Licensed to Minnesota LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 9/15/2015 08:25 AM
               ILMSA Masters State 2015 - 4/10/2015 to 4/12/2015               
                        2015 ILMSA State Championships                         
           Hosted by Libertyville Masters and Lake Forest Swim Club            
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruce, Madeline J         20 Chicago Smelts-21      24.75      25.64   11  
  2 Nolte, Jeanette C         23 Naperville Waves-21    26.89      26.22    9  
  3 Bazely, Samantha          23 Chicago Smelts-21      29.13      30.65    8  
  4 McHugh, Sloan             18 Chicago Smelts-21      31.70      32.06    7  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne L         24 Naperville Waves-21    53.00      53.17   11  
      25.98   27.19                                                
  2 Bruce, Madeline J         20 Chicago Smelts-21      54.67      56.75    9  
      26.94   29.81                                                
  3 Enge, Jill                23 Rock River-21          56.50      57.00    8  
      27.12   29.88                                                
  4 Nolte, Jeanette C         23 Naperville Waves-21    56.69      57.31    7  
      27.10   30.21                                                
  5 Gabriel, Hannah C         23 Naperville Waves-21    58.99      57.98    6  
      28.11   29.87                                                
  6 Rodriguez, Erin           24 Glenbrook-21           59.00      58.60    5  
      27.90   30.70                                                
  7 Saint Germain, Marissa R  24 Galter Swedish F-21    59.55      58.89    4  
      28.33   30.56                                                
  8 Kosanda, Tiffany M        24 Naperville Waves-21  1:09.00    1:08.50    3  
      32.78   35.72                                                
  9 Bazely, Samantha          23 Chicago Smelts-21    1:10.13    1:08.56    2  
      32.09   36.47                                                
 10 McHugh, Sloan             18 Chicago Smelts-21    1:13.19    1:11.20    1  
      32.78   38.42                                                
 11 Cervantes, Karla J        19 Galter Swedish F-21  1:17.13    1:20.13  
 12 Reed, Catherine E         24 Libertyville Mas-21  1:38.21    1:31.81  
      45.20   46.61                                                
 13 Kaminski, Sarah M         24 Chicago Smelts-21    1:18.17    1:32.42  
      41.39   51.03                                                
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne L         24 Naperville Waves-21  1:54.99    1:53.19   11  
      26.98   28.84   29.08   28.29                                
  2 Gabriel, Hannah C         23 Naperville Waves-21  2:03.00    2:01.99    9  
      29.18   30.95   30.98   30.88                                
  3 Nolte, Jeanette C         23 Naperville Waves-21  2:05.96    2:06.41    8  
      28.03   31.57   33.15   33.66                                
  4 Saint Germain, Marissa R  24 Galter Swedish F-21  2:20.00    2:15.55    7  
      31.00   35.06   35.74   33.75                                
  5 Kosanda, Tiffany M        24 Naperville Waves-21  2:25.00    2:27.63    6  
      34.00   36.99   38.37   38.27                                
  6 Bazely, Samantha          23 Chicago Smelts-21    2:30.13    2:35.82    5  
      33.63   39.51   41.24   41.44                                
  7 McHugh, Sloan             18 Chicago Smelts-21    2:33.46    2:46.00    4  
      36.24   41.80   43.99   43.97                                
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne L         24 Naperville Waves-21  5:00.00    5:01.21   11  
      28.10   30.58   30.58   30.66   30.57   30.71   30.80   30.47
      29.62   29.12                                                
  2 Gabriel, Hannah C         23 Naperville Waves-21  5:30.99    5:30.66    9  
      30.27   32.99   33.37   33.43   33.79   33.87   33.76   33.64
      33.22   32.32                                                
  3 Saint Germain, Marissa R  24 Galter Swedish F-21  6:09.60    6:02.16    8  
      11.56   37.26 5:13.34                                        
  4 McHugh, Sloan             18 Chicago Smelts-21    8:10.33    7:11.64    7  
      37.98   42.02   43.49   44.29   44.59   45.24   44.46   44.71
      43.37   41.49                                                
 
Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne L         24 Naperville Waves-21 17:00.00   17:32.37   11  
      28.88   31.02   31.46   31.57   31.59   31.54   31.49   31.98
      31.72   31.89   31.92   32.08   31.98   32.33   32.25   32.28
      32.22   32.40   32.28   32.30   32.53   31.64   31.87   32.03
      32.03   32.11   32.65   32.18   32.81   31.86   32.05 1:03.43
  2 Bruce, Madeline J         20 Chicago Smelts-21   19:18.50   19:07.70    9  
      29.82   33.45   34.74   34.84   34.92   35.06   35.30   35.11
      34.84   34.94   35.16   35.35   35.62   35.12   35.37   35.49
      35.41   35.16   35.31   35.05   35.05   35.25   35.22   34.72
      35.64   34.88   34.87   35.10   34.67   34.77   34.40   34.88
      32.19
  3 Gabriel, Hannah C         23 Naperville Waves-21 18:30.00   19:34.74    8  
      31.17   33.50   34.82   35.12   35.25   35.36   34.95   34.92
      35.32   35.72   35.68   35.84   35.79   35.74   36.26   35.76
      36.02   35.89   35.79   36.06   35.99   35.88   36.38   36.01
      35.99   36.28   36.23   36.46   36.41   36.20   36.40   36.14
      35.41
  4 Saint Germain, Marissa R  24 Galter Swedish F-21 25:00.00   21:15.85    7  
      34.06   38.93   39.38   39.37   39.32   39.19   39.22   39.51
      39.29   38.97   38.96   39.50   38.93   38.67   39.06   38.97
      38.89   39.33   38.86   38.26   38.39   39.45   38.54   38.29
      38.92   38.39   38.68   38.79   39.29   37.89   38.27   37.69
      36.59
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Germain, Marissa R  24 Galter Swedish F-21    29.94      29.88   11  
  2 McHugh, Sloan             18 Chicago Smelts-21      33.52      39.94    9  
  3 Kaminski, Sarah M         24 Chicago Smelts-21      38.80      43.84    8  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint Germain, Marissa R  24 Galter Swedish F-21  1:04.25    1:03.69   11  
      31.03   32.66                                                
  2 Enge, Jill                23 Rock River-21        1:04.00    1:03.87    9  
      31.32   32.55                                                
  3 Bruce, Madeline J         20 Chicago Smelts-21    1:05.55    1:06.25    8  
      31.99   34.26                                                
  4 Kosanda, Tiffany M        24 Naperville Waves-21  1:17.00    1:17.03    7  
      37.55   39.48                                                
  5 Bazely, Samantha          23 Chicago Smelts-21    1:20.13    1:19.01    6  
      37.95   41.06                                                
  6 Kaminski, Sarah M         24 Chicago Smelts-21    1:26.62    1:37.63    5  
      45.71   51.92                                                
  7 Reed, Catherine E         24 Libertyville Mas-21  2:08.63    2:03.37    4  
    1:01.26 1:02.11                                                
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne L         24 Naperville Waves-21  2:09.99    2:07.34   11  
      30.16   32.89   32.38   31.91                                
  2 Bruce, Madeline J         20 Chicago Smelts-21    2:20.78    2:24.83    9  
      33.87   36.74   37.71   36.51                                
  3 Saint Germain, Marissa R  24 Galter Swedish F-21  2:23.98    2:25.19    8  
      33.96   37.61   37.50   36.12                                
  4 Gabriel, Hannah C         23 Naperville Waves-21  2:40.99    2:34.60    7  
      37.07   39.15   39.83   38.55                                
  5 Kosanda, Tiffany M        24 Naperville Waves-21  2:51.00    2:47.97    6  
      40.28   42.97   43.04   41.68                                
  6 Bazely, Samantha          23 Chicago Smelts-21    2:45.13    2:50.74    5  
      40.15   43.72   44.03   42.84                                
  7 Kaminski, Sarah M         24 Chicago Smelts-21    3:08.40    3:37.17    4  
      49.06   54.83   58.03   55.25                                
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enge, Jill                23 Rock River-21          32.50      32.81   11  
  2 Marshall, Laurel          23 Chicago Smelts-21      39.00      37.85    9  
  3 McHugh, Sloan             18 Chicago Smelts-21      47.54      42.13    8  
  4 Cervantes, Karla J        19 Galter Swedish F-21    36.14      45.20    7  
  5 Kaminski, Sarah M         24 Chicago Smelts-21      40.26      47.11    6  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne L         24 Naperville Waves-21  1:09.99    1:07.88   11  
      32.26   35.62                                                
  2 Marshall, Laurel          23 Chicago Smelts-21    1:22.00    1:21.93    9  
      39.38   42.55                                                
  3 Gabriel, Hannah C         23 Naperville Waves-21  1:19.99    1:23.08    8  
      40.18   42.90                                                
  4 Kaminski, Sarah M         24 Chicago Smelts-21    1:29.90    1:48.08    7  
      50.36   57.72                                                
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gabriel, Hannah C         23 Naperville Waves-21  2:45.99    2:48.82   11  
      38.77   42.34   43.72   43.99                                
  2 Marshall, Laurel          23 Chicago Smelts-21    2:50.00    2:52.69    9  
      39.43   43.36   44.79   45.11                                
  3 Kaminski, Sarah M         24 Chicago Smelts-21    3:15.92    3:49.42    8  
      50.95   58.39   59.97 1:00.11                                
 -- Cervantes, Karla J        19 Galter Swedish F-21  3:30.12         DQ  
      46.40   51.03   56.25   55.89                                
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne L         24 Naperville Waves-21    26.99      27.14   11  
  2 Bruce, Madeline J         20 Chicago Smelts-21      27.82      28.15    9  
  3 Enge, Jill                23 Rock River-21          28.00      28.20    8  
  4 Nolte, Jeanette C         23 Naperville Waves-21    28.14      28.35    7  
  5 Rodriguez, Erin           24 Glenbrook-21           29.42      28.41    6  
  6 Marshall, Laurel          23 Chicago Smelts-21      33.00      32.92    5  
  7 Kosanda, Tiffany M        24 Naperville Waves-21    35.50      33.96    4  
  8 McHugh, Sloan             18 Chicago Smelts-21      50.21      39.76    3  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne L         24 Naperville Waves-21    59.99      58.66   11  
      27.65   31.01                                                
  2 Bruce, Madeline J         20 Chicago Smelts-21      59.84    1:02.93    9  
      29.13   33.80                                                
  3 Nolte, Jeanette C         23 Naperville Waves-21  1:03.98    1:02.97    8  
      29.06   33.91                                                
  4 Marshall, Laurel          23 Chicago Smelts-21    1:13.00    1:13.58    7  
      33.61   39.97                                                
  5 Kosanda, Tiffany M        24 Naperville Waves-21  1:22.00    1:16.92    6  
      36.08   40.84                                                
 
Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruce, Madeline J         20 Chicago Smelts-21    2:14.16    2:22.87   11  
      31.18   36.09 1:15.60                                        
  2 Nolte, Jeanette C         23 Naperville Waves-21  2:16.42    2:29.27    9  
      32.26   37.09   39.39   40.53                                
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         23 Naperville Waves-21  1:02.68    1:05.18   11  
      29.62   35.56                                                
  2 Marshall, Laurel          23 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:13.35    9  
      35.01   38.34                                                
  3 Kosanda, Tiffany M        24 Naperville Waves-21  1:19.00    1:17.73    8  
      36.45   41.28                                                
  4 Bazely, Samantha          23 Chicago Smelts-21    1:30.13    1:22.85    7  
      38.21   44.64                                                
  5 McHugh, Sloan             18 Chicago Smelts-21    2:04.12    1:28.29    6  
      39.05   49.24                                                
  6 Kaminski, Sarah M         24 Chicago Smelts-21    1:25.00    1:44.05    5  
      47.98   56.07                                                
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne L         24 Naperville Waves-21  2:10.00    2:07.39   11  
      27.95   32.61 1:06.83                                        
  2 Nolte, Jeanette C         23 Naperville Waves-21  2:28.59    2:22.17    9  
      28.97   37.22   41.49   34.49                                
  3 Gabriel, Hannah C         23 Naperville Waves-21  2:35.00    2:30.60    8  
      34.54   39.78   43.69   32.59                                
  4 Marshall, Laurel          23 Chicago Smelts-21    2:40.00    2:40.24    7  
      34.33   42.24   44.76   38.91                                
  5 Kosanda, Tiffany M        24 Naperville Waves-21  2:45.00    2:45.74    6  
      35.09   41.10   50.30   39.25                                
  6 Bazely, Samantha          23 Chicago Smelts-21    2:55.13    3:00.17    5  
      38.49   43.09   55.65   42.94                                
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruce, Madeline J         20 Chicago Smelts-21    5:06.82    4:58.94   11  
      29.88   35.05   38.06   36.95   45.07   45.12   35.12   33.69
  2 Marshall, Laurel          23 Chicago Smelts-21    5:45.00    5:45.96    9  
      34.62   43.34   46.25   45.85   46.27   48.25   40.86   40.52
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuczek, Christine B       27 Deerfield Master-21    25.04      24.73   11  
  2 Mangan, Natascha R        25 Chicago Smelts-21      25.95      25.42    9  
  3 Bennett, Nicole           26 Lakeshore Sport-21     25.48      25.77    8  
  4 Holmes, Elizabeth A       26 Glenbrook-21           26.61      26.49    7  
  5 Holbrook, Hannah          25 Chicago Smelts-21      27.00      27.03    6  
  6 Gumbel, Lauren            26 Chicago Smelts-21      27.07      27.78    5  
  7 Kummer, Devin E           27 Naperville Waves-21    28.00      28.24    4  
  8 Ellison, Kristen L        29 Chicago Smelts-21      28.62      28.47    3  
  9 Dangremond, Emily M       28 Lakeshore Sport-21     28.77      28.56    2  
 10 Lipton, Lucy              28 Evanston-21            29.42      30.41    1  
 11 Cleveland, Nicole L       26 Academy Bullets-21     31.51      30.60  
 12 Pacek, Anna V             26 Lincoln-Way-21         50.00      34.48  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuczek, Christine B       27 Deerfield Master-21    55.50      53.44   11  
      25.84   27.60                                                
  2 Mangan, Natascha R        25 Chicago Smelts-21      56.06      54.80    9  
      26.33   28.47                                                
  3 Bennett, Nicole           26 Lakeshore Sport-21     55.63      55.53    8  
      26.55   28.98                                                
  4 Majercik, Rachel          27 Naperville Waves-21    57.99      56.25    7  
      26.59   29.66                                                
  5 Holmes, Elizabeth A       26 Glenbrook-21           58.53      56.39    6  
  6 Smith, Amanda             27 Wisconsin Master-20    57.59      57.59    5  
      27.31   30.28                                                
  7 Greco, Kate               28 Lakeshore Sport-21   1:01.29    1:00.00    4  
      28.33   31.67                                                
  8 Dangremond, Emily M       28 Lakeshore Sport-21   1:01.04    1:00.95    3  
      29.12   31.83                                                
  9 Holbrook, Hannah          25 Chicago Smelts-21    1:02.00    1:01.60    2  
      28.89   32.71                                                
 10 Gumbel, Lauren            26 Chicago Smelts-21    1:07.00    1:02.60    1  
      29.81   32.79                                                
 11 Cleveland, Nicole L       26 Academy Bullets-21   1:02.99    1:03.15  
      30.89   32.26                                                
 12 Ellison, Kristen L        29 Chicago Smelts-21    1:04.78    1:04.77  
      30.34   34.43                                                
 13 Bolf, Victoria A          29 Chicago Smelts-21    1:05.57    1:06.22  
      30.79   35.43                                                
 14 Wehunt, Allison           29 Chicago Smelts-21    1:08.64    1:08.49  
      32.32   36.17                                                
 15 Pacek, Anna V             26 Lincoln-Way-21       1:40.00    1:25.90  
      37.69   48.21                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha R        25 Chicago Smelts-21    2:02.00    1:58.94   11  
      27.83   29.99   30.37   30.75                                
  2 Bennett, Nicole           26 Lakeshore Sport-21   2:05.71    2:05.96    9  
      28.04   31.09   32.98   33.85                                
  3 Holmes, Elizabeth A       26 Glenbrook-21         2:10.78    2:10.28    8  
      28.85   32.32   33.99   35.12                                
  4 Dangremond, Emily M       28 Lakeshore Sport-21   2:16.26    2:11.46    7  
      30.16   33.14   33.70   34.46                                
  5 Cleveland, Nicole L       26 Academy Bullets-21   2:12.20    2:19.17    6  
      32.20   35.26   36.06   35.65                                
  6 Benetti, Kristen A        29 Libertyville Mas-21  2:22.00    2:21.30    5  
      31.47   35.43   37.39   37.01                                
  7 Gumbel, Lauren            26 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:26.26    4  
      33.58   37.20   38.53   36.95                                
  8 Bryll, Katelyn E          29 Galter Swedish F-21  2:33.50    2:29.29    3  
      34.51   37.09   38.24   39.45                                
  9 Wehunt, Allison           29 Chicago Smelts-21    2:31.86    2:30.47    2  
      33.14   36.89   39.40   41.04                                
 10 Pacek, Anna V             26 Lincoln-Way-21       3:00.00    3:09.86    1  
      39.01   46.95   52.51   51.39                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             29 Chicago Smelts-21    6:00.00    5:38.67   11  
      26.78 5:11.89                                                
  2 Cleveland, Nicole L       26 Academy Bullets-21   5:38.83    5:47.66    9  
      32.31   35.41   35.57   35.89   35.43   35.19   35.00   34.51
      34.46   33.89                                                
  3 Benetti, Kristen A        29 Libertyville Mas-21  6:10.37    6:21.77    8  
      25.62   38.47 5:17.68                                        
  4 Bolf, Victoria A          29 Chicago Smelts-21    6:36.25    6:36.02    7  
      33.67   38.60   40.89   40.58   40.82   40.79   41.19   40.15
      39.76   39.57                                                
  5 Gumbel, Lauren            26 Chicago Smelts-21    6:58.06    6:36.76    6  
      35.85   40.50   40.69   40.46   40.62   40.47   40.33   39.87
      39.32   38.65                                                
  6 Wehunt, Allison           29 Chicago Smelts-21    7:00.16    6:43.68    5  
      35.35   39.30   41.10   41.44   40.61   41.55   40.94   42.12
      41.11   40.16                                                
  7 Ellison, Kristen L        29 Chicago Smelts-21    7:09.08    6:58.06    4  
      36.10   39.18   40.98   42.72   43.07   44.33   43.82   42.43
      43.92   41.51                                                
  8 Pacek, Anna V             26 Lincoln-Way-21      10:00.00    8:43.29    3  
      43.28   50.46   54.29   54.55   53.05   55.14   53.86   55.84
    1:42.82                                                        
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dangremond, Emily M       28 Lakeshore Sport-21  22:07.60   20:32.73   11  
      32.42   35.70   36.56   37.09   37.25   37.25   37.57   37.23
      37.26   37.97   37.42   37.77   37.51   37.50   37.03   36.88
      37.85   37.97   37.55   38.12   37.69   37.38   38.37   37.62
      37.47   38.11   37.76   38.14   38.10   38.04   38.44   37.32
      36.39
  2 Benetti, Kristen A        29 Libertyville Mas-21 23:00.00   21:27.65    9  
      32.63   36.41   37.56   37.58   37.86   37.84   38.10   38.21
      38.27   39.23   38.95   39.45   40.05   39.38   39.53   40.00
      40.11   39.35   39.64   40.00   39.73   40.28   39.49   39.25
      39.94   39.93   39.79   41.25   40.47   40.72   39.49   39.11
      38.05
  3 Bolf, Victoria A          29 Chicago Smelts-21   23:44.42   22:49.98    8  
      34.34   37.66   39.36   39.64   41.00   41.18   42.60   42.55
      41.98   42.36   41.92   42.34   42.47   42.39   42.10   42.12
      41.73   41.84   42.23   42.43   42.11   42.69   42.54   42.28
      42.42   42.82   42.31   42.48   42.21   42.29   41.22   41.31
      39.06
  4 Ellison, Kristen L        29 Chicago Smelts-21   26:37.55   24:09.38    7  
      35.74   42.76   41.77   42.59   43.15   44.00   44.27   43.72
      43.87   44.24   44.48   44.24   43.89   43.70   44.30   44.34
      43.99   43.88   44.26   44.12   43.80   44.25   45.49   44.73
      44.94   45.68   45.88   44.95   45.84   45.54   45.09   44.77
      41.11
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Behrens, Maggie           27 Lakeshore Sport-21     31.00      27.97   11  
  2 Kuczek, Christine B       27 Deerfield Master-21    33.50      28.53    9  
  3 Feingold, Julie A         27 Lakeshore Sport-21     33.00      29.09    8  
  4 Holmes, Elizabeth A       26 Glenbrook-21           32.00      30.01    7  
  5 Comella, Anna             29 Chicago Smelts-21      30.50      31.00    6  
  6 Gumbel, Lauren            26 Chicago Smelts-21      33.00      32.42    5  
  7 Krueger, Ruby             26 Evanston-21            34.61      33.70    4  
  8 Bolf, Victoria A          29 Chicago Smelts-21      36.82      33.79    3  
  9 Lipton, Lucy              28 Evanston-21            34.05      35.87    2  
 10 Wehunt, Allison           29 Chicago Smelts-21      38.01      37.56    1  
 11 Pacek, Anna V             26 Lincoln-Way-21       5:00.00      40.31  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             29 Chicago Smelts-21    1:04.50    1:03.51   11  
      30.94   32.57                                                
  2 Holmes, Elizabeth A       26 Glenbrook-21         1:09.00    1:06.60    9  
      31.83   34.77                                                
  3 Greco, Kate               28 Lakeshore Sport-21   1:08.68    1:10.15    8  
      33.95   36.20                                                
  4 Gumbel, Lauren            26 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:12.78    7  
      35.35   37.43                                                
  5 Krueger, Ruby             26 Evanston-21          1:14.33    1:13.22    6  
      35.89   37.33                                                
  6 Dangremond, Emily M       28 Lakeshore Sport-21   1:14.03    1:13.27    5  
      35.99   37.28                                                
  7 Johnson, Amber M          28 Wisconsin Master-20  1:11.29    1:16.26    4  
      37.14   39.12                                                
  8 Lipton, Lucy              28 Evanston-21          1:15.65    1:18.12    3  
      37.91   40.21                                                
  9 Wehunt, Allison           29 Chicago Smelts-21    1:25.17    1:21.12    2  
      39.43   41.69                                                
 10 Pacek, Anna V             26 Lincoln-Way-21       1:30.00    1:37.88    1  
      45.99   51.89                                                
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             29 Chicago Smelts-21    2:18.00    2:22.12   11  
      33.86   36.01   36.38   35.87                                
  2 Holmes, Elizabeth A       26 Glenbrook-21         2:20.00    2:25.61    9  
      33.80   37.09   37.63   37.09                                
  3 Bolf, Victoria A          29 Chicago Smelts-21    2:46.00    2:42.87    8  
      38.57   41.76   42.55   39.99                                
  4 Lipton, Lucy              28 Evanston-21          2:43.49    2:48.46    7  
      39.66   42.87   44.22   41.71                                
  5 Wehunt, Allison           29 Chicago Smelts-21    3:05.00    2:55.44    6  
      41.87   44.30   45.11   44.16                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha R        25 Chicago Smelts-21      32.93      31.13   11  
  2 Kuczek, Christine B       27 Deerfield Master-21    36.00      32.92    9  
  3 Feingold, Julie A         27 Lakeshore Sport-21     35.00      32.98    8  
  4 Holbrook, Hannah          25 Chicago Smelts-21      35.00      34.98    7  
  5 Smith, Amanda             27 Wisconsin Master-20    35.99      35.28    6  
  6 Greco, Kate               28 Lakeshore Sport-21     39.67      35.59    5  
  7 Benetti, Kristen A        29 Libertyville Mas-21    39.42      37.42    4  
  8 Bolf, Victoria A          29 Chicago Smelts-21      39.60      40.74    3  
  9 Pacek, Anna V             26 Lincoln-Way-21       2:00.00      59.95    2  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha R        25 Chicago Smelts-21    1:07.42    1:08.07   11  
      32.59   35.48                                                
  2 Feingold, Julie A         27 Lakeshore Sport-21   1:18.00    1:11.75    9  
      33.48   38.27                                                
  3 Hintermeister, Julie L    27 Galter Swedish F-21  1:16.05    1:15.30    8  
      36.24   39.06                                                
  4 Kummer, Devin E           27 Naperville Waves-21  1:18.00    1:16.44    7  
      36.53   39.91                                                
  5 Holbrook, Hannah          25 Chicago Smelts-21    1:16.00    1:18.49    6  
      35.96   42.53                                                
  6 Benetti, Kristen A        29 Libertyville Mas-21  1:21.70    1:22.14    5  
      38.49   43.65                                                
  7 Bolf, Victoria A          29 Chicago Smelts-21    1:25.54    1:28.95    4  
      42.67   46.28                                                
  8 Ellison, Kristen L        29 Chicago Smelts-21    1:32.11    1:31.26    3  
      43.56   47.70                                                
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha R        25 Chicago Smelts-21    2:35.00    2:29.26   11  
      33.58   37.27   38.48   39.93                                
  2 Holbrook, Hannah          25 Chicago Smelts-21    2:44.00    2:52.24    9  
      38.78   43.78   44.75   44.93                                
  3 Benetti, Kristen A        29 Libertyville Mas-21  3:03.68    2:53.23    8  
      37.78   43.00   45.29   47.16                                
  4 Johnson, Amber M          28 Wisconsin Master-20  3:01.25    2:58.21    7  
      41.11   44.31   46.21   46.58                                
  5 Bolf, Victoria A          29 Chicago Smelts-21    3:02.10    3:05.16    6  
      41.42   47.43   48.85   47.46                                
  6 Ellison, Kristen L        29 Chicago Smelts-21    3:15.00    3:17.51    5  
      43.90   49.33   51.23   53.05                                
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuczek, Christine B       27 Deerfield Master-21    27.55      27.38   11  
  2 Feingold, Julie A         27 Lakeshore Sport-21     33.50      28.40    9  
  3 Majercik, Rachel          27 Naperville Waves-21    27.99      28.47    8  
  4 Hintermeister, Julie L    27 Galter Swedish F-21    29.50      28.76    7  
  5 Comella, Anna             29 Chicago Smelts-21      30.00      29.02    6  
  6 Gumbel, Lauren            26 Chicago Smelts-21      30.40      29.74    5  
  7 Dangremond, Emily M       28 Lakeshore Sport-21     31.38      31.23    4  
  8 Krueger, Ruby             26 Evanston-21            32.32      32.00    3  
  9 Bryll, Katelyn E          29 Galter Swedish F-21    33.50      32.79    2  
 10 Johnson, Amber M          28 Wisconsin Master-20    31.86      33.62    1  
 11 Cleveland, Nicole L       26 Academy Bullets-21     33.76      34.92  
 12 Wehunt, Allison           29 Chicago Smelts-21      35.67      35.26  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintermeister, Julie L    27 Galter Swedish F-21  1:02.50    1:00.87   11  
      28.78   32.09                                                
  2 Comella, Anna             29 Chicago Smelts-21    1:04.50    1:03.78    9  
      29.94   33.84                                                
  3 Gumbel, Lauren            26 Chicago Smelts-21    1:05.92    1:06.84    8  
      30.98   35.86                                                
  4 Dangremond, Emily M       28 Lakeshore Sport-21   1:11.16    1:10.47    7  
      31.75   38.72                                                
  5 Bryll, Katelyn E          29 Galter Swedish F-21  1:15.50    1:13.88    6  
      34.34   39.54                                                
  6 Ellison, Kristen L        29 Chicago Smelts-21    1:17.38    1:14.97    5  
      34.56   40.41                                                
  7 Krueger, Ruby             26 Evanston-21          1:15.39    1:16.22    4  
      35.49   40.73                                                
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hintermeister, Julie L    27 Galter Swedish F-21  2:16.50    2:16.02   11  
      30.38   34.25   35.36   36.03                                
  2 Comella, Anna             29 Chicago Smelts-21    2:20.00    2:16.74    9  
      31.66   34.55   35.81   34.72                                
  3 Bryll, Katelyn E          29 Galter Swedish F-21  2:40.00    2:48.37    8  
      36.43   40.83   44.52   46.59                                
  4 Ellison, Kristen L        29 Chicago Smelts-21    2:56.00    2:54.64    7  
      35.63   41.56   46.88   50.57                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha R        25 Chicago Smelts-21    1:01.67    1:00.34   11  
      27.50   32.84                                                
  2 Kuczek, Christine B       27 Deerfield Master-21  1:04.15    1:02.37    9  
      27.68   34.69                                                
  3 Behrens, Maggie           27 Lakeshore Sport-21   1:15.00    1:02.80    8  
      28.64   34.16                                                
  4 Feingold, Julie A         27 Lakeshore Sport-21   1:12.00    1:04.98    7  
      29.92   35.06                                                
  5 Kummer, Devin E           27 Naperville Waves-21  1:12.00    1:10.36    6  
      32.34   38.02                                                
  6 Krueger, Ruby             26 Evanston-21          1:11.69    1:11.65    5  
      34.10   37.55                                                
  7 Holbrook, Hannah          25 Chicago Smelts-21    1:12.00    1:12.02    4  
      34.24   37.78                                                
  8 Benetti, Kristen A        29 Libertyville Mas-21  1:19.08    1:14.56    3  
      35.20   39.36                                                
 -- Pacek, Anna V             26 Lincoln-Way-21       3:00.00         DQ  
      43.38 1:00.70                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha R        25 Chicago Smelts-21    2:15.14    2:10.04   11  
      27.95   32.87   37.72   31.50                                
  2 Hintermeister, Julie L    27 Galter Swedish F-21  2:24.30    2:20.98    9  
      29.49   36.49 1:15.00                                        
  3 Majercik, Rachel          27 Naperville Waves-21  2:28.50    2:23.97    8  
      30.26   38.03   43.08   32.60                                
  4 Holmes, Elizabeth A       26 Glenbrook-21         2:25.00    2:24.24    7  
      31.90   35.25   44.34   32.75                                
  5 Greco, Kate               28 Lakeshore Sport-21   2:29.11    2:30.86    6  
      31.46   38.31   45.78   35.31                                
  6 Krueger, Ruby             26 Evanston-21          2:38.57    2:36.80    5  
      32.71   40.85   45.23   38.01                                
  7 Benetti, Kristen A        29 Libertyville Mas-21  2:40.00    2:43.22    4  
      37.86   44.50   43.98   36.88                                
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Comella, Anna             29 Chicago Smelts-21    5:00.00    4:52.52   11  
      31.02   35.11   37.82   38.40   42.24   41.43   33.85   32.65
  2 Benetti, Kristen A        29 Libertyville Mas-21  6:30.00    5:39.01    9  
      37.49   45.48   45.18   43.83   43.79   46.77   38.86   37.61
  3 Bolf, Victoria A          29 Chicago Smelts-21    5:58.45    5:48.93    8  
      39.06   46.00   41.76   41.95   49.70   49.89   40.77   39.80
  4 Ellison, Kristen L        29 Chicago Smelts-21    6:09.19    6:06.00    7  
      36.35   42.30   46.62   46.96   52.06   52.66   45.16   43.89
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             34 Chicago Smelts-21      26.00      26.59   11  
  2 Liberty, Laurel M         33 Libertyville Mas-21    27.57      27.05    9  
  3 Murray, Lindsay K         33 Elgin Blue Wave-21     29.00      27.70    8  
  4 Howland, Heather A        34 Naperville Waves-21    29.67      28.53    7  
  5 Walker, Krista M          34 Chicago Smelts-21      29.40      28.82    6  
  6 Goodwin, Amy              33 Gray Sharks-21         29.65      29.02    5  
  7 Galinaitis, Alyssa        31 Chicago Smelts-21      30.99      29.65    4  
  8 Zolmierski, Jessica R     31 Elgin Blue Wave-21     31.23      31.57    3  
  9 Sullivan, Tiffany J       30 Libertyville Mas-21    36.00      32.53    2  
 10 Chapman, Sara             33 Chicago Smelts-21      35.35      33.49    1  
 11 Akcakoca, Ozlem           32 Chicago Smelts-21      42.00      40.63  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 Chicago Smelts-21      57.21      57.33   11  
      26.84   30.49                                                
  2 Wais, Tracy               34 Chicago Smelts-21    1:03.00    1:01.18    9  
      28.76   32.42                                                
  3 Millican, Taylor          31 Naperville Waves-21  1:02.00    1:03.75    8  
      29.89   33.86                                                
  4 Walker, Krista M          34 Chicago Smelts-21    1:05.00    1:03.84    7  
      30.59   33.25                                                
  5 Goodwin, Amy              33 Gray Sharks-21       1:05.00    1:04.59    6  
      30.61   33.98                                                
  6 Howland, Heather A        34 Naperville Waves-21  1:06.55    1:04.62    5  
      30.84   33.78                                                
  7 Magulak, Kristyn M        31 UC21-21              1:06.00    1:07.70    4  
      31.07   36.63                                                
  8 Zolmierski, Jessica R     31 Elgin Blue Wave-21   1:14.61    1:07.99    3  
      31.51   36.48                                                
  9 Mernick, Elaine M         33 Galter Swedish F-21  1:13.76    1:10.01    2  
      33.64   36.37                                                
 10 Camfield, Shannon M       33 Lincoln-Way-21       1:30.00    1:10.87    1  
      34.40   36.47                                                
 11 Chapman, Sara             33 Chicago Smelts-21    1:17.03    1:13.59  
      34.82   38.77                                                
 12 Smith, Morgan E           33 Chicago Athletic-21  1:15.00    1:15.43  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 Chicago Smelts-21    2:01.50    2:08.68   11  
      28.77   32.36   33.94   33.61                                
  2 Murray, Lindsay K         33 Elgin Blue Wave-21   2:30.00    2:16.20    9  
      30.34   33.48   35.88   36.50                                
  3 Howland, Heather A        34 Naperville Waves-21  2:28.88    2:23.99    8  
      32.54   36.76   38.15   36.54                                
  4 Boyle, Shannon T          31 Evanston-21          2:30.00    2:24.27    7  
      32.15   35.56   37.68   38.88                                
  5 Galinaitis, Alyssa        31 Chicago Smelts-21    2:27.55    2:27.98    6  
      34.42   36.47   38.95   38.14                                
  6 Sullivan, Tiffany J       30 Libertyville Mas-21  2:45.00    2:40.03    5  
      36.08   41.30   42.29   40.36                                
  7 Chapman, Sara             33 Chicago Smelts-21    2:57.11    2:42.87    4  
      37.16   41.16   42.52   42.03                                
  8 Traw, Emily               31 Chicago Smelts-21    2:52.00    2:46.35    3  
      38.75   42.78   42.08   42.74                                
  9 Blanck, Sarah             32 Chicago Smelts-21    3:00.00    2:48.58    2  
      36.91   40.91   44.13   46.63                                
 10 Akcakoca, Ozlem           32 Chicago Smelts-21    3:30.00    3:37.15    1  
      45.59   57.38 1:54.18                                        
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             34 Chicago Smelts-21    6:00.00    5:57.93   11  
      32.21   34.80   35.98   36.55   36.60   36.51   36.62   36.61
    1:12.05                                                        
  2 Wais, Tracy               34 Chicago Smelts-21    6:40.00    6:02.37    9  
      32.74   35.69   36.76   36.98   36.61   37.19   37.53   37.20
      37.04   34.63                                                
  3 Millican, Taylor          31 Naperville Waves-21  6:00.00    6:15.11    8  
      31.86   35.79   37.44   39.09   38.64   38.84   38.23   39.09
      38.52   37.61                                                
  4 Murray, Lindsay K         33 Elgin Blue Wave-21   6:40.00    6:23.91    7  
      31.33   34.96   37.10   38.58   39.54   40.07   40.57   41.19
      40.56   40.01                                                
  5 Boyle, Shannon T          31 Evanston-21          6:40.00    6:32.16    6  
      34.01   37.48   37.66   38.37   40.20   40.87   41.11   41.71
      41.10   39.65                                                
  6 Howland, Heather A        34 Naperville Waves-21  6:50.28    6:45.13    5  
      35.44   38.71   41.41   41.69   41.42   41.98   42.07   42.86
      40.88   38.67                                                
  7 Zolmierski, Jessica R     31 Elgin Blue Wave-21   7:07.38    7:06.14    4  
      35.76   39.77   42.31   43.14   44.69   45.55   45.10   45.22
      44.81   39.79                                                
  8 Schukraft, Anne           30 Naperville Waves-21  8:30.00    7:17.95    3  
      36.45   42.15   44.17   45.59   45.65   45.22   45.15   45.19
      44.79   43.59                                                
  9 Chapman, Sara             33 Chicago Smelts-21    7:33.70    7:19.62    2  
      39.43   43.58   43.85   45.06   44.88   45.46   45.35   44.70
      44.43   42.88                                                
 10 Presperin, Dana           30 Chicago Smelts-21    7:35.66    7:23.57    1  
      37.59   42.55   44.47   45.77   45.94   46.17   46.05   46.18
      45.76   43.09                                                
 11 Traw, Emily               31 Chicago Smelts-21    8:45.74    7:25.95  
      41.26   44.95   45.67   45.70   45.91   45.40   45.95   45.82
      43.83   41.46                                                
 12 Heiser, Becca             32 Chicago Smelts-21    9:53.30   10:15.52  
      58.54 1:01.98 1:01.98 1:02.71 1:02.32 1:03.03 1:03.53 1:02.36
    1:01.78   57.29                                                
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 Chicago Smelts-21   19:00.00   19:13.33   11  
      29.72   32.64   34.48   34.65   34.84   35.15   35.58   35.63
      35.96   35.96   35.91   36.20   35.75   35.36   35.65   34.82
      35.07   34.88   35.42   35.02   35.11   35.02   34.97   35.05
      34.98   34.84   35.12   35.37   35.08   35.37   35.07   34.63
      34.03
  2 Moore, Lauren             34 Chicago Smelts-21   20:45.00   20:43.66    9  
      33.51   36.80   36.97   37.53   37.62   37.78   37.91   37.64
      38.12   37.67   38.01   37.60   37.78   37.67   37.78   38.05
      37.70   38.03   37.91   38.12   37.98   38.04   37.99   37.89
      38.10   38.07   38.10   37.65   37.72   37.92   37.94   37.85
      38.21
  3 Wais, Tracy               34 Chicago Smelts-21   22:30.00   21:18.53    8  
      34.11   38.01   38.86   39.25   39.11   38.87   39.18   39.25
      38.78   38.99   38.91   38.57   39.06   39.64   39.43   39.73
      39.47   39.04   39.11   39.25   39.55   39.79   38.76   39.02
      38.72   39.48   39.28   39.05   38.82   38.52   38.13   37.41
      35.38
  4 Millican, Taylor          31 Naperville Waves-21 21:30.00   21:23.57    7  
      33.00   37.39   38.27   38.73   39.26   39.13   39.50   39.38
      39.27   39.75   39.43   39.79   39.47   39.11   39.43   39.26
      39.25   39.61   39.32   39.41   39.44   39.44   39.70   39.37
      39.34   39.17   39.44   39.24   38.99   38.69   38.54   37.91
      36.54
  5 Klemm, Sarah              31 Elgin Blue Wave-21  22:20.19   22:57.63    6  
      36.16   40.51   40.90   41.22   42.15   42.18   42.32   42.70
      42.67   42.59   42.62   42.56   43.12   42.69   43.02   42.97
      42.50   41.98   42.14   42.49   42.45   41.97   41.44   41.61
      41.88   41.32   41.23   41.18   41.57   41.35   41.09   40.95
      40.10
  6 Presperin, Dana           30 Chicago Smelts-21   27:12.43   25:37.47    5  
      38.97   43.34   45.40   45.59   45.84   46.13   46.57   46.86
      47.41   46.82   47.46   47.67   47.18   47.95   47.37   47.39
      47.71   48.15   47.80   47.60   48.01   48.20   47.44   46.64
      46.75   47.10   47.13   46.71   46.32   46.40   47.09   45.61
      44.86
  7 Traw, Emily               31 Chicago Smelts-21   31:17.20   25:38.52    4  
      41.84   45.78   46.50   46.33   47.14   46.58   46.78   47.22
      47.18   46.88   46.97   47.45   47.13   46.60   46.55   46.37
      46.88   46.72   46.95   46.99   46.74   46.64   47.00   46.99
      47.01   46.99   46.69   46.96   46.47   47.19   47.49   46.13
      45.38
  8 Heiser, Becca             32 Chicago Smelts-21   35:01.53   33:35.41    3  
      54.84   59.96   59.96 1:00.30 1:00.85 1:01.15 1:01.89 1:01.08
    1:01.34 1:01.29 1:02.39 1:00.90 1:00.75 1:01.53 1:02.15 1:01.09
    1:01.33 1:02.12 1:01.81 1:01.47 1:01.69 1:02.07 1:02.68 1:02.29
    1:01.83 1:01.02 1:00.96 1:02.05 1:02.44 1:01.48 1:01.69 1:00.45
      56.56
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             34 Chicago Smelts-21      32.00      30.78   11  
  2 Liberty, Laurel M         33 Libertyville Mas-21    31.57      31.75    9  
  3 Wais, Tracy               34 Chicago Smelts-21      33.50      32.23    8  
  4 Goodwin, Amy              33 Gray Sharks-21         33.76      32.58    7  
  5 Klemm, Sarah              31 Elgin Blue Wave-21     33.50      34.04    6  
  6 Mernick, Elaine M         33 Galter Swedish F-21    37.21      35.44    5  
  7 Galinaitis, Alyssa        31 Chicago Smelts-21      40.99      37.01    4  
  8 Zolmierski, Jessica R     31 Elgin Blue Wave-21     36.91      37.06    3  
  9 Walker, Krista M          34 Chicago Smelts-21      37.34      37.30    2  
 10 Sullivan, Tiffany J       30 Libertyville Mas-21    45.00      38.26    1  
 11 Cao, Alicia               30 Chicago Smelts-21      46.00      43.76  
 12 Heiser, Becca             32 Chicago Smelts-21    1:01.00      56.26  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Lauren             34 Chicago Smelts-21    1:13.00    1:08.61   11  
      33.11   35.50                                                
  2 Goodwin, Amy              33 Gray Sharks-21       1:11.57    1:12.06    9  
      34.70   37.36                                                
  3 Klemm, Sarah              31 Elgin Blue Wave-21   1:14.00    1:16.37    8  
      37.59   38.78                                                
  4 Galinaitis, Alyssa        31 Chicago Smelts-21    1:19.79    1:17.07    7  
      37.68   39.39                                                
  5 Magulak, Kristyn M        31 UC21-21              1:14.00    1:17.41    6  
      36.56   40.85                                                
  6 Mernick, Elaine M         33 Galter Swedish F-21  1:20.23    1:18.61    5  
      38.52   40.09                                                
  7 Traw, Emily               31 Chicago Smelts-21    1:27.78    1:23.00    4  
      41.26   41.74                                                
  8 Walker, Krista M          34 Chicago Smelts-21    1:24.09    1:23.99    3  
      40.88   43.11                                                
  9 Presperin, Dana           30 Chicago Smelts-21    1:39.53    1:28.79    2  
 10 Heiser, Becca             32 Chicago Smelts-21    1:56.55    1:59.33    1  
      59.50   59.83                                                
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Amy              33 Gray Sharks-21       2:33.38    2:29.98   11  
      35.04   37.76   39.00   38.18                                
  2 Moore, Lauren             34 Chicago Smelts-21    2:36.00    2:34.71    9  
      36.82   39.07   39.91   38.91                                
  3 Klemm, Sarah              31 Elgin Blue Wave-21   2:38.00    2:44.84    8  
      38.11   41.75   42.44   42.54                                
  4 Galinaitis, Alyssa        31 Chicago Smelts-21    2:53.99    2:49.08    7  
      41.25   42.69   44.03   41.11                                
  5 Mernick, Elaine M         33 Galter Swedish F-21  2:53.00    2:53.26    6  
      40.29   44.06   45.42   43.49                                
  6 Traw, Emily               31 Chicago Smelts-21    3:15.00    2:58.72    5  
      44.26   46.27   45.08   43.11                                
  7 Howland, Heather A        34 Naperville Waves-21  3:30.01    3:04.74    4  
      43.22   47.16   48.20   46.16                                
  8 Heiser, Becca             32 Chicago Smelts-21    4:30.00    4:32.68    3  
    1:02.92 1:09.84 1:10.85 1:09.07                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 Chicago Smelts-21      31.45      32.24   11  
  2 Moore, Lauren             34 Chicago Smelts-21      34.00      34.40    9  
  3 Murray, Lindsay K         33 Elgin Blue Wave-21     35.00      34.86    8  
  4 Walker, Krista M          34 Chicago Smelts-21      39.59      38.09    7  
  5 Liberty, Laurel M         33 Libertyville Mas-21    42.57      38.69    6  
  6 Chapman, Sara             33 Chicago Smelts-21      43.21      41.54    5  
  7 Cao, Alicia               30 Chicago Smelts-21      46.00      43.19    4  
  8 Schukraft, Anne           30 Naperville Waves-21    45.00      43.21    2.5
  8 Presperin, Dana           30 Chicago Smelts-21      46.17      43.21    2.5
 10 Kahn, Theodora            30 Chicago Athletic-21    52.00      43.23    1  
 11 Goodwin, Amy              33 Gray Sharks-21         43.07      44.04  
 12 Perry, Monique            34 Bradley-Bourbonn-21    43.78      46.85  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 Chicago Smelts-21    1:07.00    1:09.80   11  
      32.35   37.45                                                
  2 Murray, Lindsay K         33 Elgin Blue Wave-21   1:17.00    1:15.85    9  
      35.69   40.16                                                
  3 Glenn, Karen              34 Libertyville Mas-21  1:21.00    1:19.17    8  
      36.90   42.27                                                
  4 Walker, Krista M          34 Chicago Smelts-21    1:26.76    1:23.44    7  
      39.68   43.76                                                
  5 Chapman, Sara             33 Chicago Smelts-21    1:31.06    1:30.58    6  
  6 Blanck, Sarah             32 Chicago Smelts-21    1:30.00    1:33.68    5  
      44.47   49.21                                                
  7 Cao, Alicia               30 Chicago Smelts-21    1:50.00    1:35.58    4  
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 Chicago Smelts-21    2:32.90    2:34.38   11  
      33.68   38.03   39.91   42.76                                
  2 Moore, Lauren             34 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:46.20    9  
      38.61   42.96   42.63   42.00                                
  3 Murray, Lindsay K         33 Elgin Blue Wave-21   2:45.00    2:48.71    8  
      36.44   41.45   44.77   46.05                                
  4 Walker, Krista M          34 Chicago Smelts-21    3:08.70    3:03.68    7  
      41.84   46.78   48.06   47.00                                
  5 Chapman, Sara             33 Chicago Smelts-21    3:15.05    3:11.89    6  
      44.75   48.46   48.47   50.21                                
  6 Mernick, Elaine M         33 Galter Swedish F-21  3:25.00    3:13.71    5  
      44.54   48.51   50.98   49.68                                
  7 Traw, Emily               31 Chicago Smelts-21    3:40.00    3:18.69    4  
      48.36   48.82   50.75   50.76                                
  8 Schukraft, Anne           30 Naperville Waves-21  3:30.00    3:22.43    3  
      45.13   50.38   52.54   54.38                                
  9 Presperin, Dana           30 Chicago Smelts-21    3:33.19    3:27.72    2  
      47.60   52.40   53.61   54.11                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel M         33 Libertyville Mas-21    29.99      28.78   11  
  2 Howland, Heather A        34 Naperville Waves-21    31.98      31.10    9  
  3 Klemm, Sarah              31 Elgin Blue Wave-21     32.50      33.30    8  
  4 Millican, Taylor          31 Naperville Waves-21    33.00      33.69    7  
  5 Magulak, Kristyn M        31 UC21-21                34.00      34.01    6  
  6 Galinaitis, Alyssa        31 Chicago Smelts-21      38.99      34.64    5  
  7 Goodwin, Amy              33 Gray Sharks-21         38.50      35.17    4  
  8 Zolmierski, Jessica R     31 Elgin Blue Wave-21     39.22      35.61    3  
  9 Camfield, Shannon M       33 Lincoln-Way-21         45.00      36.08    2  
 10 Perry, Monique            34 Bradley-Bourbonn-21    39.93      43.51    1  
 11 Heiser, Becca             32 Chicago Smelts-21      58.00      58.94  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               34 Chicago Smelts-21    1:11.00    1:11.49   11  
      32.25   39.24                                                
  2 Klemm, Sarah              31 Elgin Blue Wave-21   1:14.00    1:16.19    9  
      35.36   40.83                                                
  3 Traw, Emily               31 Chicago Smelts-21    1:36.31    1:33.38    8  
      44.13   49.25                                                
  4 Heiser, Becca             32 Chicago Smelts-21    2:13.87    2:07.94    7  
    1:02.61 1:05.33                                                
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wais, Tracy               34 Chicago Smelts-21    2:52.00    2:44.87   11  
      33.60   40.64   44.78   45.85                                
  2 Klemm, Sarah              31 Elgin Blue Wave-21   2:45.00    2:56.81    9  
      37.51   43.73   46.81   48.76                                
  3 Zolmierski, Jessica R     31 Elgin Blue Wave-21   3:21.96    3:16.05    8  
      39.95   47.28   54.85   53.97                                
  4 Heiser, Becca             32 Chicago Smelts-21    4:59.00    4:40.22    7  
    1:06.54 1:11.45 1:12.74 1:09.49                                
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 Chicago Smelts-21    1:02.50    1:04.28   11  
      30.39   33.89                                                
  2 Murray, Lindsay K         33 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:09.76    9  
      34.28   35.48                                                
  3 Wais, Tracy               34 Chicago Smelts-21    1:11.00    1:10.28    8  
      31.89   38.39                                                
  4 Glenn, Karen              34 Libertyville Mas-21  1:14.00    1:12.46    7  
      33.90   38.56                                                
  5 Walker, Krista M          34 Chicago Smelts-21    1:16.93    1:15.85    6  
      36.33   39.52                                                
  6 Goodwin, Amy              33 Gray Sharks-21       1:18.75    1:17.56    5  
      34.74   42.82                                                
  7 Zolmierski, Jessica R     31 Elgin Blue Wave-21   1:19.87    1:22.81    4  
      36.62   46.19                                                
  8 Blanck, Sarah             32 Chicago Smelts-21    1:25.00    1:23.57    3  
      39.75   43.82                                                
  9 Cao, Alicia               30 Chicago Smelts-21    1:50.00    1:35.33    2  
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 Chicago Smelts-21    2:16.90    2:22.96   11  
      30.73   38.32   39.72   34.19                                
  2 Wais, Tracy               34 Chicago Smelts-21    2:34.00    2:31.56    9  
      31.47   39.22   45.43   35.44                                
  3 Murray, Lindsay K         33 Elgin Blue Wave-21   2:35.00    2:33.04    8  
      34.03   41.37   42.64   35.00                                
  4 Klemm, Sarah              31 Elgin Blue Wave-21   2:42.00    2:46.52    7  
      35.24   41.77   50.65   38.86                                
  5 Galinaitis, Alyssa        31 Chicago Smelts-21    3:00.99    2:49.74    6  
      36.72   41.61   51.11   40.30                                
  6 Camfield, Shannon M       33 Lincoln-Way-21       3:35.00    3:01.39    5  
      39.08   48.38   52.98   40.95                                
  7 Traw, Emily               31 Chicago Smelts-21    3:11.68    3:03.54    4  
      42.86   45.07   54.15   41.46                                
  8 Perry, Monique            34 Bradley-Bourbonn-21  3:13.34    3:12.13    3  
      45.49   46.62   55.12   44.90                                
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 Chicago Smelts-21    6:15.00    5:00.75   11  
      30.52   37.49   38.74   40.51   41.24   43.00   35.60   33.65
  2 Moore, Lauren             34 Chicago Smelts-21    5:30.00    5:20.92    9  
      36.61   40.75   40.87   41.74   44.61   45.38   35.59   35.37
  3 Wais, Tracy               34 Chicago Smelts-21    5:45.00    5:27.85    8  
      33.12   41.77   42.69   43.49   47.76   48.57   36.43   34.02
  4 Klemm, Sarah              31 Elgin Blue Wave-21   5:40.00    5:52.68    7  
      35.87   42.25   44.29   43.54   52.20   53.32   41.25   39.96
  5 Boyle, Shannon T          31 Evanston-21          6:15.00    5:58.43    6  
      40.76   47.10   46.24   45.58   50.19   50.42   39.85   38.29
  6 Zolmierski, Jessica R     31 Elgin Blue Wave-21   6:33.09    6:20.97    5  
      39.68   46.56   46.83   47.10   57.62   58.99   42.79   41.40
  7 Traw, Emily               31 Chicago Smelts-21    6:55.37    6:25.65    4  
      44.73   50.25   47.61   47.51   55.82   53.13   43.62   42.98
  8 Browning, Hillary R       30 Joliet Park Dist-21  6:15.00    6:27.31    3  
      36.78   44.15   49.16   48.88   56.68   58.22   47.13   46.31
 -- Heiser, Becca             32 Chicago Smelts-21    8:56.35         DQ  
      59.07 1:07.60 1:08.94 1:11.02 1:10.18 1:11.50 1:03.76   59.91
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Gabrielle E        37 Chicago Smelts-21      24.89      24.68   11  
  2 Lorenz, Kate              38 Chicago Smelts-21      28.00      27.29    9  
  3 Byrne, Kelly K            37 Lincoln-Way-21         28.98      27.40    8  
  4 Boulukos, Dana L          39 Chicago Smelts-21      27.78      27.56    7  
  5 Rawlins, Laura M          36 Lincoln-Way-21         28.65      27.60    6  
  6 Sheehan, Nichole          36 Chicago Athletic-21    27.10      27.83    5  
  7 Lingner, Heather N        39 Evanston-21            27.85      27.97    4  
  8 Tietjens, Kiiri T         38 Bradley-Bourbonn-21    29.18      28.49    3  
  9 Bingham, Laura            37 Naperville Waves-21    31.00      28.80    2  
 10 Oitker, Jennifer          36 Naperville Waves-21    33.00      29.82    1  
 11 Sypura, Tracy K           35 Barrington Area-21     29.84      30.15  
 12 Glick, Meredith           38 Galter Swedish F-21    34.20      34.13  
 13 Radhakrishnan, Seema      37 Chicago Smelts-21      45.00      40.64  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Gabrielle E        37 Chicago Smelts-21      54.99      54.42   11  
      26.23   28.19                                                
  2 Lorenz, Kate              38 Chicago Smelts-21    1:00.07      58.22    9  
      28.11   30.11                                                
  3 Sheehan, Nichole          36 Chicago Athletic-21    58.85      59.14    8  
      28.13   31.01                                                
  4 Rawlins, Laura M          36 Lincoln-Way-21         59.59      59.38    7  
      28.34   31.04                                                
  5 Kiefer, Stacey L          36 Wisconsin Master-20  1:01.01    1:00.11    6  
      28.52   31.59                                                
  6 Bernal, Genevieve M       35 Chicago Athletic-21    58.65    1:00.29    5  
      28.71   31.58                                                
  7 Clayton, Fiona            35 UC21-21              1:02.93    1:00.81    4  
      29.09   31.72                                                
  8 Wendorff, Amanda          35 Naperville Waves-21  1:02.00    1:02.06    3  
      29.83   32.23                                                
  9 Boulukos, Dana L          39 Chicago Smelts-21    1:02.33    1:02.55    2  
      29.30   33.25                                                
 10 Tietjens, Kiiri T         38 Bradley-Bourbonn-21  1:04.61    1:03.29    1  
      30.28   33.01                                                
 11 Lubbers, Caroline J       39 Galter Swedish F-21  1:04.30    1:04.39  
      30.58   33.81                                                
 12 Williams, Valerie A       36 Lincoln-Way-21       1:06.52    1:06.54  
      31.74   34.80                                                
 13 Sypura, Tracy K           35 Barrington Area-21   1:08.42    1:08.18  
      32.39   35.79                                                
 14 Klunder, Laura            37 Libertyville Mas-21  1:09.00    1:10.32  
      33.58   36.74                                                
 15 Briggs, Emma              36 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:12.06  
      33.60   38.46                                                
 16 Jankovich, Christine      35 Galter Swedish F-21  1:13.00    1:12.11  
 17 Grier, Heather            37 Naperville Waves-21  1:07.50    1:13.00  
      33.44   39.56                                                
 18 Jensen, Kelly             39 Bradley-Bourbonn-21  1:14.78    1:16.12  
      35.75   40.37                                                
 19 Wittbrodt, Beth           38 Lakeshore Sport-21   1:31.00    1:19.82  
      37.81   42.01                                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve M       35 Chicago Athletic-21  2:09.56    2:08.51   11  
      29.71   32.14   33.06   33.60                                
  2 Rawlins, Laura M          36 Lincoln-Way-21       2:11.68    2:09.86    9  
      30.10   32.88   33.69   33.19                                
  3 Lorenz, Kate              38 Chicago Smelts-21    2:10.84    2:10.22    8  
      30.02   32.61   34.06   33.53                                
  4 Byrne, Kelly K            37 Lincoln-Way-21       2:12.94    2:10.67    7  
      29.97   33.37   33.67   33.66                                
  5 Sheehan, Nichole          36 Chicago Athletic-21  2:10.90    2:10.71    6  
      30.02   33.29   33.82   33.58                                
  6 Smith, Jessica L          39 Blue Marlins-21      2:17.70    2:18.64    5  
      32.37   34.75   35.94   35.58                                
  7 Oitker, Jennifer          36 Naperville Waves-21  2:30.00    2:29.26    4  
      34.70   37.48   38.66   38.42                                
  8 Klunder, Laura            37 Libertyville Mas-21  2:30.00    2:33.49    3  
      34.89   39.00   40.06   39.54                                
  9 Williams, Valerie A       36 Lincoln-Way-21       2:26.11    2:35.19    2  
      33.05   38.98   41.84   41.32                                
 10 Glick, Meredith           38 Galter Swedish F-21  2:45.00    2:40.55    1  
      36.06   39.57   41.89   43.03                                
 11 Hedrick-Schacher, Jennif  39 Naperville Waves-21  2:45.00    2:48.73  
      38.35   43.57   44.95   41.86                                
 12 Wanderski, Heather L      37 Galter Swedish F-21  3:40.00    3:05.07  
      44.09   46.65   47.29   47.04                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve M       35 Chicago Athletic-21  5:40.82    5:45.85   11  
      30.35   32.86   34.05   34.75   34.97   35.92   35.88   35.58
      35.59   35.90                                                
  2 Sheehan, Nichole          36 Chicago Athletic-21  5:46.04    5:50.93    9  
      31.28   34.41   35.06   35.24   35.36   36.02   35.84   36.10
      35.99   35.63                                                
  3 Wendorff, Amanda          35 Naperville Waves-21  6:20.00    5:57.76    8  
       7.78   35.88   34.90 4:39.20                                
  4 Lorenz, Kate              38 Chicago Smelts-21    6:35.74    6:02.88    7  
      32.41   35.70   35.65   36.69   36.76   36.91   37.30   37.40
      37.28   36.78                                                
  5 Rawlins, Laura M          36 Lincoln-Way-21       5:59.46    6:03.36    6  
      31.27   34.72   36.06   36.64   37.30   37.39   37.86   37.88
      37.99   36.25                                                
  6 Clayton, Fiona            35 UC21-21              6:20.00    6:05.06    5  
      10.65   37.82 5:16.59                                        
  7 Waterstraat, Elizabeth    39 Naperville Waves-21  6:45.00    6:33.35    4  
      36.39   39.97   40.14   40.17   40.10   39.99   40.16   39.49
      39.46   37.48                                                
  8 Boulukos, Dana L          39 Chicago Smelts-21    6:26.12    6:35.46    3  
      35.15   39.13   39.94   40.49   40.54   41.35   40.44   40.26
      40.84   37.32                                                
  9 Briggs, Emma              36 Chicago Smelts-21    7:31.00    6:52.13    2  
      36.41   39.92   40.14   41.61   41.62   41.71   42.98   43.25
      42.84   41.65                                                
 10 Filippo, Marissa S        36 Galter Swedish F-21  6:45.02    6:55.77    1  
      37.63   41.20   41.46   42.39   42.54   42.37   42.49   42.30
      42.59   40.80                                                
 11 Jankovich, Christine      35 Galter Swedish F-21  7:08.00    7:02.39  
      38.62   41.51   43.10   43.59   43.77   42.56   42.90   42.56
      42.52   41.26                                                
 12 Glick, Meredith           38 Galter Swedish F-21  7:40.00    7:13.33  
      38.58   41.66   43.49   44.25   44.56   44.85   44.61   44.21
      44.53   42.59                                                
 13 Grier, Heather            37 Naperville Waves-21  7:25.00    7:27.78  
      36.41   43.08   44.81   45.81   44.64   47.50   46.20   46.80
      47.15   45.38                                                
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendorff, Amanda          35 Naperville Waves-21 22:00.00   20:30.54   11  
      34.18   36.96   37.83   37.82   37.30   37.58   37.47   37.21
      37.43   37.48   37.12   37.30   37.41   37.47   37.72   37.51
      37.34   37.27   37.69   37.66   37.56   37.44   37.42   37.55
      37.66   37.42   37.64   37.61   37.44   37.25   37.11   37.05
      35.64
  2 Lorenz, Kate              38 Chicago Smelts-21   22:51.87   21:00.90    9  
      33.85   37.56   38.77   38.92   39.40   38.94   39.22   39.11
      38.61   38.33   37.78   37.63   37.93   38.24   38.15   38.29
      37.86   38.07   38.24   38.50   38.36   38.22   38.33   38.20
      38.12   38.23   38.26   37.77   38.28   38.48   38.87   38.50
      37.88
  3 Boulukos, Dana L          39 Chicago Smelts-21   23:03.77   22:48.05    8  
      37.51   40.53   41.10   41.12   41.49   41.18   41.42   42.09
      42.41   42.08   41.96   41.95   42.09   41.68   42.18   42.07
      42.36   41.64   42.02   41.79   42.00   42.28   41.96   42.25
      41.99   41.74   42.00   41.12   41.40   41.17   41.59   39.63
      38.25
  4 Briggs, Emma              36 Chicago Smelts-21   24:37.00   23:09.71    7  
      38.18   40.47   41.49   42.17   42.28   42.45   42.45   42.74
      42.51   42.14   42.70   42.11   42.18   41.91   42.19   41.97
      42.37   41.86   41.76   42.59   42.59   42.29   42.39   42.06
      41.93   42.48   43.12   43.25   43.11   43.73   42.32   42.19
      39.73
  5 Filippo, Marissa S        36 Galter Swedish F-21 24:00.00   23:46.55    6  
      40.19   44.03   43.76   43.99   43.80   44.13   43.80   43.59
      44.53   43.96   43.63   44.14   43.66   43.48   44.30   43.40
      43.17   43.22   43.93   43.58   42.98   43.15   43.01   42.59
      43.02   43.06   43.32   42.93   42.58   42.80   42.61   41.86
      40.35
  6 Aksamit, Katie A          37 Naperville Waves-21 25:30.00   23:51.65    5  
      39.72   41.41   42.65   42.82   43.16   43.50   44.00   44.23
      44.72   44.37   44.07   44.12   44.04   44.35   43.91   44.23
      44.33   43.96   43.98   43.59   43.42   43.97   43.66   43.66
      43.28   43.53   43.41   43.47   43.52   42.90   42.49   42.22
      40.96
  7 Mandarino, Shelley E      35 Windy City Maste-21 27:15.00   24:33.16    4  
      36.27   41.33   44.17   45.27   45.09   45.91   45.55   45.90
      45.56   45.30   45.31   45.24   45.43   45.86   44.91   44.91
      45.01   44.83   44.98   44.91   45.06   45.28   45.04   44.61
      44.77   45.21   45.69   45.17   44.71   44.53   44.82   44.57
      41.96
  8 Martinez, Andrea          38 Chicago Smelts-21   30:17.55   26:25.18    3  
      41.16   46.02   47.07   47.90   48.04   48.96   48.06   48.74
      49.26   48.64   48.86   49.33   50.00   49.35   48.51   48.23
      48.59   48.96   48.92   48.90   48.76   48.10   48.95   47.15
      47.89   48.74   48.68   48.56   48.17   47.80   47.32   47.71
      43.85
  9 Bouton, Heather A         37 Elgin Blue Wave-21  36:14.47   34:01.83    2  
      48.34   54.78   56.62 1:00.60   59.74 1:01.10 1:01.67 1:02.20
    1:01.18 2:04.08                 1:02.89 1:02.02 1:02.25 1:02.46
    1:02.33 1:01.60 1:02.15 1:02.05 1:02.12 1:02.87 1:03.34 1:04.88
    1:02.92 1:04.69 1:03.35 1:05.27 1:06.34 1:07.27 1:03.24 1:06.44
      58.46
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Gabrielle E        37 Chicago Smelts-21      31.16      29.40   11  
  2 Lubbers, Caroline J       39 Galter Swedish F-21    33.23      31.95    9  
  3 Bingham, Laura            37 Naperville Waves-21    36.00      33.26    8  
  4 Boulukos, Dana L          39 Chicago Smelts-21      35.08      34.23    7  
  5 Tietjens, Kiiri T         38 Bradley-Bourbonn-21    39.22      37.43    6  
  6 Lingner, Heather N        39 Evanston-21            37.20      38.08    5  
  7 Monroe, Emily L           39 Naperville Waves-21    38.81      38.12    4  
  8 Hodgson, Cari             36 Galter Swedish F-21    40.00      38.83    3  
  9 Sypura, Tracy K           35 Barrington Area-21     40.00      39.96    2  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiefer, Stacey L          36 Wisconsin Master-20  1:08.04    1:07.32   11  
      32.39   34.93                                                
  2 Lubbers, Caroline J       39 Galter Swedish F-21  1:11.97    1:10.08    9  
      34.09   35.99                                                
  3 Sheehan, Nichole          36 Chicago Athletic-21  1:09.49    1:10.35    8  
      35.14   35.21                                                
  4 Clayton, Fiona            35 UC21-21              1:14.25    1:13.62    7  
      36.58   37.04                                                
  5 Klotz, Francine S         38 Libertyville Mas-21  1:35.00    1:14.17    6  
      35.96   38.21                                                
  6 Martinez, Andrea          38 Chicago Smelts-21    1:25.38    1:23.19    5  
      41.19   42.00                                                
  7 Lingner, Heather N        39 Evanston-21          1:27.50    1:24.62    4  
      40.39   44.23                                                
  8 Hodgson, Cari             36 Galter Swedish F-21  1:30.00    1:27.15    3  
      42.80   44.35                                                
  9 Grier, Heather            37 Naperville Waves-21  1:25.50    1:31.70    2  
      42.70   49.00                                                
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheehan, Nichole          36 Chicago Athletic-21  2:26.34    2:29.99   11  
      35.77   37.53   38.80   37.89                                
  2 Lubbers, Caroline J       39 Galter Swedish F-21  2:40.00    2:33.80    9  
      36.70   40.11   39.44   37.55                                
  3 Monroe, Emily L           39 Naperville Waves-21  3:08.19    3:09.83    8  
      41.74   47.60   50.81   49.68                                
  4 Williams, Valerie A       36 Lincoln-Way-21       2:59.00    3:10.03    7  
      44.32   48.83   49.09   47.79                                
  5 Martinez, Andrea          38 Chicago Smelts-21    2:55.46    3:12.73    6  
      44.42   47.07   50.77   50.47                                
  6 Hodgson, Cari             36 Galter Swedish F-21  3:20.00    3:19.73    5  
      47.21 2:32.52                                                
  7 Glick, Meredith           38 Galter Swedish F-21  3:10.00    3:21.03    4  
      49.08   50.66   51.62   49.67                                
 -- Hedrick-Schacher, Jennif  39 Naperville Waves-21  2:55.00         DQ  
      50.33   52.99   55.39   53.34                                
 -- Wanderski, Heather L      37 Galter Swedish F-21  4:00.00         DQ  
      53.40   58.21   58.70   54.70                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Gabrielle E        37 Chicago Smelts-21      31.83      30.58   11  
  2 Code, Christine A         37 Lincoln-Way-21         36.00      34.16    9  
  3 Hoover, Molly             38 Joliet Park Dist-21    35.99      34.78    8  
  4 Lingner, Heather N        39 Evanston-21            36.10      36.13    7  
  5 Vlasich, Emily            38 Glenbrook-21           37.00      38.20    6  
  6 Oitker, Jennifer          36 Naperville Waves-21    44.50      41.09    5  
  7 Williams, Valerie A       36 Lincoln-Way-21         39.74      41.89    4  
  8 Sypura, Tracy K           35 Barrington Area-21     41.92      42.05    3  
  9 Hodgson, Cari             36 Galter Swedish F-21    48.00      45.35    2  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Gabrielle E        37 Chicago Smelts-21    1:10.10    1:06.94   11  
      31.29   35.65                                                
  2 Code, Christine A         37 Lincoln-Way-21       1:19.00    1:16.17    9  
      36.63   39.54                                                
  3 Clayton, Fiona            35 UC21-21              1:20.00    1:19.25    8  
      38.05   41.20                                                
  4 Smith, Jessica L          39 Blue Marlins-21      1:19.50    1:22.51    7  
      38.66   43.85                                                
  5 Oitker, Jennifer          36 Naperville Waves-21  1:40.00    1:26.82    6  
      41.11   45.71                                                
  6 Filippo, Marissa S        36 Galter Swedish F-21  1:25.85    1:27.45    5  
      41.05   46.40                                                
  7 Williams, Valerie A       36 Lincoln-Way-21       1:28.44    1:30.31    4  
      43.57   46.74                                                
  8 Radhakrishnan, Seema      37 Chicago Smelts-21    1:50.00    1:52.50    3  
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Gabrielle E        37 Chicago Smelts-21    2:34.19    2:32.78   11  
      35.03   38.55   39.46   39.74                                
  2 Hoover, Molly             38 Joliet Park Dist-21  2:46.00    2:45.07    9  
      37.00   41.25   42.74   44.08                                
  3 Code, Christine A         37 Lincoln-Way-21       2:52.00    2:45.47    8  
      37.59   40.80   42.54   44.54                                
  4 Lorenz, Kate              38 Chicago Smelts-21    2:58.00    2:52.46    7  
      40.29   43.45   45.08   43.64                                
  5 Filippo, Marissa S        36 Galter Swedish F-21  3:05.34    3:00.51    6  
      41.16   46.03   46.79   46.53                                
  6 Boulukos, Dana L          39 Chicago Smelts-21    3:03.58    3:06.36    5  
      44.13   48.21   48.38   45.64                                
  7 Vlasich, Emily            38 Glenbrook-21         3:00.00    3:06.41    4  
      41.79   46.03   47.84   50.75                                
  8 Oitker, Jennifer          36 Naperville Waves-21  3:10.00    3:07.99    3  
      43.20   46.88   48.41   49.50                                
  9 Williams, Valerie A       36 Lincoln-Way-21       3:14.56    3:18.28    2  
      44.30   50.30   51.81   51.87                                
 10 Martinez, Andrea          38 Chicago Smelts-21    3:38.21    3:22.33    1  
      47.41   50.81   51.69   52.42                                
 11 Jankovich, Christine      35 Galter Swedish F-21  4:00.00    3:39.55  
      53.17   55.65   54.72   56.01                                
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Gabrielle E        37 Chicago Smelts-21      27.67      26.97   11  
  2 Kiefer, Stacey L          36 Wisconsin Master-20    31.19      29.20    9  
  3 Code, Christine A         37 Lincoln-Way-21         31.30      29.49    8  
  4 Hoover, Molly             38 Joliet Park Dist-21    31.99      29.89    7  
  5 Lingner, Heather N        39 Evanston-21            32.90      31.86    6  
  6 Klotz, Francine S         38 Libertyville Mas-21    48.00      32.25    5  
  7 Oitker, Jennifer          36 Naperville Waves-21    40.50      32.98    4  
  8 Sypura, Tracy K           35 Barrington Area-21     35.08      34.49    3  
  9 Leki-Albano, Natalie      37 Galter Swedish F-21    40.00      36.39    2  
 10 Briggs, Emma              36 Chicago Smelts-21      38.00      38.81    1  
 11 Grier, Heather            37 Naperville Waves-21    40.50      39.82  
 12 Wittbrodt, Beth           38 Lakeshore Sport-21     52.00      45.12  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve M       35 Chicago Athletic-21  1:03.63    1:04.31   11  
      30.33   33.98                                                
  2 Code, Christine A         37 Lincoln-Way-21       1:09.00    1:10.19    9  
      31.96   38.23                                                
  3 Boulukos, Dana L          39 Chicago Smelts-21    1:16.01    1:17.72    8  
      34.54   43.18                                                
  4 Martinez, Andrea          38 Chicago Smelts-21    1:22.39    1:20.38    7  
      38.36   42.02                                                
  5 Leki-Albano, Natalie      37 Galter Swedish F-21  1:32.00    1:26.89    6  
      40.98   45.91                                                
  6 Glick, Meredith           38 Galter Swedish F-21  1:36.00    1:34.71    5  
      44.84   49.87                                                
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernal, Genevieve M       35 Chicago Athletic-21  2:20.88    2:18.92   11  
      30.91   34.42   35.86   37.73                                
  2 Briggs, Emma              36 Chicago Smelts-21    3:00.00    3:07.76    9  
      43.55   47.73 1:36.48                                        
  3 Martinez, Andrea          38 Chicago Smelts-21    3:12.60    3:09.54    8  
      41.77   47.14   49.72   50.91                                
  4 Boulukos, Dana L          39 Chicago Smelts-21    3:17.53    3:17.51    7  
      45.56   50.74   51.89   49.32                                
  5 Waterstraat, Elizabeth    39 Naperville Waves-21  4:00.00    3:39.91    6  
      46.24   51.92 1:02.37   59.38                                
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Gabrielle E        37 Chicago Smelts-21    1:02.02      59.74   11  
      28.03   31.71                                                
  2 Byrne, Kelly K            37 Lincoln-Way-21       1:09.89    1:07.95    9  
      32.11   35.84                                                
  3 Lorenz, Kate              38 Chicago Smelts-21    1:09.91    1:08.68    8  
      32.05   36.63                                                
  4 Code, Christine A         37 Lincoln-Way-21       1:11.10    1:10.36    7  
      34.12   36.24                                                
  5 Smith, Jessica L          39 Blue Marlins-21      1:11.50    1:12.61    6  
      33.37   39.24                                                
  6 Lingner, Heather N        39 Evanston-21          1:11.25    1:14.71    5  
      35.44   39.27                                                
  7 Tietjens, Kiiri T         38 Bradley-Bourbonn-21  1:17.25    1:15.81    4  
      36.26   39.55                                                
  8 Oitker, Jennifer          36 Naperville Waves-21  1:30.00    1:15.85    3  
      35.87   39.98                                                
  9 Martinez, Andrea          38 Chicago Smelts-21    1:21.91    1:21.68    2  
      37.73   43.95                                                
 10 Williams, Valerie A       36 Lincoln-Way-21       1:18.52    1:22.06    1  
      38.65   43.41                                                
 11 Leki-Albano, Natalie      37 Galter Swedish F-21  1:23.00    1:22.07  
      38.40   43.67                                                
 12 Monroe, Emily L           39 Naperville Waves-21  1:23.47    1:30.72  
      41.40   49.32                                                
 13 Hedrick-Schacher, Jennif  39 Naperville Waves-21  1:40.00    1:33.06  
      45.83   47.23                                                
 14 Radhakrishnan, Seema      37 Chicago Smelts-21    1:50.00    1:46.13  
      48.95   57.18                                                
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiefer, Stacey L          36 Wisconsin Master-20  2:25.91    2:27.72   11  
      30.03   37.32   45.09   35.28                                
  2 Sheehan, Nichole          36 Chicago Athletic-21  2:26.81    2:28.99    9  
      31.41   38.42   43.93   35.23                                
  3 Lorenz, Kate              38 Chicago Smelts-21    2:33.86    2:31.89    8  
      33.98   38.17   43.68   36.06                                
  4 Clayton, Fiona            35 UC21-21              2:36.00    2:32.37    7  
      32.84   39.54   45.53   34.46                                
  5 Code, Christine A         37 Lincoln-Way-21       2:37.00    2:36.89    6  
      32.05   41.95   44.07   38.82                                
  6 Klotz, Francine S         38 Libertyville Mas-21  2:50.00    2:39.27    5  
      32.61   40.29   48.82   37.55                                
  7 Wendorff, Amanda          35 Naperville Waves-21  2:45.00    2:40.27    4  
      34.36   41.96   48.13   35.82                                
  8 Oitker, Jennifer          36 Naperville Waves-21  2:50.00    2:47.94    3  
      35.24   46.10   48.34   38.26                                
  9 Leki-Albano, Natalie      37 Galter Swedish F-21  3:00.00    2:56.63    2  
      40.11   45.94   50.29   40.29                                
 10 Williams, Valerie A       36 Lincoln-Way-21       2:55.16    2:59.60    1  
      39.71   46.75   52.83   40.31                                
 11 Jankovich, Christine      35 Galter Swedish F-21  3:10.00    3:11.34  
      43.71   50.22   56.92   40.49                                
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Kelly K            37 Lincoln-Way-21       5:29.30    5:13.79   11  
      32.25   38.12   41.61   41.06   43.39   45.15   36.50   35.71
  2 Clayton, Fiona            35 UC21-21              5:44.00    5:26.31    9  
      34.28   39.83   43.39   42.67   46.85   45.83   36.95   36.51
  3 Lorenz, Kate              38 Chicago Smelts-21    5:48.00    5:27.90    8  
      37.16   43.87   39.80   41.75   47.30   47.04   35.96   35.02
  4 Code, Christine A         37 Lincoln-Way-21       6:02.00    5:41.12    7  
      33.29   39.59   46.94   47.44   47.92   48.41   39.72   37.81
  5 Boulukos, Dana L          39 Chicago Smelts-21    6:13.22    6:04.72    6  
      38.81   48.72   46.59   46.70   50.53   52.50   41.70   39.17
  6 Filippo, Marissa S        36 Galter Swedish F-21  6:25.00    6:24.28    5  
      41.52   50.66   51.64   52.76   49.03   50.47   45.39   42.81
  7 Wanderski, Heather L      37 Galter Swedish F-21  8:30.00    6:50.87    3  
    2:57.84                                 1:02.29   49.47        
  8 Hedrick-Schacher, Jennif  39 Naperville Waves-21  7:30.00    7:12.89    4  
      45.41   55.13 1:03.16   57.02   59.47 1:00.67   48.39   43.64
 -- Martinez, Andrea          38 Chicago Smelts-21    6:24.33         DQ  
      40.62   47.38   53.81   53.16   58.98   57.42   46.02   41.67
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna A        43 Elgin Blue Wave-21     29.00      27.67   11  
  2 Nagel, Lynne R            43 Glenbrook-21           28.30      28.14    9  
  3 Gregory, Allison H        41 Naperville Waves-21    30.00      28.75    8  
  4 Cimilluca, Krista         44 Elgin Blue Wave-21     29.08      29.17    7  
  5 De La Cruz, Beth          43 Naperville Waves-21    30.50      29.71    6  
  6 Reidenga, Lisa B          43 Lincoln-Way-21         30.00      29.86    5  
  7 Atkins, Cheryl            40 Elgin Blue Wave-21     30.50      30.16    4  
  8 Cartier, Nicole           40 Bradley-Bourbonn-21    32.67      30.57    3  
  9 Schultz, Tamara           41 Naperville Waves-21    30.00      32.59    2  
 10 Janusz, Megan             43 Tri Right-21           34.75      35.99    1  
 11 Kaplan, Jamie             42 Lakeshore Sport-21     45.00      38.80  
 12 Chutipong, Jib            41 Naperville Waves-21    55.00      56.34  
 13 Perez, Verónica           44 Naperville Waves-21    56.50      56.77  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna A        43 Elgin Blue Wave-21   1:03.00    1:01.10   11  
      29.41   31.69                                                
  2 Bradbury, Mary A          43 Glenbrook-21         1:02.00    1:01.48    9  
      29.63   31.85                                                
  3 Nagel, Lynne R            43 Glenbrook-21         1:02.86    1:02.64    8  
      30.25   32.39                                                
  4 Smolinski, Carrie A       40 Naperville Waves-21  1:08.15    1:03.96    7  
      29.51   34.45                                                
  5 Cimilluca, Krista         44 Elgin Blue Wave-21   1:01.97    1:04.12    6  
      30.27   33.85                                                
  6 De La Cruz, Beth          43 Naperville Waves-21  1:10.01    1:06.07    5  
      31.77   34.30                                                
  7 Reidenga, Lisa B          43 Lincoln-Way-21       1:06.70    1:06.13    4  
      31.36   34.77                                                
  8 Haberstich, Carrie        43 Naperville Waves-21  1:05.99    1:08.46    3  
      32.18   36.28                                                
  9 Cartier, Nicole           40 Bradley-Bourbonn-21  1:15.32    1:09.16    2  
      32.11   37.05                                                
 10 Gillen, Kami              41 Glenbrook-21         1:15.00    1:09.17    1  
      33.30   35.87                                                
 11 Schultz, Tamara           41 Naperville Waves-21  1:15.00    1:10.34  
      34.15   36.19                                                
 12 Atkins, Cheryl            40 Elgin Blue Wave-21   1:14.00    1:10.80  
      32.76   38.04                                                
 13 Seddon, Jennifer L        40 Joliet Park Dist-21  1:12.55    1:10.82  
      32.50   38.32                                                
 14 Battalini-Mele, Lara M    43 Lakeshore Sport-21   1:22.00    1:14.73  
      35.91   38.82                                                
 15 Walther, Amy L            41 Wisconsin Master-20  1:17.17    1:16.99  
      37.22   39.77                                                
 16 Massoud, Alexandra C      40 Galter Swedish F-21  1:19.76    1:18.89  
      36.81   42.08                                                
 17 Janusz, Megan             43 Tri Right-21         1:18.01    1:20.60  
      37.99   42.61                                                
 18 Reid, Dawn                42 Naperville Waves-21  1:21.00    1:22.58  
      38.03   44.55                                                
 19 Beutel, Liz S             42 Naperville Waves-21  1:50.00    1:28.29  
      40.42   47.87                                                
 20 Van Eck, Julianne M       44 Joliet Park Dist-21  1:30.00    1:29.11  
      43.13   45.98                                                
 21 Vaganova, Natalia         40 Academy Bullets-21   1:48.98    1:51.18  
      51.81   59.37                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna A        43 Elgin Blue Wave-21   2:10.00    2:12.95   11  
      30.70   33.40   34.53   34.32                                
  2 Cimilluca, Krista         44 Elgin Blue Wave-21   2:15.90    2:15.96    9  
      31.19   34.15   35.47   35.15                                
  3 Nagel, Lynne R            43 Glenbrook-21         2:19.77    2:19.67    8  
      32.91   35.58   36.25   34.93                                
  4 Kooy, Elizabeth A         44 Chicago Smelts-21    2:28.09    2:22.65    7  
      32.24   36.42   37.20   36.79                                
  5 Schultz, Tamara           41 Naperville Waves-21  2:30.00    2:28.87    6  
      33.89   37.38   39.14   38.46                                
  6 Matczynski, Carrie        42 Elgin Blue Wave-21   3:11.00    2:32.03    5  
      35.03   38.54   39.61   38.85                                
  7 Cartier, Nicole           40 Bradley-Bourbonn-21  2:51.53    2:41.04    4  
      34.13   41.52   43.81   41.58                                
  8 Ruo, Bernice              41 Evanston-21          2:50.00    2:49.55    3  
      35.90   41.45   45.56   46.64                                
  9 Keller, Rebecca J         44 Blue Marlins-21      2:50.00    2:49.80    2  
      38.93   42.28   44.35   44.24                                
 10 Massoud, Alexandra C      40 Galter Swedish F-21  3:09.87    2:54.39    1  
      39.92   43.36   45.15   45.96                                
 11 Kaplan, Jamie             42 Lakeshore Sport-21   3:15.00    2:57.15  
      40.35   44.72   46.06   46.02                                
 12 Reid, Dawn                42 Naperville Waves-21  3:15.00    3:04.31  
      40.17   47.88   49.29   46.97                                
 13 Lord, Tracy L             43 Galter Swedish F-21  4:00.00    3:06.13  
      43.46   46.76   47.78   48.13                                
 14 Rozga, Agata A            42 Naperville Waves-21  2:58.10    3:12.22  
      40.87   47.77   52.03   51.55                                
 15 Perez, Verónica           44 Naperville Waves-21  4:50.00    4:43.85  
      59.56 1:09.80 1:17.20 1:17.29                                
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna A        43 Elgin Blue Wave-21   5:52.00    5:52.19   11  
      31.63   34.55   35.66   36.18   36.05   35.94   36.03   36.20
      35.92   34.03                                                
  2 Bradbury, Mary A          43 Glenbrook-21         6:01.00    5:56.01    9  
       5.10   36.52 5:14.39                                        
  3 Cimilluca, Krista         44 Elgin Blue Wave-21   6:00.90    6:02.70    8  
       9.32   37.53 5:15.85                                        
  4 Schultz, Tamara           41 Naperville Waves-21  7:30.00    6:37.43    7  
      34.76   37.96   39.14   40.31   40.52   40.95   41.24   41.47
      41.16   39.92                                                
  5 Smolinski, Carrie A       40 Naperville Waves-21  6:44.40    6:42.31    6  
      35.70   39.38   40.04   41.28   40.56   40.85   41.34   41.98
      41.16   40.02                                                
  6 Pajeau, Nichelle J        40 Evanston-21          6:40.00    6:45.65    5  
      35.85   39.49   40.60   40.95   41.47   41.52   41.75   42.38
      41.96   39.68                                                
  7 Peters, Wendy I           44 Glenbrook-21         6:57.00    6:56.48    4  
      35.00   38.61   40.19   42.05   43.17   43.71   44.31   43.91
      43.86   41.67                                                
  8 Seddon, Jennifer L        40 Joliet Park Dist-21  7:09.14    7:00.19    3  
      35.42   40.35   42.44   43.18   43.40   43.32   43.34   43.45
      43.45   41.84                                                
  9 Cartier, Nicole           40 Bradley-Bourbonn-21  8:02.13    7:22.43    2  
      36.06   42.65   45.10   45.80   46.44   46.25   46.44   46.52
      45.07   42.10                                                
 10 Battalini-Mele, Lara M    43 Lakeshore Sport-21   7:00.00    7:30.78    1  
      37.92   42.41   44.36   46.12   46.65   46.65   47.58   46.59
      46.95   45.55                                                
 11 Ruo, Bernice              41 Evanston-21          7:40.00    7:46.48  
      38.61   45.08   47.96   46.92   50.05   49.42   49.22   48.46
      46.77   43.99                                                
 12 Matczynski, Carrie        42 Elgin Blue Wave-21   8:20.00    7:47.29  
      40.92   45.96   47.36   47.91   47.49   47.56   48.02   47.85
      48.07   46.15                                                
 13 Reid, Dawn                42 Naperville Waves-21  8:00.00    8:08.89  
      40.04   48.73   49.71   50.10   50.20   51.41   50.73   50.24
    1:37.73                                                        
 14 Lord, Tracy L             43 Galter Swedish F-21  8:30.00    8:17.05  
      48.42   51.01   49.57   50.94   49.80   50.08   48.95   50.12
    1:38.16                                                        
 15 Van Eck, Julianne M       44 Joliet Park Dist-21 10:00.00    8:51.14  
      47.27   51.83   53.32   53.76   54.80   55.18   56.74   54.96
      53.97   49.31                                                
 16 Beutel, Liz S             42 Naperville Waves-21  9:40.00    9:49.33  
      46.36   54.52   58.42   57.59 1:00.24 1:03.54 1:03.00 1:03.69
    1:01.47 1:00.50                                                
 17 Chutipong, Jib            41 Naperville Waves-21 10:34.00   10:18.20  
      57.39 1:00.25 1:01.75 1:02.20 1:02.53 1:03.53 1:02.70 1:03.23
    1:02.48 1:02.14                                                
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna A        43 Elgin Blue Wave-21  20:20.00   19:59.73   11  
      32.57   35.48   36.44   36.51   36.41   36.45   36.27   36.16
      36.63   36.46   36.62   36.76   36.58   36.86   36.85   36.53
      36.69   36.24   36.26   36.28   36.49   36.52   36.51   36.57
      36.56   36.53   36.72   36.68   36.77   36.58   36.51   36.63
      35.61
  2 Cimilluca, Krista         44 Elgin Blue Wave-21  20:30.00   20:32.50    9  
      32.64   35.92   36.41   37.13   37.16   37.04   37.24   37.25
      37.50   37.55   37.73   37.89   37.64   37.76   37.56   37.65
      38.16   37.75   37.55   37.63   37.84   37.83   37.88   37.83
      37.79   37.62   37.34   37.56   37.64   37.99   37.71   37.44
      36.87
  3 Harrison, Jennifer        44 Elgin Blue Wave-21  20:30.00   20:46.95    8  
      33.15   36.56   37.18   37.20   37.29   38.30   38.10   38.10
      37.96   38.05   38.23   38.51   38.55   38.47   38.21   38.32
      38.29   38.01   38.61   38.29   38.08   38.18   37.98   38.17
      37.84   37.81   37.94   38.16   37.90   37.74   36.98   38.56
      36.23
  4 Castle, Amanda H          40 Deerfield Master-21 22:55.54   22:16.93    7  
      36.01   39.20   39.98   40.20   40.29   40.61   40.64   40.71
      40.55   40.44   40.87   40.63   40.42   40.91   41.08   40.52
      40.94   40.18   40.73   40.61   40.56   41.03   41.18   40.93
      40.84   40.99   41.24   40.89   41.50   40.86   40.87   40.87
      39.65
  5 Pajeau, Nichelle J        40 Evanston-21         22:45.00   23:11.24    6  
      36.08   39.81   40.71   41.19   41.75   41.73   41.94   42.62
      42.34   42.41   42.78   42.83   42.95   42.64   42.98   42.44
      42.33   42.60   42.87   42.98   42.95   42.64   42.66   42.17
      42.59   42.81   42.87   43.42   43.36   43.09   42.68   41.91
      40.11
  6 De La Cruz, Beth          43 Naperville Waves-21 26:00.00   24:38.52    5  
      36.35   42.67   44.34   44.14   44.13   44.08   44.18   45.03
      45.30   47.18   46.78   45.61   45.97   44.90   45.15   45.26
      46.23   44.53   45.65   45.63   46.24   44.62   45.46   45.24
      45.33   45.00   45.62   45.68   46.29   45.11   44.32   44.14
      42.36
  7 Battalini-Mele, Lara M    43 Lakeshore Sport-21  23:58.30   24:47.93    4  
      37.60   41.04   43.85   44.47   44.65   45.18   45.64   45.86
      45.55   45.38   45.74   45.41   45.39   45.90   46.08   45.73
      45.84   45.61   45.43   45.54   45.91   45.33   45.54   46.11
      45.90   45.99   44.98   45.56   46.04   45.44   44.97   45.66
      44.61
  8 Ruo, Bernice              41 Evanston-21         27:00.00   26:30.22    3  
      40.08   46.71   47.37   48.48   49.01   47.85   49.33   48.85
      49.55   48.77   47.86   49.22   48.45   49.87   49.03   48.96
      49.50   49.24   48.40   48.60   48.55   49.34   48.70   50.05
      48.71   48.67   47.92   48.68   47.82   48.73   47.29   45.85
      44.78
  9 Lord, Tracy L             43 Galter Swedish F-21 29:00.00   28:19.78    2  
      50.20   54.17   52.82   52.51   51.43   51.34   50.18   49.83
      51.42   51.18   50.49   51.90   50.82   51.85   52.35   52.94
      52.65   51.98   51.30   51.86   51.86   51.10   50.68   50.81
      52.11   52.13   51.54   50.97   51.19   51.77   51.79 1:40.61
 10 Reid, Dawn                42 Naperville Waves-21 28:30.00   28:25.47    1  
      44.10   50.03   50.43   50.48   50.44   53.00   51.25   52.02
      52.38   52.75   53.84   52.17   51.22   51.96   52.79   53.80
      52.23   52.37   52.38   53.40   52.85   56.18   54.73   48.42
      52.09   53.10   52.46   51.64   51.22   51.16   50.08   50.88
      47.62
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         44 Elgin Blue Wave-21     32.24      33.16   11  
  2 Reidenga, Lisa B          43 Lincoln-Way-21         35.00      35.32    9  
  3 Gregory, Allison H        41 Naperville Waves-21    38.00      37.05    8  
  4 De La Cruz, Beth          43 Naperville Waves-21    40.01      37.40    7  
  5 Lind, Kim J               40 Naperville Waves-21    40.00      37.98    6  
  6 Janusz, Megan             43 Tri Right-21           43.51      44.19    5  
  7 Massoud, Alexandra C      40 Galter Swedish F-21    46.58      44.41    4  
  8 Lord, Tracy L             43 Galter Swedish F-21  2:00.00      49.91    3  
  9 Chutipong, Jib            41 Naperville Waves-21  1:18.00    1:18.99    2  
 -- Rozga, Agata A            42 Naperville Waves-21    43.97         DQ  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         44 Elgin Blue Wave-21   1:09.47    1:10.50   11  
      34.17   36.33                                                
  2 Reidenga, Lisa B          43 Lincoln-Way-21       1:20.00    1:19.91    9  
      37.94   41.97                                                
  3 Lind, Kim J               40 Naperville Waves-21  1:25.00    1:22.55    8  
      39.19   43.36                                                
  4 Seddon, Jennifer L        40 Joliet Park Dist-21  1:25.23    1:24.75    7  
      40.75   44.00                                                
  5 Battalini-Mele, Lara M    43 Lakeshore Sport-21   1:25.00    1:25.66    6  
      41.08   44.58                                                
  6 Matczynski, Carrie        42 Elgin Blue Wave-21   1:49.00    1:26.62    5  
      41.98   44.64                                                
  7 Walther, Amy L            41 Wisconsin Master-20  1:39.00    1:34.06    4  
      45.96   48.10                                                
  8 Massoud, Alexandra C      40 Galter Swedish F-21  1:41.06    1:38.64    3  
  9 Van Eck, Julianne M       44 Joliet Park Dist-21  3:00.00    1:44.73    2  
      51.02   53.71                                                
 10 Beutel, Liz S             42 Naperville Waves-21  2:00.00    1:47.60    1  
      51.29   56.31                                                
 11 Vaganova, Natalia         40 Academy Bullets-21   2:06.34    2:08.78  
    1:03.46 1:05.32                                                
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         44 Elgin Blue Wave-21   2:29.25    2:33.28   11  
      35.93   39.00   39.78   38.57                                
  2 Matczynski, Carrie        42 Elgin Blue Wave-21   3:45.00    2:53.78    9  
      40.84   43.88   45.60   43.46                                
  3 Jensen, Rebecca           40 Elgin Blue Wave-21   3:45.00    3:24.98    8  
      48.92   51.48   52.36   52.22                                
  4 Massoud, Alexandra C      40 Galter Swedish F-21  4:00.00    3:30.99    7  
      50.82   53.60 1:46.57                                        
  5 Lord, Tracy L             43 Galter Swedish F-21 10:00.00    4:19.40    6  
    1:01.50 1:07.19 1:07.68 1:03.03                                
  6 Vaganova, Natalia         40 Academy Bullets-21   4:26.90    4:21.45    5  
    1:03.80 1:05.85 1:08.52 1:03.28                                
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jennifer L     40 Libertyville Mas-21    37.90      35.59   11  
  2 Pajeau, Nichelle J        40 Evanston-21            36.00      35.84    9  
  3 Kooy, Elizabeth A         44 Chicago Smelts-21      42.00      39.73    8  
  4 Haberstich, Carrie        43 Naperville Waves-21    39.99      40.02    7  
  5 De La Cruz, Beth          43 Naperville Waves-21    42.50      40.92    6  
  6 Lind, Kim J               40 Naperville Waves-21    42.00      41.49    5  
  7 Janusz, Megan             43 Tri Right-21           44.58      43.01    4  
  8 Walther, Amy L            41 Wisconsin Master-20    48.51      51.18    3  
  9 Van Eck, Julianne M       44 Joliet Park Dist-21  1:00.00      52.27    2  
 10 Matczynski, Carrie        42 Elgin Blue Wave-21   1:05.00      52.54    1  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Jennifer L     40 Libertyville Mas-21  1:24.05    1:17.50   11  
      36.52   40.98                                                
  2 Pajeau, Nichelle J        40 Evanston-21          1:17.00    1:18.59    9  
      37.21   41.38                                                
  3 Gregory, Allison H        41 Naperville Waves-21  1:25.00    1:24.78    8  
      40.45   44.33                                                
  4 Kooy, Elizabeth A         44 Chicago Smelts-21    1:26.79    1:27.26    7  
      41.71   45.55                                                
  5 Lind, Kim J               40 Naperville Waves-21  1:29.00    1:30.03    6  
      42.10   47.93                                                
  6 Jensen, Rebecca           40 Elgin Blue Wave-21   1:45.00    1:33.71    5  
      44.61   49.10                                                
  7 Janusz, Megan             43 Tri Right-21         1:39.56    1:37.26    4  
      44.32   52.94                                                
  8 Matczynski, Carrie        42 Elgin Blue Wave-21   2:02.00    1:48.75    3  
  9 Rozga, Agata A            42 Naperville Waves-21  2:00.00    1:50.41    2  
      52.30   58.11                                                
 10 Vaganova, Natalia         40 Academy Bullets-21   1:59.80    2:17.73    1  
    1:04.79 1:12.94                                                
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pajeau, Nichelle J        40 Evanston-21          2:51.00    2:51.71   11  
      38.01   43.11   45.07   45.52                                
  2 Haberstich, Carrie        43 Naperville Waves-21  3:04.99    3:09.29    9  
      43.51   47.02   48.72   50.04                                
  3 Massoud, Alexandra C      40 Galter Swedish F-21  4:15.00    3:48.27    8  
      55.38   59.39   57.74   55.76                                
  4 Matczynski, Carrie        42 Elgin Blue Wave-21   4:14.00    3:55.80    7  
      54.10   58.92 1:01.42 1:01.36                                
  5 Vaganova, Natalia         40 Academy Bullets-21   4:19.53    4:49.38    6  
    1:07.26 1:14.01 1:14.19 1:13.92                                
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna A        43 Elgin Blue Wave-21     30.00      29.66   11  
  2 Kooy, Elizabeth A         44 Chicago Smelts-21      37.00      32.48    9  
  3 Cimilluca, Krista         44 Elgin Blue Wave-21     32.70      33.98    8  
  4 De La Cruz, Beth          43 Naperville Waves-21    35.51      34.07    7  
  5 Gillen, Kami              41 Glenbrook-21           35.00      34.26    6  
  6 Nagel, Lynne R            43 Glenbrook-21           34.78      34.49    5  
  7 Atkins, Cheryl            40 Elgin Blue Wave-21     35.00      34.65    4  
  8 Reidenga, Lisa B          43 Lincoln-Way-21         34.00      34.86    3  
  9 Lind, Kim J               40 Naperville Waves-21    36.15      35.90    2  
 10 Janusz, Megan             43 Tri Right-21           40.37      39.52    1  
 11 Lord, Tracy L             43 Galter Swedish F-21  2:00.00      48.16  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna A        43 Elgin Blue Wave-21   1:06.00    1:06.43   11  
      31.68   34.75                                                
  2 Pajeau, Nichelle J        40 Evanston-21          1:15.00    1:16.84    9  
      34.68   42.16                                                
  3 Kooy, Elizabeth A         44 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:18.41    8  
      36.04   42.37                                                
  4 Jensen, Rebecca           40 Elgin Blue Wave-21   1:45.00    1:32.23    7  
      43.66   48.57                                                
  5 Lord, Tracy L             43 Galter Swedish F-21  2:00.00    1:53.73    6  
      53.00 1:00.73                                                
  6 Vaganova, Natalia         40 Academy Bullets-21   1:57.22    2:13.62    5  
      58.51 1:15.11                                                
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kooy, Elizabeth A         44 Chicago Smelts-21    2:55.03    2:50.01   11  
      37.35   43.38   45.09   44.19                                
  2 Smolinski, Carrie A       40 Naperville Waves-21  3:35.56    3:26.77    9  
      44.82   51.99   55.22   54.74                                
  3 Lord, Tracy L             43 Galter Swedish F-21  8:00.00    4:03.53    8  
      55.15 1:01.43 1:03.23 1:03.72                                
  4 Vaganova, Natalia         40 Academy Bullets-21   4:15.45    4:33.22    7  
    1:01.36 1:09.87 1:12.48 1:09.51                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna A        43 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:08.69   11  
      31.27   37.42                                                
  2 Nagel, Lynne R            43 Glenbrook-21         1:15.22    1:13.85    9  
      36.66   37.19                                                
  3 Pajeau, Nichelle J        40 Evanston-21          1:15.00    1:15.31    8  
      35.90   39.41                                                
  4 Gregory, Allison H        41 Naperville Waves-21  1:18.00    1:15.81    7  
      35.12   40.69                                                
  5 De La Cruz, Beth          43 Naperville Waves-21  1:24.18    1:17.15    6  
      35.75   41.40                                                
  6 Jensen, Rebecca           40 Elgin Blue Wave-21   1:35.00    1:20.15    5  
      35.81   44.34                                                
  7 Reidenga, Lisa B          43 Lincoln-Way-21       1:20.00    1:20.88    4  
      37.15   43.73                                                
  8 Lind, Kim J               40 Naperville Waves-21  1:23.00    1:22.07    3  
      37.98   44.09                                                
  9 Atkins, Cheryl            40 Elgin Blue Wave-21   1:22.00    1:22.08    2  
      37.61   44.47                                                
 10 Schultz, Tamara           41 Naperville Waves-21  1:30.00    1:23.43    1  
      39.89   43.54                                                
 11 Matczynski, Carrie        42 Elgin Blue Wave-21   1:51.00    1:32.41  
      42.17   50.24                                                
 12 Kaplan, Jamie             42 Lakeshore Sport-21   1:40.00    1:32.55  
 13 Janusz, Megan             43 Tri Right-21         1:32.70    1:33.44  
      42.12   51.32                                                
 14 Massoud, Alexandra C      40 Galter Swedish F-21  1:39.89    1:34.94  
      45.75   49.19                                                
 15 Rozga, Agata A            42 Naperville Waves-21  2:00.00    1:37.40  
      45.98   51.42                                                
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutkowski, Jenna A        43 Elgin Blue Wave-21   2:30.00    2:30.49   11  
      32.01   38.58   45.76   34.14                                
  2 Kooy, Elizabeth A         44 Chicago Smelts-21    2:44.00    2:39.23    9  
      34.78   39.85   47.35   37.25                                
  3 Pajeau, Nichelle J        40 Evanston-21          2:40.00    2:42.78    8  
      35.13   45.30   43.95   38.40                                
  4 Smolinski, Carrie A       40 Naperville Waves-21  2:59.42    2:53.33    7  
      38.75   47.71   49.91   36.96                                
  5 Haberstich, Carrie        43 Naperville Waves-21  2:49.99    2:55.52    6  
      38.53   45.86   49.16   41.97                                
  6 De La Cruz, Beth          43 Naperville Waves-21  3:00.01    2:56.72    5  
      36.88   47.82   53.61   38.41                                
  7 Atkins, Cheryl            40 Elgin Blue Wave-21   3:12.00    3:14.04    4  
      37.97   51.54   58.31   46.22                                
  8 Ruo, Bernice              41 Evanston-21          3:15.00    3:19.45    3  
      42.45   52.27   57.19   47.54                                
  9 Massoud, Alexandra C      40 Galter Swedish F-21  3:30.00    3:28.55    2  
      50.02   54.08 1:44.45                                        
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kooy, Elizabeth A         44 Chicago Smelts-21    5:45.00    5:37.89   11  
      36.80   44.43   41.77   43.64   47.16   48.98   37.65   37.46
  2 Pajeau, Nichelle J        40 Evanston-21          5:45.00    5:45.44    9  
      36.89   43.39   47.36   47.80   43.93   46.13   40.98   38.96
  3 De La Cruz, Beth          43 Naperville Waves-21  6:45.00    6:36.46    8  
      40.27   52.49   50.30   55.44   54.18   56.64   49.28   37.86
  4 Vaganova, Natalia         40 Academy Bullets-21   8:26.48    8:59.70    7  
    1:00.61 1:11.93 1:09.01 1:10.20 1:13.89 1:12.47 1:02.04   59.55
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             49 Rock River-21          29.00      28.65   11  
  2 Hogan, Linda              45 Lakeshore Sport-21     30.23      30.21    9  
  3 Shanks, Erin              45 Naperville Waves-21    29.60      30.30    8  
  4 Kolbe, Beth               46 Naperville Waves-21    29.13      30.35    7  
  5 Carey, Meg                49 Naperville Waves-21    35.99      33.96    6  
  6 Quinn, Janis M            49 Naperville Waves-21    35.36      39.05    5  
  7 Schraith, Julie           45 Galter Swedish F-21    40.00      39.74    4  
  8 Kozlowski, Katherine      45 Naperville Waves-21    38.00      40.49    3  
  9 Venter, Liezel            45 Naperville Waves-21    42.00      41.30    2  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sands, Liz                46 Lincoln-Way-21       1:03.80    1:01.40   11  
      29.28   32.12                                                
  2 Pawluk, Roxie             49 Rock River-21        1:03.70    1:03.64    9  
      29.77   33.87                                                
  3 Hogan, Linda              45 Lakeshore Sport-21   1:08.01    1:07.56    8  
      32.81   34.75                                                
  4 Sims, Michelle            45 Naperville Waves-21  1:11.00    1:09.92    7  
      32.83   37.09                                                
  5 Carey, Meg                49 Naperville Waves-21  1:19.99    1:19.59    6  
      37.65   41.94                                                
  6 Quinn, Janis M            49 Naperville Waves-21  1:18.46    1:22.19    5  
      37.85   44.34                                                
  7 Patnode, Susan E          48 Elgin Blue Wave-21   1:22.00    1:27.23    4  
      40.60   46.63                                                
  8 Schraith, Julie           45 Galter Swedish F-21  1:35.03    1:30.79    3  
      41.73   49.06                                                
  9 Sepulveda, Migdalia       47 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:31.72    2  
      43.81   47.91                                                
 10 Kristl, Eileen            45 Galter Swedish F-21  1:33.00    1:32.74    1  
      43.55   49.19                                                
 11 Marks, Christy Z          48 Glenbrook-21         1:34.00    1:34.79  
      43.59   51.20                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sands, Liz                46 Lincoln-Way-21       2:18.52    2:13.78   11  
      30.55   33.53   35.07   34.63                                
  2 Shanks, Erin              45 Naperville Waves-21  2:23.90    2:18.21    9  
      31.01   34.58   36.38   36.24                                
  3 Pawluk, Roxie             49 Rock River-21        2:20.00    2:23.40    8  
      32.68   36.48   36.73   37.51                                
  4 Hogan, Linda              45 Lakeshore Sport-21   2:35.02    2:36.31    7  
      37.46   40.18   40.32   38.35                                
  5 Moss, Debbie              48 Lakeshore Sport-21   2:37.00    2:38.87    6  
      36.91   40.50   41.81   39.65                                
  6 Quinn, Janis M            49 Naperville Waves-21  2:53.64    3:04.60    5  
      41.10   45.34   48.04   50.12                                
  7 Kristl, Eileen            45 Galter Swedish F-21  4:00.00    3:29.69    4  
      47.47   52.84   54.69   54.69                                
  8 Venter, Liezel            45 Naperville Waves-21  3:15.00    3:38.82    3  
      47.64   51.99 1:59.19                                        
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sands, Liz                46 Lincoln-Way-21       6:05.95    5:55.40   11  
       4.02   36.31   35.84 4:39.23                                
  2 Giles-Ott, Ruth           46 Chicago Smelts-21    7:18.20    7:09.38    9  
      36.04   41.67   43.17   45.30   44.14   44.83   44.41   44.85
      43.68   41.29                                                
  3 Saylor, Heather W         48 Naperville Waves-21  7:25.00    8:00.90    8  
      39.03   41.90   43.94   46.75   47.89   52.82   51.39   54.21
      50.93   52.04                                                
  4 Quinn, Janis M            49 Naperville Waves-21  8:27.00    8:11.90    7  
      45.27   47.22   49.12   50.35   49.65   50.00   50.39   50.50
      50.10   49.30                                                
  5 Marks, Christy Z          48 Glenbrook-21         9:25.00    9:03.99    6  
      50.53   53.14   55.10   56.15   55.83   55.37   54.79   56.55
    1:46.53                                                        
  6 Venter, Liezel            45 Naperville Waves-21 10:00.00    9:26.29    5  
      47.84   55.87 2:57.83                                 1:53.63
      56.21                                                        
  7 Kristl, Eileen            45 Galter Swedish F-21 12:00.00    9:52.06    4  
      51.40   57.76   58.90 1:02.24 1:02.02 1:02.94 1:02.16 1:01.56
      58.54   54.54                                                
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sands, Liz                46 Lincoln-Way-21      21:07.74   19:59.65   11  
      32.99   36.17   36.38   36.74   36.63   36.56   36.60   36.41
      36.37   36.59   36.78   36.91   36.80   37.10   36.95   36.62
      37.07   36.67   36.65   36.77   36.54   36.24   36.09   36.11
      36.41   36.29   36.66   36.51   35.77   36.22   36.10   35.80
      35.15
  2 Giles-Ott, Ruth           46 Chicago Smelts-21   24:51.82   24:21.87    9  
      37.72   42.31   43.77   43.92   44.03   45.50   45.17   44.86
      44.47   44.43   44.77   45.12   44.79   44.46   44.68   44.70
      44.71   44.57   44.48   44.60   45.19   44.58   45.43   44.26
      45.46   44.48   45.34   43.84   45.21   44.39   44.35   43.98
      42.30
  3 Weeks, Kim E              49 Naperville Waves-21 28:00.00   26:10.24    8  
      41.48   44.57   46.79   47.56   47.69   48.21   48.02   48.47
      48.10   48.25   48.14   47.83   48.13   47.98   48.26   47.98
      47.72   47.90   47.55   48.12   47.59   48.11   47.97   47.72
      47.78   48.15   48.06   48.46   48.74   48.49   48.07   47.44
      44.91
  4 Saylor, Heather W         48 Naperville Waves-21 26:10.00   26:45.99    7  
      38.99   42.67   44.73   45.14   46.35   46.29   52.54   46.58
      51.46   47.23   51.10   48.68   53.23   49.94   52.15   49.52
      47.69   53.26   47.48   52.77   47.19   52.28   48.64   53.74
      47.54   47.68   52.42   49.16   51.92   48.69   47.01   46.62
      45.30
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shanks, Erin              45 Naperville Waves-21    37.20      36.80   11  
  2 Giles-Ott, Ruth           46 Chicago Smelts-21      38.59      38.10    9  
  3 Kolbe, Beth               46 Naperville Waves-21    41.00      38.75    8  
  4 Carey, Meg                49 Naperville Waves-21    41.99      39.89    7  
  5 McBride, Jennifer         46 Galter Swedish F-21    55.00      42.43    6  
  6 Schraith, Julie           45 Galter Swedish F-21    54.00      48.73    5  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conneely, Kristin D       49 UC21-21              1:22.00    1:19.67   11  
      38.41   41.26                                                
  2 Giles-Ott, Ruth           46 Chicago Smelts-21    1:21.05    1:21.93    9  
      39.51   42.42                                                
  3 Saylor, Heather W         48 Naperville Waves-21  1:32.00    1:26.01    8  
      42.73   43.28                                                
  4 Pawluk, Roxie             49 Rock River-21        1:27.00    1:27.31    7  
      43.59   43.72                                                
  5 Carey, Meg                49 Naperville Waves-21  1:25.99    1:31.97    6  
      44.50   47.47                                                
  6 Schraith, Julie           45 Galter Swedish F-21  1:46.42    1:50.17    5  
      51.36   58.81                                                
  7 Sepulveda, Migdalia       47 Elgin Blue Wave-21   2:03.00    1:53.90    4  
      53.38 1:00.52                                                
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sands, Liz                46 Lincoln-Way-21       2:39.40    2:35.82   11  
      36.67   39.50   40.07   39.58                                
  2 Giles-Ott, Ruth           46 Chicago Smelts-21    2:59.36    2:58.16    9  
      41.09   46.35   46.40   44.32                                
  3 Saylor, Heather W         48 Naperville Waves-21  3:25.00    3:10.43    8  
      44.72   47.62   49.36   48.73                                
  4 Hunt, Amanda              45 Chicago Smelts-21    4:00.00    3:40.04    7  
      53.93   58.20   54.21   53.70                                
  5 Schraith, Julie           45 Galter Swedish F-21  3:50.00    3:59.57    6  
      54.60 1:02.73 1:02.49   59.75                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conneely, Kristin D       49 UC21-21                42.00      39.23   11  
  2 Hogan, Linda              45 Lakeshore Sport-21     40.00      39.81    9  
  3 Patnode, Susan E          48 Elgin Blue Wave-21     44.00      47.03    8  
  4 Sepulveda, Migdalia       47 Elgin Blue Wave-21   1:02.22      57.52    7  
  5 Venter, Liezel            45 Naperville Waves-21  1:05.00      58.75    6  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             49 Rock River-21        1:24.00    1:23.71   11  
      39.96   43.75                                                
  2 Hogan, Linda              45 Lakeshore Sport-21   1:25.23    1:26.06    9  
      43.23   42.83                                                
  3 Moss, Debbie              48 Lakeshore Sport-21   1:38.00    1:30.61    8  
      44.13   46.48                                                
  4 Hunt, Amanda              45 Chicago Smelts-21    1:50.00    1:40.53    7  
      49.09   51.44                                                
  5 Kozlowski, Katherine      45 Naperville Waves-21  1:45.00    1:43.53    6  
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pawluk, Roxie             49 Rock River-21        3:08.00    3:03.66   11  
      42.41   47.08   47.67   46.50                                
  2 Hogan, Linda              45 Lakeshore Sport-21   3:12.00    3:10.88    9  
      45.59   50.61 1:34.68                                        
  3 McBride, Jennifer         46 Galter Swedish F-21  4:00.00    3:36.89    8  
      48.85   54.52   57.06   56.46                                
  4 Patnode, Susan E          48 Elgin Blue Wave-21   3:30.00    3:39.51    7  
      48.40   56.32   59.86   54.93                                
  5 Giles-Ott, Ruth           46 Chicago Smelts-21    3:43.33    3:44.85    6  
      50.77 1:00.08   57.89   56.11                                
 -- Sands, Liz                46 Lincoln-Way-21       2:56.16         DQ  
      38.22   42.52   43.86   44.18                                
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, Michelle            45 Naperville Waves-21    36.30      35.33   11  
  2 Conneely, Kristin D       49 UC21-21                37.50      35.61    9  
  3 Hogan, Linda              45 Lakeshore Sport-21     36.00      37.22    8  
  4 McBride, Jennifer         46 Galter Swedish F-21    55.00      41.92    7  
  5 Carey, Meg                49 Naperville Waves-21    40.99      42.25    6  
  6 Patnode, Susan E          48 Elgin Blue Wave-21     45.00      46.45    5  
  7 Sepulveda, Migdalia       47 Elgin Blue Wave-21     59.34      53.79    4  
  8 Kristl, Eileen            45 Galter Swedish F-21    55.63      56.16    3  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           46 Chicago Smelts-21    1:40.42    1:33.85   11  
      42.08   51.77                                                
  2 McBride, Jennifer         46 Galter Swedish F-21  1:45.00    1:37.85    9  
      44.83   53.02                                                
  3 Hunt, Amanda              45 Chicago Smelts-21    2:00.00    1:49.13    8  
  4 Kristl, Eileen            45 Galter Swedish F-21  2:13.23    2:11.51    7  
      58.61 1:12.90                                                
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           46 Chicago Smelts-21    3:38.13    3:30.55   11  
      47.66   53.25   55.84   53.80                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sands, Liz                46 Lincoln-Way-21       1:12.45    1:11.24   11  
      33.18   38.06                                                
  2 Hogan, Linda              45 Lakeshore Sport-21   1:21.01    1:19.26    9  
      38.45   40.81                                                
  3 Moss, Debbie              48 Lakeshore Sport-21   1:30.00    1:23.88    8  
      40.56   43.32                                                
  4 McBride, Jennifer         46 Galter Swedish F-21  1:45.00    1:32.17    7  
      43.37   48.80                                                
  5 Carey, Meg                49 Naperville Waves-21  1:25.99    1:32.47    6  
      41.94   50.53                                                
  6 Kozlowski, Katherine      45 Naperville Waves-21  1:52.00    1:45.84    5  
      52.92   52.92                                                
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sands, Liz                46 Lincoln-Way-21       2:36.16    2:31.81   11  
      33.03   39.75   44.53   34.50                                
  2 McBride, Jennifer         46 Galter Swedish F-21  3:00.00    3:23.15    9  
      43.54   52.85   57.95   48.81                                
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sands, Liz                46 Lincoln-Way-21       5:30.08    5:17.82   11  
      33.25   39.11   41.92   41.59   44.99   45.34   36.26   35.36
  2 Giles-Ott, Ruth           46 Chicago Smelts-21    6:29.31    6:39.10    9  
      43.77   54.85   46.50   45.52 1:03.54 1:00.25   43.18   41.49
  3 Saylor, Heather W         48 Naperville Waves-21  7:22.00    7:03.52    8  
      43.16   49.81   53.61   56.59 1:01.06 1:01.19   49.63   48.47
  4 Hunt, Amanda              45 Chicago Smelts-21    7:45.00    7:05.88    7  
      51.54   57.36   56.56   56.96   55.36   55.06   46.57   46.47
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz J           50 Naperville Waves-21    26.00      25.99   11  
  2 Kafka, Heidi              52 Chicago Smelts-21      26.71      26.56    9  
  3 Pletch, Mary              51 Wellness Center-21     27.03      27.02    8  
  4 Ruble, Amy H              52 Naperville Waves-21    29.00      29.01    7  
  5 Roose, Lynn R             51 Wellness Center-21     29.63      29.64    6  
  6 Scanlan, Susan            51 Blue Marlins-21        30.16      29.84    5  
  7 Schlau, Tammy J           50 Elgin Blue Wave-21     39.17      30.94    4  
  8 Boswell, Lynn D           54 Naperville Waves-21    31.00      31.59    3  
  9 Schwartz, Lisa            51 Deerfield Master-21    31.50      31.78    2  
 10 Heymann, Shari            54 Deerfield Master-21    33.00      32.34    1  
 11 Welker, Susan B           53 Naperville Waves-21    32.00      32.49  
 12 Albano, Terrie            52 Galter Swedish F-21    33.26      33.21  
 13 Pulte, Noreen C           52 Evanston-21            34.00      33.32  
 14 Gallehugh, Margaret       52 Naperville Waves-21    45.00      34.92  
 15 Mahoney, Rita M           53 Naperville Waves-21    34.95      35.34  
 16 Padron, Tracey E          51 Elgin Blue Wave-21     44.45      44.15  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 Chicago Smelts-21      58.87      58.09   11  
      27.96   30.13                                                
  2 Pletch, Mary              51 Wellness Center-21     59.90      59.67    9  
      28.64   31.03                                                
  3 Zahorik, Barbara T        51 Fossil Fish-21       1:02.50    1:02.79    8  
      30.27   32.52                                                
  4 Roose, Lynn R             51 Wellness Center-21   1:05.86    1:05.61    7  
      31.22   34.39                                                
  5 Kakacek, Trina            54 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:11.49    6  
      34.30   37.19                                                
  6 Bossert-Hartman, Carol    54 Chicago Smelts-21    1:16.56    1:15.45    5  
      36.54   38.91                                                
  7 Susedik, Cindy            53 Elgin Blue Wave-21   1:17.74    1:17.75    4  
      37.24   40.51                                                
  8 Pulte, Noreen C           52 Evanston-21          1:24.00    1:20.36    3  
      37.29   43.07                                                
  9 Schlau, Tammy J           50 Elgin Blue Wave-21   1:30.83    1:26.24    2  
      40.10   46.14                                                
 10 Patterson, Cheryl         52 Naperville Waves-21  1:33.00    1:33.84    1  
      45.54   48.30                                                
 11 Padron, Tracey E          51 Elgin Blue Wave-21   1:39.44    1:39.15  
 12 Jones, Debby              54 Elgin Blue Wave-21   1:35.14    1:39.30  
      45.86   53.44                                                
 13 Villarreal, Sonia         54 Joliet Park Dist-21  2:07.00    2:13.66  
    1:00.34 1:13.32                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz J           50 Naperville Waves-21  2:00.00    2:02.92   11  
      27.92   30.36   31.95   32.69                                
  2 Block, Andrea J           53 Deerfield Master-21       NT    2:07.54    9  
      30.29   32.37   32.55   32.33                                
  3 Kakacek, Trina            54 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:32.88    8  
      35.48   38.51   39.72   39.17                                
  4 Bossert-Hartman, Carol    54 Chicago Smelts-21    2:43.93    2:40.03    7  
      37.02   40.97   42.12   39.92                                
  5 Heymann, Shari            54 Deerfield Master-21  2:47.00    2:46.46    6  
      38.24   41.98 1:26.24                                        
  6 Tonyan, ME                52 Naperville Waves-21  2:45.00    2:49.20    5  
      38.58   42.28   44.06   44.28                                
  7 Gonzales, Janet E         51 Harbor Hurricane-21  2:48.00    2:50.77    4  
      37.66   42.86   45.50   44.75                                
  8 Susedik, Cindy            53 Elgin Blue Wave-21   2:50.62    2:53.24    3  
      39.44   43.89   45.88   44.03                                
  9 Albano, Terrie            52 Galter Swedish F-21  3:01.55    2:57.35    2  
      41.69   45.79   45.81   44.06                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zahorik, Barbara T        51 Fossil Fish-21       6:00.00    5:51.14   11  
      31.37   35.01   36.06   35.89   35.80   35.82   36.11   35.73
      35.24   34.11                                                
  2 Becker, Lisa J            50 Naperville Waves-21  6:30.00    6:20.06    9  
      34.68   38.07   38.76   39.54   39.44   38.93   38.66   38.14
      37.26   36.58                                                
  3 Cleveland, Marcia E       50 Chicago Smelts-21    6:18.99    6:27.93    8  
      29.90   39.42 5:18.61                                        
  4 Kakacek, Trina            54 Chicago Smelts-21    6:45.00    6:44.34    7  
      36.18   39.82   40.77   41.14   40.87   41.33   41.61   40.98
    1:21.64                                                        
  5 Hacker, Sara              50 Naperville Waves-21  6:45.00    6:49.23    6  
      35.19   39.86   40.74   42.21   42.49   42.10   42.34   41.69
      41.94   40.67                                                
  6 Bossert-Hartman, Carol    54 Chicago Smelts-21    7:09.19    7:06.06    5  
      38.66   42.87   43.57   43.76   43.84   43.74   43.64   43.52
      42.40   40.06                                                
  7 Susedik, Cindy            53 Elgin Blue Wave-21   7:30.00    7:42.16    4  
      39.77   44.08   46.70   47.73   47.62   48.35   48.13   48.13
    1:31.65                                                        
  8 Albano, Terrie            52 Galter Swedish F-21  8:06.39    8:18.74    3  
      45.09   50.50   52.17   52.93   52.20   51.28   50.91   48.92
    1:34.74                                                        
  9 Patterson, Cheryl         52 Naperville Waves-21  8:30.00    8:52.25    2  
      49.52   53.31   54.77   54.76   54.18   54.39   53.96   53.63
      52.50   51.23                                                
 10 Donahue, Margaret         53 Naperville Waves-21 10:43.00   10:14.33    1  
      55.67 1:02.81 1:01.85 1:02.05 1:02.54 1:02.72 1:02.75 1:03.45
    1:02.77   57.72                                                
 11 Walsh, Geralynn M         53 Naperville Waves-21 11:25.10   12:04.08  
      57.82 1:12.28 1:11.92 1:16.30 1:12.77 1:13.51 1:16.83 1:16.45
    1:13.31 1:12.89                                                
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zahorik, Barbara T        51 Fossil Fish-21      20:50.00   19:45.81   11  
      32.75   36.06   36.47   36.09   36.24   36.36   36.19   36.45
      36.76   36.63   36.52   36.46   36.41   36.21   36.05   36.31
      36.31   36.01   36.14   35.98   36.07   36.45   35.85   36.05
      36.11   35.70   36.07   35.80   35.89   35.63   35.16   35.31
      33.32
  2 Kafka, Heidi              52 Chicago Smelts-21   21:37.58   20:56.60    9  
      33.85   36.69   37.47   37.76   37.53   37.54   37.51   37.52
      37.97   38.09   38.15   37.97   38.09   39.08   38.18   38.31
      39.14   38.46   38.42   38.48   38.44   38.92   38.54   38.55
      38.52   38.59   38.58   38.72   38.70   38.64   38.34   37.64
      38.21
  3 Becker, Lisa J            50 Naperville Waves-21 21:45.00   21:24.62    8  
      35.12   37.58   38.33   38.61   38.84   39.01   39.15   39.34
      39.29   39.26   39.15   39.33   39.48   39.90   39.72   39.43
      39.61   39.62   39.61   39.20   39.32   39.07   39.22   39.28
      39.08   39.18   39.24   39.01   38.98   38.85   38.09   38.24
      37.48
  4 Kakacek, Trina            54 Chicago Smelts-21   23:00.00   22:40.91    7  
      38.00   40.45   40.57   41.39   41.20   41.51   42.10   41.67
      41.35   41.77   41.41   41.89   41.44   41.68   41.57   41.36
      41.26   41.15   41.68   40.95   41.36   40.95   41.58   41.30
      40.72   41.01   41.50   41.78   41.35   41.38   41.51   41.44
      40.63
  5 Bossert-Hartman, Carol    54 Chicago Smelts-21   24:44.94   23:51.82    6  
      37.74   42.30   43.32   43.10   42.86   42.97   42.98   43.16
      43.54   43.96   43.66   43.85   43.81   43.86   43.63   43.87
      43.73   43.80   43.52   44.06   44.19   43.67   44.16   44.03
      44.03   43.96   43.82   43.64   43.96   43.93   43.68 1:25.03
  6 Perry, Janet              54 Elgin Blue Wave-21  30:00.00   23:53.91    5  
      36.69   41.89   43.45   43.86   44.43   44.66   44.19   44.40
      44.11   43.68   43.32   44.57   44.19   43.94   44.36   43.66
      43.96   43.84   43.82   43.71   43.49   43.28   43.72   43.88
      44.20   44.03   44.05   43.69   44.35   44.11   43.35   42.45
      38.58
  7 Susedik, Cindy            53 Elgin Blue Wave-21  28:30.00   25:15.53    4  
      40.25   43.96   46.27   45.81   46.73   46.36   47.05   47.14
      46.48   46.83   45.83   46.19   45.70   46.20   45.67   46.26
      46.39   45.63   46.61   46.00   46.14   45.92   46.18   46.03
      45.76   46.58   46.33   46.09   46.66   46.78   46.60   45.88
      43.22
  8 Roca-Bey, Maria C         50 Naperville Waves-21 26:00.04   25:27.11    3  
      37.93   43.24   45.86   46.63   46.89   46.40   47.15   47.13
      46.27   47.40   46.70   47.08   47.19   47.84   47.37   48.30
      46.71   45.94   47.40   48.26   46.64   47.57   47.53   46.13
      46.16   46.26   46.10   46.14   46.26   46.02   45.56   46.71
      42.34
  9 Heymann, Shari            54 Deerfield Master-21 26:18.08   26:19.93    2  
      38.98   43.12   45.70   47.23   47.81   47.17   47.15   47.29
      47.03   48.00   48.35   49.47   48.85   48.34   48.22   47.75
      48.01   48.11   48.89   48.90   48.79 1:38.37   49.87        
                              47.76 1:38.52   48.78   48.94   47.48
 10 Rice, Nancy               51 Naperville Waves-21 29:00.00   26:58.79    1  
      43.51   47.41   50.10   50.03   49.51   49.74   49.44   49.93
      49.46   48.90   49.34   48.90   49.08   49.10   49.81   49.71
      49.39   49.46   49.89   49.32   49.46   49.91   49.81   49.94
      49.83   48.72   49.27   49.27   48.63   48.70   48.22   48.75
      46.25
 11 Albano, Terrie            52 Galter Swedish F-21 35:00.00   28:26.14  
      44.77   51.06   53.19   52.69   52.64   52.64   52.23   52.36
      52.35   52.78   53.20   52.33   51.23   53.31   53.59   53.38
      53.72   53.46   52.52   52.27   51.79   52.46   51.19   51.38
      51.31   51.31   51.55   51.74   51.19   51.22   49.60   49.28
      46.40
 12 Xie, Scarlet H            51 Naperville Waves-21 30:00.00   29:37.50  
      47.37   51.15   52.27   53.30   53.25   54.11   54.50   53.97
      54.09   54.94   53.93   54.59   54.57   54.35   52.90   55.46
      54.46   54.57   54.63   53.64   54.58   54.86   54.10   53.85
      55.82   56.69   54.26   54.21   55.09   54.58   54.85   53.23
      49.33
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pletch, Mary              51 Wellness Center-21     31.38      30.82   11  
  2 Cleveland, Marcia E       50 Chicago Smelts-21      33.53      32.83    9  
  3 Dillmann, Liz J           50 Naperville Waves-21    40.00      33.13    8  
  4 Hacker, Sara              50 Naperville Waves-21    34.60      33.35    7  
  5 Scanlan, Susan            51 Blue Marlins-21        35.16      34.41    6  
  6 Schwartz, Lisa            51 Deerfield Master-21    37.40      38.41    5  
  7 Soltys, Kristin           54 Naperville Waves-21    39.00      40.08    4  
  8 Ruble, Amy H              52 Naperville Waves-21    38.00      40.53    3  
  9 Schlau, Tammy J           50 Elgin Blue Wave-21   1:04.00      41.17    2  
 10 Gonzales, Janet E         51 Harbor Hurricane-21    41.00      43.12    1  
 11 Tonyan, ME                52 Naperville Waves-21    45.00      45.79  
 12 Susedik, Cindy            53 Elgin Blue Wave-21     48.30      46.15  
 13 Janus, Alison M           54 Evanston-21            53.00      55.78  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 Chicago Smelts-21    1:08.33    1:06.65   11  
      32.62   34.03                                                
  2 Pletch, Mary              51 Wellness Center-21   1:08.35    1:08.58    9  
      33.29   35.29                                                
  3 Artwick, Jayne            54 SWAM-21              1:16.00    1:13.24    8  
      35.59   37.65                                                
  4 Cleveland, Marcia E       50 Chicago Smelts-21    1:14.64    1:14.75    7  
  5 Scanlan, Susan            51 Blue Marlins-21      1:18.96    1:18.58    6  
      39.48   39.10                                                
  6 Kakacek, Trina            54 Chicago Smelts-21    1:30.00    1:24.88    5  
      42.55   42.33                                                
  7 Welker, Susan B           53 Naperville Waves-21  1:30.00    1:27.99    4  
      43.11   44.88                                                
  8 Schlau, Tammy J           50 Elgin Blue Wave-21   1:52.62    1:58.75    3  
      57.05 1:01.70                                                
  9 Villarreal, Sonia         54 Joliet Park Dist-21  2:05.00    2:26.81    2  
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 Chicago Smelts-21    2:25.61    2:27.15   11  
      34.74   36.62   38.01   37.78                                
  2 Cleveland, Marcia E       50 Chicago Smelts-21    2:40.30    2:38.15    9  
      37.28   40.80   41.45   38.62                                
  3 Hacker, Sara              50 Naperville Waves-21  2:40.70    2:42.78    8  
      38.49   41.79   41.98   40.52                                
  4 Scanlan, Susan            51 Blue Marlins-21      2:51.79    2:49.44    7  
      40.78   43.12   44.22   41.32                                
  5 Kakacek, Trina            54 Chicago Smelts-21    2:58.00    3:03.03    6  
      44.28   46.45   46.14   46.16                                
  6 Perry, Janet              54 Elgin Blue Wave-21   3:40.00    3:18.55    5  
      47.32   50.29   50.94   50.00                                
  7 Gonzales, Janet E         51 Harbor Hurricane-21  3:31.00    3:22.70    4  
      46.74   50.94   53.00   52.02                                
  8 Janus, Alison M           54 Evanston-21          4:10.00    4:15.14    3  
    1:00.55 1:06.02 2:08.57                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 Chicago Smelts-21      36.17      35.73    9  
  2 Hacker, Sara              50 Naperville Waves-21    40.35      37.92    8  
  3 Roose, Lynn R             51 Wellness Center-21     40.22      39.74    7  
  4 Scanlan, Susan            51 Blue Marlins-21        41.78      41.28    6  
  5 Welker, Susan B           53 Naperville Waves-21    41.50      41.54   11  
  6 Susedik, Cindy            53 Elgin Blue Wave-21     44.47      45.29    5  
  7 Schlau, Tammy J           50 Elgin Blue Wave-21     55.03      46.09    4  
  8 Perry, Janet              54 Elgin Blue Wave-21     35.00      47.55    3  
  9 Pulte, Noreen C           52 Evanston-21            46.00      47.85    2  
 10 Mackiewicz, Mary          51 Joliet Park Dist-21    52.99      49.69    1  
 11 Walsh, Geralynn M         53 Naperville Waves-21    51.21      55.92  
 12 Donahue, Margaret         53 Naperville Waves-21  1:09.10      58.93  
 13 Padron, Tracey E          51 Elgin Blue Wave-21   1:00.58    1:02.84  
 -- Reid-Pushka, Patricia     51 Naperville Waves-21    54.10         DQ  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillmann, Liz J           50 Naperville Waves-21  1:24.00    1:16.65   11  
      35.60   41.05                                                
  2 Kafka, Heidi              52 Chicago Smelts-21    1:19.92    1:19.26    9  
      39.20   40.06                                                
  3 Roose, Lynn R             51 Wellness Center-21   1:26.95    1:25.42    8  
      42.09   43.33                                                
  4 Soltys, Kristin           54 Naperville Waves-21  1:24.00    1:26.59    7  
      41.09   45.50                                                
  5 Ruble, Amy H              52 Naperville Waves-21  1:30.00    1:29.72    6  
      41.78   47.94                                                
  6 Susedik, Cindy            53 Elgin Blue Wave-21   1:40.00    1:37.98    5  
      47.77   50.21                                                
  7 Pulte, Noreen C           52 Evanston-21          1:46.00    1:40.09    4  
      47.03   53.06                                                
  8 Perry, Janet              54 Elgin Blue Wave-21   1:55.00    1:41.72    3  
      48.76   52.96                                                
  9 Tonyan, ME                52 Naperville Waves-21  1:42.00    1:43.41    2  
 -- Gonzales, Janet E         51 Harbor Hurricane-21  1:35.00         DQ  
      44.74   51.88                                                
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 Chicago Smelts-21    2:54.90    2:58.94   11  
      41.87   45.72   46.13   45.22                                
  2 Cleveland, Marcia E       50 Chicago Smelts-21    3:34.19    3:18.26    9  
      46.71   49.98   51.53   50.04                                
  3 Welker, Susan B           53 Naperville Waves-21  3:30.00    3:22.09    8  
      46.28   52.20   53.25   50.36                                
  4 Schlau, Tammy J           50 Elgin Blue Wave-21   3:40.74    3:44.83    7  
      50.33   55.87 1:00.38   58.25                                
  5 Perry, Janet              54 Elgin Blue Wave-21   3:30.00    3:52.08    6  
      51.85   57.44 1:02.26 1:00.53                                
  6 Walsh, Geralynn M         53 Naperville Waves-21  4:34.99    4:30.59    5  
      58.57 1:08.35 1:13.00 1:10.67                                
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           53 Deerfield Master-21    29.83      29.44   11  
  2 Hacker, Sara              50 Naperville Waves-21    32.30      31.09    9  
  3 Pletch, Mary              51 Wellness Center-21     31.55      31.69    8  
  4 Scanlan, Susan            51 Blue Marlins-21        32.58      31.92    7  
  5 Roose, Lynn R             51 Wellness Center-21     31.90      32.65    6  
  6 Froehlich, Kathryn        53 Deerfield Master-21    36.00      35.06    5  
  7 Albano, Terrie            52 Galter Swedish F-21    40.16      38.98    4  
  8 Padron, Tracey E          51 Elgin Blue Wave-21     50.00      59.96    3  
  9 Jones, Debby              54 Elgin Blue Wave-21   1:00.03    1:00.91    2  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           53 Deerfield Master-21  1:03.83    1:03.95   11  
      30.28   33.67                                                
  2 Hacker, Sara              50 Naperville Waves-21  1:12.77    1:10.64    9  
      32.39   38.25                                                
  3 Froehlich, Kathryn        53 Deerfield Master-21  1:15.50    1:13.36    8  
      34.45   38.91                                                
  4 Cleveland, Marcia E       50 Chicago Smelts-21    1:14.64    1:15.04    7  
      34.94   40.10                                                
  5 Roose, Lynn R             51 Wellness Center-21   1:17.28    1:15.70    6  
      36.70   39.00                                                
  6 Albano, Terrie            52 Galter Swedish F-21  2:00.00    1:35.16    5  
      46.04   49.12                                                
  7 Perry, Janet              54 Elgin Blue Wave-21   2:15.00    1:44.34    4  
      49.90   54.44                                                
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           53 Deerfield Master-21  2:25.33    2:23.08   11  
      32.45   36.48   37.16   36.99                                
  2 Cleveland, Marcia E       50 Chicago Smelts-21    2:55.55    2:41.07    9  
      35.92   41.77   41.68   41.70                                
  3 Froehlich, Kathryn        53 Deerfield Master-21  2:45.00    2:46.22    8  
      36.77   41.10   44.44   43.91                                
  4 Becker, Lisa J            50 Naperville Waves-21  3:05.00    2:53.93    7  
      38.57   43.25   45.88   46.23                                
  5 Perry, Janet              54 Elgin Blue Wave-21   3:30.00    3:16.07    6  
      41.82   50.73   54.94   48.58                                
  6 Albano, Terrie            52 Galter Swedish F-21  4:00.29    4:01.60    5  
      49.84   58.57 1:06.75 1:06.44                                
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Block, Andrea J           53 Deerfield Master-21  1:10.33    1:08.56   11  
      32.50   36.06                                                
  2 Pletch, Mary              51 Wellness Center-21   1:11.59    1:10.00    9  
      31.70   38.30                                                
  3 Roose, Lynn R             51 Wellness Center-21   1:17.60    1:15.53    8  
      37.03   38.50                                                
  4 Hacker, Sara              50 Naperville Waves-21  1:16.46    1:15.67    7  
      34.07   41.60                                                
  5 Scanlan, Susan            51 Blue Marlins-21      1:16.99    1:15.77    6  
      35.28   40.49                                                
  6 Soltys, Kristin           54 Naperville Waves-21  1:20.00    1:19.65    5  
      37.44   42.21                                                
  7 Schwartz, Lisa            51 Deerfield Master-21  1:19.00    1:21.31    4  
      38.17   43.14                                                
  8 Boswell, Lynn D           54 Naperville Waves-21  1:25.00    1:26.59    3  
      41.73   44.86                                                
  9 Kakacek, Trina            54 Chicago Smelts-21    1:25.00    1:28.21    2  
      42.47   45.74                                                
 10 Mahoney, Rita M           53 Naperville Waves-21  1:31.19    1:29.50    1  
      44.64   44.86                                                
 11 Heymann, Shari            54 Deerfield Master-21  1:37.00    1:31.72  
      44.23   47.49                                                
 12 Tonyan, ME                52 Naperville Waves-21  1:35.00    1:32.24  
      43.87   48.37                                                
 13 Susedik, Cindy            53 Elgin Blue Wave-21   1:30.85    1:34.21  
      47.04   47.17                                                
 14 Gallehugh, Margaret       52 Naperville Waves-21  1:50.00    1:36.28  
      45.51   50.77                                                
 15 Padron, Tracey E          51 Elgin Blue Wave-21   2:07.01    2:09.45  
    1:02.96 1:06.49                                                
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Froehlich, Kathryn        53 Deerfield Master-21  2:45.00    2:42.38   11  
      35.82   41.23   46.93   38.40                                
  2 Hacker, Sara              50 Naperville Waves-21  2:45.00    2:45.00    9  
      33.25   42.67   49.93   39.15                                
  3 Scanlan, Susan            51 Blue Marlins-21      2:48.94    2:47.88    8  
      36.41   43.15   50.71   37.61                                
  4 Roose, Lynn R             51 Wellness Center-21   2:48.85    2:52.63    7  
      36.15   45.04   50.12   41.32                                
  5 Perry, Janet              54 Elgin Blue Wave-21   3:40.00    3:00.04    6  
      40.77   43.04   56.77   39.46                                
  6 Susedik, Cindy            53 Elgin Blue Wave-21   3:20.00    3:25.24    5  
      48.69   56.94   54.49   45.12                                
  7 Albano, Terrie            52 Galter Swedish F-21  3:47.35    3:26.74    4  
      42.85   54.46 1:02.61   46.82                                
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 Chicago Smelts-21    5:37.80    5:27.96   11  
      35.90   41.90   40.78   40.89   47.73   47.39   37.77   35.60
  2 Cleveland, Marcia E       50 Chicago Smelts-21    5:52.18    5:40.77    9  
      36.54   43.24   43.17   42.25   52.43   50.79   37.10   35.25
  3 Froehlich, Kathryn        53 Deerfield Master-21  5:45.00    5:40.78    8  
      36.42   41.82   44.42   42.59   46.66   48.61   40.73   39.53
  4 Perry, Janet              54 Elgin Blue Wave-21   6:30.00    6:49.07    7  
      47.84   55.63   53.29   50.53   54.87   55.09   47.99   43.83
  5 Albano, Terrie            52 Galter Swedish F-21  7:08.53    7:29.86    6  
      47.33   55.35   58.08   56.73 1:05.95 1:08.64   50.32   47.46
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        59 Naperville Waves-21    29.20      29.32   11  
  2 Kuczek, Cheryl J          58 Deerfield Master-21    31.78      29.83    9  
  3 Mcdermott, Ann            56 Galter Swedish F-21    40.00      34.82    8  
  4 Broad, Catherine K        55 Naperville Waves-21    34.44      34.90    7  
  5 Schneeberger, Jill A      59 Elgin Blue Wave-21     39.00      35.15    6  
  6 Ehlebracht, Beverly K     55 Naperville Waves-21    38.00      36.68    5  
  7 Olsen, Kati               59 Evanston-21            39.00      38.16    4  
  8 Ingold, Barbara S         56 Joliet Park Dist-21    44.87      38.23    3  
  9 Peters, Michelle E        55 Galter Swedish F-21    45.00      42.39    2  
 10 Schmitz, Susanne          57 Naperville Waves-21    46.00      42.58    1  
 11 Morosow-Kroma, Marcy      58 Naperville Waves-21    45.57      46.27  
 12 Ogilvie, Connie           55 Naperville Waves-21    45.00      46.63  
 13 Brown, Lesley             55 Naperville Waves-21    47.00      46.69  
 14 Berris, Susan             55 Naperville Waves-21    54.32      46.95  
 15 Fodor, Sarah              58 Evanston-21            48.43      49.18  
 16 Montes, Jane A            59 Galter Swedish F-21    49.59      50.82  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        59 Naperville Waves-21  1:11.30    1:06.99   11  
      32.61   34.38                                                
  2 Kuczek, Cheryl J          58 Deerfield Master-21  1:09.00    1:10.78    9  
  3 Emmrich, Ann C            57 Joliet Park Dist-21  1:16.50    1:12.26    8  
      33.67   38.59                                                
  4 Roderer, Kathy M          59 Northwestern-21      1:17.00    1:17.13    6.5
      35.95   41.18                                                
  4 Schneeberger, Jill A      59 Elgin Blue Wave-21   1:23.00    1:17.13    6.5
  6 Conley, Nancy             57 Naperville Waves-21  1:19.00    1:17.78    5  
      36.91   40.87                                                
  7 Moore, Mary               58 Lincoln-Way-21       1:20.00    1:19.86    4  
      38.32   41.54                                                
  8 Scherer, Beth             55 Blue Marlins-21      1:25.00    1:25.20    3  
      40.31   44.89                                                
  9 Delanois, Barbara         59 Chicago Smelts-21    1:28.00    1:26.18    2  
      39.99   46.19                                                
 10 Ingold, Barbara S         56 Joliet Park Dist-21  1:48.04    1:29.17    1  
      42.58   46.59                                                
 11 Schmitz, Susanne          57 Naperville Waves-21  1:46.00    1:33.64  
      43.67   49.97                                                
 12 Grasso, Karla             57 Glenbrook-21         1:45.00    1:42.58  
      45.09   57.49                                                
 13 Berris, Susan             55 Naperville Waves-21  2:00.01    1:47.42  
      49.62   57.80                                                
 14 Morosow-Kroma, Marcy      58 Naperville Waves-21  1:47.14    1:48.37  
      49.40   58.97                                                
 15 Becker, Aliza C           56 Galter Swedish F-21  1:51.57    1:51.28  
 16 Montes, Jane A            59 Galter Swedish F-21  1:54.80    1:52.59  
      54.70   57.89                                                
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Christine       56 Naperville Waves-21  2:35.00    2:31.99   11  
      35.24   38.41   39.90   38.44                                
  2 Graber, Mary Kay M        59 Naperville Waves-21  2:35.50    2:36.62    9  
      36.98   40.87   41.03   37.74                                
  3 Novotny, Alice M          56 Naperville Waves-21  2:45.00    2:47.51    8  
      38.31   42.63   44.04   42.53                                
  4 Schneeberger, Jill A      59 Elgin Blue Wave-21   2:50.00    2:48.52    7  
      38.77   42.88 1:26.87                                        
  5 Roderer, Kathy M          59 Northwestern-21      3:03.00    2:52.77    6  
      39.73   45.06   45.95   42.03                                
  6 Ehlebracht, Beverly K     55 Naperville Waves-21  3:00.00    2:53.61    5  
      38.25   43.62   46.31   45.43                                
  7 Gortowski, Debbie A       58 Rock River-21        2:55.00    2:55.25    4  
      41.13   44.75   45.52   43.85                                
  8 Delanois, Barbara         59 Chicago Smelts-21    3:15.00    3:11.65    3  
      42.09   48.03   52.18   49.35                                
  9 Brown, Lesley             55 Naperville Waves-21  5:00.00    3:32.49    2  
      49.27   53.78   55.19   54.25                                
 10 Peters, Michelle E        55 Galter Swedish F-21  3:31.37    3:33.86    1  
      47.49   53.08   57.35   55.94                                
 11 Lisy, Cheryl L            56 Joliet Park Dist-21  3:35.72    3:34.92  
      48.70   55.64   56.49   54.09                                
 12 Ogilvie, Connie           55 Naperville Waves-21  4:20.00    3:46.10  
      51.06 2:55.04                                                
 13 Grasso, Karla             57 Glenbrook-21         4:04.00    3:49.97  
      50.70   58.74 1:01.69   58.84                                
 14 Berris, Susan             55 Naperville Waves-21  4:00.00    3:55.62  
      50.24   57.85 1:04.66 1:02.87                                
 15 Morosow-Kroma, Marcy      58 Naperville Waves-21  4:03.08    3:56.84  
      51.27   58.24 1:05.61 1:01.72                                
 16 Montes, Jane A            59 Galter Swedish F-21  4:32.94    4:23.18  
      57.87 1:07.62 1:12.63 1:05.06                                
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Christine       56 Naperville Waves-21  6:50.00    6:47.87   11  
      35.98   39.43   41.00   41.99   41.86   41.37   42.64   42.23
      41.71   39.66                                                
  2 Schneeberger, Jill A      59 Elgin Blue Wave-21   7:25.00    7:21.39    9  
      39.20   44.25   45.30   44.65   44.62   45.22   45.02   45.13
      45.06   42.94                                                
  3 Gortowski, Debbie A       58 Rock River-21        7:30.00    7:36.36    8  
      42.06   45.10   46.39   46.80   45.75   46.78   46.35   46.26
      45.88   44.99                                                
  4 Moore, Mary               58 Lincoln-Way-21       7:50.00    7:47.66    7  
      42.25   45.21   47.25   47.58   48.03   48.17   48.37   48.11
      47.53   45.16                                                
  5 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21       8:00.00    7:53.63    6  
      40.17   45.67   48.05   48.11   48.48   49.49   49.23   48.95
      48.05   47.43                                                
  6 Delanois, Barbara         59 Chicago Smelts-21    8:30.00    8:29.17    5  
      43.61   49.34   53.34   51.73   51.07   53.02   53.60   50.33
      53.79   49.34                                                
  7 Lisy, Cheryl L            56 Joliet Park Dist-21  9:34.43    9:07.83    4  
      49.42   54.11   54.68   56.01   56.49   56.90   56.45   55.36
      55.29   53.12                                                
  8 Peters, Michelle E        55 Galter Swedish F-21 10:00.00    9:28.08    3  
      48.52   54.28   56.73   57.97   59.34   58.22   58.52   59.33
      59.32   55.85                                                
  9 Becker, Aliza C           56 Galter Swedish F-21 10:59.42   11:00.17    2  
      55.32 1:05.20 1:05.74 1:06.67 1:08.45 1:07.45 1:08.81 1:09.56
    2:12.97                                                        
 10 Montes, Jane A            59 Galter Swedish F-21 12:20.19   11:05.41    1  
      59.94 1:03.30 1:06.84 1:06.71 1:07.96 1:09.00 1:11.63 1:09.82
    2:10.21                                                        
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Christine       56 Naperville Waves-21 25:20.00   23:15.16   11  
      35.68   39.31   40.75   42.34   41.75   41.75   41.69   41.53
      42.07   42.61   41.97   41.95   42.73   42.62   42.42   41.93
      42.82   42.29   42.71   42.63   42.68   42.81   43.78   43.09
      42.37   42.73   43.28   44.25 1:27.95                   43.31
      41.37
  2 Novotny, Alice M          56 Naperville Waves-21 25:00.00   23:24.75    9  
      41.10   42.26   43.46   43.26   43.50   43.79   43.87   44.09
      43.79   43.89   44.42   43.44   43.77   44.29   44.00   43.62
      44.09   43.75   44.44   44.05   44.37   44.28   44.36   44.28
      44.17   43.93   44.93   44.14   44.42   44.23   44.31   44.45
  3 Schneeberger, Jill A      59 Elgin Blue Wave-21  25:45.00   24:27.86    8  
      39.03   42.86   44.02   44.21   44.00   44.24   43.86   43.90
      44.34   44.59   44.65   44.53   44.64   44.48   45.21   45.01
      44.36   45.07   44.44   44.62   44.86   44.64   44.37   44.51
      45.14   44.79   44.49   45.44   45.00   44.58   45.26   44.53
      48.19
  4 Gortowski, Debbie A       58 Rock River-21       25:10.00   25:42.91    7  
      42.00   45.76   46.26   46.76   47.20   46.63   46.65   47.33
      46.78   47.04   46.65   47.11   46.78   46.09   47.29   46.83
      46.86   47.25   47.01   46.14   47.74   47.72   46.04   46.74
      47.66   46.91   47.75   46.97   47.46   47.20   47.78   46.58
      45.94
  5 Broad, Catherine K        55 Naperville Waves-21 28:01.00   25:53.14    6  
      40.04   44.96   46.60   47.75   48.42   48.11   47.89   47.00
      47.60   47.81   47.10   46.81   47.01   47.35   47.62   47.48
      47.29   47.38   47.79   47.38   47.57   47.42   47.38   48.57
      48.45   47.36   48.17   47.60   47.83   46.52   46.44   46.21
      44.23
  6 Moore, Mary               58 Lincoln-Way-21      26:29.10   26:13.19    5  
      40.87   45.81   47.27   48.00   47.97   48.03   48.21   48.61
      48.91   48.98   48.75   48.31   47.98   48.24   47.86   47.35
      47.58   48.01   47.70   47.67   48.26   47.91   47.93   47.66
      47.49   47.64   47.64   47.79   48.12   48.72   48.41   48.31
      45.20
  7 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21      28:00.00   26:40.94    4  
      39.80   44.51   47.87   47.83   48.32   48.14   48.20   48.86
      48.87   48.96   49.12   48.53   48.85   49.51   48.71   49.79
      48.26   49.42   48.46   48.80   49.03   48.84   49.43   48.99
      49.45   49.74   50.08   49.64   49.18   49.86   50.27   48.79
      46.83
  8 Peters, Michelle E        55 Galter Swedish F-21 32:56.50   31:28.28    3  
      49.98   54.56   56.65   55.87   57.45   56.56   55.81   58.33
      58.21   57.01   56.61   57.11   57.40   57.80   58.26   58.40
      57.52   56.62   58.35 1:02.35   56.89   57.64   57.47   57.43
      57.64   57.59   59.44   58.47   58.62   57.15   57.51   57.34
      54.24
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Sharon E          55 UC21-21                36.86      35.68   11  
  2 Emmrich, Ann C            57 Joliet Park Dist-21    41.85      38.21    9  
  3 Conley, Nancy             57 Naperville Waves-21    43.00      40.45    8  
  4 Delanois, Barbara         59 Chicago Smelts-21      43.00      43.51    7  
  5 Olsen, Kati               59 Evanston-21            49.00      45.81    6  
  6 Dougan, Barbara T         58 Naperville Waves-21    48.00      46.30    5  
  7 Ingold, Barbara S         56 Joliet Park Dist-21    53.55      47.30    4  
  8 Shufeldt, Barbara A       57 Naperville Waves-21    55.00      47.79    3  
  9 Kauffman, Catherine M     55 Naperville Waves-21  1:00.27      50.84    2  
 10 Morosow-Kroma, Marcy      58 Naperville Waves-21    54.97      52.74    1  
 11 Scherer, Beth             55 Blue Marlins-21        42.00      52.96  
 12 Grasso, Karla             57 Glenbrook-21         1:02.00      53.35  
 13 Berris, Susan             55 Naperville Waves-21  1:05.01      57.79  
 14 Fodor, Sarah              58 Evanston-21            58.40    1:00.20  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Sharon E          55 UC21-21              1:19.82    1:20.25   11  
      38.79   41.46                                                
  2 Emmrich, Ann C            57 Joliet Park Dist-21  1:36.00    1:23.89    9  
  3 Stratton, Christine       56 Naperville Waves-21  1:25.00    1:24.15    8  
  4 Conley, Nancy             57 Naperville Waves-21  1:31.00    1:30.37    7  
      44.07   46.30                                                
  5 Delanois, Barbara         59 Chicago Smelts-21    1:38.00    1:32.61    6  
      44.92   47.69                                                
  6 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21       1:36.00    1:35.85    5  
      47.27   48.58                                                
  7 Ingold, Barbara S         56 Joliet Park Dist-21  2:04.50    1:42.65    4  
      49.07   53.58                                                
  8 Scherer, Beth             55 Blue Marlins-21      1:48.00    1:50.02    3  
      55.32   54.70                                                
  9 Moore, Mary               58 Lincoln-Way-21       1:50.00    1:50.03    2  
 10 Morosow-Kroma, Marcy      58 Naperville Waves-21  1:58.64    1:55.41    1  
      56.02   59.39                                                
 11 Becker, Aliza C           56 Galter Swedish F-21  1:57.49    2:03.08  
      59.64 1:03.44                                                
 12 Berris, Susan             55 Naperville Waves-21  2:15.99    2:12.16  
    1:01.40 1:10.76                                                
 13 Fodor, Sarah              58 Evanston-21          2:07.00    2:12.37  
    1:03.59 1:08.78                                                
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Sharon E          55 UC21-21              2:53.70    2:55.58   11  
      41.60   44.26   45.48   44.24                                
  2 Stratton, Christine       56 Naperville Waves-21  3:01.00    3:03.74    9  
                      47.76   45.44                                
  3 Novotny, Alice M          56 Naperville Waves-21  3:30.00    3:13.94    8  
      47.05   49.28   49.42   48.19                                
  4 Conley, Nancy             57 Naperville Waves-21  3:22.00    3:19.00    7  
      45.84   50.35   52.55   50.26                                
  5 Delanois, Barbara         59 Chicago Smelts-21    3:25.00    3:20.95    6  
      47.82   51.38 1:41.75                                        
  6 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21       3:37.00    3:22.13    5  
      47.23   51.71   52.88   50.31                                
  7 Shufeldt, Barbara A       57 Naperville Waves-21  4:00.00    3:53.33    4  
      51.87 1:00.96 2:00.50                                        
  8 Morosow-Kroma, Marcy      58 Naperville Waves-21  4:11.54    4:08.26    3  
      55.33                 1:03.82                                
  9 Fodor, Sarah              58 Evanston-21          4:24.65    4:33.33    2  
    1:05.58 1:09.33 1:10.46 1:07.96                                
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuczek, Cheryl J          58 Deerfield Master-21    41.79      38.45   11  
  2 Stratton, Christine       56 Naperville Waves-21    40.50      39.82    9  
  3 Branum, Rebecca J         59 Chicago Smelts-21      42.93      42.86    8  
  4 Graber, Mary Kay M        59 Naperville Waves-21    43.50      43.02    7  
  5 Schuetz, Liz              56 Elgin Blue Wave-21     46.30      47.46    6  
  6 O'Hara, Marie F           57 Naperville Waves-21    58.00      47.69    5  
  7 Schneeberger, Jill A      59 Elgin Blue Wave-21     53.00      47.81    4  
  8 Scherer, Beth             55 Blue Marlins-21        47.00      50.79    3  
  9 Gortowski, Debbie A       58 Rock River-21          55.20      54.03    2  
 10 Schmitz, Susanne          57 Naperville Waves-21  1:02.00      54.16    1  
 11 Grasso, Karla             57 Glenbrook-21         1:00.00      58.46  
 12 Fodor, Sarah              58 Evanston-21          1:03.00    1:05.77  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Christine       56 Naperville Waves-21  1:28.00    1:27.02   11  
      40.97   46.05                                                
  2 Kuczek, Cheryl J          58 Deerfield Master-21  1:28.00    1:29.16    9  
      41.63   47.53                                                
  3 Broad, Catherine K        55 Naperville Waves-21  1:42.01    1:39.25    8  
      47.41   51.84                                                
  4 Schuetz, Liz              56 Elgin Blue Wave-21   1:41.49    1:41.05    7  
      47.64   53.41                                                
  5 Dougan, Barbara T         58 Naperville Waves-21  1:46.00    1:43.41    6  
      49.43   53.98                                                
  6 Roderer, Kathy M          59 Northwestern-21      1:40.00    1:44.73    5  
      48.50   56.23                                                
  7 Schneeberger, Jill A      59 Elgin Blue Wave-21   1:45.00    1:45.53    4  
  8 Ehlebracht, Beverly K     55 Naperville Waves-21  1:50.00    1:47.11    3  
      50.55   56.56                                                
  9 Brown, Lesley             55 Naperville Waves-21  2:10.00    1:57.96    2  
      59.32   58.64                                                
 10 Schmitz, Susanne          57 Naperville Waves-21  2:15.00    1:59.12    1  
      57.29 1:01.83                                                
 11 Fodor, Sarah              58 Evanston-21          2:15.31    2:21.25  
    1:05.96 1:15.29                                                
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Christine       56 Naperville Waves-21  3:14.00    3:14.40   11  
      43.98   49.37   51.35   49.70                                
  2 Schuetz, Liz              56 Elgin Blue Wave-21   3:42.88    3:38.49    9  
      49.67   53.48 1:55.34                                        
  3 Schneeberger, Jill A      59 Elgin Blue Wave-21   3:50.00    3:42.96    8  
      51.61   56.52   57.55   57.28                                
  4 Roderer, Kathy M          59 Northwestern-21      3:40.00    3:43.38    7  
      50.93   57.28 1:55.17                                        
  5 O'Hara, Marie F           57 Naperville Waves-21  4:00.00    3:45.30    6  
      56.46   56.78 1:52.06                                        
  6 Peters, Michelle E        55 Galter Swedish F-21  4:04.27    4:08.98    5  
      56.68 1:02.10 1:04.48 1:05.72                                
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Sharon E          55 UC21-21                34.41      33.71   11  
  2 Graber, Mary Kay M        59 Naperville Waves-21    37.00      35.41    9  
  3 Branum, Rebecca J         59 Chicago Smelts-21      41.42      40.11    8  
  4 Roderer, Kathy M          59 Northwestern-21        44.00      42.67    7  
  5 Moore, Mary               58 Lincoln-Way-21         40.00      43.93    6  
  6 Gortowski, Debbie A       58 Rock River-21          48.00      46.45    5  
  7 Peters, Michelle E        55 Galter Swedish F-21    48.14      49.92    4  
  8 Montes, Jane A            59 Galter Swedish F-21    45.00    1:20.90    3  
 -- Fodor, Sarah              58 Evanston-21            59.43         DQ  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mcdermott, Ann            56 Galter Swedish F-21  1:40.00    1:30.36   11  
      41.66   48.70                                                
  2 Emmrich, Ann C            57 Joliet Park Dist-21  1:39.89    1:37.35    9  
      45.52   51.83                                                
  3 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21       1:45.00    1:38.52    8  
      44.93   53.59                                                
  4 Novotny, Alice M          56 Naperville Waves-21  1:50.00    1:39.20    7  
      46.75   52.45                                                
  5 Gortowski, Debbie A       58 Rock River-21        1:48.00    1:44.59    6  
      50.50   54.09                                                
  6 Shufeldt, Barbara A       57 Naperville Waves-21  2:00.00    1:59.02    5  
      55.46 1:03.56                                                
 -- Graber, Mary Kay M        59 Naperville Waves-21  1:35.10         DQ  
      40.65   45.89                                                
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21       3:50.00    3:39.62   11  
      47.41   56.52   58.36   57.33                                
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Christine       56 Naperville Waves-21  1:20.00    1:22.38   11  
      39.10   43.28                                                
  2 Graber, Mary Kay M        59 Naperville Waves-21  1:23.43    1:23.57    9  
      40.63   42.94                                                
  3 Mcdermott, Ann            56 Galter Swedish F-21  1:40.00    1:26.93    8  
      41.85   45.08                                                
  4 Broad, Catherine K        55 Naperville Waves-21  1:40.01    1:32.00    7  
      45.12   46.88                                                
  5 Delanois, Barbara         59 Chicago Smelts-21    1:45.00    1:37.13    6  
      43.69   53.44                                                
  6 Dougan, Barbara T         58 Naperville Waves-21  1:40.00    1:37.56    5  
      46.52   51.04                                                
  7 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21       1:35.00    1:37.70    4  
      45.21   52.49                                                
  8 Scherer, Beth             55 Blue Marlins-21      1:48.00    1:39.63    3  
      49.20   50.43                                                
  9 Gortowski, Debbie A       58 Rock River-21        1:45.00    1:43.38    2  
      49.57   53.81                                                
 10 Schuetz, Liz              56 Elgin Blue Wave-21   1:46.97    1:47.52    1  
 11 Peters, Michelle E        55 Galter Swedish F-21  1:44.10    1:51.34  
      53.21   58.13                                                
 -- Kauffman, Catherine M     55 Naperville Waves-21  2:00.00         DQ  
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graber, Mary Kay M        59 Naperville Waves-21  3:04.35    3:01.99   11  
      38.23   52.09   53.02   38.65                                
  2 Emmrich, Ann C            57 Joliet Park Dist-21  3:28.53    3:08.67    9  
      43.14   45.53   56.04   43.96                                
  3 Roderer, Kathy M          59 Northwestern-21      3:22.00    3:19.64    8  
      47.14   54.05   58.62   39.83                                
  4 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21       3:30.00    3:25.11    7  
      45.87   50.56 1:03.46   45.22                                
  5 Gortowski, Debbie A       58 Rock River-21        3:30.00    3:36.23    6  
      49.96   56.63 1:03.16   46.48                                
  6 Peters, Michelle E        55 Galter Swedish F-21  3:58.00    4:07.33    5  
      55.11 1:07.26 1:06.50   58.46                                
  7 Fodor, Sarah              58 Evanston-21          4:31.99    4:26.76    4  
    1:00.70 1:07.89 1:16.50 1:01.67                                
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Novotny, Alice M          56 Naperville Waves-21  7:15.00    6:41.95   11  
      46.16   53.25   50.99   49.86   56.98   58.02   43.80   42.89
  2 Roderer, Kathy M          59 Northwestern-21      7:10.10    7:06.49    9  
      49.05   58.00   57.63   56.75   56.89   59.74   45.10   43.33
  3 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-21       7:16.00    7:07.43    8  
      48.06   57.97   51.72   52.91 1:01.88 1:03.63   47.16   44.10
  4 Shufeldt, Barbara A       57 Naperville Waves-21  8:15.00    7:11.13    4  
      55.65                         1:05.39 1:05.95   54.80        
  5 Gortowski, Debbie A       58 Rock River-21        7:10.00    7:11.70    7  
      48.75   55.62   56.34   57.59 1:02.03 1:00.34   46.58   44.45
  6 Broad, Catherine K        55 Naperville Waves-21  8:10.05    7:16.52    6  
      46.15   55.23   59.03 1:01.91   57.86   58.07   50.74   47.53
  7 Ehlebracht, Beverly K     55 Naperville Waves-21  7:30.00    7:28.69    5  
      50.39 1:01.17 1:00.38 1:01.88 1:01.09 1:01.32   46.72   45.74
  8 Peters, Michelle E        55 Galter Swedish F-21  8:19.46    8:26.96    3  
      53.05 1:02.73 2:22.93                 1:06.32   58.82   55.54
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lanoue, Nancy             62 Galter Swedish F-21    55.00      34.69   11  
  2 Stranc, Sheila            62 Galter Swedish F-21    38.56      38.21    9  
  3 Pedersen, Andrea K        60 UC21-21                45.00      38.42    8  
  4 Ludden, Sarah M           62 Galter Swedish F-21  1:00.00      39.17    7  
  5 Bard, Judy                64 Chicago Smelts-21      45.08      44.99    6  
  6 Cohen, Marla              60 Galter Swedish F-21  1:20.38      45.24    5  
  7 Wais, Nancy L             63 Chicago Smelts-21      51.88      48.56    4  
  8 Barone, Vivianne          63 Naperville Waves-21    57.50      52.63    3  
  9 Quinn, Jean T             60 Naperville Waves-21    52.90      53.06    2  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           63 Elgin Blue Wave-21   1:13.16    1:12.68   11  
      34.37   38.31                                                
  2 McLee, Anne Beck B        62 Rock River-21        1:17.00    1:16.75    9  
      36.82   39.93                                                
  3 Bartell, Julee A          62 Naperville Waves-21  1:29.00    1:21.14    8  
      37.65   43.49                                                
  4 Pedersen, Andrea K        60 UC21-21              1:23.20    1:23.28    7  
      40.01   43.27                                                
  5 Stranc, Sheila            62 Galter Swedish F-21  1:31.62    1:27.28    6  
      40.07   47.21                                                
  6 Robb, Nancy N             63 Blue Marlins-21      1:38.00    1:33.26    5  
  7 Bard, Judy                64 Chicago Smelts-21    1:37.84    1:43.06    4  
  8 Loehr, Molly L            63 Naperville Waves-21  2:08.00    1:47.69    3  
      51.03   56.66                                                
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stranc, Sheila            62 Galter Swedish F-21  3:19.11    3:15.79   11  
      42.40   49.65   52.66   51.08                                
  2 Lanoue, Nancy             62 Galter Swedish F-21  3:50.00    3:18.17    9  
      41.64   48.41   54.07   54.05                                
  3 Ludden, Sarah M           62 Galter Swedish F-21  4:00.00    3:27.70    8  
      46.58   52.50   56.96   51.66                                
  4 Tredup, Christine N       61 Elgin Blue Wave-21   3:32.90    3:37.71    7  
      49.01   56.73   58.70   53.27                                
  5 Bard, Judy                64 Chicago Smelts-21    3:50.62    3:50.84    6  
      52.04 1:00.54 1:01.03   57.23                                
  6 Barone, Vivianne          63 Naperville Waves-21  4:16.50    4:09.47    5  
      55.63 1:03.99 1:05.56 1:04.29                                
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           63 Elgin Blue Wave-21   7:20.16    7:34.90   11  
      40.61   44.88   46.99   46.41   46.27   47.24   45.41   46.74
      45.77   44.58                                                
  2 Tredup, Christine N       61 Elgin Blue Wave-21   8:58.63    9:32.05    9  
      47.33   54.40   58.26 1:00.72   59.58 1:00.10   58.44   59.46
    1:53.76                                                        
  3 Bard, Judy                64 Chicago Smelts-21   10:04.35   10:19.62    8  
      53.53 1:00.57 1:02.67 1:03.18 1:03.72 1:05.83 1:04.08 1:02.55
    1:03.93   59.56                                                
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           63 Elgin Blue Wave-21  25:46.42   24:43.33   11  
      39.40   42.35   44.13   44.31   44.35   43.75   43.93   44.37
      44.05   45.43   44.05   45.17   45.12   45.75   45.06   45.32
      45.80   45.74   45.59   45.72   45.23   45.34   45.94   46.18
      45.94   45.67   45.53   45.72   46.04   47.03   46.10   45.54
      43.68
  2 Tredup, Christine N       61 Elgin Blue Wave-21  31:37.94   30:59.62    9  
      47.61   52.93   54.30   56.16   56.03   55.07   56.04   56.20
      56.27   56.59   57.18   56.48   57.87   57.12   57.65   56.91
      57.03   57.70   57.57   57.02   56.36   56.97   56.98   56.68
      57.38   56.95   58.46   57.24   57.60   57.18   57.96   56.48
      53.65
  3 Bard, Judy                64 Chicago Smelts-21   35:50.34   34:43.32    8  
      54.42 1:03.41 1:04.27 1:03.32 1:05.10 1:02.80 1:05.38 1:04.07
    1:03.72 1:03.53 1:03.61 1:02.78 1:03.67 1:03.88 1:03.94 1:03.91
    1:03.25 1:04.60 1:02.92 1:03.39 1:03.52 1:04.75 1:03.80 1:03.85
    1:03.29 1:03.98 1:02.74 1:01.41 1:03.51 1:02.25 1:04.10 1:01.15
      59.00
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           63 Elgin Blue Wave-21     42.79      41.65   11  
  2 Sarovich, Sheila W        61 Naperville Waves-21    43.00      42.37    9  
  3 Lanoue, Nancy             62 Galter Swedish F-21  1:05.00      42.95    8  
  4 Tredup, Christine N       61 Elgin Blue Wave-21     56.92      52.22    7  
  5 Wais, Nancy L             63 Chicago Smelts-21    1:08.00      52.83    6  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLee, Anne Beck B        62 Rock River-21        1:20.95    1:21.88   11  
      40.05   41.83                                                
  2 Sarovich, Sheila W        61 Naperville Waves-21  1:30.00    1:32.34    9  
      45.72   46.62                                                
  3 Tredup, Christine N       61 Elgin Blue Wave-21   1:51.50    1:51.65    8  
  4 Loehr, Molly L            63 Naperville Waves-21  2:20.50    2:08.50    7  
    1:01.80 1:06.70                                                
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarovich, Sheila W        61 Naperville Waves-21  3:15.00    3:13.52   11  
      46.70   48.97   50.37   47.48                                
  2 Tredup, Christine N       61 Elgin Blue Wave-21   4:02.14    3:55.74    9  
      57.66   59.98 1:00.73   57.37                                
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarovich, Sheila W        61 Naperville Waves-21    46.00      45.07   11  
  2 Swedler, Susan M          61 Illinois Masters-21    52.00      47.61    9  
  3 Stranc, Sheila            62 Galter Swedish F-21    48.48      49.70    8  
  4 Bard, Judy                64 Chicago Smelts-21      52.69      55.61    7  
  5 Wais, Nancy L             63 Chicago Smelts-21    1:02.81      58.27    6  
  6 Robb, Nancy N             63 Blue Marlins-21        58.46      59.22    5  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swedler, Susan M          61 Illinois Masters-21  1:52.00    1:44.80   11  
      49.24   55.56                                                
  2 Stranc, Sheila            62 Galter Swedish F-21  1:50.93    1:47.63    9  
      50.91   56.72                                                
  3 Ludden, Sarah M           62 Galter Swedish F-21  2:00.00    1:50.37    8  
      50.72   59.65                                                
  4 Bard, Judy                64 Chicago Smelts-21    2:01.23    2:01.72    7  
      57.21 1:04.51                                                
  5 Cohen, Marla              60 Galter Swedish F-21  2:40.65    2:03.76    6  
      56.72 1:07.04                                                
  6 Quinn, Jean T             60 Naperville Waves-21  2:10.00    2:09.03    5  
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swedler, Susan M          61 Illinois Masters-21  3:50.00    3:39.23   11  
      48.67   55.77   57.29   57.50                                
  2 Sarovich, Sheila W        61 Naperville Waves-21  3:48.00    3:41.95    9  
      50.20   57.23   58.70   55.82                                
  3 Stranc, Sheila            62 Galter Swedish F-21  4:05.06    3:58.63    8  
      53.32 1:01.24 1:03.67 1:00.40                                
  4 Bard, Judy                64 Chicago Smelts-21    4:15.00    4:23.32    7  
      57.52                 1:05.58                                
  5 Cohen, Marla              60 Galter Swedish F-21  4:24.72    4:40.11    6  
    1:02.95 1:10.02 1:13.48 1:13.66                                
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           63 Elgin Blue Wave-21     38.69      38.07   11  
  2 McLee, Anne Beck B        62 Rock River-21          40.00      39.97    9  
  3 Tredup, Christine N       61 Elgin Blue Wave-21     50.40      46.44    8  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           63 Elgin Blue Wave-21   1:35.87    1:33.22   11  
      43.20   50.02                                                
  2 Cohen, Marla              60 Galter Swedish F-21  2:35.75    2:21.84    9  
    1:00.85 1:20.99                                                
  3 Quinn, Jean T             60 Naperville Waves-21  2:30.00    2:25.94    8  
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Marla              60 Galter Swedish F-21  4:32.94    5:26.66   11  
    1:07.63 1:19.73 1:29.80 1:29.50                                
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           63 Elgin Blue Wave-21   1:30.39    1:28.43   11  
      41.43   47.00                                                
  2 Sarovich, Sheila W        61 Naperville Waves-21  1:33.00    1:31.12    9  
      44.81   46.31                                                
  3 Swedler, Susan M          61 Illinois Masters-21  1:45.00    1:34.49    8  
      47.29   47.20                                                
  4 Lanoue, Nancy             62 Galter Swedish F-21  1:50.00    1:36.90    7  
      41.72   55.18                                                
  5 Tredup, Christine N       61 Elgin Blue Wave-21   1:51.40    1:47.01    6  
      50.97   56.04                                                
  6 Stranc, Sheila            62 Galter Swedish F-21  1:44.89    1:48.58    5  
      54.18   54.40                                                
  7 Ludden, Sarah M           62 Galter Swedish F-21  1:50.00    1:52.67    4  
      52.95   59.72                                                
  8 Cohen, Marla              60 Galter Swedish F-21  2:00.37    1:59.01    3  
      59.56   59.45                                                
 -- Quinn, Jean T             60 Naperville Waves-21  2:30.00         DQ  
    1:03.75 1:04.71                                                
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           63 Elgin Blue Wave-21   3:16.20    3:15.14   11  
      42.86   50.75   57.00   44.53                                
  2 Sarovich, Sheila W        61 Naperville Waves-21  3:25.00    3:21.29    9  
      49.64   50.79 1:40.86                                        
  3 Tredup, Christine N       61 Elgin Blue Wave-21   3:54.89    3:52.02    8  
      51.64 1:03.02 1:57.36                                        
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           63 Elgin Blue Wave-21   6:58.66    6:55.76   11  
      46.98   51.74   53.33   52.28 1:00.65   59.01 1:31.77        
  2 Sarovich, Sheila W        61 Naperville Waves-21  7:24.00    7:11.35    9  
      51.42   59.99   54.07   53.55   59.57 1:02.01   46.50   44.24
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Meredith A         65 Chicago Smelts-21      32.00      32.57   11  
  2 McDaniel, Georgia         68 Naperville Waves-21    32.70      32.62    9  
  3 Stapleton, Carol          65 Naperville Waves-21    39.80      39.13    8  
  4 Tichy, Barbara            65 Naperville Waves-21    42.00      41.79    7  
  5 Nolan, Maureen M          68 Naperville Waves-21    43.59      44.06    6  
  6 O'Laughlin, Kathleen      68 Evanston-21            50.00      45.96    5  
  7 Feldman, Ronna E          67 Galter Swedish F-21  1:10.00      54.99    4  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          65 Naperville Waves-21  1:09.75    1:10.54   11  
      32.86   37.68                                                
  2 McDaniel, Georgia         68 Naperville Waves-21  1:13.70    1:14.98    9  
      35.30   39.68                                                
  3 Moore, Meredith A         65 Chicago Smelts-21    1:12.00    1:15.80    8  
      36.35   39.45                                                
  4 Stapleton, Carol          65 Naperville Waves-21  1:34.00    1:30.15    7  
      41.53   48.62                                                
  5 LaPonte, Elizabeth        69 Elgin Blue Wave-21   1:40.22    1:39.10    6  
      48.20   50.90                                                
  6 Feldman, Ronna E          67 Galter Swedish F-21  2:15.00    2:00.21    5  
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          65 Naperville Waves-21  2:38.99    2:37.99   11  
      35.15   40.89   41.73   40.22                                
  2 Moore, Meredith A         65 Chicago Smelts-21    2:50.00    2:42.89    9  
      37.50   41.83   42.88   40.68                                
  3 Stapleton, Carol          65 Naperville Waves-21  3:25.00    3:29.10    8  
      47.88   54.33   55.15   51.74                                
  4 Nolan, Maureen M          68 Naperville Waves-21  3:29.32    3:32.53    7  
      47.79   53.80   56.39   54.55                                
  5 Tichy, Barbara            65 Naperville Waves-21  3:40.00    3:37.85    6  
      48.56   55.95   57.73   55.61                                
  6 LaPonte, Elizabeth        69 Elgin Blue Wave-21   3:42.30    3:40.24    5  
      50.69   54.86   58.78   55.91                                
  7 Feldman, Ronna E          67 Galter Swedish F-21  4:40.00    4:32.48    4  
      57.92 1:09.80 1:15.09 1:09.67                                
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          65 Naperville Waves-21  7:04.44    7:05.53   11  
      35.33   40.75   42.99   44.05   44.19   44.62   44.21   44.03
      44.05   41.31                                                
  2 Moore, Meredith A         65 Chicago Smelts-21    6:55.00    7:11.83    9  
      38.00   42.15   44.67   45.30   45.04   44.55   43.37   44.05
      43.75   40.95                                                
  3 Nolan, Maureen M          68 Naperville Waves-21  9:10.00    9:21.09    8  
      50.81   54.50   56.35   56.36   58.87   57.82   56.93   57.08
    1:52.37                                                        
  4 LaPonte, Elizabeth        69 Elgin Blue Wave-21   9:42.64    9:55.91    7  
      51.18   58.05 1:01.71 1:03.16 1:01.54 1:00.83 1:00.32 1:00.99
    1:01.41   56.72                                                
 
Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Meredith A         65 Chicago Smelts-21   25:00.00   23:48.53   11  
      39.94   42.65   43.44   43.76   43.80   43.57   43.54   43.53
      43.48   43.99   43.64   43.73   43.34   43.32   43.46   43.51
      43.50   43.57   43.91   43.92   43.67   43.56   43.79   44.01
      43.58   43.79   43.58   43.39   43.28   42.89   42.81   42.89
      39.69
  2 Jones, Cynthia L          65 Naperville Waves-21 23:55.45   23:51.69    9  
      36.00   41.87   43.67   44.05   44.42   42.84   42.67   42.97
      43.79   44.02   43.95   43.83   43.30   43.70   43.49   43.81
      43.69   43.46   43.92   43.33   43.68   43.63   43.71   44.04
      43.88   44.29   43.71   44.07   44.39   43.67   43.80   43.94
      42.10
  3 McDaniel, Georgia         68 Naperville Waves-21 25:55.00   25:38.04    8  
      40.77   45.69   46.85   46.44   47.05   47.21   47.07   46.76
      47.19   47.61   48.01   47.66   47.52   47.31   47.36   47.06
      47.21   46.45   47.00   46.73   47.49   46.93   46.88   46.63
      46.68   47.49   46.88   47.15   46.69   45.19   45.50   45.16
      44.42
  4 Nolan, Maureen M          68 Naperville Waves-21 31:21.00   30:51.05    7  
      54.21   55.00   56.28   56.09   56.71   56.71   55.56   57.35
      56.63   56.45   56.51   57.03   56.44   56.17   55.73   56.65
      57.04   56.36   55.79   56.53   56.67   57.08   55.91   56.80
      55.67   55.72   56.08   54.98   56.30   56.57   56.33   55.75
      51.95
  5 LaPonte, Elizabeth        69 Elgin Blue Wave-21  34:46.13   33:49.47    6  
      53.54   57.61 1:00.70 1:01.28 1:01.45 1:02.03 1:01.70 1:01.22
    1:01.96 1:00.97 1:01.03 1:01.83 1:02.25 1:00.08 1:02.70 1:01.56
    1:01.77 1:01.32 1:01.27 1:01.49 1:02.10 1:01.69 1:03.48 1:01.78
    1:01.92 1:00.95 1:02.21 1:03.67 1:02.72 1:01.80 1:04.55 1:02.84
    1:02.00
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Meredith A         65 Chicago Smelts-21      40.00      37.93   11  
  2 Jones, Cynthia L          65 Naperville Waves-21    42.44      40.01    9  
  3 LaPonte, Elizabeth        69 Elgin Blue Wave-21     58.54      52.46    8  
  4 Tichy, Barbara            65 Naperville Waves-21    58.00      57.92    7  
  5 O'Laughlin, Kathleen      68 Evanston-21          1:00.00      58.40    6  
  6 Feldman, Ronna E          67 Galter Swedish F-21  1:15.00    1:01.28    5  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Meredith A         65 Chicago Smelts-21    1:25.00    1:26.74   11  
      43.01   43.73                                                
  2 Jones, Cynthia L          65 Naperville Waves-21  1:31.35    1:28.66    9  
      42.42   46.24                                                
  3 LaPonte, Elizabeth        69 Elgin Blue Wave-21   2:15.31    1:59.50    8  
 -- Feldman, Ronna E          67 Galter Swedish F-21  2:50.00         DQ  
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Meredith A         65 Chicago Smelts-21    2:59.00    3:03.84   11  
      43.02   46.61   48.10   46.11                                
  2 Jones, Cynthia L          65 Naperville Waves-21  3:09.89    3:10.77    9  
      43.94   48.52   50.13   48.18                                
  3 LaPonte, Elizabeth        69 Elgin Blue Wave-21   4:26.63    4:18.91    8  
      59.32 1:05.91 2:13.68                                        
  4 Stapleton, Carol          65 Naperville Waves-21  4:22.20    4:25.72    7  
    1:01.75 1:08.42 1:08.98 1:06.57                                
  5 Feldman, Ronna E          67 Galter Swedish F-21  5:10.00    4:51.77    6  
    1:08.69 1:15.41 1:16.91 1:10.76                                
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         68 Naperville Waves-21    43.90      44.53   11  
  2 Moore, Meredith A         65 Chicago Smelts-21      45.00      46.42    9  
  3 Stapleton, Carol          65 Naperville Waves-21    50.00      52.86    8  
  4 Nolan, Maureen M          68 Naperville Waves-21    55.10      53.74    7  
  5 LaPonte, Elizabeth        69 Elgin Blue Wave-21   1:05.32    1:02.79    6  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         68 Naperville Waves-21  1:45.50    1:42.86   11  
      47.71   55.15                                                
  2 O'Laughlin, Kathleen      68 Evanston-21          2:10.00    2:00.03    9  
    1:00.01 1:00.02                                                
  3 Stapleton, Carol          65 Naperville Waves-21  1:59.00    2:00.60    8  
      54.99 1:05.61                                                
  4 Nolan, Maureen M          68 Naperville Waves-21  2:09.30    2:01.91    7  
      59.24 1:02.67                                                
  5 Tichy, Barbara            65 Naperville Waves-21  2:07.00    2:02.68    6  
      59.79 1:02.89                                                
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         68 Naperville Waves-21  3:55.50    3:39.83   11  
      50.99   56.22   57.53   55.09                                
  2 Stapleton, Carol          65 Naperville Waves-21  4:03.00    4:05.65    9  
      57.47 1:02.17 1:05.34 1:00.67                                
  3 Nolan, Maureen M          68 Naperville Waves-21  4:30.00    4:20.46    8  
      59.28 1:06.88 1:07.83 1:06.47                                
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          65 Naperville Waves-21    39.45      38.97   11  
  2 Feldman, Ronna E          67 Galter Swedish F-21  1:15.00    1:10.05    9  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Cynthia L          65 Naperville Waves-21  1:35.55    1:37.22   11  
      42.83   54.39                                                
 
Women 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stapleton, Carol          65 Naperville Waves-21  5:00.00    4:53.81   11  
    1:06.65 1:13.07 1:15.65 1:18.44                                
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         68 Naperville Waves-21  1:27.50    1:29.21   11  
      41.81   47.40                                                
  2 O'Laughlin, Kathleen      68 Evanston-21          2:15.00    2:00.80    9  
    1:01.36   59.44                                                
  3 LaPonte, Elizabeth        69 Elgin Blue Wave-21   1:52.22    2:01.46    8  
  4 Nolan, Maureen M          68 Naperville Waves-21  2:10.00    2:04.87    7  
    1:05.00   59.87                                                
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         68 Naperville Waves-21  3:13.50    3:16.11   11  
      44.53   50.83   57.96   42.79                                
  2 Nolan, Maureen M          68 Naperville Waves-21  4:29.00    4:24.88    9  
    1:11.11 1:11.60 1:07.61   54.56                                
 
Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel, Georgia         68 Naperville Waves-21  7:35.50    6:52.03   11  
      46.28   55.91   51.08   51.45   59.40 1:00.27   44.40   43.24
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                72 Evanston-21          1:00.00      50.09   11  
  2 Kim, Soon E               72 Naperville Waves-21    53.40      56.62    9  
  3 Swiss, Bridget H          73 Chicago Smelts-21    1:01.00    1:06.55    8  
  4 Tang, Eugenia L           72 Naperville Waves-21  2:00.00    1:26.32    7  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                72 Evanston-21          2:10.00    1:55.01   11  
  2 Kim, Soon E               72 Naperville Waves-21  2:10.00    1:59.97    9  
  3 Swiss, Bridget H          73 Chicago Smelts-21    2:25.00    2:23.71    8  
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                72 Evanston-21          4:10.00    4:02.08   11  
      55.70 1:01.22 1:03.26 1:01.90                                
  2 Kim, Soon E               72 Naperville Waves-21  4:45.00    4:25.46    9  
      59.16 1:05.00 2:21.30                                        
  3 Swiss, Bridget H          73 Chicago Smelts-21    4:48.00    4:59.68    8  
                            1:17.75                                
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kim, Soon E               72 Naperville Waves-21 11:47.00   12:13.17   11  
    1:01.07 1:08.53 1:16.56 1:15.62 1:18.01 1:17.80 1:17.06 1:14.14
    2:24.38                                                        
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                72 Evanston-21          1:10.00    1:01.27   11  
  2 Kim, Soon E               72 Naperville Waves-21  1:04.00    1:07.21    9  
  3 Tang, Eugenia L           72 Naperville Waves-21  2:00.00    1:23.12    8  
  4 Swiss, Bridget H          73 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:23.52    7  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                72 Evanston-21          2:29.00    2:19.09   11  
  2 Kim, Soon E               72 Naperville Waves-21  2:32.00    2:30.37    9  
 -- Swiss, Bridget H          73 Chicago Smelts-21    2:45.00         DQ  
    1:21.46 1:26.32                                                
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kim, Soon E               72 Naperville Waves-21  5:13.00    5:22.67   11  
    1:16.44 1:23.74 1:24.33 1:18.16                                
  2 Swiss, Bridget H          73 Chicago Smelts-21    5:20.00    6:17.61    9  
    1:30.11 1:34.15 1:34.68 1:38.67                                
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                72 Evanston-21          1:20.00    1:17.62   11  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Tang, Eugenia L           72 Naperville Waves-21  4:00.00         DQ  
    1:42.78 1:52.65                                                
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                72 Evanston-21          1:20.00    1:21.98   11  
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurz, Mary                72 Evanston-21          2:20.00    2:27.28   11  
    1:11.43 1:15.85                                                
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pagano, Judy A            76 Naperville Waves-21  1:07.00      56.01   11  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pagano, Judy A            76 Naperville Waves-21  2:20.00    1:57.77   11  
      56.95 1:00.82                                                
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pagano, Judy A            76 Naperville Waves-21  4:51.00    4:57.35   11  
    1:08.16 1:15.78 1:22.86 1:10.55                                
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pagano, Judy A            76 Naperville Waves-21 12:40.00   12:56.02   11  
    1:09.26 1:11.38 1:15.88 1:29.37 1:19.20 1:24.78 1:14.17 1:22.48
    2:29.50                                                        
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            76 Deerfield Master-21  1:15.00    1:06.59   11  
  2 Pagano, Judy A            76 Naperville Waves-21  1:08.00    1:07.72    9  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pagano, Judy A            76 Naperville Waves-21  2:20.00    2:29.76   11  
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            76 Deerfield Master-21  1:00.00    1:00.11   11  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            76 Deerfield Master-21  2:30.00    2:25.72   11  
    1:11.18 1:14.54                                                
 
Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            76 Deerfield Master-21  4:45.00    4:51.56   11  
    1:06.06 3:45.50                                                
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            76 Deerfield Master-21  1:15.00    1:12.10   11  
 
Women 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            76 Deerfield Master-21  2:40.00    2:50.43   11  
    1:19.55 1:30.88                                                
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            76 Deerfield Master-21  2:30.00    2:31.16   11  
 
Women 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Ursula            76 Deerfield Master-21  5:00.00    5:10.47   11  
                    2:39.90                                        
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          81 Wellness Center-21     47.48      47.47   11  
  2 Hanes, Alice J            83 Evanston-21            55.96      51.92    9  
  3 Schick, Mary A            82 Chicago Smelts-21      58.96      59.96    8  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          81 Wellness Center-21   1:50.82    1:49.56   11  
  2 Schick, Mary A            82 Chicago Smelts-21    2:09.34    2:06.98    9  
    1:00.74 1:06.24                                                
  3 Hanes, Alice J            83 Evanston-21          2:07.37    2:08.24    8  
    1:01.69 1:06.55                                                
  4 Stevens, Ann B            81 Evanston-21          2:35.00    2:24.37    7  
    1:11.28 1:13.09                                                
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          81 Wellness Center-21   3:48.15    3:55.35   11  
      53.60 1:00.27 1:03.04   58.44                                
  2 Hanes, Alice J            83 Evanston-21          4:35.58    4:15.70    9  
    1:02.22 1:07.26 1:06.65   59.57                                
  3 Stevens, Ann B            81 Evanston-21          5:10.00    5:17.23    8  
    1:15.18                 1:15.74                                
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          81 Wellness Center-21  10:40.00   10:24.99   11  
      57.25 1:03.16 1:05.44 1:02.78 1:03.56 1:03.56 1:03.63 1:03.28
    1:03.35   58.98                                                
  2 Hanes, Alice J            83 Evanston-21         11:53.66   11:40.08    9  
    1:04.93 1:13.18 1:09.88 1:12.18 1:11.99 1:12.34 1:10.99 1:10.63
    1:09.27 1:04.69                                                
 
Women 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            83 Evanston-21         43:20.08   38:25.73   11  
    1:04.87 1:11.27 1:12.76 1:09.20 1:10.53 1:09.78 1:09.92 1:11.00
    1:10.80 1:09.93 1:10.78 1:11.28 1:10.84 1:11.07 1:11.06 1:11.05
    1:10.94 1:10.06 1:08.99 1:10.30 1:09.82 1:09.82 1:10.46 1:10.59
    1:10.04 1:10.58 1:09.48 1:10.83 1:08.83 1:08.68 1:08.17 1:08.69
    1:03.31
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            83 Evanston-21          1:00.92    1:00.85   11  
  2 Rooney, Joanne T          81 Wellness Center-21     58.98    1:00.87    9  
  3 Stevens, Ann B            81 Evanston-21          1:11.00    1:08.72    8  
  4 Schick, Mary A            82 Chicago Smelts-21    1:17.53    1:17.22    7  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          81 Wellness Center-21   2:11.48    2:16.39   11  
    1:09.35 1:07.04                                                
  2 Hanes, Alice J            83 Evanston-21          2:21.25    2:17.91    9  
    1:07.53 1:10.38                                                
  3 Stevens, Ann B            81 Evanston-21          2:39.00    2:30.58    8  
    1:14.46 1:16.12                                                
 
Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanes, Alice J            83 Evanston-21          4:58.13    4:40.28   11  
    1:07.26 1:12.21 1:11.46 1:09.35                                
  2 Stevens, Ann B            81 Evanston-21          5:30.00    5:33.27    9  
    1:19.72 1:26.18 1:26.73 1:20.64                                
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            81 Evanston-21          1:27.00    1:19.21   11  
  2 Hanes, Alice J            83 Evanston-21          1:44.18    1:30.35    9  
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ann B            81 Evanston-21          2:45.00    3:11.18   11  
    1:31.37 1:39.81                                                
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          81 Wellness Center-21   1:10.09    1:12.16   11  
  2 Schick, Mary A            82 Chicago Smelts-21    1:49.62    1:45.23    9  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Joanne T          81 Wellness Center-21   2:19.00    2:25.82   11  
    1:07.29 1:18.53                                                
  2 Schick, Mary A            82 Chicago Smelts-21    3:07.14    2:52.34    9  
    1:27.92 1:24.42                                                
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Risley, Graham M          23 Naperville Waves-21    23.00      21.27   11  
  2 Brady, Mike P             24 Naperville Waves-21    22.50      21.99    9  
  3 Homchick, Robert N        23 Lakeshore Sport-21     22.69      22.62    8  
  4 Fernandez, Andrew R       18 Chicago Smelts-21      26.87      25.37    7  
  5 Gorman, Jake              22 Chicago Smelts-21      24.87      25.43    6  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brady, Mike P             24 Naperville Waves-21    49.00      46.80   11  
      22.47   24.33                                                
  2 Honsa, Bryant             23 Naperville Waves-21    48.00      46.90    9  
      22.56   24.34                                                
  3 Depew, Chris K            24 Naperville Waves-21    52.00      49.97    8  
      24.58   25.39                                                
  4 LaJoie, Alexander D       24 UC21-21                50.97      50.65    7  
      24.69   25.96                                                
  5 Bruce, Nick               23 Chicago Smelts-21      55.00      51.57    6  
      25.09   26.48                                                
  6 Homchick, Robert N        23 Lakeshore Sport-21     51.00      51.59    5  
      23.79   27.80                                                
  7 Fernandez, Andrew R       18 Chicago Smelts-21      59.76      56.11    4  
      26.68   29.43                                                
  8 Gorman, Jake              22 Chicago Smelts-21    1:00.33      57.24    3  
      26.59   30.65                                                
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brady, Mike P             24 Naperville Waves-21  1:50.00    1:44.15   11  
      24.44   27.25   26.72   25.74                                
  2 Depew, Chris K            24 Naperville Waves-21  2:00.00    1:52.83    9  
      26.17   28.85   28.82   28.99                                
  3 Bruce, Nick               23 Chicago Smelts-21    2:00.50    1:53.63    8  
      26.14   28.95   29.58   28.96                                
  4 Fernandez, Andrew R       18 Chicago Smelts-21    1:59.01    2:06.52    7  
      26.69   30.76   34.08   34.99                                
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Andrew R       18 Chicago Smelts-21    5:27.27    5:45.45   11  
      27.61   31.53   33.56   35.03   36.20   36.50   36.15   36.61
      36.33   35.93                                                
 
Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Andrew R       18 Chicago Smelts-21   19:27.54   19:44.10   11  
      28.61   32.11   33.28   33.77   35.06   35.97   35.93   36.49
      36.83   36.84   36.74   37.35   36.77   37.05   37.05   36.71
      36.71   36.13   36.49   36.47   35.59   36.92   35.70   36.69
      36.05   36.39   36.41   36.18   37.57   35.52   34.81   38.69
      35.22
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Risley, Graham M          23 Naperville Waves-21    26.00      23.34   11  
  2 LaJoie, Alexander D       24 UC21-21                24.66      24.96    9  
  3 Honsa, Bryant             23 Naperville Waves-21    25.00      25.21    8  
  4 Depew, Chris K            24 Naperville Waves-21    29.00      26.48    7  
  5 Campbell, Dallas N        23 Galter Swedish F-21    39.00      33.25    6  
  6 Gorman, Jake              22 Chicago Smelts-21      38.21      34.59    5  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Risley, Graham M          23 Naperville Waves-21    56.00      51.53   11  
      24.41   27.12                                                
  2 Depew, Chris K            24 Naperville Waves-21  1:00.00      58.93    9  
      28.90   30.03                                                
  3 Bruce, Nick               23 Chicago Smelts-21    1:06.00    1:00.56    8  
      29.51   31.05                                                
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Dallas N        23 Galter Swedish F-21  3:00.00    2:42.47   11  
      38.55   42.57   42.14   39.21                                
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Justin A       20 Chicago Smelts-21      28.53      28.67   11  
  2 LaJoie, Alexander D       24 UC21-21                28.18      28.78    9  
  3 Depew, Chris K            24 Naperville Waves-21    29.00      29.22    8  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Justin A       20 Chicago Smelts-21    1:00.51    1:01.95   11  
      29.04   32.91                                                
  2 LaJoie, Alexander D       24 UC21-21              1:00.78    1:02.47    9  
      29.44   33.03                                                
  3 Zita, Jeff                21 Lakeshore Sport-21   1:03.94    1:03.04    8  
      29.28   33.76                                                
  4 Depew, Chris K            24 Naperville Waves-21  1:05.00    1:04.32    7  
      30.08   34.24                                                
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Justin A       20 Chicago Smelts-21    2:12.14    2:13.40   11  
      30.83   33.35   34.72   34.50                                
  2 Zita, Jeff                21 Lakeshore Sport-21   2:10.56    2:18.90    9  
      30.64   34.48   35.61   38.17                                
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Risley, Graham M          23 Naperville Waves-21    24.00      22.72   11  
  2 Honsa, Bryant             23 Naperville Waves-21    24.50      23.51    9  
  3 Brady, Mike P             24 Naperville Waves-21    25.00      24.55    8  
  4 LaJoie, Alexander D       24 UC21-21                24.13      24.58    7  
  5 Depew, Chris K            24 Naperville Waves-21    26.00      24.76    6  
  6 Homchick, Robert N        23 Lakeshore Sport-21     25.50      25.30    5  
  7 Bruce, Nick               23 Chicago Smelts-21      27.00      25.38    4  
  8 Campbell, Dallas N        23 Galter Swedish F-21    29.58      28.97    3  
  9 Gorman, Jake              22 Chicago Smelts-21      34.34      32.11    2  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Risley, Graham M          23 Naperville Waves-21    56.00      49.92   11  
      23.19   26.73                                                
  2 Brady, Mike P             24 Naperville Waves-21    55.00      54.27    9  
      25.53   28.74                                                
  3 LaJoie, Alexander D       24 UC21-21                53.39      54.37    8  
      25.32   29.05                                                
  4 Bruce, Nick               23 Chicago Smelts-21    1:02.00      55.97    7  
      26.52   29.45                                                
  5 Fernandez, Justin A       20 Chicago Smelts-21      54.46      56.11    6  
      25.92   30.19                                                
  6 Zita, Jeff                21 Lakeshore Sport-21     55.98      56.82    5  
      26.39   30.43                                                
  7 Ruppe, Tim                24 Galter Swedish F-21  1:00.00    1:01.82    4  
      28.19   33.63                                                
  8 Campbell, Dallas N        23 Galter Swedish F-21  1:10.06    1:06.26    3  
      31.28   34.98                                                
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Justin A       20 Chicago Smelts-21    1:59.86    2:08.72   11  
      28.40   31.69   34.06   34.57                                
  2 Campbell, Dallas N        23 Galter Swedish F-21  2:35.00    2:51.67    9  
      35.96   44.43   46.37   44.91                                
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Honsa, Bryant             23 Naperville Waves-21    55.00      53.28   11  
      24.31   28.97                                                
  2 Brady, Mike P             24 Naperville Waves-21  1:00.00      55.16    9  
      25.90   29.26                                                
  3 LaJoie, Alexander D       24 UC21-21                54.91      55.81    8  
      25.41   30.40                                                
  4 Fernandez, Justin A       20 Chicago Smelts-21      54.52      55.86    7  
      26.15   29.71                                                
  5 Depew, Chris K            24 Naperville Waves-21    58.00      55.98    6  
      25.11   30.87                                                
  6 Homchick, Robert N        23 Lakeshore Sport-21     59.00      58.10    5  
      26.50   31.60                                                
  7 Ruppe, Tim                24 Galter Swedish F-21  1:05.00    1:03.57    4  
      29.20   34.37                                                
  8 Gorman, Jake              22 Chicago Smelts-21    1:15.51    1:15.08    3  
      34.45   40.63                                                
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brady, Mike P             24 Naperville Waves-21  2:10.00    1:59.38   11  
      25.62   31.51   35.59   26.66                                
  2 Fernandez, Justin A       20 Chicago Smelts-21    1:57.13    2:01.16    9  
      26.40   31.23   33.97   29.56                                
  3 Zita, Jeff                21 Lakeshore Sport-21   2:02.56    2:10.40    8  
      26.42   34.65   37.79   31.54                                
  4 Bruce, Nick               23 Chicago Smelts-21    2:20.00    2:12.15    7  
      27.10   34.72   38.96   31.37                                
  5 Campbell, Dallas N        23 Galter Swedish F-21  2:45.00    2:40.47    6  
      31.22   43.48   49.63   36.14                                
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Justin A       20 Chicago Smelts-21    4:07.49    4:23.35   11  
      27.82   31.27   34.34   34.63   36.76   36.34   31.17   31.02
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Eric K              25 Chicago Smelts-21      21.99      20.79   11  
  2 Fraser, Alex              26 Lakeshore Sport-21     22.80      21.94    9  
  3 Olsen, Tyler              25 Evanston-21            24.00      22.52    8  
  4 Blair, Alexander          27 Chicago Smelts-21      23.20      23.21    7  
  5 Perkey, Dan               28 Chicago Smelts-21      24.59      23.27    6  
  6 Olsen, Andrew             27 Evanston-21            23.00      23.54    5  
  7 Huisingh, Mike            25 Evanston-21            23.00      23.55    4  
  8 Mueller, Barret           26 Chicago Smelts-21      22.74      23.69    3  
  9 Kaiser, John A            27 UC21-21                23.50      24.08    2  
 10 Wiley, Brian J            27 Chicago Smelts-21      27.00      24.51    1  
 11 Zita, Justin G            27 Lakeshore Sport-21     24.99      24.59  
 12 White, Patrick M          28 Chicago Smelts-21      25.00      24.69  
 13 Bennett, Jon              29 Lakeshore Sport-21     25.25      25.03  
 14 Oxos, Bjorn               29 Chicago Smelts-21      25.19      25.19  
 15 Ong, Tazhi                25 Chicago Smelts-21      35.00      25.44  
 16 Martinez, Alejandro       26 Chicago Smelts-21      31.00      25.84  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Eric K              25 Chicago Smelts-21      48.00      45.19   11  
      21.48   23.71                                                
  2 Fraser, Alex              26 Lakeshore Sport-21     48.09      46.71    9  
      22.33   24.38                                                
  3 Boniface, Thomas          25 Chicago Athletic-21    48.88      48.20    8  
      23.18   25.02                                                
  4 Olsen, Tyler              25 Evanston-21            48.00      48.87    7  
      23.09   25.78                                                
  5 McDermott, Caleb J        29 Lakeshore Sport-21     47.63      49.08    6  
      23.08   26.00                                                
  6 Blair, Alexander          27 Chicago Smelts-21      51.35      50.23    5  
      23.54   26.69                                                
  7 Wiley, Brian J            27 Chicago Smelts-21    1:03.00      51.75    4  
      24.64   27.11                                                
  8 Olsen, Andrew             27 Evanston-21            51.50      52.02    3  
      25.16   26.86                                                
  9 Velasquez, Nick           27 Chicago Smelts-21      51.92      52.17    2  
      24.73   27.44                                                
 10 Smith, Garrett            25 Chicago Smelts-21      53.00      52.31    1  
      24.98   27.33                                                
 11 Ciochon, Samuel R         25 Chicago Smelts-21      58.00      52.83  
      25.42   27.41                                                
 12 Grasso, Ted               25 Glenbrook-21         1:00.00      53.63  
      25.60   28.03                                                
 13 Bennett, Jon              29 Lakeshore Sport-21     55.30      54.36  
      25.98   28.38                                                
 13 White, Patrick M          28 Chicago Smelts-21      55.87      54.36  
      25.84   28.52                                                
 15 Zita, Justin G            27 Lakeshore Sport-21     54.55      54.41  
      25.85   28.56                                                
 16 Oxos, Bjorn               29 Chicago Smelts-21      54.10      55.10  
      26.23   28.87                                                
 17 Ong, Tazhi                25 Chicago Smelts-21    1:20.00      59.43  
      27.00   32.43                                                
 18 Martinez, Alejandro       26 Chicago Smelts-21    1:05.00      59.64  
      27.30   32.34                                                
 19 Cowen, Michael W          29 Chicago Smelts-21    1:01.91    1:01.82  
      29.42   32.40                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fraser, Alex              26 Lakeshore Sport-21   1:47.99    1:45.54   11  
      24.85   27.26   27.34   26.09                                
  2 Boniface, Thomas          25 Chicago Athletic-21  1:47.46    1:46.58    9  
      25.15   26.95   27.38   27.10                                
  3 Olsen, Tyler              25 Evanston-21          1:55.00    1:48.59    8  
      25.86   28.18   26.44   28.11                                
  4 Smith, Garrett            25 Chicago Smelts-21    1:55.00    1:55.18    7  
      25.71   29.32   30.23   29.92                                
  5 Blair, Alexander          27 Chicago Smelts-21    1:53.90    1:57.22    6  
      25.10   28.19   31.13   32.80                                
  6 Oxos, Bjorn               29 Chicago Smelts-21    2:03.21    2:03.53    5  
      27.19   31.26   32.37   32.71                                
  7 White, Patrick M          28 Chicago Smelts-21    2:07.00    2:03.77    4  
      27.31   31.06   32.41   32.99                                
  8 Bennett, Jon              29 Lakeshore Sport-21   2:07.10    2:04.41    3  
      28.65   31.65   31.92   32.19                                
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fraser, Alex              26 Lakeshore Sport-21   5:05.68    4:49.85   11  
      26.63   28.63   29.16   29.67   29.74   30.09   29.95   29.91
      28.80   27.27                                                
  2 Trauner, Matthew R        29 Chicago Smelts-21    5:13.29    5:09.36    9  
      28.12   29.92   30.81   31.09   32.34   31.40   31.59   32.04
      31.43   30.62                                                
  3 Van Huis, Alex            27 Evanston-21          5:15.00    5:19.44    8  
      28.60   30.86   31.88   31.77   32.20   32.33   32.33   32.77
      33.35   33.35                                                
  4 Revzin, Barry             29 Chicago Smelts-21    5:55.15    5:33.95    7  
      30.71   33.42   33.84   33.87   34.23   34.62   34.49   34.65
      32.91   31.21                                                
  5 Cowen, Michael W          29 Chicago Smelts-21    7:21.26    6:35.81    6  
      32.39   36.45   39.81   41.95   40.66   41.61   41.92   42.21
      41.14   37.67                                                
  6 Misch, Daniel             29 Chicago Smelts-21    6:38.97    7:01.30    5  
      34.51   38.69   40.74   42.64   43.70                   43.98
    1:29.36                                                        
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        29 Chicago Smelts-21   17:55.79   17:50.90   11  
      29.16   32.16   32.71   32.90   32.99   31.41   31.56   31.69
      31.77   32.02   33.83   33.68   32.89   32.80   32.37   32.28
      31.94   32.69   32.07   32.88   34.60   33.00   32.03   32.97
      32.76   32.67   32.68   32.71   32.28   32.64   32.08   32.71
      31.97
  2 Fraser, Alex              26 Lakeshore Sport-21  19:30.00   18:40.51    9  
      28.83   32.19   32.87   32.90   32.35   32.40   32.84   32.86
      33.14   33.12   33.49   33.44   34.12   34.48   33.95   34.85
      34.89   35.27   35.10   35.37   35.82   35.94   36.02   36.36
      36.09   35.51   35.93   36.31   35.89   35.39   35.43   28.90
      28.46
  3 Glinski, Tim              29 Glenbrook-21        22:15.00   21:12.32    8  
      34.81   37.79   38.30   38.69   38.93   38.61   39.19   38.62
      39.04   39.28   38.83   38.80   39.12   38.97   38.64   38.74
      38.64   39.18   39.06   39.03   38.98   39.09   38.94   38.47
      38.53   38.87   38.63   38.52   38.67   38.50   38.56   37.81
      36.48
  4 Cowen, Michael W          29 Chicago Smelts-21   24:26.54   22:39.64    7  
      34.79   39.30   42.05   41.90   42.23   41.89   41.03   41.32
      41.66   40.99   41.72   40.73   41.55   41.49   42.29   40.97
      41.25   41.40   41.46   41.76   41.77   41.57   41.25   42.29
      42.43   41.86   42.20   41.82   42.85   41.92   40.40   40.13
      37.37
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Eric K              25 Chicago Smelts-21      24.99      23.88   11  
  2 McDermott, Caleb J        29 Lakeshore Sport-21     23.00      24.89    9  
  3 Smith, Garrett            25 Chicago Smelts-21      28.00      27.02    8  
  4 Ciochon, Samuel R         25 Chicago Smelts-21      30.00      28.05    7  
  5 Mueller, Barret           26 Chicago Smelts-21      27.75      28.13    6  
  6 Revzin, Barry             29 Chicago Smelts-21      29.34      28.14    5  
  7 Wiley, Brian J            27 Chicago Smelts-21      32.00      28.49    4  
  8 Blair, Alexander          27 Chicago Smelts-21      28.00      29.22    3  
  9 Kaiser, John A            27 UC21-21                30.00      29.31    2  
 10 Misch, Daniel             29 Chicago Smelts-21      29.52      29.86    1  
 11 Carrillo, Roberto         29 Chicago Smelts-21      31.83      30.10  
 12 Zita, Justin G            27 Lakeshore Sport-21     28.99      30.50  
 13 White, Patrick M          28 Chicago Smelts-21      34.00      32.85  
 14 Cowen, Michael W          29 Chicago Smelts-21      33.89      34.51  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Eric K              25 Chicago Smelts-21      57.00      51.62   11  
      25.10   26.52                                                
  2 Boniface, Thomas          25 Chicago Athletic-21    57.00      57.38    9  
      27.83   29.55                                                
  3 Smith, Garrett            25 Chicago Smelts-21      59.00    1:01.13    8  
      29.37   31.76                                                
  4 Ciochon, Samuel R         25 Chicago Smelts-21    1:08.00    1:02.81    7  
      30.25   32.56                                                
  5 Wiley, Brian J            27 Chicago Smelts-21    1:12.00    1:05.50    6  
      32.55   32.95                                                
  6 Blair, Alexander          27 Chicago Smelts-21    1:05.31    1:05.73    5  
      31.95   33.78                                                
  7 Zita, Justin G            27 Lakeshore Sport-21   1:00.67    1:07.14    4  
      32.59   34.55                                                
  8 Carrillo, Roberto         29 Chicago Smelts-21    1:07.54    1:09.01    3  
      33.19   35.82                                                
  9 White, Patrick M          28 Chicago Smelts-21    1:25.00    1:13.84    2  
      34.24   39.60                                                
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDermott, Caleb J        29 Lakeshore Sport-21   1:53.74    2:00.94   11  
      28.53   31.04   31.05   30.32                                
  2 Trauner, Matthew R        29 Chicago Smelts-21    2:18.00    2:12.36    9  
      31.55   33.59   33.94   33.28                                
  3 Ciochon, Samuel R         25 Chicago Smelts-21    2:15.00    2:13.65    8  
      31.58   33.89   33.68   34.50                                
  4 Smith, Garrett            25 Chicago Smelts-21    2:15.00    2:14.07    7  
      30.66   34.52   34.76   34.13                                
  5 Revzin, Barry             29 Chicago Smelts-21    2:20.67    2:14.81    6  
      32.82   33.84   34.15   34.00                                
  6 Misch, Daniel             29 Chicago Smelts-21    2:19.52    2:25.45    5  
      31.79   36.24   38.80   38.62                                
  7 Cowen, Michael W          29 Chicago Smelts-21    2:42.05    2:36.88    4  
      36.37   39.44   41.06   40.01                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Eric K              25 Chicago Smelts-21      29.00      26.71   11  
  2 Fraser, Alex              26 Lakeshore Sport-21     28.34      27.62    9  
  3 Huisingh, Mike            25 Evanston-21            28.00      27.95    8  
  4 Christie, Connor R        25 Galter Swedish F-21    30.00      28.78    7  
  5 Olsen, Andrew             27 Evanston-21            29.00      28.84    6  
  6 Revzin, Barry             29 Chicago Smelts-21      31.50      29.60    5  
  7 Perkey, Dan               28 Chicago Smelts-21      32.12      29.87    4  
  8 Velasquez, Nick           27 Chicago Smelts-21      29.71      30.12    3  
  9 Van Huis, Alex            27 Evanston-21            29.00      30.29    2  
 10 Trauner, Matthew R        29 Chicago Smelts-21      30.19      31.20    1  
 11 Bentley, James D          27 Chicago Smelts-21      31.47      32.24  
 12 Ong, Tazhi                25 Chicago Smelts-21      40.00      32.32  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Eric K              25 Chicago Smelts-21    1:01.00      56.37   11  
      26.47   29.90                                                
  2 Huisingh, Mike            25 Evanston-21          1:01.00    1:00.44    9  
      28.47   31.97                                                
  3 Fraser, Alex              26 Lakeshore Sport-21   1:03.88    1:01.53    8  
      28.70   32.83                                                
  4 Revzin, Barry             29 Chicago Smelts-21    1:08.71    1:02.99    7  
      29.64   33.35                                                
  5 Christie, Connor R        25 Galter Swedish F-21  1:15.00    1:03.61    6  
      29.73   33.88                                                
  6 Olsen, Andrew             27 Evanston-21          1:02.00    1:03.82    5  
      29.29   34.53                                                
  7 Perkey, Dan               28 Chicago Smelts-21    1:08.22    1:04.69    4  
      30.85   33.84                                                
  8 Van Huis, Alex            27 Evanston-21          1:03.00    1:06.96    3  
      31.55   35.41                                                
  9 Trauner, Matthew R        29 Chicago Smelts-21    1:05.99    1:07.37    2  
      31.53   35.84                                                
 10 Ciochon, Samuel R         25 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:07.75    1  
      31.70   36.05                                                
 11 Bentley, James D          27 Chicago Smelts-21    1:10.10    1:10.26  
      32.88   37.38                                                
 12 Ong, Tazhi                25 Chicago Smelts-21    1:30.00    1:11.16  
      32.85   38.31                                                
 13 Cowen, Michael W          29 Chicago Smelts-21    1:19.34    1:20.88  
      38.01   42.87                                                
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huisingh, Mike            25 Evanston-21          2:14.00    2:12.87   11  
      30.19   33.48   34.78   34.42                                
  2 Revzin, Barry             29 Chicago Smelts-21    2:32.75    2:21.11    9  
      32.68   35.21   35.85   37.37                                
  3 Perkey, Dan               28 Chicago Smelts-21    2:32.49    2:22.12    8  
      31.29   36.14   37.51   37.18                                
  4 Van Huis, Alex            27 Evanston-21          2:20.00    2:24.78    7  
      32.13   36.02   37.73   38.90                                
  5 Trauner, Matthew R        29 Chicago Smelts-21    2:23.58    2:25.25    6  
      31.94   36.21   38.09   39.01                                
  6 Bentley, James D          27 Chicago Smelts-21    2:32.41    2:34.73    5  
      32.95   37.77   40.90   43.11                                
  7 Misch, Daniel             29 Chicago Smelts-21    2:50.00    2:51.38    4  
      38.12   43.89   44.59   44.78                                
  8 Cowen, Michael W          29 Chicago Smelts-21    3:00.54    3:01.41    3  
      39.28   47.43   48.36   46.34                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Eric K              25 Chicago Smelts-21      23.00      22.54   11  
  2 Fraser, Alex              26 Lakeshore Sport-21     26.08      24.30    9  
  3 Christie, Connor R        25 Galter Swedish F-21    27.00      25.50    8  
  4 Perkey, Dan               28 Chicago Smelts-21      28.91      25.54    7  
  5 Olsen, Tyler              25 Evanston-21            23.00      25.73    6  
  6 Grasso, Ted               25 Glenbrook-21           30.00      26.06    5  
  7 Velasquez, Nick           27 Chicago Smelts-21      25.67      26.27    4  
  8 Olsen, Andrew             27 Evanston-21            26.00      26.38    3  
  9 Zita, Justin G            27 Lakeshore Sport-21     26.27      26.49    2  
 10 Blair, Alexander          27 Chicago Smelts-21      26.79      26.51    1  
 11 Wiley, Brian J            27 Chicago Smelts-21      35.00      26.76  
 12 Carrillo, Roberto         29 Chicago Smelts-21      28.83      27.32  
 13 Johnson, Zachary M        27 Wisconsin Master-20    29.13      27.47  
 14 Bentley, James D          27 Chicago Smelts-21      27.98      27.81  
 15 Oxos, Bjorn               29 Chicago Smelts-21      27.01      28.48  
 16 Ong, Tazhi                25 Chicago Smelts-21      40.00      29.31  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boniface, Thomas          25 Chicago Athletic-21    55.00      53.52   11  
      24.99   28.53                                                
  2 Mueller, Barret           26 Chicago Smelts-21      53.74      54.90    9  
      25.35   29.55                                                
  3 Perkey, Dan               28 Chicago Smelts-21    1:03.68      56.91    8  
      26.80   30.11                                                
  4 Olsen, Tyler              25 Evanston-21          1:00.00      57.46    7  
      27.06   30.40                                                
  5 Grasso, Ted               25 Glenbrook-21         1:05.00      59.30    6  
      26.75   32.55                                                
  6 Wiley, Brian J            27 Chicago Smelts-21    1:05.00    1:01.91    5  
      28.09   33.82                                                
  7 Oxos, Bjorn               29 Chicago Smelts-21    1:03.19    1:04.34    4  
      29.29   35.05                                                
  8 Bentley, James D          27 Chicago Smelts-21    1:07.07    1:04.64    3  
      28.59   36.05                                                
  9 Carrillo, Roberto         29 Chicago Smelts-21    1:04.84    1:04.86    2  
      29.38   35.48                                                
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Zachary M        27 Wisconsin Master-20  2:31.17    2:19.73   11  
      29.42   34.99   36.94   38.38                                
  2 Revzin, Barry             29 Chicago Smelts-21    2:36.21    2:27.26    9  
      31.03   36.32   38.57   41.34                                
  3 Carrillo, Roberto         29 Chicago Smelts-21    2:47.74    2:46.70    8  
      35.94   40.28   44.03   46.45                                
  4 Misch, Daniel             29 Chicago Smelts-21    2:45.17    2:48.61    7  
      34.14   41.53 1:32.94                                        
  5 Cowen, Michael W          29 Chicago Smelts-21    3:17.65    3:18.97    6  
      40.19   49.70   53.68   55.40                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Eric K              25 Chicago Smelts-21      55.00      50.79   11  
      23.11   27.68                                                
  2 McDermott, Caleb J        29 Lakeshore Sport-21     54.57      58.04    9  
      27.24   30.80                                                
  3 Fraser, Alex              26 Lakeshore Sport-21     56.58      58.20    8  
      26.80   31.40                                                
  4 Ciochon, Samuel R         25 Chicago Smelts-21    1:08.00      59.35    7  
      26.87   32.48                                                
  5 Christie, Connor R        25 Galter Swedish F-21  1:10.00      59.39    6  
      27.43   31.96                                                
  6 Mueller, Barret           26 Chicago Smelts-21      57.05      59.43    5  
      27.11   32.32                                                
  7 Trauner, Matthew R        29 Chicago Smelts-21      59.43      59.76    4  
      27.69   32.07                                                
  8 Olsen, Andrew             27 Evanston-21          1:00.00    1:00.35    3  
      27.39   32.96                                                
  9 Kaiser, John A            27 UC21-21              1:01.00    1:01.09    2  
      27.90   33.19                                                
 10 Olsen, Tyler              25 Evanston-21          1:02.00    1:01.29    1  
      27.16   34.13                                                
 11 Blair, Alexander          27 Chicago Smelts-21      59.00    1:01.69  
      28.48   33.21                                                
 12 Carrillo, Roberto         29 Chicago Smelts-21    1:03.21    1:03.47  
      28.68   34.79                                                
 13 Bentley, James D          27 Chicago Smelts-21    1:03.86    1:03.83  
      29.85   33.98                                                
 14 Zita, Justin G            27 Lakeshore Sport-21   1:06.88    1:04.26  
      29.02   35.24                                                
 15 Oxos, Bjorn               29 Chicago Smelts-21    1:04.82    1:04.80  
      29.46   35.34                                                
 16 Ong, Tazhi                25 Chicago Smelts-21    1:30.00    1:06.21  
      30.49   35.72                                                
 17 Misch, Daniel             29 Chicago Smelts-21    1:05.56    1:07.69  
      31.35   36.34                                                
 18 White, Patrick M          28 Chicago Smelts-21    1:25.00    1:11.83  
      31.45   40.38                                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDermott, Caleb J        29 Lakeshore Sport-21   1:53.00    2:02.69   11  
      26.05   31.07   36.41   29.16                                
  2 Boniface, Thomas          25 Chicago Athletic-21  2:00.38    2:02.78    9  
      25.56   31.78   37.34   28.10                                
  3 Velasquez, Nick           27 Chicago Smelts-21    2:07.23    2:08.02    8  
      27.07   33.70   37.01   30.24                                
  4 Perkey, Dan               28 Chicago Smelts-21    2:18.91    2:08.20    7  
      27.08   34.47   36.16   30.49                                
  5 Trauner, Matthew R        29 Chicago Smelts-21    2:07.93    2:09.19    6  
      26.80   33.86   37.91   30.62                                
  6 Ciochon, Samuel R         25 Chicago Smelts-21    2:10.00    2:13.15    5  
      26.41   33.45   40.07   33.22                                
  7 Johnson, Zachary M        27 Wisconsin Master-20  2:16.73    2:17.85    4  
      28.37   35.90   40.91   32.67                                
  8 Blair, Alexander          27 Chicago Smelts-21    2:10.00    2:18.41    3  
      26.82   34.67   42.45   34.47                                
  9 Carrillo, Roberto         29 Chicago Smelts-21    2:35.10    2:25.07    2  
      28.69   36.58   45.46   34.34                                
 10 Wiley, Brian J            27 Chicago Smelts-21    2:15.00    2:26.43    1  
      28.28   35.49   48.68   33.98                                
 11 Bentley, James D          27 Chicago Smelts-21    2:27.33    2:26.76  
      29.48   38.72   42.49   36.07                                
 12 Misch, Daniel             29 Chicago Smelts-21    2:22.16    2:28.43  
      28.98   36.31   45.26   37.88                                
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trauner, Matthew R        29 Chicago Smelts-21    4:40.53    4:36.45   11  
      27.93   32.10   37.91   37.11   38.77   38.93   32.49   31.21
  2 Perkey, Dan               28 Chicago Smelts-21    4:56.87    4:40.38    9  
      27.18   32.42   38.31   37.01   38.35   40.49   35.57   31.05
  3 Revzin, Barry             29 Chicago Smelts-21    5:11.68    4:41.85    8  
      29.91   35.65   36.65   36.53   37.23   38.71   34.21   32.96
  4 Van Huis, Alex            27 Evanston-21          4:30.00    4:42.16    7  
      28.71   33.46   37.09   37.51   39.06   40.08   33.82   32.43
  5 Bentley, James D          27 Chicago Smelts-21    5:25.52    5:29.64    6  
      30.74   38.22   44.03   46.32   45.20   46.94   39.45   38.74
  6 Carrillo, Roberto         29 Chicago Smelts-21    5:59.63    5:31.04    5  
      34.33   41.44   41.45   43.11   49.05   49.75   37.26   34.65
  7 Misch, Daniel             29 Chicago Smelts-21    5:27.32    5:37.21    4  
      32.39   38.98   42.76   42.57   49.32   49.90   41.41   39.88
  8 Cowen, Michael W          29 Chicago Smelts-21    5:58.43    5:52.85    3  
      40.23   48.64   45.43   43.90   49.06   49.89   39.61   36.09
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wever, Matthew C          31 Galter Swedish F-21    23.25      22.71   11  
  2 Forbes, Michael B         32 UC21-21                22.50      22.79    9  
  3 Doerr, David T            32 Lakeshore Sport-21     22.93      23.04    8  
  4 Kennedy, Daniel P         33 Chicago Smelts-21      23.07      23.71    7  
  5 Forbes, Gary              32 UC21-21                24.90      24.05    6  
  6 Leonard, John             34 Gray Sharks-21         24.30      24.06    5  
  7 Sorenson, James E         32 Wisconsin Master-20    24.00      24.25    4  
  8 Wenke, Dave               34 Naperville Waves-21    26.02      25.22    3  
  9 Whitley, Steve            33 Chicago Smelts-21      27.00      26.21    2  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahonen, Hanno             30 Chicago Smelts-21      49.00      48.02   11  
      22.79   25.23                                                
  2 Doerr, David T            32 Lakeshore Sport-21     50.29      50.53    9  
      24.08   26.45                                                
  3 Rehrig, Clay S            30 Chicago Smelts-21      50.90      51.31    8  
      24.52   26.79                                                
  4 Wever, Matthew C          31 Galter Swedish F-21    50.55      51.36    7  
      24.47   26.89                                                
  5 Kennedy, Daniel P         33 Chicago Smelts-21      50.92      51.38    6  
      24.35   27.03                                                
  6 Helvey, Derek             32 Libertyville Mas-21    52.00      51.59    5  
      25.01   26.58                                                
  7 Leonard, John             34 Gray Sharks-21         53.94      51.85    4  
      24.73   27.12                                                
  8 Forbes, Michael B         32 UC21-21                52.80      52.33    3  
      25.88   26.45                                                
  9 Long, Bradley R           33 Lincoln-Way-21       1:00.00      55.11    2  
      26.26   28.85                                                
 10 Sorenson, James E         32 Wisconsin Master-20    55.00      55.12    1  
      25.74   29.38                                                
 11 Kujat, Scot T             30 Chicago Smelts-21      55.65      56.61  
      26.88   29.73                                                
 12 Wenke, Dave               34 Naperville Waves-21    59.76      57.66  
      27.75   29.91                                                
 13 Benning, Chris            33 Chicago Smelts-21    1:00.00      59.23  
      27.88   31.35                                                
 14 Chen, Kevin T             34 UC21-21              1:00.92    1:00.63  
      29.15   31.48                                                
 15 Foszcz, Michael           33 Elgin Blue Wave-21   1:01.84    1:02.94  
      29.41   33.53                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doerr, David T            32 Lakeshore Sport-21   1:51.39    1:50.74   11  
      25.55   27.78   28.27   29.14                                
  2 Rehrig, Clay S            30 Chicago Smelts-21    1:51.04    1:53.73    9  
      25.97   28.50   29.74   29.52                                
  3 Helvey, Derek             32 Libertyville Mas-21  1:55.00    1:54.95    8  
      26.27   28.30   29.38   31.00                                
  4 Leonard, John             34 Gray Sharks-21       2:01.66    1:58.18    7  
      27.20   30.00   30.62   30.36                                
  5 Brown, Adam R             34 Elgin Blue Wave-21   2:05.00    1:58.51    6  
      27.31   29.82   30.46   30.92                                
  6 Kujat, Scot T             30 Chicago Smelts-21    2:07.57    2:06.30    5  
      28.48   31.58   33.55   32.69                                
  7 Zolmierski, Adam J        32 Elgin Blue Wave-21   2:11.15    2:12.31    4  
      28.51   32.51   35.07   36.22                                
  8 Benning, Chris            33 Chicago Smelts-21    2:15.00    2:15.15    3  
      31.03   35.16   35.68   33.28                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahonen, Hanno             30 Chicago Smelts-21    5:05.80    4:50.11   11  
      25.70   27.64   28.68   29.51   29.93   30.29   30.20   30.08
      29.67   28.41                                                
  2 Doerr, David T            32 Lakeshore Sport-21   5:09.33    5:12.73    9  
      27.62   30.80   31.85   32.09   32.36   31.75   31.53   31.52
      31.79   31.42                                                
  3 Helvey, Derek             32 Libertyville Mas-21  5:25.00    5:15.49    8  
      27.92   30.10   31.17   31.83   32.12   32.00   32.06   32.54
      33.18   32.57                                                
  4 Pedersen, Robert          30 Gray Sharks-21       5:21.00    5:21.03    7  
      28.05   30.82   32.14   32.57   32.79   32.84   32.57   33.40
      33.51   32.34                                                
  5 Brown, Adam R             34 Elgin Blue Wave-21   5:30.00    5:21.91    6  
      27.95   31.05   32.11   32.40   32.53   32.64   32.88   33.57
      33.79   32.99                                                
  6 Leonard, John             34 Gray Sharks-21       5:33.38    5:30.63    5  
      29.04   31.93   32.16   33.31   33.84   33.89   34.87   34.03
      34.16   33.40                                                
  7 Zolmierski, Adam J        32 Elgin Blue Wave-21   6:04.65    6:14.95    4  
      29.75   34.54   36.93   38.24   39.04   39.24   39.55   39.89
      39.70   38.07                                                
  8 Gilbert, Brian            31 Chicago Smelts-21    6:34.00    6:22.94    3  
      34.03   38.41   39.26   39.10   38.82   39.38   38.70   39.39
      39.49   36.36                                                
  9 Benning, Chris            33 Chicago Smelts-21    7:08.00    6:30.73    2  
      33.59   35.26   38.98   40.29   41.15   41.20   40.51   41.43
      40.16   38.16                                                
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam R             34 Elgin Blue Wave-21  22:00.00   18:36.53   11  
      29.27   32.59   33.58   33.86   33.97   33.98   33.93   33.72
      34.06   34.20   34.12   34.14   34.38   34.39   34.17   33.98
      34.01   33.95   34.22   33.86   34.12   33.94   34.08   34.17
      34.06   34.19   34.28   34.33   33.89   34.10   34.18   33.93
      32.88
  2 Doerr, David T            32 Lakeshore Sport-21  19:45.99   18:48.99    9  
      28.49   32.08   33.01   32.84   33.62   33.66   34.14   33.51
      33.76   33.96   33.54   33.88   34.17   34.40   34.47   34.33
      34.54   34.78   34.89   34.93   35.52   35.46   35.89   35.79
      34.81   35.65   35.01   34.93   35.34   35.14   34.90   34.13
      33.42
  3 Pedersen, Robert          30 Gray Sharks-21      20:20.00   19:02.31    8  
      28.51   33.16   33.72   34.04   34.48   34.05   34.05   34.04
      34.18   34.23   34.47   34.28   34.52   34.82   34.50   35.20
      35.21   34.52   35.48   35.07   35.18   35.40   35.59   35.27
      35.83   35.67   35.51   35.49   35.60   35.81   35.79   35.17
      33.47
  4 Leonard, John             34 Gray Sharks-21      20:00.01   19:34.34    7  
      29.32   32.76   33.43   33.91   34.27   34.70   34.79   35.11
      35.38   35.36   36.02   36.24   36.11   36.31   36.39   36.51
      36.45   36.53   36.77   36.34   36.40   36.40   36.69   36.10
      36.48   36.46   36.41   36.61   36.23   36.10   36.49   36.17
      35.10
  5 Zolmierski, Adam J        32 Elgin Blue Wave-21  22:06.00   21:46.16    6  
      31.72   35.89   37.51   37.87   38.65   39.70   39.57   39.33
      39.88   40.51   40.33   39.38   39.56   40.01   40.30   40.16
      40.35   40.20   40.31   40.77   40.55   40.62   40.85   40.49
      40.54   40.23   40.39   40.46   40.44   40.48   40.18   40.09
      38.84
  6 Gilbert, Brian            31 Chicago Smelts-21   25:20.15   22:40.02    5  
      36.20   40.40   40.71   41.61   42.11   42.49   42.06   42.04
      42.02   42.21   42.51   42.94   42.59   42.27   42.19   42.54
      42.06   41.36   41.03   40.85   40.98   41.75   40.99   41.42
      41.04   40.33   40.58   40.48   41.70   40.59   40.68   39.94
      37.35
  7 Foszcz, Michael           33 Elgin Blue Wave-21  23:33.00   22:42.96    4  
      33.85   37.93   39.75   40.85   40.86   40.71   41.17   41.12
      41.71   41.40   41.98   41.90   41.22   42.36   42.12   42.28
      42.20   42.05   41.77   41.71   42.05   42.20   42.06   41.87
      41.71   41.99   42.19   42.59   42.54   42.76   42.41   42.06
      37.59
  8 Kennedy, Daniel P         33 Chicago Smelts-21   24:47.31   22:58.99    3  
      33.65   38.62   40.32   41.12   41.23   41.80   41.45   42.74
      42.89   43.09   41.83   42.30   42.81   43.23   42.22   42.69
      43.83   42.84   43.09   42.68   42.76   43.26   42.67   42.71
      43.14   42.97   42.68   41.64   41.98   41.48   40.55   39.85
      38.87
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahonen, Hanno             30 Chicago Smelts-21      26.00      25.84   11  
  2 Wever, Matthew C          31 Galter Swedish F-21    26.55      26.84    9  
  3 Doerr, David T            32 Lakeshore Sport-21     27.66      27.15    8  
  4 Pedersen, Robert          30 Gray Sharks-21         29.70      28.29    7  
  5 Forbes, Gary              32 UC21-21                29.20      28.36    6  
  6 Kennedy, Daniel P         33 Chicago Smelts-21      29.95      29.95    5  
  7 Zolmierski, Adam J        32 Elgin Blue Wave-21     30.45      30.46    4  
  8 Sorenson, James E         32 Wisconsin Master-20    31.00      30.98    3  
  9 Whitley, Steve            33 Chicago Smelts-21      34.00      32.26    2  
 10 Wenke, Dave               34 Naperville Waves-21    36.78      34.55    1  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahonen, Hanno             30 Chicago Smelts-21      57.00      54.83   11  
      26.88   27.95                                                
  2 Rehrig, Clay S            30 Chicago Smelts-21      58.43      58.91    9  
      28.72   30.19                                                
  3 Doerr, David T            32 Lakeshore Sport-21     59.29    1:00.00    8  
      29.79   30.21                                                
  4 Forbes, Gary              32 UC21-21              1:03.00    1:02.32    7  
      30.46   31.86                                                
  5 Sorenson, James E         32 Wisconsin Master-20  1:07.00    1:06.78    6  
      32.40   34.38                                                
  6 Zolmierski, Adam J        32 Elgin Blue Wave-21   1:08.20    1:08.36    5  
      32.98   35.38                                                
  7 Wenke, Dave               34 Naperville Waves-21  1:18.00    1:15.78    4  
      38.12   37.66                                                
  8 Chen, Kevin T             34 UC21-21              1:11.11    1:18.21    3  
      38.42   39.79                                                
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            30 Chicago Smelts-21    2:08.21    2:07.56   11  
      29.95   31.91   33.11   32.59                                
  2 Pedersen, Robert          30 Gray Sharks-21       2:15.23    2:13.80    9  
      32.40   34.14   33.94   33.32                                
  3 Brown, Adam R             34 Elgin Blue Wave-21   2:45.00    2:22.17    8  
      34.59   35.69   36.30   35.59                                
  4 Zolmierski, Adam J        32 Elgin Blue Wave-21   2:32.50    2:39.62    7  
      35.68   40.07   42.60   41.27                                
  5 Gilbert, Brian            31 Chicago Smelts-21    3:30.00    3:18.08    6  
      49.96   52.66   51.50   43.96                                
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             34 Gray Sharks-21         29.75      29.20   11  
  2 Brown, Adam R             34 Elgin Blue Wave-21     30.52      29.49    9  
  3 Forbes, Michael B         32 UC21-21                30.70      30.17    8  
  4 Long, Bradley R           33 Lincoln-Way-21         40.00      32.41    7  
  5 Kujat, Scot T             30 Chicago Smelts-21      33.13      33.72    6  
  6 Whitley, Steve            33 Chicago Smelts-21      40.00      35.77    5  
  7 Wenke, Dave               34 Naperville Waves-21    37.32      37.44    4  
  8 Foszcz, Michael           33 Elgin Blue Wave-21     36.69      37.50    3  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             34 Gray Sharks-21       1:06.04    1:04.67   11  
      30.21   34.46                                                
  2 Brown, Adam R             34 Elgin Blue Wave-21   1:06.00    1:06.02    9  
      30.43   35.59                                                
  3 Kujat, Scot T             30 Chicago Smelts-21    1:13.64    1:15.15    8  
      35.05   40.10                                                
  4 Benning, Chris            33 Chicago Smelts-21    1:22.00    1:15.73    7  
      36.11   39.62                                                
  5 Wenke, Dave               34 Naperville Waves-21  1:21.50    1:20.94    6  
      39.34   41.60                                                
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahonen, Hanno             30 Chicago Smelts-21    2:25.00    2:12.55   11  
      29.67   33.64   34.39   34.85                                
  2 Brown, Adam R             34 Elgin Blue Wave-21   2:30.00    2:23.12    9  
      30.77   36.01   37.57   38.77                                
  3 Leonard, John             34 Gray Sharks-21       2:36.68    2:25.71    8  
      30.98   36.14   38.87   39.72                                
  4 Pedersen, Robert          30 Gray Sharks-21       2:37.00    2:32.52    7  
      35.07   38.59   39.71   39.15                                
  5 Chen, Kevin T             34 UC21-21              2:30.19    2:36.37    6  
      34.66   40.08   41.06   40.57                                
  6 Foszcz, Michael           33 Elgin Blue Wave-21   2:47.72    3:02.18    5  
      38.69   45.19   49.32   48.98                                
  7 Gilbert, Brian            31 Chicago Smelts-21    3:15.00    3:16.76    4  
      44.91   52.04   52.59   47.22                                
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Forbes, Michael B         32 UC21-21                25.10      25.10   11  
  2 Wever, Matthew C          31 Galter Swedish F-21    25.50      25.47    9  
  3 Pedersen, Robert          30 Gray Sharks-21         25.94      25.72    8  
  4 Doerr, David T            32 Lakeshore Sport-21     26.79      26.22    7  
  5 Forbes, Gary              32 UC21-21                27.26      26.78    6  
  6 Kujat, Scot T             30 Chicago Smelts-21      26.65      27.33    5  
  7 Kennedy, Daniel P         33 Chicago Smelts-21      25.95      27.45    4  
  8 Zolmierski, Adam J        32 Elgin Blue Wave-21     28.25      28.06    3  
  9 Sorenson, James E         32 Wisconsin Master-20    29.00      28.99    2  
 10 Whitley, Steve            33 Chicago Smelts-21      33.00      30.41    1  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahonen, Hanno             30 Chicago Smelts-21      57.00      54.33   11  
      25.49   28.84                                                
  2 Rehrig, Clay S            30 Chicago Smelts-21      55.57      56.03    9  
      26.52   29.51                                                
  3 Pedersen, Robert          30 Gray Sharks-21         57.00      57.09    8  
      26.51   30.58                                                
  4 Kennedy, Daniel P         33 Chicago Smelts-21    1:00.50      59.72    7  
      27.54   32.18                                                
  5 Kujat, Scot T             30 Chicago Smelts-21    1:00.67    1:01.69    6  
      28.13   33.56                                                
  6 Zolmierski, Adam J        32 Elgin Blue Wave-21   1:06.75    1:08.37    5  
      30.84   37.53                                                
  7 Gilbert, Brian            31 Chicago Smelts-21    1:27.00    1:26.52    4  
      34.76   51.76                                                
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rehrig, Clay S            30 Chicago Smelts-21    2:08.58    2:11.11   11  
      28.48   32.30   34.51   35.82                                
  2 Pedersen, Robert          30 Gray Sharks-21       2:09.00    2:14.97    9  
      28.37   32.26   34.43   39.91                                
  3 Kennedy, Daniel P         33 Chicago Smelts-21    2:38.94    2:42.25    8  
      32.85   42.03   43.00   44.37                                
  4 Zolmierski, Adam J        32 Elgin Blue Wave-21   2:45.40    2:44.69    7  
      34.10   42.21   44.62   43.76                                
  5 Gilbert, Brian            31 Chicago Smelts-21    3:11.00    3:12.19    6  
      43.05   53.13   51.89   44.12                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahonen, Hanno             30 Chicago Smelts-21      56.68      54.14   11  
      25.50   28.64                                                
  2 Helvey, Derek             32 Libertyville Mas-21  1:01.00      58.86    9  
      27.29   31.57                                                
  3 Forbes, Michael B         32 UC21-21              1:00.00      59.66    8  
      28.42   31.24                                                
  4 Pedersen, Robert          30 Gray Sharks-21       1:00.50    1:00.07    7  
      27.75   32.32                                                
  5 Leonard, John             34 Gray Sharks-21       1:01.17    1:00.62    6  
      28.78   31.84                                                
  6 Forbes, Gary              32 UC21-21              1:04.30    1:02.20    5  
      27.34   34.86                                                
  7 Brown, Adam R             34 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:02.88    4  
      30.38   32.50                                                
  8 Doerr, David T            32 Lakeshore Sport-21     58.38    1:03.24    3  
      28.48   34.76                                                
  9 Kujat, Scot T             30 Chicago Smelts-21    1:04.39    1:04.26    2  
      29.53   34.73                                                
 10 Benning, Chris            33 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:08.63    1  
      43.63   25.00                                                
 11 Whitley, Steve            33 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:08.68  
      31.17   37.51                                                
 12 Wenke, Dave               34 Naperville Waves-21  1:16.48    1:12.73  
      33.77   38.96                                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helvey, Derek             32 Libertyville Mas-21  2:10.00    2:06.13   11  
      27.07   31.81   36.64   30.61                                
  2 Brown, Adam R             34 Elgin Blue Wave-21   2:20.00    2:13.59    9  
      29.20   35.58   37.00   31.81                                
  3 Kennedy, Daniel P         33 Chicago Smelts-21    2:25.21    2:21.40    8  
      28.47   37.76   44.07   31.10                                
  4 Long, Bradley R           33 Lincoln-Way-21       2:45.00    2:22.97    7  
      31.01   38.06   41.03   32.87                                
  5 Chen, Kevin T             34 UC21-21              2:34.46    2:31.39    6  
      34.30   43.12   40.41   33.56                                
  6 Whitley, Steve            33 Chicago Smelts-21    2:50.00    2:42.76    5  
      32.64   40.20   49.50   40.42                                
  7 Gilbert, Brian            31 Chicago Smelts-21    3:00.00    2:52.83    4  
      34.62   49.01   53.00   36.20                                
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahonen, Hanno             30 Chicago Smelts-21    4:50.00    4:19.16   11  
      26.59   31.57   33.88   33.87   37.39   37.70   29.04   29.12
  2 Helvey, Derek             32 Libertyville Mas-21  4:52.00    4:39.19    9  
      28.58   33.74   35.11   35.30   40.49   41.22   33.12   31.63
  3 Rehrig, Clay S            30 Chicago Smelts-21    4:37.85    4:42.58    8  
      27.98   31.52   35.59   36.03   42.86   43.83   33.77   31.00
  4 Kennedy, Daniel P         33 Chicago Smelts-21    5:11.35    5:25.95    7  
      33.17   38.33   41.76   41.90   46.93   49.07   37.11   37.68
  5 Gilbert, Brian            31 Chicago Smelts-21    6:45.00    6:17.82    6  
      38.94   49.89   51.81   50.83   53.81   53.31   40.60   38.63
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex R           35 East Bank Club-21      24.50      23.46   11  
  2 Pruess, Ben               35 Libertyville Mas-21    28.00      23.63    9  
  3 Reader, Paul              39 Blue Marlins-21        23.90      23.76    8  
  4 Balcer, James A           36 Windy City Maste-21    23.68      23.77    7  
  5 Bardak, Peter D           38 Naperville Waves-21    23.00      23.87    6  
  6 Mulcahy, Ryan P           37 Lincoln-Way-21         24.00      23.99    5  
  7 Mills, Jamie              38 Libertyville Mas-21    25.15      24.21    4  
  8 Sutton, Grant C           39 Galter Swedish F-21    25.84      24.71    3  
  9 King, Wesley G            35 Galter Swedish F-21    30.00      25.61    2  
 10 Mosley, Thomas J          35 Lincoln-Way-21         25.48      25.66    1  
 11 Morrison, Kevin J         39 Galter Swedish F-21    28.00      27.19  
 12 Zhang, Yao                35 Libertyville Mas-21    24.00      27.29  
 13 Carr, Scott H             37 Glenbrook-21           27.98      27.50  
 14 Boeke, Lonny              37 Chicago Athletic-21    27.90      27.51  
 15 Gonzalez, Fermin          37 High Ridge Y-21        35.00      29.42  
 16 Adams, Jackson            39 Chicago Athletic-21    30.00      30.68  
 17 Ruley, Nic                36 Chicago Smelts-21      32.46      33.74  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Milton, Trevis B          36 Chicago Athletic-21    52.50      51.53   11  
      24.21   27.32                                                
  2 Reader, Paul              39 Blue Marlins-21        51.14      51.67    9  
      24.99   26.68                                                
  3 Mills, Jamie              38 Libertyville Mas-21    54.49      52.67    8  
      25.13   27.54                                                
  4 Balcer, James A           36 Windy City Maste-21    53.18      54.12    7  
      25.33   28.79                                                
  5 Horkan, Nicholas A        35 Wisconsin Master-20    58.95      56.61    6  
      27.62   28.99                                                
  6 Bemrich, Mitchell G       38 Libertyville Mas-21    58.00      57.99    5  
      27.72   30.27                                                
  7 Mosley, Thomas J          35 Lincoln-Way-21         59.53      58.31    4  
      27.40   30.91                                                
  8 Petrovic, Boyan D         36 Deerfield Master-21  1:07.00      59.23    3  
      27.27   31.96                                                
  9 Boeke, Lonny              37 Chicago Athletic-21    59.00    1:00.34    2  
      28.51   31.83                                                
 10 Carr, Scott H             37 Glenbrook-21         1:00.78    1:01.38    1  
      28.73   32.65                                                
 11 King, Wesley G            35 Galter Swedish F-21  1:07.00    1:02.60  
      28.82   33.78                                                
 12 Smolinski, Michael J      36 Naperville Waves-21  1:12.02    1:12.19  
      34.89   37.30                                                
 13 Adams, Jackson            39 Chicago Athletic-21  1:07.46    1:12.46  
      33.86   38.60                                                
 14 Ruley, Nic                36 Chicago Smelts-21    1:16.59    1:12.70  
      33.82   38.88                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        38 Elgin Blue Wave-21   1:49.00    1:47.92   11  
      24.83   27.65   27.82   27.62                                
  2 Reader, Paul              39 Blue Marlins-21      1:52.00    1:54.60    9  
      26.72   29.15   29.93   28.80                                
  3 Mills, Jamie              38 Libertyville Mas-21  2:01.45    1:59.12    8  
      27.05   29.03   30.51   32.53                                
  4 Mulcahy, Ryan P           37 Lincoln-Way-21       2:10.00    2:01.49    7  
      27.82   30.39   31.67   31.61                                
  5 Pruess, Ben               35 Libertyville Mas-21  2:20.00    2:03.41    6  
      28.73   31.28   31.82   31.58                                
  6 Parker, Adam B            38 Chicago Smelts-21    2:00.76    2:04.10    5  
      28.30   30.88   31.73   33.19                                
  7 Bemrich, Mitchell G       38 Libertyville Mas-21  2:20.00    2:09.24    4  
      29.17   32.47   33.64   33.96                                
  8 Morrison, Kevin J         39 Galter Swedish F-21  2:20.00    2:17.82    3  
      30.27   33.04   36.74   37.77                                
  9 Mosley, Thomas J          35 Lincoln-Way-21       2:15.58    2:18.50    2  
      31.02   34.30   36.98   36.20                                
 10 Ruley, Nic                36 Chicago Smelts-21    2:50.02    2:49.33    1  
      36.35   40.85   45.59   46.54                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        38 Elgin Blue Wave-21   4:50.00    4:49.76   11  
      25.90   28.79   29.28   29.89   30.17   29.90   29.66   29.57
      28.57   28.03                                                
  2 Torres, Paul L            35 UC21-21              4:59.99    4:58.77    9  
      26.42   28.32   29.27   29.87   30.26   30.62   31.02   31.17
      31.17   30.65                                                
  3 Reader, Paul              39 Blue Marlins-21      5:09.01    5:07.40    8  
      27.49   30.18   30.99   31.21   31.47   31.22   30.96   31.70
      31.54   30.64                                                
  4 Parker, Adam B            38 Chicago Smelts-21    5:30.03    5:39.60    7  
      29.86   32.66   34.34   34.23   34.23   34.26   34.74   34.88
      35.63   34.77                                                
  5 Sutton, Grant C           39 Galter Swedish F-21  6:00.00    5:42.69    6  
      31.25   33.22   34.39   35.21   35.18   35.60   35.41   35.57
      34.56   32.30                                                
  6 Worthy, Ripley            37 Chicago Smelts-21    5:43.10    5:54.85    5  
      32.06   35.12   35.86   36.48   36.52   36.34   36.49   36.16
      36.00   33.82                                                
  7 Thiry, Michael A          39 Chicago Smelts-21    6:00.00    6:14.21    4  
      33.49   35.86   37.40   37.71   38.14   38.99   38.62   38.48
      38.07   37.45                                                
  8 Ruley, Nic                36 Chicago Smelts-21    8:28.04    7:51.94    3  
      40.37   45.00   46.03   48.31   48.48   48.87   50.21   48.90
      49.37   46.40                                                
  9 Smolinski, Michael J      36 Naperville Waves-21  8:19.80    8:44.10    2  
      41.22   47.42   50.05   50.80   53.05   53.87   57.60   57.61
      57.12   55.36                                                
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        38 Elgin Blue Wave-21  16:50.00   16:46.40   11  
      26.08   29.09   29.92   30.18   30.40   30.29   30.33   30.42
      30.47   30.57   30.43   30.77   30.70   30.76   30.85   31.07
      30.82   30.86   30.98   31.06   30.94   30.96   31.17   31.04
      30.81   30.97   30.84   30.93   30.99   30.93   30.67   30.60
      29.50
  2 Reader, Paul              39 Blue Marlins-21     18:15.00   18:10.52    9  
      28.89   31.42   31.99   31.90   32.38   32.11   32.53   32.29
      32.70   32.90   32.61   32.64   32.68   32.78   33.37   33.30
      33.21   33.43   33.93   33.15   33.15   33.76   33.68   34.19
      33.68   33.55   35.07   35.13   34.08   34.65   34.35   33.51
      31.51
  3 Sutton, Grant C           39 Galter Swedish F-21 21:45.00   19:56.00    8  
      33.30   35.76   35.97   36.68   37.19   37.39   36.58   36.66
      36.32   36.50   36.52   36.42   36.34   36.78   36.81   36.70
      37.17   36.72   36.91   37.23   36.88   35.98   36.70   36.14
      36.32   36.54   36.64   36.37   36.02   36.39   35.69   35.92
      30.46
  4 Parker, Adam B            38 Chicago Smelts-21   18:57.43   20:06.75    7  
      32.22   35.25   35.86   36.87   36.03   36.28   36.58   36.26
      36.52   36.76   36.93   36.54   36.94   36.84   36.76   36.66
      36.94   37.02   36.66   36.90   36.92   36.68   36.33   36.84
      37.06   37.20   37.15   36.91   37.05   37.17   36.99   37.03
      36.60
  5 Worthy, Ripley            37 Chicago Smelts-21   21:48.61   20:16.79    6  
      33.15   35.31   36.34   36.51   37.13   36.88   37.19   37.04
      36.96   37.17   37.15   37.11   37.08   37.01   37.13   36.76
      36.80   36.91   37.57   37.22   36.96   37.32   37.03   37.08
      37.27   36.99   37.39   37.13   37.49   37.63   37.72   36.77
      35.59
  6 Thiry, Michael A          39 Chicago Smelts-21   23:00.00   21:39.31    5  
      33.91   36.66   38.85   39.45   39.50   39.33   39.36   39.30
      39.47   39.36   39.51   39.51   40.06   39.54   39.82   40.24
      39.85   39.60   39.60   39.52   39.43   39.77   39.66   39.60
      39.43   39.89   39.92   39.63   39.91   40.59   40.31   40.03
      38.70
  7 Lavender, Lemikas R       35 Chicago Smelts-21   33:00.00   24:09.60    4  
      35.36   39.31   40.17   40.92   42.30   40.85   43.86   43.86
      45.49   44.54   45.49   44.62   44.79   43.78   45.30   45.82
      44.24   45.63   45.21   45.43   45.75   44.54   45.65   44.29
      46.36   45.06   45.05   45.19   46.63   44.40   44.51   43.45
      41.75
  8 Ruley, Nic                36 Chicago Smelts-21   27:27.36   26:09.88    3  
      37.09   42.60   45.35   46.11   46.91   47.54   47.59   47.79
      47.94   48.49   48.24   48.46   47.97   48.88   47.36   48.90
      47.84   48.84   47.59   48.17   48.16   47.54   48.01   48.37
      48.73   49.18   48.01   48.40   47.83   49.04   49.02   49.83
      48.10
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Milton, Trevis B          36 Chicago Athletic-21    27.50      26.35   11  
  2 Mosley, Thomas J          35 Lincoln-Way-21         30.16      29.71    9  
  3 Horkan, Nicholas A        35 Wisconsin Master-20    29.85      30.33    8  
  4 Sutton, Grant C           39 Galter Swedish F-21    34.00      31.31    7  
  5 Thiry, Michael A          39 Chicago Smelts-21      31.00      31.92    6  
  6 Voigt, Jeremy             37 Chicago Smelts-21      31.80      32.70    5  
  7 Swarens, John             37 Chicago Smelts-21      39.57      33.40    4  
  8 Carr, Scott H             37 Glenbrook-21           32.58      33.42    3  
  9 Ferrari, Daniel J         36 Galter Swedish F-21    35.00      36.12    2  
 10 Gonzalez, Fermin          37 High Ridge Y-21        38.00      37.81    1  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Milton, Trevis B          36 Chicago Athletic-21    58.50      57.58   11  
      27.69   29.89                                                
  2 Bardak, Peter D           38 Naperville Waves-21    59.00    1:01.63    9  
      29.97   31.66                                                
  3 Worthy, Ripley            37 Chicago Smelts-21    1:04.20    1:04.44    8  
      30.43   34.01                                                
  4 Mosley, Thomas J          35 Lincoln-Way-21       1:06.63    1:06.67    7  
      31.40   35.27                                                
  5 Thiry, Michael A          39 Chicago Smelts-21    1:07.00    1:07.18    6  
      32.23   34.95                                                
  6 Bemrich, Mitchell G       38 Libertyville Mas-21  1:10.00    1:07.20    5  
      32.48   34.72                                                
  7 Horkan, Nicholas A        35 Wisconsin Master-20  1:04.94    1:08.62    4  
      32.67   35.95                                                
  8 Carr, Scott H             37 Glenbrook-21         1:09.00    1:14.34    3  
      35.56   38.78                                                
  9 Lavender, Lemikas R       35 Chicago Smelts-21    1:30.00    1:21.86    2  
      40.43   41.43                                                
 10 Smolinski, Michael J      36 Naperville Waves-21  1:59.60    1:43.89    1  
      51.33   52.56                                                
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        38 Elgin Blue Wave-21   2:05.00    2:02.00   11  
      29.15   31.17   31.04   30.64                                
  2 Milton, Trevis B          36 Chicago Athletic-21  2:08.00    2:06.32    9  
      28.94   31.58   32.83   32.97                                
  3 Reader, Paul              39 Blue Marlins-21      2:15.00    2:10.55    8  
      31.25   32.89   33.79   32.62                                
  4 Worthy, Ripley            37 Chicago Smelts-21    2:28.39    2:26.38    7  
      35.09   37.09   37.93   36.27                                
  5 Parker, Adam B            38 Chicago Smelts-21    2:29.25    2:29.22    6  
      35.66   38.49   38.89   36.18                                
  6 Thiry, Michael A          39 Chicago Smelts-21    2:35.00    2:32.17    5  
      36.91   37.62   38.79   38.85                                
  7 Voigt, Jeremy             37 Chicago Smelts-21    2:34.00    2:39.51    4  
      36.59   40.73   41.90   40.29                                
  8 Swarens, John             37 Chicago Smelts-21    2:58.50    2:41.75    3  
      39.66   43.10   41.19   37.80                                
  9 Lavender, Lemikas R       35 Chicago Smelts-21    2:55.00    3:01.79    2  
      42.11   44.24   45.47   49.97                                
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galazka, Tom              35 Blue Marlins-21        29.86      30.53   11  
  2 Balcer, James A           36 Windy City Maste-21    31.32      31.59    9  
  3 Clark, Jason              35 Wisconsin Master-20    33.00      31.75    8  
  4 Reader, Paul              39 Blue Marlins-21        32.31      31.90    7  
  5 Thiry, Michael A          39 Chicago Smelts-21      31.50      32.09    6  
  6 Swarens, John             37 Chicago Smelts-21      34.83      33.00    5  
  7 Sutton, Grant C           39 Galter Swedish F-21    33.48      33.07    4  
  8 Zhang, Yao                35 Libertyville Mas-21    32.40      33.11    3  
  9 Ferrari, Daniel J         36 Galter Swedish F-21    37.33      34.51    2  
 10 Lavender, Lemikas R       35 Chicago Smelts-21      33.90      34.58    0.5
 10 Petrovic, Boyan D         36 Deerfield Master-21    41.00      34.58    0.5
 12 Gonzalez, Fermin          37 High Ridge Y-21        40.00      38.75  
 13 Ruley, Nic                36 Chicago Smelts-21      44.57      42.17  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Torres, Paul L            35 UC21-21                59.49    1:02.30   11  
      29.10   33.20                                                
  2 Helfers, Alex R           35 East Bank Club-21    1:07.00    1:03.78    9  
      29.64   34.14                                                
  3 Balcer, James A           36 Windy City Maste-21  1:10.01    1:09.70    8  
      32.40   37.30                                                
  4 Worthy, Ripley            37 Chicago Smelts-21    1:09.01    1:09.97    7  
      33.35   36.62                                                
  5 Thiry, Michael A          39 Chicago Smelts-21    1:10.20    1:10.85    6  
      33.35   37.50                                                
  6 Sutton, Grant C           39 Galter Swedish F-21  1:15.19    1:11.61    5  
      33.61   38.00                                                
  7 Parker, Adam B            38 Chicago Smelts-21    1:13.45    1:12.57    4  
      34.10   38.47                                                
  8 Zhang, Yao                35 Libertyville Mas-21  1:14.00    1:14.27    3  
      35.02   39.25                                                
  9 Lavender, Lemikas R       35 Chicago Smelts-21    1:14.08    1:15.44    2  
      35.37   40.07                                                
 10 Boeke, Lonny              37 Chicago Athletic-21  1:17.00    1:16.21    1  
      35.91   40.30                                                
 11 Swarens, John             37 Chicago Smelts-21    1:18.71    1:16.44  
      36.58   39.86                                                
 12 Ferrari, Daniel J         36 Galter Swedish F-21  1:21.36    1:19.49  
      38.57   40.92                                                
 13 Ruley, Nic                36 Chicago Smelts-21    1:40.02    1:30.51  
      43.72   46.79                                                
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Torres, Paul L            35 UC21-21              2:12.00    2:12.85   11  
      30.02   33.85   34.57   34.41                                
  2 Worthy, Ripley            37 Chicago Smelts-21    2:32.07    2:34.31    9  
      36.05   39.16   39.43   39.67                                
  3 Parker, Adam B            38 Chicago Smelts-21    2:35.70    2:35.98    8  
      36.40   40.11   39.70   39.77                                
  4 Thiry, Michael A          39 Chicago Smelts-21    2:35.00    2:38.76    7  
      35.93   39.43   41.09   42.31                                
  5 Sutton, Grant C           39 Galter Swedish F-21  2:50.00    2:39.98    6  
      36.99   40.33   41.86   40.80                                
  6 Lavender, Lemikas R       35 Chicago Smelts-21    2:41.74    2:42.50    5  
      35.96   40.27   42.52   43.75                                
  7 Zhang, Yao                35 Libertyville Mas-21  2:55.00    2:46.24    4  
      36.79   41.56   44.48   43.41                                
  8 Voigt, Jeremy             37 Chicago Smelts-21    2:51.79    2:53.00    3  
      38.67   43.45   45.69   45.19                                
  9 Swarens, John             37 Chicago Smelts-21    2:55.00    2:53.27    2  
      37.53   44.53   45.40   45.81                                
 10 Ruley, Nic                36 Chicago Smelts-21    3:30.05    3:21.41    1  
      45.65   50.32   52.59   52.85                                
 -- Ferrari, Daniel J         36 Galter Swedish F-21  2:50.00         DQ  
      37.75   44.21   43.88   28.03                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        38 Elgin Blue Wave-21     25.00      24.85   11  
  1 Clark, Jason              35 Wisconsin Master-20    26.00      26.10   11  
  2 Bardak, Peter D           38 Naperville Waves-21    25.00      25.32    9  
  3 Galazka, Tom              35 Blue Marlins-21        28.45      27.06    8  
  4 Mills, Jamie              38 Libertyville Mas-21    27.80      27.12    7  
  5 Horkan, Nicholas A        35 Wisconsin Master-20    26.44      27.82    6  
  6 Balcer, James A           36 Windy City Maste-21    30.32      28.51    5  
  7 Swarens, John             37 Chicago Smelts-21      28.21      28.72    4  
  8 Ferrari, Daniel J         36 Galter Swedish F-21    30.83      30.42    3  
  9 Petrovic, Boyan D         36 Deerfield Master-21    41.00      31.20    2  
 10 Gonzalez, Fermin          37 High Ridge Y-21        38.00      33.74    1  
 11 Adams, Jackson            39 Chicago Athletic-21    39.70      35.49  
 12 Smolinski, Michael J      36 Naperville Waves-21    38.00      37.66  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        38 Elgin Blue Wave-21     54.75      54.84   11  
      25.62   29.22                                                
  2 Bardak, Peter D           38 Naperville Waves-21    55.86      55.87    9  
      26.71   29.16                                                
  3 Helfers, Alex R           35 East Bank Club-21    1:02.00      57.61    8  
      26.75   30.86                                                
  4 Worthy, Ripley            37 Chicago Smelts-21    1:00.49    1:01.99    7  
      28.83   33.16                                                
  5 Boeke, Lonny              37 Chicago Athletic-21  1:10.00    1:10.31    6  
      32.14   38.17                                                
  6 Ferrari, Daniel J         36 Galter Swedish F-21  1:19.54    1:13.91    5  
      35.10   38.81                                                
  7 Lavender, Lemikas R       35 Chicago Smelts-21    1:45.00    1:21.84    4  
      35.83   46.01                                                
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        38 Elgin Blue Wave-21   2:02.00    2:01.08   11  
      26.46   30.50   31.64   32.48                                
  2 Bardak, Peter D           38 Naperville Waves-21  2:10.14    2:13.26    9  
      28.32   33.31   36.08   35.55                                
  3 Worthy, Ripley            37 Chicago Smelts-21    2:21.92    2:23.04    8  
      32.67   36.03   36.67   37.67                                
  4 Parker, Adam B            38 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:43.47    7  
      33.96   40.52   44.18   44.81                                
  5 Swarens, John             37 Chicago Smelts-21    2:55.55    2:55.87    6  
      35.37   43.73   48.11   48.66                                
  6 Voigt, Jeremy             37 Chicago Smelts-21    3:00.00    2:56.23    5  
      36.95   43.63   47.76   47.89                                
  7 Ferrari, Daniel J         36 Galter Swedish F-21  2:50.00    3:12.84    4  
      38.31   44.95   53.13   56.45                                
  8 Lavender, Lemikas R       35 Chicago Smelts-21    3:45.00    3:17.09    3  
      39.68   45.21   54.39   57.81                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Milton, Trevis B          36 Chicago Athletic-21    59.50      58.33   11  
      26.73   31.60                                                
  2 Bardak, Peter D           38 Naperville Waves-21    58.50      59.99    9  
      27.13   32.86                                                
  3 Balcer, James A           36 Windy City Maste-21  1:07.44    1:01.84    8  
      28.48   33.36                                                
  4 Mulcahy, Ryan P           37 Lincoln-Way-21       1:03.00    1:03.13    7  
      29.32   33.81                                                
  5 Sutton, Grant C           39 Galter Swedish F-21  1:07.00    1:04.27    6  
      30.01   34.26                                                
  6 Bemrich, Mitchell G       38 Libertyville Mas-21  1:10.00    1:07.96    5  
      30.65   37.31                                                
  7 Boeke, Lonny              37 Chicago Athletic-21  1:10.00    1:09.10    4  
      32.23   36.87                                                
  8 Ferrari, Daniel J         36 Galter Swedish F-21  1:15.68    1:14.19    3  
      35.70   38.49                                                
  9 Gonzalez, Fermin          37 High Ridge Y-21      1:30.00    1:19.46    2  
      36.64   42.82                                                
 10 Ruley, Nic                36 Chicago Smelts-21    1:30.49    1:27.02    1  
      43.28   43.74                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Torres, Paul L            35 UC21-21              1:59.34    2:01.44   11  
      26.51   31.25   34.52   29.16                                
  2 Culver, Benjamin B        38 Elgin Blue Wave-21   2:03.00    2:03.17    9  
      26.10   31.40   37.78   27.89                                
  3 Bardak, Peter D           38 Naperville Waves-21  2:10.00    2:15.24    8  
      26.25   34.90   40.62   33.47                                
  4 Galazka, Tom              35 Blue Marlins-21      2:28.63    2:19.15    7  
      27.71   37.49   38.93   35.02                                
  5 Parker, Adam B            38 Chicago Smelts-21    2:21.30    2:20.20    6  
      30.88   36.55   40.00   32.77                                
  6 Sutton, Grant C           39 Galter Swedish F-21  2:31.00    2:25.11    5  
      30.17   39.85   42.44   32.65                                
  7 Boeke, Lonny              37 Chicago Athletic-21  2:33.00    2:30.13    4  
      31.84   39.17   44.13   34.99                                
  8 Horkan, Nicholas A        35 Wisconsin Master-20  2:22.22    2:30.81    3  
      29.41   40.09   44.55   36.76                                
  9 Bemrich, Mitchell G       38 Libertyville Mas-21  2:40.00    2:30.90    2  
      31.41   37.28   45.55   36.66                                
 10 Voigt, Jeremy             37 Chicago Smelts-21    2:30.00    2:34.06    1  
      32.60   40.63   44.86   35.97                                
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        38 Elgin Blue Wave-21   4:21.00    4:16.78   11  
      26.46   30.47   33.38   33.18   38.00   38.36   28.95   27.98
  2 Bardak, Peter D           38 Naperville Waves-21  4:43.00    4:58.86    9  
      28.59   33.91   37.90   39.29   44.21   45.26   34.97   34.73
  3 Worthy, Ripley            37 Chicago Smelts-21    5:01.65    5:04.89    8  
      31.49   36.29   39.98   40.16   42.87   43.36   36.94   33.80
  4 Parker, Adam B            38 Chicago Smelts-21    5:11.99    5:10.20    7  
      32.96   41.06   39.82   40.21   42.59   43.49   35.21   34.86
  5 Swarens, John             37 Chicago Smelts-21    5:45.00    5:30.13    6  
      33.59   41.18   43.55   44.23   47.84   50.56   36.41   32.77
  6 Voigt, Jeremy             37 Chicago Smelts-21    5:30.33    5:32.84    5  
      34.71   41.23   41.92   42.12   47.57   48.05   40.54   36.70
  7 Thiry, Michael A          39 Chicago Smelts-21    5:30.00    5:33.02    4  
      36.72   41.30   42.86   42.83   46.51   46.96   39.30   36.54
  8 Lavender, Lemikas R       35 Chicago Smelts-21    6:30.00    6:14.96    3  
      36.34   46.85   48.87   50.68   50.43   48.63   47.88   45.28
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Mark S         40 Naperville Waves-21    23.51      24.03   11  
  2 Murphy, Douglas R         43 Chicago Smelts-21      25.48      24.86    9  
  3 Colteu, Claudiu           42 Illinois Masters-21    26.50      25.58    8  
  4 Mermann, Jon              41 Chicago Smelts-21      25.80      26.05    7  
  5 Escalante, Ernie          42 Evanston-21            30.00      26.12    6  
  6 Taylor, Greg              43 Chicago Smelts-21      26.00      26.67    5  
  7 Andreeff, Steven          41 Elgin Blue Wave-21     28.00      26.87    4  
  8 Weigand, TJ               42 Chicago Athletic-21    26.40      26.92    3  
  9 Barrett, Sean P           43 Naperville Waves-21    26.00      27.22    2  
 10 Slad, Thomas E            43 Lyons-21               28.34      27.68    1  
 11 McGaughy, David           42 Libertyville Mas-21    28.00      27.78  
 12 Lee, Enrique A            43 Naperville Waves-21    29.30      28.08  
 13 Campbell, Robert          41 Chicago Smelts-21      32.00      28.33  
 14 Paskvan, Jacob S          43 Naperville Waves-21    33.00      32.50  
 15 Smyth, Patrick            44 Chicago Athletic-21    50.00      34.87  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Juiris, Peter C           41 UC21-21                50.94      50.46   11  
      24.68   25.78                                                
  2 Secor, Don                40 Naperville Waves-21    52.55      50.59    9  
      24.03   26.56                                                
  3 Raese, TR                 42 Evanston-21            51.49      51.07    8  
      25.10   25.97                                                
  4 Corr, David               40 Evanston-21            56.55      53.81    7  
      25.70   28.11                                                
  5 Murphy, Douglas R         43 Chicago Smelts-21      59.25      56.40    6  
      27.03   29.37                                                
  6 Taylor, Greg              43 Chicago Smelts-21    1:00.00      57.00    5  
      27.56   29.44                                                
  7 Escalante, Ernie          42 Evanston-21            59.00      57.41    4  
      26.70   30.71                                                
  8 Mattson, Mark E           44 Naperville Waves-21    58.10      57.66    3  
      27.72   29.94                                                
  9 Strauder, Robert L        42 Evanston-21          1:00.00      59.35    2  
      29.08   30.27                                                
 10 Andreeff, Steven          41 Elgin Blue Wave-21     59.00      59.65    1  
      28.20   31.45                                                
 11 Leiter, Matt T            42 Lakeshore Sport-21   1:20.00    1:01.01  
      29.04   31.97                                                
 12 McGaughy, David           42 Libertyville Mas-21  1:02.00    1:01.80  
      29.61   32.19                                                
 13 Michuda, Robert           44 Libertyville Mas-21  1:06.00    1:02.83  
      30.19   32.64                                                
 14 Muckerheide, Brad         40 Elgin Blue Wave-21   1:03.00    1:03.30  
      28.94   34.36                                                
 15 Bernier, Matthew T        40 Joliet Park Dist-21  1:04.50    1:04.85  
      31.02   33.83                                                
 16 Czach, Jesse R            40 Blue Marlins-21      1:10.00    1:05.30  
      30.96   34.34                                                
 17 Campbell, Robert          41 Chicago Smelts-21    1:15.00    1:07.61  
      32.81   34.80                                                
 18 Dosenbach, Christopher    41 Elgin Blue Wave-21   1:10.59    1:09.50  
      33.27   36.23                                                
 19 Paskvan, Jacob S          43 Naperville Waves-21  1:11.50    1:11.51  
      33.85   37.66                                                
 20 Smyth, Patrick            44 Chicago Athletic-21  1:26.66    1:16.91  
      37.11   39.80                                                
 21 Fergus, Sean P            42 Elgin Blue Wave-21   1:20.00    1:20.48  
      35.28   45.20                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Corr, David               40 Evanston-21          2:07.57    2:01.99   11  
      28.72   31.38   31.32   30.57                                
  2 Mattson, Mark E           44 Naperville Waves-21  2:06.90    2:06.18    9  
      29.29   32.19   32.55   32.15                                
  3 Lotter, Andy              43 Evanston-21          2:09.37    2:07.52    8  
      30.06   32.66   32.45   32.35                                
  4 Taylor, Greg              43 Chicago Smelts-21    2:05.00    2:09.74    7  
      28.38   31.77   34.33   35.26                                
  5 McGaughy, David           42 Libertyville Mas-21  2:18.00    2:20.12    6  
      32.45   35.62   36.60   35.45                                
  6 Andreeff, Steven          41 Elgin Blue Wave-21   2:25.00    2:21.90    5  
      30.53   33.85   37.95   39.57                                
  7 Barrett, Sean P           43 Naperville Waves-21  2:15.00    2:22.13    4  
      30.53   33.48   36.57   41.55                                
  8 Serrano, Eric             41 Naperville Waves-21  2:29.45    2:24.27    3  
      33.21   36.86   37.84   36.36                                
  9 Czach, Jesse R            40 Blue Marlins-21      2:35.00    2:25.53    2  
      33.25   36.35   37.86   38.07                                
 10 Dosenbach, Christopher    41 Elgin Blue Wave-21   2:55.98    2:40.34    1  
      33.71   38.75   43.89   43.99                                
 11 Clark, Brian              44 Libertyville Mas-21  2:45.00    2:42.03  
      35.30   41.31   41.56   43.86                                
 12 Paskvan, Jacob S          43 Naperville Waves-21  2:35.00    2:44.15  
      34.73   39.80   45.14   44.48                                
 13 Searle, Ron               44 Elgin Blue Wave-21   2:51.00    2:51.96  
      37.04   42.53   46.19   46.20                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                40 Naperville Waves-21  5:22.00    5:18.36   11  
      27.81   31.41   32.37   32.53   32.54   32.97   32.45   32.82
      32.31   31.15                                                
  2 Morrison, John            42 Lakeshore Sport-21   5:36.19    5:40.39    9  
      30.71   33.09   34.22   34.46   34.65   34.74   34.78   34.72
      34.93   34.09                                                
  3 Holck, Andy               43 Galter Swedish F-21  5:58.00    5:52.19    8  
      32.14   34.40   34.89   34.96   35.57   36.09   35.81   36.21
      36.12   36.00                                                
  4 Mattson, Mark E           44 Naperville Waves-21  5:49.90    5:52.83    7  
      31.12   34.81   35.35   35.80   36.22   35.64   35.75   36.47
      36.48   35.19                                                
  5 O'Brien, John             44 Naperville Waves-21  6:05.00    6:06.74    6  
      31.53   35.09   36.51   37.39   38.04   38.06   38.38   38.56
      38.21   34.97                                                
  6 Murphy, Douglas R         43 Chicago Smelts-21    6:38.85    6:27.43    5  
      32.88   37.40   37.51   39.31   40.36   40.56   40.50   39.98
      40.09   38.84                                                
  7 Nardulli, Marc A          40 Glenbrook-21         6:22.00    6:28.75    4  
      33.48   37.19   38.19   39.38   39.70   40.66   40.76   41.02
      40.94   37.43                                                
  8 Evans, James D            41 Elgin Blue Wave-21   6:45.00    6:41.20    3  
      33.40   37.93   40.57   41.19   41.57   42.03   42.30   41.19
      41.47   39.55                                                
  9 Andreeff, Steven          41 Elgin Blue Wave-21   6:40.00    6:50.37    2  
      32.82   36.91   39.62   41.14   42.54   42.68   43.08   44.68
      44.09   42.81                                                
 10 Czach, Jesse R            40 Blue Marlins-21      7:05.00    6:53.47    1  
      36.14   39.72   40.75   42.22   42.14   41.95   42.73   42.50
      42.33   42.99                                                
 11 Muckerheide, Brad         40 Elgin Blue Wave-21   6:56.10    6:58.63  
      31.97   37.09   40.54   42.87   43.70   43.02   46.15   43.68
      45.06   44.55                                                
 12 Johnson, Scott D          42 Galter Swedish F-21  7:45.00    7:31.12  
      37.10   42.82   45.05   46.79   47.02   47.60   47.65   46.51
      45.57   45.01                                                
 13 Dosenbach, Christopher    41 Elgin Blue Wave-21   7:33.43    7:46.97  
      36.74   42.24   45.05   47.40   49.07   49.19   49.21   49.94
      49.48   48.65                                                
 14 Searle, Ron               44 Elgin Blue Wave-21   8:00.99    7:53.91  
      38.17   42.92   45.90   48.00   48.34   49.44   50.43   50.00
      49.83   50.88                                                
 15 Fergus, Sean P            42 Elgin Blue Wave-21   9:21.00    9:00.65  
      41.66   49.38   53.34   54.70   56.98   58.92   57.88   59.07
      58.22   50.50                                                
 16 Foulen, Anthony O         42 Joliet Park Dist-21  9:00.00    9:14.06  
      42.43   46.99   53.63   58.03   59.28   59.65 1:59.87 1:00.85
      53.33                                                        
 17 Tratt, Kerric             43 Elgin Blue Wave-21  10:07.00    9:55.18  
      51.56   59.30 1:00.74   59.91 1:00.33 1:01.36 1:00.33 1:00.60
    1:01.70   59.35                                                
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            42 Lakeshore Sport-21  20:01.20   19:37.81   11  
      30.72   33.94   34.56   34.72   34.99   34.77   34.78   34.98
      35.46   35.09   35.23   35.58   35.58   35.61   35.74   36.03
      36.14   35.98   36.13   36.82   36.72   36.98   36.37   36.31
      36.11   36.38   36.24   36.62   36.84   36.62   37.31   36.63
      35.83
  2 Holck, Andy               43 Galter Swedish F-21 21:45.00   20:18.50    9  
      34.03   37.59   36.47   37.34   36.86   36.49   36.79   36.30
      36.32   37.23   36.71   36.75   36.72   35.97   36.41   36.60
      36.18   36.11   37.10   37.37   37.20   37.33   36.82   37.35
      37.54   37.39   37.76   37.65   37.83   37.83   37.23   38.00
      37.23
  3 Mattson, Mark E           44 Naperville Waves-21 20:45.50   20:39.76    8  
      31.48   35.21   35.57   36.24   36.61   37.19   36.73   36.90
      37.53   37.73   38.07   37.45   37.64   37.40   37.71   37.43
      37.93   37.76   38.18   38.22   37.77   38.34   38.75   39.03
      38.69   38.06   39.05   39.14   38.98   38.99   38.97   38.49
      36.52
  4 O'Brien, John             44 Naperville Waves-21 22:00.00   21:23.10    7  
      33.33   35.80   36.54   37.10   36.84   37.59   37.61   37.99
      38.10   38.85   38.83   38.53   38.72   39.31   39.14   39.30
      39.78   39.31   40.03   39.52   40.97   40.37   40.73   39.81
      40.29   40.23   40.95   40.20   40.68   40.49   40.70   39.28
      36.18
  5 Waterstraat, Christian    41 Naperville Waves-21 21:00.00   21:42.12    6  
                              39.27   39.54   39.44   40.47   39.77
                      39.47   39.31   39.70   39.62   39.64   39.87
      39.94   39.79   40.16   39.52   39.84   39.25   39.61   39.27
    1:19.55   39.73                   39.16 1:21.15                
      37.85
  6 Nardulli, Marc A          40 Glenbrook-21        22:15.00   22:11.65    5  
      34.73   38.65   39.99   39.80   40.11   39.78   40.46   40.99
      40.76   40.87   41.21   40.56   41.06   40.68   41.24   40.93
      40.84   40.78   40.50   40.41   40.94   40.21   40.01   39.50
      40.39   39.85   41.05   40.76   41.45   40.91   41.46   40.91
      39.86
  7 Myers, Fred M             43 Chicago Smelts-21   24:15.00   22:44.99    4  
      37.49   41.16   42.35   43.06   42.24   41.83   40.75   41.01
      41.05   41.42   41.65   41.93   42.17   41.45   42.31   41.78
      42.13   41.87   41.65   40.96   41.90   41.88   41.81   41.26
      41.66   41.61   41.46   41.30   41.79   41.32   40.84   41.32
      36.58
  8 Muckerheide, Brad         40 Elgin Blue Wave-21  23:54.90   23:06.33    3  
      33.49   38.55   40.22   41.88   43.32   42.64   42.64   42.57
      42.31   40.84   42.47   41.38   41.92   42.19   41.65   41.49
      41.45   42.89   42.81   42.73   42.19   42.52   42.65   43.35
      43.14   42.35   43.86   43.38   42.79   42.28   42.27   44.40
      41.71
  9 Evans, James D            41 Elgin Blue Wave-21  24:30.00   23:24.28    2  
      34.83   39.00   40.11   40.86   41.38   42.06   42.07   42.10
      41.99   43.40   42.95   43.24   43.47   42.62   42.87   43.04
      42.84   44.04   43.06   42.93   43.83   44.02   44.51   44.00
      44.23   43.55   43.58   44.37   43.53   43.26   43.83   42.69
      40.02
 10 Andreeff, Steven          41 Elgin Blue Wave-21  22:45.00   23:53.43    1  
      33.85   37.37   39.48   40.80   42.31   43.25   43.27   43.60
      44.32   44.80   44.84   44.60   45.02   44.99   44.47   44.73
      45.30   44.83   43.99   44.99   44.44   44.05   44.54   44.99
      44.48   44.21   44.30   44.62   44.30   43.59   44.29   43.08
      41.73
 11 Bernier, Matthew T        40 Joliet Park Dist-21 26:24.00   24:22.45  
      35.90   40.44   42.07 1:27.45                   43.64   44.50
      44.61   44.22   44.09   45.12   44.55   46.22   44.64   44.49
      45.56   45.62   45.49   43.80   45.00   46.04   44.18   43.71
      45.93   45.92   45.68   46.23   47.49   44.70   45.16   46.34
      40.35
 12 Strauder, Robert L        42 Evanston-21         26:12.22   24:22.85  
      36.56   42.04   43.93   44.02   44.25   43.37   44.91   43.17
      43.62   44.48   42.70   43.41   44.34   44.15   43.21   43.12
      44.15   44.87   43.56   44.10   43.73   43.56   43.59   43.36
      44.03   42.78   42.96   43.79   42.89   41.80   41.76   40.72
    1:19.92
 13 Johnson, Scott D          42 Galter Swedish F-21 26:00.00   26:05.91  
      38.51   42.59   45.37   46.57   47.77   48.29   46.99   47.53
      48.75   48.35   47.69   49.07   49.69   47.19   47.69   47.52
      48.87   48.20   48.21   49.01   48.13   48.67   48.14   48.75
      48.41   49.50   47.11   48.97   48.47   47.47   48.33   45.76
      44.34
 14 Dosenbach, Christopher    41 Elgin Blue Wave-21  27:20.00   26:32.53  
      39.66   44.20   46.34   48.39   47.18   47.71   47.61   49.04
      48.42   48.24   49.26   48.82   48.90   48.96   50.14   48.72
      49.27   48.88   48.69   48.91   48.96   48.90   48.62   49.61
      49.45   49.29   49.40   49.65   49.46   48.82   48.35   49.15
      45.53
 15 Searle, Ron               44 Elgin Blue Wave-21  27:15.21   27:10.09  
      39.68   44.05   46.60   47.15   48.05   48.55   48.30   48.69
      49.41   48.92   48.93   49.19   49.71   50.29   49.91   50.68
      50.03   50.20   50.47   50.97   51.48   50.55   49.72   50.17
      51.48   51.27   50.92   52.15   51.25   51.84   49.66   51.16
      48.66
 16 LaPerna, Joe              41 Naperville Waves-21 29:14.00   28:04.28  
      42.85   46.15   48.70   51.11   50.94   50.14   51.27   51.74
      52.27   51.64   51.13   51.59   50.89   51.03   51.02   51.01
      51.92   51.66   51.09   52.80   50.92   51.40   52.50   52.35
      51.91   52.27   51.64   54.16   50.49   52.41   51.82   53.72
      47.74
 17 Foulen, Anthony O         42 Joliet Park Dist-21 40:00.00   31:36.44  
      45.35   51.45   52.88   52.81   54.27   55.64   55.37   56.04
      57.41   55.72   55.85   56.54   56.46   56.58   56.93   58.07
      58.50 1:08.44 2:00.53 1:01.11   57.27 1:01.76   59.20 1:00.17
    1:59.46 1:01.48 1:00.09                           58.97 1:01.46
      51.98
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nayar, Ramon              41 Naperville Waves-21    30.30      26.57   11  
  2 Secor, Don                40 Naperville Waves-21    28.00      27.72    9  
  3 Colburn, Christopher M    43 Academy Bullets-21     30.50      29.59    8  
  4 Barrett, Sean P           43 Naperville Waves-21    30.50      30.81    7  
  5 Murphy, Douglas R         43 Chicago Smelts-21      32.33      31.19    6  
  6 Taylor, Greg              43 Chicago Smelts-21      35.00      31.79    5  
  7 Mermann, Jon              41 Chicago Smelts-21      35.37      32.87    4  
  8 Myers, Fred M             43 Chicago Smelts-21      33.04      33.62    3  
  9 Drever, Ross B            43 Naperville Waves-21    39.50      39.48    2  
 10 Balian, Michael           41 Elgin Blue Wave-21     46.00      45.98    1  
 11 Smyth, Patrick            44 Chicago Athletic-21    51.27      50.08  
 12 Tratt, Kerric             43 Elgin Blue Wave-21   1:04.39    1:08.90  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                40 Naperville Waves-21    59.75      59.10   11  
      28.99   30.11                                                
  2 Colburn, Christopher M    43 Academy Bullets-21   1:04.99    1:05.01    9  
      31.63   33.38                                                
  3 Mattson, Mark E           44 Naperville Waves-21  1:08.10    1:08.23    8  
      33.16   35.07                                                
  4 Taylor, Greg              43 Chicago Smelts-21    1:08.00    1:10.24    7  
      34.50   35.74                                                
  5 Myers, Fred M             43 Chicago Smelts-21    1:11.95    1:11.42    6  
      35.31   36.11                                                
  6 Murphy, Douglas R         43 Chicago Smelts-21    1:10.71    1:12.82    5  
      35.39   37.43                                                
  7 Holck, Andy               43 Galter Swedish F-21  1:09.00    1:14.14    4  
      37.18   36.96                                                
  8 Andreeff, Steven          41 Elgin Blue Wave-21   1:19.00    1:18.28    3  
      38.48   39.80                                                
  9 Czach, Jesse R            40 Blue Marlins-21      1:25.00    1:21.57    2  
      39.35   42.22                                                
 10 Clark, Brian              44 Libertyville Mas-21  1:35.00    1:31.34    1  
      43.38   47.96                                                
 -- Paskvan, Jacob S          43 Naperville Waves-21  1:49.00         DQ  
      45.60   49.59                                                
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                40 Naperville Waves-21  2:09.00    2:11.59   11  
      30.35   32.63   34.23   34.38                                
  2 Mattson, Mark E           44 Naperville Waves-21  2:25.90    2:23.75    9  
      34.12   36.07   36.89   36.67                                
  3 Morrison, John            42 Lakeshore Sport-21   2:20.57    2:23.88    8  
      34.74   36.23   36.15   36.76                                
  4 Holck, Andy               43 Galter Swedish F-21  2:36.00    2:34.81    7  
      37.81   38.70   39.23   39.07                                
  5 Andreeff, Steven          41 Elgin Blue Wave-21   2:52.00    2:49.77    6  
      40.48   43.41   43.83   42.05                                
  6 Murphy, Douglas R         43 Chicago Smelts-21    2:40.60    2:49.82    5  
      41.97   42.60   42.50   42.75                                
  7 Myers, Fred M             43 Chicago Smelts-21    2:39.30    2:51.14    4  
      40.33   43.80   44.96   42.05                                
  8 Czach, Jesse R            40 Blue Marlins-21      3:10.00    2:59.46    3  
      42.13   45.21   46.86   45.26                                
  9 Clark, Brian              44 Libertyville Mas-21  3:35.00    3:22.30    2  
      47.69   51.86   52.26   50.49                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Mark S         40 Naperville Waves-21    29.64      29.97   11  
  2 Juiris, Peter C           41 UC21-21                30.25      30.10    9  
  3 Escalante, Ernie          42 Evanston-21            35.00      31.64    7.5
  3 Weigand, TJ               42 Chicago Athletic-21    31.50      31.64    7.5
  5 McGaughy, David           42 Libertyville Mas-21    35.00      34.21    6  
  6 Leiter, Matt T            42 Lakeshore Sport-21     35.02      34.47    5  
  7 Strauder, Robert L        42 Evanston-21            37.00      35.89    4  
  8 Czach, Jesse R            40 Blue Marlins-21        39.00      38.42    3  
  9 Smyth, Patrick            44 Chicago Athletic-21    50.00      43.14    2  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Mark S         40 Naperville Waves-21  1:04.80    1:05.90   11  
      31.28   34.62                                                
  2 Weigand, TJ               42 Chicago Athletic-21  1:08.08    1:10.83    9  
      32.93   37.90                                                
  3 Escalante, Ernie          42 Evanston-21          1:15.00    1:11.36    8  
      32.94   38.42                                                
  4 Morrison, John            42 Lakeshore Sport-21   1:10.74    1:12.03    7  
      33.97   38.06                                                
  5 Slad, Thomas E            43 Lyons-21             1:14.45    1:12.06    6  
      33.80   38.26                                                
  6 Mattson, Mark E           44 Naperville Waves-21  1:13.80    1:13.48    5  
      35.12   38.36                                                
  7 Holck, Andy               43 Galter Swedish F-21  1:16.00    1:18.11    4  
      36.43   41.68                                                
  8 McGaughy, David           42 Libertyville Mas-21  1:19.55    1:18.38    3  
      36.55   41.83                                                
  9 Lotter, Andy              43 Evanston-21          1:20.62    1:20.60    2  
      37.89   42.71                                                
 10 Serrano, Eric             41 Naperville Waves-21  1:18.39    1:20.90    1  
      37.66   43.24                                                
 11 Czach, Jesse R            40 Blue Marlins-21      1:30.00    1:24.80  
      38.19   46.61                                                
 12 Dosenbach, Christopher    41 Elgin Blue Wave-21   1:31.42    1:27.42  
      41.02   46.40                                                
 13 Searle, Ron               44 Elgin Blue Wave-21   1:36.00    1:32.34  
      43.46   48.88                                                
 14 Smyth, Patrick            44 Chicago Athletic-21  1:48.44    1:33.14  
      44.85   48.29                                                
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Mark S         40 Naperville Waves-21  2:22.20    2:26.27   11  
      32.04   35.80   38.11   40.32                                
  2 Weigand, TJ               42 Chicago Athletic-21  2:29.96    2:33.33    9  
      34.10   37.86   40.00   41.37                                
  3 Morrison, John            42 Lakeshore Sport-21   2:30.85    2:34.28    8  
      34.90   39.16   39.68   40.54                                
  4 Mattson, Mark E           44 Naperville Waves-21  2:37.90    2:42.03    7  
      37.62   40.23   41.90   42.28                                
  5 Colburn, Christopher M    43 Academy Bullets-21   3:00.45    2:42.98    6  
      36.53   42.00   42.87   41.58                                
  6 Corr, David               40 Evanston-21          2:50.42    2:44.38    5  
      36.84   41.85   43.42   42.27                                
  7 Holck, Andy               43 Galter Swedish F-21  2:50.00    2:48.59    4  
      37.96   42.49   43.51   44.63                                
  8 Leiter, Matt T            42 Lakeshore Sport-21   2:30.30    2:51.78    3  
      37.32   42.65   44.54   47.27                                
  9 Evans, James D            41 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    3:06.23    2  
      41.12   46.98   49.15   48.98                                
 10 Dosenbach, Christopher    41 Elgin Blue Wave-21   3:40.00    3:18.62    1  
      44.07   49.07   52.98   52.50                                
 11 Tibbs, Patrick T          44 Chicago Smelts-21    3:20.00    3:19.22  
      45.75   49.27   51.88   52.32                                
 12 Searle, Ron               44 Elgin Blue Wave-21   3:30.00    3:32.63  
      46.25   53.08   55.94   57.36                                
 13 Clark, Brian              44 Libertyville Mas-21  3:45.00    3:34.41  
      49.31   54.76   56.07   54.27                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Juiris, Peter C           41 UC21-21                25.52      25.51   11  
  2 Secor, Don                40 Naperville Waves-21    26.90      26.21    9  
  3 Corr, David               40 Evanston-21            28.21      27.73    8  
  4 Taylor, Greg              43 Chicago Smelts-21      30.00      28.51    7  
  5 Murphy, Douglas R         43 Chicago Smelts-21      28.16      28.52    6  
  6 Escalante, Ernie          42 Evanston-21            30.00      28.93    5  
  7 Mermann, Jon              41 Chicago Smelts-21      32.00      30.64    4  
  8 Bernier, Matthew T        40 Joliet Park Dist-21    32.20      31.76    3  
  9 Strauder, Robert L        42 Evanston-21            33.00      32.11    2  
 10 Andreeff, Steven          41 Elgin Blue Wave-21     30.00      32.43    1  
 11 Muckerheide, Brad         40 Elgin Blue Wave-21     32.66      33.16  
 12 Michuda, Robert           44 Libertyville Mas-21    35.00      33.65  
 13 Dosenbach, Christopher    41 Elgin Blue Wave-21     39.78      34.20  
 14 Fergus, Sean P            42 Elgin Blue Wave-21   1:20.00      47.83  
 15 Tratt, Kerric             43 Elgin Blue Wave-21     49.21      50.89  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            42 Lakeshore Sport-21   1:09.99    1:03.51   11  
      29.25   34.26                                                
  2 Murphy, Douglas R         43 Chicago Smelts-21    1:11.39    1:05.75    9  
      29.06   36.69                                                
  3 Lotter, Andy              43 Evanston-21          1:08.57    1:08.69    8  
      31.59   37.10                                                
  4 Slad, Thomas E            43 Lyons-21             1:06.27    1:10.70    7  
      31.77   38.93                                                
  5 Dosenbach, Christopher    41 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:24.17    6  
      39.04   45.13                                                
  6 Drever, Ross B            43 Naperville Waves-21  1:28.28    1:25.16    5  
      42.48   42.68                                                
  7 Tratt, Kerric             43 Elgin Blue Wave-21   1:58.00    2:01.58    4  
      54.27 1:07.31                                                
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morrison, John            42 Lakeshore Sport-21   2:19.74    2:25.31   11  
      31.75   36.03   38.07   39.46                                
  2 Lotter, Andy              43 Evanston-21          2:42.28    2:43.36    9  
      34.91   40.84   43.15   44.46                                
  3 O'Brien, John             44 Naperville Waves-21  3:00.00    2:44.87    8  
      35.20   40.15   43.53   45.99                                
  4 Myers, Fred M             43 Chicago Smelts-21    3:17.40    3:10.33    7  
      39.96   47.13   52.41   50.83                                
  5 Tibbs, Patrick T          44 Chicago Smelts-21    3:20.28    3:17.21    6  
      43.92   48.79   52.41   52.09                                
  6 Evans, James D            41 Elgin Blue Wave-21   3:00.00    3:26.35    5  
      43.52   53.45   55.44   53.94                                
  7 Tratt, Kerric             43 Elgin Blue Wave-21   4:27.00    4:31.32    4  
      55.52 1:09.46 1:13.65 1:12.69                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                40 Naperville Waves-21  1:00.90    1:00.05   11  
      27.42   32.63                                                
  2 Kozlowski, Mark S         40 Naperville Waves-21  1:00.26    1:00.64    9  
      28.88   31.76                                                
  3 Escalante, Ernie          42 Evanston-21          1:10.00    1:05.64    8  
      30.45   35.19                                                
  4 Taylor, Greg              43 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:05.83    7  
      30.27   35.56                                                
  5 Slad, Thomas E            43 Lyons-21             1:08.24    1:08.09    6  
      32.30   35.79                                                
  6 Weigand, TJ               42 Chicago Athletic-21  1:06.12    1:08.46    5  
      33.32   35.14                                                
  7 Holck, Andy               43 Galter Swedish F-21  1:08.00    1:09.46    4  
      32.38   37.08                                                
  8 Lee, Enrique A            43 Naperville Waves-21  1:14.00    1:11.92    3  
      35.81   36.11                                                
  9 Mermann, Jon              41 Chicago Smelts-21    1:30.00    1:12.29    2  
      33.85   38.44                                                
 10 McGaughy, David           42 Libertyville Mas-21  1:11.00    1:13.42    1  
      34.78   38.64                                                
 11 Andreeff, Steven          41 Elgin Blue Wave-21   1:16.00    1:16.34  
      35.30   41.04                                                
 12 Drever, Ross B            43 Naperville Waves-21  1:24.25    1:23.04  
      37.62   45.42                                                
 13 Dosenbach, Christopher    41 Elgin Blue Wave-21   1:45.00    1:26.35  
      40.62   45.73                                                
 14 Tratt, Kerric             43 Elgin Blue Wave-21   1:58.00    1:55.63  
      59.19   56.44                                                
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Mark S         40 Naperville Waves-21  2:13.87    2:15.05   11  
      29.22   35.62   37.41   32.80                                
  2 Corr, David               40 Evanston-21          2:29.90    2:20.63    9  
      29.38   38.07   42.14   31.04                                
  3 Morrison, John            42 Lakeshore Sport-21   2:19.30    2:22.93    8  
      31.09   37.65   39.90   34.29                                
  4 Holck, Andy               43 Galter Swedish F-21  2:30.00    2:29.79    7  
      32.96   38.81   42.87   35.15                                
  5 McGaughy, David           42 Libertyville Mas-21  2:39.00    2:40.58    6  
      33.16   41.50   45.72   40.20                                
  6 Evans, James D            41 Elgin Blue Wave-21   2:45.00    2:56.69    5  
      39.78   48.48   49.07   39.36                                
  7 Searle, Ron               44 Elgin Blue Wave-21   3:21.00    3:17.12    4  
      45.94   52.88   54.88   43.42                                
  8 Tratt, Kerric             43 Elgin Blue Wave-21   4:27.00    4:12.61    3  
      54.37 1:16.74 1:05.03   56.47                                
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                40 Naperville Waves-21  5:15.00    4:41.92   11  
      28.51   33.15   36.45   36.26   42.09   42.96   32.22   30.28
  2 Corr, David               40 Evanston-21          5:30.00    5:04.34    9  
      31.64   36.21   41.51   40.97   44.59   44.26   34.20   30.96
  3 Morrison, John            42 Lakeshore Sport-21   4:59.36    5:05.51    8  
      31.19   36.56   40.07   39.80   43.20   44.48   35.89   34.32
  4 Kozlowski, Mark S         40 Naperville Waves-21  5:00.00    5:09.82    7  
      30.45   34.31   41.86   42.41   42.26   42.97   38.58   36.98
  5 Mattson, Mark E           44 Naperville Waves-21  5:15.10    5:12.20    6  
      31.68   37.45   40.87   40.23   43.76   45.83   36.50   35.88
  6 Holck, Andy               43 Galter Swedish F-21  5:30.00    5:22.67    5  
      34.26   39.76   39.91   40.75   46.15   47.40   38.61   35.83
  7 Myers, Fred M             43 Chicago Smelts-21    6:15.00    6:29.22    4  
      38.06   45.37   45.97   46.02 1:05.41 1:04.63   43.57   40.19
  8 Searle, Ron               44 Elgin Blue Wave-21   7:44.00    7:12.23    3  
      46.28   57.66   58.21   57.57   57.10 1:00.80   47.56   47.05
  9 Tratt, Kerric             43 Elgin Blue Wave-21   9:24.00    8:55.88    2  
      56.97 1:09.78 1:16.98 1:15.51 1:07.71 1:09.49   59.42 1:00.02
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McQuet, Rick              46 Glenbrook-21           23.50      23.23   11  
  2 Keller, Matt              45 Blue Marlins-21        23.20      23.74    9  
  3 Stori, Mark D             49 Chicago Smelts-21      24.30      23.86    8  
  4 Wendel, David             48 Evanston-21            26.87      24.53    7  
  5 Malas, Bryan              47 Lakeshore Sport-21     23.99      24.55    6  
  6 Awasaki, Yasuyuki         49 Libertyville Mas-21    25.70      24.76    5  
  7 Espino, Rudy A            46 Chicago Smelts-21      26.00      24.78    4  
  8 Young, Greg               48 Gray Sharks-21         24.50      24.82    3  
  9 Widlacki, Stan M          49 Naperville Waves-21    24.80      25.42    2  
 10 Kurza, Ron A              47 Naperville Waves-21    25.47      25.68    1  
 11 Swiss, Tom                48 Chicago Smelts-21      27.00      26.22  
 12 Costello, John J          48 Lyons-21               27.63      27.60  
 13 Osmun, Ken                46 Naperville Waves-21    34.50      29.94  
 14 Fitzpatrick, Mike         45 Chicago Athletic-21    30.00      30.39  
 15 Zielinski, Thomas         46 Joliet Park Dist-21    32.70      31.41  
 16 Prillaman Jr., Fred C     49 UC21-21                30.62      31.61  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McQuet, Rick              46 Glenbrook-21           52.16      50.71   11  
      24.67   26.04                                                
  2 Young, Greg               48 Gray Sharks-21         55.00      56.47    9  
      26.84   29.63                                                
  3 Kurza, Ron A              47 Naperville Waves-21    57.47      57.16    8  
      27.66   29.50                                                
  4 Awasaki, Yasuyuki         49 Libertyville Mas-21    58.31      57.75    7  
      27.84   29.91                                                
  5 Pauga, Eric M             47 Naperville Waves-21  1:00.00      58.23    6  
      27.92   30.31                                                
  6 Widlacki, Stan M          49 Naperville Waves-21  1:00.00      58.51    5  
      27.62   30.89                                                
  7 Stephenson, Samuel H      45 Chicago Smelts-21    1:04.00    1:03.54    4  
      30.18   33.36                                                
  8 Marcy, Peter              47 Galter Swedish F-21  1:01.00    1:04.20    3  
      29.64   34.56                                                
  9 Haberstich, Brian         48 Naperville Waves-21  1:07.49    1:09.44    2  
      32.96   36.48                                                
 10 Nelson, Steve             48 Chicago Smelts-21    1:10.23    1:10.04    1  
      33.39   36.65                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McQuet, Rick              46 Glenbrook-21         1:55.10    1:52.04   11  
      26.53   28.58   28.58   28.35                                
  2 Keller, Matt              45 Blue Marlins-21      1:52.20    1:53.51    9  
      25.84   28.14   29.53   30.00                                
  3 Wendel, David             48 Evanston-21          1:58.36    1:57.81    8  
      27.43   29.20   30.48   30.70                                
  4 Lapsey, Christopher       47 Naperville Waves-21  1:59.21    2:01.61    7  
      28.15   30.74   31.38   31.34                                
  5 Kurza, Ron A              47 Naperville Waves-21  2:09.47    2:08.54    6  
      29.44   32.03   33.19   33.88                                
  6 Osmun, Ken                46 Naperville Waves-21  2:34.00    2:30.35    5  
      33.96   37.71   39.43   39.25                                
  7 Nelson, Steve             48 Chicago Smelts-21    2:37.89    2:39.17    4  
      35.02   39.53   42.58   42.04                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stori, Mark D             49 Chicago Smelts-21    5:35.00    5:18.86   11  
      29.81   31.80   32.11   32.69   32.69   32.70   32.41   32.44
      31.77   30.44                                                
  2 Cordero, Billy            47 Galter Swedish F-21  5:32.00    5:31.11    9  
      30.62   33.17   33.55   34.01   33.66   33.23   33.43   33.87
      33.41   32.16                                                
  3 Espino, Rudy A            46 Chicago Smelts-21    6:32.64    5:52.36    8  
      31.66   34.73   35.29   35.81   36.23   35.95   35.97   35.84
      35.99   34.89                                                
  4 Kurza, Ron A              47 Naperville Waves-21  6:05.47    5:58.86    7  
      32.30   35.60   35.92   36.44   36.48   36.89   37.08   36.95
      36.35   34.85                                                
  5 Pollowy, Tim              46 Naperville Waves-21  6:30.00    6:14.29    6  
      33.05   36.19   37.53   38.10   38.38   38.50   38.59   38.84
      38.18   36.93                                                
  6 Figg, Steven J            48 Chicago Smelts-21    6:11.71    6:15.07    5  
      33.80   36.56   37.62   38.34   38.46   39.49   39.06   38.86
      38.42   34.46                                                
  7 Marcy, Peter              47 Galter Swedish F-21  6:40.00    6:25.48    4  
      33.81   37.41   39.75   39.97   40.33   39.95   39.37   39.10
      38.85   36.94                                                
  8 Welcher, Robert L         46 Chicago Smelts-21    6:40.00    6:26.99    3  
      33.70   36.32   39.13   40.04   40.62   40.60   40.03   40.11
      39.41   37.03                                                
  9 Saxton, Carleton S        45 Chicago Smelts-21    6:00.00    6:28.64    2  
      34.83   38.65   38.98   39.02   39.08   39.31   39.84   39.74
      39.65   39.54                                                
 10 Stephenson, Samuel H      45 Chicago Smelts-21    6:32.00    6:29.45    1  
      33.86   38.99   39.97   39.39   39.50   39.77   40.03   40.50
      40.05   37.39                                                
 11 Meyle, Karl P             48 Blue Marlins-21      6:54.62    6:55.60  
      35.56   40.09   42.14   43.48   42.57   43.69   43.03   43.08
      42.86   39.10                                                
 12 Nelson, Steve             48 Chicago Smelts-21    7:53.91    7:20.53  
      39.13   42.78   44.75   45.57   46.15   45.03   45.32   44.76
      44.68   42.36                                                
 13 Reid, Roger               47 Naperville Waves-21  7:30.00    7:43.41  
      37.25   44.61   46.94   47.17   47.61   47.47   47.78   49.03
      48.71   46.84                                                
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Matt              45 Blue Marlins-21     17:32.00   17:28.81   11  
      27.94   30.61   31.17   31.42   31.34   31.41   31.28   31.58
      31.50   31.65   31.62   31.62   31.81   31.75   32.01   31.92
      32.39   32.32   32.19   32.16   32.04   32.26   32.19   32.15
      32.05   32.36   32.14   32.31   32.48   32.30   32.45   32.46
      31.93
  2 Cordero, Billy            47 Galter Swedish F-21 19:00.00   18:54.83    9  
      30.96   34.90   34.77   35.22   33.95   34.82   33.91   34.19
      34.40   34.19   34.64   34.54   34.12   34.40   34.79   34.64
      34.82   34.29   34.94   35.06   34.37   34.31   34.67   34.65
      34.96   34.31   34.57   34.77   34.96   34.46   34.63   34.35
      32.27
  3 Espino, Rudy A            46 Chicago Smelts-21   23:21.16   20:33.81    8  
      32.99   36.47   36.99   37.59   37.73   37.94   38.14   38.12
      37.96   37.88   37.45   37.43   37.86   37.58   37.41   37.51
      37.36   37.37   37.65   37.60   37.34   38.00   37.17   37.37
      37.41   37.49   37.77   37.85   37.89   38.34   37.54   36.86
      35.75
  4 Conley, Scott A           45 Wisconsin Master-20 22:36.60   21:36.29    7  
      33.98   37.32   38.42   39.04   39.27   39.48   39.33   39.64
      39.42   39.62   39.38   39.91   40.27   40.51   39.93   40.28
      39.78   40.25   39.35   40.13   39.62   39.67   39.49   39.47
      39.27   39.71   40.09   40.13   39.36   39.51   39.56   38.26
      36.84
  5 Figg, Steven J            48 Chicago Smelts-21   22:10.13   21:42.63    6  
      34.47   37.80   37.81   39.08   38.72   38.87   38.58   39.11
      38.84   39.03   39.28   39.52   39.56   40.09   40.01   40.28
      40.24   39.73   40.12   39.74   40.60   40.44   40.45   40.40
      40.31   40.56   40.17   40.19   40.22   40.07   40.21 1:18.13
  6 Stephenson, Samuel H      45 Chicago Smelts-21   24:14.00   22:40.44    5  
      35.93   39.88   41.42   42.04   41.56   41.42   40.97   41.35
      41.25   40.86   41.40   40.90   41.49   41.54   41.44   41.43
      41.53   41.62   41.24   41.74   41.97   42.72   42.27   41.90
      41.89   43.14   42.58   41.51   41.52   41.37   41.49   41.27
      35.80
  7 Welcher, Robert L         46 Chicago Smelts-21   22:29.50   23:01.96    4  
      36.94   40.37   40.70   41.51   41.79   41.95   42.18   41.95
      42.05   42.28   43.28   42.01   42.56   42.05   42.71   42.92
      44.33   42.49   41.59   41.40   42.83   42.34   42.41   41.90
      42.27   42.46   42.18   42.00   42.10   41.23   41.38   40.23
      41.57
  8 Nelson, Steve             48 Chicago Smelts-21   27:17.94   25:44.50    3  
      39.44   43.44   45.37   46.89   46.75   47.09   47.75   48.44
      48.44   48.16   46.43   46.47   47.38   46.66   47.30   47.26
      47.55   46.93   46.73   46.84   46.75   46.84   47.19   47.52
      48.63   46.77   47.58   47.50   47.76   47.10   47.54   47.15
      44.85
  9 Reid, Roger               47 Naperville Waves-21 27:01.00   26:02.76    2  
      38.27   44.95   44.48   45.82   45.61   46.11   46.48   46.70
      47.41   46.96   47.13   47.47   47.27   47.84   48.08   48.53
      48.26   48.15   47.98   48.13   48.41   48.17   48.77   48.86
      48.62   48.42   48.60   49.45   48.94   48.81   49.28   48.20
      46.60
 10 Kraus, Michael            49 Naperville Waves-21 29:10.00   29:09.52    1  
      42.80   48.80   51.51   53.85   52.31   52.67   54.20   55.97
      53.42   55.03   53.38   53.62   53.76   53.89   55.66   52.68
      53.77   53.74   53.64   52.90   53.71   54.40   53.35   53.49
      52.74   54.31   53.19   53.82   54.14   53.41   53.23   52.95
      49.18
 11 Masters, Kevin A          49 Elgin Blue Wave-21  33:00.00   30:46.49  
      48.91   54.72   54.45   54.86   55.00   56.32   56.08   56.77
      57.10   56.65   56.75   56.37   55.86   57.35   55.70   58.25
      56.90   56.83   57.12   56.48   55.55   57.42   56.75   57.81
      56.62   58.11 1:52.06                 1:52.14                
      49.57
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malas, Bryan              47 Lakeshore Sport-21     25.21      26.27   11  
  2 Cordero, Billy            47 Galter Swedish F-21    29.00      29.80    9  
  3 Hogarty, Michael E        48 Naperville Waves-21    31.50      30.47    8  
  4 Espino, Rudy A            46 Chicago Smelts-21      31.14      30.48    7  
  5 Widlacki, Stan M          49 Naperville Waves-21    33.00      31.00    6  
  6 Awasaki, Yasuyuki         49 Libertyville Mas-21    34.00      31.03    5  
  7 Ackermann, David A        49 Evanston-21            30.69      31.10    4  
  8 Marcy, Peter              47 Galter Swedish F-21    33.36      31.84    3  
  9 Welcher, Robert L         46 Chicago Smelts-21      33.25      32.28    2  
 10 Figg, Steven J            48 Chicago Smelts-21      32.35      32.63    1  
 11 Masters, Kevin A          49 Elgin Blue Wave-21     51.67      54.89  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Dick              46 Glenbrook-21         1:01.00    1:00.00   11  
      29.25   30.75                                                
  2 Cordero, Billy            47 Galter Swedish F-21  1:05.00    1:05.29    9  
      31.85   33.44                                                
  3 Hogarty, Michael E        48 Naperville Waves-21  1:08.00    1:05.71    8  
      32.03   33.68                                                
  4 Widlacki, Stan M          49 Naperville Waves-21  1:11.00    1:08.71    7  
      33.64   35.07                                                
  5 Marcy, Peter              47 Galter Swedish F-21  1:14.58    1:11.16    6  
      34.71   36.45                                                
  6 Figg, Steven J            48 Chicago Smelts-21    1:10.68    1:11.26    5  
      34.99   36.27                                                
  7 Welcher, Robert L         46 Chicago Smelts-21    1:14.00    1:11.83    4  
      35.41   36.42                                                
  8 Mitera, Rob               45 Naperville Waves-21  1:20.28    1:14.86    3  
      37.07   37.79                                                
  9 Masters, Kevin A          49 Elgin Blue Wave-21   1:45.94    2:03.88    2  
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Dick              46 Glenbrook-21         2:10.00    2:09.75   11  
      30.66   33.10   33.00   32.99                                
  2 Cordero, Billy            47 Galter Swedish F-21  2:19.00    2:20.40    9  
      33.91   35.42   36.23   34.84                                
  3 Hogarty, Michael E        48 Naperville Waves-21  2:35.00    2:21.99    8  
      33.30   35.13   36.61   36.95                                
  4 Welcher, Robert L         46 Chicago Smelts-21    2:40.00    2:36.31    7  
      37.33   39.12   40.59   39.27                                
  5 Marcy, Peter              47 Galter Swedish F-21  2:45.03    2:38.85    6  
      36.34   39.95   41.18   41.38                                
  6 Mitera, Rob               45 Naperville Waves-21  3:00.27    2:41.94    5  
      40.14   41.43   40.87   39.50                                
  7 Figg, Steven J            48 Chicago Smelts-21    2:41.23    2:42.97    4  
      39.44   41.43   41.55   40.55                                
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stori, Mark D             49 Chicago Smelts-21      31.50      29.88   11  
  2 Swiss, Tom                48 Chicago Smelts-21      30.50      30.28    9  
  3 Espino, Rudy A            46 Chicago Smelts-21      33.99      31.89    8  
  4 Brandt, Mark W            49 Fossil Fish-21         31.80      32.12    7  
  5 Pollowy, Tim              46 Naperville Waves-21    32.10      32.32    6  
  6 Ackermann, David A        49 Evanston-21            31.69      32.63    5  
  7 Widlacki, Stan M          49 Naperville Waves-21    33.00      32.71    4  
  8 Awasaki, Yasuyuki         49 Libertyville Mas-21    36.00      33.83    3  
  9 Young, Greg               48 Gray Sharks-21         38.00      34.33    2  
 10 Conley, Scott A           45 Wisconsin Master-20    33.98      34.42    1  
 11 Schoser, John C           49 Northwestern-21        37.14      37.10  
 12 Silverstein, David        46 Chicago Smelts-21      37.82      38.35  
 13 Reid, Roger               47 Naperville Waves-21    45.10      44.38  
 14 Masters, Kevin A          49 Elgin Blue Wave-21   1:02.00      53.31  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stori, Mark D             49 Chicago Smelts-21    1:05.98    1:05.79   11  
      31.65   34.14                                                
  2 Espino, Rudy A            46 Chicago Smelts-21    1:14.89    1:08.50    9  
      32.72   35.78                                                
  3 Brandt, Mark W            49 Fossil Fish-21       1:10.60    1:09.29    8  
      32.63   36.66                                                
  4 Swiss, Tom                48 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:09.31    7  
      33.12   36.19                                                
  5 Pollowy, Tim              46 Naperville Waves-21  1:09.99    1:09.32    6  
      33.18   36.14                                                
  6 Wendel, David             48 Evanston-21          1:11.11    1:09.95    5  
      32.68   37.27                                                
  7 Lapsey, Christopher       47 Naperville Waves-21  1:10.13    1:11.20    4  
      34.09   37.11                                                
  8 Widlacki, Stan M          49 Naperville Waves-21  1:11.00    1:11.67    3  
      33.57   38.10                                                
  9 Mitera, Rob               45 Naperville Waves-21  1:19.62    1:11.90    2  
      33.26   38.64                                                
 10 Ackermann, David A        49 Evanston-21          1:09.69    1:12.02    1  
      33.58   38.44                                                
 11 Costello, John J          48 Lyons-21             1:12.96    1:12.84  
      34.05   38.79                                                
 12 Schoser, John C           49 Northwestern-21      1:18.06    1:19.32  
      38.27   41.05                                                
 13 Silverstein, David        46 Chicago Smelts-21    1:22.21    1:21.65  
      39.22   42.43                                                
 14 Funcheon, David           46 Chicago Smelts-21    1:33.00    1:25.58  
      41.08   44.50                                                
 15 Reid, Roger               47 Naperville Waves-21  1:40.00    1:37.58  
      46.47   51.11                                                
 16 Wysock, Kurt              49 Joliet Park Dist-21  1:18.00    1:48.44  
 17 Masters, Kevin A          49 Elgin Blue Wave-21   2:05.34    1:59.03  
      55.93 1:03.10                                                
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stori, Mark D             49 Chicago Smelts-21    2:21.87    2:19.49   11  
      31.91   35.54   35.96   36.08                                
  2 Espino, Rudy A            46 Chicago Smelts-21    2:38.75    2:27.82    9  
      33.79   37.79   37.93   38.31                                
  3 Pollowy, Tim              46 Naperville Waves-21  2:36.00    2:32.63    8  
      34.95   39.53   39.42   38.73                                
  4 Swiss, Tom                48 Chicago Smelts-21    2:35.00    2:33.43    7  
      33.60   37.79   40.89   41.15                                
  5 Brandt, Mark W            49 Fossil Fish-21       2:35.50    2:34.68    6  
      34.72   38.72   40.49   40.75                                
  6 Mitera, Rob               45 Naperville Waves-21  2:50.35    2:40.69    5  
      35.94   40.96   42.06   41.73                                
  7 Saxton, Carleton S        45 Chicago Smelts-21    3:00.00    2:46.52    4  
      38.27   41.15   42.84   44.26                                
  8 Ackermann, David A        49 Evanston-21          2:36.69    2:47.46    3  
      37.84   42.48   43.65   43.49                                
  9 Schoser, John C           49 Northwestern-21      2:51.78    2:51.10    2  
      39.54   43.13   44.07   44.36                                
 10 Welcher, Robert L         46 Chicago Smelts-21    3:20.00    2:53.83    1  
      39.97   44.44   45.43   43.99                                
 11 Meyle, Karl P             48 Blue Marlins-21      2:57.98    2:59.36  
      40.44   45.90   47.00   46.02                                
 12 Funcheon, David           46 Chicago Smelts-21    3:10.00    3:11.92  
      43.39   46.36   51.84   50.33                                
 13 Masters, Kevin A          49 Elgin Blue Wave-21   4:10.68    4:16.17  
      59.90 1:06.73 1:05.79 1:03.75                                
 -- Silverstein, David        46 Chicago Smelts-21    2:59.28         DQ  
      39.42   42.88   46.04   46.86                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Dick              46 Glenbrook-21           26.00      25.88   11  
  2 Keller, Matt              45 Blue Marlins-21        25.80      25.93    9  
  3 McQuet, Rick              46 Glenbrook-21           26.25      25.97    8  
  4 Brandt, Mark W            49 Fossil Fish-21         26.90      26.82    7  
  5 Ackermann, David A        49 Evanston-21            27.69      27.54    6  
  6 Swiss, Tom                48 Chicago Smelts-21      28.00      27.79    5  
  7 Cordero, Billy            47 Galter Swedish F-21    27.50      28.33    4  
  8 Figg, Steven J            48 Chicago Smelts-21      30.54      30.41    3  
  9 Conley, Scott A           45 Wisconsin Master-20    31.33      31.73    2  
 10 Stephenson, Samuel H      45 Chicago Smelts-21      33.00      32.23    1  
 11 Meyle, Karl P             48 Blue Marlins-21        33.51      33.23  
 12 Funcheon, David           46 Chicago Smelts-21      39.00      35.94  
 13 Haberstich, Brian         48 Naperville Waves-21    37.99      40.95  
 14 Masters, Kevin A          49 Elgin Blue Wave-21     58.94      55.59  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Dick              46 Glenbrook-21           57.00      57.10   11  
      26.38   30.72                                                
  2 Krull, David              47 Glenbrook-21           57.07      57.37    9  
      27.14   30.23                                                
  3 Malas, Bryan              47 Lakeshore Sport-21     55.99      58.23    8  
      27.04   31.19                                                
  4 Brandt, Mark W            49 Fossil Fish-21       1:00.20      59.88    7  
      28.18   31.70                                                
  5 Pollowy, Tim              46 Naperville Waves-21  1:08.50    1:06.06    6  
      31.45   34.61                                                
  6 Cordero, Billy            47 Galter Swedish F-21  1:01.00    1:06.45    5  
      30.80   35.65                                                
  7 Figg, Steven J            48 Chicago Smelts-21    1:13.52    1:08.32    4  
      31.14   37.18                                                
  8 Kurza, Ron A              47 Naperville Waves-21  1:04.47    1:09.62    3  
      31.17   38.45                                                
  9 Welcher, Robert L         46 Chicago Smelts-21    1:30.00    1:25.85    2  
      37.25   48.60                                                
 10 Prillaman Jr., Fred C     49 UC21-21              1:52.17    1:55.28    1  
      49.98 1:05.30                                                
 11 Masters, Kevin A          49 Elgin Blue Wave-21   2:15.00    2:10.82  
      59.28 1:11.54                                                
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Dick              46 Glenbrook-21         2:07.99    2:07.68   11  
      28.13   32.45   33.16   33.94                                
  2 Krull, David              47 Glenbrook-21         2:14.29    2:14.06    9  
      30.14   34.38   35.15   34.39                                
  3 Brandt, Mark W            49 Fossil Fish-21       2:20.00    2:17.66    8  
      30.18   34.73   35.96   36.79                                
  4 Schaffner, Andrew L       49 Naperville Waves-21  2:30.00    2:44.34    7  
      36.66   40.79   44.41   42.48                                
  5 Kurza, Ron A              47 Naperville Waves-21  2:38.47    2:44.41    6  
      34.98   42.61   43.67   43.15                                
  6 Figg, Steven J            48 Chicago Smelts-21    2:59.25    2:45.69    5  
      36.69   40.17   44.92   43.91                                
  7 Saxton, Carleton S        45 Chicago Smelts-21    2:55.00    2:56.42    4  
      36.76   45.36   46.17   48.13                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Dick              46 Glenbrook-21         1:00.00      58.01   11  
      27.11   30.90                                                
  2 Stori, Mark D             49 Chicago Smelts-21      59.19      58.48    9  
      27.82   30.66                                                
  3 Malas, Bryan              47 Lakeshore Sport-21     57.00    1:01.20    8  
      27.42   33.78                                                
  4 Wendel, David             48 Evanston-21          1:05.12    1:03.17    7  
      29.86   33.31                                                
  5 Brandt, Mark W            49 Fossil Fish-21       1:03.60    1:03.79    6  
      30.19   33.60                                                
  6 Lapsey, Christopher       47 Naperville Waves-21  1:03.96    1:04.91    5  
      31.26   33.65                                                
  7 Pollowy, Tim              46 Naperville Waves-21  1:06.50    1:05.18    4  
      32.03   33.15                                                
  8 Awasaki, Yasuyuki         49 Libertyville Mas-21  1:06.07    1:05.23    3  
      31.40   33.83                                                
  9 Widlacki, Stan M          49 Naperville Waves-21  1:04.50    1:05.45    2  
      30.23   35.22                                                
 10 Swiss, Tom                48 Chicago Smelts-21    1:05.00    1:05.67    1  
      31.44   34.23                                                
 11 Young, Greg               48 Gray Sharks-21       1:08.00    1:09.02  
      32.23   36.79                                                
 12 Costello, John J          48 Lyons-21             1:13.00    1:09.29  
      33.37   35.92                                                
 13 Conley, Scott A           45 Wisconsin Master-20  1:15.09    1:14.48  
      35.88   38.60                                                
 14 Zielinski, Thomas         46 Joliet Park Dist-21  1:30.64    1:35.18  
      41.84   53.34                                                
 15 Masters, Kevin A          49 Elgin Blue Wave-21   1:50.05    1:54.39  
    1:00.38   54.01                                                
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stori, Mark D             49 Chicago Smelts-21    2:08.90    2:05.78   11  
      27.64   32.93   36.39   28.82                                
  2 Keller, Matt              45 Blue Marlins-21      2:06.50    2:09.86    9  
      27.68   34.47   37.55   30.16                                
  3 Krull, David              47 Glenbrook-21         2:15.00    2:10.88    8  
      27.98   32.91   39.02   30.97                                
  4 Espino, Rudy A            46 Chicago Smelts-21    2:28.00    2:19.27    7  
      30.61   37.57   38.11   32.98                                
  5 Cordero, Billy            47 Galter Swedish F-21  2:21.00    2:19.83    6  
      30.04   35.93   41.66   32.20                                
  6 Awasaki, Yasuyuki         49 Libertyville Mas-21  2:30.00    2:25.00    5  
      29.60   37.80   42.32   35.28                                
  7 Pollowy, Tim              46 Naperville Waves-21  2:30.00    2:26.46    4  
      32.31   40.13   40.46   33.56                                
  8 Kurza, Ron A              47 Naperville Waves-21  2:35.47    2:32.72    3  
      30.29   39.12   47.86   35.45                                
  9 Mitera, Rob               45 Naperville Waves-21  3:00.11    2:34.14    2  
      32.77   42.74   42.27   36.36                                
 10 Saxton, Carleton S        45 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:36.24    1  
      32.25   42.87   43.62   37.50                                
 11 Welcher, Robert L         46 Chicago Smelts-21    2:40.00    2:39.00  
      37.63   38.71   47.79   34.87                                
 12 Stephenson, Samuel H      45 Chicago Smelts-21    2:47.00    2:45.36  
      33.14   44.46   50.53   37.23                                
 13 Meyle, Karl P             48 Blue Marlins-21      2:44.54    2:45.76  
      36.20   44.20   47.25   38.11                                
 -- Conley, Scott A           45 Wisconsin Master-20  2:40.09         DQ  
      33.61   47.38 1:49.97                                        
 -- Clarke, Dick              46 Glenbrook-21         2:10.00         DQ  
      26.88   32.68   39.41   31.05                                
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stori, Mark D             49 Chicago Smelts-21    4:28.05    4:30.62   11  
      29.18   30.69   36.11   35.19   37.99   39.11   30.90   31.45
  2 Clarke, Dick              46 Glenbrook-21         4:40.00    4:39.90    9  
      29.05   32.72   35.57   34.80   41.14   42.09   32.68   31.85
  3 Krull, David              47 Glenbrook-21         4:47.46    4:42.87    8  
      28.98   32.61   36.05   36.33   41.40   41.72   33.36   32.42
  4 Lapsey, Christopher       47 Naperville Waves-21  5:04.99    4:58.41    7  
      31.25   36.68   41.39   40.68   41.03   40.68   34.09   32.61
  5 Espino, Rudy A            46 Chicago Smelts-21    5:39.40    5:01.69    6  
      32.30   37.44   40.14   40.32   40.23   41.35   35.98   33.93
  6 Cordero, Billy            47 Galter Swedish F-21  5:00.00    5:02.94    5  
      32.17   36.86   38.50   38.05   43.73   44.75   34.81   34.07
  7 Pollowy, Tim              46 Naperville Waves-21  5:30.00    5:22.31    4  
      33.98   38.38   44.14   44.77   43.07   43.48   38.63   35.86
  8 Kurza, Ron A              47 Naperville Waves-21  5:27.47    5:33.69    3  
      32.23   38.99   44.10   42.65   52.24   50.48   37.36   35.64
  9 Figg, Steven J            48 Chicago Smelts-21    6:04.13    5:40.42    2  
      33.93   38.94   44.05   43.20   53.50   51.05   38.74   37.01
 10 Welcher, Robert L         46 Chicago Smelts-21    5:55.93    5:50.86    1  
      39.83   49.72   42.22   40.66   51.21   50.41   40.05   36.76
 11 Stephenson, Samuel H      45 Chicago Smelts-21    5:55.00    5:52.68  
      36.72   44.30   47.86   46.64   51.00   51.75   38.46   35.95
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             52 Fossil Fish-21         22.64      22.81   11  
  2 Tuchler, Jim              50 Fossil Fish-21         23.60      23.36    9  
  3 Pushka, Dave              51 Naperville Waves-21    23.10      23.65    8  
  4 Soltys, Ted J             54 Fossil Fish-21         24.00      24.33    7  
  5 Dahlke, Grant             52 Blue Marlins-21        24.75      24.55    6  
  6 Whelchel, David           53 Libertyville Mas-21    24.80      24.86    5  
  7 Cohn, Lee B               53 Glenbrook-21           25.95      25.77    4  
  8 Gilberg, Steve            52 Chicago Smelts-21      26.01      25.84    3  
  9 Clark, Gregory A          52 Lyons-21               25.95      25.98    2  
 10 Carter, Dean              50 Chicago Smelts-21      29.50      26.00    1  
 11 McKeon, David             51 Lakeshore Sport-21     26.00      26.42  
 12 Francis, Lee              54 Lakeshore Sport-21     26.08      27.20  
 13 Roscher, Jim              51 Elgin Blue Wave-21     28.49      27.62  
 14 Mitchell, John E          52 Lakeshore Sport-21     29.00      28.08  
 15 Caffero, Louie            51 Elgin Blue Wave-21     29.85      29.18  
 16 Moody, Allen S            51 Libertyville Mas-21    30.44      29.46  
 17 Rice, Don                 51 Naperville Waves-21    30.00      30.39  
 18 Little, Douglas           53 Bartlett Gators-21     29.65      30.63  
 19 Kavanagh, Frank D         54 Lakeshore Sport-21     31.72      30.92  
 20 Salomon, James F          53 SWAM-21                36.00      31.34  
 21 Smith, James H            53 UC21-21                40.00      34.36  
 22 Keiper, Mark D            52 Galter Swedish F-21    50.00      38.36  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             52 Blue Marlins-21        54.50      53.59   11  
      25.10   28.49                                                
  2 Jenkins, Timothy J        53 Fossil Fish-21         55.00      55.53    9  
      26.63   28.90                                                
  3 Gilberg, Steve            52 Chicago Smelts-21      57.01      56.98    8  
      26.96   30.02                                                
  4 Hasak, Amit               53 Deerfield Master-21    57.00      57.28    7  
      27.19   30.09                                                
  5 Cohn, Lee B               53 Glenbrook-21           59.14      57.66    6  
      27.65   30.01                                                
  6 Francis, Lee              54 Lakeshore Sport-21     56.34      58.29    5  
      27.51   30.78                                                
  7 Rowland, Jim              54 Libertyville Mas-21  1:03.00      59.90    4  
      29.12   30.78                                                
  8 Brandt, Scott J           52 Central Illinois-21  1:00.87      59.97    3  
      28.95   31.02                                                
  9 Campbell, Glenn T         51 Naperville Waves-21  1:00.00    1:00.47    2  
      28.69   31.78                                                
 10 York, Peter B             50 Naperville Waves-21  1:01.50    1:02.59    1  
      30.18   32.41                                                
 11 Mitchell, John E          52 Lakeshore Sport-21   1:05.00    1:03.07  
      30.80   32.27                                                
 12 Caffero, Louie            51 Elgin Blue Wave-21   1:06.68    1:03.60  
      29.96   33.64                                                
 13 Kavanagh, Frank D         54 Lakeshore Sport-21   1:05.67    1:06.78  
      32.50   34.28                                                
 14 Moody, Allen S            51 Libertyville Mas-21  1:09.79    1:08.70  
      32.84   35.86                                                
 15 Harriman, James C         54 Galter Swedish F-21  1:08.00    1:08.94  
      32.58   36.36                                                
 16 Little, Douglas           53 Bartlett Gators-21   1:08.31    1:09.83  
      33.69   36.14                                                
 17 Salomon, James F          53 SWAM-21              1:15.00    1:12.90  
      34.84   38.06                                                
 18 Keiper, Mark D            52 Galter Swedish F-21  1:47.00    1:33.68  
      42.78   50.90                                                
 -- Smith, James H            53 UC21-21              1:25.00         DQ  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              50 Fossil Fish-21       1:52.40    1:50.66   11  
      26.25   28.19   28.36   27.86                                
  2 Pushka, Dave              51 Naperville Waves-21  1:56.30    1:54.07    9  
      26.69   29.17   29.65   28.56                                
  3 Dahlke, Grant             52 Blue Marlins-21      2:07.00    2:04.03    8  
      26.91   30.95   32.82   33.35                                
  4 Francis, Lee              54 Lakeshore Sport-21   2:06.63    2:10.38    7  
      29.72   32.14   33.96   34.56                                
  5 McKeon, David             51 Lakeshore Sport-21   2:09.00    2:13.15    6  
      30.61   33.89   34.86   33.79                                
  6 Brandt, Scott J           52 Central Illinois-21  2:18.30    2:13.22    5  
      30.17   33.03   35.06   34.96                                
  7 Forsythe, Jeffrey         54 Naperville Waves-21  2:18.50    2:19.86    4  
      29.87   34.17   37.72   38.10                                
  8 Mitchell, John E          52 Lakeshore Sport-21   2:22.00    2:20.31    3  
      31.58   34.65   37.07   37.01                                
  9 Caffero, Louie            51 Elgin Blue Wave-21   2:32.50    2:26.90    2  
      31.86   37.02   39.01   39.01                                
 10 Kanner, Gary S            52 UC21-21              2:35.00    2:29.25    1  
      32.18   36.79   39.09   41.19                                
 11 Kavanagh, Frank D         54 Lakeshore Sport-21   2:28.25    2:32.04  
                    1:56.02                                        
 12 Moody, Allen S            51 Libertyville Mas-21  2:41.07    2:35.86  
      34.79   39.96   41.17   39.94                                
 13 Little, Douglas           53 Bartlett Gators-21   2:31.84    2:36.78  
      33.58   39.54   42.24   41.42                                
 14 Harriman, James C         54 Galter Swedish F-21  2:30.00    2:39.56  
      33.96   39.47   43.01   43.12                                
 15 Rice, Don                 51 Naperville Waves-21  2:24.00    2:46.02  
      36.74   39.98   44.45   44.85                                
 16 Creelman, Brit R          52 Galter Swedish F-21  3:05.00    2:59.47  
      43.73   47.45 1:28.29                                        
 17 Carrasquillo, Jose I      53 Galter Swedish F-21  2:49.00    3:14.04  
      38.12   48.41   56.46   51.05                                
 18 Keiper, Mark D            52 Galter Swedish F-21  4:30.00    3:38.41  
      45.13   55.43 1:00.48   57.37                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              51 Naperville Waves-21  5:15.10    5:16.39   11  
      28.12   30.73   32.02   32.30   32.63   32.49   32.75   32.49
      32.12   30.74                                                
  2 Hoff, Seth                52 Chicago Smelts-21    5:29.79    5:32.96    9  
      30.57   33.10   33.59   34.02   33.91   33.62   33.70   33.55
      33.91   32.99                                                
  3 Dineen, Bradley A         52 Chicago Smelts-21    6:03.80    5:54.54    8  
      29.77   33.52   34.48   35.46   35.94   36.84   37.60   38.03
      37.26   35.64                                                
  4 Francis, Lee              54 Lakeshore Sport-21   5:42.36    5:56.37    7  
      32.05   34.35   34.82   35.32   35.55   36.16   36.72   37.20
      37.56   36.64                                                
  5 McKeon, David             51 Lakeshore Sport-21   5:55.00    6:08.09    6  
      33.15   35.89   36.85   37.47   37.52   37.58   37.76   37.71
      38.01   36.15                                                
  6 Brandt, Scott J           52 Central Illinois-21  6:20.89    6:12.86    5  
      33.49   36.88   37.96   38.54   38.44   38.84   38.42   38.26
      37.40   34.63                                                
  7 Mitchell, John E          52 Lakeshore Sport-21   6:20.00    6:27.70    4  
      33.46   36.94   38.53   39.58   39.77   40.27   40.34   40.40
      40.52   37.89                                                
  8 Caffero, Louie            51 Elgin Blue Wave-21   6:52.00    6:38.68    3  
      34.35   39.31   40.72   41.03   41.38   41.44   40.85   41.19
      40.49   37.92                                                
  9 Kavanagh, Frank D         54 Lakeshore Sport-21   7:02.13    7:09.82    2  
      36.20 1:21.03                   44.73   44.40   44.93 1:32.26
      43.46                                                        
 10 Jillson, Rob              50 Galter Swedish F-21  7:30.00    7:12.05    1  
      37.29   41.29   43.09   43.35                   44.52   45.72
      45.07   43.77                                                
 11 Woerner, Bruce            52 Elgin Blue Wave-21   7:32.58    7:55.96  
      39.11   43.48   47.15   49.24   49.75   50.32   49.82   49.31
      49.80   47.98                                                
 12 Creelman, Brit R          52 Galter Swedish F-21  8:45.00    8:19.24  
      44.16   50.32   51.06   51.85   51.32   51.48   51.86   52.51
      50.83   43.85                                                
 13 Keiper, Mark D            52 Galter Swedish F-21 11:30.00   11:00.21  
      47.73   57.05 1:01.03 1:00.86 1:01.89 1:03.25 1:01.59 1:21.98
    1:27.26 1:17.57                                                
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              51 Naperville Waves-21 18:50.50   18:04.05   11  
      28.33   31.25   32.22   32.57   32.60   32.86   32.82   32.81
      32.69   32.89   32.98   32.95   32.94   33.07   33.34   33.27
      33.07   33.51   33.17   33.41   33.34   33.37   33.40   33.32
      33.26   33.42   33.59   33.86   33.28   33.36   33.32   32.71
      31.07
  2 Francis, Lee              54 Lakeshore Sport-21  19:06.80   19:40.31    9  
      31.55   34.48   35.12   35.55   35.77   36.09   36.02   36.13
      36.02   36.05   35.92   36.04   35.79   35.81   36.19   35.96
      36.38   36.24   35.97   36.01   36.01   36.26   36.02   36.18
      36.24   36.04   36.21   36.26   36.29   36.05   36.03   35.31
      34.32
  3 Hoff, Seth                52 Chicago Smelts-21   21:04.36   19:41.22    8  
      32.41   35.05   36.35   36.39   36.77   36.98   36.71   36.39
      36.60   36.63   36.63   36.24   36.50   36.39   35.92   36.62
      36.09   36.03   35.86   36.02   36.01   35.90   35.78   36.11
      35.72   35.94   35.56   35.37   35.05   35.21   35.10   34.16
      32.73
  4 Dineen, Bradley A         52 Chicago Smelts-21   22:09.30   20:29.17    7  
      30.43   33.76   34.93   35.48   36.28   36.26   37.07   36.92
      37.50   37.46   37.20   37.91   37.70   38.06   38.11   38.42
      38.22   37.79   37.26   37.98   38.42   37.52   38.24   38.82
      38.25   38.92   38.08   37.78   38.25   38.21   38.58   37.65
      35.71
  5 McKeon, David             51 Lakeshore Sport-21  21:20.00   21:21.36    6  
      33.54   36.71   37.51   38.03   38.17   38.34   38.47   38.88
      38.84   38.66   39.34   39.10   39.62   39.76   39.21   39.68
      39.29   39.68   39.48   39.35   38.79   39.51   39.46   39.62
      39.18   39.41   40.01   39.69   39.61   39.55   39.38   39.23
      36.26
  6 Mitchell, John E          52 Lakeshore Sport-21  23:00.00   22:02.88    5  
      33.10   36.98   38.49   39.26   40.05   40.10   40.08   40.17
      39.95   40.60   40.58   40.48   40.56   41.35   40.67   40.54
      40.51   40.04   40.31   40.63   40.64   40.32   40.95   40.94
      40.67   40.81   40.82   41.01   41.01   40.94   40.70   40.65
      38.97
  7 Caffero, Louie            51 Elgin Blue Wave-21  24:30.00   22:42.53    4  
      34.18   38.68   40.99   41.64   42.13   41.91   42.31   42.37
      42.08   42.32   41.77   41.76   41.99   41.68   41.46   41.90
      41.57   41.79   41.44   41.37   41.55   41.61   41.72   41.76
      41.56   41.29   41.66   41.68   42.05   41.74   41.51   40.39
      38.67
  8 Pegues, Lex               54 Elgin Blue Wave-21  21:45.00   22:46.58    3  
      35.37   39.67   41.00   40.58   40.77   40.35   40.80   41.47
      41.72   42.95   43.07   42.53   42.72   42.83   42.67   41.90
      42.79   43.34   42.94   41.39   42.21   42.11   41.27   41.94
      41.63   41.72   41.79   41.78   40.03   42.57   41.37   40.46
      36.84
  9 Ban, Stephen P            52 Glenbrook-21        23:55.00   23:20.30    2  
      37.70   38.72   40.81   41.66   42.61   42.84   43.17   43.27
      43.07   42.93   42.75   43.26   43.27   42.67   43.10   42.73
      42.89   42.56   42.65   42.61   42.42   42.59   42.76   43.01
      42.69   42.55   42.33   42.73   43.12   43.03   42.96   42.96
      41.88
 10 Jillson, Rob              50 Galter Swedish F-21 26:55.00   24:26.72    1  
      38.15   41.63   42.69   43.32   43.79   43.41   43.32   43.88
      44.36   44.80   44.77   43.99   44.75   45.03   45.61   44.79
      44.92   45.64   45.26                   44.80   45.52        
              44.50   45.50   46.57   46.08   44.70   46.46   46.21
      41.02
 11 Woerner, Bruce            52 Elgin Blue Wave-21  26:30.84   27:24.67  
      41.03   44.19   45.80   47.43   48.60   48.41   49.37   49.93
      50.88   50.15   50.29   51.04   50.85   50.47   51.63   51.53
      51.14   50.80   50.55   51.91   50.85   51.49   50.46   51.49
      50.05   49.08   51.67   51.50   51.70   50.71   50.76   50.51
      48.40
 12 Creelman, Brit R          52 Galter Swedish F-21 30:00.00   28:28.65  
      43.99   51.60   52.42   51.03   53.59   52.25   53.83   53.51
      52.75   52.99   52.20   52.15   53.60   51.57   52.82   53.82
      54.29   52.71   52.39   51.98   53.09   53.53   52.46   51.64
      51.06   51.77   50.87   52.14   50.29   50.04   49.80   49.21
      47.26
 13 Keiper, Mark D            52 Galter Swedish F-21 58:00.00   33:06.14  
      49.96   55.94   59.00 1:01.25 1:00.59 1:00.84 1:00.61 1:00.53
    1:00.94 1:01.27 1:00.94 1:00.85 1:01.93   59.54 1:00.87   58.52
    1:00.31 1:00.41 1:01.13   59.95 1:00.74 1:01.65 1:00.89 1:01.31
    1:01.12 1:01.31 1:01.29 1:00.66 1:00.45 1:01.01 1:02.01 1:01.07
      57.25
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              51 Naperville Waves-21    27.80      27.38   11  
  2 Whelchel, David           53 Libertyville Mas-21    28.00      27.83    9  
  3 Soltys, Ted J             54 Fossil Fish-21         30.00      28.84    8  
  4 Gilberg, Steve            52 Chicago Smelts-21      31.01      30.45    7  
  5 McKeon, David             51 Lakeshore Sport-21     31.87      30.94    6  
  6 Pegues, Lex               54 Elgin Blue Wave-21     30.67      31.05    5  
  7 Cohn, Lee B               53 Glenbrook-21           32.68      31.69    4  
  8 Clark, Gregory A          52 Lyons-21               34.43      34.21    3  
  9 Brandt, Scott J           52 Central Illinois-21    33.00      35.00    2  
 10 Mitchell, John E          52 Lakeshore Sport-21     37.50      36.24    1  
 11 Woerner, Bruce            52 Elgin Blue Wave-21     46.24      47.87  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             52 Blue Marlins-21      1:08.00    1:06.31   11  
      31.98   34.33                                                
  2 Gilberg, Steve            52 Chicago Smelts-21    1:08.01    1:06.91    9  
      32.51   34.40                                                
  3 Pegues, Lex               54 Elgin Blue Wave-21   1:08.00    1:08.24    8  
      32.90   35.34                                                
  4 McKeon, David             51 Lakeshore Sport-21   1:15.00    1:10.82    7  
      35.30   35.52                                                
  5 Cohn, Lee B               53 Glenbrook-21         1:12.16    1:12.21    6  
      34.31   37.90                                                
  6 Brandt, Scott J           52 Central Illinois-21  1:14.69    1:14.56    5  
      36.35   38.21                                                
  7 Greene, Channing S        52 Chicago Smelts-21    1:40.40    1:14.91    4  
      36.88   38.03                                                
  8 York, Peter B             50 Naperville Waves-21  1:12.50    1:15.95    3  
      37.25   38.70                                                
  9 Roscher, Jim              51 Elgin Blue Wave-21   1:26.72    1:25.94    2  
      42.78   43.16                                                
 10 Jillson, Rob              50 Galter Swedish F-21  1:30.00    1:27.72    1  
      43.27   44.45                                                
 11 Caffero, Louie            51 Elgin Blue Wave-21   1:37.92    1:33.84  
      46.16   47.68                                                
 12 Little, Douglas           53 Bartlett Gators-21   1:43.76    1:36.02  
      46.83   49.19                                                
 13 Woerner, Bruce            52 Elgin Blue Wave-21   1:42.73    1:41.75  
      49.34   52.41                                                
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pegues, Lex               54 Elgin Blue Wave-21   2:26.00    2:26.64   11  
      34.18   36.85   38.27   37.34                                
  2 Hoff, Seth                52 Chicago Smelts-21    2:32.00    2:30.43    9  
      36.78   38.86   38.19   36.60                                
  3 Dineen, Bradley A         52 Chicago Smelts-21    2:42.26    2:42.56    8  
      38.10   41.46   42.01   40.99                                
  4 Brandt, Scott J           52 Central Illinois-21  2:43.35    2:43.29    7  
      38.29   41.51   42.76   40.73                                
  5 Greene, Channing S        52 Chicago Smelts-21    3:35.00    2:47.37    6  
      40.74   43.00   43.32   40.31                                
  6 Roscher, Jim              51 Elgin Blue Wave-21   3:01.16    3:10.67    5  
      44.39   46.99   49.99   49.30                                
  7 Jillson, Rob              50 Galter Swedish F-21  3:30.00    3:17.39    4  
      45.62   50.94   51.40   49.43                                
  8 Harriman, James C         54 Galter Swedish F-21  3:10.00    3:29.50    3  
                    2:41.50                                        
  9 Woerner, Bruce            52 Elgin Blue Wave-21   3:41.20    3:41.98    2  
      53.40   53.59   58.48   56.51                                
 10 Creelman, Brit R          52 Galter Swedish F-21  3:35.00    4:05.08    1  
    1:02.58 1:04.12 1:00.67   57.71                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              50 Fossil Fish-21         28.50      28.14   11  
  2 Wilczak, Tom              54 Elgin Blue Wave-21     31.40      31.79    9  
  3 Dineen, Bradley A         52 Chicago Smelts-21      32.85      32.59    8  
  4 Carter, Dean              50 Chicago Smelts-21      35.50      33.55    7  
  5 Francis, Lee              54 Lakeshore Sport-21     33.11      33.89    6  
  6 Lullo, Dave               54 Naperville Waves-21    35.00      35.80    5  
  7 Campbell, Glenn T         51 Naperville Waves-21    36.00      36.12    4  
  8 York, Peter B             50 Naperville Waves-21    37.50      36.30    3  
  9 Roscher, Jim              51 Elgin Blue Wave-21     35.71      36.69    2  
 10 Brandt, Scott J           52 Central Illinois-21    37.90      38.17    1  
 11 Harriman, James C         54 Galter Swedish F-21    39.00      39.48  
 12 Creelman, Brit R          52 Galter Swedish F-21    40.00      40.55  
 13 Salomon, James F          53 SWAM-21                50.00      42.30  
 14 Woerner, Bruce            52 Elgin Blue Wave-21     41.90      42.38  
 15 Little, Douglas           53 Bartlett Gators-21     42.44      43.51  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              50 Fossil Fish-21       1:00.50    1:01.18   11  
      29.11   32.07                                                
  2 Pushka, Dave              51 Naperville Waves-21  1:10.50    1:06.43    9  
      31.65   34.78                                                
  3 Dineen, Bradley A         52 Chicago Smelts-21    1:11.96    1:10.56    8  
      33.28   37.28                                                
  4 Francis, Lee              54 Lakeshore Sport-21   1:13.98    1:13.44    7  
      34.78   38.66                                                
  5 Roscher, Jim              51 Elgin Blue Wave-21   1:22.02    1:21.30    6  
      37.17   44.13                                                
  6 Brandt, Scott J           52 Central Illinois-21  1:22.46    1:22.07    5  
      39.43   42.64                                                
  7 Harriman, James C         54 Galter Swedish F-21  1:24.00    1:25.36    4  
      40.12   45.24                                                
  8 Xu, Sheng                 53 Libertyville Mas-21  1:25.48    1:26.68    3  
  9 Creelman, Brit R          52 Galter Swedish F-21  1:20.00    1:30.38    2  
      42.75   47.63                                                
 10 Woerner, Bruce            52 Elgin Blue Wave-21   1:30.88    1:35.36    1  
      43.59   51.77                                                
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoff, Seth                52 Chicago Smelts-21    2:34.05    2:35.27   11  
      35.19   38.84   40.32   40.92                                
  2 Jenkins, Timothy J        53 Fossil Fish-21       2:35.00    2:35.31    9  
      35.89   39.70   39.75   39.97                                
  3 Dineen, Bradley A         52 Chicago Smelts-21    2:42.56    2:42.80    8  
      34.54   39.92   44.02   44.32                                
  4 Wilczak, Tom              54 Elgin Blue Wave-21   2:42.00    2:43.13    7  
      35.25   40.49   43.27   44.12                                
  5 Francis, Lee              54 Lakeshore Sport-21   2:44.38    2:47.72    6  
      37.42   41.46   43.53   45.31                                
  6 Lullo, Dave               54 Naperville Waves-21  3:00.00    3:00.47    5  
      39.86   45.07   48.22   47.32                                
  7 Greene, Channing S        52 Chicago Smelts-21    3:10.99    3:00.77    4  
      41.91   46.25   46.62   45.99                                
  8 Harriman, James C         54 Galter Swedish F-21  3:00.00    3:10.59    3  
      41.95   47.84 1:40.80                                        
  9 Roscher, Jim              51 Elgin Blue Wave-21   3:04.49    3:12.34    2  
      40.14   46.28   49.68   56.24                                
 10 Creelman, Brit R          52 Galter Swedish F-21  3:20.00    3:23.56    1  
      43.41   51.68   54.79   53.68                                
 11 Woerner, Bruce            52 Elgin Blue Wave-21   3:19.00    3:25.44  
      47.11   50.61   53.25   54.47                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              50 Fossil Fish-21         24.70      24.62   11  
  2 Pushka, Dave              51 Naperville Waves-21    26.10      25.76    9  
  3 Hoff, Seth                52 Chicago Smelts-21      26.89      26.61    8  
  4 Gilberg, Steve            52 Chicago Smelts-21      26.82      27.18    7  
  5 Whelchel, David           53 Libertyville Mas-21    29.00      27.46    6  
  6 Carter, Dean              50 Chicago Smelts-21      32.50      29.14    5  
  7 Hasak, Amit               53 Deerfield Master-21    29.00      29.26    4  
  8 McKeon, David             51 Lakeshore Sport-21     29.20      29.39    3  
  9 Pegues, Lex               54 Elgin Blue Wave-21     30.80      29.62    2  
 10 Rowland, Jim              54 Libertyville Mas-21    33.00      31.17    1  
 11 Mitchell, John E          52 Lakeshore Sport-21     31.00      31.22  
 12 Campbell, Glenn T         51 Naperville Waves-21    32.00      32.72  
 13 Lullo, Dave               54 Naperville Waves-21    33.00      34.06  
 14 Little, Douglas           53 Bartlett Gators-21     36.04      36.20  
 15 Moody, Allen S            51 Libertyville Mas-21    42.00      37.98  
 -- Glynn, Elliott            53 UC21-21                27.00         DQ  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             52 Fossil Fish-21         52.55      54.71   11  
      26.21   28.50                                                
  2 Tuchler, Jim              50 Fossil Fish-21         54.20      54.88    9  
      25.56   29.32                                                
  3 Soltys, Ted J             54 Fossil Fish-21       1:02.00      58.12    8  
      27.18   30.94                                                
  4 Hoff, Seth                52 Chicago Smelts-21      58.60      58.54    7  
      27.71   30.83                                                
  5 Gilberg, Steve            52 Chicago Smelts-21    1:02.01    1:01.88    6  
      27.41   34.47                                                
  6 Greene, Channing S        52 Chicago Smelts-21    1:20.25    1:14.95    5  
      33.34   41.61                                                
  7 Jillson, Rob              50 Galter Swedish F-21  1:30.00    1:25.48    4  
      38.90   46.58                                                
  8 Kanner, Gary S            52 UC21-21              1:45.00    1:26.74    3  
      41.06   45.68                                                
  9 Creelman, Brit R          52 Galter Swedish F-21  1:25.00    1:46.98    2  
      44.71 1:02.27                                                
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              51 Naperville Waves-21  2:12.20    2:09.95   11  
      28.67   32.32   34.51   34.45                                
  2 Hoff, Seth                52 Chicago Smelts-21    2:22.09    2:22.73    9  
      31.85   34.95   36.31   39.62                                
  3 Greene, Channing S        52 Chicago Smelts-21    3:02.33    2:51.07    8  
      35.37   42.53   45.91   47.26                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sims, David E             52 Fossil Fish-21         54.99      58.02   11  
      26.84   31.18                                                
  2 Soltys, Ted J             54 Fossil Fish-21       1:03.00    1:01.97    9  
      28.49   33.48                                                
  3 Hoff, Seth                52 Chicago Smelts-21    1:02.38    1:04.11    8  
      29.76   34.35                                                
  4 Gilberg, Steve            52 Chicago Smelts-21    1:06.01    1:05.21    7  
      29.30   35.91                                                
  5 Dineen, Bradley A         52 Chicago Smelts-21    1:06.37    1:05.86    6  
      32.33   33.53                                                
  6 Reeves, Scott M           54 Libertyville Mas-21  1:10.00    1:07.79    5  
      31.56   36.23                                                
  7 McKeon, David             51 Lakeshore Sport-21   1:08.00    1:08.47    4  
      31.41   37.06                                                
  8 Pegues, Lex               54 Elgin Blue Wave-21   1:07.50    1:08.84    3  
      32.24   36.60                                                
  9 Clark, Gregory A          52 Lyons-21             1:09.39    1:09.56    2  
      31.85   37.71                                                
 10 Francis, Lee              54 Lakeshore Sport-21   1:09.16    1:09.57    1  
      32.76   36.81                                                
 11 Mitchell, John E          52 Lakeshore Sport-21   1:15.00    1:13.38  
      34.83   38.55                                                
 12 Weinstein, Steven         53 Chicago Smelts-21    1:19.00    1:17.00  
      37.60   39.40                                                
 13 Kanner, Gary S            52 UC21-21              1:45.00    1:22.51  
      38.93   43.58                                                
 14 Xu, Sheng                 53 Libertyville Mas-21  1:20.00    1:22.92  
 15 Salomon, James F          53 SWAM-21              1:50.00    1:24.44  
      38.93   45.51                                                
 16 Rice, Don                 51 Naperville Waves-21  1:20.00    1:26.53  
      41.76   44.77                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              50 Fossil Fish-21       2:01.50    2:01.65   11  
      26.05   30.11   35.92   29.57                                
  2 Pushka, Dave              51 Naperville Waves-21  2:08.30    2:06.30    9  
      27.16   32.47   37.07   29.60                                
  3 Jenkins, Timothy J        53 Fossil Fish-21       2:17.00    2:16.80    8  
      28.79   36.04   40.38   31.59                                
  4 Dineen, Bradley A         52 Chicago Smelts-21    2:30.89    2:29.70    7  
      30.58   40.55   42.99   35.58                                
  5 Glynn, Elliott            53 UC21-21              2:30.00    2:30.22    6  
      29.30   38.32   44.80   37.80                                
  6 Pegues, Lex               54 Elgin Blue Wave-21   2:32.00    2:32.67    5  
      32.16   37.66   47.46   35.39                                
  7 Greene, Channing S        52 Chicago Smelts-21    2:51.49    2:40.38    4  
      34.17   41.96   46.65   37.60                                
  8 York, Peter B             50 Naperville Waves-21  2:35.00    2:42.24    3  
      34.97   42.19   47.21   37.87                                
  9 Lullo, Dave               54 Naperville Waves-21  2:45.00    2:48.57    2  
      34.54   46.92   47.12   39.99                                
 10 Creelman, Brit R          52 Galter Swedish F-21  3:30.00    3:26.29    1  
      43.19 1:02.80   55.83   44.47                                
 -- Jillson, Rob              50 Galter Swedish F-21  3:30.00         DQ  
      37.45   49.10   52.65   41.17                                
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoff, Seth                52 Chicago Smelts-21    4:59.51    5:05.07   11  
      31.80   36.91   40.68   40.12   43.21   43.92   34.95   33.48
  2 Dineen, Bradley A         52 Chicago Smelts-21    5:37.07    5:23.36    9  
      33.46   40.36   45.60   43.38   44.53   45.33   35.71   34.99
  3 Pegues, Lex               54 Elgin Blue Wave-21   5:33.20    5:42.90    8  
      35.30   42.57   41.50   40.39   52.24   50.92   40.99   38.99
  4 Greene, Channing S        52 Chicago Smelts-21    6:10.62    5:54.60    7  
      33.82   42.50 2:23.65   50.77                           40.64
  5 Jillson, Rob              50 Galter Swedish F-21  6:30.00    6:49.59    6  
      41.72   52.24   56.94   56.13   55.43   58.62   46.12   42.39
  6 Woerner, Bruce            52 Elgin Blue Wave-21   7:13.47    7:22.97    5  
      54.74 1:00.80 1:02.85 1:03.92   55.25   54.52   47.34   43.55
 -- Kanner, Gary S            52 UC21-21              7:30.00         DQ  
      41.52   49.94   49.83   51.70   53.34   54.40   41.48   40.88
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krug, Marty J             57 Naperville Waves-21    23.00      23.29   11  
  2 Ursu, Andrei H            57 Elgin Blue Wave-21     26.00      24.76    9  
  3 McNeil, Porter            55 Western Illinois-21    26.25      25.72    8  
  4 Merrill, Nick C           57 Central Illinois-21    25.27      25.88    7  
  5 Holmberg, Tom             56 Evanston-21            25.65      26.04    6  
  6 Weiss, Michael B          57 Glenbrook-21           27.25      26.85    5  
  7 Ruderman, Richard         56 Evanston-21            26.00      26.89    4  
  8 Oller, John W             56 Rock River-21          27.00      26.98    3  
  9 Drake, Rick               56 Illinois Masters-21    26.88      27.66    2  
 10 Mungo, Bob                58 Naperville Waves-21    26.87      27.78    1  
 11 Goyette, Brian M          55 Bradley-Bourbonn-21    28.40      28.58  
 12 Reed, Michael E           59 Libertyville Mas-21    29.77      29.33  
 13 Cummins, Tom              55 Bartlett Gators-21        NT      30.59  
 14 Bergquist, Michael D      58 Libertyville Mas-21    32.00      31.61  
 15 Dolezal, Edward G         58 Barrington Area-21     30.00      31.84  
 16 Frankel, Jeff             58 Galter Swedish F-21    50.00      31.90  
 17 Foxworth, Michael         56 Chicago Smelts-21      34.39      33.50  
 18 Meyer, Markus N           55 Naperville Waves-21    40.00      37.15  
 19 Bachtell, John            59 Galter Swedish F-21    43.34      43.28  
 20 Schukas, Mark J           58 Galter Swedish F-21  2:12.00    1:08.90  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, Nick C           57 Central Illinois-21    55.30      55.28   11  
      26.65   28.63                                                
  2 Ursu, Andrei H            57 Elgin Blue Wave-21     59.90      55.46    9  
      26.73   28.73                                                
  3 Mathieu, Bud P            57 Elgin Blue Wave-21     57.99      56.92    8  
      27.67   29.25                                                
  4 Blommel, Greg             55 Wisconsin Master-20    55.70      57.58    7  
      26.96   30.62                                                
  5 Tuchler, David            56 Deerfield Master-21    58.00      57.77    6  
      27.79   29.98                                                
  6 Blumenthal, Mark W        56 CMSC-21                59.80      59.42    5  
      28.13   31.29                                                
  7 Bendix, Bruce W           56 Blue Marlins-21      1:00.66      59.51    4  
      28.45   31.06                                                
  8 Oller, John W             56 Rock River-21        1:01.00      59.90    3  
      28.39   31.51                                                
  9 Lunkes, Joseph C          59 UC21-21              1:01.00    1:00.80    2  
      28.53   32.27                                                
 10 Mungo, Bob                58 Naperville Waves-21    58.81    1:02.82    1  
      29.68   33.14                                                
 11 Rooney, Pat M             58 Chicago Smelts-21    1:05.00    1:05.29  
      30.80   34.49                                                
 12 Reed, Michael E           59 Libertyville Mas-21  1:06.40    1:05.50  
      30.70   34.80                                                
 13 Cummins, Tom              55 Bartlett Gators-21        NT    1:07.74  
      31.74   36.00                                                
 14 Keil, Todd A              59 Libertyville Mas-21  1:08.50    1:07.77  
      34.36   33.41                                                
 15 Dolezal, Edward G         58 Barrington Area-21   1:15.00    1:10.03  
      34.25   35.78                                                
 16 Bergquist, Michael D      58 Libertyville Mas-21  1:10.00    1:11.17  
      33.84   37.33                                                
 17 Kozak, Joseph M           56 Naperville Waves-21  1:04.00    1:11.63  
      32.32   39.31                                                
 18 Frankel, Jeff             58 Galter Swedish F-21  1:59.00    1:16.56  
      37.83   38.73                                                
 19 Haycraft, James R         57 Western Illinois-21  1:24.00    1:20.30  
      37.52   42.78                                                
 20 Conlon, Mark A            58 Blue Marlins-21      1:34.00    1:24.66  
      40.27   44.39                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mathieu, Bud P            57 Elgin Blue Wave-21   2:07.76    2:03.58   11  
      28.63   30.66   32.09   32.20                                
  2 Merrill, Nick C           57 Central Illinois-21  2:05.77    2:06.22    9  
      29.18   32.08   32.48   32.48                                
  3 Bendix, Bruce W           56 Blue Marlins-21      2:17.77    2:12.39    8  
      31.07   33.01   34.15   34.16                                
  4 Goyette, Brian M          55 Bradley-Bourbonn-21  2:19.00    2:22.03    7  
      32.06   35.05   37.19   37.73                                
  5 Reed, Michael E           59 Libertyville Mas-21  2:34.20    2:27.18    6  
      32.32   37.46   40.05   37.35                                
  6 Bergquist, Michael D      58 Libertyville Mas-21  2:40.00    2:38.21    5  
      36.02   40.50   41.13   40.56                                
  7 Haycraft, James R         57 Western Illinois-21  3:08.00    3:04.24    4  
      38.85   45.67   49.92   49.80                                
  8 Conlon, Mark A            58 Blue Marlins-21      3:00.00    3:04.52    3  
      41.27   46.06   48.34   48.85                                
  9 Frankel, Jeff             58 Galter Swedish F-21  5:30.00    3:11.27    2  
      44.51   46.61   43.66   56.49                                
 10 Meyer, Markus N           55 Naperville Waves-21  3:20.00    3:21.04    1  
      41.04   50.45   55.58   53.97                                
 11 Bachtell, John            59 Galter Swedish F-21  4:00.00    3:56.89  
      51.43   58.67 1:03.47 1:03.32                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          57 Fossil Fish-21       5:30.00    5:29.47   11  
      29.64   33.22   33.67   33.80   33.51   33.48   32.83   32.78
      33.32   33.22                                                
  2 Mathieu, Bud P            57 Elgin Blue Wave-21   5:45.17    5:43.52    9  
      31.49   34.46   35.02   35.20   35.40   35.00   34.66   34.28
      34.14   33.87                                                
  3 Layton, Chris             56 Chicago Smelts-21    5:47.37    5:44.81    8  
      31.37   34.72   35.50   35.48   35.15   34.69   34.87   34.94
      34.89   33.20                                                
  4 Goyette, Brian M          55 Bradley-Bourbonn-21  6:25.44    6:27.32    7  
      33.48   36.59   38.14   39.11   39.04   39.37   39.91   40.67
      40.97   40.04                                                
  5 Reed, Michael E           59 Libertyville Mas-21  6:46.00    6:38.31    6  
      35.74   40.12   40.51   40.41   40.69   40.79   40.80   40.93
      40.60   37.72                                                
  6 Phinney, Scot             58 Chicago Smelts-21    7:35.00    7:20.10    5  
      38.52   42.25   43.92   45.06   45.71   45.87   45.49   45.71
      45.08   42.49                                                
  7 Conlon, Mark A            58 Blue Marlins-21      8:00.00    8:21.95    4  
      46.08   50.32   52.05                   51.02   50.99   52.09
      50.14   46.19                                                
  8 Meyer, Markus N           55 Naperville Waves-21 10:00.00    8:59.11    3  
      42.23   53.15   56.58   56.86   55.37   57.33   56.85   56.40
      55.36   48.98                                                
  9 Bachtell, John            59 Galter Swedish F-21 10:00.00   10:20.56    2  
      51.65   59.83 1:04.98 1:04.32 1:04.57 1:03.03 1:03.86 1:03.59
    1:03.57 1:01.16                                                
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          57 Fossil Fish-21      20:00.00   19:19.55   11  
      29.76   33.50   34.75   34.28   34.46   34.32   34.39   34.64
      34.49   34.47   34.63   34.52   34.68   34.91   35.11   35.28
      35.59   35.68   35.56   35.62   35.62   35.86   36.10   36.37
      36.72   36.68   36.30   36.64   35.81   35.88   36.05   35.57
      35.31
  2 Mathieu, Bud P            57 Elgin Blue Wave-21  20:20.59   19:44.85    9  
      32.57   35.81   36.52   36.69   36.80   36.21   36.30   35.95
      36.38   36.41   36.39   36.47   36.58   36.79   36.72   36.12
      36.36   35.92   36.25   35.59   36.02   35.83   35.77   35.95
      35.92   35.39   35.73   35.27   35.34   34.82   35.33   35.59
      35.06
  3 Layton, Chris             56 Chicago Smelts-21   20:06.66   20:00.54    8  
      30.76   34.70   35.94   35.87   35.92   35.82   36.29   36.04
      36.44   36.57   36.91   35.99   36.88   36.53   36.19   36.90
      37.03   36.93   36.54   36.88   36.86   37.38   37.77   37.28
      36.93   37.04   37.24   37.24   37.28   36.71   36.57   35.78
      35.33
  4 Booth, Mark G             55 Gray Sharks-21      21:10.00   20:36.42    7  
      33.30   36.75   36.96   36.83   37.41   37.42   37.14   37.24
      37.20   37.43   36.56   36.59   37.20   37.30   37.52   37.87
      38.15   38.38   38.48   37.95   38.13   37.84   38.08   38.17
      37.83   37.92   38.34   38.21   38.61   37.98   37.67   36.47
      37.49
  5 Bergquist, Michael D      58 Libertyville Mas-21 27:00.00   24:04.48    6  
      37.92   42.49   43.79   44.03   43.47   43.59   44.01   43.89
      43.63   43.47   43.30   43.24   43.60   43.37   44.62   44.47
      43.64   43.68   44.01   44.52   45.15   42.90   44.86   44.33
      44.51   44.60   43.98   45.29   45.05   44.30   45.12   44.72
      40.93
  6 Conlon, Mark A            58 Blue Marlins-21     26:00.00   28:51.71    5  
      45.51   50.88   52.26   52.40   52.51   52.40   52.19   52.92
      52.49   52.91   53.04   53.44   53.17   52.43   52.88   52.78
      52.83   53.25   53.56   52.62   52.84   52.83 1:46.52   53.40
      53.06   53.91   52.64   53.64   52.44   52.37   52.46   49.13
  7 Bachtell, John            59 Galter Swedish F-21 40:00.00   35:05.15    4  
      57.18 1:02.98 1:05.57 1:04.28 1:04.81 1:04.83 1:05.47 1:02.45
    1:03.20 1:05.12 1:05.65 1:03.84 1:04.40 1:04.29 1:05.43 1:03.85
    1:04.18 1:03.80 1:04.54 1:04.26 1:03.67 1:04.55 1:01.48 1:03.43
    1:03.21 1:03.73 1:04.39 1:03.43 1:03.59 1:03.25 1:05.22 1:02.77
    1:02.30
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          57 Fossil Fish-21         32.00      30.83   11  
  2 Keil, Todd A              59 Libertyville Mas-21    31.50      30.98    9  
  3 Layton, Chris             56 Chicago Smelts-21      34.45      31.13    8  
  4 Meyer, Kenneth G          59 Elgin Blue Wave-21     31.90      31.59    7  
  5 Drake, Rick               56 Illinois Masters-21    35.00      33.15    6  
  6 Oller, John W             56 Rock River-21          34.50      33.17    5  
  7 Ruderman, Richard         56 Evanston-21            36.00      33.50    4  
  8 Bergquist, Michael D      58 Libertyville Mas-21    39.50      38.94    3  
  9 Foxworth, Michael         56 Chicago Smelts-21      47.00      44.32    2  
 10 Bachtell, John            59 Galter Swedish F-21  1:30.00      52.75    1  
 11 Schukas, Mark J           58 Galter Swedish F-21  2:40.00    1:10.65  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Layton, Chris             56 Chicago Smelts-21    1:05.45    1:06.48   11  
      32.08   34.40                                                
  2 Keil, Todd A              59 Libertyville Mas-21  1:07.50    1:06.71    9  
      32.94   33.77                                                
  3 Black, Boyd E             58 Evanston-21          1:15.89    1:09.68    8  
      34.31   35.37                                                
  4 Meyer, Kenneth G          59 Elgin Blue Wave-21   1:10.00    1:10.79    7  
      34.55   36.24                                                
  5 Mathieu, Bud P            57 Elgin Blue Wave-21   1:10.54    1:11.73    6  
      35.47   36.26                                                
  6 Drake, Rick               56 Illinois Masters-21  1:20.00    1:15.62    5  
      37.26   38.36                                                
  7 Oller, John W             56 Rock River-21        1:12.00    1:15.88    4  
      37.52   38.36                                                
  8 Phinney, Scot             58 Chicago Smelts-21    1:21.18    1:21.48    3  
      40.54   40.94                                                
  9 Bergquist, Michael D      58 Libertyville Mas-21  1:30.00    1:28.97    2  
      43.26   45.71                                                
 10 Kozak, Joseph M           56 Naperville Waves-21  1:15.00    1:35.79    1  
      44.61   51.18                                                
 11 Stearn, Robert A          55 Galter Swedish F-21  1:55.00    1:40.14  
      47.05   53.09                                                
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          57 Fossil Fish-21       2:30.00    2:18.95   11  
      33.32   35.15   35.87   34.61                                
  2 Layton, Chris             56 Chicago Smelts-21    2:24.41    2:23.46    9  
      34.68   37.04   37.22   34.52                                
  3 Keil, Todd A              59 Libertyville Mas-21  2:23.02    2:23.67    8  
      35.03   36.04   36.93   35.67                                
  4 Mathieu, Bud P            57 Elgin Blue Wave-21   2:34.15    2:32.77    7  
      35.43   39.17   39.90   38.27                                
  5 McNeil, Porter            55 Western Illinois-21  2:39.33    2:39.17    6  
      38.00   41.54   41.78   37.85                                
  6 Phinney, Scot             58 Chicago Smelts-21    3:00.00    2:55.10    5  
      42.23   44.03   45.25   43.59                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blommel, Greg             55 Wisconsin Master-20    30.30      30.45   11  
  2 Tuchler, David            56 Deerfield Master-21    33.00      31.79    9  
  3 Merrill, Nick C           57 Central Illinois-21    32.92      32.79    8  
  4 Holmberg, Tom             56 Evanston-21            31.93      32.83    7  
  5 Black, Boyd E             58 Evanston-21            34.63      33.53    6  
  6 Meyer, Kenneth G          59 Elgin Blue Wave-21     33.90      34.93    5  
  7 Lunkes, Joseph C          59 UC21-21                37.00      35.10    4  
  8 Prossnitz, Philip A       59 Evanston-21            35.60      35.42    3  
  9 Weiss, Michael B          57 Glenbrook-21           35.25      35.57    2  
 10 Foxworth, Michael         56 Chicago Smelts-21      41.74      43.45    1  
 11 Gordon, Steven H          57 Elgin Blue Wave-21     45.00      44.51  
 12 Stearn, Robert A          55 Galter Swedish F-21    41.69      44.90  
 13 Haycraft, James R         57 Western Illinois-21    55.00      47.05  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krug, Marty J             57 Naperville Waves-21  1:06.00    1:06.41   11  
      31.89   34.52                                                
  2 Tuchler, David            56 Deerfield Master-21  1:12.00    1:08.95    9  
      32.36   36.59                                                
  3 Holmberg, Tom             56 Evanston-21          1:09.83    1:10.84    8  
      33.42   37.42                                                
  4 Ruderman, Richard         56 Evanston-21          1:20.00    1:21.04    7  
      39.45   41.59                                                
  5 Goyette, Brian M          55 Bradley-Bourbonn-21  1:31.50    1:29.71    6  
      42.87   46.84                                                
  6 Haycraft, James R         57 Western Illinois-21  2:00.00    1:41.88    5  
      47.92   53.96                                                
  7 Gordon, Steven H          57 Elgin Blue Wave-21   1:41.65    1:44.58    4  
      49.85   54.73                                                
  8 Frankel, Jeff             58 Galter Swedish F-21  2:45.00    1:44.98    3  
      53.15   51.83                                                
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          57 Fossil Fish-21       2:50.00    2:31.02   11  
      33.37   38.14   39.45   40.06                                
  2 Holmberg, Tom             56 Evanston-21          2:36.95    2:43.09    9  
      34.25   39.37   42.77   46.70                                
  3 Blommel, Greg             55 Wisconsin Master-20  2:28.00    2:44.34    8  
      34.13   39.81   44.57   45.83                                
  4 Layton, Chris             56 Chicago Smelts-21    2:45.45    2:58.52    7  
      39.48   45.66   47.05   46.33                                
  5 Rooney, Pat M             58 Chicago Smelts-21    3:05.00    3:06.40    6  
      43.04   46.89   48.64   47.83                                
  6 Bergquist, Michael D      58 Libertyville Mas-21  3:30.00    3:22.58    5  
      46.26   52.63   54.08   49.61                                
  7 Phinney, Scot             58 Chicago Smelts-21    3:30.00    3:23.75    4  
      45.20   52.21   53.40   52.94                                
  8 Stearn, Robert A          55 Galter Swedish F-21  3:50.00    3:43.37    3  
      51.66   56.92   57.41   57.38                                
  9 Gordon, Steven H          57 Elgin Blue Wave-21   3:47.91    3:44.61    2  
      49.97   57.73 1:00.30   56.61                                
 10 Frankel, Jeff             58 Galter Swedish F-21  4:00.00    3:44.64    1  
      48.94   54.01   58.44 1:03.25                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei H            57 Elgin Blue Wave-21     28.50      27.51   11  
  2 Oller, John W             56 Rock River-21          29.00      28.99    9  
  3 Weiss, Michael B          57 Glenbrook-21           30.20      29.48    8  
  4 Drake, Rick               56 Illinois Masters-21    29.38      29.69    7  
  5 Blumenthal, Mark W        56 CMSC-21                31.50      30.54    6  
  6 Shekleton, Tim            57 Barrington Area-21     32.30      32.23    5  
  7 Lunkes, Joseph C          59 UC21-21                34.00      33.20    4  
  8 Prossnitz, Philip A       59 Evanston-21            32.00      33.97    3  
 -- Foxworth, Michael         56 Chicago Smelts-21      43.65         DQ  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei H            57 Elgin Blue Wave-21   1:03.90    1:00.43   11  
      28.31   32.12                                                
  2 Oller, John W             56 Rock River-21        1:04.50    1:03.68    9  
      29.56   34.12                                                
  3 Layton, Chris             56 Chicago Smelts-21    1:07.45    1:08.35    8  
      31.51   36.84                                                
  4 Drake, Rick               56 Illinois Masters-21  1:12.00    1:11.66    7  
      30.73   40.93                                                
  5 Gordon, Steven H          57 Elgin Blue Wave-21   1:50.00    1:50.20    6  
      50.16 1:00.04                                                
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei H            57 Elgin Blue Wave-21   2:31.50    2:20.90   11  
      30.28   36.02   37.93   36.67                                
  2 Seibt, Andreas K          57 Fossil Fish-21       2:25.00    2:22.53    9  
      30.37   35.81   38.11   38.24                                
  3 Layton, Chris             56 Chicago Smelts-21    2:37.45    2:43.27    8  
      33.91   42.41   45.35   41.60                                
  4 Cummins, Tom              55 Bartlett Gators-21        NT    3:30.71    7  
      41.97   53.89   58.28   56.57                                
  5 Gordon, Steven H          57 Elgin Blue Wave-21   4:40.00    4:41.37    6  
      51.34 1:03.72 1:21.96 1:24.35                                
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krug, Marty J             57 Naperville Waves-21  1:00.00      59.98   11  
      28.15   31.83                                                
  2 Seibt, Andreas K          57 Fossil Fish-21       1:05.00    1:03.26    9  
      28.98   34.28                                                
  3 Ursu, Andrei H            57 Elgin Blue Wave-21   1:09.50    1:03.32    8  
      29.45   33.87                                                
  4 Bendix, Bruce W           56 Blue Marlins-21      1:08.79    1:07.35    7  
      31.62   35.73                                                
  5 Merrill, Nick C           57 Central Illinois-21  1:05.37    1:07.53    6  
      32.26   35.27                                                
  6 Weiss, Michael B          57 Glenbrook-21         1:10.01    1:09.89    5  
      31.97   37.92                                                
  7 Drake, Rick               56 Illinois Masters-21  1:13.61    1:11.84    4  
      31.77   40.07                                                
  8 Mathieu, Bud P            57 Elgin Blue Wave-21   1:06.28    1:12.31    3  
      33.27   39.04                                                
  9 Phinney, Scot             58 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:17.72    2  
      35.99   41.73                                                
 10 Reed, Michael E           59 Libertyville Mas-21  1:25.04    1:23.06    1  
      38.83   44.23                                                
 11 Cummins, Tom              55 Bartlett Gators-21        NT    1:26.22  
      39.74   46.48                                                
 12 Bergquist, Michael D      58 Libertyville Mas-21  1:25.00    1:27.37  
      41.37   46.00                                                
 13 Gordon, Steven H          57 Elgin Blue Wave-21   1:38.49    1:40.35  
      49.73   50.62                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          57 Fossil Fish-21       2:20.00    2:17.95   11  
      29.93   34.57   40.54   32.91                                
  2 Ursu, Andrei H            57 Elgin Blue Wave-21   2:30.00    2:23.12    9  
      29.27   38.54   43.13   32.18                                
  3 Merrill, Nick C           57 Central Illinois-21  2:28.15    2:31.23    8  
      30.44   41.72   44.02   35.05                                
  4 Mathieu, Bud P            57 Elgin Blue Wave-21   2:28.57    2:32.66    7  
      31.33   39.43   46.16   35.74                                
  5 Drake, Rick               56 Illinois Masters-21  2:43.50    2:43.15    6  
      30.57   42.34   51.68   38.56                                
  6 Lunkes, Joseph C          59 UC21-21              2:45.00    2:45.94    5  
      34.79   46.08   43.70   41.37                                
  7 Phinney, Scot             58 Chicago Smelts-21    3:00.00    2:50.47    4  
      34.92   45.16   51.06   39.33                                
  8 Shekleton, Tim            57 Barrington Area-21   2:55.00    2:50.90    3  
      35.75   42.84   53.08   39.23                                
  9 Rooney, Pat M             58 Chicago Smelts-21    3:00.00    2:54.84    2  
      36.12   47.95   50.06   40.71                                
 10 Reed, Michael E           59 Libertyville Mas-21  3:06.89    3:08.74    1  
      36.15   49.97 1:00.72   41.90                                
 11 Gordon, Steven H          57 Elgin Blue Wave-21   3:40.13    3:39.81  
      47.56   59.69 1:02.09   50.47                                
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas K          57 Fossil Fish-21       5:00.00    4:55.06   11  
      31.64   36.57   38.07   37.11   41.63   42.07   34.38   33.59
  2 Ursu, Andrei H            57 Elgin Blue Wave-21   5:35.00    5:14.05    9  
      31.97   37.11   41.93   41.70   45.78   45.21   37.08   33.27
  3 Layton, Chris             56 Chicago Smelts-21    5:18.70    5:18.36    8  
      32.02   39.03   40.17   39.88   48.25   48.57   35.62   34.82
  4 Mathieu, Bud P            57 Elgin Blue Wave-21   5:33.65    5:20.47    7  
      32.78   38.16   43.74   42.82   47.21   46.93   35.52   33.31
  5 Phinney, Scot             58 Chicago Smelts-21    6:32.00    6:30.99    6  
      40.03   47.42   52.06   51.30   56.44   56.18   46.57   40.99
  6 Shekleton, Tim            57 Barrington Area-21   6:55.00    6:32.83    5  
      35.98   43.86   49.08   50.15   59.83 1:04.64   45.32   43.97
  7 Cummins, Tom              55 Bartlett Gators-21   6:28.59    6:38.02    4  
      41.73   51.50   53.37   53.34   57.25   54.98   44.85   41.00
  8 Gordon, Steven H          57 Elgin Blue Wave-21   7:48.78    7:52.66    3  
      50.43 1:02.01 1:03.31 1:03.82 1:05.59 1:04.28   52.24   50.98
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eggar, Jack D             62 Elgin Blue Wave-21     26.05      25.84   11  
  2 Scanlan, Kevin            60 Blue Marlins-21        25.10      25.95    9  
  3 Toft, Victor K            62 Naperville Waves-21    25.80      27.43    8  
  4 Carpenter, Tom            61 Fossil Fish-21         29.50      28.00    7  
  5 Bennewitz, Kirk T         60 Evanston-21            29.90      28.29    6  
  6 Campana, James L          63 Elgin Blue Wave-21     35.00      28.91    5  
  7 Carroll, Joe              63 Evanston-21            31.00      29.24    4  
  8 Anderson, John H          64 Illinois Masters-21    36.00      35.17    3  
  9 Leithiser, Richard        63 Chicago Smelts-21      45.00      36.35    2  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            60 Blue Marlins-21        53.40      55.79   11  
      26.62   29.17                                                
  2 Dodson, Phil L            62 Chicago Smelts-21      56.50      57.45    9  
      27.24   30.21                                                
  3 Eggar, Jack D             62 Elgin Blue Wave-21     58.05      57.72    8  
      27.59   30.13                                                
  4 Toft, Victor K            62 Naperville Waves-21    57.70      58.77    7  
      28.05   30.72                                                
  5 Carpenter, Tom            61 Fossil Fish-21       1:01.35    1:01.31    6  
      29.54   31.77                                                
  6 Roeing, Randy             61 Fossil Fish-21       1:04.05    1:04.00    5  
      30.06   33.94                                                
  7 Stromberg, Barry          64 Lincoln-Way-21       1:05.37    1:04.55    4  
      30.79   33.76                                                
  8 Carroll, Joe              63 Evanston-21          1:10.00    1:06.73    3  
      31.05   35.68                                                
  9 Spaulding, Robert W       63 Blue Marlins-21      1:10.00    1:09.74    2  
      34.65   35.09                                                
 10 Prince, Clifford          64 Gray Sharks-21       1:13.06    1:15.89    1  
      36.21   39.68                                                
 11 Robb, John M              64 Blue Marlins-21      1:20.00    1:17.06  
      36.70   40.36                                                
 12 Rice, Bob                 60 Galter Swedish F-21  1:38.00    1:17.90  
      37.55   40.35                                                
 13 Anderson, John H          64 Illinois Masters-21  1:20.50    1:18.41  
      37.90   40.51                                                
 14 Leithiser, Richard        63 Chicago Smelts-21    1:30.00    1:20.92  
      38.73   42.19                                                
 15 Brown, Reginald L         60 Galter Swedish F-21  2:15.00    1:25.25  
      38.61   46.64                                                
 16 Brown, Paul P             64 Elgin Blue Wave-21   1:39.07    1:37.39  
      47.63   49.76                                                
 17 Hackett, John W           64 Joliet Park Dist-21  1:50.00    1:40.70  
      46.60   54.10                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            60 Blue Marlins-21      1:57.00    1:59.44   11  
      27.70   30.12   30.78   30.84                                
  2 Dodson, Phil L            62 Chicago Smelts-21    2:07.10    2:05.89    9  
      29.01   32.56   32.97   31.35                                
  3 Eggar, Jack D             62 Elgin Blue Wave-21   2:08.75    2:07.82    8  
      28.86   31.90   33.59   33.47                                
  4 Toft, Victor K            62 Naperville Waves-21  2:13.00    2:10.35    7  
      30.84   33.03   33.26   33.22                                
  5 Campana, James L          63 Elgin Blue Wave-21   2:50.00    2:26.29    6  
      34.38   38.05   38.47   35.39                                
  6 Stromberg, Barry          64 Lincoln-Way-21       2:29.17    2:28.24    5  
      33.16   36.46   38.79   39.83                                
  7 Anderson, John H          64 Illinois Masters-21  3:02.00    2:59.67    4  
      41.78   45.86   45.90   46.13                                
  8 Inch, Les                 64 Galter Swedish F-21  2:54.63    3:02.42    3  
      42.43   47.21   48.34   44.44                                
  9 Brown, Paul P             64 Elgin Blue Wave-21   3:25.44    3:14.78    2  
      47.43   48.85   50.19   48.31                                
 10 Manheim, Chris J          61 Elgin Blue Wave-21   3:20.55    3:25.89    1  
      47.10   52.73   54.70   51.36                                
 11 Ignoffo, John             64 Lakeshore Sport-21   5:00.00    3:26.08  
      44.89   50.04   54.92   56.23                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            60 Blue Marlins-21      5:20.00    5:36.37   11  
      30.18   32.78   33.52   33.76   33.99   34.27   34.57   34.72
      34.54   34.04                                                
  2 Dodson, Phil L            62 Chicago Smelts-21    5:50.01    5:53.12    9  
      32.08   35.94   36.87   36.58   35.89   35.91   35.45   35.41
      35.12   33.87                                                
  3 Toft, Victor K            62 Naperville Waves-21  6:05.00    6:05.57    8  
      31.21   34.25   36.11   36.93   36.76   36.56   38.28   38.33
      38.60   38.54                                                
  4 Campana, James L          63 Elgin Blue Wave-21   7:30.00    6:42.19    7  
      40.67   40.93   41.73   42.40   42.28   41.96   41.74   38.24
      36.59   35.65                                                
  5 Stromberg, Barry          64 Lincoln-Way-21       7:20.00    7:00.08    6  
      35.64   39.45   41.30   42.27   42.56   42.88   44.72   44.04
      44.23   42.99                                                
  6 Inch, Les                 64 Galter Swedish F-21  8:17.34    8:13.40    5  
      42.75   48.68   50.45   52.08   50.51   51.27   50.92   50.65
      50.61   45.48                                                
  7 Brown, Paul P             64 Elgin Blue Wave-21   9:34.17    8:33.48    4  
      49.69   51.76   52.52   52.54   52.43   51.99   51.30   51.52
      50.98   48.75                                                
  8 Manheim, Chris J          61 Elgin Blue Wave-21   8:55.78    9:00.38    3  
      48.36   53.62   55.20   55.76   56.64   55.42   55.16   54.44
      54.34   51.44                                                
  9 Hackett, John W           64 Joliet Park Dist-21  9:43.28    9:56.56    2  
      52.59   57.83 1:01.14 1:02.33 1:01.73 1:01.89 1:00.94 1:00.45
    1:01.25   56.41                                                
 10 Matherson, Frank          61 Elgin Blue Wave-21  11:25.11   11:17.49    1  
    1:06.90 1:09.13 1:08.92 1:08.33 1:08.71 1:08.52 1:07.28 1:07.84
    1:07.35 1:04.51                                                
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            60 Blue Marlins-21     18:47.00   19:22.13   11  
      31.11   34.11   34.58   34.79   34.87   34.76   34.53   34.74
      34.70   34.79   34.83   34.85   35.23   35.41   35.39   35.49
      35.79   35.67   35.78   36.07   35.75   36.00   35.97   35.66
      36.16   36.20   35.77   36.01   35.65   35.56   35.45   35.62
      34.84
  2 Dodson, Phil L            62 Chicago Smelts-21   21:45.01   21:02.09    9  
      32.55   36.62   37.38   37.89   37.21   37.17   37.54   37.27
      37.47   37.30   37.27   37.12   37.06   37.39   36.87   36.89
      35.90   35.80   34.92   33.72   56.28   41.33   39.49   39.99
      41.33   38.60   40.87   38.74   39.20   38.90   38.61   39.05
      38.36
  3 Patronsky, Ross T         63 Chicago Smelts-21   24:40.00   22:56.55    8  
      37.30   42.62   44.37   42.55   42.53   42.64   42.39   42.66
      43.44   42.97   43.18   42.03   41.79   42.38   41.30   41.30
      41.97   41.46   41.78   41.33   41.38   41.23   40.87   41.47
      41.58   41.30   41.22   41.52   41.82   40.81   40.62   40.88
      39.86
  4 Millholland, Carl D       62 Wisconsin Master-20 23:30.00   24:09.05    7  
      37.22   40.76   42.17   42.19   41.84   41.69   41.95   42.18
      42.24   42.46   42.39   42.58   42.46   43.22   42.82   42.97
      43.19   48.19   43.61   44.90   49.43   44.08   44.05   49.21
      44.78   43.64   50.60   43.29   44.00   52.63   44.47   44.29
      43.55
  5 Inch, Les                 64 Galter Swedish F-21 28:00.00   27:57.41    6  
      43.13   48.01   50.11   51.41   51.04   52.76   51.34   51.62
      50.66   51.37   52.04   51.54   51.58   51.80   51.81   51.49
      52.08   51.49   52.63   52.14   52.55   52.11   51.26   51.26
      50.72   51.49   52.42   51.60   50.30   51.32   49.93   49.59
      42.81
  6 Kucich, Vinny A           61 Lakeshore Sport-21  38:00.00   29:04.78    5  
      48.00   49.71   50.90   51.52   51.27   51.76   51.55   51.93
      51.33   53.41   50.32   51.56   53.68   53.58   53.71   58.04
      58.01   58.06   52.88   53.53   52.79   51.86   51.39   51.02
      54.59   51.74   50.72   52.75   53.02   56.90   58.69   58.71
      45.85
  7 Brown, Paul P             64 Elgin Blue Wave-21  34:36.00   29:19.34    4  
      50.66   51.79   52.28   53.19   53.00   53.21   53.25   53.30
      53.28   52.73   52.38   53.51   52.35   53.05   52.18   53.71
      53.18   53.22   53.40   53.83   53.56   54.19   53.99   54.01
      55.28   53.33   54.23   55.16   53.99   53.81   53.91   53.80
      52.58
  8 Ignoffo, John             64 Lakeshore Sport-21  38:00.00   29:30.49    3  
      49.39   53.02   55.73   54.63   54.14   54.81   54.97   54.47
      54.18   53.92   51.93   55.03   53.76   53.09   54.14   53.20
      54.37   54.49   54.82   54.20   53.05   53.94   54.13   54.66
      53.33   55.01   53.86   53.59   53.67   53.24   53.05   52.07
      48.60
  9 Manheim, Chris J          61 Elgin Blue Wave-21  30:34.34   30:59.10    2  
      49.82   55.26   58.15   56.82   57.98   57.67   58.17   59.07
      57.69   55.95   57.62   57.25   56.80   57.57   57.72   57.71
      57.60   58.36   56.52   56.37   56.35   56.04   55.94   55.85
      55.95   55.31   55.34   55.02   55.61   56.02   55.66   55.15
      50.76
 10 Hackett, John W           64 Joliet Park Dist-21 33:34.00   32:43.57    1  
      50.87   57.36 1:00.30                 1:01.17 1:00.87 1:00.02
    1:00.85 1:01.50   59.73   59.90   59.34 1:01.24   59.77 1:00.81
    1:00.42   59.33   59.44   59.45 1:00.01   59.79   59.98 1:00.01
    1:58.70                   59.00   57.93 1:00.56 1:00.80   58.29
      55.20
 11 Matherson, Frank          61 Elgin Blue Wave-21  38:30.85   38:08.05  
    1:06.43 1:07.94 1:08.08 1:08.00 1:09.21 1:08.86 1:09.06 1:09.37
    1:08.27 1:09.23 1:09.22 1:09.79 1:10.21 1:09.95 1:09.63 1:09.72
    1:09.59 1:09.81 1:10.49 1:10.07 1:10.59 1:09.82 1:10.33 1:09.63
    1:11.17 1:09.63 1:09.72 1:10.09 1:10.33 1:09.72 1:09.42 1:09.00
    1:05.67
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennewitz, Kirk T         60 Evanston-21            40.85      33.79   11  
  2 Spaulding, Robert W       63 Blue Marlins-21        35.00      36.00    9  
  3 Patronsky, Ross T         63 Chicago Smelts-21      37.10      36.17    8  
  4 Leithiser, Richard        63 Chicago Smelts-21    1:00.00      42.78    7  
  5 Hertel, Robert G          64 Evanston-21            46.00      47.73    6  
  6 Brown, Paul P             64 Elgin Blue Wave-21     55.50      51.76    5  
  7 Matherson, Frank          61 Elgin Blue Wave-21   1:08.47    1:06.99    4  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            60 Blue Marlins-21      1:15.00    1:10.11   11  
      34.93   35.18                                                
  2 Patronsky, Ross T         63 Chicago Smelts-21    1:16.00    1:17.79    9  
      38.49   39.30                                                
  3 Spaulding, Robert W       63 Blue Marlins-21      1:15.00    1:21.40    8  
      40.09   41.31                                                
  4 Schoettle, Ekkehard       62 Evanston-21          1:30.00    1:27.86    7  
      43.15   44.71                                                
  5 Robb, John M              64 Blue Marlins-21      1:31.00    1:31.67    6  
      45.18   46.49                                                
  6 Inch, Les                 64 Galter Swedish F-21  1:39.00    1:38.36    5  
      49.82   48.54                                                
  7 Hertel, Robert G          64 Evanston-21          1:46.00    1:45.49    4  
      52.40   53.09                                                
  8 Brown, Paul P             64 Elgin Blue Wave-21   1:58.29    1:54.19    3  
      54.79   59.40                                                
  9 Manheim, Chris J          61 Elgin Blue Wave-21   1:58.75    2:03.65    2  
    1:00.69 1:02.96                                                
 10 Vallette, Arthur          63 Naperville Waves-21  2:00.00    2:09.50    1  
 11 Matherson, Frank          61 Elgin Blue Wave-21   2:24.22    2:29.65  
    1:15.20 1:14.45                                                
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            62 Chicago Smelts-21    2:28.10    2:29.23   11  
      36.46   38.36   38.21   36.20                                
  2 Bennewitz, Kirk T         60 Evanston-21          3:00.20    2:38.05    9  
      38.42   39.60   40.47   39.56                                
  3 Millholland, Carl D       62 Wisconsin Master-20  2:45.57    2:41.00    8  
      37.69   40.48   41.75   41.08                                
  4 Patronsky, Ross T         63 Chicago Smelts-21    2:51.00    2:44.81    7  
      39.13   41.33   42.71   41.64                                
  5 Spaulding, Robert W       63 Blue Marlins-21      2:50.00    2:52.71    6  
      40.69   43.91   44.72   43.39                                
  6 Inch, Les                 64 Galter Swedish F-21  3:30.00    3:45.33    5  
      53.71                 1:01.29                                
  7 Hertel, Robert G          64 Evanston-21          3:55.00    4:02.75    4  
      55.57 1:01.66 1:04.79 1:00.73                                
  8 Brown, Paul P             64 Elgin Blue Wave-21   4:28.30    4:11.80    3  
      58.75 1:02.90 1:04.66 1:05.49                                
  9 Manheim, Chris J          61 Elgin Blue Wave-21   4:23.42    4:27.47    2  
    1:04.43 2:18.87 1:04.17                                        
 10 Matherson, Frank          61 Elgin Blue Wave-21   5:00.22    5:12.41    1  
    1:15.14 1:18.99 1:20.23 1:18.05                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          63 Elgin Blue Wave-21     33.65      33.55   11  
  2 Krismanits, Gene H        60 Western Illinois-21    34.34      35.07    9  
  3 Eggar, Jack D             62 Elgin Blue Wave-21     36.90      36.01    8  
  4 Carroll, Joe              63 Evanston-21            38.55      36.85    7  
  5 Patronsky, Ross T         63 Chicago Smelts-21      37.50      37.49    6  
  6 Spaulding, Robert W       63 Blue Marlins-21        38.00      40.72    5  
  7 Robb, John M              64 Blue Marlins-21        39.92      41.01    4  
  8 Leithiser, Richard        63 Chicago Smelts-21    1:00.00      44.22    3  
  9 Prince, Clifford          64 Gray Sharks-21         45.86      45.48    2  
 10 Hertel, Robert G          64 Evanston-21            46.00      46.61    1  
 11 Manheim, Chris J          61 Elgin Blue Wave-21     57.17      53.64  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          63 Elgin Blue Wave-21   1:25.00    1:16.16   11  
      35.12   41.04                                                
  2 Krismanits, Gene H        60 Western Illinois-21  1:19.97    1:17.64    9  
      36.66   40.98                                                
  3 Carroll, Joe              63 Evanston-21          1:23.77    1:19.35    8  
      37.30   42.05                                                
  4 Patronsky, Ross T         63 Chicago Smelts-21    1:21.00    1:19.58    7  
      37.96   41.62                                                
  5 Spaulding, Robert W       63 Blue Marlins-21      1:28.00    1:27.00    6  
      40.23   46.77                                                
  6 Hertel, Robert G          64 Evanston-21          1:42.00    1:41.11    5  
      48.76   52.35                                                
  7 Manheim, Chris J          61 Elgin Blue Wave-21   2:05.93    2:02.88    4  
    1:00.44 1:02.44                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patronsky, Ross T         63 Chicago Smelts-21    2:55.00    2:50.19   11  
      38.18   42.50   44.60   44.91                                
  2 Campana, James L          63 Elgin Blue Wave-21   3:05.00    2:55.78    9  
      40.29   45.05   46.02   44.42                                
  3 Krismanits, Gene H        60 Western Illinois-21  2:59.82    2:57.66    8  
      38.61   44.77   47.89   46.39                                
  4 Carroll, Joe              63 Evanston-21          3:08.34    2:59.41    7  
      39.85   45.47   47.75   46.34                                
  5 Spaulding, Robert W       63 Blue Marlins-21      3:09.00    3:11.83    6  
      43.61   49.29   50.51   48.42                                
  6 Hertel, Robert G          64 Evanston-21          3:44.00    3:37.30    5  
      51.23   53.84   56.22   56.01                                
  7 Prince, Clifford          64 Gray Sharks-21       3:20.00    3:52.14    4  
      48.89   56.35 1:03.26 1:03.64                                
  8 Manheim, Chris J          61 Elgin Blue Wave-21   4:28.53    4:26.80    3  
    1:06.12 1:06.08 1:07.55 1:07.05                                
  9 Matherson, Frank          61 Elgin Blue Wave-21   5:02.79    5:09.20    2  
    1:12.38 1:16.76 1:19.82 1:20.24                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            62 Chicago Smelts-21      29.10      29.41   11  
  2 Eggar, Jack D             62 Elgin Blue Wave-21     29.75      30.52    9  
  3 Schoettle, Ekkehard       62 Evanston-21            31.00      31.57    8  
  4 Campana, James L          63 Elgin Blue Wave-21     45.00      34.74    7  
  5 Rice, Bob                 60 Galter Swedish F-21    40.00      40.29    6  
  6 Inch, Les                 64 Galter Swedish F-21    44.00      42.15    5  
  7 Prince, Clifford          64 Gray Sharks-21         46.91      46.45    4  
  8 Brown, Paul P             64 Elgin Blue Wave-21     51.70      54.52    3  
  9 Vallette, Arthur          63 Naperville Waves-21    53.99      58.07    2  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            62 Chicago Smelts-21    1:06.10    1:09.41   11  
      32.99   36.42                                                
  2 Inch, Les                 64 Galter Swedish F-21  1:40.00    1:46.45    9  
      49.19   57.26                                                
  3 Brown, Paul P             64 Elgin Blue Wave-21   1:51.44    2:05.14    8  
      55.54 1:09.60                                                
  4 Matherson, Frank          61 Elgin Blue Wave-21   2:23.66    2:20.95    7  
    1:07.41 1:13.54                                                
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            62 Chicago Smelts-21    2:26.10    2:26.38   11  
      33.76   37.39   38.31   36.92                                
  2 Rice, Bob                 60 Galter Swedish F-21  3:56.10    3:39.71    9  
      46.03   54.38   57.81 1:01.49                                
  3 Schoettle, Ekkehard       62 Evanston-21          3:20.00    3:49.78    8  
      49.41   59.36 1:03.51   57.50                                
  4 Matherson, Frank          61 Elgin Blue Wave-21   5:07.21    5:02.82    7  
    1:06.21 1:16.17 1:19.50 1:20.94                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            60 Blue Marlins-21      1:05.22    1:06.73   11  
      31.56   35.17                                                
  2 Eggar, Jack D             62 Elgin Blue Wave-21   1:08.60    1:09.46    9  
      31.86   37.60                                                
  3 Carroll, Joe              63 Evanston-21          1:15.00    1:14.59    8  
      35.23   39.36                                                
  4 Stromberg, Barry          64 Lincoln-Way-21       1:17.21    1:15.86    7  
      36.50   39.36                                                
  5 Spaulding, Robert W       63 Blue Marlins-21      1:17.00    1:20.12    6  
      38.04   42.08                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Millholland, Carl D       62 Wisconsin Master-20  2:42.34    2:39.64   11  
      34.53   42.19   46.85   36.07                                
  2 Stromberg, Barry          64 Lincoln-Way-21       2:53.35    2:48.18    9  
      38.30   43.03   47.54   39.31                                
  3 Patronsky, Ross T         63 Chicago Smelts-21    2:44.00    2:52.26    8  
      42.02   44.34   45.73   40.17                                
  4 Inch, Les                 64 Galter Swedish F-21  3:40.00    3:33.92    7  
      44.39   57.05 1:05.95   46.53                                
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            62 Chicago Smelts-21    5:20.01    5:10.98   11  
      32.98   37.06   40.73   38.39   47.85   47.21   35.20   31.56
  2 Patronsky, Ross T         63 Chicago Smelts-21    6:00.00    5:47.10    9  
      40.43   49.35   44.70   42.80   46.16   46.00   39.65   38.01
  3 Millholland, Carl D       62 Wisconsin Master-20  5:55.31    5:50.00    8  
      36.06   43.93   46.20   44.08   48.99   49.67   42.35   38.72
  4 Stromberg, Barry          64 Lincoln-Way-21       6:37.00    6:06.08    7  
      38.56   45.76   49.25   48.74   51.12   49.67   42.55   40.43
  5 Inch, Les                 64 Galter Swedish F-21  7:48.00    7:45.37    6  
      48.32   59.10 1:04.31   58.42 1:08.62 1:08.54   51.05   47.01
  6 Matherson, Frank          61 Elgin Blue Wave-21  10:01.37   10:05.98    5  
    1:06.07 1:14.68 1:26.26 1:22.57 1:22.10 1:21.16 1:07.88 1:05.26
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  67 Elgin Blue Wave-21     31.50      29.61   11  
  2 Long, Robert              67 Naperville Waves-21    29.66      30.09    9  
  3 Guilfoil, Scott           65 Blue Marlins-21        28.71      30.68    8  
  4 Stitt, John H             68 Elgin Blue Wave-21     31.00      31.29    7  
  5 Schein, Fred L            66 Chicago Smelts-21      31.00      32.99    6  
  6 Brown, Kenneth P          69 Naperville Waves-21    32.50      33.53    5  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              67 Naperville Waves-21  1:05.40    1:07.26   11  
      32.17   35.09                                                
  2 Schein, Fred L            66 Chicago Smelts-21    1:09.00    1:10.53    9  
      34.54   35.99                                                
  3 Smith, Dave               69 Elgin Blue Wave-21   1:15.62    1:11.02    8  
      33.91   37.11                                                
  4 Stitt, John H             68 Elgin Blue Wave-21   1:11.35    1:11.86    7  
      33.34   38.52                                                
  5 Brown, Kenneth P          69 Naperville Waves-21  1:14.60    1:19.47    6  
      38.50   40.97                                                
  6 Garcia, Jaime D           66 Elgin Blue Wave-21   1:27.45    1:25.66    5  
      41.30   44.36                                                
  7 Dayton, Barry H           69 Gray Sharks-21       1:35.00    1:27.82    4  
      41.34   46.48                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guilfoil, Scott           65 Blue Marlins-21      2:55.71    2:31.86   11  
      34.84   37.76   39.32   39.94                                
  2 Long, Robert              67 Naperville Waves-21  2:31.06    2:33.16    9  
      33.53   39.76   40.90   38.97                                
  3 Stitt, John H             68 Elgin Blue Wave-21   2:41.04    2:42.64    8  
      34.94   39.74   43.12   44.84                                
  4 Maude, Tom                65 Elgin Blue Wave-21   2:49.12    2:42.75    7  
      35.08   39.89   43.51   44.27                                
  5 Brown, Kenneth P          69 Naperville Waves-21  2:46.00    3:02.18    6  
      41.10   46.93   48.22   45.93                                
  6 Alsen, Donald J           65 Blue Marlins-21      3:02.00    3:08.25    5  
      39.38   46.75   50.66   51.46                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              67 Naperville Waves-21  6:59.37    7:12.44   11  
      36.18   42.41   44.50   44.79   44.49   45.96   45.30   44.53
      42.89   41.39                                                
  2 Osborne, Oz               69 Elgin Blue Wave-21   7:36.16    7:29.01    9  
      39.01   43.16   44.98   45.89   46.30   46.83   46.35   45.23
      45.93   45.33                                                
  3 Stitt, John H             68 Elgin Blue Wave-21   7:34.00    7:38.36    8  
      37.69   42.03   44.30   45.22   47.16   48.51   47.74   48.79
      48.52   48.40                                                
  4 Maude, Tom                65 Elgin Blue Wave-21   7:59.12    7:42.26    7  
      36.84   41.34   44.81   47.67   47.51   48.52   48.25   48.73
      49.21   49.38                                                
  5 Alsen, Donald J           65 Blue Marlins-21      8:12.00    8:26.83    6  
      39.91   47.16   52.25   53.47   53.29   53.34   53.04   53.24
      52.19   48.94                                                
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              67 Naperville Waves-21 23:40.00   23:39.26   11  
      36.55   41.11   42.80   44.00   43.60   43.75   43.89   43.94
      43.81   43.76   43.87   43.90   44.30   43.38   43.40   43.70
      43.49   43.27   43.78   43.57   42.81   43.20   43.08   42.49
      43.25   43.10   43.20   43.00   43.76   42.64   42.15   42.62
      40.09
  2 Stitt, John H             68 Elgin Blue Wave-21  27:00.00   25:45.92    9  
      40.26   43.32   45.96   46.53   47.32   47.21   47.37   47.39
      46.97   47.18   47.18   47.20   47.23   47.23   47.16   47.34
      46.72   47.63   47.50   47.61   47.43   47.13   47.23   47.61
      47.74   47.62   47.31   47.58   47.59   47.00   46.69   46.62
      46.06
  3 Osborne, Oz               69 Elgin Blue Wave-21  26:15.25   26:42.24    8  
      40.68   44.55   46.19   46.43   46.44   46.89   47.23   46.95
      47.03   46.91   46.72   46.99   47.24   47.31   47.63   47.50
      48.05   48.92   49.31   49.66   50.27   50.13   49.93   51.43
      50.90   50.87   50.72   51.71   51.40   51.19   50.87   50.80
      53.39
  4 Maude, Tom                65 Elgin Blue Wave-21  28:21.12   27:01.94    7  
      37.18   41.61   45.42   46.27   47.43   46.99   48.52   49.11
      48.79   49.12   49.39   48.77   49.62   50.05   49.11   51.24
      50.75   50.88   51.42   50.57   51.11   51.00   50.36   50.68
      50.57   52.01   50.51   50.41   50.86   50.27   51.70   51.19
      49.03
  5 Alsen, Donald J           65 Blue Marlins-21     28:58.00   28:49.90    6  
      38.82   49.44   52.30   52.37   54.69   54.34   54.26   54.86
      53.87   54.83   54.29   55.06   53.94   53.43   54.51   53.55
      54.14   53.61   52.73   53.96   52.77   51.65   52.63   52.32
      53.28   52.53   51.29   53.19   53.09   52.49   49.43   50.20
      46.03
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               69 Elgin Blue Wave-21     45.10      39.68   11  
  2 Smith, Dave               69 Elgin Blue Wave-21     43.57      42.39    9  
  3 Evans, Chip               69 Naperville Waves-21    43.00      43.42    8  
  4 Garcia, Jaime D           66 Elgin Blue Wave-21     44.27      45.55    7  
  5 Schein, Fred L            66 Chicago Smelts-21      48.00      47.86    6  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               69 Elgin Blue Wave-21   1:39.10    1:32.04   11  
      45.00   47.04                                                
  2 Smith, Dave               69 Elgin Blue Wave-21   1:33.58    1:33.78    9  
      45.49   48.29                                                
  3 Evans, Chip               69 Naperville Waves-21  1:43.00    1:38.50    8  
      49.28   49.22                                                
  4 Dayton, Barry H           69 Gray Sharks-21       1:50.00    1:42.03    7  
      47.50   54.53                                                
  5 Garcia, Jaime D           66 Elgin Blue Wave-21   1:43.14    1:44.60    6  
      51.52   53.08                                                
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                65 Elgin Blue Wave-21   3:49.12    3:22.69   11  
      46.88   50.93   53.35   51.53                                
  2 Osborne, Oz               69 Elgin Blue Wave-21   3:24.91    3:23.69    9  
      47.12   51.67   53.21   51.69                                
  3 Garcia, Jaime D           66 Elgin Blue Wave-21   3:39.89    3:28.65    8  
      49.79   50.52   55.34   53.00                                
  4 Smith, Dave               69 Elgin Blue Wave-21   3:28.34    3:28.77    7  
      48.03   52.74   54.09   53.91                                
  5 Evans, Chip               69 Naperville Waves-21  3:46.00    3:44.25    6  
      51.85   57.47 1:54.23    0.70                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           65 CMSC-21                32.20      32.75   11  
  2 Brown, Kenneth P          69 Naperville Waves-21    39.70      42.02    9  
  3 Krier, Ron T              68 Joliet Park Dist-21    41.00      42.28    8  
  4 Evans, Chip               69 Naperville Waves-21    43.50      43.68    7  
  5 Garcia, Jaime D           66 Elgin Blue Wave-21     45.38      45.27    6  
  6 Alsen, Donald J           65 Blue Marlins-21        50.00      46.28    5  
  7 Schein, Fred L            66 Chicago Smelts-21      44.00      46.82    4  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           65 CMSC-21              1:12.16    1:12.89   11  
      34.41   38.48                                                
  2 Ota, Ken                  67 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:31.04    9  
      42.63   48.41                                                
  3 Brown, Kenneth P          69 Naperville Waves-21  1:31.00    1:34.51    8  
      44.53   49.98                                                
  4 Stitt, John H             68 Elgin Blue Wave-21   1:34.34    1:37.31    7  
      47.46   49.85                                                
  5 Garcia, Jaime D           66 Elgin Blue Wave-21   1:42.15    1:41.78    6  
      49.13   52.65                                                
  6 Evans, Chip               69 Naperville Waves-21  1:44.00    1:41.98    5  
      48.47   53.51                                                
  7 Alsen, Donald J           65 Blue Marlins-21      1:52.00    1:47.56    4  
      48.72   58.84                                                
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           65 CMSC-21              2:51.12    2:44.15   11  
      36.23   41.22   43.81   42.89                                
  2 Brown, Kenneth P          69 Naperville Waves-21  3:32.50    3:33.71    9  
      47.53   55.40   56.48   54.30                                
  3 Stitt, John H             68 Elgin Blue Wave-21   3:31.00    3:40.48    8  
      47.30   54.04   58.69 1:00.45                                
  4 Evans, Chip               69 Naperville Waves-21  3:47.00    3:41.20    7  
      50.76   57.70   57.29   55.45                                
  5 Garcia, Jaime D           66 Elgin Blue Wave-21   3:42.28    3:42.12    6  
      51.37   57.78   58.13   54.84                                
  6 Maude, Tom                65 Elgin Blue Wave-21   3:57.12    3:51.05    5  
      49.80   56.94 1:01.39 1:02.92                                
  7 Alsen, Donald J           65 Blue Marlins-21      4:00.00    4:25.22    4  
      51.36 1:06.13 1:13.92 1:13.81                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred L            66 Chicago Smelts-21      32.00      33.90   11  
  2 Long, Robert              67 Naperville Waves-21    33.15      34.04    9  
  3 Smith, Dave               69 Elgin Blue Wave-21     38.45      38.01    8  
  4 Krier, Ron T              68 Joliet Park Dist-21    40.00      38.44    7  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Fred L            66 Chicago Smelts-21    1:20.00    1:21.61   11  
      35.79   45.82                                                
  2 Osborne, Oz               69 Elgin Blue Wave-21   1:31.18    1:26.39    8.5
      38.58   47.81                                                
  2 Long, Robert              67 Naperville Waves-21  1:19.54    1:26.39    8.5
      38.77   47.62                                                
  4 Smith, Dave               69 Elgin Blue Wave-21   1:38.51    1:37.14    7  
      45.59   51.55                                                
  5 Maude, Tom                65 Elgin Blue Wave-21   1:48.12    1:50.51    6  
      48.83 1:01.68                                                
  6 Alsen, Donald J           65 Blue Marlins-21      2:04.00    2:16.04    5  
      55.91 1:20.13                                                
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              67 Naperville Waves-21  3:20.00    3:14.41   11  
      41.07   49.57   52.10   51.67                                
  2 Osborne, Oz               69 Elgin Blue Wave-21   3:34.37    3:32.90    9  
      45.73   52.72   57.46   56.99                                
  3 Maude, Tom                65 Elgin Blue Wave-21   3:59.12    3:58.02    8  
      47.15   58.94 1:04.59 1:07.34                                
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guilfoil, Scott           65 Blue Marlins-21      1:45.71    1:21.03   11  
      38.50   42.53                                                
  2 Ota, Ken                  67 Elgin Blue Wave-21   1:28.00    1:22.73    9  
      39.66   43.07                                                
  3 Stitt, John H             68 Elgin Blue Wave-21   1:24.00    1:24.02    8  
      39.30   44.72                                                
  4 Long, Robert              67 Naperville Waves-21  1:21.87    1:24.48    7  
      39.60   44.88                                                
  5 Schein, Fred L            66 Chicago Smelts-21    1:26.00    1:29.13    6  
      32.07   57.06                                                
  6 Evans, Chip               69 Naperville Waves-21  1:34.00    1:33.29    5  
      44.27   49.02                                                
  7 Garcia, Jaime D           66 Elgin Blue Wave-21   1:35.65    1:36.78    4  
      48.28   48.50                                                
  8 Alsen, Donald J           65 Blue Marlins-21      1:41.00    1:47.05    3  
      47.72   59.33                                                
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               69 Elgin Blue Wave-21   3:27.20    3:09.43   11  
      38.17   51.55   58.72   40.99                                
  2 Stitt, John H             68 Elgin Blue Wave-21   3:20.00    3:13.15    9  
      38.49   52.09 1:42.57                                        
  3 Krier, Ron T              68 Joliet Park Dist-21  3:10.00    3:17.15    8  
      45.14   50.37   57.96   43.68                                
  4 Schein, Fred L            66 Chicago Smelts-21    3:33.00    3:19.84    7  
      36.48   56.62 1:05.15   41.59                                
  5 Maude, Tom                65 Elgin Blue Wave-21   3:39.12    3:20.95    6  
      46.07   51.18 1:01.78   41.92                                
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guilfoil, Scott           65 Blue Marlins-21      7:11.71    6:31.62   11  
      41.37   47.73   51.55   50.40   56.63   58.29   43.52   42.13
  2 Osborne, Oz               69 Elgin Blue Wave-21   7:10.22    6:54.63    9  
      44.34   50.49   53.40   55.69   59.53 1:02.24   44.78   44.16
  3 Maude, Tom                65 Elgin Blue Wave-21   7:39.12    7:23.00    8  
      47.55   59.50   55.63   57.16 1:04.50 1:05.27   47.08   46.31
  4 Smith, Dave               69 Elgin Blue Wave-21   7:35.16    7:26.70    7  
      51.09   54.49 1:00.41 1:00.24 1:01.48 1:00.85   49.34   48.80
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Robert S       70 Naperville Waves-21    39.70      35.08   11  
  2 Schein, Howard K          70 Naperville Waves-21    34.32      35.58    9  
  3 Klyce, Erskine W          71 Naperville Waves-21    35.26      36.04    8  
  4 Prillaman, Fred           72 Illinois Masters-21    35.02      36.52    7  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           70 Naperville Waves-21  1:09.60    1:10.23   11  
      35.52   34.71                                                
  2 Klyce, Erskine W          71 Naperville Waves-21  1:18.20    1:21.43    9  
      38.32   43.11                                                
  3 Schein, Howard K          70 Naperville Waves-21  1:19.56    1:22.20    8  
      35.86   46.34                                                
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klyce, Erskine W          71 Naperville Waves-21  3:01.88    3:05.40   11  
      40.75   48.17   49.63   46.85                                
  2 Schein, Howard K          70 Naperville Waves-21  2:58.88    3:08.19    9  
      41.80   47.22   50.20   48.97                                
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klyce, Erskine W          71 Naperville Waves-21  9:20.00    8:31.54   11  
      42.31 1:44.28   53.27   53.06   53.24 1:47.45   51.29   46.88
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           70 Naperville Waves-21 28:43.20   29:12.50   11  
      45.95   48.84   55.13   51.31   54.46   55.57   52.44   51.76
      56.51   57.97   54.37   52.48   56.27   52.19   54.18   58.28
      54.35   52.47   57.10   57.27   53.77   51.35   57.64   47.44
      52.01   56.77   50.37   49.66   54.69   54.21   49.77   47.01
      48.91
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spinka, Harold M          70 Naperville Waves-21  1:10.00      52.94   11  
  2 Klyce, Erskine W          71 Naperville Waves-21    50.19      53.01    9  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Robert S       70 Naperville Waves-21  1:55.50    1:53.98   11  
      53.41 1:00.57                                                
  2 Klyce, Erskine W          71 Naperville Waves-21  1:51.40    2:00.70    9  
      57.04 1:03.66                                                
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               72 Naperville Waves-21  3:29.50    3:22.23   11  
      46.89   52.52   52.09   50.73                                
  2 Schein, Howard K          70 Naperville Waves-21  3:53.73    4:06.65    9  
      54.43 1:01.80 1:04.37 1:06.05                                
  3 Spinka, Harold M          70 Naperville Waves-21  4:30.00    4:09.67    8  
      58.51 1:03.65 1:05.15 1:02.36                                
  4 Klyce, Erskine W          71 Naperville Waves-21  4:01.56    4:16.03    7  
      56.87 1:06.67 1:08.16 1:04.33                                
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           70 Naperville Waves-21    34.60      35.72   11  
  2 Barry, Andy               72 Naperville Waves-21    39.20      40.69    9  
 
Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Andy               72 Naperville Waves-21  3:28.00    3:22.15   11  
      45.72   51.99   52.48   51.96                                
  2 Schein, Howard K          70 Naperville Waves-21  3:58.48    4:06.55    9  
      47.85   58.62 1:07.51 1:12.57                                
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Howard K          70 Naperville Waves-21  1:38.00    1:40.02   11  
      47.25   52.77                                                
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klumb, George R           70 Naperville Waves-21  3:04.60    3:09.48   11  
      41.98   51.75   55.90   39.85                                
  2 Barry, Andy               72 Naperville Waves-21  3:27.50    3:21.96    9  
      43.90   56.06   52.31   49.69                                
  3 Schein, Howard K          70 Naperville Waves-21  3:38.31    3:47.96    8  
      45.19 1:03.30 1:06.66   52.81                                
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Howard K          70 Naperville Waves-21  7:42.25    8:02.12   11  
      46.85   59.50 1:04.03 1:04.79 1:09.48 1:10.21   53.07   54.19
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           75 Joliet Park Dist-21    34.25      31.90   11  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           75 Joliet Park Dist-21  1:19.60    1:15.41   11  
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Owen            77 Illinois Masters-21    40.00      38.91   11  
  2 Baron, Robert J           75 Joliet Park Dist-21    48.70      46.94    9  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Owen            77 Illinois Masters-21  1:25.00    1:27.71   11  
      43.41   44.30                                                
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Owen            77 Illinois Masters-21  3:15.00    3:16.14   11  
      46.74   51.02 1:38.38                                        
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           75 Joliet Park Dist-21    43.10      40.57   11  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           75 Joliet Park Dist-21  1:33.90    1:31.84   11  
      44.24   47.60                                                
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           75 Joliet Park Dist-21  4:02.00    3:32.04   11  
      50.38   53.11   54.09   54.46                                
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           75 Joliet Park Dist-21    45.00      46.59   11  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baron, Robert J           75 Joliet Park Dist-21  1:30.69    1:25.84   11  
      43.29   42.55                                                
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         84 Naperville Waves-21    34.19      36.00   11  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         84 Naperville Waves-21  1:25.70    1:34.56   11  
      41.84   52.72                                                
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schairer, Louis E         81 Blue Marlins-21      7:45.00    8:01.19   11  
    1:33.31 2:03.48 4:24.40                                        
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         84 Naperville Waves-21    53.70      54.34   11  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- McClow, Richard I         84 Naperville Waves-21  2:06.24         DQ  
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         84 Naperville Waves-21    44.53      48.26   11  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         84 Naperville Waves-21  1:43.97    1:50.36   11  
      50.44   59.92                                                
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         84 Naperville Waves-21    48.96      49.73   11  
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClow, Richard I         84 Naperville Waves-21  1:39.53    1:46.88   11  
      50.52   56.36                                                
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             1:46.00    1:42.30   22  
     1) Nolte, Jeanette C W23           2) Gabriel, Hannah C W23          
     3) Majercik, Rachel W27            4) Bicek, Adrienne L W24          
       26.60    26.45    25.09    24.16                                    
  2 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:46.50    1:45.99   18  
     1) Bruce, Madeline J W20           2) Holbrook, Hannah W25           
     3) Ellison, Kristen L W29          4) Lloyd, Allison W34             
       26.85    26.74    26.68    25.72                                    
  3 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               2:00.00    1:55.40   16  
     1) Saint Germain, Marissa R W24    2) Bryll, Katelyn E W29           
     3) Lubbers, Caroline J W39         4) Hintermeister, Julie L W27     
       28.07    31.41    28.89    27.03                                    
  4 WG Chicago Smelts-21  'B'                         1:52.50    1:58.49   14  
     1) Bolf, Victoria A W29            2) Gumbel, Lauren W26             
     3) Marshall, Laurel W23            4) Walker, Krista M W34           
       30.29    29.91    29.58    28.71                                    
  5 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             2:01.00    2:01.74   12  
     1) Howland, Heather A W34          2) Schukraft, Anne W30            
     3) Kosanda, Tiffany M W24          4) Millican, Taylor W31           
       28.84    32.38    32.15    28.37                                    
  6 WG Chicago Smelts-21  'C'                         1:55.50    2:03.60   10  
     1) Bazely, Samantha W23            2) Galinaitis, Alyssa W31         
     3) Wehunt, Allison W29             4) McHugh, Sloan W18              
       31.21    28.84    31.22    32.33                                    
  7 WG YMCA of Rock River Valley-21  'A'              2:17.00    2:08.85    8  
     1) McLee, Anne Beck B W62          2) Pawluk, Roxie W49              
     3) Gortowski, Debbie A W58         4) Enge, Jill W23                 
       28.31    39.21    35.38    25.95                                    
  8 Galter Swedish Fish Masters-21  'B'               2:40.00    2:31.90    5  
     1) Massoud, Alexandra C W40        2) Lord, Tracy L W43              
     3) Schraith, Julie W45             4) Cervantes, Karla J W19         
       36.89    38.69    40.75    35.57                                    
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             1:57.00    1:55.00   22  
     1) Bicek, Adrienne L W24           2) Kummer, Devin E W27            
     3) Nolte, Jeanette C W23           4) Gabriel, Hannah C W23          
       33.05    28.34    27.75    25.86                                    
  2 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:57.00    1:57.36   18  
     1) Wais, Tracy W34                 2) Lloyd, Allison W34             
     3) Bruce, Madeline J W20           4) Holbrook, Hannah W25           
       32.55    30.72    27.34    26.75                                    
  3 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               2:07.00    2:05.95   16  
     1) Saint Germain, Marissa R W24    2) Hintermeister, Julie L W27     
     3) Bryll, Katelyn E W29            4) Lubbers, Caroline J W39        
       30.00    34.78    32.02    29.15                                    
  4 WG Chicago Smelts-21  'B'                         2:02.50    2:19.43   14  
     1) McHugh, Sloan W18               2) Marshall, Laurel W23           
     3) Gumbel, Lauren W26              4) Bolf, Victoria A W29           
       39.86    36.31    32.78    30.48                                    
  5 WG Chicago Smelts-21  'C'                         2:15.50    2:24.74   12  
     1) Wehunt, Allison W29             2) Chapman, Sara W33              
     3) Bazely, Samantha W23            4) Galinaitis, Alyssa W31         
       37.20    53.10    25.31    29.13                                    
  6 WG Chicago Smelts-21  'D'                         3:05.50    3:05.24   10  
     1) Kaminski, Sarah M W24           2) Cao, Alicia W30                
     3) Heiser, Becca W32               4) Radhakrishnan, Seema W37       
       43.84    43.03    58.88    39.49                                    
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:46.60    1:45.74   22  
     1) Wais, Tracy W34                 2) Comella, Anna W29              
     3) Mangan, Natascha R W25          4) Moore, Lauren W34              
       27.66    26.63    25.55    25.90                                    
  2 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 1:45.00    1:47.93   18  
     1) Bennett, Nicole W26             2) Feingold, Julie A W27          
     3) Greco, Kate W28                 4) Dangremond, Emily M W28        
       25.44    26.98    27.47    28.04                                    
  3 WG Deerfield Masters-21  'A'                      1:59.83    1:53.54   16  
     1) Block, Andrea J W53             2) Kuczek, Cheryl J W58           
     3) Froehlich, Kathryn W53          4) Kuczek, Christine B W27        
       28.07    29.24    31.81    24.42                                    
  4 Libertyville Masters-21  'A'                      1:56.57    1:55.44   14  
     1) Liberty, Laurel M W33           2) Benetti, Kristen A W29         
     3) Gitzinger, Jennifer L W40       4) Klunder, Laura W37             
       26.50    29.02    28.77    31.15                                    
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:00.00    1:58.99   12  
     1) Klemm, Sarah W31                2) Murray, Lindsay K W33          
     3) Zolmierski, Jessica R W31       4) Atkins, Cheryl W40             
       30.62    30.02    31.49    26.86                                    
  6 Bradley-Bourbonnais Masters Aq-21  'A'                 NT    2:06.29   10  
     1) Cartier, Nicole W40             2) Perry, Monique W34             
     3) Jensen, Kelly W39               4) Tietjens, Kiiri T W38          
       31.14    33.35    33.58    28.22                                    
  7 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               2:20.00    2:11.07    8  
     1) Glick, Meredith W38             2) Leki-Albano, Natalie W37       
     3) Filippo, Marissa S W36          4) Mernick, Elaine M W33          
       37.86    27.82    33.99    31.40                                    
  8 WG Chicago Smelts-21  'B'                         2:15.50    2:12.86    5  
     1) Presperin, Dana W30             2) Chapman, Sara W33              
     3) Traw, Emily W31                 4) Kooy, Elizabeth A W44          
       34.18    35.24    33.83    29.61                                    
  9 WG Lincoln-Way Masters-21  'A'                    2:15.00    2:14.55    4  
     1) Kulak, Marilyn W59              2) Moore, Mary W58                
     3) Williams, Valerie A W36         4) Camfield, Shannon M W33        
       32.41    35.94    35.17    31.03                                    
 10 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            2:00.00    2:17.90    2  
     1) Boyle, Shannon T W31            2) Fodor, Sarah W58               
     3) Lipton, Lucy W28                4) Krueger, Ruby W26              
       48.55    30.13    30.39    28.83                                    
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 2:00.00    1:55.96   22  
     1) Behrens, Maggie W27             2) Feingold, Julie A W27          
     3) Dangremond, Emily M W28         4) Bennett, Nicole W26            
       28.26    31.43    28.66    27.61                                    
  2 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:58.50    1:56.72   18  
     1) Mangan, Natascha R W25          2) Moore, Lauren W34              
     3) Comella, Anna W29               4) Ellison, Kristen L W29         
       27.84    33.41    28.53    26.94                                    
  3 WG Deerfield Masters-21  'A'                      2:14.62    2:08.21   16  
     1) Schwartz, Lisa W51              2) Kuczek, Cheryl J W58           
     3) Block, Andrea J W53             4) Kuczek, Christine B W27        
       37.62    37.38    29.11    24.10                                    
  4 Libertyville Masters-21  'A'                      2:09.57    2:09.04   14  
     1) Klunder, Laura W37              2) Gitzinger, Jennifer L W40      
     3) Liberty, Laurel M W33           4) Glenn, Karen W34               
       37.51    35.17    27.81    28.55                                    
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:25.00    2:14.25   12  
     1) Klemm, Sarah W31                2) Zolmierski, Jessica R W31      
     3) Murray, Lindsay K W33           4) Atkins, Cheryl W40             
                                  31.36                                    
  6 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            2:18.00    2:18.20   10  
     1) Pajeau, Nichelle J W40          2) Lingner, Heather N W39         
     3) Lipton, Lucy W28                4)                                
       35.44    35.86    38.78    28.12                                    
  7 WG Chicago Smelts-21  'B'                         2:15.50    2:24.96    8  
     1) Kakacek, Trina W54              2) Walker, Krista M W34           
     3) Kooy, Elizabeth A W44           4) Blanck, Sarah W32              
       41.62    37.55    33.16    32.63                                    
  8 WG Lincoln-Way Masters-21  'A'                    2:15.40    2:34.01    5  
     1) Pacek, Anna V W26               2) Williams, Valerie A W36        
     3) Kulak, Marilyn W59              4) Reidenga, Lisa B W43           
       41.58    40.72    35.41    36.30                                    
 -- Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               2:30.00         DQ  
     1) Mernick, Elaine M W33           2) Filippo, Marissa S W36         
     3) Massoud, Alexandra C W40        4) Wanderski, Heather L W37       
       36.29    39.72    54.06    34.13                                    
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:46.50    1:44.68   22  
     1) Kafka, Heidi W52                2) Boulukos, Dana L W39           
     3) Lorenz, Kate W38                4) Chang, Gabrielle E W37         
       26.74    26.90    26.41    24.63                                    
  2 WG Lincoln-Way Masters-21  'A'                    1:55.90    1:50.57   18  
     1) Reidenga, Lisa B W43            2) Rawlins, Laura M W36           
     3) Sands, Liz W46                  4) Code, Christine A W37          
       27.13    28.73    27.91    26.80                                    
  3 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             1:58.00    1:59.78   16  
     1) Smolinski, Carrie A W40         2) De La Cruz, Beth W43           
     3) Waterstraat, Elizabeth W39      4) Wendorff, Amanda W35           
       29.26    29.25    32.90    28.37                                    
  4 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:55.00    2:01.57   14  
     1) Rutkowski, Jenna A W43          2) Cimilluca, Krista W44          
     3) Perry, Janet W54                4) Susedik, Cindy W53             
       34.35    30.57    27.74    28.91                                    
  5 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             2:06.00    2:08.05   12  
     1) Schultz, Tamara W41             2) Oitker, Jennifer W36           
     3) Grier, Heather W37              4) Lind, Kim J W40                
       32.70    29.90    32.86    32.59                                    
  6 Joliet Park District Blue Tide-21  'A'            2:11.00    2:09.27   10  
     1) Hoover, Molly W38               2) Seddon, Jennifer L W40         
     3) Ingold, Barbara S W56           4) Emmrich, Ann C W57             
       31.94    38.65    31.38    27.30                                    
  7 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            2:10.00    2:09.82    8  
     1) Pulte, Noreen C W52             2) Pajeau, Nichelle J W40         
     3) Lingner, Heather N W39          4) Ruo, Bernice W41               
       35.45    29.39    36.22    28.76                                    
  8 WG Glenbrook Aquatics-21  'A'                     1:53.00    2:13.73    5  
     1) Nagel, Lynne R W43              2) Bradbury, Mary A W43           
     3) Peters, Wendy I W44             4) Gillen, Kami W41               
       44.39    32.75    30.15    26.44                                    
  9 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               2:25.00    2:14.95    4  
     1) Hodgson, Cari W36               2) Jankovich, Christine W35       
     3) McBride, Jennifer W46           4) Albano, Terrie W52             
       34.90    51.90    48.15                                             
 10 WG Naperville Waves Swim Club-21  'C'             3:05.00    2:20.63    2  
     1) Reid, Dawn W42                  2) Beutel, Liz S W42              
     3) Mahoney, Rita M W53             4) Haberstich, Carrie W43         
       37.40    39.37    32.70    31.16                                    
 11 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:35.00    2:41.36  
     1) Schlau, Tammy J W50             2) Padron, Tracey E W51           
     3) Patnode, Susan E W48            4) Matczynski, Carrie W42         
       38.67    44.54    37.89    40.26                                    
 12 WG Chicago Smelts-21  'B'                         2:30.50    2:58.22  
     1) Schick, Mary A W82              2) Wais, Nancy L W63              
     3) Martinez, Andrea W38            4) Briggs, Emma W36               
                         32.38    32.62                                    
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Chicago Smelts-21  'A'                         2:00.50    2:00.93   22  
     1) Kafka, Heidi W52                2) Lorenz, Kate W38               
     3) Chang, Gabrielle E W37          4) Boulukos, Dana L W39           
       31.67    35.70    26.80    26.76                                    
  2 WG Lincoln-Way Masters-21  'A'                    1:58.40    2:03.54   18  
     1) Byrne, Kelly K W37              2) Code, Christine A W37          
     3) Rawlins, Laura M W36            4) Sands, Liz W46                 
       33.93    33.11    29.90    26.60                                    
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:20.00    2:07.30   16  
     1) Cimilluca, Krista W44           2) Jensen, Rebecca W40            
     3) Rutkowski, Jenna A W43          4) Matczynski, Carrie W42         
       33.51    34.57    29.02    30.20                                    
  4 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             2:22.00    2:23.19   14  
     1) Gregory, Allison H W41          2) Oitker, Jennifer W36           
     3) Lind, Kim J W40                 4) Schultz, Tamara W41            
       36.47    40.45    34.81    31.46                                    
  5 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 2:20.00    2:27.91   12  
     1) Kaplan, Jamie W42               2) Hogan, Linda W45               
     3) Moss, Debbie W48                4) Wittbrodt, Beth W38            
       44.30    50.41    25.53    27.67                                    
  6 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             2:36.00    2:40.56   10  
     1) Monroe, Emily L W39             2) De La Cruz, Beth W43           
     3) Hedrick-Schacher, Jennifer W39  4) Reid, Dawn W42                 
       39.15    42.83    40.85    37.73                                    
  7 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               2:28.00    2:45.11    8  
     1) Hodgson, Cari W36               2) Leki-Albano, Natalie W37       
     3) Glick, Meredith W38             4) Lord, Tracy L W43              
       40.14    44.86    42.28    37.83                                    
 -- WG Buehler Blue Marlins-21  'A'                   2:30.00         DQ  
     1) Scanlan, Susan W51              2) Keller, Rebecca J W44          
     3) Scherer, Beth W55               4) Smith, Jessica L W39           
       35.52    40.92    30.89    36.98                                    
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             2:07.00    2:02.11   22  
     1) Hacker, Sara W50                2) Saylor, Heather W W48          
     3) Welker, Susan B W53             4) Becker, Lisa J W50             
       28.46    32.64    31.88    29.13                                    
  2 WG Chicago Smelts-21  'A'                         2:10.50    2:08.87   18  
     1) Cleveland, Marcia E W50         2) Giles-Ott, Ruth W46            
     3) Bossert-Hartman, Carol W54      4) Kakacek, Trina W54             
       30.62    32.89    32.98    32.38                                    
  3 WG Buehler Blue Marlins-21  'A'                        NT    2:29.72   16  
     1) Scanlan, Susan W51              2) Robb, Nancy N W63              
     3) Scherer, Beth W55               4)                                
                       1:08.36                                             
  4 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             3:00.00    2:32.35   14  
     1) Quinn, Janis M W49              2) Weeks, Kim E W49               
     3) Patterson, Cheryl W52           4) Carey, Meg W49                 
       37.48    35.25    44.83    34.79                                    
  5 WG Naperville Waves Swim Club-21  'C'             3:10.00    2:55.35   12  
     1) Walsh, Janet W55                2) Venter, Liezel W45             
     3) Donahue, Margaret W53           4) Reid-Pushka, Patricia W51      
       51.52    39.86    56.18    27.79                                    
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             2:13.00    2:11.90   22  
     1) Shanks, Erin W45                2) Dillmann, Liz J W50            
     3) Hacker, Sara W50                4) Ruble, Amy H W52               
       37.08    35.64    30.33    28.85                                    
  2 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             2:25.00    2:28.72   18  
     1) Saylor, Heather W W48           2) Soltys, Kristin W54            
     3) Boswell, Lynn D W54             4) Kolbe, Beth W46                
                                  31.81                                    
  3 WG Chicago Smelts-21  'A'                         2:22.00    2:30.61   16  
     1) Moore, Meredith A W65           2) Giles-Ott, Ruth W46            
     3) Cleveland, Marcia E W50         4) Bossert-Hartman, Carol W54     
       38.89    47.43    32.30    31.99                                    
  4 WG Naperville Waves Swim Club-21  'C'             2:29.00    2:47.51   14  
     1) Mahoney, Rita M W53             2) Kozlowski, Katherine W45       
     3) Tonyan, ME W52                  4) Gallehugh, Margaret W52        
       44.85    46.87    41.00    34.79                                    
  5 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               3:15.00    2:55.39   12  
     1) Schraith, Julie W45             2) McBride, Jennifer W46          
     3) Albano, Terrie W52              4) Kristl, Eileen W45             
       48.10    45.90    39.03    42.36                                    
  6 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:40.00    2:59.92   10  
     1) Perry, Janet W54                2) Schlau, Tammy J W50            
     3) Susedik, Cindy W53              4) Jones, Debby W54               
       42.46    46.73    47.13    43.60                                    
  7 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            5:42.00    3:19.68    8  
     1) Olsen, Kati W59                 2) Fodor, Sarah W58               
     3) Pulte, Noreen C W52             4) Janus, Alison M W54            
       58.99    57.47    49.12    34.10                                    
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             2:15.00    2:09.79   22  
     1) Stratton, Christine W56         2) Conley, Nancy W57              
     3) Sarovich, Sheila W W61          4) Graber, Mary Kay M W59         
       32.87    34.25    33.38    29.29                                    
  2 WG Chicago Smelts-21  'A'                         2:22.50    2:28.58   18  
     1) Delanois, Barbara W59           2) Bard, Judy W64                 
     3) Branum, Rebecca J W59           4) Moore, Meredith A W65          
       36.83    35.04    44.51    32.20                                    
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:10.00    2:31.47   16  
     1) Vogel, Aileen E W63             2) Tredup, Christine N W61        
     3) Schneeberger, Jill A W59        4) Schuetz, Liz W56               
                                  34.44                                    
  4 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             3:10.00    3:02.44   14  
     1) O'Hara, Marie F W57             2) Berris, Susan W55              
     3) Morosow-Kroma, Marcy W58        4) Ogilvie, Connie W55            
       41.71    47.15  1:33.58                                             
  5 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               3:30.00    3:07.48   12  
     1) Stranc, Sheila W62              2) Feldman, Ronna E W67           
     3) Montes, Jane A W59              4) Peters, Michelle E W55         
       48.76                      42.70                                    
  6 WG Naperville Waves Swim Club-21  'C'             3:20.00    3:22.59   10  
     1) Pagano, Judy A W76              2) Kim, Soon E W72                
     3) Schmitz, Susanne W57            4) Loehr, Molly L W63             
     1:55.56  1:27.03                                                      
 
Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             2:34.00    2:31.32   22  
     1) Conley, Nancy W57               2) Stratton, Christine W56        
     3) Graber, Mary Kay M W59          4) Sarovich, Sheila W W61         
       42.02    40.29    35.10    33.91                                    
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:55.00    2:48.86   18  
     1) Schuetz, Liz W56                2) Tredup, Christine N W61        
     3) Schneeberger, Jill A W59        4) Vogel, Aileen E W63            
       49.20    47.80    37.84    34.02                                    
  3 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               3:30.00    2:51.71   16  
     1) Lanoue, Nancy W62               2) Stranc, Sheila W62             
     3) Mcdermott, Ann W56              4) Ludden, Sarah M W62            
       44.92    49.05    37.98    39.76                                    
  4 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             2:45.00    2:56.63   14  
     1) Novotny, Alice M W56            2) Ehlebracht, Beverly K W55      
     3) Broad, Catherine K W55          4) Shufeldt, Barbara A W57        
       44.49    49.70    43.45    38.99                                    
  5 WG Chicago Smelts-21  'A'                         2:58.50    3:03.30   12  
     1) Delanois, Barbara W59           2) Bard, Judy W64                 
     3) Branum, Rebecca J W59           4) Wais, Nancy L W63              
                                  47.33                                    
  6 WG Naperville Waves Swim Club-21  'C'             3:10.00    3:23.21   10  
     1) Kauffman, Catherine M W55       2) Brown, Lesley W55              
     3) Dougan, Barbara T W58           4) Ogilvie, Connie W55            
                       1:35.18                                             
  7 WG Naperville Waves Swim Club-21  'D'             3:50.00    3:48.97    8  
     1) Morosow-Kroma, Marcy W58        2) Schmitz, Susanne W57           
     3) Quinn, Jean T W60               4) Barone, Vivianne W63           
       53.73    55.18  1:06.75    53.31                                    
  8 Galter Swedish Fish Masters-21  'B'               4:00.00    3:48.99    5  
     1) Feldman, Ronna E W67            2) Cohen, Marla W60               
     3) Peters, Michelle E W55          4) Montes, Jane A W59             
     1:06.57    55.23    59.09    48.10                                    
 
Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             2:29.00    2:28.04   22  
     1) McDaniel, Georgia W68           2) Nolan, Maureen M W68           
     3) Stapleton, Carol W65            4) Jones, Cynthia L W65           
       34.06    43.28    39.48    31.22                                    
 
Women 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             2:57.89    2:55.57   22  
     1) McDaniel, Georgia W68           2) Nolan, Maureen M W68           
     3) Jones, Cynthia L W65            4) Stapleton, Carol W65           
       41.96                      38.87                                    
  2 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            7:00.00    4:17.88   18  
     1) Kurz, Mary W72                  2) O'Laughlin, Kathleen W68       
     3) Stevens, Ann B W81              4) Hanes, Alice J W83             
     1:04.32  1:24.50    59.69    49.37                                    
  3 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             5:00.00    4:44.81   16  
     1) Kim, Soon E W72                 2) Tang, Eugenia L W72            
     3) Tichy, Barbara W65              4) Pagano, Judy A W76             
                                  54.53                                    
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             1:34.00    1:25.53   22  
     1) Honsa, Bryant M23               2) Brady, Mike P M24              
     3) Risley, Graham M M23            4) Depew, Chris K M24             
       21.55    22.32    20.82    20.84                                    
  2 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:29.50    1:29.26   18  
     1) Chiu, Eric K M25                2) Fernandez, Justin A M20        
     3) Velasquez, Nick M27             4) Blair, Alexander M27           
       23.02    22.85    23.16    20.23                                    
  3 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            1:31.00    1:30.69   16  
     1) Huisingh, Mike M25              2) Olsen, Andrew M27              
     3) Olsen, Tyler M25                4)                                
       22.46    22.71    22.90    22.62                                    
  4 WG Chicago Smelts-21  'B'                         1:33.50    1:35.43   14  
     1) Revzin, Barry M29               2) Bruce, Nick M23                
     3) Rehrig, Clay S M30              4) Trauner, Matthew R M29         
       24.24    23.70    24.06    23.43                                    
  5 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 1:30.00    1:40.67   12  
     1) Fraser, Alex M26                2) McDermott, Caleb J M29         
     3) Doerr, David T M32              4) Homchick, Robert N M23         
       26.85    24.53    26.80    22.49                                    
  6 WG Chicago Smelts-21  'C'                         1:40.30    1:44.23   10  
     1) Cowen, Michael W M29            2) Gorman, Jake M22               
     3) Ong, Tazhi M25                  4) Bentley, James D M27           
       28.77    24.90    25.37    25.19                                    
  7 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               2:00.00    1:51.84    8  
     1) Campbell, Dallas N M23          2) Holck, Andy M43                
     3) Marcy, Peter M47                4) Ferrari, Daniel J M36          
       27.84    27.36    27.88    28.76                                    
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             1:42.00    1:34.50   22  
     1) Risley, Graham M M23            2) Depew, Chris K M24             
     3) Honsa, Bryant M23               4) Brady, Mike P M24              
       23.10    26.95    23.56    20.89                                    
  2 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            1:50.00    1:39.39   18  
     1)                                 2) Olsen, Tyler M25               
     3) Olsen, Andrew M27               4) Huisingh, Mike M25             
       25.17    27.00    24.70    22.52                                    
  3 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:44.00    1:46.18   16  
     1) Smith, Garrett M25              2) Fernandez, Justin A M20        
     3) Blair, Alexander M27            4) Trauner, Matthew R M29         
       27.96    28.23    26.64    23.35                                    
  4 WG Chicago Smelts-21  'B'                         1:45.50    1:47.61   14  
     1) Rehrig, Clay S M30              2) Velasquez, Nick M27            
     3) Bruce, Nick M23                 4) Ciochon, Samuel R M25          
       27.44    29.92    25.18    25.07                                    
  5 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 1:42.00    1:49.60   12  
     1) Zita, Justin G M27              2) Zita, Jeff M21                 
     3) Homchick, Robert N M23          4) Bennett, Jon M29               
       30.48    29.04    25.38    24.70                                    
  6 WG Chicago Smelts-21  'C'                         1:51.50    1:57.51   10  
     1) Misch, Daniel M29               2) Bentley, James D M27           
     3) Kujat, Scot T M30               4) Gorman, Jake M22               
       31.35    32.89    27.08    26.19                                    
  7 Galter Swedish Fish Masters-21  'B'               2:10.00    2:06.91    8  
     1) Jillson, Rob M50                2) Ferrari, Daniel J M36          
     3) Campbell, Dallas N M23          4) King, Wesley G M35             
       38.61    35.22    27.82    25.26                                    
 -- Galter Swedish Fish Masters-21  'A'                    NT         DQ  
     1) Marcy, Peter M47                2) Holck, Andy M43                
     3) Ruppe, Tim M24                  4) Morrison, Kevin J M39          
       32.57    35.27    28.35    25.14                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakeshore Sport & Fitness-21  'B'                 1:45.00    1:29.64   22  
     1) Leiter, Matt T M42              2) Zita, Justin G M27             
     3) Bennett, Jon M29                4) Morrison, John M42             
       24.25    21.72    22.35    21.32                                    
  2 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:33.50    1:30.83   18  
     1) Ahonen, Hanno M30               2) Ciochon, Samuel R M25          
     3) Smith, Garrett M25              4) Kennedy, Daniel P M33          
       23.22    23.56    22.76    21.29                                    
  3 Libertyville Masters-21  'A'                      1:37.57    1:36.65   16  
     1) Helvey, Derek M32               2) Mills, Jamie M38               
     3) Whelchel, David M53             4) Bemrich, Mitchell G M38        
       23.82    23.83    23.97    25.03                                    
  4 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               1:45.00    1:37.27   14  
     1) Sutton, Grant C M39             2) Cordero, Billy M47             
     3) Christie, Connor R M25          4) Wever, Matthew C M31           
       24.50    25.68    24.84    22.25                                    
  5 WG Chicago Smelts-21  'B'                         1:40.50    1:38.18   12  
     1) Oxos, Bjorn M29                 2) Wiley, Brian J M27             
     3) Kujat, Scot T M30               4) White, Patrick M M28           
       24.06    25.11    25.14    23.87                                    
  6 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            1:40.01    1:38.53   10  
     1) Boniface, Thomas M25            2) Milton, Trevis B M36           
     3) Boeke, Lonny M37                4) Weigand, TJ M42                
       22.62    23.26    26.42    26.23                                    
  7 WG Glenbrook Aquatics-21  'A'                     1:45.00    1:38.67    8  
     1) Clarke, Dick M46                2) Krull, David M47               
     3) Cohn, Lee B M53                 4) Glinski, Tim M29               
       25.08    25.26    24.19    24.14                                    
  8 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:50.00    1:39.66    5  
     1) Zolmierski, Adam J M32          2) Brown, Adam R M34              
     3) Foszcz, Michael M33             4) Culver, Benjamin B M38         
       26.92    26.04    23.73    22.97                                    
  9 WG Glenbrook Aquatics-21  'B'                     1:50.00    1:42.79    4  
     1) Weiss, Michael B M57            2) Carr, Scott H M37              
     3) Nardulli, Marc A M40            4) Grasso, Ted M25                
       23.90    25.81    26.40    26.68                                    
 10 WG Lincoln-Way Masters-21  'A'                    1:51.40    1:43.55    2  
     1) Mosley, Thomas J M35            2) Mulcahy, Ryan P M37            
     3) Long, Bradley R M33             4) Stromberg, Barry M64           
       25.60    25.49    29.16    23.30                                    
 11 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             1:46.00    1:45.22  
     1) Wenke, Dave M34                 2) Pauga, Eric M M47              
     3) Forsythe, Jeffrey M54           4) Mattson, Mark E M44            
       25.68    26.35    27.42    25.77                                    
 12 WG Chicago Smelts-21  'C'                         1:44.50    1:46.54  
     1) Gilbert, Brian M31              2) Martinez, Alejandro M26        
     3) Benning, Chris M33              4) Whitley, Steve M33             
       28.32    25.73    26.47    26.02                                    
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:41.50    1:37.41   22  
     1) Chiu, Eric K M25                2) Ahonen, Hanno M30              
     3) Mueller, Barret M26             4) Kennedy, Daniel P M33          
       23.74    27.18    23.86    22.63                                    
  2 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 1:38.00    1:38.63   18  
     1) McDermott, Caleb J M29          2) Fraser, Alex M26               
     3) Malas, Bryan M47                4) Doerr, David T M32             
       24.33    27.07    25.16    22.07                                    
  3 Libertyville Masters-21  'A'                      1:49.57    1:46.52   16  
     1) Whelchel, David M53             2) Helvey, Derek M32              
     3) Mills, Jamie M38                4) Pruess, Ben M35                
       27.91    29.73    25.81    23.07                                    
  4 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               1:50.00    1:46.89   14  
     1) Cordero, Billy M47              2) Christie, Connor R M25         
     3) Sutton, Grant C M39             4) Wever, Matthew C M31           
       29.39    28.80    24.38    24.32                                    
  5 WG Chicago Smelts-21  'B'                         1:51.50    1:49.80   12  
     1) Carrillo, Roberto M29           2) Revzin, Barry M29              
     3) Perkey, Dan M28                 4) White, Patrick M M28           
       30.69    29.73    25.13    24.25                                    
  6 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:15.00    1:52.48   10  
     1) Brown, Adam R M34               2) Zolmierski, Adam J M32         
     3) Culver, Benjamin B M38          4) Andreeff, Steven M41           
       31.77    30.08    24.81    25.82                                    
  7 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             2:04.00    2:02.17    8  
     1) Barrett, Sean P M43             2) Serrano, Eric M41              
     3) Mattson, Mark E M44             4) Wenke, Dave M34                
       31.97    36.01    29.07    25.12                                    
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             1:38.00    1:36.04   22  
     1) Kozlowski, Mark S M40           2) O'Brien, John M44              
     3) Bardak, Peter D M38             4) Secor, Don M40                 
       24.01    26.47    23.05    22.51                                    
  2 WG Buehler Blue Marlins-21  'A'                        NT    1:37.73   18  
     1) Keller, Matt M45                2) Reader, Paul M39               
     3) Dahlke, Grant M52               4) Scanlan, Kevin M60             
       23.92    25.33    24.81    23.67                                    
  3 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:36.50    1:39.32   16  
     1) Stori, Mark D M49               2) Murphy, Douglas R M43          
     3) Worthy, Ripley M37              4) Gilberg, Steve M52             
       24.32    24.79    25.09    25.12                                    
  4 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            1:50.00    1:42.80   14  
     1) Ackermann, David A M49          2) Escalante, Ernie M42           
     3) Lotter, Andy M43                4) Strauder, Robert L M42         
       24.68    25.62    26.82    25.68                                    
  5 WG Chicago Smelts-21  'B'                         1:41.50    1:44.24   12  
     1) Parker, Adam B M38              2) Mermann, Jon M41               
     3) Swarens, John M37               4) Thiry, Michael A M39           
       26.93    25.50    25.88    25.93                                    
  6 Libertyville Masters-21  'A'                      1:50.57    1:46.63   10  
     1) Zhang, Yao M35                  2) McGaughy, David M42            
     3) Awasaki, Yasuyuki M49           4) Keil, Todd A M59               
       27.72    27.16    24.65    27.10                                    
  7 WG Buehler Blue Marlins-21  'B'                        NT    1:50.51    8  
     1) Meyle, Karl P M48               2) Czach, Jesse R M40             
     3) Bendix, Bruce W M56             4) Galazka, Tom M35               
       29.72    25.36    29.53    25.90                                    
  8 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:10.00    1:56.02    5  
     1) Dosenbach, Christopher M41      2) Evans, James D M41             
     3) Muckerheide, Brad M40           4) Andreeff, Steven M41           
       31.17    29.82    28.07    26.96                                    
  9 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               2:08.00    1:59.35    4  
     1) Johnson, Scott D M42            2) Jillson, Rob M50               
     3) King, Wesley G M35              4) Harriman, James C M54          
       32.72    30.04    26.34    30.25                                    
 10 Libertyville Masters-21  'B'                      2:06.57    2:02.61    2  
     1) Moody, Allen S M51              2) Reed, Michael E M59            
     3) Clark, Brian M44                4) Bergquist, Michael D M58       
       30.05    29.34    31.31    31.91                                    
 11 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             2:30.00    2:27.05  
     1) Paskvan, Jacob S M43            2) Vallette, Arthur M63           
     3) Meyer, Markus N M55             4) Smolinski, Michael J M36       
       32.94    48.32    35.11    30.68                                    
 12 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:40.00    2:35.71  
     1) Fergus, Sean P M42              2) Searle, Ron M44                
     3) Tratt, Kerric M43               4) Masters, Kevin A M49           
       41.32    43.42    35.21    35.76                                    
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             1:51.00    1:42.64   22  
     1) Nayar, Ramon M41                2) Kozlowski, Mark S M40          
     3) Bardak, Peter D M38             4) Secor, Don M40                 
       26.34    29.15    24.62    22.53                                    
  2 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            2:05.00    1:55.67   18  
     1) Ackermann, David A M49          2) Lotter, Andy M43               
     3) Wendel, David M48               4) Escalante, Ernie M42           
       31.13    30.81    29.54    24.19                                    
  3 Libertyville Masters-21  'A'                      2:01.57    1:59.70   16  
     1) Bemrich, Mitchell G M38         2) Zhang, Yao M35                 
     3) Awasaki, Yasuyuki M49           4) McGaughy, David M42            
       30.51    33.56    28.21    27.42                                    
  4 WG Buehler Blue Marlins-21  'A'                        NT    2:00.93   14  
     1) Czach, Jesse R M40              2) Scanlan, Kevin M60             
     3) Reader, Paul M39                4) Keller, Matt M45               
       38.39    30.82    26.08    25.64                                    
  5 WG Chicago Smelts-21  'C'                         2:05.50    2:01.88   12  
     1) Myers, Fred M M43               2) Voigt, Jeremy M37              
     3) Swarens, John M37               4) Taylor, Greg M43               
       33.39    35.05    28.14    25.30                                    
  6 WG Chicago Smelts-21  'B'                         1:58.50    2:03.76   10  
     1) Figg, Steven J M48              2) Lavender, Lemikas R M35        
     3) Dineen, Bradley A M52           4) Parker, Adam B M38             
       32.78    35.17    29.44    26.37                                    
  7 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:53.50    2:09.01    8  
     1) Thiry, Michael A M39            2) Swiss, Tom M48                 
     3) Worthy, Ripley M37              4) Murphy, Douglas R M43          
       33.15    43.71    28.06    24.09                                    
  8 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             2:21.00    2:22.73    5  
     1) Paskvan, Jacob S M43            2) Lee, Enrique A M43             
     3) Drever, Ross B M43              4) Osmun, Ken M46                 
       41.65    35.63    36.12    29.33                                    
  9 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:40.00    2:32.04    4  
     1) Dosenbach, Christopher M41      2) Evans, James D M41             
     3) Fergus, Sean P M42              4) Searle, Ron M44                
       44.65    43.99    35.45    27.95                                    
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             1:43.00    1:40.18   22  
     1) Hogarty, Michael E M48          2) Widlacki, Stan M M49           
     3) Kurza, Ron A M47                4) Pushka, Dave M51               
       25.77    25.37    25.26    23.78                                    
  2 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:40.50    1:41.35   18  
     1) Swiss, Tom M48                  2) Hoff, Seth M52                 
     3) Dineen, Bradley A M52           4) Espino, Rudy A M46             
       26.37    24.91    25.66    24.41                                    
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:00.00    1:47.57   16  
     1) Pegues, Lex M54                 2) Wilczak, Tom M54               
     3) Roscher, Jim M51                4) Caffero, Louie M51             
       26.64    27.85    27.47    25.61                                    
  4 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             1:48.00    1:49.56   14  
     1) Mitera, Rob M45                 2) Schaffner, Andrew L M49        
     3) Campbell, Glenn T M51           4) York, Peter B M50              
       27.65    28.12    26.21    27.58                                    
  5 WG Chicago Smelts-21  'B'                         1:47.50    1:49.86   12  
     1) Carter, Dean M50                2) Saxton, Carleton S M45         
     3) Stephenson, Samuel H M45        4) Figg, Steven J M48             
       25.87    27.39    29.16    27.44                                    
  6 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 1:49.00    1:50.81   10  
     1) McKeon, David M51               2) Mitchell, John E M52           
     3) Francis, Lee M54                4) Kavanagh, Frank D M54          
       26.90    29.96    27.44    26.51                                    
  7 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            2:02.00    1:59.45    8  
     1) Prossnitz, Philip A M59         2) Filippini, Michael H M54       
     3) Hertel, Robert G M64            4) Ruderman, Richard M56          
       40.27    25.67    29.28    24.23                                    
  8 WG Naperville Waves Swim Club-21  'C'             2:00.00    2:00.82    5  
     1) Lullo, Dave M54                 2) Reid, Roger M47                
     3)                                 4) Pollowy, Tim M46               
       28.93    31.72    34.54    25.63                                    
  9 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               2:50.00    2:27.80    4  
     1) Keiper, Mark D M52              2) Creelman, Brit R M52           
     3) Bachtell, John M59              4) Brown, Reginald L M60          
       39.63    33.68    40.23    34.26                                    
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             1:50.00    1:49.54   22  
     1) Pushka, Dave M51                2) Pollowy, Tim M46               
     3) Krug, Marty J M57               4) Lapsey, Christopher M47        
       27.40    31.45    25.18    25.51                                    
  2 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:52.50    1:51.23   18  
     1) Stori, Mark D M49               2) Espino, Rudy A M46             
     3) Hoff, Seth M52                  4) Gilberg, Steve M52             
       28.59    30.53    26.09    26.02                                    
  3 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             1:58.00    1:57.72   16  
     1) Hogarty, Michael E M48          2) Widlacki, Stan M M49           
     3) Kurza, Ron A M47                4) Pauga, Eric M M47              
       30.76    31.92    29.18    25.86                                    
  4 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 1:50.00    2:05.66   14  
     1) McKeon, David M51               2) Francis, Lee M54               
     3) Mitchell, John E M52            4) Kavanagh, Frank D M54          
       31.88    33.58    29.92    30.28                                    
  5 Libertyville Masters-21  'A'                      2:13.57    2:08.22   12  
     1) Keil, Todd A M59                2) Xu, Sheng M53                  
     3) Reed, Michael E M59             4) Reeves, Scott M M54            
       31.19    37.41    29.99    29.63                                    
  6 WG Chicago Smelts-21  'B'                         2:11.00    2:09.95   10  
     1) Welcher, Robert L M46           2) Silverstein, David M46         
     3) Stephenson, Samuel H M45        4) Carter, Dean M50               
       33.29    38.86    32.08    25.72                                    
  7 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:30.00    2:10.92    8  
     1) Caffero, Louie M51              2) Pegues, Lex M54                
     3) Roscher, Jim M51                4) Campana, James L M63           
       31.46    35.22    35.76    28.48                                    
  8 WG Chicago Smelts-21  'C'                         2:16.00    2:18.87    5  
     1) Phinney, Scot M58               2) Weinstein, Steven M53          
     3) Greene, Channing S M52          4) Funcheon, David M46            
       38.18    38.85    32.40    29.44                                    
  9 WG Naperville Waves Swim Club-21  'C'             2:16.50    2:23.58    4  
     1) Mitera, Rob M45                 2) Reid, Roger M47                
     3) Rice, Don M51                   4) Forsythe, Jeffrey M54          
       34.19    44.60    36.46    28.33                                    
 10 WG Buehler Blue Marlins-21  'A'                        NT    2:35.89    2  
     1) Guilfoil, Scott M65             2) Bendix, Bruce W M56            
     3) Alsen, Donald J M65             4) Conlon, Mark A M58             
       50.99    23.84    42.16    38.90                                    
 11 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               3:15.00    2:50.37  
     1) Keiper, Mark D M52              2) Harriman, James C M54          
     3) Creelman, Brit R M52            4) Carrasquillo, Jose I M53       
     1:00.30    35.40    42.56    32.11                                    
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:56.00    1:43.47   22  
     1) Eggar, Jack D M62               2) Meyer, Kenneth G M59           
     3) Ursu, Andrei H M57              4) Mathieu, Bud P M57             
       26.20    25.77    26.50    25.00                                    
  2 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             1:47.00    1:47.68   18  
     1) Krug, Marty J M57               2) Kozak, Joseph M M56            
     3) Toft, Victor K M62              4) Mungo, Bob M58                 
       23.82    30.37    26.36    27.13                                    
  3 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            1:51.00    1:50.11   16  
     1) Black, Boyd E M58               2) Carroll, Joe M63               
     3) Holmberg, Tom M56               4) Schoettle, Ekkehard M62        
       26.39    29.68    27.66    26.38                                    
  4 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:51.50    1:53.33   14  
     1) Layton, Chris M56               2) Rooney, Pat M M58              
     3) Patronsky, Ross T M63           4) Dodson, Phil L M62             
       29.58    29.27    27.46    27.02                                    
  5 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               2:30.00    2:11.09   12  
     1) Stearn, Robert A M55            2) Frankel, Jeff M58              
     3) Rice, Bob M60                   4) Inch, Les M64                  
       31.75    32.40    34.90    32.04                                    
  6 WG Buehler Blue Marlins-21  'A'                        NT    2:13.20   10  
     1) Robb, John M M64                2) Conlon, Mark A M58             
     3) Spaulding, Robert W M63         4) Alsen, Donald J M65            
       30.95    32.98    38.30    30.97                                    
  7 WG Chicago Smelts-21  'B'                         2:00.50    2:14.97    8  
     1) Foxworth, Michael M56           2) Leithiser, Richard M63         
     3) Phinney, Scot M58               4) Schein, Fred L M66             
       34.34    35.93    31.84    32.86                                    
  8 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:50.00    3:07.99    5  
     1) Matherson, Frank M61            2) Brown, Paul P M64              
     3) Gordon, Steven H M57            4) Manheim, Chris J M61           
       40.46    42.76    44.99    59.78                                    
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:15.00    1:59.80   22  
     1) Mathieu, Bud P M57              2) Eggar, Jack D M62              
     3) Meyer, Kenneth G M59            4) Ursu, Andrei H M57             
       32.64    34.11    27.12    25.93                                    
  2 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:51.50    2:08.93   18  
     1) Layton, Chris M56               2) Patronsky, Ross T M63          
     3) Schein, Fred L M66              4) Dodson, Phil L M62             
       31.78    37.21    34.23    25.71                                    
  3 WG Evanston Northshore Masters-21  'B'            2:22.00    2:14.42   16  
     1) Hertel, Robert G M64            2) Ruderman, Richard M56          
     3) Prossnitz, Philip A M59         4) Holmberg, Tom M56              
       34.51    32.44    28.58    38.89                                    
  4 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             2:54.00    2:33.98   14  
     1) Toft, Victor K M62              2) Kozlowski, Robert S M70        
     3) Mungo, Bob M58                  4) Meyer, Markus N M55            
       34.83    49.59    32.93    36.63                                    
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 3:30.00    3:08.91   12  
     1) Brown, Paul P M64               2) Gordon, Steven H M57           
     3) Manheim, Chris J M61            4) Garcia, Jaime D M66            
       51.35    47.24    47.02    43.30                                    
  6 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               4:00.00    3:18.07   10  
     1) Bachtell, John M59              2) Frankel, Jeff M58              
     3) Inch, Les M64                   4) Schukas, Mark J M58            
                         29.85  1:12.85                                    
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:30.00    2:07.77   22  
     1) Stitt, John H M68               2) Smith, Dave M69                
     3) Osborne, Oz M69                 4) Maude, Tom M65                 
       33.24    30.62    31.52    32.39                                    
  2 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             2:12.00    2:13.83   18  
     1) Klumb, George R M70             2) Brown, Kenneth P M69           
     3) Schein, Howard K M70            4) Long, Robert M67               
       34.58    33.91    36.01    29.33                                    
  3 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             2:25.00    2:48.34   16  
     1) McClow, Richard I M84           2) Klyce, Erskine W M71           
     3) Evans, Chip M69                 4) Barry, Andy M72                
       36.88    36.33    52.16    42.97                                    
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:45.00    2:32.69   22  
     1) Osborne, Oz M69                 2) Ota, Ken M67                   
     3) Smith, Dave M69                 4) Stitt, John H M68              
       43.03    41.16    36.53    31.97                                    
  2 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             2:29.00    2:39.62   18  
     1) Schein, Howard K M70            2) Brown, Kenneth P M69           
     3) Long, Robert M67                4) Klyce, Erskine W M71           
       49.82    25.09    49.68    35.03                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             1:37.00    1:33.47   22  
     1) Depew, Chris K M24              2) Nolte, Jeanette C W23          
     3) Bicek, Adrienne L W24           4) Honsa, Bryant M23              
       22.68    25.53    23.96    21.30                                    
  2 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:37.50    1:34.54   18  
     1) Chiu, Eric K M25                2) Comella, Anna W29              
     3) Lloyd, Allison W34              4) Fernandez, Justin A M20        
       20.47    26.52    25.07    22.48                                    
  3 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             1:41.00    1:35.67   16  
     1) Brady, Mike P M24               2) Gabriel, Hannah C W23          
     3) Kummer, Devin E W27             4) Risley, Graham M M23           
       21.87    26.07    27.30    20.43                                    
  4 WG Chicago Smelts-21  'B'                         1:41.50    1:38.32   14  
     1) Ciochon, Samuel R M25           2) Holbrook, Hannah W25           
     3) Bruce, Madeline J W20           4) Kennedy, Daniel P M33          
       23.07    26.69    25.80    22.76                                    
  5 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               1:50.00    1:39.23   12  
     1) Christie, Connor R M25          2) Saint Germain, Marissa R W24   
     3) Hintermeister, Julie L W27      4) Wever, Matthew C M31           
       27.29    23.77    25.97    22.20                                    
  6 Lakeshore Sport & Fitness-21  'B'                 2:00.00    1:42.36   10  
     1) Bennett, Jon M29                2) Homchick, Robert N M23         
     3) Feingold, Julie A W27           4) Dangremond, Emily M W28        
       25.03    22.30    26.88    28.15                                    
  7 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            1:48.00    1:43.16    8  
     1) Krueger, Ruby W26               2) Lipton, Lucy W28               
     3)                                 4) Olsen, Tyler M25               
       23.01    28.20    29.64    22.31                                    
  8 WG Chicago Smelts-21  'C'                         1:43.50    1:46.16    5  
     1) Ellison, Kristen L W29          2) Wehunt, Allison W29            
     3) Bruce, Nick M23                 4) Velasquez, Nick M27            
       29.03    30.87    23.21    23.05                                    
  9 Galter Swedish Fish Masters-21  'B'               2:05.00    1:52.45    4  
     1) Ruppe, Tim M24                  2) Bryll, Katelyn E W29           
     3) Mernick, Elaine M W33           4) Campbell, Dallas N M23         
       24.44    31.31    30.85    25.85                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             1:46.00    1:43.79   22  
     1) Risley, Graham M M23            2) Bicek, Adrienne L W24          
     3) Nolte, Jeanette C W23           4) Brady, Mike P M24              
       24.42    31.26    27.38    20.73                                    
  2 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:50.00    1:46.20   18  
     1) Fernandez, Justin A M20         2) Lloyd, Allison W34             
     3) Bruce, Madeline J W20           4) Chiu, Eric K M25               
       26.97    31.29    28.19    19.75                                    
  3 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               1:52.00    1:48.67   16  
     1) Saint Germain, Marissa R W24    2) Christie, Connor R M25         
     3) Hintermeister, Julie L W27      4) Wever, Matthew C M31           
       29.74    28.63    28.15    22.15                                    
  4 WG Glenbrook Aquatics-21  'A'                     1:55.00    1:50.75   14  
     1) Holmes, Elizabeth A W26         2) Krull, David M47               
     3) Rodriguez, Erin W24             4) Clarke, Dick M46               
       29.91    30.09    27.00    23.75                                    
  5 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 1:56.00    1:53.72   12  
     1) Dangremond, Emily M W28         2) Zita, Jeff M21                 
     3) Homchick, Robert N M23          4) Greco, Kate W28                
       33.85    28.70    24.45    26.72                                    
  6 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            2:08.00    1:54.81   10  
     1)                                 2) Boyle, Shannon T W31           
     3) Huisingh, Mike M25              4)                                
       34.16    27.83    23.55    29.27                                    
  7 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             1:56.00    1:55.67    8  
     1) Gabriel, Hannah C W23           2) Honsa, Bryant M23              
     3) Depew, Chris K M24              4) Kosanda, Tiffany M W24         
       34.33    27.42    23.66    30.26                                    
  8 WG Chicago Smelts-21  'B'                         1:55.40    1:55.92    5  
     1) Smith, Garrett M25              2) Marshall, Laurel W23           
     3) Comella, Anna W29               4) Ciochon, Samuel R M25          
       27.61    36.76    28.89    22.66                                    
  9 WG Chicago Smelts-21  'C'                         1:55.50    1:56.98    4  
     1) Rehrig, Clay S M30              2) Holbrook, Hannah W25           
     3) Bruce, Nick M23                 4) Ellison, Kristen L W29         
       27.55    35.80    25.01    28.62                                    
 10 Galter Swedish Fish Masters-21  'B'               2:17.00    2:09.77    2  
     1) Mernick, Elaine M W33           2) Ferrari, Daniel J M36          
     3) Bryll, Katelyn E W29            4) Campbell, Dallas N M23         
       37.09    34.11    32.26    26.31                                    
 11 Libertyville Masters-21  'A'                      2:16.57    2:17.66  
     1) Klotz, Francine S W38           2) McGaughy, David M42            
     3) Bemrich, Mitchell G M38         4) Reed, Catherine E W24          
       34.45    33.75    28.41    41.05                                    
 12 Galter Swedish Fish Masters-21  'C'               2:30.00    2:35.18  
     1) Massoud, Alexandra C W40        2) Cervantes, Karla J W19         
     3) Harriman, James C M54           4) King, Wesley G M35             
       47.29    49.06    58.83                                             
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 1:45.00    1:33.96   22  
     1) Bennett, Nicole W26             2) Behrens, Maggie W27            
     3) Fraser, Alex M26                4) Doerr, David T M32             
       25.48    25.19    22.13    21.16                                    
  2 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:39.50    1:34.97   18  
     1) Ahonen, Hanno M30               2) Mangan, Natascha R W25         
     3) Moore, Lauren W34               4) Mueller, Barret M26            
       23.12    24.91    25.70    21.24                                    
  3 WG Chicago Smelts-21  'B'                         1:48.50    1:39.97   16  
     1) Smith, Garrett M25              2) Gumbel, Lauren W26             
     3) Wais, Tracy W34                 4) Blair, Alexander M27           
       22.93    27.41    26.69    22.94                                    
  4 Libertyville Masters-21  'A'                      1:45.57    1:41.25   14  
     1) Helvey, Derek M32               2) Pruess, Ben M35                
     3) Liberty, Laurel M W33           4) Benetti, Kristen A W29         
       24.08    23.00    26.03    28.14                                    
  5 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            1:48.00    1:49.73   12  
     1) Boyle, Shannon T W31            2)                                
     3) Olsen, Andrew M27               4) Huisingh, Mike M25             
       30.70    22.90    32.72    23.41                                    
  6 Libertyville Masters-21  'B'                      1:55.57    1:52.89   10  
     1) Bemrich, Mitchell G M38         2) McGaughy, David M42            
     3) Sullivan, Tiffany J W30         4) Glenn, Karen W34               
       26.13    28.24    31.73    26.79                                    
  7 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:00.00    1:59.88    8  
     1) Zolmierski, Jessica R W31       2) Atkins, Cheryl W40             
     3) Dosenbach, Christopher M41      4) Evans, James D M41             
       29.47    31.19    29.53    29.69                                    
 -- Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:50.00         DQ  
     1) Brown, Adam R M34               2) Zolmierski, Adam J M32         
     3) Klemm, Sarah W31                4) Murray, Lindsay K W33          
       30.26    25.79    27.04    23.83                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:50.00    1:45.80   22  
     1) Moore, Lauren W34               2) Ahonen, Hanno M30              
     3) Mangan, Natascha R W25          4) Blair, Alexander M27           
       30.81    26.98    25.75    22.26                                    
  2 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 1:49.00    1:46.00   18  
     1) McDermott, Caleb J M29          2) Feingold, Julie A W27          
     3) Bennett, Nicole W26             4) Fraser, Alex M26               
       24.70    32.11    28.17    21.02                                    
  3 Libertyville Masters-21  'A'                      1:57.57    1:54.15   16  
     1) Whelchel, David M53             2) Helvey, Derek M32              
     3) Liberty, Laurel M W33           4) Benetti, Kristen A W29         
       27.76    29.99    28.03    28.37                                    
  4 WG Chicago Smelts-21  'B'                         1:55.20    1:55.70   14  
     1) Gumbel, Lauren W26              2) Trauner, Matthew R M29         
     3) Wais, Tracy W34                 4) Kennedy, Daniel P M33          
       31.96    30.16    30.28    23.30                                    
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:15.00    1:57.93   12  
     1) Klemm, Sarah W31                2) Brown, Adam R M34              
     3) Murray, Lindsay K W33           4) Zolmierski, Adam J M32         
       34.78    29.19    27.52    26.44                                    
  6 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             2:01.00    1:59.59   10  
     1) Majercik, Rachel W27            2) Kozlowski, Mark S M40          
     3) Millican, Taylor W31            4) Wenke, Dave M34                
       32.14    29.50    33.11    24.84                                    
  7 WG Deerfield Masters-21  'A'                      2:09.47    2:03.02    8  
     1) Kuczek, Cheryl J W58            2) Tuchler, David M56             
     3) Kuczek, Christine B W27         4) Petrovic, Boyan D M36          
       38.78    31.60    26.89    25.75                                    
  8 WG Chicago Smelts-21  'C'                         2:00.50    2:05.13    5  
     1) Bolf, Victoria A W29            2) Revzin, Barry M29              
     3) Wehunt, Allison W29             4) Perkey, Dan M28                
       35.70    29.63    36.47    23.33                                    
  9 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:25.00    2:16.80    4  
     1) Zolmierski, Jessica R W31       2) Foszcz, Michael M33            
     3) Atkins, Cheryl W40              4) Evans, James D M41             
       37.65    35.95    33.74    29.46                                    
 10 WG Lincoln-Way Masters-21  'A'                    2:12.30    2:16.82    2  
     1) Long, Bradley R M33             2) Stromberg, Barry M64           
     3) Camfield, Shannon M W33         4) Pacek, Anna V W26              
       37.18    31.86    35.54    32.24                                    
 11 WG Glenbrook Aquatics-21  'A'                     1:58.00    2:22.46  
     1) Cohn, Lee B M53                 2) Grasso, Ted M25                
     3) Gillen, Kami W41                4) Peters, Wendy I W44            
       33.82    37.79    29.77    41.08                                    
 12 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            2:30.00    2:34.76  
     1) Kahn, Theodora W30              2) Smyth, Patrick M44             
     3) Adams, Jackson M39              4) Smith, Morgan E W33            
       42.68    43.46    34.64    33.98                                    
 -- Lakeshore Sport & Fitness-21  'B'                 2:25.00         DQ  
     1) Doerr, David T M32              2) Leiter, Matt T M42             
     3) Wittbrodt, Beth W38             4) Behrens, Maggie W27            
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:40.50    1:38.80   22  
     1) Chang, Gabrielle E W37          2) Boulukos, Dana L W39           
     3) Worthy, Ripley M37              4) Stori, Mark D M49              
       24.68    26.59    24.57    22.96                                    
  2 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             1:42.00    1:40.70   18  
     1) Dillmann, Liz J W50             2) Ruble, Amy H W52               
     3) Bardak, Peter D M38             4) Secor, Don M40                 
       26.85    28.38    22.88    22.59                                    
  3 WG Lincoln-Way Masters-21  'A'                    1:46.90    1:41.79   16  
     1) Mosley, Thomas J M35            2) Mulcahy, Ryan P M37            
     3) Byrne, Kelly K W37              4) Rawlins, Laura M W36           
       24.06    26.32    24.88    26.53                                    
  4 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            1:50.00    1:45.63   14  
     1) Lingner, Heather N W39          2) Pajeau, Nichelle J W40         
     3) Ackermann, David A M49          4) Raese, TR M42                  
       24.84    27.78    28.71    24.30                                    
  5 Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            1:46.49    1:45.65   12  
     1) Milton, Trevis B M36            2) Sheehan, Nichole W36           
     3) Weigand, TJ M42                 4) Bernal, Genevieve M W35        
       23.58    27.87    26.51    27.69                                    
  6 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:45.00    1:45.78   10  
     1) Culver, Benjamin B M38          2) Cimilluca, Krista W44          
     3) Rutkowski, Jenna A W43          4) Andreeff, Steven M41           
       26.58    28.94    27.22    23.04                                    
  7 WG Chicago Smelts-21  'B'                         1:48.50    1:48.32    8  
     1) Parker, Adam B M38              2) Lorenz, Kate W38               
     3) Kooy, Elizabeth A W44           4) Thiry, Michael A M39           
       26.39    26.94    29.39    25.60                                    
  8 Libertyville Masters-21  'A'                      1:49.47    1:48.68    5  
     1) Mills, Jamie M38                2) Whelchel, David M53            
     3) Gitzinger, Jennifer L W40       4) Klunder, Laura W37             
       24.40    24.54    28.59    31.15                                    
  9 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               2:01.00    1:51.97    4  
     1) Morrison, Kevin J M39           2) Lubbers, Caroline J W39        
     3) Leki-Albano, Natalie W37        4) Sutton, Grant C M39            
       30.10    25.77    32.35    23.75                                    
 10 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             1:54.00    1:55.25    2  
     1) Barrett, Sean P M43             2) Lind, Kim J W40                
     3) De La Cruz, Beth W43            4) Nayar, Ramon M41               
       27.50    31.57    29.69    26.49                                    
 11 WG Buehler Blue Marlins-21  'A'                   2:20.00    1:55.81  
     1) Keller, Rebecca J W44           2) Smith, Jessica L W39           
     3) Czach, Jesse R M40              4) Reader, Paul M39               
       33.10    30.02    29.00    23.69                                    
 12 Galter Swedish Fish Masters-21  'B'               2:10.00    2:00.81  
     1) King, Wesley G M35              2) Glick, Meredith W38            
     3) Filippo, Marissa S W36          4) Holck, Andy M43                
       26.13    33.63    33.51    27.54                                    
 13 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 2:15.00    2:02.19  
     1) Malas, Bryan M47                2) Francis, Lee M54               
     3) Kaplan, Jamie W42               4) Moss, Debbie W48               
       26.80    37.43    33.74    24.22                                    
 14 Galter Swedish Fish Masters-21  'C'               2:15.00    2:04.42  
     1) Ferrari, Daniel J M36           2) Hodgson, Cari W36              
     3) Massoud, Alexandra C W40        4) Jillson, Rob M50               
       28.84    32.16    34.83    28.59                                    
 15 WG Naperville Waves Swim Club-21  'K'             2:08.00    2:07.36  
     1) Bingham, Laura W37              2) Kozlowski, Robert S M70        
     3) Kozlowski, Katherine W45        4) Kozlowski, Mark S M40          
       28.80    35.02    40.07    23.47                                    
 16 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:30.00    2:10.83  
     1) Fergus, Sean P M42              2) Jensen, Rebecca W40            
     3) Matczynski, Carrie W42          4) Searle, Ron M44                
       27.33    34.64    34.30    34.56                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:55.50    1:55.21   22  
     1) Stori, Mark D M49               2) Lorenz, Kate W38               
     3) Worthy, Ripley M37              4) Chang, Gabrielle E W37         
       28.74    35.25    26.79    24.43                                    
  2 WG Lincoln-Way Masters-21  'A'                    1:50.20    1:56.89   18  
     1) Mosley, Thomas J M35            2) Code, Christine A W37          
     3) Mulcahy, Ryan P M37             4) Rawlins, Laura M W36           
       30.64    33.40    25.85    27.00                                    
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:02.00    1:58.28   16  
     1) Rutkowski, Jenna A W43          2) Cimilluca, Krista W44          
     3) Culver, Benjamin B M38          4) Andreeff, Steven M41           
       33.23    30.57    28.85    25.63                                    
  4 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             1:59.00    2:00.31   14  
     1) Secor, Don M40                  2) Wendorff, Amanda W35           
     3) Bardak, Peter D M38             4) Smolinski, Carrie A W40        
       27.88    38.91    24.89    28.63                                    
  5 WG Chicago Smelts-21  'B'                         2:07.50    2:01.43   12  
     1) Gilberg, Steve M52              2) Thiry, Michael A M39           
     3) Boulukos, Dana L W39            4) Kooy, Elizabeth A W44          
       31.20    31.19    31.84    27.20                                    
  6 Libertyville Masters-21  'A'                      2:03.57    2:04.05   10  
     1) Keil, Todd A M59                2) Gitzinger, Jennifer L W40      
     3) Mills, Jamie M38                4) Klunder, Laura W37             
       31.31    35.32    25.81    31.61                                    
  7 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            2:12.00    2:06.05    8  
     1) Pajeau, Nichelle J W40          2) Lingner, Heather N W39         
     3) Ackermann, David A M49          4) Escalante, Ernie M42           
       31.99    32.52    31.46    30.08                                    
  8 Galter Swedish Fish Masters-21  'B'               2:20.00    2:06.07    5  
     1) Marcy, Peter M47                2) Filippo, Marissa S W36         
     3) Holck, Andy M43                 4) Jankovich, Christine W35       
       33.40    32.85    28.09    31.73                                    
  9 WG Glenbrook Aquatics-21  'A'                     2:05.00    2:09.02    4  
     1) Carr, Scott H M37               2) Vlasich, Emily W38             
     3) Nardulli, Marc A M40            4) Marks, Christy Z W48           
       31.68    31.47    34.03    31.84                                    
 10 Lakeshore Sport & Fitness-21  'A'                 2:07.00    2:14.23    2  
     1) McKeon, David M51               2) Hogan, Linda W45               
     3) Morrison, John M42              4) Battalini-Mele, Lara M W43     
       31.83    40.30    28.67    33.43                                    
 11 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               2:05.00    2:15.88  
     1) Lubbers, Caroline J W39         2) Cordero, Billy M47             
     3) Sutton, Grant C M39             4) Leki-Albano, Natalie W37       
       32.62    39.41    30.74    33.11                                    
 12 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             2:17.00    2:15.92  
     1) Oitker, Jennifer W36            2) Haberstich, Carrie W43         
     3) Schaffner, Andrew L M49         4) York, Peter B M50              
       38.69    39.20    30.37    27.66                                    
 13 Joliet Park District Blue Tide-21  'A'            2:15.00    2:18.93  
     1) Seddon, Jennifer L W40          2) Baron, Robert J M75            
     3) Hoover, Molly W38               4) Bernier, Matthew T M40         
       39.01    42.43    29.65    27.84                                    
 14 WG Evanston Northshore Masters-21  'B'                 NT    2:22.66  
     1) Pulte, Noreen C W52             2) Ruo, Bernice W41               
     3) Corr, David M40                 4) Lotter, Andy M43               
       30.99    45.46    30.25    35.96                                    
 15 Galter Swedish Fish Masters-21  'C'               2:35.00    2:29.01  
     1) Hodgson, Cari W36               2) McBride, Jennifer W46          
     3) Jillson, Rob M50                4) Johnson, Scott D M42           
       38.70    45.80    33.98    30.53                                    
 16 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:25.00    2:33.00  
     1) Dosenbach, Christopher M41      2) Muckerheide, Brad M40          
     3) Matczynski, Carrie W42          4) Bouton, Heather A W37          
       40.96    50.18    34.43    27.43                                    
 17 Joliet Park District Blue Tide-21  'B'            3:40.00    3:22.44  
     1) Foulen, Anthony O M42           2) Mackiewicz, Mary W51           
     3) Van Eck, Julianne M W44         4) Hackett, John W M64            
     1:00.21    50.58  1:31.65                                             
 -- Chicago Athletic Clubs Masters-21  'A'            1:57.23         DQ  
     1) Milton, Trevis B M36            2) Weigand, TJ M42                
     3) Bernal, Genevieve M W35         4) Sheehan, Nichole W36           
       26.83    31.16    29.05    26.94                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:48.50    1:46.60   22  
     1) Kafka, Heidi W52                2) Cleveland, Marcia E W50        
     3) Espino, Rudy A M46              4) Gilberg, Steve M52             
       26.70    30.41    24.21    25.28                                    
  2 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             1:50.00    1:49.71   18  
     1) Lapsey, Christopher M47         2) Kolbe, Beth W46                
     3) Shanks, Erin W45                4) Reid-Pushka, Patricia W51      
       26.26    30.28    29.48    23.69                                    
  3 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             1:52.00    1:52.85   16  
     1) Hogarty, Michael E M48          2) Welker, Susan B W53            
     3) Soltys, Kristin W54             4) Kurza, Ron A M47               
       25.60    30.41    31.89    24.95                                    
  4 WG Chicago Smelts-21  'B'                         2:03.50    1:59.68   14  
     1) Giles-Ott, Ruth W46             2) Bossert-Hartman, Carol W54     
     3) Swiss, Tom M48                  4) Figg, Steven J M48             
       33.36    32.80    26.06    27.46                                    
  5 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               2:15.00    2:01.77   12  
     1) Marcy, Peter M47                2) McBride, Jennifer W46          
     3) Albano, Terrie W52              4) Cordero, Billy M47             
       27.61    35.03    33.33    25.80                                    
  6 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:25.00    2:03.06   10  
     1) Perry, Janet W54                2) Susedik, Cindy W53             
     3) Roscher, Jim M51                4) Caffero, Louie M51             
       29.59    35.91    30.29    27.27                                    
  7 WG Chicago Smelts-21  'C'                         2:30.50    2:18.04    8  
     1) Wais, Nancy L W63               2) Kakacek, Trina W54             
     3) Silverstein, David M46          4) Welcher, Robert L M46          
                         30.26    27.05                                    
  8 Galter Swedish Fish Masters-21  'C'               2:40.00    2:23.70    5  
     1) Creelman, Brit R M52            2) Schraith, Julie W45            
     3) Peters, Michelle E W55          4) Harriman, James C M54          
       32.46    38.65    42.65    29.94                                    
  9 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                 2:40.00    2:25.97    4  
     1) Jones, Debby W54                2) LaPonte, Elizabeth W69         
     3) Ota, Ken M67                    4) Maude, Tom M65                 
       47.73    32.97    34.81    30.46                                    
 10 Galter Swedish Fish Masters-21  'B'               3:20.00    2:29.42    2  
     1) Keiper, Mark D M52              2) Stranc, Sheila W62             
     3) Kristl, Eileen W45              4) Carrasquillo, Jose I M53       
       37.66    40.43    38.73    32.60                                    
 11 Joliet Park District Blue Tide-21  'A'            2:43.00    2:29.55  
     1) Lisy, Cheryl L W56              2) Wysock, Kurt M49               
     3) Zielinski, Thomas M46           4) Ingold, Barbara S W56          
       31.68    38.81    46.24    32.82                                    
 12 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:50.00    2:33.39  
     1) Masters, Kevin A M49            2) Padron, Tracey E W51           
     3) Schlau, Tammy J W50             4) Woerner, Bruce M52             
       34.97    43.35    38.96    36.11                                    
 13 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            2:25.00    2:38.29  
     1) Holmberg, Tom M56               2) Hertel, Robert G M64           
     3) Fodor, Sarah W58                4) Janus, Alison M W54            
       47.85    40.56    44.41    25.47                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:56.00    1:58.47   22  
     1) Cleveland, Marcia E W50         2) Swiss, Tom M48                 
     3) Hoff, Seth M52                  4) Kafka, Heidi W52               
       34.50    30.78    26.44    26.75                                    
  2 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             2:08.00    2:01.56   18  
     1) Hacker, Sara W50                2) Pushka, Dave M51               
     3) Becker, Lisa J W50              4) Hogarty, Michael E M48         
       33.37    30.49    32.12    25.58                                    
  3 WG Chicago Smelts-21  'B'                         2:10.00    2:11.21   16  
     1) Giles-Ott, Ruth W46             2) Espino, Rudy A M46             
     3) Figg, Steven J M48              4) Bossert-Hartman, Carol W54     
       37.58    31.25    29.82    32.56                                    
  4 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             2:17.00    2:12.11   14  
     1) Saylor, Heather W W48           2) Widlacki, Stan M M49           
     3) Sims, Michelle W45              4) Pauga, Eric M M47              
       39.07    32.08    34.87    26.09                                    
  5 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'C'                 2:15.00    2:14.35   12  
     1) Perry, Janet W54                2) Pegues, Lex M54                
     3) Wilczak, Tom M54                4) Susedik, Cindy W53             
       38.36    30.98    30.87    34.14                                    
  6 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:25.00    2:47.98   10  
     1) Roscher, Jim M51                2) Caffero, Louie M51             
     3) Patnode, Susan E W48            4) Padron, Tracey E W51           
       39.88    44.93    39.36    43.81                                    
  7 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               2:55.00    2:55.73    8  
     1) Schraith, Julie W45             2) Creelman, Brit R M52           
     3) Albano, Terrie W52              4) Keiper, Mark D M52             
       52.01    43.17    38.36    42.19                                    
  8 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:40.00    3:09.72    5  
     1) Jones, Debby W54                2) Sepulveda, Migdalia W47        
     3) Masters, Kevin A M49            4) Woerner, Bruce M52             
       55.41    20.55    36.76  1:17.00                                    
  9 Galter Swedish Fish Masters-21  'B'               4:00.00    4:00.90    4  
     1) Bachtell, John M59              2) Becker, Aliza C W56            
     3) Kristl, Eileen W45              4) Brown, Reginald L M60          
       53.76  1:19.72    46.51  1:00.91                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             1:53.00    1:51.42   22  
     1) Krug, Marty J M57               2) Stratton, Christine W56        
     3) Graber, Mary Kay M W59          4) Mungo, Bob M58                 
       23.48    31.92    28.56    27.46                                    
  2 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 1:55.00    1:59.32   18  
     1) Eggar, Jack D M62               2) Ursu, Andrei H M57             
     3) Schneeberger, Jill A W59        4) Vogel, Aileen E W63            
       26.40    34.75    32.97    25.20                                    
  3 WG Chicago Smelts-21  'A'                         1:58.50    1:59.53   16  
     1) Moore, Meredith A W65           2) Branum, Rebecca J W59          
     3) Layton, Chris M56               4) Dodson, Phil L M62             
       32.86    34.34    26.92    25.41                                    
  4 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             2:32.00    2:10.25   14  
     1) Sarovich, Sheila W W61          2) Broad, Catherine K W55         
     3) Meyer, Markus N M55             4) Toft, Victor K M62             
     1:08.52                      26.56                                    
  5 WG Buehler Blue Marlins-21  'A'                   2:30.00    2:11.25   12  
     1) Guilfoil, Scott M65             2) Scanlan, Kevin M60             
     3)                                 4) Scherer, Beth W55              
       31.72    37.84  1:01.69                                             
  6 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:00.00    2:15.02   10  
     1) Schuetz, Liz W56                2) Tredup, Christine N W61        
     3) Meyer, Kenneth G M59            4) Campana, James L M63           
       27.64    40.57    40.60    26.21                                    
  7 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               3:00.00    2:15.69    8  
     1) Frankel, Jeff M58               2) Lanoue, Nancy W62              
     3) Mcdermott, Ann W56              4) Inch, Les M64                  
       33.04    35.60    34.06    32.99                                    
  8 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            2:15.00    2:18.80    5  
     1) O'Laughlin, Kathleen W68        2) Olsen, Kati W59                
     3) Bennewitz, Kirk T M60           4) Black, Boyd E M58              
       26.85    47.92    36.43    27.60                                    
  9 WG Chicago Smelts-21  'B'                         2:22.50    2:24.87    4  
     1) Delanois, Barbara W59           2) Bard, Judy W64                 
     3) Schein, Fred L M66              4) Patronsky, Ross T M63          
       38.87    45.75    30.88    29.37                                    
 10 Galter Swedish Fish Masters-21  'B'               3:20.00    3:02.61    2  
     1) Schukas, Mark J M58             2) Ludden, Sarah M W62            
     3) Cohen, Marla W60                4) Bachtell, John M59             
       55.66                      41.48                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Chicago Smelts-21  'A'                         2:20.00    2:18.51   22  
     1) Moore, Meredith A W65           2) Branum, Rebecca J W59          
     3) Layton, Chris M56               4) Dodson, Phil L M62             
       40.13    42.88    29.19    26.31                                    
  2 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             2:25.00    2:22.64   18  
     1) Stratton, Christine W56         2) Graber, Mary Kay M W59         
     3) Mungo, Bob M58                  4) Toft, Victor K M62             
       40.25    42.07    33.41    26.91                                    
  3 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'A'                 2:30.00    2:23.52   16  
     1) Schneeberger, Jill A W59        2) Vogel, Aileen E W63            
     3) Ursu, Andrei H M57              4) Mathieu, Bud P M57             
       42.81    46.55    28.18    25.98                                    
  4 WG Buehler Blue Marlins-21  'A'                        NT    2:28.94   14  
     1) Spaulding, Robert W M63         2) Scanlan, Kevin M60             
     3)                                 4) Scherer, Beth W55              
       44.19    39.41    28.96    36.38                                    
  5 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             2:48.00    2:43.05   12  
     1) Conley, Nancy W57               2) Sarovich, Sheila W W61         
     3) Schein, Howard K M70            4) Kozak, Joseph M M56            
       42.75    44.31    44.88    31.11                                    
  6 WG Chicago Smelts-21  'B'                         2:25.00    2:46.38   10  
     1) Delanois, Barbara W59           2) Bard, Judy W64                 
     3) Schein, Fred L M66              4) Patronsky, Ross T M63          
       44.38    53.54    34.69    33.77                                    
  7 Elgin Blue Wave Swim Team-21  'B'                 2:40.00    2:54.04    8  
     1) Tredup, Christine N W61         2) Schuetz, Liz W56               
     3) Campana, James L M63            4) Garcia, Jaime D M66            
       53.30    45.25    32.89    42.60                                    
  8 Galter Swedish Fish Masters-21  'A'               3:45.00    2:56.51    5  
     1) Inch, Les M64                   2) Stranc, Sheila W62             
     3) Rice, Bob M60                   4) Peters, Michelle E W55         
       43.72    49.15    40.32    43.32                                    
  9 WG Evanston Northshore Masters-21  'A'            2:55.00    2:58.16    4  
     1) Kurz, Mary W72                  2) Black, Boyd E M58              
     3) Schoettle, Ekkehard M62         4) Fodor, Sarah W58               
       59.45    32.70    33.40    52.61                                    
 10 Galter Swedish Fish Masters-21  'B'               3:59.00    3:11.09    2  
     1) Feldman, Ronna E W67            2) Frankel, Jeff M58              
     3) Cohen, Marla W60                4) Stearn, Robert A M55           
     1:02.71    42.15    41.16    45.07                                    
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             2:09.00    2:08.63   22  
     1) McDaniel, Georgia W68           2) Jones, Cynthia L W65           
     3) Klyce, Erskine W M71            4) Long, Robert M67               
       33.05    31.53    34.90    29.15                                    
  2 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             2:32.00    2:30.92   18  
     1) Brown, Kenneth P M69            2) Stapleton, Carol W65           
     3) Tichy, Barbara W65              4) Schein, Howard K M70           
       33.14    42.33    39.98    35.47                                    
  3 WG Naperville Waves Swim Club-21  'C'             3:15.00    3:11.37   16  
     1) McClow, Richard I M84           2) Pagano, Judy A W76             
     3) Kim, Soon E W72                 4) Evans, Chip M69                
       36.47    58.15  1:36.75                                             
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WG Naperville Waves Swim Club-21  'A'             2:26.00    2:24.89   22  
     1) Klumb, George R M70             2) McDaniel, Georgia W68          
     3) Long, Robert M67                4) Jones, Cynthia L W65           
       37.63    43.52    33.25    30.49                                    
  2 WG Naperville Waves Swim Club-21  'B'             2:53.00    3:03.88   18  
     1) Stapleton, Carol W65            2) Brown, Kenneth P M69           
     3) Barry, Andy M72                 4) Nolan, Maureen M W68           
       54.47    42.62    43.50    43.29                                    
  3 WG Naperville Waves Swim Club-21  'C'             3:40.00    3:33.76   16  
     1) Kim, Soon E W72                 2) McClow, Richard I M84          
     3) Evans, Chip M69                 4) Pagano, Judy A W76             
                       2:26.05                                             
 
                    Combined Team Scores - Through Event 42                    
 
  1. WG Chicago Smelts                  5212   2. WG Naperville Waves Swim Club      4525
  3. Elgin Blue Wave Swim Team          2386   4. Galter Swedish Fish Masters        1359
  5. WG Evanston Northshore Masters   1152.5   6. Lakeshore Sport & Fitness           946
  7. WG Buehler Blue Marlins             619   8. Libertyville Masters                583
  9. WG Lincoln-Way Masters              545  10. WG Glenbrook Aquatics               410
 11. WG Deerfield Masters              386.5  12. WG Fossil Fish                      356
 13. Chicago Athletic Clubs Masters    279.5  14. Joliet Park District Blue Tide      229
 15. WG Gray Sharks Leaning Tower        224  16. Wisconsin Masters Aquatic Club      214
 17. WG YMCA of Rock River Valley        210  18. WG The Wellness Center Seadogs      195
 19. Illinois Masters                    131  20. WG Central Illinois Masters          82
 21. Academy Bullets Masters              69  22. Bradley-Bourbonnais Masters Aq       59
 23. WG Northwestern Aquatics           50.5  24. WG Western Illinois Masters          49
 25. Windy City Masters                   48  26. WG Chicago Masters                   44
 27. WG East Bank Club                    28  28. WG Lyons Masters                     27
 29. WG Barrington Area Masters           21  30. WG Tri Right Masters                 15
 31. WG Bartlett Gators Masters           11  32. WG Harbor Hurricanes                  9
 33. WG Swift Aquatics Masters             8  34. High Ridge YMCA Bottlenosers          4
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 42                    
 
  1. WG Naperville Waves Swim Club    2406.5   2. WG Chicago Smelts                2300.5
  3. Elgin Blue Wave Swim Team         973.5   4. Galter Swedish Fish Masters         756
  5. WG Evanston Northshore Masters      512   6. WG Lincoln-Way Masters              411
  7. WG Deerfield Masters                338   8. Lakeshore Sport & Fitness           300
  9. WG The Wellness Center Seadogs      195  10. Libertyville Masters                186
 11. WG YMCA of Rock River Valley        177  12. WG Glenbrook Aquatics               153
 13. Joliet Park District Blue Tide      114  14. WG Buehler Blue Marlins             109
 15. Chicago Athletic Clubs Masters      106  16. Wisconsin Masters Aquatic Club       67
 17. WG Northwestern Aquatics           48.5  18. WG Gray Sharks Leaning Tower         47
 19. Academy Bullets Masters              46  20. Illinois Masters                     39
 20. Bradley-Bourbonnais Masters Aq       39  22. WG Fossil Fish                       30
 23. WG Tri Right Masters                 15  24. WG Harbor Hurricanes                  9
 25. WG Barrington Area Masters            8  25. WG Swift Aquatics Masters             8
 27. Windy City Masters                    4                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 42                     
 
  1. WG Chicago Smelts                2574.5   2. WG Naperville Waves Swim Club    1762.5
  3. Elgin Blue Wave Swim Team        1269.5   4. Lakeshore Sport & Fitness           582
  5. WG Evanston Northshore Masters    579.5   6. Galter Swedish Fish Masters         512
  7. WG Buehler Blue Marlins             484   8. Libertyville Masters                342
  9. WG Fossil Fish                      326  10. WG Glenbrook Aquatics               239
 11. WG Gray Sharks Leaning Tower        177  12. Chicago Athletic Clubs Masters    161.5
 13. Wisconsin Masters Aquatic Club      147  14. Joliet Park District Blue Tide      115
 15. WG Lincoln-Way Masters               98  16. Illinois Masters                     92
 17. WG Central Illinois Masters          82  18. WG Western Illinois Masters          49
 19. Windy City Masters                   44  19. WG Chicago Masters                   44
 21. WG Deerfield Masters               40.5  22. WG YMCA of Rock River Valley         33
 23. WG East Bank Club                    28  24. WG Lyons Masters                     27
 25. Academy Bullets Masters              23  26. Bradley-Bourbonnais Masters Aq       20
 27. WG Barrington Area Masters           13  28. WG Bartlett Gators Masters           11
 29. High Ridge YMCA Bottlenosers          4  30. WG Northwestern Aquatics              2