Licensed to Lake Forest Swim Club -IL
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 5/29/2013 08:26 AM
             ILMSA State SC Championships - 4/25/2013 to 4/28/2013             
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welker, Kailey            24 Naperville Waves-21    31.00      30.45    9  
  2 Mazzini, Alexis D         19 Elgin Blue Wave-21     35.00      33.94    7  
  3 Reed, Catherine E         23 Libertyville Mas-21    41.34      42.74    6  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrett, Moe A            23 Naperville Waves-21    58.55      52.10    9  
                  24.93       52.10 (27.17)                                        
  2 Krueger, Ruby             24 Evanston Northsh-21  1:02.00    1:02.21    7  
                  29.90     1:02.21 (32.31)                                        
  3 Mouche, Alexandra         24 Naperville Waves-21  1:12.00    1:11.04    6  
                  32.75     1:11.04 (38.29)                                        
  4 Mazzini, Alexis D         19 Elgin Blue Wave-21   1:30.30    1:18.16    5  
                  37.03     1:18.16 (41.13)                                        
  5 Reed, Catherine E         23 Libertyville Mas-21  1:28.66    1:38.21    4  
                  47.25     1:38.21 (50.96)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena L        24 Chicago Masters-21   2:08.80    2:05.71    9  
                  29.91     1:01.54 (31.63)     1:33.87 (32.33)     2:05.71 (31.84)
  2 Welker, Kailey            24 Naperville Waves-21  2:29.00    2:36.30    7  
                  34.28     1:13.28 (39.00)     1:54.44 (41.16)     2:36.30 (41.86)
  3 Mazzini, Alexis D         19 Elgin Blue Wave-21   3:35.00    3:08.71    6  
                  45.15     1:33.87 (48.72)     2:23.03 (49.16)     3:08.71 (45.68)
  4 Reed, Catherine E         23 Libertyville Mas-21  3:11.51    3:30.22    5  
                  47.13     1:43.34 (56.21)     2:37.52 (54.18)     3:30.22 (52.70)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena L        24 Chicago Masters-21        NT    5:29.02    9  
                  30.47     1:02.62 (32.15)     1:35.12 (32.50)     2:08.11 (32.99)
        2:41.20 (33.09)     3:14.58 (33.38)     3:48.09 (33.51)     4:22.04 (33.95)
        4:56.20 (34.16)     5:29.02 (32.82)                                        
  2 Krueger, Ruby             24 Evanston Northsh-21  5:50.00    6:28.03    7  
                  33.85     1:11.09 (37.24)     1:50.32 (39.23)     2:29.52 (39.20)
        3:09.37 (39.85)     3:49.23 (39.86)     4:29.29 (40.06)     5:08.72 (39.43)
        5:48.50 (39.78)     6:28.03 (39.53)                                        
 
Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena L        24 Chicago Masters-21  30:00.00   30:24.87    9  
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrett, Moe A            23 Naperville Waves-21    29.65      26.49    9  
  2 Conzelman, Courtney D     22 Elgin Blue Wave-21     40.00      31.29    7  
  3 Welker, Kailey            24 Naperville Waves-21    38.00      37.76    6  
  4 Mazzini, Alexis D         19 Elgin Blue Wave-21     45.00      47.46    5  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrett, Moe A            23 Naperville Waves-21  1:00.55      58.73    9  
                  28.71       58.73 (30.02)                                        
  2 Conzelman, Courtney D     22 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:09.86    7  
                  34.06     1:09.86 (35.80)                                        
  3 Mouche, Alexandra         24 Naperville Waves-21  1:20.00    1:21.59    6  
                  34.32     1:21.59 (47.27)                                        
  4 Mazzini, Alexis D         19 Elgin Blue Wave-21   2:00.19    1:46.80    5  
                  50.38     1:46.80 (56.42)                                        
  5 Reed, Catherine E         23 Libertyville Mas-21  2:06.28    2:08.63    4  
                1:03.57   2:08.63 (1:05.06)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conzelman, Courtney D     22 Elgin Blue Wave-21   3:10.00    2:34.63    9  
                1:14.06     1:54.63 (40.57)     2:34.63 (40.00)                    
  2 Krueger, Ruby             24 Evanston Northsh-21  2:35.00    2:37.20    7  
                  36.94     1:16.34 (39.40)     1:57.21 (40.87)     2:37.20 (39.99)
  3 Mazzini, Alexis D         19 Elgin Blue Wave-21   4:00.00    4:20.80    6  
                  55.18   2:04.17 (1:08.99)   4:20.80 (2:16.63)                    
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena L        24 Chicago Masters-21     34.99      33.40    9  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena L        24 Chicago Masters-21   1:13.88    1:11.47    9  
                  33.60     1:11.47 (37.87)                                        
  2 Krueger, Ruby             24 Evanston Northsh-21  1:30.00    1:20.94    7  
                  38.89     1:20.94 (42.05)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena L        24 Chicago Masters-21   2:38.83    2:30.74    9  
                  35.07     1:13.15 (38.08)     1:51.67 (38.52)     2:30.74 (39.07)
  2 Krueger, Ruby             24 Evanston Northsh-21  3:00.00    2:59.40    7  
                  40.79     1:25.33 (44.54)     2:12.57 (47.24)     2:59.40 (46.83)
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrett, Moe A            23 Naperville Waves-21    28.89      24.77    9  
  2 Conzelman, Courtney D     22 Elgin Blue Wave-21     40.00      30.05    7  
  3 Mouche, Alexandra         24 Naperville Waves-21    38.50      36.63    6  
  4 Mazzini, Alexis D         19 Elgin Blue Wave-21   1:00.00      42.36    5  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena L        24 Chicago Masters-21   1:07.70    1:09.60    9  
                  32.44     1:09.60 (37.16)                                        
  2 Krueger, Ruby             24 Evanston Northsh-21  1:09.69    1:15.39    7  
                  34.54     1:15.39 (40.85)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mazzini, Alexis D         19 Elgin Blue Wave-21   4:25.00    3:59.91    9  
                  49.01   1:50.64 (1:01.63)   2:56.28 (1:05.64)   3:59.91 (1:03.63)
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krueger, Ruby             24 Evanston Northsh-21  1:10.00    1:11.69    9  
                  34.57     1:11.69 (37.12)                                        
  2 Conzelman, Courtney D     22 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:12.51    7  
                  32.08     1:12.51 (40.43)                                        
  3 Welker, Kailey            24 Naperville Waves-21  1:20.00    1:21.28    6  
                  36.97     1:21.28 (44.31)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena L        24 Chicago Masters-21   2:25.52    2:20.84    9  
                  30.69     1:08.69 (38.00)     1:47.92 (39.23)     2:20.84 (32.92)
  2 Krueger, Ruby             24 Evanston Northsh-21  2:35.00    2:38.57    7  
                  34.71     1:13.91 (39.20)     2:01.03 (47.12)     2:38.57 (37.54)
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonelli, Marlena L        24 Chicago Masters-21   5:05.50    4:55.70    9  
                  32.53     1:09.38 (36.85)     1:48.93 (39.55)     2:28.29 (39.36)
        3:08.65 (40.36)     3:49.23 (40.58)     4:23.49 (34.26)     4:55.70 (32.21)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hohl, Kristen             26 Lakeshore Athlet-21    25.00      24.50    9  
  2 Kuczek, Christine B       25 Lakeshore Athlet-21    25.00      24.57    7  
  3 Madgiak, Jen L            27 Central Illinois-21    26.90      25.83    6  
  4 Simos, Ashley N           25 Lakeshore Athlet-21    40.00      27.30    5  
  5 Dangremond, Emily M       26 Lakeshore Athlet-21    28.84      28.77    4  
  6 Reeder, Lauren M          25 Lincoln-Way Mast-21    31.00      28.90    3  
  7 Ellison, Kristen L        27 Chicago Smelts-21      30.46      29.21    2  
  8 Lipton, Lucy              26 Evanston Northsh-21    30.53      29.42    1  
  9 Chapman, Kendra D         27 Lakeshore Athlet-21    29.21      29.63  
 10 Harper, Kristin L         27 Elgin Blue Wave-21     30.00      30.65  
 11 Mastalski, Rachel L       25 Elgin Blue Wave-21     30.74      30.86  
 12 Zolmierski, Jessica R     29 Elgin Blue Wave-21     30.91      34.59  
 13 Castellanos, Rachel M     28 Lakeshore Athlet-21    28.00      37.56  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hohl, Kristen             26 Lakeshore Athlet-21    55.00      54.23    9  
                  25.73       54.23 (28.50)                                        
  2 Madgiak, Jen L            27 Central Illinois-21    58.10      57.01    7  
                  27.18       57.01 (29.83)                                        
  3 Cregar, Mandee L          27 Westloop Athleti-21    58.34      57.64    6  
                  27.96       57.64 (29.68)                                        
  4 Murphy, Kira L            26 Unattached-0           56.28      58.15    5  
                  27.57       58.15 (30.58)                                        
  5 Comella, Anna             27 Chicago Smelts-21      59.50      58.33    4  
                  28.25       58.33 (30.08)                                        
  6 Dangremond, Emily M       26 Lakeshore Athlet-21  1:02.94    1:01.04    3  
                  29.24     1:01.04 (31.80)                                        
  7 Reeder, Lauren M          25 Lincoln-Way Mast-21  1:05.00    1:01.89    2  
                  29.68     1:01.89 (32.21)                                        
  8 Ellison, Kristen L        27 Chicago Smelts-21    1:07.28    1:07.61    1  
                  30.92     1:07.61 (36.69)                                        
  9 Harper, Kristin L         27 Elgin Blue Wave-21   1:07.00    1:08.11  
                  32.49     1:08.11 (35.62)                                        
 10 Mastalski, Rachel L       25 Elgin Blue Wave-21   1:10.67    1:08.38  
                  32.14     1:08.38 (36.24)                                        
 11 Zolmierski, Jessica R     29 Elgin Blue Wave-21   1:08.78    1:14.61  
                  34.40     1:14.61 (40.21)                                        
 12 Castellanos, Rachel M     28 Lakeshore Athlet-21  1:08.00    1:25.05  
                  39.85     1:25.05 (45.20)                                        
 -- Lipton, Lucy              26 Evanston Northsh-21  1:06.97         DQ  
                  31.56          DQ (37.24)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hohl, Kristen             26 Lakeshore Athlet-21  2:03.00    2:02.80    9  
                  28.26     1:00.02 (31.76)     1:32.19 (32.17)     2:02.80 (30.61)
  2 Dangremond, Emily M       26 Lakeshore Athlet-21  2:17.30    2:13.25    7  
                  30.43     1:03.16 (32.73)     1:37.94 (34.78)     2:13.25 (35.31)
  3 Boyle, Shannon            29 Evanston Northsh-21  2:20.50    2:21.81    6  
                  32.22     1:08.00 (35.78)     1:44.67 (36.67)     2:21.81 (37.14)
  4 Bezdek, Lauren            27 Naperville Waves-21  2:55.00    2:31.56    5  
                  33.71     1:11.42 (37.71)     1:51.37 (39.95)     2:31.56 (40.19)
  5 Harper, Kristin L         27 Elgin Blue Wave-21   2:30.00    2:33.98    4  
                  33.21     1:10.70 (37.49)     1:51.52 (40.82)     2:33.98 (42.46)
  6 Zolmierski, Jessica R     29 Elgin Blue Wave-21   2:32.87    2:52.75    3  
                  37.08     1:20.75 (43.67)     2:07.14 (46.39)     2:52.75 (45.61)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, Jenna E             26 Elgin Blue Wave-21   5:56.67    5:55.42    9  
                  31.17     1:05.11 (33.94)     1:39.82 (34.71)     2:15.70 (35.88)
        2:51.81 (36.11)     3:28.11 (36.30)     4:04.85 (36.74)     4:42.00 (37.15)
        5:19.08 (37.08)     5:55.42 (36.34)                                        
  2 Boyle, Shannon            29 Evanston Northsh-21  6:20.00    6:28.81    7  
                  33.63     1:11.22 (37.59)     1:49.69 (38.47)     2:28.96 (39.27)
        3:09.05 (40.09)     3:49.51 (40.46)     4:29.18 (39.67)     5:10.01 (40.83)
        5:50.55 (40.54)     6:28.81 (38.26)                                        
  3 Bolf, Vicki A             27 Chicago Smelts-21    7:00.00    6:51.58    6  
                  34.78     1:13.06 (38.28)     1:52.67 (39.61)     2:33.82 (41.15)
        3:16.08 (42.26)     3:58.80 (42.72)     4:43.04 (44.24)     5:27.38 (44.34)
        6:10.81 (43.43)     6:51.58 (40.77)                                        
  4 Deal, Joy F               28 Evanston Northsh-21  7:20.33    7:10.96    5  
                  36.53     1:17.45 (40.92)     2:01.86 (44.41)     2:47.11 (45.25)
        3:04.57 (17.46)     3:31.74 (27.17)   5:01.89 (1:30.15)     5:46.45 (44.56)
        6:31.40 (44.95)     7:10.96 (39.56)                                        
  5 Zolmierski, Jessica R     29 Elgin Blue Wave-21   7:04.00    7:43.71    4  
                  37.79     1:22.97 (45.18)     2:10.51 (47.54)     2:57.16 (46.65)
        3:44.75 (47.59)     4:33.12 (48.37)     5:21.47 (48.35)     6:09.70 (48.23)
        6:58.34 (48.64)     7:43.71 (45.37)                                        
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, Jenna E             26 Elgin Blue Wave-21  20:40.00   20:30.25    9  
  2 Millican, Taylor          29 Naperville Waves-21 22:30.00   21:22.46    7  
  3 Klemm, Sarah              29 Elgin Blue Wave-21  22:20.19   21:47.18    6  
  4 Boyle, Shannon            29 Evanston Northsh-21 22:30.00   22:49.01    5  
  5 Bolf, Vicki A             27 Chicago Smelts-21   28:37.50   23:44.42    4  
  6 Zolmierski, Jessica R     29 Elgin Blue Wave-21  25:33.00   26:15.91    3  
  7 Harper, Kristin L         27 Elgin Blue Wave-21  25:00.00   26:20.47    2  
  8 Niemaszyk, Kelly C        25 Elgin Blue Wave-21  25:00.00   26:30.34    1  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             27 Chicago Smelts-21      30.50      30.19    9  
  2 Oeffling, Amy E           29 Lyons Masters-21       31.99      30.50    7  
  3 Madgiak, Jen L            27 Central Illinois-21    31.44      30.95    6  
  4 Wildermuth, Alicia C      27 Gray Sharks Lean-21    32.30      31.94    5  
  5 Kuhlmann, Cassidy         29 Lattof YMCA Mast-21    34.16      32.58    4  
  6 Klemm, Sarah              29 Elgin Blue Wave-21     32.10      32.60    3  
  7 Reeder, Lauren M          25 Lincoln-Way Mast-21    31.00      33.49    2  
  8 Lipton, Lucy              26 Evanston Northsh-21    36.23      34.05    1  
  9 Niebur, Katie             28 Lincoln-Way Mast-21    36.30      34.58  
 10 Chapman, Kendra D         27 Lakeshore Athlet-21    35.15      35.89  
 11 Ellison, Kristen L        27 Chicago Smelts-21      36.78      36.52  
 12 Mastalski, Rachel L       25 Elgin Blue Wave-21     38.60      37.50  
 13 Zolmierski, Jessica R     29 Elgin Blue Wave-21     36.20      38.42  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             27 Chicago Smelts-21    1:05.00    1:03.19    9  
                  30.77     1:03.19 (32.42)                                        
  2 Madgiak, Jen L            27 Central Illinois-21  1:07.30    1:06.75    7  
                  32.17     1:06.75 (34.58)                                        
  3 Murphy, Kira L            26 Unattached-0         1:06.60    1:08.39    6  
                  32.23     1:08.39 (36.16)                                        
  4 Wildermuth, Alicia C      27 Gray Sharks Lean-21  1:09.56    1:09.35    5  
                  33.68     1:09.35 (35.67)                                        
  5 Kuhlmann, Cassidy         29 Lattof YMCA Mast-21  1:15.14    1:10.48    4  
                  34.70     1:10.48 (35.78)                                        
  6 Klemm, Sarah              29 Elgin Blue Wave-21   1:11.26    1:12.41    3  
                  35.41     1:12.41 (37.00)                                        
  7 Reeder, Lauren M          25 Lincoln-Way Mast-21  1:10.00    1:14.01    2  
                  35.49     1:14.01 (38.52)                                        
  8 Niebur, Katie             28 Lincoln-Way Mast-21  1:22.00    1:15.59    1  
  9 Lipton, Lucy              26 Evanston Northsh-21  1:18.36    1:15.65  
                  28.18     1:15.65 (47.47)                                        
 10 Boyle, Shannon            29 Evanston Northsh-21  2:21.15    1:18.89  
                  38.80     1:18.89 (40.09)                                        
 11 Ellison, Kristen L        27 Chicago Smelts-21    1:25.00    1:22.74  
                  39.62     1:22.74 (43.12)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             27 Chicago Smelts-21    2:18.00    2:16.75    9  
                  31.83     1:06.17 (34.34)     1:41.69 (35.52)     2:16.75 (35.06)
  2 Kuhlmann, Cassidy         29 Lattof YMCA Mast-21  2:35.98    2:30.87    7  
                  35.51     1:13.05 (37.54)     1:52.19 (39.14)     2:30.87 (38.68)
  3 Wildermuth, Alicia C      27 Gray Sharks Lean-21  2:27.00    2:30.96    6  
                  34.00     1:12.15 (38.15)     1:51.73 (39.58)     2:30.96 (39.23)
  4 Klemm, Sarah              29 Elgin Blue Wave-21   2:34.66    2:38.51    5  
                  38.70     1:19.30 (40.60)     1:59.31 (40.01)     2:38.51 (39.20)
  5 Lipton, Lucy              26 Evanston Northsh-21  2:50.22    2:43.49    4  
                  38.94     1:20.39 (41.45)     2:02.35 (41.96)     2:43.49 (41.14)
  6 Bezdek, Lauren            27 Naperville Waves-21  3:00.00    2:51.65    3  
                  40.71     1:23.54 (42.83)     2:07.86 (44.32)     2:51.65 (43.79)
  7 Boyle, Shannon            29 Evanston Northsh-21  2:44.52    2:53.71    2  
                  39.34     1:21.21 (41.87)     2:03.24 (42.03)     2:53.71 (50.47)
  8 Harper, Kristin L         27 Elgin Blue Wave-21   2:40.00    2:56.53    1  
                  43.37     1:26.31 (42.94)     2:11.12 (44.81)     2:56.53 (45.41)
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cregar, Mandee L          27 Westloop Athleti-21    30.16      31.92    9  
  2 Helm, Jenna E             26 Elgin Blue Wave-21     38.47      37.63    7  
  3 Azevedo, Stephannie       29 Unattached-0           38.00      38.55    6  
  4 Bolf, Vicki A             27 Chicago Smelts-21      43.00      39.60    5  
  5 Drake, Marjorie           27 Chicago Smelts-21      42.00      40.77    4  
  6 Deal, Joy F               28 Evanston Northsh-21    42.10      42.32    3  
  7 Ellison, Kristen L        27 Chicago Smelts-21      43.00      43.02    2  
  8 Zolmierski, Jessica R     29 Elgin Blue Wave-21     44.18      47.36    1  
  9 Castellanos, Rachel M     28 Lakeshore Athlet-21    30.00      58.05  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cregar, Mandee L          27 Westloop Athleti-21  1:08.34    1:09.13    9  
                  32.68     1:09.13 (36.45)                                        
  2 Simos, Ashley N           25 Lakeshore Athlet-21  1:30.00    1:15.70    7  
                  34.42     1:15.70 (41.28)                                        
  3 Helm, Jenna E             26 Elgin Blue Wave-21   1:21.80    1:21.18    6  
                  38.41     1:21.18 (42.77)                                        
  4 Bolf, Vicki A             27 Chicago Smelts-21    1:25.00    1:25.54    5  
                  40.78     1:25.54 (44.76)                                        
  5 Niemaszyk, Kelly C        25 Elgin Blue Wave-21   1:27.26    1:28.54    4  
                  41.82     1:28.54 (46.72)                                        
  6 Deal, Joy F               28 Evanston Northsh-21  1:36.00    1:30.92    3  
                  42.92     1:30.92 (48.00)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, Jenna E             26 Elgin Blue Wave-21   2:45.00    2:50.15    9  
                  38.18     1:21.29 (43.11)     2:05.50 (44.21)     2:50.15 (44.65)
  2 Bolf, Vicki A             27 Chicago Smelts-21    3:10.00    3:02.10    7  
                  40.62     1:25.49 (44.87)     2:14.52 (49.03)     3:02.10 (47.58)
  3 Drake, Marjorie           27 Chicago Smelts-21    3:00.00    3:03.75    6  
                  41.40     1:28.26 (46.86)     2:16.07 (47.81)     3:03.75 (47.68)
  4 Niemaszyk, Kelly C        25 Elgin Blue Wave-21   3:04.65    3:06.26    5  
                  41.24     1:28.51 (47.27)     2:17.96 (49.45)     3:06.26 (48.30)
  5 Deal, Joy F               28 Evanston Northsh-21  3:20.17    3:21.13    4  
                  45.66     1:36.89 (51.23)     2:29.16 (52.27)     3:21.13 (51.97)
  6 Boyle, Shannon            29 Evanston Northsh-21  3:15.00    3:24.62    3  
                  39.90   2:12.62 (1:32.72)     2:59.86 (47.24)     3:24.62 (24.76)
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuczek, Christine B       25 Lakeshore Athlet-21    28.00      27.96    9  
  2 Madgiak, Jen L            27 Central Illinois-21    28.26      28.07    7  
  3 Cregar, Mandee L          27 Westloop Athleti-21    28.60      28.77    6  
  4 Comella, Anna             27 Chicago Smelts-21      30.00      29.64    5  
  5 Hohl, Kristen             26 Lakeshore Athlet-21    29.00      29.74    4  
  6 Reeder, Lauren M          25 Lincoln-Way Mast-21    30.00      29.83    3  
  7 Kuhlmann, Cassidy         29 Lattof YMCA Mast-21    30.82      30.29    2  
  8 Murphy, Kira L            26 Unattached-0           34.40      31.17    1  
  9 Dangremond, Emily M       26 Lakeshore Athlet-21    32.54      31.38  
 10 Deal, Joy F               28 Evanston Northsh-21    33.13      32.08  
 11 Klemm, Sarah              29 Elgin Blue Wave-21     32.11      32.10  
 12 Wildermuth, Alicia C      27 Gray Sharks Lean-21    32.70      32.12  
 13 Niebur, Katie             28 Lincoln-Way Mast-21    35.00      33.85  
 14 Harper, Kristin L         27 Elgin Blue Wave-21     33.00      34.96  
 15 Mastalski, Rachel L       25 Elgin Blue Wave-21     36.31      35.41  
 16 Ellison, Kristen L        27 Chicago Smelts-21      38.00      36.00  
 17 Drake, Marjorie           27 Chicago Smelts-21      40.00      36.33  
 18 Zolmierski, Jessica R     29 Elgin Blue Wave-21     37.72      39.22  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             27 Chicago Smelts-21    1:05.50    1:03.90    9  
                  30.11     1:03.90 (33.79)                                        
  2 Oeffling, Amy E           29 Lyons Masters-21     1:04.99    1:04.82    7  
                  29.92     1:04.82 (34.90)                                        
  3 Helm, Jenna E             26 Elgin Blue Wave-21   1:12.59    1:08.28    6  
                  32.32     1:08.28 (35.96)                                        
  4 Reeder, Lauren M          25 Lincoln-Way Mast-21  1:09.00    1:12.00    5  
                  32.36     1:12.00 (39.64)                                        
  5 Klemm, Sarah              29 Elgin Blue Wave-21   1:12.25    1:12.37    4  
                  33.57     1:12.37 (38.80)                                        
  6 Deal, Joy F               28 Evanston Northsh-21  1:20.25    1:18.36    3  
                  34.68     1:18.36 (43.68)                                        
  7 Niebur, Katie             28 Lincoln-Way Mast-21  1:22.00    1:21.76    2  
                  35.73     1:21.76 (46.03)                                        
  8 Mastalski, Rachel L       25 Elgin Blue Wave-21   1:22.98    1:24.37    1  
                  39.00     1:24.37 (45.37)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klemm, Sarah              29 Elgin Blue Wave-21   2:48.61    2:46.68    9  
                  35.87     1:17.64 (41.77)     2:01.42 (43.78)     2:46.68 (45.26)
  2 Niebur, Katie             28 Lincoln-Way Mast-21  3:30.00    3:08.28    7  
                  38.91     1:25.80 (46.89)     2:17.83 (52.03)     3:08.28 (50.45)
  3 Boyle, Shannon            29 Evanston Northsh-21  3:14.20    3:11.46    6  
                  40.93     1:29.62 (48.69)     2:19.76 (50.14)     3:11.46 (51.70)
  4 Mastalski, Rachel L       25 Elgin Blue Wave-21   3:07.49    3:12.40    5  
                  41.06     1:30.67 (49.61)     2:21.45 (50.78)     3:12.40 (50.95)
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simos, Ashley N           25 Lakeshore Athlet-21  1:20.00    1:08.75    9  
                  31.91     1:08.75 (36.84)                                        
  2 Helm, Jenna E             26 Elgin Blue Wave-21   1:16.64    1:09.88    7  
                  32.93     1:09.88 (36.95)                                        
  3 Kuhlmann, Cassidy         29 Lattof YMCA Mast-21  1:12.66    1:11.29    6  
                  32.50     1:11.29 (38.79)                                        
  4 Reeder, Lauren M          25 Lincoln-Way Mast-21  1:15.00    1:14.54    5  
                  34.35     1:14.54 (40.19)                                        
  5 Boyle, Shannon            29 Evanston Northsh-21  1:12.18    1:17.94    4  
                  36.28     1:17.94 (41.66)                                        
  6 Bezdek, Lauren            27 Naperville Waves-21  1:35.00    1:17.98    3  
                  37.71     1:17.98 (40.27)                                        
  7 Deal, Joy F               28 Evanston Northsh-21  1:23.42    1:18.26    2  
                  36.19     1:18.26 (42.07)                                        
  8 Chapman, Kendra D         27 Lakeshore Athlet-21  1:10.56    1:20.16    1  
                  35.46     1:20.16 (44.70)                                        
  9 Mastalski, Rachel L       25 Elgin Blue Wave-21   1:22.70    1:21.79  
                  37.69     1:21.79 (44.10)                                        
 10 Harper, Kristin L         27 Elgin Blue Wave-21   1:25.00    1:24.22  
                  38.49     1:24.22 (45.73)                                        
 11 Ellison, Kristen L        27 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:24.36  
                  36.58     1:24.36 (47.78)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helm, Jenna E             26 Elgin Blue Wave-21   2:33.96    2:28.71    9  
                  33.85     1:10.63 (36.78)     1:54.86 (44.23)     2:28.71 (33.85)
  2 Kuhlmann, Cassidy         29 Lattof YMCA Mast-21  2:26.98    2:34.78    7  
                  32.24     1:12.29 (40.05)     1:57.99 (45.70)     2:34.78 (36.79)
  3 Klemm, Sarah              29 Elgin Blue Wave-21   2:42.96    2:37.99    6  
                  33.69     1:13.92 (40.23)     2:01.61 (47.69)     2:37.99 (36.38)
  4 Niebur, Katie             28 Lincoln-Way Mast-21  2:55.00    2:49.04    5  
                  35.62     1:18.14 (42.52)     2:10.35 (52.21)     2:49.04 (38.69)
  5 Niemaszyk, Kelly C        25 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    3:00.26    4  
                  40.04     1:27.12 (47.08)     2:17.16 (50.04)     3:00.26 (43.10)
  6 Mastalski, Rachel L       25 Elgin Blue Wave-21   3:02.50    3:02.46    3  
                  37.40     1:24.19 (46.79)     2:22.39 (58.20)     3:02.46 (40.07)
  7 Harper, Kristin L         27 Elgin Blue Wave-21   3:00.10    3:02.48    2  
                  37.59     1:22.31 (44.72)     2:20.35 (58.04)     3:02.48 (42.13)
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             27 Chicago Smelts-21    5:30.10    4:59.54    9  
                  34.26     1:11.23 (36.97)     1:49.85 (38.62)     2:27.27 (37.42)
        3:10.42 (43.15)     3:54.06 (43.64)     4:26.85 (32.79)     4:59.54 (32.69)
  2 Burel, Lauren             26 Lyons Masters-21     5:03.50    5:04.69    7  
                  32.58     1:08.31 (35.73)     1:47.01 (38.70)     2:25.62 (38.61)
        3:09.05 (43.43)     3:52.64 (43.59)     4:28.85 (36.21)     5:04.69 (35.84)
  3 Helm, Jenna E             26 Elgin Blue Wave-21   5:14.68    5:14.87    6  
                  32.97     1:10.99 (38.02)     1:50.91 (39.92)     2:30.42 (39.51)
        3:15.96 (45.54)     4:02.31 (46.35)     4:38.80 (36.49)     5:14.87 (36.07)
  4 Klemm, Sarah              29 Elgin Blue Wave-21   5:43.93    5:34.54    5  
                  34.65     1:15.16 (40.51)     1:57.78 (42.62)     2:40.05 (42.27)
        3:28.91 (48.86)     4:18.80 (49.89)     4:57.43 (38.63)     5:34.54 (37.11)
  5 Boyle, Shannon            29 Evanston Northsh-21  6:00.00    5:54.01    4  
                  38.33     1:27.18 (48.85)     2:12.40 (45.22)     2:57.66 (45.26)
        3:45.52 (47.86)     4:35.12 (49.60)     5:16.21 (41.09)     5:54.01 (37.80)
  6 Niemaszyk, Kelly C        25 Elgin Blue Wave-21   6:22.42    6:22.51    3  
                  43.14     1:33.89 (50.75)     2:23.13 (49.24)     3:12.67 (49.54)
        4:03.25 (50.58)     4:54.78 (51.53)     5:39.04 (44.26)     6:22.51 (43.47)
  7 Deal, Joy F               28 Evanston Northsh-21  6:29.35    6:26.15    2  
                  38.08     1:24.51 (46.43)     2:15.90 (51.39)     3:06.67 (50.77)
        4:01.43 (54.76)     4:58.07 (56.64)     5:43.89 (45.82)     6:26.15 (42.26)
  8 Zolmierski, Jessica R     29 Elgin Blue Wave-21   6:33.90    6:56.67    1  
                  43.11     1:35.23 (52.12)     2:28.12 (52.89)     3:20.83 (52.71)
      4:21.32 (1:00.49)   5:22.01 (1:00.69)     6:11.55 (49.54)     6:56.67 (45.12)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             32 Chicago Smelts-21      26.50      25.79    9  
  2 Rawlins, Laura M          34 Lincoln-Way Mast-21    26.80      26.65    7  
  3 Liberty, Laurel M         31 Libertyville Mas-21    27.90      26.77    6  
  4 Wais, Tracy               32 Chicago Smelts-21      28.50      27.36    5  
  5 Sheehan, Nichole          34 Westloop Athleti-21    28.28      27.38    4  
  6 Vidmont, Shannon          30 Lyons Masters-21       27.50      28.31    3  
  7 Howland, Heather          32 Naperville Waves-21    27.55      28.58    2  
  8 Kamp, Kelsey D            30 East Bank Club-21      30.00      29.18    1  
  9 Walker, Krista M          32 Chicago Smelts-21      30.00      29.40  
 10 Sorget, Genna             32 Westloop Athleti-21    30.46      29.46  
 11 Hornik, Mary T            33 Lincoln-Way Mast-21    29.62      29.65  
 12 Sypura, Tracy K           33 Barrington Area-21     30.00      29.84  
 13 Lembo, Linnea M           31 Elgin Blue Wave-21     33.00      33.66  
 14 Meitner, Annette          31 Elgin Blue Wave-21     36.11      36.83  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            32 Chicago Smelts-21      57.61      57.21    9  
                  26.84       57.21 (30.37)                                        
  2 Sheehan, Nichole          34 Westloop Athleti-21  1:00.54      57.54    7  
                  27.28       57.54 (30.26)                                        
  3 Liberty, Laurel M         31 Libertyville Mas-21    58.93      57.75    6  
                  27.91       57.75 (29.84)                                        
  4 Bernal, Genevieve M       33 Westloop Athleti-21  1:01.18      58.65    5  
                  28.31       58.65 (30.34)                                        
  5 Dismukes, Meghan C        34 Evanston Northsh-21    58.34      58.68    4  
                  27.49       58.68 (31.19)                                        
  6 Rawlins, Laura M          34 Lincoln-Way Mast-21    58.68      59.59    3  
                  28.65       59.59 (30.94)                                        
  7 Wais, Tracy               32 Chicago Smelts-21    1:03.50    1:00.49    1.5
                  28.04     1:00.49 (32.45)                                        
  7 Arnot, Jordan A           31 Chicago Masters-21   1:00.00    1:00.49    1.5
                  28.71     1:00.49 (31.78)                                        
  9 Howland, Heather          32 Naperville Waves-21  1:02.99    1:02.74  
                  29.97     1:02.74 (32.77)                                        
 10 Walker, Krista M          32 Chicago Smelts-21    1:05.50    1:03.89  
                  30.51     1:03.89 (33.38)                                        
 11 Hornik, Mary T            33 Lincoln-Way Mast-21  1:05.70    1:04.56  
                  30.52     1:04.56 (34.04)                                        
 12 Kamp, Kelsey D            30 East Bank Club-21    1:07.00    1:04.64  
                  31.44     1:04.64 (33.20)                                        
 13 Sorget, Genna             32 Westloop Athleti-21  1:07.66    1:04.71  
                  29.99     1:04.71 (34.72)                                        
 14 Hennessey, Deirdre        30 Elgin Blue Wave-21   1:07.00    1:06.44  
                  32.59     1:06.44 (33.85)                                        
 15 Dumire, Stephanie         30 Evanston Northsh-21  1:07.57    1:07.84  
                  31.86     1:07.84 (35.98)                                        
 16 Chazin, Sara              30 Chicago Smelts-21    1:06.87    1:08.08  
                  32.02     1:08.08 (36.06)                                        
 17 Sypura, Tracy K           33 Barrington Area-21   1:09.00    1:08.42  
                  32.68     1:08.42 (35.74)                                        
 18 Bartels, Lindsay M        33 Omaha Masters Sw-29  1:13.00    1:10.29  
                  34.23     1:10.29 (36.06)                                        
 19 Boersma, Michele J        30 Unattached-0         1:23.25    1:21.24  
                  38.13     1:21.24 (43.11)                                        
 20 Detanico, Adrienne        31 Gray Sharks Lean-21  1:25.55    1:23.46  
                  40.81     1:23.46 (42.65)                                        
 21 Meitner, Annette          31 Elgin Blue Wave-21   1:25.20    1:25.23  
                  40.64     1:25.23 (44.59)                                        
 22 DeLockery, Sheleen        34 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:29.97  
                  42.73     1:29.97 (47.24)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel M         31 Libertyville Mas-21  2:06.26    2:02.90    9  
                  29.24     1:00.33 (31.09)     1:31.94 (31.61)     2:02.90 (30.96)
  2 Lloyd, Allison            32 Chicago Smelts-21    2:00.67    2:03.97    7  
                  28.51       59.96 (31.45)     1:32.02 (32.06)     2:03.97 (31.95)
  3 Sheehan, Nichole          34 Westloop Athleti-21  2:12.52    2:06.46    6  
                  28.18       59.97 (31.79)     1:33.58 (33.61)     2:06.46 (32.88)
  4 Moore, Lauren             32 Chicago Smelts-21    2:10.00    2:06.56    5  
                  30.31     1:01.91 (31.60)     1:34.55 (32.64)     2:06.56 (32.01)
  5 Bernal, Genevieve M       33 Westloop Athleti-21  2:09.42    2:09.56    4  
                  31.24     1:03.52 (32.28)     1:36.60 (33.08)     2:09.56 (32.96)
  6 Rawlins, Laura M          34 Lincoln-Way Mast-21  2:09.85    2:11.68    3  
                  30.53     1:03.67 (33.14)     1:37.19 (33.52)     2:11.68 (34.49)
  7 Vidmont, Shannon          30 Lyons Masters-21     2:11.50    2:13.53    2  
                  30.65     1:03.69 (33.04)     1:38.10 (34.41)     2:13.53 (35.43)
  8 Sorget, Genna             32 Westloop Athleti-21  2:31.62    2:21.24    1  
                  32.69     1:08.19 (35.50)     1:44.88 (36.69)     2:21.24 (36.36)
  9 Howland, Heather          32 Naperville Waves-21  2:19.99    2:22.14  
                  32.04     1:08.15 (36.11)     1:45.80 (37.65)     2:22.14 (36.34)
 10 Hennessey, Deirdre        30 Elgin Blue Wave-21   2:25.00    2:23.46  
                  33.12     1:09.89 (36.77)     1:47.50 (37.61)     2:23.46 (35.96)
 11 Lembo, Linnea M           31 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    3:01.21  
                  39.81     1:25.23 (45.42)     2:13.93 (48.70)     3:01.21 (47.28)
 12 DeLockery, Sheleen        34 Elgin Blue Wave-21   3:50.00    3:30.14  
                  47.35     1:40.47 (53.12)     2:34.91 (54.44)     3:30.14 (55.23)
 13 Heiser, Becca             30 Chicago Smelts-21    4:00.00    3:50.08  
                  56.23     1:54.90 (58.67)     2:54.69 (59.79)     3:50.08 (55.39)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve M       33 Westloop Athleti-21  5:44.32    5:40.82    9  
                  31.29     1:04.73 (33.44)     1:38.99 (34.26)     2:13.49 (34.50)
        2:48.42 (34.93)     3:22.98 (34.56)     3:57.90 (34.92)     4:32.86 (34.96)
        5:07.23 (34.37)     5:40.82 (33.59)                                        
  2 Sheehan, Nichole          34 Westloop Athleti-21  6:04.36    5:46.04    7  
                  29.33     1:02.45 (33.12)     1:36.72 (34.27)     2:11.56 (34.84)
                                3:58.82 ( )                             4:34.62 ( )
        5:10.42 (35.80)     5:46.04 (35.62)                                        
  3 Moore, Lauren             32 Chicago Smelts-21    6:00.00    5:52.64    6  
                  33.18     1:09.33 (36.15)     1:45.98 (36.65)     2:22.99 (37.01)
        2:59.31 (36.32)     3:35.50 (36.19)     4:11.03 (35.53)     4:46.18 (35.15)
        5:20.78 (34.60)     5:52.64 (31.86)                                        
  4 Dismukes, Meghan C        34 Evanston Northsh-21  5:50.34    6:11.37    5  
                  31.76     1:06.80 (35.04)     1:42.87 (36.07)     2:19.63 (36.76)
        2:56.74 (37.11)     3:35.14 (38.40)     4:13.77 (38.63)     4:53.28 (39.51)
        5:32.95 (39.67)     6:11.37 (38.42)                                        
  5 Hennessey, Deirdre        30 Elgin Blue Wave-21   6:00.00    6:29.04    4  
                  34.72     1:13.49 (38.77)     1:53.17 (39.68)     2:33.02 (39.85)
        3:13.34 (40.32)     3:53.17 (39.83)     4:33.32 (40.15)     5:12.83 (39.51)
        5:51.51 (38.68)     6:29.04 (37.53)                                        
  6 Howland, Heather          32 Naperville Waves-21  6:20.99    6:29.43    3  
                  34.49     1:13.07 (38.58)     1:52.86 (39.79)     2:33.11 (40.25)
        3:13.37 (40.26)     3:53.89 (40.52)     4:34.72 (40.83)     5:14.54 (39.82)
        5:53.44 (38.90)     6:29.43 (35.99)                                        
  7 Filippo, Marissa S        34 Galter Swim Club-21  7:02.72    6:42.08    2  
                  36.12     1:15.44 (39.32)   2:35.72 (1:20.28)     3:16.33 (40.61)
        3:56.99 (40.66)     4:37.92 (40.93)     5:19.72 (41.80)     6:01.51 (41.79)
        6:42.24 (40.73)         6:42.08 ( )                                        
  8 Heiser, Becca             30 Chicago Smelts-21    9:57.69   10:11.01    1  
                  55.58   1:57.80 (1:02.22)   2:59.54 (1:01.74)   4:01.15 (1:01.61)
      5:03.50 (1:02.35)   6:06.68 (1:03.18)   7:09.96 (1:03.28)   8:12.24 (1:02.28)
      9:14.50 (1:02.26)    10:11.01 (56.51)                                        
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve M       33 Westloop Athleti-21 19:51.84   19:48.20    9  
  2 Moore, Lauren             32 Chicago Smelts-21   21:00.00   20:41.25    7  
  3 Rawlins, Laura M          34 Lincoln-Way Mast-21 21:00.00   21:10.34    6  
  4 Scheidenhelm, Drew E      30 Elgin Blue Wave-21  21:07.00   21:17.67    5  
  5 Dumire, Stephanie         30 Evanston Northsh-21 26:00.00   21:33.62    4  
  6 Krauklis, Emily B         34 Elgin Blue Wave-21  24:02.00   25:28.96    3  
  7 Lembo, Linnea M           31 Elgin Blue Wave-21  33:21.69   29:51.83    2  
  8 Heiser, Becca             30 Chicago Smelts-21   33:00.00   35:01.53    1  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scheidenhelm, Drew E      30 Elgin Blue Wave-21     32.60      32.14    9  
  2 Rawlins, Laura M          34 Lincoln-Way Mast-21    32.00      33.14    7  
  3 Hornik, Mary T            33 Lincoln-Way Mast-21    33.50      33.39    6  
  4 Goodwin, Amy              31 Gray Sharks Lean-21    34.41      33.96    5  
  5 Daut, Ginny               32 Evanston Northsh-21    35.00      34.05    4  
  6 Kamp, Kelsey D            30 East Bank Club-21      36.00      36.48    3  
  7 Walker, Krista M          32 Chicago Smelts-21      40.00      37.40    2  
  8 Lembo, Linnea M           31 Elgin Blue Wave-21     42.00      40.96    1  
  9 Meitner, Annette          31 Elgin Blue Wave-21     42.58      41.49  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dismukes, Meghan C        34 Evanston Northsh-21  1:05.34    1:05.84    9  
                  31.99     1:05.84 (33.85)                                        
  2 Sheehan, Nichole          34 Westloop Athleti-21  1:11.72    1:09.89    7  
                  34.64     1:09.89 (35.25)                                        
  3 Scheidenhelm, Drew E      30 Elgin Blue Wave-21   1:09.40    1:10.22    6  
                  34.50     1:10.22 (35.72)                                        
  4 Wais, Tracy               32 Chicago Smelts-21    1:18.00    1:11.31    5  
                  23.63     1:11.31 (47.68)                                        
  5 Rawlins, Laura M          34 Lincoln-Way Mast-21  1:10.00    1:11.71    4  
                  35.11     1:11.71 (36.60)                                        
  6 Daut, Ginny               32 Evanston Northsh-21  1:13.40    1:11.88    3  
                  34.33     1:11.88 (37.55)                                        
  7 Goodwin, Amy              31 Gray Sharks Lean-21  1:11.54    1:12.98    2  
                  35.70     1:12.98 (37.28)                                        
  8 Hennessey, Deirdre        30 Elgin Blue Wave-21   1:22.00    1:15.31    1  
  9 Hornik, Mary T            33 Lincoln-Way Mast-21  1:14.40    1:15.35  
                  35.77     1:15.35 (39.58)                                        
 10 Dumire, Stephanie         30 Evanston Northsh-21  1:30.00    1:21.53  
                  39.41     1:21.53 (42.12)                                        
 11 Chazin, Sara              30 Chicago Smelts-21    1:23.84    1:22.15  
 12 Meitner, Annette          31 Elgin Blue Wave-21   1:34.74    1:29.48  
                  43.69     1:29.48 (45.79)                                        
 13 DeLockery, Sheleen        34 Elgin Blue Wave-21   1:45.00    1:42.44  
                  49.27     1:42.44 (53.17)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Nichole          34 Westloop Athleti-21  2:31.64    2:27.02    9  
                  35.37     1:12.03 (36.66)     1:49.56 (37.53)     2:27.02 (37.46)
  2 Goodwin, Amy              31 Gray Sharks Lean-21  2:37.11    2:34.92    7  
                  36.47     1:15.91 (39.44)     1:56.06 (40.15)     2:34.92 (38.86)
  3 Daut, Ginny               32 Evanston Northsh-21  2:38.90    2:36.03    6  
                  35.36     1:13.44 (38.08)     1:54.11 (40.67)     2:36.03 (41.92)
  4 Wais, Tracy               32 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:36.31    5  
                  37.34     1:17.57 (40.23)     1:58.17 (40.60)     2:36.31 (38.14)
  5 Lembo, Linnea M           31 Elgin Blue Wave-21   3:37.00    3:24.27    4  
                  46.24     1:38.22 (51.98)     2:32.81 (54.59)     3:24.27 (51.46)
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            32 Chicago Smelts-21      31.48      31.45    9  
  2 Moore, Lauren             32 Chicago Smelts-21      34.49      33.94    7  
  3 Murray, Lindsay K         31 Barrington Area-21     35.00      36.55    6  
  4 Bartels, Lindsay M        33 Omaha Masters Sw-29    40.00      39.70    5  
  5 Sorget, Genna             32 Westloop Athleti-21    45.00      41.27    4  
  6 Boersma, Michele J        30 Unattached-0           42.86      41.89    3  
  7 Sypura, Tracy K           33 Barrington Area-21     40.00      41.92    2  
  8 Krauklis, Emily B         34 Elgin Blue Wave-21     41.00      42.56    1  
  9 Goodwin, Amy              31 Gray Sharks Lean-21    44.78      43.07  
 10 Detanico, Adrienne        31 Gray Sharks Lean-21    49.26      48.90  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            32 Chicago Smelts-21    1:07.80    1:09.18    9  
                  32.01     1:09.18 (37.17)                                        
  2 Arnot, Jordan A           31 Chicago Masters-21   1:17.00    1:16.21    7  
                  36.44     1:16.21 (39.77)                                        
  3 Moore, Lauren             32 Chicago Smelts-21    1:16.00    1:16.30    6  
                  36.32     1:16.30 (39.98)                                        
  4 Bartels, Lindsay M        33 Omaha Masters Sw-29  1:24.00    1:26.14    5  
                  41.58     1:26.14 (44.56)                                        
  5 Glenn, Karen              32 Libertyville Mas-21  1:19.00    1:28.65    4  
                  41.91     1:28.65 (46.74)                                        
  6 Boersma, Michele J        30 Unattached-0         1:34.36    1:33.59    3  
                  44.26     1:33.59 (49.33)                                        
  7 DeLockery, Sheleen        34 Elgin Blue Wave-21   2:00.00    1:55.67    2  
                  55.17   1:55.67 (1:00.50)                                        
  8 Heiser, Becca             30 Chicago Smelts-21    2:01.86    2:10.01    1  
                1:02.48   2:10.01 (1:07.53)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            32 Chicago Smelts-21    2:33.80    2:32.90    9  
                  33.78     1:11.66 (37.88)   2:33.26 (1:21.60)         2:32.90 ( )
  2 Moore, Lauren             32 Chicago Smelts-21    2:50.30    2:44.10    7  
                  38.74     1:20.36 (41.62)     2:02.92 (42.56)     2:44.10 (41.18)
  3 Arnot, Jordan A           31 Chicago Masters-21   2:50.00    2:46.99    6  
                  39.14     1:21.67 (42.53)     2:04.76 (43.09)     2:46.99 (42.23)
  4 Walker, Krista M          32 Chicago Smelts-21    3:20.00    3:08.70    5  
                  43.48     1:31.12 (47.64)     2:20.71 (49.59)     3:08.70 (47.99)
  5 Krauklis, Emily B         34 Elgin Blue Wave-21   3:04.00    3:12.44    4  
                  44.06     1:32.62 (48.56)     2:22.80 (50.18)     3:12.44 (49.64)
 -- Heiser, Becca             30 Chicago Smelts-21    4:07.90         DQ  
                1:03.38   2:11.45 (1:08.07)   3:18.96 (1:07.51)        DQ (1:04.07)
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dismukes, Meghan C        34 Evanston Northsh-21    28.34      28.40    9  
  2 Liberty, Laurel M         31 Libertyville Mas-21    29.90      28.94    7  
  3 Scheidenhelm, Drew E      30 Elgin Blue Wave-21     29.91      29.63    6  
  4 Wais, Tracy               32 Chicago Smelts-21      31.50      29.78    5  
  5 Howland, Heather          32 Naperville Waves-21    29.59      30.39    4  
  6 Hornik, Mary T            33 Lincoln-Way Mast-21    31.87      31.76    3  
  7 Rawlins, Laura M          34 Lincoln-Way Mast-21    31.95      31.78    2  
  8 Daut, Ginny               32 Evanston Northsh-21    33.00      32.96    1  
  9 Sypura, Tracy K           33 Barrington Area-21     34.00      35.08  
 10 Chazin, Sara              30 Chicago Smelts-21      45.00      35.75  
 11 Krauklis, Emily B         34 Elgin Blue Wave-21     40.00      40.19  
 12 Detanico, Adrienne        31 Gray Sharks Lean-21    52.10      47.85  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve M       33 Westloop Athleti-21  1:05.82    1:04.63    9  
                  31.00     1:04.63 (33.63)                                        
  2 Liberty, Laurel M         31 Libertyville Mas-21  1:06.55    1:04.87    7  
                  30.67     1:04.87 (34.20)                                        
  3 Scheidenhelm, Drew E      30 Elgin Blue Wave-21   1:09.40    1:07.98    6  
                  31.40     1:07.98 (36.58)                                        
  4 Wais, Tracy               32 Chicago Smelts-21    1:14.00    1:09.67    5  
                  31.88     1:09.67 (37.79)                                        
  5 Howland, Heather          32 Naperville Waves-21  1:10.00    1:13.29    4  
                  33.96     1:13.29 (39.33)                                        
  6 Daut, Ginny               32 Evanston Northsh-21  1:16.70    1:18.27    3  
                  34.97     1:18.27 (43.30)                                        
  7 Walker, Krista M          32 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:21.97    2  
                  37.67     1:21.97 (44.30)                                        
  8 Heiser, Becca             30 Chicago Smelts-21    2:39.69    2:13.87    1  
                1:02.54   2:13.87 (1:11.33)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve M       33 Westloop Athleti-21  2:24.86    2:20.88    9  
                  31.59     1:05.74 (34.15)     1:41.83 (36.09)     2:20.88 (39.05)
  2 Liberty, Laurel M         31 Libertyville Mas-21  2:37.57    2:24.86    7  
                  32.67     1:09.53 (36.86)     1:47.65 (38.12)     2:24.86 (37.21)
  3 Moore, Lauren             32 Chicago Smelts-21    2:58.23    2:42.65    6  
                  36.28     1:19.10 (42.82)     2:00.63 (41.53)     2:42.65 (42.02)
  4 Scheidenhelm, Drew E      30 Elgin Blue Wave-21   2:45.41    2:42.67    5  
                  34.82     1:15.90 (41.08)     1:59.34 (43.44)     2:42.67 (43.33)
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            32 Chicago Smelts-21    1:02.70    1:04.09    9  
                  30.64     1:04.09 (33.45)                                        
  2 Wais, Tracy               32 Chicago Smelts-21    1:12.50    1:08.85    7  
                  31.25     1:08.85 (37.60)                                        
  3 Scheidenhelm, Drew E      30 Elgin Blue Wave-21   1:10.73    1:09.75    6  
                  31.70     1:09.75 (38.05)                                        
  4 Daut, Ginny               32 Evanston Northsh-21  1:16.60    1:15.57    5  
                  34.24     1:15.57 (41.33)                                        
  5 Hornik, Mary T            33 Lincoln-Way Mast-21  1:15.46    1:16.66    4  
                  33.57     1:16.66 (43.09)                                        
  6 Walker, Krista M          32 Chicago Smelts-21    1:17.00    1:16.93    3  
                  37.09     1:16.93 (39.84)                                        
  7 Sorget, Genna             32 Westloop Athleti-21  1:23.00    1:17.95    2  
                  35.81     1:17.95 (42.14)                                        
  8 Hennessey, Deirdre        30 Elgin Blue Wave-21   1:20.00    1:18.37    1  
                  35.99     1:18.37 (42.38)                                        
  9 Meitner, Annette          31 Elgin Blue Wave-21   1:35.57    1:34.98  
                  43.03     1:34.98 (51.95)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            32 Chicago Smelts-21    2:15.37    2:19.31    9  
                  30.41     1:06.82 (36.41)     1:45.60 (38.78)     2:19.31 (33.71)
  2 Arnot, Jordan A           31 Chicago Masters-21   2:40.00    2:30.34    7  
                  34.06     1:14.20 (40.14)     1:56.55 (42.35)     2:30.34 (33.79)
  3 Wais, Tracy               32 Chicago Smelts-21    2:38.00    2:30.59    6  
                  31.11     1:09.45 (38.34)     1:56.17 (46.72)     2:30.59 (34.42)
  4 Scheidenhelm, Drew E      30 Elgin Blue Wave-21   2:32.43    2:32.40    5  
                  31.61     1:10.16 (38.55)     1:55.71 (45.55)     2:32.40 (36.69)
  5 Murray, Lindsay K         31 Barrington Area-21   2:30.00    2:37.93    4  
                  36.21     1:14.65 (38.44)     1:59.82 (45.17)     2:37.93 (38.11)
  6 Chazin, Sara              30 Chicago Smelts-21    2:36.00    2:38.07    3  
                  34.05     1:20.38 (46.33)     2:14.92 (54.54)     2:38.07 (23.15)
  7 Goodwin, Amy              31 Gray Sharks Lean-21  2:49.60    2:46.70    2  
                  37.23     1:16.08 (38.85)     2:09.67 (53.59)     2:46.70 (37.03)
  8 Walker, Krista M          32 Chicago Smelts-21    2:50.00    2:50.59    1  
                  36.80     1:21.77 (44.97)     2:11.78 (50.01)     2:50.59 (38.81)
  9 Dumire, Stephanie         30 Evanston Northsh-21  2:57.26    2:56.53  
                  39.62     1:24.25 (44.63)     2:15.62 (51.37)     2:56.53 (40.91)
 10 Krauklis, Emily B         34 Elgin Blue Wave-21   3:20.00    3:07.40  
                  42.99     1:35.05 (52.06)     2:25.63 (50.58)     3:07.40 (41.77)
 11 Detanico, Adrienne        31 Gray Sharks Lean-21  3:50.00    3:36.50  
                  50.62     1:49.65 (59.03)   2:50.43 (1:00.78)     3:36.50 (46.07)
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            32 Chicago Smelts-21    4:59.34    5:06.38    9  
                  31.30     1:07.31 (36.01)     1:46.90 (39.59)     2:26.99 (40.09)
        3:08.85 (41.86)     3:52.89 (44.04)     4:30.81 (37.92)     5:06.38 (35.57)
  2 Moore, Lauren             32 Chicago Smelts-21    5:30.00    5:13.08    7  
                  35.32     1:15.44 (40.12)     1:56.80 (41.36)     2:38.24 (41.44)
        3:22.78 (44.54)     4:05.52 (42.74)     4:39.64 (34.12)     5:13.08 (33.44)
  3 Arnot, Jordan A           31 Chicago Masters-21   6:45.00    5:23.40    6  
                  36.77     1:19.73 (42.96)     2:01.91 (42.18)     2:43.19 (41.28)
        3:27.89 (44.70)     4:11.90 (44.01)     4:48.31 (36.41)     5:23.40 (35.09)
  4 Scheidenhelm, Drew E      30 Elgin Blue Wave-21   5:32.56    5:31.71    5  
                  34.37     1:17.00 (42.63)     1:58.69 (41.69)     2:40.13 (41.44)
        3:27.93 (47.80)     4:16.18 (48.25)     4:54.84 (38.66)     5:31.71 (36.87)
  5 Goodwin, Amy              31 Gray Sharks Lean-21  6:00.00    6:03.29    4  
                  40.53     1:28.85 (48.32)     2:11.41 (42.56)     2:54.43 (43.02)
        3:49.14 (54.71)     4:42.84 (53.70)     5:24.44 (41.60)     6:03.29 (38.85)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Gabrielle E         35 Chicago Smelts-21      28.99      24.39    9  
  2 Bingham, Laura            35 Naperville Waves-21    27.29      26.22    7  
  3 Credit, Alison            39 Lyons Masters-21       26.44      26.61    6  
  4 Toft, Heidi C             39 Evanston Northsh-21    26.81      27.91    5  
  5 Gitzinger, Jennifer L     38 Libertyville Mas-21    30.72      29.47    4  
  6 McClain-Smith, Christa    37 YMCA of Rock Riv-21    30.38      29.73    3  
  7 Geist, Karen              35 The Wellness Cen-21    30.87      30.21    2  
  8 Martinez, Andrea          36 Chicago Smelts-21      31.92      31.87    1  
  9 Browne, Dorianne E        36 Elgin Blue Wave-21     31.86      32.22  
 10 Krughoff, Laura E         35 Chicago Smelts-21      33.81      32.95  
 11 Gesicki, Larissa          37 Glenbrook Aquati-21    32.90      33.64  
 12 Wang, Yingqian            35 Lakeshore Athlet-21    45.00      35.02  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Gabrielle E         35 Chicago Smelts-21      59.99      53.24    9  
                  25.65       53.24 (27.59)                                        
  2 Bingham, Laura            35 Naperville Waves-21    57.98      57.38    7  
                  27.24       57.38 (30.14)                                        
  3 Boulukos, Dana L          37 Chicago Smelts-21    1:04.90    1:02.33    6  
                  29.08     1:02.33 (33.25)                                        
  4 Smith, Jessica L          37 Buehler Blue Mar-21  1:05.00    1:03.84    5  
                  30.80     1:03.84 (33.04)                                        
  5 Gregory, Allison H        39 Naperville Waves-21  1:12.00    1:05.55    4  
                  30.51     1:05.55 (35.04)                                        
  6 Smolinski, Carrie A       38 Naperville Waves-21  1:05.70    1:08.15    3  
                  33.19     1:08.15 (34.96)                                        
  7 Cronin, Kate M            37 Chicago Smelts-21    1:17.66    1:12.39    2  
                  33.21     1:12.39 (39.18)                                        
  8 Geist, Karen              35 The Wellness Cen-21  1:20.00    1:12.41    1  
                  33.21     1:12.41 (39.20)                                        
  9 Ruo, Bernice              39 Evanston Northsh-21  1:15.00    1:13.74  
                  34.49     1:13.74 (39.25)                                        
 10 Krughoff, Laura E         35 Chicago Smelts-21    1:16.52    1:14.49  
                  34.88     1:14.49 (39.61)                                        
 11 Shaw, Kassia J            37 Academy Bullets-21   1:23.75    1:18.07  
                  37.27     1:18.07 (40.80)                                        
 12 Taormina, Mia             35 Elgin Blue Wave-21   1:25.27    1:19.41  
                  37.02     1:19.41 (42.39)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            35 Naperville Waves-21  2:07.00    2:04.68    9  
                  28.94     1:00.84 (31.90)     1:32.75 (31.91)     2:04.68 (31.93)
  2 Burkhart, Beth M          35 Evanston Northsh-21  2:19.00    2:16.87    7  
                  31.25     1:05.44 (34.19)     1:41.18 (35.74)     2:16.87 (35.69)
  3 Smith, Jessica L          37 Buehler Blue Mar-21  2:15.00    2:21.38    6  
                  31.98     1:06.56 (34.58)     1:43.47 (36.91)     2:21.38 (37.91)
  4 McClain-Smith, Christa    37 YMCA of Rock Riv-21  2:27.64    2:27.15    5  
                  32.93     1:09.36 (36.43)     1:47.79 (38.43)     2:27.15 (39.36)
  5 Scott, Gina M             38 Elgin Blue Wave-21   2:29.38    2:27.65    4  
                  32.98     1:09.76 (36.78)     1:48.98 (39.22)     2:27.65 (38.67)
  6 Jackson-McGarr, Stacie A  38 Elgin Blue Wave-21   2:27.00    2:31.22    3  
                  33.36     1:10.33 (36.97)     1:50.30 (39.97)     2:31.22 (40.92)
  7 Castle, Mandy H           38 Deerfield Master-21  2:38.65    2:31.98    2  
                  36.12     1:14.83 (38.71)     1:53.86 (39.03)     2:31.98 (38.12)
  8 Kubista, Alicia A         36 Gray Sharks Lean-21  2:35.00    2:38.84    1  
                  35.12     1:15.09 (39.97)     1:57.51 (42.42)     2:38.84 (41.33)
  9 Glick, Meredith           36 Galter Swim Club-21  2:41.32    2:41.53  
                  37.12     1:17.16 (40.04)     1:59.00 (41.84)     2:41.53 (42.53)
 10 Hedrick-Schacher, Jennif  37 Naperville Waves-21  2:55.00    2:50.86  
                  39.07     1:23.13 (44.06)     2:07.68 (44.55)     2:50.86 (43.18)
 11 Wang, Yingqian            35 Lakeshore Athlet-21  3:00.00    2:51.54  
                  37.03     1:20.18 (43.15)     2:06.59 (46.41)     2:51.54 (44.95)
 12 Gesicki, Larissa          37 Glenbrook Aquati-21  2:55.00    2:52.06  
                  39.50     1:23.80 (44.30)     2:10.03 (46.23)     2:52.06 (42.03)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levine, Nicola            36 Deerfield Master-21  5:40.00    5:37.33    9  
                  29.97     1:03.11 (33.14)     1:36.82 (33.71)     2:11.08 (34.26)
        2:45.55 (34.47)     3:19.86 (34.31)     3:54.76 (34.90)     4:29.22 (34.46)
        5:03.67 (34.45)     5:37.33 (33.66)                                        
  2 Jackson-McGarr, Stacie A  38 Elgin Blue Wave-21   6:37.00    6:42.12    7  
                  35.60     1:13.11 (37.51)     1:52.29 (39.18)     2:32.85 (40.56)
        3:13.85 (41.00)     3:55.54 (41.69)     4:37.07 (41.53)     5:18.83 (41.76)
        6:00.98 (42.15)     6:42.12 (41.14)                                        
  3 Browne, Dorianne E        36 Elgin Blue Wave-21   6:50.69    6:56.92    6  
                  36.32     1:16.35 (40.03)     1:57.97 (41.62)     2:40.87 (42.90)
        3:24.13 (43.26)     4:06.90 (42.77)     4:50.13 (43.23)     5:33.47 (43.34)
        6:16.36 (42.89)     6:56.92 (40.56)                                        
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhart, Beth M          35 Evanston Northsh-21 37:00.00   22:23.45    9  
  2 Waterstraat, Elizabeth    37 Naperville Waves-21 23:10.00   22:27.01    7  
  3 Scott, Gina M             38 Elgin Blue Wave-21  25:25.00   22:58.27    6  
  4 Boulukos, Dana L          37 Chicago Smelts-21   24:30.00   23:03.77    5  
  5 Jackson-McGarr, Stacie A  38 Elgin Blue Wave-21  24:12.00   23:16.90    4  
  6 Browne, Dorianne E        36 Elgin Blue Wave-21  23:41.90   23:17.64    3  
  7 Castle, Mandy H           38 Deerfield Master-21 22:55.54   23:25.05    2  
  8 Rosenfeld, Elizabeth A    35 East Bank Club-21   23:00.00   23:49.47    1  
  9 Smolinski, Carrie A       38 Naperville Waves-21 25:20.69   23:57.09  
 10 Glick, Meredith           36 Galter Swim Club-21 26:34.43   24:47.28  
 11 Taormina, Mia             35 Elgin Blue Wave-21  27:41.19   25:48.12  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            35 Naperville Waves-21    31.40      29.69    9  
  2 Burkhart, Beth M          35 Evanston Northsh-21    32.00      34.35    7  
  3 Toft, Heidi C             39 Evanston Northsh-21    35.92      34.91    6  
  4 Castle, Mandy H           38 Deerfield Master-21    38.00      38.37    5  
  5 Kubista, Alicia A         36 Gray Sharks Lean-21    38.31      38.47    4  
  6 Browne, Dorianne E        36 Elgin Blue Wave-21     39.92      39.84    3  
  7 Lemke, Nicole A           39 Elgin Blue Wave-21     40.75      40.47    2  
 -- Krughoff, Laura E         35 Chicago Smelts-21      52.00         DQ  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            35 Naperville Waves-21  1:07.20    1:05.68    9  
                  31.75     1:05.68 (33.93)                                        
  2 Lubbers, Caroline J       37 Galter Swim Club-21  1:09.00    1:11.97    7  
                  34.85     1:11.97 (37.12)                                        
  3 Jackson-McGarr, Stacie A  38 Elgin Blue Wave-21   1:27.00    1:25.41    6  
                  41.63     1:25.41 (43.78)                                        
  4 Browne, Dorianne E        36 Elgin Blue Wave-21   1:24.69    1:25.58    5  
                  41.61     1:25.58 (43.97)                                        
  5 Lemke, Nicole A           39 Elgin Blue Wave-21   1:29.20    1:28.46    4  
                  43.52     1:28.46 (44.94)                                        
  6 Smolinski, Carrie A       38 Naperville Waves-21  1:25.46    1:29.56    3  
                  43.79     1:29.56 (45.77)                                        
  7 Krughoff, Laura E         35 Chicago Smelts-21    1:45.00    1:30.77    2  
                  42.37     1:30.77 (48.40)                                        
  8 Williams, Sara A          38 Galter Swim Club-21  1:43.00    1:33.76    1  
                  45.40     1:33.76 (48.36)                                        
  9 Hedrick-Schacher, Jennif  37 Naperville Waves-21  1:50.00    1:41.19  
                  49.63     1:41.19 (51.56)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bingham, Laura            35 Naperville Waves-21  2:24.00    2:21.60    9  
                  33.37     1:09.90 (36.53)     1:46.12 (36.22)     2:21.60 (35.48)
  2 Burkhart, Beth M          35 Evanston Northsh-21  3:10.00    2:41.63    7  
                  37.75     1:18.65 (40.90)     2:00.26 (41.61)     2:41.63 (41.37)
  3 Toft, Heidi C             39 Evanston Northsh-21  2:44.31    2:44.95    6  
                  38.31     1:19.88 (41.57)     2:03.39 (43.51)     2:44.95 (41.56)
  4 Jackson-McGarr, Stacie A  38 Elgin Blue Wave-21   2:59.00    2:56.57    5  
                  41.60     1:26.02 (44.42)     2:11.28 (45.26)     2:56.57 (45.29)
  5 Browne, Dorianne E        36 Elgin Blue Wave-21   3:01.46    3:04.56    4  
                  45.04     1:32.64 (47.60)     2:19.38 (46.74)     3:04.56 (45.18)
  6 Lemke, Nicole A           39 Elgin Blue Wave-21   3:11.73    3:09.29    3  
                  44.69     1:32.11 (47.42)     2:21.21 (49.10)     3:09.29 (48.08)
  7 Jensen, Rebecca           38 Elgin Blue Wave-21   3:26.38    3:18.50    2  
                  47.09     1:36.30 (49.21)     2:27.30 (51.00)     3:18.50 (51.20)
  8 Taormina, Mia             35 Elgin Blue Wave-21   3:18.29    3:19.62    1  
                  46.30     1:35.77 (49.47)     2:28.49 (52.72)     3:19.62 (51.13)
  9 Hedrick-Schacher, Jennif  37 Naperville Waves-21  3:45.00    3:30.04  
                  50.94     1:44.24 (53.30)     2:38.16 (53.92)     3:30.04 (51.88)
 -- Williams, Sara A          38 Galter Swim Club-21  3:50.00         DQ  
                  46.30     1:38.93 (52.63)     2:31.60 (52.67)          DQ (52.28)
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Gabrielle E         35 Chicago Smelts-21      37.30      30.68    9  
  2 Suto, Monika              39 Westloop Athleti-21    35.00      33.19    7  
  3 Pajeau, Nichelle J        38 Evanston Northsh-21    35.64      35.20    6  
  4 Gitzinger, Jennifer L     38 Libertyville Mas-21    38.14      36.76    5  
  5 Smith, Jessica L          37 Buehler Blue Mar-21    36.00      37.99    4  
  6 Toft, Heidi C             39 Evanston Northsh-21    37.95      39.37    3  
  7 Norkett, Laura            37 Naperville Waves-21    45.00      39.93    2  
  8 Lind, Kim J               38 Buehler Blue Mar-21    42.00      40.54    1  
  9 Cronin, Kate M            37 Chicago Smelts-21      43.14      42.24  
 10 Browne, Dorianne E        36 Elgin Blue Wave-21     43.62      42.99  
 11 Gesicki, Larissa          37 Glenbrook Aquati-21    43.26      43.93  
 12 Ruo, Bernice              39 Evanston Northsh-21    50.00      45.28  
 13 Williams, Sara A          38 Galter Swim Club-21    51.32      46.99  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Gabrielle E         35 Chicago Smelts-21    1:13.37    1:06.19    9  
                  31.11     1:06.19 (35.08)                                        
  2 Credit, Alison            39 Lyons Masters-21     1:13.44    1:12.94    7  
                  33.98     1:12.94 (38.96)                                        
  3 Pajeau, Nichelle J        38 Evanston Northsh-21  1:17.54    1:16.53    6  
                  36.06     1:16.53 (40.47)                                        
  4 Smith, Jessica L          37 Buehler Blue Mar-21  1:18.00    1:21.33    5  
                  38.53     1:21.33 (42.80)                                        
  5 Boulukos, Dana L          37 Chicago Smelts-21    1:24.00    1:23.42    4  
                  38.90     1:23.42 (44.52)                                        
  6 Jackson-McGarr, Stacie A  38 Elgin Blue Wave-21   1:24.00    1:23.45    3  
                  39.39     1:23.45 (44.06)                                        
  7 Jensen, Rebecca           38 Elgin Blue Wave-21   1:32.67    1:32.37    2  
                  43.83     1:32.37 (48.54)                                        
  8 Wang, Yingqian            35 Lakeshore Athlet-21  1:30.00    1:39.29    1  
                  45.37     1:39.29 (53.92)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle J        38 Evanston Northsh-21  2:51.22    2:47.24    9  
                  37.32     1:19.66 (42.34)     2:03.39 (43.73)     2:47.24 (43.85)
  2 Jackson-McGarr, Stacie A  38 Elgin Blue Wave-21   2:59.00    3:03.13    7  
                  41.63     1:26.62 (44.99)     2:14.05 (47.43)     3:03.13 (49.08)
  3 Boulukos, Dana L          37 Chicago Smelts-21    3:08.00    3:03.58    6  
                  42.26     1:29.81 (47.55)     2:16.84 (47.03)     3:03.58 (46.74)
  4 Norkett, Laura            37 Naperville Waves-21  3:30.00    3:04.54    5  
                  42.62     1:28.97 (46.35)     2:17.03 (48.06)     3:04.54 (47.51)
  5 Darling, Karen M          37 Unattached-0         3:13.00    3:16.93    4  
                  43.53     1:32.21 (48.68)     2:23.95 (51.74)     3:16.93 (52.98)
  6 Browne, Dorianne E        36 Elgin Blue Wave-21   3:23.69    3:20.69    3  
                  45.47     1:36.84 (51.37)     2:28.93 (52.09)     3:20.69 (51.76)
 -- Cronin, Kate M            37 Chicago Smelts-21    3:45.00         DQ  
                  49.22     1:44.37 (55.15)     2:40.46 (56.09)          DQ (54.42)
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Gabrielle E         35 Chicago Smelts-21      32.45      26.53    9  
  2 Suto, Monika              39 Westloop Athleti-21    30.00      29.76    7  
  3 Pajeau, Nichelle J        38 Evanston Northsh-21    32.40      31.90    6  
  4 Lubbers, Caroline J       37 Galter Swim Club-21    32.50      32.07    5  
  5 Boulukos, Dana L          37 Chicago Smelts-21      32.00      32.39    4  
  6 Gregory, Allison H        39 Naperville Waves-21    35.00      32.49    3  
  7 Toft, Heidi C             39 Evanston Northsh-21    33.64      33.35    2  
  8 Geist, Karen              35 The Wellness Cen-21    34.42      34.07    1  
  9 Martinez, Andrea          36 Chicago Smelts-21      35.30      35.73  
 10 Lind, Kim J               38 Buehler Blue Mar-21    35.00      36.15  
 11 Ruo, Bernice              39 Evanston Northsh-21    40.00      36.63  
 12 Taormina, Mia             35 Elgin Blue Wave-21     40.97      39.31  
 13 Smolinski, Carrie A       38 Naperville Waves-21    34.90      39.80  
 14 Hedrick-Schacher, Jennif  37 Naperville Waves-21    45.00      39.89  
 15 Shaw, Kassia J            37 Academy Bullets-21   1:10.00      45.87  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Gabrielle E         35 Chicago Smelts-21    1:05.70      58.89    9  
                  27.75       58.89 (31.14)                                        
  2 Levine, Nicola            36 Deerfield Master-21  1:05.00    1:02.36    7  
                  29.58     1:02.36 (32.78)                                        
  3 Pajeau, Nichelle J        38 Evanston Northsh-21  1:14.39    1:14.62    6  
                  33.88     1:14.62 (40.74)                                        
  4 Boulukos, Dana L          37 Chicago Smelts-21    1:18.00    1:16.01    5  
                  34.79     1:16.01 (41.22)                                        
  5 Scott, Gina M             38 Elgin Blue Wave-21   1:23.45    1:22.90    4  
                  39.72     1:22.90 (43.18)                                        
  6 Taormina, Mia             35 Elgin Blue Wave-21   1:35.38    1:33.04    3  
                  44.69     1:33.04 (48.35)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Andrea          36 Chicago Smelts-21    3:13.60    3:09.82    9  
                  41.32     1:28.28 (46.96)     2:18.79 (50.51)     3:09.82 (51.03)
  2 Boulukos, Dana L          37 Chicago Smelts-21    3:13.13    3:17.53    7  
                  44.97     1:38.84 (53.87)     2:29.70 (50.86)     3:17.53 (47.83)
  3 Taormina, Mia             35 Elgin Blue Wave-21   4:00.00    3:33.99    6  
                  45.77     1:39.03 (53.26)     2:36.30 (57.27)     3:33.99 (57.69)
  4 Smolinski, Carrie A       38 Naperville Waves-21  3:32.00    3:35.56    5  
                  50.91     1:45.53 (54.62)     2:41.50 (55.97)     3:35.56 (54.06)
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Gabrielle E         35 Chicago Smelts-21    1:08.72      58.55    9  
                  27.59       58.55 (30.96)                                        
  2 Burkhart, Beth M          35 Evanston Northsh-21  1:12.00    1:12.01    7  
                  33.10     1:12.01 (38.91)                                        
  3 Boulukos, Dana L          37 Chicago Smelts-21    1:12.50    1:12.53    6  
                  33.94     1:12.53 (38.59)                                        
  4 Smith, Jessica L          37 Buehler Blue Mar-21  1:10.00    1:12.76    5  
                  34.07     1:12.76 (38.69)                                        
  5 Pajeau, Nichelle J        38 Evanston Northsh-21  1:11.29    1:13.88    4  
                  35.28     1:13.88 (38.60)                                        
  6 McClain-Smith, Christa    37 YMCA of Rock Riv-21  1:18.52    1:16.48    3  
                  36.52     1:16.48 (39.96)                                        
  7 Jackson-McGarr, Stacie A  38 Elgin Blue Wave-21   1:19.00    1:19.76    2  
                  39.04     1:19.76 (40.72)                                        
  8 Geist, Karen              35 The Wellness Cen-21  1:21.35    1:19.77    1  
                  34.70     1:19.77 (45.07)                                        
  9 Scott, Gina M             38 Elgin Blue Wave-21   1:21.49    1:19.82  
                  38.56     1:19.82 (41.26)                                        
 10 Kubista, Alicia A         36 Gray Sharks Lean-21  1:23.90    1:21.08  
                  38.29     1:21.08 (42.79)                                        
 11 Martinez, Andrea          36 Chicago Smelts-21    1:19.15    1:21.87  
                  38.76     1:21.87 (43.11)                                        
 12 Jensen, Rebecca           38 Elgin Blue Wave-21   1:28.00    1:26.22  
                  41.39     1:26.22 (44.83)                                        
 13 Taormina, Mia             35 Elgin Blue Wave-21   1:31.79    1:27.50  
                  42.48     1:27.50 (45.02)                                        
 14 Williams, Sara A          38 Galter Swim Club-21  1:28.68    1:36.72  
                  45.07     1:36.72 (51.65)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Gabrielle E         35 Chicago Smelts-21    2:11.89    2:11.38    9  
                  28.11     1:01.46 (33.35)     1:40.12 (38.66)     2:11.38 (31.26)
  2 Levine, Nicola            36 Deerfield Master-21  2:40.00    2:19.55    7  
                  29.80     1:05.59 (35.79)     1:46.75 (41.16)     2:19.55 (32.80)
  3 Bingham, Laura            35 Naperville Waves-21  2:25.20    2:25.31    6  
                  31.04     1:06.99 (35.95)     1:51.18 (44.19)     2:25.31 (34.13)
  4 Pajeau, Nichelle J        38 Evanston Northsh-21  2:40.30    2:36.05    5  
                  30.68     1:16.72 (46.04)     1:59.53 (42.81)     2:36.05 (36.52)
  5 Smith, Jessica L          37 Buehler Blue Mar-21  2:45.00    2:37.56    4  
                  33.89     1:15.64 (41.75)     2:00.12 (44.48)     2:37.56 (37.44)
  6 Jackson-McGarr, Stacie A  38 Elgin Blue Wave-21   2:48.00    2:53.01    3  
                  40.70     1:25.57 (44.87)     2:13.58 (48.01)     2:53.01 (39.43)
  7 Martinez, Andrea          36 Chicago Smelts-21    2:58.12    2:58.20    2  
                  37.26   2:18.53 (1:41.27)     2:58.43 (39.90)         2:58.20 ( )
  8 Taormina, Mia             35 Elgin Blue Wave-21   3:25.57    3:10.20    1  
                  42.85     1:31.81 (48.96)     2:23.84 (52.03)     3:10.20 (46.36)
  9 Hedrick-Schacher, Jennif  37 Naperville Waves-21  4:00.00    3:25.46  
                  43.35     1:39.90 (56.55)   2:40.71 (1:00.81)     3:25.46 (44.75)
 -- Ruo, Bernice              39 Evanston Northsh-21  3:15.00         DQ  
                  38.33     1:31.03 (52.70)     2:19.70 (48.67)          DQ (50.15)
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levine, Nicola            36 Deerfield Master-21  5:06.00    4:58.33    9  
                  31.55     1:07.26 (35.71)     1:46.19 (38.93)     2:25.39 (39.20)
        3:07.71 (42.32)     3:50.55 (42.84)     4:25.02 (34.47)     4:58.33 (33.31)
  2 Pajeau, Nichelle J        38 Evanston Northsh-21  5:43.40    5:38.16    7  
                  34.90     1:17.37 (42.47)     2:04.60 (47.23)     2:51.66 (47.06)
        3:36.03 (44.37)     4:20.85 (44.82)     4:59.88 (39.03)     5:38.16 (38.28)
  3 Scott, Gina M             38 Elgin Blue Wave-21   6:07.50    6:09.60    6  
                  38.04     1:23.15 (45.11)     2:12.12 (48.97)     3:01.50 (49.38)
        3:56.62 (55.12)     4:50.74 (54.12)     5:30.57 (39.83)     6:09.60 (39.03)
  4 Boulukos, Dana L          37 Chicago Smelts-21    5:57.00    6:13.22    5  
                  42.09     1:32.78 (50.69)     2:19.30 (46.52)     3:05.10 (45.80)
        3:58.91 (53.81)     4:52.03 (53.12)     5:33.95 (41.92)     6:13.22 (39.27)
  5 Browne, Dorianne E        36 Elgin Blue Wave-21   6:21.56    6:25.34    4  
                  43.39     1:34.02 (50.63)     2:23.55 (49.53)     3:13.18 (49.63)
        4:06.45 (53.27)     5:01.30 (54.85)     5:44.43 (43.13)     6:25.34 (40.91)
  6 Jensen, Rebecca           38 Elgin Blue Wave-21   6:41.00    6:43.67    3  
                  43.34     1:33.73 (50.39)     2:27.01 (53.28)     3:19.98 (52.97)
        4:12.69 (52.71)     5:07.11 (54.42)     5:55.99 (48.88)     6:43.67 (47.68)
  7 Taormina, Mia             35 Elgin Blue Wave-21   6:59.40    6:46.28    2  
                  44.32     1:37.22 (52.90)     2:28.74 (51.52)     3:22.40 (53.66)
        4:17.83 (55.43)     5:13.24 (55.41)     6:00.76 (47.52)     6:46.28 (45.52)
  8 Hedrick-Schacher, Jennif  37 Naperville Waves-21  8:30.00    7:25.59    1  
                  46.61     1:42.81 (56.20)   2:45.27 (1:02.46)     3:43.42 (58.15)
      4:48.90 (1:05.48)   5:53.38 (1:04.48)     6:41.96 (48.58)     7:25.59 (43.63)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culen, Kate P             40 Naperville Waves-21    28.50      27.79    9  
  2 Kimber, Carrie K          44 Sheridan Swim Te-21    28.62      27.92    7  
  3 Nagel, Lynne R            41 Lakeshore Athlet-21    29.00      28.30    6  
  4 Reidenga, Lisa B          41 Tri Smart Master-21    29.50      28.72    5  
  5 Harrison, Jennifer        42 Elgin Blue Wave-21     29.40      29.13    4  
  6 Affolter, Paula K         41 Lakeshore Athlet-21    29.19      29.34    3  
  7 Kolbe, Beth               44 Naperville Waves-21    29.99      29.48    2  
  8 Clark, Inge               43 Lincoln-Way Mast-21    30.63      29.51    1  
  9 De La Cruz, Beth          41 Naperville Waves-21    29.00      29.95  
 10 Walsh, Sharon             42 Chicago Smelts-21      33.00      31.87  
 11 Battalini-Mele, Lara M    41 Lakeshore Athlet-21    36.00      34.10  
 12 Janusz, Megan             41 Tri Smart Master-21    35.30      35.17  
 13 Rattner, Mollie           44 Lakeshore Athlet-21    43.00      36.06  
 14 Villa, Carrie             42 Galter Swim Club-21  1:10.00      58.60  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         42 Elgin Blue Wave-21   1:03.08    1:01.97    9  
                  29.57     1:01.97 (32.40)                                        
  2 Kimber, Carrie K          44 Sheridan Swim Te-21  1:05.50    1:02.07    7  
                  29.26     1:02.07 (32.81)                                        
  3 Harrison, Jennifer        42 Elgin Blue Wave-21   1:03.54    1:02.85    6  
                  30.54     1:02.85 (32.31)                                        
  4 Nagel, Lynne R            41 Lakeshore Athlet-21  1:06.00    1:02.86    5  
                  30.36     1:02.86 (32.50)                                        
  5 Reidenga, Lisa B          41 Tri Smart Master-21  1:05.00    1:03.86    4  
                  30.25     1:03.86 (33.61)                                        
  6 Affolter, Paula K         41 Lakeshore Athlet-21  1:03.79    1:04.25    3  
                  30.71     1:04.25 (33.54)                                        
  7 Haberstich, Carrie        41 Naperville Waves-21  1:06.70    1:05.29    2  
                  31.18     1:05.29 (34.11)                                        
  8 Kolbe, Beth               44 Naperville Waves-21  1:07.00    1:05.44    1  
                  31.72     1:05.44 (33.72)                                        
  9 Longwell, Katherine       41 Academy Bullets-21   1:08.50    1:08.50  
                  33.53     1:08.50 (34.97)                                        
 10 Hogan, Linda              43 Lakeshore Athlet-21  1:08.00    1:08.62  
                  33.33     1:08.62 (35.29)                                        
 11 Walsh, Sharon             42 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:11.04  
                  33.73     1:11.04 (37.31)                                        
 12 Rattner, Mollie           44 Lakeshore Athlet-21  1:35.00    1:17.02  
                  37.10     1:17.02 (39.92)                                        
 13 Kanzok, Steffi            40 Evanston Northsh-21  1:25.57    1:20.44  
                  38.52     1:20.44 (41.92)                                        
 14 Drake, Larisa J           41 Deerfield Master-21  1:25.00    1:21.80  
                  39.58     1:21.80 (42.22)                                        
 15 Winick, Sari              41 Deerfield Master-21  1:55.00    1:32.58  
                  44.19     1:32.58 (48.39)                                        
 16 Kristl, Eileen            43 Galter Swim Club-21  1:38.00    1:35.06  
                  46.23     1:35.06 (48.83)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         42 Elgin Blue Wave-21   2:15.00    2:12.86    9  
                  30.29     1:03.40 (33.11)     1:38.04 (34.64)     2:12.86 (34.82)
  2 Harrison, Jennifer        42 Elgin Blue Wave-21   2:15.00    2:15.47    7  
                  30.88     1:04.66 (33.78)     1:40.13 (35.47)     2:15.47 (35.34)
  3 Nagel, Lynne R            41 Lakeshore Athlet-21  2:20.00    2:19.77    6  
                  32.17     1:07.19 (35.02)     1:43.43 (36.24)     2:19.77 (36.34)
  4 Affolter, Paula K         41 Lakeshore Athlet-21  2:20.67    2:19.82    5  
                  31.53     1:06.22 (34.69)     1:40.82 (34.60)     2:19.82 (39.00)
  5 Kolbe, Beth               44 Naperville Waves-21  2:25.00    2:23.95    4  
                  32.45     1:07.65 (35.20)     1:44.85 (37.20)     2:23.95 (39.10)
  6 De La Cruz, Beth          41 Naperville Waves-21  2:30.00    2:30.16    3  
                  33.03     1:10.51 (37.48)     1:50.10 (39.59)     2:30.16 (40.06)
  7 Battalini-Mele, Lara M    41 Lakeshore Athlet-21  2:40.00    2:41.52    2  
                  36.91     1:17.23 (40.32)     1:59.91 (42.68)     2:41.52 (41.61)
  8 Giles-Ott, Ruth           44 Chicago Smelts-21    2:41.80    2:41.55    1  
                  36.79     1:17.91 (41.12)     2:00.07 (42.16)     2:41.55 (41.48)
  9 Janusz, Megan             41 Tri Smart Master-21  2:55.00    2:54.57  
                  38.89     1:21.94 (43.05)     2:07.86 (45.92)     2:54.57 (46.71)
 10 Lawrence, Jennifer A      42 Evanston Northsh-21  3:03.93    3:01.65  
                  42.17     1:29.33 (47.16)     2:16.61 (47.28)     3:01.65 (45.04)
 11 Villa, Carrie             42 Galter Swim Club-21  5:00.00    4:36.71  
                1:02.11   2:11.09 (1:08.98)   3:23.84 (1:12.75)   4:36.71 (1:12.87)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         42 Elgin Blue Wave-21   6:01.60    5:55.12    9  
                  31.17     1:05.01 (33.84)     1:40.70 (35.69)     2:16.84 (36.14)
        2:53.14 (36.30)     3:29.52 (36.38)     4:06.17 (36.65)     4:42.45 (36.28)
        5:19.07 (36.62)     5:55.12 (36.05)                                        
  2 Shanks, Erin              43 Naperville Waves-21  6:15.00    5:58.55    7  
                  32.84     1:08.74 (35.90)     1:44.99 (36.25)     2:21.01 (36.02)
        2:56.93 (35.92)     3:33.00 (36.07)     4:09.17 (36.17)     4:46.11 (36.94)
        5:22.84 (36.73)     5:58.55 (35.71)                                        
  3 Harrison, Jennifer        42 Elgin Blue Wave-21   6:03.00    6:01.75    6  
                  31.17     1:05.22 (34.05)     1:40.91 (35.69)     2:17.44 (36.53)
        2:54.41 (36.97)     3:31.40 (36.99)     4:08.98 (37.58)     4:47.33 (38.35)
        5:25.46 (38.13)     6:01.75 (36.29)                                        
  4 Affolter, Paula K         41 Lakeshore Athlet-21  6:17.56    6:13.32    5  
                  33.10     1:09.37 (36.27)     1:46.81 (37.44)     2:25.01 (38.20)
        3:03.02 (38.01)     3:41.43 (38.41)     4:19.75 (38.32)     4:58.40 (38.65)
        5:36.66 (38.26)     6:13.32 (36.66)                                        
  5 Nagel, Lynne R            41 Lakeshore Athlet-21  6:25.00    6:16.20    4  
                  34.15     1:11.30 (37.15)                             2:27.42 ( )
        3:06.46 (39.04)     3:45.47 (39.01)     4:24.79 (39.32)     5:03.70 (38.91)
        5:42.38 (38.68)     6:16.20 (33.82)                                        
  6 Giles-Ott, Ruth           44 Chicago Smelts-21    7:26.89    7:09.46    3  
                  37.66     1:21.43 (43.77)     2:06.10 (44.67)     2:49.96 (43.86)
        3:33.61 (43.65)     4:16.87 (43.26)     5:00.64 (43.77)     5:44.76 (44.12)
        6:27.95 (43.19)     7:09.46 (41.51)                                        
  7 Reid, Dawn                40 Naperville Waves-21       NT    7:44.20    2  
                  39.71   2:11.66 (1:31.95)   4:34.65 (2:22.99)   6:10.24 (1:35.59)
        6:57.54 (47.30)   8:14.04 (1:16.50)   9:42.78 (1:28.74)    10:00.20 (17.42)
            7:44.20 ( )                                                            
  8 Hunt, Jill M              43 Elgin Blue Wave-21   8:52.00    8:13.17    1  
                  42.32     1:30.15 (47.83)     2:20.58 (50.43)     3:11.18 (50.60)
        4:02.19 (51.01)     4:53.79 (51.60)     5:44.74 (50.95)     6:35.73 (50.99)
        7:26.32 (50.59)     8:13.17 (46.85)                                        
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         42 Elgin Blue Wave-21  20:30.00   20:01.03    9  
  2 Harrison, Jennifer        42 Elgin Blue Wave-21  20:30.00   20:34.06    7  
  3 Affolter, Paula K         41 Lakeshore Athlet-21 21:20.76   21:32.90    6  
  4 Lein, Ines                44 Northwestern Aqu-21 23:30.00   23:18.51    5  
  5 Battalini-Mele, Lara M    41 Lakeshore Athlet-21 24:00.00   23:58.30    4  
  6 Giles-Ott, Ruth           44 Chicago Smelts-21   24:12.60   24:51.82    3  
  7 Hunt, Amanda              43 Chicago Smelts-21   23:58.14   25:03.27    2  
  8 Hunt, Jill M              43 Elgin Blue Wave-21  28:47.00   26:13.24    1  
  9 Reid, Dawn                40 Naperville Waves-21 27:00.00   26:26.08  
 10 Lawrence, Jennifer A      42 Evanston Northsh-21 28:26.60   28:25.82  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         42 Elgin Blue Wave-21     33.24      32.24    9  
  2 Culen, Kate P             40 Naperville Waves-21    33.50      33.22    7  
  3 Reidenga, Lisa B          41 Tri Smart Master-21    34.50      34.11    6  
  4 Lein, Ines                44 Northwestern Aqu-21    35.00      35.66    5  
  5 Kimber, Carrie K          44 Sheridan Swim Te-21    36.25      35.92    4  
  6 Walsh, Sharon             42 Chicago Smelts-21      45.00      37.65    3  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         42 Elgin Blue Wave-21   1:11.84    1:09.47    9  
                  33.83     1:09.47 (35.64)                                        
  2 Lein, Ines                44 Northwestern Aqu-21  1:15.00    1:16.06    7  
                  37.52     1:16.06 (38.54)                                        
  3 Walsh, Sharon             42 Chicago Smelts-21    1:25.00    1:24.28    6  
                  40.25     1:24.28 (44.03)                                        
  4 Giles-Ott, Ruth           44 Chicago Smelts-21    1:25.66    1:24.31    5  
                  40.63     1:24.31 (43.68)                                        
  5 Battalini-Mele, Lara M    41 Lakeshore Athlet-21  1:37.00    1:28.39    4  
                  42.59     1:28.39 (45.80)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         42 Elgin Blue Wave-21   2:34.33    2:29.25    9  
                  35.11     1:12.10 (36.99)     1:50.34 (38.24)     2:29.25 (38.91)
  2 Culen, Kate P             40 Naperville Waves-21  2:40.00    2:37.58    7  
                  37.69     1:17.03 (39.34)     1:57.74 (40.71)     2:37.58 (39.84)
  3 Lein, Ines                44 Northwestern Aqu-21  2:45.00    2:41.15    6  
                  38.91     1:20.15 (41.24)     2:01.67 (41.52)     2:41.15 (39.48)
  4 Kooy, Elizabeth A         42 Chicago Smelts-21    2:48.00    2:42.09    5  
                  39.21     1:20.62 (41.41)     2:02.08 (41.46)     2:42.09 (40.01)
 -- Giles-Ott, Ruth           44 Chicago Smelts-21    2:57.70         DQ  
                  41.24     1:24.98 (43.74)     2:11.40 (46.42)          DQ (47.91)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Inge               43 Lincoln-Way Mast-21    38.79      37.57    9  
  2 Morabito, Suzanne W       44 Evanston Northsh-21    36.88      38.38    7  
  3 Haberstich, Carrie        41 Naperville Waves-21    38.72      38.51    6  
  4 Kimber, Carrie K          44 Sheridan Swim Te-21    37.30      38.56    5  
  5 Hogan, Linda              43 Lakeshore Athlet-21    39.00      39.07    4  
  6 Lein, Ines                44 Northwestern Aqu-21    40.00      40.50    3  
  7 Hunt, Jill M              43 Elgin Blue Wave-21     42.23      41.79    2  
  8 Kanzok, Steffi            40 Evanston Northsh-21    42.30      42.24    1  
  9 Longwell, Katherine       41 Academy Bullets-21     41.00      42.99  
 10 Everett, Wynne            44 Unattached-0           47.00      47.38  
 11 Winick, Sari              41 Deerfield Master-21  1:10.00      57.47  
 -- Bennett, Kathleen         40 Naperville Waves-21    41.89         DQ  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimber, Carrie K          44 Sheridan Swim Te-21  1:24.48    1:22.19    9  
                  38.80     1:22.19 (43.39)                                        
  2 Morabito, Suzanne W       44 Evanston Northsh-21  1:22.25    1:22.52    7  
                  39.07     1:22.52 (43.45)                                        
  3 Clark, Inge               43 Lincoln-Way Mast-21  1:27.42    1:23.27    6  
                  38.59     1:23.27 (44.68)                                        
  4 Kooy, Elizabeth A         42 Chicago Smelts-21    1:30.00    1:26.79    5  
                  42.02     1:26.79 (44.77)                                        
  5 De La Cruz, Beth          41 Naperville Waves-21  1:30.00    1:28.05    4  
                  42.59     1:28.05 (45.46)                                        
  6 Kanzok, Steffi            40 Evanston Northsh-21  1:31.85    1:29.93    3  
                  42.67     1:29.93 (47.26)                                        
  7 Hunt, Amanda              43 Chicago Smelts-21    1:35.00    1:33.25    2  
                  45.57     1:33.25 (47.68)                                        
  8 Hunt, Jill M              43 Elgin Blue Wave-21   1:34.16    1:34.10    1  
                  43.71     1:34.10 (50.39)                                        
  9 Janusz, Megan             41 Tri Smart Master-21  1:40.00    1:39.56  
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haberstich, Carrie        41 Naperville Waves-21  3:00.70    3:00.57    9  
                  41.97     1:27.27 (45.30)     2:13.00 (45.73)     3:00.57 (47.57)
  2 Kooy, Elizabeth A         42 Chicago Smelts-21    3:08.00    3:03.13    7  
                  41.89     1:28.46 (46.57)     2:16.34 (47.88)     3:03.13 (46.79)
  3 Kimber, Carrie K          44 Sheridan Swim Te-21  3:09.67    3:05.14    6  
                  40.89     1:27.61 (46.72)     2:16.40 (48.79)     3:05.14 (48.74)
  4 Clark, Inge               43 Lincoln-Way Mast-21  3:15.22    3:07.55    5  
                  41.37     1:27.86 (46.49)     2:17.69 (49.83)     3:07.55 (49.86)
  5 Hogan, Linda              43 Lakeshore Athlet-21  3:15.00    3:12.39    4  
                  42.77     1:35.98 (53.21)     2:25.35 (49.37)     3:12.39 (47.04)
  6 Kanzok, Steffi            40 Evanston Northsh-21  3:14.50    3:18.06    3  
                  44.58     1:34.12 (49.54)     2:26.44 (52.32)     3:18.06 (51.62)
 -- Everett, Wynne            44 Unattached-0         3:45.00         DQ  
                  50.85                                                            
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morabito, Suzanne W       44 Evanston Northsh-21    30.55      30.78    9  
  2 Cimilluca, Krista         42 Elgin Blue Wave-21     32.70      31.93    7  
  3 Reidenga, Lisa B          41 Tri Smart Master-21    33.00      32.95    6  
  4 Kimber, Carrie K          44 Sheridan Swim Te-21    35.49      33.57    5  
  5 Kooy, Elizabeth A         42 Chicago Smelts-21      35.00      33.64    4  
  6 Lein, Ines                44 Northwestern Aqu-21    35.00      34.06    3  
  7 Kolbe, Beth               44 Naperville Waves-21    37.70      34.44    2  
  8 Nagel, Lynne R            41 Lakeshore Athlet-21    38.00      34.78    1  
  9 Hogan, Linda              43 Lakeshore Athlet-21    40.00      35.92  
 10 Harrison, Jennifer        42 Elgin Blue Wave-21     36.00      35.97  
 11 Longwell, Katherine       41 Academy Bullets-21     34.98      36.00  
 12 Walsh, Sharon             42 Chicago Smelts-21      45.00      37.66  
 13 Hunt, Jill M              43 Elgin Blue Wave-21     44.23      40.49  
 14 Kanzok, Steffi            40 Evanston Northsh-21    45.00      43.26  
 15 Rattner, Mollie           44 Lakeshore Athlet-21    49.00      45.16  
 16 Kristl, Eileen            43 Galter Swim Club-21    57.00      53.75  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         42 Elgin Blue Wave-21   1:16.89    1:14.34    9  
                  35.60     1:14.34 (38.74)                                        
  2 Morabito, Suzanne W       44 Evanston Northsh-21  1:12.69    1:15.56    7  
                  32.91     1:15.56 (42.65)                                        
  3 Kooy, Elizabeth A         42 Chicago Smelts-21    1:16.00    1:19.43    6  
                  36.13     1:19.43 (43.30)                                        
  4 Lein, Ines                44 Northwestern Aqu-21  1:22.00    1:19.73    5  
                  37.67     1:19.73 (42.06)                                        
  5 Giles-Ott, Ruth           44 Chicago Smelts-21    1:36.10    1:38.61    4  
                  43.85     1:38.61 (54.76)                                        
  6 Hunt, Amanda              43 Chicago Smelts-21    1:35.00    1:40.66    3  
                  49.17     1:40.66 (51.49)                                        
  7 Lawrence, Jennifer A      42 Evanston Northsh-21  1:40.98    1:47.27    2  
                  49.06     1:47.27 (58.21)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kooy, Elizabeth A         42 Chicago Smelts-21    2:55.00    2:55.03    9  
                  38.67     1:22.37 (43.70)     2:09.18 (46.81)     2:55.03 (45.85)
  2 Giles-Ott, Ruth           44 Chicago Smelts-21    3:40.00    3:36.94    7  
                  46.72     1:44.29 (57.57)     2:41.58 (57.29)     3:36.94 (55.36)
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culen, Kate P             40 Naperville Waves-21  1:15.00    1:10.88    9  
                  32.92     1:10.88 (37.96)                                        
  2 Morabito, Suzanne W       44 Evanston Northsh-21  1:14.70    1:15.16    7  
                  34.10     1:15.16 (41.06)                                        
  3 Nagel, Lynne R            41 Lakeshore Athlet-21  1:18.00    1:15.22    6  
                  36.68     1:15.22 (38.54)                                        
  4 Affolter, Paula K         41 Lakeshore Athlet-21  1:15.27    1:15.69    5  
                  35.78     1:15.69 (39.91)                                        
  5 Kimber, Carrie K          44 Sheridan Swim Te-21  1:16.28    1:16.04    4  
                  36.01     1:16.04 (40.03)                                        
  6 Reidenga, Lisa B          41 Tri Smart Master-21  1:15.00    1:16.63    3  
                  34.59     1:16.63 (42.04)                                        
  7 Lein, Ines                44 Northwestern Aqu-21  1:20.00    1:17.41    2  
                  35.24     1:17.41 (42.17)                                        
  8 Harrison, Jennifer        42 Elgin Blue Wave-21   1:19.00    1:17.92    1  
                  37.36     1:17.92 (40.56)                                        
  9 Clark, Inge               43 Lincoln-Way Mast-21  1:21.92    1:17.99  
                  36.19     1:17.99 (41.80)                                        
 10 De La Cruz, Beth          41 Naperville Waves-21  1:20.00    1:18.50  
                  38.44     1:18.50 (40.06)                                        
 11 Kolbe, Beth               44 Naperville Waves-21  1:20.00    1:21.34  
                  37.01     1:21.34 (44.33)                                        
 12 Hunt, Amanda              43 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:28.11  
                  43.49     1:28.11 (44.62)                                        
 13 Hunt, Jill M              43 Elgin Blue Wave-21   1:30.53    1:29.21  
                  43.13     1:29.21 (46.08)                                        
 14 Rattner, Mollie           44 Lakeshore Athlet-21  1:45.00    1:34.09  
                  44.92     1:34.09 (49.17)                                        
 15 Lawrence, Jennifer A      42 Evanston Northsh-21  1:40.61    1:39.82  
                  46.95     1:39.82 (52.87)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haberstich, Carrie        41 Naperville Waves-21  2:45.98    2:43.38    9  
                  36.28     1:19.56 (43.28)     2:04.65 (45.09)     2:43.38 (38.73)
  2 Kooy, Elizabeth A         42 Chicago Smelts-21    2:46.50    2:43.99    7  
                  36.07     1:17.68 (41.61)     2:05.53 (47.85)     2:43.99 (38.46)
  3 Harrison, Jennifer        42 Elgin Blue Wave-21   2:45.00    2:45.53    6  
                  36.14     1:20.11 (43.97)     2:10.88 (50.77)     2:45.53 (34.65)
  4 Morabito, Suzanne W       44 Evanston Northsh-21  2:48.51    2:51.90    5  
                  34.25     1:20.98 (46.73)     2:10.16 (49.18)     2:51.90 (41.74)
  5 Giles-Ott, Ruth           44 Chicago Smelts-21    3:16.39    3:11.14    4  
                  42.73     1:27.74 (45.01)     2:27.72 (59.98)     3:11.14 (43.42)
  6 Drake, Larisa J           41 Deerfield Master-21  3:08.00    3:25.37    3  
                  43.80     1:39.99 (56.19)     2:37.62 (57.63)     3:25.37 (47.75)
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kooy, Elizabeth A         42 Chicago Smelts-21    5:45.50    5:43.57    9  
                  37.90     1:21.90 (44.00)     2:05.65 (43.75)     2:49.01 (43.36)
        3:37.07 (48.06)     4:25.74 (48.67)     5:05.47 (39.73)     5:43.57 (38.10)
  2 Harrison, Jennifer        42 Elgin Blue Wave-21   5:50.00    5:52.20    7  
                  39.11     1:24.20 (45.09)     2:11.97 (47.77)     2:59.05 (47.08)
        3:51.08 (52.03)     4:41.27 (50.19)     5:17.12 (35.85)     5:52.20 (35.08)
  3 Giles-Ott, Ruth           44 Chicago Smelts-21    6:41.00    6:46.02    6  
                  44.51     1:42.60 (58.09)     2:29.28 (46.68)     3:16.61 (47.33)
      4:17.57 (1:00.96)     5:17.51 (59.94)     6:02.88 (45.37)     6:46.02 (43.14)
  4 Hunt, Amanda              43 Chicago Smelts-21    6:24.26    6:54.71    5  
                  51.30     1:46.90 (55.60)     2:42.29 (55.39)     3:40.83 (58.54)
        4:32.42 (51.59)     5:26.14 (53.72)     6:11.67 (45.53)     6:54.71 (43.04)
  5 Lawrence, Jennifer A      42 Evanston Northsh-21  7:26.89    7:22.31    4  
                  48.60     1:47.72 (59.12)     2:45.10 (57.38)     3:43.01 (57.91)
        4:41.20 (58.19)     5:41.08 (59.88)     6:33.40 (52.32)     7:22.31 (48.91)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz J           48 Naperville Waves-21    25.90      25.31    9  
  2 Stevens, Kimberly J       47 Evanston Northsh-21    26.00      26.38    7  
  3 Pletch, Mary              49 The Wellness Cen-21    27.80      27.56    6  
  4 Pawluk, Roxie             47 YMCA of Rock Riv-21    28.74      28.18    5  
  5 Kuehn, Lida B             49 Academy Bullets-21     28.48      28.23    4  
  6 Bedward, Kathy S          47 Libertyville Mas-21    29.76      28.39    3  
  7 Hacker, Sara              48 Naperville Waves-21    28.79      28.63    2  
  8 Zahorik, Barbara T        49 Fossil Fish-21         28.64      28.71    1  
  9 Smar, Susan               49 Elgin Blue Wave-21     29.94      29.12  
 10 Smith, Liesl G            48 Central Illinois-21    28.90      29.33  
 11 Roose, Lynn R             49 The Wellness Cen-21    29.47      29.63  
 12 Stiberth, Amanda L        48 Elgin Blue Wave-21     29.96      30.23  
 13 Dieterle, Dana L          45 Elgin Blue Wave-21     30.16      30.55  
 14 Schwartz, Lisa            49 Deerfield Master-21    31.50      31.18  
 15 Roca-Bey, Maria C         48 Naperville Waves-21    30.00      32.93  
 16 Schlau, Tammy J           48 Elgin Blue Wave-21     39.20      36.26  
 17 Gramke, Ann               49 Sheridan Swim Te-21    39.38      40.04  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Kimberly J       47 Evanston Northsh-21    58.00      58.35    9  
                  28.20       58.35 (30.15)                                        
  2 Pawluk, Roxie             47 YMCA of Rock Riv-21  1:03.99    1:02.16    7  
                  29.66     1:02.16 (32.50)                                        
  3 Zahorik, Barbara T        49 Fossil Fish-21       1:02.21    1:02.30    6  
                  30.06     1:02.30 (32.24)                                        
  4 Bedward, Kathy S          47 Libertyville Mas-21  1:08.54    1:03.40    5  
                  30.98     1:03.40 (32.42)                                        
  5 Roose, Lynn R             49 The Wellness Cen-21  1:05.19    1:03.90    4  
                  30.49     1:03.90 (33.41)                                        
  6 Stiberth, Amanda L        48 Elgin Blue Wave-21   1:06.50    1:06.05    3  
                  31.27     1:06.05 (34.78)                                        
  7 Smith, Liesl G            48 Central Illinois-21  1:05.29    1:07.66    2  
                  31.82     1:07.66 (35.84)                                        
  8 Schwarm, Susan            49 Libertyville Mas-21  1:13.68    1:11.50    1  
                  34.10     1:11.50 (37.40)                                        
  9 LeBourgeois, Louise       49 Unattached-0         1:14.90    1:14.11  
                  35.41     1:14.11 (38.70)                                        
 10 Gonzales, Janet E         49 Harbor Hurricane-21  1:16.66    1:15.18  
                  35.07     1:15.18 (40.11)                                        
 11 Schlau, Tammy J           48 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:22.98  
                  39.30     1:22.98 (43.68)                                        
 12 Gramke, Ann               49 Sheridan Swim Te-21  1:26.17    1:26.50  
                  40.70     1:26.50 (45.80)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             47 YMCA of Rock Riv-21  2:22.29    2:20.90    9  
                  32.43     1:08.69 (36.26)     1:45.13 (36.44)     2:20.90 (35.77)
  2 Bedward, Kathy S          47 Libertyville Mas-21  2:28.50    2:24.94    7  
                  32.90     1:08.96 (36.06)     1:47.19 (38.23)     2:24.94 (37.75)
  3 Gonzales, Janet E         49 Harbor Hurricane-21  2:51.00    2:49.63    6  
                  37.62     1:20.33 (42.71)     2:05.16 (44.83)     2:49.63 (44.47)
  4 Neff, Nancy               47 Evanston Northsh-21  3:09.23    3:01.83    5  
                  41.70     1:26.81 (45.11)     2:15.68 (48.87)     3:01.83 (46.15)
  5 Gramke, Ann               49 Sheridan Swim Te-21  3:16.20    3:03.05    4  
                  40.10     1:25.32 (45.22)     2:12.89 (47.57)     3:03.05 (50.16)
  6 Schlau, Tammy J           48 Elgin Blue Wave-21   3:16.00    3:11.84    3  
                  41.38     1:29.96 (48.58)     2:22.55 (52.59)     3:11.84 (49.29)
  7 Ahner, Amy L              47 Evanston Northsh-21  3:27.00    3:29.00    2  
                  47.83     1:42.84 (55.01)     2:38.31 (55.47)     3:29.00 (50.69)
  8 Calkins, Caroline         47 Naperville Waves-21  3:50.00    3:36.37    1  
                  47.61                             2:39.03 ( )     3:36.37 (57.34)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hacker, Sara              48 Naperville Waves-21  6:59.00    6:35.26    9  
                  35.22     1:15.65 (40.43)     1:56.24 (40.59)     2:37.44 (41.20)
        3:17.96 (40.52)     3:58.61 (40.65)     4:38.99 (40.38)     5:19.31 (40.32)
        5:58.65 (39.34)     6:35.26 (36.61)                                        
  2 Gingrich, Melissa         46 Elgin Blue Wave-21   7:46.00    7:27.99    7  
                  39.81     1:23.89 (44.08)     2:09.73 (45.84)     2:56.33 (46.60)
        3:43.12 (46.79)     4:29.55 (46.43)     5:15.53 (45.98)     6:00.47 (44.94)
        6:45.60 (45.13)     7:27.99 (42.39)                                        
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wing, Jane                47 Lyons Masters-21    22:17.60   21:35.25    9  
  2 LeBourgeois, Louise       49 Unattached-0        25:00.69   24:35.85    7  
  3 Schwarm, Susan            49 Libertyville Mas-21 28:30.83   24:57.47    6  
  4 Neff, Nancy               47 Evanston Northsh-21 29:30.00   29:26.50    5  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              49 The Wellness Cen-21    32.50      31.38    9  
  2 Hacker, Sara              48 Naperville Waves-21    33.60      32.96    7  
  3 Kuehn, Lida B             49 Academy Bullets-21     33.22      33.31    6  
  4 Muyres, Sarah A           46 Evanston Northsh-21    37.00      34.91    5  
  5 Schwarm, Susan            49 Libertyville Mas-21    35.75      35.11    4  
  6 Davidson, Nancy           48 Independent-21         36.00      35.46    3  
  7 Schwartz, Lisa            49 Deerfield Master-21    37.00      36.47    2  
  8 Gonzales, Janet E         49 Harbor Hurricane-21    44.90      42.17    1  
  9 Gramke, Ann               49 Sheridan Swim Te-21    48.44      46.06  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hacker, Sara              48 Naperville Waves-21  1:12.46    1:12.16    9  
                  35.43     1:12.16 (36.73)                                        
  2 Schwarm, Susan            49 Libertyville Mas-21  1:21.43    1:16.40    7  
  3 Davidson, Nancy           48 Independent-21       1:18.70    1:17.16    6  
                  29.50     1:17.16 (47.66)                                        
  4 Muyres, Sarah A           46 Evanston Northsh-21  1:21.00    1:17.88    5  
  5 Schwartz, Lisa            49 Deerfield Master-21  1:20.60    1:18.37    4  
  6 Pawluk, Roxie             47 YMCA of Rock Riv-21  1:35.00    1:26.60    3  
                  42.88     1:26.60 (43.72)                                        
  7 Gingrich, Melissa         46 Elgin Blue Wave-21   1:34.69    1:32.26    2  
                  44.69     1:32.26 (47.57)                                        
  8 Gonzales, Janet E         49 Harbor Hurricane-21  1:41.00    1:34.09    1  
                  45.08     1:34.09 (49.01)                                        
  9 Neff, Nancy               47 Evanston Northsh-21  1:47.81    1:38.85  
                  48.96     1:38.85 (49.89)                                        
 10 Schlau, Tammy J           48 Elgin Blue Wave-21   2:00.00    1:52.62  
                  55.04     1:52.62 (57.58)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hacker, Sara              48 Naperville Waves-21  2:38.46    2:40.70    9  
                  38.57     1:20.92 (42.35)     2:02.16 (41.24)     2:40.70 (38.54)
  2 Davidson, Nancy           48 Independent-21       2:55.00    2:48.41    7  
                  38.84     1:21.31 (42.47)     2:05.34 (44.03)     2:48.41 (43.07)
  3 Smar, Susan               49 Elgin Blue Wave-21   3:02.80    2:50.78    6  
                  40.45     1:23.56 (43.11)     2:09.16 (45.60)     2:50.78 (41.62)
  4 Schwarm, Susan            49 Libertyville Mas-21  2:52.57    2:56.18    5  
                  40.40     1:24.31 (43.91)     2:10.88 (46.57)     2:56.18 (45.30)
  5 Muyres, Sarah A           46 Evanston Northsh-21  3:10.00    2:59.85    4  
                  39.34     1:24.77 (45.43)     2:13.18 (48.41)     2:59.85 (46.67)
  6 Gonzales, Janet E         49 Harbor Hurricane-21  3:57.00    3:33.62    3  
                  51.17     1:46.41 (55.24)     2:41.63 (55.22)     3:33.62 (51.99)
  7 Neff, Nancy               47 Evanston Northsh-21  3:45.35    3:40.47    2  
                  51.65     1:46.99 (55.34)     2:44.87 (57.88)     3:40.47 (55.60)
  8 Schlau, Tammy J           48 Elgin Blue Wave-21   4:10.00    4:16.74    1  
                1:01.97   2:10.25 (1:08.28)   3:17.64 (1:07.39)     4:16.74 (59.10)
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hacker, Sara              48 Naperville Waves-21    38.30      38.27    9  
  2 Smith, Liesl G            48 Central Illinois-21    38.20      38.64    7  
  3 Schwartz, Lisa            49 Deerfield Master-21    39.00      39.00    6  
  4 Dieterle, Dana L          45 Elgin Blue Wave-21     39.96      39.61    5  
  5 Joyce, Liz A              49 Barrington Area-21     40.30      39.63    4  
  6 Roose, Lynn R             49 The Wellness Cen-21    43.17      40.22    3  
  7 Astra, Suzanne            47 Academy Bullets-21     41.92      41.60    2  
  8 Gingrich, Melissa         46 Elgin Blue Wave-21     45.85      42.92    1  
  9 Gonzales, Janet E         49 Harbor Hurricane-21    43.60      43.56  
 10 Schlau, Tammy J           48 Elgin Blue Wave-21     48.00      45.18  
 11 Gramke, Ann               49 Sheridan Swim Te-21    52.86      51.57  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             47 YMCA of Rock Riv-21  1:25.00    1:21.90    9  
                  39.32     1:21.90 (42.58)                                        
  2 Smith, Liesl G            48 Central Illinois-21  1:25.55    1:25.82    7  
                  39.00     1:25.82 (46.82)                                        
  3 Stiberth, Amanda L        48 Elgin Blue Wave-21   1:26.60    1:26.55    6  
                  40.55     1:26.55 (46.00)                                        
  4 Dieterle, Dana L          45 Elgin Blue Wave-21   1:29.10    1:26.88    5  
                  40.48     1:26.88 (46.40)                                        
  5 Schwartz, Lisa            49 Deerfield Master-21  1:28.60    1:27.51    4  
                  40.64     1:27.51 (46.87)                                        
  6 Joyce, Liz A              49 Barrington Area-21   1:30.30    1:28.95    3  
                  41.82     1:28.95 (47.13)                                        
  7 Gingrich, Melissa         46 Elgin Blue Wave-21   1:36.47    1:32.55    2  
                  43.69     1:32.55 (48.86)                                        
  8 Gonzales, Janet E         49 Harbor Hurricane-21  1:37.00    1:35.91    1  
                  44.24     1:35.91 (51.67)                                        
  9 Schlau, Tammy J           48 Elgin Blue Wave-21   1:42.00    1:37.40  
 10 Roca-Bey, Maria C         48 Naperville Waves-21  1:35.00    1:39.81  
                  47.77     1:39.81 (52.04)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wenner, Kelly A           47 Mt Greenwood Mas-21  2:59.77    2:52.38    9  
                  39.54     1:22.17 (42.63)     2:07.01 (44.84)     2:52.38 (45.37)
  2 Stiberth, Amanda L        48 Elgin Blue Wave-21   3:05.56    3:02.74    7  
                  39.82     1:26.83 (47.01)     2:14.59 (47.76)     3:02.74 (48.15)
  3 Pawluk, Roxie             47 YMCA of Rock Riv-21  3:11.82    3:05.06    6  
                  41.71     1:29.24 (47.53)     2:17.31 (48.07)     3:05.06 (47.75)
  4 Joyce, Liz A              49 Barrington Area-21   3:21.00    3:15.49    5  
                  43.05     1:31.95 (48.90)     2:23.96 (52.01)     3:15.49 (51.53)
  5 Schlau, Tammy J           48 Elgin Blue Wave-21   3:27.00    3:40.74    4  
                  48.56     1:43.83 (55.27)     2:42.25 (58.42)     3:40.74 (58.49)
  6 Gonzales, Janet E         49 Harbor Hurricane-21  3:54.00    3:43.00    3  
                  49.81     1:47.94 (58.13)     2:47.67 (59.73)     3:43.00 (55.33)
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wenner, Kelly A           47 Mt Greenwood Mas-21    30.70      29.76    9  
  2 Stevens, Kimberly J       47 Evanston Northsh-21    30.00      30.35    7  
  3 Hacker, Sara              48 Naperville Waves-21    30.66      30.59    6  
  4 Roose, Lynn R             49 The Wellness Cen-21    31.61      31.90    5  
  5 Bedward, Kathy S          47 Libertyville Mas-21    35.49      33.86    4  
  6 Muyres, Sarah A           46 Evanston Northsh-21    38.50      34.84    3  
  7 Smith, Liesl G            48 Central Illinois-21    33.63      35.70    2  
  8 Astra, Suzanne            47 Academy Bullets-21     34.22      37.25    1  
  9 LeBourgeois, Louise       49 Unattached-0           41.00      39.32  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida B             49 Academy Bullets-21   1:13.24    1:12.57    9  
                  33.57     1:12.57 (39.00)                                        
  2 Hacker, Sara              48 Naperville Waves-21  1:12.14    1:12.77    7  
                  34.89     1:12.77 (37.88)                                        
  3 Roose, Lynn R             49 The Wellness Cen-21  1:16.78    1:15.57    6  
                  35.33     1:15.57 (40.24)                                        
  4 Smar, Susan               49 Elgin Blue Wave-21   1:19.69    1:17.84    5  
                  36.64     1:17.84 (41.20)                                        
  5 Neff, Nancy               47 Evanston Northsh-21  1:46.30    1:45.08    4  
                  49.01     1:45.08 (56.07)                                        
  6 Ahner, Amy L              47 Evanston Northsh-21  2:00.00    1:59.39    3  
                  54.21   1:59.39 (1:05.18)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wenner, Kelly A           47 Mt Greenwood Mas-21  2:53.65    2:29.84    9  
                  33.19     1:10.17 (36.98)     1:49.41 (39.24)     2:29.84 (40.43)
  2 Neff, Nancy               47 Evanston Northsh-21  3:54.00    4:02.05    7  
                  51.40     1:49.70 (58.30)   2:52.70 (1:03.00)   4:02.05 (1:09.35)
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz J           48 Naperville Waves-21  1:06.50    1:04.10    9  
                  29.66     1:04.10 (34.44)                                        
  2 Stevens, Kimberly J       47 Evanston Northsh-21  1:12.00    1:09.07    7  
                  31.12     1:09.07 (37.95)                                        
  3 Roose, Lynn R             49 The Wellness Cen-21  1:15.19    1:14.86    6  
                  34.65     1:14.86 (40.21)                                        
  4 Smar, Susan               49 Elgin Blue Wave-21   1:16.72    1:15.00    5  
                  34.31     1:15.00 (40.69)                                        
  5 Dieterle, Dana L          45 Elgin Blue Wave-21   1:18.54    1:16.92    4  
                  36.37     1:16.92 (40.55)                                        
  6 Muyres, Sarah A           46 Evanston Northsh-21  1:22.70    1:18.19    3  
                  36.44     1:18.19 (41.75)                                        
  7 Schwartz, Lisa            49 Deerfield Master-21  1:18.20    1:18.24    2  
                  36.36     1:18.24 (41.88)                                        
  8 Bedward, Kathy S          47 Libertyville Mas-21  1:24.11    1:18.36    1  
                  36.57     1:18.36 (41.79)                                        
  9 Smith, Liesl G            48 Central Illinois-21  1:16.58    1:19.04  
                  38.66     1:19.04 (40.38)                                        
 10 Stiberth, Amanda L        48 Elgin Blue Wave-21   1:18.34    1:19.06  
                  38.48     1:19.06 (40.58)                                        
 11 Gingrich, Melissa         46 Elgin Blue Wave-21   1:30.42    1:27.91  
                  42.28     1:27.91 (45.63)                                        
 12 Roca-Bey, Maria C         48 Naperville Waves-21  1:25.00    1:28.29  
                  40.96     1:28.29 (47.33)                                        
 13 Ahner, Amy L              47 Evanston Northsh-21  1:45.50    1:48.30  
                  51.89     1:48.30 (56.41)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiberth, Amanda L        48 Elgin Blue Wave-21   2:50.56    2:48.62    9  
                  39.58     1:24.04 (44.46)     2:11.22 (47.18)     2:48.62 (37.40)
  2 Roose, Lynn R             49 The Wellness Cen-21  2:52.98    2:48.85    7  
                  35.93     1:19.62 (43.69)     2:07.92 (48.30)     2:48.85 (40.93)
  3 Muyres, Sarah A           46 Evanston Northsh-21  3:11.00    2:59.80    6  
                  38.47     1:23.89 (45.42)     2:17.66 (53.77)     2:59.80 (42.14)
  4 Smith, Liesl G            48 Central Illinois-21  2:50.90    3:01.32    5  
                  35.60     1:25.61 (50.01)     2:19.02 (53.41)     3:01.32 (42.30)
  5 Astra, Suzanne            47 Academy Bullets-21   3:05.00    3:14.56    4  
                  38.08     1:29.68 (51.60)     2:26.62 (56.94)     3:14.56 (47.94)
  6 Neff, Nancy               47 Evanston Northsh-21  3:43.67    3:47.09    3  
                  47.41   1:50.62 (1:03.21)   2:58.42 (1:07.80)     3:47.09 (48.67)
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiberth, Amanda L        48 Elgin Blue Wave-21   6:13.00    6:08.21    9  
                  44.69     1:37.03 (52.34)     2:24.19 (47.16)     3:10.87 (46.68)
        3:59.37 (48.50)     4:48.34 (48.97)     5:28.61 (40.27)     6:08.21 (39.60)
  2 Roose, Lynn R             49 The Wellness Cen-21  6:23.17    6:14.00    7  
                  38.67     1:22.82 (44.15)     2:10.36 (47.54)     2:58.74 (48.38)
        3:50.52 (51.78)     4:44.04 (53.52)     5:30.57 (46.53)     6:14.00 (43.43)
  3 Muyres, Sarah A           46 Evanston Northsh-21  6:45.00    6:34.84    6  
                  41.83     1:32.41 (50.58)     2:25.49 (53.08)     3:17.40 (51.91)
        4:13.97 (56.57)     5:08.16 (54.19)     5:53.97 (45.81)     6:34.84 (40.87)
  4 Neff, Nancy               47 Evanston Northsh-21  8:13.30    7:44.51    5  
                  50.93     1:48.87 (57.94)   2:52.31 (1:03.44)     3:51.73 (59.42)
      4:59.70 (1:07.97)   6:04.57 (1:04.87)     6:55.39 (50.82)     7:44.51 (49.12)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 Chicago Smelts-21      27.16      26.87    9  
  2 Boswell, Lynn D           52 Naperville Waves-21    30.50      30.85    7  
  3 Welker, Susan B           51 Naperville Waves-21    31.00      30.98    6  
  4 Heymann, Shari            52 Deerfield Master-21    33.00      32.15    5  
  5 Armand, Peggy             50 Harbor Hurricane-21    32.50      32.63    4  
  6 Bossert-Hartman, Carol    52 Chicago Smelts-21      34.00      33.20    3  
  7 Albano, Terrie            50 Galter Swim Club-21    33.31      33.26    2  
  8 Brotherly-Lamb, Ann M     53 Naperville Waves-21    32.00      33.49    1  
  9 Broad, Catherine K        53 Naperville Waves-21    41.00      34.42  
 10 Mark, Tammi               53 Elgin Blue Wave-21     37.00      37.20  
 11 Ryan, Carol J             54 Westloop Athleti-21    35.00      40.17  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 Chicago Smelts-21      59.98      58.27    9  
                  28.02       58.27 (30.25)                                        
  2 Moritz, Sharon E          53 Unattached-0         1:12.41    1:08.99    7  
                  32.60     1:08.99 (36.39)                                        
  3 Stratton, Christine       54 Naperville Waves-21  1:12.74    1:09.53    6  
                  33.53     1:09.53 (36.00)                                        
  4 Falduto, Jaynie L         50 Elgin Blue Wave-21   1:14.00    1:11.41    5  
                  35.13     1:11.41 (36.28)                                        
  5 Ellwood, Margaret         50 Bartlett Gators-21   1:11.21    1:11.49    4  
                  33.43     1:11.49 (38.06)                                        
  6 Heymann, Shari            52 Deerfield Master-21  1:20.00    1:13.33    3  
                  35.09     1:13.33 (38.24)                                        
  7 Broad, Catherine K        53 Naperville Waves-21  1:43.00    1:17.04    2  
                  36.57     1:17.04 (40.47)                                        
  8 Mark, Tammi               53 Elgin Blue Wave-21   1:20.00    1:22.51    1  
                  40.25     1:22.51 (42.26)                                        
  9 Marsden, Catherine C      50 Buehler Blue Mar-21  2:08.00    1:27.04  
                  41.22     1:27.04 (45.82)                                        
 10 Scherer, Beth             53 Buehler Blue Mar-21  1:28.00    1:28.65  
                  43.54     1:28.65 (45.11)                                        
 11 Hollander, Karen F        52 Elgin Blue Wave-21   1:28.00    1:29.47  
                  42.19     1:29.47 (47.28)                                        
 12 Ogilvie, Connie           54 Naperville Waves-21  1:50.00    1:42.54  
                  48.56     1:42.54 (53.98)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           51 Deerfield Master-21  2:08.33    2:05.69    9  
                  30.10     1:01.43 (31.33)     1:33.54 (32.11)     2:05.69 (32.15)
  2 Kafka, Heidi              50 Chicago Smelts-21    2:15.66    2:10.18    7  
                  29.57     1:02.04 (32.47)     1:35.95 (33.91)     2:10.18 (34.23)
  3 Armand, Peggy             50 Harbor Hurricane-21  2:32.50    2:30.65    6  
                  34.92     1:12.77 (37.85)     1:52.06 (39.29)     2:30.65 (38.59)
  4 Moritz, Sharon E          53 Unattached-0         2:37.48    2:34.02    5  
                  34.60     1:13.47 (38.87)     1:53.73 (40.26)     2:34.02 (40.29)
  5 Stratton, Christine       54 Naperville Waves-21  2:43.10    2:37.73    4  
                  35.98     1:15.42 (39.44)     1:57.49 (42.07)     2:37.73 (40.24)
  6 Brotherly-Lamb, Ann M     53 Naperville Waves-21  2:43.00    2:40.23    3  
                  38.47     1:18.81 (40.34)     2:00.38 (41.57)     2:40.23 (39.85)
  7 Tonyan, ME                50 Naperville Waves-21  2:45.00    2:41.01    2  
                  37.36     1:18.38 (41.02)     1:59.83 (41.45)     2:41.01 (41.18)
  8 Heymann, Shari            52 Deerfield Master-21  2:50.00    2:42.11    1  
                  38.20     1:19.31 (41.11)     2:01.70 (42.39)     2:42.11 (40.41)
  9 Bossert-Hartman, Carol    52 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:43.93  
                  36.89     1:18.30 (41.41)     2:01.39 (43.09)     2:43.93 (42.54)
 10 Mark, Tammi               53 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    3:02.53  
                  41.63     1:27.35 (45.72)     2:15.68 (48.33)     3:02.53 (46.85)
 11 Hollander, Karen F        52 Elgin Blue Wave-21   3:16.00    3:16.61  
                  43.16     1:33.35 (50.19)     2:25.43 (52.08)     3:16.61 (51.18)
 12 Peters, Michelle E        53 Galter Swim Club-21  3:30.00    3:31.37  
                  45.77     1:38.32 (52.55)     2:34.44 (56.12)     3:31.37 (56.93)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           51 Deerfield Master-21  5:41.88    5:33.07    9  
                  31.38     1:04.78 (33.40)     1:38.57 (33.79)     2:12.33 (33.76)
        2:46.02 (33.69)     3:19.65 (33.63)     3:53.04 (33.39)     4:26.65 (33.61)
        5:00.35 (33.70)     5:33.07 (32.72)                                        
  2 Stratton, Christine       54 Naperville Waves-21  7:11.25    6:51.27    7  
                  38.08     1:18.64 (40.56)     2:00.77 (42.13)     2:42.66 (41.89)
        3:24.91 (42.25)     4:06.94 (42.03)     4:49.00 (42.06)     5:30.94 (41.94)
        6:12.94 (42.00)     6:51.27 (38.33)                                        
  3 Welker, Susan B           51 Naperville Waves-21  7:29.69    7:40.38    6  
                  37.00     1:19.06 (42.06)     2:04.29 (45.23)     2:51.13 (46.84)
        3:38.72 (47.59)     4:27.24 (48.52)     5:15.91 (48.67)     6:05.03 (49.12)
        6:52.94 (47.91)     7:40.38 (47.44)                                        
  4 Hollander, Karen F        52 Elgin Blue Wave-21   8:48.00    7:50.02    5  
                  41.98     1:28.65 (46.67)     2:15.26 (46.61)     3:02.66 (47.40)
        3:50.99 (48.33)     4:40.59 (49.60)     5:29.90 (49.31)     6:18.94 (49.04)
        7:07.29 (48.35)     7:50.02 (42.73)                                        
  5 Walsh, Geralynn M         51 Naperville Waves-21 12:00.00   11:25.10    4  
                  58.09   2:07.57 (1:09.48)   3:20.01 (1:12.44)   4:30.27 (1:10.26)
      5:40.25 (1:09.98)   6:49.99 (1:09.74)   8:00.94 (1:10.95)   9:10.35 (1:09.41)
     10:21.55 (1:11.20)  11:25.10 (1:03.55)                                        
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kakacek, Trina            52 Chicago Smelts-21   22:00.00   22:03.71    9  
  2 Armand, Peggy             50 Harbor Hurricane-21 23:15.50   23:26.83    7  
  3 Richardson, Robin A       51 Evanston Northsh-21 26:45.00   25:00.96    6  
  4 Sheehan, Kim M            52 Fossil Fish-21      25:56.00   25:09.32    5  
  5 Heymann, Shari            52 Deerfield Master-21 29:00.00   26:18.08    4  
  6 Deane, Dana               53 Evanston Northsh-21 28:00.00   26:30.70    3  
  7 Broad, Catherine K        53 Naperville Waves-21 29:30.00   27:04.20    2  
  8 Mark, Tammi               53 Elgin Blue Wave-21  32:30.69   29:10.95    1  
  9 Hollander, Karen F        52 Elgin Blue Wave-21  28:54.00   29:56.14  
 10 Peters, Michelle E        53 Galter Swim Club-21 35:00.00   32:56.50  
 11 Smith, Carlene S          54 Naperville Waves-21 39:00.00   37:22.00  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           51 Deerfield Master-21    33.44      32.17    9  
  2 Soltys, Kristin           52 Naperville Waves-21    39.00      38.26    7  
  3 Tonyan, ME                50 Naperville Waves-21    44.00      44.72    6  
  4 Mark, Tammi               53 Elgin Blue Wave-21     53.00      48.90    5  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 Chicago Smelts-21    1:09.14    1:07.48    9  
                  33.39     1:07.48 (34.09)                                        
  2 Block, Andrea J           51 Deerfield Master-21  1:11.22    1:09.59    7  
                  34.61     1:09.59 (34.98)                                        
  3 Froehlich, Kathryn        51 Deerfield Master-21  1:16.84    1:18.51    6  
                  31.15     1:18.51 (47.36)                                        
  4 Moritz, Sharon E          53 Unattached-0         1:23.00    1:20.00    5  
  5 Kakacek, Trina            52 Chicago Smelts-21    1:22.00    1:20.18    4  
  6 Scherer, Beth             53 Buehler Blue Mar-21  1:42.00    1:43.93    3  
                  51.01     1:43.93 (52.92)                                        
  7 Mark, Tammi               53 Elgin Blue Wave-21   1:55.00    1:47.71    2  
                  50.39     1:47.71 (57.32)                                        
  8 Walsh, Janet              53 Naperville Waves-21  2:30.00    1:59.40    1  
                  56.29   1:59.40 (1:03.11)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 Chicago Smelts-21    2:31.46    2:29.03    9  
                  35.68     1:12.75 (37.07)     1:50.91 (38.16)     2:29.03 (38.12)
  2 Froehlich, Kathryn        51 Deerfield Master-21  2:41.51    2:43.01    7  
                  39.10     1:19.95 (40.85)     2:01.92 (41.97)     2:43.01 (41.09)
  3 Stratton, Christine       54 Naperville Waves-21  3:00.00    3:03.81    6  
  4 Richardson, Robin A       51 Evanston Northsh-21  3:27.90    3:28.01    5  
                  50.45     1:43.36 (52.91)     2:36.56 (53.20)     3:28.01 (51.45)
  5 Mark, Tammi               53 Elgin Blue Wave-21   4:00.00    3:53.93    4  
                  53.17   1:53.54 (1:00.37)   2:55.83 (1:02.29)     3:53.93 (58.10)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 Chicago Smelts-21      35.50      36.17    9  
  2 Soltys, Kristin           52 Naperville Waves-21    39.00      39.08    7  
  3 Welker, Susan B           51 Naperville Waves-21    39.50      39.78    6  
  4 Ellwood, Margaret         50 Bartlett Gators-21     39.54      40.38    5  
  5 Stratton, Christine       54 Naperville Waves-21    40.49      40.93    4  
  6 Deane, Dana               53 Evanston Northsh-21    45.00      45.87    3  
  7 Schuetz, Liz J            54 Elgin Blue Wave-21     47.24      46.30    2  
  8 Scherer, Beth             53 Buehler Blue Mar-21    55.00      49.47    1  
  9 Hardy, Maureen            52 Independent-21         51.96      50.13  
 10 Peters, Michelle E        53 Galter Swim Club-21    53.14      50.42  
 11 Walsh, Geralynn M         51 Naperville Waves-21    53.00      51.21  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 Chicago Smelts-21    1:18.87    1:20.35    9  
                  38.01     1:20.35 (42.34)                                        
  2 Soltys, Kristin           52 Naperville Waves-21  1:24.00    1:22.94    7  
                  39.19     1:22.94 (43.75)                                        
  3 Froehlich, Kathryn        51 Deerfield Master-21  1:21.50    1:23.04    6  
                  39.78     1:23.04 (43.26)                                        
  4 Welker, Susan B           51 Naperville Waves-21  1:25.00    1:28.21    5  
                  41.02     1:28.21 (47.19)                                        
  5 Stratton, Christine       54 Naperville Waves-21  1:28.19    1:28.23    4  
                  41.80     1:28.23 (46.43)                                        
  6 Armand, Peggy             50 Harbor Hurricane-21  1:35.50    1:35.07    3  
                  44.75     1:35.07 (50.32)                                        
  7 Broad, Catherine K        53 Naperville Waves-21  1:37.70    1:36.86    2  
  8 Tonyan, ME                50 Naperville Waves-21  1:35.00    1:37.03    1  
                  46.64     1:37.03 (50.39)                                        
  9 Richardson, Robin A       51 Evanston Northsh-21  1:38.00    1:38.37  
 10 Schuetz, Liz J            54 Elgin Blue Wave-21   1:44.60    1:41.49  
                  47.59     1:41.49 (53.90)                                        
 11 Hardy, Maureen            52 Independent-21       1:51.10    1:48.65  
                  50.15     1:48.65 (58.50)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              50 Chicago Smelts-21    2:56.11    2:51.23    9  
                  38.79     1:22.23 (43.44)     2:06.77 (44.54)     2:51.23 (44.46)
  2 Froehlich, Kathryn        51 Deerfield Master-21  2:53.27    2:53.90    7  
                  40.03     1:24.39 (44.36)     2:08.61 (44.22)     2:53.90 (45.29)
  3 Welker, Susan B           51 Naperville Waves-21  3:15.00    3:12.56    6  
                  42.69     1:30.82 (48.13)     2:21.70 (50.88)     3:12.56 (50.86)
  4 Deane, Dana               53 Evanston Northsh-21  3:29.07    3:24.05    5  
                  46.44     1:37.67 (51.23)     2:30.28 (52.61)     3:24.05 (53.77)
  5 Richardson, Robin A       51 Evanston Northsh-21  3:33.86    3:25.46    4  
                  48.29     1:40.29 (52.00)     2:33.08 (52.79)     3:25.46 (52.38)
  6 Schuetz, Liz J            54 Elgin Blue Wave-21   3:50.00    3:42.88    3  
                  50.19     1:45.42 (55.23)     2:44.39 (58.97)     3:42.88 (58.49)
  7 Peters, Michelle E        53 Galter Swim Club-21  4:00.00    4:04.27    2  
                  54.74   1:56.74 (1:02.00)   3:00.79 (1:04.05)   4:04.27 (1:03.48)
  8 Walsh, Geralynn M         51 Naperville Waves-21  4:00.00    4:34.99    1  
                  56.48   2:02.67 (1:06.19)   3:18.04 (1:15.37)   4:34.99 (1:16.95)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           51 Deerfield Master-21    29.66      28.48    9  
  2 Moritz, Sharon E          53 Unattached-0           37.50      34.41    7  
  3 Richardson, Robin A       51 Evanston Northsh-21    36.00      35.13    6  
  4 Ellwood, Margaret         50 Bartlett Gators-21     34.97      35.49    5  
  5 Soltys, Kristin           52 Naperville Waves-21    40.00      35.72    4  
  6 Heymann, Shari            52 Deerfield Master-21    40.00      42.56    3  
  7 Marsden, Catherine C      50 Buehler Blue Mar-21  1:35.30      45.40    2  
  8 Peters, Michelle E        53 Galter Swim Club-21    51.56      48.14    1  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           51 Deerfield Master-21  1:04.33    1:02.03    9  
                  30.11     1:02.03 (31.92)                                        
  2 Froehlich, Kathryn        51 Deerfield Master-21  1:15.19    1:15.32    7  
                  35.03     1:15.32 (40.29)                                        
  3 Richardson, Robin A       51 Evanston Northsh-21  1:27.00    1:24.96    6  
                  39.31     1:24.96 (45.65)                                        
  4 Heymann, Shari            52 Deerfield Master-21  1:40.00    1:35.82    5  
                  45.01     1:35.82 (50.81)                                        
  5 Peters, Michelle E        53 Galter Swim Club-21  2:10.00    1:56.17    4  
                  55.10   1:56.17 (1:01.07)                                        
  6 Hollander, Karen F        52 Elgin Blue Wave-21   2:00.00    2:02.95    3  
                  55.18   2:02.95 (1:07.77)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        51 Deerfield Master-21  2:46.37    2:51.72    9  
                  36.84     1:19.20 (42.36)     2:05.12 (45.92)     2:51.72 (46.60)
  2 Richardson, Robin A       51 Evanston Northsh-21  3:28.27    3:19.58    7  
                  40.52     1:31.04 (50.52)     2:25.13 (54.09)     3:19.58 (54.45)
  3 Hollander, Karen F        52 Elgin Blue Wave-21   4:30.00    4:43.86    6  
                  58.03   2:07.24 (1:09.21)   3:29.28 (1:22.04)   4:43.86 (1:14.58)
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           51 Deerfield Master-21  1:10.88    1:08.50    9  
                  31.59     1:08.50 (36.91)                                        
  2 Soltys, Kristin           52 Naperville Waves-21  1:20.00    1:17.69    7  
                  35.65     1:17.69 (42.04)                                        
  3 Stratton, Christine       54 Naperville Waves-21  1:20.78    1:21.47    6  
                  38.44     1:21.47 (43.03)                                        
  4 Moritz, Sharon E          53 Unattached-0         1:22.50    1:21.88    5  
                  37.18     1:21.88 (44.70)                                        
  5 Armand, Peggy             50 Harbor Hurricane-21  1:35.50    1:23.73    4  
                  40.74     1:23.73 (42.99)                                        
  6 Welker, Susan B           51 Naperville Waves-21  1:25.00    1:26.06    3  
                  41.29     1:26.06 (44.77)                                        
  7 Tonyan, ME                50 Naperville Waves-21  1:27.00    1:28.53    2  
                  42.47     1:28.53 (46.06)                                        
  8 Bossert-Hartman, Carol    52 Chicago Smelts-21    1:30.50    1:29.21    1  
                  42.34     1:29.21 (46.87)                                        
  9 Broad, Catherine K        53 Naperville Waves-21  1:29.80    1:30.44  
                  42.70     1:30.44 (47.74)                                        
 10 Albano, Terrie            50 Galter Swim Club-21  1:31.37    1:30.51  
                  43.54     1:30.51 (46.97)                                        
 11 Hardy, Maureen            52 Independent-21       1:49.69    1:36.85  
                  46.92     1:36.85 (49.93)                                        
 12 Peters, Michelle E        53 Galter Swim Club-21  1:51.67    1:44.10  
                  50.46     1:44.10 (53.64)                                        
 13 Schuetz, Liz J            54 Elgin Blue Wave-21   1:42.69    1:46.97  
                  52.24     1:46.97 (54.73)                                        
 14 Hollander, Karen F        52 Elgin Blue Wave-21   1:48.00    1:52.47  
                  53.23     1:52.47 (59.24)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           51 Deerfield Master-21  2:28.33    2:25.19    9  
                  30.09     1:09.16 (39.07)     1:52.85 (43.69)     2:25.19 (32.34)
  2 Froehlich, Kathryn        51 Deerfield Master-21  2:40.15    2:40.72    7  
                  36.82     1:16.64 (39.82)     2:02.13 (45.49)     2:40.72 (38.59)
  3 Stratton, Christine       54 Naperville Waves-21  3:12.00    3:02.16    6  
                  39.03     1:26.27 (47.24)     2:19.54 (53.27)     3:02.16 (42.62)
  4 Richardson, Robin A       51 Evanston Northsh-21  3:14.00    3:06.83    5  
                  37.71     1:28.47 (50.76)     2:22.12 (53.65)     3:06.83 (44.71)
  5 Deane, Dana               53 Evanston Northsh-21  3:25.00    3:18.12    4  
                  46.18     1:37.99 (51.81)     2:31.96 (53.97)     3:18.12 (46.16)
  6 Peters, Michelle E        53 Galter Swim Club-21  4:00.00    3:57.71    3  
                  52.16   1:56.89 (1:04.73)   3:02.22 (1:05.33)     3:57.71 (55.49)
  7 Hollander, Karen F        52 Elgin Blue Wave-21   4:00.00    4:04.56    2  
                  53.32   2:00.11 (1:06.79)   3:11.26 (1:11.15)     4:04.56 (53.30)
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        51 Deerfield Master-21  5:35.23    5:36.30    9  
                  36.38     1:18.51 (42.13)     2:01.07 (42.56)     2:42.98 (41.91)
        3:30.58 (47.60)     4:17.27 (46.69)     4:57.67 (40.40)     5:36.30 (38.63)
  2 Richardson, Robin A       51 Evanston Northsh-21  6:42.00    6:35.65    7  
                  39.39     1:30.97 (51.58)     2:23.97 (53.00)     3:15.30 (51.33)
        4:09.80 (54.50)     5:05.27 (55.47)     5:51.54 (46.27)     6:35.65 (44.11)
  3 Ellwood, Margaret         50 Bartlett Gators-21   6:33.10    6:42.89    6  
                  38.82     1:27.04 (48.22)     2:22.43 (55.39)     3:16.31 (53.88)
        4:11.57 (55.26)     5:07.86 (56.29)     5:56.53 (48.67)     6:42.89 (46.36)
  4 Hollander, Karen F        52 Elgin Blue Wave-21   9:00.00    8:18.32    5  
                  55.81   2:05.08 (1:09.27)   3:13.50 (1:08.42)   4:18.75 (1:05.25)
      5:28.61 (1:09.86)   6:37.57 (1:08.96)     7:30.02 (52.45)     8:18.32 (48.30)
  5 Peters, Michelle E        53 Galter Swim Club-21  9:00.00    8:19.46    4  
                  54.32                             3:10.93 ( )   4:22.77 (1:11.84)
      5:27.97 (1:05.20)   6:34.09 (1:06.12)     7:29.49 (55.40)     8:19.46 (49.97)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        57 Naperville Waves-21    30.30      28.92    9  
  2 Del Greco, Jane B         56 Deerfield Master-21    30.34      30.57    7  
  3 Emmrich, Ann C            55 Joliet Park Dist-21    34.47      33.37    6  
  4 Olsen, Kati               58 Evanston Northsh-21    39.00      39.28    5  
  5 Morosow-Kroma, Marcy      56 Naperville Waves-21    48.31      47.00    4  
  6 Montes, Jane A            57 Galter Swim Club-21    59.00      49.59    3  
  7 Coffey, Janet M           58 Naperville Waves-21    58.00      53.36    2  
  8 Nash, Connie              59 Gray Sharks Lean-21    54.53      54.66    1  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        57 Naperville Waves-21  1:10.00    1:06.35    9  
                  32.41     1:06.35 (33.94)                                        
  2 Del Greco, Jane B         56 Deerfield Master-21  1:09.45    1:09.91    7  
                  33.67     1:09.91 (36.24)                                        
  3 Roderer, Kathy M          57 Evanston Northsh-21  1:17.00    1:16.59    6  
                  35.73     1:16.59 (40.86)                                        
  4 Branum, Rebecca J         58 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:17.14    5  
                  36.16     1:17.14 (40.98)                                        
  5 Mullen, Margaret J        57 Deerfield Master-21  1:17.06    1:17.20    4  
                  37.82     1:17.20 (39.38)                                        
  6 Moore, Mary               56 Mt Greenwood Mas-21  1:18.00    1:17.37    3  
                  37.42     1:17.37 (39.95)                                        
  7 Emmrich, Ann C            55 Joliet Park Dist-21  1:21.50    1:18.75    2  
                  35.17     1:18.75 (43.58)                                        
  8 Delanois, Barbara         57 Chicago Smelts-21    1:23.00    1:22.47    1  
                  37.68     1:22.47 (44.79)                                        
  9 Morosow-Kroma, Marcy      56 Naperville Waves-21  1:55.81    1:47.14  
                  50.08     1:47.14 (57.06)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        57 Naperville Waves-21  2:38.00    2:31.21    9  
                  33.08     1:11.22 (38.14)     1:51.48 (40.26)     2:31.21 (39.73)
  2 Gortowski, Debbie A       56 YMCA of Rock Riv-21  2:44.00    2:54.58    7  
                  40.66     1:25.36 (44.70)     2:10.51 (45.15)     2:54.58 (44.07)
  3 Branum, Rebecca J         58 Chicago Smelts-21    2:50.00    2:56.20    6  
                  38.50     1:22.35 (43.85)     2:09.05 (46.70)     2:56.20 (47.15)
  4 Delanois, Barbara         57 Chicago Smelts-21    2:59.00    2:59.64    5  
                  39.76     1:23.65 (43.89)     2:11.30 (47.65)     2:59.64 (48.34)
  5 Coffey, Janet M           58 Naperville Waves-21  4:35.10    4:16.18    4  
                  59.23   2:01.48 (1:02.25)   3:09.62 (1:08.14)   4:16.18 (1:06.56)
  6 Montes, Jane A            57 Galter Swim Club-21  4:01.50    4:32.94    3  
                  56.60   2:06.30 (1:09.70)   4:32.94 (2:26.64)                    
  7 Nash, Connie              59 Gray Sharks Lean-21  5:04.70    4:41.69    2  
                  55.94   2:07.86 (1:11.92)   3:28.49 (1:20.63)   4:41.69 (1:13.20)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gortowski, Debbie A       56 YMCA of Rock Riv-21  7:15.00    7:29.39    9  
                  41.01     1:25.61 (44.60)     2:11.09 (45.48)     2:56.05 (44.96)
        3:41.24 (45.19)     4:27.05 (45.81)     5:12.77 (45.72)     5:58.65 (45.88)
        6:44.72 (46.07)     7:29.39 (44.67)                                        
  2 Moore, Mary               56 Mt Greenwood Mas-21  7:50.00    7:36.06    7  
                  41.02     1:25.46 (44.44)     2:11.53 (46.07)     2:58.09 (46.56)
        3:44.78 (46.69)     4:31.57 (46.79)     5:18.86 (47.29)     6:05.45 (46.59)
        6:52.12 (46.67)     7:36.06 (43.94)                                        
  3 Kulak, Marilyn            57 Mt Greenwood Mas-21  7:42.00    7:46.34    6  
                  39.77     1:25.23 (45.46)     2:12.95 (47.72)     3:01.69 (48.74)
        3:49.69 (48.00)     4:38.12 (48.43)     5:26.93 (48.81)     6:14.35 (47.42)
        7:02.03 (47.68)     7:46.34 (44.31)                                        
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gortowski, Debbie A       56 YMCA of Rock Riv-21 24:40.00   25:06.90    9  
  2 Kulak, Marilyn            57 Mt Greenwood Mas-21 27:00.00   25:24.13    7  
  3 Wivell, Judith A          55 Naperville Waves-21 27:30.00   25:48.89    6  
  4 Moore, Mary               56 Mt Greenwood Mas-21 27:00.00   26:29.10    5  
  5 Roderer, Kathy M          57 Evanston Northsh-21 28:00.00   28:25.70    4  
  6 Mullen, Margaret J        57 Deerfield Master-21 44:59.69   30:31.75    3  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conley, Nancy             55 Naperville Waves-21    42.00      41.39    9  
  2 Sarovich, Sheila W        59 Naperville Waves-21    45.00      41.61    7  
  3 Delanois, Barbara         57 Chicago Smelts-21      44.40      41.91    6  
  4 Emmrich, Ann C            55 Joliet Park Dist-21    45.93      43.89    5  
  5 Bobo, Carol               57 Unattached-0           46.50      45.58    4  
  6 Olsen, Kati               58 Evanston Northsh-21    49.00      46.11    3  
  7 Dougan, Barbara T         56 Naperville Waves-21    46.00      47.50    2  
  8 Morosow-Kroma, Marcy      56 Naperville Waves-21    56.35      54.97    1  
  9 Fodor, Sarah              56 Evanston Northsh-21    55.65      57.82  
 10 Nash, Connie              59 Gray Sharks Lean-21  1:26.82    1:09.98  
 11 Coffey, Janet M           58 Naperville Waves-21  1:18.00    1:13.18  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarovich, Sheila W        59 Naperville Waves-21  1:32.50    1:27.77    9  
                  43.23     1:27.77 (44.54)                                        
  2 Conley, Nancy             55 Naperville Waves-21  1:30.00    1:28.60    7  
                  42.07     1:28.60 (46.53)                                        
  3 Delanois, Barbara         57 Chicago Smelts-21    1:35.00    1:29.96    6  
                  43.91     1:29.96 (46.05)                                        
  4 Kulak, Marilyn            57 Mt Greenwood Mas-21  1:34.00    1:32.02    5  
                  44.66     1:32.02 (47.36)                                        
  5 Emmrich, Ann C            55 Joliet Park Dist-21  1:43.50    1:36.00    4  
                  46.69     1:36.00 (49.31)                                        
  6 Bobo, Carol               57 Unattached-0         1:39.55    1:36.43    3  
                  46.72     1:36.43 (49.71)                                        
  7 Moore, Mary               56 Mt Greenwood Mas-21  1:48.00    1:47.90    2  
                  52.63     1:47.90 (55.27)                                        
  8 Morosow-Kroma, Marcy      56 Naperville Waves-21  2:04.11    1:59.06    1  
                  57.43   1:59.06 (1:01.63)                                        
  9 Lawless, Kathy M          58 Naperville Waves-21  2:10.00    2:03.70  
                  59.21   2:03.70 (1:04.49)                                        
 10 Fodor, Sarah              56 Evanston Northsh-21  2:05.31    2:07.00  
                1:01.55   2:07.00 (1:05.45)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarovich, Sheila W        59 Naperville Waves-21  3:18.50    3:13.91    9  
                  46.76     1:36.18 (49.42)     2:26.59 (50.41)     3:13.91 (47.32)
  2 Conley, Nancy             55 Naperville Waves-21  3:05.00    3:14.54    7  
                  43.58     1:31.50 (47.92)     2:23.10 (51.60)     3:14.54 (51.44)
  3 Kulak, Marilyn            57 Mt Greenwood Mas-21  3:20.00    3:18.82    6  
                  45.15     1:35.88 (50.73)     2:29.21 (53.33)     3:18.82 (49.61)
  4 Delanois, Barbara         57 Chicago Smelts-21    3:18.00    3:18.87    5  
                  46.70     1:36.48 (49.78)     2:29.00 (52.52)     3:18.87 (49.87)
  5 Emmrich, Ann C            55 Joliet Park Dist-21  3:35.00    3:22.71    4  
                  47.75     1:39.36 (51.61)     2:31.98 (52.62)     3:22.71 (50.73)
  6 Dougan, Barbara T         56 Naperville Waves-21  3:40.00    3:41.94    3  
                  52.56     1:49.50 (56.94)     2:47.89 (58.39)     3:41.94 (54.05)
  7 Morosow-Kroma, Marcy      56 Naperville Waves-21  4:21.89    4:18.52    2  
                  59.93   2:04.84 (1:04.91)   3:12.78 (1:07.94)   4:18.52 (1:05.74)
  8 Fodor, Sarah              56 Evanston Northsh-21  4:27.50    4:32.66    1  
                1:05.29   2:15.47 (1:10.18)   3:26.06 (1:10.59)   4:32.66 (1:06.60)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane B         56 Deerfield Master-21    39.90      40.43    9  
  2 Graber, Mary Kay M        57 Naperville Waves-21    43.50      40.82    7  
  3 Branum, Rebecca J         58 Chicago Smelts-21      50.00      43.49    6  
  4 Sarovich, Sheila W        59 Naperville Waves-21    46.00      44.64    5  
  5 Emmrich, Ann C            55 Joliet Park Dist-21    50.20      48.33    4  
  6 Lawless, Kathy M          58 Naperville Waves-21    56.00      55.06    3  
  7 Fodor, Sarah              56 Evanston Northsh-21    59.33    1:02.19    2  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane B         56 Deerfield Master-21  1:29.41    1:28.79    9  
                  42.06     1:28.79 (46.73)                                        
  2 Dougan, Barbara T         56 Naperville Waves-21  1:45.00    1:43.38    7  
                  49.33     1:43.38 (54.05)                                        
  3 Fodor, Sarah              56 Evanston Northsh-21  2:10.68    2:13.50    6  
                1:02.53   2:13.50 (1:10.97)                                        
  4 Nash, Connie              59 Gray Sharks Lean-21  2:30.82    2:17.13    5  
                1:03.87   2:17.13 (1:13.26)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Del Greco, Jane B         56 Deerfield Master-21  3:17.90    3:23.76    9  
                  45.07     1:36.21 (51.14)     2:30.14 (53.93)     3:23.76 (53.62)
  2 Roderer, Kathy M          57 Evanston Northsh-21  3:38.00    3:39.59    7  
                  50.00     1:45.98 (55.98)     2:43.46 (57.48)     3:39.59 (56.13)
  3 Sarovich, Sheila W        59 Naperville Waves-21  3:51.00    3:39.70    6  
                  48.76     1:44.61 (55.85)     2:42.88 (58.27)     3:39.70 (56.82)
  4 Lawless, Kathy M          58 Naperville Waves-21  4:25.00    4:04.60    5  
                  58.86   2:00.78 (1:01.92)   3:02.99 (1:02.21)   4:04.60 (1:01.61)
  5 Cohen, Marla              58 Galter Swim Club-21  3:10.50    4:24.72    4  
                  58.45   2:04.71 (1:06.26)   3:14.54 (1:09.83)   4:24.72 (1:10.18)
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        57 Naperville Waves-21    37.00      34.08    9  
  2 Branum, Rebecca J         58 Chicago Smelts-21      35.00      38.65    7  
  3 Roderer, Kathy M          57 Evanston Northsh-21    42.00      39.66    6  
  4 Moore, Mary               56 Mt Greenwood Mas-21    39.00      39.71    5  
  5 Gortowski, Debbie A       56 YMCA of Rock Riv-21    45.00      46.59    4  
  6 Olsen, Kati               58 Evanston Northsh-21    48.00      46.83    3  
  7 Mullen, Margaret J        57 Deerfield Master-21    48.61      49.64    2  
  8 Fodor, Sarah              56 Evanston Northsh-21  1:00.23    1:02.38    1  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        57 Naperville Waves-21  1:27.00    1:22.49    9  
                  38.84     1:22.49 (43.65)                                        
  2 Kulak, Marilyn            57 Mt Greenwood Mas-21  1:38.00    1:35.62    7  
                  43.57     1:35.62 (52.05)                                        
  3 Gortowski, Debbie A       56 YMCA of Rock Riv-21  1:40.00    1:46.11    6  
                  50.19     1:46.11 (55.92)                                        
  4 Olsen, Kati               58 Evanston Northsh-21  1:55.00    2:06.18    5  
                  53.11   2:06.18 (1:13.07)                                        
  5 Fodor, Sarah              56 Evanston Northsh-21  2:10.00    2:22.20    4  
                1:04.45   2:22.20 (1:17.75)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            57 Mt Greenwood Mas-21  3:45.00    3:40.43    9  
                  44.83     1:39.99 (55.16)   2:40.36 (1:00.37)   3:40.43 (1:00.07)
  2 Gortowski, Debbie A       56 YMCA of Rock Riv-21  3:30.00    3:40.72    7  
                  50.03     1:47.15 (57.12)     2:44.34 (57.19)     3:40.72 (56.38)
  3 Wivell, Judith A          55 Naperville Waves-21  7:50.00    3:43.99    6  
                  48.50     1:45.49 (56.99)     2:44.89 (59.40)     3:43.99 (59.10)
  4 Emmrich, Ann C            55 Joliet Park Dist-21  6:50.00    4:13.65    5  
                  54.70   1:58.28 (1:03.58)   3:05.20 (1:06.92)   4:13.65 (1:08.45)
  5 Cohen, Marla              58 Galter Swim Club-21  3:22.80    4:32.94    4  
                  58.94   2:07.31 (1:08.37)   3:21.87 (1:14.56)   4:32.94 (1:11.07)
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        57 Naperville Waves-21  1:23.00    1:19.43    9  
                  39.39     1:19.43 (40.04)                                        
  2 Del Greco, Jane B         56 Deerfield Master-21  1:22.25    1:24.31    7  
                  41.73     1:24.31 (42.58)                                        
  3 Sarovich, Sheila W        59 Naperville Waves-21  1:32.50    1:30.84    6  
                  43.89     1:30.84 (46.95)                                        
  4 Kulak, Marilyn            57 Mt Greenwood Mas-21  1:31.00    1:32.97    5  
                  42.95     1:32.97 (50.02)                                        
  5 Emmrich, Ann C            55 Joliet Park Dist-21  1:45.00    1:34.56    4  
                  45.86     1:34.56 (48.70)                                        
  6 Dougan, Barbara T         56 Naperville Waves-21  1:37.00    1:37.45    3  
                  48.25     1:37.45 (49.20)                                        
  7 Delanois, Barbara         57 Chicago Smelts-21    1:32.00    1:38.54    2  
                  44.50     1:38.54 (54.04)                                        
  8 Gortowski, Debbie A       56 YMCA of Rock Riv-21  1:40.00    1:40.15    1  
                  48.29     1:40.15 (51.86)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        57 Naperville Waves-21  3:18.00    2:58.72    9  
                  36.57     1:26.79 (50.22)     2:18.01 (51.22)     2:58.72 (40.71)
  2 Kulak, Marilyn            57 Mt Greenwood Mas-21  3:25.00    3:19.86    7  
                  42.66     1:32.03 (49.37)   2:33.92 (1:01.89)     3:19.86 (45.94)
  3 Roderer, Kathy M          57 Evanston Northsh-21  3:18.00    3:22.04    6  
                  44.49     1:39.47 (54.98)     2:36.71 (57.24)     3:22.04 (45.33)
  4 Sarovich, Sheila W        59 Naperville Waves-21  3:31.00    3:22.22    5  
                  46.25     1:34.80 (48.55)   2:35.51 (1:00.71)     3:22.22 (46.71)
  5 Gortowski, Debbie A       56 YMCA of Rock Riv-21  3:24.00    3:29.51    4  
                  48.55     1:43.23 (54.68)   2:45.74 (1:02.51)     3:29.51 (43.77)
  6 Delanois, Barbara         57 Chicago Smelts-21    3:45.00    3:35.66    3  
                  48.56     1:40.65 (52.09)   2:48.47 (1:07.82)     3:35.66 (47.19)
  7 Fodor, Sarah              56 Evanston Northsh-21  4:29.90    4:31.99    2  
                1:05.58   2:14.42 (1:08.84)   3:29.58 (1:15.16)   4:31.99 (1:02.41)
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gortowski, Debbie A       56 YMCA of Rock Riv-21  7:05.00    7:09.60    9  
                  50.33     1:44.50 (54.17)     2:42.06 (57.56)     3:38.08 (56.02)
      4:39.93 (1:01.85)     5:39.08 (59.15)     6:25.58 (46.50)     7:09.60 (44.02)
  2 Kulak, Marilyn            57 Mt Greenwood Mas-21  7:15.00    7:16.67    7  
                  47.12     1:45.38 (58.26)     2:39.34 (53.96)     3:33.44 (54.10)
      4:37.96 (1:04.52)   5:41.18 (1:03.22)     6:28.92 (47.74)     7:16.67 (47.75)
  3 Sarovich, Sheila W        59 Naperville Waves-21  7:32.00    7:22.17    6  
                  50.98                             2:47.94 ( )     3:40.56 (52.62)
      4:43.56 (1:03.00)   5:47.01 (1:03.45)   7:22.17 (1:35.16)                    
  4 Wivell, Judith A          55 Naperville Waves-21  7:45.00    7:31.64    5  
                  48.02     1:47.04 (59.02)   2:47.48 (1:00.44)     3:46.96 (59.48)
      4:50.45 (1:03.49)   5:56.38 (1:05.93)     6:45.30 (48.92)     7:31.64 (46.34)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stonesifer, Cindy         60 Central Illinois-21    34.62      28.71    9  
  2 Jones, Cynthia L          63 Naperville Waves-21    31.87      31.53    7  
  3 Johnson, Sherry P         61 Glenbrook Aquati-21    37.63      36.93    6  
  4 Kracen, Cindy S           62 Elgin Blue Wave-21     36.42      37.29    5  
  5 Stranc, Sheila            60 Evanston Northsh-21    39.72      38.09    4  
  6 Tichy, Barbara            64 Naperville Waves-21    42.00      42.58    3  
  7 Taggart, Carol            63 Evanston Northsh-21    47.00      43.57    2  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          63 Naperville Waves-21  1:12.25    1:09.50    9  
                  32.94     1:09.50 (36.56)                                        
  2 Vogel, Aileen E           61 Elgin Blue Wave-21   1:15.80    1:13.16    7  
                  35.40     1:13.16 (37.76)                                        
  3 McLee, Anne Beck          60 YMCA of Rock Riv-21  1:15.00    1:15.35    6  
                  36.50     1:15.35 (38.85)                                        
  4 Kracen, Cindy S           62 Elgin Blue Wave-21   1:26.00    1:22.54    5  
                  39.90     1:22.54 (42.64)                                        
  5 Stranc, Sheila            60 Evanston Northsh-21  1:30.48    1:29.57    4  
                  40.43     1:29.57 (49.14)                                        
  6 Miller, Jan               61 Buehler Blue Mar-21  1:45.00    1:36.35    3  
                  43.11     1:36.35 (53.24)                                        
  7 Taggart, Carol            63 Evanston Northsh-21  1:45.00    1:36.81    2  
                  47.76     1:36.81 (49.05)                                        
  8 Barone, Vivianne          61 Naperville Waves-21  1:48.24    1:49.95    1  
                  52.52     1:49.95 (57.43)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          63 Naperville Waves-21  2:37.33    2:35.03    9  
                  34.44     1:13.68 (39.24)     1:54.78 (41.10)     2:35.03 (40.25)
  2 Stranc, Sheila            60 Evanston Northsh-21  3:17.43    3:23.51    7  
                  42.29     1:34.06 (51.77)     2:29.80 (55.74)     3:23.51 (53.71)
  3 Taggart, Carol            63 Evanston Northsh-21  3:40.00    3:29.52    6  
                  49.22     1:43.32 (54.10)     2:36.30 (52.98)     3:29.52 (53.22)
  4 Tichy, Barbara            64 Naperville Waves-21  3:36.00    3:38.47    5  
                  50.17     1:46.67 (56.50)     2:45.74 (59.07)     3:38.47 (52.73)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          63 Naperville Waves-21  7:10.12    7:03.41    9  
                  36.53     1:18.00 (41.47)     2:01.64 (43.64)     2:45.30 (43.66)
        3:28.98 (43.68)     4:12.68 (43.70)     4:56.26 (43.58)     5:39.75 (43.49)
        6:22.10 (42.35)     7:03.41 (41.31)                                        
  2 Kracen, Cindy S           62 Elgin Blue Wave-21   8:51.21    8:51.83    7  
                  47.42     1:39.08 (51.66)     2:31.86 (52.78)     3:25.28 (53.42)
        4:18.81 (53.53)     5:13.82 (55.01)     6:08.36 (54.54)     7:04.84 (56.48)
        7:59.91 (55.07)     8:51.83 (51.92)                                        
  3 Barone, Vivianne          61 Naperville Waves-21 10:17.25   10:29.33    6  
                  55.68   1:56.15 (1:00.47)   2:58.01 (1:01.86)   4:02.20 (1:04.19)
      5:07.08 (1:04.88)   6:12.15 (1:05.07)   7:17.14 (1:04.99)   8:24.10 (1:06.96)
      9:27.81 (1:03.71)  10:29.33 (1:01.52)                                        
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          63 Naperville Waves-21 23:45.55   23:34.32    9  
  2 Vogel, Aileen E           61 Elgin Blue Wave-21  25:47.30   25:46.42    7  
  3 Tanimura, Laurie B        60 Flying Carp Swim-21 27:00.00   26:03.93    6  
  4 Kracen, Cindy S           62 Elgin Blue Wave-21  30:30.44   30:24.97    5  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stonesifer, Cindy         60 Central Illinois-21    38.19      35.99    9  
  2 McLee, Anne Beck          60 YMCA of Rock Riv-21    38.25      37.38    7  
  3 Vogel, Aileen E           61 Elgin Blue Wave-21     42.72      42.79    6  
  4 Kracen, Cindy S           62 Elgin Blue Wave-21     46.11      48.14    5  
  5 Bromann, Carlyn A         61 Fossil Fish-21         45.00      48.96    4  
  6 Deitz, Jane               64 Evanston Northsh-21  1:20.00    1:05.82    3  
 -- Johnson, Sherry P         61 Glenbrook Aquati-21    44.87         DQ  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLee, Anne Beck          60 YMCA of Rock Riv-21  1:19.59    1:18.96    9  
                  31.56     1:18.96 (47.40)                                        
  2 Jones, Cynthia L          63 Naperville Waves-21  1:31.96    1:29.24    7  
                  42.89     1:29.24 (46.35)                                        
  3 Stranc, Sheila            60 Evanston Northsh-21  1:57.51    1:56.95    6  
                  56.95   1:56.95 (1:00.00)                                        
  4 Chamberlin, Lynn          62 Evanston Northsh-21  2:40.00    2:24.04    5  
                1:08.95   2:24.04 (1:15.09)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLee, Anne Beck          60 YMCA of Rock Riv-21  2:59.59    2:51.26    9  
                  41.01     1:23.88 (42.87)     2:08.39 (44.51)     2:51.26 (42.87)
  2 Jones, Cynthia L          63 Naperville Waves-21  3:05.67    3:07.58    7  
                  43.01     1:31.39 (48.38)     2:20.25 (48.86)     3:07.58 (47.33)
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stonesifer, Cindy         60 Central Illinois-21    46.21      40.78    9  
  2 Kracen, Cindy S           62 Elgin Blue Wave-21     45.13      45.27    7  
  3 Stranc, Sheila            60 Evanston Northsh-21    48.35      48.11    6  
  4 Stapleton, Carol          63 Naperville Waves-21    54.00      50.80    5  
  5 Miller, Jan               61 Buehler Blue Mar-21  1:05.00      53.25    4  
  6 Chamberlin, Lynn          62 Evanston Northsh-21    56.00      57.17    3  
 -- Deitz, Jane               64 Evanston Northsh-21  1:30.00         DQ  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           62 Elgin Blue Wave-21   1:40.51    1:39.02    9  
  2 Stranc, Sheila            60 Evanston Northsh-21  1:50.92    1:49.32    7  
                  50.67     1:49.32 (58.65)                                        
  3 Tichy, Barbara            64 Naperville Waves-21  2:08.00    2:02.29    6  
                  58.35   2:02.29 (1:03.94)                                        
  4 Chamberlin, Lynn          62 Evanston Northsh-21  2:08.00    2:13.18    5  
                1:01.73   2:13.18 (1:11.45)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy S           62 Elgin Blue Wave-21   3:43.17    3:41.61    9  
                  49.96     1:46.36 (56.40)     2:45.36 (59.00)     3:41.61 (56.25)
  2 Vogel, Aileen E           61 Elgin Blue Wave-21   3:55.20    3:44.57    7  
                  49.22     1:47.17 (57.95)     2:46.31 (59.14)     3:44.57 (58.26)
  3 Stranc, Sheila            60 Evanston Northsh-21  4:01.48    3:57.49    6  
                  52.68   1:54.14 (1:01.46)   2:56.08 (1:01.94)   3:57.49 (1:01.41)
  4 Stapleton, Carol          63 Naperville Waves-21  4:05.00    4:09.28    5  
                  54.50   1:57.53 (1:03.03)   3:03.58 (1:06.05)   4:09.28 (1:05.70)
  5 Chamberlin, Lynn          62 Evanston Northsh-21  4:40.00    4:40.39    4  
                1:00.62   2:13.43 (1:12.81)   3:27.30 (1:13.87)   4:40.39 (1:13.09)
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stonesifer, Cindy         60 Central Illinois-21    36.48      32.24    9  
  2 Jones, Cynthia L          63 Naperville Waves-21    36.75      38.02    7  
  3 Vogel, Aileen E           61 Elgin Blue Wave-21     39.50      38.69    6  
  4 McLee, Anne Beck          60 YMCA of Rock Riv-21    39.52      39.15    5  
  5 Taggart, Carol            63 Evanston Northsh-21    55.00      52.43    4  
  6 Chamberlin, Lynn          62 Evanston Northsh-21  1:04.00    1:03.71    3  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           61 Elgin Blue Wave-21   1:30.82    1:35.87    9  
                  43.68     1:35.87 (52.19)                                        
  2 Taggart, Carol            63 Evanston Northsh-21  2:05.00    1:59.15    7  
                  59.52     1:59.15 (59.63)                                        
  3 Chamberlin, Lynn          62 Evanston Northsh-21  2:30.00    2:55.18    6  
                1:15.90   2:55.18 (1:39.28)                                        
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stonesifer, Cindy         60 Central Illinois-21  1:28.50    1:18.44    9  
                  34.48     1:18.44 (43.96)                                        
  2 Jones, Cynthia L          63 Naperville Waves-21  1:30.77    1:30.35    7  
                  40.52     1:30.35 (49.83)                                        
  3 Vogel, Aileen E           61 Elgin Blue Wave-21   1:29.50    1:30.39    6  
                  42.85     1:30.39 (47.54)                                        
  4 Kracen, Cindy S           62 Elgin Blue Wave-21   1:39.32    1:37.93    5  
                  47.60     1:37.93 (50.33)                                        
  5 Stranc, Sheila            60 Evanston Northsh-21  1:53.51    1:49.12    4  
                  53.36     1:49.12 (55.76)                                        
  6 Taggart, Carol            63 Evanston Northsh-21  2:00.00    1:53.48    3  
                  56.45     1:53.48 (57.03)                                        
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taggart, Carol            63 Evanston Northsh-21  4:08.00    4:02.25    9  
                  54.75   2:00.32 (1:05.57)   3:08.16 (1:07.84)     4:02.25 (54.09)
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           61 Elgin Blue Wave-21   7:00.42    6:58.66    9  
                  44.64     1:37.22 (52.58)     2:32.44 (55.22)     3:25.87 (53.43)
        4:25.62 (59.75)   5:26.14 (1:00.52)     6:14.69 (48.55)     6:58.66 (43.97)
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wentzel, Reemi B          67 Elgin Blue Wave-21     34.21      32.22    9  
  2 McDaniel, Georgia         66 Naperville Waves-21    32.78      32.70    7  
  3 Brummet, Patricia         67 Evanston Northsh-21    38.41      41.27    6  
  4 Nolan, Maureen            66 Naperville Waves-21    52.00      43.54    5  
  5 O'Laughlin, Kathleen      66 Evanston Northsh-21    47.00      48.43    4  
  6 Feldman, Ronna            65 Galter Swim Club-21  1:10.00      53.00    3  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         66 Naperville Waves-21  1:15.50    1:14.06    9  
                  35.92     1:14.06 (38.14)                                        
  2 Brummet, Patricia         67 Evanston Northsh-21  1:27.71    1:25.94    7  
                  41.98     1:25.94 (43.96)                                        
  3 LaPonte, Elizabeth        67 Elgin Blue Wave-21   1:35.59    1:32.46    6  
                  45.87     1:32.46 (46.59)                                        
  4 Nolan, Maureen            66 Naperville Waves-21  1:44.82    1:33.64    5  
                  43.91     1:33.64 (49.73)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burfeind, Betty           66 Naperville Waves-21  2:53.43    2:52.84    9  
                  40.37     1:24.18 (43.81)     2:09.61 (45.43)     2:52.84 (43.23)
  2 Brummet, Patricia         67 Evanston Northsh-21  3:12.39    3:16.57    7  
                  45.44     1:34.38 (48.94)     2:26.67 (52.29)     3:16.57 (49.90)
  3 LaPonte, Elizabeth        67 Elgin Blue Wave-21   3:31.57    3:22.30    6  
                  46.50     1:37.22 (50.72)     2:30.12 (52.90)     3:22.30 (52.18)
  4 Nolan, Maureen            66 Naperville Waves-21  3:36.00    3:29.32    5  
                  47.52     1:40.36 (52.84)     2:36.12 (55.76)     3:29.32 (53.20)
  5 Feldman, Ronna            65 Galter Swim Club-21  5:00.00    4:28.05    4  
                  58.92   2:09.31 (1:10.39)   3:22.82 (1:13.51)   4:28.05 (1:05.23)
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brummet, Patricia         67 Evanston Northsh-21  8:25.92    8:37.30    9  
                  46.47     1:37.59 (51.12)     2:30.98 (53.39)     3:25.54 (54.56)
        4:18.79 (53.25)     5:11.93 (53.14)     6:03.60 (51.67)     6:57.42 (53.82)
        7:49.73 (52.31)     8:37.30 (47.57)                                        
  2 LaPonte, Elizabeth        67 Elgin Blue Wave-21   9:54.34    9:42.64    7  
                  52.76     1:49.20 (56.44)     2:47.05 (57.85)     3:45.49 (58.44)
        4:45.37 (59.88)     5:44.86 (59.49)   6:45.71 (1:00.85)     7:44.94 (59.23)
        8:44.83 (59.89)     9:42.64 (57.81)                                        
 
Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         66 Naperville Waves-21 25:38.00   25:41.56    9  
  2 Nolan, Maureen            66 Naperville Waves-21 39:04.69   30:21.50    7  
  3 Brummet, Patricia         67 Evanston Northsh-21 29:05.00   30:39.55    6  
  4 LaPonte, Elizabeth        67 Elgin Blue Wave-21  35:30.18   34:46.13    5  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         66 Naperville Waves-21    40.50      41.67    9  
  2 Burfeind, Betty           66 Naperville Waves-21    44.80      44.27    7  
  3 LaPonte, Elizabeth        67 Elgin Blue Wave-21     54.40      55.54    6  
  4 O'Laughlin, Kathleen      66 Evanston Northsh-21    57.00      57.49    5  
  5 Feldman, Ronna            65 Galter Swim Club-21  1:10.00    1:00.80    4  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burfeind, Betty           66 Naperville Waves-21  1:31.23    1:35.23    9  
                  47.99     1:35.23 (47.24)                                        
  2 LaPonte, Elizabeth        67 Elgin Blue Wave-21   1:58.43    2:03.31    7  
                1:00.41   2:03.31 (1:02.90)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burfeind, Betty           66 Naperville Waves-21  3:14.68    3:18.05    9  
                  49.29     1:39.88 (50.59)     2:30.23 (50.35)     3:18.05 (47.82)
  2 LaPonte, Elizabeth        67 Elgin Blue Wave-21   4:33.74    4:26.63    7  
                1:01.20   2:10.18 (1:08.98)   3:20.12 (1:09.94)   4:26.63 (1:06.51)
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         66 Naperville Waves-21    45.80      43.49    9  
  2 Wentzel, Reemi B          67 Elgin Blue Wave-21     43.15      43.50    7  
  3 Brummet, Patricia         67 Evanston Northsh-21    45.93      47.10    6  
  4 Nolan, Maureen            66 Naperville Waves-21    54.21      51.89    5  
  5 O'Laughlin, Kathleen      66 Evanston Northsh-21    55.00      56.94    4  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         66 Naperville Waves-21  1:42.50    1:38.90    9  
                  27.13   1:38.90 (1:11.77)                                        
  2 Brummet, Patricia         67 Evanston Northsh-21  1:42.51    1:41.47    7  
                  47.47     1:41.47 (54.00)                                        
  3 Nolan, Maureen            66 Naperville Waves-21  2:04.27    2:03.74    6  
                  59.14   2:03.74 (1:04.60)                                        
  4 O'Laughlin, Kathleen      66 Evanston Northsh-21  2:04.00    2:05.66    5  
                  58.80   2:05.66 (1:06.86)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brummet, Patricia         67 Evanston Northsh-21  3:33.59    3:35.59    9  
                  47.73     1:42.52 (54.79)   3:37.24 (1:54.72)         3:35.59 ( )
  2 Burfeind, Betty           66 Naperville Waves-21  3:44.22    3:53.61    7  
                  54.58     1:52.41 (57.83)   2:53.33 (1:00.92)   3:53.61 (1:00.28)
  3 Nolan, Maureen            66 Naperville Waves-21  4:24.59    4:10.84    6  
                  58.10   2:02.57 (1:04.47)   3:08.09 (1:05.52)   4:10.84 (1:02.75)
  4 O'Laughlin, Kathleen      66 Evanston Northsh-21  4:25.00    4:26.09    5  
                  59.77   2:07.06 (1:07.29)   3:16.24 (1:09.18)   4:26.09 (1:09.85)
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wentzel, Reemi B          67 Elgin Blue Wave-21     36.18      35.81    9  
  2 McDaniel, Georgia         66 Naperville Waves-21    38.00      40.88    7  
  3 LaPonte, Elizabeth        67 Elgin Blue Wave-21   1:10.11      53.43    6  
  4 O'Laughlin, Kathleen      66 Evanston Northsh-21  1:00.00    1:00.47    5  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wentzel, Reemi B          67 Elgin Blue Wave-21   1:31.72    1:30.51    9  
                  42.78     1:30.51 (47.73)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burfeind, Betty           66 Naperville Waves-21  4:02.90    4:02.52    9  
                  56.00   1:56.93 (1:00.93)   3:01.18 (1:04.25)   4:02.52 (1:01.34)
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wentzel, Reemi B          67 Elgin Blue Wave-21   1:28.53    1:25.09    9  
                  41.34     1:25.09 (43.75)                                        
  2 McDaniel, Georgia         66 Naperville Waves-21  1:27.60    1:26.86    7  
                  42.25     1:26.86 (44.61)                                        
  3 Brummet, Patricia         67 Evanston Northsh-21  1:35.65    1:43.94    6  
                  53.35     1:43.94 (50.59)                                        
  4 LaPonte, Elizabeth        67 Elgin Blue Wave-21   1:59.40    1:52.22    5  
                  55.24     1:52.22 (56.98)                                        
  5 Nolan, Maureen            66 Naperville Waves-21  2:05.00    1:59.42    4  
                1:01.78     1:59.42 (57.64)                                        
  6 O'Laughlin, Kathleen      66 Evanston Northsh-21  2:02.00    2:04.02    3  
                1:00.50   2:04.02 (1:03.52)                                        
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         66 Naperville Waves-21  3:19.00    3:17.74    9  
                  43.62     1:34.60 (50.98)     2:33.85 (59.25)     3:17.74 (43.89)
  2 Burfeind, Betty           66 Naperville Waves-21  3:24.36    3:25.70    7  
                  50.80     1:42.80 (52.00)     2:41.22 (58.42)     3:25.70 (44.48)
  3 Nolan, Maureen            66 Naperville Waves-21  4:27.45    4:14.13    6  
                1:05.36   2:14.45 (1:09.09)   3:17.38 (1:02.93)     4:14.13 (56.75)
 -- O'Laughlin, Kathleen      66 Evanston Northsh-21  4:33.00         DQ  
                1:04.65     1:45.31 (40.66)                                        
 
Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burfeind, Betty           66 Naperville Waves-21  7:22.48    7:09.87    9  
                  53.01   1:53.58 (1:00.57)     2:42.70 (49.12)     3:40.83 (58.13)
                                5:39.55 ( )     6:25.52 (45.97)     7:09.87 (44.35)
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eich, Barbara A           70 Glenbrook Aquati-21  1:00.00      49.70    9  
  2 Kim, Soon E               70 Naperville Waves-21  1:10.00      53.26    7  
  3 Rummer, Patricia A        71 Naperville Waves-21    58.00      54.38    6  
  4 Pagano, Judy A            74 Naperville Waves-21  1:05.00      54.82    5  
  5 Swiss, Bridget H          71 Chicago Smelts-21      58.00    1:01.71    4  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                70 Evanston Northsh-21  1:52.00    1:47.87    9  
                  52.82     1:47.87 (55.05)                                        
  2 Rummer, Patricia A        71 Naperville Waves-21  1:58.00    1:57.32    7  
                  56.53   1:57.32 (1:00.79)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                70 Evanston Northsh-21  4:02.00    3:58.00    9  
                  56.89     1:51.48 (54.59)   2:59.14 (1:07.66)     3:58.00 (58.86)
  2 Rummer, Patricia A        71 Naperville Waves-21  4:05.00    4:04.81    7  
                  58.50   1:59.22 (1:00.72)   3:02.76 (1:03.54)   4:04.81 (1:02.05)
  3 Pagano, Judy A            74 Naperville Waves-21  4:35.00    4:36.25    6  
                1:03.00   2:11.06 (1:08.06)   3:25.89 (1:14.83)   4:36.25 (1:10.36)
  4 Swiss, Bridget H          71 Chicago Smelts-21    4:09.00    4:48.96    5  
                1:01.33   4:48.96 (3:47.63)                                        
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rummer, Patricia A        71 Naperville Waves-21 10:00.00   10:36.93    9  
                  56.90   2:01.86 (1:04.96)   3:07.38 (1:05.52)   4:12.48 (1:05.10)
      5:18.30 (1:05.82)   6:22.57 (1:04.27)   7:26.81 (1:04.24)   8:30.50 (1:03.69)
      9:33.94 (1:03.44)  10:36.93 (1:02.99)                                        
  2 Kurz, Mary                70 Evanston Northsh-21 10:35.00   10:39.83    7  
                1:00.69   2:05.25 (1:04.56)   3:10.90 (1:05.65)   4:15.23 (1:04.33)
      5:20.31 (1:05.08)   6:25.70 (1:05.39)   7:30.98 (1:05.28)   8:34.94 (1:03.96)
      9:39.25 (1:04.31)  10:39.83 (1:00.58)                                        
 
Women 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rummer, Patricia A        71 Naperville Waves-21 34:00.00   37:45.53    9  
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eich, Barbara A           70 Glenbrook Aquati-21  1:00.00      55.87    9  
  2 Kurz, Mary                70 Evanston Northsh-21  1:05.00    1:00.52    7  
  3 Harris, Ursula            74 Deerfield Master-21  1:20.00    1:02.44    6  
  4 Tang, Eugenia L           70 Naperville Waves-21  3:00.00    1:09.01    5  
  5 Rummer, Patricia A        71 Naperville Waves-21  1:30.00    1:09.18    4  
  6 Swiss, Bridget H          71 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:13.92    3  
 -- Kim, Soon E               70 Naperville Waves-21  1:15.00         DQ  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rummer, Patricia A        71 Naperville Waves-21  3:15.00    2:27.35    9  
                1:12.06   2:27.35 (1:15.29)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rummer, Patricia A        71 Naperville Waves-21  5:15.00    5:00.26    9  
                1:13.60   2:30.34 (1:16.74)   3:46.24 (1:15.90)   5:00.26 (1:14.02)
  2 Swiss, Bridget H          71 Chicago Smelts-21    4:32.00    5:19.22    7  
                1:18.06   2:38.34 (1:20.28)   4:00.99 (1:22.65)   5:19.22 (1:18.23)
  3 Kim, Soon E               70 Naperville Waves-21  4:30.00    5:31.20    6  
                1:13.87   2:37.88 (1:24.01)   4:05.31 (1:27.43)   5:31.20 (1:25.89)
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            74 Deerfield Master-21  1:02.00      57.03    9  
  2 Kurz, Mary                70 Evanston Northsh-21  1:10.00    1:10.55    7  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            74 Deerfield Master-21  2:30.00    2:04.50    9  
                1:00.74   2:04.50 (1:03.76)                                        
  2 Kurz, Mary                70 Evanston Northsh-21  2:30.00    2:38.67    7  
                1:18.64   2:38.67 (1:20.03)                                        
  3 Tang, Eugenia L           70 Naperville Waves-21  5:00.00    3:29.17    6  
                1:38.58   3:29.17 (1:50.59)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            74 Deerfield Master-21  5:00.00    4:27.22    9  
                1:01.67   2:09.51 (1:07.84)   3:19.41 (1:09.90)   4:27.22 (1:07.81)
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            74 Deerfield Master-21  1:20.00    1:02.68    9  
  2 Kurz, Mary                70 Evanston Northsh-21  1:15.00    1:12.55    7  
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            74 Deerfield Master-21  3:00.00    2:27.56    9  
                1:09.52   2:27.56 (1:18.04)                                        
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                70 Evanston Northsh-21  2:15.00    2:15.14    9  
                1:07.43   2:15.14 (1:07.71)                                        
  2 Harris, Ursula            74 Deerfield Master-21  2:40.00    2:16.13    7  
                1:04.21   2:16.13 (1:11.92)                                        
 -- Eich, Barbara A           70 Glenbrook Aquati-21  3:00.00         DQ  
                1:00.69                                                            
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            74 Deerfield Master-21  5:00.00    4:51.96    9  
                1:07.54   2:20.44 (1:12.90)   3:30.24 (1:09.80)   4:51.96 (1:21.72)
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Donna              76 Unattached-0           50.00      49.77    9  
  2 Berning, Henrietta        79 Evanston Northsh-21    55.20      58.75    7  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          79 The Wellness Cen-21  1:44.46    1:42.68    9  
                  49.63     1:42.68 (53.05)                                        
  2 Stevens, Ann B            79 Evanston Northsh-21  2:05.00    2:04.48    7  
                  58.67   2:04.48 (1:05.81)                                        
  3 Berning, Henrietta        79 Evanston Northsh-21  2:08.55    2:06.75    6  
                  58.18   2:06.75 (1:08.57)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Donna              76 Unattached-0         4:00.00    4:02.23    9  
                  55.97   1:57.25 (1:01.28)   3:01.14 (1:03.89)   4:02.23 (1:01.09)
  2 Berning, Henrietta        79 Evanston Northsh-21  4:35.16    4:35.99    7  
                                2:08.40 ( )   3:22.51 (1:14.11)   4:35.99 (1:13.48)
  3 Stevens, Ann B            79 Evanston Northsh-21  4:40.00    4:36.93    6  
                1:03.37   2:15.40 (1:12.03)   3:27.49 (1:12.09)   4:36.93 (1:09.44)
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        79 Evanston Northsh-21 12:04.20   12:15.61    9  
                1:06.17   2:16.51 (1:10.34)   3:28.47 (1:11.96)   4:42.22 (1:13.75)
      5:56.94 (1:14.72)   7:12.42 (1:15.48)   8:28.09 (1:15.67)   9:44.81 (1:16.72)
     11:01.34 (1:16.53)  12:15.61 (1:14.27)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            79 Evanston Northsh-21  1:15.00    1:01.86    9  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            79 Evanston Northsh-21  2:30.00    2:19.00    9  
                1:10.03   2:19.00 (1:08.97)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            79 Evanston Northsh-21  4:56.00    4:58.86    9  
                1:12.02   2:29.65 (1:17.63)   3:47.40 (1:17.75)   4:58.86 (1:11.46)
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        79 Evanston Northsh-21  1:08.40    1:13.43    9  
  2 Stevens, Ann B            79 Evanston Northsh-21  1:10.00    1:14.01    7  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        79 Evanston Northsh-21  2:31.98    2:33.87    9  
                1:11.53   2:33.87 (1:22.34)                                        
  2 Stevens, Ann B            79 Evanston Northsh-21  2:35.00    2:44.32    7  
                1:19.58   2:44.32 (1:24.74)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        79 Evanston Northsh-21  5:23.84    5:45.24    9  
                1:18.24   2:47.18 (1:28.94)   4:19.75 (1:32.57)   5:45.24 (1:25.49)
  2 Stevens, Ann B            79 Evanston Northsh-21  5:30.00    6:12.09    7  
                1:24.22   3:03.06 (1:38.84)   4:42.48 (1:39.42)   6:12.09 (1:29.61)
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          79 The Wellness Cen-21  1:01.68    1:07.29    9  
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berning, Henrietta        79 Evanston Northsh-21  2:33.61    2:48.19    9  
                1:29.25   2:48.19 (1:18.94)                                        
 
Women 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          79 The Wellness Cen-21  4:48.41    4:56.68    9  
                1:10.38   2:23.65 (1:13.27)   4:01.55 (1:37.90)     4:56.68 (55.13)
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            81 Evanston Northsh-21    49.68      52.34    9  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            81 Evanston Northsh-21  1:56.63    1:58.24    9  
                  59.30     1:58.24 (58.94)                                        
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            81 Evanston Northsh-21  4:15.83    4:22.47    9  
                1:01.24   2:08.75 (1:07.51)   3:18.15 (1:09.40)   4:22.47 (1:04.32)
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            81 Evanston Northsh-21 11:01.32   11:53.66    9  
                1:01.76   2:12.26 (1:10.50)   4:41.65 (2:29.39)   5:54.83 (1:13.18)
      7:08.31 (1:13.48)   8:21.75 (1:13.44)   9:34.88 (1:13.13)  10:46.09 (1:11.21)
     11:53.66 (1:07.57)                                                            
 
Women 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            81 Evanston Northsh-21 40:50.15   40:35.00    9  
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            81 Evanston Northsh-21    59.70      58.97    9  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            81 Evanston Northsh-21  2:08.64    2:21.75    9  
                1:07.80   2:21.75 (1:13.95)                                        
 
Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            81 Evanston Northsh-21  4:34.80    5:02.85    9  
                1:09.95   2:30.02 (1:20.07)   3:48.93 (1:18.91)   5:02.85 (1:13.92)
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            81 Evanston Northsh-21  1:15.22    1:19.07    9  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Baaret           24 Chicago Smelts-21      23.64      23.08    9  
  2 Chen, Michael             20 Chicago Masters-21     24.00      23.44    7  
  3 Shopp, Colin              23 Evanston Northsh-21    27.00      24.10    6  
  4 Moritz, Nathan B          23 Unattached-0           25.17      24.71    5  
  5 Merryfield, Tom M         21 Unattached-0           24.00      24.91    4  
  6 Cronin, Jake E            21 The Wellness Cen-21    25.80      24.94    3  
  7 Wojciaczyk, Piotr         23 Chicago Smelts-21      28.58      29.02    2  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boniface, Thomas          23 Westloop Athleti-21    49.50      48.88    9  
                  23.73       48.88 (25.15)                                        
  2 Puskaric, Kevin M         24 Lincoln-Way Mast-21    50.50      49.15    7  
                  23.74       49.15 (25.41)                                        
  3 Mueller, Baaret           24 Chicago Smelts-21      53.00      49.21    6  
                  23.50       49.21 (25.71)                                        
  4 Shopp, Colin              23 Evanston Northsh-21    56.99      52.17    5  
                  24.91       52.17 (27.26)                                        
  5 Chen, Michael             20 Chicago Masters-21     55.00      52.52    4  
                  24.74       52.52 (27.78)                                        
  6 Moritz, Nathan B          23 Unattached-0           56.50      55.37    3  
                  26.19       55.37 (29.18)                                        
  7 Merryfield, Tom M         21 Unattached-0           56.00      55.57    2  
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Puskaric, Kevin M         24 Lincoln-Way Mast-21  1:50.00    1:45.97    9  
                  25.69       52.87 (27.18)     1:19.53 (26.66)     1:45.97 (26.44)
  2 Boniface, Thomas          23 Westloop Athleti-21  1:50.00    1:47.46    7  
                  24.98       52.03 (27.05)     1:19.99 (27.96)     1:47.46 (27.47)
  3 Merryfield, Tom M         21 Unattached-0         2:08.00    2:00.20    6  
                  28.26       58.00 (29.74)     1:28.70 (30.70)     2:00.20 (31.50)
 
Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shopp, Colin              23 Evanston Northsh-21       NT   19:39.36    9  
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Baaret           24 Chicago Smelts-21      29.00      27.75    9  
  2 Chen, Michael             20 Chicago Masters-21     30.00      28.17    7  
  3 Shopp, Colin              23 Evanston Northsh-21    32.50      28.60    6  
  4 Wojciaczyk, Piotr         23 Chicago Smelts-21      34.59      33.09    5  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Baaret           24 Chicago Smelts-21    1:03.00      59.24    9  
                  28.68       59.24 (30.56)                                        
  2 Merryfield, Tom M         21 Unattached-0         1:20.00    1:09.57    7  
                  34.31     1:09.57 (35.26)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Puskaric, Kevin M         24 Lincoln-Way Mast-21    28.00      26.15    9  
  2 Merryfield, Tom M         21 Unattached-0           33.00      32.77    7  
  3 Cronin, Jake E            21 The Wellness Cen-21    32.40      32.78    6  
  4 Roose, Taylor C           21 The Wellness Cen-21    35.70      35.65    5  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Puskaric, Kevin M         24 Lincoln-Way Mast-21    59.00      56.73    9  
                  26.84       56.73 (29.89)                                        
  2 Cronin, Jake E            21 The Wellness Cen-21  1:13.50    1:11.24    7  
                  33.67     1:11.24 (37.57)                                        
  3 Merryfield, Tom M         21 Unattached-0         1:12.00    1:11.31    6  
                  33.77     1:11.31 (37.54)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Puskaric, Kevin M         24 Lincoln-Way Mast-21  2:10.00    2:05.93    9  
                  27.91       59.74 (31.83)     1:32.66 (32.92)     2:05.93 (33.27)
  2 Merryfield, Tom M         21 Unattached-0         2:45.00    2:37.02    7  
                  35.28     1:14.85 (39.57)     1:54.80 (39.95)     2:37.02 (42.22)
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Baaret           24 Chicago Smelts-21      25.59      23.92    9  
  2 Shopp, Colin              23 Evanston Northsh-21    30.00      25.65    7  
  3 Chen, Michael             20 Chicago Masters-21     26.00      25.97    6  
  4 Moritz, Nathan B          23 Unattached-0           30.50      26.21    5  
  5 Cronin, Jake E            21 The Wellness Cen-21    27.50      26.85    4  
  6 Roose, Taylor C           21 The Wellness Cen-21    29.60      28.78    3  
  7 Wojciaczyk, Piotr         23 Chicago Smelts-21      32.29      30.27    2  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Baaret           24 Chicago Smelts-21      56.50      53.74    9  
                  25.14       53.74 (28.60)                                        
  2 Chen, Michael             20 Chicago Masters-21   1:00.00      57.69    7  
                  26.84       57.69 (30.85)                                        
  3 Shopp, Colin              23 Evanston Northsh-21  1:04.00      57.81    6  
                  26.78       57.81 (31.03)                                        
  4 Moritz, Nathan B          23 Unattached-0           58.70      57.96    5  
                  27.03       57.96 (30.93)                                        
  5 Roose, Taylor C           21 The Wellness Cen-21  1:07.66    1:05.89    4  
                  31.29     1:05.89 (34.60)                                        
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Baaret           24 Chicago Smelts-21      59.20      57.05    9  
                  26.12       57.05 (30.93)                                        
  2 Shopp, Colin              23 Evanston Northsh-21  1:02.99    1:00.35    7  
                  27.48     1:00.35 (32.87)                                        
  3 Cronin, Jake E            21 The Wellness Cen-21  1:03.50    1:01.93    6  
                  27.90     1:01.93 (34.03)                                        
  4 Moritz, Nathan B          23 Unattached-0           59.60    1:03.23    5  
                  28.66     1:03.23 (34.57)                                        
  5 Merryfield, Tom M         21 Unattached-0         1:10.00    1:04.23    4  
                  30.61     1:04.23 (33.62)                                        
  6 Roose, Taylor C           21 The Wellness Cen-21  1:08.77    1:08.11    3  
                  30.76     1:08.11 (37.35)                                        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boniface, Thomas          23 Westloop Athleti-21  2:04.00    2:00.38    9  
                  25.12       56.83 (31.71)     1:34.10 (37.27)     2:00.38 (26.28)
  2 Shopp, Colin              23 Evanston Northsh-21  2:15.00    2:13.54    7  
                  26.71     1:00.98 (34.27)     1:41.38 (40.40)     2:13.54 (32.16)
  3 Moritz, Nathan B          23 Unattached-0         2:20.50    2:19.10    6  
                  28.06     1:03.40 (35.34)     1:45.47 (42.07)     2:19.10 (33.63)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barr, Matthew J           25 Naperville Waves-21    21.80      23.07    9  
  2 O'Hagan, Tim              26 Lakeshore Athlet-21    24.00      23.12    7  
  3 Kouri, Drew P             27 Lakeshore Athlet-21    23.00      23.33    6  
  4 Boger, Brian              27 Westloop Athleti-21    24.00      23.40    5  
  5 Cordoba, Nico             29 Chicago Smelts-21      23.34      23.43    4  
  6 Trauner, Matthew R        27 Chicago Smelts-21      23.35      23.92    3  
  7 Beres, Colin M            29 Libertyville Mas-21    28.00      24.61    2  
  8 Matusky, Michael J        27 Tri Smart Master-21    24.67      24.72    1  
  9 Skas, Matthew             27 Tri Smart Master-21    24.60      24.87  
 10 Carrillo, Roberto         27 Chicago Smelts-21      25.90      25.12  
 11 Nicholas, Trevor L        27 Galter Swim Club-21    36.78      28.48  
 12 Nowak, Brent              29 Chicago Smelts-21      30.51      29.05  
 13 McDonnell, Michael P      28 Libertyville Mas-21    29.99      29.35  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDermott, Caleb J        27 Lakeshore Athlet-21    48.99      47.63    9  
                  22.76       47.63 (24.87)                                        
  2 Rehrig, Clay S            28 Chicago Smelts-21      50.98      50.90    7  
                  24.37       50.90 (26.53)                                        
  3 Jimenez, Adan             28 Lincoln-Way Mast-21    53.00      50.93    6  
                  23.84       50.93 (27.09)                                        
  4 Boger, Brian              27 Westloop Athleti-21    55.00      52.07    5  
                  24.94       52.07 (27.13)                                        
  5 Cordoba, Nico             29 Chicago Smelts-21      56.91      53.55    4  
                  25.45       53.55 (28.10)                                        
  6 Oxos, Bjorn               27 Chicago Smelts-21      55.10      53.82    3  
                  25.98       53.82 (27.84)                                        
  7 Beres, Colin M            29 Libertyville Mas-21  1:00.00      54.38    2  
                  26.21       54.38 (28.17)                                        
  8 Matusky, Michael J        27 Tri Smart Master-21    55.67      54.46    1  
  9 Deppen, Grant             29 Evanston Northsh-21    58.00      55.38  
                  26.42       55.38 (28.96)                                        
 10 Skas, Matthew             27 Tri Smart Master-21    55.50      56.05  
                  26.39       56.05 (29.66)                                        
 11 Boster, Blake E           27 Unattached-0           57.00      56.50  
                  27.57       56.50 (28.93)                                        
 12 Kujat, Scott              28 Chicago Smelts-21      56.89      56.55  
                  26.41       56.55 (30.14)                                        
 13 Misch, Daniel             27 Chicago Smelts-21    1:00.82      56.88  
                  26.58       56.88 (30.30)                                        
 14 McDonnell, Michael P      28 Libertyville Mas-21  1:06.00    1:04.53  
                  30.53     1:04.53 (34.00)                                        
 15 Peacock, Blake D          26 Libertyville Mas-21  1:18.76    1:19.43  
                  36.85     1:19.43 (42.58)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDermott, Caleb J        27 Lakeshore Athlet-21  1:50.99    1:47.91    9  
                  25.01       52.55 (27.54)     1:20.82 (28.27)     1:47.91 (27.09)
  2 Rehrig, Clay S            28 Chicago Smelts-21    1:52.55    1:51.04    7  
                  25.71       53.45 (27.74)     1:22.36 (28.91)     1:51.04 (28.68)
  3 Barr, Matthew J           25 Naperville Waves-21  1:44.11    1:54.58    6  
                  26.02       54.72 (28.70)     1:24.62 (29.90)     1:54.58 (29.96)
  4 Trauner, Matthew R        27 Chicago Smelts-21    1:54.83    1:55.22    5  
                  25.46       53.86 (28.40)     1:23.99 (30.13)     1:55.22 (31.23)
  5 Boger, Brian              27 Westloop Athleti-21  1:55.00    1:56.28    4  
                  26.51       55.54 (29.03)     1:25.36 (29.82)     1:56.28 (30.92)
  6 Beres, Colin M            29 Libertyville Mas-21  2:05.00    2:00.78    3  
                  27.13       57.33 (30.20)     1:28.91 (31.58)     2:00.78 (31.87)
  7 Oxos, Bjorn               27 Chicago Smelts-21    2:02.10    2:01.28    2  
                  27.32       57.36 (30.04)     1:29.18 (31.82)     2:01.28 (32.10)
  8 Deppen, Grant             29 Evanston Northsh-21  2:11.50    2:08.94    1  
                  28.35     1:00.43 (32.08)     1:34.12 (33.69)     2:08.94 (34.82)
  9 McDonnell, Michael P      28 Libertyville Mas-21  2:28.00    2:23.04  
                  32.90     1:08.91 (36.01)     1:46.08 (37.17)     2:23.04 (36.96)
 -- Nowak, Brent              29 Chicago Smelts-21    2:22.00         DQ  
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            28 Chicago Smelts-21    5:22.45    5:09.61    9  
                  26.91       56.78 (29.87)     1:27.59 (30.81)     1:58.78 (31.19)
        2:30.41 (31.63)     3:02.21 (31.80)     3:34.19 (31.98)     4:06.36 (32.17)
        4:38.40 (32.04)     5:09.61 (31.21)                                        
  2 Trauner, Matthew R        27 Chicago Smelts-21    5:31.24    5:13.29    7  
                  26.87       56.88 (30.01)     1:28.27 (31.39)     2:00.46 (32.19)
        2:32.47 (32.01)     3:04.88 (32.41)     3:37.35 (32.47)     4:09.83 (32.48)
        4:42.13 (32.30)     5:13.29 (31.16)                                        
  3 Pedersen, Robert          28 Gray Sharks Lean-21  5:39.69    5:14.30    6  
                  28.16       59.40 (31.24)     1:31.18 (31.78)   2:35.18 (1:04.00)
                                3:07.18 ( )     3:38.98 (31.80)     4:10.89 (31.91)
        4:42.96 (32.07)     5:14.30 (31.34)                                        
  4 Koss, Dan                 26 Glenbrook Aquati-21 10:00.00    8:09.00    5  
                  36.59     1:18.05 (41.46)     2:02.91 (44.86)     2:50.92 (48.01)
        3:41.81 (50.89)     4:33.93 (52.12)     5:27.58 (53.65)     6:21.33 (53.75)
      8:09.00 (1:47.67)                                                            
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            28 Chicago Smelts-21   18:20.45   17:48.79    9  
  2 Trauner, Matthew R        27 Chicago Smelts-21   18:46.12   17:55.79    7  
  3 Pedersen, Robert          28 Gray Sharks Lean-21 21:56.75   19:04.76    6  
  4 McDonnell, Michael P      28 Libertyville Mas-21       NT   23:24.53    5  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Azevedo, Jorge            29 Unattached-0           25.00      23.81    9  
  2 Barr, Matthew J           25 Naperville Waves-21    27.20      27.36    7  
  3 Cordoba, Nico             29 Chicago Smelts-21      28.53      27.95    6  
  4 Hroma, Joseph             27 Chicago Smelts-21      29.97      28.14    5  
  5 Misch, Daniel             27 Chicago Smelts-21      30.21      29.52    4  
  6 Dueball, Scott S          27 Lattof YMCA Mast-21    30.50      29.95    2.5
  6 Carrillo, Roberto         27 Chicago Smelts-21      29.75      29.95    2.5
  8 Deppen, Grant             29 Evanston Northsh-21    30.00      30.21    1  
  9 Cowen, Michael W          27 Chicago Smelts-21      34.80      34.45  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDermott, Caleb J        27 Lakeshore Athlet-21    52.99      51.77    9  
                  25.43       51.77 (26.34)                                        
  2 Jimenez, Adan             28 Lincoln-Way Mast-21    59.00      57.34    7  
                  27.31       57.34 (30.03)                                        
  3 Rehrig, Clay S            28 Chicago Smelts-21      58.79      58.43    6  
                  28.24       58.43 (30.19)                                        
  4 Hroma, Joseph             27 Chicago Smelts-21    1:04.97    1:00.24    5  
                  29.49     1:00.24 (30.75)                                        
  5 Boger, Brian              27 Westloop Athleti-21  1:01.00    1:00.40    4  
                  29.71     1:00.40 (30.69)                                        
  6 Deppen, Grant             29 Evanston Northsh-21  1:05.50    1:03.58    3  
                  30.38     1:03.58 (33.20)                                        
  7 Misch, Daniel             27 Chicago Smelts-21    1:05.10    1:04.18    2  
                  30.70     1:04.18 (33.48)                                        
  8 Carrillo, Roberto         27 Chicago Smelts-21    1:06.81    1:05.00    1  
                  31.31     1:05.00 (33.69)                                        
  9 Boster, Blake E           27 Unattached-0         1:02.00    1:07.07  
                  32.75     1:07.07 (34.32)                                        
 10 Cowen, Michael W          27 Chicago Smelts-21    1:14.33    1:14.79  
                  37.31     1:14.79 (37.48)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDermott, Caleb J        27 Lakeshore Athlet-21  1:57.27    1:53.74    9  
                  26.84       55.45 (28.61)     1:25.06 (29.61)     1:53.74 (28.68)
  2 Barr, Matthew J           25 Naperville Waves-21  1:58.50    2:07.01    7  
                  29.30     1:01.53 (32.23)     1:34.41 (32.88)     2:07.01 (32.60)
  3 Rehrig, Clay S            28 Chicago Smelts-21    2:10.79    2:08.21    6  
                  29.87     1:02.32 (32.45)     1:35.85 (33.53)     2:08.21 (32.36)
  4 Pedersen, Robert          28 Gray Sharks Lean-21  2:10.25    2:12.23    5  
                  31.64     1:05.17 (33.53)     1:38.72 (33.55)     2:12.23 (33.51)
  5 Babin, Aleksey            27 Evanston Northsh-21  2:10.00    2:17.91    4  
                  31.60     1:06.00 (34.40)     1:41.60 (35.60)     2:17.91 (36.31)
  6 Misch, Daniel             27 Chicago Smelts-21    2:23.19    2:19.52    3  
                  31.53     1:06.90 (35.37)     1:43.42 (36.52)     2:19.52 (36.10)
  7 Deppen, Grant             29 Evanston Northsh-21  2:30.50    2:26.41    2  
                  33.49     1:09.70 (36.21)     1:48.58 (38.88)     2:26.41 (37.83)
  8 Cowen, Michael W          27 Chicago Smelts-21    2:43.24    2:46.09    1  
                  39.62     1:23.00 (43.38)     2:06.45 (43.45)     2:46.09 (39.64)
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kouri, Drew P             27 Lakeshore Athlet-21    27.26      27.51    9  
  2 Hroma, Joseph             27 Chicago Smelts-21      31.72      30.15    7  
  3 Trauner, Matthew R        27 Chicago Smelts-21      30.23      30.19    6  
  4 Krizmanic, Matt           27 Academy Bullets-21     28.82      30.41    5  
  5 Deppen, Grant             29 Evanston Northsh-21    32.00      31.95    4  
  6 Jimenez, Adan             28 Lincoln-Way Mast-21    35.00      32.24    3  
  7 Bentley, James D          25 Chicago Smelts-21      31.94      32.39    2  
  8 Carrillo, Roberto         27 Chicago Smelts-21      34.31      32.47    1  
  9 Cowen, Michael W          27 Chicago Smelts-21      34.98      36.43  
 10 Peacock, Blake D          26 Libertyville Mas-21    43.63      45.36  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kouri, Drew P             27 Lakeshore Athlet-21  1:00.25      59.78    9  
                  28.00       59.78 (31.78)                                        
  2 Trauner, Matthew R        27 Chicago Smelts-21    1:05.52    1:05.99    7  
                  30.61     1:05.99 (35.38)                                        
  3 Hroma, Joseph             27 Chicago Smelts-21    1:08.28    1:06.22    6  
                  31.07     1:06.22 (35.15)                                        
  4 Dueball, Scott S          27 Lattof YMCA Mast-21  1:09.00    1:10.09    5  
                  32.33     1:10.09 (37.76)                                        
  5 Bentley, James D          25 Chicago Smelts-21    1:09.33    1:10.10    4  
                  32.59     1:10.10 (37.51)                                        
  6 Deppen, Grant             29 Evanston Northsh-21  1:12.20    1:10.86    3  
                  33.12     1:10.86 (37.74)                                        
  7 Kujat, Scott              28 Chicago Smelts-21    1:15.88    1:13.64    2  
                  35.22     1:13.64 (38.42)                                        
  8 Cowen, Michael W          27 Chicago Smelts-21    1:19.43    1:21.60    1  
                  37.88     1:21.60 (43.72)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        27 Chicago Smelts-21    2:23.10    2:23.58    9  
                  31.80     1:07.54 (35.74)     1:45.10 (37.56)     2:23.58 (38.48)
  2 Hroma, Joseph             27 Chicago Smelts-21    2:34.55    2:31.01    7  
                  34.69     1:12.80 (38.11)     1:51.86 (39.06)     2:31.01 (39.15)
  3 Bentley, James D          25 Chicago Smelts-21    2:32.51    2:34.23    6  
                  34.06     1:12.47 (38.41)     1:52.76 (40.29)     2:34.23 (41.47)
  4 Cowen, Michael W          27 Chicago Smelts-21    3:02.71    3:02.09    5  
                  38.30     1:25.08 (46.78)     2:13.43 (48.35)     3:02.09 (48.66)
 -- Peacock, Blake D          26 Libertyville Mas-21  3:31.12         DQ  
                  44.85     1:34.80 (49.95)     2:27.29 (52.49)          DQ (52.81)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Mark             28 Big Blue Aqautic-21    22.93      22.76    9  
  2 Azevedo, Jorge            29 Unattached-0           23.00      22.79    7  
  3 Jimenez, Adan             28 Lincoln-Way Mast-21    28.00      25.12    6  
  4 Hroma, Joseph             27 Chicago Smelts-21      26.82      25.19    5  
  5 Cordoba, Nico             29 Chicago Smelts-21      26.69      25.67    4  
  6 Kouri, Drew P             27 Lakeshore Athlet-21    25.97      25.70    3  
  7 Pedersen, Robert          28 Gray Sharks Lean-21    25.63      25.94    2  
  8 Kujat, Scott              28 Chicago Smelts-21      27.51      26.65    1  
  9 Babin, Aleksey            27 Evanston Northsh-21    27.50      26.71  
 10 Carrillo, Roberto         27 Chicago Smelts-21      26.83      27.00  
 11 O'Hagan, Tim              26 Lakeshore Athlet-21    27.00      27.02  
 12 Oxos, Bjorn               27 Chicago Smelts-21      26.50      27.19  
 13 Beres, Colin M            29 Libertyville Mas-21    30.00      27.64  
 14 Bentley, James D          25 Chicago Smelts-21      29.34      27.98  
 15 Boster, Blake E           27 Unattached-0           29.30      28.06  
 16 Misch, Daniel             27 Chicago Smelts-21      28.58      28.38  
 17 Krizmanic, Matt           27 Academy Bullets-21     27.87      28.73  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Mark             28 Big Blue Aqautic-21    49.99      48.72    9  
                  22.44       48.72 (26.28)                                        
  2 Azevedo, Jorge            29 Unattached-0           54.00      50.68    7  
                  23.30       50.68 (27.38)                                        
  3 Rehrig, Clay S            28 Chicago Smelts-21      55.90      55.57    6  
                  26.29       55.57 (29.28)                                        
  4 Pedersen, Robert          28 Gray Sharks Lean-21    57.72      56.44    5  
                  26.58       56.44 (29.86)                                        
  5 Hroma, Joseph             27 Chicago Smelts-21      59.90      57.64    4  
                  27.10       57.64 (30.54)                                        
  6 Kujat, Scott              28 Chicago Smelts-21    1:00.90    1:00.67    3  
                  27.82     1:00.67 (32.85)                                        
  7 Oxos, Bjorn               27 Chicago Smelts-21    1:02.10    1:02.22    2  
                  29.09     1:02.22 (33.13)                                        
  8 Carrillo, Roberto         27 Chicago Smelts-21    1:06.00    1:03.05    1  
                  28.80     1:03.05 (34.25)                                        
  9 Bentley, James D          25 Chicago Smelts-21    1:02.48    1:07.07  
                  30.05     1:07.07 (37.02)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Mark             28 Big Blue Aqautic-21  1:51.68    1:49.60    9  
                  24.00       51.53 (27.53)     1:20.40 (28.87)     1:49.60 (29.20)
  2 Pedersen, Robert          28 Gray Sharks Lean-21  2:07.35    2:08.51    7  
                  28.11     1:00.53 (32.42)     1:33.61 (33.08)     2:08.51 (34.90)
  3 Rehrig, Clay S            28 Chicago Smelts-21    2:05.99    2:08.58    6  
                  29.65     1:01.46 (31.81)     1:34.90 (33.44)     2:08.58 (33.68)
  4 Cowen, Michael W          27 Chicago Smelts-21    3:25.82    3:20.65    5  
                  39.94     1:30.22 (50.28)     2:26.35 (56.13)     3:20.65 (54.30)
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kouri, Drew P             27 Lakeshore Athlet-21    56.00      56.71    9  
                  27.51       56.71 (29.20)                                        
  2 Pedersen, Robert          28 Gray Sharks Lean-21  1:03.50      59.28    7  
                  27.34       59.28 (31.94)                                        
  3 Hroma, Joseph             27 Chicago Smelts-21    1:03.20      59.37    6  
                  26.98       59.37 (32.39)                                        
  4 Trauner, Matthew R        27 Chicago Smelts-21      58.68      59.43    5  
                  27.53       59.43 (31.90)                                        
  5 Cordoba, Nico             29 Chicago Smelts-21    1:06.91    1:00.79    4  
                  27.40     1:00.79 (33.39)                                        
  6 Boger, Brian              27 Westloop Athleti-21  1:10.00    1:00.93    3  
                  28.26     1:00.93 (32.67)                                        
  7 Carrillo, Roberto         27 Chicago Smelts-21    1:02.88    1:02.40    2  
                  28.52     1:02.40 (33.88)                                        
  8 Bentley, James D          25 Chicago Smelts-21    1:03.56    1:03.86    1  
                  29.85     1:03.86 (34.01)                                        
  9 Dueball, Scott S          27 Lattof YMCA Mast-21  1:05.50    1:04.37  
                  30.17     1:04.37 (34.20)                                        
 10 Oxos, Bjorn               27 Chicago Smelts-21    1:04.42    1:04.56  
                  29.75     1:04.56 (34.81)                                        
 11 Misch, Daniel             27 Chicago Smelts-21    1:06.25    1:05.56  
                  29.60     1:05.56 (35.96)                                        
 12 Skas, Matthew             27 Tri Smart Master-21  1:04.24    1:08.05  
                  31.35     1:08.05 (36.70)                                        
 13 Matusky, Michael J        27 Tri Smart Master-21  1:04.10    1:09.08  
                  33.14     1:09.08 (35.94)                                        
 14 McDonnell, Michael P      28 Libertyville Mas-21  1:21.00    1:20.38  
                  35.50     1:20.38 (44.88)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        27 Chicago Smelts-21    2:07.44    2:07.93    9  
                  27.13       59.47 (32.34)     1:37.43 (37.96)     2:07.93 (30.50)
  2 Pedersen, Robert          28 Gray Sharks Lean-21  2:12.19    2:09.61    7  
                  27.15       59.34 (32.19)     1:38.95 (39.61)     2:09.61 (30.66)
  3 Babin, Aleksey            27 Evanston Northsh-21  2:08.00    2:18.16    6  
                  27.97       54.15 (26.18)     1:44.39 (50.24)     2:18.16 (33.77)
  4 Carrillo, Roberto         27 Chicago Smelts-21    2:24.25    2:23.10    5  
                  29.31     1:04.83 (35.52)     1:48.64 (43.81)     2:23.10 (34.46)
  5 Bentley, James D          25 Chicago Smelts-21    2:20.00    2:27.33    4  
                  29.70     1:08.16 (38.46)     1:51.15 (42.99)     2:27.33 (36.18)
  6 Boster, Blake E           27 Unattached-0         2:30.00    2:32.52    3  
                  28.87     1:05.96 (37.09)     1:57.69 (51.73)     2:32.52 (34.83)
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            28 Chicago Smelts-21    4:36.48    4:37.85    9  
                  28.26     1:00.33 (32.07)     1:34.77 (34.44)     2:09.99 (35.22)
        2:51.79 (41.80)     3:34.26 (42.47)     4:06.46 (32.20)     4:37.85 (31.39)
  2 Babin, Aleksey            27 Evanston Northsh-21  4:30.00    5:08.13    7  
                  29.56     1:06.16 (36.60)     1:46.82 (40.66)     2:26.03 (39.21)
        3:10.18 (44.15)     3:54.99 (44.81)     4:32.78 (37.79)     5:08.13 (35.35)
  3 Bentley, James D          25 Chicago Smelts-21    5:30.00    5:25.52    6  
                  31.72     1:09.78 (38.06)     1:53.44 (43.66)     2:37.26 (43.82)
        3:21.77 (44.51)     4:07.61 (45.84)     4:47.39 (39.78)     5:25.52 (38.13)
  4 Cowen, Michael W          27 Chicago Smelts-21    6:05.15    5:59.31    5  
                  38.61     1:28.04 (49.43)     2:14.86 (46.82)     2:58.90 (44.04)
        3:49.57 (50.67)     4:40.29 (50.72)     5:21.28 (40.99)     5:59.31 (38.03)
  5 McDonnell, Michael P      28 Libertyville Mas-21  6:38.00    6:19.75    4  
                  37.83     1:23.07 (45.24)     2:11.52 (48.45)     2:58.08 (46.56)
        3:55.19 (57.11)     4:54.37 (59.18)     5:39.75 (45.38)     6:19.75 (40.00)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doerr, David T            30 Lakeshore Athlet-21    24.25      23.32    9  
  2 Balcer, James A           34 Glenbrook Aquati-21    24.34      23.68    7  
  3 Czupryna, Anthony         34 Gray Sharks Lean-21    24.00      23.74    6  
  4 Leonard, John             32 Gray Sharks Lean-21    24.55      24.14    5  
  5 Cook, Daniel A            34 Westloop Athleti-21    24.87      24.33    4  
  6 Sorenson, James E         30 Elgin Blue Wave-21     25.00      24.73    3  
  7 Whitley, Steve            31 Chicago Smelts-21      26.70      25.35    2  
  8 Mosley, Thomas J          33 Lincoln-Way Mast-21    25.51      25.48    1  
  9 Huskey, Garth             33 Evanston Northsh-21    26.00      26.12  
 10 Wenke, Dave               32 Naperville Waves-21    26.82      26.13  
 11 Colquhoun, James          34 Westloop Athleti-21    27.00      26.48  
 12 Stevens, Timothy R        32 Evanston Northsh-21    27.86      26.79  
 13 Lavender, Lemikas R       33 Chicago Smelts-21      29.00      27.69  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Czupryna, Anthony         34 Gray Sharks Lean-21    52.50      52.87    9  
                  24.60       52.87 (28.27)                                        
  2 Cook, Daniel A            34 Westloop Athleti-21    54.20      52.92    7  
                  25.63       52.92 (27.29)                                        
  3 Leonard, John             32 Gray Sharks Lean-21    55.11      53.11    6  
                  24.75       53.11 (28.36)                                        
  4 Balcer, James A           34 Glenbrook Aquati-21    53.95      53.18    5  
                  24.60       53.18 (28.58)                                        
  5 Markou, Joshua            31 Chicago Smelts-21      54.10      53.27    4  
                  24.97       53.27 (28.30)                                        
  6 Walsh, Patrick            34 Lakeshore Athlet-21    56.00      54.65    3  
  7 Sorenson, James E         30 Elgin Blue Wave-21     58.00      55.57    2  
                  26.20       55.57 (29.37)                                        
  8 Zolmierski, Adam J        30 Elgin Blue Wave-21     58.13      57.22    1  
                  27.09       57.22 (30.13)                                        
  9 Colquhoun, James          34 Westloop Athleti-21    59.50      58.20  
                  27.78       58.20 (30.42)                                        
 10 Whitley, Steve            31 Chicago Smelts-21    1:00.00      59.30  
                  27.23       59.30 (32.07)                                        
 11 Laurino, Anthony          32 Chicago Smelts-21    1:01.50      59.66  
                  29.10       59.66 (30.56)                                        
 12 Stevens, Timothy R        32 Evanston Northsh-21  1:00.98      59.71  
                  27.68       59.71 (32.03)                                        
 13 Wenke, Dave               32 Naperville Waves-21  1:07.29    1:03.49  
                  30.77     1:03.49 (32.72)                                        
 14 Smolinski, Michael J      34 Naperville Waves-21  1:12.00    1:09.28  
                  31.89     1:09.28 (37.39)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobi, Ryan G            31 Chicago Smelts-21    1:58.00    1:55.85    9  
                  26.92       55.84 (28.92)     1:25.66 (29.82)     1:55.85 (30.19)
  2 Cook, Daniel A            34 Westloop Athleti-21  2:00.00    1:56.29    7  
                  27.48       56.98 (29.50)     1:27.01 (30.03)     1:56.29 (29.28)
  3 Doerr, David T            30 Lakeshore Athlet-21  1:59.50    1:56.53    6  
                  27.24       56.32 (29.08)     1:25.86 (29.54)     1:56.53 (30.67)
  4 Mertz, David J            33 Evanston Northsh-21  2:04.00    2:05.39    5  
                  29.88     1:02.05 (32.17)     1:34.11 (32.06)     2:05.39 (31.28)
  5 Zolmierski, Adam J        30 Elgin Blue Wave-21   2:07.67    2:07.11    4  
                  29.10     1:00.99 (31.89)     1:34.24 (33.25)     2:07.11 (32.87)
  6 Colquhoun, James          34 Westloop Athleti-21  2:15.00    2:09.42    3  
                  30.28                             1:36.97 ( )     2:09.42 (32.45)
  7 Niesen, Nate              31 Galter Swim Club-21  2:00.00    2:11.18    2  
                  28.53     1:00.11 (31.58)     1:34.53 (34.42)     2:11.18 (36.65)
  8 Hoff, Tim                 34 Naperville Waves-21  2:05.00    2:11.81    1  
                  30.89     1:05.28 (34.39)     1:39.09 (33.81)     2:11.81 (32.72)
  9 Laurino, Anthony          32 Chicago Smelts-21    2:16.71    2:12.31  
                  30.82     1:03.37 (32.55)     1:37.35 (33.98)     2:12.31 (34.96)
 10 Stevens, Timothy R        32 Evanston Northsh-21  2:15.67    2:12.52  
                  31.27     1:04.40 (33.13)     1:38.23 (33.83)     2:12.52 (34.29)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobi, Ryan G            31 Chicago Smelts-21    5:05.00    5:07.22    9  
                  27.64       57.31 (29.67)     1:27.51 (30.20)     1:58.18 (30.67)
        2:29.26 (31.08)     3:00.59 (31.33)     3:32.03 (31.44)     4:03.70 (31.67)
        4:35.81 (32.11)     5:07.22 (31.41)                                        
  2 Brown, Adam R             32 Elgin Blue Wave-21   5:45.00    5:29.41    7  
                  28.73     1:00.74 (32.01)     1:33.65 (32.91)     2:06.57 (32.92)
        2:39.61 (33.04)     3:12.78 (33.17)     3:46.71 (33.93)     4:21.10 (34.39)
        4:55.62 (34.52)     5:29.41 (33.79)                                        
  3 Hoff, Tim                 34 Naperville Waves-21  5:40.00    5:48.67    6  
                  31.25     1:05.87 (34.62)     1:41.37 (35.50)     2:17.30 (35.93)
        2:53.18 (35.88)     3:29.06 (35.88)     4:04.92 (35.86)     4:40.58 (35.66)
        5:15.85 (35.27)     5:48.67 (32.82)                                        
  4 Zolmierski, Adam J        30 Elgin Blue Wave-21   5:59.11    5:52.59    5  
                  30.30     1:03.83 (33.53)     1:38.66 (34.83)     2:14.55 (35.89)
        2:50.78 (36.23)     3:27.63 (36.85)     4:04.55 (36.92)     4:41.69 (37.14)
        5:18.23 (36.54)     5:52.59 (34.36)                                        
  5 Stevens, Timothy R        32 Evanston Northsh-21  6:20.13    6:12.05    4  
                  33.25     1:08.82 (35.57)     1:45.94 (37.12)     2:23.57 (37.63)
        3:01.45 (37.88)     3:40.27 (38.82)     4:19.81 (39.54)     4:58.72 (38.91)
        5:37.05 (38.33)     6:12.05 (35.00)                                        
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobi, Ryan G            31 Chicago Smelts-21   17:50.00   17:39.09    9  
  2 Markou, Joshua            31 Chicago Smelts-21   18:30.00   19:19.85    7  
  3 Brown, Adam R             32 Elgin Blue Wave-21  19:52.00   19:23.50    6  
  4 Zolmierski, Adam J        30 Elgin Blue Wave-21  21:45.00   21:05.26    5  
  5 Hoff, Tim                 34 Naperville Waves-21 22:00.00   21:15.16    4  
  6 Stevens, Timothy R        32 Evanston Northsh-21 23:00.00   23:04.99    3  
  7 Rigby, Ben                34 Libertyville Mas-21 22:30.00   23:47.22    2  
  8 Smolinski, Michael J      34 Naperville Waves-21 29:00.00   29:19.52    1  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castle, Paul R            34 Elgin Blue Wave-21     27.84      28.16    9  
  2 Milton, Trevis B          34 Galter Swim Club-21    27.50      28.34    7  
  3 Leonard, John             32 Gray Sharks Lean-21    30.11      28.67    6  
  4 Balcer, James A           34 Glenbrook Aquati-21    31.72      29.48    5  
  5 Zolmierski, Adam J        30 Elgin Blue Wave-21     29.74      29.73    4  
  6 Mosley, Thomas J          33 Lincoln-Way Mast-21    30.33      30.16    3  
  7 Sorenson, James E         30 Elgin Blue Wave-21     29.00      31.01    2  
  8 Huskey, Garth             33 Evanston Northsh-21    31.00      31.61    1  
  9 Whitley, Steve            31 Chicago Smelts-21      32.10      31.67  
 10 Wenke, Dave               32 Naperville Waves-21    36.78      35.15  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Patrick            34 Lakeshore Athlet-21  1:02.00    1:00.53    9  
                  29.74     1:00.53 (30.79)                                        
  2 Castle, Paul R            34 Elgin Blue Wave-21   1:01.00    1:02.12    7  
                  29.09     1:02.12 (33.03)                                        
  3 Leonard, John             32 Gray Sharks Lean-21  1:06.10    1:03.31    6  
                  30.36     1:03.31 (32.95)                                        
  4 Balcer, James A           34 Glenbrook Aquati-21  1:06.44    1:04.13    5  
                  31.03     1:04.13 (33.10)                                        
  5 Sorenson, James E         30 Elgin Blue Wave-21   1:05.00    1:05.80    4  
                  32.03     1:05.80 (33.77)                                        
  6 Zolmierski, Adam J        30 Elgin Blue Wave-21   1:08.62    1:06.18    3  
                  31.89     1:06.18 (34.29)                                        
  7 Mosley, Thomas J          33 Lincoln-Way Mast-21  1:10.26    1:06.63    2  
                  32.12     1:06.63 (34.51)                                        
  8 Huskey, Garth             33 Evanston Northsh-21  1:09.00    1:09.04    1  
                  33.42     1:09.04 (35.62)                                        
  9 Laurino, Anthony          32 Chicago Smelts-21    1:15.17    1:12.34  
                  35.76     1:12.34 (36.58)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sorenson, James E         30 Elgin Blue Wave-21   2:28.00    2:26.73    9  
                  33.66     1:10.08 (36.42)     1:48.62 (38.54)     2:26.73 (38.11)
  2 Rawlins, Brian K          33 Lincoln-Way Mast-21  2:45.00    2:27.58    7  
                  36.68     1:14.13 (37.45)     1:52.25 (38.12)     2:27.58 (35.33)
  3 Zolmierski, Adam J        30 Elgin Blue Wave-21   2:35.00    2:32.50    6  
                  34.06     1:13.13 (39.07)     1:53.95 (40.82)     2:32.50 (38.55)
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             32 Gray Sharks Lean-21    30.30      29.60    9  
  2 Markou, Joshua            31 Chicago Smelts-21      29.85      29.70    7  
  3 Galazka, Thomas           33 Barrington Area-21     29.41      29.86    6  
  4 Cook, Daniel A            34 Westloop Athleti-21    30.95      29.94    5  
  5 Brown, Adam R             32 Elgin Blue Wave-21     35.00      30.52    4  
  6 Czupryna, Anthony         34 Gray Sharks Lean-21    32.00      31.15    3  
  7 Balcer, James A           34 Glenbrook Aquati-21    32.58      31.32    2  
  8 Doerr, David T            30 Lakeshore Athlet-21    31.50      31.83    1  
  9 Huskey, Garth             33 Evanston Northsh-21    32.50      33.11  
 10 Rawlins, Brian K          33 Lincoln-Way Mast-21    35.00      33.88  
 11 Lavender, Lemikas R       33 Chicago Smelts-21      33.00      33.90  
 12 Hoff, Tim                 34 Naperville Waves-21    34.00      34.05  
 13 Mosley, Thomas J          33 Lincoln-Way Mast-21    34.14      34.42  
 14 Stevens, Timothy R        32 Evanston Northsh-21    36.24      35.28  
 -- Wenke, Dave               32 Naperville Waves-21    36.75         DQ  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             32 Gray Sharks Lean-21  1:09.14    1:05.37    9  
                  30.08     1:05.37 (35.29)                                        
  2 Galazka, Thomas           33 Barrington Area-21   1:03.65    1:05.73    7  
                  30.42     1:05.73 (35.31)                                        
  3 Cook, Daniel A            34 Westloop Athleti-21  1:06.23    1:06.28    6  
                  31.78     1:06.28 (34.50)                                        
  4 Brown, Adam R             32 Elgin Blue Wave-21   1:15.00    1:06.63    5  
                  31.07     1:06.63 (35.56)                                        
  5 Czupryna, Anthony         34 Gray Sharks Lean-21  1:12.00    1:08.66    4  
                  31.96     1:08.66 (36.70)                                        
  6 Balcer, James A           34 Glenbrook Aquati-21  1:14.36    1:10.01    3  
                  32.41     1:10.01 (37.60)                                        
  7 Niesen, Nate              31 Galter Swim Club-21  1:15.00    1:11.81    2  
                  34.01     1:11.81 (37.80)                                        
  8 Lavender, Lemikas R       33 Chicago Smelts-21    1:13.00    1:14.66    1  
                  34.04     1:14.66 (40.62)                                        
  9 Hoff, Tim                 34 Naperville Waves-21  1:14.00    1:15.00  
                  35.23     1:15.00 (39.77)                                        
 10 Stevens, Timothy R        32 Evanston Northsh-21  1:22.13    1:15.34  
                  35.21     1:15.34 (40.13)                                        
 11 Huskey, Garth             33 Evanston Northsh-21  1:16.00    1:15.99  
                  35.30     1:15.99 (40.69)                                        
 12 Laurino, Anthony          32 Chicago Smelts-21    1:20.65    1:19.95  
                  37.76     1:19.95 (42.19)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Daniel A            34 Westloop Athleti-21  2:25.27    2:24.44    9  
                  32.44     1:08.82 (36.38)     1:46.22 (37.40)     2:24.44 (38.22)
  2 Markou, Joshua            31 Chicago Smelts-21    2:37.00    2:24.90    7  
                  31.64     1:07.97 (36.33)     1:46.61 (38.64)     2:24.90 (38.29)
  3 Brown, Adam R             32 Elgin Blue Wave-21   2:40.00    2:26.96    6  
                  32.34     1:09.69 (37.35)     1:48.44 (38.75)     2:26.96 (38.52)
  4 Lavender, Lemikas R       33 Chicago Smelts-21    2:46.00    2:41.74    5  
                  35.62     1:15.12 (39.50)     1:56.87 (41.75)     2:41.74 (44.87)
  5 Rawlins, Brian K          33 Lincoln-Way Mast-21  2:43.00    2:42.78    4  
                  38.12     1:19.16 (41.04)     2:01.45 (42.29)     2:42.78 (41.33)
  6 Hoff, Tim                 34 Naperville Waves-21  2:45.00    2:43.37    3  
                  37.11     1:18.75 (41.64)     2:01.66 (42.91)     2:43.37 (41.71)
  7 Stevens, Timothy R        32 Evanston Northsh-21  2:49.26    2:48.73    2  
                  38.10     1:19.53 (41.43)     2:03.49 (43.96)     2:48.73 (45.24)
  8 Huskey, Garth             33 Evanston Northsh-21  2:53.00    2:50.40    1  
                  38.53     1:23.30 (44.77)     2:07.55 (44.25)     2:50.40 (42.85)
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Patrick            34 Lakeshore Athlet-21    28.50      26.67    9  
  2 Czupryna, Anthony         34 Gray Sharks Lean-21    27.00      26.85    7  
  3 Castle, Paul R            34 Elgin Blue Wave-21     28.30      27.36    6  
  4 Leonard, John             32 Gray Sharks Lean-21    29.80      27.63    5  
  5 Zolmierski, Adam J        30 Elgin Blue Wave-21     29.28      27.89    4  
  6 Huskey, Garth             33 Evanston Northsh-21    30.00      28.75    3  
  7 Mosley, Thomas J          33 Lincoln-Way Mast-21    28.32      28.93    2  
  8 Whitley, Steve            31 Chicago Smelts-21      30.00      29.37    1  
  9 Smolinski, Michael J      34 Naperville Waves-21    40.00      36.62  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zolmierski, Adam J        30 Elgin Blue Wave-21   1:06.57    1:04.26    9  
                  30.68     1:04.26 (33.58)                                        
  2 Mertz, David J            33 Evanston Northsh-21  1:05.00    1:09.11    7  
                  31.28     1:09.11 (37.83)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rawlins, Brian K          33 Lincoln-Way Mast-21  2:40.00    2:35.15    9  
                  33.30     1:12.63 (39.33)     1:53.47 (40.84)     2:35.15 (41.68)
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobi, Ryan G            31 Chicago Smelts-21      59.00    1:00.24    9  
                  28.17     1:00.24 (32.07)                                        
  2 Doerr, David T            30 Lakeshore Athlet-21    59.25    1:00.42    7  
                  27.06     1:00.42 (33.36)                                        
  3 Leonard, John             32 Gray Sharks Lean-21  1:04.54    1:01.89    6  
                  29.00     1:01.89 (32.89)                                        
  4 Galazka, Thomas           33 Barrington Area-21     58.75    1:02.09    5  
                  29.26     1:02.09 (32.83)                                        
  5 Brown, Adam R             32 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:03.40    4  
                  29.99     1:03.40 (33.41)                                        
  6 Castle, Paul R            34 Elgin Blue Wave-21   1:02.75    1:03.53    3  
                  29.02     1:03.53 (34.51)                                        
  7 Niesen, Nate              31 Galter Swim Club-21  1:06.00    1:05.53    2  
                  31.63     1:05.53 (33.90)                                        
  8 Rawlins, Brian K          33 Lincoln-Way Mast-21  1:04.00    1:06.14    1  
                  31.06     1:06.14 (35.08)                                        
  9 Huskey, Garth             33 Evanston Northsh-21  1:06.00    1:06.56  
                  30.49     1:06.56 (36.07)                                        
 10 Mosley, Thomas J          33 Lincoln-Way Mast-21  1:06.90    1:06.60  
                  30.29     1:06.60 (36.31)                                        
 11 Whitley, Steve            31 Chicago Smelts-21    1:08.00    1:07.38  
                  30.09     1:07.38 (37.29)                                        
 12 Stevens, Timothy R        32 Evanston Northsh-21  1:10.19    1:08.50  
                  32.46     1:08.50 (36.04)                                        
 13 Mertz, David J            33 Evanston Northsh-21  1:06.30    1:08.91  
                  30.89     1:08.91 (38.02)                                        
 14 Lavender, Lemikas R       33 Chicago Smelts-21    1:12.00    1:16.57  
                  36.97     1:16.57 (39.60)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobi, Ryan G            31 Chicago Smelts-21    2:08.00    2:09.26    9  
                  27.62     1:00.33 (32.71)     1:38.37 (38.04)     2:09.26 (30.89)
  2 Brown, Adam R             32 Elgin Blue Wave-21   2:30.00    2:16.21    7  
                  29.17     1:05.91 (36.74)     1:44.08 (38.17)     2:16.21 (32.13)
  3 Doerr, David T            30 Lakeshore Athlet-21  2:20.00    2:16.75    6  
                  28.47     1:03.70 (35.23)     1:44.08 (40.38)     2:16.75 (32.67)
  4 Sorenson, James E         30 Elgin Blue Wave-21   2:30.00    2:29.86    5  
                  29.39     1:06.61 (37.22)     1:54.78 (48.17)     2:29.86 (35.08)
  5 Lavender, Lemikas R       33 Chicago Smelts-21    3:45.00    2:46.19    4  
                  33.88     1:18.90 (45.02)     2:02.94 (44.04)     2:46.19 (43.25)
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobi, Ryan G            31 Chicago Smelts-21    5:00.00    4:36.93    9  
                  28.92   1:37.90 (1:08.98)     2:14.62 (36.72)     2:53.77 (39.15)
        3:33.84 (40.07)                             4:06.22 ( )     4:36.93 (30.71)
  2 Glenn, Mark W             32 Libertyville Mas-21  4:37.43    4:40.48    7  
                  28.12       59.81 (31.69)     1:36.05 (36.24)     2:12.09 (36.04)
        2:51.85 (39.76)     3:32.55 (40.70)     4:06.82 (34.27)     4:40.48 (33.66)
  3 Brown, Adam R             32 Elgin Blue Wave-21   5:15.00    4:55.56    6  
                  30.36     1:06.46 (36.10)     1:46.43 (39.97)     2:25.78 (39.35)
        3:05.11 (39.33)     3:45.77 (40.66)     4:20.66 (34.89)     4:55.56 (34.90)
  4 Rawlins, Brian K          33 Lincoln-Way Mast-21  5:18.00    5:16.25    5  
                  32.55     1:11.06 (38.51)     1:52.64 (41.58)     2:35.27 (42.63)
        3:19.14 (43.87)     4:04.06 (44.92)     4:40.82 (36.76)     5:16.25 (35.43)
  5 Hoff, Tim                 34 Naperville Waves-21  5:30.00    5:18.77    4  
                  35.25     1:15.24 (39.99)     1:59.85 (44.61)     2:42.82 (42.97)
        3:26.10 (43.28)     4:09.20 (43.10)     4:44.37 (35.17)     5:18.77 (34.40)
  6 Castle, Paul R            34 Elgin Blue Wave-21   6:00.00    5:20.25    3  
                  31.58     1:09.94 (38.36)     1:49.23 (39.29)     2:29.85 (40.62)
        3:18.50 (48.65)     4:07.34 (48.84)     4:44.73 (37.39)     5:20.25 (35.52)
  7 Mertz, David J            33 Evanston Northsh-21  5:30.00    5:37.12    2  
                  33.35     1:12.62 (39.27)     1:57.90 (45.28)     2:42.32 (44.42)
        3:30.76 (48.44)     4:19.59 (48.83)     4:59.65 (40.06)     5:37.12 (37.47)
  8 Lavender, Lemikas R       33 Chicago Smelts-21    6:10.00    6:15.78    1  
                  35.09     1:20.92 (45.83)     2:10.45 (49.53)     2:59.69 (49.24)
        3:49.73 (50.04)     4:39.17 (49.44)   6:16.10 (1:36.93)         6:15.78 ( )
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            39 Westloop Athleti-21    21.80      22.07    9  
  2 Kozlowski, Mark S         38 Naperville Waves-21    24.11      23.51    7  
  3 Reader, Paul              37 Buehler Blue Mar-21    24.32      23.81    6  
  4 Bardak, Pete D            36 Naperville Waves-21    24.00      24.24    5  
  5 Postlethwait, Daniel      38 Chicago Smelts-21      24.35      24.33    4  
  6 Mills, Jamie              36 Libertyville Mas-21    24.72      24.37    3  
  7 Mulcahy, Ryan P           35 Lincoln-Way Mast-21    23.50      24.86    2  
  8 Helm, James R             38 Evanston Northsh-21    24.59      24.99    1  
  9 Corr, David               38 Evanston Northsh-21    25.94      25.34  
 10 Shank, Rich               35 Chicago Smelts-21      26.31      25.59  
 11 Boeke, Lonny              35 Westloop Athleti-21    27.00      27.41  
 12 Carr, Scott H             35 Glenbrook Aquati-21    27.56      27.98  
 13 Kelly, Sean O             36 Unattached-0           29.00      28.04  
 14 Chavez, Oscar             38 Elgin Blue Wave-21     30.15      28.97  
 15 Czach, Jesse R            38 Buehler Blue Mar-21    30.00      29.76  
 16 Thoma, Samuel R           36 Galter Swim Club-21    23.98      33.33  
 17 Czapla, Jonathan          38 Elgin Blue Wave-21     33.00      33.61  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            39 Westloop Athleti-21    47.00      48.01    9  
                  23.01       48.01 (25.00)                                        
  2 Mitchell, Justin W        37 Westloop Athleti-21    50.00      50.61    7  
                  24.04       50.61 (26.57)                                        
  3 Reader, Paul              37 Buehler Blue Mar-21    52.48      51.14    6  
                  24.62       51.14 (26.52)                                        
  4 Mills, Jamie              36 Libertyville Mas-21    53.74      53.18    5  
                  25.10       53.18 (28.08)                                        
  5 Jablonski, Scott R        38 Lyons Masters-21       54.85      53.63    4  
                  25.70       53.63 (27.93)                                        
  6 Frank, Daniel             36 Glenbrook Aquati-21    55.80      54.32    3  
  7 Postlethwait, Daniel      38 Chicago Smelts-21      54.35      54.71    1.5
                  26.00       54.71 (28.71)                                        
  7 Straub, Matt              38 Lyons Masters-21       55.64      54.71    1.5
                  26.37       54.71 (28.34)                                        
  9 Scott, Ryan C             35 Westloop Athleti-21    56.00      55.70  
 10 Roessler, Steve           37 Lyons Masters-21       54.85      56.23  
                  26.28       56.23 (29.95)                                        
 11 Corr, David               38 Evanston Northsh-21    57.35      56.55  
                  27.14       56.55 (29.41)                                        
 12 Shank, Rich               35 Chicago Smelts-21      58.60      57.99  
                  27.58       57.99 (30.41)                                        
 13 Voigt, Jeremy             35 Chicago Smelts-21    1:02.00      58.45  
                  27.79       58.45 (30.66)                                        
 14 Swarens, John             35 Chicago Smelts-21    1:03.00      58.60  
                  28.26       58.60 (30.34)                                        
 15 Boeke, Lonny              35 Westloop Athleti-21    58.00    1:00.16  
                  28.52     1:00.16 (31.64)                                        
 16 Carr, Scott H             35 Glenbrook Aquati-21  1:00.43    1:01.02  
                  28.88     1:01.02 (32.14)                                        
 17 Muckerheide, Brad         38 Elgin Blue Wave-21   1:05.00    1:03.02  
                  29.69     1:03.02 (33.33)                                        
 18 Keslosky, Michael A       36 Evanston Northsh-21  1:05.00    1:03.48  
                  29.41     1:03.48 (34.07)                                        
 19 Czach, Jesse R            38 Buehler Blue Mar-21  1:07.00    1:06.40  
                  31.08     1:06.40 (35.32)                                        
 20 Evans, James D            39 Elgin Blue Wave-21   1:08.20    1:06.96  
                  32.01     1:06.96 (34.95)                                        
 21 Hyland, Dave              36 Lyons Masters-21     1:15.00    1:09.97  
                  32.64     1:09.97 (37.33)                                        
 22 Czapla, Jonathan          38 Elgin Blue Wave-21   1:25.85    1:14.12  
                  35.44     1:14.12 (38.68)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            39 Westloop Athleti-21  1:44.00    1:45.08    9  
                  24.07       50.57 (26.50)     1:17.69 (27.12)     1:45.08 (27.39)
  2 Culver, Benjamin B        36 Elgin Blue Wave-21   1:49.50    1:48.39    7  
                  25.05       52.67 (27.62)     1:48.39 (55.72)                    
  3 Mitchell, Justin W        37 Westloop Athleti-21  1:50.00    1:50.08    6  
                  25.01       52.48 (27.47)     1:20.63 (28.15)     1:50.08 (29.45)
  4 Reader, Paul              37 Buehler Blue Mar-21  1:54.98    1:53.79    5  
                  25.38       53.33 (27.95)     1:23.18 (29.85)     1:53.79 (30.61)
  5 Mills, Jamie              36 Libertyville Mas-21  2:01.44    1:57.62    4  
                  27.12       56.55 (29.43)     1:25.94 (29.39)     1:57.62 (31.68)
  6 Parker, Adam B            36 Chicago Smelts-21    2:01.30    2:00.76    3  
                  27.44       57.96 (30.52)     1:29.14 (31.18)     2:00.76 (31.62)
  7 Scott, Ryan C             35 Westloop Athleti-21  2:05.13    2:04.04    2  
                  27.41       58.14 (30.73)     1:30.36 (32.22)     2:04.04 (33.68)
  8 Frank, Daniel             36 Glenbrook Aquati-21  2:05.00    2:04.22    1  
                  29.01     1:00.38 (31.37)     1:31.90 (31.52)     2:04.22 (32.32)
  9 Corr, David               38 Evanston Northsh-21  2:10.30    2:09.90  
                  30.62     1:04.21 (33.59)     1:37.63 (33.42)     2:09.90 (32.27)
 10 Carr, Scott H             35 Glenbrook Aquati-21  2:24.00    2:21.41  
                  31.27     1:07.18 (35.91)     1:44.39 (37.21)     2:21.41 (37.02)
 11 Evans, James D            39 Elgin Blue Wave-21   2:30.19    2:27.98  
                  33.88     1:11.86 (37.98)     1:51.49 (39.63)     2:27.98 (36.49)
 12 Serrano, Eric             39 Naperville Waves-21  2:40.00    2:29.45  
                  33.76     1:09.99 (36.23)     1:45.67 (35.68)     2:29.45 (43.78)
 13 Czach, Jesse R            38 Buehler Blue Mar-21  2:32.00    2:31.09  
                  33.07     1:10.51 (37.44)     1:50.45 (39.94)     2:31.09 (40.64)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        36 Elgin Blue Wave-21   4:57.00    4:50.36    9  
                  25.66       54.32 (28.66)     1:53.10 (58.78)                    
                                                                        3:52.16 ( )
        4:21.80 (29.64)     4:50.36 (28.56)                                        
  2 Reader, Paul              37 Buehler Blue Mar-21  5:14.00    5:09.01    7  
                  27.77       58.29 (30.52)     1:29.03 (30.74)     2:00.08 (31.05)
        2:31.56 (31.48)     3:03.17 (31.61)     3:34.78 (31.61)     4:06.54 (31.76)
        4:38.41 (31.87)     5:09.01 (30.60)                                        
  3 Parker, Adam B            36 Chicago Smelts-21    5:22.52    5:30.03    6  
                  29.61     1:02.32 (32.71)     1:35.21 (32.89)   3:14.89 (1:39.68)
      4:56.27 (1:41.38)     5:30.03 (33.76)                                        
  4 Worthy, Ripley            35 Chicago Smelts-21    6:09.92    5:43.10    5  
                  31.73     1:05.92 (34.19)     1:40.44 (34.52)     2:15.72 (35.28)
        2:50.90 (35.18)     3:26.36 (35.46)     4:01.32 (34.96)     4:35.77 (34.45)
        5:09.81 (34.04)     5:43.10 (33.29)                                        
  5 Thiry, Michael A          37 Chicago Smelts-21    5:55.00    6:00.60    4  
                  31.88     1:06.66 (34.78)     1:42.28 (35.62)     2:18.37 (36.09)
        2:55.65 (37.28)     3:32.88 (37.23)     4:10.07 (37.19)     4:47.09 (37.02)
        5:24.20 (37.11)     6:00.60 (36.40)                                        
  6 Corr, David               38 Evanston Northsh-21  6:00.00    6:12.52    3  
                  33.30     1:10.17 (36.87)     1:47.75 (37.58)     2:25.75 (38.00)
        3:04.53 (38.78)     3:42.85 (38.32)     4:21.67 (38.82)     4:59.72 (38.05)
        5:37.44 (37.72)     6:12.52 (35.08)                                        
  7 Evans, James D            39 Elgin Blue Wave-21   6:46.38    6:44.10    2  
                  35.29     1:14.45 (39.16)     1:55.47 (41.02)     2:36.16 (40.69)
        3:17.57 (41.41)     3:59.07 (41.50)     4:41.39 (42.32)     5:23.26 (41.87)
        6:04.81 (41.55)     6:44.10 (39.29)                                        
  8 Czach, Jesse R            38 Buehler Blue Mar-21  7:02.00    7:03.09    1  
                  37.16     1:19.27 (42.11)     2:02.51 (43.24)     2:46.23 (43.72)
        3:30.02 (43.79)     4:13.39 (43.37)     4:56.57 (43.18)     5:40.46 (43.89)
        6:22.60 (42.14)     7:03.09 (40.49)                                        
  9 Muckerheide, Brad         38 Elgin Blue Wave-21   7:28.00    7:11.80  
                  33.83     1:11.54 (37.71)     1:54.50 (42.96)     2:41.11 (46.61)
        3:26.06 (44.95)     4:12.05 (45.99)     4:58.62 (46.57)     5:44.80 (46.18)
        6:30.36 (45.56)     7:11.80 (41.44)                                        
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        36 Elgin Blue Wave-21  17:00.00   16:42.87    9  
  2 Parker, Adam B            36 Chicago Smelts-21   18:53.20   18:57.43    7  
  3 Corr, David               38 Evanston Northsh-21 22:00.00   22:13.23    6  
  4 Muckerheide, Brad         38 Elgin Blue Wave-21  24:01.40   23:54.01    5  
  5 Serrano, Eric             39 Naperville Waves-21 22:45.00   23:55.28    4  
  6 Evans, James D            39 Elgin Blue Wave-21  24:56.25   24:30.03    3  
  7 Czapla, Jonathan          38 Elgin Blue Wave-21  30:30.00   28:43.32    2  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Justin W        37 Westloop Athleti-21    26.00      25.91    9  
  2 Reader, Paul              37 Buehler Blue Mar-21    30.50      28.38    7  
  3 Postlethwait, Daniel      38 Chicago Smelts-21      29.72      28.75    6  
  4 Thoma, Samuel R           36 Galter Swim Club-21    29.47      29.05    5  
  5 Shank, Rich               35 Chicago Smelts-21      30.39      29.45    4  
  6 Bardak, Pete D            36 Naperville Waves-21    27.00      29.93    3  
  7 Thiry, Michael A          37 Chicago Smelts-21      32.00      31.62    2  
  8 Voigt, Jeremy             35 Chicago Smelts-21      32.50      31.80    1  
  9 Swarens, John             35 Chicago Smelts-21      32.50      31.92  
 10 Boeke, Lonny              35 Westloop Athleti-21    31.00      32.52  
 11 Carr, Scott H             35 Glenbrook Aquati-21    32.34      32.58  
 12 Kelly, Sean O             36 Unattached-0           38.00      36.72  
 13 Czapla, Jonathan          38 Elgin Blue Wave-21     45.00      38.34  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Justin W        37 Westloop Athleti-21    55.00      56.29    9  
                  27.30       56.29 (28.99)                                        
  2 Reader, Paul              37 Buehler Blue Mar-21  1:07.00    1:01.34    7  
                  30.33     1:01.34 (31.01)                                        
  3 Postlethwait, Daniel      38 Chicago Smelts-21    1:03.46    1:02.20    6  
                  30.30     1:02.20 (31.90)                                        
  4 Straub, Matt              38 Lyons Masters-21     1:04.32    1:03.35    5  
                  31.34     1:03.35 (32.01)                                        
  5 Bardak, Pete D            36 Naperville Waves-21    59.00    1:03.66    4  
                  31.18     1:03.66 (32.48)                                        
  6 Shank, Rich               35 Chicago Smelts-21    1:04.77    1:04.02    3  
                  30.71     1:04.02 (33.31)                                        
  7 Worthy, Ripley            35 Chicago Smelts-21    1:07.82    1:04.20    2  
                  31.31     1:04.20 (32.89)                                        
  8 Scott, Ryan C             35 Westloop Athleti-21  1:07.00    1:05.14    1  
                  31.84     1:05.14 (33.30)                                        
  9 Thiry, Michael A          37 Chicago Smelts-21    1:07.20    1:06.49  
                  32.11     1:06.49 (34.38)                                        
 10 Czach, Jesse R            38 Buehler Blue Mar-21  1:22.00    1:22.75  
                  40.13     1:22.75 (42.62)                                        
 11 Evans, James D            39 Elgin Blue Wave-21   1:26.95    1:24.29  
                  41.23     1:24.29 (43.06)                                        
 12 Czapla, Jonathan          38 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:29.09  
                  42.83     1:29.09 (46.26)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Justin W        37 Westloop Athleti-21  1:59.00    2:01.66    9  
                  27.78       58.25 (30.47)     1:29.88 (31.63)     2:01.66 (31.78)
  2 Culver, Benjamin B        36 Elgin Blue Wave-21   2:09.00    2:05.49    7  
                  29.36     1:01.48 (32.12)     1:33.51 (32.03)     2:05.49 (31.98)
  3 Postlethwait, Daniel      38 Chicago Smelts-21    2:27.00    2:20.43    6  
                  33.08     1:09.00 (35.92)     1:45.79 (36.79)     2:20.43 (34.64)
  4 Scott, Ryan C             35 Westloop Athleti-21  2:21.85    2:22.53    5  
                  33.48     1:09.32 (35.84)     1:45.85 (36.53)     2:22.53 (36.68)
  5 Worthy, Ripley            35 Chicago Smelts-21    2:25.77    2:28.39    4  
                  35.87     1:12.92 (37.05)     1:50.86 (37.94)     2:28.39 (37.53)
  6 Moffitt, Michael J        35 Sheridan Swim Te-21  2:44.99    2:28.75    3  
                1:12.65     1:51.82 (39.17)     2:28.75 (36.93)                    
  7 Parker, Adam B            36 Chicago Smelts-21    2:21.55    2:29.25    2  
                  35.63     1:13.84 (38.21)     1:52.12 (38.28)     2:29.25 (37.13)
  8 Thiry, Michael A          37 Chicago Smelts-21    2:25.00    2:34.41    1  
                  37.34     1:15.83 (38.49)     1:55.25 (39.42)     2:34.41 (39.16)
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Mark S         38 Naperville Waves-21    30.58      29.64    9  
  2 Thiry, Michael A          37 Chicago Smelts-21      31.60      31.75    7  
  3 Jablonski, Scott R        38 Lyons Masters-21       31.00      31.78    6  
  4 Helm, James R             38 Evanston Northsh-21    33.11      32.61    5  
  5 Moffitt, Michael J        35 Sheridan Swim Te-21    33.99      32.92    4  
  6 Shank, Rich               35 Chicago Smelts-21      35.25      34.81    3  
  7 Leibov, Bradley H         39 Evanston Northsh-21    36.69      35.79    2  
  8 Kelly, Sean O             36 Unattached-0           37.00      37.57    1  
  9 Hyland, Dave              36 Lyons Masters-21       40.00      37.75  
 10 Evans, James D            39 Elgin Blue Wave-21     36.38      37.97  
 11 Czach, Jesse R            38 Buehler Blue Mar-21    40.00      38.80  
 12 Roessler, Steve           37 Lyons Masters-21       31.00      39.18  
 13 Czapla, Jonathan          38 Elgin Blue Wave-21     55.00      44.38  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Mark S         38 Naperville Waves-21  1:06.33    1:04.80    9  
                  30.16     1:04.80 (34.64)                                        
  2 Worthy, Ripley            35 Chicago Smelts-21    1:12.98    1:09.01    7  
                  33.26     1:09.01 (35.75)                                        
  3 Thiry, Michael A          37 Chicago Smelts-21    1:10.40    1:10.83    6  
                  33.51     1:10.83 (37.32)                                        
  4 Moffitt, Michael J        35 Sheridan Swim Te-21  1:15.99    1:13.86    5  
                  34.22     1:13.86 (39.64)                                        
  5 Swarens, John             35 Chicago Smelts-21    1:08.00    1:16.59    4  
                  34.68     1:16.59 (41.91)                                        
  6 Serrano, Eric             39 Naperville Waves-21  1:23.00    1:18.39    3  
                  37.65     1:18.39 (40.74)                                        
  7 Evans, James D            39 Elgin Blue Wave-21   1:23.50    1:23.76    2  
                  39.53     1:23.76 (44.23)                                        
  8 Czach, Jesse R            38 Buehler Blue Mar-21  1:29.00    1:26.63    1  
                  40.05     1:26.63 (46.58)                                        
  9 Czapla, Jonathan          38 Elgin Blue Wave-21   1:50.00    1:44.30  
                  48.33     1:44.30 (55.97)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Mark S         38 Naperville Waves-21  2:28.33    2:22.20    9  
                  32.24     1:07.62 (35.38)     1:44.18 (36.56)     2:22.20 (38.02)
  2 Worthy, Ripley            35 Chicago Smelts-21    2:43.83    2:32.07    7  
                  36.15     1:14.47 (38.32)     1:53.28 (38.81)     2:32.07 (38.79)
  3 Thiry, Michael A          37 Chicago Smelts-21    2:35.80    2:33.47    6  
                  33.51     1:11.55 (38.04)     1:50.88 (39.33)     2:33.47 (42.59)
  4 Parker, Adam B            36 Chicago Smelts-21    2:35.60    2:35.70    5  
                  36.08     1:16.31 (40.23)     1:55.58 (39.27)     2:35.70 (40.12)
  5 Corr, David               38 Evanston Northsh-21  3:00.00    2:50.42    4  
                  39.84     1:23.07 (43.23)     2:08.03 (44.96)     2:50.42 (42.39)
  6 Voigt, Jeremy             35 Chicago Smelts-21    3:00.00    2:51.79    3  
                  37.89     1:21.97 (44.08)     2:07.96 (45.99)     2:51.79 (43.83)
  7 Moffitt, Michael J        35 Sheridan Swim Te-21  3:15.99    2:57.84    2  
                  40.41     1:28.83 (48.42)     2:16.77 (47.94)     2:57.84 (41.07)
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        36 Elgin Blue Wave-21     25.00      24.66    9  
  2 Bardak, Pete D            36 Naperville Waves-21    25.00      25.93    7  
  3 Frank, Daniel             36 Glenbrook Aquati-21    27.80      26.24    6  
  4 Postlethwait, Daniel      38 Chicago Smelts-21      26.76      26.39    5  
  5 Straub, Matt              38 Lyons Masters-21       27.21      26.79    4  
  6 Mills, Jamie              36 Libertyville Mas-21    27.25      27.46    3  
  7 Roessler, Steve           37 Lyons Masters-21       28.00      27.68    2  
  8 Scott, Chad               38 Libertyville Mas-21    28.00      27.82    1  
  9 Shank, Rich               35 Chicago Smelts-21      29.58      28.15  
 10 Corr, David               38 Evanston Northsh-21    28.64      28.21  
 10 Swarens, John             35 Chicago Smelts-21      30.80      28.21  
 12 Moffitt, Michael J        35 Sheridan Swim Te-21    28.59      28.26  
 13 Jablonski, Scott R        38 Lyons Masters-21       28.00      28.50  
 14 Boeke, Lonny              35 Westloop Athleti-21    30.00      31.46  
 15 Muckerheide, Brad         38 Elgin Blue Wave-21     37.89      33.49  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        36 Elgin Blue Wave-21     54.50      55.04    9  
                  25.39       55.04 (29.65)                                        
  2 Bardak, Pete D            36 Naperville Waves-21    56.50      57.09    7  
                  26.66       57.09 (30.43)                                        
  3 Frank, Daniel             36 Glenbrook Aquati-21    59.80      58.38    6  
                  27.54       58.38 (30.84)                                        
  4 Worthy, Ripley            35 Chicago Smelts-21    1:01.97    1:00.49    5  
                  28.67     1:00.49 (31.82)                                        
  5 Postlethwait, Daniel      38 Chicago Smelts-21    1:02.25    1:01.08    4  
                  28.62     1:01.08 (32.46)                                        
  6 Mulcahy, Ryan P           35 Lincoln-Way Mast-21    59.00    1:01.52    3  
                  28.88     1:01.52 (32.64)                                        
  7 Miall, Merlin C           35 Chicago Blue Dol-21  1:10.00    1:02.36    2  
                  28.85     1:02.36 (33.51)                                        
  8 Moffitt, Michael J        35 Sheridan Swim Te-21  1:08.99    1:08.23    1  
                  33.14     1:08.23 (35.09)                                        
  9 Swarens, John             35 Chicago Smelts-21    1:02.00    1:09.09  
                  29.90     1:09.09 (39.19)                                        
 10 Voigt, Jeremy             35 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:10.91  
                  32.69     1:10.91 (38.22)                                        
 11 Boeke, Lonny              35 Westloop Athleti-21  1:09.00    1:11.00  
                  32.21     1:11.00 (38.79)                                        
 12 Evans, James D            39 Elgin Blue Wave-21   1:29.30    1:24.39  
                  40.48     1:24.39 (43.91)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szabados, Bela            39 Westloop Athleti-21  1:56.00    2:01.28    9  
                  25.57       54.81 (29.24)     1:26.71 (31.90)     2:01.28 (34.57)
  2 Culver, Benjamin B        36 Elgin Blue Wave-21   2:03.00    2:03.59    7  
                  26.43       57.17 (30.74)     1:30.17 (33.00)     2:03.59 (33.42)
  3 Bardak, Pete D            36 Naperville Waves-21  2:20.00    2:16.75    6  
                  31.12     1:06.74 (35.62)     1:41.90 (35.16)     2:16.75 (34.85)
  4 Worthy, Ripley            35 Chicago Smelts-21    2:34.69    2:21.92    5  
                  31.96     1:08.04 (36.08)     1:44.69 (36.65)     2:21.92 (37.23)
  5 Postlethwait, Daniel      38 Chicago Smelts-21    2:25.00    2:22.16    4  
                  30.17     1:05.74 (35.57)     1:44.07 (38.33)     2:22.16 (38.09)
  6 Miall, Merlin C           35 Chicago Blue Dol-21  2:45.00    2:33.02    3  
                  31.44     1:08.85 (37.41)     1:49.65 (40.80)     2:33.02 (43.37)
  7 Swarens, John             35 Chicago Smelts-21    3:30.00    3:01.07    2  
                  35.91     1:21.32 (45.41)     2:10.83 (49.51)     3:01.07 (50.24)
  8 Muckerheide, Brad         38 Elgin Blue Wave-21   3:15.00    3:37.42    1  
                  38.77     1:25.62 (46.85)     2:24.86 (59.24)   3:37.42 (1:12.56)
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Mark S         38 Naperville Waves-21  1:02.00    1:00.26    9  
                  28.62     1:00.26 (31.64)                                        
  2 Reader, Paul              37 Buehler Blue Mar-21  1:02.22    1:00.84    7  
                  27.82     1:00.84 (33.02)                                        
  3 Bardak, Pete D            36 Naperville Waves-21  1:00.00    1:01.13    6  
                  28.10     1:01.13 (33.03)                                        
  4 Corr, David               38 Evanston Northsh-21  1:06.80    1:05.26    5  
                  30.78     1:05.26 (34.48)                                        
  5 Shank, Rich               35 Chicago Smelts-21    1:06.13    1:06.62    4  
                  29.03     1:06.62 (37.59)                                        
  6 Mulcahy, Ryan P           35 Lincoln-Way Mast-21    59.00    1:06.64    3  
                  30.82     1:06.64 (35.82)                                        
  7 Voigt, Jeremy             35 Chicago Smelts-21    1:11.00    1:08.48    2  
                  31.78     1:08.48 (36.70)                                        
  8 Helm, James R             38 Evanston Northsh-21  1:06.77    1:08.98    1  
                  32.34     1:08.98 (36.64)                                        
  9 Boeke, Lonny              35 Westloop Athleti-21  1:07.00    1:09.89  
                  32.52     1:09.89 (37.37)                                        
 10 Swarens, John             35 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:10.56  
                  33.84     1:10.56 (36.72)                                        
 11 Chavez, Oscar             38 Elgin Blue Wave-21   1:17.39    1:14.78  
                  34.67     1:14.78 (40.11)                                        
 12 Czach, Jesse R            38 Buehler Blue Mar-21  1:18.00    1:18.75  
                  36.35     1:18.75 (42.40)                                        
 13 Kelly, Sean O             36 Unattached-0         1:15.00    1:22.75  
                  37.78     1:22.75 (44.97)                                        
 14 Czapla, Jonathan          38 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:34.46  
                  43.01     1:34.46 (51.45)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        36 Elgin Blue Wave-21   2:04.00    2:02.62    9  
                  25.57       57.33 (31.76)     1:34.48 (37.15)     2:02.62 (28.14)
  2 Mitchell, Justin W        37 Westloop Athleti-21  2:05.00    2:05.54    7  
                  27.45       58.55 (31.10)     1:35.78 (37.23)     2:05.54 (29.76)
  3 Reader, Paul              37 Buehler Blue Mar-21  2:25.00    2:12.93    6  
                  28.58     1:02.81 (34.23)     1:42.89 (40.08)     2:12.93 (30.04)
  4 Kozlowski, Mark S         38 Naperville Waves-21  2:20.00    2:13.87    5  
                  28.53     1:03.57 (35.04)     1:41.22 (37.65)     2:13.87 (32.65)
  5 Bardak, Pete D            36 Naperville Waves-21  2:08.00    2:17.27    4  
                  28.16     1:03.14 (34.98)     1:44.07 (40.93)     2:17.27 (33.20)
  6 Scott, Chad               38 Libertyville Mas-21  2:17.17    2:18.88    3  
                  29.13     1:05.18 (36.05)     1:47.40 (42.22)     2:18.88 (31.48)
  7 Parker, Adam B            36 Chicago Smelts-21    2:20.12    2:21.30    2  
                  29.36     1:06.25 (36.89)     1:48.61 (42.36)     2:21.30 (32.69)
  8 Frank, Daniel             36 Glenbrook Aquati-21  2:28.00    2:21.72    1  
                  29.10     1:08.33 (39.23)     1:49.46 (41.13)     2:21.72 (32.26)
  9 Boeke, Lonny              35 Westloop Athleti-21  2:25.00    2:31.95  
                  31.86     1:10.64 (38.78)     1:56.52 (45.88)     2:31.95 (35.43)
 10 Swarens, John             35 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:36.01  
                  30.42     1:12.33 (41.91)     2:01.33 (49.00)     2:36.01 (34.68)
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        36 Elgin Blue Wave-21   4:21.00    4:19.21    9  
                  25.86       56.60 (30.74)     1:29.72 (33.12)     2:02.88 (33.16)
        2:41.68 (38.80)     3:20.83 (39.15)     3:50.09 (29.26)     4:19.21 (29.12)
  2 Worthy, Ripley            35 Chicago Smelts-21    5:15.39    5:01.65    7  
                  31.35     1:06.44 (35.09)     1:45.31 (38.87)     2:24.40 (39.09)
        3:06.72 (42.32)     3:50.23 (43.51)     4:26.96 (36.73)     5:01.65 (34.69)
  3 Thiry, Michael A          37 Chicago Smelts-21    5:30.00    5:26.60    6  
                  35.41     1:15.40 (39.99)     1:57.94 (42.54)     2:40.60 (42.66)
        3:26.90 (46.30)     4:11.47 (44.57)     4:50.27 (38.80)     5:26.60 (36.33)
  4 Voigt, Jeremy             35 Chicago Smelts-21    5:45.00    5:30.33    5  
                  34.73     1:16.80 (42.07)     1:59.65 (42.85)     2:42.39 (42.74)
        3:28.33 (45.94)     4:15.14 (46.81)     4:53.76 (38.62)     5:30.33 (36.57)
  5 Evans, James D            39 Elgin Blue Wave-21   6:30.81    6:17.14    4  
                  42.91     1:32.24 (49.33)     2:22.57 (50.33)     3:11.17 (48.60)
        4:01.52 (50.35)     4:53.30 (51.78)     5:37.82 (44.52)     6:17.14 (39.32)
  6 Muckerheide, Brad         38 Elgin Blue Wave-21   6:50.69    7:06.63    3  
                  41.45     1:31.13 (49.68)     2:22.40 (51.27)     3:15.00 (52.60)
      4:23.18 (1:08.18)   5:34.53 (1:11.35)     6:22.11 (47.58)     7:06.63 (44.52)
 -- Parker, Adam B            36 Chicago Smelts-21    4:59.62         DQ  
                  32.60     1:10.52 (37.92)     1:49.01 (38.49)     2:27.60 (38.59)
        3:11.09 (43.49)     3:54.94 (43.85)     4:29.12 (34.18)          DQ (33.40)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Patrick J        41 Evanston Northsh-21    23.80      23.62    9  
  2 Cunningham, Brian D       40 Evanston Northsh-21    25.69      23.79    7  
  3 Kriegsmann, Karl          43 Evanston Northsh-21    24.69      23.86    6  
  4 McQuet, Rick              44 Unattached-0           25.00      23.98    5  
  5 Grotke, Kevin A           40 Lincoln-Way Mast-21    24.50      24.46    4  
  6 Moser, Jeff E             42 Lakeshore Athlet-21    28.00      24.55    3  
  7 Espino, Rudy A            44 Chicago Smelts-21      29.00      25.33    2  
  8 Rodriguez, Romel          42 Chicago Smelts-21      26.85      26.56    1  
  9 Miller, Jeremy C          44 Deerfield Master-21    28.50      26.79  
 10 Leiter, Matt T            40 Lakeshore Athlet-21    30.00      27.00  
 11 Waechter, Michael         44 Galter Swim Club-21    27.33      27.70  
 12 Tiedemann, Lance          43 Evanston Northsh-21    29.00      27.91  
 13 English, Mike             41 Lincoln-Way Mast-21    27.66      27.98  
 14 Balian, Michael           40 Elgin Blue Wave-21     32.00      31.85  
 15 Fitzpatrick, Mike         43 Westloop Athleti-21    30.00      33.65  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Jeff H          43 Unattached-0           53.77      51.90    9  
                  25.24       51.90 (26.66)                                        
  2 Bennett, Patrick J        41 Evanston Northsh-21    55.10      51.97    7  
                  24.63       51.97 (27.34)                                        
  3 Moser, Jeff E             42 Lakeshore Athlet-21    58.00      52.63    6  
                  25.37       52.63 (27.26)                                        
  4 Urban, Mark               43 Mt Greenwood Mas-21    53.21      52.88    5  
                  25.14       52.88 (27.74)                                        
  5 McQuet, Rick              44 Unattached-0           55.00      53.16    4  
                  25.94       53.16 (27.22)                                        
  6 Hemenway, Mike P          44 Vision Quest Rum-21    54.85      54.41    3  
                  26.22       54.41 (28.19)                                        
  7 Melcher, Scott            41 Libertyville Mas-21    56.87      56.30    2  
                  26.65       56.30 (29.65)                                        
  8 Credit, Rob               42 Lyons Masters-21       55.30      56.51    1  
                  26.13       56.51 (30.38)                                        
  9 Kubicek, David M          44 Elgin Blue Wave-21     57.52      57.90  
                  27.29       57.90 (30.61)                                        
 10 Mattson, Mark E           42 Naperville Waves-21    57.20      58.18  
                  28.13       58.18 (30.05)                                        
 11 Weigand, TJ               40 Westloop Athleti-21    55.00      58.90  
                  27.08       58.90 (31.82)                                        
 12 English, Mike             41 Lincoln-Way Mast-21    59.00    1:00.52  
                  28.26     1:00.52 (32.26)                                        
 13 Waechter, Michael         44 Galter Swim Club-21  1:01.50    1:01.51  
                  28.95     1:01.51 (32.56)                                        
 14 Buchta, Andrew P          42 Elgin Blue Wave-21   1:03.00    1:03.44  
                  29.44     1:03.44 (34.00)                                        
 15 Stephenson, Samuel H      43 Chicago Smelts-21    1:06.00    1:03.58  
                  30.87     1:03.58 (32.71)                                        
 16 Michuda, Robert           42 Libertyville Mas-21  1:06.00    1:03.68  
                  30.46     1:03.68 (33.22)                                        
 17 Myers, Fred M             41 Chicago Smelts-21    1:05.00    1:05.88  
                  31.87     1:05.88 (34.01)                                        
 18 Zhu, Gaofeng              43 Elgin Blue Wave-21   1:16.00    1:13.86  
                  35.62     1:13.86 (38.24)                                        
 19 Balian, Michael           40 Elgin Blue Wave-21   1:16.00    1:16.64  
                  36.50     1:16.64 (40.14)                                        
 20 Fitzpatrick, Mike         43 Westloop Athleti-21  1:15.00    1:17.31  
                1:17.50         1:17.31 ( )                                        
 21 Tratt, Kerric             41 Elgin Blue Wave-21   1:56.00    1:34.33  
                  45.50     1:34.33 (48.83)                                        
 22 Diwan, Sachin B           43 Evanston Northsh-21  2:00.00    1:36.71  
                  43.84     1:36.71 (52.87)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McQuet, Rick              44 Unattached-0         1:55.00    1:58.10    9  
                  27.00       56.09 (29.09)     1:27.02 (30.93)     1:58.10 (31.08)
  2 Bennett, Patrick J        41 Evanston Northsh-21  2:05.70    2:00.28    7  
                  27.36       57.12 (29.76)     1:28.41 (31.29)     2:00.28 (31.87)
  3 Mattson, Mark E           42 Naperville Waves-21  2:04.20    2:07.03    6  
                  29.11     1:01.35 (32.24)     1:34.55 (33.20)     2:07.03 (32.48)
  4 Espino, Rudy A            44 Chicago Smelts-21    2:22.00    2:11.85    5  
                  31.27     1:04.62 (33.35)     1:38.40 (33.78)     2:11.85 (33.45)
  5 Kubicek, David M          44 Elgin Blue Wave-21   2:16.23    2:12.31    4  
                  29.85     1:03.59 (33.74)     1:38.49 (34.90)     2:12.31 (33.82)
  6 Leyba, Christopher        43 Elgin Blue Wave-21   2:19.00    2:18.18    3  
                  33.09     1:07.55 (34.46)     1:43.18 (35.63)     2:18.18 (35.00)
  7 Miller, Jeremy C          44 Deerfield Master-21  2:24.00    2:23.78    2  
                  33.14     1:09.29 (36.15)     1:46.79 (37.50)     2:23.78 (36.99)
  8 Balian, Michael           40 Elgin Blue Wave-21   2:50.00    2:52.94    1  
                  38.91     1:23.50 (44.59)     2:10.43 (46.93)     2:52.94 (42.51)
  9 Searle, Ron               42 Elgin Blue Wave-21   2:52.00    2:53.89  
                  36.18     1:18.30 (42.12)     2:05.01 (46.71)     2:53.89 (48.88)
 10 Tratt, Kerric             41 Elgin Blue Wave-21   3:58.00    3:41.22  
                  51.15     1:47.10 (55.95)     2:45.41 (58.31)     3:41.22 (55.81)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              43 Buehler Blue Mar-21  5:03.85    5:04.53    9  
                  27.89       57.88 (29.99)     1:28.18 (30.30)     1:58.45 (30.27)
        2:29.02 (30.57)     2:59.81 (30.79)     3:30.72 (30.91)     4:01.77 (31.05)
        4:33.00 (31.23)     5:04.53 (31.53)                                        
  2 Mattson, Mark E           42 Naperville Waves-21  5:50.20    5:49.98    7  
                  30.67     1:05.36 (34.69)     1:41.28 (35.92)     2:17.15 (35.87)
        2:52.59 (35.44)     3:27.90 (35.31)     4:03.29 (35.39)     4:39.14 (35.85)
        5:15.48 (36.34)     5:49.98 (34.50)                                        
  3 Espino, Rudy A            44 Chicago Smelts-21    6:19.00    5:50.17    6  
                  31.84     1:06.97 (35.13)     1:41.95 (34.98)     2:17.37 (35.42)
        2:52.80 (35.43)     3:28.33 (35.53)     4:04.34 (36.01)     4:39.68 (35.34)
        5:15.47 (35.79)     5:50.17 (34.70)                                        
  4 Weigand, TJ               40 Westloop Athleti-21  5:45.00    5:56.29    5  
                  31.59     1:05.07 (33.48)     1:39.98 (34.91)     2:15.14 (35.16)
        2:51.13 (35.99)     3:27.89 (36.76)     4:04.89 (37.00)     4:42.43 (37.54)
        5:19.48 (37.05)     5:56.29 (36.81)                                        
  5 Kubicek, David M          44 Elgin Blue Wave-21   6:10.70    6:04.66    4  
                  31.45     1:07.20 (35.75)     1:43.83 (36.63)     2:20.82 (36.99)
        2:58.32 (37.50)     3:36.42 (38.10)     4:14.34 (37.92)     4:52.67 (38.33)
        5:30.53 (37.86)     6:04.66 (34.13)                                        
  6 Leyba, Christopher        43 Elgin Blue Wave-21   6:16.00    6:07.03    3  
                  33.54     1:08.88 (35.34)     1:45.82 (36.94)     2:23.25 (37.43)
        3:01.14 (37.89)     3:38.66 (37.52)     4:16.45 (37.79)     4:53.98 (37.53)
      6:07.38 (1:13.40)         6:07.03 ( )                                        
  7 Clark, Brian              42 Libertyville Mas-21  7:40.00    7:27.24    2  
                  36.59     1:19.51 (42.92)     2:04.40 (44.89)     2:50.04 (45.64)
        3:37.84 (47.80)     4:24.50 (46.66)     5:11.25 (46.75)     5:58.83 (47.58)
        6:45.06 (46.23)     7:27.24 (42.18)                                        
  8 Balian, Michael           40 Elgin Blue Wave-21   8:17.00    8:00.74    1  
                  42.79     1:29.07 (46.28)     2:17.63 (48.56)     3:05.48 (47.85)
        3:56.02 (50.54)     4:45.83 (49.81)     5:36.15 (50.32)     6:26.59 (50.44)
        7:15.81 (49.22)     8:00.74 (44.93)                                        
  9 Searle, Ron               42 Elgin Blue Wave-21   8:04.00    8:00.99  
                  38.55     1:22.18 (43.63)     2:08.56 (46.38)     2:56.98 (48.42)
        3:45.90 (48.92)     4:35.33 (49.43)     5:26.35 (51.02)     6:18.03 (51.68)
        7:10.08 (52.05)     8:00.99 (50.91)                                        
 10 Zhu, Gaofeng              43 Elgin Blue Wave-21   8:17.00    8:11.52  
                  41.05     1:26.74 (45.69)     2:15.21 (48.47)     3:04.06 (48.85)
        3:53.89 (49.83)     4:45.72 (51.83)     5:38.00 (52.28)     6:29.56 (51.56)
        7:22.16 (52.60)     8:11.52 (49.36)                                        
 11 Tratt, Kerric             41 Elgin Blue Wave-21   9:30.00   10:07.00  
                  51.33     1:49.53 (58.20)   2:49.82 (1:00.29)   3:51.36 (1:01.54)
      4:55.07 (1:03.71)   5:58.34 (1:03.27)   7:00.80 (1:02.46)   8:03.67 (1:02.87)
      9:06.03 (1:02.36)  10:07.00 (1:00.97)                                        
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            40 Lakeshore Athlet-21 21:00.00   20:01.20    9  
  2 Fogel, George E           42 Lakeshore Athlet-21 20:30.10   20:19.14    7  
  3 Mattson, Mark E           42 Naperville Waves-21 20:20.20   20:45.59    6  
  4 Leyba, Christopher        43 Elgin Blue Wave-21  21:15.00   21:17.78    5  
  5 Bennett, Patrick J        41 Evanston Northsh-21 22:40.00   21:34.56    4  
  6 Kubicek, David M          44 Elgin Blue Wave-21  22:24.00   21:58.43    3  
  7 Buchta, Andrew P          42 Elgin Blue Wave-21  26:15.00   24:16.73    2  
  8 Drever, Ross B            41 Naperville Waves-21 25:25.00   24:54.81    1  
  9 Strauder, Robert L        40 Evanston Northsh-21 26:06.69   26:12.22  
 10 Zhu, Gaofeng              43 Elgin Blue Wave-21  30:00.00   26:28.21  
 11 Clark, Brian              42 Libertyville Mas-21 26:00.00   26:30.40  
 12 Balian, Michael           40 Elgin Blue Wave-21  30:22.00   29:24.30  
 13 Searle, Ron               42 Elgin Blue Wave-21  28:00.00   29:38.93  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carl, Scott A             41 Lincoln-Way Mast-21    27.89      27.60    9  
  2 Cunningham, Brian D       40 Evanston Northsh-21    29.69      28.13    7  
  3 Myers, Fred M             41 Chicago Smelts-21      33.00      33.04    6  
  4 English, Mike             41 Lincoln-Way Mast-21    33.80      33.49    5  
  5 Waechter, Michael         44 Galter Swim Club-21    36.50      35.34    4  
  6 Clark, Brian              42 Libertyville Mas-21    39.00      37.69    3  
  7 Drever, Ross B            41 Naperville Waves-21    42.00      38.75    2  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, TR                 40 Evanston Northsh-21    54.74      55.43    9  
                  26.41       55.43 (29.02)                                        
  2 Carl, Scott A             41 Lincoln-Way Mast-21  1:02.20      58.70    7  
                  28.13       58.70 (30.57)                                        
  3 Urban, Mark               43 Mt Greenwood Mas-21    59.33      59.49    6  
                  29.11       59.49 (30.38)                                        
  4 Moser, Jeff E             42 Lakeshore Athlet-21  1:05.00    1:00.88    5  
                  29.80     1:00.88 (31.08)                                        
  5 Colburn, Christopher M    41 Academy Bullets-21   1:05.50    1:04.99    4  
                  31.32     1:04.99 (33.67)                                        
  6 Fogel, George E           42 Lakeshore Athlet-21  1:05.61    1:06.29    3  
                  32.74     1:06.29 (33.55)                                        
  7 Thayer, Jason W           41 Lyons Masters-21     1:06.00    1:06.33    2  
                  32.38     1:06.33 (33.95)                                        
  8 English, Mike             41 Lincoln-Way Mast-21  1:10.45    1:11.76    1  
                  34.40     1:11.76 (37.36)                                        
  9 Myers, Fred M             41 Chicago Smelts-21    1:13.00    1:11.95  
                  34.98     1:11.95 (36.97)                                        
 10 Clark, Brian              42 Libertyville Mas-21  1:35.00    1:29.11  
                  42.99     1:29.11 (46.12)                                        
 11 Searle, Ron               42 Elgin Blue Wave-21   1:35.00    1:35.64  
                  45.66     1:35.64 (49.98)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, TR                 40 Evanston Northsh-21  2:01.23    1:58.15    9  
                  28.95     1:00.46 (31.51)     1:31.94 (31.48)     1:58.15 (26.21)
  2 Kriegsmann, Karl          43 Evanston Northsh-21  2:19.69    2:10.54    7  
                  31.16     1:04.10 (32.94)   2:10.83 (1:06.73)         2:10.54 ( )
  3 Mattson, Mark E           42 Naperville Waves-21  2:22.20    2:21.95    6  
                  33.91     1:09.90 (35.99)     1:46.64 (36.74)     2:21.95 (35.31)
  4 English, Mike             41 Lincoln-Way Mast-21  2:32.00    2:33.32    5  
                  35.89     1:13.71 (37.82)     1:52.93 (39.22)     2:33.32 (40.39)
  5 Myers, Fred M             41 Chicago Smelts-21    2:42.00    2:39.30    4  
                  38.92     1:19.74 (40.82)     2:01.68 (41.94)     2:39.30 (37.62)
  6 Leyba, Christopher        43 Elgin Blue Wave-21   2:51.00    2:46.47    3  
                  40.57     1:22.12 (41.55)     2:05.39 (43.27)     2:46.47 (41.08)
  7 Tibbs, Patrick T          42 Chicago Smelts-21    2:50.00    2:53.18    2  
                  39.75     1:25.18 (45.43)     2:09.54 (44.36)     2:53.18 (43.64)
  8 Searle, Ron               42 Elgin Blue Wave-21   3:25.00    3:29.38    1  
                  47.00     1:39.69 (52.69)     2:34.29 (54.60)     3:29.38 (55.09)
  9 Clark, Brian              42 Libertyville Mas-21  3:30.00    3:30.71  
                  46.26     1:40.06 (53.80)     2:37.96 (57.90)     3:30.71 (52.75)
 10 Zhu, Gaofeng              43 Elgin Blue Wave-21   3:05.00    3:49.00  
                  50.85     1:48.59 (57.74)     2:48.11 (59.52)   3:49.00 (1:00.89)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, TR                 40 Evanston Northsh-21    28.19      29.47    9  
  2 Grotke, Kevin A           40 Lincoln-Way Mast-21    29.50      29.52    7  
  3 Cunningham, Brian D       40 Evanston Northsh-21    33.69      31.10    6  
  4 Espino, Rudy A            44 Chicago Smelts-21      35.00      31.34    5  
  5 Credit, Rob               42 Lyons Masters-21       31.13      31.40    4  
  6 Weigand, TJ               40 Westloop Athleti-21    30.00      31.50    3  
  7 Bennett, Patrick J        41 Evanston Northsh-21    33.00      31.94    2  
  8 Pollowy, Tim              44 Naperville Waves-21    33.50      32.01    1  
  9 Leiter, Matt T            40 Lakeshore Athlet-21    35.00      35.02  
 10 Zhu, Gaofeng              43 Elgin Blue Wave-21     41.00      37.41  
 11 Searle, Ron               42 Elgin Blue Wave-21     42.00      41.88  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grotke, Kevin A           40 Lincoln-Way Mast-21  1:05.84    1:05.00    9  
                  31.06     1:05.00 (33.94)                                        
  2 Pollowy, Tim              44 Naperville Waves-21  1:14.00    1:09.49    7  
                  33.53     1:09.49 (35.96)                                        
  3 Weigand, TJ               40 Westloop Athleti-21  1:08.00    1:10.31    6  
                  32.85     1:10.31 (37.46)                                        
  4 Bennett, Patrick J        41 Evanston Northsh-21  1:12.50    1:10.67    5  
                  32.29     1:10.67 (38.38)                                        
  5 Morrison, John            40 Lakeshore Athlet-21  1:12.40    1:10.74    4  
                  33.05     1:10.74 (37.69)                                        
  6 Espino, Rudy A            44 Chicago Smelts-21    1:16.00    1:11.34    3  
                  33.25     1:11.34 (38.09)                                        
  7 Mattson, Mark E           42 Naperville Waves-21  1:13.20    1:12.82    2  
                  34.73     1:12.82 (38.09)                                        
  8 Rodriguez, Romel          42 Chicago Smelts-21    1:15.72    1:16.48    1  
                  36.90     1:16.48 (39.58)                                        
  9 Zhu, Gaofeng              43 Elgin Blue Wave-21   1:24.17    1:24.58  
                  40.43     1:24.58 (44.15)                                        
 10 Searle, Ron               42 Elgin Blue Wave-21   1:41.00    1:34.75  
                  44.44     1:34.75 (50.31)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grotke, Kevin A           40 Lincoln-Way Mast-21  2:15.50    2:21.02    9  
                  32.07     1:03.09 (31.02)     1:36.30 (33.21)     2:21.02 (44.72)
  2 Urban, Mark               43 Mt Greenwood Mas-21  2:28.76    2:26.37    7  
                  32.92     1:09.43 (36.51)     1:47.36 (37.93)     2:26.37 (39.01)
  3 Espino, Rudy A            44 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:31.89    6  
                  33.93     1:12.12 (38.19)     1:52.03 (39.91)     2:31.89 (39.86)
  4 Weigand, TJ               40 Westloop Athleti-21  2:31.00    2:33.15    5  
                  33.90     1:12.22 (38.32)     1:52.27 (40.05)     2:33.15 (40.88)
  5 Pollowy, Tim              44 Naperville Waves-21  2:45.00    2:35.74    4  
                  34.88     1:14.56 (39.68)     1:54.91 (40.35)     2:35.74 (40.83)
  6 Mattson, Mark E           42 Naperville Waves-21  2:40.20    2:35.95    3  
                  34.89     1:14.25 (39.36)     1:54.83 (40.58)     2:35.95 (41.12)
  7 Leyba, Christopher        43 Elgin Blue Wave-21   2:56.00    2:54.73    2  
                  41.18     1:25.43 (44.25)     2:10.79 (45.36)     2:54.73 (43.94)
 -- Clark, Brian              42 Libertyville Mas-21  3:41.00         DQ  
                  28.70        DQ (3:15.66)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Brian D       40 Evanston Northsh-21    26.69      25.12    9  
  2 Grotke, Kevin A           40 Lincoln-Way Mast-21    27.99      25.46    7  
  3 Carl, Scott A             41 Lincoln-Way Mast-21    26.17      25.54    6  
  4 Fletcher, Jeff H          43 Unattached-0           26.20      26.14    5  
  5 McQuet, Rick              44 Unattached-0           26.00      26.25    4  
  6 Moser, Jeff E             42 Lakeshore Athlet-21    29.00      26.44    3  
  7 Bennett, Patrick J        41 Evanston Northsh-21    29.60      27.17    2  
  8 Hemenway, Mike P          44 Vision Quest Rum-21    27.55      27.41    1  
  9 Colburn, Christopher M    41 Academy Bullets-21     27.75      27.45  
 10 Credit, Rob               42 Lyons Masters-21       27.64      27.53  
 11 Thayer, Jason W           41 Lyons Masters-21       29.00      28.15  
 12 Fogel, George E           42 Lakeshore Athlet-21    27.70      28.23  
 13 Kubicek, David M          44 Elgin Blue Wave-21     29.80      28.96  
 14 Stephenson, Samuel H      43 Chicago Smelts-21      33.00      32.91  
 15 Waechter, Michael         44 Galter Swim Club-21    33.39      33.36  
 16 Buchta, Andrew P          42 Elgin Blue Wave-21     33.10      34.74  
 17 Zhu, Gaofeng              43 Elgin Blue Wave-21     39.00      36.97  
 18 Balian, Michael           40 Elgin Blue Wave-21     40.69      41.08  
 19 Tratt, Kerric             41 Elgin Blue Wave-21     52.00      49.21  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kriegsmann, Karl          43 Evanston Northsh-21    57.69      56.87    9  
                  26.30       56.87 (30.57)                                        
  2 Carl, Scott A             41 Lincoln-Way Mast-21    57.20      57.97    7  
                  26.92       57.97 (31.05)                                        
  3 Moser, Jeff E             42 Lakeshore Athlet-21  1:02.00      58.93    6  
                  27.26       58.93 (31.67)                                        
  4 McQuet, Rick              44 Unattached-0           58.00      59.36    5  
                  27.40       59.36 (31.96)                                        
  5 Ackerman, Mark L          42 Chicago Blue Dol-21  1:00.29    1:01.74    4  
                  28.85     1:01.74 (32.89)                                        
  6 Morrison, John            40 Lakeshore Athlet-21  1:03.00    1:02.99    3  
                  29.91     1:02.99 (33.08)                                        
  7 Kubicek, David M          44 Elgin Blue Wave-21   1:04.10    1:09.67    2  
                  30.88     1:09.67 (38.79)                                        
  8 Drever, Ross B            41 Naperville Waves-21  1:25.00    1:26.94    1  
                  37.82     1:26.94 (49.12)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Patrick J        41 Evanston Northsh-21  2:29.70    2:31.98    9  
                  32.69     1:09.95 (37.26)     1:50.30 (40.35)     2:31.98 (41.68)
  2 Pollowy, Tim              44 Naperville Waves-21  2:45.00    2:35.89    7  
                  33.38     1:11.15 (37.77)     1:51.74 (40.59)     2:35.89 (44.15)
  3 Leyba, Christopher        43 Elgin Blue Wave-21   2:44.00    2:52.59    6  
                  36.91     1:18.78 (41.87)     2:04.67 (45.89)     2:52.59 (47.92)
  4 Tibbs, Patrick T          42 Chicago Smelts-21    3:10.00    3:13.28    5  
                  43.11     1:31.24 (48.13)     2:20.63 (49.39)     3:13.28 (52.65)
  5 Myers, Fred M             41 Chicago Smelts-21    3:39.00    3:17.40    4  
                  42.93     1:32.96 (50.03)     2:24.84 (51.88)     3:17.40 (52.56)
 -- Tratt, Kerric             41 Elgin Blue Wave-21   5:00.00         DQ  
                  54.83   2:01.66 (1:06.83)   3:13.68 (1:12.02)        DQ (1:13.27)
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, TR                 40 Evanston Northsh-21    55.45      55.96    9  
                  25.25       55.96 (30.71)                                        
  2 Moser, Jeff E             42 Lakeshore Athlet-21  1:08.00    1:00.47    7  
                  27.90     1:00.47 (32.57)                                        
  3 Kriegsmann, Karl          43 Evanston Northsh-21  1:03.69    1:00.77    6  
                  27.15     1:00.77 (33.62)                                        
  4 Carl, Scott A             41 Lincoln-Way Mast-21  1:01.15    1:01.02    5  
                  27.08     1:01.02 (33.94)                                        
  5 Cunningham, Brian D       40 Evanston Northsh-21  1:09.69    1:01.19    4  
                  27.34     1:01.19 (33.85)                                        
  6 Grotke, Kevin A           40 Lincoln-Way Mast-21    59.30    1:01.44    3  
                  29.63     1:01.44 (31.81)                                        
  7 Bennett, Patrick J        41 Evanston Northsh-21  1:02.30    1:03.53    2  
                  30.21     1:03.53 (33.32)                                        
  8 Morrison, John            40 Lakeshore Athlet-21  1:03.00    1:04.65    1  
                  30.08     1:04.65 (34.57)                                        
  9 Pollowy, Tim              44 Naperville Waves-21  1:10.00    1:05.78  
                  32.51     1:05.78 (33.27)                                        
 10 Kubicek, David M          44 Elgin Blue Wave-21   1:06.90    1:06.27  
                  30.32     1:06.27 (35.95)                                        
 11 Rodriguez, Romel          42 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:09.29  
                  32.92     1:09.29 (36.37)                                        
 12 Stephenson, Samuel H      43 Chicago Smelts-21    1:18.00    1:13.82  
                  34.75     1:13.82 (39.07)                                        
 13 Tiedemann, Lance          43 Evanston Northsh-21  1:11.00    1:14.85  
                  35.74     1:14.85 (39.11)                                        
 14 Miller, Jeremy C          44 Deerfield Master-21  1:15.00    1:17.67  
                  38.20     1:17.67 (39.47)                                        
 15 Drever, Ross B            41 Naperville Waves-21  1:25.00    1:22.20  
                  36.53     1:22.20 (45.67)                                        
 16 Zhu, Gaofeng              43 Elgin Blue Wave-21   1:28.48    1:24.07  
                  40.14     1:24.07 (43.93)                                        
 17 Searle, Ron               42 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:28.51  
                  42.69     1:28.51 (45.82)                                        
 18 Balian, Michael           40 Elgin Blue Wave-21   1:30.69    1:31.77  
                  43.45     1:31.77 (48.32)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raese, TR                 40 Evanston Northsh-21  2:03.23    2:06.46    9  
                  27.46     1:00.26 (32.80)     1:37.63 (37.37)     2:06.46 (28.83)
  2 Urban, Mark               43 Mt Greenwood Mas-21  2:08.00    2:08.90    7  
                  28.24     1:01.62 (33.38)     1:39.37 (37.75)     2:08.90 (29.53)
  3 Grotke, Kevin A           40 Lincoln-Way Mast-21  2:11.84    2:12.68    6  
                  27.30     1:04.26 (36.96)     1:40.51 (36.25)     2:12.68 (32.17)
  4 Carl, Scott A             41 Lincoln-Way Mast-21  2:11.11    2:19.35    5  
                  26.81     1:00.59 (33.78)     1:44.16 (43.57)     2:19.35 (35.19)
  5 Mattson, Mark E           42 Naperville Waves-21  2:21.20    2:20.76    4  
                  30.29     1:06.47 (36.18)     1:47.53 (41.06)     2:20.76 (33.23)
  6 Fogel, George E           42 Lakeshore Athlet-21  2:20.49    2:24.02    3  
                  29.76     1:06.35 (36.59)     1:50.57 (44.22)     2:24.02 (33.45)
  7 Espino, Rudy A            44 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:25.37    2  
                  25.19       42.21 (17.02)     1:07.90 (25.69)   2:25.37 (1:17.47)
  8 Pollowy, Tim              44 Naperville Waves-21  2:30.00    2:26.32    1  
                  32.15     1:11.25 (39.10)     1:51.84 (40.59)     2:26.32 (34.48)
  9 Kubicek, David M          44 Elgin Blue Wave-21   2:26.31    2:32.54  
                  30.67     1:11.56 (40.89)     1:56.76 (45.20)     2:32.54 (35.78)
 10 Leyba, Christopher        43 Elgin Blue Wave-21   2:36.00    2:40.34  
                  36.02     1:19.47 (43.45)     2:05.68 (46.21)     2:40.34 (34.66)
 11 Stephenson, Samuel H      43 Chicago Smelts-21    2:50.00    2:46.56  
                  35.29     1:21.00 (45.71)     2:10.01 (49.01)     2:46.56 (36.55)
 12 Buchta, Andrew P          42 Elgin Blue Wave-21   2:50.00    2:55.69  
                  36.98     1:26.04 (49.06)     2:16.68 (50.64)     2:55.69 (39.01)
 13 Searle, Ron               42 Elgin Blue Wave-21   3:30.00    3:21.35  
                  43.33     1:35.68 (52.35)     2:35.58 (59.90)     3:21.35 (45.77)
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grotke, Kevin A           40 Lincoln-Way Mast-21  5:15.50    4:50.39    9  
                  29.15     1:02.81 (33.66)     1:42.12 (39.31)     2:22.23 (40.11)
        3:00.99 (38.76)     3:40.81 (39.82)     4:17.21 (36.40)     4:50.39 (33.18)
  2 Wendt, Dan                40 Chicago Masters-21   5:30.00    4:53.25    7  
                  30.52     1:04.81 (34.29)     1:42.64 (37.83)     2:19.39 (36.75)
        3:02.13 (42.74)     3:45.13 (43.00)     4:19.56 (34.43)     4:53.25 (33.69)
  3 Mattson, Mark E           42 Naperville Waves-21  5:26.20    5:11.51    6  
                  32.82     1:11.50 (38.68)     1:51.55 (40.05)     2:31.18 (39.63)
        3:14.44 (43.26)     3:58.91 (44.47)     4:35.98 (37.07)     5:11.51 (35.53)
  4 Pollowy, Tim              44 Naperville Waves-21  6:00.00    5:25.77    5  
                  34.32     1:12.97 (38.65)     1:58.81 (45.84)     2:42.87 (44.06)
        3:27.11 (44.24)     4:10.78 (43.67)     4:49.92 (39.14)     5:25.77 (35.85)
  5 Kubicek, David M          44 Elgin Blue Wave-21   5:15.20    5:31.69    4  
                  31.05     1:11.21 (40.16)     1:55.11 (43.90)     2:39.54 (44.43)
        3:26.78 (47.24)     4:14.76 (47.98)     4:53.85 (39.09)     5:31.69 (37.84)
  6 Leyba, Christopher        43 Elgin Blue Wave-21   5:46.00    5:41.90    3  
                  36.74     1:18.19 (41.45)     2:03.51 (45.32)     2:47.62 (44.11)
        3:37.16 (49.54)     4:27.49 (50.33)     5:05.90 (38.41)     5:41.90 (36.00)
  7 Drever, Ross B            41 Naperville Waves-21  7:00.00    6:50.56    2  
                  40.87     1:31.69 (50.82)     2:26.39 (54.70)     3:19.59 (53.20)
      4:20.23 (1:00.64)   5:24.64 (1:04.41)     6:08.79 (44.15)     6:50.56 (41.77)
  8 Tratt, Kerric             41 Elgin Blue Wave-21   9:00.00    9:29.88    1  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              48 Fossil Fish-21         22.60      23.29    9  
  2 Borkowski, John A         45 Naperville Waves-21    23.55      23.99    7  
  3 Malas, Bryan              45 Lakeshore Athlet-21    23.00      24.00    6  
  4 Stori, Mark D             47 Chicago Masters-21     24.00      24.30    5  
  5 Widlacki, Stan M          47 Naperville Waves-21    26.00      24.84    4  
  6 Kaneshiro, Knoel K        45 Unattached-0           25.40      25.14    3  
  7 Kurza, Ron A              45 Naperville Waves-21    25.69      25.38    2  
  8 Peebles, Brent            45 Flying Carp Swim-21    25.81      25.58    1  
  9 McKeon, David             49 Lakeshore Athlet-21    25.00      26.03  
 10 Gerlach, Fritz            46 Naperville Waves-21    26.50      26.48  
 11 Wright, Kurt A            45 Lakeshore Athlet-21    28.15      26.93  
 12 Robesky, James W          46 Sheridan Swim Te-21    28.00      27.09  
 13 Richert, John W           47 Libertyville Mas-21    26.25      27.45  
 14 Costello, John J          46 Lyons Masters-21       26.50      27.63  
 15 Garza, David M            45 Naperville Waves-21    29.00      28.40  
 16 Sobiesczyk, James         46 Chicago Smelts-21      30.00      28.90  
 17 Cohen, James              45 Elgin Blue Wave-21     30.00      29.30  
 18 Marcy, Peter              45 Galter Swim Club-21    27.00      29.49  
 19 Prillaman, Fred C         47 Unattached-0           35.00      30.62  
 20 Armand, Greg W            49 Harbor Hurricane-21    31.00      31.39  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              48 Fossil Fish-21         51.90      50.71    9  
                  24.05       50.71 (26.66)                                        
  2 Borkowski, John A         45 Naperville Waves-21    52.94      53.68    7  
                  24.98       53.68 (28.70)                                        
  3 Barger, Joe A             46 Unattached-0           53.50      53.81    6  
                  25.68       53.81 (28.13)                                        
  4 Malas, Bryan              45 Lakeshore Athlet-21    50.20      53.93    5  
                  25.11       53.93 (28.82)                                        
  5 Haggett, Dave G           48 Buehler Blue Mar-21    54.50      54.67    4  
                  25.90       54.67 (28.77)                                        
  6 Kurza, Ron A              45 Naperville Waves-21    55.69      56.19    3  
  7 Enright, Jerome F         48 Elgin Blue Wave-21     57.50      57.05    2  
                  26.86       57.05 (30.19)                                        
  8 Peebles, Brent            45 Flying Carp Swim-21    58.87      58.33    1  
                  27.41       58.33 (30.92)                                        
  9 Schiesl, Michael          46 Academy Bullets-21     59.00      58.35  
                  27.96       58.35 (30.39)                                        
 10 Wright, Kurt A            45 Lakeshore Athlet-21  1:00.21      58.61  
                  27.73       58.61 (30.88)                                        
 11 McKeon, David             49 Lakeshore Athlet-21    59.50      59.13  
                  28.85       59.13 (30.28)                                        
 12 Figg, Steven J            46 Chicago Smelts-21    1:01.84      59.74  
                  28.89       59.74 (30.85)                                        
 13 Robesky, James W          46 Sheridan Swim Te-21  1:00.00      59.93  
                  27.79       59.93 (32.14)                                        
 14 Garza, David M            45 Naperville Waves-21  1:05.00    1:03.50  
                  31.01     1:03.50 (32.49)                                        
 15 Sobiesczyk, James         46 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:06.78  
                  30.75     1:06.78 (36.03)                                        
 16 Haberstich, Brian         46 Naperville Waves-21  1:06.00    1:07.49  
                  32.36     1:07.49 (35.13)                                        
 17 Schoser, John C           47 Northwestern Aqu-21  1:08.76    1:08.14  
                  33.45     1:08.14 (34.69)                                        
 18 Caffero, Louie            49 Elgin Blue Wave-21   1:07.00    1:09.51  
                  32.62     1:09.51 (36.89)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendel, David             46 Evanston Northsh-21  1:55.59    1:56.74    9  
                  27.33       56.44 (29.11)     1:26.42 (29.98)     1:56.74 (30.32)
  2 Bey, Jim                  47 Naperville Waves-21  1:55.00    1:59.15    7  
                  27.07       56.87 (29.80)     1:27.73 (30.86)     1:59.15 (31.42)
  3 Borkowski, John A         45 Naperville Waves-21  1:59.55    2:01.11    6  
                  27.72       58.34 (30.62)     1:29.88 (31.54)     2:01.11 (31.23)
  4 Haggett, Dave G           48 Buehler Blue Mar-21  2:00.00    2:02.31    5  
                  26.89       57.00 (30.11)     1:28.48 (31.48)     2:02.31 (33.83)
  5 Mc Keever, Patrick H      45 East Bank Club-21    2:07.69    2:04.67    4  
                  28.45       59.39 (30.94)     1:31.87 (32.48)     2:04.67 (32.80)
  6 Kurza, Ron A              45 Naperville Waves-21  2:06.69    2:07.86    3  
                  29.34     1:01.09 (31.75)     1:34.13 (33.04)     2:07.86 (33.73)
  7 McKeon, David             49 Lakeshore Athlet-21  2:10.00    2:09.03    2  
                  30.00     1:02.43 (32.43)     1:36.00 (33.57)     2:09.03 (33.03)
  8 Wright, Kurt A            45 Lakeshore Athlet-21  2:10.24    2:10.72    1  
                  30.16     1:02.73 (32.57)     1:37.31 (34.58)     2:10.72 (33.41)
  9 Knipstein, Steve C        48 Lyons Masters-21     2:11.46    2:11.53  
                  30.05     1:01.98 (31.93)     1:36.08 (34.10)     2:11.53 (35.45)
 10 Swiss, Tom                46 Chicago Smelts-21    2:10.00    2:13.84  
                  29.01     1:01.59 (32.58)     1:37.76 (36.17)     2:13.84 (36.08)
 11 Figg, Steven J            46 Chicago Smelts-21    2:11.86    2:14.05  
                  31.60     1:05.17 (33.57)     1:39.26 (34.09)     2:14.05 (34.79)
 12 Robesky, James W          46 Sheridan Swim Te-21  2:20.00    2:17.35  
                  30.62     1:04.29 (33.67)     1:40.43 (36.14)     2:17.35 (36.92)
 13 Roscher, Jim              49 Elgin Blue Wave-21   2:25.00    2:21.63  
                  31.82     1:08.21 (36.39)     1:46.14 (37.93)     2:21.63 (35.49)
 14 Bland, Steven             46 Elgin Blue Wave-21   2:24.00    2:28.76  
                  32.21     1:06.83 (34.62)     1:45.47 (38.64)     2:28.76 (43.29)
 15 Peebles, Brent            45 Flying Carp Swim-21  2:30.90    2:30.02  
                  25.68     1:09.81 (44.13)     1:51.07 (41.26)     2:30.02 (38.95)
 16 Caffero, Louie            49 Elgin Blue Wave-21   2:39.00    2:34.55  
                  35.15     1:13.82 (38.67)     1:54.52 (40.70)     2:34.55 (40.03)
 17 Armand, Greg W            49 Harbor Hurricane-21  2:45.00    2:37.59  
                  34.36     1:13.72 (39.36)     1:55.09 (41.37)     2:37.59 (42.50)
 18 Wilson, Alexander M       49 Unattached-0         2:52.41    2:45.15  
                  36.39     1:16.49 (40.10)     1:59.97 (43.48)     2:45.15 (45.18)
 19 Marsh, Edward T           48 Elgin Blue Wave-21   2:58.40    2:53.46  
                  38.19     1:21.85 (43.66)     2:08.28 (46.43)     2:53.46 (45.18)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cordero, Billy            45 Chicago Masters-21   5:26.00    5:22.77    9  
                  29.91     1:02.47 (32.56)     1:35.49 (33.02)     2:08.20 (32.71)
        2:41.10 (32.90)     3:13.57 (32.47)     3:45.92 (32.35)     4:18.19 (32.27)
        4:50.82 (32.63)     5:22.77 (31.95)                                        
  2 Bey, Jim                  47 Naperville Waves-21  5:20.00    5:33.28    7  
                  28.67       59.78 (31.11)     1:31.72 (31.94)     2:04.48 (32.76)
        2:37.51 (33.03)     3:11.45 (33.94)     3:45.83 (34.38)     4:20.93 (35.10)
        4:56.93 (36.00)     5:33.28 (36.35)                                        
  3 McKeon, David             49 Lakeshore Athlet-21  6:10.00    6:05.31    6  
                  32.59     1:08.46 (35.87)     1:45.10 (36.64)     2:22.48 (37.38)
        2:59.94 (37.46)     3:37.23 (37.29)     4:15.54 (38.31)     4:54.01 (38.47)
        5:31.29 (37.28)     6:05.31 (34.02)                                        
  4 Figg, Steven J            46 Chicago Smelts-21    6:19.69    6:11.71    5  
                  32.79     1:08.49 (35.70)     1:46.47 (37.98)     2:24.72 (38.25)
        3:02.78 (38.06)     3:41.36 (38.58)     4:19.72 (38.36)     4:58.53 (38.81)
        5:36.24 (37.71)     6:11.71 (35.47)                                        
  5 Bland, Steven             46 Elgin Blue Wave-21   6:25.00    6:26.87    4  
                  34.93     1:12.77 (37.84)     1:51.47 (38.70)     2:30.74 (39.27)
        3:10.37 (39.63)     3:50.04 (39.67)     4:30.09 (40.05)     5:10.08 (39.99)
        5:49.71 (39.63)     6:26.87 (37.16)                                        
  6 Roscher, Jim              49 Elgin Blue Wave-21   7:00.85    6:51.62    3  
                  35.17     1:14.26 (39.09)     1:56.25 (41.99)     2:38.68 (42.43)
        3:21.60 (42.92)     4:05.03 (43.43)     4:48.31 (43.28)     5:31.47 (43.16)
        6:13.37 (41.90)     6:51.62 (38.25)                                        
  7 Caffero, Louie            49 Elgin Blue Wave-21   7:07.00    7:18.77    2  
                  37.72     1:19.59 (41.87)     2:04.26 (44.67)     2:49.17 (44.91)
        3:35.08 (45.91)     4:21.01 (45.93)     5:07.12 (46.11)     5:52.31 (45.19)
        6:36.42 (44.11)     7:18.77 (42.35)                                        
  8 Marsh, Edward T           48 Elgin Blue Wave-21   8:00.40    8:14.48    1  
                  41.18     1:27.41 (46.23)     2:16.31 (48.90)     3:07.18 (50.87)
        3:58.67 (51.49)     4:50.10 (51.43)     5:42.00 (51.90)     6:34.05 (52.05)
        7:25.23 (51.18)     8:14.48 (49.25)                                        
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              49 Naperville Waves-21 19:30.00   18:10.69    9  
  2 Cordero, Billy            45 Chicago Masters-21  19:00.00   18:56.27    7  
  3 Figg, Steven J            46 Chicago Smelts-21   25:00.00   22:10.13    6  
  4 McKeon, David             49 Lakeshore Athlet-21 22:30.00   22:12.81    5  
  5 Bland, Steven             46 Elgin Blue Wave-21  23:05.00   22:32.01    4  
  6 Roscher, Jim              49 Elgin Blue Wave-21  27:02.00   24:51.23    3  
  7 Armand, Greg W            49 Harbor Hurricane-21 24:00.00   25:22.62    2  
  8 Reid, Roger               45 Naperville Waves-21 26:00.00   26:57.00    1  
  9 Marsh, Edward T           48 Elgin Blue Wave-21  28:33.10   27:16.06  
 10 Caffero, Louie            49 Elgin Blue Wave-21  27:07.00   27:23.91  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              45 Lakeshore Athlet-21    25.10      25.56    9  
  2 Tuchler, Jim              48 Fossil Fish-21         26.40      25.77    7  
  3 Stori, Mark D             47 Chicago Masters-21     27.00      28.12    6  
  4 Cordero, Billy            45 Chicago Masters-21     28.49      29.55    5  
  5 McKeon, David             49 Lakeshore Athlet-21    30.00      31.87    4  
  6 Figg, Steven J            46 Chicago Smelts-21      33.30      32.35    3  
  7 Gerlach, Fritz            46 Naperville Waves-21    35.50      34.33    2  
  8 Owens, Bill               49 Evanston Northsh-21    41.00      43.11    1  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              45 Lakeshore Athlet-21    55.40      58.36    9  
                  27.78       58.36 (30.58)                                        
  2 Pushka, Dave              49 Naperville Waves-21    59.10      59.41    7  
                  29.27       59.41 (30.14)                                        
  3 Cordero, Billy            45 Chicago Masters-21   1:02.50    1:02.30    6  
                  29.79     1:02.30 (32.51)                                        
  4 Schiesl, Michael          46 Academy Bullets-21   1:08.00    1:07.67    5  
                  33.27     1:07.67 (34.40)                                        
  5 Figg, Steven J            46 Chicago Smelts-21    1:12.23    1:10.68    4  
                  34.52     1:10.68 (36.16)                                        
  6 Haggett, Dave G           48 Buehler Blue Mar-21  1:09.00    1:13.82    3  
                  36.25     1:13.82 (37.57)                                        
  7 Gerlach, Fritz            46 Naperville Waves-21  1:15.00    1:15.87    2  
                  38.04     1:15.87 (37.83)                                        
  8 Owens, Bill               49 Evanston Northsh-21  1:31.00    1:33.76    1  
                  45.15     1:33.76 (48.61)                                        
  9 Marsh, Edward T           48 Elgin Blue Wave-21   1:39.96    1:38.50  
                  47.85     1:38.50 (50.65)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              49 Naperville Waves-21  2:10.10    2:08.48    9  
                  30.42     1:03.13 (32.71)     1:36.40 (33.27)     2:08.48 (32.08)
  2 Cordero, Billy            45 Chicago Masters-21   2:18.50    2:19.26    7  
                  33.10     1:08.58 (35.48)     1:43.96 (35.38)     2:19.26 (35.30)
  3 Figg, Steven J            46 Chicago Smelts-21    2:40.00    2:39.50    6  
                  37.90     1:17.97 (40.07)     1:59.45 (41.48)     2:39.50 (40.05)
  4 Swiss, Tom                46 Chicago Smelts-21    2:40.00    2:43.55    5  
                  35.07     1:16.27 (41.20)     1:59.79 (43.52)     2:43.55 (43.76)
  5 Gerlach, Fritz            46 Naperville Waves-21  2:50.00    2:51.39    4  
                  41.94     1:25.61 (43.67)     2:10.44 (44.83)     2:51.39 (40.95)
  6 Marcy, Peter              45 Galter Swim Club-21  2:42.50    2:52.19    3  
                                1:21.71 ( )   2:52.19 (1:30.48)                    
  7 Roscher, Jim              49 Elgin Blue Wave-21   3:20.00    3:01.16    2  
                  40.81     1:26.73 (45.92)     2:14.37 (47.64)     3:01.16 (46.79)
  8 Wilson, Alexander M       49 Unattached-0         3:04.27    3:01.69    1  
                  42.44     1:27.86 (45.42)     2:14.95 (47.09)     3:01.69 (46.74)
  9 Anolick, Simon B          47 Evanston Northsh-21  2:51.00    3:02.38  
                  41.62     1:26.80 (45.18)     2:15.37 (48.57)     3:02.38 (47.01)
 10 Bland, Steven             46 Elgin Blue Wave-21   3:02.00    3:03.41  
                  43.70     1:31.22 (47.52)     2:18.16 (46.94)     3:03.41 (45.25)
 11 Owens, Bill               49 Evanston Northsh-21  3:30.00    3:33.64  
                  50.20     1:46.73 (56.53)     2:41.60 (54.87)     3:33.64 (52.04)
 12 Marsh, Edward T           48 Elgin Blue Wave-21   3:42.36    3:45.31  
                  49.93     1:47.72 (57.79)   2:48.26 (1:00.54)     3:45.31 (57.05)
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              48 Fossil Fish-21         28.40      27.90    9  
  2 Swiss, Tom                46 Chicago Smelts-21      30.80      29.65    7  
  3 Malas, Bryan              45 Lakeshore Athlet-21    31.00      30.94    6  
  4 Ackermann, David A        47 Evanston Northsh-21    30.69      31.46    5  
  5 Widlacki, Stan M          47 Naperville Waves-21    32.83      32.09    4  
  6 Lane, Michael             45 Naperville Waves-21    33.00      32.38    3  
  7 Costello, John J          46 Lyons Masters-21       31.50      32.69    2  
  8 Haggett, Dave G           48 Buehler Blue Mar-21    31.00      32.75    1  
  9 Barger, Joe A             46 Unattached-0           35.00      32.97  
 10 Gerlach, Fritz            46 Naperville Waves-21    33.50      33.41  
 11 Campbell, Glenn T         49 Naperville Waves-21    36.00      34.43  
 12 Anolick, Simon B          47 Evanston Northsh-21    35.00      34.50  
 13 Robesky, James W          46 Sheridan Swim Te-21    35.00      35.09  
 14 Roscher, Jim              49 Elgin Blue Wave-21     36.21      35.71  
 15 Richert, John W           47 Libertyville Mas-21    33.73      35.94  
 16 Garza, David M            45 Naperville Waves-21    35.00      36.22  
 17 Schoser, John C           47 Northwestern Aqu-21    36.60      37.00  
 18 Hintz, Tom                46 Unattached-0           37.00      37.24  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stori, Mark D             47 Chicago Masters-21   1:05.00    1:05.98    9  
                  31.45     1:05.98 (34.53)                                        
  2 Swiss, Tom                46 Chicago Smelts-21    1:08.50    1:08.36    7  
                  31.74     1:08.36 (36.62)                                        
  3 Ackermann, David A        47 Evanston Northsh-21  1:07.69    1:09.53    6  
                  33.29     1:09.53 (36.24)                                        
  4 Wendel, David             46 Evanston Northsh-21  1:14.60    1:09.89    5  
                  33.38     1:09.89 (36.51)                                        
  5 Widlacki, Stan M          47 Naperville Waves-21  1:12.00    1:11.03    4  
                  33.18     1:11.03 (37.85)                                        
  6 Costello, John J          46 Lyons Masters-21     1:09.60    1:12.96    3  
                  33.24     1:12.96 (39.72)                                        
  7 Gerlach, Fritz            46 Naperville Waves-21  1:15.00    1:14.80    2  
                  36.43     1:14.80 (38.37)                                        
  8 Robesky, James W          46 Sheridan Swim Te-21  1:20.00    1:17.25    1  
                  36.70     1:17.25 (40.55)                                        
  9 Schoser, John C           47 Northwestern Aqu-21  1:18.60    1:19.28  
                  38.35     1:19.28 (40.93)                                        
 10 Hintz, Tom                46 Unattached-0         1:20.00    1:19.41  
                  37.97     1:19.41 (41.44)                                        
 11 Cohen, James              45 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:19.67  
                  36.23     1:19.67 (43.44)                                        
 12 Garza, David M            45 Naperville Waves-21  1:20.00    1:21.66  
                  38.55     1:21.66 (43.11)                                        
 13 Roscher, Jim              49 Elgin Blue Wave-21   1:24.24    1:22.02  
                  38.59     1:22.02 (43.43)                                        
 14 Owens, Bill               49 Evanston Northsh-21  1:33.00    1:41.54  
                  48.82     1:41.54 (52.72)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              48 Fossil Fish-21       2:14.90    2:13.22    9  
                  30.09     1:03.41 (33.32)     1:37.96 (34.55)     2:13.22 (35.26)
  2 Pushka, Dave              49 Naperville Waves-21  2:25.50    2:23.94    7  
                  33.05     1:09.59 (36.54)     1:46.96 (37.37)     2:23.94 (36.98)
  3 Swiss, Tom                46 Chicago Smelts-21    2:40.00    2:34.02    6  
                  33.00     1:10.99 (37.99)     1:51.99 (41.00)     2:34.02 (42.03)
  4 Ackermann, David A        47 Evanston Northsh-21  2:36.69    2:34.84    5  
                  35.08     1:14.74 (39.66)     1:54.99 (40.25)     2:34.84 (39.85)
  5 Widlacki, Stan M          47 Naperville Waves-21  2:40.00    2:41.67    4  
                  35.76     1:14.80 (39.04)     1:57.40 (42.60)     2:41.67 (44.27)
  6 Brandt, Mark W            47 Tri Smart Master-21  2:37.30    2:42.73    3  
                  35.84     1:16.60 (40.76)     1:59.28 (42.68)     2:42.73 (43.45)
  7 Gerlach, Fritz            46 Naperville Waves-21  2:48.00    2:46.60    2  
                  37.66     1:20.12 (42.46)     2:04.09 (43.97)     2:46.60 (42.51)
  8 Anolick, Simon B          47 Evanston Northsh-21  2:55.00    2:48.91    1  
                  38.25     1:21.85 (43.60)     2:06.12 (44.27)     2:48.91 (42.79)
  9 Schoser, John C           47 Northwestern Aqu-21  2:46.70    2:50.38  
                  38.86     1:21.09 (42.23)     2:05.33 (44.24)     2:50.38 (45.05)
 10 Lane, Michael             45 Naperville Waves-21  2:50.00    2:51.45  
                  37.32     1:20.81 (43.49)     2:06.12 (45.31)     2:51.45 (45.33)
 11 Hintz, Tom                46 Unattached-0         3:30.00    2:56.10  
                  40.95     1:24.94 (43.99)     2:10.91 (45.97)     2:56.10 (45.19)
 12 Garza, David M            45 Naperville Waves-21  3:00.00    2:59.39  
                  40.18     1:25.08 (44.90)     2:12.71 (47.63)     2:59.39 (46.68)
 13 Roscher, Jim              49 Elgin Blue Wave-21   3:15.00    3:04.49  
                  39.28     1:25.68 (46.40)     2:14.55 (48.87)     3:04.49 (49.94)
 14 Wilson, Alexander M       49 Unattached-0         3:23.32    3:14.17  
                  44.65     1:33.64 (48.99)     2:23.29 (49.65)     3:14.17 (50.88)
 15 Owens, Bill               49 Evanston Northsh-21  3:25.00    3:33.52  
                  48.19     1:42.12 (53.93)     2:37.73 (55.61)     3:33.52 (55.79)
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              48 Fossil Fish-21         24.70      24.69    9  
  2 Malas, Bryan              45 Lakeshore Athlet-21    24.50      25.33    7  
  3 Stori, Mark D             47 Chicago Masters-21     25.00      26.16    6  
  4 Barger, Joe A             46 Unattached-0           25.50      26.59    5  
  5 Borkowski, John A         45 Naperville Waves-21    27.24      26.70    4  
  6 Cordero, Billy            45 Chicago Masters-21     26.90      26.83    3  
  7 Swiss, Tom                46 Chicago Smelts-21      29.00      27.91    2  
  8 Haggett, Dave G           48 Buehler Blue Mar-21    28.50      28.14    1  
  9 Schiesl, Michael          46 Academy Bullets-21     30.00      28.54  
 10 Widlacki, Stan M          47 Naperville Waves-21    30.50      28.86  
 11 Kurza, Ron A              45 Naperville Waves-21    28.69      29.12  
 12 McKeon, David             49 Lakeshore Athlet-21    28.00      29.18  
 12 Enright, Jerome F         48 Elgin Blue Wave-21     29.70      29.18  
 14 Wright, Kurt A            45 Lakeshore Athlet-21    35.23      29.23  
 15 Gerlach, Fritz            46 Naperville Waves-21    29.50      29.35  
 16 Figg, Steven J            46 Chicago Smelts-21      31.13      30.54  
 17 Peebles, Brent            45 Flying Carp Swim-21    31.88      31.56  
 18 Hintz, Tom                46 Unattached-0           34.00      33.14  
 19 Jillson, Rob              48 Galter Swim Club-21    32.00      33.18  
 20 Haberstich, Brian         46 Naperville Waves-21    39.00      37.99  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              49 Naperville Waves-21    59.10      55.90    9  
                  26.37       55.90 (29.53)                                        
  2 Malas, Bryan              45 Lakeshore Athlet-21    54.80      59.16    7  
                  26.13       59.16 (33.03)                                        
  3 Krull, Dave               45 Glenbrook Aquati-21  1:00.00      59.49    6  
                  28.29       59.49 (31.20)                                        
  4 Borkowski, John A         45 Naperville Waves-21    59.55    1:02.06    5  
                  29.22     1:02.06 (32.84)                                        
  5 Cordero, Billy            45 Chicago Masters-21   1:00.00    1:03.62    4  
                  29.89     1:03.62 (33.73)                                        
  6 Kaneshiro, Knoel K        45 Unattached-0         1:05.00    1:06.67    3  
                  29.15     1:06.67 (37.52)                                        
  7 Hintz, Tom                46 Unattached-0         1:16.00    1:20.66    2  
                  35.67     1:20.66 (44.99)                                        
  8 Marsh, Edward T           48 Elgin Blue Wave-21   1:45.95    1:47.33    1  
                  47.44     1:47.33 (59.89)                                        
  9 Prillaman, Fred C         47 Unattached-0         2:10.00    1:52.17  
                  46.05   1:52.17 (1:06.12)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              49 Naperville Waves-21  2:12.50    2:08.38    9  
                  28.56     1:00.72 (32.16)     1:34.68 (33.96)     2:08.38 (33.70)
  2 Bey, Jim                  47 Naperville Waves-21  2:12.00    2:18.31    7  
                  29.19     1:02.21 (33.02)     1:37.42 (35.21)     2:18.31 (40.89)
  3 Brandt, Mark W            47 Tri Smart Master-21  2:22.10    2:21.67    6  
                  31.03     1:05.99 (34.96)     1:43.34 (37.35)     2:21.67 (38.33)
  4 Swiss, Tom                46 Chicago Smelts-21    2:50.00    2:33.99    5  
                  32.21     1:11.26 (39.05)     1:52.12 (40.86)     2:33.99 (41.87)
  5 Wilson, Alexander M       49 Unattached-0         3:34.84    3:13.24    4  
                  41.28     1:30.37 (49.09)     2:21.77 (51.40)     3:13.24 (51.47)
  6 Bland, Steven             46 Elgin Blue Wave-21   3:10.00    3:13.33    3  
                  42.00     1:29.35 (47.35)     2:20.84 (51.49)     3:13.33 (52.49)
  7 Lane, Michael             45 Naperville Waves-21  3:00.00    3:22.64    2  
                  41.47     1:32.52 (51.05)     2:26.45 (53.93)     3:22.64 (56.19)
  8 Marsh, Edward T           48 Elgin Blue Wave-21   3:41.22    4:16.40    1  
                  51.79   1:54.36 (1:02.57)   3:03.71 (1:09.35)   4:16.40 (1:12.69)
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              49 Naperville Waves-21    59.10      58.21    9  
                  27.09       58.21 (31.12)                                        
  2 Stori, Mark D             47 Chicago Masters-21     59.50      59.19    7  
                  27.78       59.19 (31.41)                                        
  3 Malas, Bryan              45 Lakeshore Athlet-21    56.99    1:00.12    6  
                  26.71     1:00.12 (33.41)                                        
  4 Wendel, David             46 Evanston Northsh-21  1:06.38    1:02.11    5  
                  28.87     1:02.11 (33.24)                                        
  5 Brandt, Mark W            47 Tri Smart Master-21  1:02.60    1:03.65    4  
                  30.29     1:03.65 (33.36)                                        
  6 Widlacki, Stan M          47 Naperville Waves-21  1:07.00    1:04.97    3  
                  30.58     1:04.97 (34.39)                                        
  7 Kurza, Ron A              45 Naperville Waves-21  1:05.69    1:07.73    2  
                  31.47     1:07.73 (36.26)                                        
  8 McKeon, David             49 Lakeshore Athlet-21  1:08.50    1:08.08    1  
                  32.06     1:08.08 (36.02)                                        
  9 Anolick, Simon B          47 Evanston Northsh-21  1:12.00    1:10.33  
                  33.85     1:10.33 (36.48)                                        
 10 Robesky, James W          46 Sheridan Swim Te-21  1:20.00    1:11.92  
                  35.07     1:11.92 (36.85)                                        
 11 Cohen, James              45 Elgin Blue Wave-21   1:20.00    1:13.31  
                  34.14     1:13.31 (39.17)                                        
 12 Wright, Kurt A            45 Lakeshore Athlet-21  1:15.23    1:14.05  
                  33.18     1:14.05 (40.87)                                        
 13 Roscher, Jim              49 Elgin Blue Wave-21   1:16.32    1:14.93  
                  36.76     1:14.93 (38.17)                                        
 14 Marcy, Peter              45 Galter Swim Club-21  1:15.00    1:15.73  
                  34.44     1:15.73 (41.29)                                        
 15 Garza, David M            45 Naperville Waves-21  1:18.00    1:16.99  
                  37.83     1:16.99 (39.16)                                        
 16 Armand, Greg W            49 Harbor Hurricane-21  1:48.00    1:38.12  
                  47.69     1:38.12 (50.43)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              49 Naperville Waves-21  2:10.10    2:05.82    9  
                  27.35       59.86 (32.51)     1:36.63 (36.77)     2:05.82 (29.19)
  2 Stori, Mark D             47 Chicago Masters-21   2:05.00    2:08.90    7  
                  27.76     1:01.40 (33.64)     1:39.27 (37.87)     2:08.90 (29.63)
  3 Borkowski, John A         45 Naperville Waves-21  2:22.22    2:23.57    6  
                  29.32     1:07.23 (37.91)     1:51.87 (44.64)     2:23.57 (31.70)
  4 Kurza, Ron A              45 Naperville Waves-21  2:28.69    2:33.11    5  
                  31.90     1:12.37 (40.47)     1:59.32 (46.95)     2:33.11 (33.79)
  5 Anolick, Simon B          47 Evanston Northsh-21  2:38.50    2:39.00    4  
                  33.69     1:16.85 (43.16)     2:00.66 (43.81)     2:39.00 (38.34)
  6 Lane, Michael             45 Naperville Waves-21  2:30.00    2:40.39    3  
                  34.82     1:17.11 (42.29)     2:02.34 (45.23)     2:40.39 (38.05)
  7 Wilson, Alexander M       49 Unattached-0         3:12.93    2:58.98    2  
                  38.54     1:22.64 (44.10)     2:14.74 (52.10)     2:58.98 (44.24)
  8 Owens, Bill               49 Evanston Northsh-21  3:20.00    3:23.79    1  
                  45.11   1:45.27 (1:00.16)     2:44.05 (58.78)     3:23.79 (39.74)
  9 Marsh, Edward T           48 Elgin Blue Wave-21   3:33.42    3:27.42  
                  47.17     1:40.84 (53.67)     2:40.60 (59.76)     3:27.42 (46.82)
 -- Wright, Kurt A            45 Lakeshore Athlet-21  2:20.34         DQ  
                  31.99     1:11.19 (39.20)     2:02.02 (50.83)          DQ (37.96)
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              48 Fossil Fish-21       4:30.00    4:21.50    9  
                  28.26       59.82 (31.56)     1:32.77 (32.95)     2:05.83 (33.06)
        2:43.00 (37.17)     3:20.51 (37.51)     3:51.19 (30.68)     4:21.50 (30.31)
  2 Pushka, Dave              49 Naperville Waves-21  4:45.00    4:32.02    7  
                  29.43     1:02.37 (32.94)     1:37.98 (35.61)     2:13.30 (35.32)
        2:52.19 (38.89)     3:31.71 (39.52)     4:02.99 (31.28)     4:32.02 (29.03)
  3 Bey, Jim                  47 Naperville Waves-21  4:50.00    4:50.82    6  
                  29.74     1:03.79 (34.05)     1:41.46 (37.67)     2:19.53 (38.07)
        3:02.04 (42.51)     3:45.98 (43.94)     4:18.24 (32.26)     4:50.82 (32.58)
  4 Krull, Dave               45 Glenbrook Aquati-21  4:45.00    4:56.60    5  
                  30.00     1:03.48 (33.48)     1:40.30 (36.82)     2:16.66 (36.36)
        2:59.87 (43.21)     3:44.93 (45.06)     4:21.35 (36.42)     4:56.60 (35.25)
  5 Cordero, Billy            45 Chicago Masters-21   4:59.11    4:58.24    4  
                  30.61     1:05.11 (34.50)     1:44.58 (39.47)     2:22.76 (38.18)
        3:06.19 (43.43)     3:49.59 (43.40)     4:25.05 (35.46)     4:58.24 (33.19)
  6 Brandt, Mark W            47 Tri Smart Master-21  5:05.10    5:08.45    3  
                  29.89     1:04.42 (34.53)     1:47.18 (42.76)     2:30.11 (42.93)
        3:13.24 (43.13)     3:56.77 (43.53)     4:33.70 (36.93)     5:08.45 (34.75)
  7 Swiss, Tom                46 Chicago Smelts-21    5:20.00    5:20.81    2  
                  31.17     1:08.89 (37.72)     1:52.86 (43.97)     2:37.13 (44.27)
        3:20.85 (43.72)     4:06.32 (45.47)     4:45.08 (38.76)     5:20.81 (35.73)
  8 Figg, Steven J            46 Chicago Smelts-21    6:20.00    5:49.71    1  
                  34.44     1:14.43 (39.99)     1:57.78 (43.35)     2:41.42 (43.64)
        3:36.49 (55.07)     4:31.30 (54.81)     5:10.74 (39.44)     5:49.71 (38.97)
  9 Schoser, John C           47 Northwestern Aqu-21  5:54.00    5:56.37  
                  41.04     1:26.47 (45.43)     2:15.34 (48.87)     3:01.85 (46.51)
        3:48.91 (47.06)     4:36.02 (47.11)   5:56.37 (1:20.35)                    
 10 Bland, Steven             46 Elgin Blue Wave-21   6:15.00    6:13.92  
                  40.58     1:31.46 (50.88)     2:19.81 (48.35)     3:08.19 (48.38)
        4:01.37 (53.18)     4:55.62 (54.25)     5:36.08 (40.46)     6:13.92 (37.84)
 11 Wilson, Alexander M       49 Unattached-0         7:20.77    6:37.23  
                  41.25     1:30.63 (49.38)   3:14.80 (1:44.17)     4:11.41 (56.61)
        5:08.50 (57.09)     5:54.45 (45.95)     6:37.23 (42.78)                    
 12 Owens, Bill               49 Evanston Northsh-21  7:30.00    7:20.58  
                  51.31     1:50.58 (59.27)     2:48.84 (58.26)     3:46.84 (58.00)
      4:51.72 (1:04.88)   5:54.11 (1:02.39)     6:38.81 (44.70)     7:20.58 (41.77)
 13 Marsh, Edward T           48 Elgin Blue Wave-21   7:35.69    7:33.85  
                  48.97     1:48.36 (59.39)     2:46.43 (58.07)     3:45.32 (58.89)
      4:50.25 (1:04.93)   5:53.25 (1:03.00)     6:46.13 (52.88)     7:33.85 (47.72)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted J             52 Fossil Fish-21         23.90      24.01    9  
  2 Dahlke, Grant             50 Elgin Blue Wave-21     25.30      24.24    7  
  3 Henderson, Mike           51 Naperville Waves-21    26.50      25.47    6  
  4 Lantow, Bryan J           54 Unattached-0           25.00      25.53    5  
  5 Ward, Tim J               53 Libertyville Mas-21    26.80      25.63    4  
  6 Pegues, Lex               52 Elgin Blue Wave-21     25.30      25.86    3  
  7 Francis, Lee              52 Lakeshore Athlet-21    26.26      26.12    2  
  8 Kim, Young C              50 Wisconsin Master-20    27.37      26.56    1  
  9 Powell, Bill              50 Barrington Area-21     27.00      27.05  
 10 White, John               50 Naperville Waves-21    24.00      27.14  
 11 Goyette, Brian M          53 Evanston Northsh-21    26.60      27.28  
 12 Kelsey, Todd J            53 Western Illinois-21    27.44      27.40  
 13 Mitchell, John E          50 Lakeshore Athlet-21    27.30      27.58  
 14 Filippini, Michael H      52 Evanston Northsh-21    29.00      28.08  
 15 Wallock, Michael          53 Unattached-0           29.54      29.95  
 16 Gohl, Michael             52 Harbor Hurricane-21    31.00      30.07  
 17 Valentine, John           52 Barrington Area-21     28.69      30.75  
 18 Kavanagh, Frank D         52 Lakeshore Athlet-21    31.50      31.72  
 19 Thomas, Tom               53 Naperville Waves-21    37.00      33.78  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             50 Fossil Fish-21         46.58      48.04    9  
                  23.27       48.04 (24.77)                                        
  2 Dahlke, Grant             50 Elgin Blue Wave-21     54.53      53.18    7  
                  25.02       53.18 (28.16)                                        
  3 Soltys, Ted J             52 Fossil Fish-21         53.90      53.52    6  
                  25.35       53.52 (28.17)                                        
  4 Jenkins, Timothy J        51 Fossil Fish-21         55.00      54.54    5  
                  25.92       54.54 (28.62)                                        
  5 Blommel, Gregory G        53 Wisconsin Master-20    58.00      55.74    4  
                  26.83       55.74 (28.91)                                        
  6 Francis, Lee              52 Lakeshore Athlet-21    56.48      56.34    3  
  7 Henderson, Mike           51 Naperville Waves-21    58.54      56.93    2  
                  26.81       56.93 (30.12)                                        
  8 Gilberg, Steve            51 Chicago Smelts-21      57.64      57.35    1  
                  27.32       57.35 (30.03)                                        
  9 Lantow, Bryan J           54 Unattached-0         1:03.00      57.85  
                  27.90       57.85 (29.95)                                        
 10 Cohn, Lee B               51 Glenbrook Aquati-21  1:01.50      59.14  
                  27.80       59.14 (31.34)                                        
 11 Lundeen, Bob R            53 Central Illinois-21  1:01.00      59.15  
                  29.61       59.15 (29.54)                                        
 12 Powell, Bill              50 Barrington Area-21     58.96      59.33  
                  28.73       59.33 (30.60)                                        
 13 Gibson, Dave              52 Central Illinois-21  1:05.00      59.50  
                  26.88       59.50 (32.62)                                        
 14 Ward, Tim J               53 Libertyville Mas-21    59.50      59.51  
                  27.35       59.51 (32.16)                                        
 15 Mitchell, John E          50 Lakeshore Athlet-21  1:00.00    1:00.16  
                  29.16     1:00.16 (31.00)                                        
 16 White, John               50 Naperville Waves-21    55.00    1:01.16  
                  27.99     1:01.16 (33.17)                                        
 17 Goyette, Brian M          53 Evanston Northsh-21    59.00    1:01.20  
                  29.01     1:01.20 (32.19)                                        
 18 Stevens, Jon              53 Deerfield Master-21  1:03.46    1:02.92  
                  30.14     1:02.92 (32.78)                                        
 19 Wallock, Michael          53 Unattached-0         1:06.83    1:03.01  
                  29.76     1:03.01 (33.25)                                        
 20 Avery, Bill               53 Evanston Northsh-21  1:13.20    1:03.41  
                  31.04     1:03.41 (32.37)                                        
 21 Spencer, Greg R           52 YMCA of Rock Riv-21  1:03.00    1:04.49  
                  30.48     1:04.49 (34.01)                                        
 22 Kavanagh, Frank D         52 Lakeshore Athlet-21  1:08.00    1:05.67  
                  32.08     1:05.67 (33.59)                                        
 23 Dieterle, Michael         51 Elgin Blue Wave-21   1:06.00    1:05.72  
                  31.16     1:05.72 (34.56)                                        
 24 Gohl, Michael             52 Harbor Hurricane-21  1:10.00    1:05.81  
                  31.68     1:05.81 (34.13)                                        
 25 Horwitz, Bob              51 Evanston Northsh-21  1:12.00    1:09.60  
                  33.13     1:09.60 (36.47)                                        
 26 Greenfield, Rick          52 Mt Greenwood Mas-21  1:16.20    1:11.88  
                  34.48     1:11.88 (37.40)                                        
 27 Kozak, Joseph M           54 Naperville Waves-21  1:15.00    1:12.01  
                  33.03     1:12.01 (38.98)                                        
 28 Watts, David              50 Elgin Blue Wave-21   1:12.42    1:14.14  
                  33.77     1:14.14 (40.37)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             50 Fossil Fish-21       1:43.75    1:46.38    9  
                  25.16       51.89 (26.73)     1:19.37 (27.48)     1:46.38 (27.01)
  2 Jenkins, Timothy J        51 Fossil Fish-21       2:02.00    1:58.00    7  
                  27.52       57.58 (30.06)     1:27.68 (30.10)     1:58.00 (30.32)
  3 Soltys, Ted J             52 Fossil Fish-21       1:58.00    1:59.68    6  
                  27.89       58.07 (30.18)     1:28.92 (30.85)     1:59.68 (30.76)
  4 Dahlke, Grant             50 Elgin Blue Wave-21   2:05.25    2:01.29    5  
                  26.56       56.22 (29.66)     1:28.17 (31.95)     2:01.29 (33.12)
  5 Wilczak, Tom              52 Elgin Blue Wave-21   2:04.00    2:03.01    4  
                  29.57     1:01.25 (31.68)     1:32.46 (31.21)     2:03.01 (30.55)
  6 Alexandrov, Plamen D      52 Central Illinois-21  2:03.45    2:05.94    3  
                  29.35     1:01.28 (31.93)     1:33.10 (31.82)     2:05.94 (32.84)
  7 Francis, Lee              52 Lakeshore Athlet-21  2:04.67    2:06.05    2  
                  30.11     1:01.83 (31.72)     1:33.56 (31.73)     2:06.05 (32.49)
  8 Powell, Bill              50 Barrington Area-21   2:14.00    2:11.45    1  
                  31.22     1:04.69 (33.47)     1:38.61 (33.92)     2:11.45 (32.84)
  9 Lantow, Bryan J           54 Unattached-0         2:18.00    2:12.60  
                  29.96     1:03.58 (33.62)     1:38.94 (35.36)     2:12.60 (33.66)
 10 Mitchell, John E          50 Lakeshore Athlet-21  2:12.00    2:13.24  
                  30.58     1:04.26 (33.68)     1:39.39 (35.13)     2:13.24 (33.85)
 11 Goyette, Brian M          53 Evanston Northsh-21  2:13.00    2:16.95  
                  30.73     1:05.21 (34.48)     1:40.93 (35.72)     2:16.95 (36.02)
 12 Haak, Peter D             51 Gray Sharks Lean-21  2:18.69    2:16.99  
                  32.70     1:08.30 (35.60)     1:44.49 (36.19)     2:16.99 (32.50)
 13 Kelsey, Todd J            53 Western Illinois-21  2:18.50    2:17.93  
                  32.00     1:06.13 (34.13)     1:41.61 (35.48)     2:17.93 (36.32)
 14 Kavanagh, Frank D         52 Lakeshore Athlet-21  2:34.00    2:28.25  
                  34.14     1:11.12 (36.98)     1:49.84 (38.72)     2:28.25 (38.41)
 15 Carrasquillo, Jose I      52 Galter Swim Club-21  3:45.00    3:10.23  
                  41.83     1:31.39 (49.56)     2:23.33 (51.94)     3:10.23 (46.90)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenkins, Timothy J        51 Fossil Fish-21       5:26.00    5:25.18    9  
                  30.52     1:03.32 (32.80)     1:36.20 (32.88)     2:09.21 (33.01)
        2:42.22 (33.01)     3:15.02 (32.80)     3:47.59 (32.57)     4:20.28 (32.69)
        4:53.03 (32.75)     5:25.18 (32.15)                                        
  2 Wilczak, Tom              52 Elgin Blue Wave-21   5:43.00    5:39.81    7  
                  30.55     1:04.16 (33.61)     1:38.35 (34.19)     2:13.26 (34.91)
        2:48.35 (35.09)     3:23.38 (35.03)     3:57.84 (34.46)     4:32.27 (34.43)
        5:06.51 (34.24)     5:39.81 (33.30)                                        
  3 Francis, Lee              52 Lakeshore Athlet-21  5:37.70    5:40.45    6  
                  31.76     1:05.51 (33.75)     1:39.61 (34.10)     2:14.08 (34.47)
        2:48.48 (34.40)     3:22.98 (34.50)     3:57.77 (34.79)     4:32.48 (34.71)
        5:06.77 (34.29)     5:40.45 (33.68)                                        
  4 Layton, Chris             54 Chicago Smelts-21    5:45.80    5:47.37    5  
                  30.64     1:04.64 (34.00)     1:40.33 (35.69)     2:15.96 (35.63)
        2:51.49 (35.53)     3:26.65 (35.16)     4:01.79 (35.14)     4:36.98 (35.19)
        5:12.84 (35.86)     5:47.37 (34.53)                                        
  5 Pegues, Lex               52 Elgin Blue Wave-21   6:16.23    6:05.61    4  
                  33.07     1:09.01 (35.94)     1:45.41 (36.40)     2:22.71 (37.30)
        3:00.53 (37.82)     3:37.49 (36.96)     4:14.55 (37.06)     4:52.40 (37.85)
        5:30.41 (38.01)     6:05.61 (35.20)                                        
  6 Mitchell, John E          50 Lakeshore Athlet-21  6:15.00    6:05.66    3  
                  31.55     1:06.79 (35.24)     1:43.45 (36.66)     2:20.83 (37.38)
        2:58.26 (37.43)     3:36.05 (37.79)     4:13.99 (37.94)     4:52.07 (38.08)
        5:30.72 (38.65)     6:05.66 (34.94)                                        
  7 Goyette, Brian M          53 Evanston Northsh-21       NT    6:25.44    2  
                  35.05     1:13.37 (38.32)     1:53.11 (39.74)     2:33.13 (40.02)
        3:13.14 (40.01)     3:52.58 (39.44)     4:31.09 (38.51)     5:09.69 (38.60)
        5:48.04 (38.35)     6:25.44 (37.40)                                        
  8 Dieterle, Michael         51 Elgin Blue Wave-21   7:30.00    6:56.15    1  
                  34.38     1:12.73 (38.35)     1:53.38 (40.65)     2:34.73 (41.35)
        3:17.48 (42.75)     4:01.24 (43.76)     4:45.27 (44.03)     5:30.10 (44.83)
        6:14.50 (44.40)     6:56.15 (41.65)                                        
  9 Kavanagh, Frank D         52 Lakeshore Athlet-21  7:30.00    7:02.13  
                  36.98     1:17.57 (40.59)     1:59.71 (42.14)     2:42.67 (42.96)
        3:25.79 (43.12)     4:09.44 (43.65)     4:53.78 (44.34)     5:37.26 (43.48)
        6:20.98 (43.72)     7:02.13 (41.15)                                        
 10 Filippini, Michael H      52 Evanston Northsh-21  7:12.00    7:25.68  
                  36.80     1:18.92 (42.12)     2:01.76 (42.84)     2:46.77 (45.01)
        3:32.68 (45.91)     4:19.54 (46.86)     5:06.57 (47.03)     5:54.00 (47.43)
        6:41.08 (47.08)     7:25.68 (44.60)                                        
 11 Woerner, Bruce            50 Elgin Blue Wave-21   7:14.00    7:32.58  
                  38.63     1:21.59 (42.96)     2:06.82 (45.23)     2:52.94 (46.12)
        3:40.06 (47.12)     4:26.98 (46.92)     5:14.16 (47.18)     6:01.37 (47.21)
        6:47.81 (46.44)     7:32.58 (44.77)                                        
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             50 Fossil Fish-21      16:50.00   18:10.50    9  
  2 Francis, Lee              52 Lakeshore Athlet-21 19:26.82   19:06.80    7  
  3 Layton, Chris             54 Chicago Smelts-21   19:45.30   20:06.66    6  
  4 Booth, Mark G             53 Gray Sharks Lean-21 22:10.00   20:24.94    5  
  5 Wilczak, Tom              52 Elgin Blue Wave-21  20:57.00   20:40.97    4  
  6 Mitchell, John E          50 Lakeshore Athlet-21 21:25.00   21:37.96    3  
  7 Pegues, Lex               52 Elgin Blue Wave-21  22:26.21   21:53.78    2  
  8 Forsythe, Jeff            52 Naperville Waves-21 21:30.00   21:54.63    1  
  9 Goyette, Brian M          53 Evanston Northsh-21 22:30.69   22:23.54  
 10 Avery, Bill               53 Evanston Northsh-21 27:48.10   23:20.84  
 11 Wickham, Mont R           52 Lyons Masters-21    27:00.00   25:00.96  
 12 Woerner, Bruce            50 Elgin Blue Wave-21  25:25.14   26:30.84  
 -- Filippini, Michael H      52 Evanston Northsh-21 25:45.00         DQ  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiteshew, David           50 Chicago Masters-21     29.50      29.41    9  
  2 Blommel, Gregory G        53 Wisconsin Master-20    30.46      29.86    7  
  3 Pegues, Lex               52 Elgin Blue Wave-21     30.96      30.67    6  
  4 Haak, Peter D             51 Gray Sharks Lean-21    31.69      30.96    5  
  5 Gilberg, Steve            51 Chicago Smelts-21      32.30      31.06    4  
  6 Ward, Tim J               53 Libertyville Mas-21    33.90      31.20    3  
  7 Gifford, Randy            52 Elgin Blue Wave-21     31.43      31.31    2  
  8 Kim, Young C              50 Wisconsin Master-20    32.00      31.83    1  
  9 Robie, Michael H          53 Buehler Blue Mar-21    38.00      32.25  
 10 Kalisz, John              53 Deerfield Master-21    32.58      33.02  
 11 White, John               50 Naperville Waves-21    30.00      33.04  
 12 Reeves, Scott M           52 Libertyville Mas-21    32.00      33.53  
 13 Mitchell, John E          50 Lakeshore Athlet-21    35.00      34.46  
 14 Filippini, Michael H      52 Evanston Northsh-21    36.60      34.96  
 15 Powell, Bill              50 Barrington Area-21     35.00      35.20  
 16 Valentine, John           52 Barrington Area-21     35.69      36.94  
 17 Stearn, Bob A             53 Galter Swim Club-21    43.93      43.14  
 18 Watts, David              50 Elgin Blue Wave-21     41.15      45.31  
 19 Woerner, Bruce            50 Elgin Blue Wave-21     43.67      46.24  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              52 Central Illinois-21  1:03.00    1:00.29    9  
                  29.05     1:00.29 (31.24)                                        
  2 Hiteshew, David           50 Chicago Masters-21   1:02.30    1:03.84    7  
                  31.54     1:03.84 (32.30)                                        
  3 Blommel, Gregory G        53 Wisconsin Master-20  1:07.10    1:06.10    6  
                  32.26     1:06.10 (33.84)                                        
  4 Haak, Peter D             51 Gray Sharks Lean-21  1:05.69    1:07.13    5  
                  33.01     1:07.13 (34.12)                                        
  5 Dahlke, Grant             50 Elgin Blue Wave-21   1:08.70    1:07.69    4  
                  32.94     1:07.69 (34.75)                                        
  6 Gilberg, Steve            51 Chicago Smelts-21    1:06.90    1:08.44    3  
                  32.83     1:08.44 (35.61)                                        
  7 Pegues, Lex               52 Elgin Blue Wave-21   1:07.00    1:08.75    2  
                  32.88     1:08.75 (35.87)                                        
  8 Ward, Tim J               53 Libertyville Mas-21  1:10.90    1:08.99    1  
                  33.84     1:08.99 (35.15)                                        
  9 Cohn, Lee B               51 Glenbrook Aquati-21  1:12.70    1:11.81  
                  34.68     1:11.81 (37.13)                                        
 10 Kalisz, John              53 Deerfield Master-21  1:13.00    1:13.90  
                  36.13     1:13.90 (37.77)                                        
 11 Forsythe, Jeff            52 Naperville Waves-21  1:20.00    1:16.01  
                  35.70     1:16.01 (40.31)                                        
 12 Filippini, Michael H      52 Evanston Northsh-21  1:20.00    1:18.02  
                  37.18     1:18.02 (40.84)                                        
 13 Powell, Bill              50 Barrington Area-21   1:20.00    1:18.83  
                  39.62     1:18.83 (39.21)                                        
 14 Wallock, Michael          53 Unattached-0         1:33.27    1:22.00  
                1:22.43         1:22.00 ( )                                        
 15 Kozak, Joseph M           54 Naperville Waves-21  1:25.00    1:29.75  
                  42.83     1:29.75 (46.92)                                        
 16 Watts, David              50 Elgin Blue Wave-21   1:32.76    1:36.16  
                  44.93     1:36.16 (51.23)                                        
 17 Woerner, Bruce            50 Elgin Blue Wave-21   1:32.10    1:42.73  
                  50.21     1:42.73 (52.52)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiteshew, David           50 Chicago Masters-21   2:18.00    2:18.06    9  
                  32.26     1:06.46 (34.20)     1:41.88 (35.42)     2:18.06 (36.18)
  2 Layton, Chris             54 Chicago Smelts-21    2:17.80    2:24.41    7  
                  33.78     1:10.96 (37.18)     1:48.40 (37.44)     2:24.41 (36.01)
  3 Pegues, Lex               52 Elgin Blue Wave-21   2:26.00    2:31.55    6  
                  35.87     1:14.45 (38.58)     1:53.39 (38.94)     2:31.55 (38.16)
  4 Kalisz, John              53 Deerfield Master-21  2:37.50    2:47.32    5  
                  37.40     1:18.51 (41.11)     1:58.95 (40.44)     2:47.32 (48.37)
  5 Filippini, Michael H      52 Evanston Northsh-21  3:10.00    2:58.47    4  
                  42.43     1:27.99 (45.56)     2:15.79 (47.80)     2:58.47 (42.68)
  6 Woerner, Bruce            50 Elgin Blue Wave-21   3:19.31    3:41.20    3  
                  51.83     1:21.56 (29.73)     1:47.59 (26.03)   3:41.20 (1:53.61)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blommel, Gregory G        53 Wisconsin Master-20    32.64      30.74    9  
  2 Wilczak, Tom              52 Elgin Blue Wave-21     31.50      31.51    7  
  3 Gifford, Randy            52 Elgin Blue Wave-21     33.00      32.44    6  
  4 Henderson, Mike           51 Naperville Waves-21    34.50      32.72    5  
  5 Dineen, Bradley A         50 Chicago Smelts-21      31.80      32.85    4  
  6 Francis, Lee              52 Lakeshore Athlet-21    33.10      33.11    3  
  7 Lantow, Bryan J           54 Unattached-0           32.90      33.44    2  
  8 Joza, Wayne E             54 Naperville Waves-21    34.52      34.46    1  
  9 Gohl, Michael             52 Harbor Hurricane-21    36.00      35.23  
 10 Pegues, Lex               52 Elgin Blue Wave-21     35.50      35.45  
 11 Kalisz, John              53 Deerfield Master-21    37.70      37.38  
 12 Watts, David              50 Elgin Blue Wave-21     38.10      37.73  
 13 Spencer, Greg R           52 YMCA of Rock Riv-21    37.00      39.65  
 14 Stearn, Bob A             53 Galter Swim Club-21    42.16      41.69  
 15 Woerner, Bruce            50 Elgin Blue Wave-21     39.75      41.90  
 16 Filippini, Michael H      52 Evanston Northsh-21    40.00      41.91  
 17 Greenfield, Rick          52 Mt Greenwood Mas-21    55.00      48.37  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen D      52 Central Illinois-21  1:05.36    1:05.21    9  
                  30.42     1:05.21 (34.79)                                        
  2 Blommel, Gregory G        53 Wisconsin Master-20  1:10.39    1:08.25    7  
                  31.97     1:08.25 (36.28)                                        
  3 Tuchler, Dave             54 Deerfield Master-21  1:08.00    1:09.90    6  
                  32.82     1:09.90 (37.08)                                        
  4 Wilczak, Tom              52 Elgin Blue Wave-21   1:11.50    1:10.76    5  
                  32.95     1:10.76 (37.81)                                        
  5 Gifford, Randy            52 Elgin Blue Wave-21   1:16.37    1:11.78    4  
                  34.17     1:11.78 (37.61)                                        
  6 Dineen, Bradley A         50 Chicago Smelts-21    1:11.22    1:11.96    3  
                  32.97     1:11.96 (38.99)                                        
  7 Francis, Lee              52 Lakeshore Athlet-21  1:12.60    1:12.64    2  
                  34.87     1:12.64 (37.77)                                        
  8 Henderson, Mike           51 Naperville Waves-21  1:15.50    1:13.02    1  
                  34.91     1:13.02 (38.11)                                        
  9 Lantow, Bryan J           54 Unattached-0         1:25.00    1:13.04  
                  34.34     1:13.04 (38.70)                                        
 10 Reeves, Scott M           52 Libertyville Mas-21  1:12.00    1:14.56  
                  34.02     1:14.56 (40.54)                                        
 11 Joza, Wayne E             54 Naperville Waves-21  1:18.60    1:17.14  
                  36.84     1:17.14 (40.30)                                        
 12 Gohl, Michael             52 Harbor Hurricane-21  1:19.00    1:20.11  
                  37.90     1:20.11 (42.21)                                        
 13 Kalisz, John              53 Deerfield Master-21  1:22.41    1:22.60  
                  38.60     1:22.60 (44.00)                                        
 14 Watts, David              50 Elgin Blue Wave-21   1:25.51    1:24.40  
                  38.62     1:24.40 (45.78)                                        
 15 Woerner, Bruce            50 Elgin Blue Wave-21   1:28.72    1:31.85  
                  41.76     1:31.85 (50.09)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilczak, Tom              52 Elgin Blue Wave-21   2:39.00    2:38.65    9  
                  35.24     1:14.52 (39.28)     1:55.99 (41.47)     2:38.65 (42.66)
  2 Dineen, Bradley A         50 Chicago Smelts-21    2:35.92    2:42.56    7  
                  33.90     1:12.68 (38.78)     1:55.54 (42.86)     2:42.56 (47.02)
  3 Francis, Lee              52 Lakeshore Athlet-21  2:42.96    2:44.38    6  
                  36.90     1:18.32 (41.42)     2:00.99 (42.67)     2:44.38 (43.39)
  4 Henderson, Mike           51 Naperville Waves-21  2:49.50    2:45.38    5  
                  37.31     1:18.50 (41.19)     2:01.76 (43.26)     2:45.38 (43.62)
  5 Pegues, Lex               52 Elgin Blue Wave-21   2:54.00    2:49.68    4  
                  39.24     1:22.87 (43.63)     2:06.96 (44.09)     2:49.68 (42.72)
  6 Joza, Wayne E             54 Naperville Waves-21  2:56.54    2:53.00    3  
                  39.34     1:23.61 (44.27)     2:08.31 (44.70)     2:53.00 (44.69)
  7 Gohl, Michael             52 Harbor Hurricane-21  3:00.00    3:00.25    2  
                  40.49     1:26.69 (46.20)     2:12.88 (46.19)     3:00.25 (47.37)
  8 Kalisz, John              53 Deerfield Master-21  3:08.00    3:00.67    1  
                  39.22     1:25.00 (45.78)     2:13.55 (48.55)     3:00.67 (47.12)
  9 Woerner, Bruce            50 Elgin Blue Wave-21   3:09.40    3:19.00  
                  44.37     1:33.33 (48.96)     2:24.85 (51.52)     3:19.00 (54.15)
 10 Losey, Lee                51 Chicago Smelts-21    3:10.10    3:46.96  
                  46.75     1:43.00 (56.25)   2:44.60 (1:01.60)   3:46.96 (1:02.36)
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibson, Dave              52 Central Illinois-21    25.90      25.19    9  
  2 Soltys, Ted J             52 Fossil Fish-21         25.80      26.17    7  
  3 Wilczak, Tom              52 Elgin Blue Wave-21     27.40      26.77    6  
  4 Gilberg, Steve            51 Chicago Smelts-21      27.45      26.82    5  
  5 Goyette, Brian M          53 Evanston Northsh-21    29.70      27.18    4  
  6 Henderson, Mike           51 Naperville Waves-21    28.50      27.49    3  
  7 Blommel, Gregory G        53 Wisconsin Master-20    28.95      27.85    2  
  8 Oller, John W             54 YMCA of Rock Riv-21    29.50      28.65    1  
  9 Lantow, Bryan J           54 Unattached-0           28.20      28.66  
 10 Dineen, Bradley A         50 Chicago Smelts-21      29.31      28.89  
 11 Gifford, Randy            52 Elgin Blue Wave-21     29.57      29.09  
 12 Soltys, Tim J             51 Fossil Fish-21         31.00      29.41  
 13 Powell, Bill              50 Barrington Area-21     29.67      29.65  
 14 Mitchell, John E          50 Lakeshore Athlet-21    30.00      29.98  
 15 Stevens, Jon              53 Deerfield Master-21    30.95      30.81  
 16 Gohl, Michael             52 Harbor Hurricane-21    33.00      31.89  
 17 Avery, Bill               53 Evanston Northsh-21    33.20      33.04  
 18 White, John               50 Naperville Waves-21    30.00      34.68  
 19 Spencer, Greg R           52 YMCA of Rock Riv-21    30.00      36.02  
 20 Horwitz, Bob              51 Evanston Northsh-21    35.00      36.27  
 21 Greenfield, Rick          52 Mt Greenwood Mas-21    40.50      39.00  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Soltys, Ted J             52 Fossil Fish-21         58.90      58.64    9  
                  27.65       58.64 (30.99)                                        
  2 Jenkins, Timothy J        51 Fossil Fish-21         59.00      59.09    7  
                  27.57       59.09 (31.52)                                        
  3 Brierton, Mark J          53 Buehler Blue Mar-21  1:01.25    1:00.74    6  
                  28.69     1:00.74 (32.05)                                        
  4 Gilberg, Steve            51 Chicago Smelts-21    1:01.20    1:01.64    5  
                  28.24     1:01.64 (33.40)                                        
  5 Wilczak, Tom              52 Elgin Blue Wave-21   1:02.50    1:03.63    4  
                  29.93     1:03.63 (33.70)                                        
  6 Henderson, Mike           51 Naperville Waves-21  1:09.50    1:06.20    3  
                  30.42     1:06.20 (35.78)                                        
  7 Dineen, Bradley A         50 Chicago Smelts-21    1:03.90    1:08.24    2  
                  30.49     1:08.24 (37.75)                                        
  8 Kelsey, Todd J            53 Western Illinois-21  1:08.50    1:16.26    1  
                  34.25     1:16.26 (42.01)                                        
  9 Gohl, Michael             52 Harbor Hurricane-21  1:20.00    1:20.84  
                  37.86     1:20.84 (42.98)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             50 Fossil Fish-21       1:58.50    1:59.26    9  
                  26.58       57.05 (30.47)     1:28.46 (31.41)     1:59.26 (30.80)
  2 Greene, Channing S        50 Chicago Smelts-21    3:00.00    2:52.33    7  
                  38.14     1:22.64 (44.50)     2:08.80 (46.16)     2:52.33 (43.53)
  3 Avery, Bill               53 Evanston Northsh-21  3:16.42    3:02.85    6  
                  39.47     1:24.49 (45.02)     2:13.35 (48.86)     3:02.85 (49.50)
 -- Gibson, Dave              52 Central Illinois-21  2:45.00         DQ  
                  26.37       56.50 (30.13)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiteshew, David           50 Chicago Masters-21   1:05.00    1:04.68    9  
                  29.40     1:04.68 (35.28)                                        
  2 Wilczak, Tom              52 Elgin Blue Wave-21   1:03.90    1:05.12    7  
                  31.37     1:05.12 (33.75)                                        
  3 Tuchler, Dave             54 Deerfield Master-21  1:04.00    1:05.27    6  
                  30.48     1:05.27 (34.79)                                        
  4 Kim, Young C              50 Wisconsin Master-20  1:06.29    1:05.55    5  
                  30.58     1:05.55 (34.97)                                        
  5 Gilberg, Steve            51 Chicago Smelts-21    1:06.66    1:06.05    4  
                  29.68     1:06.05 (36.37)                                        
  6 Gifford, Randy            52 Elgin Blue Wave-21   1:06.67    1:06.09    3  
                  31.04     1:06.09 (35.05)                                        
  7 Dineen, Bradley A         50 Chicago Smelts-21    1:06.60    1:06.37    2  
                  31.76     1:06.37 (34.61)                                        
  8 Henderson, Mike           51 Naperville Waves-21  1:08.87    1:06.48    1  
                  31.62     1:06.48 (34.86)                                        
  9 Reeves, Scott M           52 Libertyville Mas-21  1:03.50    1:07.56  
                  31.60     1:07.56 (35.96)                                        
 10 Francis, Lee              52 Lakeshore Athlet-21  1:08.48    1:09.16  
                  32.67     1:09.16 (36.49)                                        
 11 Joza, Wayne E             54 Naperville Waves-21  1:13.32    1:10.03  
                  33.42     1:10.03 (36.61)                                        
 12 Mitchell, John E          50 Lakeshore Athlet-21  1:10.00    1:11.05  
                  33.50     1:11.05 (37.55)                                        
 13 Robie, Michael H          53 Buehler Blue Mar-21  1:21.69    1:11.19  
                  21.84     1:11.19 (49.35)                                        
 14 Kalisz, John              53 Deerfield Master-21  1:19.41    1:15.12  
                  35.33     1:15.12 (39.79)                                        
 15 Dieterle, Michael         51 Elgin Blue Wave-21   1:18.00    1:18.65  
                  36.42     1:18.65 (42.23)                                        
 16 Watts, David              50 Elgin Blue Wave-21   1:25.51    1:23.76  
                  39.65     1:23.76 (44.11)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             50 Fossil Fish-21       1:58.50    2:00.56    9  
                  26.02       57.12 (31.10)     1:33.18 (36.06)     2:00.56 (27.38)
  2 Jenkins, Timothy J        51 Fossil Fish-21       2:17.00    2:14.28    7  
                  28.20     1:02.09 (33.89)     1:43.10 (41.01)     2:14.28 (31.18)
  3 Hiteshew, David           50 Chicago Masters-21   2:20.00    2:21.80    6  
                  29.70     1:03.27 (33.57)     1:45.89 (42.62)     2:21.80 (35.91)
  4 Dineen, Bradley A         50 Chicago Smelts-21    2:22.56    2:30.89    5  
                  29.89     1:11.81 (41.92)     1:53.66 (41.85)     2:30.89 (37.23)
  5 Joza, Wayne E             54 Naperville Waves-21  2:50.00    2:38.91    4  
                  34.20     1:00.28 (26.08)     1:15.19 (14.91)   2:38.91 (1:23.72)
  6 Kalisz, John              53 Deerfield Master-21  2:46.16    2:45.40    3  
                  37.86     1:19.19 (41.33)     2:07.32 (48.13)     2:45.40 (38.08)
  7 Avery, Bill               53 Evanston Northsh-21  2:40.80    2:46.21    2  
                  36.64     1:21.25 (44.61)     2:11.65 (50.40)     2:46.21 (34.56)
  8 Greenfield, Rick          52 Mt Greenwood Mas-21  3:30.00    3:23.21    1  
                  41.27     1:36.02 (54.75)   3:23.21 (1:47.19)                    
  9 Losey, Lee                51 Chicago Smelts-21    3:10.00    3:35.06  
                  43.79   1:45.69 (1:01.90)   2:49.55 (1:03.86)     3:35.06 (45.51)
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             50 Fossil Fish-21       4:23.93    4:21.91    9  
                  27.01       57.31 (30.30)     1:30.55 (33.24)     2:03.85 (33.30)
        2:42.64 (38.79)     3:22.12 (39.48)     3:53.30 (31.18)     4:21.91 (28.61)
  2 Jenkins, Timothy J        51 Fossil Fish-21       4:51.00    4:45.03    7  
                  29.73     1:03.88 (34.15)     1:40.73 (36.85)     2:16.30 (35.57)
        2:58.64 (42.34)     3:40.26 (41.62)     4:13.12 (32.86)     4:45.03 (31.91)
  3 Layton, Chris             54 Chicago Smelts-21    5:15.35    5:18.70    6  
                  32.62     1:11.84 (39.22)     1:52.59 (40.75)     2:32.49 (39.90)
        3:20.95 (48.46)     4:10.40 (49.45)     4:45.38 (34.98)     5:18.70 (33.32)
  4 Pegues, Lex               52 Elgin Blue Wave-21   5:30.53    5:33.20    5  
                  36.67     1:19.65 (42.98)     2:00.82 (41.17)     2:42.13 (41.31)
        3:30.72 (48.59)     4:18.91 (48.19)     4:57.25 (38.34)     5:33.20 (35.95)
  5 Dineen, Bradley A         50 Chicago Smelts-21    5:30.90    5:37.07    4  
                  31.70     1:10.24 (38.54)     1:58.53 (48.29)     2:48.75 (50.22)
        3:32.50 (43.75)     4:19.42 (46.92)     4:59.10 (39.68)     5:37.07 (37.97)
  6 Greene, Channing S        50 Chicago Smelts-21    6:00.00    6:00.62    3  
                  37.04     1:20.69 (43.65)     2:08.51 (47.82)     2:58.02 (49.51)
        3:49.83 (51.81)     4:39.68 (49.85)   6:00.78 (1:21.10)         6:00.62 ( )
  7 Woerner, Bruce            50 Elgin Blue Wave-21   6:48.15    7:13.47    2  
                  51.51     1:49.38 (57.87)     2:49.12 (59.74)     3:48.50 (59.38)
        4:42.76 (54.26)     5:37.68 (54.92)     6:26.45 (48.77)     7:13.47 (47.02)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Richard E            57 Elgin Blue Wave-21     25.11      24.50    9  
  2 Merrill, Nick C           55 Central Illinois-21    25.10      25.27    7  
  3 Black, Boyd E             56 Evanston Northsh-21    26.30      25.35    6  
  4 Scanlan, Kevin            58 Elgin Blue Wave-21     26.00      25.43    5  
  5 Ursu, Andrei H            55 Elgin Blue Wave-21     25.30      25.55    4  
  6 Bodnar, Henry M           56 Lincoln-Way Mast-21    26.26      25.77    3  
  7 Weiss, Michael B          55 Glenbrook Aquati-21    26.85      26.64    2  
  8 Mungo, Bob                56 Naperville Waves-21    26.95      26.87    1  
  9 Fernitz, David            56 Glenbrook Aquati-21    27.40      27.29  
 10 Shekleton, Tim            55 Barrington Area-21     28.00      27.74  
 11 Bennewitz, Kirk T         58 Evanston Northsh-21    28.22      27.80  
 12 Shapiro, Steven H         55 Deerfield Master-21    29.34      28.54  
 13 Seybold, Harvey G         58 Fossil Fish-21         28.64      28.59  
 14 Krismanits, Gene H        58 Western Illinois-21    28.89      28.82  
 15 Roeing, Randy             59 Fossil Fish-21         29.80      29.48  
 16 Miller, John B            59 Mt Greenwood Mas-21    32.00      30.41  
 17 Conlon, Mark A            56 Buehler Blue Mar-21    40.00      37.55  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Tom J             55 Fossil Fish-21         57.00      52.26    9  
                  24.76       52.26 (27.50)                                        
  2 Scanlan, Kevin            58 Elgin Blue Wave-21     55.00      54.72    7  
                  26.63       54.72 (28.09)                                        
  3 Merrill, Nick C           55 Central Illinois-21    55.40      55.09    6  
                  26.09       55.09 (29.00)                                        
  4 Fox, Richard E            57 Elgin Blue Wave-21     57.62      55.52    5  
                  26.28       55.52 (29.24)                                        
  5 Brezina, Randall G        59 Harbor Hurricane-21    56.20      57.02    4  
  6 Ursu, Andrei H            55 Elgin Blue Wave-21     58.50      57.75    3  
                  27.09       57.75 (30.66)                                        
  7 Black, Boyd E             56 Evanston Northsh-21    59.30      57.83    2  
                  27.65       57.83 (30.18)                                        
  8 Bodnar, Henry M           56 Lincoln-Way Mast-21    59.80      58.84    1  
                  27.52       58.84 (31.32)                                        
  9 Blumenthal, Jeffrey S     59 Chicago Masters-21     59.99      59.93  
                  28.91       59.93 (31.02)                                        
 10 Worth, Richard            58 Independent-21       1:02.10    1:01.22  
                  29.70     1:01.22 (31.52)                                        
 11 Shekleton, Tim            55 Barrington Area-21   1:02.00    1:02.05  
                  29.57     1:02.05 (32.48)                                        
 12 Anderson, Mark J          59 Independent-21       1:04.00    1:02.56  
                  29.95     1:02.56 (32.61)                                        
 13 Carpenter, Tom            59 Fossil Fish-21       1:05.00    1:03.23  
                  30.15     1:03.23 (33.08)                                        
 14 Mungo, Bob                56 Naperville Waves-21    59.23    1:03.68  
                  28.50     1:03.68 (35.18)                                        
 15 Roeing, Randy             59 Fossil Fish-21       1:05.38    1:04.53  
                  30.84     1:04.53 (33.69)                                        
 16 Runnfeldt, Bob T          56 Glenbrook Aquati-21  1:03.00    1:04.83  
                  31.09     1:04.83 (33.74)                                        
 17 Reed, Michael E           58 Libertyville Mas-21  1:04.93    1:05.04  
                  31.23     1:05.04 (33.81)                                        
 18 Shapiro, Steven H         55 Deerfield Master-21  1:06.63    1:05.86  
                  30.58     1:05.86 (35.28)                                        
 19 Miller, John B            59 Mt Greenwood Mas-21  1:15.00    1:12.95  
 20 Rice, Bob                 58 Galter Swim Club-21  1:20.71    1:16.95  
                  37.12     1:16.95 (39.83)                                        
 21 Conlon, Mark A            56 Buehler Blue Mar-21  1:35.00    1:21.70  
 22 Kucich, Vinny A           59 Lakeshore Athlet-21  1:20.00    1:22.78  
                  38.21     1:22.78 (44.57)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Tom J             55 Fossil Fish-21       2:05.00    1:57.28    9  
                  27.58       57.45 (29.87)     1:27.61 (30.16)     1:57.28 (29.67)
  2 Scanlan, Kevin            58 Elgin Blue Wave-21   2:00.00    1:58.62    7  
                  28.09       58.16 (30.07)     1:27.70 (29.54)     1:58.62 (30.92)
  3 Seibt, Andreas K          55 Fossil Fish-21       2:00.00    2:01.47    6  
                  27.74       58.16 (30.42)     1:29.60 (31.44)     2:01.47 (31.87)
  4 Merrill, Nick C           55 Central Illinois-21  2:05.00    2:05.77    5  
                  29.24     1:01.55 (32.31)     1:33.71 (32.16)     2:05.77 (32.06)
  5 Fox, Richard E            57 Elgin Blue Wave-21   2:10.11    2:06.67    4  
                  29.10     1:01.98 (32.88)     1:34.91 (32.93)     2:06.67 (31.76)
  6 Mungo, Bob                56 Naperville Waves-21  2:11.62    2:13.53    3  
                  30.03     1:03.62 (33.59)     1:38.37 (34.75)     2:13.53 (35.16)
  7 Anderson, Mark J          59 Independent-21       2:20.00    2:21.62    2  
                  32.85     1:08.72 (35.87)     1:45.59 (36.87)     2:21.62 (36.03)
  8 Reed, Michael E           58 Libertyville Mas-21  2:25.90    2:24.45    1  
                  31.84     1:08.02 (36.18)     1:46.73 (38.71)     2:24.45 (37.72)
  9 Runnfeldt, Bob T          56 Glenbrook Aquati-21  2:30.00    2:24.85  
                  34.33     1:10.11 (35.78)     1:47.65 (37.54)     2:24.85 (37.20)
 10 Buckley, Mark C           58 Chicago Masters-21   2:25.00    2:27.73  
                  33.39     1:11.28 (37.89)     1:50.88 (39.60)     2:27.73 (36.85)
 11 Orbon, Jim W              58 Glenbrook Aquati-21  2:28.00    2:29.52  
                  35.11     1:12.77 (37.66)   2:29.52 (1:16.75)                    
 12 Phinney, Scot             56 Chicago Smelts-21    2:33.00    2:32.81  
                  36.54     1:16.73 (40.19)     1:56.31 (39.58)     2:32.81 (36.50)
 13 Shapiro, Steven H         55 Deerfield Master-21  2:50.00    2:37.08  
                  36.40     1:16.69 (40.29)     1:56.48 (39.79)     2:37.08 (40.60)
 14 Camin, Peter C            57 Unattached-0         2:30.00    2:41.62  
                  36.45     1:17.16 (40.71)     1:58.48 (41.32)     2:41.62 (43.14)
 15 Miller, John B            59 Mt Greenwood Mas-21  2:50.00    2:50.18  
                  36.00     1:17.77 (41.77)     2:03.13 (45.36)     2:50.18 (47.05)
 16 Conlon, Mark A            56 Buehler Blue Mar-21  3:30.00    3:05.47  
                  43.73     1:31.95 (48.22)     2:20.76 (48.81)     3:05.47 (44.71)
 17 Manheim, Chris J          59 Elgin Blue Wave-21   3:28.97    3:20.55  
                  46.83                             2:31.72 ( )     3:20.55 (48.83)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          55 Fossil Fish-21       5:35.69    5:24.14    9  
                  29.17     1:01.67 (32.50)     1:34.45 (32.78)     2:07.37 (32.92)
        2:40.44 (33.07)     3:13.45 (33.01)     3:46.57 (33.12)     4:19.74 (33.17)
        4:52.11 (32.37)     5:24.14 (32.03)                                        
  2 Scanlan, Kevin            58 Elgin Blue Wave-21   5:30.00    5:28.88    7  
                  30.17     1:03.01 (32.84)     1:36.41 (33.40)     2:09.78 (33.37)
        2:42.61 (32.83)     3:15.83 (33.22)     3:49.17 (33.34)     4:22.76 (33.59)
        4:56.41 (33.65)     5:28.88 (32.47)                                        
  3 Keenan, George W          59 Deerfield Master-21  5:43.10    5:49.01    6  
                  30.64     1:04.17 (33.53)     1:38.75 (34.58)     2:14.01 (35.26)
        2:50.55 (36.54)     3:25.98 (35.43)     4:02.74 (36.76)     4:40.22 (37.48)
        5:16.58 (36.36)     5:49.01 (32.43)                                        
  4 Fox, Richard E            57 Elgin Blue Wave-21   5:50.00    6:11.64    5  
                  33.67     1:10.38 (36.71)     1:48.89 (38.51)     2:27.89 (39.00)
        3:07.10 (39.21)     3:46.24 (39.14)     4:24.90 (38.66)     5:02.82 (37.92)
        5:40.20 (37.38)     6:11.64 (31.44)                                        
  5 Carpenter, Tom            59 Fossil Fish-21       6:40.00    6:25.46    4  
                  35.95     1:15.53 (39.58)     1:55.15 (39.62)     2:35.31 (40.16)
        3:14.55 (39.24)     3:53.20 (38.65)     4:32.14 (38.94)     5:10.92 (38.78)
        5:49.03 (38.11)     6:25.46 (36.43)                                        
  6 Reed, Michael E           58 Libertyville Mas-21  6:25.62    6:35.24    3  
                  35.23     1:14.67 (39.44)     1:55.15 (40.48)     2:36.20 (41.05)
        3:16.71 (40.51)     3:57.60 (40.89)     4:38.22 (40.62)     5:19.03 (40.81)
        5:59.04 (40.01)     6:35.24 (36.20)                                        
  7 Manheim, Chris J          59 Elgin Blue Wave-21   8:00.00    8:55.78    2  
                  47.53     1:41.04 (53.51)     2:37.01 (55.97)     3:32.64 (55.63)
        4:28.22 (55.58)     5:23.63 (55.41)     6:18.71 (55.08)     7:12.50 (53.79)
        8:05.15 (52.65)     8:55.78 (50.63)                                        
  8 Matherson, Frank          59 Elgin Blue Wave-21  11:48.70   11:25.11    1  
                1:06.60   2:15.82 (1:09.22)   3:26.07 (1:10.25)   4:36.08 (1:10.01)
      5:45.62 (1:09.54)   6:55.61 (1:09.99)   8:04.40 (1:08.79)   9:14.53 (1:10.13)
     10:22.36 (1:07.83)  11:25.11 (1:02.75)                                        
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          55 Fossil Fish-21      18:59.69   19:13.62    9  
  2 Scanlan, Kevin            58 Elgin Blue Wave-21  20:00.00   19:51.28    7  
  3 Brezina, Randall G        59 Harbor Hurricane-21 20:35.40   20:35.38    6  
  4 Reed, Michael E           58 Libertyville Mas-21 22:15.38   22:32.09    5  
  5 Black, Boyd E             56 Evanston Northsh-21 23:30.50   22:35.38    4  
  6 Manheim, Chris J          59 Elgin Blue Wave-21  33:00.00   30:34.34    3  
  7 Matherson, Frank          59 Elgin Blue Wave-21  39:30.80   38:30.85    2  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        59 Harbor Hurricane-21    30.90      29.17    9  
  2 Davidson, Craig           57 Unattached-0           30.00      29.60    7  
  3 Bodnar, Henry M           56 Lincoln-Way Mast-21    29.93      30.34    6  
  4 Black, Boyd E             56 Evanston Northsh-21    32.40      30.41    5  
  5 Meyer, Kenneth G          57 Elgin Blue Wave-21     30.50      30.62    4  
  6 Fox, Richard E            57 Elgin Blue Wave-21     33.00      31.25    3  
  7 Bennewitz, Kirk T         58 Evanston Northsh-21    35.12      34.85    2  
  8 Krismanits, Gene H        58 Western Illinois-21    36.98      36.62    1  
  9 Roeing, Randy             59 Fossil Fish-21         38.00      37.21  
 10 Runnfeldt, Bob T          56 Glenbrook Aquati-21    38.00      37.69  
 11 Orbon, Jim W              58 Glenbrook Aquati-21    37.00      39.16  
 12 Camin, Peter C            57 Unattached-0           40.00      42.20  
 13 Manheim, Chris J          59 Elgin Blue Wave-21     54.51      54.66  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          55 Fossil Fish-21       1:05.00    1:03.05    9  
                  30.25     1:03.05 (32.80)                                        
  2 Brezina, Randall G        59 Harbor Hurricane-21  1:05.40    1:03.90    7  
                  31.26     1:03.90 (32.64)                                        
  3 Black, Boyd E             56 Evanston Northsh-21  1:10.50    1:06.77    6  
                  32.66     1:06.77 (34.11)                                        
  4 Bodnar, Henry M           56 Lincoln-Way Mast-21  1:07.64    1:07.34    5  
                  32.39     1:07.34 (34.95)                                        
  5 Meyer, Kenneth G          57 Elgin Blue Wave-21   1:05.50    1:07.66    4  
                  33.42     1:07.66 (34.24)                                        
  6 Fox, Richard E            57 Elgin Blue Wave-21   1:08.10    1:08.62    3  
                  32.77     1:08.62 (35.85)                                        
  7 Bennewitz, Kirk T         58 Evanston Northsh-21  1:15.20    1:15.44    2  
                  38.06     1:15.44 (37.38)                                        
  8 Phinney, Scot             56 Chicago Smelts-21    1:23.00    1:21.18    1  
                  40.45     1:21.18 (40.73)                                        
  9 Runnfeldt, Bob T          56 Glenbrook Aquati-21  1:35.00    1:21.68  
                  40.96     1:21.68 (40.72)                                        
 10 Buckley, Mark C           58 Chicago Masters-21   1:20.00    1:22.91  
                  40.48     1:22.91 (42.43)                                        
 11 Camin, Peter C            57 Unattached-0         1:30.00    1:31.88  
                  45.09     1:31.88 (46.79)                                        
 12 Manheim, Chris J          59 Elgin Blue Wave-21   2:10.00    1:58.75  
                  58.13   1:58.75 (1:00.62)                                        
 13 Matherson, Frank          59 Elgin Blue Wave-21   2:22.50    2:24.22  
                1:10.37   2:24.22 (1:13.85)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          55 Fossil Fish-21       2:20.00    2:18.18    9  
                  32.00     1:06.72 (34.72)     1:43.11 (36.39)     2:18.18 (35.07)
  2 Keil, Todd A              57 Libertyville Mas-21  2:24.30    2:20.02    7  
                  33.98     1:09.14 (35.16)     1:44.92 (35.78)     2:20.02 (35.10)
  3 Brezina, Randall G        59 Harbor Hurricane-21  2:22.30    2:24.26    6  
                  34.94     1:12.15 (37.21)     1:49.07 (36.92)     2:24.26 (35.19)
  4 Black, Boyd E             56 Evanston Northsh-21  2:36.10    2:26.04    5  
                  34.35     1:11.89 (37.54)     1:50.25 (38.36)     2:26.04 (35.79)
  5 Anderson, Mark J          59 Independent-21       2:37.00    2:36.14    4  
                  37.46     1:16.78 (39.32)     1:56.87 (40.09)     2:36.14 (39.27)
  6 Meyer, Kenneth G          57 Elgin Blue Wave-21   2:27.50    2:37.56    3  
                  36.71     1:16.35 (39.64)   2:37.56 (1:21.21)                    
  7 Phinney, Scot             56 Chicago Smelts-21    3:00.00    2:57.18    2  
                  42.50     1:27.48 (44.98)     2:13.52 (46.04)     2:57.18 (43.66)
  8 Manheim, Chris J          59 Elgin Blue Wave-21   4:20.18    4:23.42    1  
                  59.96   2:06.58 (1:06.62)   3:18.10 (1:11.52)   4:23.42 (1:05.32)
  9 Matherson, Frank          59 Elgin Blue Wave-21   4:45.20    5:00.22  
                1:12.63   2:27.35 (1:14.72)   3:44.95 (1:17.60)   5:00.22 (1:15.27)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd E             56 Evanston Northsh-21    34.90      32.54    9  
  2 Merrill, Nick C           55 Central Illinois-21    33.50      32.92    7  
  3 Weiss, Michael B          55 Glenbrook Aquati-21    34.65      33.76    6  
  4 Bodnar, Henry M           56 Lincoln-Way Mast-21    34.93      34.25    5  
  5 Prossnitz, Philip A       57 Evanston Northsh-21    35.00      34.34    4  
  6 Seybold, Harvey G         58 Fossil Fish-21         33.85      34.45    3  
  7 Meyer, Kenneth G          57 Elgin Blue Wave-21     33.50      34.79    2  
  8 Orbon, Jim W              58 Glenbrook Aquati-21    37.00      37.74    1  
  9 Gordon, Steven H          55 Elgin Blue Wave-21     43.00      42.42  
 10 Miller, John B            59 Mt Greenwood Mas-21    40.00      42.85  
 11 Phinney, Scot             56 Chicago Smelts-21      50.00      42.96  
 12 Manheim, Chris J          59 Elgin Blue Wave-21     53.57      57.17  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Boyd E             56 Evanston Northsh-21  1:16.50    1:11.88    9  
                  33.17     1:11.88 (38.71)                                        
  2 Merrill, Nick C           55 Central Illinois-21  1:14.00    1:14.33    7  
                  34.46     1:14.33 (39.87)                                        
  3 Ursu, Andrei H            55 Elgin Blue Wave-21   1:15.00    1:15.19    6  
                  35.36     1:15.19 (39.83)                                        
  4 Seybold, Harvey G         58 Fossil Fish-21       1:17.85    1:16.15    5  
                  35.90     1:16.15 (40.25)                                        
  5 Meyer, Kenneth G          57 Elgin Blue Wave-21   1:15.00    1:17.44    4  
                  36.40     1:17.44 (41.04)                                        
  6 Krismanits, Gene H        58 Western Illinois-21  1:18.72    1:18.05    3  
                  36.69     1:18.05 (41.36)                                        
  7 Dueball, Steven E         58 Lattof YMCA Mast-21  1:17.50    1:18.83    2  
                  36.68     1:18.83 (42.15)                                        
  8 Orbon, Jim W              58 Glenbrook Aquati-21  1:22.00    1:23.11    1  
                  39.66     1:23.11 (43.45)                                        
  9 Phinney, Scot             56 Chicago Smelts-21    1:33.00    1:31.21  
                  44.36     1:31.21 (46.85)                                        
 10 Miller, John B            59 Mt Greenwood Mas-21  1:35.00    1:35.99  
                  44.94     1:35.99 (51.05)                                        
 11 Gordon, Steven H          55 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:40.35  
                  46.75     1:40.35 (53.60)                                        
 12 Manheim, Chris J          59 Elgin Blue Wave-21   1:58.45    2:05.93  
                  59.55   2:05.93 (1:06.38)                                        
 13 Matherson, Frank          59 Elgin Blue Wave-21   2:22.00    2:27.56  
                1:11.82   2:27.56 (1:15.74)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth G          57 Elgin Blue Wave-21   2:37.50    2:34.67    9  
                  37.14     1:19.17 (42.03)     1:34.78 (15.61)     2:34.67 (59.89)
  2 Seibt, Andreas K          55 Fossil Fish-21       2:38.00    2:36.66    7  
                  34.38     1:14.14 (39.76)     1:54.81 (40.67)     2:36.66 (41.85)
  3 Black, Boyd E             56 Evanston Northsh-21  2:58.30    2:47.58    6  
                  36.63     1:21.28 (44.65)     2:06.36 (45.08)     2:47.58 (41.22)
  4 Prossnitz, Philip A       57 Evanston Northsh-21  3:00.00    2:52.12    5  
                  38.45     1:21.37 (42.92)     2:06.74 (45.37)     2:52.12 (45.38)
  5 Carpenter, Tom            59 Fossil Fish-21       3:00.00    3:07.07    4  
                  41.91     1:29.48 (47.57)     2:18.29 (48.81)     3:07.07 (48.78)
  6 Mittleman, Paul R         57 Chicago Smelts-21    3:45.00    3:11.99    3  
                  41.22     1:30.49 (49.27)     2:22.26 (51.77)     3:11.99 (49.73)
  7 Buckley, Mark C           58 Chicago Masters-21   3:10.00    3:12.43    2  
                  45.21     1:34.97 (49.76)     2:25.01 (50.04)     3:12.43 (47.42)
  8 Phinney, Scot             56 Chicago Smelts-21    3:22.00    3:20.69    1  
                  45.33     1:35.69 (50.36)     2:29.39 (53.70)     3:20.69 (51.30)
  9 Miller, John B            59 Mt Greenwood Mas-21  3:40.00    3:36.00  
                  48.53     1:42.92 (54.39)     2:40.20 (57.28)     3:36.00 (55.80)
 10 Gordon, Steven H          55 Elgin Blue Wave-21   3:50.00    3:40.59  
                  48.12     1:44.36 (56.24)     2:43.74 (59.38)     3:40.59 (56.85)
 11 Manheim, Chris J          59 Elgin Blue Wave-21   4:00.00    4:28.53  
                1:00.70   2:11.51 (1:10.81)   3:22.52 (1:11.01)   4:28.53 (1:06.01)
 12 Matherson, Frank          59 Elgin Blue Wave-21   4:58.00    5:02.79  
                1:11.93   2:28.43 (1:16.50)   3:45.31 (1:16.88)   5:02.79 (1:17.48)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Tom J             55 Fossil Fish-21         25.00      25.84    9  
  2 Davidson, Craig           57 Unattached-0           27.60      26.46    7  
  3 Ursu, Andrei H            55 Elgin Blue Wave-21     27.30      26.70    6  
  4 Brezina, Randall G        59 Harbor Hurricane-21    29.15      28.09    5  
  5 Bodnar, Henry M           56 Lincoln-Way Mast-21    28.86      28.44    4  
  6 Fox, Richard E            57 Elgin Blue Wave-21     28.82      28.92    3  
  7 Buckley, Mark C           58 Chicago Masters-21     30.00      30.71    2  
  8 Worth, Richard            58 Independent-21         29.00      30.78    1  
  9 Shapiro, Steven H         55 Deerfield Master-21    34.14      32.50  
 10 Anderson, Mark J          59 Independent-21         34.15      34.01  
 11 Seybold, Harvey G         58 Fossil Fish-21         32.18      34.11  
 12 Reed, Michael E           58 Libertyville Mas-21    35.10      36.01  
 13 Rice, Bob                 58 Galter Swim Club-21    44.49      40.00  
 14 Gordon, Steven H          55 Elgin Blue Wave-21     45.00      44.43  
 -- Weiss, Michael B          55 Glenbrook Aquati-21    31.15         DQ  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCabe, Tom J             55 Fossil Fish-21         58.00      57.92    9  
                  26.48       57.92 (31.44)                                        
  2 Davidson, Craig           57 Unattached-0           59.00      59.35    7  
                  28.01       59.35 (31.34)                                        
  3 Ursu, Andrei H            55 Elgin Blue Wave-21   1:02.50    1:01.37    6  
                  28.81     1:01.37 (32.56)                                        
  4 Scanlan, Kevin            58 Elgin Blue Wave-21   1:04.00    1:04.25    5  
                  30.16     1:04.25 (34.09)                                        
  5 Brezina, Randall G        59 Harbor Hurricane-21  1:07.20    1:05.85    4  
                  31.04     1:05.85 (34.81)                                        
  6 Merrill, Nick C           55 Central Illinois-21  1:04.00    1:05.89    3  
                  30.92     1:05.89 (34.97)                                        
  7 Buckley, Mark C           58 Chicago Masters-21   1:08.00    1:14.64    2  
                  32.96     1:14.64 (41.68)                                        
  8 Gordon, Steven H          55 Elgin Blue Wave-21   1:50.00    1:47.73    1  
                  47.62   1:47.73 (1:00.11)                                        
  9 Matherson, Frank          59 Elgin Blue Wave-21   2:25.50    2:23.66  
                1:07.49   2:23.66 (1:16.17)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Craig           57 Unattached-0         2:15.00    2:23.25    9  
                  30.24     1:04.87 (34.63)     1:42.14 (37.27)     2:23.25 (41.11)
  2 Ursu, Andrei H            55 Elgin Blue Wave-21   2:24.00    2:25.21    7  
                  29.94     1:06.15 (36.21)     1:45.18 (39.03)     2:25.21 (40.03)
  3 Matherson, Frank          59 Elgin Blue Wave-21   4:58.50    5:07.21    6  
                1:07.95   2:24.27 (1:16.32)   3:43.99 (1:19.72)   5:07.21 (1:23.22)
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          55 Fossil Fish-21       1:05.00    1:03.47    9  
                  29.01     1:03.47 (34.46)                                        
  2 Davidson, Craig           57 Unattached-0         1:03.50    1:04.41    7  
                  29.63     1:04.41 (34.78)                                        
  3 Scanlan, Kevin            58 Elgin Blue Wave-21   1:05.00    1:05.22    6  
                  30.58     1:05.22 (34.64)                                        
  4 Ursu, Andrei H            55 Elgin Blue Wave-21   1:06.00    1:05.42    5  
                  29.53     1:05.42 (35.89)                                        
  5 Bodnar, Henry M           56 Lincoln-Way Mast-21  1:07.18    1:05.71    4  
                  30.49     1:05.71 (35.22)                                        
  6 Brezina, Randall G        59 Harbor Hurricane-21  1:08.00    1:06.94    3  
                  30.74     1:06.94 (36.20)                                        
  7 Meyer, Kenneth G          57 Elgin Blue Wave-21   1:06.00    1:07.28    2  
                  31.23     1:07.28 (36.05)                                        
  8 Fox, Richard E            57 Elgin Blue Wave-21   1:08.33    1:07.90    1  
                  31.51     1:07.90 (36.39)                                        
  9 Weiss, Michael B          55 Glenbrook Aquati-21  1:10.25    1:08.99  
                  31.57     1:08.99 (37.42)                                        
 10 Krismanits, Gene H        58 Western Illinois-21  1:14.91    1:13.48  
                  33.50     1:13.48 (39.98)                                        
 11 Shekleton, Tim            55 Barrington Area-21   1:15.00    1:14.20  
                  34.64     1:14.20 (39.56)                                        
 12 Orbon, Jim W              58 Glenbrook Aquati-21  1:17.00    1:17.02  
                  37.17     1:17.02 (39.85)                                        
 13 Phinney, Scot             56 Chicago Smelts-21    1:18.00    1:18.57  
                  36.60     1:18.57 (41.97)                                        
 14 Miller, John B            59 Mt Greenwood Mas-21  1:25.00    1:32.51  
                  45.53     1:32.51 (46.98)                                        
 15 Rice, Bob                 58 Galter Swim Club-21  1:44.29    1:32.62  
                  42.28     1:32.62 (50.34)                                        
 16 Gordon, Steven H          55 Elgin Blue Wave-21   1:35.00    1:36.83  
                  48.04     1:36.83 (48.79)                                        
 -- Roeing, Randy             59 Fossil Fish-21       1:21.50         DQ  
                  37.28          DQ (42.41)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          55 Fossil Fish-21       2:18.00    2:19.91    9  
                  30.00     1:04.71 (34.71)     1:46.91 (42.20)     2:19.91 (33.00)
  2 Scanlan, Kevin            58 Elgin Blue Wave-21   2:25.00    2:21.50    7  
                  29.90     1:07.71 (37.81)     1:49.95 (42.24)     2:21.50 (31.55)
  3 Ursu, Andrei H            55 Elgin Blue Wave-21   2:27.00    2:27.11    6  
                  29.13     1:08.21 (39.08)     1:52.90 (44.69)     2:27.11 (34.21)
  4 Meyer, Kenneth G          57 Elgin Blue Wave-21   2:28.00    2:29.91    5  
                  31.84     1:10.00 (38.16)     1:54.54 (44.54)     2:29.91 (35.37)
  5 Merrill, Nick C           55 Central Illinois-21  2:30.00    2:30.33    4  
                  30.11     1:12.10 (41.99)     1:56.58 (44.48)     2:30.33 (33.75)
  6 Brezina, Randall G        59 Harbor Hurricane-21  2:22.50    2:30.75    3  
                  32.24     1:10.16 (37.92)     1:57.86 (47.70)     2:30.75 (32.89)
  7 Anderson, Mark J          59 Independent-21       2:50.00    2:46.35    2  
                  37.89     1:20.06 (42.17)     2:09.07 (49.01)     2:46.35 (37.28)
  8 Orbon, Jim W              58 Glenbrook Aquati-21  3:00.00    2:46.48    1  
                  37.25     1:20.54 (43.29)     2:07.83 (47.29)     2:46.48 (38.65)
  9 Shekleton, Tim            55 Barrington Area-21   2:58.80    2:49.46  
                  34.79     1:20.01 (45.22)     2:11.25 (51.24)     2:49.46 (38.21)
 10 Buckley, Mark C           58 Chicago Masters-21   2:45.00    2:50.83  
                  36.13     1:21.70 (45.57)     2:13.09 (51.39)     2:50.83 (37.74)
 11 Phinney, Scot             56 Chicago Smelts-21    3:00.00    2:55.83  
                  37.44     1:24.78 (47.34)     2:16.41 (51.63)     2:55.83 (39.42)
 12 Reed, Michael E           58 Libertyville Mas-21  3:03.10    3:01.86  
                  37.41     1:28.17 (50.76)     2:25.08 (56.91)     3:01.86 (36.78)
 13 Miller, John B            59 Mt Greenwood Mas-21  3:30.00    3:24.69  
                  47.45     1:43.32 (55.87)     2:42.49 (59.17)     3:24.69 (42.20)
 14 Gordon, Steven H          55 Elgin Blue Wave-21   3:40.00    3:37.77  
                  44.82     1:26.67 (41.85)     1:46.55 (19.88)   3:37.77 (1:51.22)
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          55 Fossil Fish-21       5:00.00    4:56.14    9  
                  31.21     1:06.85 (35.64)     1:44.90 (38.05)     2:22.71 (37.81)
        3:06.03 (43.32)     3:49.51 (43.48)     4:23.49 (33.98)     4:56.14 (32.65)
  2 Gordon, Steven H          55 Elgin Blue Wave-21   8:00.00    7:48.78    7  
                                1:52.10 ( )   2:55.99 (1:03.89)   5:03.46 (2:07.47)
                                6:09.96 ( )     6:59.65 (49.69)     7:48.78 (49.13)
  3 Matherson, Frank          59 Elgin Blue Wave-21   8:35.90   10:01.37    6  
                1:06.51   2:18.39 (1:11.88)   3:45.08 (1:26.69)   5:05.79 (1:20.71)
      6:21.88 (1:16.09)   7:41.49 (1:19.61)   8:53.79 (1:12.30)  10:01.37 (1:07.58)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            60 Evanston Northsh-21    25.50      24.76    9  
  2 Eggar, Jack D             60 Elgin Blue Wave-21     25.43      25.86    7  
  3 Toft, Vic K               60 Unattached-0           27.00      26.46    6  
  4 Campana, James L          61 Elgin Blue Wave-21     27.74      26.55    5  
  5 Stromberg, Barry          62 Lincoln-Way Mast-21    30.61      29.74    4  
  6 Schein, Fred L            64 Chicago Smelts-21      31.20      30.60    3  
  7 Pence, Steve              64 Elgin Blue Wave-21     32.56      31.09    2  
  8 Inch, Les                 62 Galter Swim Club-21    31.96      33.80    1  
  9 Alsen, Donald J           64 Buehler Blue Mar-21    35.50      35.26  
 10 Cohen, Stuart L           60 Glenbrook Aquati-21    50.00      39.69  
 11 Vallette, Arthur          61 Naperville Waves-21    48.10      48.88  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            60 Evanston Northsh-21    54.01      54.24    9  
                  26.09       54.24 (28.15)                                        
  2 Eggar, Jack D             60 Elgin Blue Wave-21     56.82      57.13    7  
                  27.23       57.13 (29.90)                                        
  3 Campana, James L          61 Elgin Blue Wave-21     59.99      59.22    6  
                  28.41       59.22 (30.81)                                        
  4 Toft, Vic K               60 Unattached-0           58.00      59.63    5  
                  27.88       59.63 (31.75)                                        
  5 Patronsky, Ross T         61 Chicago Smelts-21    1:06.00    1:03.79    4  
                  30.34     1:03.79 (33.45)                                        
  6 Stromberg, Barry          62 Lincoln-Way Mast-21  1:06.88    1:05.37    3  
                  31.12     1:05.37 (34.25)                                        
  7 Heineman, Thomas M        64 Northwestern Aqu-21  1:09.00    1:07.71    2  
                  32.32     1:07.71 (35.39)                                        
  8 Schein, Fred L            64 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:08.90    1  
                  33.19     1:08.90 (35.71)                                        
  9 Prince, Clifford          62 Gray Sharks Lean-21  1:11.12    1:13.06  
                  33.71     1:13.06 (39.35)                                        
 10 Pence, Steve              64 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:13.28  
                1:13.47         1:13.28 ( )                                        
 11 Inch, Les                 62 Galter Swim Club-21  1:17.70    1:15.07  
                  37.84     1:15.07 (37.23)                                        
 12 Alsen, Donald J           64 Buehler Blue Mar-21  1:22.00    1:16.69  
                  35.72     1:16.69 (40.97)                                        
 13 Garcia, Jaime D           64 Elgin Blue Wave-21   1:17.50    1:21.74  
                  38.98     1:21.74 (42.76)                                        
 14 Cohen, Stuart L           60 Glenbrook Aquati-21  1:50.00    1:36.50  
 15 Weaver, James F           60 Gray Sharks Lean-21  1:39.00    1:44.79  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            60 Evanston Northsh-21  1:59.69    1:59.77    9  
                  27.35       57.96 (30.61)     1:28.99 (31.03)     1:59.77 (30.78)
  2 Eggar, Jack D             60 Elgin Blue Wave-21   2:10.55    2:07.54    7  
                  28.97     1:01.06 (32.09)     1:34.25 (33.19)     2:07.54 (33.29)
  3 Toft, Vic K               60 Unattached-0         2:05.00    2:17.35    6  
                  29.04     1:01.86 (32.82)     1:36.26 (34.40)     2:17.35 (41.09)
  4 Stromberg, Barry          62 Lincoln-Way Mast-21  2:34.70    2:29.17    5  
                  33.00     1:09.77 (36.77)     1:48.99 (39.22)     2:29.17 (40.18)
  5 Maude, Tom                63 Elgin Blue Wave-21   2:35.56    2:33.91    4  
                  35.48     1:14.65 (39.17)     1:54.27 (39.62)     2:33.91 (39.64)
  6 Schein, Fred L            64 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:45.17    3  
                  34.63   2:45.17 (2:10.54)                                        
  7 Inch, Les                 62 Galter Swim Club-21  2:57.10    2:54.63    2  
                  39.07     1:21.93 (42.86)     2:07.55 (45.62)     2:54.63 (47.08)
  8 Alsen, Donald J           64 Buehler Blue Mar-21  3:05.69    3:01.14    1  
                  36.44     1:20.40 (43.96)     2:10.49 (50.09)     3:01.14 (50.65)
  9 Brown, Paul P             62 Elgin Blue Wave-21   3:13.84    3:14.04  
                  44.45     1:32.88 (48.43)     2:23.72 (50.84)     3:14.04 (50.32)
 10 Simkus, Paul J            64 The Wellness Cen-21  3:42.00    3:37.12  
                  47.94     1:45.74 (57.80)     2:44.41 (58.67)     3:37.12 (52.71)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack D             60 Elgin Blue Wave-21   6:15.25    5:49.93    9  
                  30.49     1:04.07 (33.58)     1:38.81 (34.74)     2:14.03 (35.22)
        2:49.52 (35.49)     3:25.23 (35.71)     4:01.11 (35.88)     4:37.26 (36.15)
        5:14.22 (36.96)     5:49.93 (35.71)                                        
  2 Dodson, Phil L            60 Evanston Northsh-21  6:10.69    5:57.79    7  
                  33.09     1:09.93 (36.84)     1:47.00 (37.07)     2:24.04 (37.04)
        3:02.16 (38.12)     3:40.45 (38.29)     4:15.92 (35.47)     4:51.48 (35.56)
        5:25.64 (34.16)     5:57.79 (32.15)                                        
  3 Toft, Vic K               60 Unattached-0         6:45.00    6:13.33    6  
                  32.24     1:07.63 (35.39)     1:44.70 (37.07)     2:22.20 (37.50)
        3:00.52 (38.32)     3:38.96 (38.44)     4:17.46 (38.50)     4:55.96 (38.50)
        5:34.89 (38.93)     6:13.33 (38.44)                                        
  4 Maude, Tom                63 Elgin Blue Wave-21   7:40.00    8:12.15    5  
                  36.10     1:16.78 (40.68)     1:59.46 (42.68)     2:43.77 (44.31)
        3:28.90 (45.13)     4:14.25 (45.35)     5:00.13 (45.88)     5:46.36 (46.23)
        6:33.43 (47.07)   8:12.15 (1:38.72)                                        
  5 Alsen, Donald J           64 Buehler Blue Mar-21  8:15.00    8:12.81    4  
                  38.99     1:25.26 (46.27)     2:15.85 (50.59)     3:08.56 (52.71)
        4:01.40 (52.84)     4:54.12 (52.72)     5:45.40 (51.28)     6:36.24 (50.84)
      8:13.15 (1:36.91)         8:12.81 ( )                                        
  6 Brown, Paul P             62 Elgin Blue Wave-21   8:13.48    8:17.97    3  
                  45.31     1:39.98 (54.67)     2:30.31 (50.33)     3:22.27 (51.96)
        4:12.72 (50.45)     5:03.41 (50.69)     5:52.81 (49.40)     6:41.86 (49.05)
        7:30.56 (48.70)     8:17.97 (47.41)                                        
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack D             60 Elgin Blue Wave-21  22:10.00   20:24.10    9  
  2 Maude, Tom                63 Elgin Blue Wave-21  24:37.56   26:21.12    7  
  3 Brown, Paul P             62 Elgin Blue Wave-21  27:57.46   28:30.99    6  
  4 Alsen, Donald J           64 Buehler Blue Mar-21 30:10.00   28:58.03    5  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert W       61 Buehler Blue Mar-21    35.00      35.45    9  
  2 Patronsky, Ross T         61 Chicago Smelts-21      37.00      35.54    7  
  3 Garcia, Jaime D           64 Elgin Blue Wave-21     41.85      43.20    6  
  4 Hertel, Robert G          62 Evanston Northsh-21    46.00      45.77    5  
  5 Alsen, Donald J           64 Buehler Blue Mar-21    48.00      48.62    4  
  6 Barry, Robert B           61 Evanston Northsh-21    50.00      49.85    3  
  7 Simkus, Paul J            64 The Wellness Cen-21    53.00      50.57    2  
  8 Vallette, Arthur          61 Naperville Waves-21  1:00.00      59.13    1  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert W       61 Buehler Blue Mar-21  1:16.00    1:15.80    9  
                  37.60     1:15.80 (38.20)                                        
  2 Patronsky, Ross T         61 Chicago Smelts-21    1:16.00    1:16.88    7  
                  38.33     1:16.88 (38.55)                                        
  3 Heineman, Thomas M        64 Northwestern Aqu-21  1:26.00    1:23.77    6  
                  42.11     1:23.77 (41.66)                                        
  4 Schoettle, Ekkehard       60 Evanston Northsh-21  1:29.69    1:28.55    5  
                  42.15     1:28.55 (46.40)                                        
  5 Garcia, Jaime D           64 Elgin Blue Wave-21   1:33.50    1:35.90    4  
                  46.23     1:35.90 (49.67)                                        
  6 Hertel, Robert G          62 Evanston Northsh-21  1:46.00    1:44.04    3  
                  50.90     1:44.04 (53.14)                                        
 -- Inch, Les                 62 Galter Swim Club-21  1:53.20         DQ  
                  50.41          DQ (52.69)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            60 Evanston Northsh-21  2:24.10    2:23.14    9  
                  34.38     1:11.11 (36.73)     1:47.68 (36.57)     2:23.14 (35.46)
  2 Patronsky, Ross T         61 Chicago Smelts-21    2:44.00    2:47.99    7  
                  39.98     1:23.12 (43.14)     2:06.59 (43.47)     2:47.99 (41.40)
  3 Spaulding, Robert W       61 Buehler Blue Mar-21  2:48.00    2:51.19    6  
                  41.18     1:24.66 (43.48)     2:09.71 (45.05)     2:51.19 (41.48)
  4 Maude, Tom                63 Elgin Blue Wave-21   3:38.56    3:16.08    5  
                  44.46     1:32.33 (47.87)     2:24.41 (52.08)     3:16.08 (51.67)
  5 Garcia, Jaime D           64 Elgin Blue Wave-21   3:38.60    3:29.45    4  
                  48.24     1:41.19 (52.95)     2:36.26 (55.07)     3:29.45 (53.19)
  6 Hertel, Robert G          62 Evanston Northsh-21  4:05.00    3:48.89    3  
                  55.05     1:52.27 (57.22)     2:51.14 (58.87)     3:48.89 (57.75)
  7 Brown, Paul P             62 Elgin Blue Wave-21   3:53.40    3:58.30    2  
                  54.75   1:56.53 (1:01.78)   2:58.56 (1:02.03)     3:58.30 (59.74)
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          61 Elgin Blue Wave-21     32.75      31.71    9  
  2 Carr, Tom                 60 Evanston Northsh-21    40.00      36.66    7  
  3 Patronsky, Ross T         61 Chicago Smelts-21      37.00      36.89    6  
  4 Eggar, Jack D             60 Elgin Blue Wave-21     38.00      36.92    5  
  5 Carroll, Joe              61 Evanston Northsh-21    38.78      38.55    4  
  6 Spaulding, Robert W       61 Buehler Blue Mar-21    38.00      38.93    3  
  7 Heineman, Thomas M        64 Northwestern Aqu-21    41.00      40.58    2  
  8 Pence, Steve              64 Elgin Blue Wave-21     41.57      40.96    1  
  9 Barry, Robert B           61 Evanston Northsh-21    42.00      43.02  
 10 Fergus, Brian             62 Gray Sharks Lean-21    43.50      44.08  
 11 Neff, John M              61 Buehler Blue Mar-21    41.00      44.22  
 12 Garcia, Jaime D           64 Elgin Blue Wave-21     44.65      44.30  
 13 Schein, Fred L            64 Chicago Smelts-21      45.00      44.32  
 14 Prince, Clifford          62 Gray Sharks Lean-21    46.89      45.86  
 15 Hertel, Robert G          62 Evanston Northsh-21    46.00      46.00  
 16 Barth, Jon -              60 Buehler Blue Mar-21    59.00      46.26  
 17 Alsen, Donald J           64 Buehler Blue Mar-21    50.00      50.01  
 18 Kracen, Scott A           64 Elgin Blue Wave-21     50.00      52.01  
 -- Cobb, Rusty R             60 Buehler Blue Mar-21    59.00         DQ  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          61 Elgin Blue Wave-21   1:11.85    1:11.07    9  
                  32.81     1:11.07 (38.26)                                        
  2 Patronsky, Ross T         61 Chicago Smelts-21    1:18.00    1:18.60    7  
                  37.70     1:18.60 (40.90)                                        
  3 Carr, Tom                 60 Evanston Northsh-21  1:30.00    1:20.18    6  
                  38.24     1:20.18 (41.94)                                        
  4 Carroll, Joe              61 Evanston Northsh-21  1:24.32    1:23.77    5  
                  40.07     1:23.77 (43.70)                                        
  5 Pence, Steve              64 Elgin Blue Wave-21   1:23.00    1:32.54    4  
                  44.23     1:32.54 (48.31)                                        
  6 Barry, Robert B           61 Evanston Northsh-21  1:33.00    1:33.82    3  
                  45.30     1:33.82 (48.52)                                        
  7 Garcia, Jaime D           64 Elgin Blue Wave-21   1:38.10    1:36.42    2  
                  46.14     1:36.42 (50.28)                                        
  8 Fergus, Brian             62 Gray Sharks Lean-21  1:34.50    1:37.10    1  
                  46.57     1:37.10 (50.53)                                        
  9 Hertel, Robert G          62 Evanston Northsh-21  1:44.00    1:40.95  
                  48.13     1:40.95 (52.82)                                        
 10 Kracen, Scott A           64 Elgin Blue Wave-21   2:10.00    2:06.78  
                  58.79   2:06.78 (1:07.99)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          61 Elgin Blue Wave-21   2:59.99    2:50.82    9  
                  38.90     1:23.37 (44.47)     2:07.87 (44.50)     2:50.82 (42.95)
  2 Carr, Tom                 60 Evanston Northsh-21  3:00.00    2:52.58    7  
                  38.30     1:21.42 (43.12)     2:06.15 (44.73)     2:52.58 (46.43)
  3 Carroll, Joe              61 Evanston Northsh-21  3:14.00    3:15.34    6  
                  43.19     1:33.96 (50.77)     2:25.93 (51.97)     3:15.34 (49.41)
  4 Fergus, Brian             62 Gray Sharks Lean-21  3:33.00    3:34.37    5  
                  48.15     1:42.45 (54.30)     2:38.72 (56.27)     3:34.37 (55.65)
  5 Barry, Robert B           61 Evanston Northsh-21  3:30.00    3:34.91    4  
                  48.47     1:42.71 (54.24)     2:39.82 (57.11)     3:34.91 (55.09)
  6 Garcia, Jaime D           64 Elgin Blue Wave-21   3:42.25    3:35.52    3  
                  47.30     1:42.37 (55.07)     2:40.50 (58.13)     3:35.52 (55.02)
  7 Hertel, Robert G          62 Evanston Northsh-21  3:45.00    3:39.52    2  
                  50.89     1:46.60 (55.71)     2:44.26 (57.66)     3:39.52 (55.26)
  8 Brown, Paul P             62 Elgin Blue Wave-21   3:54.50    3:51.07    1  
                  53.38     1:51.81 (58.43)     2:51.23 (59.42)     3:51.07 (59.84)
  9 Kracen, Scott A           64 Elgin Blue Wave-21   4:30.00    4:40.14  
                2:18.82   3:29.82 (1:11.00)   4:41.84 (1:12.02)         4:40.14 ( )
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spaulding, Robert W       61 Buehler Blue Mar-21    34.00      29.70    9  
  2 Carr, Tom                 60 Evanston Northsh-21    35.00      30.60    7  
  3 Schoettle, Ekkehard       60 Evanston Northsh-21    33.69      30.77    6  
  4 Schein, Fred L            64 Chicago Smelts-21      32.10      32.85    5  
  5 Carroll, Joe              61 Evanston Northsh-21    34.98      35.33    4  
  6 Prince, Clifford          62 Gray Sharks Lean-21    45.79      42.18    3  
  7 Hertel, Robert G          62 Evanston Northsh-21    45.00      43.01    2  
  8 Brown, Paul P             62 Elgin Blue Wave-21     48.80      46.21    1  
  9 Alsen, Donald J           64 Buehler Blue Mar-21    52.10      52.94  
 -- Maude, Tom                63 Elgin Blue Wave-21     44.56         DQ  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            60 Evanston Northsh-21  1:02.41    1:02.56    9  
                  29.51     1:02.56 (33.05)                                        
  2 Carr, Tom                 60 Evanston Northsh-21  1:25.00    1:15.36    7  
                  34.37     1:15.36 (40.99)                                        
  3 Maude, Tom                63 Elgin Blue Wave-21   1:54.10    1:39.53    6  
                  44.64     1:39.53 (54.89)                                        
  4 Brown, Paul P             62 Elgin Blue Wave-21   1:51.44    1:47.68    5  
                  49.57     1:47.68 (58.11)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            60 Evanston Northsh-21  2:22.00    2:18.56    9  
                  31.64     1:07.05 (35.41)     1:43.63 (36.58)     2:18.56 (34.93)
  2 Carr, Tom                 60 Evanston Northsh-21  3:00.00    2:59.13    7  
                  35.80     1:17.54 (41.74)     2:05.81 (48.27)     2:59.13 (53.32)
  3 Schoettle, Ekkehard       60 Evanston Northsh-21  3:29.69    3:37.88    6  
                  47.91     1:44.52 (56.61)   2:46.10 (1:01.58)     3:37.88 (51.78)
  4 Maude, Tom                63 Elgin Blue Wave-21   3:44.36    3:44.43    5  
                  46.44     1:41.94 (55.50)   2:42.60 (1:00.66)   3:44.43 (1:01.83)
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Tom                 60 Evanston Northsh-21  1:20.00    1:10.83    9  
                  34.00     1:10.83 (36.83)                                        
  2 Eggar, Jack D             60 Elgin Blue Wave-21   1:13.65    1:10.88    7  
                  33.60     1:10.88 (37.28)                                        
  3 Patronsky, Ross T         61 Chicago Smelts-21    1:13.00    1:13.30    6  
                  35.69     1:13.30 (37.61)                                        
  4 Spaulding, Robert W       61 Buehler Blue Mar-21  1:18.00    1:17.13    5  
                  36.67     1:17.13 (40.46)                                        
  5 Stromberg, Barry          62 Lincoln-Way Mast-21  1:19.35    1:17.21    4  
                  36.26     1:17.21 (40.95)                                        
  6 Schein, Fred L            64 Chicago Smelts-21    1:30.00    1:26.08    3  
                  40.45     1:26.08 (45.63)                                        
  7 Garcia, Jaime D           64 Elgin Blue Wave-21   1:30.56    1:34.40    2  
                  46.40     1:34.40 (48.00)                                        
  8 Hertel, Robert G          62 Evanston Northsh-21  1:40.00    1:38.88    1  
                  46.68     1:38.88 (52.20)                                        
  9 Alsen, Donald J           64 Buehler Blue Mar-21  1:47.00    1:56.63  
 10 Vallette, Arthur          61 Naperville Waves-21  2:10.00    2:08.77  
                  58.34   2:08.77 (1:10.43)                                        
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            60 Evanston Northsh-21  2:23.11    2:29.40    9  
                  30.99     1:11.87 (40.88)     1:58.42 (46.55)     2:29.40 (30.98)
  2 Patronsky, Ross T         61 Chicago Smelts-21    2:43.00    2:42.28    7  
                  37.29     1:20.40 (43.11)     2:04.20 (43.80)     2:42.28 (38.08)
  3 Spaulding, Robert W       61 Buehler Blue Mar-21  2:57.00    2:49.41    6  
                  35.86     1:19.47 (43.61)     2:10.15 (50.68)     2:49.41 (39.26)
  4 Stromberg, Barry          62 Lincoln-Way Mast-21  3:20.00    2:53.35    5  
                  36.78     1:22.44 (45.66)     2:12.15 (49.71)     2:53.35 (41.20)
  5 Maude, Tom                63 Elgin Blue Wave-21   3:18.70    3:10.19    4  
                  42.69     1:29.28 (46.59)     2:27.84 (58.56)     3:10.19 (42.35)
  6 Prince, Clifford          62 Gray Sharks Lean-21  3:31.29    3:27.00    3  
                  46.93     1:43.27 (56.34)   2:44.22 (1:00.95)     3:27.00 (42.78)
  7 Brown, Paul P             62 Elgin Blue Wave-21   3:39.55    3:40.07    2  
                  50.50     1:48.75 (58.25)   2:51.41 (1:02.66)     3:40.07 (48.66)
  8 Fergus, Brian             62 Gray Sharks Lean-21  3:30.00    3:46.40    1  
                  58.92     1:57.39 (58.47)     2:56.39 (59.00)     3:46.40 (50.01)
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carr, Tom                 60 Evanston Northsh-21  6:00.00    5:56.72    9  
                  38.26     1:22.18 (43.92)     2:13.14 (50.96)                    
            3:49.37 ( )     4:37.10 (47.73)     5:19.84 (42.74)     5:56.72 (36.88)
  2 Spaulding, Robert W       61 Buehler Blue Mar-21  6:50.00    6:34.17    7  
                  38.15     1:24.70 (46.55)     2:18.84 (54.14)     3:10.22 (51.38)
        4:06.84 (56.62)     5:02.15 (55.31)     5:50.75 (48.60)     6:34.17 (43.42)
  3 Maude, Tom                63 Elgin Blue Wave-21   7:33.33    7:00.59    6  
  4 Brown, Paul P             62 Elgin Blue Wave-21   9:33.71    7:46.07    5  
                  49.46   2:53.61 (2:04.15)                             5:02.47 ( )
                                6:57.56 ( )     7:46.07 (48.51)                    
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan J          65 Fossil Fish-21         25.50      24.80    9  
  2 Vernon, Charles G         65 Evanston Northsh-21    28.21      28.01    7  
  3 Ota, Ken                  66 Central Illinois-21    30.00      28.86    6  
  4 Long, Robert              65 Naperville Waves-21    29.20      29.66    5  
  5 Smith, Dave               68 Elgin Blue Wave-21     30.70      30.14    4  
  6 Brown, Kenneth P          67 Naperville Waves-21    32.50      32.04    3  
  7 Klyce, Erskine W          69 Naperville Waves-21    33.00      35.26    2  
  8 Kozlowski, Scott S        68 Naperville Waves-21    34.50      35.29    1  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Charles G         65 Evanston Northsh-21  1:00.10    1:05.29    9  
                  30.28     1:05.29 (35.01)                                        
  2 Long, Robert              65 Naperville Waves-21  1:06.00    1:05.40    7  
                  31.29     1:05.40 (34.11)                                        
  3 Klumb, George R           68 Naperville Waves-21  1:07.00    1:06.82    6  
                  33.23     1:06.82 (33.59)                                        
  4 Brinkman, Terry J         66 Unattached-0         1:05.00    1:08.45    5  
                  32.93     1:08.45 (35.52)                                        
  5 Stitt, John H             66 Elgin Blue Wave-21   1:25.00    1:11.35    4  
                  35.24     1:11.35 (36.11)                                        
  6 Smith, Dave               68 Elgin Blue Wave-21   1:12.40    1:11.62    3  
                  35.10     1:11.62 (36.52)                                        
  7 Brown, Kenneth P          67 Naperville Waves-21  1:13.50    1:12.69    2  
                  35.28     1:12.69 (37.41)                                        
  8 Klyce, Erskine W          69 Naperville Waves-21  1:28.00    1:18.20    1  
                  35.70     1:18.20 (42.50)                                        
  9 Kozlowski, Scott S        68 Naperville Waves-21  1:21.00    1:25.47  
                  37.65     1:25.47 (47.82)                                        
 -- Dayton, Barry H           67 Gray Sharks Lean-21  1:24.00         DQ  
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan J          65 Fossil Fish-21       2:12.00    2:12.38    9  
                  30.35     1:04.81 (34.46)     1:39.34 (34.53)     2:12.38 (33.04)
  2 Long, Robert              65 Naperville Waves-21  2:32.00    2:31.06    7  
                  34.73     1:13.02 (38.29)     1:52.85 (39.83)     2:31.06 (38.21)
  3 Vernon, Charles G         65 Evanston Northsh-21  2:40.25    2:32.12    6  
                  35.35     1:14.68 (39.33)     1:54.69 (40.01)     2:32.12 (37.43)
  4 Osborne, Oz               67 Elgin Blue Wave-21   2:52.19    2:39.91    5  
                  37.04     1:17.53 (40.49)     1:59.23 (41.70)     2:39.91 (40.68)
  5 Stitt, John H             66 Elgin Blue Wave-21   2:50.00    2:41.04    4  
                  36.29     1:16.13 (39.84)     1:57.93 (41.80)     2:41.04 (43.11)
  6 Ota, Ken                  66 Central Illinois-21  2:50.00    2:45.81    3  
                  35.72     1:16.80 (41.08)     2:00.74 (43.94)     2:45.81 (45.07)
  7 Brown, Kenneth P          67 Naperville Waves-21  2:48.50    2:46.47    2  
                  39.17     1:21.94 (42.77)     2:05.21 (43.27)     2:46.47 (41.26)
  8 Klyce, Erskine W          69 Naperville Waves-21  3:25.00    3:01.88    1  
                  39.65     1:26.72 (47.07)     2:15.82 (49.10)     3:01.88 (46.06)
  9 Dayton, Barry H           67 Gray Sharks Lean-21  3:20.00    3:15.99  
                  42.67     1:32.09 (49.42)     2:23.72 (51.63)     3:15.99 (52.27)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Charles G         65 Evanston Northsh-21  7:00.00    6:53.17    9  
                  37.18     1:17.91 (40.73)     2:00.44 (42.53)     2:43.59 (43.15)
        3:26.45 (42.86)     4:08.34 (41.89)     4:50.36 (42.02)     5:33.30 (42.94)
        6:15.06 (41.76)     6:53.17 (38.11)                                        
  2 Long, Robert              65 Naperville Waves-21  6:53.00    6:59.37    7  
                  35.75     1:16.54 (40.79)   2:42.77 (1:26.23)                    
            3:25.57 ( )     4:08.98 (43.41)     4:52.17 (43.19)     5:35.41 (43.24)
        6:18.57 (43.16)     6:59.37 (40.80)                                        
  3 Osborne, Oz               67 Elgin Blue Wave-21   7:30.51    7:32.94    6  
                  38.83     1:23.39 (44.56)     2:09.12 (45.73)     2:55.06 (45.94)
        3:41.80 (46.74)     4:28.36 (46.56)     5:14.81 (46.45)     6:01.29 (46.48)
        6:47.59 (46.30)     7:32.94 (45.35)                                        
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              65 Naperville Waves-21 23:57.00   23:27.96    9  
  2 Osborne, Oz               67 Elgin Blue Wave-21  25:43.31   26:15.25    7  
  3 Klumb, George R           68 Naperville Waves-21 28:00.00   28:43.20    6  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan J          65 Fossil Fish-21         32.00      30.81    9  
  2 Brinkman, Terry J         66 Unattached-0           36.00      35.32    7  
  3 Klumb, George R           68 Naperville Waves-21    37.20      36.38    6  
  4 Smith, Dave               68 Elgin Blue Wave-21     41.60      41.73    5  
  5 Evans, Chip               67 Naperville Waves-21    43.00      43.01    4  
  6 Dayton, Barry H           67 Gray Sharks Lean-21    49.00      45.58    3  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           68 Naperville Waves-21  1:18.00    1:20.22    9  
                  40.47     1:20.22 (39.75)                                        
  2 Brinkman, Terry J         66 Unattached-0         1:22.00    1:22.02    7  
  3 Smith, Dave               68 Elgin Blue Wave-21   1:33.70    1:33.00    6  
                  46.34     1:33.00 (46.66)                                        
  4 Evans, Chip               67 Naperville Waves-21  1:39.99    1:42.71    5  
                  50.64     1:42.71 (52.07)                                        
  5 Dayton, Barry H           67 Gray Sharks Lean-21  1:49.00    1:43.61    4  
                  49.01     1:43.61 (54.60)                                        
  6 Spinka, Harold M          68 Naperville Waves-21  1:45.00    1:49.36    3  
                  54.02     1:49.36 (55.34)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           68 Naperville Waves-21  2:59.70    2:52.93    9  
                  42.76     1:27.46 (44.70)     2:11.98 (44.52)     2:52.93 (40.95)
  2 Vernon, Charles G         65 Evanston Northsh-21  3:15.69    2:56.29    7  
                  42.98     1:27.55 (44.57)     2:13.56 (46.01)     2:56.29 (42.73)
  3 Osborne, Oz               67 Elgin Blue Wave-21   3:21.48    3:24.91    6  
                  47.02     1:38.64 (51.62)     2:32.09 (53.45)     3:24.91 (52.82)
  4 Smith, Dave               68 Elgin Blue Wave-21   3:26.80    3:29.34    5  
                  48.85   2:35.55 (1:46.70)     3:29.34 (53.79)                    
  5 Evans, Chip               67 Naperville Waves-21  3:53.00    3:46.32    4  
                  52.99     1:52.12 (59.13)     2:51.85 (59.73)     3:46.32 (54.47)
  6 Dayton, Barry H           67 Gray Sharks Lean-21  3:45.00    3:55.59    3  
                  52.86     1:52.43 (59.57)   2:55.83 (1:03.40)     3:55.59 (59.76)
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Kenneth P          67 Naperville Waves-21    39.50      39.22    9  
  2 Krier, Ron T              66 Joliet Park Dist-21    40.00      40.00    7  
  3 Smith, Dave               68 Elgin Blue Wave-21     41.29      41.74    6  
  4 Stitt, John H             66 Elgin Blue Wave-21     38.00      42.66    5  
  5 Evans, Chip               67 Naperville Waves-21    41.99      43.88    4  
  6 Spinka, Harold M          68 Naperville Waves-21    45.00      44.38    3  
  7 Kozlowski, Scott S        68 Naperville Waves-21    45.00      45.65    2  
  8 Klyce, Erskine W          69 Naperville Waves-21    55.00      50.19    1  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Kenneth P          67 Naperville Waves-21  1:30.50    1:29.39    9  
                  43.00     1:29.39 (46.39)                                        
  2 Stitt, John H             66 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:34.34    7  
                  44.99     1:34.34 (49.35)                                        
  3 Evans, Chip               67 Naperville Waves-21  1:44.00    1:43.90    6  
                  50.81     1:43.90 (53.09)                                        
  4 Kozlowski, Scott S        68 Naperville Waves-21  1:45.00    1:44.58    5  
                  50.07     1:44.58 (54.51)                                        
  5 Klyce, Erskine W          69 Naperville Waves-21  2:00.00    1:51.40    4  
                  52.64     1:51.40 (58.76)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Kenneth P          67 Naperville Waves-21  3:23.50    3:17.93    9  
                  44.42     1:35.71 (51.29)     2:26.68 (50.97)     3:17.93 (51.25)
  2 Stitt, John H             66 Elgin Blue Wave-21   3:15.00    3:31.48    7  
                  45.32     1:38.49 (53.17)     2:34.75 (56.26)     3:31.48 (56.73)
  3 Spinka, Harold M          68 Naperville Waves-21  3:45.00    3:38.43    6  
                  48.97     1:44.34 (55.37)     2:42.12 (57.78)     3:38.43 (56.31)
  4 Evans, Chip               67 Naperville Waves-21  3:43.00    3:40.01    5  
                  50.52     1:46.19 (55.67)     2:43.92 (57.73)     3:40.01 (56.09)
  5 Kozlowski, Scott S        68 Naperville Waves-21  3:50.00    3:59.46    4  
                  53.63     1:51.32 (57.69)   2:53.09 (1:01.77)   3:59.46 (1:06.37)
  6 Klyce, Erskine W          69 Naperville Waves-21  4:20.00    4:01.56    3  
                  53.92   1:56.06 (1:02.14)   2:59.77 (1:03.71)   4:01.56 (1:01.79)
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              65 Naperville Waves-21    32.00      33.15    9  
  2 Klumb, George R           68 Naperville Waves-21    33.85      33.41    7  
  3 Brinkman, Terry J         66 Unattached-0           35.00      34.64    6  
  4 Vernon, Charles G         65 Evanston Northsh-21    36.69      35.07    5  
  5 Osborne, Oz               67 Elgin Blue Wave-21     36.57      36.12    4  
  6 Krier, Ron T              66 Joliet Park Dist-21    39.00      36.45    3  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              65 Naperville Waves-21  1:18.00    1:19.54    9  
                  35.75     1:19.54 (43.79)                                        
  2 Klumb, George R           68 Naperville Waves-21  1:25.45    1:28.60    7  
                  40.34     1:28.60 (48.26)                                        
  3 Osborne, Oz               67 Elgin Blue Wave-21   1:31.44    1:31.18    6  
                  38.60     1:31.18 (52.58)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              65 Naperville Waves-21  3:23.00    3:10.90    9  
                  39.49     1:27.23 (47.74)     2:18.73 (51.50)     3:10.90 (52.17)
  2 Osborne, Oz               67 Elgin Blue Wave-21   3:20.28    3:24.80    7  
                  44.45     1:36.67 (52.22)     2:31.29 (54.62)     3:24.80 (53.51)
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Bryan J          65 Fossil Fish-21       1:10.50    1:07.52    9  
                  30.52     1:07.52 (37.00)                                        
  2 Klumb, George R           68 Naperville Waves-21  1:18.00    1:17.73    7  
                  36.36     1:17.73 (41.37)                                        
  3 Long, Robert              65 Naperville Waves-21  1:18.00    1:21.87    6  
                  38.49     1:21.87 (43.38)                                        
  4 Stitt, John H             66 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:24.00    5  
                  40.49     1:24.00 (43.51)                                        
  5 Ota, Ken                  66 Central Illinois-21  1:30.00    1:25.03    4  
                  38.40     1:25.03 (46.63)                                        
  6 Evans, Chip               67 Naperville Waves-21  1:27.00    1:34.00    3  
                  46.07     1:34.00 (47.93)                                        
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           68 Naperville Waves-21  3:15.36    2:59.90    9  
                  40.09     1:29.26 (49.17)     2:20.71 (51.45)     2:59.90 (39.19)
  2 Krier, Ron T              66 Joliet Park Dist-21  3:15.00    3:09.77    7  
                  43.70     1:34.59 (50.89)     2:28.16 (53.57)     3:09.77 (41.61)
  3 Osborne, Oz               67 Elgin Blue Wave-21   3:18.00    3:09.84    6  
                  37.89     1:28.11 (50.22)     2:27.19 (59.08)     3:09.84 (42.65)
  4 Evans, Chip               67 Naperville Waves-21  3:38.00    3:33.10    5  
                  46.37   1:47.50 (1:01.13)     2:46.59 (59.09)     3:33.10 (46.51)
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               67 Elgin Blue Wave-21   7:07.71    6:57.52    9  
                  44.59     1:36.02 (51.43)     2:30.49 (54.47)     3:25.29 (54.80)
        4:24.60 (59.31)   5:25.61 (1:01.01)     6:12.57 (46.96)     6:57.52 (44.95)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prillaman, Fred           70 Independent-21         37.00      35.02    9  
  2 Jackson, Peter T          73 Buehler Blue Mar-21    40.00      39.31    7  
  3 Cohen, Kenneth H          72 Gray Sharks Lean-21    42.46      46.77    6  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter T          73 Buehler Blue Mar-21  1:30.00    1:24.58    9  
                  40.98     1:24.58 (43.60)                                        
  2 Cohen, Kenneth H          72 Gray Sharks Lean-21  1:46.38    1:44.79    7  
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casebolt, Dave            71 Shabbona Sharks-21   2:58.00    2:57.49    9  
                  39.69     1:24.69 (45.00)     2:11.09 (46.40)     2:57.49 (46.40)
  2 Jackson, Peter T          73 Buehler Blue Mar-21  3:22.00    3:13.57    7  
                  45.01     1:35.88 (50.87)     2:28.05 (52.17)     3:13.57 (45.52)
  3 Zollner, Max E            74 Naperville Waves-21  3:34.25    3:38.93    6  
                  49.54     1:46.17 (56.63)     2:43.52 (57.35)     3:38.93 (55.41)
  4 Cohen, Kenneth H          72 Gray Sharks Lean-21  3:57.67    4:00.23    5  
                  55.89   1:57.49 (1:01.60)     2:50.10 (52.61)   4:00.23 (1:10.13)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casebolt, Dave            71 Shabbona Sharks-21   7:48.00    7:46.12    9  
                  41.05     1:26.93 (45.88)     2:14.20 (47.27)     3:02.06 (47.86)
        3:50.60 (48.54)     4:38.64 (48.04)     5:26.46 (47.82)     6:14.17 (47.71)
        7:01.45 (47.28)     7:46.12 (44.67)                                        
  2 Cohen, Kenneth H          72 Gray Sharks Lean-21  9:57.09   10:58.94    7  
                  57.56   2:00.03 (1:02.47)   3:06.94 (1:06.91)   4:15.47 (1:08.53)
      5:21.43 (1:05.96)   6:28.70 (1:07.27)   7:38.02 (1:09.32)   8:44.92 (1:06.90)
      9:53.31 (1:08.39)  10:58.94 (1:05.63)                                        
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casebolt, Dave            71 Shabbona Sharks-21  26:49.00   26:36.70    9  
  2 Barry, Andy               70 Naperville Waves-21 28:37.00   29:16.55    7  
  3 Zollner, Max E            74 Naperville Waves-21 32:09.72   33:39.72    6  
  4 Cohen, Kenneth H          72 Gray Sharks Lean-21 35:27.78   37:20.53    5  
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter T          73 Buehler Blue Mar-21    44.00      42.03    9  
  2 Zollner, Max E            74 Naperville Waves-21    40.14      44.86    7  
  3 Cohen, Kenneth H          72 Gray Sharks Lean-21    47.52    1:05.95    6  
 -- Prillaman, Fred           70 Independent-21         47.00         DQ  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter T          73 Buehler Blue Mar-21  1:42.00    1:35.89    9  
                  46.44     1:35.89 (49.45)                                        
  2 Casebolt, Dave            71 Shabbona Sharks-21   1:39.00    1:36.17    7  
                  46.13     1:36.17 (50.04)                                        
  3 Zollner, Max E            74 Naperville Waves-21  1:40.96    1:41.92    6  
                  48.49     1:41.92 (53.43)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter T          73 Buehler Blue Mar-21  3:40.00    3:36.24    9  
                  48.89     1:45.02 (56.13)     2:43.34 (58.32)     3:36.24 (52.90)
  2 Zollner, Max E            74 Naperville Waves-21  3:32.75    3:36.26    7  
                  48.79     1:46.85 (58.06)   2:46.89 (1:00.04)     3:36.26 (49.37)
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Peter T          73 Buehler Blue Mar-21    46.00      44.77    9  
  2 Zollner, Max E            74 Naperville Waves-21    50.96      52.40    7  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               70 Naperville Waves-21  1:33.00    1:31.82    9  
                  44.31     1:31.82 (47.51)                                        
  2 Casebolt, Dave            71 Shabbona Sharks-21   1:43.00    1:44.45    7  
                  50.58     1:44.45 (53.87)                                        
  3 Zollner, Max E            74 Naperville Waves-21  1:53.91    1:51.13    6  
                  50.28   1:51.13 (1:00.85)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               70 Naperville Waves-21  3:11.00    3:23.15    9  
                  48.11     1:38.92 (50.81)     2:31.12 (52.20)     3:23.15 (52.03)
  2 Zollner, Max E            74 Naperville Waves-21  4:11.78    4:01.77    7  
                  54.85   1:57.50 (1:02.65)   3:01.33 (1:03.83)   4:01.77 (1:00.44)
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               70 Naperville Waves-21    39.50      38.47    9  
  2 Jackson, Peter T          73 Buehler Blue Mar-21    50.00      51.42    7  
  3 Cohen, Kenneth H          72 Gray Sharks Lean-21    57.27    1:03.33    6  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               70 Naperville Waves-21  1:27.00    1:23.47    9  
                  39.17     1:23.47 (44.30)                                        
  2 Casebolt, Dave            71 Shabbona Sharks-21   1:45.00    1:49.39    7  
                  49.55     1:49.39 (59.84)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               70 Naperville Waves-21  3:14.00    3:17.10    9  
                  46.01     1:36.38 (50.37)     2:30.86 (54.48)     3:17.10 (46.24)
  2 Casebolt, Dave            71 Shabbona Sharks-21   3:55.00    3:58.62    7  
                  51.94   3:59.21 (3:07.27)     4:36.32 (37.11)         3:58.62 ( )
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               70 Naperville Waves-21  1:32.00    1:25.66    9  
                  40.76     1:25.66 (44.90)                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               70 Naperville Waves-21  3:04.00    3:13.60    9  
                  40.30     1:34.37 (54.07)     2:25.50 (51.13)     3:13.60 (48.10)
  2 Casebolt, Dave            71 Shabbona Sharks-21   3:33.00    3:29.35    7  
                  49.94     1:44.41 (54.47)   2:46.04 (1:01.63)     3:29.35 (43.31)
  3 Zollner, Max E            74 Naperville Waves-21  4:23.55    4:22.93    6  
                1:14.70     2:12.62 (57.92)   3:22.69 (1:10.07)   4:22.93 (1:00.24)
 -- Cohen, Kenneth H          72 Gray Sharks Lean-21  4:23.16         DQ  
                1:07.24   2:27.24 (1:20.00)   4:07.58 (1:40.34)        DQ (1:05.39)
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               70 Naperville Waves-21  7:03.00    6:50.42    9  
                  44.10     1:33.76 (49.66)     2:32.35 (58.59)     3:30.99 (58.64)
        4:22.56 (51.57)     5:14.69 (52.13)     6:03.75 (49.06)     6:50.42 (46.67)
  2 Casebolt, Dave            71 Shabbona Sharks-21   7:10.00    7:23.71    7  
                  49.21     1:48.06 (58.85)     2:45.64 (57.58)     3:42.58 (56.94)
      4:45.42 (1:02.84)   5:49.21 (1:03.79)     6:37.05 (47.84)     7:23.71 (46.66)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Matoff, Mel            79 Gray Sharks Lean-21    55.00      58.84    9  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Le Bourgeois, John Y      75 Unattached-0         1:17.00    1:14.52    9  
                  35.91     1:14.52 (38.61)                                        
  2 Kettelson, Larry          76 Mt Greenwood Mas-21  1:35.00    1:35.63    7  
 
Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Le Bourgeois, John Y      75 Unattached-0        28:00.69   27:30.46    9  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          76 Mt Greenwood Mas-21  1:50.00    1:50.72    9  
                  51.69     1:50.72 (59.03)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          76 Mt Greenwood Mas-21    54.00    1:01.21    9  
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kettelson, Larry          76 Mt Greenwood Mas-21    52.00      52.88    9  
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leengran, Wayne           82 Deerfield Master-21    40.00      37.81    9  
  2 Mullins, Steve M          80 Evanston Northsh-21    45.00      41.33    7  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve M          80 Evanston Northsh-21  1:30.00    1:29.32    9  
                  45.24     1:29.32 (44.08)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leengran, Wayne           82 Deerfield Master-21  3:30.00    3:04.32    9  
                  41.49     1:29.06 (47.57)     2:16.29 (47.23)     3:04.32 (48.03)
  2 Mullins, Steve M          80 Evanston Northsh-21  3:30.00    3:29.10    7  
                  49.60     1:42.06 (52.46)     2:37.24 (55.18)     3:29.10 (51.86)
 
Men 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve M          80 Evanston Northsh-21 32:00.69   33:21.32    9  
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve M          80 Evanston Northsh-21    55.00      50.61    9  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve M          80 Evanston Northsh-21  1:50.00    1:55.52    9  
                  57.55     1:55.52 (57.97)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve M          80 Evanston Northsh-21  4:00.00    3:52.33    9  
                  57.35   1:58.41 (1:01.06)   3:02.12 (1:03.71)     3:52.33 (50.21)
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve M          80 Evanston Northsh-21  1:10.00    1:04.65    9  
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mullins, Steve M          80 Evanston Northsh-21  4:40.00    5:10.18    9  
                1:08.09   2:29.43 (1:21.34)   3:51.67 (1:22.24)   5:10.18 (1:18.51)
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:52.00    1:48.43   18  
     1) Bingham, Laura W35              2) De La Cruz, Beth W41           
     3) Howland, Heather W32            4) Barrett, Moe A W23             
                  26.76       55.90 (29.14)     1:23.77 (27.87)     1:48.43 (24.66)
  2 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              1:55.00    2:01.13   14  
     1) Krueger, Ruby W24               2) Boyle, Shannon W29             
     3) Deal, Joy F W28                 4) Dumire, Stephanie W30          
                  30.48   1:31.83 (1:01.35)     2:01.13 (29.30)                    
  3 Libertyville Masters-21  'A'                      2:11.57    2:10.04   12  
     1) Liberty, Laurel M W31           2) Gitzinger, Jennifer L W38      
     3) Schwarm, Susan W49              4) Reed, Catherine E W23          
                  26.83       56.36 (29.53)     1:28.45 (32.09)     2:10.04 (41.59)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:22.00    2:18.41   10  
     1) Mouche, Alexandra W24           2) Hedrick-Schacher, Jennifer W37 
     3) Reid, Dawn W40                  4) Bennett, Kathleen W40          
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              2:15.00    2:14.77   18  
     1) Daut, Ginny W32                 2) Boyle, Shannon W29             
     3) Krueger, Ruby W24               4) Deal, Joy F W28                
                  34.91     1:12.58 (37.67)     1:44.65 (32.07)     2:14.77 (30.12)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:27.00    2:20.14   14  
     1) Kolbe, Beth W44                 2) Bezdek, Lauren W27             
     3) Howland, Heather W32            4) Welker, Kailey W24             
                  39.46     1:19.06 (39.60)     1:36.62 (17.56)     2:20.14 (43.52)
  3 Libertyville Masters-21  'A'                      2:13.57    2:24.69   12  
     1) Schwarm, Susan W49              2) Gitzinger, Jennifer L W38      
     3) Liberty, Laurel M W31           4) Reed, Catherine E W23          
                  37.41     1:13.38 (35.97)     1:41.85 (28.47)     2:24.69 (42.84)
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:40.00    1:45.40   18  
     1) Lloyd, Allison W32              2) Wais, Tracy W32                
     3) Comella, Anna W27               4) Moore, Lauren W32              
                  25.89       52.99 (27.10)     1:19.87 (26.88)     1:45.40 (25.53)
  2 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            1:50.38    1:49.42   14  
     1) Sheehan, Nichole W34            2) Bernal, Genevieve M W33        
     3) Sorget, Genna W32               4) Cregar, Mandee L W27           
                  27.53       54.27 (26.74)     1:23.03 (28.76)     1:49.42 (26.39)
  3 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       1:57.10    1:54.11   12  
     1) Rawlins, Laura M W34            2) Hornik, Mary T W33             
     3) Niebur, Katie W28               4) Reeder, Lauren M W25           
                  29.56       57.58 (28.02)     1:27.62 (30.04)     1:54.11 (26.49)
  4 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                 1:57.00    1:55.36   10  
     1) Klemm, Sarah W29                2) Scheidenhelm, Drew E W30       
     3) Cimilluca, Krista W42           4) Helm, Jenna E W26              
                  29.67       58.04 (28.37)     1:26.16 (28.12)     1:55.36 (29.20)
  5 Chicago Smelts-21  'B'                            2:10.00    2:02.36    8  
     1) Bolf, Vicki A W27               2) Drake, Marjorie W27            
     3) Ellison, Kristen L W27          4) Walker, Krista M W32           
                  31.25     1:04.31 (33.06)     1:33.69 (29.38)     2:02.36 (28.67)
  6 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:15.00    2:08.15    6  
     1) Zolmierski, Jessica R W29       2) Harper, Kristin L W27          
     3) Krauklis, Emily B W34           4) Hennessey, Deirdre W30         
  7 Galter Swim Club-21  'A'                          2:10.00    2:13.78    4  
     1) Filippo, Marissa S W34          2) Williams, Sara A W38           
     3) Glick, Meredith W36             4) Lubbers, Caroline J W37        
                  33.49     1:11.93 (38.44)     1:44.92 (32.99)     2:13.78 (28.86)
  8 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:16.00    2:23.41    2  
     1) Meitner, Annette W31            2) Schlau, Tammy J W48            
     3) Mark, Tammi W53                 4) Taormina, Mia W35              
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:48.00    1:56.78   18  
     1) Comella, Anna W27               2) Lloyd, Allison W32             
     3) Wais, Tracy W32                 4) Moore, Lauren W32              
                  30.09     1:01.38 (31.29)     1:31.07 (29.69)     1:56.78 (25.71)
  2 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       2:04.90    2:08.16   14  
     1) Reeder, Lauren M W25            2) Clark, Inge W43                
     3) Hornik, Mary T W33              4) Rawlins, Laura M W34           
                  33.83     1:11.20 (37.37)     1:41.69 (30.49)     2:08.16 (26.47)
  3 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              2:15.00    2:09.33   12  
     1) Lipton, Lucy W26                2) Pajeau, Nichelle J W38         
     3) Morabito, Suzanne W W44         4) Burkhart, Beth M W35           
                  34.24     1:10.07 (35.83)     1:41.60 (31.53)     2:09.33 (27.73)
  4 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:00.00    2:10.15   10  
     1) Helm, Jenna E W26               2) Klemm, Sarah W29               
     3) Scheidenhelm, Drew E W30        4) Cimilluca, Krista W42          
                  33.45     1:11.58 (38.13)     1:41.89 (30.31)     2:10.15 (28.26)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:15.00    2:28.18    8  
     1) Jackson-McGarr, Stacie A W38    2) Hennessey, Deirdre W30         
     3) Browne, Dorianne E W36          4) Jensen, Rebecca W38            
                  40.70     1:24.32 (43.62)     1:57.57 (33.25)     2:28.18 (30.61)
  6 Galter Swim Club-21  'A'                          2:35.00    2:37.77    6  
     1) Williams, Sara A W38            2) Filippo, Marissa S W34         
     3) Glick, Meredith W36             4) Albano, Terrie W50             
                  44.95     1:23.77 (38.82)     2:03.98 (40.21)     2:37.77 (33.79)
  7 Chicago Smelts-21  'B'                            2:05.00    2:42.47    4  
     1) Bolf, Vicki A W27               2) Heiser, Becca W30              
     3) Ellison, Kristen L W27          4) Walker, Krista M W32           
                  38.05   1:39.33 (1:01.28)     2:14.89 (35.56)     2:42.47 (27.58)
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:43.00    1:55.64   18  
     1) Kooy, Elizabeth A W42           2) Boulukos, Dana L W37           
     3) Martinez, Andrea W36            4) Rose, Gabrielle E W35          
                  31.41     1:03.50 (32.09)     1:19.84 (16.34)     1:55.64 (35.80)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:04.00    1:59.97   14  
     1) Smolinski, Carrie A W38         2) Kolbe, Beth W44                
     3) Norkett, Laura W37              4) Shanks, Erin W43               
                  31.31     1:00.49 (29.18)     1:31.71 (31.22)     1:59.97 (28.26)
  3 Evanston Northshore  Masters-21  'B'              2:16.89    2:00.71   12  
     1) Morabito, Suzanne W W44         2) Muyres, Sarah A W46            
     3) Richardson, Robin A W51         4) Stevens, Kimberly J W47        
  4 Chicago Smelts-21  'B'                            1:55.00    2:07.33   10  
     1) Cronin, Kate M W37              2) Walsh, Sharon W42              
     3) Giles-Ott, Ruth W44             4) Krughoff, Laura E W35          
                  31.19     1:03.95 (32.76)     1:35.07 (31.12)     2:07.33 (32.26)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:05.00    2:10.11    8  
     1) Gingrich, Melissa W46           2) Lemke, Nicole A W39            
     3) Jackson-McGarr, Stacie A W38    4) Browne, Dorianne E W36         
                  32.76     1:07.55 (34.79)     1:22.94 (15.39)     2:10.11 (47.17)
  6 Deerfield Masters-21  'A'                         2:29.00    2:13.65    6  
     1) Winick, Sari W41                2) Drake, Larisa J W41            
     3) Del Greco, Jane B W56           4) Levine, Nicola W36             
  7 Buehler Blue Marlins-21  'A'                      2:30.00    2:18.89    4  
     1) Lind, Kim J W38                 2) Marsden, Catherine C W50       
     3) Scherer, Beth W53               4) Smith, Jessica L W37           
                  31.98     1:08.85 (36.87)     1:48.95 (40.10)     2:18.89 (29.94)
  8 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              2:08.78    2:28.74    2  
     1) Pajeau, Nichelle J W38          2) Ruo, Bernice W39               
     3) Kanzok, Steffi W40              4) Burkhart, Beth M W35           
                  48.54     1:25.55 (37.01)     1:59.30 (33.75)     2:28.74 (29.44)
  9 Galter Swim Club-21  'A'                          3:20.00    2:56.51  
     1) Cohen, Marla W58                2) Kristl, Eileen W43             
     3) Peters, Michelle E W53          4) Montes, Jane A W57             
                  42.28     1:26.27 (43.99)     2:15.08 (48.81)     2:56.51 (41.43)
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:05.00    2:05.45   18  
     1) Bingham, Laura W35              2) Dillmann, Liz J W48            
     3) Culen, Kate P W40               4) De La Cruz, Beth W41           
                  29.53     1:04.23 (34.70)     1:35.63 (31.40)     2:05.45 (29.82)
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            1:48.00    2:10.60   14  
     1) Boulukos, Dana L W37            2) Kooy, Elizabeth A W42          
     3) Martinez, Andrea W36            4) Rose, Gabrielle E W35          
                  34.60     1:04.34 (29.74)     1:39.94 (35.60)     2:10.60 (30.66)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:10.00    2:19.86   12  
     1) Harrison, Jennifer W42          2) Smar, Susan W49                
     3) Scott, Gina M W38               4) Lemke, Nicole A W39            
                  35.03     1:15.80 (40.77)     1:48.76 (32.96)     2:19.86 (31.10)
  4 Chicago Smelts-21  'B'                            2:10.00    2:33.58   10  
     1) Krughoff, Laura E W35           2) Hunt, Amanda W43               
     3) Walsh, Sharon W42               4) Giles-Ott, Ruth W44            
                  40.35     1:23.75 (43.40)     2:00.02 (36.27)     2:33.58 (33.56)
  5 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:38.00    2:41.76    8  
     1) Roca-Bey, Maria C W48           2) Broad, Catherine K W53         
     3) Hedrick-Schacher, Jennifer W37  4) Tonyan, ME W50                 
                  42.51     1:32.34 (49.83)     2:08.59 (36.25)     2:41.76 (33.17)
  6 Evanston Northshore  Masters-21  'B'              2:25.00    2:54.23    6  
     1) Toft, Heidi C W39               2) Lawrence, Jennifer A W42       
     3) Ahner, Amy L W47                4) Stranc, Sheila W60             
                  51.23     1:38.17 (46.94)     2:25.96 (47.79)     2:54.23 (28.27)
  7 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              2:24.00    3:00.06    4  
     1) Fodor, Sarah W56                2) Ruo, Bernice W39               
     3) Richardson, Robin A W51         4) Neff, Nancy W47                
                  58.00     1:46.28 (48.28)     2:24.22 (37.94)     3:00.06 (35.84)
  8 Galter Swim Club-21  'A'                          3:21.00    4:06.37    2  
     1) Montes, Jane A W57              2) Feldman, Ronna W65             
     3) Peters, Michelle E W53          4)                                
                1:06.57     2:01.89 (55.32)   3:05.66 (1:03.77)   4:06.37 (1:00.71)
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:04.00    2:01.49   18  
     1) Welker, Susan B W51             2) Soltys, Kristin W52            
     3) Stratton, Christine W54         4) Hacker, Sara W48               
                  31.08     1:01.98 (30.90)     1:34.25 (32.27)     2:01.49 (27.24)
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            1:50.00    2:10.95   14  
     1) Kafka, Heidi W50                2) Delanois, Barbara W57          
     3) Branum, Rebecca J W58           4) Bossert-Hartman, Carol W52     
                  36.96     1:11.24 (34.28)     1:44.39 (33.15)     2:10.95 (26.56)
  3 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              2:25.90    3:00.01   12  
     1) Deane, Dana W53                 2) Neff, Nancy W47                
     3) Deitz, Jane W64                 4) Taggart, Carol W63             
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                3:00.00    3:02.77   10  
     1) Walsh, Geralynn M W51           2) Smith, Carlene S W54           
     3) Ogilvie, Connie W54             4)                                
                  52.39     1:41.81 (49.42)     2:26.62 (44.81)     3:02.77 (36.15)
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deerfield Masters-21  'A'                              NT    2:14.50   18  
     1) Schwartz, Lisa W49              2) Froehlich, Kathryn W51         
     3) Block, Andrea J W51             4) Del Greco, Jane B W56          
                  36.54     1:14.85 (38.31)     1:29.63 (14.78)     2:14.50 (44.87)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:23.00    2:25.64   14  
     1) Stratton, Christine W54         2) Soltys, Kristin W52            
     3) Hacker, Sara W48                4) Boswell, Lynn D W52            
                  42.64     1:24.08 (41.44)     1:54.72 (30.64)     2:25.64 (30.92)
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            2:12.00    2:30.67   12  
     1) Delanois, Barbara W57           2) Kafka, Heidi W50               
     3) Bossert-Hartman, Carol W52      4) Kakacek, Trina W52             
                  43.90     1:19.41 (35.51)     2:00.06 (40.65)     2:30.67 (30.61)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                3:25.00    3:27.01   10  
     1) Morosow-Kroma, Marcy W56        2)                                
     3) Welker, Susan B W51             4) Coffey, Janet M W58            
                  56.71     1:44.37 (47.66)     2:27.33 (42.96)     3:27.01 (59.68)
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:20.00    2:14.89   18  
     1) Jones, Cynthia L W63            2) Sarovich, Sheila W W59         
     3) Stapleton, Carol W63            4) Graber, Mary Kay M W57         
  2 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              2:35.90    2:46.17   14  
     1) Brummet, Patricia W67           2) O'Laughlin, Kathleen W66       
     3) Olsen, Kati W58                 4) Stranc, Sheila W60             
                  38.62     1:27.21 (48.59)     2:06.19 (38.98)     2:46.17 (39.98)
  3 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                3:20.00    3:09.78   12  
     1) Barone, Vivianne W61            2) Lawless, Kathy M W58           
     3) Morosow-Kroma, Marcy W56        4) Wivell, Judith A W55           
                1:41.32     2:27.90 (46.58)     3:05.24 (37.34)      3:09.78 (4.54)
 
Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:38.00    2:34.91   18  
     1) Sarovich, Sheila W W59          2) Dougan, Barbara T W56          
     3) Jones, Cynthia L W63            4) Graber, Mary Kay M W57         
                  41.45     1:29.51 (48.06)     2:05.85 (36.34)     2:34.91 (29.06)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:25.00    2:47.62   14  
     1) LaPonte, Elizabeth W67          2) Wentzel, Reemi B W67           
     3) Vogel, Aileen E W61             4) Kracen, Cindy S W62            
                  44.00     1:29.88 (45.88)     2:05.03 (35.15)     2:47.62 (42.59)
  3 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              2:30.00    3:44.76   12  
     1) Kurz, Mary W70                  2) Olsen, Kati W58                
     3) Deitz, Jane W64                 4) Taggart, Carol W63             
                1:06.76   2:14.11 (1:07.35)     3:06.02 (51.91)     3:44.76 (38.74)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                4:45.00    4:47.92   10  
     1) Kim, Soon E W70                 2) Tang, Eugenia L W70            
     3) Tichy, Barbara W64              4) Pagano, Judy A W74             
                1:11.19                             3:51.81 ( )     4:47.92 (56.11)
 
Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                3:00.00    2:49.18   18  
     1) Burfeind, Betty W66             2) Nolan, Maureen W66             
     3) Rummer, Patricia A W71          4) McDaniel, Georgia W66          
                  36.27     1:19.85 (43.58)     2:16.34 (56.49)     2:49.18 (32.84)
  2 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              2:47.68    3:41.03   14  
     1) Berning, Henrietta W79          2) Hanes, Alice J W81             
     3) Stevens, Ann B W79              4) Kurz, Mary W70                 
                  53.38     1:51.24 (57.86)   2:51.92 (1:00.68)     3:41.03 (49.11)
 
Women 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                3:24.00    3:17.29   18  
     1) Burfeind, Betty W66             2) Nolan, Maureen W66             
     3) McDaniel, Georgia W66           4) Rummer, Patricia A W71         
                  45.48     1:39.74 (54.26)     2:20.53 (40.79)     3:17.29 (56.76)
  2 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              2:40.00    4:02.55   14  
     1) Brummet, Patricia W67           2) O'Laughlin, Kathleen W66       
     3) Hanes, Alice J W81              4) Berning, Henrietta W79         
                1:02.24   2:19.33 (1:17.09)   3:30.67 (1:11.34)     4:02.55 (31.88)
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            1:29.98    1:29.81   18  
     1) Szabados, Bela M39              2) Boniface, Thomas M23           
     3) Mitchell, Justin W M37          4) Boger, Brian M27               
                  22.49       45.01 (22.52)     1:08.11 (23.10)     1:29.81 (21.70)
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            1:38.00    1:34.14   14  
     1) Oxos, Bjorn M27                 2) Hroma, Joseph M27              
     3) Jacobi, Ryan G M31              4) Mueller, Baaret M24            
                  24.80       48.40 (23.60)     1:12.33 (23.93)     1:34.14 (21.81)
  3 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              1:42.18    1:34.51   12  
     1) Shopp, Colin M23                2) Babin, Aleksey M27             
     3) Bennett, Patrick J M41          4) Cunningham, Brian D M40        
                  24.35       48.21 (23.86)     1:11.58 (23.37)     1:34.51 (22.93)
  4 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       1:43.10    1:36.38   10  
     1) Jimenez, Adan M28               2) Puskaric, Kevin M M24          
     3) Mosley, Thomas J M33            4) Rawlins, Brian K M33           
                  23.33       48.60 (25.27)     1:14.17 (25.57)     1:36.38 (22.21)
  5 Chicago Smelts-21  'B'                            1:42.00    1:50.09    8  
     1) Wojciaczyk, Piotr M23           2) Bentley, James D M25           
     3) Cowen, Michael W M27            4) Laurino, Anthony M32           
                  28.51       53.76 (25.25)     1:21.96 (28.20)     1:50.09 (28.13)
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:40.00    1:47.70   18  
     1) Mueller, Baaret M24             2) Hroma, Joseph M27              
     3) Bentley, James D M25            4) Oxos, Bjorn M27                
                  27.85       59.81 (31.96)     1:25.76 (25.95)     1:47.70 (21.94)
  2 Chicago Masters Swim Club-21  'A'                 1:53.00    1:50.37   14  
     1) Hiteshew, David M50             2) Stori, Mark D M47              
     3) Cordero, Billy M45              4) Chen, Michael M20              
                  29.92     1:00.63 (30.71)     1:27.79 (27.16)     1:50.37 (22.58)
  3 Chicago Smelts-21  'B'                            1:52.00    2:08.67   12  
     1) Wojciaczyk, Piotr M23           2) Lavender, Lemikas R M33        
     3) Cowen, Michael W M27            4) Nowak, Brent M29               
                  34.70     1:07.72 (33.02)     1:40.26 (32.54)     2:08.67 (28.41)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:37.00    1:35.68   18  
     1) Cordoba, Nico M29               2) Rehrig, Clay S M28             
     3) Markou, Joshua M31              4) Trauner, Matthew R M27         
                  23.32       47.05 (23.73)     1:12.06 (25.01)     1:35.68 (23.62)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:47.00    1:38.89   14  
     1) Castle, Paul R M34              2) Brown, Adam R M32              
     3) Sorenson, James E M30           4) Zolmierski, Adam J M30         
                  25.10       50.56 (25.46)     1:15.01 (24.45)     1:38.89 (23.88)
  3 Chicago Smelts-21  'B'                            1:48.00    1:40.25   12  
     1) Carrillo, Roberto M27           2) Kujat, Scott M28               
     3) Misch, Daniel M27               4) Whitley, Steve M31             
                  24.97       50.03 (25.06)     1:15.41 (25.38)     1:40.25 (24.84)
  4 Westloop Athletic Club Masters-21  'B'                 NT    1:42.63   10  
     1) Cook, Daniel A M34              2) Scott, Ryan C M35              
     3) Boeke, Lonny M35                4) Weigand, TJ M40                
                  24.32       49.27 (24.95)     1:16.39 (27.12)     1:42.63 (26.24)
  5 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:44.00    1:43.57    7  
     1) Hoff, Tim M34                   2) Wenke, Dave M32                
     3) Bey, Jim M47                    4) Kurza, Ron A M45               
                  27.80       53.78 (25.98)     1:18.68 (24.90)     1:43.57 (24.89)
  5 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              1:45.89    1:43.57    7  
     1) Deppen, Grant M29               2) Huskey, Garth M33              
     3) Stevens, Timothy R M32          4) Corr, David M38                
                  26.02       52.76 (26.74)     1:18.10 (25.34)     1:43.57 (25.47)
  7 Libertyville Masters-21  'A'                      1:49.57    1:48.79    4  
     1) Mills, Jamie M36                2) Rigby, Ben M34                 
     3) Scott, Chad M38                 4) Michuda, Robert M42            
                  24.40       55.97 (31.57)     1:21.24 (25.27)     1:48.79 (27.55)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakeshore Athletic Club-21  'A'                   1:40.00    1:39.31   18  
     1) McDermott, Caleb J M27          2) Kouri, Drew P M27              
     3) Malas, Bryan M45                4) Moser, Jeff E M42              
                  24.27       51.16 (26.89)     1:15.98 (24.82)     1:39.31 (23.33)
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            1:40.00    1:47.36   14  
     1) Rehrig, Clay S M28              2) Trauner, Matthew R M27         
     3) Jacobi, Ryan G M31              4) Cordoba, Nico M29              
                  27.98       58.19 (30.21)     1:24.26 (26.07)     1:47.36 (23.10)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:49.00    1:50.38   12  
     1) Castle, Paul R M34              2) Brown, Adam R M32              
     3) Zolmierski, Adam J M30          4) Sorenson, James E M30          
                  28.57       58.31 (29.74)     1:25.90 (27.59)     1:50.38 (24.48)
  4 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              2:00.00    1:51.90   10  
     1) Babin, Aleksey M27              2) Huskey, Garth M33              
     3) Bennett, Patrick J M41          4) Helm, James R M38              
                  28.15     1:01.01 (32.86)     1:27.67 (26.66)     1:51.90 (24.23)
  5 Chicago Smelts-21  'B'                            1:57.00    1:54.73    8  
     1) Misch, Daniel M27               2) Kujat, Scott M28               
     3) Whitley, Steve M31              4) Carrillo, Roberto M27          
                  30.20     1:03.03 (32.83)     1:27.91 (24.88)     1:54.73 (26.82)
  6 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:57.00    1:56.33    6  
     1) Barr, Matthew J M25             2) Hoff, Tim M34                  
     3) Pollowy, Tim M44                4) Wenke, Dave M32                
                  27.19     1:00.91 (33.72)     1:30.30 (29.39)     1:56.33 (26.03)
  7 Evanston Northshore  Masters-21  'B'              2:05.00    1:58.14    4  
     1) Deppen, Grant M29               2) Stevens, Timothy R M32         
     3) Mertz, David J M33              4) Corr, David M38                
                  30.07     1:04.46 (34.39)     1:32.58 (28.12)     1:58.14 (25.56)
  8 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       1:54.90    2:02.30    2  
     1) Rawlins, Brian K M33            2) Bodnar, Henry M M56            
     3) Stromberg, Barry M62            4)                                
                  31.54     1:04.75 (33.21)     1:32.91 (28.16)     2:02.30 (29.39)
  9 Libertyville Masters-21  'A'                      2:13.57    2:06.15  
     1) Beres, Colin M M29              2) Reeves, Scott M M52            
     3) Reed, Michael E M58             4) Richert, John W M47            
                  31.17     1:04.53 (33.36)     1:39.65 (35.12)     2:06.15 (26.50)
 10 Galter Swim Club-21  'A'                          2:08.00    2:12.80  
     1) Milton, Trevis B M34            2) Niesen, Nate M31               
     3) Waechter, Michael M44           4) Nicholas, Trevor L M27         
                  33.30     1:06.40 (33.10)     1:39.92 (33.52)     2:12.80 (32.88)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:40.00    1:39.67   18  
     1) Postlethwait, Daniel M38        2) Thiry, Michael A M37           
     3) Parker, Adam B M36              4) Worthy, Ripley M35             
                  24.74       50.31 (25.57)     1:15.78 (25.47)     1:39.67 (23.89)
  2 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       1:48.10    1:40.34   14  
     1) Carl, Scott A M41               2) Grotke, Kevin A M40            
     3) English, Mike M41               4) Bodnar, Henry M M56            
                  24.31       49.53 (25.22)     1:13.21 (23.68)     1:40.34 (27.13)
  3 Chicago Smelts-21  'B'                            1:44.00    1:42.25   12  
     1) Shank, Rich M35                 2) Voigt, Jeremy M35              
     3) Espino, Rudy A M44              4) Swarens, John M35              
                  25.57       51.97 (26.40)     1:16.50 (24.53)     1:42.25 (25.75)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:43.00    1:43.98   10  
     1) Pollowy, Tim M44                2) Mattson, Mark E M42            
     3) Kozlowski, Mark S M38           4) White, John M50                
                  27.38       54.75 (27.37)     1:20.36 (25.61)     1:43.98 (23.62)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:48.00    1:46.63    8  
     1) Buchta, Andrew P M42            2) Leyba, Christopher M43         
     3) Kubicek, David M M44            4) Culver, Benjamin B M36         
                  26.18       56.07 (29.89)     1:23.33 (27.26)     1:46.63 (23.30)
  6 Libertyville Masters-21  'A'                      1:56.57    1:51.79    6  
     1) Richert, John W M47             2) Clark, Brian M42               
     3) Reed, Michael E M58             4) Ward, Tim J M53                
                  27.18       57.06 (29.88)     1:12.60 (15.54)     1:51.79 (39.19)
  7 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              1:48.99    1:53.17    4  
     1) Carroll, Joe M61                2) Helm, James R M38              
     3) Strauder, Robert L M40          4) Lopata, Mitch A M49            
                  24.70       54.56 (29.86)     1:22.59 (28.03)     1:53.17 (30.58)
  8 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                 1:52.00    1:53.86    2  
     1) Bland, Steven M46               2) Roscher, Jim M49               
     3) Evans, James D M39              4) Gifford, Randy M52             
                  29.50     1:00.25 (30.75)     1:28.05 (27.80)     1:53.86 (25.81)
  9 Chicago Smelts-21  'C'                            1:52.00    1:56.84  
     1) Tibbs, Patrick T M42            2) Phinney, Scot M56              
     3) Myers, Fred M M41               4) Stephenson, Samuel H M43       
                  29.06       58.76 (29.70)     1:28.56 (29.80)     1:56.84 (28.28)
 10 Galter Swim Club-21  'A'                          2:08.00    2:00.93  
     1) Jillson, Rob M48                2) Inch, Les M62                  
     3) Rice, Bob M58                   4) Waechter, Michael M44          
                  29.19     1:00.84 (31.65)     1:33.39 (32.55)     2:00.93 (27.54)
 11 Buehler Blue Marlins-21  'A'                      2:05.00    2:02.07  
     1) Conlon, Mark A M56              2) Czach, Jesse R M38             
     3) Haggett, Dave G M48             4) Reader, Paul M37               
                  38.14     1:07.48 (29.34)     1:37.59 (30.11)     2:02.07 (24.48)
 12 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:14.00    2:14.63  
     1) Woerner, Bruce M50              2) Searle, Ron M42                
     3) Czapla, Jonathan M38            4) Zhu, Gaofeng M43               
                  32.50     1:06.52 (34.02)     1:42.55 (36.03)     2:14.63 (32.08)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              1:55.00    1:49.55   18  
     1) Raese, TR M40                   2) Tiedemann, Lance M43           
     3) Cunningham, Brian D M40         4) Kriegsmann, Karl M43           
                  26.03     1:00.96 (34.93)     1:26.25 (25.29)     1:49.55 (23.30)
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            1:40.00    1:51.04   14  
     1) Postlethwait, Daniel M38        2) Thiry, Michael A M37           
     3) Worthy, Ripley M35              4) Parker, Adam B M36             
                  28.46       59.65 (31.19)     1:25.83 (26.18)     1:51.04 (25.21)
  3 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       1:52.90    1:53.91   12  
     1) English, Mike M41               2) Grotke, Kevin A M40            
     3) Carl, Scott A M41               4) Mulcahy, Ryan P M35            
                  33.22     1:03.69 (30.47)     1:29.39 (25.70)     1:53.91 (24.52)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:51.00    1:54.54   10  
     1) White, John M50                 2) Kozlowski, Mark S M38          
     3) Bardak, Pete D M36              4) Kurza, Ron A M45               
                  33.93     1:04.04 (30.11)     1:29.61 (25.57)     1:54.54 (24.93)
  5 Buehler Blue Marlins-21  'A'                      2:15.00    2:00.77    8  
     1) Reader, Paul M37                2) Czach, Jesse R M38             
     3) Robie, Michael H M53            4) Brierton, Mark J M53           
                  32.93     1:10.92 (37.99)     1:37.23 (26.31)     2:00.77 (23.54)
  6 Chicago Smelts-21  'B'                            1:47.00    2:00.82    6  
     1) Myers, Fred M M41               2) Espino, Rudy A M44             
     3) Swarens, John M35               4) Shank, Rich M35                
                  33.30     1:07.75 (34.45)     1:36.00 (28.25)     2:00.82 (24.82)
  7 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:50.00    2:02.06    4  
     1) Chavez, Oscar M38               2) Culver, Benjamin B M36         
     3) Kubicek, David M M44            4) Leyba, Christopher M43         
                  31.77     1:09.40 (37.63)     1:34.39 (24.99)     2:02.06 (27.67)
  8 Lakeshore Athletic Club-21  'A'                   2:15.50    2:05.08    2  
     1) Morrison, John M40              2) McKeon, David M49              
     3) Mitchell, John E M50            4) Kavanagh, Frank D M52          
                  32.56     1:06.25 (33.69)     1:36.36 (30.11)     2:05.08 (28.72)
  9 Chicago Smelts-21  'C'                            1:50.00    2:05.23  
     1) Voigt, Jeremy M35               2) Rodriguez, Romel M42           
     3) Stephenson, Samuel H M43        4) Tibbs, Patrick T M42           
                  32.14     1:05.88 (33.74)     1:37.42 (31.54)     2:05.23 (27.81)
 10 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:09.00    2:09.43  
     1) Mattson, Mark E M42             2) Serrano, Eric M39              
     3) Drever, Ross B M41              4) Garza, David M M45             
                  31.32     1:06.96 (35.64)     1:41.32 (34.36)     2:09.43 (28.11)
 11 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:25.00    2:27.05  
     1) Bland, Steven M46               2) Roscher, Jim M49               
     3) Watts, David M50                4) Marsh, Edward T M48            
                  43.98     1:20.07 (36.09)     1:54.27 (34.20)     2:27.05 (32.78)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:40.00    1:39.59   18  
     1) Pushka, Dave M49                2) Mungo, Bob M56                 
     3) Henderson, Mike M51             4) Borkowski, John A M45          
                  24.33       51.02 (26.69)     1:16.04 (25.02)     1:39.59 (23.55)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:40.00    1:40.22   14  
     1) Pegues, Lex M52                 2) Ursu, Andrei H M55             
     3) Wilczak, Tom M52                4) Dahlke, Grant M50              
                  24.46       49.87 (25.41)     1:14.40 (24.53)     1:40.22 (25.82)
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            1:43.00    1:43.40   12  
     1) Dineen, Bradley A M50           2) Figg, Steven J M46             
     3) Swiss, Tom M46                  4) Gilberg, Steve M51             
                  26.09       52.16 (26.07)     1:18.19 (26.03)     1:43.40 (25.21)
  4 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              1:50.00    1:43.70   10  
     1) Ackermann, David A M47          2) Dodson, Phil L M60             
     3) Black, Boyd E M56               4) Bennewitz, Kirk T M58          
                  53.69     1:18.81 (25.12)     1:43.91 (25.10)         1:43.70 ( )
  5 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                1:46.00    1:45.33    8  
     1) Widlacki, Stan M M47            2) Campbell, Glenn T M49          
     3) Forsythe, Jeff M52              4) Gerlach, Fritz M46             
                  25.41       51.02 (25.61)     1:19.69 (28.67)     1:45.33 (25.64)
  6 Evanston Northshore  Masters-21  'D'              1:59.00    1:50.65    6  
     1) Avery, Bill M53                 2) Filippini, Michael H M52       
     3) Goyette, Brian M M53            4) Anolick, Simon B M47           
                  28.04       55.87 (27.83)     1:23.85 (27.98)     1:50.65 (26.80)
  7 Barrington Area Masters-21  'A'                   1:55.00    1:53.80    4  
     1) Shekleton, Tim M55              2) Massow, Randy M56              
     3) Jacobson, David M53             4) Powell, Bill M50               
                  30.94       59.18 (28.24)     1:27.17 (27.99)     1:53.80 (26.63)
  8 Chicago Smelts-21  'B'                            2:05.00    1:57.42    2  
     1) Greene, Channing S M50          2) Patronsky, Ross T M61          
     3) Schein, Fred L M64              4) Sobiesczyk, James M46          
                  31.20     1:00.35 (29.15)     1:28.34 (27.99)     1:57.42 (29.08)
  9 Naperville Waves Swim Club-21  'C'                2:02.00    2:00.04  
     1) Joza, Wayne E M54               2) Reid, Roger M45                
     3) Kozak, Joseph M M54             4) Garza, David M M45             
                  28.61       59.57 (30.96)     1:31.53 (31.96)     2:00.04 (28.51)
 10 Evanston Northshore  Masters-21  'B'              2:19.89    2:06.40  
     1) Horwitz, Bob M51                2) Schoettle, Ekkehard M60        
     3) Hertel, Robert G M62            4) Carr, Tom M60                  
                  28.05       58.56 (30.51)     1:37.77 (39.21)     2:06.40 (28.63)
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              1:55.00    1:51.06   18  
     1) Ackermann, David A M47          2) Wendel, David M46              
     3) Dodson, Phil L M60              4) Bennewitz, Kirk T M58          
                  30.25     1:01.04 (30.79)     1:26.63 (25.59)     1:51.06 (24.43)
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            1:43.00    1:53.60   14  
     1) Layton, Chris M54               2) Swiss, Tom M46                 
     3) Gilberg, Steve M51              4) Dineen, Bradley A M50          
                  31.13     1:01.01 (29.88)     1:27.49 (26.48)     1:53.60 (26.11)
  3 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:52.00    1:53.70   12  
     1) Pushka, Dave M49                2) Henderson, Mike M51            
     3) Borkowski, John A M45           4) Mungo, Bob M56                 
                  28.02     1:00.52 (32.50)     1:27.33 (26.81)     1:53.70 (26.37)
  4 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:10.00    1:54.72   10  
     1) Ursu, Andrei H M55              2) Dahlke, Grant M50              
     3) Pegues, Lex M52                 4) Wilczak, Tom M52               
                  31.60     1:03.05 (31.45)     1:30.74 (27.69)     1:54.72 (23.98)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                 2:20.00    2:12.61    8  
     1) Gifford, Randy M52              2) Dieterle, Michael M51          
     3) Cohen, James M45                4) Caffero, Louie M49             
                  38.94     1:13.58 (34.64)     1:42.79 (29.21)     2:12.61 (29.82)
  6 Evanston Northshore  Masters-21  'B'              2:15.00    2:34.50    6  
     1) Hertel, Robert G M62            2) Birenberg, Steven M52          
     3) Horwitz, Bob M51                4) Mullins, Steve M M80           
                  37.61     1:24.12 (46.51)     2:03.36 (39.24)     2:34.50 (31.14)
 -- Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:07.00         DQ  
     1) Widlacki, Stan M M47            2) Joza, Wayne E M54              
     3) Gerlach, Fritz M46              4) Thomas, Tom M53                
                  30.92     1:05.19 (34.27)     1:34.32 (29.13)          DQ (32.30)
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:41.00    1:42.20   18  
     1) Campana, James L M61            2) Meyer, Kenneth G M57           
     3) Eggar, Jack D M60               4) Fox, Richard E M57             
                  25.17       51.04 (25.87)     1:16.90 (25.86)     1:42.20 (25.30)
  2 Glenbrook Aquatics-21  'A'                        1:55.20    1:52.55   14  
     1) Fernitz, David M56              2) Runnfeldt, Bob T M56           
     3) Orbon, Jim W M58                4) Weiss, Michael B M55           
                  27.43       56.25 (28.82)     1:26.17 (29.92)     1:52.55 (26.38)
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                 2:15.00    2:13.10   12  
     1) Garcia, Jaime D M64             2) Pence, Steve M64               
     3) Smith, Dave M68                 4) Stitt, John H M66              
                  31.97     1:07.23 (35.26)     1:39.74 (32.51)     2:13.10 (33.36)
  4 Buehler Blue Marlins-21  'A'                      2:50.00    2:18.75   10  
     1) Barth, Jon - M60                2) Cobb, Rusty R M60              
     3) Neff, John M M61                4) Spaulding, Robert W M61        
                  41.47     1:08.43 (26.96)     1:43.81 (35.38)     2:18.75 (34.94)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                      NT    2:34.41    8  
     1) Kracen, Scott A M64             2) Brown, Paul P M62              
     3) Manheim, Chris J M59            4) Gordon, Steven H M55           
                  33.73       47.95 (14.22)     1:16.02 (28.07)   2:34.41 (1:18.39)
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:55.00    1:57.68   18  
     1) Eggar, Jack D M60               2) Meyer, Kenneth G M57           
     3) Fox, Richard E M57              4) Campana, James L M61           
                  31.18     1:02.51 (31.33)     1:31.55 (29.04)     1:57.68 (26.13)
  2 Glenbrook Aquatics-21  'A'                        2:06.10    2:11.80   14  
     1) Runnfeldt, Bob T M56            2) Weiss, Michael B M55           
     3) Fernitz, David M56              4) Orbon, Jim W M58               
                  37.60       52.11 (14.51)     1:51.22 (59.11)     2:11.80 (20.58)
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            1:57.00    2:18.05   12  
     1) Phinney, Scot M56               2) Patronsky, Ross T M61          
     3) Schein, Fred L M64              4) Mittleman, Paul R M57          
                  35.88     1:15.05 (39.17)     1:48.24 (33.19)     2:18.05 (29.81)
  4 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:15.00    2:25.27   10  
     1) Stitt, John H M66               2) Pence, Steve M64               
     3) Maude, Tom M63                  4) Scanlan, Kevin M58             
                  41.83     1:24.45 (42.62)     1:53.42 (28.97)     2:25.27 (31.85)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                 2:30.00    2:42.32    8  
     1) Smith, Dave M68                 2) Osborne, Oz M67                
     3) Garcia, Jaime D M64             4) Gordon, Steven H M55           
                  42.11     1:27.70 (45.59)     2:06.01 (38.31)     2:42.32 (36.31)
  6 Buehler Blue Marlins-21  'A'                      2:40.00    2:47.33    6  
     1) Jackson, Peter T M73            2) Alsen, Donald J M64            
     3) Spaulding, Robert W M61         4) Conlon, Mark A M56             
                  44.14     1:34.86 (50.72)     2:08.29 (33.43)     2:47.33 (39.04)
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:08.00    2:05.78   18  
     1) Brown, Kenneth P M67            2) Klumb, George R M68            
     3) Kozlowski, Scott S M68          4) Long, Robert M65               
                  35.04     1:06.65 (31.61)     1:37.34 (30.69)     2:05.78 (28.44)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:26.00    2:29.82   14  
     1) Barry, Andy M70                 2) Klyce, Erskine W M69           
     3) Spinka, Harold M M68            4) Evans, Chip M67                
                  39.05     1:12.56 (33.51)     1:54.07 (41.51)     2:29.82 (35.75)
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:25.00    2:22.38   18  
     1) Klumb, George R M68             2) Brown, Kenneth P M67           
     3) Barry, Andy M70                 4) Long, Robert M65               
                  37.78     1:16.29 (38.51)     1:52.83 (36.54)     2:22.38 (29.55)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:46.00    2:53.94   14  
     1) Zollner, Max E M74              2) Kozlowski, Scott S M68         
     3) Evans, Chip M67                 4) Klyce, Erskine W M69           
                  46.19     1:34.72 (48.53)     2:17.97 (43.25)     2:53.94 (35.97)
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:38.00    1:37.47   18  
     1) Rehrig, Clay S M28              2) Lloyd, Allison W32             
     3) Moore, Lauren W32               4) Mueller, Baaret M24            
                  23.79       49.79 (26.00)     1:15.66 (25.87)     1:37.47 (21.81)
  2 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            1:38.12    1:38.74   14  
     1) Szabados, Bela M39              2) Boniface, Thomas M23           
     3) Sheehan, Nichole W34            4) Sorget, Genna W32              
                  22.04       43.48 (21.44)     1:09.66 (26.18)     1:38.74 (29.08)
  3 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       1:42.10    1:41.25   12  
     1) Rawlins, Laura M W34            2) Reeder, Lauren M W25           
     3) Puskaric, Kevin M M24           4) Mulcahy, Ryan P M35            
                  28.76       55.67 (26.91)     1:19.31 (23.64)     1:41.25 (21.94)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:44.00    1:41.44   10  
     1) Barrett, Moe A W23              2) Howland, Heather W32           
     3) Hoff, Tim M34                   4) Barr, Matthew J M25            
                  28.58       55.15 (26.57)     1:17.95 (22.80)     1:41.44 (23.49)
  5 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              1:50.00    1:44.13    8  
     1) Shopp, Colin M23                2) Babin, Aleksey M27             
     3) Burkhart, Beth M W35            4) Daut, Ginny W32                
                  24.19       53.27 (29.08)     1:20.63 (27.36)     1:44.13 (23.50)
  6 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:55.00    1:46.53    6  
     1) Castle, Paul R M34              2) Conzelman, Courtney D W22      
     3) Klemm, Sarah W29                4) Muckerheide, Brad M38          
                  25.09       54.23 (29.14)     1:21.73 (27.50)     1:46.53 (24.80)
  7 Evanston Northshore  Masters-21  'B'              1:51.00    1:50.58    4  
     1) Krueger, Ruby W24               2) Deal, Joy F W28                
     3) Mertz, David J M33              4) Stevens, Timothy R M32         
                  26.05       56.29 (30.24)     1:24.41 (28.12)     1:50.58 (26.17)
  8 The Wellness Center Seadogs-21  'A'               2:01.01    1:50.71    2  
     1) Pletch, Mary W49                2) Roose, Taylor C M21            
     3) Geist, Karen W35                4) Cronin, Jake E M21             
                  27.61       55.35 (27.74)     1:25.95 (30.60)     1:50.71 (24.76)
  9 Chicago Smelts-21  'B'                            1:50.00    1:54.61  
     1) Wojciaczyk, Piotr M23           2) Bolf, Vicki A W27              
     3) Cronin, Kate M W37              4) Bentley, James D M25           
                  29.26     1:00.91 (31.65)     1:29.66 (28.75)     1:54.61 (24.95)
 10 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:04.00    1:55.64  
     1) Serrano, Eric M39               2) Welker, Kailey W24             
     3) Bezdek, Lauren W27              4) Wenke, Dave M32                
                  28.26       58.68 (30.42)     1:29.46 (30.78)     1:55.64 (26.18)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       1:50.10    1:47.61   18  
     1) Jimenez, Adan M28               2) Puskaric, Kevin M M24          
     3) Reeder, Lauren M W25            4) Rawlins, Laura M W34           
                  25.92       51.80 (25.88)     1:08.69 (16.89)     1:47.61 (38.92)
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            1:46.00    1:48.34   14  
     1) Markou, Joshua M31              2) Lloyd, Allison W32             
     3) Rose, Gabrielle E W35           4) Mueller, Baaret M24            
                  27.33       58.62 (31.29)     1:24.82 (26.20)     1:48.34 (23.52)
  3 Chicago Masters Swim Club-21  'A'                 2:00.00    1:53.95   12  
     1) Arnot, Jordan A W31             2) Tonelli, Marlena L W24         
     3) Chen, Michael M20               4) Stori, Mark D M47              
                  28.33     1:01.06 (32.73)     1:26.78 (25.72)     1:53.95 (27.17)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:56.00    1:55.39   10  
     1) Barrett, Moe A W23              2) Hoff, Tim M34                  
     3) Howland, Heather W32            4) Kurza, Ron A M45               
                  27.30     1:00.27 (32.97)     1:30.12 (29.85)     1:55.39 (25.27)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:58.00    2:00.59    8  
     1) Castle, Paul R M34              2) Conzelman, Courtney D W22      
     3) Klemm, Sarah W29                4) Sorenson, James E M30          
                  32.25     1:04.11 (31.86)     1:35.82 (31.71)     2:00.59 (24.77)
  6 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              2:00.00    2:05.35    6  
     1) Daut, Ginny W32                 2) Deal, Joy F W28                
     3) Stevens, Timothy R M32          4) Shopp, Colin M23               
                  33.79     1:08.11 (34.32)     1:41.94 (33.83)     2:05.35 (23.41)
  7 The Wellness Center Seadogs-21  'A'               2:07.50    2:08.88    4  
     1) Roose, Taylor C M21             2) Cronin, Jake E M21             
     3) Geist, Karen W35                4) Roose, Lynn R W49              
                  31.86     1:04.75 (32.89)     1:39.65 (34.90)     2:08.88 (29.23)
  8 Evanston Northshore  Masters-21  'B'              2:02.00    2:12.31    2  
     1) Deppen, Grant M29               2) Boyle, Shannon W29             
     3) Krueger, Ruby W24               4) Lopata, Mitch A M49            
                  30.03     1:07.83 (37.80)     1:45.19 (37.36)     2:12.31 (27.12)
  9 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:26.00    2:14.34  
     1) Mouche, Alexandra W24           2) Lane, Michael M45              
     3) Hedrick-Schacher, Jennifer W37  4) Wenke, Dave M32                
                  36.00     1:08.46 (32.46)     1:48.65 (40.19)     2:14.34 (25.69)
 10 Chicago Smelts-21  'B'                            2:10.00    2:15.12  
     1) Bentley, James D M25            2) Ellison, Kristen L W27         
     3) Wojciaczyk, Piotr M23           4) Krughoff, Laura E W35          
                  31.22     1:13.18 (41.96)     1:42.51 (29.33)     2:15.12 (32.61)
 11 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                 2:35.00    2:49.03  
     1) Mazzini, Alexis D W19           2) DeLockery, Sheleen W34         
     3) Marsh, Edward T M48             4) Balian, Michael M40            
                  43.07     1:33.18 (50.11)   2:49.03 (1:15.85)         2:49.03 ( )
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakeshore Athletic Club-21  'A'                   1:34.00    1:31.96   18  
     1) Hohl, Kristen W26               2) Kuczek, Christine B W25        
     3) Kouri, Drew P M27               4) McDermott, Caleb J M27         
                  24.71       48.90 (24.19)     1:10.82 (21.92)     1:31.96 (21.14)
  2 Chicago Smelts-21  'A'                            1:40.00    1:41.37   14  
                  24.09       51.25 (27.16)     1:18.08 (26.83)     1:41.37 (23.29)
  3 Lakeshore Athletic Club-21  'B'                   1:42.00    1:41.88   12  
     1) Doerr, David T M30              2) Simos, Ashley N W25            
     3) O'Hagan, Tim M26                4) Chapman, Kendra D W27          
                  23.26       49.98 (26.72)     1:12.44 (22.46)     1:41.88 (29.44)
  4 Libertyville Masters-21  'A'                      1:50.57    1:43.80   10  
     1) Liberty, Laurel M W31           2) Gitzinger, Jennifer L W38      
     3) Beres, Colin M M29              4) Mills, Jamie M36               
                  26.52       55.51 (28.99)     1:20.02 (24.51)     1:43.80 (23.78)
  5 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-21  'A'                 NT    1:44.31    8  
     1) Czupryna, Anthony M34           2) Kubista, Alicia A W36          
     3) Leonard, John M32               4) Goodwin, Amy W31               
                  23.56       51.80 (28.24)     1:20.48 (28.68)     1:44.31 (23.83)
  6 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       1:48.10    1:45.58    6  
     1) Hornik, Mary T W33              2) Clark, Inge W43                
     3) Carl, Scott A M41               4) Grotke, Kevin A M40            
                  24.14       53.05 (28.91)     1:22.05 (29.00)     1:45.58 (23.53)
  7 Chicago Smelts-21  'B'                            1:52.00    1:46.02    4  
     1) Oxos, Bjorn M27                 2) Ellison, Kristen L W27         
     3) Walker, Krista M W32            4) Jacobi, Ryan G M31             
                  25.20       54.13 (28.93)     1:22.56 (28.43)     1:46.02 (23.46)
  8 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:47.00    1:47.22    2  
     1) Zolmierski, Adam J M30          2) Sorenson, James E M30          
     3) Helm, Jenna E W26               4) Scheidenhelm, Drew E W30       
                  26.02       53.77 (27.75)     1:22.61 (28.84)     1:47.22 (24.61)
  9 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              1:55.00    1:48.70  
     1) Lipton, Lucy W26                2) Boyle, Shannon W29             
     3) Huskey, Garth M33               4) Deppen, Grant M29              
                  29.21       54.25 (25.04)     1:23.72 (29.47)     1:48.70 (24.98)
 10 Lakeshore Athletic Club-21  'C'                   1:50.00    1:59.35  
     1) McKeon, David M49               2) Dangremond, Emily M W26        
     3) Rattner, Mollie W44             4) Kavanagh, Frank D M52          
                  26.66     1:01.02 (34.36)     1:29.60 (28.58)     1:59.35 (29.75)
 11 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:05.00    1:59.95  
     1) Evans, James D M39              2) Caffero, Louie M49             
     3) Mastalski, Rachel L W25         4) Zolmierski, Jessica R W29      
                  30.18     1:04.81 (34.63)     1:34.00 (29.19)     1:59.95 (25.95)
 12 Galter Swim Club-21  'A'                          2:01.50    2:00.88  
     1) Niesen, Nate M31                2) Glick, Meredith W36            
     3) Filippo, Marissa S W34          4) Milton, Trevis B M34           
                  25.35       59.11 (33.76)     1:31.45 (32.34)     2:00.88 (29.43)
 13 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'D'                 2:01.00    2:01.58  
     1) Cohen, James M45                2) Niemaszyk, Kelly C W25         
     3) Jackson-McGarr, Stacie A W38    4) Bland, Steven M46              
                  28.08       59.85 (31.77)     1:32.56 (32.71)     2:01.58 (29.02)
 14 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                 1:59.00    2:02.82  
     1) Dieterle, Michael M51           2) Roscher, Jim M49               
     3) Jensen, Rebecca W38             4) Harper, Kristin L W27          
                  31.24     1:05.08 (33.84)     1:35.05 (29.97)     2:02.82 (27.77)
 15 Chicago Smelts-21  'C'                            2:05.00    2:14.69  
     1) Cowen, Michael W M27            2) Krughoff, Laura E W35          
     3) Heiser, Becca W30               4) Laurino, Anthony M32           
                  28.21     1:16.73 (48.52)     1:48.61 (31.88)     2:14.69 (26.08)
 -- Lyons Masters-21  'A'                             1:56.44         DQ  
     1) Credit, Alison W39              2) Oeffling, Amy E W29            
     3) Burel, Lauren W26               4) Vidmont, Shannon W30           
                  26.92       54.41 (27.49)     1:22.99 (28.58)          DQ (28.16)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakeshore Athletic Club-21  'A'                   1:46.00    1:42.93   18  
     1) McDermott, Caleb J M27          2) Kouri, Drew P M27              
     3) Kuczek, Christine B W25         4) Hohl, Kristen W26              
                  24.42       51.48 (27.06)     1:18.71 (27.23)     1:42.93 (24.22)
  2 Westloop Athletic Club Masters-21  'A'            1:51.17    1:48.31   14  
     1) Mitchell, Justin W M37          2) Cregar, Mandee L W27           
     3) Szabados, Bela M39              4) Sheehan, Nichole W34           
                  26.33       57.87 (31.54)     1:22.36 (24.49)     1:48.31 (25.95)
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            1:46.00    1:53.61   12  
     1) Rehrig, Clay S M28              2) Moore, Lauren W32              
     3) Comella, Anna W27               4) Trauner, Matthew R M27         
                  27.56     1:01.00 (33.44)     1:30.36 (29.36)     1:53.61 (23.25)
  4 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:05.00    1:57.57   10  
     1) Helm, Jenna E W26               2) Brown, Adam R M32              
     3) Zolmierski, Adam J M30          4) Scheidenhelm, Drew E W30       
                  32.63     1:02.15 (29.52)     1:29.55 (27.40)     1:57.57 (28.02)
  5 Libertyville Masters-21  'A'                      2:02.57    1:57.82    8  
     1) Liberty, Laurel M W31           2) Gitzinger, Jennifer L W38      
     3) Scott, Chad M38                 4) Mills, Jamie M36               
                  30.73     1:06.57 (35.84)     1:33.70 (27.13)     1:57.82 (24.12)
  6 Lakeshore Athletic Club-21  'B'                   1:50.00    1:58.46    6  
     1) Malas, Bryan M45                2) Francis, Lee M52               
     3) Affolter, Paula K W41           4) Dangremond, Emily M W26        
                  26.18       59.44 (33.26)     1:29.73 (30.29)     1:58.46 (28.73)
  7 Westloop Athletic Club Masters-21  'B'            1:59.92    1:58.54    4  
     1) Scott, Ryan C M35               2) Suto, Monika W39               
     3) Bernal, Genevieve M W33         4) Colquhoun, James M34           
                  30.26     1:03.11 (32.85)     1:32.32 (29.21)     1:58.54 (26.22)
  8 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              1:54.70    1:59.47    2  
     1) Babin, Aleksey M27              2) Huskey, Garth M33              
     3) Dismukes, Meghan C W34          4) Lipton, Lucy W26               
                  28.72     1:01.53 (32.81)     1:30.26 (28.73)     1:59.47 (29.21)
  9 Chicago Smelts-21  'B'                            1:55.00    2:00.51  
     1) Carrillo, Roberto M27           2) Wais, Tracy W32                
     3) Oxos, Bjorn M27                 4) Walker, Krista M W32           
                  29.59     1:04.91 (35.32)     1:31.56 (26.65)     2:00.51 (28.95)
 10 Academy Bullets Masters-21  'A'                   2:06.50    2:09.34  
     1) Schiesl, Michael M46            2) Krizmanic, Matt M27            
     3) Astra, Suzanne W47              4) Longwell, Katherine W41        
                  31.35     1:01.17 (29.82)     1:38.51 (37.34)     2:09.34 (30.83)
 11 Chicago Smelts-21  'C'                            2:10.00    2:11.48  
     1) Misch, Daniel M27               2) Bolf, Vicki A W27              
     3) Drake, Marjorie W27             4) Whitley, Steve M31             
                  29.71     1:16.59 (46.88)     1:45.45 (28.86)     2:11.48 (26.03)
 12 Gray Sharks Leaning Tower YMCA-21  'A'            1:58.00    2:12.03  
     1) Goodwin, Amy W31                2) Leonard, John M32              
     3) Wildermuth, Alicia C W27        4) Czupryna, Anthony M34          
                  32.28     1:02.52 (30.24)     1:48.71 (46.19)     2:12.03 (23.32)
 13 Lincoln-Way Masters-21  'A'                       2:00.50    2:12.36  
     1) Mosley, Thomas J M33            2) Clark, Inge W43                
     3) Niebur, Katie W28               4) Stromberg, Barry M62           
                  31.67     1:09.51 (37.84)     1:42.61 (33.10)     2:12.36 (29.75)
 14 Galter Swim Club-21  'A'                          2:12.00    2:13.66  
     1) Lubbers, Caroline J W37         2) Filippo, Marissa S W34         
     3) Waechter, Michael M44           4) Jillson, Rob M48               
                  33.13     1:11.65 (38.52)     1:44.46 (32.81)     2:13.66 (29.20)
 15 Evanston Northshore  Masters-21  'B'              2:15.00    2:17.63  
     1) Corr, David M38                 2) Kanzok, Steffi W40             
     3) Owens, Bill M49                 4) Dumire, Stephanie W30          
                  38.96     1:14.82 (35.86)     1:34.74 (19.92)     2:17.63 (42.89)
 16 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:54.00    2:18.06  
     1) Mastalski, Rachel L W25         2) Niemaszyk, Kelly C W25         
     3) Gifford, Randy M52              4) Dieterle, Michael M51          
                  39.01     1:19.40 (40.39)     1:48.26 (28.86)     2:18.06 (29.80)
 17 Lakeshore Athletic Club-21  'C'                   2:02.00    2:27.23  
     1) Nagel, Lynne R W41              2) Mitchell, John E M50           
     3) Leiter, Matt T M40              4) Castellanos, Rachel M W28      
                  33.27     1:14.88 (41.61)     1:48.46 (33.58)     2:27.23 (38.77)
 18 Chicago Smelts-21  'D'                            2:12.00    2:32.06  
     1) Voigt, Jeremy M35               2) Heiser, Becca W30              
     3) Chazin, Sara W30                4) Laurino, Anthony M32           
                  34.23     1:10.23 (36.00)     1:44.90 (34.67)     2:32.06 (47.16)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:40.00    1:39.37   18  
     1) Postlethwait, Daniel M38        2) Boulukos, Dana L W37           
     3) Worthy, Ripley M35              4) Rose, Gabrielle E W35          
                  24.01       48.30 (24.29)     1:15.49 (27.19)     1:39.37 (23.88)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:43.00    1:40.34   14  
     1) Bingham, Laura W35              2) Culen, Kate P W40              
     3) Kozlowski, Mark S M38           4) Bardak, Pete D M36             
                  26.36       53.41 (27.05)     1:16.56 (23.15)     1:40.34 (23.78)
  3 Lakeshore Athletic Club-21  'C'                   1:45.00    1:45.60   12  
     1) Wang, Yingqian W35              2) Moser, Jeff E M42              
     3) Affolter, Paula K W41           4) Malas, Bryan M45               
                  24.25       52.23 (27.98)     1:21.50 (29.27)     1:45.60 (24.10)
  4 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:47.00    1:47.00   10  
     1) Harrison, Jennifer W42          2) Kubicek, David M M44           
     3) Cimilluca, Krista W42           4) Culver, Benjamin B M36         
                  28.92       54.63 (25.71)     1:23.65 (29.02)     1:47.00 (23.35)
  5 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              1:55.20    1:48.60    8  
     1) Kriegsmann, Karl M43            2) Tiedemann, Lance M43           
     3) Morabito, Suzanne W W44         4) Pajeau, Nichelle J W38         
                  27.80       56.54 (28.74)     1:25.21 (28.67)     1:48.60 (23.39)
  6 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                1:55.00    1:51.71    6  
     1) Pollowy, Tim M44                2) Kolbe, Beth W44                
     3) De La Cruz, Beth W41            4) Mattson, Mark E M42            
                  26.47       52.20 (25.73)     1:22.30 (30.10)     1:51.71 (29.41)
  7 Chicago Smelts-21  'B'                            1:48.00    1:53.59    4  
     1) Parker, Adam B M36              2) Kooy, Elizabeth A W42          
     3) Martinez, Andrea W36            4) Thiry, Michael A M37           
                  25.81       57.39 (31.58)     1:27.73 (30.34)     1:53.59 (25.86)
  8 Deerfield Masters-21  'A'                              NT    1:55.33    2  
     1) Miller, Jeremy C M44            2) Heymann, Shari W52             
     3) Shapiro, Steven H M55           4) Levine, Nicola W36             
                  33.13       59.88 (26.75)     1:28.99 (29.11)     1:55.33 (26.34)
  9 Evanston Northshore  Masters-21  'C'              2:08.00    1:57.24  
     1) Lawrence, Jennifer A W42        2) Ruo, Bernice W39               
     3) Corr, David M38                 4) Cunningham, Brian D M40        
                  24.17     1:00.75 (36.58)     1:32.31 (31.56)     1:57.24 (24.93)
 10 Sheridan Swim Team Masters-21  'A'                2:00.00    1:59.02  
     1) Kimber, Carrie K W44            2) Gramke, Ann W49                
     3) Robesky, James W M46            4) Moffitt, Michael J M35         
                  29.00                             1:34.10 ( )     1:59.02 (24.92)
 11 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 1:52.00    2:00.13  
     1) Browne, Dorianne E W36          2) Chavez, Oscar M38              
     3) Leyba, Christopher M43          4) Scott, Gina M W38              
                  32.22       49.39 (17.17)     1:32.28 (42.89)     2:00.13 (27.85)
 12 Lakeshore Athletic Club-21  'D'                   1:46.00    2:00.75  
     1) Morrison, John M40              2) Battalini-Mele, Lara M W41     
     3) Wright, Kurt A M45              4) Nagel, Lynne R W41             
                  35.08     1:07.90 (32.82)     1:34.91 (27.01)     2:00.75 (25.84)
 13 Galter Swim Club-21  'A'                          2:12.00    2:00.97  
     1) Waechter, Michael M44           2) Williams, Sara A W38           
     3) Albano, Terrie W50              4) Thoma, Samuel R M36            
                  27.93     1:05.63 (37.70)     1:38.60 (32.97)     2:00.97 (22.37)
 14 Chicago Smelts-21  'D'                            1:55.00    2:01.15  
     1) Walsh, Sharon W42               2) Bossert-Hartman, Carol W52     
     3) Greene, Channing S M50          4) Figg, Steven J M46             
                  31.50     1:04.83 (33.33)     1:34.34 (29.51)     2:01.15 (26.81)
 15 Chicago Smelts-21  'C'                            1:52.00    2:02.82  
     1) Stephenson, Samuel H M43        2) Hunt, Amanda W43               
     3) Giles-Ott, Ruth W44             4) Swarens, John M35              
                  29.22     1:04.13 (34.91)     1:37.10 (32.97)     2:02.82 (25.72)
 16 Evanston Northshore  Masters-21  'D'              2:21.37    2:08.78  
     1) Kanzok, Steffi W40              2) Ahner, Amy L W47               
     3) Owens, Bill M49                 4) Bennett, Patrick J M41         
                  30.92     1:10.36 (39.44)     1:46.21 (35.85)     2:08.78 (22.57)
 17 Galter Swim Club-21  'B'                          3:08.00    3:08.87  
     1) Kristl, Eileen W43              2) Villa, Carrie W42              
     3) Schukas, Mark M62               4) Carrasquillo, Jose I M52       
                  52.43     1:51.84 (59.41)     2:34.67 (42.83)     3:08.87 (34.20)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              1:50.00    1:54.44   18  
     1) Raese, TR M40                   2) Pajeau, Nichelle J W38         
     3) Morabito, Suzanne W W44         4) Bennett, Patrick J M41         
                  25.43     1:00.79 (35.36)     1:31.88 (31.09)     1:54.44 (22.56)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:50.00    1:59.93   14  
     1) Cimilluca, Krista W42           2) Kubicek, David M M44           
     3) Culver, Benjamin B M36          4) Harrison, Jennifer W42         
                  32.44     1:06.71 (34.27)     1:31.38 (24.67)     1:59.93 (28.55)
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            1:48.00    2:01.55   12  
     1) Postlethwait, Daniel M38        2) Thiry, Michael A M37           
     3) Kooy, Elizabeth A W42           4) Boulukos, Dana L W37           
                  28.32       59.76 (31.44)     1:34.06 (34.30)     2:01.55 (27.49)
  4 Evanston Northshore  Masters-21  'B'              1:58.00    2:08.37   10  
     1) Ruo, Bernice W39                2) Toft, Heidi C W39              
     3) Cunningham, Brian D M40         4) Helm, James R M38              
                  35.50     1:09.53 (34.03)     1:44.97 (35.44)     2:08.37 (23.40)
  5 Chicago Smelts-21  'C'                            2:12.00    2:09.70    8  
     1) Giles-Ott, Ruth W44             2) Parker, Adam B M36             
     3) Martinez, Andrea W36            4) Worthy, Ripley M35             
                  38.32     1:10.58 (32.26)     1:45.33 (34.75)     2:09.70 (24.37)
  6 Naperville Waves Swim Club-21  'C'                2:19.00    2:11.93    6  
     1) Forsythe, Jeff M52              2) Norkett, Laura W37             
     3) Gregory, Allison H W39          4) Pollowy, Tim M44               
                  33.63     1:13.36 (39.73)     1:46.38 (33.02)     2:11.93 (25.55)
  7 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:04.00    2:12.41    4  
     1) White, John M50                 2) Haberstich, Carrie W41         
     3) Henderson, Mike M51             4) Smolinski, Carrie A W38        
                  35.21     1:13.43 (38.22)     1:38.58 (25.15)     2:12.41 (33.83)
  8 Lakeshore Athletic Club-21  'C'                   2:00.00    2:13.75    2  
     1) Hogan, Linda W43                2) Wright, Kurt A M45             
     3) Moser, Jeff E M42               4) Rattner, Mollie W44            
                  32.42     1:11.67 (39.25)     1:38.45 (26.78)     2:13.75 (35.30)
  9 Buehler Blue Marlins-21  'A'                      2:10.00    2:14.05  
     1) Czach, Jesse R M38              2) Lind, Kim J W38                
     3) Reader, Paul M37                4) Smith, Jessica L W37           
                  37.87     1:17.55 (39.68)     1:44.18 (26.63)     2:14.05 (29.87)
 10 Chicago Smelts-21  'B'                            2:20.00    2:17.62  
     1) Walsh, Sharon W42               2) Cronin, Kate M W37             
     3) Swarens, John M35               4) Stephenson, Samuel H M43       
                  37.96     1:20.53 (42.57)     1:48.92 (28.39)     2:17.62 (28.70)
 11 Sheridan Swim Team Masters-21  'A'                2:25.00    2:17.77  
     1) Kimber, Carrie K W44            2) Robesky, James W M46           
     3) Moffitt, Michael J M35          4) Gramke, Ann W49                
                  30.97     1:06.39 (35.42)     1:40.94 (34.55)     2:17.77 (36.83)
 12 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:01.00    2:20.21  
     1) Browne, Dorianne E W36          2) Jackson-McGarr, Stacie A W38   
     3) Leyba, Christopher M43          4) Buchta, Andrew P M42           
                  40.72     1:04.90 (24.18)     1:20.36 (15.46)     2:20.21 (59.85)
 13 Evanston Northshore  Masters-21  'C'              2:18.00    2:25.54  
     1) Neff, Nancy W47                 2) Leibov, Bradley H M39          
     3) Richardson, Robin A W51         4) Strauder, Robert L M40         
                  45.07     1:21.12 (36.05)     1:57.51 (36.39)     2:25.54 (28.03)
 14 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                      NT    2:26.15  
     1) Lemke, Nicole A W39             2) Hunt, Jill M W43               
     3) Evans, James D M39              4) Muckerheide, Brad M38          
                  41.15     1:22.86 (41.71)     1:56.01 (33.15)     2:26.15 (30.14)
 15 Galter Swim Club-21  'A'                          2:25.00    2:51.77  
     1) Inch, Les M62                   2) Williams, Sara A W38           
     3) Glick, Meredith W36             4) Rice, Bob M58                  
                  54.62     1:40.59 (45.97)     2:19.79 (39.20)     2:51.77 (31.98)
 -- Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:59.00         DQ  
     1) Bingham, Laura W35              2) Kozlowski, Mark S M38          
     3) Bardak, Pete D M36              4) Kolbe, Beth W44                
                  29.63       59.12 (29.49)     1:24.63 (25.51)          DQ (29.41)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:45.00    1:41.24   18  
     1) Dillmann, Liz J W48             2) Hacker, Sara W48               
     3) Pushka, Dave M49                4) Bey, Jim M47                   
                  25.80       53.10 (27.30)     1:18.15 (25.05)     1:41.24 (23.09)
  2 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              2:05.00    1:47.07   14  
     1) Muyres, Sarah A W46             2) Stevens, Kimberly J W47        
     3) Ackermann, David A M47          4) Wendel, David M46              
                  24.54       48.97 (24.43)     1:20.15 (31.18)     1:47.07 (26.92)
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            1:45.00    1:48.83   12  
     1) Kafka, Heidi W50                2) Swiss, Tom M46                 
     3) Kakacek, Trina W52              4) Gilberg, Steve M51             
                  27.25       58.01 (30.76)     1:23.54 (25.53)     1:48.83 (25.29)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                1:50.00    1:49.00   10  
     1) Henderson, Mike M51             2) Boswell, Lynn D W52            
     3) Soltys, Kristin W52             4) Borkowski, John A M45          
                  25.43       56.24 (30.81)     1:25.50 (29.26)     1:49.00 (23.50)
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    1:49.08    8  
     1) Stiberth, Amanda L W48          2) Smar, Susan W49                
     3) Dahlke, Grant M50               4) Wilczak, Tom M52               
                  30.18       54.25 (24.07)     1:24.29 (30.04)     1:49.08 (24.79)
  6 Libertyville Masters-21  'A'                      2:01.57    1:54.22    6  
     1) Schwarm, Susan W49              2) Bedward, Kathy S W47           
     3) Richert, John W M47             4) Reeves, Scott M M52            
                  32.35     1:01.59 (29.24)     1:27.70 (26.11)     1:54.22 (26.52)
  7 Deerfield Masters-21  'A'                         1:56.00    1:55.93    4  
     1) Del Greco, Jane B W56           2) Schwartz, Lisa W49             
     3) Kalisz, John M53                4) Tuchler, Dave M54              
                  30.60     1:01.34 (30.74)     1:30.64 (29.30)     1:55.93 (25.29)
  8 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                      NT    1:56.15    2  
     1) Gifford, Randy M52              2) Pegues, Lex M52                
     3) Dieterle, Dana L W45            4) Gingrich, Melissa W46          
                  26.62     1:00.01 (33.39)     1:30.14 (30.13)     1:56.15 (26.01)
  9 Naperville Waves Swim Club-21  'C'                2:01.00    1:57.47  
     1) Widlacki, Stan M M47            2) Brotherly-Lamb, Ann M W53      
     3) Tonyan, ME W50                  4) Gerlach, Fritz M46             
                  25.61       59.15 (33.54)     1:31.80 (32.65)     1:57.47 (25.67)
 10 Evanston Northshore  Masters-21  'B'              2:07.00    2:02.94  
     1) Neff, Nancy W47                 2) Richardson, Robin A W51        
     3) Dodson, Phil L M60              4) Carr, Tom M60                  
                  28.47     1:00.94 (32.47)     1:35.61 (34.67)     2:02.94 (27.33)
 11 Harbor Hurricanes-21  'A'                              NT    2:08.48  
     1) Armand, Greg W M49              2) Armand, Peggy W50              
     3) Gohl, Michael M52               4) Gonzales, Janet E W49          
                  29.84     1:05.35 (35.51)     1:38.49 (33.14)     2:08.48 (29.99)
 12 Evanston Northshore  Masters-21  'D'              2:25.00    2:26.24  
     1) Stranc, Sheila W60              2) Fodor, Sarah W56               
     3) Horwitz, Bob M51                4) Filippini, Michael H M52       
                  47.49     1:15.62 (28.13)     1:53.66 (38.04)     2:26.24 (32.58)
 13 Evanston Northshore  Masters-21  'C'              2:19.00    2:35.03  
     1) Chamberlin, Lynn W62            2) Taggart, Carol W63             
     3) Goyette, Brian M M53            4) Anolick, Simon B M47           
                  50.90     1:35.83 (44.93)     2:05.63 (29.80)     2:35.03 (29.40)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                            1:50.00    2:00.27   18  
     1) Kakacek, Trina W52              2) Swiss, Tom M46                 
     3) Gilberg, Steve M51              4) Kafka, Heidi W50               
                  37.79     1:07.73 (29.94)     1:33.85 (26.12)     2:00.27 (26.42)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:04.00    2:00.99   14  
     1) Hacker, Sara W48                2) Pushka, Dave M49               
     3) Borkowski, John A M45           4) Soltys, Kristin W52            
                  33.25     1:03.68 (30.43)     1:30.40 (26.72)     2:00.99 (30.59)
  3 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              2:07.00    2:01.77   12  
     1) Muyres, Sarah A W46             2) Anolick, Simon B M47           
     3) Ackermann, David A M47          4) Stevens, Kimberly J W47        
                  35.09     1:09.56 (34.47)     1:35.55 (25.99)     2:01.77 (26.22)
  4 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:53.00    2:07.20   10  
     1) Dieterle, Dana L W45            2) Stiberth, Amanda L W48         
     3) Wilczak, Tom M52                4) Dahlke, Grant M50              
                  31.34     1:10.66 (39.32)     1:37.21 (26.55)     2:07.20 (29.99)
  5 Deerfield Masters-21  'A'                         2:08.45    2:08.29    8  
     1) Kalisz, John M53                2) Schwartz, Lisa W49             
     3) Block, Andrea J W51             4) Shapiro, Steven H M55          
                  33.56     1:11.90 (38.34)     1:39.89 (27.99)     2:08.29 (28.40)
  6 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:15.00    2:09.79    6  
     1) Stratton, Christine W54         2) Widlacki, Stan M M47           
     3) Gerlach, Fritz M46              4) Welker, Susan B W51            
                  39.21     1:09.72 (30.51)     1:39.54 (29.82)     2:09.79 (30.25)
  7 Libertyville Masters-21  'A'                      2:16.57    2:12.11    4  
     1) Schwarm, Susan W49              2) Bedward, Kathy S W47           
     3) Richert, John W M47             4) Ward, Tim J M53                
                  35.33     1:17.06 (41.73)     1:47.04 (29.98)     2:12.11 (25.07)
  8 YMCA of Rock River Valley-21  'A'                 2:16.00    2:12.87    2  
     1) McLee, Anne Beck W60            2) Pawluk, Roxie W47              
     3) Oller, John W M54               4) Spencer, Greg R M52            
                  38.38       57.31 (18.93)     1:20.86 (23.55)     2:12.87 (52.01)
  9 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 1:58.00    2:15.06  
     1) Pegues, Lex M52                 2) Gingrich, Melissa W46          
     3) Enright, Jerome F M48           4) Falduto, Jaynie L W50          
                  32.26     1:08.33 (36.07)     1:28.05 (19.72)     2:15.06 (47.01)
 10 Naperville Waves Swim Club-21  'C'                2:40.00    2:30.46  
     1) Joza, Wayne E M54               2) Campbell, Glenn T M49          
     3) Broad, Catherine K W53          4) Stapleton, Carol W63           
                  35.15     1:09.21 (34.06)     1:50.96 (41.75)     2:30.46 (39.50)
 11 Evanston Northshore  Masters-21  'B'              2:27.00    2:44.05  
     1) Fodor, Sarah W56                2) Taggart, Carol W63             
     3) Goyette, Brian M M53            4) Prossnitz, Philip A M57        
                1:30.37     2:01.62 (31.25)     2:44.18 (42.56)         2:44.05 ( )
 12 Buehler Blue Marlins-21  'A'                      2:30.00    2:48.51  
     1) Spaulding, Robert W M61         2) Miller, Jan W61                
     3) Haggett, Dave G M48             4) Scherer, Beth W53              
                  19.61       35.00 (15.39)       53.49 (18.49)   2:48.51 (1:55.02)
 13 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                 2:30.00    2:52.45  
     1) Schuetz, Liz J W54              2) Hollander, Karen F W52         
     3) Watts, David M50                4) Caffero, Louie M49             
                1:00.09     1:46.62 (46.53)     2:01.23 (14.61)     2:52.45 (51.22)
 14 Evanston Northshore  Masters-21  'C'              2:45.00    3:34.96  
     1) Mullins, Steve M M80            2) Stevens, Ann B W79             
     3) Avery, Bill M53                 4) Berning, Henrietta W79         
                1:20.49     2:17.64 (57.15)     2:33.40 (15.76)   3:34.96 (1:01.56)
 -- Mt Greenwood Masters Swim Team-21  'A'            2:37.00         DQ  
     1) Kulak, Marilyn W57              2) Miller, John B M59             
     3) Greenfield, Rick M52            4) Moore, Mary W56                
                  41.51     1:26.14 (44.63)     2:04.81 (38.67)          DQ (34.87)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                1:57.00    1:55.34   18  
     1) Jones, Cynthia L W63            2) Long, Robert M65               
     3) Graber, Mary Kay M W57          4) Mungo, Bob M56                 
                                  59.89 ( )     1:28.95 (29.06)     1:55.34 (26.39)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 1:59.00    2:01.90   14  
     1) Kracen, Cindy S W62             2) Vogel, Aileen E W61            
     3) Scanlan, Kevin M58              4) Ursu, Andrei H M55             
                  33.59     1:10.65 (37.06)     1:36.52 (25.87)     2:01.90 (25.38)
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            2:15.00    2:10.36   12  
     1) Delanois, Barbara W57           2) Phinney, Scot M56              
     3) Branum, Rebecca J W58           4) Patronsky, Ross T M61          
                  36.87     1:07.26 (30.39)     1:42.18 (34.92)     2:10.36 (28.18)
  4 Evanston Northshore  Masters-21  'D'                   NT    2:25.37   10  
     1) Hanes, Alice J W81              2) Black, Boyd E M56              
     3) Bennewitz, Kirk T M58           4) Olsen, Kati W58                
                  26.12     1:03.57 (37.45)     1:56.74 (53.17)     2:25.37 (28.63)
  5 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:42.00    2:26.13    8  
     1) Conley, Nancy W55               2) Vallette, Arthur M61           
     3) Dougan, Barbara T W56           4) Evans, Chip M67                
                  34.51     1:22.37 (47.86)     1:58.28 (35.91)     2:26.13 (27.85)
  6 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              2:31.00    2:28.42    6  
     1) Brummet, Patricia W67           2) O'Laughlin, Kathleen W66       
     3) Vernon, Charles G M65           4) Carroll, Joe M61               
                  28.84                             1:58.46 ( )     2:28.42 (29.96)
  7 Evanston Northshore  Masters-21  'B'              2:45.00    3:11.76    4  
     1) Berning, Henrietta W79          2) Kurz, Mary W70                 
     3) Hertel, Robert G M62            4) Barry, Robert B M61            
                  51.17     1:50.09 (58.92)     2:32.05 (41.96)     3:11.76 (39.71)
 -- Galter Swim Club-21  'A'                          2:45.00         DQ  
                  34.58     1:26.58 (52.00)     2:16.24 (49.66)          DQ (18.24)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                      NT    2:17.19   18  
     1) Vogel, Aileen E W61             2) Campana, James L M61           
     3) Scanlan, Kevin M58              4) Kracen, Cindy S W62            
                  42.09     1:12.30 (30.21)     1:40.49 (28.19)     2:17.19 (36.70)
  2 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:23.00    2:20.69   14  
     1) Jones, Cynthia L W63            2) Brown, Kenneth P M67           
     3) Graber, Mary Kay M W57          4) Mungo, Bob M56                 
                  41.06     1:19.79 (38.73)     1:54.09 (34.30)     2:20.69 (26.60)
  3 Chicago Smelts-21  'A'                            2:18.00    2:26.66   12  
     1) Delanois, Barbara W57           2) Patronsky, Ross T M61          
     3) Branum, Rebecca J W58           4) Phinney, Scot M56              
                  41.53     1:18.39 (36.86)   2:26.66 (1:08.27)         2:26.66 ( )
  4 Evanston Northshore  Masters-21  'A'              2:22.00    2:27.10   10  
     1) Bennewitz, Kirk T M58           2) Roderer, Kathy M W57           
     3) Dodson, Phil L M60              4) Olsen, Kati W58                
                  22.96       48.20 (25.24)     1:20.81 (32.61)   2:27.10 (1:06.29)
  5 Evanston Northshore  Masters-21  'D'              2:34.00    2:36.84    8  
     1) Brummet, Patricia W67           2) O'Laughlin, Kathleen W66       
     3) Carroll, Joe M61                4) Vernon, Charles G M65          
                  58.49     1:17.66 (19.17)     1:43.44 (25.78)     2:36.84 (53.40)
  6 Evanston Northshore  Masters-21  'C'              2:47.89    3:22.89    6  
     1) Hanes, Alice J W81              2) Barry, Robert B M61            
     3) Kurz, Mary W70                  4) Hertel, Robert G M62           
                  22.73       39.26 (16.53)       55.12 (15.86)   3:22.89 (2:27.77)
 -- Evanston Northshore  Masters-21  'B'              2:32.00         DQ  
     1) Black, Boyd E M56               2) Stranc, Sheila W60             
     3) Carr, Tom M60                   4) Deitz, Jane W64                
                1:06.38     1:53.50 (47.12)     2:12.17 (18.67)          DQ (38.26)
 -- Naperville Waves Swim Club-21  'B'                2:49.00         DQ  
     1) Conley, Nancy W55               2) Klyce, Erskine W M69           
     3) Wivell, Judith A W55            4) Kozlowski, Scott S M68         
                  41.70     1:26.84 (45.14)     2:09.97 (43.13)          DQ (33.72)
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:15.00    2:09.93   18  
     1) Brown, Kenneth P M67            2) Burfeind, Betty W66            
     3) McDaniel, Georgia W66           4) Klumb, George R M68            
                  32.15     1:07.79 (35.64)     1:40.36 (32.57)     2:09.93 (29.57)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:15.00    2:19.09   14  
     1) LaPonte, Elizabeth W67          2) Wentzel, Reemi B W67           
     3) Smith, Dave M68                 4) Osborne, Oz M67                
                  42.61     1:15.17 (32.56)     1:45.35 (30.18)     2:19.09 (33.74)
  3 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                3:00.00    2:49.59   12  
     1) Kozlowski, Scott S M68          2) Rummer, Patricia A W71         
     3) Nolan, Maureen W66              4) Klyce, Erskine W M69           
                  35.35     1:30.55 (55.20)     2:15.37 (44.82)     2:49.59 (34.22)
  4 Naperville Waves Swim Club-21  'C'                3:17.00    3:20.67   10  
     1) Barry, Andy M70                 2) Pagano, Judy A W74             
     3) Kim, Soon E W70                 4) Zollner, Max E M74             
                  40.04   2:32.71 (1:52.67)     3:20.67 (47.96)                    
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naperville Waves Swim Club-21  'A'                2:33.00    2:30.23   18  
     1) Klumb, George R M68             2) McDaniel, Georgia W66          
     3) Long, Robert M65                4) Burfeind, Betty W66            
                  36.72     1:21.14 (44.42)     1:53.53 (32.39)     2:30.23 (36.70)
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:25.00    2:42.37   14  
     1) Smith, Dave M68                 2) Wentzel, Reemi B W67           
     3) Osborne, Oz M67                 4) LaPonte, Elizabeth W67         
                  41.45     1:24.82 (43.37)     2:00.55 (35.73)     2:42.37 (41.82)
  3 Naperville Waves Swim Club-21  'B'                3:15.00    3:16.31   12  
     1) Zollner, Max E M74              2) Nolan, Maureen W66             
     3) Barry, Andy M70                 4) Rummer, Patricia A W71         
                  45.16     1:38.33 (53.17)     2:20.32 (41.99)     3:16.31 (55.99)