Licensed to Illinois LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 2/24/2016 09:37 AM
       Annual St. Charles Masters Meet Feb 7, 2016, Sanction #: 215-S003       
                NOTE: Times not eligible for Top Ten or Records                
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Taylor A          23 Naperville Waves-IL    26.40      26.81   20  
  2 Grady, Shannon            23 Elgin Blue Wave-IL     36.00      34.88   17  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Taylor A          23 Naperville Waves-IL    58.56      58.41   20  
      27.98   30.43                                                
  2 Murphy, Eleni A           22 Unat-IL-IL                NT    1:00.64   17  
    1:00.57    0.07                                                
  3 Grady, Shannon            23 Elgin Blue Wave-IL   1:22.67    1:22.06   16  
      39.93   42.13                                                
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Taylor A          23 Naperville Waves-IL  2:05.50    2:12.09   20  
      30.41   33.50   34.49   33.69                                
  2 Murphy, Eleni A           22 Unat-IL-IL                NT    2:15.54   17  
      29.55   33.18   35.75   37.06                                
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Taylor A          23 Naperville Waves-IL  5:40.00    5:50.13   20  
      30.17   33.29   34.85   35.45   35.52   36.14   36.47   36.86
      36.64   34.74                                                
  2 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-IL  5:50.00    5:51.63   17  
      30.05   33.31   34.87   35.47   35.97   36.48   36.62   36.97
      37.07   34.82                                                
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-IL    38.00      30.14   20  
  2 Grady, Shannon            23 Elgin Blue Wave-IL     45.22      44.31   17  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grady, Shannon            23 Elgin Blue Wave-IL   1:39.37    1:44.55   20  
      52.40   52.15                                                
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladis, Ashley            22 ABM-IL               1:15.00    1:13.10   20  
      34.25   38.85                                                
  2 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-IL  1:15.00    1:14.82   17  
      34.94   39.88                                                
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladis, Ashley            22 ABM-IL                 30.00      28.87   20  
  2 Murphy, Eleni A           22 Unat-IL-IL                NT      30.91   17  
  3 Grady, Shannon            23 Elgin Blue Wave-IL     50.00      53.63   16  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette C         24 Naperville Waves-IL  1:08.00    1:04.41   20  
      30.01   34.40                                                
  2 Gladis, Ashley            22 ABM-IL               1:10.00    1:04.80   17  
      30.88   33.92                                                
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Taylor            25 Cac Masters-IL         24.00      23.52   20  
  2 Mumford, Gloria           28 Blue Tides-IL          30.00      31.32   17  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Jackie            26 Unat-IL-IL           1:20.00    1:10.18   20  
      33.18   37.00                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mumford, Gloria           28 Blue Tides-IL        2:50.00    2:35.78   20  
      34.41   39.09   41.21   41.07                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Jackie            26 Unat-IL-IL             45.00      39.07   20  
  2 Perkins, Jessica          26 Elgin Blue Wave-IL     50.00      44.99   17  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkins, Jessica          26 Elgin Blue Wave-IL   1:40.00    1:36.08   20  
      47.67   48.41                                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sawicki, Jenna H          29 Elgin Blue Wave-IL     45.00      37.83   20  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sawicki, Jenna H          29 Elgin Blue Wave-IL   1:40.00    1:21.86   20  
      38.09   43.77                                                
  2 Mumford, Gloria           28 Blue Tides-IL        1:30.00    1:31.03   17  
      42.77   48.26                                                
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Taylor            25 Cac Masters-IL         29.00      26.24   20  
  2 Sawicki, Jenna H          29 Elgin Blue Wave-IL     40.00      31.91   17  
  3 Perkins, Jessica          26 Elgin Blue Wave-IL     55.00      47.47   16  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sawicki, Jenna H          29 Elgin Blue Wave-IL   1:30.00    1:12.44   20  
      33.06   39.38                                                
  2 Miller, Jackie            26 Unat-IL-IL           1:30.00    1:23.48   17  
      38.38   45.10                                                
  3 Perkins, Jessica          26 Elgin Blue Wave-IL   1:35.00    1:37.73   16  
      44.01   53.72                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkins, Jessica          26 Elgin Blue Wave-IL   3:30.00    3:40.70   20  
      50.55   55.14 1:04.94   50.07                                
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Lindsay K         34 Elgin Blue Wave-IL     28.00      28.21   20  
  2 Bartoszewski, Ana         34 Elgin Blue Wave-IL     40.00      33.26   17  
  3 Hart, Kelly K             30 Elgin Blue Wave-IL     35.00      33.59   16  
  4 Foszcz, Michelle          31 Elgin Blue Wave-IL   1:10.00      53.70   15  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Lindsay K         34 Elgin Blue Wave-IL   1:00.00    1:01.16   20  
      28.88   32.28                                                
  2 Browning, Hillary R       31 Blue Tides-IL        1:15.00    1:07.74   17  
      32.32   35.42                                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chapman, Sara             34 Chicago Smelts-IL    7:30.67    7:19.92   20  
      37.52   43.24   44.52   44.95   45.15   45.61   46.03   45.17
      45.17   42.56                                                
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartoszewski, Ana         34 Elgin Blue Wave-IL     45.00      35.93   20  
  2 Hart, Kelly K             30 Elgin Blue Wave-IL     40.00      38.87   17  
  3 Meitner, Annette          34 Elgin Blue Wave-IL     45.00      40.89   16  
  4 Foszcz, Michelle          31 Elgin Blue Wave-IL   1:30.00    1:02.53   15  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartoszewski, Ana         34 Elgin Blue Wave-IL   1:40.00    1:20.40   20  
      37.99   42.41                                                
  2 Meitner, Annette          34 Elgin Blue Wave-IL   1:30.00    1:29.94   17  
      43.49   46.45                                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Lindsay K         34 Elgin Blue Wave-IL     35.00      34.75   20  
  2 Hart, Kelly K             30 Elgin Blue Wave-IL     40.00      39.55   17  
  3 Chapman, Sara             34 Chicago Smelts-IL      43.64      41.41   16  
  4 Bartoszewski, Ana         34 Elgin Blue Wave-IL     50.00      44.25   15  
  5 Meitner, Annette          34 Elgin Blue Wave-IL     50.00      50.70   14  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Lindsay K         34 Elgin Blue Wave-IL   1:18.00    1:16.10   20  
      35.61   40.49                                                
  2 Hart, Kelly K             30 Elgin Blue Wave-IL   1:40.00    1:27.71   17  
      41.55   46.16                                                
  3 Chapman, Sara             34 Chicago Smelts-IL    1:32.92    1:29.18   16  
      42.14   47.04                                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Browning, Hillary R       31 Blue Tides-IL          35.00      32.98   20  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Lindsay K         34 Elgin Blue Wave-IL   1:11.00    1:08.67   20  
      32.93   35.74                                                
  2 Browning, Hillary R       31 Blue Tides-IL        1:25.00    1:17.47   17  
      34.64   42.83                                                
  3 Hart, Kelly K             30 Elgin Blue Wave-IL   1:30.00    1:24.43   16  
      40.11   44.32                                                
  4 Meitner, Annette          34 Elgin Blue Wave-IL   1:40.00    1:35.48   15  
      42.51   52.97                                                
 -- Chapman, Sara             34 Chicago Smelts-IL    1:28.75         DQ  
      42.65   44.21                                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tan, Camille              35 Blue Tides-IL          31.30      31.47   20  
  2 Gitzinger, Laura          38 Libertyville-IL        34.00      33.52   17  
  3 Bouton, Heather A         38 Elgin Blue Wave-IL     41.42      40.33   16  
  4 Abrahamson, Nadia         39 Elgin Blue Wave-IL     40.00      41.62   15  
  5 Wise, MariaVictoria       39 LifeTime IL-IL            NT      46.14   14  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-IL    1:00.75      59.71   20  
      28.81   30.90                                                
  2 Gitzinger, Laura          38 Libertyville-IL      1:12.00    1:13.67   17  
      34.52   39.15                                                
  3 Bouton, Heather A         38 Elgin Blue Wave-IL   1:33.00    1:32.94   16  
      43.14   49.80                                                
  4 Wise, MariaVictoria       39 LifeTime IL-IL            NT    1:45.77   15  
      49.58   56.19                                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tan, Camille              35 Blue Tides-IL        2:34.00    2:29.47   20  
      33.65   37.67   39.15   39.00                                
  2 Lewis, Anastasia          37 Elgin Blue Wave-IL   2:47.21    2:45.61   17  
      37.65   41.36   43.10   43.50                                
  3 Wise, MariaVictoria       39 LifeTime IL-IL            NT    4:08.16   16  
      55.27 1:04.76 1:06.24 1:01.89                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-IL    6:20.00    6:08.08   20  
      32.81   36.40   37.82   38.25   36.56   36.77   37.18   37.56
      37.51   37.22                                                
  2 Williamson, Michelle      38 St Charles-IL        6:05.00    6:14.85   17  
      33.35   36.45   36.80   37.68   38.00   38.45   38.66   38.97
      38.97   37.52                                                
  3 Tan, Camille              35 Blue Tides-IL        6:43.00    6:42.39   16  
      34.99   36.99   39.74   40.60   41.68   41.83 1:24.56 1:22.00
  4 Miedwig, Kelly            37 Elgin Blue Wave-IL   7:20.00    7:11.99   15  
      36.37   42.41   43.78   44.07   44.71   44.86   43.63   45.65
      43.62   42.89                                                
  5 Lewis, Anastasia          37 Elgin Blue Wave-IL   7:15.25    7:18.69   14  
      38.98   41.13   43.66   44.09   44.69   45.34   45.25   45.63
      45.54   44.38                                                
  6 Bouton, Heather A         38 Elgin Blue Wave-IL   9:51.74    9:37.89   13  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gitzinger, Laura          38 Libertyville-IL        40.00      39.44   20  
  2 Abrahamson, Nadia         39 Elgin Blue Wave-IL     52.00      47.43   17  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miedwig, Kelly            37 Elgin Blue Wave-IL     45.00      41.22   20  
  2 Tan, Camille              35 Blue Tides-IL          44.00      42.29   17  
  3 Abrahamson, Nadia         39 Elgin Blue Wave-IL     51.25      51.39   16  
  4 Bouton, Heather A         38 Elgin Blue Wave-IL     50.00      53.75   15  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-IL    1:20.00    1:20.28   20  
      37.49   42.79                                                
  2 Miedwig, Kelly            37 Elgin Blue Wave-IL   1:35.00    1:29.31   17  
      41.39   47.92                                                
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahamson, Nadia         39 Elgin Blue Wave-IL   1:00.00      49.71   20  
  2 Bouton, Heather A         38 Elgin Blue Wave-IL     54.02      51.01   17  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorenz, Kate              39 Chicago Smelts-IL    1:11.00    1:10.92   20  
      33.83   37.09                                                
  2 Miedwig, Kelly            37 Elgin Blue Wave-IL   1:30.00    1:22.92   17  
      39.65   43.27                                                
  3 Lewis, Anastasia          37 Elgin Blue Wave-IL   1:35.15    1:32.00   16  
      45.38   46.62                                                
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkins, Cheryl            41 Elgin Blue Wave-IL     31.50      30.67   20  
  2 Merson, Nicole M          44 ABM-IL                 36.44      35.10   17  
  3 Crownover, Elizabeth      42 Illinois Masters-IL    36.50      35.93   16  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkins, Cheryl            41 Elgin Blue Wave-IL   1:44.00    1:13.06   20  
      33.65   39.41                                                
  2 Crownover, Elizabeth      42 Illinois Masters-IL  1:18.00    1:17.00   17  
      37.08   39.92                                                
  3 Watson, Bryn              42 Unat-IL-IL                NT    1:19.61   16  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thatcher, Katie           42 Elgin Blue Wave-IL   2:50.00    2:50.58   20  
      37.56   41.87   45.61   45.54                                
  2 Watson, Bryn              42 Unat-IL-IL                NT    2:57.22   17  
      38.46   43.97 1:34.88                                        
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thatcher, Katie           42 Elgin Blue Wave-IL   8:00.00    7:34.92   20  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crownover, Elizabeth      42 Illinois Masters-IL    41.00      39.37   20  
  2 Watson, Bryn              42 Unat-IL-IL                NT      44.96   17  
  3 Merson, Nicole M          44 ABM-IL                 49.00      45.24   16  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Rebecca           41 Elgin Blue Wave-IL        NT    1:39.07   20  
      49.23   49.84                                                
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Darling, Karen M          40 Chicago Masters-IL     37.96      40.35   20  
  2 Jensen, Rebecca           41 Elgin Blue Wave-IL        NT      42.74   17  
  3 Merson, Nicole M          44 ABM-IL                 50.03      46.84   16  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Darling, Karen M          40 Chicago Masters-IL   1:26.75    1:30.90   20  
      43.14   47.76                                                
  2 Jensen, Rebecca           41 Elgin Blue Wave-IL        NT    1:32.48   17  
      43.43   49.05                                                
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Atkins, Cheryl            41 Elgin Blue Wave-IL     36.00      36.90   20  
  2 Merson, Nicole M          44 ABM-IL                 42.20      40.26   17  
  3 Thatcher, Katie           42 Elgin Blue Wave-IL   1:00.00      45.27   16  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thatcher, Katie           42 Elgin Blue Wave-IL   1:50.00    1:45.06   20  
      49.02   56.04                                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crownover, Elizabeth      42 Illinois Masters-IL  1:27.00    1:24.66   20  
      38.86   45.80                                                
  2 Jensen, Rebecca           41 Elgin Blue Wave-IL        NT    1:27.83   17  
      43.84   43.99                                                
  3 Thatcher, Katie           42 Elgin Blue Wave-IL   1:50.00    1:41.54   16  
      49.33   52.21                                                
 -- Atkins, Cheryl            41 Elgin Blue Wave-IL   1:24.00         DQ  
      37.70   46.82                                                
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Rebecca           41 Elgin Blue Wave-IL        NT    3:08.06   20  
      43.46   53.64   49.54   41.42                                
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         45 Elgin Blue Wave-IL     29.85      29.17   20  
  2 Ciaccio, Leslie J         49 Rock River Y-IL        30.74      30.16   17  
  3 Siemianowski, Edith M     45 LifeTime IL-IL            NT      32.66   16  
  4 Hund, Diane               47 West Suburban-IL       42.00      34.13   15  
  5 Maher-Bartalone, Mary A   48 Unat-IL-IL             53.00      38.54   14  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         45 Elgin Blue Wave-IL   1:03.50    1:04.09   20  
      30.27   33.82                                                
  2 Siemianowski, Edith M     45 LifeTime IL-IL            NT    1:11.95   17  
      34.37   37.58                                                
  3 Maher-Bartalone, Mary A   48 Unat-IL-IL           2:10.00    1:28.82   16  
    1:29.37                                                        
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         45 Elgin Blue Wave-IL   6:12.00    6:11.08   20  
      32.50   35.65   37.03   37.61   37.69   38.05   37.91   38.47
      38.32   37.85                                                
  2 Hund, Diane               47 West Suburban-IL     7:55.00    7:41.67   17  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         45 Elgin Blue Wave-IL     33.50      33.62   20  
  2 Pieroni, Nancy E          48 Unat-IL-IL             40.00      36.92   17  
  3 Hund, Diane               47 West Suburban-IL       50.00      42.23   16  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cimilluca, Krista         45 Elgin Blue Wave-IL   1:12.50    1:12.64   20  
      35.44   37.20                                                
  2 Pieroni, Nancy E          48 Unat-IL-IL           1:32.00    1:20.71   17  
      37.95   42.76                                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Rock River Y-IL        38.24      37.45   20  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Rock River Y-IL      1:22.51    1:21.23   20  
      38.04   43.19                                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciaccio, Leslie J         49 Rock River Y-IL      1:18.10    1:14.76   20  
      34.65   40.11                                                
  2 Pieroni, Nancy E          48 Unat-IL-IL           1:32.00    1:21.80   17  
      36.75   45.05                                                
  3 Siemianowski, Edith M     45 LifeTime IL-IL            NT    1:23.54   16  
      37.94   45.60                                                
  4 Maher-Bartalone, Mary A   48 Unat-IL-IL           2:16.00    1:36.49   15  
      46.33   50.16                                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiberth, Amanda L        50 Elgin Blue Wave-IL     32.00      31.70   20  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzales, Janet E         52 Hurricanes-IL        1:19.00    1:19.46   20  
      37.94   41.52                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida               52 ABM-IL               2:25.10    2:26.32   20  
      32.50   36.06   38.78   38.98                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida               52 ABM-IL               6:26.68    6:30.79   20  
      33.14   36.84   38.83   40.31   40.58   40.29   40.56   40.82
      40.35   39.07                                                
  2 Roose, Lynn R             52 Sea Dogs-IL          7:20.00    7:00.97   17  
      38.83   41.82   42.51   43.14   43.58   42.89   42.93   42.64
      43.05   39.58                                                
  3 Astra, Suzanne            50 ABM-IL               7:30.00    7:46.27   16  
      51.73   44.57   45.56   46.10   47.00   46.83   46.66   46.50
      46.11   45.21                                                
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuehn, Lida               52 ABM-IL                 35.47      35.68   20  
  2 Ellwood, Margaret         52 Bartlett Gators-IL     42.00      41.02   17  
  3 Gonzales, Janet E         52 Hurricanes-IL          43.02      44.96   16  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gonzales, Janet E         52 Hurricanes-IL        1:39.00    1:41.42   20  
      48.49   52.93                                                
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Lynn R             52 Sea Dogs-IL            42.00      38.76   20  
  2 Stiberth, Amanda L        50 Elgin Blue Wave-IL     44.00      40.59   17  
  3 Ellwood, Margaret         52 Bartlett Gators-IL     42.00      41.77   16  
  4 Gonzales, Janet E         52 Hurricanes-IL          44.45      45.45   15  
  5 Astra, Suzanne            50 ABM-IL                 42.00      46.43   14  
  6 Lloyd, Kim M              50 Rush Copley-IL         52.00      46.44   13  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stiberth, Amanda L        50 Elgin Blue Wave-IL   1:30.00    1:28.79   20  
      42.06   46.73                                                
  2 Lloyd, Kim M              50 Rush Copley-IL       1:50.00    1:41.14   17  
      47.87   53.27                                                
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Lynn R             52 Sea Dogs-IL          1:19.00    1:21.93   20  
      38.68   43.25                                                
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Lynn R             52 Sea Dogs-IL          1:17.00    1:15.83   20  
      36.52   39.31                                                
  2 Kuehn, Lida               52 ABM-IL               1:15.92    1:16.96   17  
      35.32   41.64                                                
  3 Stiberth, Amanda L        50 Elgin Blue Wave-IL   1:22.00    1:20.47   16  
      39.14   41.33                                                
  4 Ellwood, Margaret         52 Bartlett Gators-IL   1:22.00    1:22.61   15  
      37.88   44.73                                                
  5 Astra, Suzanne            50 ABM-IL               1:24.00    1:30.37   14  
      42.20   48.17                                                
  6 Gonzales, Janet E         52 Hurricanes-IL        1:32.00    1:31.95   13  
      43.35   48.60                                                
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Kim M              50 Rush Copley-IL       7:25.00    6:55.61   20  
      43.28   51.73   55.78   52.96   57.48   57.86   49.16   47.36
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gawrys, Patty L           55 Unat-IL-IL             35.00      31.16   20  
  2 Emmrich, Ann C            58 Blue Tides-IL          32.88      31.76   17  
  3 Gould, Mindy              57 LifeTime IL-IL            NT      42.68   16  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gawrys, Patty L           55 Unat-IL-IL           1:20.00    1:09.44   20  
      33.21   36.23                                                
  2 Vincent, Maurita O        59 Sea Otters-IL        1:34.00    1:21.97   17  
      39.46   42.51                                                
  3 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-IL      1:30.00    1:32.02   16  
      45.24   46.78                                                
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gawrys, Patty L           55 Unat-IL-IL           3:00.00    2:39.47   20  
      36.18   39.79   42.54   40.96                                
  2 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-IL      3:10.00    3:14.44   17  
      44.42   49.68   50.86   49.48                                
  3 Strand, Marjorie          57 Blue Tides-IL        3:19.00    3:18.57   16  
      44.12   51.65   52.36   50.44                                
  4 Lisy, Cheryl L            56 Blue Tides-IL        3:35.00    3:20.65   15  
      46.43   50.93   52.31   50.98                                
  5 Gould, Mindy              57 LifeTime IL-IL            NT    3:36.22   14  
    2:42.69   53.60                                                
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Marjorie          57 Blue Tides-IL        8:37.00    8:40.46   20  
  2 Lisy, Cheryl L            56 Blue Tides-IL        9:30.00    9:10.30   17  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-IL         45.00      44.91   20  
  2 Lisy, Cheryl L            56 Blue Tides-IL        1:00.00      55.30   17  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-IL       1:39.00    1:36.52   20  
      47.57   48.95                                                
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vincent, Maurita O        59 Sea Otters-IL          46.00      47.06   20  
  2 Gould, Mindy              57 LifeTime IL-IL            NT      50.63   17  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-IL       1:42.00    1:39.09   20  
      46.76   52.33                                                
  2 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-IL      1:50.00    2:02.48   17  
      56.74 1:05.74                                                
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gawrys, Patty L           55 Unat-IL-IL           1:30.00    1:24.51   20  
      40.36   44.15                                                
  2 Emmrich, Ann C            58 Blue Tides-IL        1:35.00    1:25.88   17  
      39.68   46.20                                                
  3 Vincent, Maurita O        59 Sea Otters-IL        1:37.00    1:38.60   16  
      48.96   49.64                                                
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-IL       3:40.00    3:28.30   20  
      46.36   53.90 1:03.48   44.56                                
  2 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-IL      3:45.00    3:57.10   17  
      55.83 1:03.50 1:08.25   49.52                                
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            59 Lincoln-Way-IL       7:20.00    7:18.21   20  
      48.91   56.78   55.58   53.90 1:04.66 1:04.46   48.75   45.17
  2 Gortowski, Debbie A       59 Rock River Y-IL      7:45.00    7:51.31   17  
      55.07 1:02.98 1:01.08   59.53 1:09.22 1:05.72   49.31   48.40
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      60 Elgin Blue Wave-IL     37.00      36.65   20  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      60 Elgin Blue Wave-IL   1:18.00    1:19.90   20  
      38.49   41.41                                                
  2 McCormick, Margaret C     61 Sea Otters-IL        1:45.00    1:35.45   17  
      44.62   50.83                                                
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      60 Elgin Blue Wave-IL   7:25.00    7:24.83   20  
      39.92   43.46   44.98   45.49   45.60   45.26   45.68   45.62
      45.60   43.22                                                
  2 Vogel, Aileen E           63 Elgin Blue Wave-IL   7:25.41    7:36.27   17  
      39.33   43.71   46.22   47.02   46.53   46.42   47.17   47.36
      47.22   45.29                                                
  3 Swedler, Susan M          62 Naperville Waves-IL  8:00.00    8:04.81   16  
  4 McCormick, Margaret C     61 Sea Otters-IL        9:28.00    9:33.87   15  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           63 Elgin Blue Wave-IL     43.35      43.58   20  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           63 Elgin Blue Wave-IL   1:35.75    1:38.77   20  
      48.92   49.85                                                
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swedler, Susan M          62 Naperville Waves-IL    50.00      47.82   20  
  2 Schneeberger, Jill A      60 Elgin Blue Wave-IL     50.00      49.21   17  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneeberger, Jill A      60 Elgin Blue Wave-IL   1:50.00    1:45.52   20  
      49.95   55.57                                                
  2 Swedler, Susan M          62 Naperville Waves-IL  1:50.00    1:45.69   17  
      48.80   56.89                                                
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           63 Elgin Blue Wave-IL     42.00      42.01   20  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Aileen E           63 Elgin Blue Wave-IL   1:30.29    1:31.04   20  
      42.76   48.28                                                
  2 McCormick, Margaret C     61 Sea Otters-IL        1:50.00    1:53.36   17  
      52.37 1:00.99                                                
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swedler, Susan M          62 Naperville Waves-IL  3:45.00    3:30.90   20  
      52.58   54.91   57.65   45.76                                
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy             65 Elgin Blue Wave-IL     45.00      41.42   20  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy             65 Elgin Blue Wave-IL   1:40.00    1:34.35   20  
      43.94   50.41                                                
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy             65 Elgin Blue Wave-IL     55.00      50.99   20  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy             65 Elgin Blue Wave-IL     54.00      49.72   20  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kracen, Cindy             65 Elgin Blue Wave-IL   1:55.00    1:50.58   20  
      52.20   58.38                                                
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        70 Elgin Blue Wave-IL     45.00      48.71   20  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        70 Elgin Blue Wave-IL   1:39.00    1:43.81   20  
      49.61   54.20                                                
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        70 Elgin Blue Wave-IL   3:50.00    3:53.57   20  
      52.95   58.87 1:02.56   59.19                                
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy C            73 Illinois Masters-IL 11:40.00   11:41.20   20  
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        70 Elgin Blue Wave-IL     55.00      56.79   20  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaPonte, Elizabeth        70 Elgin Blue Wave-IL   2:00.00    2:05.43   20  
      59.70 1:05.73                                                
 -- Moore, Nancy C            73 Illinois Masters-IL  2:10.00         DQ  
    1:05.95 1:19.19                                                
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Matthew           24 Cac Masters-IL         22.20      21.80   20  
  2 Minkel, George A          23 Rush Copley-IL         30.00      22.59   17  
  3 Reher, Scott A            23 West Suburban-IL       26.00      23.69   16  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Minkel, George A          23 Rush Copley-IL       1:00.00      51.25   20  
      25.23   26.02                                                
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Matthew           24 Cac Masters-IL       1:04.00    1:02.20   20  
      28.97   33.23                                                
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reher, Scott A            23 West Suburban-IL       27.00      25.00   20  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reher, Scott A            23 West Suburban-IL       57.00      55.27   20  
      26.45   28.82                                                
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilcox, Matthew           24 Cac Masters-IL       1:02.00      56.11   20  
      25.67   30.44                                                
  2 Minkel, George A          23 Rush Copley-IL       1:10.00    1:00.52   17  
      28.15   32.37                                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-IL      24.50      24.26   20  
  2 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-IL      27.00      24.83   17  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-IL      57.00      54.31   20  
      26.19   28.12                                                
  2 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-IL      57.00      55.80   17  
      26.52   29.28                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-IL    2:08.00    2:11.97   20  
      27.35   33.40   35.98   35.24                                
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunn, Joshua M            26 Lyons-IL               30.00      26.62   20  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunn, Joshua M            26 Lyons-IL               30.00      25.22   20  
  2 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-IL      31.00      30.17   17  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Matthew C       25 Elgin Blue Wave-IL   1:40.00    1:21.68   20  
      39.71   41.97                                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunn, Joshua M            26 Lyons-IL             1:05.00      58.48   20  
      26.10   32.38                                                
  2 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-IL    1:00.00    1:02.05   17  
      28.76   33.29                                                
  3 White, Patrick M          29 Chicago Smelts-IL    1:15.00    1:09.43   16  
      31.22   38.21                                                
  4 Anderson, Matthew C       25 Elgin Blue Wave-IL   1:30.00    1:16.67   15  
      34.10   42.57                                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perkey, Dan               29 Chicago Smelts-IL    2:17.00    2:17.67   20  
      28.99   36.98   39.03   32.67                                
  2 Anderson, Matthew C       25 Elgin Blue Wave-IL   3:30.00    2:47.22   17  
      38.22   42.60   48.58   37.82                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Andrew I          33 West Suburban-IL       25.00      24.50   20  
  2 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-IL      28.23      27.68   17  
  3 Cowen, Michael            30 Chicago Smelts-IL      30.29      28.28   16  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            30 Chicago Smelts-IL    1:01.76    1:02.25   20  
      29.87   32.38                                                
  2 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-IL    1:03.11    1:02.68   17  
      30.66   32.02                                                
  3 McDonnell, Michael P      31 Libertyville-IL      1:05.00    1:03.27   16  
      30.35   32.92                                                
  4 Foszcz, Michael           34 Elgin Blue Wave-IL   1:04.33    1:05.09   15  
      30.71   34.38                                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael P      31 Libertyville-IL      6:30.00    6:26.87   20  
      33.81   38.38   39.49   39.03   38.82   39.24   39.38   39.97
      40.30   38.45                                                
  2 Foszcz, Michael           34 Elgin Blue Wave-IL   6:31.80    6:31.89   17  
      32.02   36.75   38.61   39.29   40.19   40.92 1:23.06        
              39.64                                                
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            30 Chicago Smelts-IL      34.13      34.74   20  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            30 Chicago Smelts-IL    1:12.85    1:14.37   20  
      35.29   39.08                                                
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Andrew I          33 West Suburban-IL       35.00      32.32   20  
  2 Foszcz, Michael           34 Elgin Blue Wave-IL     38.27      36.12   17  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foszcz, Michael           34 Elgin Blue Wave-IL   1:23.23    1:22.12   20  
      38.40   43.72                                                
  2 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-IL    1:27.43    1:28.22   17  
      42.13   46.09                                                
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Andrew I          33 West Suburban-IL       30.00      29.31   20  
  2 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-IL      33.00      32.26   17  
  3 McDonnell, Michael P      31 Libertyville-IL        35.00      34.55   16  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-IL    1:21.42    1:23.01   20  
      38.49   44.52                                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowen, Michael            30 Chicago Smelts-IL    1:15.66    1:13.25   20  
      33.15   40.10                                                
  2 Foszcz, Michael           34 Elgin Blue Wave-IL   1:15.87    1:14.86   17  
      35.05   39.81                                                
  3 McDonnell, Michael P      31 Libertyville-IL      1:22.00    1:19.69   16  
      36.45   43.24                                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Patrick D         38 Bartlett Gators-IL     23.20      23.00   20  
  2 Mills, Jamie              39 Libertyville-IL        25.15      24.47   17  
  3 Wenke, Dave               35 Naperville Waves-IL    25.22      25.88   16  
  4 Walsh, John               38 West Suburban-IL       28.95      29.15   15  
  5 Mehl, David               37 Elgin Blue Wave-IL     40.00      31.77   14  
  6 Rajadhyax, Nilesh         39 Elgin Blue Wave-IL     34.00      34.44   13  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Patrick D         38 Bartlett Gators-IL     52.00      50.73   20  
      23.94   26.79                                                
  2 Carlson, Timothy          36 Naperville Waves-IL    51.24      51.37   17  
      24.88   26.49                                                
  3 Culver, Benjamin B        39 Elgin Blue Wave-IL     52.00      51.68   16  
      25.06   26.62                                                
  4 Bardak, Peter D           39 Naperville Waves-IL    55.00      53.17   15  
      25.66   27.51                                                
  5 Wenke, Dave               35 Naperville Waves-IL    58.00      58.10   14  
      28.31   29.79                                                
  6 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-IL      58.00      59.08   13  
      28.67   30.41                                                
  7 Roberts, Steven T         37 Elgin Blue Wave-IL     55.00    1:03.59   12  
      30.69   32.90                                                
  8 Walsh, John               38 West Suburban-IL     1:06.40    1:05.27   11  
      31.50   33.77                                                
  9 Mehl, David               37 Elgin Blue Wave-IL   1:20.00    1:14.69    9  
      34.80   39.89                                                
 10 Rajadhyax, Nilesh         39 Elgin Blue Wave-IL   1:25.00    1:17.55    7  
      36.89   40.66                                                
 11 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-IL    1:19.00    1:18.27    6  
      36.30   41.97                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam R             35 Elgin Blue Wave-IL   2:05.00    2:02.51   20  
      27.65   30.88   31.79   32.19                                
  2 Roberts, Steven T         37 Elgin Blue Wave-IL   2:35.00    2:27.68   17  
      31.86   36.69   39.89   39.24                                
  3 Walsh, John               38 West Suburban-IL     2:32.30    2:31.81   16  
      34.44   38.62   40.81   37.94                                
  4 Mehl, David               37 Elgin Blue Wave-IL   3:00.00    2:48.33   15  
      37.99   42.82   45.42   42.10                                
  5 Rajadhyax, Nilesh         39 Elgin Blue Wave-IL   3:00.00    3:16.06   14  
                    1:47.91                                        
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        39 Elgin Blue Wave-IL   5:05.00    5:02.87   20  
      27.02   29.76   30.36   30.60   30.95   31.35   31.36   31.17
      30.53   29.77                                                
  2 Brown, Adam R             35 Elgin Blue Wave-IL   5:35.00    5:28.87   17  
      28.86   32.19   32.49   32.98   32.99   33.10   33.57   33.93
      34.34   34.42                                                
  3 Mills, Jamie              39 Libertyville-IL      5:51.67    5:39.63   16  
      30.29   33.50   34.67   34.45   34.21   34.64   34.50   34.85
      34.49   34.03                                                
  4 Castle, Paul R            37 Elgin Blue Wave-IL   6:20.00    6:00.08   15  
      31.62   33.98   35.22   36.12   37.01   37.41   37.69   37.86
      37.40   35.77                                                
  5 Walsh, John               38 West Suburban-IL     7:10.00    7:01.44   14  
      35.89   39.75   41.62   43.02   43.40   43.68   44.41   44.18
      42.82   42.67                                                
  6 Mehl, David               37 Elgin Blue Wave-IL   8:45.00    7:30.13   13  
  7 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-IL    7:51.94    7:54.39   12  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castle, Paul R            37 Elgin Blue Wave-IL     29.00      28.51   20  
  2 Wenke, Dave               35 Naperville Waves-IL    34.55      36.43   17  
  3 Rajadhyax, Nilesh         39 Elgin Blue Wave-IL     52.00      56.53   16  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        39 Elgin Blue Wave-IL     59.00      59.56   20  
      29.08   30.48                                                
  2 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-IL    1:07.00    1:08.72   17  
      32.79   35.93                                                
  3 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-IL         NT    1:37.90   16  
      48.15   49.75                                                
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          36 Naperville Waves-IL    29.50      29.02   20  
  2 Brown, Adam R             35 Elgin Blue Wave-IL     32.00      31.32   17  
  3 Martin, Patrick D         38 Bartlett Gators-IL     38.00      33.17   16  
  4 Roberts, Steven T         37 Elgin Blue Wave-IL     40.00      36.81   15  
  5 Mehl, David               37 Elgin Blue Wave-IL     46.00      44.43   14  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam R             35 Elgin Blue Wave-IL   1:10.00    1:08.37   20  
      32.06   36.31                                                
  2 Bardak, Peter D           39 Naperville Waves-IL  1:10.00    1:11.36   17  
      33.46   37.90                                                
  3 Roberts, Steven T         37 Elgin Blue Wave-IL   1:28.00    1:20.39   16  
      38.00   42.39                                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bardak, Peter D           39 Naperville Waves-IL    26.00      25.60   20  
  2 Martin, Patrick D         38 Bartlett Gators-IL     25.50      26.11   17  
  3 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-IL      28.00      26.95   16  
  4 Castle, Paul R            37 Elgin Blue Wave-IL     29.00      27.92   15  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culver, Benjamin B        39 Elgin Blue Wave-IL     56.00      55.85   20  
      26.10   29.75                                                
  2 Carlson, Timothy          36 Naperville Waves-IL    54.72      57.16   17  
      26.03   31.13                                                
  3 Bardak, Peter D           39 Naperville Waves-IL    57.50      57.98   16  
      27.07   30.91                                                
  4 Mills, Jamie              39 Libertyville-IL      1:01.56    1:01.45   15  
      28.60   32.85                                                
  5 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-IL    1:02.00    1:01.51   14  
      27.99   33.52                                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Timothy          36 Naperville Waves-IL    55.55      56.75   20  
      26.03   30.72                                                
  2 Bardak, Peter D           39 Naperville Waves-IL  1:00.00    1:00.50   17  
      27.51   32.99                                                
  3 Castle, Paul R            37 Elgin Blue Wave-IL   1:15.00    1:03.13   16  
      28.39   34.74                                                
  4 Wenke, Dave               35 Naperville Waves-IL  1:12.00    1:12.67   15  
      35.57   37.10                                                
  5 Roberts, Steven T         37 Elgin Blue Wave-IL   1:10.00    1:13.97   14  
      34.83   39.14                                                
  6 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-IL    1:40.29    1:31.14   13  
      45.85   45.29                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Adam R             35 Elgin Blue Wave-IL   2:30.00    2:23.40   20  
      31.17   39.44   40.35   32.44                                
  2 Castle, Paul R            37 Elgin Blue Wave-IL   2:30.00    2:27.06   17  
      31.24   36.11   44.87   34.84                                
  3 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-IL    2:30.00    2:28.43   16  
      29.48   39.46   43.31   36.18                                
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Patrick D         38 Bartlett Gators-IL   5:00.00    5:09.29   20  
      28.57   35.64   38.73   38.01   49.59   50.77   35.05   32.93
  2 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-IL    7:09.31    7:12.68   17  
      47.45 1:01.47 1:57.83   56.03   55.17   47.92   46.97        
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                40 Naperville Waves-IL    23.60      23.50   20  
  2 Colburn, Christopher M    44 ABM-IL                 25.86      25.81   17  
  3 Slad, Thomas E            44 Lyons-IL               28.34      27.21   16  
  4 Muckerheide, Brad         41 Elgin Blue Wave-IL     30.00      28.25   15  
  5 Jones, John B             42 ABM-IL                 32.00      28.45   14  
  6 Czach, Jesse R            40 Blue Marlins-IL        31.00      32.15   13  
  7 Balian, Michael           42 Elgin Blue Wave-IL     33.00      33.16   12  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                40 Naperville Waves-IL    52.50      52.19   20  
      24.96   27.23                                                
  2 Elder, Patrick            41 Naperville Waves-IL    53.99      55.15   17  
      26.64   28.51                                                
  3 Ozimek, Matthew           43 Libertyville-IL      1:04.00      58.09   16  
      28.64   29.45                                                
  4 Weizeorick, Phil          43 Rush Copley-IL       1:08.00      59.52   15  
      27.67   31.85                                                
  5 Jones, John B             42 ABM-IL               1:05.00    1:02.31   14  
      30.44   31.87                                                
  6 Muckerheide, Brad         41 Elgin Blue Wave-IL   1:05.00    1:03.51   13  
      29.81   33.70                                                
  7 Czach, Jesse R            40 Blue Marlins-IL      1:08.00    1:10.84   12  
      33.16   37.68                                                
  8 Balian, Michael           42 Elgin Blue Wave-IL   1:17.00    1:15.66   11  
      36.57   39.09                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, James D            41 Elgin Blue Wave-IL   2:40.00    2:31.72   20  
      35.23   38.87   40.06   37.56                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                40 Naperville Waves-IL  5:23.00    5:17.53   20  
      27.72   31.00   31.75   32.56   32.17   32.75   33.04   32.87
      32.30   31.37                                                
  2 Elder, Patrick            41 Naperville Waves-IL  5:20.00    5:35.19   17  
      29.27   31.57   32.38   33.08   34.03   34.97   35.41   35.55
      35.05   33.88                                                
  3 Evans, James D            41 Elgin Blue Wave-IL   7:00.00    6:44.89   16  
      35.64   39.00   40.44   40.80   41.58   41.88   42.03   42.18
      42.34   39.00                                                
  4 Muckerheide, Brad         41 Elgin Blue Wave-IL   7:00.00    6:52.44   15  
      34.14   38.98   40.94   41.36   41.94   42.16   42.28   45.42
      43.50   41.72                                                
  5 Czach, Jesse R            40 Blue Marlins-IL      7:00.00    7:10.09   14  
      37.40   41.26   42.69   43.77   43.94 1:28.53   44.00   44.31
      44.36                                                        
  6 Balian, Michael           42 Elgin Blue Wave-IL   8:00.00    7:56.42   13  
 -- Searle, Ron               44 Elgin Blue Wave-IL   8:00.00        DFS  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colburn, Christopher M    44 ABM-IL                 29.56      29.49   20  
  2 Slad, Thomas E            44 Lyons-IL               32.68      32.57   17  
  3 Weizeorick, Phil          43 Rush Copley-IL         36.00      33.32   16  
  4 Myers, Fred M             44 Chicago Smelts-IL      34.00      35.11   15  
  5 Czach, Jesse R            40 Blue Marlins-IL        38.00      41.65   14  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ozimek, Matthew           43 Libertyville-IL      1:10.00    1:08.19   20  
      34.41   33.78                                                
  2 Myers, Fred M             44 Chicago Smelts-IL    1:15.00    1:16.86   17  
      39.30   37.56                                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Mark S         40 Naperville Waves-IL    30.00      30.59   20  
  2 Colburn, Christopher M    44 ABM-IL                 32.57      32.26   17  
  3 Slad, Thomas E            44 Lyons-IL               33.99      33.23   16  
  4 McGaughy, David           43 Libertyville-IL        35.50      34.53   15  
  5 Evans, James D            41 Elgin Blue Wave-IL     40.00      37.81   14  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Mark S         40 Naperville Waves-IL  1:07.00    1:07.93   20  
      31.75   36.18                                                
  2 McGaughy, David           43 Libertyville-IL      1:20.00    1:17.69   17  
      36.11   41.58                                                
  3 Evans, James D            41 Elgin Blue Wave-IL   1:30.00    1:22.63   16  
      39.14   43.49                                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                40 Naperville Waves-IL    26.80      26.56   20  
  2 Colburn, Christopher M    44 ABM-IL                 27.78      27.95   17  
  3 Weizeorick, Phil          43 Rush Copley-IL         32.00      28.92   16  
  4 Slad, Thomas E            44 Lyons-IL               29.97      29.54   15  
  5 Balian, Michael           42 Elgin Blue Wave-IL     41.00      37.07   14  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balian, Michael           42 Elgin Blue Wave-IL   1:38.00    1:38.19   20  
      45.65   52.54                                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                40 Naperville Waves-IL  1:01.00    1:00.47   20  
      27.49   32.98                                                
  2 Elder, Patrick            41 Naperville Waves-IL    59.99    1:01.85   17  
      29.00   32.85                                                
  3 Kozlowski, Mark S         40 Naperville Waves-IL  1:02.00    1:02.52   16  
      29.53   32.99                                                
  4 Ozimek, Matthew           43 Libertyville-IL      1:10.00    1:06.55   15  
      30.83   35.72                                                
  5 Weizeorick, Phil          43 Rush Copley-IL       1:20.00    1:08.84   14  
      30.37   38.47                                                
  6 McGaughy, David           43 Libertyville-IL      1:12.00    1:11.06   13  
      33.07   37.99                                                
  7 Jones, John B             42 ABM-IL               1:15.00    1:16.99   12  
      38.07   38.92                                                
  8 Muckerheide, Brad         41 Elgin Blue Wave-IL   1:45.00    1:18.36   11  
      35.02   43.34                                                
  9 Evans, James D            41 Elgin Blue Wave-IL   1:30.00    1:18.87    9  
      39.15   39.72                                                
 10 Myers, Fred M             44 Chicago Smelts-IL    1:24.00    1:19.84    7  
      35.23   44.61                                                
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGaughy, David           43 Libertyville-IL      2:40.00    2:42.38   20  
      33.35   42.36   46.72   39.95                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ozimek, Joe               45 Glenbrook-IL           25.00      24.44   20  
  2 Young, David C            48 West-IL                27.00      25.99   17  
  3 Stevens, Ken              47 Illinois Masters-IL    26.70      26.75   16  
  4 Lightfoot, Brent          47 Rush Copley-IL         28.71      28.14   15  
  5 Archer, Jeffry            49 Illinois Masters-IL    30.00      30.33   14  
  6 LeBeau, Phil              49 Unat-IL-IL             41.00      33.99   13  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Espino, Rudy A            47 Chicago Smelts-IL    1:00.00      56.60   20  
      26.91   29.69                                                
  2 Young, David C            48 West-IL                59.00      57.82   17  
      27.64   30.18                                                
  3 Stevens, Ken              47 Illinois Masters-IL    59.96    1:00.26   16  
      27.51   32.75                                                
  4 Mattson, Mark             45 Naperville Waves-IL  1:00.00    1:00.55   15  
      28.90   31.65                                                
  5 Figg, Steven J            49 Chicago Smelts-IL    1:01.88    1:02.34   14  
      30.79   31.55                                                
  6 Archer, Jeffry            49 Illinois Masters-IL  1:11.00    1:09.89   13  
      33.73   36.16                                                
  7 Zhu, Gaofeng              46 Elgin Blue Wave-IL   1:13.86    1:11.09   12  
      35.64   35.45                                                
  8 LeBeau, Phil              49 Unat-IL-IL           1:38.00    1:19.48   11  
      37.91   41.57                                                
  9 Masters, Kevin A          49 Elgin Blue Wave-IL   1:30.00    1:34.40    9  
      46.00   48.40                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Michael           48 Lincoln-Way-IL       2:18.00    2:13.34   20  
      31.58   33.89   34.33   33.54                                
  2 Young, David C            48 West-IL              2:05.00    2:14.51   17  
      30.70   32.45   34.78   36.58                                
  3 Figg, Steven J            49 Chicago Smelts-IL    2:24.13    2:17.66   16  
      32.54   34.78   35.61   34.73                                
  4 Archer, Jeffry            49 Illinois Masters-IL  2:42.00    2:42.91   15  
      35.55   40.80   44.07   42.49                                
  5 LeBeau, Phil              49 Unat-IL-IL           3:20.00    3:10.26   14  
      40.53   48.66   52.91   48.16                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             45 Naperville Waves-IL  6:05.00    6:04.08   20  
      32.23   35.89   37.37   37.52   37.08   36.68   37.20   37.48
      36.75   35.88                                                
  2 Lightfoot, Brent          47 Rush Copley-IL       6:45.19    6:37.58   17  
      33.20   36.71   38.89   40.24   40.60   41.49 1:23.87 1:22.58
  3 Zhu, Gaofeng              46 Elgin Blue Wave-IL   8:11.52    8:29.29   16  
  4 Masters, Kevin A          49 Elgin Blue Wave-IL   8:00.00    9:23.76   15  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Masters, Kevin A          49 Elgin Blue Wave-IL     45.00      54.80   20  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Espino, Rudy A            47 Chicago Smelts-IL    1:10.00    1:06.34   20  
      32.56   33.78                                                
  2 Figg, Steven J            49 Chicago Smelts-IL    1:12.64    1:14.45   17  
      36.01   38.44                                                
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ozimek, Joe               45 Glenbrook-IL           32.00      29.62   20  
  2 Espino, Rudy A            47 Chicago Smelts-IL      33.00      31.94   17  
  3 Murphy, Michael           48 Lincoln-Way-IL         33.00      32.48   16  
  4 Pollowy, Timothy R        47 Naperville Waves-IL    33.20      32.66   15  
  5 Stevens, Ken              47 Illinois Masters-IL    34.00      35.26   14  
  6 Lightfoot, Brent          47 Rush Copley-IL         36.28      35.89   13  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollowy, Timothy R        47 Naperville Waves-IL  1:12.00    1:11.27   20  
      33.92   37.35                                                
  2 Murphy, Michael           48 Lincoln-Way-IL       1:13.00    1:12.36   17  
      33.99   38.37                                                
  3 Mattson, Mark             45 Naperville Waves-IL  1:15.00    1:18.38   16  
      37.37   41.01                                                
  4 Lightfoot, Brent          47 Rush Copley-IL       1:18.71    1:19.56   15  
      37.40   42.16                                                
  5 Zhu, Gaofeng              46 Elgin Blue Wave-IL   1:24.12    1:26.12   14  
      41.30   44.82                                                
  6 Masters, Kevin A          49 Elgin Blue Wave-IL   2:00.00    2:03.37   13  
      59.73 1:03.64                                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Ken              47 Illinois Masters-IL    30.50      29.62   20  
  2 Pollowy, Timothy R        47 Naperville Waves-IL    30.00      30.87   17  
  3 Zhu, Gaofeng              46 Elgin Blue Wave-IL     36.97      36.14   16  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             45 Naperville Waves-IL  1:11.00    1:12.21   20  
      33.59   38.62                                                
  2 Figg, Steven J            49 Chicago Smelts-IL    1:12.31    1:12.78   17  
      34.05   38.73                                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ozimek, Joe               45 Glenbrook-IL         1:05.00    1:01.07   20  
      29.29   31.78                                                
  2 Espino, Rudy A            47 Chicago Smelts-IL    1:06.00    1:03.51   17  
      30.01   33.50                                                
  3 Murphy, Michael           48 Lincoln-Way-IL       1:09.00    1:06.74   16  
      32.16   34.58                                                
  4 Zhu, Gaofeng              46 Elgin Blue Wave-IL   1:24.07    1:24.41   15  
      42.33   42.08                                                
  5 Archer, Jeffry            49 Illinois Masters-IL  1:29.00    1:25.98   14  
      40.44   45.54                                                
  6 Masters, Kevin A          49 Elgin Blue Wave-IL   1:45.00    1:53.57   13  
      57.26   56.31                                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             52 Blue Marlins-IL        25.50      24.93   20  
  2 Clark, Gregory A          53 Lyons-IL               25.92      25.83   17  
  3 Gilberg, Steve            53 Chicago Smelts-IL      27.00      26.24   16  
  4 Roscher, Jim              52 Elgin Blue Wave-IL     28.49      28.58   15  
  5 Wittman, Terrence D       50 Unat-IL-IL                NT      31.21   14  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             52 Blue Marlins-IL        55.50      54.72   20  
      25.87   28.85                                                
  2 Gilberg, Steve            53 Chicago Smelts-IL      59.00      59.11   17  
      27.53   31.58                                                
  3 Henderson, Mike           54 Naperville Waves-IL  1:00.00    1:01.93   16  
      29.61   32.32                                                
  4 Wittman, Terrence D       50 Unat-IL-IL                NT    1:10.00   15  
      34.21   35.79                                                
  5 Anderson, David           53 ABM-IL               1:16.00    1:14.71   14  
      34.80   39.91                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maser, Jorg               52 Hurricanes-IL        2:23.20    2:16.69   20  
      32.72   34.80   35.06   34.11                                
  2 Roscher, Jim              52 Elgin Blue Wave-IL   2:30.00    2:38.86   17  
      34.82   37.88   41.88   44.28                                
  3 Marsh, Edward             50 Elgin Blue Wave-IL   3:05.40    3:07.90   16  
      39.46   46.99   51.52   49.93                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maser, Jorg               52 Hurricanes-IL        6:15.00    6:06.44   20  
      35.02   37.49   37.28   37.45   37.63   37.46   36.96   36.45
      36.50   34.20                                                
  2 Wittman, Terrence D       50 Unat-IL-IL                NT    7:29.53   17  
  3 Ford, Richard             54 Unat-IL-IL           7:00.00    7:29.99   16  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilberg, Steve            53 Chicago Smelts-IL      31.00      32.44   20  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             52 Blue Marlins-IL      1:10.00    1:12.51   20  
      34.80   37.71                                                
  2 Marsh, Edward             50 Elgin Blue Wave-IL   1:35.81    1:44.07   17  
      49.90   54.17                                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roscher, Jim              52 Elgin Blue Wave-IL     37.00      36.43   20  
  2 Gohl, Michael             54 Hurricanes-IL          36.00      37.41   17  
  3 Woerner, Bruce            53 Elgin Blue Wave-IL     40.83      41.85   16  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              52 Naperville Waves-IL  1:12.00    1:10.14   20  
      33.36   36.78                                                
  2 Henderson, Mike           54 Naperville Waves-IL  1:16.00    1:19.55   17  
      37.70   41.85                                                
  3 Maser, Jorg               52 Hurricanes-IL        1:21.70    1:19.81   16  
      38.92   40.89                                                
  4 Gohl, Michael             54 Hurricanes-IL        1:20.00    1:21.96   15  
      38.33   43.63                                                
  5 Anderson, David           53 ABM-IL               1:29.00    1:33.72   14  
      45.60   48.12                                                
  6 Woerner, Bruce            53 Elgin Blue Wave-IL   1:32.54    1:33.95   13  
      43.68   50.27                                                
  7 Marsh, Edward             50 Elgin Blue Wave-IL   1:40.15    1:42.73   12  
      48.06   54.67                                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              52 Naperville Waves-IL    28.00      25.92   20  
  2 Gilberg, Steve            53 Chicago Smelts-IL      27.00      28.05   17  
  3 Clark, Gregory A          53 Lyons-IL               28.30      28.29   16  
  4 Henderson, Mike           54 Naperville Waves-IL    29.50      29.22   15  
  5 Gohl, Michael             54 Hurricanes-IL          33.00      33.35   14  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marsh, Edward             50 Elgin Blue Wave-IL   1:50.43    1:45.00   20  
      49.38   55.62                                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pushka, Dave              52 Naperville Waves-IL  1:01.00    1:00.54   20  
      28.59   31.95                                                
  2 Gilberg, Steve            53 Chicago Smelts-IL    1:09.00    1:06.47   17  
      30.18   36.29                                                
  3 Clark, Gregory A          53 Lyons-IL             1:09.89    1:08.75   16  
      31.26   37.49                                                
  4 Henderson, Mike           54 Naperville Waves-IL  1:10.00    1:11.32   15  
      33.61   37.71                                                
  5 Gohl, Michael             54 Hurricanes-IL        1:20.00    1:20.62   14  
      38.21   42.41                                                
  6 Anderson, David           53 ABM-IL               1:26.00    1:25.91   13  
      40.38   45.53                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maser, Jorg               52 Hurricanes-IL        3:08.60    2:43.84   20  
      36.24   46.13   44.95   36.52                                
  2 Woerner, Bruce            53 Elgin Blue Wave-IL   3:22.74    3:29.92   17  
      52.27   57.48   51.03   49.14                                
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marsh, Edward             50 Elgin Blue Wave-IL   7:50.77    7:45.14   20  
      49.11   59.13 1:01.05 1:03.67 1:05.18 1:03.18   52.38   51.44
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei H            57 Elgin Blue Wave-IL     25.25      25.87   20  
  2 Wilczak, Tom              55 Elgin Blue Wave-IL     27.00      26.27   17  
  3 Bernard, William A        58 Unat-IL-IL             28.20      27.90   16  
  4 Toth, Peter P             56 Unat-IL-IL             28.20      28.45   15  
  5 Cummins, Thomas J         55 Bartlett Gators-IL     29.42      30.17   14  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mathieu, Bud P            58 Elgin Blue Wave-IL     58.93      57.42   20  
      27.56   29.86                                                
  2 Wilczak, Tom              55 Elgin Blue Wave-IL     59.50      58.52   17  
      27.67   30.85                                                
  3 Bernard, William A        58 Unat-IL-IL           1:01.60    1:01.05   16  
      28.92   32.13                                                
  4 Conlon, Mark A            59 Blue Marlins-IL      1:25.00    1:28.59   15  
      42.36   46.23                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mathieu, Bud P            58 Elgin Blue Wave-IL   2:09.91    2:09.13   20  
      30.27   32.11   33.38   33.37                                
  2 Wilczak, Tom              55 Elgin Blue Wave-IL   2:15.00    2:17.53   17  
      30.57   35.20   36.41   35.35                                
  3 Conlon, Mark A            59 Blue Marlins-IL      3:09.00    3:08.15   16  
      42.85   48.78   48.39   48.13                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mathieu, Bud P            58 Elgin Blue Wave-IL   5:58.95    5:54.85   20  
      32.66   35.85   36.35   36.07   36.15   35.31   35.34   35.76
      36.14   35.22                                                
  2 Cummins, Thomas J         55 Bartlett Gators-IL   6:47.06    6:57.13   17  
      37.03   41.42   41.82   42.52   41.65                        
            1:23.35                                                
  3 Conlon, Mark A            59 Blue Marlins-IL      8:14.00    8:21.99   16  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei H            57 Elgin Blue Wave-IL     36.00      31.76   20  
  2 Pegues, Lex               55 Elgin Blue Wave-IL     32.00      31.90   17  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pegues, Lex               55 Elgin Blue Wave-IL   1:12.00    1:10.44   20  
      35.04   35.40                                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pegues, Lex               55 Elgin Blue Wave-IL     38.00      35.44   20  
  2 Gordon, Steven H          57 Elgin Blue Wave-IL     42.00      43.67   17  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei H            57 Elgin Blue Wave-IL   1:18.00    1:19.19   20  
      37.49   41.70                                                
  2 Mathieu, Bud P            58 Elgin Blue Wave-IL   1:26.92    1:21.81   17  
      38.69   43.12                                                
  3 Gordon, Steven H          57 Elgin Blue Wave-IL   1:41.00    1:38.57   16  
      47.08   51.49                                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pegues, Lex               55 Elgin Blue Wave-IL     31.00      30.79   20  
  2 Gordon, Steven H          57 Elgin Blue Wave-IL     45.00      43.67   17  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei H            57 Elgin Blue Wave-IL   1:03.50    1:04.91   20  
      30.55   34.36                                                
  2 Cummins, Thomas J         55 Bartlett Gators-IL   1:23.82    1:29.49   17  
      39.64   49.85                                                
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilczak, Tom              55 Elgin Blue Wave-IL   1:07.50    1:07.04   20  
      31.38   35.66                                                
  2 Pegues, Lex               55 Elgin Blue Wave-IL   1:10.00    1:07.96   17  
      32.31   35.65                                                
  3 Mathieu, Bud P            58 Elgin Blue Wave-IL   1:08.94    1:10.46   16  
      32.47   37.99                                                
  4 Toth, Peter P             56 Unat-IL-IL           1:21.30    1:17.79   15  
      35.33   42.46                                                
  5 Gordon, Steven H          57 Elgin Blue Wave-IL   1:50.00    1:39.03   14  
      48.20   50.83                                                
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursu, Andrei H            57 Elgin Blue Wave-IL   5:30.00    5:34.46   20  
      34.17   41.40   45.59   45.03   47.63   46.34   38.97   35.33
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Kenneth G          60 Elgin Blue Wave-IL     28.00      27.75   20  
  2 Reed, Michael E           60 Libertyville-IL        32.00      30.21   17  
  3 Sturwold, Mark            60 Unat-IL-IL                NT      34.52   16  
  4 Coha, Lawrence            60 West Suburban-IL       40.00      37.22   15  
  5 Freeman, Stephen          60 Duneland-IN               NT      38.28   14  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Michael E           60 Libertyville-IL      1:09.14    1:07.75   20  
      32.37   35.38                                                
  2 Sturwold, Mark            60 Unat-IL-IL                NT    1:20.50   17  
      36.42   44.08                                                
  3 Coha, Lawrence            60 West Suburban-IL     1:30.00    1:32.19   16  
      44.42   47.77                                                
  4 Manheim, Chris J          61 Elgin Blue Wave-IL   1:35.50    1:33.12   15  
      44.72   48.40                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coha, Lawrence            60 West Suburban-IL     3:30.00    3:37.22   20  
      49.08   55.76   57.86   54.52                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        62 Hurricanes-IL        6:15.00    6:05.40   20  
      34.10   37.65   37.67   37.58   37.07   37.50   37.30   37.15
      35.95   33.43                                                
  2 Reed, Michael E           60 Libertyville-IL      6:44.20    6:47.71   17  
      35.89   40.39   41.41   41.40   41.76   41.63 1:24.26 1:20.97
  3 Campana, James L          64 Elgin Blue Wave-IL   8:30.00    7:23.59   16  
  4 Sturwold, Mark            60 Unat-IL-IL                NT    8:34.19   15  
  5 Manheim, Chris J          61 Elgin Blue Wave-IL   9:00.38    9:10.10   14  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        62 Hurricanes-IL          31.18      30.10   20  
  2 Johnson, Eric             60 Lyons-IL               33.00      32.24   17  
  3 Meyer, Kenneth G          60 Elgin Blue Wave-IL     33.50      33.23   16  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        62 Hurricanes-IL        1:05.93    1:07.05   20  
      33.93   33.12                                                
  2 Johnson, Eric             60 Lyons-IL             1:12.00    1:10.53   17  
      34.85   35.68                                                
  3 Meyer, Kenneth G          60 Elgin Blue Wave-IL   1:15.00    1:12.59   16  
      36.25   36.34                                                
  4 Manheim, Chris J          61 Elgin Blue Wave-IL   2:02.18    2:02.38   15  
    1:00.63 1:01.75                                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          64 Elgin Blue Wave-IL     35.50      34.29   20  
  2 Meyer, Kenneth G          60 Elgin Blue Wave-IL     36.00      36.07   17  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campana, James L          64 Elgin Blue Wave-IL   1:30.50    1:23.34   20  
      40.83   42.51                                                
  2 Manheim, Chris J          61 Elgin Blue Wave-IL   2:02.88    2:07.57   17  
    1:00.62 1:06.95                                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        62 Hurricanes-IL          31.85      32.55   20  
  2 Reed, Michael E           60 Libertyville-IL        38.00      37.17   17  
  3 Campana, James L          64 Elgin Blue Wave-IL     50.00      39.45   16  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall G        62 Hurricanes-IL        1:12.00    1:09.21   20  
      32.84   36.37                                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Eric             60 Lyons-IL             1:10.00    1:08.39   20  
      30.80   37.59                                                
  2 Meyer, Kenneth G          60 Elgin Blue Wave-IL   1:15.00    1:10.37   17  
      33.86   36.51                                                
  3 Campana, James L          64 Elgin Blue Wave-IL   1:45.00    1:17.83   16  
      41.01   36.82                                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  68 Elgin Blue Wave-IL     30.00      30.25   20  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              68 Naperville Waves-IL  1:05.00    1:09.69   20  
      33.82   35.87                                                
  2 Kracen, Scott             67 Elgin Blue Wave-IL   1:25.00    1:18.97   17  
      36.95   42.02                                                
  3 Kozlowski, Michael F      65 Sea Otters-IL        1:18.42    1:19.87   16  
      38.19   41.68                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-IL   3:06.00    2:51.86   20  
      37.35   42.95   45.77   45.79                                
  2 Kracen, Scott             67 Elgin Blue Wave-IL   3:00.00    3:02.26   17  
      42.22   46.44   46.25   47.35                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozlowski, Michael F      65 Sea Otters-IL        7:49.03    8:01.35   20  
  2 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-IL   8:40.00    8:01.41   17  
  3 Alsen, Donald J           66 Blue Marlins-IL      8:14.00    8:24.56   16  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               69 Elgin Blue Wave-IL     42.22      44.18   20  
  2 Alsen, Donald J           66 Blue Marlins-IL        51.50      55.09   17  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-IL   1:46.00    1:38.51   20  
      49.42   49.09                                                
  2 Kracen, Scott             67 Elgin Blue Wave-IL   2:15.00    1:49.58   17  
      52.87   56.71                                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           66 Chicago Masters-IL     33.84      33.78   20  
  2 Ota, Ken                  68 Elgin Blue Wave-IL     40.00      40.56   17  
  3 Alsen, Donald J           66 Blue Marlins-IL        48.00      47.90   16  
  4 Kracen, Scott             67 Elgin Blue Wave-IL     55.00      55.24   15  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlberg, Peder           66 Chicago Masters-IL   1:15.50    1:15.38   20  
      36.53   38.85                                                
  2 Kracen, Scott             67 Elgin Blue Wave-IL   2:25.00    2:12.47   17  
    1:01.69 1:10.78                                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               69 Elgin Blue Wave-IL     38.70      38.03   20  
  2 Alsen, Donald J           66 Blue Marlins-IL        44.50      41.73   17  
 -- Ota, Ken                  68 Elgin Blue Wave-IL     38.00         DQ  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Robert              68 Naperville Waves-IL  1:25.00    1:27.62   20  
      40.00   47.62                                                
  2 Osborne, Oz               69 Elgin Blue Wave-IL   1:33.15    1:36.03   17  
      42.40   53.63                                                
  3 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-IL   1:59.59    1:54.59   16  
      52.43 1:02.16                                                
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  68 Elgin Blue Wave-IL   1:30.00    1:22.00   20  
      39.15   42.85                                                
  2 Maude, Tom                66 Elgin Blue Wave-IL   1:48.00    1:37.15   17  
      47.82   49.33                                                
  3 Kozlowski, Michael F      65 Sea Otters-IL        1:44.07    1:45.65   16  
      55.74   49.91                                                
  4 Alsen, Donald J           66 Blue Marlins-IL      1:42.00    1:48.47   15  
      47.60 1:00.87                                                
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               69 Elgin Blue Wave-IL   3:01.17    3:20.90   20  
      40.47   53.70 1:01.70   45.03                                
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborne, Oz               69 Elgin Blue Wave-IL   7:30.10    7:12.96   20  
      44.84   53.44   57.40 1:58.54 1:03.72   48.42   46.85        
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               70 Elgin Blue Wave-IL     35.00      31.35   20  
  2 Krich, Robert             72 Elgin Blue Wave-IL     50.00      47.34   17  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krich, Robert             72 Elgin Blue Wave-IL   2:20.00    1:46.58   20  
      50.52   56.06                                                
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               70 Elgin Blue Wave-IL     48.00      46.16   20  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               70 Elgin Blue Wave-IL     48.00      42.18   20  
  2 Krich, Robert             72 Elgin Blue Wave-IL   1:20.00      52.26   17  
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Dave               70 Elgin Blue Wave-IL     48.00      40.19   20  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gambetta, Miguel A        77 Duneland-IN            35.00      37.72   20