Licensed to Lake Forest Swim Club -IL
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/5/2013 07:24 AM
                       Sink or Swim Classic - 11/3/2013                        
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Catherine E         23 LIB                    49.00      45.93   20  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodford, Molly           23 WMAC-WI              1:05.00    1:09.73   20  
                  33.52     1:09.73 (36.21)                                        
  2 Reed, Catherine E         23 LIB                  1:59.00    1:48.77   17  
                  53.46     1:48.77 (55.31)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodford, Molly           23 WMAC-WI              2:18.00    2:30.37   20  
                  34.74     1:12.54 (37.80)     1:51.24 (38.70)     2:30.37 (39.13)
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodford, Molly           23 WMAC-WI              4:55.00    5:08.75   20  
                  34.27     1:11.49 (37.22)     1:49.68 (38.19)     2:29.04 (39.36)
        3:08.67 (39.63)     3:48.88 (40.21)     4:29.02 (40.14)     5:08.75 (39.73)
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Catherine E         23 LIB                  1:15.00    1:00.83   20  
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodford, Molly           23 WMAC-WI              1:15.00    1:19.71   20  
                  38.79     1:19.71 (40.92)                                        
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodford, Molly           23 WMAC-WI              1:12.00    1:20.24   20  
                  38.05     1:20.24 (42.19)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Filip, Manda              25 GRAY                   37.26      40.95   20  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benetti, Kristen A        28 WMAC-WI              1:13.00    1:14.49   20  
                  34.80     1:14.49 (39.69)                                        
  2 Filip, Manda              25 GRAY                 1:06.60    1:35.05   17  
                  44.60     1:35.05 (50.45)                                        
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dangremond, Emily M       27 LSAC                 5:20.00    5:26.46   20  
                  34.74     1:12.98 (38.24)     1:53.54 (40.56)     2:34.80 (41.26)
        3:16.71 (41.91)     3:59.61 (42.90)     4:43.22 (43.61)     5:26.46 (43.24)
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Filip, Manda              25 GRAY                   41.17      58.83   20  
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena          25 CM                     38.78      37.64   20  
  2 Benetti, Kristen A        28 WMAC-WI                44.00      42.77   17  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena          25 CM                   1:22.71    1:21.46   20  
                  38.76     1:21.46 (42.70)                                        
  2 Benetti, Kristen A        28 WMAC-WI              1:33.00    1:33.23   17  
                  43.99     1:33.23 (49.24)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena          25 CM                   2:55.06    2:52.03   20  
                  40.12     1:23.48 (43.36)     2:07.56 (44.08)     2:52.03 (44.47)
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benetti, Kristen A        28 WMAC-WI              1:30.00    1:26.42   20  
                  40.95     1:26.42 (45.47)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena          25 CM                   2:29.32    2:39.22   20  
                  34.86     1:16.95 (42.09)     2:01.96 (45.01)     2:39.22 (37.26)
  2 Benetti, Kristen A        28 WMAC-WI              3:15.00    3:08.16   17  
                  40.98     1:31.42 (50.44)     2:24.36 (52.94)     3:08.16 (43.80)
 
Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena          25 CM                   5:39.49    5:38.04   20  
                  37.14     1:20.43 (43.29)     2:05.86 (45.43)     2:51.01 (45.15)
        3:36.24 (45.23)     4:22.19 (45.95)     5:01.11 (38.92)     5:38.04 (36.93)
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, Emilie              34 WAC                    34.00      33.17   20  
  2 Sorget, Genna             33 WAC                    36.00      33.22   17  
  3 Supura, Tracy K           34 BAM                    30.00      34.61   16  
  4 Towry, Tonna              31 WMAC-WI                   NT      39.14   15  
  5 Detanico, Adrienne        32 GRAY                   39.00      41.60   14  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, Emilie              34 WAC                  1:14.00    1:12.99   20  
                  35.13     1:12.99 (37.86)                                        
  2 Sorget, Genna             33 WAC                  1:13.00    1:14.03   17  
                  34.89     1:14.03 (39.14)                                        
  3 Supura, Tracy K           34 BAM                  1:09.00    1:23.46   16  
                  40.37     1:23.46 (43.09)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, Emilie              34 WAC                  2:39.00    2:37.62   20  
                  36.12     1:15.75 (39.63)     1:57.12 (41.37)     2:37.62 (40.50)
  2 Sorget, Genna             33 WAC                  2:40.00    2:40.94   17  
                  36.35     1:16.85 (40.50)     1:59.24 (42.39)     2:40.94 (41.70)
  3 Chapman, Sara             32 Unattached                NT    3:10.97   16  
                  44.57     1:31.82 (47.25)     2:21.79 (49.97)     3:10.97 (49.18)
  4 Heiser, Becca             31 CHSM                 4:30.00    4:28.06   15  
                1:01.67   2:10.58 (1:08.91)   3:20.58 (1:10.00)   4:28.06 (1:07.48)
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Przekota, Krisitie        34 GRAY                 5:00.00    5:21.62   20  
                  35.33     1:14.25 (38.92)     1:54.92 (40.67)     2:36.17 (41.25)
        3:17.84 (41.67)     3:59.67 (41.83)     4:40.66 (40.99)     5:21.62 (40.96)
  2 Chapman, Sara             32 Unattached                NT    6:50.14   17  
                  43.58     1:33.72 (50.14)     2:26.26 (52.54)     3:18.64 (52.38)
        4:11.93 (53.29)     5:05.55 (53.62)     5:58.50 (52.95)     6:50.14 (51.64)
  3 Detanico, Adrienne        32 GRAY                 8:00.00    7:08.89   16  
                  45.82     1:39.51 (53.69)     2:35.87 (56.36)     3:31.25 (55.38)
        4:28.29 (57.04)     5:22.82 (54.53)     6:18.65 (55.83)     7:08.89 (50.24)
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Supura, Tracy K           34 BAM                    40.00      48.42   20  
  2 Towry, Tonna              31 WMAC-WI                   NT      55.60   17  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detanico, Adrienne        32 GRAY                 1:40.00    1:54.08   20  
                  54.04   1:54.08 (1:00.04)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Supura, Tracy K           34 BAM                    34.00      41.99   20  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve M       34 WAC                  1:17.00    1:13.86   20  
                  34.94     1:13.86 (38.92)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve M       34 WAC                  2:45.00    2:40.41   20  
                  35.75     1:15.56 (39.81)     1:57.39 (41.83)     2:40.41 (43.02)
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, Emilie              34 WAC                  1:35.00    1:27.22   20  
                  42.94     1:27.22 (44.28)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve M       34 WAC                  3:00.00    2:54.71   20  
                  34.81     1:23.23 (48.42)     2:16.75 (53.52)     2:54.71 (37.96)
  2 Detanico, Adrienne        32 GRAY                 3:36.59    3:49.14   17  
                  51.65   1:53.20 (1:01.55)   2:56.85 (1:03.65)     3:49.14 (52.29)
 
Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Przekota, Krisitie        34 GRAY                 5:15.00    6:09.00   20  
                  38.28     1:23.07 (44.79)     2:10.98 (47.91)     2:58.36 (47.38)
        3:51.72 (53.36)     4:45.64 (53.92)     5:27.88 (42.24)     6:09.00 (41.12)
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Nichole          35 WAC                    30.50      30.83   20  
  2 Icard, Stephanie          37 WAC                    37.00      32.88   17  
  3 Vaganova, Natalia         38 ABM                       NT      53.02   16  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Nichole          35 WAC                  1:06.50    1:08.33   20  
                  32.11     1:08.33 (36.22)                                        
  2 Icard, Stephanie          37 WAC                  1:16.00    1:13.76   17  
                  35.02     1:13.76 (38.74)                                        
  3 Arntzen, Kristin          36 LIB                       NT    1:28.25   16  
                  41.97     1:28.25 (46.28)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Nichole          35 WAC                  2:24.60    2:27.08   20  
                  33.52     1:11.29 (37.77)     1:49.40 (38.11)     2:27.08 (37.68)
  2 Vaganova, Natalia         38 ABM                       NT    4:04.39   17  
                  57.65   1:59.73 (1:02.08)   3:02.82 (1:03.09)   4:04.39 (1:01.57)
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiefer, Stacey L          35 WMAC-WI              5:00.00    5:18.21   20  
                  34.51     1:12.68 (38.17)     1:52.67 (39.99)     2:33.53 (40.86)
        3:14.54 (41.01)     3:56.18 (41.64)     4:37.42 (41.24)     5:18.21 (40.79)
  2 Martinez, Andrea          36 CHSM                 7:30.00    6:31.14   17  
                  44.17     1:32.77 (48.60)     2:23.26 (50.49)     3:14.33 (51.07)
        4:03.59 (49.26)     4:53.81 (50.22)     5:43.73 (49.92)     6:31.14 (47.41)
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiefer, Stacey L          35 WMAC-WI              1:15.00    1:19.16   20  
                  37.90     1:19.16 (41.26)                                        
  2 Arntzen, Kristin          36 LIB                       NT    1:33.01   17  
                  45.09     1:33.01 (47.92)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Andrea          36 CHSM                      NT    3:58.29   20  
                  55.96   1:56.73 (1:00.77)   2:58.91 (1:02.18)     3:58.29 (59.38)
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         38 ABM                       NT    2:13.91   20  
                1:03.86   2:13.91 (1:10.05)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Andrea          36 CHSM                 3:34.00    3:35.27   20  
                  46.50     1:40.65 (54.15)     2:38.33 (57.68)     3:35.27 (56.94)
  2 Vaganova, Natalia         38 ABM                       NT    4:50.50   17  
                1:07.17   2:23.89 (1:16.72)   3:42.03 (1:18.14)   4:50.50 (1:08.47)
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Icard, Stephanie          37 WAC                  1:27.00    1:25.12   20  
                  40.03     1:25.12 (45.09)                                        
  2 Arntzen, Kristin          36 LIB                       NT    1:34.74   17  
                  43.96     1:34.74 (50.78)                                        
  3 Martinez, Andrea          36 CHSM                 1:28.00    1:35.99   16  
                  44.63     1:35.99 (51.36)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Nichole          35 WAC                  2:48.00    2:45.37   20  
                  35.77     1:18.07 (42.30)     2:07.49 (49.42)     2:45.37 (37.88)
  2 Kiefer, Stacey L          35 WMAC-WI              2:45.00    2:48.87   17  
                  35.67     1:18.85 (43.18)     2:09.48 (50.63)     2:48.87 (39.39)
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Inge               43 LWM                    32.09      34.22   20  
  2 Salomon, Michelle         41 WAC                    37.00      35.31   17  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salomon, Michelle         41 WAC                  1:19.00    1:19.13   20  
                  37.22     1:19.13 (41.91)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salomon, Michelle         41 WAC                  2:50.00    2:51.74   20  
                  38.33     1:21.35 (43.02)     2:06.36 (45.01)     2:51.74 (45.38)
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Inge               43 LWM                  6:59.00    6:51.93   20  
                  44.64   5:59.29 (5:14.65)     6:51.93 (52.64)                    
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Auer, Andrea              40 BAM                    40.00      40.46   20  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Auer, Andrea              40 BAM                  1:25.50    1:32.95   20  
                  44.63     1:32.95 (48.32)                                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Inge               43 LWM                    41.33      43.65   20  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Inge               43 LWM                  1:32.43    1:39.15   20  
                  47.07     1:39.15 (52.08)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Inge               43 LWM                  3:27.61    3:40.71   20  
                  50.56     1:46.21 (55.65)     2:43.98 (57.77)     3:40.71 (56.73)
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Auer, Andrea              40 BAM                  1:27.50    1:31.95   20  
                  43.00     1:31.95 (48.95)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boles, Stephanie A        45 NASA                   36.79      35.38   20  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           45 CHSM                 1:25.00    1:31.19   20  
                  42.26     1:31.19 (48.93)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedward, Kathy S          47 LIB                  2:40.60    2:47.49   20  
                  36.74     1:18.79 (42.05)     2:03.34 (44.55)     2:47.49 (44.15)
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bedward, Kathy S          47 LIB                  5:55.55    6:07.89   20  
                  40.94     1:26.66 (45.72)     2:14.26 (47.60)     3:03.02 (48.76)
        3:50.82 (47.80)     4:38.30 (47.48)     5:24.64 (46.34)     6:07.89 (43.25)
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boles, Stephanie A        45 NASA                   44.06      42.54   20  
  2 Giles-Ott, Ruth           45 CHSM                   44.60      47.26   17  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boles, Stephanie A        45 NASA                 1:39.99    1:34.64   20  
                  45.25     1:34.64 (49.39)                                        
  2 Giles-Ott, Ruth           45 CHSM                 1:37.04    1:39.40   17  
                  47.98     1:39.40 (51.42)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boles, Stephanie A        45 NASA                   40.01      40.62   20  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boles, Stephanie A        45 NASA                 1:40.25    1:33.22   20  
                  43.91     1:33.22 (49.31)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Giles-Ott, Ruth           45 CHSM                 3:42.19         DQ  
                  50.66     1:46.07 (55.41)   3:00.25 (1:14.18)          DQ (54.18)
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           45 CHSM                 7:55.00    8:05.68   20  
                  55.67   2:05.44 (1:09.77)     3:02.79 (57.35)     3:59.95 (57.16)
      5:11.16 (1:11.21)   6:19.16 (1:08.00)     7:13.01 (53.85)     8:05.68 (52.67)
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            50 COHO                   36.70      35.58   20  
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scherer, Beth             54 PALA                 3:35.00    3:42.24   20  
                  52.78     1:49.56 (56.78)     2:48.48 (58.92)     3:42.24 (53.76)
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        51 COHO                 5:52.03    5:48.26   20  
                  39.74     1:23.08 (43.34)     2:06.91 (43.83)     2:51.15 (44.24)
        3:35.32 (44.17)     4:19.77 (44.45)     5:04.35 (44.58)     5:48.26 (43.91)
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            50 COHO                   41.80      40.34   20  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scherer, Beth             54 PALA                 1:25.00    2:00.30   20  
                1:00.03   2:00.30 (1:00.27)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            50 COHO                   45.20      45.36   20  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, AJ J               52 COHO                 1:14.30    1:12.24   20  
                  34.29     1:12.24 (37.95)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, AJ J               52 COHO                 2:46.30    2:45.07   20  
                  36.93     1:18.29 (41.36)     2:01.17 (42.88)     2:45.07 (43.90)
  2 Froehlich, Kathryn        51 COHO                 3:13.00    3:07.90   17  
                  41.03     1:27.87 (46.84)     2:17.23 (49.36)     3:07.90 (50.67)
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Lisa            50 COHO                 1:31.80    1:29.24   20  
                  42.53     1:29.24 (46.71)                                        
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        51 COHO                 6:24.00    6:20.64   20  
                  40.34     1:26.55 (46.21)     2:17.76 (51.21)     3:06.51 (48.75)
        3:58.70 (52.19)     4:51.45 (52.75)     5:36.46 (45.01)     6:20.64 (44.18)
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         58 CHSM                      NT    7:21.37   20  
                  46.68     1:40.86 (54.18)     2:39.44 (58.58)     3:36.91 (57.47)
        4:34.50 (57.59)     5:31.62 (57.12)     6:28.47 (56.85)     7:21.37 (52.90)
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         58 CHSM                      NT    1:48.36   20  
                  53.82     1:48.36 (54.54)                                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane           57 COHO                   47.00      46.25   20  
  2 Delanois, Barbara         58 CHSM                      NT      56.56   17  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane           57 COHO                 1:44.00    1:42.36   20  
                  47.36     1:42.36 (55.00)                                        
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         58 CHSM                      NT    1:51.16   20  
                  51.60     1:51.16 (59.56)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowe, Ryan W              19 CM                     29.04      35.27   20  
  2 Albaddah, Adam            23 GRAY                   50.00      35.93   17  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boniface, Tom             24 WAC                    57.00      57.09   20  
                  27.87       57.09 (29.22)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albaddah, Adam            23 GRAY                 2:58.00    3:32.29   20  
                  43.56     1:36.30 (52.74)     2:32.91 (56.61)     3:32.29 (59.38)
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boniface, Tom             24 WAC                  1:05.00    1:06.53   20  
                  32.64     1:06.53 (33.89)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albaddah, Adam            23 GRAY                   55.00      46.29   20  
 
Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albaddah, Adam            23 GRAY                 1:58.00    1:41.91   20  
                  48.77     1:41.91 (53.14)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowe, Ryan W              19 CM                     27.98      32.67   20  
  2 Albaddah, Adam            23 GRAY                 1:00.00      52.30   17  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowe, Ryan W              19 CM                   1:00.78    1:12.25   20  
                  33.54     1:12.25 (38.71)                                        
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rowe, Ryan W              19 CM                   1:13.35    1:22.41   20  
                  36.40     1:22.41 (46.01)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boniface, Tom             24 WAC                  2:20.00    2:23.17   20  
                  29.68     1:07.87 (38.19)     1:50.82 (42.95)     2:23.17 (32.35)
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael W          28 CHSM                 1:14.01    1:11.86   20  
                  33.96     1:11.86 (37.90)                                        
  2 Peacock, Blake            27 LIB                  1:30.40    1:26.41   17  
                  40.14     1:26.41 (46.27)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael P      28 LIB                  2:50.00    2:47.80   20  
                  38.86     1:22.27 (43.41)     2:05.22 (42.95)     2:47.80 (42.58)
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, John S            29 CHSM                 5:24.66    5:09.68   20  
                  34.55     1:12.55 (38.00)     1:52.07 (39.52)     2:32.12 (40.05)
        3:11.63 (39.51)     3:52.07 (40.44)     4:32.15 (40.08)     5:09.68 (37.53)
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, John S            29 CHSM                 3:03.55    3:03.57   20  
                  43.14     1:28.68 (45.54)     2:16.33 (47.65)     3:03.57 (47.24)
  2 Cowen, Michael W          28 CHSM                 3:08.67    3:06.82   17  
                  42.79     1:30.30 (47.51)     2:19.00 (48.70)     3:06.82 (47.82)
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael W          28 CHSM                   40.55      41.99   20  
  2 Peacock, Blake            27 LIB                    47.85      48.33   17  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael W          28 CHSM                 1:32.00    1:34.66   20  
                  43.81     1:34.66 (50.85)                                        
  2 Peacock, Blake            27 LIB                  1:44.63    1:47.50   17  
                  49.55     1:47.50 (57.95)                                        
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, John S            29 CHSM                 1:20.99    1:23.78   20  
                  39.11     1:23.78 (44.67)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, John S            29 CHSM                 2:51.36    2:52.60   20  
                  36.17     1:19.06 (42.89)     2:06.47 (47.41)     2:52.60 (46.13)
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael W          28 CHSM                 3:12.08    3:07.60   20  
                  41.12     1:27.77 (46.65)     2:22.57 (54.80)     3:07.60 (45.03)
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzalez, David           31 Unattached             32.00      30.50   20  
  2 Gilbert, Brian            30 CHSM                   31.06      30.61   17  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          31 WAC                    58.00      55.95   20  
                  26.93       55.95 (29.02)                                        
  2 Doerr, David T            31 LSAC                   59.99      57.23   17  
                  27.26       57.23 (29.97)                                        
  3 Gonzalez, David           31 Unattached           1:04.00    1:08.66   16  
                  32.14     1:08.66 (36.52)                                        
  4 Gilbert, Brian            30 CHSM                 1:09.30    1:08.97   15  
                  33.22     1:08.97 (35.75)                                        
  5 Rigby, Ben                34 LIB                  1:11.00    1:12.65   14  
                  34.58     1:12.65 (38.07)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doerr, David T            31 LSAC                 2:09.99    2:06.86   20  
                  29.16     1:01.09 (31.93)     1:33.94 (32.85)     2:06.86 (32.92)
  2 Rigby, Ben                34 LIB                  2:32.00    2:35.43   17  
                  35.61     1:15.37 (39.76)     1:56.09 (40.72)     2:35.43 (39.34)
  3 Gilbert, Brian            30 CHSM                 2:40.00    2:36.79   16  
                  36.47     1:17.72 (41.25)     1:59.12 (41.40)     2:36.79 (37.67)
  4 Gonzalez, David           31 Unattached           2:15.00    2:37.72   15  
                  34.79     1:14.52 (39.73)     1:56.33 (41.81)     2:37.72 (41.39)
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             33 GRAY                      NT    5:06.77   20  
                  32.99     1:09.93 (36.94)     1:47.83 (37.90)     2:26.80 (38.97)
        3:06.30 (39.50)     3:46.38 (40.08)     4:27.07 (40.69)     5:06.77 (39.70)
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santoro, Antonio          31 WAC                  1:10.00    1:04.05   20  
                  31.21     1:04.05 (32.84)                                        
  2 Doerr, David T            31 LSAC                 1:09.99    1:09.40   17  
                  33.25     1:09.40 (36.15)                                        
  3 Gonzalez, David           31 Unattached           1:25.00    1:19.73   16  
                  39.04     1:19.73 (40.69)                                        
  4 Rigby, Ben                34 LIB                  1:18.00    1:26.63   15  
                  42.38     1:26.63 (44.25)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             33 GRAY                   36.00      33.93   20  
  2 Gonzalez, David           31 Unattached             38.00      39.91   17  
  3 Gilbert, Brian            30 CHSM                   43.40      44.10   16  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             33 GRAY                 1:20.00    1:16.49   20  
                  35.43     1:16.49 (41.06)                                        
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             33 GRAY                 1:14.00    1:11.93   20  
                  34.53     1:11.93 (37.40)                                        
  2 Gilbert, Brian            30 CHSM                 1:21.57    1:24.30   17  
                  41.31     1:24.30 (42.99)                                        
 -- Rigby, Ben                34 LIB                  1:18.00         DQ  
                  40.04          DQ (45.71)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doerr, David T            31 LSAC                 2:29.99    2:31.48   20  
                  30.80     1:10.22 (39.42)     1:55.34 (45.12)     2:31.48 (36.14)
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reader, Paul              38 BUE                    26.85      26.84   20  
  2 Kusevskis, Michael        39 LIB                    29.57      29.57   17  
  3 Colquhoun, James          35 WAC                    31.00      29.63   16  
  4 Figueres, Ruben           39 LSAC                   32.00      30.00   15  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reader, Paul              38 BUE                    58.00      58.36   20  
                  28.18       58.36 (30.18)                                        
  2 Mills, Jamie              37 LIB                    59.23    1:00.06   17  
                  28.26     1:00.06 (31.80)                                        
  3 Dixon, Peter              38 FF                   1:02.00    1:02.60   16  
                  29.15     1:02.60 (33.45)                                        
  4 Figueres, Ruben           39 LSAC                 1:05.00    1:03.28   15  
                  31.18     1:03.28 (32.10)                                        
  5 Czach, Jesse              38 BUE                  1:17.00    1:17.91   14  
                  36.68     1:17.91 (41.23)                                        
 -- Kusevskis, Michael        39 LIB                  1:01.57         DQ  
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reader, Paul              38 BUE                  2:08.00    2:06.61   20  
                  29.83     1:02.10 (32.27)     1:34.20 (32.10)     2:06.61 (32.41)
  2 Kusevskis, Michael        39 LIB                  2:21.57    2:21.64   16.5
                  30.72     1:06.10 (35.38)     1:44.80 (38.70)     2:21.64 (36.84)
  2 Mills, Jamie              37 LIB                  2:17.23    2:21.64   16.5
                  32.06     1:07.64 (35.58)     1:46.62 (38.98)     2:21.64 (35.02)
  4 Colquhoun, James          35 WAC                  2:30.00    2:29.57   15  
                                2:31.41 ( )         2:29.57 ( )                    
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueres, Ruben           39 LSAC                 5:00.00    4:41.05   20  
                  33.11     1:07.20 (34.09)     1:42.44 (35.24)     2:17.77 (35.33)
        2:53.39 (35.62)     3:28.97 (35.58)     4:05.04 (36.07)     4:41.05 (36.01)
  2 Mills, Jamie              37 LIB                  5:03.23    5:02.59   17  
                  32.33     1:07.90 (35.57)     1:45.20 (37.30)     2:22.74 (37.54)
        2:59.88 (37.14)     3:39.79 (39.91)     4:21.47 (41.68)     5:02.59 (41.12)
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Peter              38 FF                     36.80      35.49   20  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reader, Paul              38 BUE                  1:08.00    1:08.50   20  
                  33.78     1:08.50 (34.72)                                        
  2 Czach, Jesse              38 BUE                  1:35.00    1:38.58   17  
                  47.71     1:38.58 (50.87)                                        
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueres, Ruben           39 LSAC                 1:40.00    1:31.03   20  
                  44.09     1:31.03 (46.94)                                        
  2 Czach, Jesse              38 BUE                  1:41.00    1:40.39   17  
                  45.42     1:40.39 (54.97)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueres, Ruben           39 LSAC                 3:20.00    2:52.00   20  
                  39.04     1:22.03 (42.99)     2:06.59 (44.56)     2:52.00 (45.41)
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Czach, Jesse              38 BUE                  1:31.00    1:33.08   20  
                  43.83     1:33.08 (49.25)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Peter              38 FF                   2:45.00    2:51.91   20  
                  35.35     1:17.42 (42.07)     2:12.20 (54.78)     2:51.91 (39.71)
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitzman, Scott A          44 BGMS                   27.80      26.62   20  
  2 Melcher, Scott            42 LIB                    20.00      29.79   17  
  3 Clark, Brian              43 LIB                    36.56      35.37   16  
  4 Fitzpatel, Mike           43 WAC                    35.00      35.50   15  
  5 Filip, Mark               40 GRAY                   45.00      40.38   14  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitzman, Scott A          44 BGMS                 1:01.05      59.51   20  
                  28.98       59.51 (30.53)                                        
  2 McGaughy, David           41 LIB                  1:10.00    1:09.59   17  
                  33.41     1:09.59 (36.18)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGaughy, David           41 LIB                  2:30.00    2:37.24   20  
                  35.16     1:15.20 (40.04)     1:57.08 (41.88)     2:37.24 (40.16)
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saxton, Carl              44 CM                   5:30.00    5:18.74   20  
                  37.62     1:18.19 (40.57)     1:58.91 (40.72)     2:39.60 (40.69)
        3:19.21 (39.61)     3:58.66 (39.45)     4:38.46 (39.80)     5:18.74 (40.28)
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melcher, Scott            42 LIB                    40.00      35.48   20  
  2 Clark, Brian              43 LIB                    43.18      42.97   17  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Brian              43 LIB                  1:44.19    1:54.65   20  
                  55.19     1:54.65 (59.46)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Brian              43 LIB                       NT    3:55.86   20  
                1:54.95                             2:58.16 ( )     3:55.86 (57.70)
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitzman, Scott A          44 BGMS                   35.52      35.18   20  
  2 Melcher, Scott            42 LIB                    38.00      38.83   17  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGaughy, David           41 LIB                  1:30.00    1:28.16   20  
                  41.01     1:28.16 (47.15)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melcher, Scott            42 LIB                    35.00      33.13   20  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kitzman, Scott A          44 BGMS                 1:12.15    1:10.90   20  
                  34.17     1:10.90 (36.73)                                        
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saxton, Carl              44 CM                   6:15.00    6:02.26   20  
                  36.75     1:18.49 (41.74)     2:08.18 (49.69)     2:56.13 (47.95)
        3:46.39 (50.26)     4:36.31 (49.92)     5:19.56 (43.25)     6:02.26 (42.70)
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Dwight            48 LIB                    29.00      28.23   20  
  2 Brownlee, Jim             48 FIX                    32.45      29.96   17  
  3 Sobiesczyk, James         47 CHSM                   34.00      32.11   16  
  4 Abegg, Michael            48 MNM                       NT      36.23   15  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Dwight            48 LIB                  1:07.00    1:04.88   20  
                  30.14     1:04.88 (34.74)                                        
  2 Brownlee, Jim             48 FIX                  1:08.00    1:05.35   17  
                  30.79     1:05.35 (34.56)                                        
  3 Richert, John             47 LIB                  1:10.00    1:11.25   16  
                  33.64     1:11.25 (37.61)                                        
  4 Sobiesczyk, James         47 CHSM                 1:05.00    1:13.32   15  
                  33.57     1:13.32 (39.75)                                        
  5 Abegg, Michael            48 MNM                       NT    1:25.57   14  
                  39.76     1:25.57 (45.81)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abegg, Michael            48 MNM                  3:02.00    3:40.75   20  
                  46.94     1:42.48 (55.54)   2:42.69 (1:00.21)     3:40.75 (58.06)
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malag, Bryan              46 LSAC                   29.00      29.61   20  
  2 Turner, Dwight            48 LIB                    35.00      36.98   17  
  3 Abegg, Michael            48 MNM                       NT    1:04.70   16  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malag, Bryan              46 LSAC                 1:03.00    1:04.80   20  
                  31.03     1:04.80 (33.77)                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Dwight            48 LIB                    35.50      35.64   20  
  2 Schoser, John C           48 NASA                   42.00      41.86   17  
 -- Sobiesczyk, James         47 CHSM                      NT         DQ  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schoser, John C           48 NASA                 1:30.00    1:30.50   20  
                  44.37     1:30.50 (46.13)                                        
  2 Richert, John             47 LIB                  1:30.00    1:30.95   17  
                  43.24     1:30.95 (47.71)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schoser, John C           48 NASA                 3:15.00    3:14.38   20  
                  44.90     1:32.87 (47.97)     2:23.83 (50.96)     3:14.38 (50.55)
  2 Richert, John             47 LIB                  2:35.00    3:23.96   17  
                  45.08     1:35.91 (50.83)     2:29.44 (53.53)     3:23.96 (54.52)
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turner, Dwight            48 LIB                  1:16.00    1:19.99   20  
                  37.04     1:19.99 (42.95)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richert, John             47 LIB                  3:00.00    3:00.99   20  
                  37.47     1:24.99 (47.52)     2:17.86 (52.87)     3:00.99 (43.13)
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             50 ELY                    27.70      27.83   20  
  2 Whelchel, David           52 LIB                    28.50      28.49   17  
  3 Francis, Lee              52 LSAC                   30.07      29.70   16  
  4 McKeon, David             50 IM                     31.00      30.01   15  
  5 Moody, Allen S            50 LIB                       NT      34.18   14  
  6 Skoog, Carl               54 LIB                       NT      38.84   13  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             50 ELY                  1:01.08    1:01.78   20  
                  29.35     1:01.78 (32.43)                                        
  2 Whelchel, David           52 LIB                  1:04.50    1:04.64   17  
                  31.28     1:04.64 (33.36)                                        
  3 Francis, Lee              52 LSAC                 1:06.37    1:06.23   16  
                  31.29     1:06.23 (34.94)                                        
  4 McKeon, David             50 IM                   1:07.00    1:06.84   15  
                  33.32     1:06.84 (33.52)                                        
  5 Weitekamper, Frank        50 LIB                  1:05.00    1:08.65   14  
                  32.83     1:08.65 (35.82)                                        
  6 Moody, Allen S            50 LIB                       NT    1:18.15   13  
                  38.38     1:18.15 (39.77)                                        
  7 Skoog, Carl               54 LIB                       NT    1:35.75   12  
                  47.02     1:35.75 (48.73)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schark, Mark D            52 IM                   2:50.00    2:42.03   20  
                  38.18     1:19.48 (41.30)     2:02.12 (42.64)     2:42.03 (39.91)
  2 Moody, Allen S            50 LIB                       NT    2:59.34   17  
                  39.53     1:24.49 (44.96)     2:12.58 (48.09)     2:59.34 (46.76)
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Lee              52 LSAC                 5:08.49    5:04.05   20  
                  33.77     1:10.63 (36.86)     1:47.99 (37.36)     2:26.03 (38.04)
        3:04.83 (38.80)     3:44.09 (39.26)     4:24.12 (40.03)     5:04.05 (39.93)
  2 Pegues, Lex               53 ELY                       NT    5:41.62   17  
                  39.40     1:23.05 (43.65)     2:07.37 (44.32)     2:51.54 (44.17)
        3:35.30 (43.76)     4:19.42 (44.12)     5:02.51 (43.09)     5:41.62 (39.11)
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whelchel, David           52 LIB                    32.50      32.94   20  
  2 Blommel, Gregory          53 WMAC-WI                34.20      34.88   17  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whelchel, David           52 LIB                  1:10.00    1:12.38   20  
                  35.35     1:12.38 (37.03)                                        
  2 Jenkins, Timothy J        52 FF                   1:18.00    1:13.92   17  
                  36.69     1:13.92 (37.23)                                        
  3 Dahlke, Grant             50 ELY                  1:19.37    1:16.47   16  
                  36.85     1:16.47 (39.62)                                        
  4 Pegues, Lex               53 ELY                  1:20.00    1:18.88   15  
                  38.76     1:18.88 (40.12)                                        
  5 Weitekamper, Frank        50 LIB                  1:20.00    1:18.90   14  
                  39.30     1:18.90 (39.60)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schark, Mark D            52 IM                   2:50.00    2:50.00   20  
                  40.24     1:22.31 (42.07)     2:06.11 (43.80)     2:50.00 (43.89)
  2 Pegues, Lex               53 ELY                  3:04.00    2:54.88   17  
                  42.12     1:26.97 (44.85)     2:12.23 (45.26)     2:54.88 (42.65)
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        52 CENT                   33.75      33.22   20  
  2 Sims, David E             51 FF                     32.00      34.68   17  
  3 Blommel, Gregory          53 WMAC-WI                35.20      34.83   16  
  4 Francis, Lee              52 LSAC                   39.28      38.87   15  
  5 Xu, Sheng                 52 LIB                       NT      43.97   14  
  6 Skoog, Carl               54 LIB                       NT      49.97   13  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        52 CENT                 1:13.30    1:15.37   20  
                  35.51     1:15.37 (39.86)                                        
  2 Blommel, Gregory          53 WMAC-WI              1:17.00    1:19.73   17  
                  36.98     1:19.73 (42.75)                                        
  3 Jenkins, Timothy J        52 FF                   1:27.00    1:21.59   16  
                  38.36     1:21.59 (43.23)                                        
  4 Francis, Lee              52 LSAC                 1:26.84    1:26.92   15  
                  41.44     1:26.92 (45.48)                                        
  5 Xu, Sheng                 52 LIB                       NT    1:38.64   14  
                  45.80     1:38.64 (52.84)                                        
  6 Skoog, Carl               54 LIB                       NT    1:48.84   13  
                  51.07     1:48.84 (57.77)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        52 CENT                 2:50.00    2:51.32   20  
                  39.03     1:23.73 (44.70)     2:08.26 (44.53)     2:51.32 (43.06)
  2 Xu, Sheng                 52 LIB                       NT    3:35.81   17  
                  48.66     1:43.70 (55.04)     2:40.08 (56.38)     3:35.81 (55.73)
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             50 ELY                    36.08      38.91   20  
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        52 CENT                 1:10.50    1:11.79   20  
                  35.47     1:11.79 (36.32)                                        
  2 Blommel, Gregory          53 WMAC-WI              1:12.00    1:13.12   17  
                  34.57     1:13.12 (38.55)                                        
  3 Pegues, Lex               53 ELY                  1:20.00    1:17.51   16  
                  36.36     1:17.51 (41.15)                                        
  4 McKeon, David             50 IM                   1:15.00    1:19.54   15  
                  37.43     1:19.54 (42.11)                                        
  5 Weitekamper, Frank        50 LIB                  1:30.00    1:24.09   14  
                  39.43     1:24.09 (44.66)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             51 FF                   2:20.00    2:25.54   20  
                  30.81     1:09.40 (38.59)     1:52.45 (43.05)     2:25.54 (33.09)
  2 Jenkins, Timothy J        52 FF                   2:34.00    2:32.28   17  
                  31.62     1:10.80 (39.18)     1:56.89 (46.09)     2:32.28 (35.39)
  3 Pegues, Lex               53 ELY                  3:05.00    2:48.39   16  
                  37.67     1:20.41 (42.74)     2:10.34 (49.93)     2:48.39 (38.05)
  4 McKeon, David             50 IM                   2:55.00    2:56.64   15  
                  36.86     1:22.18 (45.32)     2:18.59 (56.41)     2:56.64 (38.05)
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             51 FF                   4:59.99    5:20.93   20  
                  32.48     1:10.13 (37.65)     1:52.27 (42.14)     2:33.10 (40.83)
        3:20.57 (47.47)     4:07.42 (46.85)     4:45.28 (37.86)     5:20.93 (35.65)
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Michael E           58 LIB                    36.40      33.23   20  
  2 Bergquist, Michael D      57 LIB                    35.00      35.02   17  
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Michael E           58 LIB                  5:59.00    5:53.55   20  
                  38.37     1:21.68 (43.31)     2:06.27 (44.59)     2:51.98 (45.71)
        3:37.62 (45.64)     4:23.45 (45.83)     5:08.50 (45.05)     5:53.55 (45.05)
  2 Bergquist, Michael D      57 LIB                  6:15.00    6:13.04   17  
                  41.33     1:27.38 (46.05)     2:15.47 (48.09)     3:04.35 (48.88)
        3:52.13 (47.78)     4:40.89 (48.76)     5:28.54 (47.65)     6:13.04 (44.50)
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Michael E           58 LIB                    54.20      44.73   20  
  2 Bergquist, Michael D      57 LIB                    45.00      44.95   17  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiel, Todd                58 LIB                  1:15.12    1:13.63   20  
                  36.38     1:13.63 (37.25)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiel, Todd                58 LIB                  2:41.06    2:35.06   20  
                  37.55     1:16.45 (38.90)     1:56.03 (39.58)     2:35.06 (39.03)
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seybold, Harvey G         59 FF                     37.50      37.76   20  
  2 Reed, Michael E           58 LIB                  1:07.25      48.70   17  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seybold, Harvey G         59 FF                   1:23.50    1:25.48   20  
                  40.04     1:25.48 (45.44)                                        
  2 Bergquist, Michael D      57 LIB                  1:48.00    1:51.58   17  
                  52.77     1:51.58 (58.81)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shekleton, Tim            56 BAM                    36.00      36.32   20  
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Michael E           58 LIB                  1:44.20    1:31.97   20  
                  43.43     1:31.97 (48.54)                                        
  2 Shekleton, Tim            56 BAM                  1:35.00    1:32.79   17  
                  43.31     1:32.79 (49.48)                                        
  3 Bergquist, Michael D      57 LIB                  1:37.00    1:38.63   16  
                  48.09     1:38.63 (50.54)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shekleton, Tim            56 BAM                  3:30.00    3:18.88   20  
                  39.74     1:30.37 (50.63)   2:32.23 (1:01.86)     3:18.88 (46.65)
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Mark J          60 IND                    32.50      31.87   20  
  2 Towry, Harold             62 WMAC-WI                33.00      38.83   17  
  3 Alsen, Donald J           64 BUE                    37.00      39.13   16  
  4 Anderson, John H          63 IND                    39.00      39.74   15  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            60 EVM                  1:16.50    1:05.36   20  
                  31.49     1:05.36 (33.87)                                        
  2 Anderson, John H          63 IND                  1:50.00    1:30.17   17  
                  42.88     1:30.17 (47.29)                                        
  3 Alsen, Donald J           64 BUE                  1:30.00    1:35.69   16  
                  44.02     1:35.69 (51.67)                                        
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            60 EVM                  1:20.00    1:21.20   20  
                  40.80     1:21.20 (40.40)                                        
  2 Anderson, Mark J          60 IND                  1:21.00    1:23.97   17  
                  41.32     1:23.97 (42.65)                                        
  3 Anderson, John H          63 IND                  1:28.00    1:55.22   16  
                  56.00     1:55.22 (59.22)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Towry, Harold             62 WMAC-WI                   NT      53.77   20  
  2 Alsen, Donald J           64 BUE                  1:00.00    1:00.32   17  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alsen, Donald J           64 BUE                  2:00.00    2:18.55   20  
                1:02.16   2:18.55 (1:16.39)                                        
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Mark J          60 IND                  1:25.00    1:24.78   20  
                  38.86     1:24.78 (45.92)                                        
  2 Alsen, Donald J           64 BUE                  2:40.00    2:10.70   17  
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            60 EVM                  2:55.50    2:50.03   20  
                  35.99     1:22.15 (46.16)     2:15.14 (52.99)     2:50.03 (34.89)
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           68 GRAY                      NT    1:37.25   20  
                  46.19     1:37.25 (51.06)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           68 GRAY                      NT    3:48.03   20  
                  49.17     1:47.13 (57.96)   2:48.51 (1:01.38)     3:48.03 (59.52)
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           68 GRAY                 8:40.00    8:01.43   20  
                  47.59     1:44.04 (56.45)   2:45.79 (1:01.75)   3:50.55 (1:04.76)
      4:55.73 (1:05.18)   6:00.89 (1:05.16)   7:03.61 (1:02.72)     8:01.43 (57.82)
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           68 GRAY                      NT    1:58.89   20  
                  53.32   1:58.89 (1:05.57)                                        
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           68 GRAY                      NT    2:06.14   20  
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jim                71 WMAC-WI                39.25      39.44   20  
  2 Cohen, Kenneth            73 GRAY                   42.22      52.97   17  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jim                71 WMAC-WI              1:30.00    1:34.99   20  
                  43.51     1:34.99 (51.48)                                        
  2 Cohen, Kenneth            73 GRAY                 1:46.52    2:05.95   17  
                1:01.84   2:05.95 (1:04.11)                                        
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth            73 GRAY                 8:06.10    9:19.02   20  
                1:02.81   2:13.35 (1:10.54)   3:23.56 (1:10.21)   4:34.48 (1:10.92)
      5:46.46 (1:11.98)   6:57.98 (1:11.52)   8:09.67 (1:11.69)   9:19.02 (1:09.35)
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jim                71 WMAC-WI                46.50      48.59   20  
  2 Cohen, Kenneth            73 GRAY                 1:03.30    1:31.21   17  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Jim                71 WMAC-WI              1:40.00    1:49.85   20  
                  52.01     1:49.85 (57.84)                                        
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray Sharks  'A'                                       NT    2:56.93   40  
     1) Filip, Mark M40                 2) Leonard, John M33              
     3) Detanico, Adrienne W32          4) Filip, Manda W25               
                  54.30     1:28.79 (34.49)     2:18.02 (49.23)     2:56.93 (38.91)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Loop Aquatic Club  'B'                            NT    2:03.29   40  
     1) Santoro, Antonio M31            2) Colquhoun, James M35           
     3) Icard, Stephanie W37            4) Sheehan, Nichole W35           
                  30.60     1:01.57 (30.97)     1:36.87 (35.30)     2:03.29 (26.42)
  2 West Loop Aquatic Club  'A'                            NT    2:10.08   34  
     1) Boniface, Tom M24               2) Sims, Emilie W34               
     3) Sorget, Genna W33               4) Salomon, Michelle W41          
                  34.95     1:10.24 (35.29)     1:44.40 (34.16)     2:10.08 (25.68)
  3 Chicago Smelts  'A'                                    NT    2:21.31   32  
     1) Giles-Ott, Ruth W45             2) Martinez, Andrea W36           
     3) Gilbert, Brian M30              4) Morris, John S M29             
                  41.18     1:18.65 (37.47)     1:50.27 (31.62)     2:21.31 (31.04)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 West Loop Aquatic Club  'A'                            NT    2:29.44   40  
     1) Santoro, Antonio M31            2) Bernal, Genevieve M W34        
     3) Fitzpatel, Mike M43             4) Icard, Stephanie W37           
                  34.27     1:20.07 (45.80)     1:54.30 (34.23)     2:29.44 (35.14)
 -- West Loop Aquatic Club  'B'                            NT         DQ  
     1) Boniface, Tom M24               2) Colquhoun, James M35           
     3) Salomon, Michelle W41           4) Sims, Emilie W34               
                  33.15     1:21.37 (48.22)     2:03.72 (42.35)          DQ (29.01)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Libertyville Masters  'B'                              NT    1:58.13   40  
     1) Richert, John M47               2) Mills, Jamie M37               
     3) Whelchel, David M52             4) Kusevskis, Michael M39         
                  30.83       59.62 (28.79)     1:29.11 (29.49)     1:58.13 (29.02)
  2 Libertyville Masters  'A'                              NT    2:19.46   34  
     1) McDonnell, Michael P M28        2) Bedward, Kathy S W47           
     3) Arntzen, Kristin W36            4) Bergquist, Michael D M57       
                  33.45     1:04.95 (31.50)     1:44.12 (39.17)     2:19.46 (35.34)
  3 Gray Sharks  'A'                                       NT    2:35.58   32  
     1) Cohen, Kenneth M73              2) Filip, Manda W25               
     3) Przekota, Krisitie W34          4) Dayton, Barry H M68            
                  37.81     1:19.76 (41.95)     1:52.32 (32.56)     2:35.58 (43.26)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Libertyville Masters  'A'                              NT    2:27.71   40  
     1) Arntzen, Kristin W36            2) McGaughy, David M41            
     3) Melcher, Scott M42              4) Bedward, Kathy S W47           
                  42.70     1:22.92 (40.22)     1:56.17 (33.25)     2:27.71 (31.54)
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    2:38.95   40  
     1) Giles-Ott, Ruth W45             2) Cowen, Michael W M28           
     3) Martinez, Andrea W36            4) Sobiesczyk, James M47          
                  47.09     1:28.72 (41.63)     2:07.63 (38.91)     2:38.95 (31.32)