Licensed to Lake Forest Swim Club -IL
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 12/16/2014 12:20 AM
              Tri Right Masters Candy Cane Swim Meet - 12/14/2014              
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne           23 NWSC-IL                24.99      25.11   20  
  2 Sexton, Kimberly          20 TRM-IL                 34.00      36.38   17  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holay, Maya               19 BAM-IL               1:00.08    1:03.56   20  
                  30.51     1:03.56 (33.05)                                        
  2 Martin, Roxanne           20 Unattached           1:21.29    1:13.28   17  
                  35.12     1:13.28 (38.16)                                        
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne           23 NWSC-IL              4:59.00    5:05.21   20  
                  28.70       59.19 (30.49)     1:29.42 (30.23)     1:59.74 (30.32)
        2:30.61 (30.87)     3:01.78 (31.17)     3:33.33 (31.55)     4:04.73 (31.40)
        4:35.16 (30.43)     5:05.21 (30.05)                                        
  2 Nolte, Jeanette           23 NWSC-IL              5:30.00    5:53.53   17  
                  30.58     1:03.83 (33.25)     1:38.36 (34.53)     2:13.98 (35.62)
        2:50.09 (36.11)     3:27.23 (37.14)     4:04.01 (36.78)     4:41.06 (37.05)
        5:18.25 (37.19)     5:53.53 (35.28)                                        
  3 Holay, Maya               19 BAM-IL               5:43.87    6:03.32   16  
                  32.54     1:08.27 (35.73)     1:44.73 (36.46)     2:21.40 (36.67)
        2:58.38 (36.98)     3:35.55 (37.17)     4:12.73 (37.18)     4:50.01 (37.28)
        5:27.47 (37.46)     6:03.32 (35.85)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Roxanne           20 Unattached             39.89      38.39   20  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           23 NWSC-IL                38.00      34.43   20  
  2 Sexton, Kimberly          20 TRM-IL                 45.00      43.68   17  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sexton, Kimberly          20 TRM-IL               1:30.00    1:36.87   20  
                  42.40     1:36.87 (54.47)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Roxanne           20 Unattached             41.01      36.13   20  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nolte, Jeanette           23 NWSC-IL              1:00.00    1:05.23   20  
                  29.70     1:05.23 (35.53)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne           23 NWSC-IL                   NT    1:01.51   20  
                  28.62     1:01.51 (32.89)                                        
  2 Martin, Roxanne           20 Unattached           1:36.58    1:27.02   17  
                  38.18     1:27.02 (48.84)                                        
  3 Sexton, Kimberly          20 TRM-IL               1:20.00    1:33.00   16  
                  42.61     1:33.00 (50.39)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bicek, Adrienne           23 NWSC-IL              2:09.00    2:11.64   20  
                  29.19     1:04.64 (35.45)     1:43.68 (39.04)     2:11.64 (27.96)
  2 Nolte, Jeanette           23 NWSC-IL              2:20.00    2:28.59   17  
                  31.02     1:10.01 (38.99)     1:52.46 (42.45)     2:28.59 (36.13)
  3 Sexton, Kimberly          20 TRM-IL               3:00.00    3:13.08   16  
                  39.41     1:28.78 (49.37)     2:25.10 (56.32)     3:13.08 (47.98)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              28 CENT-IL                26.20      26.41   20  
  1 Bolf, Victoria            29 CS-IL                  29.26      31.30   20  
  2 Ellison, Kristen          29 CS-IL                  28.62      31.13   17  
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              28 CENT-IL              6:05.00    6:05.93   20  
                  29.99     1:03.47 (33.48)     1:38.63 (35.16)     2:15.24 (36.61)
        2:52.68 (37.44)     3:31.21 (38.53)     4:10.45 (39.24)     4:49.94 (39.49)
        5:28.97 (39.03)     6:05.93 (36.96)                                        
  2 Bolf, Victoria            29 CS-IL                6:51.58    6:36.25   17  
                  35.61     1:14.70 (39.09)     1:55.69 (40.99)     2:36.37 (40.68)
        3:15.68 (39.31)     3:56.54 (40.86)     4:38.14 (41.60)     5:19.71 (41.57)
        5:58.68 (38.97)     6:36.25 (37.57)                                        
  2 Ellison, Kristen          29 CS-IL                7:09.08    7:22.61   17  
                  36.60     1:17.35 (40.75)     2:01.29 (43.94)     2:45.94 (44.65)
        3:30.08 (44.14)     4:14.07 (43.99)     5:00.79 (46.72)     5:48.44 (47.65)
        6:36.13 (47.69)     7:22.61 (46.48)                                        
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              28 CENT-IL              1:10.00    1:08.01   20  
                  32.67     1:08.01 (35.34)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolf, Victoria            29 CS-IL                  38.67      39.94   20  
  1 Ellison, Kristen          29 CS-IL                  40.53      44.44   20  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolf, Victoria            29 CS-IL                1:23.28    1:27.13   20  
                  40.93     1:27.13 (46.20)                                        
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madgiak, Jen              28 CENT-IL              1:10.00    1:06.31   20  
                  29.92     1:06.31 (36.39)                                        
  2 Ellison, Kristen          29 CS-IL                1:17.38    1:21.79   17  
                  36.31     1:21.79 (45.48)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellison, Kristen          29 CS-IL                2:53.96    3:01.62   20  
                  36.99     1:23.29 (46.30)     2:18.08 (54.79)     3:01.62 (43.54)
  2 Bolf, Victoria            29 CS-IL                2:42.04    2:46.03   17  
                  38.06     1:19.34 (41.28)     2:07.73 (48.39)     2:46.03 (38.30)
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chapman, Sara             33 CS-IL                1:22.00    1:20.20   20  
                  37.90     1:20.20 (42.30)                                        
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chapman, Sara             33 CS-IL                7:43.00    7:33.70   20  
                  43.16     1:28.66 (45.50)     2:14.62 (45.96)     3:00.38 (45.76)
        3:46.60 (46.22)     4:33.77 (47.17)     5:19.17 (45.40)     6:04.24 (45.07)
        6:49.00 (44.76)     7:33.70 (44.70)                                        
  2 Perry, Monique            33 BBMA-IL              6:50.79    7:36.24   17  
                  38.94     1:21.01 (42.07)     2:05.78 (44.77)     2:51.71 (45.93)
        3:39.39 (47.68)     4:27.09 (47.70)     5:15.51 (48.42)     6:04.01 (48.50)
        6:51.70 (47.69)     7:36.24 (44.54)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Monique            33 BBMA-IL                45.92      43.78   20  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Monique            33 BBMA-IL                39.94      41.73   20  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chapman, Sara             33 CS-IL                1:36.00    1:30.45   20  
                  45.09     1:30.45 (45.36)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            38 CS-IL                  28.50      28.13   20  
  2 Tietjens, Kiiri           38 BBMA-IL                29.67      29.18   17  
  3 Cartier, Nicole           39 BBMA-IL                33.34      33.14   16  
  4 Jensen, Kelly             39 BBMA-IL              1:30.00      33.35   15  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            38 CS-IL                1:04.00    1:03.61   20  
                  30.32     1:03.61 (33.29)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Kelly             39 BBMA-IL              4:00.00    2:45.17   20  
                  36.65     1:17.65 (41.00)     2:01.31 (43.66)     2:45.17 (43.86)
  2 Cartier, Nicole           39 BBMA-IL              3:42.00    2:51.69   17  
                  36.44     1:19.91 (43.47)     2:07.30 (47.39)     2:51.69 (44.39)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tietjens, Kiiri           38 BBMA-IL                   NT    6:29.55   20  
                  35.17     1:13.96 (38.79)     1:53.56 (39.60)     2:33.16 (39.60)
        3:13.08 (39.92)     3:53.21 (40.13)     4:33.11 (39.90)     5:12.97 (39.86)
        5:51.32 (38.35)     6:29.55 (38.23)                                        
  2 Jensen, Kelly             39 BBMA-IL              8:00.00    7:46.73   17  
                  40.21     1:24.82 (44.61)     2:11.34 (46.52)     2:59.24 (47.90)
        3:47.67 (48.43)     4:36.26 (48.59)     5:24.95 (48.69)     6:12.92 (47.97)
        7:01.23 (48.31)     7:46.73 (45.50)                                        
  3 Vaganova, Natalia         39 ABM-IL               9:20.55    9:15.62   16  
                  48.24     1:42.27 (54.03)     2:39.09 (56.82)     3:35.81 (56.72)
        4:32.83 (57.02)     5:29.60 (56.77)     6:27.35 (57.75)     7:23.85 (56.50)
        8:20.99 (57.14)     9:15.62 (54.63)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cartier, Nicole           39 BBMA-IL                41.54      42.63   20  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            38 CS-IL                1:25.00    1:22.45   20  
                  40.50     1:22.45 (41.95)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         39 ABM-IL                 55.43    1:01.20   20  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            38 CS-IL                1:27.00    1:24.59   20  
                  39.72     1:24.59 (44.87)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boulukos, Dana            38 CS-IL                  34.00      34.43   20  
  2 Vaganova, Natalia         39 ABM-IL                 50.97      51.79   17  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         39 ABM-IL               1:55.88    1:54.25   20  
                  53.56   1:54.25 (1:00.69)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vaganova, Natalia         39 ABM-IL               3:59.15    4:06.53   20  
                  56.65   2:03.66 (1:07.01)   3:13.01 (1:09.35)     4:06.53 (53.52)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schaetz, Trina            42 EBSC-WI                25.50      25.86   20  
  2 Reidenga, Lisa            43 LWM-IL                 30.00      29.50   17  
  3 Sosnowski, Terri          42 TRM-IL                    NT      35.53   16  
  4 Janusz, Megan             42 TRM-IL                 34.75      36.07   15  
  5 Reid, Dawn                42 NWSC-IL                40.00      38.32   14  
  6 Janusz, Lynn              40 LTS-IL                 44.97      46.52   13  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa            43 LWM-IL               1:07.00    1:06.07   20  
                  31.50     1:06.07 (34.57)                                        
  2 Sosnowski, Terri          42 TRM-IL                    NT    1:22.68   17  
                  38.86     1:22.68 (43.82)                                        
  3 Reid, Dawn                42 NWSC-IL              1:40.00    1:26.45   16  
                  40.50     1:26.45 (45.95)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reid, Dawn                42 NWSC-IL              3:35.00    3:16.06   20  
                  41.40     1:31.10 (49.70)     2:23.97 (52.87)     3:16.06 (52.09)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reid, Dawn                42 NWSC-IL              8:15.00    8:28.36   20  
                  44.42     1:33.27 (48.85)     2:25.11 (51.84)     3:17.62 (52.51)
        4:10.39 (52.77)     5:01.71 (51.32)     5:53.29 (51.58)     6:45.46 (52.17)
        7:37.81 (52.35)     8:28.36 (50.55)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reidenga, Lisa            43 LWM-IL                 37.00      35.06   20  
  2 Janusz, Megan             42 TRM-IL                 43.51      47.45   17  
  3 Janusz, Lynn              40 LTS-IL               1:04.81    1:02.72   16  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schaetz, Trina            42 EBSC-WI                33.00      32.57   20  
  2 Janusz, Megan             42 TRM-IL                 44.58      46.43   17  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schaetz, Trina            42 EBSC-WI              1:14.00    1:12.61   20  
                  33.41     1:12.61 (39.20)                                        
  2 Sosnowski, Terri          42 TRM-IL                    NT    1:42.42   17  
                  47.13     1:42.42 (55.29)                                        
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Janusz, Lynn              40 LTS-IL               2:17.00    2:16.75   20  
                1:02.33   2:16.75 (1:14.42)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Giles-Ott, Ruth           46 CS-IL                  35.00      34.59   17  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sands, Liz                46 LWM-IL               2:18.00    2:20.08   20  
                  32.19     1:07.67 (35.48)     1:44.00 (36.33)     2:20.08 (36.08)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sands, Liz                46 LWM-IL               6:10.00    6:05.95   20  
                  32.75     1:08.23 (35.48)     1:44.56 (36.33)     2:21.86 (37.30)
        2:59.15 (37.29)     3:36.92 (37.77)     4:14.42 (37.50)     4:52.29 (37.87)
        5:29.89 (37.60)     6:05.95 (36.06)                                        
  3 Giles-Ott, Ruth           46 CS-IL                7:25.00    7:37.92   16  
                  39.17     1:24.29 (45.12)     2:10.97 (46.68)     2:57.84 (46.87)
        3:44.09 (46.25)     4:31.63 (47.54)     5:19.64 (48.01)     6:07.73 (48.09)
        6:53.35 (45.62)     7:37.92 (44.57)                                        
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sands, Liz                46 LWM-IL               1:23.00    1:16.31   20  
                  37.34     1:16.31 (38.97)                                        
  2 Giles-Ott, Ruth           46 CS-IL                1:27.00    1:27.77   17  
                  42.21     1:27.77 (45.56)                                        
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sands, Liz                46 LWM-IL               1:17.00    1:15.08   20  
                  35.42     1:15.08 (39.66)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           46 CS-IL                1:30.00    1:31.55   20  
                  40.86     1:31.55 (50.69)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sands, Liz                46 LWM-IL               2:36.00    2:37.84   20  
                  34.34     1:15.39 (41.05)     2:00.89 (45.50)     2:37.84 (36.95)
  3 Giles-Ott, Ruth           46 CS-IL                3:15.00    3:18.56   16  
                  46.38     1:34.93 (48.55)     2:34.27 (59.34)     3:18.56 (44.29)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 CS-IL                  28.00      27.90   20  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCracken, Elaine         51 MMA-IL               1:16.68    1:20.19   20  
                  39.26     1:20.19 (40.93)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCracken, Elaine         51 MMA-IL               2:45.48    2:52.29   20  
                  39.91     1:23.38 (43.47)     2:08.82 (45.44)     2:52.29 (43.47)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 CS-IL                6:17.00    6:16.84   20  
                  33.06     1:09.54 (36.48)     1:47.33 (37.79)     2:25.30 (37.97)
        3:04.20 (38.90)     3:42.61 (38.41)     4:21.36 (38.75)     5:00.22 (38.86)
        5:38.99 (38.77)     6:16.84 (37.85)                                        
  2 McCracken, Elaine         51 MMA-IL               7:19.13    7:30.69   17  
                  38.82     1:21.90 (43.08)     2:07.03 (45.13)     2:53.34 (46.31)
        3:40.13 (46.79)     4:27.51 (47.38)     5:14.23 (46.72)     6:01.16 (46.93)
        6:47.63 (46.47)     7:30.69 (43.06)                                        
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 CS-IL                1:12.00    1:13.48   20  
                  36.27     1:13.48 (37.21)                                        
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Lynn               50 TWC                  1:28.02    1:26.95   20  
                  40.90     1:26.95 (46.05)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Lynn               50 TWC                    33.00      32.56   20  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roose, Lynn               50 TWC                  1:17.09    1:20.34   20  
                  37.45     1:20.34 (42.89)                                        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 CS-IL                1:13.00    1:14.56   20  
                  35.36     1:14.56 (39.20)                                        
  2 Roose, Lynn               50 TWC                  1:17.02    1:17.60   17  
                  36.58     1:17.60 (41.02)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 CS-IL                2:38.00    2:39.94   20  
                  34.98     1:16.59 (41.61)     2:02.90 (46.31)     2:39.94 (37.04)
  2 Roose, Lynn               50 TWC                  2:49.85    2:50.56   17  
                  37.93     1:22.76 (44.83)     2:09.72 (46.96)     2:50.56 (40.84)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Sharon            55 Unattached             31.40      30.23   20  
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Sharon            55 Unattached           6:52.64    6:53.40   20  
                  38.40     1:21.24 (42.84)     2:04.58 (43.34)     2:47.64 (43.06)
        3:29.83 (42.19)     4:11.70 (41.87)     4:53.36 (41.66)     5:34.68 (41.32)
        6:15.08 (40.40)     6:53.40 (38.32)                                        
  2 Kulak, Marilyn            58 LWM-IL                    NT    8:12.39   17  
                  42.72     1:30.81 (48.09)     2:21.44 (50.63)     3:11.43 (49.99)
        4:02.84 (51.41)     4:54.09 (51.25)     5:44.79 (50.70)     6:35.95 (51.16)
        7:25.51 (49.56)     8:12.39 (46.88)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Sharon            55 Unattached             38.10      37.10   20  
  2 Kulak, Marilyn            58 LWM-IL                    NT      46.25   17  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Sharon            55 Unattached           1:20.00    1:20.58   20  
                  39.48     1:20.58 (41.10)                                        
  2 Kulak, Marilyn            58 LWM-IL                    NT    1:39.43   17  
                  48.21     1:39.43 (51.22)                                        
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            58 LWM-IL                    NT    1:40.55   20  
                  46.40     1:40.55 (54.15)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kulak, Marilyn            58 LWM-IL                    NT    3:36.98   20  
                  52.05     1:44.74 (52.69)   2:50.69 (1:05.95)     3:36.98 (46.29)
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy              72 SCS-IL               2:07.00    2:01.50   20  
                  56.72   2:01.50 (1:04.78)                                        
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy              72 SCS-IL              11:40.00   11:39.32   20  
                1:02.54   2:11.53 (1:08.99)   3:23.75 (1:12.22)   4:33.37 (1:09.62)
      5:45.05 (1:11.68)   6:56.28 (1:11.23)                             9:19.97 ( )
     11:39.32 (2:19.35)                                                            
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy              72 SCS-IL               1:20.00    1:09.41   20  
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Nancy              72 SCS-IL               1:20.00    1:20.57   20  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Nathan            25 Unattached             24.07      24.27   20  
  2 Skas, Matt                28 TRM-IL                 28.00      27.57   17  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Nathan            25 Unattached             52.30      54.79   20  
                  26.14       54.79 (28.65)                                        
  2 Skas, Matt                28 TRM-IL               1:00.00    1:04.90   17  
                  29.13     1:04.90 (35.77)                                        
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Nathan            25 Unattached           5:45.27    5:45.08   20  
                  29.03     1:02.06 (33.03)     1:36.46 (34.40)     2:11.66 (35.20)
        2:46.81 (35.15)     3:23.04 (36.23)     3:59.42 (36.38)     4:35.30 (35.88)
        5:10.17 (34.87)     5:45.08 (34.91)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Nathan            25 Unattached             24.88      26.65   20  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moritz, Nathan            25 Unattached             54.95      56.34   20  
                  26.27       56.34 (30.07)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClymonds, Ryan          32 PALA-IL                   NT      28.58   20  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClymonds, Ryan          32 PALA-IL                   NT    1:03.20   20  
                  30.31     1:03.20 (32.89)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McClymonds, Ryan          32 PALA-IL                   NT    2:24.96   20  
                  32.88     1:08.74 (35.86)     1:46.81 (38.07)     2:24.96 (38.15)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Patrick           37 Unattached             23.00      23.50   20  
  2 Mosley, TJ                35 LWM-IL                 29.00      25.72   17  
  3 Nicalek, David            35 TRM-IL                 28.00      28.33   16  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Patrick           37 Unattached             52.00      52.01   20  
                  25.37       52.01 (26.64)                                        
  2 Nicalek, David            35 TRM-IL               1:15.00    1:02.16   17  
                  28.45     1:02.16 (33.71)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Patrick           37 Unattached           1:56.00    1:59.05   20  
                  28.02       57.67 (29.65)     1:28.28 (30.61)     1:59.05 (30.77)
  2 Mosley, TJ                35 LWM-IL               2:32.98    2:15.58   17  
                  30.21     1:05.04 (34.83)     1:40.94 (35.90)     2:15.58 (34.64)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                39 NWSC-IL              5:50.00    5:31.41   20  
                  29.81     1:03.00 (33.19)     1:36.71 (33.71)     2:10.96 (34.25)
        2:44.53 (33.57)     3:18.11 (33.58)     3:52.00 (33.89)     4:25.49 (33.49)
        4:59.12 (33.63)     5:31.41 (32.29)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                39 NWSC-IL                29.85      28.38   20  
  2 Mosley, TJ                35 LWM-IL                 30.97      30.44   17  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosley, TJ                35 LWM-IL                 34.79      34.57   20  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Patrick           37 Unattached             59.00      58.51   20  
                  26.58       58.51 (31.93)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Secor, Don                39 NWSC-IL              2:22.00    2:20.53   20  
                  29.03     1:04.55 (35.52)     1:48.68 (44.13)     2:20.53 (31.85)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Camacho, Francisco        44 LWM-IL                 45.00      36.10   20  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ware, Sean                44 Unattached           1:09.00    1:05.90   20  
                  31.57     1:05.90 (34.33)                                        
  2 Camacho, Francisco        44 LWM-IL               1:40.00    1:26.11   17  
                  37.74     1:26.11 (48.37)                                        
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ware, Sean                44 Unattached           6:48.00    6:30.59   20  
                  33.17     1:09.04 (35.87)     1:46.44 (37.40)     2:25.66 (39.22)
        3:06.56 (40.90)     3:47.41 (40.85)     4:29.00 (41.59)     5:10.07 (41.07)
        5:50.84 (40.77)     6:30.59 (39.75)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Camacho, Francisco        44 LWM-IL                    NT      50.08   20  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Camacho, Francisco        44 LWM-IL                    NT      59.58   20  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ware, Sean                44 Unattached           1:19.00    1:15.93   20  
                  36.04     1:15.93 (39.89)                                        
 -- Camacho, Francisco        44 LWM-IL                    NT         DQ  
                1:47.79                                                            
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rozow, Steve              46 Unattached                NT      25.96   20  
  2 Quirk, Jim                47 TRM-IL                 32.00      29.88   17  
  3 Reid, Roger               47 NWSC-IL                38.00      32.78   16  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rozow, Steve              46 Unattached                NT      59.13   20  
                  28.36       59.13 (30.77)                                        
  2 Reid, Roger               47 NWSC-IL              1:25.00    1:14.77   17  
                  35.24     1:14.77 (39.53)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reid, Roger               47 NWSC-IL              3:00.00    2:51.23   20  
                  37.15     1:21.77 (44.62)     2:07.23 (45.46)     2:51.23 (44.00)
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Mark              48 TRM-IL                 31.01      33.13   20  
  2 Reid, Roger               47 NWSC-IL              1:00.00      45.10   17  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Mark              48 TRM-IL                    NT    1:12.50   20  
                  33.90     1:12.50 (38.60)                                        
  2 Reid, Roger               47 NWSC-IL              2:10.00    1:38.74   17  
                  46.39     1:38.74 (52.35)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Mark              48 TRM-IL                    NT      27.58   20  
  2 Rozow, Steve              46 Unattached                NT      32.29   17  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Mark              48 TRM-IL               1:00.01    1:03.28   20  
                  29.47     1:03.28 (33.81)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Mark              48 TRM-IL               1:02.01    1:05.55   20  
                  30.85     1:05.55 (34.70)                                        
  2 Rozow, Steve              46 Unattached                NT    1:09.37   17  
                  32.24     1:09.37 (37.13)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             51 PALA-IL                25.00      24.98   20  
  2 Alexandrov, Plamen        53 CENT-IL                24.78      25.52   17  
  3 Brandt, Scott             52 CENT-IL                29.50      28.31   16  
  4 Cummins, Thomas           54 BGMS-IL                29.42      30.45   15  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             51 PALA-IL                54.00      55.65   20  
                  26.60       55.65 (29.05)                                        
  2 Brandt, Scott             52 CENT-IL              1:01.00    1:01.06   17  
                  29.62     1:01.06 (31.44)                                        
  3 Cummins, Thomas           54 BGMS-IL              1:06.12    1:08.72   16  
                  31.91     1:08.72 (36.81)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Scott             52 CENT-IL              2:18.00    2:18.30   20  
                  32.22   1:43.69 (1:11.47)     2:18.30 (34.61)                    
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Scott             52 CENT-IL              6:45.00    6:20.89   20  
                  34.02     1:10.28 (36.26)                             3:06.77 ( )
        3:46.21 (39.44)     4:25.62 (39.41)                                        
            5:43.74 ( )     6:20.89 (37.15)                                        
  2 Cummins, Thomas           54 BGMS-IL              7:10.50    6:47.06   17  
                  36.40     1:17.48 (41.08)     1:59.51 (42.03)     2:41.07 (41.56)
        3:22.02 (40.95)     4:03.53 (41.51)     4:44.86 (41.33)     5:27.05 (42.19)
        6:08.17 (41.12)     6:47.06 (38.89)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahlke, Grant             51 PALA-IL                32.00      32.26   20  
  2 Brandt, Scott             52 CENT-IL                36.00      35.95   17  
  3 Cummins, Thomas           54 BGMS-IL                40.89      38.91   16  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        53 CENT-IL                29.59      29.88   20  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        53 CENT-IL              1:07.89    1:07.02   20  
                  30.94     1:07.02 (36.08)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        53 CENT-IL              1:03.45    1:02.95   20  
                  31.15     1:02.95 (31.80)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen        53 CENT-IL              2:24.25    2:25.44   20  
                                1:10.83 ( )     1:51.86 (41.03)     2:25.44 (33.58)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shekleton, Tim            57 BAM-IL                 28.10      29.52   20  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            59 PALA-IL                55.00      56.05   20  
                  27.14       56.05 (28.91)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            59 PALA-IL              2:00.00    2:00.80   20  
                  28.98       59.59 (30.61)     1:30.37 (30.78)     2:00.80 (30.43)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            59 PALA-IL              5:20.00    5:28.94   20  
                  31.12     1:04.38 (33.26)     1:37.94 (33.56)     2:10.92 (32.98)
        2:44.38 (33.46)     3:17.48 (33.10)     3:50.32 (32.84)     4:23.46 (33.14)
        4:56.55 (33.09)     5:28.94 (32.39)                                        
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shekleton, Tim            57 BAM-IL               1:17.00    1:18.54   20  
                  35.82     1:18.54 (42.72)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shekleton, Tim            57 BAM-IL               1:16.00    1:17.08   20  
                  36.98     1:17.08 (40.10)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shekleton, Tim            57 BAM-IL               2:58.00    2:53.82   20  
                  36.98     1:22.57 (45.59)     2:15.78 (53.21)     2:53.82 (38.04)
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          60 HH-IL                2:22.00    2:18.99   20  
                  33.80     1:09.89 (36.09)     1:45.72 (35.83)     2:18.99 (33.27)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          60 HH-IL                  35.20      32.32   20  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezina, Randall          60 HH-IL                1:15.00    1:12.88   20  
                  36.02     1:12.88 (36.86)