Licensed to Lake Forest Swim Club -IL
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/19/2014 08:14 PM
                         2014 Master Meet - 10/12/2014                         
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Meghan M          20 Central Illinois-21    30.16      30.46   20  
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Meghan M          20 Central Illinois-21       NT    1:18.53   20  
                  36.04     1:18.53 (42.49)                                        
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wehunt, Allie             29 Chicago Smelts       1:16.33    1:19.12   20  
                  37.00     1:19.12 (42.12)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Wehunt, Allie             29 Chicago Smelts       2:49.73         DQ  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wehunt, Allie             29 Chicago Smelts       1:30.00    1:33.49   20  
                  43.97     1:33.49 (49.52)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wehunt, Allie             29 Chicago Smelts         40.85      42.22   20  
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 Chicago Smelts            NT      30.57   20  
  2 Kenny Marquez, Natalie M  31 UC21-21                39.00      30.73   17  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kenny Marquez, Natalie M  31 UC21-21              1:15.00    1:07.50   20  
                  32.10     1:07.50 (35.40)                                        
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             32 Lawrence Masters-16  5:33.53    5:47.71   20  
 
Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             32 Lawrence Masters-16 11:52.67   11:51.72   20  
                  39.79     1:23.86 (44.07)     2:08.98 (45.12)     2:54.37 (45.39)
        3:39.66 (45.29)     4:24.83 (45.17)     5:10.40 (45.57)     5:55.80 (45.40)
        6:40.22 (44.42)     7:25.67 (45.45)     8:10.86 (45.19)     8:55.76 (44.90)
        9:40.84 (45.08)    10:25.62 (44.78)    11:09.93 (44.31)    11:51.72 (41.79)
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 Chicago Smelts         36.00      36.06   20  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 Chicago Smelts       1:16.00    1:18.53   20  
                  36.62     1:18.53 (41.91)                                        
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             32 Lawrence Masters-16  1:33.50    1:38.15   20  
                  43.86     1:38.15 (54.29)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             32 Lawrence Masters-16  3:24.10    3:33.14   20  
                  42.09     1:37.00 (54.91)     2:36.49 (59.49)     3:33.14 (56.65)
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lloyd, Allison            34 Chicago Smelts       1:12.00    1:12.17   20  
                  34.08     1:12.17 (38.09)                                        
  2 Kenny Marquez, Natalie M  31 UC21-21              2:05.00    1:24.34   17  
                  38.62     1:24.34 (45.72)                                        
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Nancy           49 Illinois Masters          NT    6:13.29   20  
  2 Giles-Ott, Ruth           46 Chicago Smelts       6:50.11    6:31.65   17  
  3 Hieser, Gina M            45 Danville Y Silve-21       NT    7:24.00   16  
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Nancy           49 Illinois Masters       41.00      41.23   20  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Nancy           49 Illinois Masters     1:35.00    1:30.57   20  
                  43.09     1:30.57 (47.48)                                        
  2 Hieser, Gina M            45 Danville Y Silve-21       NT    1:59.09   17  
                1:59.09         1:59.09 ( )                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Nancy           49 Illinois Masters     3:25.00    3:17.65   20  
                  43.88     1:35.26 (51.38)     2:27.79 (52.53)     3:17.65 (49.86)
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hieser, Gina M            45 Danville Y Silve-21       NT    1:52.13   20  
                  52.57     1:52.13 (59.56)                                        
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giles-Ott, Ruth           46 Chicago Smelts       1:43.00    1:59.50   20  
                  54.10   1:59.50 (1:05.40)                                        
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hieser, Gina M            45 Danville Y Silve-21       NT    1:46.12   20  
                  50.55     1:46.12 (55.57)                                        
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bossert-Hartman, Carol    54 Chicago Smelts       1:25.00    1:25.06   20  
                  40.89     1:25.06 (44.17)                                        
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciampa-Wise, Cindy        54 Swim Kentucky Ma-41  5:55.22    5:17.74   20  
  2 Scanlan, Susan            50 Buehler Blue Mar-21  6:34.98    6:08.39   17  
  3 Bossert-Hartman, Carol    54 Chicago Smelts       6:30.00    6:20.75   16  
  4 Hardy, Maureen            53 Illinois Masters     7:00.00    6:57.68   15  
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciampa-Wise, Cindy        54 Swim Kentucky Ma-41 12:30.35   10:52.89   20  
                  36.68     1:16.23 (39.55)     1:56.03 (39.80)     2:36.22 (40.19)
        3:15.95 (39.73)     3:56.12 (40.17)     4:36.19 (40.07)     5:16.32 (40.13)
        5:56.96 (40.64)     6:37.68 (40.72)     7:19.32 (41.64)     8:01.89 (42.57)
        8:44.69 (42.80)     9:27.56 (42.87)    10:10.48 (42.92)    10:52.89 (42.41)
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Kafka, Heidi              52 Chicago Smelts         38.00         DQ  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciampa-Wise, Cindy        54 Swim Kentucky Ma-41  1:22.17    1:21.90   20  
                  40.52     1:21.90 (41.38)                                        
  2 Scanlan, Susan            50 Buehler Blue Mar-21  1:33.57    1:31.54   17  
                  44.18     1:31.54 (47.36)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciampa-Wise, Cindy        54 Swim Kentucky Ma-41    45.20      44.31   20  
  2 Hardy, Maureen            53 Illinois Masters       56.00    1:00.33   17  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kafka, Heidi              52 Chicago Smelts       1:33.00    1:32.13   20  
                  44.18     1:32.13 (47.95)                                        
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Susan            50 Buehler Blue Mar-21  1:38.00    1:33.66   20  
                  43.99     1:33.66 (49.67)                                        
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Susan            50 Buehler Blue Mar-21  1:35.99    1:29.43   20  
  2 Bossert-Hartman, Carol    54 Chicago Smelts       1:40.00    1:41.56   17  
                  49.55     1:41.56 (52.01)                                        
  3 Hardy, Maureen            53 Illinois Masters     2:00.00    1:53.04   16  
                  55.52     1:53.04 (57.52)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         59 Chicago Smelts       4:00.00    3:52.91   20  
                  58.03   1:58.54 (1:00.51)     2:56.74 (58.20)     3:52.91 (56.17)
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Macku, Alison             60 Stephens Family-21     51.26      51.37   20  
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Macku, Alison             60 Stephens Family-21     57.13    1:00.71   20  
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Carolyn S         65 Stephens Family-21   1:14.30    1:07.03   20  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Carolyn S         65 Stephens Family-21   2:50.84    2:31.48   20  
                1:12.18   2:31.48 (1:19.30)                                        
 
Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          69 St. Louis Area M-22  6:43.00    6:48.47   20  
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Carolyn S         65 Stephens Family-21   1:14.38    1:11.68   20  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          69 St. Louis Area M-22  1:39.25    1:42.56   20  
                  50.06     1:42.56 (52.50)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          69 St. Louis Area M-22  3:27.81    3:34.37   20  
                  51.48     1:46.26 (54.78)     2:40.85 (54.59)     3:34.37 (53.52)
 
Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          69 St. Louis Area M-22  4:02.84    4:08.01   20  
                  55.78   1:59.62 (1:03.84)   3:05.51 (1:05.89)   4:08.01 (1:02.50)
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berg, Mary Ann            77 Illinois Masters          NT    1:10.74   20  
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berg, Mary Ann            77 Illinois Masters          NT    2:48.00   20  
                1:20.58   2:48.00 (1:27.42)                                        
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berg, Mary Ann            77 Illinois Masters          NT    1:20.64   20  
 
Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berg, Mary Ann            77 Illinois Masters          NT    3:07.94   20  
                1:28.65   3:07.94 (1:39.29)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Joshua S        24 Central Illinois-21       NT      28.90   20  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Joshua S        24 Central Illinois-21       NT    1:03.01   20  
                  29.98     1:03.01 (33.03)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Joshua S        24 Central Illinois-21       NT      36.84   20  
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Joshua S        24 Central Illinois-21       NT    1:13.85   20  
                  35.22     1:13.85 (38.63)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Adam R           28 Stephens Family-21     32.90      30.85   20  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Adam R           28 Stephens Family-21   1:12.50    1:10.09   20  
                  33.91     1:10.09 (36.18)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Adam R           28 Stephens Family-21     38.31      36.64   20  
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Adam R           28 Stephens Family-21     44.14      43.15   20  
 
Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Laraichi, Oussama         26 Flying Carp Swim-21  5:15.00         DQ  
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             34 Gray Sharks Lean-21  5:06.77    4:59.77   20  
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             34 Gray Sharks Lean-21    33.93      33.77   20  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             34 Gray Sharks Lean-21  1:16.49    1:15.60   20  
                  34.76     1:15.60 (40.84)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, John             34 Gray Sharks Lean-21  3:00.00    2:53.91   20  
                  37.77     1:21.75 (43.98)     2:08.10 (46.35)     2:53.91 (45.81)
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bucher, Michael J         39 Danville Y Silve-21  8:00.00    7:25.98   20  
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bucher, Michael J         39 Danville Y Silve-21 16:00.00   15:36.17   20  
                  47.43     1:40.64 (53.21)     2:38.14 (57.50)     3:37.40 (59.26)
        4:36.63 (59.23)     5:36.51 (59.88)     6:36.02 (59.51)   7:36.97 (1:00.95)
        8:36.71 (59.74)   9:36.80 (1:00.09)  10:37.99 (1:01.19)  11:38.12 (1:00.13)
       12:37.54 (59.42)  13:37.70 (1:00.16)  14:39.02 (1:01.32)    15:36.17 (57.15)
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael A          39 Chicago Smelts         37.00      37.95   20  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thiry, Michael A          39 Chicago Smelts       1:25.00    1:22.17   20  
                  38.59     1:22.17 (43.58)                                        
  2 Bucher, Michael J         39 Danville Y Silve-21  2:15.00    2:06.26   17  
                1:00.59   2:06.26 (1:05.67)                                        
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bucher, Michael J         39 Danville Y Silve-21  2:00.00    1:49.21   20  
                  52.34     1:49.21 (56.87)                                        
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Brent M             40 UC21-21              5:35.00    5:41.84   20  
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Brent M             40 UC21-21             12:00.00   11:15.75   20  
                  37.43     1:18.20 (40.77)   2:42.50 (1:24.30)     3:25.26 (42.76)
        4:07.84 (42.58)     4:50.78 (42.94)     5:33.79 (43.01)   7:00.27 (1:26.48)
        7:43.53 (43.26)     8:26.45 (42.92)   9:52.30 (1:25.85)    10:35.49 (43.19)
       11:15.75 (40.26)                                                            
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Myers, Fred               43 Chicago Smelts            NT         DQ  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Fred               43 Chicago Smelts            NT    1:22.00   20  
                  40.99     1:22.00 (41.01)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Brent M             40 UC21-21                36.00      35.31   20  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Brent M             40 UC21-21              1:20.00    1:22.57   20  
                  38.52     1:22.57 (44.05)                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaneshiro, Knoel K        47 Swimming With Il-21    27.32      28.67   20  
  2 Patrick, Gary G           45 UC21-21                33.99      30.52   17  
  3 Baumgartner, Edmund T     48 VQM                    40.00      31.30   16  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaneshiro, Knoel K        47 Swimming With Il-21    59.99    1:05.67   20  
                  30.88     1:05.67 (34.79)                                        
  2 Patrick, Gary G           45 UC21-21              1:15.99    1:10.16   17  
                  33.39     1:10.16 (36.77)                                        
  3 Baumgartner, Edmund T     48 VQM                  1:40.00    1:11.46   16  
                  33.33     1:11.46 (38.13)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patrick, Gary G           45 UC21-21              2:59.99    2:47.49   20  
                  37.60     1:19.07 (41.47)     2:03.01 (43.94)     2:47.49 (44.48)
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baumgartner, Edmund T     48 VQM                 13:20.00   12:38.39   20  
                  38.18     1:20.00 (41.82)     2:03.49 (43.49)     2:48.99 (45.50)
        3:34.11 (45.12)     4:20.20 (46.09)     5:07.59 (47.39)     5:53.79 (46.20)
        6:40.51 (46.72)     7:27.56 (47.05)     8:14.72 (47.16)     9:01.76 (47.04)
        9:49.60 (47.84)  11:23.54 (1:33.94)    12:08.62 (45.08)    12:38.39 (29.77)
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaneshiro, Knoel K        47 Swimming With Il-21    30.95      33.93   20  
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaneshiro, Knoel K        47 Swimming With Il-21  2:46.55    2:57.43   20  
                  35.14     1:21.76 (46.62)     2:14.50 (52.74)     2:57.43 (42.93)
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foltz, Stuart             51 UC21-21                40.00      32.65   20  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foltz, Stuart             51 UC21-21              1:28.00    1:13.69   20  
                  35.25     1:13.69 (38.44)                                        
  2 Siechen, Scott A          50 Central Illinois-21       NT    1:16.62   17  
                  35.64     1:16.62 (40.98)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foltz, Stuart             51 UC21-21              3:15.00    2:51.58   20  
                  38.90     1:21.99 (43.09)     2:07.20 (45.21)     2:51.58 (44.38)
  2 Siechen, Scott A          50 Central Illinois-21       NT    2:53.87   17  
                  38.97     1:22.39 (43.42)     2:08.87 (46.48)     2:53.87 (45.00)
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foltz, Stuart             51 UC21-21              7:00.00    6:10.70   20  
  2 Siechen, Scott A          50 Central Illinois-21       NT    6:21.12   17  
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen D      53 Central Illinois-21    33.22      33.08   20  
  2 Dineen, Bradley A         51 Chicago Smelts         36.52      38.06   17  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen D      53 Central Illinois-21  1:15.37    1:14.98   20  
                  35.57     1:14.98 (39.41)                                        
  2 Dineen, Bradley A         51 Chicago Smelts       1:21.90    1:23.97   17  
                  39.68     1:23.97 (44.29)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen D      53 Central Illinois-21  2:51.32    2:51.27   20  
                  39.50     1:23.96 (44.46)     2:07.80 (43.84)     2:51.27 (43.47)
  2 Dineen, Bradley A         51 Chicago Smelts       3:00.82    3:10.90   17  
                  42.78     1:31.21 (48.43)     2:21.50 (50.29)     3:10.90 (49.40)
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexandrov, Plamen D      53 Central Illinois-21  1:11.79    1:12.80   20  
                  34.88     1:12.80 (37.92)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Siechen, Scott A          50 Central Illinois-21       NT         DQ   20  
                  46.32     1:41.81 (55.49)   2:47.45 (1:05.64)          DQ (43.23)
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dineen, Bradley A         51 Chicago Smelts       6:15.00    6:17.37   20  
                  37.97                             2:17.25 ( )     3:08.63 (51.38)
        3:58.71 (50.08)     4:50.67 (51.96)     5:34.12 (43.45)     6:17.37 (43.25)
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bogue, Ross               58 Central Illinois-21    34.10      36.62   20  
  2 Williamson, Thomas A      55 Central Illinois-21       NT      50.10   17  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            59 Buehler Blue Mar-21  1:08.00    1:02.49   20  
                  30.45     1:02.49 (32.04)                                        
  2 Williamson, Thomas A      55 Central Illinois-21       NT    1:57.47   17  
                  51.58   1:57.47 (1:05.89)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williamson, Thomas A      55 Central Illinois-21       NT    4:11.50   20  
                  54.84   1:57.60 (1:02.76)   3:04.43 (1:06.83)   4:11.50 (1:07.07)
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            59 Buehler Blue Mar-21  4:50.00    4:53.34   20  
 -- Davidson, Craig           59 UC21-21                   NT         DQ  
                  17.90                                                            
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            59 Buehler Blue Mar-21 10:15.00   10:17.20   20  
                  35.65     1:13.97 (38.32)     1:53.06 (39.09)     2:32.53 (39.47)
        3:11.28 (38.75)     3:50.17 (38.89)     4:28.76 (38.59)     5:07.55 (38.79)
        5:46.16 (38.61)     6:25.03 (38.87)     7:04.07 (39.04)     7:42.75 (38.68)
        8:21.05 (38.30)     8:59.82 (38.77)     9:38.79 (38.97)    10:17.20 (38.41)
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Davidson, Craig           59 UC21-21                34.00         DQ  
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bogue, Ross               58 Central Illinois-21    37.40      42.58   20  
 -- Davidson, Craig           59 UC21-21                31.90         DQ  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bogue, Ross               58 Central Illinois-21  1:23.60    1:32.16   20  
                  44.56     1:32.16 (47.60)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, John W           60 Central Illinois-21    35.00      32.65   20  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            61 Chicago Smelts       1:02.00    1:04.30   20  
                  31.09     1:04.30 (33.21)                                        
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            61 Chicago Smelts       5:00.00    5:34.73   20  
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bresler, Yoram            61 Illinois Masters       52.00      51.13   20  
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, John W           60 Central Illinois-21    43.00      44.06   20  
  2 Bresler, Yoram            61 Illinois Masters       51.00      46.58   17  
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bresler, Yoram            61 Illinois Masters       49.00      42.88   20  
 -- May, John S               62 Stephens Family-21     40.00         DQ  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            61 Chicago Smelts       1:10.00    1:16.52   20  
                  36.82     1:16.52 (39.70)                                        
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, John W           60 Central Illinois-21  1:25.00    1:26.01   20  
                  40.87     1:26.01 (45.14)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bresler, Yoram            61 Illinois Masters     3:42.00    3:35.12   20  
                  44.33     1:42.06 (57.73)     2:40.75 (58.69)     3:35.12 (54.37)
 -- May, John S               62 Stephens Family-21   3:45.00         DQ  
 
Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Dodson, Phil L            61 Chicago Smelts       5:50.00         DQ  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  67 Elgin Blue Wave-21     35.00      33.90   20  
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  67 Elgin Blue Wave-21     47.00      48.79   20  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuhr, Gerhard             66 Ger                    44.00      43.99   20  
  2 Ota, Ken                  67 Elgin Blue Wave-21     45.00      44.05   17  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuhr, Gerhard             66 Ger                  1:40.00    1:38.18   20  
                  47.18     1:38.18 (51.00)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fuhr, Gerhard             66 Ger                  3:40.00    3:30.71   20  
                  46.92     1:40.38 (53.46)     2:35.65 (55.27)     3:30.71 (55.06)
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ota, Ken                  67 Elgin Blue Wave-21     40.00      39.92   20  
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          74 Gray Sharks Lean-21    42.66      52.89   20  
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cohen, Kenneth H          74 Gray Sharks Lean-21  8:45.27    9:17.12   20  
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, John T          71 St. Louis Area M-22    45.51      44.76   20  
  2 Cohen, Kenneth H          74 Gray Sharks Lean-21  1:08.58    1:27.10   17  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, John T          71 St. Louis Area M-22  1:52.62    1:48.18   20  
                  49.48     1:48.18 (58.70)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, John T          71 St. Louis Area M-22  3:53.86    4:01.48   20  
                  54.69   1:58.16 (1:03.47)   3:01.31 (1:03.15)   4:01.48 (1:00.17)
 
Women 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    5:39.72   40  
     1) Delanois, Barbara W59           2) Bossert-Hartman, Carol W54     
     3) Giles-Ott, Ruth W46             4) Kafka, Heidi W52               
 
Women 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT   12:32.01   40  
     1) Kafka, Heidi W52                2) Bossert-Hartman, Carol W54     
     3) Delanois, Barbara W59           4) Giles-Ott, Ruth W46            
                  36.12   1:15.92 (1:15.92)                                        
           10:05.28 ( )        10:53.98 ( )        11:43.40 ( )        12:32.01 ( )
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    4:39.99   40  
     1) Dineen, Bradley A M51           2) Dodson, Phil L M61             
     3) Myers, Fred M43                 4) Thiry, Michael A M39           
                  35.81   1:15.29 (1:15.29)     1:50.01 (34.72)   2:26.18 (1:10.89)
        2:58.80 (32.62)   3:34.92 (1:08.74)     4:05.89 (30.97)   4:39.99 (1:05.07)
 
Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT   10:33.53   40  
     1) Dineen, Bradley A M51           2) Dodson, Phil L M61             
     3) Myers, Fred M43                 4) Thiry, Michael A M39           
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'A'                                    NT    5:11.99   40  
     1) Giles-Ott, Ruth W46             2) Wehunt, Allie W29              
     3) Myers, Fred M43                 4) Thiry, Michael A M39           
                  41.26   1:27.94 (1:27.94)     2:06.53 (38.59)   2:48.33 (1:20.39)
        3:23.58 (35.25)   4:03.12 (1:14.79)     4:35.14 (32.02)   5:11.99 (1:08.87)
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'B'                                    NT    4:27.55   40  
     1) Kafka, Heidi W52                2) Dodson, Phil L M61             
     3) Lloyd, Allison W34              4) Dineen, Bradley A M51          
                  33.35   1:09.58 (1:09.58)     1:41.30 (31.72)   2:14.33 (1:04.75)
        2:29.02 (14.69)   3:18.60 (1:04.27)     3:50.93 (32.33)   4:27.55 (1:08.95)
 
Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 Chicago Smelts  'A'                                    NT   11:30.20   34  
     1) Giles-Ott, Ruth W46             2) Myers, Fred M43                
     3) Wehunt, Allie W29               4) Thiry, Michael A M39           
                  41.36   1:29.68 (1:29.68)   2:19.51 (2:19.51)   3:08.70 (3:08.70)
        3:48.49 (39.79)   4:32.12 (1:23.42)   5:15.37 (2:06.67)   5:57.61 (2:48.91)
        6:34.14 (36.53)   7:17.65 (1:20.04)   8:03.64 (2:06.03)   8:49.85 (2:52.24)
        9:26.21 (36.36)  10:06.58 (1:16.73)  10:48.24 (1:58.39)  11:30.20 (2:40.35)
 
Mixed 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Central Illinois Masters-21  'A'                       NT    5:15.64   40  
     1) Delanois, Barbara W59           2) Scanlan, Susan W50             
     3) Alexandrov, Plamen D M53        4) Scanlan, Kevin M59             
                  46.53                             2:19.02 ( )         3:31.88 ( )
                            4:06.28 (34.40)     4:39.13 (32.85)   5:15.64 (1:09.36)
 
Mixed 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chicago Smelts  'B'                                    NT    9:44.84   40  
     1) Lloyd, Allison W34              2) Dineen, Bradley A M51          
     3) Kafka, Heidi W52                4) Dodson, Phil L M61             
                  32.29   1:07.31 (1:07.31)   1:43.41 (1:43.41)   2:19.45 (2:19.45)
        2:53.01 (33.56)   3:30.49 (1:11.04)   4:08.95 (1:49.50)   4:48.50 (2:29.05)
        5:23.46 (34.96)   6:02.34 (1:13.84)   6:42.32 (1:53.82)   7:21.87 (2:33.37)
        7:54.48 (32.61)   8:31.95 (1:10.08)   9:09.24 (1:47.37)   9:44.84 (2:22.97)