41.44   43.05   34.85                                
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 4:19.29   4/28/2011 David E Sims                               
    NATIONAL: N 4:01.32   4/24/2015 NICOLAS GRANGER                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Matt              46 Blue Marlins-IL      4:48.50    4:40.57  
      28.70   32.89   36.57   35.43   40.94   42.17   32.29   31.58
  2 Phelps, David             47 Unat-IL              5:25.00    5:40.28  
      34.43   41.42   45.20   46.02   47.19   48.28   39.26   38.48
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 21.97    5/9/2013 David E Sims                                 
    NATIONAL: N 21.36   4/29/2011 ROWDY GAINES                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wittman, Terrence         50 LT Bloomingdale-IL     31.31      30.28  
  2 Smith, James              54 Naperville Waves-IL    35.00      34.69  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 47.74    5/1/2014 David E Sims                                 
    NATIONAL: N 46.59   5/10/2009 ROWDY GAINES                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Mike           54 Naperville Waves-IL  1:00.00    1:01.50  
      29.72   31.78                                                
  2 Wittman, Terrence         50 LT Bloomingdale-IL   1:10.00    1:08.45  
      32.89   35.56                                                
  3 Smith, James              54 Naperville Waves-IL  1:20.00    1:18.35  
    1:19.33                                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 1:46.38   4/25/2013 David E Sims                               
    NATIONAL: N 1:43.76   5/10/2009 ROWDY GAINES                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maser, Jorg               52 Illinois Masters-IL  2:16.69    2:21.18  
      32.28   35.28   36.99   36.63                                
  2 Schark, Mark              54 Stingrays-IL         2:30.00    2:34.53  
      35.29   40.14   40.85   38.25                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 4:54.85    4/4/2014 David E Sims                               
    NATIONAL: N 4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maser, Jorg               52 Illinois Masters-IL  6:06.40    6:10.29  
      33.75   36.05   37.24   38.15   37.72   37.37   37.40   37.55
      37.90   37.16                                                
  2 Wittman, Terrence         50 LT Bloomingdale-IL   7:29.00    7:00.95  
      36.49   40.97   42.47   42.87   44.22   44.29   43.64   45.06
      42.07   38.87                                                
  3 Schark, Mark              54 Stingrays-IL         7:30.00    7:14.39  
      39.85   43.10   43.35   44.78   44.15   44.02   44.16   44.35
      44.25   42.38                                                
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 55.45   3/29/2015 Jim Tuchler                                  
    NATIONAL: N 52.72   3/21/2015 FRITZ BEDFORD                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Schark, Mark              54 Stingrays-IL         1:10.00         DQ  
      35.02   37.51                                                
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:59.04   4/23/2015 Jim Tuchler                                
    NATIONAL: N 1:59.04   4/25/2015 JIM TUCHLER                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schark, Mark              54 Stingrays-IL         2:45.00    2:41.27  
      38.44   41.74   41.08   40.01                                
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:00.78    5/9/2013 David E Sims                               
    NATIONAL: N   58.41   3/29/2014 DAVID GUTHRIE                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Mike           54 Naperville Waves-IL  1:18.00    1:20.80  
      38.29   42.51                                                
  2 Maser, Jorg               52 Illinois Masters-IL  1:19.80    1:20.93  
      38.95   41.98                                                
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 51.73    5/9/2013 David E Sims                                 
    NATIONAL: N 51.73   5/12/2013 DAVID SIMS                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Mike           54 Naperville Waves-IL  1:10.00    1:14.11  
      32.81   41.30                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 1:59.99    5/1/2014 David E Sims                               
    NATIONAL: N 1:59.99    5/4/2014 DAVID SIMS                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maser, Jorg               52 Illinois Masters-IL  1:43.80    2:48.24  
      37.11   48.51   47.93   34.69                                
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 4:21.91   4/25/2013 David E Sims                               
    NATIONAL: N 4:16.57    5/2/2014 DARREN PHELAN                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maser, Jorg               52 Illinois Masters-IL  6:05.75    5:50.43  
      38.28   43.05   50.00   49.01   48.24   46.61   39.33   35.91
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 23.15   4/22/2004 Bryan J Bateman                              
    NATIONAL: N 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              55 Central Illinois-IL    24.50      24.62  
  2 Soltys, Ted               55 Fossil Fish-IL         23.90      25.12  
  3 Ward, Robert              57 Cac Masters-IL         24.30      25.32  
  4 Pegues, Lex               55 Elgin Blue Wave-IL        NT      27.01  
  5 Black, Boyd               59 Evanston-IL            27.00      27.30  
  6 Oller, John               57 Rock River Y-IL        28.00      27.79  
  7 Bernard, William          58 Unat-IL                27.90      28.34  
  8 Mungo, Bob                59 Naperville Waves-IL    26.00      28.52  
  9 Goyette, Brian            56 Elgin Blue Wave-IL     29.50      29.44  
 10 Gohl, Michael             55 Hurricanes-IL          31.00      30.84  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 50.45    5/7/2009 Phil L Dodson                                
    NATIONAL: N 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              55 Central Illinois-IL    55.00      55.19  
      26.41   28.78                                                
  2 Ward, Robert              57 Cac Masters-IL         54.00      55.42  
      26.36   29.06                                                
  3 Soltys, Ted               55 Fossil Fish-IL         55.00      55.92  
      26.73   29.19                                                
  4 Mathieu, Bud P            58 Elgin Blue Wave-IL     57.55      59.63  
      29.23   30.40                                                
  5 Bernard, William          58 Unat-IL              1:01.00    1:00.56  
      28.63   31.93                                                
  6 Oller, John               57 Rock River Y-IL      1:01.00    1:01.97  
      30.08   31.89                                                
  7 Mungo, Bob                59 Naperville Waves-IL  1:00.00    1:02.54  
      29.79   32.75                                                
  8 Black, Boyd               59 Evanston-IL          1:05.00    1:03.38  
      31.04   32.34                                                
  9 Goyette, Brian            56 Elgin Blue Wave-IL   1:05.00    1:03.77  
      30.96   32.81                                                
 10 Pegues, Lex               55 Elgin Blue Wave-IL        NT    1:04.06  
      31.80   32.26                                                
 11 Gohl, Michael             55 Hurricanes-IL        1:10.00    1:12.62  
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 1:51.71   5/20/2010 Phil L Dodson                              
    NATIONAL: N 1:48.79   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mathieu, Bud P            58 Elgin Blue Wave-IL   2:08.02    2:09.64  
      30.18   33.33   33.48   32.65                                
  2 Siebt, Andy               58 Fossil Fish-IL       2:10.00    2:12.22  
      30.24   33.83   34.28   33.87                                
  3 Ursu, Andrei              58 Elgin Blue Wave-IL   2:20.00    2:13.74  
      30.33   34.80   35.08   33.53                                
  4 Goyette, Brian            56 Elgin Blue Wave-IL   2:25.00    2:27.29  
      33.16   37.02   38.60   38.51                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 5:07.26    5/7/2009 Phil L Dodson                              
    NATIONAL: N 4:56.82   4/11/2010 MICHAEL MANN                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Siebt, Andy               58 Fossil Fish-IL       5:50.00    5:49.77  
      31.23   35.06   35.58   35.88   35.41   35.85   35.84   35.68
      35.17   34.07                                                
  2 Mathieu, Bud P            58 Elgin Blue Wave-IL   5:50.04    5:59.52  
      32.90   36.38   36.63   36.78   36.59   36.26   36.15   36.03
      36.44   35.36                                                
  3 Depew, Richard            56 Naperville Waves-IL  6:05.00    6:02.00  
      33.10   35.71   36.99   37.42   37.24   36.87   36.47   36.48
      36.40   35.32                                                
  4 Ursu, Andrei              58 Elgin Blue Wave-IL   6:50.90    6:36.39  
      34.17   38.24   40.32   41.59   41.29   41.60   40.63   40.54
      39.96   38.05                                                
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 58.57   4/16/2009 Russell Meyer                                
    NATIONAL: N 56.49   3/15/2015 GLENN PATCHING                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Black, Boyd               59 Evanston-IL          1:15.00    1:13.42  
      35.64   37.78                                                
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:09.66   4/16/2009 Russell Meyer                              
    NATIONAL: N 2:03.14   3/31/2012 TOM BARTON                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pegues, Lex               55 Elgin Blue Wave-IL        NT    2:38.24  
      37.73   41.01   40.69   38.81                                
  2 Black, Boyd               59 Evanston-IL          2:45.00    2:45.69  
      37.35   41.96   44.22   42.16                                
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:05.59    4/4/2014 Marty Krug                                 
    NATIONAL: N 1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gohl, Michael             55 Hurricanes-IL        1:22.00    1:22.45  
      39.79   42.66                                                
  2 Goyette, Brian            56 Elgin Blue Wave-IL   1:30.50    1:31.50  
      44.54   46.96                                                
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 56.76    4/4/2014 Marty Krug                                   
    NATIONAL: N 53.90   5/12/2013 PAUL CARTER                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               55 Fossil Fish-IL         58.00    1:00.72  
      28.23   32.49                                                
  2 Gibson, Dave              55 Central Illinois-IL  1:01.00    1:03.22  
      29.86   33.36                                                
  3 Ursu, Andrei              58 Elgin Blue Wave-IL   1:05.00    1:03.27  
      29.80   33.47                                                
  4 Oller, John               57 Rock River Y-IL      1:04.00    1:09.42  
      30.92   38.50                                                
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 2:10.48   5/20/2010 Phil L Dodson                              
    NATIONAL: N 2:03.18   5/23/2010 BRAD HORNER                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei              58 Elgin Blue Wave-IL   2:30.09    2:33.86  
      34.36   40.26   41.88   37.36                                
  2 Siebt, Andy               58 Fossil Fish-IL       2:30.00    2:39.18  
      34.09   40.38   42.66   42.05                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 2:10.76    4/4/2014 Marty Krug                                 
    NATIONAL: N 2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mathieu, Bud P            58 Elgin Blue Wave-IL   2:33.03    2:36.87  
      34.23   40.79   46.69   35.16                                
  2 Pegues, Lex               55 Elgin Blue Wave-IL        NT    2:40.49  
      34.56   40.55   48.90   36.48                                
  3 Ursu, Andrei              58 Elgin Blue Wave-IL   2:30.00    2:46.22  
      35.32   45.24   47.37   38.29                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 23.10   4/16/2009 Bryan J Bateman                              
    NATIONAL: N 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Eric             60 Lyons-IL               26.00      26.66  
  2 Campana, James            64 Elgin Blue Wave-IL     35.00      34.43  
  3 Sturwold, Mark            60 LT Bloomingdale-IL     34.52      35.13  
  4 Freeman, Stephen          61 Duneland-IN               NT      38.91  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 52.23   4/16/2009 Bryan J Bateman                              
    NATIONAL: N 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Eric             60 Lyons-IL               57.00      59.10  
      28.57   30.53                                                
  2 Campana, James            64 Elgin Blue Wave-IL   1:16.00    1:19.56  
      27.93   51.63                                                
  3 Sturwold, Mark            60 LT Bloomingdale-IL   1:20.50    1:21.18  
      37.68   43.50                                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 5:23.86   4/23/2015 Kevin Scanlan                              
    NATIONAL: N 5:11.17   4/29/2012 JIM MC CONICA                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sturwold, Mark            60 LT Bloomingdale-IL   8:34.19    8:59.65  
      41.21   48.34   53.45   54.76   55.80   56.09 2:53.05   57.76
      14.91                                                        
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:01.75    5/1/2008 Bryan J Bateman                            
    NATIONAL: N   59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          62 Hurricanes-IL        1:07.25    1:06.51  
      33.24   33.27                                                
  2 Manheim, Chris            62 Elgin Blue Wave-IL   2:00.43    2:05.15  
    1:01.50 1:03.65                                                
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:18.36   4/18/2008 Bryan J Bateman                            
    NATIONAL: N 2:12.85   4/11/2015 DAVE HANNULA                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          62 Hurricanes-IL        2:30.50    2:33.42  
      36.43   39.22   39.45   38.32                                
  2 Manheim, Chris            62 Elgin Blue Wave-IL   4:27.47    4:21.06  
    2:07.52 1:08.74 1:05.78                                        
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:08.69   4/22/2004 Peter Andersen                             
    NATIONAL: N 1:02.61    5/2/2014 RICK COLELLA                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          62 Hurricanes-IL        1:41.40    1:23.74  
      40.79   42.95                                                
  2 Reed, Michael             60 Libertyville-IL      1:50.00    1:44.48  
      48.71   55.77                                                
  3 Manheim, Chris            62 Elgin Blue Wave-IL   2:01.26    2:06.35  
      59.37 1:06.98                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:33.52   4/15/2010 George F Wendt                             
    NATIONAL: N 2:16.71    5/3/2014 RICK COLELLA                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Manheim, Chris            62 Elgin Blue Wave-IL   4:26.80         DQ  
      58.07 1:07.67 1:10.78 1:10.19                                
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 1:02.36   4/11/2013 Phil L Dodson                              
    NATIONAL: N   54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reed, Michael             60 Libertyville-IL      1:40.00    1:33.39  
      40.04   53.35                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 2:15.28   4/18/2008 Bryan J Bateman                            
    NATIONAL: N 2:03.26    5/4/2014 RICK COLELLA                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reed, Michael             60 Libertyville-IL      3:15.00    3:16.38  
      40.17   54.87 1:00.61   40.73                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 24.80   4/25/2013 Bryan J Bateman                              
    NATIONAL: N 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  68 Elgin Blue Wave-IL     32.00      31.07  
  2 Lencioni, Len             65 Stingrays-IL           29.50      31.90  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 1:00.00  12/15/2013 Bryan J Bateman                            
    NATIONAL: N   49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  68 Elgin Blue Wave-IL   1:10.00    1:08.24  
    1:08.36                                                        
  2 Lencioni, Len             65 Stingrays-IL         1:08.20    1:11.14  
      33.55   37.59                                                
  3 Alsen, Donald             66 Blue Marlins-IL      1:20.00    1:22.19  
      37.95   44.24                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 2:12.38   4/25/2013 Bryan J Bateman                            
    NATIONAL: N 1:57.54   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lencioni, Len             65 Stingrays-IL         2:50.00    2:49.89  
      36.65   43.29   46.18   43.77                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 5:55.88    5/7/2015 George Wendt                               
    NATIONAL: N 5:34.54   1/31/2015 DAN KIRKLAND                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lencioni, Len             65 Stingrays-IL         7:55.50    7:18.47  
      38.99   43.27   44.19   45.19   44.94   44.23   43.49   44.26
      45.63   44.28                                                
  2 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-IL   8:16.32    8:01.55  
      38.35   44.41   46.36   49.16   51.53   51.67   50.04   51.19
      51.63   47.21                                                
  3 Alsen, Donald             66 Blue Marlins-IL      8:15.00    8:35.57  
      40.70   48.28   52.56   53.60   53.61   53.45   53.09   55.06
      55.02   50.20                                                
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:31.24    4/4/2014 George Wendt                               
    NATIONAL: N 2:16.72   5/11/2013 HUGH WILDER                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-IL   3:49.59    3:33.88  
      50.72   53.00   55.49   54.67                                
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:12.89   4/10/2015 Peder Dahlberg                             
    NATIONAL: N 1:07.35   5/11/2013 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alsen, Donald             66 Blue Marlins-IL      1:48.00    1:52.87  
      51.02 1:01.85                                                
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:44.15   4/10/2015 Peder Dahlberg                             
    NATIONAL: N 2:30.17    5/1/2011 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alsen, Donald             66 Blue Marlins-IL      4:15.00    4:18.11  
      51.73 1:05.73 1:10.54 1:10.11                                
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 1:16.58    4/6/2008 Andy Barry                                 
    NATIONAL: N   56.36   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               69 Elgin Blue Wave-IL   1:31.10    1:36.46  
      45.27   51.19                                                
  2 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-IL   1:59.58    1:57.48  
      51.88 1:05.60                                                
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       LOCAL: L 2:53.66   2/22/2009 Andy Barry                                 
    NATIONAL: N 2:23.38   2/14/2010 ROBERT POILETMAN                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               69 Elgin Blue Wave-IL   3:35.71    3:31.59  
      45.19   54.50   57.11   54.79                                
  2 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-IL   4:25.59    4:21.11  
      55.37 1:02.82 1:11.52 1:11.40                                
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 2:35.46    4/7/2011 William D Soper                            
    NATIONAL: N 2:19.21    5/4/2014 ALEK SHESTAKOV                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lencioni, Len             65 Stingrays-IL         3:15.90    3:21.00  
      48.79   56.03   55.48   40.70                                
  2 Osborne, Oz               69 Elgin Blue Wave-IL   3:15.65    3:29.83  
      45.12   54.25 1:02.50   47.96                                
  3 Alsen, Donald             66 Blue Marlins-IL      4:00.00    4:08.85  
      50.12 1:06.64 1:21.16   50.93                                
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
       LOCAL: L 5:15.37    4/4/2014 George Wendt                               
    NATIONAL: N 4:57.17    5/2/2014 ALEK SHESTAKOV                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-IL   8:30.59    7:40.61  
      54.87 1:04.26   58.91   56.04 1:07.66 1:03.97   47.76   47.14
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 29.74    4/2/2004 Tom Banfield                                 
    NATIONAL: N 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Dave               70 Elgin Blue Wave-IL     34.00      31.69  
  2 Krich, Robert             73 Elgin Blue Wave-IL     55.10      50.68  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 1:05.54    4/2/2004 Tom Banfield                               
    NATIONAL: N   54.58   4/26/2015 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krich, Robert             73 Elgin Blue Wave-IL   1:55.00    1:53.30  
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 2:26.46   4/27/2001 Wayne Leengran                             
    NATIONAL: N 2:06.63    5/8/2015 DAVID QUIGGIN                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krich, Robert             73 Elgin Blue Wave-IL   4:05.00    4:08.37  
      58.74 1:02.08 2:08.08                                        
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 6:36.60   4/27/2001 Wayne Leengran                             
    NATIONAL: N 5:48.21    5/9/2015 DAVID QUIGGIN                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krich, Robert             73 Elgin Blue Wave-IL  10:40.00   10:39.21  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 1:16.33    5/1/2008 Owen Ackerman                              
    NATIONAL: N 1:05.42   4/24/2015 RICHARD BURNS                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Dave               70 Elgin Blue Wave-IL   1:50.00    1:43.04  
      50.85   52.19                                                
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:53.87   1/21/2006 Larry A Good                               
    NATIONAL: N 2:23.68    5/2/2014 RICHARD BURNS                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Dave               70 Elgin Blue Wave-IL   3:50.00    3:51.50  
      56.15 1:57.24   58.11                                        
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 3:05.74   4/14/2005 Larry A Good                               
    NATIONAL: N 2:43.16   4/26/2015 KENNETH FROST                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Dave               70 Elgin Blue Wave-IL   4:10.00    3:54.43  
    1:52.46 1:02.88 1:01.46                                        
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 30.06    4/6/2008 Tom Banfield                                 
    NATIONAL: N 25.58    3/4/2012 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gambetta, Miguel          77 Duneland-IN               NT      39.57  
 
Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 40.89    2/8/1987 Thomas Cureton                               
    NATIONAL: N 31.92    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClow, Richard           85 Naperville Waves-IL    34.00      33.90L 
 
Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       LOCAL: L 1:35.70    2/8/1987 Thomas Cureton                             
    NATIONAL: N 1:10.92   4/18/2010 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClow, Richard           85 Naperville Waves-IL  1:35.00    1:27.63L 
      36.68   50.95                                                
 
Men 85-89 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       LOCAL: L 2:21.49    1/1/1987 Thomas Cureton                             
    NATIONAL: N 1:34.67   4/18/2010 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClow, Richard           85 Naperville Waves-IL  1:50.00    1:48.25L 
      49.12   59.13                                                
 
                    Combined Team Scores - Through Event 15                    
 
  1. Naperville Waves                   1468   2. Elgin Blue Waves Swim Club         1443
  3. Evanston Northshore Masters         482   4. Joliet Park District Blue Tide      348
  5. YMCA of Rock River Valley           278   6. Lakeshore Sport & Fitness           240
  7. Lincoln-Way Masters                 198   8. Fossil Fish                         187
  9. Life Time Swim Bloomingdal          169  10. Munster Masters                     160
 11. Buehler Blue Marlins                148  12. Sun City Stingrays                  147
 13. Illinois Masters                    146  14. Southside Swim Club                 117
 14. Libertyville Masters                117  16. Chicago Athletic Clubs Masters      104
 17. Harbor Hurricanes                    93  18. Chicago Smelts                       77
 19. Central Illinois Masters             57  20. Ffc Swim Monsters                    40
 20. Lyons Masters                        40  22. Duneland Masters                     35
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 15                    
 
  1. Naperville Waves                    831   2. Elgin Blue Waves Swim Club          361
  3. Evanston Northshore Masters         326   4. Joliet Park District Blue Tide      199
  5. YMCA of Rock River Valley           177   6. Lincoln-Way Masters                 148
  7. Southside Swim Club                 117   8. Munster Masters                     100
  9. Fossil Fish                          80  10. Lakeshore Sport & Fitness            67
 11. Life Time Swim Bloomingdal           63  12. Illinois Masters                     49
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 15                     
 
  1. Elgin Blue Waves Swim Club         1082   2. Naperville Waves                    637
  3. Lakeshore Sport & Fitness           173   4. Evanston Northshore Masters         156
  5. Joliet Park District Blue Tide      149   6. Buehler Blue Marlins                148
  7. Sun City Stingrays                  147   8. Libertyville Masters                117
  9. Fossil Fish                         107  10. Life Time Swim Bloomingdal          106
 11. Chicago Athletic Clubs Masters      104  12. YMCA of Rock River Valley           101
 13. Illinois Masters                     97  14. Harbor Hurricanes                    93
 15. Chicago Smelts                       77  16. Munster Masters                      60
 17. Central Illinois Masters             57  18. Lincoln-Way Masters                  50
 19. Lyons Masters                        40  19. Ffc Swim Monsters                    40
 21. Duneland Masters                     35