Licensed to Lake Forest Swim Club -IL
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/6/2014 09:22 AM
                       Sink or Swim Classic - 11/2/2014                        
                                    Results                                    
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Catherine           24 LIB                  1:55.00    1:43.43   20  
                  52.37     1:43.43 (51.06)                                        
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarm, Caroline         18 LIB                    35.52      36.90   20  
  2 Reed, Catherine           24 LIB                  1:05.00    1:01.45   17  
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           23 NWSC                 1:12.00    1:10.34   20  
                  33.59     1:10.34 (36.75)                                        
  2 Schwarm, Caroline         18 LIB                  1:21.03    1:23.20   17  
  3 Reed, Catherine           24 LIB                  2:34.00    2:09.14   16  
                1:03.28   2:09.14 (1:05.86)                                        
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           23 NWSC                 1:01.00    1:12.71   20  
                  33.42     1:12.71 (39.29)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           23 NWSC                 2:15.00    2:47.89   20  
                  35.11     1:15.65 (40.54)     1:59.69 (44.04)     2:47.89 (48.20)
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           23 NWSC                 1:10.00    1:13.90   20  
                  34.49     1:13.90 (39.41)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Amanda             27 UC21-IL                32.50      29.58   20  
  2 Dangremond, Emily         28 LSAC                   33.00      33.06   17  
  3 Wehunt, Allison           29 CHSM                   35.32      35.81   16  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Amanda             27 UC21-IL              1:07.00    1:05.26   20  
                  30.70     1:05.26 (34.56)                                        
  2 Dangremond, Emily         28 LSAC                 1:08.00    1:10.01   17  
                  33.52     1:10.01 (36.49)                                        
  3 Benetti, Kristen          29 LIB                  1:13.00    1:14.96   16  
                  35.75     1:14.96 (39.21)                                        
  4 Wehunt, Allison           29 CHSM                 1:19.12    1:19.86   15  
                  37.88     1:19.86 (41.98)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wehunt, Allison           29 CHSM                 2:55.27    2:53.46   20  
                  38.69     1:21.68 (42.99)     2:07.34 (45.66)     2:53.46 (46.12)
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Amber            28 WMAC-WI              5:38.25    5:17.22   20  
                  35.08     1:13.30 (38.22)     1:53.13 (39.83)     2:33.94 (40.81)
        3:14.80 (40.86)     3:55.78 (40.98)     4:36.78 (41.00)     5:17.22 (40.44)
  2 Dangremond, Emily         28 LSAC                 5:26.46    5:21.77   17  
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha          25 CHSM                   33.00      34.07   20  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha          25 CHSM                 1:06.00    1:10.89   20  
                  33.90     1:10.89 (36.99)                                        
  2 Wehunt, Allison           29 CHSM                 1:33.49    1:33.69   17  
                  45.03     1:33.69 (48.66)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha          25 CHSM                   36.00      37.85   20  
  2 Vayda, AnneMarie          25 LIB                    38.00      38.11   17  
  3 Benetti, Kristen          29 LIB                    42.77      43.00   16  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha          25 CHSM                 1:13.00    1:21.08   20  
                  37.84     1:21.08 (43.24)                                        
  2 Johnson, Amber            28 WMAC-WI              1:35.63    1:28.85   17  
                  42.00     1:28.85 (46.85)                                        
  3 Benetti, Kristen          29 LIB                  1:33.00    1:34.16   16  
                  43.52     1:34.16 (50.64)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dangremond, Emily         28 LSAC                   36.00      36.22   20  
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha          25 CHSM                 1:05.00    1:09.16   20  
                  32.75     1:09.16 (36.41)                                        
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vayda, AnneMarie          25 LIB                  1:18.00    1:18.27   20  
  2 Johnson, Amber            28 WMAC-WI              1:28.88    1:18.99   17  
                  37.00     1:18.99 (41.99)                                        
  3 Benetti, Kristen          29 LIB                  1:26.42    1:28.93   16  
                  42.97     1:28.93 (45.96)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benetti, Kristen          29 LIB                  3:05.00    3:06.85   20  
                  41.01     1:32.03 (51.02)     2:23.55 (51.52)     3:06.85 (43.30)
 
Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vayda, AnneMarie          25 LIB                  5:52.00    5:58.24   20  
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 CHSM                   29.00      29.14   20  
  2 Jozefiak, Katie           32 WMAC-WI                   NT      34.57   17  
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 CHSM                 2:19.45    2:24.62   20  
                  31.50     1:06.83 (35.33)     1:45.55 (38.72)     2:24.62 (39.07)
  2 Brewer, Kristi            33 UC21-IL              2:45.74    3:15.06   17  
                  42.61     1:32.59 (49.98)     2:25.05 (52.46)     3:15.06 (50.01)
  3 Chapman, Sara             33 CHSM                 3:10.00    3:16.24   16  
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brewer, Kristi            33 UC21-IL                   NT    6:36.88   20  
                  41.12     1:27.57 (46.45)     2:18.66 (51.09)     3:10.36 (51.70)
        4:05.29 (54.93)     4:55.45 (50.16)     5:47.53 (52.08)     6:36.88 (49.35)
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jozefiak, Katie           32 WMAC-WI                   NT      45.31   20  
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 CHSM                   36.06      35.93   20  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 CHSM                 1:18.53    1:19.09   20  
                  36.87     1:19.09 (42.22)                                        
  2 Brewer, Kristi            33 UC21-IL              1:38.12    1:43.27   17  
                  48.06     1:43.27 (55.21)                                        
  3 Chapman, Sara             33 CHSM                 1:45.00    1:43.54   16  
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brewer, Kristi            33 UC21-IL                38.17      43.68   20  
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 CHSM                 1:12.17    1:11.86   20  
                  33.77     1:11.86 (38.09)                                        
  2 Jozefiak, Katie           32 WMAC-WI                   NT    1:37.79   17  
                  44.65     1:37.79 (53.14)                                        
 -- Brewer, Kristi            33 UC21-IL              1:29.42         DQ  
                  48.03          DQ (52.87)                                        
 -- Chapman, Sara             33 CHSM                 1:46.00         DQ  
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kasprzak, Laura           35 LATT                   32.00      34.08   20  
  2 Vaganova, Natalia         39 ABM                    52.63      51.17   17  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klunder, Laura            37 LIB                  1:25.00    1:17.90   20  
  2 Kasprzak, Laura           35 LATT                 1:15.00    1:21.45   17  
                  37.53     1:21.45 (43.92)                                        
  3 Darling, Karen            39 IM                   1:15.60    1:26.69   16  
                  41.08     1:26.69 (45.61)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jennifer       39 LIB                  2:50.05    2:41.85   20  
                  37.27     1:18.49 (41.22)     2:00.22 (41.73)     2:41.85 (41.63)
  2 Klunder, Laura            37 LIB                  2:35.00    2:49.51   17  
                  38.02     1:19.78 (41.76)     2:04.71 (44.93)     2:49.51 (44.80)
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve         35 WLAC-IL              5:16.35    5:20.04   20  
                  36.06     1:15.64 (39.58)     1:55.97 (40.33)     2:36.56 (40.59)
        3:17.51 (40.95)     3:58.41 (40.90)     4:39.43 (41.02)     5:20.04 (40.61)
  2 Gitzinger, Jennifer       39 LIB                  5:50.05    5:36.91   17  
                  37.48     1:19.36 (41.88)     2:01.89 (42.53)     2:44.77 (42.88)
        3:27.66 (42.89)     4:10.83 (43.17)     4:54.58 (43.75)     5:36.91 (42.33)
  3 Vaganova, Natalia         39 ABM                  8:20.77    8:09.59   16  
                  56.94   1:59.20 (1:02.26)   3:02.83 (1:03.63)   4:05.45 (1:02.62)
      5:06.80 (1:01.35)   6:08.43 (1:01.63)   7:09.85 (1:01.42)     8:09.59 (59.74)
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jennifer       39 LIB                    45.05      41.78   20  
  2 Kasprzak, Laura           35 LATT                   36.00      46.88   17  
  3 Darling, Karen            39 IM                     38.41      46.95   16  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Darling, Karen            39 IM                   1:26.19    1:41.87   20  
                  49.28     1:41.87 (52.59)                                        
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve         35 WLAC-IL              1:13.86    1:17.08   20  
                  35.95     1:17.08 (41.13)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve         35 WLAC-IL              2:40.40    2:49.14   20  
                  37.14     1:19.08 (41.94)     2:03.73 (44.65)     2:49.14 (45.41)
  2 Vaganova, Natalia         39 ABM                  4:52.49    4:46.61   17  
                1:06.10   2:21.08 (1:14.98)   3:35.61 (1:14.53)   4:46.61 (1:11.00)
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         39 ABM                       NT    2:13.06   20  
                1:05.92   2:13.06 (1:07.14)                                        
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         39 ABM                  9:37.01    9:30.93   20  
                1:06.92   2:24.15 (1:17.23)   3:39.56 (1:15.41)   4:54.81 (1:15.25)
      6:11.23 (1:16.42)   7:29.37 (1:18.14)   8:31.52 (1:02.15)     9:30.93 (59.41)
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lord, Tracy               43 GLTR                      NT      42.93   20  
  2 Varol, Andrea             40 GRAY                 1:10.00      54.54   17  
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lord, Tracy               43 GLTR                      NT    3:27.68   20  
                  49.72     1:41.78 (52.06)     2:34.18 (52.40)     3:27.68 (53.50)
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Varol, Andrea             40 GRAY                 1:00.00    1:05.11   20  
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lord, Tracy               43 GLTR                      NT    4:31.55   20  
                  57.23   2:04.28 (1:07.05)   3:16.84 (1:12.56)   4:31.55 (1:14.71)
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Varol, Andrea             40 GRAY                 2:30.00    2:22.16   20  
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moenssens, Sandra         49 LIB                    33.57      33.08   20  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moenssens, Sandra         49 LIB                  1:17.57    1:14.88   20  
                  36.13     1:14.88 (38.75)                                        
  2 Giles-Ott, Ruth           46 CHSM                 1:31.19    1:23.69   17  
                  39.16     1:23.69 (44.53)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moenssens, Sandra         49 LIB                  2:41.50    2:42.82   20  
                  37.88     1:19.46 (41.58)     2:02.02 (42.56)     2:42.82 (40.80)
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           46 CHSM                 6:31.00    6:26.65   20  
                  41.75     1:30.14 (48.39)     2:18.09 (47.95)     3:08.09 (50.00)
        3:56.89 (48.80)     4:47.29 (50.40)     5:38.26 (50.97)     6:26.65 (48.39)
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           46 CHSM                   47.26      43.71   20  
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           46 CHSM                   47.63      49.34   20  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moenssens, Sandra         49 LIB                  1:28.57    1:27.27   20  
                  40.41     1:27.27 (46.86)                                        
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           46 CHSM                 8:05.68    7:46.17   20  
                  53.94   2:01.33 (1:07.39)     2:58.81 (57.48)     3:54.40 (55.59)
      4:58.95 (1:04.55)   6:04.40 (1:05.45)     6:56.05 (51.65)     7:46.17 (50.12)
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 CHSM                   32.20      31.08   20  
  2 Heymann, Shari            53 IM                     38.00      37.68   17  
  3 Albano, Terrie            52 GLTR                      NT      40.42   16  
  4 Drury, Cheryl             54 WMAC-WI                51.27      47.58   15  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 CHSM                 1:08.90    1:08.81   20  
                  32.57     1:08.81 (36.24)                                        
  2 Heymann, Shari            53 IM                   1:25.00    1:25.04   17  
                  40.08     1:25.04 (44.96)                                        
  3 Drury, Cheryl             54 WMAC-WI              1:50.00    1:48.78   16  
                  50.82     1:48.78 (57.96)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 CHSM                 2:33.00    2:36.63   20  
                  36.31     1:16.43 (40.12)     1:56.99 (40.56)     2:36.63 (39.64)
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           53 COHO                 5:59.00    5:05.04   20  
                  35.31     1:13.75 (38.44)     1:52.26 (38.51)     2:31.13 (38.87)
        3:10.05 (38.92)     3:48.71 (38.66)     4:27.69 (38.98)     5:05.04 (37.35)
  2 Heymann, Shari            53 IM                        NT    7:01.53   17  
                  43.32                                                 3:21.29 ( )
      7:01.53 (3:40.24)                                                            
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarm, Susan            51 LIB                    40.47      40.71   20  
  2 Drury, Cheryl             54 WMAC-WI              1:01.38    1:04.11   17  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 CHSM                 1:23.70    1:20.34   20  
                  39.62     1:20.34 (40.72)                                        
  2 Schwarm, Susan            51 LIB                  1:28.82    1:30.40   17  
                  44.64     1:30.40 (45.76)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 CHSM                 2:57.16    2:55.54   20  
                  41.00     1:25.16 (44.16)     2:10.77 (45.61)     2:55.54 (44.77)
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albano, Terrie            52 GLTR                      NT      45.96   20  
  2 Heymann, Shari            53 IM                     46.00      50.69   17  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           53 COHO                 1:13.33    1:11.47   20  
                  33.95     1:11.47 (37.52)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           53 COHO                 2:50.33    2:44.38   20  
                  37.35     1:18.43 (41.08)     2:01.27 (42.84)     2:44.38 (43.11)
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albano, Terrie            52 GLTR                      NT    1:47.69   20  
                  48.68     1:47.69 (59.01)                                        
  2 Heymann, Shari            53 IM                   1:50.00    1:52.39   17  
                  51.11   1:52.39 (1:01.28)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albano, Terrie            52 GLTR                      NT    3:47.35   20  
                  47.40     1:46.07 (58.67)   2:56.51 (1:10.44)     3:47.35 (50.84)
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Sharon            55 UC21-IL                34.31      34.09   20  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Sharon            55 UC21-IL              1:18.74    1:15.71   20  
                  36.55     1:15.71 (39.16)                                        
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Getterlfinger, Cheryl     57 INDY                 6:00.11    5:51.17   20  
                  38.95     1:23.90 (44.95)     2:08.69 (44.79)     2:53.95 (45.26)
        3:38.43 (44.48)     4:23.48 (45.05)     5:08.03 (44.55)     5:51.17 (43.14)
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Sharon            55 UC21-IL                41.80      40.52   20  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Sharon            55 UC21-IL              1:30.80    1:29.33   20  
                  45.07     1:29.33 (44.26)                                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Getterlfinger, Cheryl     57 INDY                   42.87      43.48   20  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Getterlfinger, Cheryl     57 INDY                 1:35.04    1:34.73   20  
                  44.70     1:34.73 (50.03)                                        
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faller, Fran              76 GRAY                 1:15.00    1:00.55   20  
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faller, Fran              76 GRAY                 3:15.00    2:10.15   20  
                1:02.99   2:10.15 (1:07.16)                                        
 
Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faller, Fran              76 GRAY                 9:35.50    8:51.85   20  
                1:00.50   2:05.87 (1:05.37)   3:12.90 (1:07.03)   4:20.60 (1:07.70)
      5:27.62 (1:07.02)   6:36.19 (1:08.57)   7:44.15 (1:07.96)   8:51.85 (1:07.70)
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dueball, Scott            28 LATT                   28.00      29.91   20  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Nathan            25 UC21-IL              1:02.04    1:09.43   20  
                  32.19     1:09.43 (37.24)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosales Yepez, Jose       28 MN                   2:10.00    2:05.68   20  
                  29.04     1:01.48 (32.44)     1:34.22 (32.74)     2:05.68 (31.46)
  2 Cowen, Michael            29 CHSM                 2:46.60    2:46.61   17  
                  38.60     1:21.02 (42.42)     2:05.70 (44.68)     2:46.61 (40.91)
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Revzin, Barry             28 CHSM                   32.19      33.19   20  
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            29 CHSM                 3:06.82    3:01.73   20  
                  42.68     1:28.36 (45.68)     2:16.17 (47.81)     3:01.73 (45.56)
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dueball, Scott            28 LATT                   34.00      36.65   20  
  2 Cowen, Michael            29 CHSM                   41.99      41.49   17  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Revzin, Barry             28 CHSM                 1:16.82    1:17.70   20  
                  36.29     1:17.70 (41.41)                                        
  2 Dueball, Scott            28 LATT                 1:12.00    1:22.30   17  
                  38.40     1:22.30 (43.90)                                        
  3 Cowen, Michael            29 CHSM                 1:34.66    1:34.50   16  
                  43.23     1:34.50 (51.27)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Nathan            25 UC21-IL                   NT      32.45   20  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Nathan            25 UC21-IL              1:03.15    1:04.45   20  
                  29.61     1:04.45 (34.84)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosales Yepez, Jose       28 MN                   2:28.00    2:22.31   20  
                  30.81     1:06.90 (36.09)     1:44.36 (37.46)     2:22.31 (37.95)
  2 Moritz, Nathan            25 UC21-IL              2:29.39    2:30.35   17  
                  31.51     1:08.47 (36.96)     1:48.24 (39.77)     2:30.35 (42.11)
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Revzin, Barry             28 CHSM                 1:07.50    1:10.55   20  
                  33.95     1:10.55 (36.60)                                        
  2 Cowen, Michael            29 CHSM                 1:24.64    1:25.09   17  
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosales Yepez, Jose       28 MN                   2:30.00    2:28.52   20  
                  30.74     1:09.24 (38.50)     1:53.37 (44.13)     2:28.52 (35.15)
  2 Moritz, Nathan            25 UC21-IL                   NT    2:41.00   17  
                  30.90     1:11.70 (40.80)     2:01.36 (49.66)     2:41.00 (39.64)
 
Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosales Yepez, Jose       28 MN                   5:20.00    5:26.16   20  
                  31.63     1:09.15 (37.52)     1:54.03 (44.88)     2:37.85 (43.82)
        3:23.80 (45.95)     4:10.69 (46.89)     4:49.27 (38.58)     5:26.16 (36.89)
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hejazi, Soheil            34 CHSM                   25.00      29.39   20  
  2 Gilbert, Brian            31 CHSM                   30.59      30.87   17  
  3 Lention, Joe              33 HRYB                   30.15      32.48   16  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Early, Nickolaus          34 MID                    58.45      57.98   20  
                  27.42       57.98 (30.56)                                        
  2 Helvey, Derek             32 LIB                  1:08.00    1:02.64   17  
                  29.73     1:02.64 (32.91)                                        
  3 Gilbert, Brian            31 CHSM                 1:08.26    1:08.18   16  
                  34.00     1:08.18 (34.18)                                        
  4 Hejazi, Soheil            34 CHSM                   57.00    1:08.81   15  
                  31.51     1:08.81 (37.30)                                        
  5 Lention, Joe              33 HRYB                 1:11.83    1:21.21   14  
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helvey, Derek             32 LIB                  2:25.00    2:26.28   20  
                  31.84     1:07.31 (35.47)     1:45.53 (38.22)     2:26.28 (40.75)
  2 Gilbert, Brian            31 CHSM                 2:36.79    2:38.20   17  
                  36.41     1:18.13 (41.72)     1:59.82 (41.69)     2:38.20 (38.38)
  3 Morris, John              30 CHSM                 2:35.45    2:38.29   16  
                  36.75     1:18.25 (41.50)     1:59.53 (41.28)     2:38.29 (38.76)
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Early, Nickolaus          34 MID                  4:55.00    4:51.50   20  
                  31.85     1:07.33 (35.48)     1:44.25 (36.92)     2:22.05 (37.80)
        3:00.06 (38.01)     3:38.46 (38.40)     4:15.86 (37.40)     4:51.50 (35.64)
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Ben               32 NWSC                   32.00      32.50   20  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Ben               32 NWSC                 1:09.00    1:10.34   20  
                  35.31     1:10.34 (35.03)                                        
  2 Lention, Joe              33 HRYB                 1:22.00    1:33.52   17  
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Morris, John              30 CHSM                 3:02.48         DQ  
                  43.57     1:29.45 (45.88)     2:17.43 (47.98)          DQ (48.60)
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilbert, Brian            31 CHSM                   44.10      42.30   20  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helvey, Derek             32 LIB                  1:25.00    1:22.34   20  
                  38.52     1:22.34 (43.82)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Ben               32 NWSC                   30.00      30.49   20  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, John              30 CHSM                 1:21.62    1:21.95   20  
                  37.04     1:21.95 (44.91)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, John              30 CHSM                 2:53.84    2:57.29   20  
                  37.08     1:20.57 (43.49)     2:09.69 (49.12)     2:57.29 (47.60)
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helvey, Derek             32 LIB                  1:20.00    1:12.28   20  
                  33.09     1:12.28 (39.19)                                        
  2 Gilbert, Brian            31 CHSM                 1:24.30    1:28.54   17  
                  42.68     1:28.54 (45.86)                                        
 -- Lention, Joe              33 HRYB                 1:22.60         DQ  
                  44.33          DQ (51.34)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stich, Darryl             39 WMAC-WI                26.50      25.96   20  
  2 Clark, Jason              35 WMAC-WI                26.50      26.64   17  
  3 Reader, Paul              39 PALA-IL                26.90      26.78   16  
  4 Kamai, Andrew             39 LIB                    30.00      29.44   15  
  5 Adams, Jackson            39 WLAC-IL                33.57      34.51   14  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reader, Paul              39 PALA-IL                59.00      58.36   20  
                  28.18       58.36 (30.18)                                        
  2 Mills, Jamie              38 LIB                  1:00.06      58.87   17  
                  27.50       58.87 (31.37)                                        
  3 Kamai, Andrew             39 LIB                  1:03.00    1:06.85   16  
                  32.25     1:06.85 (34.60)                                        
  4 Adams, Jackson            39 WLAC-IL              1:14.95    1:17.59   15  
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reader, Paul              39 PALA-IL              2:07.00    2:07.42   20  
                  29.38     1:01.75 (32.37)     1:34.92 (33.17)     2:07.42 (32.50)
  2 Mills, Jamie              38 LIB                  2:21.64    2:13.62   17  
                  30.99     1:04.49 (33.50)     1:38.80 (34.31)     2:13.62 (34.82)
  3 Kamai, Andrew             39 LIB                  2:24.00    2:28.21   16  
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mills, Jamie              38 LIB                  5:02.59    4:52.28   20  
                  32.85     1:07.95 (35.10)     1:44.51 (36.56)     2:21.29 (36.78)
        2:58.04 (36.75)     3:35.18 (37.14)     4:14.15 (38.97)     4:52.28 (38.13)
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Jason              35 WMAC-WI                32.00      31.76   20  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamai, Andrew             39 LIB                  1:15.00    1:16.45   20  
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            39 CHSM                 3:05.00    3:09.11   20  
                  43.96     1:30.89 (46.93)     2:20.24 (49.35)     3:09.11 (48.87)
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stich, Darryl             39 WMAC-WI                33.00      34.13   20  
  2 Clark, Jason              35 WMAC-WI                35.50      35.62   17  
  3 Thiry, Michael            39 CHSM                   35.00      36.84   16  
  4 Zhang, Yao                35 LIB                    36.00      37.58   15  
  5 Lovender, Lemikas         35 CHSM                   40.00      39.82   14  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            39 CHSM                 1:22.00    1:21.20   20  
                  37.84     1:21.20 (43.36)                                        
  2 Zhang, Yao                35 LIB                  1:25.00    1:23.77   17  
                  39.24     1:23.77 (44.53)                                        
  3 Lovender, Lemikas         35 CHSM                 1:20.00    1:28.16   16  
                  40.39     1:28.16 (47.77)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stich, Darryl             39 WMAC-WI              2:45.00    2:47.13   20  
                  38.42     1:22.16 (43.74)     2:04.85 (42.69)     2:47.13 (42.28)
  2 Zhang, Yao                35 LIB                       NT    3:14.41   17  
                  44.80     1:34.65 (49.85)     2:25.47 (50.82)     3:14.41 (48.94)
  3 Lovender, Lemikas         35 CHSM                 3:40.00    3:15.97   16  
                  44.65     1:34.57 (49.92)     2:25.63 (51.06)     3:15.97 (50.34)
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stich, Darryl             39 WMAC-WI                28.50      28.66   20  
  2 Clark, Jason              35 WMAC-WI                30.00      29.08   17  
  3 Lovender, Lemikas         35 CHSM                   45.00      39.19   16  
  4 Adams, Jackson            39 WLAC-IL                   NT      44.22   15  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamai, Andrew             39 LIB                  1:15.00    1:15.87   20  
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael            39 CHSM                 1:20.00    1:15.34   20  
                  35.97     1:15.34 (39.37)                                        
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lovender, Lemikas         35 CHSM                 6:40.00    7:08.05   20  
                  44.72     1:41.78 (57.06)   3:35.53 (1:53.75)     4:31.81 (56.28)
        5:29.92 (58.11)     6:21.67 (51.75)     7:07.55 (45.88)      7:08.05 (0.50)
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Mark              43 WMAC-WI                25.60      25.28   20  
  2 Schoenauer, Steffan       41 UC21-IL                36.02      29.89   17  
  3 Ward, Toussaint           42 HRYB                      NT      37.08   16  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Mark              43 WMAC-WI                56.66      56.33   20  
                  26.64       56.33 (29.69)                                        
  2 Schoenauer, Steffan       41 UC21-IL              1:06.26    1:06.61   17  
  3 Mattson, Mark             44 NWSC                 1:10.00    1:08.85   16  
                  32.61     1:08.85 (36.24)                                        
  4 Clark, Brian              44 LIB                  1:21.00    1:23.12   15  
                  37.97     1:23.12 (45.15)                                        
  5 Korb, Todd                44 WMAC-WI                   NT    1:32.31   14  
                  43.68     1:32.31 (48.63)                                        
  6 Smyth, Patrick            44 WAC                  1:29.85    1:34.17   13  
                  45.77     1:34.17 (48.40)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Mark              43 WMAC-WI              2:05.21    2:10.19   20  
                  29.14     1:01.72 (32.58)     1:35.84 (34.12)     2:10.19 (34.35)
  2 Schoenauer, Steffan       41 UC21-IL              2:30.15    2:32.89   17  
                  35.31     1:13.59 (38.28)     1:53.87 (40.28)     2:32.89 (39.02)
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             44 NWSC                 5:45.00    5:32.38   20  
                  37.42     1:18.65 (41.23)     2:01.09 (42.44)     2:43.23 (42.14)
        3:26.15 (42.92)     4:08.15 (42.00)     4:50.23 (42.08)     5:32.38 (42.15)
  2 Clark, Brian              44 LIB                  6:40.00    6:44.76   17  
                  43.76     1:32.60 (48.84)     2:24.50 (51.90)     3:15.56 (51.06)
        4:09.41 (53.85)     5:02.12 (52.71)     5:55.70 (53.58)     6:44.76 (49.06)
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smyth, Patrick            44 WAC                    50.00      53.83   20  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             44 NWSC                 1:20.00    1:21.55   20  
                  39.15     1:21.55 (42.40)                                        
  2 Meyers, Fred              43 CHSM                 1:22.00    1:24.34   17  
                  40.03     1:24.34 (44.31)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Fred              43 CHSM                 3:01.28    3:10.55   20  
  2 Clark, Brian              44 LIB                  3:55.00    3:51.75   17  
                  55.74     1:53.86 (58.12)   2:54.72 (1:00.86)     3:51.75 (57.03)
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGaughy, David           42 LIB                    40.00      39.30   20  
  2 Ward, Toussaint           42 HRYB                      NT      40.26   17  
  3 Holck, Andy               42 GLTR                   40.00      40.30   16  
  4 Korb, Todd                44 WMAC-WI                   NT      46.35   15  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGaughy, David           42 LIB                  1:30.00    1:29.13   20  
  2 Ward, Toussaint           42 HRYB                      NT    1:33.79   17  
                  41.13     1:33.79 (52.66)                                        
  3 Smyth, Patrick            44 WAC                  2:00.00    1:48.44   16  
                  53.86     1:48.44 (54.58)                                        
  4 Korb, Todd                44 WMAC-WI                   NT    1:50.17   15  
                  50.87     1:50.17 (59.30)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holck, Andy               42 GLTR                   35.00      35.28   20  
  2 Korb, Todd                44 WMAC-WI                   NT      38.81   17  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             44 NWSC                 1:20.00    1:18.83   20  
                  37.98     1:18.83 (40.85)                                        
  2 McGaughy, David           42 LIB                  1:20.00    1:20.56   17  
                  37.45     1:20.56 (43.11)                                        
  3 Korb, Todd                44 WMAC-WI                   NT    1:59.99   16  
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holck, Andy               42 GLTR                 2:45.00    2:49.57   20  
                  36.82     1:20.12 (43.30)     2:09.06 (48.94)     2:49.57 (40.51)
  2 Mattson, Mark             44 NWSC                 2:50.00    2:55.83   17  
                  38.41     1:25.11 (46.70)     2:14.43 (49.32)     2:55.83 (41.40)
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holck, Andy               42 GLTR                 5:30.00    6:08.65   20  
                  38.74     1:24.38 (45.64)     2:12.09 (47.71)     2:58.15 (46.06)
        3:50.72 (52.57)     4:43.43 (52.71)     5:27.34 (43.91)     6:08.65 (41.31)
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheridan, Paul            45 MID                    30.00      29.75   20  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheridan, Paul            45 MID                  1:10.00    1:07.91   20  
                  32.57     1:07.91 (35.34)                                        
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              45 PALA-IL              4:35.00    4:26.36   20  
                  31.03     1:04.24 (33.21)     1:37.51 (33.27)     2:11.09 (33.58)
        2:44.57 (33.48)     3:18.36 (33.79)     3:52.09 (33.73)     4:26.36 (34.27)
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              47 IM                   1:04.00    1:05.45   20  
                  31.28     1:05.45 (34.17)                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheridan, Paul            45 MID                       NT      43.28   20  
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              45 PALA-IL                29.50      28.78   20  
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              45 PALA-IL              5:30.00    5:12.46   20  
                  32.61     1:09.21 (36.60)     1:51.98 (42.77)     2:34.19 (42.21)
        3:16.75 (42.56)     4:02.86 (46.11)     4:38.07 (35.21)     5:12.46 (34.39)
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             51 PALA-IL                28.00      27.56   20  
  2 Whelchel, David           53 LIB                    28.00      27.97   17  
  3 Mcleon, David             51 LSAC                   33.00      29.51   16  
  4 Francis, Lee              53 LSAC                   29.70      29.98   15  
  5 Rowland, Jim              54 LIB                    31.00      30.90   14  
  6 Schark, Mark              53 SCS                    33.00      31.91   13  
  7 Whitney, Carl             51 WMAC-WI                   NT      38.76   12  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             51 PALA-IL              1:02.00    1:02.66   20  
                  29.76     1:02.66 (32.90)                                        
  2 Francis, Lee              53 LSAC                 1:06.23    1:06.50   17  
  3 Mcleon, David             51 LSAC                 1:06.00    1:07.06   16  
                  32.57     1:07.06 (34.49)                                        
  4 Whitney, Carl             51 WMAC-WI                   NT    1:32.48   15  
                1:33.46         1:32.48 ( )                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitney, Carl             51 WMAC-WI                   NT    3:30.87   20  
                  46.52     1:40.99 (54.47)     2:39.41 (58.42)     3:30.87 (51.46)
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Lee              53 LSAC                 5:08.49    5:09.35   20  
  2 Rowland, Jim              54 LIB                  6:10.00    6:05.02   17  
                  38.45     1:21.31 (42.86)     2:05.26 (43.95)     2:49.20 (43.94)
        3:34.27 (45.07)     4:21.09 (46.82)     5:11.62 (50.53)     6:05.02 (53.40)
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whelchel, David           53 LIB                    32.00      31.33   20  
  2 Schark, Mark              53 SCS                    37.00      37.69   17  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whelchel, David           53 LIB                  1:11.00    1:07.36   20  
                  32.90     1:07.36 (34.46)                                        
  2 Schark, Mark              53 SCS                  1:22.00    1:20.54   17  
                  38.73     1:20.54 (41.81)                                        
  3 Mcleon, David             51 LSAC                 1:20.00    1:22.38   16  
                  40.88     1:22.38 (41.50)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schark, Mark              53 SCS                  3:00.00    2:59.87   20  
                  42.15     1:27.63 (45.48)     2:14.62 (46.99)     2:59.87 (45.25)
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blommel, Gregory          54 WMAC-WI                34.50      34.51   20  
  2 Dineen, Bradley           51 CHSM                   37.50      36.95   17  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blommel, Gregory          54 WMAC-WI              1:19.00    1:18.05   20  
                  36.96     1:18.05 (41.09)                                        
  2 Dineen, Bradley           51 CHSM                 1:23.00    1:22.47   17  
                  39.14     1:22.47 (43.33)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dineen, Bradley           51 CHSM                 3:19.50    3:09.96   20  
                  41.72     1:29.14 (47.42)     2:19.41 (50.27)     3:09.96 (50.55)
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Lee              53 LSAC                 1:22.00    1:19.84   20  
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blommel, Gregory          54 WMAC-WI              1:13.00    1:11.07   20  
                  33.96     1:11.07 (37.11)                                        
  2 Dineen, Bradley           51 CHSM                 1:20.10    1:15.76   17  
                  37.38     1:15.76 (38.38)                                        
  3 Mcleon, David             51 LSAC                 1:15.00    1:20.68   16  
                  37.50     1:20.68 (43.18)                                        
  4 Schark, Mark              53 SCS                  1:25.00    1:25.68   15  
                  38.42     1:25.68 (47.26)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David               52 FF                   2:15.00    2:14.72   20  
                  28.63     1:02.82 (34.19)     1:43.28 (40.46)     2:14.72 (31.44)
  2 Dineen, Bradley           51 CHSM                 2:45.60    2:52.52   17  
                  35.32     1:21.35 (46.03)     2:09.66 (48.31)     2:52.52 (42.86)
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David               52 FF                   5:00.00    4:56.94   20  
                  31.44     1:06.54 (35.10)     1:45.67 (39.13)     2:24.02 (38.35)
        3:06.42 (42.40)     3:49.67 (43.25)     4:24.54 (34.87)     4:56.94 (32.40)
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drury, David              55 WMAC-WI                30.24      30.29   20  
  2 Reed, Michael             59 LIB                    34.20      33.42   17  
  3 Moss, Lawrence            59 HRYB                   37.00      36.23   16  
  4 Bergquist, Michael D      58 LIB                    35.00      37.42   15  
  5 Gaines, Mark              58 MID                    55.00      46.83   14  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            59 UC21-IL              1:03.00    1:03.10   20  
                  30.12     1:03.10 (32.98)                                        
  2 Drury, David              55 WMAC-WI              1:05.74    1:05.66   17  
                  32.46     1:05.66 (33.20)                                        
  3 Reed, Michael             59 LIB                  1:15.63    1:17.62   16  
  4 Moss, Lawrence            59 HRYB                 1:22.00    1:24.16   15  
                  39.58     1:24.16 (44.58)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            59 UC21-IL              2:12.00    2:19.11   20  
                  31.75     1:06.84 (35.09)     1:43.16 (36.32)     2:19.11 (35.95)
  2 Drury, David              55 WMAC-WI              2:46.11    2:35.36   17  
                  37.40     1:18.30 (40.90)     1:59.05 (40.75)     2:35.36 (36.31)
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            59 UC21-IL              4:50.00    4:46.55   20  
                  33.29     1:08.82 (35.53)     1:44.89 (36.07)     2:21.35 (36.46)
        2:57.51 (36.16)     3:33.96 (36.45)     4:10.21 (36.25)     4:46.55 (36.34)
  2 Keil, Todd                59 LIB                  5:55.55    5:36.98   17  
                  39.77     1:21.42 (41.65)     2:03.35 (41.93)     2:46.05 (42.70)
        3:29.05 (43.00)     4:12.45 (43.40)     4:55.43 (42.98)     5:36.98 (41.55)
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergquist, Michael D      58 LIB                    45.00      45.85   20  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Booth, Mark               55 GRAY                 1:20.00    1:14.36   20  
                  35.84     1:14.36 (38.52)                                        
  2 Seibt, Andy               56 FF                   1:15.00    1:18.02   17  
                  36.63     1:18.02 (41.39)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keil, Todd                59 LIB                  2:50.00    2:39.68   20  
                  38.06     1:17.73 (39.67)     1:58.75 (41.02)     2:39.68 (40.93)
  2 Booth, Mark               55 GRAY                 2:45.00    2:43.31   17  
                  38.39     1:19.18 (40.79)     2:01.41 (42.23)     2:43.31 (41.90)
  3 Seibt, Andy               56 FF                   2:40.00    3:03.07   16  
                  35.29     1:25.69 (50.40)     2:14.40 (48.71)     3:03.07 (48.67)
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Ken             58 WMAC-WI                45.00      40.66   20  
  2 Moss, Lawrence            59 HRYB                   48.00      46.52   17  
  3 Gaines, Mark              58 MID                    55.00      49.23   16  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Ken             58 WMAC-WI              1:30.00    1:27.53   20  
                  41.33     1:27.53 (46.20)                                        
  2 Moss, Lawrence            59 HRYB                 1:50.00    1:45.34   17  
                  49.04     1:45.34 (56.30)                                        
  3 Bergquist, Michael D      58 LIB                  1:52.00    1:49.96   16  
                  52.65     1:49.96 (57.31)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Ken             58 WMAC-WI              3:15.00    3:14.86   20  
                  44.57     1:35.70 (51.13)     2:25.52 (49.82)     3:14.86 (49.34)
  2 Bergquist, Michael D      58 LIB                  3:50.00    3:54.52   17  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Michael             59 LIB                  1:44.20    1:41.87   20  
                  45.77     1:41.87 (56.10)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Booth, Mark               55 GRAY                 2:45.00    2:38.67   20  
                  34.46     1:14.42 (39.96)     1:56.10 (41.68)     2:38.67 (42.57)
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andy               56 FF                   1:15.00    1:16.91   20  
                  34.86     1:16.91 (42.05)                                        
  2 Robinson, Ken             58 WMAC-WI              1:25.00    1:23.72   17  
                  39.60     1:23.72 (44.12)                                        
  3 Bergquist, Michael D      58 LIB                  1:37.00    1:42.08   16  
  4 Moss, Lawrence            59 HRYB                 1:43.00    1:43.64   15  
                  52.16     1:43.64 (51.48)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Booth, Mark               55 GRAY                 3:10.00    2:45.68   20  
                  33.96     1:14.90 (40.94)     2:05.40 (50.50)     2:45.68 (40.28)
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Popadic, Mirko            60 HRYB                   33.46      40.82   20  
  2 Anderson, John            64 IM                     39.50      40.83   17  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Mark J          61 IM                   1:12.00    1:13.53   20  
                  35.64     1:13.53 (37.89)                                        
  2 Anderson, John            64 IM                   1:30.00    1:31.82   17  
                  45.87     1:31.82 (45.95)                                        
  3 Popadic, Mirko            60 HRYB                 1:36.00    1:44.14   16  
                  48.54     1:44.14 (55.60)                                        
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Mark J          61 IM                   1:26.00    1:24.74   20  
                  41.62     1:24.74 (43.12)                                        
  2 Millholland, Carl         62 WMAC-WI              1:20.00    1:25.45   17  
                  41.79     1:25.45 (43.66)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Millholland, Carl         62 WMAC-WI              3:05.00    3:03.68   20  
                  44.08     1:30.99 (46.91)     2:17.83 (46.84)     3:03.68 (45.85)
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dueball, Steven           60 LATT                   35.50      41.38   20  
  2 Popadic, Mirko            60 HRYB                   45.00      57.50   17  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dueball, Steven           60 LATT                 1:20.00    1:32.38   20  
  2 Popadic, Mirko            60 HRYB                 1:46.00    2:09.14   17  
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Unger, James              61 LATT                      NT         DQ  
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Popadic, Mirko            60 HRYB                 1:50.00    2:04.57   20  
                1:02.05   2:04.57 (1:02.52)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Millholland, Carl         62 WMAC-WI              3:10.00    3:05.97   20  
                  38.95     1:28.92 (49.97)     2:23.80 (54.88)     3:05.97 (42.17)
  2 Anderson, Mark J          61 IM                   3:02.00    3:10.01   17  
                  42.45     1:29.64 (47.19)     2:27.63 (57.99)     3:10.01 (42.38)
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alsen, Donald             65 BUE                    39.50      39.80   20  
  2 Dayton, Barry H           69 GRAY                   50.00      45.60   17  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           69 GRAY                 1:50.00    1:42.77   20  
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alsen, Donald             65 BUE                  8:00.00    7:19.83   20  
                  44.19     1:36.39 (52.20)     2:33.98 (57.59)     3:30.88 (56.90)
        4:26.40 (55.52)     5:24.32 (57.92)   6:25.27 (1:00.95)     7:19.83 (54.56)
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           69 GRAY                   58.00      53.77   20  
  2 Skrocki, Robert           68 LTM                  1:05.00    1:09.33   17  
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dayton, Barry H           69 GRAY                 2:10.00    1:58.31   20  
                  54.11   1:58.31 (1:04.20)                                        
 -- Skrocki, Robert           68 LTM                  2:10.00         DQ  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           65 IM                     35.00      37.64   20  
  2 Alsen, Donald             65 BUE                    58.00      54.71   17  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           65 IM                   1:20.00    1:24.26   20  
                  39.65     1:24.26 (44.61)                                        
  2 Alsen, Donald             65 BUE                  2:18.00    2:08.62   17  
                  57.93   2:08.62 (1:10.69)                                        
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          74 GRAY                   46.18      52.53   20  
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          74 GRAY                 4:01.17    4:35.61   20  
                1:04.47   2:15.82 (1:11.35)   3:28.92 (1:13.10)   4:35.61 (1:06.69)
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          74 GRAY                 9:10.17    9:35.74   20  
                1:05.71   2:17.12 (1:11.41)   3:30.26 (1:13.14)   4:45.00 (1:14.74)
      6:00.19 (1:15.19)   7:14.80 (1:14.61)   8:27.57 (1:12.77)   9:35.74 (1:08.17)
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          74 GRAY                 2:23.56    2:39.43   20  
                1:17.50   2:39.43 (1:21.93)                                        
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          74 GRAY                 1:09.26    1:28.81   20  
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Libertyville Masters  'A'                              NT    1:58.35   40  
     1) Mills, Jamie M38                2) Whelchel, David M53            
     3) Liberty, Laurel W32             4) Vayda, AnneMarie W25           
                  28.33       55.60 (27.27)     1:26.03 (30.43)     1:58.35 (32.32)
  2 Wisconsin Masters Aquatic Club-WI  'A'                 NT    1:58.87   34  
     1) Larkin, Mark M43                2) Clark, Jason M35               
     3) Jozefiak, Katie W32             4) Johnson, Amber W28             
                  27.15     1:02.22 (35.07)     1:33.38 (31.16)     1:58.87 (25.49)
  3 Chicago Smelts  'A'                                    NT    2:05.14   32  
     1) Mangan, Natascha W25            2) Lovender, Lemikas M35          
     3) Thiry, Michael M39              4) Lloyd, Allison W34             
                  30.96     1:03.30 (32.34)     1:34.51 (31.21)     2:05.14 (30.63)
  4 Chicago Smelts  'B'                                    NT    2:21.31   30  
     1) Chapman, Sara W33               2) Wehunt, Allison W29            
     3) Hejazi, Soheil M34              4) Gilbert, Brian M31             
  5 Libertyville Masters  'D'                              NT    2:31.94   28  
     1) Reed, Michael M59               2) Schwarm, Caroline W18          
     3) Clark, Brian M44                4) Reed, Catherine W24            
                  33.88     1:08.41 (34.53)     1:45.80 (37.39)     2:31.94 (46.14)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                               2:05.00    2:11.96   40  
     1) Thiry, Michael M39              2) Revzin, Barry M28              
     3) Mangan, Natascha W25            4) Lloyd, Allison W34             
                  36.64     1:11.11 (34.47)     1:43.45 (32.34)     2:11.96 (28.51)
  2 Wisconsin Masters Aquatic Club-WI  'A'                 NT    2:20.07   34  
     1) Larkin, Mark M43                2) Clark, Jason M35               
     3) Jozefiak, Katie W32             4) Johnson, Amber W28             
  3 Libertyville Masters  'B'                              NT    2:21.13   32  
     1) Keil, Todd M59                  2) Vayda, AnneMarie W25           
     3) Kamai, Andrew M39               4) Klunder, Laura W37             
                  35.25     1:12.18 (36.93)     1:45.18 (33.00)     2:21.13 (35.95)
  4 Chicago Smelts  'B'                               2:10.00    2:36.62   30  
     1) Wehunt, Allison W29             2) Bolf, Victoria W29             
     3) Morris, John M30                4) Cowen, Michael M29             
                  44.18     1:32.88 (48.70)   2:36.62 (1:03.74)                    
  5 Libertyville Masters  'D'                              NT    2:41.09   28  
     1) Schwarm, Caroline W18           2) Bergquist, Michael D M58       
     3) Helvey, Derek M32               4) Schwarm, Susan W51             
                  43.80     1:31.32 (47.52)     2:03.62 (32.30)     2:41.09 (37.47)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Libertyville Masters  'B'                              NT    2:08.93   40  
     1) Kamai, Andrew M39               2) Keil, Todd M59                 
     3) Gitzinger, Jennifer W39         4) Klunder, Laura W37             
                  30.89     1:00.42 (29.53)     1:34.38 (33.96)     2:08.93 (34.55)
  2 Chicago Smelts  'C'                                    NT    2:13.74   34  
     1) Dineen, Bradley M51             2) Giles-Ott, Ruth W46            
     3) Meyers, Fred M43                4) Kafka, Heidi W52               
                  32.51     1:11.02 (38.51)     1:42.94 (31.92)     2:13.74 (30.80)
  3 Libertyville Masters  'C'                              NT    2:15.70   32  
     1) Schwarm, Susan W51              2) Moenssens, Sandra W49          
     3) Zhang, Yao M35                  4) McGaughy, David M42            
                  36.92     1:10.47 (33.55)     1:42.27 (31.80)     2:15.70 (33.43)
  4 Bottlenosers  'A'                                 2:25.00    2:33.17   30  
     1) Lention, Joe M33                2) Ward, Toussaint M42            
     3) Popadic, Mirko M60              4) Moss, Lawrence M59             
                  34.88     1:12.39 (37.51)     1:57.17 (44.78)     2:33.17 (36.00)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Libertyville Masters  'A'                              NT    2:13.97   40  
     1) Whelchel, David M53             2) Gitzinger, Jennifer W39        
     3) Liberty, Laurel W32             4) Mills, Jamie M38               
                  34.36     1:15.31 (40.95)     1:47.55 (32.24)     2:13.97 (26.42)
  2 Libertyville Masters  'C'                              NT    2:33.66   34  
     1) Benetti, Kristen W29            2) McGaughy, David M42            
     3) Moenssens, Sandra W49           4) Reed, Michael M59              
                  43.74     1:22.12 (38.38)     1:59.85 (37.73)     2:33.66 (33.81)
  3 Chicago Smelts  'C'                               2:07.00    2:33.99   32  
     1) Giles-Ott, Ruth W46             2) Kafka, Heidi W52               
     3) Dineen, Bradley M51             4) Meyers, Fred M43               
                  43.66     1:25.89 (42.23)     2:00.74 (34.85)     2:33.99 (33.25)
  4 Bottlenosers  'A'                                 2:48.00    3:07.27   30  
     1) Lention, Joe M33                2) Ward, Toussaint M42            
     3) Popadic, Mirko M60              4) Moss, Lawrence M59             
                  43.17     1:25.05 (41.88)   2:29.93 (1:04.88)     3:07.27 (37.34)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray Sharks  'A'                                       NT    3:42.48   40  
     1) Varol, Andrea W40               2) Booth, Mark M55                
     3) Cohen, Kenneth H M74            4) Faller, Fran W76               
                  51.43     1:51.36 (59.93)     2:41.06 (49.70)   3:42.48 (1:01.42)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray Sharks  'A'                                  4:00.00    3:30.60   40  
     1) Dayton, Barry H M69             2) Varol, Andrea W40              
     3) Faller, Fran W76                4) Booth, Mark M55                
                  53.00   1:56.14 (1:03.14)     2:19.70 (23.56)   3:30.60 (1:10.90)