Licensed to Illinois LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 2/15/2016 05:13 PM
              2016 Stephens Family YMCA Masters Meet - 1/24/2016               
                                    Results                                    
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mozdzen, Laura            28 UC21-21              2:10.00    2:07.13  
      29.47   31.99   32.67   33.00                                
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mozdzen, Laura            28 UC21-21                31.00      28.91  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mozdzen, Laura            28 UC21-21              1:05.00    1:02.57  
      28.94   33.63                                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mozdzen, Laura            28 UC21-21              1:10.00    1:07.84  
      30.19   37.65                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mozdzen, Laura            28 UC21-21              2:20.00    2:23.40  
      29.44   36.05   44.12   33.79                                
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kenny Marquez, Natalie    32 UC21-21                30.00      27.35  
  2 Kormanyos, Rose           31 Stephens Y-21          40.00      37.11  
  3 Stanny, Margaret          31 Iswim-16               39.90      37.99  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kenny Marquez, Natalie    32 UC21-21              1:04.00    1:00.25  
      28.76   31.49                                                
  2 Stanny, Margaret          31 Iswim-16             1:26.83    1:24.62  
      40.79   43.83                                                
  3 Kormanyos, Rose           31 Stephens Y-21        1:30.00    1:26.81  
      40.63   46.18                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanny, Margaret          31 Iswim-16             3:05.00    3:06.74  
      42.47   46.68   48.78   48.81                                
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davenport, Teresa         32 Stephens Y-21       24:58.14   24:39.25  
      39.04   42.91   43.88   44.70   44.99   45.33   45.58   45.88
      45.68   45.56   45.35   45.22   45.49   45.23   45.36   44.86
      44.98   44.98   45.08   45.24   45.31   45.28   44.91   45.14
      45.12   45.35   45.13   45.20   45.42   45.16   45.44   44.65
      41.80
  2 Kormanyos, Rose           31 Stephens Y-21       37:00.00   30:34.21  
      43.56   48.84   52.00   53.29   54.64   55.18   56.22   55.87
      57.33   56.93   57.04   57.36   57.33   56.18   56.72   56.22
      58.07   58.24   56.31   57.20   56.72   55.74   58.87   58.17
      57.63   57.00   56.53   56.56   54.92   56.07   55.09   53.60
      52.78
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davenport, Teresa         32 Stephens Y-21        2:00.00    1:19.54  
      38.38   41.16                                                
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davenport, Teresa         32 Stephens Y-21        1:30.48    1:19.85  
      38.16   41.69                                                
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Leslie          41 UC21-21                   NT      32.68  
  2 Merson, Nicole            44 Academy Bullets-21     38.00      37.21  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merson, Nicole            44 Academy Bullets-21     55.00      48.77  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Leslie          41 UC21-21                   NT      34.45  
  2 Merson, Nicole            44 Academy Bullets-21     52.50      43.68  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Leslie          41 UC21-21                   NT    1:17.90  
      37.01   40.89                                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Leslie          41 UC21-21                   NT    1:21.85  
      38.78   43.07                                                
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Leslie          41 UC21-21                   NT    2:55.92  
      36.97   49.08   48.52   41.35                                
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welty Peachey, Andrea     47 Illinois Masters-21       NT      44.71  
  2 Pinkert, Anke             49 UC21-21                   NT      52.87  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welty Peachey, Andrea     47 Illinois Masters-21       NT    1:46.05  
      50.19   55.86                                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wattles, Sonja            46 UC21-21                   NT      38.10  
  2 Pinkert, Anke             49 UC21-21                   NT    1:00.55  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wattles, Sonja            46 UC21-21                   NT    1:24.10  
      40.07   44.03                                                
  2 Pinkert, Anke             49 UC21-21                   NT    2:11.91  
    1:04.49 1:07.42                                                
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wattles, Sonja            46 UC21-21                   NT    3:10.51  
      41.31   48.14   51.59   49.47                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Liesl              51 Central Illinois-21    28.68      30.46  
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zahorik, Barbara          51 Fossil Fish-21       6:00.00    5:56.14  
      32.07   35.65   36.07   35.90   36.25   36.21   36.35   36.39
      36.08   35.17                                                
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zahorik, Barbara          51 Fossil Fish-21      20:25.00   20:34.92  
      33.44   36.92   37.36   37.77   37.75   37.32   37.32   37.65
      37.21   37.50   37.81   37.85   37.58   37.99   37.40   37.62
      37.67   37.83   37.63   38.22   37.61   37.89   37.93   37.97
      37.69   37.41   37.56   37.68   37.50   37.84   37.61   36.63
      35.76
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Davidson, Nancy           50 Naperville Waves-21    39.00        DFS  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Liesl              51 Central Illinois-21    38.23      39.28  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Liesl              51 Central Illinois-21  1:23.00    1:30.26  
      40.99   49.27                                                
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Liesl              51 Central Illinois-21  1:14.38    1:20.65  
      39.45   41.20                                                
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barkley, Maryanne         55 St. Louis-22           31.13      31.99  
  2 Bossert-Hartman, Carol    55 Chicago Smelts-21      34.40      33.07  
  3 Neill, Michele            58 Stephens Y-21          57.00      47.52  
 -- Ballantyne, Margaret      56 Central Illinois-21    40.00        DFS  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bossert-Hartman, Carol    55 Chicago Smelts-21    1:14.80    1:14.19  
      35.81   38.38                                                
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bossert-Hartman, Carol    55 Chicago Smelts-21    2:40.03    2:39.34  
      37.17   40.82   41.19   40.16                                
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ballantyne, Margaret      56 Central Illinois-21       NT   28:33.92  
      45.75   50.04   51.43   51.90   52.69   52.56   52.94   52.62
      52.49   52.66   53.35   52.35   53.08   52.77   53.53   52.00
      54.32   51.46   52.08   52.94   53.53   52.34   52.83   54.07
      53.43   52.17   51.91   52.05   50.96   50.71   50.17   50.24
      46.55
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barkley, Maryanne         55 St. Louis-22           39.87      38.08  
  2 Neill, Michele            58 Stephens Y-21        1:01.00      52.99  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neill, Michele            58 Stephens Y-21        1:10.00    1:04.84  
 -- Ballantyne, Margaret      56 Central Illinois-21    50.50        DFS  
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barkley, Maryanne         55 St. Louis-22         3:53.35    3:28.73  
      48.44   52.47   54.58   53.24                                
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bossert-Hartman, Carol    55 Chicago Smelts-21    1:30.00    1:29.80  
      44.42   45.38                                                
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barkley, Maryanne         55 St. Louis-22         6:43.33    6:25.16  
      42.75   50.32   49.59   50.00   55.30   55.55   40.68   40.97
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Macku, Alison             61 Stephens Y-21             NT      43.55  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Macku, Alison             61 Stephens Y-21             NT      48.79  
  2 Delanois, Barbara         60 Chicago Smelts-21    1:00.00      48.96  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         60 Chicago Smelts-21    2:00.00    1:41.48  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Macku, Alison             61 Stephens Y-21             NT    1:06.36  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Macku, Alison             61 Stephens Y-21             NT      56.17  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         60 Chicago Smelts-21    2:00.00    1:44.52  
      48.67   55.85                                                
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Carolyn           66 Stephens Y-21             NT    4:58.59  
    1:03.35 1:18.87 1:21.60 1:14.77                                
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Carolyn           66 Stephens Y-21        2:25.54    2:26.07  
    1:09.38 1:16.69                                                
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Carolyn           66 Stephens Y-21        1:20.31    1:11.71  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Adam             29 Stephens Y-21          27.05      27.62  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Adam             29 Stephens Y-21          33.90      34.71  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ong, Tazhi                26 Chicago Smelts-21      33.00      32.43  
  2 Johnson, Adam             29 Stephens Y-21          36.61      36.49  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ong, Tazhi                26 Chicago Smelts-21    1:12.00    1:13.11  
      35.27   37.84                                                
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ong, Tazhi                26 Chicago Smelts-21    2:50.00    2:54.01  
      37.53   44.06   46.42   46.00                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Adam             29 Stephens Y-21             NT      33.61  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ong, Tazhi                26 Chicago Smelts-21    1:10.00    1:05.38  
      31.91   33.47                                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ong, Tazhi                26 Chicago Smelts-21    2:45.00    2:25.79  
      30.82   38.00   41.01   35.96                                
  2 Johnson, Adam             29 Stephens Y-21             NT    2:48.63  
      35.68   42.80   48.24   41.91                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-21      27.60      28.73  
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-21    2:19.39    2:26.82  
      33.75   38.06   38.07   36.94                                
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-21    3:13.58    3:25.24  
      48.02   54.23   54.62   48.37                                
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilbert, Brian            32 Chicago Smelts-21    3:10.92    3:07.12  
      42.45   48.40   51.14   45.13                                
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, William           39 UC21-21              1:17.00    1:15.95  
      37.95   38.00                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, William           39 UC21-21              2:55.00    2:55.22  
      41.13   43.81   45.07   45.21                                
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21   28:09.88   26:42.77  
      40.22   44.30   48.74 4:09.74    1.00    1.00    2.00   17.00
      30.00 1:11.00   32.00   44.00   44.20 1:12.80   25.56   50.36
      57.08   47.00   48.00   49.00 1:15.00   20.19   58.81   43.00
      50.00   47.00 1:11.00   32.00   51.00   37.95   56.05   46.00
      39.77
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-21      30.00      31.03  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, William           39 UC21-21              1:30.00    1:25.55  
      40.11   45.44                                                
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, William           39 UC21-21              3:10.00    3:12.65  
      43.09   48.04   50.83   50.69                                
  2 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21         NT    3:46.57  
    1:19.00   28.88 1:12.12   46.57                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-21      28.00      27.39  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-21    1:02.00    1:02.52  
      29.05   33.47                                                
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-21    2:20.00    2:28.33  
      31.87   37.37   39.53   39.56                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21    1:41.43    1:31.70  
      46.62   45.08                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21    3:18.75    3:19.37  
      48.69   54.77   54.00   41.91                                
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Paul               36 Chicago Smelts-21    5:30.00    5:14.38  
      30.70   35.95   42.86   42.73   44.04   43.44   38.51   36.15
  2 Ruley, Nic                37 Chicago Smelts-21    8:00.00    7:09.31  
      48.76 1:02.77 1:13.47   47.67   53.12   53.55   45.71   44.26
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glynn, Brian              42 Central Illinois-21    30.00      25.60  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glynn, Brian              42 Central Illinois-21  1:10.00      57.29  
      28.00   29.29                                                
  2 Colburn, Christopher      44 Academy Bullets-21     58.88      58.54  
      28.45   30.09                                                
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Brent               41 UC21-21             21:30.00   21:17.33  
      44.00 1:12.00           30.65   37.40   37.93   38.01   38.08
      38.11   38.22   38.31   39.02   39.07   38.77   39.16   39.11
      39.40   39.53   39.27   39.11   39.19   39.31   39.64   39.59
      39.85   40.08   39.76   39.28   39.65   39.17   40.26   39.08
      37.32
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glynn, Brian              42 Central Illinois-21    35.00      31.60  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colburn, Christopher      44 Academy Bullets-21   1:05.01    1:08.39  
      32.74   35.65                                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glynn, Brian              42 Central Illinois-21  1:25.00    1:11.46  
      32.73   38.73                                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneshiro, Knoel          48 Noblesville-16         24.95      25.34  
  2 Espino, Rudy              46 Chicago Smelts-21      26.80      25.67  
  3 Patrick, Gary             46 Stephens Y-21          25.40      26.05  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneshiro, Knoel          48 Noblesville-16         55.53      56.18  
      27.42   28.76                                                
  2 Patrick, Gary             46 Stephens Y-21          57.20      57.41  
      27.90   29.51                                                
  3 Espino, Rudy              46 Chicago Smelts-21    1:02.00      57.92  
      28.22   29.70                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneshiro, Knoel          48 Noblesville-16       2:10.00    2:06.04  
      28.90   31.20   32.53   33.41                                
  2 Patrick, Gary             46 Stephens Y-21        2:09.70    2:14.65  
      31.27   33.67   34.64   35.07                                
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espino, Rudy              46 Chicago Smelts-21    2:42.00    2:35.91  
      35.82   39.99   40.40   39.70                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneshiro, Knoel          48 Noblesville-16         27.39      30.83  
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneshiro, Knoel          48 Noblesville-16       2:27.62    2:29.48  
      31.25   39.55   44.21   34.47                                
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espino, Rudy              46 Chicago Smelts-21    5:35.00    5:07.35  
      32.29   37.68   40.58   40.16   43.13   42.14   36.10   35.27
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        54 New York-6             30.01      30.14  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        54 New York-6           1:06.53    1:07.56  
      32.01   35.55                                                
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        54 New York-6           2:32.11    2:34.77  
      36.24   40.39   39.65   38.49                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        54 New York-6           1:02.95    1:03.27  
      30.67   32.60                                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merrill, Nick             58 Central Illinois-21    26.00      25.38  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merrill, Nick             58 Central Illinois-21    57.50      55.50  
      27.41   28.09                                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle Official Split
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoyne, Ron                59 Stephens Y-21             NT    6:19.48  
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas            57 Fossil Fish-21       5:40.00    5:45.51  
      30.18   34.70   35.79   35.89   35.68   35.46   34.86   34.66
      34.53   33.76                                                
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle Official Split
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoyne, Ron                59 Stephens Y-21             NT   12:55.35  
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seibt, Andreas            57 Fossil Fish-21      20:00.00   20:26.61  
      32.70   36.93   37.55   37.57   37.32   37.24   37.22   37.17
      37.60   37.20   37.35   37.48   37.43   37.40   37.62   37.75
      37.65   37.54   37.30   37.62   37.09   36.80   37.38   37.63
      37.44   37.14   37.21   37.49   37.19   37.03   37.10   36.81
      36.66
  2 Hoyne, Ron                59 Stephens Y-21       22:00.00   21:27.25  
      33.61   36.96   38.22   38.43   38.52   38.80   38.82   39.31
      37.89   38.92   39.41   39.65   39.57   39.89   39.54   39.57
      39.57   39.55   39.59   39.53   39.17   39.74   39.67   39.64
      39.62   39.43   39.22   39.59   39.33   39.49   39.10   39.44
      38.46
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               55 Fossil Fish-21         29.50      30.92  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merrill, Nick             58 Central Illinois-21  1:17.00    1:12.69  
      35.04   37.65                                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               55 Fossil Fish-21         32.00      26.57  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               55 Fossil Fish-21         58.20      59.04  
      27.67   31.37                                                
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soltys, Ted               55 Fossil Fish-21       1:03.00    1:06.84  
      30.31   36.53                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merrill, Nick             58 Central Illinois-21  2:35.00    2:30.79  
      32.04   41.39   42.76   34.60                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              62 Chicago Smelts-21      28.50      29.82  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              62 Chicago Smelts-21      58.50    1:03.06  
      30.85   32.21                                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              62 Chicago Smelts-21    1:09.50    1:14.02  
      34.81   39.21                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dodson, Phil              62 Chicago Smelts-21    2:32.50    2:38.56  
      33.27   41.50   49.26   34.53                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  68 Elgin Blue Wave-21     31.00      29.69  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  68 Elgin Blue Wave-21     51.00      48.33  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  68 Elgin Blue Wave-21     42.00      39.84  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  68 Elgin Blue Wave-21   1:30.00    1:24.06  
      40.05   44.01                                                
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schein, Howard            71 Naperville Waves-21    35.58      37.55  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schein, Howard            71 Naperville Waves-21  1:22.20    1:30.75  
      41.44   49.31                                                
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schein, Howard            71 Naperville Waves-21  1:51.87    1:56.87  
      53.58 1:03.29                                                
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schein, Howard            71 Naperville Waves-21  1:40.02    1:54.75  
      52.95 1:01.80                                                
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schein, Howard            71 Naperville Waves-21  3:47.96    3:55.35  
      46.92 1:03.81 1:10.39   54.23                                
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    2:20.22  
       40.46    28.10    33.02    38.64                                    
 -- Unattached  'A'                                        NT   X2:03.46  
       27.81    33.55    33.32    28.78                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chicago Smelts-21  'A'                                 NT    2:05.61  
       31.18    34.00    31.31    29.12                                    
  2 Unattached  'A'                                        NT    2:16.86  
       36.21    38.07    34.38    28.20                                    
 
                   Combined Team Scores - Through Event 102                    
 
  1. Chicago Smelts                      741   2. Stephens Family YMCA                464
  3. Uc21                                451   4. Central Illinois Masters            260
  5. Fossil Fish                         160   6. Naperville Waves Swim Club          100
  6. Noblesville Adult Swim Team         100   8. Academy Bullets Masters              91
  9. St Louis Area Masters                80   9. Elgin Blue Wave Swim Team            80
  9. New York Athletic Club               80  12. Iswim                                53
 13. Illinois Masters                     40  14. Unattached                           34
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 102                   
 
  1. Uc21                                351   2. Stephens Family YMCA                303
  3. Chicago Smelts                      134   4. Central Illinois Masters            100
  5. St Louis Area Masters                80   6. Academy Bullets Masters              54
  7. Iswim                                53   8. Fossil Fish                          40
  8. Illinois Masters                     40                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 102                    
 
  1. Chicago Smelts                      527   2. Stephens Family YMCA                161
  3. Central Illinois Masters            160   4. Fossil Fish                         120
  5. Noblesville Adult Swim Team         100   5. Uc21                                100
  5. Naperville Waves Swim Club          100   8. Elgin Blue Wave Swim Team            80
  8. New York Athletic Club               80  10. Academy Bullets Masters              37